PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΡΕΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ

evhgiorgos
21-01-12, 22:00
Καλησπέρα!Εδώ και λίγο καιρό αρχίσαμε τις στέρεες και πλησιάζει η ώρα να φάμε κοτοπουλάκι!Κατάφερα μετά από πολύ ψάξιμο να βρω σπιτικό αλλά η κυρία που μου το έδωσε το είχε ήδη στην κατάψυξη.Η απορία λοιπόν είναι: αφού το βράσω μπορώ να το χωρίσω σε μεριδούλες και να το ξαναψύξω μαζί με λίγο από το ζωμό του;Έτσι θα βγάζω κάθε φορά που το χρειάζομαι μια έτοιμη μερίδα.Δεν αλλοιώνεται το κρέας μ΄αυτό τον τρόπο έτσι δεν είναι;

chatzico
21-01-12, 22:22
Απαπαπαπαπα!!!!!!!!!

Δια ροπάλου όχι !!!!!

Πήγαινέ το σε αυτούς που έχουν κατεψυγμένα και έχουν πριόνι κορδέλα να στο κόψουν κομμάτια και αποθήκευσε το πάλι ωμό κατεψυγμένο.

μινουλα
21-01-12, 22:30
Απαπαπαπαπα!!!!!!!!!

Δια ροπάλου όχι !!!!!

Πήγαινέ το σε αυτούς που έχουν κατεψυγμένα και έχουν πριόνι κορδέλα να στο κόψουν κομμάτια και αποθήκευσε το πάλι ωμό κατεψυγμένο.
Αν το μαγειρεψει μπορει να το καταψυξει. Το κανω εγω με τα φαγητα, αλλα για μικρο μωρο δεν ξερω.

xenia:-)
21-01-12, 22:35
απαγορευεται να ξανακαταψυξουμε φαγητο που εχει αποψυχθει............ουτε για εμας κανει,ποσο μαλλον για τα παιδακια........
η καλυτερη λυση ειναι τεμαχισμος σε κορδελα...............

Nina-Nana
21-01-12, 22:53
Ποιος το λέει ότι δεν κάνει; Σας το είπε ο γιατρός σας;

chatzico
21-01-12, 23:01
Δείτε εδώ (http://www.clickatlife.gr/story/diatrofi/pos-tha-suntirisete-sosta-ta-trofima?id=1938207).

greta1
21-01-12, 23:36
εφοσον μαγειρευτει μπορει να μπει και παλι στην καταψυξη. ομως το καλυτερο ειναι να τρωει φρεσκομαγειρεμενο φαγητο

Nina-Nana
21-01-12, 23:50
Σίγουρα, όπως το καλύτερο είναι τα μωρα να τρώνε τα φρούτα τη στιγμή ακριβώς που κόβονται. Όμως αντί αυτού τρώνε αλεσμενα και μέχρι να δώσει μάχη η μαμα για να φαγωθουν έχουν οξυδωθει όλες οι βιταμίνες. επίσης το καλύτερο είναι τα μωρα να τρώνε μόνο φρεσκιες και σπιτικές τροφές κι όχι κονσερβοκουτια (κρεμες).
Η παιδιατρος μας πάντως όχι μόνο εγκρίνει αλλα προτείνει και η ίδια αυτόν τον τροπο μαγειρεματος και εγω το έχω κάνει στην μικρη άσχετα που δεν τρώει ούτε τα φρέσκα, ούτε τα κατεψυγμένα.

Σνουφελ μου
22-01-12, 00:07
Κοριτσι καλα ειναι να μη το κανεις αυτο..Στη σχολη επεξεργασιας κρεατων μας ειπανε απαγορευεται....γιατι το κρεας μπορει να υποστει μεγαλη αλλιωση ειδικα τα πουλερικα..Αυτο που σου προτεινε μια κοπελα παρα πανω ειναι καλυτερο..να το πας σε ενα καταστημα με κατεψυγμενα ψαρια π.χ. κ να τους ζητησεις να το κοψουνε στη κορδελα κ να το βαλεις το συντομοτερο στη καταψυξη..Επισης δε πρεπει να μενει πολλους μεινες στη καταψυξη,εντος τριων μηνων μαγειρεψε το.Προκειται για μωρακια κ πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι.

πεπα
22-01-12, 00:11
η ερωτηση ηταν για το κρεας, οχι για φρουτα και κρεμες:roll:.
συμφωνω με τη chatzico και εγω το ιδιο κανω

22-01-12, 11:04
Σίγουρα, όπως το καλύτερο είναι τα μωρα να τρώνε τα φρούτα τη στιγμή ακριβώς που κόβονται. Όμως αντί αυτού τρώνε αλεσμενα και μέχρι να δώσει μάχη η μαμα για να φαγωθουν έχουν οξυδωθει όλες οι βιταμίνες. επίσης το καλύτερο είναι τα μωρα να τρώνε μόνο φρεσκιες και σπιτικές τροφές κι όχι κονσερβοκουτια (κρεμες).
Η παιδιατρος μας πάντως όχι μόνο εγκρίνει αλλα προτείνει και η ίδια αυτόν τον τροπο μαγειρεματος και εγω το έχω κάνει στην μικρη άσχετα που δεν τρώει ούτε τα φρέσκα, ούτε τα κατεψυγμένα.

σου προτεινε η παιδιατρος να ξαναπαγωσεις κρεας που εχεις ξεπαγωσει ή δεν καταλαβα καλα????????

Nina-Nana
22-01-12, 11:08
σου προτεινε η παιδιατρος να ξαναπαγωσεις κρεας που εχεις ξεπαγωσει ή δεν καταλαβα καλα????????

Δεν κατάλαβες καλα! :p
Ξαναδιαβασε τι ακριβώς ρωτάει η κοπέλα.

22-01-12, 11:10
ρωταει εαν μπορει να ξεπαγωσει το κοτο,να το μαγειρεψει και να το ξαναπαγωσει.........

chatzico
22-01-12, 11:16
ρωταει εαν μπορει να ξεπαγωσει το κοτο,να το μαγειρεψει και να το ξαναπαγωσει.........
Και εγώ αυτό κατάλαβα και είπα όχι.

22-01-12, 11:18
????????????
γιατι εννοειται τπτ αλλο??????????

Nina-Nana
22-01-12, 11:37
Απαγορεύεται να αποψυξεις ωμο κρεας και μετα να το ψύξεις εκ νέου.
Απαγορεύεται να αποψυξεις μαγειρεμενο κρεας και να το ψύξεις εκ νέου.
Ο λόγος είναι οτι αναπτύσσονται βακτηρια που η κατάψυξη το μόνο που κάνει είναι να τα κοιμίζει ας πούμε. Μέχρι να ξεπαγώσει εκ νέου έχει χαλάσει!
Αλλα δεν απαγορεύεται να αποψυξεις ώμο κρεας, να το μσαγειρεψεις και να το ψύξεις.
Κατα το μαγείρεμα σκοτώνονται τα βακτηρια που αναπτύσσονται στις άλλες δυο περιπτώσεις. Αλλάζει η σύσταση της τροφής στην ουσία.

chatzico
22-01-12, 11:43
Ο λόγος είναι οτι αναπτύσσονται βακτηρια που η κατάψυξη το μόνο που κάνει είναι να τα κοιμίζει ας πούμε. Μέχρι να ξεπαγώσει εκ νέου έχει χαλάσει!
Αλλα δεν απαγορεύεται να αποψυξεις ώμο κρεας, να το μσαγειρεψεις και να το ψύξεις.
Κατα το μαγείρεμα σκοτώνονται τα βακτηρια που αναπτύσσονται στις άλλες δυο περιπτώσεις. Αλλάζει η σύσταση της τροφής στην ουσία.
Ακριβώς έτσι, γιαυτό είπα όχι από την αρχή.

Nina-Nana
22-01-12, 11:43
Κάτι στα πρόχειρα:
http://www.vita.gr/html/ent/150/ent.1150.asp
Στο Δ. το λεει. Στο Ε. μιλάει για ωμά πουλερικά.

22-01-12, 11:52
• Το μαγείρεμα κάθε μορφής σκοτώνει τα βακτήρια, γι’ αυτό ποτέ μην αφήνετε το φαγητό μισομαγειρεμένο. Να ολοκληρώνετε πάντα το μαγείρεμα!

οποτε και το μισομαγειρεμα λαθος ειναι.........

Nina-Nana
22-01-12, 11:55
• Το μαγείρεμα κάθε μορφής σκοτώνει τα βακτήρια, γι’ αυτό ποτέ μην αφήνετε το φαγητό μισομαγειρεμένο. Να ολοκληρώνετε πάντα το μαγείρεμα!

οποτε και το μισομαγειρεμα λαθος ειναι.........

