PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΠΕΙΓΟΝ ΟΑΕΔ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

BABE
06-10-11, 10:33
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ 6ΑΜΗΝΟ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΑΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΠΙΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΗΚΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΥΧΟΣ ΤΩΝ ΠΟΣΟΣΤΟΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗΣ
ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ!!\ΑΡΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΤΟΥ ΟΚΤΩΜΒΡΙΟΥ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ!!

ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΠΙΟ ΝΕΟΤΕΡΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ !!

melisoula
06-10-11, 10:48
εμεις που την εχουμε παει την βεβαιωση γιατι δεν πληρωνομαστε?

oneiraki
06-10-11, 10:58
Μάλλον γιατί δεν υπάρχουν λεφτά...

BABE
06-10-11, 11:44
ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΠΙ ΛΕΞΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΡΓΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ

ΣΑΣ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΞΕΦΥΓΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΓΩ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΥΧΑΙΑ !!
ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΩΡΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ
ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ\

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ1!

basic
06-10-11, 12:00
ναι ρε παιδια ελεος δηλ τι γινεται??? κ αν δεν το ψαχναμε δεν θα μας ενημερωναν. ? εχουμε αναγκη αυτα τα χρηματα σε λιγο τελειωνουν οι πανες του μωρου.. το γαλα.. αντε μου την εχει δωσει αυτο το χαος δεν ξερεις τι σου ξημερωνει, αν θα εχεις να ταισεις το παιδι σου ή αν θα σου παρουν κ το βρακι που φορας.

e2209
06-10-11, 12:15
τι πρέπει να γράψουμε στην υπεύθυνη δήλωση εμείς? και τι ο εργοδότης? μπορεί κάποια κοπέλα που το έχει κάνει να μου απαντήσει?
και εμένα μου είπαν σήμερα ότι οι πληρωμές καθυστερούν επειδή είναι το επικουρικό στη μέση.

ευχαριστώ.

e2209
06-10-11, 12:17
εν τω μεταξύ είναι καθίκια, με πήραν χτες που είχαν απεργία να πάω στη μία παρά.
επάνω ημερομηνία έκδοσης έχει 28/09. γράφουν όμως πρόσκληση 4/10 και ότι σε 5 μέρες το αργότερο.

maria75
06-10-11, 12:41
Τελικά ισχύει και για αυτές που εχουν καταθέσει τα χαρτιά πρίν τις 05/08??
Χωρίς ανακοίνωση, χωρίς τίποτα...Έλεος πια!!!
Κι αυτή η βεβαίωση τι μορφή έχει? Όπως θέλει ο καθένας..αρκεί να αναγράφει σε πιο επικουρικό ταμείο ανήκουμε και το ποσοστό εργαζόμενου και υπαλλήλου?

fafela
06-10-11, 12:49
Σε μένα είπαν ότι θα κατατεθεί μετά τις 15 κ αν... Δεν ανέφεραν καμιά βεβαίωση, ίσως επειδή δεν έχω επικουρικό...

BABE
06-10-11, 12:52
KORITSIA ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ!! ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΟΣ

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΜΕΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ!!
ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΕΟΤΕΡΟ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΑΠΟ ΕΔΩ

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΕ ΩΡΕΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ ΤΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ ΓΙΑΤΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ?

e2209
06-10-11, 13:03
η αλήθεια είναι ότι το 6μηνό είναι πολύ σημαντικό γιατί περνάς περισσότερο χρόνο με το παιδί. εμένα τελείωσε 30/09 τώρα έχω πάρει τη καλοκαιρινή μου άδεια και γυρίζω αρχές Νοεμβρίου. επειδή δε πρόκειται να φεύγω 2 πριν θα μαζεύω τις ώρες και θα λείπω μία μέρα τη βδομάδα, κάθε Δευτέρα!

maria75
07-10-11, 09:33
Λοιπόν πήγα κι εγω σήμερα στον ΟΑΕΔ πλ. Αττικής και μου είπαν για αυτή τη βεβαίωση με το επικουρικό αλλά και να τη στείλουμε λέει, μη νομίζετε ότι θα πληρωθούμε αμέσως.
Αυτό γιατί αλλάζουν λέει το μηχανογραφικό τους και θα πρέπει να επικοινωνήσουν οι ίδιοι με όσους φορείς κάνουν κρατήσεις για να επαληθεύσουν τα ποσά. Κι όπως μου είπε και η ίδια δεν ξέρουν πόσο θα πάρει η διαδικασία...άγνωστο και υπομονή!! Αντε γειά δηλαδή....

mariaefi
07-10-11, 11:06
εγω μιλησα ξανα με τον λογιστη κ μου ειπε οτι δεν εχω επικουρικο !!!!!!!!!! αφου ειμαι λεει ΙΚΑ-ΕΤΑΜ κ οτι δεν μπορει να μου δωσει τετοια βεβαιωση...
τι γινετε ρε γμτ?????????

mariaefi
07-10-11, 11:57
τωρα μιλησε ο λογιστης μαζι τους κ τους εδωσε πιο αναλυτικα το τι χρειαζεται κ μου ειπε ο λογιστης οτι ειναι το ποσο των εισφορων που το ΙΚΑ δινει στο επικουρικο ταμειο..αν καταλαβατε πειτε μου κ εμενα δηλ...
την Δευτερα θα το παει λεει ο ιδιος απο εκει για να ξεκαθαρισει το τοπιο..αλλωστε το γραφειο ειναι πολυ κοντα στον οαεδ κ αν χρειαστει κατι θα παω κ εγω να ξεχεστουμε..σορρυ κιολας αλλα ελεος!!!
μας δωσανε μια μικρη αυξηση 10 ευρω και τωρα θα παρουν πισω 50! και θελουν κ ενα σωρο χαρτια...ασε που προβλεπω να το κοβουν... Α ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ.....

BABE
07-10-11, 12:07
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΘΑ ΤΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
ΜΟΝΟ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ??

βασιλικη27
07-10-11, 12:12
ας μην ειμαστε απαισιοδοξες.κατσε πρωτα να παρουμε το χαρτι στα χερια μας και να τους το δωσουμε και μετα βλεπουμε ποτε θα πληρωθουμε.εμενα με πηραν οι ιδιοι υπαλληλοι απο τον οαεδ το πρωι και με ενημερωσαν οτι πρεπει να τους παω αυτο το χαρτι.τωρα περιμενω να με ειδοποιησουν απο την δουλεια μου για το ποτε θα μου το δωσουν.

BABE
07-10-11, 13:00
ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ ΝΕΑ

ΠΗΡΑ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΕΚΕΙ...ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΙ ΛΕΜΕ ΣΠΕΥΣΤΕ ΝΑ ΠΑΤΕ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΤΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΤΟΥ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ + ΔΙΚΑ ΣΑΣ+Υ/Δ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ.
ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΠΑΤΕ ΤΟ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΙΟΜΕΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟ (ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΟ _ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ι ΚΥΡΙΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝΕ ΜΕΧΡΙ 15ΟΚΤΟΜΒΡΙ ΝΑ ΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ!!

ΤΗΣ ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΗΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΣΩΣΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΑ ΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ...ΔΗΛΑΔΗ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΠ PARENTS ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !!
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΡΕΧΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ!!!

e2209
07-10-11, 14:57
γειά σας και από εμένα. πήγα σήμερα τα χαρτιά, μου ξεκλείδωσαν τη πληρωμή λέει απλά μένει να πιστωθεί! ρωτάω πότε, άγνωστο μου λένε!!!! μου είπαν από τη δουλειά μου ότι μάλλον από 1/1/2012 θα κόψουν το 6μηνο!!!!! έτσι ακούγεται...

ΙΝΑ 13
07-10-11, 21:13
γεια σασ κοριτσια,εμενα μου ειπανε στη δουλεια πωσ ειναι παρανομο που δεν μασ εχουν πληρωσει διοτι η εγκυκλιοσ ακομα δεν βγηκε!!!!αν ξερει καμια κατι νεοτερο ασ μασ πει...παω παλι τη δευτερα!!ο θεοσ βοηθοσ

Mrs Ypomonh
07-10-11, 23:44
Γειά σας κι απο μένα,
Στο τέλος του μηνα λήγει κ εμένα η κανονική μου άδεια και αυτή την εβδομάδα θα πάω τα καταθέσω τα χρτιά μου στον οαεδ, τι είναι αυτή η βεβαίωση που λέτε? Θα μου τη δώσουν απο την εταιρία που δουλεύω?

βασιλικη27
08-10-11, 18:33
Γειά σας κι απο μένα,
Στο τέλος του μηνα λήγει κ εμένα η κανονική μου άδεια και αυτή την εβδομάδα θα πάω τα καταθέσω τα χρτιά μου στον οαεδ, τι είναι αυτή η βεβαίωση που λέτε? Θα μου τη δώσουν απο την εταιρία που δουλεύω?

πρεπει να το ζητησεις απο τον εργοδοτη σου.μια βεβαιωση που να γραφει σε πιο επικουρικο ταμειο ανηκεις και ποιες εινια οι εισφορες οι δικες σου και του εργοδοτη σου

Mammyblue
08-10-11, 23:40
κορίτσια εσείς που καταθέσατε την βεβαίωση για το επικουρικό ταμείο, τι εγραφε;
Εμενα μου δωσανε ενα χαρτι που ελεγε οτι εγω δίνω το 7% και ο εργοδότης το 3% και οτι ανηκω στο ΤΕΥΑΚ.Είναι σωστό;

BABE
09-10-11, 10:22
και εμενα καπως ετσι ειναι με κατι ποσοστα δικα μου και του εργοδοτη!!
αναφερει επισης απο ποτ εργαζομαι και ειδικοτητα και φυσικα εχει σφραγιδα του εργοδοτη και υπογραφη λογιστη!!

Aquamarine2
09-10-11, 10:55
Κορίτσια και εγώ την Πέμπτη έτρεχα στον ΟΑΕΔ με συμπληρωμένη την αίτηση αυτή (λάθος βέβαια, γιατί είναι σπίρτο η λογίστρια της επιχείρησης που δουλεύω)
Μετά από 2 ώρες υπέγραψα την Υ/Δ και έφυγα.
Δεν ξέρουν μου είπαν πότε θα ξεκλειδώσουν τους λογαριασμούς μας και θα πιστώσουν τα χρήματα. Μου τόνισε όμως οτι όσο καθυστερούμε με τις αιτήσεις τόσο θα αργήσουν τα χρήματα. Τόσο για τις κοπέλες που διανύουν το εξάμηνο όσο και για εκείνες που τώρα κάνουν αιτήσεις. Εγώ έχω να πληρωθώ από τον Αύγουστο και το εξάμηνο μου έληξε στις 29/9.

Για τον κλάδο των εκδόσεων το επικουρικό είναι το ΕΤΕΑΜ και έχει ποσοστά 3% ο εργαζόμενος και 3% ο εργοδότης.
Τα γράφω για τις κοπέλες που εργάζονται στον αντιστοιχο τομέα να ξέρουν γιατι πολλοί λογιστές γράφουν τα ποσοστά του ΙΚΑ που είναι ΛΑΘΟΣ!

Ας ελπίσουμε πως θα κινηθούν γρήγορα.

βασιλικη27
10-10-11, 13:02
καλημερα σας!σημερα πηγα και εγω το χαρτι του επικουρικου στον οαεδ (λαμιας) και μου ειπαν μεχρι το τελος του μηνα και αν.. θα πληρωθω.ας ειναι οσο πιο γρηγορα γινεται!!εχει πληρωθει καμια?και τελικα γιατι τοση ταλαιπωρια για αυτο το χαρτι?που χρησιμευει?

ΙΝΑ 13
10-10-11, 21:07
εγω αυριο θα παω..πρωτα στον εργοδοτη και μετα οαεδ αντε να δουμε ρε κοριτσια ποτε θα πληρωθουμε αν καμια πληρωθει ας μας πει και μας!!!

HLEKTRAKI
10-10-11, 23:26
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΣΤΙΣ 4 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ!!!!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥΣ (ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΑΩ)!!!!!

ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ!!!!!

melisoula
11-10-11, 08:06
εμενα με πηραν τηλεφωνο απο τον οαεδ στις 23/ο9 κ μου ειπαν να παω την βεβαιωση μεχρι την δευτερα ωστε να μην καθυστερηση η πληρωμη μου, εγω την πηγα την ιδια μερα κ ακομη λεφτα δεν πηρα....
μου ειπαν οτι εχει προβλημα η μηχανογραφηση κ κατι τετοια

BABE
11-10-11, 10:14
κοριτσια καλημέρα σας,
δυστηχως η κατασταση ειναι τραγικη και εγω πηγα την βεβαιωση σημερα στον οαεδ την κατεθεσα και ρωτησε ο αντρας μου ποτε το βλεπουνε για πληρωμη και μας ειπε οτι εμεισ δεν εχουμε καμια ενημερωση απλα πρεπει να την καταθεσουμε το μονο που ξερω να σας πω ειναι οτι θα υπαρχον μειωσεις.... αν καποια κοπελα πληρωθει ας μας ενημερωσει για να ξερουμε!!

ευχαριστω πολυ!
παρακαλαμε για τα λευτα μας

pitsinoua
11-10-11, 22:10
Κορίτσια καλησπέρα..Εγώ πήρα τηλέφωνο σήμερα στον οαεδ της Καρδίτσας όπου και ανήκω.Για την μητρότητα μου είπαν ότι από μέρα σε μέρα θα πιστωθούν οι λογαριασμοί και θα πληρωθούμε σίγουρα εντός της εβδομάδας.Ελπίζω να έχουν σωστή ενημέρωση και να αληθεύει!¶σχετο αλλά εγώ περιμένω και το οικογενειακό από 1 Σεπτέμβρη και μου είπαν ότι αυτό θα αργήσει γιατί έχουν τεχνικό θέμα στα κεντρικά.

mariaefi
12-10-11, 09:15
καλημερα,

πηγα το πρωι στο οαεδ τα νεα ειναι οτι 3% θα ειναι η κρατηση για το επικουρικο ταμειο που εως τωρα την πληρωνε ο οαεδ αλλα τωρα θα βαρυνει εμας. σε οσες εχει τελειωσει γιατι θα ισχυσει αναδρομικα να μην περιμενουν δωρο Χριστουγεννων ή αν δεν εχουν παρει επιδομα αδειας θα τα κρατησουν απο εκει...

μου ειπε οτι οι πρωτες πληρωμες θα γινουν σημερα αλλα οχι ολες(με τι κριτηρια δεν ηξερε να μου πει) οποτε ας τσεκαρετε λογ/σμους το μεσημερι να δουμε ...

