PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορα χρηματων απο μια τραπεζα στην αλλη

Mamma mia 2011
20-12-11, 19:41
κοριτσια να ρωτησω κατι
πως μπορω να μεταφερω χρηματα απο μια τραπεζα στην αλλη?

δεν θελω να μεταφερω μετρητα ,ουτε να κανω μεταφορα μεσω ιντερνετ γιατι μου κραταει αρκετα

υπαρχει αλλος τροπος?

kinkajoujou
20-12-11, 19:43
Με τραπεζικό έμβασμα, αλλά κι αυτό έχει κάποια έξοδα, που δυστυχώς δεν είναι λίγα... ψάξτο όμως, μήπως σε συμφέρει.

nana80
20-12-11, 19:53
mamma mia το έμβασμα κοστίζει αρκετά, και το κακό είναι ότι σε χρεώνουν και οι 2 τράπεζες, συνήθως προμήθεια ανάλογη του ποσού που στέλνεις. επίσης τα χρήματα δεν είναι άμεσα διαθέσιμα, χρειάζονται 3-4 μέρες για να φανούν στη δεύτερη τράπεζα. Αν σε χρεώνει χ ποσό το έμβασμα μέσω ιντερνετ, αποκλείεται μέσω ταμείου να είναι πιο οικονομικό. Στη θέση σου θα πήγαινα στην τράπεζα απ όπου ήθελα να πάρω τα χρήματα και θα ζητούσα την έκδοση επιταγής στο όνομά μου. Δεν έχει χρεώση και είναι πιο ασφαλές να κουβαλάς ένα κομμάτι χαρτί, που είναι και πιο δύσκολο να το χρησιμοποιήσει κανείς αν στο κλέψουν, παρά μετρητά. Στη συνέχεια θα κατέθετα την επιταγή στην τράπεζα που ήθελα. Την επόμενη μέρα είναι διαθέσιμα τα χρήματα.

Mamma mia 2011
20-12-11, 19:54
α το σκεφτηκα αυτο με την επιταγη αλλα δεν ηξερα αν γινεται.

χμ αυριο πρωι πρωι θ παω ν τελειωνω .

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ κ τις 2 για την αμεση απαντηση

nana80
20-12-11, 19:58
Να ευχαριστείς το parents! Τι θα κάναμε χωρίς αυτό!! βρίσκουμε λύσεις σε όλα :)

mantinop
20-12-11, 19:59
Εγώ μεταφέρω χρήματα από λογαριασμό μου σε λογαριασμό μου σε άλλη τράπεζα μέσω ιντερνετ μπάνκιγκ και η χρέωση είναι 0,30 λεπτά για ποσά κάτω των 1000 ευρώ (τόσα τουλάχιστον έχω μεταφέρει εγώ).
Δεν είναι καθόλου μεγάλη η χρέωση και γλυτώνω την ταλαιπωρία του να τρέχω στην τράπεζα και να περιμένω στην ουρά με τις ώρες:rolleyes:

nana80
20-12-11, 20:07
πρώτη φορά ακούω τόσο χαμηλή χρεώση.... Θέλεις να μας πεις ποιες τράπεζες είναι, αν δεν έχεις πρόβλημα? Ξέρω για ΑΤΕ ,millennium, πειραιώς , alpha ότι χρεώνουν αρκετά μεγάλο ποσό επειδή το έχω κάνει. Μιλάω για γύρω στα 10 ευρώ συνολικά, δηλ. χρέωση εισερχόμενου απ τη μία τράπεζα και εξερχόμενου απ την άλλη. το αναφέρουν και στην τιμολογιακή τους πολιτική, δεν είναι κάτι κρυφό ή παράνομο.

nana80
20-12-11, 20:13
α κάτσε τώρα βλέπω ότι η eurobank έχει ένα πρόγραμμα δωρεάν συναλλαγών που δε σε χρεώνει για εμβάσματα αν πληρείς κάποιες προϋποθέσεις (λογαριασμό με >3.000 ευρώ υπόλοιπο κλπ). Και πάλι όμως δεν ξέρεις πόσα θα σε χρεώσει η άλλη τράπεζα.