Δεν έγραψα μισομαγειρεμα.
Καταλαθος έγραψα μσαγειρεμα.
Σορι γράφω απο το iPad και είναι κοντά τα γράμματα.

malecon
22-01-12, 12:18

όταν ειχα ρωτησει την παιδιατρο αν μπορω να φυλαω μαγειρεμενο φαγητο στην καταψυξη μου ειχε πει πως ετσι χανονται θρεπτικα συστατικα κ στην ουσια το φαγητο απλα γεμιζει το στομαχι του μωρου χωρις να του προσφερει κατι. Δηλ ναι μεν δεν απαγορευεται, αλλα δεν προσφερει και τπτ.
Αν ισχυει αυτο, καλυτερα η φίλη που ανοιξε το θεμα να κοψει το κοτοπουλο κ να το διατηρησει ωμο στην καταψυξη σε μεριδες. Κριμα ειναι, αφου ειναι σπιτικό :p

Nina-Nana
22-01-12, 13:08
όταν ειχα ρωτησει την παιδιατρο αν μπορω να φυλαω μαγειρεμενο φαγητο στην καταψυξη μου ειχε πει πως ετσι χανονται θρεπτικα συστατικα κ στην ουσια το φαγητο απλα γεμιζει το στομαχι του μωρου χωρις να του προσφερει κατι. Δηλ ναι μεν δεν απαγορευεται, αλλα δεν προσφερει και τπτ.
Αν ισχυει αυτο, καλυτερα η φίλη που ανοιξε το θεμα να κοψει το κοτοπουλο κ να το διατηρησει ωμο στην καταψυξη σε μεριδες. Κριμα ειναι, αφου ειναι σπιτικό :p

Μου κάνει εντύπωση αυτο που σου είπε ο γιατρός. Αυτο είναι κάτι που πίστευαν παλιότερα για τα κατεψυγμένα λαχανικα! Τώρα θεωρούνται καλύτερα τα κατεψυγμένα φασολακια πχ απο τα φρέσκα που έχω στο ψυγείο 5 μέρες γιατι έχουν ψυχθει αμέσως μετα τη συλλογή τους (αν είναι αξιόπιστη η εταιρία) κι έτσι κρατάνε τα ωφέλιμα συστατικά. Για το κρεας πρώτη φορα το ακούω. Τι να πάθει ο σιδηρος, ο ψευδαργηρος και το σεληνιο που έχει το κοτοπουλο; Άντε το πολυ πολυ να μην έχει τόση Β12 αλλα και πάλι...

μινουλα
22-01-12, 13:13
Αυτο ηξερα και γω, γιαυτο ειπα για αποψυγμενο ΚΑΙ μαγειρεμενο φαγητο. Αλλα για μικρα παιδια δεν ξερω, δεν φτασαμε ακομη στα κρεατα εμεις!!:grin:, οταν ερθει ο καιρος θα την ρωτησω!

evhgiorgos
22-01-12, 21:36
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!Πραγματικά είμαι πολύ προβληματισμένη σχετικά με το τι πρέπει να κάνω.Είναι από όσο βλέπω αντικρουόμενες οι απόψεις.Στο site της vita που μου έβαλε κάποια κοπέλα λέει για το κρέας πως αν αποψυχθεί μπορεί να ξαναψυχθεί αφού μαγειρευτεί!Έχω μπερδευτεί!:(
Σκέφτομαι να μην της το δώσω τελικά γιατί τρέμω στην σκέψη πως μπορεί να πάθει κάτι!Αύριο το πρωί θα πάρω τον παιδίατρο μας τηλέφωνο να τον ρωτήσω και θα σας πω τι μου είπε!Και πάλι ευχαριστώ!:D

malecon
22-01-12, 21:48
Μου κάνει εντύπωση αυτο που σου είπε ο γιατρός. Αυτο είναι κάτι που πίστευαν παλιότερα για τα κατεψυγμένα λαχανικα! Τώρα θεωρούνται καλύτερα τα κατεψυγμένα φασολακια πχ απο τα φρέσκα που έχω στο ψυγείο 5 μέρες γιατι έχουν ψυχθει αμέσως μετα τη συλλογή τους (αν είναι αξιόπιστη η εταιρία) κι έτσι κρατάνε τα ωφέλιμα συστατικά. Για το κρεας πρώτη φορα το ακούω. Τι να πάθει ο σιδηρος, ο ψευδαργηρος και το σεληνιο που έχει το κοτοπουλο; Άντε το πολυ πολυ να μην έχει τόση Β12 αλλα και πάλι...
Μα δεν λέμε κάτι διαφορετικό! Τα φασολάκια που φέρνεις ως παράδειγμα είναι ωμα, δεν ειναι μαγειρεμένα! Η γιατρός ήταν αντίθετη στην φύλαξη μαγειρεμένου φαγητού στην κατάψυξη. Αντίθετα για την φύλαξη ωμού κρεατος ήταν θετική

chatzico
22-01-12, 21:51
Ουφ.........

Μιλάμε για ωμό κρέας που είναι ήδη κατεψυγμένο.

Αυτό το ωμό κατεψυγμένο κρέας να αποψυχθεί, να μαγειρευτεί και να ξανακαταψυχθεί.

ΩΜΟ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΟ ΚΡΕΑΣ :arrow: ΑΠΟΨΥΞΗ :arrow: ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ :arrow: ΚΑΤΑΨΥΞΗ

Καλό κουράγιο σε όποια το κάνει.

Nina-Nana
22-01-12, 21:53
Ουφ.........

Μιλάμε για ωμό κρέας που είναι ήδη κατεψυγμένο.

Αυτό το ωμό κατεψυγμένο κρέας να αποψυχθεί, να μαγειρευτεί και να ξανακαταψυχθεί.

Χαχα! Θέα! :D

kourkoumpini
22-01-12, 22:06
Αν και με καλυψε η chatzico απο την αρχη, θα γραψω και εγω. καθε αλλαγη θερμοκρασιας στα τροφιμα επιφερει αλοιωσεις, ποσω μαλλον οταν προκειται για κρεας. στη θεση σου δεν θα επαιρνα καν ενα κατεψυγμενο κρεας, το οποιο δεν ξερω σε τ συνθηκες καταψυχθηκε, αν το ψυγειο της κυριας λειτουργουσε κανονικα η οχι, και σε καμια περιπτωση δεν αποψυχω-μαγειρευω-ξαναψυχω. αν και χρησιμοποιω πολυ την καταψυξη για να καταψυχω και λαχανικα και μαγειρεμενο φαγητο, ενα τροφιμο που αποψυχεται δεν ξαναψυχεται.

mirtoula4
22-01-12, 22:57
Ουφ.........

συμφωνω και γω αυτο ξερω ότι επιτρέπεται

chatzico
22-01-12, 23:03
συμφωνω και γω αυτο ξερω ότι επιτρέπεται
Ουφ.........

Εγώ ξέρω ότι η διαδικασία με τα τοξάκια που έβαλα ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!

mirtoula4
22-01-12, 23:06
ok, τότε αντίθετα εγω ξέρω ότι αυτό επιτρέπεται!

chatzico
22-01-12, 23:07
Πάω πάσο.

stella261011
22-01-12, 23:11
επειδη βλεπω οτι προβληματιστηκες πολυ σου εχω τη λυση :mrgreen:. παρε το κοτοπουλο αποψυξε το ,βαλτο να βρασει ,ξεχωρισε το στηθος 2 μεριδουλες των 50 γρ.κ καντα μια σουπιτσα για το μωρο σου,δωσε τη μια μεριδα την ιδια μερα την αλλη αφου κρυωσει βαλτη στο ψυγειο κ δωστην την επομενη μερα!ετσι μου ειπε η δικη μου παιδιατρος να κανω,οχι καταψυξη.το υπολοιπο βαλτο στο φουρνο με πατατουλες κ καλη σας ορεξη!!!
παρεπιπτοντως το κατεψυγμενο αν μαγειρευτει καλα μπορει να καταξυχθει.αλλα τωρα για μωρακι κατεψυγμενο φαι...ξερω γω ...

ditop
22-01-12, 23:37
επειδη βλεπω οτι προβληματιστηκες πολυ σου εχω τη λυση :mrgreen:. παρε το κοτοπουλο αποψυξε το ,βαλτο να βρασει ,ξεχωρισε το στηθος 2 μεριδουλες των 50 γρ.κ καντα μια σουπιτσα για το μωρο σου,δωσε τη μια μεριδα την ιδια μερα την αλλη αφου κρυωσει βαλτη στο ψυγειο κ δωστην την επομενη μερα!ετσι μου ειπε η δικη μου παιδιατρος να κανω,οχι καταψυξη.το υπολοιπο βαλτο στο φουρνο με πατατουλες κ καλη σας ορεξη!!!
παρεπιπτοντως το κατεψυγμενο αν μαγειρευτει καλα μπορει να καταξυχθει.αλλα τωρα για μωρακι κατεψυγμενο φαι...ξερω γω ...
Μπράβο, η καλύτερη λύση!!! Πάντως και να το βάλεις μαγειρεμένο στην κατάψυξη δε θα βλάψει το παιδί σου ανεπανόρθωτα. Το πολυ πολυ να μην παρει κάποιες ελάχιστες βιταμινες. Μη γινόμαστε υπερβολικοί με καποια πραγματα. Ειπαμε να προσέχουμε καποια πραγματα στα μωρα μας αλλά μην τα βάλουμε και στην αποστείρωση. Κακό θα τους κάνουμε.

evhgiorgos
22-01-12, 23:44
Αχ βρε κορίτσια όσο το σκέφτομαι τόσο προβληματίζομαι!!!!!!!!!!!!
Μας βλέπω τελικά το σπιτικό κοτόπουλο να το τρώμε εμείς!!:p

evhgiorgos
22-01-12, 23:46
Λοιπόν τώρα σκέφτομαι και την εξής εναλλακτική: μήπως να πήγαινα στο κατάστημα με τα βιολογικά που ψωνίζω τα λαχανικά της να κοίταζα αν έχει βιολογικό κατεψυγμένο μόνο σε μπούτι (σημειωτέον ο γιατρός μου είπε να τρώει μπούτι λόγω σιδήρου).Τι λέτε για αυτή την εκδοχή;Ουφ..ουφ!!