παντως εγω πηγα χωρις το χαρτι αυτο κ μου ειπε απλα οτι θελει αμ ικα και τον εδωσα δεν υπεγραψα κατι και μου ειπε εισαι κομπλε στο ξεκλειδωσα..ειχε πει βεβαια ο λογιστης μας οτι θα πηγαινε αυτος το χαρτι ισως το πηγε δεν ξερω δεν τον εχω βρει.

e2209
12-10-11, 10:53
κορίτσια καλημέρα. η Πόπη Τσαπανίδου στο ΣΚΑΙ θα έχει είπε τον διοικητή του ΟΑΕΔ. έστειλα μήνυμα να τον ρωτήσει πότε θα πληρωθούμε τελικά, εφόσον έχουμε καταθέσει τα επιπρόσθετα χαρτιά που μας ζήτησαν. για να δούμε, θα τον ρωτήσει??

e2209
12-10-11, 11:42
ο κύριος Κικίλιας είπε ότι ο μήνας έχει ακόμη 12!!!!! ότι πληρωνόμαστε μία φορά το μήνα και ότι ο μήνας δεν έχει λήξει ακόμη. όλες είπε η πληρωμές θα γίνουν κανονικά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα. το άτομο φάνηκε ότι δεν είχε ιδέα!

BABE
12-10-11, 11:49
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΜΕ ΤΑ ΛΕΥΤΑ ΜΑΣ !! ΤΙ ΝΑ ΠΩ

e2209
12-10-11, 11:55
ξεφτιλεςςςςςςςςςςςςςςςςς καλα να τους κανω κατι τετοιους δημοσιους υπαλληλους και να τους κοψουν οτι μπορουν. δεν φταινε βεβαια και οι υπολοιποι αλλα απο κατι τετοιους ψευτες εχει βρωμισει ο τοπος. αισχος!!!! ρεζιλιδες.

βασιλικη27
12-10-11, 12:15
και εγω εστειλα μην στον σκαι!ο βλακας ελεγε ψεματα!πρεπει κατι να κανουμε!

e2209
12-10-11, 12:32
κάθε μέρα να τσεκάρουμε αν έχουν μπει τα λεφτά και να στέλνουμε μνμ ότι δεν έχουν μπει και μας κοροιδεύει. δε γίνεται σε όλους τους ΟΑΕΔ να λένε τα λεφτά θα μπουν σε κάνα μήνα δίμηνο και αυτός να λέει όλες οι πληρωμές θα γίνουν. εγώ κάθε 6 του μήνα πρέπει να πληρώνομαι και ο μήνας έχει 12! και μου χρωστάνε και τον πρώτο μήνα του 6μήνου. έλεος. μια ζωή παρτάκηδες και ψεύτες. ελληνάρες της διοίκησης του δημοσίου τομέα..

e2209
12-10-11, 12:35
εγώ θα στείλω μνμ και στο facebook στη σελίδα της εκπομπής ότι λέει ψέματα ο κύριος και ότι μας έχουν απλήρωτους από τον Αύγουστο. εμένα τελευταία κατάθεση ήταν τέλος Αυγούστου.

e2209
12-10-11, 12:38
http://www.facebook.com/group.php?gid=122867674410851

Babycakes
12-10-11, 12:39
Καλημέρα, εγώ ήμουνα στο εξάμηνο μητρότητας του ΟΑΕΔ, το οποίο διέκοψα ένα μήνα νωρίτερα καθώς έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά.
Ευτυχώς που γύρισα, γιατί δεν έχω πληρωθεί φυσικά ακόμα του Σεπτεμβρίου και ποιος ξέρει πότε θα το πληρωθούμε.
Χθες λοιπόν ήρθε εδώ στη δουλειά υπάλληλος του ΟΑΕΔ να κάνει έλεγχο για μένα και την άδεια μητρότητας. Της είπα ότι τη διέκοψα κ.λπ. και τη ρώτησα πότε θα πληρωθούμε. Είπε δεν ξέρει και δεν θέλει να με απογοητεύσει...κάποια στιγμή θα τα πάρουμε δεν τα χάνουμε...αλλά τόνισε ότι είμαι τυχερή που μου έμεινε μόνο ένας μήνας να μου χρωστάνε.
Επίσης μου είπε πως όλα αυτά όπου νάναι θα κοπούν...δεν ήθελε να πει περισσότερες λεπτομέρειες κι έφυγε...ποιος ξέρει τι μας επιφυλάσσουν...

βασιλικη27
12-10-11, 12:56
εστειλα e-mail στην εκπομπη του σκαι και να ψαξουν για το θεμα.εδωσα τα στοιχεια μου για επικοινωνησουν και μαζι μου.

BABE
12-10-11, 13:03
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ ΠΡΣΓΜΑΤΙΚΑ ΕΑΝ ΚΑΝΟΥΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΖΗΣΟΥΜΕ!!!!!!!!!ΠΩΣ!!!

ΙΝΑ 13
12-10-11, 13:14
μηπωσ πρεπει ολεσ να επικοινωνισουμε με διαφορα καναλια μας και το θεμα εξελιχθει καπωσ με την φοβερα των δημοσιογραφων??????αν καμια πληρωθει...ν
μασ το λεει

βασιλικη27
12-10-11, 13:39
μηπωσ πρεπει ολεσ να επικοινωνισουμε με διαφορα καναλια μας και το θεμα εξελιχθει καπωσ με την φοβερα των δημοσιογραφων??????αν καμια πληρωθει...ν
μασ το λεει

ετσι πρεεπι να γινει θα προσπαθησω να επικοινωνησω αυριο και με το mega στην πρωινη εκπομπη

BABE
12-10-11, 14:26
ΕΓΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ ΑΦΗΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΕΣΕΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΣ 5 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!

ΙΝΑ 13
12-10-11, 14:56
μηπωσ να παιρναμε στον alter τον κ.αυτια που ταχα ασχολιται με ολα αυτα?????

BABE
12-10-11, 15:06
KAI EKEI PHRA ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΜΟΛΙΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΥΝΥΜΑ ΣΤΟ ΣΚΑΙ LIFE ΜΕΣΩ FB

BABE
12-10-11, 15:06
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΤΟΠΠΙΗΘΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!

ΙΝΑ 13
12-10-11, 15:10
εστειλα e-mail στον αυτια μηπωσ θελει να στειλει και καμια λλη μπασ και δεν το αγνοησουν???kalimera@alter.gr

BABE
12-10-11, 15:28
ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ !!

βασιλικη27
13-10-11, 09:07
κοριτσια καλημερα!εστειλα μην στην εκπομπη του αυτια για το θεμα μας.στο facebook.οποια θελει ασ μπει να στειλει μηνυμα μηπως και προβαλλουν το θεμα.η σελιδα ειναι καλημερα στο alter.

mariaefi
13-10-11, 10:20
τσεκαρετε τους λογ/σμους σας εμενα μου μπηκαν τα τελευταια χρηματα

mariaefi
13-10-11, 10:23
σημερα το πρωι τα ειδα

βασιλικη27
13-10-11, 10:42
θα το κοιταξω και εγω και θα σας πω :p

BABE
13-10-11, 10:45
Τιποτα ακομα τωρα ειδα μαρια εφι ποτε πηγεσ την βεβαιωση??σε πιο οαεδ εισαι?

e2209
13-10-11, 11:00
καλημέρα σας. μόλις γύρισα από τη τράπεζα. όντως έχουν καταθέσει χρήματα!!!!

BABE
13-10-11, 11:19
ποτε πηγατε βεβαιωση? κοριτσια και σας μπηκανε του σεπτεμβριου μπηκανε ειχε μειωση?

e2209
13-10-11, 11:31
εγώ πήγα τη Παρασκευή που μας πέρασε. στον ΟΑΕΔ Ν. Ιωνίας. λογικά του Σεπτεμβρίου θα είναι. δε ξέρω γιατί εμένα τελείωσε το 6μηνο και μου οφείλουν αρκετά χρήματα και από τον πρώτο μήνα.

happymummy
13-10-11, 11:56
ουτε σε μενα μπηκαν

BABE
13-10-11, 12:24
ΚΟΡΙτσια ουτε σε εμενα και την βεβαιωση την πηγα 11/10 την τριτη μαλλον βαζουνε τησ προυγουμενης εβδομαδας τωρα....ειχατε μειωσεισ κοριτσια σε οσες μπηκαν τα λευτα?

mariaefi
13-10-11, 12:33
στο ΟΑΕΔ Ηρακλειου Κρητη εγω δεν εδωσα τιποτα κοριτσια μου ειπε ο υπαλληλος οτι θα μου το ξεκλειδωσει (δεν ειναι γνωστος ή κατι ετσι) γιατι για μενα λεει δεν χρειαζετε τα εχω δωσει(ποτε??? εκτος κ αν το ανεφεραν τα πρωτα χαρτια μου)
σημερα πηγα κ τα ειχαν βαλει οσο για μειωση πρεπει να τσεκαρω το χαρτι ...

βασιλικη27
13-10-11, 12:42
ουτε και σε μενα εβαλαν χρηματα.το χαρτι το πηγα την δευτερα.θα παω παλι την αλλη εβδομαδα να το κοιταξω.παντως το οτι αρχισαν να βαζουν χρηματα ειναι πολυ θετικο.τουλαχιστον θα πληρωθουμε αμμεσα!!

pitsinoua
13-10-11, 21:34
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!ΜΠΗΚΑΝ!!!ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΤΥ!!!ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΚΑΛΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 1ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ!

melisoula
13-10-11, 21:59
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!ΜΠΗΚΑΝ!!!ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΤΥ!!!ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΚΑΛΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΠΟΥ ΑΝΗΚΩ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ..ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΠΕΙ ΤΟ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ 1ΜΙΣΗ ΜΗΝΑ!
ποσα χρηματα σου εβαλαν?

giasof
13-10-11, 22:50
καλησπερα και απο εμενα μπορω να ρωτησω ποσα ειναι τα χρηματα του εξαμηνου?
σας ευχαριστω

pitsinoua
13-10-11, 23:44
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΗΤΑΝ 660..ΑΛΛΑ ΗΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΕΜΕΝΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ

Nikoula
14-10-11, 09:58
Γεια σας κορίτσια, εμένα εκτός απο τη βεβαίωση του εργοδοτη μου ζήτησαν και μια υπευθυνη δηλωση απο μένα οτι συμφωνώ με τη βεβαιωση του εργοδοτη μου.
εχουν ζητησει κατι τετοιο σε άλλη κοπέλα? ειμαι στον οαεδ Νίκαιας

Aquamarine2
14-10-11, 10:46
Ναι και εμένα το ζήτησαν... και την υπέγραψα.

Mammyblue
14-10-11, 11:59
Καλημέρα κορίτσια, εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου την ιδια μέρα που βγηκε η νεα αποφαση (βεβαιωση για επικουρικο), υπάρχει κάποια άλλη που να τα έχει καταθέσει πρόσφατα και να έχει πάρει κάποια απάντηση;

maria75
14-10-11, 12:22
Κορίτσια μπήκαν και σε μένα!! Επιτέλους!!!!! 660. Τη βεβαίωση την έδωσα Δευτέρα.

happymummy
14-10-11, 12:49
Aκομη τίποτα που κοιταξα,πηρα τηλ στον οαεδ της Μαρτιου Θεσσαλονικης και μου ειπαν οτι τωρα τα καταχωρούν.

Nikoula
14-10-11, 13:13
κορίτσια και σε μένα μπήκαν:D:D:D επιτέλους!!! 660¤ βέβαια αλλά στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι!!!! κι εγω τη βεβαιωση την πήγα τη δευτερα και την υπεύθυνη δηλωση(δική μου) χτες

aurorina
14-10-11, 13:54
κορίτσια και σε μένα μπήκαν:D:D:D επιτέλους!!! 660¤ βέβαια αλλά στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι!!!! κι εγω τη βεβαιωση την πήγα τη δευτερα και την υπεύθυνη δηλωση(δική μου) χτες

σε μενα ακομα:(:( λες να παιζει οτι ξεκιναει τωρα??θα ναι η πρωτη μου πληρωμη!

HLEKTRAKI
14-10-11, 13:59
Καλησπερα και απο μενα!!!!!!!
Κοριτσια πληρωθηκε καμια που δουλευει 4ωρο????Να μας πει αν μπηκαν τα λεφτα και ποσα????

Babycakes
14-10-11, 14:01
Συγνώμη, γιατί μπαίνουν λιγότερα;

aurorina
14-10-11, 14:21
Συγνώμη, γιατί μπαίνουν λιγότερα;

γιατι λεει σου κανουν κρατησεις γι αυτο το ταμειοτο επικουρικο που θελουν τις βεβαιωσεις!Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη!Σε λιγο θα βρουν και κατι αλλ ο να κανουν κρατησεις!;)

happymummy
14-10-11, 14:34
Eγω ειμαι τετραωρη και δε πληρωθηκα ακομη.:sad::sad::sad:

HLEKTRAKI
14-10-11, 14:52
Μια χαρα τα βλεπω τα πραγματα!!!!!!:sad::cry:
Χαρουμενες η μανουλες που πληρωθηκαν!!!!!!Αλιμονο σε εμας!!!!

Babycakes
14-10-11, 15:03
Δε θα βρουν απλά κάτι άλλο για να κάνουν κρατήσεις...
Όπου νάναι θα κόψουν το εξάμηνο για να μην πω και το ταμείο ανεργίας....

