PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαδικασίες χορήγησης φαρμάκων εξωσωμ. από ΟΠΑΔ

latiatoula
07-11-11, 15:44
Γεια σας! Ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναμπεί το ίδιο θέμα στο παρελθόν, δεν βρήκα όμως κάτι σχετικό...
Το Δεκέμβριο, πρώτα ο Θεός, θα πρέπει να κάνω μία νέα προσπάθεια εξωσωματικής, ένα νέο πρωτόκολλο δηλαδή και θα πρέπει να προμηθευτώ τα αντίστοιχα φάρμακα. Είμαι ασφαλισμένη στον ΟΠΑΔ. Μέχρι πρότινος, παίρναμε τα φάρμακα με μία σχετικά απλή διαδικασία: μας τα έγραφε ένας γυναικολόγος συμβεβλημμένος με το ταμείο μας και επειδή ήταν ακριβά φάρμακα, πηγαίναμε στην υπηρεσία που τα εγκρίνουν, (ανάλογα με την περιοχή που κατοικούμε), μας τα θεωρούσαν και μετά τα παίρναμε και πληρώναμε μόνο τη συμμετοχή του ασφαλισμένου (25%).
Προχθές πήγα σε έναν γιατρό άλλης ειδικότητας, για άσχετο θέμα και ενώ έβγαλα κανονικά το βιβλιάριο υγείας και το συνταγολόγιό μου, αυτός μου έγραψε ένα φάρμακο σε ένα άλλο, ειδικό συνταγολόγιο, που είχε ο ίδιος, το οποίο μου είπε είναι εναιίο για τον ΟΠΑΔ και το ΙΚΑ. Το φάρμακο αυτό που μου έγραψε, επειδή ήταν φθηνό, την πήρα από ένα φαρμακείο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Με τα φάρμακα της εξωσωματικής, που είναι ακριβά, τι γίνεται? Ξέρετε κάτι? Κάτι άκουσα, ότι τα παίρνουμε από το φαρμακείο του ΙΚΑ ή δεν ισχύει για εμάς που είμαστε στον ΟΠΑΔ?
Εννοείται ότι θα πάρω τηλέφωνο στον ΟΠΑΔ και θα ρωτήσω αύριο, πρωί πρωί,απλώς έλεγα μήπως ξέρετε κάτι απλώς με τριβελίζει το θέμα και είπα να το θέσω και εδώ, να συλλέξω εμπειρίες και απόψεις.

Sunty
07-11-11, 17:46
latiatoula, η συνταγογράφηση γίνεται ηλεκτρονικά πια από γιατρούς συμβεβλημένους με ΟΠΑΔ. Μέχρι 150 ευρώ (νομίζω) δεν χρειάζεται θεώρηση. Το βιβλιάριό σου ισχύει μέχρι να τελειώσουν τα φύλλα σε δημόσια νοσοκομεία και αν δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση από γιατρό συμβεβλημένο λόγω τεχνικού προβλήματος.

latiatoula
07-11-11, 19:57
Sunty, ευχαριστώ πολύ. :D Θα πάρω στο ταμείο για να δω τι γίνεται ακριβώς με τα πρωτόκολλα που μας γράφουν οι γιατροί, γιατί είναι αρκετά ακριβά τα φάρμακα, πολύ πάνω από 150 ευρώ. :?
Θα γράψω ότι μάθω.....

Cristy
08-11-11, 11:31
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα γιατί προετοιμάζομαι για την πρώτη μου εξωσωματική και είμαι ασφαλισμένη επίσης του ΟΠΑΔ. Τώρα είμαι στη φάση της συλλογής εξετάσεων - αποτελεσμάτων. Οπότε ότι μαθαίνεις θα μου ήταν ΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑ Πολύ χρήσιμο.
Καλή σου επιτυχία!!!

(αλήθεια που θα την κάνεις την απόπειρα??? εγώ Αρεταίειο απ΄ ότι φαίνεται)

kwtina
08-11-11, 13:16
Ο ΟΠΑΔ είναι πλέον ενοποιημένο ταμείο ΕΟΠΠΥ μαζί με ΙΚΑ κ ΟΑΕΕ. Τα φάρμακα της εξωσωματικής, αν ανήκουν στη λίστα των φαρμακών που χορηγεί το ΙΚΑ από τα φαρμακεία του, θα τα πάρεις από κει, από τα φαρμακεία του ΙΚΑ εννοω.
Η διαδικασία που ακολουθεί το ΙΚΑ είναι η εξής: Γραφει ο γιατρός στο βιβλιάριο τα φάρμακα κ σε παραπέμπει στο φαρμακείο ΙΚΑ για να τα παραλάβεις δωρεαν.
Τώρα που είναι μεταβατική η καταστάση δεν ξερω ακριβώς να σου πω. Αν μου πεις τα φάρμακα, θα ξέω με σιγουριά να σου πω.

kwtina
08-11-11, 13:18
latiatoula, η συνταγογράφηση γίνεται ηλεκτρονικά πια από γιατρούς συμβεβλημένους με ΟΠΑΔ. Μέχρι 150 ευρώ (νομίζω) δεν χρειάζεται θεώρηση. Το βιβλιάριό σου ισχύει μέχρι να τελειώσουν τα φύλλα σε δημόσια νοσοκομεία και αν δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση από γιατρό συμβεβλημένο λόγω τεχνικού προβλήματος.

Αυτό ισχύει, εκτός από το κομμάτι με τους ιδιώτες γιατρούς. Αυτοί υποχρεωτικά γράφουν στα συνταγολόγια του ΙΚΑ, αν δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση, στο πλαίσιο λειτουργίας του ΕΟΠΠΥ.

Οι ηλεκτρονικές συνταγές δεν θέλουν θεώρηση.

latiatoula
08-11-11, 14:02
Cristy, καλή επιτυχία κοπέλα μου! Λοιπόν, η διαδικασία είναι όπως την περιγράφουν η Kwtina και η Sandy, για να πάρεις τα φάρμακα. Μου είπαν από τον ΟΠΑΔ, ότι αν δεν τα έχουν τα φαρμακεία του ΙΚΑ, μας βάζουν μία σφραγίδα ότι στερούνται των φαρμάκων αυτών και μας παραπέμπουν να τα πάρουμε σε ιδιωτικά φαρμακεία, πληρώνοντας πάλι μόνο τη συμμετοχή.
Έχε υπόψη σου ότι σου δίνουν ένα ποσό ως αποζημίωση για αυτό που θα πληρώσεις για την εμβρυομεταφορά. Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ ως τώρα εμβρυομεταφορά, οπότε δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες επί του θέματος, νομίζω ότι είναι 350 ευρώ αυτά που παίρνεις πίσω.
Τις προσπάθειές μου εγώ τις κάνω σε ιδιωτικό κέντρο στην Αθήνα (Εμβρυογέννεσις).
Kwtina, Sandy, χίλια ευχαριστώ!

latiatoula
08-11-11, 14:06
.........Τώρα που είναι μεταβατική η καταστάση δεν ξερω ακριβώς να σου πω. Αν μου πεις τα φάρμακα, θα ξέω με σιγουριά να σου πω.

Δεν ξέρω τι πρωτοκολλο θα μου δώσει αυτή τη φορά ο γιατρός, γιατί έχω ξανακάνει προσπάθειες. Θα πρέπει να μιλήσω μαζί του. Μόλις μάθω τα φάρμακα θα τα γράψω. Και πάλι ευχαριστωωωωωωωωωώ!

Sunty
08-11-11, 18:24
Αυτό ισχύει, εκτός από το κομμάτι με τους ιδιώτες γιατρούς. Αυτοί υποχρεωτικά γράφουν στα συνταγολόγια του ΙΚΑ, αν δεν είναι δυνατή η ηλεκτρονική συνταγογράφηση, στο πλαίσιο λειτουργίας του ΕΟΠΠΥ.

Οι ηλεκτρονικές συνταγές δεν θέλουν θεώρηση.

Εγώ πρόσφατα που πήρα φαρμακα μου τα έγραψε ιηλεκτρονικά διώτης γιατρός συμβεβλημένος από τον ΟΠΑΔ, τα θεώρησα στους ελεγκτές του ΟΠΑΔ γιατί ξεπερνούσαν ένα ποσό και μετά ΄πήγα και τα πήρα από φαρμακείο της επιλογής μου.

ithaki
12-11-11, 10:30
Καλημέρα κορίτσια!

Έχω απορίες!
Τι είναι τα φαρμακεία του ΙΚΑ; Είναι μέσα στο ΙΚΑ;
Επίσης λέτε ότι οι ιδιώτες γιατροί γράφουν στα βιβλιάρια του ΙΚΑ... (??) Μα εγώ δεν έχω βιβλιάριο του ΙΚΑ...!!

Εμείς στο δημόσιο τα φάρμακα δεν τα γράφουμε στο βιβλιάριο ασθενείας αλλά σε ένα άλλο βιβλίο που λέγεται συνταγολόγιο... Εκεί πρέπει να μου τα γράψουν και πάλι, ή όχι; Και αν ναι, οποιοσδήποτε γιατρός ή μόνο συμβεβλημένος με το Δημόσιο; Κι αυτό το συνταγολόγιο που θα μου τα γράψουν πρέπει να το θεωρήσω ή όχι;

kwtina
12-11-11, 13:39
Εγώ πρόσφατα που πήρα φαρμακα μου τα έγραψε ιηλεκτρονικά διώτης γιατρός συμβεβλημένος από τον ΟΠΑΔ, τα θεώρησα στους ελεγκτές του ΟΠΑΔ γιατί ξεπερνούσαν ένα ποσό και μετά ΄πήγα και τα πήρα από φαρμακείο της επιλογής μου.

Οι ηλεκτρονικές συνταγές δεν θέλουν θεώρηση. Κακώς πήγες για θεώρηση. Μου κάνει εντύπωση που δεν σου το είπε ο ελεγκτής γιατρός αυτό!

ithaki, τα φαρμακεία του ικα είναι 3 ή 4 σε όλη την Ελλαδα, ίσως λίγα παραπάνω, αλλά πάντως ελάχιστα. Με την ενοποίηση των ταμείων, τα βιβλιάρια ή μάλλον τα συνταγολόγια των ασφαλισμένων ΟΠΑΔ κ ΟΑΕΕ αχρηστεύονται. Η συνταγογράφιση γίνεται είτε ηλεκτρονικά είτε χειρόγραφα σε συνταγολόγια του ΙΚΑ που τα έχει ο γιατρός, σε περιπτωση που έχει πέσει το σύστημα ηλ/κης συνταγογράφισης. Δικαιωμα συνταγογράφισης έχει μόνο ο συμβεβλημένος γιατρός,προς το παρόν τουλάχιστον. Αν η συνταγή είναι χειρόγραφη, θέλει θεώρηση. Αν είναι ηλεκτρονική δε θέλει θεώρηση.
Αυτά είναι που ισχύουν σήμερα.

ithaki
12-11-11, 21:25
Kwtina, ήσουν κατατοπιστικότατη :) Σε ευχαριστώ πολύ.. Πρέπει να βρω γιατρό συμβεβλημένο και με δυνατότητα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης κατά προτίμηση, για να αποφύγω τη θεώρηση !!

karapinat
13-11-11, 17:24
Οι ηλεκτρονικές συνταγές δεν θέλουν θεώρηση. Κακώς πήγες για θεώρηση. Μου κάνει εντύπωση που δεν σου το είπε ο ελεγκτής γιατρός αυτό!

ithaki, τα φαρμακεία του ικα είναι 3 ή 4 σε όλη την Ελλαδα, ίσως λίγα παραπάνω, αλλά πάντως ελάχιστα. Με την ενοποίηση των ταμείων, τα βιβλιάρια ή μάλλον τα συνταγολόγια των ασφαλισμένων ΟΠΑΔ κ ΟΑΕΕ αχρηστεύονται. Η συνταγογράφιση γίνεται είτε ηλεκτρονικά είτε χειρόγραφα σε συνταγολόγια του ΙΚΑ που τα έχει ο γιατρός, σε περιπτωση που έχει πέσει το σύστημα ηλ/κης συνταγογράφισης. Δικαιωμα συνταγογράφισης έχει μόνο ο συμβεβλημένος γιατρός,προς το παρόν τουλάχιστον. Αν η συνταγή είναι χειρόγραφη, θέλει θεώρηση. Αν είναι ηλεκτρονική δε θέλει θεώρηση.
Αυτά είναι που ισχύουν σήμερα.

Είσαι σίγουρη ότι οι ηλεκτρονικές συνταγές ΔΕΝ θέλουν θεώρηση??
Εμένα ο γιατρός μου έγραψε κάτι εξετάσεις με ηλεκτρονική συνταγή με το ΙΚΑ ,και όταν πήγα στην Euromedica να τις κάνω, με έστειλαν να πάρω θεώρηση από τον ελεγκτή γιατρό του ΙΚΑ.
Τώρα, ο γιατρός της εξωσωματικής μου έγραψε φάρμακα για το "βραχύ πρωτόκολλο" όπως είπε. Αυτά θα μου τα γράψει ο γυναικολόγος μου (είναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ) με ηλεκτρονική συνταγογράφηση. Θα θέλουν θεώρηση? Και μετά τι? Πάω στο φαρμακείο του ΙΚΑ και τα παίρνω? Επιτροπή δεν έχω περάσει ακόμα, στις 25/11 είναι να περάσω. Θα μου τα δώσουν χωρίς το χαρτί της επιτροπής? :confused:

ΚΑΛΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!
:confused::confused::confused::confused:

kwtina
13-11-11, 18:10
Επειδη με βάλατε σε σκέψεις, το έψαξα. Βασει νόμου η ηλεκτρονική συνταγή δεν θελει θεωρηση. Τώρα για να συννενοηθούμε, ηλ/κη συνταγή είναι ενα φύλλο Α4 που δίνει ο γιατρός όπου έχει εκτυπώσει την αγωγή που δίνει. Αντί δηλ να το γράψει στο βιβλιάριο, το εκτυπώνει στο σύστημα. Μετα πας στο φαρμακείο, σκανάρει ο φ/ποιός το barcode που έχει επάνω η συνταγή, τη βρίσκει στο σύστημα κ την εκτελεί. Αυτή η συνταγη δε θέλει θεώρηση ανεξαρτήτως ποσού.
Όσον αφορά τις εξετάσεις, είμαι σίγουρη ότι στον ΟΠΑΔ κ ΟΑΕΕ δεν θέλουν θεώρηση. Τώρα για ΙΚΑ δεν παίρνω κ όρκο.

ithaki
14-11-11, 16:01
Τι να σας πω κορίτσια... Εγώ που το έψαξα λίγο , δε βρίσκω κανέναν γιατρό που να είναι συμβεβλημένος και να είναι ενταγμένος στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση... Άλλοι μάλιστα δεν το αναλαμβάνουν λέει καν, δλδ. να μου τα γράψουν, παρόλο που είναι συμβεβλημένοι!

Ακόμα και να βρω κάποιον όμως, μπορώ άραγε να πάω σε αυτόν- που δε με ξέρει- μόνο και μόνο για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής;; Ή όλοι θα αρνούνται;;;

Ιδέα δεν έχω πως να κινηθώ...

newbie G
14-11-11, 16:11
Τι να σας πω κορίτσια... Εγώ που το έψαξα λίγο , δε βρίσκω κανέναν γιατρό που να είναι συμβεβλημένος και να είναι ενταγμένος στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση... Άλλοι μάλιστα δεν το αναλαμβάνουν λέει καν, δλδ. να μου τα γράψουν, παρόλο που είναι συμβεβλημένοι!

Ακόμα και να βρω κάποιον όμως, μπορώ άραγε να πάω σε αυτόν- που δε με ξέρει- μόνο και μόνο για να μου γράψει τα φάρμακα της εξωσωματικής;; Ή όλοι θα αρνούνται;;;

Ιδέα δεν έχω πως να κινηθώ...

Είναι δυνατόν σε ολοκληρη την Αθήνα να μην υπάρχει γυναικολόγος συμβεβλημένος με τον ΟΠΑΔ; Ψάξε εδώ: http://www.vrisko.gr/search/%CE%93%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%AF-%CE%9F%CE%A0%CE%91%CE%94?gclid=CLOI57SmtqwCFUENfAodsyhi0w

Και τι θα πει δεν είναι ενταγμένοι στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης; Κι αν είναι, γιατί αρνούνται να σου γράψουνε τα φάρμακα; Είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Αλλιώς οφείλουν να σου τα γράψουν στο δικο τους βιβλιάριο ΙΚΑ. Ειλικρινά απορώ! Στο κέντρο εξωσωματικής δεν μπορούν να σου γράψουν τα φάρμακα; Εμένα από κει μου τα είχανε γράψει.

ithaki
14-11-11, 16:46
Η δυσκολία είναι στο συμβεβλημένοι και εγγεγραμμένοι στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση(και μάλιστα τους βρήκα από τη λίστα του ΟΠΑΔ στο site του) . Βέβαια προς το παρόν δεν τους έχω ρωτήσει όλους (αλλά αν χρειαστεί θα το κάνω)...

Ασε γιατί κι εγώ το θεωρώ απίστευτο το ότι στο κέντρο δεν έχουν λέει ούτε εναν γυναικολόγο που να μπορεί να διευκολύνει σε αυτό... Ουσιαστικά μου λένε "Ψάξε μόνη σου κι αν βρεις έχει καλώς" ... Δεν το περίμενα έτσι ομολογώ .. Και σε άλλα σημεία δεν το περίμενα έτσι :(

latiatoula
14-11-11, 17:16
Κορίτσια μου, πολύ φιλικά και με όλο το θάρρος, μην μπερδεύεστε: α) με τη διαδικασία που ίσχυε παλιά για τις ασφαλισμένες του ΟΠΑΔ και την οποία ακολουθήσαμε όσες έχουμε ξαναπροσπαθήσει, γιατί τα δεδομένα έχουν αλλάξει και β) με ότι ισχύει σε άλλα ταμεία. Ότι ξέραμε, το ξεχνάμε από ότι κατάλαβα!
Διαβάστε αυτά που γράφει η φίλη μας η kvtina, τα λέει πολύ σωστά, αυτή είναι η διαδικασία. Θα την κάνω και εγώ πολύ σύντομα και θα σας τα πω αναλυτικά, το υπόσχομαι!
Ithaki, πρέπει να πιέσεις το κέντρο σου! Σίγουρα θα έχουν κάποιον και αν δεν έχουν, πρέπει να το φροντίσουν, τι είναι αυτά????? Αλλιώς, ψάξε μέσω γνωστών να βρεις κάποιο γιατρό συμβεβλημένο που να μπορεί να βοηθήσει. Εύχομαι καλή επιτυχία!

ithaki
15-11-11, 18:50
Κορίτσια καλησπέρα! Βρήκα τελικά άκρη !
Τουλάχιστον γιατρό για τη συνταγογράφηση... Από ένα τηλέφωνο που μου έδωσε - συμπτωματικά απ'ό,τι φαίνεται - μια συντονίστρια από το κέντρο εξωσωματικής.

Αν τυχόν το χρειαστείτε, πείτε μου :)

latiatoula
22-11-11, 10:15
Επιστρέφω για να σας γράψω τι έκανα, για να το ξέρετε όσες μπείτε στη διαδικασία:
επειδή θα κάνω τροποποιημένο φυσικό και μου είχαν περισσέψει φάρμακα και από άλλη φορά, μου έγραψαν σχετικά λίγες ορμόνες (σε σχέση με άλλες φορές). Πήγα στο φαρμακείο του ΙΚΑ (1ο Ογκολογικό Νοσοκομείο Αθηνών) με την συνταγή (είχε γίνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση-δεν χρειαζόταν θεώρηση- ο γιατρός ήταν συμβεβλημμένος με τον ΟΠΑΔ) και από τα φάρμακα που μου είχαν γράψει, μου έδωσαν μόνο τα merional. Χωρίς συμμετοχή. Τα υπόλοιπα (2 ενέσεις cetrotide), θα πρέπει να τα πάρω από ιδιωτικό φαρμακείο με συμμετοχή, γιατί δεν τα χορηγούν. Δεν μας ζήτησε να έχουμε άλλα δικαιολογητικά μαζί, εκτός από το βιβλιάριο υγείας και την ηλεκτρονική συνταγή. Δεν ξέρω αν σας βοήθησα με αυτά που έγραψα....

ithaki
29-11-11, 18:30
Να πω κι εγώ λοιπόν για τον ΟΠΑΔ
Με τα πολλά βρήκα γυναικολόγο - συμβεβλημένο με ΟΠΑΔ - ενταγμένο στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης.
Πήγα στο φαρμακείο του ΙΚΑ με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση που μου έκανε αυτός ο γιατρός, η οποία δεν ήθελε θεώρηση
Εκτός από την ηλεκτρονική συνταγή έπρεπε να προσκομίσω στο φαρμακείο του ΙΚΑ:
1) Γνωμάτευση του γιατρου ότι χρειάζομαι εξωσωματική λόγω αδυναμίας αυτόματης σύλληψης
2) Φωτοτυπία γνωμάτευσης υστεροσαλπιγγογραφίας
3) Φωτοτυπία σπερμοδιαγράμματος
4) Φωτοτυπία υπέρηχου μήτρας /κόλπου

Το gonal το προμηθεύτηκα από το φαρμακείο του ΙΚΑ χωρίς συμμετοχή δική μου
Τα υπόλοιπα φάρμακα από ιδωτικό φαρμακείο με 25% δική μου συμμετοχή.

