PDA

Επιστροφή στο Forum : υποταση και χαμηλος αιματοκριτης

twiggy
21-09-11, 16:51
κοριτσια καλησπερα!
εχει καμια θεμα με την υποταση και τον αιματοκριτη? εμενα ειναι 32.9, ενω παιρνω απο τον 2ο μηνα και 2 χαπακια σιδηρου καθημερινα!! Η γιατρος τωρα μου ειπε να τρωω κρεας καθε μερα μεχρι τις επομενες εξετασεις και βλεπουμε!! Δεν θελει να παρω και 3ο χαπακι γιατι φερνουν δυσκοιλιοτητα.. Σημερα ειχα ενα ασχημο περιστατικο οπου λυποθυμησα στο λεωφορειο και τα χρειαστηκα!! Ευτυχως μου ειπε η γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα για το μωρακι αλλα εγω ανησυχω!! Τι αλλο μπορω να κανω για να βελτιωσω αυτο το θεμα και να μην εχω κι αλλα τετοια περιστατικα? Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια?
φιλια

layza
21-09-11, 17:24
γεια σου και με το καλο το μωρακι σου
και εγω ετσι ημουν και ειμαι σε ολες τις εγκυμοσυνες μου.
Εχω κανονικα γυρω στα 34 με 35 αιματοκριτη αλλα στις εγκυμοσυνες πεφτει και παι 28 29,με δυο χαπακια σιδηρο και εχω χαμηλη πιεση οποτε ολο ζαλιζομαι..Προσπαθησε να πινεις το σιδηρο με χυμο πορτοκαλι να αφομοιωνεται καλυτερα.Τρωω αυγο,κρεας φακες τακτικα ,σχεδον καθημερινα ειτε το ενα ειτε το αλλο,δεν αφηνω μερα χωρις να παρω εξτρα σιδηρο απο τα τροφιμα.Το μωρο οντως δεν εχει προβλημα,εμεις αδυνατιζουμε στον οργανισμο μας.Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι πανω σε αυτο!
φιλακια!!!

marpaps
21-09-11, 17:30
κοριτσια καλησπερα!
εχει καμια θεμα με την υποταση και τον αιματοκριτη? εμενα ειναι 32.9, ενω παιρνω απο τον 2ο μηνα και 2 χαπακια σιδηρου καθημερινα!! Η γιατρος τωρα μου ειπε να τρωω κρεας καθε μερα μεχρι τις επομενες εξετασεις και βλεπουμε!! Δεν θελει να παρω και 3ο χαπακι γιατι φερνουν δυσκοιλιοτητα.. Σημερα ειχα ενα ασχημο περιστατικο οπου λυποθυμησα στο λεωφορειο και τα χρειαστηκα!! Ευτυχως μου ειπε η γιατρος οτι δεν υπαρχει προβλημα για το μωρακι αλλα εγω ανησυχω!! Τι αλλο μπορω να κανω για να βελτιωσω αυτο το θεμα και να μην εχω κι αλλα τετοια περιστατικα? Εχει καμια σας παρομοια εμπειρια?
φιλια

Μια ΑΠΟ τα ίδια. Υποτασικη και αιματοκριτης χάλια. Επαιρνα δυο χάπια σιδήρου και το εντερο μου με διελυε στην κυριολεξία!!! Έκανα λίγη υπομονή μέχρι την 30 εβδομάδα που το μωρό αρχίζει κ παράγει δικό του αίμα κ δεν τραβάει απο την μαμα κ τον εκοψα τον σίδηρο. Παίρνω μόνο ότι περιέχει το Pregnacare. Είχα παει κ σε καρδιολογο λόγω των λιποθυμικων τάσεων που είχα κ μου είπε όχι απότομα σκυψιματα, να μην σηκωνομαι απότομα απο καρέκλα η κρεββατι, και αν νιώσω ταχυκαρδια η έντονο κρύο ιδρώτα (είχα κ απο αυτό) να ξαπλωνω για κανένα μισάωρο και να ελεγχω την αναπνοή μου με ρυθμικες αναπνοες. τώρα είμαι πολύ καλύτερα. Καλύτερα υποταση μου είχε πει ο ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ κ ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ παρά με υπέρταση.

malecon
21-09-11, 17:35
Εγώ ανέκαθεν είχα θέμα με τον αιματικρίτη μου. Στους πρώτους μηνες της εγκυμοσύνης ήταν 35, αλλά στον 4ο έπεσε στο 30. Με τον γιατρό είπαμε εκτός από το σίδηρο, να αυξήσουμε και το φολικό οξύ σε ένα χαπάκι filicine την ημέρα, αντί για 1 την εβδομάδα που ήταν η αρχική οδηγία και που εγώ δεν ακολουθούσα και τόσο πιστά... Το φολικό οξύ βοηθάει και αυτό στην απορρόφηση του σιδήρου. Το αποτέλεσμα ήταν μετά απο 15-20 μερες να αναιβει ο αιματοκρίτης στο 32,8. Σήμερα θα πάρω τα αποτελέσματα νέας εξέτασης που έκανα σε διάστημα 15 ημερών από την προηγούμενη και ελπίζω σε ακόμα καλυτερα αποτελέσματα

Glor
21-09-11, 17:41
Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Κι εγώ είχα θέμα στην εγκυμοσύνη μου με την πίεση και τον αιματοκρίτη. Πίεση έχω γενικώς χαμηλή. συνήθως 9 με 5 με 6, Φανταστείτε στην εγκυμοσύνη. Εννοείται οτι είχα λιποθυμίες κλπ και ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει από το 40 που είχα προ εγκυμοσύνης στο 24. Με πολύ μεγάλη προσπάθει το ανέβασα στο 29 και όταν γέννησα έπεσα στο 20σχεδόν και μην σας πω και παρακάτω και αναγκάστηκα και έκανα μετάγγιση. Βέβαια εγώ είχα και δίδυμα . Οπότε τραβάγανε και τα μωράκια αρκετό σίδηρο. Μετά την γέννα όμως και την μετάγγιση (μου πήρε βέβαια λίγο καιρό) επανήλθα στα κανονικά μου. Με βοήθησε πάρα πολύ και ο βασιλικός πολτός μετά την γέννα γιατί είχα εξαντληθεί τρελά. όμως μετά όλα καλά. :p

vaso lux
21-09-11, 18:33
Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Κι εγώ είχα θέμα στην εγκυμοσύνη μου με την πίεση και τον αιματοκρίτη. Πίεση έχω γενικώς χαμηλή. συνήθως 9 με 5 με 6, Φανταστείτε στην εγκυμοσύνη. Εννοείται οτι είχα λιποθυμίες κλπ και ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει από το 40 που είχα προ εγκυμοσύνης στο 24. Με πολύ μεγάλη προσπάθει το ανέβασα στο 29 και όταν γέννησα έπεσα στο 20σχεδόν και μην σας πω και παρακάτω και αναγκάστηκα και έκανα μετάγγιση. Βέβαια εγώ είχα και δίδυμα . Οπότε τραβάγανε και τα μωράκια αρκετό σίδηρο. Μετά την γέννα όμως και την μετάγγιση (μου πήρε βέβαια λίγο καιρό) επανήλθα στα κανονικά μου. Με βοήθησε πάρα πολύ και ο βασιλικός πολτός μετά την γέννα γιατί είχα εξαντληθεί τρελά. όμως μετά όλα καλά. :p
εγω βρε κοριτσιαειμαι 25 εβδομαδεσ και 3 μερεσ,και ο αιματοκριτησ μου ειναι 40....αυτο τι σημαινει οτι το νινι δεν περνει σιδηρο που χρειαζεται?????:confused::confused::confused::confused::cry::cry::cry:

twiggy
21-09-11, 18:41
κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με καθυσηχασατε!! ευχομαι να πανε ολα καλα, να καταφερουμε να τον ανεβασουμε τον ατιμο τον αιματοκριτη οσο μπορουμε, οι εγκυουλες τουλαχιστον!! εμενα μου εχει δωσει τα χαπακια feofol που εχουν και φυλικο οξυ.. τι να κανουμε, θα προσεχουμε λιγο περισσοτερο. Εγω φοβηθηκα πολυ για το μωρο αλλα αφου ολοι λετε οτι δεν παθαινει κατι (και η γιατρος) ... ηρεμησα!
βασω λουξ δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις, μαλλον ο οργανισμος σου εχει προσαρμοστει αριστα. Ειχες προβλημα με τον αιματοκριτη πριν εγκυμοσυνης?
μαλεκον καλη τυχη με τις εξετασεις.. γραψε μας τα νεα!!
γκλορ να χαιρεσαι τα μικρα σου!!
φιλια σε ολες

vaso lux
21-09-11, 18:45
κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με καθυσηχασατε!! ευχομαι να πανε ολα καλα, να καταφερουμε να τον ανεβασουμε τον ατιμο τον αιματοκριτη οσο μπορουμε, οι εγκυουλες τουλαχιστον!! εμενα μου εχει δωσει τα χαπακια feofol που εχουν και φυλικο οξυ.. τι να κανουμε, θα προσεχουμε λιγο περισσοτερο. Εγω φοβηθηκα πολυ για το μωρο αλλα αφου ολοι λετε οτι δεν παθαινει κατι (και η γιατρος) ... ηρεμησα!
βασω λουξ δεν νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις, μαλλον ο οργανισμος σου εχει προσαρμοστει αριστα. Ειχες προβλημα με τον αιματοκριτη πριν εγκυμοσυνης?
μαλεκον καλη τυχη με τις εξετασεις.. γραψε μας τα νεα!!
γκλορ να χαιρεσαι τα μικρα σου!!
φιλια σε ολες
οχι,προ εγκυμοσυνησ ειχα 44 με 45,,,,απλα διαβασα οτι τα μωρακια μασ παιρνουν απο εμασ,και λεω τι στο καλο εμενα καθολου σιδηρο δεν παιρνει????:rolleyes::rolleyes::rolleyes: αφου και η γιατροσ σου δεν ανυσηχει,τοτε ολα ειναι οκ:lol::lol::lol::lol::lol: να εχεισ μια τελειομηνη εγκυμοσινη :-P:-P:-P

twiggy
21-09-11, 18:49
κι εσυ γλυκια μου... προφανως αφου δεν ειχες προβλημα δεν θα δημιουργηθει και τωρα! εγω παντοτε ειχα θεμα με την ελλειψη σιδηρου.. πολλα φιλια

malecon
21-09-11, 20:45
Θριαμβος :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Από 32,8 έπεσε στο 31,8...Να δουμε τι θα πει και ο γιατρός, αν και το 30 δεν νομιζω να τον ανησυχησε ιδιαίτερα, ή τουλάχιστον έτσι μου έδειξε. Απ'ότι μου είχε πει έχουμε ακόμα αρκετό καιρό μπροστά μας για να προσπαθησουμε να βελτιώσουμε τον αιματοκρίτη. Μάλλον θα αλλάξουμε σίδηρο (παίρνω το microfer) και βλέπουμε...

newbie G
21-09-11, 21:29
Κορίτσια με τρομάζετε. Εγώ έχω το στίγμα κι ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα χαμηλός. Ποτέ δεν ήταν πάνω από 34-35. Τώρα είμαι 5 εβδομάδων κι ενώ τρέφομαι κανονικά, έπεσε ήδη στο 33,8. Πότε πρόλαβε; Η γυναικολόγος μου είπε να παίρνω gyno tardyferon που έχουν και φολικό οξύ (το οποίο ήδη παίρνω εδώ και πολύ καιρό). Θα πέσει κι άλλο ο σίδηρος δηλαδή στη συνέχεια; Μέχρις στιγμής δεν ζαλίζομαι πάντως. Κι έχω και χαμηλή πίεση.

