PDA

Επιστροφή στο Forum : Μου ζητάει να μάθει μπαλέτο

annaflo
05-10-11, 10:51
Η γλυκιά μου τετράχρονη είναι στο προνήπιο και για να απασχολείται δημιουργικά μερικά απογεύματα πηγαίνει 3 φορές την εβδομάδα σε κολυμβητήριο. Όλα πήγαιναν τέλεια, στην πισίνα τρελαίνεται ενώ ανεβαίνει κάθε βδομάδα επίπεδο και οι δάσκαλοι έχουν ενθουσιαστεί μαζί της. 'Ωσπου πριν λίγες μέρες είδε ένα κοριτσάκι ντυμένο μπαλαρίνα με τουτού. Αυτό ήταν. Από τότε δεν θέλει να πάει πισίνα και μου ζητάει συνεχώς να την γράψω σε σχολή μπαλέτου. Πήγαμε λοιπόν χτες σε μια σχολή που γνωρίζω πολλά χρόνια την ιδιοκτήτρια/μπαλαρίνα και μας είπε ότι πρέπει να έχει συμπληρώσει τα πέντε για να την δεχτούν και επειδή στο σχολείο της έχουν μουσικοκινητικό μάθημα είναι πολύ καλή προετοιμασία μέχρι να συμπληρώσει τα πέντε.
Τι να κάνω?? Να σταματήσει την πισίνα αφού πηγαίνει τόσο καλά? Να την πάω σε μια άλλη σχολή χορού που δέχονται μικρότερα παιδάκια, αφού θα κάνουν περίπου ό,τι κάνουν και στο σχολείο (τσάμπα τα δίδακτρα δηλαδή) μόνο και μόνο γιατί της αρέσει η στολή? Άλλη επιλογή είναι να την απασχολεί μια κοπέλα που μένει στο διπλανό μας σπίτι και είναι ελληνοαμερικανίδα/δασκάλα αγγλικών.
Πείτε μου την άποψή σας σας παρακαλώ!!:?

GEOELI
05-10-11, 11:46
Η δική μου κόρη πάντως ξεκίνησε μπαλλέτο (δεν είναι ακριβώς μπαλλέτο σε αυτήν την ηλικία) όταν ήταν 3 χρονών και 9 μηνών. Και το ξεκινήσαμε γιατί περίμενε η κακομοίρα να πάει προνήπιο πως και πως και δεν την πήρανε στο δημόσιο νηπιαγωγείο. Επειδή ήθελα και ήθελε να απασχοληθεί με κάποια δραστηριότητα ξεκινήσαμε λοιπόν μπαλέτο και από τότε μέχρι σήμερα (που είναι 8 χρονών) είναι ενθουσιασμένη με το μπαλλέτο. Επιπλέον έχει κάνει ένα κορμάκι εκπληκτικό και έχει αποκτήσει ένα πολύ όμορφο στήσιμο στο σωματάκι της.

ismeni
05-10-11, 12:59
να βρεις αλλη σχολή που να παιρνει μικρότερα παιδιά. μπορω να οσυ συστησω...
αλλα να συνεχισετε και το κολυμβητηριο. προνηπιο είναι... μπορει να κανει 2 φορες τηνεβδομαδα το ενα, 2 φορες την εβδομαδα το αλλο.
πού μένεις;

theodorap
05-10-11, 14:15
Όταν ο γιος μου μου ζήτησε να πάει tae kwon do, ήμουν πολύ αρνητική στην αρχή, ούτε από έξω δεν περνούσα , δε φανταζόμουν τότε ότι μετά από 5 χρόνια θα έβγαινε 2ος στο πρωτάθλημα...:)

Θέλω να πω με αυτό ότι είναι πολύ σημαντικό να ακούμε τι θέλουν τα παιδιά μας, γιατί ίσως αυτή να είναι η κλίση τους.

Θα μπορούσες να κάνεις κάτι συνδιαστικό, όπως 2 φορές κολυμβητήριο και 1 φορά μπαλέτο την εβδομάδα. Έτσι ούτε τα μαθήματα κολύμβησης θα χάσει -που είναι πολύ σημαντικά και για την ασφάλειά της- αλλά και το κέφι της θα γίνει, χωρίς να είναι υπερφορτωμένη η βδομάδα της, κι έτσι θα έχει και χρόνο για παιχνίδι - που είναι το πιο σημαντικό στην ηλικία της-

Φιλικά πολύ :)

annaflo
05-10-11, 18:04
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, κι εγώ δεν θα ήθελα να σταματήσει το κολυμβητήριο γιατί μου φαίνεται ότι της αρέσει πολύ και επειδή εγώ την έβαλα στο δίλημμα "πισίνα ή χορό", διάλεξε το δεύτερο. Είναι θέμα καθαρά οικονομικό.
Ismeni μένουμε στο Διόνυσο και η Τόνια η Βενιέρη είναι γειτόνισσα και φίλη πάνω από 30 χρόνια. Εκείνη μου έδωσε τη συμβουλή να την αρχίσω σε ένα χρόνο και να αρκεστούμε στη ρυθμική που κάνουν στο σχολείο (Αρσάκειο) για φέτος. Ξέρω 2 σχολές στην Ν.Ερυθραία που πηγαίνουν 2 φίλες της κόρης μου, αλλά νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου.

v & a
05-10-11, 18:25
αννα στο αρσακειο δε κανουν κολυμβηση? η οχι ακομα σε τετοια ηλικια?

ismeni
05-10-11, 21:14
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, κι εγώ δεν θα ήθελα να σταματήσει το κολυμβητήριο γιατί μου φαίνεται ότι της αρέσει πολύ και επειδή εγώ την έβαλα στο δίλημμα "πισίνα ή χορό", διάλεξε το δεύτερο. Είναι θέμα καθαρά οικονομικό.
Ismeni μένουμε στο Διόνυσο και η Τόνια η Βενιέρη είναι γειτόνισσα και φίλη πάνω από 30 χρόνια. Εκείνη μου έδωσε τη συμβουλή να την αρχίσω σε ένα χρόνο και να αρκεστούμε στη ρυθμική που κάνουν στο σχολείο (Αρσάκειο) για φέτος. Ξέρω 2 σχολές στην Ν.Ερυθραία που πηγαίνουν 2 φίλες της κόρης μου, αλλά νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου.

την ξερω την κυρια βενιέρη. πολύ καλή!
πού πηγαίνουν στη νεα ερυθραία;
θεωρω οτι δεν ειναι χασιμο χρονου...

annaflo
05-10-11, 23:39
αννα στο αρσακειο δε κανουν κολυμβηση? η οχι ακομα σε τετοια ηλικια?
Στο Αρσάκειο αρχίζουν από τη δευτέρα δημοτικού πισίνα και δεν κάνουν και πολλά πράγματα απ'ο,τι μου έχουν πει.
Στο κολυμβητήριο πήγαμε για ένα μήνα πριν το καλοκαίρι και την βοήθησε τόσο πολύ που όταν πήγαμε στη θάλασσα κολύμπησε σε λίγες μέρες χωρίς κανένα βοηθητικό (μπρατσάκια ή σωσίβιο), έκανε απίστευτα μακροβούτια στα βαθιά και τώρα που ξαναγυρίσαμε της μαθαίνουν τα διάφορα στυλ κολύμβησης (ελεύθερο, ύπτιο). Πιστεύω πως θα μπορούσε να έχει πολύ καλή εξέλιξη αν ήθελε να το συνεχίσει.
Αλλά για τα εξωσχολικά σε τέτοιες ηλικίες πάντα πρέπει να ακούμε τις επιθυμίες των παιδιών και όχι τι θέλουμε εμείς :cool:

ismeni
11-11-11, 07:56
τι εγινε τελικά; πήγατε μπαλέτο;
καλύτερη και σωστότερη δουελιά θα γνει σε μια σχολή μπαλε΄του παρα στο σχολειο...

v & a
09-01-12, 19:18
κι ενω ελεγα σιγα μη μπω εγω σε θεμα για μπαλετο τσουυυπ να μαι!!!
η κορη μου ειναι 4ων. δε μου ζηταει επιμονως να μαθει και λοιπα αλλα κατι ειπαν απο δω απο κει με το μπαμπα της και της ειπε πως θα την παει στο μπαλετο!!!!! Παει ηδη κολυμβητηριο 2 φορες τη βδομαδα (με το μπαμπα που το χει αναλαβει!) και καλυτερα λεμε να κανει κατι ακομη να της αρεσει και να απασχολειται κ να γυρναει σπιτι να κοιμαται νωρις παρα να κοιμαται ωρες ατελειωτες μολις γυρισει απο το σχολειο και μετα να ξυπναει και να βλεπει ντιβιντι ως τις 11.
Αλλος ενας λογος που τελικα το σκεφτομαι να την παω ειναι πως βλεπω και δεν εχει και πολλη ισορροπια εδω που τα λεμε στη κινηση της, ε ειναι κ λιγο ατσουμπαλο παιδακι ( πεφτει στο ισωμα, δεν χοροπηδαει οπως αλλα στην ηλικια της, δε ξερω αν ειναι φοβος η δυσκολευεται να ελεγξει τις κινησεις της) οποτε ειναι και μια ευκαιρια ισως να αναπτυξει τη κινηση της και να λυθει.
Φι αυτα λοιπον πολλα ειπα, σχολη εχουμε σχεδον διπλα μας και απο τις καλες λεγεται στην επαρχιακη μας πολη...(η πεθερα μου ειπε πως ειναι και ολιγον συγγενης)
Στο βιογραφικο της η δασκαλα (δε ξερω πως αλλιως να την πω ) γραφει
ειναι απόφοιτος της Βασιλικής Ακαδημίας χορού του Λονδίνου (Royal Academy of Dance) .....κλπ Εγω αυτα δε τα ξερω η ismeni θα μας πει τι ειναι!!!!(???) :)

Για την ηλικια της λοιπον ( 3μισι + ) εχει τμημα μουσικοκινητικης....Αρχικα τι κανουν σε αυτα τα τμηματα αν γνωριζετε??? και κυριως λετε να ΦΟΡΑΝΕ ΡΟΥΧΑ ΜΠΑΛΑΡΙΝΑΣ ???(εχουμε και κολλημα!) υπαρχουν (ατυποι) κανονες σε αυτα? τι γινεται συνηθως?

Σκεφτομουν λοιπον πρωτον να δουμε αν μπορω να τη γραψω τωρα που ειναι ιανουαριος (το λεω επειδη δε ξερω αν οι σχολες πανε με τη σχολικη σεζον ας πουμε η χωριζονται κ αλλιως) ....
Μετα αν ναι, να την παω να δει πρωτα τι κανουνε και αν της αρεσει γιατι η δικια μου μαλλον φανταζεται πως θα κανει φιγουρες σα μπαλαρινα που βλεπει στη τιβι :P
Τριτον τα ωραρια ειναι σημαντικα γιατι σιγουρα δεν αντεχει ναναι ως τις 4 στο σταθμο, νηστικια αφου δε θελει να τρωει εκει, να ερχεται σπιτι να τη μπουκωνει η γιαγια ενα σκασμο φαι (γιαυτο πεφτει για υπνο 3 ωρες γυρνωντας απο το σχολειο)και μετα να παει εκει....απλα ανεφικτο!

Αν εχετε να απαντησετε καποια απο τις αποριες μου σας ακουω!!!! ευχαριστω πολυυυυυυυυυ

ismeni
09-01-12, 21:45
κι ενω ελεγα σιγα μη μπω εγω σε θεμα για μπαλετο τσουυυπ να μαι!!!
η κορη μου ειναι 4ων. δε μου ζηταει επιμονως να μαθει και λοιπα αλλα κατι ειπαν απο δω απο κει με το μπαμπα της και της ειπε πως θα την παει στο μπαλετο!!!!! Παει ηδη κολυμβητηριο 2 φορες τη βδομαδα (με το μπαμπα που το χει αναλαβει!) και καλυτερα λεμε να κανει κατι ακομη να της αρεσει και να απασχολειται κ να γυρναει σπιτι να κοιμαται νωρις παρα να κοιμαται ωρες ατελειωτες μολις γυρισει απο το σχολειο και μετα να ξυπναει και να βλεπει ντιβιντι ως τις 11.
πολύ καλή σκέψη... δεν της προφερει τιποτα το dvd μεχρι τις 11μ.μ.

