PDA

Επιστροφή στο Forum : gaps diet καντιντα και αλλεργίες

Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27

fairy's mom
16-01-13, 17:42
http://stopalimentarius.wordpress.com/2012/09/15/glouteni/

Πώς η γλουτένη προκαλεί KAI ρευματοειδή αρθρίτιδα
....Ξεκινώντας με τον αποκλεισμό κάθε δυνατής τροφής που μπορεί να προκαλέσει αρθρίτιδα, όπως μοσχάρι, αυγά, σιτάρι, πορτοκάλια, γάλα, φιστίκια, σόγια κτλ., και την επανένταξη μίας μίας τροφής πάλι στο διαιτολόγιό του μπορεί κάποιος να παρατηρήσει πώς αντιδρά το σώμα του σε καθετί από τα παραπάνω

Aυτα μου έκαναν εντυπωση. Δεν ήξερα ότι μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα.

Rosie
16-01-13, 18:17
Η αρθρίτιδα προκαλείται καθαρά από ένα leaky gut.
Όλα τα τρόφιμα που αναφέρει (και κυρίως η γλουτένη) ερεθίζουνε ένα ήδη προβληματικό έντερο.

Κάτι τέτοια άρθρα διαβάζουνε πολλοί και αρχίζουνε τις αποχές χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα!

Katerinoula23
16-01-13, 19:27
Η αρθρίτιδα προκαλείται καθαρά από ένα leaky gut.
Όλα τα τρόφιμα που αναφέρει (και κυρίως η γλουτένη) ερεθίζουνε ένα ήδη προβληματικό έντερο.

Κάτι τέτοια άρθρα διαβάζουνε πολλοί και αρχίζουνε τις αποχές χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα!

Αυτά είναι κι εμένα που με εκνευρίζουν Rosie :evil:

Διαβάζει ο κόσμος συνήθως αρθρα των 10 σειρών (δεν εννοώ το παραπάνω δεν το διάβασα - γενικά μιλάω ) και πείθονται και τους είναι πιο εύκολο να τους πεις πχ μην τρως φουντούκια αλλα τρώγε αμύγδαλα και θα φύγει η χοληστερίνη παρά να κάνουν μια συνολική προσπάθεια!!

Συγγνώμη που το λέω έτσι αγανακτισμένα αλλά όλοι οι γύρω που έτσι σκέφτονται και με εκνευρίζει αφάνταστα!! :evil:

vera
16-01-13, 19:50
Κατι ειναι κι αυτο ομως......αρχιζουν να συσχετιζουν τα αυτοανοσα με τη διατροφη κατι αδιανοητο για πολλους ακομα που πιστευουν οτι ειναι καθαρα γονιδιακο θεμα. Ας ξεκινησουν απο κει και θα προχωρησουν. Αλλωστε εδω ακομα οι γιατροι κι αγνοουν το leaky gut... τι περιμενετε?

Ξερω πολλους με ΡΑ που δεν μπορουν και δεν θελουν να ψαξουν θεραπεια περα απο τις κορτιζονες.

miriki
16-01-13, 22:00
Βέρα συμφωνώ μαζί σου. Είναι μια αρχή, απλά οι γιατροί πρέπει κάποτε να το πάρουν πιο σοβαρά το θέμα της διατροφής. Πάντως προς τιμήν της η αλλεργιολόγος που είχαμε δει στο Αττικό μου είχε μιλήσει για διαπερατό έντερο και ότι το παιδί δεν έχει αλλεργία, αλλά φυσικά πρότεινε τη λύση της απευθείας πρόκλησης μετά τα αρνητικά πρικ.....

Ετοιμαστείτε για πανηλίθια ερώτηση, μήπως και ξέρετε. Στα μωρά (έως ενός έτους) κάνουμε μπάνια με σόδες κλπ;

Rosie
16-01-13, 22:21
Μπράβο στην αλλεργιολόγο που τουλάχιστον γνωρίζει την έννοια του διαπερατού εντέρου άσχετα που δεν ξέρει να θεραπεύσει το πρόβλημα, κάτι είναι και αυτό!

Μιρίκι πόσο τοξικό φορτίο μπορεί να έχει ένα τόσο μικρό μωρό που να θέλει αποτοξινωτικά μπάνια;
Δεν λέει κάτι τέτοιο η Campbell πάντως, μπάνιο μόνο με νεράκι λέει, ούτε καν σαπούνι.

Εγώ θα τους τα κόψω μου φαίνεται τα μπάνια, κάθονται πάνω από μισάωρο και μετά τους πιάνει η υπερένταση και δεν μπορώ να τους ηρεμίσω για να κοιμηθούνε.
Αναρωτιέμαι αν φταίνε τα Epsom, με τη σόδα πάντως ήτανε πιο ήρεμα!

miriki
16-01-13, 22:36
Κι εγώ με σόδα τον ξεκίνησα και όντως λυσσάει μετά. Σήμερα του έβαλα σε άλλο λεκανάκι με ζεστό νερό λίγες σταγόνες λεβάντα και ναι ξεράθηκε γρήγορα. Επίσης μισή ώρα με το χρονόμετρο κάθεται....

Για μωρό με... αλλεργίες το σκεπτόμουν. Ξέρεις τα κλασικά (αίμα στις κενώσεις, εκζέματα κλπ) που δείχνουν ότι κάτι δεν πάει καλά. Μια φίλη το αντιμετωπίζει τώρα και μου ήρθε φλασιά....

Όσο για την αλλεργιολόγο το σκέφτομαι σοβαρά να της στείλω το βιβλίο για δωράκι. Αν και μου την έσπασε που όταν είπα ότι το μόνο που βάζω στο έκζεμα και στον ποπό του είναι κεραλοιφή με έκραξε και το μόνο που μπορούσε να προτείνει ήταν.... τα προϊόντα της frezyderm. Μάλιστα είχε κολλήσει εντελώς και δεν μπορούσε να σκεφτεί τίποτε άλλο (πριν από εμένα είχε μπει η αντιπρόσωπος της συγκεκριμένης εταιρείας....). Πλύση εγκεφάλου δε λέγεται αυτό;

Katerinoula23
16-01-13, 22:56
Εμένα μου φαίνεται ότι το μπάνιο την ήρεμει και χτες σκεφτόμουν να πάρω αίθ. ελαιο λεβαντας να της βάζω!! Τώρα κι εγω σοδα της βάζω...

Να δούμε ποτέ θα αξιωθω να κατέβω κέντρο :rolleyes:

Μιρικι όταν διάβαζα το προγραμμα σου ο εαυτός μου μου ερχόταν στο μυαλό! Ανοιξε ένα γυμναστήριο στον διπλανό δρόμο και όλο με γλυκοκοιταζει τον τελευταίο μήνα :cool::cool: προσπαθώ να βρω τα κουραγια.. Ισως αν την ξεκινήσω σταθμό να κανουμε καλύτερο προγραμμα, λέω τώρα :rolleyes:

vera
17-01-13, 00:05
Emena δε μου παρουσιαζουν υπερενταση με τα μπανια. Τον κανω μεσημερι τωρα και μετα κοιμομαστε αγκαλιτσα.

Κεραλοιφη βαζει η σχεδον 90 χρονων θεια μου στο προσωπο της και εχει φοβερο δερμα για την ηλικια της. Καλυτερο απο 50-60 8α ελεγα!

vera
17-01-13, 00:11
Εστειλα λιγη κρεμα σε μια θεια μου που φτιαχνει κι αυτη την ρωσικη εκδοχη, τη σμετανα. Μου πε οτι αυτη την φτιαχνει οπως ειδε σε μια ρωσικη εκπομπη. Βαζει 250 γραμμαρια κρεμα γαλακτος και τη χτυπαει και την ανακατευει με τοταλ 2% και μπαινει ψυγειο!!!! Και επεμενε οτι ετσι την κανουν οι Ρωσοι! Της εξηγησα οτι δεν εχει καμμια θρεπτικη αξια αυτο, μονο παχυντικη κι οτι εγω της κανω 24ωρη (και βαλε) ζυμωση. Με εβαλε σε σκεψεις παντως......ειναι δυνατον να την φτιαχνουν με τετοια κοροιδιστικη ξεπετα οι Ρωσοι?

Εγω ψιλοαπογοητευτηκα με τη δικη μου παντως, δεν βγηκε αρκετα ξινη οπως μου αρεσει. Θα φταιει η μαγια σιγουρα, χρησιμοποιησα ενα νεο βιολογικο προβειο γιαουρτι που μου φερε ο μπαμπας μου. Παντα προβειο βαζω και εβγαινε ξινό.

nantonakis
17-01-13, 07:24
Καλημέρα, μόλις μπήκα στην όμορφη παρέα σας, καθημερινά διαβάζω το forum γιατί η σύζηγός μου εδώ και 8 μήνες κάνει τη διατροφή προσπαθόντας να θεραπευτεί απο νόσο του Crohn.
Θα ήθελα για αρχή αν μπορείτε να με βοηθήσετε πως παρασκευάζετε την κρέμα.

mesastoura
17-01-13, 09:36
Καλημέρα!
Πρόχειρα άρθρα όπως το παραπάνω σχετικά με την ΡΑ μάλλον κακό κάνουν καθώς ο κόσμος δεν τα παίρνει σοβαρά. Δυστυχώς έχουν – κατά την γνώμη μου – αντίθετο αποτέλεσμα και απομακρύνουν από την αλήθεια. Αντίθετα, η Νατάσα τα περιγράφει πολύ καλά, δίνει για παράδειγμα αυτοάνοσου την σκλήρυνση. Επειδή δεν μπόρεσα να το βρω τώρα on-line το ανέβασα εγώ εδώ (https://docs.google.com/file/d/19Rf48Cur7j-ECXGu5f3vrB2yuIP1GDOkiewFAcDo5ijCw82_ngJapgxmRTDL/edit).
Προτείνω να διαβάζετε και να ακούτε ταυτόχρονα, όπως στο σχολείο, για μένα είναι πολυ ευχάριστο

Εδώ http://www.youtube.com/watch?v=DG0HldVSkzU μπορείτε να ακούτε τα λόγια του pdf που παρέθεσα παραπάνω.

Να ρωτήσω κάτι, σόδα από πού παίρνετε; Ρουμπουλάκη και για αυτό;
Σκόνη απο φύκια;

mesastoura
17-01-13, 11:52
...

Τα απόλυτα λινκς για Sauerkraout, τα βρήκα τυχαία.
http://www.nourishingtreasures.com/index.php/2012/05/15/the-science-behind-sauerkraut-fermentation/

http://www.nourishingtreasures.com/index.php/2012/07/03/sauerkraut-survivor-final-report/

http://www.nourishingtreasures.com/index.php/2012/08/20/can-fido-jars-defy-science-can-they-provide-a-fail-safe-spoilage-free-ferment-with-no-brine-cover-find-out/

Περιληπτικά: Η κυρία δοκίμασε 19 διαφορετικά βάζα, με λήψη δειγμάτων και εξέταση σε μικροσκόπιο για την υπαρξη μούχλας, και για την ποιότητα των προβιοτικών. Καταλήγει ότι τα βαζα FIDO είναι απο τις καλύτερες λύσεις, χωρίς μάλιστα να υπάρχει ανάγκη ούτε για εμβαπτισμό του λαχάνου με πρόσθετο βάρος, ούτε την χρήση airlock, γιατί από μόνο του το λάστιχο με το ελατήριο λειτουργεί ως airlock....
Απλά ενημερωτικά τα jumbo έχουν fido jars made in china γύρω στα 2€.
Το μόνο που αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι οκ το καουτσούκ που έχουν ... :?:

vera
17-01-13, 12:44
Να ρωτήσω κάτι, σόδα από πού παίρνετε; Ρουμπουλάκη και για αυτό;
Σκόνη απο φύκια;

Ναι απο ρουμπουλακη 80 λεπτα. Υπαρχει και στα σουπερ μαρκετ αν επειγεσαι.

Σκονη απο φυκια δεν εψαξα.

vera
17-01-13, 12:48
Καλημέρα, μόλις μπήκα στην όμορφη παρέα σας, καθημερινά διαβάζω το forum γιατί η σύζηγός μου εδώ και 8 μήνες κάνει τη διατροφή προσπαθόντας να θεραπευτεί απο νόσο του Crohn.

Καλως ηρθες!

Κρεμα γαλακτος αγοραζουμε αυτη της κουκακη απο τον μανδραγορα στον πειραια με παραγγελια. Βγαζει 10κιλο.

Ζεσταινουμε την κρεμα σε κατσαρολα μεχρι τους 70-80 βαθμους ανακατευοντας και βγαζουμε απο τη φωτια να κρυωσει. Οταν φθασει στους 40-43 βαθμους ανακατευουμε λιγη κρεμα με γιαουρτι (1/4-1/2 κουπας σε καθε λιτρο κρεμα) και μετα την ριχνουμε στην κατσαρολα και ανακατευουμε (η στα σκευη που θελουμε να βαλουμε την κρεμα) Μετα μπαινει στο φουρνο στους 40 βαθμους για ενα 24ωρο τουλαχιστον.

Katerinoula23
17-01-13, 12:50
Ναι απο ρουμπουλακη 80 λεπτα. Υπαρχει και στα σουπερ μαρκετ αν επειγεσαι.

Σκονη απο φυκια δεν εψαξα.

Καλύτερα όχι απο σούπερ γιατι θα έχει αλουμίνιο! Εγω πήρα απο το iherb αλλα είναι ένα σακούλακι, για την μικρη μου φτάνει αλλα για ενήλικα καλύτερα να πάρεις απο αυτόν γιατι χρειάζεσαι ποσότητες.

Katerinoula23
17-01-13, 12:52
Καλως ηρθες!

Κρεμα γαλακτος αγοραζουμε αυτη της κουκακη απο τον μανδραγορα στον πειραια με παραγγελια. Βγαζει 10κιλο.

Ζεσταινουμε την κρεμα σε κατσαρολα μεχρι τους 70-80 βαθμους ανακατευοντας και βγαζουμε απο τη φωτια να κρυωσει. Οταν φθασει στους 40-43 βαθμους ανακατευουμε λιγη κρεμα με γιαουρτι (1/4-1/2 κουπας σε καθε λιτρο κρεμα) και μετα την ριχνουμε στην κατσαρολα και ανακατευουμε (η στα σκευη που θελουμε να βαλουμε την κρεμα) Μετα μπαινει στο φουρνο στους 40 βαθμους για ενα 24ωρο τουλαχιστον.

Τελικά με το γιαούρτι κατεληξες να την φτιαχνεις;;; Κι εμένα έτσι μου άρεσε περισσότερο. Η Rosie μου φαίνεται την φτιάχνει με κέφιρ;

vera
17-01-13, 12:52
Δεν εχει λες αλουμινιο του ρουμπουλακη?

Τεσπα δεν ειναι για φαγωμα.....αλλωστε και το νερο που κανουμε μπανιο δεν ειναι φιλτραρισμενο, ενας Θεος ξερει τι εχει, χλωριο σιγουρα!

Katerinoula23
17-01-13, 12:54

Καλωσορισατε! Εύχομαι να παει καλα και να δει γρήγορα αποτελέσματα! Πως τα πει μέχρι τώρα έχει δει διάφορα;

vera
17-01-13, 12:56
Τελικά με το γιαούρτι κατεληξες να την φτιαχνεις;;; Κι εμένα έτσι μου άρεσε περισσότερο. Η Rosie μου φαίνεται την φτιάχνει με κέφιρ;

Με κεφιρ την πρωτη φορα βγηκε εκπληκτικη. Εκτοτε καθε φορα εβγαινε και χειροτερη. Τελευταια φορα εβγαλε ροζ μουχλα πανω και πηγε σκουπιδια. Ουτε η Ροζι ξανακανει με κεφιρ νομιζω, ειναι ρισκο.

Αλλα και με γιαουρτι αυτη τη φορα δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενη, δεν βγηκε αρκετα ξινη οπως μου αρεσει. Το περιεργο μαλιστα ειναι οτι φθανοντας μετα τη μεση της πρωτης γυαλας εχει μια γευση που θυμιζει το γιαουρτι. Δεν καταλαβαινω πως βγηκε σαν γιαουρτι! Παντα με προβειο γιαουρτι το εκανα και ξυνιζε.. Την επομενη φορα θα δοκιμασω το κατσικισια για μαγια.

Katerinoula23
17-01-13, 12:57
Δεν εχει λες αλουμινιο του ρουμπουλακη?

Τεσπα δεν ειναι για φαγωμα.....αλλωστε και το νερο που κανουμε μπανιο δεν ειναι φιλτραρισμενο, ενας Θεος ξερει τι εχει, χλωριο σιγουρα!

Γιατι δεν παίρνεις αυτο το φίλτρο απο το iherb? κάνει δουλειά! Εγω της είχα ψιλό σταματήσει τα μπάνια γιατι γεμιζα την μπανιέρα και μύριζε χωριό όλο το μπάνιο και φοβήθηκα! Τώρα δεν μυρίζει τίποτα! Είναι πολυ οικονομικό και θέλει αλλαγή στους 4-6 μήνες αν θυμάμαι καλα... Αξίζει πιστεύω

Katerinoula23
17-01-13, 13:01
Αυτο είναι ...

http://www.iherb.com/Rainshow-r-CQ-1000-Dechlorinating-Shower-Filter-1-Water-Filter/16307

vera
17-01-13, 13:02
Αξιζει σιγουρα απλα το οικονομικο ειναι θεμα για μας πλεον. Ηδη πρεπει να δωσω ποσα λεφτα για προβιοτικα και για τα δοντια, δεν μου περισσευουν σε αυτη τη φαση. Ασε που θα με κρεμασει αναποδα ο αντρας μου, θα το θεωρησει τρελη υπερβολη! Ηδη σκαει με τα καθημερινα μας μπανια. Γυριζει σημερα σπιτι μετα απο 2 μηνες απουσιας και θα με πρηζει παλι για τα μπανια και τα μαγειρεματα.....καλα εκανα οτι ηθελα τοσο καιρο....:lol:

Rosie
17-01-13, 13:29
Vera κάνεις μπάνια με χλωριωμένο νερό; :shock:
Νόμιζα ότι έχεις φίλτρο... δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα κατά τη γνώμη μου να κάθεσαι μέσα σε χλωριωμένο νερό για να αποτοξινωθείς, τοξινώνεσαι ταυτόχρονα!

Katerinoula23
17-01-13, 13:34
Vera κάνεις μπάνια με χλωριωμένο νερό; :shock:
Νόμιζω ότι έχεις φίλτρο... δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα κατά τη γνώμη μου να κάθεσαι μέσα σε χλωριωμένο νερό για να αποτοξινωθείς, τοξινώνεσαι ταυτόχρονα!

Κι εγω αυτο πιστεύω ας πάρεις λιγότερα προβιοτικα για ένα μήνα πχ αφού σκοτώνεις τόσα με το χωριό στο μπάνιο. Απλά 30 δολάρια για 6 μήνες πιστεύω ότι δεν είναι πολλά... Ειδικά για τα παιδιά μας.

Βέβαια γνώμη μου είναι πάντα έτσι;; Ο δικός μου ο άντρας Φαντάσου μόνο που δεν με μαλωσε όταν του είπα ότι ήξερα για το φίλτρο και δεν το αγορασα νωρίτερα :lol::lol:

Edit: επίσης μετα θα πληρώσεις 20 δολάρια που είναι το ανταλλακτικο για έξι μήνες. Η συσκευή κρατάει ενάμιση χρόνο περίπου.

Rosie
17-01-13, 13:36
Θα με θεωρήσετε υπερβολική αλλά πολλές φορές για τα παιδιά βράζω νερό στο βραστήρα που είναι από τη βρύση της κουζίνας με το νερό της αντίστροφής όσμωσης που είναι σίγουρα πιο καλά φιλτραρισμένο απ' αυτό της μπανιέρας.
Από τότε που διάβασα ότι το χλώριο σκοτώνει και την εντερική χλωρίδα αγχώθηκα πολύ με το θέμα!

vera
17-01-13, 13:38
Ηδη παιρνω λιγοτερα προβιοτικα απο οτι θα πρεπε, ενω κανω ιντρο. Ε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα τελεια, τι να κανουμε! Ειδικα με μια τοσο ακριβη θεραπεια οπως η γκαπς.

Φιλτρο εχω στην κουζινα. Ο δικος μου θα γινει εξαλλος αν δει φιλτρο και στο μπανιο.

Rosie
17-01-13, 13:42
Με το χλώριο όμως καθυστερείς τη θεραπεία, αν μπορεί να επέλθει μόνιμη θεραπεία ταυτόχρονα με καθημερινή δόση χλωρίου.
Και σε μια συνέντευξή της η Campbell αναφέρει την περίπτωση χρόνιας διάρροιας παρόλο που το άτομο έκανε την Ίντρο 18 μήνες αν θυμάμαι καλά και τελικά αντιδρούσε στο νερό της βρύσης!

mesastoura
17-01-13, 13:48
Μόλις πήρε η μητέρα μου τα epsom και μαγειρική σόδα αλλά διαβάζοντας προβληματίστηκα λίγο λόγω καρδιάς (έχω ιστορικό επέμβασης)
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110224205556AAzPVHg
Ομοίως γράφουν για την σόδα http://www.livestrong.com/article/340134-detox-bath-baking-soda/
Δεν έχω θέμα με πίεση, το αντίθετο μάλιστα, αλλά το καλοκαίρι είχα ένα θέμα αρρυθμίας μετά από τα θερμά λουτρά της Λέσβου :-(

Βρήκα και εδώ κάποιες πληροφορίες γραμμένες με συνοπτικό τρόπο http://www.ourlittleplace.com/detox.html

Λογικά πρέπει να πάω με πολύ σταδιακό / προσεχτικό τρόπο και όχι ψηλές θερμοκρασίες.

Άλλο: Υποψιάζομαι ότι τα συμπτώματα γρίπης που έχω ακόμα (το peak ήταν πριν μια βδομάδα, με έντονο πονόλαιμο, πρησμένους λεμφαδένες), δηλαδή η καταρροή με κιτρινοπράσινες μύξες, καθώς και το μπόλικο φλέμα από λαιμό είναι detox. Κακώς ενόχλησα τον ομοιο μου σχετικά με αυτό προχθές.
Νομίζω ότι επίσης είναι σημάδι πως πρέπει να μείνω στην intro μέχρι να καθαρίσει το φλέμα.
Επίσης παρατηρώ πολύ έντονη πιτυρίδα, ελπίζω επίσης να είναι έξαρση που θα περάσει.

Katerinoula23
17-01-13, 13:50
Ασχετο... Επειδή θέλω να παραγγειλω butter oil εσείς στα παιδιά σας δίνετε και αυτο και σκέτο clo ή μόνο το blend?

vera
17-01-13, 13:50
Με το χλώριο όμως καθυστερείς τη θεραπεία, αν μπορεί να επέλθει μόνιμη θεραπεία ταυτόχρονα με καθημερινή δόση χλωρίου.
Και σε μια συνέντευξή της η Campbell αναφέρει την περίπτωση χρόνιας διάρροιας παρόλο που το άτομο έκανε την Ίντρο 18 μήνες αν θυμάμαι καλά και τελικά αντιδρούσε στο νερό της βρύσης!

Επειδη το επινε!

vera
17-01-13, 13:52
Ασχετο... Επειδή θέλω να παραγγειλω butter oil εσείς στα παιδιά σας δίνετε και αυτο και σκέτο clo ή μόνο το blend?

Το blend στα παιδια.

mesastoura
17-01-13, 13:53
...
Φιλτρο εχω στην κουζινα. Ο δικος μου θα γινει εξαλλος αν δει φιλτρο και στο μπανιο.
Ότι φαίνεται να τραβάς εσύ με τον άντρα σου το τραβάω εγώ με την γυναίκα μου. Ήδη μου έκανε μια τσαντισμένη κουβέντα πως είναι ακριβή η διατροφή αυτή :evil:
Με αυτήν την λογική (και όχι για οικονομικούς λόγους) ούτε εγώ έχω φίλτρο στο μπάνιο :cry:
οκ, απλά καθυστερεί η θεραπεία ... :| that's life (δεν νομίζω πως είμαι και ιδιαίτερα βαριά περίπτωση)

Rosie
17-01-13, 13:54
Δεν έχει σημασία αν το έπινε ή όχι, το ίδιο κάνει εφόσον απορροφάται από το δέρμα μας.
Γι' αυτό εμμένει τόσο και στα καλλυντικά η Campbell, εξηγεί ότι ό,τι απορροφάται από το δέρμα μας είναι πιο καταστροφικό απ' αυτά που τρώμε γιατί πάει κατευθείαν στο αίμα και δεν περνάει πρώτα από το συκώτι για να "διυλιστεί".

Rosie
17-01-13, 13:55

Κατερίνα εγώ τα δίνω και τα δύο χωριστά.

vera
17-01-13, 13:55
Ότι φαίνεται να τραβάς εσύ με τον άντρα σου το τραβάω εγώ με την γυναίκα μου. Ήδη μου έκανε μια τσαντισμένη κουβέντα πως είναι ακριβή η διατροφή αυτή :evil:

Και που ειστε ακομα!

Katerinoula23
17-01-13, 13:56
Επειδη το επινε!

Αν ψάξετε λίγο στο google θα βρείτε έρευνες που λένε πως απορροφάται απο το ζεστό νερό που ανοίγουν οι πόροι του δέρματος μεγαλύτερη ποσότητα απ ότι όταν πίνουμε. Μου φαίνεται και ο Mercola έχει σχετικό άρθρο αλλα δεν θυμάμαι τι ακριβώς γράφει...

Ο άντρας μου όταν το είχε διαβάσει είχε φριξει!

Katerinoula23
17-01-13, 14:04
Vera και Mesastoura καλο κουράγιο! Πολυ δύσκολο να κανείς και ιντρο και να τ ακούς κι απο πάνω! Εγω σας θαυμάζω και το έχω ξαναπεί άλλωστε ;)

camouflage
17-01-13, 14:22
Κατερινα, και οποια αλλη θελει, λεω να παρω απο red23 clo, συμφερει να παραγγειλουμε μαζι;

vera
17-01-13, 14:52
Αν ψάξετε λίγο στο google θα βρείτε έρευνες που λένε πως απορροφάται απο το ζεστό νερό που ανοίγουν οι πόροι του δέρματος μεγαλύτερη ποσότητα απ ότι όταν πίνουμε. Μου φαίνεται και ο Mercola έχει σχετικό άρθρο αλλα δεν θυμάμαι τι ακριβώς γράφει...

Ο άντρας μου όταν το είχε διαβάσει είχε φριξει!

Παντως η νεραιδομαμα θεραπευσε την μικρη χωρις να εχει φιλτρο ουτε καν στην κουζινα. Οποτε δεν νομιζω οτι ειναι το Α και το Ω της θεραπειας. Κι εσεις κοριτσια μεχρι προσφατα δεν ειχατε φιλτρο στη μπανιερα, επιζησατε και χωρις αυτο.

Rosie
17-01-13, 15:45
Εγώ πάντως φίλτρο στις ντουζιέρες έβαλα όταν ήμουνα έγκυος το γιο μου.

Φυσικά είναι όλα προσωπική επιλογή, απλά για μένα φαίνεται υπερβολικό να κάθομαι μισή ώρα σε ζεστό χλωριωμένο νερό γνωρίζοντας ότι το χλώριο καταστρέφει την εντερική χλωρίδα.
Αν το φίλτρο δεν είναι εφικτό καλύτερα ένα γρήγορο χλιαρό ντουζ και αποτοξίνωση με άλλους τρόπους.

Katerinoula23
17-01-13, 17:08
Κατερινα, και οποια αλλη θελει, λεω να παρω απο red23 clo, συμφερει να παραγγειλουμε μαζι;

Δεν θυμάμαι αν συμφέρει η fairysmom να μας πει καλύτερα που έχει κάνει παραγγελία ομαδική... Αν συμφέρει τότε να συνεννοηθούμε με pm γιατι εγω ενδιαφερομαι...!

fairy's mom
17-01-13, 21:17
Δεν θυμάμαι αν συμφέρει η fairysmom να μας πει καλύτερα που έχει κάνει παραγγελία ομαδική... Αν συμφέρει τότε να συνεννοηθούμε με pm γιατι εγω ενδιαφερομαι...!

Eξαρτάται πόσοι θα μαζευτείτε. την ομαδική αυξάνει το βάρος και πάει στις 25 λιρες αν θυμάμαι καλά τα μεταφορικά. Και επειδή ήτα και μεγάλο το ποσό είχα χρεωθεί και στην κάρτα μου ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσό για τηνμετατρροπή σε ευρώ. Δεν θυμάμαι όμως πόσο ήτα αυτό. Αν παραγγείλετε μεμονωμένα πάει 10 λίρε τα μεταφορικά, πάλι αν θυμάμαι καλά.

Κατερίνα κι εγω ξεχωριστά τα δίνω. Εχω και τα δύο χωρίς γεύσεις. Το βουτυρο είναι το αγαπημένο τους. Κλαίνε γιατί θέλουν και οι δύο και άλλο! Κι αν σκεφτεί πόσο έχει...τις λυπάμαι και δεν τις λυπάμαι που δεν τους δίνω παραπάνω.

camouflage
17-01-13, 21:55
Eξαρτάται πόσοι θα μαζευτείτε. την ομαδική αυξάνει το βάρος και πάει στις 25 λιρες αν θυμάμαι καλά τα μεταφορικά. Και επειδή ήτα και μεγάλο το ποσό είχα χρεωθεί και στην κάρτα μου ένα όχι ευκαταφρόνητο ποσό για τηνμετατρροπή σε ευρώ. Δεν θυμάμαι όμως πόσο ήτα αυτό. Αν παραγγείλετε μεμονωμένα πάει 10 λίρε τα μεταφορικά, πάλι αν θυμάμαι καλά.

Κατερίνα κι εγω ξεχωριστά τα δίνω. Εχω και τα δύο χωρίς γεύσεις. Το βουτυρο είναι το αγαπημένο τους. Κλαίνε γιατί θέλουν και οι δύο και άλλο! Κι αν σκεφτεί πόσο έχει...τις λυπάμαι και δεν τις λυπάμαι που δεν τους δίνω παραπάνω.

Μεχρι 2 κιλα ειναι 10 λιρες και μετα 25 λιρες. Οποια θελει μιλαμε με πμ.. Τι αλλο εχετε παρει καλο απο αυτο το σαιτ;

fairy's mom
17-01-13, 22:04
Καλως ορίσατε κι εσύ και η γυναίκα σου! Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πείτε καποιες λεπτομέρειες. Σε τι φάση της γκαπς είναι τώρα, αν είδε βελτιώσεις, αν μειώνει δόσεις φαρμακακων κλπ. Μεχρι στιγμής όλοι κανουμε κυρίως για τα παιδιά μας με τις αλλεργίες και προσπαθούμε να κοντρολάρουμε και καποια αυτοάνοσα. Θα είχε ενδιαφέρον να προστεθεί ενεργά στην παρέα μας και καποιος ενηλικος με Κρον. Θα βοηθησουν αρκετους οι μαρτυρίες σας, είμαι σίγουρη. Και πάλι καλως ορίσατε!

Rosie
17-01-13, 22:10
Κορίτσια εγώ πρόσφατα είχα μια άσχημη εμπειρία με το Red, ακόμη δεν έβγαλα άκρη μαζί τους αλλά με λίγα λόγια μου χρωστάνε ένα λαδάκι CLO και μου το αρνιούνται.
Δεν ξαναψωνίζω απ' εκεί, γενικά δεν μου αρέσει το customer service τους, προτιμώ το Funky Raw που είναι πάντα τυπικότατοι.

fairy's mom
17-01-13, 22:15
Ti εννοείς στο αρνιούνται? Δεν έχει χρεωθεί στην κάρτα? Για την κρέμα τι σου είπαν?

Rosie
17-01-13, 22:23
Ναι, μου το έχουνε χρεώσει αλλά δεν μου το στείλανε!
Παρήγγειλα δύο και μου στείλανε μόνο ένα χρεώνοντας με για δύο, νομίζω στο είχα αναφέρει.
Τους έχω στείλει 3 emailς μέχρι τώρα και με ρωτάνε αν έχω αποδεικτικό ότι δεν το στείλανε... έχω μόνο ένα χειρόγραφο σημείωμα που βάλανε μαζί με την παραγγελία.
Τι να κάνω; Να μπω στον κόπο να πάω στο ταχυδρομείο να τους το στείλω;
Αν είναι δυνατόν, κανένας στην Αγγλία δεν το κάνει αυτό!
Θα έπρεπε αυτοί να το γνωρίζουνε...