*tingerbell*
21-09-11, 21:44
gyno-tardyferon επαιρνα κι εγω κι ο αιματοκριτης μου με 2 χαπια την ημερα ηταν κολλημενος στο 30.καθε πρωι τα επινα με ενα μεγαλο ποτηρι χυμο πορτοκαλι(μπλιαααχ). γενικα οταν παιρνετε το σιδηρο μην καταναλωνετε γαλακτοκομικα αλλα προτιμηστε τροφιμα με βιταμινη c που βοηθαει στην απορροφηση του σιδηρου.
ειμαι σιδηροπενικη και με πιεση 9 με 5! τιποτα δεν επαθα,απλα ημουν λιγο κοτοπουλο και ζαλιζομουν πολυ ευκολα.
με το καλο τα μωρακια σας κοριτσια!

pani10
21-09-11, 21:44
Κορίτσια με τρομάζετε. Εγώ έχω το στίγμα κι ο αιματοκρίτης μου ήταν πάντα χαμηλός. Ποτέ δεν ήταν πάνω από 34-35. Τώρα είμαι 5 εβδομάδων κι ενώ τρέφομαι κανονικά, έπεσε ήδη στο 33,8. Πότε πρόλαβε; Η γυναικολόγος μου είπε να παίρνω gyno tardyferon που έχουν και φολικό οξύ (το οποίο ήδη παίρνω εδώ και πολύ καιρό). Θα πέσει κι άλλο ο σίδηρος δηλαδή στη συνέχεια; Μέχρις στιγμής δεν ζαλίζομαι πάντως. Κι έχω και χαμηλή πίεση.
μην αγχωνεσαι κ μενα ολα χαμηλα σιδηρο σχεδον δεν ειχα μου ειπε ο γιατρος και ολα καλα. επινα δυο μπουκαλακια κ ενα φολικο οξυ. αα οταν ενιωθα να ζαλιζομαι με βοηθουσε να πινω λεμοναδεσ. ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

neraida11
21-09-11, 22:03
προσεξτε να μην συνδυαζετε τροφες με σιδηρο με χυμό πορτοκαλι ή λεμονι!

twiggy
22-09-11, 11:08
Θριαμβος :rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: Από 32,8 έπεσε στο 31,8...Να δουμε τι θα πει και ο γιατρός, αν και το 30 δεν νομιζω να τον ανησυχησε ιδιαίτερα, ή τουλάχιστον έτσι μου έδειξε. Απ'ότι μου είχε πει έχουμε ακόμα αρκετό καιρό μπροστά μας για να προσπαθησουμε να βελτιώσουμε τον αιματοκρίτη. Μάλλον θα αλλάξουμε σίδηρο (παίρνω το microfer) και βλέπουμε...

ελα ρε συ, πως εγινε αυτο??!!
τελικα δεν ειανι τοσο ευκολο να τον ανεβασει κανεις...
παντως κι εγω δεν ζαλιζομαι ιδιαιτερα, αν δεν μου ειχε συμβει η λυποθυμια εχθες θα ελεγα οτι ειμαι οκ και δεν με εχει επηρεασει ο αιματοκριτης.. Μαλλον θα ειναι μονιμο θεμα της εγκυμοσυνης μας και θα πρεπει να το εχουμε διαρκως στο νου μας.. Θα ρωτησω και τη γιατρο μου αλλα μηπως εχει ρωτησει καμια σας.. Το προβλημα του χαμηλου αιματοκριτη εχει να κανει περισσοτερο με την μητερα ή επηρεαζει καπως και το εμβρυο?
Κι εμενα μου ειπε να παιρνω σιδηρο νηστικη μαζι με πορτοκαλαδα... φιλια σε ολες!

IOANNA_1981
22-09-11, 13:29
Καλημέρα κορίτσια!!Με το καλό να γεννηθούν όλα τα μωράκια με υγεία!!
Εγώ πριν μείνω έγκυος είχα πίεση 8 με 5 και βία 9 με 6 και αιματοκρίτη στο 34.Ε, τώρα στην εγκυμοσύνη (όπως και στην προηγούμενη) η πίεση σταθερά στο 10 με 6 και αιματοκρίτη 34!!Πάντως έχω συνηθίσει τη χαμηλή πίεση και πλέον δε με ενοχλεί όσο παλιότερα!!Και λίγο παραπάνω αλατάκι το τρώω, με την ευχή πάντα του γιατρού μου...:razz:

vicky mou
22-09-11, 15:02
Καλησπέρα κι από εμένα. Εγώ τον Απρίλιο νοσηλεύτηκα για σιδηροπενία. Είχα αιματοκρίτη 23 χωρίς συμπτώματα και το βρήκαν κατά λάθος. Βέβαια πάντα είχα ένα θέμα καθώς δε θυμάμαι να μου ανέβηκε ποτέ πάνω από 30, εκτός από τις 2 πρώτες εγκυμοσύνες που έπαιρνα σίδηρο και πήγαινε στο 36. Τώρα στην 3η εγκυμοσύνη μου, ξεκίνησα με 36 καθότι είχα αποθέματα από το νοσοκομείο! Ξέρω ότι στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης δεν παίρνουμε σίδηρο λόγω οργανογένεσης. Και όταν το αρχίσουμε είναι καλό να το παίρνουμε το πρωί με ένα χυμό πορτοκάλι για καλύτερη απορρόφηση και ποτέ με γαλακτοκομικά για τον ίδιο λόγο. Τα συμπληρώματα με συνδυασμό σιδήρου και φυλικού οξέος περιέχουν μικρότερη συγκέντρωση των δυο ουσιών οπότε αν είναι μεγάλη η έλλειψη ενός από τα δύο καλύτερα να παίρνουμε ξεχωριστά σκευάσματα.

neraidoula mou
22-09-11, 19:46
κοριτσια καλησπερα!
φιλια

καλησπερα!!ειμαι νεο μελος εδω κ τωρα που το δειαβασα ειπα να σου πο !!εχω κ εγω θεμα με τον αιματοκριτη,πολυ χαμηλο κ περνω δυο χαπακια πρωη κ βραδυ,κ να τρωω πολυ κρεας μοσχαρη,παντζαρια μου ειπε ,κ πολλες ντοματες δν ξερω γτ ντοματες,πολλες φορες ζαλιζομε,α ειμαι στην 13 εβδομαδα..απλα να τρως ποιο πολυ απο τ παραπανω ..

malecon
22-09-11, 21:31
Μόλις γύρισα από το ραντεβού με τον γιατρό.
ελα ρε συ, πως εγινε αυτο??!!
τελικα δεν ειανι τοσο ευκολο να τον ανεβασει κανεις...
Το πώς έγινε είναι άγνωστο :p Για ανέβει αλλάξαμε σίδηρο και θα κάνουμε έλεγχο σε 15 μερες. Ο φαρμακοποιος που του είπα να πάρω 2 κουτια για να έχω μου είπε οχι γιατί δεν ξέρω αν θα με "πιάσει". Προφανώς το πόσο θα ανέβει ο αιματικρίτης εξαρτάται και από το φάρμακο αλλά και από τον οργανισμό...

Μαλλον θα ειναι μονιμο θεμα της εγκυμοσυνης μας και θα πρεπει να το εχουμε διαρκως στο νου μας..
Ναι και μάλιστα αναμενόμενο ;)
Θα ρωτησω και τη γιατρο μου αλλα μηπως εχει ρωτησει καμια σας.. Το προβλημα του χαμηλου αιματοκριτη εχει να κανει περισσοτερο με την μητερα ή επηρεαζει καπως και το εμβρυο?
Από τα λεγόμενα του δικού μου γιατρού κατάλαβα πως το "πρόβλημα" το έχει η μητέρα... Βέβαια όπως είπε λύση υπάρχει...δηλαδή μετάγγιση (εντάξει, μου κόπηκαν τα πόδια, με έλουσε κρύος ιδρώτας κλπ κλπ :shock:) Στην ερώτηση ποια τιμή θεωρεί οριακή απάντησε το 28, πριν την γεννα όμως

Κι εμενα μου ειπε να παιρνω σιδηρο νηστικη μαζι με πορτοκαλαδα... φιλια σε ολες!
Η βιταμίνη C αυξάνει την απορρόφηση του σιδήρου.

Eva 1977
23-09-11, 09:20
Καλημερα! κι εγω μια απο τα ιδια. εχω παντα αιματοκριτη 37-38, στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ειχε φτασει 30 γυρω στον 7ο μηνα, παρολο που επαιρνα σιδηρο κ φολικο οξυ. εχω πιεση 10 με 6.
ευτυχως δεν ζαλιζομαι, αλλα κουραζομαι ευκολα.
σιδηρο μαζι με πορτοκαλαδα ε; δεν μπορω με τιποτα την πορτοκαλαδα, μου χαλαει το ηδη χαλια στομαχι μου :(.
παντως οσο κρεας κ να τρωω δεν επηρεαζεται ο αιματοκριτης. νομιζω πως ειναι καθαρα θεμα οργανισμου.
κ οπως ειπε κ η malecon το προβλημα το εχει η μητερα, τα μωρα δεν επηρεαζονται.

twiggy
23-09-11, 17:18
καλο ειναι αυτο που δεν επηρεαζονται τα μωρακια.. μην εχουμε και τυψεις!
ελπιζω οσο προχωρανε οι εγκυμοσυνες μας να καλυτερουμε παντως! κι εγω δεν ζαλιζομαι γενικα αλλα ναι κουραζομαι ευκολα!
μαλεκον ελπιζω τα νεα χαπακια να βοηθησουν!!
νεραιδουλα δεν το ηξερα για την ντοματα και πλακα πλακα ειναι ενας μηνας τωρα που εχω τρελη ορεξη για ντοματα!! μαλλον δεν ειναι τυχαιο...
φιλακια κοριτσια και καλη δυναμη!! να τρωτε καλα!

neraidoula mou
23-09-11, 19:25
oute egw i giatros mou to eipe oti kanei poli kali k eidika oti einai kokkino,nai eutyxos t mwra mas einai kala

twiggy
23-09-11, 19:47
την αλλη βδομαδα θα παω παλι για εξετασεις... ελπιζω να ειναι καλυτερα τα πραγματα! θα σας γραψω νεα, φιλια!!

neraidoula mou
23-09-11, 20:48
μακαρη να βγοθν μια χαρα...περιμενουμε

mary26
30-09-11, 21:12
Τα ίδια κι εγω.. Απο 38 επεσε στο 30,3 και με χαπια σιδηρου το ανεβασα σε 1 μηνα μολις μια μοναδα δλδ 31,3. Τωρα ειμαι στην 24η βδομαδα... Εμενα ο γιατρος ανησυχησε και ειπε οτι πρεπει να ανεβει για να μη χρειαστει να κανουμε μεταγγιση... Πειτε μου, υπαρχει τετοια περιπτωση???

