PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΒΑΠΤΙΣΗ ΣΕ ΞΩΚΚΛΗΣΙ..

magda1710
08-10-11, 21:33
Καλησπέρα, έχω αρχίσει να ψάχνομαι για τη βάπτιση της μπέμπας μου! Ρώτησα λοιπόν τον παπά μας αν μπορούμε να κάνουμε τη βάπτιση σε ένα ξωκκλήσι που έχουμε και μου αρέσει πάρα πολύ! Όταν κάναμε τον γάμο πάλι είχα ζητήσει αυτό το ξωκκλήσι και μας είπε ότι δεν επιτρέπονται οι γάμοι σε ξωκκλήσια.. Τότε το κατάπια, αλλά περίμενα ότι στο θέμα της βάπτισης θα ήταν πιο διαλλακτικός.. μπα.. Η ίδια απάντηση! Εγώ όμως έχω ακούσει και για γάμους και για βαπτίσεις σε ξωκκλήσια:? Έχετε καμιά ιδέα για το τι παίζει; Θα ήθελα να μάθω πως έχουν τα πράγματα γενικά, αλλά αν ξέρει κανείς και για Βόλο ακόμα καλύτερα!

gavramid
08-10-11, 21:39
Eγωδεν το εχω ξανακουσει αυτο....εκτως αν εχουν συμφωνησει κατι εκει οι εκκλησιες μεταξυ τους....

mmdad
08-10-11, 21:57
Εχει κολυμβηθρα και παροχη ζεστου νερου εκει που θελεις να κανεις τη βαπτιση?

Αγγελίνα_2
08-10-11, 22:55
Έχεις ακούσει κάποιον άλλον που να πάντρεψε ή να βάφτισε στο συγκεκριμένο ξωκκλήσι?

Πάντως, την πιο έγκυρη απάντηση θα την πάρεις από την οικεία σας Μητρόπολη. Μάθε το τηλέφωνο και πάρε καλύτερα να ρωτήσεις εκεί.

magda1710
08-10-11, 23:28
Νερό έχει ναι. Για κολυμπύθρα δεν ξέρω είναι η αλήθεια.. Επίσης απ'όσο ξέρω λειτουργεί μόνο όταν γιορτάζει. Δεν έχω ακούσει να γίνονται μυστήρια εκεί. Όσον αφορά τη μητρόπολη μας , δεν είναι ιδιαίτερα εξηπηρετική.. Είχα στείλει μέιλ πριν αρκετό καιρό για το αν μπορώ να κάνω βάπτιση την Σαρακοστή και ακόμα περιμένω απάντηση!

marilou01
08-10-11, 23:50
Όντως απαγορεύονται οι γάμοι και τα βαφτίσια στα ξωκλίσια.. Πρόσφατα απαγορεύτηκε και το catering στο προαύλιο. Τώρα πώς γίνεται και σε μερικά ξωκλίσια επιτρέπονται...θα σε γελάσω.. :rolleyes:

Βαφτίσια πάντως γίνονται και στα μοναστήρια, αν σε ενδιαφέρει ως εναλλακτική. Αλλά εκεί έχει μεγάλη λίστα αναμονής..

misspigi
08-10-11, 23:59
ο μονος αρμοδιος για να σου απαντησει ειναι ο υπευθυνος ιερεας στο γραφειο γαμων της Μητροπολης Δημητριαδος. αν δεν κανω λαθος μενεις Βολο. αν αυτος ειναι αρνητικος τοτε ξεχνα το ξωκλησι. το γιατι απαγορευεται δεν μπορω να το ξερω. στην δικη μας Μητροπολη επιτρεπονται μυστηρια σε ξωκλησια και κτηματα. οσον αφορα τη βαπτιση τη Σαρακοστη πρεπει να ξερεις οτι απο Καθαρα Δευτερα ως Μεγαλο Σαββατο δεν γινονται μυστηρια. σε εξαιρετικα εκτακτες περιπτωσεις μονο του Ευαγγελισμου. βεβαια εχουν αναφερθει εδω μεσα οτι πολλα κοριτσια βαπτισανε Σαρακοστη. κανονικα δεν επιτρεπεται.