P.S. Στο φαρμακείο του ΙΚΑ μου ζήτησαν και το βιβλιάριο ασθενείας του Δημοσίου γι'αυτό καλού κακου έχετέ το μαζί σας :)

Cristy
12-12-11, 22:58
Καλησπέρα κι από μένα.
Εμένα ο γιατρός (Δημόσιου Νοσοκομείου) με παρέπεμψε στο απογευματινό του ιατρείο για την ηλεκτρονική συνταγογράφηση.
Η Γραμματέας του μου έδωσε 3 συνταγές:
-Για Menopur
-Για Puregon
-Για Orgalutran - Ovitrelle - Utrogestan
Μου είπε ότι τα Puregon θα τα πάρω από το φαρμακείο του ΙΚΑ στους Αμπελοκήπους (Παράσχου 23) και τα υπόλοιπα από κανονικό φαρμακείο.
Ο σύζυγός μου που πήγε στο φαρμακείο, του είπαν ότι τα Menopur τα προμηθεύομαι από το κεντρικό φαρμακείο στην Αγ. Κωσταντίνου και παραγγείλαμε την 3η συνταγή με τα υπόλοιπα.
Βεβαίωση δεν πήρα από τον γιατρό, σκοπεύω όμως να κάνω ένα τηλεφώνημα αύριο στο κεντρικό φαρμακείο για διευκρινήσεις, να μην πάω "ξυπόλητη στ΄ αγκάθια"

Ithaki τις βεβαιώσεις και τη χαρτούρα σου την είχε πει κάποιος ή πήρες τηλ.?
Τα φαρμακεία του ΙΚΑ είναι ανοιχτά μόνο πρωί?
Να υποθέσω πως ότι παίρνουμε από εκεί δεν έχει συμμετοχή?(Γιατί τα χαρτιά της ηλεκτρονικής μου συνταγογράφησης γράφουν "συμμετοχή 25%")
Το τηλέφωνο άραγε το σηκώνουν για πληροφορίες, ή... μας συνδέουν με .... "Κούβα"?
Πολλές απορίες...

ithaki
13-12-11, 09:14
Καλημέρα Cristy (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12786)...

Ήμουν σίγουρη ότι κάπου είχα σημειώσει τις ώρες, αλλά δεν το βρίσκω. Έχω την εντύπωση ότι το φαρμακείο είναι ανοιχτό μέχρι τις 2 το μεσημέρι. Πάντως σίγουρα δεν είναι ανοιχτό το απόγευμα...
Το ότι πρέπει να έχω φωτοτυπίες σαλπιγγο, σπερμο και υπέρηχου μου το είπε ο γιατρός που πήγα να μου συνταγογραφησει τα φαρμακα. Στο φαρμακείο του ΙΚΑ δε μου τα ζήτησαν - ίσως γιατι δεν πρόλαβαν- γιατί τους τα έδωσα με το καλημέρα σας και αυτοί τα πήραν. Μετα μου ζήτησαν και το βιβλιάριο για να το δουν (!!!)
Τη βεβαίωση όμως μου τη ζήτησαν από μόνοι τους. Πάρε και στο φαρμακειο κι ελπίζω να βρες κάποιον εκεί να σου απαντησει :)

Cristy
13-12-11, 22:34
Λοιπόν...
Πήρα τηλ και ΝΑΙ κατάφερα κ έβγαλα γραμμή. ΝΟΗΜΑ δεν έβγαλα.
Όμως η κυρία που το σήκωσε, κάθε άλλο παρά διάθεση για εξυπηρέτηση είχε:
"Απορώ γιατί οι γιατροί σας βάζουν να παίρνετε τηλέφωνο, αφού τα γνωρίζουν"
Έτσι ακριβώς μου είπε!!!
Ευγενική όσο πιο πολύ μπορούσα εγώ, της λέω: "ξέρετε, επειδή θα έρθω από μακρυά, δεν θα πάω στη δουλειά μου εκείνη τη μέρα, θα ήθελα να τσεκάρω τη διαδικασία" (τα αυτονόητα δηλαδή)...
Μου ανέφερε για:
-"τις εξετάσεις που έχω κάνει" (δηλ. σαλπιγγογραφία, σπερμοδιάγραμμα κ υπέρηχο, αφού τη ρώτησα ποιες από τις 300 μου το είπε)
-"βεβαίωση του γιατρού ότι"... δεν κατάλαβα τι ακριβώς είπε γιατί ξανάρχισε να λέει ότι "τα ξέρουν αυτά οι γιατροί..." Κάτι πρέπει να είπε για 3000 μονάδες, 3000 μονάδες από τι, δεν πρόλαβα να ρωτήσω...

Ανακεφαλαίωση:
-Συνταγές ηλεκτρονικές έχω.
-Σαλπιγγογραφία επίσης έχω, περσυνή (Μάΐος 2010), άριστη.
-Σπερμοδιάγραμμα έχω, φετινό (Οκτώβρης 2011), άριστο.
-Υπερηχογράφημα έχω, του Φεβρουαρίου, φέτος, προ λαπαροσκόπησης - υστεροσκόπησης, φυσιολογικό (με όλα τα "εξαρτήματά μου)
-Επίσης έχω το χαρτί του νοσοκομείου με τη σφραγίδα του γιατρού που λέει τα φάρμακα κ το όνομά μου φυσικά (αλλά όχι διάγνωση)
Διάγνωση: ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ γράφει το χαρτί της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης.

Ερωτώ:
Είμαι έτοιμη?
Αν μου λείπει , τι μου λείπει?

και από περιέργεια:
ΠΟΥ τα γράφει τι χρειαζόμαστε? υπάρχει κανένα ΠΔ,κανένα ΦΕΚ, κάτι τέλος πάντων να το διαβάσουμε εμείς οι φιλομαθείς, μπας και μορφωθούμε?

και κάτι τελευταίο:
πληρώνουμε συμμετοχή κανονικά στο φαρμακείο του ΙΚΑ?
(κάποιος μου είπε ότι αφού θα πάω εκεί, τη γλιτώνω, αλλά κουφό μου φαίνεται... δεν θέλω και να χαρώ άδικα, καταλαβαίνετε...)

Χίλια ευχαριστώ κοπελιές,
Καλή σας νύχτα.

ithaki
13-12-11, 23:20
Σου λίπει μόνο το:
"Γνωμάτευση του γιατρου που να λέει ότι χρειάζεσαι εξωσωματική λόγω αδυναμίας αυτόματης σύλληψης"

Μακάρι να αρκεί μόνο αυτό με τα φάρμακα που έχεις , αλλά φοβάμαι ότι μπορει να σε ταλαιπωρήσουν που δεν το'χεις.

Τεσπα για το GONAL που πήρα εγω δεν πλήρωσα τιποτα στο φαρμακείο του ΙΚΑ. Για τα άλλα δεν ξέρω . Πολυ πιθανό να μην πληρώσεις.
Να σε ρωτήσω τώρα κάτι κι εγώ για τα Menopur που λες ότι θα τα προμηθευτεις από το κεντρικο φαρμακείο. Το φαρμακείο αυτό είναι ιδιωτικό, ή κάποιο παράρτημα του φαρμακείου του ΙΚΑ;

Cristy
14-12-11, 00:05
Σου λίπει μόνο το:
"Γνωμάτευση του γιατρου που να λέει ότι χρειάζεσαι εξωσωματική λόγω αδυναμίας αυτόματης σύλληψης"

Μακάρι να αρκεί μόνο αυτό με τα φάρμακα που έχεις , αλλά φοβάμαι ότι μπορει να σε ταλαιπωρήσουν που δεν το'χεις.

Τεσπα για το GONAL που πήρα εγω δεν πλήρωσα τιποτα στο φαρμακείο του ΙΚΑ. Για τα άλλα δεν ξέρω . Πολυ πιθανό να μην πληρώσεις.
Να σε ρωτήσω τώρα κάτι κι εγώ για τα Menopur που λες ότι θα τα προμηθευτεις από το κεντρικο φαρμακείο. Το φαρμακείο αυτό είναι ιδιωτικό, ή κάποιο παράρτημα του φαρμακείου του ΙΚΑ;

Φαρμακείο του ΙΚΑ είναι, στην Παράσχου 23, στου Γκύζη, μέσα στο νοσοκομείο Αγ. Σάββας.
Κεντρικό δεν είναι? Ή θεωρείται κεντρικό μόνο αυτό που είναι στην Αγ. Κωσταντίνου?
έτσι τα κατάλαβα...

Να κάνω και μια τελευταία...
η γνωμάτευση που μου λείπει πρέπει να είναι από τον γιατρό που θα μου κάνει την εξωσωματική και συνταγογραφεί τα φάρμακα (δηλαδή να χάσω άλλη μια μέρα για να πάω Αρεταίειο) ή μπορεί να είναι και από τον γιατρό που μέχρι τώρα με παρακολουθούσε και είναι δυο τετράγωνα παρακάτω (και είναι συμβεβλημένος με ΟΠΑΔ)?

Cristy
14-12-11, 11:59
Ξαναπήρα τηλ.
Η φωνή ήταν ευγενέστατη αυτή τη φορά.
ΔΕΝ χρειάζεται η βεβαίωση ότι δεν μπορώ να τεκνοποιήσω με άλλο τρόπο, γιατί το γράφει η συνταγή (Διάγνωση: Υπογονιμότητα)
Οπότε (καθώς φαίνεται) είμαι έτοιμη!!!
Θα στείλω τον σύζυγο αύριο (έχει ρεπό) με βιβλιάριο - συνταγές - εξετάσεις - παγοκύστες & ισοθερμικό τσαντάκι και θα σας πω νέα...
(8.30 - 14.00 το ωράριο)

ithaki
15-12-11, 11:54
Πολυ καλή ιδέα το ισοθερμικό τσαντάκι!

Άντε, καλή σου αρχή!

Cristy
15-12-11, 22:36
Κορίτσια όλα οκ.
Τα πήραμε τα puregon & menopur.
Είχε πολύ ουρά και μόνο δύο υπαλλήλους που "σκιζόταν", οπότε δικαιολογείται η δυσκολία συννενόησης από το τηλέφωνο...
Δεν πληρώσαμε συμμετοχή (γιούπι!!!)
Έκαναν μόνο την παρατήρηση ότι θα έπρεπε να γράφει τη διάγνωση με κάποιο τρόπο που να φαίνεται ότι πρόκειται για εξωσωματική.

Όλες οι ενέσεις είναι στο ψυγείο (ακόμη κι αυτές που δεν είναι απαραίτητο) και περιμένουν τη ...μαγική στιγμή της έναρξης τσιμπίματος...

Καλή μας αρχή.

Sp_D
21-12-11, 09:14
Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Όπως ξέρετε από 1/11/2011 ο ΟΠΑΔ ανήκει στον ΕΟΠΥΥ. Σύμφωνα με τον κανονισμό του ΕΟΠΥΥ αναφορικά με τα φάρμακα της εξωσωματικής ισχύει:

"A) Σε περίπτωση εξωσωματικής γονιμοποίησης η ανώτερη δοσολογία γοναδοτροπινών που χορηγούνται ανά προσπάθεια είναι 5.000 IU και έως 4 κυτία GnRH αναλόγων ή έως 3 mg αγωνιστών γοναδοτροπινών (σύμφωνα με τις ενδείξεις και τη δοσολογία κάθε σκευάσματος). Η corifollitropin alfa δικαιολογείται μόνο στα πλαίσια εξωσωματικής γονιμοποίησης πάντα σε συνδυασμό με GnRH ανταγωνιστή. Τα 100 και 150mcg corifollitropin alfa αντιστοιχούν σε 2.100IU ανασυνδυασμένης FSH. Εφʼ όσον χρησιμοποιηθούν ανασυνδυασμένες ή μη φολλιτροπίνες
δικαιολογείται η χορήγηση 2.500 IU για την περίπτωση της σπερματέγχυσης.
Κατʼ εξαίρεση και σε ειδικές περιπτώσεις χορηγούνται επιπλέον ποσότητες μετά από έγκριση Επιτροπής κατʼ εφαρμογή των διατάξεων του παρόντος κανονισμού. Σε ειδικές περιπτώσεις και μετά από έγκριση της κατά τα άνω Επιτροπής, όπου χρησιμοποιηθούν ανασυνδυασμένες γοναδοτροπίνες να χορηγείται και ωχρινοτρόπος ορμόνη (LH) έως 2.000 IU.
B) Σε περίπτωση πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας η ανώτερη δοσολογία είναι 2.500 IU ανασυνδυασμένης ωοθυλακιοτρόπου ορμόνης (FSH) ή 3.000 IU ουροφολλιτροπίνης, εκτός εάν αιτιολογείται από τον ιατρό η ανάγκη
αυξημένης δοσολογίας, οπότε οι μονάδες αυξάνονται κατά 500 mg ανά περίπτωση. Μπορούν να συνταγογραφούνται παράλληλα έως 3 κυτία GnRH".

Βάσει των παραπάνω, επειδή έχω μπερδευτεί, ποιά είναι η μέγιστη ποσότητα γοναδοτροπινών (Puregon, Menopur) που μπορεί να συνταγογραφηθεί ηλεκτρονικά; Αν κατάλαβα καλά μέχρι 2500 IU Puregon (ανασυνδιασμένη FSH) και άλλα 500 IU κατόπιν αιτιολογίας του γυναικολόγου; Στην παράγραφο Α λέει για 5000 IU γοναδοτροπινών...Επίσης αναφορικά με τα Μenopur, που κυκλοφορούν σε συσκευασίες των 75 IU FSH και 75 IU LH, τι ισχύει; Πόσο είναι το μέγιστο των μονάδων Puregon και Menopur που μπορούν να συνταγογραφηθούν ηλεκτρονικά μαζί (ή μήπως ξεχωριστά; ) καθώς και τα δύο είναι για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας (αν δεν κάνω λάθος); Ευχαριστώ!

vasfa
02-01-12, 22:05
Γεια σας, καλη χρονια, υγεια και ευτυχια σε ολες και ολους!!Ειμαι κι εγω ασφαλισμενη στον ΟΠΑΔ. Τι θα γινει τωρα που τα φαρμακεια εληξαν την πιστωση προς οποιοδηποτε ταμειο ασφαλισης; Θα πληρωνουμε τα φαρμακα; Εχω ακουσει και φαρμακα εξωσωματικής που κοστιζαν 4000Ε, συνολο, με συμμετοχη ΟΠΑΔ 1000Ε, και πολυ φοβαμαι οτι ειναι αδυνατο να βρω αυτα τα λεφτα. Τι θα κανουμε συναδελφισες ασφαλισμενες αν οι φαρμακοποιοι δεν αρχισουν ξανα να χορηγουν φαρμακα με συμμετοχη ταμειων; Μεγαλη αναποδιά, έχω καταστενοχωρηθει, πρωτα οι γιατροι και τωρα οι φαρμακοποιοι. Τι θα κανουμε, παμε απ'το κακο στο χειροτερο. Θα αρχισω να ρωταω αν εχουν περισσεψει φαρμακα σε καμμια κοπελα που εχει κανει εξωσωματική. Ειμαι πολυ στενοχωρημενη πραγματικά!!

georgia69
02-01-12, 23:04
Σαν ασφαλισμενη στον πρωην ΟΠΑΔ, τα φαρμακα της εξωσωματικης τα παιρνεις πλεον δωρεαν (χωρις συμμετοχη) απο το φαρμακειο του ΙΚΑ, προσκομιζοντας γνωματευση γιατρου, ορμονολογικη, σαλπιγγογραφια και σπερμοδιαγραμμα. Μαλλον θα θεσπιστει επιτροπη απο αρχες του ετους, παντως ηδη απο Νοεμβρη ισχυε αυτη η διαδικασια. Καλη επιτυχια και μην αγχωνεσαι, τουλαχιστον γλυτωσαμε τη συμμετοχη (1200 ευρω μου ειχαν ζητησει στην πρωτη προσπαθεια)!

vasfa
03-01-12, 11:16
Σ'ευχαριστω Georgia για την απαντηση σου. Μακαρι να ειναι ετσι. Δηλαδη δεν πληρωνουμε τιποτα πλεον; Διαβασα τις απαντησεις των κοριτσιων πριν αλλα δεδομενου οτι τωρα υπηρξε αυτη η εξελιξη με τα ταμεια και τους φαρμακοποιους σκεφτηκα οτι δεν ισχυει. Μετα την ενοποιηση των ταμειων απο 1-11 δεν πληρωνουμε τιποτα; Το επαναλαμβανω για να δω αν το καταλαβα καλα. Φανταζομαι οτι θα μου πουν απο το κεντρο εξωσωματικης απο που μπορω να προμηθευτω τα φαρμακα. Αρχισα να αισιοδοξω λιγακι, ευχαριστω πολυ!!!

Cristy
03-01-12, 23:19
Σ'ευχαριστω Georgia για την απαντηση σου. Μακαρι να ειναι ετσι. Δηλαδη δεν πληρωνουμε τιποτα πλεον; Διαβασα τις απαντησεις των κοριτσιων πριν αλλα δεδομενου οτι τωρα υπηρξε αυτη η εξελιξη με τα ταμεια και τους φαρμακοποιους σκεφτηκα οτι δεν ισχυει. Μετα την ενοποιηση των ταμειων απο 1-11 δεν πληρωνουμε τιποτα; Το επαναλαμβανω για να δω αν το καταλαβα καλα. Φανταζομαι οτι θα μου πουν απο το κεντρο εξωσωματικης απο που μπορω να προμηθευτω τα φαρμακα. Αρχισα να αισιοδοξω λιγακι, ευχαριστω πολυ!!!

Βιάσου να πάρεις τα φάρμακα να τα βάλεις στο ψυγείο για όταν έρθει η ώρα, γιατί με το χάος που επικρατεί, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει!!!
Δωρεάν χορηγούνται μόνο τα ακριβά φάρμακα, εγώ έδωσα περίπου 100 ευρώ για τα υπόλοιπα, που τα προμηθεύτηκα από το φαρμακείο της γειτονιάς μου.
Τελικά στο Αλεξάνδρα θα πας?

Sp_D
05-01-12, 14:46
Μήπως μπορεί κάποια φίλη να αναφέρει τι ποσότητες φαρμάκων πήρε; Εμείς ζητήσαμε 5 Puregon των 600IU και 2 Menopur των 75 IU και τελικά μας έδωσαν 3 Puregon και 2 Menopur. H φαρμακοποιός του τοπικού ΙΚΑ είπε πως για παραπάνω ποσότητες θα πρέπει να περάσουμε επιτροπή μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (περνάν οι ασφαλισμένοι ΟΠΑΔ επιτροπή;;; )...Είχε κάποιο μέλος του φόρουμ παρόμοια εμπειρία;

Cristy
05-01-12, 16:44
Μήπως μπορεί κάποια φίλη να αναφέρει τι ποσότητες φαρμάκων πήρε; Εμείς ζητήσαμε 5 Puregon των 600IU και 2 Menopur των 75 IU και τελικά μας έδωσαν 3 Puregon και 2 Menopur. H φαρμακοποιός του τοπικού ΙΚΑ είπε πως για παραπάνω ποσότητες θα πρέπει να περάσουμε επιτροπή μόνο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη (περνάν οι ασφαλισμένοι ΟΠΑΔ επιτροπή;;; )...Είχε κάποιο μέλος του φόρουμ παρόμοια εμπειρία;

Πήρα 4 Puregon των 900IU και 2 Menopur των 75IU από το φαρμακείο του ΙΚΑ, δωρεάν.
Από της γειτονιάς μας πήρα 2 κουτιά Orgalutran και 2 κουτιά Ovitrelle και πλήρωσα τη συμμετοχή.
Αν κατάλαβα καλά, από 1/1/12 δεν υπάρχει πια ΙΚΑ και ΟΠΑΔ, αλλά ΕΟΠΥ, γι΄ αυτό και τα νεώτερα ίσως...Αν κατάλαβα καλά, εξομοίωση προς το χειρότερο...
Happy New Year!

Sp_D
05-01-12, 21:27
Χαίρομαι που σου έδωσαν όλα αυτά τα φάρμακα και δεν σου ανάφεραν τίποτα για επιτροπή. Ένα τηλεφώνημα την επόμενη εβδομάδα στο τμήμα Φαρμακευτικής Πολιτικής του ΕΟΠΠΥ θα λύσει το πρόβλημα...δεν μπορεί άλλα να ισχύουν στα Κεντρικά Φαρμακεία στην Αθήνα και άλλα στα κατά τόπους φαρμακεία του ΙΚΑ...

Cristy
06-01-12, 11:20
Χαίρομαι που σου έδωσαν όλα αυτά τα φάρμακα και δεν σου ανάφεραν τίποτα για επιτροπή. Ένα τηλεφώνημα την επόμενη εβδομάδα στο τμήμα Φαρμακευτικής Πολιτικής του ΕΟΠΠΥ θα λύσει το πρόβλημα...δεν μπορεί άλλα να ισχύουν στα Κεντρικά Φαρμακεία στην Αθήνα και άλλα στα κατά τόπους φαρμακεία του ΙΚΑ...

Κινήσου λίγο γρήγορα για διευκρινήσεις, αν και πολύ φοβάμαι ότι άλλαξαν οι διαδικασίες με το που άλλαξε ο χρόνος (εξ΄ ου και το "happy new year" που έγραψα) και γι΄ αυτό οι τεράστιες ουρές στα φαρμακεία του ΙΚΑ (τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα) παραμονές του Νέου Έτους. Οργανώσου όσο πιο πολύ μπορείς γιατί απ΄ ότι φαίνεται μόνο χειρότερα μπορεί να γίνουν τα πράγματα... όσον αφορά τις παροχές τουλάχιστον (Δυστυχώς).
Γιατί κατά τα άλλα είπαμε: θα "φυτρώσουν σποράκια" στις κοιλίτσες μας σύντομα!

vasfa
06-01-12, 21:29
Βιάσου να πάρεις τα φάρμακα να τα βάλεις στο ψυγείο για όταν έρθει η ώρα, γιατί με το χάος που επικρατεί, δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει!!!
Δωρεάν χορηγούνται μόνο τα ακριβά φάρμακα, εγώ έδωσα περίπου 100 ευρώ για τα υπόλοιπα, που τα προμηθεύτηκα από το φαρμακείο της γειτονιάς μου.
Τελικά στο Αλεξάνδρα θα πας?