Αγγελίνα_2
30-09-11, 22:29
Κορίτσια, μη φρικάρετε. Αυτό το φαινόμενο είναι από τα πλέον συνηθισμένα στις εγκυμοσύνες, ειδικά στις γυναίκες με το στίγμα της αναιμίας (όπως εγώ). Σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει πολύ να ξεκινάμε το φυλικό οξύ αμέσως μόλις αρχίζουμε προσπάθειες για μωρό, ή αμέσως μόλις μαθαίνουμε για την εγκυμοσύνη, να τρώμε πολύ μοσχάρι (να φανταστείτε, εγώ στο 2ο είχα φτάσει να τρώω ένα φιλέτο κάθε μέρα) και να ξεκινάμε νωρίς τα συμπληρώματα σιδήρου, σε συνδυασμό με βιταμίνη C.

Στο πρώτο μου είχα ξεκινήσει με αιματοκρίτη 38 (πολύ υψηλο για τα δεδομένα μου), έπεφτε σταδιακά σε όλη την εγκυμοσύνη και τελικά γέννησα με 28. Εγώ ένιωθα πολύ καλά πάντως, είχα πολύ ενέργεια και δε ζαλίστηκα ούτε μία φορά. Η γέννα όμως ήταν δύσκολη κατέληξα σε καισαρική και μου πήρε πολύν καιρό να επανέλθω.

Στο δεύτερο, που ξεκίνησα με 36, είχα πρόβλημα από την αρχή. Έπεφτε ραγδαία, εγώ ήμουν συνέχεια κουρασμένη, μερικές φορές είχα και λιποθυμικές τάσεις (ήταν και καλοκαιρι) κι ο γιατρός με "απειλούσε" συνέχεια με μετάγγιση. Έκανα τα αδύνατα δνατά για να την αποφύγω και τα κατάφερα, στην 32 εβδομάδα περίπου σταμάτησε να πέφτει (είχε φτασει 28) και τελικά γέννησα με 33 κι ήμουν πολύ καλά, καμία σχέση με την προηγούμενη λοχεία μου.

Το σίδηρο και το φυλικό οξύ το συνέχισα και το επόμενο εξάμηνο, όσο θήλαζα δηλαδή, και τις 2 φορές.

Θέλει προσοχή και παρακολούθηση, πάντως, στο 2ο από κάποια φάση και μετά εανα εξετάσεις αίματος κάθε 15 μέρες. Αλλά όλα ξεπερνιούνται και ξεχνιούνται. Με το καλό όλες οι εγκυούλες!

neraidoula mou
30-09-11, 22:37
αχ αρχιζω να φοβαμαιι εγω εχω 32 δν ξερω τωρα ποσο θα ειναι την δευτερα θα παω για εξετασεις να δω ,κ επαθα δυο επισοδια οπως εγραψα κ στο θεμα μου....να προσεχουμε κοριτσιαααα

Eva333
21-10-11, 11:57
Kι εγώ κορίτσια χτες έκανα εξετάσεις αιματος και εχω αιματοκρίτη 29!! Ο γιατρός μου είπε λόγω στίγματος αλλά πολύ φοβάμαι !!! Ηταν περίπου 32 νομίζω στον πρώτο μηνα και επεσε στο 29! Παίρνω 1-3 χαπάκια gynotartiferon από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ξέρετε αν ο υγρος σίδηρος ειναι πιο απορροφήσιμος? Μετα από πόση ώρα αφου παρουμε σιδηρο μπορουμε να φάμε γαλακτοκομικά?

Eva333
21-10-11, 12:06
Έκανα τα αδύνατα δνατά για να την αποφύγω και τα κατάφερα, στην 32 εβδομάδα περίπου σταμάτησε να πέφτει (είχε φτασει 28) και τελικά γέννησα με 33 κι ήμουν πολύ καλά, καμία σχέση με την προηγούμενη λοχεία μου.

Αγγελίνα μου τι σίδηρο έπερνες? Τι ακριβώς έκανες και ανέβηκε τόσό???
Ισχύει οτι μετα από κάποιο μηνα το μωρό δεν τραβάει τόσο σίδηρο?

kiknaki
21-10-11, 14:17
Kι εγώ κορίτσια χτες έκανα εξετάσεις αιματος και εχω αιματοκρίτη 29!! Ο γιατρός μου είπε λόγω στίγματος αλλά πολύ φοβάμαι !!! Ηταν περίπου 32 νομίζω στον πρώτο μηνα και επεσε στο 29! Παίρνω 1-3 χαπάκια gynotartiferon από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ξέρετε αν ο υγρος σίδηρος ειναι πιο απορροφήσιμος? Μετα από πόση ώρα αφου παρουμε σιδηρο μπορουμε να φάμε γαλακτοκομικά?

Εγώ έπαιρνα αυτά τα χάπια από το 3ο μήνα περίπου μέχρι πριν 15 μέρες (27 εβδ) αλλά ο αιματοκρίτης μου έπεφτε συνέχεια. Δεν το έβλεπα μόνο στα αποτελέσματα αλλά και στις αντοχές μου. Τελευταία ένιωθα πολύ κουρασμένη.
Ο γιατρος μου μου άλλαξε τον σίδηρο και παίρνω τωρα τις αμπούλες hemafer (2/ημέρα). Δεν ξέρω ακόμη αν ανέβηκε ο αιματοκρίτης αλλά οι αντοχές μου έχουν αυξηθεί πολύ και δεν κουράζομαι εύκολα.

Επίσης όταν παίρνω τον σίδηρο πρέπει να είμαι 2 ώρες νηστικιά και μετά από 30 λεπτά μπορώ να φάω κάτι. Αλλά επειδή ξέρω οτι τα γαλακτομικά δυσκολεύουν την απορρόφηση σιδήρου προσπαθώ να τα καταναλώνω όσο πιο αργά μπορώ από τη λήψη του σιδήρου, συνήθως μετά από 1~2 ώρες.

Αγγελίνα_2
21-10-11, 14:28
Αγγελίνα μου τι σίδηρο έπερνες? Τι ακριβώς έκανες και ανέβηκε τόσό???
Ισχύει οτι μετα από κάποιο μηνα το μωρό δεν τραβάει τόσο σίδηρο?

Έπαιρνα τα gyno-tardyferon, 2 την ημέρα και έτρωγα κάθε μέρα (μα ΚΑΘΕ μέρα), από ένα μοσχαρίσιο φιλέτο (τουλάχιστον), είτε μεσημέρι, είτε βράδυ. Mε τον σίδηρο έπινα και ένα ποτηρι φυσικό χυμό πορτοκάλι και καθυστερούσα τη λήψη ασβεστίου τουλάχιστον 2 ωrες, όπως λεει και η kiknaki.

Έντιτ νομίζω πως είναι και θέμα οργανισμού. Εγώ πχ στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα τα hemafer και δεν με βοηθούσαν...παίζει ρόλο μάλλον ποιος σίδηρος θα σου ταιριάξει. Εμπειρικά το λέω, δεν είμαι γιατρός.

Πάντως, όντως, από κάποια εβδομαδα και μετά (32-33 αν θυμαμαι καλα), το μωρό σταματάει να "τραβάει" τοσο σίδηρο και συνέρχεται και η μαμά κάπως!

twiggy
21-10-11, 14:45
κοριτσια εμενα τελικα επεσε στο 30 και η γυναικολογος με εστειλε σε αιματολογο για ειδικη γνωμη.. Αυτος μου ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο να πεφτει τον 4ο-5ο μηνα και δεν ανησυχησε. Μου αλλαξε τα χαπακια σε μικροφερ (2 τη μερα) μαζι με φελισιν για καλυτερη απορροφηση! Θα ξανακανω γενικη αιματος σε 2 βδομαδες να δουμε.. φιλια σε ολες

kiknaki
21-10-11, 17:23
Γιατί σε αιματολόγο? Επειδή σου έπεσε ο αιματικρίτης στο 30?
Ρωτάω γιατί και εγώ στο 30 έπεσα και ο γιατρός μου δεν είπε τίποτα να απευθυνθώ σε κάποιο αιμαολόγο απλώς μου άλλαξε τον σίδηρο όπως γράφω παραπάνω και είμαι καλύτερα.
Και αφού δεν ανησυχεί γιατί σε παραπέμπει για ειδική γνώμη?

neraidoula mou
21-10-11, 20:50
κ μενα καλη μου απο οσο ειδες τοσο μου ειναι αλλα δεν μου ειπε για αιματολογω κατι,ποιο πολυ σε στελνουν ετσι κ ανήσυχης τζαμπα

twiggy
22-10-11, 12:25
Γιατί σε αιματολόγο? Επειδή σου έπεσε ο αιματικρίτης στο 30?
Ρωτάω γιατί και εγώ στο 30 έπεσα και ο γιατρός μου δεν είπε τίποτα να απευθυνθώ σε κάποιο αιμαολόγο απλώς μου άλλαξε τον σίδηρο όπως γράφω παραπάνω και είμαι καλύτερα.
Και αφού δεν ανησυχεί γιατί σε παραπέμπει για ειδική γνώμη?

