PDA

Επιστροφή στο Forum : gaps diet καντιντα και αλλεργίες

Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Katerinoula23
19-01-12, 00:20
Μπράβο σας που αντέχετε. Νομίζω ότι η Κάμπελ λέει να παραμείνεις στο στάδιο που είσαι μέχρι να υποχχωρήσουν οι διάρροιες. Δοκίμασε να της δώσεις προβιοτικά που είναι για τη διάρροια. Έχει δύο σελίδες για αυτό.

Εμείς ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα την ιντρο και δεν την αντέξαμε ούτε δυο μέρες. Από την επόμενη μέρα είχανε όλοι τους παντελή άρνηση για οτιδήποτε σουποειδές. Τώρα δεν θέλουνε ούτε να την ακούσουνε τη σούπα.
Όπως καταλαβαίνεται ιντρο στοπ. Τώρα είμαστε στην φουλ.
Το καλό είναι ότι ο άντρας μου δεν έχει κανένα πρόβλημα με το στομάχι του. 10 μέρες σχεδόν και ούτε ένα ζαντάκ, εκεί που έπαιρνε σχεδόν κάθε μέρα. Επιπλέον, εχθές φάγαμε γίγαντες με λουκάνικο (σπιτικό δικό μας) και πρωί και βράδυ και δεν τον πειράξανε καθόλου. Αυτό είναι θαύμα γιατί τα όσπρια πάντα τον πειράζανε στο στομάχι και για αυτό τα έτρωγε μόνο το μεσημέρι.
Δεν ξέρω όμως μήπως όλα αυτά οφείλονται στο ότι έκοψε τον καφέ.

Μπράβο!! Πολυ ευχάριστα νεα!! Τώρα για το προηγούμενο post... Δεν μου έχει κανει ποτε τόσο σοβαρό εκζεμα η μικρη παντα έχει αυτο το ροζε που λες ( το πιο βαρυ ηταν με λιγο αγριο δερμα ) κ ειναι στα χειλακια στο πιπι κ στο πωπουδακι οχι καντα στον πρώτο ( δηλαδη εκει που ακουμπανε..:?).. Εγω τελικα δεν ειμαι σιγουρη οτι την πειραξε το τυρι γιατι για πρώτη φορα στη ζωή της την ενόχλησε η πανα!! Της πήραμε απο εδω κατι αγγλικές κ ερεθιστηκε κ στα μπουτια στο κλείσιμο :shock: έλεος!! Οπότε τώρα περιμένω να ξεκοκκινησει απο την πανα για να δοκιμάσω το τυρι :roll:

Στο ψάρι που είχα αναφερθεί κ παλαιότερα μου εκανε ροζε τις 3 πρώτες φορες που της έδωσα...έκτοτε δεν ξαναεμφανισε τιποτα κ μου το είχε πει κ ο όμοιο οτι μπορει να δείχνει μια μικρη αντιδραση ο οργανισμος στην εισαγωγη μιας τροφής... Τι να πω;; Κι εγω έχω καταμπερδευτει με αυτα!!:confused:

yotasam
19-01-12, 00:26
Μπράβο!! Πολυ ευχάριστα νεα!! Τώρα για το προηγούμενο post... Δεν μου έχει κανει ποτε τόσο σοβαρό εκζεμα η μικρη παντα έχει αυτο το ροζε που λες ( το πιο βαρυ ηταν με λιγο αγριο δερμα ) κ ειναι στα χειλακια στο πιπι κ στο πωπουδακι οχι καντα στον πρώτο ( δηλαδη εκει που ακουμπανε..:?).. Εγω τελικα δεν ειμαι σιγουρη οτι την πειραξε το τυρι γιατι για πρώτη φορα στη ζωή της την ενόχλησε η πανα!! Της πήραμε απο εδω κατι αγγλικές κ ερεθιστηκε κ στα μπουτια στο κλείσιμο :shock: έλεος!! Οπότε τώρα περιμένω να ξεκοκκινησει απο την πανα για να δοκιμάσω το τυρι :roll:

Στο ψάρι που είχα αναφερθεί κ παλαιότερα μου εκανε ροζε τις 3 πρώτες φορες που της έδωσα...έκτοτε δεν ξαναεμφανισε τιποτα κ μου το είχε πει κ ο όμοιο οτι μπορει να δείχνει μια μικρη αντιδραση ο οργανισμος στην εισαγωγη μιας τροφής... Τι να πω;; Κι εγω έχω καταμπερδευτει με αυτα!!:confused:

Μεγάλο μπέρδεμα αυτό με την κοκκινίλα και τον ερεθισμό πραγματικά. Και εγώ προβληματίζομαι γιατί τώρα που έχει τον ερεθισμό τα κακά της είναι μια χαρά, ενώ παλιότερα όταν κοκκίνιζε είχε πάντα διάρροια. Εντωμεταξύ γενικότερα είναι καλά χωρίς ιδιαίτερη γκρίνια. Όμως πίνει πολύ νερό και κάνει πάρα πολλά τσίσια εδώ και 2 μέρες. Όσες δηλαδή έχει και την κοκκινίλα. Ευελπιστώ ότι πρόκειται για σύνδρομο της αποτοξίνωσης του οργανισμού της και όχι για κάτι πιο σοβαρό. Τι να πω.
Κατερινούλα που είσαι ακριβώς Αγγλία; Αν είσαι κοντά στο Κεμπριτζ δεν πετάγεσαι μέχρι την κλινική της Κάμπελ να της κάνεις καμιά ερώτηση;
Πλάκα πλάκα, να σου πω την αλήθεια το έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά αυτό. Αν βοηθούσε το οικονομικό δεν θα το πολυσκεφτόμουνα.

Rosie
19-01-12, 08:50

Γιατί δεν τις βάζεις οικολογικές μη-τοξικές πάνες, έστω και μιας χρήσεως;
Οι συμβατικές πάνες είναι μέσα στο χημικό και το χλώριο, σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να βάζεις σ' ένα GAPS παιδάκι.

Στην κόρη μου βάζω υφασμάτινες από βιολογικό βαμβάκι από τότε που γεννήθηκε, με εξαίρεση το βράδυ ή όταν ταξιδεύουμε που παίρνω οικολογικές μιας χρήσεως.
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν πρόσεξα κοκκινίλες στην περιοχή της πάνας όπως περιγράφετε, ίσως λόγω των πανών μας, ποιος ξέρει...

Rosie
19-01-12, 09:38
Τα διάβαζα το πρωί και σκέφτηκα να αντιγράψω μερικά ποστς για να εμψυχωθούμε λίγο!

http://www.mothering.com/community/t/1342056/gaps-or-gaps-curious-support-thread

If you have done GAPS, how did it go?
It went great! Hard during the intro (6 yr old and I just laid around the first 2 weeks) but then amazing healing went on. 6 yr old starting eating meat and veggies. She actually turned into a different child (that I once remembered)...very calm in her body again, no acting out, no screaming. And the 2 yr old made major strides with her sensory issues and now all her sensory issues have since resolved (thank you God!). Neither one of them are that picky about foods anymore and both love a large variety veggies! We're still doing full gaps and have no plans on ever going back to our original diet (that was still healthy) because it's worked for us so well.

Kαι αυτό για τη fairy's mom: ;)

Anyway, the diet has gone fabulous. I noticed a difference as soon as my body 'cleared' most of the toxic food in my digestive tract and I was no longer eating those foods that I couldn't tolerate and digest. The process of healing and detoxing has taken many, many months and actually continues today. I was in real detox mode for at least 6 months. My symptoms were on and off, severe and then less severe and then severe again. New symptoms emerged as my body began to detox. After about six months it seemed to all level off. The diet itself was far easier since I was used to it, and a great many of the severe symptoms have gone and not returned. I think there are deeper levels of healing that take place the longer I remain on the diet... I will always eat this way... and in fact think everyone should:)

yotasam
19-01-12, 10:37
Γιατί δεν τις βάζεις οικολογικές μη-τοξικές πάνες, έστω και μιας χρήσεως;
Οι συμβατικές πάνες είναι μέσα στο χημικό και το χλώριο, σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο να βάζεις σ' ένα GAPS παιδάκι.

Στην κόρη μου βάζω υφασμάτινες από βιολογικό βαμβάκι από τότε που γεννήθηκε, με εξαίρεση το βράδυ ή όταν ταξιδεύουμε που παίρνω οικολογικές μιας χρήσεως.
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν πρόσεξα κοκκινίλες στην περιοχή της πάνας όπως περιγράφετε, ίσως λόγω των πανών μας, ποιος ξέρει...

Rosie μου, είμαι σίγουρη ότι δεν είναι λόγω της πάνας. Δεν είναι τυχαίο ότι οι κοκκινίλες δεν είναι μόνιμη κατάσταση αλλά εμφανίζονται όταν φάει κα΄τι καινούριο, κυρίως γαλακτοκομικά. Τις ίδιες πάνες χρησιμοποιώ συνέχεια εξεπίτηδες για να παρατηρώ τυχόν αλλαγές. Εκτός πια αν σε κάθε πακέτο αλλάζει η σύστασή τους. Τι να πω. Η αλήθεια έιναι ότι δεν έχω καθόλου χρόνο για πλύσιμο των ρούχων, πόσο μάλλον και για τις πάνες.

Katerinoula23
19-01-12, 14:57
Ευτυχως της πέρασε η κοκκινιλα μόνο το τραχυ δερματακι έμεινε λιγο... Μάλλον απο τις παλιό πάνες ηταν :x. Ειμαι στην Κύπρο κ οχι στην Αγγλία.. Εδω τα βιολογικα δεν ειναι κ πολυ διαδεδομένα εώς καθολου :roll: κ δυσκολευόμαι παρα πολυ... Μου φαίνεται οτι είδα καπου τις moltexoco ( δεν θυμαμαι να το γράψω σωστά ) θα πάω το απόγευμα να ξαναψαξω.. Το μόνο καλο εδω ειναι οτι υπάρχουν παντού mejool χουρμάδες!! Καταναλώνουν παρα πολλούς κ έχει μεχρι κ το τελευταίο μπακαλικο!! Επισης έχει αγνά γιαούρτια κ τουρσια γιατι τα τρώνε πολυ παραδοσιακά.. Όπως κ cranberries φρέσκα κ αποξηραμενα gaps legal... Αυτα τα καλα γιατι για βιολογικα λαχανικα ουτε λόγος!!:roll:

camouflage
19-01-12, 15:03
Για τα ω3 δίνετε στα παιδια και krill oil και cod liver oil ή το ενα απο τα δύο; Και εφοσον το cod liver oil εχει βιταμινη D θα πρεπει να δινουμε και τις σταγονες; (Rosie?)

Rosie
19-01-12, 15:06
Katerinoula σε ποια πόλη είσαι; Σ' όλες τις πόλεις υπάρχουνε αρκετά μαγαζιά με βιολογικά που έχουνε πολύ καλά πράγματα (πάω κι εγω συχνά και πολλές φορές βρίσκω πράγματα που δεν έχει εδώ, και φρούτα αλλά και λαχανικά!).

Επίσης πρόσεξε τους χουρμάδες, σχεδόν όλοι οι συμβατικοί που βρίσκεις στα μανάβικα κτλ είναι επικαλυμμένοι με γλυκόζη! :(

Στείλε μου πμ αν θες να σου πω που να πας αν είσαι σε κάποια πόλη που ξέρω.

Katerinoula23
19-01-12, 15:16
Κορίτσια μην με μαλωσετε για την ερώτηση...:rolleyes:

Έστω οτι εγω πεπτω σωστά την λακτοζη κ την καζεινη πχ.. Στο γάλα τι εγκρίνεται;;; Μετα απο το λεπτό εντερο που έχει γινει η διάσπαση ή πιο πριν. Δηλαδη θελω να πω πόσο ασφαλές ειναι εγω να καταναλωσω γιαουρτι ή τυρι σε αυτη τη φάση;; Τι περναει στο γάλα μου;; Δεδομένου οτι θηλαζω κ παρα πολλες φορες...

fairy's mom
19-01-12, 17:46
για τη διαρροια το μονο που εχω σκεφτει σαν λυση ειναι τα προβιοτικα...εχω κι εγω το ιδιο προβλημα..αλλα δεν εχω βρει λυση (δηλ δεν εχω δει βελτιωση μεχρι τωρα ουτε με τα προβιοτικα) (κανουμε τη full)
Tης δινω μονο τα προβιοτικα το πρωι και φοβαμαι να αυξησω αποτομα την δοση. Επίσης της βάζω ζουμι γιαουρτιου ή τουρσιου στο φαγητο. Χθες της εδωσα και 1 κσ γιαουρτι στην σουπα της.

δεν νομίζω να την πειράζει κάτι, απλά αποτοξινώνεται.
κανονικά θα πρέπει να επιμείνεις μέχρι να σταματήσει η διάρροια.

Κι εγώ θέλω να την κάνω στη μικρή αλλά επειδή θηλάζει φοβάμαι ότι δεν θα τρώει τίποτα και θα ψάχνει την εύκολη λύση, το θηλασμό...
και δεν μπορώ να κάνω αυτό που προτείνει η Campbell, δηλ. να αρνούμαι το θηλασμό μέχρι να φάει, θα πάθω νευρικό κλονισμό μου φαίνεται!
Κι εγω αυτό σκεφτομαι. Οτι πρεπει να σταματησει η διαρροια. Σημερα ακομα δεν εχει κανει τπτ. Μαλλον το παει μερα παρα μερα.

Σε καταλαβαινω σε αυτό που λες για τον θηλασμο. Και η δικια σου ειναι και αρκετα μεγαλο παιδί πλέον και θα δυσκολευτείς λίγο.

Μπράβο σας που αντέχετε. Νομίζω ότι η Κάμπελ λέει να παραμείνεις στο στάδιο που είσαι μέχρι να υποχχωρήσουν οι διάρροιες. Δοκίμασε να της δώσεις προβιοτικά που είναι για τη διάρροια. Έχει δύο σελίδες για αυτό.

Επιπλέον, εχθές φάγαμε γίγαντες με λουκάνικο (σπιτικό δικό μας) και πρωί και βράδυ και δεν τον πειράξανε καθόλου. Αυτό είναι θαύμα γιατί τα όσπρια πάντα τον πειράζανε στο στομάχι και για αυτό τα έτρωγε μόνο το μεσημέρι.
Δεν τα εχω αυτα που λες! Επρεπε να τα ειχα παρει αλλα τα τσιγγουνευτηκα τοτε τα λεφτά.. :-(

Τα διάβαζα το πρωί και σκέφτηκα να αντιγράψω μερικά ποστς για να εμψυχωθούμε λίγο!

Ευχαριστούμε!
Λες να κρατησει τόσο πολύ? Θα τρελαθω σας το λέω!

Πραγματικά μόνο όταν μπαίνω εδώ παίρνω κουράγιο. Δεν σας λεω πόσες φορές την μέρα σκέφτομαι να σταματήσω...Σας ευχαριστώ κορίτσια! Πραγματικά δεν καταλαβαίνετε τι δυναμη αντλω από εδώ!

Έστω οτι εγω πεπτω σωστά την λακτοζη κ την καζεινη πχ.. Στο γάλα τι εγκρίνεται;;; Μετα απο το λεπτό εντερο που έχει γινει η διάσπαση ή πιο πριν. Δηλαδη θελω να πω πόσο ασφαλές ειναι εγω να καταναλωσω γιαουρτι ή τυρι σε αυτη τη φάση;; Τι περναει στο γάλα μου;; Δεδομένου οτι θηλαζω κ παρα πολλες φορες...
Εχεις ξεκινησει με ζουμι γιαουρτιού? Αν ναι (γιατί δεν θυμάμαι) τότε μπορείς να περάσεις στο γιαούρτι που θα έχεις φτιάξει εσύ. Και μετά το τυρί.
Εγώ πάλι νομίζω ότι καλύτερα να δοκιμάζουμε πρώτα εμείς και αν το δεχεται το μωρό, τότε να το δίνουμε και σε αυτό. Εσενα ήδη τρώει γαλακτοκομικά, οπότε σίγουρα θα μπορούσες να δοκιμάσεις κι εσύ.

fairy's mom
19-01-12, 17:50
Το καλό είναι ότι ο άντρας μου δεν έχει κανένα πρόβλημα με το στομάχι του. 10 μέρες σχεδόν και ούτε ένα ζαντάκ, εκεί που έπαιρνε σχεδόν κάθε μέρα. Επιπλέον, εχθές φάγαμε γίγαντες με λουκάνικο (σπιτικό δικό μας) και πρωί και βράδυ και δεν τον πειράξανε καθόλου. Αυτό είναι θαύμα γιατί τα όσπρια πάντα τον πειράζανε στο στομάχι και για αυτό τα έτρωγε μόνο το μεσημέρι.
Ξεχασα να σου γραψω πριν προσοχη με τα όσπρια. Οκ δεν αντεξατε την ίντρο, αλλά μην περνάτε αμέσως στα "σκληρά". :) Άσε τα όσπρια για λίγο αργότερα και πάντα να τα προετοιμάζεις, όπως λέει, με νερό και ζουμι γιαουρτιού για κάποιες μέρες.

zaharini
19-01-12, 18:34
Katerinoula σε ποια πόλη είσαι; Σ' όλες τις πόλεις υπάρχουνε αρκετά μαγαζιά με βιολογικά που έχουνε πολύ καλά πράγματα (πάω κι εγω συχνά και πολλές φορές βρίσκω πράγματα που δεν έχει εδώ, και φρούτα αλλά και λαχανικά!).

Επίσης πρόσεξε τους χουρμάδες, σχεδόν όλοι οι συμβατικοί που βρίσκεις στα μανάβικα κτλ είναι επικαλυμμένοι με γλυκόζη! :(

Στείλε μου πμ αν θες να σου πω που να πας αν είσαι σε κάποια πόλη που ξέρω.

:shock::shock: Δηλαδή και οι χύμα του σούπερμαρκετ έχουν γλυκόζη;;;; Υποθετώ οι συσκευασμένοι όχι...θα έπρεπε να το γράφουν στα συστατικά σωστά;;

yotasam
19-01-12, 23:28
Ξεχασα να σου γραψω πριν προσοχη με τα όσπρια. Οκ δεν αντεξατε την ίντρο, αλλά μην περνάτε αμέσως στα "σκληρά". :) Άσε τα όσπρια για λίγο αργότερα και πάντα να τα προετοιμάζεις, όπως λέει, με νερό και ζουμι γιαουρτιού για κάποιες μέρες.

Έτσι τα έκανα, με προετοιμασία. Άλλωστε δεν το παρακάνουμε.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν κάτι σαν πείραμα και ευτυχώς πέτυχε. Τι να πω, ίσως τελικά ο άντρας μου να μην είναι τόσο βαριά περίπτωση και μόνο με την full να βελτιώθηκε. Για παράδειγμα εχώ είχα πρόβλημα (φούσκωμα, αέρια, πονόκοιλος) κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν περίμενα. Λέτε τελικά εγώ να έχω μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι νομίζω; Τα παιδιά πάλι τέλεια.
Θα δείξει την άλλη εβδομάδα που θα ξαναδοκιμάσουμε.
Να προσθέσω στην κατάσταση τηες μικρής ότι εδώ και δύο μέρες, παράλληλα με την ελαφριά κοκκινίλα χαμηλά, έχει βγάλει και σπιθουράκια δεξιά πάνω από τα χείλη της. Είναι και πολύ αδρη η περιοχή και έχει και ένα ελαφρό ροζέ στο δεξί μάγουλο. Όλα αυτά μου κάνουν για σημάσια αλλεργίας. Η Κάμπελ αναφέρει ότι και στο στόμα κατοικούν πολλά παθογόνα. Λέτε τελικά να δρα η διατροφή και να είναι die off σύμπτωματα και όχι απώς αλλεργία;
Ο χρόνος θα δείξει.
Πάντως το ghee δεν την πειράζει. Το βούτυρο θα της το ξαναδοκιμάσω όταν περάσουν τελείως τα συμπτώματα μετά από κανα 2 μέρες.

Katerinoula23
20-01-12, 00:25
Έτσι τα έκανα, με προετοιμασία. Άλλωστε δεν το παρακάνουμε.
Η αλήθεια είναι ότι ήταν κάτι σαν πείραμα και ευτυχώς πέτυχε. Τι να πω, ίσως τελικά ο άντρας μου να μην είναι τόσο βαριά περίπτωση και μόνο με την full να βελτιώθηκε. Για παράδειγμα εχώ είχα πρόβλημα (φούσκωμα, αέρια, πονόκοιλος) κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν περίμενα. Λέτε τελικά εγώ να έχω μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι νομίζω; Τα παιδιά πάλι τέλεια.
Θα δείξει την άλλη εβδομάδα που θα ξαναδοκιμάσουμε.
Να προσθέσω στην κατάσταση τηες μικρής ότι εδώ και δύο μέρες, παράλληλα με την ελαφριά κοκκινίλα χαμηλά, έχει βγάλει και σπιθουράκια δεξιά πάνω από τα χείλη της. Είναι και πολύ αδρη η περιοχή και έχει και ένα ελαφρό ροζέ στο δεξί μάγουλο. Όλα αυτά μου κάνουν για σημάσια αλλεργίας. Η Κάμπελ αναφέρει ότι και στο στόμα κατοικούν πολλά παθογόνα. Λέτε τελικά να δρα η διατροφή και να είναι die off σύμπτωματα και όχι απώς αλλεργία;
Ο χρόνος θα δείξει.
Πάντως το ghee δεν την πειράζει. Το βούτυρο θα της το ξαναδοκιμάσω όταν περάσουν τελείως τα συμπτώματα μετά από κανα 2 μέρες.

Διάβασε στο gaps.me τις ερωτήσεις ( δεν μου ειναι εύκολο το λινκ ) όπως το περιγραφεις ειναι αντιδραση σε τροφη κ οχι die off. Αυτα τα σπυθουρακια κ το κοκκινισμα στο μάγουλο ειναι ύποπτα.. Το ghee πρέπει να το δώσεις καποιες εβδομάδες κ μετα να περάσεις στο βούτυρο.. Ψάξε στο gaps.me καπου έλεγε για διάφορα die off με αλλεργιας.

fairy's mom
20-01-12, 19:20
Ερωτηση ΣΟΣ! Επιτρεπεται στην 1η φαση της ιντρο η ντομάτα απλά βρασμένη? Δεν έχω δει πουθενά να απαγορεύεται αλλά ούτε και να προτείνεται. Θελω να κάνω τύπου κοκκινιστό, για να της κάνει μία διαφορά..
Δυσκολεύομαι πολύ όσο περνάνε οι μέρες με το φαγητό της!

έχει και ένα ελαφρό ροζέ στο δεξί μάγουλο.
Ακριβώς το ίδιο έχει και σε μένα που όταν ερεθίζεται βγάζει και σαν σπυθουράκια που περνάνε και μένει το ροζέ. Αλλά δεν το έχει μόνιμα. Και με αυτά που τρώει το μόνο που υποπτεύομαι είναι το γιαουρτοζουμο. Αλλά την βοηθάει πολύ στην διαρροια και αν μπορέσω θέλω να τα κρατήσω.
Και ο ομοιοπαθητικος που το είδε πάντως, αλλεργικό το θεώρησε.

Katerinoula23
20-01-12, 20:01
Η ντομάτα ειδικά η φρέσκια την μικρη μου την ερεθίζε πολυ όχι όμως κ η κονκασε κ εννοώ στο φαγητο έτσι;; Δεν ξέρω το λόγο.. Παλιά την ενοχλούσε;; Ίσως αν έβαλες λίγο.. Πόσες μέρες είναι στο 1ο στάδιο;;

valeri
20-01-12, 20:47

το μητρικο γαλα ειναι γεματο λακτοζη ανεξαρτητα εαν τρως εσυ λακτοζη η οχι
συγκεκριμενα στην δικη σου περιπτωση το σπιτικο γιαουρτι δεν νομιζω να πειραξει ,θελει δοκιμη

yotasam
20-01-12, 22:01
Ακριβώς το ίδιο έχει και σε μένα που όταν ερεθίζεται βγάζει και σαν σπυθουράκια που περνάνε και μένει το ροζέ. Αλλά δεν το έχει μόνιμα. Και με αυτά που τρώει το μόνο που υποπτεύομαι είναι το γιαουρτοζουμο. Αλλά την βοηθάει πολύ στην διαρροια και αν μπορέσω θέλω να τα κρατήσω.
Και ο ομοιοπαθητικος που το είδε πάντως, αλλεργικό το θεώρησε.

Ναι, πρέπει να είναι αλλεργία.Όταν ήταν βρέφος τα είχε σχεδόν μόνιμα, όπως και τα κόκκινα μάγουλα, αλλά τότε δεν μπορούσαμε να τα αξιολογήσουμε.
Το θέμα είναι ότι τώρα δεν είναι τόσο έντονα τα συμπτώματα.

Εγώ της δίνω όλη αυτή την εβδομάδα γιαουρτόζουμο (whey) αλλά δεν νομίζω ότι την ενοχλεί. Κάπου διάβασα ότι σε αυτό δεν έχει μείνει καμια πρωτεινή, αλλά πρέπει να το ξαναδώ.
Το απόλυτα ενθαρρυντικό είναι ότι δεν έχει καμια ενόχληση από το στομάχι της και την παλινδρόμηση της. Ούτε γουλιές ούτε τίποτα. Επίσης ενεργείται 2-3 φορές την ημέρα χωρίς δυσκολία και τα κακά της είναι σχηματισμένα και όχι πολύ σκληρά.
Σίγουρα με τις αλλεργίες θέλει περισσότερο χρόνο πιστεύω και ανάλογα με τη σοβαρότητα της κατάστασης.

yotasam
20-01-12, 22:03
Διάβασε στο gaps.me τις ερωτήσεις ( δεν μου ειναι εύκολο το λινκ ) όπως το περιγραφεις ειναι αντιδραση σε τροφη κ οχι die off. Αυτα τα σπυθουρακια κ το κοκκινισμα στο μάγουλο ειναι ύποπτα.. Το ghee πρέπει να το δώσεις καποιες εβδομάδες κ μετα να περάσεις στο βούτυρο.. Ψάξε στο gaps.me καπου έλεγε για διάφορα die off με αλλεργιας.

Ναι, μάλλον θα της συνεχίσω με το ghee ακόμη μια εβδομάδα (συνολικά 3) και μετά θα δοκιμάσω βούτυρο.

yotasam
21-01-12, 00:31
Κορίτσια μια άμεση βοήθεια.
Παραλαμβάνω σπόρους κεφίρ αύριο και δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Φοβάμαι μην μου πεθάνουν. Χρειάζομαι απλές, λίγες και εύκολες συμβουλές για αρχάριους.

mesastoura
21-01-12, 09:11
Κορίτσια μια άμεση βοήθεια.
Παραλαμβάνω σπόρους κεφίρ αύριο και δεν έχω ιδέα τι να κάνω. Φοβάμαι μην μου πεθάνουν. Χρειάζομαι απλές, λίγες και εύκολες συμβουλές για αρχάριους.

http://www.managaia.gr/forum/16-%CE%A5%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1,-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7/3318-%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%B9%CF%81-%CE%A4%CE%BF-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%BF/

yotasam
21-01-12, 13:32
http://www.managaia.gr/forum/16-%CE%A5%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1,-%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7/3318-%CE%9A%CE%B5%CF%86%CE%B9%CF%81-%CE%A4%CE%BF-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%BF/

Ευχαριστώ πολύ πολύ.

fairy's mom
21-01-12, 16:21
Η ντομάτα ειδικά η φρέσκια την μικρη μου την ερεθίζε πολυ όχι όμως κ η κονκασε κ εννοώ στο φαγητο έτσι;; Δεν ξέρω το λόγο.. Παλιά την ενοχλούσε;; Ίσως αν έβαλες λίγο.. Πόσες μέρες είναι στο 1ο στάδιο;;
Den είχα καταλαβει κατι για την ντομάτα, αλλά την είχα εντάξει στο διαιτολογιο της αρκετά αργά. Λέω να την δοκιμάσω. Είναι σήμερα η 7η μέρα στο 1ο στάδιο. Μία μέρα κάνει κακά και μία όχι. Δεν το αξιολογώ ετοιμο το παιδί να προχψρήγσει στάδιο. Εσύ?

Katerinoula23
21-01-12, 20:49
Den είχα καταλαβει κατι για την ντομάτα, αλλά την είχα εντάξει στο διαιτολογιο της αρκετά αργά. Λέω να την δοκιμάσω. Είναι σήμερα η 7η μέρα στο 1ο στάδιο. Μία μέρα κάνει κακά και μία όχι. Δεν το αξιολογώ ετοιμο το παιδί να προχψρήγσει στάδιο. Εσύ?

