PDA

Επιστροφή στο Forum : Mυκητες και Αντιβιωτικα

mairy_lou
15-10-11, 01:27
Καλησπερα και συγχωρεστε με ενα το θεμα υπαρχει ηδη στο φορουμ! Απλα χρειαζομαι καποιον να με βοηθησει!! Η ιστορια μου παει αρκετους μηνες πριν αλλα εγω θα μεινω στην ουσια..Απο μια ουρολοιμωξη προ 8μηνου και απο τα πολλα αντιβιωτικα που μου χορηγηθηκαν μου δημιουργηθηκαν επιμονοι μυκητες, και οι μυκητες κολπιτιδα..ξεκινησα την θεραπεια μ για τους μυκητες με χαπια και canesten υποθετα και EVA BIOLACT σαν βοηθητικα αλλα μετα τα απολεσματα του ΠΑΠ που εδειξε την κολπιτιδα μ ξανα εγραψε flagyl...και αυτο αντιβιωση δεν ειναι ρε κοριτσια?? δεν θα επιδυνωει παλι τους μυκητες??????? Εδω να κανω μια παρενθεση και να προσθεσω οτι 3 διαφορετικα αντιβιωτικα τα πηρα στην αρχη αρχη διοτι η καλλιεργεια κολπικου, μου εβγαλε και ουρεοπλασμα!! το οποιο δεν εφευγε κ ετσι συνεχισε να μου χορηγει αντιβιωση αυτη..Αφηστε, ενα χαλι και ενα μεγαλο μπερδεμα που με ταλαιπωρει εδω και σχεδον ενα χρονο! αν υπαρχει καποια που ενδιαφερετε να με βοηθησει, θα δεχτω ευχαριστως την βοηθεια της..

tzini
15-10-11, 01:42
για τα φαρμακα που λες δεν ξερω.
γνωριζω ομως οτι αν καταναλωνεις γιαουρτι (μαζι με την αντιβιωση εννοω) εμποδιζει την αναπτυξη του μυκητα.
εχω ακουσει οτι κυκλοφορουν κ κατι καψουλες που περνεις μαζι με την αντιβιωση, για αυτο το λογο. για ρωτα τον ντοκτορ σου.

ξερω απο κοντινο μου προσωπο, οτι η ουρολοιμωξη ειναι μανικι.
περαστικα ευχομαι.

mairy_lou
15-10-11, 01:46
Σ ευχαριστω πολυ ! ναι παιρνω και PROLIFE συμπληρωματα διοτι δυστυχως με το γιαουρτι δεν τα παω και πολυ καλα..ελπιζω να τελειωσει συντομα ολο αυτο, οποια τραβαει περιπου τα ιδια, καταλαβαινει !!!! :(

MeLi.k
15-10-11, 02:06
εγω θα σου προτεινω πλυσεις με χαμομηλακι που κ ανακουφιζει αλλα κ βοηθαει..επισης γιαουρτακι κολπικα κ πλυσεις εξωτερικα...μια φορα την επαθα κ με βοηθησαν αυτα κ μονο 1 υποθετο travogen νομιζω λεγεται, μου ειπε η φαρμακοποιος ενα θα παρεις κ τελος..ε μια μερα κοντεψα να παρω φωτια απο το υποθετο ηταν πολυ δυνατο αλλα δεν ξανα ειχα προβλημα..βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη..

margi
15-10-11, 15:02
Εγώ θα σε απογοητεύσω, χωρίς να το θέλω. Θα σου πω να οπλιστείς με δύναμη και υπομονή, γιατί οι παλιομύκητες είναι πολύ επίμονοι τελικά. Ταλαιπωριέμαι χρόνια τώρα και το τελευταίο 4μηνο τα έχω δει όλα, μετά από θεραπεία που έκανα με τα canesten. Ti το ήθελα, γμτ;;Από τότε όλο ενοχλήσεις έχω. Κι όχι τίποτα άλλο....Προσπαθώ και για παιδί και τώρα είμαι στην 10η μέρα, με έχουν πιάσει πάλι φαγούρες κα ιδεν ξέρω τι να κάνω. Ούτε προσπάθειες θέλω να κάνω ούτε όμως και να σταματήσω.
Για να επανέλθω στο δικό σου θέμα, αν δεν προσπαθείς για μωρό εγώ θα σου έλεγα να ξανακάνεις μία τελευταία θεραεπία ( όχι κανεστεν!) και μετά προσπάθησε με φυσικές λύσεις ( πχ. lactal) να επαναφέρεις τη φυσιολογική σου χλωρίδα που έχει σίγουρα διαταραχθεί.

margi
15-10-11, 15:04
εγω θα σου προτεινω πλυσεις με χαμομηλακι που κ ανακουφιζει αλλα κ βοηθαει..επισης γιαουρτακι κολπικα κ πλυσεις εξωτερικα...μια φορα την επαθα κ με βοηθησαν αυτα κ μονο 1 υποθετο travogen νομιζω λεγεται, μου ειπε η φαρμακοποιος ενα θα παρεις κ τελος..ε μια μερα κοντεψα να παρω φωτια απο το υποθετο ηταν πολυ δυνατο αλλα δεν ξανα ειχα προβλημα..βεβαια καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.. Εξήγησέ μας λίγο πώς γίνεται αυτό!:p

Κατερινα 1989
15-10-11, 15:23
Καλησπερα..ισως να μην ειναι μονο μυκητες...ναναι και βακτηρια μαζι...οπως και ναχει ομως..... παιρνεις αντιβιωση και τρως πολλα γιαουρτια..αλλιως παιρνεισ καποιο υποκαταστατο αν δεν σαρεσουν...επισης κατι που δε λενε οι γυναικολογοι αν και θα επρεπε...πριν τηνα ντιβιωση παντα ενα χαπι για μηκυτες.....ULTRA LEVURE λεγεται....καψουλα ειναι.....μιση ωρα πριν την αντιβιωση το παιρνεις και με αδειο στομαχι..... παρτο οπωσδηποτε...ετσι μειωνεται η περιπτωση απο αντιβιωση να παθεισ κολπικη μυκητιαση..

ταχω κανει και εγω αυτα που σου λεω....και ειχε αποτελεσμα

Κατερινα 1989
15-10-11, 15:28
επισης με βοηθησε και ενα ειδικο αφρολουτρο με εκχυλισμα χαμομηλιου..μου το προτεινε η θεια μ,που εχει φαρμακειο...λεγεται tol velvet... παρε αυτο π λεει με εκχυλισμα χαμομηλιου για το σωμα και ευαισθητη περιοχη..ετσι γραφει πανω

mairy_lou
15-10-11, 16:51
Κοτιτσακια μου σας ευχαριστω ολες πολυ !!!εχω μπλεξει μυκητες, ουρεοπλασμα , κολπιτιδες, ολα μαζι ενα ''παρτυ'' γινεται εκει κατω!! πραγματικα περα για περα ενοχλητικο, σας καταλαβαινω ολες οσες περνατε τα ιδια!!! Ελπιζω στο επαναληπτικο μου ΠΑΠ επειτα απο 6 μηνες να εχουν φυγει ΟΛΑ!! Και υστερα απο καποιο διαστημα να αρχισω να το σκεφτομαι και για μωρακι.. :-D Απο φαγουρες για την ωρα ειμαι παρα πολυ καλα, ομως ειναι η δευτερη μερα της αντιβιωσης! Παιρνω να υποκαταστατα γιαουρτιου, θα προσπαθησω να τρωω κιολας και ολα ας πανε κατ' ευχην! Ξερει καμια σας αν το ACTIMEL ροφημα γιαουρτιου, βοηθαει εξισου??? Αυτο μπορω πιο ανετα να το πιω σε σχεση με το γιαουρτι !

nantine
15-10-11, 23:30
Πρόσφατα έκανα μία ειδική δίαιτα γι' μύκητες και βακτήρια η οποία μου φάνηκε να βοηθάει πάρα πολύ. Είναι όμως δύσκολη.
Γενικώς αποφεύγεις ότι τα ταϊζει... δηλαδή ζάχαρη, λευκό αλεύρι (ψωμί, μακαρόνια κλπ τρως μόνο ολικής), πολλά φρούτα.
Αποφεύγεις επίσης ότι έχει μέσα μαγιά κλπ. Καθώς και τη μπύρα και το ξύδι.
Τρως γιαούρτια, κρέατα, σάλτσες, λαχανικά και λάδι κανονικά.

Καλή τύχη και υπομονή!

nantine
15-10-11, 23:31
α! ξέχασα τα μανιτάρια.
Σε αυτή τη δίαιτα δεν τρως μανιτάρια.

mairy_lou
16-10-11, 02:33
Να 'σαι καλα κοριτσακι μου, μερικα απο αυτα οντως δεν γνωριζα οτι μπορει να θρεφουν τουσ μυκητες!!! Τα μανιαρακια σε σαλατα ειδηκα το τελευταιο διαστημα, τους εδινα να καταλαβουν...αχαχαχαχα!!Τωρα λιγο συγκρατημενα! :)

maela
16-10-11, 10:46
nantineμε αυτη τη διαιτα , δεν ξεφορτωνεσαι μονο τους μυκητες.... αλλα και τα κιλα!! Πολυ καλη ,,, θα την κανω οποτε χρειαστει!!!!!

MeLi.k
18-10-11, 21:38
Εξήγησέ μας λίγο πώς γίνεται αυτό!:p

Tι ακριβως ΔΕΝ καταλαβες??????? :p

margi
18-10-11, 22:09
Πώς βάζεις το γιαούρτι κολπικά; Με κάποια συσκευή; με το δάχτυλο; Επίσης οι πλύσεις με γιαούρτι πώς γίνονται; Αραιώνουμε νερό σε γιαούρτι και με την ειδική συσκευή κάνουμε πλύση;

MeLi.k
18-10-11, 22:30
Πώς βάζεις το γιαούρτι κολπικά; Με κάποια συσκευή; με το δάχτυλο; Επίσης οι πλύσεις με γιαούρτι πώς γίνονται; Αραιώνουμε νερό σε γιαούρτι και με την ειδική συσκευή κάνουμε πλύση;

όπως σε βολευει...;-) μια κοπελα ειπε σε ενα παρομοιο θεμα οτι εβαζε με το χερι της και μετα ταμπον για να μην βγει απ' εξω...κι εγω με το χερι εβαζα...οσο για τις πλυσεις εβαζα λιγο νερο και ανακατευα το γιαουρτι...και η μαγειρικη σοδα βοηθαει αλλα βαζεις πολυ λιγο σε ενα ποτηρι γεματο νερο....ειδικα μετα την περιοδο κανει καλο οπως και το χαμομηλι...αυτο που με εσωσε παντως ηταν το υποθετο travogen ελπιζω να το εγραψα σωστα...οι αλοιφες με κανανε χειροτερα...

margi
19-10-11, 20:34
Αχ, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το travogen δεν το δοκίμασα. Πάντως έχεις δίκιο για τις αλοιφές. Κι εμένα δεν μου κάνουν τίποτα! Το lomexin ( υπόθετο) καλό είναι επίσης. Γιαούρτι δεν δοκίμασα, αλλά, αν με ξαναπιάσει η μυκητίαση θα το δοκιμάσω και αυτό...

Ayame
20-10-11, 02:11
Mairy_lou μου, σε καταλαβαίνω απόλυτα, τους μύκητες άμα κατσικωθούν τους ξεφορτώνεσαι πολύ δύσκολα... Εγώ πάθαινα συνέχεια επίμονες μυκητιάσεις για περίπου μία 10ετία, ναι, 10ετία!!!! Οι διάφοροι γυναικολόγοι μου έδιναν πάντα αγωγή με αλοιφές κολπικές και εξωτερικές, οι οποίες ήταν εντελώς αναποτελεσματικές.
Τη λύση την έδωσε πριν από μερικά χρόνια ένας άγιος άνθρωπος (δεν θα τον ξεχάσω ποτέ αυτό το γιατρό) που μου έγραψε το θαυματουργό STABILANOL (σε κάψουλα, με δραστική ουσία τη φλουκοναζόλη). Το πήρα για 5 μέρες έβαλα και ένα μόνο κολπικό υπόθετο lomexin, και μέχρι σήμερα, 5 χρόνια μετά δεν ξαναείχα πρόβλημα παρά μόνο μία φορά- τυχαίο γεγονός.
Όλες οι συμβουλές που σου έχουν δώσει τα κορίτσια παραπάνω είναι σημαντικές, αλλά θα προσθέσω και τους δικούς μου χρυσούς κανόνες: 1) Πρέπει οπωσδήποτε να κάνει αγωγή και ο σύντροφός σου, ακόμα και αν χρησιμοποιείτε προφυλάξεις, όχι μόνο με τοπική αλοιφή αλλά και με από του στόματος χάπια. Διαφορετικά είναι φαύλος κύκλος! Επίσης για όσο καιρό κάνετε αγωγή καλύτερα να αποφύγετε τις επαφές και μέχρι να κάνεις επαναληπτική καλλιέργεια λίγες μέρες μετά για να δεις αν το πρόβλημα επιμένει, επαφές μόνο με προφύλαξη! 2) Ο γιατρός εκείνος τοτε με είχε συμβουλεύσει μετά την ολοκλήρωση της αγωγής και για τους επόμενους 6 κύκλους μου, να παίρνω ένα stabilanol την τελευταία ημέρα της περιόδου μου-υποστήριζε ότι τότε ήταν πιο πιθανο να υποτροπιάσει η μυκητίαση και έτσι θα την προλαμβάναμε. Ρώτα το γιατρό σου γι'αυτό. 3) Προσοχή στη διατήρηση της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου! Κολπικές πλύσεις με οποιοδήποτε φαρμακευτικό ισχυρό αντισηπτικό απαγορεύονται δια ροπάλου- εσωτερικά πλενόμαστε μόνο με χαμομηλάκι ή σοδόνερο (2 κ.σ. σόδα/λίτρο νερού) και μόνο εφόσον το έχει συμβουλεύσει ο γιατρός μας. Αλλά και εξωτερικά, όχι ισχυρά σαπούνια, καλύτερα μπόλικο νεράκι. 3) Βαμβακερά εσώρουχα μόνο και καλύτερα να αποφεύγεις το καθημερινο σερβιετάκι! Πρέπει η περιοχή να αναπνέει! Λένε και τα πολύ στενά ρούχα να αποφεύγονται.
Αυτά! Εύχομαι να είναι όλα γρήγορα περαστικά!

margi
20-10-11, 11:28
Ti να πω κι εγώ που δεν υπάρχει τίποτα που να μην έχω δοκιμάσει! Και το stabilanol τα πήρα και για 3 συνεχόμενους μήνες έπαιρνα sporanox την 4η και 5η μέρα του κύκλου, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Είναι και θέμα οργανισμού τελικά. Πέρισυ είχα πάρει για μια βδομάδα τα gynosant και έβαλα 3 υπόθετa lomexin,είδα μια βελτίωση. Δεν με ξανάπιασαν μέχρι το Καλοκαίρι που έκανα μια εξέταση κολπικού υγρού η οποία έδειξε μύκητες χωρίς να έχω όμως ενοχλήσεις. Εκανα την βλακεία να βάλω canesten για 3 μέρες κι από τότε όλο υποτροπιάζει η κατάσταση. Κι όχι τίποτα άλλο. Προσπαθώ για μωρό και δεν πρέπει να παίρνω αντιβίωση από το στόμα, σωστα;
Στην επόμενη περίοδο θα δοκιμάσω το travogen που δεν το έχω βάλει ποτέ μπας και δω καμία βελτίωση. Τους γιατρούς τους βαρέθηκα. Δεν μπορεόυν να θεραπεύσουν μύκητες, είμαι πεπεισμένη για αυτό.

margi
20-10-11, 11:31
Ayame, να ρωτήσω κάτι; Το σοδόνερο για να κάνουμε εσωτερική πλύση με την ειδική συσκευή ( εκείνη την μπλε ) σε τι αναλογία το διαλύουμε; Ενα κουταλάκι του γλυκού είναι καλά; Τελικά ίσως οι φυσικές λυσεις να βοηθάνε περισσότερο στην πρόληψη, όχι όμως και στην θεραπεία.

Ayame
20-10-11, 15:32
margi μου, σε νιώθω! Σίγουρα είναι θέμα οργανισμού- κάτι που σε εμένα δούλεψε εκεί που όλα τα άλλα είχαν αποτύχει, δεν είχε απαραίτητα το ίδιο καλό αποτέλεσμα σε σενα... Η φλουκοναζόλη απ'όσο μπορώ να γνωρίζω είναι η πιο ενδεδειγμένη για επίμονες περιπτώσεις. Κάποια στιγμή θα βρεθεί ο κατάλληλος συνδυασμός για εσένα, αλλά μόνη σου είναι λίγο δύσκολο να τα καταφέρεις. Χρειάζεσαι ένα καλό γιατρό που θα σου γράψει (για πολλοστή φορά φαντάζομαι) να κάνεις καλλιέργεια κολπικού υγρού αλλά ΚΑΙ αναλυτική εξέταση κολπικού επιχρίσματος για να βρεθούν όλοι οι πιθανοι "ένοχοι" για την κατάσταση. Θα ακούσει με προσοχή το ιστορικό σου, θα του πεις όλες τις διαφορετικές αγωγές που έχεις κάνει και θα προχωρήσετε σε ένα νέο κύκλο θεραπείας. Να ξαναπώ πόσο πολύ, πολύ, πολύ σημαντικό είναι να κάνει αγωγή και ο σύντροφός σου, με αντιβίωση και αυτός, και να αποφύγετε τις επαφές μέχρι να ξανακάνεις εξετάσεις και να είστε σίγουροι ότι το πρόβλημα ξεπεράστηκε... Ο δικός μου μου έκανε τσαλιμάκια, δεν ήθελε με τίποτα να κάνει τις αγωγές:mad: , παρόλο που οι αλοιφές δεν του έκαναν τίποτα, αλλά τελικά βρήκαμε την υγειά μας!
Ξέρω ότι δεν ακούγεται ελκυστικό από τη στιγμή που προσπαθείτε για μωράκι να καθυστερήσετε με μία ακόμη αγωγή... Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω όμως, θα σου πώ ότι οι μύκητες δυστυχώς καθιστούν το περιβάλλον του κόλπου αφιλόξενο για το σπέρμα. Το χαρακτηριστικό υγρό που τους συνοδεύει είναι υπερβολικά όξινο για να επιβιώσει το σπέρμα μέσα του και "καλύπτει" τις γόνιμες τραχηλικές εκκρίσεις που κανονικά βοηθούν το σπέρμα να περάσει τον τράχηλο και να φτάσει μέχρι το ωάριο... Δε λέω ότι είναι απίθανο να γίνει γονιμοποίηση, απλά δύσκολο... Σε τελική ανάλυση, ναι δεν είναι καλό να παρετε αντιβίωση εφόσον προσπαθείτε ΑΛΛΑ είναι δύσκολο να συλλάβετε αν δεν αντιμετωπίσετε πρώτα το πρόβλημα. Και άλλωστε, αν τελικά συλλάβεις γιατί να έχεις μετά την έννοια των μυκήτων και την ενόχληση για 9 μήνες; Για το μωράκι σου δε θα ηταν επικίνδυνοι αλλά σίγουρα θα δυσκόλευε την εγκυμοσύνη για σένα και δε θα σε άφηνε να την απολάυσεις όπως πρέπει. Θα ήταν ακόμη πιο δύσκολο να τους αντιμετωπίσεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αφού κανένας γιατρός δε θα σου δώσει αντιβίωση τότε, μόνο τοπικές αλοιφές...
Για το σοδόνερο που με ρώτησες η αναλογία είναι 2 κουτ.σουπ. για κάθε λίτρο νερού. (Αντί για τη μπλε συσκευή που λες ένας γιατρός μου είχε προτείνει να χρησιμοποιήσω μια συσκευή παιδικού κλύσματος Νο12 που έχει μακρύ και λεπτό στόμιο το οποίο φτάνει πιο βαθιά στον κόλπο). Αλλά γενικά οι πλύσεις είναι λύση για τοπική ανακούφιση και όχι θεραπεία, όπως λες και εσύ.
Συγγνώμη αν στα είπα κάπως ξερά... Και συγγνώμη για την απάντηση-μαμούθ :oops::oops::oops:. Εύχομαι υγεία πανώ απ'όλα!

margi
20-10-11, 22:32
Αχ, βρε κοριτσάκι μου, εσύ καλά τα λες, αλλά εγώ πλέον έχω δει τόσους γιατρούς κι εχω δοκιμάσει τόσους συνδυασμούς θεραπειών που δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν τους! Οσο γισ τις επαφές που λες...Να ήξερες πόσες φορές σταμάτησα προσπάθειες όλα αυτά τα χρόνια που προσπαθώ.....Το ιστορικό μου είναι τόσο βεβαρυμένο που αν σου το γράψω η δική σου απάντηση- μαμούθ θα είναι μυρμηγκάκι μπροστά στη δική μου. Θα σου πω μόνο πως πέρασα εξωμήτριο και ταλαιπωρήθηκα πολύ καιρό με επίμονους πολύποδες ενδομητρίου. Δύο φορές έκανα επέμβαση για να τους ξεφορτωθώ. Τώρα είμαι στην προσπάθεια ξανά για παιδί και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο. 3 μήνες διορία μού έδωσε ο γιατρός αλλιως πάμε για εξωσωματική. Καταλαβαίνεις γιατί δεν θέλω με τίποτα να ξαναπάθω μυκητίαση;;Δεν θέλω να σταματήσω τις προσπάθειες. Από τους μήνες αυτρούς κρίνονται πολλά πράγματα. Τώρα είμαι στην 15 μέρα. Δεν έχω μύκητες ακόμη. Τους καταλαβαίνω, όταν έχω.....Μακάρι να μην με πιάσουν για λίγο καιρό.

