PDA

Επιστροφή στο Forum : Μυρωδιές στα ρουχα-χειμώνας!

alphae
13-11-11, 15:29
Παιδιά γεια σας θα ήθελα τη γνώμη σας για τις μυρωδιές (κυρίως, φαγητού) που κολλάν στα ρούχα τώρα το χειμώνα σε κλειστούς χώρους. Είμαι τελείως ιδιότροπος άνθρωπος, σε θέμα μυρωδιάς. Όταν μαγειρεύω σπίτι δεν ξέρω πόση ώρα αερίζω, μη γελάτε όμως μαγιρεύω με σκουφάκι μπάνιου!!!Όταν μας καλούν κάπου κυρίως τώρα το χειμωνα ή όταν βγαίνουμε έξω για φαγητό όλα μας τα ρούχα μυρίζουν δεν ξέρω πως να διώξω τις μυρωδιές. Όταν έχει υγρασία έξω, οι μυρωδιές δεν φεύγουν με τίποτα, όσο και να αερίσω τα ρούχα! και φυσικά δεν μπορώ συνέχεια να πλενω, μπουφάν και πανωφόρια. Πάνω στα καροριφέρ κάτι γίνεται (είναι ένας τρόπος με τον θερμό αέρα) ή έξω στον ήλιο,όμως το χειμώνα ο ήλιος στη θεσσαλονίκη είναι δυσεύρετος. Άσε με τα μαλλιά μας! Υπάρχει κάποιο προϊον στην αγορά που να εξουδετερώνει τις μυρωδιές, ή υπαρχουν άλλοι τρόποι για τα ρούχα και τα μαλλιά!

nikol1981
13-11-11, 16:12
Μάλλον έχουμε ισχυρή όσφρηση.δεν εξηγείτε αλλιώς.εγω πια δεν αερίζω μόνο πλενω γτ νομίζω ότι δεν έχει φύγει η μυρωδιά αλλιώς.τα μαλλιά μου πια άλλο πράγμα......ούτε ιονιστης να ήμουν.....ο άντρας μου με κοροιδευε όλοι η καπνά του τσιγάρου πάνω μου ερχετε.

stella261011
13-11-11, 16:15
σε καταλαβαινω τοοσο πολυ...μολις γυρισαμε απ εξω κ η πρωτη μου δουλεια ηταν να βγαλω εξω τα μπουφαν μας στο μπαλκονι , οτι φορουσαμε πηγε στα απλυτα,το πλυντηριο πλενει ,ο μπεμπης μπανιαριστηκε....δυστυχως εγω ολο πλενω!:shock:εχω τσεκαρει οτι αν βαλεις τα ρουχα πανω σε καλοριφερ ξεμυριζουν κ μπορεις να αναμιξεις νερο με μαλακτικο σ ενα σπρει κ να τα ψεκασεις.στο μαγειρεμα κλεινω τις πορτες απ τα δωματια κ ανοιγω απορροφητηρα,μολις τελειωσω ανοιγω μπαλκονοπορτα :razz:,αν τηγανισω (σπανιοτατα) μετα λουζομαι...δεν φευγει με τιποτα αυτη η μυρωδια,δεν μπορω να διανοηθω να βγω εξω κ να μυριζω λαδιλα κ το απεχθανομαι οταν το συναντω σε ανθρωπους!υπερβολικη?τι να κανω δεν μπορω να κοψω τη μυτη μου!μυριζω υπερβολικα καλα!περαστικα μας :shock:.

AngiCat
13-11-11, 16:20
Εγώ είμαι εξίσου περίεργη με τις μυρωδιές και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πάντως η μόνη λύση που έχω βρει είναι να αποφεύγεις τις έντονες μυρωδιές αλλιώς να πλένεις σε πλυντήριο ότι βρωμάει.
Δεν πάω ποτέ σε καφετέρια/εστιατόριο αν καπνίζει έστω και ένας. Δεν τσιγαρίζω ποτέ, μαγειρεύω στην χύτρα για να μένει μέσα η μυρωδιά. Στον φούρνο μαγειρεύω μόνο τις Κυριακές και μετά κάνω μπάνιο κι εγώ και οι υπόλοιποι. Πλένω τα πάντα. Από παπλώματα, κουρτίνες, ρούχα, πανωφόρια, χαλιά. ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Και πάλι όλο κάτι μου βρωμάει!
Το παιδί που μένει με την πεθερά μου τα απογεύματα το κάνω μπάνιο κάθε μέρα και τα καλοκαίρια που τον πρόσεχε τα πρωινά τον έκανα μπάνιο και το μεσημέρι. Μου μύριζε....
Τώρα έχω αρχίσει να επανεξετάζω το θέμα γιατί έχω ψοφήσει να πλένω. Προσπαθώ να μην είμαι τόσο υπερβολική. Με την καθαριότητα δεν είμαι, με την μυρωδιά είμαι. Αλλά μάταια...