οχι δεν ανησυχησε πολυ απλα επειδη ειναι αρκετα τυπικη, θεωρησε οτι ο αιματολογος θα μας πει τον καταλληλο σιδηρο για την περιπτωση μου. και οντως τα φεοφολ που επαιρνα δεν ηταν καταλληλα. Γενικα ειναι της αποψης οτι καθε γιατρος ειναι απολυτα σωστος στην ειδικοτητα του κι ετσι δεν δισταζει να παιρνει γνωμες..φιλια

kiknaki
22-10-11, 14:44
Γενικα ειναι της αποψης οτι καθε γιατρος ειναι απολυτα σωστος στην ειδικοτητα του κι ετσι δεν δισταζει να παιρνει γνωμες..φιλια

Μου "αρέσουν" τέτοιοι γιατροί που δεν πιστεύουν οτι κατέχουν απόλυτα την ιατρική σε κάθε ειδικότητα.
Και δεν αναφέρομαι μόνο στην περίπτωση σου, αυτό είναι κάτι που συνήθως ρυθμίζεται και από τους γυναικολόγους, αλλά σε άλλα θέματα που είναι πιο σοβαρά και ο έκαστος γιατρός δεν παραπέμπει τον ασθενή στον πλέον ειδικό γιατρό αλλά αναλαμβάνει ο ίδιος την διάγνωση και θεραπεία του ασθενούς.
Τεσπα εγώ ρώτησα επειδή κι εγώ στα ίδια επίπεδα αιματοκρίτη είμαι με σένα και ο γιατρός μου δεν ανέφερε τίποτα για αιματολόγο. Αλλά όλα καλά λοιπόν.:-)

twiggy
22-10-11, 18:44
κυκνακι συμφωνω απολυτα!Γενικα η ξερολιαση δεν ειναι καλο πραγμα, ποσο μαλιστα οταν προκειται για ιατρικα θεματα! Μην ανησυχεις παντως με τον αιματοκριτη. Ο αιματολογος μου ειπε οτι μπορει να πεσει λιγο ακομα, στο 28, αλλα να μην τρομαξω..Στον 6ο μηνα σταθεροποιειται... οποτε το βλεπουμε! με το καλο το μωρακι σου!

kiknaki
22-10-11, 20:07
Σε ευχαριστώ κορίτσι μου και σένα με το καλό να έρθει και με κανέναν πόνο.:-)
Εγώ μπήκα στον 8ο και πριν 15 μέρες οι εξετάσεις έδειξαν αιματοκρίτη 30.
Μήπως θα έπρεπε να ανησυχήσω που δεν σταθεροποιήθηκε στον 6ο όπως σου είπε και ο αιματολόγος?
Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου άλλωστε έχω τόσες απορίες που μου δημιούργηθηκαν απο το φόρουμ που θα τον βομβαρδίσω..δεν πειράζει όμως αυτός φταίει που μου έχει δώσει το ελευθερο να τον ρωτάω οτι θέλω και όποτε το θέλω.:mrgreen:

neraidoula mou
22-10-11, 22:28
twiggy
τι κανεις!!!ποιον γιατρο εχεις στο ελενα!!αν μπωρεις να μου στυλεις πμ κ να μου πεις λιγα λογια για αυτον.εγω βρηκα αλλα θα δω τη χρηματα θα ζητησει γτ ακουσα κατι παλαβα κ με χαλασε!!κ ποσα λεφτα παιρνει!!φιλια να προσεχει
ς

twiggy
24-10-11, 12:23
κυκνακι ρωτα τον για τα παντα εννοειται!! δεν εχει σταθεροποιηθει ή ειναι χαμηλος? Παντως αν εσυ αισθανεσαι καλα, μην ανησυχεις το μωρο παιρνει αυτο που χρειαζεται.. με το καλο κι εσυ να παρεις το μωρακι σου αγκαλια και ολα να πανε καλα!!!
νεραιδουλα η γιατρος μου δεν ειναι στο Ελενα, εκει κανω μονο τις εξετασεις και τα υπερηχογραφηματα στον Κονδυλιο.Παλιοτερα ημουν στον Γαζη (του Ελενα) αλλα δεν ειχα ενθουσιαστει κιολας! Βαλε ενα νεο ποστακι και ρωτα για γιατρους στο Ελενα, ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν κοριτσια που πανε εκει.. καλη τυχη, φιλια

neraidoula mou
28-10-11, 01:32
κυκνακι ρωτα τον για τα παντα εννοειται!! δεν εχει σταθεροποιηθει ή ειναι χαμηλος? Παντως αν εσυ αισθανεσαι καλα, μην ανησυχεις το μωρο παιρνει αυτο που χρειαζεται.. με το καλο κι εσυ να παρεις το μωρακι σου αγκαλια και ολα να πανε καλα!!!
νεραιδουλα η γιατρος μου δεν ειναι στο Ελενα, εκει κανω μονο τις εξετασεις και τα υπερηχογραφηματα στον Κονδυλιο.Παλιοτερα ημουν στον Γαζη (του Ελενα) αλλα δεν ειχα ενθουσιαστει κιολας! Βαλε ενα νεο ποστακι και ρωτα για γιατρους στο Ελενα, ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησουν κοριτσια που πανε εκει.. καλη τυχη, φιλια

βρηκα γιατρο εκει γι αυτο σε ρωτησα μηπως ειχαμε την ιδια βρηκα την κ καργακου καλη μου φανηκε αλλα στην πρωτη επισκεψη ξεχασα να ρωτησω ποσα λεφτα θελει κ ειμαι σ αναμενα καρβουνα
!!γτ εγω σκευτομαι μεχρι 800-1000ε να δωσο αλλα καπου ειδα οτι θελει 1600 κ με επιασε τρεμουλος αν θελει τοσα τι να κανω,να της πω οτι δεν μπορω τοσα κ οντος δεν μπορω ειδηκα τωρα που αυξηθηκαν στο ελενα ,τι να κανω η απλα να μν πω τπτ κ οταν ερθει η ωρα να της δωσο αυτα που μπορω!!!!!εχω πανικοβληθει αν μου πει 1600ε τι θα κανω,κ εχω αλλαξει 2 γιατρους δεν με περνει για αλλη αλλαγη

twiggy
28-10-11, 12:42
νεραιδουλα μην αγχωνεσαι δεν κανει καλο!! εγω πιστευω οτι καλο ειναι να το ξεκαθαρισεις απο τωρα, μην ντρεπεσαι να ρωτησεις. Συνηθως οι γιατροι του δημοσιου δεν παιρνουν πανω απο 1000-1500.. (κανονικα δεν πρεπει να παιρνουν τιποτα εξτρα αλλα τελοσπαντων) αν σου πει κανενα παλαβο νουμερο εξηγησε της την κατασταση, ειδικα τωρα με τα νεα δεδομενα. Ελπιζω να πανε ολα καλα
εγω εχθες ειχα μια παραλιγο αποκολληση, τρομαξα πολυ, αλλα ευτυχως ολα καλα. Ειμαι ξαπλα για το τριημερο και ελπιζω να περασει! φιλια σε ολες

Eva333
28-10-11, 13:27
:confused:Κορίτσια χτες πήγα σε αιματολόγο (λόγω αιματοκρίτη 29)...
Της είπα οτι παιρνω τα gynotartiferon και δεν τα ήξερε! Μα είναι δυνατόν?
Της ειπα οτι εχω στιγμα και αν πρεπει να αλλάξω τον σίδηρο σε υγρή μορφή και μου είπε πως σε υγρη μορφή δεν απορροφάται καλά. Επίσης ειπε οτι δεν μπορω να κάνω και τιποτα και οτι θα κατεβει και αλλο και οταν γεννησω αν εχω κατω απο 24 θα κάνω μετάγγιση!! Ετσι απλά! Αν θέλω να αλλάξω τον σιδηρο σε resoferon + filicine αλλά και πάλι δεν σημαινει κατι αυτο καλύτερο απαραίτητα!!!

Αγγελίνα_2
28-10-11, 13:39
Κι εμένα περίεργο μου φαίνεται που δεν τα ήξερε, αυτά έπαιρνα στο 2ο παιδί μου. Στο 1ο έπαιρνα σε υγρή μορφή και δε με βοηθούσε. Για διατροφή δεν σου είπε τίποτα? Γιατί εγω έχω καταλήξει πως, όσο και να μπουκωνόμαστε συμπληρώματα, η διατροφή είναι που κάνει τη διαφορά.

βασιλικη ο
28-10-11, 13:48
καλημερα κοριτσια.με το καλο ολα τα μωρακια.θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι.η κουνιαδα μου ειναι εγκυος σε διδυμακια στον 5 μηνα.δευτερα θα κανει την β επιπεδου.εχει ενα θεμα με τα συμπληρωματα σιδηρου και ασβεστιου.επειδη εχει εντονα φουσκωματα δεν μπορει να παρει σιδηρο καθολου με αποτελεσμα ο αιματοκριτης της να εχει πεσει στο 34 με καθοδικη πορεια.ο γιατρος της ειπε να μπει στο νοσοκομειο να της χορηγησουν σιδηρο.για το δικο της καλο και των μωρων βεβαια.μηπως ξερει καποια κοπελα πως μπορει να της χορηγηθει στο νοσοκομειο ο σιδηρος.ποσες μερες χρειαζεται και τι διαδικασια ακολουθουν.ευχαριστω πολυ.

malecon
28-10-11, 13:53
Γιατί εγω έχω καταλήξει πως, όσο και να μπουκωνόμαστε συμπληρώματα, η διατροφή είναι που κάνει τη διαφορά.
Γιατί εγώ έχω την αντίθετη εντύπωση? :confused: Μήπως τελικά έχει να κάνει με τον αργανισμό?

Αγγελίνα_2
28-10-11, 17:44
Γιατί εγώ έχω την αντίθετη εντύπωση? :confused: Μήπως τελικά έχει να κάνει με τον αργανισμό?