MeLi.k
24-10-11, 22:51
Ayame, να ρωτήσω κάτι; Το σοδόνερο για να κάνουμε εσωτερική πλύση με την ειδική συσκευή ( εκείνη την μπλε ) σε τι αναλογία το διαλύουμε; Ενα κουταλάκι του γλυκού είναι καλά; Τελικά ίσως οι φυσικές λυσεις να βοηθάνε περισσότερο στην πρόληψη, όχι όμως και στην θεραπεία.

έχω καταλάβει το εξής...: η φυση ολα τα γιατρευει...απλα εμεις οταν δεν γνωριζουμε βρισκουμε λυση μονο με τα φαρμακα...φυσικα με βοηθησε και το υποθετο travogen αλλα απο αλοιφες τι να πω...εβαζα η δεν εβαζα το ιδιο ηταν...το χαμομηλι με ανακουφιζε πολυ αλλα και βοηθουσε...και το γιαουρτι ξερω οτι σκοτωνει τα μικροβια...ενα κουταλακι του γλυκου ειναι μια χρα...

MeLi.k
24-10-11, 22:53
Αχ, βρε κοριτσάκι μου, εσύ καλά τα λες, αλλά εγώ πλέον έχω δει τόσους γιατρούς κι εχω δοκιμάσει τόσους συνδυασμούς θεραπειών που δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν τους! Οσο γισ τις επαφές που λες...Να ήξερες πόσες φορές σταμάτησα προσπάθειες όλα αυτά τα χρόνια που προσπαθώ.....Το ιστορικό μου είναι τόσο βεβαρυμένο που αν σου το γράψω η δική σου απάντηση- μαμούθ θα είναι μυρμηγκάκι μπροστά στη δική μου. Θα σου πω μόνο πως πέρασα εξωμήτριο και ταλαιπωρήθηκα πολύ καιρό με επίμονους πολύποδες ενδομητρίου. Δύο φορές έκανα επέμβαση για να τους ξεφορτωθώ. Τώρα είμαι στην προσπάθεια ξανά για παιδί και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο. 3 μήνες διορία μού έδωσε ο γιατρός αλλιως πάμε για εξωσωματική. Καταλαβαίνεις γιατί δεν θέλω με τίποτα να ξαναπάθω μυκητίαση;;Δεν θέλω να σταματήσω τις προσπάθειες. Από τους μήνες αυτρούς κρίνονται πολλά πράγματα. Τώρα είμαι στην 15 μέρα. Δεν έχω μύκητες ακόμη. Τους καταλαβαίνω, όταν έχω.....Μακάρι να μην με πιάσουν για λίγο καιρό.

ευχομαι να πανε ολα καλα....:wink: να πλενεσαι συχνα με χαμομηλι αλλα οχι καθε μερα ολη μερα........η υπερβολη ποτε δεν κανει καλο....

nantine
27-10-11, 14:58

Margi ίσως πρέπει να κάνεις τη δίαιτα που αναφέρω πιο πάνω. Θα βοηθήσει σίγουρα να μην αναπτυχθεί τώρα που δεν πρέπει. Εγώ την έκανα ακριβώς για τον ίδιο λόγο και ήταν ο μόνος μήνας που δεν είχα φαγούρα κλπ. Την έκανα όμως πολύ αυστηρά. Καθόλου ζάχαρη, τίποτε που να περιέχει μαγιά (μόνο ψωμί εσσαιών έτρωγα), και όλα όσα αναφέρω πιο πάνω. Άντεξα μόνο 9 ημέρες. Θα την ξανακάνω όμως σύντομα.

mairy_lou
04-11-11, 01:29
Κοριτσακια μου, παλι τιποτα!! Η ενοχλητικη αυτη φαγουρα ξεκινησε και παλι !! Δεν πιστευω πλεον οτι θα μου φυγει ποτε, ειλικρινα...Ειμαι σε φαση θεραπειας οπου μετα την περιοδο παιρνω με διαφορα 10 ημερων 1 υποθετο canesten αφου εχω ολοκληρωση την θεραπεια μου με σπορανοξ φυσικα εδω και 25 ημερες!! Ρε κοριτσια μου πειτε μου, ειναι φυσιολογικο?? Δεν μου κανει αισθηση να θελω να ερθω σε επαφη με τον συντροφο μου με ολο αυτο? Πειτε μου τις εμπειριες σας, εσας σας εχει επιρεασει σ αυτον τον τομεα? νιωθω πολυ αβολα!! Σας καταλαβαινω ολες σας οσο δε φανταζεστε!!! Ολες οι θεραπειες τελικα ειναι ....αχρηστες!!

mairy_lou
04-11-11, 10:35
Σημερα ειμαι ξυπνια απο τις 8μιση, δεν αντεχεται η φαγουρα ρε παιδια! Καμια θεραπεια, καλυτερευει ελαχιστα και ξανα τα ιδια..3 γιατρους αλλαξα, και τιποτα! Θελω να κλαιω ολη μερα, αμα δεν αντιμετωπιστουν ολα αυτα, πως εγω θα αρχισω τις προσπαθειες μου για παιδακι??? Με εχουν φλομωσει σε χαπια, κρεμες, ροφηματα, σχεδον ο,τι υπαρχει! Εχω απογοητευτει...:sad::sad::sad::cry: Καλημερα στην παρεα σας!! Και τα προβληματα μακρυα απο μας!!

mariamanos
04-11-11, 13:02
Καλημερα mairy_lou.και εγω σε καταλαβαινω απολυτα..σχεδον καθε τριμηνο εχω μηκυτες..σκεψου ξεκινησαμε προσπαθειες με τον αντρα μου αμεσως μετα το Πασχα..επαθα αμεσως ουρολειμωξη το πρωτο μηνα στις γονιμες μερες παρακαλω με φυσικο επακολουθο τους μηκυτες (απο αντιβιωση).τον επομενο μηνα απεχαμε λογω της ισχυρης αντιβιωσης για να καθαρισει ο οργανισμος και το μεθεπομενο μηνα που ξεκινησαμε παλι προσπαθειες ξαναεπαθα ουρολειμωξη!!και φυσικα μηκυτες!!!περιττο να σου πω οτι εχω δοκιμασει τα παντα απο φαρμακα, μεχρι και απο εδω τις συμβουλες απο καποια κοριτσια με πλυσεις με χαμομηλο κλπ..οπως επισης προσεχω πολυ στα θεματα υγιεινης..απο τον Αυγουστο και μετα δε ξαναεπαθα μηκυτες (μαλιστα χαιρομουν που με ξεχασανε!!)αλλα ετσι νομιζα!!πριν τρεις ημερες (παλι στις γονιμες!!) ξαναεπαθα μυκητες και κανω θεραπεια παλι!!!!!!!!!!!δεν αντεχω αλλο πραγματικα εχω απογοητευτει!!!μαλιστα σκεφτομαι οτι ουσιαστικα αν με ρωτησει και κανεις ποσο καιρο κανουμε προσπαθεια για μωρακι δε ξερω τι να του πω αφου σε αυτους τους 7 μηνες μονο τους δυο ημουν απολυτα καλα!!!τελος του μηνα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου να δουμε τι θα κανουμε μηπως μου προτεινει κατι..πραγματικα εχω απογοητευτει πολυ.......:(:(

mairy_lou
04-11-11, 19:56
Καλημερα mairy_lou.και εγω σε καταλαβαινω απολυτα..σχεδον καθε τριμηνο εχω μηκυτες..σκεψου ξεκινησαμε προσπαθειες με τον αντρα μου αμεσως μετα το Πασχα..επαθα αμεσως ουρολειμωξη το πρωτο μηνα στις γονιμες μερες παρακαλω με φυσικο επακολουθο τους μηκυτες (απο αντιβιωση).τον επομενο μηνα απεχαμε λογω της ισχυρης αντιβιωσης για να καθαρισει ο οργανισμος και το μεθεπομενο μηνα που ξεκινησαμε παλι προσπαθειες ξαναεπαθα ουρολειμωξη!!και φυσικα μηκυτες!!!περιττο να σου πω οτι εχω δοκιμασει τα παντα απο φαρμακα, μεχρι και απο εδω τις συμβουλες απο καποια κοριτσια με πλυσεις με χαμομηλο κλπ..οπως επισης προσεχω πολυ στα θεματα υγιεινης..απο τον Αυγουστο και μετα δε ξαναεπαθα μηκυτες (μαλιστα χαιρομουν που με ξεχασανε!!)αλλα ετσι νομιζα!!πριν τρεις ημερες (παλι στις γονιμες!!) ξαναεπαθα μυκητες και κανω θεραπεια παλι!!!!!!!!!!!δεν αντεχω αλλο πραγματικα εχω απογοητευτει!!!μαλιστα σκεφτομαι οτι ουσιαστικα αν με ρωτησει και κανεις ποσο καιρο κανουμε προσπαθεια για μωρακι δε ξερω τι να του πω αφου σε αυτους τους 7 μηνες μονο τους δυο ημουν απολυτα καλα!!!τελος του μηνα εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου να δουμε τι θα κανουμε μηπως μου προτεινει κατι..πραγματικα εχω απογοητευτει πολυ.......:(:(

Κουκλα μου η κατασταση ειναι απεριγραπτη το ξερω!! Δεν γραφω για να παρηγορηθω που υπαρχουν και αλλες κοπελες με το ιδιο προβλημα..Μακαρι να ηταν ολα και για ολες μας φυσιολογικα!! Δεν ξερω για σενα, αλλα εγω τα προηγουμενα μοου χρονια(τωρα ειμαι 25) εχω αντιμετωπισει προβλημα με μυκητες ολο κ ολο κανα 2 φορες! Μιλαμε για ανυπαρκτο προβλημα σε σχεση με τωρα..Και δεν γνωριζω που μπορει να οφειλεται ολη αυτη η αποτομη αλλαγη, πραγματικα! Εσυ τα περασμενα χρονια ειχες καποια αντιστοιχα σημαδια που να προμηνυουν κατι?

mairy_lou
04-11-11, 19:58
και φυσικα το προβλημα αντιμετωπιζοταν διχως καμια παρενεργεια..Αυτη την φορα παιδευομαι απο τον Μαρτιο ρε παιδια σχεδον συνεχομενα, με ελαχιστα διαλλειματα μερικων ημερων

margi
04-11-11, 20:57
Κοπέλα μου, ένα θα σου πω....Γνώρισα τους παλιομήκυτες στα 18 μου και έχω φτάσει 36 και ακόμη παιδεύομαι τουλάχιστον 3 φορές το χρόνο! Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά για μένα είναι ο πιο μακροχρόνιος "σύντροφός" μου! Δεν με εγκαταλείπουν ποτέ! Τι να πω.....
Ολα αυτά τα χρόνια, βρέθηκα μία φορά στην κατάσταση που περιγράφεις εσύ, όταν έπαιρνα την μία θεραπεία μετά την άλλη...Δεν μου περνούσαν με τίποτα....Ετσι κι εγώ, σταμάτησα τότε την θεραπεία.....Ηταν η μόνη εποχή που ηρέμησα, και μάλιστα για αρκετά χρόνια, τολμώ να πω.....Θα σας πω τι έκανα: (συμβουλή δερματολόγου αυτή). Πρωί- μεσημέρι, βράδυ έβραζα νερό και διέλυα σε αυτό μία κουταλιά της σουπας βορικό οξυ ( από φαρμακείο). Το άφηνα να χλιαρέψει και μετά με βαμβάκι έκανα εξωτερική πλύση . Στη συνέχεια έβαζα μία αλοιφή, την kenacomb,την επάλοιφα καλά, από πάνω έβαζα την dactarin ή daktador, και τέλος έβαζα την bepanthol.......E, ηρέμησα.....Θα μου πείτε γιατί ξαναβγήκαν; Κορίτσια, πιστέψτε με, βγήκαν από την στιγμή που είπα θα κάνω παιδί και ( συγνώμη) ολοκληρωνούμε με το σύζυγο....Πιστεύω πως η υγρή περιοχή τους ευνοεί....Επίσης δεν ακολουθώ ολοκληρωμένες θεραπείες επειδή, έλεος!, θέλω παιδί!!! Θα το κάνω όμως αυτό που σας είπα....Ευχαριστώ που μου το θυμήσατε.....Αλήθεια το είχα ξεχάσει....Αυτη την θεραπεία την έκανα στα 26 μου. Ε, ως τα 30 δεν θυμάμαι να ξαναείχα, κι αν είχα δεν με ενόχλησαν ποτέ τόσο πολύ.....Μόνο που δεν θυμάμαι την αναλογία βορικού οξέος- νερού....Α, το βορικό οξυ το προτείνουν και στο gyn!!

ksanthi
04-11-11, 21:06
Κοριτσια εγω εχω τα τελευτεα χρονια μηκυτες . Χαπια , κρεμες και τιποτα .Ο αιματολογος μου ειπε μια μερα οτι οσο πολυ τους πολεμας τοσο φουντωνουν .

mairy_lou
05-11-11, 01:27
Εγω σ ευχαριστω Margi μου για τις συμβουλες! Εχω ακομα δρομο μπροστα μου! Και Ksanthi μου , δυστυχως απ οτι ξερω το αγχος ειναι ενας βασικος παραγοντας επισης!! Δεν αφηνει την θεραπεια να γινει σωστα και τον οργανισμο να το καταπολεμισει ! Δεν ξερω για σας , εγω αν και στα 25 μου ακομα και χωρις παρα πολλα προβληματα να με περιβαλουν, εχω πααααααρα πολυ!! Που να προστεθουν και αλλα με τα χρονια !!!

mariamanos
07-11-11, 15:15
Κουκλα μου η κατασταση ειναι απεριγραπτη το ξερω!! Δεν γραφω για να παρηγορηθω που υπαρχουν και αλλες κοπελες με το ιδιο προβλημα..Μακαρι να ηταν ολα και για ολες μας φυσιολογικα!! Δεν ξερω για σενα, αλλα εγω τα προηγουμενα μοου χρονια(τωρα ειμαι 25) εχω αντιμετωπισει προβλημα με μυκητες ολο κ ολο κανα 2 φορες! Μιλαμε για ανυπαρκτο προβλημα σε σχεση με τωρα..Και δεν γνωριζω που μπορει να οφειλεται ολη αυτη η αποτομη αλλαγη, πραγματικα! Εσυ τα περασμενα χρονια ειχες καποια αντιστοιχα σημαδια που να προμηνυουν κατι?

Καλησπερα mairy_lou!!καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια..
δυστυχως mairy_lou μου απο οσο θυμαμαι τον εαυτό μου απο την ηλικια των 19 που ξεκινησα τις σεξουαλικες επαφες ειχα ανα διαστηματα μηκυτες αλλα οχι τοσο συχνα οσο τα τελευται τρια χρονια..δε ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω πια..πιο πολυ στεναχωριεμαι ομως που εχουμε μπει τωρα με τον αντρα μου στη διαδικασια για παιδι και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος με το να ταλαιπωρουμαι συνεχεια σχεδον καθε μηνα απο μυκητες..:sad::sad:

margi
07-11-11, 16:58
Καλησπερα mairy_lou!!καλη εβδομαδα σε ολα τα κοριτσια..
δυστυχως mairy_lou μου απο οσο θυμαμαι τον εαυτό μου απο την ηλικια των 19 που ξεκινησα τις σεξουαλικες επαφες ειχα ανα διαστηματα μηκυτες αλλα οχι τοσο συχνα οσο τα τελευται τρια χρονια..δε ξερω πραγματικα τι αλλο να κανω πια..πιο πολυ στεναχωριεμαι ομως που εχουμε μπει τωρα με τον αντρα μου στη διαδικασια για παιδι και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος με το να ταλαιπωρουμαι συνεχεια σχεδον καθε μηνα απο μυκητες..:sad::sad:Μία από τα ίδια :neutral:!!!Ακριβώς τα ίδια.....Σήμερα είμα ιστην 6η μέρα του κύκλου και ήδη αισθάνομαι φαγούρα μετά την περίοδο. Το βράδυ θα κανω κολπική πλύση με σόδα και βλέπουμε....

mariamanos
08-11-11, 12:01
Μία από τα ίδια :neutral:!!!Ακριβώς τα ίδια.....Σήμερα είμα ιστην 6η μέρα του κύκλου και ήδη αισθάνομαι φαγούρα μετά την περίοδο. Το βράδυ θα κανω κολπική πλύση με σόδα και βλέπουμε....

Καλημερα margi!!να σου πω την αληθεια και εγω απο το προηγουμενο μηνα που ενιωσα ενοχληση εκανα εξωτερικες πλυσεις με χαμομηλο και σοδα..και ενιωσα καλυτερα..εξωτερικα βεβαια..αλλα ελα ομως που το προβλημα ηταν κολπικα.αρα χειροτερευα μερα με τη μερα..δεν αντεξα λοιπον και πηρα τα εξι κολπικα υποθετα dactarin των 200mg και τη κρεμα canesten εξωτερικα..και ο αντρας μου μια αλοιφη..αλλα για ποσο?για χαπια βεβαια ουτε που το συζηταω!!και απο τη στιγμη που επαιρνα στο παρελθον για ενα τετραμηνο χαπια προληπτικα γιατι μου το ειχε πει η γυναικολογος τελικα μονο εκεινο το τετραμηνο που τα επαιρνα ημουν καλα και μολις τα σταματησα ξανα παλι..ε δεν μπορω πια με αυτα τα χαπια!!:mad::mad:

margi
08-11-11, 13:20
Εγώ έκανα χθες κολπική πλύση με σόδονερο. Αραίωσα σε ζεστό νερό μιάμιση κουταλιά του γλυκού σόδα. Το άφησα να χλιαρέψει, έβαλα όσο ήταν να βάλω στην κολπική συσκευή και με το υπόλοιπο έκανα εξωτερική πλύση. Λέω να κάνω και σήμερα, αλλά ψιλοφοβάμαι τη σόδα μεσα για αυτό λέω να το αντικαταστήσω με χαμομήλι.....Α, βάζω και την cenacomb εξωτερικα πρωί- βράδυ. Να πω ότι προς το παρόν δεν έχω ενοχλήσεις, προληπτικά τα κάνω και θα τα κάνω για κανά 2-3 μέρες. Μετά ξεκινάω επαφές και θα τα σταματήσω.....Μακάρι να μην με πιάσουν αυτό το μήνα....

mariamanos
08-11-11, 14:33
Εγώ έκανα χθες κολπική πλύση με σόδονερο. Αραίωσα σε ζεστό νερό μιάμιση κουταλιά του γλυκού σόδα. Το άφησα να χλιαρέψει, έβαλα όσο ήταν να βάλω στην κολπική συσκευή και με το υπόλοιπο έκανα εξωτερική πλύση. Λέω να κάνω και σήμερα, αλλά ψιλοφοβάμαι τη σόδα μεσα για αυτό λέω να το αντικαταστήσω με χαμομήλι.....Α, βάζω και την cenacomb εξωτερικα πρωί- βράδυ. Να πω ότι προς το παρόν δεν έχω ενοχλήσεις, προληπτικά τα κάνω και θα τα κάνω για κανά 2-3 μέρες. Μετά ξεκινάω επαφές και θα τα σταματήσω.....Μακάρι να μην με πιάσουν αυτό το μήνα....

Margi μου η cenacomb ειναι κορτιζονουχα αλοιφη η κανω λαθος?εγω χρησιμοποιω τη canesten.χρησιμοποιουσα πρωτα τη travogen αλλα ειναι και αυτη κορτιζονουχα και τη σταματησα..προσπαθω και εγω με φυσικους τροπους με χαμομηλι, σοδες κλπ αλλα δυστυχως βλεπω οτι δε κανουν τιποτα σε εμενα τουλαχιστον..αν και κολπικες πλυσεις προληπτικα δε κανω..καλη η συμβουλη σου σκεφτομαι τωρα την επομενη φορα που θα αδιαθετησω οταν θα καθαρισω να κανω καμια κολπικη πλυση με χαμομηλι...σου ευχομαι να εισαι πιο τυχερη απο εμενα και να μη σε πιασουν αυτο το μηνα...:p

Nouli80
08-11-11, 20:52
Γεια σας κορίτσια.

Και εμεις είμαστε στις προσπαθειες για μωράκι εδώ και 18 μήνες, και συχνά πυκνα ταλαιπωρούμαι με κολπίτιδες, αλλά τις περισσοτερες φορές σα να περνάει από μόνο του. Θεραπεία με ότι δώσει ογιατρός θα κάνω σχεδον μια φορά το χρόνο αφού το τεστ παπ είναι πιθανον να δείξει κολπίτιδα. Πριν δυο μήνες όμως, είχα τη χειρότερη κολπιτιδα μέχρι στιγμής, που εκδηλώθηκε κυρίως με πόνο και πολύ πρήξιμο. Πέρα απο τις κρέμες για να ηρεμησει η φλεγμονη, μου έδωσαν αγωγη με Fluconazole, η οποία σα να βοηθησε αφού δεν έχω πια συμπτώματα, περά απο κάποια υγρά που έχω παντα.

Πάντως και η γιατρός αλλά και στο ιντερνετ που κοίταξα είπε πως άμα το πάθω ξανά μέσα στο επόμενο εξάμηνο, καλό θα ήταν να κάνω κάποιες περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις μπας και είναι ένδειξη κάποιας άλλης ασθένειας. Ολες εσεις που ταλαιπωρείστε το έχετε ψάξει κάπως παραπάνω, για να αποκλείσετε άλλα προβλήματα υγείας?

Ναntine, και εγώ διάβασα για τη δίαιτα που λες, και κάπως τη προσπάθησα, αλλά πολύ δύσκολο μου φαίνεται να αποφύγω τη ζάχαρη!

mariamanos
09-11-11, 09:11
Γεια σας κορίτσια.

