PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρωτήστε τον ειδικό:Κο Χριστόπουλο Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών

Σελίδες : 1 [2] 3

Παναγιώτης Χριστόπουλος
26-06-12, 19:17
Κυριε Χριστοπουλο ξεκιναω προσπαθεια για εξωσωματικη και πριν τρεις μερες εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση κ διαγνωστηκε οτι το ενδομητριο ειναι ερεθισμενο και κατι σαν πολυποδακι θα γινει βιοψια για ιστολογικη εξεταση κ περνω vibramicin 2 την ημερα για 10 μερες.
Ειναι ανησυχιτηκο;;

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

Φαντάζομαι οτι απο τη στιγμη που βρεθηκε ο πολυποδας μαλλον θα αφαιρεθηκε.
Αν όλα εχουν γινει σωστά, δεν πρεπει να ανησυχείτε ιδιαιτερα για το μέλλον.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
26-06-12, 19:19
καλημερα σας κ παλι! να σας θυμισω... ειχα μια παλινδρομη στην 5η εβδομαδα κ εκανα αποξεση στις 28.4! αδιαθετησα στις 21.5 με λιγες σταγονες αιμα μονο στο χαρτι κ μου ηρθε κανονικη ροη στις 24.5 μεχρι τις 29.5! ειχα ελευθερη επαφη στις 3.6! εδω κ 3-4 ημερες εχω ναυτιες, ταση για εμετο κ νιωθω το στομαχι μου βαρυ! αυτο που θελω να ρωτησω ειναι υπαρχει περιπτωση για εγκυμοσυνη; λογω της αποξεσης δεν ξερω ουτε ποτε περιπου μπορει να ειχα ωορρρηξια ουτε ποτε θα μου ερθει η επομενη περιοδος!

Δεν μπορει καποιος να σας δωσει μια αξιόπιστη απαντηση καθως μετα την εγκυμοσυνη πρεπει να ομαλοποιηθει ο κύκλος σας. Μπορει να υπαρχει εγκυμοσυνη. Αφηστε να περάσει ο μηνας και αν εχετε καθυστερηση καντε μια χοριακη.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
26-06-12, 19:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ.
θα ηθελα τη πολυτιμη βοηθεια σας κ αποψη σας.

Πριν περιπου 2 χρόνια είχα ενδωμητριωση κ στις 2 οωθηκες(3 στάδιο)οπου αφαιρέθηκαν τοτε λαπαροσκοπηκα,. με 6 μηνες ενεσεις για διακοπη περιοδου. Απο τοτε δε κατάφερα να μείνω εγγυος ακόμα,.

μεχρι στιγμης εχω κανει 3 σπερματενχυσεις , συν εχουμε κ αρκετο αγχος εδω κ 2 χρονια για να αποκτησω παιδι!
εχω εμπιστοσυνη στον ιατρο μου αλλα νιωθω οτι δεν με βοηθαει αλλο περα απο εξωσωματικη,!
με επιμονη του συζηγου Πήγα για 2η γνώμη σε άλλον ιατρό (συγγενη του συζηγου μου) όπου η αποψη του,...οπως λέει,...ειναι οτι συνήθως οι σαλπιγγες βουλωνουν μετα
απο μικρο χρονικο διαστημα κ ας βγουν στην η εξεταση μεσω λαπαροσκοπησης(οπου μου ειχαν κανει στο χειρουργιο) καθαρές-καλες (νομιζω υστερογραφια λεγετε η εξεταση...δε θυμαμε)!!

να μη μακρυγορω Μου συνεστησε να κανω υστεροσαλπιγγογραφια κ μετα αν βγουν καλες να σταματήσω τη περίοδο μου για 3 μήνες (με ενέσεις)
κ με διέγερση οωθηκων (συν καποια χαπια να δυναμωσουν το σπερμα του συζηγου,...οχι οτι εχει μεγαλο προβλημα ο αντρα μ) να κάνουμε μια προσπάθεια μονη μας (με τον άντρα μου δηλ) κ αν δεν πετυχει παμε αμεσως σε εξωσωματικη!
Ισχύει όλο αυτο; εχει ξαναγινει σε καμια κ εμεινε εγγυος,... Η θα γινω πειραματόζωο χωρίς λόγο ... Είμαι 33 χρόνων!
να καταφυγω κατευθείαν σε εξωσωματικη ή όχι;
υπαρχουν πιθανοτιτες να πετυχει ή οχι;

Ευχαριστώ εξ των προτέρων
Ευελπιστώ σε απάντηση σας

Εξαρταται απο το τι ακριβως εγινε στο χειρουργειο. Αν οι ωοθηκες εχουν απελευθερωθει ή όχι. Επισης, αν ειναι ανοιχτες οι σαλπιγγες. Τέλος ποιο ειναι το προβλημα του σπερματος. Μόνο αν καποιος δει τις εξετασεις σας μπορει να σας απαντησει πιο συγκεκριμενα.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
26-06-12, 19:28
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ Κε ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΕ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ. ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ 4 ΦΟΡΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΤΡΙΩΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΤΥΠΩΝ ΜΗΠΩΣ ΦΥΓΕΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΜΥΚΗΤΕΣ(ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ) ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΚΑΙ CANDIDA SSP. ΕΙΧΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΕΣΤ-ΠΑΠ ΛΟΓΩ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑΣ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΩ&ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ.ΠΡΙΝ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΝΤΑΣ PCR ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ hpv ΘΕΩΡΟΥΣΕ Η ΠΡΩΤΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΥΘΥΝΟΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ.TΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΤΑ "ΡΙΞΕΙ" ΣΕ ΥΦΕΣΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΘΟΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΔΥΛΩΜΑΤΑ.
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΕΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ. ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΒΙΟΥ.ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ ΑΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΙΑΣ ΠΙΘΑΝΩΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΑΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ. ΤΟ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΛΛΑΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΘΕΙΣ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ ΜΕΣΩ ΥΓΡΩΝ? ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΡΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΑ ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΡΙΝ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΜΕΛΗΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΕΞΑΛΕΙΨΩ? ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΛΥΑΡΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Εξαρτάται απο το ειδος της αντιβιωσης και απο τη δοσολογια. Επισης, εξαρταται και απο τη σεξουαλικη σας δραστηριότητα.

Το μικρόβιο δεν μπορει να ενεργοποιησει τα κονδυλωματα.

Καλό ειναι να δειτε σε ποια ακριβως κατασταση βρισκεται η τραχηλιτιδα και να τη θεραπευσετε. Επισης, χρειαζεται βαθυτερη διερευνηση σχετικα με την τραχηλιτιτδα και τα κονδυλώματα.

anlou
27-06-12, 15:04
Κ.Χριστοπουλε, ειμαι 27 ετων και μητερα ενος 2χρονου αγοριου, τους τελευταιους 3 μιση μηνες αντιμετωπιζω ενα γυναικολογικο προβλημα, και δυστυχως εχω φτασει σε σημειο να αμφιβαλλω για τον γιατρο που με παρακολουθει! Εχω κυκλο 25 ημερων συνηθως την 12 μερα ενω εχω ξεμπερδεψει με την περιοδο μου (διαρκειας 6 ημερων) μου ερχεται αιμα...το οποιο κραταει μεχρι την 21η μερα....οπου και σταματαει για να μου ρεθει η περιοδος 3 μερες μετα! το αιμα εχει ροη συνεχομενη και ειναι καθαρο... εκανα τεστ παπ, δεν εδειξε κατι, αφαιρεσα το σπιραλ το οποιο ειχα για σχεδον 1μιση χρονο, το αιμα δεν σταματησε...εκαν ορμονολογικες εξετασεις και ολα βγηκαν φυσιολογικα εκτος απο την οιστραδιολη η οποια 4ημερα κυκλου με φτ120 εμενα ηταν 360! τωρα εχω ξανα αιμα και αυτη ειναι η 5 περιοδος που μου συμβαινει! μου ειπε ο γυναικολογος μου να παρω τα primolut nor για 10 μερες, τα χω ξεκινησει απο την δευτερα, και σημερα 3ημερα το αιμα συνεχιζει ... Μηπως πρεπει να παρω καποια αντισυλληπτικα?Η μηπως θα πρεπε να κανω περαιτερω εξετασεις????? να παω σε αλλον γυναικολογο?τι θα με συμβουλευατε?
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

dimmi
27-06-12, 15:14
Καλησπέρα, είμαστε 2,5 μηνών και αδιαθέτησα για 3η φορά. Δηλ. λόχεια 40 μέρες και τις υπόλοιπες 40 μου ήρθε 3 φορές περίοδος.
Είναι σύνηθες αυτό? Οι γυναικολογικές μου εξετάσεις ήταν άψογες, μένει να κάνω γενική αίματος, ορμόνες κτλ.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
27-06-12, 16:12
Κ.Χριστοπουλε, ειμαι 27 ετων και μητερα ενος 2χρονου αγοριου, τους τελευταιους 3 μιση μηνες αντιμετωπιζω ενα γυναικολογικο προβλημα, και δυστυχως εχω φτασει σε σημειο να αμφιβαλλω για τον γιατρο που με παρακολουθει! Εχω κυκλο 25 ημερων συνηθως την 12 μερα ενω εχω ξεμπερδεψει με την περιοδο μου (διαρκειας 6 ημερων) μου ερχεται αιμα...το οποιο κραταει μεχρι την 21η μερα....οπου και σταματαει για να μου ρεθει η περιοδος 3 μερες μετα! το αιμα εχει ροη συνεχομενη και ειναι καθαρο... εκανα τεστ παπ, δεν εδειξε κατι, αφαιρεσα το σπιραλ το οποιο ειχα για σχεδον 1μιση χρονο, το αιμα δεν σταματησε...εκαν ορμονολογικες εξετασεις και ολα βγηκαν φυσιολογικα εκτος απο την οιστραδιολη η οποια 4ημερα κυκλου με φτ120 εμενα ηταν 360! τωρα εχω ξανα αιμα και αυτη ειναι η 5 περιοδος που μου συμβαινει! μου ειπε ο γυναικολογος μου να παρω τα primolut nor για 10 μερες, τα χω ξεκινησει απο την δευτερα, και σημερα 3ημερα το αιμα συνεχιζει ... Μηπως πρεπει να παρω καποια αντισυλληπτικα?Η μηπως θα πρεπε να κανω περαιτερω εξετασεις????? να παω σε αλλον γυναικολογο?τι θα με συμβουλευατε?
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!

Θα σας συμβούλευα να βρειτε ενα γιατρο της εμπιστοσυνης σας και να δειτε μηπως υπαρχει καποιος πολυποδας μεσα στη μήτρα ή καποια κυστη στην ωοθηκη σας.

Η παρουσια ενος πολυποδα ή ενος υποβλεννογόνιου ινομυωματος αποτελουν ιδιαιτερα συχνες αιτιες μεσοκυκλικης αιμορροιας.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
27-06-12, 16:41
Καλησπέρα, είμαστε 2,5 μηνών και αδιαθέτησα για 3η φορά. Δηλ. λόχεια 40 μέρες και τις υπόλοιπες 40 μου ήρθε 3 φορές περίοδος.
Είναι σύνηθες αυτό? Οι γυναικολογικές μου εξετάσεις ήταν άψογες, μένει να κάνω γενική αίματος, ορμόνες κτλ.

Πολλα εξαρτωνται απο την ποιοτητα και την ποσοτητα του αιματος. Επισης, υπάρχει περιπτωση να υπαρχουν καποιες διαταραχες που οφειλονται στις ορμονικες ανακαταταξεις μετα την εγκυμοσυνη. Καλό ειναι όμως να το διερευνησετε μαζι με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, καθως μπορει να υποκρυπτει μια παθολογία όπως μια κυστη στην ωοθηκη, ενα ινομυωμα, μια εντονη τραχηλιτιδα και πολλά πολλά άλλα.

anlou
27-06-12, 16:55
Κ. Χριστοπουλε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας, και συγνωμη γιατι εχω ακομη μια ερωτηση, αν ηταν πολυποδας ή κυστη δεν θα φαινοταν με τους υπερηχους που εχω κανει????? απο τον αρπιλιο ανα δυο βδομαδες κανω υπερηχο?και το τεστ παπ δεν θα εδειχνε κατι ανυσηχητικο?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
27-06-12, 17:52
Κ. Χριστοπουλε ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας, και συγνωμη γιατι εχω ακομη μια ερωτηση, αν ηταν πολυποδας ή κυστη δεν θα φαινοταν με τους υπερηχους που εχω κανει????? απο τον αρπιλιο ανα δυο βδομαδες κανω υπερηχο?και το τεστ παπ δεν θα εδειχνε κατι ανυσηχητικο?

Πιθανοτατα ναι. Δεν το αναφερατε όμως στο πρωτο μηνυμα.
Δυστυχως δεν μπορω να σας δωσω περισσοτερες πληροφοριες μεσω μαιλ καθως δεν γνωριζω ποιες ακριβως εξετασεις εχετε κανει και ποιες ειναι οι απαντησεις.
Για παραδειγμα, εχετε ελεγξει το θυρεοειδη σας??

Βρειτε καποιον γιατρο της εμπιστοσυνης σας και παρτε μια δευτερη γνωμη

dimmi
28-06-12, 01:04
Πολλα εξαρτωνται απο την ποιοτητα και την ποσοτητα του αιματος. Επισης, υπάρχει περιπτωση να υπαρχουν καποιες διαταραχες που οφειλονται στις ορμονικες ανακαταταξεις μετα την εγκυμοσυνη. Καλό ειναι όμως να το διερευνησετε μαζι με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, καθως μπορει να υποκρυπτει μια παθολογία όπως μια κυστη στην ωοθηκη, ενα ινομυωμα, μια εντονη τραχηλιτιδα και πολλά πολλά άλλα.
Στην πρωτη περίοδο η ροή ήταν τεράστια, αιμορραγία με κατακόκκινο αίμα όλες τι μερες, και όπως ήρθε έφυγε!
Στην δεύτερη είχα μικρή ποσότητα αίματος, που πέρασε όλα τα στάδια, κόκκινο και τέλος καφέ.
Τώρα έχω πάλι κατακόκκινο και αναμένω να δώ και αύριο μεθαύριο την ροή και τη διάρκεια , προς το παρόν είναι όπως σε περιόδους προ εγγυμοσύνης.

Η κύστη στην ωοθήκη δε θα φαινόταν στον υπέρηχο? Εχει πολύ σύγχρονο μηχάνημα.
Το ινομύωμα?
Γενικά όλα αυτά που αναφέρετε δε θα φαίνονταν με την καθιερωμένη εξέταση μετά τη γέννα?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
28-06-12, 14:34
Στην πρωτη περίοδο η ροή ήταν τεράστια, αιμορραγία με κατακόκκινο αίμα όλες τι μερες, και όπως ήρθε έφυγε!
Στην δεύτερη είχα μικρή ποσότητα αίματος, που πέρασε όλα τα στάδια, κόκκινο και τέλος καφέ.
Τώρα έχω πάλι κατακόκκινο και αναμένω να δώ και αύριο μεθαύριο την ροή και τη διάρκεια , προς το παρόν είναι όπως σε περιόδους προ εγγυμοσύνης.

Η κύστη στην ωοθήκη δε θα φαινόταν στον υπέρηχο? Εχει πολύ σύγχρονο μηχάνημα.
Το ινομύωμα?
Γενικά όλα αυτά που αναφέρετε δε θα φαίνονταν με την καθιερωμένη εξέταση μετά τη γέννα?

Μπορεί να συμβαίνουν διάφορες καταστάσεις και για αυτό δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Το πιθανότερο είναι να ομαλοποιηθεί η περίοδος σας. Αν συνεχιστεί για περισσότερο απο 2 μήνες, τότε χρειάζεται οπωσδήποτε λεπτομερής έλεγχος. Δυστυχώς, δεν μπορώ να αναπτύξω όλες τις πιθανές παραμέτρους μέσα απο ένα μαιλ.

sofanita
29-06-12, 01:14
Γεια σας,

Είμαι 32,5 χρονών, από τον Γενάρη 2011 προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδί. Τον Ιούνιο του 2011 έμεινα έγκυος αλλά απέβαλα στην 5η εβδομάδα. Από τότε προσπαθούμε αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Οι αιματολογικές εξετάσεις καλές, ο θυροειδής μια χαρά. Καλλιέργεια κολπικού υγρού χωρίς ευρήματα, Τεστ Παπ καλό,παρά μόνο μια παρατήρηση: εκκριτική φάση-τραχηλίτις.

Έκανα και εξετάσεις ορμονών την 3η μέρα του κύκλου:
LH 2.57 mUI/ml - φυσιολογικές τιμές 1.3-12.6
Προλακτίνη PRL 27 ng/ml με φυσιολογική τιμή <27
FSH 7.74 muI/mL - φυσιολογικές τιμές 3-12
Οιστραδιόλη Ε2 32.26 pg/ml - φυσιολογικές τιμές 30-100
Προγεστερόνη 0.78 ng/mL - φυσιολογικές τιμές 0.1-0.7

Ο κύκλος μου δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα σταθερός, κυμαίνεται από 28-35 μέρες - 1-2 φορές το χρόνο πάει στις 40 μέρες!- αλλά συνήθως είναι στις 33. Από υπέρηχο ωοθηκών δεν βρέθηκαν πολυκυστικές ωοθήκες.

Είμαι πολύ αγχωμένη, δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι φταίει, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από υπομονή και ψυχραιμία!! Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη! Πώς σας φαίνονται οι ορμονολογικές εξετάσεις και η παρατήρηση στο τεστ Παπ; Η γιατρός μου είπε ότι είναι όλα καλά...

Ευχαριστώ πολύ!:)

dimmi
29-06-12, 01:20
Μπορεί να συμβαίνουν διάφορες καταστάσεις και για αυτό δεν μπορώ να είμαι συγκεκριμένος. Το πιθανότερο είναι να ομαλοποιηθεί η περίοδος σας. Αν συνεχιστεί για περισσότερο απο 2 μήνες, τότε χρειάζεται οπωσδήποτε λεπτομερής έλεγχος. Δυστυχώς, δεν μπορώ να αναπτύξω όλες τις πιθανές παραμέτρους μέσα απο ένα μαιλ.
με καλύψατε ευχαριστώ πολύ!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
29-06-12, 09:37
Γεια σας,

Είμαι 32,5 χρονών, από τον Γενάρη 2011 προσπαθούμε με τον άντρα μου να κάνουμε παιδί. Τον Ιούνιο του 2011 έμεινα έγκυος αλλά απέβαλα στην 5η εβδομάδα. Από τότε προσπαθούμε αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Οι αιματολογικές εξετάσεις καλές, ο θυροειδής μια χαρά. Καλλιέργεια κολπικού υγρού χωρίς ευρήματα, Τεστ Παπ καλό,παρά μόνο μια παρατήρηση: εκκριτική φάση-τραχηλίτις.

Έκανα και εξετάσεις ορμονών την 3η μέρα του κύκλου:
LH 2.57 mUI/ml - φυσιολογικές τιμές 1.3-12.6
Προλακτίνη PRL 27 ng/ml με φυσιολογική τιμή <27
FSH 7.74 muI/mL - φυσιολογικές τιμές 3-12
Οιστραδιόλη Ε2 32.26 pg/ml - φυσιολογικές τιμές 30-100
Προγεστερόνη 0.78 ng/mL - φυσιολογικές τιμές 0.1-0.7

Ο κύκλος μου δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα σταθερός, κυμαίνεται από 28-35 μέρες - 1-2 φορές το χρόνο πάει στις 40 μέρες!- αλλά συνήθως είναι στις 33. Από υπέρηχο ωοθηκών δεν βρέθηκαν πολυκυστικές ωοθήκες.

Είμαι πολύ αγχωμένη, δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι φταίει, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και αν πρέπει να κάνω κάτι πέρα από υπομονή και ψυχραιμία!! Οποιαδήποτε συμβουλή είναι χρήσιμη! Πώς σας φαίνονται οι ορμονολογικές εξετάσεις και η παρατήρηση στο τεστ Παπ; Η γιατρός μου είπε ότι είναι όλα καλά...

Ευχαριστώ πολύ!:)

Οι εξετασεις σας φαινονται καλες. Η μητρα στο υπερηχογραφημα??? Άλλες εξετάσεις???? σπερμοδιαγραμμα??? Σαλπιγγογραφια???

marialena 21
30-06-12, 20:47
geia sas hthela na kanw mia erwthsh.pairnw antisyllhptika edw k 5 mhnes.kai gia prwth fora ksexasa na parw ena xapaki ths prwths evdomadas..kai oi odhgies lene pws an xkexaseis 1 xapi ths prwths evdomadas prepei na xrhsimopoieis profylaksh gia tis epomenes 7 meres....to xapi to phra ystera apo 4 wres anti gia to orio 12 wres......kai twra pou tha gyrisw sthn polh m epeidh eimai foithtria tha einai o filos m ekei k exw na ton dw ena mhna...k einai logiko na erthoume s epafh...oi meres autes omws pou tha ginei peftoun akrivws panw stis gonimes meres....kai den xrhsimopoioume profylaksh...kai exw agxos autes tis meres gia to an yparxei periptwsh na paei kati strava ekeines tis meres.....den teleiwnei mesa m omws....mporeite na me vohthhsete?h antisyllhptikh prostasia profanws tha exei meiwthei ligo etsi gia to ena xapaki pou arghsa na parw.yparxei kindynos?gt peftei k stis gonimes meres..k fovamai ligo
sas euxaristw poly

KONSTANTINA.NIDINA
01-07-12, 10:35
καλημερα.....εχω υποθυροειδισμο κ πολυκυστικες ωοθηκες...ξεκινησα να παιρνω πριμολουτ κ μετα κλομιφενη...εκανα β-χοριακη την 33 ημερα κ ητανε αρνητικη..ξεκινησα την 37 παλι πριμολουτ κ παλι δεν μου ηρθε περιοδος...ειμαι στην 44 ημερα....παντα μετα που τα επαιρνα σε 3 μερες ερχοτανε..δεν ξερω τι να κανω..να παρω κανα 2 πριμολουτ ακομα;;;;;να ειμαι εγκυος αποκλειεται αφου ειχα κανει χοριακη....ετσι δεν ειναι;;;;.....τι με συμβουλευεται να κανω;;;;

maria__
01-07-12, 11:17
Καλημέρα .Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.Είμαι 30 ετων και με τον φίλο μου δεν παίρνουμε προφυλάξεις εδώ και 5 χρόνια.Προσέχει Στης 4/06 είχα περίοδο και στις 22/06 το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με λίγο ροζ στο χαρτί και λίγα πονάκια στην κοιλία σαν να αδιαθετούσα την επόμενη μέρα το πρωί δεν είχα τίποτα μέχρι της 28 δεν είχα τίποτα και το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με ρόζ που στην συνέχεια έγιναν κόκκινα. Τα ξημερώματα της Παρασκευής ξύπνησα με φοβερούς πόνους χαμηλά στην κοιλιά και από κάτω και στα πόδια..με αίμα που στην συνέχεια αυξήθηκε σε μεγαλήτερη ποσότητα και σε κομμάτια.Σήμερα αισθάνομαι πολύ αδύναμη.Να προσθεσω οτι το στήθος μου είναι πρησμένο χωρίς να πονάει και αισθανόμουν και κόπωση μετά απο της 22/06. Μπαίνοντας εδώ διάβασα τόσα πολλα που δεν ξέρω τι μπορει να είναι .Θα ήθελα την γνώμη σας πρίν πάω στον γιατρό μου.Ο κύκλος μου ήταν γύρο στης 28 με μια μέρα πάνω η ΄κατω.Και ποτέ δεν ειχα παρουσιάσει κάτι παρόμιο
περιμένω τις απαντήσεις σας.Ευχαριστώ πολύ

jackrussel
01-07-12, 12:52
γιατρε καλημερα και καλο μηνα, στην πρωτη μου γεννα, φυσιολογικος τοκετος υστερα απο προκληση εκανα κατακρατηση πλακουντα, ο πλακουντας δεν αβγαινε καθολου, τον εβγαλε με δυσκολια ο γιατρος με το χερι και αφου μου εκαναν ολικη αναισθησια, τελος καλα ολα καλα,,,το αγχος μου ειναι να μην μου ξανασυμβει, που οφειλεται κατι τετοιο?
εκει μου ειπαν οτι ο πλακουντας ειχε μια μεγαλη ουλη, στην 12 εβδομαδα ειχα κανει μια μεγαλη αποκολληση, μου ειχαν πει οτι ηταν κατα 90% αρχη αποβολης ο πλακουντας κρεμοταν απο μια κλωστη, τελικα ομως ξανακολλησε,,,,απο αυτην την ας το πουμε επανακολληση εγινε αυτη η ουλη, κολλησε δηλαδη με τετοιο τροπο που μετα δεν ξεκολλουσε με τιποτα,,,μπορει οντως να ισχυει κατι τετοιο? επισης μου ειπαν οτι κατα την επανακολληση πιαστηκε τσακισε και κολλησε μαζι ενα μικρο μερος του ομφαλιου λωρου, εξου και το μικρο βαρος 2400 και 46εκ του γιου μου στην 39 εβδομαδα οπου γεννησα

το ερωτημα μου εινα αν στεκει ως αιτια κατι τετοιο κι αν υπαρχουν κι αλλοι παθολογικοι λογοι στους οποιους να οφειλετα κατι τετοιο, τελος θα ηθελα να ξερω αν ισχυει το περιφημο αφου μου συνεβει μια φορα μπορει και να ξανασυμβει αρα στο επομενο να σκεφτω κατευθειαν την καισαρικη, ειναι κατι που με τρομοκρατησε διοτι ενιωσα οτι παραλιγο να πεθανω

ευχαριστω εκ των προτερων

smile13
01-07-12, 20:16
καλησπερα γιατρε θα ηθελα μια διευκρινησει στις 2 μαιου εκανα αποξεση πολυποδα...ειχαμε 2 μηνες αποχη ...μετα ομως απο 2φορες επαφης ειχα λιγο αιμα παρα πολυ λιγο που μπορει να ο0φειλεται

Παναγιώτης Χριστόπουλος
02-07-12, 16:57
geia sas hthela na kanw mia erwthsh.pairnw antisyllhptika edw k 5 mhnes.kai gia prwth fora ksexasa na parw ena xapaki ths prwths evdomadas..kai oi odhgies lene pws an xkexaseis 1 xapi ths prwths evdomadas prepei na xrhsimopoieis profylaksh gia tis epomenes 7 meres....to xapi to phra ystera apo 4 wres anti gia to orio 12 wres......kai twra pou tha gyrisw sthn polh m epeidh eimai foithtria tha einai o filos m ekei k exw na ton dw ena mhna...k einai logiko na erthoume s epafh...oi meres autes omws pou tha ginei peftoun akrivws panw stis gonimes meres....kai den xrhsimopoioume profylaksh...kai exw agxos autes tis meres gia to an yparxei periptwsh na paei kati strava ekeines tis meres.....den teleiwnei mesa m omws....mporeite na me vohthhsete?h antisyllhptikh prostasia profanws tha exei meiwthei ligo etsi gia to ena xapaki pou arghsa na parw.yparxei kindynos?gt peftei k stis gonimes meres..k fovamai ligo
sas euxaristw poly

Απο τη στιγμή που απλά καθυστερήσατε να πάρετε το χάπι σας μόνο 4 ώρες, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μπορείτε να είσαστε σίγουρη οτι η αντισυλληπτική του προστασία ισχύει όπως και πριν. Αν έχετε ξεχάσει το χάπι για περισσότερο από 12 ώρες τότε καλό είναι να χρησιμοποιήσετε προφυλακτικό.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
02-07-12, 17:12
καλημερα.....εχω υποθυροειδισμο κ πολυκυστικες ωοθηκες...ξεκινησα να παιρνω πριμολουτ κ μετα κλομιφενη...εκανα β-χοριακη την 33 ημερα κ ητανε αρνητικη..ξεκινησα την 37 παλι πριμολουτ κ παλι δεν μου ηρθε περιοδος...ειμαι στην 44 ημερα....παντα μετα που τα επαιρνα σε 3 μερες ερχοτανε..δεν ξερω τι να κανω..να παρω κανα 2 πριμολουτ ακομα;;;;;να ειμαι εγκυος αποκλειεται αφου ειχα κανει χοριακη....ετσι δεν ειναι;;;;.....τι με συμβουλευεται να κανω;;;;

Σας συμβουλευω να δειτε απο την αρχη, με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, το προβλημα σας συνολικα.

Για παραδειγμα, δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο. Εχει διορθωθει ο υποθυρεοειδισμος? Δεν μπορω να σας δωσω πιο συγκεκριμενη απαντηση, καθως δεν εχω δει τις εξετασεις σας.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
02-07-12, 17:17
Καλημέρα .Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας.Είμαι 30 ετων και με τον φίλο μου δεν παίρνουμε προφυλάξεις εδώ και 5 χρόνια.Προσέχει Στης 4/06 είχα περίοδο και στις 22/06 το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με λίγο ροζ στο χαρτί και λίγα πονάκια στην κοιλία σαν να αδιαθετούσα την επόμενη μέρα το πρωί δεν είχα τίποτα μέχρι της 28 δεν είχα τίποτα και το βράδυ είδα κάτι καφέ υγρά με ρόζ που στην συνέχεια έγιναν κόκκινα. Τα ξημερώματα της Παρασκευής ξύπνησα με φοβερούς πόνους χαμηλά στην κοιλιά και από κάτω και στα πόδια..με αίμα που στην συνέχεια αυξήθηκε σε μεγαλήτερη ποσότητα και σε κομμάτια.Σήμερα αισθάνομαι πολύ αδύναμη.Να προσθεσω οτι το στήθος μου είναι πρησμένο χωρίς να πονάει και αισθανόμουν και κόπωση μετά απο της 22/06. Μπαίνοντας εδώ διάβασα τόσα πολλα που δεν ξέρω τι μπορει να είναι .Θα ήθελα την γνώμη σας πρίν πάω στον γιατρό μου.Ο κύκλος μου ήταν γύρο στης 28 με μια μέρα πάνω η ΄κατω.Και ποτέ δεν ειχα παρουσιάσει κάτι παρόμιο
περιμένω τις απαντήσεις σας.Ευχαριστώ πολύ

Πραγματικά μπορει να συμβαίνουν διαφορα πραγματα που δεν ειναι δυνατο να αναλυσουμε μεσα στις λιγες αυτες γραμμες. Μπορει να ειναι μια κυστη, μια ανωμαλια στην περιοδο και πολλα άλλα. Με τις καταλληλες εξετασεις ελπιζω ο γιατρος σας να σας δωσει λυση.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
02-07-12, 17:23
γιατρε καλημερα και καλο μηνα, στην πρωτη μου γεννα, φυσιολογικος τοκετος υστερα απο προκληση εκανα κατακρατηση πλακουντα, ο πλακουντας δεν αβγαινε καθολου, τον εβγαλε με δυσκολια ο γιατρος με το χερι και αφου μου εκαναν ολικη αναισθησια, τελος καλα ολα καλα,,,το αγχος μου ειναι να μην μου ξανασυμβει, που οφειλεται κατι τετοιο?
εκει μου ειπαν οτι ο πλακουντας ειχε μια μεγαλη ουλη, στην 12 εβδομαδα ειχα κανει μια μεγαλη αποκολληση, μου ειχαν πει οτι ηταν κατα 90% αρχη αποβολης ο πλακουντας κρεμοταν απο μια κλωστη, τελικα ομως ξανακολλησε,,,,απο αυτην την ας το πουμε επανακολληση εγινε αυτη η ουλη, κολλησε δηλαδη με τετοιο τροπο που μετα δεν ξεκολλουσε με τιποτα,,,μπορει οντως να ισχυει κατι τετοιο? επισης μου ειπαν οτι κατα την επανακολληση πιαστηκε τσακισε και κολλησε μαζι ενα μικρο μερος του ομφαλιου λωρου, εξου και το μικρο βαρος 2400 και 46εκ του γιου μου στην 39 εβδομαδα οπου γεννησα

το ερωτημα μου εινα αν στεκει ως αιτια κατι τετοιο κι αν υπαρχουν κι αλλοι παθολογικοι λογοι στους οποιους να οφειλετα κατι τετοιο, τελος θα ηθελα να ξερω αν ισχυει το περιφημο αφου μου συνεβει μια φορα μπορει και να ξανασυμβει αρα στο επομενο να σκεφτω κατευθειαν την καισαρικη, ειναι κατι που με τρομοκρατησε διοτι ενιωσα οτι παραλιγο να πεθανω

ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν εχω ακουσει ποτέ και δεν εχω διαβασει πουθενα καποιο τετοιο λόγο για να γινει η κατακρατηση. Απο τη στιγμη που εγινε μια φορα μπορει να ξανασυμβει και μαλιστα με περισσοτερες πιθανοτητες απο την πρωτη φορα. Η καισαρικη δεν σας δινει ολοκληρωτικη λύση καθως και παλι μπορει να δημιουργηθει το ιδιο προβλημα. Ιδιως εαν δεν εχετε αποκλεισει να κανετε και τριτο παιδι, θα σας συστηνα να το ξανασκεφτειτε.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
02-07-12, 17:23
καλησπερα γιατρε θα ηθελα μια διευκρινησει στις 2 μαιου εκανα αποξεση πολυποδα...ειχαμε 2 μηνες αποχη ...μετα ομως απο 2φορες επαφης ειχα λιγο αιμα παρα πολυ λιγο που μπορει να ο0φειλεται

Το πιθανοτερο ειναι σε κάποια τραχηλίτιδα...

jackrussel
02-07-12, 17:29
Δεν εχω ακουσει ποτέ και δεν εχω διαβασει πουθενα καποιο τετοιο λόγο για να γινει η κατακρατηση. Απο τη στιγμη που εγινε μια φορα μπορει να ξανασυμβει και μαλιστα με περισσοτερες πιθανοτητες απο την πρωτη φορα. Η καισαρικη δεν σας δινει ολοκληρωτικη λύση καθως και παλι μπορει να δημιουργηθει το ιδιο προβλημα. Ιδιως εαν δεν εχετε αποκλεισει να κανετε και τριτο παιδι, θα σας συστηνα να το ξανασκεφτειτε.

