PDA

Επιστροφή στο Forum : Απωλεια βαρους

Limoncello
08-11-11, 18:11
Γεια σας!
Τους τελευταιους 3 μηνες εχω χασει περιπου 10 κιλα απο τα οποια εχω παρει μονο τα 3!
Οταν εχασα τα πρωτα κιλα και μου ελεγαν εχεις αδυνατισει και εχεις αδυνατισει δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια γιατι περιστασιακα χανω 1-2 κιλα και μετα τα ξαναπαιρνω.Ομως οταν εφτασα στο σημειο να επιπλεω κανονικα μεσα στα ρουχα μου,τοτε μονο αξιωθηκα να ζυγιστω και ειδα οτι ημουν 46 κιλα με υψος 1,68 περιπου.
Ειμαι Γ λυκειου και απεδωσα αυτη την απωλεια λογω της πιεσης απο τα μαθηματα,το διαβασμα κτλ.Δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια της διαιτας γιατι ετσι και αλλιως ημουν κανονικη προς το αδυνατο.Βεβαια τωρα το κακο εχει παραγινει.:-PΤρωω κανονικα οπως και παλια,δεν κινουμαι,ολη τη μερα καθηλωμενη στην καρεκλα και διαβαζω και δεν μπορω να καταλαβω πως τα εχω χασει.Εκτος απο την απωλεια βαρους,εχω τρομερες υπνηλιες και ολοι μου λενε για το ποσο χλωμη ειμαι.Επειδη εχω και αναιμια το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν εξετασεις αιματος και ολα ηταν φυσιολογικοτατα.Παρ'ολα αυτα ξεκινησα να παιρνω και συμπληρωματα σιδηρου για να τονωθω αλλα αποτελεσμα δεν εχω δει.
Πηγα σε διαφορους γιατρους,παθολογους,ενδοκρινολογους και ολοι ειπαν οτι εχω πολυ αγχος και για αυτο το λογο εχω χασει τα κιλα.
Ετσι η μαμα μου εχει αποδωσει την απωλεια βαρους,τις υπνηλιες στο οτι δεν τρεφομαι σωστα και τον τελευταιο μηνα πραγματικα εχω σκασει στο φαι.Οπως και να εχει πηρα 3,5 κιλα με παρα πολυ κοπο.Ξερω οτι μπορει να ακουστει αστειο αλλα πλεον βλεπω φαγητο και ανακατευομαι φοβερα.Τρωω το πρωι,τρωω δεκατιανο,τρωω μεσημεριανο,τρωω απογευματινο,τρωω πιο βραδυ και επειδη το ξενυχταω και λιγο για να διαβασω τρωω και πριν κοιμηθω.Το θεμα ειναι οτι δεν παιρνω αλλα κιλα!Και στο σπιτι εχω συνεχεια φωνες που δεν τρως,που δεν προσεχεις,πως θα γραψεις στις Πανελληνιες,που θα καταρρευσεις,που,που,που.
Αλλα ειλικρινα,ουτε εμενα μου αρεσει να με βλεπω να επιπλεω μεσα στα παντελονια μου,ουτε θελω να νυσταζω συνεχως αλλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να φαω αλλο!
Γι'αυτο αν ξερετε να μου πειτε για ποιο λογο υπαρχει απωλεια βαρους θα σας ημουν ευγνωμων!!:)

MINNI
08-11-11, 18:54
Εφόσον έκανες εξετάσεις και είναι φυσιολογικές, λογικά είναι λόγω πίεσης, άγχους...
Φρόντισε να τρώς σωατές ποιοτικά και θρεπτικά τροφές, 5 γεύματα ημερησίως, τα συμπληρώματα που παίρνεις και θα συνέλθεις...
Μήπως κάποιες μέρες "ξεχνάς" να φάς??? Μήπως τα συμπτώματα επιδείνονται τις μέρες της περιόδου σου?

stella261011
08-11-11, 18:57
ελεγξες τον θυρεοειδη σου?γιατι μου ακουγεται για υπερθυρεοειδισμος.

Erjin
08-11-11, 19:24
Το εχω παθει(αν ειναι οντως ψυχοσωματικο)
Απλα αποδεξου το.Ειναι μια φαση που περνας.Μην αγχωθεις κ μ αυτο αρκετα εχεις στο μυαλο σου απ οτι βλεπω.Μην σου γινει εμμονη(το εχω παθει και αυτο)μια λεπτη γραμμη τα χωριζει.Χαλαρωσε,δεξου το κ θα περασει.