Aquamarine2
14-10-11, 23:32
Mανούλες καλησπέρα,
Σήμερα τηλεφώνησα στον ΟΑΕΔ οπου έκανα τα χαρτιά μου για να ρωτήσω πόσο ακόμα θα καθυστερήσουν. Της έδωσα ονοματεπώνυμο και μου είπε οτι τα χαρτιά μου έχουν πάει στα κεντρικά για να ελεγχθούν τα στοιχεία. (Η λογίστρια - τρομάρα της- έχει γράψει λάθος εισφορές. Ο λογιστής μου αργότερα μου έδωσε άλλα στοιχεία) Όσοι είχαν σωστά γραμμένες τις εισφορές τους έχουν πιστωθεί οι λογαριασμοί τους μου είπε στο τηλέφωνο.
Εγώ... την πάτησα!

sspyropoulou
18-10-11, 12:21
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,
ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΟ PARENTS.GR ΝΑ ΔΩ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΕΙ Η ΠΕΡΙΦΗΜΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ! Τι χαμός είναι αυτός που γίνεται;;;;;
Εγώ την έλαβα στις 7/10 αλλά ο εργοδότης δε μου δίνει τη βεβαίωση αν ο ΟΑΕΔ δε μου πει ακριβώς το λόγο για τον οποίο την θέλει. Εχω πάει δύο φορές στον ΟΑΕΔ Καισαριανής και είχε 100 άτομα ουρά. Με δύο μωρά στο σπίτι δε μπορούσα να στηθώ όλο το πρωινό!
Μήπως μπορεί να μου κάποια το λόγο που θέλουν την βεβαίωση ώστε να το πω στο τμήμα Προσωπικού; Please ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!! ΥΓ¨Έχω πάρει το εξάμηνο από 9/5

alexele
18-10-11, 12:29
Τη βεβαίωση απ' ότι μου είπαν στον ΟΑΕΔ τη θέλουν για να κάνουν συμψηφισμο με το επικουρικό και τις εισφορές που δίνει ο εργοδότης και ο εργαζόμενος και να γίνει αναπροσαρμογή στο ποσό του εξαμήνου. εγώ την ίδια μέρα (12/10) που κατέθεσα τη βεβαίωση μου έγινε και η κατάθεση του επιδόματος για τον Οκτώβρη, έχοντας μειωθεί κατά 41 ¤.

sspyropoulou
18-10-11, 12:36
Σε ευχαριστώ πολύ για τη τόσο γρήγορη απάντηση. Παίρνω τώρα τηλέφωνο στη εταιρία μου !!!!!!

tattoo
19-10-11, 10:12
Κοριτσια καλημερα!!
κατεθεσα τα χαρτια μου πριν ενα μηνα ισως και παραπανω...για το 6μηνο και για τη συμπληρωματικη παροχη..πριν μια βδομαδα εστειλα με φαξ και το χαρτι που λεει οτι δεν πληρωνω για επικουρικο ταμειο...μου χαν πει τοτε οτι θα με παρουν τηλεφωνο για να παω να παρω την επιταγη για το συμπληρωμα και την αποφαση του 6 μηνου...μετα απο ποσο καιρο σας ειδοποιησαν εσας?Εχω ανχωθει...να ξερω τουλαχιστον αν θα τα παρω η οχι να κανονισω την πορεια μου!!!Ελεος!!!

βασιλικη27
19-10-11, 10:24
και εμενα περιπου σε ενα μηνα μου δωσανε την συμπληρωματικη και 1,5μηνα για το 6μηνο.ειναι ολα σχετικα.διαφερουν απο οαεδ σε οαεδ.το ποσο γρηγορα προωθουν τις αιτησεις ποσες εχουν καταθεσει τα χαρτια τους για αναλογες περιπτωσεις κ.α.........(ελλαδα τι περιμενεις!!!!!)το σιγουρο ειναι οτι θα τα παρεις τα λεφτα σου.να σκεφτεις οτι τωρα που αλλαξαν και μας ζητησαν το χαρτι για το επικουρικο μας ειχαν απληρωτες για 20 μερες!!εγω σημερα πληρωθηκα ενω επρεπε την πρωτη του μηνα!!!μην αγχωνεσαι καθολου.ξερω ειναι δυσκολα που δεν εχεις πληρωθει ακομα αλλα θα τα παρεις τα λεφτα σου.οτι αλλο θελεις μπορεις να ρωτησεις.σιγουρα καποια θα σου απαντησει;)

tattoo
19-10-11, 10:30
Ευχαριστω για την απαντηση!!να ρωτησω και κατι αλλο?Οσον αφορα το 6μηνο απο τη στιγμη που βγαινει η αποφαση απλα μπαινουν τα χρηματα καθε μηνα στο λογαριασμο η πρεπει να πηγαινουμε στον ΟΑΕΔ να δινουμε το παρον οπως με το ταμειο ανεργειας?

BABE
19-10-11, 10:48
Καθε μηνα θα πιστωνονται τα λευτα στον λογαριασμο σου δεν χρειαζεται κατι αλλο!!

maliv
19-10-11, 16:44
Εγω πηγα χθες να δωσω στον ΟΑΕΔ την περιφημη βεβαιωση και ηταν κλειστα λογω τριημερης απεργιας...Απο Παρασκευη παλι λοιπον...

sspyropoulou και για οποια αλλη εχει προβλημα με τον εργοδοτη, να τους παραπεμπετε στον νομο 3996 - 5/8/11, ΦΕΚ 170 βασει του οποιου γινονται αυτες οι αλλαγες οσον αφορα τις εισφορες του εξαμηνου.

Lila's mom
19-10-11, 23:26
Καλησπέρα, εγώ κατέθεσα τα χαρτιά για το εξάμηνο την προηγούμενη εβδομάδα, ευτυχώς δεν έλειπε τίποτα γιατί ειχα διαβάσει στο φορουμ για την βεβαίωση του εργοδότη και στο τσακ πρόλαβα την λογίστρια και μου το ετοίμασε, περιμένω βέβαια την απόφαση.
Πόσο χρόνο θέλει να βγει η απόφαση και επίσης τι είναι η συμπληρωματική παροχή που αναφέρετε; Ευχαριστώ

sia2006
19-10-11, 23:50
ρε κοριτσια εγω πηγα το χαρτι αλλα δεν μου εδωσαν καμια υ/δ να υπογραψω λετε για αυτο να καθυστερουν τα λεφτα ;τι να κανω ;

happymummy
20-10-11, 00:00
Τιποτα ακόμη.....

tattoo
20-10-11, 09:13
Καλησπέρα, εγώ κατέθεσα τα χαρτιά για το εξάμηνο την προηγούμενη εβδομάδα, ευτυχώς δεν έλειπε τίποτα γιατί ειχα διαβάσει στο φορουμ για την βεβαίωση του εργοδότη και στο τσακ πρόλαβα την λογίστρια και μου το ετοίμασε, περιμένω βέβαια την απόφαση.
Πόσο χρόνο θέλει να βγει η απόφαση και επίσης τι είναι η συμπληρωματική παροχή που αναφέρετε; Ευχαριστώ

ειναι τα χρηματα που σου πληρωνει ο ΟΑΕΔ για να φτασεις στα λεφτα που θα επερνες αν δουλευες κατα την αδεια μητροτητας...αφαιρεις δλδ απο τα χρηματα που θα επερνες τις 119(56+63)μερες τα χρηματα που πηρες σαν αδεια μητροτητας απο το ΙΚΑ και αυτα που σου δωσε ο εργοδοτης και το υπολοιπο στο δινει ο ΟΑΕΔ..
http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

tattoo
20-10-11, 09:16
ρε κοριτσια εγω πηγα το χαρτι αλλα δεν μου εδωσαν καμια υ/δ να υπογραψω λετε για αυτο να καθυστερουν τα λεφτα ;τι να κανω ;

ουτε εγω υπεγραψα καμια υπευθυνη δηλωση..ειχαν φυγει τα υπολοιπα χαρτια μου απο Μυκονο και για να μην καθυστερησω κι αλλο μου παν και το εστειλα με fax στον ΟΑΕΔ στη Συρο..ουτε καν δλδ πηγα να καταθεσω τη βεβαιωση εδω..

Babycakes
01-11-11, 13:14
Κορίτσια, έχετε πληρωθεί όλες το επίδομα του Σεπτεμβρίου;
Εγώ όχι ακόμα και ρωτάω για να πάω να κάνω σαματά αν είναι...

little
01-11-11, 15:14
Τον Σεπτέβριο δεν πληρώθηκα. Έτσι ψάχνοντας, είδα απο μια κοπέλα εδώ ότι επρεπε να πάω στον ΟΑΕΔ ενα νέο χαρτί για το επικουρικό. Το πήγα στον ΟΑΕΔ και μου μπήκαν τα χρήματα καπου 10 μέρες μετά. Πάντως δεν με ενημέρωσε κανένας ΟΑΕΔ και αν δεν το έβλεπα στο forum ακόμα θα περίμενα.

kxristina
01-11-11, 16:06
Κορίτσια, έχετε πληρωθεί όλες το επίδομα του Σεπτεμβρίου;
Εγώ όχι ακόμα και ρωτάω για να πάω να κάνω σαματά αν είναι...

Baby cakes ούτε εμένα με έχουν πληρώσει ακόμη, αλλα ξέρω το λόγο : το ταμείο μου δεν τους έχει επιβεβαιώσει σχετικά με τα ποσοστά του επικουρικου . Δηλαδή τους πήγα τη βεβαίωση του εργοδότη και αυτοί πρέπει να το διασταυρώσουν με το ταμείο . Ε, δεν έχουν πάρει ακόμη απάντηση.
Είσαι ΙΚΑ ή κάτι άλλο? πήγαινε στον ΟΑΕΔ που ανήκεις και ρωτά τους ποιο είναι το πρόβλημα

Mammyblue
01-11-11, 16:09
κορίτσια συνήθως ποιες ημερομηνίες πληρώνουν, 1-5 του μήνα;

Babycakes
01-11-11, 23:01
Εγώ πήγα βεβαίωση εργοδότη γιατί έκανα διακοπή του εξαμήνου ένα μήνα πριν τελειώσει γιατί έπρεπε να επιστρέψω στη δουλειά...ενώ είχα πάρει τηλέφωνο επανειλημμένως και τους είχα ρωτήσει τι χαρτιά χρειάζονται, δεν μου είπαν για το επικουρικό και όταν πλέον πήγα για τη διακοπή μου το ξεφούρνισαν...με είδαν όμως ότι φόρτωσα και είπαν να το στείλω με φαξ, πράγμα που έκανα την επόμενη μέρα...
Όμως αναρωτιέμαι μήπως χάθηκε στο χάος που επικρατεί εκεί μέσα και τηλέφωνα έχουν σταματήσει να σηκώνουν πλέον...
Μου φαίνεται ότι δεν θα γλυτώσω την επίσκεψη εκεί...:mad:

Aquamarine2
01-11-11, 23:39
Και εγώ ακόμα να πληρωθώ...και περιμένω 2 μήνες και το επίδομα αδείας...
Τιποτα όμως. Σήμερα που μίλησα με την υπεύθυνη στο τμήμα παροχών μητρότητας στο τοπικό καταστημα ΟΑΕΔ μου είπε οτι απο εκείνη εχει φύγει το ΟΚ
και πως όλα είναι εντάξει, πως με τα κεντρικά που μίλησε της είπαν πως αρχισαν να πιστώνουν τους λογαριασμούς κανονικά... αντε να δούμε!
Εμένα συνήθως έμπεναν τα χρήματα κάθε 3 του μήνα. Πάντως αν δεν τα δώ την Πεμπτη θα βγώ στα κανάλια!!! Δεν πάει άλλο!

arleta
01-11-11, 23:44
ρε σεις εμενα το εξαμηνο τελειωσε το μαη κ τωρα μου στειλανε χαρτι να συμπληρωσει ο εργοδοτης για το επικουρικο ταμειο....
τι σημαινει αυτο;;;
πανε καλα;;;;

virgi
02-11-11, 17:24
εγω εχω δωσει ρε κοριτσια απο αρχες οκτωβρη το χαρτι για το επικουρικο κ ακομα τπτ! ειναι η πρωτη φορα που θα πληρωθω γιατι το 6μηνο ξεκινησε απο 25 σεπτεμβρη. κ μου χρωστανε λογικα κ 5 μερες για σεπτεμβρη αλλα τπτ! μου φαινεται θα παω κ γω να κανω φασαρια!!!

SoHappy
02-11-11, 18:50
Μου ειχαν πει απο 1-5 του μηνα, κ οντως σημερα μπηκαν τα λεφτα του Σεπτεμβριου & Οκτωβριου (φυσικα μειωμενα:evil:)..
Να ρωτησω κατι βρε κορίτσια, επιδομα αδειας εχετε παρει? Ενω αρχικα μου ειχαν πει Ιουλιου ή Αυγουστο, τωρα μου ειπαν στο τέλος κ θα δούμε...

agkiolina
02-11-11, 18:55
Οχι αγχος τα λεφτα θα τα παρετε δεν τα χανετε..απλα χρημα να πληρωσει ο ΟΑΕΔ δεν υπαρχει... κανουν γενικως καθυστερησεις πληρωμων σ'ολα τα επιδοματα δεν ειναι μονο στης μητροτητας απλα στην μητροτητα εγινε μια επιπλεον καθυστερηση λογω του επικουρικου που χωσανε μεσα... μην αγχωνεστε....και φασαρια να κανετε και να πατε στις υπηρεσιες οι υπαλληλοι εντολη πληρωμων δκνουν δεν πιστωνουν αυτοι τα χρηματα ... τα χρηματα φευγουν μ εντολη απο τα κεντρικα...

virgi
02-11-11, 21:23
ax agkiolina μου δεν ειναι οτι θα τα χασουμε ! αλλα οταν δεν βγαινουμε να περασουμε κ το μηνα μας για τα βασικα με ενα μισθο καταλαβεινεις τι γινεται !
κ μας μας ειχαν πει 15 κ 30 πληρωνουν αλλα φυσικα τιποτα ακομα !

Επισης κοριτσια κ αλλη ερωτηση !
Εγω απο την αρχη δεν δουλεψα οποτε απο Ιανουαριο εως Απριλη τελη που βγηκα σε κυοφορια ειχα ανναρωτικη, κ γεννησα ιουνιο !
Πηρα λοιπον επιδομα αδειας αλλα οχι οσο θα επρεπε κ μου ειπε η δουλεια το υπολοιπο θα μου το δωσει ο Οαεδ !
Ισχυει αυτο ? γνωριζει καποια κοπελα ?

Iwanna28
03-11-11, 10:58
Κορίτσια έλαιος! Δεν ξέρω τι θα κάνουμε αν δεν πληρώσουν τα λεφτά από το ΟΑΕΔ. Και άντε όσες έχουμε δουλειά, θα γυρίσουμε, αλλά οι υπόλοιποι που δεν έχουν?! Μα καλά, είναι δυνατόν να τα πάρουν από τα μωράκια μας???
Πήρα σήμερα ξάνα στο ΟΑΕΔ και η υπάλληλος απο'κει με ενημέρωσε ότι έχει γίνει ξανά κάποιο λάθος στο σύστημα (ή κάτι τέτοιο), και τα λεφτά θα αργήσουν κι άλλο, δηλάδη ούτε μέσα στο Νοέμβρη δεν το βλέπω. Την ρώτησα ευθέως αν αυτή ήταν στη θέση μου τι θα έκανε?!Μου φένεται πρόλογος μας πουλάνε για να μην γίνει φασαρία στα κανάλια. Αλλά και τα κανάλια δεν τα λένε αυτά, μόνο τα πολιτικά λένε!!!
Πραγματικά ντροπή τους!!!

alexele
03-11-11, 11:25
Koρίτσια καλημέρα παρακαλουθώ τις συζητήσεις, και θα σας πω τη δική μου περίπτωση.
Ξεκίνησε η παροχή 22/5, πληρώθηκα
3/7, 1/8, 1/9 και Οκτώβριο τίποτα ρωτάω στον ΟΕΑΔ μου εξηγεί για τη βεβαίωση του επικουρικού κλπ, την οποία πήγα στις 12/10 και την ίδια ΄μέρα πληρώθηκα κατά 41¤ μείον και για το Νοέμβριο πληρώθηκα κανονικότατα στις 1/11/11.
Όσο για επιδόματα δεν έχω πληρωθεί κανένα.