katerina2512
09-10-11, 00:38
Επειδη γνωριζω το θεμα εκ των εσω (ο πατερας μου ειναι ιερωμενος) το θεμα εχει ως εξής : Τα μικρα εκκλησακια χωριζονται σε ξωκλησια κ παρεκκλησια . Πρακτικη διαφορα δεν εχουν εκτος του οτι τα παρεκκλησια ανήκουν σε καποια ηδη υπαρχουσα ενορια κ συνηθως βρισκονται στην ακρη καποιου χωριου/ενοριας κ δεν ειναι ιδιατερα απομακρυσμενα οπως τα ξωκλησια .
Πριν περιπου 1 με 2 χρονια εγινε συσταση απο ολες τις μητροπολεις της ελλαδος στους εφημεριους της καθε ενοριας να δηλωσουν αν υπηρχαν παρεκκλησια/ξωκλησια στις ενορίες τους ωστε να ελεγχθει ο καθε μικρος ναος ενας ενας . Επειτα απο την "καταγραφη" καποια απο αυτα κριθηκαν ως καταλληλα για την τελεση μυστηριων . Μονο σε οσα απο αυταεχει δοθει ειδικη αδεια μπορει να τελεστει καποιο μυστηριο , οπως βαπτισεις και γαμοι .
Αυτα εν ολιγοις . Ένα να ξερεις μονο : δεν ειναι στο χερι του ιερεα να ειναι διαλλακτικος . Αν παρουν χαμπαρι οτι για καποιο λογο εχει τελεσει μυστηριο σε μη αδειοδοτημενο παρεκκλησι θα την πατησει ασχημα . Απλα ακολουθει εντολες . :wink:

underage
09-10-11, 00:40
Λίγο πριν αρρωστήσει ο Χριστόδουλος, απαγόρευσε τις βαφτίσεις σε εξωκλήσια, ιδιωτικούς ναούς, ναούς συλλόγων και γενικώς σε ότι δεν είναι "εγκεκριμένο" από την Μητρόπολη - προφανώς για την "κουτάλα με τα ζουμιά"....

Εαν γίνει κάποια βάφτιση σε εξωκλήσι, ο ιερέας το δηλώνει ότι έγινε σε κάποιον "επίσημο" ναό. Αν όμως πάει καρφωτή - συνέβει πέρυσι εδώ - ξαναβαφτίζουν την επόμενη εβδομάδα το παιδί :lol:

Αγγελίνα_2
09-10-11, 01:01
Μερικά ξωκκλησια μπορεί να κρίθηκαν ακατάλληλα-επικίνδυνα και λόγω παλαιότητος, δεν θα μου έκανε εντύπωση.

Πάντως καλύτερα να τα κανονίσεις έτσι ώστε να είσαι τυπική σε όλα, γιατί σε αυτές τις περιστάσεις, το μονο που δεν σου χρειαζεται είναι αγχη και αναποδιες της τελευταιας στιγμής.

μαργαριταρακι μου
09-10-11, 13:01
Καλημερα κοριτσια,

αυτο υσχηει απο το 2006, δεν ξερω για ποιο λογο αλλα το ξερω γιατι μου το ειπε μια φιλη μου που προλαβε στο τσακ πριν επικρατισει ο νομος και εκανε τον γαμο της σε ενα ξωκκλησι..

aggelomarios
09-10-11, 13:24
Νερό έχει ναι. Για κολυμπύθρα δεν ξέρω είναι η αλήθεια.. Επίσης απ'όσο ξέρω λειτουργεί μόνο όταν γιορτάζει. Δεν έχω ακούσει να γίνονται μυστήρια εκεί. Όσον αφορά τη μητρόπολη μας , δεν είναι ιδιαίτερα εξηπηρετική.. Είχα στείλει μέιλ πριν αρκετό καιρό για το αν μπορώ να κάνω βάπτιση την Σαρακοστή και ακόμα περιμένω απάντηση!