Και για την κρέμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση, τουλάχιστον δεν τη χρεωθήκαμε!

Katerinoula23
17-01-13, 22:47

Εγω θα πρέπει να τα δώσω σε καψουλες γιατι τα υγρά δεν τα θέλει με τίποτε!
Οπότε μήπως να ξεκιναγα με μια blend που έχει λίγο και απο τα δυο;;;

mesastoura
17-01-13, 23:25
Ναι, μου το έχουνε χρεώσει αλλά δεν μου το στείλανε!
Παρήγγειλα δύο και μου στείλανε μόνο ένα χρεώνοντας με για δύο, νομίζω στο είχα αναφέρει.
Τους έχω στείλει 3 emailς μέχρι τώρα και με ρωτάνε αν έχω αποδεικτικό ότι δεν το στείλανε... έχω μόνο ένα χειρόγραφο σημείωμα που βάλανε μαζί με την παραγγελία.
Τι να κάνω; Να μπω στον κόπο να πάω στο ταχυδρομείο να τους το στείλω;
Αν είναι δυνατόν, κανένας στην Αγγλία δεν το κάνει αυτό!
Θα έπρεπε αυτοί να το γνωρίζουνε...

Και για την κρέμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση, τουλάχιστον δεν τη χρεωθήκαμε!
Μήπως να σάρωσεις το χειρόγραφο αποδεικτικό και να το στείλεις με μαιλ;

Βλέπω ότι και μένα μου τελειώνουν τα fclo & blend οπότε είμαι μέσα.

nantonakis
18-01-13, 07:23
Καλως ορίσατε κι εσύ και η γυναίκα σου! Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μας πείτε καποιες λεπτομέρειες. Σε τι φάση της γκαπς είναι τώρα, αν είδε βελτιώσεις, αν μειώνει δόσεις φαρμακακων κλπ. Μεχρι στιγμής όλοι κανουμε κυρίως για τα παιδιά μας με τις αλλεργίες και προσπαθούμε να κοντρολάρουμε και καποια αυτοάνοσα. Θα είχε ενδιαφέρον να προστεθεί ενεργά στην παρέα μας και καποιος ενηλικος με Κρον. Θα βοηθησουν αρκετους οι μαρτυρίες σας, είμαι σίγουρη. Και πάλι καλως ορίσατε!

Πάει ανέλπιστα καλά! Έχει τη νόσο 12 χρόνια, πριν 2 χρόνια πέρασε πολύ δύσκολα...Και έτσι ξεκίνησε ομοιπαθητική και πριν 8 μήνες την διατροφή. Πλέον δεν παίρνει καθόλου φάρμακα και δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Οι εξετάσεις έίναι πάρα πολύ καλές , σαν να μην έχει τη νόσο.
Δυστυχώς δεν ακολούθησε ακριβώς τα στάδια, ξεκίνησε με ζωμούς και χυμούς και από την πρώτη μέρα καθόλου υδατάνθρακες , άμυλο κλπ. Πίνει κεφίρ νερού, γιαούρτι που φτιάχνουμε μόνοι μας , λίγο τουρσί και αυτά. Λέτε που δεν ακολούθησε τα στάδια ακριβώς να μην είναι σε φάση θεράπειας , απλά να μειώνει μόνο τα συμπτώματα?
Το τελευταίο μήνα βέβαια , εμφάνισε έντονα συμπτώματα αθρίτιδας, έχετε καμία συμβούλη?

Rosie
18-01-13, 07:50
Αν θεραπευότανε το έντερό του δεν θα παρουσίαζε αυτοάνοσο.
Η Campbell είναι απόλυτη μ' αυτό, άτομα με προβλήματα πέψης και αυτοάνοσα θα πρέπει να ακολουθήσουνε την Ίντρο σύμφωνα με το πρωτόκολλο.

Έχω κι εγώ πολύ καλή φίλη - κουμπάρα μου είναι - στην Αγγλία με τη νόσο αυτή, ταλαιπωρήθηκε πολύ αλλά τώρα δεν παρουσιάζει κανένα συμπτώμα λέει. Άλλαξε όμως κι αυτή πάρα πολύ τη διατροφή της και αν και δεν κάνει GAPS έκοψε τα junk, επεξεργασμένα κτλ και καταναλώνει μόνο βιολογικά (έκανε και το δικό της λαχανόκηπο!) και ειδικά βιολογικό κρέας.
Δεν πιστεύω ότι θεραπεύθηκε αλλά χαίρομαι που μπορεί και ζει νορμάλ και πάλι, μάλιστα πρόσφατα έκανε άλλο ένα παιδάκι!

mesastoura
18-01-13, 10:39
...
Το τελευταίο μήνα βέβαια , εμφάνισε έντονα συμπτώματα αρθρίτιδας, έχετε καμία συμβουλή?
Διαβάζω σε ενα pdf από τις συνεντεύξεις που έχει δώσει η Νατάσα These beneficial bacteria that will come into your digestive system works up killing yeast, killing clostridia, and killing other pathogens in your gut, but when these creatures die, they release toxins. These are the toxins which are giving you the idea of depression, panic attacks, rheumatoid arthritis, multiple sclerosis, or whatever individual problem it is. It’s the toxins that are causing it. If you suddenly have a large helping of sauerkraut, the amount of bacteria that will die in your gut and release toxicity, the amount of this toxicity will suddenly increase going into your bloodstream.

από μια άλλη συνέντευξη το ίδιο πράγμα με άλλα λόγιαThe same happens with probiotics. If you suddenly consume a large amount of
fermented food, if you’ve never consumed it before and you suddenly ate a plateful of sauerkraut or another fermented food, the amount of probiotic bacteria that you put into your digestive system can cause quite a die off. They would start attacking pathogens in your gut. Those pathogens will start dying and releasing toxins. These are the toxins which are making you autistic or dyspraxic or emotional or depressed or diabetic or gives you rheumatoid arthritis or gives you celiac disease or gives you something else. So your symptoms temporarily will get worse.
Άρα είναι die-off και αν δεν μπορεί να αντέξει την ένταση των συμπτωμάτων θα πρέπει να μετριάσει τα προβιοτικά.

Πάντως και εγώ καταλαβαίνω την σημασία να ακολουθήσω πιστά τα στάδια της intro. Χθες πχ που (η μητέρα μου όπου πήγα σύντομη επίσκεψη και πεινούσα δεν είχε πραγματικό βούτυρο) έβαλα λίγο ελαιόλαδο στο μπρόκολο είχα μετά φούσκωμα και υπνηλία (και ήταν 19:00!)
Καλύτερα να το έτρωγα σκέτο και σε ελάχιστη ποσότητα μέχρι να γυρίσω σπίτι να φάω κάτι για το δικό μου στάδιο.
Επίσης σημαντικός φαίνεται να είναι και ο τρόπος, π.χ. δεν λέει φάε σκέτο νερόβραστο κοτόπουλο αλλά μαζί με αρκετό ζεστό ζωμό.

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα της intro όπως το κατανοώ σήμερα είναι πως
έχοντας περιορίσει ιδιαίτερα τις τροφές
έχοντας δώσει στο έντερο ιδιαίτερα εύπεπτες τροφές

το έντερο γαληνεύει (σαν να παίρνει έναν καλό ύπνο και να ξυπνά φρέσκο και δυνατό) και αυτό με βοηθάει να καταλάβω πολύ ευκολότερα τι με ενοχλεί και τι όχι.
Αυτές τις μέρες είμαι με ζωμούς, καλά βρασμένα λαχανικά και κρέας, ξυνολάχανο, κεφίρ και αυγό.
Νομίζω 3ο στάδιο της intro (δεν έχω το βιβλίο μαζί μου) και αύριο κλείνω βδομάδα.
Χθες παρέλαβα και την γιουρτομηχανή που συστάθηκε εδώ, και είναι ήδη σε λειτουργία :)
Κρατάω αναλυτικά ιστορικό οπως συμβούλευσε και η Vera ;)

Katerinoula23
18-01-13, 12:59
Τώρα βέβαια δεν θα το εκφράσω καθολου σωστά αλλα έχω διαβάσει σε πολλές μαρτυρίες και το είδα και στο παιδί μου ότι έρχεται μια στιγμή που μοιάζει με πισωγύρισμα... Ενώ πανε όλα καλα και δεν έχεις αλλάξει κάτι σαν να αντιδρά το σώμα και φαίνεσαι χειροτερα. Μήπως θυμάται κάποιος να το εξηγήσει καλυτερα;; Εχει σχέση με την κακή χλωρίδα που φαίνεται να αντιστέκεται στη θεραπεία.... Αυτο μετά απο λίγες μέρες ή κάποιο διάστημα περνάει αν συνεχίσεις...

Πάντως δεν είναι και απλή η περίπτωση του Κρον. Αλλα η Καμπελ λέει πως οποιαδήποτε στιγμή μπορει κάποιος να γυρίσει στην ιντρο αν υπάρχουν αμφιβολίες για την εξέλιξη της πορείας του στη full. Σίγουρα θα θέλει τα 2 χρόνια, τα παιδιά μας που είχαν τόσο γρηγορη εξέλιξη ήταν πολυ μικρά και το τοξικό τους φορτίο δεν συγκρίνεται με αυτο των ενηλίκων....

camouflage
18-01-13, 13:31
Όσο για την αλλεργιολόγο το σκέφτομαι σοβαρά να της στείλω το βιβλίο για δωράκι. Αν και μου την έσπασε που όταν είπα ότι το μόνο που βάζω στο έκζεμα και στον ποπό του είναι κεραλοιφήμε έκραξε και το μόνο που μπορούσε να προτείνει ήταν.... τα προϊόντα της frezyderm. Μάλιστα είχε κολλήσει εντελώς και δεν μπορούσε να σκεφτεί τίποτε άλλο (πριν από εμένα είχε μπει η αντιπρόσωπος της συγκεκριμένης εταιρείας....). Πλύση εγκεφάλου δε λέγεται αυτό;

Κατι αναλογο μου συνεβη εχτες. Ρε παιδι μου κασσετα βαζουν ολοι; Εμενα μου την ειπε και γιατι δε βαζω betadine επανω οταν εχουν αμυχες. Ακου betadine στο μωρο! Τι μπορω να βαλω ρε παιδια στο εκζεμα, που το εχει ξησει και εχει κανει πληγη, για να μη μολυνθει;

Rosie
18-01-13, 13:39
Καθαρή αλόη!
Είναι θαυματουργή πραγματικά... έχω ένα μικρό έκζεμα στο πόδι (δεν σχετίζεται με τη διατροφή, θα σου πω κάποια άλλη φορά το λόγο) και τελευταία λόγω του κρύου και της ξηρότητας με ενοχλούσε αφάνταστα, το έξυνα συνεχώς και έκανε πληγή.
Πήρα από το Red ένα καθαρό τζελ αλόης και με ανακούφισε πάρα πολύ, στην αρχή έβαζα 2 φορές τη μέρα τώρα μόνο μια μετά το μπάνιο το βράδυ και δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου!

Επειδή πάει να τελειώσει το τζελ θα αποπειραθώ να φτιάξω το δικό μου, παράγγειλα από τη λαϊκη να μου φέρουνε φύλλα (φέρνει η κοπέλα με τα Πουλ-Πουλ, μου το είπε η fairy's mom και το επιβεβαίωσε ο άντρας μου την Τρίτη).

Αν δεν έχεις τζελ για την ώρα βάλε κεφίρ ή γιαούρτι.

camouflage
18-01-13, 14:10
Καθαρή αλόη!
Είναι θαυματουργή πραγματικά... έχω ένα μικρό έκζεμα στο πόδι (δεν σχετίζεται με τη διατροφή, θα σου πω κάποια άλλη φορά το λόγο) και τελευταία λόγω του κρύου και της ξηρότητας με ενοχλούσε αφάνταστα, το έξυνα συνεχώς και έκανε πληγή.
Πήρα από το Red ένα καθαρό τζελ αλόης και με ανακούφισε πάρα πολύ, στην αρχή έβαζα 2 φορές τη μέρα τώρα μόνο μια μετά το μπάνιο το βράδυ και δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου!

Επειδή πάει να τελειώσει το τζελ θα αποπειραθώ να φτιάξω το δικό μου, παράγγειλα από τη λαϊκη να μου φέρουνε φύλλα (φέρνει η κοπέλα με τα Πουλ-Πουλ, μου το είπε η fairy's mom και το επιβεβαίωσε ο άντρας μου την Τρίτη).

Αν δεν έχεις τζελ για την ώρα βάλε κεφίρ ή γιαούρτι.

ωραια ευχαριστω! θα το παρω και αυτο. Παντως και με την κεραλοιφή και λαδι καρυδας εχει υποχωρησει. Το θεμα ειναι η φαγουρα. Στο ιντερνετ διαβαζα οτι βοηθανε και οι νιφαδες βρωμης.

Rosie
18-01-13, 14:19
Ναι, η φαγούρα δεν υποχωρεί με κηραλοιφή και λάδι καρύδας, πριν την αλόη έβαζα και από τα δύο και εξακολουθούσε να είναι ενοχλητικό.
Το κεφίρ βοήθησε πιο πολύ απ' αυτά μέχρι που πήρα την αλόη και σώθηκα!

Μπαμπουράκι
18-01-13, 14:19
Κατι αναλογο μου συνεβη εχτες. Ρε παιδι μου κασσετα βαζουν ολοι; Εμενα μου την ειπε και γιατι δε βαζω betadine επανω οταν εχουν αμυχες. Ακου betadine στο μωρο! Τι μπορω να βαλω ρε παιδια στο εκζεμα, που το εχει ξησει και εχει κανει πληγη, για να μη μολυνθει;

Δεν έχω ιδέα αν θα βοηθήσει αλλά να σας πω την εμπειρία μου που είναι και πρόσφατη και εντυπωσιακή.

Ο μικρός έκανε μύκητες ανάμεσα στα δάκτυλα των ποδιών, σε όλα, είναι και αρκετά κολλημένα και θεωρώ ότι είναι από την υγρασία. Μετά το μπάνιο από την βιασύνη μου να τον ντύσω δεν σκουπίζω καλά τα δακτυλάκια του.
Οπότε αφού πλέον τον σκουπίζω καλά και με πιστολάκι στεγνώνουμε τις πατουσίτσες του έβαλα μέλι μανουκα ανάμεσα στα δακτυλάκια.
Πρώτη μέρα εφαρμογή την επόμενη ίαση 70%
Δεύτερη μέρα εφαρμογή ίαση 100%

Rosie
18-01-13, 14:25
Ναι Μπαμπουράκι καλά έκανες, το Μανούκα είναι αντιμυκητιακό μέλι!
Κάπου διάβαζα ότι οι μέλισσες τρώνε τα άνθη από το φυτό tea tree για να κάνουνε το μέλι αυτό, γι' αυτό είναι και τόσο θεραπευτικό.

Σήμερα το πρωί που ο μικρός έβηχε άσχημα για πολλή ώρα του έφτιαξα τσάι γλυκάνισου με λίγο Μανούκα και ανακουφίστηκε αμέσως!

vera
18-01-13, 14:46
Πάει ανέλπιστα καλά! Έχει τη νόσο 12 χρόνια, πριν 2 χρόνια πέρασε πολύ δύσκολα...Και έτσι ξεκίνησε ομοιπαθητική και πριν 8 μήνες την διατροφή. Πλέον δεν παίρνει καθόλου φάρμακα και δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Οι εξετάσεις έίναι πάρα πολύ καλές , σαν να μην έχει τη νόσο.
Δυστυχώς δεν ακολούθησε ακριβώς τα στάδια, ξεκίνησε με ζωμούς και χυμούς και από την πρώτη μέρα καθόλου υδατάνθρακες , άμυλο κλπ. Πίνει κεφίρ νερού, γιαούρτι που φτιάχνουμε μόνοι μας , λίγο τουρσί και αυτά. Λέτε που δεν ακολούθησε τα στάδια ακριβώς να μην είναι σε φάση θεράπειας , απλά να μειώνει μόνο τα συμπτώματα?
Το τελευταίο μήνα βέβαια , εμφάνισε έντονα συμπτώματα αθρίτιδας, έχετε καμία συμβούλη?

Πιστευω οτι θα επρεπε να κανει καποια στιγμη την ιντρο γιατι το πιθανοτερο ειναι οτι δεν εχει θεραπευτει εντελως. Κριμα τοση προσπαθεια, τοσος καιρος και να μην εχει αποτελεσμα. Τα συμπτωματα αρθριτιδας υπαρχουν ακομα? Κατα πασα πιθανοτητα ειναι λογω τοξινων.

Εχει μαυρα σφραγισματα? Εγω ξεκινησα σταδιακα να τα βγαζω γιατι αλλιως τζαμπα θα ταλαιπωρουμαι τοσο καιρο. Το θεμα ειναι να κανουμε αυτη τη διατροφη για καποιο χρονικο διαστημα και μετα να θεραπευτουμε, δεν μπορουμε να την κανουμε συνεχεια. Γι αυτο πρεπει να ακολουθησουμε το πρωτοκολλο οσο καλυτερα μπορουμε. Κι εμεις δεν ακολουθουμε καποια πραγματα (δεν τρωει προβιοτικες τροφες ο μικρος μου δυστυχως) αλλα ακολουθουμε ολα τα αλλα και δοξα το Θεο παμε καλα. Ειχαμε ομως ενα μεγαλο διαστημα παλι τις πολυ ασχημες κενωσεις (λασπερες, βρωμερες και οξινες) που ειχε προ γκαπς και δεν μπορουσα να καταλαβω το λογο αλλα ξαφνικα εφυγαν. Πιστευα οτι οφειλοταν στο δικο μου τοξικο φορτιο και τα σφραγισματα (επειδη θηλαζει), συμβαινουν ομως αυτα τα πισωγυρισματα που πρεπει να υπομενουμε και να συνεχιζουμε το προγραμμα.

vera
18-01-13, 14:56
Πάντως και εγώ καταλαβαίνω την σημασία να ακολουθήσω πιστά τα στάδια της intro. Χθες πχ που (η μητέρα μου όπου πήγα σύντομη επίσκεψη και πεινούσα δεν είχε πραγματικό βούτυρο) έβαλα λίγο ελαιόλαδο στο μπρόκολο είχα μετά φούσκωμα και υπνηλία (και ήταν 19:00!)
Καλύτερα να το έτρωγα σκέτο και σε ελάχιστη ποσότητα μέχρι να γυρίσω σπίτι να φάω κάτι για το δικό μου στάδιο.
Επίσης σημαντικός φαίνεται να είναι και ο τρόπος, π.χ. δεν λέει φάε σκέτο νερόβραστο κοτόπουλο αλλά μαζί με αρκετό ζεστό ζωμό.

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα της intro όπως το κατανοώ σήμερα είναι πως
έχοντας περιορίσει ιδιαίτερα τις τροφές
έχοντας δώσει στο έντερο ιδιαίτερα εύπεπτες τροφές

το έντερο γαληνεύει (σαν να παίρνει έναν καλό ύπνο και να ξυπνά φρέσκο και δυνατό) και αυτό με βοηθάει να καταλάβω πολύ ευκολότερα τι με ενοχλεί και τι όχι.
Αυτές τις μέρες είμαι με ζωμούς, καλά βρασμένα λαχανικά και κρέας, ξυνολάχανο, κεφίρ και αυγό.
Νομίζω 3ο στάδιο της intro (δεν έχω το βιβλίο μαζί μου) και αύριο κλείνω βδομάδα.
Χθες παρέλαβα και την γιουρτομηχανή που συστάθηκε εδώ, και είναι ήδη σε λειτουργία :)
Κρατάω αναλυτικά ιστορικό οπως συμβούλευσε και η Vera ;)

Να μη το κανεις αυτο. Μη βαζεις τροφες που δεν ειναι η ωρα τους γιατι σαμποταρεις ολη την προσπαθεια. Γι αυτο τονισα οτι απαξ και ξεκινησεις ιντρο κανεις ρεσετ το εντερο και δεν μπορεις να γυρισεις πισω ουτε να προχωρησεις μπροστα. Θα σε καθοδηγησει αυτο. Εγω εκανα την βλακεια να φαω ξηρους καρπους νωρις (γιατι ετσι ελεγε ενα βιβλιο μιας μπλογκερ) και μου σακατεψαν το εντερο. Εκει που ολα πηγαιναν καλα και ειχα ηρεμησει απιστευτα επαθα τυμπανισμο, τρελο πρηξιμο και χαλασα οτι ειχα κερδισει μεχρι εκεινη τη στιγμη. Ακομα και το πισωγυρισμα που εκανα παλι στο πρωτο σταδιο δεν με βοηθησε. Θα τρως αυτα που ειναι στο προγραμμα, σε μικρες ποσοτητες προσεκτικα.

Rosie
18-01-13, 14:58
Πάντως μου φαίνεται μπερδευτήκατε με το die-off και τα συμπτώματα.
Αν κάποιος είναι σε φάση ίασης και περάσει από healing crisis (die-off) δεν θα παρουσιάσει από το πουθενά συμπτώματα αυτισμού, κατά πλάκα σκλήρυνση και ΡΑ!
Απλά η προυπάρχουσα κατάστασή του θα επανέλθει και ίσως να ενταθεί σε κάποιο βάθμο, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανίσεις κάτι out-of-the-blue εκτός φυσικά και αν προυπήρχε και ίσως δεν το πήρες χαμπάρι.
Αν τα συμπτώματα είναι κανούργια τότε πρόκειται για αυτοάνοσο και όχι για die-off.

Μπαμπουράκι
18-01-13, 15:00
Ναι Μπαμπουράκι καλά έκανες, το Μανούκα είναι αντιμυκητιακό μέλι!
Κάπου διάβαζα ότι οι μέλισσες τρώνε τα άνθη από το φυτό tea tree για να κάνουνε το μέλι αυτό, γι' αυτό είναι και τόσο θεραπευτικό.

Σήμερα το πρωί που ο μικρός έβηχε άσχημα για πολλή ώρα του έφτιαξα τσάι γλυκάνισου με λίγο Μανούκα και ανακουφίστηκε αμέσως!

το ξέρω από εσένα το έμαθα και έχω διαβάσει αρκετά.

ίσως βοηθήσει και στο εκζεμα του παιδιού της καμουφλαζ για πιο μεγάλη περιοχή επειδή κολλάει πολύ βάζεις επάνω μια γάζα, θα βοηθήσει και στην φαγούρα πιστεύω γιατί είναι ιδιαίτερη η υφή του πολύ κολλώδης σαν μέλι !!! :lol:

Εγώ το έκανα στο προσωπό μου που είχα πάθει μια μόλυνση στο μέτωπο και σε ένα βράδυ εξαφανίστηκε !!!

και για αμυχές είναι καλό, για τσιμπήματα για οτιδήποτε. Πήρα μια συσκευασία από το iherb που είναι για ταξιδιώτες, με δόσεις, τόσο πρακτικό το έχεις στην τσάντα και ότι συμβεί....

μόνο μην λέτε στα πιτσιρίκια τι είναι γιατί εγώ έκανα αυτό το λάθος και ο μικρός ήθελε να το γλύψει !!!!! :-)

camouflage
18-01-13, 15:28
ωραια ευχαριστω! για δωστε λινκς please! και εγω στο βηχα μελι τους δινω αλλα δεν εχω παρει μανουκα. Να παρω απο βιολογικαδικο ή εχει διαφορα στην τιμη αν παρω απ'εξω;
Και η γαζα καλη ιδεα (ειμαι τελειως στουρνος ρε παιδι μου, εχω γαζες αλλα δεν ειχα σκεφτει να του βαλω!)

Μπαμπουράκι
18-01-13, 15:39
Την γάζα την ανέφερα μόνο και μόνο για πάνω απο το μέλι γιατί αλλιώς όπου ακουμπήσει θα κολλάει, και ίσως βοηθήσει και στην φαγούρα.

http://www.iherb.com/Wedderspoon-Organic-Inc-Honey-on-the-Go-Active-16-Manuka-Honey-24-Sachets-0-2-oz-5-g-Each/41513

Αυτό είναι το on the go που πήρα εγώ είναι πολύ πρακτικό για να το κουβαλάς μαζί σου αλλά βγαίνει πιο ακριβό βέβαια. Υπάρχουν διάφορα δεν ξέρω τι διαφορές έχουν....
και αυτό το +15, +10 τι να σημαίνει? ίσως περιεκτικότητα σε κάτι ?

κάποια κοπέλα είχε αναφέρει πως στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβό, εγώ μια φορά έχω πάρει μόνο από
iherb

vera
18-01-13, 16:18
Στο Θανοπουλο ειδα μελι μανουκα 16 ευρω ενα μικρο (200-250 γρ) κουτακι.

nantonakis
18-01-13, 19:05
Δεν νόμιζω να την πήραξαν τα προβιοτικά, απο τον 2ο μήνα διατροφής άρχισε να πίνει κεφίρ. Τη διατροφή την κάνει 8 μήνες χωρίς συγκεκριμένο τρόπο όπως είπα αρχικά. Μήπως επείδή σταμάτισε για περιπου 1 μήνα το κεφίρ και το ξαναρχισε πάλι τώρα?
Δεν έχει κάνει καμία παρασπονδία εδώ και 8 μήνες. Τρώει μεγάλη ποσότητα μέλι, μήπως φταίει αυτό?
Τώρα που δεν έχει ακολουθήσει τα στάδια ακριβώς , και τα συμπτώματα αθρίτιδας εμφανίστηκαν , ΄( έτσι άρχισε και η νόσος πριν 12 χρόνια) , τι μπορεί να κάνει ?

Rosie
18-01-13, 19:47
Όπως έγραψα και πιο πάνω η Campbell τονίζει ότι σε μια τόσο σοβαρή περίπτωση (γιατί το Crohn από τις πιο πολύπλοκες ασθένειες του εντερου) χρειάζεται το πρωτόκολλο της Ίντρο για ίαση και όχι η full GAPS.

Το ποιος χρειάζεται την Intro diet και ποιος τη full GAPS το αναφέρει καθαρά στην παρουσίασή της στο Wise Traditions London 2012 αλλά δυστυχώς ακόμη δεν είναι διαθέσιμο στο Ίντερνετ για να δώσω το λινκ.
Αλλά, περιληπτικά, όλα τα αυτοάνοσα χρειάζονται την Ίντρο, επίσης όσοι έχουνε τροφικές αλλεργίες/δυσανεξίες, πεπτικά προβλήματα και κυρίως διάρροια και mental problems.
Αλλά το Crohn το αναφέρει καθαρά ως ασθένεια που χρειάζεται Ίντρο.

Rosie
18-01-13, 20:01
Για τη full GAPS όσα άτομα δεν έχουνε πεπτικά προβλήματα.
Επίσης τα άτομα με χρόνια δυσκοιλιότητα.

vera
18-01-13, 20:16
Δεν νόμιζω να την πήραξαν τα προβιοτικά, απο τον 2ο μήνα διατροφής άρχισε να πίνει κεφίρ. Τη διατροφή την κάνει 8 μήνες χωρίς συγκεκριμένο τρόπο όπως είπα αρχικά. Μήπως επείδή σταμάτισε για περιπου 1 μήνα το κεφίρ και το ξαναρχισε πάλι τώρα?
Δεν έχει κάνει καμία παρασπονδία εδώ και 8 μήνες. Τρώει μεγάλη ποσότητα μέλι, μήπως φταίει αυτό?
Τώρα που δεν έχει ακολουθήσει τα στάδια ακριβώς , και τα συμπτώματα αθρίτιδας εμφανίστηκαν , ΄( έτσι άρχισε και η νόσος πριν 12 χρόνια) , τι μπορεί να κάνει ?

Θα κανει ιντρο ακολουθωντας πιστα το πρωτοκολλο, χωρις να βιαστει. Πρεπει να παιρνει τα προβιοτικα απο τροφες και καψουλες και προσοχη στο μελι. Επιτρεπεται μονο το αθερμο ανεπεξεργαστο μελι κι αυτο σε μικρες ποσοτητες. Την καταλαβαινω γιατι κι εγω τρελλαινομαι γι αυτο αλλα επειδη ειναι σοβαρη η παθηση καλυτερα να το προσεξει. Ας τρωει κρεμα που ειναι νοστιμοτατη.

Για να εχουμε ιαση πρεπει να απεχουμε αυστηρα απο τα απαγορευμενα, να παιρνουμε τακτικα τα προβιοτικα μας και να αποτοξινωνομαστε. Να κανει τα μπανια της, χυμους κλπ. Αν εχει μαυρα σφραγισματα ας το κοιταξει.

mesastoura
18-01-13, 20:47
Πάντως μου φαίνεται μπερδευτήκατε με το die-off και τα συμπτώματα.
Αν κάποιος είναι σε φάση ίασης και περάσει από healing crisis (die-off) δεν θα παρουσιάσει από το πουθενά συμπτώματα αυτισμού, κατά πλάκα σκλήρυνση και ΡΑ!
Απλά η προυπάρχουσα κατάστασή του θα επανέλθει και ίσως να ενταθεί σε κάποιο βάθμο, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να εμφανίσεις κάτι out-of-the-blue εκτός φυσικά και αν προυπήρχε και ίσως δεν το πήρες χαμπάρι.
Αν τα συμπτώματα είναι κανούργια τότε πρόκειται για αυτοάνοσο και όχι για die-off.
Σωστά τα λες και τα ξεκαθαριζεις. Τελικά είναι παλαιό σύμπτωμα όμως.

Ναι μπορεί να έχει να κάνει με την επανένταξη του κέφιρ. Θετική εξέλιξη και στην ομοιοπαθητικη προσέγγιση η επανεμφάνιση παλαιού συμπτώματος. Αναφέρετε στον γιατρό την εξέλιξη και θα επιβεβαιώσει ;)
Τελικά, αν και μπερδεμενος, νομίζω πως έδωσα σωστή συμβουλή νωρίτερα. Λιγότερα προβιοτικα. Και το μέλι να είναι όπως το περιγράφει η Βέρα.
Ισως και ο Ομοιοπαθητικος να σας αλλάξει κάτι.
Η intro ίσως και να μην είναι απαραίτητη αλλά σίγουρα καλό θα κάνει, αρκεί να έχετε δυνάμεις.
Κουράγιο και καλή συνέχεια, ο δρόμος είναι σωστός. :p

fairy's mom
18-01-13, 20:54
ωραια ευχαριστω! θα το παρω και αυτο. Παντως και με την κεραλοιφή και λαδι καρυδας εχει υποχωρησει. Το θεμα ειναι η φαγουρα. Στο ιντερνετ διαβαζα οτι βοηθανε και οι νιφαδες βρωμης.

Πρόσεξε λίγο την βρώμη. Είναι κάπως περίεργη με τα δερματικά. Εγώ θ σου πρότεινα και βαλσαμέλαιο αν έχεις.

fairy's mom
18-01-13, 21:03
Τελικά, αν και μπερδεμενος, νομίζω πως έδωσα σωστή συμβουλή νωρίτερα. Λιγότερα προβιοτικα. Και το μέλι να είναι όπως το περιγράφει η Βέρα.
Ισως και ο Ομοιοπαθητικος να σας αλλάξει κάτι.
Η intro ίσως και να μην είναι απαραίτητη αλλά σίγουρα καλό θα κάνει, αρκεί να έχετε δυνάμεις.

Δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο. Κατά την γνώμη μου χρειάζεται ακριβώς το αντίθετο από αυτά που προτείνεις. Δλδ συνεχίζει κανονικά τα προβιοτικά - και των τροφών - και θεωρώ την ίντρο άκρως απαραίτητη.

Ναντονάκη αν δεν κάνει η γυναίκα σου ίντρο δεν θα θεραπευτεί. Και αυτό είναι το ζητούμενο. Σε πρώτη φάση βελτιωση των συμπτωμάτων, που το πετύχατε και μπράβο σας! Σε 2η φάση όμως θελετε φανταζομαι ίαση και όχι απλά ανακούφιση. Αυτό θα γίνει με ίντρο για αποτοξίνωση, που στην περίπτωση της είμαι σίγουρη ότι θα είναι μακρά η περιοδος που θα διαρκέσει και ενδεχομένως δυσκολη. Αλλά είναι ενηλικας με αυξημένο τοξικό φορτίο και σίγουρα την χρειάζεται. Επίσης τα 2 χρόνια γκαπς τα θεωρώ λίγα σε περιπτώσεις σαν τη δική σας. Αλλά ας μην μιλάμε για το τέλος καλύτερα. Ειστε ακόμα στην αρχή, οπότε ας σκεφτείτε το ενδεχόμενο της ίντρο και μάλιστα άμεσα (αυτή η εποχή είναι ιδανική με το κρύο και τα συγκεκριμένα λαχανικά) και είμαι πεπεισμένη ότι θα πανε πολυ καλά τα πράγματα.
Κλαίει η μικρή...παω

Rosie
18-01-13, 22:05
Εννοείται ότι η Ίντρο είναι απαραίτητη, το ανέφερα και πιο πριν ότι ξεκαθαρίζει η Campbell ότι είναι απαραίτητη για σοβαρές περιπτώσεις όπως η Crohn, η ελκώδης κωλίτιδα και το IBS.
Και μάλιστα, όπως πολύ σωστά λέει και η fairy's mom, η Campbell λέει ότι άτομα με τέτοιες νόσους μπορεί να χρειαστεί να μείνουνε στο δεύτερο στάδιο μέχρι και 18 μήνες!