Και εμεις είμαστε στις προσπαθειες για μωράκι εδώ και 18 μήνες, και συχνά πυκνα ταλαιπωρούμαι με κολπίτιδες, αλλά τις περισσοτερες φορές σα να περνάει από μόνο του. Θεραπεία με ότι δώσει ογιατρός θα κάνω σχεδον μια φορά το χρόνο αφού το τεστ παπ είναι πιθανον να δείξει κολπίτιδα. Πριν δυο μήνες όμως, είχα τη χειρότερη κολπιτιδα μέχρι στιγμής, που εκδηλώθηκε κυρίως με πόνο και πολύ πρήξιμο. Πέρα απο τις κρέμες για να ηρεμησει η φλεγμονη, μου έδωσαν αγωγη με Fluconazole, η οποία σα να βοηθησε αφού δεν έχω πια συμπτώματα, περά απο κάποια υγρά που έχω παντα.

Πάντως και η γιατρός αλλά και στο ιντερνετ που κοίταξα είπε πως άμα το πάθω ξανά μέσα στο επόμενο εξάμηνο, καλό θα ήταν να κάνω κάποιες περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις μπας και είναι ένδειξη κάποιας άλλης ασθένειας. Ολες εσεις που ταλαιπωρείστε το έχετε ψάξει κάπως παραπάνω, για να αποκλείσετε άλλα προβλήματα υγείας?

Ναntine, και εγώ διάβασα για τη δίαιτα που λες, και κάπως τη προσπάθησα, αλλά πολύ δύσκολο μου φαίνεται να αποφύγω τη ζάχαρη!

Nouli80 καλημερα!!ναι εχεις δικιο πρεπει να το ψαξουμε λιγο, εγω δηλαδη τουλαχιστον...τελος αυτο του μηνα εχω ραντεβου με το γυναικολογο (μαλιστα πρωτη φορα θα παω σε αυτον) για το καθιερωμενο ετησιο τεστ παπ και κολπικο υπερηχο και να με συμβουλεψει τι να κανω.Η προηγουμενη γυναικολογος που ειχα μου ειχε συστησει να κανω μια τριμηνη αγωγη με χαπια προληπτικα και μονο εκεινο το διαστημα ημουν ενταξει..μετα τα ιδια παλι..και καθε φορα αλοιφες,κολπικα υποθετα και χαπια..αλλα δε παει αλλο..δε μπορω συνεχεια να χαπακωνομαι και ιδιαιτερα τωρα που προσπαθουμε για παιδακι..επισης εχω σκοπο να κανω και μια εξεταση ζαχαρου μηπως απο εκει οφειλονται τα τοσα συχνα κρουσματα.
Παντως και για εμενα ειναι πολυ δυσκολο να κοψω τελειως τη ζαχαρη!!να τη μειωσω ναι αλλα να τη κοψω αποκλειεται!!αν τωρα βεβαια αυτος ειναι ο λογος που εχω τοσο συχνα βεβαια μηκυτες εννοειται οτι δε ξανατρωγω ζαχαρη τουλαχιστον μεχρι να μεινω εγκυος!!!:p:p

mairy_lou
09-11-11, 21:19
Καλησπερα και παλι κοριτσια μου ! Απ οσο διαβασα, δυστυχως οι παλιομυκητες και οι κολπιτιδες ταλαιπωρουν πολλες απο μας δυστυχως!! Η τελευταια θεραπεια π μ ειχε δωσει ο γιατρος μ ειναι με Canesten..μετα την περιοδο 1 κολπικο υποθετο, και μετα απο 15 μερες ενα επαναλυπτικο ! και ξανα το ιδιο, μετα την περιοδο παλι κτλ. 6 κουτακια δηλαδη περιπου για 3 μηνες! Στην ουσια αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καταπολεμουμε με συντηρηση! Δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα πιασει..Πριν απο 2 μερες χρησιμοποιησα το δευτερο υποθετο και μεχρι σημερα (φοβαμαι να το πω παναγια μου, μη το γρουσουζεψω) μπορω να πω πως ειμαι καλα!δεν εχω ενοχλησεις! Φυσικα και δεν το βγαζω απ το μυαλο μ. γιατι πιστευω πως θα επανελθουν!:( Εχω παρει σχεδον αποφαση οτι δεν προκειται να τους ξεφορτωθω δια παντως!! Εχει κανει καποια αλλη κοπελα ετσι θεραπεια συντηρητικα?? Αν ναι, πως πηγε???

mariamanos
10-11-11, 09:17
Καλησπερα και παλι κοριτσια μου ! Απ οσο διαβασα, δυστυχως οι παλιομυκητες και οι κολπιτιδες ταλαιπωρουν πολλες απο μας δυστυχως!! Η τελευταια θεραπεια π μ ειχε δωσει ο γιατρος μ ειναι με Canesten..μετα την περιοδο 1 κολπικο υποθετο, και μετα απο 15 μερες ενα επαναλυπτικο ! και ξανα το ιδιο, μετα την περιοδο παλι κτλ. 6 κουτακια δηλαδη περιπου για 3 μηνες! Στην ουσια αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καταπολεμουμε με συντηρηση! Δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα πιασει..Πριν απο 2 μερες χρησιμοποιησα το δευτερο υποθετο και μεχρι σημερα (φοβαμαι να το πω παναγια μου, μη το γρουσουζεψω) μπορω να πω πως ειμαι καλα!δεν εχω ενοχλησεις! Φυσικα και δεν το βγαζω απ το μυαλο μ. γιατι πιστευω πως θα επανελθουν!:( Εχω παρει σχεδον αποφαση οτι δεν προκειται να τους ξεφορτωθω δια παντως!! Εχει κανει καποια αλλη κοπελα ετσι θεραπεια συντηρητικα?? Αν ναι, πως πηγε???

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα.Mairy_lou εγω τετοιου ειδους θεραπεια δεν εχω ακολουθησει.οπως εγραψα και σε προηγουμενη ανρτηση μου ο γυναικολογος μου μου ειχε δωσει τριμηνη αγωγη με χαπια.επινα ενα την εβδομαδα αν θυμαμαι καλα.εκεινο το τριμηνο μονο ημουν καλα .μετα που περασε το τριμηνο και αλλο ενα διμηνο μετα παλι τα ιδια.νομιζω οτι δεν υπαρχει δυστυχως ριζικη λυση.και εχω δοκιμασει τα παντα.αποφασισα απο χτες ομως και ειπα να τρωω και ενα γιαουρτι απο αυτα με τη πετσα καθε μερα να το καθιερωσω..οχι οτι θα αλλαξει κατι αλλα ας το κανω και αυτο...:rolleyes:

mairy_lou
10-11-11, 20:34
Και εγω δυστυχως δεν τα παω καθολου καλα με τα γιαουρτια , αλλα πρεπει να τρωμε, οχι μονο γιαυτο αλλα και για την οστεοπορωση εμεις οι γυναικες!! Σημερα ειμαι επισης πολυ καλα, χωρις καθολου ενοχλησεις!! Κοριτσια οι θερεπειες αυτες μπορει να επιρεασουν την συλληψη? Σε περιπτωση εγκυμοσυνης επιρεαζουν το εμβρυο?

mariamanos
11-11-11, 12:33
Καλησπερα mairy_lou..και εγω την ιδια απορια εχω..απο οτι εχω ακουσει οταν εχουμε μηκυτες δεν ειναι ευνοικο το περιβαλλον για το σπερμα ετσι ωστε να μπορεσει να γινει η συλληψη..δε ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει αυτο γιατι εγω οταν ρωτησα το γυναικολογο μου ειπε οτι μπορει να γινει η συλληψη..αλλα μαλλον οι γνωμες διιστανται τι ναπω...τωρα οσον αφορα οταν κανουμε θεραπεια καλο ειναι να μην εχουμε καθολου επαφες..βεβαια εχω μια γνωστη μου που κατα τη διαρκεια της θεραπειας (παντα βεβαια με κολπικα υποθετα και κρεμες και ΟΧΙ με χαπια) εμεινε εγκυος!!
εγω ενω τελειωσα προχτες τ θεραπεια..χτες που ειχαμε επαφη ειχα απιστευτη ξηροτητα!!μαλλον προκληθηκε απο τα υποθετα...τελοσπαντων ουτως η αλλως χαμενος πηγε και αυτος ο μηνας δεν ειχαμε πολλες επαφες δυο στην αρχη του κυκλου πριν παθω μηκυτες και μια χτες μετα τη θεραπεια..τη Δευτερα θα αδιαθετησω..:(

mairy_lou
11-11-11, 13:14
Mariamanos σου ευχομαι γρηγορα θετικα αποτελεσματα!! Εγω για την ωρα εχω αφησει στο πισω μερος του μυαλου μου το θεμα μωρο! Ως ποτε ομως? Και να θελω , δε μπορω να λειτουργησω σωστα και επειδη αγχωνομαι, δε προκειτε να εχω αποτελεσμα! Απιστευτη ταλαιπωρεια, το λεω και θα το λεω παντα! Και οσο για τις συνθηκες, πιστευω πως οντως δεν ειναι ευνοικες για ενα εμβρυο. Ξηροτητα κοπλου εγω δεν εχω παρουσιασει επειτα απο θεραπεια .Αντιθετως θα ελεγα..Τα σερβιετακια δυστυχως δινουν και παιρνουν !!!!

mariamanos
11-11-11, 14:11
Mairy_lou σε ευχαριστω πολυ!!καλα και εγω δε παω πισω...αγχος εχω και προσπαθω να το αποβαλλω..και βεβαια το αγχος μου ειναι οτι με το να παθαινω συνεχεια μυκητιασεις δε προκειται να μεινω εγκυος!!
Και εγω πρωτη φορα παρουσιασα ξηροτητα ..ενω τα εχω ξαναπαρει αυτα τα υποθετα (dactarin) απλα επαιρνα τρια συνηθως αυτη τη φορα πηρα τα 6 των 200mg.δε ξερω ελπιζω σε μια δυο μερες να ειναι ενταξει και απο αυτο το θεμα..αυτο μου ελλειπε τωρα να εχω γινει καλα απο τους μηκυτες και να μη μπορω να εχω επαφες λογω..ξηροτητας...ελεος πια...

mairy_lou
11-11-11, 14:38
Ναι μωρε το τελευταιο πραγμα που χρειαζοσουν ειναι ! Ελπιζω να ετυχε απλα τωρα και να μην σου ξανασυμβει !!! Αυτο π εχω καταλαβει με τις θεραπειες με υποθετα, κρεμες κτλ , ειναι ο καθε γιατρος τα δινει οπως του καπνησει κατα καποιον τροπο!!Εχω δοκιμασει πολλα κ σε πολλους συνδιασμους, που πολλα απο αυτα απορω γιατι χρειαζεται συνταγη και οδηγιες γιατρου !!! :P

mariamanos
11-11-11, 14:55
Mairy_lou μου το θεμα ειναι να εχουν αποτελεσμα τα φαρμακα αλλα οχι προσωρινο οπως συνηθως μας συμβαινει εμας...γενικα δεν ειμαι υπερ των φαρμακων οποτε δε παιρνω με τη πρωτη ενοχληση που νιωθω κρεμες και υποθετα...κανω μερικες πλυσεις με χαμομηλι μηπως και περασουν απο μονοι τους οι μηκυτες οπως εχω ακουσει πολλους γιατρους να το λενε αλλα μαλλον σε εμενα δε πιανει αυτο...:evil:
θα πρεπει να μαθω πλεον να ζω με αυτους πλεον απο οτι φαινεται!!:-x

mairy_lou
11-11-11, 15:50
Ουτε και σε μενα πιανει, απλα προσωρινα ανακουφιζομαι απο την φαγουρα! Για το lactal εχεις ακουσει κατι? Αν ναι τι??

mariamanos
11-11-11, 16:32
ναι κατι εχω διαβασει σχετικα με αυτο στο ιντερνετ αλλα δε το εχω δοκιμασει και δε ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο η οχι.η κουμπαρα μου που το δοκιμασε μια δυο φορες δεν εμεινε ευχαριστημενη παντως..ισως αλλες κοπελες που το εχουν δοκιμασει να μας πουν τη γνωμη τους πανω σε αυτο..και εγω παντως σκεφτομουν να το δοκιμασω..

mairy_lou
11-11-11, 18:00
ναι κατι εχω διαβασει σχετικα με αυτο στο ιντερνετ αλλα δε το εχω δοκιμασει και δε ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο η οχι.η κουμπαρα μου που το δοκιμασε μια δυο φορες δεν εμεινε ευχαριστημενη παντως..ισως αλλες κοπελες που το εχουν δοκιμασει να μας πουν τη γνωμη τους πανω σε αυτο..και εγω παντως σκεφτομουν να το δοκιμασω..

Ναι , η πρωην αφεντικινα μου το χρησιμοποιουσε μια δυο φορες τον μηνα σχεδον τοτε βεβαια ντραπηκα να την ρωτησω για ποιο λογο και σε τι την βοηθουσε! Βλεπεις τοτε εμενα ακομα δεν ε μου ειχε παρουσιαστει ακομη το προβλημα για να αναζητησω τετοιου ειδους σκευασματα!! Μονον μια δυο φορες και αυτο απο χρηση αντιβιωσης ..:???:

mairy_lou
14-11-11, 02:00
Και εγω το σκεφτομαι αφου ολοκληρωση αυτη την θεραπεια..Μια εβδομαδα ολοκηρη χωρις συμπτωματα και ενοχλησεις !!Yayyyyyy !!!( μη το γρουσουζευω βασικα) !! μακαρι παναγια μουυυ !!:p:p;)

mariamanos
14-11-11, 09:02
Μακαρι Mairy_lou να μη μας ξαναεπισκεφτουν οι μηκυτες!!!χαιρομαι που εισαι καλα..εγω σημερα περιμενω να αδιαθετησω αλλα μαλλον δε το βλεπω γιατι λογω των υποθετων τη τελευταια φορα που ειχα βαλει παθει ειχα μερικες μερες καθυστερηση..και οχι τιποτα αλλο την επομενη εβδομαδα εχω ραντεβου με το γυναικολογο και θελω να ειμαι καθαρη για να με εξετασει..:confused:

mairy_lou
14-11-11, 10:58
Καλημερα κοπελα μου :D!!!!Ναι καταλαβαινω!! Το θεμα ειναι οτι απο την περιοδο και μετα συνηθως ειναι σε εξαρση , και εσυ οπως και γω φοβαμαι λιγακι γτ και εγω σε λιγες μερες περιμενω να αδιααθετησω..Για το ουρεοπλασμα που εμφανιζονταν και εξαφανιζοταν στις εξετασεις μου ο γιατρος μου ειπε οτι ισως ηταν λανθασμενες διοτι μαλλον ο οργανισμος μου επαθε μπλακ αουτ!! Και το ψιλιαστηκα λιγακι οταν και ο συντροφος μου εκανα 2 φορες εξετασεις και δεν ειχε τιποτε απολυτως!! Ελπιζω στις επαναλυπτικες σε κανενα 5μηνο να μην υπαρχει κατι !!!

mariamanos
14-11-11, 11:12
εχεις απολυτο δικιο κουκλα μου.και εγω συνηθως αμεσως μετα τη περιοδο παθαινω μυκητες τι να πω..
καλα τι κουφο ειναι παλι αυτο με τις εξετασεις τη μια να δειχνει οτι εχεις ουρεοπλασμα και την αλλη οχι..αφου ομως εκανε και ο συντροφος σου εξετασεις και εδειξαν καθαρες τοτε δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.στο ευχομαι να μη ξαναπαθεις μηκυτες παντως..μακαρι να τους ξεφορτωνομασταν μια και καλη!!!

mairy_lou
14-11-11, 11:48
Σ ευχαριστωωωω!! μακαριι !!Σοκ σου μιλαω μεσα σε 3 μηνες ε φορες εξετασεις, τις 2 ειχα και την μια οχι !!! Λεω παει , δε προκειτε ποτε να κανω παιδι γιατι απ οσο ενημερωθηκα στην πορεια για το ουρεοπλασμα ''χαλαει'' εγκυμοσυνες!! Με ολα αυτα πως να παρεις κουραγιο να κανεις προσπαθειες ? Πφφ αστα να πανε! Ξερω πως δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απαισιοδοξες, γιαυτο ειμαστε εδω για να παιρνει και να δινει η μια κουραγιο στην αλλη, και οτι και να εχουμε, να προσπαθουμε να το αντιμετωπιζουμε!!!!!!!

mariamanos
14-11-11, 13:08
Πραγματικα εχεις δικιο..μου κανει και μενα καλο το να ειμαι εδω και να συνομιλω μαζι σας..παιρνω κουραγιο...νομιζα οτι ειμαι η μοναδικη που ειχα τετοια προβληματα..ειναι ωρες και στιγμες που λεω πως ειμαι ανικανη και δε θα καταφερω να χαρισω ενα παιδακι στον αντρα μου αλλα ειναι και στιγμες που σκεφτομαι θετικα και λεω πως ολα θα πανε καλα..τι να πουν και καποιες κοπελες που εχουν πολυ σημαντικοτερα προβληματα απο το δικο μου....αλλωστε πιστευω πως ολες οι γυναικες πλεον αλλες με λιγη προσπαθεια και αλλες με περισσοτερη στο τελος κρατανε ενα μωρακι στην αγκαλια τους!!!:D

mairy_lou
14-11-11, 13:11
:)Οχι αγαπη μου, αισιοδοξες πρεπει να ειμαστε!! Και καθεμια μας οτι εχει να το αντιμετωπιζει με θαρρος! Ξερω, ευκολα το λες, αλλα δυσκολα το κανεις!! Σου ευχομαι με οοοοοολη μου την καρδια ,οπως και σε ολες τις κοπελες, να εχουν συντομα το μωρακι που τοσο θελουν!!! Στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια!ειμαστε εδω η μια για την αλλη !!!!:):):)

maela
14-11-11, 13:19
Σ ευχαριστωωωω!! μακαριι !!Σοκ σου μιλαω μεσα σε 3 μηνες ε φορες εξετασεις, τις 2 ειχα και την μια οχι !!! Λεω παει , δε προκειτε ποτε να κανω παιδι γιατι απ οσο ενημερωθηκα στην πορεια για το ουρεοπλασμα ''χαλαει'' εγκυμοσυνες!! Με ολα αυτα πως να παρεις κουραγιο να κανεις προσπαθειες ? Πφφ αστα να πανε! Ξερω πως δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απαισιοδοξες, γιαυτο ειμαστε εδω για να παιρνει και να δινει η μια κουραγιο στην αλλη, και οτι και να εχουμε, να προσπαθουμε να το αντιμετωπιζουμε!!!!!!!
Δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι το ουρεοπλασμα κανει κακο απλα οι γιατροι επιφυλλασονται.Εγω παντως στην εγκυμοσυνη μου οταν εκανα καλλιεργεια εδειξε οτι ειχα και πηρα αντιβιωση στον 5ο μηνα για 3 μερες.Φυσικα δεν το εχω τσεκαρει αν εχει φυγει .. παντως πηγαν ολα καλα.Οποτε μην αγχωνεσαι!!!

mairy_lou
14-11-11, 13:35
Αληθεια?? Δηλαδη ειναι αναλογα τον οργανισμο μαλλον..Χαιρομαι παντως που για σενα πηγαν ολα καλα!!! Θα φανει μολις ξεμπλοκαρει ο οργανισμος μου..Ποιο πολυ προβληματιστηκα διοτι πηρα 3 φορες θεραπεια για αυτο, και οι εξετασεις συνεχισαν να το βγαζουν !!!Και γυναικολογος μου τοτε, συνεχισε να με ''μπουκωνει'' με αντιβιωση, και ετσι δημιουργηθηκε μεγα προβλημα με τους μυκητες!!! Οκαθε γιατρος αλλα μου ελεγε παντως !!!

mariamanos
14-11-11, 14:02
:)Οχι αγαπη μου, αισιοδοξες πρεπει να ειμαστε!! Και καθεμια μας οτι εχει να το αντιμετωπιζει με θαρρος! Ξερω, ευκολα το λες, αλλα δυσκολα το κανεις!! Σου ευχομαι με οοοοοολη μου την καρδια ,οπως και σε ολες τις κοπελες, να εχουν συντομα το μωρακι που τοσο θελουν!!! Στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια!ειμαστε εδω η μια για την αλλη !!!!:):):)

Σε ευχαριστω πολυ γλυκια μου...και εγω σου στελνω τη θετικη μου ενεργεια οπως και σε ολα τα κοριτσια εδω..να εισαι παντα καλα...και...συντομα ολες μας να αποκτησουμε το μωρακι μας!!!:):)

zoitsa!
14-11-11, 14:19
Koριτσια, εγω μετα ακριβως την εγκυμοσυνη ειχα μυκητες! Εβαλα τα υποθετα dactarin αλλα τετοιο καψιμο και φαγουρα τρελαθηκα! 2 μερες την εβγαλα στο μπανιο!
Πηρα την κρεμα mycomicen! αυτο ηταν!1-2 φορες εβαλα ηρεμησα!
Εννοειται οτι πρωι βραδυ πλυσεις με χαμομηλι!Μονο ετσι ανακουφιζομουν!
Ευχομαι να εισαι καλα!;)

mairy_lou
14-11-11, 14:39
Koριτσια, εγω μετα ακριβως την εγκυμοσυνη ειχα μυκητες! Εβαλα τα υποθετα dactarin αλλα τετοιο καψιμο και φαγουρα τρελαθηκα! 2 μερες την εβγαλα στο μπανιο!
Πηρα την κρεμα mycomicen! αυτο ηταν!1-2 φορες εβαλα ηρεμησα!
Εννοειται οτι πρωι βραδυ πλυσεις με χαμομηλι!Μονο ετσι ανακουφιζομουν!
Ευχομαι να εισαι καλα!;)

Zoitsa μου αυτα που ειπες ειναι κρεμουλα,ετσι?? αν ναι τα εχω δοκιμασει!συγκεκριμενα τα μου τα εδωσε η πρωτη γυναικολογος μου π ειχα , τον περασμενο μαρτιο, ειδα ελαχιστη διαφορα για λιγο! Και μετα ηταν π χειροτερεψε και πηγα επισκεφθηκα και αλλη γιατρο..Δεν πιστευω οτι φταινε τα φαρμακα αλλα ο καθε οργανισμος και στην φαση που πετυχενει το προβλημα! Οποτε ευτυχως σε σενα λειτουργησε θετικα η θεραπεια και χαιρομαι γιαυτο !!