Απ'οτι ειδα εισαι απο το Βολο...προσφατα παντρευτηκε η ξαδερφη μου που ειναι απο εκει (ο γαμος εγινε σε ενα εκκλησακι στη Κατω Γατζεα και η δεξιωση στο Rivera εαν θυμαμαι καλα τα ονοματα) και ειχε συνατησει και αυτη διαφορα προβληματα...επειδη ο γαμπρος ειχε εναν πνευματικο απο την Πατμο και ηθελε να συμμετασχει στο μυστηριο του ειχε πει οτι η μητροπολη Δημητριαδος ειναι απο τις πλεον αυστηρες εαν οχι η πιο αυστηρη στην Ελλαδα και ακολουθει κατα γραμμα τις οδηγιες της Συνοδου της εκκλησιας...οποτε μαλλον ξεχασε το το ξωκκλησι:-(

μαργαριταρακι μου
09-10-11, 13:33
ισως να κανω λαθος, ετσι εχω ακουσει δεν ειμαι σιγουρη,εμεις την βαπτιση της κορης μας την καναμε σε ενα πολυ παλιο μοναστηρι και μαλιστα εξω.. ηταν ομως καλος ο παπας και ο μητροπολιτης που μας εκανε την χαρη..

aggelomarios
09-10-11, 13:44
Ολα ειναι θεμα μητροπολης...κι εγω εκανα τη βαφτιση της κορης μου πριν απο ενα μηνα σε εκκλησιτσα μεσα στο Παρκο Τριτση στο Ιλιον και ο ιδιος ο πατερ μας ρωτησε εαν θελαμε να κανουμε το μυστηριο εξω μιας και εκανε ζεστη και φυσικα δεχτηκαμε μιας και ο χωρος ηταν ειδυλλιακος;)

μαργαριταρακι μου
09-10-11, 14:26
ακριβως οπως τα λες ειναι.. αν ειναι παραξενος ο παπας.. αστα.. αν επιτρεπεται με τι θεμα ειχε να κανει η βαπτιση σας;;
καλο θα ειναι να μαζευω ιδεες..

v & a
09-10-11, 17:12
αμα εχεις μεσον ομως ολα γινονται.(ως συνηθως) εμεις βαφτισαμε σε εκκλησακι το οποιο ειναι κλειστο για το κοινο,δε ξερω καν αν το ανοιγουν πια, και αναλαβαμε να μεταφερουμε τη κολυμπηθρα απο τη μητροπολη εκει, και την αλλη μερα να τη παμε παλι στη θεση της. επισης αναλαβαμε να παμε και το νερο.

parents365
09-10-11, 17:29
αμα εχεις μεσον ομως ολα γινονται.(ως συνηθως) εμεις βαφτισαμε σε εκκλησακι το οποιο ειναι κλειστο για το κοινο,δε ξερω καν αν το ανοιγουν πια, και αναλαβαμε να μεταφερουμε τη κολυμπηθρα απο τη μητροπολη εκει, και την αλλη μερα να τη παμε παλι στη θεση της. επισης αναλαβαμε να παμε και το νερο.