γιατρε μου εχω ενα παιδακι, μια εγκυμοσυνη υστερα απο την πρωτη επιτυχημενη μου εξωσωματικη, τοποθετηθηκαν 3 εμβρυα επιασε το ενα,,,περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι λογω αποκολλησης προωρων συσπασεων, μονο ξαπλα δεν ειχα συσπασεις
τωρα με αυτο που μου ειπατε μου ερχεται να με πιασουν τα κλαματα
ερωτηση σε κατι ακραιο, μου κανουν καισαρικη δημιουργειται το ιδιο προβλημα και ο πλακουντας δεν βγαινει τοτε τι κανουν?? βγαζουν την μητρα κανουν υστερεκτομη και γλυτωνω?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
02-07-12, 18:59
γιατρε μου εχω ενα παιδακι, μια εγκυμοσυνη υστερα απο την πρωτη επιτυχημενη μου εξωσωματικη, τοποθετηθηκαν 3 εμβρυα επιασε το ενα,,,περασα την εγκυμοσυνη στο κρεβατι λογω αποκολλησης προωρων συσπασεων, μονο ξαπλα δεν ειχα συσπασεις
τωρα με αυτο που μου ειπατε μου ερχεται να με πιασουν τα κλαματα
ερωτηση σε κατι ακραιο, μου κανουν καισαρικη δημιουργειται το ιδιο προβλημα και ο πλακουντας δεν βγαινει τοτε τι κανουν?? βγαζουν την μητρα κανουν υστερεκτομη και γλυτωνω?

Ειναι ενα ακραιο σεναριο. Πρεπει να το συζητησετε με τον γιατρο στον οποιο θα εμπιστευτειτε τον τοκετό σας.

Μαριλίνα
03-07-12, 10:37
Καλημέρα γιατρέ.
Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για την περίπτωση της φίλης μου:
Είναι 36 ετών. Μετά από μία παλλίνδρομη κύηση πριν από 4 χρόνια γέννησε ένα κοριτσάκι. Πέρισυ είχε άλλη μία παλλίνδρομη και πριν από 2 χρόνια άλλη μία. Γενικά, έπιανε τα παιδιά εύκολα "με τη μυρωδιά" που λέμε, αλλά δεν τα κράταγε. Να πω ότι στο ενδιάμεσο διάστημα από τότε που γέννησε μέχρι πέρισυ που είχε την παλίνδρομη είχε και δύο φορές θέμα με κύστες που αντιμετωπίστηκε με αντισυλληπτικά.
τον τελευταίο χρόνο δεν κατάφερε να μείνει έγκυος. Είχανε επαφές, αλλά όχι "φανατικά".
Τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός της είδε στον υπέρηχο ότι είχε να δει και της είπε "είναι καλές μέρες, προχώρα". παράλληλα είχε κάνει ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες βγήκανε χάλια, για την ακρίβεια είπανε σαν "γυναίκας 50 χρόνων" και θεωρήθηκαν λάθος ή αποτέλεσμα της δίαιτας που έκανε.
Αυτόν τον μήνα δεν της είχε έρθει περίοδος και μετά από 2 αρνητικά τεστ πήγε πάλι στον γιατρό. Της είπε ότι βλέπει πολύ λίγα ωάρια, ότι οι ωοθήκες της είναι πολυ μικρές και ότι είναι σχεδόν απίθανο να κάνει άλλο παιδί. Οι προηγούμενες εξετάσεις θεωρήθηκαν σωστές.
Ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας: Είναι φυσιολογικό μέσα σε ένα μήνα να γίνει αυτή η αλλαγή από το "προσπάθησε" στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί;" Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορεί να κάνει για να το σιγουρέψει; Εάν ισχύουν οι εξετάσεις αυτές, είναι αναστρέψιμο;;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Παναγιώτης Χριστόπουλος
03-07-12, 11:35
Καλημέρα γιατρέ.
Θα ήθελα μία δεύτερη γνώμη για την περίπτωση της φίλης μου:
Είναι 36 ετών. Μετά από μία παλλίνδρομη κύηση πριν από 4 χρόνια γέννησε ένα κοριτσάκι. Πέρισυ είχε άλλη μία παλλίνδρομη και πριν από 2 χρόνια άλλη μία. Γενικά, έπιανε τα παιδιά εύκολα "με τη μυρωδιά" που λέμε, αλλά δεν τα κράταγε. Να πω ότι στο ενδιάμεσο διάστημα από τότε που γέννησε μέχρι πέρισυ που είχε την παλίνδρομη είχε και δύο φορές θέμα με κύστες που αντιμετωπίστηκε με αντισυλληπτικά.
τον τελευταίο χρόνο δεν κατάφερε να μείνει έγκυος. Είχανε επαφές, αλλά όχι "φανατικά".
Τον προηγούμενο μήνα ο γιατρός της είδε στον υπέρηχο ότι είχε να δει και της είπε "είναι καλές μέρες, προχώρα". παράλληλα είχε κάνει ορμονολογικές εξετάσεις οι οποίες βγήκανε χάλια, για την ακρίβεια είπανε σαν "γυναίκας 50 χρόνων" και θεωρήθηκαν λάθος ή αποτέλεσμα της δίαιτας που έκανε.
Αυτόν τον μήνα δεν της είχε έρθει περίοδος και μετά από 2 αρνητικά τεστ πήγε πάλι στον γιατρό. Της είπε ότι βλέπει πολύ λίγα ωάρια, ότι οι ωοθήκες της είναι πολυ μικρές και ότι είναι σχεδόν απίθανο να κάνει άλλο παιδί. Οι προηγούμενες εξετάσεις θεωρήθηκαν σωστές.
Ήθελα να ζητήσω τη γνώμη σας: Είναι φυσιολογικό μέσα σε ένα μήνα να γίνει αυτή η αλλαγή από το "προσπάθησε" στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί;" Υπάρχει κάποια εξέταση που μπορεί να κάνει για να το σιγουρέψει; Εάν ισχύουν οι εξετάσεις αυτές, είναι αναστρέψιμο;;

Αρχικά πρέπει να σας πω οτι οι κυστες των ωοθηκών δεν αντιμετωπίζονται με αντισυλληπτικά χάπια. Αυτό είναι μια ιατρική πρακτική των περασμένων δεκαετιών. Εχει αποδεδειχθεί οτι δεν βοηθούν σε τίποτα.

Το δεύτερο ειναι οτι απο τη στιγμή που εχει κάποιες παλίνδρομες, θα έπρεπε να εχει μπει σε μια διαδικασία έλεγχου με κάποιες εξετάσεις και ο γιατρός θα έπρεπε να την έχει βάλει σε φαρμακευτική αγωγή για να την προφυλάξει, οσο γίνεται, απο μια νεα παλίνδρομη.

Τριτο, δεν υπάρχει περίπτωση από το «προσπάθησε» να πάμε στο "δεν μπορείς να κάνεις παιδί". Ειναι αδύνατο μεσα σε 1 μηνα να υπάρχει τέτοια διαφορά. Υπάρχουν και εξετάσεις που μπορούν να βοηθήσουν.

Συμπερασματικά, καλο ειναι να δει ξανα την κατάσταση με κάποιο γιατρό της εμπιστοσύνης και να αποφασιστεί το ποιες είναι οι εναλλακτικές στο μέλλον.

ΛΙΝ
03-07-12, 11:49
Κυριε Χριστοπουλο, ξεκιναω το Σεπτεμβριο εξωσωματικη και ο γυναικολογος μου ειπαι να κανω καποιες εξετασεις και μια απο αυτες ειναι η καμπυλη ζακχαρου.
Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης
ληψη 75 γραμ. γλυκοζη
σακχαρο νηστειας - 97
σακχαρο σε 60' - 161
σακχαρο σε 120' - 100
σακχαρο σε 180' - 72

ειναι φυσιολογικο να ειναι αυξημενες οι τιμες? ηπια 75γραμ. γλυκοζη

πειτε μου τη γνωμη σαςΣ

Foivi1980
03-07-12, 13:20
Κύριε Χριστόπουλε

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Ειμαι έγκυος 6 εβδομάδων. Εχω ενα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα 14 χιλ. το οποίο οπως μου είπε ο γιατρός είναι κοντά στο σάκο του εμβρύου.
Επειδή είχα και κάποια καφέ υγρά, ο γιατρός μου συνέστησε utrogestan 3 την ημέρα των 100 και trofocard 2 φορες την ημέρα. Ο λόγος ήταν ότι επειδή το ινομύωμα είναι κοντά στο έμβρυο μπορεί να δημιουργήσει συσπάσεις κ.α. και ίσως και από αυτό προέρχονται και τα καφέ υγρά που είδα.

Εγώ όμως ανησυχώ γιατί ξέρω ότι γενικά τα ινομυώματα μεγαλώνουν με την προγεστερόνη. Μήπως λοιπόν παίρνοντας utrogestan μεγαλώσει το ινομύωμα και δημιουργήσει επιπλέον πρόβλημα;

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας

KONSTANTINA.NIDINA
03-07-12, 14:12
Σας συμβουλευω να δειτε απο την αρχη, με καποιο γιατρο της εμπιστοσυνης σας, το προβλημα σας συνολικα.

Για παραδειγμα, δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο. Εχει διορθωθει ο υποθυρεοειδισμος? Δεν μπορω να σας δωσω πιο συγκεκριμενη απαντηση, καθως δεν εχω δει τις εξετασεις σας.

καλησπερα γιατρε.ειναι ρυθμισμενος ο θυροειδης..ειμαι στα φυσιολογικα ορια,με το θυρορμον που παιρνω..........θα παω σε εναν γιατρο,ευχαριστω....αλλα τι εννοειτε : δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο.;;;

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
03-07-12, 21:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.ΓΕΝΝΗΣΑ 10/06 ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΤ ΚΑΙ ΤΗΝ 3η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ Ο ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-20 ΓΡ. ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Παναγιώτης Χριστόπουλος
04-07-12, 11:13
Κυριε Χριστοπουλο, ξεκιναω το Σεπτεμβριο εξωσωματικη και ο γυναικολογος μου ειπαι να κανω καποιες εξετασεις και μια απο αυτες ειναι η καμπυλη ζακχαρου.
Τα αποτελεσματα ειναι τα εξης
ληψη 75 γραμ. γλυκοζη
σακχαρο νηστειας - 97
σακχαρο σε 60' - 161
σακχαρο σε 120' - 100
σακχαρο σε 180' - 72

ειναι φυσιολογικο να ειναι αυξημενες οι τιμες? ηπια 75γραμ. γλυκοζη

πειτε μου τη γνωμη σαςΣ

Οι απαντησεις ειναι απολυτα φυσιολογικές. Καλη επιτυχια.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
04-07-12, 11:16
Κύριε Χριστόπουλε

Καλησπέρα.

Ειμαι έγκυος 6 εβδομάδων. Εχω ενα ενδοτοιχωματικό ινομύωμα 14 χιλ. το οποίο οπως μου είπε ο γιατρός είναι κοντά στο σάκο του εμβρύου.
Επειδή είχα και κάποια καφέ υγρά, ο γιατρός μου συνέστησε utrogestan 3 την ημέρα των 100 και trofocard 2 φορες την ημέρα. Ο λόγος ήταν ότι επειδή το ινομύωμα είναι κοντά στο έμβρυο μπορεί να δημιουργήσει συσπάσεις κ.α. και ίσως και από αυτό προέρχονται και τα καφέ υγρά που είδα.

Εγώ όμως ανησυχώ γιατί ξέρω ότι γενικά τα ινομυώματα μεγαλώνουν με την προγεστερόνη. Μήπως λοιπόν παίρνοντας utrogestan μεγαλώσει το ινομύωμα και δημιουργήσει επιπλέον πρόβλημα;

Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας

Δεν πιστευω οτι θα δημιουργηθει καποιο προβλημα.
Τα ινομυωματα μεγαλωνουν με τα οιστρογονα της εγκυμοσυνης και οχι με την προγεστερονη.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
04-07-12, 11:18
καλησπερα γιατρε.ειναι ρυθμισμενος ο θυροειδης..ειμαι στα φυσιολογικα ορια,με το θυρορμον που παιρνω..........θα παω σε εναν γιατρο,ευχαριστω....αλλα τι εννοειτε : δεν μπορει να μιλαει κανεις για πολυκυστικες ωοθηκες οταν η γυναικα εχει υποθυρεοειδισμο.;;;

Αφου αποφασισατε να πατε σε ενα γιατρο, ελπιζω να σας το εξηγησει αναλυτικα, απο κοντά.
Καλη επιτυχια

ΛΙΝ
04-07-12, 13:35
Οι απαντησεις ειναι απολυτα φυσιολογικές. Καλη επιτυχια.

Σας ευχαριστω πολυ.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
04-07-12, 14:24
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.ΓΕΝΝΗΣΑ 10/06 ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΤ ΚΑΙ ΤΗΝ 3η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΟΙ ΘΗΛΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ Ο ΠΙΑΣΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10-20 ΓΡ. ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΙ ΛΕΤΕ?ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Οσο προσπαθειτε και οσο θηλαζετε εχετε καλες πιθανοτητες να αυξησετε την παραγωγη. Αν θελετε μπορειτε να συμβουλευτειτε και μια μαια που θα ερθει σπιτι σας για να σας βοηθησει καποιες φορες.

Mammy in love
04-07-12, 16:50
Γιατρό μου ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.Όταν κάνουμε υπέρηχο στην εγκυμοσύνη αν υπάρχουν πολυκυστικές ωοθήκες δεν φαίνονται;Μου πέταξε μία κουβέντα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ μήπως έχω πολυκυστικές ωοθήκες...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
04-07-12, 21:20
Γιατρό μου ήθελα να ρωτήσω κάτι ακόμα.Όταν κάνουμε υπέρηχο στην εγκυμοσύνη αν υπάρχουν πολυκυστικές ωοθήκες δεν φαίνονται;Μου πέταξε μία κουβέντα ο γυναικολόγος του ΙΚΑ μήπως έχω πολυκυστικές ωοθήκες...

Αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα "πολυκυστικες ωοθηκες" πρεπει να ξερει οτι λογω των τεραστιων ορμονικων αλλαγων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, δεν επιτρεπεται να αξιολογουμε τις ωοθηκες!

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
05-07-12, 15:37
Οσο προσπαθειτε και οσο θηλαζετε εχετε καλες πιθανοτητες να αυξησετε την παραγωγη. Αν θελετε μπορειτε να συμβουλευτειτε και μια μαια που θα ερθει σπιτι σας για να σας βοηθησει καποιες φορες.
Δυστυχως δεν θηλαζω μονο οτι κανω με το χειροκινητο θηλαστρο και αυο οχι καθε μερα τις τελευταιες 3-4 ημερες δεν εχω ασχοληθει,κακος, καθολου αρα λετε να το δοκιμασω.Ευχαριστω πολυ

miriki
05-07-12, 15:47
ΜΑΡΙΑ- ΕΥΓΕΝΙΑ αν θέλεις να θηλάσεις το παιδί σου πρέπει να ακολουθήσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Περιλαμβάνει αντλήσεις με ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ θήλαστρο ανά δίωρο και να βάζεις συχνά στο στήθος το μωρό. Καλό θα ήταν να σε δει κάποιος ειδικός στο θηλασμό (σύμβουλος γαλουχίας). Δες εδώ μήπως κάποιος/ κάποια βρίσκεται κοντά σου. http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

Το χειροκίνητο θήλαστρο που χρησιμοποιείς και οι σποραδικές χωρίς πρόγραμμα αντλήσεις σε οδηγουν στον αποθηλασμό και μάλιστα με πολύ και άδικο κόπο.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59853 για λεπτομέρειες που αφορούν το πρωτόκολλο και επίσης στο νήμα του θηλασμού μπορείς να θέσεις το ερώτημά σου για ιντερνετική υποστήριξη.

Για την άντληση κοίτα και εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/05/blog-post_4441.html

P&F
05-07-12, 16:14
Γεια σας, έκανα απόξεση στις 21/04/2012 λόγω παλλίνδρομης κύησης στην 13η εβδομάδα,έκανα εξετάσεις θυροειδή, καμπύλη σακχάρου και κολπικά υγρά όλα καλά μόνο στο τελευταίο λεέι γαλακτοβάκιλοι ελλατωμένος αριθμός, αυτό είναι πρόβλημα;Επίσης μόλις εχθές έκανα εξέταση για θρομβοφιλία και θα έχω τα αποτελέσματα την επόμενη εβδομάδα,ήθελα να σας ρωτήσω αν μείνω εγκυος αυτον το μήνα και διαπιστωθεί τελικά πρόβλημα την αγωγή θα την αρχίσω με το πρώτο θετικό τεστ ή υπάρχει περίπτωση να πρέπει να την αρχίσω πριν μείνω έγκυος;ευχαριστώ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
05-07-12, 23:15
ΜΑΡΙΑ- ΕΥΓΕΝΙΑ αν θέλεις να θηλάσεις το παιδί σου πρέπει να ακολουθήσεις πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού. Περιλαμβάνει αντλήσεις με ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ θήλαστρο ανά δίωρο και να βάζεις συχνά στο στήθος το μωρό. Καλό θα ήταν να σε δει κάποιος ειδικός στο θηλασμό (σύμβουλος γαλουχίας). Δες εδώ μήπως κάποιος/ κάποια βρίσκεται κοντά σου. http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/που-θα-βρείτε-ειδικούς/σύμβουλοι-γαλουχίας-ibclc-ανά-περιοχή/

Το χειροκίνητο θήλαστρο που χρησιμοποιείς και οι σποραδικές χωρίς πρόγραμμα αντλήσεις σε οδηγουν στον αποθηλασμό και μάλιστα με πολύ και άδικο κόπο.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=59853 για λεπτομέρειες που αφορούν το πρωτόκολλο και επίσης στο νήμα του θηλασμού μπορείς να θέσεις το ερώτημά σου για ιντερνετική υποστήριξη.

Για την άντληση κοίτα και εδώ http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/05/blog-post_4441.html
Σε ευχαριστω πολυ αλλα να σε ρωτησω κατι....το μωρο πρεπει οπωσδηποτε να το βαζω στο στηθος ακομα κι αν δεν θηλασει?Δεν υπαρχει περιπτωση να το πιασει γι αυτο το λεω αν κα εχω παρατηρησει καποιες φορες που πειναει πολυ και τον εχω αγκαλια μεχρι να φτιαξει καποιος το γαλα το στομα του παει εκει και μια μερα του εβαλα τη θηλη αλλα δεν την επιανε με τιποτα.

Mammy in love
06-07-12, 00:55
Αν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα "πολυκυστικες ωοθηκες" πρεπει να ξερει οτι λογω των τεραστιων ορμονικων αλλαγων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, δεν επιτρεπεται να αξιολογουμε τις ωοθηκες!

Δηλαδή μπορεί να έχω πολυκυστικές ωοθήκες και να μην φάνηκαν στους υπέρυχους που έκανα στην εγκυμοσύνη μου σωστά κατάλαβα;Είναι κακό το γεγονός ότι έχω μεγάλό κύκλο;Από 30-45ημέρες...

yasemi
06-07-12, 01:01
Καλησπέρα

Με απασχολει ενα θέμα με τη περιοδο μου που εχει αλλάξει πολυ το διαστημα μετα τη δευτερη γεννα,,,,,,

Συνηθως ενω ο κυκλος μου ειναι ανα 28-29 μερες εχω το προβλημα:
μια να εχω σχεδον σα μητροραγια για τρεις μερες μετα τιποτα και μετα στην 7-9 του κυκλου παλι αιμα και καφε σταγονες μεχρι και τη 15 -18 μερα και ια να εχω περιοδο 4 μερες και παλι μετα απο 2-3 μερεςχωρις αιμα τις γονιμες να το πω απο 8 μεχρι και 16 αναλογα ποτε λιγο καφε καθε μερα ποτε αρκετο αιμα ,,,,σε τεστ παπ που εκανα δεν εδειξε κατι αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αρκετο ,,,,θα ηθελα να μου πειτε πως θα πρεπει να κινηθω γιατι δε πρεπει να ειναι φυσιολογικο αυτο,,τι εξετασεις θα πρεπει να κανω

να παραθεσω οτι εχω εντονη αιμοραγια κατα της περιοδους μου και πονους και εχω δυο φορες παλιοτερα περιπτωση μητροραγιας (ασταματητο μου φανηκε για πολλες μερες συνεχεια )

ευχαριστω πολυ για το χρονο

miriki
06-07-12, 10:55
Σε ευχαριστω πολυ αλλα να σε ρωτησω κατι....το μωρο πρεπει οπωσδηποτε να το βαζω στο στηθος ακομα κι αν δεν θηλασει?Δεν υπαρχει περιπτωση να το πιασει γι αυτο το λεω αν κα εχω παρατηρησει καποιες φορες που πειναει πολυ και τον εχω αγκαλια μεχρι να φτιαξει καποιος το γαλα το στομα του παει εκει και μια μερα του εβαλα τη θηλη αλλα δεν την επιανε με τιποτα.

Για να μην κάνουμε κατάχρηση του θέματος πήγαινε στο νήμα του θηλασμού και άνοιξε ένα θέμα στο οποίο θα απαντάς σε αυτές τις ερωτήσεις http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=40795

Προς το παρόν ναι πρέπει να βάζει το μωρό στο στήθος και μάλιστα πριν πεινάσει όταν είναι χαλαρό. Άνοιξε το θέμα, όμως και θα σου βάλω εκεί τους συνδέσμους που χρειάζεσαι. Πριν από όλα όμως βρες σύμβουλο γαλουχίας να σας δει.

Elem
07-07-12, 00:07
θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να μου έρθει περίοδος μετά από λίγες μέρες που έβαλα σπιράλ: πριν το βάλω δεν είχα, αλλά και δε θα έπρεπε, αφού θηλάζω αποκλειστικά.

yasemi
07-07-12, 00:19
θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό να μου έρθει περίοδος μετά από λίγες μέρες που έβαλα σπιράλ: πριν το βάλω δεν είχα, αλλά και δε θα έπρεπε, αφού θηλάζω αποκλειστικά.

Καλησπέρα,Το οτι θηλαζεις αποκλειστικα δεν εχει σημασια,,,ΕΙμαστε πολλες οι γυναικες που η περιοδος ηρθε κανονικα (εμενα στο διμηνο απο τη γεννα στη πρωτη και στο τετραμηνο στη δευτερη) αν και θηλαζαμε αποκλειστικα για πολυ διαστημα

τωρα για το σπιραλ δε ξερω αν εχει σχεση

Elem
07-07-12, 10:51
Στη μεγάλη μου κόρη δε μου ήρθε περίοδος παρά όταν σταμάτησα να θηλάζω αποκλειστικά, κάπου στους 10 μήνες. Τώρα το μωρό είναι 3 μηνών, και δεν είχα τίποτα απολύτως, και μόλις έβαλα το σπιράλ ήρθε η περίοδος;.....δε μου φαίνεται για σύμπτωση!...

stavrosvenia
15-07-12, 00:51
Kαλησπερα γιατρε και ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας.
Θα ηθελα να ρωτησω αν εμεινα εγκυος χωρις να το ξερω και μετα πηρα αντισυλληπτικα για 7 μερες δημιουργειται καποιο προβλημα στο εμβρυο?Ενας υπερηχος αρκει για να δουμε αν ειναι ολα καλα?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 09:42
Θα ηθελα να ρωτησω αν εμεινα εγκυος χωρις να το ξερω και μετα πηρα αντισυλληπτικα για 7 μερες δημιουργειται καποιο προβλημα στο εμβρυο?Ενας υπερηχος αρκει για να δουμε αν ειναι ολα καλα?

Οχι, δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Δεν εχει αναφερθεί καποια σημαντικη ανωμαλια στο εμβρυο.

Ευχομαι καλη εγκυμοσυνη και ενα καλο και γερό μωρό.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 09:44

Οχι, δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Δεν εχει αναφερθεί καποια σημαντικη ανωμαλια στο εμβρυο.
Ευχομαι καλη εγκυμοσυνη και ενα καλο και γερό μωρό.
Πιστευω οτι ο συνηθισμενος ελεγχος καθε εγκυμοσυνης ειναι αρκετος

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 10:05

Η σχεση θηλασμου - περιοδου εχει να κανει με τη συχνοτητα και την ανταποκριση του ορμονικού αξονα σε αυτόν.

Το σπιραλ απο μόνο του, εχει ως παρενεργεια καποιες μικροαιμορραγιες για τους πρωτους 3-6 μηνες.
Φυσικά πολλα εξαρτωνται και απο τα συνοδά συμπτωματα, αν υπαρχουν.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 10:08
Γεια σας, έκανα απόξεση στις 21/04/2012 λόγω παλλίνδρομης κύησης στην 13η εβδομάδα,έκανα εξετάσεις θυροειδή, καμπύλη σακχάρου και κολπικά υγρά όλα καλά μόνο στο τελευταίο λεέι γαλακτοβάκιλοι ελλατωμένος αριθμός, αυτό είναι πρόβλημα;Επίσης μόλις εχθές έκανα εξέταση για θρομβοφιλία και θα έχω τα αποτελέσματα την επόμενη εβδομάδα,ήθελα να σας ρωτήσω αν μείνω εγκυος αυτον το μήνα και διαπιστωθεί τελικά πρόβλημα την αγωγή θα την αρχίσω με το πρώτο θετικό τεστ ή υπάρχει περίπτωση να πρέπει να την αρχίσω πριν μείνω έγκυος;ευχαριστώ

Μία παλινδρομη κυηση ειναι ισως και ενα τυχαιο γεγονος. Επειδη όμως ισως υπαρχει καποιο προβλημα, μπορειτε προληπτικα να ξεκινησετε μια ηπια αγωγη για να αποφυγετε καποια αποβολή ή και να βοηθησετε την εμφυτευση.

Ελπιζω ο γιατρος σας να σας εχει ενημερωσει ή και συμβουλευσει σχετικά.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 10:09
Δηλαδή μπορεί να έχω πολυκυστικές ωοθήκες και να μην φάνηκαν στους υπέρυχους που έκανα στην εγκυμοσύνη μου σωστά κατάλαβα;Είναι κακό το γεγονός ότι έχω μεγάλό κύκλο;Από 30-45ημέρες...

Μεγαλο κυκλο ονομαζουμε αυτον που ειναι πανω απο 35 ημερες σταθερά.
Εσας ονομαζεται ασταθης κυκλος και καλο ειναι να βρειτε τι φταιει.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 10:11
Καλησπέρα

Με απασχολει ενα θέμα με τη περιοδο μου που εχει αλλάξει πολυ το διαστημα μετα τη δευτερη γεννα,,,,,,

Συνηθως ενω ο κυκλος μου ειναι ανα 28-29 μερες εχω το προβλημα:
μια να εχω σχεδον σα μητροραγια για τρεις μερες μετα τιποτα και μετα στην 7-9 του κυκλου παλι αιμα και καφε σταγονες μεχρι και τη 15 -18 μερα και ια να εχω περιοδο 4 μερες και παλι μετα απο 2-3 μερεςχωρις αιμα τις γονιμες να το πω απο 8 μεχρι και 16 αναλογα ποτε λιγο καφε καθε μερα ποτε αρκετο αιμα ,,,,σε τεστ παπ που εκανα δεν εδειξε κατι αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αρκετο ,,,,θα ηθελα να μου πειτε πως θα πρεπει να κινηθω γιατι δε πρεπει να ειναι φυσιολογικο αυτο,,τι εξετασεις θα πρεπει να κανω

να παραθεσω οτι εχω εντονη αιμοραγια κατα της περιοδους μου και πονους και εχω δυο φορες παλιοτερα περιπτωση μητροραγιας (ασταματητο μου φανηκε για πολλες μερες συνεχεια )

ευχαριστω πολυ για το χρονο

Πραγματικά το παπανικολαου ειναι ασχετο με την υποθεση σας.

Πρεπει να κανουμε ορμονικες εξετασεις και απεικονιστικό έλεγχο.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 10:17
καλησπερα γιατρε!ηθελα να ρωτησω ο αντρασ μου εχει κρισεις πανικοθ και καποιες φορεσ περνει lexotanil σε σταγονεσ!ετυχε και πηρε,ειχε βαλει τισ σταγονεσ σε ενα καπακι απο μπουκαλακι νερο και μετα ηπιε λιγο νερο απο το μπουκαλι εκεινο!μετα καταλαθοσ ηπια και εγω νερο απο το μπουκαλακι αυτο και μετα απο το στομιο καταλαβα τη γευση!ειμαι τριων μηνων και 10 μερεσ!υπαρχει περιπτβση να εχει παθει κατι το μωρο??

Θεωρω οτι η ποσοτητα όπως την περιγραφετε ειναι πολυ μικρη και δεν μπορει να προκαλεσει καποιο σημαντικο προβλημα στο εμβρυο. Συνήθως οι μέλετες και τα προβλήματα αφορουν μητερες που λαμβανουν συστηματικα το φαρμακο. Ακόμα και για αυτες τις γυναίκες, η βιβλιογραφία παραμένει διχασμένη εάν τα φαρμακα αυτά προκαλούν αύξηση στην συχνότητα εμφάνισης προβληματων διάπλασης του εμβρυου.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 10:18
γιατρε καλησπερα!ηθελα να ρωτησω ο αντρασ μοθ εχει κρισεισ πανικου και τη τελευταια φορα πηρε lexotan σε σταγονες τισ οποιεσ εβαλε στο καπακι απο ενα μικρο μπουκαλακι νερο,τισ ηπιε απο εκει και μετα ηπιε απο το μπουκαλακι αθτο νερο.Καταλαθοσ εγω μετα ηπια μια γουλια απο το μπουκαλακι αυτο και το καταλαβα απο τη μυρωδια στο στομιο του μπουκαλιου,εχω κλεισει το τριτο μηνα εγκυμοσυνησ στισ 27/06/2012 και το περιστατικο αυτο εγινε στισ 6/07/2012,υπαρχει περιπτωση να επαθε κατι το μωρο μου??

Θεωρω οτι η ποσοτητα όπως την περιγραφετε ειναι πολυ μικρη και δεν μπορει να προκαλεσει καποιο σημαντικο προβλημα στο εμβρυο. Συνήθως τα προβλήματα αφορουν μητερες που λαμβανουν συστηματικα το φαρμακο. Ακόμα και για αυτες τις γυναίκες, η βιβλιογραφία παραμένει διχασμένη εάν τα φαρμακα αυτά προκαλούν αύξηση στην συχνότητα εμφάνισης προβληματων του εμβρυου.

despoinaki04
16-07-12, 10:34
καλημερα γιατρε θα ηθελα να με βοηθησετε....λοιπον ειχα περιοδο στις 26/6 στις 29 με 30 με τελειωσε και ειχαμε καποιες επαφες ελευθερες αλλα "τραβιετε" παντα κανα 2 επαφες υπηρξαν γυρω στις 7-8/6 αρχισαν καποιες ενοχλησεις,λεω ξεκινησαν οι γονιμες μερες(γιατι παντα τις καταλαβαινω,λιγα πονακια χαμηλα ορεξη για φαγητο και καφε υγρα για κανα 2 μερες αυτα ομως)μετα 3 με 4 μερες οι πονοι εγιναν πολυ εντονη σε σημειο να πω οτι θα μου ερθει,με πολλα υγρα καφε πρηξιμο στο στηθος και φοβερος πονος στην μεση και η κοιλια μου πολυ πρισμενη.κρατησε αυτο το εντονο καμια 3 μερες μεχρι σημερα βεβαια δεν εχω καφε υγρα αλλα η κοιλια συνεχιζει να ποναει πολυ,σαν να σου δινει την εντυπωση οτι θα ερθει περιοδος,αδιαθεσια πρησενη στην κοιλια το στηθος μου πολυ πρησμενο,οι θηλες πονανε οταν τις ακουμπαω και η μεση μου,αλλες φορες ομωσ εχω αυτα τα οποια ομως κρατανε 3 με 4 μερες και οχι σε εντονο βαθμο και μετα ειμαι καλα για καμια βδομαδα και μετα σιγα σιγα με ξεκινουν που και που μικρο ενοχλησεις μεχρι την αναμενομενη περιοδο.αυτο το πραγμα πρωτη φορα.την παρασκευη υπηρξε αλλη μια επαφη και εχτες που ξανα υπηρξε πονουσα στην μητρα δεν ξερω με την πιεση χτυπουσε χαμηλα στην κοιλια πολυ πονο ομως......τι να ειναι αραγε?να υπαρχει περιτωση εγκυμοσυνης?θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.....σας ευχαριστω που κανατε τον κοπο και το διαβασατε ηθελα πολυ να μιλησω σε καποιον....και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα που εγραψα...περιμενω απαντησεις.........

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-07-12, 17:30
καλημερα γιατρε θα ηθελα να με βοηθησετε....λοιπον ειχα περιοδο στις 26/6 στις 29 με 30 με τελειωσε και ειχαμε καποιες επαφες ελευθερες αλλα "τραβιετε" παντα κανα 2 επαφες υπηρξαν γυρω στις 7-8/6 αρχισαν καποιες ενοχλησεις,λεω ξεκινησαν οι γονιμες μερες(γιατι παντα τις καταλαβαινω,λιγα πονακια χαμηλα ορεξη για φαγητο και καφε υγρα για κανα 2 μερες αυτα ομως)μετα 3 με 4 μερες οι πονοι εγιναν πολυ εντονη σε σημειο να πω οτι θα μου ερθει,με πολλα υγρα καφε πρηξιμο στο στηθος και φοβερος πονος στην μεση και η κοιλια μου πολυ πρισμενη.κρατησε αυτο το εντονο καμια 3 μερες μεχρι σημερα βεβαια δεν εχω καφε υγρα αλλα η κοιλια συνεχιζει να ποναει πολυ,σαν να σου δινει την εντυπωση οτι θα ερθει περιοδος,αδιαθεσια πρησενη στην κοιλια το στηθος μου πολυ πρησμενο,οι θηλες πονανε οταν τις ακουμπαω και η μεση μου,αλλες φορες ομωσ εχω αυτα τα οποια ομως κρατανε 3 με 4 μερες και οχι σε εντονο βαθμο και μετα ειμαι καλα για καμια βδομαδα και μετα σιγα σιγα με ξεκινουν που και που μικρο ενοχλησεις μεχρι την αναμενομενη περιοδο.αυτο το πραγμα πρωτη φορα.την παρασκευη υπηρξε αλλη μια επαφη και εχτες που ξανα υπηρξε πονουσα στην μητρα δεν ξερω με την πιεση χτυπουσε χαμηλα στην κοιλια πολυ πονο ομως......τι να ειναι αραγε?να υπαρχει περιτωση εγκυμοσυνης?θα ηθελα πολυ να με βοηθησετε.....σας ευχαριστω που κανατε τον κοπο και το διαβασατε ηθελα πολυ να μιλησω σε καποιον....και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα που εγραψα...περιμενω απαντησεις.........

Μπορεί να ειναι ενα μεμονωμενο γεγονός ή να οφειλεται σε καποια ορμονική διαταραχη. Επισης, μπορει να υπάρχει καποια άλλη διαταραχη στην ωοθηκη (όπως μια κυστη). Τέλος, ποτέ δεν μπορει καποιος, χωρις εξετασεις, να αποκλεισει μια εγκυμοσυνη.

Για να εχω ποιο συγκεκριμενη αποψη και να σας βοηθησω περισσοτερο πρεπει να σας δω απο κοντά.