Υ.Γ. Ειμαι 1.60 κ 43 κιλα.Δεν εχω προβλημα υγειας αλλα πολυ γρηγορο μεταβολισμο(ασχολουμαι πολυ κ με την γυμναστικη) ο καημος μου ηταν που δεν επαιρνα κιλα κ με πηρε η κατω βολτα σε καποια στιγμη πιεσης κ μεγαλου στρες.Αλλα με πηρε κ με σηκωσε...

Μην μπουκωνεσαι γλυκεια μου κ μην ακους τους αλλους.Την ορεξη σου ακου μονο κ τρωγε οσο θες!

Εχει τυχει να παρω κιλα,να πεταω απ την χαρα μου κ να μου πει γνωστη''καλε απαπα πως αδυνατισες'' εκει ειναι που ξεκινησα ψυχιατρο!

Limoncello
08-11-11, 19:40
MINNI (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=46805)
Οχι,δεν τολμαω να παραλειψω γευμα γιατι θα γινει Γ' Παγκοσμιος στο σπιτι!Απλα επι ενα μηνα τωρα τρωω συνεχεια και παρα πολυ!Ουσιαστικα εχω χασει την ορεξη μου για φαγητο και τρωω αναγκαστικα για να μην ακουσω γρινα και για να μπορω να στεκομαι και στα ποδια μου.Τωρα για την περιοδο.Δεν εχω καθολου σταθερη περιοδο!Ειδικα τον τελευταιο καιρο εχω τουλαχιστον ενα μηνα καθυστερηση!
stella261011 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=36150)
Θυροειδη λογω ανωμαλιων στην περιοδο ειχα ελεγξει πριν απο 6 μηνες και απλως ειχα βρει οζους.Τωρα αν συνεχιστει αυτη η κατασταση θα παω να ξανακανω μηπως και εχει προκυψει και τιποτα αλλο!
Erjin (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=36871)
Χαχα!Αυτοι οι γνωστοι!Μην σε αφησουν να ευχαριστηθεις κατι!Απο τη μυτη να στο βγαλουν!Και γω πηγα περιχαρης στο σχολειο και λεω ειμαι 49 κιλα!Πηρα 3 ΟΛΟΚΛΗΡΑ κιλα και μου λενε"ε για να φτιαξεις θελεις πολυ ακομα".
Προσπαθω να μην το σκεφτομαι,απλα δεν μπορω να τρωω οσο θελω γιατι οπως ειπα θα εχω παρα πολυ γκρινια!Και τωρα εχω φτασει σε ενα σημειο που αν με αφησουν ελευθερη δεν θα τρωω γιατι εχω αηδιασει με το φαγητο!Πιο παλια μου ερχοταν η ορεξη και ελεγα πχ Θελω πιτα με γυρο και τζατζικι και ετρωγα 2-3.Τωρα πια ουτε γι'αυτα εχω ορεξη!
Απλα δεν γυμναζομαι,καθομαι-διαβαζω-κοιμαμαι και δεν μπορω να καταλαβω που τα χανω!

DeaLuna
08-11-11, 22:38
Μηπως εισαι εγυος? Αμα μου λες οτι εχεις κιολας καθυστερησει κ δν εχεις ορεξη πια να φας... μην με παρεξηγησεις εφοσον ρωτας τι μπορει να ειναι μια σκεψη κ αυτη Αντε να εισαι καλα κ μην σκας Εγω εχω περασει ανορεξια μαλλον ειμαι ανορεξικια κ θα ειμαι για παντα. Απλως υπαρχουν περιοδι που ειμαι στα καλα μου κ αλλη που δν ειμαι. πονηρι αρρωστια αμα σε πιασει δυσκολα να σε αφησει κ να την αφησεις! Σε καποια στιγμη απλως γινεται η ζωη σου! Αλλα τι ζωη... μην ρωτας...Εφοσον ολα ειναι καλα δν σκεφτεσαι συνεχεια το φαι δν κανεις διαιτες κλπ. ολα καλα για εμενα!

Limoncello
08-11-11, 22:47
Οχι,οχι δεν υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος!
Ελπιζω να καταφερεις να την ξεπερασεις τελειως την ανορεξια..