Στην Crohn's το έντερο βρίσκεται σε πολύ άσχημη κατάσταση και είναι αναμενόμενο να παρουσιαστούνε διάφορα αυτοάνοσα αν δεν θεραπευθεί (heal and seal the gut lining όπως λέει και η Campbell).

alex74
18-01-13, 22:18
Επιτελους, εχω ιντερνετ!!! :D

Χρονια Πολλα και Καλη Χρονια σε ολους και ολες (εστω και καθυστερημενα)!!!

Επιστρεφω με περισσοτερες γνωσεις (το βιβλιο το εχω μαθει πρακτικα απεξω) και ακομη περισσοτερες αποριες. Πρωτα απ' ολα, ομως, παω να διαβασω οσα εχετε συζητησει τις μερες που ελειπα και επανερχομαι.

Χαιρομαι πολυ που επεστρεψα, μου λειψατε! ;)

alex74
19-01-13, 02:06
Σας διαβασα, πολλα και ενδιαφεροντα τα οσα λετε. Βεβαια, τα εχετε κανει λιγο μπαχαλο τα οδοντιατρικα :p:p, θα σας πω αυριο γιατι τοσο καιρο χωρις ιντερνετ συνηθισα να κοιμαμαι με τις κοτες και τωρα κλεινουν τα ματια μου απο την νυστα...
Παντως, miriki, αποκλειεται να εχεις 20 μαυρα σφραγισματα, στο υπογραφω!:-) Δεν βγαινει το νουμερο με τιποτα ομως!

mefirst
19-01-13, 06:02
καλημέρα παιδιά!βρίσκω άκρως ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε!δόξα τώ θεω είμαι καλά,απλώς είμαι της εναλλακτικής ιατρικής κ μ αρέσει να ψάχνω!βέβαια πολλά απ τα φαγητά που αναφέρετε δ καταλαβαίνω τι λέτε!χα χα!ήθελα να σας ρωτήσω,έχω τον ξάδερφο μου 22 ετών που έκανε εγχείρηση πριν 2 χρόνια γ νόσο του κρον.μόλις διάβασα γ την γκαπς μίλησα με την θεία μου κ με εκείνον.αυτός το πέρασε στο ντουκου,ήταν κ στα αγγλικά τα σαιτ οποτε..η θεία μου μου είπε οτι αφού έκανε την εγχείρηση,ο γιατρόσ τους είπε οτι μπορει να εμφανίσει ξανά συμπτώματα μετά απο 20 χρόνια κ αυτό όχι σίγουρα παλι.ο ξάδερφος μου είναι καλά τώρα.βέβαια επειδή ταλαιπωρείται απο παιδί μ αυτό χωρίς να έχουν ψάξει να μάθουν τι έχει παρά μόνο τα τελευταία χρόνια,έχει αποκλείσει απο φόβο πολλές τροφές.όσπρια κ διάφορα λαχανικά κυρίως.ποια η άποψη σας γ την κατάσταση του?όντως μετά απο 2 δεκαετίες η πιθανότητα επανεμφάνισης ή τζάμπα έκανε οτι έκανε?ευχομαι όλοι σας να είστε καλά κ να μην χρειαστεί να μπει κάνεις στην κατάσταση που βιωνετε κ με τα παιδιά σας!

vera
19-01-13, 17:32
A Hidden Danger with Nuts, Grains, Beans and Seeds

http://naturalbias.com/a-hidden-danger-with-nuts-grains-and-seeds/

vera
19-01-13, 17:40
καλημέρα παιδιά!βρίσκω άκρως ενδιαφέροντα αυτά που γράφετε!δόξα τώ θεω είμαι καλά,απλώς είμαι της εναλλακτικής ιατρικής κ μ αρέσει να ψάχνω!βέβαια πολλά απ τα φαγητά που αναφέρετε δ καταλαβαίνω τι λέτε!χα χα!ήθελα να σας ρωτήσω,έχω τον ξάδερφο μου 22 ετών που έκανε εγχείρηση πριν 2 χρόνια γ νόσο του κρον.μόλις διάβασα γ την γκαπς μίλησα με την θεία μου κ με εκείνον.αυτός το πέρασε στο ντουκου,ήταν κ στα αγγλικά τα σαιτ οποτε..η θεία μου μου είπε οτι αφού έκανε την εγχείρηση,ο γιατρόσ τους είπε οτι μπορει να εμφανίσει ξανά συμπτώματα μετά απο 20 χρόνια κ αυτό όχι σίγουρα παλι.ο ξάδερφος μου είναι καλά τώρα.βέβαια επειδή ταλαιπωρείται απο παιδί μ αυτό χωρίς να έχουν ψάξει να μάθουν τι έχει παρά μόνο τα τελευταία χρόνια,έχει αποκλείσει απο φόβο πολλές τροφές.όσπρια κ διάφορα λαχανικά κυρίως.ποια η άποψη σας γ την κατάσταση του?όντως μετά απο 2 δεκαετίες η πιθανότητα επανεμφάνισης ή τζάμπα έκανε οτι έκανε?ευχομαι όλοι σας να είστε καλά κ να μην χρειαστεί να μπει κάνεις στην κατάσταση που βιωνετε κ με τα παιδιά σας!

Καλημερα! Δεν μπορω να σου πω κατι για την ασθενεια γιατι δεν εχω ασχοληθει, αυτο που ξερω ειναι πως προκειται για σοβαρο προβλημα και μπορει να εξελιχθει σε καρκινο. Ενδεχομενως να πιστευουν οτι εχουν απαλλαγει απο αυτη για μια εικοσαετια και να μη θελουν να ασχοληθουν περισσοτερο. Εσυ πολυ καλα εκανες και τους ενημερωσες, αν δεν θελουν ομως οι ιδιοι να ασχοληθουν δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.

nantonakis
19-01-13, 18:09
Καλησπέρα, έχετε δίκιο ότι και να πείτε σχετικά με την intro. Διάβασα λίγο το βίβλιο χωρίς όμως να σταθώ στην λεπτομέρεια..και πήραμε γενικές κατευθήνσεις. Τώρα όμως πρέπει να ξεκινήσει από την αρχή? Υπάρχουν κάπου αναλυτικά τα στάδια της intro ?

vera
19-01-13, 18:16
Δεν υπαρχει προβλημα, την ξεκιναει οποτε θελει. Ας προετοιμαστει καταλληλα (με τροφιμα, τουρσια, προβιοτικα κλπ) ας επιλεξει για αρχη ενα διαστημα που δεν θα δουλευει και θα εχει βοηθεια και ξεκιναει. Λενε οτι ειναι καλυτερα να εχει κανει μια αποχη απο γαλακτοκομικα για 4-6 βδομαδες, εχει καλυτερο αποτελεσμα. Αυτο ειναι δικη σας αποφαση. Σιγουρα θα ειναι πιο δυσκολα αν βαζει μεσα στην ιντρο παραλληλα και σταδιακα τα γαλακτοκομικα. Ειτε να κανει την ιντρο των γαλακτοκομικων πρωτα αλλα θελει πολυ χρονο κι αυτο.

Διαβαστε προσεχτικα το βιβλιο, εκει αναφερονται ολα τα σταδια και να τα ακολουθησει ευλαβικα. Θα μεινει στα σταδια 2 και 3 για πολλες βδομαδες θα ελεγα, ειδικα στο δυο.

Δεν μπορει να πινει κεφιρ φρουτων, απαγορευεται. Μονο κεφιρ γαλακτος. Η περιοδος τωρα ειναι καταλληλη για ιντρο γιατι υπαρχουν τα λαχανικα που θελουμε, οπως η κολοκυθα.

Rosie
19-01-13, 20:18
Vera έχω την εντύπωση ότι η καζεϊνη δεν είναι κατάλληλη για τέτοιου είδους παθήσεις, επιδεινώνει (όπως και η γλουτένη φυσικά) τις εστίες μόλυνσης (φλεγμονές) και δυστυχώς υπάρχουνε πολλές στο έντερο κάποιου ατόμου με Crohn.
Καλύτερα πλήρη αποχή στην Ίντρο και ίσως σε κάποια φάση ghee αν μπορεί να το ανεκτεί.

miriki
19-01-13, 20:36
Άσε βρε άλεξ, μακάρι να μετράω λάθος. Είναι σφραγισμένα όλα από τους κυνόδοντες και μετά και μερικά σε δύο σημεία.... άντε να την έχουν γλιτώσει ένα δύο....

yotasam
19-01-13, 21:08
Έφτιαξα τουρσί και το άνοιξα από αγωνία να δοκιμάσω (μετά από 3 εβδομάδες).Είναι πολύ ωραίο αλλά λίγο παραπάνω αλμυρό από ότι ήθελα (αυτό με το αλάτι ποτέ δεν το πετυχαίνω). Η ερώτησή μου είναι η εξής. Γινότανε ζύμωση όταν το άνοιξα. Αφού το δοκίμασα το ξανάκλεισα ερμητικά. Θα συνεχιστεί η ζύμωση; Πρέπει να το βάλω στο ψυγείο;; Τώρα που το υγρό κατέβηκε, πρέπει να προσθέσω κάτι; Κάτι άλλο να προσέξω; Δεν θέλω να μου χαλάσει τώρα που πάει καλά. Νομίζω ότι είναι το πρώτο τουρσί που μου πετυχαίνει. Όλα τα περσινά ήταν άθλια και νομίζω ότι οφείλεται στο βάζο fido αυτή τη φορά.

mesastoura
19-01-13, 21:56
Έφτιαξα τουρσί και το άνοιξα από αγωνία να δοκιμάσω (μετά από 3 εβδομάδες).Είναι πολύ ωραίο αλλά λίγο παραπάνω αλμυρό από ότι ήθελα (αυτό με το αλάτι ποτέ δεν το πετυχαίνω). Η ερώτησή μου είναι η εξής. Γινότανε ζύμωση όταν το άνοιξα. Αφού το δοκίμασα το ξανάκλεισα ερμητικά. Θα συνεχιστεί η ζύμωση; Πρέπει να το βάλω στο ψυγείο;; Τώρα που το υγρό κατέβηκε, πρέπει να προσθέσω κάτι; Κάτι άλλο να προσέξω; Δεν θέλω να μου χαλάσει τώρα που πάει καλά. Νομίζω ότι είναι το πρώτο τουρσί που μου πετυχαίνει. Όλα τα περσινά ήταν άθλια και νομίζω ότι οφείλεται στο βάζο fido αυτή τη φορά.
Όσο είναι εκτός ψυγείου ζυμώνεται και ξινίζει παραπάνω. Αν δεν θες να γίνει ποιο ξινό τότε στο ψυγείο.
Αν το έχεις εκτός ψυγείου σίγουρα πρέπει να είναι καλυμμένο με υγρό (προσθέτεις νερό), εντός ψυγείου ίσως να μην χρειάζεται.

fermented fish έχει φτιάξει καμία; Αναρωτιέμαι αν πρέπει να εισαγάγω ΟΛΕΣ τις τροφές που αναφέρονται σε κάθε στάδιο της Intro ... ; ...

miriki
19-01-13, 22:04
εγώ παστό ψάρι δεν τρώω. Τέλος. δεν πα να λέει η Κάμπελ τα δικά της. τα μόνα πράγματα που σίγουρα αποκλείεται να κάνω για την gaps είναι κλύσμα και να φάω παστό ψάρι. (και ψάρι γενικότερα τώρα που το σκέφτομαι, αλλά τεσπα). Ψαρόζουμο μόνο κι αυτό από μπακαλιάρο.

yotasam
19-01-13, 22:55
Όσο είναι εκτός ψυγείου ζυμώνεται και ξινίζει παραπάνω. Αν δεν θες να γίνει ποιο ξινό τότε στο ψυγείο.
Αν το έχεις εκτός ψυγείου σίγουρα πρέπει να είναι καλυμμένο με υγρό (προσθέτεις νερό), εντός ψυγείου ίσως να μην χρειάζεται.

fermented fish έχει φτιάξει καμία; Αναρωτιέμαι αν πρέπει να εισαγάγω ΟΛΕΣ τις τροφές που αναφέρονται σε κάθε στάδιο της Intro ... ; ...

Εγώ έχω φτιάξει σαρδέλες. Μου είπαν ότι για να γίνει παστό το ψάρι πρέπει να είναι λιπαρό και οι σαρδέλες ενδεικνυνται. Τις είχα καλύψει με αλάτι (πάνω =κάτω) για κάμποσες μέρες (δεν θυμάμαι πόσες ακριβώς) και είχαν γίνει πολύ καλές. Είχα φτιάξει αρκετές φορές πέρσι θυμάμαι.

vera
19-01-13, 23:30
εγώ παστό ψάρι δεν τρώω. Τέλος. δεν πα να λέει η Κάμπελ τα δικά της. τα μόνα πράγματα που σίγουρα αποκλείεται να κάνω για την gaps είναι κλύσμα και να φάω παστό ψάρι.

Το αυτο!

fairy's mom
19-01-13, 23:55

Exeι τυχει να το ανοιξω στην βδομαδα και αν το ξανακλείσω και στις 4 βδομάδες ήταν μια χαρά. Αν σου αρεσει οπως είναι τότε κράτα το στο ψυγείο. Ανθεωρεί ότι θελει κι αλλη ζύμωση αστο έξω.

Σου αντιγράφω τις μετρησεις αλατιού του κατζ που προσωπικά με έχουν σώσει
brine method: 5% του νερού
λαχανικά χωρίς νερό (πχ ξινολάχανο): 1,5 με 2% του βάρους των λαχανικων.

Επίσης:
Θερμοκρασίες 18 C με αλατι 2,25% φτανει στην τελική οξυτητα δλδ 1,7 με 2,3% σ εριπου 20 μερες.
Στους 23 βαθμους πιανει οξυτητα 1 με 1,5% σε 8-10 μερες.
Στους 32 πιανει το 1,8 με 2% σε 8-10 μερες, αλλά θα είναι κατωτερης ποιοτητας.
Αρα όσο πιο κρύο και όσο πιο αργή η ζύμωση τόσο ανώτερο το τουρσί.

Ελπίζω να βοηθησα κάπως

fairy's mom
19-01-13, 23:58

Δεν εχω προσθέσει ποτέ νερό. Το αφήνω ως έχει, κλειστό.

Ειχα δοκιμάσει να κάνω εγώ σαρδέλες με την μεθοδο της Καμπελ και πήγαν στα σκουπίδια. Αυτό το πράγμα δεν άντεχα να το μυρίσω, όχι να το φάω!

fairy's mom
20-01-13, 00:00
Μεσαστούρα ίσως να το εχεις πει πιο παλιά και να μην το θυμάμαι, αλλά εσύ ποια θέματα παλεύεις με την ίντρο? Αν δεν σε πειράζει να τα μοιραστείς..

alex74
20-01-13, 00:32
Καλησπερα! Αρχιζω τα quote, μην φρικαρετε! :)

Άσε βρε άλεξ, μακάρι να μετράω λάθος. Είναι σφραγισμένα όλα από τους κυνόδοντες και μετά και μερικά σε δύο σημεία.... άντε να την έχουν γλιτώσει ένα δύο....

Κοιτα...
32 δοντια στο στομα
-4 φρονιμητες = 28
-8 τομεις πανω και κατω = 20
-4 κυνοδοντες πανω και κατω = 16.

Αυτο ειναι και το μαξιμουμ των "μαυρων" σφραγισματων που μπορει να εχεις γιατι ακομη και αν οι τομεις και οι κυνοδοντες σου εχουν εμφραξεις, σιγουρα θα ειναι ρητινες.
Αυτο σημαινει 4 εμφραξεις αμαλγαματος σε καθε τεταρτημοριο (μαξιμουμ ειπαμε) σε συνεχομενα δοντια. Αν δεν ειναι ολες τεραστιες, πιθανον να μπορουν να αφαιρεθουν δυο δυο μαζι. Μειωνεις πολυ τα ραντεβου ετσι και πιθανον και το κοστος γιατι ισως ο οδοντιατρος σου να μπορει να σου κανει καλυτερη τιμη (μια αναισθησια, ενας απομονωτηρας, ταυτοχρονη εμφραξη κλπ).
Ολα αυτα με την προϋποθεση οτι δεν ειναι ο φοβος η πραγματικη αιτια που δεν το παιρνεις αποφαση...;) Γιατι κατι τετοιο ψυλιαζομαι...:lol:

vera
20-01-13, 00:34
Alex οταν ευκαιρεις πες μας για τα sealants. Ειχα διαβασει καποια αρνητικα σχολια αλλα δεν διευκρινιζαν λεπτομερειες.

fairy's mom
20-01-13, 00:37
Kαλως την άλεξ! Περιμένουμε τις παραθέσεις σου πώς και πώς!

Και πάλι ευχαριστώ για όλα!!! Ο άντρας μου όταν είδε το κεφαλάκι ενθουσιάστηκε!

alex74
20-01-13, 00:44
Εύκολα.... τα περισσότερα έγιναν ότι ήμουν στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού και στο γυμνάσιο.

Νομίζω ότι τα τόσα πολλά σφράγισματα δεν ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα αλλά στις τεχνικές της εποχής και τις επιλογές της ( που είσαι ρε άλεξ να μας πεις).

Πραγματικα με εντυπωσιασες :!: Το επιασες ακριβως οπως ειναι!

"Επεκταση προς προληψη" λεγοταν η πρακτικη αυτη και κατεστρεψε κοσμο και κοσμακη. Ετσι απεκτησα και εγω τα μονα δυο σφραγισματα που εχω στο στομα μου. Κοιταζοντας τα τωρα με "οδοντιατρικο" ματι, ειμαι σιγουρη οτι δεν θα επρεπε να τα εχω ή τουλαχιστον θα επρεπε να ειναι πολυ μικροτερα.

Μεχρι περιπου το '90, οταν υπηρχε μια τερηδονα σε ενα δοντι, ο οδοντιατρος αφαιρουσε εκτος απο την βλαβη και ενα μεγαλο μερος του υπολοιπου δοντιου για να προλαβει επανατερηδονισμο (και καλα!). Απο τις πιο αχρηστες πρακτικες στην οδοντιατρικη.
Επισης, τοτε θεωρουσαν ως τερηδονες βλαβες που τωρα δεν πειραζουμε γιατι ξερουμε οτι πιθανοτατα δεν θα προχωρησουν.
Ετσι, δοντια με μια αρχομενη σημειακη τερηδονα κατεληγαν με μεγαλες εμφραξεις...:-(:-(:-(

alex74
20-01-13, 00:54
Και πάλι ευχαριστώ για όλα!!! Ο άντρας μου όταν είδε το κεφαλάκι ενθουσιάστηκε!

Μην με ευχαριστεις καθολου! Να παρακαλας να μην τα ψοφησω γιατι με την ασχετοσυνη που με δερνει ειμαι ικανη να το κανω και αυτο και μετα να σου ερχομαι για καινουργια! :lol:

vera, το ειδα οτι ρωτας για τα sealants, ειχα μαζεψει πολυ υλικο αλλα με το κρασαρισμα του υπολογιστη δυστυχως το εχασα. Θα ξαναβρω τα βασικα και θα σου απαντησω.

alex74
20-01-13, 03:23
Λοιπον, επειδη περιμενουμε ενα τηλεφωνο για ενα πολυ αγαπημενο μας προσωπο στην αλλη ακρη του κοσμου και το ξενυχτι δεν το γλυτωνω...

Sealants

Καταρχην, τι κανουν τα sealants? Ειναι υλικο επικαλυψης των οπων και σχισμων των μονιμων δοντιων. Τα πισω δοντια δεν ειναι επιπεδα, εχουν απο την φυση τους οπες και σχισμες ή αλλιως βουνα και χαραδρες (για να το φανταστειτε καλυτερα). Καποιες απο αυτες τις χαραδρες ειναι πολυ βαθιες και στενες, τοσο που η οδοντοβουρτσα δεν μπορει να μπει μεσα και να καθαρισει τα υπολειμματα τροφης με αποτελεσμα τα δοντια να χαλανε πιο ευκολα. Το υλικο των sealants ειναι ενα πλαστικο υλικο (μοιαζει αρκετα στην συσταση με την συνθετη ρητινη που χρησιμοποιειται στις κανονικες εμφραξεις) με μεγαλη ρευστοτητα που ρεει μεσα στις οπες και τις καλυπτει προσφεροντας ετσι ενα ειδος μονωσης απο την οδ.πλακα και τερηδονα.

http://www.robertjmalonedds.com/_media/images/sealant-sequence.jpg

Δειτε στην εικονα τι κανουν τα sealants. Ουσιαστικα "κλεινουν" τις χαραδρες του δοντιου και εξομαλυνουν τις επιφανειες ωστε οι τροφες και τα μικροβια να μην εχουν τροπο να χαλασουν το δοντι (στην μασητικη του επιφανεια τουλαχιστον).

Τα πλεονεκτηματα της τεχνικης και του υλικου τα καταλαβαινετε. Αν εφαρμοστουν σωστα (ευκολη διαδικασια) μπορουν πραγματικα να οδηγησουν σε στομα χωρις εμφραξεις (σε συνδυασμο με σωστη διατροφη κλπ)

Για δυο πραγματα κατηγορουνται:
1ον. Πολλες μαρκες εχουν BPA ή καποιο μονομερες του. Ισχυει ο,τι ειχαμε πει και για τα λευκα σφραγισματα, δηλαδη ζηταμε να χρησιμοποιηθει υλικο χωρις BPA. Βρηκα μια λιστα στο διαδικτυο, την παραθετω με επιφυλαξη γιατι δεν τα εχω τσεκαρει προσωπικα τα υλικα. Ειναι απο την American Academy of Pediatric Dentistry.

Parents can request Bisphenol-A (BPA)-free dental sealant material when taking their child to the dentist or check with their dental provider to ensure the material being used is BPA-free. The American Academy of Pediatric Dentistry compiled the following list of BPA-free dental sealants and the manufacturer.

BPA-free dental sealants (manufacturer):
Aegis (Bosworth)
Clinpro (3M ESPE)
Conseal F (Southern Dental Industries)
Conseal Sealant (Southern Dental Industries)
Delton Light Cure (Dentsply Professional)
Delton (Dentsply Professional)
Ecuseal (Zenith)
Embrace Wet Bond (Pulpdent Corporation)
Fluroshield (Dentsply Caulk)
Fuji Triage Glass Ionomer (GC America, Inc.)
Guardian Seal (Kerr Corp.)
Helioseal F (Vivadent)
Helioseal (Ivoclar Vivadent)
LC (Dentonics)
Natural Elegance (Henry Schein Inc.)
Pit & Fissure Sealant Kit (Carlisle)
Prisma-Shield (Dentsply)
Riva Protect Glass Ionomer (Southern Dental Industries)
Sealant (Bisco)
Seal-Rite (Pulpdent)
UltraSeal XT plus (Ultradent Products, Inc.).

Για να πω την αληθεια, δεν αμφιβαλλω για το ο,τι οι συγκεκριμενες μαρκες δεν εχουν BPA. Αμφιβαλλω, ομως, για το αν εχουν καποιο απο τα δυο μονομερη (bis-GMA και bis-DMA) που θα μετατραπει σε BPA μετα την καταπονηση του υλικου του sealant απο τις δυναμεις μασησης.

Nα πω εδω (και αυτο ισχυει και για τις συνθετες ρητινες) οτι σε ΒΡΑ μετατρεπεται κυριως το bis-DMA μονομερες.

Τα μονομερη φαινονται στην συνθεση του υλικου και ο οδοντιατρος μπορει ευκολα να καταλαβει αν περιεχεται ΒΡΑ, bis-GMA ή bis-DMA.

2ον. Σε πολυ μικροτερο βαθμο (μια ή δυο αναφορες βρηκα) κατηγορουνται οτι περιεχουν και αποδιδουν στο δοντι μεγαλες ποσοτητες φθοριου. Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι ιδιαιτερα σημαντικο γιατι εδω δεν ειναι Αμερικη (θα εξηγησω σε αλλο ποστ τι εννοω) και κυριως γιατι το οποιο ποσο φθοριου απελευθερωνεται απο τα sealants μειωνεται με τον χρονο και πρακτικα μηδενιζεται μετα απο λιγες εβδομαδες. Δεν ειναι συνεχης, δηλαδη, η απελευθερωση φθοριου. Πιστευω, παντως, οτι θα υπαρχει καποιο σκευασμα που δεν θα περιεχει ΒΡΑ ή μονομερες του και θα εχει ταυτοχρονα χαμηλη απελευθερωση φθοριου.
Το σκευασμα της fuji δεν εχει ΒΡΑ ή μονομερη (το τσεκαρα γιατι το χρησιμοποιω), δεν γνωριζω, ομως, για το ποσο φθοριο απελευθερωνει. Θα το ψαξω αν και πραγματικα το θεωρω δευτερευον.

Για να το κλεισω το θεμα, εγω στα παιδια μου θα κανω sealants κυριως αν η μορφολογια των δοντιων τους το απαιτει (βαθιες σχισμες). Απλως θα φροντισω να ειναι σωστο το υλικο. Θεωρω πολυ βασικο να προστατευτουν τα πισω δοντια απο την τερηδονα γιατι, οσο σωστα και αν τρεφονται τα πιτσιρικια, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν βουρτσιζουν σωστα. Και πολλες απο τις τερηδονες των παιδιων ξεκινουν απο αυτες τις σχισμες των πισω δοντιων.

update για τις ρητινες (το ειχαμε συζητησει κυριως με την rosie): Μια χαρα η ρητινη της fuji και απο οδοντιατρικη αποψη. Πολυ καλη συμπεριφορα στο στομα, εννοειται οτι σε αυτην κατεληξα.

Rosie
20-01-13, 10:07

Αυτό να μην το ξανακάνεις ποτέ! Το Fido δεν πρέπει να το ανοίγουμε πριν τις 4 βδομάδες, ιδιαίτερα τώρα που κάνει κρύο.

Το Fido δεν θέλει ψυγείο, όταν ολοκληρωθεί η ζύμωση και το ανοίξουμε το βάζουμε πάνω στον πάγκο της κουζίνας ή στο μπαλκόνι (προτιμώ το μπαλκόνι που έχει πιο κρύες θερμοκρασίες).

Να μην προσθέσεις άλλο υγρό, δεν χρειάζεται στο Fido.

Για το αλάτι εγώ βάζω μια κουταλιά της σούπας (10 γρ δηλαδή) για κάθε κιλό λαχανικών, 1% δηλαδή. Παραπάνω το βρίσκω αλμυρό.

Rosie
20-01-13, 10:19
update για τις ρητινες (το ειχαμε συζητησει κυριως με την rosie): Μια χαρα η ρητινη της fuji και απο οδοντιατρικη αποψη. Πολυ καλη συμπεριφορα στο στομα, εννοειται οτι σε αυτην κατεληξα.

Ήθελα να στο πω, έχει καιρό που ρώτησα την οδοντίατρο μου για την άλλη BPA-free ρητίνη που έλεγες ότι δεν είναι καλή και μου απάντησε τα εξής: 1. τα κριτήρια επιλογής υλικού είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ συμβατικών και ολιστικών οδοντιάτρων, και 2. οι συμβατικοί οδοντίατροι δεν είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι για την εφαρμογή τέτοιων ρητίνων με αποτέλεσμα να χαλάνε τα σφραγίσματα μετά από λίγο καιρό.
Το ίδιο κατηγορηματική ήτανε και η βοηθός της (που είναι οδοντίατρος-ομοιοπαθητικός) και την έχω σε μεγάλη εκτίμηση - σπάνια έχει έντονη άποψη για κάτι.

Τέλος μου είπανε ότι οι συμβατικοί οδοντίατροι χρησιμοποιούνε τις πιο φθηνές και πιο άθλιες ρητίνες στην αγορά (κάτι ελληνικές λένε με εξετευλιστικό κόστος) για να μεγιστοποιούνε το κέρδος τους.
Και ότι θα πάθουνε εγκεφαλικό άμα δούνε το κόστος της Fuji, οπότε μπράβο σου που το χρησιμοποιείς εσύ Άλεξ και βάζεις την υγεία των ασθενών σου πάνω από το κέρδος!
Απλά κοίταξε λίγο αυτό που λένε μήπως σου ξεφεύγει κάτι στην εφαρμογή τους.

Σας είπα ότι έκανα δύσκολο σφράγισμα χωρίς αναισθησία αλλά με βελονισμό;
Δεν είναι ότι δεν νιώθεις τον πόνο αλλά οι βελόνες σε χαλαρώνουνε και είσαι ήρεμη.
Οπότε αν θέλετε να γλιτώσετε την αναισθησία μπορείτε να το ζητήσετε κι αυτό. :p

vera
20-01-13, 13:03
Eυχαριστουμε για τις πληροφοριες κοριτσια!

Μου ειπε η οδοντιατρος για βελονισμο αλλα να σου πω επειδη δεν ειχα ξανακανει το απορριψαμε. Και η αναισθησια τοτε δεν με επιασε καλα και πονουσα, ηταν φρονιμιτης και την επομενη φορα μαλλον θα κανουμε τον αλλο.

alex74
20-01-13, 18:32
Ήθελα να στο πω, έχει καιρό που ρώτησα την οδοντίατρο μου για την άλλη BPA-free ρητίνη που έλεγες ότι δεν είναι καλή και μου απάντησε τα εξής: 1. τα κριτήρια επιλογής υλικού είναι εντελώς διαφορετικά μεταξύ συμβατικών και ολιστικών οδοντιάτρων,
Αν οντως ισχυει αυτο, κακως ισχυει. Και αν οντως ισχυει, τοτε ειναι εξισου ελλειπεις επιστημονικα και οι δυο "κατηγοριες" οδοντιατρων. Γιατι, οσο ελλειπης ή/και επικινδυνος ειναι ο οδοντιατρος που δεν γνωριζει τις συνεπειες του αμαλγαματος ή του ΒΡΑ, αλλο τοσο ελλειπης ή/και επικινδυνος ειναι αυτος που δεν γνωριζει ή δεν λαμβανει υποψιν του τις φυσικομηχανικες ιδιοτητες των υλικων και επιλεγει υλικα μονο με βαση την βιοσυμβατοτητα τους. Η ιατρικη ειναι μια και καλο θα ηταν οι "μεν" να μαθαινουν απο τους "δε" και το αντιστροφο. Ή ακομη καλυτερα, να παμε ολοι μαζι να ξανακατσουμε στα θρανια, μαλλον μας χρειαζεται.

και 2. οι συμβατικοί οδοντίατροι δεν είναι κατάλληλα εκπαιδευμένοι για την εφαρμογή τέτοιων ρητίνων με αποτέλεσμα να χαλάνε τα σφραγίσματα μετά από λίγο καιρό.
Το ίδιο κατηγορηματική ήτανε και η βοηθός της (που είναι οδοντίατρος-ομοιοπαθητικός) και την έχω σε μεγάλη εκτίμηση - σπάνια έχει έντονη άποψη για κάτι.
Παντελως ανακριβες! Ειλικρινα απορω πώς εχει βγαλει αυτο το συμπερασμα. Καταρχην, οι συγκεκριμενες ρητινες δεν ειναι "ειδικες" ρητινες. Ειναι ρητινες σαν ολες τις αλλες ρητινες και υπαρχουν στα ιατρεια ολου του κοσμου, οχι μονο των ολιστικων. Δεν απαιτουν ειδικη εκπαιδευση για την εφαρμογη τους. Εκτος αν εννοει οτι οι μη ολιστικοι οδοντιατροι δεν ειναι εκπαιδευμενοι στο να τοποθετουν ρητινες γενικοτερα. Ε, κατι τετοιο δεν θα το σχολιασω καν...

