PDA

Επιστροφή στο Forum : μικρή καμπύλη σακχαρου Σ.Ο.Σ

Altanaki
12-01-12, 11:56
Κορίτσια καλημέρα!!! εγω είμαι καινούργια στο forum και καινουργια μέλλουσα μανούλα!! είμαι 31 εβδομάδων τώρα και πρίν 3 βδομάδες έκανα την καμπύλη της 1 ώρας με 50 gr γλυκόζης. Τα αποτελέσματα ήταν 80 ζαχαρο νηστείας και μετά από 1 ώρα απο τη λήψη της γλυκόζης πήγε στο 168. Ενώ ο μικροβιολόγος μου είπε οτι είναι μέσα στα όρια ο γυναικολόγος μου μου είπε οτι είναι τσιμπημένο και με έβαλε σε δίαιτα. τέρμα τα γλυκά τα ψωμιά τα ζυμαρικά και να κάνω επαναληπτική εξέταση μετά απο 1 μήνα. χθες λοιπόν μετα από πείνα........:( γλυκό 1 φορά την εβδμάδα κτλ. το ζαχαρο ήταν 160. ο μικροβιολόγος τα ίδια!! τωρα ανησυχω γιατί αύριο εχω ραντεβού με το γυναικολόγο και φοβάμαι οτι θα μου βάλει τις φωνές.....πείτε μου λοιπόν τη γνώμη σας οι εμπειρες μανούλες!!! ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

sofi@p
12-01-12, 12:07
Κορίτσια καλημέρα!!! εγω είμαι καινούργια στο forum και καινουργια μέλλουσα μανούλα!! είμαι 31 εβδομάδων τώρα και πρίν 3 βδομάδες έκανα την καμπύλη της 1 ώρας με 50 gr γλυκόζης. Τα αποτελέσματα ήταν 80 ζαχαρο νηστείας και μετά από 1 ώρα απο τη λήψη της γλυκόζης πήγε στο 168. Ενώ ο μικροβιολόγος μου είπε οτι είναι μέσα στα όρια ο γυναικολόγος μου μου είπε οτι είναι τσιμπημένο και με έβαλε σε δίαιτα. τέρμα τα γλυκά τα ψωμιά τα ζυμαρικά και να κάνω επαναληπτική εξέταση μετά απο 1 μήνα. χθες λοιπόν μετα από πείνα........:( γλυκό 1 φορά την εβδμάδα κτλ. το ζαχαρο ήταν 160. ο μικροβιολόγος τα ίδια!! τωρα ανησυχω γιατί αύριο εχω ραντεβού με το γυναικολόγο και φοβάμαι οτι θα μου βάλει τις φωνές.....πείτε μου λοιπόν τη γνώμη σας οι εμπειρες μανούλες!!! ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο τσιμπημένο, αλλά ο γιατρός σου θα σου πει τί να κάνεις, ίσως σε βάλει να κάνεις και τη μεγάλη καμπύλη σακχάρου. σίγουρα να συνεχίσεις τη δίαιτα.

Altanaki
12-01-12, 12:21
Ευχαριστώ για την απάντηση!!! αυριο θα μάθουμε!!! χαχαχαχα! να σου ζήσουν τα νινάκια σου!!!

sofi@p
12-01-12, 12:23
Ευχαριστώ για την απάντηση!!! αυριο θα μάθουμε!!! χαχαχαχα! να σου ζήσουν τα νινάκια σου!!!
σε ευχαριστώ πολύ και με το καλό να υποδεχτείς κι εσύ το δικό σου!!:razz:

*Marou*
24-04-12, 11:33
Καλημερα, κοριτσια και αγορια!
Χθες εκανα και εγω την καμυλη με 100 gr γλυκοζης ανα μια ωρα για τρεις ωρες.
Τα αποτελεσματα μου φάνηκαν λιγακι "περιεργα"....
Στα 60 λεπτα ειναι 81,
στα 120 λεπτα ειναι 69,
και 180 λεπτα ειναι 41!!!
Αφηστε που στο τελος σηκωθηκα απο την καρεκλιτσα μου να φυγω και δυσκολευτηκαι, ειχα ιδρωσει, ετρεμα λιγακι και ανακατευομουνα δεν ενοιωθα πολυ καλα μεχρι που εφαγα κατι αλμυρο με τετοιο παθος που μου περασε κατευθειαν!!!!Απο εκεινη την ωρα μεχρι να παω για υπνο το βραδυ ηπια 4,5 λιτρα νερο και διψαγα ακομα (αυτο μου φαινεται λιγακι φυσιολογικο με τοση γλυκοζη που ηπια....μπλιαχ!!!)

Πηρα τηλ. τον γιατρο μου μετα που πηρα τα αποτεσεματα και μου ειπε οτι ειναι πολυ χαμηλα και υπεθεσε οτι δεν τρωω πολυ. Μου ειπε να παω απο εκει αυριο να τα δουμε και απο κοντα!!!!!!
Αλλα εγω τρωω κανονικότατα!τελειωνω τον 6ο μηνα σε 5 μερες και εχω παρει 7,5 κιλα!!αρκετα καλα!!!προσεχω πολυ τη διατροφη μου, δηλαδη τρωω πολλα φρουτα, λαχανικα και γενικα προσεχω να εχω ισορροπία...

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να σημαινουν τοοσο χαμηλα νουμερα??

ΣΤΕΛΛΙ
24-04-12, 11:51
δεν ξερω για τα νουμερα αλλα αυτα τ ασυμπτωματα δειχνουν υπογλυκαιμια...αν πεσει κατω απο 30 το σακχαρο μπορει να πεσεις σε υπογλυκαιμικο κωμα---χωρις να θελω να φοβησω η να ειμαι γιατρος--επειδη περυσι ετρωγα ενα καρο γλυκα κ πηγα σε ενδοκρινολογο εκανα κ γω καμπυλη κ απο 80 την πρωτη ωρα πηγε 200! την δευτερη κ επεσε σε 60 την τριτη!!!!αλλα ρυθμισα την διατροφη μου κ ολα καλα....τωρα ειμαι κ γω εγκυος στην 24η βδομαδα.....εκανα ηδη μια καμπυλη στον 4ο μηνα για να δει ο γιατρος μου αμα χρειαζομαι ενδοκρινολογο αγου ειχα αυτο το ιστορικο αλλα ηταν ολα καλα.....τωρα θα ξαναπαω παλι για καμπυλη σε 2 βδομαδες---πρεπει να ξανα δει ο γιατρος τι παιζει γιατι θα μπω κ στον 7ο μηνα....απο ο,τι ξερω απο την περσινη μου εμπειρια, πρεπει καθε 2-3 ωρες να τρωμε κατι για να μην πεφτει το σακχαρο--καλα αποτελεσματα κ καλη συνεχεια ευχομαι!!!να δω κ γω τι θα κανω, γιατι ειμαι γλυκατζου κ πρεπει να αντισταθω!!!!

sofi@p
24-04-12, 12:09
Καλημερα, κοριτσια και αγορια!
Χθες εκανα και εγω την καμυλη με 100 gr γλυκοζης ανα μια ωρα για τρεις ωρες.
Τα αποτελεσματα μου φάνηκαν λιγακι "περιεργα"....
Στα 60 λεπτα ειναι 81,
στα 120 λεπτα ειναι 69,
και 180 λεπτα ειναι 41!!!
Αφηστε που στο τελος σηκωθηκα απο την καρεκλιτσα μου να φυγω και δυσκολευτηκαι, ειχα ιδρωσει, ετρεμα λιγακι και ανακατευομουνα δεν ενοιωθα πολυ καλα μεχρι που εφαγα κατι αλμυρο με τετοιο παθος που μου περασε κατευθειαν!!!!Απο εκεινη την ωρα μεχρι να παω για υπνο το βραδυ ηπια 4,5 λιτρα νερο και διψαγα ακομα (αυτο μου φαινεται λιγακι φυσιολογικο με τοση γλυκοζη που ηπια....μπλιαχ!!!)

Πηρα τηλ. τον γιατρο μου μετα που πηρα τα αποτεσεματα και μου ειπε οτι ειναι πολυ χαμηλα και υπεθεσε οτι δεν τρωω πολυ. Μου ειπε να παω απο εκει αυριο να τα δουμε και απο κοντα!!!!!!
Αλλα εγω τρωω κανονικότατα!τελειωνω τον 6ο μηνα σε 5 μερες και εχω παρει 7,5 κιλα!!αρκετα καλα!!!προσεχω πολυ τη διατροφη μου, δηλαδη τρωω πολλα φρουτα, λαχανικα και γενικα προσεχω να εχω ισορροπία...

Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να σημαινουν τοοσο χαμηλα νουμερα??
υδατάνθρακες τρως?

*Marou*
24-04-12, 14:54
Στελλι και εγω ειμαι κοντα με εσενα, στην 25 εβδομαδα!επισης ο γιατρος μου, μου το ειπε αυτο,οτι πρεπει δηλαδη να τρωω καθε 2-3 ωρες!
Σοφι, σε σχεση με τους υδατανθρακες, η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να μην καταναλωνω πολυ συχνα τροφες με υδατανθρακες, ομως τρωω και το ψωμακι μου και τα μακαρονακια μου μια χαρα. Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοεπισκεφθει τον γιατρο μου τους πρωτους μηνες μου ειχε πει να μην τρωω πολλα ψωμια και μακαρονια, να μην υπερβαλλω δηλαδη.Εμενα αυτο μου εμεινε και ως τωρα προσπαθουσα να τρωω απο αυτα λογικες ποσοτητες.....ισως φταιει αυτο και ισως να επρεπε να καταναλλωνω παραπανω υδατανθρακες!