Nina-Nana
22-01-12, 23:51
Λοιπόν τώρα σκέφτομαι και την εξής εναλλακτική: μήπως να πήγαινα στο κατάστημα με τα βιολογικά που ψωνίζω τα λαχανικά της να κοίταζα αν έχει βιολογικό κατεψυγμένο μόνο σε μπούτι (σημειωτέον ο γιατρός μου είπε να τρώει μπούτι λόγω σιδήρου).Τι λέτε για αυτή την εκδοχή;Ουφ..ουφ!!

Τέλεια!

Σνουφελ μου
23-01-12, 00:40

:shock::shock::shock::confused:ΜυΘος..... Οποιο κομματι κ αν παρεις εχει την ιδια ποσοτητα σιδηρου παντου.Μηπως σου προτεινε μπουτι γιατι περιεχει τα λιγοτερα ποσοστα λιπους,σχετικα?

Μια συμβουλη...προτιματε τα σκληρα κρεατα,αυτα ειναι τα καλυτερα....αν πεσετε σε σκληρο μοσχαρι π.χ. μη κανετε παραπονα στο χασαπη σας...πειτε του κ ευχαριστω:D ειναι οτι καλυτερο.....Επισης ο τροπος μαγειρεματος παιζει μεγαλο ρολο στη κατακρατηση βιταμινων...δεν αφηνουμε το κρεας να βραζει για ωρες κ να εξατμιζεται το νερο γιατι εξατμιζονται κ οι βιταμινες,το ιδιο ισχυει για ολα τα τροφιμα.

Στο αποψυξη:arrow:μαγειρεμα:arrow:καταψυξη
το φαγητο α υποστει δυο ερμικες επεξεργασιες ,λογικα,δευτερο,το ζεσταμα μετα τη καταψυξη που σημαινει α χασει ακομα περισσοτερα Θρεπτικα συστατικα που το καιστα λιγο αχρηστη σα τροφη κ οχι επικυνδινη.Πηγαινε σε ψαραδικο με κατεψυγμενα αν υπαρχει εκει κοντα κ ζητα να στο κοψουνε αλλιως κανε το ενα φαγακι κ τελος....

Εμεις οταν εχουμε κρεας ντοπιο το κανουμε παντα μεριδες με ονομα κ ημερομηνια σφαγης/καταψυξης σε σακουλακια,το ιδιο με ολα....Φαγητο δε κατεψυξα ποτε για το παιδι,αλλα ουτε κ για εμας....

Stap
23-01-12, 09:39
:shock::shock::shock::confused:ΜυΘος..... Οποιο κομματι κ αν παρεις εχει την ιδια ποσοτητα σιδηρου παντου.Μηπως σου προτεινε μπουτι γιατι περιεχει τα λιγοτερα ποσοστα λιπους,σχετικα?

Μια συμβουλη...προτιματε τα σκληρα κρεατα,αυτα ειναι τα καλυτερα....αν .
Δεν είναι λάθος απ' όσο γνωρίζω κι εγώ. Τα σκούρα κρέατα γενικά έχουν περισσότερο σίδηρο απ' τα ανοιχτόχρωμα, ακόμη και στο ίδιο ζώο όπως το κοτόπουλο, το μπούτι είναι πιο σκούρο κι έχει περισσότερο σίδηρο.
Μάλιστα, για το μωρό είναι και πολύ πιο μαλακό - και πιο γευστικό. Το δικό μου μωρό είτε ψητό είτε βραστό πάντα το προτιμάει. Ειδικά στο χωριάτικο (σπιτικό) κοτόπουλο, το στήθος είναι πολύ σκληρό (ακόμη και μαγειρεμένο στη χύτρα ταχύτητας). Στα αλεσμένα μπορεί να μην έχει νόημα αλλά όταν το παιδί ξεκινάει να τρώει κομματάκια αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Σνουφελ μου
23-01-12, 10:13
edit o καθενας πραττει οτι νομιζει.

marandnik
23-01-12, 10:29
Προσωπικά, θα έτρωγα το κοτοπουλάκι με την οικογένειά μου και θα έδινα και στο μωρό για δύο μέρες. Στο μέλλον καλό είναι να φροντίζεις να παίρνεις νωπά κρέατα πολύ καλής ποιότητας και να τα καταψύχεις σε μικρές μεριδούλες για να τα μαγειρεύεις κατευθείαν. Το παρόν κοτόπουλο, αποχαιρέτα το.:-D

Σχετικά με το σίδηρο στο κοτόπουλο είναι γνωστό ότι το μπούτι έχει περισσότερο σίδηρο από το στήθος. Παραθέτω παρακάτω και ένα link που το επιβεβαιώνει. Επίσης, σε καμιά περίπτωση δεν θα επέλεγα να ενημερωθώ για τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία του κρέατος από τον κρεοπώλη που τα πουλάει.:roll:

http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/dietary_sources_iron.html

Σνουφελ μου
23-01-12, 15:37
Προσωπικά, θα έτρωγα το κοτοπουλάκι με την οικογένειά μου και θα έδινα και στο μωρό για δύο μέρες. Στο μέλλον καλό είναι να φροντίζεις να παίρνεις νωπά κρέατα πολύ καλής ποιότητας και να τα καταψύχεις σε μικρές μεριδούλες για να τα μαγειρεύεις κατευθείαν. Το παρόν κοτόπουλο, αποχαιρέτα το.:-D

Σχετικά με το σίδηρο στο κοτόπουλο είναι γνωστό ότι το μπούτι έχει περισσότερο σίδηρο από το στήθος. Παραθέτω παρακάτω και ένα link που το επιβεβαιώνει. Επίσης, σε καμιά περίπτωση δεν θα επέλεγα να ενημερωθώ για τις βιταμίνες και τα ιχνοστοιχεία του κρέατος από τον κρεοπώλη που τα πουλάει.:roll:

http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/dietary_sources_iron.html

Αν ειναι εκπαιδευμενος επαγγελματιας α σε ενημερωσει για ολα....ο παιδιατρος δεν ειναι αρμοδιος....δε γνωριζει.Απο κει κ περα....ολλα λινκ λενε διαφορα...για διαφορα.Τι να το κανεις αν νομιζεις οτι ξερεις τα παντα,ψβνισεις μποτακια με το περισσοτερο σιδηρο κ το καταστρεψεις στο μαγειρεμα:roll:Ειναι παρεξηγημενη η ιδιοτητα του κρεοπωλει κ δε ξερω τι εικονα εχεις ο καενας για αυτο αλλα πλεον για να γινει πρεπει να εχεις ενα διπλωμα το οποι για να το παρεις μαεινεις απο το πως πρεπει να σπερνεις για να ταισεις το καε ζωω,τι πρεπει να τρωει μεχρι κ πως να το μαγειρεψεις.Αν ανηκει σε αυτη τη κατηγορια...γνωριζει εξισου καλα τα ΠΑΝΤΑ καλα με εναν διατροφολογο κ σεφ αλλα και καλυτερα ακομα...Ομως οπως ξανα ειπα ο καενας διαλεγει μονος του ποιον ελει να τον ανημερωνει...μια φιλη μου ενημερωνετε απο μια γειτονησα νοικοκυρα γιατι τη υεωρει εξπερ σε ολα...ο καενας οπως νομιζει....:rolleyes:

afrodite33
24-01-12, 18:11
Tελικα,ποιος ειναι ο καλυτερος(για τα μωρα μας)και συντομοτερος(για εμας)τροπος μαγειρεματος?μην ξεχνατε οτι υπαρχουν μαμαδες χωρις βοηθεια και που δουλευουν.που χρονος να μαγειρεψουν την ωρα που πρεπει και για το μωρο και για την υπολοιπη οικογενεια?
αποτι καταλαβα,το καλυτερο στο κρεας ειναι να το αγοραζουμε νωπο και να το καταψυχουμε σε μεριδουλες?με το ψαρι τι γινεται?

Nina-Nana
24-01-12, 18:27
Tελικα,ποιος ειναι ο καλυτερος(για τα μωρα μας)και συντομοτερος(για εμας)τροπος μαγειρεματος?μην ξεχνατε οτι υπαρχουν μαμαδες χωρις βοηθεια και που δουλευουν.που χρονος να μαγειρεψουν την ωρα που πρεπει και για το μωρο και για την υπολοιπη οικογενεια?
αποτι καταλαβα,το καλυτερο στο κρεας ειναι να το αγοραζουμε νωπο και να το καταψυχουμε σε μεριδουλες?με το ψαρι τι γινεται?