dimmi
13-11-11, 17:21
Κορίτσια μήπως είναι ψυχολογικό στη ρίζα του?
Σήμερα έκαψα το φαγητό, αέριζα ενώ μαγείρευα αλλά και πάλι είχα την αίσθηση ότι μυρίζει. Ρώτησα και μου είπαν δεν μυρίζει οι άλλοι. Ετσι κρατήθηκα και δεν ξανααέρισα (θα έπρεπε να ανάψω καλοριφέρ πια εξαιτίας αυτού).
Καταλαβαίνω ότι έχω κόλλημα με τις μυρωδιές, με τα ρούχα εκτός σπιτιού/εντός σπιτιού, ότι δεν μπορώ να ξαπλώσω σε καναπέ που κάθισε ο άλλος με τα ρούχα, ή να πέσω σε κρεβάτι που έπεσε ο άλλος βρώμικος (με μυρωδιές πάνω του από έξω).
Που να δείτε όταν πηγαίνω στην πεθερά μου που τηγανίζει και έχει αιρκοντίσιον, όχι καλοριφέρ, και δεν αερίζει (τον δε απορροφητήρα δεν τον έχω ακούσει ποτέ να λειτουργεί). Μου έρχεται να λιποθυμήσω όταν σκέφτομαι πως θα θέλω απολύμανση μετά. Στα δε αμάξια τους αποφεύγω να μπαίνω από τη βρωμιά τους, μόνο σε τρελή ανάγκη. Αφού σκέφτομαι και το παιδί πως θα το πηγαίνω εκεί σε βρώμικο περιβάλλον. Φεύγεις και μυρίζεις λαδίλα και χώμα.
Και εντάξει εγώ δε πάω συχνά, ο άντρας μου όμως...

Ομως δε γίνεται διαρκώς να πλένω τα πάνταστο σπίτι μας που καθορίζω εγώ τί γίνεται και ξέρω τί παίζει.
Το δοκίμασα αρχικά, είδα ότι πάει σε ψύχωση, και χαλάρωσα.
Μπορεί να το σκέφτομαι διαρκώς κάποιες φορές αλλά προσπαθώ να το καταπολεμώ.

Σαν μανία μου κάνει και δεν θέλω. Είμαι υποκόντρια και υπερβολική με τις μυρωδιές. Ναι προσπαθώ όσο μπορώ να σεβαστώ την ιδιαιτερότητα μου αλλά να μην κάνω και τη ζωή των γύρω μου δύσκολη (πού ακούμπησε το πιάτο με το φαγητό, αν έμεινε μυρωδιά/βρωμιά, πόση ώρα έκανε να βγάλει τα σκουπίδια από τη βεράντα στην εξώπορτα κι αν μύρισε το σπίτι, τί φαγητό μαγείρεψα κι αν μύρισε ενώ είχα ανοιχτά, επειδή δεν έχει πόρτα η κουζίνα.

Στην τελική εμείς τα πληρώνουμε, διότι κι ο άλλος άμα σιχτιρίσει σου λέει εμένα δε με ενοχλεί, κάντο μόνη σου αφού είσαι υποκόντρια.
Προσπαθώ προσπαθώ αλλά νομίζω για να μας βγεί από το μυαλό θέλει ψυχολόγο το θέμα.
A καλά και τώρα με την εγγυμοσύνη έχω απογίνει, δεν καπνίζω κιόλα πια και η όσφηρησ μου δεν παίζεται :(
Πληντύρια-καθαριστήριο αβέρτα.

mmdad
13-11-11, 18:53
Υπαρχει καποιο σπρευ που υποτιθετε οτι καλυπτει τις μυρωδιες. Και αυτο κανει τις καλυπτει δεν τις εξαφανιζει (ενιοτε ανακατευεται η τσιγαριλα με το αρωμα του σπρευ κια γινεται μια ομορφια). Δεν μπορω να σκευτω κατι αλλο εκτος απο το πλυσιμο, αποροφοιτηρα στο μαγειρεμα, ανοικτο παραθυρο, κλειστα τα αλλα δωματια και λουσιμο μετα το τιγανισμα..