sofi@p
24-04-12, 15:16
Στελλι και εγω ειμαι κοντα με εσενα, στην 25 εβδομαδα!επισης ο γιατρος μου, μου το ειπε αυτο,οτι πρεπει δηλαδη να τρωω καθε 2-3 ωρες!
Σοφι, σε σχεση με τους υδατανθρακες, η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να μην καταναλωνω πολυ συχνα τροφες με υδατανθρακες, ομως τρωω και το ψωμακι μου και τα μακαρονακια μου μια χαρα. Θυμαμαι οταν ειχα πρωτοεπισκεφθει τον γιατρο μου τους πρωτους μηνες μου ειχε πει να μην τρωω πολλα ψωμια και μακαρονια, να μην υπερβαλλω δηλαδη.Εμενα αυτο μου εμεινε και ως τωρα προσπαθουσα να τρωω απο αυτα λογικες ποσοτητες.....ισως φταιει αυτο και ισως να επρεπε να καταναλλωνω παραπανω υδατανθρακες!
ο γιατρός σου το είπε αυτό για να μην κάνεις υπερβολές και πάρεις πολλά κιλά. από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με το βάρος και η καμπύλη σακχάρου είναι χαμηλή δεν έχεις πρόβλημα να τρως τα πάντα με μέτρο. δεν πρέπει να υπερβάλεις ούτε ως προς την αποφυγή κάποιων τροφών. οι εξετάσεις ούρων σου είναι καλές? έχουν βρεθεί κετονοξέα?
επίσης, το σάκχαρο νηστείας πόσο είναι?

mimika2011
24-04-12, 15:18
Κατά την διάρκεια του 3ωρου ήσουν παλουκωμένη ή πήγες βόλτα???
Γιατι κι εγώ τέτοια αποτελέσματα είχα και μου είπε ο γιατρός οτι ήταν τόσο χαμηλά γιατί γύρισα με τα πόδια όλη την αγορά της Κορίνθου 3 φορές!!!Τόσο δεν είχα περπατήσει ποτέ!Μην ανησυχείς πάντως, ο γιατρός σου, που ξέρει και το ιστορικό σου θα σε συμβουλέψει!!

sofi@p
24-04-12, 15:20
Γιατι κι εγώ τέτοια αποτελέσματα είχα και μου είπε ο γιατρός οτι ήταν τόσο χαμηλά γιατί γύρισα με τα πόδια όλη την αγορά της Κορίνθου 3 φορές!!!Τόσο δεν είχα περπατήσει ποτέ!Μην ανησυχείς πάντως, ο γιατρός σου, που ξέρει και το ιστορικό σου θα σε συμβουλέψει!!
μα καλά, στο εργαστήριο που την έκανες δε σου είπαν να μην κινείσαι???

*Marou*
24-04-12, 15:27
Το σακχαρο νηστειας νομιζω ειναι 79, στις εξαιτασεις ουρων φαινονται ολα μια χαρα, δεν βλεπω καπου να γραφει για κετονοξεα!!!
Μιμικα κατα τη διαρκεια της εξαιτασεις ειμουνα τελειως παλουκωμενη!!!!ουτε ρουπι!!μου ειπαν κιολας απο εκει οτι δεν πρεπει να περπατισω, αρα εμεινα στη καρεκλιτσα μου!!
Ευχαριστω πολυ κοριτσακια μου για τις πληροφοριες!!!Δεν ανησυχω πολυ γιατι οτι και να συμβαινει φανταζομαι οτι με τη διατροφη θα λυθει...!Ισως πρεπει να επισκεφθω και καποιον ενδοκρινολογο γιατι μου φανηκε οτι ο γιατρος μου δεν γνωριζε πολυ το θεμα
Ελπιζω να εχετε ομορφες ομορφες εγκυμοσυνες!

Μπουρμπουρ1
24-04-12, 18:35

Χαχαχαχα!!!:razz::razz::razz::razz: φοβερο!!!

ΣΤΕΛΛΙ
24-04-12, 21:15
οπως προειπαν κ καποιες κοπελες, οταν τελειωσετε με την εξεταση καμπυλης--δηλαδη μετα απο 3 ωρες---ΜΗΝ ΦΥΓΕΤΕ ΑΜΕΣΩΣ απο το διαγνωστικο κεντρο....κ ΜΗΝ κινηθειτε!!!! αμα περπατησετε, πεφτει ακομα παραπανω το σακχαρο κ μπορει να παθετε υπογλυκαιμικο κωμα!!! πρεπει να κατσετε καπου, να φατε εστω ενα τοστακι κ μετα απο λιγα λεπτα να φυγετε!!!οταν ειχα κανει καμπυλη εκτος εγκυμοσυνης πηγα με τα ποδια απο το διαγνωστικο στο σπιτι μου---περιπου 20' περπατημα!!!!πριν μπω στην εισοδο, ειχα ιδρωσει, ταχυπαλμιες, ζαλη κ ημουν ετοιμη να λιποθυμησω!!!!ανεβηκα γρηγορα στο σπιτι κ εφαγα πρωινο κ ξαπλωσα κ συνηλθα!!!!ΔΕΝ μου ειχαν πει τοτε να μην φυγω αμεσως!!!!τωρα ξερω!!!!

mpoumpounitsa
24-04-12, 21:40
Πήρα 75ml και η μέτρηση έγινε ανά μία ώρα : πριν την γλυκόζη, μια ώρα μετά, και δύο ώρες μέτα. Έπρεπε να μην έχω φάει ή πιει τίποτα, ούτε πριν ούτε μέχρι να τελειώσει η εξέυαση, και να μην κινηθώ καθόλου.

Άρχισα στις 10, τελείωσα στις 12 και πιο πριν είχα κάνει και άλλες εξετάσεις, οπότε όταν τελειώσαμε με είχε κόψει η πείνα.

Πρώτα έφαγα και μετά έφυγα. Άσε που είχα σκάσει για νερό..:rolleyes:

Όπως και να έχει καλό είναι να φάτε πριν φύγετε και να πιείτε και ένα χυμό, γιατί τόσες ώρες νηστικομάρα δεν είναι καλό ούτε για την μητέρα ούτε για το μωρό.

*Marou*
24-04-12, 22:11
πωπω βρε κοριτσια αυτη η καμπυλη σακχαρου τελικα ειναι πολυ "βασανιστικη" ε?!!
Εγω παντως δυσκολευτηκα παρα πολυ να την πιω αυτη τη γλυκοζη!!!!εσεις??
Το ειχα ακουσει οτι ειναι αηδιαστικο αλλα δεν το περιμενα τοοοοσο πολυ!!!
Παντως πιστευω οτι με τοση γλυκοζη που πινουμε φερνουμε τον οργανισμο μας στα ορια του....

ΣΤΕΛΛΙ
24-04-12, 22:19
να σου πω, περυσι που την εκανα επειδη ειχα παχυνει λογω γλυκων ηπια 75ml....φετος---αν κ εχασα τα περιττα κιλα--ογιατρος μου με εβαλε ηδη απο τον τεταρτο μηνα να κανω με 100ml.....και τωρα ειμαι 24η βδομαδα κ σε 2 βδομαδες θα την ξανακανω παλι με 100ml!!!!!!μπλιαχ!!!!αφηστε που την προηγουμενη φορα δεν αντεξε το στομαχι μου κ εκανα εμετο---συγγνωμη---ενω δεν εχω κανει καθολου σε ολη την εγκυμοσυνη ως τωρα!!!! υπομονη βρε κοριτσια!!!!ελπιζω να μην ξανακανω αυτη τη φορα!!!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
24-04-12, 22:34
Eγω κοριτσια δεν ειχα κανενα προβλημα αν και ηταν αρκετα γλυκο αλλα ενταξει δεν με πειραξε ιδιαιτερα εκανα βεβαια τη μια δοση που λεμε αν εκανα παραπανω μπορει να ειχα διαφορετικη γνωμη.

*Marou*
24-04-12, 22:49
αχ βρε στελλι!!!σε καταλαβαινω.........και εγω στο τσακ ειμουνα, αφου με βλεπαν οι νοσοκομες και μου ελεγαν να παω εξω καλυτερα!!!χαχαχα
Ελπιζω αυτη τη φορα να τα καταφερεις.........!μην το σκεφτεσαι!!!!!!
Απο καποιο σημειο και επειτα ο οργανισμος μου μου ελεγε οτι δεν υπαρχει περίπτωση να μπει αλλη μια γουλια απο αυτο το υγρο μεσα μου!!!χαχα
Παντως καποιες κοπελες το πινουν με σχετικη ευκολια και καποιες αλλες με πολυ μεγαλη δυσκολια....ισως και αυτο απο μονο του κατι να λεει.....

Μπουρμπουρ1
24-04-12, 23:22
Το περιμενα να ειναι χαλια, αλλα τελικα το ηπια με μεγαλη ευκολια και ειπα "τι;αυτο ηταν;" Ουτε καν γλυκο μου φανηκε...
Να ρωτησω κι εγω κατι; πηρα 75μλ αλλα την 3η ωρα αντι να πεσει, ανεβηκε λιγο, αλλα εμεινε μεσα στο οριο, ηταν δηλαδη:
νηστειας 76
1η ωρα 102
2η ωρα 110
Και τελευταια οταν τρωω γλυκο αισθανομαι την γλυκα στο σωμα μου οχι αμεσως αλλα μετα απο 2-3ωρες. περιεργο ε;

cazolin
24-04-12, 23:34
Eγω κοριτσια δεν ειχα κανενα προβλημα αν και ηταν αρκετα γλυκο αλλα ενταξει δεν με πειραξε ιδιαιτερα εκανα βεβαια τη μια δοση που λεμε αν εκανα παραπανω μπορει να ειχα διαφορετικη γνωμη.

ακριβως τα ιδια κιεγω! δεν ξερω πως θα μου φαινοταν ομως με παραπανω απο μια δοση!!

*Marou*
24-04-12, 23:38
Μπουρμπουρακι τι κανεις????Βρε θηριο!!!ειπιες 70 gr γλυκοζης και δεν σου φανηκε καν γλυκο???!!!!χιχιχιχιχι......τελεια!καλυτερα!
Παντως δε μπορω να καταλαβω τι γινεται με αυτες τις τιμες.....αλλα νομιζω απο αυτα που διαβαζω οτι η τιμη της πρωτης σου ωρας ειναι λιγο πιο χαμηλη...αλλα ας ρωτησουμε τους γιατρους μας!