Μπορεί κι αυτό, φιλενάδα, δεν παίρνω κι όρκο. Εκτός αν κατάλαβες ότι λέω να σταματήσουμε να τα συμπληρώματα και να δώσουμε βάση στη διατροφή-κάθε άλλο! Τα συμπληρώματα, ειδικά για γυναίκες σαν εμάς, είναι απολύτως απαραίτητα! Απλά λέω ότι, αν δεν τρώμε και αυτά που πρέπει, όσα συμπληρώματα κι αν πάρουμε, δεν θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

twiggy
29-10-11, 11:45
παντως κοριτσια εμενα ο αιματολογος ηταν πολυ ψυχραιμος κι εχω αιματοκριτη 30!! ουτε για νοσοκομεια, ουτε για μεταγγισεις, ουτε για διατροφη μου ειπε κατι ιδιαιτερο. Ειπε οτι ειναι πολυ φυσιολογικο στο β΄τριμηνο να πεφτει, μετα σταθεροποιειται.. Απλα μου εδωσε τα μικροφερ που ειναι πιο δυνατα σε συνδυασμο με φελισιν για καλυτερη απορροφηση και προτεινε να πινω ενα ολοκληρο ποτηρι νερο καθε φορα για να διαλυεται ευκολα η καψουλα.. Ειναι ειδικος σε εγκυμοσυνες, ολο το σαλονι ηταν γεματο γκαστρωμενες!! Οποια θελει πληροφοριες ας μου στειλει πμ.. φιλια, καλη δυναμη και οχι αγχος!!

toulala
29-10-11, 13:02
Για όσες δεν μπορούν το χυμό πορτοκάλι, μπορούν να πιουν και χυμό φράουλα! Και η φράουλα έχει πολλή βιταμίνη c, όπως και το ακτινίδιο. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο τα συσκευασμένα είναι καλά, αλλά τι να κάνουμε. Επίσης είναι και ο χυμός πορτοκάλι με χαμηλή οξύτητα..

kiknaki
30-10-11, 13:59
Πριν λίγες μέρες πήγα νοσοκομείο έκτακτα και εκεί έκανα μια γενική αίματος. Ο αιματοκρίτης έπεσε πάλι κατά ο.4 μονάδες αυτήν την φορά. Ο γιατρός είπε να κάνω άλλη μια γενική και να ξαναπάω σε 15μέρες.
Το πρόβλημα μου τελικά είναι οτι ο οργανισμός μου δεν αντέχει τον σίδηρο. Μέχρι τώρα (30εβδ) έχω εμετούς και όποτε παίρνω σίδηρο το πρωί είτε σε χάπι είτε σε υγρή μορφή τις μισες φορές δεν μπορώ να τον αντέξω. Δεν ξέρω αλλά θα θα δω πως θα πάει και αυτή η εβδομάδα και αν συνεχίζει το ίδιο θέμα μάλλον θα απευθυνθώ κι εγώ σε αιματολόγο.

Αγγελίνα_2
30-10-11, 14:10
Πόσο έχεις τώρα δλδ αιματοκρίτη, kiknaki? Κοίτα και τις τιμές της αιμοσφαιρίνης σου, αυτή για τους γιατρούς είναι πιο σημαντική, απ' ό,τι ο αιματοκρίτης. Πάντως το παρήγορο είναι ότι κοντεύεις στην εβδομάδα που σταματάει να πέφτει.

twiggy
30-10-11, 14:53
κυκνακι ευχομαι να πανε ολα καλα.. παντως το μωρακι σου δεν εχει θεμα να ξερεις...παιρνει αυτο που χρειαζεται, το θεμα ειναι εσυ να νιωθεις καλα.. φιλια

kiknaki
30-10-11, 21:04
Αγγελίνα_2 ο αιματοκρίτης μου την περασμένη Τρίτη ήταν 29,8. Ο γιατρός δεν ανησυχησε με την τιμή. Πιο πολύ ανησυχησανε οι γιατροί του νοσοκομείου. Γύρω στις 30-32 εβδομάδες σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης οπότε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω θα δούμε αν είμαστε καλά ή όχι.

twiggy εγώ νιώθω πολύ καλά και οι αντοχές μου επίσης. Έχω τέτοια ενέργεια που δεν είχα πριν εγκυμοσύνης και αυτό είναι που με προβληματίζει σχετικά με την πτώση του αιματοκρίτη. Και τα λευκά μου πολύ ανεβασμένα είναι σύμφωνα με τους γιατρούς του νοσοκομείου. Ο δικός μου πάλι δεν ανησυχησε. Εν τω μεταξύ είναι πολύ ψείρας αυτός με έστειλε στο νοσοκομείο για άλλο λόγο βέβαια. Για αυτό το λόγο δεν ανησυχώ ιδιαίτερα.
Διάβασα πιο πάνω για την παραλίγο αποκόλληση σου. Όλα καλά τώρα? Ακόμη είσαι ξάπλα? Εύχομαι όλα καλά να πάνε..που θα πάνε!!

twiggy
31-10-11, 12:05
κυκνακι σε ευχαριστω! ολα καλα τωρα, ευτυχως ηταν ελαφρυ περιστατικο αλλα οσο να 'ναι τρομαξαμε! Τωρα θα μεινω ακομα λιγο σπιτι προληπτικα.. μου ειπαν ολοι οτι θελει γενικα πολυ ηρεμια.. ακομα ο πλακουντας ειναι χαμηλα και πρεπει να προσεχω λιγακι παραπανω μεχρι να ανεβει...
Παντως εμενα ο αιματολογος μου ειχε πει οτι επειδη ο αιματοκριτης πεφτει σιγα σιγα ειναι λογικο να αισθανομαστε καλα.. δεν ειναι οτι πεφτει αποτομα σε μια μερα και χανουμε τον κοσμο!! θα εισαι μια χαρα, σε ποια βδομαδα εισαι τωρα? πολλα φιλια!!

kiknaki
31-10-11, 14:25
Πολύ χαίρομαι twiggy που πάνε όλα καλά. Αν μπορείς να ξεκουράζεσαι και να ξαπλώνεις να το κάνεις τώρα που μπορείς, εννοώ αν δεν έχεις άλλο παιδάκι. Εγώ έχω άλλο ένα οπότε ο καναπές είναι πολυτέλεια για μένα ειδικά όταν δεν υπάρχει καθημερινή βοήθεια από τρίτο πρόσωπο και τώρα που ο σύζυγος λείπει εκτός λόγω εργασίας.
Είμαι 30εβδ και 5ημ. Ο γιατρός μου είπε οτι γύρω στις 32εβδ ο αιματοκρίτης σταθεροποιείται οπότε δεν ανησυχεί. Τον έχω εμπιστοσύνη γιατί δεν αφήνει τίποτα στην τύχη από την αρχή μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης. Θεωρεί τον εαυτό του λίγο υπερβολικό αλλά είναι του γνωμικού "καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε" γι'αυτό και δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Μου φτάνει το άγχος που τράβηξα στην αρχή μέχρι να κάνω την β'επιπέδου οπότε τώρα "Αγχος??Όχι ευχαριστώ δεν θα πάρω!"

twiggy
31-10-11, 16:46
πολυ καλα τα λεει ο γιατρος σου κυκνακι!! εμενα ειναι το πρωτο μου οποτε μπορω να χαλαρωσω.. το σκεφτομαι συνεχεια τι θα εκανα αν ειχα κι αλλο!! πωπω.. υποθετω ομως οτι οι μαμαδες καπως ολα τα καταφερνουν γι αυτο και ειναι σπουδαιες!!
με το καλο να σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης σου κι ολα να πανε κατ ευχην! Εγω τωρα εχω σε 1 βδομαδα τη β' επιπεδου, αγωνια και ενθουσιασμος μαζι!! θα σας γραψω νεα.. πολλα φιλια

kiknaki
31-10-11, 18:25
Σε ευχαριστώ πολύ twiggy κι εγώ με τη σειρά μο εύχομαι να πάνε όλα καλά με την β'επιπέδου που θα πάνε δηλαδή απλώς το λέω γιατί εγώ μετά τη β'επιπέδου άρχισα να ευχαριστιέμαι την εγκυμοσύνη μου. Το τι άκουσα απο όλους ακόμη και από τον γιατρό μου δε λέγεται για αυτόν τον παράλογο φόβο μου.:rolleyes:
Με το καλό λοιπόν και περιμένω νέα σου..φιλιά πολλά!:)

neraidoula mou
31-10-11, 22:31
νεραιδουλα μην αγχωνεσαι δεν κανει καλο!! εγω πιστευω οτι καλο ειναι να το ξεκαθαρισεις απο τωρα, μην ντρεπεσαι να ρωτησεις. Συνηθως οι γιατροι του δημοσιου δεν παιρνουν πανω απο 1000-1500.. (κανονικα δεν πρεπει να παιρνουν τιποτα εξτρα αλλα τελοσπαντων) αν σου πει κανενα παλαβο νουμερο εξηγησε της την κατασταση, ειδικα τωρα με τα νεα δεδομενα. Ελπιζω να πανε ολα καλα
εγω εχθες ειχα μια παραλιγο αποκολληση, τρομαξα πολυ, αλλα ευτυχως ολα καλα. Ειμαι ξαπλα για το τριημερο και ελπιζω να περασει! φιλια σε ολεςγιατι κοριτσακι μου εκανες κατι που δεν επρεπε ,ολα καλα θα πανε,εγω επαθα αποκολησει πριν καιρο κ ειχα γινει ρακος αλλα 15 μερες ξαπλα κ χαπακια κ περασε,ειναι ολα καλα τωρα περιμενω νεα σου!!!εγω εκανα της εξετασεις μου σημερα για να δουμε σε 10 μερες θα βγουν τα αποτελεσματα να δω τον αιματοκρητη,εννοειτε οτι θα της πω για τα λεφτα αν μετα μου πει οτι δεν δεχεται θα παω αλλου ποιο φθηναααα...φιλια να προσεχεις******μετα της13 ΘΑ ΠΑΩ για Β επιπεδου να δω τιν φατσουλα μου την γλυκιαααα

twiggy
01-11-11, 13:50
μπραβο νεραιδουλα! κι εγω καλα ειμαι, θα μεινω αλλες 2 μερες σπιτι... ευτυχως εκτος απο εκεινη τη μερα δεν εχω ξαναδει αιμα... μονο θελει προσοχη μου ειπε μεχρι να ανεβει ο πλακουντας, κι εγω δεν νομιζω οτι εκανα κατι φοβερα απροσεχτο.. ισως κουραστηκα καποια μερα, δεν ξερω..
με το καλο η β' επιπεδου κι εγω την επομενη βδομαδα θα παω και ανυπομονω!! φιλια σε ολες

giasof
01-11-11, 23:02
Αγγελίνα_2 ο αιματοκρίτης μου την περασμένη Τρίτη ήταν 29,8. Ο γιατρός δεν ανησυχησε με την τιμή. Πιο πολύ ανησυχησανε οι γιατροί του νοσοκομείου. Γύρω στις 30-32 εβδομάδες σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης οπότε σε 2 εβδομάδες που θα ξαναπάω θα δούμε αν είμαστε καλά ή όχι.

twiggy εγώ νιώθω πολύ καλά και οι αντοχές μου επίσης. Έχω τέτοια ενέργεια που δεν είχα πριν εγκυμοσύνης και αυτό είναι που με προβληματίζει σχετικά με την πτώση του αιματοκρίτη. Και τα λευκά μου πολύ ανεβασμένα είναι σύμφωνα με τους γιατρούς του νοσοκομείου. Ο δικός μου πάλι δεν ανησυχησε. Εν τω μεταξύ είναι πολύ ψείρας αυτός με έστειλε στο νοσοκομείο για άλλο λόγο βέβαια. Για αυτό το λόγο δεν ανησυχώ ιδιαίτερα.
Διάβασα πιο πάνω για την παραλίγο αποκόλληση σου. Όλα καλά τώρα? Ακόμη είσαι ξάπλα? Εύχομαι όλα καλά να πάνε..που θα πάνε!!

