PDA

Επιστροφή στο Forum : πρώτη φορά εξωσωματικη

GENNIE
10-10-11, 01:07
καλησπέρα σε όλες και όλους
είμαι νέο μέλος αλλα εδώ και καιρό διαβάζω διάφορα όσον αφορά την διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης
έχω ξεκινήσει ήδη τις απαραίτητες εξετάσεις έκανα δύο χειρουργεία ( πλαστική αριστερής σάλπιγγας ) - ( αφαίρεση αριστερής υδροσάλπιγγας )
και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις παρενέργειες των φαρμάκων υπάρχει τελικά θέμα ή όχι
ευχαριστώ:p:p:p

newbie G
10-10-11, 07:59
καλησπέρα σε όλες και όλους
είμαι νέο μέλος αλλα εδώ και καιρό διαβάζω διάφορα όσον αφορά την διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης
έχω ξεκινήσει ήδη τις απαραίτητες εξετάσεις έκανα δύο χειρουργεία ( πλαστική αριστερής σάλπιγγας ) - ( αφαίρεση αριστερής υδροσάλπιγγας )
και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τις παρενέργειες των φαρμάκων υπάρχει τελικά θέμα ή όχι
ευχαριστώ:p:p:p

Εξαρτάται πώς τις εννοείς τις παρενέργειες. Αν μιλάς για το παρόν, κάποιες κοπέλες πρήζονται γιατί παθαίνουν υπερδιέγερση, άλλες έχουν εκνευρισμό/εξάψεις/πονοκεφάλους, αλλά αυτά είναι μέσα στο πρόγραμμα. Οι πραγματικές παρενέργειες των ορμονών που παίρνουμε ίσως εμφανιστούν μετά από πολλά χρόνια, αν και θεωρητικά τα φάρμακα είναι νέας γενιάς και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου. Εύχομαι να μη χρειαστείς δεύτερη.

ΒΑΣΠΑΠ
26-10-11, 15:32
Ξεκινάω εξωσωματικη για 1η εύχομαι και τελευταία φορά, και διαβάζω συνέχεια για το βραχύ και το μακρύ πρωτόκολλο, εγώ όμως, όπως μόλις πληροφορήθηκα απο το κέντρο που συνεργάζομαι, θα ακολουθήσω το πρωτόκολλο της κλομιφαινης,:?: τι είναι αυτό? το εχει ακολουθήσει κάποια κοπέλα? είχε επιτυχία? να συμπληρώσω ότι έχω ένα παιδί ήδη, μια σαλπιγγα, είμαι 37 χρόνων και οι οωθηκες μου είναι ¨γερασμένες¨......αυτά!!! Εάν κάποια κοπέλα κάτι ξέρει, τα φώτα της παρακαλώ! Ευχαριστώ

ΒΑΣΠΑΠ
30-10-11, 18:03
Κανείς δεν ξέρει το συγκεκριμένο πρωτόκολλο;; Ελπίζω να μην είμαι η μονη που το έχει ακολουθήσει ποτέ!!!

newbie G
30-10-11, 19:12
Κανείς δεν ξέρει το συγκεκριμένο πρωτόκολλο;; Ελπίζω να μην είμαι η μονη που το έχει ακολουθήσει ποτέ!!!

Διάβασε εδώ: http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=25787

ΒΑΣΠΑΠ
30-10-11, 23:49
Ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσεις, όμως δυστυχώς το θέμα μου δεν είναι μόνο τα κλομιφεν, αλλα ΟΛΟ το πρωτόκολλο, δηλ. Οι ενέσεις merional, cetrotide, κτλ που κανείς ενώ έχεις πάρει clomiphene για την δημιουργία ωοθηλακιων και την επίτευξη της εξωσωματικης... Εγώ κλομιφαινη έχω ξαναπάρει για σπερματεγχυση, δεν το έχω ξανακούσει όμως για εξωσωματικη!!

newbie G
31-10-11, 07:55
Δεν υπάρχει πρωτόκολλο κλομιφαίνης έτσι όπως το εννοείς. Κάθε γιατρός συνταγογραφεί φάρμακα ανάλογα με την περίπτωση. Ρώτα το γιατρό σου για ποιο λόγο σου προτείνει τον συγκεκριμένο συνδυασμό. Εγώ merional είχα κάνει στη σπερματέγχυση.