Όταν κανει τί κανει;;

Rosie
21-01-12, 22:03
Το έχω στο πρόγραμμα να το ακούσω τις επόμενες μέρες:

Eating This Can "Tear Holes" in Your Gut (http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/01/21/grains-causing-gut-leaks.aspx)

yotasam
21-01-12, 22:11
Σήμερα άκουσα στο "Όλα για την υγεία" μια διατροφολόγο που είπε ότι η διατροφή με πολλές πρωτείνες εμποδίζει την απορρόφηση του ασβεστίου.
Τι έχετε να σχολιάσετε;

yotasam
21-01-12, 22:12
Βρήκα και αυτό από εδώ:http://lesann.tripod.com/calcium.htm

There are some things which interfere with the absorption of calcium:

name how it interferes with calcium absorption
fiber Fiber contains phytic acid, which combines with calcium in the intestines and forms a compound that can't be absorbed
protein extremely high protein levels increase urinary excretion of calcium
caffeine increases the amount of urine you excrete--which also increases loss of calcium
sodium also increases urinary excretion of calcium
Oxalates and oxalic acid compounds found in green leafy vegetables--unite with calcium during digestion and turn it into insoluble salts

fairy's mom
21-01-12, 22:39
Όταν κανει τί κανει;;

Αρχικα έκανε διαρροιες. Προχθες έκανε λίγο πιο στερεα μαζί με διαρροια και σήμερα ακόμα πιο στερεα χωρίς διαρροια, αλλά εξαιρετικά μαλακά.
Συγνωμη για την τόσο αναλυτική περιγραφή...
Νομίζω θέλει κανά 2μερο ακόμα για να την προχωρήσω στάδιο.

Katerinoula23
22-01-12, 00:41
Αρχικα έκανε διαρροιες. Προχθες έκανε λίγο πιο στερεα μαζί με διαρροια και σήμερα ακόμα πιο στερεα χωρίς διαρροια, αλλά εξαιρετικά μαλακά.
Συγνωμη για την τόσο αναλυτική περιγραφή...
Νομίζω θέλει κανά 2μερο ακόμα για να την προχωρήσω στάδιο.

Μου φαίνεται πως πάτε πολυ καλα!!:D Άντε κουράγιο!! Σε ζηλεύω που της κανεις intro.. Εγω δυστυχως δεν εχω τα κουράγια.. Αλήθεια απο ψυχολογία πως παει;;

fairy's mom
22-01-12, 16:35
Μου φαίνεται πως πάτε πολυ καλα!!:D Άντε κουράγιο!! Σε ζηλεύω που της κανεις intro.. Εγω δυστυχως δεν εχω τα κουράγια.. Αλήθεια απο ψυχολογία πως παει;;
Ax κι εγώ νομίζω ότι πάει καλά. Με τόσους κόπους, αν δεν έβλεπα και λίγη πρόοδο, θα τρελαινόμουν, πραγματικά!
Η ψυχολογια της σε γενικές γραμμές όταν βγαίνουμε έξω ή παίζει είναι καλή, γιατί απασχολείται. Όταν όμως είμαστε σπίτι χωρίς τον μπαμπά μας κι εγώ στην κουζίνα να μαγειρεύω ή να ταιζω κλπ το μωρό και να μην προλαβαίνω να της αφιερωνω τον χρόνο που θέλει, βαριέται και τότε ξεκινάνε όλα τα προβλήματα...κλάματα, οδυρμοί κλπ.
Επίσης πρέπει να σας πω ότι μου ζητάει επίμονα να φάει γιαουρτι που της αρέσει πολύ και φρούτα και κάποια άλλα όχι τόσο επίμονα. Θεωρώ ότι με σωζει το μικρό της ηλικίας της. Σε πιο μεγάλο παιδί όπως της Γιώτας δύσκολα θα μπορούσα να συνεχίσω. Όσο για το έξω με παιδί στην ίντρο, είναι ένας μπελάς. Πρέπει να κουβαλάς τόσους θερμούς με ζωμούς και φαγητά, που νομίζεις ότι στο τέλος πήρες όλη την κουζίνα μαζί σου!

Γιώτα πού βρήκες τους practitioners που έλεγες? Έχεις καποιο λινκ?

Για την παραγγελία, πήγα να την κάνω και μου έβγαλε 33 λίρες μεταφορικά. Οπότε τους έστειλα ήδη μειλ με την τελική παραγγελία και θα τους πάρω αν είναι κι ενα τηλ και να συνεννοηθώ για τα σωστά μεταφορικά, οκ? Δεν το έχω αμελήσει.

ZA25
22-01-12, 17:21
Καλησπέρα!Να ρωτήσω νεραιδομάνα και κατερινουλα ή όποια ξέρει.Εχω το baby biotic της nutrivene και τωρα συνειδητοποίησα ότι αναφέρει για συντηρηση στο ψυγείο...Εγώ τόσο καιρο το έχω εκτος και το δίνω στο μωρό:oops:...Τωρα τι γίνεται?Το πετάω?Αμα είχε πάθει κάτι η μικρή δεν θα το καταλάβαινα?

yotasam
22-01-12, 17:35
Επίσης πρέπει να σας πω ότι μου ζητάει επίμονα να φάει γιαουρτι που της αρέσει πολύ και φρούτα και κάποια άλλα όχι τόσο επίμονα. Θεωρώ ότι με σωζει το μικρό της ηλικίας της. Σε πιο μεγάλο παιδί όπως της Γιώτας δύσκολα θα μπορούσα να συνεχίσω. Όσο για το έξω με παιδί στην ίντρο, είναι ένας μπελάς. Πρέπει να κουβαλάς τόσους θερμούς με ζωμούς και φαγητά, που νομίζεις ότι στο τέλος πήρες όλη την κουζίνα μαζί σου!

Γιώτα πού βρήκες τους practitioners που έλεγες? Έχεις καποιο λινκ?

Καλά, δεν το συζητώ. Εμείς κάνουμε μια gaps τελείως δική μας παραλλαγή. Η μεγάλη εχθές πήγε σε μια φίλη της και ενώ αυτή ξέρει ότι κάνει διατροφή της έδωσε γαριδάκια. Τι να κάνει και η μεγάλη, παιδί είναι έφαγε.
Αλλά βρε κορίτσια πραγματικά τη λυπάμαι αυτή τη μικρ.η. λείπου οι γονείς της όλο το πρωί (η μαμά επιστρέφει στις 6 το απ΄γευμα), το κοριτσάκι μένει με τη γιαγιά και μόνο φαγητό δνδε τρώει. Τα κρουασάν, γαριδάκια, πατατάκια, μπισκότα κ.τ.λ. είναι μόνο ό,τι τρώει. Και μιλάμε καθημερινά, όχι μια στις τόσες, όπως η δική μου.

Η μικρή είναι πολύ καλά. Της έφυγαν όλα τα συμπτώματα και συνεχίζουμε με ghee.

Οι practitioners είναι στο http://gapsdiet.com/GAPS_Physicians.html
Dr. Alkmini Anastasiadou, Julie Soteriou

Κουράγιο πάντως. Πιστεύω ότι θα πάτε καλά. Απλώς όσο πιο σοβαρή είναι η κατάσταση τόσο πιο πολύ χρόνο θέλει πιστεύω.

Katerinoula23
22-01-12, 21:18
Καλησπέρα!Να ρωτήσω νεραιδομάνα και κατερινουλα ή όποια ξέρει.Εχω το baby biotic της nutrivene και τωρα συνειδητοποίησα ότι αναφέρει για συντηρηση στο ψυγείο...Εγώ τόσο καιρο το έχω εκτος και το δίνω στο μωρό:oops:...Τωρα τι γίνεται?Το πετάω?Αμα είχε πάθει κάτι η μικρή δεν θα το καταλάβαινα?

Αν δεν το είχες κοντα σε ψηλη θερμοκρασια πιστευω οτι θα ειναι εντάξει.. Κι εγω που έχω κανει 2,3 ταξίδια το είχα εκτός ψυγειου μεχρι να φτάσουμε στον προορισμό. Το πρόβλημα ειναι οι υψηλές θερμοκρασίες που καταστρέφουν τους μικροοργανισμούς..

ZA25
22-01-12, 21:50
Αν δεν το είχες κοντα σε ψηλη θερμοκρασια πιστευω οτι θα ειναι εντάξει.. Κι εγω που έχω κανει 2,3 ταξίδια το είχα εκτός ψυγειου μεχρι να φτάσουμε στον προορισμό. Το πρόβλημα ειναι οι υψηλές θερμοκρασίες που καταστρέφουν τους μικροοργανισμούς..

Στο σπιτι γύρω στους 20-25 απο τότε που το ανοιξα..Κρίμα θα το πετάξω

Katerinoula23
23-01-12, 10:12

Ψάξε λιγο στο net μην το πεταξεις ακομα.. Ρωτα κ στο φαρμακείο εχουν κι εκει προβιοτικα..

zaharini
24-01-12, 14:59
Θα ήθελα να μου πείτε αν εσείς τρώτε σκόρδο ωμό;
Η Campbell συστήνει να τρώμε μπόλικο ψιλοκομμένο αλλά δεν τα καταφέρνω, νιώθω ότι καίγομαι και χθες που ξαναδοκίμασα για κανά λεπτό νόμιζα ότι θα εκραγεί το στομάχι μου...
Ο μόνος τρόπος που έχω βρει να το καταναλώνω ωμό είναι να το καταπίνω με νερό χωρίς να το μασάω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό έτσι.
Έσεις τι κάνετε;;

camouflage
24-01-12, 15:02
Θα ήθελα να μου πείτε αν εσείς τρώτε σκόρδο ωμό;
Η Campbell συστήνει να τρώμε μπόλικο ψιλοκομμένο αλλά δεν τα καταφέρνω, νιώθω ότι καίγομαι και χθες που ξαναδοκίμασα για κανά λεπτό νόμιζα ότι θα εκραγεί το στομάχι μου...
Ο μόνος τρόπος που έχω βρει να το καταναλώνω ωμό είναι να το καταπίνω με νερό χωρίς να το μασάω αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικό έτσι.
Έσεις τι κάνετε;;

τζατζικι? ;)
παλιο καλο παραδοσιακο και γκαπσ λιγκαλ :)
(καλα εμενα μου αρεσει το σκορδο οσο και να καιει)

DaF
24-01-12, 15:17
κ εγω με το σκορδο μια απο τα ιδια. ειναι κ η δουλεια τετοια που αν τρωω καθημερινα σκορδο κ μετα πηγαινω στα μθηματα, θα με.. απολυσουν:mrgreen:

σε τζατζικι μια χαρα το δεχομαι οπως και μεσα στο φαγητο, εστω μια σκελιδα. αλλα να φτασω να τρωω ενα ωμο σκορδο, απλα με τιποτα.

προχτες εκανα μια σαλατα μαρουλι-λαχανο. στο μουλτι ανακατεψα γιαουρτι και σκορδο, αλατι κ λιγο λαδι-μηλοξυδο και το εκανα 'ντρεσινγκ'..θεικο.

Rosie
24-01-12, 15:32
Η Campbell συστήνει να τρώμε μπόλικο ψιλοκομμένο αλλά δεν τα καταφέρνω, νιώθω ότι καίγομαι και χθες που ξαναδοκίμασα για κανά λεπτό νόμιζα ότι θα εκραγεί το στομάχι μου...;;

Εμείς το τρίβουμε πάνω από το τουρσί (λάχανο και καρότο συνήθως) και γίνεται πολύ νόστιμο.
Ή σε salad dressing όπως σου λέει η DaF, πχ honey-mustard ή avocado dressing.

Όχι δεν είναι, ο Mercola λέει ότι πρέπει να είναι φρεσκοπολτοποιημένο!

Ελινα Ζ.
25-01-12, 10:10
Καλημερα κοριτσια τι κανετε!!Διαβαζω πατε καλα μπραβο!Εγω δεν κανω τιποτα δυστυχως αλλα οσο μπορω δινω στο μικρο οτι καλυτερο γινεται.Εξαλλου με τοσες ευαισθησιες και μετα το αλλεργικο σοκ εμεινα λιγο πισω...
Να πω οτι το βιβλιο δεν ηρθε ποτε!!:mad::mad::mad:Εγω εκανα κανονικα την παραγγελια και εδειξε οτι πληρωσα μεσω πευπαλ ομως στο λογαριασμο μετα της καρτας μου δεν ειδα να εχει χρεωθει ακομη ...Εχασα και το μειλ που ειχε τα στοιχεια της παραγγελιας.Μια χαρα... μαλλον δεν θα ερθει ποτε.Πολυ με τσαντισε...
Τες πα εχθες πηγα στον παιδιατρο να δει τον μικρο και τον ρωτησα αν πρεπει να παρει καμια βιταμινη αλλα μου ειπε δεν χρειαζεται.Εγω ομως πιστευω οτι ισως πρεπει γιατι το γαλα μου τωρα δεν υπαρχει σχεδον στον μηνα που ειμαικαι ο μικρος δεν τρωει πολλα πραγματα μονο λιγο γαλα αμυγδαλου,οσπρια οχι,ψαρια οχι λογω αλλεργιας γαλακτοκομικα κτλ ξερετε οχι,αυγα οχι και λαχανικα δεν του αρεσουν τα κρυβω οσο μπορω σε κανα μπιφτεκι.Κατι δηλαδη απο λαχανικα που τρωει ειναι το σπανακορυζο,γενικα ανησυχω αφου πολλα δεν τρωει ακομη και το κρεας πολυ μικρες ποσοτητες τι στο καλο δεν πρεπει να του δωσω καποιο συμπληρωμα?βιταμινη D3?
ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο συπληρωμα η βιταμινη να του δωσω βρε κοριτσια?σε σιροπακι ξερω γω κατι...Δεν πιστευω οτι τρεφεται επαρκως ο μικρος και οτι παιρνει ολες τις βιταμινες που πρεπει.Εχω κουραστει πολυ ρε γμτ...
Επισης μου ειπε να μην κανω εξετασεις για τις αλλεργιες και οτι δεν θα βγαλω ακρη και να συνεχισει την αποχη για ακομη ενα χρονο και βλεπουμε...:-|

zaharini
25-01-12, 14:39
τζατζικι? ;)
παλιο καλο παραδοσιακο και γκαπσ λιγκαλ :)
(καλα εμενα μου αρεσει το σκορδο οσο και να καιει)

πολύ καλή ιδέα αλλά έχουμε μείνει λιγο πίσω με τα γαλακτοκομικά.... έχω την αίσθηση ότι μας προκαλούν δυσκοιλιότητα, κυρίως στη μικρή:(
χμ, το ντρέσιγκ με αβόκαντο ακούγεται καλό!!!

Katerinoula23
25-01-12, 22:36
Καλημερα κοριτσια τι κανετε!!Διαβαζω πατε καλα μπραβο!Εγω δεν κανω τιποτα δυστυχως αλλα οσο μπορω δινω στο μικρο οτι καλυτερο γινεται.Εξαλλου με τοσες ευαισθησιες και μετα το αλλεργικο σοκ εμεινα λιγο πισω...
Να πω οτι το βιβλιο δεν ηρθε ποτε!!:mad::mad::mad:Εγω εκανα κανονικα την παραγγελια και εδειξε οτι πληρωσα μεσω πευπαλ ομως στο λογαριασμο μετα της καρτας μου δεν ειδα να εχει χρεωθει ακομη ...Εχασα και το μειλ που ειχε τα στοιχεια της παραγγελιας.Μια χαρα... μαλλον δεν θα ερθει ποτε.Πολυ με τσαντισε...
Τες πα εχθες πηγα στον παιδιατρο να δει τον μικρο και τον ρωτησα αν πρεπει να παρει καμια βιταμινη αλλα μου ειπε δεν χρειαζεται.Εγω ομως πιστευω οτι ισως πρεπει γιατι το γαλα μου τωρα δεν υπαρχει σχεδον στον μηνα που ειμαικαι ο μικρος δεν τρωει πολλα πραγματα μονο λιγο γαλα αμυγδαλου,οσπρια οχι,ψαρια οχι λογω αλλεργιας γαλακτοκομικα κτλ ξερετε οχι,αυγα οχι και λαχανικα δεν του αρεσουν τα κρυβω οσο μπορω σε κανα μπιφτεκι.Κατι δηλαδη απο λαχανικα που τρωει ειναι το σπανακορυζο,γενικα ανησυχω αφου πολλα δεν τρωει ακομη και το κρεας πολυ μικρες ποσοτητες τι στο καλο δεν πρεπει να του δωσω καποιο συμπληρωμα?βιταμινη D3?
ηθελα λοιπον τη βοηθεια σας εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο συπληρωμα η βιταμινη να του δωσω βρε κοριτσια?σε σιροπακι ξερω γω κατι...Δεν πιστευω οτι τρεφεται επαρκως ο μικρος και οτι παιρνει ολες τις βιταμινες που πρεπει.Εχω κουραστει πολυ ρε γμτ...
Επισης μου ειπε να μην κανω εξετασεις για τις αλλεργιες και οτι δεν θα βγαλω ακρη και να συνεχισει την αποχη για ακομη ενα χρονο και βλεπουμε...:-|

Βρε Ελινακι τι τραβάς κ είσαι κι έγκυος... Αλλα γιατι τόσες απαγορεύσεις κ αλλο ενα χρόνο αποχή!!?? Τι φοβάται ο γιατρός;; Σε αλλεργιολογο πηγές;; Κι εμένα μου είχε πει ενα σωρό απαγορεύσεις αλλα τελικα δεν την πειράζουν κ όλα αυτα.. Για καιρο δεν έδινα αυγο, ψάρι, αμυγδαλα, καρύδα κ.α επειδη μου τα είχε απαγορεψει προληπτικά κ τελικα τρώει καθημερινα κ δεν έχει πρόβλημα.. Όσπρια γιατι οχι;; Έχει θετικο τεστ;; Εμένα είχε βγάλει την 1η φορα που έφαγε άσπρα φασόλια σπυθουρακια αλλα απο τοτε δεν την ξαναενοχλησαν.. Μήπως να επαιρνες κι άλλη γνώμη;; Γιατι μόνο αμυλο κ κρέας τρώει τελικα κ εσυ τα ίδια...

Τέλος πάντων... Το καλύτερο συμπλήρωμα ειναι το cod liver oil αλλα πρέπει να τσεκαρεις το μπακαλιαρο για αλλεργια..

Θα σου έλεγα ξανακάνε την παραγγελία.. Έστω απο το amazon γιατι το βιβλιο βοηθάει πολυ.. Εμένα με ξεμπλοκαρε σε πολλα θέματα κ γραφει κ για αλλα συμπληρωματα αν θες να δώσεις τι να προσεξεις στις προδιαγραφες..

Εύχομαι γρήγορα να ξεκουραστεις γιατι σε σκεφτομαι κι έγκυο...

Ελινα Ζ.
25-01-12, 23:04
Κατερινουλα ευχαριστω για την απαντηση.Μωρε τα οσπρια δεν τα απαγορευει ο γιατρος,τα απαγορευει ο μικρος αχχαχαχα...Την πρωτη φορα που δοκιμασε φακες του αρεσαν πολυ αλλα εβγαλε σπυθουρακια στην κοιλιτσα τα χερακια το στερνο και την πλατη,κοινως τον πειραξανε.Εκτοτε δεν ξαναθελησε οσες φορες του δοκιμασα.Φασολια δεν τρωει...
Ψαρι δεν δοκιμασαμε ποτε αλλα προφανως κι ο γιατρος μετα το αλλεργικο σοκ που επαθε γιαυτο δεν μου λεει να δοκιμασω τιποτα αλλο απο αυτα που διαπιστωμενα τον πειραζανε..Κι εγω αυτο φοβαμαι ,αν δοκιμασω πχ ψαρι η αυγο στο παιδι και παθει παλι αλλεργικο σοκ?τρεμω στη σκεψη... και ναι ειμαι κ εγκυος πρεπει κ να δω τι θα φαω κ εγω λεω μηπως σιγα σιγα αρχισω αφου δεν πινει γαλα πλεον παρα μονο κανει πιπιλα.Μετα θα ναι παλι το μπερδεμα γιατι μολις γεννηθει το μωρακι,εαν ο γιος μου θελει να θηλασει κι αυτος εστω και μια φορα την ημερα δεν θα του το αρνηθω οποτε θα πρεπει παλι να κανω αποχη.εχει δεν εχει δηλαΔΗ κ το αλλο αλλεργια...στο δε μαιευτηριο τι θ τρωω βρε κοριτσια???θα πω καντε μου ειδικο φαι για αλλεργικους?αστα βραστα....
σε Αλλεργιολογο δεν ξαναπηγα...

Katerinoula23
25-01-12, 23:19
Κατερινουλα ευχαριστω για την απαντηση.Μωρε τα οσπρια δεν τα απαγορευει ο γιατρος,τα απαγορευει ο μικρος αχχαχαχα...Την πρωτη φορα που δοκιμασε φακες του αρεσαν πολυ αλλα εβγαλε σπυθουρακια στην κοιλιτσα τα χερακια το στερνο και την πλατη,κοινως τον πειραξανε.Εκτοτε δεν ξαναθελησε οσες φορες του δοκιμασα.Φασολια δεν τρωει...
Ψαρι δεν δοκιμασαμε ποτε αλλα προφανως κι ο γιατρος μετα το αλλεργικο σοκ που επαθε γιαυτο δεν μου λεει να δοκιμασω τιποτα αλλο απο αυτα που διαπιστωμενα τον πειραζανε..Κι εγω αυτο φοβαμαι ,αν δοκιμασω πχ ψαρι η αυγο στο παιδι και παθει παλι αλλεργικο σοκ?τρεμω στη σκεψη... και ναι ειμαι κ εγκυος πρεπει κ να δω τι θα φαω κ εγω λεω μηπως σιγα σιγα αρχισω αφου δεν πινει γαλα πλεον παρα μονο κανει πιπιλα.Μετα θα ναι παλι το μπερδεμα γιατι μολις γεννηθει το μωρακι,εαν ο γιος μου θελει να θηλασει κι αυτος εστω και μια φορα την ημερα δεν θα του το αρνηθω οποτε θα πρεπει παλι να κανω αποχη.εχει δεν εχει δηλαΔΗ κ το αλλο αλλεργια...στο δε μαιευτηριο τι θ τρωω βρε κοριτσια???θα πω καντε μου ειδικο φαι για αλλεργικους?αστα βραστα....

Πρόκληση σκεφτηκες να κανεις στο αυγο κ στο ψάρι σε νοσοκομείο για να είσαι σιγουρη;; Απλα μήπως φατε απο αυτα τουλαχιστον...

Το γάλα αμυγδαλου πάντως ειναι πολυ καλο ευτυχως που του αρέσει!!

Σε ποια περιοχή είσαι;; Μήπως ήθελες να σου δάνεισω το βιβλιο να διαβάσεις για τα συμπληρωματα;;

Μου φαίνεται απο οτι ειχαν πει πιο έμπειρες στις αλλεργιες οτι δεν μπορει σε ενα οργανισμο να εμφανίζονται πανω απο ενα αλλεργικα σοκ.. Ο γιατρός τι λέει γί αυτο;;

Πάντως τα όσπρια προσπάθησε τα ειναι πολυ ωφέλιμα μιας κ δεν τρώει κ απο τα υπόλοιπα.. Αν τα κανεις μπιφτεκι;;; Λεω εγω τώρα...:roll:

fairy's mom
25-01-12, 23:45
Την πρωτη φορα που δοκιμασε φακες του αρεσαν πολυ αλλα εβγαλε σπυθουρακια στην κοιλιτσα τα χερακια το στερνο και την πλατη,κοινως τον πειραξανε.Εκτοτε δεν ξαναθελησε οσες φορες του δοκιμασα.Φασολια δεν τρωει...

,αν δοκιμασω πχ ψαρι η αυγο στο παιδι και παθει παλι αλλεργικο σοκ?τρεμω στη σκεψη... και ναι ειμαι κ εγκυος πρεπει κ να δω τι θα φαω κ εγω λεω μηπως σιγα σιγα αρχισω αφου δεν πινει γαλα πλεον παρα μονο κανει πιπιλα.Μετα θα ναι παλι το μπερδεμα γιατι μολις γεννηθει το μωρακι,εαν ο γιος μου θελει να θηλασει κι αυτος εστω και μια φορα την ημερα δεν θα του το αρνηθω οποτε θα πρεπει παλι να κανω αποχη.εχει δεν εχει δηλαΔΗ κ το αλλο αλλεργια...στο δε μαιευτηριο τι θ τρωω βρε κοριτσια???θα πω καντε μου ειδικο φαι για αλλεργικους?αστα βραστα....
Tην επομενη φορά δοκίμασε τα όσπρια όπως λέει η Κάμπελ, δλδ σε νερό για 6 ώρες και μετά με γιαουρτόζουμο και νερό για κανά 3μερο. Θα βγουν πολύ πιο ελαφριά.

Καταλαβαίνω τους φόβους σου για πιθανά αλλεργικά σοκ και γι αυτόν τον λόγο ακριβώς θα έπρεπε να έχεις κάνει ήδη κάποιες προκλήσεις μέσα σε νοσοκομείο οπως σου είπε και η Κατερίνα. Γιατί σταματησες τον αλλεργιολογο? Αν δεν σου άρεσε αυτός-η που πήγες, υπάρχουν και άλλοι.

Όσο για την εγκυμοσύνη σου, ξεκίνα άμεσα προβιοτικά και παρήγγειλε ξανά το βιβλίο το συντομότερο. Πρέπει να το διαβάσεις άμεσα για να προετοιμαστεις για την γέννα. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά οι πιθανοτητες και 2ου αλλεγικού μωρού είναι ιδιαίτερα αυξημένες :-( Όσο για το τι θα τρως, μην ανησυχείς. Θα δεις ότι στο 2ο πλέον θα είσαι πολύ πιο οργανωμένη και δεν θα αισθάνεσαι αυτήν την ατελειώτη πείνα που ζήσαμε όλες -νομίζω -στο 1ο παιδί.

fairy's mom
25-01-12, 23:55
Εμεις δυστυχώς δεν πάμε καθόλου καλά. Η κόρη μου έχει εδώ και κάποιες μέρες που κάνει όλο διάρροιες. Η Κάμπελ λεει ότι σε αυτές τις περιπτώσεις πρεπει να κοπουν όλα τα λαχανικά και να τρέφεται μόνο με ζωμούς ανά ώρα και κρέας. Αυτό είναι αδύνατον! Το παιδί είναι ήδη δύσκολο να το ελέγξω γιατί όλο ζητάει. Έχουμε φτάσει στο σημείο να τρώει μέσα σε 1 μερα μία κατσαρόλα σούπα μόνη της! Χωρια τους ζωμούς (2 - 3 την ημέρα). Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχω φτάσει στα όρια μου ψυχολογικά και μας έχει στοιχίσει πολύ και οικονομικά...αν σκεφτείτε ότι σε μία μερα έφαγε 5 μπουτια κοτόπουλο μόνη της. Δεν μπορώ να αγοράζω πλέον τόσο βιολογικό κρέας! Ευτυχώς βρήκα μία ακρη για μοσχάρια που ζουν στο βουνό και για να σφαξει ζώο μαζεύονται φιλοι και πάνε κανονικά για κυνήγι. Παρήγγειλα μεγάλη ποσότητα, αλλά κοτόπουλο? Και μέχρι να έρθει το μοσχάρι? Δεν ξέρω πια τι να κάνω...Αφήστε που ενώ είχε αρχίσει να ηρεμεί και με τον χαρακτήρα της, τις 2 τελευταίες μέρες είναι όλο γκρίνια, κλάμα και θέλει αγκαλιά. Ηρεμεί αρκετά αν βγαίνουμε βόλτα, αλλά πώς να την βγάλω, αφού περνάω την μισή μου μέρα στην κουζίνα και στα ταίσματα? Σ¨ημερα το βράδυ της ξανάρχισα whey μήπως την βοηθήσει. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ, αλλά δεν είμαι καλά και ήθελα κάπου να τα πω. Είμαστε 11 μέρες στην 1η φάση!

fairy's mom
25-01-12, 23:59
Αν δεν ήταν κοντά σε πηγή θερμότητας εγώ μαλλον θα το κράταγα, αν σκεφτείς ότι είναι και χειμώνας. Πάντως αν θες να πάρεις καινούριο μία φίλη μου παρήγγειλε από λάθος περισσότερα από αυτά που ήθελε και μπορεί να σου πουλήσει αν θες 1-2, εννοείται κλειστά και να γλυτώσεις τα μεταφορικά. Αν θες στείλε μου πμ, για να σας φέρω σε επαφή.

fairy's mom
26-01-12, 00:01
Ξέχασα να σας πω ότι πλέον έχει μπουχτίσει το κρέας και της το δίνω αλεσμένο στην σούπα "όπως τρώει και η μπέμπα μας" της λέω και της αρέσει σαν ιδέα ότι τρώνε το ίδο φαγητό. Αν της δώσω κρέας ολοκληρο, το κρατάει σαν τσίχλα στο στόμα της και μετά το φτύνει. Πώς θα κόψω λοιπόν λαχανικά σε ένα παιδί με τέτοια εικόνα? Είμαι στο τσακ να τα παρατήσω, σας μιλάω ειλικρινά! Δεν ξέρω τι να κάνω!

Rosie
26-01-12, 00:19
Αν δεν ήταν κοντά σε πηγή θερμότητας εγώ μαλλον θα το κράταγα, αν σκεφτείς ότι είναι και χειμώνας. Πάντως αν θες να πάρεις καινούριο μία φίλη μου παρήγγειλε από λάθος περισσότερα από αυτά που ήθελε και μπορεί να σου πουλήσει αν θες 1-2, εννοείται κλειστά και να γλυτώσεις τα μεταφορικά. Αν θες στείλε μου πμ, για να σας φέρω σε επαφή.