βρήκα αυτο στο διαδίκτυο:

Οι φυσιολογικές τιμές καμπύλης σακχάρου μετά από χορήγηση 75 γραμμαρίων γλυκόζης, είναι
Νηστείας: 60-110 mg/dL
30 λεπτά μετά: 100-180 mg/dL
60 λεπτά μετά: 120-180 mg/dL
120 λεπτά μετά: 70-130 mg/dL
180 λεπτά μετά: 60-120 mg/dL

Μπουρμπουρ1
24-04-12, 23:49
Ειναι τιμες εγκυμοσυνης; γιατι νομιζω στην εγκυμοσυνη ειναι πιο χαμηλες σε ολες τις ωρες.Ο γιατρος τι να μου πει:"ολα καλα, μην ανησυχεις" -και δεν αμφισβητω οτι ειναι ολα καλα απλα εχω βαρεθει να μου λενε μην ανησυχεις οποτε ρωταω κατι, εγω απο περιεργεια ρωταω!
Χαιρομαι που πας καλα!

ΣΤΕΛΛΙ
24-04-12, 23:55
οκ στα 75 μλ δεν ειχα προβλημα....100μλ ομως ειναι 2 πλαστικα ποτηρακια γεματα γλυκοζη!!!!!!!

Maria'79
25-04-12, 00:01
Εγω θα την κανω αυριο και εχω τρομοκρατηθει πρωτον γιατι θα μεινω τρεις ωρες νηστικη και οταν αργησω να φαω με πιανει τρεμουλο ταση λιποθυμιας και βαρος στο στηθος με δυσπνοια (αυτα το παθαινα και πριν την εγκυμοσυνη) και δευτερον με αυτο που γραφετε οι περισσοτερες οτι ειναι αηδιαστικο και σε ανακατευει. Επισης εχω μια απορια: Ο γιατρος μου μου εγραψε 100γρ. γλυκοζη και 3 μετρησεις ανα μια ωρα. Ο μικροβιολογος μου ειπε να αγορασω τη γλυκοζη εγω. Πηγα λοιπον στο φαρμακειο σημερα ζητησα 100γρ. γλυκοζης και με ρωτησαν υγρη ή σκονη? Δεν ξερω λεω και μου λενε ειναι για καμπυλη σακχαρου και λεω ναι. Μου βαζουν λοιπον 100γρ. γλυκοζη σκονη σε ενα βαζακι και μου λενε θα σας το φτιαξουν στο μικροβιολογικο. Η απορια μου ειναι η εξης: 100γρ. ειναι τωρα, μετα τη μειξη δεν θα ειναι παραπανω?Θα μου πειτε χαζη η ερωτηση ο μικροβιολογος ξερει, ομως μου φανηκε περιεργο ολο αυτο γι αυτο ρωταω εσεις πως την κανατε την ειχαν στο εργαστηριο ή σας ειπαν να την αγορασετε κι εσεις?

Μπουρμπουρ1
25-04-12, 00:02
Κι εγω την αγορασα. Ναι την ανακατευουν με νερο.

jo89
25-04-12, 00:09
Eγω προσωπικα κοντεψα να τα βγαλω 3 φορες ενα πλαστικο ποτηρακι ηταν (τα 75 μαλλον) το πιο αηδιαστικο που εχω πιει στην ζωη μου....:oops::oops:

Μολις ομως μ ειπε η μικροβιολογος αν τα βγαλεις θα το ξαναπιεις απο την αρχη.,....εεεε επαθα πανικο το ηπια και 2 εγκυες απο διπλα μ καναν αερα....
Τρατζικ που λεει και η τασουλα!!!

Maria'79
25-04-12, 00:10
Μαλιστα, αντε να δουμε...! Και τι κανεις 3 ωρες εκει? Περιοδικα κτλ. ε?

jo89
25-04-12, 00:15
Μαλιστα, αντε να δουμε...! Και τι κανεις 3 ωρες εκει? Περιοδικα κτλ. ε?

Εγω ειχα παρει και τον αντρα μου μαζι....και χαζολογουσαμε ειχα....και αλλες 2 εγκυες απο διπλα και πιασαμε την κουβεντα...!!!
Παντως κοριτσια πολυ προσοχη....εγω εφυγα απο τ μικροβιολογικο και ειχα 4 μερες πυρετο υψηλο και ετρεμα.....καποιος με κολλησε....μπαινοβγαινε συνεχεια κοσμος και ηταν και μικρος ο χωρος....
(λιγο οφ τοπικ αλλα να προσεχετε)
Καλα αποτελεσματα!!

*Marou*
25-04-12, 00:20
Μαρια καλη επιτυχια για αυριο!!!και εγω μαλλον επαθα το ιδιο που φοβασαι μην παθεις κι εσυ,να τους πεις ομως τη ιδιαιτεροτητα σου για να σε εχουν στο νου τους!αυτοι ξερουν φανταζομαι, αν δουν οτι πεφτει πολυ το σακχαρο σου θα σε ενημερωσουν και θα δρασετε αναλογα.
Θα το αναμειξουν με νερακι για να γινει καπως υγρο και λογικα θα αυξηθει η ποσοτητα του, αλλα οπως λενε και τα αλλα κοριτσια το 70 gr ειναι καπως υποφερτο!μην ανησυχεις και παρε ενα βιβλιαρακι μαζι σου....

Maria'79
25-04-12, 00:26
Σας ευχαριστω βρε κοριτσια και με το καλο τα μωρακια σας!

ZA25
25-04-12, 11:33
Μπουρμπουρακι τι κανεις????Βρε θηριο!!!ειπιες 70 gr γλυκοζης και δεν σου φανηκε καν γλυκο???!!!!χιχιχιχιχι......τελεια!καλυτερα!
Παντως δε μπορω να καταλαβω τι γινεται με αυτες τις τιμες.....αλλα νομιζω απο αυτα που διαβαζω οτι η τιμη της πρωτης σου ωρας ειναι λιγο πιο χαμηλη...αλλα ας ρωτησουμε τους γιατρους μας!

βρήκα αυτο στο διαδίκτυο:

Οι φυσιολογικές τιμές καμπύλης σακχάρου μετά από χορήγηση 75 γραμμαρίων γλυκόζης, είναι
Νηστείας: 60-110 mg/dL
30 λεπτά μετά: 100-180 mg/dL
60 λεπτά μετά: 120-180 mg/dL
120 λεπτά μετά: 70-130 mg/dL
180 λεπτά μετά: 60-120 mg/dL

Οι τιμές αυτες δεν ειναι εγκυμοσύνης!
0' έως 95
60' έως 180
120' έως 155
180' έως 140
για 75 γρ γλυκόζης. Και για 100 γρ γλυκόζης τα ιδια όρια ειναι.Πλεον δεν κάνουν των 100 αλλά των 75.

vassiliki
25-04-12, 11:37
Μαρού, ειχα παρόμοιες τιμές. Αυτό ειναι ένδειξη αντιδραστικής υπογλυκαιμίας, δηλ. οταν ο οργανισμός σου τρώει΄κάτι γλυκό παράγει περισσότερη ινσουλίνη από ότι χρειάζεται με αποτέλεσμα να ρίχνει το ζάχαρο πολυ χαμηλά.
Δεν ειναι κάτι φοβερό, θα πρέπει να προσέχεις να τρως συχνά κάποια σνακ (μη μένεις πάνω από 3 ώρες νηστική) για να μην έχεις τις κρίσεις υπογλυκαιμίας που περιέγραψες.
Καλό ειναι μετά την εγκυμοσύνη να επαναλάβεις την καμπύλη γιατί αν συνεχίζεται αυτό θα πρέπει να προσέχεις λίγο τη διατροφή σου.

neraid
25-04-12, 13:42
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=110288ΚαλησπέραΚορίτσια,
Το θέμα του σακχάρου νομίζω ότι λίγο πολύ όλες μας αγχώνει
Marouτοσάκχαροσουείναι πολύχαμηλό, πρέπεινααρχίσειςνατρωςυδατάνθρακεςόπωςλέεικαιηsofi@p. Θυμάσαιαν πριντηνεγκυμοσύνηείχεςυπογλυκαιμία?
Εμένα πάλιογιατρόςμουδεναγχώνεταικαθόλου(είμαιστην 26ηεβδομάδα) έκανα πρινέναμηνάεξετάσειςαίματοςκαιτοσάκχαροήταν 85 , μουλέειδενχρειάζεταινακάνουμεαυτόντονμηνάκαμπύλησακχάρου
Χαίρομαι που δεν με αγχώνει άλλα φοβάμαι μήπως ξεφύγω τρελαίνομαι για παγωτό (τα κιλά που έχω βάλει είναι γύρω στα 5) δεν είναι αυτά που με απασχολούν άλλα το σάκχαρο.

*Marou*
25-04-12, 16:10
vassiliki ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση!πολυ σημαντικα αυτα που μου ειπες, δεν τα γνωριζα!πηγα και στον γιατρο μου σημερα αλλα δεν το σχολιασε καν..Μου ειπε ομως να τρωω καθε 3 ωρες οπως λες και εσυ!Αυτο ομως που δεν καταλαβα ειναι οτι εφοσον ο οργανισμος μου αντιδραει στο γλυκο μηπως δεν πρεπει να καταναλωνω πολλα γλυκα???ή μηπως το αντιθετο??
Neraid, πριν την εγκυμοσυνη δεν ειχα ειχα παρατηρήσει κατι παρομοιο να μου συμβαινει.Παντως ο γιατρος σου καλα κανει και δεν σε αγχωνει, θα ξερει αυτος...και τα κιλα σου ειναι φοβερα!!!!!εγω σημερα ζυγιστηκα και ειμαι +8 κιλακια.....:?
Ζα25 ευχαριστουμε για την ενημερωση!!δεν ηξερα οτι στην εγκυμοσυνη, υπαρχουν αλλα ορια!

neraid
26-04-12, 08:52
vassiliki ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση!πολυ σημαντικα αυτα που μου ειπες, δεν τα γνωριζα!πηγα και στον γιατρο μου σημερα αλλα δεν το σχολιασε καν..Μου ειπε ομως να τρωω καθε 3 ωρες οπως λες και εσυ!Αυτο ομως που δεν καταλαβα ειναι οτι εφοσον ο οργανισμος μου αντιδραει στο γλυκο μηπως δεν πρεπει να καταναλωνω πολλα γλυκα???ή μηπως το αντιθετο??
Neraid, πριν την εγκυμοσυνη δεν ειχα ειχα παρατηρήσει κατι παρομοιο να μου συμβαινει.Παντως ο γιατρος σου καλα κανει και δεν σε αγχωνει, θα ξερει αυτος...και τα κιλα σου ειναι φοβερα!!!!!εγω σημερα ζυγιστηκα και ειμαι +8 κιλακια.....:?
Ζα25 ευχαριστουμε για την ενημερωση!!δεν ηξερα οτι στην εγκυμοσυνη, υπαρχουν αλλα ορια!