Evmina
07-11-11, 23:17
Κοριτσια γεια σας. Εχει κανει καποια απο εσας ενεσεις puregon για βραχυ πρωτοκολλο εξωσωματικης? Θα κανω για πρωτη φορα ξωσωματικη και ανησυχω μην φουσκωσω.
Ευχαριστω

efi31
08-11-11, 00:25
Κοριτσια γεια σας. Εχει κανει καποια απο εσας ενεσεις puregon για βραχυ πρωτοκολλο εξωσωματικης? Θα κανω για πρωτη φορα ξωσωματικη και ανησυχω μην φουσκωσω.
Ευχαριστω
Καλησπερα Evmina......Εχω κανει ενεσεις puregon για το βραχυ πρωτοκολλο,ολα πηγαν πολυ καλα,δεν πρηστηκα δεν φουσκωσα,οχι λαθος,φουσκωσα αλλα οχι απο τα φαρμακα αλλα απο την εγκυμοσυνη...Καλη επιτυχια σου ευχομαι.:D

newbie G
08-11-11, 10:16
Ευχαριστω

Kι εγώ την πρώτη φορά (αν και μακρύ πρωτόκολλο) puregon είχα κάνει. Δεν πρήστηκα καθολου κι έπαιρνα και τη μέγιστη δόση.

bobonela
08-11-11, 10:48
Kαλημέρα κορίτσια,
ήθελα να ρωτήσω αν καμία έχει κάνει εξωσωματική σε φυσικό κύκλο με μικρογονιμοποίηση στο Μαστρομηνά ? Είχα κάνει μία ωοληψία σε άλλο κέντρο, αλλά δεν γονιμοποιήθηκε καλά το ωάριο, οπότε δεν έγινε εμβρυομεταφορά. Τώρα πήγα στο Μαστρομηνά. Πώς το βλέπετε?? Θα πετρύχει ή μήπως θα με αγνοήσουν για να κάνω εξωσωματική με φάρμακα τον άλλο μήνα.....???
Ευχαριστώ

χανια 2011
07-01-12, 15:51
γεια σας κοριτσια. θελω την βοηθεια σας αν ξερετε.
εχω ξεκινησει για πρωτη φορα κ εγω, με 19 η Ε2 ,κανοντας λοιπον 17 ενεσεις GONAPERTIL,[καταστολη ωαριων],μετρησα Ε2, κ ειχε κατεβει 5. ο γιατροσ μου μου ειπε να προσθεσω κ την MENOPUR ,για να αρχισει η διεγερση των ωοθηκων. φοβαμε πολυ οτι πανε ολα χαμενα με τετοια Ε2.εσεις τι λετε???
εχει καμμια σας παρομοια μοναδα Ε2??

αμαρρυλίδα
07-01-12, 23:26
χανια καλη κ ευτυχισμενη χρονια.......

εγω εχω κανει εξωσωμτικη κ τωρα περιμενω αποτελεσματα.
τις τιμες απτις ορμονες δεν μου τις ελεγε η γιατρος απλα ελεγε αν ηταν καλες η οχι κ ρυθμιζε αναλογα κ αυτα που επερνα,τι να πω της εχω κ εμπιστοσυνη.τωρα θα δειξει ο καιρος.

καλη επιτυχια

χανια 2011
13-01-12, 23:21
σου ευχομαι ολοψυχα να ειναι θετικη η απαντηση!
κανε κουραγιο κ τελειωνεις!!!!
μηπως θυμασε ποσο ηταν η Ε2 οταν εγινε η εμβρυομεταφορα???
θα με βοηθησεισ πολυ αν μου πεις.

