PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπιτικά γιατροσόφια

dimmi
30-10-11, 20:30
Ηρθε το δεύτερο τρίμηνο, ήρθε και το κρύωμα (καλά να πάθω, έπλενα βεράντα)!
Είμαι απύρετη προς το παρόν αλλά ο λαιμός και η μύτη δεν υποφέρονται. Φτερνίσματα διαρκώς. Ευτυχώς δεν βήχω ακόμη, το πολεμώ να μην. Αυτιά κλειστά, κεφάλι χάλια.
Εσείς όταν κρυώσατε τί κάνατε? Τρόποι να περάσουν όσο γίνεται πιο ανώδυνα τα συμπτώματα?
Σπιτικά γιατροσόφια που δεν θα πειράξουν τα μωράκια μας?

Ξέρετε καραμέλες για το λαιμό που να μην έχουν τίποτε από φάρμακα μέσα?
Ηλεκτρική θερμοφόρα κάνει για το μωρό?
Χαμόμηλο με μέλι που πίνω αρκετό κάνει?
Καμμιά άλλη ιδέα?
Ανακατεύομαι διαρκώς με τα υγρά, εσείς?
Ο βήχας κάνει κακό στο μωρό? Ξου ξου μακρύα :(
Περαστικά σε όσες την βουτήξαμε!

Αύριο θα πάρω και τον γιατρό γιατί είχε πεί προσοχή, δεν έχω περάσει κυτταρομεγαλοιό. Τί είναι αυτό? Εχει σχέση με το κρύωμα? (ήταν στον προγεννητικό, αν ξέρει κάποια ευχαριστώ)

kiknaki
30-10-11, 21:15
Όταν κρυολόγησα κι εγώ τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός με άφησε να πάρω μόνο ντεπόν ή παναντόλ γιατί είχα πυρετό. Ευτυχώς ήταν λίγος και έπεφτε εύκολα.
Για τον πονόλαιμο που είχα πέρα από τις χόλς και τα τσαγάκια με χαμομήλι με μέλι που έπινα δεν με άφησε να πάρω τίποτα άλλο.
Επίσης δεν με άφησε να με κάνουν καμιά εντριβή με κάποια θερμαντική αλοιφή τύπου vix.
Πάντως πριν κάνεις οτιδήποτε ενημέρωσε το γιατρό σου.
Είναι δύσκολο να περνάς κρυολόγημα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά χαλάλι η ταλαιπωρία μας όταν πρόκειται να αντικρύσουμε σε λίγους μήνες το ωραιότερο θαύμα.
Υπομονή λοιπόν και περαστικά σου!:)

zitamar
30-10-11, 22:04
εγω θυμαμαι με αφηνε να πινω χαμομηλι με μελι,καραμελες ελαχιστες και εβραζα νερο στην κατσαρολα και εριχνα ευκαλυπτο για να ανοιξει η αναπνοη.Επίσης στην μυτουλα μονο φυσιολογικο ορο! Αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει να προσεχω το πρωτο τριμηνο γιατι δεν κανει να εχουμε υψηλο πυρετο.