mariamanos
14-11-11, 15:04
και εγω την εχω δοκιμασει τη συγκεκριμενη οπως και τη κολπικη αλοιφη της αλλα δεν αντεχα καθολου με εκαιγε αφορητα και δε συνεχισα τη χρηση της.Ειναι αυτο που λεει η Mairy_loy εχει να κανει με τον οργανισμο του καθενος..και εγω εχω δοκιμασει ολες τις μαρκες ...προσωρινη λυση και μετα παλι τα ιδια..

zoitsa!
14-11-11, 15:35
Ναι κοριτσια! κολπικη αλοιφη ειναι!
Εχετε δικιο, ειναι στον καθε οργανισμο!
Ευτυχως με περασε γιατι ειμαι αλλεργικη στα φαρμακα και δυσκολα παιρνω!

mairy_lou
14-11-11, 15:50
Τυχερουλα λοιπον που το προβληματακι δεν εγινε μονιμο !!! ;) Υπαρχουν τοσεσ κρεμες ,υποθετα και χαπια, ο καθενας/μια δινει τα δικα του, αν και σιγουρα πανω κατω ολα με τον ιδιο τροπο ειναι φτιαγμενα!

zoitsa!
14-11-11, 15:54
Ασε ασε!! Και ξερω, εχω διαβασει ο τι ειναι και χρονια καποιες φορες!

mariamanos
14-11-11, 16:28
εγω παντως κοριτσια πιστευω οτι με τοσες διαφορετικες κρεμες και υποθετα που εχω βαλει πιστευω οτι εχει γινει γινει το μικροβιο ανθεκτικο και δε το πιανει τιποτα...και αν στο παρελθον εβαζα με το παραμικρο υποθετα και κρεμες τωρα με το που νιωσω φαγουρα και εχω αφθονα υγρα το καταπολεμω με χαμομηλι και σοδα και αν χειροτερεχω που τις περισσοτερες φορες χειροτερευω τοτε ακολουθω θεραπεια.

mairy_lou
14-11-11, 16:46
Ναι σιγουρα γινονται ανθεκτικα!!! δεν πρεπει αμεσως κρεμες και τετοια , αν και σε μας που εχουμε αρκετα μεγαλο προβλημα, η τουλαχιστον σε μενα, ολα αυτααα απλα με ανακουφιζαν για λιγο...Τωρα που περιμενω να αδιαθετησω, σιγουρα θα ξαναεμφανισω!Τις πλυσεις με χαμομηλι κοριτσια εσεις τις κανετε εξωτερικα, η κολπικα???

mary..
14-11-11, 18:55
καλησπερα και απο μενα,μεγαλος μου εφιαλτης τα μικροβια!ακουστε και μενα την γκατεμοοοοο!πριν 2 εβδομαδες εκανα,σαλπιγγογραφια,(ολα πηγαν καλα).εκμεταλευτηκα λοιπον την ευκαιρια και εκανα προσπαθειουλες!!σε 8 μερες ειναι η αναμενομενη της σιχαμενης(ξουτ κυρα μου)και απο χτες εχω τσουκσιμο στην ουρηση και λιγο αιμα στο σκουπισμα(μονο εχτες οχι σημερα)μαλλον για ουρολοιμωξη προκειται!αυριο παω για καλιεργεια και αντιβιογραμμα!!ελεος!!!και ημουν πολυ θετικη αυτο τον μηνα.οσο για τις πλυσεις και εγω κανω με χαμομηλι και νερο με σοδα(μυστικο).εσωτερικες με την φουσκα του μπεταντιν!υπομονη σε ολα τα κοριτσακια και πολλα χαρουμενα νεακια απο ολες!φιλια

margi
14-11-11, 21:45
Οταν σαν πιάνουν ενοχλήσεις μετά τις γόνιμες κι έχοντας την ε΄λπίδα ότι μπορεί αν έχει γίνει εγκυμοσύνη, τι κανετε βρε κορίτσια; Επιτρεπονται εξωτερικές αλοιφές ή κάποιο υπόθετο για ανακούφιση;

mairy_lou
15-11-11, 01:17
καλησπερα και απο μενα,μεγαλος μου εφιαλτης τα μικροβια!ακουστε και μενα την γκατεμοοοοο!πριν 2 εβδομαδες εκανα,σαλπιγγογραφια,(ολα πηγαν καλα).εκμεταλευτηκα λοιπον την ευκαιρια και εκανα προσπαθειουλες!!σε 8 μερες ειναι η αναμενομενη της σιχαμενης(ξουτ κυρα μου)και απο χτες εχω τσουκσιμο στην ουρηση και λιγο αιμα στο σκουπισμα(μονο εχτες οχι σημερα)μαλλον για ουρολοιμωξη προκειται!αυριο παω για καλιεργεια και αντιβιογραμμα!!ελεος!!!και ημουν πολυ θετικη αυτο τον μηνα.οσο για τις πλυσεις και εγω κανω με χαμομηλι και νερο με σοδα(μυστικο).εσωτερικες με την φουσκα του μπεταντιν!υπομονη σε ολα τα κοριτσακια και πολλα χαρουμενα νεακια απο ολες!φιλια

mary μου εφιαλτης πολλων απο μας τα μικροβια τα ατιμα!!! Ελπιζω η καλλιεργεια να μην δειξει ουρολοιμωξη για να μην χρειαστεις αντιβιωση και να ειναι ολα καλα!! Φιλια πολλα και την θετικη μου ενεργεια !! ;) Περιμενουμε να μας πεις τα αποτελεσματα σου..

mairy_lou
15-11-11, 01:21
Οταν σαν πιάνουν ενοχλήσεις μετά τις γόνιμες κι έχοντας την ε΄λπίδα ότι μπορεί αν έχει γίνει εγκυμοσύνη, τι κανετε βρε κορίτσια; Επιτρεπονται εξωτερικές αλοιφές ή κάποιο υπόθετο για ανακούφιση;

Margi μου νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ καλες οι πλυσεις στην περιπτωση που ανεφερες! Και γενικως ηχρηση διαφορων σκευασματων..Τουλαχιστον μεχρι να μπορεσει να ξεκαθαρισει κατι στο ''τοπιο'' !! Και να πω και κατι αλλο που δεν ξερω αν ειναι τυχαιο κοριτσια, αλλα μετα το τελευταιο υποθετο π χρησιμοποιησα, απεφυγα να πλυθω στην περιοχη αυτη με υγρο σαπουνακι, παρα μονον 1 φορα! Με σκετο χλιαρο νερακι και στην συνεχεια στεγνωνοντας απαλα με μια πετσετουλα! Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα ισως καμια φορα τα σαπουνακια δεν κανουν τπτ παρα μονο κακο!

mariamanos
15-11-11, 09:25
Καλημερα κοριτσια...
Margi εγω μια απο τις φορες που επαθα αμεσως μετα τις γονιμες πηγα στη γυναικολογο και αφου με εξετασε μου εδωσε υποθετα και εξωτερικη αλοιφη και μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα.σε καμια περιπτωση ομως σε υπονοια πιθανης εγκυμοσυνης δε λαμβανουμε σκευασματα απο το στομα.
Mary και εγω αμεσως μετα το Πασχα επαθα ουρολειμωξη και μαλιστα φοβομουν για πιθανη εγκυμοσυνη..μαλιστα οταν πηγα στο νοσοκομειο να με εξετασουν και να μου παρουν ουρα μου εκαναν και μια χωριακη αν και δεν υπηρχε περιπτωση να δειξει και εγκυος να ημουν αφου δεν ειχα καν καθυστερηση..σε αυτη τη περιπτωση αν παλι δε φανει εγκυμοσυνη και εχεις ουρολειμωξη σου δινει αντιβιωση ο γιατρος σου γνωριζοντας πιθανη εγκυμοσυνη.
Mairy_lou εχεις δικιο σε αυτο που λες δεν ειναι και οτι καλυτερο τα σαπουνια και τα ειδικα σκευασματα για την ευαισθητη περιοχη.οι περισσοτεροι γιατροι λενε με σκετο χλιαρο νερο ειναι η καλυτερη λυση βεβαια εγω δε νιωθω οτι καθαριζω οταν βαζω σκετο νερο οποτε παιρνω καποιο φυσικο σκευασμα..τελευταια πηρα απο ενα βιολογικο μαγαζι ενα υγρο με γκρειπφρουτ φυτικο που υποτιθεται οτι το γκρειπφρουτ βοηθαει στο να μην αναπτυχθουν και μηκυτες αλλα δυστυχως για εμας που εχουμε ευαισθησια στο μικροβιο,σε εμενα προσωπικα δε βλεπω καμια διαφορα..

mairy_lou
15-11-11, 09:56
Καλημερα στην παρεουλα!! Λες να αναζητησω και γω κατι τετοιο φυτικο για την ευαισθητη περιοχη? Σιγουρα, η αισθηση καθαριοτητας με το σκετο νερο δεν ειναι η ιδια απλα ειπα να το δοκιμασω ετσι για λιγο , μηπως και επιρεαζει και αυτο !! Και τελικα οντως ειδα διαφορα.Το υγρο σαπουνακι που χρησιμοποιουσα ως τωρα ηταν το LACTACYD..Το εχει καποια αλλη να μου πει γνωμες? η καποιο αλλο ισως πιο απαλο απ αυτο ? Ευχαριστω εκ των προτερων, να εχετε μια ομορφη μερα!!!!!:D

mariamanos
15-11-11, 10:40
Mairy_lou εγω αυτο το φυτικο υγρο που χρησιμοποιω λεγεται Purity Plus Feminine Hygiene ειναι με αποσταγμα γκρειπφρουτ οπως ειπα και προηγουμενως.Καλο ειναι αλλα οχι οτι δε ξαναεπαθα μηκυτες...
Για το Lactacyd δε ξερω να σου πω γιατι δε το εχω χρησιμοποιησει.

mairy_lou
15-11-11, 10:47
Που το βρισκω αυτο που μου ειπες?? Στο φαρμακειο??

mariamanos
15-11-11, 11:11
Εγω το αγορασα απο ενα μαγαζι με βιολογικα.Το εχουν και καποια φαρμακεια αλλα νομιζω πως οχι ολα.

mairy_lou
15-11-11, 11:21
Σ ευχαριστω Mariamanos!!! :D

mariamanos
15-11-11, 11:36
Παρακαλω Mairy_lou:):):)
Παντως επειδη εχω δοκιμασει και αλλα σε γενικες γραμμες νομιζω οτι κανενα δε σε προστατευει απο τους μηκυτες.Αλλα τουλαχιστον καλο ειναι να βαζουμε κατι ελαφριας μορφης και οχι αντισηπτικα που χαλανε τη χλωριδα του κολπου μας.

mairy_lou
15-11-11, 12:15
ΝαΙ συμφωνω απολυτα!Δεν προστατευουν απο τους μυκητες σε καμια περιπτωση, απλα καθαριζουν απαλα την περιοχη..Αδιαθετησα εγω τελικα σημερα και μαλιστα ακριβως στην 30η μερα του κυκλου, σπανιο φαινομενο σχετικα για μενα, μιας και ο κυκλος μου δεν ειναι πολυ σταθερος!!!

giannakosmum
15-11-11, 12:17
Καλημέρα και από εμένα! Στο τελευταίο τεστ παπ που έκανα τον Οκτώβριο λοιπόν ανακαλύψαμε τους μύκητες!! Έκανα θεραπεία με κολπικά υπόθετα dactarin και κρέμα εξωτερικά dactarin επίσης. Δεν μπορώ να πω ότι είδα καμία μεγάλη διαφορά. Αυτό που δεν σκέφτηκα καθόλου είναι ότι τις 6 μέρες που πλενόμουν τοπικά δεν έβαζα κάποιο ειδικό καθαριστικό. Μου είπε λοιπόν ο γυναικολόγος να επαναλάβω τη θεραπεία για άλλες 6 μέρες. Πήγα χθες στο φαρμακείο και μου προτείναν ένα καθαριστικό της apivita για την ευαίσθητη περιοχή υπάρχει ένα απλό και ένα πιο ενισχυμένο (plus) όταν έχεις ενοχλήσεις και κνησμό. Επίσης παρόμοια προιόντα ένα απλό και ένα ενισχυμένο είχε και η σειρά a-derma και μια άλλη δεν την θυμάμαι, λογικά υπάρχουν και άλλες. Σήμερα θα το δοκιμάσω (εγώ πήρα το ενισχυμένο), λογικά πρέπει να περάσει καμια εβδομάδα για να σας πω εάν έχει αποτέλεσμα, απλά είπα να το γράψω ότι υπάρχουν ειδικά καθαριστικά φυτικά ενισχυμένα με ph8 αντί για ph5 ή 5.2 ή 5.5 (εξαρτάται από την εταιρεία) εγώ προσωπικά δεν το ήξερα. Μου είπε λοιπόν η φαρμακοποιός ότι χρησιμοποιούμε αυτά τα ενισχυμένα όταν έχουμε κάποιο θεματάκι, δεν πρέπει για πάρα πολύ καιρό γιατί χαλάει το ph. Επίσης τα περισότερα από αυτά στα συστατικά τους έχουν αντί για νερό εκχύλισμα βιολογικού χαμομηλιού. Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν ιδέα γιατί ως τεμπέλα βαρέθηκα να βράζω χαμομήλι για πλύσεις. Απλά να έχει αποτέλεσμα...άντε να δούμε..

mariamanos
15-11-11, 13:07
Καλησπερα giannakosmum εγω για αρκετο διαστημα χρησιμοποιουσα της apivita με χαμομηλι για καθημερινη χρηση,γιατι οπως ειπες υπαρχει αλλο ενα που ειναι πιο ενισχυμενο και δεν ειναι για καθημερινη χρηση αλλα να το χρησιμοποιουμε μονο οταν νιωθουμε κνησμο και ενοχληση..Δυστυχως οπως εχω ξαναπει σε εμενα μαλλον δε πιανει τιποτα.Μηκυτες εξακολουθουσα να παθαινω..
Mairy_lou εγω περιμενα χτες οπως σου ειχα πει αλλα δεν αδιαθετησα δυστυχως..ενω ειμαι σταθερη τους τελευταιους μηνες και λεω δυστυχως γιατι οπως σου ειπα εχω ραντεβου την επομενη εβδομαδα με το γυναικολογο και θελω να ειμαι καθαρη να με εξετασει..ασε που για εγκυμοσυνη δε το συζηταω καν γιατι δυο τρεις επαφες που ειχαμε ηταν εκτος γονιμων ημερων οποτε αποκλειεται..μαλλον τα υποθετα φταινε...:(:(

mairy_lou
15-11-11, 17:30
Καλημέρα και από εμένα! Στο τελευταίο τεστ παπ που έκανα τον Οκτώβριο λοιπόν ανακαλύψαμε τους μύκητες!! Έκανα θεραπεία με κολπικά υπόθετα dactarin και κρέμα εξωτερικά dactarin επίσης. Δεν μπορώ να πω ότι είδα καμία μεγάλη διαφορά. Αυτό που δεν σκέφτηκα καθόλου είναι ότι τις 6 μέρες που πλενόμουν τοπικά δεν έβαζα κάποιο ειδικό καθαριστικό. Μου είπε λοιπόν ο γυναικολόγος να επαναλάβω τη θεραπεία για άλλες 6 μέρες. Πήγα χθες στο φαρμακείο και μου προτείναν ένα καθαριστικό της apivita για την ευαίσθητη περιοχή υπάρχει ένα απλό και ένα πιο ενισχυμένο (plus) όταν έχεις ενοχλήσεις και κνησμό. Επίσης παρόμοια προιόντα ένα απλό και ένα ενισχυμένο είχε και η σειρά a-derma και μια άλλη δεν την θυμάμαι, λογικά υπάρχουν και άλλες. Σήμερα θα το δοκιμάσω (εγώ πήρα το ενισχυμένο), λογικά πρέπει να περάσει καμια εβδομάδα για να σας πω εάν έχει αποτέλεσμα, απλά είπα να το γράψω ότι υπάρχουν ειδικά καθαριστικά φυτικά ενισχυμένα με ph8 αντί για ph5 ή 5.2 ή 5.5 (εξαρτάται από την εταιρεία) εγώ προσωπικά δεν το ήξερα. Μου είπε λοιπόν η φαρμακοποιός ότι χρησιμοποιούμε αυτά τα ενισχυμένα όταν έχουμε κάποιο θεματάκι, δεν πρέπει για πάρα πολύ καιρό γιατί χαλάει το ph. Επίσης τα περισότερα από αυτά στα συστατικά τους έχουν αντί για νερό εκχύλισμα βιολογικού χαμομηλιού. Εμένα προσωπικά μου άρεσε σαν ιδέα γιατί ως τεμπέλα βαρέθηκα να βράζω χαμομήλι για πλύσεις. Απλά να έχει αποτέλεσμα...άντε να δούμε..

Ναι κουκλα μου τωρα που το ανεφερες εχω ακουσει απο μια θεια μου για την σειρα της apivita. Σε καθημερινη βαση σιγουρα καλυτερα ειναι τα ηπια Περιμενουμε να μας πεις αποτελεσματα! Τωρα προσφατα το ξεκινησες??

mairy_lou
15-11-11, 17:37
Καλησπερα giannakosmum εγω για αρκετο διαστημα χρησιμοποιουσα της apivita με χαμομηλι για καθημερινη χρηση,γιατι οπως ειπες υπαρχει αλλο ενα που ειναι πιο ενισχυμενο και δεν ειναι για καθημερινη χρηση αλλα να το χρησιμοποιουμε μονο οταν νιωθουμε κνησμο και ενοχληση..Δυστυχως οπως εχω ξαναπει σε εμενα μαλλον δε πιανει τιποτα.Μηκυτες εξακολουθουσα να παθαινω..
Mairy_lou εγω περιμενα χτες οπως σου ειχα πει αλλα δεν αδιαθετησα δυστυχως..ενω ειμαι σταθερη τους τελευταιους μηνες και λεω δυστυχως γιατι οπως σου ειπα εχω ραντεβου την επομενη εβδομαδα με το γυναικολογο και θελω να ειμαι καθαρη να με εξετασει..ασε που για εγκυμοσυνη δε το συζηταω καν γιατι δυο τρεις επαφες που ειχαμε ηταν εκτος γονιμων ημερων οποτε αποκλειεται..μαλλον τα υποθετα φταινε...:(:(

Ελα κοριτσακι μου και γω στον γιατρο μου πηγα σημερα στην θεσσαλονικη για να γραψουμε και τα υπολοιπα υποθετα, αλλα δεν τον βρηκα :(...Δε πειραζει εχω μερες ακομα μεχρι να ξαναβαλω ..Εσυ γιατι δεν αδιαθετησες? Μηπως αγχωθηκες για τιποτα?? Σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε καμια ''εκπληξη''??:) Μπορει μια θεραπεια για μυκητες να επιρρεασει αρνητικα τον κυκλο μιας κοπελας??

neraida11
15-11-11, 17:42
θα με πειτε τρελη αλλα εγω πιστευω οτι το γιαουρτι εχει σημαντικη προληπτικη δραση για τους μυκητες.δοκιμαστε το

mairy_lou
15-11-11, 17:47
θα με πειτε τρελη αλλα εγω πιστευω οτι το γιαουρτι εχει σημαντικη προληπτικη δραση για τους μυκητες.δοκιμαστε το

Οχι κουκλα μου γιατι να σε πουμε τρελη??Εγω προσωπικα και αν δεν το χω ακουσει..!! Μια γυναικολογος μου ειπε''αν δεν μπορεις να το φας, πλυσου το ''!!Γιατι της ειπα πως δεν μου αρεσει και μου φερνει ταραχη στο στομαχι!!

mariamanos
16-11-11, 09:12
Ελα κοριτσακι μου και γω στον γιατρο μου πηγα σημερα στην θεσσαλονικη για να γραψουμε και τα υπολοιπα υποθετα, αλλα δεν τον βρηκα :(...Δε πειραζει εχω μερες ακομα μεχρι να ξαναβαλω ..Εσυ γιατι δεν αδιαθετησες? Μηπως αγχωθηκες για τιποτα?? Σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση να εχουμε καμια ''εκπληξη''??:) Μπορει μια θεραπεια για μυκητες να επιρρεασει αρνητικα τον κυκλο μιας κοπελας??