Τα θέλω εγώ αν δεν τα θέλει κάποια άλλη κοπέλα... μόλις ετοιμαζόμουνα να κάνω παραγγελία! :shock:

Αχ στεναχωρέθηκα γι' αυτά που διάβασα για τη Σήλια αλλά και για σένα για τις δύσκολες μέρες που περνάς :(
Χάθηκα γιατί περάσαμε γαστρεντερίτιδα οικογενειακώς!
Εγώ και τα παιδιά τη γλιτώσαμε φθηνά γιατί κάναμε μόνο λίγους εμετούς, ο άντρας μου όμως πιο χάλια και έτσι του λέω, "Είδες η GAPS τι κάνει;" :lol:
Εμένα με βοηθήσανε φυσικά και πάλι πάρα πολύ τα προβιοτικά του Mercola ανά ώρα, έδινα και στο γιο μου τα δικά του και την κόρη μου φαντάζομαι τη βοήθησε ο θηλασμός, θήλαζε αποκλειστικά τις μέρες αυτές!
Θα σε πάρω τηλέφωνο να τα πούμε.

Και για τα προβιοτικά που λέτε για το ψυγείο ο Mercola λέει ότι εάν είναι ποιοτικά τότε δεν χρειάζονται ψυγείο.
Υποθέτω ότι αυτά που προτείνονται για την GAPS είναι από τα καλύτερα στην αγορά, οπότε και η αποθήκευσή τους σε όχι και τόσο ζεστό μέρος επαρκεί.

fairy's mom
26-01-12, 00:42
Τα θέλω εγώ αν δεν τα θέλει κάποια άλλη κοπέλα... μόλις ετοιμαζόμουνα να κάνω παραγγελία! :shock:

Eννοώ αυτά
http://www.specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=177
Αν τα θες, η φιλη μου είναι η φιλη μας η Vera. :) Παρτην τηλ.

Οικογενειακή γαστρεντεριτιδα? Αυτό είναι Γολγοθάς! Εγώ ήμουν τόσο χάλια που αν ήταν άρρωστο έστω και ένα παιδί, δεν θα μπορουσα να το βοηθήσω! Χαράς το κουράγιο σας! Περαστικά σε όλους σας!
Παρε όταν μπορεσεις να τα πούμε.

Ελινα Ζ.
26-01-12, 02:30
Tην επομενη φορά δοκίμασε τα όσπρια όπως λέει η Κάμπελ, δλδ σε νερό για 6 ώρες και μετά με γιαουρτόζουμο και νερό για κανά 3μερο. Θα βγουν πολύ πιο ελαφριά.

Καταλαβαίνω τους φόβους σου για πιθανά αλλεργικά σοκ και γι αυτόν τον λόγο ακριβώς θα έπρεπε να έχεις κάνει ήδη κάποιες προκλήσεις μέσα σε νοσοκομείο οπως σου είπε και η Κατερίνα. Γιατί σταματησες τον αλλεργιολογο? Αν δεν σου άρεσε αυτός-η που πήγες, υπάρχουν και άλλοι.

Όσο για την εγκυμοσύνη σου, ξεκίνα άμεσα προβιοτικά και παρήγγειλε ξανά το βιβλίο το συντομότερο. Πρέπει να το διαβάσεις άμεσα για να προετοιμαστεις για την γέννα. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά οι πιθανοτητες και 2ου αλλεγικού μωρού είναι ιδιαίτερα αυξημένες :-( Όσο για το τι θα τρως, μην ανησυχείς. Θα δεις ότι στο 2ο πλέον θα είσαι πολύ πιο οργανωμένη και δεν θα αισθάνεσαι αυτήν την ατελειώτη πείνα που ζήσαμε όλες -νομίζω -στο 1ο παιδί.

Δεν μπορω να του δωσω γιαουρτοζουμο εφοσον ειναι αλλεργικος στα γαλακτοκομικα.Το αλλεργικο σοκ το επαθε με τυρι παντως και αυτο το πρηξιμο που επαθε ηταν μου ειπε ο παιδιατρος αγγειοαιματωμα γιαυτο εγινε τουμπανο:(
Δεν ειχα προβλημα με την αλλεργιολογο μια χαρα αλλα τοτε ειχε πει να κανω αποχη ,ε εκανα 2 χρονια και οταν πηγα να δοκιμασω τυρι στο παιδι επαθε αυτο που επαθε.Αρα τωρα και να παω τι θαπρεπει να γινει,ειναι φανερο οτι γαλακτοκομικα δεν θα δωσω στο αμεσο μελλον τωρα για το αυγο και το ψαρι δεν ξερω φοβαμαι να τον βαλω στη διαδικασια παλι εστω και στο νοσοκομειο...εκει πως το κανουν δεν ξερω φοβαμαι μην τον ταλαιπωρησω γμτ...
προβιοτικα ποια να παρω βρε κοριτσια?πρεπει να παραγγειλω απεξω?γιατι εκοψα τα παρε δωσε με καρτες απο κει μετα απο το βιβλιο.Εδω υπαρχει κατι καλο να παρω?Αν ξερετε πειτε μου να παρω γρηγορα...
Εγω εντωμεταξυ σε αυτη τη φαση εχω παλι μυκητες:evil:Πρεπει να το αντιμετωπισω...

Ξερω οτι παιζει και το δευτερο να εχει αλλεργια ,συνηθισμενα τα βουνα απο τα χιονια:-?
Δεν εχω προβλημα ας μην τρωω ετσι κι αλλιως εχω βρει εναλλακτικες αλλα ρε γμτ στεναχωριεμαι για τα παιδια τι θα γινει αν και ποτε θα ξεπεραστει.Και αυτου του τυπου η αλλεργια του γιου μου η "πραγματικη"ας το πουμε ποιες πιθανοτητες εχει να περασει,δεν ξερω...

Ελινα Ζ.
26-01-12, 02:33
Κατερινουλα σε ευχαριστω πολυ εγω μενω Θρακομακεδονες βεβαια....:confused:ειμαι λιγο στα κατσαβραχα χαχαχα
Τι να κανω με το βιβλιο ρε γμτ δεν καταλαβαινω γιατι δεν ηρθε,δεν θελω να ξαναβαλω καρτα αλλα ισως βαλω τον συζυγο να παρει αυτος απο το αμαζον.θα δω...

matilda77
26-01-12, 22:08
Για παιδιά 7 χρονών και 4μιση χρονών τι προβιοτικά να δώσω; Τα baby ?

Katerinoula23
26-01-12, 22:29
Για παιδιά 7 χρονών και 4μιση χρονών τι προβιοτικά να δώσω; Τα baby ?

Τα baby ειναι για 2-2,5 χρονων.. Η δίνεις τα adult ή τα biokult..

mesastoura
27-01-12, 13:10
Τι νέα fairy's mom ?

fairy's mom
27-01-12, 17:39
Γεια σας και από μένα!

Ελίνα δεν σου είπα να δωσεις γιαουρτοζουμο, αλλά να "παστωσεις" τα όσπρια στο νερό με πολύ λίγο γιαουρτοζουμο. Μετα αυτό το νερό το πετάς και μαγειρευεις τα όσπρια κανονικά.

Μεσαστούρα εμείς μία από τα ίδια. Λέω να προσπαθήσω αύριο να δώσω μόνο ζωμό με κρέας όπως γράφει και να δω πώς θα πάει. Αν σε 2 μέρες χωρίς λαχανικά δεν δω βελτιωση στις διαρροιες, τότε θα την σταματήσω την ίντρο. Δεν ξέρω αν σταματήσω και την γκαπς γενικότερα και στηριχτώ σε αυτήν για μία πιο σωστή διατροφή. Δεν μπορώ να σου πω πόσο έχω κουραστεί σωματικά και ψυχολογικά. Για να μην αναφέρω το άγχος για τα λεφτά με τόσα κρέατα!

Katerinoula23
27-01-12, 21:16
Γεια σας και από μένα!

Ελίνα δεν σου είπα να δωσεις γιαουρτοζουμο, αλλά να "παστωσεις" τα όσπρια στο νερό με πολύ λίγο γιαουρτοζουμο. Μετα αυτό το νερό το πετάς και μαγειρευεις τα όσπρια κανονικά.

Μεσαστούρα εμείς μία από τα ίδια. Λέω να προσπαθήσω αύριο να δώσω μόνο ζωμό με κρέας όπως γράφει και να δω πώς θα πάει. Αν σε 2 μέρες χωρίς λαχανικά δεν δω βελτιωση στις διαρροιες, τότε θα την σταματήσω την ίντρο. Δεν ξέρω αν σταματήσω και την γκαπς γενικότερα και στηριχτώ σε αυτήν για μία πιο σωστή διατροφή. Δεν μπορώ να σου πω πόσο έχω κουραστεί σωματικά και ψυχολογικά. Για να μην αναφέρω το άγχος για τα λεφτά με τόσα κρέατα!

Καλύτερα να πας στην full αντι να τα παρατησεις τελειως.. Επισης δεν ειναι τόσο ακριβή οσο η intro μιας κ πολλες μερες μπορεις να μαγειρευεις λαχανικα.. Μήπως εκανε " αλλεργια " σε κάποιο απο τα κρέατα που της δίνεις;;;; Μπορει να λεω κ βλακείες..:-?Απλα θυμήθηκα την δικη μας περίπτωση που την είχα μπουκωσει στα κοτόπουλα καθημερινα βραστο κ σούπα για να σταματήσει η διαρροια κ το καημενο μου είχε ξεπατωθει επειδη δεν το ανεχόταν... Μπορεις να εντόπισεις ποτε ξεκίνησε η διαρροια;;

miriki
27-01-12, 22:17
Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση που στο βιβλίο λέει συνέχεια "όταν υποχωρήσει η διάρροια". Προφανώς είναι σύνηθες σύμπτωμα. Παρόλα αυτά κι εγώ τους ίδιους ενδοιασμούς θα είχα.

Εμείς πάλι ρε κορίτσια είμαστε σε πολύ μυστήρια φάση. Ίντρο ο μικρός δεν έκανε (ακόμη), τρώει σούπες, κρεατάκια (ψάρι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη), πίνει κοτόζουμο γύρω στα 200μλ τη μέρα, τρώει φρούτα ωμά και αποξηραμένα. Του βάζω στο φαγητό του και στους ζωμούς του ζουμί από το ξινολάχανο. (δύο κουταλιές της σούπας κάθε φορά). Έφαγε αβγό και δεν είδα τα σπυράκια που έβλεπα συνήθως. Επίσης τρώει αμύγδαλα και μακαντέμια. Από σήμερα του τρίβω και λίγο ωμό σκόρδο στο φαγητό του.

Μέχρι σήμερα είχε απίστευτα νεύρα, θήλαζε ακατάπαυστα, γκρίνιαζε επίσης ακατάπαυστα έφαγε μία φρίκη με το μπάνιο και την αλλαγή της πάνας, αλλά σήμερα είναι αισθητά καλύτερα.

Έχει σταματήσει να συγκαίγεται, οι κενώσεις του είναι καθημερινές (μπιφτεκοειδείς τις περισσότερες φορές), αλλά το έκζεμα στα μάγουλα είναι αρκετά φουντωμένο (έχει και κρύο βέβαια) και λίιιιιγο στα ποδαράκια. Η κοιλίτσα πάντως δεν έχει ξεφουσκώσει πάρα πολύ. ίσως κάποιες μέρες απλά είναι λίγο καλύτερα. Επίσης ο ύπνος του είναι σε άθλια κατάσταση. Βέβαια πάντα μετά από ίωση μέχρι να φτιάξει ο ύπνος του περνάει τουλάχιστον δεκαήμερο (και τώρα το προσεγγίζουμε), αλλάααααα δεν ξέρω.

Όσο για μένα προσεγγίζω τη φουλ πια κι εγώ (σήμερα δοκίμασα γιαούρτι) και ναι η κοιλιά μου είναι φλατ μετά από άπειρα χρόνια (χωρίς να έχω χάσει ιδιαίτερα κιλά). Απλά με το που θα φάω έστω κι 1/4 σκελίδας σκόρδο και λιγότερο πέφτω να πεθάνω. Πονοκέφαλος, υπνηλία αυτά....

Πώς τα βλέπετε όλα αυτά; Επίσης όποια μπορεί να με βοηθήσει με τα προβιοτικά ας το κάνει γιατί έχω ένα κεφάλι καζάνι (διαβάζω πάρα πολύ αυτές τις μέρες) και μου είναι αδύνατο να βγάλω άκρη τι πρέπει να παραγγείλω.

DaF
27-01-12, 22:28
biokult miriki, αυτα που προτεινει η καμπελ, εχουν πολυ πραμα μεσα (επιστημονικοτατη απαντηση:p)

νεραιδομανουλα, μηπως να συνεχιζατε στο επομενο σταδιο; αν η διαρροια επιμενει 1 εβδομαδα, στην αλλη ιστοσελιδα της γκαπς, συστηνει να προχωρας. στην φουλ ησασταν δλδ οκ; αν ηταν ολα καλα εκει, τοτε προχωρα το σιγα σιγα..

miriki
27-01-12, 22:29
από που νταφάκι και για τον μικρό;

fairy's mom
27-01-12, 23:17
Καλύτερα να πας στην full αντι να τα παρατησεις τελειως.. Επισης δεν ειναι τόσο ακριβή οσο η intro μιας κ πολλες μερες μπορεις να μαγειρευεις λαχανικα.. Μήπως εκανε " αλλεργια " σε κάποιο απο τα κρέατα που της δίνεις;;;; Μπορει να λεω κ βλακείες..:-?Απλα θυμήθηκα την δικη μας περίπτωση που την είχα μπουκωσει στα κοτόπουλα καθημερινα βραστο κ σούπα για να σταματήσει η διαρροια κ το καημενο μου είχε ξεπατωθει επειδη δεν το ανεχόταν... Μπορεις να εντόπισεις ποτε ξεκίνησε η διαρροια;;
Ναι η φουλ είναι πολύ ανεκτή, δεν το συζητάω! Απλά έχω κουραστεί. ΑΠό την αλλη σκέφτομαι όλους τους γονεις με παιδιά με πολύ σοβαρά προβλήματα και λέω, δεν πρέπει να αντέξω εγώ?
Αυτό που λες με το κρεας το σκέφτηκα να σου πω κάπως φευγαλέα. Ενω στην αρχή έδινα μόνο κοτόπουλο, τώρα της δίνω εναλλάξ μοσχάρι, με κοτόπουλο και 1 στις τόσες και κανά κατσίκι ή χοιρινό. Λες να μου κανει την δουλειά το μοσχάρι?
Η διαρροια είχε ξεκινησει πάντως από την 1η μέρα και στην 3η είπαμε ότι πάει να φτιάξει. Και μετά ξεκίνησε η κάτω βόλτα πάλι χωρίς σημ΄'αδι βελτίωσης. Μόνο σήμερα το απόγευμα που ξανακανε για 2η φορά μεσα στην μέρα, ήταν κάπως πιο σχηματισμένα όπως την 3η μέρα της ίντρο που σας περιεγραψα.

νεραιδομανουλα, μηπως να συνεχιζατε στο επομενο σταδιο; αν η διαρροια επιμενει 1 εβδομαδα, στην αλλη ιστοσελιδα της γκαπς, συστηνει να προχωρας. στην φουλ ησασταν δλδ οκ; αν ηταν ολα καλα εκει, τοτε προχωρα το σιγα σιγα..
Όχι ούτε στην φουλ είμασταν καλά. Αλλά τώρα στην ίντρο από μους έγινε κανονική διαρροια.
Έχεις κάποιο λινκ γι αυτό που λες?

http://www.thepharmacyshop.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=5698&category_id=865&option=com_virtuemart&Itemid=56
http://www.specialhealthstore.co.uk/search.asp?types=Digestive+Health+%3EProbiotics+%3E+Bio%2DKult
http://www.specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=61

Αν πάρεις από εδώ πες μου μήπως παραγγείλω κι εγώ αυτό για την διαρροια
http://www.specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=128

zaharini
28-01-12, 10:24

Και αφού ο μικρός είναι πάνω από 2 μπορείς να πάρεις φθηνότερα και από εδώ:
http://www.feelunique.com/search?q=bio+kult&go=
και χωρίς μεταφορικά;)

miriki
28-01-12, 14:50
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια.

Νεραϊδομαμά θα σε απογοητεύσω, αλλά θα ακολουθήσω το λινκ που μου έδωσε η ζαχαρίνη.

Να σου πω μωρέ μέχρι να βρεις το σωστό προβιοτικό που θέλεις για τη διάρροια, γιατί δε δοκιμάζεις να της δώσεις ultra levure, ο ίδιος μύκητας είναι. Πόσο πια αναξιόπιστο μπορεί να είναι;

DaF
28-01-12, 15:38
Όχι ούτε στην φουλ είμασταν καλά. Αλλά τώρα στην ίντρο από μους έγινε κανονική διαρροια.
Έχεις κάποιο λινκ γι αυτό που λες?

οχι, μια μερα διαβαζα το σαιτ μιας πρακτισιονερ με διαφορες ερωτησεις κ περιπτωσεις στα σχολια των αναγνωστων. ουτε που θυμαμαι δλδ που το βρηκα. δεν λεει κατι αντιστοιχο το βιβλιο, σε περιπτωση συνεχιζομενης διαρροιας;

Ελινα Ζ.
30-01-12, 10:04
Κατερινούλα μου σε ευχαριστω πολυ μου πε ο αντρας μου οτι θα μου το παραγγειλει αυτος απο το αμαζον!
Κοριτσια ξερετε αν αυτα τα προβιοτικα τα bio cult που βαλατε στο ελληνικο λινκ κανουν για το γιο μου που ειναι 25 μηνων?Εχουν τιποτα μεσα γαλα σογια κτλ που δεν κανει ?
Θελω να τα παραγγειλω για μενα και για εκεινον.

Katerinoula23
30-01-12, 11:27
Κατερινούλα μου σε ευχαριστω πολυ μου πε ο αντρας μου οτι θα μου το παραγγειλει αυτος απο το αμαζον!
Κοριτσια ξερετε αν αυτα τα προβιοτικα τα bio cult που βαλατε στο ελληνικο λινκ κανουν για το γιο μου που ειναι 25 μηνων?Εχουν τιποτα μεσα γαλα σογια κτλ που δεν κανει ?
Θελω να τα παραγγειλω για μενα και για εκεινον.

Εχουν ίχνη απο αυτα...γί αυτο εγω τα φοβήθηκα. Τα κορίτσια πάντως λενε πως δεν θα πειράζουν απλα επειδη εμεις είχαμε έντονο πατς στη σόγια φοβάμαι..
Είδα εγω κ πήρα τα αλλα που προτείνει της nutrivine ( αν το γράφω σωστά :rolleyes:) τα πουλάνε στο www.spacialhealthstore.co.uk

miriki
30-01-12, 12:24
Πού λέει για ίχνη σόγιας βρε κορίτσια;

Katerinoula23
30-01-12, 12:34
Πού λέει για ίχνη σόγιας βρε κορίτσια;

http://www.shop.gapsdiet.com/product.sc?productId=2&categoryId=6

Ελινα Ζ.
30-01-12, 12:52
A σε ευχαριστω Κατερινα θα τα μελετησω γιατι κι εμεις ειχαμε εντονο θεμα στη σογια!!Ειδα τη σελιδα που λες αλλα πιο απο ολα ειναι?κανει και για τους δυο μας η αλλα πρεπει να παρω εγω?

miriki
30-01-12, 13:25
Εγώ δεν ξέρω αν έχουμε πρόβλημα και στα πρικ δεν περιλαμβανόταν η σόγια. Έχω σάλτσα σόγιας (naturally fermented) στο σπίτι να του κάνω λες ένα τεστ ή να του κάνω τεστ με το προβιοτικό στο χεράκι;

Katerinoula23
30-01-12, 15:17
A σε ευχαριστω Κατερινα θα τα μελετησω γιατι κι εμεις ειχαμε εντονο θεμα στη σογια!!Ειδα τη σελιδα που λες αλλα πιο απο ολα ειναι?κανει και για τους δυο μας η αλλα πρεπει να παρω εγω?

Εμείς πήραμε τα baby για την μικρή ( ειναι μεχρι 2-2,5 το πολύ ) κ τα adult για μένα.. Αργότερα θα της πάρω τα adult ή αν δεν έχει πλέον πρόβλημα τα biokult που λογικά θα είναι τα καλύτερα.

Katerinoula23
30-01-12, 15:21
Εγώ δεν ξέρω αν έχουμε πρόβλημα και στα πρικ δεν περιλαμβανόταν η σόγια. Έχω σάλτσα σόγιας (naturally fermented) στο σπίτι να του κάνω λες ένα τεστ ή να του κάνω τεστ με το προβιοτικό στο χεράκι;

Ασχετο αλλά ποιά μάρκα είναι η σαλτσα?? :razz:

Εσύ την καταναλώνεις?? Γιατί ίσως να είχε φανεί μέχρι τώρα..εγώ θα έβαζα κατευθείαν την σόγια για να είμαι σίγουρη..τώρα δεν ξέρω αν γίνεται τεστ με τα προβιοτικα... λογικα θα γίνεται :confused::roll:

miriki
30-01-12, 15:48
Li- O- Chang. Δεν είναι βιολογική την έχω χρησιμοποιήσει μια δυο φορές πριν ξεκινήσουμε κι ο μικρός δεν είχε φάει.

Όσο για το αν υπάρχει πρόβλημα, πλέον δεν ξέρω. Συνειδητοποίησα ότι δε μπορώ να καταλάβω τίποτα. Η εικόνα του είναι σχεδόν σταθερά η ίδια (δεν είναι τραγική, αλλά έχει μικρές διακυμάνσεις) και σπάνια μπορώ να καταλάβω αν κάτι τον ενοχλεί.

Νομίζω πάντως ότι το αβγό θα το αποσύρω πάλι και θα ξαναδοκιμάσω αργότερα.

Άσχετο, η σουπιά είναι λήγκαλ;

Α, και πείτε καμιά ιδέα για οδοντόκρεμα.

fairy's mom
30-01-12, 20:30
Νεραϊδομαμά θα σε απογοητεύσω, αλλά θα ακολουθήσω το λινκ που μου έδωσε η ζαχαρίνη.

Να σου πω μωρέ μέχρι να βρεις το σωστό προβιοτικό που θέλεις για τη διάρροια, γιατί δε δοκιμάζεις να της δώσεις ultra levure, ο ίδιος μύκητας είναι. Πόσο πια αναξιόπιστο μπορεί να είναι;
Nai μωρέ, το θυμήθηκα μετά κι εγώ και στο είπα! Τα παθαίνω κάτι μπλακ άουτ αν σκέγτομαι τα δικά μου, μην με παρεξηγείτε!

Τα αγορασα αυτά που μου είπες και δυστυχώς δεν μπορώ να το χρησιμοποιησω γιατί εχει κάτι ζαχαροειδές, άρα είναι illegal :(

fairy's mom
30-01-12, 20:34
Ειδα τη σελιδα που λες αλλα πιο απο ολα ειναι?κανει και για τους δυο μας η αλλα πρεπει να παρω εγω?
http://www.specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=61

Kalό είναι να πάρεις κι εσύ. Θέλεις να ρωτήσω την φίλη μου αν της έχει περισσέψει ένα να το αγοράσεις εσύ και να γλυτώσεις τα μεταφορικά? Δεν ξέρω μόνο αν η Ρόζυ θα πάρει και τα 2 μπουκάλια που έχει η φίλη μου οπότε δεν θα της περισσέυει μετά αλλο.

Αν όμως παραγγείλεις, αν μένουμε κοντά μήπως παραγγείλουμε μαζί να μοιραστούμε τα μεταφορικά?

fairy's mom
30-01-12, 20:36
Άσχετο, η σουπιά είναι λήγκαλ;

Επιτρέπεται η σουπιά!

Οδοντοκρεμα από το θεμα με τα βιολογικά
http://oikogeneiamou.blogspot.com/20...g-post_29.html (http://oikogeneiamou.blogspot.com/20...g-post_29.html)

fairy's mom
30-01-12, 20:41
Εμείς σήμερα στις 6 παρά τα ξημερώματα είχαμε διαρροια και λίγο πονάκι στην κοιλίτσα. Το πρωί κατά τις 11 ξανά λίγο και μετά στις 12 πάλι ποσότητα. Είχαν πάρα πολλες βλένες. Μπορώ να σας πω ότι ήταν μόνο βλένες. Το μόνο που άλλαξα ήταν το σκόρδο. Έβαλα σε όλη την ποσότητα της σούπας (μεγάλη κατσαρόλα) 2 σκόρδα χωρίς την φύτρα. Επειδή δεν ήθελε το σκόρδο, χθες έφαγε πολύ λίγο. Εϊναι το μόνο που μπορεί να την πείραξε. Αλλιώς το κοτόπουλο? :confused:

Στην Κάμπελ ξέρετε πού στέλνω μέιλ? Ή έχετε να προτείνετε κάποιον πρακτισιονερ?

Γιώτα αυτοί που μου έστειλες δεν είναι πρακτισιονερς με πιστοποίηση. Αυτοί είναι αλλά ποιον να πρωτοδιαλέξεις??
http://gaps.me/preview/?page_id=496

miriki
30-01-12, 20:53
Τι ζαχαροειδές;

Ωχ τώρα το είδα έχεις δίκιο. Σακχαρόζη και λακτόζη.
Και βάλε και τα ομοιοπαθητικά πολλή ζάχαρη μαζεύεται.

Ευχαριστώ για το λινκ, αλλά δεν ανοίγει.... Επίσης όποτε μπορέσεις βάλε μου και το λινκ για το τσάι ήταν πολύ ωραίο (συγγνώμη για το οφ)

Η μεγάλη μήπως τσίμπησε τίποτε απαγορευμένο από το μπουφέ;

camouflage
30-01-12, 21:03
καμια συμβουλη για τον εμετο;..ο μικρος μου (αυτος που ηταν καλα) οτι και να τρωει/πινει το βγαζει..τα προβιοτικα αραγε βοηθανε; διαρροια προς το παρον δε βλεπω

yotasam
30-01-12, 21:03
Γιώτα αυτοί που μου έστειλες δεν είναι πρακτισιονερς με πιστοποίηση. Αυτοί είναι αλλά ποιον να πρωτοδιαλέξεις??

Το ξέρω ότι δεν έχουν πιστοποίηση. Απλώς εκεί μόνο ηυπήρχαν κάποιες ελληνίδες και έλεγα μήπως λόγω αυτού ήταν πιο εύκολο να μας αναλάβουν. Δυστυχώς στη μια που έστειλα μέιλ είπες ότι δεν αναλαμβάνει αν δεν είσαι κοντά να σε δει.
Τους άλλους με την πιστοποίηση τους είχα δει και εγώ αλλά δεν υπήρχε κανείς έλληνας.
Τι να σου πω. Στείλε σε έναν στην τύχη μέιλ και βλέπεις. Η Καμπελ χλωμό το βλέπω να σε αναλάβει.
Από αυτούς που δεν έχουν πιστοποίηση είναι ένα κέντρο βιοδυναμικής ή κάτι τέτοιο που μπορείς να ρωτήσεις ότι θες και σου απαντάνε δημόσια από ότι είδα.\
Θα δω ποιο είναι και θα βάλω λινκ.

yotasam
30-01-12, 21:04

Στο iherb έχει βιολογικές. Και εγώ από εκεί σκέφτομαι να παραγγείλω.

fairy's mom
30-01-12, 21:22
Ευχαριστώ για το λινκ, αλλά δεν ανοίγει.... Επίσης όποτε μπορέσεις βάλε μου και το λινκ για το τσάι ήταν πολύ ωραίο (συγγνώμη για το οφ)

Η μεγάλη μήπως τσίμπησε τίποτε απαγορευμένο από το μπουφέ;
http://oikogeneiamou.blogspot.com/2012/01/blog-post_29.html

http://www.etsy.com/listing/61417751/happy-tea

Το σκεφτηκαμε κι εμείς, αλλά την ρωτησαμε πολλές φορες και είπε όχι. Δεν μας λεέι ψεματα συνήθως.. Αλλά και τόσα μάτια, ένας δεν θα την έβλεπε? Ξέρω εγώ..

καμια συμβουλη για τον εμετο;..ο μικρος μου (αυτος που ηταν καλα) οτι και να τρωει/πινει το βγαζει..τα προβιοτικα αραγε βοηθανε; διαρροια προς το παρον δε βλεπω
Κακό σίγουρα δεν κάνουνε.
Δεν μιλάς και με τον γιατρό σας?

ΤοΤι να σου πω. Στείλε σε έναν στην τύχη μέιλ και βλέπεις. Η Καμπελ χλωμό το βλέπω να σε αναλάβει.
Από αυτούς που δεν έχουν πιστοποίηση είναι ένα κέντρο βιοδυναμικής ή κάτι τέτοιο που μπορείς να ρωτήσεις ότι θες και σου απαντάνε δημόσια από ότι είδα.\
Θα δω ποιο είναι και θα βάλω λινκ.
Αυτό είναι να πετυχεις κέντρο με κλειστά τα μάτια...