Αλλος ενας λογος που τελικα το σκεφτομαι να την παω ειναι πως βλεπω και δεν εχει και πολλη ισορροπια εδω που τα λεμε στη κινηση της, ε ειναι κ λιγο ατσουμπαλο παιδακι ( πεφτει στο ισωμα, δεν χοροπηδαει οπως αλλα στην ηλικια της, δε ξερω αν ειναι φοβος η δυσκολευεται να ελεγξει τις κινησεις της) οποτε ειναι και μια ευκαιρια ισως να αναπτυξει τη κινηση της και να λυθει.
επίσης πολυ καλη σκέψη. θα τη βοηθήσει πολυ το μπαλετο, σε πολλους τομεις!

Φι αυτα λοιπον πολλα ειπα, σχολη εχουμε σχεδον διπλα μας και απο τις καλες λεγεται στην επαρχιακη μας πολη...(η πεθερα μου ειπε πως ειναι και ολιγον συγγενης)
Στο βιογραφικο της η δασκαλα (δε ξερω πως αλλιως να την πω ) γραφει

Εγω αυτα δε τα ξερω η ismeni θα μας πει τι ειναι!!!!(???) :)
πες μου ποια σχολή είναι. εγω συμφωνω με την εκπαίδευση της δασκάλας. ειμαι υπερ του αγγλικου συστηματος rad. υπάρχουν βεβαια σχολες που ακολουθούν vaganova που ειανι εξισου καλές.

Για την ηλικια της λοιπον ( 3μισι + ) εχει τμημα μουσικοκινητικης....Αρχικα τι κανουν σε αυτα τα τμηματα αν γνωριζετε??? και κυριως λετε να ΦΟΡΑΝΕ ΡΟΥΧΑ ΜΠΑΛΑΡΙΝΑΣ ???(εχουμε και κολλημα!) υπαρχουν (ατυποι) κανονες σε αυτα? τι γινεται συνηθως?
στην ηλικία αυτη κανουμε δημιουργικο χορο- μουσικοκινητική αγωγή. στη δική μου σχολή τα παιδιά φοράνε κορμακι-καλσον-παπουτσάκια μπαλέτου. αν εννοεις "ρουχα μπαλαρινας" το tutu... θα κανετε υπομονη για την παρασταση σας.

Σκεφτομουν λοιπον πρωτον να δουμε αν μπορω να τη γραψω τωρα που ειναι ιανουαριος (το λεω επειδη δε ξερω αν οι σχολες πανε με τη σχολικη σεζον ας πουμε η χωριζονται κ αλλιως) ....?
προσωπικά, κανω εγγραφες ολο το χρονο. μπορεις να τηλεφωνήσεςι ή να περασεις απο εκει, καλύτερα, και να ρωτήσεις.

Μετα αν ναι, να την παω να δει πρωτα τι κανουνε και αν της αρεσει γιατι η δικια μου μαλλον φανταζεται πως θα κανει φιγουρες σα μπαλαρινα που βλεπει στη τιβι :P
πρεπει να της εξηγήσεις πώς για να κανει ολα αυτα στο dvd που βλεπει, πρεπει να περασει λιγος καιρός...

Τριτον τα ωραρια ειναι σημαντικα γιατι σιγουρα δεν αντεχει ναναι ως τις 4 στο σταθμο, νηστικια αφου δε θελει να τρωει εκει, να ερχεται σπιτι να τη μπουκωνει η γιαγια ενα σκασμο φαι (γιαυτο πεφτει για υπνο 3 ωρες γυρνωντας απο το σχολειο)και μετα να παει εκει....απλα ανεφικτο!
τα ωραρια δεν μπορω να στα πω. ειανι θεμα σχολής. αλλα... μπορεις να της πεις οτι τουλαχιστον τις ημερες του μπαλετου πρεπει να τρωει σχολειο για να μπορει να χορευει ωραια κλπ κλπ τετοια. γιατι.... ουτως ή αλλιως ο "ενας σκασμος φαι" δεν της κάνει καλό!!!!
παραδειγμα, η κορη μου την τεταρτη εχει νωρις μαθημα. εχω προσαρμόσει το πρόγραμμα ως εξης, για να μη χανει το μάθημά της, την αφηνω σχολειο να κοιμηθει (ενω τις αλλες μερες γυρναει 1.30μ.μ.) και την παίρνω κατ' ευθειαν στις 4 στη σχολή και κανει το μάθημά της...
καλο ειναι να προσαρμόσεις τις ωρες του παιδιού στις ωρες του μπαλέτου. δεν ειναι αδυνατο αυτο γιατι τα παιδιά δεν ξερουν την ωρα. αν τροποποιήσιες το πρόγραμμά της, ολα θα γινουν. ολα γινονται αρκει να υπάρχει θεληση!
φαινεται εγωιστικο... αλλα δεν ειναι.

Αν εχετε να απαντησετε καποια απο τις αποριες μου σας ακουω!!!! ευχαριστω πολυυυυυυυυυ
περιμένω νέα σας!!!!!καλή αρχη!!!!!!

v & a
09-01-12, 22:28
λοιπον πηγα απο εκει τελικα τωρα στις 9...
Τα μαθηματα ειναι δευτερα κ παρασκευη 5-6 και αυτο τυχαια γιατι ειχαν τμημα 4-5 μονο θεση Κ δε προλαβαιναμε αφου 4 παρα 10 την παιρνω απο τον παιδικο. αλλα ενα κοριτσακι μαλλον θα αλλαξει να παει στο νωριτερο.
Το κακο ειναι ΑΝ θα προλαβαινει να τρωει λιγακι σπιτι αφου γυρναμε στις 4 και 5 παρα 20 πρεπει να φυγουμε παλι, γιατι δε το βλεπω να τρωει ποτε στο σταθμο, και μετα θα πρεπει να φαει γυρνωντας αφου λογικα θα χει λυσσαξει στη πεινα, που σημαινει πως πρεπει να τη ταιζω και να τη κηνυγαω ταυτοχρονα η θα ναι ψοφια. τελοσπαντων αυτο δε σας πολυ ενδιαφερει κιολας.
ismeni θα σου στειλω πμ να σου πω τη σχολη δε θελω δημοσια ;).
Mου ειπε να παμε τη Παρασκευη να μπει στο μαθημα να δει αν της αρεσει κλπ και τα ξαναλεμε....
Για να δουμε λοιπον!

α ξεχασα για το τι κανουν μου πε πως κανουν μουσικοκινητικη αγωγη κ καλα σαν παιχνιδι. παιρνουν ρολους σαν σε παραμυθι, κανουν πχ τις νεραιδες που πετανε στο δασος, μαθαινοντας καποιες κινησεις του μπαλετου κλπ...

Ellemphriem
09-01-12, 22:48
Εμενα παντως ειναι 3 και εκανε μπαλετο και το λατρεψε μεχρι που κατερευσε απο τις αρρωστιες και το κοψαμε. Περναγε ομως λουκουμι εκει και μετραγε τις μερες να ξαναπαει :(

ismeni
09-01-12, 23:02
λοιπον πηγα απο εκει τελικα τωρα στις 9...
Τα μαθηματα ειναι δευτερα κ παρασκευη 5-6 και αυτο τυχαια γιατι ειχαν τμημα 4-5 μονο θεση Κ δε προλαβαιναμε αφου 4 παρα 10 την παιρνω απο τον παιδικο. αλλα ενα κοριτσακι μαλλον θα αλλαξει να παει στο νωριτερο.
Το κακο ειναι ΑΝ θα προλαβαινει να τρωει λιγακι σπιτι αφου γυρναμε στις 4 και 5 παρα 20 πρεπει να φυγουμε παλι, γιατι δε το βλεπω να τρωει ποτε στο σταθμο, και μετα θα πρεπει να φαει γυρνωντας αφου λογικα θα χει λυσσαξει στη πεινα, που σημαινει πως πρεπει να τη ταιζω και να τη κηνυγαω ταυτοχρονα η θα ναι ψοφια. τελοσπαντων αυτο δε σας πολυ ενδιαφερει κιολας.
ismeni θα σου στειλω πμ να σου πω τη σχολη δε θελω δημοσια ;).
Mου ειπε να παμε τη Παρασκευη να μπει στο μαθημα να δει αν της αρεσει κλπ και τα ξαναλεμε....
Για να δουμε λοιπον!

α ξεχασα για το τι κανουν μου πε πως κανουν μουσικοκινητικη αγωγη κ καλα σαν παιχνιδι. παιρνουν ρολους σαν σε παραμυθι, κανουν πχ τις νεραιδες που πετανε στο δασος, μαθαινοντας καποιες κινησεις του μπαλετου κλπ...

νομιζω πώς πρεπει να επιμείνεις να τρωει στο σχολειο τουλάχιστον τις 2 μερες του μπαλε΄του. θα της το περασεις με τετοιο τροπο, οτι το μπαλετο το λεει. πχ η νεραιδα του μπαλετου κλπ. καααααααατι θα βρεις!
περιμενω πμ

v & a
09-01-12, 23:06
2 χρονια τωρα δεν εχει γινει τιποτα με το φαι. τρωει ελαχιστα πραγματα κυριως μακαρονια κ τυρια δεν ακουμπαει το κρεας οταν ξερει τι ειναι (γιαυτο και της το ταιζει η γιαγια αλεσμενο μεσα σε μακαρονια με ενα βουνο τυρι και κατι γινεται...) τις δευτερες που χει φασολαδΑ η φακες υπαρχει περιπτωση να φαει λιγο αλλα στις 1. μετα ως τις 4 θα χει λυσσαξει παλι. τελοσπαντων μακαρι η νεραιδα του μπαλετου να πει να τρωει!!!!:)

spyni
08-02-12, 17:18
ismeni καλη σε παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σου σε κατι....
ζουμε πια επαρχια και καθως τη μικρη μας δεν την πηρα παιδικο σταθμο τη γραψαμε μπαλετο-ειναι τωρα 3 χρονων και κατι-στην αρχη ενθουσιαστηκε, εγινε και η χριστουγεννιατικη γιορτη, οπου πραγματικα εκει συνειδητοποιησα οτι ενω δεν ημουν ενθουσιασμενη με την ιδεα του μπαλετου, η μικρη μας εχει μαλλον κλιση προς τα εκει...τουλαχιστον αυτο μας ειπε και η δασκαλα..ολες της οι κινησεις με χαρη, τα ακρα της σωστα λυγισμενα και τελοσπαντων μαλλον της παει ο χορος..το θεμα ειναι η δασκαλα, στη γιορτη τωρα του Φεβρουαριου, ανακατεψε τα τμηματα και η μικρη πηρε τεραστιο φοβο απο τις φωνες που εβαζε στα πιο μεγαλα...η αληθεια ειναι οτι επειδη σε καποια μαθηματα μπηκα και εγω μεσα, διοτι αλλιως δεν εμπαινε, ειναι πολυ αυστηρη και δυστυχως με καπως ελλιπη [αιδαγωγικη μορφωση.....το αποτελεσμα ηταν να μη θελει να λαβει μερος στην παρασταση στο θεατρο-βεβαια οταν πηγαμε να δουμε τα αλλα παιδακια, ηθελε να ανεβει στη σκηνη την ωρα της παραστασης- και ολη την ημερα κυκλοφορει με τα παπουτσακια μπαλετου στο σπιτι και κανει διαρκως κινησεις μπαλετου...σε παρακαλω , δεν ειμαι ψωνισμενη το παιδι μου να γινει πριμα, αλλα τη βλεπω οτι της αρεσει....να της δοκιμαζα μια αλλη σχολη η να περιμενα μεχρι του χρονου, οπου ισως εκανε μια νεα αρχη??
σε ευχαριστω πολυ......

ismeni
08-02-12, 19:13
ismeni καλη σε παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σου σε κατι....
ζουμε πια επαρχια και καθως τη μικρη μας δεν την πηρα παιδικο σταθμο τη γραψαμε μπαλετο-ειναι τωρα 3 χρονων και κατι-στην αρχη ενθουσιαστηκε, εγινε και η χριστουγεννιατικη γιορτη, οπου πραγματικα εκει συνειδητοποιησα οτι ενω δεν ημουν ενθουσιασμενη με την ιδεα του μπαλετου, η μικρη μας εχει μαλλον κλιση προς τα εκει...τουλαχιστον αυτο μας ειπε και η δασκαλα..ολες της οι κινησεις με χαρη, τα ακρα της σωστα λυγισμενα και τελοσπαντων μαλλον της παει ο χορος..το θεμα ειναι η δασκαλα, στη γιορτη τωρα του Φεβρουαριου, ανακατεψε τα τμηματα και η μικρη πηρε τεραστιο φοβο απο τις φωνες που εβαζε στα πιο μεγαλα...η αληθεια ειναι οτι επειδη σε καποια μαθηματα μπηκα και εγω μεσα, διοτι αλλιως δεν εμπαινε, ειναι πολυ αυστηρη και δυστυχως με καπως ελλιπη [αιδαγωγικη μορφωση.....το αποτελεσμα ηταν να μη θελει να λαβει μερος στην παρασταση στο θεατρο-βεβαια οταν πηγαμε να δουμε τα αλλα παιδακια, ηθελε να ανεβει στη σκηνη την ωρα της παραστασης- και ολη την ημερα κυκλοφορει με τα παπουτσακια μπαλετου στο σπιτι και κανει διαρκως κινησεις μπαλετου...σε παρακαλω , δεν ειμαι ψωνισμενη το παιδι μου να γινει πριμα, αλλα τη βλεπω οτι της αρεσει....να της δοκιμαζα μια αλλη σχολη η να περιμενα μεχρι του χρονου, οπου ισως εκανε μια νεα αρχη??
σε ευχαριστω πολυ......