κάπως έτσι θα πρέπει να κινηθείς και εσύ. Να πεις ότι αναλαμβάνεις όλα τα extra που χρειάζονται. Από κόστος μέχρι και μεταφορές και δώσε και κάτι τις παραπάνω στον πάτερ :)

v & a
09-10-11, 17:34
Κι εγω ετσι πιστευω.πηγαινε λεγοντας τους αυτα σαν δεδομενο πως τα αναλαμβανεις αν πραγματικα μπορεις να τα κανεις κ να τα κανονισεις, αυτοι για να τα κανουν θα πρεπει να πληρωσουν υπαλληλο η καποιον για να τα κανει κ να μη θελουν. αν και ετσι κ αλλιως θα πρεπει καποιος να καθαρισει την εκκλησια μετα κ πριν ειδικα αν δεν πολυανοιγει. ετσι το μονο που θα πρεπει να κανει ο παπας θα ναι να κανει εκει τη βαφτιση αμα παρει και κατιτις κ αυτος και ο νεοκορος/νεοκορη θα ναι πιο ευκολα τα πραματα...

μαργαριταρακι μου
09-10-11, 17:56
η δικια μας εκκλισια δεν ανοιγει σχεδον ποτε.. σε καμια βαφτιση ή γαμο που και που.. πληρωσαμε και εμεις το κατιτις μας σε πολλες μεριες η αληθεια ειναι.. μεχρι και να κοψουν τα χορτα απο το προαυλειο..
αλλα η δουλεια μας εγινε.. και μαλιστα τελεια..
επεξε και τον ρολο του οτι ο παπασ μας το "ετσουζε" λιγακι και ηθελε να τελειωνουμε να ακολουθησει η δεξιωση να πιει κανα ποτηρακι..

magda1710
09-10-11, 19:29
Αποφάσησα να πάω μες στη βδομάδα ( μάλλον αύριο ) μέχρι τη μητρόπολη. Απ'ότι κατάλαβα, το δικό μας είναι παρεκκλήσι και όχι ξωκκλήσι. Δεν ξέρω αν έχει καμιά διαφορά.. Αν δε γίνεται, λέω να βρω μια εκκλησία με ωραία θέα και που τουλάχιστον να είναι λίγο πιο γραφική από τη δικιά μας.. Θα σας γράψω τα νέα!

magda1710
09-10-11, 19:31
ακριβως οπως τα λες ειναι.. αν ειναι παραξενος ο παπας.. αστα.. αν επιτρεπεται με τι θεμα ειχε να κανει η βαπτιση σας;;
καλο θα ειναι να μαζευω ιδεες..
Ήμασταν ανάμεσα στα ηλιοτρόπια και τις φραουλίτσες, όμως καταλήξαμε στα ηλιοτρόπια! Θα παίξουμε με κίτρινο , φούξια και λιλά!

μαργαριταρακι μου
09-10-11, 20:02
με συγχωρεις για την ερωτηση αλλα γιατι 3 χρωματα? και εγω 3 σκεφτομουν αρχικα φουξια, ασπρο και λιλα.. αλλα μου ειπαν οτι "χτυπαει" καλητερα στο ματι 2 χρωματα και ετσι εβαλα ασπρο-φουξια.. εμεις ειχαμε παντου μαργαριτες λογο ονοματος.. ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ.. μπαλονια,μπομπονιερες,φαναρακια για τον διαδρομο της εκκλησιας,προσκλητηρια,λουλουδια.. ολα ηταν με μαργαριτες..

magda1710
09-10-11, 20:27
Το κυρίαρχο χρώμα σκέφτομαι να είναι το κίτρινο (ηλιοτρόπια βλέπεις:p) και το φούξια με το λιλά συμπληρωματικά. Δε θα έχουν δηλαδή την ίδια βαρύτητα! Επίσης θα είμαι πολύ λιτή στην ποσότητα των διακοσμητικών στοιχείων, οπότε λέω να παίξω λίγο με τα χρώματα. Αν καταλήγαμε τελικά στις φραουλίτσες, θα έβαζα κόκκινο με λαχανί, αλλά έχω τέλα με τα ηλιοτρόπια:roll:

missirlou
09-10-11, 20:40
αν το ξωκλησσι ανηκει σε χωρο που ανηκει στην εκκλησια επιτρεπεται, αλλιως δεν επιτρεπεται. Ολα ειναι και παλι θεμα χρηματων. Εγω εκανα τη βαφτιση σε ξωκλησσι και ουτε φανταζομουν οτι το συγκεκριμενο ξωκλησσι ανηκει σε εκκλησια.