Mammyblue
03-11-11, 16:16
Ελλαδα αθάνατη, η μισές απο εμάς πληρωνονται κανονικά και οι αλλες ουτε φωνή ούτε ακρόαση, δεν μπορώ να καταλάβω τη συμβαινει, δηλαδη η να μας πληρώνουνε όλες ή καμία, τι να πω

agkiolina
03-11-11, 16:54
Θα προσπαθησω να κανω copy αυτα που μας στελνουν απο τα κεντρικα να δειτε ακριβως τι ενημερωσεις μας στελνουν {αν και παρανομο αυτο που θα κανω θα προσπαθησω ομως}
Οντως σημερα ηρθε μια ανακοικνωση που ελεγ οτι απο τις αιτησεις που εχουν γινει με τα περι επικουρικου της μητροτητας καποιες αιτησεις δεν εχουν πιστωθει , καποιες διαγραφτηκαν και υποχρεωσαν τους υπαλληλους να τα ξαναπερασουν κι αλλες εχουν πληρωθει...
Δεν σας εγγυωμαι τιποτα θα προσπαθησω οσο μπορω...

virgi
08-11-11, 17:20
κοριτσια πηγα κ γω σημερα οαεδ να δω τι γινεται κ μου εδωσαν ενα χαρτι κ ειπαν σε 10 μερες θα μπουν !!! οσες πηγατε κ λετε οτι σας ξεκλειδωσαν το λογαριασμο ποσες μερες μετα σας τα εβαλαν ??
ειμαστε ταπι το καλο που τους θελω να τα βαλουν αμεσα!! σνιφ

SPORIDIO
08-11-11, 17:46
Κατεθεσα τα χαρτια μου πριν 2 μηνες σχεδον και ειμαι απληρωτη και μου λενε το ιδιο παραμυθι οτι εχει προβλημα η μηχανογραφηση στην Α. παρασκευη. Λεφτα δεν εχουν μπει μονο το επιδομα παιδιου μπηκε. Ξερετε αν εισαι στο ικα τι γινεται μαυτη την βεβαιωση πρεπει να την κανουμε και εμεις που ειμαστε στο ικα?

little_prince
08-11-11, 18:35
Eμένα την προηγούμενη εβδομάδα μου είπαν από ΟΑΕΔ ότι έχουν γίνει οι πληρωμές κανονικά σε γυναίκες που είχαν ήδη πληρωθεί έστω και μια φορά και αναμένουμε οι υπόλοιπες,που μόλις ξεκινήσαμε το 6μηνο, και περιμένουμε να πληρωθούμε για πρώτη φορά. ... Περιμένω να πληρωθώ από Σεπτέμβρη... Τι να πω...

virgi
08-11-11, 18:35
για ποια βεβαιωση λες ? για το επικουρικο ? αν ναι , εννοειταιιιιιι !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

virgi
08-11-11, 18:36
Eμένα την προηγούμενη εβδομάδα μου είπαν από ΟΑΕΔ ότι έχουν γίνει οι πληρωμές κανονικά σε γυναίκες που είχαν ήδη πληρωθεί έστω και μια φορά και αναμένουμε οι υπόλοιπες,που μόλις ξεκινήσαμε το 6μηνο, και περιμένουμε να πληρωθούμε για πρώτη φορά. ... Περιμένω να πληρωθώ από Σεπτέμβρη... Τι να πω...

αχχχχ..μια απ τα ιδια!!!! κ οι λογαριασμοι τρεχουν ! αντε να δουμε τι θα δουμε!!!:?:?:?

little_prince
08-11-11, 18:45
αχχχχ..μια απ τα ιδια!!!! κ οι λογαριασμοι τρεχουν ! αντε να δουμε τι θα δουμε!!!:?:?:?

Το τραγικό είναι ότι η μόνη μας ενημέρωση είναι από εδώ... Σε κάθε ΟΑΕΔ απ' ότι κατάλαβα λένε τα δικά τους. Όταν ρώτησα την υπεύθυνη του τμήματος μητρότητας αν γίνεται αυτό λόγω έλλειψης χρημάτων, με κοίταξε και είπε: "ε...όχι, δε νομίζω!!!!". Και ο διοικητής του ΟΑΕΔ βγήκε και είπε στην tv ότι οι πληρωμές γίνονται κανονικά.. :roll:

kxristina
08-11-11, 19:48

Δεν ισχύει ! Εγω που είμαι ΄παλιά΄ έχω να πληρώνω απο 2/9 ! ¶ντε να δούμε, ότι να ΄ναι

gavrima
09-11-11, 23:52
Καλησπέρα σε όλες,
Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για το εξάμηνο από τις 10/8 και ακόμα δεν έχω πληρωθεί. Στις 12/10 μου έστειλαν επιστολή για τη βεβαίωση του επικουρικού ταμείου, την οποία και τους πήγα μαζί με υ/δ την επόμενη μέρα. Είναι ο τέταρτος μήνας που μένω απλήρωτη! Οι υπόλοιπες που βγήκατε στο εξάμηνο τον Αύγουστο έχετε πληρωθεί; Μήπως έχει να κάνει με το κατάστημα (είμαι στον ΟΑΕΔ Νικαίας); Αν πάω και κάνω διακοπή θα με εξοφλήσουν ή θα περιμένω πάλι να μου τα καταθέσουν στην τράπεζα;

agkiolina
10-11-11, 00:50
Καλησπέρα σε όλες,
Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου για το εξάμηνο από τις 10/8 και ακόμα δεν έχω πληρωθεί. Στις 12/10 μου έστειλαν επιστολή για τη βεβαίωση του επικουρικού ταμείου, την οποία και τους πήγα μαζί με υ/δ την επόμενη μέρα. Είναι ο τέταρτος μήνας που μένω απλήρωτη! Οι υπόλοιπες που βγήκατε στο εξάμηνο τον Αύγουστο έχετε πληρωθεί; Μήπως έχει να κάνει με το κατάστημα (είμαι στον ΟΑΕΔ Νικαίας); Αν πάω και κάνω διακοπή θα με εξοφλήσουν ή θα περιμένω πάλι να μου τα καταθέσουν στην τράπεζα;
Καλησπερα σου
οχι δεν εχιε να κανει με το καταστημα σ ολες σχεδον τις υπηρεσιες τα ιδια γινονται .Αν πας να κανεις διακοπη του 6 μηνου σου δνε θα πληρωθεις στο χερι θα περιμενεις να μπουν στο λογαριασμο σου
Τ ολο μπερδεμα εχει να κανει με την αλλαγη του προγραμματος που κανανε και με αυτο με το επικουρικο , γιατι αυτα φευγουν μαζικα κι οχι ατομικα.Οποτε ολες μαζι πατε κι οχι μια μια... οι εντολες πληρωμες βγαινουν μαζικες.Θα σε ρωτησω κατι που ισχυει για ολα τα επιδοματα.Μηπως τον λογαριασμο που εδωσες τον χρησιμοποιει και ο συζυγος σου για οτιδηποτε αλλο στον ΟΑΕΔ? μηπως στο λογιαριασμο της τραπεζας εισαι 2η δικαιουχος? ελενξε και αυτα τα στοιχεια λιγο .γιατι κι αυτο ειναι ενα προβλημα καθυστερησεις πληρωμης

virgi
10-11-11, 09:34
αγκιολινα μου καλημερα !!! τι ρολο παιζει εαν εισαι δευτερος δικαιουχος ?

gavrima
10-11-11, 11:07
Μηπως τον λογαριασμο που εδωσες τον χρησιμοποιει και ο συζυγος σου για οτιδηποτε αλλο στον ΟΑΕΔ? μηπως στο λογιαριασμο της τραπεζας εισαι 2η δικαιουχος? ελενξε και αυτα τα στοιχεια λιγο .γιατι κι αυτο ειναι ενα προβλημα καθυστερησεις πληρωμης

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Όχι, δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω. Στο λογαριασμό είμαι μοναδική δικαιούχος και τον άνοιξα με αφορμή την άδεια εξαμήνου, άρα μάλλον άλλος είναι ο λόγος της καθυστέρησης :confused:.

agkiolina
10-11-11, 11:09
Το συστημα βλεπει οτι εισαι 2η δικαιουχος και δεν αφηνει να γινει η πληρωμη.
Θα σου φερω ενα συμβαν που εγινε.
Ηρθε μια εξαγριωμενη κυρια η οποια ειχε κανει αιτηση για ταμειο ανεργιας και ηταν 2η δικαιουχος...ο συζυγος λοιπον επαιρνε τα χρηματα του ταμειου της κυριας και εκεινη δεν εβρισκε ποτε χρηματα στο λογαριασμο...{ηταν χωρισμενοι} για αυτο βγαλανε την εντολη να ειναι πρωτος δικαιουχος...και το αλλο ειναι οτι το συστημα βλεπει μονο τον πρωτο δικαιουχο οποτε κανει καποιος καταθεση...κι εχει αποτελεσμα να μην γινεται η πιστωση....

happymummy
10-11-11, 13:22
Λοιπόν έχουν γίνει τα νευρα μου κρόσσια εχω να πληρωθώ απο τον αύγουστο και επειδη δεν βγαίνουμε με ενα μισθό τόσο καιρό επρεπε να σταματήσω τον μεγάλο μου απο το ωδείο και να αφήσουμε ανασφάλιστο το αυτοκίνητο ώστε ο αντρας μου να πηγαίνει στη δουλειά με τα λεωφορεία.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ.Οι υποχρεώσεις είναι αυξημένες με τρία παιδιά ,΄δε με ενδιαφέρει αν αλλάξαν το σύστημα θέλω αυτά που δικαιούμαι εδώ και τώρα.Συγνώμη κιόλας αλλά με πνίγει ηα αγανάκτηση.:mad::mad::mad::mad::mad:

little_prince
10-11-11, 15:07
Λοιπόν έχουν γίνει τα νευρα μου κρόσσια εχω να πληρωθώ απο τον αύγουστο και επειδη δεν βγαίνουμε με ενα μισθό τόσο καιρό επρεπε να σταματήσω τον μεγάλο μου απο το ωδείο και να αφήσουμε ανασφάλιστο το αυτοκίνητο ώστε ο αντρας μου να πηγαίνει στη δουλειά με τα λεωφορεία.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ.Οι υποχρεώσεις είναι αυξημένες με τρία παιδιά ,΄δε με ενδιαφέρει αν αλλάξαν το σύστημα θέλω αυτά που δικαιούμαι εδώ και τώρα.Συγνώμη κιόλας αλλά με πνίγει ηα αγανάκτηση.:mad::mad::mad::mad::mad:

Έχεις απόλυτο δίκιο... Kαι από τον ΟΑΕΔ δεν έχουμε έγκυρη ενημέρωση, αν όχι για το λόγο, τουλάχιστον για το πότε θα μπουν αυτά τα λεφτά... Και μεις στην ίδια κατάσταση είμαστε και φαντάζομαι και πολλές άλλες ακόμα. :roll:

Iwanna28
10-11-11, 19:50
Κορίτσια, μάλλον δεν υπάρχουν πια λεφτά στα ταμεία γενικά, και απλά δεν το λένε!!! Γι'αυτό καθηστερούν τα λεφτά. Και εγώ από τον ¶υγουστο περημένω..Είχα πάρει προχθές τηλ στο τοπικό υποκατάστημα του ΟΑΕΔ στη Θεσσ και η υπάλληλος δεν το αρνήθηκε..Και η παιδίατρος που πάω την κορούλα μου δουλεύει στο ΙΚΑ, και μου είπε πως πλέον θα κοπούν όχι μόνο τα επιδόματα αλλά και τα δωρεάν εμβόλια, η γέννες στα δημόσια νοσοκομεία θα πληρώνονται κανονικά όσο είναι και στις κλινικές, και ακόμα πολλά..
Και εγώ είμαι μία νέα μανούλα που αγωνιώ για το μέλλον του παιδιού μου!Την βλέπω και μου έρχεται να βάλω τα κλάματα απο την απόγνωση! Ούτε τα πάιδάκια μας να χαρούμε δεν μας αφήνουν πιά!!
Ο Θεός να μας βοηθάει και να έχουμε υγεία τουλάχιστον..:(

Mammyblue
10-11-11, 20:35
Καλησπερα σου
οχι δεν εχιε να κανει με το καταστημα σ ολες σχεδον τις υπηρεσιες τα ιδια γινονται .Αν πας να κανεις διακοπη του 6 μηνου σου δνε θα πληρωθεις στο χερι θα περιμενεις να μπουν στο λογαριασμο σου
Τ ολο μπερδεμα εχει να κανει με την αλλαγη του προγραμματος που κανανε και με αυτο με το επικουρικο , γιατι αυτα φευγουν μαζικα κι οχι ατομικα.Οποτε ολες μαζι πατε κι οχι μια μια... οι εντολες πληρωμες βγαινουν μαζικες.Θα σε ρωτησω κατι που ισχυει για ολα τα επιδοματα.Μηπως τον λογαριασμο που εδωσες τον χρησιμοποιει και ο συζυγος σου για οτιδηποτε αλλο στον ΟΑΕΔ? μηπως στο λογιαριασμο της τραπεζας εισαι 2η δικαιουχος? ελενξε και αυτα τα στοιχεια λιγο .γιατι κι αυτο ειναι ενα προβλημα καθυστερησεις πληρωμης

τουλάχιστον agkiolina μήπως ξέρεις ανα πόσες μέρες κάνουνε πληρωμές;

venia
10-11-11, 20:55
Εγώ κατέθεσα τα χαρτιά μου γύρω στις 25/9 και πριν μια εβδομάδα περίπου τη βεβαίωση για το επικουρικό. Η κυρία που με εξυπηρέτησε την τελευταία φορά, από μόνη της μου είπε ότι γύρω στις 15 ημέρες θα μπουν τα λεφτά στο λογαριασμό! Βλέπουμε...

gata21
10-11-11, 22:41
Το 6μηνο μου ξεκινησε 16/8 κατεθεσα τα χαρτια μου στις 17/8.
Επιστολή για τη βεβαίωση του επικουρικού ταμείου δεν έλαβα.
Πήγα σήμερα στο καταστημα κερατσινιου κρατησαν την βεβαίωση και την υ/δ και οταν ρώτησα ποτε περιπου θα πληρωθω η υπαλληλος με πολύ υφος μου απαντησε "μπορει και ποτέ δε σου φτάνει που εχεις αδεια και καθεσε σπιτι σου" φούντωσα τοσο πολυ, της απαντησα και τι θα ταϊσω 3 παιδια; και εφυγα γιατι αν το συνεχιζα δεν ξέρω που θα εφτανα.

kxristina
11-11-11, 09:18
Σοβαρά μιλάς ? και δεν την ξεφτιλισες ? μου ΄ρχεται να πάω να την ξ3 χ3σω εγω τώρα

little_prince
11-11-11, 10:42
Κορίτσια- επιτέλους!!! Μπήκαν σήμερα τα λεφτά μου! Τσεκάρετε και εσείς!