mantinop
20-12-11, 20:24
Λοιπόν στέλνω από λογαριασμό της Πειραιώς σε άλλον που έχω στην Εμπορική. Σαν επιλογή βάζω να χρεωθεί ο αρχικός με τα έξοδα μεταφοράς και πριν πατήσω την ολοκλήρωση της συναλλαγής με ενημερώνει για την χρέωση των 0,30 ευρώ.
Στις κινήσεις που βλέπω στον άλλο λογαριασμό δεν βλέπω να χρεώνομαι με έξοδα παρά ολόκληρο το ποσό σαν κατάθεση;)
Ο λογαριασμός της πειραιώς είναι όψεως και ο υποδοχής είναι ταμιευτηρίου...δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο:rolleyes:

tzo28
20-12-11, 20:29
Μπορεις να ζητησεις το ποσο που θελεις σε ονομαστικη επιταγη την οποια θα καταθεσεις στο λογαριασμο σου στην αλλη τραπεζα.Ασφαλες και γρηγορο :)

ELENA1974
20-12-11, 21:45
λεγεται "τραπεζικη επιταγη" και εχει και αυτη εξοδα!

μινουλα
20-12-11, 22:57
Κοριτσια, εγω εκανα προσφατα e banking με την Πειραιως, γιαυτο ακριβως το λογο, να μεταφερω χρηματα. Πληρωσα προσφατα σε μια αλλη τραπεζα εξωτερικου και το μονο που με χρεωσε ηταν 0,30 λεπτα.

nana80
20-12-11, 23:15
Τότε ίσως η Πειραιώς έχει πολύ καλή πολιτική για τους πελάτες της, για τα εξερχόμενα εμβάσματα. Για τα εισερχόμενα πάντως θυμάμαι πριν ενάμισυ χρόνο που είχα στείλει με είχε χρεώσει αν θυμάμαι καλά 10 ευρώ. Μπορεί και παραπάνω γιατί θυμάμαι ότι το είχα μετανιώσει που δεν πήρα τα πόδια μου να πάω ως εκεί. και πρέπει να είχα στείλει γύρω στις 2500 ευρώ. Εκτός αν τώρα έχουν αλλάξει τα πράγματα.
Επίσης, η τραπεζική επιταγή στο όνομα του δικαιούχου του λογαριασμού δε γνωρίζω να έχει προμήθεια σε κάποια τράπεζα. αυτό το ξέρω σίγουρα για ΑΤΕ και millennium. Δε φαντάζομαι να ισχύει κάπου αλλού.

nana80
20-12-11, 23:23
εδώ έχει όλες τις προμήθειες των τραπεζών συγκεντρωτικά:

http://www.bankofgreece.gr/BoGDocuments/deps-epitokia-sygkentrotika.xls

apricot
21-12-11, 07:55
μπορεις να τα μεταφερεις με τραπεζικη επιταγη. στις περισσοτερες τραπεζες οταν η επιταγη εκδωθει σε διαταγη προσωπου που ειναι δικαιουχος του χρεουμενου λογαριαμσου δεν υπαρχουν καθολου εξοδα. εξοδα υπαρχουν αν εκδωθει σε 3ο προσωπο (δηλαδη μη δικαιουχο του λογαριασμου). η τραπεζικη επιταγη θεωρειται μετρητα ενω επιπλεον δεν υπαρχει ουτε κοστος καταθεσης στην αλλη τραπεζα εκτος ενδεχομενως απο τη μεγιστη valeur που δεν μπορει να ξεπερνει τις 2 μερες. αυτο παντως εξαρταται και απο τη συνεργασια σου με την τραπεζα. αν εισαι πελατης καλος την δεχονται με αυθημερον αξια και τα χρηματα ειναι διαθεσιμα στο λογαριασμο απο την στιγμη της κατυθεσης.

ster
21-12-11, 11:57
Και εγώ ξέρω ότι μεταφέρεις χωρίς κανένα κόστος χρήματα από τράπεζα σε τράπεζα με έκδοση επιταγής στο όνομά σου.
Η απορία μου είναι η εξής: τι γίνεται άμα χάσεις την επιταγή; Λέμε τώρα, σου κλέψουν την τσάντα που την μεταφέρεις;