Μαρου μην αγχώνεσαι για τα κιλά….τα παιδάκια μας να είναι καλά και τα κιλά αργά η γρήγορα φεύγουν. Δεν χρειάζεται να τρως πολλά γλυκά…. Αύξησε την κατανάλωση υδατανθράκων (ψωμί, ζυμαρικά κτλ) αν μπορείς βαλε στον πρωινό σου και μέλι υγιεινό και γλυκό, άλλα το παν είναι να μην αγχώνεσαι. Το άγχος ευθύνεται για πολλές διαταραχές στον οργανισμό μας…. :oops:

lovely people
03-07-12, 13:09
Για πείτε μου και εμένα...Εκανα την καμπύλη με 75γρ.

0 - 74
60 - 174
120 - 112

πως τα βλέπετε;;;

marlon
03-07-12, 18:30
Εγώ κορίτσια είμαι στην 33η εβδομάδα και από την προηγούμενη εβδομαδα ξεκίνησα διατροφή απο ενδοκρινολόγο και 5 τσιμπηματάκια τη μέρα με το ζαχαρόμετρο . Όλα τα χαμε αυτό μας έλειπε! Και να φανταστείτε επειδή το σακχαρό μου ήταν καλό κάθε μήνα, ούτε κιλά πολλά πήρα ο γυναικολόγος δε μου βαζε καμπύλη να κανω. την έκανα απο μόνη μου!!! Και ιδού το αποτέλεσμα! Απλώς επειδή έχω και αρκετές συσπάσεις και παίρνω Ytopar που ανεβάζει κι αυτό το σάκχαρο δεν μπορώ πολύ να παερπατάω! Αντε να δούμε μια βδομάδα πως θα πάει η δίαιτα και αν το ελέγξουμε θα γλιτώσω την ινσουλίνη! Στα καλά καθούμενα πάντως!Ούτε γλυκά ετρωγα σ όλη την εγκυμοσύνη! Με το καλό όλες μας!

*Marou*
03-07-12, 21:06
Μarlon παλι καλα δηλαδη που εκανες την καμπυλη απο μονη σου ε??!!!
Μερικες φορες πρεπει να ακουμε και το ενστικτο μας παραπανω απο τον γιατρο μας και να μη δεχομαστε με κλειστα τα ματια τα παντα...
Την εχω "παθει" απο τον γιατρο μου γι αυτο τα λεω...
Κανε υπομονη λιγες εβδομαδες ακομα και μετα θα ριχνεις οσο περπατημα θελεις!!!και εγω περιμενω πως και πως...

marlon
04-07-12, 12:47
Μarlon παλι καλα δηλαδη που εκανες την καμπυλη απο μονη σου ε??!!!
Μερικες φορες πρεπει να ακουμε και το ενστικτο μας παραπανω απο τον γιατρο μας και να μη δεχομαστε με κλειστα τα ματια τα παντα...
Την εχω "παθει" απο τον γιατρο μου γι αυτο τα λεω...
Κανε υπομονη λιγες εβδομαδες ακομα και μετα θα ριχνεις οσο περπατημα θελεις!!!και εγω περιμενω πως και πως...

Ακριβώς έτσι όπως τα λες!!!χαχαα Σου εύχομαι καλή γέννα να χεις!:D

κάτια_82
08-08-12, 20:30
ακυρο...

Ιοκάστη_
10-08-12, 17:52
Καλησπερα κι απο μενα,
Ειμαι στην 25η βδομαδα και η γιατρος μου ζητησε να κανω κι εγω την καμπυλη με 75γρ γλυκοζη. Τα αποτελεσματα με ανησυχησαν λιγακι.....
Νηστεια : 81
60 λεπτα :82
120 λεπτα :83.
Πανω στο χαρτι με τα αποτελεσματα εχουν γραψει "υποψια μη ορθης ληψης γλυκοζης", αλλα την πηρα παρουσια γιατρου !!! Το μονο που εκανα ηταν οτι περπατησα μεχρι το αυτοκινητο (100 μετρα περιπου) γιατι η ζεστη στον διαδρομο του νοσοκομειου ηταν φρικτη !!!
Εχω παρει περιπου 12 κιλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης (τα 7 τον 1-2 μηνα επειδη εβαζα για 3 βδομαδες vasclor και με φουσκωσε σαν μπαλονι !!!!!). Δεν μπορω να πω οτι προσεχω ιδιεταιρα, και τα γλυκα μου τρωω και την σοκολατα μου και τα φρουτα μου, και δεν στερουμαι τιποτα.
Γιατι το ζαχαρο μου δεν επηρεαστηκε καθολου ?????

agkalitsa
30-08-12, 10:31
Καλημέρα κι από εμένα! Πήρα χτες τα αποτελέσματα της (μικρής) καμπύλης ζαχάρου τα οποία είναι :

0' - 93
60' - 145

Ποια είναι η γνώμη σας ; Με το γιατρό θα μιλήσω το απόγευμα που έχω ραντεβού.

giwta-la
31-08-12, 07:06
εγω ειμαι στον 8 μηνα κ δεν εχω κανει τεστ ζαχαρο ακομα, περα τις γενικες του πρωτου τριμηνου. μια φορα εδωσα ουρα στον 7ο ή 6ο μηνα αλλα δε ρωτησα γτ ηταν, γτ ειχα αλλα ντερτια με το μωρο κ δε νοιαστηκα στην ουσια για μενα σεκεινη τη φαση

giwta-la
31-08-12, 07:11
εγω ειμαι στον 8 μηνα κ δεν εχω κανει τεστ ζαχαρο ακομα, περα τις γενικες του πρωτου τριμηνου. μια φορα εδωσα ουρα στον 7ο ή 6ο μηνα αλλα δε ρωτησα γτ ηταν, γτ ειχα αλλα ντερτια με το μωρο κ δε νοιαστηκα στην ουσια για μενα σεκεινη τη φαση

α! κ οταν τρωω γλυκο εχω κατι σαν κομπο στο λαιμο την αλλη μερα. ελεγα απο αγχος, θυρεοειδη κλπ αλλα ολα οκ. κ παρατηρησα μετα οταν ετρωγα ταχινι μερεντα γλυκο ζαχαροπλαστειου, περιπτερου, ειχα την αισθηση του πνιξιματος σχεδον ολη μερα. αυτο δε συνεβει πριν την εγκυμοσυνη.

sofi@p
31-08-12, 10:29
εννοείς ότι δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου ή ότι δεν έχεις μετρήσει καν το σάκχαρο νηστείας??

giwta-la
01-09-12, 01:04
εννοείς ότι δεν έχεις κάνει καμπύλη σακχάρου ή ότι δεν έχεις μετρήσει καν το σάκχαρο νηστείας??

τι ειναι αυτα? οχι τιποτα. αιμα επρεπε να δωσω η ουρα? στο πρωτο τριμηνο εκανα γενικες αιματος-ουρων βεβαια. επισης ουρα εδωσα μια φορα οπως ειπα πριν 1-2 μηνες. και ουτε ξερω το αποτελεσμα ή για πιο λογο εδωσα ακομα.

angel306
01-09-12, 01:30
τι ειναι αυτα? οχι τιποτα. αιμα επρεπε να δωσω η ουρα? στο πρωτο τριμηνο εκανα γενικες αιματος-ουρων βεβαια. επισης ουρα εδωσα μια φορα οπως ειπα πριν 1-2 μηνες. και ουτε ξερω το αποτελεσμα ή για πιο λογο εδωσα ακομα.

Στον 7ο μήνα περίπου κάνουμε την καμπύλη ζακχαρου.Σου παίρνουν μια φορά αίμα νηστικη και μετά σου δίνουν ένα γλυκό διάλυμα να πιείς (μου κόλλησε το μυαλό τώρα για το όνομα) και μετά από μια ώρα σου ξαναπαιρνουν αίμα,αυτή είναι η εξέταση.
Να σε ρωτήσω κάτι και αν θέλεις μου απαντάς έτσι.Σε ποια πόλη βρίσκεσαι??Γιατί διαβάζω που έχεις αρκετά θέματα με τον γιατρό σου και λέω τόση αδιαφορία πια....γιατί και εγώ σε μικρή πόλη μένω που είναι αλλιώς από την Αθήνα η Θεσσαλονίκη αλλά τα βασικά πράγματα τα έκανα

giwta-la
01-09-12, 01:52
Στον 7ο μήνα περίπου κάνουμε την καμπύλη ζακχαρου.Σου παίρνουν μια φορά αίμα νηστικη και μετά σου δίνουν ένα γλυκό διάλυμα να πιείς (μου κόλλησε το μυαλό τώρα για το όνομα) και μετά από μια ώρα σου ξαναπαιρνουν αίμα,αυτή είναι η εξέταση.
Να σε ρωτήσω κάτι και αν θέλεις μου απαντάς έτσι.Σε ποια πόλη βρίσκεσαι??Γιατί διαβάζω που έχεις αρκετά θέματα με τον γιατρό σου και λέω τόση αδιαφορία πια....γιατί και εγώ σε μικρή πόλη μένω που είναι αλλιώς από την Αθήνα η Θεσσαλονίκη αλλά τα βασικά πράγματα τα έκανα

οχι ρε συ.. δεν εκανα καμπυλη που λες! :confused::confused::confused::confused:
κοντα στη θεσσαλονικη μενω. επαρχια επαρχια. αυτο ειναι σοβαρο θεμα.. μπορω να τη κανω τωρα κατοπιν εορτης?8ο ειμαι.

και επισης να ρωτησω.. αν κανωμια απλη εξεταση για να δω το ζακχαρο μου θα οφελησει κατα καποιο τροπο? ετσι μπαμμπαμ ενα πρωι να παω σε εργαστηρι και να ζητησω να μου τεσταρουν αν ολα καλα.

angel306
01-09-12, 02:00
κοντα στη θεσσαλονικη μενω. επαρχια επαρχια. αυτο ειναι σοβαρο θεμα.. μπορω να τη κανω τωρα κατοπιν εορτης?8ο ειμαι.

Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αλλά νομίζω πως μπορείς να την κάνεις τώρα,ρωτα τον γιατρό σου.Εμένα οι γενικές μου ήταν πάντα καλές αλλά παρ'όλα αυτά έκανα και τν καμπύλη.Κοίτα τώρα στον 8ο μην σου ξεχάσει και το Doppler.....:rolleyes:

angel306
01-09-12, 02:03
Και με ένα μηχανάκι μπορείς να μετρήσεις το ζακχαρο σου αλλά δεν νομίζω να ωφελήσει σε κάτι απλά θα δεις πόσο είναι το ζακχαρο σου....ενώ είναι άλλο η καμπύλη ζακχαρου

giwta-la
01-09-12, 02:21
Δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αλλά νομίζω πως μπορείς να την κάνεις τώρα,ρωτα τον γιατρό σου.Εμένα οι γενικές μου ήταν πάντα καλές αλλά παρ'όλα αυτά έκανα και τν καμπύλη.Κοίτα τώρα στον 8ο μην σου ξεχάσει και το Doppler.....:rolleyes:

τι ειναι ακριβως το ντοπλερ? πηγα γιατρο εγω,τωρα εχω ραντεβου ακριβως μολις μπω στον 9ο

angel306
01-09-12, 02:29
Είναι υπέρηχος.Συνήθως όσοι δεν είναι εξειδικευμένοι σε στέλνουν σε κάποιον ειδικό.Γίνεται περίπου 31-33η βδομάδα

sofi@p
01-09-12, 11:49

και επισης να ρωτησω.. αν κανωμια απλη εξεταση για να δω το ζακχαρο μου θα οφελησει κατα καποιο τροπο? ετσι μπαμμπαμ ενα πρωι να παω σε εργαστηρι και να ζητησω να μου τεσταρουν αν ολα καλα.
το σάκχαρο πρέπει να ελέγχεται σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αρκετά συχνά γιατί η αύξησή του προκαλέι μεγάλα προβλήματα στο έμβρυο (πχ τύφλωση). άσε που αν έχεις διαβήτη κύησης πρέπει να γίνει καισαρική. συνήθως γίνεται και η καμπύλη σακχάρου (υπάρχει η μικρή και η μεγάλη, όπως σου τα περιέγραψε και η angel προηγουμένως). απορώ με το γιατρό σου... εσύ δεν έχεις ακούσει για διαβήτη κύησης?

vasfa
03-09-12, 18:45
Καλημέρα κι από εμένα! Πήρα χτες τα αποτελέσματα της (μικρής) καμπύλης ζαχάρου τα οποία είναι :

0' - 93
60' - 145

Ποια είναι η γνώμη σας ; Με το γιατρό θα μιλήσω το απόγευμα που έχω ραντεβού.

agkalitsa τι εγινε τελικα με τον γιατρο σου και το αποτελεσμα; Ρωταω γιατι κι εγω στην καμπυλη ειχα αποτελεσμα 145 (νηστεως 77) και η γιατρος ειπε να κανω τη μεγαλη αυριο με τα 100 γρ. και 4 μετρησεις.Εκρινε το αποτελεσμα οριακο αλλα παθολογικο. Αν βγουν 2 μετρησεις (απο τις 4) παθολογικες θα με παρακολουθει ενδοκρινολογος. Εσυ τι οδηγιες ελαβες;

agkalitsa
03-09-12, 20:45
agkalitsa τι εγινε τελικα με τον γιατρο σου και το αποτελεσμα; Ρωταω γιατι κι εγω στην καμπυλη ειχα αποτελεσμα 145 (νηστεως 77) και η γιατρος ειπε να κανω τη μεγαλη αυριο με τα 100 γρ. και 4 μετρησεις.Εκρινε το αποτελεσμα οριακο αλλα παθολογικο. Αν βγουν 2 μετρησεις (απο τις 4) παθολογικες θα με παρακολουθει ενδοκρινολογος. Εσυ τι οδηγιες ελαβες;

Πάω αύριο το πρωί για τη μεγάλη καμπύλη με 75 γρ γλυκόζης. Πήγα ήδη σε Ενδοκρινολογο ο οποίος μου έδωσε διατροφή την οποία θα ακολουθώ άσχετα από το αποτέλεσμα της καμπύλης. Αν είναι παθολογική βλέπουμε........

vasfa
03-09-12, 22:52
Στα ιδια ειμαστε δηλαδη, μονο που εγω θα κανω τα 100γρ., ειναι ενα ολοκληρο βαζακι γλυκοζη, πως θα την πιω Θεε μου. Θα βγαλω τα αντερα μου. Θα πηγαινα κι εγω σε ενδοκρινολογο αλλα ειχε διακοπες κι αυτη βλεπεις, νεκρη περιοδος. Αλλα μετα απο αυτα που θα παρω θα παω!Καλα αποτελεσματα να εχουμε!

vasfa
05-09-12, 12:58
Πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης ζαχαρου με 100γρ.
Νηστης: 78
60': 141
120':147
180':124
Ο μικροβιολογος και η γυναικολογος ειπαν οτι χρειαζομαι παρακολουθηση, η ενδοκρινολογος λειπει, ανοιγει απο βδομαδα. Ανησυχω, αν μπορουσα να τη δω αμεσα θα ενιωθα καλυτερα γιατι θα εκανα κατι. Ξερω οτι θα μου δωσει διατροφη, οποτε μαλλον θα αρχισω να την κανω μονη μου. Κομμενα γλυκα (αχ ατιμα, ενα ζαχαροπλαστειο εχω φαει), ψωμια και μακαρονια-ρυζι. Τι μουν μενει να τρωω αραγε; Αληθεια αν ξερει καποια κοπελα το ψωμι πρεπει να το κοψω εντελως ή να καταναλωνω με μετρο;
agkalitsa εσυ πως πηγες;

agkalitsa
05-09-12, 19:09
Πήρα κι εγώ τα αποτεσματα τα οποία δε μου φαινονται καλα :
0' - 95
60' - 181
120' - 174

Απογοητεύτηκα....Αύριο θα παω στον Ενδοκρινολογο και βλέπουμε.

sofaki1978
05-09-12, 19:51
Πηρα τα αποτελεσματα της καμπυλης ζαχαρου με 100γρ.
Νηστης: 78
60': 141
120':147
180':124
Ο μικροβιολογος και η γυναικολογος ειπαν οτι χρειαζομαι παρακολουθηση, η ενδοκρινολογος λειπει, ανοιγει απο βδομαδα. Ανησυχω, αν μπορουσα να τη δω αμεσα θα ενιωθα καλυτερα γιατι θα εκανα κατι. Ξερω οτι θα μου δωσει διατροφη, οποτε μαλλον θα αρχισω να την κανω μονη μου. Κομμενα γλυκα (αχ ατιμα, ενα ζαχαροπλαστειο εχω φαει), ψωμια και μακαρονια-ρυζι. Τι μουν μενει να τρωω αραγε; Αληθεια αν ξερει καποια κοπελα το ψωμι πρεπει να το κοψω εντελως ή να καταναλωνω με μετρο;
agkalitsa εσυ πως πηγες;

Αυτα που γραφεις (εκτος απο τα γλυκα)δεν απαγορευονται απλα θα προτιμας μαυρο ψωμι και μαυρα μακαρονια.Εαν δεις εδω την διατροφη που εκανα θα δεις οτι τα εχει στο μενου

http://www.matkarismiltiadis.gr/cms/?p=162&cat=6

vasfa
05-09-12, 20:17
Αυτα που γραφεις (εκτος απο τα γλυκα)δεν απαγορευονται απλα θα προτιμας μαυρο ψωμι και μαυρα μακαρονια.Εαν δεις εδω την διατροφη που εκανα θα δεις οτι τα εχει στο μενου

http://www.matkarismiltiadis.gr/cms/?p=162&cat=6

sofaki αυτη τη διαιτα την βρηκα το μεσημερι ψαχνοντας να βρω πληροφοριες και την κρατησα στον υπολογιστη. Μου φαινεται καλη για να ξεκινησω. Σε χορταινε ικανοποιητικα;

sofaki1978
05-09-12, 20:41
sofaki αυτη τη διαιτα την βρηκα το μεσημερι ψαχνοντας να βρω πληροφοριες και την κρατησα στον υπολογιστη. Μου φαινεται καλη για να ξεκινησω. Σε χορταινε ικανοποιητικα;

Τον πρωτο μηνα υπεφερα,πεινουσα τρελα ισως γιατι απο τον φοβο μου για το ζαχαρο να ετρωγα λιγοτερα γραμμαρια απο οσα επρεπε.Μετα ψιλοσυνηθισα αλλα γενικα μου ηταν πολυ δυσκολο ολο αυτο,κουραστικο και ψυχοφθορο....Ευτυχως το μωρο γεννηθηκε μια χαρα χωρις να εχει επηρεαστει απο το ζαχαρο και το αλλο καλο ειναι οτι πηρα μολις 2 κιλα στην εγκυμοσυνη :p

Ελπιζω εσυ να μην δυσκολευτεις οσο εγω....