Γεια σου Cristy. Δεν μπορω να βιαστω για τιποτα πριν την επισκεψη στο Αλεξανδρας που εχω προγραμματισει για τις 19 Ιανουαριου. Αναρωτιεμαι τι με περιμενει. Ξερω οτι θα κανω υπερηχο εσω γεννητικων οργανων, πολυμορφισμους υποδοχεων και βυθομετρηση. Μεχρι τωρα ηξερα οτι οι πολυμορφισμοι κοστιζουν 300Ε και ειχα συμβιβαστει μ'αυτο. Χτες η αδερφη μου μου ειπε οτι με τα νεα μετρα σε ολες τις εξετασεις που κανουμε στο νοσοκομειο εχουμε συμμετοχη 20%, αρα θα πληρωσω και τις αλλες δυο. Η μαια που πηρα τηλ. μου ειπε οτι θα πληρωσω στο ταμειο κατι, εννοουσε τις εξετασεις, την επισκεψη δεν ρωτησα περαιτερω αλλα μια μερα πριν παω θα ξαναπαρω τηλ. να με ενημερωσουν.
Μηπως υπαρχει καποιο τηλεφωνο για πληροφοριες για τα δικαιωματα μας με τον νεο φορεα περιθλαψης;
Εσυ εκανες εξωσωματικη; Θα κανεις; Συγνωμη αν τα εχεις γραψει αλλα δεν ειμαι πολυ ενημερωμενη τελαυταια. Μονο καπου διαβασα οτι ειχατε ενα προβλημα με την κορουλα σου, ειναι καλα τωρα; Τα καλυτερα ευχομαι.

Cristy
06-01-12, 23:49
Δεν μπορω να βιαστω για τιποτα πριν την επισκεψη στο Αλεξανδρας που εχω προγραμματισει για τις 19 Ιανουαριου. Αναρωτιεμαι τι με περιμενει. Ξερω οτι θα κανω υπερηχο εσω γεννητικων οργανων, πολυμορφισμους υποδοχεων και βυθομετρηση. Μεχρι τωρα ηξερα οτι οι πολυμορφισμοι κοστιζουν 300Ε και ειχα συμβιβαστει μ'αυτο. Χτες η αδερφη μου μου ειπε οτι με τα νεα μετρα σε ολες τις εξετασεις που κανουμε στο νοσοκομειο εχουμε συμμετοχη 20%, αρα θα πληρωσω και τις αλλες δυο. Η μαια που πηρα τηλ. μου ειπε οτι θα πληρωσω στο ταμειο κατι, εννοουσε τις εξετασεις, την επισκεψη δεν ρωτησα περαιτερω αλλα μια μερα πριν παω θα ξαναπαρω τηλ. να με ενημερωσουν.
Μηπως υπαρχει καποιο τηλεφωνο για πληροφοριες για τα δικαιωματα μας με τον νεο φορεα περιθλαψης;
Εσυ εκανες εξωσωματικη; Θα κανεις; Συγνωμη αν τα εχεις γραψει αλλα δεν ειμαι πολυ ενημερωμενη τελαυταια. Μονο καπου διαβασα οτι ειχατε ενα προβλημα με την κορουλα σου, ειναι καλα τωρα; Τα καλυτερα ευχομαι.

Δυστυχώς δεν έχω ιδέα για το τι μας περιμένει με το νέο φορέα, ούτε που μπορούμε να απευθυνθούμε για πληροφορίες, τηλεφωνικά ή άλλο.
Τι είναι "πολυμορφισμοί υποδοχέων και βυθομέτρηση"? Στο Αρεταίειο δεν πρέπει να ασχολούνται με αυτά. (Αλλά στην ωοληψία κάνουν νάρκωση, επιβεβαιωμένα πράγματα...)
Δεν έκανα ακόμη εξωσωματική λόγω κύστεων, οπότε παίρνω αντισυλληπτικά.
Προχτές που έκανα υπέρηχο οι κύστες είχαν φύγει και μου είπε ο ντοκ ότι μπορώ να τα σταματήσω και να ξεκινήσουμε, όμως επειδή έχουμε επανέλεγχο (ακτινογραφίες) με τη μικρή μου στις 23 του μήνα που θα κριθεί αν μπορούμε να ηρεμήσουμε ή αν πρέπει να πάμε εξωτερικό για πιο εξειδικευμένες εξετάσεις, συμφωνήσαμε να τελειώσουμε το κουτί και μετά ότι είναι να γίνει... έτσι κι αλλιώς τότε τελειώνει.
Φαντάζομαι πως αν όλα πάνε καλά, με το "Αχχχ" της ανακούφισης θα καρφώσω και την πρώτη ένεση και δεν θα με νοιάξει.
(Δεν θέλω να σκέφτομαι την "άλλη" περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά γιατί θα ακολουθήσει πολύ θρίλερ...)
Κατά τα άλλα καλά είναι το ζουζουνάκι μας, ζωηρό ζωηρό, απλά το έχουμε λιγουλάκι περιορισμένο, απέχουμε από τον παιδικό σταθμό και είμαστε σχετικά ακοινώνητοι επειδή φοβόμαστε τις ιωσούλες... ένας μήνας στο νοσοκομείο ήταν αυτός που περάσαμε όπως και να το κάνεις.
Μ΄ όλο αυτό που μας έτυχε, την προσπάθεια της εξωσωματικής την σκέφτομαι σαν "μια ψυχή που ναι να βγει... ας βγει!"
Θα περιμένω να διαβάσω νέα σου.

vasfa
07-01-12, 10:59
καλημερα! Δεν ειχα αντιληφθει οτι θα πας στο Αρεταιειο. Λοιπον, οι πολυμορφισμοι υποδοχεων ειναι μια εξεταση με την οποια αποφασιζουν οι γιατροι τι τυπο οργανισμου εχεις και σε ποιο πρωτοκολλο ορμονων ανταποκρινεσαι καλυτερα ωστε να μην κανουν πειραματα πανω σου. Η βυθομετρηση ειναι μια εξεταση οπου ψαχνουν τη μητρα με εναν καθετηρα, για πιο λογο δεν καταλαβα, αλλα μου εχουν πει οτι αυτο ακριβως κανουν και στην εμβρυομεταφορα, μαλλον προβα εμβρυομεταφορας θα το ελεγα.
Αναμενω για την επισκεψη, και θα σου γραψω νεα, σε 12 μερες.
Ολα να πανε καλα με τη μικρη σου, ειναι μια περιοδος αγωνιας για σας οποτε πως να επικεντρωθεις στην εξωσωματικη. Μακαρι να ειναι περαστικο αυτο που συμβαινει!!

Cristy
07-01-12, 18:52
καλημερα! Δεν ειχα αντιληφθει οτι θα πας στο Αρεταιειο. Λοιπον, οι πολυμορφισμοι υποδοχεων ειναι μια εξεταση με την οποια αποφασιζουν οι γιατροι τι τυπο οργανισμου εχεις και σε ποιο πρωτοκολλο ορμονων ανταποκρινεσαι καλυτερα ωστε να μην κανουν πειραματα πανω σου. Η βυθομετρηση ειναι μια εξεταση οπου ψαχνουν τη μητρα με εναν καθετηρα, για πιο λογο δεν καταλαβα, αλλα μου εχουν πει οτι αυτο ακριβως κανουν και στην εμβρυομεταφορα, μαλλον προβα εμβρυομεταφορας θα το ελεγα.
Αναμενω για την επισκεψη, και θα σου γραψω νεα, σε 12 μερες.
Ολα να πανε καλα με τη μικρη σου, ειναι μια περιοδος αγωνιας για σας οποτε πως να επικεντρωθεις στην εξωσωματικη. Μακαρι να ειναι περαστικο αυτο που συμβαινει!!

Σ΄ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου για την κορούλα μου.
"Βυθομέτρηση" όπως το λες, μου έκαναν, ακριβώς σαν "πρόβα εμβρυομεταφοράς" είναι, για επιβεβαίωση ότι όλα θα πάνε καλά. Για το άλλο, τους "πολυμορφισμούς", δεν έχω την πολυτέλεια ν΄ ασχοληθώ, εξάλλου απ΄ ότι κατάλαβα μόνο στο Αλεξάνδρα ασχολούνται (ή κάνω λάθος?). Ότι είναι να γίνει ας γίνει...
Έχω δε και το άλλο τρομερό: Η μαστογραφία υπέδειξε ότι το "σούπερ νεανικό και πυκνό βυζί μου" χρειάζεται και υπέρηχο γιατί δεν φαίνονται ξεκάθαρα πιθανές παθογένειες... όμως εξαιτίας των αντισυλληπτικών, "μπλοκάρουν" οι κοπέλες που σου κλείνουν ραντεβού για τέτοιες δουλειές... Ως γνωστόν αντισυλληπτικά=φούσκωμα κατά μέσο όρο κατά 2 μεγέθη στο στηθόδεσμο...
Μάλλον θα πάω με τσαμπουκά από Δευτέρα και γι΄ αυτό το θέμα να τελειώνουμε.

vasfa
07-01-12, 19:51
Αμαν αυτο το στηθος πια. Εγω εκανα εγχειρηση για να μου δωσει ο μαστολογος εγκριση για εξωσωματικη, οταν βγηκε η βιοψια και αφου δεν υπηρχε προβλημα του ειπα να μου δωσει γραπτως την εγκριση του και δεν μου εδωσε τιποτα, μου ειπε να δωσω στον γιατρο εξωσωματικης την βιοψια. Σκεφτομαι να κανω εναν υπερηχο, να δειχνει οτι στο στηθος μου δεν υπαρχουν ευρηματα-ελπιζω!!- και να του δειξω και τη βιοψια,οτι αυτο που ειχα εφυγε.Φοβαμαι μηπως με μπλοκαρει ο γιατρος γι'αυτο!!!
Αυτη την εξεταση των πολυμορφισμων μονο στο Αλεξανδρα γινεται αλλα απ'οτι καταλαβαινω ειναι σημαντικη για να μην παιρνεις ασκοπα φαρμακα. Ας πουμε πώς γινεται να κατεβαζουν 30 ωαρια καποιες γυναικες, μηπως ειναι υπερβολικες οι δοσεις των ορμονων; Οι 2 φιλες μου που πηγαν εκει, ηλικιες 40 και 36 εκαναν απο 8-9 ωαρια, και ειχαν επιτυχεις εξωσωματικες.
Το προβλημα της ναρκωσης ειναι ενα σοβαρο θεμα, αλλα θα το συζητησω μαζι τους. Η φιλη μου ειπε οτι κανουν μεθη, αλλα αυτη δεν την ειχε πιασει την ωρα της ωοληψιας, μετα ηταν σαν κοτοπουλο!!!

Cristy
08-01-12, 21:58
Αμαν αυτο το στηθος πια. Εγω εκανα εγχειρηση για να μου δωσει ο μαστολογος εγκριση για εξωσωματικη, οταν βγηκε η βιοψια και αφου δεν υπηρχε προβλημα του ειπα να μου δωσει γραπτως την εγκριση του και δεν μου εδωσε τιποτα, μου ειπε να δωσω στον γιατρο εξωσωματικης την βιοψια. Σκεφτομαι να κανω εναν υπερηχο, να δειχνει οτι στο στηθος μου δεν υπαρχουν ευρηματα-ελπιζω!!- και να του δειξω και τη βιοψια,οτι αυτο που ειχα εφυγε.Φοβαμαι μηπως με μπλοκαρει ο γιατρος γι'αυτο!!!
Αυτη την εξεταση των πολυμορφισμων μονο στο Αλεξανδρα γινεται αλλα απ'οτι καταλαβαινω ειναι σημαντικη για να μην παιρνεις ασκοπα φαρμακα. Ας πουμε πώς γινεται να κατεβαζουν 30 ωαρια καποιες γυναικες, μηπως ειναι υπερβολικες οι δοσεις των ορμονων; Οι 2 φιλες μου που πηγαν εκει, ηλικιες 40 και 36 εκαναν απο 8-9 ωαρια, και ειχαν επιτυχεις εξωσωματικες.
Το προβλημα της ναρκωσης ειναι ενα σοβαρο θεμα, αλλα θα το συζητησω μαζι τους. Η φιλη μου ειπε οτι κανουν μεθη, αλλα αυτη δεν την ειχε πιασει την ωρα της ωοληψιας, μετα ηταν σαν κοτοπουλο!!!

Θα περιμένω νέα σου από την επίσκεψη (στις 19 είπαμε?)
Ρώτα, ρώτα ότι μπορέσεις.
Καλή πορεία να έχεις!

vasfa
09-01-12, 15:13
ενταξει Cristy, θα γραψω νεα τοτε, ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!Να εισαι καλα!!

Sp_D
09-01-12, 20:21
Λοιπόν αγαπητοί φίλοι και φίλες αυτά είναι (δυστυχώς) τα νεώτερα: με βάση αυτό το έγγραφo (http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G55_886_9-12-2011.pdf) όλοι όσοι θέλουν φάρμακα εξωσωματικής (γοναδοτροπίνες) χωρίς συμμετοχή από 1-1-2012 και είναι στον ΟΠΑΔ (τώρα ΕΟΠΥΥ) θα πρέπει πρώτα να έχει εγκριθεί η προσπάθειά τους από τις επιτροπές (2 επί του παρόντος σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά αναμένονται και άλλες σε διάφορες περιοχές εντός του έτους) και μετά να δίνονται τα φάρμακα στα κατά τόπους φαρμακεία ΕΟΠΥΥ (πρώην ΙΚΑ) για παράδοση. Εμένα μου τα έδωσαν μισά αλλά ήμουν τυχερός και υπέβαλα τα δικαιολογητικά εντός του διμήνου χάριτος που δώθηκε χωρίς επιτροπές (Νοέμβριος και Δεκέμβριος) και τελικά θα μου τα δώσουν όλα. Άντε και σε χειρότερα...

vasfa
09-01-12, 20:38
Ευχαριστουμε Sp_D. Καλή επιτυχία στην προσπαθειά σας!Μακαρι να συνεχιστεί η καλή σας τύχη.

vasfa
09-01-12, 20:51
Ποση αναμονη λετε να εχει η διαδικασια εγκρισης απο την επιτροπή, αναμονη για ραντεβου και αποφαση;

leuta
23-01-12, 10:28
Ara egw pou ksekinaw se 15 meres kai pira ta farmaka kai xrwstaw na paw th syntagi thn patisa...de ta grafoun etsi apla pleon e? Apo epitropi den prolabainw na perasw kai oute exw allwste ola ta dikaiologitika pou theloun....:(

kathi
23-01-12, 15:13
Ara egw pou ksekinaw se 15 meres kai pira ta farmaka kai xrwstaw na paw th syntagi thn patisa...de ta grafoun etsi apla pleon e? Apo epitropi den prolabainw na perasw kai oute exw allwste ola ta dikaiologitika pou theloun....:(

leuta, εγω εχασα τον μηνα για να περασω την επιτροπη,μου εκλεισαν ραντεβου για τισ 01/02,και εδω και τρεις βδομαδες μαζευω ολες αυτες τισ εξετασεις που θελουν, για να σε προλαβω αν ειναι να κανεις σαλπιγγογραφια( στην ζητανε) να εχεις τον νου σου γιατι γινεται την 10η μερα της περιοδου, ακομα και αυτο μπορει να σε φερει πισω.

vasfa
23-01-12, 15:21
Απορια: ποσο κοστιζουν τα φαρμακα της εξωσωματικης, να τα πληρωσουμε χωρις να περασουν απο εγκριση; Ενας γιατρος μου εγραψε πρωτοκολλο ανταγωνιστων-δεν ξερω τι ειναι και menopur. Ποσο κανουν αραγε?

leuta
23-01-12, 19:34
vasfa (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33412) ta dika mou kanoun 1800 :( xwris na ta grapsw. Ta menopur kanoun 250 oi 10 kai 125 oi 5.

vasfa
23-01-12, 21:00
ευχαριστω καλη μου! Ρωταω λες και τα εχω!! Αλλα αν με σκασουν και πολυ θα παρω δανειο! Δεν πιστευω την ατυχια μου με τα κωλοταμεια. Ειχαμε το καλυτερο ταμειο και καταντησαμε ζητιανοι, να εξαρτωμαστε απο τον καθε ανωμαλο θεσιτη!!!! Οσο σκεφτομαι πως με αντιμετωπισε ο μ.....ς του ΙΚΑ σημερα με πιανει συγκρυο με αυτους της επιτροπης. Θα στειλω τον αντρα μου που ειναι καταφερτζης, γιατι εγω θα τσακωθω!

kathi
23-01-12, 22:50
ευχαριστω καλη μου! Ρωταω λες και τα εχω!! Αλλα αν με σκασουν και πολυ θα παρω δανειο! Δεν πιστευω την ατυχια μου με τα κωλοταμεια. Ειχαμε το καλυτερο ταμειο και καταντησαμε ζητιανοι, να εξαρτωμαστε απο τον καθε ανωμαλο θεσιτη!!!! Οσο σκεφτομαι πως με αντιμετωπισε ο μ.....ς του ΙΚΑ σημερα με πιανει συγκρυο με αυτους της επιτροπης. Θα στειλω τον αντρα μου που ειναι καταφερτζης, γιατι εγω θα τσακωθω!

να σου πω vasfa, οταν πηγαμε για το σπερμοδιαγραμμα,που εγινε ο σαματασ που σου ειπα για το παραπεμπτικο, ο αντρας μου μου λεγε "ρε συ μην φορτωνεις ολα με ηρεμο τροπο θα τα λυσουμε, ασε εμενα να μιλαω" χαχαχα εγω ημουν φορτωμενη ολη την βδομαδα που ετρεχα και ημουν σαν ηφαιστειο,οι αντρες τρεχουν λιγοτερο και δεν καταλαβαινουν τα πανω κατω τα δικα μας.....παντα καλοπροαιρετα.

lemonia..
24-01-12, 20:03
καλησπερα ξεκιναω και εγω την πρωτη μου εξωσωματικη και σημερα πηγα σε εναν γιατρο συμβεβλημενο με εοππυ και μου ειπε οτι οι ενεσεις puregon δεν γραφονται γιατι δεν υπαρχουν στα φαρμακα που τους εχουν δωσει το οκ.............εμενα μου εχουν δωσει το πρωτολολλο και περιμενω περιοδο και μετα απο 25 μερες ξεκιναω ενεσεις averkap και primolut και επειτα τις pυregon με averkap...και λεω εγω τωρα τι πρεπει να κανω για να εχω τα φαρμακα ολα στην ωρα τους!!ειναι πολλα τα χρηματα για να τα αγορασω ετσι...τι επιτροπες διαβαζω.....τι χρειαζεται να κανω?μπορει καποιος να μου πει τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω για να περασω απο επιτροπη.....

kathi
24-01-12, 20:23
καλησπερα ξεκιναω και εγω την πρωτη μου εξωσωματικη και σημερα πηγα σε εναν γιατρο συμβεβλημενο με εοππυ και μου ειπε οτι οι ενεσεις puregon δεν γραφονται γιατι δεν υπαρχουν στα φαρμακα που τους εχουν δωσει το οκ.............εμενα μου εχουν δωσει το πρωτολολλο και περιμενω περιοδο και μετα απο 25 μερες ξεκιναω ενεσεις averkap και primolut και επειτα τις pυregon με averkap...και λεω εγω τωρα τι πρεπει να κανω για να εχω τα φαρμακα ολα στην ωρα τους!!ειναι πολλα τα χρηματα για να τα αγορασω ετσι...τι επιτροπες διαβαζω.....τι χρειαζεται να κανω?μπορει καποιος να μου πει τι δικαιολογητικα πρεπει να εχω για να περασω απο επιτροπη.....

ωχ.....μακρυς ο δρομος, κατ'αρχην καλη αρχη, κατα πρωτον παρε τηλ.και ρωτα για τις puregon αν θα πρεπει να τισ προμηθευτεις απο τα κρατικα φαρμακεια αν ναι τοτε κλεινεις ραντεβου στην επιτροπη του ικα η οποια θα σου κλεισει ενα μηνα μετα, αν μπεισ στην σελιδα επιτροπη ικα εξωσωματικης θα καταλαβεις και τι θελουν, σε οτι απορια εχεις μετα μπορω να σε βοηθησω γιατι ειμαι σε αυτη την φαση του τρεξιματος.

lemonia..
24-01-12, 20:59
ευχαριστω που μου απαντησες ...εγω ειμαι στο δημοσιο..........το ιδιο ισχυει και σε αυτο?ξερεις?μονο τις puregon δεν χορηγουν...

margi
24-01-12, 22:25
ευχαριστω καλη μου! Ρωταω λες και τα εχω!! Αλλα αν με σκασουν και πολυ θα παρω δανειο! Δεν πιστευω την ατυχια μου με τα κωλοταμεια. Ειχαμε το καλυτερο ταμειο και καταντησαμε ζητιανοι, να εξαρτωμαστε απο τον καθε ανωμαλο θεσιτη!!!! Οσο σκεφτομαι πως με αντιμετωπισε ο μ.....ς του ΙΚΑ σημερα με πιανει συγκρυο με αυτους της επιτροπης. Θα στειλω τον αντρα μου που ειναι καταφερτζης, γιατι εγω θα τσακωθω! Τι εγινε δηλαδή στην επιτροπή; Οντως μας έχουν ξεφτιλίσει όλοι αυτοί οι άθλιοι που μας κυβερνούν.

vasfa
24-01-12, 22:38
Γεια σου Λεμονια. Καλωσηρθες στον κοσμο της εξωσωματικης, και στον κοσμο του ΙΚΑ. "Νομιζες" οτι εχεις ασφαλιση δημοσιου, οπως κι εγω αλλωστε. Μπες στην ιστοσελιδα που σου παραθετω και δες τι πρεπει να εχεις για να παρεις τα φαρμακα. Αφου μαζεψεις τις εξετασεις που λεει, πας σε γυναικολογο του ΙΚΑ, σου δινει παραπεμτικο, κλεινεις ραντεβου στην επιτροπη εξωσωματικης του ΙΚΑ, περνας μετα απο ενα μηνα περιπου και αν σου εγκρινουν την προσπαθεια θα παρεις καποια φαρμακα χωρις συμμετοχη. Kathi τα εγραψα καλα στην κοπελα?
http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm

Εγω παιδια εχω απελπιστει. Αφενος η προσπαθεια μου μετατιθεται για ενα 4μηνο αργοτερα, στην καλυτερη περιπτωση, αφετερου επειδη ειχαμε βελτιωση στο σπερμα του συζυγου δεν βλεπω να μου εγκρινουν την εξωσωματικη. Ευελπιστω μετα την διαστολη τραχηλου που θα κανω μηπως με λυπηθει ο Θεος και μεινω εγκυος φυσιολογικα ή κανω καμμια σπερματεγχυση και αν ειμαι τυχερη κανω κανενα παιδακι. Κλαιω συνεχεια απο την ατυχια μου. Για ολα!!!Το θεωρω απιθανο να γινω μαμα πλεον!!!!!!!