αμαρρυλίδα
14-01-12, 00:33
χανια οπως ειπα δεν μου λεγανε τις τιμες.μονο καπια στιγμη μου ειπαν για την προγεστερονη γιατι ειχε ανεβει κ μου ειπε για να μου εξηγησει γιατι καναμε μονο ωοληψια κ αυτο το μηνα μεταφορα.οποτε αν ηταν κατι ασχημο φανταζομαι θα μου ελεγε γιατι να σε βαλει σε αυτη τη διαδικασια κ να ρυσκαρει κ αυτος?!!!!!!?
εχεις αμφιβολιες για κατι?
μην στεναχωριεσαι θα τα ρυθμισει ο γιατρος ολα.βεβαι δεν ξερω απο τιμες!

!!!!!!!ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΧΑΝΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!

χανια 2011
14-01-12, 22:00
δεν εχω κ πολυ εμπιστοσυνη στο γιατρο , γιατι ειναι νοσοκομειο κ γινετε χαμοσ εκει.
δεν ασχολειτε κανεις μαζι σου.μακαρι να κανω λαθος!!!!!

kathi
15-01-12, 22:13
χανια καλη κ ευτυχισμενη χρονια.......

εγω εχω κανει εξωσωμτικη κ τωρα περιμενω αποτελεσματα.
τις τιμες απτις ορμονες δεν μου τις ελεγε η γιατρος απλα ελεγε αν ηταν καλες η οχι κ ρυθμιζε αναλογα κ αυτα που επερνα,τι να πω της εχω κ εμπιστοσυνη.τωρα θα δειξει ο καιρος.

καλη επιτυχια

αμαρρυλιδα, καλη επιτυχια να εχεις και καλα αποτελεσματα.......θα περιμενουμε τα ευχαριστα!!!!!!

kathi
18-01-12, 21:14
λοιπον, σημερα εκανα την σαλπιγγογραφια και βγηκε οκ, αυριο εχουμε ραντεβου για σπερμοδιαγραμμα στο ικα, και επιτελους βρηκα και το εντυπο παραπομπης για την επιτροπη ,την μαζευω την χαρτουρα σιγα σιγα....

lizaki.
18-01-12, 22:16
kalispera koritsia tha ithela na sas rotiso sxetika me tin eksosomatikh gonimopoiish me katepsigmena embrua an gnorizei kapoia na me boithisei pos ginetai i oli diadikasia kai ti farmaka prepei na paro pali puregon kai tetoia i pio elafria?kai an to pas me fusiko kuklo?

kathi
18-01-12, 22:40
kalispera koritsia tha ithela na sas rotiso sxetika me tin eksosomatikh gonimopoiish me katepsigmena embrua an gnorizei kapoia na me boithisei pos ginetai i oli diadikasia kai ti farmaka prepei na paro pali puregon kai tetoia i pio elafria?kai an to pas me fusiko kuklo?

εγω απο αυτα δεν γνωριζω τιποτα, δεν εχω φτασει ακομα εκει , τωρα ξεκιναω την 1η. παρ΄ολα αυτα καλη επιτυχια σε οτι κανεις.....

αμαρρυλίδα
18-01-12, 23:22

λιζακι καλη σου επιτυχια κ μακαρι να νιωσεις συντομα τι θα πει ευτυχια...........
πηγαινεις κανονικα χαπια παιρνεις προγεστερονη κ οιστραδιολη κ γινεται υπερηχογραφικος ελεγχος ενδομητριου,μολις ο γιατρος κρινει πως εχει μεγαλωσει οσο πρεπει αποψυγει τα εμβρυα κ σε 3-5 μερες πηγαινεις κ πολυ απλα στα τοποθετουν μετα απο συνενοηση για το ποσα.μετα ξεκουραση κ προσοχη.σε 13 μερες κανεις χοριακη κ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:D;):lol:

leuta
19-01-12, 09:53
Να ρωτήσω και γω κάτι?:D Μου είπαν ότι μόλις μου ρθει περίοδος θα πάω τη 2η μέρα να κάνω εξετάσεις και την 3η μία ένεση, Αν πέσει σκ τι γίνεται?
Επίσης υπάρχει περίπτωση να μην εχουν ανταπόκριση τα φάρμακα και να μην υπάρξει ωορηξία?

Ευχαριστώ ;)

leuta
19-01-12, 09:56
εγω απο αυτα δεν γνωριζω τιποτα, δεν εχω φτασει ακομα εκει , τωρα ξεκιναω την 1η. παρ΄ολα αυτα καλη επιτυχια σε οτι κανεις.....