Σου ευχομαι καλες μετρησεις ;)

vasfa
05-09-12, 22:59
Μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος στο νεο διατροφικο προγραμμα ειναι μαρτυριο, εχω ξανακανει διαιτες και ξερω. Οσο για αυτη τη συγκεκριμενη εφαγα στις 9 το βραδυνο που ειχε: 1 αυγο, 1 φετα γαλοπουλα, 1 φετα τυρι, 1 ντοματα και ενα αγγουρι σαλατα και 2 φρυγανιες και παλι πειναω. Αλλα οταν ετρωγα πιτσες και σουβλακια για βραδυνο τι να περιμενεις. Θα συνηθισω υποθετω. Σκεφτομαι και τα κιλα που δεν θα παρω, ή θα χασω και λεω χαλαλι. Μεχρι τωρα εχω παρει 7 κιλα, καλα ειναι αλλα ημουν χοντρουλα απο πριν οποτε και μετα τη γεννα θα επρεπε να κανω κατι να αδυνατισω. Αλλα μ'αρεσει το φαγητο, λιγουρευομαι συνεχεια και υποφερω οταν δεν μπορω να φαω. Γι'αυτο και παχαινω ή δημιουργησα τετοια προβληματα. Το χειροτερο ειναι το πρωινο, εγω ετρωγα φρυγανιες με βουτυρο και μαρμελαδα ενω τωρα πρεπει να τρωω τυρια και γιαουρτια πρωι πρωι, αυτο δεν το αντεχω. Τελος παντων, μ'επιασε γκρινια τωρα, θα δουμε. Το παιδι μου να'ναι καλα και θα το κανω γι'αυτο. Παντως μ'εχει πιασει καταθλιψη, με το φαγητο ενιωθα ευτυχισμενη! Εχουμε τις ορμονες εχουμε κι αυτα!

sofaki1978
06-09-12, 00:01
Μεχρι να συνηθισει ο οργανισμος στο νεο διατροφικο προγραμμα ειναι μαρτυριο, εχω ξανακανει διαιτες και ξερω. Οσο για αυτη τη συγκεκριμενη εφαγα στις 9 το βραδυνο που ειχε: 1 αυγο, 1 φετα γαλοπουλα, 1 φετα τυρι, 1 ντοματα και ενα αγγουρι σαλατα και 2 φρυγανιες και παλι πειναω. Αλλα οταν ετρωγα πιτσες και σουβλακια για βραδυνο τι να περιμενεις. Θα συνηθισω υποθετω. Σκεφτομαι και τα κιλα που δεν θα παρω, ή θα χασω και λεω χαλαλι. Μεχρι τωρα εχω παρει 7 κιλα, καλα ειναι αλλα ημουν χοντρουλα απο πριν οποτε και μετα τη γεννα θα επρεπε να κανω κατι να αδυνατισω. Αλλα μ'αρεσει το φαγητο, λιγουρευομαι συνεχεια και υποφερω οταν δεν μπορω να φαω. Γι'αυτο και παχαινω ή δημιουργησα τετοια προβληματα. Το χειροτερο ειναι το πρωινο, εγω ετρωγα φρυγανιες με βουτυρο και μαρμελαδα ενω τωρα πρεπει να τρωω τυρια και γιαουρτια πρωι πρωι, αυτο δεν το αντεχω. Τελος παντων, μ'επιασε γκρινια τωρα, θα δουμε. Το παιδι μου να'ναι καλα και θα το κανω γι'αυτο. Παντως μ'εχει πιασει καταθλιψη, με το φαγητο ενιωθα ευτυχισμενη! Εχουμε τις ορμονες εχουμε κι αυτα!

Λιγα δεν ειναι??Εγω σχεδον παντα ετρωγα κανονικο φαγητο με σαλατα,για παραδειγμα σπανακορυζο με απεριοριστη σαλατα μαρουλι και μια φετα μαυρο ψωμι.Χορταινα εκεινη την στιγμη απλα δεν με "κραταγανε "ιδιαιτερα....

Lydias12
06-09-12, 09:12
Το πρωινο είναι γενικά όντως λίγο σε όλες τις διαβητικες δίαιτες. Εμένα το πρωινο μου είναι μια πολυ μικρη φέτα μαύρο ψωμι (30γρ), 30 γρ τυρι, 250 γιαούρτι (ή γαλα, αλλά το γαλα μου ανεβαζει πολυ τις μετρησεις) και μισο (ούτε καν ακριβώς μισο) πράσινο μήλο (είναι το μόνο φρούτο που δε μου ανεβάζει ζαχαρο το πρωι). Το πρωι κυκλοφορεί περισσότερη κοριζονη στο αίμα και ανεβάζει πολυ το ζαχαρο γι'αυτο δίνουν τόσο ελάχιστο υδατανθρακα και φρούτα σε σχέση με την υπολοίπη μέρα που μπορείς να φας κάπως παραπάνω.
Σοφάκι πήρες σύνολο μόνο 2 κιλά σε ΌΛΗ την εγκυμοσυνη?????? δηλαδη με το που γεννησες ήσουν πιο αδύνατη απο πριν? ή εννοείς ότι αφού γεννήσες είχες μόνο δυο παραπανισια κιλα? εγω που έχω διαβήτη απο την 7η εβδομάδα και έχω ξεσκιστει στη στερητική διατροφη και μου έχουν σπάσει τα νεύρα είμαι στην 26η και έχω πάρει 4 κιλα ήδη!!!! (και πραγματικά δεν ξέρω πως γινεται αυτο, ακόμη και το λάδι είναι μετρημένο κουτάλακι-κουτάλακι!!!!!)

vasfa
06-09-12, 10:03
Λιγα δεν ειναι??Εγω σχεδον παντα ετρωγα κανονικο φαγητο με σαλατα,για παραδειγμα σπανακορυζο με απεριοριστη σαλατα μαρουλι και μια φετα μαυρο ψωμι.Χορταινα εκεινη την στιγμη απλα δεν με "κραταγανε "ιδιαιτερα....

εγραφε να φαω κατι απο την ομαδα κρεατος, και επειδη δεν ειχα κρεας ή ψαρι προχειρο κοιταξα τα ισοδυναμα και ηταν αυγο. Δεν θυμαμαι τις αλλες λεπτομερειες, παντως ακολουθησα ακριβως αυτα που ελεγε, το στομαχι διαμαρτυροταν μετα απο λιγο. Κατα τις 11 ηπια μισο φλυτζανι γαλα που δεν μ'αρεσει κιολας και κοπηκε λιγο η λιγουρα. Σημερα το πρωι την εκανα την ατασθαλια, εφαγα 1 κομματι κεικ και ενα χυμο. Το πρωι θελω κατι γλυκο. Αν φαω γιαουρτι και τυρι θα παθω καταθλιψη.

sofaki1978
06-09-12, 11:13
Το πρωινο είναι γενικά όντως λίγο σε όλες τις διαβητικες δίαιτες. Εμένα το πρωινο μου είναι μια πολυ μικρη φέτα μαύρο ψωμι (30γρ), 30 γρ τυρι, 250 γιαούρτι (ή γαλα, αλλά το γαλα μου ανεβαζει πολυ τις μετρησεις) και μισο (ούτε καν ακριβώς μισο) πράσινο μήλο (είναι το μόνο φρούτο που δε μου ανεβάζει ζαχαρο το πρωι). Το πρωι κυκλοφορεί περισσότερη κοριζονη στο αίμα και ανεβάζει πολυ το ζαχαρο γι'αυτο δίνουν τόσο ελάχιστο υδατανθρακα και φρούτα σε σχέση με την υπολοίπη μέρα που μπορείς να φας κάπως παραπάνω.
Σοφάκι πήρες σύνολο μόνο 2 κιλά σε ΌΛΗ την εγκυμοσυνη?????? δηλαδη με το που γεννησες ήσουν πιο αδύνατη απο πριν? ή εννοείς ότι αφού γεννήσες είχες μόνο δυο παραπανισια κιλα? εγω που έχω διαβήτη απο την 7η εβδομάδα και έχω ξεσκιστει στη στερητική διατροφη και μου έχουν σπάσει τα νεύρα είμαι στην 26η και έχω πάρει 4 κιλα ήδη!!!! (και πραγματικά δεν ξέρω πως γινεται αυτο, ακόμη και το λάδι είναι μετρημένο κουτάλακι-κουτάλακι!!!!!)

Ναι πηρα συνολο 2 κιλα σε ολη την εγκυμοσυνη.Οταν εκανα την καμπυλη στην 27η εβδομαδα ειχα παρει 3 κιλα και με την διαιτα αυτη εχασα και 1.Οποτε με το που γεννησα ημουν 4 κιλα λιγοτερο απο οτι ξεκινησα την εγκυμοσυνη ;)

Lydias12
06-09-12, 22:41
Κεικ???!!! και πόσο σου πήγε το ζαχαρο μετα που μετρηθηκες??? ήσουν ΟΚ δηλαδη?
Sofaki δηλαδη πόσο ζύγιζε το μικράκι σου όταν γεννήθηκε? μαζι με τς υγρά του πλακουντα κλπ κλπ πρέπει να ήταν πολυ μικρούλι! όλα καλα όμως ε? :)

vasfa
06-09-12, 23:39
:)

χε, χε δεν εχω αρχισει να μετριεμαι ακομα, δεν εχω παει στη διαβητολογο γιατι λειπει και ειπα να χαρω μερικες στιγμες απολαυσης ακομα. Ποσο λες να πηγε με το κεικ? Να ξεπερασε το 141 που ειχα με 100 γρ. γλυκοζης;
Αληθεια ξερει καμμια σε τι αντιστοιχουν τα 100 γρ. γλυκοζης; Εχω αυτη την απορια. Γιατι δεν μας βαζουν να φαμε ενα γλυκο, καμμια παστουλα- και 2 δεν θα ειχα αντιρρηση. Νομιζω οτι σε καποια μικροβιολογικα σου δινουν γλυκο αντι για γλυκοζη.

sofaki1978
07-09-12, 00:29
Sofaki δηλαδη πόσο ζύγιζε το μικράκι σου όταν γεννήθηκε? μαζι με τς υγρά του πλακουντα κλπ κλπ πρέπει να ήταν πολυ μικρούλι! όλα καλα όμως ε? :)

Ναι ολα καλα ευτυχως!Γεννησα 40+2 και βαρος μωρου 3,210.