Για βέλε λινκ

Στο iherb έχει βιολογικές. Και εγώ από εκεί σκέφτομαι να παραγγείλω.
Της weleda θα παρετε, αλλά όχι την παιδική. Αυτήν που έχει καλέντουλα

miriki
30-01-12, 21:53
Αυτή λέει ότι έχει spearmint κάνει για ομοιο;

Rosie
30-01-12, 22:03

http://www.etsy.com/shop/wildroot?ref=seller_info

Όλα τα τσαγάκια της είναι καταπληκτικά!

Αυτή τη βδομάδα έχει μάλιστα και έκπτωση 20% αν βάλεις τον κωδικό beminevalentine .
Έχω κάνει κι εγώ παραγγελία το πρωί.
Πες της αν θες ότι είσαι φίλη μας, όλο και κάποιο δωράκι θα σου στείλει να δοκιμάσεις!

Fairy's mom θα σε πάρω αύριο ελπίζω να τα πούμε.
Θα σε συμβούλευα να κάνεις ερώτηση στο GAPS yahoo group, μπορείς να πάρεις πολλή υποστήριξη εκεί μέσα από κόσμο που κάνει την GAPS καιρό τώρα.

Rosie
30-01-12, 22:08
Οδοντόπαστα παρήγγειλα σήμερα αυτή, αλλά έχει αιθέριο έλαιο μέντας αν κάνετε ομοιοπαθητική.
http://www.iherb.com/Dr-Mercola-Natural-Mint-Toothpaste-with-Tulsi-Fluoride-Free-6-oz-170-g/40636?at=0

fairy's mom
31-01-12, 10:39
Αυτή λέει ότι έχει spearmint κάνει για ομοιο;

einai o δυοσμος που επιτρεπεται. Μεντα ειναι peppermint;)

fairy's mom
31-01-12, 10:44
http://www.etsy.com/shop/wildroot?ref=seller_info

Όλα τα τσαγάκια της είναι καταπληκτικά!

Αυτή τη βδομάδα έχει μάλιστα και έκπτωση 20% αν βάλεις τον κωδικό beminevalentine .
Έχω κάνει κι εγώ παραγγελία το πρωί.
Πες της αν θες ότι είσαι φίλη μας, όλο και κάποιο δωράκι θα σου στείλει να δοκιμάσεις!

Fairy's mom θα σε πάρω αύριο ελπίζω να τα πούμε.
Θα σε συμβούλευα να κάνεις ερώτηση στο GAPS yahoo group, μπορείς να πάρεις πολλή υποστήριξη εκεί μέσα από κόσμο που κάνει την GAPS καιρό τώρα.
γραφτηκα χθες και εςστειλα μην. Και οταν πηγα στο μειλ να δω απαντησεις, τεσπα ανοιξα ενα αρχειο ντοκ που ηταν ιος και μου εκλεισε ο υπολογιστης. Δεν ανοιγει με τπτ. Θα προσπαθησει ενας φιλος μηπως σωσει κανα αρχειο απο τον σκληρο πριν κανει φορματ. Αλλιως οτι είχα σε αγαπημενα και για την γκαπς τα εχασα! Τα της γκαπς δεν ειχα προλαβει να τα κανω back up!Πόσο γκαντεμω μπορεί να είμαι για πείτε μου??? Και τωρα μπηκα από το laptop που δεν με βολευει καθολου...

yotasam
31-01-12, 13:09
Αυτό είναι να πετυχεις κέντρο με κλειστά τα μάτια...

Για βέλε λινκ

http://www.biodynamicwellness.com/
Δεν είναι όμως και πάλι πιστοποιημένοι για την gaps, απλώς ασχολούνται και με αυτήν πολύ εντατικά από ότι είδα.

fairy's mom
01-02-12, 18:36
Ευχαριστα νέα από εμας! Χθες έκανε σχηματισμενα κακά!!!!! Πάρτυ στο σπίτι όπως καταλαβαίνετε!!!

Περιμένουμε να δούμε και σήμερα..

Πάντως στο yahoo μου εiπαν ότι ήταν die off η συνεχόμενη διαρροια και ότι έπρεπε να αφαιρέσω το σκόρδο που μάλιστα και ωμό θα έκανε ακόμα πιο άσχημο die off. Να εισαγω πάλι το σκόρδο πρώτα μαγειρεμένο όταν θα σταματήσει η διαρροια. Και φυσικά θα βοηθησει πολυ το boulardi.

yotasam
01-02-12, 18:43
Πάντως στο yahoo μου εiπαν ότι ήταν die off η συνεχόμενη διαρροια και ότι έπρεπε να αφαιρέσω το σκόρδο που μάλιστα και ωμό θα έκανε ακόμα πιο άσχημο die off. Να εισαγω πάλι το σκόρδο πρώτα μαγειρεμένο όταν θα σταματήσει η διαρροια. Και φυσικά θα βοηθησει πολυ το boulardi.
Τι είναι το boulardi;

Μπράβο σας. Χάρηκα πολύ πολύ πολύ για εσάς. Σας σκέφτομαι συχνά.

Τα δικά μας. Ο άντρας μου συνεχίζει να είναι τέλεια με στομάχι και κοιλιά, ό,τι και να φάει. Η μεγάλη δεν άντεξε και τρώει κανονικό φαγητό από τη γιαγιά της που μένει δίπλα μας. Στη μικρή εδώ και 4 μέρες ξεκίνησα κεφίρ. Δεν κάνει σύγκαμα ή παλινδρόμηση. Μόνο κάτι μικρά σπιθουράκια γύρω από το στόμα. Θα συνεχίσουμε όμως γιατί τυα συμπτώματά της δνε έιναι πολύ έντονα.

Katerinoula23
01-02-12, 19:54
Τι είναι το boulardi;

Μπράβο σας. Χάρηκα πολύ πολύ πολύ για εσάς. Σας σκέφτομαι συχνά.

Τα δικά μας. Ο άντρας μου συνεχίζει να είναι τέλεια με στομάχι και κοιλιά, ό,τι και να φάει. Η μεγάλη δεν άντεξε και τρώει κανονικό φαγητό από τη γιαγιά της που μένει δίπλα μας. Στη μικρή εδώ και 4 μέρες ξεκίνησα κεφίρ. Δεν κάνει σύγκαμα ή παλινδρόμηση. Μόνο κάτι μικρά σπιθουράκια γύρω από το στόμα. Θα συνεχίσουμε όμως γιατί τυα συμπτώματά της δνε έιναι πολύ έντονα.

Είναι μύκητας που λένε οτί πολεμάει την candida albicans. Είναι το συστατικό του γνωστού ultra levure. Δυστυχώς δεν περιέχεται στα προβιοτικά που έχω ενω υπάρχει διαφορετικό σκέβασμα της ίδιας εταιρείας.

Rosie
01-02-12, 19:57
Ευχαριστα νέα από εμας! Χθες έκανε σχηματισμενα κακά!!!!! Πάρτυ στο σπίτι όπως καταλαβαίνετε!!!

Περιμένουμε να δούμε και σήμερα..

:D

Πολύ χάρηκα!
Σας σκεφτόμουνα, αλλά δεν μπόρεσα να πάρω τηλέφωνο γιατί έχει 2 μέρες τώρα που έχω και τα δύο τα παιδιά στο σπίτι και τρέχω...

Εγώ πάντως ήμουνα σίγουρη ότι ήτανε die-off... σκέψου ένα παιδάκι που έκανε τη full GAPS τόσο καιρό πόσο τοξικό εξακολουθεί να είναι!
Κι εγώ το σκέφτομαι αυτό για την κόρη μου, πιστεύω ότι όλοι μας χρειαζόμαστε την Intro για να επανέλθουμε.
Απλά διστάζω λόγω θηλασμού, και για τη μικρή και για μένα που πεινάω συνεχώς, δεν χορταίνω με τίποτα (τώρα έχω στο φούρνο almond crackers! :mrgreen:)

Mπράβο σας πάντως, η μικρή σου είναι τόσο τυχερή που έχει μια τόσο ευαίσθητη και αποφασισμένη μαμά!

miriki
01-02-12, 20:19
Πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο σου για την επιμονή σου, αλλά και μπράβο και στον άντρα σου για την υποστήριξη.

Κι εμείς σπίτι είμαστε..... κοντεύω να σαλτάρω....

Κορίτσια, έξαρση στο έκζεμα μπορεί να σημαίνει die off; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, αλλά τα χω μπλέξει λίγο. Έφαγα και κάτι απαγορευμένα εγώ που με τσακίσανε.....

Επίσης στο πρώτο στάδιο υπάρχουν λαχανικά ε; Καλά θυμάμαι; Αν και μάλλον θα μείνουμε εδώ που είμαστε για λίγο καιρό ώστε να περιορίσουμε το die off στην ίντρο (πόση γκρίνια να αντέξει ένας άνθρωπος). Το κακό είναι ότι δεν ανέχεται με τίποτε τα αβγά φουντώνει το έκζεμα. Οπότε περιορίζονται οι επιλογές μου πολύ.

Το καλό είναι ότι τρελλαίνεται για αμύγδαλα..... (λέτε από κει το έκζεμα; Τα πρικ έχουν βγει αρνητικά )

Katerinoula23
01-02-12, 20:47
Πολύ ευχάριστα νέα! Μπράβο σου για την επιμονή σου, αλλά και μπράβο και στον άντρα σου για την υποστήριξη.

Κορίτσια, έξαρση στο έκζεμα μπορεί να σημαίνει die off; Κάτι τέτοιο θυμάμαι, αλλά τα χω μπλέξει λίγο. Έφαγα και κάτι απαγορευμένα εγώ που με τσακίσανε.....

Επίσης στο πρώτο στάδιο υπάρχουν λαχανικά ε; Καλά θυμάμαι; Αν και μάλλον θα μείνουμε εδώ που είμαστε για λίγο καιρό ώστε να περιορίσουμε το die off στην ίντρο (πόση γκρίνια να αντέξει ένας άνθρωπος). Το κακό είναι ότι δεν ανέχεται με τίποτε τα αβγά φουντώνει το έκζεμα. Οπότε περιορίζονται οι επιλογές μου πολύ.

Το καλό είναι ότι τρελλαίνεται για αμύγδαλα..... (λέτε από κει το έκζεμα; Τα πρικ έχουν βγει αρνητικά )

To έκζεμα κ τα σπυθουράκια αν θυμάμαι καλά είναι αντίδραση κ όχι die off οπότε κάτι το ενοχλεί. Το πιο πιθανό να είναι τα αυγά που λες. Πρέπει να τα ξεχάσεις για κανένα μήνα ( στο βιβλίο λέει αρκετες βδομάδες) κ ξαναβάζεις.. Τότε μπορείς να τα βάλεις κ ξεχωριτά κρόκο από ασπράδι να δείς τί γίνεται..

Εμένα ρε παιδια εξακολουθεί κ κάνει κοκκινίλα ελαφριά στο πιπί αν πιω εσπεριδοειδή..Δηλαδή με την πορτοκαλάδα έκανε ψιλοδιάρροια κι έτσι άρχισα τα μανταρίνια που δεν την πείραζαν.. Μόλις δυο μέρες συνεχόμενες έπινα χυμό μανταρινιών έβγαλε πάλι κοκκινίλα...

fairy's mom
01-02-12, 21:23
Στη μικρή εδώ και 4 μέρες ξεκίνησα κεφίρ. Δεν κάνει σύγκαμα ή παλινδρόμηση. Μόνο κάτι μικρά σπιθουράκια γύρω από το στόμα. Θα συνεχίσουμε όμως γιατί τυα συμπτώματά της δνε έιναι πολύ έντονα.
Kαλά κάνεις και συνεχίζεις αλλά με προσοχή γιατί το κεφίρ είναι δυνατό και μπορεί να σου κάνει ένα καλό die off

fairy's mom
01-02-12, 21:29

Πολύ χάρηκα!
Σας σκεφτόμουνα, αλλά δεν μπόρεσα να πάρω τηλέφωνο γιατί έχει 2 μέρες τώρα που έχω και τα δύο τα παιδιά στο σπίτι και τρέχω...

Εγώ πάντως ήμουνα σίγουρη ότι ήτανε die-off... σκέψου ένα παιδάκι που έκανε τη full GAPS τόσο καιρό πόσο τοξικό εξακολουθεί να είναι!
Κι εγώ το σκέφτομαι αυτό για την κόρη μου, πιστεύω ότι όλοι μας χρειαζόμαστε την Intro για να επανέλθουμε.
Απλά διστάζω λόγω θηλασμού, και για τη μικρή και για μένα που πεινάω συνεχώς, δεν χορταίνω με τίποτα (τώρα έχω στο φούρνο almond crackers! :mrgreen:)

Mπράβο σας πάντως, η μικρή σου είναι τόσο τυχερή που έχει μια τόσο ευαίσθητη και αποφασισμένη μαμά!
Σε καταλαβαίνω! Σήμερα πρωί ήρθε ο εξκαλιμπερ και ακόμα δεν έχω κάτσει να τον ανοίξω!

Ξέρεις τι σκέφτομαι? Με τόσο τοξικό φορτίο που προφανώς κουβαλαει, τι την περιμένει στο μέλλον αν δεν διορθωθεί η κατασταση τώρα... Αυτό μου δίνει την αποφασιστικότητα Ρόζυ μου! Και πολύ σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!

Όσο για σας να σου πω ότι είναι μία απόφαση που όσο το σκέφτεσαι τόσο θα το αναβάλλεις και ότι όσο πιο μικρό είναι το παιδί τόσο πιο ευκολα το χειρίζεσαι με το φαγητό. Δεν τι τραβαει η Γιώτα που έχει πιο μεγάλα παιδιά...

Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο. Θα πάρεις από την φίλη μας και τα 2 προβιοτικά για μωρά? Γιατί αν παρεις το ενα, θέλει η Ελίνα το 2ο.

fairy's mom
01-02-12, 21:38

Η βοήθεια του μπαμπά μας είναι καθοριστική με την ανοχή και την υπομονή του σε πολλά!

Το έκζεμα μπορεί να είναι και νται οφ αλλά δε νομίζω ότι θισχύει στην περίπτωση σας, λόγω των ατασθαλιών των δικών σου και του αυγού, όπως λέει και η Κατερίνα. Δώσε και άλλο χρόνο πριν το ξαναδοκιμάσεις. Και όταν το ξαναδώσεις, να μην φας εσύ κάτι περίεργο, για να είσαι σίγουρη. Και φυσικά πρώτα τον κρόκο.

Λαχανικά επιτρέπονται φυσικά, αλλά διάβασα ότι στα πρώτα στάδια πρέπει να είναι καλά βρασμένα και όχι στον ατμό.

Όσο για τα αμυγδαλα, πρέπει πρώτα να τα ανέχεται ψημένα σε αλέυρι και μετά ωμά. Αν τα ανέχεται ψημένα, τότε δοκίμασε αμυγδαλόγαλα, πριν δώσεις ωμό, εννοείται μουλιασμένο.

Rosie
01-02-12, 22:05
Να σε ρωτήσω κάτι άσχετο. Θα πάρεις από την φίλη μας και τα 2 προβιοτικά για μωρά? Γιατί αν παρεις το ενα, θέλει η Ελίνα το 2ο.

Μήπως ξέρεις πόσο καιρό πάει ένα μπουκαλάκι;

Ουφ όλο το σκέφτομαι για την Ίντρο αλλά θεωρώ ότι ακόμη δεν είναι έτοιμη.
Δηλαδή τρώει λίγο τουρσάκι αλλά πολύ μικρή ποσότητα ζωμού, κυρίως σε σουπίτσες και φακές.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι δεν της έχω κάνει καθόλου εμβόλια είναι θετικό γιατί δεν πρέπει να έχει και πολύ τοξικό φορτίο, άλλωστε δεν είχε και ποτέ έντονα αλλεργικά συμπτώματα.
Αν κάνει τώρα την ίντρο θα καταλήξει να θηλάζει μόνο, είμαι σίγουρη :?

miriki
01-02-12, 22:19
Από την άλλη σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι δεν της έχω κάνει καθόλου εμβόλια είναι θετικό γιατί δεν πρέπει να έχει και πολύ τοξικό φορτίο,

Αυτό σκεπτόμουν κι εγώ για τη νεραϊδούλα. Γιατί ούτε κι εκείνη έχει κάνει πολλά εμβόλια αν θυμάμαι καλά μόνο δύο. Τρέμω στη σκέψη του τι θα αντιμετωπίσω μόλις ξεκινήσω στον δικό μου ίντρο, αλλά μάλλον πρέπει να το κάνω, να ξεμπερδεύουμε.

Με τους ζωμούς (που οι τελευταίοι δεν είναι και πολύ πετυχημένοι) τα πάει άριστα τους κατεβάζει με τρέλα. Το τουρσί ούτε να το δει. Δοκιμάσαμε χτες λίιιιγο τουρσάκι κουνουπίδι πάνω στα κρακεράκια τύπου μεζέ, γιατί το λάχανο ούτε κατά διάνοια.... (του βάζω όμως μπόλικο ζουμάκι στους ζωμούς και στο φαγητό του).

Τα δε αμύγδαλα τα έφαγε ωμά (μουλιασμένα βέβαια για τουλάχιστον 15 ώρες) και δε μπορούσα να του τα πάρω με τίποτα. Ακόμα και την ώρα που τον έπαιρνε ο ύπνος μουρμούριζε αμύγαλα μαμά αμύγαλα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια.

mesastoura
02-02-12, 09:42

Πολύ χάρηκα!
Και εγώ χάρηκα πολύ. Επιμονή και υπομονή που απέδωσε. Ο οργανισμός θέλει τον χρόνο του, ότι κάνει είναι σχεδόν πάντα για το καλό του (τόσα χιλιάδες χρόνια σοφίας έχει συσσωρεύσει μέσω της φυσικής επιλογής)

+1
Και ένα μπαμπά με κατανόηση και ανοιχτό μυαλό.

Πολύ χαίρομαι που πλέον μπορώ να συνδέω φάτσες με τα nicknames :D

miriki
02-02-12, 11:28

Χε χε όντως!

Άσχετο τελικά λάδι καρύδας από πού παίρνετε; Ψάχνω να βρω το θέμα με τα βιολογικά προϊόντα και δεν το βρίσκω μήπως λέγατε εκεί.

fairy's mom
02-02-12, 16:38
Μήπως ξέρεις πόσο καιρό πάει ένα μπουκαλάκι;

Ουφ όλο το σκέφτομαι για την Ίντρο αλλά θεωρώ ότι ακόμη δεν είναι έτοιμη.
Δηλαδή τρώει λίγο τουρσάκι αλλά πολύ μικρή ποσότητα ζωμού, κυρίως σε σουπίτσες και φακές.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι το γεγονός ότι δεν της έχω κάνει καθόλου εμβόλια είναι θετικό γιατί δεν πρέπει να έχει και πολύ τοξικό φορτίο, άλλωστε δεν είχε και ποτέ έντονα αλλεργικά συμπτώματα.
Αν κάνει τώρα την ίντρο θα καταλήξει να θηλάζει μόνο, είμαι σίγουρη :?
Επείδή ξεκινάς με πολύ μικρή ποσότητα και το αυξάνεις πολυ αργά νομίζω ότι ένα σου φτάνει. Αλλωστε μετά τα 2 μπορείς να δώσεις biokult. Εγώ το ξεκίνησα από τέλη Νοεμβρη αν θυμαμαι καλά και ακόμα δεν έχει φτάσει καν στην μέση. Περίπου το 1/4 έχουμε ξοδέψει.

Το κυριοτερο είναι να είσαι εσύ ετοιμη και όχι η μικρή. Γιατί εσύ θα τραβήξεις το πακετο και πρέπει να είσαι έτοιμη ψυχολογικά και σωματικά για ό,τι ακολουθήσει. Αν και όπως λες, η κόρη σου θεωρώ ότι θα περάσει τα στάδια πολυ πιο εύκολα. :wink:
Όσο για τους θηλασμούς θα πρέπει να ακολουθησεις αυτά που συμβουλεύει στο βιβλίο ότι θα δίνεις μόνο ως επιβράβευση. Η αρχή είναι δύσκολη! Μετά θα δεις ότι θα συνηθίσει και θα μπει σε ένα πρόγραμμα. Εμένα πχ το θεωρεί δεδομένο πλέον το πρωινό ότι θα είναι ζωμός και μετά κρέας. Ευτυχώς έχει περάσει το στάδιο που το κράταγε σαν τσίχλα. Χθες εφαγε μονη της ένα ολοκληρο κοτόπουλο!!!!

fairy's mom
02-02-12, 16:42
Αυτό σκεπτόμουν κι εγώ για τη νεραϊδούλα. Γιατί ούτε κι εκείνη έχει κάνει πολλά εμβόλια αν θυμάμαι καλά μόνο δύο. Τρέμω στη σκέψη του τι θα αντιμετωπίσω μόλις ξεκινήσω στον δικό μου ίντρο, αλλά μάλλον πρέπει να το κάνω, να ξεμπερδεύουμε.

Με τους ζωμούς (που οι τελευταίοι δεν είναι και πολύ πετυχημένοι) τα πάει άριστα τους κατεβάζει με τρέλα. Το τουρσί ούτε να το δει. Δοκιμάσαμε χτες λίιιιγο τουρσάκι κουνουπίδι πάνω στα κρακεράκια τύπου μεζέ, γιατί το λάχανο ούτε κατά διάνοια.... (του βάζω όμως μπόλικο ζουμάκι στους ζωμούς και στο φαγητό του).

Ναι καλά θυμάσαι. Δυο είχαμε κάνει. Το ένα 5απλο και το άλλο του πνευμονιοκοκου.
Να το κάνεις,αλλά σταδιακα, όχι απότομα. Πρώτα θα κάνει την φουλ για λίγο καιρό και μετά θα μπει στην ίντρο.
Δοκίμασε και τα στικς από καρότο σε τουρσί, αυτά μπορεί να του αρεσουν.
Πάντως ουτε της δικιάς μου της αρεσουν τα τουρσια :(

fairy's mom
02-02-12, 16:46
+1
Και ένα μπαμπά με κατανόηση και ανοιχτό μυαλό.

Πω πω αντρική αλληλεγγύη!! :lol:

Είσαστε οι αφανείς ήρωες! :D

Εμείς χθες δεν είχαμε κένωση. Το βράδυ της έκανα μπάνιο με άλατα και σήμερα το πρωι έκανε κάτι μεταξύ σε σχηματισμένα πολύ μαλακά και μους. Αλλά δεν μπορώ να το πω όυτε το ενα ούτε το άλλο,γιατί με μπερδεψε και το πατίκωμα της πανας - πρόβλημα αυτή η πανα στην στην σωστή διάγνωση :mrgreen:
Νομίζω ότι παμε καλά όμως.

miriki
02-02-12, 16:52
Ποια άλατα πήρες τελικά;

fairy's mom
02-02-12, 17:07
Ποια άλατα πήρες τελικά;
από το iherb. Είναι τα μόνα που έχει.

Αν καταφερω να πεισω την αδερφή μου να τα κουβαλήσει, θα της ζητήσω να μου φερει από Αγγλία ποσότητα γιατί εκεί είναι ποαμφθηνα και τα βρίσκεις παντού!

miriki
02-02-12, 17:11
Λες να πω στη φιλενάδα μου που μένει στο Λονδίνο να μου στείλει;
Εγώ πήρα εκείνα της νεκράς θάλασσας από το bce και μέχρι να έρθουν του βάζω απλά χοντρό θαλασσινό αλάτι.

όντως πρόβλημα η πάνα.

yotasam
02-02-12, 17:11
Να ευχαριστήσω το mesastoura για το λινκ της Ντίνας, η οποία μου έστειλε το κεφίρ.

Νεραιδομαμά, τι έγινε με την παραγγελία; Έγινε τελικά; Αν ναι πότε θα έρθουν; Να ξεκινήσουμε και εμείς προβιοτικά γιατί ο σύζυγος δεν παίρνει τίποτα από φυσικά προβιοτικά. Εγώ και η μικρή γιαουρτόζουμο, κεφίρ και κανένα τουρσί το τρώμε.

yotasam
02-02-12, 17:12
Εγώ πήρα εκείνα της νεκράς θάλασσας από το bce και μέχρι να έρθουν του βάζω απλά χοντρό θαλασσινό αλάτι.

όντως πρόβλημα η πάνα.

Κάνει και το χοντρό αλάτι; Απλώς το βάζουμε στο μπανάκι;

yotasam
02-02-12, 17:13
Και κάτι άλλο, όταν βάζετε το τουρσί στο φαγητο υποθέτω ότι το ρίχνετε στο πιάτο, έτσι; Αν βράσει το τουρσί μαζί με το φαγητό δεν σκοτώνονται τα καλά βακτήρια;

fairy's mom
02-02-12, 18:56
NAET το εχει ακουσει κανείς σας? Διαβασα αυτό στο yahoo από μία μαμά

we just did NAET treatments for eggs on Giselle
and she's had 10 eggs this week! She's been a little more reactive, a little
more emotional at times, but before all it would take was one little bite and
she would be horribly irrational, throw tantrums and would have tons of
stimming. Now she is much better and we've only had one egg treatment. I don't
know if you have a practitioner near you, but I think it would be good to look
in to. Our practitioner said that he sees Giselle as being extremely high
functioning (she looks this way now since Gaps, yay!) and he thinks the NAET
could completely reverse it. And he said that it is good that she is still so
young because then it is possible to reverse it. And knowing what I know about
Eli being so high functioning just like Giselle (I think they are very alike) I
bet the same would be said about Eli. Please at least look into it, I saw NAET
for years and always thought it was a joke or voodoo magic or something but
after losing my egg allergy last week and Giselle losing hers, I am a believer.
It uses acupressure while holding the allergen to stop the body from perceiving
a healthy food as an allergy. Eggs are especially beneficial because we NEED
them for the sulfer and all the B Vitamins!

Και πολύ πολύ πρόχειρα βρήκα αυτό

http://www.naet.com/subscribers/what.html

fairy's mom
02-02-12, 19:05

Aν είναι πρόθυμη να σε βοηθησει εννοείται! Εμένα η αδερφή μου δεν θέλει να κουβααλει ποτέ εξτρα πράγματα γιατί πάει αεροδρομιο κατευθειαν μετά την δουλειά και δεν θέλει να έχει βάρος :(

Νεραιδομαμά, τι έγινε με την παραγγελία;
Δεν έχω ακόμα ενημερωση. Μολις έχω θα σας στείλω το μειλ

Μπορείς να εναλλάσσεις με σόδα ή με ξύδι.

fairy's mom
02-02-12, 19:07
Και κάτι άλλο, όταν βάζετε το τουρσί στο φαγητο υποθέτω ότι το ρίχνετε στο πιάτο, έτσι; Αν βράσει το τουρσί μαζί με το φαγητό δεν σκοτώνονται τα καλά βακτήρια;
Μα δεν θα το βάλεις σε καυτό φαγητό! Θα περιμένεις να κρυώσει λίγο έως πολύ. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να περιμένεις αν κάνει πείνα :D αλλά όπως είπες στο ζεστό σκοτώνονται όλα τα καλά βακτήρια

miriki
02-02-12, 20:43
Καλά εγώ έχω λυσσάξει με το τουρσί, θέλω να τρώω συνέχεια..... (μα ούτε σοκολάτα έτσι). Ο μικρός όμως λέει ότι τον καίει. Λέτε να μην είναι έτοιμο; (Φυσαλίδες δε βγάζει πια)

Katerinoula23
02-02-12, 21:31
Καλά εγώ έχω λυσσάξει με το τουρσί, θέλω να τρώω συνέχεια..... (μα ούτε σοκολάτα έτσι). Ο μικρός όμως λέει ότι τον καίει. Λέτε να μην είναι έτοιμο; (Φυσαλίδες δε βγάζει πια)

Kι εμένα με καίει ;) :lol::lol:..

Απλά είναι δυνατό αυτό είναι πιστεύω...

Για παντζάρια τουρσί εχετε κανένα καλό συνδιασμό??

Rosie
02-02-12, 22:41
Kι εμένα με καίει ;) :lol::lol:..

Απλά είναι δυνατό αυτό είναι πιστεύω...

Για παντζάρια τουρσί εχετε κανένα καλό συνδιασμό??

Όσες φορές έκανα παντζάρι τουρσί το πετάξαμε, δεν μας άρεσε καθόλου ακόμη και σε συνδιασμό με το λάχανο και το καρότο ή με μαγιονέζα.

Rosie
02-02-12, 22:42

Το χοντρό Ιμαλαϊων κάνει την ίδια δουλειά με τα Epsom, πάρε από το iherb αλλά ακόμη και στην Ελλάδα βρίσκεις.

yotasam
02-02-12, 22:45
Το χοντρό Ιμαλαϊων κάνει την ίδια δουλειά με τα Epsom, πάρε από το iherb αλλά ακόμη και στην Ελλάδα βρίσκεις.

Αν χρησιμοποιήσω χοντρό που μαζεύω η ίδια από τη θάλασσα;

Rosie
02-02-12, 22:59
Όχι, δεν εμπιστεύομαι το χοντρό της Μεσογείου ειδικά του Αιγαίου λόγω μόλυνσης.

Rosie
02-02-12, 23:03
Ναι καλά θυμάσαι. Δυο είχαμε κάνει. Το ένα 5απλο και το άλλο του πνευμονιοκοκου.
Να το κάνεις,αλλά σταδιακα, όχι απότομα. Πρώτα θα κάνει την φουλ για λίγο καιρό και μετά θα μπει στην ίντρο.