Οι απόψεις διίστανται! Για παράδειγμα ο Παπαβεντσης (παιδιατρος IBCLC) στο βιβλίο του "για μια άλλη προσχολική διατροφή" μέσα σ΄ όλα γράφει πως μαγειρεύει για την κόρη του 8 μηνών. Μαγειρεύει κάθε Σάββατο και αποθηκευει στην κατάψυξη.
Συγκεκριμένα βράζει κοτοπουλο, μοσχάρι. Αποθηκευει μερίδες και ξέχωρα το ζωμό σε παγοκυψελες. Επίσης φτιάχνει στον ατμό λαχανικα, τα αλεθει και τα έχει σε παγκάκια για μια ώρα ανάγκης. Τέλος, φτιάχνει φακή και αποθηκευει.
Αυτη είναι η μια άποψη απο έναν παιδιατρο-σύμβουλο γαλουχιας (ο,τι πιο ενημερωμένο πάνω στη βρεφική διατροφη δηλαδη).
Είναι ένας πρακτικος τρόπος για μαμάδες που δεν έχουν χρόνο!
Η άλλη άποψη είναι όχι κατάψυξη! Με τίποτα!

evhgiorgos
24-01-12, 22:18
Οι απόψεις διίστανται! Για παράδειγμα ο Παπαβεντσης (παιδιατρος IBCLC) στο βιβλίο του "για μια άλλη προσχολική διατροφή" μέσα σ΄ όλα γράφει πως μαγειρεύει για την κόρη του 8 μηνών. Μαγειρεύει κάθε Σάββατο και αποθηκευει στην κατάψυξη.
Συγκεκριμένα βράζει κοτοπουλο, μοσχάρι. Αποθηκευει μερίδες και ξέχωρα το ζωμό σε παγοκυψελες. Επίσης φτιάχνει στον ατμό λαχανικα, τα αλεθει και τα έχει σε παγκάκια για μια ώρα ανάγκης. Τέλος, φτιάχνει φακή και αποθηκευει.
Αυτη είναι η μια άποψη απο έναν παιδιατρο-σύμβουλο γαλουχιας (ο,τι πιο ενημερωμένο πάνω στη βρεφική διατροφη δηλαδη).
Είναι ένας πρακτικος τρόπος για μαμάδες που δεν έχουν χρόνο!
Η άλλη άποψη είναι όχι κατάψυξη! Με τίποτα!
Το βιβλίο του Παπαβέντση το διάβασα πρόσφατα.Δεν μου κάνει εντύπωση που το λέει, έχει ζήσει στην Αγγλία όπου είναι πολύ δημοφιλής τρόπος μαγειρέματος για μωρά.Και στο θέμα μας: ο γιατρός μας μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα να το δώσω στο μωρό.Ευτυχώς δεν θα προβληματιστώ άλλο γιατί η μαμά μου κατάφερε να βρει σπιτικό νωπό.Το κάναμε μικρούλες μεριδούλες και το ψύξαμε οπότε θα βγάζω ανά δυο μέρες και θα το μαγειρεύω.Προφανώς δεν τίθεται σε κίνδυνο η υγεία του μωρού αλλά επειδή ακόμη έχω την πολυτέλεια του χρόνου θα το κάνω.Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

kourkoumpini
24-01-12, 22:19

Αν και ειμαστε ελαφρως εκτος τοπικ, οντως οι αποψεις διιστανται. Η Μαλακά (που ηταν διευθυντρια και καθηγητρια παν/μιου στην παιδιατρικη στο ιπποκρατειο θεσ/νικης) ειχε πει στη μανα μου να μαγειρευει και να τα αποθηκευει στην καταψυξη.

θα σου πω τι εκανα εγω. εβαζα τα πλυμενα λαχανικα ωμα στην καταψυξη σε μεριδουλες, εβραζα το κρεας (δεν μπορουσα καθε μερα να αγοραζω 200 γρ την ημερα) και το αποθηκευα παλι σε μεριδες στην καταψυξη σε μικρα ταπερακια μαζι με ζωμο. μαγειρευα για 2 μερες οπως ειχε πει ο παιδιατρος.

evhgiorgos
24-01-12, 22:21
Τόσο το κοτόπουλο όσο και το μοσχάρι θα το παίρνω νωπό θα το χωρίζω σε μεριδούλες και θα βράζω κάθε φορά.Όσο για το ψάρι σίγουρα δεν θα καταψύχω.Θα κάνω όσο είναι για το παιδί (για δυο μέρες) και το υπόλοιπο θα το κάνω για μας!Τώρα όσον αφορά τον χρόνο που λείπει σε πολλές μανούλες είναι ένα σοβαρό θέμα.Πάντως αυτό που σκέφτομαι να κάνω όταν γυρίζω στην δουλειά είναι να το βράζω το βραδάκι που την βάζω για ύπνο και έχω λίγο περισσότερο χρόνο!

Nina-Nana
24-01-12, 22:33
Όταν υπάρχει χρόνος το φρέσκο είναι καλύτερο. Η δικιά μου τρώει απο τα δικα μας οπότε μαγειρευω ή κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα.
Απο εκει και πέρα εγω βρασει κρέας το έχω βάλει σε μερίδες στην κατάψυξη και ζωμο σε παγοκυψελες για μια ώρα ανάγκης ή μήπως έχω κάτι που δεν μπορει να φάει ή γιατί πρέπει να τρώει κρέας πιο συχνά απο εμάς. Οπότε είμαι ήσυχη ότι έχω back up!

Σνουφελ μου
24-01-12, 22:37
Koριτσια τα πραγματα ειναι ξεκααρα,οσον αφορα το κρεας μονο κ εκτος των ψαριων γιατι δε γνωριζω,Αν εχουμε το χρονο ζηταμε απο το κρεοπωλη μας ακομη και εκατο γραμμαρια κρεας οτι και ειναι...το μαγειρευουμε το βραδυ και μπορουμε να το δωσουμε για τρεις μερες,εφοσον μπει οταν κρυωσει στο ψυγειο.Η καταψυξη ειναι για εκτακτες αναγκες και οχι για καημερινα,ως συστημα ειδικα για παιδακια.Οι παιδιατροι οτι και αν ειναι δε γνωριζουνε περισσοτερα απο εναν κρεοπωλη που εχει φοιτισει στη σχολη κρεοπωλων πιστεψτε με και εωρω τουλαχιστον ανωριμο να συστηνουνε διαφορα οσον αφορα τη διατροφη,τον υπνο η οτι αλλο εκτος του να κανουνε διαγνωσεις και να κοιτανε γενικα των υγεια των παιδιων.Αυτη ειναι η αποψη μου με βαση οσα ξερω ως παιδαγωγος κ ως αποφοιτη της σχολης επεξεργασιας κρεατων.

Συμβουλη μου,μην καταψυχεται κρεατα,εκτος και αν σας εχει φαει καποιος ντοπιο κρεας,χωριστε το σε μεριδες πλυνετε το καλα και καταψυξτε το με ημερομηνιες κ.λ.π.Μην ντρεπεστε να ζητατε εστω κ δεκα γραμμαρια κρεας,Η νοοτροπια αυτη ισχυει μονο στην Ελλαδα...εξω αγοραζα ενα μηλο,μια φετα ψωμι κ.λ.π. κατι που δε κανουμε οι Ελληνες εδω αλλα ειναι το σωστο..περνω λιγο για να εχω καε μερα φρεσκο,δεν ειναι ντροπη:!:

tamar
25-01-12, 07:40
Κι εγώ το παίρνω και επειδή παίρνω παραπάνω το βάζω στην κατάψυξη και όταν είναι να το μαγειρέψω το αποψύχω. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό. Μα και ο χασάπης κατεψυγμένο το έχει

kourkoumpini
25-01-12, 09:21
με το ψαρι τι γινεται?

για το ψαρι, πολλες νοικοκυρες βαζουν πλυμενο ψαρι στην καταψυξη ετοιμο για μαγειρεμα. εγω δεν βαζω. οπως το παιρνω απο τη λαικη το μαγειρευω. αν μεινει και για την αλλη μερα η για το βραδυ εχει καλως.

οταν του εκανα ακομα τη σουπα με ψαρι και αλεθα, εκανα ισα ισα τις 2 μεριδες του και ετρωγε μια μερα (μεσημερι-απογευμα αντι για κρεμα απογευματινη). σπανια κρατουσα τη μια μεριδα για την αλλη μερα.

mariaVdr
25-01-12, 09:34
Ετσι ακριβώς ισχύει για το παιδικό φαγητό...Δεν παθαίνουν κάτι απλά το φαγητό που έχει καταψυχθεί δεν περιέχει απολύτως καμία θρεπτική ουσία.