Τέλος μου είπανε ότι οι συμβατικοί οδοντίατροι χρησιμοποιούνε τις πιο φθηνές και πιο άθλιες ρητίνες στην αγορά (κάτι ελληνικές λένε με εξετευλιστικό κόστος) για να μεγιστοποιούνε το κέρδος τους.
Και ότι θα πάθουνε εγκεφαλικό άμα δούνε το κόστος της Fuji, οπότε μπράβο σου που το χρησιμοποιείς εσύ Άλεξ και βάζεις την υγεία των ασθενών σου πάνω από το κέρδος!
Πραγματικα, ειναι κριμα να ακουγονται τετοιες αποψεις απο συναδελφους. Και το διατυπωνω οσο πιο ευγενικα και ηπια μπορω. Δεν ειμαι η εξαιρεση στον κανονα που χρησιμοποιω καλα υλικα. Η ρητινη της fuji εχει σχεδον το ιδιο κοστος με την προηγουμενη που χρησιμοποιουσα. Και ξερω πολλους οδοντιατρους που χρησιμοποιουν πολυ καλα και ακριβα υλικα. Και μαλιστα χωρις να χρεωνουν τις τιμες ενος ολιστικου οδοντιατρου.

Τελος παντων, προσπαθω να γραψω χωρις να το χοντρυνω πολυ γιατι, οπως θα καταλαβατε, τα πηρα αγρια. Και δεν ειναι οτι ξαφνικα μου βγηκε η επιθυμια να υπερασπιστω τον κλαδο μου, αλλα δεν μπορω κιολας να αφησω να δημιουργηθει η εντυπωση οτι η πλειονοτητα των Ελληνων οδοντιατρων ειναι ανεκπαιδευτοι τυποι που κοιτανε μονο το κερδος τους γιατι κατι τετοιο απλως δεν ισχυει. Αν μη τι αλλο, το φορουμ ειναι δημοσιο και μας διαβαζει κοσμος ο οποιος μπορει να μην εχει ποτε τη δυνατοτητα να επισκεφτει εναν ολιστικο οδοντιατρο. Φανταζεστε να μην πηγαινει σε κανεναν οδοντιατρο επειδη θα φοβαται οτι θα ειναι ανεκπαιδευτος και θα του βαλει αχρηστα υλικα? Και να φουντωνουν οι τερηδονες και οι λοιμωξεις μεσα στο στομα?

Και για να το κλεισω, νομιζω οτι εκεινο που με πειραζει ιδιαιτερα ειναι οτι δεν περιμενα τετοια στενοτητα πνευματος απο ανθρωπο (και μαλιστα επιστημονα) που πρεσβευει ακριβως το αντιθετο. Ειναι σαν να ακουω τσιτατα του τυπου: "η gaps ειναι επικινδυνη", "οι ολιστικοι ειναι απατεωνες", "η ομοιο ειναι νερακι και δεν κανει τιποτα". Καλοι και κακοι οδοντιατροι υπαρχουν παντου, οπως αλλωστε και σε ολα τα επαγγελματα. Δεν ειναι οι συμβατικοι απαραιτητα κακοι, ουτε οι ολιστικοι απαραιτητα καλοι. Τελος παντων, οπως λεει και η miriki, τα μυαλα ειναι σαν τις ομπρελες, λειτουργουν καλυτερα οταν ειναι ανοικτα.

Εγω ειμαι αισιοδοξη. Ο οδοντιατρικος κοσμος εχει αρχιζει να αλλαζει και στην Ελλαδα. Σε συζητησεις που κανω με συναδελφους τωρα τελευταια, βλεπω οτι ολο και περισσοτεροι αρχιζουν και ψαχνουν το τι συμβαινει με τα αμαλγαματα, τις ρητινες, τις ενδοδοντικες θεραπειες...Οσο περισσοτεροι οδοντιατροι το ψαχνουν και οσο περισσοτεροι ασθενεις πληροφορουνται και απαιτουν καλυτερα προϊοντα, τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες υπαρχουν να αρχισουν οι εταιρειες να δουλευουν προς αυτη την κατευθυνση και οι κυβερνησεις να επιβαλλουν την αποσυρση συγκεκριμενων υλικων και πρακτικων. Ωφελημενοι θα βγουν οι ασθενεις, και των συμβατικων και των ολιστικων γιατρων.

ΥΓ. Εννοειται οτι δεν αμφισβητω την συγκεκριμενη συναδελφο ως προς την επιστημονικη της καταρτιση. Και καλα κανετε και πατε εκει οσοι πατε. Τα υπολοιπα με ενοχλησαν.
ΥΓ2. Για τον βελονισμο δεν εχω αποψη, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα το δοκιμασω ποτε, δεν αντεχω τις βελονες. Αυτες που μου βαζουν, δηλαδη, οχι αυτες που βαζω εγω σε αλλους...;)
ΥΓ3. Μου χαλασε το ενα μου τουρσι, αρχισε να γινεται καφε. :( Ελπιζω τουλαχιστον το αλλο να πετυχει.

mefirst
20-01-13, 19:17
κορίτσια επανέρχομαι γ κάτι προσωπικό εσείς που είστε πιο ψαγμενες..η κόρη μου η μεγάλη εμφάνισε βλεφαριτιδα λίγο πριν τα χριστούγεννα γ 2η φορά απο το καλοκαίρι.την πρώτη έδωσα ομοιοπαθητικα κ πέρασε.τώρα,επειδή είναι δύσκολη περίοδος γ εκείνη κ συνέχεια κλαίει,δ πέτυχε κ της έδωσα γ 1βδομ τομπρεξ.είναι καλύτερα αλλα εγώ βλέπω ακόμα κοκκινιλα στα βλεφαρα κ τα τρίβει,ειδικά το δεξί κ μόλις δάκρυσει αμέσως κοκκινιζουν κ μέσα.έχετε κάτι υπόψη να χρησιμοποιήσω?με στενοχωρεί κ με ανησυχεί πολύ κ δ θέλω να δωσω κορτιζονη.

Rosie
20-01-13, 19:27
Χα χα Άλεξ, άμα σου έλεγα και τα υπόλοιπα που μου είπε για τους συμβατικούς θα πήγαινες να τη δείρεις! :lol:
Αλλά δεν θα γράψω τίποτα γιατί είμαστε και εκτός τόπικ.

Πάντως να ξέρεις ότι όσο θύμωσες εσύ διαβάζοντας τα παραπάνω τόσο φούντωσε και αυτή όταν της είπα κάποια πράγματα απ' αυτά που έγραψες (πχ ότι τη αφαίρεση αμαλγάματος θα μπορούσε να την κάνει και ένας συμβατικός με τον κατάλληλο εξοπλισμό).
Το έλεγα και στη fairy's mom, τα είχε πάρει τόσο πολύ που έφευγα και την άκουγα να "φωνάζει" :lol:
Η αλήθεια είναι ότι έχει δίκαιο σε πολλά απ' αυτά που είπε, γιατί μην ξεχνάς ότι και αυτή συμβατική οδοντιατρική σπούδασε και αυτό ασκούσε για πολλά χρόνια, αλλά μετά έκανε άλλα τόσα χρόνια και βάλε για να μάθει αυτά που γνωρίζει σήμερα (μου τα απαρίθμησε όπως και τις σπουδές της αλλά δεν θυμάμαι τώρα, θυμάμαι μόνο την ομοιοπαθητική, το βελονισμό και τη βοτανοθεραπεία).

Συγνώμη για σήμερα, τώρα μπήκαμε σπίτι, ήτανε όμορφη η μέρα και ακόμη πιο όμορφη όταν είσαι στην Κηφισιά οπότε το εκμεταλλευτήκαμε. ;)
Θα σε πάρω αύριο τηλέφωνο!

vera
20-01-13, 19:33
κορίτσια επανέρχομαι γ κάτι προσωπικό εσείς που είστε πιο ψαγμενες..η κόρη μου η μεγάλη εμφάνισε βλεφαριτιδα λίγο πριν τα χριστούγεννα γ 2η φορά απο το καλοκαίρι.την πρώτη έδωσα ομοιοπαθητικα κ πέρασε.τώρα,επειδή είναι δύσκολη περίοδος γ εκείνη κ συνέχεια κλαίει,δ πέτυχε κ της έδωσα γ 1βδομ τομπρεξ.είναι καλύτερα αλλα εγώ βλέπω ακόμα κοκκινιλα στα βλεφαρα κ τα τρίβει,ειδικά το δεξί κ μόλις δάκρυσει αμέσως κοκκινιζουν κ μέσα.έχετε κάτι υπόψη να χρησιμοποιήσω?με στενοχωρεί κ με ανησυχεί πολύ κ δ θέλω να δωσω κορτιζονη.

Aν θηλαζεις βαζε μητρικο γαλα αρκετες φορες την ημερα. Αλλιως επικοινωνησε παλι με τον ομοιο να σου πει τι αλλο μπορεις να κανεις.

miriki
20-01-13, 20:22
άλεξ εννοείται ότι έχω φοβία όχι φόβο απλό. Να σκεφτείς ότι όταν βάζουν τρυπάνι στην πολυκατοικία ή στο σπίτι μου ιδρώνω και με πιάνει πανικός.

Σκέψου ότι όλα αυτά τα άχρηστα κατά τη γνώμη μου σφραγίσματα έγιναν όσο ήμουν στο δημοτικό και ότι φόραγα και σιδεράκια. Γιαυτό μιλούσα για σθένος. Ο μόνος οδοντίατρος που δεν ντρέπομαι να πάω είναι συμμαθητής μου από το Λύκειο που το ξέρει και φροντίζει να κλείνει τα ραντεβού του έτσι ώστε να έχει άπλετο χρόνο μαζί μου, για να φάω τη φρίκη μου με την ησυχία μου. Η δε περιοδοντολόγος μου έκανε θεραπεία που θα χρειαζόταν δύο επισκέψεις σε έξι γιατί ήταν αδύνατο να καθίσω.

mefirst
20-01-13, 23:22
vera μου έχουμε ξανάμιλήσει.το γάλα το βάζεις με το χέρι?το ξεπλένεισ μετά το μάτι?της έβαλα προχθές με το χέρι κ τ άφησα κ ενώ εκείνη μου είπε ότι νιώθει καλύτερα,είδα ότι το έτριβε περισσότερο κ ήταν κόκκινο.συγγνώμη γ το εκτός θέματος κορίτσια!

vera
20-01-13, 23:29
Εγω το βαζω (με το χερι αντληση) σε ενα φλυτζανακι του ελληνικου κι απο κει το ριχνω στο ματακι. Οχι δεν το ξεπλενεις. Ειναι λιγο ενοχλητικο αρχικα γιατι γκαβωνεσαι αλλα σε λιγα λεπτα καθαριζει το ματι. Αν υπαρχουν τσιμπλες καθαριζεις πριν το ματι με φυσιολογικο ορο. Αν το κανεις αυτο 4-5 φορες τη μερα θα παει καλα. Για να καταλαβεις το κανω και στα δικα μου ματια που εχω χρονια επεφυκιτιδα και παω καλα (δε γιατρευομαι εντελως γιατι φοραω φακους και δεν μου το επιτρεπουν) Στα παιδια ομως βοηθαει παρα πολυ και τουλαχιστον οσο καιρο και να βαζεις δεν ειναι αντιβιωση.

Πρεπει να μη τα τριβουν ομως, οσο το κανουν ερεθιζεται το ματι και μολυνεται ξανα. Μηπως ειναι ιωση? Εχει τετοιες ιωσεις τελευταια, κι εμεις την περασαμε.

fairy's mom
20-01-13, 23:36
vera μου έχουμε ξανάμιλήσει.το γάλα το βάζεις με το χέρι?το ξεπλένεισ μετά το μάτι?της έβαλα προχθές με το χέρι κ τ άφησα κ ενώ εκείνη μου είπε ότι νιώθει καλύτερα,είδα ότι το έτριβε περισσότερο κ ήταν κόκκινο.συγγνώμη γ το εκτός θέματος κορίτσια!

Ή το ρίχνεις απευθείας από το στήθος ή από ένα ποτηράκι. Εννοείται ότι δεν το ξεπλένεις! Ριχνε κάθε μία ώρα. Μπορείς? Εγώ πάντως δεν θα έδινα τομπρεξ αν δεν είχα εξαντλήσει πρώτα το γάλα, χαμομήλι και όμοιο. Ειδικά το γάλα, κάνει θαύματα.

vera
20-01-13, 23:40
Κατευθειαν το πιτσιλουσα κι εγω μεχρι προσφατα αλλα νομιζω πιο ευκολο το φλυτζανακι. Αντε να πετυχεις το σημαδι, αλλου ριχνεις και αλλου παει :lol: εκνευριζεται καμμια φορα το παιδι. Πλεον μονο με φλυτζανακι το κανω σε ολους. Μεχρι και στον αντρα μου εριξα....χαχα....να δω τι θα κανουμε οταν σταματησουμε να θηλαζουμε!

fairy's mom
20-01-13, 23:41
Κορίτσια σήμερα μιλαγα με τον κουνιάδο μου ο οποίος γνωρίζει αρκετά πράγματα περί καλλιεργειών ακόμα και βιολογικών, γιατί ασχολείται με καλλιεργειες και ο ίδιος και μου είπε να μην πιστεύω για βιολογικά καρύδια και αμύγδαλα. Οτι αυτά δεν ψεκάζονται και όταν τους ρίχνουν κάτι, αυτό είναι αυγά πασχαλιάς για να εκκολαφθούν και να μην πιάσουν τιποτα. Βεβαια παραδεχτηκε ότι η τιμή των αμυγδάλων ήταν πολύ καλή, αλλά αμφιβάλλει για την ονομασία βιολογικά σε αυτά τα δύο είδη.

Εχει δίκιο άραγε? Ξέρετε κάτι εσείς?

vera
20-01-13, 23:45
Νεραιδομαμα εχω θεμα με το χυμο καροτο. Ενω τον επινε ο μικρος τωρα δεν τον θελει, αηδιαζει. Εριξα και νερο μεσα, ηπιε λιγο με φοβερους εκβιασμους αλλα πραγματικα αναγουλιαζε και τον εφτυνε. Τι κανω? μαλιστα χαρηκα που τον επινε κι εβαζα μεσα λιγο λαχανοζουμο ..... παει κι αυτο!

fairy's mom
20-01-13, 23:59
Νομίζω ότι πάει κάπως καλά, οπότε στη θέση σου θα δοκίμαζα καρότο μαζί με κάποιο πράσινο λαχανικό για να μην καταλάβει ότι έχει και καρότο, πχ μαρούλι.

Ζουμί από τουρσί πίνει?

Πότε λες να του ξεκινήσεις φρούτα?

vera
21-01-13, 00:31
Ειμαστε 4ο σταδιο και λεω να μεινουμε σε αυτο τουλαχιστον ενα μηνα. Στο 5 δινουμε βρασμενο μηλο, αλλα δεν ανυπομονω καθολου να παμε σε αυτο.....τροφη για μυκηττες!!! Με εχει πιασει ενα πραγμα να μη θελω να τον προχωρησω, οτι καλυτερα να μεινουμε ακομα πισω για να γιατρευτει αποτελεσματικοτερα.

Δεν τρωει τουρσι ουτε πινει, και αν βαλω στο χυμο η το ζωμο λιγο παραπανω το καταλαβαινει και δεν το πινει με τιποτα! Με εσκασε χθες γι αυτο ακριβως το θεμα.

Katerinoula23
21-01-13, 01:04
Vera μου δυστυχώς έτσι είναι τα παιδιά!:? τη μια μέρα τρελαίνονται και την άλλη αηδιαζουν. Με τους χυμούς έχει περάσει και η δική μου απο πολλές τέτοιες φάσεις! Καλυτερα να μην τον πιέσεις γιατι θα αντιδράσει απλα να προσφέρεις και να σε βλέπει να πίνεις εσυ με απόλαυση... Σελινο ή σελερι - δεν ξέρω αν κάνει για το στάδιο που βρίσκεστε - δίνει τρομερή γεύση στο χυμό! Μια περίοδο η μικρη μου μου ζητούσε όλο " πράσινο χυμό και όχι πορτοκαλί " δηλαδή με μπόλικο σεληνο μέσα, είναι και φουλ αποτοξινωτικο ;)
Πάντως η αλήθεια είναι ότι όταν τρως για μεγάλο χρονικό διάστημα τα ίδια κάποια στιγμή τα αηδιαζεις... Εγω πχ δεν θέλω να δω αμυγδαλοβουτυρο μπροστά μου :?
Σκέψου και αυτή την παράμετρο, βέβαια όσο μένεις στα στάδια τόσο το καλύτερο απλα το αναφέρω ως γεγονός..

alex74
21-01-13, 01:06
Κορίτσια σήμερα μιλαγα με τον κουνιάδο μου ο οποίος γνωρίζει αρκετά πράγματα περί καλλιεργειών ακόμα και βιολογικών, γιατί ασχολείται με καλλιεργειες και ο ίδιος και μου είπε να μην πιστεύω για βιολογικά καρύδια και αμύγδαλα. Οτι αυτά δεν ψεκάζονται και όταν τους ρίχνουν κάτι, αυτό είναι αυγά πασχαλιάς για να εκκολαφθούν και να μην πιάσουν τιποτα. Βεβαια παραδεχτηκε ότι η τιμή των αμυγδάλων ήταν πολύ καλή, αλλά αμφιβάλλει για την ονομασία βιολογικά σε αυτά τα δύο είδη.

Κατσε γιατι μπερδευτηκα. Εννοεις οτι δεν εχει σημασια αν τα αμυγδαλα ειναι βιολογικα γιατι ολες οι καλλιεργειες δεν ψεκαζονται ή οτι αποκλειεται να ειναι βιολογικα αυτα που βρηκατε επειδη η τιμη τους ειναι πολυ καλη? Ενδιαφερομαι και εγω για αμυγδαλα.

Επισης, αφου ασχολειται, ρωτα τον οποτε τον ξαναδεις αν ολα λειτουργουν σωστα στις βιολογικες λαϊκες. Μου ετυχε κατι περιεργο πριν λιγες εβδομαδες. Μολις ειχα ψωνισει απο εναν παγκο οταν με πλησιασε μια κυρια λεγοντας μου να μην ξαναψωνισω ειδικα επειδη εχω παιδια (τα ειχα μαζι μου) γιατι ο συγκεκριμενος δεν εχει βιολογικα. Του εχουν κανει, λεει, καταγγελιες (και η ιδια) αλλα καποιο "δοντι" εχει και δεν χανει την αδεια. Προβληματιστηκα λιγο ειναι αληθεια...

Τωρα τελευταια που δεν προλαβαινω λογω δουλειας την λαϊκη, εχω ψωνισει μερικες φορες απο εδω (http://www.biokremmydas.pastebin.gr/). Εμπιστευομαστε κατι τετοιο? Ή τελικα να καταληξω στα συσκευασμενα βιολογικα του Βασιλοπουλου?

Τα κεφιρ μου πανε καλα (νομιζω). Αλλα εχω απορια για το γαλατενιο, θα σε παρω αυριο τηλεφωνο. Ναι, το ξερω, ακουγεται σαν απειλη αυτο...:lol:

Rosie, το κλεινουμε το θεμα, αλλωστε τα ειπαμε και στο τηλεφωνο. Ισως η συναδελφος δεν ειναι εξοικειωμενη με τις πιο καινουργιες γενιες οδοντιατρων και τις ικανοτητες τους. Οπως και να 'χει, ας ενημερωθουμε ολοι για να πανε τα πραγματα καλυτερα...
Και ετσι ειμαι εγω: μια που τσαντιζομαι και μια που μου περναει! :lol:

Τελος, να σας πω τα νεα της μικρης μου ολον αυτον τον καιρο που ελειπα και να ζητησω και τη γνωμη σας.
Λοιπον, σε γενικες γραμμες, ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Η μικρη τρωει gaps legal χωρις, ομως, να παιρνει ή να τρωει πολλα προβιοτικα ακομη γιατι τωρα αρχιζω να ασχολουμαι με γιαουρτια και κεφιρ και τα baby biotic δεν εχουν ερθει ακομη. Πινει, ομως, τους ζωμους της (κρεας, κοτοπουλο) και τρωει τις σουπες της με ζωμο κοκκαλων και λαχανικα, αυγο (που δεν δειχνει να την πειραζει οπως παλιοτερα) και παρμεζανα (ναι, εκανα τεστ ευαισθησιας και το εδωσα γιατι ανησυχω λιγο για το ασβεστιο, δεν ειδα να την πειραζει και χαρηκα). Τρωει και φρουτα, αβοκαντο, κολοκυθα, καρυδα (λαδι και βουτυρο), μελι, ghee και βουτυρο. Σημερα, εκανα τεστ ευαισθησιας και στο ψαρι, αν βγει οκ, θα το δωσω και αυτο.
Το συγκαμα της εχει περιοριστει παρα πολυ. Καμμια σχεση με πριν ενα μηνα. Το κυριοτερο, ομως, για εμενα ειναι οτι περασε ιωση μεσα στις γιορτες χωρις εισπνεομενα και χωρις να εξελιχθει σε βρογχιτιδα, λαρυγγιτιδα κλπ. Α, και επιτελους εκανε πυρετο! Αυτο το θεωρω εξαιρετικο! :-)

Καταληγω, λοιπον, στο συμπερασμα οτι το βασικοτερο προβλημα της μικρης ειναι η candida (οπως και στη μαμα της, αλλωστε) που φουντωνε απο το γαλα σκονη. Αρα, νομιζω οτι πρεπει να κανει ιντρο και μετα φουλ με περιορισμενα τα φρουτα και το μελι. Εκει, ερχεται η πρωτη μου ανησυχια γιατι κινδυνευει η GAPS να γινει low-carb και δεν νοιωθω ακομη απολυτα ανετα με αυτο. Η γνωμη σας?

Επισης, ειδα στα yahoo groups οτι πολλες μαμαδες δινουν την υποαλλεργικη homemade formula που συνιστα το W.Price και περιγραφει η Sarah.
Νεραϊδομαμα, το λινκ που μου ζητησες ειναι αυτο (http://www.thehealthyhomeeconomist.com/video-hypoallergenic-baby-formula/) και αυτο (http://www.thehealthyhomeeconomist.com/video-homemade-milk-based-baby-formula/) (για την κανονικη).
Ουσιαστικα προκειται για ζωμο εμπλουτισμενο με συκωτι, CLO, βιταμινη C και προβιοτικα. Μου φαινεται καλη λυση αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν χρειαζεται κατι τετοιο γιατι η μικρη δεν ειναι πια βρεφος. Βεβαια, και οι μαμαδες που τη δινουν δεν εχουν μικρα μωρα. Η γνωμη σας?
Με δυσκολευει και πρακτικα γιατι πώς θα υπολογιζω δοσεις προβιοτικων και CLO?

Οδοντιατρικα αυριο...

alex74
21-01-13, 01:11
Ειμαστε 4ο σταδιο και λεω να μεινουμε σε αυτο τουλαχιστον ενα μηνα. Στο 5 δινουμε βρασμενο μηλο, αλλα δεν ανυπομονω καθολου να παμε σε αυτο.....τροφη για μυκηττες!!! Με εχει πιασει ενα πραγμα να μη θελω να τον προχωρησω, οτι καλυτερα να μεινουμε ακομα πισω για να γιατρευτει αποτελεσματικοτερα.

Σκέψου και αυτή την παράμετρο, βέβαια όσο μένεις στα στάδια τόσο το καλύτερο απλα το αναφέρω ως γεγονός..

Κοριτσια, το πιο πιθανο ειναι να λεω βλακειες και, αν ειναι ετσι, απλως αγνοηστε με αλλα ειχα την εντυπωση οτι η Campbell λεει στην ιντρο να γινεται push forward και να μην μενει κανεις στα σταδια παραπανω απο οσο χρειαζεται. Κατι τετοιο λεει στα faqs νομιζω. Κανω λαθος?

camouflage
21-01-13, 10:19
Επισης, αφου ασχολειται, ρωτα τον οποτε τον ξαναδεις αν ολα λειτουργουν σωστα στις βιολογικες λαϊκες. Μου ετυχε κατι περιεργο πριν λιγες εβδομαδες. Μολις ειχα ψωνισει απο εναν παγκο οταν με πλησιασε μια κυρια λεγοντας μου να μην ξαναψωνισω ειδικα επειδη εχω παιδια (τα ειχα μαζι μου) γιατι ο συγκεκριμενος δεν εχει βιολογικα. Του εχουν κανει, λεει, καταγγελιες (και η ιδια) αλλα καποιο "δοντι" εχει και δεν χανει την αδεια. Προβληματιστηκα λιγο ειναι αληθεια...

Το εχω ακουσει και εγω αυτο και δε το αμφισβητω καθολου. Δε νομιζω οτι ολοι στη λαικη (και στο ΣΜ) εχουν βιολογικα. Αφου τιποτα δεν λειτουργει στην Ελλαδα, θα λειτουργουν οι ελεγχοι για τα βιολογικα; Στη λαικη βεβαια εχεις τις περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι καλα. Σουπερ μαρκετ αποκλειεται. Απλως στη λαικη προσεχω την εμφανιση τους δηλ να μην ειναι πολυ μεγαλα και καλοφτιαγμενα και τη γευση. Νομιζω ειναι δυσκολο να πετυχεις γευση οταν ψεκαζεις. Επισης δεν εμπιστευομαι αυτα που εχουν πολυ αντοχη στο ψυγειο. Δυστυχως ειμαστε απροστατευτοι.

Rosie
21-01-13, 10:32
Καταληγω, λοιπον, στο συμπερασμα οτι το βασικοτερο προβλημα της μικρης ειναι η candida (οπως και στη μαμα της, αλλωστε) που φουντωνε απο το γαλα σκονη. Αρα, νομιζω οτι πρεπει να κανει ιντρο και μετα φουλ με περιορισμενα τα φρουτα και το μελι. Εκει, ερχεται η πρωτη μου ανησυχια γιατι κινδυνευει η GAPS να γινει low-carb και δεν νοιωθω ακομη απολυτα ανετα με αυτο. Η γνωμη σας?

Alex αν θυμάσαι το ξανάπαμε αυτό, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να σκοτωθούνε οι μύκητες από το να πας low-carb για ένα διάστημα.
Αυτό δεν ισχύει μόνο για την GAPS αλλά γι' όλες τις θεραπευτικές δίαιτες.

Εκτός και αν πιστεύεις ότι το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό και προσπαθήσεις να κρατήσεις κάποια τρόφιμα (πχ λίγα φρούτα και ξηρούς καρπούς) αλλά ταυτόχρονα φροντίσεις να λαμβάνει το παιδί τροφές/ ροφήματα προβιοτικών όλη μέρα.
Αυτό κάνω με την κόρη μου, όλη μέρα την τρέχω με κεφίρ, γιαούρτια, κομπούχα και sour cream! :lol:
Βέβαια δεν είχε ποτέ σοβαρό θέμα εκτός από τα προβλήματα στο αναπνευστικό και δυσκοιλιότητα.
Φέτος κι εμείς πάμε πολύ καλά με τις ιώσεις, δεν υποτροπίασε μέχρι τώρα, και πέρασε και η δυσκοιλιότητα.
Σημείωση όμως ότι δεν πήρε ποτέ ξένο γάλα, χημικό φάρμακο και δεν έκανε ούτε μια δόση εμβολίου, οπότε το τοξικό φορτίο της ήτανε χαμηλό.
Υποψιάζομαι ότι επηρεαζότανε πάρα πολύ από τα σφραγίσματά μου, κι εγώ τώρα που τα αφαίρεσα όλα νιώθω πολύ καλύτερα και δεν είχα ποτέ ξανά πονοκέφαλο!

alex74
21-01-13, 14:33
Ξερω οτι χρειαζεται να ειναι low carb για καποιο διαστημα, απλως υπολογιζα αυτο το διαστημα να ειναι η ιντρο και μονο. Τωρα, ομως, αλλαζουν τα δεδομενα αφου το προβλημα με την candida μοιαζει να ειναι πιο σοβαρο απ' ο,τι υπολογιζα. Και δεν ξερω τι σημαινει για ενα τοσο μικρο παιδακι να ειναι low-carb για τοσο καιρο.
Αυτο ειναι ενα απο τα κενα που εχω στην GAPS. Εννοω οτι ειναι ενα απο τα σημεια στα οποια η Campbell δεν με εχει καλυψει πληρως (οχι που δεν θα κριτικαριζα μεχρι και την Campbell η "παντογνωστρια"! :lol: ). Αντιμετωπιζει τον Gaps ασθενη με τον ιδιο τροπο, ειτε ειναι 1 ειτε 101 χρονων. Ομως, αποκλειεται οι αναγκες αλλα και οι λειτουργιες του οργανισμου να ειναι ιδιες. Λεω εγω τωρα...Εκτος και αν μου λειπει γνωση επ' αυτου. Γνωμες?

Η λυση, παντως, που προτεινεις, Rosie, δεν ακουγεται ασχημη. Θα πρεπει να δω, βεβαια, πώς θα αντιδρασει η μικρη. Εμενα εχει παρει χημικα φαρμακα, εχει κανει εμβολια (2), αλλα ευτυχως δεν εχει ερθει σε επαφη με υδραργυρο γιατι εχω ρητινες εδω και χρονια (και ο μπαμπας της) και δεν δουλευα οσο θηλαζα. Ελπιζω να την βοηθησει αυτο.

miriki, το στομα σου χρειαζεται φροντιδα, κοριτσι μου, και δεν το απασχολει αν εσυ φοβασαι. Δεν μπορω να σου πω σε ποιον συναδελφο να αλλαξεις τα σφραγισματα, αυτο ειναι δικη σου αποφαση. Αλλα μπορω να σου δωσω ενα κολπακι που ισως σε βοηθησει να ξεπερασεις τον φοβο και την ανατριχιλα που σου προκαλει ο θορυβος του τροχου: cd player με ακουστικα και αρκετα δυνατη μουσικη. Το εφαρμοζω με πιτσιρικια ασθενεις που συνηθως τρεμουν το θορυβο περισσοτερο απο ο,τιδηποτε αλλο και εχει πολυ καλα αποτελεσματα. Για κοιταξε το...

Τελος, βοηθεια! Δεν ειχα ανοιξει το λαδι του mercola γιατι με ειχατε τρομαξει :lol: και ελειπε και ο ανδρας μου :oops:. Ειχα και ενα αλλο βιολογικο και ειπα να καταναλωσω πρωτα αυτο. Το ανοιξα, λοιπον, σημερα και ειναι παγωμενο. Μ' αρεσει που ειχα και ετοιμο μπουκαλι να το βαλω. Ετσι πρεπει να ειναι, βρε παιδια? Τι το κανω τωρα? Ουτε με το κουταλι δεν μπορω να το βγαλω καλα καλα...:-?
Επισης, αυτο το αφηνουμε στο πλαστικο?

Rosie
21-01-13, 15:05
Alex τα μικρά παιδιά θεραπεύονται πολύ πιο γρήγορα από τους ενήλικες οπότε το πρωτόκολλο δεν αλλάζει, απλά αλλάζει ο χρόνος παραμονής σε κάθε στάδιο.
Το λέει και η Campbell αυτό, ότι ακόμη και ένα αυτιστικό παιδάκι 2-3 ετών (η extreme κατάσταση δηλαδή) θεραπεύεται πολύ πιο εύκολα από ένα 5-6 ετών.
Οπότε μην σε προβληματίζει αυτό, θα είναι για ένα μικρό διάστημα το low-carb.

Low carb όμως ρητά απαγορεύει στην εγκυμοσύνη και τους πρώτους μήνες του θηλασμού γιατί λέει ότι η Ίντρο είναι πολύ περιοριστική, πέρα από τις τοξίνες που περνάνε στο έμβρυο και στο βρέφος.

Το λάδι καρύδας τώρα το χειμώνα είναι σε στέρεη μορφή σε θερμοκρασία δωματίου, το καλοκαίρι υγροποιείται.
Εγώ το αφήνω μέσα στον κουβά (τον οποίο έχω στην αποθήκη κάτω) και βάζω μέσα σε γυάλινα βαζάκια τις ποσότητες που χρειάζομαι για λίγο καιρό για το φαγητό και την ενυδάτωση.

ΥΓ. Επίσης ξέχασα να πω ότι η Ίντρο έχει τόσο πολλή κολοκύθα που αποκλείεται να πάει κάποιος πολύ low-carb! Αν διαβάσεις όμως στα Yahoo Groups κάποια παιδάκια με σοβαρό πρόβλημα κάντιτας δεν τρώνε κανένα startchy veggie (πχ κολοκύθα, καρότο) για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και πάνε μια χαρά, κάνουνε anti-candida GAPS (με καθοδήγηση συνήθως από practitioner).

vera
21-01-13, 15:35
ΥΓ. Επίσης ξέχασα να πω ότι η Ίντρο έχει τόσο πολλή κολοκύθα που αποκλείεται να πάει κάποιος πολύ low-carb! Αν διαβάσεις όμως στα Yahoo Groups κάποια παιδάκια με σοβαρό πρόβλημα κάντιτας δεν τρώνε κανένα startchy veggie (πχ κολοκύθα, καρότο) για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και πάνε μια χαρά, κάνουνε anti-candida GAPS (με καθοδήγηση συνήθως από practitioner).