Iwanna28
11-11-11, 13:24
Κορίτσι, σε ποιό υποκατάστημα του ΟΑΕΔ είσαι? Βάλανε ότι δικαιούσαι ή μειομένα?..Μαλλον άρχισαν επιτέλους! Αχ, μακάρι να πάρουν όλες οι μαμάδες μία ανάσα!..

agkiolina
11-11-11, 14:35
τουλάχιστον agkiolina μήπως ξέρεις ανα πόσες μέρες κάνουνε πληρωμές;
Δυστυχως οχι γιατι αυτο δεν ειναι στο χερι των υπαλληλων στα γραφεια των ΟΑΕΔ ειναι στα χερια της διοικησης δυστυχως.
Κοριτσια με ολο αυτο που γινεται στην Ελλαδα εχουν χασει ολοι την μπαλα και δεν μιλανε δεν λενε αν υπαρχουν χρηματα η οχι ...και εμεις που ρωταμε πληροφοριακα να ξερουμε τι μας γινεται και τι να λεμε γιατι ...εμεις που ειμαστε στα γραφεια τ'ακουμε , γιατι εμεις εχουμε επαφη με το κοινο κι οχι αυτοι εκει μεσα, παλι δεν μας λενε....
οποτε τους δινει το κρατος λεφτα κανουν πιστωσεις... και οι ανεργοι εχουν προβλημα στις πληρωμες τους ... κι εμενα προσωπικα ΔΕΝ μ 'αρεσει καθολου να τους βλεπω να περιμενουν στην ουρα για να παρουν τα 461 ευρω και να μην μπαινουν για 20-30 και 40 μερες :(:(

rozali_1234
11-11-11, 17:02
Κοριτσια, συγγνωμη επειδη εχω μπερδευτει με αυτο το χαρτι για το επικουρικο ταμειο...
το χαρτι αυτο το παιρνουμε απο τον οαεδ οταν ειναι να ξεκινησουμε το 6μηνο;;; και το παμε στη δουλεια να μας το συμπληρωσει ο εργοδοτης;;;
η το παιρνουμε απο καπου αλλου;;

agkiolina
11-11-11, 17:47
Κοριτσια, συγγνωμη επειδη εχω μπερδευτει με αυτο το χαρτι για το επικουρικο ταμειο...
το χαρτι αυτο το παιρνουμε απο τον οαεδ οταν ειναι να ξεκινησουμε το 6μηνο;;; και το παμε στη δουλεια να μας το συμπληρωσει ο εργοδοτης;;;
η το παιρνουμε απο καπου αλλου;;
Ο λογιστης στο δινει .. ειναι οι εισφορες που πληρωνει ο εργοδοτης για σενα στο ικα ...

gavrima
11-11-11, 18:33
Κορίτσια- επιτέλους!!! Μπήκαν σήμερα τα λεφτά μου! Τσεκάρετε και εσείς!

Μόλις το τσέκαρα και πληρώθηκα κι εγώ!:D Βέβαια δεν ξέρω για ποιους μήνες με πλήρωσαν γιατί έχω βγει σε άδεια από τις 5/8 και τώρα με πλήρωσαν για πρώτη φορά.Μου έβαλαν 1.319 ¤.Ποιο είναι το ποσό ανά μήνα (είμαι μισθωτή με πλήρη απασχόληση); Κανονικά θα έπρεπε να πληρωθώ για Αύγουστο, Σεπτέμβρη και Οκτώβρη;:-?

rozali_1234
11-11-11, 18:39
Συγγνώμη που ρωτάω πράγματα αυτονόητα
για εσάς... Αλλά ποιος λογιστής βρε κορίτσια; Εγώ
φορολογική δήλωση κάνω Μονή μου δε χραιχομσι λογιστή..
Ο λογιστής του ΟΑΕΔ, της εταιρίας , του ταμείου που ασφαλιζομαι μήπως εννοείται; Η πρέπει να βρω έναν προσωπικό λογιστή
να μου συντάξει αυτή τη βεβαίωση...;;;
Ευχαριστώ!!!

Iwanna28
11-11-11, 18:42
Και'γω πληρώθηκα ακριβώς το ίδιο ποσό. Είναι από 650 ευρώ περίπου το μήνα, για τους μήνες Σεπτέμβρη και Οκτώβρη..
Αχ, μακάρι Θεέ μου, να μην ξανατύχει τέτοια καθυστέρηση!! Όλες οι μανούλες θα πληρωθούν τώρα επιτέλους..

SPORIDIO
11-11-11, 22:59
Και'γω πληρώθηκα ακριβώς το ίδιο ποσό. Είναι από 650 ευρώ περίπου το μήνα, για τους μήνες Σεπτέμβρη και Οκτώβρη..
Αχ, μακάρι Θεέ μου, να μην ξανατύχει τέτοια καθυστέρηση!! Όλες οι μανούλες θα πληρωθούν τώρα επιτέλους..

μπηκαν τα λεφτα αλλα νομιζω ειναι λιγοτερα εγω 2 μηνες ειχα να πληρωθω και μπηκαν 1030 περιπου δηλ 515 ευρω το μηνα? ξεφτηλα δηλ εσεις κοριτσια?? απλα ρωτησε καμια αν μειωθηκε το ποσο απο 690 σε 500 και κατι ευρω?:oops:

agkiolina
12-11-11, 00:20
Συγγνώμη που ρωτάω πράγματα αυτονόητα
για εσάς... Αλλά ποιος λογιστής βρε κορίτσια; Εγώ
φορολογική δήλωση κάνω Μονή μου δε χραιχομσι λογιστή..
Ο λογιστής του ΟΑΕΔ, της εταιρίας , του ταμείου που ασφαλιζομαι μήπως εννοείται; Η πρέπει να βρω έναν προσωπικό λογιστή
να μου συντάξει αυτή τη βεβαίωση...;;;
Ευχαριστώ!!!
Ο λογιστης της εταιρειας που δουλευες... ο εργοδοτης σου κολαιε τα ενσημα αυτος σου κολαει για το επικουρικο του και επικουρικο σου ...

arleta
12-11-11, 00:24
εχει τυχει σε καμια να εχει τελειωσει εδω και καιρο το εξαμηνο της και να της ζητανε αυτα τα χαρτια;;; γιατι το κανουν αυτο;;;

εμενα το εξαμηνο τελειωσε το μαη και πριν κανα 2 εβδομαδες μου ηρθαν τα χαρτια που πρεπει να φτιαξω περι επικουρικου κτλ.....
σημαινει κατι αυτο;;;;;

nanci
12-11-11, 23:32
εχει τυχει σε καμια να εχει τελειωσει εδω και καιρο το εξαμηνο της και να της ζητανε αυτα τα χαρτια;;; γιατι το κανουν αυτο;;;

εμενα το εξαμηνο τελειωσε το μαη και πριν κανα 2 εβδομαδες μου ηρθαν τα χαρτια που πρεπει να φτιαξω περι επικουρικου κτλ.....
σημαινει κατι αυτο;;;;;
tipota den einai...ena xarti pou leei se poio epikoyriko anikis.tha sto symlirosi o ergodotis.

arleta
13-11-11, 21:03
tipota den einai...ena xarti pou leei se poio epikoyriko anikis.tha sto symlirosi o ergodotis.

εγω εχω φυγει απο τη δουλεια που ημουν τοτε... εχω μετακομισει και σε αλλη πολη.....
αρα τρεχα γυρευε τωρα....
μιλησα με οαεδ και μου ειπαν πως οκ δεν ισχυει το περιθωριο των 5 ημερων......

e2209
07-12-11, 15:28
kalispera koritsia... mipws kserei kapoia ti ginetai me ton OAED kai to epidoma tou 6minou? exei teleiwsei to 6mino mou apo telos Septemvriou kai akomi de me exoun eksoflhsei. oses fores exw paei kai exw rwthsei mou lene na perimenw kai oti ta lefta 8a mpoun kai de ta xanw. gnwrizei kapoia an mporoume na kanoume kati diaforetiko wste na lavoume episima mia apanthsh?

sspyropoulou
16-01-12, 16:55
Καλησπέρα σε όλες! Και εμένα κορίτσια τελείωσε το εξάμηνο αρχές Νοέμβρη, όπου και κατέθεσα τα χαρτιά για το επικουρικό και ακόμα να πληρωθώ από τέλη Αυγούστου!! Δε μπορώ να πάω και στον ΟΑΕΔ να ρωτήσω γιατί θα πρέπει να στηθώ για ώρες και τα παιδάκια μου τι θα τα κάνω;;;

Elpidaz
16-01-12, 17:04
Καλησπέρα σε όλες! Και εμένα κορίτσια τελείωσε το εξάμηνο αρχές Νοέμβρη, όπου και κατέθεσα τα χαρτιά για το επικουρικό και ακόμα να πληρωθώ από τέλη Αυγούστου!! Δε μπορώ να πάω και στον ΟΑΕΔ να ρωτήσω γιατί θα πρέπει να στηθώ για ώρες και τα παιδάκια μου τι θα τα κάνω;;;

βασικά δεν ξέρω πού ανήκεις αλλά τουλάχιστον στο Καματερό είναι ευαίσθητη σε αυτά τα θέματα. εμένα που περίμενα αρχικα΄στη σειρά για κάτι τέτοιο που έβαλαν και χέρι που έχω αφήσει το μωρό μου σπίτι να περιμένει.

Ουσιαστικά αυτό που θέλω να σου πώ είναι οτι αν πας και έχει κόσμο, αν τους πεις την κατάσταση δεν νομίζω να σε αφήσουν να περιμένεις στη σειρά.

Μελίνα-Ειρήνη
18-01-12, 17:57
Καλησπέρα. Το εξάμηνό μου άρχισε 23 Αυγούστου, κατέθεσα τα χαρτιά μου στον ΟΑΕΔ 21 Οκτωβρίου, μέσα στο χρονικό περιθώριο και ακόμα δεν με έχουν πληρώσει!!Τι μπορώ να κάνω;Έχω πάει από τον ΟΑΕΔ, τους έχω πάρει τηλέφωνο, αλλά τίποτα!!

sissy82
20-01-12, 12:07
Πόσο είναι το ποσό κορίτσια που παίρνεται κάθε μήνα?

oneiraki
20-01-12, 12:46
Καλημέρα,μπορείτε να μου πείτε πότε πρέπει να κάνω τα χαρτιά για το 6μηνο?

alexele
20-01-12, 13:06
Kαλημέρα ΟNEIRAKI μπορείς εντός 60 ημερολογιακών ημερών αφότου λήξει η άδεια λοχείας να καταθέσεις τα χαρτιά του 6μήνου.

oneiraki
20-01-12, 13:12
Kαλημέρα ΟNEIRAKI μπορείς εντός 60 ημερολογιακών ημερών αφότου λήξει η άδεια λοχείας να καταθέσεις τα χαρτιά του 6μήνου.

Σ'ευχαριστώ πολύ!:)

maria.tst
28-01-12, 15:09
Καλησπέρα κορίτσια,
Η κολλητή μου είναι εγκυος, μόλις 2 μήνων ... λέτε να το προλάβει το εξάμηνο??? γιατί κάπου άκουσα ότι θα κοπεί κι αυτο!!!
:(

Elem
15-02-12, 14:54
Προς το παρόν μειώθηκε, αφού μειώθηκε και ο κατώτατος μισθός...

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
23-02-12, 13:40
Ποσο πηγε?

giasof
25-02-12, 00:50
659:(

sofaki1978
25-02-12, 01:39
659 ειναι τωρα το 6μηνο,απο 1η μαρτιου λογικα θα αλλαξει προς τα κατω αφου ο κατωτατος μειωνεται :!:

prosperous
25-02-12, 09:41
659 ειναι τωρα το 6μηνο,απο 1η μαρτιου λογικα θα αλλαξει προς τα κατω αφου ο κατωτατος μειωνεται :!:

ειπαν οτι δεν θα μεταβληθουν χθες.. 659 ειναι μικτα?

sofaki1978
25-02-12, 12:40

αληθεια ετσι ειπαν???μακαρι!!!!

659 ειναι τα καθαρα χρηματα.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
25-02-12, 16:16
Για τους 8ωρους μονο ειναι τοσα?

GANNI
25-02-12, 16:22
και για τους 4ωρους το ιδιο ποσο ειναι (659).

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
25-02-12, 16:25
Α!Ωραια γιατι εγω ειμαι 5ωρη και καπου ειχα διαβασει (νομιζω στη σελιδα του οαεδ)οτι οταν εισαι 4ωρη μειωνεται το επιδομα στο μισο!!!Αρα σκεφτηκα και σε μενα το ιδιο θα συμβει!!!Ειναι σιγουρακι?

GANNI
25-02-12, 16:28
εγω ειμαι 4ωρη κ παιρνω 659.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
25-02-12, 16:32
Σε ευχαριστω παρα πολυ

Μαρία1982
27-02-12, 14:20
Να σας ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια. Εμένα τελειώνει η άδεια λοχείας μου στις 24/04/2012 και έπειτα θα ξεκινήσω το 6μηνο του οαεδ. Δώρο Πάσχα από που θα πάρω. Ξέρει καμία; Πήγε ο άντρας μου στο ΙΚα για τα επιδόματα και έτυχε σε εναν μη πω τι, ο οποίος δεν ήξερε ούτε τον υπολογιστή να χειριστεί και του είπε κοφτα: δεν ξέρω, μάλλον από πουθενά, να ρωτήσεις αργότερα.

athina8
28-02-12, 10:41
Να σας ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια. Εμένα τελειώνει η άδεια λοχείας μου στις 24/04/2012 και έπειτα θα ξεκινήσω το 6μηνο του οαεδ. Δώρο Πάσχα από που θα πάρω. Ξέρει καμία; Πήγε ο άντρας μου στο ΙΚα για τα επιδόματα και έτυχε σε εναν μη πω τι, ο οποίος δεν ήξερε ούτε τον υπολογιστή να χειριστεί και του είπε κοφτα: δεν ξέρω, μάλλον από πουθενά, να ρωτήσεις αργότερα.
apo th douleia sou afou to examhno xekinaei meta to pasxa

Mammyblue
02-03-12, 12:55
Prosperous δυστυχώς θα μεταβληθεί το επίδομα και μάλλον θα πάει στα 514 ¤ και πιθανότατα οι πληρωμές να γίνουνε για αυτό το μήνα μετά τις 12, το απεύχομαι αλλά να δούμε..μας έχουνε καταστρέψει πια.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
03-03-12, 14:20
Και εγω δυστυχως αυτο ξερω αλλα τουλαχιστον αυτα τα 514 θα ειναι καθαρα?

chinook
14-03-12, 20:05
Κοπελιές καλησπέρα! Πήρα σήμερα στο υπουργείο εργασίας τηλέφωνο και μου είπαν σχετικά με το εξάμηνο ότι είναι ο βασικός μισθός, δηλαδή 518ανα μήνα(τόσο τον πήγαν τα καθίκια) δια του 2...:evil: Δηλαδή λιγο λιγοτερα απο 300 ευρώ.Να σας πω ότι είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ(ΕΟΠΥΥ), αορίστου χρόνου και με πλήρη απασχόληση(το δουλεύω το 8ωράκι μου!). Τώρα τί να πω! όποια ενημέρωση χρήσιμη...