Σνουφελ μου
25-01-12, 14:44
Κι εγώ το παίρνω και επειδή παίρνω παραπάνω το βάζω στην κατάψυξη και όταν είναι να το μαγειρέψω το αποψύχω. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό. Μα και ο χασάπης κατεψυγμένο το έχει

:confused::confused::confused:Συγνωμη...να ρωτησω κατι?Δηλαδη αγοραζεται κρεας απο κρεοπωλειο κατεψυγμενο?:rolleyes:Δηλαδη δε περνετε νωπο κρεας καθολου?

mariaVdr
25-01-12, 14:51
[/COLOR][/SIZE]

:confused::confused::confused:Συγνωμη...να ρωτησω κατι?Δηλαδη αγοραζεται κρεας απο κρεοπωλειο κατεψυγμενο?:rolleyes:Δηλαδη δε περνετε νωπο κρεας καθολου?
Με πρόλαβες...
Δεν είναι κατεψυγμένα τα κρέατα που είναι στο κρεοπωλείο...Στην συντήρηση είναι δλδ 0-4 βαθμους..Η καταψυξη είναι -18.Και αν είναι έτσι...πως το κόβει ο χασάπης...με αλυσοπρίονο?

rena_myst
25-01-12, 15:02
Εγω παλι προβληματιζομαι με τα κοτοπουλα για αλλο λογο.Ενα κοτοπουλο εταιριας για να μην πω ονοματα και θεωρηθει διαφημιση , εχει ελεγχθει για αρρωστιες (θα μου πειτε τωρα με τι τα ταιζουν ομως).
Το σπιτικο κοτοπουλο ομως , παρολο που σιγουρα τρωει πιο υγιεινα μπορει να ειναι αρρωστο και να μην το ξερουμε.Οποτε μαλλον θεωρειτε πιο επικινδυνο.Ας πουμε αν εχει σαλμονελα.....πως θα το ξερουμε?
Παντως και για τα αυγα ο γιατρος εμενα μου ειπε οταν ειναι χωριατικα και φρεσκα να τα αφηνω 3-4 μερες πριν της τα δωσω.
Με το κοτοπουλο , παρολο που μπορω να βρισκω οποτε θελω σπιτικο, ακομα δεν εχω αποφασισει τι ειναι καλυτερο.

Σνουφελ μου
25-01-12, 15:22
Με πρόλαβες...
Δεν είναι κατεψυγμένα τα κρέατα που είναι στο κρεοπωλείο...Στην συντήρηση είναι δλδ 0-4 βαθμους..Η καταψυξη είναι -18.Και αν είναι έτσι...πως το κόβει ο χασάπης...με αλυσοπρίονο?

Ειμαι γρηγορη....:lol::lol::lol:Aρα δε μπορεις να παρεις μονο ψαχνο...δε μπορει να το ξεκοκκαλισει:lol:Αστειευομαι....Παντως σε λιγο καιρο α αγοραζουμε φρεσκο αλλα πακεταρισμενο σε βαγκομ μονο...:???:

tzo28
25-01-12, 15:23
Εγω Ρενα προτιμω το χωριατικο...δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στους ελεγχους που γινονται σ΄αυτα.Επισης τρωνε τοσο "σκουπιδι" και τοσες ορμονες που δεν υπαρχει μετρο συγκρισης με τα χωριατικα για μενα...

Σνουφελ μου
25-01-12, 15:28
Εγω παλι προβληματιζομαι με τα κοτοπουλα για αλλο λογο.Ενα κοτοπουλο εταιριας για να μην πω ονοματα και θεωρηθει διαφημιση , εχει ελεγχθει για αρρωστιες (θα μου πειτε τωρα με τι τα ταιζουν ομως).
Το σπιτικο κοτοπουλο ομως , παρολο που σιγουρα τρωει πιο υγιεινα μπορει να ειναι αρρωστο και να μην το ξερουμε.Οποτε μαλλον θεωρειτε πιο επικινδυνο.Ας πουμε αν εχει σαλμονελα.....πως θα το ξερουμε?
Παντως και για τα αυγα ο γιατρος εμενα μου ειπε οταν ειναι χωριατικα και φρεσκα να τα αφηνω 3-4 μερες πριν της τα δωσω.
Με το κοτοπουλο , παρολο που μπορω να βρισκω οποτε θελω σπιτικο, ακομα δεν εχω αποφασισει τι ειναι καλυτερο.

Ενα δικιο το εχεις..το εχω σκεφτει κ εγω αυτο...αλλα αν το κοτοπουλο ειναι αρρωστο κ ειναι υπο την εποπτεια σου φαινεται...μη μπως σε λεπτομερεις.Αλλα απο τις ορμονες προτιμω τα ντοπια που ξερω τι τρωνε ακριβως.Απο ετοιμα ξερω οτι τα Πι.... ειναι κορυφη....απλα ειναι λιγο τσιμπιμενα στη τιμη αλλα ειναι τα καλυτερα της αγορα ολα τα αλλα ειναι απλα...ανοστα...κ ολο διαφημιση...

Nina-Nana
25-01-12, 17:19

Η σαλμονέλα σκοτώνεται με το μαγείρεμα! Αν μαγειρεψεις καλα το κρεας δεν υπάρχει πρόβλημα.
Για τα παιδιά καλύτερα βιολογικά κρέατα!

mariaVdr
25-01-12, 17:23
Γενικά δεν συγκρίνονται τα σπιτικά...μόνο οι παχυντικές ορμόνες που έχουν φάει τα άλλα φτάνουν και περισεύουν για να σε αποτρέψουν.Οσο για την σαλμονέλα δεν έχει μόνο το κοτοπουλο αλλα όλα τα κρέατα..ίσως το κοτοπουλο να είναι πολυ παρεξηγημένο τελικά.Αν το πλύνουμε σωστά το κρέας και βραστεί-ψηθεί σε υψηλή θερμότητα καταστρέφεται...το θέμα είναι οι επιφάνειες που ακουμπάμε το κρεάς.Εστω και το μαχαίρι που μπορεί να έχουμε κοψει ή έστω ακουμπησει το μολυσμένο κρέας και μετά κοψουμε λαχανικά μεταδίδει την σαλμονέλα στο τρόφιμο για πλάκα.Ζεστό νερό και ξυδι για καθαρισμό του πάγκου και ότι χρησιμοποιησουμε και έρθουν σε επαφή με το κρεας.

kinkajoujou
25-01-12, 17:27
να απαντήσω σκόρπια σε κάποια σημεία που κράτησα διαβάζοντας το θέμα:

αρχικά εννοείται ότι μπορείς να αποψύξεις, να μαγειρέψεις και να βάλεις πίσω στην κατάψυξη το μαγειρεμένο φαγητό. Στους 100 βαθμούς που βράζουν τα φαγητά, δεν επιβιώνει κολυμπηθρόξυλο, όχι μικρόβιο! Αυτό που δεν επιτρέπεται να κάνεις είναι να το ζεματίσεις π.χ. σε νερό που δεν βράζει ή να το βάλεις σε βραστό νερό για λίγη ώρα, πρέπει εν ολίγοις το φαγητό να μαγειρευτεί κανονικά.

Ιδανικά θα ήταν καλό να τρώμε όλοι φρέσκο κρέας, αλλά αυτό δεν είναι πάντα εφικτό (δεν νομίζω ότι έχουμε τη δυνατότητα να πηγαίνουμε μέρα παρά μέρα στο χασάπη για φρέσκο κρέας, συνήθως μια φορά τη βδομάδα ψωνίζουμε και το κρέας πάει κατάψυξη). Δεν σημαίνει ότι έχουν σκοτωθεί όλα τα θρεπτικά του, γιατί τότε ο μισός πληθυσμός θα είχε σκορβούτο.

Για τα μωρά συνήθως μπορείς να πάρεις ή σκέτα μπούτια (που όντως έχουν περισσότερο σίδηρο, όπως και όλα τα σκούρα κομμάτια του κρέατος) ή ένα μεγάλο κομμάτι μοσχάρι και να το κόψεις στο σπίτι σε μεριδούλες, ανάλογα με το πόσο τρώει. Επίσης, τα μωρά πρέπει να τρώνε περίπου όσο είναι η γροθιά τους σε μερίδα κρέατος, για να υπολογίζεις την ποσότητα.

Τέλος, αδυνατώ να πιστέψω ότι καταλληλότερος για τη διατροφή του παιδιού είναι ο απόφοιτος της σχολής επεξεργασίας κρέατος από ό,τι ο παιδίατρος, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!

mariaVdr
25-01-12, 18:16
Τέλος, αδυνατώ να πιστέψω ότι καταλληλότερος για τη διατροφή του παιδιού είναι ο απόφοιτος της σχολής επεξεργασίας κρέατος από ό,τι ο παιδίατρος, αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο!
Ο κτηνίατρος και ο μικροβιολογος που κάνουν δειγματοληπτικούς ελεγχους όμως είναι...και επειδή συνεργάζομαι με τον συγκεκριμένο χώρο έχω δει τραγικά πράγματα.