Ayto με προβληματιζει εδω και καιρο. Πως ξερω αν εχει σοβαρο προβλημα καντιντα ο μικρος? Εσυ Αλεξ γιατι το πιστευεις?

Απο την λευκη γλωσσα? Εχει διορθωθει παρα πολυ αυτο (ηταν και κιτρινη σε ενα κομματι της) αλλα παρατηρησα οτι με το που αρχισα εγω γιαουρτι και κρεμα ασπρισε και η δικια μου και η δικια του (κι ας μη τα τρωει αυτος)

Λεω μηπως πρεπει να του περιορισω κι εγω καροτα και κολοκυθα? Απο την αλλη τι θα τρωει? Μονο κρεας?

Εγω πηγα low carb τον πρωτο καιρο, ειχα τρομερη διψα, στομα σαν παπουτσι και συχνοουρια. Με το που αυξησα την κολοκυθα συνηλθα. Ο μικρος δεν εδειξε ποτε να εχει ιδιαιτερο θεμα, κατα καιρους τρωει καροτο και κολοκυθα σαν τρελος, αλλοτε δεν τρωει τα καροτα ιδιαιτερα. Λατρευει ομως τις κολοκυθο"πατατες" και του φτιαχνω για να παιρνει ετσι μπολικο λαδι καρυδας.

vera
21-01-13, 15:43
Κοριτσια, το πιο πιθανο ειναι να λεω βλακειες και, αν ειναι ετσι, απλως αγνοηστε με αλλα ειχα την εντυπωση οτι η Campbell λεει στην ιντρο να γινεται push forward και να μην μενει κανεις στα σταδια παραπανω απο οσο χρειαζεται. Κατι τετοιο λεει στα faqs νομιζω. Κανω λαθος?

Το θεμα ειναι να ξερεις ποσο χρειαζεται.....αυτο ειναι πολυ σχετικο. Αλλοι κανουν ολη την ιντρο σε 1 μηνα (ετσι πιστευα οτι θα καναμε κι εμεις, αντε 1 μισι) κι αλλοι κανουν ιντρο για 2 χρονια. Εγω δεν καταλαβαινω πως μπορει καποιος να κανει ιντρο σε ενα μηνα γιατι δεν προλαβαινει να περασει τα σταδια οπως πρεπει σε τοσες λιγες μερες. Δλδ 5 μερες καθε σταδιο. Υποτιθεται πρεπει να εισαγεις καθε τροφιμο ενα ενα και σταδιακα. Κοντευουμε να κλεισουμε 4 μηνες ιντρο και ειμαστε σταδιο 4. Το οποιο ειναι μια χαρα, καθεσαι και χρονο δλδ σε αυτο! Δεν ξερω αν θα μεινουμε ενα μηνα μονο, ισως κατσουμε περισσοτερο. Πιστευω οτι πρεπει να μπορεις να φας ολες τις τροφες χωρις να εχεις ενοχλησεις και τα κοπρανα να ειναι σταθερα καλα. Τοτε προχωρας. Η αν κολλησεις σε καποιες τροφες τοτε μπορεις να προχωρησεις σε καποιες τροφες του επομενου σταδιου και βλεπεις. Εμεις ειμασταν 1 μηνα σχεδον μεταξυ 3 και 4 σταδιου. Μας πειραζε αρχικα το ψωμι αλλα τωρα δεν μας ενοχλει καθολου. Βοηθησαν και τα χαπια πεπσινης που μας εδωσε η νεραιδομαμα.

Rosie
21-01-13, 16:48
Ayto με προβληματιζει εδω και καιρο. Πως ξερω αν εχει σοβαρο προβλημα καντιντα ο μικρος? Εσυ Αλεξ γιατι το πιστευεις?

Συνήθως κάνουνε τεστ κοπράνων ή απλά από τις αντιδράσεις του παιδιού, σωματικές, ψυχικές και λεκτικές.

Δεν πιστεύω ότι το παιδί χρειάζεται να πάει τόσο low-carb, κρίμα είναι να το περιορίσεις τόσο και άλλωστε τα πάει καλά.
Στη θέση σου θα αύξανα σημαντικά τις τροφές και τα ροφήματα προβιοτικών.
Γιατί οι κάψουλες δεν απορροφούνται πάντα και οι Campbell κάπου σε μια συνέντευξή της λέει ότι χωρίς αυτές δεν επέρχεται θεραπεία.
Γιατί άντε και σκότωσες την κάντιτα, αν το έντερο δεν επαναποικιστεί με καλή χλωρίδα τότε θα είναι στείρο και πάντα ευάλωτο στα παθογόνα, με το πρώτο γλυκό/αμυλώδες θα βρίσκουνε εύφορο έδαφος.
Και φυσικά αυτό ισχύει για όλους μας μια ζωή, ανεξάρτητα από την GAPS, εφόσον δεν πήραμε καλή χλωρίδα κατά τη γέννησή μας ή τη σκοτώσαμε μετά με φάρμακα κτλ.

Εγώ δεν διστάζω να χρησιμοποιήσω απειλή ή δωροδοκία προκείμενου να φάνε/ πιούνε και οι δυο τα προβιοτικά τους και συνήθως πιάνει, όχι με όλες τις τροφές φυσικά (ο γιος μου θα ξεράσει με το τουρσί ή το κεφίρ γάλακτος αλλά του αρέσει το γιαούρτι ειδικά σε μορφή τζατζικιού, το κεφίρ νερού και η κομπούχα - το κάθε παιδί είναι διαφορετικό φυσικά).

mirini
21-01-13, 17:04
Σας παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό και με βάζεται σε σκέψεις με την gaps ειδικά τώρα που έχω την μικρή μου η οποία ακόμη θηλάζει και έχει τα θεματάκια της...
Δεν έχω όμως ακόμη ενημερωθεί κατάλληλα και δεν μπορώ να συμετάσχω στην συζήτηση και φυσικά πριν μελετήσω το θέμα δεν θέλω να σας κουράζω με απορίες.

Το πρόβλημά μου όμως είναι άλλο... έχω πολλά μαύρα σφραγίσματα. Ο οδοντίατρός μου, όταν του είπα να τα αφαιρέσουμε πριν μείνω έγκυος, μου είπε ότι αυτά είναι βλακίες και δεν χρειάζεται. Μάλιστα συμβουλέυτικα και δεύτερο γιατρό και μου είπε τα ίδια πράγματα... βλακωδώς επαναπαύτικα.
Το θέμα είναι τώρα, ότι έχω ραντεβού μαζί του να μου φτιάξει ένα δόντι που έχει σπάσει και το οποίο είναι σφραγισμένο με αμάλγαμα, εάν δεν έχει την κατάλληλη τεχνική και τα μέσα να το αφαιρέσει, δεν θα μου κάνει μεγαλύτερη ζημιά?
Αυτό μπορεί να επηρεάσει μέσω θηλασμού και το παιδί?
Θα μπορούσατε, μια είστε ενημερωμένες πάνω στο θέμα αυτό, να μου στείλετε με πμ τα στοιχεία κάποιου ολιστικού οδοντιάτρου?

vera
21-01-13, 17:05
Το θεμα ειναι οτι κεφιρ νερου και κομπουχα που μπορει να πιει δεν επιτρεπεται στην ιντρο. Και τα τουρσια, λαχανο ειδικα ουτε να το δει. Με το ζορι αν βαλω λιγο ζουμι στο ζωμο του, αν ομως το παρει μυρωδια δεν πινει με τιποτα. Για να τον βαλω να πιει λιγο απο το καροτοζουμο χθες, οπου ειχα και λιγο λαχανοζουμο ειδα κι επαθα. Αναγκαστηκε να πιει μετα απο φοβερους εκβιασμους και ασχημες καταστασεις κι αυτο το ξερναγε. Δεν γινεται να το ξανακανω αυτο.

Rosie
21-01-13, 17:20
Vera αφού του αρέσουνε τα πατατάκια κολοκύθας μπορείς να του πεις ότι δεν θα τα φάει αν δεν πιεί ένα μικρό ποτηράκι κεφίρ γάλακτος (στόχος μου είναι ένα φλυτζανάκι του καφέ τη μέρα για τη μικρή) ή μερικές κουταλίτσες γιαούρτι ή sour cream.
Μπορεί να αντιδράσει στην αρχή αλλά συνήθως πιάνει.

Καροτόζουμο δεν το θέλει ούτε και η δικιά μου, αλλά δεν επιμένω γιατί πίνει αρκετό κεφίρ νερού κάθε μέρα.
Με το τουρσί είναι με τις μέρες της, αυτό τον καιρό δεν το θέλει αλλά μπορεί να φάει και καμιά τριανταριά ελιές με κάθε γεύμα.
Απαγορεύονται αυτές στην Ίντρο άραγε; Κυρίως λίπος έχουνε.

vera
21-01-13, 17:40
Αμα δεν θελει κατι Ροζι, δεν το τρωει οτι και να του κανεις. Υποχωρει μονο σε αυτα που αποδεχεται ουτως αλλως, ουσιαστικα κανει τα ναζια για το παιχνιδι οχι επειδη δεν θελει να φαει την τροφη.

vera
21-01-13, 19:54
Το πρόβλημά μου όμως είναι άλλο... έχω πολλά μαύρα σφραγίσματα. Ο οδοντίατρός μου, όταν του είπα να τα αφαιρέσουμε πριν μείνω έγκυος, μου είπε ότι αυτά είναι βλακίες και δεν χρειάζεται. Μάλιστα συμβουλέυτικα και δεύτερο γιατρό και μου είπε τα ίδια πράγματα... βλακωδώς επαναπαύτικα.
Το θέμα είναι τώρα, ότι έχω ραντεβού μαζί του να μου φτιάξει ένα δόντι που έχει σπάσει και το οποίο είναι σφραγισμένο με αμάλγαμα, εάν δεν έχει την κατάλληλη τεχνική και τα μέσα να το αφαιρέσει, δεν θα μου κάνει μεγαλύτερη ζημιά?
Αυτό μπορεί να επηρεάσει μέσω θηλασμού και το παιδί?
Θα μπορούσατε, μια είστε ενημερωμένες πάνω στο θέμα αυτό, να μου στείλετε με πμ τα στοιχεία κάποιου ολιστικού οδοντιάτρου?

Πολυ δυσκολα να βρεις οδοντιατρο στην Ελλαδα που να παραδεχθει κατι τετοιο. Εγω βολευομουν σε απλα σφραγισματα σε ενα εδω στην γειτονια και καθε φορα καναμε την ιδια κουβεντα για την φθοριωση (που δεν κανω στο γιο μου) και καθε φορα επεμενε οτι ειναι ασφαλης. Ειναι κοντα, αρκετα φθηνος οποτε βολευομουν. Οταν κακη ωρα ειδα οτι ανοιξε ενα μαυρο σφραγισμα αποφασισα να παω σε ολιστικο να μου το βγαλει. Μπορει να ειναι πολυ ακριβοτερα αλλα τουλαχιστον δεν θα φαω το μισο σφραγισμα. Ετσι σιγα σιγα θα τα αφαιρεσω (ελπιζω) ολα. Κριμα να παρει και το μωρο υδραργυρο! Σου εστειλα πμ με τα στοιχεια που ζητησες.

zaharini
21-01-13, 21:09

Για το ράντισμα δεν ξέρω αλλά υπάρχει περίπτωση να μην ρίχνουν χημικό λίπασμα;;;

katerinoula23 όταν σου έβαλα χρήματα στον λογαριασμό σου σε χρέωσε κάτι; Δεν μου βγάζει πλέον επιλογή στο web banking να χρεωθώ τα έξοδα και των δύο τραπεζών. Χθες έβαλα χρήματα σε λογαριασμό παραγωγού, στην Εθνική, και μου είπε ότι τον χρεώσανε 4 ευρώ... Είναι δυνατόν; Να χρεώνουν εμένα 50 λεπτά και αυτόν 4 ευρώ! Απαράδεκτο μου φαίνεται. Δες αν σε χρέωσε και εσένα η τράπεζα σου τόσο πολύ να σου στείλω την διαφορά, οκ?

alex74
21-01-13, 21:47
Αν διαβάσεις όμως στα Yahoo Groups κάποια παιδάκια με σοβαρό πρόβλημα κάντιτας δεν τρώνε κανένα startchy veggie (πχ κολοκύθα, καρότο) για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα και πάνε μια χαρά, κάνουνε anti-candida GAPS (με καθοδήγηση συνήθως από practitioner).
Γι' αυτο εγω αγχωνομαι! Μου λειπει πολυ ενας practitioner! :sad: Ειναι τοσες πολλες οι αποφασεις που πρεπει να παρει κανεις για τον τροπο εφαρμογης της διαιτας και ποτε κανεις δεν ειναι σιγουρος οτι πηρε την σωστη...:sad:

Γιατι εκανα ενα μικρο διαγνωστικο τεστ, χημικο μεν, αλλα με βοηθησε να δω που βρισκομαστε: εβαλα dactarin σε αυτο το τοσο επιμονο συγκαμμα που δεν ανταποκρινοταν ουτε σε κορτιζονουχο κρεμα. Και...ουπς! εξαφανιστηκε μετα απο δυο εφαρμογες. Εννοειται οτι ξαναρθε μετα, αλλα πλεον ειμαι σιγουρη οτι αντιμετωπιζουμε θεμα candida.

Απο την λευκη γλωσσα?
Η γλωσσα της ειναι παραδοξως τελεια. Αλλα, οπως ξερεις, δεν ειναι στανταρ το που θα "βγαλει" την candida καθε οργανισμος.
Επισης, θεωρω δεδομενο οτι αν η μαμα εχει candida, εχει και το μωρο...:-(

Λεω μηπως πρεπει να του περιορισω κι εγω καροτα και κολοκυθα? Απο την αλλη τι θα τρωει? Μονο κρεας?
Εγω δεν θα το εκανα, ειδικα στο σταδιο που ειστε. Αν πιστευες οτι εχετε μεγαλο θεμα με candida, ισως θα επρεπε να εχει γινει στα πρωτα σταδια. Και παλι ισως. Τωρα, συμφωνω με rosie, αυξανεις τα προβιοτικα. Ασε που δεν μοιαζει να εχετε τοσο μεγαλο θεμα.

Εγω πηγα low carb τον πρωτο καιρο, ειχα τρομερη διψα, στομα σαν παπουτσι και συχνοουρια. Με το που αυξησα την κολοκυθα συνηλθα. Ο μικρος δεν εδειξε ποτε να εχει ιδιαιτερο θεμα,
Εκεινο που με προβληματιζει στα παιδια ειναι οτι δεν μπορουν να εκφρασουν ο,τι νιωθουν και μπορει να μην αξιολογηθουν και σωστα οι αντιδρασεις τους. Απο αυτη την αποψη, ειναι καλυτερα να ειναι το παιδι πιο μεγαλο, απο ολες τις αλλες βολευει να ειναι μικρο. Εγω στην μικρη κανω ο,τι θελω, το κριτηριο της γευσης της δεν εχει προλαβει να "χαλασει" με αποτελεσμα να τρωει ο,τι της δωσω.

Γιατί οι κάψουλες δεν απορροφούνται πάντα και οι Campbell κάπου σε μια συνέντευξή της λέει ότι χωρίς αυτές δεν επέρχεται θεραπεία.
Γιατί άντε και σκότωσες την κάντιτα, αν το έντερο δεν επαναποικιστεί με καλή χλωρίδα τότε θα είναι στείρο και πάντα ευάλωτο στα παθογόνα, με το πρώτο γλυκό/αμυλώδες θα βρίσκουνε εύφορο έδαφος.
Και φυσικά αυτό ισχύει για όλους μας μια ζωή, ανεξάρτητα από την GAPS, εφόσον δεν πήραμε καλή χλωρίδα κατά τη γέννησή μας ή τη σκοτώσαμε μετά με φάρμακα κτλ.
Και στο βιβλιο λεει οτι τα προβιοτικα δρουν στο εντερο βοηθωντας τη λειτουργια του, αλλα δεν το επαναποικιζουν. Δεν εχουν βρει, λεει, τροπο να επαναποικιστει το εντερο με τα προβιοτικα, το ψαχνουν. Γι' αυτο και οι gaps ασθενεις πρεπει να παιρνουν προβιοτικα εφ' ορου ζωης, οχι απαραιτητα με τη μορφη σκευασματων.
Οι ανθρωποι που δεν ειναι γκαπς απο τη γεννηση δεν χρειαζονται προβιοτικα σε καθημερινη βαση.
Μακαρι να τα ηξερα αυτα πριν τρια χρονια, αλλα τελικα αν δεν παθεις, δεν μαθαινεις...:?.

Ευχαριστω για την πληροφορια για το λαδι, ειχα ενα αγχος μηπως χαλασε. Τωρα, βεβαια, δεν ειμαι καθολου σιγουρη τι ειχε το αλλο μεσα που το κρατουσε υγρο μεσα στον χειμωνα...:?

Rosie
21-01-13, 22:06
Alex έχεις δίκαιο, δεν το εξέφρασα σωστά, το έντερο δεν επαναποικίζετε δυστυχώς ποτέ, μόνο κατά τη γέννα (φ.τ.) υπάρχει η μοναδική δυνατότητά μας να αποικίσουμε σωστά το έντερο.
(και τώρα πειραματίζονται με μεταμοσχέσεις κοπράνων)
Γι' αυτό και οι τροφές/ροφήματα ζύμωσης μας είναι απαραίτητες σχεδόν σε κάθε γεύμα όπως λέει και η Campbell (αλλά όχι οι κάψουλες), μας παρέχουνε προστασία μέσω "προσωρινών" ευεργετικών μικροοργανισμών (transient flora).

fairy's mom
21-01-13, 22:25
Κατσε γιατι μπερδευτηκα. Εννοεις οτι δεν εχει σημασια αν τα αμυγδαλα ειναι βιολογικα γιατι ολες οι καλλιεργειες δεν ψεκαζονται ή οτι αποκλειεται να ειναι βιολογικα αυτα που βρηκατε επειδη η τιμη τους ειναι πολυ καλη? Ενδιαφερομαι και εγω για αμυγδαλα.

Εννοουσα ότι τα αμυγδαλα και τα καρυδια δεν ψεκαζονται από χημικά φάρμακα. Αυτό μου είπε τουλάχιστον. Για λιπάσματα δεν ξέρω ζαχαρίνι, θα τον ρωτήσω όμως. Με έβαλε πάντως σε σκέψεις να πάρω και συμβατικά,γιατί σίγουρα θα ξεμείνω.

Όσο για τις πιστοποιησεις, μου είπε να ρωτήσω ποιος πιστοποιεί τους παραγωγούς που ψωνίζω και να μου πει πόσο % πιθανοτητες υπάρχουν να είναι οκ τα προιοντα του. Μου είπε ότι μόνο έναν φορεα εμπιστευεται και αυτόν ως καλυτερο συγκριτικά με τους άλλους.

Με παραγωγό που εχω γνωριστεί στην λαική κα μιλάμε αρκετά φιλικά (εχουμε ανταλλάξει και τηλ, για να καταλαβετε) μου είπε σε συζητηση μας ότι καλά κανω και δεν εμπιστεύομαι όλους τους πάγκους. Ακόμα και ο ίδιος επιλέγει από πού θα ψωνίσει. Και φυσικά συμφωνούσε με την εξαίρεση στις επιβαρημένες περιοχές.

fairy's mom
21-01-13, 22:37
Αλεξ σχετικά με την ίντρο και τους φόβους σου γα τους υδατανθρακες θα σου πω την δική μας εμπειρια από την κόρη μου.Στην αρχή ήταν πολύ δύσκολα. Η δικιά μου λόγω διαροιας (αποτοξίνωση) έμεινε από λάθος ενημέρωση δική μου στο 1ο στάδιο αρκετό καιρό. Το παιδί έφτασε στο σημείο να είναι σαν κοτόπουλο. ΑΛΛΑ θεωρώ ότι ήταν σε σημείο ελεγχόμενο. Αν έβλεπα ότι παει να ξεφύγει η κατασταση προφανώς και θα της έδινα να φάει κάτι απαγορευτικό για το στάδιο που είμασταν. Οι πολύ δύσκολες μέρες ήταν ουσιαστικά πολύ λίγες και ήταν οι μέρες που πέρασε την ketosis. Αν όμως δεν είχε περάσει αυτήν την φάση, προφανώς θα αργουσε πολύ το έντερο να αρχίσει να σφραγίζει. Οπότε πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για μία τέτοια κατάσταση.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο μητρικό σου ένστικτο είναι η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω. Άσε πίσω την ιατρική σου ταυτότητα και λειτούργησε στην ίντρο ως μαμά. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς το εννοώ...
Πρεπει να πάω..γραφω και βιαστικά πάλι

Rosie
21-01-13, 22:50
FYI, το βάλανε πριν από λίγο στα Yahoo Groups! :lol:

http://www.realage.com/gastrointestinal/what-poop-colors-say-about-your-health?ha=1&eid=1010676973&memberid=14244090

alex74
22-01-13, 00:17
Να έχεις εμπιστοσύνη στο μητρικό σου ένστικτο είναι η καλύτερη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω. Άσε πίσω την ιατρική σου ταυτότητα και λειτούργησε στην ίντρο ως μαμά. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πώς το εννοώ...

Nαι, καταλαβαινω πώς το λες...Και μην νομιζεις, το παλευω. Το ο,τι εγω πηρα αποφαση αναβολης (ή και ματαιωσης, θα δειξει) των εμβολιων ειναι τρελη καταπιεση της ιατρικης μου ιδιοτητας. Κοινως, την εχω βαλει κατω και την παταω! :lol:
Οσο για τη δυσκολη φαση, το ξερω οτι θα την περασουμε. Ελπιζω να μην κρατησει πολυ επειδη ειναι μικρουλα. Μπορα ειναι, θα περασει και μετα ολα θα ειναι καλυτερα...

Μεταφραση για τα tarry black poop? To tarry δεν σημαινει επιβραδυνω?

Παντως, ακομη αναρωτιεμαι ποτε προλαβαινετε και τα κανετε ολα. Σημερα δεν δουλευα, το σπιτι μαζεψα μονο, τις εξωτερικες δουλειες τις ανελαβε ο ανδρας μου που εχει αδεια, ζωμο, σουπες και "πατατες" κολοκυθας εφτιαξα μονο... και τα 'χω παιξει! Ασε που με κοιταζουν υποπτα και δυο πλυντηρια ασιδερωτα!
Και οσο σκεφτομαι οτι φτιαχνετε μεχρι και σαμπουαν...(παρα πολυ καλο, δεν το χαλαλισα σε εμενα, ελουσα τα μικρα, μοσχοβολανε! :smile:)

Rosie
22-01-13, 09:30
Alex (coal) tar είναι ο κατράς, οπότε νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις για ποιο είδος μιλάει!

mesastoura
22-01-13, 10:41
@Alex
Πράγματι, και εγώ χάνω πολύ χρόνο στην κουζίνα πλέον!

Μεσαστούρα ίσως να το εχεις πει πιο παλιά και να μην το θυμάμαι, αλλά εσύ ποια θέματα παλεύεις με την ίντρο? Αν δεν σε πειράζει να τα μοιραστείς..
Δεν την αγνόησα αυτήν την ερώτηση :)

Λοιπόν νωρίτερα (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=2512756&postcount=5944)έγραψα για τους γονείς μου, ας γράψω τώρα και για μένα.

Τι θέματα έχω λοιπόν και κάνω gaps: Για αρχή να αναφέρω, όπως έγραψα πριν λίγες μέρες, ότι σίγουρα είναι καλά θαμμένα οπότε μπορεί να έχω και πράγματα που δεν ξέρω.

Πιτυρίδα με τριχόπτωση, ξηροδερμία, τάση προς διάρροια, τρίξιμο δοντιών (βρουξισμός) από μικρός, μπόλικη αναστάτωση όταν κοιμάμαι, αυτά από τα σωματικά.

Από τα ψυχικά και διανοητικά: ελλειμματική προσοχή, καταναλωτισμός, ίσως, μανία / υπομανία με θέματα που κατά καιρούς καταπιάνομαι. Ένα από αυτά είναι η διατροφή (στα 15 μου ήμουν για κάποιο διάστημα vegan)., άλλο θέμα η ομοιοπαθητική άλλο η φυσική γέννα & vbac (ξέρω, άσχετο και άκαιρο) και γενικά κυρίως θέματα που αφορούν την υγεία. Όλα αυτά σαφώς περισσότερο τα τελευταία 4-5 χρόνια (δες μύξωμα παρακάτω).

Ένα άλλο θέμα είναι το μύξωμα που αφαιρέθηκε χειρουργικά το 2008. Η συμβατική ιατρική δεν δίνει απάντηση στην λόγο της δημιουργίας του, η ομοιοπαθητική απαντάει «προδιάθεση». Η απλοϊκή προσέγγιση λέει πως «πάει και τελείωσε». Όμως πιστεύω πως το αίτιο υπάρχει ακόμα και ελπίζω μέσω αυτής της διατροφής ο οργανισμός να το αντιμετωπίσει (σημείωση: η σύσταση του ήταν σαν βλέννα). Από την εγχείρηση αυτή και μετά βγήκαν πολύ έντονα στο προσκήνιο και τα ψυχικά μου θέματα, μανία / υπομανία όπως ήδη έγραψα, (και ίσως έχουν φανεί αυτά και στα γραπτά μου), υπερένταση σε συγκεκριμένες συνθήκες που μέσω τις έλλειψης ύπνου και ξεκούρασης μπορεί να δημιουργήσει – φαύλος κύκλος – ακόμα μεγαλύτερη υπερένταση, ειδικά στο νοητικό κομμάτι.

Κατανοώ πως ακόμα και η απόφαση να κάνω την gaps ίσως είναι μέρος αυτών των θεμάτων μου, μαζί με την γενική μου διάθεσή για πειραματισμό με διατροφές. Δεν ξέρω αν σε έπεισα αν έχω σοβαρό λόγο ή όχι, η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ ξέρω. Αν έχω κάτι είναι καλά θαμμένο, κληρονομημένο και die off μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει. Εξαίρεση ίσως είναι οι μύξες και τα φλέματα από τον λαιμό που συνεχίζουν με σταθερό ρυθμό και μπόλικες πάνω από μια βδομάδα τώρα.

Rosie
22-01-13, 17:35
Δεν μπορούσα να μην το αντιγράψω αυτό ιδιαίτερα γιατί γνωρίζω ότι κάποιοι γονείς που μας διαβάζουνε έχουνε παιδάκια στο αυτιστικό φάσμα
Η Regina είναι η supermom στα Υahoo Groups για την οποία γράψαμε πιο παλιά με το (πρώην!) αυτιστικό παιδάκι τον Eli.

Hi you guys
Eli continue to transform into a typical four year old little boy. This is huge when he didn't have words until he was three years old. Delayed language skills and hyperactivity was his biggest issue. Yesterday when my hubby was leaving Eli ran and says 'daddy I want to go with you" As they were walking to the car, Eli asked my hubby 'Where are we going? My hubby says we are going to Starbucks to get some tea. Eli says never mind I want to stay with mommy" My hubby ran back in the house to report that. He is picking up language and phrases at a faster pace

This morning while I was cooking he was running after Zoe( doggie) with his fire truck saying he is rescuing Zoe. He really said that!!!

Hugs
Reg

Perifani_Manoula
22-01-13, 22:22
Δεν μπορούσα να μην το αντιγράψω αυτό ιδιαίτερα γιατί γνωρίζω ότι κάποιοι γονείς που μας διαβάζουνε έχουνε παιδάκια στο αυτιστικό φάσμα
Η Regina είναι η supermom στα Υahoo Groups για την οποία γράψαμε πιο παλιά με το (πρώην!) αυτιστικό παιδάκι τον Eli.

ειναι υπεροχο ν ακους οτι ενα παιδι με ΔΑΔ η τυπικο αυτισμο παει πολυ καλα! Τετοια καλα νεα πρεπει ν ακουγονται κ μπραβο που το δημοσιευσες ! :) Aλλα ας μην ξεχναμε οτι ο αυτισμος δεν ειναι γριπη για να περασει... Παρεμβαινουμε δεν θεραπευουμε στον αυτισμο... Οποτε η λεξη πρωην εστω κ σε παρενθεση νομιζω οτι μαλλον ηθελε να δωσει εμφαση στην καλη πορεια του Eli. Ας μου επιτραπει να εχω αποψη ως μητερα παιδιου με αρχικες διαγνωσεις τυπικος αυτισμος -ΔΑΔ κ σημερα στα 17 του με εκπληκτικη πορεια. Ομως ο αυτισμος ειναι εκει, απλα εμεις τον δαμασαμε... :)

fairy's mom
22-01-13, 22:36
@Κατανοώ πως ακόμα και η απόφαση να κάνω την gaps ίσως είναι μέρος αυτών των θεμάτων μου, μαζί με την γενική μου διάθεσή για πειραματισμό με διατροφές. Δεν ξέρω αν σε έπεισα αν έχω σοβαρό λόγο ή όχι, η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ ξέρω. Αν έχω κάτι είναι καλά θαμμένο, κληρονομημένο και die off μέχρι τώρα δεν έχω καταλάβει. Εξαίρεση ίσως είναι οι μύξες και τα φλέματα από τον λαιμό που συνεχίζουν με σταθερό ρυθμό και μπόλικες πάνω από μια βδομάδα τώρα.

Ρώτησα γιατί δεν θυμόμουν καν αν το είχες αναφέρει. Και γιατί μου έκανε εντυπωση ένας εργαζόμενος αρκετες ώρες και με πολλες δραστηριοτητες να κανει ίντρο. Η Καμπελ το λεει ξεκάθαρα ότι άτομα πολύ δραστήρια καλό είναι να μένουν στην φουλ γκαπς.
Όσο για το να με πείσεις :confused: Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πείσεις κανέναν για τις επιλογές σου, εκτός από τον ίδιο σου τον εαυτό

fairy's mom
22-01-13, 22:38

Έχοντας διαβάσει τα αρχικά και κάποια μετέπειτα ποστ της, διαβάζοντας τώρα αυτό μου φαίνεται σα να μιλάει για άλλο παδί! Πραγματικά έχω συγκινηθεί πάρα πολύ..

fairy's mom
22-01-13, 22:49
ειναι υπεροχο ν ακους οτι ενα παιδι με ΔΑΔ η τυπικο αυτισμο παει πολυ καλα! Τετοια καλα νεα πρεπει ν ακουγονται κ μπραβο που το δημοσιευσες ! :) Aλλα ας μην ξεχναμε οτι ο αυτισμος δεν ειναι γριπη για να περασει... Παρεμβαινουμε δεν θεραπευουμε στον αυτισμο... Οποτε η λεξη πρωην εστω κ σε παρενθεση νομιζω οτι μαλλον ηθελε να δωσει εμφαση στην καλη πορεια του Eli. Ας μου επιτραπει να εχω αποψη ως μητερα παιδιου με αρχικες διαγνωσεις τυπικος αυτισμος -ΔΑΔ κ σημερα στα 17 του με εκπληκτικη πορεια. Ομως ο αυτισμος ειναι εκει, απλα εμεις τον δαμασαμε... :)
Κι εσύ επιτρεψε μου να σου πω ότι μιλάς ως μαμά με παιδί με αυτισμό που δεν ακολούθησε την γκαπς. Αυτή η διατροφή γίνεται ως θεραπεια και του αυτισμού μεταξύ άλλων.
Αν ήταν για μένα χαστούκι όταν πρωτοδιάβασα ότι τα ξεσπάσματα και οι φοβίες της κόρης μου οφείλονται στο έντερο και δεν είναι του χαρακτήρα της όπως νομίζαμε και άρα θεραπεύονται (και επιβεβαιωθηκαμε εκ του αποτελέσματος) καταλαβαινω πόσο εξωπραγματικό ακούγεται η θεραπεια του αυτισμού σε γονείς που βιώνουν αυτήν την κατάσταση.
Ας μην ξεχνάς όμως ότι η ιατρική δεν έχει τόσο στενά όρια και υπάρχει περίπτωση να κάνει λάθος το ιατρικό κατεστημένο. Γονείς σαν την Ρεγγίνα που ακολουθούν πιστά αυτό το πρωτόκολλο, είναι εδώ για να διαψεύσουν ή να επιβεβαιώσουν το gaps σύνδρομο εκ του αποτελέσματος. Και ο καθένας μας βγάζει τα συμπεράσματα του. ;)

fairy's mom
22-01-13, 22:55
Aλλα ας μην ξεχναμε οτι ο αυτισμος δεν ειναι γριπη για να περασει...