Sp_D
25-01-12, 00:49
Φίλοι και φίλες θα ήθελα να τονίσω πως τα πράγματα ίσως να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ τόσο δραματικά...καταρχήν εφόσον ο ιδιώτης γυναικολόγος που θα συνταγογραφήσει τα φάρμακά σας έχει πρόσβαση σε ηλεκτρονική συνταγογράφηση μπορεί να εκδόσει ηλεκτρονικά παραπεμπτικά που δεν θέλουν ελεγκτή και να τα δώσετε απευθείας στο Φαρμακείο ΕΟΠΥΥ (πρώην ΙΚΑ) χωρίς να είναι απαραίτητο να μπλέξετε με γιατρό ΙΚΑ με ατελείωτες λίστες αναμονής. Η επιτροπή ΙΚΑ (τουλάχιστον από πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει μέχρι τώρα) χρειάζεται α) για την πληρωμή του επιδόματος εξωσωματικής β) για έγκριση της υπέρβασης των δοσολογιών για τα φάρμακα εξωσωματικής που καθορίζονται από τον Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υγείας του ΕΟΠΥΥ (για πληροφορίες μπορείτε να δείτε και το έγγραφο του ΙΚΑ : http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G55_888_28-12-2011.pdf ). Ωστόσο επειδή μπορεί να έχει αλλάξει κάτι, ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση Φαρμακευτικής, στα τηλέφωνα που αναφέρονται στο έγγραφο, θα λύσει όλες τις απορίες σας. Καλή τύχη!

vasfa
25-01-12, 09:24
Σε παρακαλω το διευκρινιζεις λιγο αυτο που λες; Ειναι πολυ σοβαρο. Δηλαδη αν μου γραψει τα φαρμακα το δημοσιο νοσοκομειο που θα κανω εξωσωματικη ή γιατρος του ΕΟΠΥΥ δεν ειναι αναγκη να περασω επιτροπη; Και θα παρω τα φαρμακα δωρεαν απο φαρμακειο του ΙΚΑ; Μα ειναι τοσες κοπελες που εχουν κλεισει ραντεβου με την επιτροπη, εχουν παερι κι ερθει σε γιατρους πολλες φορες, δεν θα το ηξερε μια αυτο;
Τι κανατε στη δικη σας περιπτωση; Το ολο θεμα γινεται για να παρουμε 350 Ε πισω;

Sp_D
25-01-12, 11:08
Σε παρακαλω το διευκρινιζεις λιγο αυτο που λες; Ειναι πολυ σοβαρο. Δηλαδη αν μου γραψει τα φαρμακα το δημοσιο νοσοκομειο που θα κανω εξωσωματικη ή γιατρος του ΕΟΠΥΥ δεν ειναι αναγκη να περασω επιτροπη; Και θα παρω τα φαρμακα δωρεαν απο φαρμακειο του ΙΚΑ; Μα ειναι τοσες κοπελες που εχουν κλεισει ραντεβου με την επιτροπη, εχουν παερι κι ερθει σε γιατρους πολλες φορες, δεν θα το ηξερε μια αυτο;
Τι κανατε στη δικη σας περιπτωση; Το ολο θεμα γινεται για να παρουμε 350 Ε πισω;

Βασικά ναι, είναι για τα 350 Ευρώ. Σύμφωνα με όσα λέει το έγγραφο που αναφέρω στο τελευταίο μήνυμά μου και όσα μας είπε η φαρμακοποιός του ΙΚΑ που μας έδωσε τα φάρμακα, εφόσον δώσεις τα ηλεκτρονικά παραπεμπτικά για PUREGON, MENOPUR, GONAL-F κλπ στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ θα σου δώσουν μία χ ποσότητα που μπορεί να είναι ή να μην είναι ολόκληρη όση ζητάς (ανάλογα με τις μονάδες που καθορίζονται από τον Κανονισμό Παροχών Υγείας του ΕΟΠΥΥ). Πέραν αυτών για να πάρεις τα υπόλοιπα πρέπει να περάσεις επιτροπή. Το σημαντικό είναι να έχεις τα φάρμακα ηλεκτρονικά συνταγογραφημένα. Ωστόσο, όπως ανέφερα, ρωτήστε και στη Διεύθυνση Φαρμακευτικής καλού κακού μήπως και έχει αλλάξει κάτι τελευταία (αν και δεν το νομίζω).

leuta
25-01-12, 12:24
Επειδή κορίτσια το ψάχνω και γω, από τον ΟΠΑΔ μια κυρία μου είπε ότι δεν έχουν εγκύκλιο ότι για τα φάρμακα πρέπει να περάσουμε επιτροπή άρα να τα γράψω σε γυναικολογο του ΕΟΠΥΥ και να πάω σε ιδιωτικό φαρμακείο να τα πάρω και βλεπουμε...
Τι να πω...έχω μπερδευτει...

kathi
25-01-12, 15:28
Επειδή κορίτσια το ψάχνω και γω, από τον ΟΠΑΔ μια κυρία μου είπε ότι δεν έχουν εγκύκλιο ότι για τα φάρμακα πρέπει να περάσουμε επιτροπή άρα να τα γράψω σε γυναικολογο του ΕΟΠΥΥ και να πάω σε ιδιωτικό φαρμακείο να τα πάρω και βλεπουμε...

εγω να δεις πως εχω μπερδευτει.... γιατι οταν πηγα στο κρατικο φαρμακειο την περασμενη βδομαδα δεν μου εδωσαν τις gonal και μου ειπαν οτι ήθελαν το χαρτι της επιτροπης? και υπ΄οψην η συνταγη μου ηταν ηλεκτρονικη και απο γιατρο του ΕΟΠΥΥ, γιατι το φαρμακειο της γειτονιας μου ειπε ακριβως το ιδιο? οτι δηλαδη μπορω να σου βρω ολα τα φαμρακα εκτος απο τις gonal? τελικα τι ισχυει? λετε εμενα να μου αρεσει να τραβαω ολη αυτην την ταλαιπωρια? η ολη ιστορια η δικια μου γινετε για να προμηθευτω τις gonal για κανεναν αλλο λογο, ουτε επιδοματα θελω ουτε τιποτα. οι ερωτησεις μου απευθυνονται και στον ποιο πανω αναγνωστη απλως ζηταω συγνωμη που δεν κρατησα το ονομα του.

vasfa
25-01-12, 19:15
αρα, λεω εγω τωρα, πρωτα πρεπει να μαθουμε τι φαρμακα πρεπει να παρουμε και σε τι ποσοτητα και αν το ΙΚΑ δεν μας δινει ολη την ποσοτητα ή ενα συγκεκριμενο φαρμακο τοτε περναμε επιτροπή; Να σας πω την αληθεια, ουτε εγω τα θελω τα λευτα τους αν ειναι να περασω ταλαιπωρια, τα φαρμακα θελω το συντομοτερο, να αρχισω επιτελους τη διαδικασια. Πηρα ενα τηλεφωνο απο το εγγραφο που παρεθεσε ο Sp_D αλλα δεν απαντουσε. Οτι τηλεφωνα και να'χω παρει για οδηγιες δεν απαντουν.

vasfa
25-01-12, 19:18

Μεχρι τωρα ξεραμε οτι για να το κανεις ολο αυτο πρεπει να εχεις περασει επιτροπή πρωτα!!!Δεν καταλαβαινω τιποτα. Και βρε παιδια δεν καθεται κανεις να σου εξηγησει τιποτα, απο τις υπηρεσιες που πληροφορουν.

Sp_D
25-01-12, 22:05
Μεχρι τωρα ξεραμε οτι για να το κανεις ολο αυτο πρεπει να εχεις περασει επιτροπή πρωτα!!!Δεν καταλαβαινω τιποτα. Και βρε παιδια δεν καθεται κανεις να σου εξηγησει τιποτα, απο τις υπηρεσιες που πληροφορουν.

Vasfa πάρε τηλέφωνο αύριο στο Tμήμα Συνταγογραφίας & Φαρμακευτικής Eνημέρωσης εδώ: http://www.ika.gr/gr/infopages/contact/addresses/1025.cfm και στη χειρότερη περίπτωση στην Προϊσταμένη και εξέφρασε τα ερωτήματά σου. Έχεις το δικαίωμα και σίγουρα θα σε εξυπηρετήσει κάποιος. Ωστόσο αφού υπάγεσαι στον ΟΠΑΔ ο φορέας που σε ασφαλίζει άμεσα και ο συμβεβλημένος ιατρός ΕΟΠΥΥ θα έπρεπε να σε καθοδηγούσαν και ως έσχατη λύση το τμήμα Φαρμακευτικής του ΙΚΑ. Δυστυχώς στη μεταβατική αυτή φάση από τον ΟΠΑΔ στον ΕΟΠΥΥ, που αναμένετε να κρατήσει μέχρι το καλοκαίρι, πολλοί θα υποφέρουν καθώς υπάρχει έλλειψη ενημέρωσης, καθημερινή δημοσίευση εγκυκλίων από τους αρμόδιους φορείς που αναιρούν τις προηγούμενες και κυρίως αδιαφορία από τους υπαλλήλους, π.χ. ο ΕΟΠΥΥ ακόμα δεν έχει τηλέφωνο επικοινωνίας με το κοινό!

vasfa
25-01-12, 22:19
Σ'ευχαριστω πολυ Sp_D. Θα δοκιμασω να παρω αυριο.

kathi
25-01-12, 23:03
τα τηλεφωνα αυτα ειναι απο το καταστημα της αγ.κων/νου, οπου απο εκει ξεκινησα και μου ειπαν οτι πρεπει να παω στη πλ.θεατρου και να ρωτησω την επιτροπη, τι να πω βρε κοριτσια δεν θελω να σας μπερδευω αλλα εγω μιλαω απο την δικια μου εμπειρια που ακομα τρεχω, την αλλη βδομαδα που θα περασω επιτροπη θα σας πω τι θα γινει με τα φαρμακα.

Sp_D
26-01-12, 00:39
τα τηλεφωνα αυτα ειναι απο το καταστημα της αγ.κων/νου, οπου απο εκει ξεκινησα και μου ειπαν οτι πρεπει να παω στη πλ.θεατρου και να ρωτησω την επιτροπη, τι να πω βρε κοριτσια δεν θελω να σας μπερδευω αλλα εγω μιλαω απο την δικια μου εμπειρια που ακομα τρεχω, την αλλη βδομαδα που θα περασω επιτροπη θα σας πω τι θα γινει με τα φαρμακα.

Τα τηλέφωνα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μόνο από το κεντρικό φαρμακείο αλλά από όλα τα φαρμακεία που υπάρχουν στην Αθήνα+της κεντρικής Διοίκησης του ΙΚΑ.

kathi
26-01-12, 10:50
Τα τηλέφωνα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μόνο από το κεντρικό φαρμακείο αλλά από όλα τα φαρμακεία που υπάρχουν στην Αθήνα+της κεντρικής Διοίκησης του ΙΚΑ.

μαλλον δεν το εθεσα σωστα, τα τηλ.αφορουσαν ολο το κτιριο, εγω ρωτησα σε γραφειο που ηταν υπευθυνο για την χορηγηση φαρμακων και μου εδωσαν αυτη την απαντηση.

lemonia..
26-01-12, 13:58
λοιπον κοριτσια να σας πω εγω τι εμαθα..........πας σε γιατρο του εοππυ...και σου δινει ενα παραπεμπτικο το οποιο θα λεει τους λογους που πρεπει να υποβληθεις σε εξωσωματικη...μπλα μπλα μπλα..(εμενα ας πουμε θα μου δωσει ο εξωσωματικος που παω χαρτι και θα παω με αυτο στον γιατρο εοππυ)ενω ετοιμαζεις ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται τα οποια ειναι....σας δινω την διευθυνση http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm παιρνεις τηλ και κλεινεις ραντεβου για να περασεις επιτροπη....και εκει με το καλο ελπιζω σου εγκρινουν ή οχι τα φαρμακα....πηρα σημερα τηλ στην πλατεια θεατρου και με ενημερωσαν....ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.....και να μην εχει αλλο τρεξιμο.....αρκετα θα τραβηξει και εχει τραβηξει η ψυχη μας και το σωμα μας ας μας βοηθησει ο θεος εστω σε αυτο το σταδιο!!!αν ξεραμε οτι θα τραβηξουμε ολα αυτα θα ξεκινουσαμε πιο πριν τις διαδικασιες....γ@@@ τον εοππυ και το μπουρδελοκρατος μαζι!!εχουν σπασει τα νευρα μου πια!!ετσι μας ερχεται να παρουμε ενα δανειο κατευθειαν...αλλα απο την αλλη ειναι χρηματα πιυ στα κρατανε καθε μηνα απο τον μισθο....ειναι αδικο!!!!!!!γι αυτο οτι μπορουμε να τους παρουμε να τους παρουμε!

kathi
26-01-12, 14:13
λοιπον κοριτσια να σας πω εγω τι εμαθα..........πας σε γιατρο του εοππυ...και σου δινει ενα παραπεμπτικο το οποιο θα λεει τους λογους που πρεπει να υποβληθεις σε εξωσωματικη...μπλα μπλα μπλα..(εμενα ας πουμε θα μου δωσει ο εξωσωματικος που παω χαρτι και θα παω με αυτο στον γιατρο εοππυ)ενω ετοιμαζεις ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται τα οποια ειναι....σας δινω την διευθυνση http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm παιρνεις τηλ και κλεινεις ραντεβου για να περασεις επιτροπη....και εκει με το καλο ελπιζω σου εγκρινουν ή οχι τα φαρμακα....πηρα σημερα τηλ στην πλατεια θεατρου και με ενημερωσαν....ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.....και να μην εχει αλλο τρεξιμο.....αρκετα θα τραβηξει και εχει τραβηξει η ψυχη μας και το σωμα μας ας μας βοηθησει ο θεος εστω σε αυτο το σταδιο!!!αν ξεραμε οτι θα τραβηξουμε ολα αυτα θα ξεκινουσαμε πιο πριν τις διαδικασιες....γ@@@ τον εοππυ και το μπουρδελοκρατος μαζι!!εχουν σπασει τα νευρα μου πια!!ετσι μας ερχεται να παρουμε ενα δανειο κατευθειαν...αλλα απο την αλλη ειναι χρηματα πιυ στα κρατανε καθε μηνα απο τον μισθο....ειναι αδικο!!!!!!!γι αυτο οτι μπορουμε να τους παρουμε να τους παρουμε!

ακριβως οπως τα λες ειναι lemonia, εγω περιμενω την 01/02 για το ραντεβου με την επιτροπη και μετα βλεπουμε, μια κοπελα με ενημερωσε απο θεσσαλ/νικη, η οποια περασε σημερα επιτροπη οτι ηταν μια υποθεση 2 λεπτων, απλως ειδαν τα χαρτια τησ και ολα καλα. καλα τελειωματα σε ολες μας!!!!!

lemonia..
26-01-12, 16:09
ακριβως οπως τα λες ειναι lemonia, εγω περιμενω την 01/02 για το ραντεβου με την επιτροπη και μετα βλεπουμε, μια κοπελα με ενημερωσε απο θεσσαλ/νικη, η οποια περασε σημερα επιτροπη οτι ηταν μια υποθεση 2 λεπτων, απλως ειδαν τα χαρτια τησ και ολα καλα. καλα τελειωματα σε ολες μας!!!!!
και τι χαρτια ειχε?ας μας πει.....δηλαδη να καταλαβω πρεπει να παω σε εναν νοσοκομειακο γιατρο ικα και ας ειμαστε δημοσιου.... να μας γραψει τα φαρμακα να μας δωσει διαγνωση και με τις εξετασεις που εχουμε σαλπιγγογραφια σπερμοδιαγραμμτα και υπερηχο κλεινουμε ραντεβου για επιτροπη?πωπωπω νευραααααααααα

kathi
26-01-12, 20:10
και τι χαρτια ειχε?ας μας πει.....δηλαδη να καταλαβω πρεπει να παω σε εναν νοσοκομειακο γιατρο ικα και ας ειμαστε δημοσιου.... να μας γραψει τα φαρμακα να μας δωσει διαγνωση και με τις εξετασεις που εχουμε σαλπιγγογραφια σπερμοδιαγραμμτα και υπερηχο κλεινουμε ραντεβου για επιτροπη?πωπωπω νευραααααααααα

οπως τα λες πωπωπω νευρααααα και μαλιστα γερααααα,τα χαρτια που θελει η επιτροπη ειναι αναρτημενα στην σελιδα της, εγω εχω τεβε οπως εχω πει και πιο πανω (πρωην τεβε δηλ.)
εκλεισα ραντεβου με γυναικολογο του ικα για μα μου δωσει το ειδικο εντυπο παραπομπης μετα μαζεψα της εξετασεις και ξαναπηγα για να μου βαλει την υπογραφη στο χαρτι. το ραντεβου για την επιτροπη το εκλεισα περιπου ενα μηνα πριν.

margi
28-01-12, 14:27
Βρε κορίτσια, κι εγώ που νόμιζα πως θα πάω στο κρατικό νοσοκομείο της πόλης μου, θα μου γράψει τα φαρμακα ο γιατρός στο βιβλιάριο και θα σχολάσει η υπόθεση, κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου;;; Ελεγα να ξεκινήσω την προσπάθεια εξωσωματικής από τον Μάρτη και μετά. Πρέπει από τώρα να ψάχνω δηλαδη;

vasfa
28-01-12, 16:13
Margi μου ενημερωσου για τα χαρτια που χρειαζεσαι και τη διαδικασια. Ειδικα τα 2 σπερμοδιαγραμματα συν το διαστημα αναμονης για το ραντεβου με την επιτροπη σε πανε 4 μηνες μετα. Κι εμενα το ιδιο. Εγω αποφασισα να κανω σπερματεγχυση εν τω μεταξυ, ωστε αν δεν πετυχει, να εχω και αλλοθι για την επιτροπη και να μου εγκρινουν την εξωσωματικη. Αν δεν καταλαβαινεις κατι ρωτα με. Μπες στο σαιτ του ΙΚΑ και διαβασε και οτι θελεις θα χαρω να σου εξηγησω. Διβασερ αυτα που γραφουν τα αλλα κοριτσια, ειναι πολυ κατατοπιστικα!!!

kathi
28-01-12, 17:03
Βρε κορίτσια, κι εγώ που νόμιζα πως θα πάω στο κρατικό νοσοκομείο της πόλης μου, θα μου γράψει τα φαρμακα ο γιατρός στο βιβλιάριο και θα σχολάσει η υπόθεση, κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου;;; Ελεγα να ξεκινήσω την προσπάθεια εξωσωματικής από τον Μάρτη και μετά. Πρέπει από τώρα να ψάχνω δηλαδη;

θα συμφωνησω και εγω με την vasfa,πριν απο οποιαδηποτε διαδικασια ξεκινησεις να συμβουλευτεις πρωτα το site του ικα, μετα οτι απορια εχεις μπορουμε να σε βοηθησουμε, αν σκεφτεις οτι ειναι κατι που περναμε τωρα.εγω ηθελα να ξεκινησω τον ιανουαριο και με τα τρεξιματα φτανω τον φεβρουαριο.

margi
28-01-12, 19:05
Ρε κορίτσια, τι δουλεια έχουμε με το ίκα; Αφού είμαστε του δημοσίου......Είπα "αμάν" να φύγω από το παλιο ίκα και ένα χρόνο μετά το διορισμό μου ξαναγυρίζω πίσω;;;Ελεος! Τέτοια γκαντεμια πια;;;Εμένα γιατί ο εξωσ δεν μου ειπε τίποτα; Είπε πως θα μου γράψει αυτός τα φάρμακα ( είναι σε δημόσιο νοσοκομείο) και θα τα πάρω από ένα φαρμακείο με τη συμμετοχή μου.
Ενα σπερμοδιάγραμμα τους άθλιους δεν τους φτάνει;;Τι το θέλουν το δεύτερο; Σάμπως φτιάχνει; Και πόσο μάλλον σε 3 μήνες! Και ο άντρας μου που είναι άνεργος και δεν έχει ασφάλεια πώς θα κάνει το σπερμοδιάγραμμα στο ίκα; Α, θα σκοτωθώ εγώ με κάθε άθλιο που θα μου μιλήσει....Από πού ενημερωνόμαστε;;;Πώ, πω φωτιές που μου ανάψατε, βρε τσούπρες! Τα έχω πάρει κρανίο τώρα.....