Zuzunaki
15-03-12, 01:22
Πόσο πληρωθήκατε για Φεβρουάριο; Εμένα η κατάθεση έγινε 6 Μαρτίου και μπήκαν 578,31!!!! το μειώσανε τελικά

sofaki1978
15-03-12, 01:56
Πόσο πληρωθήκατε για Φεβρουάριο; Εμένα η κατάθεση έγινε 6 Μαρτίου και μπήκαν 578,31!!!! το μειώσανε τελικά

Εχω την υποψια οτι το τελικο μηνιαιο ποσο δεν θα ειναι τοσο αλλα λιγοτερο.Ο νομος εαν δεν κανω λαθος ειναι σε ισχυ απο 14 φεβρουαριου οποτε υποψιαζομαι οτι μεχρι 13/2 πληρωθηκατε με τον παλιο βασικο και απο 14/2 μεχρι τελος φεβρουαριου με τον νεο βασικο.

Θα το μαθουμε σιγουρα αρχες Μαρτιου :???:

Zuzunaki
15-03-12, 19:09
εννοείς αρχές Απριλίου;;;

sofaki1978
15-03-12, 21:46
ναι zuzunaki μπερδευτηκα :roll:

agkiolina
15-03-12, 23:47
ολα τα επιδοματα μειωθηκαν αυτοματα απο τις 12/3 :( και θα φανουν στις επομενες πληρωμες σας

oneiraki
26-06-12, 09:14
Καλημέρα. Ξεκίνησα το 6μηνο τον Μαΐο μήπως γνωρίζεται αν θα πάρω επίδομα αδείας, πότε και πόσο?:confused::confused::confused:

oneiraki
02-07-12, 12:20
Κανείς??

kxristina
02-07-12, 15:56
Θα πάρεις επιδομα άδειας. Εγω πέρσι είχα ξεκινήσει το 6μηνο 8 Απριλίου και πήρα επιδομα γύρω στα 150-200 ευρω αν θυμάμαι καλα, αλλα πέρσι ήταν μεγαλύτερο το επιδομα (700 το μήνα). Τώρα πόσο είναι?

oneiraki
02-07-12, 17:17
Κατάλαβα..σ'ευχαριστώ πολύ!515Ε είναι τώρα..

athina3129
16-07-12, 23:47
μηπωσ γνωριζει κανεις αν και ποτε θα μπει το επιδομα αδειας για το εξαμηνο?????????

VGI
17-07-12, 10:18
Αμα μαθει καμμια για το επιδομα ας μας πει γιατι εγω ειχα παρει τηλ.στα κεντρικα του ΟΑΕΔ και δεν ηξεραν να μου πουν ποτε θα μπει.

oneiraki
17-07-12, 23:01
Ακόμη πάντως εγώ δεν πήρα επίδομα.Μήπως μπαίνει κατά Αύγουστο?

olive oil
19-07-12, 12:42
SOS! Έτυχε καμιά κοπέλα να έχει βρεθεί στη θέση μου? Αν ναι, ας με ενημερώσει!!! 31 Μάη απολύθηκα από το κέντρο ξένων γλωσσών που δουλεύω. Έχω ΠΗΤ 23/9. 56 μέρες πριν θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το επίδομα κυοφορίας και 62 μέρες μετά θα πάρω το επίδομα λοχείας. Σήμερα μπήκα στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ για να παίρνω το βοήθημα. Όταν θα πληρωθώ από ΙΚΑ, πρέπει να κόψω το βοήθημα του ΟΑΕΔ??? Επίσης, μετά την άδεια λοχείας, θα επαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο που δούλευα... Δικαιούμαι το εξάμηνο μητρότητας από ΟΑΕΔ? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μία υπάλληλος μου είπε όχι, ενώ μία άλλη μου είπε ναι. Σας παρακαλώ, όποια μπορεί να με διαφωτίσει!!!
Σας ευχαριστώ!!

marpaps
24-07-12, 15:21
εγω εκανα χρηση εξαμηνου απο 5/1/2012 και τελειωσα 4/7/2012. Λογικα δεν δικαιουμαι και απο τον οαεδ αναλογικη αδεια??? :confused:

pixie
24-07-12, 15:43
Φαντάζομαι πως ναι και θα πρέπει να μπουν τα χρήματα τον Αύγουστο. Στην απόφαση που σου έδωσαν απο τον Οαεδ δεν γράφει το ποσό????

polina26
24-07-12, 15:55
SOS! Έτυχε καμιά κοπέλα να έχει βρεθεί στη θέση μου? Αν ναι, ας με ενημερώσει!!! 31 Μάη απολύθηκα από το κέντρο ξένων γλωσσών που δουλεύω. Έχω ΠΗΤ 23/9. 56 μέρες πριν θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το επίδομα κυοφορίας και 62 μέρες μετά θα πάρω το επίδομα λοχείας. Σήμερα μπήκα στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ για να παίρνω το βοήθημα. Όταν θα πληρωθώ από ΙΚΑ, πρέπει να κόψω το βοήθημα του ΟΑΕΔ??? Επίσης, μετά την άδεια λοχείας, θα επαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο που δούλευα... Δικαιούμαι το εξάμηνο μητρότητας από ΟΑΕΔ? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μία υπάλληλος μου είπε όχι, ενώ μία άλλη μου είπε ναι. Σας παρακαλώ, όποια μπορεί να με διαφωτίσει!!!
Σας ευχαριστώ!!

Δεν κατάλαβα σε έδιωξαν ενώ ήσουν έγκυος??? αν ναι τότε πρέπει να τους καταγγείλεις γιατί σε προστατεύει ο νόμος.. το βοήθημα του οαεδ δεν θα το κόψεις ... για να πάρεις το εξάμηνο μητρότητας αν δεν κάνω λάθος πρέπει να δουλεύεις... καλύτερα μπές στην σελίδα του οαεδ για σίγουρα εκεί τα λέει όλα αναλυτικά..

marpaps
24-07-12, 17:32
Φαντάζομαι πως ναι και θα πρέπει να μπουν τα χρήματα τον Αύγουστο. Στην απόφαση που σου έδωσαν απο τον Οαεδ δεν γράφει το ποσό????

Στην αποφαση γραφει το ποσο που επαιρνα καθε μηνα. Για το επιδομα αδειας δεν ξερω αν θα μου βαλουν η οχι. Λογικα ενα ποσο σε σχεση με το εξαμηνο που επιδοτηθηκα δεν θα βγει?

pixie
25-07-12, 09:05
Στην απόφαση σου γράφει όλα τα ποσά που είναι να πάρεις. Αν τα δικαιούσαι θα σου γράφει οτι έχει αναλογία για δώρο Χριστουγέννων, δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας.
Για ρίξτου μια ματιά , γιατί κι εγώ κατα τύχη είχα πάει στην τράπεζα και είδα οτι μου είχε κατατεθεί ποσό απο δώρο Χριστ/νων που δεν ήξερα οτι θα το πάρω.

marpaps
25-07-12, 14:07
Μπα...στην αποφαση που ειχα παρει τον Ιανουαριο αναφερεται το ποσο του επιδοματος μονο. Πριν μειωθει. 750 Ευρω. Τωρα ειναι 515. Αλλα λογικα θα πρεπει να παρω...Αν οχι ολο τουλαχιστον το μισο.

Ελένη_Λ
07-01-13, 10:58
Κοπελιές καλησπέρα! Πήρα σήμερα στο υπουργείο εργασίας τηλέφωνο και μου είπαν σχετικά με το εξάμηνο ότι είναι ο βασικός μισθός, δηλαδή 518ανα μήνα(τόσο τον πήγαν τα καθίκια) δια του 2...:evil: Δηλαδή λιγο λιγοτερα απο 300 ευρώ.Να σας πω ότι είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ(ΕΟΠΥΥ), αορίστου χρόνου και με πλήρη απασχόληση(το δουλεύω το 8ωράκι μου!). Τώρα τί να πω! όποια ενημέρωση χρήσιμη...

να ρωτησω κ εγω κατι..ποσο εχει παει ποια το μηνιαιο ποσο? κ εγω αοριστου χρονου,μισηωτη,8ωρο κανονικα.μονο 300?? πως θα τα βγαλουμε περα?

mommytobe
07-01-13, 13:26
εγω που παιρνω το εξαμηνο εδω και 5 μηνες ειναι 518
το δια 2 που λεει η κοπελα δε το καταλαβα γιατι της το ειπαν

Ελένη_Λ
07-01-13, 17:13
εγω που παιρνω το εξαμηνο εδω και 5 μηνες ειναι 518
το δια 2 που λεει η κοπελα δε το καταλαβα γιατι της το ειπαν

515 λοιπον.κ ελπιζω να μη μειωθει κ αλλο μεχρι να κανω χρηση το 6μηνο.σε ευχαριστω

518σορρυ

ΛιναΑριαδνη
07-01-13, 17:55
515 λοιπον.κ ελπιζω να μη μειωθει κ αλλο μεχρι να κανω χρηση το 6μηνο.σε ευχαριστω

518σορρυ

συγνωμη για να καταλαβω και εγω.Τα 518Ε τι ειναι?Επιδομα κυησης?Δηλαδη για τις 56ημερες?

sofaki1978
07-01-13, 20:43
συγνωμη για να καταλαβω και εγω.Τα 518Ε τι ειναι?Επιδομα κυησης?Δηλαδη για τις 56ημερες?

Τα 518 που γραφει (ειναι 514 για την ακριβεια)ειναι το μηνιαιο ποσο του 6μηνου του ΟΑΕΔ.

mommytobe
08-01-13, 11:22
Τα 518 που γραφει (ειναι 514 για την ακριβεια)ειναι το μηνιαιο ποσο του 6μηνου του ΟΑΕΔ.

514 ειναι σημερα το ξαναειδα! μου εκανα αυξηση 4 ευρω!;)

Dwra84
09-01-13, 21:54
Κορίτσια γνωρίζεται πόσο περίπου πληρώνει ο οαεδ το μήνα για το 6μηνο όταν είσαι με 6ωρη απασχόληση στην εργασία σου και όχι 8ωρο?Είναι να πάω να καταθέσω τα χαρτιά μου σε λίγες μέρες αλλα ακόμη δεν είμαι σίγουρη για το αν με συμφέρει.Στη δουλειά μου παίρνω 700ε είμαι βοηθός λογιστή.Αν είναι κοντά στα 300ε είναι λίγα και δεν με συμφέρει αλλά δεν μου πάει και η καρδιά ν'αφήσω το αγγελούδι μου τόσο μικρό.Ευχαριστώ για την απάντηση

sofaki1978
09-01-13, 22:08
Κορίτσια γνωρίζεται πόσο περίπου πληρώνει ο οαεδ το μήνα για το 6μηνο όταν είσαι με 6ωρη απασχόληση στην εργασία σου και όχι 8ωρο?Είναι να πάω να καταθέσω τα χαρτιά μου σε λίγες μέρες αλλα ακόμη δεν είμαι σίγουρη για το αν με συμφέρει.Στη δουλειά μου παίρνω 700ε είμαι βοηθός λογιστή.Αν είναι κοντά στα 300ε είναι λίγα και δεν με συμφέρει αλλά δεν μου πάει και η καρδιά ν'αφήσω το αγγελούδι μου τόσο μικρό.Ευχαριστώ για την απάντηση

Εγω δουλευα 7ωρο και παιρνω τα ιδια με τις 8ωρες,σε εχει δηλωμενη σαν ημιαπασχοληση η σαν 30 ωρες την εβδομαδα?

Νομιζω οτι οι 4ωρες παιρνουν τα μισα,απο εκει και πανω νομιζω ολες το ιδιο,δηλαδη 514 ευρω(αλλα δεν το λεω με σιγουρια)

Dwra84
09-01-13, 23:39
sofaki με εχει δηλωμένη ως ωρομίσθια ημιαπασχόληση.Δηλαδή μαζι με την πρόσληψή μου στην επιθ.εργασίας έχει κατατεθεί και η σύμβαση μερικής αλλα αναφέρει οτι δουλεύω 6ωρο.Μακάρι να είναι όσα λες τα χρήματα.Ευχαριστώ

iliostalakti_
23-02-13, 00:29
Η άδεια εξαμήνου (προστασίας μητρότητας) ξεκίνησε 17/01/2013. (Εχω 2 εργοδότες με 4ωρη απασχόληση απο τον κάθε ένα που σημαίνει οτι εργάζομαι με πλήρη απασχόληση - και οι 2 συμβάσεις μου είναι αορίστου χρόνου-. Απο τον ΟΑΕΔ με ενημέρωσαν ότι θα λάβουν υποψη την full time απασχόληση και ότι το ποσό της επιδότησης θα κατατίθεται στο τέλος κάθε μήνα σε προσωπικό λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας. Τα πρώτα χρήματα που έλαβα είναι 236,36. Αυτά δικαιούμαι τελικα? Μηπως έχει γίνει κάποιο λάθος?? Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!:rolleyes:

Μαρία1982
23-02-13, 08:03
Η άδεια εξαμήνου (προστασίας μητρότητας) ξεκίνησε 17/01/2013. (Εχω 2 εργοδότες με 4ωρη απασχόληση απο τον κάθε ένα που σημαίνει οτι εργάζομαι με πλήρη απασχόληση - και οι 2 συμβάσεις μου είναι αορίστου χρόνου-. Απο τον ΟΑΕΔ με ενημέρωσαν ότι θα λάβουν υποψη την full time απασχόληση και ότι το ποσό της επιδότησης θα κατατίθεται στο τέλος κάθε μήνα σε προσωπικό λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας. Τα πρώτα χρήματα που έλαβα είναι 236,36. Αυτά δικαιούμαι τελικα? Μηπως έχει γίνει κάποιο λάθος?? Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!:rolleyes:

Αυτά είναι γιατί υπολογίζουν οτι πληρώθηκες για 13 μέρες. Από τον επόμενο μήνα που θα είναι ολόκληρος θα πληρωθείς 514 ευρώ καθαρά. Είναι το ποσό για την πλήρη απασχόληση.

nancy2013
01-08-13, 17:29
κοριτσια καλησπέρα σήμερα περίμενα να μπει η 6η δόση από το επίδομα μητότητας του οσεδ και δεν έχει μπει ξερει καμία γιατί και κάτι ακομα επίδομα αδειας καλοκαιριού παίρνουμε.

smel
01-08-13, 19:43
κοριτσια καλησπέρα σήμερα περίμενα να μπει η 6η δόση από το επίδομα μητότητας του οσεδ και δεν έχει μπει ξερει καμία γιατί και κάτι ακομα επίδομα αδειας καλοκαιριού παίρνουμε.