καπου το εχασα...
οταν εγινε η χριστουγεννιάτικη γιορτη, ολα τα παιδιά ηταν στην ίδια ηλικία;
και μετα; πώς ανακατεύτηκαν; και τι γιορτη ηταν αυτη το φλεβάρη; εγινε γιορτη στο θεατρο τωρα το φλεβάρη; δεν πηρατε μερος;

αρα του παιδιού του αρέσει!
σε ποια πόλη είστε; στειλε μου σε πμ τη σχολή που πηγαίνετε;

katerina2
19-05-12, 20:19
Γεια σας. Η κόρη μου κάτι ανέφερε για μπαλέτο. Του χρόνου θα πάει στο νήπιο. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στη Νέα Σμύρνη σχολή μπαλέτου που να μην έχει επιδείξεις, που να μην έχει μάθημα πάνω από 2 φορές την εβδομάδα και να μην ωθεί τα κοριτσάκια στην κουλτούρα του ροζ;

jackrussel
19-05-12, 20:28
Γεια σας. Η κόρη μου κάτι ανέφερε για μπαλέτο. Του χρόνου θα πάει στο νήπιο. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στη Νέα Σμύρνη σχολή μπαλέτου που να μην έχει επιδείξεις, που να μην έχει μάθημα πάνω από 2 φορές την εβδομάδα και να μην ωθεί τα κοριτσάκια στην κουλτούρα του ροζ;

sorry αλλα το μπαλετο εχει αυστηρους κανονες, και τα καλσον και τα παπουστια και οι μαγιες πανε αναλογα με την ηλικια και το τμημα επιπεδο καθε φορα, αν ειναι μαθημα αγοριων κοριτσιων κλπ

κοιτα στο μπαλετο ολα δειχνουν ροζ αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολα, το παιδι σου δεν θα μυηθει στην κουλτουρα του ροζ συννεφου αλλα στην κουλτουρα της πειθαρχειας σωματος και πνευματος, τα παιδια εξελισσονται εκπληκτικα σε ψυχοκινητικο επιπεδο οποτε αυτο ειναι το θεμα κι οχι η κουλτουρα του ροζ

οι δασκαλες χορου μπορουν να σου πουν τι φορανε στο μαθημα αναλογα με το συστημα κλπ αλλα δεν ειναι εκει η ουσια

matilnta
19-05-12, 21:22
συμφωνω απολυτα με την jackrussel κ επισης γυμναζει ολο το κορμι{ειχα κοιλιακους χωρις να κανω κατι γι αυτο).για τα κοριτσια ειναι οτι καλυτερο αρκει να το θελει κ να το αγαπησει.αν εχεις την οικονομικη ανεση,παντα ηταν ακριβο το μπαλετο,ξεκινα τη κ βλεπεις.συνηθως ειναι 2 φορες τη βδομαδα.αν το γνωρισεις θα δεις οτι δεν υπαρχει τιποτα το ροζ σε αυτο

jackrussel
19-05-12, 21:51
συμφωνω απολυτα με την jackrussel κ επισης γυμναζει ολο το κορμι{ειχα κοιλιακους χωρις να κανω κατι γι αυτο).για τα κοριτσια ειναι οτι καλυτερο αρκει να το θελει κ να το αγαπησει.αν εχεις την οικονομικη ανεση,παντα ηταν ακριβο το μπαλετο,ξεκινα τη κ βλεπεις.συνηθως ειναι 2 φορες τη βδομαδα.αν το γνωρισεις θα δεις οτι δεν υπαρχει τιποτα το ροζ σε αυτο

και για τα αγορια θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο, οποιος εχει ασχοληθει και δει πως δουλευονται οι αντρες στο χορο θα καταλαβει,,αλλα αυτο ξερω οτι δυσκολυεονται πολλοι στην ελλαδα να το δεχθουν αγνοια ανουσιες προκαταληψεις ιδεοληψιες κλπ

matilnta
19-05-12, 21:57
και για τα αγορια θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο, οποιος εχει ασχοληθει και δει πως δουλευονται οι αντρες στο χορο θα καταλαβει,,αλλα αυτο ξερω οτι δυσκολυεονται πολλοι στην ελλαδα να το δεχθουν αγνοια ανουσιες προκαταληψεις ιδεοληψιες κλπ

απαπα!ουτε για πλακα δεν τολμω να το πω στον αντρα μου!ο μεσαιος μου βλεπω οτι γενικα εχει ρυθμο κ του αρεσει η μουσικη κ ο χορος κ δεν ξερω πως να του το φερω του αντρα μου πλαγιως!αλλα για πολεμικες τεχνες μας βλεπω που εκανε εκεινος.ας ειναι εστω καποειρα να ικανοποιηθουμε κ οι δυο!

katerina2
19-05-12, 23:00
Προφανώς το γνωρίζω ότι έχει να πάρει πολλά καλά από το μπαλέτο η κόρη μου. Αν και δεν το προτιμώ. Θα προτιμούσα άλλα αθλήματα. Τέλος πάντων, αφού το πρότεινε η ίδια θα το δοκιμάσουμε.
Ό,τι όμως και να μου λέτε, τα κοριτσάκια που βλέπω να μπαινοβγαίνουν σε δύο σχολές που έχω κοντά μου δε μου αρέσουν από άποψη αισθητικής. Δε μου αρέσουν τα ροζ - λευκά καλσόν, τα τουτού, οι ροζ σάκοι, αλλά ούτε και το στήσιμο του σώματος που βλέπω στα λίγο πιο μεγάλα.
Επίσης δε μου αρέσει η λογική των επιδείξεων ντε και καλά κάθε χρόνο.
Παρόλα αυτά, αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι περίπου στη λογική που περιγράφω, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.

matilnta
20-05-12, 00:30
οτι αθλημα κ να την πας παλι θα εχεις επειδειξεις καθε χρονο.ειναι λογικο να θελουν να σου δειξουν τι εμαθε το παιδι σου ολο το χρονο κ για πιο λογο δινεις τα λεφτα σου.αληθεια ,τι αθληματα προτιμας για τα κοριτσια?

katerina2
20-05-12, 00:35
οτι αθλημα κ να την πας παλι θα εχεις επειδειξεις καθε χρονο.ειναι λογικο να θελουν να σου δειξουν τι εμαθε το παιδι σου ολο το χρονο κ για πιο λογο δινεις τα λεφτα σου.αληθεια ,τι αθληματα προτιμας για τα κοριτσια?

Κολύμβηση, μπάσκετ, στίβο, ενόργανη γυμναστική.

jackrussel
20-05-12, 00:40
Προφανώς το γνωρίζω ότι έχει να πάρει πολλά καλά από το μπαλέτο η κόρη μου. Αν και δεν το προτιμώ. Θα προτιμούσα άλλα αθλήματα. Τέλος πάντων, αφού το πρότεινε η ίδια θα το δοκιμάσουμε.
Ό,τι όμως και να μου λέτε, τα κοριτσάκια που βλέπω να μπαινοβγαίνουν σε δύο σχολές που έχω κοντά μου δε μου αρέσουν από άποψη αισθητικής. Δε μου αρέσουν τα ροζ - λευκά καλσόν, τα τουτού, οι ροζ σάκοι, αλλά ούτε και το στήσιμο του σώματος που βλέπω στα λίγο πιο μεγάλα.
Επίσης δε μου αρέσει η λογική των επιδείξεων ντε και καλά κάθε χρόνο.
Παρόλα αυτά, αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι περίπου στη λογική που περιγράφω, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.

ο χορος, που δεν ειναι μονον το μπαλετο ειναι πολυ σοβαρη υποθεση, καταρχην δεν ειναι ενα αθλημα αλλα Τεχνη, σε αλλα ειδη χορου τα πραγματα ειναι πιο ελευθερα και στο ντυσιμο
για τις επιδειξεις δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, αφου αυτη ειναι η τεχνη, να μαθεις πεντε πραγματα και στο τελος να χορεψεις ενα κομματι, υπαρχει δημιουργικοτερο πραγμα απο το να δουλευουν παιδια μαζι για εναν κοινο σκοπο, μια παρασταση? αν εκανε στοιβο δεν θα συμμετειχε και σε αγωνες τι νοημα τοτε η προπονηση?
τελος παντων εσυ ψαξτο δεν εισαι υποχρεωμενη να εκτιμησεις την τεχνη αισθητικη και τον κοπο του χορου ουτε το ροζ οπως λες, αλλα αυτη η αισθητικη που απωθει εσενα ειναι που μπορει να ελκυει την κορουλα σου και να θελει το μπαλετο,,,τωρα σοβαρη σχολη χορου οπου στο μπαλετο να εχει καταργησει ολους τους γνωστους κωδικες κανονες στο ντυσιμο δεν νομιζω να βρεις, στον μοντερνο ειναι αλλιως,,αλλα μοντερνο χωρις να εχεις κανει μπαλετο ειναι σαν να εισαι λιγο κουτσος, το μπαλετο ειναει η βαση

τωρα αν υποτιμας κατι τοσο πολυ αστο, η αστο να το ζησει οπως ειναι η στειλτην αλλου γνωμη μου παντα

jackrussel
20-05-12, 00:47

εγω θα εθετα την ερωτηση, τι αθλημα προτιμας για σενα?
μπασκετ? κολυμπι? τενις? τελεια αλλα δεν εισαι η κορη σου! καντα εσυ!
εγω δεν θα κολλαγα πουθενα να δοκιμασουν οτι γουσταρουν και να το κανουν οπως πρεπει οχι με σκοντο, δεν μ αρεσει αυτο η εκεινο η το αλλο, καντο σωστα και μετα βγαλε συμπερασμα

για αθληματα μιλαμε και για τεχνη ο,τι λεει η ψυχη τους λοιπον πει ορεξως κολοκυθοπιτα

katerina2
20-05-12, 00:59
ο χορος, που δεν ειναι μονον το μπαλετο ειναι πολυ σοβαρη υποθεση, καταρχην δεν ειναι ενα αθλημα αλλα Τεχνη, σε αλλα ειδη χορου τα πραγματα ειναι πιο ελευθερα και στο ντυσιμο
για τις επιδειξεις δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, αφου αυτη ειναι η τεχνη, να μαθεις πεντε πραγματα και στο τελος να χορεψεις ενα κομματι, υπαρχει δημιουργικοτερο πραγμα απο το να δουλευουν παιδια μαζι για εναν κοινο σκοπο, μια παρασταση? αν εκανε στοιβο δεν θα συμμετειχε και σε αγωνες τι νοημα τοτε η προπονηση?
τελος παντων εσυ ψαξτο δεν εισαι υποχρεωμενη να εκτιμησεις την τεχνη αισθητικη και τον κοπο του χορου ουτε το ροζ οπως λες, αλλα αυτη η αισθητικη που απωθει εσενα ειναι που μπορει να ελκυει την κορουλα σου και να θελει το μπαλετο,,,τωρα σοβαρη σχολη χορου οπου στο μπαλετο να εχει καταργησει ολους τους γνωστους κωδικες κανονες στο ντυσιμο δεν νομιζω να βρεις, στον μοντερνο ειναι αλλιως,,αλλα μοντερνο χωρις να εχεις κανει μπαλετο ειναι σαν να εισαι λιγο κουτσος, το μπαλετο ειναει η βαση

τωρα αν υποτιμας κατι τοσο πολυ αστο, η αστο να το ζησει οπως ειναι η στειλτην αλλου γνωμη μου παντα

Αναγκαστικά, αν δε βρω κάτι που να πλησιάζει σε αυτό που έχω στο μυαλό μου και που να το δέχεται και η κόρη μου, θα τη στείλω σε μία συμβατική σχολή μπαλέτου. Και αναγκαστικά θα έρθει σε επαφή με όλα αυτά που προσωπικά απορρίπτω.