καλησπερα και απο εμενα ευχομαι σε ολες τις μελουσες μανουλες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

ο δικο μου αιματοκριτης ξεκινησε απο 30 και εφτασε 24 εκανα 2 μεταγγισεις και ολα καλα βεβαια μεχρι να τις κανω ειχα ανχοσ αλλα τωρα ειναι στο 27 και πεταω απο χαρα, να πω οτι εχω στιγμα γι αυτο ειχα τοσο χαμηλο αλλα για ολα υπαρχουν λυσεισ

kiknaki
02-11-11, 21:43
καλησπερα και απο εμενα ευχομαι σε ολες τις μελουσες μανουλες μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.

ο δικο μου αιματοκριτης ξεκινησε απο 30 και εφτασε 24 εκανα 2 μεταγγισεις και ολα καλα βεβαια μεχρι να τις κανω ειχα ανχοσ αλλα τωρα ειναι στο 27 και πεταω απο χαρα, να πω οτι εχω στιγμα γι αυτο ειχα τοσο χαμηλο αλλα για ολα υπαρχουν λυσεισ

Να σου πω την αλήθεια δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα για τον χαμηλό αιματοκρίτη. Ο γιατρός μου είναι χαλαρός και λέει οτι δεν υπάρχει θέμα. Ο γιατρός του νοσοκομείου όμως έχει άλλη άποψη και πιστεύει οτι πρέπει κάτι να κάνω γιατί είναι πολύ πεσμένη η τιμή. Εκεί ψιλομπερδεύτηκα. Αλλά από τη στιγμή που δεν τίθεται θέμα για την υγεία του μωρού μου το μόνο που μου μένει να κάνω είναι υπομονή..άλλες 6 εβδομάδες μείνανε..τον φάγαμε τον γάιδαρο!:)

twiggy
10-11-11, 11:38
κοριτσια επανελαβα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης επεσε κι αλλο! απο 30 στο 28,2. Βεβαια ο αιματολογος με ειχε προειδοποιησει.. Περιμενω να με παρει να μου πει τη γνωμη του, φιλια σε ολες

feniatwins
10-11-11, 11:48
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΑΡΧΙΚΑ 35 ΤΩΡΑ ΣΤΑ 30 ΚΑΙ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΜΟ ΣΙΔΗΡΟΥ ΕΙΜΑΙ... ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΥΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΡΟΥΦΑΝΕ ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΚΙΑ!!! ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΠΙΕΣΗ, 10,5 ΜΕ 5 !!! (ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΩΣ ΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΒΑΔΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΙΛΩ). ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ...ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!

Eva333
10-11-11, 12:01
κοριτσια επανελαβα τις εξετασεις και ο αιματοκριτης επεσε κι αλλο! απο 30 στο 28,2. Βεβαια ο αιματολογος με ειχε προειδοποιησει.. Περιμενω να με παρει να μου πει τη γνωμη του, φιλια σε ολες

Ωχ φαντασου εμενα ποσο θα εχει πεσει τωρα που ηταν στο 29!!!
twiggy ποσα χαπακια σιδηρο επινες τη μερα?

perlina
10-11-11, 12:06
εμενα που ειχε φτασει απο 37 στο 30 αρχισα μαζι με το σιδηρο του γιατρου να τρωω καθε μερα βοδινο.αυτος μου το ειπε!ειτε μπιφτεκια 1-2 ,ειτε μεριδα ειτε συκωτι μοσχαρισιο!και αρχισε νανεβενει μεχρι που πηγε στο 35 μεσα σε 2 μηνες που γεννησα.δεν ετρωγα μεγαλη ποσοτητα αλλα απαραιτητα καθε μερα ειχα στο μενου μου βοδινο!και παντα μετα το φαι επινα φρεσκο χυμο για ν απορροφηθει ο σιδηρος!

twiggy
10-11-11, 16:11
ευα παιρνω 2 χαπακια μικροφερ σε συνδυασμο με 1 χαπακι φελισιν. Κι εγω εχω χαμηλη πιεση αλλα γενικα αισθανομαι καλα, εκτος απο καποιες λιγες φορες που με πιανει αδυναμια. Προσπαθω να τρωω λιγο κοκκινο κρεας καθε μερα, αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!! Περλινα, εσενα μετα τον 6ο θυμασαι εαν ειχε σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης? Ετσι μου ειπε ο αιματολογος οτι συνηθως συμβαινει...
φιλια

perlina
13-11-11, 19:36
ευα παιρνω 2 χαπακια μικροφερ σε συνδυασμο με 1 χαπακι φελισιν. Κι εγω εχω χαμηλη πιεση αλλα γενικα αισθανομαι καλα, εκτος απο καποιες λιγες φορες που με πιανει αδυναμια. Προσπαθω να τρωω λιγο κοκκινο κρεας καθε μερα, αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!! Περλινα, εσενα μετα τον 6ο θυμασαι εαν ειχε σταθεροποιηθει ο αιματοκριτης? Ετσι μου ειπε ο αιματολογος οτι συνηθως συμβαινει...
φιλια
εγω επειδη ετρωγα καθε μερα βοδινο ειχε παρει τη ανοδο δεν ξερω μονο με τα χαπια τι θα γινοταν ομως δεν το ρισκαρα επειδη καθε μηνα ηταν και πιο χαμηλος!

neraidoula mou
16-11-11, 20:21
κοριτσια μου τι κανετε εχω καιρο να μπω λογω οτι ετρεχα!!εκανα β επιπεδου κ την παρασκευει θα παω στην γιατρο μου απο τι μου ειπε στο διαγνωστικο καλα τα ειδε κ ειχα πολυ αγχος,,αλλα η εξετασεις δεν βγηκα οπως τα ηθελα κ φοβαμαι θα μου ανεβασει της δωσεις ο αιματοκριτης μου πηγε 29,5 απο τον προηγουμενο μηνα που ηταν 30,5 χαμηλο ασβεστιο δεν μπορω να ποιο το ασβεστιο τι θα κανω ρε κορτισια δεν το μπορω να το μασαω ειναι απεσιο κ το κανω εμμετο με το ζορι που κ που,κ επισεις μου ειχε δοσει κ καποιες εξετασει για το σικοτη κ πυξη του αιματος καποια απο αυτη μου βγηκε χαμηλη δεν ξερω ποια ειναι την παρασκευει θα της δει η γιατρος μου!!φιλια ελπιζω να ειστε καλα

twiggy
17-11-11, 12:05
νεραιδουλα μην αγχωνεσαι, συμβαινουν αυτα! το μωρακι ειναι μια χαρα αυτο να σκεφτεσαι!! κι εμενα επεσε ο αιματοκριτης στο 28,3 αλλα αναμενουμε να σταθεροποιηθει τον επομενο μηνα.. Ισως να αυξησεις τη δοση σιδηρου.. Ασβεστιο εμενα θα μου δωσει απο τον επομενο μηνα, ξερω οτι αυτο που το μασας ειναι απαισιο αλλα οτι υπαρχουν και χαπια. Δεν λες να σου το αλλαξει? καλη επιτυχια και στα υπολοιπα! φιλια

neraidoula mou
17-11-11, 20:55
νεραιδουλα μην αγχωνεσαι, συμβαινουν αυτα! το μωρακι ειναι μια χαρα αυτο να σκεφτεσαι!! κι εμενα επεσε ο αιματοκριτης στο 28,3 αλλα αναμενουμε να σταθεροποιηθει τον επομενο μηνα.. Ισως να αυξησεις τη δοση σιδηρου.. Ασβεστιο εμενα θα μου δωσει απο τον επομενο μηνα, ξερω οτι αυτο που το μασας ειναι απαισιο αλλα οτι υπαρχουν και χαπια. Δεν λες να σου το αλλαξει? καλη επιτυχια και στα υπολοιπα! φιλια

ναι αυριο θα παω στην γιατρο μου ,κ θα της πω να μου γραψει κατι σε χαπι,ειχα παρει στην αρχη αλλα μου ειπε να μν τα ξαναπαρω η πρωην γυναικολογος μου οτι να ναι!ευχαριστω πολυ εσυ ολα καλα πως πας φιλια θα σας πω αυριο

malecon
18-11-11, 10:18
Ξαναγράφω εν ταχει την περιπτωσή μου. Ενώ έπαιρνα microfer παρατηρήθηκε πτώση του αιματοκρίτη μου, οπότε ο γιατρος μου αλλαξε χάπια και πηρα τα resoferon. Μετά από μια μικρή άνοδο του αιματοκρίτη οι τελευταιες μου εξετάσεις έδειξαν πάλι πτώση, στο επίπεδο που έφτασε και με τα microfer.
Στην χτεσινή επίσκεψη στον γιατρό συμφωνήσαμε να δοκιμασω για κανα 20ήμερο τα ferofolic και αν δεν δούμε την επιθυμητή άνοδο να κάνω τον τελευταιο μήνα της εγκυμοσύνης ενέσεις (εμότικον άσπρο απο τον φόβο του :shock:) οπότε ο αιματοκρίτης θα ανέβει θελει δεν θέλει όπως είπε ο γιατρός
Οι ερωτήσεις μου:
α)έχει δοκιμάσει κάποια τα ferofolic και αν ναι είχε αποτέλεσμα? Κάνουν παρενέργειες στο στομάχι? (δεν έχω παει να πάρω ακομα και δεν έχω διαβασει το φυλλάδιο)
β) έχει τύχει σε καμια να κάνει ενέσεις? Αποτέλεσμα? Παρενέργειες?
...περιμένω με αγωνια απαντήσεις!!!

twiggy
18-11-11, 12:43
ποσο ειναι ο αιματοκριτης σου τωρα μαλεκον και σου ειπαν για ενεσεις κλπ? Εγω ειμαι στο 28,3 (ημουν στα 34 προ εγκυμοσυνης) και τους βλεπω ψυχραιμους προς το παρον! Βεβαια πια σηκωνομαι πολυ προσεχτικα γιατι εχω ριξει κανα 2 λυποθυμιες κατα καιρους!! φιλια και καλη επιτυχια

malecon
18-11-11, 12:54
31,3 ηταν πριν από 2 εβδομάδες περιπουΠιστευω πως επειδή θα κάνω πάλι καισαρική, ο γιατρός δεν θέλει να πέσει ο αιματοκρίτης κάτω από κάποιο όριο.
Όσο για λιποθυμιες κλπ δεν έχω κανενα πρόβλημα, νιώθω πολύ καλά, όμως στην 1η γέννα που΄μετα την επέμβαση ο αιματοκρίτης μου είχε πέσει αρκετα, θυμαμαι πως ένιωθα αδυναμια για πολλές μερες και γενικα δεν είχα διαθεση να κάνω τπτ
Βεβαια θα ξανασυζητήσω μαζί του, απλά θα ήθελα να μάθω αν κάποια κοπέλα έχει καταφύγει σε ενεσεις