Μ' όλο το θάρρος και χωρίς να θέλω να σε κάνω να νιώσεις άσχημα σε καμία περίπτωση πιστεύω ότι στην τοξικότητα της Σήλιας συνέβαλε και το γεγονός ότι αποθήλασε μικρή και έπινε ξένο γάλα.
Αν διάβασες η Campbell αναφέρει ότι το μητρικό γάλα προστατεύει το παιδί σε μεγάλο βαθμό από τα παθογόνα βακτήρια.
Όταν όμως σταματήσει ο θηλασμός λέει ότι τότε είναι που αρχίζουνε να παρουσιάζονται τα πιο σοβαρά προβλήματα.

Άσχετο, αλλά το τικεράκι της Σήλιας είναι σωστό;

DaF
02-02-12, 23:04
Πολύ χαίρομαι που πλέον μπορώ να συνδέω φάτσες με τα nicknames :grin:χαχα!!σωστος!πολυ χαρηκα που σας γνωρισα ολους κ ολες κ ελπιζω να ξανασυναντηθουμε συντομα κ να τα πουμε περισσοτερο, κριμα που δεν κατσαμε κ αλλο, ηθελα να μαθω περισσοτερα πραγματακια !

Ξενια μπραβο σας, χαιρομαι κ εγω πολυ, ειναι πολυ ενδιαφερουσα η εξελιξη και η υπομονη σας ανταμοιβεται! επισης τελεια η λιστα για μπουφε! θα δοκιμασω να κανω γιαουρτι το ΣΚ αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα σε παρω τηλ. για επιπλεον οδηγιες......ειμαι ανεπιδεκτη στην παραδοσιακη κουζινα τελικα.:?

κατερινα αυτο που αξιζει κατ'εμε στο παντζαρι ειναι ο χυμος που μενει, ειναι φανταστικος!!το ιδιο το παντζαρι τουρσι δεν μου λεει κατι..επισης θα το αφηνα μονο του με τα σκορδα, γιατι χρωματιζει τα παντα κ ειναι λιγο σπλατερ κατασταση.

εγω ειμαι σε ...τελμα με την γκαπς για πολλους λογους, κυριως χρονου κ χρηματος κ μου την εχει δωσει. ελπιζω να ανακαμψω γρηγορα, ουφ..

DaF
02-02-12, 23:06
Όταν όμως σταματήσει ο θηλασμός λέει ότι τότε είναι που αρχίζουνε να παρουσιάζονται τα πιο σοβαρά προβλήματα.

;

κ αν κρινω απο το δικο μας εξαμηνο ιωσεων περυσι...ακομα κ που ηταν 2 ετων το παιδι οταν αποθηλαζε, φαινεται να εχει δικιο η καμπελ......

yotasam
03-02-12, 00:20
Όχι, δεν εμπιστεύομαι το χοντρό της Μεσογείου ειδικά του Αιγαίου λόγω μόλυνσης.

Βέβαια με την ίδια λογική θα πρέπει να αποχαιρετήσουμε και τα ψαράκια από το Αιγαίο. Οπότε μάλλον ψάρι γιοκ.
Σίγουρα όμως θα είναι καλύτερα από το επεξεργασμένο, δεν νομίζεις;

Ελινα Ζ.
03-02-12, 08:48
Καλημερα κι απο μας.
Rosie τελικα θα παρεις το ενα κουτακι η κ τα 2 προβιοτικα??

Rosie
03-02-12, 09:22
Θα τα πάρω και τα δύο γιατί αργότερα βαριέμαι να ανοίγω τα Biokult για να της δίνω...

Ελινα Ζ.
03-02-12, 10:36
Οκ Rosie ,
Fairy's οταν μπορεις να κανεις παραγγελια στειλε μου μην.να συννενοηθουμε για να αρχισω κι εγω αμεσα τωρα με την εγκυμοσυνη που εχω αναγκη μεγαλη και για τον μικρο και δεν μπορουμε να παρουμε biocult εμεις.Ελπιζω να μην αργουν πααααρα πολυ οταν στελνουν ρε γμτ...

Rosie
03-02-12, 10:42
Γιατί δεν μπορείτε να πάρετε τα Biokult?

Ελινα Ζ.
03-02-12, 10:48
Θα τα επαιρνα αλλα μου πε η Κατερινουλα οτι εχουν μεσα ιχνη σογιας κι εμεις ειχαμε πολυ εντονο προβλημα στη σογια οσο και στο γαλα και το αυγο.Δεν το διακινδυνευω φοβαμαι μετα απο αυτα που περασαμε...

Katerinoula23
03-02-12, 10:51
Όσες φορές έκανα παντζάρι τουρσί το πετάξαμε, δεν μας άρεσε καθόλου ακόμη και σε συνδιασμό με το λάχανο και το καρότο ή με μαγιονέζα.

Ναι?? Εφαγα στην Κύπρο ενα πολύ ωραίο...οχι αγοραστό.

Rosie
03-02-12, 12:06
Είμαι προβληματισμένη με την κόρη μου και το γιαούρτι...
Συχνά όταν της δίνω γιαούρτι (το αποφεύγω, αλλά όταν τρώει ο αδερφός της ουρλιάζει να φάει κι αυτή!) και πάει λίγο έξω από το στοματάκι της κοκκινίζει στην περιοχή αυτή για λίγη ώρα!
Εντωμεταξύ όποτε της έκανα το sensitivity test για το γιαούρτι δεν υπάρχει καμία απολύτως αντίδραση!
Και ούτε πρόσεξα καμία άλλη αντίδραση όταν καταναλώνει γιαούρτι.
Αλλά γιατί να κοκκινίζει; :confused:

Rosie
03-02-12, 12:07

Με ξύδι το κάνουνε εκεί.
Είναι νόστιμο αλλά δεν είναι αυθεντικό τουρσί, ό,τι γίνεται με ξύδι δηλαδή δεν είναι αυθεντικό με προβιοτικά, απλά διατηρούνε τα λαχανικά σε ξύδι.

Katerinoula23
03-02-12, 12:29
Συχνά όταν της δίνω γιαούρτι (το αποφεύγω, αλλά όταν τρώει ο αδερφός της ουρλιάζει να φάει κι αυτή!) και πάει λίγο έξω από το στοματάκι της κοκκινίζει στην περιοχή αυτή για λίγη ώρα!
Εντωμεταξύ όποτε της έκανα το sensitivity test για το γιαούρτι δεν υπάρχει καμία απολύτως αντίδραση!

Kι εμένα έτσι εκανε οταν εγλυφε την κρέμα για τον καφέ..στην αρχή δεν είχε κανένα σύμπτωμα μόνο εβγαζε κοκκινιλίτσες στα χείλια κ όταν έπεσε το ανοσοποιητικό έκανε κ διάρροια...:(

Katerinoula23
03-02-12, 12:31
Με ξύδι το κάνουνε εκεί.
Είναι νόστιμο αλλά δεν είναι αυθεντικό τουρσί, ό,τι γίνεται με ξύδι δηλαδή δεν είναι αυθεντικό με προβιοτικά, απλά διατηρούνε τα λαχανικά σε ξύδι.

Δηλαδή εννοείς οτί δεν ακολουθούν την διαδικασία της ζύμωσης? Αν κάνω το κλασσικό απλά κ με ξύδι??

Rosie
03-02-12, 12:38
Ναι, είναι απλά ξυδάτα όπως και όλα τα λαχανικά που διατηρούνται στο ξύδι.
Στη φυσική διαδικασία ζύμωσης δεν χρειάζεται να βάλεις ξύδι γιατί οι μικροοργανισμοί που δημιουργούνται παράγουνε και το συγκεκριμένο οξύ που έχει και το ξύδι (δεν θυμάμαι την ονομασία του τώρα, lactic acid? )γι' αυτό και έχουνε και τη γεύση ξυδιού χωρίς να έχουνε ξύδι.
Ένα τουρσί είναι αυθεντικό και ζωντανό μόνο όταν το βρεις στο ψυγείο χωρίς ξύδι.

Κατερινούλα όμως η κόρη σου αντιδρούσε στο sensitivity test για την κρέμα;

Katerinoula23
03-02-12, 12:49
Ναι, είναι απλά ξυδάτα όπως και όλα τα λαχανικά που διατηρούνται στο ξύδι.
Στη φυσική διαδικασία ζύμωσης δεν χρειάζεται να βάλεις ξύδι γιατί οι μικροοργανισμοί που δημιουργούνται παράγουνε και το συγκεκριμένο οξύ που έχει και το ξύδι (δεν θυμάμαι την ονομασία του τώρα, lactic acid? )γι' αυτό και έχουνε και τη γεύση ξυδιού χωρίς να έχουνε ξύδι.
Ένα τουρσί είναι αυθεντικό και ζωντανό μόνο όταν το βρεις στο ψυγείο χωρίς ξύδι.

Κατερινούλα όμως η κόρη σου αντιδρούσε στο sensitivity test για την κρέμα;

Τότε δεν ήξερα για το sensivity... ήταν πριν ξεκινησουν οι χρόνιες διαρροιες...τότε ετρωγε κ τυριά κ γιαουρτια κ μπισκότα τα πάντα με γάλα αλλά οταν εγλυφε αυτή την κρέμα ( που είναι 10% λιπ. για τον καφέ ) έβγαζε αυτά..

miriki
03-02-12, 13:44
Κι ο δικός μου το παθαίνει αυτό με το γιαούρτι. Όπως και με τα πικάντικα τυριά (π.χ. γραβιέρα ή παρμεζάνα). Το πρικ για το γάλα έχει βγει αρνητικό.

ίσως απλά να μην είναι έτοιμα ακόμη.

Θα την πω την αμαρτία μου. Μου αρέσει που τρώω του σκασμού (και ως επί το πλείστον πράγματα που μου αρέσουν) και κοντεύω τα κιλά που είχα ως συλφίδα στο Λύκειο....

Katerinoula23
03-02-12, 14:08
Κι ο δικός μου το παθαίνει αυτό με το γιαούρτι. Όπως και με τα πικάντικα τυριά (π.χ. γραβιέρα ή παρμεζάνα). Το πρικ για το γάλα έχει βγει αρνητικό.

ίσως απλά να μην είναι έτοιμα ακόμη.

Θα την πω την αμαρτία μου. Μου αρέσει που τρώω του σκασμού (και ως επί το πλείστον πράγματα που μου αρέσουν) και κοντεύω τα κιλά που είχα ως συλφίδα στο Λύκειο....

Eμένα μου φαίνεται πως έχω αρχίσει να παίρνω τωρα..;) Τέρμα η περίοδος της χάριτος :lol::lol: Μαλλον συνηθισε ο οργανισμος χωρις αυτου του τύπου τους υδατανθρακες κ παίρνει από τα υπόλοιπα τωρα..

camouflage
03-02-12, 20:04
sos κοριτσια εχουμε κυμα γαστρεντεριτιδας στο σπιτι..μονο εγω εχω γλυτωσει..τι βοηθαει εκτος απο προβιοτικα και κρεας; λαχανικα οχι; φρουτα οχι; ρυζι; χαμομηλι; αυγο κανει; ο ομοιο ως συνηθως μεσω της γραμματεας χαλασμενο τηλεφωνο , η κλασσικη παιδιατρος λεει τα γνωστα..τα παιδια ζητανε γαλα και μακαρονια, η γκαπς περιπατο

Rosie
03-02-12, 20:28
Δηλαδή έχουνε γαστρεντερίτιδα τα παιδιά και πεινάνε; Περίεργο αυτό...
Κάνουνε εμετό; Αν ναι τότε για 2 ώρες μετά τον εμετό να μην φάνε ή να πιούνε απολύτως τίποτα, αυτό μου το τόνισε πάρα πολύ η παιδίατρος μας.
Σίγουρα ΟΧΙ γαλακτοκομικά, αυτό πάλι μου το τόνισε πολύ.
Αν μπορούνε ζωμό καλώς, αμφιβάλλω όμως, δοκίμασε λίγο σως μήλου ζεστού με ωμό μέλι μέσα.

Rosie
03-02-12, 20:29
Χαμομήλι μπορείς να δώσεις αλλά και πάλι 2 ώρες μετά τον εμετό, με το κουταλάκι πολύ πολύ σιγά.

camouflage
03-02-12, 20:51
Δηλαδή έχουνε γαστρεντερίτιδα τα παιδιά και πεινάνε; Περίεργο αυτό...
Κάνουνε εμετό; Αν ναι τότε για 2 ώρες μετά τον εμετό να μην φάνε ή να πιούνε απολύτως τίποτα, αυτό μου το τόνισε πάρα πολύ η παιδίατρος μας.
Σίγουρα ΟΧΙ γαλακτοκομικά, αυτό πάλι μου το τόνισε πολύ.
Αν μπορούνε ζωμό καλώς, αμφιβάλλω όμως, δοκίμασε λίγο σως μήλου ζεστού με ωμό μέλι μέσα.

οχι ειναι τοσο αδυναμα ουτε το κεφαλι δε σηκωνουν
ο ενας ειναι απο χτες στην αναρρωση..του εχει περασει ο εμετος κ΄πολυ διαρροια αλλα δεν θελει να φαει παρα μονο γαλα κ μακαρονια
ο αλλος εχει ξεκινησει σημερα (του δινω το χαμομηλι)
ο μπαμπας ξεκιναει
εγω κραταω ακομα
καλη ιδεα η σως μηλου
ευχαριστω

Rosie
03-02-12, 20:59
Εάν έχουνε περάσει οι εμετοί τότε μπορείς να δώσεις κάτι απ' αυτά εκτός από το χαμομήλι:
μήλο, μπανάνα, αχλάδι, καρότο βρασμένο και κοτόπουλο.
Αύτα μου τα είπε και πάλι η γιατρός μας.

yotasam
03-02-12, 22:26
Camouflage περαστικά.

Σήμερα μιλούσαμε με τον άντρα μου για τη διατροφή και τα συμπτώματα που έχουμε.
Ο άντρας μου εκτός από το στομάχι του είχε πάντα και έντονο αυχενικό με αποτέλεσμα έντονους πονοκεφάλους. Όταν ξεκινήσαμε τη διατροφή με την εισαγωγική (που δυστυχώς την αντεξάμε μόνο 2-3 μέρες), ο άντρας μου είχε έντονα συμπτώματα από το αυχενικό και έντονο πονοκέφαλο για όλες αυτές τις μέρες. Σήμερα μου είπε ότι από τότε δεν τον έχει ξαναπιάσει καθόλου το αυχενικό του. Και μιλάμε για ΤΟ πρόβλημα, όχι αστεία.
Διαβάζοντας, είδα ότι η gaps επηρεάζει και τους μύες. Λέτε να τον βοήθησε η διατροφή και στο αυχενικό ή είναι κανένα πλασέμπο;
Πάντως το στομάχι του είναι τέλειο όσο διάστημα κάνουμε τη διατροφή. Αισθάνεται τόσο καλά που λέει ότι δεν θα τη σταματήσει.

Τώρα η μικρή. Το κεφίρ μάλλον την πειράζει. Βέβαια τα συμπτώματα δεν είναι έντονα: έχει αυξήσει τους θηλασμούς, είναι λίγο πιο ανήσυχη και θέλει πιο πολύ αγκαλιά ανώ δεν απασχολείται πολύ μόνη της και έχει αυτά τα λίγα σπιθουράκια ακριβώς πάνω από το πάνω χείλος αριστερά. Έχει ελαττώσει την κατανάλωση του κεφίρ τις 2 τελευταίες μέρες και σήμερα το απόγευμα έκανε λίγη κοκκινίλα (ερεθισμό) στο πουλάκι της. Τι λέτε να το συνεχίσω;

valeri
04-02-12, 15:00
να ρωτησω ? με τη στεβια τι γινεται ?

zaharini
04-02-12, 15:03
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/01/23/wheat-or-rice-as-safe-starch.aspx?e_cid=20120123_DNL_art_1
ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το σιτάρι και τους υδατάνθρακες..

Katerinoula23
04-02-12, 15:17
να ρωτησω ? με τη στεβια τι γινεται ?

Aπό γλυκαντικά η Καμπελ μόνο το μέλι κ τους χουρμάδες επιτρέπει. Εκτος από τα τεχνιτά γλυκαντικά που τα απαγορεύει, τα υπολοιπα από οτι θυμάμαι λέει πως δεν έχουν δοκιμαστεί μακροπροθεσμα κι έτσι καλό είναι να αποφεύγονται....Περισσότερα δεν ξερω δυστυχως..

Katerinoula23
04-02-12, 19:12
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/01/23/wheat-or-rice-as-safe-starch.aspx?e_cid=20120123_DNL_art_1
ένα ενδιαφέρον άρθρο σχετικά με το σιτάρι και τους υδατάνθρακες..

Τι σχολιάζετε πανω σε αυτο;; Εμένα μου κανει εντύπωση που αναφέρεται στο άσπρο ρύζι..

Katerinoula23
04-02-12, 19:41
Δεν βρε παιδια εγω τώρα τελευταία πιάνω τον εαυτό μου να τρώω όλο υδατάνθρακες φρούτα κ λαχανικα , αντι για πρωτεΐνες.. Λέτε να πειραζει;;; Τρώω κ αυγά απλα το χοιρινο κ το κατσίκι τα μπουχτισα λιγο η αλήθεια ειναι..

Aglaia Papadima
04-02-12, 20:57
Aπό γλυκαντικά η Καμπελ μόνο το μέλι κ τους χουρμάδες επιτρέπει. Εκτος από τα τεχνιτά γλυκαντικά που τα απαγορεύει, τα υπολοιπα από οτι θυμάμαι λέει πως δεν έχουν δοκιμαστεί μακροπροθεσμα κι έτσι καλό είναι να αποφεύγονται....Περισσότερα δεν ξερω δυστυχως..
Και το πετιμέζι πρέπει να είναι πολύ καλό. Από τη στιγμή που τα μαγειρεμένα φρούτα είναι εντάξει, το πετιμέζι είναι μούστος που συμπυκνώνεται με βρασμό.;-)

yotasam
04-02-12, 23:33
Και το πετιμέζι πρέπει να είναι πολύ καλό. Από τη στιγμή που τα μαγειρεμένα φρούτα είναι εντάξει, το πετιμέζι είναι μούστος που συμπυκνώνεται με βρασμό.;-)

Η στάχτη που βάζουνε δεν είναι τοξική;

camouflage
05-02-12, 10:06
Camouflage περαστικά.

ευχαριστω!

Rosie
05-02-12, 10:43
Δεν βρε παιδια εγω τώρα τελευταία πιάνω τον εαυτό μου να τρώω όλο υδατάνθρακες φρούτα κ λαχανικα , αντι για πρωτεΐνες.. Λέτε να πειραζει;;; Τρώω κ αυγά απλα το χοιρινο κ το κατσίκι τα μπουχτισα λιγο η αλήθεια ειναι..

Κι εγώ το ίδιο αυτή την εποχή, κάνω πολλούς χυμούς κάτι που δεν συνήθιζα.
Αλλά θεωρώ ότι, όπως λέει και η Campbell, πρέπει ν' ακούμε το σώμα μας και να μην του πάμε κόντρα.
Μπορεί δηλαδή η ανάγκη μου αυτή για φρούτα και λαχανικά να είναι ενστικτώδης για να με προστατεύσει από τις τόσες ιώσεις που κυκλοφορούνε γύρω μου.

fairy's mom
05-02-12, 13:19
Πρόσεχε γιατί και στα σπιτικά ο καθένας βάζει ότι να ναι! πχ η πεθερά μου βάζει ένα ξινό μου το είπε, που δεν ξέρω καν τι είναι οπότε και αν επιτρέπεται. Επίσης βάζει πολύ ζεστό νερό και σχεδόν το βράζει το λεπτοκομμένο λαχανο και καρότο, που επίσης δεν έίναι και το σωστότερο.

Από ό,τι έχω καταλάβει το τεστ ευαισθησίας είναι η πρώτη ένδιαξη για το αν θα δοκιμάσεις την τροφή ή όχι, αλλά όχι ο καθοριστικός παραγοντας για το αν ο οργανισμός θα δεχτεί εν τελει την τροφή αυτήν. Γιατί δεν ξαναρχίζεις αλλά με whey αυτήν την φορά και να πας μετά στο γιαούρτι? Και κάνε πρώτα μια διακοπή 2 βδομάδων, για να είσαι σίγουρη. Τι λες?

Ο άντρας μου εκτός από το στομάχι του είχε πάντα και έντονο αυχενικό με αποτέλεσμα έντονους πονοκεφάλους.

Διαβάζοντας, είδα ότι η gaps επηρεάζει και τους μύες. Λέτε να τον βοήθησε η διατροφή και στο αυχενικό ή είναι κανένα πλασέμπο;

Τώρα η μικρή. Το κεφίρ μάλλον την πειράζει. Βέβαια τα συμπτώματα δεν είναι έντονα: έχει αυξήσει τους θηλασμούς, είναι λίγο πιο ανήσυχη και θέλει πιο πολύ αγκαλιά ανώ δεν απασχολείται πολύ μόνη της και έχει αυτά τα λίγα σπιθουράκια ακριβώς πάνω από το πάνω χείλος αριστερά. Έχει ελαττώσει την κατανάλωση του κεφίρ τις 2 τελευταίες μέρες και σήμερα το απόγευμα έκανε λίγη κοκκινίλα (ερεθισμό) στο πουλάκι της. Τι λέτε να το συνεχίσω;

Εχω το ίδιο πράγμα, μόνο που δεν μου κάνει πονοκεφάλους αλλά ημικρανίες! Διάβασα πάντως ότι ακολουθούν γκπας για τους πονοκεφάλους.

Για την μικρή σου εγώ θα το σταματαγα για κανα 2 βδομάδες και μετά θα το ξαναρχιζα κάπως έτσι
1η μερα 1κγ
2η μερα τπτ
3η μερα 1 κγ
4η μερα 1 κγ
5η μερα 2 κγ
6η μερα τπτ
7η μερα 2 κγ
και μετά θα αύξανα δοσεις κανονικά.

Κι εγώ το έχω αυτό :roll:
Σίγουρα δεν κάνει! Δεν εχει σημασία που κάνουμε την φουλ. Πρέπει τα περισσότερα γεύματα μας να είναι ζωμοί και πρωτείνη. Εγώ πάλι την πατάω γιατί δίνω προτεραιότητα στο παιδί, που τρωει τον αγλέορα και τρέφομαι πολλές φορές με λαχανικά ή ξηρούς καρπούς για να φάω κάτι...

Μ' όλο το θάρρος και χωρίς να θέλω να σε κάνω να νιώσεις άσχημα σε καμία περίπτωση πιστεύω ότι στην τοξικότητα της Σήλιας συνέβαλε και το γεγονός ότι αποθήλασε μικρή και έπινε ξένο γάλα.
Αν διάβασες η Campbell αναφέρει ότι το μητρικό γάλα προστατεύει το παιδί σε μεγάλο βαθμό από τα παθογόνα βακτήρια.

Άσχετο, αλλά το τικεράκι της Σήλιας είναι σωστό;
Α καλά Ρόζυ μου...εσύ να με κάνεις να νιώσω άσχημα? Τις ενοχές μου τις έχω πολύ καιρό τώρα! Και όσα πιο πολλά διαβάζω τόσο πιο άσχημα αισθάνομαι!
Τουλάχιστον να μαθαίνουμε από τα λάθη μας και να μην τα επαναλαμβάνουμε... (Η μάνα μου όταν ακουσε ότι δεν έχω σκοπό να αποθηλάσω στο άμεσο μέλλον την μπέμπα, μόνο που δεν λιποθύμησε :lol:)

Έχεις δικιο για το τικερ, θα το διορθωσω όταν προλαβω. Ευχαριστώ!

fairy's mom
05-02-12, 13:23
Σήμερα θα της δώσω βρασμένο καρότο. Και αν πάει καλά θα της ξεκινήσω σιγά σιγά βρασμένα λαχανικά.
Όπως καταλάβατε είμαστε στο 1ο στάδιο του 1ου σταδιου της ίντρο ακόμα! :-)
Μετράμε πλέον 22 ημέρες αλλά συνεχίζουμε με αναπτερωμένο το ηθικό! (τι σου κάνουν 2-3 καλές κενώσεις, ε?)

Camouflage πώς είσαστε?

camouflage
05-02-12, 14:00
Σήμερα θα της δώσω βρασμένο καρότο. Και αν πάει καλά θα της ξεκινήσω σιγά σιγά βρασμένα λαχανικά.
Όπως καταλάβατε είμαστε στο 1ο στάδιο του 1ου σταδιου της ίντρο ακόμα! :-)
Μετράμε πλέον 22 ημέρες αλλά συνεχίζουμε με αναπτερωμένο το ηθικό! (τι σου κάνουν 2-3 καλές κενώσεις, ε?)

Camouflage πώς είσαστε?

ο ενας μικρος επανηλθε απο τη γαστρεντεριτιδα αλλα εχει γινει πολυ παραξενος στο φαγητο, εχω καταφυγει σε μακαρονια για να φαει εστω κατι (βαζω μεσα και κοτοπουλακι με ζωμο και το βρισκει και το φτυνει) κοιμαται συνεχεια σχεδον και εχουμε τα απιστευτα tantrums!! εδω επιβεβαιωνεται η γκαπς!
ο αλλος απο χτες συνηλθε πολυ γρηγορα απο εμετο κ διαρροιες, τα περασε πολυ ελαφρα, αλλα εχει ανεβασει απο το βραδυ πυρετο 38.5 και εχτες ολη μερα εκανε πολυ λιγα τσισα παρολο που ηπιε χαμομηλι και εφαγε κοτοπουλο κ ζουμι..εχω αγχωθει γιατι τωρα εχει μονο πυρετο κ μετα το πρωινο που ξυπνησε κ εφαγε μπανανα κ μηλο, δε δεχεται τιποα να φαει κ να πιει, θελει μονο να κοιμαται στην αγκαλια μου...με το ζορι λιγο νερο

Katerinoula23
05-02-12, 21:12
ο ενας μικρος επανηλθε απο τη γαστρεντεριτιδα αλλα εχει γινει πολυ παραξενος στο φαγητο, εχω καταφυγει σε μακαρονια για να φαει εστω κατι (βαζω μεσα και κοτοπουλακι με ζωμο και το βρισκει και το φτυνει) κοιμαται συνεχεια σχεδον και εχουμε τα απιστευτα tantrums!! εδω επιβεβαιωνεται η γκαπς!
ο αλλος απο χτες συνηλθε πολυ γρηγορα απο εμετο κ διαρροιες, τα περασε πολυ ελαφρα, αλλα εχει ανεβασει απο το βραδυ πυρετο 38.5 και εχτες ολη μερα εκανε πολυ λιγα τσισα παρολο που ηπιε χαμομηλι και εφαγε κοτοπουλο κ ζουμι..εχω αγχωθει γιατι τωρα εχει μονο πυρετο κ μετα το πρωινο που ξυπνησε κ εφαγε μπανανα κ μηλο, δε δεχεται τιποα να φαει κ να πιει, θελει μονο να κοιμαται στην αγκαλια μου...με το ζορι λιγο νερο

Μην αγχωνεσαι για τόσο πυρετο κ γιατι δεν θελει να φάει... Ειναι νωρίς ακόμη κ το στόμαχακι του να μην αντέχει. Αν συνεχιστεί αυτο να ανησυχησεις.. Αντι για μακαρόνια στον πρώτο δεν δίνεις καλύτερα ρύζι;;; Γενικα ουτε αυτο επιτρέπεται στην gaps αλλα θεωρείται πολυ πιο ασφαλές κ ωφέλιμο απο το σιτάρι.

Καλο κουράγιο!!!( εγω με το ενα δεν την παλεύω καμμια φορα που να το είχα εις διπλουν:cool:)

Katerinoula23
05-02-12, 21:19
Fairy's mom για πες μου περισσοτερα αν κ όταν μπορεις...για τους υδατάνθρακες εννοω.. Στην αρχη σκέφτηκα το άρθρο της Καμπελ που αναφέρεται κ η Rosie στο να ακουμε το σώμα μας..ίσως να περνάω αποτοξινωτικη φάση. Αλλα απο την άλλη σκεφτομαι μήπως απλα βρήκα μια διέξοδο στους υδατάνθρακες πάλι... Γενικα εγω παντα ημουν ψιλό τύπος υδατανθρακα..

Απο πρωτεΐνη τι θα με συμβουλευατε;; Μήπως να τρώω πιο πολλα αυγά;;
Να πάρει εχουμε κανει πλούσια τα βιολογικαδικα :evil:...

Katerinoula23
05-02-12, 21:23
Χτες το βράδυ έφτιαξα με επιτυχία το πρώτο μου γιαουρτακι με την παραπομπή στο θέμα των βιολογικών, με τις συμβουλές της Valeri κ της Fairys mom..

Ερώτηση... Το έβαλα χτες στις 1 το βράδυ στο ψυγείο.. Ποτε μπορω να το καταναλωσω;; Κ πόσες μερες διατηρείται;; Επισης την μαγιά που, πως κ πόσο την αποθηκευουμε;;

miriki
05-02-12, 22:01
Νομίζω ότι το γιαούρτι αυτό δε χαλάει. Όταν κοντεύει να σου τελειώσει και θέλεις να φτιάξεις το επόμενο αντιστοιχείς μια κουταλιά της σούπας για κάθε λίτρο γάλα.