Στις επιδείξεις αυτά που με ενοχλούν είναι το πιθανό άγχος που μπορεί να προκαλείται στα λίγο πιο ευαίσθητα παιδιά, η ενίσχυση του πιθανού ψωνίσματος κάποιων παιδιών, η πιθανότητα έξτρα εξόδων για την αγορά κοστουμιών και δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο, πάντως ειλικρινά όταν σκέφτομαι επιδείξεις μου βγαίνει μία αρνητική αίσθηση.

Και να προσθέσω ότι αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η κόρη μου να κάνει κάτι δημιουργικό, υγιεινό, κάτι που να τη διαπαιδαγωγεί προς τη σωστή κατεύθυνση. Επίσης θέλω να γνωρίσει και να αγaπήσει το σώμα της, να μάθει να το ακούει και να το φροντίζει. Α, και να αναπτύξει τα εκφραστικά της μέσα. Και τέλος να είναι χαρούμενη με αυτό που κάνει.

katerina2
20-05-12, 01:03
εγω θα εθετα την ερωτηση, τι αθλημα προτιμας για σενα?
μπασκετ? κολυμπι? τενις? τελεια αλλα δεν εισαι η κορη σου! καντα εσυ!
εγω δεν θα κολλαγα πουθενα να δοκιμασουν οτι γουσταρουν και να το κανουν οπως πρεπει οχι με σκοντο, δεν μ αρεσει αυτο η εκεινο η το αλλο, καντο σωστα και μετα βγαλε συμπερασμα

για αθληματα μιλαμε και για τεχνη ο,τι λεει η ψυχη τους λοιπον πει ορεξως κολοκυθοπιτα

Εμένα δε μου αρέσει κανένα άθλημα. Δε θα ήθελα δηλαδή να αθλούμαι γενικότερα. Και δεν το κάνω. Ίσως αν μαζευόμασταν 5-6 φίλοι/ες να έπαιζα κανένα μπασκετάκι, αλλά δεν το έχω κάνει εδώ και 15 χρόνια.
Και θέλω να δοκιμάσει η κόρη μου ό,τι γουστάρει. Πειράζει όμως να το ψάξω λίγο;

matilnta
20-05-12, 01:28
μα ετσι θα το ψαξεις.σημερα σου ζηταει μπαλλετο,αυριο ενοργανη,θα δεις που εχει κλιση το παιδι κ τη του αρεσει κ αυτο θα ακολουθησει.αρκει να μη προσπαθεις να του περασεις τα δικα σου θελω.οσο για τα αθληματα που προτιμας δεν ειναι κ τα πιο κομψα για ενα κοριτσακι ισως κ γι αυτο προτιμαει μια τεχνη.αφησε την να ακολουθησει το δρομο της.

ismeni
20-05-12, 09:17
για τα κορίτσια το καλύτερο είναι το μπαλέτο για να ασχοληθούσ εαυτη την τηλικία. ωραια και τα αθλήματα, δε λεω, αλλα δυστυχως στην πλειοψηφία των προπονητων βλεπουν τα παιδιά για πρωταθλητισμο. στο μπαλετο αργει αυτο. τα παιδιά παιζουν με τη μουσική, μαθαινουν σωστη σταση σωματος, μαθαινουν πειθαρχια (στο ιδιο πλαισιο με την πειθαρχια που τους μαθαινει το σχολειο), μαθαινουν ομαδικοτητα, καλλιεργουν τη φαντασια, καλλιεργουν τον ψυχισμο τους, ανεβαινουν ψυχολογικα, περνανε καλα...!!!!

οσο αφορα το "ροζ", εεεεεεε αυτο ειανι το μπαλετο. το προωθει και η barbie αλλωστε. αλλα μεγαλωνοντας... αλλαζει. μπορει βεβαια και να μην ξεκινησει...
θα κανεις υπομονη, εσενα μπορει να μη σ' αρεσει, αλλα να αρεσει στη μικρη σου. μην την επιρεάσεις. να επιμεινεις, αν καποια στιγμη σου πει δε θελω να παω. να ολοκληρωσει τη χρονια.
οσο αδορα τις παραστασεις, νομιζω πώς δεν είναι υποχρεωτικη η συμμετοχη του παιδιού (τουλαχιστον εγω δινω την εναλλακτικη να αποφασισουν). απο την αλλη ομως οπως ειναι και η jackrussel ειναι καλο και σωστο να συμμετεχουν. αυτος ειανι ο χορος, πανω στη σκηνη! οχι πισω απο την κλειστη πόρτα.ειανι οπως η γιορτη του σχολειου στο τλεος της χρονιας. κλεινει μια χρονια. κλεινει ενας κυκλος και μετα αποφασιζει κανεις εαν θελει να συνεχισει ή οχι (αυτο βεβαια ισχυει για τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, γιατι για το σχολειο δεν υπαρχει επιλογη).

εγω μπορω να σου προτεινω καποια σχολη στη νεα σμυρνη. εσυ μπορεις να κανεις την ερυνα σου και να αποφασισεις.

jackrussel συμφωνω απολυτα μαζι σου. συναδελφος ε;

jackrussel
20-05-12, 10:52
δεν ειμαι συναδελφος δυστυχως, εκανα μικρη απο 4 μεχρι τριτη δημοτικου μπαλετο γιατι οι γονεις μου με σταματησουν, δεν ηταν για αυτους χρησιμο ουγκ! μετα ασχοληθηκα με διαφορα αθληματα αλλα τιποτα δεν ηταν σαν το μπαλετο για την ψυχη μου,,,,τα χρονια περνουσαν κι εγω φοβομουν να το ξαναπιασω γιατι ενιωθα μεγαλη και γιατι λογικα ειχα ξεχασει τα παντα και γιατι πιστευα οτι οι μεγαλοι δεν κανουν
,,κι εκει καπου στα 28 βρηκα θαρρος μπηκα σε μια σχολη και τους λεω μπαλετο για αρχαριους γερους κανετε? εχουμε μολις φτιαξει ενα γκρουπ περαστε,,ε αυτο ηταν,,,,τα 5 ωραιοτερα χρονια της ζωης μου,,2 ελλαδα σε σχολη και 3 εξωτερικο,,,στην αρχη σε αυτο το γκρουπ με τις μεγαλες κυριες αλλα μετα με εβαλαν με πιτσιρικες ελεμενταρι ιντερμιντιετ αντβανς εβαλα πουεντ και συμμετειχα και σε 2 παραστασεις με τη σχολη στο εξωτερικο
η επιθυμια ο ζηλος μου και η δουλεια που εριξα απιστευτη, για αυτο με ειχαν στα γκρουπ με τις 14 χρονες προχωρημενες, ημουν και μυικα δυνατη ε και με ειχαν και εμενα μαζι,,,εννοειται οτι ημουν η πιο αδυναμη αλλα μου εδωσαν οι δασκαλες την ευκαιρια και προχωρησα εντυπωσιακα τηρουμενων των αναλογιων,,,ημουν το παραδειγμα γι αυτες οπου ενας μπορει να ξεκινησει μεγαλος και να ποχωρησει πολυ καλα ,,,μετα εκανα εξωσωματικη εμεινα εγγυος γεννησα και σταματησα αλλα θα το ξαναπιασω

θελω να πω ολες οι ενηλικες ενηλικοι που θελετε να κανετε χορο και ειδικα μπαλετο ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ γινεται και ειναι υπεροχο, το σωμα και το μυαλο δουλευονται και τοτε,,,πιο αργα αλλα γινεται και ειναι υπεροχη κατακτηση γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο ειδικα οταν εισαι μεγαλουτσικος

τελος σε ολες τις μαμαδες, αφηστε τα παιδια σας να ασχοληθουν με τις δραστηριοτητες που τα εκφραζουν και μην επεμβαινεται ιδιαιτερα, χρεος σας να βρειτε μια καλη σχολη εναν καλο δασκαλο και αφεθειτε,,,τα παιδια μας εξαλλου θα αναπτυξουν την δικια τους αισθητικη με οσα ερεθισματα βρουν μπροστα τους, ειναι κριμα να τα αποκλειουμε απο ερεθισματα και ασχολιες υγιεις μονο και μονο επειδη δεν ταιριαζουν στην αισθητικη μας:confused::confused:,αυτο το τελευταιο με ξεπερναει

katerina2
20-05-12, 11:08
για τα κορίτσια το καλύτερο είναι το μπαλέτο για να ασχοληθούσ εαυτη την τηλικία. ωραια και τα αθλήματα, δε λεω, αλλα δυστυχως στην πλειοψηφία των προπονητων βλεπουν τα παιδιά για πρωταθλητισμο. στο μπαλετο αργει αυτο. τα παιδιά παιζουν με τη μουσική, μαθαινουν σωστη σταση σωματος, μαθαινουν πειθαρχια (στο ιδιο πλαισιο με την πειθαρχια που τους μαθαινει το σχολειο), μαθαινουν ομαδικοτητα, καλλιεργουν τη φαντασια, καλλιεργουν τον ψυχισμο τους, ανεβαινουν ψυχολογικα, περνανε καλα...!!!!

οσο αφορα το "ροζ", εεεεεεε αυτο ειανι το μπαλετο. το προωθει και η barbie αλλωστε. αλλα μεγαλωνοντας... αλλαζει. μπορει βεβαια και να μην ξεκινησει...
θα κανεις υπομονη, εσενα μπορει να μη σ' αρεσει, αλλα να αρεσει στη μικρη σου. μην την επιρεάσεις. να επιμεινεις, αν καποια στιγμη σου πει δε θελω να παω. να ολοκληρωσει τη χρονια.
οσο αδορα τις παραστασεις, νομιζω πώς δεν είναι υποχρεωτικη η συμμετοχη του παιδιού (τουλαχιστον εγω δινω την εναλλακτικη να αποφασισουν). απο την αλλη ομως οπως ειναι και η jackrussel ειναι καλο και σωστο να συμμετεχουν. αυτος ειανι ο χορος, πανω στη σκηνη! οχι πισω απο την κλειστη πόρτα.ειανι οπως η γιορτη του σχολειου στο τλεος της χρονιας. κλεινει μια χρονια. κλεινει ενας κυκλος και μετα αποφασιζει κανεις εαν θελει να συνεχισει ή οχι (αυτο βεβαια ισχυει για τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, γιατι για το σχολειο δεν υπαρχει επιλογη).