Σχετικά με αυτό συγκεκριμένα, δεν θα σε ενδιέφερε να διαβάσεις το βιβλίο της και να δεις πώς επεξηγεί το προβληματικό έντερο και την έντονη τοξικότητα ως αιτία του αυτισμού?

Perifani_Manoula
22-01-13, 22:59
συγνωμη που ρωταω παλι αλλα δεν καταλαβα... η gaps θεραπευει τον αυτισμο ή καποιες εξαρσεις που εχει ενα παιδι που δεν γνωριζουμε που οφειλονται ? ρωταω με πραγματικο ενδιαφερον παρα το γεγονος οτι στο δικο μου παιδι πια εχουμε σταματησει καθε παρεμβαση.

Perifani_Manoula
22-01-13, 23:08
Σχετικά με αυτό συγκεκριμένα, δεν θα σε ενδιέφερε να διαβάσεις το βιβλίο της και να δεις πώς επεξηγεί το προβληματικό έντερο και την έντονη τοξικότητα ως αιτία του αυτισμού?
ασφαλως κ γνωριζω για την τοξικοτητα την οποια μαλιστα με ειδικες εξετασεις που εγιναν στον γιο μου στις ΗΠΑ ειδαμε σε ολο τις το μεγαλειο ! οπως επισης βιωσαμε κ το προβληματικο εντερο φτανοντας στο νοσοκομειο 5 φορες στα προθυρα ειλεου... ομως αλλαζοντας την απαραδεκτη ως εκεινη την στιγμη διατροφη του (ετρωγε μονο 3 σιγκεκριμενες τροφες) αλλαξαμε ριζικα την κατασταση. με ενδιαφερει ομως να μαθω για την gaps κ δεν αντιμετωπιζω τπτ εριστικα οθτε επιθετικα :)

fairy's mom
22-01-13, 23:11
NαιΠαντως, ακομη αναρωτιεμαι ποτε προλαβαινετε και τα κανετε ολα. Σημερα δεν δουλευα, το σπιτι μαζεψα μονο, τις εξωτερικες δουλειες τις ανελαβε ο ανδρας μου που εχει αδεια, ζωμο, σουπες και "πατατες" κολοκυθας εφτιαξα μονο... και τα 'χω παιξει! Ασε που με κοιταζουν υποπτα και δυο πλυντηρια ασιδερωτα!
Και οσο σκεφτομαι οτι φτιαχνετε μεχρι και σαμπουαν...(παρα πολυ καλο, δεν το χαλαλισα σε εμενα, ελουσα τα μικρα, μοσχοβολανε! :smile:)
Eκπαιδευεσαι στο να μην κάθεσαι μέχρι να μπουν για ύπνο. Και τότε κάθεσαι γιατί δεν μπορείς να κάνεις φασαρία στην κουζίνα μην ξυπνήσουν :lol:
Επίσης εκπαιδευεσαι στο να αγνοείς τον λόφο που γίνεται βουνό για το σίδερο και την σκόνη στα έπιπλα. Το κόλπο είναι να κάνεις λίγο λίγο το σπίτι κάθε μερα. Και από Δευτέρα πάλι από την αρχή. Εγώ πχ σήμερα έκανα μόνο την μπανιέρα και αύριο τουαλέτα και νιπτήρα. Αν τα έκανα όλα δεν θα προλάβαινα να φτιάξω το σαπούνι μου 8-)
Χαίρομαι που σου άρεσε. :-P

fairy's mom
22-01-13, 23:28
συγνωμη που ρωταω παλι αλλα δεν καταλαβα... η gaps θεραπευει τον αυτισμο ή καποιες εξαρσεις που εχει ενα παιδι που δεν γνωριζουμε που οφειλονται ? ρωταω με πραγματικο ενδιαφερον παρα το γεγονος οτι στο δικο μου παιδι πια εχουμε σταματησει καθε παρεμβαση.

ασφαλως κ γνωριζω για την τοξικοτητα την οποια μαλιστα με ειδικες εξετασεις που εγιναν στον γιο μου στις ΗΠΑ ειδαμε σε ολο τις το μεγαλειο ! οπως επισης βιωσαμε κ το προβληματικο εντερο φτανοντας στο νοσοκομειο 5 φορες στα προθυρα ειλεου... ομως αλλαζοντας την απαραδεκτη ως εκεινη την στιγμη διατροφη του (ετρωγε μονο 3 σιγκεκριμενες τροφες) αλλαξαμε ριζικα την κατασταση. με ενδιαφερει ομως να μαθω για την gaps κ δεν αντιμετωπιζω τπτ εριστικα οθτε επιθετικα :smile: .
Κατ αρχας δεν μου φάνηκες ούτε εριστική ούτε επιθετική :grin: Συζήτηση κάνουμε και συχνά υπάρχουν διαφωνιες. Αυτό δεν σημαίνει ότι παρεξηγιόμαστε κιόλας ;-)

Gaps σημαίνει gut and psycology (or phyciology) syndrome. Αυτό πρακτικά εσωκλείει αρκετά προβληματα, τόσο νοητικά πχ αυτισμός, σχιζοφρένεια, διασπαση προσοχής, tantrums όσο και σωματικά πχ αλλεργίες, αυτοάνοσα. Συχνά υπάρχει συνδιασμός τους, πχ σε εμας αλλεργίες, tantrums, φοβίες.

Βασίζεται στον αποκλεισμό τροφών που δίνουν τροφή στον υπερπληθυσμό των κακών μικροβίων του εντέρου, έμφαση σε τροφές που θα σφραγίσουν το έντερο, προβιοτικά σε συμπληρώματα και τροφές (γιαουρτια, κεφίρ, τουρσιά), στην αποτοξίνωση μέσα από κλύσματα (εμείς μέχρι στιγμής το έχουμε αποκλείσει, αλλά αν είμασταν severe case θα το έκανα και αυτό) και μέσα από μπάνια αποτοξινωτικά και σωστά συμπληρώματα (φυσικά και μόνο πχ μουρουνέλαιο). Στα γράφω πολύ επιγραμματικά. Θα σου σύστηνα να αγοράσεις το βιβλίο. ίσως εκπλαγείς.

Μπορείς να μας πεις εσείς τι διατροφικές αλλαγές κάνατε?

yotasam
22-01-13, 23:31
ασφαλως κ γνωριζω για την τοξικοτητα την οποια μαλιστα με ειδικες εξετασεις που εγιναν στον γιο μου στις ΗΠΑ ειδαμε σε ολο τις το μεγαλειο ! οπως επισης βιωσαμε κ το προβληματικο εντερο φτανοντας στο νοσοκομειο 5 φορες στα προθυρα ειλεου... ομως αλλαζοντας την απαραδεκτη ως εκεινη την στιγμη διατροφη του (ετρωγε μονο 3 σιγκεκριμενες τροφες) αλλαξαμε ριζικα την κατασταση. με ενδιαφερει ομως να μαθω για την gaps κ δεν αντιμετωπιζω τπτ εριστικα οθτε επιθετικα :)

Υπάρχουν εξετάσεις που ελέγχουν την τοξικότητα του εντέρου; Για λέγε; Γιατί πολλοί δεν πιστεύουν στην τοξικότητα.

vera
22-01-13, 23:47

Καλως ορισες στην παρεα μας! Πολυ ενδιαφερουσα η ιστορια σας και αποδεικνυει ποσο ευστοχη ειναι η συνδεση του προβληματικου εντερου με τον αυτισμο. Θα μας ενδιεφερε πολυ να μαθουμε λεπτομερειες που σιγουρα θα βοηθουσαν αλλους γονεις με αυτιστικα παιδια. Δυστυχως αρκετοι δεν εχουν το κουραγιο να ασχοληθουν με τη διατροφη των παιδιων ισως επειδη δεν μπορουν να πιστεψουν οτι μπορει να βοηθησει. Εμαθα προσφατα οτι ενας ξαδερφος μου στο εξωτερικο, που δεν εχω δει απο κοριτσακι εχει γιο 9 ετων με αυτισμο, του εξηγησα καποια πραγματα σχετικα με τη διατροφη αλλα μου πε οτι ο γιος του τρωει (κλασικα) ελαχιστα -κι επισης απαραδεκτα- πραγματα και χαλαει τον κοσμο αν δεν τα βρει στο τραπεζι. Και καταλαβα οτι εχουν αποδεχθει την κατασταση και δεν διανοουνται καν να το ψαξουν περισσοτερο.

Μπορει ο γιος σου να ειναι αρκετα μεγαλος, νομιζω ομως οτι μιας και ηδη εχετε κανει σωστα βηματα θα σε βοηθουσε πολυ να διαβασεις το βιβλιο. Σιγουρα μπορεις να τον βοηθησεις περισσοτερο δοκιμαζοντας αυτα που προτεινει η gaps και πιστευω οτι θα βρεις πολυ ενδιαφερον το βιβλιο.

vera
22-01-13, 23:54
Παντως, ακομη αναρωτιεμαι ποτε προλαβαινετε και τα κανετε ολα. Σημερα δεν δουλευα, το σπιτι μαζεψα μονο, τις εξωτερικες δουλειες τις ανελαβε ο ανδρας μου που εχει αδεια, ζωμο, σουπες και "πατατες" κολοκυθας εφτιαξα μονο... και τα 'χω παιξει! Ασε που με κοιταζουν υποπτα και δυο πλυντηρια ασιδερωτα!

Διαβασες το κατεβατο που εγραψα μερικες μερες νωριτερα? Θα βρεις τροπο να κανεις δουλειες μαζεμενες και να μαγειρευεις για κανα δυο μερες. Θα βρεις το ρυθμο σου και θα οργανωθεις. Και φυσικα θα αφησεις διαφορες δουλειες του σπιτιου πισω. Να βρεις ενα τροπο να μη κουραζεσαι σωματικα και ψυχολογικα γιατι καθε μερα τα ιδια και τα ιδια ειναι ψυχοφθορο. Αλλα θα συνηθισεις που θα παει.

Perifani_Manoula
23-01-13, 00:00
δυστυχως αναγκαστικα να γινω μια απο τις πολυ διαβασμενες μαμαδες στο θεμα αυτισμος ... οταν εκανα στον γιο μου "ειδικες" διαιτες απο το εξωτερικο, τα βιβλια που αγοραζα κατεληγαν να διαβαζονται απο τις "αυθεντιες" του χωρου στην Ελλαδα... Τα προβληματα στο εντερο του γιου μου (παρουσιαστηκαν 2 χρονια μετα την αρχικη διαγνωση) ηταν αποτελεσμα κακηστης διατροφης ... ετρωγε μονο μακαρονια, πατατες τηγανιτες κ γαλα. τπτ αλλο ! Δεν ειχα ομως τοτε την δυναμη να παλεψω κ με αυτο ... ειηα ν αντιμετωπισω βλεπεις το θηριο του αυτισμου ! Μολις βαλαμε φυτικες ινες, φρουτα, λαχανικα, οσπρια κ μειωσαμε το γαλα στο 1/3 (επινε 1,5 λιτρο την μερα, γιατι να φαει κατι αλλο ?!) ουσιαστικα δλδ ακολουθησε μεσογειακη διατροφη, αλλαξε ολη η συμπεριφορα του εντερου κ ο ιδιος γαληνεψε ! ευχαριστω για τις πληροφοριες ηδη πηρα πληροφοριες για την gaps :)

vera
23-01-13, 00:08
Να σαι καλα! Οτι πληροφοριες χρειαζεσαι εδω ειμαστε. Φτιαξαμε μια σελιδα και στο facebook οπου μαζευουμε λινκς, αρθρα και πληροφοριες. Αν παρακολουθησεις το site της Καμπελ θα διαβασεις ιστοριες απο γονεις με αυτιστικα παιδια που εκαναν θαυματα ακολουθωντας τη διατροφη.

Δεν ειναι καθολου τυχαιο που ετρωγε αυτες τις τροφες, τις τραβανε τα παθογονα του εντερου, ειναι η τροφη τους. Οταν κανουμε την θεραπευτικη ιντρο και τις κοβουμε χρησιμοποιωντας παραλληλα προβιοτικα τα παθογονα αυτα πεθαινουν προκαλωντας με τις τοξινες τους εντονα συμπτωματα στον οργανισμο. Ακομα και σε μας που δεν εχουμε τοσο σοβαρα προβληματα.

Perifani_Manoula
23-01-13, 00:10
Υπάρχουν εξετάσεις που ελέγχουν την τοξικότητα του εντέρου; Για λέγε; Γιατί πολλοί δεν πιστεύουν στην τοξικότητα.

τοξικοτητα στο αιμα (ορο κ πλασμα), στην τριχα κ στα νυχια εξετασαμε κ τα αποτελεσματα ηταν δραματικα ... ολα τα τοξικα στο max ! βαρια μεταλλα παντου... τεσ πα δεν πιστευω συγνωμη οτι ειχε να κανει το συγκεκριμενο ουτε με τον αυτισμο ουτε με το εντερο του. πιο πιθανο θεωρησαμε τα εμβολια που ειχαν γινει τους προηγουμενους 6 μηνες για την τοξικοτητα

vera
23-01-13, 00:13
Σιγουρα τα βαρεα μεταλλα προερχονταν απο τα εμβολια (γι αυτο και δεν εμβολιαζουμε τα παιδια μας, ειναι πολυ πιθανον να αντιδρασουν ασχημα στα εμβολια). Διαβασε το βιβλιο και θα καταλαβεις πως συνδεονται ολα αυτα. Τα εξηγει παρα πολυ ωραια!

Perifani_Manoula
23-01-13, 00:26
Καλως ορισες στην παρεα μας! Πολυ ενδιαφερουσα η ιστορια σας και αποδεικνυει ποσο ευστοχη ειναι η συνδεση του προβληματικου εντερου με τον αυτισμο. Θα μας ενδιεφερε πολυ να μαθουμε λεπτομερειες που σιγουρα θα βοηθουσαν αλλους γονεις με αυτιστικα παιδια. Δυστυχως αρκετοι δεν εχουν το κουραγιο να ασχοληθουν με τη διατροφη των παιδιων ισως επειδη δεν μπορουν να πιστεψουν οτι μπορει να βοηθησει. Εμαθα προσφατα οτι ενας ξαδερφος μου στο εξωτερικο, που δεν εχω δει απο κοριτσακι εχει γιο 9 ετων με αυτισμο, του εξηγησα καποια πραγματα σχετικα με τη διατροφη αλλα μου πε οτι ο γιος του τρωει (κλασικα) ελαχιστα -κι επισης απαραδεκτα- πραγματα και χαλαει τον κοσμο αν δεν τα βρει στο τραπεζι. Και καταλαβα οτι εχουν αποδεχθει την κατασταση και δεν διανοουνται καν να το ψαξουν περισσοτερο.

Μπορει ο γιος σου να ειναι αρκετα μεγαλος, νομιζω ομως οτι μιας και ηδη εχετε κανει σωστα βηματα θα σε βοηθουσε πολυ να διαβασεις το βιβλιο. Σιγουρα μπορεις να τον βοηθησεις περισσοτερο δοκιμαζοντας αυτα που προτεινει η gaps και πιστευω οτι θα βρεις πολυ ενδιαφερον το βιβλιο.

ευχαριστω για το καλωσορισμα, καλως σας βρηκα ! εγω αντιθετα απο εσας ισως, πιστευω οτι ο αυτισμος επιρεαζει το εντερο κ οχι το αντιθετο. οπως ηδη ανεφερα τα προβληματα διατροφης στον γιο μου αρχισαν 2 χρονια μετα την διαγνωση δεν προηγηθηκαν αυτης ... καταλαβαινω παρα παρα πολυ καλα τους γονεις που δεν εχουν το κουραγιο να πολεμισουν με τις διατροφικες εμμονες των παιδιων τους (ποσο μαλλον οταν αυτα ειναι ΔΑΔ,ΥΛΑ κλπ), γιατι ειναι ενας πολυ επιπονος αγωνας ... αρχικα ! εαν ο γονιος δεν ειναι ετοιμος να τον δωσει καλυτερα να μην αρχισει καθολου... οσο εγω δεν ημουν αποφασισμενη ο γιος μου με χορευε ... μολις το πηρα αποφαση (οτι εμπαινε στο τραπεζι μπορουσε μονο να φαει, εμεινε 3 μερες νηστικος ) τοτε καταλαβε οτι τα αστεια ειχαν τελειωσει... αλλαζοντας κ πλουτιζοντας παντως την διατροφη των παιδιων τους θα γινει η ζωη τους ευκολοτερη κ η υγεια των παιδιων τους θα βελτιωθει. Σημερα ο γιος μου τρωει τα παντα ... σχεδον ! δεν τρωει συκωτι ή φαβα αλλα αυτα δεν τα τρωνε κ τα αλλα δυο μου παιδια που δεν εχουν τετοια διαγνωση. επισης μαγειρευει μονος του αμα χρειαστει ... :)

Perifani_Manoula
23-01-13, 00:28
Σιγουρα τα βαρεα μεταλλα προερχονταν απο τα εμβολια (γι αυτο και δεν εμβολιαζουμε τα παιδια μας, ειναι πολυ πιθανον να αντιδρασουν ασχημα στα εμβολια). Διαβασε το βιβλιο και θα καταλαβεις πως συνδεονται ολα αυτα. Τα εξηγει παρα πολυ ωραια!

εγω τα παιδια μου τα εμβολιαζω, ομως κανω επιλογη εμβολιων ! δεν θα παιξω οθτε με την υγεια των παιδιων μου αλλα ουτε κ το παιχνιδι των εταιριων ! επιλεκτικα κ πολυ προσεκτικα ! :)

Perifani_Manoula
23-01-13, 00:31
Διαβασες το κατεβατο που εγραψα μερικες μερες νωριτερα? Θα βρεις τροπο να κανεις δουλειες μαζεμενες και να μαγειρευεις για κανα δυο μερες. Θα βρεις το ρυθμο σου και θα οργανωθεις. Και φυσικα θα αφησεις διαφορες δουλειες του σπιτιου πισω. Να βρεις ενα τροπο να μη κουραζεσαι σωματικα και ψυχολογικα γιατι καθε μερα τα ιδια και τα ιδια ειναι ψυχοφθορο. Αλλα θα συνηθισεις που θα παει.

θελω κ εγω συνταγες για σαμπουαν για τα "πιτσιρικια" μου κ για την μανουλα τους φυσικα ! μπορειτε να βοηθησετε παρακαλω ??? ευχαριστωωωωωω ! :)

Perifani_Manoula
23-01-13, 00:34
Να σαι καλα! Οτι πληροφοριες χρειαζεσαι εδω ειμαστε. Φτιαξαμε μια σελιδα και στο facebook οπου μαζευουμε λινκς, αρθρα και πληροφοριες. Αν παρακολουθησεις το site της Καμπελ θα διαβασεις ιστοριες απο γονεις με αυτιστικα παιδια που εκαναν θαυματα ακολουθωντας τη διατροφη.

Δεν ειναι καθολου τυχαιο που ετρωγε αυτες τις τροφες, τις τραβανε τα παθογονα του εντερου, ειναι η τροφη τους. Οταν κανουμε την θεραπευτικη ιντρο και τις κοβουμε χρησιμοποιωντας παραλληλα προβιοτικα τα παθογονα αυτα πεθαινουν προκαλωντας με τις τοξινες τους εντονα συμπτωματα στον οργανισμο. Ακομα και σε μας που δεν εχουμε τοσο σοβαρα προβληματα.

ποια ειναι η σελιδα στο φατσοβιβλιο παρακαλω ?

vera
23-01-13, 00:58
ποια ειναι η σελιδα στο φατσοβιβλιο παρακαλω ?

https://www.facebook.com/groups/316617988427214/

miriki
23-01-13, 07:11
Καλημέρα αν και μου φαίνεται ότι έχει γίνει απόγευμα πια (ναι είναι 7 το πρωί αλλά έχω τρεις ώρες που διαβάζω ήδη). Δυο γρήγορες ηλίθιες ερωτήσεις.

Μας πειράζει το πορτοκάλι. οκ μέχρι να το δεχτούμε το αποφεύγουμε. Θα τον πειράξει και ψημένο (π.χ. πάπια ή κοτόπουλο με πορτοκάλι; )

Και να χρησιμοποιήσω λέτε το θερμόμετρο με τις υπέρυθρες για το γιαούρτι; Κατερίνα έρχομαι για demo γιατί αδυνατό να το χειριστώ ούτως ή άλλως. Ξέρω ότι έχεις μάστερ στο θέμα.
Σας φιλώ φεύγω για σχολείο....

Rosie
23-01-13, 09:20
Miriki κάνε μια δοκιμή και για τα δύο!

Κι εγώ στην αρχή της GAPS δεν ανεχόμουνα τα εσπεριδοειδή, δεν μου προκαλούσανε κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά δεν ένιωθα καλά όταν τα έτρωγα.
Τώρα βάζω χυμό πορτοκαλιού (μανταρίνι, σαγκουίνι κτλ) μαζί με κεφίρ νερού (σε αναλογία 3 κεφίρ: 1 χυμό) και το καταναλώνω χωρίς πρόβλημα (είχα ιδαίτερο πρόβλημα με το χυμό), γίνεται τόσο νόστιμο σαν Fanta και σκέψου ότι το κεφίρ το ζυμώνω 4-5 μέρες για να φύγει όλη η ζάχαρη!

Katerinoula23
23-01-13, 11:58
Μιρικι μου στην αρχή της διατροφής την πειραζαν τα εσπεριδοειδή και μαγειρεμενα. Αργότερα την πειραζαν μόνο τα ωμά οπότε εξαρτάται την φάση της αλλεργιας που βρίσκεται το παιδι. Εμείς Φαντασου είχαμε φτάσει σε σημείο να πινω εγω ένα πορτοκαλακι και μέσω του θηλασμου να κάνει τρομερές διαρροιες όποτε μάλλον θα πρεπει να πειραματιστεις...

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτε θερμόμετρο αλλα πάντα μου πετυχαίνει με τον τροπο της Γιωτας... Θα το κανεις εκτός φούρνου και θέλεις το θερμόμετρο; Δεν ξέρω κατα πόσο θα δείξει την εσωτερική θερμοκρασία...

Περήφανη μανούλα μπράβο καταρχάς που το ψάχνεις και ΚΑΤ δεύτερον για το κουράγιο σου! Αξίζει πιστεύω να διαβάσεις το βιβλίο και να δεις τον φαύλο κύκλο που δημιουργείται στον οργανισμό, το πως συνδέεται το τοξικό φορτίο με τα παθογονα μικρόβια και τις εντερικες διαταραχές. Δεν προκαλεί το ένα το άλλο αλλα αλληλοεπηρεαζονται και έχουν επιπλέον και το τοξικό φορτίο των εμβολιων και γενικά των χημικών να επιβαρύνει την όλη κατάσταση...
Θα σε βοηθήσει να ξεκαθάρισεις πολλά ερωτηματικά και να ενώσεις τα αταιριαστα τα μέχρι τώρα κομμάτια του παζλ.

mesastoura
23-01-13, 12:10
Ρώτησα γιατί δεν θυμόμουν καν αν το είχες αναφέρει. Και γιατί μου έκανε εντυπωση ένας εργαζόμενος αρκετες ώρες και με πολλες δραστηριοτητες να κανει ίντρο. Η Καμπελ το λεει ξεκάθαρα ότι άτομα πολύ δραστήρια καλό είναι να μένουν στην φουλ γκαπς.
Όσο για το να με πείσεις :confused: Δε νομίζω ότι χρειάζεται να πείσεις κανέναν για τις επιλογές σου, εκτός από τον ίδιο σου τον εαυτό
Πράγματι είναι αρκετά δύσκολο αλλά είναι εφικτό, θέληση να υπάρχει.
Το μεγαλύτερο θέμα είναι το 8ώρο στο γραφείο όπου για ζέσταμα υπάρχουν μόνο μικροκύματα - και φυσικά δεν τα χρησιμοποιώ. Ταιριάζει το "Πενία τέχνας κατεργάζεται". Όμως μάλλον δεν θα αργήσω να περάσω στην full gaps.

Παρατηρώ ότι οι κενώσεις μου είναι κάπως αραιές από τότε που ξεκίνησα, σημειώνω ημερομηνίες: 14, 18 & 21. Είναι πρόβλημα άραγε αυτό;

Perifani_Manoula
23-01-13, 12:13
θα το κανω σιγουρα σε καποια στιγμη ! οσο για το κουραγιο μου δεν νομιζω οτι εκανα τπτ διαφορετικο απο αυτο που θα εκανε καθε γονιος απλα δεν δεχτηκα το "δεν γινεται" ως απαντηση ποτε μου ! :)

vera
23-01-13, 12:38
Τα προβληματα στο εντερο του γιου μου (παρουσιαστηκαν 2 χρονια μετα την αρχικη διαγνωση) ηταν αποτελεσμα κακηστης διατροφης ... ετρωγε μονο μακαρονια, πατατες τηγανιτες κ γαλα. τπτ αλλο !

Ηθελα να σου πω επ αυτου......το προβλημα προυπηρχε απλα τοτε βγηκε στη φορα με εντονα συμπτωματα. Εγω μετα τη δευτερη γεννα μου αρχισα να εχω συνεχεια διαρροιες. Αυτο δεν προκληθηκε τοτε απλα χειροτερεψε και δημιουργηθηκε μεγαλο προβλημα μετα απο μια δεκαετια τουλαχιστον κακης χρησης αντιβιωτικων και μαλλον απο την παιδικη μου ηλικια που μου εδινε η μητερα μου αβερτα αντιβιωσεις για καθε ιωση χωρις να φροντιζει για προβιοτικα. Λιγο λιγο, σιγα σιγα καταστραφηκε το εντερο μου και το μπαμ εγινε μετα τη γεννα σε συνδυασμο με ενα αποστημα που επαθα στην εγκυμοσυνη. Για να φθασεις στο σημειο να εχεις εντονα προβληματα, πονους και ειλεο θελει ενα χρονικο διαστημα που θα περασει ασυμπτωματικο, όπου το εντερο σιγα σιγα καταστρεφεται η χλωριδα του και γεμιζει τοξινες. Δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη.

vera
23-01-13, 12:41
Το μεγαλύτερο θέμα είναι το 8ώρο στο γραφείο όπου για ζέσταμα υπάρχουν μόνο μικροκύματα - και φυσικά δεν τα χρησιμοποιώ. Ταιριάζει το "Πενία τέχνας κατεργάζεται". Όμως μάλλον δεν θα αργήσω να περάσω στην full gaps.

Παρατηρώ ότι οι κενώσεις μου είναι κάπως αραιές από τότε που ξεκίνησα, σημειώνω ημερομηνίες: 14, 18 & 21. Είναι πρόβλημα άραγε αυτό;

Μπορεις να φτιαχνεις γιαουρτι στο φουρνο! :P

νΑΙ ειναι προβλημα, δεν πρεπει να ξεπερνουν τις 36 ωρες οι κενωσεις, σημαινει οτι μπλοκαρει η αποτοξινωση και κανεις δυσκοιλιοτητα. Δεν αποτοξινωνεσαι οπως πρεπει και δεν θα μπορεις να προχωρησεις.Αυτο πρεπει να το λυσεις ειτε με διαφορους τροπους ειτε με κλυσμα ειτε με ομοιοπαθητικη (αυτο εκανα εγω)

Καποιοι ξεκινουν τους χυμους αν δεν μπορουν να το λυσουν.

Perifani_Manoula
23-01-13, 12:51
Ηθελα να σου πω επ αυτου......το προβλημα προυπηρχε απλα τοτε βγηκε στη φορα με εντονα συμπτωματα. Εγω μετα τη δευτερη γεννα μου αρχισα να εχω συνεχεια διαρροιες. Αυτο δεν δημιουργηθηκε τοτε απλα χειροτερεψε και δημιουργησε μεγαλο προβλημα μετα απο μια δεκαετια τουλαχιστον κακης χρησης αντιβιωτικων και μαλλον απο την παιδικη μου ηλικια που μου εδινε η μητερα μου αβερτα αντιβιωσεις για καθε ιωση χωρις να φροντιζει για προβιοτικα. Λιγο λιγο, σιγα σιγα καταστραφηκε το εντερο μου και το μπαμ εγινε μετα τη γεννα σε συνδυασμο με ενα αποστημα που επαθα στην εγκυμοσυνη. Για να φθασεις στο σημειο να εχεις εντονα προβληματα, πονους και ειλεο θελει ενα χρονικο διαστημα που θα περασει ασυμπτωματικο, όπου το εντερο σιγα σιγα καταστρεφεται η χλωριδα του και γεμιζει τοξινες. Δεν γινεται απο τη μια μερα στην αλλη.

φυσικα κ δεν γινεται απο την μια μερα στην αλλη, γι αυτο κ τα προβληματα παρουσιαστηκαν μετα απο ενα μεγαλο διαστημα που ειχε αποκλεισει τις τροφες που ετρωγε πριν. Μαλλον δεν το εξεφρασα εγω σωστα. Οταν σταματησε να τρvει φρουτα, λαχανικα φυτικες ινες μετα απο 6-8 μηνες αρχισαν τα προβληματα με τις κενωσεις του. Οταν βρηκα το κουραγιο να πατησω ποδι κ να του επιβαλω ξανα τις παραπανω τροφες σε ενα μηνα ειχε λυθει το προβλημα κ εκτοτε δεν αντιμετωπισαμε ξανα προβλημα. Θεωρω λοιπον οτι στη συγκεκριμενη περιπτωση ειχε να κανει με την κακη του διατροφη. Οσο για την αντιβιωση ... δεν εχει παρει ποτε του ως σημερα ουτε καν οταν χειρουργηθηκε για αμυγδαλες ! Εκτιμω τοσο τα καλα της αντιβιωσης που μονο οταν δεν υπαρχει αλλη λυση μπαινει σπιτι μας !

vera
23-01-13, 12:55
Aν διαβασεις το βιβλιο θα καταλαβεις γιατι αυτες οι τροφες δημιουργουν προβλημα, οπως κι επισης γιατι μπορει σε καποιες περιπτωσεις το προβλημα να μη λυθει με λαχανικα και φρουτα. Επισης θα καταλαβεις γιατι πολλα παιδια με αυτισμο εχουν τα ιδια πεπτικα προβληματα με το γιο σου.

Rosie
23-01-13, 13:04
Η Campbell λέει ότι ένα μικρό ποσοστό αυτιστκών παιδιών ή παιδιών με άλλες ψυχολογικές διαταραχές δεν παρουσιάζουνε πεπτικά προβλήματα.
Παρόλα αυτά όταν ακολουθήσουνε το πρωτόκολλο της full GAPS θεραπεύονται από τα προβλήματά τους αυτά!

Το ίδιο ισχύει και για μας τους ενήλικες, εγώ για παράδειγμα δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα πέψης, ακόμη και σε γαστρεντερίτιδες δεν κάνω ποτέ διάρροιες!
Ούτε και δυσκοιλιότητα, ιδιαίτερα φουσκώματα κτλ.
Αλλά είχα διάφορα μικροπροβλήματα (πχ πολυκιστικές ωοθήκες, ασταθείς κύκλους) και το πιο σοβαρό ήτανε οι πολύ επώδυνες ημικρανίες που είχα.
Τώρα ένα 1+ χρόνο μετά την GAPS όλα αυτά εξαφανίστηκαν, ούτε για δείγμα δεν έχω ημικρανία πια! :D

Απλά σε περιπτώσεις μη-πεπτικών προβλημάτων η θεραπεία είναι πιο εύκολη λέει η Campbell, δεν απαιτείται Intro GAPS γιατί φαίνεται ότι το πεπτικό δεν είναι σε άσχημη κατάσταση, αντέχει πολύ ακόμη (αλλά όχι για πάντα αν συνεχίσουμε τις καταχρήσεις!).

Perifani_Manoula
23-01-13, 13:37
Aν διαβασεις το βιβλιο θα καταλαβεις γιατι αυτες οι τροφες δημιουργουν προβλημα, οπως κι επισης γιατι μπορει σε καποιες περιπτωσεις το προβλημα να μη λυθει με λαχανικα και φρουτα. Επισης θα καταλαβεις γιατι πολλα παιδια με αυτισμο εχουν τα ιδια πεπτικα προβληματα με το γιο σου.