Mammy in love
17-07-12, 00:19
[QUOTE=Παναγιώτης Χριστόπουλος;2427049]Μεγαλο κυκλο ονομαζουμε αυτον που ειναι πανω απο 35 ημερες σταθερά.
Εσας ονομαζεται ασταθης κυκλος και καλο ειναι να βρειτε τι φταιει.[/QUOTE

Σας ευχαριστώ πολύ!!!Πως θα πρέπει να ψαχτώ δηλαδή;Ο γυναικολόγος που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε μόνο για πολυκυστικές ωοθήκες και τίποτα άλλο.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 08:45
[QUOTE=Παναγιώτης Χριστόπουλος;2427049]Μεγαλο κυκλο ονομαζουμε αυτον που ειναι πανω απο 35 ημερες σταθερά.
Εσας ονομαζεται ασταθης κυκλος και καλο ειναι να βρειτε τι φταιει.[/QUOTE

Σας ευχαριστώ πολύ!!!Πως θα πρέπει να ψαχτώ δηλαδή;Ο γυναικολόγος που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε μόνο για πολυκυστικές ωοθήκες και τίποτα άλλο.

Για να πούμε ότι μια γυναίκα έχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να πληρεί πολύ συγκεκριμένα κριτήρια που βασίζονται σε πολύ συγκεκριμένες εξετάσεις, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και προϋποθέσεις. Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις έχω δει ότι η διάγνωση μπαίνει επιπόλαια. Χρειάζομαι τις εξετάσεις σας προκειμένου να σας πω κάτι πιο συγκεκριμένο.

despoinaki04
17-07-12, 10:56
Μπορεί να ειναι ενα μεμονωμενο γεγονός ή να οφειλεται σε καποια ορμονική διαταραχη. Επισης, μπορει να υπάρχει καποια άλλη διαταραχη στην ωοθηκη (όπως μια κυστη). Τέλος, ποτέ δεν μπορει καποιος, χωρις εξετασεις, να αποκλεισει μια εγκυμοσυνη.

Για να εχω ποιο συγκεκριμενη αποψη και να σας βοηθησω περισσοτερο πρεπει να σας δω απο κοντά.

σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια πηγα στο στον γιατρο και εχω μια κυστη 2,5 εκ. και με εδωσε αντισσυλιπτικα και ειπε οτι θα φυγει....

εβελινα μενιδι
17-07-12, 12:05
Ax γιατρε μου βασανιζομε με συνδρομο πολυκυστικων ωοθυκων δεν αντεχω αλλα χαπια περιοδο δεν εχω καθολου ηρθα απο λαρισα κ ζω αθηνα πλεον κ δεν εχω εναν γιατρο που πανω απο ολα να σταθει στο προβλημα μου ολοι μου δινανε χαπια εχω παχυνει χωρις να τρωω δεν μπορω αλλο ψυχολογικα εχω γινει ρακος θελω να κανω παιδακι κ δεν μπορουμε λογο συνδρομου κ αγχους τα οικονομικα μου θελω εναν γιατρο να βοηθησει σε αυτο το θεμα εχω κ ανδρογονα ανεβασμενα ευτυχως κανω λειζερ εχω κ θυρεοειδη εχω απο ολα δλδ τι αλλο πια να κανωωωωωω

despoinaki04
17-07-12, 12:27
[QUOTE=Mammy in love;2427755]

Για να πούμε ότι μια γυναίκα έχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να πληρεί πολύ συγκεκριμένα κριτήρια που βασίζονται σε πολύ συγκεκριμένες εξετάσεις, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και προϋποθέσεις. Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις έχω δει ότι η διάγνωση μπαίνει επιπόλαια. Χρειάζομαι τις εξετάσεις σας προκειμένου να σας πω κάτι πιο συγκεκριμένο.

θα ηθελα επισης να σας πω πως εχω παρα πολυ καιρο αστατο κυκλο οποτε προφανως γιαυτο να μου εδωσε τα χαπια,ειναι ομως σωστο αυτο?μια κοπελα το αποροφησε ο οργανισμοσ της μιπως ειναι κριμα να παρω ετσι χαπια?λετε να παω και σε αλλον γιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη?δεν ζω στην αθηνα γιαυτο δεν μπορω να ερθω σε εσας.βεβαια αν ηταν δεν θα το αποροφουσε αν πουμε οτι το ειχα καιρο?θα ηθελα να μου απαντησετε πολυ :-( περιμενω με αγωνια

εβελινα μενιδι
17-07-12, 12:42
Γιατρε ξεχασα να σας πω τα χαπια aldacton mercilon glucophage T3 k ola ayta apo duo treis fores a meta nuxtoloulouda se kapsoula lugaria semtsai louiza se tsai ayta k meta gynofen apapapapa den thelw ksana kati tetoio

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 12:59
σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια πηγα στο στον γιατρο και εχω μια κυστη 2,5 εκ. και με εδωσε αντισσυλιπτικα και ειπε οτι θα φυγει....

Δεν θελω να παρεμβω αναμεσα σε σας και στο γιατρο σας, αλλά πρεπει να σας ενημερωσω (με σκοπό να πληροφορουνται σωστά και οι υπολοιποι χρηστες του parents και να μην περναμε λάθος μηνυματα) οτι:

α) εχει αποδειχθει περιτρανα οτι η χρηση αντισυλληπτικων για να φυγουν οι κυστες των ωοθηκων δεν βοηθα σε τιποτα. Αν ειναι να σπασει ή απορροφηθει η κυστη αυτο θα γινει ειτε παρει η γυναικα χαπια ειτε όχι. Αποτελει λοιπον ιατρικη πρακτικη της περασμενης δεκαετιας οτι στις κυστες δινουμε αντισυλληπτικα.

β) μεχρι τα 2,5 εκατοστα δεν ειναι κυστη αλλά ενα μεγαλο ωοθυλακιο που δεν εσπασε για να απελευθερωθει ωαριο. Κυστη ειναι οταν ειναι πανω απο 2,5 εκατοστα.

Ευχομαι το καλυτερο...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 13:00
[QUOTE=Παναγιώτης Χριστόπουλος;2427822]

θα ηθελα επισης να σας πω πως εχω παρα πολυ καιρο αστατο κυκλο οποτε προφανως γιαυτο να μου εδωσε τα χαπια,ειναι ομως σωστο αυτο?μια κοπελα το αποροφησε ο οργανισμοσ της μιπως ειναι κριμα να παρω ετσι χαπια?λετε να παω και σε αλλον γιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη?δεν ζω στην αθηνα γιαυτο δεν μπορω να ερθω σε εσας.βεβαια αν ηταν δεν θα το αποροφουσε αν πουμε οτι το ειχα καιρο?θα ηθελα να μου απαντησετε πολυ :-( περιμενω με αγωνια

Δεν ειναι θεμα απορροφησης ή μη... το βασικο θεμα ειναι να υπαρχει σωστη και τεκμηριωμενη διαγνωση!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 13:03
Ax γιατρε μου βασανιζομε με συνδρομο πολυκυστικων ωοθυκων δεν αντεχω αλλα χαπια περιοδο δεν εχω καθολου ηρθα απο λαρισα κ ζω αθηνα πλεον κ δεν εχω εναν γιατρο που πανω απο ολα να σταθει στο προβλημα μου ολοι μου δινανε χαπια εχω παχυνει χωρις να τρωω δεν μπορω αλλο ψυχολογικα εχω γινει ρακος θελω να κανω παιδακι κ δεν μπορουμε λογο συνδρομου κ αγχους τα οικονομικα μου θελω εναν γιατρο να βοηθησει σε αυτο το θεμα εχω κ ανδρογονα ανεβασμενα ευτυχως κανω λειζερ εχω κ θυρεοειδη εχω απο ολα δλδ τι αλλο πια να κανωωωωωω

Όπως εγραψα και παραπανω, για να πούμε ότι μια γυναίκα έχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών πρέπει να πληρεί πολύ συγκεκριμένα κριτήρια που βασίζονται σε πολύ συγκεκριμένες εξετάσεις, υπό συγκεκριμένες συνθήκες και προϋποθέσεις. Δυστυχώς σε πάρα πολλές περιπτώσεις έχω δει ότι η διάγνωση μπαίνει επιπόλαια. Χρειάζομαι τις εξετάσεις σας προκειμένου να σας πω κάτι πιο συγκεκριμένο. Οι θεραπειες πρεπει να εχουν συγκεκριμενο στοχο και σκοπο.

εβελινα μενιδι
17-07-12, 13:05
Ποσο κοστιζουν γιατρε αυτες οι εξετασεις λογο που ειμαι ανασφαλιστη

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
17-07-12, 13:43
Καλησπερα γιατρε.Την παρασκευη κλεινω 40 ημερες απο τοτε που γεννησα(με καισαρικη) και την αλλη εβδομαδα θα παω στο γιατρο μου να με δει.Θα ηθελα να μου πειτε τι εξεταση ακριβως θα κανω?Εκτος απο υπερηχο στη κοιλια θα κανω και κολπικο υπερηχο?Και κατι αλλο επαφες και γυμναστικη απο ποτε μπορω να ξεκινησω?Και η κοιλια μου χαμηλα πανω απο την τομη δεξια και αριστερα νιωθω σαν να με τσουζει οταν την ακουμπαω και δεν την νιωθω ακομα καλα ειναι λιγο μουδιασμενη γιατι?Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην σας κουρασα

εβελινα μενιδι
17-07-12, 14:31
Γιατρε σας ζαλισα χιλια συγνωμη μια ερωτηση πως μπορουν να φυγουν οι κυστες...με λαπαροσκοπηση?αν ναι ποσο κοστιζει λογο ανεργιας ειμαι ανασφαλιστη πολυ θα ηθελα να εχω μια απαντηση σας:-(:oops:

μαριλια30
17-07-12, 14:51
Καλησπέρα γιατρέ μου,στις 26 Νοεμβρίου 2011 γέννησα με καισαρική ένα κοριτσάκι λογω ισχιακής προβολής κι λόγω ότι γέρασε ο πλακούντας μου grade 3,γέννησα 36 εβδομάδων κι 3 ημερων ,2570 γρ.Δεν έκανα διαβήτη κύησης,ούτε πίεση είχα κι γενικά η εγκυμοσύνη μου ήταν τέλεια,
Σκεφτομαι να αρχίσω να προσπαθώ για δεύτερο ,υπάρχει περίπτωση να γεράσει πάλι πρόωρα ο πλακούντας μου???,παρεπιμπτόντως δεν έχω καπνίσει ποτέ κι γενικά κάνω υγεινή ζώή..
Τι θα πρέπει να κάνω για να μην μου γεράσει ο πλακούντας μου???

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 15:10
Ποσο κοστιζουν γιατρε αυτες οι εξετασεις λογο που ειμαι ανασφαλιστη

Χωρις ασφάλεια κοστιζουν λιγες εκατονταδες ευρω (ειναι ακριβες). Το ποσο εξαρταται αναλογα με το κοστολογιο του καθε εργαστηριου.

εβελινα μενιδι
17-07-12, 15:13
Eyxaristw polu polu polu giatre alla an kanw laparoskophsh tha fygoun aytes oi kustes h tha mou ksanabgoune k tzampa tha xasw k xrono k xrhma gia allh mia fora

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 15:15
Γιατρε σας ζαλισα χιλια συγνωμη μια ερωτηση πως μπορουν να φυγουν οι κυστες...με λαπαροσκοπηση?αν ναι ποσο κοστιζει λογο ανεργιας ειμαι ανασφαλιστη πολυ θα ηθελα να εχω μια απαντηση σας:-(:oops:

Πριν φτασουμε να μιλαμε για χειρουργεια καλο ειναι να εχω μια καλυτερη εικονα σχετικα με τις εξετασεις σας.

Όπως καταλαβαίνετε, από τη στιγμή που είσαστε ανασφάλιστη, μιλάμε για λίγες χιλιάδες ευρώ. Πριν από αυτό όμως, σκοπός είναι κάθε γυναίκα να αποφεύγει όσο το δυνατόν το χειρουργείο. Ο γιατρός πρέπει να εξαντλεί όλα τα περιθώρια πριν προτείνει χειρουργείο. Για να το κάνω όμως αυτό πρέπει να ξέρω με λεπτομέρειες τις εξετάσεις σας.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 15:19
Καλησπέρα γιατρέ μου,στις 26 Νοεμβρίου 2011 γέννησα με καισαρική ένα κοριτσάκι λογω ισχιακής προβολής κι λόγω ότι γέρασε ο πλακούντας μου grade 3,γέννησα 36 εβδομάδων κι 3 ημερων ,2570 γρ.Δεν έκανα διαβήτη κύησης,ούτε πίεση είχα κι γενικά η εγκυμοσύνη μου ήταν τέλεια,
Σκεφτομαι να αρχίσω να προσπαθώ για δεύτερο ,υπάρχει περίπτωση να γεράσει πάλι πρόωρα ο πλακούντας μου???,παρεπιμπτόντως δεν έχω καπνίσει ποτέ κι γενικά κάνω υγεινή ζώή..
Τι θα πρέπει να κάνω για να μην μου γεράσει ο πλακούντας μου???

Δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα. Μπορεί να ήταν ενα τυχαίο γεγονός ή να είναι γενετικά προκαθορισμένο να έχει αυτήν την κατασκευή ο πλακούντας. Μπορει όμως να μην επαναληφθει.
Πιθανά να βοηθήσουν και κάποιες φαρμακευτικές ή παραφαρμακευτικες ουσίες.

nuvola
17-07-12, 15:21
Γεια σας γιατρέ! Θα ήθελα να ρωτήσω δυο παράγματα:

1)Ο κύκλος μου είναι 30-33 μέρες. Το γεγονός ότι οι μέρες ανάμεσα στην περίοδο δεν είναι σταθερες σημαίνει πως έχω ασταθή κύκλο;

2)Έκανα καισαρική πριν 3 μήνες περίπου. Μετά από 3 εβδομάδες εμφάνισα πόνο δεξιά στον γλουτό που άλλες φορές φεύγει άλλες φορές με ενοχλεί αρκετά και φτάνει μέχρι το μηρό. Δεν έχει πρηστεί το πόδι μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι θρόμβωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 15:22
Καλησπερα γιατρε.Την παρασκευη κλεινω 40 ημερες απο τοτε που γεννησα(με καισαρικη) και την αλλη εβδομαδα θα παω στο γιατρο μου να με δει.Θα ηθελα να μου πειτε τι εξεταση ακριβως θα κανω?Εκτος απο υπερηχο στη κοιλια θα κανω και κολπικο υπερηχο?Και κατι αλλο επαφες και γυμναστικη απο ποτε μπορω να ξεκινησω?Και η κοιλια μου χαμηλα πανω απο την τομη δεξια και αριστερα νιωθω σαν να με τσουζει οταν την ακουμπαω και δεν την νιωθω ακομα καλα ειναι λιγο μουδιασμενη γιατι?Ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην σας κουρασα

Λυπάμαι αλλά απο τη στιγμη που εχετε το γιατρο σας δεν θα ηθελα να μπω αναμεσα. Ο καθε γιατρος εχει την δικη του τακτικη και πρακτικη στην αντιμετωπιση περιστατικων άρα δεν ξερω και τι ακριβως θα κανει ο γιατρος σας.

Σε ότι εχει να κανει με το μουδιασμα στην τομη, ειναι φυσιολογικο, καθως κοβονται και νευρικες αποληξεις οταν γινεται η τομη.

Ευχομαι να σας ζησει το παιδακι και να ειναι γερό.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-07-12, 15:39
Γεια σας γιατρέ! Θα ήθελα να ρωτήσω δυο παράγματα:

1)Ο κύκλος μου είναι 30-33 μέρες. Το γεγονός ότι οι μέρες ανάμεσα στην περίοδο δεν είναι σταθερες σημαίνει πως έχω ασταθή κύκλο;

2)Έκανα καισαρική πριν 3 μήνες περίπου. Μετά από 3 εβδομάδες εμφάνισα πόνο δεξιά στον γλουτό που άλλες φορές φεύγει άλλες φορές με ενοχλεί αρκετά και φτάνει μέχρι το μηρό. Δεν έχει πρηστεί το πόδι μου. Υπάρχει περίπτωση να είναι θρόμβωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Μια ή δυο ημερες πανω κατω δεν ειναι αξιες λόγου. Δεν θεωρουμε οτι ο κυκλος ειναι ασταθης, αλλά εχει μια μεταβλητοτητα.

Για τον πονο καλο ειναι να πατε σε καποιο γιατρο να το δει απο κοντα. Παντως θρόμβωση στο γλουτό δεν εχω ξανακούσει. Άλλωστε στη θρόμβωση ο πόνος είναι σταθερός και δεν πηγαινοέρχεται. Μάλλον ακούγεται σαν νευροπονος. Μήπως σχετίζεται με κάποια στάση του σώματος σας πχ όταν θηλάζετε????

nuvola
17-07-12, 15:48
Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας!
Τι είδους γιατρό πρέπει να δω γι'αυτόν τον πόνο;

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
17-07-12, 16:33
Λυπάμαι αλλά απο τη στιγμη που εχετε το γιατρο σας δεν θα ηθελα να μπω αναμεσα. Ο καθε γιατρος εχει την δικη του τακτικη και πρακτικη στην αντιμετωπιση περιστατικων άρα δεν ξερω και τι ακριβως θα κανει ο γιατρος σας.

Σε ότι εχει να κανει με το μουδιασμα στην τομη, ειναι φυσιολογικο, καθως κοβονται και νευρικες αποληξεις οταν γινεται η τομη.

Ευχομαι να σας ζησει το παιδακι και να ειναι γερό.
Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας και για την ευχη σας

geogri
17-07-12, 17:11
καλησπερα! γεννησα πριν 5 μηνες με καισαρικη,στις 23/2. πρωτη φορα μου ηρθε περιοδος 2 μηνες μετα. ακολουθησαν αλλες 2 περιοδοι στις 28 μερες ακριβως. τωρα εχω καθυστερηση, ειμαι στις 33 ημερες σημερα. χθες ειχα μονο μια σταγονα αιμα κ εκανα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο βγηκε αρνητικο. θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης καθως κ μετα απο ποσο καιρο επιτρεπεται να κανω 2η καισαρικη.
σας ευχαριστω

Foivi1980
18-07-12, 19:28
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα,

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και σε πρόσφατη εξέταση αίματος
τα αντισώματα ερυθράς IgG είναι 225,1 ενώ τα αντισώματα ερυθράς IgM είναι αρνητικά 0,34.

Υπάρχει λόγος ανησυχίας για την εγκυμοσύνη;

Σας ευχαριστώ πολύ

Ι.Δωρα
18-07-12, 20:48
Γεια σας γιατρε.Εχω τους τελευταιους 2 μηνες ανωμαλιες στη ροη της περιοδου.Κραταει 3 μερες με ελαχιστη ροη(ενω κρατουσε 5-6 και κανονικη ροη).Ειχα παει στον γιατρο μου προ δυμηνου και ειδε μια μικρη κυστη αλλα ειπε πως θα φυγει με την περιοδο.Υπαρχει πιθανοτητα σ αυτο να οφειλεται η ανωμαλια στην ροη περιοδου;
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-07-12, 13:52
καλησπερα! γεννησα πριν 5 μηνες με καισαρικη,στις 23/2. πρωτη φορα μου ηρθε περιοδος 2 μηνες μετα. ακολουθησαν αλλες 2 περιοδοι στις 28 μερες ακριβως. τωρα εχω καθυστερηση, ειμαι στις 33 ημερες σημερα. χθες ειχα μονο μια σταγονα αιμα κ εκανα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο βγηκε αρνητικο. θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης καθως κ μετα απο ποσο καιρο επιτρεπεται να κανω 2η καισαρικη.
σας ευχαριστω

Περίπτωση εγκυμοσυνης υπαρχει. Αν δεν σας εχει ερθει η περιοδος αυτες τις ημερες, ξανακαντε ενα τεστ. Αν ειναι και παλι αρνητικο, περιμενετε 1-2 εβδομαδες ακομα και αν δεν ερθει η περιοδος μιληστε με καποιο γυναικολογο της εμπιστοσυνης σας.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-07-12, 13:53
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα,

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα και σε πρόσφατη εξέταση αίματος
τα αντισώματα ερυθράς IgG είναι 225,1 ενώ τα αντισώματα ερυθράς IgM είναι αρνητικά 0,34.

Υπάρχει λόγος ανησυχίας για την εγκυμοσύνη;

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνηθως όχι. Εξαρταται απο τις τιμες αναφορας του καθε εργαστηριου. Κατα πάσα πιθανοτητα, εχετε κανει το εμβολιο κατα της ερυθρας και για αυτο εχετε αυξημενα τα IgG. Αν ομως ειναι ιδιαιτερα αυξημενα καλο ειναι να τα επαναλαβετε σε συντομο χρονικο διαστημα.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-07-12, 13:56
Γεια σας γιατρε.Εχω τους τελευταιους 2 μηνες ανωμαλιες στη ροη της περιοδου.Κραταει 3 μερες με ελαχιστη ροη(ενω κρατουσε 5-6 και κανονικη ροη).Ειχα παει στον γιατρο μου προ δυμηνου και ειδε μια μικρη κυστη αλλα ειπε πως θα φυγει με την περιοδο.Υπαρχει πιθανοτητα σ αυτο να οφειλεται η ανωμαλια στην ροη περιοδου;
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας

Μπορει να οφειλεται και σε αυτο. Ομως μπορει να οφειλεται σε παρα πολλους άλλους λόγους. Δεν μπορω να σας πω περισσοτερα γιατι δεν εχω άλλα στοιχεια.

ΝΕΦΕΛΗ_
23-07-12, 17:10
Κε χριστοπουλε καλησπερα.Επειδη εχω μπερδευτει με κατι που διαβασα,ξερετε αν σε εναν φυσιολογικο κυκλο , περιοδος σημαινει και ωορηξια??δηλαδη μπορει να εχω περιοδο κανονικα καθε μηνα , αλλα να μην κανω ωορηξια???οι πολυκυστικες ωοθηκες παιζουν καποιο ρολο(εχω σταθερο κυκλο)?

patousitsa82
23-07-12, 20:10
Κυριε Χριστοπουλε καλησπερα σας!για να μην σας κουραζω θα μπω κατευθειαν στο θεμα.
τελευταια μου περιοδος 08/07 με κυκλο 33 μερες.ηρθαμε σε επαφη με τον συζηγο μου 20 και 21 του μηνα!
υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης...?

Υ.Σ: χθες ο συζηγος μου εφυγε για επαγγελματικο ταξιδι,και θα επιστρεψει μεσα Αυγουστου...:confused:
λιγες ως καθολου για αυτον τον μηνα προσπαθειες........αλλα λεω ΜΗΠΩΣ....!!!!

Ευχαριστω!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-07-12, 21:05
Κυριε Χριστοπουλε καλησπερα σας!για να μην σας κουραζω θα μπω κατευθειαν στο θεμα.
τελευταια μου περιοδος 08/07 με κυκλο 33 μερες.ηρθαμε σε επαφη με τον συζηγο μου 20 και 21 του μηνα!
υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης...?

Υ.Σ: χθες ο συζηγος μου εφυγε για επαγγελματικο ταξιδι,και θα επιστρεψει μεσα Αυγουστου...:confused:
λιγες ως καθολου για αυτον τον μηνα προσπαθειες........αλλα λεω ΜΗΠΩΣ....!!!!

Ευχαριστω!

Με βαση όσα λέτε, ωορρηξια θα εχετε περιπου στις 27/7. Πιστευω οτι οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-07-12, 21:08
Κε χριστοπουλε καλησπερα.Επειδη εχω μπερδευτει με κατι που διαβασα,ξερετε αν σε εναν φυσιολογικο κυκλο , περιοδος σημαινει και ωορηξια??δηλαδη μπορει να εχω περιοδο κανονικα καθε μηνα , αλλα να μην κανω ωορηξια???οι πολυκυστικες ωοθηκες παιζουν καποιο ρολο(εχω σταθερο κυκλο)?

Οπου υπαρχει φυσιολογικη περιοδος υπαρχει και ωορρηξια.

Το συνδρομο των πολυκυστικων ωοθηκων ειναι μια τεραστια συζητηση. Παρα πολυ συχνα μπαινει λαθος διαγνωση. Πρεπει να γινονται συγκεκριμενες εξετασεις σε συγκεκριμενες συνθηκες.

ΝΕΦΕΛΗ_
23-07-12, 21:55
Οπου υπαρχει φυσιολογικη περιοδος υπαρχει και ωορρηξια.

Το συνδρομο των πολυκυστικων ωοθηκων ειναι μια τεραστια συζητηση. Παρα πολυ συχνα μπαινει λαθος διαγνωση. Πρεπει να γινονται συγκεκριμενες εξετασεις σε συγκεκριμενες συνθηκες.
επειδη ο γιατρος μου δεν μου εδωσε σημασια οταν του ειπα οτι προσπαθω 5 μηνες,εσεις εχετε να μου προτεινετε καποια εξεταση που πρεπει να κανω?ειμαι 28 χρονων και εχω σταθερο κυκλο 30 ημερων.επαιρνα για 6 χρονια αντισυλληπτικα.

liliana
24-07-12, 15:08
Καλησπέρα, μετά απο υστεροσκόπηση που εκανα για λύση συμφύσεων ξέκινησα τα cyclacur. Ενω τα έπαιρνα (δεν ξέχασα κανένα χάπι) αδιαθέτησα την 18-6-2012. Τελείωσα όλο το κουτί (κ τα καφέ). Λόγω λεπτού ενδομητρίου πρέπει να τα συνεχίσω αλλά περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει. Νιώθω πρήξιμο, δυσφορία αρκετή αλλά τίποτα.
Τι πρέπει να κάνω?

patousitsa82
24-07-12, 15:11
Με βαση όσα λέτε, ωορρηξια θα εχετε περιπου στις 27/7. Πιστευω οτι οι πιθανοτητες ειναι πολυ λιγες.

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!!!!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
24-07-12, 15:11
επειδη ο γιατρος μου δεν μου εδωσε σημασια οταν του ειπα οτι προσπαθω 5 μηνες,εσεις εχετε να μου προτεινετε καποια εξεταση που πρεπει να κανω?ειμαι 28 χρονων και εχω σταθερο κυκλο 30 ημερων.επαιρνα για 6 χρονια αντισυλληπτικα.

Πιστεύω οτι η ιατρικη δεν μπορει να γινεται μεσα απο μηνυματα, αλλά απο κοντά. Καθε περιπτωση εχει τα δικα της επιμερους χαρακτηριστικα και ιδιαιτεροτητες.
Πιστευω οτι πρεπει να κανετε ενα ραντεβου απο κοντά.

Το σιγουρο παντως ειναι οτι πρεπει να βρειτε ενα γιατρο που να σας δινει την απαιτουμενη σημασια και προσοχη.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
24-07-12, 15:14
Καλησπέρα, μετά απο υστεροσκόπηση που εκανα για λύση συμφύσεων ξέκινησα τα cyclacur. Ενω τα έπαιρνα (δεν ξέχασα κανένα χάπι) αδιαθέτησα την 18-6-2012. Τελείωσα όλο το κουτί (κ τα καφέ). Λόγω λεπτού ενδομητρίου πρέπει να τα συνεχίσω αλλά περίοδος ακόμα δεν μου έχει έρθει. Νιώθω πρήξιμο, δυσφορία αρκετή αλλά τίποτα.
Τι πρέπει να κάνω?

Εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Από το τι ακριβως επιθυμειτε να πετυχετε, τι ευρηματα υπηρχαν κλπ κλπ κλπ

Πρεπει να βρειτε καποιον γιατρο που να ασχοληθει μαζι σας και να το συζητησετε.

Σε γενικες γραμμες πιστευω οτι υπαρχει λύση και οτι όλα θα πανε καλα.

Mafalda31
25-07-12, 02:52
Καλησπέρα,
είμαι μητερα, 34 χρονών, και αντιμετωπιζω ενα προσωπικο δερματικο προβλημα. Εν ολιγοις, εχω μια κυστη στο δέρμα επίμονη εδω και καμποσα χρονια. (Ενω στην εφηβεια δεν είχα καν ιχνος ακμης..) Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Ακουω και διαβαζω πως τα αντισυλληπτικα χαπια βοηθουν. Είμαι σε μια κρισιμη στιγμη τωρα, χωρις ασφαλεια, κ με μια κυστη κακως και μισοανοιγμενη απο δερματολογο. Εχω βγαλει κ μια πιο πανω η οποια ισως και να οφείλεται στο οτι αδιαθετησα. Τα αντισυληπτικα βοηθουν οσο ξερω και στο προεμμηνορυσιακο συνδρομο και δυσμηνοροια, οπότε μου ακουγεται ιδανικη λυση αυτη τη στιγμη ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ. Δεν περιμενω φυσικα θαυματα, αλλα θα ηθελα να παρω απο το φαρμακειο αυριο χαπια κ να ξεκινησω. Σε μικροτερη ηλικια επαιρνα οπότε την ξερω τη διαδικασια..Απλα δεν ξερω πια αν κυκλοφορει κατι καινουριο(οχι πολυ καινουριο για να ειναι και δοκιμασμενο). Επίσης μιας και αυτη τη φορα τα θελω πιο πολυ για τις κυστες, αν ειναι διαφορετικα αυτα που πρεπει να παρω κ ποια. Φανταζομαι δεν μπορειτε να αναφερετε καποια μαρκα συγκεκριμενη και επειδη αυτο ακριβως ψαχνω θα το εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου το στειλετε σε μηνυμα.
Ευχαριστω

anamp
25-07-12, 11:58
καλημερα γιατρε! ειμαι 39 ετων εχω ενα αγορακι 20 μηνων. τον περασμενο νοεμβρη ειχα μια αποβολη την 6η εβδομαδα και απο τοτε προσπαθω για 2ο μωρο εδω και 9 μηνες αλλα τιποτα. Εχω αγχωθει λογω ηλικιας. Ο γιατρος μου ειπε να κανουμε υπερηχο ωορηξιας τη Δευτερα 11η μερα του κυκλου και μετα μια ενεση πρεγκνυλ και προγραμματισμενες επαφες. ηθελα να ρωτησω αν εχει παρενεργειες η συγκεκριμενη ενεση και σε τι βοηθαει. Επισης ηθελα να ρωτησω αφου εχω μεινει 2 φορες εγκυος μεχρι τωρα, υπαρχει περιπτωση να εμφανιστηκε προβλημα τωρα; ευχαριστω πολυ γιατρε θα ηθελα πολυ τις συμβουλες σας καθως βρισκομαι σε νησι και ο γιατρος μου επικοινωνει τηλεφωνικα.

nuvola
26-07-12, 14:10
Γεια σας γιατρέ!
Με είχατε βοηθήσει και στο παρελθόν με την απάντησή σας και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα που με απασχολεί.
Έχουν περάσει 3 μήνες από την καισαρική που έκανα. Στην αρχή πονούσε η κοιλιά μου όποτε την ακουμπούσα στην περιοχή περίπου 2 δάχτυλα κάτω από τον ομφαλό. Ο γιατρός μετά από 40 μέρες που με είδε μου είπε πως με τον καιρό περνάει, με εξέτασε και δεν είδε κάτι ανησυχητικό. Σίγουρα δεν με πονάει όπως στην αρχή αλλά και πάλι αν πιέσω την κοιλιά σε εκείνη την περιοχή νιώθω έναν πόνο, αλλά μόνο αν πιέσω.
Είναι σύνηθες κάτι τέτοιο μετά την καισαρική;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

liliana
30-07-12, 19:16
Εξαρταται απο πολλες παραμετρους. Από το τι ακριβως επιθυμειτε να πετυχετε, τι ευρηματα υπηρχαν κλπ κλπ κλπ

Πρεπει να βρειτε καποιον γιατρο που να ασχοληθει μαζι σας και να το συζητησετε.

Σε γενικες γραμμες πιστευω οτι υπαρχει λύση και οτι όλα θα πανε καλα.
Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την απάντησή σας. Σε επικοινωνία που είχα με τον γιατρό μου μου έδωσε dufaston αλλά επειδή είχα ενοχλήσεις στην σάλπιγγα κ τυμπανισμό στην κοιλιά πήγα κ έκανα εναν υπέρηχο. Στον υπέρηχο φάνηκαν ωοθηλάκια.
Η ερώτησή μου ειναι τι ειναι τα ωθηλάκια? Κύστες που δημιουργήθηκαν για κάποιο λόγο? Μήπως οφείλονται κ στα cyclacur που πήρα τον προηγούμενο μήνα?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
31-07-12, 12:46
Καλησπέρα κ ευχαριστώ για την απάντησή σας. Σε επικοινωνία που είχα με τον γιατρό μου μου έδωσε dufaston αλλά επειδή είχα ενοχλήσεις στην σάλπιγγα κ τυμπανισμό στην κοιλιά πήγα κ έκανα εναν υπέρηχο. Στον υπέρηχο φάνηκαν ωοθηλάκια.
Η ερώτησή μου ειναι τι ειναι τα ωθηλάκια? Κύστες που δημιουργήθηκαν για κάποιο λόγο? Μήπως οφείλονται κ στα cyclacur που πήρα τον προηγούμενο μήνα?

Καθώς βλέπω οτι εισαστε σε στενη συνεργασια με καποιο συναδελφο, (χειρουργηθηκατε προσφατα, επικοινωνειτε για θεραπεια κλπ κλπ) δεν θα ηθελα να παρέμβω. Ειναι ο αρμοδιος για να σας απαντησει. Ειμαι σιγουρος οτι ο γιατρος σας θα σας εξηγησει με λεπτομερεια, και θα απαντησει σε όλες τις ερωτησεις σας.

ioanna81
02-08-12, 00:22
Καλησπερα,
θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις. Γεννησα πριν 6 μηνες με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο και απο τοτε ποναει η μεση μου
οταν κοιμαμαι μπρουμητα σε σημειο τετοιο που αν μεινω αρκετη ωρα δυσκολευομαι απο τον πονο να γυρισω. Αυτο εχει να κανει με την αναισθησια η με τη γεννα? Κανεις δεν μ εχει πληροφορησει για τις επιπλοκες τις ναρκωσης. Επισης, μ ενοχλει ο σπονδυλος που εγινε η ναρκωση, το νιωθω σαν να ειναι τραυματισμενος και αυτο το αισθανομαι μονο οταν ξαπλωσω ανασκελα ή κατα λαθος ακουμπησω καπου με την πλατη και χτυπησει το σημειο αυτο. Τελος θα ηθελα να μ ενημερωσετε αν μετα τη χρηση βεντουζας δημιουργητε καποιο προβλημα στο κολπο ή τραχηλο γιατι δυστυχως μετα τη γεννα οι επαφες ειναι αρκετα επωδυνες και δεν ξερω γιατι και μετα τον τακτικο ελεγχο ολα ηταν ενταξει. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!

patousitsa82
02-08-12, 10:38
Καλημερα σας,κυριε Χριστοπουλε και καλο μηνα!
ειχα μια παλλινδρομη κυηση τον φεβρουαριο στην 8η εβδομαδα οπου εγινε και η αποξεση.η ερωτηση μου ειναι η εξης:υπαρχει περιπτωση μετα την αποξεση να εχουν δημιουργηθει συμφισεις στην μητρα η στις σαλπιγγες?
εχουμε ενα μηνα που προσπαθουμε τωρα.μηπως πρεπει να κανω καποιες εξετασεις?και αν ναι,μετα απο ποσο καιρο προσπαθειων?εχω αγχωθει!!!!!!!