Καλή επιτυχία! Και γω ξεκινώ την 1η μου προσπάθεια! Ας πάνε όλα καλά για όλες τις κοπέλες!

alexele
19-01-12, 10:10
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
LEUTA ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝΕ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΟΡΙΑ (ΚΟΙΛΙΑ Ή ΜΠΡΑΤΣΟ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΆΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΚΙ' ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΞΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ!

kathi
19-01-12, 20:46
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
LEUTA ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΣΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝΕ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΟΡΙΑ (ΚΟΙΛΙΑ Ή ΜΠΡΑΤΣΟ) ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΆΝΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. ΚΙ' ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΞΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ!

ευκολα γινονται ολα απο την στιγμη που εχεις τις ενεσεις στο χερι σου να τις κανεις, εγω απο την περασμενη βδομαδα τρεχω και ακομα δεν μπορω να ξεκινησω τιποτα,τον μηνα τον εχασα, βλεπεις επεσα πανω στις αλλαγες με τα ταμεια.....

lizaki.
22-01-12, 21:26
euxaristo polu gia tin apantisi sou tha thela na se rotiso kiolas auti i methodos me tin dikia sou empeiria ean to exeis kanei kai esu,exei tis idies pithanotites me tin eksosomatikh me kanonika embrua i peftoune logo tou oti einai katepsigmena???

thxerh
26-02-14, 21:38
καλησπέρα.θα σας παραθεσω και τη δικη μου εμπειρια οσον αφορα στο θεμα εξωσωματικης.

christine!!
26-03-14, 18:05
einai i proti fora pou kano eksosomatiki sto panepistimiako larisas. tin paraskeui pao gia oolipsia kserei kapia kopela tin diadikasia? poso ponaei? o fobos mou den perigrafete...

smamy
26-03-14, 18:57
einai i proti fora pou kano eksosomatiki sto panepistimiako larisas. tin paraskeui pao gia oolipsia kserei kapia kopela tin diadikasia? poso ponaei? o fobos mou den perigrafete...

καλή μου, μη φοβάσαι! Θα σου κάνουν μέθη και δεν θα καταλάβεις τίποτα! Να μη φας το πρωί ούτε υγρά, θα σε κοιμήσουν, κι όταν ξυπνήσεις ίσως έχεις λίγα πονάκια και ίσως λίγο αιματάκι (εγώ δεν είχα τίποτα από τα δυο).
Σου εύχομαι πολλά και καλά αβγουλάκια. Και το πιο σημαντικό: καλή γονιμοποίηση και φυσικά εμφύτευση!

christine!!
26-03-14, 19:55
smamy se euxaristo para poli makari na pane ola kala.. mou exoun pei oti ginete methi se ola ta kentra eksosomatikis alla den isxiei to idio sto nos larisas gi auto fovame toso :( den tha antekso an einai megaliteros o ponos apo tin salpigkografia stin ipoia ta ida ola :-?

rakoynitsa9-10-2011
26-03-14, 21:14
smamy se euxaristo para poli makari na pane ola kala.. mou exoun pei oti ginete methi se ola ta kentra eksosomatikis alla den isxiei to idio sto nos larisas gi auto fovame toso :( den tha antekso an einai megaliteros o ponos apo tin salpigkografia stin ipoia ta ida ola :-?
καλησπερα christine ευχομαι να σου πανε ολα καλα κ γρηγορα να γινεις μανουλα.εγω εκανα 3 σπερματενχυσεις σε φυσικο κυκλο στο πανεπιστημιακο νοσοκ. αποτυχημενες..ελεγα φταιει ο γιατρος γιατι ηταν τα πραγματα οτι να'ναι.μονο η μαια ειναι πολλη καλη πριν λιγες μερες πηγα αθηνα παλι για σπερμ. αλλα με ορμονες κ παλι αποτυχια...τωρα θα αφησω 2 κυκλος κ μετα θα παω για εξωσ.παλι στο πανεπ. κ εγω τρεμω την ωοληψια!!!!αλλα φοβαμαι την μεθη θα ζητησω ξυπνια να ειμαι πιο πολλη απο σαλπιγγ. δεν θα ποναει!!!!εκανες ενεσεις?ειχες καμια παρενεργεια?ο γιατρος σου καλος ειναι??