dimmi
31-10-11, 02:57
Καλησπέρα κορίτσια, αναγκάστηκα και του τηλεφώνησα απόψε επειδή έκανα 37.2 και ένιωθα ότι ανεβαίνει. Πάνω κάτω τα ίδια με όσα ξέρετε μου είπε κι εμένα.
Ρώτησα για τις καραμέλες halls και είπε είναι ακίνδυνες, σαν γλυκό. Είπε όχι στις φαρμακευτικές, όχι για το μωρό, αλλά γιατί δε θα μου προσφέρουν τίποτε (αυτό δεν το έπιασα αλλά για να το λέει...)
Ρώτησα τί να προτιμώ, πυρετό ή ντεπόν και είπε ντεπόν. Ακόμα και προκαταβολικά προ ύπνου είναι καλύτερο 1 ντεπόν έστω με δέκατα ώστε να μην ανέβει πυρετός το βράδυ και δεν το καταλάβω.
Ρώτησα αν ανέβει πολύ τί κάνω και είπε παίρνω άφοβα 2-3 ντεπόν τη μέρα, και ότι επιτρέπεται μέχρι 8 ντεπόν, όσο λέει στις οδηγίες, και ότι αποκλείεται να φτάσω εκεί.
Είπε αν συνεχίσει ο πυρετός πρέπει να με δεί παθολόγος, μπορεί να χρειάζομαι αντιβίωση.
Ηταν πολύ χαλαρός με τα φάρμακα, είπε να μην ανησυχώ. Τα προτιμούσε από τον πυρετό γιατί έχω φύγει από τη 12η εβδομάδα και έχει τελειώσει η οργανογέννεση του μικρού και δεν επηρεάζουν τα φάρμακα.
Αντίθετα κατάλαβα ότι δεν θέλει τον πυρετό.
Είπε να πιω κανένα χαμομήλι και να μην αγχώνομαι! :?

Κι γω μαζί με το ντεπόν έριξα ένα τρικούβερτο καυγά πάλι με τον σύντροφο. Αχ αυτές οι ορμόνες, άντε να πιάσει το ντεπόν μετά :lol:
Και ο λόγος του τσακωμού ήταν...το ντεπόν! Δεν ήθελα να πάρω αν δεν ανέβει ο πυρετός :(

viki35
31-10-11, 08:08
Τωρα που το θυμηθηκα ειχα περασει και εγω στον κωνσταντινο ιωση με αρκετο πυρετο και πολυυυυυ πονολαιμο , τοσο πολυ που δεν μπορουσα να κοιμηθω το βραδυ . Δεν θυμαμαι τι πηρα για το λαιμο , η αληθεια ειναι οτι δεν με πιανει και τπτ , αμα με πονεσει με ποναει μεχρι να περασουνε οι μερες τις ιωσης .Ειχα παρει ομως για τον πυρετο ντεπον και θυμαμαι που ο γιατρος ειπε αφοβα οσα χρειαστει . Ημουνα οριακα στο 2ο τριμηνο και ειχα κανει και υψηλο πυρετο αλλα δεν ειχε πει τιποτα ο γιατρος . Κοριτσια καντε οτι σας λεει , αμα σας ειπε να παρετε ντεπον , παρτε ειναι τοσο αθωο οσο δεν φανταζεσται εμενα μου ειχε πει και παναντολ.

kiknaki
31-10-11, 14:14
Κι εμένα μου είχε πει να παίρνω ντεπόν ή παναντόλ άφοβα. Προτειμούν τελικά την παρακεταμόλη παρά τον πυρετό έστω και αν αυτός είναι δέκατα.

dimmi
31-10-11, 18:27
Κι εμένα μου είχε πει να παίρνω ντεπόν ή παναντόλ άφοβα. Προτειμούν τελικά την παρακεταμόλη παρά τον πυρετό έστω και αν αυτός είναι δέκατα.
ναι αυτό συμπέρανα κι γω. Φοβούνται μάλλον μην ανέβει.
Εμένα μου είχε πεί στην αρχή της κύησης ότι ακόμη και πονοκέφαλο να έχω προτιμά να πάρω ντεπόν παρά να αφήνω να εκκρίνονται βλαβερές για το έμβρυο ορμόνες, από τον πόνο. Βέβαια δεν πήρα ποτέ.

Ευτυχώς σήμερα είμαι χωρίς ούτε δέκατα, μόνο το γύρισε σε βήχα και θα πάω μια βόλτα από το παθολόγο, γιατί πονά η κοιλιά μου με τον βήχα :roll:

Γενικά έχω αλλεργία στους γιατρούς και στα χάπια, τώρα με το μωρό όμως δεν μου πέφτει λόγος, ότι πουν οι ντοτόροι :-D
(αφού και το περάσω από κόσκινο και συμουλευτώ κι εσάς πάντα :-D )

Τα χαμόμηλα είναι πολύ ανακουφιστικά, και το πρωί δοκίμασα και ζεστό γάλα με μέλι. Μου μαλάκωσε το λαιμό.
Το βράδυ ίσως βράσω νερό για εισπνοές με λεμονόφλουδα μέσα (συμβουλή της μάνας) και θα σας πω αποτελέσματα 8-)

nikol28
07-11-11, 16:22
περαστικά σου dimmi , πώς είσαι τώρα?