Rosie για να ξέρεις σήμερα για να αντισταθμίσω τα απύθμενο ξενύχτι των τελευταίων 2 ημερών (δύο ώρες κοιμήθηκα την Παρασκευή και 4 χθες- έχει κάνει λαρυγγίτιδα ο μικρός), χτύπησα την παστούλα από τα φρες. Με έχεις καταστρέψει! :)

camouflage περαστικά. Δώσε χρόνο θα επανέλθουν.

Τα αβγά είναι καλή ιδέα. Ίσως και το ψαράκι αν το σηκώνεις ή ακόμη και τα θαλασσινά που πλησιάζουν και οι μέρες της νηστείας (καλαμάρια και τέτοια εννοώ). Ίσως και ζωμούς.

Νεραϊδομαμά κι εγώ το ίδιο κάνω. Δίνω προτεραιότητα στον μικρό κι εγώ κουκουρούκου. Ειδικά τα μεσημέρια πολλές φορές ξεχνάω να φάω. Άσε που μου πίνει και τους ζωμούς μου το σκ@το και βαριέμαι μετά να ξαναετοιμάζω....

miriki
05-02-12, 22:03
Ηλίθια ερώτηση αλλά καθοριστική για την παραγγελία, όταν ανοίγουμε την κάψουλα με τα προβιοτικά μετά ξανακλείνει; Αν του βάλω τη μισή ας πούμε την υπόλοιπη τι θα την κάνω; Να την πιω εγώ;

camouflage
05-02-12, 22:20
Ειδικά τα μεσημέρια πολλές φορές ξεχνάω να φάω.

ε μα να ειδες, εγω γιατι δε το παθαινω αυτο και ολο τσιμπολογαω!...κανω τη διαιτα του Kerrygold (εμενταλ, ρεγκατο και τσενταρ)

ευχαριστω κοριτσια, που θα παει θα περασει :-(

Rosie
05-02-12, 23:27
Rosie για να ξέρεις σήμερα για να αντισταθμίσω τα απύθμενο ξενύχτι των τελευταίων 2 ημερών (δύο ώρες κοιμήθηκα την Παρασκευή και 4 χθες- έχει κάνει λαρυγγίτιδα ο μικρός), χτύπησα την παστούλα από τα φρες. Με έχεις καταστρέψει! :)

Κι εμείς χθες είχαμε επισκέψεις και μας φέρανε ένα κουτάκι γεμάτο διάφορα καλούδια από το Fresh!
Kαι φυσικά δεν άντεξα και έφαγα ένα σουφλέ σοκολάτας, θεϊκό... !
Τουλάχιστον δεν έχει γαλακτοκομικά αυτό. :rolleyes:

βασικά κανείς άλλος δεν έφαγε γλυκό (στην κόρη μου έδωσα το καθιερωμένο κέικ καρότου μια και είναι λιχούδω!) και έτσι τώρα στο ψυγείο έχω άλλα τέσσερα γλυκά (κάποια με σοκολάτα και σαμπάνια, ένα σουφλέ και πάλι και ένα με σοκολάτα και φουντούκι) που με κοιτάνε και τα κοιτάω... :roll:
Αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ, κάποια στιγμή που θα κοιμάται αύριο η μικρή το σουφλέ θα το φάω! :mrgreen:

Katerinoula23
05-02-12, 23:52
Κι εμείς χθες είχαμε επισκέψεις και μας φέρανε ένα κουτάκι γεμάτο διάφορα καλούδια από το Fresh!
Kαι φυσικά δεν άντεξα και έφαγα ένα σουφλέ σοκολάτας, θεϊκό... !
Τουλάχιστον δεν έχει γαλακτοκομικά αυτό. :rolleyes:

βασικά κανείς άλλος δεν έφαγε γλυκό (στην κόρη μου έδωσα το καθιερωμένο κέικ καρότου μια και είναι λιχούδω!) και έτσι τώρα στο ψυγείο έχω άλλα τέσσερα γλυκά (κάποια με σοκολάτα και σαμπάνια, ένα σουφλέ και πάλι και ένα με σοκολάτα και φουντούκι) που με κοιτάνε και τα κοιτάω... :roll:
Αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ, κάποια στιγμή που θα κοιμάται αύριο η μικρή το σουφλέ θα το φάω! :mrgreen:

Εμένα τα γλυκα ακομα δεν με αγγίζουν... Κι απο παλια επειδη τρελαίνομαι για ζαχαροπλαστική έφτιαχνα κ εγω έτρωγα μια κουτάλια ή κ καθολου... Το ρύζι κ το ψωμι μου λείπουν περισσοτερο... Ενα ρυζοτο πχ με παρμεζανα....:rolleyes:. Εμένα μου εχουν λείψει πολυ κ τα τυρια...πραγματικα έχω γυρω στους 8 μηνες αποχής κ θαυμάζω άλλες κοπέλες που κανετε χρονια :shock: μου φαίνεται ακατόρθωτο...

Katerinoula23
06-02-12, 00:44
Νομίζω ότι το γιαούρτι αυτό δε χαλάει. Όταν κοντεύει να σου τελειώσει και θέλεις να φτιάξεις το επόμενο αντιστοιχείς μια κουταλιά της σούπας για κάθε λίτρο γάλα.

Ωραια δοκιμασα το γιαουρτακι κι έδωσα κ ελάχιστο στη μικρη ( πιο πολυ ζουμακι εγλυψε ). Πολυ νόστιμο κ η μικρη κατενθουσιαστηκε!!! ( μακάρι να το ανέχτει )
Το έφτιαξα τελικα με γάλα Λιβαδερου κ μαγιά Εβολ βιολογικό...

Εσείς το στραγγιζετε;;; Διάβασα σε 4απλο τουλπανι;;;

DaF
06-02-12, 20:24
δεν ξερω αν το εχετε ηδη βαλει, αλλα ελαβα σημερα αυτο το λινκ:http://ombar.co.uk/

:)

fairy's mom
06-02-12, 20:40
Μην αγχωνεσαι για τόσο πυρετο κ γιατι δεν θελει να φάει... Ειναι νωρίς ακόμη κ το στόμαχακι του να μην αντέχει.
Συμφωνώ! Κι εγώ στην βδομάδα ήμουν καλά, ενώ τα συμπτώματα υποχώρησαν από την 4η μέρα.

fairy's mom
06-02-12, 20:48
Fairy's mom για πες μου περισσοτερα αν κ όταν μπορεις...για τους υδατάνθρακες εννοω.. Στην αρχη σκέφτηκα το άρθρο της Καμπελ που αναφέρεται κ η Rosie στο να ακουμε το σώμα μας..ίσως να περνάω αποτοξινωτικη φάση. Αλλα απο την άλλη σκεφτομαι μήπως απλα βρήκα μια διέξοδο στους υδατάνθρακες πάλι... Γενικα εγω παντα ημουν ψιλό τύπος υδατανθρακα..

Απο πρωτεΐνη τι θα με συμβουλευατε;; Μήπως να τρώω πιο πολλα αυγά;;
Να πάρει εχουμε κανει πλούσια τα βιολογικαδικα :evil:...

Εμένα τα γλυκα ακομα δεν με αγγίζουν... Κι απο παλια επειδη τρελαίνομαι για ζαχαροπλαστική έφτιαχνα κ εγω έτρωγα μια κουτάλια ή κ καθολου... Το ρύζι κ το ψωμι μου λείπουν περισσοτερο... Ενα ρυζοτο πχ με παρμεζανα....:rolleyes:. Εμένα μου εχουν λείψει πολυ κ τα τυρια...πραγματικα έχω γυρω στους 8 μηνες αποχής κ θαυμάζω άλλες κοπέλες που κανετε χρονια :shock: μου φαίνεται ακατόρθωτο...
Μία από τα ίδια. Κι εμένα το αλμυρό μου λείπει.
Εγώ απλά φροντίζω να τρώω πολύ κολοκύθα σε σούπα κυρίως και καρότο για να είμαι σίγουρη ότι παίρνω υδατανθρακες. Αλλά νομίζω το σημαντικό είναι να πίνουμε πολλούς ζωμούς, λίπη και κρέας με ζελατινη κατά προτίμηση και φυσικά αυγά. Αυτά υποτιθεται ότι πρέπει να αποτελούν το 80% της ημερήσιας τροφής μας! Κατά τα άλλα δεν έχω ψάξει το θέμα υδατανθρακες Κατερίνα. Μόλις προλάβω θα το κάνω και αν βρω χρήσιμες πληροφορίες θα σας πω.

Αχ βρε Ρόζυ με τους γλυκούς σου πειρασμούς! Είπαμε είμαι του αλμυρού, αλλά το σουφλέ σοκολάτας ήταν πάντα αδυναμία μου! Είσαι για να δίνεις κουράγιο εσύ! :lol::lol::lol:

fairy's mom
06-02-12, 20:55
Ερώτηση... Το έβαλα χτες στις 1 το βράδυ στο ψυγείο.. Ποτε μπορω να το καταναλωσω;; Κ πόσες μερες διατηρείται;; Επισης την μαγιά που, πως κ πόσο την αποθηκευουμε;;
ΑΠό σήμερα το πρωί που κρύωσε είναι έτοιμο. Δύο βδομάδες σίγουρα. Μην σου πω και παραπάνω. Όπως είπα στο "σεμινάριο" :D μου έχει τύχει γιαούρτι να έχει μία καφετί πέτσα πάνω που έλγες ότι πάει για τα σκουπίδια, αλλά όταν την έβγαλα το γιαούρτι ήταν μια χαρά, απλά λίγο πιο ξινό. Το φάγαμε κανονικά.

Νεραϊδομαμά κι εγώ το ίδιο κάνω. Δίνω προτεραιότητα στον μικρό κι εγώ κουκουρούκου. Ειδικά τα μεσημέρια πολλές φορές ξεχνάω να φάω. Άσε που μου πίνει και τους ζωμούς μου το σκ@το και βαριέμαι μετά να ξαναετοιμάζω....
Πώς φαίνεται η καλή μαθητρια που προσεχε!! :lol:
Απλά αν το δείτε λίγο νερουλό στραγγίστε το λιγάκι.
Και όχι πάνω από 1 κσ ανά λίτρο γιατί θα σας βγει νερουλό (πηγή: wild fermentation)

Εσείς το στραγγιζετε;;; Διάβασα σε 4απλο τουλπανι;;;
To στραγγίζω όταν θέλω να κάνω whey ή για τον άντρα μου που το θέλει και χωρίς ζουμί καθόλου αν γίνεται. Αλλά βάζω μόνο μία πετσέτα και άντε αν είναι μεγάλη διπλωμένη στα 2.

fairy's mom
06-02-12, 20:58
Κακό αυτό που κάνουμε, γιατί θηλάζουμε...Αλλά πολλές φορές δεν έχω χρόνο ουτε νερό να πιω, όχι να κάτσω να φάω ή να ετοιμάσω και για μένα!

Ηλίθια ερώτηση αλλά καθοριστική για την παραγγελία, όταν ανοίγουμε την κάψουλα με τα προβιοτικά μετά ξανακλείνει; Αν του βάλω τη μισή ας πούμε την υπόλοιπη τι θα την κάνω; Να την πιω εγώ;
Εννοείται ότι ξανακλείνει. Εγώ την ίδια κάψουλα την έχω πλέον 4 δόσεις. Στην αρχή την είχα 8 δόσεις!

fairy's mom
06-02-12, 21:03
Εμάς τελικά μας πείραξε το καρότο! :(

Έκανε χθες τρεις φορές κακά (μία για καθε καρότο που έφαγε :rolleyes:), την 3η φορά είχε κομμάτια καρότου, έκανε σύγκαμα σε πουλάκι και πωπό και είχε άσχημο ύπνο (ξύπναγε, ήταν ανήσυχη και γκρινιάρα).

Διάβασα για Low Oxalate Diet. Πρέπει να δω μήπως είναι αυτό το πρόβλημα μας τελικά. Γιατί αλλιώς γιατί να την πειράξει το καλά βρασμένο καρότο μετά από 3 μέρες με αρκετά καλές κενωσεις? :confused: :(

Σήμερα δεν έχει κάνει κακά για να έχω εικόνα.

fairy's mom
06-02-12, 21:41
Αναρωτιόμουν αν έχει πάρει καμία από εσάς αυτό
http://www.specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=181
Ρόζυ κυρίως εσύ, που έχεις καλή σχέση με τα βότανα. Διάβασα ότι ακόμα και τον στρεπτόκοκο τον αντιμετωπίζουν με αυτό, προκειμένου να αποφύγουν την αντιβίωση όσο κάνουν γκαπς.

Katerinoula23
06-02-12, 21:45
δεν ξερω αν το εχετε ηδη βαλει, αλλα ελαβα σημερα αυτο το λινκ:http://ombar.co.uk/

:)

Χα είναι η σοκολάτα που έλεγα στη Ροζυ με τα godji!!! Πολύ καλη κ νόστιμη :p

Rosie
06-02-12, 21:48
Αναρωτιόμουν αν έχει πάρει καμία από εσάς αυτό
http://www.specialhealthstore.co.uk/ShowDetails.asp?id=181
Ρόζυ κυρίως εσύ, που έχεις καλή σχέση με τα βότανα. Διάβασα ότι ακόμα και τον στρεπτόκοκο τον αντιμετωπίζουν με αυτό, προκειμένου να αποφύγουν την αντιβίωση όσο κάνουν γκαπς.

Nαι, είναι πολύ καλό και αποτελεσματικό αλλά ο Mercola λέει ότι δεν κάνει για εγκύους και θηλάζουσες :(
Αν θες ρώτα και τη Leslie, αλλά εγώ για να είμαι safe δεν το παίρνω ποτέ.

fairy's mom
06-02-12, 22:26
Διαβασα αυτό στο yahoo και ειπα σας να το κανω ένα copy paste. Ειναι το ghee από το iherb
I was in my local Natural Grocers yesterday and found Purity Farms Ghee. It did
say organic and grass-fed, but not 100% grass-fed. So I emailed them this
morning and got a very quick response. This is what they said:

Thank You for writing to us! We work with almost 50 small family farms (30
cows or less) so the breeds vary a bit, but the cows are: mostly Brown Swiss,
followed by Jersey, Guernsey and Holstein. The cows are not over milked and
they take approximately 6 months off when they give birth and just care for
/nurse the young. The male cows are not sold for veal. The cows are not
de-horned. The cows graze everyday and they are on a 100% organic grass diet
(they like organic wiId-flowers,so there are some of those in there, too!) The
grazing of the cows is on a rotation basis, so they always have fresh grass to
eat. If they should get a cold (rare, but it can happen!) they are given
homeopathic remedies and are kept off the milking line for twice the government
recommended time. Due to their fine, natural care, the cows live a long (and
happy!) life. Happy Cooking! Purity Farms, Inc.

Rosie
06-02-12, 23:10
Ωραία, ευχαριστούμε!
Τι τέλεια θα ήτανε να μπορούσαμε να βρούμε τέτοιο γάλα στην Ελλάδα, ε;

Rosie
06-02-12, 23:12
Αυτό το διαβάσατε, είναι πολύ ενδιαφέρον!

GAPS Diet Myths (http://www.cheeseslave.com/gaps-diet-myths/)

fairy's mom
07-02-12, 10:17
Για το τεστ ευαισθησιας

Ερωτηση:I assume you can "pass" the skin test and still not be able to handle the
food. Does anyone have experience with this?
Απαντηση:Yes, I can "pass" the skin test for yogurt or yogurt cream, and still have a big
reaction. I still think the test is worth doing--perhaps it could save you from
a few days of not very fun experiences, but with me anyhow, it's no guarantee.

Rosie
07-02-12, 10:28
Άρα δίνει και ψευδώς αρνητικό αποτέλεσμα :(

yotasam
07-02-12, 10:39
Εμάς τελικά μας πείραξε το καρότο! :(

Έκανε χθες τρεις φορές κακά (μία για καθε καρότο που έφαγε :rolleyes:), την 3η φορά είχε κομμάτια καρότου, έκανε σύγκαμα σε πουλάκι και πωπό και είχε άσχημο ύπνο (ξύπναγε, ήταν ανήσυχη και γκρινιάρα).

Διάβασα για Low Oxalate Diet. Πρέπει να δω μήπως είναι αυτό το πρόβλημα μας τελικά. Γιατί αλλιώς γιατί να την πειράξει το καλά βρασμένο καρότο μετά από 3 μέρες με αρκετά καλές κενωσεις? :confused: :(

Σήμερα δεν έχει κάνει κακά για να έχω εικόνα.

Από ότι είδα το καρότο δεν έχει Oxalate
http://whfoods.org/genpage.php?dbid=48&tname=george
Το είχα ψάξει και εγώ τις προάλλες επειδή όταν έφαγε πολλά φυστίκια μου έκανε σύγκαμα με τα τσίσια. Πάντως ακόμη και έτσι να είναι η gaps είναι η μόνη λύση προς το παρόν.
Επίσης άλλη μια διαφωτιστική σελίδα
http://www.lowoxalate.info/
Υπομονή

yotasam
07-02-12, 10:50
Tι λέτε για το βάκιλο Lactobacillus acidophilus που είναι κατά των oxalates;

miriki
07-02-12, 13:01
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Και όντως δεν πρέπει να μένουμε νηστικές.Ψάχνω να βρω εύκολες γρήγορες λύσεις για το κρέας τουλάχιστον. Σήμερα δοκιμάζουμε πανσέτα χοιρινή. Για να δούμε. Εμείς έχουμε θέμα και με το ψάρι οπότε έχω κρεατιάσει. Περιμένω να νιώσει ο μικρός λίγο καλύτερα (με κόλλησε κι εμένα την ίωση μάλλον ευτυχώς που δεν κάνω λαρυγγίτιδα κι εγώ) να δοκιμάσω και κανένα καλαμάρι και κανένα χταπόδι. Κάπου είχα δει συνταγή για πηχτή χταποδιού, θα το ψάξω και θα σας πω.

Όπως και τα πατσ τεστσ που κάνουν οι αλλεργιολόγοι. Τουλάχιστον δείχνει ότι δεν έχεις άμεση αλλεργία αναφυλακτικού τύπου, που είναι στ' αλήθεια επικίνδυνη.

mesastoura
07-02-12, 13:38
'Ισως αν παίρναμε προβιοτικά με αυξημένο αυτό το βάκιλο Lactobacillus acidophilus
...
Πού θα βρούμε όμως αυτό το προβιοτικό;
...
Το έχω πάρει αυτό μετά από σύσταση του ... ομοιοπαθητικού μου:) πριν κάπου 1,5 χρόνο. Το βρήκα στο φαρμακείο που προμηθεύομαι τα ομοιοπαθητικά, το είχαν σε ψυγείο, θυμάμαι πως είχε 2 μάρκες.

yotasam
07-02-12, 13:46
Το έχω πάρει αυτό μετά από σύσταση του ... ομοιοπαθητικού μου:) πριν κάπου 1,5 χρόνο. Το βρήκα στο φαρμακείο που προμηθεύομαι τα ομοιοπαθητικά, το είχαν σε ψυγείο, θυμάμαι πως είχε 2 μάρκες.

Είναι μόνο αυτός ο βάκιλος ή είναι σκεύασμα με πολλά μέσα; Ποια είναι η μάρκα; Λέτε αν το πάρουμε από μόνες μας να κάνει κακό;

fairy's mom
07-02-12, 14:46
Τι τέλεια θα ήτανε να μπορούσαμε να βρούμε τέτοιο γάλα στην Ελλάδα, ε;
Ενώ λυπομουν την αδερφή μου που μένει μόνιμα Αγγλία, τώρα με την γκαπς μην σας πω ότι την ζηλεύω κιόλας! :mrgreen:

Δυστυχώς ναι! Αν και το περίμενα ότι ήταν ετσι, αλλά να και μία κοπέλα που το πιστοποιεί από την εμπειρία της.

Από ότι είδα το καρότο δεν έχει Oxalate
http://whfoods.org/genpage.php?dbid=48&tname=george
Το είχα ψάξει και εγώ τις προάλλες επειδή όταν έφαγε πολλά φυστίκια μου έκανε σύγκαμα με τα τσίσια. Πάντως ακόμη και έτσι να είναι η gaps είναι η μόνη λύση προς το παρόν.
Επίσης άλλη μια διαφωτιστική σελίδα
http://www.lowoxalate.info/
Υπομονή
Και όμως στο yahoo με ενημερωσαν ότι το καρότο έχει πολύ! Και επίσης διάβασα ότι υπάρχουν διάφορες λίστες αντικρουόμενες μεταξύ τους συχνά. Θέλει ψάξιμο. Θα επανέλθω με πληροφορίες...
Σήμερα θα δώσω κολοκύθα όπως με συμβούλεψαν και θα σας πω. Χθες δεν είχε κένωση και σήμερα είχε μία μεχρι στιγμής και μάλιστα καλή! Οπότε με παίρνει για το πείραμα της κολοκύθας.

Επίσης με ενημερωσαν ότι:
I believe that Julie Matthews will work with people via Skype. You
should be able to find her website or find her on Facebook easily.

Θα την ψάξω και αν δω ότι μου εμπνέει εμπιστοσύνη ίσως απευθυνθώ σε αυτήν

fairy's mom
07-02-12, 14:48
Διάβασα και αυτό που ίσως αφορά πολλές από εμάς που έχουν δύσκολα παιδιά.
My three year old has been on GAPS for 15 months. While we have seen
lots of improvements in his digestion, his behavioural problems still linger. He
is moody, whiny, clingy and obsessive. There have been days here and there where
I have seen his true personality – without all the behaviours – and those days
were glorious! I want so badly for him to feel this way more often. Am I missing
something? Why do we still have such issues with behaviours when we have
followed the diet strictly? Could we be feeding him something that he is
reacting to without realising it? Could he be deficient in certain nutrients? We
eat mostly meats, veggies, fats and fermented foods. Your child may not be producing enough neurotransmitters in the brain,
particularly serotonine and dopamine. A lot of serotonine and dopamine
production happens in the gut, and it takes time for this function to recover.
Lack of those two can make him moody, clingy and obsessive. An amino acid 5HTP
is the pre-curser for serotonine production in the body, while tyrosine is the
precursor for dopamine production. These two amino acids need co-factors to work
well: niacin, biotin, vitamin B6, folic acid, magnesium and zinc. There are many
supplements on the market with these ingredients. For a three year old start
from 50mg of 5HTP at bedtime for 5 days, then add the same dose in the mornings
for 5 days, then move to 100mg at bedtime plus 50mg in the mornings. For
tyrosine give 500mg in the mornings only. This measure is temporary to boost
your son's production of neurotransmitters. In about 3-4 months you may be able
to slowly reduce their dose and remove them."

fairy's mom
07-02-12, 14:49
there are ways to test these levels. Then you'll know for sure. See neurogistics.com for the tests
(no MD or practitioner needed!). We've used these tests and YES, they are very
revealing.

fairy's mom
07-02-12, 14:52
Το ψάχνω και άλλο και έχω βρει κάποια πράγματα. Επίσης θα επανέλθω με πληροφορίες, γιατί τα προβλήματα αυτά της συμπεριφοράς τα θεωρώ πολύ συχνά σε γκαπς παιδιά αλλά και σε ενηλικες. Επίσης συνδιάζονται και με αυπνίες, αν κάποιος έχει.
Προσοχή όμως στην αυπνία, διάβασα ότι αν είναι σε συγκεκριμένες ώρες, 1-3 το πρωί, μπορεί να οφείλεται σε καθαρισμό του συκωτιού(?)...
Όσο προλαβαίνω ψάχνω και θα σας ενημερώνω.

camouflage
07-02-12, 15:20
Σήμερα θα δώσω κολοκύθα όπως με συμβούλεψαν και θα σας πω.

Για ποιο λογο σε συμβουλεψαν να δωσεις κολοκύθα; Για τις κενωσεις;

camouflage
07-02-12, 15:25
lots of improvements in his digestion, his behavioural problems still linger. He
is moody, whiny, clingy and obsessive. There have been days here and there where
were glorious! I want so badly for him to feel this way more often. Am I missing
reacting to without realising it? Could he be deficient in certain nutrients? We
eat mostly meats, veggies, fats and fermented foods. Your child may not be producing enough neurotransmitters in the brain,
precursor for dopamine production. These two amino acids need co-factors to work
well: niacin, biotin, vitamin B6, folic acid, magnesium and zinc. There are many

το ειχα δει αυτο...επισης ειχα βρει οτι το 5HTP βοηθαει και τις ημικρανιες..
http://www.instantheadacherelief.com/migraines.html

fairy's mom
07-02-12, 19:36
Για ποιο λογο σε συμβουλεψαν να δωσεις κολοκύθα; Για τις κενωσεις;

Γιατί έχει low oxalates. Της έδωσα σήμερα λίγη, και μέχρι στιγμής τα κακά της είναι καλά. Αύριο θα συνεχιστεί το πείραμα. Πάντως μου είπαν ότι πρέπει να μην τα βάζω ούτε στους ζωμούς που ετοιμάζω, γιατί μένει εννοείται στο ζωμό.

Το εδωσα το βιβλιο και ειναι ετοιμο. Θα το εχω αύριο και από μεθαυριο στο δίνω μαζί με το πιατο :)

camouflage
07-02-12, 21:48
Γιατί έχει low oxalates. Της έδωσα σήμερα λίγη, και μέχρι στιγμής τα κακά της είναι καλά. Αύριο θα συνεχιστεί το πείραμα. Πάντως μου είπαν ότι πρέπει να μην τα βάζω ούτε στους ζωμούς που ετοιμάζω, γιατί μένει εννοείται στο ζωμό.

Το εδωσα το βιβλιο και ειναι ετοιμο. Θα το εχω αύριο και από μεθαυριο στο δίνω μαζί με το πιατο :)

oxalates ε;εχω μεινει πισω στο διαβασμα!!
ευχαριστω παρα πολυ!!

Katerinoula23
07-02-12, 22:19

Fairy ' mom ειναι αυτο που σου έλεγα κ σε συνδυασμό με την μη πρόσληψη τροφών που προκαλούν άμεση πρόκληση τους εχουμε αυτη τη συμπεριφορά...

Είδα για ενα σκευασμα...εσυ έχεις κατι υποψιν;;;

yotasam
07-02-12, 22:52
Πιαθνόν τελικά ένα προβιοτικό με το βάκιλο Lactobacillus acidophilus να δώσει κάποια λύση αν το πρόβλημα είναι πράγματι το αυξημένο oxalate:

http://www.greatplainslaboratory.com/home/span/oxalates.asp

Probiotics may be very helpful in degrading oxalates in the intestine. Individuals with low amounts of oxalate-degrading bacteria are much more susceptible to kidney stones (21). Both Lactobacillus acidophilus and Bifidobacterium lactis have enzymes that degrade oxalates (22).

Increase intake of essential omega-3 fatty acids, commonly found in fish oil and cod liver oil, which reduces oxalate problems (23). High amounts of the omega-6 fatty acid, arachidonic acid, are associated with increased oxalate problems (24).

Το μουρουνέλαιο που παραγγείλαμε τι σύνθεση σε ωμέγα έχει;
Φοβάμαι μήπως κάνουμε κακό αντί για καλό.

Νεραιδομαμά και σε αυτή τη λίστα δεν αναφέρεται το καρότο. Σε ποια λίστα το βρήκες;

yotasam
07-02-12, 22:56
Και μια άλλη έρευνα για αυτό το βάκιλο που λέει ότι μειώνει τα επίπεδα oxalates
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17953571

yotasam
07-02-12, 23:02
Σε αυτό το σάιτ
http://www.vitaminherbuniversity.com/topic.asp?categoryid=3&topicid=1030#subcatid19
αναφέρει ότι αυτός ο βάκιλος βρίσκεται στο γιαούρτι, γάλα που έχει υποστεί ζύμωση (υποθέτω ότι εμπεριέχεται και το κεφίρ). Λέει επίσης ότι είναι κατά της διάρροιας. Υποθέτω ότι κάποιος που έχει δυσανεξία σητ λακτόζη θα είναι ασφαλής αν τον πάρει σε κάψουλες.

Υπάρχουν επίσης παραπομπές σε πολλές έρευνες σχετικές με αυτό το βάκιλο.

yotasam
07-02-12, 23:08
Εδώ βρήκα την πιο αναλυτική λίστα και πράγματι έχει τα καρότα
http://www.ohf.org/docs/Oxalate2004.pdf

Aglaia Papadima
07-02-12, 23:48
Για τα προβιοτικά:

http://www.worldgastroenterology.org/assets/downloads/en/pdf/guidelines/19_probiotics_prebiotics.pdf

camouflage
08-02-12, 00:15
Κοριτσια το μεδουλι το βαζετε και αυτο καταψυξη ή πρεπει να καταναλωθει σε μια μερα; Κοντα μισο μετρο ποδι μοσχαριου εβγαλε πολυ μεδουλι..

fairy's mom
08-02-12, 12:32
According to Susan Owens, who has pioneered research into oxalates and the low oxalate diet, the body produces excess oxalates when there is a deficiency of vitamin B6. Because this is one of the primary features of Pyrroluria, it may make sense to test people sensitive to oxalates for this condition. This is done with a $40 urine test so it is an easy test to do. Many people have noticed that supplementing with B6 helps reduce the effects of oxalates, and can even lead to “oxalate dumping” which is essentially a temporary worsening of symptoms from detoxing oxalates quickly.