peny
16-10-11, 14:26
Εμενα πάντως ο παπας ενώ έκανα τη βάφτιση σε ξωκλησσι δήλωσε ότι εγινε στην έκκλησια του χωριου. Μπορουν να το κανουν αλλά μπορει να μην θέλουν.
Εδώ σε έναν γάμο που τα παιδια ήθελαν να το κανουν στην εκκλησία της εταιρειας τους δεν δίστασαν οι παπαδες να ζητήσουν 3000 στην Μητρόπολη για να το επιτρέψουν!!! Αυτά έιναι τα κακα -καλα της επαρχίας μαθαίνονται όλα!!!!!

alex+dimis
27-05-12, 19:21
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα αν μπορούσε καποιος να με βοηθήσει!!! Θέλω να κάνω γάμο και βάπτιση σε ένα ξωκκλήσι, του Αγίου Θεωνά, που βρίσκετε στην Βουρβουρού στην Χαλκιδική. Μήπως γνωρίζει κάποιος το τηλέφωνο απο την ενορία του Αγίου Νικολάου που ανοίκει; Και το τηλέφωνο απο την Μητρόπολη Πολυγύρου; Και τι μπορω να κάνω για να μου επιτρέψουν να κάνω εκει;

giwta-la
30-05-12, 03:25
πλεον οι βαπτιση γινεται στη κεντρικη εκκλησια και οχι σε αλλες οπου ανηκουν σαυτην. ειναι νομος πλεον.,

eleanor
30-05-12, 08:09
πλεον δεν επιτρεπουν στα ξωκλησια, το ιδιο ισχυει και στην κρητη

tattoo
30-05-12, 08:26
Εμεις βρε κοριτσια θα βαπτισουμε την κορη μου στο εκκλησακι που βρισκεται στο σπιτι που νοικιαζουμε...ειναι ιδιωτικο και κανενα προβλημα δεν υπαρχει..την βαπτιση θα κανει ο παπας της ενοριας στην οποια ανηκει το εκκλησακι και για κολυμπηθρα θα παμε να την παρουμε εμεις και θα την γυρισουμε πισω...

misspigi
30-05-12, 09:37
το αν θα γινει μια βαπτιση σε ξωκλησι ή οχι εξαρταται απο την Μητροπολη και την απαγορευτικη εγκυκλιο που εχει βγαλει. δεν το απαγορευουν ολες οι Μητροπολεις. το γιατι γινεται αυτο ειναι λιγο περιπλοκο. δεν τιθεται θεμα χρηματων καθως πολλες φορες τα μυστηρια σε ξωκλησια ή κτηματα ειναι και πιο ακριβα. εχουν ομως σημειωθει απο κρουσματα κλοπων σε ιστορικα εκκλησακια μεχρι και καταστροφες στον περιβαλλοντα χωρο την ωρα του γαμου ή της βαπτισης. ακουγεται περιεργο αλλα ισχυει δυστυχως. καλο θα ηταν να απευθυνεστε στη Μητροπολη ουτως ωστε να γνωριζετε τις τυχον απαγορευσεις. παντως ειτε σε ξωκλησι ειτε σε ενορια το βασικο ειναι να γινει σωστα το μυστηριο. θεωρω οτι ολα τα αλλα ειναι σε δευτερη μοιρα.

vicky mou
06-06-12, 16:07
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τη διαφορά παρεκκλήσι με ξωκλήσι. Εμείς θέλουμε να κάνουμε τη βάπτιση στον Αγ. Νικόλαο Ραφήνας. Διάβασα κάπου ότι παλιά δε γίνονταν εκεί μυστήρια λόγω γειτνίασης με τον τότε πρωθυπουργό. Έχει ακούσει καμιά αν έχει αλλάξει κάτι;

THAGINOMAMA1
08-06-12, 15:07
καλημέρα.