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
02-08-12, 18:43
Καλησπερα,
θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις. Γεννησα πριν 6 μηνες με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο και απο τοτε ποναει η μεση μου
οταν κοιμαμαι μπρουμητα σε σημειο τετοιο που αν μεινω αρκετη ωρα δυσκολευομαι απο τον πονο να γυρισω. Αυτο εχει να κανει με την αναισθησια η με τη γεννα? Κανεις δεν μ εχει πληροφορησει για τις επιπλοκες τις ναρκωσης. Επισης, μ ενοχλει ο σπονδυλος που εγινε η ναρκωση, το νιωθω σαν να ειναι τραυματισμενος και αυτο το αισθανομαι μονο οταν ξαπλωσω ανασκελα ή κατα λαθος ακουμπησω καπου με την πλατη και χτυπησει το σημειο αυτο. Τελος θα ηθελα να μ ενημερωσετε αν μετα τη χρηση βεντουζας δημιουργητε καποιο προβλημα στο κολπο ή τραχηλο γιατι δυστυχως μετα τη γεννα οι επαφες ειναι αρκετα επωδυνες και δεν ξερω γιατι και μετα τον τακτικο ελεγχο ολα ηταν ενταξει. Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!

Αγαπητη Κυρια,

Δυστυχως δεν νομιζω οτι μπορω να σας βοηθησω ιδαιτερα καθώς δεν γνωριζω τι εγινε κατα τη διαρκεια του τοκετου σας. Παντως ειναι πραγματι πιθανο να εχει συμβει καποιος τραυματισμος απο τη στιγμη που αισθανεστε ενοχλησεις.

Επισης, οσο αφορα τον πονο κατα την επαφη, αν εχει γινει καποιος σοβαρος τραυματισμος και δεν εχει γινει καλη συρραφη μετα τον τοκετο, τότε μπορει να εχετε ενοχλησεις. Το "όλα ενταξει μετα τον τακτικο ελεγχο" δεν μπορω να το ερμηνευσω, καθως δεν εχω εικονα απο την κατασταση. Πρεπει να σας δω απο κοντα για να εχω αποψη

Παναγιώτης Χριστόπουλος
02-08-12, 18:49
Καλημερα σας,κυριε Χριστοπουλε και καλο μηνα!
ειχα μια παλλινδρομη κυηση τον φεβρουαριο στην 8η εβδομαδα οπου εγινε και η αποξεση.η ερωτηση μου ειναι η εξης:υπαρχει περιπτωση μετα την αποξεση να εχουν δημιουργηθει συμφισεις στην μητρα η στις σαλπιγγες?
εχουμε ενα μηνα που προσπαθουμε τωρα.μηπως πρεπει να κανω καποιες εξετασεις?και αν ναι,μετα απο ποσο καιρο προσπαθειων?εχω αγχωθει!!!!!!!

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!

Ναι, μπορει να εχει συμβει. Για να ξερετε αν κατι συμβαινει, πρεπει να εξεταστειτε. Παντως με τον πρωτο μηνα που δεν μεινατε εγκυος δεν σημαίνει απαραίτητα και πρόβλημα.

εβελινα μενιδι
03-08-12, 13:43
καλημερα κ απο μενα. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι εχω ανεβασμενη την κορτιζολη γυναικολογικα φαινετε πως εχω πολυκυστικες ωοθηκες κ δεν εχω περιοδο καθολου μονο με primolut ο γιατρος μου λεει πως ειναι πολυ ενθουσιασμενος επιτελους γιατι τωρα ξερουμε που ευθυνοντε τα κιλα που πηρα χωρις να τρωω σαν παλαβη κ γιατι δεν μου ερχετε η περιοδος μηπως μπορειται να μου πειτε κ εσεις την γνωμη σας για την κορτιζολη κ τι θα μου πρωτινατε εσεις
εχω αγχωθει παρα πολυ

Mammy in love
03-08-12, 18:02
Γιατρέ μου καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου είπε η ενδοκρινολόγος όταν πήγα να δει τις εξετάσεις μου.Συζητήσαμε για το θέμα μου με τις "φουντωμάρες" και μου είπε πως έτσι όπως τις περιγράφω δεν είναι από τον θυρεοειδή και να κοιταχτώ ορμονικά.Της είπα πως έκανα ορμονικές και μου είπε να επαναλάβω την Fsh και άλλη μία που δεν θυμάμαι.Όταν μίλησα και με την μικροβιολόγο που είχα κάνει τις εξετάσεις ,μου είπε πως οι εξετάσεις που είπε η ενδοκρινολόγος να επαναλάβω ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά για παράδειγμα η Fsh μου που ήταν στο 9,7 για την ηλικία μου (35 ετών) δεν ήταν η αναμενόμενη.Θα περιμέναμε να είναι στο 4-5.Τι λέτε;

Παναγιώτης Χριστόπουλος
03-08-12, 18:18
καλημερα κ απο μενα. θα ηθελα να σας ρωτησω κατι εχω ανεβασμενη την κορτιζολη γυναικολογικα φαινετε πως εχω πολυκυστικες ωοθηκες κ δεν εχω περιοδο καθολου μονο με primolut ο γιατρος μου λεει πως ειναι πολυ ενθουσιασμενος επιτελους γιατι τωρα ξερουμε που ευθυνοντε τα κιλα που πηρα χωρις να τρωω σαν παλαβη κ γιατι δεν μου ερχετε η περιοδος μηπως μπορειται να μου πειτε κ εσεις την γνωμη σας για την κορτιζολη κ τι θα μου πρωτινατε εσεις
εχω αγχωθει παρα πολυ

Αυτα που περιγραφετε δεν συνδεονται αμεσα.
Η κορτιζολη ειναι μια ορμονη αλλά πρεπει να συνεκτιμησουμε και τις υπολοιπες εξετασεις.

Το συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων εχει συγκεκριμενα και αυστηρα κριτηρια, αρα δεν λεει κανεις οτι "φαινεται να εχεις". Ή έχεις ή δεν εχεις.

Η κορτιζολη δεν σχετιζεται αμεσα με τα κιλα σας, αλλά ισως μόνο έμμεσα.

Με όσα περιγραφετε δεν νομιζω οτι εχετε σαφη εικονα της καταστασης.

Βρειτε γυναικολογο της εμπιστοσυνης σας, με ειδικες γνωσεις και εμπειρια, για να παρετε απαντησεις πιο ουσιαστικες.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
03-08-12, 18:21
Γιατρέ μου καλησπέρα.Ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου είπε η ενδοκρινολόγος όταν πήγα να δει τις εξετάσεις μου.Συζητήσαμε για το θέμα μου με τις "φουντωμάρες" και μου είπε πως έτσι όπως τις περιγράφω δεν είναι από τον θυρεοειδή και να κοιταχτώ ορμονικά.Της είπα πως έκανα ορμονικές και μου είπε να επαναλάβω την Fsh και άλλη μία που δεν θυμάμαι.Όταν μίλησα και με την μικροβιολόγο που είχα κάνει τις εξετάσεις ,μου είπε πως οι εξετάσεις που είπε η ενδοκρινολόγος να επαναλάβω ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια αλλά για παράδειγμα η Fsh μου που ήταν στο 9,7 για την ηλικία μου (35 ετών) δεν ήταν η αναμενόμενη.Θα περιμέναμε να είναι στο 4-5.Τι λέτε;

Οι εξετασεις για να εχουν αξιοπιστια πρεπει να γινονται κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Επισης δεν ξερω και το υπολοιπο ορμονικο σας προφιλ για να εχω αποψη. Πρεπει να εξεταστειτε για να εχει καποιος σωστη και τεκμηριωμενη αποψη. Βρειτε ενα γυναικολογο της εμπιστοσυνης σας για να ασχοληθει με το θεμα σας. Γενικα παντως, αν και δεν γνωριζω το προβλημα σας ακριβως και δεν εχω λεπτομερειες απο το ιστορικο σας, φαινεται να ειναι καλες.

smile13
04-08-12, 11:59
καλημερα γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης μολις τελειωσαν οι γονιμες μερες και ελπιζουμε να εχει γινει κατι απλα σημερα σηκωσα κατι περιπου στα 6 κιλα και με τραβηξε λιγο την κοιλια οπως καταλαβενετε και ειναι φυσικο δεν ξερω αν εχω κατι αλλα ελπιζω. το οτι σηκωσα βαρος λετε να υπαρξει καποιο προβλημα σας παρακαλω απαντηστε μου ακομη και online να μην ειμαι θατο διαβασω

Παναγιώτης Χριστόπουλος
04-08-12, 12:11
καλημερα γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης μολις τελειωσαν οι γονιμες μερες και ελπιζουμε να εχει γινει κατι απλα σημερα σηκωσα κατι περιπου στα 6 κιλα και με τραβηξε λιγο την κοιλια οπως καταλαβενετε και ειναι φυσικο δεν ξερω αν εχω κατι αλλα ελπιζω. το οτι σηκωσα βαρος λετε να υπαρξει καποιο προβλημα σας παρακαλω απαντηστε μου ακομη και online να μην ειμαι θατο διαβασω

Δεν έχετε κάποιο λόγο για να ανησυχείτε...

smile13
04-08-12, 12:50
Δεν έχετε κάποιο λόγο για να ανησυχείτε...

ειναι πολυ νωρις για να ανησυχω γιατρε ε;;;απλα επειδη θελουμε τοσο πολυ μωρακι....γι αυτο μας πιανει το αγχος.........εσας ευχαριστω πολυ γιατρε για το χρονο σας........

patousitsa82
05-08-12, 07:13
Kαλημερα σας κυριε χριστοπουλε!
σημερα το πρωι που σηκωθηκα αδιαθετησα με 29 μερες κυκλο.που παντα ο κυκλος μου ηταν 31,32,33.εκει πανω κατω τους τελευτ.4 μηνες....τελευταια μου περιοδος 8/7 αλλα αδιαθετησα σημερα!5/7
πως θα υπολογησω τωρα τις γονιμες μερες μου.....?ποιες ειναι.....?εχω μπερδευτει.....!
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!;);););)

Παναγιώτης Χριστόπουλος
05-08-12, 10:35
Kαλημερα σας κυριε χριστοπουλε!
σημερα το πρωι που σηκωθηκα αδιαθετησα με 29 μερες κυκλο.που παντα ο κυκλος μου ηταν 31,32,33.εκει πανω κατω τους τελευτ.4 μηνες....τελευταια μου περιοδος 8/7 αλλα αδιαθετησα σημερα!5/7
πως θα υπολογησω τωρα τις γονιμες μερες μου.....?ποιες ειναι.....?εχω μπερδευτει.....!
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!;);););)

Οι γόνιμες σας ημέρες είναι μεταξύ 13ης και 20ης ημέρας του κύκλου, λόγω της διακύμανσης του.

χαρά 1981
05-08-12, 16:16
Κύριε Χριστόπουλε τον προηγουμενο μηνα δεν ειχα ωορηξια (έκανα το τεστ clear blue), αδιαθέτησα στις 23/7 και πήρα τα σερπαφάρ,δημιουργήθηκε ένα ωοθηλάκιο 20mm, έκανα την ένεση πρεγκνυλ την Παρασκεύη 3/8 στις 9:00....έπρεπε σε 36 ώρες να έρθουμε σε επαφή..υπάρχει περίπτωση να μην ενήργησε η ένεση και να έχω σήμερα ωορηξία? Εχθές και προχθές ειχα λιγα πονακια στην κοιλιά, σήμερα δεν έχω πονακια, αλλά έχω υγρά που δεν τα είχα τις προηγούμενες ημερες...σας ευχαριστω πολυ

Παναγιώτης Χριστόπουλος
05-08-12, 18:20
Κύριε Χριστόπουλε τον προηγουμενο μηνα δεν ειχα ωορηξια (έκανα το τεστ clear blue), αδιαθέτησα στις 23/7 και πήρα τα σερπαφάρ,δημιουργήθηκε ένα ωοθηλάκιο 20mm, έκανα την ένεση πρεγκνυλ την Παρασκεύη 3/8 στις 9:00....έπρεπε σε 36 ώρες να έρθουμε σε επαφή..υπάρχει περίπτωση να μην ενήργησε η ένεση και να έχω σήμερα ωορηξία? Εχθές και προχθές ειχα λιγα πονακια στην κοιλιά, σήμερα δεν έχω πονακια, αλλά έχω υγρά που δεν τα είχα τις προηγούμενες ημερες...σας ευχαριστω πολυ

Υπάρχει... Όμως ακολουθείστε το ημερολογιακό σας πρόγραμμα

patousitsa82
06-08-12, 01:46
Οι γόνιμες σας ημέρες είναι μεταξύ 13ης και 20ης ημέρας του κύκλου, λόγω της διακύμανσης του.

Σας ευχαριστω πολυ!!!!!!!!

deppy
06-08-12, 16:34
καλησπερα σας κ. παναγιωτη!!! τον μηνα ιουνιο δεν αδιαθετησα κ πηγα κ εκανα υπερυχο κ ειδαμε οτι δεν εκανα ωορρηξια κ μου εδωσε ο γιατρος dufaston για 5 ημερες! αφου τα σταματησα σε 3 ημερες αδιαθετησα (6/7) δηλαδη 45 ημερες μετα την τελευταια περιοδο του μαιου! η απορια μου ειναι ο κυκλος μου θα επανελθει οπως ηταν 30 ημερες η θα ειναι 45 ημερων;;; εδω κ μια εβδομαδα το στηθος μου εχει μεγαλωσει αφανταστα κ εχω φαγουρα κ με ποναει λιγο! ποτε θα μπορουσα να κανω τεστ; σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

chrysa26
07-08-12, 16:41
Καλησπέρα γιατρέ ,

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει η αδερφή μου αλλά δυστυχώς δεν έχει πρόσβαση σε νοσοκομείο η σε γιατρό γυναικολόγο ή ουρολόγο καθώς ειναι σε νησι που διαθέτει μόνο κέντρο υγείας και φυσικά κανένα απο τους προαναφερόμενους γιατρούς .
Εδω και ένα έτος απο τον προηγούμενο Σεπτέμβρη αντιμετωπίζει επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις.Ξεκίνησε τον Σεπτεμβρη σαν μια απλη ουρολοίμωξη η οποία μετα απο την καλλιέργεια και το αντίστοιχο αντβ/μα θα έπρεπε να εχει αντιμετωπιστεί . Δυστυχώς υποτροπίασε και ξαναέκανε την ίδια διαδικασία , μετα απο την τρίτη φορά προχώρησε σε διαγνωστικές εξετάσεις και υπερηχο στα νεφρά ,οι οποίες όμως δεν έδειξαν κάτι .Τότε ο γιατρός που επισκέφθηκε της ΄συνέστησε να πάρει για 20 μέρες ciproxin και μετά το τέλος της furolin καθημερινά για 3 μήνες .Μόλις τελείωσε την συγκεκριμένη αγωγή υποτροπίασε ξανά και η αντιμετώπιση ηταν ξανά η ίδια αντιβίωση και μετα για ενα μην ξανα furolin .Για ακομα μια φορα , μετά το τέλος του υποτροπίασε και συνεχίζει η ίδια κατάσταση μέχρι κ σήμερα .
Απο χτές εμφανίζει ξανά τα ίδια επώδυνα συμπτώματα (πονο στην ουρηση , στην κοιλιακη χωρα,συχνοουρια,πυρετο,ριγη) .
Εχει παρατηρήσει πως συνήθως η περίοδος που υποτροπιαζεί είναι 2-3 μέρες μετά την περίοδο της .
Σας παρακαλώ θερμά για την συμβουλή σας , καθώς δεν ξέρει πια τι να κάνει προκειμένου να αντιμετωπίσει τόσο την επώδυνη σωματική κατάσταση που προκαλεί η ουρολοίμωξη αλλα πλέον της έχει γίνει κ εφιάλτης .

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

i want to be mama
07-08-12, 19:20
Καλησπέρα γιατρέ,

Το Σάββατο έκανα τεστ στην 5η μέρα καθυστέρησης και βγήκε θετικό.
Την επομένη έκανα άλλα 2 επίσης θετικά.
Εχθές 6/8 έκανα χοριακή και το αποτέλεσμα ήταν 81,10 μονάδες.
ΤΕΡ 29/06/2012
Ωορρηξία πιθανολογώ ότι έκανα την 18η μέρα του κύκλου μου σε κύκλο 32 ημερών.
Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Το αποτέλεσμα της χοριακής είναι χαμηλό;;;
Υπάρχει περίπτωση να έκανα διπλή ωορρηξία και η σύλληψη να έγινε αργά;;
Αύριο θα την επαναλάβω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Foivi1980
09-08-12, 14:33
Καλή σας ημέρα!

Είμαι έγκυος στην 13 εβδομάδα. Θα μπορούσα να κάνω μπάνιο στη λίμνη βουλιαγμένης. Η θερμοκρασία των νερών είναι μέχρι 28 βαθμούς και η σύνθεση των υδάτων Κάλιο, Νάτριο, Λίθιο, Αμμώνιο, Ασβέστιο, Σίδηρος, Χλώριο, Ιώδιο και μικρή ραδιενέργεια.
Υπάρχει κίνδυνος ή μπορώ να κάνω μπάνιο;

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τον χρόνο σας.

EX11
09-08-12, 16:25
Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα,
ήθελα να κάνω δύο ερωτήματα σχετικά με την κόρη μου 11 ετών:

1. πέρσυ το καλοκαίρι, επειδή είχε εκρίσεις και ενοχλήσεις(φαγούρα/τσούξιμο) κάναμε καλλιέργεια κολπικού υγρού όπου διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος. Ο παιδίατρος τότε πρότεινε πλήσεις με χαμομήλι. Από τότε δεν έχουν σταματήσει οι εκρίσεις όμως πλέον έχουν άσπρο χρώμα (ενώ αρχικά ήταν καφέ) και δεν έχει καμία ενόχληση. Κάποια στιγμή ξανακάναμε καλλιέργεια και βγήκε αρνητική. Μπορεί αυτές οι εκρίσεις να είναι φυσιολογικές και να μην σχετίζονται με κάποια κολπίτιδα; Υπάρχει λόγος να ξανακάνουμε καλλιεργεια;

2. Πρίν από 10-15 μέρες, είχε πόνο στην κοιλιά και εμφανίστηκε ελάχιστο αίμα, κυρίως κάποια καφέ υγρά. Αυτό θεωρείται περίοδος ή μπορεί να ήταν κάποια ένδειξη, αλλά η κανονική περίοδος θα έρθει αργότερα; Έχει ύψος 1,49 και είναι περίπου 36 κιλά. Ισχύει ότι μετά την πρώτη περίοδο το ύψος που μπορεί να πάρει ακόμα είναι max άλλοι 5-10 πόντοι; εάν ναι, υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ώστε να ψηλώσει περισσότερο;

Ευχαριστώ πολύ

elenipapad
12-08-12, 18:30
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Είμαι έγκυος στην 13 εβδομάδα. Εκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας προληπτικά και έδειξαν ότι είμαι ετερόζυγη στην μετάλλαξη MTHFR A1298C και ότι στην μετάλλαξη ACE I/D έχω τον γονότυπο D/D.
Ο γιατρός μου μου ειπε οτι δεν είναι κατι ανησυχητικό αλλα πρέπει να παρω την γνώμη ενός αιματολόγου.
Λόγω του Αυγούστου δυστυχώς δεν βρίσκω κάποιον αυτές τις ημέρες και έχω αγχωθεί μηπως τυχόν καθυστέρηση κανει κακό στο μωρό και πρέπει να αρχίσω αγωγή άμεσα. Είναι κάτι επείγον που πρέπει να αντιμετωπίσω άμεσα; Είμαι πολύ αγχωμένη.

Ποιά είναι η γνώμη σας;
Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας.

Ελένη

tsitsa
13-08-12, 14:12
Κυριε Χριστοπουλε,
θα ηθελα και παλι την βοηθεια και την συμβουλη σας. Εχω σπω με αποτελεσμα να μην εχω καθολου σταθερο κυκλο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης οταν δεν εχω περιοδο προφανως δεν εχω και ωορηξια αλλα οταν εχω περιοδο εχω παντα ωορηξια? και αν εχω πως μπορω να το καταλαβω γιατι δεν ιδιαιτερα συμπτωματα?
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο και την βοηθεια σας.

χαρά 1981
16-08-12, 11:03
Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα και χρονια πολλα λογω των ημερων...Θα ήθελα να σας ρωτήσω, είμαι στην 26 ημερα του κύκλου και ειμαι 12 ημερες μετα την ενεση pregnyl (την εκανα 3/8 )......παιρνω τα utrogestan 3 την ημερα απο την 2 ημερα μετα την ενεση και εχω απο την 24 ημερα μεχρι και σημερα εχω καφε υγρα...τι μπορει να συμβαινει? πως γινεται να εχω καφε υγρα παρολο που παιρνω τα utrogestan?
Σας ευχαριστω πολυ...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-08-12, 14:24
καλησπερα σας κ. παναγιωτη!!! τον μηνα ιουνιο δεν αδιαθετησα κ πηγα κ εκανα υπερυχο κ ειδαμε οτι δεν εκανα ωορρηξια κ μου εδωσε ο γιατρος dufaston για 5 ημερες! αφου τα σταματησα σε 3 ημερες αδιαθετησα (6/7) δηλαδη 45 ημερες μετα την τελευταια περιοδο του μαιου! η απορια μου ειναι ο κυκλος μου θα επανελθει οπως ηταν 30 ημερες η θα ειναι 45 ημερων;;; εδω κ μια εβδομαδα το στηθος μου εχει μεγαλωσει αφανταστα κ εχω φαγουρα κ με ποναει λιγο! ποτε θα μπορουσα να κανω τεστ; σας ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Όπως ΗΔΗ θα επρεπε να εχετε κανει, πρεπει να βρειτε ΓΙΑΤΙ ο κυκλος σας ειναι τοσο αστατος και τι μπορειτε να κανετε... Χρειαζονται εξετασεις που ελπιζω να σας εχει συμβουλευσει ο γιατρος σας να κανετε..

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-08-12, 14:26
Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα και χρονια πολλα λογω των ημερων...Θα ήθελα να σας ρωτήσω, είμαι στην 26 ημερα του κύκλου και ειμαι 12 ημερες μετα την ενεση pregnyl (την εκανα 3/8 )......παιρνω τα utrogestan 3 την ημερα απο την 2 ημερα μετα την ενεση και εχω απο την 24 ημερα μεχρι και σημερα εχω καφε υγρα...τι μπορει να συμβαινει? πως γινεται να εχω καφε υγρα παρολο που παιρνω τα utrogestan?
Σας ευχαριστω πολυ...

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας... Ευχομαι και σε σας οτι επιθυμειτε...
Μπορει να οφειλονται σε ωοθυλακιορρηξια... Το καφε σημαινει παλιο αιμα...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-08-12, 14:29
Κυριε Χριστοπουλε,
θα ηθελα και παλι την βοηθεια και την συμβουλη σας. Εχω σπω με αποτελεσμα να μην εχω καθολου σταθερο κυκλο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης οταν δεν εχω περιοδο προφανως δεν εχω και ωορηξια αλλα οταν εχω περιοδο εχω παντα ωορηξια? και αν εχω πως μπορω να το καταλαβω γιατι δεν ιδιαιτερα συμπτωματα?
Ευχαριστω και παλι για τον χρονο και την βοηθεια σας.

Πρεπει να δω εξετασεις σας, για να ειμαι σιγουρος οτι εχετε πολυκυστικες ωοθηκες, καθως πολυ συχνα υπαρχει λαθος διαγνωση!!!

Η περιοδος ακολουθει μια ωοθυλακιορρηξια η οποια σπανια ειναι αντιληπτη.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-08-12, 14:31
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Είμαι έγκυος στην 13 εβδομάδα. Εκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας προληπτικά και έδειξαν ότι είμαι ετερόζυγη στην μετάλλαξη MTHFR A1298C και ότι στην μετάλλαξη ACE I/D έχω τον γονότυπο D/D.
Ο γιατρός μου μου ειπε οτι δεν είναι κατι ανησυχητικό αλλα πρέπει να παρω την γνώμη ενός αιματολόγου.
Λόγω του Αυγούστου δυστυχώς δεν βρίσκω κάποιον αυτές τις ημέρες και έχω αγχωθεί μηπως τυχόν καθυστέρηση κανει κακό στο μωρό και πρέπει να αρχίσω αγωγή άμεσα. Είναι κάτι επείγον που πρέπει να αντιμετωπίσω άμεσα; Είμαι πολύ αγχωμένη.

Ποιά είναι η γνώμη σας;
Σας ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας.

Ελένη

Εγω θα σας συμβουλευα να ξεκινησετε αγωγη αμεσα... Ομως η ευθυνη ειναι στο γιατρο σας και η αποφαση ειναι δικη σας...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-08-12, 14:32
Καλή σας ημέρα!

Είμαι έγκυος στην 13 εβδομάδα. Θα μπορούσα να κάνω μπάνιο στη λίμνη βουλιαγμένης. Η θερμοκρασία των νερών είναι μέχρι 28 βαθμούς και η σύνθεση των υδάτων Κάλιο, Νάτριο, Λίθιο, Αμμώνιο, Ασβέστιο, Σίδηρος, Χλώριο, Ιώδιο και μικρή ραδιενέργεια.
Υπάρχει κίνδυνος ή μπορώ να κάνω μπάνιο;

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τον χρόνο σας.

Δεν μπορειτε να ερχεστε σε επαφη με κανενος ειδους ραδιενεργεια... Υπαρχει αντενδειξη για την εγκυμοσυνη.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-08-12, 14:33
Καλησπέρα γιατρέ,

Το Σάββατο έκανα τεστ στην 5η μέρα καθυστέρησης και βγήκε θετικό.
Την επομένη έκανα άλλα 2 επίσης θετικά.
Εχθές 6/8 έκανα χοριακή και το αποτέλεσμα ήταν 81,10 μονάδες.
ΤΕΡ 29/06/2012
Ωορρηξία πιθανολογώ ότι έκανα την 18η μέρα του κύκλου μου σε κύκλο 32 ημερών.
Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Το αποτέλεσμα της χοριακής είναι χαμηλό;;;
Υπάρχει περίπτωση να έκανα διπλή ωορρηξία και η σύλληψη να έγινε αργά;;
Αύριο θα την επαναλάβω.

Δεν εχει πολυ μεγαλη σημασια το επιπεδο της χοριακης αλλά ο ρυθμος αυξησης... Θα χαρω να σας βοηθησω

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-08-12, 14:36
Καλησπέρα γιατρέ ,

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει η αδερφή μου αλλά δυστυχώς δεν έχει πρόσβαση σε νοσοκομείο η σε γιατρό γυναικολόγο ή ουρολόγο καθώς ειναι σε νησι που διαθέτει μόνο κέντρο υγείας και φυσικά κανένα απο τους προαναφερόμενους γιατρούς .
Εδω και ένα έτος απο τον προηγούμενο Σεπτέμβρη αντιμετωπίζει επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις.Ξεκίνησε τον Σεπτεμβρη σαν μια απλη ουρολοίμωξη η οποία μετα απο την καλλιέργεια και το αντίστοιχο αντβ/μα θα έπρεπε να εχει αντιμετωπιστεί . Δυστυχώς υποτροπίασε και ξαναέκανε την ίδια διαδικασία , μετα απο την τρίτη φορά προχώρησε σε διαγνωστικές εξετάσεις και υπερηχο στα νεφρά ,οι οποίες όμως δεν έδειξαν κάτι .Τότε ο γιατρός που επισκέφθηκε της ΄συνέστησε να πάρει για 20 μέρες ciproxin και μετά το τέλος της furolin καθημερινά για 3 μήνες .Μόλις τελείωσε την συγκεκριμένη αγωγή υποτροπίασε ξανά και η αντιμετώπιση ηταν ξανά η ίδια αντιβίωση και μετα για ενα μην ξανα furolin .Για ακομα μια φορα , μετά το τέλος του υποτροπίασε και συνεχίζει η ίδια κατάσταση μέχρι κ σήμερα .
Απο χτές εμφανίζει ξανά τα ίδια επώδυνα συμπτώματα (πονο στην ουρηση , στην κοιλιακη χωρα,συχνοουρια,πυρετο,ριγη) .
Εχει παρατηρήσει πως συνήθως η περίοδος που υποτροπιαζεί είναι 2-3 μέρες μετά την περίοδο της .
Σας παρακαλώ θερμά για την συμβουλή σας , καθώς δεν ξέρει πια τι να κάνει προκειμένου να αντιμετωπίσει τόσο την επώδυνη σωματική κατάσταση που προκαλεί η ουρολοίμωξη αλλα πλέον της έχει γίνει κ εφιάλτης .

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων .

Δεν μπορω να σας συμβουλευσω με ακριβεια, καθως δεν γνωριζω πολλα στοιχεια που μπορει να ειναι χρησιμα... Ποσων ετων ειναι?? Εχει επαφες..?? κλπ κλπ κλπ

Παναγιώτης Χριστόπουλος
23-08-12, 14:41
Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα,
ήθελα να κάνω δύο ερωτήματα σχετικά με την κόρη μου 11 ετών:

1. πέρσυ το καλοκαίρι, επειδή είχε εκρίσεις και ενοχλήσεις(φαγούρα/τσούξιμο) κάναμε καλλιέργεια κολπικού υγρού όπου διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος. Ο παιδίατρος τότε πρότεινε πλήσεις με χαμομήλι. Από τότε δεν έχουν σταματήσει οι εκρίσεις όμως πλέον έχουν άσπρο χρώμα (ενώ αρχικά ήταν καφέ) και δεν έχει καμία ενόχληση. Κάποια στιγμή ξανακάναμε καλλιέργεια και βγήκε αρνητική. Μπορεί αυτές οι εκρίσεις να είναι φυσιολογικές και να μην σχετίζονται με κάποια κολπίτιδα; Υπάρχει λόγος να ξανακάνουμε καλλιεργεια;

2. Πρίν από 10-15 μέρες, είχε πόνο στην κοιλιά και εμφανίστηκε ελάχιστο αίμα, κυρίως κάποια καφέ υγρά. Αυτό θεωρείται περίοδος ή μπορεί να ήταν κάποια ένδειξη, αλλά η κανονική περίοδος θα έρθει αργότερα; Έχει ύψος 1,49 και είναι περίπου 36 κιλά. Ισχύει ότι μετά την πρώτη περίοδο το ύψος που μπορεί να πάρει ακόμα είναι max άλλοι 5-10 πόντοι; εάν ναι, υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ώστε να ψηλώσει περισσότερο;

Ευχαριστώ πολύ

Η καλλιεργεια κολπικου υγρου για να γινει σωστα πρεπει να παρουμε υλικο απο το βαθος του κολπου, πισω απο τον παρθενικο υμενα. Διαφορετικα η καλλιεργεια ειναι μη-αξιοπιστη.

Το αιμα μπορει να ειναι απο μια παραμελημενη κολπιτιδα ή να ειναι η αρχη της εμμηνου ρυσεως. Αν ειναι περιοδος, το τελικο υψος εξαρταται και απο το οικογενειακο ιστορικο της καθως και απο το ρυθμο αναπτυξης.

Για όλα τα παραπανω χρειαζεται εξεταση...

malecon
26-08-12, 13:05
Κε Χριστόπουλε θα ήθελα να ρωτησω αν είναι ασφαλής η αποτρίχωση με laser στην περιοχή της καισαρικής τομής. Έκανα την 2η καισαρική πριν 7,5 μήνες
Ευχαριστώ

Παναγιώτης Χριστόπουλος
27-08-12, 09:17
Κε Χριστόπουλε θα ήθελα να ρωτησω αν είναι ασφαλής η αποτρίχωση με laser στην περιοχή της καισαρικής τομής. Έκανα την 2η καισαρική πριν 7,5 μήνες
Ευχαριστώ

Δεν υπάρχει κάποιο γνωστό πρόβλημα.

Μαριλίνα
27-08-12, 11:46
Γιατρέ,
καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
Την προηγούμενη φορά με είχατε βοηθήσει πολύ με το θέμα μιας φίλης μου που σας είχα ρωτήσει.
Θα ήθελα να είχα και τώρα μία γνώμη σας για δική μου περίπτωση:
Γέννησα την κόρη μου τον Ιούλιο του 2010. Τη θήλαζα σχεδόν αποκλειστικά. Η περίοδος άργησε να μου έρθει και έδειξε να σταθεροποιήθηκε πέρισυ, το καλοκαίρι του 2011. Μέχρι και αρχές Ιούνη του 2012 η κόρη μου θήλαζε λίγο το βράδυ, όπου και το κόψαμε οριστικά. Τον τελευταίο χρόνο είχα δύο φορές μεγάλη καθυστέρηση (περίπου 2,5 εβδομάδες) τον Οκτώβριο και τον Φεβρουάριο.
Τώρα, είμαι 38,5 ετών, με κύκλο 25-26 ημερών, που κράταγε 5 ημέρες είχα τελευταία περίοδο 31 Ιουλίου και την επόμενη 19 Αυγούστου, η οποία μέχρι και σήμερα, 9η μέρα συνεχίζεται. Αποδεδειγμένα δεν υπήρχε εγκυμοσύνη.
Η μητέρα μου με ενημέρωσε ότι στα 38 της χρόνια μπήκε στην εμμηνόπαυση, αν και διατηρεί κάποιες αμφοβολίες, λόγω κάποιας παλαιότερης λανθασμένης θεραπείας από ιατρικό λάθος.
Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις;; Ή να περιμένω λίγο ακόμα;; Μπορεί να έπαιξε ρόλο το καλοκαίρι, τα μπάνια, να επηρεάζει ακόμα ο θηλασμός;;
Να σας πω, επίσης, ότι έκανα μέσα στον Ιούλιο τεστ παπ και ήτανε "καθαρό" και υπέρηχο μήτρας και ωοθηκών. Η μία ωοθήκη μου βγήκε "οριακά μικρή" κι η άλλη "φυσιολογική". Δυστυχώς δεν έχω εύκαιρες τις μετρήσεις εάν χρειάζονται κάπου.
Με εκτίμηση

Παναγιώτης Χριστόπουλος
27-08-12, 13:46
Γιατρέ,
καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
Την προηγούμενη φορά με είχατε βοηθήσει πολύ με το θέμα μιας φίλης μου που σας είχα ρωτήσει.
Θα ήθελα να είχα και τώρα μία γνώμη σας για δική μου περίπτωση:
Γέννησα την κόρη μου τον Ιούλιο του 2010. Τη θήλαζα σχεδόν αποκλειστικά. Η περίοδος άργησε να μου έρθει και έδειξε να σταθεροποιήθηκε πέρισυ, το καλοκαίρι του 2011. Μέχρι και αρχές Ιούνη του 2012 η κόρη μου θήλαζε λίγο το βράδυ, όπου και το κόψαμε οριστικά. Τον τελευταίο χρόνο είχα δύο φορές μεγάλη καθυστέρηση (περίπου 2,5 εβδομάδες) τον Οκτώβριο και τον Φεβρουάριο.
Τώρα, είμαι 38,5 ετών, με κύκλο 25-26 ημερών, που κράταγε 5 ημέρες είχα τελευταία περίοδο 31 Ιουλίου και την επόμενη 19 Αυγούστου, η οποία μέχρι και σήμερα, 9η μέρα συνεχίζεται. Αποδεδειγμένα δεν υπήρχε εγκυμοσύνη.
Η μητέρα μου με ενημέρωσε ότι στα 38 της χρόνια μπήκε στην εμμηνόπαυση, αν και διατηρεί κάποιες αμφοβολίες, λόγω κάποιας παλαιότερης λανθασμένης θεραπείας από ιατρικό λάθος.
Πιστεύετε ότι πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις;; Ή να περιμένω λίγο ακόμα;; Μπορεί να έπαιξε ρόλο το καλοκαίρι, τα μπάνια, να επηρεάζει ακόμα ο θηλασμός;;
Να σας πω, επίσης, ότι έκανα μέσα στον Ιούλιο τεστ παπ και ήτανε "καθαρό" και υπέρηχο μήτρας και ωοθηκών. Η μία ωοθήκη μου βγήκε "οριακά μικρή" κι η άλλη "φυσιολογική". Δυστυχώς δεν έχω εύκαιρες τις μετρήσεις εάν χρειάζονται κάπου.
Με εκτίμηση

Αγαπητή φίλη,

το καλοκαιρι, η θαλασσα κλπ μπορει να διαφοροποιησουν τον κυκλο σας. Σε συνδυασμο με το θηλασμο, καταληγουμε οτι δεν μπορουμε με ασφαλεια απο τωρα να μιλαμε για διαταραγμενο κυκλο.