κι εγώ παιδεύομαι με μπούκωμα
την πεμτη 8α παω να σώ τι γίνεται και τι επιτρέπεται να παρω....

ντεπον και παναντολ τελικα άφοβα :D

για το βήχα είναι πολύ καλό το φασκόμηλο!!! απλά δεν ξέρω αν πειράζει στην εκυμοσύνη ,8α το ρωτήσουμε κι αυτο!!!:wink:

Maria110610
07-11-11, 16:44
Περαστηκα κοριτσια!
Περυσι που ημουν εγγυος και ειχα αρρωστησει η γιατρος μου συνεστησε ντεπον μονο απο 38,1 και πανω!
Οσο για τα γιατροσοφια!Μου ειπε να κανω γαργαρες με αλατονερο για τον ποολεμο, και να παρω φυσιομερ για την μυτη και το μπουκομα!Επισης μου ειπε οχι πολυ χαμομηλι μεχρι τρια φλιτσανια την ημερα τα υυπολοιπα τα εκανα γαργαρες!
Επισης εκανα γαργαρες εμ χαμομηλι και μια κουταλια σοδα και περασε κατευθειαν!
Εντριβες απαγορευονται οπως επισης και οι βεντουζες εγω δεν εφαγα καραμελες αλλα μονο μελι και αυτο με μετρο!
Το φασκομηλο βοηθα στον πονολαιμο και εχει και αντιβακτηριδιακη δραση οπως και το αλατονερο!
περαστικουλια!!!!!!!!!!!!

dimmi
08-11-11, 23:57
περαστικά σου dimmi , πώς είσαι τώρα?
έμεινε το μπούκωμα αλλά δεν με πειράζει αφού νιώθω καλά.
Είναι και τα ανήψια μου άρρωστα και το μόνο που μενοιάζει να μην κολλήσω ξανά και πάρω κι άλλο ντεπόν...1 πήρα ευτυχώς μόνο. Εσύ πως πάς? Ηρέμησε καθόλου το αναπνευστικό?
Περαστηκα κοριτσια!
Περυσι που ημουν εγγυος και ειχα αρρωστησει η γιατρος μου συνεστησε ντεπον μονο απο 38,1 και πανω!
Οσο για τα γιατροσοφια!Μου ειπε να κανω γαργαρες με αλατονερο για τον ποολεμο, και να παρω φυσιομερ για την μυτη και το μπουκομα!Επισης μου ειπε οχι πολυ χαμομηλι μεχρι τρια φλιτσανια την ημερα τα υυπολοιπα τα εκανα γαργαρες!
Το φασκομηλο βοηθα στον πονολαιμο και εχει και αντιβακτηριδιακη δραση οπως και το αλατονερο!
δεν ξέρω να κάνω γαργάρες :shock: Ναι κουφαθήκατε αλλά δεν το'χω...
το φυσιομερ θα το κοιτάξω,
χαμομήλι γιατί όχι πολύ? Αν και δεν πίνει κανείς και άπειρα σε 12 ώρες...

Το φασκόμηλο είναι το χύμα? Ο διαιτολόγος είχε πέι να μην πίνω ροφήματα αν δεν είναι γνωστή μάρκα πχ λίπτον.

Πιάσ'τ'αυγό και κούρευτο ένα πράγμα!
Ετσι αποφάσισα να ξεχάσω το εναπόμείνον μπούκωμα :rolleyes:
Ευχαριστούμε Μαράκι! Να είσαι καλά!:D