Silent
18-11-11, 13:09
Θα σου απανήσω για το Α. Εγώ παίρνω ferofolic από πριν μείνω έγκυος (χρόνιο πρόβλημα σιδήρου) και από τον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης παίρνω 2 χάπια την ημέρα καθότι ξεκίνησα την εγκυμοσύνη υπό του φυσιολογικού (ήδη με 1 χάπι Την ημέρα) οπότε καταλαβαίνεις. Επιπλέον το εβδομαδιαίο μου διαιτολόγιο από την γιατρό μου περιλαμβάνει 3 φορές την εβδομάδα μοσχάρι (4 μου είπε η γιατρός αλλά έλεος) – 1 φακές – συχνά σπανάκι κλπ.. (ακούω και στο όνομα Ποπάϋ:lol:)

Μετά από πολύχρονη ενασχόληση με το σπορ «σίδηρος» θα σου πω τα εξής: Καταρχήν το ferofolic δεν πειράζει στο στομάχι, εγώ 2 την ημέρα παίρνω και μια χαρά είμαι, πιο πολύ με ενοχλεί το μαγνήσιο. ΟΜΩΣ με τα χαπάκια ο αιματοκρίτης δεν μπορεί να φτιάξει και πάρα πολύ παραπάνω απλά με αλλαγή μάρκας.

Όπως λέει και ο γιατρός μου, εφόσον παίρνεις έξτρα σίδηρο και η μέτρηση του σιδήρου (και όχι του αιματοκρίτη) είναι φυσιολογική, τα χαπάκια δεν μπορούν να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω. Από εκεί και πέρα δεν έχεις θέμα πρόσληψης σιδήρου αλλά απορρόφησης (δηλαδή ενώ ο οργανισμός προσλαμβάνει αρκετό σίδηρο, δεν τον απορροφά) οπότε αρχίζεις τις τακτικές αύξησης της απορρόφησης πριν πας στις ενέσεις: Πίνεις τα χαπάκια με ένα ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι (ποτέ με γάλα – εμποδίζει την απορρόφηση) τρως ακτινίδια και ίσως παίρνεις και έξτρα φυλλικό οξύ (υπάρχουν και κάτι πολυσακχαρίτες που η γιατρός λέει κάνουν καλή δουλειά αλλά είναι πανάκριβοι και δεν τους έχω δοκιμάσει να δω – αν θες σου στέλνω όνομα). Ξεκίνα αυτά και βλέπουμε.. Εγώ έτσι από τον 4ο στον 5ο έμεινα σχεδόν σταθερή - υπό του φυσιολογικού φυσικά αλλά έπεσα ελάχιστα παρακάτω! Τωρα ξαναέχω αυτην την εβδομάδα εξετασεις και θα σου πώ τα αποτελέσματα.

Good Luck!

zouzounel
18-11-11, 13:33
Mε 31 αιματοκρίτη σου προτεινε ενεσεις??? Υπερβολικό μου φαίνεται...
Τι τιμες εχεις σε αιμοσφαιρίνη/σίδηρο/φεριττίνη?
Σε ποια εβδομαδα εισαι?
Από ενα σημειο και μετά σταθεροποιείται ο αιματοκρίτης, δεν απορροφα πια πολύ σιδηρο το εμβρυο και ειναι καλύτερη η κατασταση, νομίζω από την 28 εβδομάδα, αν δεν κανω λάθος.
Η Silent πολυ καλα τα λεει, τον σίδηρο θα τον παιρνεις μαζί με πορτοκαλάδα (μου το εχει πει αιματολόγος και αθλητίατρος)

Resoferon επαιρνα κι εγώ και στις δυο μου εγκυμοσύνες και πιο πριν (ανεκαθεν ειχα θεμα σιδηροπενίας), μονο αυτό το σκεύασμα δεν με πειράζει.
Αν τελικά ο γυναικολόγος επιμεινει στις ενέσεις, θα σου πρότεινα να πας σε εναν αιματολόγο πρωτα.

malecon
18-11-11, 13:54
Silent και zouzounel ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Γενικά τρώω αρκετά συχνα μοσχάρι και αποφεύγω να παιρνω το συμπληρωμα σιδήρου ή να τρώω το φαγητό μου σε συνδυασμό με γαλακτοκομικά. Για παράδειγμα πίνω το πρωι τον σίδηρο και πίνω το ασβεστιο ή τρωω ένα γιαουρτάκι το βραδυ. Για να είμαι ειλικρινής δεν παιρνω σίδηρο σε συνδυασμό με βιταμίνη C, ίσως θα πρέπει να το κάνω.
Zouzounel εμενα τα resoferon με πείραξαν λίγο, αλλά θα μπορούσα να κάνω υπομονη εαν έβλεπα ότι είχα αποτέλεσμα. Από την στιγμή όμως που ο αιματοκρίτης έπεσε και με αυτά σκέφτηκα να δοκιμάσω και 3ο συμπληρωμα.
Αιμοσφαιρίνη κλπ δεν θυμαμαι τιμες αλλά ειναι χαμηλές, κάτω από το όριο
Είμαι στην 31 εβδομαδα πάνω κάτω, ελπίζω πλεον να σταθεροποιηθώ.
Σίγουρα θα ρωτήσω τον γιατρό το σκεπτικό του εαν τελικά προτείνει τις ενεσεις. Όμως επειδή προσωπικά είμαι πάντα υπέρ της ασφάλειας και της πρόληψης, μάλλον θα προτιμήσω να τις κάνω παρά να διακινδυνευσω κάτι στο χειρουργείο... Ακόμα και αν πρόκειται να έχω μια ταχύτερη ανάρρωση θα το σκεφτώ, με δεδομένο ότι έχω και άλλο ένα καλικατζαράκι που θα με περιμένει στο σπίτι και θα απαιτεί πολλή ενέργεια :p

twiggy
18-11-11, 19:45
παντως κι εμενα τα μικροφερ μου ειπε να τα παιρνω μιση ωρα πριν το γευμα/ πρωινο κλπ με ενα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ποτηρι νερο για καλυτερη διαλυση και αν θελω να το συνδυαζω με πορτοκαλαδα. Μου δινει και φιλικο οξυ γιατι βοηθα στην απορροφηση! Κι εγω περιμενω τις εξετασεις του επομενου μηνα να δουμε αν σταθεροποιηθηκε τουλαχιστον ο αιματοκριτης. Οπως ειπε και η zouzounel (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=9763) μετα την 28η περιπου υποτιθεται οτι μενουν σταθερες οι τιμες..Φεριτινη ειμαι στα ορια αλλα παλι χαμηλα.. για να δουμε! Καλη τυχη σε ολες!

neraidoula mou
18-11-11, 22:58
κοριτσια τι κανετε!!!σημερα πηγα στην γιατρο μου δεν μου ειπε κατι για της εξετασεις οκ οσο για τον αιματοκριτη θα χτυπισω κοκκινο στα χαπια 3 την ημερα σηδηρο μαζι με φολικο για να δουμε θα δουμε ασπρο φως!!ειδα την φατσουλα μου κ σημερα κ πρωτη φορα το ειδα να κουνιεται συνεχεια στριφογυρνουσε χαχαχα ¨) αα οσο για για της τιμες στα νοσοκομεια μου ειπε οτι επεστρεψαν η παλιες τιμες κ της καλυπτει κανονικα το ικα κ μονο το επιδομα εχει κοπει τον 900ε νομιζω ηταν δηλαδη δεν θα τα παρνουμε κ δεν θα πληρονουμε κατι στο νοσοκομειο
.κ οσες γεννησουν σε ιδιωτικο θα το παρουν το επιδομα αλλα θα πληρωσουν το νοσοκμομειο αυτα πολλα φιλια!!εχω καμπιλη ζαχαρου τον αλλο μηνα για μενα ειναι εφιαλτης

twiggy
23-11-11, 14:41
γεια σας και παλι! πως τα πατε?
εγω βρε κοριτσια εδω και 1, 2 βδομαδες αισθανομαι φοβερη εξαντληση και ζαλιζομαι πολυ συχνα.. Περπαταω 10 λεπτα και λαχανιαζω!! Μηπως σας εχει τυχει? λετε να επεσε ο αιματοκριτης κι αλλο ή ειναι φυσιολογικα συμπτωματα για τις βδομαδες που βρισκομαι? σημερα μπηκα στην 25η... φιλια

feniatwins
23-11-11, 15:27
twiggy μου εδω και λίγες μέρες με το που μπηκα στην 22η ξεκινησαν και εμενα οι ζαλαδες και η εξάντληση. Θα τσεκάρουμε την ερχόμενη εβδομάδα αιματοκρίτη που επίσης είχε πέσει και λόγω διδύμων φοβάμαι ότι συνεχίζει να πέφτει. Οσο μπορείς ξεκούραση, τουλάχιστον εμένα αυτό είχε πει ο γιατρός. Επίσης διάβασα ότι μετά την 28η σταθεροποιείται οπότε υπομονή...Και σίδηρο!!!

twiggy
23-11-11, 18:10
σε ευχαριστω φενια μου! κι εγω τωρα εριξα εναν υπνο και καπως συνηλθα!! ευχομαι να εισαι καλα με τον αιματοκριτη σου, καλα αποτελεσματα.. αντε υπομονη μεχρι την 28η!!!! φιλια

malecon
25-11-11, 12:52
Μια ερωτηση ακόμα, αν και δεν είμαι σιγουρη ότι αυτό είναι το πιο καταλληλο θέμα αλλά αφού μιλήσαμε για απορρόφηση σιδήρου θα την κάνω!!!
Ξέρετε αν ο καφές επηρεάζει την απορρόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό? Πίνω έναν καφε σχεδόν 1 ώρα μετά το χαπάκι του σιδήρου και αναρωτιεμαι αν πρέπει να αλλάξω αυτη την συνηθεια

twiggy
26-11-11, 10:48
μαλεκον νομιζω οτι γενικα δεν βοηθαει ο καφες ουτε το τσαι στην απορροφηση.. δες και εδω http://www.homeopathy.gr/homeopathy/coffee_caffeine_decafeine.html
Μπορεις να τον αντικαταστησεις με ντεκαφεινε ισως... φιλια

Eva333
16-12-11, 14:50
Λογω 28 αιματοκρίτη (και μου ε'ιπε οτι θα πέσει και αλλο λογω στιγματος) ρώτησα τον γυναικολογο για τις ενέσεις. Μου ειπε οτι ειναι πολυ επικινδυνες και οτι μπορει να πεθανει το εμβρυο λογω θρόμβωσης και χιλιες φορες να κανω μεταγγιση αν δεν μου ανεβει ο αιματοκρίτης...ισχύει αυτό??

giasof
18-12-11, 15:05
Λογω 28 αιματοκρίτη (και μου ε'ιπε οτι θα πέσει και αλλο λογω στιγματος) ρώτησα τον γυναικολογο για τις ενέσεις. Μου ειπε οτι ειναι πολυ επικινδυνες και οτι μπορει να πεθανει το εμβρυο λογω θρόμβωσης και χιλιες φορες να κανω μεταγγιση αν δεν μου ανεβει ο αιματοκρίτης...ισχύει αυτό??