evhgiorgos
25-01-12, 21:52
Ο κτηνίατρος και ο μικροβιολογος που κάνουν δειγματοληπτικούς ελεγχους όμως είναι...και επειδή συνεργάζομαι με τον συγκεκριμένο χώρο έχω δει τραγικά πράγματα.
Όλα καλά με τους αποφοίτους των σχολών αυτών και δεν αμφισβητώ τις γνώσεις τους αλλά όταν πρόκειται για το παιδί μου μάλλον θα εμπιστευτώ τον γιατρό μου!Άλλωστε ποιος μας λέει πως οι παιδίατροι δεν είναι σε θέση να μιλούν για την διατροφή των μωρών;;;;

mariaVdr
25-01-12, 22:06
Όλα καλά με τους αποφοίτους των σχολών αυτών και δεν αμφισβητώ τις γνώσεις τους αλλά όταν πρόκειται για το παιδί μου μάλλον θα εμπιστευτώ τον γιατρό μου!Άλλωστε ποιος μας λέει πως οι παιδίατροι δεν είναι σε θέση να μιλούν για την διατροφή των μωρών;;;;
Σίγουρα δεν είπα το αντίθετο.Προφανώς και για την διατροφή των παιδιών θα ρωτήσεις τον παιδίατρο και εγώ το ίδιο θα έκανα, δεν θα το ταίζα λιωμένο μουσακά.Εδώ όμως μιλάμε για το κρέας.Εγραψα πριν για την σαλμονέλα κάτι που προφανώς γνωρίζουν όλοι.Και αυτο που έγραψα για τραγικά πράγματα ήταν χειρότερα απο την σαλμονελα οπως τα λιστέρια πόσο μάλλον για μωρά.Νομίζεις ότι δεν τα βγάζουν στην αγορά παρά τους ελεγχους που έχουν γίνει?Αν σου ελεγα ''μην το παρεις αυτό το σαλαμι-κρεας-κτλ γιατι εχει το ταδε βακτήριο και το ξέρω'' θα το έπαιρνες?

rena_myst
26-01-12, 14:08
Ενα δικιο το εχεις..το εχω σκεφτει κ εγω αυτο...αλλα αν το κοτοπουλο ειναι αρρωστο κ ειναι υπο την εποπτεια σου φαινεται...μη μπως σε λεπτομερεις.Αλλα απο τις ορμονες προτιμω τα ντοπια που ξερω τι τρωνε ακριβως.Απο ετοιμα ξερω οτι τα Πι.... ειναι κορυφη....απλα ειναι λιγο τσιμπιμενα στη τιμη αλλα ειναι τα καλυτερα της αγορα ολα τα αλλα ειναι απλα...ανοστα...κ ολο διαφημιση...

Απο ετοιμα εγω αν θα παρω για μας , παιρνω μονο ΜΙ....... γιατι εχω της θεια μου στο Υγειονομικο και μου εχει πει οτι και απο αποψη τροφης και απο αποψη καθαριοτητας στην μοναδα και ελεγχου και γενικα , ειναι τα καλυτερα.
Στην μικρη προς το παρον δινω σπιτικα , οπως και κουνελακια που σφαζει ο μπαμπας μου.Προσεχω βεβαια παρα πολυ στα θεματα υγιεινης και καθαριοτητας αλλα παλι φοβαμαι.

Σνουφελ μου
26-01-12, 22:00
Οποιος εχει αμφιβολιες για το αν οι παιδιατροι δεν ειναι αρμοδιοι για τη διατροφη των παιδιων στο κομματι κρεας,οχι στα ψαρια,ας ρωτησει τι ακριβως εκπαιδευση εχει επανω σε αυτο,τι υλη διδαχηκε κ μετα ας παρει ενα τηλ σε μια ε των τριων σχολων στην Ελλαδα να ρωτησει τι μαθαινε πανω σε τι εκπαιδευεται κ τι σε εξεταζεται ενας συνχρονος κρεοπωλης και ας διαλεξει μετα τον αρμοδιο...

Σνουφελ μου
26-01-12, 22:06
Απο ετοιμα εγω αν θα παρω για μας , παιρνω μονο ΜΙ....... γιατι εχω της θεια μου στο Υγειονομικο και μου εχει πει οτι και απο αποψη τροφης και απο αποψη καθαριοτητας στην μοναδα και ελεγχου και γενικα , ειναι τα καλυτερα.
Στην μικρη προς το παρον δινω σπιτικα , οπως και κουνελακια που σφαζει ο μπαμπας μου.Προσεχω βεβαια παρα πολυ στα θεματα υγιεινης και καθαριοτητας αλλα παλι φοβαμαι.

Αν μπορεις κανε μια ερωτηση για τα πι...τα ορεινα,δε το γραφω ολο για ευνοητους λογους,να σου πει η θεια σου τι ισχυει φετος γι αυτα,αν ετυχε κ πηγανε σε αυτους...Γιατι ξερω οτι ειναι κορυφη....εχω παει κ τα ειδα κ τα μιμ.... στις μοναδες τους κ στα πιν...κ μου αρεσανε πιο πολυ οι συνηκες στα πιν... ειχαμε παει με τη σχολη εκδρομη:lol: Αν υμηεις κανε μια ερωτηση κ πες μου μ εδνιαφερει...

rena_myst
27-01-12, 13:34
Αν μπορεις κανε μια ερωτηση για τα πι...τα ορεινα,δε το γραφω ολο για ευνοητους λογους,να σου πει η θεια σου τι ισχυει φετος γι αυτα,αν ετυχε κ πηγανε σε αυτους...Γιατι ξερω οτι ειναι κορυφη....εχω παει κ τα ειδα κ τα μιμ.... στις μοναδες τους κ στα πιν...κ μου αρεσανε πιο πολυ οι συνηκες στα πιν... ειχαμε παει με τη σχολη εκδρομη:lol: Αν υμηεις κανε μια ερωτηση κ πες μου μ εδνιαφερει...

Την ρωτησα και μου ειπε οτι ειναι εξισου καλα με μια αμφιβολια για τις τροφες τους.Οχι οτι τα δινουν κατι επικινδυνο αλλα θεωρει καλυτερα ταισμενα τα Μιμ.......Απο αποψη υγιεινης και καθαριοτητας τα βρηκε ολα μια χαρα.

rena_myst
27-01-12, 15:16
Τωρα μιλουσα με τον κτηνιατρο μας.Ηρθε να εμβολιασει τον σκυλο μας και επειδη ξερω οτι ειναι καθηγητης και στα ΤΕΙ και επισκεπτεται πολλες μοναδες ειπα να τον ρωτησω και αυτον.
Μου τονισε οτι ολες οι μοναδες που ειναι γνωστες και εχουν τις ποιστοποιησεις (τουλαχιστον στην μακεδονια που τις ξερει γιατι εχει παει) πληρουν και τηρουν ολους τους κανονες υγιεινης γι αυτο και εχουν και iso οποτε να δινω στην μικρη αφοβα κοτοπουλακια.
Οσο αφορα τα χωριατικα, αν θελουμε να ειμαστε σιγουροι να προσεχουμε να μην ειναι καθολου λερωμενα με αιμα μεσα και εξω.Αν ειναι να μην το δινουμε στο παιδι.
Κατα λεξη βεβαια μου ειπε ..........εγω για τα παιδια μου αγοραζω απο αυτα τα επωνυμα και τα χωριατικα τα τρωμε εμεις.
Τι να πω..............

Σνουφελ μου
27-01-12, 15:39
Μαλλον εννοει αν παρεις κοτοπουλο ντοπιο το οποιο δε ξερεις τι τρωει...αν νοσησε κ.λ.π. γιατι εγω εδω ξερω ολο το ιστορικο απο οσα περνω,ο νονος του μικρο του φερνει κοτοπουλα κ γαλοπουλες που εκτρεφουνε μονο για τις μικρες τους,οποτε δε φοβαμαι...Ομως δε α αγοραζα ποτε ντοπιο απο καποιον απλα γνωστο στο χωριο....

Οσο για τα κοτοπουλα Πι..... ειναι πολυ πιο νοστημα,εγω ειμαι λιγο του ντελικατεσεν:lol: και εχω ενα κολλημα με τις γευσεις κ τις μυρωδιες...τα ψαχνω πολυ...πριν φαω κατι το μυριζω κ τα Πι... ειναι πολυ γευστηκα,αν δοκιμασεις καμια φορα νωπο,οχι κατεψυγμενο,πες μου αν σου αρεσει.παντως κ τα ψητοπολεια που δουλευουνε μονο κοτοπουλο περνουνε αυτα κ ας ειναι τα πιο ακριβα...ειναι τα καλυτερα κατα την αποψη τους κ τη δικη μου.