εγω μπορω να σου προτεινω καποια σχολη στη νεα σμυρνη. εσυ μπορεις να κανεις την ερυνα σου και να αποφασισεις.

jackrussel συμφωνω απολυτα μαζι σου. συναδελφος ε;

Το πρότυπο της Μπάρμπι για μένα είναι από τα χειρότερα. Ας μην συζητήσουμε όμως αυτό τώρα.
Τέλος πάντων και αυτό που λες ότι η συμμετοχή στις παραστάσεις δεν είναι υποχρεωτική δε μου λέει κάτι. Δε θέλω το παιδί μου να μπει στη θέση να επιλέξει να απομονωθεί, γι' αυτό και αναζητώ μία σχολή με διαφορετική άποψη εξαρχής.
Παρόλα αυτά, θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια σχολή στη Νέα Σμύρνη και να μου πεις ποια είναι τα κριτήριά σου για να την προτείνεις;

ismeni
20-05-12, 11:22
δεν ειμαι συναδελφος δυστυχως, εκανα μικρη απο 4 μεχρι τριτη δημοτικου μπαλετο γιατι οι γονεις μου με σταματησουν, δεν ηταν για αυτους χρησιμο ουγκ! μετα ασχοληθηκα με διαφορα αθληματα αλλα τιποτα δεν ηταν σαν το μπαλετο για την ψυχη μου,,,,τα χρονια περνουσαν κι εγω φοβομουν να το ξαναπιασω γιατι ενιωθα μεγαλη και γιατι λογικα ειχα ξεχασει τα παντα και γιατι πιστευα οτι οι μεγαλοι δεν κανουν
,,κι εκει καπου στα 28 βρηκα θαρρος μπηκα σε μια σχολη και τους λεω μπαλετο για αρχαριους γερους κανετε? εχουμε μολις φτιαξει ενα γκρουπ περαστε,,ε αυτο ηταν,,,,τα 5 ωραιοτερα χρονια της ζωης μου,,2 ελλαδα σε σχολη και 3 εξωτερικο,,,στην αρχη σε αυτο το γκρουπ με τις μεγαλες κυριες αλλα μετα με εβαλαν με πιτσιρικες ελεμενταρι ιντερμιντιετ αντβανς εβαλα πουεντ και συμμετειχα και σε 2 παραστασεις με τη σχολη στο εξωτερικο
η επιθυμια ο ζηλος μου και η δουλεια που εριξα απιστευτη, για αυτο με ειχαν στα γκρουπ με τις 14 χρονες προχωρημενες, ημουν και μυικα δυνατη ε και με ειχαν και εμενα μαζι,,,εννοειται οτι ημουν η πιο αδυναμη αλλα μου εδωσαν οι δασκαλες την ευκαιρια και προχωρησα εντυπωσιακα τηρουμενων των αναλογιων,,,ημουν το παραδειγμα γι αυτες οπου ενας μπορει να ξεκινησει μεγαλος και να ποχωρησει πολυ καλα ,,,μετα εκανα εξωσωματικη εμεινα εγγυος γεννησα και σταματησα αλλα θα το ξαναπιασω

θελω να πω ολες οι ενηλικες ενηλικοι που θελετε να κανετε χορο και ειδικα μπαλετο ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ γινεται και ειναι υπεροχο, το σωμα και το μυαλο δουλευονται και τοτε,,,πιο αργα αλλα γινεται και ειναι υπεροχη κατακτηση γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο ειδικα οταν εισαι μεγαλουτσικος

τελος σε ολες τις μαμαδες, αφηστε τα παιδια σας να ασχοληθουν με τις δραστηριοτητες που τα εκφραζουν και μην επεμβαινεται ιδιαιτερα, χρεος σας να βρειτε μια καλη σχολη εναν καλο δασκαλο και αφεθειτε,,,τα παιδια μας εξαλλου θα αναπτυξουν την δικια τους αισθητικη με οσα ερεθισματα βρουν μπροστα τους, ειναι κριμα να τα αποκλειουμε απο ερεθισματα και ασχολιες υγιεις μονο και μονο επειδη δεν ταιριαζουν στην αισθητικη μας:confused::confused:,αυτο το τελευταιο με ξεπερναει

θυμηθηκα...
εχουμε ξαναμιλησει για τις ουρσουλίνες; τι θα κάνετε τελικά;

ismeni
20-05-12, 11:24
Το πρότυπο της Μπάρμπι για μένα είναι από τα χειρότερα. Ας μην συζητήσουμε όμως αυτό τώρα.
Τέλος πάντων και αυτό που λες ότι η συμμετοχή στις παραστάσεις δεν είναι υποχρεωτική δε μου λέει κάτι. Δε θέλω το παιδί μου να μπει στη θέση να επιλέξει να απομονωθεί, γι' αυτό και αναζητώ μία σχολή με διαφορετική άποψη εξαρχής.
Παρόλα αυτά, θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια σχολή στη Νέα Σμύρνη και να μου πεις ποια είναι τα κριτήριά σου για να την προτείνεις;

τι εννοεις "με διαφορετικη αποψη εξ αρχης"; να μην κανει παραστασεις;

katerina2
20-05-12, 12:23
τι εννοεις "με διαφορετικη αποψη εξ αρχης"; να μην κανει παραστασεις;

Ναι, και αυτό.

jackrussel
20-05-12, 12:42
[QUOTE=ismeni;2375120]τι εννοεις "με διαφορετικη αποψη εξ αρχης"; να μην κανει παραστασεις;[/QUOTE

να μην κανουν παραστασεις τα παιδια για να μην αισθανεται η μαμα που δεν επιθυμει το παιδι της να κανει τα φυσιολογικα πραγματα που κανουν ολα τα παιδια ασχημα, να μην κανει ασχημο σωμα που δεν θα αρεσει στην μανουλα:confused: να φορανε κοκκινα μαυρα πορτοκαλι και νεκροκεφαλες, να μην χρειαζεται οι μαμαδες να αγοραζουν κουστουμια,,κι ολα αυτα να ειναι πολιτικη της σχολης για να πει στο παιδι η συγκεκριμενη μαμα, οχι δεν ειμαι εγω που σου απαγορευω το μπαλετο τις παραστασεις το ασπρο το γαλαζιο και το ροζ αλλα η σχολη, εγω σε στελνω στο μπαλετο, μη μου θυμωσεις μεγαλωνοντας και λες οτι δεν σε εστειλα, σε λιγο θα μας πει θελω μια σχολη μπαλετου που να καταργηθουν τα en dehors γιατι χαλαει την αισθητικη μου,
εγω αποσυρομαι δεν απανταω αλλο

τελος διαφωνω οτι το μπαλετο ειναι η μαρμπι

το μπαλετο για μενα εκφραζει την χρυση τομη μεταξυ δυναμης τσαγανου χαρης και θηλυκοτητας

τελος ας πει καποιος πιο ειδικος οτι μεγαλωνοντας τα παιδακια θα φορεσουν κι αλλα ρουχα,,κι οτι ο χορος εχει ολα τα χρωματα σχεδια κι αρωματα

αλλα βαρεθηκα να υποστηριζω αλλο το μπαλετο οποιος δεν μπορει να εκτιμησει κατι τουλαχιστον ας μην το κακοποιει απο αγνοια,,προφανως το θεμα δεν ειναι ο χορος αλλα ο φοβος μηπως η κορη της συγκεκριμενης μαμας εκφρασει την θηλυκοτητα της με εναν τροπο που δεν εγκρινει η μανουλα,,,τρατζικ

ismeni κουραγιο με οσα ακους καθημερινα
κατερινα ασε το μπαλετο στην ησυχια του στειλτην στην πισινα, να εισαι ειλικρινης με το παιδι σου κι ας το κραταει μια ζωη, πες δεν σε στελω δεν μου αρεσει δεν ειναι καλο, οχι ημιμετρα κι ουτε να πιστευεις οτι μια τεχνη αιωνων θα ερθει στα μετρα τα δικα σου

peony
20-05-12, 13:20
Mε ενδιαφέρει κι εμένα να αρχίσει μπαλέτο η κόρη μου του χρόνου και παρακολουθώ το θέμα.

Αλλά jackrussel, γιατί είναι τόσο κατακριτέο κατά τη γνώμη σου, να μην θέλει μια μητέρα παραστάσεις και επιδείξεις; Φίλη μουσικός που έχει θητεύσει σε παιδικο σταθμό μου έχει πει πόση πίεση μπορεί να ασκηθεί σε ένα παιδί 3-5 χρονών για να επιτευχθεί ένα "καλό" αποτέλεσμα και εν τέλει να χαρούν οι γονείς που έπιασαν τόπο τα λεφτά τους, μη υπολογίζοντας και μη ρωτώντας τα ίδια τα παιδιά.
Και για μένα το ιδανικό θα ήταν να μυηθεί η κόρη μου στο χορό, μπαλέτο, τέχνη, όπως θέλεις πες το, και να χαίρεται που είναι εκεί, και να μαθαίνει χωρίς απαραίτητα να πρέπει να το δείξει στο τέλος της χρονιάς. Δεν κατάλαβα γιατί είναι μεμπτό και γιατί είναι μη φυσιολογικό.

Και τέλος ούτε εμένα μου αρέσει η κουλτούρα του ροζ γενικότερα, βέβαια δεν το γλυτώσαμε κι αυτό, το αγαπημένο χρώμα της μεγάλης είναι το φούξια - αλλα η γιαγιά της πάντως της πήρε μπλούζα με νεκροκεφαλή - καρδιά από το Ζάρα :lol: και τη φοράει με χαρλα (ούτε αυτό μου αρέσει πάντως σε μικρό παιδί).

val80
20-05-12, 13:25
Με το μπαλέτο θα "χτίσει" ένα ωραίο σώμα, θα αποκτήσει αντοχή και ευλυγισία. Το κολυμβητήριο είναι καλό μεν, και απο άποψη ασφάλειας στην θάλασσα, αλλά νομίζω ότι είναι πιο αντρικό σπορ. Θα ανοίξουν οι πλάτες της αν αποφασίσει να ασχοληθεί πιο σοβαρα αργότερα......:lol:

jackrussel
20-05-12, 13:28
Mε ενδιαφέρει κι εμένα να αρχίσει μπαλέτο η κόρη μου του χρόνου και παρακολουθώ το θέμα.

Αλλά jackrussel, γιατί είναι τόσο κατακριτέο κατά τη γνώμη σου, να μην θέλει μια μητέρα παραστάσεις και επιδείξεις; Φίλη μουσικός που έχει θητεύσει σε παιδικο σταθμό μου έχει πει πόση πίεση μπορεί να ασκηθεί σε ένα παιδί 3-5 χρονών για να επιτευχθεί ένα "καλό" αποτέλεσμα και εν τέλει να χαρούν οι γονείς που έπιασαν τόπο τα λεφτά τους, μη υπολογίζοντας και μη ρωτώντας τα ίδια τα παιδιά.
Και για μένα το ιδανικό θα ήταν να μυηθεί η κόρη μου στο χορό, μπαλέτο, τέχνη, όπως θέλεις πες το, και να χαίρεται που είναι εκεί, και να μαθαίνει χωρίς απαραίτητα να πρέπει να το δείξει στο τέλος της χρονιάς. Δεν κατάλαβα γιατί είναι μεμπτό και γιατί είναι μη φυσιολογικό.

Και τέλος ούτε εμένα μου αρέσει η κουλτούρα του ροζ γενικότερα, βέβαια δεν το γλυτώσαμε κι αυτό, το αγαπημένο χρώμα της μεγάλης είναι το φούξια - αλλα η γιαγιά της πάντως της πήρε μπλούζα με νεκροκεφαλή - καρδιά από το Ζάρα :lol: και τη φοράει με χαρλα (ούτε αυτό μου αρέσει πάντως σε μικρό παιδί).
διαβασε καλυτερα τα ποστ παρακαλω,,δεν ειναι κακο οι παραστασεις οποιος δεν επιθυμει ομως δεν συμμετεχει κι ουτε αυτο ειναι κακο,,αλλλα η συγκεκριμενη μαμα λεει, ναι αλλα αν θα κανουν τα αλλα θα θελει κι αυτη,,,και ο σκυλος και η πιτα,,,ψαχνει σχολη που να μην κανει παρστασεις καθολου και να μην φορανε ροζ
ψαχνει σχολη χορου που να κανουν ολοι αυτο που εχει εκεινη στο κεφαλι της
ψαχνει σχολη μπαλετου που να μην ειναι ακριβως μπαλετου,,,ε και δεν ειναι τοσο φοβερο το ασπρο και το ροζ και η τουτου αλλα ουτε και οι νεκροκεφαλες,, δεν θα καθορισουν την υπαρξη των παιδιων μας οι 2 ωρες ροζ του μπαλετου, που στην ουσια του μονο ροζ δεν ειναι, ουτε οι νεκροκεφαλες το παραδειγμα μου ειναι για να μην τρελλαινοματε

Ellemphriem
20-05-12, 14:37
Εμενα η μικρη εκανε μπαλετο τον μισο απο τον περσινο χρονο (γιατι μας τσακισαν οι αρρωστιες) κοινως απο τα 3. Φετος στα 4 θα την ξαναγραψω (καλα να΄μαστε). Το λατρεψε. Οπως επισης λατρεψε και τα ροζ και τα τουλια. Εγω? Ποια η δικη μου αποψη? Ειμαι με τατουαζ και μονιμα ντυμενη στα μαυρα. Σιχενομαι το ροζ και το τουλι. Αλλα το παιδι το ζητησε. Τι θα κανω δλδ? θα αρχισω να κοπανιεμαι 'ωχ τι με βρηκε μανα μου, τι επαθε το παιδακι μου? Βρειτε μου κατι που να μην φοραει ροζ?'. Δεν σκεφτεσαι ισως οτι με το να την αποθεις απο το ροζ και τα τουλια και ολη αυτη την λογικη της βαζεις εσυ αλλου ειδους προτυπα? Αμα το παιδακι γουσταρει μπαλετο και ροζ τοτε δωστου το, και κρατα την αποψη σου για τον εαυτο σου. Αυτη ειναι η δουλεια μας. Αργοτερα απο μονη της θα αποφασισει τι θελει. ή νομιζεις οτι ολα τα κοριτσια που εκαναν χρονια μπαλετο με τουλια εγιναν μπαρμπι (πολυ τετρημενη αποψη). Εκανα μπαλετο 7 χρονια και ρυθμικη 10.....Μπαρμπι δεν με λες με την καμια.