καλησπερα εφω ειχα αιματοκριτη 24 και εκανα 2 φορες μεταγγιση
ειχα ξεκινησει με 32 μετα πηγε 24 1 μεταγγιση 4 μηνας μετα 25 2 μεταγγιση 6 μηνας μετα σταθεροποιηται μην ανχωνεσαι

Eva333
20-12-11, 09:59
giasof έκανες μετάγγιση και στη γέννα? Πότε σου σταθεροποιηθηκε ο αιματοκρίτης? Είχες και χαμηλα αιμοπετάλια ? Έχεις στίγμα? Ευχαριστω!

anthiet
20-12-11, 10:18
Ο δικός μου έπεσε μέχρι και 26.Ο γιατρός μου με "απείλησε" με μετάγγιση και πλακώθηκα στο μοσχάρι και στα πορτοκάλια.Ανέβηκε στο 28,7 και πανηγύριζα!!!!Αυτό το άτιμο το στίγμα!!

Eva333
20-12-11, 10:52
anthiet καλημερα! Πες μου σε παρακαλώ πως καταφερες να ανεβασεις τον αιματοκριτη και σε ποια βδομάδα? Καθε ποτε ετρωγες μοσχάρι και τι ειδος? Επίσης πορτοκαλάδα ποσο συχνα? Αν μπορεις να μου πεις ακριβως τι εκανες μπας και μπορεσω να το ανεβάσω το ρημάδι!!!

nikole20
04-01-12, 19:25
καλησπερα...και εγω εχω χαμηλη πιεση η μικρη μου 5 και η μεγαλη 7,αιματοκριτη...καθε πρωι πορτοκαλαδα με λεμονι και μανταρινη..τελεια!!
και λιγο παραπανω αλατακι,τωρα για τον αιματοκριτη παιρνω εξτρα σιδηρο!!!

malecon
11-01-12, 07:25
Δεν ξέρω αν γράφω στο πιο κατάλληλο θέμα αλλά δεν εχω την δυνατότητα αναζήτησης. Όσες γεννησατε κ τελικά ο αιματοκριτης σας έπεσε τι κάνατε; διάβασα μια περίπτωση μετάγγισης στην πρώτη σελίδα, υπάρχει κάποια που να το αντιμετώπισε διαφορετικά; εχω φτάσει 22 τρεις μέρες μετά τον τοκετό κ μάλλον σήμερα θα μιλήσω με τον γιατρό μου

giasof
19-03-12, 00:52
giasof έκανες μετάγγιση και στη γέννα? Πότε σου σταθεροποιηθηκε ο αιματοκρίτης? Είχες και χαμηλα αιμοπετάλια ? Έχεις στίγμα? Ευχαριστω!

συγνωμη τωρα το ειδα μπορει και να εχεις γεννησει..με το καλοκαι με ενα πονο..οχι δεν εκανα μεταγγιση στην γεννα παραδοξω δεν εχασα σχεδον καθολου αιμα αλλα ειμασταν ετοιμη σε περιπτωση που χρειαζομουν..ναι εχω στιγμα και τα αιμοπεταλια μου ηταν παντα αυξημενα

dimitra-nikos
19-03-12, 10:17
Εγώ έχω στίγμα μεσογειακής αναιμίας και ο αιματοκρίτης μου ήταν ανέκαθεν πεσμένος. Γύρω στο 34, άντε 35. Τώρα έφτασε στο 29! Παίρνω 2 gynotardiferon την ημέρα και ο γιατρός μου μου είπε να πλακωθώ στα κρέατα. Όχι σε ποσότητα φυσικά! Να τρώω κάθε μέρα κρέας. Καλό είναι επίσης, κάθε χαπάκι σου να το παίρνεις μαζί με ένα πορτοκάλι φρούτο ή φυσικό χυμό. Απορροφάται καλύτερα από τον οργανισμό. Αυτή η ζαλάδα και η κόπωση που σου δημιουρεί ο χαμηλός αιματοκρίτης, δεν παλεύεται ρε κορίτσια! Κοιμάσαι κουρασμένη και ακόμα και μετά από έναν καλό ύπνο ξυπνάς πτώμα!

valentinat
19-03-12, 11:06
Εγώ είχα και πριν την εγκυμοσύνη πολύ χαμηλή πίεση, οπότε τώρα πέφτει περισσότερο.
Για καλή μου τύχη όμως στις τελευταίες εξετάσεις ο αιματοκρίτης μου ήταν 34, θα δούμε τώρα που θα κάνω τέλος του μήνα πάλι.
Το κακό είναι ότι ζαλίζομαι κάποιες στιγμές και έχω ταχυκαρδία για λίγο, ο γιατρός μου είπε πως είναι από την χαμηλή πίεση και μου σύστησε να τρώω περισσότερα αλμυρά και περισσότερο αλάτι στο φαγητό (το οποίο ανέκαθεν το έφτιαχνα με μπόλικο αλάτι) πόσο ακόμη να βάλω????
Και έχω παρατηρήσει πως ζαλίζομαι όταν βρίσκομαι ανάμεσα σε κόσμο και είμαι όρθια, να φανταστείτε πως κόντεψα να λιποθυμήσω στην ουρά του ταμείου στο σούπερ μάρκετ!!

ΣΤΕΛΛΙ
19-03-12, 11:29
μια απο τα ιδια κ γω! ειμαι στην 19η βδομαδα....παιρνω 2 φορες τη μερα σιδηρο κ φυλλικο οξυ...παντα ειχα αναιμια...με αιματοκριτη 36 κ 35...πριν 3 βδομαδες στις εξετασεις αιματος ειχα 34....ο γιατρος λεει οτι τραβαει το παιδι κ αμα δεν πεσει αλλο να μην φοβαμαι....τρωω κοκκινιστο κρεας, στιβω κ φρεσκο χυμο γιατι με πιανουν κατι ζαλαδες...κοντευα να πεσω στο μπανιο προχθες!!!κ δενεχω παει στη δουλεια μια-δυο φορες γιατι η πιεση πεφτει καμια φορα....αλλα να σταθω σε ουρα ορθια δεν παιζει...παντα ζαλιζομουν σε πολυωρη ορθοστασια, ποσο μαλλον τωρα....στα τρενα πχ προσπαθω να καθομαι οταν παω στη δουλεια....κ σιγα μην παραχωρουν τη θεση!!! ελπιζω να φουσκωσει η κοιλια πιο πολυ να φαινομαι εγκυοσ γιατι τωρα δεν πολυφαινεται με το μπουφαν....η ορθοστασια δεν παλευεται!

giasof
19-03-12, 20:38
κανε υπομονη θα σου περασουν οταν πας στο 6 με 7 μηνα γιατι το παιδι τραβαει..εγω παντως οπως γραφω και πιο πανω ειχε πεσει στο 24 αν αυτο που νιωθεις δεν το αντεχεις φαντασου εγω που δουλευα και 12ωρα και ειχα ληψη 1 μερα μονο σε ολη την εγκυμοσυνη μου και το μονο που με εκανε να νιωσω λιγο πιο καλα ηταν η μεταγγιση..υπομονη και μολις δεις το παιδακι σου ολα αυτα θα ειναι μηδαμινα μπροστα στο αγγελουδι που θα βαστας..:p

Maraki+
20-03-12, 12:48
Πάντα είχα χαμηλό αιματοκρίτη και αρκετά χαμηλή πίεση.
Στις πρώτες εξετάσεις που έκανα στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης μου ήταν 32. Την άλλη βδομάδα έχω πάλι εξέταση...να δω πού έχει φτάσει. :roll:
Η πίεση δε με ενοχλεί σε τίποτα, δε ζαλίζομαι συχνά (και προ της εγκυμοσύνης εννοώ) και κυμαίνεται στο 11 με 7. Το μόνο που πάντα είχα σαν χαρακτηριστικό λόγω χαμηλής πίεσης ήταν ότι κρυώνω πιο πολύ από το φυσιολογικό.

valentinat
22-03-12, 11:37
Στις πρώτες εξετάσεις που έκανα στην εγκυμοσύνη ο αιματοκρίτης μου ήταν 32. Την άλλη βδομάδα έχω πάλι εξέταση...να δω πού έχει φτάσει. :roll:
Η πίεση δε με ενοχλεί σε τίποτα, δε ζαλίζομαι συχνά (και προ της εγκυμοσύνης εννοώ) και κυμαίνεται στο 11 με 7. Το μόνο που πάντα είχα σαν χαρακτηριστικό λόγω χαμηλής πίεσης ήταν ότι κρυώνω πιο πολύ από το φυσιολογικό.

Maraki κι εγώ είμαι λιγάκι κρυουλιάρα.... δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πως μπορεί να είναι από αυτό....

Έλενα Β.
22-03-12, 11:56

Maraki κι εγώ είμαι λιγάκι κρυουλιάρα.... δεν το είχα σκεφτεί ποτέ πως μπορεί να είναι από αυτό....

Ουτε και εγω.Τωρα τελευταια το εμαθα και επαθα πλακα.Δεν μπορουσα ποτε να ζεσταθω.Πουλοβερ ρομπιτσα και παλι κρυωνα.Απο παντα ειχα χαμηλο αιματοκριτη και χαμηλη πιεση 10 και 5 και λεω τωρα θα σβησω αλλα αυτη ειχα και πριν.Αιματοκριτη 30 εχω αλλα δεν βλεπω τεραστια διαφορα με το 35 που ειχα παντα.Ιδιες ζαλαδες και ιδια κουραση αισθανομαι.