τι δεν λεω σωστα ...? ο γιος μου ΔΕΝ ΕΧΕΙ κανενα πεπτικο προβλημα πλεον ! εγιναν ακομα κ εξετασεις για τροφικες δυσανεξιες .το ειχε οσο η διατροφη του δεν ηταν ισορροπημενη. Εχει να παρουσιασει προβλημα πανω απο 12 χρονια, χαιρει ακρας υγειας κ πιστεψτε με εαν ειχα πεισθει οτι καποια διαιτα θα εκανε καλο σε ενα απο τα παιδια μου θα την ακολουθουσα ! το εκανα αλλωστε στο παρελθον με τον μεγαλο μου ως παρεμβαση στον αυτισμο. Ξερετε ποσες διαιτες υπαρχουν παγκοσμιως που ισχυριζονται οτι βοηθανε στον αυτισμο ??? πρεπει να ειχαμε τοτε ακολουθησει τις μισες ... διολου απιθανο η στερηση ζαχαρης ας πουμε να βοηθαει ενα αυτιστικο κ οχι μονο παιδι, γιατι περιοριζει την υπερκινητικοτητα, αλλα εαν δεν υπαρχουν για μενα αποδειξεις για να ακολουθησεις κατι τοτε δεν εχει νοημα. Αποφασισα για τα παιδια μου ν ακολουθησω την μεσογειακη διατροφη με οσο το δυνατον πιο φυσικα. δεν αμφιβαλω καθολου οτι ι συγκεκριμενη διαιτα ειναι αποτελεσματικη για την καθε μια σας ξεχωριστα, αλλα εγω δεν εχω κανεναν λογο να την ακολουθησω. Και ιατρικα εαν το δουμε ακομα η κρητηκη διατροφη θεωρηται η κορυφαια στον κοσμο ... γιατι θα επρεπε να στραφω καπου αλλου? δεν ειμαι αντιθετη και φυσικα θελω να μαθω για την gaps (απο χτες ηδη εχω ενημερωθει αρκετα) απλα δεν εχουμε λογο να την ακολουθησουμε :)

vera
23-01-13, 13:42
Αν δεν σε ενδιαφερει η διατροφη τοτε δεν εχουμε και λογο να το συζηταμε.

Perifani_Manoula
23-01-13, 13:43
Η Campbell λέει ότι ένα μικρό ποσοστό αυτιστκών παιδιών ή παιδιών με άλλες ψυχολογικές διαταραχές δεν παρουσιάζουνε πεπτικά προβλήματα.
Παρόλα αυτά όταν ακολουθήσουνε το πρωτόκολλο της full GAPS θεραπεύονται από τα προβλήματά τους αυτά!

σωστα λεει αλλα εκεινο που δεν αναφερει ειναι οτι τα παιδια που εχουν το πεπτικο προβλημα εχουν κ διατροφικες εμμονες. εαν ξεπεραστουν αυτες οι εμμονες λυνεται κ το προβλημα ... κ δεν θελω να μπω στην διαδικασια εαν εκανε η κοτα το αυγο η το αυγο την κοτα. Παιδια με πεπτικο προβλημα πρεπει ν αλλαξουν την διατροφη τους, ποια διαιτα θα ακολουθησει ο γονιος το ξερει εκεινος καλυτερα απο τον καθε ειδικο. αυτη ειναι η γνωμη μου ...

Perifani_Manoula
23-01-13, 13:50
Αν δεν σε ενδιαφερει η διατροφη τοτε δεν εχουμε και λογο να το συζηταμε.

εγω παλι αντιθετως πιστευω κ στις συζητησεις κ στις γνωσεις ... η διατροφη με ενδιαφερει παρα πολυ κ παντα πιστευω οτι εχουμε να μαθουμε οσα κ να ξερουμε. εαν αυτο δεν ειναι αποδεκτο ...

mesastoura
23-01-13, 14:29
σωστα λεει αλλα εκεινο που δεν αναφερει ειναι οτι τα παιδια που εχουν το πεπτικο προβλημα εχουν κ διατροφικες εμμονες. ...
και όμως, το αναφέρει και αυτό!
καλώς ήλθες ;)

Perifani_Manoula
23-01-13, 14:38
και όμως, το αναφέρει και αυτό!
καλώς ήλθες ;)

ευχαριστω, η υπογραφη σου με εκφραζει απολυτα ! :)

Katerinoula23
23-01-13, 14:44
σωστα λεει αλλα εκεινο που δεν αναφερει ειναι οτι τα παιδια που εχουν το πεπτικο προβλημα εχουν κ διατροφικες εμμονες. εαν ξεπεραστουν αυτες οι εμμονες λυνεται κ το προβλημα ... κ δεν θελω να μπω στην διαδικασια εαν εκανε η κοτα το αυγο η το αυγο την κοτα. Παιδια με πεπτικο προβλημα πρεπει ν αλλαξουν την διατροφη τους, ποια διαιτα θα ακολουθησει ο γονιος το ξερει εκεινος καλυτερα απο τον καθε ειδικο. αυτη ειναι η γνωμη μου ...

Μα φυσικά και το λέει αυτο!:-) και μάλιστα το εξηγεί!

Perifani_Manoula
23-01-13, 14:47
Μα φυσικά και το λέει αυτο!:-) και μάλιστα το εξηγεί!

κ υποσχομαι να αγορασω το βιβλιο. θα ψαξω σημερα κιολας στο amazon. :)

camouflage
23-01-13, 18:01
Ειναι φυσιολογικο ρε παιδια να ξυπναει ο μικρος 5 η ωρα το πρωι για να κανει κακα;
Κατι δεν παει καλα μου φαινεται. Εντωμεταξυ ξυπναει και ΔΕΝ μπορει να ξανακοιμηθει ενω νυσταζει. Σημερα, τεταρτη μερα που το εκανε αυτο, τον εβαλα με το ζορι παλι και στριφογυρναγε στο κρεβατι μια ωρα οποτε σηκωθηκε οριστικα. Και το μεσημερι κοιμαται το πολυ 1,5 ωρα (χωρις να τον ενοχλει κανενας). Συνολο υπνου τη μερα: 9 ωρες.
Του ειχα δωσει το Σαββατο κοκκινες φακες μετα απο πολυ καιρο (μουλιασμενες και φτιαγμενες οπως τις αλλες). Και το αλλο καινουριο που τρωει εδω και δεκα μερες (πριν ξεκινησει δηλ τα ξυπνηματα) ειναι κεικ που εχει μεσα καρυδια. Να τον εχουν πειραξει κατι απο αυτα που να μην μπορει να κοιμηθει; Να ειναι κανενα χουι; Δε βγαζω ακρη..:(:confused::confused:

Freeda
23-01-13, 18:33
Γεια σας κορίτσια ξεκίνησα τη GAPS πριν απο λίγες μέρες, μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο που μπορώ να βρω κεφίρ νερού, κομπούχα και κεφίρ γάλακτος;:D

Katerinoula23
23-01-13, 18:37
Γεια σας κορίτσια ξεκίνησα τη GAPS πριν απο λίγες μέρες, μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε στο που μπορώ να βρω κεφίρ νερού, κομπούχα και κεφίρ γάλακτος;:D

Σε ποιά περιοχή είσαι να δούμε πώς θα εξυπηρετηθείς..:-)

Katerinoula23
23-01-13, 18:38
Ειναι φυσιολογικο ρε παιδια να ξυπναει ο μικρος 5 η ωρα το πρωι για να κανει κακα;
Κατι δεν παει καλα μου φαινεται. Εντωμεταξυ ξυπναει και ΔΕΝ μπορει να ξανακοιμηθει ενω νυσταζει. Σημερα, τεταρτη μερα που το εκανε αυτο, τον εβαλα με το ζορι παλι και στριφογυρναγε στο κρεβατι μια ωρα οποτε σηκωθηκε οριστικα. Και το μεσημερι κοιμαται το πολυ 1,5 ωρα (χωρις να τον ενοχλει κανενας). Συνολο υπνου τη μερα: 9 ωρες.
Του ειχα δωσει το Σαββατο κοκκινες φακες μετα απο πολυ καιρο (μουλιασμενες και φτιαγμενες οπως τις αλλες). Και το αλλο καινουριο που τρωει εδω και δεκα μερες (πριν ξεκινησει δηλ τα ξυπνηματα) ειναι κεικ που εχει μεσα καρυδια. Να τον εχουν πειραξει κατι απο αυτα που να μην μπορει να κοιμηθει; Να ειναι κανενα χουι; Δε βγαζω ακρη..:(:confused::confused:

Μάλλον ρυθμίστηκε λάθος το βιολογικό του ρολόι :lol: 8-)

Δυστυχώς αν συμβεί μια φορά μετά το θυμάται ο οργανισμός...

vera
23-01-13, 19:45
http://www.foodrenegade.com/epsom-salt-baths-improve-health/

Epsom Salt Baths Improve Health

Πολύ ενδιαφερον!

How do Epsom salt baths improve health?
According to the Epsom Salt Industry Council, correcting magnesium deficiency leads to:

Improved heart and circulatory health, reducing irregular heartbeats, preventing hardening of the arteries, reducing blood clots and lowering blood pressure.

Improved ability for the body to use insulin, reducing the incidence or severity of diabetes.

Flushed toxins and heavy metals from the cells, easing muscle pain and helping the body to eliminate harmful substances.

Improved nerve function by electrolyte regulation. Also, calcium is the main conductor for electrical current in the body, and magnesium is necessary to maintain proper calcium levels in the blood.

Relieved stress. Excess adrenaline and stress are believed to drain magnesium, a natural stress reliever, from the body. Magnesium is necessary for the body to bind adequate amounts of serotonin, a mood-elevating chemical within the brain that creates a feeling of well being and relaxation.

Reduced inflammation to relieve pain and muscle cramps.

Improved oxygen use.

Improved absorption of nutrients.

Prevention or easing of migraine headaches.
(source)

Furthermore, the sulfate in Epsom salts:

Improves absorption of nutrients by starting the cascade of digestive enzymes released from the pancreas.

Helps form the mucin proteins which line the gut walls. Mucin stops the intestine’s content from ‘sticking’ and blocks the transport of toxins from the gut to the bloodstream. Patients who have a leaky gut (like those with IBS) have low blood plasma sulfate levels.

Helps with the formation of brain tissue. Pregnant ladies, pay attention! When en utero, neurons are created on chains of sulfated carbohydrate. Reduces sulfation may lead to fault neural connections and dysfunction later in life!

Plays a key role in detoxifying drugs and environmental contaminants from your body.

To top it all off, both magnesium and sulfate are more easily absorbed transdermally through the skin than they are internally!

Rosie
23-01-13, 19:54
Helps with the formation of brain tissue. Pregnant ladies, pay attention! When en utero, neurons are created on chains of sulfated carbohydrate. Reduces sulfation may lead to fault neural connections and dysfunction later in life!

Δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει εδώ... κανείς άλλος;
Δεν έχω βρει πληροφόρηση κατά πόσο τα Epsom είναι ασφαλή κατά την εγκυμοσύνη, η Campbell δεν αναφέρει τίποτα πάνω στο θέμα αυτό.

vera
23-01-13, 19:58
Δεν καταλαβαίνω τι θέλει να πει εδώ... κανείς άλλος;
Δεν έχω βρει πληροφόρηση κατά πόσο τα Epsom είναι ασφαλή κατά την εγκυμοσύνη, η Campbell δεν αναφέρει τίποτα πάνω στο θέμα αυτό.

Εχει περιεργα λαθη.

Απο οτι καταλαβα βοηθα στο σχηματισμο εγκεφαλικων ιστων. Οταν το εμβρυο ειναι στην μητρα οι νευρωνες δημιουργουνται χαρη σε αλυσιδες θεικων υδατανθρακων. Η μειωμενη προσληψη θειου μπορει να οδηγησει σε προβληματικες συνδεσεις νευρωνων που θα προκαλεσουν εγκεφαλικη δυσλειτουργια στο μωρο.

Rosie
23-01-13, 20:00
Το πρόβλημα είναι ότι τα Epsom αποτοξινώνουνε βαρέα μέταλλα, αυτό γενικά δεν είναι καλό στην εγκυμοσύνη αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό... :???:

vera
23-01-13, 20:03
Kalytera να τα αποφυγεις τοτε.

alex74
23-01-13, 21:16
Καλησπερα!
Πολυ ενδιαφερουσα συζητηση εχετε ανοιξει, αλλα δυστυχως περναω μια γαστρεντεριτιδα που ουτε ξερω που αρπαξα και δεν εχω κουραγια.
Καθολου χημικα, μονο προβιοτικα και παω καλα.

Ελπιζω αυριο να ειναι καλυτερη μερα.

ΥΓ. "αποφυγεις"???? Μην μου δινετε σημασια, αγνοηστε με! :lol:

vera
23-01-13, 21:18
ΥΓ. "αποφυγεις"???? Μην μου δινετε σημασια, αγνοηστε με! :lol:

Να αποφυγει τα μπανια με επσομ.

Περαστικα!

Rosie
23-01-13, 21:23
Alex περαστικά σου! Ζωμό ανά ώρα για τη γαστρεντερίτιδα λέει η Campbell (χωρίς λαχανικά) με λίγο κεφίρ μαζί (για προβιοτικά).

Ναι, είμαι έγκυος είχα την εντύπωση ότι στο είπα αλλά βλέπεις με δυο παιδιά το ξεχνάω ακόμη κι εγώ!
Ακόμη στη γυναικολόγο δεν βρήκα καιρό να πάω και είμαι στον τρίτο μήνα...

Perifani_Manoula
23-01-13, 21:32
Alex περαστικά σου! Ζωμό ανά ώρα για τη γαστρεντερίτιδα λέει η Campbell (χωρίς λαχανικά) με λίγο κεφίρ μαζί (για προβιοτικά).

Ναι, είμαι έγκυος είχα την εντύπωση ότι στο είπα αλλά βλέπεις με δυο παιδιά το ξεχνάω ακόμη κι εγώ!

καλως να ορισει το μωρακι σου !!! εισαι μανουλα ηρωιδα τα τρια παιδια ομως ειναι ο τελειος αριθμος ! παντα καποιος κραταει ισορροπιες ! :)

Katerinoula23
23-01-13, 21:35

Καλα το έπιασα κι εγω το υπονοούμενο :lol::lol::lol:

Μπράβο! Με το καλο! :D

Και μόλις τελειώσες και με τα σφραγισματα! Τέλεια!

Να μας ενημερώσεις, πχ με gaps φαντάζομαι δεν θα έχεις τα κλασσικά συμπτώματα ναυτιες κλπ;;; Επίσης ένα ερώτημα που με απασχολεί... υπερηχους κλπ θα κανεις;

Rosie
23-01-13, 21:46
Κατερίνα κι εγώ μόλις το έμαθα τα σφραγίσματα σκέφτηκα!
Πήρα χθες την οδοντίατρο μου να της πω τα νέα και η ίδια μου είπε ότι αυτό το μωράκι θα είναι πολύ τυχερό που δεν έχω μαύρα σφραγίσματα! :D

Ναυτίες, αναγούλες κτλ καμία απολύτως (γι' αυτό και το ξεχνάω!), και συμπτωματικά σήμερα το πρωί διάβαζα τα FAQs της Campbell για την εγκυμοσύνη και αναφέρει ότι αυτά οφείλονται στο τοξικό φορτίο, όσο πιο έντονα τόσο μεγαλύτερο είναι!
Οπότε χάρηκα πολύ όπως καταλαβαίνεις.

Απλά έχουνε αλλάξει πολύ τα γευστικά μου γούστα, εκεί που λάτρευα πχ το τουρσί δεν θέλω να το δω μπροστά μου.
Αλλά ακούω το ένστικτό μου στις τροφές όπως λέει και η Campbell.

Υπέρηχους όπως και στις άλλες εγκυμοσύνες, όχι πριν τον πέμπτο μήνα αν μπορώ να το αποφύγω και μετά άλλο ένα στο Doppler.
Όσο πιο λίγους γίνεται δηλαδή.

camouflage
23-01-13, 22:18

Συγχαρητήρια! Με το καλό! κι εγω τρια λεω ειναι το ιδανικο!

Katerinoula23
23-01-13, 23:02
Εγω με το ένα είμαι content προς το παρόν! Είμαι και μοναχοπαιδι και το 3 μου φαντάζει πολυ δύσκολο :lol: βέβαια μεσα σε μια δεκαετία σίγουρα θα έχω αλλάξει γνώμη ;)

Perifani_Manoula
23-01-13, 23:09
Εγω με το ένα είμαι content προς το παρόν! Είμαι και μοναχοπαιδι και το 3 μου φαντάζει πολυ δύσκολο :lol: βέβαια μεσα σε μια δεκαετία σίγουρα θα έχω αλλάξει γνώμη ;)

αν μου επιτρεπεται να σου πω την γνωμη μου ... κανε τα παιδια σου κοντα κοντα. με την αδελφη μου παιξαμε πολυ ως παιδια, ειχαμε 2,6 χρονια διαφορα. με τον αδελφο μου επρεπε να φτασει εκεινος τα 18-19 για να κανουμε παρεα ... εχουμε 7,5 χρονια διαφορα. ο μεγαλος μου εχει 6,5 χρονια διαφορα με την δευτερη κ ακομα δεν επικοινωνουν ιδιαιτερα. ο μικρος μου μολις 16 μηνες με την δευτερη, ειναι ομαδα ! κ εγω κουραστικα πολυ περισοτερο απο τον μεγαλο στην μεσαια παρα τα δυο μικρα μαζι ... :)

vera
24-01-13, 01:20
http://www.riddlelove.com/2013/01/manuka-honey.html

Manuka Honey ~ 7 Ways It Might Help You

Freeda
24-01-13, 09:14
Σε ποιά περιοχή είσαι να δούμε πώς θα εξυπηρετηθείς..:-)

Μένω ΒΠ, διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες είδα ότι κάποιες κοπέλες πηγαίνετε για ψώνια στο Θανόπουλο, εκεί πηγαίνω και εγώ αν σας βολεύει, διαφορετικά όπου μου πείτε έρχομαι.

Ευχαριστώ

Freeda
24-01-13, 09:42
Έχω μπερδευτεί λίγο:rolleyes:, είμαι στο πρώτο στάδιο από τη Δευτέρα και σε γενικές γραμμές είμαι καλά, τα μοναδικά συμπτώματα που έχω είναι δυσκοιλιότητα και πόνος στα κόκαλα, αυτό σημαίνει ότι μένω στο πρώτο στάδιο;

mesastoura
24-01-13, 09:50

Παρατηρώ ότι οι κενώσεις μου είναι κάπως αραιές από τότε που ξεκίνησα, σημειώνω ημερομηνίες: 14, 18 & 21. Είναι πρόβλημα άραγε αυτό;Μπορεις να φτιαχνεις γιαουρτι στο φουρνο! :P
Στο γραφείο; :!::lol: Φαντάσου έναν φούρνο σε μια κοινόχρηστη κουζίνα με ένα κουβάρι απο πετσέτες μέσα! :lol::lol::lol:

νΑΙ ειναι προβλημα, δεν πρεπει να ξεπερνουν τις 36 ωρες οι κενωσεις, σημαινει οτι μπλοκαρει η αποτοξινωση και κανεις δυσκοιλιοτητα. Δεν αποτοξινωνεσαι οπως πρεπει και δεν θα μπορεις να προχωρησεις.Αυτο πρεπει να το λυσεις ειτε με διαφορους τροπους ειτε με κλυσμα ειτε με ομοιοπαθητικη (αυτο εκανα εγω)

Καποιοι ξεκινουν τους χυμους αν δεν μπορουν να το λυσουν.
Είμαι χωρίς άλλη κένωση από τις 21. Από την άλλη έχω την τάση να μην ανησυχώ επειδή επειδή ποτέ δεν ήμουν δυσκοίλιος, το αντίθετο θα έλεγα και η σκληρότητα τους είναι μέτρια, όπως πρέπει δηλαδή. Επίσης δεν αισθάνομαι κάποια δυσφορία.
Τρώω και αρκετό ξυνολάχανο αλλά ίσως το θέμα το προκαλεί το αρκετό κεφιρ. Διαβάζω πως και τα epsom salts baths βοηθούν (μέχρι τώρα έχω προλάβει μόνο ένα!). Ξεκίνησα τους χυμούς και γρήγορα προχώρησα στα κορότα για περισσότερες ίνες. Μάλλον πρέπει να προχωρήσω σύντομα στο έκτο στάδιο της intro όπου πιστεύω πως θα με βοηθήσουν τα μήλα. ;)

Έχω χάσει και κάπου 4 κιλά σε 12 μέρες, έχω και αρκετή δίψα (κέτωση λογικά και πάω καλά από ενέργεια & συγκέντρωση. Και νόμιζα πως έτρωγα πολύ ... :lol:

Rosie: πολύ χάρηκα με τα νέα σας ! καλή δύναμη.

vera
24-01-13, 09:52
Έχω μπερδευτεί λίγο:rolleyes:, είμαι στο πρώτο στάδιο από τη δευτέρα και σε γενικές γραμμές είμαι καλά, τα μοναδικά συμπτώματα που έχω είναι δυσκοιλιότητα και πόνος στα κόκαλα, αυτό σημαίνει ότι μένω στο πρώτο στάδιο;

Αν εχεις δυσκοιλιοτητα προχωρας δευτερο. Ποσο κραταει η δυσκοιλιοτητα?

Τι τρως ακριβως? οπονος στα κοκκαλα ειναι die off, εγω ειχα πονους στον ουρανισκο και δεν μπορουσα να φαω για μερες!!

Μπανια κανεις με επσομ και σοδα? Χρειαζονται και βοηθουν στη δυσκοιλιοτητα.

Freeda
24-01-13, 10:27
Κρατάει 4 μέρες...

Έχω φτιάξει chicken stock με legal λαχανικά και το κρέας του κοτόπουλου, προσθέτω και 2 με 3 κουτ της σούπας χυμό από τουρσί την ημέρα, το τελευταίο πρέπει να είναι πολύ για αρχή. Σήμερα θα φτιάξω fish stock. Το stock το φτιάχνω βράζοντας 3 ώρες κόκκάλα και κρέας, έτσι γράφει στο βιβλίο η Campbell αλλά διάβασα ότι το βράζετε πολύ περισσότερο γιατί;

Μπάνια δεν έχω αρχίσει ακόμα είμαι πολύ κρυουλιάρα:) και δεν το μπορώ...

Rosie
24-01-13, 11:51
Πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα λινκς για τη φυσική περιποίηση και προστασία των δοντιων:

Oral Health Resources (http://wellnessmama.com/oralhealth/)

Μπαμπουράκι
24-01-13, 12:14

Συγχαρητήρια ! Με το καλό !!!
Καλή εγκυμοσύνη να έχεις !!!!

Katerinoula23
24-01-13, 12:42
Πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα λινκς για τη φυσική περιποίηση και προστασία των δοντιων:

Oral Health Resources (http://wellnessmama.com/oralhealth/)

Εχετε φτιάξει τέτοια οδοντοκρεμα;

vera
24-01-13, 12:43
Κρατάει 4 μέρες...

Έχω φτιάξει chicken stock με legal λαχανικά και το κρέας του κοτόπουλου, προσθέτω και 2 με 3 κουτ της σούπας χυμό από τουρσί την ημέρα, το τελευταίο πρέπει να είναι πολύ για αρχή. Σήμερα θα φτιάξω fish stock. Το stock το φτιάχνω βράζοντας 3 ώρες κόκκάλα και κρέας, έτσι γράφει στο βιβλίο η Campbell αλλά διάβασα ότι το βράζετε πολύ περισσότερο γιατί;

Μπάνια δεν έχω αρχίσει ακόμα είμαι πολύ κρυουλιάρα:) και δεν το μπορώ...

Basika δεν ξερουμε ενα ιστορικο σου, αν ξεκινησες με full gaps, ποσο καιρο, τι προβληματα εχεις γενικως.......αναλογα με τα προβληματα υγειας σου μπορει να ειναι και τα συμπτωματα die off που θα παρουσιασεις. Συνηθως εμφανιζονται εντονα αυτα που σε ταλαιπωρουν.

Το ζωμο απο κρεας τον βραζουμε 2 μισι 3 ωρες. 12 και πανω βραζουμε ζωμο απο κοκκαλα αναλογως το κοκκαλο.

Μπανια πρεπει να κανεις, καθημερινα και περισσοτερα απο οτι λενε σε περιπτωση δυσκοιλιοτητας. Δλδ δεν εχεις ενεργηθει καθολου απο οταν ξεκινησες? Πρεπει να κανεις κατι γι αυτο. Κανονικα κλυσμα αλλα ολοι το αποφευγουμε. Εμενα με βοηθησε ο ομοιοπαθητικος με ενα σκευασμα που μου δωσε (δεν ξερω αν ειναι ιδιοσυγκρασιακο για να στο συστησω) και περα απο δυσκοιλιοτητα ειχα τρομερη κατακρατηση υγρων και πρησμενα ποδια. Με το ομοιοπαθητικο βοηθηθηκα αμεσα.

miriki
24-01-13, 14:05
Rosie συγχαρητήρια!!!! Είδες τελικά απέδωσε το λαρδί στο πρόσωπο και το κεφίρ στις μασχάλες κι ας τα κράζαμε.....:p

Έχει δοκιμάσει κανεις αυτό;http://www.iherb.com/Rainshow-r-The-Crystal-Ball-1-Bath-Dechlorinator/16306

mesastoura
24-01-13, 14:18
Rosie συγχαρητήρια!!!! Είδες τελικά απέδωσε το λαρδί στο πρόσωπο και το κεφίρ στις μασχάλες κι ας τα κράζαμε.....:p
...
:D:D:D
χα χα χα, και η αυξημένη libido! :rolleyes:

Freeda
24-01-13, 14:59
[QUOTE=vera;2517467]Basika δεν ξερουμε ενα ιστορικο σου, αν ξεκινησες με full gaps, ποσο καιρο, τι προβληματα εχεις γενικως.......αναλογα με τα προβληματα υγειας σου μπορει να ειναι και τα συμπτωματα die off που θα παρουσιασεις. Συνηθως εμφανιζονται εντονα αυτα που σε ταλαιπωρουν.

Το ζωμο απο κρεας τον βραζουμε 2 μισι 3 ωρες. 12 και πανω βραζουμε ζωμο απο κοκκαλα αναλογως το κοκκαλο.

Μπανια πρεπει να κανεις, καθημερινα και περισσοτερα απο οτι λενε σε περιπτωση δυσκοιλιοτητας. Δλδ δεν εχεις ενεργηθει καθολου απο οταν ξεκινησες? Πρεπει να κανεις κατι γι αυτο. Κανονικα κλυσμα αλλα ολοι το αποφευγουμε. Εμενα με βοηθησε ο ομοιοπαθητικος με ενα σκευασμα που μου δωσε (δεν ξερω αν ειναι ιδιοσυγκρασιακο για να στο συστησω) και περα απο δυσκοιλιοτητα ειχα τρομερη κατακρατηση υγρων και πρησμενα ποδια. Με το ομοιοπαθητικο βοηθηθηκα αμεσα.[/QUOTE

Vera ευχαριστώ για την απάντηση, πρώτα θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλες σας γιατί όλο αυτό είναι δύσκολο...ειδικά όταν το εφαρμόζεις και στα παιδιά σου...

Δεν προλαβαίνω να γράψω άλλα πάω τα παιδιά στις δραστηριότητές τους συνεχ μετά...:p

Natly
24-01-13, 17:15
Ναυτίες, αναγούλες κτλ καμία απολύτως (γι' αυτό και το ξεχνάω!), και συμπτωματικά σήμερα το πρωί διάβαζα τα FAQs της Campbell για την εγκυμοσύνη και αναφέρει ότι αυτά οφείλονται στο τοξικό φορτίο, όσο πιο έντονα τόσο μεγαλύτερο είναι!

Πολύ ενδιαφέρον αυτό! Συγχαρητήρια Rosie!!

vera
24-01-13, 19:15
Eνδιαφερον αρθρο για την ιλαρα και τη διατροφη! (ακολουθει ενα μικρο κομματι μονο, διαβαστε το)

Measles are marvelous, PhD Immunologist Dr. Tetyana Obukhanych explains why

“I read that if your body has plenty of vitamin A you won’t get measles, and if you have measles, eating fruit and vegetables high in vitamin A are helpful for healing,”

is therefore in line with scientific knowledge.

It should be noted, however, that fruit and vegetables do not contain vitamin A per se
(retinoids), but rather beta-carotene, which can be converted to real vitamin A by the
liver. It is retinoids, not beta-carotene, that play a direct role in the above-described antiviral protection in partnership with interferon.

Therefore, the sources of real vitamin A, such as milk/butter from grass-fed cows (i.e.,
cows on pasture, not in feedlot) or high quality cod liver oil, might be necessary in daily
nutrition in addition to fruit and vegetables for the purposes of building up vitamin A
reserves.

http://www.examiner.com/article/measles-are-marvelous-phd-immunologist-dr-tetyana-obukhanych-explains-why

fairy's mom
24-01-13, 20:59
Εχετε φτιάξει τέτοια οδοντοκρεμα;
Εγώ περίμενα να μου τελειώσει της weleda και τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιώ το μείγμα αλάτι-σόδα-colodial silver. Είναι πολύ δυνατό! Μάλιστα την 1η μερα μου ήταν σχεδόν αδύνατον να το βάλω πάνω σε συγκεκριμένη περιοχή (πορσελάνινο δόντι). Την επομένη καλύτερα και φαντάζομαι όσο πάει τόσο πιο ανεκτό.
Αλλα το ελεγα και στην Βέρα τηλεφωνικά ότι υποψιαζομαι να μου προκάλεσε τον ερεθισμένο λαιμό. Μου φάνηκε πολυ μεγάλη η σύμπτωση. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος.

Freeda
24-01-13, 21:02
Τρομερή βροχή σήμερα...

Εκτός από δυσκολιότητα δεν έχω τπτ άλλο προς το παρόν,ευτυχώς...δεν ξεκίνησα με full gaps αλλά με intro, επειδή νιώθω μπερδεμένη με πολλά πράγματα είναι κάτι άλλο που μπορώ να με βοηθήσει να ακολουθήσω σωστά το πρόγραμμα; το βιβλίο εννοείται ότι το'χω

Ξεκίνησα τη gaps γιατί έχω ένα δερματικό πρόβλημα το οποίο την τελευταία φορά που εμφανίστηκε έγινε πιο έντονο και επίμονο. Σας διαβάζω καιρό τώρα και μου'χουν κάνει τρομερή εντύπωση τα όσα γράφετε, πολλά από αυτά τα έχω περάσει και εγώ πχ εγκυμοσύνη με μυκιτιάσεις 1-2 φορές, η μικρή μου όταν θήλαζε έβγαζε μύκητες στο στόμα και είχε και αλλεργία στο γάλα, τώρα έχει πρόβλημα με φουσκώνατα στην κοιλιά, θα πρέπει και αυτή κάποια στιγμή να κάνει gaps.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή γιατί έχω 3 ζουζούνια που φωνάζουν όλη την ώρα και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ....μαμά έλα μαμά έλα 100 φορές:D

fairy's mom
24-01-13, 21:02
Σήμερα το απογευμα άρχισαν τα παραπονα από την μεγάλη για πόνο στα αυτιά. Είμαι να σκάσω! Και δεν ανεχεται καθόλου το κρεμμύδι. Το βάζω με το ζόρι και υστερικά κλάμματα. Γιατί όμως πάλι ωτίτιδα μέσα σε έναν μήνα?

Υποψιάζομαι το γιαούρτι που 2 συνεχόμενες φορές το έφτιαξα με Κουκάκη. Υποψιαζομαι δλδ την καζείνη. Κατά τα άλλα δεν έχει αλλάξει κάτι σε όσα τρώει. Υπάρχει λέτε λογική σε αυτό που λέω?

fairy's mom
24-01-13, 21:16
Τρομερή βροχή σήμερα...

Εκτός από δυσκολιότητα δεν έχω τπτ άλλο προς το παρόν,ευτυχώς...δεν ξεκίνησα με full gaps αλλά με intro, επειδή νιώθω μπερδεμένη με πολλά πράγματα είναι κάτι άλλο που μπορώ να με βοηθήσει να ακολουθήσω σωστά το πρόγραμμα; το βιβλίο εννοείται ότι το'χω

Ξεκίνησα τη gaps γιατί έχω ένα δερματικό πρόβλημα το οποίο την τελευταία φορά που εμφανίστηκε έγινε πιο έντονο και επίμονο. Σας διαβάζω καιρό τώρα και μου'χουν κάνει τρομερή εντύπωση τα όσα γράφετε, πολλά από αυτά τα έχω περάσει και εγώ πχ εγκυμοσύνη με μυκιτιάσεις 1-2 φορές, η μικρή μου όταν θήλαζε έβγαζε μύκητες στο στόμα και είχε και αλλεργία στο γάλα, τώρα έχει πρόβλημα με φουσκώνατα στην κοιλιά, θα πρέπει και αυτή κάποια στιγμή να κάνει gaps.