καλησπέρα! και σε εμένα δεν μπήκαν σήμερα τα χρήματα του επιδόματος...
Γνωρίζει κανείς κάτι?

Μαρία1982
01-08-13, 20:01
Ξερω οτι μπαίνει κάθε 1η Παρασκευή του μηνα. Δείτε το και αύριο μετά τη 1.

smel
01-08-13, 20:09
Ξερω οτι μπαίνει κάθε 1η Παρασκευή του μηνα. Δείτε το και αύριο μετά τη 1.

ευχαριστούμε !!

τανια23
01-08-13, 22:05
δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για την 1η παρασκευή του μήνα γτ σε έμενα έμπαιναν πάντα 1η του μήνα και ποτέ δεν ήταν παρασκευή...μόνο μια φορά που 1η του μήνα έπεφτε Σαββάτο μπήκαν 31 παρασκευή...όταν είχα ρωτήσει κάθε πότε μπαίνουν μου είχαν πει τις πρώτες 10 μέρες του μήνα...το θέμα είναι ότι πάντα έμπαιναν 1η τώρα γτ να μην μπουν?

nancy2013
01-08-13, 22:35
πάντα 1η του μήνα εμπαιναν γιαυτο απόρησα σήμερα. ουτε το επίδομα αδείας καλοκαιριού δεν έχει μπει ακόμα. και ξέρεισ κλασικά τα τηλ τα έχουν διακοσμητικά στον οαεδ ταμα θέλει για να τα σηκώσουν.

τανια23
02-08-13, 19:38
εγώ πήρα τηλ σήμερα και μου είπαν ότι από τον οαεδ κατατέθηκαν χθες και μάλλον υπάρχει πρόβλημα στην τράπεζα..πήγα στην τράπεζα και μου είπαν δεν φαίνεται κίνηση από τον οαεδ...η κοπέλα του οαεδ είπε ότι από τον οαεδ η νόμιμη ημερομηνία που μπορούν να τα βάλουν είναι 1-5 κάθε μήνα..άλλα αφού μπήκαν από τον οαεδ στην τράπεζα γτ δεν φαίνεται?

nancy2013
02-08-13, 20:25
εγώ πήρα τηλ σήμερα και μου είπαν ότι από τον οαεδ κατατέθηκαν χθες και μάλλον υπάρχει πρόβλημα στην τράπεζα..πήγα στην τράπεζα και μου είπαν δεν φαίνεται κίνηση από τον οαεδ...η κοπέλα του οαεδ είπε ότι από τον οαεδ η νόμιμη ημερομηνία που μπορούν να τα βάλουν είναι 1-5 κάθε μήνα..άλλα αφού μπήκαν από τον οαεδ στην τράπεζα γτ δεν φαίνεται?
τι να σου πω τανια και εγω την ιδια απορια εχω πρωτη φορα που δεν μπηκαν στην ωρα τουσ και απορώ μηπωσ τα κοψανε. εμενα δε μου εβαλαν επιδομα αδειας καλοκαιριου εσυ το πηρες. παίρνω συνεχεια τον οαεδ το πρωι και δεν απαντά κανενας. αν μαθεισ κατι αλλο πεσ μου.ευχαριστω

τανια23
02-08-13, 21:22
για το επίδομα αδείας μου είπαν ότι μπαίνει τον τελευταιο μήνα που πληρώνεσε...με τον τελευταιο μισθό..δλδ έμενα τελειώνει το 6μηνο 15 Αύγουστο στις 1 Σεπτέμβρη θα πάρω τον μισθό για μισό μήνα και το επίδομα..άλλα δεν ξέρω για τον τωρινό μισθό ποιος λέει ψέματα η τράπεζα ή ο οαεδ?γτ η κοπέλα στον οαεδ ήταν πολύ εξυπηρετική γτ δεν ανήκω στο κατάστημα που πηρα (εκεί που ανοικω απεργούσαν σήμερα)και παρ'ολα αυτά με εξυπηρέτησε κανονικά...θα δείξει την δευτέρα που είναι η τελευταία μέρα που μπορούν να μας τα βαλουν

nancy2013
02-08-13, 21:51
για το επίδομα αδείας μου είπαν ότι μπαίνει τον τελευταιο μήνα που πληρώνεσε...με τον τελευταιο μισθό..δλδ έμενα τελειώνει το 6μηνο 15 Αύγουστο στις 1 Σεπτέμβρη θα πάρω τον μισθό για μισό μήνα και το επίδομα..άλλα δεν ξέρω για τον τωρινό μισθό ποιος λέει ψέματα η τράπεζα ή ο οαεδ?γτ η κοπέλα στον οαεδ ήταν πολύ εξυπηρετική γτ δεν ανήκω στο κατάστημα που πηρα (εκεί που ανοικω απεργούσαν σήμερα)και παρ'ολα αυτά με εξυπηρέτησε κανονικά...θα δείξει την δευτέρα που είναι η τελευταία μέρα που μπορούν να μας τα βαλουν
και εμενα η τελευταια δοση ειναι θα περιμενουμε εως τη δευτερα τουλαχιστον και βλεπουμε σε ευχαριστω πολυ για το επίδομα αδειασ δεν ηξερα οτι μπαινει στο τέλος

agkiolina
03-08-13, 00:11
κοριτσια μην περιμενετε να πληρωθειτε εαν δεν ληξουν οι απεργιες που ξεκινησαν... δεν υπαρχει κανεις στα κεντρικα να στειλει το σημα πληρωμης.Εχουμε κανει καταληψη στην Διοικηση...

nancy2013
03-08-13, 10:45
κοριτσια μην περιμενετε να πληρωθειτε εαν δεν ληξουν οι απεργιες που ξεκινησαν... δεν υπαρχει κανεις στα κεντρικα να στειλει το σημα πληρωμης.Εχουμε κανει καταληψη στην Διοικηση...
τουλαχιστον μασ ελυσεσ την απορια

τανια23
04-08-13, 19:29
agkiolina είσαι και εσύ από αυτούς που απεργούν και έχουν κάνει κατάληψη?γτ λες έχουμε κάνει...δεν σκέφτεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να ζουν από αυτά τα λεφτά?δεν έχουμε να πληρώσουμε ενοίκιο και πολλά άλλα...και εσείς κάνετε καταλήψεις?εάν μου κάνουν έξωση που μπορώ να σας βρω και να σας ζητήσω τα ρέστα??γτ εξαιτίας σας θα έχει γίνει..και γτ απεργείτε πάλι??για της απολύσεις?τόσο καιρό ήμουν με το μέρος σας και έλεγα κρίμα τόσοι άνθρωποι να μείνουν χωρίς δουλειά...άλλα τώρα με στρέφετε εναντίον σας...δεν φτάνει που ακόμη και όταν ''δουλεύετε'' δεν κάνετε σωστά την δουλειά σας ζητάτε και τα ρέστα...(και λέω όταν δουλεύετε γτ έπαιρνα 3 μέρες συνεχόμενες στον οαεδ που ανήκω και δεν το σήκωνε κάνεις και πήρα τηλ σε άλλον οαεδ και μου είπαν ότι η εντολή δόθηκε από τον οαεδ ότι τα λεφτά δλδ είχαν κατατεθεί)άρα εκτός από το ότι δεν κάνετε σωστά την δουλειά σας λέτε και ψέματα...συγνώμη λοιπόν άλλα όσοι δεν είναι άξιοι καλά να πάθουν και να απολυθούν..

nancy2013
05-08-13, 01:13
οχι απλά ζούμε από αυτά τα λεφτα΄, ζούμε με αυτα τα λεφτα μονο. ειλικρινα πλεον δεν ξερουμε ποιους να υποστηρίξουμε. όλοι με το μέρρος σας είμαστε άλλα εμείς έχουμε αρνητικό αντίκτιπο όχι αυτοι που βρίσκονται εκει ψηλά και τα δημιουργούν όλα. για αυτές τις μέρεσ που καθυστερούν να μπουν ολά πανε πίσω για μας από τα γάλατα του παιδιού μεχρι τους λογαριασμους. δώστε τουλαχιστον ένα τέλος κάποια στιγμή

agkiolina
05-08-13, 02:42
agkiolina είσαι και εσύ από αυτούς που απεργούν και έχουν κάνει κατάληψη?γτ λες έχουμε κάνει...δεν σκέφτεστε ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να ζουν από αυτά τα λεφτά?δεν έχουμε να πληρώσουμε ενοίκιο και πολλά άλλα...και εσείς κάνετε καταλήψεις?εάν μου κάνουν έξωση που μπορώ να σας βρω και να σας ζητήσω τα ρέστα??γτ εξαιτίας σας θα έχει γίνει..και γτ απεργείτε πάλι??για της απολύσεις?τόσο καιρό ήμουν με το μέρος σας και έλεγα κρίμα τόσοι άνθρωποι να μείνουν χωρίς δουλειά...άλλα τώρα με στρέφετε εναντίον σας...δεν φτάνει που ακόμη και όταν ''δουλεύετε'' δεν κάνετε σωστά την δουλειά σας ζητάτε και τα ρέστα...(και λέω όταν δουλεύετε γτ έπαιρνα 3 μέρες συνεχόμενες στον οαεδ που ανήκω και δεν το σήκωνε κάνεις και πήρα τηλ σε άλλον οαεδ και μου είπαν ότι η εντολή δόθηκε από τον οαεδ ότι τα λεφτά δλδ είχαν κατατεθεί)άρα εκτός από το ότι δεν κάνετε σωστά την δουλειά σας λέτε και ψέματα...συγνώμη λοιπόν άλλα όσοι δεν είναι άξιοι καλά να πάθουν και να απολυθούν..
Μην το πας προσωπικα δεν ειναι στο χερι μου να με κρατησουν οτι και να κανουν ολοι πιονια τους ειμαστε...μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι ολοι ειμαστε στην ιδια κατσαρολα.... εγω θελω να δουλεψω θελω τα χρηματα ΜΟΥ γιατι εχω κι εγω τις δικες μου αναγκες.Δουλευω εκει μεσα δεν το ΞΥΝΩ και μερικες εδω μεσα το ξερουν καλα ..... μερικες εδω μεσα μ εχουν δει πως δουλευω...δεν ειμαι στην κατηγορια αυτων που ξυνονται και κανουν 2 ωρες να μιλησουν και να εξυπηρετησουν ...κι αμα θες σου λεω σε ποια υπηρεσια ειμαι κι ελα να με δεις μην μου μιλησεις να δεις πως δουλευω εγω και πως δουλευουν ολοι οι αλλοι γυρω μ {αυτο ειναι προκληση}
Και λεω εχουμε γιατι δυστυχως εκει ανηκω κι εγω σ αυτον τον Οαργνισμο.Εγω δεν ειμαι εκει ....αλλοι ειναι θα σου αρεσε να ελεγα εχουν? οκ πες οτι εγραψα εχουν καταληψη....και ριξε το βαρος στους αλους και οχι σ εμενα...Εγω πηγα την πεμπτη κανονικα να δουλεψω αλλα επειδη ειμαι στο κεντρο της Αθηνας ειχαν κλεισει με το ετσι θελω τα μεγαλα κεφαλια του οργανισμου τις υπηρεσιες λιγες ηταν αυτες που ηταν ανοκτα και αυτες ηταν μακρυα απο το κεντρο....δεν θα σκοτωθω για κανεναν για αυτο και αναγκαστικα ειμαι απεξω και απεργω γιατι το θελουν οι αλλοι....εμενα αυτες οι 4 μερες μου στοιχιζουν οχι οσο ειναι ο μισθος μ γιατι τα καθικια τα κρατανε χωρις τις κρατησεις....πολυ περισσοτερα απο οτι θα με πληρωναν εαν εκεινες τις μερες εργαζομουν.μου στερουν το γαλα του παιδιου μ και τις πανες τους...μου στερουν να παρω εισητηρια να κινηθω....κυκλοφορω χωρις εισητηριο και αν με πιασουν εγω θα την πλρηωσω την κληση...εαν θελεις σου βγαζω και μια πολυ ωραια φωτογραφια να δεις το ψυγειο μου τι εχει μεσα γιατι πολυ απλα περιμενω να πληρωθω για να παρω τα πολυ πολυ βασικα..... Γιατι απο τις μειωσεις χρωσταω 3 ενοικια στην πρωην σπιτονοικοκυρα μ και αυτην την στιγμη μενω με τους γονεις μ σε ενα μικρο δωμα που μας εχουν παραχωρησει και η μικρη κοιμαται μαζι τους επανω...
ξερω πως ειναι να εισαι εξω απο τον γκισε δεν ηρθα ουρανοκατεβατη ειμαι απο τους λιγους τους ελαχιστους ΔΥ που εχουν δουλεψει στον ιδιωτικο τομεα.... το εχω ξαναπει εχω κανει για 5 χρονια τον υδραυλικο και εχω μπε 2 φορες στο ταμειο ανεργιας απο τα 17 μου που εργαζομαι και ειμαι 38 αυτη την στιγμη και ειμαι 9 χρονια στον ΟΑΕδ....
Για αυτο μην τα βαζεις μαζι μου , να τα βαζεις με αυτους που πραγματικα εχουν πιασει το νοημα του ΔΥ ....εαν ηθελα να κρυφτω για αυτο που ειμαι δεν θα βοηθουσα καν εδω το κανω γιατι πολυ απλα αγαπω αυτο που κανω και θελω να βοηθησω με ολη μου την καρδια.....
αλλα κατι τετοιες συζητησεις με πικραινουν γιατι πολυ απλα ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΚΑΤΑ.....δυστυχως καθομαι και απολογουμαι σε μια αγνωστη...αλλα ολο αυτο με προσβαλει σαν ατομο....
Να εισαι καλα οτι κι αν κανεις αλλα αγωνισου κι εσυ για ολους....γιατι εαν κλεισει αυτος ο οργανισμος να δω απο που μετα θα παιρνουν οι τοσοι ανεργοι αυτο που τοσα χρονια πληρωναν μεσα απο τον μισθο τους....
και κατι ακομα.....

τωρα εχεις τον ΟΑΕΔ και φωναζεις για τα χρηματα αυτα...οταν τελειωσει ο ΟΑΕΔ παλι εγω θα φταιω που δεν θα εχεις απο καπου να παρεις χρηματα?