δλδ.......πρωτη φορα βλεπω τοσο καθετη αποψη, και εγω και αν ημουν καθετη στο ροζ. Ποτε δεν της το προωθησα. Αλλα το ηθελε. Φυσικα λοιπον και της το εδωσα.......

Οσο για το μπαλετο καθεαυτο ημουν διστακτικη περσι, αλλα φετος και μονο που την βλεπω να χαμογελαει ετσι οταν παει δεν το σκεφτομαι ουτε ενα δευτερολεπτο. Μπαλετο και παλι μπαλετο, για οσο το θελει με οσα ροζ θελει......αρκει να εχουμε λεφτα.

ΥΓ: Η μικρη δεν εκανε καμια παρασταση (και λογω αρρωστιας αλλα και λογω επιλογης) και κανενα παιδακι δεν την απεκλεισε. Γενικα ο τροπος ο δικος σου ειναι πιο καθετος απο οποιοδηποτε (λανθασμενο κατ'εσε) προτυπο μπορει να της πασαρει το μπαλετο.

jannis
20-05-12, 15:01
εγώ πάλι δεν βλέπω το μπαλέτο ''ροζ'', το κλασσικό μπαλέτο προωθεί νομίζω ένα πιο κλασσικό πρότυπο. Τελωςπαντων μάύρα κορμάκια φοράνε στη σχόλή που πηγαίνει η κόρη μου και αν δεν πιάσεις τα μαλιά καλά και ψηλά η δασκάλα μαλλώνει την μαμά ή τον μπαμπά ...

Παλιά πήγαινε σε μια σχολή σε παιδικό τμήμα ένταξης 2 φορές την εβδομάδα όπου περνούσε ωραία κάναν γιορτούλες στις οποίες ποτέ δεν συμμετείχε λόγω αρώστιας :(, αλλά εγώ δεν έβλεπα να πολυγυμνάζεται. Πριν 1 χρόνο λόγω μετακόμισης της άλλαξα σχολή, αναγκάστηκε να πηγαίνει με παιδάκια από 6 χρονών και πάνω (από τα 4.5), 1 φορά την εβδομάδα, η δασκάλα με δυσκολία την δέκτηκε...Το μάθημα μου φάνηκε ''αυστηρό'' στην αρχή και νόμιζα θα τα παρατήσει. Ομως τελικά δεν τα παράτησε αφού της άρεσε πραγματικά μέσα σε 3 μήνες ίσιωσε η πλάτη της - μόνο με 1 ώρα την βδομάδα (αν και εξασκείται μόνη της στο σπίτι). Γιορτές δεν πολύ κάνουν για τα μικρά (ανεβάζουν παραστάσεις οι πιο μεγάλες) αλλά κάνουν 1 στην τάξη στο τέλος του χρόνου.
Οταν πηγαίνει μάθημα έρχεται διαλυμένη, γυμνάζονται σκληρά θα έλεγα.
Θα συμφωνήσω με jackrussel ότι:
''το μπαλετο για μενα εκφραζει την χρυση τομη μεταξυ δυναμης τσαγανου χαρης και θηλυκοτητας''
Γενικά ο χορός θέλει πολύ γυμνασμένα παιδιά. Επίσης θέλει πολύ πειθαχία.
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το πρότυπο barbie...
Του χρόνου σκέφτομαι να την βάλω και μοντέρνο γιατί της αρέσει αλλά είναι την προηγούμενη ώρα και δεν ξέρω αν θα αντέξει 2 ώρες συνεχόμενες....

P.S απεχθάνομαι το ροζ χρώμα αλλά ότι και να κάνω η κόρη μου έχει καταφέρει να ζει σε ένα ροζ κόσμο... Τόσο που στο τέλος θα μου αρέσει. Μέχρι και ροζ μπλούζα για μένα αγόρασα πρόσφατα!

Palladin
20-05-12, 15:23
Εγώ πάλι συμφωνώ με την Κατερίνα ότι η μπάρμπι είναι λάθος πρότυπο για τα κορίτσια, αλλά επειδή είχα την τύχη να κάνω 7 χρόνια μπαλέτο ξέρω πολύ καλά ότι το μπαλέτο δεν προωθεί το πρότυπο της μπάρμπι. Προωθεί την πειθαρχία, την επιμονή, την εκγύμναση ολόκληρου του σώματος.

Επίσης, στα 3 και στα 4 και στα 5 που λέτε, να ξέρετε ότι τα κοριτσάκια σας ΔΕΝ κάνουν μπαλέτο, κάνουν μουσικό παιχνίδι, ωραίες δραστηριότητες, χορό, αλλά όχι μπαλέτο, γιατί απαγορεύεται σε αυτές τις ηλικίες

jannis
20-05-12, 15:35
γιατί απαγορεύεται ? Μπορεί να πάθουν κάτι? Σε ποια ηλικία επιτρέπεται να ξεκινήσει το κανονικό?

jackrussel
20-05-12, 16:58
γιατί απαγορεύεται ? Μπορεί να πάθουν κάτι? Σε ποια ηλικία επιτρέπεται να ξεκινήσει το κανονικό?

η ismeni καλυτερα να μας πει αλλα νομιζω οτι εκει γυρω στα 5 αρχιζουν οι ασησεις σε μπαρες κλπ,,,πριν ειναι πιο πολυ μουσικοκινητικο να κινουνται στο χωρο στις μυτουλες,κλπ προσαρμοζονται ολες οι ασκησεις στην ηλικια τους αυτο να εχεις κατα νου,,,και ολα τα συστηματα τα σοβαρα αναγνωρισμενα εχουν μεθοδο που ακολουθει την αναπτυξη τους

Ellemphriem
20-05-12, 17:04
η ismeni καλυτερα να μας πει αλλα νομιζω οτι εκει γυρω στα 5 αρχιζουν οι ασησεις σε μπαρες κλπ,,,πριν ειναι πιο πολυ μουσικοκινητικο να κινουνται στο χωρο στις μυτουλες,κλπ προσαρμοζονται ολες οι ασκησεις στην ηλικια τους αυτο να εχεις κατα νου,,,και ολα τα συστηματα τα σοβαρα αναγνωρισμενα εχουν μεθοδο που ακολουθει την αναπτυξη τους

Ετσι εκανε και η δικη μου, μουσικοκινητικο παιχνιδι.

katerina2
20-05-12, 19:48
,αλλλα η συγκεκριμενη μαμα λεει, ναι αλλα αν θα κανουν τα αλλα θα θελει κι αυτη,,,και ο σκυλος και η πιτα,,,ψαχνει σχολη που να μην κανει παρστασεις καθολου και να μην φορανε ροζ
ψαχνει σχολη χορου που να κανουν ολοι αυτο που εχει εκεινη στο κεφαλι της
ψαχνει σχολη μπαλετου που να μην ειναι ακριβως μπαλετου,,,

Είναι τόσο κακό να ψάχνω αυτό που θέλω; Γιατί;

ismeni
20-05-12, 20:40
δεν ειναι πίεση μια παρασταση μπαλετου για το παιδι. το παιδι του αρεσει, χαιρεται να δειχνει τι εχει μαθει! χαιρεται να χορευει! μην το στερειτε αυτο απο τα παιδιά, μπειτε στο μυαλο τους. εμεις σκεφτομαστε με τη λογικη, το παιδι με το συναίσθημα. του αρεσει να χορευει και ειναι υπερηφανο για υτα που εχει μαθει να τα δειξει στη μαμα!

στις μικρες ηλικίες κανουν δημιουργικο χορό. η νέα υλη της rad (αγγλικο συστημα εκπάιδευης, πολυ οργανωμένο απο μουσικους, παιδαγωγούς, δασκάλους, ψυχολογους κλπ) οι ασκήσεις στην μπάρα ξεκινάνε απο 8 χρονών. πρωτα πρεπει να ομαδοποιηθούν τα παιδιά, να μαθουν το σωμα τους, να μαθπυν να ακουνε τη μουσική, να αγαπήσουν το μπαλετο και σιγα σιγα μπαινουν σε απλες ασκήσεις και βηματα μπαλετου χωρις να το καταλαβουν το εχουν λατρεψει!

θεωρειται "ροζ" το μπαλετο, αλλα αν το παιδι δεν το εχει... δεν το εχει...

η προταση μου είναι, να ξεκινήσετε μπαλετο τα παιδιά σας, δωστε τους την ευκαιρια να το γνωρισει. επιλέξτε μια σωστη και καλη σχολή, με παραστασεις (για να δειτε τις μεγαλες μαθητριες. να δειτε που θα φτασει...εαν το συνεχισει. εχει σημασια...). ομως η επιλογη σας να μη γινει με βαση το οικονομικο κομματι (ξερω οι εποχες αυτες ειναι δυσκολες, αλλα... καντε το για το παιδι σας). ας πληρωσετε λιγο παραπανω αρκει να περναει καλα και να μαθαινει πολλα!!!

ειμαι στη διάθεση σας για οποιαδηποτε απορια ή γνώμη

ismeni
20-05-12, 20:44

ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ
κανουν τοσο απλα πραγματα, χωρις πιεση.
σκεφτειτε το...οπως κανουν στις γιορτες των παιδκων σταθμων, απλως ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ απο ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟ δασκάλα

jannis
20-05-12, 21:05
ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ
κανουν τοσο απλα πραγματα, χωρις πιεση.
σκεφτειτε το...οπως κανουν στις γιορτες των παιδκων σταθμων, απλως ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ απο ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟ δασκάλα
Εννοώ αν απαγορεύεται να ξεκινήσει ένα παιδί μπαλέτο στα 4.5 (η κόρη μου μπήκε΄πριν ένα χρόνο σε μια τάξη που ήταν 2 χρόνια πιο μεγάλες γιατί δεν βρήκα κάτι άλλο να την βάλω) και κάνει ''κανονικό'' μπαλέτο με ασκήσεις στην μπάρα κλπ. Το μάθημα είναι "αυστηρό'' για μένα αλλά της αρέσει.
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα βιολογικό/ ανατομικό που μπορεί να της δημιουργήσει ?

miriki
20-05-12, 22:22
Εμενα η μικρη εκανε μπαλετο τον μισο απο τον περσινο χρονο (γιατι μας τσακισαν οι αρρωστιες) κοινως απο τα 3. Φετος στα 4 θα την ξαναγραψω (καλα να΄μαστε). Το λατρεψε. Οπως επισης λατρεψε και τα ροζ και τα τουλια. Εγω? Ποια η δικη μου αποψη? Ειμαι με τατουαζ και μονιμα ντυμενη στα μαυρα. Σιχενομαι το ροζ και το τουλι. Αλλα το παιδι το ζητησε. Τι θα κανω δλδ? θα αρχισω να κοπανιεμαι 'ωχ τι με βρηκε μανα μου, τι επαθε το παιδακι μου? Βρειτε μου κατι που να μην φοραει ροζ?'. Δεν σκεφτεσαι ισως οτι με το να την αποθεις απο το ροζ και τα τουλια και ολη αυτη την λογικη της βαζεις εσυ αλλου ειδους προτυπα? Αμα το παιδακι γουσταρει μπαλετο και ροζ τοτε δωστου το, και κρατα την αποψη σου για τον εαυτο σου. Αυτη ειναι η δουλεια μας. Αργοτερα απο μονη της θα αποφασισει τι θελει. ή νομιζεις οτι ολα τα κοριτσια που εκαναν χρονια μπαλετο με τουλια εγιναν μπαρμπι (πολυ τετρημενη αποψη). Εκανα μπαλετο 7 χρονια και ρυθμικη 10.....Μπαρμπι δεν με λες με την καμια.