Tjetje
27-01-12, 21:22
Να κανω και εγω μια ερωτηση που θεωρω αρκετα σημαντηκη.
Δεν μπορουμε ολοι να βρουμε το αγνο σπιτικο κρεατακι και αναγκαστικα αγοραζουμε η απο μεγαλο σουπερ μαρκετ βιολογικο η απο χασαπη. Το κοβουμε μεριδουλες και το βαζουμε αμεσως στην καταψυξη. Ποσο καιρο ομως μπορουμε να το κρατησουμε εκει χωρις να χασει την παραμικρη βιταμινη του?????? Παρακαλω αν καποιος γνωριζει (οχι εχει ακουσει ....) να μας ενημερωσει.

mariaVdr
29-01-12, 10:32
Δεν μπορουμε ολοι να βρουμε το αγνο σπιτικο κρεατακι και αναγκαστικα αγοραζουμε η απο μεγαλο σουπερ μαρκετ βιολογικο η απο χασαπη. Το κοβουμε μεριδουλες και το βαζουμε αμεσως στην καταψυξη. Ποσο καιρο ομως μπορουμε να το κρατησουμε εκει χωρις να χασει την παραμικρη βιταμινη του?????? Παρακαλω αν καποιος γνωριζει (οχι εχει ακουσει ....) να μας ενημερωσει.
Το ιδανικό θα ήταν να πάρεις όσο χρειάζεσαι και να το μαγειρέψεις εκείνη την ώρα χωρίς να μπει στην καταψυξη.Δεν γίνεται αυτό όμως πάντα και εγώ σπάνια έχω αυτήν την δυνατότητα.Τα θρεπτικά συστατικά δεν τα χάνει με την ψύξη...αλλά κατα την διάρκεια της απόψυξης.Προς θεού παράμενει μια σημαντική ποσότητα βιταμινών και μετά την αποψυξη αρκεί αυτή να μην γίνει με βίαιο τρόπο, όπως πχ με καυτό νερό ή στο φούρνο μικροκυμάτων.Οι ετικέτες των κατεψυγμένων κρεάτων συνηθως γράφουν 1 χρόνο ημερομηνία λήξης μετά απο εκείνη της σφαγής.Προσωπικά το αγρότερο σε ένα μήνα φροντίζω να το έχω μαγειρέψει.Δεν ξέρω αν σε βοήθησα.

rena_myst
30-01-12, 09:52
Μαλλον εννοει αν παρεις κοτοπουλο ντοπιο το οποιο δε ξερεις τι τρωει...αν νοσησε κ.λ.π. γιατι εγω εδω ξερω ολο το ιστορικο απο οσα περνω,ο νονος του μικρο του φερνει κοτοπουλα κ γαλοπουλες που εκτρεφουνε μονο για τις μικρες τους,οποτε δε φοβαμαι...Ομως δε α αγοραζα ποτε ντοπιο απο καποιον απλα γνωστο στο χωριο....

Οσο για τα κοτοπουλα Πι..... ειναι πολυ πιο νοστημα,εγω ειμαι λιγο του ντελικατεσεν:lol: και εχω ενα κολλημα με τις γευσεις κ τις μυρωδιες...τα ψαχνω πολυ...πριν φαω κατι το μυριζω κ τα Πι... ειναι πολυ γευστηκα,αν δοκιμασεις καμια φορα νωπο,οχι κατεψυγμενο,πες μου αν σου αρεσει.παντως κ τα ψητοπολεια που δουλευουνε μονο κοτοπουλο περνουνε αυτα κ ας ειναι τα πιο ακριβα...ειναι τα καλυτερα κατα την αποψη τους κ τη δικη μου.

Τα περνω κοριτσι και τα Πι .......συμφωνω , ειναι νοστιμα.Εννοειτε νωπα.Κατεψυγμενα δεν περνω ποτε.Κι εγω χωριατικα απο την αδερφη της γιαγιας μου απο το χωριο παιρνω αλλα ......ψιλοφοβαμαι λιγακι.
Και κρεας μονο απο το χωριο αγοραζω.Απο καποιον που ξερω την μοναδα και τα ζωα του και τον τροπο που τα μεγαλωνει.Κουνελακια εχουμε κι εμεις εδω στην εταιρεια (εχουμε αυλη) ,οποτε τα σφαζει ο πατερας μου και της τα δινω οπως επισης και τα περισοτερα λαχανικα που δεν χρησιμοποιουμε λιπασματα και φαρμακα.

Σνουφελ μου
03-02-12, 01:34

Καταρχην για τα βιολογικα κρεατα εχω μια ενσταση....γιατι δυσκολο να ναι πραγματικα βιολογικα τα κρεατα στην Ελλαδα κ μας το λεγανε οι κτηνιατροι κ μαλιστα ενας που ειαγει σαρολε μοσχαρια κ γενικα εχει παρε δωσε με γαλλια κ.λ.π. Για να ναι βιολογικο πρεπει να τρεφεται με βιολογικη τροφη κ αυτη η τροφη να ναι κατεξοχην βιολογικη χωρις μεταλαξξεις κ.λ.π. λετε να γινεται?Εγω απο οσο γνωριζω πουενα εδω....:roll:

Συνιστω να πατε στο χασαπη της γειτονιας,ενα κα?αρο κ επαγγελματια,δεν ειναι κακο να ζητησετε πτυχεια κ πιστοποιητικα...να του πειτε τι χρειζεστε να ρωτησετε για τη ποιοτητα,οταν περνετε μοσχαρι ζητατε ενα μπλε χαρτακι που λεει ημερομηνιες σφαγης..καλα ειναι να ανι συτεμενο δυο ημερων κ πανω κ να κοιταξετε τη ποιοτητα τι ειναι .Αν δε καταλαβαινετε να ζητησετε να σας εξηγησουνε δεν ειναι κακο...οταν ρωτας με το χαμογελο κ με διαεση να μαεις κανενας δε παρεξηγει...

Υστερα αν γινεται περνεις μονο οσο ειναι να μαγειρεψεις ακομη κ αν ειναι μονο εκατο γραμμαρια,που περνουμε για τα παιδια συχνα.Καλα ειναι οχι καταψυξη...να ναι για σπανιες περιπτωσεις κ μονο...Το φρεσκο ειναι το καλυτερο...

Ακομη κ αν ψωνιιζετε απο μεγαλο καταστημα,σουπερ μαρκ. που δε το συνιστω...γιατι εκει γινονται οι μεγαλυτερες νοειες εισαγωμενων κ.λ.π. να ρωτατε τι ειναι το κρεας κ τι κατηγοριας παντα... κυριως το μοσχαρι.Με το καιρο αν παρατηρεις καταλαβαινεις απο την οψη τι ειναι καλο κ τι οχι...οχι οτι ειναι μαυρισμενο ειναι κακη ποιοτητα,γιατι καποιον ο νους εκει παει...δεν εννοω αυτο...αλλα απο το λιπος αν δω ενα κομματι τωρα εγω καταλαβαινω τι κατηγοριας ειναι κ.λ.π.

mikrhmama
06-03-12, 11:42
πω πω τετοιος χαμος για ενα κοτοπουλο?δεν γινεται ρε παιδια να μην το βαζουμε καθουλου στη καταψηξη...εγω αγοραζω 1,5κιλο ποντικι παιρνω κ δυο φιλετα στηθος απο κοτοπουλο το χωριζω φρεσκο οπως ειναι σε μεριδουλες για ενα γευμα αφηνω εξω για την αλλη μερα κ συνηθως για κοτοπουλο τα βαζω σε σακουλακια δυο μεριδων...κ βγαζω κ τρωει!το ψαρι τωρα το παιρνω φρεσκω το μαγειρευω κ τρωει δυο μερες....δενν παιζει να πηγαινω στο χασαπι καθε μερα για να ειναι φρεσκο το κρεας πρεπει να εισαι πολυ ψιχακιας για να το κανεις αυτο η αργοσχολος....δεν παθαινουν τιποτα κ τιποτα..

fotinopsaro
06-03-12, 13:01
θα συμφωνησω με τη φιλη παραπανω!καθε μερα να στηνομαι χασαπη δεν λεει!μοσχαρι βραστο και μετα μεριδουλες και κοτοπουλο το ιδιο!!

evhgiorgos
06-03-12, 16:34
πω πω τετοιος χαμος για ενα κοτοπουλο?δεν γινεται ρε παιδια να μην το βαζουμε καθουλου στη καταψηξη...εγω αγοραζω 1,5κιλο ποντικι παιρνω κ δυο φιλετα στηθος απο κοτοπουλο το χωριζω φρεσκο οπως ειναι σε μεριδουλες για ενα γευμα αφηνω εξω για την αλλη μερα κ συνηθως για κοτοπουλο τα βαζω σε σακουλακια δυο μεριδων...κ βγαζω κ τρωει!το ψαρι τωρα το παιρνω φρεσκω το μαγειρευω κ τρωει δυο μερες....δενν παιζει να πηγαινω στο χασαπι καθε μερα για να ειναι φρεσκο το κρεας πρεπει να εισαι πολυ ψιχακιας για να το κανεις αυτο η αργοσχολος....δεν παθαινουν τιποτα κ τιποτα..
Το θέμα ξεκίνησε από μια απορία δική μου σχετικά με ένα φρέσκο κοτόπουλο που ήταν ολόκληρο κατεψυγμένο!Όντως ίσως και να είμαι ψυχάκιας όσον αφορά το παιδί μου αφού πραγματικά προσπαθώ το καλύτερο για αυτήν όπως όλες οι μανούλες - είμαι σίγουρη!Απλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να αποδίδει χαρακτηρισμούς και δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν να διαβάσει ένα μακροσκελές τόπικ αν δεν τον ενδιαφέρει!'Οσο για το αργόσχολος, ε αυτό θα το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του!Θα μπορούσα να σχολιάσω την τακτική που ακολουθείς για το κρέας αλλά σήμερα δεν νιώθω και πολύ αργόσχολη!:(

mariaVdr
06-03-12, 17:06
Ούτε ψυχάκιας ούτε αργοσχολος...Αν ο άλλος έχει την δυνατότητα να το κάνει γιατί όχι?Εξάλλου η απόρια της θεματοθέτριας ήταν αν μπορεί να το βράσει και να το βάλει στην κατάψυξη μαγειρεμένο σε μερίδες.Αυτό όχι δεν θα το έδινα σε μωρό...ούτε και εγώ δεν θα το έτρωγα.