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή γιατί έχω 3 ζουζούνια που φωνάζουν όλη την ώρα και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ....μαμά έλα μαμά έλα 100 φορές:D

Καλώς όρισες και από μένα! :D

κατ αρχάς ξεκίνησες πολύ λαθος! Σταματάς άμεσα την ίντρο και ξεκινάς την φουλ γκαπς για έναν μήνα και μετά ξεκίνα την ίντρο αν θες. Πρέπει να δώσεις χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Τώρα το σοκ θα είναι πολύ μεγάλο. Και εχεις και 3 παιδιά...

Δεύτερη συμβουλή: Δεν ξέρω πόσο είναι το μωρό ου με τις αλλεργίες, αλλά καλο είναι να ξεκινήσετε μαζί. Γιατί σίγουρα χρειάζεται αυτήν την διατροφή από τα λεγόμενα σου και όσο πιο μικρό τόσο πιο εύκολο. Επίσης όταν βλέπει ότι τρώει τα ίδια και η μαμά τα δέχεται πιο εύκολα. ;-)

Για την δυσκοιλιοτητα: Κάθε μερα μπάνιο με άλατα ή σόδα ή ξύδι. Δυσκολεύεσαι να αποτοξινωθείς. Οπότε με την φουλ γκαπς για αρχή θα είσαι καλύτερα. Μάλιστα η Κάμπελ το λέει ότι η ιντρο συστηνεται για την διαρροια. Αλλά αν υπάρχει τάση για δυσκοιλιοτητα, τότε μπορείς να μείνεις και στην φουλ γκαπς. (υποθετω ότι δεν υάρχει αυτοάνοσο στην μέση, ε?) Δώσε έμφαση στους χυμούς. Θα βοηθησουν πολύ.

Ό,τι θες να ρωτάς, ευχαριστως να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε. Να έχεις και το βιβλίο παραμάσχαλα. Λύνει πολλές απορίες. Επίσης πρέπει να βρεις χρόνο να διαβάσεις το θέμα απότην αρχή κρατώντας σημειώσεις. Θυμίσου με, θα μάθεις πολλά. Δυστυχώς δεν υπάρχουν εδώ γιατροί, οπότε παίρνουμε την υγεια μας στα χέρια μας, αλλα με πολύ διαβασμα για σωστή πληροφόρηση. Δεν είπε κανείς ότι είναι εύκολο :cool:

Σφραγίσματα μαύρα έχεις?

galat
24-01-13, 21:18
Οχι, φερις μαμ γιατι η ωτίτιδα μπορει να ειναι και ιογενής έτσι δεν είναι?

fairy's mom
24-01-13, 21:25
Οχι, φερις μαμ γιατι η ωτίτιδα μπορει να ειναι και ιογενής έτσι δεν είναι?
Mα ήταν ιογενής την πρώτη φορά, γιατί κολλησαμε κι εγώ και το μωρό. ΚΑι το πιθανότερο και τώρα. Αλλά η κάθε μία πέρασε την ίωση διαφορετικά. Εγώ με πόνο στον λαιμό και βήχα, το μωρό με πράσινη μύξα, βρογχικά και μάτια που έτρεχαν σαν πύον και η μεγάλη ωτίτιδα. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αν ήταν σε καλό επίπεδο το ανοποιητικό της δεν θα την/μας χτύπαγε έτσι η ίωση. Επομένως γιατί δεν είναι ανεβασμένο το ανοσοποιητικό? Κάνω κάτι λάθος? Και πού?

Rosie
24-01-13, 21:39
Nαι, θα έλεγα ότι υπάρχουνε προβλήματα στο ανοσοποιητικό σας ειδικά στης μεγάλης... οι ωτίτιδες ειδικά είναι κλασικό σύμπτωμα GAPS.
Κάτι σας πάει πίσω, ίσως η καζεϊνη ίσως και το χλώριο, σου το είπα για το χλώριο, για μένα είναι πολύ σημαντικό τα μπάνια με μη-χλωριωμένο νερό.
Δες και στα Yahoo Groups, άνοιξε thread πρόσφατα για τα μπανια με χλωριωμένο νερό.

Δεν μπορώ να γράψω και πολλά, είναι πάνω μου η μικρή...

vera
24-01-13, 21:43
Ωχχχχ....ακυρο δλδ για το Σαββατο? Κι ανυπομονουν τα παιδια να δουν τους φιλους τους!

Rosie
24-01-13, 21:56
Κοιμήθηκε επιτέλους...

Fairy's mom ήθελα να σου πω ότι αποκλείεται να τρέχει κάτι με τη διατροφή σας, φροντίζεις πάρα πολύ τη διατροφή σας και τρώτε πολύ σωστά, πχ τους ζωμούς και τα αυγά σας καθημερινά κτλ.
Εγώ τέτοιο πρόγραμμα δεν τους έχω, είμαι πιο τεμπέλα, μόνο στις τροφές προβιοτικών επιμένω.

Επόμενως, όπως λέει και η Campbell, μετά αρχίζεις να εξετάζεις το περιβάλλον σου για "εμπόδια". Χαρακτηριστικά παραδείγματα αναφέρει το νερό (όχι μόνο το χλώριο, εξάλλου στις υπόλοιπες χώρες δεν χλωριώνεται το νερό, είναι τριτοκοσμική πρακτική!), τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, τοξικά στο καθημερινό περιβάλλον από μπογιές κτλ.
Μήπως να είναι η υπερβολική υγρασία στο μπάνιο που μου είπες;

Θα την βρεις την άκρη, μην ανησυχείς!

Vera εμείς πάντως ανυπομονούμε για Monsuno! :lol:
Με μια επιφύλαξη γιατί ο άντρας μου άρχισε να είναι down σήμερα, δεύτερη φορά αυτό το χειμώνα που κρυολογεί, οι υπόλοιποι μας μια χαρά.
Τι να του κάνω που δεν ακούει;

Rosie
24-01-13, 22:03
H μικρή εδώ και μερικές βδομάδες σταμάτησε να ξυπνάει το βράδυ, κοιμάται σερί 10 ώρες τουλάχιστον.
Το βλέπω καλό σήμάδι αυτό, γράφανε στα Yahoo Groups σήμερα ότι τα βραδυνά ξυπνήματα (όχι στα βρέφη) συνδέονται με GAPS (προβλήματα στο πεπτικό).
Κι εμένα με απασχολούσε αυτό, ειδικά μια και θέλω να αποθηλάσω (Ελίνα ούτε λόγος για τάντεμ, ανατριχιάζω μόνο στην ιδέα! :lol:).
Της επέτρεψα να φάει και λίγο ρύζι την Κυριακή και δεν υπήρξε αντίδραση, φοβόμουνα τη δυσκοιλιότητα.
Πρέπει όμως να βγάλουμε το χειμώνα χωρίς να αρρωστήσουμε για να πω ότι θα σταματήσουμε την GAPS, φοβάμαι τη μικρή πολύ.

vera
24-01-13, 22:09
Γιατι βιαζεσαι να την βγαλεις απο την γκαπς?

fairy's mom
24-01-13, 22:13
Ωχχχχ....ακυρο δλδ για το Σαββατο? Κι ανυπομονουν τα παιδια να δουν τους φιλους τους!
Eγώ ανυπομονούσα πιο πολύ από τα παιδιά! :sad: Για να δούμε πώς θα πάει αλλά το βλέπω χλωμό

Rosie
24-01-13, 22:15
Έχει πάνω από χρόνο που κάνει GAPS η μικρή και πάει καλά, δεν έχει ούτε ένα σύμπτωμα GAPS πια.
Θέλω να μπορώ να της κάνω κανένα ρύζι, κινόα κτλ γιατί τωρα δεν τα φτιάχνω καθόλου και τα στερώ και από τον μικρό.

Αλλά όπως είπα αυτό θα εξαρτηθεί από τις ιώσεις φέτος, το αδύνατό της σημείο ήτανε το αναπνευστικό, αν δεν υποτροπιάσει τότε θα τη σταματήσω από την αυστηρή διατροφή.

fairy's mom
24-01-13, 22:30
Κοιμήθηκε επιτέλους...

Fairy's mom ήθελα να σου πω ότι αποκλείεται να τρέχει κάτι με τη διατροφή σας, φροντίζεις πάρα πολύ τη διατροφή σας και τρώτε πολύ σωστά, πχ τους ζωμούς και τα αυγά σας καθημερινά κτλ.
Εγώ τέτοιο πρόγραμμα δεν τους έχω, είμαι πιο τεμπέλα, μόνο στις τροφές προβιοτικών επιμένω.

Επόμενως, όπως λέει και η Campbell, μετά αρχίζεις να εξετάζεις το περιβάλλον σου για "εμπόδια". Χαρακτηριστικά παραδείγματα αναφέρει το νερό (όχι μόνο το χλώριο, εξάλλου στις υπόλοιπες χώρες δεν χλωριώνεται το νερό, είναι τριτοκοσμική πρακτική!), τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία, τοξικά στο καθημερινό περιβάλλον από μπογιές κτλ.
Μήπως να είναι η υπερβολική υγρασία στο μπάνιο που μου είπες;

Θα την βρεις την άκρη, μην ανησυχείς!

Λοιπόν έχεις δίκιο! Πρέπει να κάνω κάτι για το χλωριο άμεσα! Δεν γίνεται να χτυπιέμαι κάθε μέρα σε κουζίνα και όχι μόνο και να με πηγαίνει πίσω ενας περιβαντολογικός παράγοντας. Θα παραγγείλω άμεσα του μπανιου. Αλλά της βρύσης είναι αδύνατον ακόμα. :sad: Είναι πολύ στενάχωρο να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και να μην μπορείς
Επίσης η διαφορά σε σχέση με πέρισυ είναι η θέρμανση. Φέτος είναι ελλιπέστατη. Οπότε σίγουρα εχουν ανεβει και τα επίπεδα υγρασίας. Αλλά να μας έχει επηρε'ασει τόσο πολύ? Είμαι πολύ προβληματισμένη και στεναχωρημένη.

fairy's mom
24-01-13, 22:36
Έχει πάνω από χρόνο που κάνει GAPS η μικρή και πάει καλά, δεν έχει ούτε ένα σύμπτωμα GAPS πια.
Θέλω να μπορώ να της κάνω κανένα ρύζι, κινόα κτλ γιατί τωρα δεν τα φτιάχνω καθόλου και τα στερώ και από τον μικρό.

Αλλά όπως είπα αυτό θα εξαρτηθεί από τις ιώσεις φέτος, το αδύνατό της σημείο ήτανε το αναπνευστικό, αν δεν υποτροπιάσει τότε θα τη σταματήσω από την αυστηρή διατροφή.
Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις αφού γεννήσεις. Να το συνδιάσει και με κάτι ευχάριστο, ότι δλδ θα τρώει πιο πολλά. Και για σένα θα είναι ίσως πιο εύκολο να έχεις και άλλες εναλλακτικές τότε που θα είσαι πιο πιεσμένη χρονικά με το νέο μωρό.

alex74
24-01-13, 23:21
Rosie μου, με το καλο! Ενα ομορφο και γερο μωρο σας ευχομαι! Και σιγουρα, σε αυτο το μωρο δεν θα χρειαστει να κανεις gaps...;)

Eγω ειμαι πολυ καλυτερα. Μεγαλο πραγμα τα προβιοτικα τελικα! Χθες, ουτε ξερω ποσες φορες εκανα εμετο, δεν μπορουσε το στομαχι μου να κρατησει τιποτα, ουτε λιγο νερο, ουτε καν ζωμο. Εκανα υπομονη, ομως, και σημερα ειμαι πολυ καλυτερα. Και νομιζω οτι χαρη στα προβιοτικα, δεν εχω περαιτερω συμπτωματα απο το εντερο (πονους, διαρροιες κλπ).

Εχω, ομως, αλλο θεμα. Και νομιζω οτι το ιδιο επηρρεαζει και την νεραϊδομαμα. Ακουστε ιστορια. Εδω και καιρο, βλεπω λιγο νερο στο πατωμα του μπανιου. Οχι πολυ, αλλα το εβλεπα συχνα. Τωρα που ο ανδρας μου εχει αδεια, του ειπα να το ψαξει και βρηκε διαρροη :sad::sad: Ανακαλυψαμε, λοιπον, οτι η ντουλαπα στο υπνοδωματιο που ειναι κολλητα στο μπανιο εχει πιασει μπολικη μουχλα κατω χαμηλα σε μια θηκη που εχει στο πατωμα (υποθετω για παπουτσια). Ανοιξαμε για να καθαρισουμε και φυσικα το σπιτι μυριζει μουχλα εδω και δυο μερες. Ε, εκει που η μικρη δεν ειχε τιποτα, τωρα αρχισε να βηχει. Μαζι της και ο μικρος που σπανια βηχει. Τυχαιο? Δεν νομιζω...
Εννοειται οτι το σπιτι εχει μεινει δυο μερες ορθανοιχτο. Και το βραδυ. Ευτυχως που δεν κανει πολυ κρυο. Αν αυριο, ομως, δεν εχει εξαφανιστει τελειως η μυρωδια, θα παρω τα παιδια και θα φυγω...:grin:

Ενδιαφερομαι και εγω για φιλτρα. Εχω πεθανει να κουβαλαω φιλτραρισμενα νερα. Μπορειτε να βαλετε λινκ? Το κακο ειναι οτι ειναι τοσες πολλες οι αγορες που πρεπει να γινουν και τοσο δυσκολες οι εποχες...:sad:

Καλως ηρθατε οι καινουργιες της παρεας!

vera
24-01-13, 23:39
Λοιπόν έχεις δίκιο! Πρέπει να κάνω κάτι για το χλωριο άμεσα! Δεν γίνεται να χτυπιέμαι κάθε μέρα σε κουζίνα και όχι μόνο και να με πηγαίνει πίσω ενας περιβαντολογικός παράγοντας. Θα παραγγείλω άμεσα του μπανιου. Αλλά της βρύσης είναι αδύνατον ακόμα. :sad: Είναι πολύ στενάχωρο να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και να μην μπορείς
Επίσης η διαφορά σε σχέση με πέρισυ είναι η θέρμανση. Φέτος είναι ελλιπέστατη. Οπότε σίγουρα εχουν ανεβει και τα επίπεδα υγρασίας. Αλλά να μας έχει επηρε'ασει τόσο πολύ? Είμαι πολύ προβληματισμένη και στεναχωρημένη.

Καπου διαβασα οτι οταν βραζεις το νερο το χλωριο εξατμιζεται, δεν το δοκιμαζεις?

Παντως το δικο μας φιλτρο ακομα κι οταν ειχε περασει ο καιρος του κι επρεπε να το αντικαταστησω το χλωριο ακομα το φιλτραριζε, ειχε μεγαλη διαφορα η γευση απο το νερο βρυσης.

Τωρα για τη μουχλα, σου πα οτι ειχαμε στο μπανιο εδω και πολλες μερες . Την καθαρισα μεν σημερα - και βρωμαει τωρα χλωρινη - αλλα δεν ειχαμε θεμα πισωγυρισματος εμεις. Ισα ισα οπως σου ειπα παω πολυ καλα.

Κατσε να δεις πως θα παει.....

vera
25-01-13, 00:01
Τρομερή βροχή σήμερα...

3 εχεις? Φανταζομαι τι τραβας :lol:

Η μικρη ποσο ειναι? Ειναι πιο ευκολο να κανετε μαζι γκαπς απο αποψη χρονου, χρηματος και κοπου και οσο ειναι μικρα τοσο πιο ευκολα μπαινουν σε προγραμμα. Εγω τον εβαλα απο 2 ετων και δε με δυσκολεψε καθολου. Το μεγαλο που ειναι 5 μισι δεν μπορω να τον πεισω να φαει οτιδηποτε ποσο μαλλον γκαπς φαγητα. Σκεψου το!

Τσαι με τζιντζερ πινεις καθημερινα? Βοηθα στην αποτοξινωση.

Ειναι καλυτερα να ξεκινας με φουλ και μετα να κανεις ιντρο και επειδη θα ειναι πιο ευκολο για τον οργανισμο κι επειδη θα εισαι καλυτερα προετοιμασμενη κι ενημερωμενη και δεν θα κανεις πολλα λαθη. Εγω εκανα αρκετα στην αρχη μεχρι να μαθω. Ειναι αποτομο το σοκ για τον οργανισμο. Αναλογως τα προβληματα που εχεις και το τοξικο φορτιο που κουβαλας θα τραβηξει και η ιντρο. Εμεις κλεισαμε 113 μερες ιντρο (4ο σταδιο ακομα) και τωρα αρχισα να βλεπω επιτελους προοδο σε μενα και τον μικρο.

vera
25-01-13, 00:10
Παντως οπως ειπα βλεπω τελευταια ανελπιστα μεγαλη βελτιωση σε μενα, Ξαφνικα σταματησαν οι διαρροιες κι αναρρωτιεμαι σε τι οφειλεται.

Ειτε τωρα επιτελους εφυγε ενα μεγαλο τοξικο φορτιο και ηρεμησε το εντερο κι αρχισε να επουλωνεται (κι ενδεχομενως αυτη η αποτοξινωση μου προκαλεσε το πισωγυρισμα στον μικρο)

Ειτε η γαστρεντεριτιδα με ωφελησε με καποιο τροπο (ελπιζω μονιμα)

Ειτε επηρρεασε θετικα το λαδι καρυδας που ξεκινησαμε στο χωριο (και το χρησιμοποιω για τηγανιτες και κολοκυθοπατατες)

Ειτε το λαχανο που φτιαχνω πλεον μονη ειναι τοσο καλο που τωρα αρχισε να γινεται δουλεια. Των γονιων μου δεν ηταν 2 εβδομαδων ζυμωση.

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο! Καθε μερα ειμαι και καλυτερα, οπως κι ο μικρος που μια στο τοσο κανει για μια μερα μικρο πισογυρισμα (μα λα κα κακα δλδ με ξινη μυρωδια) και μετα ειναι παλι καλα.

Επισης με τα μπανια παρατηρησα το εξης στον μεγαλο. Τον πρωτο μηνα εκαναν και οι δυο μπανιο σχεδον καθε μερα. Κατα καιρους εβγαζε κατι εκζεματα στα χερια του (και στα ποδια του ενιοτε) και με τα μπανια αυτα εξαφανιστηκαν. Σταματησε ο μεγαλος τα μπανια εδω και καιρο και δεν επεμενα να ξανακανει λογω ψηλων λογαριασμων (πρεπει να γεμιζει ολη η μπανιερα και για τους δυο ενω ο μικρος κανει μονος του στην μπανιεριτσα). Βλεπω τωρα οτι ξαναβγηκε το εκζεμα......αρα τα μπανια τον ωφελουσαν.

Rosie
25-01-13, 08:00
Alex αν πας στον Mercola και κάνεις αναζήτηση για mold θα φρικάρεις με τα προβλήματα που μπορεί να μας προκαλέσει η μούχλα στο σπίτι!
Και όπου υπάρχουνε αυξημένα επίπεδα υγρασίας σίγουρα υπάρχει και μούχλα άσχετα αν δεν είναι εμφανής.
Προσωπικά τη φοβάμαι πολύ τη μούχλα, προτιμώ να κρυώνω και να έχω τα παράθυρα ανοικτά όλη μέρα παρά να ρισκάρω μούχλα.

Vera είστε ακόμη στην αρχή και κάνετε μεγάλη αποτοξίνωση, γι' αυτό δεν σας επηρέασε η μούχλα.
Αλλά αν είσασταν στο επίπεδο της Fairy's mom όπου γίνεται το fine tuning αλλάζει το θέμα, έρχονται στην επιφάνεια και οι πιο μικρές ευαισθησίες (το layering που λέει η Campbell, σαν τον Shrek!).

Όπως και να έχει το χλώριο και η μούχλα είναι κάτι που πρέπει όλοι να αποφεύγουμε ανεξάρτητα από την GAPS.
Πάω να ξυπνήσω τον μικρό για σχολείο...

Katerinoula23
25-01-13, 10:58
Παιδιά πως καθαρίζουμε τη μούχλα;;;

Απο τους υδρατμους στο μπάνιο έχει μικρά σημαδακια στο ταβάνι στις γωνιες αν και είχαμε βάλει ειδικό χρωμα κατα της μουχλας...

Χλωρινη δεν θέλω να βάλω... φανταστείτε στο πανεπιστήμιο μας έλεγαν να μην την έχουμε καθόλου στο σπιτι μας κι εκει είχαν του κόσμου τα χημικα :rolleyes:

Το tea tree λέτε να κάνει τίποτε; Σε συνδυασμό με κάτι άλλο;

Μπαμπουράκι
25-01-13, 11:34
Παιδιά πως καθαρίζουμε τη μούχλα;;;

Απο τους υδρατμους στο μπάνιο έχει μικρά σημαδακια στο ταβάνι στις γωνιες αν και είχαμε βάλει ειδικό χρωμα κατα της μουχλας...

Χλωρινη δεν θέλω να βάλω... φανταστείτε στο πανεπιστήμιο μας έλεγαν να μην την έχουμε καθόλου στο σπιτι μας κι εκει είχαν του κόσμου τα χημικα :rolleyes:

Το tea tree λέτε να κάνει τίποτε; Σε συνδυασμό με κάτι άλλο;

μούχλα και tea tree κάνει δουλειά, είχε συζητηθεί στα βιολογικά.

vera
25-01-13, 12:53
Συναγερμος! Βρηκαν ψειρες στο νηπιαγωγειο μας, ενα στη δικη μας ταξη κι ενα στην αλλη. Απο την ωρα που το ακουσα εχω συνεχεια φαγουρα!!! Ευτυχως του βαζω λοσιον προληπτικα μια φορα την εβδομαδα αλλα απο Δευτερα θα τον λουζω με αυτη! Να σαι καλα Ροζι που μας ενημερωσες απο νωρις για τη λοσιον.

Katerinoula23
25-01-13, 13:03
Συναγερμος! Βρηκαν ψειρες στο νηπιαγωγειο μας, ενα στη δικη μας ταξη κι ενα στην αλλη. Απο την ωρα που το ακουσα εχω συνεχεια φαγουρα!!! Ευτυχως του βαζω λοσιον προληπτικα μια φορα την εβδομαδα αλλα απο Δευτερα θα τον λουζω με αυτη! Να σαι καλα Ροζι που μας ενημερωσες απο νωρις για τη λοσιον.

Τί lotion είναι αυτή;;

camouflage
25-01-13, 13:04

Επειδη εχουμε πολυ υγρασια στο σπιτι κι εμεις και το ειχα ψαξει, η θερμανση δεν εχει σχεση με την υγρασία. Δηλ μπορει να εχεις καλη θερμανση αλλα ταυτοχρονα να μενει υγρασια μεσα στο σπιτι. Το μπανιο εχει πιασει και σε εμας μουχλα στο ταβανι και δε θελω να βαλω χλωρινη οπως περισυ. Η μονη λυση για την υγρασια ειναι ο αφυγραντηρας. Εχουμε παρει αφυγραντηρα που δεν ειναι πολυ ακριβος και τον βαζουμε και το τι νερο τραβαει δεν μπορεις να φανταστεις. Λιτρα ολοκληρα.

Rosie
25-01-13, 13:05
Vera υπάρχει και σαμπουάν στην ίδια σειρά για προληπτικό λούσιμο: http://www.apivita.com/hellas/babies-kids/anti-lice-treatment/kids-shampoo.html

vera
25-01-13, 13:09
Τί lotion είναι αυτή;;

της apivita, school kids

vera
25-01-13, 13:11
Επειδη εχουμε πολυ υγρασια στο σπιτι κι εμεις και το ειχα ψαξει, η θερμανση δεν εχει σχεση με την υγρασία. Δηλ μπορει να εχεις καλη θερμανση αλλα ταυτοχρονα να μενει υγρασια μεσα στο σπιτι. Το μπανιο εχει πιασει και σε εμας μουχλα στο ταβανι και δε θελω να βαλω χλωρινη οπως περισυ. Η μονη λυση για την υγρασια ειναι ο αφυγραντηρας. Εχουμε παρει αφυγραντηρα που δεν ειναι πολυ ακριβος και τον βαζουμε και το τι νερο τραβαει δεν μπορεις να φανταστεις. Λιτρα ολοκληρα.

Ti αφυγραντηρας, που και ποσο?

Οτι αντιμουχλικο και να βαψεις το μπανιο, αν ειναι να βγαλει μουχλα θα βγαλει. Μπορει οχι για ενα διαστημα αλλα μετα θα την βγαλει.

camouflage
25-01-13, 13:20
Ti αφυγραντηρας, που και ποσο?

Οτι αντιμουχλικο και να βαψεις το μπανιο, αν ειναι να βγαλει μουχλα θα βγαλει. Μπορει οχι για ενα διαστημα αλλα μετα θα την βγαλει.

γυρω στα 200 ευρω τον ειχαμε παρει απο ιντερνετικο ελληνικο μαγαζι ηλεκτρικων, θα δω τη μαρκα το απογευμα ομως και θα σου πω. Delonghi νομιζω.
Ναι πολυ ατιμες η υγρασια και η μουχλα! αλλα και η χλωρινη αν τη χρησιμοποιησεις δεν την αναπνεεις μετα;

vera
25-01-13, 13:26
Ασε.......αναγκαστηκα να κανω καθαρισμο με χλωρινη γιατι περιμενα τοσες μερες να γυρισει ο συζυγος να ασχοληθει, να περασει αντιμουχλικο αλλα μου το ξεκοψε χθες και ειπε να το καθαρισω με ενα πανακι, οπως ειπε! Εχω ενα μικρο tto αλλα δεν ηθελα να το χαραμισω εκει πανω ολο.

Πολλα 200 ευρω.......εμεις εχουμε παραθυρο στο μπανιο αλλα κατι γινεται με την μονωση του δοκαριου μαλλον και βγαζει μουχλα κατα καιρους. Το αντμουχλικο λειτουργει για ενα διαστημα και μετα ξαναβγαινει. Πρεπει να βρεις τον λογο που προκαλει την υγρασια και να τον διορθωσεις (διαρροη, μονωση κλπ)

Rosie
25-01-13, 13:28
Εγώ τελευταία που εντόπισα λίγη μούχλα στη δικιά μου ντουζιέρα έδωσα χλωρίνη και Viakal στην καθαρίστρια και άφησα το παράθυρο του μπάνιου όλη μέρα ανοικτό.
Φυσικά εγώ προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα τη χλωρίνη κυρίως και λόγω εγκυμοσύνης αλλά και γιατί δεν αντέχω τη μυρωδιά, αλλά κατέληξα ότι μόνο με χλωρίνη φεύγει, σόδα - ξύδια - ΤΤΟ τίποτα δεν κάνουνε αν έχει αρχίσει το πρόβλημα.
Γι' αυτό και τώρα της ζητάω να βάζει και προληπτικά.

Rosie
25-01-13, 13:30
Και εννοείται τα παράθυρα των μπάνιων όλη μέρα και όλη νύχτα ανοικτά και ας τουρτουρίζουμε!

camouflage
25-01-13, 13:56
Και εννοείται τα παράθυρα των μπάνιων όλη μέρα και όλη νύχτα ανοικτά και ας τουρτουρίζουμε!

αν ομως εξω εχει υγρασια, τοτε αντι να πολεμας το προβλημα το ενισχυεις ετσι δεν ειναι; Δηλ τωρα πχ που ειναι βροχερος ο καιρος, ειναι χειροτερα.
Την ειχαμε φτιαξει την ταρατσα, για λιγο καιρο δεν ειχαμε προβλημα αλλα τωρα ξαναεμφανιστηκε! Η δεν το εφτιαξε καλα ή υπαρχει κι αλλο προβλημα. Ειχα διαβασει οτι η μονωση στα καινουρια σπιτια δεν αφηνει τους τοιχους να 'αναπνεουν' ή κατι τετοιο και ετσι δε στεγνωνει το σπιτι ποτε.

camouflage
25-01-13, 13:57
Ασε.......αναγκαστηκα να κανω καθαρισμο με χλωρινη γιατι περιμενα τοσες μερες να γυρισει ο συζυγος να ασχοληθει, να περασει αντιμουχλικο αλλα μου το ξεκοψε χθες και ειπε να το καθαρισω με ενα πανακι, οπως ειπε! Εχω ενα μικρο tto αλλα δεν ηθελα να το χαραμισω εκει πανω ολο.

Πολλα 200 ευρω.......εμεις εχουμε παραθυρο στο μπανιο αλλα κατι γινεται με την μονωση του δοκαριου μαλλον και βγαζει μουχλα κατα καιρους. Το αντμουχλικο λειτουργει για ενα διαστημα και μετα ξαναβγαινει. Πρεπει να βρεις τον λογο που προκαλει την υγρασια και να τον διορθωσεις (διαρροη, μονωση κλπ)

το αντιμουχλικο που λες ειναι βαφη ή το σπρει που το ριχνεις για να διαλυθει; (που ειναι και αυτο χλωρινη)

camouflage
25-01-13, 14:00
Ειχα διαβασει τα σχετικα αρθρα στο μερκολα και πραγματικα ειχα φοβηθει με αυτα που ελεγε για τη μουχλα! Νομιζω απο εκει και περα ο,τι και να κανεις για τη διατροφη σε παει πολυ πισω αυτο που αναπνεεις μεσα στο σπιτι. Οποτε τελικα ξοδευεις περισσοτερα λεφτα για να διορθωνεις!

miriki
25-01-13, 14:02
Xμ. Κεφάλαιο αποτοξίνωση.
Όταν πίνουμε κάτι αποτοξινωτικό, τα ... μπάζα φεύγουν μέσω του πεπτικού κυρίως αλλά και σε όλες τις εκκρίσεις μας. Γιαυτό και όταν θηλάζουμε ή είμαστε έγκυες δε συνιστάται. Καλά μέχρι εδώ;

Όταν κάνουμε αποτοξινωτικά μπάνια, πάλι το ίδιο γίνεται ή τη δουλειά την κάνει το δέρμα με τους πόρους του, οπότε είναι οκ. Ε;

vera
25-01-13, 14:03
το αντιμουχλικο που λες ειναι βαφη ή το σπρει που το ριχνεις για να διαλυθει; (που ειναι και αυτο χλωρινη)

Βαφη πρεπει να ειναι. Ο αντρας μου ξερει. Δουλεψε για ενα διαστημα και βγαλαμε κανα δυο χρονια χωρις μουχλα. Αλλα μετα θελει ξανα περασμα. Εγω αυτο που παρατηρησα στο μπανιο ειδικα φετος, ειναι οτι βγαζει τρελη υγρασια το παραθυρο, μιλαμε σταζει το νερο. Οποτε φαντασου οι τοιχοι. Για ποιο λογο φετος δεν ξερω.

Katerinoula23
25-01-13, 14:48
Βαφη πρεπει να ειναι. Ο αντρας μου ξερει. Δουλεψε για ενα διαστημα και βγαλαμε κανα δυο χρονια χωρις μουχλα. Αλλα μετα θελει ξανα περασμα. Εγω αυτο που παρατηρησα στο μπανιο ειδικα φετος, ειναι οτι βγαζει τρελη υγρασια το παραθυρο, μιλαμε σταζει το νερο. Οποτε φαντασου οι τοιχοι. Για ποιο λογο φετος δεν ξερω.

Ναι βάφη είναι κι εμείς περάσαμε 1,5 χρόνο χωρίς τίποτε. Τώρα που αρχίσαμε καλοριφέρ κλπ μου φαίνεται έγινε το πρόβλημα... Εντάξει σε εμάς δεν είναι μεγάλο αλλα δεν θέλω να το αφήσω να προχωρήσει.. Θα δοκιμάσω με tea tree και θα σας πω... Εμάς έχει μια κακοτεχνια η μπανιέρα και κρατάει γύρω γύρω νερά όταν κανεις μπάνιο και πιστεύω ότι απο αυτο δημιουργείται το πρόβλημα...:mad:

Rosie
25-01-13, 15:34
Όταν κάνουμε αποτοξινωτικά μπάνια, πάλι το ίδιο γίνεται ή τη δουλειά την κάνει το δέρμα με τους πόρους του, οπότε είναι οκ. Ε;

Κι εγώ ακόμη δεν είμαι σίγουρη γι' αυτό έτσι για την ώρα αποφεύγω τα Epsom.