Καλημέρα!!!!!!!!!!!!!:p:p
Πως εισαι Mairy_lou?Τα υπολοιπα κοριτσια?ελπιζω να ειστε ολες καλα.
Το εχω ξαναπαθει αλλη μια φορα που ειχα ουρολειμωξη και ετα μυκυτες με τοσες αντιβιωσεις και ολα τα φαρμακα που ειχαν επηρρεασει το κυκλο ειχα 6 μερες καθυστερηση!!βεβαια τωρα μονο υποθετα εβαλα απλα πρωτη φορα χρησιμοποιησα της dactarin τα 6 γιατι τα τρια εβαζα συνηθως αρα εκει οφειλεται μαλλον και η καθυστερηση.για εγκυμοσυνη οπως σου ειπα το αποκλειω ουτε σα σκεψη δε περναει γιατι ειχαμε επαφες εκτος γονιμων ημερων.Δεν αγχωνομαι καθολου.Μονο για το οτι την επομενη Πέμπτη εχω ραντεβου με το γυναικολογο μου οπως σου ειχα πει και θελω να ειμαι καθαρη για να με εξετασει.
Neraida11 δε θα σε πουμε τρελη γιατι και εγω προσπαθω αν οχι καθε μερα αλλα μερα παρα μερα να τρωω ενα γιαουρτι απο αυτα με τη πετσα.

mairy_lou
16-11-11, 10:40
Καλημερα Mariamanos!!! Ωραια ξεκινησε η μερα ,με λιγους πονους περιοδου αλλα κατα τα αλλα καλα!! Ναι λογικα οπως ειπες εκει οφειλεται η διαταραχη του κυκλου..Τι να πω και αυτον τον εχουμε ταραξει, δεν τον αφηνουμε στην ησυχια του να κανει τ αυγουλακια του..χαχαχα!!!

giannakosmum
16-11-11, 10:43
Καλημέρα και από εμένα. Σήμερα το πρωί ξεκίνησα το plus της apivita. Λέω να το χρησιμοποιήσω καμιά εβδομάδα μήπως σταματήσει λίγο η φαγούρα γιατί δεν θέλω να πάρω άλλα υπόθετα. Μετά να το γυρίσω σε ένα πιο ήπιο. Θα σας πω σε καμιά εβδομάδα αποτελέσματα. Απλά βαρέθηκα το χαμομήλι, δεν θέλω να το ξαναδώ μπροστά μου...αλήθεια σας λέω....Αυτό πάντως με τα υπόθετα που χαλάνε τον κύκλο δεν το ήξερα...Και εγώ χρησιμοποίησα αυτόν τον μήνα κοντά στα τρία κουτιά dactarin των 200....Στην αρχή για 6 μέρες πρωί βράδυ, διακοπή και μετά μόνο το βράδυ για άλλες 4(6 μου είπε αλλά τα σταμάτησα γιατί φοβήθηκα πολλά μου φάνηκαν), ταυτόχρονα και την ίδια αλοιφή εξωτερικά και η φαγούρα εκεί...Ουφ να τελειώνουμε γιατί και εμείς προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι και με αυτή την κατάσταση δεν είναι καθόλου ευχάριστο..Εύχομαι όλες να είστε πολύ καλύτερα!!

mariamanos
16-11-11, 10:57
Mairy_lou υπομονη κανε σε καταλαβαινω γιατι και εχω εντονους πονους στη περιοδο..ειδικα τωρα που εχω και καθυστερηση οταν θα μου ρθουν θα ειναι εντονοτεροι οι πονοι..αστα να πανε..
Giannakosmum και εγω αυτο το μηνα αυτα τα υποθετα χρησιμοποιησα για 6 βραδια και αλοιφη εξωτερικα..ηθελα να σε ρωτησω ειχες καθολου ξηροτητα στο κολπο μετα τη θεραπεια?δε ξερω βρε κοριτσια αλλα μετα που τα τελειωσα τα υποθετα και ειχαμε επαφη με τον αντρα μου ενιωθα λες και ειχα ενα κακτο εσωτερικα....:oops::oops: τι να πω..
Ωραια πες μας και τις εντυπωσεις σου απο το Apivita Plus γιατι το συγκεκριμενο δε το εχω χρησιμοποιησει μονο το απλο με το χαμομηλι..αλλα σκεφτομαι βρε κοριτσια και λεω αν οι μυκητες ειναι εσωτερικα στο κολπο αυτο δε πρεπει να βοηθαει και πολυ αφου κανεις εξωτερικες πλυσεις και απλα ανακαφουσιζει τη φαγουρα?τι λετε?

mairy_lou
16-11-11, 11:21
Και γω αυτο νομιζω οτι απλα καθαριζει και ανακουφιζει τοπικα! Δεν πειραζει εστω και αυτο καλυτερο ειναι απο το τιποτα
Giannakosmum συντομα καλα και με το καλο να πιασεις το δευτερο μωρακι σου !!!

mariamanos
16-11-11, 11:42
Καλα ναι σιγουρα απο το τιποτα εννοειται καλο ειναι και αυτο..απλα αν χειροτερευει μερα με τη μερα εσωτερικα εκει υπαρχει προβλημα..το λεω γιατι και εγω το καταπολεμουσα και εγω στην αρχη με εξωτερικες πλυσεις και ανακουφιζομουν αλλα περνουσαν οι μερες και οταν ηθελα να εχω επαφη με τον αντρα μου δεν αντεχα απο τη φαγουρα εσωτερικα και το καψιμο..

mary..
16-11-11, 14:40
γεια σας και απο μενα,τελικα εχω ουρολοιμωξη...αυριο ομως θα βγει το αντιβιογραμα και θα παρω τον γιατρο να μου πει,τι να παρω..θα του πω οτι υπαρχει και το ενδεχομενο εγκυμοσυνης!παντως η μικροβιολογος μου ειπε πως η ουρολοιμωξη δεν προκαλει αιτια για αποβολη εμφυτευσης!!αμαν τελικα,ολα εμεις οι γυναικες?μα ολα?μια το ενα,μια το αλλο//τουλαχιστον να ειναι τετοια,περαστικα!!

mariamanos
16-11-11, 15:01
Γεια σου mary... περαστικα σου!!γρηγορα να γινεις καλα!!σε καταλαβαινω απολυτα τι περνας..και εγω στο πρωτο μας μηνα προσπαθειων με τον αντρα μου επαθα ουρολειμωξη και φοβομουν μη τυχον ειμαι εγκυος και αποβαλλω!!!ευτυχως δεν ημουν..και δυστυχως το ξαναεπαθα μετα απο δυο μηνες παλι!!τωρα τεσσερις μηνες και κατι ειμαι καλα (απο ουρολειμωξη φτου σκορδα) αλλα δε ξερω αν ειδες και τα προηγουμενα μου ποστ μου ταλαιπωρουμαι απο μηκυτες συνεχεια οπως και τα υπολοιπα κοριτσια εδω...
τι να πω πολυ ατυχια..απ την αλλη δεν θελω να ειμαι αχαριστη περαστικα να ειναι ολα αυτα γιατι βλεπω εδω κοπελες που εχουν σημαντικοτερα προβληματα απο εμας και δε μπορουν να κανουν παιδακι!!ευχομαι σε ολες μας αργα η γρηγορα να κραταμε τα μωρακια μας αγκαλια!!!!!!!:D:D

giannakosmum
16-11-11, 16:16
Mariamanos δεν είχα ξηρότητα στον κόλπο μετά την θεραπεία. Αυτό που λες το σκέφτηκα και εγώ ότι όντως είναι για εξωτερική χρήση αλλά ελπίζω τουλάχιστον να φύγει η φαγούρα η εξωτερική. Mairy loo ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, mary εύχομαι περαστικά γρήγορα και ελπίζω όσες από εμάς ταλαιπωρούνται και θέλουν μωράκι να τελειώσουν τα βάσανά μας και γρήγορα εγκυούλες!!Επειδή φοριέται πολύ τελευταία το γιαούρτι,λέω να πάω το απόγευμα super και να πάρω τις μεγάλες συσκευασίες στραγγιστό να το δοκιμάσω και αυτό δεν χάνουμε τίποτα....Ε ρε γέλια..απο τώρα σκέφτομαι την φάτσα του καλού μου αν του το πω... Άντε να δω τι άλλο θα κάνουμε!!;)

mariamanos
16-11-11, 16:27
Σε ευχαριστω giannakosmum για την απαντηση.Μαλλον εχει να κανει με τον οργανισμο του καθε ανθρωπου γιαυτο να ειχα αυτη τη παρενεργεια.ελπιζω μετα που θα αδιαθετησω και καθαρισω ολα να ειναι ενταξει και να μην εχω καποιο προβλημα.:) Επισης ηθελα να σου πω μιας που θα πας super να παρεις γιαουρτι στραγγιστο παρε και απο αυτα με τη πετσα να φας..ισως να μη σου αρεσουν αλλα λενε οτι ειναι τα καλυτερα για τους μηκυτες...Και εγω το προηγουμενο μηνα που ΄΄φορεσα΄΄ λιγο γιαουρτι και το ειπα του αντρα μου με κοιτουσε σα το χανο οταν του το ειπα...τι να κανει και αυτος ο καημενος ολα τα εχει δει μαζι μου..:o:o

giannakosmum
16-11-11, 16:39
Χαχαχα mariamanos που να δεις τη φάτσα του δικού μου όταν του είπα ότι κατά τη διάρκεια της θεραπείας πρέπει να βάζει και αυτός αλοιφή!!! Τι να σου πω, η καλύτερή του, ενθουσιάστηκε....Αυτά τα γιαούρτια με την πέτσα δεν τα πολυσυμπαθώ αλλά εάν είναι να έχουμε αποτέλεσμα..Τι να πω μια ψυχή που είναι να βγει ας βγει, θα πάρω και 7 τέτοια ένα την μέρα....Γιαουρτοθεραπεία αυτήν την εβδομάδα και βλέπουμε.....:)

mariamanos
16-11-11, 16:49
Και εγω η αληθεια ειναι οτι δε τα πολυσυμπαθω τα συγκεκριμενα γιαουρτια αλλα τι να κανω τα τρωω..τωρα που το λεμε χτες δεν εφαγα και πρεπει οπωσδηποτε να φαω ενα σημερα..χιχιιχι:p:p
Και εμενα ξινισε στην αρχη με την αλοιφη μιας και δεν ειχε ξαναβαλει ποτε του αλλα εδω και 6 χρονια που ειμαστε μαζι πλεον συνηθισε αφου καθε τρεις και λιγο εχω μηκυτες...

mairy_lou
16-11-11, 18:46
Εγω κοριτσια μου, ολο λεω θα τα τρωω και ολο δε μπορω οσο και αν πιεζομαι..μου φερνους ταραχες για εμετο!!!! Λετε να εχω τιποτα σαν αλλεργεια??? Η τιποτε τετοιο??

mariamanos
17-11-11, 09:07
Καλημερα σε ολα τα κοριτσια της παρεας.
Mairy_lou καλη σου μερα...δε νομιζω οτι εχεις αλεργια στα συγκεκριμενα γιαουρτια αλλα ισως το συγκεκριμενο γιαουρτι να σε πειραζει στο στομαχι γιατι δεν σαν τα υπολοιπα του εμποριου που οπως και να το κανεις ειναι πιο ''ελαφρια''.Εχω παρατηρησει και εγω σε ενα δυο διαφορετικες μαρκες εκτος το οτι τα τρωω με το ζορι δε μου ''πολυκαθονται'' καλα στο στομαχι.μονο ενα εχω βρει που μπορω να πω οτι το τρωω ευχαριστα..

mairy_lou
17-11-11, 10:36
Καλημεραααα Καλημερααα!! μολις ειδα συμπληρωσαμε τριψηφιο αριθμο απαντησεων στο θεμα μας, χαχαχχα!! Δε ξερω με τα παλιογιαουρτια τι γινεται αλλα ποτε δε θα μπορεσω να τα φαω τοσο ευκολα οσο αλλες κοπελες που τα χουν για επιδορπιο..Σημερα ειναι ειναι τριτη μερα του κυκλου μου και αναμενω να τελειωσει για να δω αν θα χω και παλι ενοχλησεις!!! Mariamanos εσυ τι εγινε τελικα με την περιοδο σου???

mariamanos
17-11-11, 11:12
ελπιζω Mary_lou μου να μην εχεις ενοχλησεις τωρα που θα καθαρισεις!!εγω να σου πω την αληθεια συνηθως οταν εχω ενοχληση ξεκιναει απο τα καθαρισματα της περιοδου..οποτε αν δε νιωθεις κατι τοτε εισαι μια χαρα!!!
Η περιοδος μου ακομα να εμφανιστει...αναμεινατε στο ακουστικο σας..τι να πω δε ξερω...θα περιμενω μερικες μερες να περασει το Σαβ/κο και αν δεν εχει ερθει θα κανω ενα τεστ τη Δευτερα αν και οπως σου ειπα δε νομιζω..πονους περιοδου βεβαια δεν εχω μονο χτες το βραδυ κατι κραμπες στη κοιλια..και το στηθος μου ετοιμο να σκασει απο το πρηξιμο και το πονο...ουτως η αλλως τη Πεμπτη που εχω ραντεβου με το γιατρο θα τον ρωτησω γιατι ειχα καθυστερηση και να δουμε μηπως εχω και κατι και δε το ξερω..ελπιζω πως οχι..ειδωμεν...προς το παρον αναμενω να ερθει η σιχαμενη!!!:mad:

giannakosmum
17-11-11, 14:03
Καλησπέρα και απο εμένα!! Mariamanos εύχομαι πραγματικά να μην σου έρθει η ακατανόμαστη και να κάνεις ένα τεστάκι τη Δευτέρα που να βγει θετικότατο!!!!! Mairy_loo για σένα ελπίζω όταν τελειώσει η περίοδος να μην έχεις καμία ενόχληση, και να τελειώσανε όλα..:-D

mariamanos
17-11-11, 14:22
Καλησπερα giannakosmum!!!σε ευχαριστω πολυ απο το στομα σου και στου θεου το αυτι!!!!!!!!αν και δε το νομιζω......... εσυ τι κανεις πως εισαι?νιωθεις καλυτερα τωρα που χρησιμοποιεις της apivita το υγρο?

mairy_lou
17-11-11, 15:09
Κοριτσαρες μουυυυ, καλησπερα και απο μενα !Ετρεχα λιγακι απο το πρωι και ειπα τωρα να καθησω να μαθω τα νεακια σας!!Mariamanos μακαρι να μην ειναι απο καμια κυστουλα η καθυστερηση!! Μακαρι να ειναι αλλος ο λογος..Η δευτερα δεν αργει να ερθει!! θα μαθουμε! Απο τις 15 που αδιαθετησα εγω ειμαι πολυυυυ καλααα!! και χαρουμενη επισης αλλα ελπιζω να μην κρατησει λιγο η χαρα μου :D Giannakosmum, το παιδακι που εχεις ποσο ειναι??? Αμα κρινω απο το nickname σου ειναι αγορακιιιι??? Τα φιλια μου !!

giannakosmum
17-11-11, 15:22
Γειά σας πάλι!! Mariamanos νομίζω ότι η φαγούρα η εξωτερική δεν είναι τόσο έντονη τώρα. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου δεν είμαι και σίγουρη. Πάντως τόσα πολλά γιαούρτια δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ στη ζωή μου από πάνω από κάτω.... τι να πω πια..... Με το καθαριστικό νιώθω ανακούφιση πάντως τη στιγμή που πλένομαι και κρατάει αρκετές ώρες μετά. Και με το γιαούρτι αισθάνομαι ανακούφιση τοπικά, με δροσίζει. Το θέμα είναι όταν τα σταματήσω όλα αυτά τι θα γίνει...Mairy_loo όντως αγοράκι είναι, είναι όμως 3 1/2, το tickeraki έχει κολλήσει δεν ξέρω γιατί στα 2 χρόνια, εμείς όμως έχουμε μεγαλώσει!!!Φιλιά σε όλες!!

mariamanos
17-11-11, 15:23
Καλωςηρθες Mairy_lou!!!:p:p
χαιρομαι που εισαι καλα και εισαι αισιοδοξη...εγω λεω πως καποια στιγμη θα βαρεθει και αυτος ο μηκυτας τη παρεα μας και θα σταματησει να μας επισκεπτεται..ξου ξου κακε μηκυτα!!!!:evil::evil:
ουτε εγω θελω να ειναι καμια κυστουλα οπως λες..υπομονη κανω μεχρι την επομενη εβδομαδα..κριμα ομως που δε θα μπορω να σας πω τα νεα μου γιατι παιρνω αδεια την επομενη εβδομαδα στη δουλεια και δεν εχω ιντερνετ στο σπιτι!!!ααπο τη δουλεια σας στελνω τωρα).βεβαια αν εχω καποιο ευχαριστο θα παω απο καμια φιλης μου και θα σας ενημερωσω!!!:D:D

mariamanos
17-11-11, 15:35
Giannakosmum να χαιρεσαι το αγορακι σου!!να σου ζησει!!με το καλο και στο δευτερο συντομα!!:p
Συνεχισε τα γιαουρτια γιατι ο μηκυτας τα σιχαινεται!!!;)
Παντως αναρωτιεμαι βρε κοριτσια καποιοι γιατροι λενε πως πολλες φορες οι μηκυτες φευγουν απο μονοι τους χωρις θεραπεια αληθευει?γιατι σε εμενα τοσες φορες που εχω παθει μηκυτες αν τους αφησω χωρις θεραπεια χειροτερευω!!!:?

mairy_lou
17-11-11, 16:26
Να σου ζησει ο πιτσιρικος Giannakosmum!! Mariamanos αυτο που λες το εχω ακουσει και εγω, οτι δηλαδη υποχωρουν μονοι τους! βελτιωση καποιες φορες εχω δει, αλλα να φυγουν εντελως οχι..

margi
17-11-11, 18:16
Giannakosmum να χαιρεσαι το αγορακι σου!!να σου ζησει!!με το καλο και στο δευτερο συντομα!!:p
Συνεχισε τα γιαουρτια γιατι ο μηκυτας τα σιχαινεται!!!;)
Παντως αναρωτιεμαι βρε κοριτσια καποιοι γιατροι λενε πως πολλες φορες οι μηκυτες φευγουν απο μονοι τους χωρις θεραπεια αληθευει?γιατι σε εμενα τοσες φορες που εχω παθει μηκυτες αν τους αφησω χωρις θεραπεια χειροτερευω!!!:? Οταν έρχεται ο μύκητας δεν απαλλάσσεσαι από αυτόν παρά μόνο με φαρμακευτική αγωγή. Το θέμα είναι να μην έρθει, ρε κορίτσια, γιαυτό και πλενόμαστε προληπτικά με χαμομηλάκια και σοδιτσα. Εγώ λ΄ρω να το καθιερώσω μια-δυο φορες την εβδομάδα πλύση εξωτερική με χαμομήλι στο οποίο μόλις χλιαρέψει θα ρίχνω κι ένα κουταλάκι σόδα. Πιστεύω βοηθάει....Και μετά την περίοδο, να κάνω για 3 μέρες εσωτερική πλύση ( την πρώτη με σοδόνερο, τις επόμενες με χαμομήλι). Τώρα το γιαούρτι δεν το πολυσυμπαθώ.....Μήπως μία φορά την εβδομάδα να το αραιώνουμε και να ξεπλένουμε το "αυτό" μας με αυτό;;;
Εγώ, κορίτσια, παρατηρώ πως αυτό το μήνα δεν έχω, αλλά οι φαγουρίτσες εξωτερικά συνεχίζονται. Εκανα όμως την βλακεία και φόρεσα κολλάν με καλσόν!!!Καλά να πάθω.....

mairy_lou
17-11-11, 20:42
Καλησπεραα margi ..το προβλημα με το κολλαν και το καλσον που ειναι?εννοεις που πρεπει να φοραμε μονο βαμβακερα? Λετε δλδ και γω μολις μου τελειωσει η περιοδος να πλενομαι εσωτερικα με χαμομηλακι η σοδονερο?? η μονο εαν εμφανισω ενοχλησεις??

margi
17-11-11, 20:58
Μαιρη, αποφεύγουμε όσο μπορούμε τα στενά-κολλητα παντελόνια. Πόσο μάλλον αν βάλεις και καλσόν από μεσα! Δεν αερίζεται καλά η περιοχή. Κοιτα, είναι ανάλογα τα παντελόνια....Εγώ έχω στενά που δεν μου δημιουργούν κάνένα πρόβλημα γιατί έχουν ωραίο μαλακό ύφασμα. Εχω και κάποια άλλα ( για πιο καλες περιπτώσεις, όπως το σημερινό κολλάν) που ενίοτε με ενοχλούν.
Μπορείς μετά την περίοδο να κάνεις μία εσωτερική πλύση με χαμομηλάκι ( για να καθαρίσεις και εντελώς από κομμάτια αίματος). Αυτό θα γίνει βεβαίως προληπτικά. Αν ξεκινήσουν ενοχλήσεις, κάνε μία εξωτερική πλύση με χαμομήλι και σόδα. Αν δεν δεις βελτίωση, κάνε και μία εσωτερική. Αχ, δεν ξέρω!!!Αν ήξερα θα είχα απαλλάγει και θα σας έλεγα τον τρόπο. Απλά αυτά τα προληπτικά μέσα ίσως βοηθούν λίγο.... Εγώ έκανα μια γυναικολογική εξέταση το Σαββατο και μετά είχα ενοχλήσεις Την Κυριακή και την Δευτέρα. Πλύθηκα με χαμομήλι και την επόμενη με σοδόνερο εξωτερικα. Ανακουφίστηκα και έγινα καλά αλλά τώρα έχω ψιλοενοχλησούλες και βράζω χαμομήλι. Θα ρίξω και λίγη σόδα και θα πλυθώ εξωτερικά....Μήκυτες δεν έχω αυτή την στιγμή ( αυτοεξετάζομαι και το καταλαβαίνω πότε έχω) αλλά φαγουρίτσα έχω ( όχι να μην το αντέχω). Οπότε θα πλυθώ να μην χειροτερέψει. Θα σας πω πως θα είμαι αύριο....

mairy_lou
17-11-11, 21:10
Ναι γνωριζω για τα στενα και για συνθετικα αλλα δυστυχως δεν μπορουμε μην τα εχουμε καθολου στην ζωη μας!! καποιες φορες θα χρειαστει να τα βαλουμε! εμενα ο γιατρος μ μου ειπε οσο μπορω να τα αποφευγω...ναι σκεφτομαι απο αυριο να κανω πλυσουλες με χαμομηλακι!Κοριτσια να σας ρωτησω και κατι αλλο! Ελπιζω να μην ειναι βλακεια..Το χαμομηλακι π χρησιμοποιειτε ειναι φακελακι η το χορταρακι που το βραζετε με το νερο? Σας ρωταω γιατι εγω ενα τωρα τελευταια που ειχα , μου φαινεται οτι δεν ηταν καλο, και μονο χρωμα εβγαζε! μολις το εβαζα στο νερο γινοταν ενα εντονο κιτρινο σαν φωσφοριζε! μηπως να παρω το κανονικο το ξερο χορταρακι καλυτερα???

kounelitsa
17-11-11, 21:52
Πω πω βρε κορίτσια εγώ μια φορά έπαθα μύκητες σε μεγάλο βαθμο, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τη φαγούρα και αυτό από μια συγκεκριμένη αντιβίωση (που μου έφερε και διάρροιες και εμετους).
Τέσπα ο φαρμακοποιός μου έδωσε..
κολπική πλύση (αααχ ανακούφιση),
υποθετα 7ημέρων,
μια αλοιφη (travoκατι),
τα ultra levore (τα οποία παίρνω και σε περιόδους διάρροιας και είναι σωτήρια) και πλύσεις με χαμομήλι (είχα πάρι ένα ψεκαστηράκι από τα jumbo, το γέμιζα και το είχα δίπλα απο τη λεκάνη, κάθε φορά που την επισκεπτόμουν έκανα και ένα φςςςς φςςςςςςς!).
και φυσικά πήρε και ο άντρας μου αγωγη.
πετσέτες σε πολύ υψηλή θερμοκρασία (εννοείται ο καθένας τη δικιά του)
και αποχή μέχρι να τελειώσει η θεραπεία.