Elenaki25
21-12-11, 13:00
Εγώ πάντως κορίτσια που είχα μεταφέρει με επιταγή ένα ποσό της τάξης των 2,500ευρώ πριν από κανα 3μηνο στην Πειραιώς, με χρέωσαν στην κατάθεση της επιταγής κάτι ψιλά (μισό ευρώ ή κάτι τέτοιο), παρόλο που η επιταγή ήταν στο όνομά μου και ο λογαριασμός στην Πειραιώς ήταν και αυτός στο όνομά μου. Και εννοείται οτι μου έδωσαν valeur 2 ημερών!!!Δηλαδή αν ήταν δολάρια πόσες μέρες θα μου έβαζαν??!!!Καλά οι τράπεζες μόνο να χρεώνουν ξέρουν!!

ster
22-12-11, 12:52
Bάζουν valeur 2 ημερών για να τοκίζονται τα χρήματα προς όφελός τους. Μόνο στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα υπάρχει αυτό...

apricot
22-12-11, 12:56
Bάζουν valeur 2 ημερών για να τοκίζονται τα χρήματα προς όφελός τους. Μόνο στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα υπάρχει αυτό...
δεν ισχυει αυτο γιατι την επιταγη και αυτη δεν την πληρωνονται αυθημερον.δηλαδη δινεις εσυ μια τραπεζικη επιταγη Χτραπεζας και την κανει καποιος καταθεση στην ψ. η Ψ θα παρει τα χρηματα απο την Χ μια μερα μετα ή 2 αν η επιταγη παει σε τραπεζα που δεν συμμετεχει στο ηλεκτρονικο συτημα.

mantinop
22-12-11, 15:54
Και εγώ ξέρω ότι μεταφέρεις χωρίς κανένα κόστος χρήματα από τράπεζα σε τράπεζα με έκδοση επιταγής στο όνομά σου.
Η απορία μου είναι η εξής: τι γίνεται άμα χάσεις την επιταγή; Λέμε τώρα, σου κλέψουν την τσάντα που την μεταφέρεις;

Αν η επιταγή είναι δίγραμμη ονομαστική δεν μπορεί κανείς άλλος να την εισπράξει παρά μόνον ο δικαιούχος.
Επίσης αν κλαπεί ή χαθεί μια επιταγή πρέπει άμεσα να γίνει αναφορά στην τράπεζα εκδόσεως και να μπλοκαριστεί η είσπραξή της.

Mamma mia 2011
25-01-12, 13:50
η Πιστεως μου κρατησε 5 ευρω εξοδα για την εκδοση ονομαστικης επιταγης

κοριτσια αλλη ερωτηση. τ ειδα καπου κ μου εκανε εντυπωση
καθε μηνα στην πεθερα μου της ερχαται αναλυτικος απο την τραπεζα με τις κινησεις που εχουν γινει κ εγραφε πανω
αναληψη με ενταλμα κ τ ποσο
εκεινη την ωρα ντραπηκα ν την ρωτησω ομως, ξερει καμια ν μου πει τι σημαινει αυτο
μου φαινεται οτι ειναι κατι σαν ν εχεις δωσει εντολη στην τραπεζα τ χρηματα σου να τα μεταφερει αυτοματα σ αλλον λογαριασμο?

pk33
25-01-12, 14:13
Το έμβασμα εντός ελλάδος κοστίζει μέσω Internet περίπου 1 ευρώ (το πολύ). Έχω μεταφέρει χρήματα μεταξυ Εθνικής, eurobank, Κύπρου, ALPHA Εμπορικής.

Mamma mia 2011
25-01-12, 14:16
παντως εμβασμα για τ εξωτερικο στην τραπεζα κοστιζει 8€ στην Εθνικη κ στην Πειραιως
Πιστεως 24 αν θυμαμαι καλα κ Eurobank 30!!!! οτι ν ναι ο καθενας

rena_myst
25-01-12, 14:23
λεγεται "τραπεζικη επιταγη" και εχει και αυτη εξοδα!

Η τραπεζικη επιταγη δεν εχει εξοδα , κοβω αρκετες καθε μηνα.Τουλαχιστον η MARFIN και η EUROBANK δεν βαζουν εξοδα.