margi
28-01-12, 19:22
Φίλοι και φίλες θα ήθελα να τονίσω πως τα πράγματα ίσως να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ τόσο δραματικά...καταρχήν εφόσον ο ιδιώτης γυναικολόγος που θα συνταγογραφήσει τα φάρμακά σας έχει πρόσβαση σε ηλεκτρονική συνταγογράφηση μπορεί να εκδόσει ηλεκτρονικά παραπεμπτικά που δεν θέλουν ελεγκτή και να τα δώσετε απευθείας στο Φαρμακείο ΕΟΠΥΥ (πρώην ΙΚΑ) χωρίς να είναι απαραίτητο να μπλέξετε με γιατρό ΙΚΑ με ατελείωτες λίστες αναμονής. Η επιτροπή ΙΚΑ (τουλάχιστον από πληροφορίες που έχω συγκεντρώσει μέχρι τώρα) χρειάζεται α) για την πληρωμή του επιδόματος εξωσωματικής β) για έγκριση της υπέρβασης των δοσολογιών για τα φάρμακα εξωσωματικής που καθορίζονται από τον Ενιαίο Κανονισμό Παροχών Υγείας του ΕΟΠΥΥ (για πληροφορίες μπορείτε να δείτε και το έγγραφο του ΙΚΑ : http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_G55_888_28-12-2011.pdf ). Ωστόσο επειδή μπορεί να έχει αλλάξει κάτι, ένα τηλέφωνο στη Διεύθυνση Φαρμακευτικής, στα τηλέφωνα που αναφέρονται στο έγγραφο, θα λύσει όλες τις απορίες σας. Καλή τύχη! βρε κορίτσια, μήπως έχει δίκιο η κοπέλα; Το έγγραφο το λέει ξεκάθαρα πως αν είναι παραπάνω η δόση, τότε περνάς από επιτροπή.

margi
28-01-12, 19:26
λοιπον κοριτσια να σας πω εγω τι εμαθα..........πας σε γιατρο του εοππυ...και σου δινει ενα παραπεμπτικο το οποιο θα λεει τους λογους που πρεπει να υποβληθεις σε εξωσωματικη...μπλα μπλα μπλα..(εμενα ας πουμε θα μου δωσει ο εξωσωματικος που παω χαρτι και θα παω με αυτο στον γιατρο εοππυ)ενω ετοιμαζεις ολα τα δικαιολογητικα που χρειαζονται τα οποια ειναι....σας δινω την διευθυνση http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm παιρνεις τηλ και κλεινεις ραντεβου για να περασεις επιτροπη....και εκει με το καλο ελπιζω σου εγκρινουν ή οχι τα φαρμακα....πηρα σημερα τηλ στην πλατεια θεατρου και με ενημερωσαν....ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.....και να μην εχει αλλο τρεξιμο.....αρκετα θα τραβηξει και εχει τραβηξει η ψυχη μας και το σωμα μας ας μας βοηθησει ο θεος εστω σε αυτο το σταδιο!!!αν ξεραμε οτι θα τραβηξουμε ολα αυτα θα ξεκινουσαμε πιο πριν τις διαδικασιες....γ@@@ τον εοππυ και το μπουρδελοκρατος μαζι!!εχουν σπασει τα νευρα μου πια!!ετσι μας ερχεται να παρουμε ενα δανειο κατευθειαν...αλλα απο την αλλη ειναι χρηματα πιυ στα κρατανε καθε μηνα απο τον μισθο....ειναι αδικο!!!!!!!γι αυτο οτι μπορουμε να τους παρουμε να τους παρουμε! Εσένα, lemonia, σου είπε δηλαδή πως πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις επιτροπή; Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα φαρμάκων; Μήπως, ρε παιδιά παίζει ρόλο και το ταμείο; Εσύ πχ λεμονιά τι ταμείο έχεις; Γιατί ξέρω πως στο ίκα και παλια πριν γίνει εοπυ περνούσες οπωσδήποτε επιτροπή, ενώ του δημοσίου δεν περνούσαν από καμία επιτροπή!

kathi
28-01-12, 21:33
Εσένα, lemonia, σου είπε δηλαδή πως πρέπει οπωσδήποτε να περάσεις επιτροπή; Δεν έχει να κάνει με την ποσότητα φαρμάκων; Μήπως, ρε παιδιά παίζει ρόλο και το ταμείο; Εσύ πχ λεμονιά τι ταμείο έχεις; Γιατί ξέρω πως στο ίκα και παλια πριν γίνει εοπυ περνούσες οπωσδήποτε επιτροπή, ενώ του δημοσίου δεν περνούσαν από καμία επιτροπή!

ρε κοριτσακι μου εγω που εχω τεβε, τι δουλεια εχω με το ικα? και ομως απο το κεντρο δεν μου ειπαν τιποτα, μου εδωσαν τι λιστα με τα φαρμακα και μου ειπαν αυτη ειναι, αν διαβασεις παραπανω θα καταλαβεις τι εχω τραβηξει, σημασια εχει οτι για να παρω τισ ενεσεις πρεπει να περασω επιτροπη, και για να περασω επιτροπη θελουν ενα σωρο εξετασεις, τις οποιες το κεντρο δεν μου τις ζηταει, αντε βρες ακρη. παρε τηλ. και ρωτα, διαβασε τα σχετικα site για να εισαι προετοιμασμενη και ο θεος βοηθος.

vasfa
28-01-12, 23:53
Αχ, Margi μου αυτος ειναι ο πονος του καθε Δημοσιου Υπαλληλου, τι δουλεια εχουμε με το ΙΚΑ; Εχουμε ομως,γιατι τωρα ΟΠΑΔ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ κ.τ.λ. ανηκουμε σε ενα ενοποιημενο ταμειο με την ονομασια ΕΟΠΥΥ. Καποια φαρμακα τα παιρνουμε με συμμετοχη 25%, αλλα τα φαρμακα εξωσωματικης ανηκουν στα λεγομενα φαρμακα υψηλου κοστους και τα παιρνεις κατοπιν εγκρισεως επιτροπης δωρεαν απο τα φαρμακεια του ΙΚΑ. Τωρα αυτο που λες για το αν δεν ξεπερνουν τις προβλεπομενες απο το ΙΚΑ δοσεις εχεις δικιο, μπορει εσυ να παρεις μικροτερες δοσεις και να μην χρειαζεται. Δειξε στον γιατρο σου τι προβλεπει ο κανονισμος και αν εισαι μεσα στις δοσεις και αν τα φαρμακα ειναι αυτα που δινει το ΙΚΑ δωρεαν, παρε ενα τηλεφωνο στο κεντρικο φαρμακειο του ΙΚΑ και ρωτα. Ας μας βοηθησει και η Kathi σ'αυτο, να μας πει αν ξερει για τα φαρμακα και τις δοσεις που θα παρει η ιδια.
Ειναι χρονοβορα διαδικασια, καθυστερει λιγο τα σχεδια μας, αλλα κανε υπομονη θα την βρουμε την ακρη. Απο γιατρους δημοσιου μην περιμενεις βοηθεια κι ο δικος μου εξωσωματικος δεν ξερει, πηγαινε σ'εναν γιατρο του ΙΚΑ να ρωτησεις. Εγω εκανα μια προχειρη ερωτηση για τα δικαιολογητικα και εξετασεις και τη διαδικασια, αλλα θα ξαναπαω να ρωτησω αυτο που λες κι εσυ.
Κι εγω εκανα πολυ καιρο να τα χωνεψω αυτα, ζαλισα τους παντες με τις ερωτησεις μου αλλα τελικα αφου ετσι πρεπει να κανουμε θα το κανουμε.
Υπομονη!!!

margi
29-01-12, 11:26
Πόση πια υπομονή ρε κορίτσια;;;4 χρόνια τώρα κάνω υπομονή.....Εκανα το εξωμήτριο, είπα θα κάνω υπόμονη, σε 6 μήνες μπορεί να τα καταφέρω να μέινω έγκυος. Σε 6 μήνες κάνω σαλπιγγογραφία στην εναπομείνασα σάλπιγγα. Καλή. Κάνω υπομονή αλλο ένα εξάμηνο γιατί υπάρχουν λένε ελπίδες...Κάνουμε σπερμοδιάγραμμα, σκατά....Θεραπεία πάλι και απόφαση για εξωσωματική από περισυ ακόμη. Κάνω υστεροσκόπηση, 3 τεράστιοι πολύποδες. Πρέπει να βγουν, αλλιώς μάτιος κόπος η εξωσωματική. Κανονίζω για χειρουργείο, τους αφαιρώ, περιμένω πάλι 3 μήνες να με ξαναδεί ο γιατρός, με βλέπει και τι μου λέει; εμεινε 1 πολύποδας που βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Το δημόσιο νοσοκομείο δεν μπορούσε να το αναλάβει καθότι δεν υπήρχαν τα κατάλληλα εργαλεία και απευθύνομαι σε ιδιωτικό. Κάνω και λαπαροσκόπηση και ξανα περιμένω μην και τα καταφέρουμε στο τετράμηνο που μας έδωσε διορία ο γιατρός. Και τώρα που ήρθε η ώρα να την κάνω, έγινα ΙΚΑ;;;;;;;;;;
ΕΛΕΟΣ;;;;;;;;;;Τόσα χρόνια ήμουν ικα, τόσα χρόνια ξέρω τι βλακείες γίνονται σε αυτό το παλιοταμείο.................Ε, όχι, ρε κορίτσια, δεν αντέχω άλλο. Αδιαθέτησα και σήμερα για μια ακόμη φορά, ενώ είχα κάνει αυτό το μήνα πρεγκνύλ κι είχα μια ελπίδα, και καταλαβαίνετε πώς είμαι.....

vasfa
29-01-12, 15:52
Εγω σε καταλαβαινω απολυτα, κι εγω ειμαι 4 χρονια στην αναμονη για μωρο. Με την επεμβαση κιρσοκληλης του αντρα μου, ενα χρονο ακαρπων προσπαθειων οπου λεγαμε δεν πειραζει γιατι θα βελτιωθει το σπερμα, η κρυαδα που δεν βελτιωθηκε και ειπαμε παμε για εξωσωματικη. Περιμεναμε να τελειωσει η σχολικη χρονια να μην εχουμε αγχος, παμε τον Ιουλιο στο Αλεξανδρα, μας γραφουν ενα καρο εξετασεις, οταν τις τελειωσαμε βρεθηκα με μορφωμα στο στηθος, το αφαιρεσα-αγχος για το αποτελεσμα- εχω το ελευθερο να κανω εξωσωματικη, παω τις εξετασεις στο Αλεξανδρα, βρισκομαι με με στενο τραχηλο, εκανα επεμβαση την Παρασκευη που μας περασε. Και τωρα που μπορω να αρχισω, μαθαινω οτι πρεπει να κανω υπομονη να περασω απο επιτροπη ΙΚΑ. Εν τω μεταξυ το σπερμα βελτιωθηκε κι εχω παλι αγχος μηπως δεν εγκρινουν την εξωσωματικη γιατι και οι σαλπιγγες μου ειναι διαβατες. Σκεφτομαι να κανουμε νεο σπερμοδιαγραμμα κι αν ειναι ακομη ικανοποιητικη η ποιοτητα να κανω σπερματεγχυση, να εκμεταλλευτω τον καιρο.
Πραγματικα σε νιωθω Margi, αυτο με τα ταμεια ειναι η σταγονα που ξεχειλισε το ποτηρι και για μενα. Εχεις δικιο να ξεσπας, αλλα τι μπορουμε να κανουμε;

margi
29-01-12, 18:07
Vasfa μου, τι πέρασες κι εσύ!!! Πώ, πω, στην ίδια μοίρα είμαστε κοριτσάκι. Είμαι κι εγώ εκπαιδευτικός.Περισυ διορίστηκα, τρομάρα μου. Οταν πήρα για πρώτη φορά το βιβλιάριο στα χέρια μόνο πάρτυ που δεν έκανα. Ηξερα βλέπεις πόσο καλό ταμείο είναι! Και τωρα; Πες μου λίγο τις τιμές του σπερματοδιαγραμματος του άντρα σου. Και του δικού μου δεν είναι ούτε τέλειο ούτε τελείως ζούφιο, αλλά εχω εγώ μία σάλπιγγα και πάμπολλά χειρουργεία, οπότε δεν πιδτεύω να μην μας την εγκρίνουν. Απλά εγώ ήθελα τώρα σύντομα γιατί φοβάμαι μην ξαναβγούν οι πολύποδες. Από βδόμάδα θα αρχίσω να το ψάχνω. Θα ρωτήσω πρώτα το γιατρό τι μονάδες φαρμάκων θέλει ( για daronda και puregon, νομίζω είχε πει) και στην συνέχεια θα πάω πρώτα στον οπάδ και μετά θα αρχίσω τα τηλ. Αν είμαι τυχερή και δικαιολογούνται, καλώς. Τα κωλολεφτά τους τα 350 δεν τα θέλω, ρε που....Τα φάρμακα μου θέλω.....Ελεος.

vasfa
29-01-12, 22:03
Στο τελευταιο σπερμοδιαγραμμα ήταν 60% κινητικοτητα και 75000000 στον αριθμο. Πριν απο αυτο ηταν 9% κιν. και γυρω στα 20000000 αριθμο. Ημασταν στην "σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια". Τελευταια επαιρνε βασιλικο πολτο για καμποσους μηνες αλλα μετα παρουσιαστηκε ενα σοβαρο προβλημα στην πεθερα μου και ηταν ενα μηνα στο νοσοκομειο μαζι της, δεν ξαναπηρε απο τοτε.Πιστευω οτι βοηθαει.Προσπαθω να τον πισω να ξαναπαρει αλλα αμα χασεις τη σειρα σου, δεν ξαναρχιζεις ευκολα. Ειχαμε κι ενα φιλο που μας το προμηθευε ο οποιος τωρα μενει μακρια και δεν ασχοληθηκε ξανα. Υπαρχουν και βιταμινες που μας ειπε ενας αλλος γιατρος, ισως δοκιμασουμε.
Εσυ εχεις ταλαιπωρηθει πιο πολυ απο μενα, αλλα εμεις ειμαστε μεγαλοι σε ηλικια, καμμια σχεση με "κοριτσακι" εγω, γι'αυτο και για μενα ο χρονος ειναι πολυτιμος. Εχει αρχισει η αντιστροφη μετρηση και το δειχνουν και οι ορμονες μου πλεον. Τι περναμε Θεε μου! Ουτε στους εφιαλτες μου δεν περιμενα τετοια ατυχια. Νιωθω αθλια ωρες ωρες. Ολοι γυρω μου εχουν παιδια, ευτυχισμενες οικογενειες κι εγω απλως κοιταζω! Θεατης, ως πότε;
Δυστυχως καποιες φορες με παιρνει απο κατω! Αλλα θα το παλεψω. Ο,τι θελει ο Θεος!!
margi μου θα τα ξαναπουμε ε;Ο,τι μαθουμε θα πληροφορησουμε η μια την αλλη!

margi
29-01-12, 23:08
Βρε vesfa πολύ καλό το σπερμοδιάγραμμα! Μήπως τα καταφέρετε και μόνοι σα, βρε κορίτσι! Εμάς τελευταία φορά ( πριν ένα χρόνο που κάναμε) ήταν 34 εκατ και 35%κινητικότητα. Κι εγώ μεγάλη είμαι. Κι εγώ στενοχωριέμαι πολύ με όλα όσα γίνονται. Φιλιά!

kathi
30-01-12, 13:14
γεια σας κοριτσια, εμενα μου ζητησαν τις gonal 1050 I.U.(δεν ξερω τι σημαινουν αυτα ) 3 κουτια, αυτες ειναι που δεν μπορω να προμηθευτω τα αλλα φαρμακα μου τα εχει βρει ο φαρμακοποιοσ μου και κοστιζουν 75ευρω η συμμετοχη, για τις gonal θα περασω επιτροπη η vasfa ξερει την ιστορια, την τεταρτη πεναω επιτροπη περασαν οι μερες....θα σας ενημερωσω για οτι γινει.....margi μου λιγο υπομονη ακομα!!!!!

margi
30-01-12, 13:40
Kathi, τα έχεις μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά; Αυτό με το σπερμοδιάγραμμα με αγχώνει. Δηλαδή δεν δέχονται ένα σπερμοδιάγραμμα από παλιά ( πριν ένα χρόνο πχ) και ένα πρόσφατο; Πω, πω....τρέξιμο που θα έχω να κάνω με το που θα τελειώσει η περίοδος μου!!!Κι αυτή η σπαστικιά ήταν ανάγκη να έρθει.....

lemonia..
30-01-12, 14:23
κοριτσια καλησπερα.........θελω να πω σε ολες οτι ειναι δυσκολο και για να ειμαστε σε αυτο το σημειο σιγουρα ολες εχουμε περασει αλλα και περναμε τον γολγοθα μας.....λοιπον........αυτο με τις δοσεις το ρωτησα και εγω...........να σου την αληθεια μαρτζι δεν μου το διευκρινησαν αυτο.........αλλα εγω πηρα τηλ στην επιτροπη κατευθειαν και μου ειπαν ναι μονο απο επιτροπη τα φαρμακα τς εξωσωματικης...τρελαθηκα........σημερα 4η μερα περιοδου πηγα να με δει ο γιατρος γιατι υπηρχε υπονοια πολυποδα παλι καλα δεν ειδε κατι ηταν ολα τελεια...και προχωραμε λεει...και του λεω προχωραμε για αν δουμε!!μου εδωξε μια ιατρικη βεβαιωση για να την παω στον γιατρο του εοππυ και να μου δωσει μια αντιστοιχει.....εμαθα λοιπον οτι δυσκολα δινουν εγκριση σε ατομα που δεν εχουν προβλημα οπως εμεις....και μου ειπε ο γιατρος μου να μας δωσει ενα σπερμοδιαγραμμα αθλιο για να εξυπηρετηθουμε και να γραψουμε αντρικος παραγοντας προβλημα...και λεω ελα που σε υποχρεωνουν να κανεισπερμοδιαγραμμα και εξω σε ικα?αρα μου εγραψαν ανεξηγητη υπογονιμοτητα με μια βιοχημικη!δεν ξερω τι θα αντιμετωπισω.............οτι μαθετε πειτε και σε μενα!!αυριο θα παω να δω μια γιατρο του ικα ο θεος βοηθος!!!!!!!!!ελπιζω να μην χρειαστει να περασω επιτροπη και να ισχυει αυτο με τις μοναδες................

margi
30-01-12, 15:01
Lemonia μου, ας πάνε όλα καλά! Τα έχω παίξει λίγο, η αλήθεια είναι. Θα πω στον άντρα μου να κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα μόλις γυρίσει από την Θεσσαλ. Αχ, κορίτσια, θα έχουμε δράματα! Δυο σπερμοδιαγράμματα σε 3 μηνες;;;;Και μετά να ξαναδώσει σπέρμα για εξωσωματική;;;;Αει καλά....Θα φρικάρει.Λεμονιά μου, πόσο καιρό προσπαθείτε; Αφού όλα είναι καλά, γιατι,ρε γμτ, δεν μένουν κάποιες κοπέλες;;Τελος πάντων.....Εγινε η καρδιά μου περιβόλι......θα αρχίσω σιγά σιγά να το ψάχνω και θα σας πω κι εγώ τις "ευχάριστες" εμπειρίες μου.
Α, να ρωτήσω και κατι άλλο. Αν περάσουμε επιτροπή, δεν θα πληρώσουμε καθόλου τα φάρμακα ή θα πληρώσουμε κάποια συμμετοχή;

margi
30-01-12, 15:02
Α, και τι γίνεται με τον δικό μου που δεν είναι ασφαλισμένος πουθενά; Μήπως μπορώ να τον ασφαλίσω εγώ στο δημοσιο;

kathi
30-01-12, 15:07
lemonia μου, σου ευχομαι καλα ξεμπερδεματα, margi ετσι λεω οτι τα μαζεψα ολα, το πιο δυσκολο ηταν η σαλπιγγογραφια που επρεπε να γινει την 10η μερα τις περιοδου παραλιγο να την χασω εχε τον νου σου αν περασεις επιτροπη να μην χασεις την 10η μερα,τα σπερμοδιαγραμματα που θελουν ειναι 2, σε διαφορα τρειων μηνων,το ενα να εχει γινει στο δημοσιο και να υπογραφουν μικροβιολογοι ή βιολογοι αλλα οχι γυναικολογοι του κεντρου εξωσωματικης στα γραφω ακριβως οπωσ τα γραφουν, εσυ τελικα πρεπει να περασεις απο επιτροπη? ρωτησες να μην τρεχεις τζαμπα?

kathi
30-01-12, 15:10
Lemonia μου, ας πάνε όλα καλά! Τα έχω παίξει λίγο, η αλήθεια είναι. Θα πω στον άντρα μου να κάνει ένα σπερμοδιαγραμμα μόλις γυρίσει από την Θεσσαλ. Αχ, κορίτσια, θα έχουμε δράματα! Δυο σπερμοδιαγράμματα σε 3 μηνες;;;;Και μετά να ξαναδώσει σπέρμα για εξωσωματική;;;;Αει καλά....Θα φρικάρει.Λεμονιά μου, πόσο καιρό προσπαθείτε; Αφού όλα είναι καλά, γιατι,ρε γμτ, δεν μένουν κάποιες κοπέλες;;Τελος πάντων.....Εγινε η καρδιά μου περιβόλι......θα αρχίσω σιγά σιγά να το ψάχνω και θα σας πω κι εγώ τις "ευχάριστες" εμπειρίες μου.
Α, να ρωτήσω και κατι άλλο. Αν περάσουμε επιτροπή, δεν θα πληρώσουμε καθόλου τα φάρμακα ή θα πληρώσουμε κάποια συμμετοχή;

αν περασεις απο επιτροπη δεν θα πληρωσεις αυτα που θεωρουντε υψηλου κοστους, αυτο τουλαχιστον ειπαν σε εμενα.

margi
30-01-12, 15:18
Εγώ κορίτσια, δεν έχω ακόμη ξεκινήσει διαδικασία. Θα κάνω ακόμη ένα μήνα πρόκληση ωορρηξίας και μετά έιχαμε κανονίσει με το γιατρό να ξεκινη΄σουμε αμέσως εξωσωματική. Ο γιατρός που τον ρώτησα στις αρχές Γενάρη για τα φάρμακα είπε ότι θα μου τα έγραφε και θα τα έπαιρνα από ένα φαρμακείο γνωστού του. Ησυχασα κι εγώ. Τώρα που σας διαβάζω όμως, αγχώθηκα. Θα πάρω τηλ τον γιατρό να δω τι μονάδες θα μου προτείνει ( daronda k menopur είπε ότι θα πάρω) και θα αρχίσω το ψάξιμο κι εγώ.