christine!!
26-03-14, 22:14
rakoynitsa kano enesis k tora gia tin eksosomatiki k ekana k stin spermatexisi.. den exo mexri stigmis kamia parenergia. den exoun anesthisiologo stin monada ka ginete mia methi pou se zalizei ligo den se kimizei katholou.. protimo na koimitho para na eimai ksipnia k na ponao alla den ginete allios. oso gia ton giatro vlepo oti einai ligo ston kosmo tou alla einai kalos prin 8 xronia ekane didima mia ksaderfi mou ston ntaf... esi se pion pigenes? i spermatexisi sketi apotixia den me poli proseksan na po tin alitheia eprepe na ginei 10 to proi k mou tin ekanan 1.30 to mesimeri. kamia den exei kanei oolipsia sto panep. larisas na mas pei???????

rakoynitsa9-10-2011
26-03-14, 23:03
rakoynitsa kano enesis k tora gia tin eksosomatiki k ekana k stin spermatexisi.. den exo mexri stigmis kamia parenergia. den exoun anesthisiologo stin monada ka ginete mia methi pou se zalizei ligo den se kimizei katholou.. protimo na koimitho para na eimai ksipnia k na ponao alla den ginete allios. oso gia ton giatro vlepo oti einai ligo ston kosmo tou alla einai kalos prin 8 xronia ekane didima mia ksaderfi mou ston ntaf... esi se pion pigenes? i spermatexisi sketi apotixia den me poli proseksan na po tin alitheia eprepe na ginei 10 to proi k mou tin ekanan 1.30 to mesimeri. kamia den exei kanei oolipsia sto panep. larisas na mas pei???????

κ εγω στον νταφ.!!!!!!!ετσι λενε ειναι καλος κ εχει πολλη κοσμο.τα ιδια κ εγω με τις σπερμ. αντι στις 10 ερχοταν στης 1!!!!!!ρωτησα τωρα μια φιλη που εκανε..σαν μεθυσμενη ηταν κ παλι πονουσε!!θα προσπαθησω να μην κανω τιποτα.κ εγω πεθανα στην σαλπιγγ. εχουμε πολλα κοινα!!να σε ρωτησω..μετα απο ποσο καιρο απο την σπερμ. ξεκινησες για εξωσ.?αααχ!!!τι να κανουμε!!!!υπομονη!!

christine!!
26-03-14, 23:17
den tin glitonoume me tipota!!!!! perase mia periodos k stin deuteri arxisa gia eksosomatiki 2 mines diladi.oso pio grigora ginete giati akouo k kopeles pou prospathoun xronia.. exo k tin deksia salpigka kleisti (idrosalpigka) k oligospermia. pali ston ntaf tha pas? leo mipos me voithisi pou eimai k 27 eton!! kali mas epitixia

rakoynitsa9-10-2011
26-03-14, 23:44
den tin glitonoume me tipota!!!!! perase mia periodos k stin deuteri arxisa gia eksosomatiki 2 mines diladi.oso pio grigora ginete giati akouo k kopeles pou prospathoun xronia.. exo k tin deksia salpigka kleisti (idrosalpigka) k oligospermia. pali ston ntaf tha pas? leo mipos me voithisi pou eimai k 27 eton!! kali mas epitixia

αυτη η γνωστη μου με μια σαλπιγγα εκανε εξωσ. κ με την πρωτη φορα εκανε διδυμα!!!!!!!σου ευχομαι οοοολα να πανε καλα κ σε λιγες μερες να παρεις μια τεραστια χοριακη!!!ναι..δυστυχως παλι εκει θα παω..ισως μας προσεξει καλυτερα τωρα.παντως στης σπερμ....δεν ειδα φως!!!!εσυ εισαι κ μικρουλα..ολα καλα θα πανε!!!!!σε περιμενω την παρασκευη να μου πεις νεα!!!!!!!!!καλη επιτυχεια!!!:p