DeaLuna
08-11-11, 23:01
Παλι καλα τοτε , τρωγε οσο θελεις κ οποτε θελεις αμα δν εχεις ορεξη να φας την ημερα φαε το βραδυ μιας κ ειμαστε πιο χαλαροι τοτε ειδικα την νυχτα δηλδ. Να εισαι καλα κοριτσι μου ! Φιλια πολλα κ καλη σου επιτυχια στο σχολειο!

riniw 1980
09-11-11, 13:49
αγαπητή μου ανταλάσσω το ψυχοσωματικό σου με το δικό μου!!!!!!!!!!!!!!!
εγώ πάλι έχω πάρει 5 κιλάκια μου φαίνονται,όχι υπερβολικά αλλά τσιτώνει λίγο το τζην και με βλέπω στον καθρεύτη και λέω "καλά θεά είσαι..." νομίζω οτι έχω διαστάσεις μοντέλου,ένα πράμα...αυτό πως το εξηγείτε;;;;;ε;;;;

πέρα απο την πλάκα είχα περάσει κι εγω φάση στη ζωή μου που οτι και να έτρωγα αδυνάτιζα μάλλον άλλαξε ο μεταβολισμός μου...μήπως συμβαίνει το ίδιο και σε σένα;συμβουλέυσω κι εναν ειδικό διαιατολόγο-διατροφολόγο

Maria110610
09-11-11, 13:55
Αυτα τα συμπτωματα μοιαζουν με υπερθυροειδισνμο ή οζωδη βρογχωκοιλη οποτε πηγαινε για εξετασεις και σε ενα ενδοκρινολογο!

stella261011
09-11-11, 14:13
Θυροειδη λογω ανωμαλιων στην περιοδο ειχα ελεγξει πριν απο 6 μηνες και απλως ειχα βρει οζους.Τωρα αν συνεχιστει αυτη η κατασταση θα παω να ξανακανω μηπως και εχει προκυψει και τιποτα αλλο!

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ κουκλα μου να πας να το ελεγξεις μην το καθυστερεις ειναι σοβαρο.ενημερωσε μας!

emmaki
09-11-11, 18:58

Το ότι έιχες βρει όζους, σημαίνει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στο θυρεοείδή σου....
Ξανακάνε εξετάσεις και πες στο γιατρό σου (ενδοκρινολόγο) όλα όσα είπες εδώ πέρα.
Μόνο ο γιατρός θα μπορέσει να σου πει άν είναι κάτι, αν χρειάζεσαι κάποια αγωγή ή αν είναι απλά η "φύση" σου....

Limoncello
09-11-11, 22:20
DeaLuna (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=36186)
Ευχαριστω πολυ!!Ναι θα προσπαθησω να μην πιεζομαι ΚΑΙ για το φαγητο!
riniw 1980 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=41022)
Χαχα,ρηνιω μια χαρα το εξηγω εγω!Η γυναικα θελει πιασιματα,θελει καμπυλες ρε παιδι μου!Αυτο ειναι το μοντελο και η θεα!Γι'αυτο και γω με βλεπω και κατεβαζω οσο πιο πολυ φαγητο μπορω!Διαιτολογο που ρωτησε η μαμα μου της ειπε τακτικα και θρεπτικα γευματα!
Maria110610 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33774)
Μαρια εχω παει σε ενδοκρινολογο και μου εγραψε καποιες εξετασεις αιματος για να δει καποια επιπεδα ορμονων και καποια αλλα που δεν τα θυμαμαι:Ρ και βγηκαν ολα σε φυσιολογικα επιπεδα!Ολοι μου λενε για υπερθυροειδισμο και απο τις εξετασεις αιματος δεν εχει βρεθει κατι!Τωρα για οζωδη βρογχοκοιλη δεν εχω ξανακουσει!Θα ενημερωσω τις ανωτερες δυναμεις:Ρ
Κλεισαμε ραντεβου,την επομενη εβδομαδα θα παω να το ξαναελεγξω!:)
emmaki (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=33702)
Εμμακι αυτη η ιστορια με τους οζους με ειχε ταλαιπωρησει!Ο ενας μου ειπε οτι ηταν αυτοανοσο(χασιμοτο) και θα επρεπε να ξεκινησω αγωγη αλλα μετα που στειλαμε τις εξετασεις και ξαναεκανα εκεινη την περιοδο και σε αλλους γιατρους μου ειπαν οτι αυτοι οι οζοι δεν ειναι κατι το ανησυχητικο και ειδικα για μενα που ζω σε παραθαλασσια περιοχη εξαιτιας του ιωδιου ειναι λογικο να υπαρχουν καποιοι μικροι!Τωρα εκλεισα ξανα ραντεβου να δουμε τι θα γινει!:)