Πραγματικά μαρτυρήσαμε, δεν μπορώ να φανταστώ να το παθαίνω συνέχεια. βρε κορίτσια να πω κατι? (χαζό) μήπως έχετε αλλεργία σε κάτι και εμφανίζονται έτσι συνχά? Ετσι την πάτησα κι εγώ με τη συγκεκριμένη αντιβίωση, έχει ένα συστατικό που μου τους εμφάνισε. Και να τονίσω ότι έτρωγα 3 γιαούρτια την ημέρα (μου αρέσει πολύ το γιαούρτι)!!!!

mariamanos
18-11-11, 09:23
Οταν έρχεται ο μύκητας δεν απαλλάσσεσαι από αυτόν παρά μόνο με φαρμακευτική αγωγή. Το θέμα είναι να μην έρθει, ρε κορίτσια, γιαυτό και πλενόμαστε προληπτικά με χαμομηλάκια και σοδιτσα. Εγώ λ΄ρω να το καθιερώσω μια-δυο φορες την εβδομάδα πλύση εξωτερική με χαμομήλι στο οποίο μόλις χλιαρέψει θα ρίχνω κι ένα κουταλάκι σόδα. Πιστεύω βοηθάει....Και μετά την περίοδο, να κάνω για 3 μέρες εσωτερική πλύση ( την πρώτη με σοδόνερο, τις επόμενες με χαμομήλι). Τώρα το γιαούρτι δεν το πολυσυμπαθώ.....Μήπως μία φορά την εβδομάδα να το αραιώνουμε και να ξεπλένουμε το "αυτό" μας με αυτό;;;
Εγώ, κορίτσια, παρατηρώ πως αυτό το μήνα δεν έχω, αλλά οι φαγουρίτσες εξωτερικά συνεχίζονται. Εκανα όμως την βλακεία και φόρεσα κολλάν με καλσόν!!!Καλά να πάθω.....

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια της παρεας!!
Margi μου και εγω αυτο πιστευω οτι αν τυχον ερθει ο μηκυτας χωρις φαρμακευτικη αγωγη δε περναει.Τωρα προληπτικα οπως λες και εσυ εγω κανω πλυσεις με χαμομηλι και σοδα αλλα αποφευγω εσωτερικες πλυσεις γενικα γιατι τωρα που ειμαστε και στη προσπαθεια για παιδακι μου ειπε η γιατρος οτι δε κανει.Μονο και εφοσον εχω περιοδο στο τελος της περιοδου κανω καμια πλυση εσωτερικα αλλα οχι παντα.Αυτο που λες με τα καλσον και γενικα τα στενα παντελονια ισχυει..Εμενα δυστυχως η δουλεια μου ειναι ομως τετοια που ακομα και το καλοκαιρι φορουσα καλσον!!!να σκαει ο τζιτζικας και να φοραω καλσον!!με τα πολλα αφου ειχα προβλημα τωρα πλεον το καλοκαιρι φοραω τις καλτσες ξερετε με τη δαντελα..τωρα το χειμωνα ομως που κρυωνω υποχρεωτικα παλι καλσον δυστυχως...
Οσο για αυτο που λες με το γιαουρτι ισως δεν εχεις και αδικο..καποιες κοπελες απο εδω οταν εχουν το μηκυτα και αυτη την ενοχλητικη φαγουρα βαζουν στο εσωρουχο τους γιαουρτι!!!το εκανα και αυτο μπορω να πω!!ανακουφιστηκα αλλα οπως εχω ξαναπει ο μηκυτας ηταν εσωτερικα στο κολπο αρα ουσιαστικα δε μου εκανε τιποτα..αχ τι να πω πολλα μπερδεματα με αυτο το καταραμενο μηκυτα!!!:evil:

giannakosmum
18-11-11, 12:53
Καλημέρα σε όλες!!! Αυτό με το ψεκαστιράκι είναι κορυφαίο!!! Ούτε που το είχα σκεφτεί....Εμένα πάντως εμφανίστηκαν την άνοιξη που έκανα υστεροσαλπιγγογραφία και πήρα αντιβίωση. Και μάλιστα έπαιρνα ταυόχρονα και το ultra levure και γιαούρτια..Έφυγαν και εμφανίστηκαν και πάλι μετά τα καλοκαιρινά μπάνια, έφυγαν και μετά πήρα μια αντιβίωση ξαναεμφανίστηκαν. Τόσο καλά!!!Το έφυγαν βέβαια είναι σχετικό. Νομίζω από την άνοιξη και μετά πιο πολύ είναι το διάστημα που έχω τους μύκητες παρά αυτό που δεν τους έχω..Είναι να μην εμφανιστούν, μετά ίσως αποκτάς ευαισθησία..Όσο για τα στενά εγώ τα αποφεύγω γενικώς ενώ εσώρουχα πάντα βαμβακερά. Στα νιάτα μου χρησιμοποιούσα και δαντελωτά χαχαχα. που πήγαν αυτές οι εποχές???? :lol:

μαρια39
19-11-11, 09:49
Kαλημερα.Κι εγω στο κλαμπ με τους μυκητες .Η καλλιεργεια εδειξε αρκετη candida αλλα φυσιολογικη χλωριδα.Συμπτωματα ομως βρε κοριτσια δεν εχω καθολου!!!! Περιστασιακα καποια υγρα λευκα μονο. η θεραπεια που μου εδωσε ομως ειναι απ οτι διαβασα ισχυρη(φλουκοζανολη).(για να μη βγουν ξανα ειπε)..... Προβληματιζομαι αν πρεπει να να παρω τοσο ισχυρη θεραπεια χωρις ιδιαιτερα εντονα συμπτώματα..

latiatoula
19-11-11, 10:24
Μπαίνω και εγώ στην παρέα των γυναικών που ταλαιπωρούνται από μύκητες. Όποτε παίρνω αντιβίωση, λίγο μετά βγάζω μύκητες! Πλέον, αποφάσισα να παίρνω καθημερινά κάποια ειδικά χάπια με προβιοτικά, τα Lactofemme, παράλληλα με τη θεραπεία που κάνω με fungostan και τα ειδικά υπόθετα και να συνεχίσω τα προβιοτικά και αφού σταματήσει η ενόχληση.
Οι συμβουλές σας για την πλύση με σοδόνερο (δεν το ήξερα) και με χαμομήλι (αυτό το ήξερα) και η επάλειψη εσωτερικά με γιαούρτι (ούτε αυτό το ήξερα), έχουν καταχωρηθεί και θα τις εφαρμόζω τακτικότατα!

mairy_lou
19-11-11, 14:22
Kαλημερα.Κι εγω στο κλαμπ με τους μυκητες .Η καλλιεργεια εδειξε αρκετη candida αλλα φυσιολογικη χλωριδα.Συμπτωματα ομως βρε κοριτσια δεν εχω καθολου!!!! Περιστασιακα καποια υγρα λευκα μονο. η θεραπεια που μου εδωσε ομως ειναι απ οτι διαβασα ισχυρη(φλουκοζανολη).(για να μη βγουν ξανα ειπε)..... Προβληματιζομαι αν πρεπει να να παρω τοσο ισχυρη θεραπεια χωρις ιδιαιτερα εντονα συμπτώματα..

Μαρακι μου καλωςηρθες στην παρεα μας! αν και δεν χαιρομαι οταν προστιθενται και αλλες κοπελες !μακαρι καμια μας να μην αντιμετωπιζε προβλημα μ αυτους τους παλιομυκητες!!!!Λοιπον νομιζω πως αυτο π σου ειπε ο γιατρος σου, ''το να μην ξαναβγουνε'' ειναι λαθος! Δεν μας εγγυατε κανεις οτι δεν θα ξαναβγουνε! 4 γιατροι μου το ειπανε.Μαλλον σου εδωσε δυνατη θεραπεια γιατι αυτο εκρινε πως χρειαζεσαι !Μπορει να μην ξαναεμφανισεις αλλα μπορει να εμφανισεις ειτε σε 1 μηνα ειτε σε 10 χρονια, κανεις δε ξερει! Αντιδραση του οργανισμου ειναι αυτη! Για να σου την εδωσε γνωμη μου ειναι να την ακολουθησεις, και αν ωστοσο υπαρξει καποιο προβλημα η καποια παρενεργεια, τον ενημερωνεις! Καλη επιτυχια στην θεραπεια σου ευχομαι και συντομη να τους ξερφορτωθεις ;);)

mairy_lou
19-11-11, 14:29
Μπαίνω και εγώ στην παρέα των γυναικών που ταλαιπωρούνται από μύκητες. Όποτε παίρνω αντιβίωση, λίγο μετά βγάζω μύκητες! Πλέον, αποφάσισα να παίρνω καθημερινά κάποια ειδικά χάπια με προβιοτικά, τα Lactofemme, παράλληλα με τη θεραπεία που κάνω με fungostan και τα ειδικά υπόθετα και να συνεχίσω τα προβιοτικά και αφού σταματήσει η ενόχληση.
Οι συμβουλές σας για την πλύση με σοδόνερο (δεν το ήξερα) και με χαμομήλι (αυτό το ήξερα) και η επάλειψη εσωτερικά με γιαούρτι (ούτε αυτό το ήξερα), έχουν καταχωρηθεί και θα τις εφαρμόζω τακτικότατα!

Κοριτσακι μου να σε καλωσορισω και σενα στο κλαμπ!! χε χε!! Ολα τα κοριτσια εδω εχουνε δωσει πολυ καλες σμβουλες για μια καποια αντιμετωπιση διαφορων ενοχλησεων ομως το προβλημα στην ριζα του μπορει να το αντιμετωπισει ο γιατρος!! Η αντιβιωση που λες ειναι οντως ατιμη! και εγω την πρωτη φορα που παρουσιασα μυκητες, απο αντιβιωση ηταν και δεν το ξερα καν! ο γιατρος με ενημερωσε! Χαπια και ροφηματα με προβιωτικα ειναι εξισου χρησιμα! Σε τι φαση βρισκεσαι τωρα με αυτα που παιρνεις??

mairy_lou
19-11-11, 14:33
Mariamanos ξερω πως απο βδομαδα εχεις αδεια στην δουλειτσα σου , περιμενω ομως να μας πεις οταν μπορεσεις τα νεακια σου, και να ειναι ολα καλα!!! Ο,τι και αν σημαινει αυτο για σενα!!!!

mariamanos
20-11-11, 19:03
Mariamanos ξερω πως απο βδομαδα εχεις αδεια στην δουλειτσα σου , περιμενω ομως να μας πεις οταν μπορεσεις τα νεακια σου, και να ειναι ολα καλα!!! Ο,τι και αν σημαινει αυτο για σενα!!!!

Καλησπερα Mairy_lou!!καλησπερα και σε ολα τα κοριτσια.καταφερα σημερα και μπηκα απο αλλο υπολογιστη..η 'κοκκινη' σιχαμερη κυρια ακομα να με επισκεφτει στην αναμονη ακομα!!αυριο κλεινω μια εβδομαδα!!!ποναλακια εχω αραια και που αλλα αφαντη..αυριο ομως θα σταματησει η αναμονη.αν δε παω για χωριακη θα κανω σιγουρα τεστ!!αν και αδικα θα πανε τα 20 ευρω γιατι δε νομιζω οτι ειμαι..θα σας ενημερωσω οπως και να εχει!!σε ευχαριστω για το ενδιαφερον!!σας φιλω ολες!!:):)

margi
20-11-11, 21:48
Να έχεις μια θετικότατη χοριακή εύχομαι !

mariamanos
20-11-11, 22:22
Να έχεις μια θετικότατη χοριακή εύχομαι !

Margi μου σε ευχαριστω παρα πολυ μακαρι αν και δε το νομιζω!!!!ευχομαι και σε σενα οτι καλυτερο μεσα απο τη καρδια μου!!!
εσυ τι κανεις εισαι καλυτερα?εχεις ενοχλησεις?

giannakosmum
21-11-11, 12:13
Καλημέρα και από εμένα!! Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια γρήγορη ανάρρωση...Όσο ζεις μαθαίνεις πάντως..Αυτά τα χάπια με προβιοτικά δεν τα ήξερα. Λέτε να τα πάρω και εγώ?? Πάντως εγώ φτου φτου πάω πολύ καλύτερα. Η εξωτερική φαγούρα σχεδόν σταμάτησε, τώρα τι γίνεται μέσα είναι άλλο θέμα..Mariamanos εύχομαι πραγματικά μια πολύυυυυυυυυυυυυυ μεγάλη χοριακή. Μην το λες ποτέ ότι δεν το νομίζεις και εγώ στο πρώτο δεν το νόμιζα ήμουν και σίγουρη μάλιστα γιατί είχα κάνει ένα ωραιότατο αρνητικό τεστ στο σπίτι. Γνώμη μου να πας κατευθείαν για χοριακή. Άντε περιμένουμε νέα με αγωνία!!!!

margi
21-11-11, 13:15
Margi μου σε ευχαριστω παρα πολυ μακαρι αν και δε το νομιζω!!!!ευχομαι και σε σενα οτι καλυτερο μεσα απο τη καρδια μου!!!
εσυ τι κανεις εισαι καλυτερα?εχεις ενοχλησεις?
Πώς αντέχεις και δεν έκανες ακόμη την χοριακή; Με μία εβδομάδα καθυστέρηση εγώ λέω θα είσαι!
Δεν έχω ενοχλήσεις....Πού και πού με πιάνουν αλλά τίποτα το φοβερό. Σου λέω, μόλις αισθάνομαι κάτι περίεργο, κάνω αμέσως εξωτερική πλύση με χαμομήλι και μέσα αραιώνω ένα κουταλάκι σόδα. Δεν ξέρω αν πιάνει....Μάλλον δεν ήταν σε έξαρση, γιαυτό και το αντιμετωπίζω. Οταν είναι σε έξαρση δεν με σώζουν αυτά...Μόνο κανά υπόθετο με βοηθάει τότε. Αλλά τουλάχιστον σταματάνε οι ενοχλήσεις με το χαμομηλάκι και σόδα....

mairy_lou
22-11-11, 00:49
Κοριτσακια μου γεια σας!!!!!!! Μου ειιστε ολες καλα???Το ευχομαι !!Εμενα μου τελειωσε η περιοδος και το σαββατο εβαλα και το canesten μου το τριτο και περαν 1-2 ημερων στην τελος του προηγουμενου μηνα, ειμαιιι καλααααα, και ειμαι τοσο χαρουμενηηη!! Μακαρι να συνεχιστει ετσιιιιιιι , τι να πω αλλο!!! Ολες σας το ιδιο ευχομαι, για να περασουμε σε αλλο θεμα συζητησης μεταα! Διαβαζω παντα αυτα που γραφετε , περιμενω απ ολες τα νεακια και τις παρατηρησεις σας δε οτιδηποτε!!! Σας φιλωωωω, καλο βραδακι !!!!;);)

mariamanos
23-11-11, 19:14
κοριτσια μου καλησπερα!!!συγγνωμη για τη καθυστερηση αλλα δεν ειχα απο που να μπω να σας τα νεα μου.Ακομα δε μπορω να το πιστεψω...τη Δευτερα την ημερα της Παναγιας εκανα ενα τεστ με μια εβδομαδα καθυστερησης οπως σας ειχα πει και βγηκε θετικοοοοοο!!!!!!!!!:D:D:D φυσικα και δε το πιστευα κι ετσι εκανα μια χωριακη....ελεγα μπα λαθος εκανε το τεστ μαλιστα ηταν ενα το οποιο δε θυμαμαι καν τι μαρκα ειναι αφου στο φαρμακειο ζητησα clear blue αλλα δεν ειχαν....το μεγαλο σοκ το επαθα οταν βγηκε η χωριακη μετα απο αρκετες ωρες αφου προλαβα στο τσακ το μικροβιολογικο το μεσημερι για να ανοιξουν μετα το απογευμα για να μου πουν το αποτελεσμα..εγω βεβαια σας ξαναλεω ημουν σιγουρη οτι ηταν λαθος το τεστ...παω το απογευμα να παρω τη χωριακη και δε πιστευα στα ματια μου ηταν στις 5884 μοναδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ακομα κοριτσια δε μπορω να το πιστεψω...σημερα πηγα στο γιατρο και εκανα και υπερηχο μου ειπε πως ειναι ολα καλα προχωραει κανονικα η κυηση και οτι ειμαι στη πεμπτη εβδομαδα!!!
Αυτο που θελω να πω σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν ειναι οτι πραγματικα αυτο που λενε και τα υπολοιπα κοριτσια που εχουν μεινει ηδη εγκυες ισχυει..δηλαδη εγω σε καμια των περιπτωσεων αυτο το μηνα δε περιμενα να μεινω εγκυος αφου ολες και ολες 4 επαφες ειχαμε και μαλιστα εκτος γονιμων ημερων αφου τις γονιμες ημερες ακολουθησα θεραπεια με υποθετα (μονο ευτυχως) για τους μηκυτες και δεν υπηρχε περιπτωση να μεινω εγκυος!!!ηταν και ο μονος μηνας που δεν ειχα αγχος αφου ημουν σιγουρη οτι δε θα μεινω..
Και επισης πιστευω πως αν ειναι να γινει κατι να γινει..για μενα δεν ειναι τυχαια η ημερα που εμαθα πως ειμαι εγκυος.Μεγαλη η χαρη της Παναγιας!!!συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα ειχα αναγκη να σας μιλησω..

zoitsa!
23-11-11, 19:44
Μπραβοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!
Με το καλο!!! Καλη εγκυμοσυνη να εχεις!!!
μπραβο κοπελα μου!!:D:D:D:D

mariamanos
23-11-11, 19:59
σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου!!και εσυ οτι επιθυμεις!!!!!!!!!!!ευχομαι σε ολες τις κοπελες που επιθυμουν να μεινουν εγκυες να εχουν γρηγορα ευχαριστα νεα!!!!σας στελνω τη θετικη μου ενεργεια!!!!!!!:):)

margi
23-11-11, 20:00
Μπράβο!!!Συγχαρητήρια! Ημουν σίγουρη ότι θα είσαι. Τόση μεγάλη καθυστέρηση δεν είναι τυχαία. Να πάνε όλα καλά κοριτσάκι!

mariamanos
23-11-11, 20:21
σε ευχαριστω πολυ margi μου!!!ευχομαι απο καρδιας συντομα και εσυ εγκυουλα!!!!!!!!!!!!!!:D:D
παντως ακομα δε το εχω πιστεψει ηταν για εμενα αναπαντεχο...πανω που ειχα αρχισει να πιστευω οτι θα εχω δυσκολιες στο να μεινω εγκυος..γιαυτο θα το πω αλλη μια φορα προσπαθηστε να αποβαλλετε το αγχος και να σκεφτεστε θετικα ...ξερω οτι ειναι δυσκολο γιατι και εμενα οταν μου το ελεγαν δε το πιστευα οπως επισης δε πιστευα οτι θα ερθει ποτε η στιγμη να σας γραψω εδω οτι ειμαι εγκυος..εβλεπα αλλες κοπελες που το εγραφαν χαιρομουν γιαυτες αλλα πιστευα πως δε θα τυχει σε μενα.να εχετε πιστη κοριτσια και οτι ειναι να γινει θα γινει!!βεβαια δε σημαινει οτι τωρα που εμεινα εγκυος πεταω στα συννεφα γιατι ξερω οτι το πρωτο τριμηνο ειναι πολυ επικινδυνο γιαυτο και ευχομαι ολα να πανε καλα...

zoitsa!
23-11-11, 20:22
ολα θα πανε καλα!!! Με το καλο!!!:D:D:D:D

mairy_lou
24-11-11, 12:48
κοριτσια μου καλησπερα!!!συγγνωμη για τη καθυστερηση αλλα δεν ειχα απο που να μπω να σας τα νεα μου.Ακομα δε μπορω να το πιστεψω...τη Δευτερα την ημερα της Παναγιας εκανα ενα τεστ με μια εβδομαδα καθυστερησης οπως σας ειχα πει και βγηκε θετικοοοοοο!!!!!!!!!:D:D:D φυσικα και δε το πιστευα κι ετσι εκανα μια χωριακη....ελεγα μπα λαθος εκανε το τεστ μαλιστα ηταν ενα το οποιο δε θυμαμαι καν τι μαρκα ειναι αφου στο φαρμακειο ζητησα clear blue αλλα δεν ειχαν....το μεγαλο σοκ το επαθα οταν βγηκε η χωριακη μετα απο αρκετες ωρες αφου προλαβα στο τσακ το μικροβιολογικο το μεσημερι για να ανοιξουν μετα το απογευμα για να μου πουν το αποτελεσμα..εγω βεβαια σας ξαναλεω ημουν σιγουρη οτι ηταν λαθος το τεστ...παω το απογευμα να παρω τη χωριακη και δε πιστευα στα ματια μου ηταν στις 5884 μοναδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ακομα κοριτσια δε μπορω να το πιστεψω...σημερα πηγα στο γιατρο και εκανα και υπερηχο μου ειπε πως ειναι ολα καλα προχωραει κανονικα η κυηση και οτι ειμαι στη πεμπτη εβδομαδα!!!
Αυτο που θελω να πω σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν ειναι οτι πραγματικα αυτο που λενε και τα υπολοιπα κοριτσια που εχουν μεινει ηδη εγκυες ισχυει..δηλαδη εγω σε καμια των περιπτωσεων αυτο το μηνα δε περιμενα να μεινω εγκυος αφου ολες και ολες 4 επαφες ειχαμε και μαλιστα εκτος γονιμων ημερων αφου τις γονιμες ημερες ακολουθησα θεραπεια με υποθετα (μονο ευτυχως) για τους μηκυτες και δεν υπηρχε περιπτωση να μεινω εγκυος!!!ηταν και ο μονος μηνας που δεν ειχα αγχος αφου ημουν σιγουρη οτι δε θα μεινω..
Και επισης πιστευω πως αν ειναι να γινει κατι να γινει..για μενα δεν ειναι τυχαια η ημερα που εμαθα πως ειμαι εγκυος.Μεγαλη η χαρη της Παναγιας!!!συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα ειχα αναγκη να σας μιλησω..