δλδ.......πρωτη φορα βλεπω τοσο καθετη αποψη, και εγω και αν ημουν καθετη στο ροζ. Ποτε δεν της το προωθησα. Αλλα το ηθελε. Φυσικα λοιπον και της το εδωσα.......

Οσο για το μπαλετο καθεαυτο ημουν διστακτικη περσι, αλλα φετος και μονο που την βλεπω να χαμογελαει ετσι οταν παει δεν το σκεφτομαι ουτε ενα δευτερολεπτο. Μπαλετο και παλι μπαλετο, για οσο το θελει με οσα ροζ θελει......αρκει να εχουμε λεφτα.

ΥΓ: Η μικρη δεν εκανε καμια παρασταση (και λογω αρρωστιας αλλα και λογω επιλογης) και κανενα παιδακι δεν την απεκλεισε. Γενικα ο τροπος ο δικος σου ειναι πιο καθετος απο οποιοδηποτε (λανθασμενο κατ'εσε) προτυπο μπορει να της πασαρει το μπαλετο.

Τελικά νομίζω ότι όλες όσες είμασταν με ροζ και τούλια μικρές στα μαύρα το ρίξαμε μεγαλώνοντας. Κι εχώ "Βαρυπενθούσα" είμαι με απίστευτη γκάμα μαύρων. Τελευταίο μάθημα μπαλέτου ήταν πριν από τρία χρόνια που ήμουν τεσσάρων μηνών έγκυος..... Περιμένω πότε θα βρω χρόνο να ξαναρχίσω.... Ψάχνω ευκαιρία και για το γιο μου αν του αρέσει....

ismeni
21-05-12, 08:32
Εννοώ αν απαγορεύεται να ξεκινήσει ένα παιδί μπαλέτο στα 4.5 (η κόρη μου μπήκε΄πριν ένα χρόνο σε μια τάξη που ήταν 2 χρόνια πιο μεγάλες γιατί δεν βρήκα κάτι άλλο να την βάλω) και κάνει ''κανονικό'' μπαλέτο με ασκήσεις στην μπάρα κλπ. Το μάθημα είναι "αυστηρό'' για μένα αλλά της αρέσει.
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα βιολογικό/ ανατομικό που μπορεί να της δημιουργήσει ?

κανενα προβλημα. σιγουρα η δασκαλα ξερει ποσο να την πιεσει. παρολ' αυτα, καλυτερα θα ηταν να μπει σε τμημα με παιδιά της ηλικίας της, μονο και μονο γιατι μεγαλωνοντας θα αρχισει να κουραζεται και να παραπονιεται οτι δε θελει να παει. οχι απαραιτητα βεβαια! ειναι στο παιδι.
ειναι σαν να την εβαλες στην τριτη δημοτικου, χωρις να περασει απο την πρωτη και τη δευτερα. γιατι και στο μπαλετο, καπως ετσι ειναι... υπάρχουν συγκεκριμενες ασκήσεις και βηματα για καθε ηλικια ξεχωριστα. οπως και στο σχολειο... σιγα σιγα, βημα βημα.
καποια στιγμη, καλυτερα θα ηταν να επιστρεψει σε ταξη της ηλικίας της.

jannis
21-05-12, 11:06
κανενα προβλημα. σιγουρα η δασκαλα ξερει ποσο να την πιεσει. παρολ' αυτα, καλυτερα θα ηταν να μπει σε τμημα με παιδιά της ηλικίας της, μονο και μονο γιατι μεγαλωνοντας θα αρχισει να κουραζεται και να παραπονιεται οτι δε θελει να παει. οχι απαραιτητα βεβαια! ειναι στο παιδι.
ειναι σαν να την εβαλες στην τριτη δημοτικου, χωρις να περασει απο την πρωτη και τη δευτερα. γιατι και στο μπαλετο, καπως ετσι ειναι... υπάρχουν συγκεκριμενες ασκήσεις και βηματα για καθε ηλικια ξεχωριστα. οπως και στο σχολειο... σιγα σιγα, βημα βημα.
καποια στιγμη, καλυτερα θα ηταν να επιστρεψει σε ταξη της ηλικίας της.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Αυτή η δασκάλα δεν δουλεύει με ηλικίες ακριβώς δουλεύει ένα γκρουπ 6-9 ''αρχάριες'' και μετά έχει άλλα γκρουπάκια (μπορεί να έχουν κάποια επικάληψη στις ηλικίες) βέβαια μέσα σε αυτό το γκρουπ τα χωρίζει σε 2 γκρουπ πάλι στις χορογραφίες. Τις ασκήσεις τις ξεκινά από Σεμπτέβρη από την αρχή. Έτσι τον Σεπτεμβρη που μας έρχεται η κόρη μου θα πλησιάζει τα 6 και θα μπει στο ίδιο γκρουπ - θα φτάσει την ηλικία της...
Αφού "άντεξε'' την φετινή χρονιά θα είναι καλά του χρόνου. Αν θέλει μπορώ να την βάλω και 2η φορά /ώρα.

pax
21-05-12, 12:56
Κι εγώ το ψάχνω και συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις της Κατερίνας. Η μεγάλη μου αγαπά πολύ το μπαλέτο και βάζει συχνά στο σπίτι CD με τον Καρυοθραύστη ή τη Λίμνη των Κύκνων και χορεύει μόνη της. Αλλά από την άλλη δεν μ΄αρέσει η πίεση, και δεν ξέρω αν ταιριάζει στην ηλικία της η νοοτροπία των επιδείξεων, του "να βγάλουμε ύλη", του ενδυματολογικού κώδικα κτλ. Επίσης δεν θέλω να φορτώνω το πρόγραμμά της. Μένουμε εκτός Ελλάδας και πηγαίνει ήδη δυο φορές την εβδομάδα στο Ελληνικό νηπιαγωγείο μετά το στάνταρ νηπιαγωγείο. Δυο μέρες που δεν έχει χρόνο να κάνουμε κάτι χωρίς προγραμματισμό. Κι αυτό είναι πολύ για ένα παιδί. Αν προσθέσουμε και το μπαλέτο, πόσες μέρες θα της μείνουν χωρίς "δραστηριότητες"; Από 4 χρονών να πρέπει να κοιτάζεις το πρόγραμμά σου για να δεις πότε θα έχεις χρόνο για να πας στην παιδική χαρά να παίξεις με τις συνομίληκές σου, πάει πολύ. Γι΄αυτό δεν έχω κατασταλάξει ακόμη, αλλά προσανατολίζομαι κι εγώ στη εναλλακτική άποψη που λέει η Κατερίνα.

Πάντως παρακολουθώ τη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον και σέβομαι όλες τις απόψεις.

koutavaki
21-05-12, 13:31

Από τα πιο θετικά πράγματα που έχω διαβάσει εδώ μέσα.Μπράβο σου, συγχαρητήρια. Είσαι το ζωντανό παράδειγμα του "Μην εγκαταλείπεις ποτέ τα όνειρα σου". Κι εγώ έκανα 6 χρόνια μπαλέτο μικρή, κι εμένα με σταμάτησαν οι γονείς μου γιατί άρχισα πιάνο και θεώρησαν ότι δεν θα προλάβαινα και τα μαθήματα. Κάναμε και παραστάσεις στο τέλος της χρονιάς, μια από αυτές στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά. Τις θυμάμαι με συγκίνηση και έχω μεγάλη χαρά που συμμετείχα. Τον γιο μου τον πηγαίνω όπου μου ζητάει, ελπίζοντας να καταστλάξει κάπου. Αν του αρέσει δεν θα τον σταματήσω ποτέ εγώ, όσο ο ίδιος το θέλει. Αμάν πια με τα μαθήματα, χρειάζονται κι αλλά πράγματα στη ζωή. Ό, τι θέλει αυτός, πάντως

ismeni
21-05-12, 15:35
Κι εγώ το ψάχνω και συμμερίζομαι τις επιφυλάξεις της Κατερίνας. Η μεγάλη μου αγαπά πολύ το μπαλέτο και βάζει συχνά στο σπίτι CD με τον Καρυοθραύστη ή τη Λίμνη των Κύκνων και χορεύει μόνη της. Αλλά από την άλλη δεν μ΄αρέσει η πίεση, και δεν ξέρω αν ταιριάζει στην ηλικία της η νοοτροπία των επιδείξεων, του "να βγάλουμε ύλη", του ενδυματολογικού κώδικα κτλ. Επίσης δεν θέλω να φορτώνω το πρόγραμμά της. Μένουμε εκτός Ελλάδας και πηγαίνει ήδη δυο φορές την εβδομάδα στο Ελληνικό νηπιαγωγείο μετά το στάνταρ νηπιαγωγείο. Δυο μέρες που δεν έχει χρόνο να κάνουμε κάτι χωρίς προγραμματισμό. Κι αυτό είναι πολύ για ένα παιδί. Αν προσθέσουμε και το μπαλέτο, πόσες μέρες θα της μείνουν χωρίς "δραστηριότητες"; Από 4 χρονών να πρέπει να κοιτάζεις το πρόγραμμά σου για να δεις πότε θα έχεις χρόνο για να πας στην παιδική χαρά να παίξεις με τις συνομίληκές σου, πάει πολύ. Γι΄αυτό δεν έχω κατασταλάξει ακόμη, αλλά προσανατολίζομαι κι εγώ στη εναλλακτική άποψη που λέει η Κατερίνα.

Πάντως παρακολουθώ τη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον και σέβομαι όλες τις απόψεις.

τα παιδιά δεν εχουν τη λογικη και τη σκεψη τη δικη μας. ειανι πολλες οι ωρες οι απογευματινες για να παιξουν. δεν πιεζονται αν 2 φορες την εβδομαδα κανουν μπαλετο, αν 2 φορες την εβδομαδα πανε κολυμβητηριο κ.ο.κ. στο δικο μας μυαλο ειανι που ειμαστε ενηλικες και ωριμοι.
δεν πιεζονται και δεν ειναι αυστηρη η πειθαρχια στις μικρες ηλικίες, μη σας τρομαζει αυτο. και οταν αρχισει η πειθαρχιια... ουτε που το καταλαβαινουν... ερχεται πολυ ομαλα.
τα παιδιά περνάνε ωραια! διασκεδαζουν και αξιζει οσο και η παιδικη χαρα!

nancy14
21-05-12, 15:52
Παραθέτω και την δική μας ιστορία...Αρχισε μπαλέτο η μικρή λίγο πριν τα 4 στο προνήπιο, το λάτρεψε την πρώτη χρονιά. Φέτος στο νήπιο αν και άλλαξε σχολή στην μέση σχεδόν της χρονιάς και μάλιστα θεωρητικά μεταφέρθηκε σε ακόμα πιο αυστηρό σύστημα (από RAD σε Ρώσικο) το λάτρεψε ακόμα περισότερο. Το σωματάκι της έχει αλλάξει στάση, οι κινήσεις της είναι πολύ πιο συντονισμένες. Παράλληλα φέτος έκανε και τένις (και αυτο το ζήτησε) , ποτέ δεν κουράστηκε από κανένα και με ενθουσιασμό πηγαίνει πάντα. Τώρα σε ένα μήνα έχει την πρώτη της παράσταση σε θέατρο...οι πρόβες είναι πιο απαιτητικές (:lol:) και 2-3 φορές έχει βγεί απο το μάθημα κουρασμένη αλλα μετρά τις μέρες με ενθουσιασμό!!!!. Αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση είναι οτι στην ετήσια γιορτή του νηπιαγωγείου που είχαν ένα πολύ πιο απλό χορευτικό η κόρη και άλλα 2 κοριτσάκια που κάνουν επίσης μπαλέτο ήταν τα πιο συντονισμένα και φυσικά η κίνηση τους πολύ πιο "θεατρική". Το αγαπάει , την γυμνάζει, την ξαλάφρώνει από την ένταση και της έχει τονώσει πολύ την αυτοπεποίθηση της...μόνο τα καλύτερα έχω να πω για το μπαλέτο....α...και ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ισμήνη μας;-)

jackrussel
21-05-12, 15:55
συχνα βιαζομαστε να φανταστουμε τις αντιδρασεις των παιδιων μας ενω μονον στην πραξη βλεπουμε τι και ποσο τους αρεσει τι και ποσο τους ταιριαζει