agapoulini
09-11-11, 23:15
ψάξε μήπως έχεις υπερθυρεοειδισμό ή σάκχαρο. το να τρω ςκαι να χάνεις κιλά σε κάτι τέτοιο παραπέμπει. επλίζω όλα να είναι καλά:D

fido-dido
10-11-11, 11:24
ξανακανε εξετασεις γαι θυροειδη και κανε και για λευχαιμια. υπουλη αρρωστια χτυπαει πολυ παιδια και εφηβους.

Limoncello
12-11-11, 17:34
Γεια σας και παλι..Τιποτε δεν βρηκε,οι ιδιοι οζοι,δεν ειχαν μεγαλωσει,δεν βρηκε καποια αλλη ανωμαλια και το μονο που με συμβουλευσε ηταν να σταματησω να το σκεφτομαι!Να τρωω θρεπτικα γευματα για να εχω τις απαραιτητες δυναμεις για να διαβαζω και οτι αυτη η απωλεια μαλλον οφειλεται στο μεγαλο αγχος!Τι να πωω!Θα προσπαθησω να σταματησω να το σκεφτομαι!:)
fido-dido (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=37018)
+Για τη λευχαιμια δεν θα ειχε φανει στις εξετασεις αιματος?

dimmi
12-11-11, 22:04
Προτείνω να το συζητήσεις με τους γονείς σου, το πόσο σε προβληματίζει ότι δεν βρήκατε τί φταίει, να δείς τί θα πουν κι εκείνοι.
Να αποφασίσετε από κοινού αν θα ηρεμήσετε για τώρα αφού λένε οι γιατροί δεν είναι κάτι, να μην αγχώνεσαι κι άλλο, να εστιάσεις στο διάβασμα σου.

Στην εφηβεία με τον υπερθυρεοειδισμό είχα χάσει ένα δεκάκιλο ενώ έτρωγα για 3 μέσα σε 2 μήνες.
Τους όζους μην τους αφήσετε έτσι, να τους έχετε υπό έλεγχο και εν ανάγκη πάρτε τη γνώμη κι άλλου ενδοκρινολόγου. Κι γω σε θάλασσα είμαι, αυτό ότι εννοείται ότι θα έχω όζους δεν το είχα ξανακούσει.

Γνώμη μου, εμπσιτεύσου τους γονείς σου και μη σκοτίζεις το μυαλό σου περαιτέρω. Και σ'όποιον κακοπροαίρετο σχολιάζει του λες ότι σε προίκισε ο Θεός με σούπερ μεταβολισμό και τρως 2-3 λάκτα τη μέρα για "γλυκάκι" αλλά δεν παχαίνεις :D
(λογικά θα ζηλέψουν και δε θα το συνεχίσουν)

Erjin
13-11-11, 10:26
Μην ψυχαναγκαζεσαι μονο...Πρεπει πραγματικα να σταματησεις να το σκεφτεσαι.Εγω ειχα δημιουργησει μεγαλο προβλημα στον εαυτο μου με το ιδιο θεμα στο παρελθον.Κατι που ισως σε βοηθησει χωρις να χρειαζεται να μπουκωνεσαι,ειναι ροφηματα πρωτεινης.Κανουν καλο κ ειναι τοσο πληρης που αντικαθιστουν ενα γευμα.
Ευχομαι να το ξεπερασεις γρηγορα.Επειδη το χω βιωσει κ το χω συζητησει πολλες φορες εχει συμβει σε πολλες κοπελες καποια στιγμη της ζωης τους.Χαλαρωσε,ζησε το (μια κακη φαση ειναι αλλωστε) κ θα περασει ;)

Limoncello
17-11-11, 20:40
Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις σας!:)
Οι εξετασεις μου ολες ειναι φυσιολογικες(ευτυχως!) οποτε θα συνεχισω να τρωω κανονικα και θα δειξει!:)