In addition to reducing oxalate intake, there are other things that can be done to help. Taking calcium citrate before meals helps by binding with the oxalic acid in the food, thereby keeping the oxalate crystals in the GI tract so that they can be excreted rather than being absorbed into the bloodstream. Wikipedia cites research showing that this protocol can reduce uptake of oxalates by the body by as much as 97% in rats. Supposedly, taking probiotics is one of the most powerful things that can be done. There are good bacteria which are able to absorb and neutralize oxalates, which might be why many people do not seem to be hurt by them. Specifically, the probiotic Bifidus Infantis is supposed to be helpful (and possibly all of the Bifido bacteria), and the prescription probiotics VSL #3 is also supposed to be very effective. Magnesium can help the body rid itself of oxalate, and the amino acid arginine can reduce the symptoms associated with oxalate dumping, such as pain.

απο εδω
http://roosclues.blogspot.com/2009/10/oxalates-and-low-oxalate-diet.html

fairy's mom
08-02-12, 12:33
γραφτηκα στην ομαδα του γιαχου και πηρα μια πολυ ενημερωμενη λιστα από εκεί. Θα σας την στείλω με μειλ (οποιου το μειλ δεν έχω και θελει την λίστα ας μου το στείλει)

fairy's mom
08-02-12, 12:42
I found one supplement in the health food store that had the GABA and some
cofactors in it. I had to purchase the 5-HTP seperately. I haven' t found it to
be helpful though. So, no, I haven't found a product that specifically has all
of these things, but take the list to your health food store, and see if someone
can help you.I just ran across this supplement (link below), but haven't had a chance to read
through the information thoroughly to make sure it is GAPS OK. It looks
promising though.
http://www.lidtke.com/slumber-ez (http://www.lidtke.com/slumber-ez)
Κατερινα βρηκα αυτό αλλά ακομα δεν έχω προλάβει να το ψαξω καλά το όλο θεμα.

fairy's mom
08-02-12, 12:43
Κοριτσια το μεδουλι το βαζετε και αυτο καταψυξη ή πρεπει να καταναλωθει σε μια μερα; Κοντα μισο μετρο ποδι μοσχαριου εβγαλε πολυ μεδουλι..

Για κανα 2μερο θα το έβαζα και στο ψυγείο. Αλλιώς βαλτο καταψυξη

yotasam
08-02-12, 13:26
I found one supplement in the health food store that had the GABA and some
cofactors in it. I had to purchase the 5-HTP seperately. I haven' t found it to
be helpful though. So, no, I haven't found a product that specifically has all
of these things, but take the list to your health food store, and see if someone
can help you.I just ran across this supplement (link below), but haven't had a chance to read
through the information thoroughly to make sure it is GAPS OK. It looks
promising though.
http://www.lidtke.com/slumber-ez (http://www.lidtke.com/slumber-ez)
Κατερινα βρηκα αυτό αλλά ακομα δεν έχω προλάβει να το ψαξω καλά το όλο θεμα.

Όταν είχα ρωτήσει την ομοιοπαθητικό μου για τέτοιου είδους σκευάσματα μου είχε πει ότι είναι καλύτερα να μην τα δοκιμάζουμε γιατί δεν έχουν γίνει επαρκείς έρευνες για το κατά πόσο είναι εθιστικές οι ουσίες που περιέχουν.

YIOUPI
08-02-12, 17:15
Γεια σας!
Μετα από συζητηση στο τόπικ της αλλεργίας κ στο τόπικ των ομοιο παιδιατρων με παρεπεμψαν 4 συμφορουμιτισσες στο συγκεκριμενο τόπικ.
Προς το παρόν γραφω απλά γαι παρακολουθηση του θεματος αφού από όσο το έχω δει μου φαινεται βουνο όλη αυτή η διαιτα....
Αναρωτιέμαι όμως αν δεν την τηρήσω αυστηρα αλλά κάποιες γενικες αρχές της όπως πχ ζωμοι, τουρσια αποφυγή ζαχαρης(όχι τελείως:oops::oops:), λήψη προβιοτικών, θα βοηθησω τον οργανισμό μου (κ του μωρού) ή όχι??
Ευχαριστω πολύ!

camouflage
08-02-12, 17:27
Γεια σας!
Μετα από συζητηση στο τόπικ της αλλεργίας κ στο τόπικ των ομοιο παιδιατρων με παρεπεμψαν 4 συμφορουμιτισσες στο συγκεκριμενο τόπικ.
Προς το παρόν γραφω απλά γαι παρακολουθηση του θεματος αφού από όσο το έχω δει μου φαινεται βουνο όλη αυτή η διαιτα....
Αναρωτιέμαι όμως αν δεν την τηρήσω αυστηρα αλλά κάποιες γενικες αρχές της όπως πχ ζωμοι, τουρσια αποφυγή ζαχαρης(όχι τελείως:oops::oops:), λήψη προβιοτικών, θα βοηθησω τον οργανισμό μου (κ του μωρού) ή όχι??
Ευχαριστω πολύ!

φαινεται βουνο γιατι εχεις πολλα καινουρια να φτιαξεις και θεωρητικα κοβεις πολλα απο αυτα που καταναλωνεις τωρα..θεωρητικα ομως..αλλα ειναι απλα ενας τροπος ζωης.
Οπωσδηποτε πιστευω οπως και να την ακολουθησεις βοηθαει...αναλογα και με το προβλημα που εχεις να λυσεις βεβαια...οσο πιο σοβαρο ειναι τοσο μεγαλυτερη αυστηροτητα χρειαζεται..αλλιως η ιαση καθυστερει ή και παει προς τα πισω. Αυτο εχω καταλαβει εγω. Οποτε δεν αξιζει..
Απο την πλευρα μου, οσον αφορα τη ζαχαρη και τους 'κακους' υδατανθρακες (ψωμι, ζυμαρικα, ρυζι, επεξεργασμενα τροφιμα κλπκλπ), οσο τους αποφευγεις τοσο το σωμα δε τους ζηταει κιολας. Παλια το βραδυ μπορει πχ να ετρωγα μια μακαροναδα και το σωμα ηθελε και κατι αλλο...ετρωγα μετα μια σοκολατα, γλυκα κλπ. Οταν σταματησα την ταχτικη αυτη, χορταινω πχ με γιαουρτι με φρουτα, ή ομελετα, δε ζηταω συνεχεια και κατι αλλο..
εντιτ Και εχει παρα πολλες λιχουδιες αυτη η διαιτα οποτε για μενα μονο διαιτα δεν ειναι ;)
Μιλαω παντα για τη full...

YIOUPI
08-02-12, 17:42
Se ευχαριστώ για την απάντηση..
Ακριβως αυτό που είπες με ενοχλει για να την ακολουθησω...
εχω καταλαβει πως ειναι αλλαγή τροπου ζωής.. είδα δηλαδή από τις συζητήσεις σας οτι αφιερώνετε πολύ χρόνο σας (για καλό το λεω:p) για να είστε ενταξει... εγω σε αυτη τη φάση νοιωθω ποοοολυ πελαγωμενη..
Είμαι με δυο μικρακια στο σπίτι μαζί μου αφού καμμια βοήθεια δεν υπάρχει κ ο μπαμπας μας λειπει πολλες ώρες...
αφού θελω να διαβασω να δω ακριβως τι ειναι αυτη η διαιτα τελοσπάντων κ εκει που θα κατσω δυο βραδυα να ξενυχτησω για να διαβασω μετα το βρίσκω μπουμερανγκ αφού ξενυχτησμενη δεν λειτουργω καλά την επόμενη μερα...ξαναξεκιναω να σας παρακολουθησω κ βρίσκω ξανα αγνωστες λεξεις...
Να τωρα μολις ξυπνησαν κ τα 2 (κ πολύ που ήταν τοση ωρα)..

Επίσης μια αλλη μου απορια είναι οτι βλεπω πως εχει σαν βασικά τροφιμα πραγματα που το μωρο το πειραζουν (αυγα, γιαουρτι, ψαρι)

Κ το άλλο... νομιζω πως πρεπει να ειναι ακριβό να την τηρησεις...κ οι καιροι ειναι... δυσκολοι...
Τι λέτε?? τα παραλέω??
Ευχαριστω κ σας αφηνω προς το παρον:p

yotasam
08-02-12, 18:30
Γεια σας!
Ευχαριστω πολύ!

Καταλαβαίνω ακριβώς πώς αισθάνεσαι γιατί έτσι ήμουνα και εγώ πριν 2,5 μήνες περίπου όταν άρχισα να παρακολουθώ το θέμα.
Η αλήθεια είναι ότι θέλει πολύ μελέτη πριν ξεκινήσεις τη διατροφή. Να μάθεις όσα είναι απαραίτητα και να προετοιμαστείς κατάλληλα με τα βασικά είδη για τη διατροφή. Αν σε ενδιαφέρει να ενημερωθείς πάρε το βιβλίο να διαβάσεις που είναι όλα μαζεμένα γιατί εδώ είναι σκόρπια και σου φαίνονται πιο πολύ βουνό.
Όταν πρωτοξεκίνησα νόμιζα και εγώ ότι είναι στερητική διατροφή. Κάθε άλλο, Ειδικά το θέμα της ζάχαρης να μην το σκέφτεσαι καθόλου αφού υπάρχει το μέλι που την αντικαθιστά αλλά και ζάχαρη από αποξηραμένα φρούτα. Η πιο ριζική αλλαγή για μένα είναι ότι δεν παώ πια σουπερ για να αγοράσω οτιδήποτε συσκευασμένο και τυποποιημένο. Αυτό φυσικά απαιτεί πολύ χρόνο στην κουζίνα για να αντικαταστήσεις τις διάφορες τυποποιημένες σαβούρες με τις οποίες τρεφόμασταν ως τώρα. Τα χρήματα είναι ένα θέμα, αν και εμείς πάντα αγοράζαμε βιολογικά φρούτα και λαχανικά.
Τέλος, όσον αφορά τα απαγορευμένα τρόφιμα που πειράζουν το μωρό πιθανόν να δεις ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά από ότι νομίζεις. Και εγώ νόμιζα ότι τη μικρή μου την ενοχλούσαν τα αυγά και το ψάρι αλλά αυταπατόμουν. Όταν άρχισα τη διατροφή και περιορίστηκαν κάποιες τροφές το τοπίο ξεκαθάρισε πιο γρήγορα και είδα ότι αυτές οι τροφές δεν την ενοχλούσαν καθόλου.
Ανακεφαλαιώνοντας, σου λέω ότι, ναι χρειάζεται μελέτη, χρόνος, υπομονή και θέληση για να ακολουθήσεις αυτή τη διατροφή αλλά το αποτέλεσμα διακαιώνει.

Katerinoula23
08-02-12, 18:36
Βρήκα ένα ενδιαφέρον αρθρο ενος νευροχειρούργου για τους νευροδιαβιβαστες κ πως επηρεάζονται από την διατροφή μας. Αναφέρεται κ η Gaps μεσα...

Εξηγεί κάποια πράγματα λίγο πιό αναλυτικά από την Καμπελ..
http://jackkruse.com/your-gutneurotransmitters-and-hormones/

fairy's mom
08-02-12, 19:34
O oμοιπαθητικος σου εχει δικιο Γιώτα! Αυτα πρεπει να δίνονται με ιατρικη επιβλεψη και μόνο για μικρό χρονικό διάστημα.

Διαβάστε κι εδώ κάποια ενδιαφέροντα σχόλια από μία κοπέλα που ξεκίνησαν να την πειράζουν το λάχανο τουρσί κα. Το παραθέτω κυρίως για να δείτε ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικος και χρειάζεται πολύ παρατήρηση, γιατί μπορεί να μας πειράζει και κάτι που δεν το φανταζόμασταν!

The thing you have to be careful
about with 5HTP is it can lead to too much free neurotransmitters in the system,
which also leads to the same problem of moodiness, clinginess, obsessiveness,
etc. I wouldn't add this supplement without discussing it in detail with an ND
or DAN Doctor, and even then maybe only after testing (if there is a test that
can be done).
Tryptophan naturally boosts these neurotransmitters, so you can try adding more
turkey meat to the diet. I'm not sure if a damaged gut can make
neurotransmitters out of tryptophan efficiently, however. I am now three weeks into the GAPS protocol and as a result from the
experience last year, I knew to stay away from fermented vegetables. Now, I
don't know if this will apply to all vegetable but I did some research on the
internet and found that other people also had experienced these kinds of
symptoms with fermented cabbage juice - my guess is that it has something to do
with the high levels of sulphur that cabbage contains (which could be
intensified when fermented?) in it as I had the same experience with MSM
supplements. These foods did not affect me prior to my nervous breakdown I
should add.
have left out these foods as well as fruit juices and raw honey which may pose a problem for me, to
avoid the anxiety returning and have been feeling better especially with my mood
and energy so it might be worth exploring the impact on some of these foods
further as you progress. Instead I mainly stick to fermented dairy to get my
probiotics which I knew before starting that I tolerate ok.

). I
don't really understand why I developed these sensitivities/intolerances to
certain foods post nervous breakdown but I hope to find someone who will be able
to tell me just what happened to my body after the nervous breakdownTo boost serotonine
production we need an amino acid 5HTP (5-hydroxytryptophan), for GABA we need
taurine and glutamine. These amino acids need co-factors to be converted into
neurotransmitters: niacin, vitamin B6, folic acid, biotic, zinc, magnesium,
vitamin B1, vitamin B12 and pantothenic acid. There are supplements on the
market, which contain all these ingredients with about 100mg of 5HTP, 500mg of
glutamine and 500mg of taurine. Always start with a low dose and build
gradually; the optimal dose is very individual. In many people just boosting
production of serotonine and GABA is enough to remedy insomnia. If it is not
enough, then try to add melatonin. Melatonin is produced in the brain at night,
however in order to produce it in the dark we need a good dose of light during
the day. Spending some time in bright sunlight every day will boost your
melatonin production (no sunglasses, as the light needs to reach the brain
through the eyes). Supplements of melatonin are available ready made; start from
a low dose at bedtime (1-3 mg) and, if it is not making any difference, slowly
increase the dose."

fairy's mom
08-02-12, 19:37
Διαβασα ότι στην ίντρο η Καμπελ λέει το μουρουνέλαιο εισάγεται στο 3ο στάδιο και μόνο αν το άτομο έχει δεχτεί τα fermented τροφιμα. Εγώ νόμιζα ότι τα εισάγουμε στο 2ο στάδιο...Καλά που το διάβασα!

fairy's mom
08-02-12, 19:38
Βρήκα ένα ενδιαφέρον αρθρο ενος νευροχειρούργου για τους νευροδιαβιβαστες κ πως επηρεάζονται από την διατροφή μας. Αναφέρεται κ η Gaps μεσα...

Εξηγεί κάποια πράγματα λίγο πιό αναλυτικά από την Καμπελ..
http://jackkruse.com/your-gutneurotransmitters-and-hormones/
Το έβαλα στα αγαπημενα μου για αν το διαβάσω αργότερα. Ευχαριστούμε!

fairy's mom
08-02-12, 19:43
Εμείς αποτυχία και με την κολοκύθα! Αυπνία, πόναγε η κοιλιτσα της κατά τις 2:30 το βράδυ και αργησε πολύ να κοιμηθεί και σήμερα έκανε κάτι μεταξύ σε μους και διαρροια. Ο άντρας μου αρχίζει και χάνει την υπομονή του. Εψαξα και αυτήν που μου σύστησαν και είναι διατροφολόγος, όντως αναλαμβάνει μέσω σκάιπ από όλο τον κόσμο, αλλά την έψαξα στην λίστα της Κάμπελ και δεν την βρήκα. Γι αυτό και δεν εμπιστεύομαι να μας αναλάβει...
Καμία ιδέα?

Ο άντρας μου λέει ότι αν κάποιος μας πει ότι αυτό θα συνεχισει για 1-2 μήνες και μετά θα αρχίσει να φτιάχνει, τότε να συνεχίσουμε. Αλλιώς θέλει να σταματήσουμε. Και δεν μπορώ να πω ότι δεν τον καταλαβαίνω. Κι εμένα με παίρνει απο κάτω.

Μα και με την κολοκύθα???!!!

Katerinoula23
08-02-12, 19:55
Εμείς αποτυχία και με την κολοκύθα! Αυπνία, πόναγε η κοιλιτσα της κατά τις 2:30 το βράδυ και αργησε πολύ να κοιμηθεί και σήμερα έκανε κάτι μεταξύ σε μους και διαρροια. Ο άντρας μου αρχίζει και χάνει την υπομονή του. Εψαξα και αυτήν που μου σύστησαν και είναι διατροφολόγος, όντως αναλαμβάνει μέσω σκάιπ από όλο τον κόσμο, αλλά την έψαξα στην λίστα της Κάμπελ και δεν την βρήκα. Γι αυτό και δεν εμπιστεύομαι να μας αναλάβει...
Καμία ιδέα?

Ο άντρας μου λέει ότι αν κάποιος μας πει ότι αυτό θα συνεχισει για 1-2 μήνες και μετά θα αρχίσει να φτιάχνει, τότε να συνεχίσουμε. Αλλιώς θέλει να σταματήσουμε. Και δεν μπορώ να πω ότι δεν τον καταλαβαίνω. Κι εμένα με παίρνει απο κάτω.

Ποση ποσότητα προβιοτικών δίνεις?? Μήπως δίνεις λίγη?? Κ χρειάζεται περισσότερο για να τονωθει το έντερο??

camouflage
08-02-12, 22:21
Καμία ιδέα?

Απο αυτα που ειχες γραψει, ειχα την εντυπωση οτι τελικα η διαρροια ειναι die off και δεν ειναι ανησυχητικο...ισα ισα.. :roll: Τωρα ο πονος και η αυπνια υποθετω πανε μαζι..Αν επικοινωνουσες με την διατροφολογο για να παρεις μια γνωμη;; Ολο και κατι περισσοτερο θα εχει διαβασει...
Λετε να σταματησετε, εντελως εννοεις; Δε θα ηταν πιο χρησιμο να κανετε τη φουλ; Ειναι δυσκολο να δεις καλα αποτελεσματα απο τοσο νωρις, εφοσον παντου λεει οτι χρειαζεται πολλους μηνες. Με τη φουλ κρατας μια ισορροπια νομιζω, αυτο εχω σκεφτει και για τα δικα μου, οτι κακα κι αν κανουν μενω σε αυτη...καποτε θα φτιαξουν...Ετσι κι αλλιως χωρις τη διατροφη και τα κακα και τα αλλα συμπτωματα χειροτερα θα ειναι...δικες μου σκεψεις

miriki
08-02-12, 22:21
YOUPI το βιβλίο όποτε το θέλεις περνάω και σου το αφήνω να το ρίξεις μια ματιά....

Νεραϊδομαμά πολύ προβληματίζομαι..... Νιώθω ότι πάμε στα τυφλά. Ένας ρημαδοπρακτίσιονερ δε μπορεί να υπάρξει και στην Ελλάδα.... (και να μη δίνουμε 3000 ερώ επίσκεψη βέβαια).

camouflage
08-02-12, 22:32
Se ευχαριστώ για την απάντηση..
Ακριβως αυτό που είπες με ενοχλει για να την ακολουθησω...
εχω καταλαβει πως ειναι αλλαγή τροπου ζωής.. είδα δηλαδή από τις συζητήσεις σας οτι αφιερώνετε πολύ χρόνο σας (για καλό το λεω:p) για να είστε ενταξει... εγω σε αυτη τη φάση νοιωθω ποοοολυ πελαγωμενη..
Είμαι με δυο μικρακια στο σπίτι μαζί μου αφού καμμια βοήθεια δεν υπάρχει κ ο μπαμπας μας λειπει πολλες ώρες...
αφού θελω να διαβασω να δω ακριβως τι ειναι αυτη η διαιτα τελοσπάντων κ εκει που θα κατσω δυο βραδυα να ξενυχτησω για να διαβασω μετα το βρίσκω μπουμερανγκ αφού ξενυχτησμενη δεν λειτουργω καλά την επόμενη μερα...ξαναξεκιναω να σας παρακολουθησω κ βρίσκω ξανα αγνωστες λεξεις...
Να τωρα μολις ξυπνησαν κ τα 2 (κ πολύ που ήταν τοση ωρα)..

Επίσης μια αλλη μου απορια είναι οτι βλεπω πως εχει σαν βασικά τροφιμα πραγματα που το μωρο το πειραζουν (αυγα, γιαουρτι, ψαρι)

Κ το άλλο... νομιζω πως πρεπει να ειναι ακριβό να την τηρησεις...κ οι καιροι ειναι... δυσκολοι...
Τι λέτε?? τα παραλέω??
Ευχαριστω κ σας αφηνω προς το παρον:p

ολες μια απο τα ιδια...και εγω δουλευω και οταν γυρναω ειμαι με τα μωρα και οταν τα απασχολει ο αντρας μου μαγειρευω...καθε βραδυ ξενυχτι..τι να κανεις συνηθιζεται :roll: Σωστα σου ειπε η Γιωτα να διαβασεις το βιβλιο καλυτερα και οχι σκορπιες πληροφοριες. Και αν εχεις καμια απορια ρωτας...
Θελει προσπαθεια και οργανωση του χρονου βασικα. Στο κατω κατω μπορεις να μη μαγειρευεις τιποτα καινουριο αν δεν προλαβαινεις. Απλως κανε τα φαγητα gaps legal για αρχη. Μια μερα που θα εχεις μιση ωρα (δεν ειναι πολυπλοκα τα φαγητα) φτιαξε κατι καινουριο, ενα τουρσι, ενα ψωμακι (αν το τρωτε), ζωμο...κλπ. Σιγα σιγα θα κανεις κατι καινουριο μενοντας παντα στο γκαπς προγραμμα σου. Αρχικα αφαιρεις τροφες, μετα σταδιακα εισαγεις αυτα που δεν εφτιαχνες πριν...
Για τα χρηματα ναι ειναι περισσοτερα αν δεν ετρωγες πριν βιολογικα. Αλλα αν ετρωγες ντελιβερι και ενα σωρο επεξεργασμενα απο το σουπερ μαρκετ πιστεψε με αν τα κοψεις αυτα, τα βιολογικα που θα παιρνεις θα σου ερχονται φθηνοτερα (γιατι δε κανεις υπερκαταναλωση).

YIOUPI
09-02-12, 01:16
YOUPI το βιβλίο όποτε το θέλεις περνάω και σου το αφήνω να το ρίξεις μια ματιά....

Νεραϊδομαμά πολύ προβληματίζομαι..... Νιώθω ότι πάμε στα τυφλά. Ένας ρημαδοπρακτίσιονερ δε μπορεί να υπάρξει και στην Ελλάδα.... (και να μη δίνουμε 3000 ερώ επίσκεψη βέβαια).

Ναι μιρικιους!!Να το κανονίσουμε!Ας εχω τις πληροφορίες όλες κ βλέποντας κ κάνοντας στη συνέχεια!Αν θες στειλε με πμ το κιν σου ή όπως αλλιως θελεις να επικοινωνήσουμε (αφού συνελθω από την ιωση, μη σε κολλησω κιολας)
Ουπς έφαγα φλας... εσυ προλαβαινεις το σουφλε κ την παστουλα καρύδα στο φρες στη γειτονια μας κ μένω με την όρεξη???:p
Ευχαριστω πολύ κορίτσια για το χρόνο κ τα τιπς!!
Αλήθεια μηπως μπορείτε να μου πειτε αν δεν σας επιβαρύνω τι διαφορά έχει η γκαπς με την κλασική προσεγγιση στην εισαγωγή στερεών... πλησιαζει η ωρα για να ξεκινησει κ η τουλουμπίτσα μου:roll::roll:

Σχετικά με πρακτίσιονερ:Υπάρχει μια γιατρός ισπανίδα η Isabel Rosas, γυναικολογος, αλλά νομιζω πως είναι κ ολιστικός που νομίζω πως πρέπει να ασχολειται με το θεμα... κανει μια γνωστή μου δίαιτα( αφού είχε φοβερό προβλημα με μηκυτες) κ μου θυμίζει αυτά που διαβάζω για την γκαπς...Εχετε κάτι υπόψη σας? Αν ισχυει αυτό ίσως να σας βοηθησει νεραϊδομαμα...Πολλά ''νομιζω'' είπα!!!
Καληνυχτα

yotasam
09-02-12, 10:07
Αχ, Νεραιδομαμά, πολύ λυπάμαι που δεν έχετε βελτίωση. Μου θυμίζετε τη μικρή μου. Η δικιά σου πόσο ακριβώς είναι, γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι το τικεράκι είναι σωστό.
Λοιπόν, όταν πέρισυ η μικρή μου ήταν 1,5 χρονών έκανε διάρροια για 20 μέρες συνεχόμενα (με όλα τα παρελκόμενα). Τότε η παιδογαστρεντερολόγος μου είχε πει να της κόψω σχεδόν τα πάντα, δηλαδή φρούτα, λαχανικά, γαλακτοκομικά και μια εβδομάδα αφού υποχωρήσει η διάρροια να αρχίσω να βάζω τροφές σιγά σιγά σαν να ξεκινούσε τότε με τις στερεές.
Περνάτε δύσκολα και το καταλαβαίνω. Περάσαμε και εμείς πολύ ασχημα σαν και εσάς. Ίσως τελικά να μην πιάνει καμιά διατροφή αλλά απλώς να είναι θέμα ωριμότητας του πεπτικού. Εμένα τώρα είναι πολύ καλύτερα αλλά έχουμε περάσει από 40 κύματα και πολύ αυστηρή αποχή από πολλά.
Παρεπιπτόντως, το κεφίρ δεν της το σταμάτησα και τα συμπτώματα δεν υπάρχουν πια. Ούτε κοκκινίλα, ούτε σύγκαμα, ούτε σπιθουράκια. Είναι τελείως καθαρή εδώ και μέρες.
Την άλλη εβδομάδα, αν συνεχίσει έτσι, θα τη βάλω στο γιαούρτι.
Νεραιδομάμα σας σκέφτομαι συνέχεια και εύχομαι να βρείτε μια άκρη.
Φιλιά και υπομονή.

Katerinoula23
09-02-12, 13:00
Αχ, Νεραιδομαμά, πολύ λυπάμαι που δεν έχετε βελτίωση. Μου θυμίζετε τη μικρή μου. Η δικιά σου πόσο ακριβώς είναι, γιατί δεν είμαι σίγουρη ότι το τικεράκι είναι σωστό.
Λοιπόν, όταν πέρισυ η μικρή μου ήταν 1,5 χρονών έκανε διάρροια για 20 μέρες συνεχόμενα (με όλα τα παρελκόμενα). Τότε η παιδογαστρεντερολόγος μου είχε πει να της κόψω σχεδόν τα πάντα, δηλαδή φρούτα, λαχανικά, γαλακτοκομικά και μια εβδομάδα αφού υποχωρήσει η διάρροια να αρχίσω να βάζω τροφές σιγά σιγά σαν να ξεκινούσε τότε με τις στερεές.
Περνάτε δύσκολα και το καταλαβαίνω. Περάσαμε και εμείς πολύ ασχημα σαν και εσάς. Ίσως τελικά να μην πιάνει καμιά διατροφή αλλά απλώς να είναι θέμα ωριμότητας του πεπτικού. Εμένα τώρα είναι πολύ καλύτερα αλλά έχουμε περάσει από 40 κύματα και πολύ αυστηρή αποχή από πολλά.
Παρεπιπτόντως, το κεφίρ δεν της το σταμάτησα και τα συμπτώματα δεν υπάρχουν πια. Ούτε κοκκινίλα, ούτε σύγκαμα, ούτε σπιθουράκια. Είναι τελείως καθαρή εδώ και μέρες.
Την άλλη εβδομάδα, αν συνεχίσει έτσι, θα τη βάλω στο γιαούρτι.
Νεραιδομάμα σας σκέφτομαι συνέχεια και εύχομαι να βρείτε μια άκρη.
Φιλιά και υπομονή.

Γιώτα θύμισε μου σε παρακαλ'ω τι εγινε με το κεφιρ.. Δηλαδή τί συμπτωματα είχε γιατί της εδωσα λίγο γιαουρτακι κ μου εκανε κάτι περιεργα.. τώρα περασαν 3 μερες κ θα ξαναδοκιμασω...

yotasam
09-02-12, 13:15
Γιώτα θύμισε μου σε παρακαλ'ω τι εγινε με το κεφιρ.. Δηλαδή τί συμπτωματα είχε γιατί της εδωσα λίγο γιαουρτακι κ μου εκανε κάτι περιεργα.. τώρα περασαν 3 μερες κ θα ξαναδοκιμασω...