Κοριτσακιιιιιι μουυυ ειμαι πολυ χαρουμενη για σενααα!!! να φανταστεις δεν προλαβα καν να διαβασω ολο το κειμενο σου καλα καλα και ηθελα αμεσως να σε συγχαρω!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ σου, ολα κανα να πανεεεεεεεε!!!!!;):D:D:D:D

mairy_lou
24-11-11, 12:51
Αχ αληθεια με εκανες πολυ χαρουμενη τωρα! Ειδες που ελεγες οτι δεν το πιστευες οτι θα γινοταν αυτο το μηνα?? Πανω απ ολα , ολα καλα να σου πανω αγαπη μ, να ναι γερο και δυνατο , και να προχωρησουν ολα ΤΕΛΕΙΑΑΑΑ!!!! ♥

μαρια39
24-11-11, 13:45
Συγχαρητηρια !!!!!!!!!!!! Ολα να πανε καλα.

giannakosmum
24-11-11, 15:22
Μια μέρα δεν μπήκα στο forum και έγινε χαμός!!!!!!Αν είναι έτσι να αργώ να μπω..Mariamanos χάρηκα τόσο πολύ!!! Ήμουν σίγουρη, μπράβο μπράβο, μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε!! Άντε mary, mary_loo και όλες οι υπόλοιπες στο δρόμο που άνοιξε η mariamanos!!!:grin:

mairy_lou
24-11-11, 17:52
Μια μέρα δεν μπήκα στο forum και έγινε χαμός!!!!!!Αν είναι έτσι να αργώ να μπω..Mariamanos χάρηκα τόσο πολύ!!! Ήμουν σίγουρη, μπράβο μπράβο, μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε!! Άντε mary, mary_loo και όλες οι υπόλοιπες στο δρόμο που άνοιξε η mariamanos!!!:grin:

Ετσιιιιι, ετσιιιιιιι :D:D:D:D;););)!!!!!!!

europa
28-11-11, 13:10
ΚΟΡΙΤΣΙΑ η μονη φυσικη λυση ειναι το ΣΚΟΡΔΟ !

3- 4 φορες τη ημερα κολπικα μια σκελιδα σκορδου τρυπημενη

η μυρωδια ειναι δυσαρεστη αλλα θα δειτε αποτελεσματα

επισης ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΣΟΔΑ αραιωμενη με νερο και μετα ΤΑΛΚ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !

ΤΟ ΤΑΛΚ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ που αρεσει τοσο πολυ στον μυκητα !

σε δυο μερες θα δειτε αποτελεσματα και μετα να το εφαρμοζετε προληπτικα

καθε τοσο !

mimaki
28-11-11, 13:16
Καλημερα κοριτσακια!!
Γραφω για πρωτη φορα..Εχω ενα προβλημα που με ταλαιπωρει κατα διαστηματα και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω..Πριν αρκετο καιρο μου ειχαν εμφανιστει μυκητες τους οποιους ειχα αντιμετωπισει με φαρμακευτικη αγωγη που μου ειχε δωσει ο γυναικολογος μου,τις τελευταιες 2 μερες ομως και ενω ειχα ηρεμησει για αρκετο καιρο,μου εμφανιστηκε πρηξιμο και εντονη φαγουρα στην ευαισθητη περιοχη.Με ανησυχει λιγο γιατι δε ειχα παρατηρησει ποτε παλι πρηξιμο..πως θα μπορουσα να το αντιμετωπισω;;(προσπαθω να αποφυγω τα ισχυρα φαρμακα η αληθεια ειναι..)

mairy_lou
28-11-11, 13:51
Καλημερα κοριτσακια!!
Γραφω για πρωτη φορα..Εχω ενα προβλημα που με ταλαιπωρει κατα διαστηματα και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω..Πριν αρκετο καιρο μου ειχαν εμφανιστει μυκητες τους οποιους ειχα αντιμετωπισει με φαρμακευτικη αγωγη που μου ειχε δωσει ο γυναικολογος μου,τις τελευταιες 2 μερες ομως και ενω ειχα ηρεμησει για αρκετο καιρο,μου εμφανιστηκε πρηξιμο και εντονη φαγουρα στην ευαισθητη περιοχη.Με ανησυχει λιγο γιατι δε ειχα παρατηρησει ποτε παλι πρηξιμο..πως θα μπορουσα να το αντιμετωπισω;;(προσπαθω να αποφυγω τα ισχυρα φαρμακα η αληθεια ειναι..)

Mimaki καλως ορισες και συ στην παρεα μας!!Νομιζω οτι το πρηξιμο ακολουθησε απλα την φαγουρα γιατι οπως ανεφερες ειχες εντονη φαγουρα! Το χω παθει και γω σε μικρο βαθμο βεβαια! Τρωγε γιαουρτακια και κανε πλυσεις με χαμομηλακι και σοδιτσα, εξωτερικες και εσωτερικες, η ακολουθησε οποια αλλη συμβουλη των υπολοιπων κοριτσιων θελεις!! Και οτι αλλο χρειαστεις, εμεις εδω ειμαστε!

mairy_lou
28-11-11, 13:54
ΚΟΡΙΤΣΙΑ η μονη φυσικη λυση ειναι το ΣΚΟΡΔΟ !

3- 4 φορες τη ημερα κολπικα μια σκελιδα σκορδου τρυπημενη

η μυρωδια ειναι δυσαρεστη αλλα θα δειτε αποτελεσματα

επισης ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΣΟΔΑ αραιωμενη με νερο και μετα ΤΑΛΚ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ !

ΤΟ ΤΑΛΚ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ που αρεσει τοσο πολυ στον μυκητα !

σε δυο μερες θα δειτε αποτελεσματα και μετα να το εφαρμοζετε προληπτικα

καθε τοσο !

καλησπερααααα!! ;);)Που λες αυτο για το σκορδο , πρεπει να ναι οντως δυσαρεστη η οσμη ...αχααχααχα μετα ουτε ο αντρας μας δεν θα θελει να μας ακουμπησει, εφοσον μαλλον ο μυκητας! Ειναι δοκιμασμενο αυτο??? Μου φαινεται αρκετα παραξενο γιατι, να βαλω σε εκεινο το σημειο συγκεκριμενα σκορδο ! Ασε που εχω την εντυπωση οτι θα ετσουζε!!!

mimaki
28-11-11, 19:14
Mimaki καλως ορισες και συ στην παρεα μας!!Νομιζω οτι το πρηξιμο ακολουθησε απλα την φαγουρα γιατι οπως ανεφερες ειχες εντονη φαγουρα! Το χω παθει και γω σε μικρο βαθμο βεβαια! Τρωγε γιαουρτακια και κανε πλυσεις με χαμομηλακι και σοδιτσα, εξωτερικες και εσωτερικες, η ακολουθησε οποια αλλη συμβουλη των υπολοιπων κοριτσιων θελεις!! Και οτι αλλο χρειαστεις, εμεις εδω ειμαστε!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή σου..ελπίζω να περάσει γρήγορα γιατί δε μπορώ καθόλου..έβαζα τη verdal αλλά είναι πολύ ισχυρή κρέμα και δε θέλω να τη χρησιμοποιήσω..δε ξέρω βέβαια τι πρέπει να κάνει και το αγόρι μου που έχει τα ίδια συπτώματα..:(

mairy_lou
29-11-11, 00:23
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή σου..ελπίζω να περάσει γρήγορα γιατί δε μπορώ καθόλου..έβαζα τη verdal αλλά είναι πολύ ισχυρή κρέμα και δε θέλω να τη χρησιμοποιήσω..δε ξέρω βέβαια τι πρέπει να κάνει και το αγόρι μου που έχει τα ίδια συπτώματα..:(

Νομιζω οτι γιαυτο θα ηταν καλυτερα να συμβουλευτεις τον γιατρο σου, διαφορετικα να απευθυνθεις σε καποιον αφροδισιολογο νομιζω! για το τι πρεπει ο φιλος σου να χρησιμοποιησει..

mimaki
29-11-11, 09:35
Νομιζω οτι γιαυτο θα ηταν καλυτερα να συμβουλευτεις τον γιατρο σου, διαφορετικα να απευθυνθεις σε καποιον αφροδισιολογο νομιζω! για το τι πρεπει ο φιλος σου να χρησιμοποιησει..

Καλημερα mairy_lou!!!εχω χρησιμοποιησει 2 φορες χαμομηλι με σοδα και μπορω να πω οτι νιωθω ηδη καλυτερα!!:pπιστευω τις επομενες μερες να εχει υποχωρησει τελειως..θα μιλησω και με το γιατρο μου σημερα για να ρωτησω για το αγορι μου!!σε ευχαριστω πολυ πολυ!!

mimaki
30-11-11, 13:30
τελικα δεν καταφερα να αποφυγω τη θεραπεια..πηρα και το canesten μου και την travogen και χαπια τα οποια δε θυμαμαι πως λεγονται..πφφφ..ατιμοι μηκυτες ποτε θα απαλαγω απο σας;;; :(

georgia6575
30-11-11, 14:01
Για τους μύκητες προσπάθησε να τρως καθημερινά γιαούρτι.

mimaki
30-11-11, 14:12
Για τους μύκητες προσπάθησε να τρως καθημερινά γιαούρτι.
καθημερινα γιαουρτι ακομη κ αν υποχωρησουν οι μυκητες;:o

mairy_lou
30-11-11, 17:18
Κοιταξε το γιαουρτακι ουτως η αλλως κακο δεν κανει!! αντιθετως θα ελεγα! οποτε δεν εχεις να χασεις και τιποτα τρωγοντας το! Αν ανηκεις στην κατηγορια που ανηκω και γω φυσικα, θα δυσκολευτεις γιατι εχω δεν το μπορω καθολουυυυυ μα καθολου και μαλλον με πειραζει κιολας!! Ολο λεω θα το ξεκινησω και θα το προσπαθησω να τρωω, και μολις παιρνω γιαουρτακι, ετσι στεκετε στο ψυγειο :(

mimaki
30-11-11, 17:24
Κοιταξε το γιαουρτακι ουτως η αλλως κακο δεν κανει!! αντιθετως θα ελεγα! οποτε δεν εχεις να χασεις και τιποτα τρωγοντας το! Αν ανηκεις στην κατηγορια που ανηκω και γω φυσικα, θα δυσκολευτεις γιατι εχω δεν το μπορω καθολουυυυυ μα καθολου και μαλλον με πειραζει κιολας!! Ολο λεω θα το ξεκινησω και θα το προσπαθησω να τρωω, και μολις παιρνω γιαουρτακι, ετσι στεκετε στο ψυγειο :(
χαχαχαχα..εμένα μου αρέσει αλλά δε πετάω και τη σκούφια μου:-D..νομίζω πως όταν λένε "φάε γιαουρτάκι για τους μύκητες" εννοούν αυτό με τη πέτσα..εντάξει καλό είναι, αλλά η αλήθεια είναι πως προτιμώ να φάω μια σοκολάτα..χαχαχα...ααα τα sporanox μου έδωσε ο γιατρός (σε δερματολόγο- αφροδισιολόγο πήγα,όπως μου είχες πει.)ελπίζω να υποχωρήσουν;)

georgia6575
30-11-11, 17:53
Ναι!Καλό είναι να τρως έχεις δεν έχεις μύκητες το ξέρω το παίρνεις το έχεις στο ψυγείο και το ξεχνάς το ίδιο παθαίνω και εγώ με το νερό πρέπει να πίνω 1,5 λίτρα για την πέτρα στο νεφρό αλλά πού!!!!!!! το ξεχνάω πίνω όποτε το θυμάμαι τελοςπάντων το γιαούρτι βοηθάει στην διατήρηση της χλωρίδας του κόλπου μια φίλη μου βρήκε την σωτηρία της από μύκητες καταναλώνοντας καθημερινά γιαούρτι βέβαια μπορεί να μην λειτουργεί σε όλους τους ανθρώπους το ίδιο.

mairy_lou
01-12-11, 01:14
χαχαχαχα..εμένα μου αρέσει αλλά δε πετάω και τη σκούφια μου:-D..νομίζω πως όταν λένε "φάε γιαουρτάκι για τους μύκητες" εννοούν αυτό με τη πέτσα..εντάξει καλό είναι, αλλά η αλήθεια είναι πως προτιμώ να φάω μια σοκολάτα..χαχαχα...ααα τα sporanox μου έδωσε ο γιατρός (σε δερματολόγο- αφροδισιολόγο πήγα,όπως μου είχες πει.)ελπίζω να υποχωρήσουν;)

Τα πηρα και γω τα σπορανοξ, αλλα δε μπορω να σου πω αμα βοηθησαν γιατι με το που τα ξεκινησα, παθαινω κολπιτιδα και παιρνω παραλληλα και αντιβιωση τωρα την τελευταια φορα οποτε πιστευω πως δε καναν σημαντικη δουλεια σε μενα..Παρολ αυτα απο αναφορες τον κοριτσιων εχω ακουσει καλα λογια γιαυτα!!

mairy_lou
01-12-11, 01:17
Mariamanos σε χασαμε κοπελα μουυυυυ, ολα καλα ελπιζωω!!! εχεις ακομα αδειουλα??? οταν μπεις γραψε να μαθουμε τα νεακια σουυυυυ!!!! Φιλακια πολλα κοριτσαρες μου, καληνυχτα!!!

mimaki
01-12-11, 09:32
Καλημερα κοριτσακια και Καλο μηνα!!!:p:p
Ελπιζω μετα τη θεραπεια να μη παθω τιποτα αλλο..θα προσπαθησω να τρωω γιαουρτακια οσο πιο συχνα γινεται..μεχρι στιγμης η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει τρομερη βελτιωση..το μονο θετικο ειναι οτι εχει υποχωρησει το πρηξιμο,αλλα φαγουρα εχω ακομη..βεβαια μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε την αγωγη για 10 μερες..οποτε εχω αρκετο δρομο μπροστα μου..εσενα mairy_lou σου περασε η κολπιτιδα;;
georgia6575 να πινεις πολυ νερακι,γιατι ξερω απο μια φιλη μου οτι οι πονοι στα νεφρα δεν αντεχονται!!

mairy_lou
01-12-11, 09:58
Καλημερα κοριτσακια και Καλο μηνα!!!:p:p
Ελπιζω μετα τη θεραπεια να μη παθω τιποτα αλλο..θα προσπαθησω να τρωω γιαουρτακια οσο πιο συχνα γινεται..μεχρι στιγμης η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει τρομερη βελτιωση..το μονο θετικο ειναι οτι εχει υποχωρησει το πρηξιμο,αλλα φαγουρα εχω ακομη..βεβαια μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε την αγωγη για 10 μερες..οποτε εχω αρκετο δρομο μπροστα μου..εσενα mairy_lou σου περασε η κολπιτιδα;;
georgia6575 να πινεις πολυ νερακι,γιατι ξερω απο μια φιλη μου οτι οι πονοι στα νεφρα δεν αντεχονται!!

Καλημερα mimaki θα κανω επαναληψη της εξετασεις τον επομενο μηνα! αφου τελειωσω και την θεραπεια με την canesten.. οπως επισης και τεστ παπ! θελω να πιστευω πως ναι!!!

georgia6575
01-12-11, 09:59
Καλημέρα! mimaki να σε ρωτήσω κάτι τους μύκητες πώς τους ανακάλυψες μόνο από την φαγούρα ή έκανες και καλλιέργια κολπικού υγρού?Όταν τελειώσεις την αντιβίωση σου είπε να κάνεις επανέλεγχο να δεις αν έφυγαν?Γιατί εγώ που παίρνω αντιβίωση για κολοβακτηρίδιο για 8-10 ημέρες μου είπε να ξανακάνω κολπικό υγρό να δούμε εάν πέρασε άλλο που με πείραξε στο στομάχι και δεν ξέρω αν τα καταφέρω να την πάρω όλες τις μέρες.Είναι λίγο ψείρας ο γιατρός και τα λεπτολογεί ίσως παραπάνω από ότι πρέπει.

mimaki
01-12-11, 11:47
Καλημέρα! mimaki να σε ρωτήσω κάτι τους μύκητες πώς τους ανακάλυψες μόνο από την φαγούρα ή έκανες και καλλιέργια κολπικού υγρού?Όταν τελειώσεις την αντιβίωση σου είπε να κάνεις επανέλεγχο να δεις αν έφυγαν?Γιατί εγώ που παίρνω αντιβίωση για κολοβακτηρίδιο για 8-10 ημέρες μου είπε να ξανακάνω κολπικό υγρό να δούμε εάν πέρασε άλλο που με πείραξε στο στομάχι και δεν ξέρω αν τα καταφέρω να την πάρω όλες τις μέρες.Είναι λίγο ψείρας ο γιατρός και τα λεπτολογεί ίσως παραπάνω από ότι πρέπει.
Georgia μου ειχα πονο κατα τη διαρκεια της επαφης,λευκα υγρα,φαγουρα και πρηξιμο,το ιδιο και το αγορι μου.Με ταλαιπωρουσαν και πριν καιρο,ειχα παει στο γυναικολογο και μου ειχε δωσει θεραπεια,οχι αντιβιωση,ενα υποθετο και την κρεμα τη verdal.Ειχαν υποχωρησει για καποιο διαστημα αλλα εμφανιστηκαν παλι..:(τωρα ομως πηγα σε δερματολογο-αφροδισιολογο,αυτος μου εδωσε παλι το ιδιο υποθετο,την κρεμα τη travogen και καποιες καψουλες τις σπορανοξ..μου ειπε να τη κανω για 10 μερες,αλλα δε μου ειπε να κανω καλλιεργια ομως..ομως σκεφτομουν να παω να κανω παπ μολις τελειωσω..σου εφυγε το κολοβακτηριδιο η ακομη ταλαιπωρησε;

mimaki
01-12-11, 11:51
Καλημερα mimaki θα κανω επαναληψη της εξετασεις τον επομενο μηνα! αφου τελειωσω και την θεραπεια με την canesten.. οπως επισης και τεστ παπ! θελω να πιστευω πως ναι!!!
Ειχα κολλησει παλια απο τη θαλασσα κολπιτιδα,ειχα κανει απ'οτι θυμαμαι μια θεραπεια με τα υποθετα τα flagil μαζι και αντιβιωση βεβαια..αλλα δε με ταλαιπωρησε ιδιαιτερα..εφυγε σχετικα γρηγορα..ελπιζω το ιδιο και σε σενα!!πιστευω οτι θα κανεις τις εξετασεις σου και θα ειναι ολα τελεια!!

georgia6575
01-12-11, 12:08
Georgia μου ειχα πονο κατα τη διαρκεια της επαφης,λευκα υγρα,φαγουρα και πρηξιμο,το ιδιο και το αγορι μου.Με ταλαιπωρουσαν και πριν καιρο,ειχα παει στο γυναικολογο και μου ειχε δωσει θεραπεια,οχι αντιβιωση,ενα υποθετο και την κρεμα τη verdal.Ειχαν υποχωρησει για καποιο διαστημα αλλα εμφανιστηκαν παλι..:(τωρα ομως πηγα σε δερματολογο-αφροδισιολογο,αυτος μου εδωσε παλι το ιδιο υποθετο,την κρεμα τη travogen και καποιες καψουλες τις σπορανοξ..μου ειπε να τη κανω για 10 μερες,αλλα δε μου ειπε να κανω καλλιεργια ομως..ομως σκεφτομουν να παω να κανω παπ μολις τελειωσω..σου εφυγε το κολοβακτηριδιο η ακομη ταλαιπωρησε;

Άσε mimaki το κεφάλαιο κολοβακτηρίδιο είναι μεγάλη ιστορία για μένα τον τελευταίο χρόνο ανά τέσσερις μήνες που κάνω κολπικό υγρό υπάρχει πάντα εκεί παίρνω αντιβίωση και φεύγει και μετά επανέρχεται είναι θέμα λάθους τρόπου σκουπίσματος(να δω πότε θα μάθω να σκουπίζομαι σωστά) τώρα παίρνω αντιβίωση για 8-9 μέρες και θα κάνω κολπικό υγρό ελπίζω να έχει φύγει γιατί βαρέθηκα συνέχεια το ίδιο βιολί κάθε τρεις και λίγο.