christine!!
27-03-14, 00:08
se euxaristo para poli gia tis euxes k tis plirofories k se esena euxomai gero i gera mora ;) tha sas po nea tin paraskeui.. kalinixta

christine!!
28-03-14, 19:46
loipon simera ekana tin proti mou oolipsia k elpizo k teleutea. imoun stis 8.30 to proi sto panep.nosok. larisas mou edosan 2 ipotheta na ta valo sto ortho k ksaplosa perimenontas... kai perimenontas... apo tis 9.30 pou itan na me paroun me piran gia tin oolipsia stis 12 para. akouga tous xtipous tis kardias mou apo ton fovo mou. o giatros mou den mporo na po mesa sto xamogelo na mou leei oti einai ola ok den tha poneso k oi mees poli kales i mia voithouse ton giatro k i alli mou kratouse to xeri. ponos ipirxe alla itan sintomos k ipofertos ekei pou eniotha oti den antexo allo teleiose apo 11 oothiilakia vgalame 9 oaria. eixa ligo emoragia meta k etsi topothetisan gazes me ston kolpo k perimena 3.5 ores na mou tis vgaloun na teleiosoun k 2 orous k na figo. perimeno me poli agonia na do posa oaria gonimopoiithikan aurio proi tha ksero :roll:

rakoynitsa9-10-2011
28-03-14, 20:58
loipon simera ekana tin proti mou oolipsia k elpizo k teleutea. imoun stis 8.30 to proi sto panep.nosok. larisas mou edosan 2 ipotheta na ta valo sto ortho k ksaplosa perimenontas... kai perimenontas... apo tis 9.30 pou itan na me paroun me piran gia tin oolipsia stis 12 para. akouga tous xtipous tis kardias mou apo ton fovo mou. o giatros mou den mporo na po mesa sto xamogelo na mou leei oti einai ola ok den tha poneso k oi mees poli kales i mia voithouse ton giatro k i alli mou kratouse to xeri. ponos ipirxe alla itan sintomos k ipofertos ekei pou eniotha oti den antexo allo teleiose apo 11 oothiilakia vgalame 9 oaria. eixa ligo emoragia meta k etsi topothetisan gazes me ston kolpo k perimena 3.5 ores na mou tis vgaloun na teleiosoun k 2 orous k na figo. perimeno me poli agonia na do posa oaria gonimopoiithikan aurio proi tha ksero :roll:
μπραβο κοριτσι μου!!!!σου ευχομαι να οτι καλυτερο!!!!μου δινεις κ εμενα θαρρος που φοβαμαι τοοοσο πολλη!!σου εκαναν τελικα μεθη?

christine!!
28-03-14, 21:20
se euxaristo para poli ksekina den einai tipota tha perasei, k oti theleis tha me rotas :D tha sou po k deutera pos itan i emvriometafora an ola pane kala me ta oaria mou. nai ipotithete oti mou ekanan ligo min fantastis gia ena lepto zalistika. san na min egine!!!

gorgina.th
29-03-14, 16:08
Καλή επιτυχία! Και γω ξεκινώ την 1η μου προσπάθεια! Ας πάνε όλα καλά για όλες τις κοπέλες!
Το εύχομαι κι εγω επίσης !

onia
01-04-14, 18:25
Καλησπέρα κορίτσια!! εύχομαι σε όλες μας καλή επιτυχία..:grin:Εγώ βρίσκομαι στην 6η μέρα της φάσης της καταστολής με ενέσεις arvecap, ακολουθώντας το μακρύ πρρωτόκολλο. Θα κάνω εξωσωματική στο ΠΑΓΝΗ του Ηρακλείου Κρήτης. Είναι καμιά απο εσάς που ξεκινάει τώρα κι αυτή?