Baby girl
30-01-12, 15:18
Bρε κορίτσια να ρωτήσω κ εγώ κάτι?
Τα φάρμακα της εξωσωματικής πόσο κοστίζουν, αν δεν τα γράψουμε αλλά τα πληρώσουμε εμείς?
το λέω γιατί σκεφτόμουνα ότι αν τα λεφτά που παίρνουμε πίσω από το ΙΚΑ είναι 350 ευρώ, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει η ταλαιπωρία για όλη τη χαρτούρα κ την επιτροπή.
Ή μήπως αν περάσουμε από επιτροπή, παίρνουμε τα φάρμακα τσάμπα κ επιπλέον μας δίνουν 350 ευρώ για την όλη διαδικασία?

margi
30-01-12, 15:31
Bρε κορίτσια να ρωτήσω κ εγώ κάτι?
Τα φάρμακα της εξωσωματικής πόσο κοστίζουν, αν δεν τα γράψουμε αλλά τα πληρώσουμε εμείς?
το λέω γιατί σκεφτόμουνα ότι αν τα λεφτά που παίρνουμε πίσω από το ΙΚΑ είναι 350 ευρώ, τότε νομίζω ότι δεν αξίζει η ταλαιπωρία για όλη τη χαρτούρα κ την επιτροπή.
Ή μήπως αν περάσουμε από επιτροπή, παίρνουμε τα φάρμακα τσάμπα κ επιπλέον μας δίνουν 350 ευρώ για την όλη διαδικασία?Τα φάρμακα είναι πανάκριβα για να τα πάρουμε μόνες μας. Πάνω από 2000! Αυτό που σου σημειώνω στα λόγια σου γίνεται .Περνάς από επιτροπή, παίρνεις τα φάρμακα με μεγάλη έκπτωση (κάποια και τελείως δωρεάν) και στην συνέχεια ανεξαρτήτως επιτυχίας ή όχι της προσπάθειας παίρνεις και 350 ευρώ πίσω.

lemonia..
30-01-12, 15:33
δυστυχως κοστιζουν αγαπη μου πολλα μα παρα πολλα 1500 χιλιαρικο το λιγοτερο...δυστυχως............αν ηταν μονο 350 ευρω(τι καταντησαμε να λεμε) δεν νομιζω να ετρεχε κανεις?
δηλαδη αν εγω θελω να πληρωσω συμμετοχη 25%τι τους νοιαζει?και δεν θελω πισω τα λεφτα που σου δινουν στο τελοςγια καθε εξωσωματικη!!τα φαρμακα θελω μπορω??τρελα μου φαινονται ολα!!
μαρτζι μου προσπαθουμε 2 χρονια με μια αποβολη...........ηλικια εγω 31 και ο συζηγος 33..κουραστικα πια!!ειμαστε καλα και να μην μπορουμε δεν μπορω να το καταλαβω....νευριαζω οταν ακουω οχι αγχος....εγω ημουν ενα ηρεμο χαρουμενο κοριτσακι που ξαφνικα εχω μεταμορφωθει και ωρες ωρες εκνευριζομαι τοσο πολυ που μου φταινε ολα και ναι βριζω κιολας...δεν πιστευαμε οτι θα περασουμε ολα αυτα.............αλλα δυστυχως!δεν θελουμε να περιμενουμε αλλο...αφου ειαμστε καλα θα προχωρησουμε επιστημονικα..αρκετα!ακομη και εγκυμοσυνη μου ετυχε 14 μηνες ελευθερων επαφων.....λοιπον αυριο θα σας πω και γω οτι μαθω.........

Baby girl
30-01-12, 15:36
Τα φάρμακα είναι πανάκριβα για να τα πάρουμε μόνες μας. Πάνω από 2000! Αυτό που σου σημειώνω στα λόγια σου γίνεται .Περνάς από επιτροπή, παίρνεις τα φάρμακα με μεγάλη έκπτωση (κάποια και τελείως δωρεάν) και στην συνέχεια ανεξαρτήτως επιτυχίας ή όχι της προσπάθειας παίρνεις και 350 ευρώ πίσω.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αν είναι έτσι τότε μάλλον πρέπει να ταλαιπωρηθούμε κ να περάσουμε από επιτροπή.
εμείς έχουμε 2 σπερμοδιαγράμματα με διαφορά 1 έτους αλλά κανένα στο ΙΚΑ. (υπογεγραμμένα από τον μικροβιολόγο) κ 1 σαλπιγγογραφία που δείχνει τη μία μου σάλπιγγα βουλωμένη. χρειαζόμαστε οπωσδήποτε σπερμοδ. από το ΙΚΑ?

margi
30-01-12, 18:11
Απ' ο,τι έχω καταλάβει όχι μόνο ένα αλλά δύο πρέπει να γίνουν, αφού πρέπει να έχουν 3 μήνες απόσταση μεταξύ τους! Και το ένα από αυτά να γίνει στο ικα!

kathi
30-01-12, 18:49
ακριβως ετσι ειναι, τωρα για τα φαρμακα αν ηταν για 350ευρω δεν το συζηταγα καν αλλα δυστυχως ειναι κοντα στα 2000, και οταν τους ρωτησα να τα πληρωσω εγω μου ειπαν δεν γινεται γιατι δεν εχουν barcode και θεωρουντε κρατικο ειδος χεσε μεσα δηλαδη.

vasfa
30-01-12, 19:41
Margi φυσικα μπορεις να ασφαλισεις τον αντρα σου, ολοι οι ασφαλισμενοι δικαιουνται προστατευομενα μελη. Ασφαλισε τον.

margi
30-01-12, 20:51
θα πάω να ρωτήσω, βασφα, κι αν μπορούμε, εννοείται ότι θα τον ασφαλισω.

Sunty
31-01-12, 22:15
Κορίτσια, πήγα σήμερα στο γιατρό και μπερδεύτηκα και εγώ με τη συνταγογράφηση. Εχω ασφάλεια δημοσίου και μέχρι πρότινος μου έγραφαν τα φάρμακα ηλεκτρονικά, πήγαινα σε ένα φαρμακείο της γειτονιάς, τα έπαιρνα και πλήρωνα 25%. Δεν ισχύει πια αυτό;
Τώρα μου είπαν ότι πρέπει να περάσω από επιτροπή για να τα πάρω δωρεάν. Τρε΄χα γύρευε. Εγώ ήθελα σε 15 μέρες να αρχίσω.
Επίσης ξέρετε αν τα 350 ευρώ μπορούμε να τα πάρουμε άσχετα με το πότε καναμε αιτηση για τα προηγούμενα; Παλιά ο νόμος έλεγε κάθε τρεις μήνες. Εγώ έκανα αίτηση 15 Δεκεμβρίου, επομένως, σύμφωνα με τον παλιό καθεστώς, θα μπορούσα να τα ξαναδιεκδικήσω από 15 Μαρτίου. Δεν ισχύει πια αυτό;

kat76
01-02-12, 00:22
Εμπλεξα και εγω με το ΙΚΑ , εχω πρωην ΟΠΑΔ. Και μολις χθες εμαθα τη διαδικασια χορηγησης των ορμονων και η αληθεια προσπαθω ακομα να τη χωνεψω!
Επειδη ειναι να προχωρησουμε σε εξωσωματικη με προεμφυτευτικο λογω κυστικης ινωσης (ειμαστε κ οι 2 φορεις και μαλιστα "χασαμε" προσφατα ενα πασχων εμβρυο- εχω ολες τις απαραιτητες διαγνωσεις και μαλιστα απ το Χωρεμειο) η γυναικολογος του τοπικου ΙΚΑ μου εδωσε το παραπεμπτικο με αιτια "ινοκυστικη νοσος- και οι δυο". Αν καταλαβα καλα η γιατρος ειναι σιγουρη οτι θα μου εγκρινουν την προσπαθεια, και μονο με αυτην την αιτια, γι αυτο και ουτε που κοιταξε τα δικαιολογητικα για την επιτροπη (ουτε καν τα τσεκαρισε στο παραπεμπτικο, μονο εγραψε τα στοιχεια μου, την αιτια, και εβαλε σφραγιδα κ υπογραφη!)
Ως ασφαλισμενη στο δημοσιο τοσα χρονια, ειναι που ειναι "ξενη" για μενα αυτη η διαδικασια και υστερα απ οσα διαβασα παραπανω στο θεμα νομιζω πως η γιατρος του ΙΚΑ εκανε προχειροδουλεια. Και δεδομενου οτι παραπεμπομαι στην επιτροπη Αθηνων απο νησι στην παραμεθοριο, δε θελω να ταξιδευω αδικα. Διαθετω, λοιπον:
- Σαλπιγγ/φια απο 3ετιας φυσιολογικη
-2 σπερμ/τα του 2011 με 3 μηνες διαφορας που με προβληματιζουν διοτι ειναι απο το ιδιο ιδιωτ. ανδρολογικο εργαστηριο (!!!) Βεβαια διαθετουμε κ αλλα παλιοτερα σπερμ/τα του 2009 απο διαφορα αλλα ιδιωτ.εργαστηρια (ουτε ο συζυγος ειναι στο ΙΚΑ, αλλα και το τοπικο μας νοσοκομειο δεν κανει σπερμ/τα)
-Αντι για γυναικολ. υπερηχο εχω πολυ προσφατο μαιευτικο (κυηση 4ων μηνων). Πρεπει να ξανακανω υπερηχ/μα τωρα?
-Ληξ/κη πραξη γαμου (απο το 2007) που μαλλον θα πρεπει να ανανεωσω...
Ραντεβου εκλεισα στην πλ. Θεατρου στις 22/2. Ξερετε αν παιρνουμε αμεσα την αποφαση εφοσον εγκριθουμε (αυθημερον)? Εχω κατααγχωθει! Δε μου φτανει η διαδικασια της εξωσ/κης που ειναι απ τη φυση της ψυχοφθορα (εχω ηδη εμπειρια μιας προσπαθειας πριν 7 μηνες) τωρα προστεθηκε και το μπαχαλο του ΕΟΠΥΥ!

kathi
01-02-12, 18:32
κοριτσακι μου καλως μας ηρθες και καλα τελειωματα. σημερα περασα απο την επιτροπη απαντησεις θα εχω σε 2 μερες 8-9 μονο για μια ωρα, πετυχα και ενα ζευγαρι απο κρητη αστα να πανε θα περιμενουν οι ανθρωποι 2μερες. σε πρωτη φαση θα πρεπει να μπεις στο site του ικα που λεει ακριβως τι δικαιολογιτικα χρειαζεσαι, τα σπερ/τα που θελουν ειναι ενα απο ιδιωτικο που εχεις και ενα απο δημοσιο (εγω το εκανα στο ικα) με διαφορα 3μηνων,για την ληξιαρχικη σου πραξη μπορεις να την παρεις απο κεπ θα την εχεις σε 2 μερες, οσο για τον υπερηχο κανε ενα τηλ.να ρωτησεις. οτι αλλο χρειαστεις ευχαριστως να σε βοηθησω γιατι και εχω τεβε και με εμπλεξαν με το ικα. εχω ενα μηνα που τρεχω και τωρα ασ πουμε οτι αρχιζω να μπαινω σε μια σειρα.

kat76
01-02-12, 19:10
Kathi Σ ευχαριστω για τις διευκρινησεις! Νιωθω πολυ πιεσμενη μ ολα αυτα, δεδομενης και της ψυχολογιας μου που δεν ειναι και στα καλυτερα της με οτι μου εχει προσφατα συμβει.
Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι η μετακινηση και το ολο κοστος που συνεπαγεται αυτη (εισητηρια, ξενοδοχειο) και σκεψου, λεω, να με απορριψουν και ν αναγκαστω να πληρωσω τα φαρμακα στο τελος! Ειλικρινα ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι πρεπει να υποστω τετοια ταλαιπωρια! Στο τηλ που εκλεισα ραντεβου για 22/2 η υπαλληλος δεν ειχε διαθεση να μου εξηγησει τποτα. Ελεγε και ξαναελεγε οτι ειναι διοικητικος και αυτα που ρωταω τα ξερουν καλυτερα οι γιατροι ΕΟΠΥΥ. ΠΟιοι? Αυτοι του τοπικου μας ΙΚΑ? Ουτε το σωστο τηλ δε μου ειχαν δωσει, μονη μου το βρηκα ψαχνοντας. Για να μην πω για τη γυναικολογο!Στο παραπεμπτικο ο γιατρος συμπληρωνει με ΝΑΙ ή ΟΧΙ οτι εξετασεις εχεις και δεν εχεις? Σου φτιαχνει και το λεγομενο φακελο? Ή αυτα ειναι δικη μας δουλεια? Δεν κατατοπιστηκα ακομα και μου φαινεται θα ξαναεπισκεφτω το ΙΚΑ μας, γιατι μισα μου τα δωσαν...

kathi
01-02-12, 20:52
Kathi Σ ευχαριστω για τις διευκρινησεις! Νιωθω πολυ πιεσμενη μ ολα αυτα, δεδομενης και της ψυχολογιας μου που δεν ειναι και στα καλυτερα της με οτι μου εχει προσφατα συμβει.
Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα ειναι η μετακινηση και το ολο κοστος που συνεπαγεται αυτη (εισητηρια, ξενοδοχειο) και σκεψου, λεω, να με απορριψουν και ν αναγκαστω να πληρωσω τα φαρμακα στο τελος! Ειλικρινα ακομα δεν μπορω να το χωνεψω οτι πρεπει να υποστω τετοια ταλαιπωρια! Στο τηλ που εκλεισα ραντεβου για 22/2 η υπαλληλος δεν ειχε διαθεση να μου εξηγησει τποτα. Ελεγε και ξαναελεγε οτι ειναι διοικητικος και αυτα που ρωταω τα ξερουν καλυτερα οι γιατροι ΕΟΠΥΥ. ΠΟιοι? Αυτοι του τοπικου μας ΙΚΑ? Ουτε το σωστο τηλ δε μου ειχαν δωσει, μονη μου το βρηκα ψαχνοντας. Για να μην πω για τη γυναικολογο!Στο παραπεμπτικο ο γιατρος συμπληρωνει με ΝΑΙ ή ΟΧΙ οτι εξετασεις εχεις και δεν εχεις? Σου φτιαχνει και το λεγομενο φακελο? Ή αυτα ειναι δικη μας δουλεια? Δεν κατατοπιστηκα ακομα και μου φαινεται θα ξαναεπισκεφτω το ΙΚΑ μας, γιατι μισα μου τα δωσαν...

σκεψου οταν πηγα στον γυναικολογο του ικα, μου εγραψε κατ΄ευθειαν το παραπεμπτικο χωρις να δει τις εξετασεις, του λεω δεν θα τα δειτε? μου λεει ειναι αυτα που λεει παρακατω λεω ναι ε τοτε δεν χρειαζεται να τα δω δεν μου αρεσει να ταλαιπωρω τον κοσμο και ετσι μου εβαλε υπογραφη και σφραγιδα, φακελος δεν υπαρχει απ΄οτι καταλαβα στον φτιαχνει η επιτροπη. η επιτροπη κραταει ολες τις πρωτοτυπες εξετασεις γι αυτο καλο θα ειναι να τις βγαλεις φωτοτυπια πριν τις κρατησεις για το δικο σου αρχειο.κατι αλλο τωρα δεν θυμαμαι.

margi
04-02-12, 19:52
Κορίτσια, κανά νεότερο;;

kat76
04-02-12, 22:06
Μπορω να δωσω αραγε επικυρωμενες φωτ/πιες αντι για τις πρωτοτυπες των εξετασεων? Ειδικα τι γινεται με της σαλπιγγο τη διαγνωση, αν χρειαστει για επομενο παραπεμπτικο στην επιτροπη? Αφου τωρα θα μου κρατησουν την original,ετσι? Ή θα χρειαστει καινουρια σαλπιγγο για επομενη επιτροπη οπως και να χει? Δεν ειναι και η πιο ευκολη εξεταση! Θυμαμαι ειχα ζοριστει αρκετα :( και επιπλεον εχει αρκετο κοστος.

margi
05-02-12, 09:46
Κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι. Πήγατε στον γιατρό που θα σας κάνει την εξωσωματική, σας είπε τι φάρμακα θα πρέπει να πάρετε και στη συνέχεια ξεκινήσατε όλον αυτό τον αγώνα με τις επιτροπές ή κάνετε το αντίστροφο; Και η επιτροπή αφού δώσει το οκ, σου γράφει και τα φάρμακα που θα πάρεις;

kathi
05-02-12, 11:41
Κορίτσια, θέλω να ρωτήσω κάτι. Πήγατε στον γιατρό που θα σας κάνει την εξωσωματική, σας είπε τι φάρμακα θα πρέπει να πάρετε και στη συνέχεια ξεκινήσατε όλον αυτό τον αγώνα με τις επιτροπές ή κάνετε το αντίστροφο; Και η επιτροπή αφού δώσει το οκ, σου γράφει και τα φάρμακα που θα πάρεις;

καλημερα κοριτσακι, πηγα πρωτα στον γιατρο τις εξωσωματικης μου ειπαν τι φαρμακα ηθελαν και μετα ξεκινησε ο αγωνας. πηρα το οκ απο επιτροπη και αυριο θα μιλησω με παρασχου (κρατικο φαρμακειο) να δω τι αλλο θελουν.

kathi
05-02-12, 11:42
Μπορω να δωσω αραγε επικυρωμενες φωτ/πιες αντι για τις πρωτοτυπες των εξετασεων? Ειδικα τι γινεται με της σαλπιγγο τη διαγνωση, αν χρειαστει για επομενο παραπεμπτικο στην επιτροπη? Αφου τωρα θα μου κρατησουν την original,ετσι? Ή θα χρειαστει καινουρια σαλπιγγο για επομενη επιτροπη οπως και να χει? Δεν ειναι και η πιο ευκολη εξεταση! Θυμαμαι ειχα ζοριστει αρκετα :( και επιπλεον εχει αρκετο κοστος.

η σαλπιγγογαφια που ζητανε ειναι να εχει γινει τα τελευταια 5χρονια, οποτε δεν νομιζω αν σε κοψουν να την ξαναζητησουν, για τα επικυρωμενα δεν ξερω παρε ενα τηλ και ρωτα, παντως βγαλτα ολα φωτοτυπια.

margi
05-02-12, 12:42
Καθυ, το σπερμοδιάγραμμα είναι απαραίτητο να έχει γίνει τους 3 τελευταίους μήνες; Εχουμε δύο από πέρισυ με διαφορα 3 περίπου μηνών, αλλά σε ιδιωτικό και τα δυο. Αν τουλάχιστον κάναμε ένα τώρα στο ικα;

Ηλιόχαρις
05-02-12, 13:30
Εχω κλείσει ραντεβού με εξωσωματικό αρχες Μάρτη
Εχω διαγνωσμένο πρόβλημα με την ωορηξια και την περίοδο
1) Και αν ο εξωσωματικός μου πει οτι δεν χρειάζεται σαλπιγγογραφία; Πρέπει να την κάνω μόνο για την επιτροπή?
2) Κάναμε τώρα ενα σπερμοδιάγραμμα και βγήκε καλό, πρέπει να περιμένουμε άλλους τρεις μήνες για να κάνουμε το δευτερο? έλεος δηλαδή!
3) Μήπως να κλείσω απο τώρα το ραντεβού με την επιτροπή για να μη μου κλεισουν σε κανενα δίμηνο απο τότε που θα μου γραψει ο γιατρός τα φάρμακα?
Φέξε μου κ γλίστρησα. Σαν τα μούτρα τους τα έχουν κάνει.

kat76
05-02-12, 18:23
1) Και αν ο εξωσωματικός μου πει οτι δεν χρειάζεται σαλπιγγογραφία; Πρέπει να την κάνω μόνο για την επιτροπή?
2) Κάναμε τώρα ενα σπερμοδιάγραμμα και βγήκε καλό, πρέπει να περιμένουμε άλλους τρεις μήνες για να κάνουμε το δευτερο? έλεος δηλαδή!
3) Μήπως να κλείσω απο τώρα το ραντεβού με την επιτροπή για να μη μου κλεισουν σε κανενα δίμηνο απο τότε που θα μου γραψει ο γιατρός τα φάρμακα?