evhgiorgos
06-03-12, 17:34
Ούτε ψυχάκιας ούτε αργοσχολος...Αν ο άλλος έχει την δυνατότητα να το κάνει γιατί όχι?Εξάλλου η απόρια της θεματοθέτριας ήταν αν μπορεί να το βράσει και να το βάλει στην κατάψυξη μαγειρεμένο σε μερίδες.Αυτό όχι δεν θα το έδινα σε μωρό...ούτε και εγώ δεν θα το έτρωγα.
Μέσα από την συζήτηση εδώ (που ήταν για μένα ιδιαίτερα κατατοπιστική) τελικά δεν το έδωσα το κρέας στο μωρό.Το ξεπάγωσα και το έκανα μια ωραία κοτόσουπα για εμάς!Έχω βρει βιολογικά μπουτάκια κοτόπουλο και παίρνω νωπά!!Πάντως ευχαριστώ γιατί η δική σου βοήθεια ειδικά ήταν πολύτιμη!:D

ethy
07-03-12, 11:43
Καλησπέρα!Εδώ και λίγο καιρό αρχίσαμε τις στέρεες και πλησιάζει η ώρα να φάμε κοτοπουλάκι!Κατάφερα μετά από πολύ ψάξιμο να βρω σπιτικό αλλά η κυρία που μου το έδωσε το είχε ήδη στην κατάψυξη.Η απορία λοιπόν είναι: αφού το βράσω μπορώ να το χωρίσω σε μεριδούλες και να το ξαναψύξω μαζί με λίγο από το ζωμό του;Έτσι θα βγάζω κάθε φορά που το χρειάζομαι μια έτοιμη μερίδα.Δεν αλλοιώνεται το κρέας μ΄αυτό τον τρόπο έτσι δεν είναι;

Eχω εμπειρια ατο συγκεκριμενο θεμα,γιατι μενω σε χωριο και εχουμε καταψυκτη μεγαλο στο σπιτι.Επισης τα πεθερικα μου εχουν κοτες.Λοιπον,με τιποτα δεν μπορεις να ξαναψυξεις οτιδηποτε του εχει γινει αποψυξη!!!!Το ντοπιο κοτοπουλο καλο ειναι χωριζεται σε μεριδουλες πριν ψυχθει και μετα να αποψυχεις ο,τι θες να μαγειρευτει.Το ιδιο και το κρεας!Και καλο ειναι να αποψυχεται φυσικα,οχι σε μικροκυματων.Τωρα αν το βιαζεσαι μπορεις να το βρασεις κατεψυγμενο σε μια κατσαρολιτσα με νερο και μετα να το μαγειρεψεις οπως θες. Μονο τα χορτα μπορεις να εχεις ζεματισει πριν τα καταψυξεις και να τα βαλεις στην καταψυξη αμεσως μετα ,οχι τα κρεατικα,πουλερικα,ψαρια.Τωρα το κοτοπουλο εχει ενα μερος του (νομιζω κοντα στο μπουτι)οπου υπαρχει ενα κομματι κιτρινου λιπους που μπορεις να το χρησιμοποιησεις ως ζωμο για να βρασεις σουπα,ρυζι ή μακαρονια ή να το ριξεις σε οποιοδηποτε φαγητο που θες ζωμο κοτας.Αυτο μπορει να απομονωθει και να φυλαχτει στην καταψυξη και οποτε το θες,το βγαζεις και το ριχνεις (οση ποσοτητα θες,κοβεται ευκολα αυτο επι τοπου )στην κατσαρολα.Συνηθως δε λιωνει ολοκληρο,ο,τι μεινει απλα το πετας.Εγω βεβαια ειμαι απο πολη και μου τα δινουν ετοιμα:p,αλλα ακομα και αν σου δωσαν το κοτοπουλο παγωμενο ολοκληρο ,πηγαινε σε ενα χασαπη να στο χωρισει αυτος σε κομματια και να το καταψυξεις ξεχωριστα.Ελπιζω να βοηθησα!

mikrhmama
07-03-12, 13:16
Το θέμα ξεκίνησε από μια απορία δική μου σχετικά με ένα φρέσκο κοτόπουλο που ήταν ολόκληρο κατεψυγμένο!Όντως ίσως και να είμαι ψυχάκιας όσον αφορά το παιδί μου αφού πραγματικά προσπαθώ το καλύτερο για αυτήν όπως όλες οι μανούλες - είμαι σίγουρη!Απλά δεν επιτρέπω σε κανέναν να αποδίδει χαρακτηρισμούς και δεν υποχρεώνει κανείς κανέναν να διαβάσει ένα μακροσκελές τόπικ αν δεν τον ενδιαφέρει!'Οσο για το αργόσχολος, ε αυτό θα το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του!Θα μπορούσα να σχολιάσω την τακτική που ακολουθείς για το κρέας αλλά σήμερα δεν νιώθω και πολύ αργόσχολη!:sad:

Μα το σχολιο μου δεν πιγαινε για σενα που ρωτησες για το κοτοπουλο αλλα για τις απαντησεις που σου δινανε εσυ καλα εκανες κ ετσι κ αλλιως για αυτο γραφουμε εδω για να ρωταμε τις αποριες...για τις απαντησεις που πηρες σχολιασα που μεχρι χαρτι στο χασαπι ποτε σφαχτικε το μοσχαρι ειπαν να ρωταμε αυτα ναι τα θεωρω τραγικα δεν θα παμε σε σουπερ μαρκετ να παρουμε του παιδιου κρεατικα αλλα οχι κ ετσι ρε κοριτσια..ολες οι μαμαδες θελουν το καλητερο για το παιδι τους αλλα παρολο που ειμαι μικρη μαμα ειμαι της αποψης οτι οι γονεις μας κ οι γιαγιαδες μας πως μεγαλωσανε που δεν ειχαν τις πολυτελιες που εχουμε εμεις τωρα?μην γινομαστε υπερβολικες δεν ειπα να δινουμε οτι οτι στα μωρα αλλα το να βαζουμε στην καταψηξη το κρεας κ το κοτοπουλο δεν ειναι τραγικο οχι να ειναι ηδη να το βγαζω κ να το ξανα βγαζω δεν ειναι σωστο αλλα δεν ηταν αυτο που σχολιασα...!

mariaVdr
07-03-12, 13:34
Μα το σχολιο μου δεν πιγαινε για σενα που ρωτησες για το κοτοπουλο αλλα για τις απαντησεις που σου δινανε εσυ καλα εκανες κ ετσι κ αλλιως για αυτο γραφουμε εδω για να ρωταμε τις αποριες...για τις απαντησεις που πηρες σχολιασα που μεχρι χαρτι στο χασαπι ποτε σφαχτικε το μοσχαρι ειπαν να ρωταμε αυτα ναι τα θεωρω τραγικα δεν θα παμε σε σουπερ μαρκετ να παρουμε του παιδιου κρεατικα αλλα οχι κ ετσι ρε κοριτσια..ολες οι μαμαδες θελουν το καλητερο για το παιδι τους αλλα παρολο που ειμαι μικρη μαμα ειμαι της αποψης οτι οι γονεις μας κ οι γιαγιαδες μας πως μεγαλωσανε που δεν ειχαν τις πολυτελιες που εχουμε εμεις τωρα?μην γινομαστε υπερβολικες δεν ειπα να δινουμε οτι οτι στα μωρα αλλα το να βαζουμε στην καταψηξη το κρεας κ το κοτοπουλο δεν ειναι τραγικο οχι να ειναι ηδη να το βγαζω κ να το ξανα βγαζω δεν ειναι σωστο αλλα δεν ηταν αυτο που σχολιασα...!
Προσωπικά δεν θα έκανα ανακριση στον χασάπη αλλά αυτό για το χαρτάκι που υπόθηκε παραπάνω είναι σωστό...κανονικά έπρεπε να συνόδευε όλα τα κρέατα και παρέχεται στον κάθε χασάπη.Κανονικά έπρεπε να το ειχε δίπλα στην τιμη στην βιτρίνα που θα πας να ψωνίσεις.Οι λόγοι που δεν το βλέπεις ποτέ είναι ευνόητοι καθώς και ο λόγος που τρέχουν να τα βάλουν όταν δέχονται έλεγχο πάλι ευνοητος είναι.Στα συσκευασμένα των σούπερ αν προσέξεις είναι κολλημένα πάνω.

mikrhmama
07-03-12, 15:35
γι αυτο λεμε οτι παμε σε εναν χασαπη που εχουμε εμπιστοσυνη κ ψωνιζουμε μονο απο κει εμεις μενουμε πειραια κ της παιρνα απο επιδαυρο που εχουμε εξοχικο κ ξερουμε τον χασαπι αλλα εαν παρω απο την γειτονια προσεχω που παω αλλα δεν γινομαι ποτε υπερβολικη προσεχουμε τι δινουμε γιατι ειναι μωρακια αλλα μεχρι εκει.. οσο για το σταρ κοτοπουλο σου γιατι εγινε διασημο με ολα αυτα:pκαλα εκανες κ το εκανες κοτοσουπα..του αξιζε.!!:D