Lydias12
07-09-12, 00:30
Το κεικ είναι ότι χειρότερο γιατι έχει και ζάχαρη και αλευρι οπότε σε ξετινάζει. Δεν είναι αστείο πράγμα πάντως ο διαβητης, το να ανεβαζεις ζαχαρα πολυ ψηλά δεν είναι καθόλου καλο για το μωρό. Ο διαβητης ελέγχεται καλα με σωστή διατροφη (ή και με ινσουλίνη) και δεν κινδυνευεις ούτε εσυ ούτε το μωρο σου, αλλά είναι σημαντικο, αν όντως έχεις, να μην παίζεις με τις τιμές σου. Εντάξει, δεν πειράζει τώρα η μια φορα, εγινε, αλλά γενικα έχε το νου σου να προσεχεις μέχρι να σου πει ο διαβητολογος αν όντως έχεις διαβήτη και τι πρέπει να κανεις γι'αυτο :)
Δυστυχώς, αν έχεις διαβήτη θα χρειαστεί να μην τρως γλυκά το πρωι (ούτε και κάποια άλλη ώρα της μέρας) είναι κομμάτι του απιστευτα εκνευριστικου πακέτου του διαβήτη. Και ναι, είναι απαισιο, όσες κάναμε διαβήτη κύησης μας έπιασε και κατάθλιψη απο το πόσο περιορίστηκαν οι επιλογές μας, αλλά δε γινεται αλλιώς με τον παλιορημαδι το διαβήτη! (θα τελειώσει όμως, που θα παει!!! :)

vasfa
07-09-12, 11:08
Lydia σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου και που ασχολεισαι μαζι μου. Σημερα εφαγα ενα τοστ για πρωινο και μισο ποτηρι χυμο, αν και τωρα που το σκεφτομαι ο χυμος δεν ηταν καλη επιλογη, καλυτερα φρουτο να ετρωγα. Απο Δευτερα θα μπουν ολα στη θεση τους, που θα παω στη διαβητολογο! Κι εγω για το μωρο ανησυχω, μην παθει κατι απο το ζαχαρο και θα εχω τυψεις. Παντως γενικα τωρα που το σκεφτομαι, παρ'ολο που το μωρακι δεν ειχε κανενα προβλημα- και αυτο ειναι το σημαντικοτερο βεβαια- ο δικος μου οργανισμος εγινε σμπαραλια, εκανα θυρεοειδη, ζαχαρο, εχω καουρες που με εχουν απελπισει, δυσκοιλιοτητα τοση που χρειαζομαι καθαρτικο, δεν ξερω απο που να το πιασω το ζητημα. Αλλα ειπα χαλαλι, το μωρο μου να ειναι καλα και θα περασουν ολα, 3 μηνες μου εμειναν!
Να'σαι καλα για τις συμβουλες σου και παλι!

Lydias12
07-09-12, 23:34
Μια απο τα ίδια κι εγω :) το μικράκι είναι καλα κι εγω έπαθα διαβήτη, θυροειδη, δυσπεψίες, μου ανέβηκε και σε μια φάση η μια ωοθήκη επάνω απο τη μήτρα για 2 βδομάδες και πόνουσα τρελά! Σακατευτηκα με αυτήν την εγκυμοσυνη!! Τι να πεις, εύχομαι στο τέλος να πανε όλα καλα και να ξεχαστεί όλο αυτο το σακάτεμα και να μας μείνουν μόνο τα μπεμπάκια :)
Για το χυμό δίκιο έχεις, δεν είναι πολυ καλη ιδέα. Γενικα σούπες, πουρέδες, χυμοί, οτιδήποτε έχει ίνες κι εσυ το πίνεις σε λιωμένη μορφή αυξάνει πολυ το ζαχαρο γιατι απορροφάται πολυ γρήγορα. Οπότε καλύτερα όλα αυτα να τα τρως ολόκληρα για να παίρνεις και τις ίνες τους που καθυστερούν την απορρόφηση

tsarli
17-09-12, 19:46
Kαλησπέρα και από μένα, σήμερα το πρωί έκανα και γω την καμπύλη σακχάρου, απαίσια γεύση, αλλά τί να κάνεις? Έκανα των 100 και σύνολο 4 μετρήσεις, κάθισα 3 ολόκληρες ώρες, έσκασα. Ευτυχώς είχε περιοδικά και έμαθα όλα τα νέα της σόου μπιζ!
Αύριο θα έχω τα αποτελέσματα και την Πέμπτη έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο και την ενδοκρινολόγο μου για να τα δουν. Η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί (λόγω θυρεοειδή, πάιρνω Τ4), είναι πολύ καλή και ...ολίγον αυστηρή. Υποψιάζομαι ότι θα με βάλει σε αυστηρή διατροφή, καθώς υποψιάζομαι επίσης ότι τα αποτελέσματα θα είναι τραγικά. Έχω τρελή ψύχωση με τα γλυκά, το φαγητό δεν με ενδιαφέρει και ΄τοσο, μπορώ να ζήσω μόνο με γλυκά!! Και πολλά βράδυα, όταν πεινάω, να οι παραγγελίες (πίτσες, σουβλάκια κλπ). Και ενώ δεν είχα πάρει σχεδόν γραμμάριο τους 5-6 πρώτους μήνες, αυτή τη στιγμή, σχεδόν 28 εβδομάδων, είμαι συν 5 κιλά. Δεν είναι πολλά, απλά τα πήρα μαζεμένα σε λιγότερο από 1 μήνα. Και αν δεν με μετρούσε σε κάθε επίσκεψη ο γυναικολόγος μου (αυστηρός στο θέμα των κιλών) θα είχα βάλει πολλά παραπάνω. Δεν ξέρω πώς θα αντέξω αν με βάλουν σε διατροφή. Όσες ακολουθήσατε κάποιο πρόγραμμα, πώς την παλεύατε βρε κορίτσια?? Δε θέλω ούτε να το φανταστώ.

tsarli
18-09-12, 19:43
Πήρα σήμερα τα αποτελέσματα:

Nηστείας : 78
1η ώρα : 161
2η ώρα : 140
3η ώρα : 105

Στο μικροβιολογικό μου είπαν ότι είναι νορμάλ. Μεθαύριο θα τα πάω στον γυναικολόγο και στην ενδοκρινολόγο. Άντε να δούμε..

vasfa
18-09-12, 20:57
Δεν ξέρω πώς θα αντέξω αν με βάλουν σε διατροφή. Όσες ακολουθήσατε κάποιο πρόγραμμα, πώς την παλεύατε βρε κορίτσια?? Δε θέλω ούτε να το φανταστώ.

Εγω παντως εχω ψωμολυσσαξει και προκοπη δεν ειδα. Οταν τρωω ελαχιστα οι μετρησεις ειναι καλες. Οταν τρωω λιγο παραπανω, για να χορτασω δηλαδη οι μετρησεις μου ειναι κακες. Η διαβητολογος θα με βαλει σε ινσουλινη, 1 την ημερα, για να μπορω να τρωω τουλαχιστον. Ελπιζω εσυ να τη γλυτωσεις μονο με διατροφη!

tsarli
19-09-12, 08:54
Εγω παντως εχω ψωμολυσσαξει και προκοπη δεν ειδα. Οταν τρωω ελαχιστα οι μετρησεις ειναι καλες. Οταν τρωω λιγο παραπανω, για να χορτασω δηλαδη οι μετρησεις μου ειναι κακες. Η διαβητολογος θα με βαλει σε ινσουλινη, 1 την ημερα, για να μπορω να τρωω τουλαχιστον. Ελπιζω εσυ να τη γλυτωσεις μονο με διατροφη!

Με τα αποτελέσματα αυτά δηλ. λες να με βάλουν σε διατροφή? Χάηκα γιατί από το μικροβιολογικό μου είπαν ότι είναι νορμάλ.. Θέλουμε δε θέλουμε δηλαδή, τη διαιτούλα θα την κάνουμε. Ε, ,μα τί αποτελέσματα πρέπει να έχουμε για να μας πουν "ωραία, συνέχισε να τρως όπως έτρωγες, όλα είναι καλά"??
Vasfa κουράγιο, και γω δεν αντέχω την πείνα! Μου πως με αυτή την καμπύλη σακχάρου θα φτάσουμε όλες στο μαιευτήριο σιλφίδες!

vasfa
19-09-12, 10:44
Δεν ειμαι ειδικη tsarli μου για να σου πω, εμενα ανεβαιναν οι τιμες τη 2η ωρα και επεφταν την 3η. Δηλ. 141-147-124. Οταν τα ειδε η διαβητολογος ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα γιατι ειναι μεσα στα ορια που δινει η American Diabetes Society για την κυηση και δοκιμασια με 100γρ. γλυκοζης. Μετα μου εκανε μια μετρηση με το μηχανημα και τη βρηκε υψηλη για την ωρα που ειχε περασει απο το φαγητο και την ενδιαμεση δραστηριοτητα, που υποτιθεται οτι καιει τη γλυκοζη. Ετσι μου ειπε να μετραω για μια βδομαδα χωρις διαιτα, εγω εκανα και καποιες φορες αναλογα το τι φαγητο υπηρχε στο τραπεζι μπορει και να ξεφευγα λιγο. Ε, ξεφευγαν και οι μετρησεις, ειδικα οι πρωινες χαλια, με το γαλα-κακαο-φρυγανιες! Μονο γιαουρτι-φρυγανια δεν με πειραζει. Ενα μεσημερι εφαγα αρακα-σαλατα-μια φετα ψωμι και ξεφυγα. Το ειπα και παραπανω, οταν σηκωνομουν απο το τραπεζι νηστικη ηταν ολα οκ, οταν χορταινα δεν ηταν καλες οι μετρησεις. Μεχρι και τη νυχτα πειναγα! Να χτες σηκωθηκα και εφαγα φρυγανια στις 5 το πρωι. Το καλο, οπως ειπες κι εσυ, ειναι οτι εχασα σχεδον 1,5 κιλο σε μια βδομαδα!
Ειμαι σε επιτηρηση ως και αυριο για μερικες ακομη μετρησεις και αυριο θα μου πει την τελικη της αποφαση η γιατρος, διαιτα ή ινσουλινη!

tsarli
19-09-12, 17:51
Δεν ειμαι ειδικη tsarli μου για να σου πω, εμενα ανεβαιναν οι τιμες τη 2η ωρα και επεφταν την 3η. Δηλ. 141-147-124. Οταν τα ειδε η διαβητολογος ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα γιατι ειναι μεσα στα ορια που δινει η American Diabetes Society για την κυηση και δοκιμασια με 100γρ. γλυκοζης. Μετα μου εκανε μια μετρηση με το μηχανημα και τη βρηκε υψηλη για την ωρα που ειχε περασει απο το φαγητο και την ενδιαμεση δραστηριοτητα, που υποτιθεται οτι καιει τη γλυκοζη. Ετσι μου ειπε να μετραω για μια βδομαδα χωρις διαιτα, εγω εκανα και καποιες φορες αναλογα το τι φαγητο υπηρχε στο τραπεζι μπορει και να ξεφευγα λιγο. Ε, ξεφευγαν και οι μετρησεις, ειδικα οι πρωινες χαλια, με το γαλα-κακαο-φρυγανιες! Μονο γιαουρτι-φρυγανια δεν με πειραζει. Ενα μεσημερι εφαγα αρακα-σαλατα-μια φετα ψωμι και ξεφυγα. Το ειπα και παραπανω, οταν σηκωνομουν απο το τραπεζι νηστικη ηταν ολα οκ, οταν χορταινα δεν ηταν καλες οι μετρησεις. Μεχρι και τη νυχτα πειναγα! Να χτες σηκωθηκα και εφαγα φρυγανια στις 5 το πρωι. Το καλο, οπως ειπες κι εσυ, ειναι οτι
εχασα σχεδον 1,5 κιλο σε μια βδομαδα!
Ειμαι σε επιτηρηση ως και αυριο για μερικες ακομη μετρησεις και αυριο θα μου πει την τελικη της αποφαση η γιατρος, διαιτα ή ινσουλινη!