Ηλιοχαρις καλησπερα, καλη αρχη σου ευχομαι και ...welcome to the club of IKA! Δυστυχως για να παρουμε τα φαρμακα δωρεαν απο το ΙΚΑ (για τ ακριβα γινεται ολος ο αγωνας, δλδ τις γοναδοτροπινες πχ Puregon, Gonal, Ovitrelle κ.α. παρομοια, για τα υπολοιπα τα φθηνοτερα (πχ Arvekap) στα γραφει και συμβεβλημενος ιδιωτης γυν/γος του ΕΟΠΥΥ) χρειαζεται οπωσδηποτε σαλπιγ/φια. Συνηθως καποιοι εξωσωματικοι τη ζητανε.
1) Αν η διαγνωση του εξωσ/κου για τη συνταγη ειναι προκληση ωορρηξιας για σπερ/χυση, αρκουν για τη συνταγογραφηση η σαλπ/φια, 1 σπερμ/μα και 1 γυναικ/κο υπερηχ/μα (αν θυμαμαι καλα). Αν δεν ειναι να παρεις πολλα φαρμακα, μεχρι δλδ 3000 μοναδες γοναδ/πων (ο εξωσ/κος σου θα το πει αυτο στο ραντεβου), σε συμφερει να τα παρεις ετσι, χωρις επιτροπες και αηδιες.Δες και στο http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/benefits/kind/exgon.cfm να το επιβεβαιωσεις.
2) Αν χρειαστεις ομως παραπανω μοναδες (πας δλδ για εξωσ/κη), μεχρι 5000 μοναδες τις παιρνεις παλι δωρεαν, αυτη τη φορα περνωντας απο επιτροπη. Χρειαζεσαι τη σαλπ/φια (αυτη ειναι must!), 2 σπερμ/τα με 3 μηνες διαφορα, το 1 απο το ΙΚΑ ή απο Δημοσιο Νοσοκ., 1 υπερ/μα γεννητ. οργανων τελευταιου 6μηνου, ληξιαρχ.πραξη γαμου τελευταιου 6μηνου, το παραπεμπτικο απο γυναικ/γο του ΙΚΑ και την Αστυν.ταυτοτητα σου. Και καλα ξεμπερδεματα!
Εγω δυστυχως πρεπει ν ακολουθησω το 2ο δρομο, διοτι χρειαζομαι πολλες μοναδες και κοστιζουν (παω για τη 2η εξωσ/κη). Θελω να ξεκινησω τις ενεσεις γυρω στις αρχες Μαρτιου, οποτε πηρα το παραπεμπτικο του Ικα, μαζευω τα διακαιολογητικα και εκλεισα ραντεβου απο την προηγ. βδομαδα για να περασω απο επιτροπη στις 22/2 (γυρω στον 1 μηνα δλδ νωριτερα!)
Και εγω τωρα αρχισα σιγα-σιγα να "χωνευω" τη διαδικασια (πρωην Δημοσιο ειμαι) και θα ηρεμησω αν και οταν θα παρω τα φαρμακα στα χερια μου! Αν αποφασισεις ν αγορασεις τα φαρμακα δε χρειαζεται να κανεις τπτ απ ολα αυτα, πας στο ιδιωτ. φαρμακειο, ξηλωνεσαι και τα παιρνεις! Ποιος το κανει ομως αυτο στην εποχη μας? :confused: Σαν τα μουτρα τους, δε λες τιποτα!:evil: Ρωτα οτι αλλο θελεις, ελπιζω να σε βοηθησα!

kat76
05-02-12, 18:34
η σαλπιγγογαφια που ζητανε ειναι να εχει γινει τα τελευταια 5χρονια, οποτε δεν νομιζω αν σε κοψουν να την ξαναζητησουν, για τα επικυρωμενα δεν ξερω παρε ενα τηλ και ρωτα, παντως βγαλτα ολα φωτοτυπια.

Αν με κοψουν, σιγα μην ξανατρεχω Αθηνα γι αυτες τις γελοιοτητες!:evil: Τα εχω φωτοτυπισει και επικυρωσει ΟΛΑ ουτως ή αλλως και θα εχω και τα πρωτοτυπα φυσικα μαζι μου. Μη σου πω και αλλες ασχετες εξετασεις, μ αυτους ποτε δεν ξερεις! Τα τηλ τους ή τα χουν ...διακοσμητικα ή απαντουν αγενεστατα και ανορεχτα "οι γιατροι ΕΟΠΥΥ ξερουν, εμεις ειμαστε διοικητικοι!" Αντε τωρα βγαλε ακρη! :confused: Γι αυτο ρωταω και ξαναρωταω εδω...

kat76
05-02-12, 18:42
Καθυ, το σπερμοδιάγραμμα είναι απαραίτητο να έχει γίνει τους 3 τελευταίους μήνες; Εχουμε δύο από πέρισυ με διαφορα 3 περίπου μηνών, αλλά σε ιδιωτικό και τα δυο. Αν τουλάχιστον κάναμε ένα τώρα στο ικα;

Κ εμεις 2 περσινα απο ιδιωτικο με διαφορα 3 μηνων εχουμε και θα κανουμε τουλαχιστον τωρα αλλο ενα, παλι σε ιδιωτικο (διαφορετικο εργαστηριο απο το περσινο) γιατι ουτε στο Νοσοκομειο μας κανουν (πηραμε σχετικη βεβαιωση) ουτε και στο ΙΚΑ μας! Τοσο καλα!

kat76
05-02-12, 19:41
Καμια απο επαρχεια για την επιτροπη Αθηνων??

margi
05-02-12, 21:49
Κ εμεις 2 περσινα απο ιδιωτικο με διαφορα 3 μηνων εχουμε και θα κανουμε τουλαχιστον τωρα αλλο ενα, παλι σε ιδιωτικο (διαφορετικο εργαστηριο απο το περσινο) γιατι ουτε στο Νοσοκομειο μας κανουν (πηραμε σχετικη βεβαιωση) ουτε και στο ΙΚΑ μας! Τοσο καλα!Αχ, ρε Κατ, εμένα αυτό με αγχώνει. Ολα τα άλλα τα έχω....Μίλησα με τον εξωσωματικό μου σήμερα και είπε να κάνω τον άλλο μήνα έναν ορμονολογικό έλεγχο, να του στείλω τα αποτελέσματα για να δούμε τι δοσολογία φαρμάκων θα πάρω. Δεν ήξερε να μου πει και πάρα πολλά για τα φάρμακα. Θα μάθει όμως και θα μου πει. Ισως, είπε, να μην χρειαστώ να περάσεω επιτροπές και τέτοια. Καλού κακού να κάνουμε είπε κανα σπερμοδιάγραμμα. Αντε, να πείσω τον άντρα μου, που, όταν ακούει για σπερμοδιάγραμμα, αλλάζει κουβέντα!!:?

Ηλιόχαρις
06-02-12, 09:46
Βρε κατ, μπερδεύτηκα.
Για την σπερματέγχυση δεν χρειάζεται να περασω επιτροπή? Κι αν χρειαστώ περισσότερο φάρμακο για την διέγερση?
Επίσης ο αντρας μου είπε οτι αφού το σπερμοδιάγραμμα βγηκε καλο γιατι να κανει και δευτερο για να μας εγκρινουν φαρμακα που θα πάρω εγω? καλα λεει.
Εχω φρικαρει πριν ξεκινησω ακομη.
Δε με νοιαζει να κανω σαλπιγγογραφια αν χρειαζεται, αλλα οχι να την κανω μονο για την επιτροπή, έλεος.

Baby girl
06-02-12, 10:30
Καλημέρα κορίτσια!

Έχω μια απορία ... εμείς έχουμε 1 σπερμοδ. πέρσι τον Φεβρουάριο, 1 σπερμ. φέτος το Γενάρη (πιο χάλια από το 1ο). και τα 2 σε ιδιωτικό εργαστήριο.

Πρέπει να κάνουμε σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ μετά από 3 μήνες (τον Απρίλη δηλαδή) ή μπορούμε να πάμε στην επιτροπή του ΙΚΑ με το περσινό και ένα τωρινό σπερμοδ. που θα γίνει στο ΙΚΑ? Πρέπει απαραίτητα να έχουν διαφορά 3 μήνες ή μπορεί κ παραπάνω?

Και κάτι ακόμα.... που βρίσκεται το παραπεμπτικό για την επιτροπή και σε ποιό τηλ κλείνεται ραντεβού? Μένω Πάτρα, πρέπει να έρθω Αθήνα?

Αυτά τα λίγα.....;)

kat76
06-02-12, 15:55
Καλημέρα κορίτσια!

Έχω μια απορία ... εμείς έχουμε 1 σπερμοδ. πέρσι τον Φεβρουάριο, 1 σπερμ. φέτος το Γενάρη (πιο χάλια από το 1ο). και τα 2 σε ιδιωτικό εργαστήριο.

Πρέπει να κάνουμε σπερμοδιάγραμμα στο ΙΚΑ μετά από 3 μήνες (τον Απρίλη δηλαδή) ή μπορούμε να πάμε στην επιτροπή του ΙΚΑ με το περσινό και ένα τωρινό σπερμοδ. που θα γίνει στο ΙΚΑ? Πρέπει απαραίτητα να έχουν διαφορά 3 μήνες ή μπορεί κ παραπάνω?

Και κάτι ακόμα.... που βρίσκεται το παραπεμπτικό για την επιτροπή και σε ποιό τηλ κλείνεται ραντεβού? Μένω Πάτρα, πρέπει να έρθω Αθήνα?

Αυτά τα λίγα.....;)

Το ιδιο θεμα/προβληματισμο κ εμεις! Αν δε μπορεις να περιμενεις αλλους 3 μηνες για νεο σπερμ/μα, δοκιμασε να περασεις επιτροπη μ αυτα τα 2 που εχετε ηδη. Εμας εχουν κανα 8μηνο διαφορα, αυτα θα δωσω ομως, βιαζομαι να ξεκινησω!
Το παραπεμπτικο θα στο δωσει γυναικολογος στο ΙΚΑ, αφου πας σ αυτον με ολα τα δικαιολογητικα για να στο υπογραψει. Και εγω απο επαρχεια, Αθηνα θ ανεβω για την επιτροπη. Και η Πατρα Αθηνα θα υπαγεται, παρε απο τωρα στο 210-3222923, το τηλ της επιτροπης εξωσ/κης Αθηνων (πλ.θεατρου-Ομονοια) για να εχεις κλεισμενο το ραντεβου (παει 1 μηνα μετα!)

kathi
06-02-12, 21:07
Καλημέρα κορίτσια!

Αυτά τα λίγα.....;)

ακριβως οπως τα λεει και η Κατ76 ειναι, λοιπον τα σπερμο/τα ειναι 2 ενα απο ιδιωτικο και ενα απο δημοσιο με διαφορα 3μηνων δεν νομιζω οτι τους κανουν τα περσυνα (εδω σου λενε οτι αν σε κοψουν ελα σε 6 μηνες και ολα απο την αρχη), το παραπεμπτικο θα το παρεις απο γυναικολ.του ικα (ασχετα αν εσυ εχεις αλλο ταμειο και εγω τεβε ειχα και με εμπλεξαν με ικα), η επιτροπη της αθηνας εξυπηρετει ολη την επαρχια και τα νησια εκτος της βορειας ελλαδας που πανε θεσ/νικη. κλεισε ραντεβου απο τωρα γιατι σου κλεινουν για ενα μηνα μετα εγω προχθες περασα και ευτυχως με εγκρινανε.

kathi
06-02-12, 21:13

Ηλιοχαρις, και εγω την σαλπιγγογραφια την εκανα μονο και μονο γαι την επιτροπη δεν μου την ζητησε ουτε το κεντρο ουτε η γυναικολογος μου, για να σε προλαβω γινεται συγκεκριμενη μερα της περιοδου,την 10η ,εγω παραλιγο να χασω τον μηνα απο αυτο,τα δημοσια δεν εχουν ραντεβου, το ιασω θελει 165ευρω και με μικρη διαφορα το λητω.οσο για τα σπερμοδιαγραμματα μεχρι να σου κλεισουν το ραντεβου θα εχει περασει και ο μηνας. εγω ηταν να ξεκινησω τον γεναρη και ακομα δεν εχω παρει τα φαρμακα στα χερια μου προχθες περασα επιτροπη και ευτυχως τα βρηκαν οκ τα χαρτια το επομενο βημα ειναι να παω παρασχου να τα παρω, θα πηγαινα αυριο αλλα ξεκινανε απεργια ποσο τυχερη ειμαι?

αμαρρυλίδα
06-02-12, 22:56
Καλημέρα κορίτσια!

Αυτά τα λίγα.....;)

ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ Κ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.ΑΝ ΘΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΛΗΣΕ Κ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ.
ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΡΑ!!!

kathi
08-02-12, 18:13
κοριτσια ενταξει με τις ενεσεις, εδωσε ο θεος και τις πηρα περιμενω περιοδο και ξεκιναω.

margi
08-02-12, 23:33
Καθυ, καλή αρχή. Για πες μας, πέρασες επιτροπή; Πώς σε αντιμετώπισαν; Τελικά με τα σπερμοδιαγράμματα τι έγινε; Εσεις τα είχατε πρόσφατα;

Cristy
09-02-12, 00:12
κορίτσια ΣΟΣ:
Έκανα την πρώτη, που έμεινε στη μέση, καθώς δεν έγινε εμβρυομεταφορά.
Στην πρώτη, ήμουνα ασφαλισμένη ΟΠΑΔ κ προμηθεύτηκα τα φάρμακα από το κεντρικό φαρμακείο.
Για την 2η, που είμαι ΕΟΠΥΥ, πρέπει να περάσω επιτροπή. Θα θεωρηθεί 1η ή 2η αφού δεν έχω ξαναπεράσει επιτροπή?
Πρέπει να περάσει 4μηνο από την πρώτη μου (ημι-)προσπάθεια?

...για τα υπόλοιπα 140.000 ερωτήματα που έχω θα κάτσω να διαβάσω γιατί φαντάζομαι τα απαντάτε κ πιο πάνω...

Ένα τελευταίο:
Για την (ημι-)προσπάθεια δικαιούμαι τμήμα του επιδόματος των 352 ευρώ?

kathi
09-02-12, 14:37
Καθυ, καλή αρχή. Για πες μας, πέρασες επιτροπή; Πώς σε αντιμετώπισαν; Τελικά με τα σπερμοδιαγράμματα τι έγινε; Εσεις τα είχατε πρόσφατα;

ευχαριστω πολυ, καλη αρχη και σε εσενα, επιτροπη περασα την 01/02 και μετα απο δυο μερες ειχα την εγκριση, μια χαρα ησυχοι ηταν και καναμε και χαβαλε με διαφορα που μου ελεγαν, κρατησε περιπου 5λεπτα ισα ισα να γραψουν στοιχεια και τετοια, κρατησαν ολες τις πρωτοτυπες εξετασεις γι΄αυτο καλο θα ειναι να βγαλεις φωτοτυπιες για να εχεις στο αρχειο σου, τα σπερμοδιαγραμματα τα ειχα προσφατα ειχα ενα του νοεμβριου απο ιδιωτικο και ενα που καναμε τον γεναρη.

kathi
09-02-12, 14:42
κορίτσια ΣΟΣ:
Έκανα την πρώτη, που έμεινε στη μέση, καθώς δεν έγινε εμβρυομεταφορά.
Στην πρώτη, ήμουνα ασφαλισμένη ΟΠΑΔ κ προμηθεύτηκα τα φάρμακα από το κεντρικό φαρμακείο.
Για την 2η, που είμαι ΕΟΠΥΥ, πρέπει να περάσω επιτροπή. Θα θεωρηθεί 1η ή 2η αφού δεν έχω ξαναπεράσει επιτροπή?
Πρέπει να περάσει 4μηνο από την πρώτη μου (ημι-)προσπάθεια?

...για τα υπόλοιπα 140.000 ερωτήματα που έχω θα κάτσω να διαβάσω γιατί φαντάζομαι τα απαντάτε κ πιο πάνω...

Ένα τελευταίο:
Για την (ημι-)προσπάθεια δικαιούμαι τμήμα του επιδόματος των 352 ευρώ?

cristy, καλο θα ειναι να κανεις ενα τηλ. στην επιτροπη του ικα, στον εοπυυ, και μετα να μπεις και στην σελιδα του ικα να διαβασεις τι λενε, για να μην σου πουμε κατι λαθος απο εδω. σου λεω για το ικα γιατι τωρα εχουμε γινει ολοι ενα και εγω τεβε ειχα, και περασα επιτροπη του ικα.

Sp_D
15-02-12, 17:07
Τελικά δόθηκε μόνο στα μέλη του ΟΓΑ παράταση : http://static.diavgeia.gov.gr/doc/ΒΟΖ2ΟΞ7Μ-Ο0Ι . Πάντως έχουμε για πρώτη φορά το τηλέφωνο και το όνομα της υπευθύνου στον ΕΟΠΥΥ! Άντε να δούμε πότε θα ολοκληρώσει τις δομές του με περισσότερες επιτροπές...

margi
20-02-12, 14:15
Εκλεισα ραντεβού για 28/3 στην Αθήνα. Δεν έχω μαζέψει όλα τα δικαιολογητικά αλλά θα τρέξω και θα τα μαζέψω. Στην αρχή, όταν άκουσαν ότι δεν έχω και τα 2 σπερμοδιαγράμματα και δεν έχω πάει ακόμη σε γιατρό, δεν ήθελαν να μου το κλέισουν. Επέμενα και μου το έκλεισαν τελικα. Είπαν ότι παραπεμπτικό μπορώ να πάρω από οποινδήποτε γιατρό συμβεβλημένο στον ΕΟΠΥΥ, αλλά δεν το ρισκάρω γιατι η επιτροπή της Θεσσαλονίκης είπε μόνο στο γιατρό του ικα. Επ΄΄ισης μεγάλες διαφορές ανάμεσα στις δύο επιτροπές. Στη θεσσαλ είπαν ότι από την στιγμή πουο άντρας μου δεν έχει ασφάλεια και δεν μπορεί να πάει σε ικα, να το κάνει σε διαφορετικό μικροβιολογικό το σπερμοδιάγραμμα, ενώ της Αθήνας ήταν κάθετοι : να πάει στο πλησιέστερο νοσοκομείο της περιοχής αλλιώς δεν με δέχονται!

margi
12-03-12, 23:00
Κορίτσια, έχω πολλές ερωτήσεις:
Κατεβαίνω από επαρχία στην Αθήνα να περάσω επιτροπή.
1η ερώτηση: υπάρχει πρόνοια για μας που είμαστε από επαρχία να μας δώσουν απάντηση αμέσως ή πρέπει να περιμένουμε κι εμείς δύο ημέρες;
2η ερώτηση: Τα φάρμακα που πρέπει να πάρω είναι daronda (0,2mg bt)
Menopur (0,75 x5) bt
Gonal 900 bt.
Πέιτε μου, σας παρακαλώ, μπορώ να τα πάρω από οποιοδήποτε φαρμακείο ή μόνο σε φαρμακεία της Αθήνας; Δεν μπορώ να γυρίσω πχ σστον τόπο μου και να τα παραγγείλει το φαρμακείο της περιοχής μου;)
3η ερωτ: Πήρα στην επιτροπή και είπαν ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει νοσοκομειο στην περιοχή μου που να κάνει σπερμ να τα κάνουμε σε δύο διαφορετικά μικροβιολ εργατήρια. Λέτε να μας δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα;

kat76
12-03-12, 23:14
Κορίτσια, έχω πολλές ερωτήσεις:
Κατεβαίνω από επαρχία στην Αθήνα να περάσω επιτροπή.
1η ερώτηση: υπάρχει πρόνοια για μας που είμαστε από επαρχία να μας δώσουν απάντηση αμέσως ή πρέπει να περιμένουμε κι εμείς δύο ημέρες;
2η ερώτηση: Τα φάρμακα που πρέπει να πάρω είναι daronda (0,2mg bt)
Menopur (0,75 x5) bt
Gonal 900 bt.
Πέιτε μου, σας παρακαλώ, μπορώ να τα πάρω από οποιοδήποτε φαρμακείο ή μόνο σε φαρμακεία της Αθήνας; Δεν μπορώ να γυρίσω πχ σστον τόπο μου και να τα παραγγείλει το φαρμακείο της περιοχής μου;)
3η ερωτ: Πήρα στην επιτροπή και είπαν ότι από την στιγμή που δεν υπάρχει νοσοκομειο στην περιοχή μου που να κάνει σπερμ να τα κάνουμε σε δύο διαφορετικά μικροβιολ εργατήρια. Λέτε να μας δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα;

Καλησπερα Margi,
1ον) Θα πεις οτι εισαι απο επαρχεια οταν ερθει η ωρα να περασεις μεσα κ με λιγη καλη διαθεση απο τη μερια τους θα σου το δωσουν αμεσα. Σε μενα (που ερχομουν επισης απο επαρχεια) οταν μου το εδωσαν την ιδια στιγμη, εκαναν λες κ μου διναν ...απορρητο κρατικο εγγραφο! "Κρυψε το, μη μιλας σε κανεναν"! πφφφφφ!!!!
2ον) Αν το φαρμακειο του τοπικου σας ΙΚΑ τα φερνει αμεσα ή τα αργουν αλλα δεν τα βιαζεσαι, μπορεις να τα παρεις απο της περιοχης σου. Επιβεβαιωσε το πρωτα αυτο. Εγω τα πηρα απο το ΙΚΑ του Ρεντη, γιατι θα μου τα εφερναν μετα 1 μηνα στο δικο μας ΙΚΑ! Υπ οψιν! τα Μενοπουρ και Γκοναλ θα πρεπει με το χαρτι της εγκριτικης αποφασης να τα προμηθευτεις αποκλειστικα απο Φαρμακειο του Ικα! Τα Νταροντα τα παιρνεις απο οποιοδηποτε ιδιωτικο φαρμακειο.
3ον) Δε θα σας δημιουργησουν κανενα προβλημα, κ εμεις ετσι καναμε (τους προσκομισα καλου-κακου κ μια σχετικη βεβαιωση απ το νοσ/μειο μας οτι δεν το κανουν).
Καλη ευκολια!

margi
12-03-12, 23:56
Kat, ευχαριστώ. Εσύ που πήρες αμέσως τα φάρμακα από του Ρεντη, πήγες εκεί με την εγκριτική απόφαση της επιτροπής ή σου έγραψε κάποιος γιατρός τα φάρμακα την ίδια μέρα; Πρέπει να κλείσω ραντεβού με κάποιον γιατρό του ικα για εκείνη την ημέρα, για να μου τα γράψει; Τα χρειάζομαι άμεσα γιατί από 15 Απριλίου και μετά λέμε να ξεκινήσουμε τις daronda.
Επίσης για το σπερμοδιάγραμμα, όταν λένε πλήρες τι εννοούν; Κάνατε και μικροβιολογικό έλεγχο πχ ή απλό σπερμοδιάγραμμα; Εμάς το πρώτο του Νοέμβρη είναι με μικροβιολογικό έλεγχο, το τωρινό ( αυτό που θα κάνουμε αύριο ) είπαμε να το δούμε μόνο από άποψη σπέρματος, αφού το προηγούμενο δεν έιχε κανένα μικρόβιο!

kathi
13-03-12, 21:27
margi, εμενα απο το κρατικο φαρμακειο μου ζητησαν την εγκριση απο την επιτροπη και τα φαρμακα γραμμενα με ηλεκτρονικη συνταγη. το ενα σπερμοδιαγραμμα το καναμε σε ιδιωτικο και εγραφε αναλυτικα νουμερα και τα λοιπα, και το δευτερο εγινε στο ικα παλι γραφανε αναλυτικα νουμερα και πορισμα.