Serba
21-05-12, 16:21
Αφήστε τα κοριτσάκια να φορέσουν τα ροζ, τα φουξ, τα φρου-φρου και τα τουτου, αφήστε τα να τα χαρούν, τόσο κακό είναι;
ismeni, μετά από πόσα χρόνια μπαλέτο μπορεί ένα παιδί να κάνει μοντέρνο;

jackrussel
21-05-12, 16:27
καλε αν δεν βαλουν ροζ και φουξια τα κοριτσακια ποιος θα βαλει οι 60αρες? που και η 60αρα αν της παει γιατι οχι η μηπως να καταργηθουν και απο χρωματα? ενα χρωμα ειναι, τοοοσο φοβερο πια, ειναι δυνατον ενα χρωμα να καθορισει την υπαρξη μας?

ismeni
21-05-12, 16:46
Αφήστε τα κοριτσάκια να φορέσουν τα ροζ, τα φουξ, τα φρου-φρου και τα τουτου, αφήστε τα να τα χαρούν, τόσο κακό είναι;
ismeni, μετά από πόσα χρόνια μπαλέτο μπορεί ένα παιδί να κάνει μοντέρνο;

το μπαλετο ειανι η βαση. καλο ειανι να μη το σταματησει. φυσικα και μπορει να κανει μοντενρο και θα ειναι και πολυ καλή! αφου θα εχει τις σωστες βάσεις.

citron
21-05-12, 17:08
Ποιο ροζ και φουξια ρε παιδια ? Τι σχεση εχει το μπαλετο με την Μπαρμπι και τα ροζ ??:shock: Δεν ξερω ποια μπορει να ειναι η κοινη αντιληψη για το μπαλετο, αλλα ως καποιος που εκανε μπαλετο απο τα 3 μεχρι τα 16 της, μπορω να πω με καθε σιγουρια οτι το μπαλετο ειναι σκληρο, δυσκολο, ομορφο, επιπονο αλλα και μαγικο. Μπαρμπι και ροζ συννεφακια παντως δεν ειναι.

Απο το συστημα RAD που ξεκινησα, θυμαμαι ειχαμε μαυρα φορμακια και σφιχτο κοτσο και μια δασκαλα αυστηρη. Ροζ φρου-φρου πουθενα. Μετα με το ρωσσικο συστημα ειχαμε και εκει μαυρα φορμακια και καμια φορα φορμες για να ζεσταθουμε απο κατω και δασκαλες παλι αγαπητες αλλα και παλι σκληρες. Και το λατρευα. Και οι παραστασεις καθε χρονο δεν ειχαν καμια σχεση με αυτες που κανει πχ. ενας παιδικος γιατι στην σχολη εκπαιδεύεσαι για να παρουσιαζεις το σωμα σου και αυτα που εχεις μαθει. Οι παραστασεις και οι περιοδος προετοιμασιας ηταν απο τις πιο ομορφες στιγμες ( και το σωμα μου τοτε ηταν και στα καλυτερα του).

Εαν καποιο παιδακι ή μαμα θελει να παει μπαλετο γιατι πιστευει οτι θα ειναι ολα ομορφα και παραμυθενια, καλυτερα να μην παει γιατι θα απογοητευτει. Ειναι μια τεχνη και δυσκολος αθλητισμος μαζι. Μαθαινεις απο μικρη να σεβεσαι το σωμα σου, τις δασκαλες σου, τους κανονες, τον πονο, την προσπαθεια και την κατακτηση.

Αλλιως ας παει κανεις να κανει ζουμπα ;)

ismeni
21-05-12, 17:16
Ποιο ροζ και φουξια ρε παιδια ? Τι σχεση εχει το μπαλετο με την Μπαρμπι και τα ροζ ??:shock: Δεν ξερω ποια μπορει να ειναι η κοινη αντιληψη για το μπαλετο, αλλα ως καποιος που εκανε μπαλετο απο τα 3 μεχρι τα 16 της, μπορω να πω με καθε σιγουρια οτι το μπαλετο ειναι σκληρο, δυσκολο, ομορφο, επιπονο αλλα και μαγικο. Μπαρμπι και ροζ συννεφακια παντως δεν ειναι.

Απο το συστημα RAD που ξεκινησα, θυμαμαι ειχαμε μαυρα φορμακια και σφιχτο κοτσο και μια δασκαλα αυστηρη. Ροζ φρου-φρου πουθενα. Μετα με το ρωσσικο συστημα ειχαμε και εκει μαυρα φορμακια και καμια φορα φορμες για να ζεσταθουμε απο κατω και δασκαλες παλι αγαπητες αλλα και παλι σκληρες. Και το λατρευα. Και οι παραστασεις καθε χρονο δεν ειχαν καμια σχεση με αυτες που κανει πχ. ενας παιδικος γιατι στην σχολη εκπαιδεύεσαι για να παρουσιαζεις το σωμα σου και αυτα που εχεις μαθει. Οι παραστασεις και οι περιοδος προετοιμασιας ηταν απο τις πιο ομορφες στιγμες ( και το σωμα μου τοτε ηταν και στα καλυτερα του).

Εαν καποιο παιδακι ή μαμα θελει να παει μπαλετο γιατι πιστευει οτι θα ειναι ολα ομορφα και παραμυθενια, καλυτερα να μην παει γιατι θα απογοητευτει. Ειναι μια τεχνη και δυσκολος αθλητισμος μαζι. Μαθαινεις απο μικρη να σεβεσαι το σωμα σου, τις δασκαλες σου, τους κανονες, τον πονο, την προσπαθεια και την κατακτηση.

Αλλιως ας παει κανεις να κανει ζουμπα ;)

εχεις δικιο. παλαιοτερα ετσι ηταν. τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα. τα κορμακια ειναι κι αλλα χρωματα, ο κοτσος κοτσος και η αυστηροτητα εχει χαλαρωσει...
απλως η μπαρμπι, λογω καρυιθραυστη, λιμνης των κυκνων και 12 βασιλοπούλες εχει βαλει τα παιδιά στην εννοια του μπαλετου. κυριως οι 12 βασιλοπούλες... απλως υπεροχες. σωστο μπαλετο!

esperos
15-09-12, 08:39
Εχετε να μου προτεινετε σχολη χορου στη Νεα Σμυρνη με ρωσσικο συστημα για την κορη μου που ειναι 5 χρονων?

mar-tha
18-09-12, 16:29
Εϊμαστε 4 και ξεκινάμε και εμείς αυτό που για την ηλικία μας λέγεται "μουσικοκινητική αγωγή". Όλες οι απόψεις σεβαστές, το θέμα είναι πιο συγκεκριμένο νομίζω.

Προσωπικά θεωρώ ότι σαν γονείς οφείλουμε να δίνουμε ερεθίσματα στα παιδιά μας. Μπορεί να μην χωνεύω το μπαλέτο, την ιππασία, το γκολφ, αλλά αν μου δοθεί η ευκαιρία, ο χρόνος, οι συνθήκες, η τσέπη και φυσικά.. η διάθεση του παιδιού, θα την πάω όπου της κάνει κλικ. Από τη στιγμή που πρόκειται για ενασχόληση που ΜΟΝΟ θετικά έχει να δώσει στη ψυχή, πνεύμα και τέλος στο σώμα.. δεν μπορώ να σκεφτώ πως δεν θα αφουγκραστώ τα "θέλω" του παιδιού. Ασχέτως αν αυτά μπορεί να είναι τελικά φλασιά της στιγμής, ή ονειράκι που θα εξατμιστεί μετά από 1 μήνα. Μην ξεχνάμε πως μιλάμε για παιδιά..

Εμείς πήγαμε πέρσι και παρακολουθήσαμε ένα μάθημα, την ενθουσίασε και έτσι γραφτήκαμε. Ελπίζω να έχουμε καλή εξέλιξη. Αν πάλι όχι.. δεν με χαλάει καθόλου. Προσπαθώ να αφήσω χώρο στο παιδί μου να δημιουργήσει τη δική του προσωπικότητα και όχι να υπηρετήσει τα δικά μου εμφανή ή μη "θέλω".

p.s. Είναι πάντως από τα ανέλπιστα, πρώτη φορά το ακούω, να μην θες να στείλεις το παιδί σου στο μπαλλέτο γιατί.. δεν σου αρέσει η στάση σώματος!! Δηλαδή, τον πιο άσχετο να πιάσεις, αν κάτι θα έχει να παραδεχτεί είναι αυτό.. Αχμμμ για να μην πω ότι οι περισσότεροι από εμάς τους ενήλικες αρχίζουμε να "γέρνουμε" και με τίποτα δεν μπορείς στην πορεία να το συμμαζέψεις. Εμένα πάλι, η σωστή στάση σώματος (όχι μόνο για το μπαλλέτο αλλά ΓΕΝΙΚΑ) αποτελούσε από τους πρώτους λόγους που ήθελα να την γράψω. Μπορεί να υιοθετήσει τη σωστή στάση και μετά να βαρεθεί;; Κερδισμένοι θα είμαστε και πάλι!!

ismeni
18-09-12, 16:44
θες να σου πω ενα... ανέκδοτο;
μοιραζω διαφημιστικα (για μπαλέτο) στα παιδιά στην εισοδο ενος σχολειου.
αντίδραση μαμας στη θεα και μονο του εντύπου "μηηηηηηηηηηη (εννοούσε μην παρεις το έντυπο), θα μεινεις κοντη!!!!!!!!!!!!!!".
τι μου λες τωρα;;;;;;

jackrussel
18-09-12, 18:59
Τελικά νομίζω ότι όλες όσες είμασταν με ροζ και τούλια μικρές στα μαύρα το ρίξαμε μεγαλώνοντας. Κι εχώ "Βαρυπενθούσα" είμαι με απίστευτη γκάμα μαύρων. Τελευταίο μάθημα μπαλέτου ήταν πριν από τρία χρόνια που ήμουν τεσσάρων μηνών έγκυος..... Περιμένω πότε θα βρω χρόνο να ξαναρχίσω.... Ψάχνω ευκαιρία και για το γιο μου αν του αρέσει....

αν κανεις και μπαλετο εχω εναν ακομη λογο να σε λατρευω!
ποσο χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι σαν κι εσενα,,,εχω πολλους λογους που το λεω:lol::lol::lol:

jackrussel
18-09-12, 19:00
θες να σου πω ενα... ανέκδοτο;
μοιραζω διαφημιστικα (για μπαλέτο) στα παιδιά στην εισοδο ενος σχολειου.
αντίδραση μαμας στη θεα και μονο του εντύπου "μηηηηηηηηηηη (εννοούσε μην παρεις το έντυπο), θα μεινεις κοντη!!!!!!!!!!!!!!".
τι μου λες τωρα;;;;;;

ε βεβαια δεν εχεις δει ολες τις μπαλαρινες στα διαφορα θεαματα κατα καιρους ποσο ταπες ειναι???? 1 50 με τα χερια στην αναταση,,,
τι θ ακουσουμε παναγια μου

ismeni
18-09-12, 19:03
ε βεβαια δεν εχεις δει ολες τις μπαλαρινες στα διαφορα θεαματα κατα καιρους ποσο ταπες ειναι???? 1 50 με τα χερια στην αναταση,,,
τι θ ακουσουμε παναγια μου

εκεινη η μανα εννοεις... γατι εγω ξερω πώς δεν ισχυει κατι τετοιο. το μπαλέτο, δε σε αφήνει κοντη!

jackrussel
18-09-12, 19:05
εκεινη η μανα εννοεις... γατι εγω ξερω πώς δεν ισχυει κατι τετοιο. το μπαλέτο, δε σε αφήνει κοντη!

ναι βρε το ξερω οτι το ξερεις, ειρωνευομαι το κομπλεξ και την αγνοια της εν λογω κυριας