Η εμμηνοπαυση επηρεαζεται σε πολυ μεγαλο βαθμο απο την κληρονομικοτητα. Αν όμως καταλαβα καλα, στη μητερα σας δεν ηταν αυτοματη η εμμηνοπαυση. Συνεπως δεν μπορουμε να γνωριζουμε την κληρονομικη σας προδιαθεση.

Σε καθε περιπτωση, υπαρχει λυση μεσω εξετασεων για να δουμε αν εισαστε κοντα σε εμμηνοπαυση ή όχι.

σαολινάκι
27-08-12, 15:49
Καλησπέρα!
Διαγνώστηκε υψηλή χοληστερίνη στο αγοράκι μας (14 μηνών).
Μέχρι την εγκυμοσύνη μου που έκανα εξετάσεις αίματος εγώ δεν είχα πρόβλημα, το ίδιο και ο σύζυγος. Θα ξανακανουμε τώρα αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν σε περίπτωση έχω εγώ μπορεί με τον θηλασμό να τον επηρεάζω? Το παιδί τρέφεται υγιεινά και είναι εντάξει στα κιλά του.
Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω να ακούσω κάτι παρήγορο.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
27-08-12, 17:05
Καλησπέρα!
Διαγνώστηκε υψηλή χοληστερίνη στο αγοράκι μας (14 μηνών).
Μέχρι την εγκυμοσύνη μου που έκανα εξετάσεις αίματος εγώ δεν είχα πρόβλημα, το ίδιο και ο σύζυγος. Θα ξανακανουμε τώρα αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν σε περίπτωση έχω εγώ μπορεί με τον θηλασμό να τον επηρεάζω? Το παιδί τρέφεται υγιεινά και είναι εντάξει στα κιλά του.
Όπως καταλαβαίνετε ψάχνω να ακούσω κάτι παρήγορο.

Νομίζω οτι ο καταλληλότερος για να σας βοηθήσει (με βαση το αντικειμενο του) είναι ο παιδιατρος σας, και όχι ο γυναικολόγος.

eirinikom
27-08-12, 22:51
kalipseraa se olous:) h8ela n rwthsw kati an mporeite n me voh8hsete!pairnw antisulliptika apo tis 14 augoustou kai t painrw kanonika den exw 3exasei kanena!!hr8a se epafh me to agori mou xwris profulaktiko kai eimai stis gonimes meres uparxei periptwsh na meinw egkuos??euxaristw polu!!

kiki v
28-08-12, 16:13
Γιατρέ, καλησπέρα!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση που η έμμεσος Coombs βγει θετική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Θέλω να πω, ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται στη συνέχεια;
Ευχαριστώ

ΛΙΝ
28-08-12, 18:06
Kυριε Χριστοπουλε
Tον Απριλιο εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση και διαγνωστηκε οτι υπαρχει πολυποδας ο οποιος αφαιρεθηκε και ερεθυσμενο ενδομητριο οπου πηρα αντιβιωση(Vidramisin)
Ο λογος που εκανα την εξεταση ειναι επειδη στο ιστορικο μου εχω τεσσερης αποτυχ. εξωσωματικες συν μια παλλινδρομηση.
Πριν κανω την υστεροσκοπηση ειχα προβλημα με την περιοδο(εχω σταθερο κυκλο καθε 30) στη ροη και στην ποσοτητα εκει που διαρκουσε βδομαδα κρατουσε μονο τρεις μερες. Ο γιατρος που εκανε την εξεταση μου ειπαι οτι ο πολυποδας ηταν που επιρεαζε την περιοδο μετα την αφαιρεση που εκανα τον Απριλιο, το Μαιο ηταν η περιοδος οπως πριν στα φυσιολογικα.

Τωρα εδω και τρεις μηνες παλι τα ιδια εχει ελλατωθει και διαρκει τρεις μερες μονο. Εχω αγχωθει επειδη το Σεπτεμβριο ξεκιναω εξωσωματικη.
Υπαρχει περιπτωση να εχει δημιουργηθει παλι πολυποδας;;

Παναγιώτης Χριστόπουλος
29-08-12, 13:59
kalipseraa se olous:) h8ela n rwthsw kati an mporeite n me voh8hsete!pairnw antisulliptika apo tis 14 augoustou kai t painrw kanonika den exw 3exasei kanena!!hr8a se epafh me to agori mou xwris profulaktiko kai eimai stis gonimes meres uparxei periptwsh na meinw egkuos??euxaristw polu!!

Αν εχετε παρει το χαπι σωστα, τοτε θεωρητικα μετα απο τις πρωτες 7 ημερες χρησης, ειστε καλυμενη απο αντισυλληψη. Αν το εχετε παρει λαθος, τοτε υπαρχει περιπτωση κυησης.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
29-08-12, 14:00
Γιατρέ, καλησπέρα!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι συμβαίνει στην περίπτωση που η έμμεσος Coombs βγει θετική κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης; Θέλω να πω, ποια είναι η διαδικασία που ακολουθείται στη συνέχεια;
Ευχαριστώ

Χρειαζεται στενη και σωστη παρακολουθηση, με επαναληψη των εξετασεων και ληψη λεπτομερους ιστορικου.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
29-08-12, 14:05
Kυριε Χριστοπουλε
Tον Απριλιο εκανα διαγνωστικη υστεροσκοπηση και διαγνωστηκε οτι υπαρχει πολυποδας ο οποιος αφαιρεθηκε και ερεθυσμενο ενδομητριο οπου πηρα αντιβιωση(Vidramisin)
Ο λογος που εκανα την εξεταση ειναι επειδη στο ιστορικο μου εχω τεσσερης αποτυχ. εξωσωματικες συν μια παλλινδρομηση.
Πριν κανω την υστεροσκοπηση ειχα προβλημα με την περιοδο(εχω σταθερο κυκλο καθε 30) στη ροη και στην ποσοτητα εκει που διαρκουσε βδομαδα κρατουσε μονο τρεις μερες. Ο γιατρος που εκανε την εξεταση μου ειπαι οτι ο πολυποδας ηταν που επιρεαζε την περιοδο μετα την αφαιρεση που εκανα τον Απριλιο, το Μαιο ηταν η περιοδος οπως πριν στα φυσιολογικα.

Τωρα εδω και τρεις μηνες παλι τα ιδια εχει ελλατωθει και διαρκει τρεις μερες μονο. Εχω αγχωθει επειδη το Σεπτεμβριο ξεκιναω εξωσωματικη.
Υπαρχει περιπτωση να εχει δημιουργηθει παλι πολυποδας;;

Οχι, δεν μπορει να ξαναβγει τοσο γρηγορα.
Τα πιθανοτερα αιτια ειναι:
- να μην αφαιρεθηκε ο πολυποδας
- να μη σας επηρεαζε ο πολυποδας, αλλά καποιο άλλο προβλημα που δεν εχει εξεταστει επαρκως.

Συνηθως παντως οι πολυποδες ευθυνονται για την αυξηση των ημερων και της ποσοτητας του αιματος και οχι για μειωση!!!

ΛΙΝ
29-08-12, 15:26
Οχι, δεν μπορει να ξαναβγει τοσο γρηγορα.
Τα πιθανοτερα αιτια ειναι:
- να μην αφαιρεθηκε ο πολυποδας
- να μη σας επηρεαζε ο πολυποδας, αλλά καποιο άλλο προβλημα που δεν εχει εξεταστει επαρκως.

Συνηθως παντως οι πολυποδες ευθυνονται για την αυξηση των ημερων και της ποσοτητας του αιματος και οχι για μειωση!!!

Κυριε Χριστοπουλε σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.

Ο πολυποδας αφαιρεθηκε και σταλθηκε για ιστολογικη, υπαρχει περιπτωση να εχουν μεινη υπολοιματα;
Τι εξεταση πρεπει να κανω; για να εντοπισω το προβλημα.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
29-08-12, 16:21
Κυριε Χριστοπουλε σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας.

Ο πολυποδας αφαιρεθηκε και σταλθηκε για ιστολογικη, υπαρχει περιπτωση να εχουν μεινη υπολοιματα;
Τι εξεταση πρεπει να κανω; για να εντοπισω το προβλημα.

Δεν ξερω τι εξετασεις εχετε κανει μεχρι τωρα ουτε και ποια ηταν τα αποτελεσματα. Για να απαντησει καποιος κατι σαφες πρεπει να εχει εικονα της καταστασης.

Mammy in love
29-08-12, 17:02
Γιατρέμου σκεφτόμαστε σιγά σιγά με τον σύζυγο να βάλουμε μπρός για δεύτερο μπεμπάκι:grin:!Επειδή έχω ασταθή κυκλό ήθελα να ρωτήσω πότε να υπολογίζω ότι έχω ωορηξία;

Παναγιώτης Χριστόπουλος
29-08-12, 17:14
Γιατρέμου σκεφτόμαστε σιγά σιγά με τον σύζυγο να βάλουμε μπρός για δεύτερο μπεμπάκι:grin:!Επειδή έχω ασταθή κυκλό ήθελα να ρωτήσω πότε να υπολογίζω ότι έχω ωορηξία;

Ακριβως αυτο ειναι το προβλημα με τον ασταθη κυκλο. Δεν μπορουμε να υπολογισουμε με ακριβεια τις γονιμες ημερες.
Παντως αν συζητησετε με λεπτομερεια, με καποιο γυναικολογο που να εμπιστευεστε, θα βρειτε ποιες ειναι, εστω και με μικρη αποκλιση.

Mammy in love
30-08-12, 14:55
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο που αφιερώνεται!

afkap
31-08-12, 16:18
Κυριε Χριστοπουλε καλησπερα,

Ηοελα να ρωτησω στις 27/08/2012 εκλεισα το 5ο μηνα κυησησ,και στισ 30/08 πηγα στο γιατρο για τη β'επιπεδου!ολα καλα ειπε ο γιατροσ εκαναν τισ μετρησεισ αλλα ηθελα να ρωτησω κατι:πρωτο ενω μολισ ειχα κλεισει το 5ο μηνα (που καταλαβαινω οτι ειμαι 20 εβδομαδων) ειχαν γραψει πανω ηλικια κυησησ - ημερολογιακη 22 εβδομαδων.Τι σημαινει αυτο;δηλαδη ποσο εβδομαδων ειμαι;επισησ το εμβρυο ποσο υψος πρεπει να εχει τωρα;στη φωτογραφια του υπερηχου το γραφεικαπου;το βαροσ του ειναι 585gr.Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

σαολινάκι
01-09-12, 15:57
Νομίζω οτι ο καταλληλότερος για να σας βοηθήσει (με βαση το αντικειμενο του) είναι ο παιδιατρος σας, και όχι ο γυναικολόγος.

Έχω συμβουλευτεί παιδίατρο απλά ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσο αφορά τον θηλασμού.

Ταυρος33
02-09-12, 10:49
Καλημέρα σας.Είμαι καινούρια στο forum.

Έχω 1 ινομύωμα στο πρόσθιο τοίχωμα της μήτρας 3.5- 4.0 εκατοστά.Η απόσταση από το ενδομήτριο είναι 0.5 εκατοστά.Είμαι 33 ετών και δεν έχω ακόμα παιδί.Θα ήθελα να μείνω έγκυος πριν το αφαιρέσω.Πόσες πιθανότητες έχω να φέρω εις πέρας την εγκυμοσύνη?(αν καταφέρω να μείνω έγκυος βέβαια).

Υ.Γ. Ελπίζω να προώθησα σωστά την ερώτηση, είναι η πρώτη φορά που γράφω.

olive oil
06-09-12, 21:41
Καλησπέρα. Κύριε Χριστόπουλε θέλω τη βοήθειά σας. Είμαι 37 εβδομάδων και 4 ημερών. Πήγα σήμερα στον γυναικολόγο, όλες οι ενδείξεις ήταν καλές στο ντόπλερ, αλλά το βάρος του μωρού ήταν 2.400. Πριν 8 μέρες ήταν 2.270. Ο πλακούντας είναι grade III. Όλες μου οι αιματολογικές είναι μια χαρά! Ο γιατρός μου είπε να μπω τη Δευτέρα για πρόκληση. Μίλησε για υπολλειματική ανάπτυξη εμβρύου, αν το λέω σωστά. Θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικό τοκετό είπε, αλλά αν δούμε πως δεν γίνεται, θα πάμε σε καισαρική. Είμαι 31 ετών.
Θα ήθελα τη γνώμη σας. Σας ευχαριστώ.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
06-09-12, 22:36
Καλησπέρα. Κύριε Χριστόπουλε θέλω τη βοήθειά σας. Είμαι 37 εβδομάδων και 4 ημερών. Πήγα σήμερα στον γυναικολόγο, όλες οι ενδείξεις ήταν καλές στο ντόπλερ, αλλά το βάρος του μωρού ήταν 2.400. Πριν 8 μέρες ήταν 2.270. Ο πλακούντας είναι grade III. Όλες μου οι αιματολογικές είναι μια χαρά! Ο γιατρός μου είπε να μπω τη Δευτέρα για πρόκληση. Μίλησε για υπολλειματική ανάπτυξη εμβρύου, αν το λέω σωστά. Θα προσπαθήσουμε για φυσιολογικό τοκετό είπε, αλλά αν δούμε πως δεν γίνεται, θα πάμε σε καισαρική. Είμαι 31 ετών.
Θα ήθελα τη γνώμη σας. Σας ευχαριστώ.

Τα στοιχεια που μου δινετε δεν αρκουν. Υπαρχει περιπτωση να ειναι και ετσι, αλλά βασικα αυτο εξαρταται απο την καμπυλη αναπτυξης του εμβρυου. Επισης, αν ο τραχηλος σας δεν ειναι ωριμος, η προσπαθεια φυσιολογικου τοκετου ειναι καταδικασμενη σε αποτυχια και ο γιατρος σας το γνωριζει.
Τελος, στις περισσοτερες φορες, αν το Doppler ειναι καλο, μπορουμε να περιμενουμε.
Αν μπορουσα να εχω τις εξετασεις σας θα σας μιλουσα με περισσοτερη ακριβεια.

olive oil
06-09-12, 23:57
Τα στοιχεια που μου δινετε δεν αρκουν. Υπαρχει περιπτωση να ειναι και ετσι, αλλά βασικα αυτο εξαρταται απο την καμπυλη αναπτυξης του εμβρυου. Επισης, αν ο τραχηλος σας δεν ειναι ωριμος, η προσπαθεια φυσιολογικου τοκετου ειναι καταδικασμενη σε αποτυχια και ο γιατρος σας το γνωριζει.
Τελος, στις περισσοτερες φορες, αν το Doppler ειναι καλο, μπορουμε να περιμενουμε.
HC/AC 1.06 (πριν 8 μέρες), HC/AC 1.11 σήμερα. Σας ευχαριστώ.

olive oil
07-09-12, 00:00
Επίσης, BDP 9.02
HC 32.58
OFD 11.38
AC 29.37
FL 6.74
CI 79.26
FL/BPD 74.78
FL/AC 22.96
FL/HC 20.70

Παναγιώτης Χριστόπουλος
07-09-12, 14:45
Επίσης, BDP 9.02
HC 32.58
OFD 11.38
AC 29.37
FL 6.74
CI 79.26
FL/BPD 74.78
FL/AC 22.96
FL/HC 20.70

Καταλαβαινω την αγωνια σας αλλά δεν νομιζω οτι μπορει να γινει ιατρικη έτσι... για να εχω αποψη πρεπει να εχω δει όλες τις εξετασεις σας και να δω τη συνεχεια τους και πως μεταβαλλονται...

Παντως επειδη σεβομαι την αγωνια σας πρεπει να σας πω οτι οσο το βαρος ανεβαινει και οσο το Doppler ειναι καλο, δεν συμφωνω με την προωρη γεννηση. Καλο ειναι να παρει και άλλο βαρος το παιδι. Η προωρη γεννηση συνεπαγεται συνηθως (λόγω ανωριμοτητας του τραχηλου ) καισαρικη τομη και νομιζω οτι οποιος μαιευτηρας προτεινει κατι τετοιο .. το γνωριζει ηδη.

Επισης βασικη παραμετρος ειναι και το καρδιοτοκογραφημα ... Ελπιζω να εχετε κανει!!!

Λυπαμαι αλλά πιστευω οτι καποιος για να σας πει μια σοβαρη απαντηση πρεπει να εχει και τις εξετασεις μπροστα του... Με καθε επιφυλαξη (καθως δεν ξερω το ιστορικο σας και δεν γνωριζω την εξελιξη των εξετασεων σας) ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε καποια πραγματα...

alexioa
08-09-12, 14:40
ΓΙΑΤΡΕ ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕς ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ!ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ Η ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ.ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΟΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΞΑΝΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΗΛ.ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΕΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΣΤΕΣ ΣΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΟΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΙΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΕΞΟΥΑΛ... ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ή ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
09-09-12, 13:46
ΓΙΑΤΡΕ ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕς ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ!ΕΚΑΝΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ Η ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ.ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΟΠΟΥ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΑΙΒΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΞΑΝΑ ΣΕ 3 ΜΗΝΕΣ ΔΗΛ.ΑΠΟ ΤΩΡΑ!!ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΜΕ ΚΑΘΑΡΕΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΣΤΕΣ ΣΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΟΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΑΝΤΙΣΙΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΕΞΟΥΑΛ... ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΑΛΠΙΓΓΑ!ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Ή ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!

Μου λειπουν πολλα στοιχεια που ειναι απαραιτητα για μια υπευθυνη απαντηση.
Σε γενικες γραμμες, η εγκυμοσυνη απο τη μια σαλπιγγα ειναι εφικτη αλλά οι πιθανοτητες μειωνονται

Οταν λετε ορμονικα "ενταξει", δεν μπορω να το αξιολογησω γιατι μπορει να μην εχετε κανει ΟΛΕΣ τις απαραιτητες εξετασεις , αλλά απλα "καποιες" εξετασεις. Άλλωστε σε αυτο το συμπερασμα οδηγει τη σκεψη μου το γεγονος οτι εχετε πολυ αστατο κυκλο. Αν ηταν ΟΛΕΣ ενταξει γιατι εχετε αστατο κυκλο???

Επισης, θα προχωρουσα και σε άλλου ειδους εξετασεις για το θεμα μελλοντικης κυησης.

Παντως και μονο το γεγονος οτι η γυναικολογος που σας δεν εχει δωσει λυση στο θεμα του κυκλου σας, αξιζει να δοκιμασετε να αλλαξετε γιατρο.

alexioa
09-09-12, 18:38
ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ (ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΕΥΘΗΝΤΗΣ) ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΣΤΑΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΣΑΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Ε2 67 PMOL/L
FSH 3.3LU/L
LH 3.7 LU/L
PRL 13.4 NG/ML
ΤΕΣΤΟΤΕΡΟΝΗ 1.2 NG/ML
DHEA-S 2260 NG/ML
T3 91NG/DL
T4 8.7MG/DL
TSH 0.75 MLU/ML
ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΥΡΩΗΔΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΚ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ!ΕΧΩ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΕ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΖΩ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ 20 ΚΑΙ 30 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 14 ΜΕ 16 ΜΕΡΕΣ ΕΡΧΕΤΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ(30Η ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΟΤΑΝ ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ).ΕΙΜΑΙ 1.66 ΚΑΙ 55 ΚΙΛΑ ΑΘΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ 5-6 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ!Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ Ή ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?(ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ)ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΒΟΗΘΩΝΤΑΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ...

nantia!
09-09-12, 19:17
Καλησπερα σας.. εκανα προσφατα εξετασεις θυρεοειδη και η ΤSH 7.30.. σε ποσο καιρο θα μεινω εγκυος με την θεραπεια που κανω?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
09-09-12, 22:35
ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΑΚΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ (ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΕΥΘΗΝΤΗΣ) ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΑΣΤΑΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΣΑΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ
Ε2 67 PMOL/L
FSH 3.3LU/L
LH 3.7 LU/L
PRL 13.4 NG/ML
ΤΕΣΤΟΤΕΡΟΝΗ 1.2 NG/ML
DHEA-S 2260 NG/ML
T3 91NG/DL
T4 8.7MG/DL
TSH 0.75 MLU/ML
ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΥΡΩΗΔΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΚ
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΑΤΟ ΚΥΚΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ Η ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ!ΕΧΩ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΕ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΟΠΙΖΩ ΠΑΝΤΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΗΝ 20 ΚΑΙ 30 ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 14 ΜΕ 16 ΜΕΡΕΣ ΕΡΧΕΤΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ(30Η ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΟΤΑΝ ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ).ΕΙΜΑΙ 1.66 ΚΑΙ 55 ΚΙΛΑ ΑΘΛΟΥΜΕ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΠΝΙΖΩ 5-6 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ!Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ Ή ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ?(ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ)ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΒΟΗΘΩΝΤΑΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ...

Οπως ειχα προβλέψει, ο ελεγχος σας δεν ειναι ολοκληρωμένος. Συνεργαστείτε με κάποιον που να διερευνήσει το θέμα σας καλύτερα.

alexioa
09-09-12, 22:51
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ?ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ?ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΡΟ!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
09-09-12, 23:01
ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ?ΤΙ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ?ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΑΝΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΡΟ!ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

Αν νομιζετε οτι εισαστε ευχαριστημενη απο τη γιατρο σας, ακολουθειστε αυτα που θα σας πει. Δεν θελω να αναμειχθω... Πάντως κατά τη δική μου άποψη (όπως αναφερεται και σε οδηγίες απο μεγαλες επιστημονικές εταιρείες) ο ελεγχος θα επρεπε να ειναι πιο διευρυμένος.

alexioa
09-09-12, 23:11
ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΩ?ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ!ΖΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΚΑΛΗ!ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ!ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΟΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΕ Η ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ!

afkap
12-09-12, 12:41

Ηοελα να ρωτησω στις 27/08/2012 εκλεισα το 5ο μηνα κυησησ,και στισ 30/08 πηγα στο γιατρο για τη β'επιπεδου!ολα καλα ειπε ο γιατροσ εκαναν τισ μετρησεισ αλλα ηθελα να ρωτησω κατι:πρωτο ενω μολισ ειχα κλεισει το 5ο μηνα (που καταλαβαινω οτι ειμαι 20 εβδομαδων) ειχαν γραψει πανω ηλικια κυησησ - ημερολογιακη 22 εβδομαδων.Τι σημαινει αυτο;δηλαδη ποσο εβδομαδων ειμαι;επισησ το εμβρυο ποσο υψος πρεπει να εχει τωρα;στη φωτογραφια του υπερηχου το γραφεικαπου;το βαροσ του ειναι 585gr.Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
12-09-12, 16:31

Η ημερολογιακη ηλικια κυησης υπολογιζεται απο την πρωτη ημερα της τελευταιας περιοδου. Το υψος δεν μετριεται μετα το πρωτο τριμηνο της εγκυμοσυνης γιατι ειναι πρακτικα αδυνατο.
Λυπαμαι που δε νοιωθετε ανετα να μιλησετε με το γιατρο σας.

roubies
16-09-12, 02:28
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση,αλλά πριν την κάνω θα σας θέσω όλα τα δεδομένα όσο καλύτερα μπορώ,ώστε να έχετε και εσείς μια καλύτερη εικόνα.Εδώ και 15 μήνες προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι,αλλά δυστυχώς δεν έχει έρθει.Το Μάιο που μας πέρασε αρχίσαμε να κάνουμε εξετάσεις με τον άντρα μου για να δούμε τι συμβαίνει.Το σπερμοδιάγραμμά του έχει τιμές στα κατώτατα φυσιολογικά,δίνει δηλαδή εγκυμοσύνη αλλά έχουμε 12.000.000 σπερματοζωάρια/ml και 42% κινητικότητα την πρώτη ώρα και 12% πρόσθια προωθητική.Οι ορμονολογικές εξετάσεις οι δικές μου είναι καλές καθώς και του προγεννητικού ελέγχου(βρέθηκε μεν ουρεόπλασμα,αλλά πήραμε και οι δύο αντιβίωση).Έκανα σαλπιγγογραφία και οι σάλπιγγες είναι διαβατές.Όμως βρέθηκε ανατομική ανωμαλία στη μήτρα.Είναι τοξοειδής.Ο γιατρός μου μου ανέφερε ότι μπορεί να προκαλέσει υπογονιμότητα,αλλά είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι'αυτό γιατί η μήτρα είναι έτσι από τη φύση της,οπότε πρότεινε σπερματέγχυση.Πήγα και σε δεύτερο γιατρό,που δεν έδωσε καν σημασία στο σχήμα της μήτρας και λέγοντας πως δεν βλέπει κάποιο σοβαρό θέμα υπογονιμότητας με συμβούλευσε να προσπαθήσω και το καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη βλέπουμε.Πέρασε το καλοκαίρι και δεν έμεινα έγκυος,οπότε επισκεύτηκα έναν γιατρό ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας,ο οποίος μου είπε να κάνω υστεροσκόπηση,ώστε να διορθώσουμε το ανατομικό πρόβλημα της μήτρας και μετά να συνεχίσω για 6 ακόμα μήνες την προσπάθεια μόνη μου με τον άντρα μου.Ο τελευταίος γιατρός βλέπει στην σαλπιγγογραφία μου εικόνα διαφραγματικής μήτρας και μου είπε ότι σαφώς η μήτρα μου δίνει εγκυμοσύνη,όμως αφού έχουν περάσει 15 μήνες πρέπει να το κάνω γιατί κάτι τέτοιο προκαλεί υπογονιμότητα,καθώς επίσης ακόμα κι αν μείνω έγκυος αν το έμβρυο κάτσει πάνω σε εκείνο το σημείο(που κάνει σαν σχήμα καρδιάς)επειδή δεν θα αιματώνεται θα το αποβάλει ο οργανισμός.Όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί πάρα πολύ,με τις διαφορετικές προσεγγίσεις των γιατρών και δυσκολεύομαι να πάρω μια απόφαση.Καταλαβαίνω πως για να μου δώσετε μια ξεκάθαρη απάντηση θα έπρεπε μάλλον να δείτε τη σαλπιγγογραφία μου,όμως δεν ζητάω από εσάς διάγνωση,αλλά αν μπορείτε να μου δώσετε μια κατεύθυνση.Μπορεί από την υστεροσκόπηση να δημιουργηθούν συμφίσεις και τελικά πάλι να μην λυθεί το πρόβλημα?Θεωρείτε πως αν την κάνω θα έχω λιγότερα οφέλη απ'ότι κέρδος?Σκέφτομαι πως αν πάω και σε τέταρτο γιατρό θα μπλεχτώ ακόμη περισσότερο.Επίσης να σας πω πως τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου οδεύουμε στα 35 μας χρόνια.Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τον κόπο σας.

patousitsa82
18-09-12, 00:31
Γιατρε καλησπερα σας!
τελευταια μου περιοδος στις 03/09 με κυκλο 29προς30...
με τον συζηγο μου ηρθαμε σε επαφη την 12ηπρος 13η και την 14ηπρος 15η μερα(και λεω ''προς'' επειδη ηταν μετα τις 2 το βραδυ.ελπιζω να μην σας μπερδεψα!)
εδω και 3 μερες εχω πονακια χαμηλα στην κοιλια μου,πριξηματακια,και αρκετα κολπικα υγρα διαυγη!το ερωτημα μου ειναι η ωορρηξια μου ποια μερα ειναι?

ΛΙΝ
18-09-12, 08:51
Καλημερα σας Κυριε Χριστοπουλε.

Πριν λιγες μερες εκανα κολπικη καλλιεργεια και διαγνωστηκε E.coli & cadida
περνω αντιβιωση Αγκουμεντιν, Σταμπιναλον και κολπικη κρεμα Λουμεξιν

Για θεραπεια περιπου 2 βδομαδων, ενω στο συζηγο μου μονο για 2 μερες μου εκανε εντυπωση, γιατι τοσο λιγο? δεν θα επρεπε οσες μερες κανω εγω να κανει και ο συζηγος?

Αυτο το μηνα ξεκιναω περιπου 25-26 ενεσης για την εξωσωματικη και συνχρονος θα κανω και τη θεραπεια για τα μικροβια ειναι επικυνδινο?

Υπαρχει περιπτωση τα μικροβια που εχω να επιρεασουν την εξωσωματικη? και να ειναι εμποδια για να πετυχη εγκυμοσινη?

NENOS
18-09-12, 10:00
καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ειμαι στην 34 εβδομάδα κυησης την προηγουμενη εβδομαδα εκανα εξεταση doppler και εδειξε το αμνιακο υγρο στα κατώτερα φυσιολογικά ορια .μπορώ να κανω κατι για να αλλάξει αυτο?αν δεν αλλάξει πάμε για τοκετο πιο γρήγορα?α υπηρχε και μια απλη περιτυλιξη του λωρου στον αυχενα .

Katma
18-09-12, 21:39
Καλησπέρα κ Χριστόπουλε,
Προσπαθούμε εδώ κι 'εναν χρόνο να μείνω έγγυος, ωστόσο ο κύκλος μου είναι ασταθής (πάντα μικρότερος των 28 ημερών) και ο προγεννητικός έδειξε οριακά χαμηλή την κορτιζόλη μου. Ο γυναικολόγος μου μού συνέστησε εξάμηνη αγωγή με cyclacur και μετά αν δεν μείνω έγγυος θα με παραπεμψει σε ενδοκρινολόγο για παραπάνω εξετάσεις. θα ήθελα απλά και την δική σας γνώμη πάνω στο θέμα μου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

smile13
23-09-12, 13:05
καληδπερα γιατρε ευχομαι καιελπιζω να ειστε καλα..........την πεμπτη εμαθα μετα απο εξεταση υπερηχου οτι εχω ινομυωμα ......αρχικα μου πανικοβληθηκα σφεφτηκα εινα καρκινος και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε...........ο γιατρος με καθυσηχασε λεγοντας οτι δεν ειναι τιποτα κακο,και επειδη προσπαθουμε για μωρα μου ειπε οτι ειναι πολυ εξωτερικα και οτι δεν εμποδιζει στη συλληψη και οτι δεν χρειαζεται να το αφαιρεσουμε............αυτο που με ανησυχησε ειναι τοι τον μαιο εκανα αποξεση πολυποδα και τοτε ο γιατρος μου δεν ειχε δει ινομυωμα υπαρχει περιπτωση να εμφανιστηκε μετα;;;;;;και δευτερον θα ηθελα να μου πειτε οτι αν ειναι εξωτερικα οπως μου ειπε ο γιατρος δεν υπαρχει προβλημα για συλληψη;;;

giba
25-09-12, 13:41
Καλημέρα Γιατρέ,
Έχω μια κόρη 5,5 ετών. Σε ηλικία 2,5 ετών παρουσίασε έντονη ενόχληση στο πλύσιμο με παιδικά υγρά σαπούνια μπάνιου και πολύ συχνά ελαφρά συγκάματα, τα οποία αντιμετωπίζονταν με ειδικές κρέμες. Ξεκινήσαμε να την πλένουμε με ειδικά σαπούνια για μικρά κορίτσια, οι ενοχλήσεις σταμάτησαν, αλλά τα συγκάματα παρέμειναν. Κάναμε 2 φορές εξέταση υγρού (από το αιδοίο) και τη μια φορά διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος και την άλλη σταφυλόκοκκος. Στην επάλειψη με ειδική κρέμα αντέδρασε πολύ άσχημα γιατί πονούσε. Αντιβίωση δεν πήρε ποτέ. Απλά την πλέναμε και κάθε 7 μέρες περίπου που συγκαιόταν της βάζαμε κρέμα για συγκάματα. Στα 4,5 την πήγα σε γυναικολόγο και συνέστησε πλύσεις με χαμομήλι πρωί-βράδυ, αλλά και αυτό δεν βοήθησε. Προχθές, κάποιος παιδίατρος (αναφέροντας του τα συγκάματα) μου συνέστησε να της αλλάζω 3 φορές την μέρα εσώρουχο, να της φοράω φούστες, και να της βάζω κρέμα fucidin, αλλά φοβάμαι ότι πάλι θα τσιρίξει από τον πόνο. Από ένα σημείο και πέρα πίστευα ότι η ευαισθησία της οφείλεται στα ούρα της και στην λευκή, ευαίσθητη επιδερμίδα της (δήλωση γυναικολόγου). Φυσικά προσέχουμε τα υλικά των εσωρούχων, και αποφεύγουμε τα στενά ρούχα (παντελόνια). Περιμένω την απάντησή σας ή την υπόδειξη ενός συνεργάτη σας στην Θεσσαλονίκη. Σας ευχαριστώ.