mimaki
01-12-11, 12:28
Άσε mimaki το κεφάλαιο κολοβακτηρίδιο είναι μεγάλη ιστορία για μένα τον τελευταίο χρόνο ανά τέσσερις μήνες που κάνω κολπικό υγρό υπάρχει πάντα εκεί παίρνω αντιβίωση και φεύγει και μετά επανέρχεται είναι θέμα λάθους τρόπου σκουπίσματος(να δω πότε θα μάθω να σκουπίζομαι σωστά) τώρα παίρνω αντιβίωση για 8-9 μέρες και θα κάνω κολπικό υγρό ελπίζω να έχει φύγει γιατί βαρέθηκα συνέχεια το ίδιο βιολί κάθε τρεις και λίγο.
Ωχ αληθεια;δε μου εχει συμβει ποτε.τι εννοεις λαθος σκουπισμα;υπαρχει συγκεκριμενος τροπος που πρεπει να σκουπιζομαστε;βασικα απ'οτι εχω καταλαβει,τα περισσοτερα γυναικολογικα αν τα παθεις μια φορα δε φευγουμε πολυ ευκολα μετα..μακαρι να σου φυγει γιατι μου φαινεται οτι εχεις ταλαιπωρηθει παρα πολυ..αληθεια στο ευχομαι!!κ εγω θελω να μου φυγουν οι μυκητες και να μη μου ξανα εμφανιστουν..εχω και ενα θεμα με τους γιατρους και κυριως με τους συγκεκριμενους..(δε μπορω να το συνηθισω με τιποτα το γυναικολογο):(

georgia6575
01-12-11, 13:57
Ωχ αληθεια;δε μου εχει συμβει ποτε.τι εννοεις λαθος σκουπισμα;υπαρχει συγκεκριμενος τροπος που πρεπει να σκουπιζομαστε;βασικα απ'οτι εχω καταλαβει,τα περισσοτερα γυναικολογικα αν τα παθεις μια φορα δε φευγουμε πολυ ευκολα μετα..μακαρι να σου φυγει γιατι μου φαινεται οτι εχεις ταλαιπωρηθει παρα πολυ..αληθεια στο ευχομαι!!κ εγω θελω να μου φυγουν οι μυκητες και να μη μου ξανα εμφανιστουν..εχω και ενα θεμα με τους γιατρους και κυριως με τους συγκεκριμενους..(δε μπορω να το συνηθισω με τιποτα το γυναικολογο):(

Λοιπόν το κολοβακτηρίδιο είναι μικρόβιο που ζει στο έντερο και μέσω του πρωκτού μεταφέρεται στον κόλπο μπορεί να υπάρχει εκεί και να μην το ξέρεις γιατί δεν έχει συμπτώματα όχι εσύ αλλά η κάθε γυναίκα γι αυτό σου λέω ο σωστός τρόπος σκουπίσματος είναι από μπροστά προς τα πίσω και όχι το ανάποδο γιατί έτσι μεταφέρονται μικρόβια βέβαια με το τέστ παπ φαίνεται εάν υπάρχουν μικρόβια στον κόλπο εμένα το τεστ ήταν οκ και μετά μου παρουσιάστηκε το έψαξα από μόνη μου επειδή ήθελα να μείνω έγκυος και ήθελα να ήταν καθαρή η περιοχή από μικρόβια.

mimaki
01-12-11, 14:04
Λοιπόν το κολοβακτηρίδιο είναι μικρόβιο που ζει στο έντερο και μέσω του πρωκτού μεταφέρεται στον κόλπο μπορεί να υπάρχει εκεί και να μην το ξέρεις γιατί δεν έχει συμπτώματα όχι εσύ αλλά η κάθε γυναίκα γι αυτό σου λέω ο σωστός τρόπος σκουπίσματος είναι από μπροστά προς τα πίσω και όχι το ανάποδο γιατί έτσι μεταφέρονται μικρόβια βέβαια με το τέστ παπ φαίνεται εάν υπάρχουν μικρόβια στον κόλπο εμένα το τεστ ήταν οκ και μετά μου παρουσιάστηκε το έψαξα από μόνη μου επειδή ήθελα να μείνω έγκυος και ήθελα να ήταν καθαρή η περιοχή από μικρόβια.
Το εχω ακουστα αυτο το μικροβιο..και εγω με τον ιδιο τροπο σκουπιζομαι γιατι το αναποδο δε με βολευει..βεβαια οσες φορες εχω κανει παπ δεν ειχα ποτε προβλημα..ελπιζω ουτε και τωρα..

mairy_lou
01-12-11, 15:51
Κοριτσακια και γω το ιδιο, μ βγαζει και μενα κατα καιρους αυτο το τεστ παπ! Τωρα τελευταια εχω σχεδον καταφερει να υιοθετησω τον σωστο τροπο για να σκουπιζομαι οταν κανω τσισακια :D και σε μενα να θα φανει στην επομενη μου εξεταση πως πηγανε τα πραγματα αυτη τη φορα!! Οσον αφορα το πως καταλαβαινουμε τους μυκητες, δυστυχως και μενα οπως προ-αναφερθηκε προβλημα, ας το πουμε προβλημα, και στην επαφη, ασπρα παχια υγρα και εντονη φαγουρα! Κ..λομυκητες τιποτα δε σ αφηνουν να χαρεις! Ολως περιεργως ομως, ολες τις φορες , ο φιλος μου δεν ειχε κανενα συπντωμα..και γω εξακολουθω και εμφανιζω μυκητες σχεδον συστηματικα! Σημερα σαν να χω παλι καποιες μικροενοχλησουλες, που ελπιζω να μην μεγαλωσουν..σε 2 μερες η 15μερα του κυκλου και θα βαλω το υποθετακι μου...για να δουμε!!! Παντως παλι παει να υποτροπιασει :( :( :( Βασικα μηπως παιζει να ειναι απο την ωορηξια??? Στις 15/11 ηταν η τελευταια μου περιοδος γιατι !!!

margi
01-12-11, 17:54
Mary lou, τι θεραπεία ακολουθείς τώρα; Γιατί περιμένεις την 15η μέρα να βαλεις υπόθετο; Δεν το κατάλαβα...
Για το κορίτσι που ρώτησε παραπάνω για συμπτώματα, να εύχεται να μην έχει ποτέ γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταλάβει. Πολύ άσχημο πράγμα οι μύκητες. Οντως δεν σε αφήνουν να χαρείς τίποτα! Συμφωνω και επαυξάνω....Εγώ αυτό τον μήνα( φτου! φτου! ) δεν έπαθα....Είχα λίγες ενοχλήσεις στην αρχή του κύκλου, έκανα εσωτερική πλύση με χαμομήλι και σόδα. Και στα μέσα που άρχισαν κάτι φαγουρίτσες πλύθηκα πάλι με χαμομήλι και συνήλθα. Δεν ήταν όμως να υποτριάσει πιστεύω, γιατί αυτοί αν θέλουν να υποτροπιάσουν δεν το παλεύεις όυτε με γιαούρτια, ούτε με σόδες ούτε με τίποτα!

mairy_lou
01-12-11, 22:07
Margi mou cansten 3 μερες μετα την περιοδο, και επειτα απο το 15μερες το ιδιο!! μετα παλι περιμενω την πριοδο, και ξανα απο την αρχη! για εναν κυκλο ακομη δηλαδη..Και γω εκανα πλυσουλες με χαμομηλακι και σοδιτσα νωριτερα, και νομιζω πως ειμαι καλυτερα!Να ρωτησω και κατι ακομα? Εβαλα θερμομετρο και εχω λιγα δεκατακια...υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την ωορηξια??? 15 του προηγ μηνα ειχα περιοδο

mimaki
01-12-11, 22:18
Margi mou cansten 3 μερες μετα την περιοδο, και επειτα απο το 15μερες το ιδιο!! μετα παλι περιμενω την πριοδο, και ξανα απο την αρχη! για εναν κυκλο ακομη δηλαδη..Και γω εκανα πλυσουλες με χαμομηλακι και σοδιτσα νωριτερα, και νομιζω πως ειμαι καλυτερα!Να ρωτησω και κατι ακομα? Εβαλα θερμομετρο και εχω λιγα δεκατακια...υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την ωορηξια??? 15 του προηγ μηνα ειχα περιοδο
Απ'οτι έχω διαβάσει,λένε οτι πολλές φορές αναπτύσονται και κατα τη διάρκεια της περιόδου..γι αυτό καλό θα είναι να σκουπίζεις και να στεγνώνεις καλά τη περιοχή..ένας καλός τρόπος(όσο αστείος και αν ακούγεται) είναι το πιστολάκι..(στο κρύο εννοείται εεε..μη καείς κίολας).;)..να χρησιμοποιείς στεγνή πετσετουλά..θα περασει κοριτσακι μου..μην αγχώνεσαι!!!όσο για τα δέκατα κυρίως εμφανίζονται στις γόνιμες μερές!!12-16 μέρα του κύκλου..(τις γόνιμες μέρες τις μετράς από την ημέρα που σου έρχεται περίοδος)..

mairy_lou
02-12-11, 02:00
Σ ευχαριστω mimaki για τις info !!!!!! :)

mairy_lou
07-01-12, 02:16
Καλησπερα κοριτσια! Εχει μια ωρα που γυρισα απο την δουλεια και πραγματικα δεν αντεχα ηθελα καπου να τα πω!Μπορει σε καποια απο σας να μην φανει ιδιαιτερα σημαντικο το προβλημα μου, εγω ομως δεν εχω σταματησει να κλαιω αυτες τις μερες! Μα το θεο, καθε μερα ετσι ξαφνικα με πιανει και πλανταζω! Απο τον περασμενο Μαρτιο μεχρι και σημερα ακομα , με θεραπειες χωρις κανενα αποτελεσμα! Εχω παρει τουλαχιστον 10-13 κουτια σκευασματων για τους μυκητες! Και τιποτα! Εχω αγανακτησει..το σκεφτομαι τωρα παλι και τα ματια μου βουρκωσαν! Ειναι φυσιολογικο? ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΠΑΣΤΑΚΩΘΗΚΑΝ!!! απο τον οκτωβρη εως και σημερα που ειναι το τελευταιο κουτι εβαλα 6 canesten-επειτα απο οδηγιες του γιατρου μου φυσικα! Σημερα ειναι το τελευταιο και σε καμια 10αρια μερες θα κλεισω το ραντεβου μου για να με δει! Κοριτσια , πειτε μου οτι θα μπορεσω να κανω κανονικα παιδακι, ασχετως των μυκητων! Φοβαμαι πως εχω καταστρεψει τον οργανισμο μου! Η φαγουρα μολις φτανει η 12 μερα μετα την χρηση του σκευασματος, ειναι ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ !! δεν θελω ουτε ο συντροφος μου να με ακουμπαει, ουτε η ιδια μου αντεχω τον εαυτο μου!!!!!!!!! Καθε απαντηση θα μου ειναι παρηγορη! Σας ευχαριστω !!

maela
07-01-12, 09:48
mairy_lou (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=44641) καλημερουδια!!
Απο οσο ξερω οι μυκητες δεν επηρεαζουν την συλληψη.Απλα δεν θα μπορεις να παιρνεις φαρμακα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και θα πρεπει να το καταπολεμισεις με φυσικα προιοντα .. δηλ ισως ταλαιπωριθεις λιγο.Βεβαια δεν ξερω αν εχεις κατα τη γεννα αν πρεπει να γεννησεις φυσιολογικα η με καισαρικη.Μια φιλη μου που ειχε κονδυλωματα εκανε καισαρικη αναγκαστικα.Αν σε παρηγορει αυτο.. εγω ειχα ουεροπλασμα.. φυσικα το ανακλυψα οταν εμεινα εγκυος... το οποιο επηραζει και την συλληψη αλλα και την εγκυμοσυνη.Ομως ολα πηγαν καλα.Φυσικα γιατρος δεν ειμαι αλλα ετσι ξερω και εχω ακουσει απο εμπειριες αλλων κοριτσιων.Ελπιζω να αισθανεσαι ηδη καλυτερα και να μην σε παιρνει απο κατω!

margi
07-01-12, 18:13
mairy lou, κοριτσάκι μου, πού είσαι να ενωσουμε τις δυνάμεις μας κατά των μυκήτων;Να κλάψουμε η μια στον ώμο της άλλης; Μια από τα ίδια....δεν απαλλάσομαι...Συνέχεια φαγούρες, ενοχλήσεις.....Τώρα τελευταία κάτι έπαθε κι ο πωπός μου....Πήγα σε χειρούργο γιατί θεώρησα πως είναι αιμορροίδες, μού είπε ότι είναι ραγάδα, να βάλω μια αλοιφούλα για 5 μέρες και αν δεν περάσει να πάω σε δερματολόγο. Ε, περιττό να σας πω ότι δεν πέρασε. Παρήγγειλα σπαθόλαδο να βάλω στην περιοχή. Εμαθα από μία φίλη πως και αυτή που έιχε παρόμοιο πρόβλημα στον πωπο μετά την περίοδο σώθηκε με το σπαθόλαδο......Θα βάλω σε όλη την περιοχή μπας και δω αποτέλεσμα.....Δεν έμεινε τρύπα ( συγχωρέστε με σας παρακαλώ) που να μην με φαγουρίζει.....Ελεος πια....

mairy_lou
09-01-12, 01:33
mairy lou, κοριτσάκι μου, πού είσαι να ενωσουμε τις δυνάμεις μας κατά των μυκήτων;Να κλάψουμε η μια στον ώμο της άλλης; Μια από τα ίδια....δεν απαλλάσομαι...Συνέχεια φαγούρες, ενοχλήσεις.....Τώρα τελευταία κάτι έπαθε κι ο πωπός μου....Πήγα σε χειρούργο γιατί θεώρησα πως είναι αιμορροίδες, μού είπε ότι είναι ραγάδα, να βάλω μια αλοιφούλα για 5 μέρες και αν δεν περάσει να πάω σε δερματολόγο. Ε, περιττό να σας πω ότι δεν πέρασε. Παρήγγειλα σπαθόλαδο να βάλω στην περιοχή. Εμαθα από μία φίλη πως και αυτή που έιχε παρόμοιο πρόβλημα στον πωπο μετά την περίοδο σώθηκε με το σπαθόλαδο......Θα βάλω σε όλη την περιοχή μπας και δω αποτέλεσμα.....Δεν έμεινε τρύπα ( συγχωρέστε με σας παρακαλώ) που να μην με φαγουρίζει.....Ελεος πια....

Margi μου και εμενα με ενοχλησαν τωρα τελευταια οι αιμοροιδες μου, λες να ειναι απο τους μυκητες? δεν εδωσα και πολυ σημασια και σαν να περασαν! Βασανιστηρια αγαπη μου, δε προκυτε να φυγουνε εχω χασει πασα ιδεα !!!Σημερα επειτα απο κανεστεν φυσικα, ειμαι καλα! αλλα για ποσο?????? οπου να ναι θα αδιαθετησω κιολας, και φτου και απ την αρχη ! Κουραγιο η μια στην αλλη, μονο αυτο μας μενει !!!!!!!ΑΑΑΧ ΚΑΙ ΒΑΧ!!!

mairy_lou
09-01-12, 01:37
mairy_lou (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=44641) καλημερουδια!!
Απο οσο ξερω οι μυκητες δεν επηρεαζουν την συλληψη.Απλα δεν θα μπορεις να παιρνεις φαρμακα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και θα πρεπει να το καταπολεμισεις με φυσικα προιοντα .. δηλ ισως ταλαιπωριθεις λιγο.Βεβαια δεν ξερω αν εχεις κατα τη γεννα αν πρεπει να γεννησεις φυσιολογικα η με καισαρικη.Μια φιλη μου που ειχε κονδυλωματα εκανε καισαρικη αναγκαστικα.Αν σε παρηγορει αυτο.. εγω ειχα ουεροπλασμα.. φυσικα το ανακλυψα οταν εμεινα εγκυος... το οποιο επηραζει και την συλληψη αλλα και την εγκυμοσυνη.Ομως ολα πηγαν καλα.Φυσικα γιατρος δεν ειμαι αλλα ετσι ξερω και εχω ακουσει απο εμπειριες αλλων κοριτσιων.Ελπιζω να αισθανεσαι ηδη καλυτερα και να μην σε παιρνει απο κατω!

Maela μου καλησπερα και σε σενα!! Και απο ουρεοπλασμα εχω μια εμπειρια! τωρα βεβαια εχω πολλους μηνες να κανω εξετασεις να δω πως παει αυτο το θεμα! περιμενα μηπως και ξεμπερδεψω απ τους μυκητες πρωτα:sad::sad: Χαιρομαι που για σενα ολα πηγαν κατ ευχην και να σου ζησει το μωρακι σου !!!!! Με το καλο να ξεμπερδευουμε ολες αυτο το νεο ετος, με οτι προβληματα εχει η καθεμια μας, και να γραφουμε μονον χαρμοσυνα νεα!!! :D

mimaki
09-01-12, 10:44
Καλησπερα κοριτσια! Εχει μια ωρα που γυρισα απο την δουλεια και πραγματικα δεν αντεχα ηθελα καπου να τα πω!Μπορει σε καποια απο σας να μην φανει ιδιαιτερα σημαντικο το προβλημα μου, εγω ομως δεν εχω σταματησει να κλαιω αυτες τις μερες! Μα το θεο, καθε μερα ετσι ξαφνικα με πιανει και πλανταζω! Απο τον περασμενο Μαρτιο μεχρι και σημερα ακομα , με θεραπειες χωρις κανενα αποτελεσμα! Εχω παρει τουλαχιστον 10-13 κουτια σκευασματων για τους μυκητες! Και τιποτα! Εχω αγανακτησει..το σκεφτομαι τωρα παλι και τα ματια μου βουρκωσαν! Ειναι φυσιολογικο? ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΠΑΣΤΑΚΩΘΗΚΑΝ!!! απο τον οκτωβρη εως και σημερα που ειναι το τελευταιο κουτι εβαλα 6 canesten-επειτα απο οδηγιες του γιατρου μου φυσικα! Σημερα ειναι το τελευταιο και σε καμια 10αρια μερες θα κλεισω το ραντεβου μου για να με δει! Κοριτσια , πειτε μου οτι θα μπορεσω να κανω κανονικα παιδακι, ασχετως των μυκητων! Φοβαμαι πως εχω καταστρεψει τον οργανισμο μου! Η φαγουρα μολις φτανει η 12 μερα μετα την χρηση του σκευασματος, ειναι ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ !! δεν θελω ουτε ο συντροφος μου να με ακουμπαει, ουτε η ιδια μου αντεχω τον εαυτο μου!!!!!!!!! Καθε απαντηση θα μου ειναι παρηγορη! Σας ευχαριστω !!
mairy_loy μην απογοητευεσαι..θα περασουν που θα παει..με εχουν ταλαιπωρησει κ εμενα αρκετα,εκανα θεραπεια κ προσπαθω να κραταω την περιοχη οσο πιο στεγνει γινεται ακομη κ τις μερες της περιοδου σκουπιζοντας τη παααρα πολυ καλα (χρησιμοποιω και το πιστολακι που σου ειχα πει..καν'το ειναι αποτελεσματικο..)!!μια μερα που το συζητουσα με μια φιλη μου μου ειπε πως αν ξανα εμφανιστουν να δοκιμαζα τη λυση του ομοιοπαθητικου..μου ακουστηκε καλη ιδεα..αν θες δοκιμασε τη!!συνηθως αυτη η μεθοδος ειναι πολυ αποτελεσματικη!!

mairy_lou
09-01-12, 15:29
mairy_loy μην απογοητευεσαι..θα περασουν που θα παει..με εχουν ταλαιπωρησει κ εμενα αρκετα,εκανα θεραπεια κ προσπαθω να κραταω την περιοχη οσο πιο στεγνει γινεται ακομη κ τις μερες της περιοδου σκουπιζοντας τη παααρα πολυ καλα (χρησιμοποιω και το πιστολακι που σου ειχα πει..καν'το ειναι αποτελεσματικο..)!!μια μερα που το συζητουσα με μια φιλη μου μου ειπε πως αν ξανα εμφανιστουν να δοκιμαζα τη λυση του ομοιοπαθητικου..μου ακουστηκε καλη ιδεα..αν θες δοκιμασε τη!!συνηθως αυτη η μεθοδος ειναι πολυ αποτελεσματικη!!

Ευχαριστω mimaki μου, ολα θα τα δοκιμασω, δε προκειτε να περασει το δικο τους :p

mimaki
11-01-12, 09:48
Ευχαριστω mimaki μου, ολα θα τα δοκιμασω, δε προκειτε να περασει το δικο τους :p
mairy_lou μου θα σου περασουν σιγουρα..να μην απογοητευεσαι!!αν θες ομοιοπαθητικο εχω ενα πολυ καλο!!εισαι καλυτερα αυτες τις μερες;;τελειωσες με τη θεραπεια;;;

margi
03-02-12, 18:36
Τι κάνετε, βρε κοριτσάκια; Πώς πάει ο πόλεμος με τους παλιομήκυτες; Εγώ να σας πω τι έπαθα. Είχα πρόβλημα με το λαιμό, πάω στο γιατρό, μου λέει αντιβίωση. Δεν θέλησα να την πάρω από φόβο μην βγάλω μήκυτες. Μου έδωσε κι αυτός ήπια θεραπεία. Το αποτέλεσμα; να γίνω καλά για δύο μέρες και μετά να κλείσει εντελώς ο λαιμός μου, να μην μπορώ να ανοιξω το στόμα μου και για να μην τα πολυλογώ παρολίγο να μπω στο νοσοκ. Εννοείται πως τώρα για να συνέλθω παίρνω πανίσχυρη αντιβίωση. Πάιρνω για ενίσχυση ultra levour, τρώω γιαούρτια αλλά φοβάμαι θα την πατήσω, γμτ. Θα συνέλθω από τα αναπνευστικά και θα με πιάσουν μήκυτες......
Ηθικό δίδιαγμα: οι μήκυτες θολώνουν την κρίση μας και οδηγούμαστε σε λάθος αποφάσεις για άλλα θέματα υγείας.......

anna@
13-02-14, 00:07
Κορίτσια γειά σας!!! Να ρωτήσω κάτι! Μην γελάσουμε όμως!!! Μου είπε ο γιατρός μου να πάρω κολπικά υπόθετα αλλά επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει τα βάζουμε με το πλαστικό έτσι όπως ειναι;;;Η πρέπει να καταφέρω με κάποιο μαγικό τρόπο να το ανοίξω;;;( πεδεύομαι μισή ώρα τώρα)