Ηλιόχαρις
14-03-12, 16:51
Γεια σας κορίτσια πήγα σε γιατρό εξωσωματικής και μου έδωσε
merional των 75, 40 κουτιά
Pregnyl 5000 , (2)
Utrogestan
Cyclacur
Πρέπει να περάσω επιτροπή γι αυτά ε? παίζει ρόλο η διάγνωση που γράφει ο γιατρός?
και μια άλλη ερώτηση, αντι για σαλπιγγογραφία η επιτροπή δέχεται υστεροσκόπηση?

kat76
14-03-12, 23:30
Kat, ευχαριστώ. Εσύ που πήρες αμέσως τα φάρμακα από του Ρεντη, πήγες εκεί με την εγκριτική απόφαση της επιτροπής ή σου έγραψε κάποιος γιατρός τα φάρμακα την ίδια μέρα; Πρέπει να κλείσω ραντεβού με κάποιον γιατρό του ικα για εκείνη την ημέρα, για να μου τα γράψει; Τα χρειάζομαι άμεσα γιατί από 15 Απριλίου και μετά λέμε να ξεκινήσουμε τις daronda.
Επίσης για το σπερμοδιάγραμμα, όταν λένε πλήρες τι εννοούν; Κάνατε και μικροβιολογικό έλεγχο πχ ή απλό σπερμοδιάγραμμα; Εμάς το πρώτο του Νοέμβρη είναι με μικροβιολογικό έλεγχο, το τωρινό ( αυτό που θα κάνουμε αύριο ) είπαμε να το δούμε μόνο από άποψη σπέρματος, αφού το προηγούμενο δεν έιχε κανένα μικρόβιο!

Margi, μην αγχωνεσαι για το σπερμ/μα, δε χρειαζεται να κανετε παλι καλλιεργεια τωρα. Τα δικα μας που εδωσα στην επιτροπη δεν ειχαν καλλιεργειες κ μια χαρα τα δεχτηκαν!
Οσον αφορα τα φαρμακα, με την εγκριτικη αποφαση της επιτροπης πας σε γιατρο του ΙΚΑ ή Εοπυυ, σου τα γραφει ηλεκτρονικα κ με τη συνταγη αυτη πας μετα στο ΙΚΑ του Ρεντη να τα παρεις. Δε θυμαμαι αν μου ζητησαν κ στο φαρμακειο το χαρτι της επιτροπησ, καλου-κακου ομως εχε το μαζι σου (φωτοτυπια! μη δωσεις το πρωτοτυπο!). Ρωτα κ στο κεντρο που θα κανεις την προσπαθεια, αν στα γραφουν. Για να μη ταλαιπωρηθεις να ψαχνεις γιατρο στην Αθηνα. Σ' αυτο που θα παω εγω παντως τα γραφουν. Ή παρε στο 184 κ κλεισε ραντεβου με γυναικολογο αν εισαι ΙΚΑ.

Ηλιόχαρις
15-03-12, 09:41
Αν χρειαστούμε και δευτερη φορα εξωσωματική (μακριά απο μάς) περνάμε πάλι επιτροπή?

kathi
15-03-12, 14:50
Αν χρειαστούμε και δευτερη φορα εξωσωματική (μακριά απο μάς) περνάμε πάλι επιτροπή?

το γραφουν αναλυτικα στην σελιδα τους αν μπεις, θελουν ενα διαστημα αποχης και μετα ξαναπερνας.

margi
15-03-12, 16:13
Margi, μην αγχωνεσαι για το σπερμ/μα, δε χρειαζεται να κανετε παλι καλλιεργεια τωρα. Τα δικα μας που εδωσα στην επιτροπη δεν ειχαν καλλιεργειες κ μια χαρα τα δεχτηκαν!
Οσον αφορα τα φαρμακα, με την εγκριτικη αποφαση της επιτροπης πας σε γιατρο του ΙΚΑ ή Εοπυυ, σου τα γραφει ηλεκτρονικα κ με τη συνταγη αυτη πας μετα στο ΙΚΑ του Ρεντη να τα παρεις. Δε θυμαμαι αν μου ζητησαν κ στο φαρμακειο το χαρτι της επιτροπησ, καλου-κακου ομως εχε το μαζι σου (φωτοτυπια! μη δωσεις το πρωτοτυπο!). Ρωτα κ στο κεντρο που θα κανεις την προσπαθεια, αν στα γραφουν. Για να μη ταλαιπωρηθεις να ψαχνεις γιατρο στην Αθηνα. Σ' αυτο που θα παω εγω παντως τα γραφουν. Ή παρε στο 184 κ κλεισε ραντεβου με γυναικολογο αν εισαι ΙΚΑ. Βρε κορίτσι, εγώ έρχομαι από επαρχία και την εξωσωματική θα την κάνω στον τόπο μου στο δημόσιο νοσοκομείο. Δεν θα την κάνω κάπου στην Αθήνα για να μου τα γράψουν τα φάρμακα εκεί. Εκτος αυτού είμαι του δημοσίου, θα μου τα γράψει ηλεκτρονικά κάποιος του ικα; Και θα προλάβω να πάω στο φαρμακείο που λες; Πότε θα προλάβω σε μία μέρα να περάσω επιτροπή, να μου τα γράψει κάποιος γιατρός τα φάρμακα και να τρέχω στο ένα και μοναδικό φαρμακείο της Αθήνας που δεν την ξέρω ( και δεν θα ήθελα να την γνωρίσω έτσι) για να πάρω τα κωλοφάρμακά τους;;;Αλλη επιλογή δεν έχω; Αμάν πια με αυτή την Αθήνα! Λες και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε κατώτεροι σαν άνθρωποι! Ολα εκεί πρέπει να γίνονται και στην Θεσσαλονίκη;

lilipoupolh
15-03-12, 16:31
margi μην αγχώνεσαι! Εμένα, που επίσης είμαι από επαρχία, με έκοψαν στην επιτροπή και μου έδωσαν χαρτί για δύο σπερματεγχύσεις. Με αυτό το χαρτί και με την συνταγή από τον γυναικολόγο μου, πήγα στα φαρμακείο του ΙΚΑ της περιοχής μου, τα παρήγγειλε η υπάλληλος και ήρθαν περίπου μετά από μία με δύο εβδομάδες. Εγώ πήγα και τα πήρα από το φαρμακείο του ΙΚΑ της περιοχής μου!
Καλή επιτυχία με την επιτροπή!!!

catrinvd
15-03-12, 16:51
Γειά σας κορίτσια!ειμαι καινούρια στο φόρουμ και θέλω να με συγχωρήσετε αν κάνω κάποια λάθη.ετοιμαζομαι και εγω για εξωσωματικη ,μήπως κάποια απο εσας γνωρίζει τι συμβαινει με τα φαρμακα και το ΤΥΔΕ(ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΕΠΑΡΧΙΩΝ).μήπως κάποια κοπέλα έχει Gonal -f pen 900 IU που δεν έχουν λήξει και δεν τα χρειάζεται?σας ευχαριστώ

kat76
15-03-12, 21:09
Βρε κορίτσι, εγώ έρχομαι από επαρχία και την εξωσωματική θα την κάνω στον τόπο μου στο δημόσιο νοσοκομείο. Δεν θα την κάνω κάπου στην Αθήνα για να μου τα γράψουν τα φάρμακα εκεί. Εκτος αυτού είμαι του δημοσίου, θα μου τα γράψει ηλεκτρονικά κάποιος του ικα; Και θα προλάβω να πάω στο φαρμακείο που λες; Πότε θα προλάβω σε μία μέρα να περάσω επιτροπή, να μου τα γράψει κάποιος γιατρός τα φάρμακα και να τρέχω στο ένα και μοναδικό φαρμακείο της Αθήνας που δεν την ξέρω ( και δεν θα ήθελα να την γνωρίσω έτσι) για να πάρω τα κωλοφάρμακά τους;;;Αλλη επιλογή δεν έχω; Αμάν πια με αυτή την Αθήνα! Λες και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε κατώτεροι σαν άνθρωποι! Ολα εκεί πρέπει να γίνονται και στην Θεσσαλονίκη;

Καλη μου, κ εγω πρωην ΟΠΑΔ ειμαι, αλλα πλεον ειμαστε ολοι ΙΚΑ. Welcome to the club! Γι αυτο κ μπλεξαμε με επιτροπες κ κουραφεξαλα! Προσωπικα ομως προτιμησα να τα παρω απο Αθηνα (επειδη σε 10 μερες θα τα ξεκινουσα κ απο το ΙΚΑ της περιοχης μου θα περιμενα μεχρι κ 1 μηνα να μου τα φερουν!) Αναγκαστηκα κ πηρα λοιπον 3 μερες αδεια απ τη δουλεια μου κ ανεβηκα Αθηνα γι αυτο κ μονο το σκοπο (επιτροπη+φαρμακα)! Δυστυχως δεν ειχα αλλη επιλογη. : Κ μου ειχαν πει απο την επιτροπη οτι θα επρεπε να μου τα γραψει γιατρος του ΙΚΑ! Εσφαλμενη πληροφορια, διοτι (εκ των υστερων το εμαθα!) θα μου τα εγραφε κ οποιοσδηποτε του ΕΟΠΥΥ ή ακομα κ στο κεντρο που θα κανω εξωσ/κη. Με το ΑΜΚΑ μας μπορουν (κ ειναι υποχρεωμενοι) να εξυπηρετουν κ οι γιατροι του ΙΚΑ παντως. Μονο μην πεσεις σε στραβοξυλο κ σου κανει νουμερα...
Εχεις απολυτο δικιο που αγανακτεις, εγω να δεις ποσο εκνευριστηκα κ αγχωθηκα για ολη αυτη την κατασταση, που ουσιαστικα εχουν χωρισει την Ελλαδα σε 2 μερη!:evil: Κ να φανταστεις καταγομαι απο Θεσ/νικη,αλλα λογω της οργανικης μου θεσης, υπαγομαι Αθηνα, δε με δεχονταν στη Θεσ/νικη!!! :shock Κ δυστυχως χρειαστηκε να μαθω την Αθηνα, ετσι. Αν τωρα εσυ βολευεσαι να τα παρεις απο της περιοχης σου (ο γιατρος σου ειναι ΕΟΠΥΥ για να σου τα γραψει?) κ σε "παιρνει" χρονικα μεχρι να τα ξεκινησεις, δε χρειαζεται να ταλαιπωρηθεις στην Αθηνα οπως εγω!

margi
15-03-12, 21:26
τι να σου πώ, βρε κορίτσι μου! 28 περνάω επιτροπή, πιστεύω θα πάρω την έγκριση,τι στο καλό! 5 χρόνια προσπαθώ.....Θα ξεκινήσω ( αν ξεκινήσω, γιατί προέκυψε σοβαρό πρόβλημα σε μένα και μπορεί να τα παρατήσω και όλα και να χαρίσω στο τέλος και τα φάρμακα)!!! Αν όλα πάνε καλά πάντως και με αναλάβει ο γιατρός κοντά στο Πάσχα θα ξεκινήσω. Θα ρωτήσω αύριο το γιατρό που θα μου δώσει το παραπεμπτικό να ξέρω τι να κάνω!

kat76
15-03-12, 23:42
Ευχομαι ολα καλα να σου πανε! Μακαρι να ξεκινησεις με το καλο, να προκυψει εγκυμοσυνη κ μετα να εχεις αλλα "θεματακια" να σ απασχολουν, πιο γλυκα! θΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ Κ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!

latiatoula
16-03-12, 12:06
Θα μπω και εγώ στο χορό σύντομα κορίτσια! Μπήκα να πω ότι συμπάσχω! Ευτυχώς, εγώ θα χρειαστώ λιγότερες ορμόνες, γιατί θα κάνω πιο ήπια διέγερση και γιατί (δυστυχώς) έχω ξανακάνει στο παρελθόν χωρίς επιτυχία και μου περίσσεψαν φάρμακα και από άλλες φορές....μεγάλη ταλαιπωρία, όμως, ρε παιδιά! Αλλά εγώ να μην μιλάω, γιατί μένω στο λεκανοπέδιο Αττικής, οπότε εδώ θα τη βρω την άκρη για όλα.
Όσες από εσάς είχατε ασφάλεια δημοσίου, να ξέρετε ότι μπορεί να σας γράψει τα φάρμακα τα οποία ΔΕΝ παίρνετε από φαρμακείο του ΙΚΑ, οποιοσδήποτε γιατρός γυναικολόγος έχει τη δυνατότητα να συνταγογραφήσει ηλεκτρονικά. Αν σας τα γράψει το κέντρο εξωσωματικής σας (κάποια έχουν τη δυνατότητα), από ότι κατάλαβα και διευκρινίστε το και με το κέντρο, θα πρέπει σε άλλη σελίδα να είναι τα φάρμακα που παίρνεις από το ΙΚΑ και σε άλλη αυτά που παίρνεις από ιδιώτη φαρμακοποιό. Καλή επιτυχία σε όλες! Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιο κορίτσι που δεν ξέρει από Αθήνα, να κυκλοφορήσει στην τόοοοοσο όμορφη πόλη μας για να ολοκληρώσει τις διαδικασίες της εξωσωματικής της, ευχαρίστως!

margi
16-03-12, 16:26
Θα μπω και εγώ στο χορό σύντομα κορίτσια! Μπήκα να πω ότι συμπάσχω! Ευτυχώς, εγώ θα χρειαστώ λιγότερες ορμόνες, γιατί θα κάνω πιο ήπια διέγερση και γιατί (δυστυχώς) έχω ξανακάνει στο παρελθόν χωρίς επιτυχία και μου περίσσεψαν φάρμακα και από άλλες φορές....μεγάλη ταλαιπωρία, όμως, ρε παιδιά! Αλλά εγώ να μην μιλάω, γιατί μένω στο λεκανοπέδιο Αττικής, οπότε εδώ θα τη βρω την άκρη για όλα.
Όσες από εσάς είχατε ασφάλεια δημοσίου, να ξέρετε ότι μπορεί να σας γράψει τα φάρμακα τα οποία ΔΕΝ παίρνετε από φαρμακείο του ΙΚΑ, οποιοσδήποτε γιατρός γυναικολόγος έχει τη δυνατότητα να συνταγογραφήσει ηλεκτρονικά. Αν σας τα γράψει το κέντρο εξωσωματικής σας (κάποια έχουν τη δυνατότητα), από ότι κατάλαβα και διευκρινίστε το και με το κέντρο, θα πρέπει σε άλλη σελίδα να είναι τα φάρμακα που παίρνεις από το ΙΚΑ και σε άλλη αυτά που παίρνεις από ιδιώτη φαρμακοποιό. Καλή επιτυχία σε όλες! Αν μπορώ να βοηθήσω κάποιο κορίτσι που δεν ξέρει από Αθήνα, να κυκλοφορήσει στην τόοοοοσο όμορφη πόλη μας για να ολοκληρώσει τις διαδικασίες της εξωσωματικής της, ευχαρίστως!
Τι σημαίνει τώρα αυτό; Εγώ είμαι πρώην δημοσίου. Πήγα σήμερα στο ικα της περιοχής μου ( δυστυχώς ξέχασα να διευκρινίσω ότι είμαι δημοσίου και πολυ πιθανό η υπάλληλος να νομισε πως είμαι του ικα). Είπε λοιπόν πως πάω με την έγκριση από επιτροπή και με τα συνταγογραφημένα φάρμακα ( τα gonal και menopur) και κάνει την παραγγελία. Σε 2-3 βδομάδες έρχονται. Τα υπόλοιπα είπε τα παίρνω από ιδιωτικό φαρμακείο.
Διευκρίνισε μου λίγο αυτό που έγραψες. Αν είμαστε του δημοσίου από πού παίρνουμε δηλαδή τα ακριβά φάρμακα αν όχι από φαρμακείο του ικα;;;

latiatoula
19-03-12, 12:35
Margi, τώρα το είδα. Υπάρχουν φάρμακα μέσα στο πρωτόκολλο που θα κάνεις, τα οποία θα τα πάρεις από το φαρμακείο του ΙΚΑ, δωρεάν. Υπάρχουν και άλλα (μέσα στο πρωτόκολλο που θα κάνεις, λογικά) που δεν τα χορηγεί το φαρμακείο του ΙΚΑ και αυτά θα τα πάρεις από ιδιώτη φαρμακοποιό, πληρώνοντας συμμετοχή. Για να τα πάρεις από ιδιωτικό φαρμακείο, επίσης πρέπει να έχεις συνεννοηθεί, γιατί δεν είναι φάμακα που τα έχουν ούτως ή άλλως τα ιδιωτικά φαρμακεία, είναι φάρμακα που πρέπει να τα παραγγείλουν.Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα .....

margi
19-03-12, 14:21
Τα μενοπούρ και τα γκονάλ θα τα πάρω από το φαρμακείο του ικα (είπαν πως από την στιγμή που θα πάω την έγκριση, ΘΑ τα παραγγείλουν και σε 15-20 μέρες θα έρθουν. Τα νταρόντα μόνο θα πάρω από ιδιωτικό......

latiatoula
19-03-12, 15:14
Όταν λες φαρμακείο του ΙΚΑ, εννοείς κάποιο παράρτημα κοντά ή στην πόλη που ζεις ή το φαρμακείο του ΙΚΑ στην Αθήνα? Ρωτάω, γιατί έχω πάρει κάποια φάρμακα (Μεριονάλ) για πρόκληση ωοθηλακιορρυξίας (σόρυ για την ανορθογραφία) από ένα από τα φαρμακεία του ΙΚΑ (Γκύζη, Αθήνα) και μου τα έδωσαν την ίδια μέρα, δεν χρειάστηκε να τα παραγγείλω. Αντιθέτως, ότι φάρμακο- ορμόνη σε ενέσιμη μορφή (πλην της pregnyl) χρειάστηκε/ θα χρειαστεί να πάρω από ΙΔΙΩΤΙΚΟ φαρμακείο, έπρεπε να το παραγγείλω και το είχα συνήθως σε μια δυο μέρες. Μιλάω για Αττική, ΟΚ?
Ελπίζω και πάλι να μην σε μπερδεύω.

margi
19-03-12, 17:05
Στην Λευκάδα πήγα και ρώτησα στο ίκα. Εκεί μια υπάλληλος που ασχολείται με αυτά μου είπε τα παραπάνω που έγραψα. Θα πάω εκεί με την εγκριτική απόφαση της επιτροπής, την συνταγή ηλεκτρογραφημένη και θα κάνει αμέσως την παραγγελία. Σε 20 μέρες θα τα έχουμε. Ετσι μού είπε. Κι εγώ θα ήθελα να τα πάρω αμέσως από Αθήνα, αλλά πού να προλάβω; Πρεπει να βρω γιατρό να μου τα συνταγογραφήσει. Δεν προλαβαίνω να τα κάνω σε μισή μέρα που θα μείνω.

MarianS
24-03-12, 11:00
Κορίτσια έχει παρει καμία σας χρήματα πίσω από ΟΠΑΔ; Εγώ να φανταστείτε έκανα την αιτηση για τα 350 ευρώ 16-3-2011 και ακόμα δεν έχω παρει τίποτα.

kat76
24-03-12, 12:12
Ειχαν μου ειπαν ν ασχοληθουν με τις δαπανες απο τις επισχεσεις των γιατρων απο το 2011 κ πριν, οποτε πού λεφτα για τις εξωσωματικες?! Κ εγω εχω αιτηση απο Σεπτεβριο 2011 κ φυσικα ακομα τιποτα. Σε 1 μηνα περιπου θα κανω αιτηση δαπανων κ για τη 2η εξωσωματικη... Τους βαλαμε μεσα!!!

MarianS
24-03-12, 18:20
kat μπορούμε να ρωτησουμε καπου; Ξέρεις κάποιο τηλεφωνο;

kat76
24-03-12, 18:50
kat μπορούμε να ρωτησουμε καπου; Ξέρεις κάποιο τηλεφωνο;

Στον ΟΠΑΔ που εκανες την αιτηση θα ρωτησεις. Αν εχεις κρατησει κ τον αριθμο πρωτοκολου θα τους διευκοληνεις.

zouzounaki12
24-03-12, 21:22
Κορίτσια έχει παρει καμία σας χρήματα πίσω από ΟΠΑΔ; Εγώ να φανταστείτε έκανα την αιτηση για τα 350 ευρώ 16-3-2011 και ακόμα δεν έχω παρει τίποτα.
εγω εκανα αιτηση για το ιδο ποσο τον Οκτωβριο του 2011 και τα πηρα σε ενα μηνα περιπου(ανελπιστα γρηγορα, αλλα οχι ολο το ποσο. μου δωσανε γυρω στα 260-270 ευρω αν θυμαμαι καλα).

MarianS
25-03-12, 01:08
Τί κουφό και αυτό; Πώς γίνεται να στα έδωσαν 1 μήνα μετά και εμένα δεν μου τα έχουν δώσει 1 χρόνο μετά. Κάτι συμβαίνει. Πρέπει να ρωτήσω.