Mammy in love
03-10-12, 16:06
Κύριε Χριστόπουλε γεια σας και πάλι.Θα ήθελα την συμβουλή σας σε ένα θέμα που έχω.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 6 Αυγούστου.Από τότε δεν μου ξαναήρθε περίοδος.Την 14η ημέρα του κύκλου μου είχα πολύ δυνατούς πόνους περιόδου (εννοώ τον Αύγουστο) και την ίδια μέρα έντονες ανακατωσούρες.Οι ανακατωσούρες συνεχίστηκαν και μου πήγε το μυαλό σε εγκυμοσύνη.Έκανα τεστ την 46η μέρα του κύκλου μου και βγήκε αρνητικό όποτε σκέφτηκα πως θα μου έρθει περίοδος αλλά περίοδος δεν μου έχει έρθει.Το μόνο που έχω όλο αυτόν τον καιρό είναι που και που πονάκια περιόδου και πάρα πολλά υγρά.Δεν ξέρω τι να κάνω και τι να σκεφτώ.Υπάρχει κάποια εξέταση που θα μπορούσα να κάνω για να βρω τι συμβαίνει;Συνήθως οι περισσότερες μέρες που κάνει να μου έρθει περίοδος είναι 45 μέρες...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
11-10-12, 21:35
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα.Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση,αλλά πριν την κάνω θα σας θέσω όλα τα δεδομένα όσο καλύτερα μπορώ,ώστε να έχετε και εσείς μια καλύτερη εικόνα.Εδώ και 15 μήνες προσπαθούμε με τον άντρα μου για παιδάκι,αλλά δυστυχώς δεν έχει έρθει.Το Μάιο που μας πέρασε αρχίσαμε να κάνουμε εξετάσεις με τον άντρα μου για να δούμε τι συμβαίνει.Το σπερμοδιάγραμμά του έχει τιμές στα κατώτατα φυσιολογικά,δίνει δηλαδή εγκυμοσύνη αλλά έχουμε 12.000.000 σπερματοζωάρια/ml και 42% κινητικότητα την πρώτη ώρα και 12% πρόσθια προωθητική.Οι ορμονολογικές εξετάσεις οι δικές μου είναι καλές καθώς και του προγεννητικού ελέγχου(βρέθηκε μεν ουρεόπλασμα,αλλά πήραμε και οι δύο αντιβίωση).Έκανα σαλπιγγογραφία και οι σάλπιγγες είναι διαβατές.Όμως βρέθηκε ανατομική ανωμαλία στη μήτρα.Είναι τοξοειδής.Ο γιατρός μου μου ανέφερε ότι μπορεί να προκαλέσει υπογονιμότητα,αλλά είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι'αυτό γιατί η μήτρα είναι έτσι από τη φύση της,οπότε πρότεινε σπερματέγχυση.Πήγα και σε δεύτερο γιατρό,που δεν έδωσε καν σημασία στο σχήμα της μήτρας και λέγοντας πως δεν βλέπει κάποιο σοβαρό θέμα υπογονιμότητας με συμβούλευσε να προσπαθήσω και το καλοκαίρι και από Σεπτέμβρη βλέπουμε.Πέρασε το καλοκαίρι και δεν έμεινα έγκυος,οπότε επισκεύτηκα έναν γιατρό ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας,ο οποίος μου είπε να κάνω υστεροσκόπηση,ώστε να διορθώσουμε το ανατομικό πρόβλημα της μήτρας και μετά να συνεχίσω για 6 ακόμα μήνες την προσπάθεια μόνη μου με τον άντρα μου.Ο τελευταίος γιατρός βλέπει στην σαλπιγγογραφία μου εικόνα διαφραγματικής μήτρας και μου είπε ότι σαφώς η μήτρα μου δίνει εγκυμοσύνη,όμως αφού έχουν περάσει 15 μήνες πρέπει να το κάνω γιατί κάτι τέτοιο προκαλεί υπογονιμότητα,καθώς επίσης ακόμα κι αν μείνω έγκυος αν το έμβρυο κάτσει πάνω σε εκείνο το σημείο(που κάνει σαν σχήμα καρδιάς)επειδή δεν θα αιματώνεται θα το αποβάλει ο οργανισμός.Όπως καταλαβαίνετε έχω μπερδευτεί πάρα πολύ,με τις διαφορετικές προσεγγίσεις των γιατρών και δυσκολεύομαι να πάρω μια απόφαση.Καταλαβαίνω πως για να μου δώσετε μια ξεκάθαρη απάντηση θα έπρεπε μάλλον να δείτε τη σαλπιγγογραφία μου,όμως δεν ζητάω από εσάς διάγνωση,αλλά αν μπορείτε να μου δώσετε μια κατεύθυνση.Μπορεί από την υστεροσκόπηση να δημιουργηθούν συμφίσεις και τελικά πάλι να μην λυθεί το πρόβλημα?Θεωρείτε πως αν την κάνω θα έχω λιγότερα οφέλη απ'ότι κέρδος?Σκέφτομαι πως αν πάω και σε τέταρτο γιατρό θα μπλεχτώ ακόμη περισσότερο.Επίσης να σας πω πως τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου οδεύουμε στα 35 μας χρόνια.Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τον κόπο σας.

Όπως σωστά λέτε, αν δεν δω εξετασεις δεν μπορω να εχω ξεκαθαρη αποψη. Πιστευω οτι αν υπαρχει διαφραγμα, καλο ειναι να αφαιρεθει, αν και παρα πολλες γυναικες εχουν μεινει εγκυες παρα το διαφραγμα που είχαν.
Αν ειναι απλα τοξοειδης, δεν πιστευω οτι θα σας βελτιωσει κατα πολυ τις πιθανοτητες εγκυμοσυνης.

Πιστευω οτι μαλλον το προβλημα σας ειναι το σπερμα (φυσιολογικες τιμες ειναι πανω απο 20.000.000/ml) ή καποιος άλλος παραγοντας τον οποίο δεν εχετε εξετασει.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
11-10-12, 21:36
Γιατρε καλησπερα σας!
τελευταια μου περιοδος στις 03/09 με κυκλο 29προς30...
με τον συζηγο μου ηρθαμε σε επαφη την 12ηπρος 13η και την 14ηπρος 15η μερα(και λεω ''προς'' επειδη ηταν μετα τις 2 το βραδυ.ελπιζω να μην σας μπερδεψα!)
εδω και 3 μερες εχω πονακια χαμηλα στην κοιλια μου,πριξηματακια,και αρκετα κολπικα υγρα διαυγη!το ερωτημα μου ειναι η ωορρηξια μου ποια μερα ειναι?

Περιπου την 15 με 16η ημέρα. Καλη επιτυχία!!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
11-10-12, 21:40
Καλημερα σας Κυριε Χριστοπουλε.

Πριν λιγες μερες εκανα κολπικη καλλιεργεια και διαγνωστηκε E.coli & cadida
περνω αντιβιωση Αγκουμεντιν, Σταμπιναλον και κολπικη κρεμα Λουμεξιν

Για θεραπεια περιπου 2 βδομαδων, ενω στο συζηγο μου μονο για 2 μερες μου εκανε εντυπωση, γιατι τοσο λιγο? δεν θα επρεπε οσες μερες κανω εγω να κανει και ο συζηγος?

Αυτο το μηνα ξεκιναω περιπου 25-26 ενεσης για την εξωσωματικη και συνχρονος θα κανω και τη θεραπεια για τα μικροβια ειναι επικυνδινο?

Υπαρχει περιπτωση τα μικροβια που εχω να επιρεασουν την εξωσωματικη? και να ειναι εμποδια για να πετυχη εγκυμοσινη?

Θεραπεια 2 εβδομαδων ειναι υπερβολικη. Ο συζυγος για τους μυκητες πρεπει να ακολουθησει θεραπεια 3-7 ημερων (αναλογα με το φαρμακο που θα παρει).

Δεν υπαρχει προβλημα με την ταυτοχρονη ληψη.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
11-10-12, 21:50
καλημερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ειμαι στην 34 εβδομάδα κυησης την προηγουμενη εβδομαδα εκανα εξεταση doppler και εδειξε το αμνιακο υγρο στα κατώτερα φυσιολογικά ορια .μπορώ να κανω κατι για να αλλάξει αυτο?αν δεν αλλάξει πάμε για τοκετο πιο γρήγορα?α υπηρχε και μια απλη περιτυλιξη του λωρου στον αυχενα .

Το κατωτερο φυσιολογικό είναι ...φυσιολογικό. Αν παραμείνει έτσι, τότε δεν χρειαζεται να προχωρησετε σε τοκετό γρηγοροτερα. Υπαρχουν και συμπληρωματικες εξετασεις που μπορειτε να κανετε για να εχετε μια καλυτερη εικονα της καταστασης. Δυστυχως δεν έχω πληρη εικονα των εξετασεων σας και δεν μπορω να δωσω λεπτομερεστερες πληροφορίες.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
11-10-12, 21:52
Καλησπέρα κ Χριστόπουλε,
Προσπαθούμε εδώ κι 'εναν χρόνο να μείνω έγγυος, ωστόσο ο κύκλος μου είναι ασταθής (πάντα μικρότερος των 28 ημερών) και ο προγεννητικός έδειξε οριακά χαμηλή την κορτιζόλη μου. Ο γυναικολόγος μου μού συνέστησε εξάμηνη αγωγή με cyclacur και μετά αν δεν μείνω έγγυος θα με παραπεμψει σε ενδοκρινολόγο για παραπάνω εξετάσεις. θα ήθελα απλά και την δική σας γνώμη πάνω στο θέμα μου. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Σαφως και χρειαζεστε εξετασεις για να δειτε γιατι ο κυκλος σας δεν ειναι σταθερος, αλλά μονο αν η διακυμανση ειναι μεγαλη. Διαφορετικα μπορει να υπαρχει καποιο άλλο προβλημα το οποίο θα επρεπε να εχετε εξετασει.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
11-10-12, 21:54
καληδπερα γιατρε ευχομαι καιελπιζω να ειστε καλα..........την πεμπτη εμαθα μετα απο εξεταση υπερηχου οτι εχω ινομυωμα ......αρχικα μου πανικοβληθηκα σφεφτηκα εινα καρκινος και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε...........ο γιατρος με καθυσηχασε λεγοντας οτι δεν ειναι τιποτα κακο,και επειδη προσπαθουμε για μωρα μου ειπε οτι ειναι πολυ εξωτερικα και οτι δεν εμποδιζει στη συλληψη και οτι δεν χρειαζεται να το αφαιρεσουμε............αυτο που με ανησυχησε ειναι τοι τον μαιο εκανα αποξεση πολυποδα και τοτε ο γιατρος μου δεν ειχε δει ινομυωμα υπαρχει περιπτωση να εμφανιστηκε μετα;;;;;;και δευτερον θα ηθελα να μου πειτε οτι αν ειναι εξωτερικα οπως μου ειπε ο γιατρος δεν υπαρχει προβλημα για συλληψη;;;

Το αν πρεπει να αφαιρεθει ή όχι, εξαρταται απο το μεγεθος του. Αν ειναι εξωτερικο τοτε δεν εμποδιζει τη συλληψη, αλλά σε περιπτωση εγκυμοσυνης ειναι πολυ πιθανο να μεγαλώσει.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
11-10-12, 22:00
Καλημέρα Γιατρέ,
Έχω μια κόρη 5,5 ετών. Σε ηλικία 2,5 ετών παρουσίασε έντονη ενόχληση στο πλύσιμο με παιδικά υγρά σαπούνια μπάνιου και πολύ συχνά ελαφρά συγκάματα, τα οποία αντιμετωπίζονταν με ειδικές κρέμες. Ξεκινήσαμε να την πλένουμε με ειδικά σαπούνια για μικρά κορίτσια, οι ενοχλήσεις σταμάτησαν, αλλά τα συγκάματα παρέμειναν. Κάναμε 2 φορές εξέταση υγρού (από το αιδοίο) και τη μια φορά διαγνώστηκε στρεπτόκοκκος και την άλλη σταφυλόκοκκος. Στην επάλειψη με ειδική κρέμα αντέδρασε πολύ άσχημα γιατί πονούσε. Αντιβίωση δεν πήρε ποτέ. Απλά την πλέναμε και κάθε 7 μέρες περίπου που συγκαιόταν της βάζαμε κρέμα για συγκάματα. Στα 4,5 την πήγα σε γυναικολόγο και συνέστησε πλύσεις με χαμομήλι πρωί-βράδυ, αλλά και αυτό δεν βοήθησε. Προχθές, κάποιος παιδίατρος (αναφέροντας του τα συγκάματα) μου συνέστησε να της αλλάζω 3 φορές την μέρα εσώρουχο, να της φοράω φούστες, και να της βάζω κρέμα fucidin, αλλά φοβάμαι ότι πάλι θα τσιρίξει από τον πόνο. Από ένα σημείο και πέρα πίστευα ότι η ευαισθησία της οφείλεται στα ούρα της και στην λευκή, ευαίσθητη επιδερμίδα της (δήλωση γυναικολόγου). Φυσικά προσέχουμε τα υλικά των εσωρούχων, και αποφεύγουμε τα στενά ρούχα (παντελόνια). Περιμένω την απάντησή σας ή την υπόδειξη ενός συνεργάτη σας στην Θεσσαλονίκη. Σας ευχαριστώ.

Δυστυχως δεν ξερω καποιον στη Θεσ/κη που να μπορει να χειριστει το θεμα. Αυτος ειναι αλλωστε και ο λόγος για τον οποίο πολλα παιδια απο τη Βορεια Ελλαδα με επισκεπτονται.

Η κόρη σας χρειαζεται απαραιτητα εξεταση κολπικου υγρου αλλά απο το βαθος του κόλπου. Εξωτερικη ληψη υγρου οδηγει σε λάθος αποτελεσμα, καθως βρισκει τα μικροβια του δερματος και οχι αυτα που υπαρχουν στον κόλπο. Η ληψη γινεται χωρις προβλημα απο εμπειρο παιδογυναικολογο, διαμεσου μιας μικρης οπης που υπαρχει φυσιολογικα στον παρθενικο υμενα. Καλό ειναι να δωθει λυση στο προβλημα γιατι η χρονιοτητα μπορει σπανιότερα να εχει καποιες επιπτωσεις.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
11-10-12, 22:02
Κύριε Χριστόπουλε γεια σας και πάλι.Θα ήθελα την συμβουλή σας σε ένα θέμα που έχω.Η τελευταία μου περίοδος ήταν 6 Αυγούστου.Από τότε δεν μου ξαναήρθε περίοδος.Την 14η ημέρα του κύκλου μου είχα πολύ δυνατούς πόνους περιόδου (εννοώ τον Αύγουστο) και την ίδια μέρα έντονες ανακατωσούρες.Οι ανακατωσούρες συνεχίστηκαν και μου πήγε το μυαλό σε εγκυμοσύνη.Έκανα τεστ την 46η μέρα του κύκλου μου και βγήκε αρνητικό όποτε σκέφτηκα πως θα μου έρθει περίοδος αλλά περίοδος δεν μου έχει έρθει.Το μόνο που έχω όλο αυτόν τον καιρό είναι που και που πονάκια περιόδου και πάρα πολλά υγρά.Δεν ξέρω τι να κάνω και τι να σκεφτώ.Υπάρχει κάποια εξέταση που θα μπορούσα να κάνω για να βρω τι συμβαίνει;Συνήθως οι περισσότερες μέρες που κάνει να μου έρθει περίοδος είναι 45 μέρες...

Πρεπει να κανετε ενα υπερηχογραφημα εσω γεννητικων οργανων για να αποκλεισετε την πιθανοτητα υπαρξης καποιας κυστης στην ωοθηκη. Αν δεν υπαρχει κυστη, πρεπει να κανετε ορμονικες εξετασεις (παντα υπο τις καταλληλες προυποθεσεις).

Mammy in love
12-10-12, 00:58
Γιατρέ μου ευχαριστώ για την απάντηση σας!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν αφορά εμένα.Μια ξαδέρφη μου είχε δυο αποβολές ,η δεύτερη παλλίνδρομη.Μπήκε στην διαδικασία των εξετάσεων αφου η ιστολογική μετά την απόξεση βγήκε καλή.Κοιτάνε για θρομβωφιλία.Είναι πολύ αγχωμένη και ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορούσατε να μου πείτε...Η διασταυρούμενη αντίδραση Λεμφοκυττάρων του συζύγου με ορό της συζύγου σε 22c+37c απέβη :Αρνητική .
Επίσης μετάλλαξη παράγοντα V Leiden A(G1691A)+MTGPFR C677T.Σε αυτά βγήκε ετεροζυγώτης.
ATG 4,9 +ATPO15 του θυροειδή .
NK-Λεμφοκύτταρα :12,3%
ANTI dsDNA Elisa ένα.
Αν μπορείτα να ου πείτε την άποψή σας για αυτά τα απότελέσματα...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
12-10-12, 13:15
Γιατρέ μου ευχαριστώ για την απάντηση σας!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που δεν αφορά εμένα.Μια ξαδέρφη μου είχε δυο αποβολές ,η δεύτερη παλλίνδρομη.Μπήκε στην διαδικασία των εξετάσεων αφου η ιστολογική μετά την απόξεση βγήκε καλή.Κοιτάνε για θρομβωφιλία.Είναι πολύ αγχωμένη και ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορούσατε να μου πείτε...Η διασταυρούμενη αντίδραση Λεμφοκυττάρων του συζύγου με ορό της συζύγου σε 22c+37c απέβη :Αρνητική .
Επίσης μετάλλαξη παράγοντα V Leiden A(G1691A)+MTGPFR C677T.Σε αυτά βγήκε ετεροζυγώτης.
ATG 4,9 +ATPO15 του θυροειδή .
NK-Λεμφοκύτταρα :12,3%
ANTI dsDNA Elisa ένα.
Αν μπορείτα να ου πείτε την άποψή σας για αυτά τα απότελέσματα...

Χρειαζεται λιγο βοηθεια για να εχει καλυτερες πιθανοτητες για μια εγκυμοσυνη. Καλο ειναι να ακολουθησει τις συμβουλες καποιου γιατρου που θα επιλεξει. Για παραδειγμα για την ετεροζυγωτια του Leiden θα συστηνα να ακολουθησει καποια ηπια αντιπηκτικη αγωγη.

Mammy in love
13-10-12, 00:03
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σας!

nina00000
16-10-12, 16:25
γεια σας γιατρε.Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ημουν 8 βδομαδων εγκυος και απεβαλα. Εχοντας ενα μεγαλο ινομυωμα 7-8 ποντων εκανα εξεταση ca 125 ενω ημουν εγκυος 8 βδομαδων και βγηκε 120. ειναι απο την εγκυμοσυνη 'η πρεπει κατι να δω? Σ ε ποσο καιρο πρεπει να πεσει αν ειναι απο την εγκυμοσυνη?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-10-12, 18:48
γεια σας γιατρε.Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Ημουν 8 βδομαδων εγκυος και απεβαλα. Εχοντας ενα μεγαλο ινομυωμα 7-8 ποντων εκανα εξεταση ca 125 ενω ημουν εγκυος 8 βδομαδων και βγηκε 120. ειναι απο την εγκυμοσυνη 'η πρεπει κατι να δω? Σ ε ποσο καιρο πρεπει να πεσει αν ειναι απο την εγκυμοσυνη?

Αρχικά θέλω να σας πω οτι λυπάμαι για την αποβολή.

Το δεύτερο θέμα είναι να μάθουμε που ακριβώς βρίσκεται το ινομύωμα και κατά πόσο δυσκολεύει την κύηση.

Τρίτο, το Ca 125 είναι ένας γενικός δείκτης φλεγμονής και δεν σχετίζεται απαραίτητα με το ινομύωμα ή την εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα, είναι οριακά αυξημένο στις καπνίστριες.
Καλό είναι να το διερευνήσετε και να επαναλάβετε την εξέταση σε 1 περίπου μήνα.

sissyrok
16-10-12, 20:25
Γιατρέ καλησπέρα!
θα ήθελα και γω να σας πώ το θέμα που με απασχολεί.... Είμαι στην 28η εβδομάδα κύησης και πρίν απο κανενα μήνα περίπου είχα τσούξιμο στην ουρήθρα - κλειτορ@@@, κάτι πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και υγρά όχι όμως δύσοσμα.... Το είχα πεί τοτε στον γιατρό μου, είχαμε κάνει γενική και καλλιέργεια ούρων και κολπικού υγρού, όλα καθαρα! Μου περασε τελικά και χθές μετά απο 9 ώρες στην δουλειά και κούραση, για να πώ την αλήθεια, ξανα εμφανίστηκαν τα συμπτώματα, πλήθηκα και με betadine αλλά εξακολουθούν. όχι οτι υποφέρω απλά ειναι ενοχλητικό... εχω αρχισει και πινω νερα σε περιπτωση που είναι ουρολοίμωξη αλλά τίποτα! εχω προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό μου την αλλή εβδομάδα. λέτε να είναι κάτι σοβαρό, να το επισπεύσω??? είχατε παρόμοια εμπειρία???
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

nina00000
17-10-12, 14:54
Αρχικά θέλω να σας πω οτι λυπάμαι για την αποβολή.

Το δεύτερο θέμα είναι να μάθουμε που ακριβώς βρίσκεται το ινομύωμα και κατά πόσο δυσκολεύει την κύηση.

Τρίτο, το Ca 125 είναι ένας γενικός δείκτης φλεγμονής και δεν σχετίζεται απαραίτητα με το ινομύωμα ή την εγκυμοσύνη. Για παράδειγμα, είναι οριακά αυξημένο στις καπνίστριες.
Καλό είναι να το διερευνήσετε και να επαναλάβετε την εξέταση σε 1 περίπου μήνα.

Σας ευχαριστω για την απαντηση σας.
Το ινομυωμα ειναι πισω και πανω. μεσα στο μυικο ιστο μου ειπαν. Ενδοτοιχωματικο ισως? Το εχω 5 χρονια.Στη πρωτη επισκεψη ηταν ενα 2,5 και ενα 3 ποντους και στη δευτερα εγινε ενα 5,5.Το μικρεινα με διατροφη και τωρα ξαναμεγαλωσε.Δεν ενοχλει την μητρα και το μωρο.Ηταν μακρυα απο το μωρο. Απλα επειδη υπαρχει περιπτωση να ξαναβγει αν το αφαιρεσω μου ειπαν να δοκιμασω αλλη μια φορα ετσι και θα δουμε. Απλα με θορυβησε το 120u/ml αυτου του δεικτη. Περιμενα και χοριακη τοτε και αντι για το μωρο αγχωνομουν τελικα για τον δεικτη. Και τελικα απεβαλα. Η ενδομητριωση που εχω διαβασει οτι μπορει να ανεβασει τον δεικτη δεν φαινεται με το ματι? Δεν θα ειχα καποιο συμπτωμα αν ηταν ενδομητριωση. Και ο καρκινος ωοθηκων παλι κι αυτος δεν φαινεται με το ματι?Δεν φαινεται στον υπερυχο? Δεν θα ειχε κατι?Συγνωμη που ρωταω αλλα Δεν ξερω απο αυτα καθολου. Μετα οταν λεμε φλεγμονη ας πουμε κολπιτιδα? τι φλεγμονη? Και δεν καπνιζω ουτε ειμαι των καταχρησεων. Ειχα κιλα οταν το εβγαλα και οταν ειχα αδυνατισει μικραινε και μετα ξαναμεγαλωσε.

Ζαχίρ
17-10-12, 22:30
Καλησπέρα σας!Μέσα σε ένα εξάμηνο είχα 2 παλίνδρομες εκ των οποίων της 2ης η ιστολογική εδειξε σημάδια πρωιμης μερικης μυλης κυησης κι ο καρυοτυπος του εμβρυου εδειξε τριπλοειδια.εκτοτε καναμε καρυοτυπο ζευγους οπου ηταν φυσιολογικος,ανοσολογικες εξετασεις και θρομβοφιλιας και το μονο που εχει βγει μεχρι στιγμης ειναι αρνητικα αντιπατρικα αντισωματα.τελος του μηνα θα κανω ορμονολογικες εξετασεις και μια καμπυλη ζαχαρου και αυριο μια καλλιεργεια κολπικου υγρου.επισης κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αναπτυσσω υποθυροειδισμο.
ηθελα να σας ρωτησω 3 πραγματα:
1)ποια η αποψη σας για τα αντιπατρικα;
2)η αποξεση της πρωιμης μερικης μυλης εγινε 4 ιουνιου θεωρειται πως θα μπορουσα να ξεκινησω προσπαθειες απο τον επομενο μηνα;
3)θεωρειτε απαραιτητη τη σαλπιγγογραφια μετα απο 2 αποξεσεις ή καποια άλλη εξεταση;(να σημειωσω πως μετα τη 2η αποξεση δεν κατεβαινε το αιμα της περιοδου γιατι ειχε κλεισει ο τραχηλος κι χρειαστηκε να γινει διανοιξη)
Σας υπερευχαριστω εκ των προτερων!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
22-10-12, 09:31
Γιατρέ καλησπέρα!
θα ήθελα και γω να σας πώ το θέμα που με απασχολεί.... Είμαι στην 28η εβδομάδα κύησης και πρίν απο κανενα μήνα περίπου είχα τσούξιμο στην ουρήθρα - κλειτορ@@@, κάτι πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και υγρά όχι όμως δύσοσμα.... Το είχα πεί τοτε στον γιατρό μου, είχαμε κάνει γενική και καλλιέργεια ούρων και κολπικού υγρού, όλα καθαρα! Μου περασε τελικά και χθές μετά απο 9 ώρες στην δουλειά και κούραση, για να πώ την αλήθεια, ξανα εμφανίστηκαν τα συμπτώματα, πλήθηκα και με betadine αλλά εξακολουθούν. όχι οτι υποφέρω απλά ειναι ενοχλητικό... εχω αρχισει και πινω νερα σε περιπτωση που είναι ουρολοίμωξη αλλά τίποτα! εχω προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό μου την αλλή εβδομάδα. λέτε να είναι κάτι σοβαρό, να το επισπεύσω??? είχατε παρόμοια εμπειρία???
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Σαφως και εχω παρομοια εμπειρια, καθως αυτο που αναφερετε δεν ειναι σπανιο. Απο τη στιγμη ομως που εχετε καποιο γιατρο που σας παρακολουθει δεν θα ηθελα να εμπλακω. Καλη επιτυχία!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
22-10-12, 09:38
Σας ευχαριστω για την απαντηση σας.
Το ινομυωμα ειναι πισω και πανω. μεσα στο μυικο ιστο μου ειπαν. Ενδοτοιχωματικο ισως? Το εχω 5 χρονια.Στη πρωτη επισκεψη ηταν ενα 2,5 και ενα 3 ποντους και στη δευτερα εγινε ενα 5,5.Το μικρεινα με διατροφη και τωρα ξαναμεγαλωσε.Δεν ενοχλει την μητρα και το μωρο.Ηταν μακρυα απο το μωρο. Απλα επειδη υπαρχει περιπτωση να ξαναβγει αν το αφαιρεσω μου ειπαν να δοκιμασω αλλη μια φορα ετσι και θα δουμε. Απλα με θορυβησε το 120u/ml αυτου του δεικτη. Περιμενα και χοριακη τοτε και αντι για το μωρο αγχωνομουν τελικα για τον δεικτη. Και τελικα απεβαλα. Η ενδομητριωση που εχω διαβασει οτι μπορει να ανεβασει τον δεικτη δεν φαινεται με το ματι? Δεν θα ειχα καποιο συμπτωμα αν ηταν ενδομητριωση. Και ο καρκινος ωοθηκων παλι κι αυτος δεν φαινεται με το ματι?Δεν φαινεται στον υπερυχο? Δεν θα ειχε κατι?Συγνωμη που ρωταω αλλα Δεν ξερω απο αυτα καθολου. Μετα οταν λεμε φλεγμονη ας πουμε κολπιτιδα? τι φλεγμονη? Και δεν καπνιζω ουτε ειμαι των καταχρησεων. Ειχα κιλα οταν το εβγαλα και οταν ειχα αδυνατισει μικραινε και μετα ξαναμεγαλωσε.

Τα ινομυωματα δεν μικραινουν και ξαναμεγαλωνουν. Πιθανα ειναι το ιδιο, με σταθερο μεγεθος και στη μια εξεταση σας το μετρησαν σαν ενα 5,5 εκ και στην προηγουμενη σαν δυο 2,5 και 3 εκ.

Η ενδομητριωση φαινεται με το ματι αλλα για να δει καποιος μεσα στην κοιλια σας πρεπει να σας χειρουργησει, σωστά? Διαφορετικα δεν φαινεται συνηθως στον υπερηχο.

Αν αφαιρεθει ενα ινομυωμα δεν μπορει να ξαναβγει.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
22-10-12, 09:41
Καλησπέρα σας!Μέσα σε ένα εξάμηνο είχα 2 παλίνδρομες εκ των οποίων της 2ης η ιστολογική εδειξε σημάδια πρωιμης μερικης μυλης κυησης κι ο καρυοτυπος του εμβρυου εδειξε τριπλοειδια.εκτοτε καναμε καρυοτυπο ζευγους οπου ηταν φυσιολογικος,ανοσολογικες εξετασεις και θρομβοφιλιας και το μονο που εχει βγει μεχρι στιγμης ειναι αρνητικα αντιπατρικα αντισωματα.τελος του μηνα θα κανω ορμονολογικες εξετασεις και μια καμπυλη ζαχαρου και αυριο μια καλλιεργεια κολπικου υγρου.επισης κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης αναπτυσσω υποθυροειδισμο.
ηθελα να σας ρωτησω 3 πραγματα:
1)ποια η αποψη σας για τα αντιπατρικα;
2)η αποξεση της πρωιμης μερικης μυλης εγινε 4 ιουνιου θεωρειται πως θα μπορουσα να ξεκινησω προσπαθειες απο τον επομενο μηνα;
3)θεωρειτε απαραιτητη τη σαλπιγγογραφια μετα απο 2 αποξεσεις ή καποια άλλη εξεταση;(να σημειωσω πως μετα τη 2η αποξεση δεν κατεβαινε το αιμα της περιοδου γιατι ειχε κλεισει ο τραχηλος κι χρειαστηκε να γινει διανοιξη)
Σας υπερευχαριστω εκ των προτερων!

Δυστυχως καθε απαντηση μεσα απο μαιλ, για τοσο σοβαρες καταστασεις, ειναι παρακινδυνευμενη. Πολλα εξαρτωνται απο λεπτομερειες τις οποιες εγω δεν εχω στη διαθεση μου.

ταμμυ
22-10-12, 10:00
Αγαπητέ κ.Χριστόπουλε.Ειμαι καινουργια στο φορουμ οπότε δεν κατέχω πολλά.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Εχω σταθερο κυκλο στις 26 ημέρες.Αυτή τη φορά την πρωτη ημερα περιοδου είχα μονο καφε υγρα,την επομένη κανονική ροή και επειτα για 2 ημερες πάλι μόνο καφέ υγρα.Μετά μου διακόπηκε η περιοδος.Δεν μου εχει ξανασυμβει κάτι παρόμοιο.Σημειωτεον τον Ιούλιο μηνα επισκευτηκα το γυναικολογο μου και όλα εδειχναν φυσιολογικα.Τι μπορει να μου συμβαίνει?Ανησυχω...Σας ευχαριστω εκ των προταίρων.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
22-10-12, 14:55
Αγαπητέ κ.Χριστόπουλε.Ειμαι καινουργια στο φορουμ οπότε δεν κατέχω πολλά.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:Εχω σταθερο κυκλο στις 26 ημέρες.Αυτή τη φορά την πρωτη ημερα περιοδου είχα μονο καφε υγρα,την επομένη κανονική ροή και επειτα για 2 ημερες πάλι μόνο καφέ υγρα.Μετά μου διακόπηκε η περιοδος.Δεν μου εχει ξανασυμβει κάτι παρόμοιο.Σημειωτεον τον Ιούλιο μηνα επισκευτηκα το γυναικολογο μου και όλα εδειχναν φυσιολογικα.Τι μπορει να μου συμβαίνει?Ανησυχω...Σας ευχαριστω εκ των προταίρων.

Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Πιθανότατα ειναι λογω καποιας παροδικής ορμονικής μικροδιαταραχης. Αν ξανασυμβεί, τότε αξίζει να το διερευνήσετε. Αν δεν ξανασυμβεί, δεν αξίζει να το φοβάστε.

RITA8
25-10-12, 20:06
Καλησπερα, ειμαι μια γυναικα 29 χρονων, με ψιλοαστατο κυκλο θα ελεγα (κυμαινεται μεταξυ 28-34 ημερων) που ειχα παλιοτερα θεματα με κυστουλες που κ που..Παραθετω τις θερμοκρασιες που πηρα μετα την τελευταια μου περιοδο που ηρθε στις 22/9 κ θα ηθελα να μου πειτε ποτε εκανα ωορηξια κ ποτε κανονικα περιμενω να αδιαθετησω..Επισης αν υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης..Σς ευχαριστω πολυ εκ των προτερων..Απλα να αναφερω οτι οι μετρησεις τις καθημερινες γινονται στις 7 το πρωι και Σαββατοκυριακο 1μιση με 2 ωρες μετα.Το σημειωνω κιολας στις παρενθεσεις.