κι οσο για το συστημα αυτην την πληροφορια οτι το ριξανε το ακουσα..δεν ειμαι στα κεντρικα γι ανα ξερω τι κανουν..... ετσι ακουσα απο αλλους συναδελφους να το λενε.....ελπιζω να πληρωθειτε μολις ανοιξουν τις υπηρεσιες κι οχι οταν ερθει η παρασκευη ...

nancy2013
05-08-13, 09:55
agkiolina ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΙΣΩΣ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ, ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΛΟΥΚΙ ΚΑΝΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ.ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΑΣ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ.

τανια23
05-08-13, 11:57
agiolina δεν ξέρω αν το πρόσεξες στο τέλος γράφω ''συγνώμη λοιπόν άλλα όσοι δεν είναι άξιοι καλά να πάθουν και να απολυθούν..'' όποτε και εγώ σίγουρα δεν θεωρώ ότι όλοι οι δυ είναι το ίδιο και σίγουρα ξέρω καλά πως υπάρχουν και σωστοί...είναι βεβαία 1 στους 100.. έτυχε να τα ακούσει όπως λες ότι είσαι μια από αυτούς..δεν καταλαβαίνω όμως γτ θεωρείς ότι θα χάσεις την ζωή σου εάν πας να μπεις στο γραφείο σου...είμαι από Θεσσαλονίκη και ο οαεδ που ανοίκω απεργη άλλα ένας άλλος οαεδ δεν απεργη...και μάλιστα μια κοπέλα μου άπαντα πολύ ευγενικά στο τηλέφωνο παρότι όλοι οι άλλοι απεργούν...αυτή δεν το κάνει για χατίρι τους...άρα είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν σωστοί δυ..δεν ήθελα λοιπόν να προσβάλλω κανέναν δυ υπάλληλο που είναι σωστός...ρωτάς ποιος θα μου δίνει τα λεφτά όταν σταματήσω να περνώ από τον οαεδ...και σου λέω ο εργοδότης μου...γτ είμαι από τους πολύ τυχερούς που έχει δουλειά ακόμη...(αν ο εργοδότης μου δεν με πληρώσει στην ώρα μου έχει κυρώσεις ενώ ο οαεδ όχι)άπλα πήρα το 6μηνο γτ δεν ήθελα να αφήσω την μικρή μου από 60ημερων στον παιδικό...το θέμα είναι ότι αφού υπάρχουν κάποιοι σαν και εσένα γτ δεν πιάνετε αυτούς που απεργούν ή που σας βάζουν να απεργείτε να τους πείτε ότι με αυτό τον τρόπο στρέφουν τους πάντες εναντίον σας?ότι έτσι εκτός από την κυβέρνηση έχουν και εμάς απέναντι τους?

jtse
05-08-13, 13:35
κορίτσια με ρωτάει η αδερφή μου που είναι άνεργη τι γίνεται τώρα με την κάρτα ανεργίας που έπρεπε να την ανανεώση 1η του μήνα και είχαν απεργία η οποία συνεχίζεται μέχρι και αύριο. Αν έχουν απεργία 4 ημέρες στις 5 ημέρες μετά την λήξη που έχεις προθεσμία τί γίνεται ? Μήπως ξέρετε ?

agkiolina
05-08-13, 15:24
τανια23 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=24109) ειμαι στο κεντρο της αθηνας... λιγα μετρα μακρυα απο το υπουργειο εργασιας...η υπηρεσια ανοιγει μονο εαν υπαρχει το 1/3 της υπηρεσιας να θελει να εργαστει.στην δικη μας ηταν μολις 3 ατομα οποτε δεν την ανοιξανε την υπηρεσια και μας υποχρεωσαν να γραφτει οτι κανουμε απεργια...ειναι με το ετσι θελω καποιοων ορισμενες φορες....
"γτ θεωρείς ότι θα χάσεις την ζωή σου εάν πας να μπεις στο γραφείο σου."
Γιατι πολυ απλα ειμαι στο κεντρο της αθηνας εκει που γινονται τα επεισοδια παντα...γιατι εαν με δει καποιος οτι θελω να εργαστω απο αυτους που απεργουν δινουν και καμια ξοφαλτση....εχω παιδακι να μεγαλωσω... ελπιζω να πιανεις τι εννοω"γτ δεν πιάνετε αυτούς που απεργούν ή που σας βάζουν να απεργείτε να τους πείτε ότι με αυτό τον τρόπο στρέφουν τους πάντες εναντίον σας?ότι έτσι εκτός από την κυβέρνηση έχουν και εμάς απέναντι τους? "
γιατι δεν τους νοιαζει το ποιος θα στρεφει εναντιον σ αυτους που θελουν να εργαστουν , απλα νομιζουν οτι ετσι θα ξυπνησει ο μητσοτακης και θα αλλαξει τα σχεδια του....
θα μιλησω προσωπικα.... ακουω καθε μερα τα βρισιδια της ζωης μου λες και φταιω εγω για ολα...κανω τον μ...@ και γυριζω σπιτι μ αρρωστη και προσπαθω να μην το δειξω και το καταλαβει το 3χρονο μου κοριτσακι...
jtse<== μολις επιστρεψουμε στις υπηρεσιες θα δωσουν σημα να φτιαχτουν οι ληγμενες καρτες αυτες που εχασαν το οριο μεσα σ αυτες τις 4 μερες απεργιας...

τανια23
05-08-13, 15:35
ελπίζω να κατάλαβες ότι δεν ήθελα να προσβάλω εσένα προσωπικά ούτε τους λιγοστούς σωστούς συνάδελφους σου..μου είπαν ότι δεν ξέρουν πότε θα σταματήσει η απεργία και αυτό μπορεί να σημαίνει ακόμη μια εβδομάδα χωρίς γάλα για την μεγάλη και χωρίς φρουτοκρεμα για την μικρή...και ίσως να σημαίνει και έξωση γτ πόση κατανόηση να έχει κάποιος που περιμένει να ζήσει από τα λεφτά του ενοικίου που του τα στερώ?μήπως ξέρεις εσύ κάτι παραπάνω για το πότε θα τελειώσει?

ΤΙΓΡΑΚΙ
05-08-13, 16:09
καλησπερα κοριτσια , εμενα τωρα θα ηταν η πρωτη δοση απο το εξαμηνο και τα χρηματα δεν εχουν μπει αγχωθηκα παρα πολυ οτι μαλλον με ξεχασαν:( με ενα νηπιο και ενα βρεφος μου ηταν αδυνατον να παω απο εκει να ρωτησω και επαιρνα ολη μερα τηλ και κανεις δε το σηκωνε:evil:
τωρα διαβαζω οτι λογο απεργιας δε μπηκαν τα χρηματα, εαν καποια κοπελα πληρωθει μπορει να το γραψει για να καταλαβω εαν με ξεχασαν ή οχι.
μαλλον βεβαια θα πρεπει να παω απο εκει αυριο να δω τι γινεται.
ευχαριστω πολυ

τανια23
06-08-13, 02:17
κορίτσια πήγα χθες το απόγευμα στην τράπεζα κατά τις 9 πάρα το βράδυ και είχαν μπει τα λεφτά...κοιτάξτε και σεις..τι να πω ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι κάνουν...

agkiolina
06-08-13, 08:44
μεχρι χτες ξεραμε οτι το συστημα το εχουν ριξει... το τι κανουν εκει μεσα εγω δεν ξερω....μπορει να διαμαρτυρηθηκε κι αλλος κοσμος και να στειλανε καποιον να κανει τις πιστωσεις στους λογαριασμους....
Τανια εγω ολα αυτα τα γνωριζω και τα καταννοω...αλλα λαθος να κατηγορεις οποιον ΔΥ βρισκεις μπροστα σου χωρις να τον ξερεις η να γνωριζεις τι κανει...
καλημερα σημερα θα μαθουμε εαν θα συνεχισουν την απεργια η οχι θα σας ενημερωσω

nancy2013
06-08-13, 09:15
κοριτσια καλημερα τωρα κοιταξα και εγω και μπηκαν τα χρήματα.

τανια23
06-08-13, 11:13
agkiolina σου είπα τι πιστεύω...δεν μπορώ να ψάχνω για ψύλλους μεσ' τα άχυρα...δλδ να μην τα ακούει κάνεις γτ μπορεί να πέσουμε στον 1 από τους 100 που μπορεί να είναι κάλος?

jtse
06-08-13, 12:57
Agkiolina ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα περιμένω να μας πεις αν θα συνεχιστεί η απεργία. Η αδερφή μου φεύγει αύριο για Κρήτη, αν δεν συνεχιστεί η απεργία θα πάει πρωι πρωι στον ΟΑΕΔ μπας και μπορέσει και την ανανεώσει και αυτή και ο γαμπρός μου, αλλιώς θα πάνε στα Χανιά μεθαύριο.

agkiolina
06-08-13, 17:45
agkiolina σου είπα τι πιστεύω...δεν μπορώ να ψάχνω για ψύλλους μεσ' τα άχυρα...δλδ να μην τα ακούει κάνεις γτ μπορεί να πέσουμε στον 1 από τους 100 που μπορεί να είναι κάλος?
Μπορω να κατσω να σε ακουσω οπως κι εσυ θα κατσεις να με ακουσεις αλλα σε ηρεμους και νορμαλ τονους κι οχι ειρωνικους και μισος....
Μπορεις να διακρινεις κατι?
Εγω δεν ειμαι ανθρωπος? δεν εχω οικογενεια?παιδι αντρα μανα πατερα? γιατι με βλεπεις με αλλο ματι?
Περα οτι δεν υπαρχουν δουλειες κι εγω βρισκομαι εκει που βρισκομαι.....κι αν {δεν ημουν εγω θα ηταν καποιος αλλος....}
Γιατι τσακωνομαστε? Ποιος το προκαλει αυτο?
σε αλλη περιπτωση πριν 3 χρονια θα μιλαγαμε για τα παιδια μας και δεν θα ετρεχε απολυτως τιποτα...τωρα? απλα με αολα αυτα που εχουν καταφερει καποιοι εξυπνοι , εχουν στρεψει τον εναν εναντιον του αλλου....οικογενειες σκοτωνονται για αυτα τα θεματα.....
Δεν εχω να πω κατι αλλο το θεμα το κλεινω εδω γιατι εχουμε βγει πολυ εκτος θεματος....
Εγω προσωπικα ΟΣΟ μπορω θα βοηθαω....και το κανω γιατι το θελω...θα μπορουσα να αποσιωπησω.....

Καλο απογευμα να εχουμε!!

Jarett
07-08-13, 14:44
απλα με αολα αυτα που εχουν καταφερει καποιοι εξυπνοι , εχουν στρεψει τον εναν εναντιον του αλλου....οικογενειες σκοτωνονται για αυτα τα θεματα.....!

Αυτό ξαναπέστο.
Κι εγώ πήγα πάνω που κλείνανε για την απεργία. Δεν με πείραξε που κάνανε απεργία, δικαίωμά τους άλλωστε, με πείραξε το υφάκι μερικών υπαλλήλων εκει μέσα.
οκ κάνε την απεργία σου χρυσέ μου, δεν είναι ανάγκη να είσαι αγενής και δεικτικός στη μάνα που σε ρωτάει τι θα κάνει που θα χάσει τις προθεσμίες για τους βρεφονηπιακούς (νομίζω ή κατι τέτοια) επειδή εσύ απεργείς.

Τεςπα.

Έχει ακόμα απεργία angiolina?
Μην πάω άδικα πάλι γιατί δεν έχω και λεφτά για βενζίνη κιόλας:(

agkiolina
07-08-13, 22:02
Αυτό ξαναπέστο.
Κι εγώ πήγα πάνω που κλείνανε για την απεργία. Δεν με πείραξε που κάνανε απεργία, δικαίωμά τους άλλωστε, με πείραξε το υφάκι μερικών υπαλλήλων εκει μέσα.
οκ κάνε την απεργία σου χρυσέ μου, δεν είναι ανάγκη να είσαι αγενής και δεικτικός στη μάνα που σε ρωτάει τι θα κάνει που θα χάσει τις προθεσμίες για τους βρεφονηπιακούς (νομίζω ή κατι τέτοια) επειδή εσύ απεργείς.

Τεςπα.

Έχει ακόμα απεργία angiolina?
Μην πάω άδικα πάλι γιατί δεν έχω και λεφτά για βενζίνη κιόλας:(
Οι απεργιες σταματησαν για τελος του μηνα... αλλα κλεινουν υπηρεσιες καθε μερα και μια... οχι ολες μαζι....σαν διαμαρτυρια....αυτο με το υφακι ασε το βλεπω κι εγω σε υπαλληλους και τρελαινομαι....εγω θα διαμαρτυρηθω η θα εχω περιεργο υφος σε πωλητη μονο εαν με ειρωνευτει η με προσβαλει κι αυτο με μετρο...γιατι δεν μου φταινει κι αυτοι σε τιποτα, απλα δεν ανεχομαι μερικους που γυρνανε και λενε {κυριως αλλοδαποι}οτι τους κλεβω το μηνιατικο και το βαζω στον λογαριασμο μου εεεε αυτο δεν το δεχομαι για αυτο εκνευριζομαι....

Thumber
12-08-13, 12:53
Κοριτσια να κανω μια ερωτηση; Περιπου τι ποσο ειναι το επιδομα αδειας απο τον ΟΑΕΔ; Συμπληρωνει το ποσο κ η εργασια μας; Ευχαριστω

nancy2013
13-08-13, 10:17
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 200 ΕΥΡΩ. ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ?

τανια23
26-08-13, 14:54
nancy2013 τι έγινε τελικά πήρες το επίδομα άδειας?γτ και εγώ τώρα είναι να πάρω το τελευταίο μισθό και μου είχαν πει ότι θα μπει με αυτόν...δεν ισχύει τελικά?

nancy2013
02-09-13, 12:32
nancy2013 τι έγινε τελικά πήρες το επίδομα άδειας?γτ και εγώ τώρα είναι να πάρω το τελευταίο μισθό και μου είχαν πει ότι θα μπει με αυτόν...δεν ισχύει τελικά?
ΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΑΝΕ ΑΠΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 120 ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

agkiolina
02-09-13, 23:18
ΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΩΣΑΝΕ ΑΠΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ 120 ΕΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.
γιατι το αλλο μισο θα το λαβεις απο τον εργοδοτη σου ..εαν δεν το πηρες να το απαιτησεις το δικαιουσαι

nancy2013
08-09-13, 10:57
να απαιτήσουμε αστεια λεξη μου φαινετε πλεον. εχουμε να παρουμε δωρα 2 χρονια τωρα στη δουλεια και κανεις δεν τολμαει να μιλησει. ασε που δουλευουμε εξι ωρες και πληρωνομαστε 300 ευρω. τελεια τα περναμε φοβερά.