Για να πάρει "αδειοδότηση" κάποιος ναός (άσχετα με τον χαρακτηρισμό του), θα πρέπει να έχει "καθαγιασμένη Αγία Τράπεζα"΄, ότι και άν σημαίνει αυτό (Τράπεζα όχι τράπεζα).

bebekia
08-06-12, 18:04
Καλησπέρα.Επί Χριστόδουλου αν δεν κάνω λάθος είχε αποφασίσει η εκκλησία ότι τα μυστήρια θα τελούνται μόνο σε εκκλησίες που έχουν κάποια συγκεκριμένη χωρητικότητα αλλά δεν θυμάμαι πόση!!!!Πλέον λοιπόν είναι θέμα του παπά αν θα κάνει το μυστήριο κ δεν ξέρω αν έχει να κάνει η απόφαση κ με κάποιον ανώτερο από αυτούς!!!!Πάντως ξέρω ότι αν ο παπάς είναι εντάξει κ μια χαρά άνθρωπος κάνει τα πάντα μια χαρά!!!!!!!!

THAGINOMAMA1
13-06-12, 14:23
Δεν έχω καταλάβει ακριβώς τη διαφορά παρεκκλήσι με ξωκλήσι. Εμείς θέλουμε να κάνουμε τη βάπτιση στον Αγ. Νικόλαο Ραφήνας. Διάβασα κάπου ότι παλιά δε γίνονταν εκεί μυστήρια λόγω γειτνίασης με τον τότε πρωθυπουργό. Έχει ακούσει καμιά αν έχει αλλάξει κάτι;

ΔΗΜΟΣ ΡΑΦΗΝΑΣ (Δημαρχιακό Κατάστημα) 22943 21001

ο αγ. νικόλαος δεν έχει τηλ. καταχωρημένο πουθενά στο ινερνετ. πάρε στον δήμο

λιονταρακι μου
04-03-14, 13:31
πλεον δεν επιτρεπουν στα ξωκλησια, το ιδιο ισχυει και στην κρητη

καλησπερα σας,θελοντας κ εμεις να βαφτισουμε το παιδακι μας σε ενα ξωκλησι της περιοχης μας,αρχικα πηραμε αρνητικη απαντηση απο τον παπα τησ ενοριας,ομως επειδη το ειχαμε ταξει κ το παιδι θα επαιρνε κ το ονομα του αγιου,πηγαμε στην μητροπολη οπου κ μασ ειπαν οτι απαγορευται να γινει στον προαυλιο χωρο και οτι αν γινει εντοσ στο εξωκλησι δεν υπαρχει κανενα θεμα κ πως εχει παρενοησει ο παπας τησ ενοριασ.απο την μητροπολη αμεσωσ τηλεφωνησαν στον πατερ οσο ημασταν παροντεσ κ του ειπαν οτι εχει κανει λαθος κ θα ερθει το ζευγαρι να κανονισετε!!οποτε ψαχτειτε προτου το αποκλεισετε τελειωσ.

LA LATINA
04-03-14, 15:37
Μια χαρά βαφτίζουν και σε ξωκλήσια....... και σε αυλές αυτών όταν δεν έχει χώρο μέσα! Ψαχτείτε καλά.

gorgina.th
05-03-14, 08:11
Κοιτάχτε κορίτσια αυτό είναι θέμα..
Οντως οι Μητροπόλεις έχουν απαγορεύσει να γίνονται γάμοι και βαπτίσια σε εκκλησάκια πχ κτημάτων ή άλλα ξωκλήσια.
Προφανώς για να παίρνουν τα λεφτά από τα μυστήρια οι Ενορίες άρα οι Μητροπόλεις και να μην πηγαίνουν σε ξωκλήσια που έχουν συνήθως συνταξιούχους ιερείς.