22/9 (αρχη περιοδου) 36.1
23/9 36.3 (ξυπνησα 2 ωρες αργοτερα)
24/9 δεν πηρα
25/9 36.1
26/9 36.1
27/9 36.4
28/9 36.3
29/9 (καθαρισμα απο περιοδο) 36.4 (10 το πρωι)
30/9 36.1 (10 το πρωι + επαφη μες την μερα)
1/10 36.1
2/10 36.1
3/10 35.9 ( + επαφη)
4/10 36
5/10 36.1 (+ επαφη)
6/10 36.1 (9 το πρωι)
7/10 36.1 (9 το πρωι κ διαφανη υγρα )
8/10 35.8 ( + επαφη κ υγρα eggwhite ωορηξιας)
9/10 36.1 (κρεμωδη υγρα)
10/10 35.6 (φουσκωμα στην κοιλια κ διαφανη υγρα)
11/10 35.5 ( + επαφη κ κρεμωδη υγρα)
12/10 35.9 (πονος κ φουσκωμα στην κοιλια + υγρα sticky)
13/10 36.2 (9 το πρωι)
14/10 36.5 (10 το πρωι)
15/10 36.2 (sticky Υγρα)
16/10 36.1 (sticky υγρα)
17/10 36.5 (sticky Υγρα)
18/10 36.4 (sticky υγρα)
19/10 36.6 (sticky υγρα)
20/10 36.5 (8 το πρωι, αρκετα στεγνη ως προς τα υγρα κ πρησμενο στηθος κ αρχη πονου στα πλαγια κυριως που συνεχιζει ακομα)
21/10 36.6 (7μισι το πρωι sticky υγρα)
22/10 36.6 (sticky παχυρρευστα λευκα υγρα οχι ωορηξιας ομως κ ναυτια - αναγουλες το βραδυ κατα τον υπνο)
23/10 36.4 (sticky)
24/10 36.4 (ναυτια μες την μερα κ διαρροια κ sticky Υγρα)
25/10 36.7 αρχικα,μετα απο μιση ωρα κ πριν φυγω απο το σπιτι ειπα να ξαναμετρηθω απο περιεργεια κ εδειξε 36.4.. (επισης συνεχως γουργουρισμα στην κοιλια)
Αυτα εως τωρα γιατρε.

sofiaaa
03-11-12, 19:20
Καλησπερα σε ολους...δν εχω καταλαβει που στελνω κ πως..μνμ στον Κ. Χριστοπουλο.???
Ευχαριστω Μαλλον το παραθετω εδω..

sofiaaa
03-11-12, 19:34
Κ. Χριστοπουλε καλησπερα σας. Σας παραθετω παρακατω απαντησεις απο ορμονολ. ελεγχο λογω του οτι εδω κ 3 μηνες εχω κυκλο περιοδου 16 μερες απο 26 που ειχα.
Ειμαι 36 ετων χωρις παιδακι, με 7 ινομυωματα παρα πολυ μικρα. Ο γιατρος μου μου ειπε δν μπορουν να βγουν γτ ειναι πολυ πολυ μικρα οποτε παρακολουθουνται. Οσο αναφορα τον κυκλο περιοδου μου εδωσε ορμονολ. ελεγχο κ μου ειπε να δω ενδοκρινολογο. TSH: 2.66
FT4: 1.02
FT3: 2.6
PRL: 31.8
E2: <9
FSH: 8.1
LH: 6.7
Θα ηθελα την αποψη σας σε γενικες γραμμες.
Ευχαριστω εκ των προτερων

zugos91
04-11-12, 11:24
Καλησπέρα..Παίρνω τα yasmin ενα μιση χρόνο,τα σταμάτησα για ένα μήνα κ τώρα τα ξεκίνησα ξανά.. Έχω κάποιες ερωτήσεις.. 1 Ισχύει αυτό που μου είπε κάποια πως δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά αν ΔΕΝ σταματήσω τα χάπια?/ 2 Τώρα που τα ξεκίνησα ξανά(είναι η 7η μέρα) έχουν την ίδια υσχή για να μην μείνω έγκυος, ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα?? 3 Μήπως ήταν μεγάλη βλακεία που τα σταμάτησα για ένα μήνα μόνο κ έχω προβλήματα??

margiwri
06-11-12, 18:33
καλησπέρα κύριε Χριστόπουλε,
είμαι 27 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου παίρνω yasmin. Ήθελα να σας ρωτήσω μπορώ να συνεχίσω απο το ένα κουτί στο επόμενο κατευθείαν για να αποφύγω μια περίοδο? Θα είμαι καλυμμένη απο πλευράς αντισύλληψης? Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν κάνω κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ πολύ.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
06-11-12, 20:49
Κ. Χριστοπουλε καλησπερα σας. Σας παραθετω παρακατω απαντησεις απο ορμονολ. ελεγχο λογω του οτι εδω κ 3 μηνες εχω κυκλο περιοδου 16 μερες απο 26 που ειχα.
Ειμαι 36 ετων χωρις παιδακι, με 7 ινομυωματα παρα πολυ μικρα. Ο γιατρος μου μου ειπε δν μπορουν να βγουν γτ ειναι πολυ πολυ μικρα οποτε παρακολουθουνται. Οσο αναφορα τον κυκλο περιοδου μου εδωσε ορμονολ. ελεγχο κ μου ειπε να δω ενδοκρινολογο. TSH: 2.66
FT4: 1.02
FT3: 2.6
PRL: 31.8
E2: <9
FSH: 8.1
LH: 6.7
Θα ηθελα την αποψη σας σε γενικες γραμμες.
Ευχαριστω εκ των προτερων

Σε γενικες γραμμες οι εξετασεις ειναι καλες και δεν φαινεται να υπαρχει προφανες ενδοκρινολογικο προβλημα.
Θα ηθελα να έχω δει εξετασεις για το μεγεθος και τη θεση των ινομυωματων.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
06-11-12, 20:53
Καλησπέρα..Παίρνω τα yasmin ενα μιση χρόνο,τα σταμάτησα για ένα μήνα κ τώρα τα ξεκίνησα ξανά.. Έχω κάποιες ερωτήσεις.. 1 Ισχύει αυτό που μου είπε κάποια πως δεν θα μπορώ να κάνω παιδιά αν ΔΕΝ σταματήσω τα χάπια?/ 2 Τώρα που τα ξεκίνησα ξανά(είναι η 7η μέρα) έχουν την ίδια υσχή για να μην μείνω έγκυος, ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα?? 3 Μήπως ήταν μεγάλη βλακεία που τα σταμάτησα για ένα μήνα μόνο κ έχω προβλήματα??

Τα χαπια εχουν αντισυλληπτικη δραση. Οσο παιρνετε τα χαπια δεν μενετε εγκυος. Οταν ομως σταματησετε τα χαπια μπορειτε να μεινετε εγκυος απο τον πρωτο κιολας μηνα!

Για να εχετε αντισυλληπτικη προστασια πρεπει να περασουν τουλαχιστον οι πρωτες 7 ημερες με χαπι. Καλο ειναι να προσεχετε παντως τον πρωτο μηνα.

Δεν υπαρχει προβλημα απο τη διακοπη για ενα μηνα. Απο την άλλη μερια όμως δεν θεωρω οτι ειχατε και καποιο σημαντικο οφελος απο τη διακοπη.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
06-11-12, 20:54
καλησπέρα κύριε Χριστόπουλε,
είμαι 27 χρονών και εδώ και ένα χρόνο περίπου παίρνω yasmin. Ήθελα να σας ρωτήσω μπορώ να συνεχίσω απο το ένα κουτί στο επόμενο κατευθείαν για να αποφύγω μια περίοδο? Θα είμαι καλυμμένη απο πλευράς αντισύλληψης? Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν κάνω κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ πολύ.

Ναι, μπορειτε να το κανετε αυτό αλλά οχι παρα πολυ συχνα.

sofiaaa
07-11-12, 12:23
Σε γενικες γραμμες οι εξετασεις ειναι καλες και δεν φαινεται να υπαρχει προφανες ενδοκρινολογικο προβλημα.
Θα ηθελα να έχω δει εξετασεις για το μεγεθος και τη θεση των ινομυωματων.

ευχαριστω για την απαντηση..ειναι
υπορογόνια ολα. Τα 2 εως 2,5 κ τα υπολοιπα πολυ πολυ μικροτερα.

ydeka15
13-11-12, 22:19
Κύριε Χριστόπουλε, ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δίνεται να υποβάλω την ερώτηση μου. Η κόρη μου είναι 5,5 ετών και παρατήρησα ότι έχει χνούδι στο εφηβίο της και κολπικά υγρά μου μοιάζουν σε χρώμα με αυτά μιας γυναίκας. Είναι 120εκ. και 34 κιλά. Επίσης εχει πολύ συχνά συγκάματα που τα αντιμετωπίζω με πλύσης υγρού σαπουνιού για την ευαίσθητη περιοχή (χώρις την επισύμανση "για μικρά κορίτσια") και κρέμες συγκάματος αλλά αυτά εμφανίζονται συχνά. Δεν ξέρω αν όλα αυτά συνδεόνται μεταξύ τους. Θα ήθελα να μου πειτε αν χρειάζεται καποιά ειδική εξέταση, από τί γιατρό, κι αν θα μπορούσα, προκειμένου να αποφύγω τα περιττά εξοδα καθώς είμαστε και οι δύο γονείς άνεργοι, να απευθυνθώ εξ αρχής σε μια φίλη μου μικροβιολόγο για να κάνει κάποια εξέταση και αναλόγως με το αποτέλεσμά να αποταθώ σε κάποιας ειδικότητας γιατρό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας!

HELEN123
15-11-12, 10:53
Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα σας.Διανύω την έκτη εβδομάδα της κύησης μου έπειτα απο εξωσωματική.Εδώ και 6 ημέρες έχω καφέ υγρά.Σταμάτησαν για 1 ημέρα και μετά ξανά.Συνεχίζω και παιρνω την αγωγή μου utrogestan 2(π-μ-β) και divina. Δεν ξέρω πόσο ανησυχητικό είναι.Αμνιακο σάκκο εχουμε δει στο υπέρηχο 9/11/12 με καλά εμβρυακά στοιχεία απ ότι είπε ο γιατρός.Απο την επόμενη μέρα μου εμφανίστηκαν τα συμπτωματα του καφέ (δεν ξέρων αν είναι αίμα).Τις περισσοτερες ώρες της ημέρας τις περνάω ξαπλωμένη κατόπιν υπόδειξης του ιατρού μου. Χρειάζεται να ανησυχώ ?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-11-12, 12:25
Κύριε Χριστόπουλε, ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου δίνεται να υποβάλω την ερώτηση μου. Η κόρη μου είναι 5,5 ετών και παρατήρησα ότι έχει χνούδι στο εφηβίο της και κολπικά υγρά μου μοιάζουν σε χρώμα με αυτά μιας γυναίκας. Είναι 120εκ. και 34 κιλά. Επίσης εχει πολύ συχνά συγκάματα που τα αντιμετωπίζω με πλύσης υγρού σαπουνιού για την ευαίσθητη περιοχή (χώρις την επισύμανση "για μικρά κορίτσια") και κρέμες συγκάματος αλλά αυτά εμφανίζονται συχνά. Δεν ξέρω αν όλα αυτά συνδεόνται μεταξύ τους. Θα ήθελα να μου πειτε αν χρειάζεται καποιά ειδική εξέταση, από τί γιατρό, κι αν θα μπορούσα, προκειμένου να αποφύγω τα περιττά εξοδα καθώς είμαστε και οι δύο γονείς άνεργοι, να απευθυνθώ εξ αρχής σε μια φίλη μου μικροβιολόγο για να κάνει κάποια εξέταση και αναλόγως με το αποτέλεσμά να αποταθώ σε κάποιας ειδικότητας γιατρό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας!

Αγαπητη φίλη,

το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να γινει μια καλλιεργεια κολπικου υγρου καθως ειναι παρα πολυ πιθανο να υπαρχει καποια κολπιτιδα. Η ληψη της καλλιεργειας πρεπει να γινει απο το βαθος του κολπου και οχι εξωτερικα. Η ληψη απο τα εξω γεννητικα οργανα, οπως συνηθιζεται απο ολους σχεδον τους παιδιατρους και τους μικροβιολογους ειναι λαθος, και συνεπως οδηγει σε λαθος αποτελεσμα και λαθος θεραπεια. Αρα, πρεπει να γινει απο ειδικο Γυναικολογο παιδων για να μπορεσουμε να περασουμε μεσα απο τον παρθενικο υμενα με ασφαλεια.

Επισης, με την ευκαιρια αυτης της επισκεψης θα ελεγχθει και η περιπτωση πρωιμης ηβης, την οποια υποψιαζεστε.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
16-11-12, 12:36
Κύριε Χριστόπουλε καλημέρα σας.Διανύω την έκτη εβδομάδα της κύησης μου έπειτα απο εξωσωματική.Εδώ και 6 ημέρες έχω καφέ υγρά.Σταμάτησαν για 1 ημέρα και μετά ξανά.Συνεχίζω και παιρνω την αγωγή μου utrogestan 2(π-μ-β) και divina. Δεν ξέρω πόσο ανησυχητικό είναι.Αμνιακο σάκκο εχουμε δει στο υπέρηχο 9/11/12 με καλά εμβρυακά στοιχεία απ ότι είπε ο γιατρός.Απο την επόμενη μέρα μου εμφανίστηκαν τα συμπτωματα του καφέ (δεν ξέρων αν είναι αίμα).Τις περισσοτερες ώρες της ημέρας τις περνάω ξαπλωμένη κατόπιν υπόδειξης του ιατρού μου. Χρειάζεται να ανησυχώ ?
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

Ειναι πιθανο να εχετε "καφε" εξαιτιας του υπερηχογραφηματος, αν κανατε κολπικο υπερηχογραφημα. Αν η εξεταση ηταν "βιαια" μπορει να προκαλεσε καποια μικρη ρηξη των αγγειων ή και μικροαποκολληση. Αυτό φαινεται ακομα πιο πιθανο, καθως τα "καφε" παρουσιαστηκαν την επομενη ημερα του υπερηχογραφηματος.

Αρχη
18-11-12, 08:53
γεια σας κ απο μενα Εχω προσφατες αιμοληπτικες τιμες fsh 36.1 , lh 26.4 και αρνητικες τις Ε2 , προλακτινη επίσης .ΟΙ εξετασεις μου δώθηκαν από ενδοκρινολόγο.
Ψάχνω για γυναικολόγο αυτη τη στιγμή , θα θελα να μαθω τη γνωμη σας για την DHEA ευχαριστω

Παναγιώτης Χριστόπουλος
18-11-12, 11:16
γεια σας κ απο μενα Εχω προσφατες αιμοληπτικες τιμες fsh 36.1 , lh 26.4 και αρνητικες τις Ε2 , προλακτινη επίσης .ΟΙ εξετασεις μου δώθηκαν από ενδοκρινολόγο.
Ψάχνω για γυναικολόγο αυτη τη στιγμή , θα θελα να μαθω τη γνωμη σας για την DHEA ευχαριστω

Οι εξετάσεις σας είναι ενδεικτικές πρόωρης έκπτωσης της λειτουργίας των ωοθηκών. Παρά πολλά εξαρτώνται από το ιστορικό σας και τις επιθυμίες σας. Επίσης, υπάρχουν σαφέστατα και άλλες συμπληρωματικές εξετάσεις που πρέπει να γίνουν. Δυστυχώς δεν γνωρίζω βασικά στοιχεία για εσάς και την κατάσταση σας και συνεπώς δεν μπορώ να σας δώσω συγκεκριμένες πληροφορίες.
Η συζήτηση είναι τεράστια και δεν είναι δυνατόν να γίνει σε σοβαρό επίπεδο, μέσα από λίγες λέξεις ενός μηνύματος, για να μπορέσω να σας βοηθήσω όπως επιθυμώ.

mariav29s
26-11-12, 13:11
αν παιρνεις primolut και μεινεις εγκυος μετα τη διακοπή ερχεται αιμα υποχρεωτικα ή όχι? αυτο δεν το εχω καταλαβει. για 6 μηνες θα τα παιρνω λόγω χαμηλής προγεστερόνης και αστατου κυκλου. ευχαριστω

Παναγιώτης Χριστόπουλος
26-11-12, 14:31
αν παιρνεις primolut και μεινεις εγκυος μετα τη διακοπή ερχεται αιμα υποχρεωτικα ή όχι? αυτο δεν το εχω καταλαβει. για 6 μηνες θα τα παιρνω λόγω χαμηλής προγεστερόνης και αστατου κυκλου. ευχαριστω

Όχι δεν ερχεται αιμα, καθως η ορμόνη συνεχιζεται να παραγεται πλεον απο τον πλακουντα, σε μεγαλες ποσοτητες.

vassoulaki
26-11-12, 23:51
Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε!

Είμαι 32 ετών και είμαι έγκυος στην 23 εβδομάδα κύησης. Κάνοντας τον υπέρηχο β' επιπέδου στις 20 εβδομάδες και 3 ημέρες, μου βρήκαν μία ηχογενή εστία στην καρδούλα του μωρού καθώς και ήπιο υπερηχογενές έντερο. Το μήκος τραχήλου μου είναι ήδη 17mm από την αυχενική κιόλας διαφάνεια, και ο πλακούντας μου βρέθηκε grade II με λίμνες οπίσθιος υψηλός, από οπίσθιος χαμηλός που ήταν στην αυχενική διαφάνεια. Είχα επίσης δει λίγο αίμα στον 2ο μήνα κυυήσεως. Παίρνω utrogenstan από τον 3ο μήνα κύησης, 1 ενδοκολπικά κάθε βράδυ των 200. Έχω ήδη ένα παιδάκι, και είχα μία άριστη εγκυμοσύνη με κανάνα πρόβλημα.
Ήθελα να σας ρωτήσω γιατρέ πως αξιολογείτε τα ευρήματα της β' επιπέδου. Μ' αυτά τα ευρήματα εσείς θα συστήνατε αμνιοπαρακέντηση?
Ποια η γνώμη σας για το μήκος τραχήλου και τον πλακούντα? Θα έπρεπε να είμαι σε κατάκλιση?

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά είμαι αρκετά αγχωμένη!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

vassoulaki
28-11-12, 00:29
Καλησπέρα κ. Χριστόπουλε!

Είμαι 32 ετών και είμαι έγκυος στην 23 εβδομάδα κύησης. Κάνοντας τον υπέρηχο β' επιπέδου στις 20 εβδομάδες και 3 ημέρες, μου βρήκαν μία ηχογενή εστία στην καρδούλα του μωρού καθώς και ήπιο υπερηχογενές έντερο. Το μήκος τραχήλου μου είναι ήδη 17mm από την αυχενική κιόλας διαφάνεια, και ο πλακούντας μου βρέθηκε grade II με λίμνες οπίσθιος υψηλός, από οπίσθιος χαμηλός που ήταν στην αυχενική διαφάνεια. Είχα επίσης δει λίγο αίμα στον 2ο μήνα κυυήσεως. Παίρνω utrogenstan από τον 3ο μήνα κύησης, 1 ενδοκολπικά κάθε βράδυ των 200. Έχω ήδη ένα παιδάκι, και είχα μία άριστη εγκυμοσύνη με κανάνα πρόβλημα.
Ήθελα να σας ρωτήσω γιατρέ πως αξιολογείτε τα ευρήματα της β' επιπέδου. Μ' αυτά τα ευρήματα εσείς θα συστήνατε αμνιοπαρακέντηση?
Ποια η γνώμη σας για το μήκος τραχήλου και τον πλακούντα? Θα έπρεπε να είμαι σε κατάκλιση?

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά είμαι αρκετά αγχωμένη!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Παρακαλώ θεωρείστε άκυρο το ανωτέρο ερώτημα!

despoinaki04
14-12-12, 19:47
καλησπερα!!λοιπον θελω να με βοηθεσετε..εγω παντα καταλαβαινα οταν ημουν στις γονιμες μερες γιατι ειχα καφε υγρα και με ειχε πει ενας γιατρος πως δεν ειναι κατι σοβαρο,απλα τα τελευτεια χρονια εκτος το οτι εχω καφε εχω και πολυ πονο και πρηξημο σαν να εχω περιοδο,τον ιουλιο εκανα κολπικο υπερυχο και βρηκα οτι εχω μια κυστη 2,5 εκατοστα. δεν εχω σταθερο κυκλο τους περισσοτερους μηνες. με ηρθε περιοδος 29 οκτ, και 29 νοεμβριου,απο την εβδομη μερα του κυκλου ειχα καφε λιγα ομως και αρχισα ελαφρα να ποναω ομως απο την δευτερα αν δεν κανω λαθος μεχρι σημερα ειχα ποιο πολλα καφε υγρα και απιστευτο πονο αφου οταν με επιανε να κατουρησω δεν μπορουσα να κρατηθω αισθανομουνα σαν τα κρατουσα ωρες.απλα δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο με ταλαιπωρει που ολοκληρο το μηνα θα ειμαι πρησμενη και θα ποναω και για μερικες μερες να ειμαι καλα.μιπως μπορειτε να με βοηθεσετε?σας κατατοπισα σωστα??σας ευχαριστω παρα πολυ και περιμενω συντομα την απαντηση σας....

Παναγιώτης Χριστόπουλος
26-12-12, 12:31
καλησπερα!!λοιπον θελω να με βοηθεσετε..εγω παντα καταλαβαινα οταν ημουν στις γονιμες μερες γιατι ειχα καφε υγρα και με ειχε πει ενας γιατρος πως δεν ειναι κατι σοβαρο,απλα τα τελευτεια χρονια εκτος το οτι εχω καφε εχω και πολυ πονο και πρηξημο σαν να εχω περιοδο,τον ιουλιο εκανα κολπικο υπερυχο και βρηκα οτι εχω μια κυστη 2,5 εκατοστα. δεν εχω σταθερο κυκλο τους περισσοτερους μηνες. με ηρθε περιοδος 29 οκτ, και 29 νοεμβριου,απο την εβδομη μερα του κυκλου ειχα καφε λιγα ομως και αρχισα ελαφρα να ποναω ομως απο την δευτερα αν δεν κανω λαθος μεχρι σημερα ειχα ποιο πολλα καφε υγρα και απιστευτο πονο αφου οταν με επιανε να κατουρησω δεν μπορουσα να κρατηθω αισθανομουνα σαν τα κρατουσα ωρες.απλα δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο με ταλαιπωρει που ολοκληρο το μηνα θα ειμαι πρησμενη και θα ποναω και για μερικες μερες να ειμαι καλα.μιπως μπορειτε να με βοηθεσετε?σας κατατοπισα σωστα??σας ευχαριστω παρα πολυ και περιμενω συντομα την απαντηση σας....

Αγαπητή φίλη,

υπαρχουν παρα πολλα στοιχεια που δεν γνωριζω. Ηλικια? Παιδια? Πως ειναι αυτη η κυστη ? Σε ποια ημερα του κυκλου κανατε τον υπερηχο? κλπ κλπ κλπ!!! Δυστυχως το προβλημα σας ειναι δυσκολο να λυθει μεσα απο τις λιγες γραμμες ενος μηνύματος. Μακαρι να μπορεσω να σας βοηθησω.

tsitsa
26-12-12, 12:41
Χρονια πολλα αγαπητε γιατρε και καλη χρονια. Ευχαριστουμε που παντα μας βοηθατε με τις συμβουλες σας. Θελω να σας ρωτησω.Εκανα χοριακη στις 20/12 με αποτελεσμα 2086 με τελευταια περιοδο 7/11. Ο γιατρος μου ζητησε να επαναλαβω αλλες 2 να δει πως ανεβαινει και θα με δει στις 7/1 λογω(γιορτων απουσιαζω). Χτες ειχα λιγες καφε εκκρισεις οπως και λιγο σημερα οχι ομως αιμα. συμβαινει κατι ανησυχητικο η ειναι φυσιολογικο?Ακομα νοιωθω ελαχιστα τραβηγματα χαμηλα στην κοιλια. Να επαναλαβω την χορικη η ειναι περιτο? Ειναι φυσιολογικες οι εκκρισεις η ειναι κατι αλλο? Ευχαριστω για την βοηθεια και τον χρονο σας.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
26-12-12, 12:49
Χρονια πολλα αγαπητε γιατρε και καλη χρονια. Ευχαριστουμε που παντα μας βοηθατε με τις συμβουλες σας. Θελω να σας ρωτησω.Εκανα χοριακη στις 20/12 με αποτελεσμα 2086 με τελευταια περιοδο 7/11. Ο γιατρος μου ζητησε να επαναλαβω αλλες 2 να δει πως ανεβαινει και θα με δει στις 7/1 λογω(γιορτων απουσιαζω). Χτες ειχα λιγες καφε εκκρισεις οπως και λιγο σημερα οχι ομως αιμα. συμβαινει κατι ανησυχητικο η ειναι φυσιολογικο?Ακομα νοιωθω ελαχιστα τραβηγματα χαμηλα στην κοιλια. Να επαναλαβω την χορικη η ειναι περιτο? Ειναι φυσιολογικες οι εκκρισεις η ειναι κατι αλλο? Ευχαριστω για την βοηθεια και τον χρονο σας.

Η επαναληψη μια φορα της χορειακής εχει νοημα. Η δευτερη επαναληψη συνηθως δεν εχει νοημα, εκτος και αν υπαρχει προβλημα απο την προηγουμενη μετρηση.

Το καφε χρωμα δεν πρεπει να σας τρομαζει... συνηθως ειναι αθωο. Το κοκκινο μας προβληματιζει.

Τεραστια σημασια εχει όμως και η ποσοτητα του αιματος ή των εκκρισεων.

Προσοχη στις δραστηριοτητες σας. Οχι πολλα βαρη ή εντονη δραστηριοτητα.

Χρόνια πολλά!!

skalopina
30-12-12, 15:53
αγαπητε γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησωω ποσο θα ψηλωσει ακομα η κορη μου?? της ηρθε η περιοδος στα 12 χρονων και ειχε υψος 1,58...τωρα ειναι 15 χρονων και εχει υψος 1,67...εγω ειμαι 1,71 και ο πατερας της 1,73...ποσο 9α ψηλωσει ακομα???:p

asemaskouklitsamou
10-01-13, 16:13
Καλησπέρα σας, πόσταρα τη ερώτηση και στο ανάλογο Thread. Θα ήθελα να κάνω μια ερώστηση σχετικά με το ουρεόπλασμα. Πήγα πρόσφατα στο γυναικολόγο για εξέταση ρουτίνας, χωρίς να έχω συμπτώματα ή ενοχλήσεις. Έκανα πλήρη καλλιέργια και βγήκαν όλα αρνητικά εκτός από το ουρεόπλασμα. Ο γιατρός, μου έγραψε αντιβίωση, Vibramycin σε συνδιασμό με Zinfect, αλλά μου έγραψε και μια κολπική κρέμα, Vagiclin 2 φορές τη μέρα για 14 μέρες, όσο δηλαδή θα πέρνω τα χάπια. Απ’ότι έψαξα, η συγκεκριμένη κρέμα στοχεύει γενικά σε διάφορα βακτήρια και όχι ειδικά σε βακτήρια της οικογένειας ουρεοπλάσματος. Έχω ενδοιασμούς για τη κρέμα γιατί έχω 5 χρόνια να πάρω οποιοδήποτε γυναικολογικό φάρμακο και θεωρώ λογικό να έχω μια ποικιλόμορφη χλωρίδα. Φοβάμαι ότι με τη κρέμα θα διαταραχθεί η χλωρίδα και πιθανότατα να πάθω μυκητιάσεις, καντιντίαση ή κάτι άλλο. Τι θα μου προτείναμε, για τη θεραπεία? Εγώ τείνω στο να πάρω μόνο τα χάπια.

Wonna be a mommy
11-01-13, 11:49
Αγαπητέ γιατρε,
Είμαι στην 12 μερα απο σπερματεγχυση.την δευτέρα 14/1 θα πάω για εξεταση β χοριακης,με εξεταση αίματος.Σήμερα το πρωι έκανα τεστ εγκυμοσυνης στο πιστοί κ έδειξε αρνητικο.
Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση την δευτερα που θα κανω εξεταση αιματος να δείξει ενα θετικο αποτελεσμα και επομένως εγκυμοσυνη,λέτε ειναι νωρίς ακομη αν και είμαι στην 12 μερα κ το τεστ στο σπιτι να μην δείχνει θετικο;(το συγκεκριμένο τεστ που έχω κάνει Έχει ευαισθησία 20 μοναδες hcg).
Περιμένω την απάντηση σας.

Σας ευχαριστω

Wonna be a mommy
11-01-13, 11:56
Αγαπητέ γιατρε,
Είμαι στην 12 μερα απο σπερματεγχυση.την δευτέρα 14/1 θα πάω για εξεταση β χοριακης,με εξεταση αίματος.Σήμερα το πρωι έκανα τεστ εγκυμοσυνης στο πιστοί κ έδειξε αρνητικο.
Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτήσω είναι αν υπάρχει περίπτωση την δευτερα που θα κανω εξεταση αιματος να δείξει ενα θετικο αποτελεσμα και επομένως εγκυμοσυνη,λέτε ειναι νωρίς ακομη αν και είμαι στην 12 μερα κ το τεστ στο σπιτι να μην δείχνει θετικο;(το συγκεκριμένο τεστ που έχω κάνει Έχει ευαισθησία 20 μοναδες hcg).

Σας ευχαριστω

Παναγιώτης Χριστόπουλος
14-01-13, 21:09
αγαπητε γιατρε θα ηθελα να σας ρωτησωω ποσο θα ψηλωσει ακομα η κορη μου?? της ηρθε η περιοδος στα 12 χρονων και ειχε υψος 1,58...τωρα ειναι 15 χρονων και εχει υψος 1,67...εγω ειμαι 1,71 και ο πατερας της 1,73...ποσο 9α ψηλωσει ακομα???:p

Με δεδομενο οτι εχει ηδη 3 χρονια ειναι πιθανο να παραμεινει σε αυτο το υψος. Ομως, ισως κερδισει λιγους ακομα ποντους.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
14-01-13, 21:11
Αγαπητέ γιατρε,

Σας ευχαριστω

Πιστευω οτι η πιο αξιοπιστη μετρηση ειναι αυτη της χοριακης. Με τοσο οριακες ημερομηνιες ας μη βγαζουμε συμπερασματα απο το τεστ ουρων. Σε γενικες γραμμες ειναι αξιοπιστα αλλά όχι οσο η χοριακη.

Καλα αποτελεσματα.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
14-01-13, 21:19
Καλησπέρα σας, πόσταρα τη ερώτηση και στο ανάλογο Thread. Θα ήθελα να κάνω μια ερώστηση σχετικά με το ουρεόπλασμα. Πήγα πρόσφατα στο γυναικολόγο για εξέταση ρουτίνας, χωρίς να έχω συμπτώματα ή ενοχλήσεις. Έκανα πλήρη καλλιέργια και βγήκαν όλα αρνητικά εκτός από το ουρεόπλασμα. Ο γιατρός, μου έγραψε αντιβίωση, Vibramycin σε συνδιασμό με Zinfect, αλλά μου έγραψε και μια κολπική κρέμα, Vagiclin 2 φορές τη μέρα για 14 μέρες, όσο δηλαδή θα πέρνω τα χάπια. Απ’ότι έψαξα, η συγκεκριμένη κρέμα στοχεύει γενικά σε διάφορα βακτήρια και όχι ειδικά σε βακτήρια της οικογένειας ουρεοπλάσματος. Έχω ενδοιασμούς για τη κρέμα γιατί έχω 5 χρόνια να πάρω οποιοδήποτε γυναικολογικό φάρμακο και θεωρώ λογικό να έχω μια ποικιλόμορφη χλωρίδα. Φοβάμαι ότι με τη κρέμα θα διαταραχθεί η χλωρίδα και πιθανότατα να πάθω μυκητιάσεις, καντιντίαση ή κάτι άλλο. Τι θα μου προτείναμε, για τη θεραπεία? Εγώ τείνω στο να πάρω μόνο τα χάπια.

Πολλα εξαρτωνται απο το αντιβιογραμμα και αν το Ureaplasma ειναι ανθεκτικο σε αντιβιωσεις (γεγονος σπανιο).

Στην αρκετα πιθανη περιπτωση που δεν ειναι ανθεκτικο δεν βλεπω το λογο να παρετε 3 (!!!) αντιβιωσεις για το ιδιο μικροβιο. Τα vibramycin απο μόνα τους (για 8 ημερες) ειναι υπεραρκετα. Καθε αντιβιωση ειναι φτιαγμενη για να δρα αυτονομα. Οχι συμπληρωματικα με καποια άλλη. Ποσο μαλλον να παιρνει κανεις 3 αντιβιώσεις για το ιδιο μικροβιο. Θα παιρνατε ποτε Ceclor, Augmentin και Zinadol ταυτοχρονα για μια λοιμωξη του αναπνευστικου???

smile76
17-01-13, 12:54
Γιατρέ, καλησπέρα..
Διάβασα τυχαία στο ιντερνετ για αφαίρεση κύστης στην ωοθήκη με παρακέντηση. Ταυτόχρονα γίνεται και ενδοκολπικός υπέρηχος και με τη μέθοδο της παρακέντησης αφαιρείται η κύστη, συνήθως με μια ελαφριά νάρκωση. Προϋπόθεση η κύστη να είναι απλή (όχι ενδομητρίωσης).
Είναι καινούργια μέθοδος? Αξιόπιστη? Αποτελεσματική?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-01-13, 17:29
Γιατρέ, καλησπέρα..
Διάβασα τυχαία στο ιντερνετ για αφαίρεση κύστης στην ωοθήκη με παρακέντηση. Ταυτόχρονα γίνεται και ενδοκολπικός υπέρηχος και με τη μέθοδο της παρακέντησης αφαιρείται η κύστη, συνήθως με μια ελαφριά νάρκωση. Προϋπόθεση η κύστη να είναι απλή (όχι ενδομητρίωσης).
Είναι καινούργια μέθοδος? Αξιόπιστη? Αποτελεσματική?

Είναι μια παρα πολυ παλια μεθοδος. Ουσιαστικα, δεν γινεται αφαιρεση της κυστης, αλλά ο γιατρός αναρροφά και αδειάζει το περιεχομενο της κυστης. Ομως το τοιχωμα της κυστης παραμενει. Ετσι, πολλες φορες ξαναγεμιζει η κυστη σε συνηθως συντομο χρονικο διαστημα. Θα χρησιμοποιουσα την μεθοδο αυτη σε επιλεγμενες περιπτωσεις. Η αποτελεσματικοτητα της θεωρω οτι ειναι μαλλον περιορισμενη.

alexaki79
22-01-13, 14:53
Καλησπέρα σας,
κάθε φορά που αδιαθετώ, έχω πρόβλημα με το να σταματήσει μετά το αίμα. Έκανα εξετάσεις θυροείδή, το TSH μου είναι φυσιολογικό και κάθε μέρα παίρνω το Τ4 των 100mg. Υπέρηχος επίσης φυσιολογικός ακόμα και οι πολυκυστικές μου έχουν εξαφανιστεί. Ο γιατρός μου το οφείλει καθάρα σε θέμα άγχους. Τι μου προτείνεται? Ευχαριστώ!!!

Παναγιώτης Χριστόπουλος
22-01-13, 21:38
Καλησπέρα σας,
κάθε φορά που αδιαθετώ, έχω πρόβλημα με το να σταματήσει μετά το αίμα. Έκανα εξετάσεις θυροείδή, το TSH μου είναι φυσιολογικό και κάθε μέρα παίρνω το Τ4 των 100mg. Υπέρηχος επίσης φυσιολογικός ακόμα και οι πολυκυστικές μου έχουν εξαφανιστεί. Ο γιατρός μου το οφείλει καθάρα σε θέμα άγχους. Τι μου προτείνεται? Ευχαριστώ!!!

Αρχικα να ξεκαθαρισουμε οτι αν οι "πολυκυστικες ωοθηκες" εξαφανιστηκαν με την χορηγηση του φαρμακου για τον θυρεοειδη σας, τοτε δεν ειχατε ποτε πολυκυστικες, αλλά μαλλον λαθος διαγνωση.

Για την περιοδο σας πρεπει να εχω πληρη εικονα για εσας και το ιστορικο σας. Για παραδειγμα, δεν ξερω ουτε ποσων ετων ειστε, ουτε ποτε εμφανιστηκε το προβλημα, ουτε ποσο διαρκει η περιοδος κλπ κλπ κλπ....