Cooker
13-11-11, 19:13
Εγω παλι δεν μπορω να φορεσω ρουχο για δευτερη φορα -ακομα και καθαρο-αν δεν πλυθει!
Βαζω πλυντηριο καθε μερα,αφου τα ρουχα μαζευονται αβερτα!
Δεν σχολιαζω ποσα ζευγαρια μπυτζαμες εχω!Χρειαζομαι καθε μερα και απο αλλη!
Ο αντρας μου με λεει υπερβολικη,ισως και να ειμαι,αλλα νιωθω πολυ βρωμικη αν φορεσω ρουχο δευτερη φορα.
Για τις μυρωδιες της Κουζινας σε μαλλια και ρουχα δεν το εχω.
Αλλα νιωθω οτι τα φρεσκοσιδερωμενα ρουχα στην σιφονιερα,μετα απο λιγες μερες λογω κλεισουρας μυριζουν και ετσι αποξηρανα λεβαντα και εβαλα μεσα.!!!

alphae
13-11-11, 23:11
Πόσο σας καταλαβαίνω!!!!!! Ενας λόγος που η ζωή μου μετά τη γέννηση των παιδιών εγινε πολύ δύσκολη ήταν αυτό. Αντε τα δικά μου τα έπλυνα και τα αεριζα συνεχώς τώρα είναι δυνατόν να κάνω συνεχώς αυτή τη δουλεια με 4 ατομα! Άσε όταν ήταν τα παιδιά μου μωρά! Λυπάμαι έτσι όπως είμαι γιατί καταλαβαίνω πως κάνω τη ζωή μου δύσκολη, σε σχέση με άλλες μαμάδες, που νοιάζονται λιγότερο.
Όμως για να επανέλθω στο θέμα των μυρωδιών, είναι μαρτύριο για μένα αυτές οι οικογενειακές φιλικές συνάξεις με τα φουρνιστά σε συνδιασμό με τα χριστούγεννα, που μαζευόμαστε ένα κάρο άτομα σε χώρους που δεν αερίζονται αρρωσταίνω! Πας λουσμένη χτενισμένη απο το κομωτήριο και περφουμαρισμένη και φεύγεις ...με μυρωδιά ψητού!Κυρίως στα μαλλιά! (και με τις τέίψεις πως έφαγες πάλι τον αγλέουρα και απο πάνω και γλυκό). Το τραγούδι "ο φούρνος θα τα ψήσει το σπίτι θα μυρίσει.."το λέω και όλοι που με ξέρουν γελάνε γιατί αερίζω και στην κουρουρίλα και τη κεκίλα (απο κει) που τις έχεις πάνω σου όλη την υπόλοιπη μέρα. Άσε με τις διαφημίσεις που την βλέπω την άλλη να έχει μαγηρέψει να είναι το μαλί στην τρίχα και να είναι και ντυμένη και να περιμένει το πρόσωπο ή φίλους, πάντα σκέφτομαι έχει κάνει μπάνιο ή μυρίζει φαγητό. Τόσο άρρωστη είμαι!!!!Βοήθεια! Όμως, πέρα απ' τα αστεία, πιστεύω πως κάποιοι ανθρωποι, μυρίζει η μύτη τους πιο πολύ και υποφέρουν περισσότερο. Δεν μπορεί όλα εμένα να μου μυρίζουν!!!!

dimmi
13-11-11, 23:17
alphae σε καταλαβαίνω τόσο! Κι γω προ γάμου αβέρτα τα πληντύρια και αέρισμα διαρκώς. Τώρα είμαστε 2 και σύντομα 3 και ήδη δυσανασχετώ να πλένω και να αερίζω. Σκέφτομαι δε μπορεί εμένα να μου μυρίζουν όλα πια. Είναι και ο άντρας μου το άλλο άκρο και είναι δύσκολα!

alphae
14-11-11, 09:48
Ο ιονιστής λέτε να κάνει δουλειά? Μήπως πρέπει να αγοράσω?

eliana_1976_
28-01-12, 16:53
μηπως εχετε καμμια ιδεα πως μπορουν να ξεμυρισουν τα καινοργια χαλια;τα εχω 2-3 ερες στο παλκονι κρεμασμενα κ τιποτα.μυριζουν καινουργιλα κ ειναι για τα δωματια των παιδιων

danel
31-01-12, 13:05
μηπως εχετε καμμια ιδεα πως μπορουν να ξεμυρισουν τα καινοργια χαλια;τα εχω 2-3 ερες στο παλκονι κρεμασμενα κ τιποτα.μυριζουν καινουργιλα κ ειναι για τα δωματια των παιδιων

Χρειάζονται ένα χεράκι πλύσιμο.

eliana_1976_
31-01-12, 14:09
Χρειάζονται ένα χεράκι πλύσιμο.

Δεν μπορώ να τα πλύνω. Δεν είναι μηχανής είναι χειροποίητα και μου είπαν τα συγκεκριμένα μόνο σε καθαριστήριο. Τώρα τα έστρωσα ούτως ή άλλως ο μικρός λείπει και έχουν ξεμυρίσει αρκετά. Σήμερα θα στρώσω και της μικρής