Minnie17
04-04-14, 13:07
Καλησπέρα κορίτσια!Η κολλητή μου ψάχνει για εξωσωματική γονιμοποιήση και γενικά έχουμε ακούσει πολλά, πάνω σε αυτό τον τομέα. Έχω ακούσει το ιατρικό κέντρο Ακεσω και συγεκριμένα τον κο Τσιριγώτη ως έναν πολύ καλό γυναικολόγο για εξωσωματική γονιμοποίηση. Έχει καμία σας κάποια εμπειρία με αυτό τον γιατρό, να μου μοιραστεί την εμπειρία της; Το site του είναι αυτό http://www.mtsirigotis.gr

aloha
04-04-14, 14:31
καλησπέρα είχαμε πάει με τη γυναίκα μου πριν μερικά χρόνια στον Τσιριγώτη, πολύ καλός επαγγελματίας και καλός άνθρωπος, τον συστήνω ανεπιφύλακτα για την κολλητή σου. Έχουμε ένα πανέμορφο υγιέστατο αγοράκι!

christine!!
11-04-14, 19:59
koritsia i proti mou prospathia apetixe xoriaki simera arnitiki euxomai se oles sas mesa apo tin kardia mou na ta kataferete me tin proti :D isos eimai tixeri tin epomeni fora

Minnie17
12-04-14, 14:36
Σου ευχομαι ολοψυχα η επομενη να ειναι τυχερη και να παρεις χαρμοσυνα νεα!!!!

christine!!
28-04-14, 17:31
eixaristo para poli sou euxome oti epithimeis k se oles sas koritsia... ton allo mina pao gia tin deuteri oolipsia.. emvriometafora an ola pane kala k vlepoume

Λιζα Σπυρος
07-06-14, 11:55
Μένω στην Αθήνα και με βολεύει να κάνω εξωσωματική λόγω δουλειάς τον Αύγουστο.
Είδα ότι μια μονάδα στα Χανιά είναι ανοιχτή τον Αύγουστο!!
Μπήκα στο site τους και είδα ότι θέλουν 1300 eur.
Έχει κανείς από σας καμία εμπειρία σε αυτό το κέντρο;
To good to be true...!!!

efaki27
27-06-14, 17:55
καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. γράφω πρώτη φορά.διαβάζοντας τα μνμ σας παίρνω δύναμη και κουράγιο. μπράβο σας και ευχαριστώ όλες σας. ετοιμάζομαι για την πρώτη μου εξωσωματική και συγκεκριμένα μικρογονιμοποίηση λόγο σοβαρής ολιγοασπερμίας. θα την κάνω στο new... θεσσαλονίκης. τώρα είμαι στην διαδικασία της χαρτούρας για την επιτροπή, περιμένω να αδιαθετήσω για να δούμε τα οωθυλάκια μου και πια θεραπεία θα ακολουθήσω...όσον αφορά το σπέρμα, εάν βρεθεί υγιή θα το αποψύξουμε αλλιώς πάμε για βιοψία...και ο θεός βοήθος!

jorgita.p
27-06-14, 22:13
καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. γράφω πρώτη φορά.διαβάζοντας τα μνμ σας παίρνω δύναμη και κουράγιο. μπράβο σας και ευχαριστώ όλες σας. ετοιμάζομαι για την πρώτη μου εξωσωματική και συγκεκριμένα μικρογονιμοποίηση λόγο σοβαρής ολιγοασπερμίας. θα την κάνω στο new... θεσσαλονίκης. τώρα είμαι στην διαδικασία της χαρτούρας για την επιτροπή, περιμένω να αδιαθετήσω για να δούμε τα οωθυλάκια μου και πια θεραπεία θα ακολουθήσω...όσον αφορά το σπέρμα, εάν βρεθεί υγιή θα το αποψύξουμε αλλιώς πάμε για βιοψία...και ο θεός βοήθος!

καλησπερα!καλη επιτυχια να ευχηθω κ εγω!κ εγω για την πρωτη εξωσωματικη προετοιμαζομαι!την αλλη εβδομαδα περιμενω να αδιαθετησω κ να ξεκινησω με τισ ενεσεις.ευχομαι να πανε ολα καλα!εχουμε πολυ καλη παρεα στο parents cafe.gr αν θες να ρωτησεις τις αποριες σου.οι κοπελες ειναι πολυ καλες κ θα σε βοηθησουν πολυ!

efaki27
28-06-14, 13:03
ευχαριστώ τζορτζίτα, διαβάζοντας τις ιστορίες της καθεμιάς νιώθω οτι είμαστε φίλες....καλή επιτυχία και σε σένα,περιμένω νέα σου!