Αυτο ειναι θεμα τραπεζας.Και παλι θα σου πω για ΕUROBANK και MARFIN οπου δεν υπαρχει valeur.Για τις υπολοιπες δεν ξερω αλλα δε νομιζω να ισχυει για τις τραπεζικες επιταγες.Αν καταθεσεις σε λογαριασμο σου επιταγες τριτων , τοτε υπαρχει valeur 2 ημερων για λογαριασμο ταμιευτηριου και 1 ημερας για λογαριασμο οψεως.Στις τραπεζικες τα χρηματα ειναι διαθεσιμα απο το πρωτο λεπτο.

rena_myst
25-01-12, 14:26
η Πιστεως μου κρατησε 5 ευρω εξοδα για την εκδοση ονομαστικης επιταγης

κοριτσια αλλη ερωτηση. τ ειδα καπου κ μου εκανε εντυπωση
καθε μηνα στην πεθερα μου της ερχαται αναλυτικος απο την τραπεζα με τις κινησεις που εχουν γινει κ εγραφε πανω
αναληψη με ενταλμα κ τ ποσο
εκεινη την ωρα ντραπηκα ν την ρωτησω ομως, ξερει καμια ν μου πει τι σημαινει αυτο
μου φαινεται οτι ειναι κατι σαν ν εχεις δωσει εντολη στην τραπεζα τ χρηματα σου να τα μεταφερει αυτοματα σ αλλον λογαριασμο?

Αυτο ακριβως.Ειναι λογαριασμοι που εχει δοθει εντολη να πληρωνονται αυτοματα απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο. (ρευμα, τηλεφωνο, δανειο, οτιδηποτε)

Το έμβασμα εντός ελλάδος κοστίζει μέσω Internet περίπου 1 ευρώ (το πολύ). Έχω μεταφέρει χρήματα μεταξυ Εθνικής, eurobank, Κύπρου, ALPHA Εμπορικής.

Και λιγοτερα απο 1 ευρω.Καθημερινα κανω μεταφορες και εμβασματα.

Mamma mia 2011
25-01-12, 14:28
Μπορω να δωσω εγω δλδ εντολη στην Εθνικη να μου μεταφερει αυτοματα τ χρηματα στην Πειραιως??
η παει μονο για λογαριασμους?
σου κρατανε καποιο ποσο?

rena_myst
25-01-12, 14:47
Μπορω να δωσω εγω δλδ εντολη στην Εθνικη να μου μεταφερει αυτοματα τ χρηματα στην Πειραιως??
η παει μονο για λογαριασμους?
σου κρατανε καποιο ποσο?

Εχεις ebanking?

Mamma mia 2011
25-01-12, 15:27
εννοω μ ενταλμα
δεν εχω εθνικη ,εχω μονο Πειραιως

rena_myst
26-01-12, 14:14
Αν δεν εχεις ebanking απο Εθνικη και θελεις να μεταφερεις απο εκει χρηματα τοτε μονο αν πας στην τραπεζα και σου κανουν εμβασμα αυτοι αλλα δεν ξερω ποσα εξοδα θα σου παρουν.
Αν εχεις λογαριασμο στην Εθνικη παντως , ζητα να σου βγαλουν ebanking τουλαχιστον να το εχεις για τυχον μελλοντικες συναλλαγες.
Η δε Eurobank εχει και το ΕUROPHONE BANKING οπου με εναν κωδικο που σου στελνουν κανουν ολες τις συναλλαγες σου τηλεφωνικα χωρις χρεωση εξοδων . (πληρωμες λογαριασμων, μεταφορες, εμβασματα κλπ)

ster
16-05-12, 19:19
Κορίτσια, αν έχω μια επιταγή της εμπορικής στο όνομά μου και θέλω να την καταθέσω στην eurobank σε δικό μου λογαριασμό, θα μου χρεώσουν τίποτα εκτός από τις τρείς μέρες που θα περιμένω για να φανούν τα χρήματα?

ster
16-05-12, 21:27
Καμία???

tsioubal
17-05-12, 19:25
2109555000 europhone banking ακουσε τις μαγνητοφωνημένες οδηγίες, μέχρι κάποια στιγμή που σου λέει να πεις "εκπρόσωπος" για να μιλήσεις με κάποιον από την γιούρομπανκ. Θα σου τα πουν ακριβώς.

ΧΑΡΟΥΛΙΤΑ
24-05-12, 23:34
Κορίτσια, αν έχω μια επιταγή της εμπορικής στο όνομά μου και θέλω να την καταθέσω στην eurobank σε δικό μου λογαριασμό, θα μου χρεώσουν τίποτα εκτός από τις τρείς μέρες που θα περιμένω για να φανούν τα χρήματα?

αν εχει αντίκρυσμα η επιταγη δεν θα χρεωθεις τίποτα απολύτως, αν όχι θα χρεωθείς έξοδα επιστροφής 15 ευρώ