Όταν της το ξεκίνησα για 3-4 μέρες ήταν όλα ο.κ. Μετά μου έκανε πολύ ελαφριά κοκκινίλα γύρω από το πουλάκι της, έβγαλε σπιθουράκια πάνω από το δέξι χείλος της και κοκκίνησε λίγο το δεξί μάγουλό της. Της μείωσα την ποσότητα του κεφίρ (εκεί που έπινε σχεδόν ένα κρασοπότηρο της το έκανα μισό) και μέτα από κάποιες μέρες όλα καλά. Επίσης εκείνες τις ημέρες αύξησε τους θηλασμούς και από μόνη της δεν ήθελε να πίνει κεφίρ. Τώρα της το βάζω μέσα στο χυμό της που πίνει κάθε πρωί.

yotasam
09-02-12, 13:18
Αυτό είναι το λινκ αποό τις 03/02
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2295537&highlight=%EA%E5%F6%DF%F1#post2295537
Είναι πολύ καλό που γράφουμε εδώ τι συμβαίνει με τη διατροφή γιατί έτσι είναι σαν να κρατάμε ημερολόγιο. Για παράδειγμα σε εμάς μόλις διαπίστωσα ότι σε μια εβδομάδα ο οργανισμός της συνήθισε το κεφίρ. Βέβαια σε μεγαλύτερη ποσότητα δεν ξέρω τι θα γίνει.

Katerinoula23
09-02-12, 13:39
Αυτό είναι το λινκ αποό τις 03/02
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2295537&highlight=%EA%E5%F6%DF%F1#post2295537
Είναι πολύ καλό που γράφουμε εδώ τι συμβαίνει με τη διατροφή γιατί έτσι είναι σαν να κρατάμε ημερολόγιο. Για παράδειγμα σε εμάς μόλις διαπίστωσα ότι σε μια εβδομάδα ο οργανισμός της συνήθισε το κεφίρ. Βέβαια σε μεγαλύτερη ποσότητα δεν ξέρω τι θα γίνει.

Eυχαριστω πολύ!! Κι εμένα μου έβγαλε 2 σπυθουράκια στη πλάτη όμως :( κ κοκκινίλα στο πιπάκι.... Μάλλον δεν είναι έτοιμη ακόμη αλλά θα κάνω αλλη μία δοκιμή σήμερα με λίγο whey μπας κ ήταν τίποτε άλλο.... Κρίμα πάντως γιατί ξετρελάθηκε με το γιαούρτι εγλυφε το κουταλάκι το καημένο...κ μια σταγονιτσα που έπεσε στο τραπέζι την πήρε με το δαχτυλάκι της :(...

Ωραία εσείς πάτε καλά..!:)

yotasam
09-02-12, 13:57
Eυχαριστω πολύ!! Κι εμένα μου έβγαλε 2 σπυθουράκια στη πλάτη όμως :( κ κοκκινίλα στο πιπάκι.... Μάλλον δεν είναι έτοιμη ακόμη αλλά θα κάνω αλλη μία δοκιμή σήμερα με λίγο whey μπας κ ήταν τίποτε άλλο.... Κρίμα πάντως γιατί ξετρελάθηκε με το γιαούρτι εγλυφε το κουταλάκι το καημένο...κ μια σταγονιτσα που έπεσε στο τραπέζι την πήρε με το δαχτυλάκι της :(...

Ωραία εσείς πάτε καλά..!:)

Εγώ θα έλεγα αν τα συμπτώματα δεν είναι έντονα να της μειώσεις τη δόση και να συνεχίσετε για να δεις. Και εγώ δεν ήξερα τι να κάνω αλλά τελικά είπα αφού δεν είναι έντονα συμπτώματα ας συνεχίσουμε. Τελικά φάνηκε ότι χρειάστηκε μια εβδομάδα για να προσαρμοστεί ο οργανισμός της. Για να δούμε.

Γιατί δεν δοκιμάζεις πρώτα με κεφίρ; Εγώ ξεκίνησα με αυτό γιατί διάβασα στο θέμα για το κεφίρ ότι μια κοπελιά με πραγματική αλλεργία το έπινε χωρίς να την πειράζει. Άλλος λόγος που το επέλεξα αντί για το γιαούρτι είναι γιατί έχει πιο πολλά προβιοτικά οπότε θα ενισχύει καλύτερα τον οργανισμό της.

yotasam
09-02-12, 14:39
Λοιπόν Νεραιδομαμά, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι πρέπει να πάρει προβιοτικά η μικρή.
Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω αυτό για τη μικρή μου
Bio K+
Το βρήκα από τη λίστα που έγραψε η Αγλαία.
Έχει δύο βάκιλους, Lactobacillus acidophilus CL1285 & Lactobacillus casei Lbc80rl.
Και οι δύο είναι κατά της διάρροιας και για την καλύτερη πέψη της λακτόζης. Ο πρώτος συνδέεται και με τα προβλήματα πέψης των τροφών που περιέχουν oxalates.
Λοιπόν, τι λέτε;
Να πω βέβαια ότι περιέχουν βάση είτε από σόγια είτε από ρύζι και αυτό είναι ένα πρόβλημα για την gaps. Αν και από ότι είδα και τα biokult έχουν ίχνη από σόγια και γάλα
http://shop.gapsdiet.com/product.sc?productId=2&categoryId=6
Allergen Statement: Contains soy and milk ingredients in trace amounts. The levels of milk ingredients should not affect those who are lactose intolerant.

yotasam
09-02-12, 14:49
Βλέπω ότι και τα biokult έχουν τους συγκεκριμένους βάκιλους
Ingredients: Probiotic cultures L. acidophilus PXN 35, L. delbrueckii ssp. bulgaricus PXN 39, L. casei PXN 37, L. plantarum PXN 47, L. rhamnosus PXN 54, L. helveticus PXN 45, L. salivarius PXN 57), Lactococcus lactis ssp. lactis PXN 63, Streptococcus thermophilus PXN 66], Cellulose (bulking agent), Vegetable Capsule (Hydroxypropylmethyl Cellulose).
Αλλάζουν τα νούμερα. Ξέρει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές τους;
edit: Το βρήκα.
http://www.isapp.net/docs/Consumer_Guidelines_final.pdf
Τα γράμματα και οι αριθμοί δηλώνουν διαφορετικό strain του ίδιου βάκιλου. Άρα δεν είναι ακριβώς ίδια η σύνθεσή τους.

Νεραιδομαμά, δίνεις προβιοτικά στη μικρή; Αν ναι, σε ποια δοσολογία;
Βέβαια το πρόβλημα είναι ότι αν αυξήσουμε τη δοσολογία να έχουμε συμπτώματα από το die-off (χρειαζόμαστε επιγόντως έναν practicioner:cry:).

camouflage
09-02-12, 14:55
Λοιπόν Νεραιδομαμά, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι πρέπει να πάρει προβιοτικά η μικρή.
Σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω αυτό για τη μικρή μου
Bio K+
Το βρήκα από τη λίστα που έγραψε η Αγλαία.
Έχει δύο βάκιλους, Lactobacillus acidophilus CL1285 & Lactobacillus casei Lbc80rl.
Και οι δύο είναι κατά της διάρροιας και για την καλύτερη πέψη της λακτόζης. Ο πρώτος συνδέεται και με τα προβλήματα πέψης των τροφών που περιέχουν oxalates.
Λοιπόν, τι λέτε;

εχεις βρει καποιο σαιτ που να το πουλαει; το επισημο απο οτι ειδα δεν στελνει Ελλαδα

Aglaia Papadima
09-02-12, 15:02

Ήμουν έτοιμη να σου το γράψω.
Τα υπόλοιπα έχουν άμυλα μέσα, το λινκ το έβαλα για να δούμε τις μελέτες που έχουν ήδη γίνει για κάθε προβιοτικό, τα οποία δεν έχουν ακόμη μελετηθεί επαρκώς.
Νομίζω ότι τα Biokult είναι από τα καλύτερα σκευάσματα από την άποψη ότι περιέχουν πολλά είδη προβιοτικών. Τα περισσότερα προβιοτικά έχουν 1-3 είδη μόνο.

Katerinoula23
09-02-12, 15:24
Ingredients: Probiotic cultures L. acidophilus PXN 35, L. delbrueckii ssp. bulgaricus PXN 39, L. casei PXN 37, L. plantarum PXN 47, L. rhamnosus PXN 54, L. helveticus PXN 45, L. salivarius PXN 57), Lactococcus lactis ssp. lactis PXN 63, Streptococcus thermophilus PXN 66], Cellulose (bulking agent), Vegetable Capsule (Hydroxypropylmethyl Cellulose).
Αλλάζουν τα νούμερα. Ξέρει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές τους;
edit: Το βρήκα.
http://www.isapp.net/docs/Consumer_Guidelines_final.pdf
Τα γράμματα και οι αριθμοί δηλώνουν διαφορετικό strain του ίδιου βάκιλου. Άρα δεν είναι ακριβώς ίδια η σύνθεσή τους.

Νεραιδομαμά, δίνεις προβιοτικά στη μικρή; Αν ναι, σε ποια δοσολογία;
Βέβαια το πρόβλημα είναι ότι αν αυξήσουμε τη δοσολογία να έχουμε συμπτώματα από το die-off (χρειαζόμαστε επιγόντως έναν practicioner:cry:).

Γιώτα χωρις να είμαι καθόλου ειδική συμφωνώ μαζί σου... Κι εγώ για την διαρροια μόνο με προβιοτικά σώθηκα.. Δεν ξέρω αν έκανα λάθος αλλά δεν εδωσα τόσο σταδιακά τα προβιοτικά.. Δηλαδή στην αρχή 'εδινα στην μυτη του κουταλιού κ όσο έβλεπα οτι ήταν εντάξει πρόσθετα ποσότητα. Τώρα εδ'ω κ καιρό παίρνει την κανονική ποσότητα για τα baby 1/4 του κουταλιού κ δεν ξέρω αν κι εγώ θα πρέπει να τα αυξήσω... Τι λετε??

Katerinoula23
09-02-12, 15:29
Επίσης αν έχει κάποιος υποψία ιδιαίτερα για Candida είχα διαβάσει οτί ο μήκυτας bullardi βοηθάει πολύ..για αυτό βλέπουμε βελτίωση στα μωράκια ακόμα κι αν δίνουμε ultra levure..
http://www.shop.gapsdiet.com/product.sc?productId=16&categoryId=6

miriki
09-02-12, 15:56
Κατερίνα γι' αυτό με το γιαούρτι έχει σε μια από τις ερωτήσεις στο gapsme, νόμίζω στις πρώτες πρώτες. Προτείνει ακριβώς αυτό που λέει η Γιώτα, να μειώσεις την ποσότητα και να συνεχίσεις, γιατί μάλλον πρόκειται για die off. Αντί για γιαούρτι δώσε αρχικά whey.

Κορίτσια ο μικρός μου ξεκίνησει ίντρο μόνος του, σήμερα. Θέλει να τρώει μόνο κρεατικά και δέχεται και τους ζωμούς. Δεν τρώει το τουρσί απλά του βάζω σε ό,τι τρώει ζουμί από το ξινολάχανο. Αναρρώνει ακόμη από τη ρημαδοΐωση που του έκανε τη λαρυγγίτιδα, αλλά λέω να τον ακολουθήσω στην όρεξή του. Σπάνια κάνει λάθος.....

yotasam
09-02-12, 17:31
Γιώτα χωρις να είμαι καθόλου ειδική συμφωνώ μαζί σου... Κι εγώ για την διαρροια μόνο με προβιοτικά σώθηκα.. Δεν ξέρω αν έκανα λάθος αλλά δεν εδωσα τόσο σταδιακά τα προβιοτικά.. Δηλαδή στην αρχή 'εδινα στην μυτη του κουταλιού κ όσο έβλεπα οτι ήταν εντάξει πρόσθετα ποσότητα. Τώρα εδ'ω κ καιρό παίρνει την κανονική ποσότητα για τα baby 1/4 του κουταλιού κ δεν ξέρω αν κι εγώ θα πρέπει να τα αυξήσω... Τι λετε??

Από ότι λες σταδιακά τα αύξησες. Έχω μια ερώτηση για όταν έρθουν τα biokult.
Στο σάιτ λέει τη μίση ποσότητα σε παιδιά κάτω των 12 (εμένα η μια είναι 11 και η άλλη 2,5 περίπου). Εννοεί τη μισή κάψουλα; Εσείς πώς τα δίνετε ακριβώς;

Katerinoula23
09-02-12, 20:17
Στο σάιτ λέει τη μίση ποσότητα σε παιδιά κάτω των 12 (εμένα η μια είναι 11 και η άλλη 2,5 περίπου). Εννοεί τη μισή κάψουλα; Εσείς πώς τα δίνετε ακριβώς;

Οχι τόσο σταδιακά όσο νομίζετε :p...σε λίγες μέρες πήρε την ποσότητα που προτείνεται... Πάντα με παρακολούθηση βέβαια οτί αντέχει...βέβαια δεν είναι κ τα biokult που θεωρούνται πολύ ισχυρά αλλά κ τα baby εχουν πολλα είδη μέσα.
Τώρα πρέπει να της δώσω κ παραπάνω?? Γιατί η Κάμπελ δίνει ισχυρές ποσότητες ή δεν είναι ασφαλή πέρα από τη συνηστόμενη??

camouflage
10-02-12, 10:38

μπορεις να ανοιξεις την καψουλα και να δωσεις τη μιση..Ξεκινας απο πιο μικρη δόση ομως, πχ 1/4 της καψουλας. Στα δικα μου (που εχουνε ιδια ηλικια με τη μικρη σου) ξεκινησα απο 1/4 καψουλας, τωρα αρκετο καιρο ειμαστε στο 1/2 και λεω να το αυξησω σε 1 καψουλα.. Για τη μικρη σου ειναι 1-2 καψουλες τη μερα (μαξιμουμ), για τη μεγαλη δεν ξερω.. εχει παντως τις δοσεις πισω και μπορεις να δεις και το βιβλιο γραφει ποσα προβιοτικα πρεπει να παιρνεις αναλογα με την ηλικια, δηλ αλλο 2-3χρ, αλλο 11-12χρ..

camouflage
10-02-12, 10:39
Οχι τόσο σταδιακά όσο νομίζετε :p...σε λίγες μέρες πήρε την ποσότητα που προτείνεται... Πάντα με παρακολούθηση βέβαια οτί αντέχει...βέβαια δεν είναι κ τα biokult που θεωρούνται πολύ ισχυρά αλλά κ τα baby εχουν πολλα είδη μέσα.
Τώρα πρέπει να της δώσω κ παραπάνω?? Γιατί η Κάμπελ δίνει ισχυρές ποσότητες ή δεν είναι ασφαλή πέρα από τη συνηστόμενη??

καλυτερα δωσε τη συνιστωμενη ποσοτητα λεω..
οταν παει 2+ δε θα παρεις τα biokult;

camouflage
10-02-12, 10:44
Επίσης αν έχει κάποιος υποψία ιδιαίτερα για Candida είχα διαβάσει οτί ο μήκυτας bullardi βοηθάει πολύ..για αυτό βλέπουμε βελτίωση στα μωράκια ακόμα κι αν δίνουμε ultra levure..
http://www.shop.gapsdiet.com/product.sc?productId=16&categoryId=6

υπαρχει και αυτο..που εχει περισσοτερους οργανισμους αλλα οχι το bullardi..λεω να το παρω για μενα
http://www.protexin.com/products/bio-kult-candea/35

Katerinoula23
10-02-12, 10:54
καλυτερα δωσε τη συνιστωμενη ποσοτητα λεω..
οταν παει 2+ δε θα παρεις τα biokult;

Aν έχουμε ακόμη πρόβλημα με σογια κ γάλα δεν θα πάρω τα biokult αλλά τα adult της ετσιρείας που παίρνω κι εγώ τώρα...

mesastoura
10-02-12, 17:13
...
Σχετικά με πρακτίσιονερ:Υπάρχει μια γιατρός ισπανίδα η Isabel Rosas, γυναικολογος, αλλά νομιζω πως είναι κ ολιστικός που νομίζω πως πρέπει να ασχολειται με το θεμα... κανει μια γνωστή μου δίαιτα( αφού είχε φοβερό προβλημα με μηκυτες) κ μου θυμίζει αυτά που διαβάζω για την γκαπς...Εχετε κάτι υπόψη σας? Αν ισχυει αυτό ίσως να σας βοηθησει νεραϊδομαμα...Πολλά ''νομιζω'' είπα!!!
Καληνυχτα
Τυχαίνει και είναι στα friends μου http://www.facebook.com/profile.php?id=100000010867026 και την ρώτησα... Σύμπτωση;
Ουδεμία σύμπτωση είναι τυχαία :p

yotasam
10-02-12, 17:39
Τυχαίνει και είναι στα friends μου http://www.facebook.com/profile.php?id=100000010867026 και την ρώτησα... Σύμπτωση;
Ουδεμία σύμπτωση είναι τυχαία :p

Τι είπε;

mesastoura
11-02-12, 17:53
Τι είπε;

Δεν είναι αυτή, δεν γνωρίζει καν τι είναι gaps! Συνωνυμία μάλλον

Aglaia Papadima
11-02-12, 19:14
Δεν είναι αυτή, δεν γνωρίζει καν τι είναι gaps! Συνωνυμία μάλλον

Δεν νομίζω να είναι συνωνυμία.
Η Youpi ανέφερε ότι μια γνωστή της που έχει πρόβλημα με μύκητες κάνει μια δίαται που της θυμίζει τη GAPS. Οι anticandida δίαιτες θυμίζουν πολύ τη GAPS. Υπάρχουν πολλοί γιατροί που τις γνωρίζουν αλλά δεν γνωρίζουν τη GAPS

H λίστα με τους practitioners

yotasam
12-02-12, 11:00
Νεραιδομαμά, τι γίνεται;
Πώς είστε;

fairy's mom
12-02-12, 16:19
Νεραιδομαμά, τι γίνεται;
Πώς είστε;
Σας παρακολουθούσα στα κλεφτά, αλλά δεν μπορούσα να γράψω.
Νομίζω είχες δίκιο για τα προβιοτικά και έχω ξεκινήσει να τα αυξάνω.
Στο μεταξύ μου είπε μία κοπέλα ότι έχει μείνει πολυ καιρό στο ίδιο στάδιο και πρέπει να προχωρήσω. Της έδωσα λοιπόν ωμό κρόκο (σήμερα η 3η μέρα) και μάλλον το δέχεται. Την 1η μέρα έκανε το γνωστό εξάνθημα κάτω από το μάτι, αλλά πέρασε αμέσως και δεν μου το ξαναβγαλε.
Συνεχίζω όμως να υποπτεύομαι τα οxalates και θέλω πάρα πολύ να τα αποκλείσω γιατί αυτόματα θα έχουμε προβλημα με πολλές γκαπς τροφές.
Το πάω όμως αργά. Ας δούμε το αυγό, το γιαούρτι και μετά θα πάμε στα λαχανικά.

fairy's mom
12-02-12, 16:23

Για την μικρή σου η θεραπευτική δόση είναι 2-4 κάψουλες. Για την μεγάλη είναι 4-6.
Ξεκινάς με το ένα όγδοο της κάψουλας και αυξάνεις. Θέλει προσοχή γιατί έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις που έπρεπε να ξεκινήσουν και με το 1/16. Περισσότερη ποσότητα τους πείραζε.
Οπότε αν δεν βλέπεις die off αυξάνεις σταδιακά.

fairy's mom
12-02-12, 16:27
Απλά για τα πρακτικά να πω ότι αυτό που έκανες εσύ Γιώτα με το κεφίρ δεν είναι το προτεινόμενο από την Κάμπελ. Χωρίς παρεξήγηση, το λέω για να μην το κάνει κάποια μαμά θεωρώντας το σωστό. Το κεφίρ είναι πολύ πιο δυνατό από το γιαούρτι, γι αυτό πρέπει να έπεται του γιαουρτιού.
Πάντως μπράβο σας! Μεγάλη επιτυχία να κατοχυρώσεις γιαούρτι και κεφίρ!

yotasam
12-02-12, 18:22
Απλά για τα πρακτικά να πω ότι αυτό που έκανες εσύ Γιώτα με το κεφίρ δεν είναι το προτεινόμενο από την Κάμπελ. Χωρίς παρεξήγηση, το λέω για να μην το κάνει κάποια μαμά θεωρώντας το σωστό. Το κεφίρ είναι πολύ πιο δυνατό από το γιαούρτι, γι αυτό πρέπει να έπεται του γιαουρτιού.
Πάντως μπράβο σας! Μεγάλη επιτυχία να κατοχυρώσεις γιαούρτι και κεφίρ!

Πολύ καλά κάνεις και το λες. Λοιπόν, η σειρά για τα γαλακτοκομικά είναι (σελ.121-125 από το βιβλίο):
Γιαουρτόζουμο (εφόσον το δίνει και στην εισαγωγική ως πρώτο προβιοτικό), γκι, βούτυρο, γιαούρτι, sour creme (πώς μεταφράζεται αυτό;), κεφιρ, τυριά.

Το δικό μου σκεπτικό ήταν το εξής: Ξεκινήσαμε με γιαουρτόζουμο, γκι, βούτυρο (για πολύ λίγο). Μετά διάβασα κάπου ότι το κεφίρ είναι λιγότερο αλλεργιογόνο από το γιαούρτι και επειδή είναι πιο πλούσιο σε προβιοτικά το ξεκινήσαμε.
Τώρα μάλλον θα πάμε στο γιαούρτι.
Τώρα και 2 μέρες έχει πυρετό οπότε δεν κάνουμε καμιά αλλαγή.
Οι διάρροιες δηλαδή σε εσάς είναι καλύτερα;

yotasam
12-02-12, 18:23
Για την μικρή σου η θεραπευτική δόση είναι 2-4 κάψουλες. Για την μεγάλη είναι 4-6.
Ξεκινάς με το ένα όγδοο της κάψουλας και αυξάνεις. Θέλει προσοχή γιατί έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις που έπρεπε να ξεκινήσουν και με το 1/16. Περισσότερη ποσότητα τους πείραζε.
Οπότε αν δεν βλέπεις die off αυξάνεις σταδιακά.

Μιλάς για τα biokult; Πολλές δεν είναι 4 κάψουλες για τη μικρή;

miriki
12-02-12, 20:46
Μάλλον εννοεί καταληκτική θεραπευτική δόση.
Εμείς κορίτσια είμαστε συνεχίζουμε με κρέας κυρίως, αλλά χθες και σήμερα ήθελε και λίγα λαχανικά. Μοναδική παρασπονδία ένα (1) αμύγδαλο. Εξερχόμενα όμως δεν έχουμε σήμερα δεύτερη μέρα, οπότε περιμένω αύριο χαμό.

Συνολικά τρώει σε ζωμούς και σούπες τέσσερεις με πέντε κουταλιές της σούπας ζουμί από το τουρσί και γύρω στις τρεις σκελίδες σκόρδο (μαγειρεμένο όμως) την ημέρα. (βρωμάει ο μερακλής και οι πάνες του).

Χμμμ. Αν θυμάμαι καλά λέει ότι στις φάσεις της δυσκοιλιότητας να προχωρείς στους χυμούς. Ε, τι λέτε; Σκοπεύω να δοκιμάσω το γιαουρτόζουμο στο τέλος της εβδομάδας (ξέρω ότι αντενδείκνυται στη δυσκοιλιότητα, αλλα ελπίζω να έχουμε συντονίσει).

Παντως πολλήηηηηηηη γκρίνια και πολύ θηλασμός.

Katerinoula23
12-02-12, 23:19
Μάλλον εννοεί καταληκτική θεραπευτική δόση.
Εμείς κορίτσια είμαστε συνεχίζουμε με κρέας κυρίως, αλλά χθες και σήμερα ήθελε και λίγα λαχανικά. Μοναδική παρασπονδία ένα (1) αμύγδαλο. Εξερχόμενα όμως δεν έχουμε σήμερα δεύτερη μέρα, οπότε περιμένω αύριο χαμό.

Συνολικά τρώει σε ζωμούς και σούπες τέσσερεις με πέντε κουταλιές της σούπας ζουμί από το τουρσί και γύρω στις τρεις σκελίδες σκόρδο (μαγειρεμένο όμως) την ημέρα. (βρωμάει ο μερακλής και οι πάνες του).

Χμμμ. Αν θυμάμαι καλά λέει ότι στις φάσεις της δυσκοιλιότητας να προχωρείς στους χυμούς. Ε, τι λέτε; Σκοπεύω να δοκιμάσω το γιαουρτόζουμο στο τέλος της εβδομάδας (ξέρω ότι αντενδείκνυται στη δυσκοιλιότητα, αλλα ελπίζω να έχουμε συντονίσει).

Παντως πολλήηηηηηηη γκρίνια και πολύ θηλασμός.

Τώρα που είπες για μυρωδιά πανας... Τις τελευταίες μερες μου μύριζει σαν ξύδι ενα πράγμα :confused: δεν ξέρω.. Η μονη αλλαγή ειναι η αύξηση του σκορδου ( μαγειρεμενου κι εμάς ) καθώς επισης εχουμε κ πολυ ελαφριά κοκκινιλα στο πιπι χωρις να καταναλώνουμε κατι καινούργιο. Μπορει να οφείλεται στο σκόρδο;;;

Καλα εμεις θηλαζουμε ΟΛΗ μέρα δεν το συζητω πια....:rolleyes:

Katerinoula23
12-02-12, 23:28
Άλλη μια ερώτηση για την γνώμη σας....

Πόσο μετράει για σας η αλλαγή συμπεριφοράς απο κατανάλωση τροφής;;;
Ειναι πανω απο μήνας τώρα που η μικρη έτρωγε ghee κ βούτυρο χωρις συμπτωματα αλλεργιας...όμως καποιες μερες έβγαζε έναν πολυ κακο εαυτό ( τα έχω ξαναγράψει )... Λοιπόν δίνοντας το γιαουρτοζουμο μου κανει αυτα που είπα παραπανω κ δεν ξέρω τί με παρακίνησε ( αγανάκτηση μάλλον ) της έκοψα ΌΛΑ τα γαλακτοκομικα. Λοιπόν το παιδι έχει φοβερή βελτίωση στη συμπεριφορα...

Κ δεν ξέρω τι να κανω... Απο οτι φαίνεται δεν ειναι έτοιμη για καζεινες κ τετοια αλλα δεν έχει καθολου συμπτωματα περα της συμπεριφοράς..... Φοβάμαι τώρα να ξανά ξεκινήσω.. Ειμαστε 3 μηνες κ παραπανω τώρα στην gaps... Δεν πρέπει να τρώει τουλαχιστον το whey??? Τι δείχνει αυτο;;;

camouflage
13-02-12, 00:38
Άλλη μια ερώτηση για την γνώμη σας....

Πόσο μετράει για σας η αλλαγή συμπεριφοράς απο κατανάλωση τροφής;;;
Ειναι πανω απο μήνας τώρα που η μικρη έτρωγε ghee κ βούτυρο χωρις συμπτωματα αλλεργιας...όμως καποιες μερες έβγαζε έναν πολυ κακο εαυτό ( τα έχω ξαναγράψει )... Λοιπόν δίνοντας το γιαουρτοζουμο μου κανει αυτα που είπα παραπανω κ δεν ξέρω τί με παρακίνησε ( αγανάκτηση μάλλον ) της έκοψα ΌΛΑ τα γαλακτοκομικα. Λοιπόν το παιδι έχει φοβερή βελτίωση στη συμπεριφορα...

Κ δεν ξέρω τι να κανω... Απο οτι φαίνεται δεν ειναι έτοιμη για καζεινες κ τετοια αλλα δεν έχει καθολου συμπτωματα περα της συμπεριφοράς..... Φοβάμαι τώρα να ξανά ξεκινήσω.. Ειμαστε 3 μηνες κ παραπανω τώρα στην gaps... Δεν πρέπει να τρώει τουλαχιστον το whey??? Τι δείχνει αυτο;;;

αυτο ακριβως σκεφτομουνα κι εγω σημερα...δειχνει οτι δεν ειναι ετοιμοι για τα γαλακτοκομικα; ή το αλλο που εγραφε και η fairysmom οτι λογω της βλαβης στο εντερο δεν υπαρχουν σε ισορροπια οι νευροδιαβιβαστες;
και εμεις τα ιδια εχουμε..εχω κοψει το γαλα εδω και καιρο (το εκοψα σταδιακα γιατι φωναζαν-τελοσπαντων) αλλα οχι τα υπολοιπα γαλακτοκομικα, δηλ γιαουρτι τυρια...και ο ενας μου μικρος εχει τελευταια (που επιδεινώθηκε με την γαστρεντεριτιδα) πολλες κρισεις..οχι κακο εαυτο απλως...γινεται εκτος εαυτου χωρις λογο (γιατι θελει να κατσει στο αλλο καρεκλακι του αυτοκινητου πχ)...σκεφτομαι οτι πρεπει να κοψω κι εγω τα γαλακτοκιμικα αλλα το γιαουρτι εχει τα προβιοτικα, απο που θα παιρνει προβιοτικα μετα (εκτος απο τις καψουλες);; μπερδεμα...μπορει να ειναι και συμπτωματικο βεβαια λογω της αρρωστιας που επιδεινωσε την κατασταση στο εντερο...παντως σε εμας ειναι ηλιου φαεινοτερο που λενε οτι ειναι οργανικο το προβλημα δηλ σε σχεση με τη διατροφη και οχι ψυχολογικο
Κατερινα εσυ βλεπεις αμεσα αντιδραση απο τα γαλακτοκιμικα ,δηλ αν δωσεις το ζουμι μια μερα βλεπεις αμεσως αντιδραση;; και οταν τα κοβεις, τοτε λειπουν αυτα τα ξεσπασματα;