Πω πώ τί τραβάς! Μου έκανε εντύπωση που έφαγες αρακά-σαλάτα-μια φέτα ψωμί (τί πιο λιτό και φυσιολογικό δηλαδή?) και "ξέφυγες"! Απίστευτο!
Καταλαβαίνω την πείνα, εγώ όταν είναι να πάω επίσκεψη στο γυναικολόγο, 2-3 μέρες πριν, προσέχω αρκετά γιατί με ζυγίζει και νιώθω άσχημα!! Έτσι όμως κρατιέμαι κάπως, διαφορετικά, αν δε με ζύγιζε...θα έπαιρνα την ανιούσα! Αύριο έχουμε επίσκεψη και ζύγισμα και από τη εδώ και 2 μέρες πίνω μόνο γάλα το βράδυ.
Έχεις ακόμη 71 μέρες..πείνας!! Ναι, αλλά το μπεμπάκι σου θα σε δει κορμάρα!! Και στις πρώτες σας φωτογραφίες θα είσαι κορμί!! (Τέτοια πρέπει να λέμε για να παρηγορηθούμε, αν και όταν κόβεται και αυτή η απόλαυση -του φαγητού-, τί παρηγοριά να βρεις μετά και πού? Στο μπρόκλολο και στη σαλάτα)?
Αν καταφέρεις και το ρυθμίσεις με διατροφή, θα πρέπει να συνεχίσεις έτσι, με αυστηρό διαιτολόγιο, ή σιγά σιγά θα προσθέτεις περισσότερο φαγητό?
Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να το ρυθμίσεις με τη διατροφή, αύριο θα μου πουν και μένα αν θα χρειαστεί να κάνω κάτι..θα ενημερώσω!

Lydias12
19-09-12, 19:18
Ο αρακας είναι απο τις πολυ κακές τροφές γκυκαιμικά, ο διαβητολογος μου το απαγόρεψε απο τη. Πρώτη στιγμή, οπότε μην το παίρνεις τόσο στραβά ότι σου ανέβηκε. Επισης το ψωμι καλύτερα να είναι ολικης κι όχι λευκο.
Κουράγιο κορίτσια! Εγω έκανα διαβήτη απο την 7η εβδομάδα οπότε έχω κάνει τρελή στέρηση διαιτιτική απο πολυ νωρίς. Είναι μεγάλο παλούκι, εκνευριστικο αφάνταστα, αλλά λίγος καιρος σας μένει και μετα θα τρώτε πάλι χωρίς περιορισμούς ;) κουράγιο!
(φανταστείτε ότι εγω με δίαιτα και ινσουλίνη είχα καταφέρει να ρύθμιζω τα ζαχαρα μου και τη Δεύτερα μπήκα ξαφνικά στο νοσοκομείο με συσπασεις μήτρας ανά τέταρτο και είμαι απο τοτε στο μαιευτηριο με τοκολυσικά φάρμακα και κορτιζονη για να αναπτυχθούν τα πνευμόνια του μωρου στην κακη περίπτωση που γέννησω πρόωρα -27 εβδομάδων!!!!!!-. Το αποτέλεσμα είναι ότι αυτα τα χάπια ανεβάζουν την ινσουλίνη στα ύψη, απο 90 και 100 ζαχαρο που ειχα, είμαι μόνιμα στο 180 παρόλο τις τεράστιες ποσότητες ινσουλινης που μου έβαλαν να παίρνω!
Ξέρω βέβαια ότι όταν έχεις τον πόνο σου με το διαβήτη και τη δίαιτα δε βοηθάει ιδιαίτερα το "υπάρχουν και χειρότερα", αλλά υπομονή κοριτσάκια, αντοχη, και κάποια στιγμη θα πάψει ο επιβεβλημενος στρατιωτικός νόμος στη διατροφη μας. Καλα κουράγια! :)

tsarli
20-09-12, 18:34
Τελικά πήγαμε σήμερα στον γυναικολόκο και στην ενδοκρινολόγο, τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά μου είπαν και δε θα χρειαστεί να μπω σε κάποιο πρόγραμμα. Κουράγιο σε όσες στερούνται, η ανταμοιβή θα έρθει στο μαιευτήριο, με τις πιο γλυκές "αφίξεις"!

vasfa
20-09-12, 22:01
Ο αρακας είναι απο τις πολυ κακές τροφές γκυκαιμικά, ο διαβητολογος μου το απαγόρεψε απο τη. Πρώτη στιγμή, οπότε μην το παίρνεις τόσο στραβά ότι σου ανέβηκε. Επισης το ψωμι καλύτερα να είναι ολικης κι όχι λευκο.

:)

Στη διαιτα του Ματκαριδη, που απ'οτι μου ειπε η γιατρος ειναι η ενδεδειγμενη διαιτα για διαβητικους επιτρεπει τον αρακα σε μικρη ποσοτητα. Εγω εφαγα παραπανω απο την ποσοτητα που λεει, δεν το ηξερα.
Η διαβητολογος μου ειπε οτι οταν αρχισω ινσουλινη θα πρεπει να τρωω καλα για να μην παθω υπογλυκαιμια, αφου τα αποτελεσματα μου ειναι οριακα αυξημενα και οχι ολες τις ωρες της ημερας. Θα την αρχισω καθαρα για να τρωω. Για να ειμαι ειλικρινης φοβαμαι λιγο, δεν τα παω καλα με τις ενεσεις και φοβαμαι και τις υπογλυκαιμιες. Θα παω σε λιγο να συζητησουμε. Ουτε ξερω τι να κανω, απ'τη μια θελω να απαλλαγω απο το αυστηρο προγραμμα, απο την αλλη φοβαμαι την ινσουλινη! Φαυλος κυκλος!

Lydias12
21-09-12, 07:46
Vasfa εγω κάνω ινσουλίνη απο νωρίς και μάλιστα, επειδη τώρα είμαι στο νοσοκομείο με συσπασεις κι έκανα και Κορτιζονη, το ζαχαρο πετάχτηκε στα υψη και κάνω πολλές δόσεις ινσουλινης της μέρα.
Θα δεις ότι η ενεσουλα είναι υπερβολικα μικρη, καμία σχέση με κανονικη ένεση, σου ορκιζομαι, πέρα απο την ιδέα ότι τρυπίεσαι, στην πραγματικότητα ούτε που θα τη νιώθεις!
Όσο για τις υπογλυκαιμίες, εγω έκανα αρκετες στην αρχη ώσπου μου βρήκε κόλπο ο γιατρός μου κι αντι να τρώω γεύματα ανά τρίωρο μου έβαλε σνακ δυόμιση ώρες μετα το πρωινο και το φρούτο του μεσημεριου το τρωω δυο μισή ώρες μετα το σνακ και μια ώρα πριν το πρωινο. Απο τότε δεν έχω ξανακανει ούτε μια υπογλυκαιμία εδω και πολλούς μήνες. Θα τη βρεις την άκρη σου, μην τη φοβάσαι την ινσουλίνη, για καλο σκοπό είναι ;) Κουράγιο!

vasfa
21-09-12, 11:03
Λυδια καλημερα, πως πας με τις συσπασεις σου; Εισαι καλυτερα; Ελπιζω να βγεις γρηγορα απο το νοσοκομειο κοριτσακι μου, κανε κουραγιο!
Εκανα χτες την πρωτη δοση ινσουλινης. Κατ'αρχην μ'εβαλε κι εφαγα- 2 σουβλακια, τηγανητες πατατες-τυρι-ψωμι απ'ολα, εφτασα το ζαχαρο 143. Πριν το φαγητο δεν ειχα τιποτα ,79, αφου ειχα λυσσαξει της πεινας απο τις 5 το απογευμα ηταν φυσικο να μην εχω. Μου ειπε λοιπον να φαω καλα. Μου εκανε 4 μοναδες για αρχη και θα αναπροσαρμοσει τη δοση αν χρειαστει με τις σημερινες μετρησεις, θα ειμαστε σε επικοινωνια. Με εβαλε να πιω και γαλα πριν τον υπνο- αυτα εγιναν 9 το βραδυ και μετα- και να μετρηθω 12 η ωρα και να την παρω τηλ. Ειχε πεσει στο 133, μαλλον ηθελε να δει μηπως πηγαινα για υπογλυκαιμια. Μετα απο ολο αυτο το φαγοποτι, το πρωι ειχα 83. Χωρις ινσουλινη δεν ξερω που θα ειχε φτασει, εδω με πιο μετριες καταστασεις ξυπναγα με 96-97. Και δεν ηταν αναγκη να φαω γιαουρτι για πρωινο, ηπια γαλατακι-κακαο-φρυγανιες. Σε μιση ωρα εχω μετρηση για μετα πρωινο, ναι ξυπναω αργα!!!!!!Αληθεια επιτρεπεται μαραγαρινη-μαρμελαδα με φρυγανιτσες; Να παρω μαρμελαδα για διαβητικους; Ετσι για ποικιλια, να εναλασσεται με το γαλα.
Η ενεση πραγματι δεν ειναι τιποτα, την εκανα μονη μου με τις οδηγιες της. Την εκανα στο πλαι της κοιλιας. Ουτε το τσιμπιμα καταλαβα, ουτε το φαρμακο, οι βελονες για τις μετρησεις πονανε πιο πολυ! Νομιζω θυμαμαι ολα τα βηματα. Ελπιζω να βρηκα λυση!!!!