Σας προτεινω λοιπον, να εμπιστευθειτε και καποιον άλλο γυναικολογο, περα απο αυτον που εχετε βρει, για να σας δει απο κοντα, με λεπτομερεια και να μιλησετε για το προβλημα σας...

depy302
25-01-13, 19:14
κ.Χριστόπουλε καλησπέρα!
Αντιμετωπίζω πρόβλημα σχετικό με τη λήψη των αντισυλληπτικών yasmin. Ξεκίνησα τη λήψη τους κανονικά την πρώτη μέρα της περιόδου μου (10-01-2012) και μετά από 5 μέρες ενώ φαινόταν ότι το αίμα κόντευε να τελειώσει, τις επόμενες μέρες συνέχισα να βλέπω σταγόνες αίματος (ροζ-κόκκινο) ιδίως μετά από σωματική κόπωση ή τουαλέτα. Η ποσότητα του αίματος έκτοτε είναι σταθερή και μικρή. Ανησυχώ γιατί έπαιρνα χρόνια τα yasmin και ουδέποτε είχα τέτοιες παρενέργειες.
Να σημειώσω κάποια αλλα θέματα που ίσως σχετίζονται.
-Λίγες μέρες πριν αδιαθετήσω είχα αποθηλάσει (γεννησα 1-2-2012)
-Πήρα αντιβίωση Zinandol για 7 μέρες (17-23/1/2012)λόγω αμυγδαλίτιδας
- Περίπτωση εγκυμοσύνης δεν υπάρχει καθώς τον προηγούμενο μήνα είχα μόνο μία ελεύθερη επαφή και μετά 10 μέρες ήρθε περίοδος κανονικότατα
-Τέλη Σεπτέμβρη έκανα πλήρη γυναικολογικό έλεγχο και όλα ήταν τέλεια

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: τι κάνω με τα αντισυλληπτικά?Τα σταματάω τώρα ή όταν τελειώσουν τα χάπια? Παίζει κάτι πιο σοβαρό από "ακανόνιστη (σταγονοειδής ή ενδιάμεση ) αιμορραγία" που περιγράφεται στο φυλλάδιο του yasmin?

annat29
05-02-13, 14:39
καλησπερα κυριε Χριστοπουλε,
επειδη το τελευταιο διαστημα κανω διατροφη να χασω καποια περιττα κιλακια σημερα που ηρθε η διατροφολογος μου παρατηρησε οτι η κατακρατηση υγρων μου εχει ανεβει υπερβολικα γνωριζεται αν συνδεεται με τη περιοδο ή αν ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης?
να σημειωσω οτι κατα τη 2η μερα περιοδου εως και τη 5η παιρνω κλομιφαιν.
επισης το στηθος μου εχει γινει πολυ ευαισθητο και ειναι πρησμενο αρκετα.
περιμενω να αδιαθετησω 8-02.
ευχαριστω

LINA1977
06-02-13, 19:52
Αγαπητέ κύριε Χριστόπουλε,
Μόλις έγινα 36 χρονών και έμαθα ότι μπήκα σε πρόωρη κλιμακτήριο. Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν είχα μπει στη διαδικασία να κάνω παιδί. Στον γυναικολόγο πήγαινα 1 φορά το χρόνο για τις γενικές εξετάσεις μιας και μέχρι τον προηγούμενο χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, αυτό άλλαξε από πέρσι τον Ιανουάριο. Συνέβει μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου, η οποία μου στοίχισε πάρα πολύ ψυχολογικά.Ως συνέπεια εμφανίστηκε καθυστέρηση στην περίοδο μου. Πήγα μετά από 3 μήνες στον γυναικολόγο μου, ο οποίος δεν εντόπισε αρχικά κάποιο πρόβλημα και δεν μου ζήτησε να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Οι καθυστερήσεις αυτές συνέχισαν ωστόσο, με αποτέλεσμα συνολικά μέσα στον χρόνο (2012) να έχω μόνο 8 φορές περίοδο εκ των οποίων η τελευταία ήταν υποκινούμενη με χάπια. Στις αρχές αυτού του χρόνου, ωστόσο, η περίοδος μου ήρθε κανονικά για τον μήνα Γενάρη.
Έχω κάνει δυο ορμονικές εξετάσεις το τελευταίο διάστημα.
Η πρώτη έγινε στην διάρκεια της υποκινούμενης περιόδου κατά την οποία είχα πάρει και λάθος την αγωγή (λανθασμένη ποσότητα χαπιών). Πήρα για 3 μέρες από ένα χάπι και για άλλες 3 ημέρες από τρία χάπια (όπως θα έπρεπε να είναι η σωστή δοσολογία).
Τα αποτελέσματα της 1ης εξέτασης η οποία έγινε την 3η ημέρα του κύκλου ήταν:
FSH - 28.6 mh/dL
LH - 10.2 miU/ml
PRL - 18.6 ng/mL
17-OH PRG - 1.2 ng/ml
E2 - 42 pg/mL
Tεστοστερόνη - 0,09 ng/mL
DHEA-S 2580μg/dL
SHBG - 37 nmol/L
Ο πρώτος γυναικολόγος αναφορικά με τις εξετάσεις μου είπε ότι εάν αυτή τη περίοδο ήθελα να κάνω παιδί θα είχα κάποιο πρόβλημα και ότι θα έπρεπε, εάν τον επόμενο μήνα δεν είχα κανονικό κύκλο να ξεκινήσουμε μια θεραπεία με χάπια και μετά ίσως οιστρογόνα. Παρεπτιπτόντως αυτά μου τα είπε τηλεφωνικός, μιας και δεν έκρινε ότι έπρεπε να με εξετάσει από κοντά ξανά.

Ο δεύτερος γυναικολόγος που με εξέτασε μου έκανε υπέρηχο στις ωοθήκες και το πόρισμα του ήταν:
Μήτρα : διάσταση 6,73x3.61cm, ενδομήτριο 0,65cm πάχος
Δεξιά ωοθήκη : 2,44 χ 0,86cm αδρανής
Αριστερή ωοθήκη; 3,38 Χ 2,75cm με ωοθυλακική κύστη 2,82χ2,41cm
Μου ανέφερε ότι για παιδί θα έπρεπε να απευθυνθώ σε εξωσωματική κλινική και ότι θα χρειαστώ δότρια ωαρίου.

Μέσα όμως σε 5 ημέρες μου ήρθε φυσιολογικά περίοδος, κάτι για το οποίο δεν μου ανέφερε καν ότι θα γινόταν, στις εξετάσεις που μου έκανε...έτσι επανέλαβα τις ορμονικές εξετάσεις.
Την 2η φορά, τα αποτελέσματα έδειξαν:
FSH - 11.5 mh/dL
LH - 7.5 miU/ml
PRL - 15.3 ng/mL
17-OH PRG - 1.0 ng/ml
E2 - 83 pg/mL
Tεστοστερόνη - 0,16 ng/mL
DHEA-S 2140μg/dL
SHBG - 40 nmol/L΄
Μετά απο κάποιες ημέρες έκανα και την AMH που έδειξε 0.5

Πήρα τις εξετάσεις και επισκέφτηκα μια κλινική εξειδικευμένη στις εξωσωματικές.
Εκεί μου δημιούργησαν την αίσθηση ότι απλά ενδιαφέρονται να πάρουν λεφτά.Μου έκανε ο γιατρός έναν υποτυπώδη υπέρηχο που διήρκεσε ούτε ένα λεπτό, επανέλαβαν ότι έχω την κύστη και βασιζόμενη στον υπέρηχο της προηγούμενης γιατρού, μου είπαν ότι ο μόνος τρόπος για να κάνω παιδιά είναι μόνο από δότρια ωαρίου και ότι θα πρέπει άμεσα να ξεκινήσω το ceclacur γιατί γερνάω πρόωρα.

Θέλω πολύ να κάνω παιδί με δικό μου ωάριο. Κάνοντας μια έρευνα στο ιντερνετ στην Ελλάδα και το εξωτερικό και διαβάζοντας διάφορα forum παρατήρησα ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν ακολουθήσει θεραπεία με το HDEA και που έχουν κάνει παιδί με πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Μέσα στα forum συμβουλεύουν, σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου, να ξεκινήσουν άμεσα την προσπάθεια για τεκνοποίηση, γιατί τα αποθέματα ωαρίων είναι ελάχιστα. Δεν είμαι παντρεμένη και ο σύντροφος μου βρίσκεται πολύ μακριά στο εξωτερικό και αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Μιας και δεν μπορούμε να έχουμε τακτική επαφή. Επίσης φοβάμαι ακόμη να του μιλήσω γιατί δεν ξέρω πως να του το πω και τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό στη σχέση μας.
Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και που να πάω, ώστε να με συμβουλέψει κάποιος υπεύθυνα, να με βοηθήσει με το πρόβλημα μου και να μου δώσει λύσεις και όχι να με βλέπει σαν έσοδο. Αν υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία που να μπορεί να αναστρέψει τις πιθανότητες θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ να με ενημερώσετε για αυτήν. Υπάρχει περίπτωση τα παραπάνω ορμονικά αποτελέσματα να οφείλονται σε κάποιον άλλο παράγοντα ή κάποια άλλο πρόβλημα υγείας?
Υπάρχει η περίπτωση να κάνω κάποια θεραπεία για να καταψύξω ωάρια εάν φυσικά έχω ή είναι πιο αποτελεσματικό να γίνει άμεσα εξωσωματική? είναι δυνατόν, μέσα σε ένα χρόνο να καταστραφουν οι ωοθήκες και να μην είναι τίποτα αναστρέψιμο?...υπάρχει περίπτωση εάν ψυχολογικά επανέλθω να διορθωθεί ή να καλυτερεύσει το πρόβλημα? μπορώ εγώ να κάνω κάποια προσπάθεια να βελτιωθούν οι πιθανότητες με τη βοήθεια μιας καλύτερης διατροφής ή με ομοιοπαθητικά χάπια?...σας παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας και κάποιες απαντήσεις!!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

aila
09-02-13, 12:52
Αγαπητε κ. Παναγιωτη Χριστοπουλε
Η κορη μου ειναι 15,5 χρονων.Δυστυχως το υψος της ειναι μολις 1,50 m.
Εγω (η μαμα της) ειμαι 1,52 m. κι ο μπαμπας της ειναι 1,73 m.Δεν εχει παρει σχεδον καθολου υψος απο την Ε΄Δημοτικου οταν ηταν δηλαδη 11,5 χρονων απο τοτε δηλαδη που αδιαθετησε πρωτη φορα(ηταν 11,5 χρονων).Το πρεπων υψος οπως μας ειπε ο γιατρος (οταν ηταν σε πολυ πιο μικρη ηλικια η κορη μου)ειναι τουλαχιστον 1,61 αλλα δυστυχως δεν ξερω αμα το φτασει.
Επισης να πω πως παχυνε πολυ αποτομα στην Α' Γυμνασιου(12,5 χρονων)και εχει μεινει ακομα ετσι(πηρε 7 κιλα περιπου)τωρα ειναι 50 κιλα.Ελπιζω να ψηλωσει ακομα γιατι βλεπουμε επισης πως το υψος των ποδιων της ειναι ασυνηθιστα ψηλο σε σχεση με το υψος της.Δε ξερω βεβαια αν μετραει αυτο.Σας παρακαλω πειτε μου κι εσεις τις αποψεις σας.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
09-02-13, 23:42
Αγαπητε κ. Παναγιωτη Χριστοπουλε
Η κορη μου ειναι 15,5 χρονων.Δυστυχως το υψος της ειναι μολις 1,50 m.
Εγω (η μαμα της) ειμαι 1,52 m. κι ο μπαμπας της ειναι 1,73 m.Δεν εχει παρει σχεδον καθολου υψος απο την Ε΄Δημοτικου οταν ηταν δηλαδη 11,5 χρονων απο τοτε δηλαδη που αδιαθετησε πρωτη φορα(ηταν 11,5 χρονων).Το πρεπων υψος οπως μας ειπε ο γιατρος (οταν ηταν σε πολυ πιο μικρη ηλικια η κορη μου)ειναι τουλαχιστον 1,61 αλλα δυστυχως δεν ξερω αμα το φτασει.
Επισης να πω πως παχυνε πολυ αποτομα στην Α' Γυμνασιου(12,5 χρονων)και εχει μεινει ακομα ετσι(πηρε 7 κιλα περιπου)τωρα ειναι 50 κιλα.Ελπιζω να ψηλωσει ακομα γιατι βλεπουμε επισης πως το υψος των ποδιων της ειναι ασυνηθιστα ψηλο σε σχεση με το υψος της.Δε ξερω βεβαια αν μετραει αυτο.Σας παρακαλω πειτε μου κι εσεις τις αποψεις σας.

Πιστευω οτι η κορη σας δεν θα ψηλωσει αλλο, καθως η αυξηση του υψους σταματα περιπου 1-2 χρονια μετα την εμφανιση της περιοδου. Εχετε δει αυξηση του υψους τα τελευταια 2 χρονια? Αν οχι, τοτε γιατι να ξαναξεκινησει η αναπτυξη?? Αν συνεχως αυξανεται, τοτε αποτελει μεγαλη εξαιρεση...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
09-02-13, 23:46
κ.Χριστόπουλε καλησπέρα!
Αντιμετωπίζω πρόβλημα σχετικό με τη λήψη των αντισυλληπτικών yasmin. Ξεκίνησα τη λήψη τους κανονικά την πρώτη μέρα της περιόδου μου (10-01-2012) και μετά από 5 μέρες ενώ φαινόταν ότι το αίμα κόντευε να τελειώσει, τις επόμενες μέρες συνέχισα να βλέπω σταγόνες αίματος (ροζ-κόκκινο) ιδίως μετά από σωματική κόπωση ή τουαλέτα. Η ποσότητα του αίματος έκτοτε είναι σταθερή και μικρή. Ανησυχώ γιατί έπαιρνα χρόνια τα yasmin και ουδέποτε είχα τέτοιες παρενέργειες.
Να σημειώσω κάποια αλλα θέματα που ίσως σχετίζονται.
-Λίγες μέρες πριν αδιαθετήσω είχα αποθηλάσει (γεννησα 1-2-2012)
-Πήρα αντιβίωση Zinandol για 7 μέρες (17-23/1/2012)λόγω αμυγδαλίτιδας
- Περίπτωση εγκυμοσύνης δεν υπάρχει καθώς τον προηγούμενο μήνα είχα μόνο μία ελεύθερη επαφή και μετά 10 μέρες ήρθε περίοδος κανονικότατα
-Τέλη Σεπτέμβρη έκανα πλήρη γυναικολογικό έλεγχο και όλα ήταν τέλεια

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ: τι κάνω με τα αντισυλληπτικά?Τα σταματάω τώρα ή όταν τελειώσουν τα χάπια? Παίζει κάτι πιο σοβαρό από "ακανόνιστη (σταγονοειδής ή ενδιάμεση ) αιμορραγία" που περιγράφεται στο φυλλάδιο του yasmin?

Συνεχιζετε κανονικα με τα χαπια ... πιθανα ειναι λογω της αντιβιωσης που πηρατε. Οι αντιβιωσεις μπορουν να μειωσουν τη δραση των αντισυλληπτικων.
Αν συνεχιστει για πολλες ημερες (ή ακομα περισσοτερο, αν συνεχιστει και στο επομενο κουτι) τοτε πρεπει να κανετε και παλι ενα υπερηχογραφημα

Παναγιώτης Χριστόπουλος
09-02-13, 23:47
καλησπερα κυριε Χριστοπουλε,
επειδη το τελευταιο διαστημα κανω διατροφη να χασω καποια περιττα κιλακια σημερα που ηρθε η διατροφολογος μου παρατηρησε οτι η κατακρατηση υγρων μου εχει ανεβει υπερβολικα γνωριζεται αν συνδεεται με τη περιοδο ή αν ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης?
να σημειωσω οτι κατα τη 2η μερα περιοδου εως και τη 5η παιρνω κλομιφαιν.
επισης το στηθος μου εχει γινει πολυ ευαισθητο και ειναι πρησμενο αρκετα.
περιμενω να αδιαθετησω 8-02.
ευχαριστω

ειναι απο το φαρμακο

Παναγιώτης Χριστόπουλος
09-02-13, 23:53
Αγαπητέ κύριε Χριστόπουλε,
Μόλις έγινα 36 χρονών και έμαθα ότι μπήκα σε πρόωρη κλιμακτήριο. Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν είχα μπει στη διαδικασία να κάνω παιδί. Στον γυναικολόγο πήγαινα 1 φορά το χρόνο για τις γενικές εξετάσεις μιας και μέχρι τον προηγούμενο χρόνο δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ωστόσο, αυτό άλλαξε από πέρσι τον Ιανουάριο. Συνέβει μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή μου, η οποία μου στοίχισε πάρα πολύ ψυχολογικά.Ως συνέπεια εμφανίστηκε καθυστέρηση στην περίοδο μου. Πήγα μετά από 3 μήνες στον γυναικολόγο μου, ο οποίος δεν εντόπισε αρχικά κάποιο πρόβλημα και δεν μου ζήτησε να κάνω περαιτέρω εξετάσεις. Οι καθυστερήσεις αυτές συνέχισαν ωστόσο, με αποτέλεσμα συνολικά μέσα στον χρόνο (2012) να έχω μόνο 8 φορές περίοδο εκ των οποίων η τελευταία ήταν υποκινούμενη με χάπια. Στις αρχές αυτού του χρόνου, ωστόσο, η περίοδος μου ήρθε κανονικά για τον μήνα Γενάρη.
Έχω κάνει δυο ορμονικές εξετάσεις το τελευταίο διάστημα.
Η πρώτη έγινε στην διάρκεια της υποκινούμενης περιόδου κατά την οποία είχα πάρει και λάθος την αγωγή (λανθασμένη ποσότητα χαπιών). Πήρα για 3 μέρες από ένα χάπι και για άλλες 3 ημέρες από τρία χάπια (όπως θα έπρεπε να είναι η σωστή δοσολογία).
Τα αποτελέσματα της 1ης εξέτασης η οποία έγινε την 3η ημέρα του κύκλου ήταν:
FSH - 28.6 mh/dL
LH - 10.2 miU/ml
PRL - 18.6 ng/mL
17-OH PRG - 1.2 ng/ml
E2 - 42 pg/mL
Tεστοστερόνη - 0,09 ng/mL
DHEA-S 2580μg/dL
SHBG - 37 nmol/L
Ο πρώτος γυναικολόγος αναφορικά με τις εξετάσεις μου είπε ότι εάν αυτή τη περίοδο ήθελα να κάνω παιδί θα είχα κάποιο πρόβλημα και ότι θα έπρεπε, εάν τον επόμενο μήνα δεν είχα κανονικό κύκλο να ξεκινήσουμε μια θεραπεία με χάπια και μετά ίσως οιστρογόνα. Παρεπτιπτόντως αυτά μου τα είπε τηλεφωνικός, μιας και δεν έκρινε ότι έπρεπε να με εξετάσει από κοντά ξανά.

Ο δεύτερος γυναικολόγος που με εξέτασε μου έκανε υπέρηχο στις ωοθήκες και το πόρισμα του ήταν:
Μήτρα : διάσταση 6,73x3.61cm, ενδομήτριο 0,65cm πάχος
Δεξιά ωοθήκη : 2,44 χ 0,86cm αδρανής
Αριστερή ωοθήκη; 3,38 Χ 2,75cm με ωοθυλακική κύστη 2,82χ2,41cm
Μου ανέφερε ότι για παιδί θα έπρεπε να απευθυνθώ σε εξωσωματική κλινική και ότι θα χρειαστώ δότρια ωαρίου.

Μέσα όμως σε 5 ημέρες μου ήρθε φυσιολογικά περίοδος, κάτι για το οποίο δεν μου ανέφερε καν ότι θα γινόταν, στις εξετάσεις που μου έκανε...έτσι επανέλαβα τις ορμονικές εξετάσεις.
Την 2η φορά, τα αποτελέσματα έδειξαν:
FSH - 11.5 mh/dL
LH - 7.5 miU/ml
PRL - 15.3 ng/mL
17-OH PRG - 1.0 ng/ml
E2 - 83 pg/mL
Tεστοστερόνη - 0,16 ng/mL
DHEA-S 2140μg/dL
SHBG - 40 nmol/L΄
Μετά απο κάποιες ημέρες έκανα και την AMH που έδειξε 0.5

Πήρα τις εξετάσεις και επισκέφτηκα μια κλινική εξειδικευμένη στις εξωσωματικές.
Εκεί μου δημιούργησαν την αίσθηση ότι απλά ενδιαφέρονται να πάρουν λεφτά.Μου έκανε ο γιατρός έναν υποτυπώδη υπέρηχο που διήρκεσε ούτε ένα λεπτό, επανέλαβαν ότι έχω την κύστη και βασιζόμενη στον υπέρηχο της προηγούμενης γιατρού, μου είπαν ότι ο μόνος τρόπος για να κάνω παιδιά είναι μόνο από δότρια ωαρίου και ότι θα πρέπει άμεσα να ξεκινήσω το ceclacur γιατί γερνάω πρόωρα.

Θέλω πολύ να κάνω παιδί με δικό μου ωάριο. Κάνοντας μια έρευνα στο ιντερνετ στην Ελλάδα και το εξωτερικό και διαβάζοντας διάφορα forum παρατήρησα ότι υπάρχουν γυναίκες που έχουν ακολουθήσει θεραπεία με το HDEA και που έχουν κάνει παιδί με πολύ χειρότερα αποτελέσματα. Μέσα στα forum συμβουλεύουν, σε περιπτώσεις σαν και τη δική μου, να ξεκινήσουν άμεσα την προσπάθεια για τεκνοποίηση, γιατί τα αποθέματα ωαρίων είναι ελάχιστα. Δεν είμαι παντρεμένη και ο σύντροφος μου βρίσκεται πολύ μακριά στο εξωτερικό και αυτό δημιουργεί πρόβλημα. Μιας και δεν μπορούμε να έχουμε τακτική επαφή. Επίσης φοβάμαι ακόμη να του μιλήσω γιατί δεν ξέρω πως να του το πω και τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό στη σχέση μας.
Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω και που να πάω, ώστε να με συμβουλέψει κάποιος υπεύθυνα, να με βοηθήσει με το πρόβλημα μου και να μου δώσει λύσεις και όχι να με βλέπει σαν έσοδο. Αν υπάρχει κάποια άλλη θεραπεία που να μπορεί να αναστρέψει τις πιθανότητες θα σας παρακαλέσω πάρα πολύ να με ενημερώσετε για αυτήν. Υπάρχει περίπτωση τα παραπάνω ορμονικά αποτελέσματα να οφείλονται σε κάποιον άλλο παράγοντα ή κάποια άλλο πρόβλημα υγείας?
Υπάρχει η περίπτωση να κάνω κάποια θεραπεία για να καταψύξω ωάρια εάν φυσικά έχω ή είναι πιο αποτελεσματικό να γίνει άμεσα εξωσωματική? είναι δυνατόν, μέσα σε ένα χρόνο να καταστραφουν οι ωοθήκες και να μην είναι τίποτα αναστρέψιμο?...υπάρχει περίπτωση εάν ψυχολογικά επανέλθω να διορθωθεί ή να καλυτερεύσει το πρόβλημα? μπορώ εγώ να κάνω κάποια προσπάθεια να βελτιωθούν οι πιθανότητες με τη βοήθεια μιας καλύτερης διατροφής ή με ομοιοπαθητικά χάπια?...σας παρακαλώ χρειάζομαι τη βοήθεια σας και κάποιες απαντήσεις!!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!

Καταλαβαινετε προφανως οτι δεν μπορω να σας απαντησω μεσα απο ενα μηνυμα σε ολα αυτα που με ρωτατε. Χρειαζεται μεγαλη συζητηση καθως ειναι μια λεπτη υποθεση που απαιτει μεγαλη αναλυση. Σιγουρα ομως τα πραγματα δεν ειναι τραγικα. Αλλαξτε γιατρο, αυτη ειναι η συμβουλη μου!!!

depy302
11-02-13, 17:14
Συνεχιζετε κανονικα με τα χαπια ... πιθανα ειναι λογω της αντιβιωσης που πηρατε. Οι αντιβιωσεις μπορουν να μειωσουν τη δραση των αντισυλληπτικων.
Αν συνεχιστει για πολλες ημερες (ή ακομα περισσοτερο, αν συνεχιστει και στο επομενο κουτι) τοτε πρεπει να κανετε και παλι ενα υπερηχογραφημα

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

patousitsa82
12-02-13, 01:15
Καλησπερα γιατρε!!!!
τον τελευταιο καιρο ειμαι αρκετα μπερδεμενη με τον κυκλο της περιοδου μου....πλεον εχω ασταθη κυκλο!ο κυκλος μου πριν τα χριστουγεννα κυμαινοτανε απο 28-33 μερες!οι 3 τελευταιοι κυκλοι μου κυμαινονται απο 37-45!ειμαστε σε προσπαθειες με τον αντρα μου για μωρακι απο περισυ απο τον ιουνιο αλλα τιποτα!(εχω ιστορικο παλινδρομης κυησης 1 χρονο τωρα!)αποξεση 17/02/2012.
δεν μπορω να υπολογισω πια γονιμες μερες με τετοιο κυκλο!τι με συμβουλευεται να κανω....????να κανω εξεταση για προλακτινη,προγεστερονης....?ευχαριστω πολυ!!!!

Να συμπληρωσω οτι,μετα την αποξεση καπως ειχε σταθεροποιηθει ο κυκλος μου.
απο την Ιουνιο - Σεπτεμβριο οι κυκλοι μου ητανε απο 28-33( ετος 2012)

απο δω και περα εχω ασταθη κυκλο!

ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ -> 03/09/2012
ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ->30/09/2012(28 Μερες κυκλο)
ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ->18/11/2012(49 Μερες κυκλο)
ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ->22/12/2012(34 Μερες κυκλο)
ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ->30/01/2013(39 Μερες κυκλο)

Δεν εχω πολυκυστικες!
μετα την αποξεση εχω κανει 3 φορες κολπικο υπερυχο,και ολα ειναι οκ.

να σημειωσω οτι ειμαι 30 χρονων,και ο συζηγος μου 32.

μηπως ειναι απο το αγχος μου,και εγινε ανω - κατω ο κυκλος μου....?

στην πρωτη μου ατυχη εγκυμοσυνη μου,το πιασαμε μεσα σε ενα 3 μηνο!
τωρα γιατι αργει...........???

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!

Μίνα_
13-02-13, 22:12
καλησπέρα,
ειμαι 30χρονων και πριν 1.5 χρονο ειχα μια βιοχημικη. το ιδιο μου συνεβει κ πριν 10χρονια με αλλο συντροφο φυσικα.εκτοτε δεν προεκυψε εγκυμοσυνη. ειναι πολλες οι πιθανοτητες να ξανααποβαλω σε περιπτωση κυησης? μηπως θα επρεπε να κανω εξετασεις θρομβοφιλιας?

ZA25
14-02-13, 22:51
Καλησπέρα γιατρε!Θα ηθελα να την συμβουλήσας, εχει απο 6-11-2012 που μου ηρθε περιοδος μετα τη γεννα (17-05-2011) και θηλαζω ακόμα το κοριτσακι μου ειναι σχεδον 21 μηνων.η απόμενη περιοδος ηρθε στις 06-12-2013 η μεθεπόμενη στις 14-12-2012 αλλά ειχα κυστη στην ωοθήκη η οποία υποχώρησε μόνη της και την 07-02-2012 μου ειπε ο γιατρός με υπέρηχο οτι δεν εχω κύστη πλέον και ειχα ωάριο ετοιμο για γονιμοποίηση.αυτο το μηνα περασα μεγαλο στρες αλλά γενικα παρατηρω οτι κανω ωορηξια γυρω στις 20-25 μερες.στην κόρη μου δοξα τω Θεώ εμεινα εγκυος μετα απο διακοπή μακροχρόνιας λήψης αντισυλληπτικών εκει στην 25 μερα.Το θέμα μου ειναι οτι σημερα 7 μερες μετα την ωορηξία ειχα πόνους περιόδου και ειχα καφε υγρα και τωρα σαν να εγιναν καφε ροζ. δεν ξερω αν ειναι περιοδος, χρονικά ηρθε ενα μηνα μετα αλλά ομως ειναι πολύ συντομα από την ωορηξία.Ειχαμε ελευθερη επαφη και στις 7 και στις 9 γιατι δεν ρωτησα λεπτομερειες τι εννοουσε με το εχω ωάριο αν ηδη εγινε η θα γίνει δεν καταλαβα. Τι εξετάσεις να κάνω? ειναι φυσιολογικό?Το γυναικολόγο μου αλλάξα πρόσφατα και δυστυχως δεν μπορουσε να βρει χρονο να μου μιλήσει...Σαν ιστορικό εχω υποθυροειδισμό απο τη γεννα παλαιότερα μου ειχαν πει οτι ειχα πολυκυστικες και επαιρνα δεκα χρονια αντισυλληπτικα μολις τα διεκοψα εμεινα εγκυος.τωρα εχουν εικονα πολύκυστικων (ποτε εχουν ποτε δεν εχουν αλλά ακομα θηλαζω και δεν βγαζουν συμπερασμα).ο θυροειδης πριν ενα μηνα εκανα εξετασεις ειναι ρυθμισμένος με Τ4 των 62. Ποιες ορμονικές θα πρεπει να κανω σε πρωτη φαση και πότε?Το 24ωρο πριν αρχίσει το καφε η μικρη αυξησε πολύ τους θηλασμους (σαν πιπιλα ομως, πλεον δεν τραβαει πολυ αλλά απο εκει που ηταν δυο τρεις γινανε επτα και ).Συγγνωμη για το μεγαλο ποστ απλά να προλαβω τις μερες αν ειναι να κανω εξετασεις αυριο πρωι να μη χανω χρονο μεχρι να βρω το γυναικολογο. Δεν μπορω να καταλάβω αν ειναι και περιοδος κανονικη.Τις δυο τελευταιες φορες παντως καπως ετσι ξεκινούσε. Είμαι 29 ετων.Σας ευχαριστω πολύ!

Elpida98
15-02-13, 23:35
Γεια σας.
Η κόρη μου είναι 3 χρονών και εδώ και 2-3 μέρες έχει κίτρινα δύσοσμα υγρά στο βρακάκι της, ενώ παράλληλα παραπονιέται όταν ουρεί ότι "τσούζει το πιπί της". Πρόσφατα πέρασε ίωση κοξάκι (δεν πήρε αντιβίωση, έπαιρνε μέχρι πρόσφατα αντιισταμινικό και κορτιζόνη), ενώ έχει κάποιο διάστημα εβδομάδων που φαίνεται να έχει δεκατάκια. Καταλαβαίνω ότι 2 ενδεχόμενα υπάρχουν: ουρολοίμωξη ή κολπίτιδα; Μπορούμε να αποκλείσουμε κάτι; Π.χ. να εφαρμόσουμε κάποιο διάστημα πλύσεις με χαμομήλι, μήπως εξαφανιστούν οι εκκρίσεις; Τι εξετάσεις θα συστήνατε;
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

χαρά 1981
07-03-13, 14:20
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα.. λύστε μου μια απορία.. αδιαθέτησα στις 21/2 και μετά το τέλος της περιόδου, ακόμα και σήμερα 15η ημέρα του κύκλου έχω καφέ υγρά, όχι πολλά, αλλά τα έχω κάθε μέρα.. .τι μπορεί να συμβαίνει? ??? είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχήσει? ευχαριστώ..

deppy
26-03-13, 02:26
Καλησπερα σας κ. Χριστοπουλε. σας εχω ξαναγραψει παλιοτερα για μια αποβολη 6εβδ που ειχα πριν περιπου 1 χρονο κ εκανα αποξεση κ μετα απο 3 μηνες ξαναεμεινα κ το εχασα παλι 4εβδ κ 5ημερων κ δεν χρειαστηκε αποξεση! εχω ηδη ενα κοριτσακι 3 χρονων! εκανα εξετασεις για θρομβοφιλια κ βγηκε ομοζυγη παρουσια του πολυμορφισμου MTHFR(C677T) PAI-1(5G/4G) ApoE(1,2,3,4) και ετεροζυγη Factor V R2(H1299R) ACE(INS/DEL) ο γιατρος μου ειπε οταν μαθω οτι ειμαι εγκυος να κανω ενεσεις clexane 40! ειχα ελευθερη επαφη την 8η-10η- 12η μερα του κυκλου μου σε κυκλο 28-30 ημερων! το διαστημα των ελευθερων επαφων ειχα υγρα ωορρηξιας κ την 14η μερα σταματησαν κ ενιωθα στεγνη! την 16η μερα ξεκινησαν εντονοι πονοι περιοδου εως κ σημερα! αλλες φορες ειναι πιο δυνατοι που νομιζω οτι αδιαθετησα κ αλλες φορες πιο ηπιοι! ειμαι στην 21η μερα του κυκλου κ δεν μπορω να κανω καποιο τεστ κ φοβαμαι πολυ οτι αν ειμαι δεν θα προλαβω να παρω την αγωγη κ θα το χασω!!! τι θα μπορουσα να κανω ωστε να ειναι ασφαλες ειτε ειμαι ειτε δεν ειμαι;

morouli93
09-04-13, 23:01
κυριε Χριστοπουλε, ειμαι 19 ετων η περιοδος για πρωτη φορα ηρθε στα 10,5 χρονια μου. ο κυκλος μου εδω κ τρια χρονια που τον παρακολουθω ειναι σταθερος στις 28 ημερες αλλα τις δυο τελευταιες φορες εχω καθυστερηση τριων ημερων..απο τι μπορει ν προερχεται αυτο? γιατι δεν μου αρεσει καθολου!

piscina
11-05-13, 14:28
Κύριε Χριστόπουλε καλησπέρα. Η κόρη μου 10 ετών και 6 μηνών εμφάνισε σήμερα τα πρώτα σημάδια περιόδου. Καφέ σταγόνες (πολύ λίγες) αλλά χωρίς αμφιβολία πρόκειται για περίοδο. Δεν πονάει καθόλου. Είχε όλα τα χαρακτηριστικά δηλαδή τρίχες στο εφηβαίο, λίγες στη μασχάλη, στήθος κτλ. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι είναι η πρώτη από όλες τις συνομήλικες της που ξέρουμε που της ήρθε περίοδος παρά που ο σωματότυπός της είναι πολύ αδύνατος. Είναι 156 εκ. και μόνο 35 κιλά. Επίσης εμένα μου είχε έρθει σε ηλικία 13 ετών. Αναρωτιέμαι αν είναι φυσιολογικό το ότι έχει μόνο λίγες καφέ σταγόνες και πότε θα αποκτήσει φυσιολογική ροή. Από προηγούμενες απαντήσεις σας είδα ότι η έναρξη της περιόδου είναι φυσιολογική μετά τα 9 απλά μας ήρθε λίγο ουρανοκατέβατο γιατί είναι μικρή, εμένα μου ήρθε πιο μεγάλη και είναι φοβερά αδύνατη. Τώρα για το ύψος ελπίζω να μην επηρεαστεί. Εγώ είμαι 173 και ο πατέρας της 187. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων