PDA

Επιστροφή στο Forum : ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ-ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ;;

ROARY
03-02-12, 10:11
Μένω σε καινούρια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου. Φέτος προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία, το ανάβουμε πολύ λίγο και ήρθαν τα κοινόχρηστα μόνο με 13 ώρες. Παρόλα αυτά καλούμε να πληρώσω 100 ευρώ γι' αυτές τις 13 ώρες ενώ το άλλο διαμέρισμα που έχουμε ακριβώς τα ίδια χιλιοστά θέρμανσης και έχει κάψει 60 ώρες θα πληρώσει μόνο 190 ευρώ:shock: Δηλαδή εμάς μας κατεβαίνει 7ευρώ/ώρα ενώ στους άλλους 3 και κάτι!!!
Πείτε μου είναι λογικό;;; Ρώτησα τον διαχειριστή και μου είπε ότι όσο λιγότερο καις τόσο μεγαλύτερη συμμετοχή έχεις στο πάγιο και να το ανάβεις περισσότερο:shock: Είναι δυνατόν; Δηλαδή μας τιμωρούνε επειδή κάψαμε λίγο; Και δηλαδή γιατί έχει άλλο πάγιο το άλλο διαμέρισμα και άλλο το δικό μου ενώ έχουν τα ίδια χιλιοστά; Σε γειτονική πολυκατοικία με πετρέλαιο πληρώνουν ένα μικρό ποσό πάγιο και μετά πάει ανα ώρα αναλογικά με τις ώρες και όχι αντιστρόφως ανάλογα:evil:
Εσείς που έχετε αυτόνομη με φυσικό έχετε παρατηρήσει το ίδιο; Πείτε μου αν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θα τρελαθώ:confused:

KonstantinaDimitris
03-02-12, 10:18
Εγώ έχω φυσικό αέριο κ περσυ ήμουν διαχειρίστρια. Κ μεις σε ολοκαινουρια πολυκατοικία. Η εταιρεία λοιπόν που βγάζει τα κοινόχρηστα υπολόγισε κ ποσοστό (αρκετό μεγάλο) σε διαμερίσματα που είναι απούλητα. Τους πήρα τηλέφωνο κ όντως μου επιβεβαίωσαν ότι όσο λιγότερο το αναβεις, έχεις μεγαλύτερο ποσοστό συμμετοχής. Κουφό είναι, άλλα δεν πήρα ακόμα στο Φυσικό Αέριο Αττικης να ρωτήσω πως το υπολογίζουν.

miriki
03-02-12, 10:25
όσο λιγότερο το ανάβεις, τόσο πιο κρύο είναι το σπίτι και τόσο πιο πολύ ώρα πρέπει να μείνει αναμμένο για να ζεσταθεί. Ενώ αν είναι συνέχεια αναμμένο σε μια σταθερή θερμοκρασία (18- 21) από ένα σημείο και μετά ανάβει ελάχιστα.

ROARY
03-02-12, 10:28
Άρα μη μας βομβαρδίζουν ότι το φυσικό αέριο συμφέρει:evil: Μην τρελαθούμε τελείως! Κλειστά διαμερίσματα πρέπει να πληρώνουν μόνο την αναλογία του παγίου και όχι συμμετοχή σ' αυτό που καίνε οι άλλοι:shock: Θα ρωτήσεις την εταιρεία φυσικού αερίου;

KonstantinaDimitris
03-02-12, 10:40
Ναι εννοείται, θα πάρω τηλέφωνο. Πάντως κ γω το χω σε μια σταθερή θερμοκρασία πλέον. Δεν το κλεινω , κ όταν λείπω απο το σπίτι, απλά το γυρίζω σε πολλή χαμηλή θερμοκρασία για να μην ανάβει.

ROARY
03-02-12, 10:44
όσο λιγότερο το ανάβεις, τόσο πιο κρύο είναι το σπίτι και τόσο πιο πολύ ώρα πρέπει να μείνει αναμένο για να ζεσταθεί. Ενώ αν είναι συνέχεια αναμένο σε μια σταθερή θερμοκρασία (18- 21) από ένα σημείο και μετά ανάβει ελάχιστα.

Δεν μένει αναμένο πολύ - το κλείνω με το χέρι - για οικονομία όπως είπα, εξάλλου γι'αυτό είχαμε μόνο 13 ώρες ενώ οι υπόλοιποι συγκάτοικοι έχουν από 60 έως 300 ώρες:shock: Η πραγματική θερμοκρασία μες στο σπίτι (αυτή που δείχνει το θερμόμετρο) είναι 20-21 βαθμοί.

mariaVdr
03-02-12, 10:53
Roary εγώ 12 ώρες μου πήγε 30ε.
Πόσα διαμερίσματα είστε στην πολυκατοικία και πόσοι ανοιξαν από αυτούς?

mariaVdr
03-02-12, 10:57
A τώρα το διαβασα σωστά...Εμείς δεν έχουμε βάλει πάγιο...ο καθένας αναβει όσο θέλει και χρεώνεται με την ώρα.Δεν υποχρεώνεται κανείς να ανάβει αν δεν θέλει..

ROARY
03-02-12, 11:03
Είμαστε 9 διαμερίσματα και ανάβουν όλα, είμαστε το μόνο με τόση λίγη κατανάλωση. Το πάγιο νομίζω υποχρεωτικά το πληρώνεις στην εταιρεία φυσικού αερίου όπως στη ΔΕΗ, κάψεις δεν κάψεις..

joan80
03-02-12, 11:04
Πολύ περίεργο μου φαίνεται αυτό. Ξερω ότι όταν υπάρχει αυτόνομη θέρμανση πάντα υπάρχει ένα πάγιο που πληρώνουν όλα τα διαμερίσματα και αυτό έχει να κάνει με τη χωρητικότητα του λέβητα απ'όσο μας είχανε πει. Εμείς δηλαδή είμαστε 4 διαμερίσματα στην πολύκατοικία. Ο λέβητας έχει τα αναλογα λίτρα για να θερμάνει και τα 4. Αν κάποιος δεν ανάβει, πρεπει να πληρώσει συμμετοχή γιατί οι υπόλοιποι που ανάβουν επιβαρύνονται λόγω του μεγαλύτερου λέβητα.
Στο φυσικό αέριο υπάρχει συμμετοχή ακόμα και το καλοκαίρι.
Πάντως εμείς με 120 ώρες θα πληρώσουμε 280 ευρώ. Ερχεται δηλαδή 2,3 η ώρα.
Από περιέργεια πάντως θα δω το βράδυ πόσο είναι να πληρώσει από κάτω μας, που έχει νομίζω 20 ώρες.

sophie_3601
03-02-12, 11:06
Roary εγώ έχω φυσικό αέριο στο σπίτι μου με αυτόνομο λέβητα 3 χρόνια. Αυτό που σου είπε η miriki είναι σωστό. Εαν το ανάβεις για λίγο και μετά το κλείνεις κρυώνει και το νερό στο μηχάνημα έτσι όταν το ξαναανέβεις θέλει πολύ ώρα για να ζεσταθεί και καις περισσότερο. Βάλε και ένα θερμόμετρο κάτω από τον θερμοστάτη γιατί οι θερμοκρασίες που λέει ο θερμοστάτης χάνουν... οπότε βάλε ένα θερμόμετρο και τσέκαρε σε τη θερμοκρασία ζεσταίνεται το σπίτι σου... Εγώ πχ τον θερμοστάτη τον έχω μόνιμα στους 17 βαθμούς αλλά το θερμόμετρο και η πραγματική θερμοκρασία στο σπίτι είναι 20 - 21 βαθμούς.

joan80
03-02-12, 11:11
. Εγώ πχ τον θερμοστάτη τον έχω μόνιμα στους 17 βαθμούς αλλά το θερμόμετρο και η πραγματική θερμοκρασία στο σπίτι είναι 20 - 21 βαθμούς.

Πώς γίνεται αυτό; Αν ο θερμοστατης είναι στους 17, καθε φορά που πεφτει κατω από τους 17 πρεπει να ανάβει. Φτανει αυτό για να είναι το σπίτι πάντα στους 20; Σε ρωτάω γιατί όταν έβαλα τον δικό μου θερμοστατη στους 18, αναβε σπάνια και το σπίτι ήταν μονίμως παγωμένο. Μαλιστα σε καποια δωμάτια η θερμοκρασία έπεφτε και κατω από τους 17.

ROARY
03-02-12, 11:12
Η ερώτησή μου είνα όχι πώς να κάνω οικονομία αλλά γιατί δεν επιμερίζεται η αξία του λογαριασμού αναλογικά με τα χιλιοστά και τις ώρες. Θα ξαναθέσω το παράδειγμα:
διαμέρισμα με 110 χιλιοστά και 13 ώρες = 100 ευρώ
διαμέρισμα με 110 χιλιοστά και 60 ώρες = 190 ευρώ
!!!!!!!!
Επίσης να προσθέσω ότι την περίοδο που κλείνει ο διαχειριστής την παροχή το πάγιο μας έρχεται περίπου 10 ευρώ. Τώρα όμως που καίνε όλοι, αν εγώ δεν το κάψω καθόλου θα πληρώσω και συμμετοχή γι'αυτούς που καίνε:shock: θα μου ερχότανε σίγουρα 30-40 ευρώ!
Φυσικό αέριο: "Δεν καίτε; Τιμωρία!!"

ROARY
03-02-12, 11:16
Πάντως εμείς με 120 ώρες θα πληρώσουμε 280 ευρώ. Ερχεται δηλαδή 2,3 η ώρα.
Από περιέργεια πάντως θα δω το βράδυ πόσο είναι να πληρώσει από κάτω μας, που έχει νομίζω 20 ώρες.

Ναι σε παρακαλώ και πες μου!! Δες και αν είναι ίδια ή παρόμοια τα χιλιοστά της θέρμανσης.

mariaVdr
03-02-12, 11:20
A συγγνωμη συμμετοχή δεν έχουμε εμεις, μπερδευτηκα πριν και είπα πάγιο.Το είχαμε ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι δεν θα λειτουργούσε έτσι.

joan80
03-02-12, 11:21
roary, δες το καταστατικό της πολυκατοικίας.
Εμείς πέρσι που είχαμε τον μικρό νεογέννητο το καίγαμε πααρα πολύ και φυσικά έιχαμε πληρώσει τα μαλιοκεφαλα μας. Ενα διαμέρισμα από τα 4, δεν το αναβει σχεδόν καθόλου. Παρόλα αυτά πληρώνει μια συμμετοχή. Διαβασαμε το καταστατικό και ρωτήσαμε και μας είπαν αυτό που σου γραφω και πιο πάνω. Ακόμα και αν δεν το αναβεις πρεπει να πηλρωσεις συμμετοχή λόγω του λέβητα που έχει προβλεφθεί για όλα τα διαμερίσματα. Αυτό όμως το ποσό είναι στανταρ και αφού αφαιρεθεί από τον λογαρισμό, το υπόλοιπο που μένει επιμερίζεται βάση ωρών που έχει καψει το καθε διαμερισμα και χιλιοστών.

joan80
03-02-12, 11:24
Ναι σε παρακαλώ και πες μου!! Δες και αν είναι ίδια ή παρόμοια τα χιλιοστά της θέρμανσης.

Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Είναι οροφοδιαμερίσματα και όλα ίδια, οπότε λογικά πρεπει να έχουν τα ίδια χιλιοστά.

sophie_3601
03-02-12, 11:26
joan80 έχω βάλει όπως σου είπα και θερμόμετρο κάτω από τον θερμοστάτη γιατί ο θερμοστάτης "χάνει". Τώρα τι να σου πω ίσως έχει να κάνει και από θερμοστάτη σε θερμοστάτη αυτό και να μην ισχύει στην δικιά σου περίπτωση... Πάντως το σπίτι μου έχει πάντα 20 -21 βαθμούς. Στις αρχές το κλείναμε το βράδυ τελείως αλλά επειδή το έψαξε ο άντρας μου για λόγους οικονομίας (ασχολείται στην δουλεια του με λέβητες) τώρα το έχουμε ανοιχτο ακομα και το βράδυ. Ανάβει εαν πέει κάτω από τους 17 αλλά δεν παγώνουμε γιατί το "17" του θερμοστάτη αντιστοιχεί στους 19 σε πραγματική θερμοκρασία. Όπως είπα αυτά στην δική μου περίπτωση.....
Roary μου μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί από κοινόχρηστα είμαι λίγο σκράπας!!!

ROARY
03-02-12, 11:27
Κι εγώ ρε παιδιά δεν έχω να πληρώσω 200-300 ευρώ στη θέρμανση, γι' αυτό και κάνω οικονομία και δεν τον ανάβω!! Παρόλα αυτά όπως προείπα η πραγματική θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν πέφτει κάτω απ' τους 19-20 βαθμούς, ακόμη και τη νύχτα, λόγω προσανατολισμού και θέσης του σπιτιού. Θα διαβάσω το καταστατικό το οποίο σίγουρα διευκρινίζει τα χιλιοστά όμως δεν θυμάμαι να λέει κάτι για συμμετοχή. Εδώ μιλάμε ότι η συμμετοχή αυξάνεται όσο περισσότερο καίνε οι άλλοι!! Δηλαδή αν είχα κλειστό το διαμέρισμα δεν θα πλήρωνα κάθε δίμηνο το ίδιο πάγιο! Θα πήγαινε ανάλογα με το πόσο έκαψαν οι άλλοι!!

mariaVdr
03-02-12, 11:35
Ναι αυτό μου φαίνεται λιγακι περιέργο..η συμμετοχή δεν είναι συνηθως προκαθορισμένο και συμφωνημένο ποσό από την αρχή?Τουλαχιστον εδω στην δουλεια που ρωτησα μου ειπε ο συναδελφος 30ε χωρίς πάνω κατω..

joan80
03-02-12, 11:44
joan80 έχω βάλει όπως σου είπα και θερμόμετρο κάτω από τον θερμοστάτη γιατί ο θερμοστάτης "χάνει". Τώρα τι να σου πω ίσως έχει να κάνει και από θερμοστάτη σε θερμοστάτη αυτό και να μην ισχύει στην δικιά σου περίπτωση... Πάντως το σπίτι μου έχει πάντα 20 -21 βαθμούς. Στις αρχές το κλείναμε το βράδυ τελείως αλλά επειδή το έψαξε ο άντρας μου για λόγους οικονομίας (ασχολείται στην δουλεια του με λέβητες) τώρα το έχουμε ανοιχτο ακομα και το βράδυ. Ανάβει εαν πέει κάτω από τους 17 αλλά δεν παγώνουμε γιατί το "17" του θερμοστάτη αντιστοιχεί στους 19 σε πραγματική θερμοκρασία. Όπως είπα αυτά στην δική μου περίπτωση.....
Roary μου μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο γιατί από κοινόχρηστα είμαι λίγο σκράπας!!!

Εμας ο θερμοστάτης είναι ψηφιακός και ανεβαίνει και κατά μισό βαθμό. Αρα μαλλον η θερμοκρασία είναι πιο σωστή. Και εγώ στους 19 το εχω πλεον ακόμη και όταν λείπουμε από το σπίτι και το βράδυ και μπορώ να πω ότι ειναι καλά, δεδομένου ότι από πάνω έχουμε και την ταράτσα.

Στους 18 το βαλαμε δοκιμαστικά, γιατί ο άντρας μου ακουγε απο γνωστους και φίλους ότι το έχουν πιο κάτω, και το σπίτι πάγωσε. Αρα το 18 σε έναν άλλο θερμοστατη μπορεί να είναι και 19-20, αυτό καταλαβαίνω.

ROARY
03-02-12, 11:46
Ναι αυτό μου φαίνεται λιγακι περιέργο..η συμμετοχή δεν είναι συνηθως προκαθορισμένο και συμφωνημένο ποσό από την αρχή?Τουλαχιστον εδω στην δουλεια που ρωτησα μου ειπε ο συναδελφος 30ε χωρίς πάνω κατω..
Ναι αυτό λέω κι εγώ! Και ο διαχειριστής επιμένει να καίω περισσότερο για να κατεβεί η ώρα!! Όμως έτσι θα ανέβει το συνολικό ποσό:-(

joan80
03-02-12, 11:53
Κανονικά, αφού η πολυκατοικία είναι καινούργια, όλα τα θεματα έχουν προβλεφθεί στο καταστατικό. Ζητησέ το και δες τι γράφει. Αν δεν αναφέρει κάτι, μπορείς να ζητήσεις τη γνωμη καποιου γραφείου κοινοχρήστων. Γιατί μπορεί αυτό που σου λεει να είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα, που απλώς βολεύει όλους τους άλλους.

ssttaa
03-02-12, 11:55
Θα το κοιτάξω και θα σου πω. Είναι οροφοδιαμερίσματα και όλα ίδια, οπότε λογικά πρεπει να έχουν τα ίδια χιλιοστά.

Λογικά όσο πιο ψηλά πάμε σε όροφο αυξάνουν τα χιλιοστά. Σκεψου το ! Αυξάνει το μήκος των σωληνώσεων που χρειάζονται

joan80
03-02-12, 12:02
Λογικά όσο πιο ψηλά πάμε σε όροφο αυξάνουν τα χιλιοστά. Σκεψου το ! Αυξάνει το μήκος των σωληνώσεων που χρειάζονται

Ισως να είναι και έτσι. Νομιζα ότι έχει να κάνει μόνο με τα τετραγωνικά του σπιτιού. Στο ασανσερ ξέρω ότι παίζει ρόλο, αλλά στην θερμαση δεν το έχω ψάξει. Πάντως η διαφορά είναι μικρή, γιατί σε περιοδους που έχουμε μόνο στανταρ έξοδα (ασανσερ, καθαρίστρια, ΔΕΗ), η διαφορά των δικών μας κοινοχρήστων στον 4ο, από του 1ου είναι μόνο 5 ευρώ.
Παντως θα το δω.

mariaVdr
03-02-12, 12:02
Κανονικά, αφού η πολυκατοικία είναι καινούργια, όλα τα θεματα έχουν προβλεφθεί στο καταστατικό. Ζητησέ το και δες τι γράφει. Αν δεν αναφέρει κάτι, μπορείς να ζητήσεις τη γνωμη καποιου γραφείου κοινοχρήστων. Γιατί μπορεί αυτό που σου λεει να είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα, που απλώς βολεύει όλους τους άλλους.
Συμφωνώ...

Eliza
03-02-12, 12:17
Κι εγώ ρε παιδιά δεν έχω να πληρώσω 200-300 ευρώ στη θέρμανση, γι' αυτό και κάνω οικονομία και δεν τον ανάβω!! Παρόλα αυτά όπως προείπα η πραγματική θερμοκρασία μέσα στο σπίτι δεν πέφτει κάτω απ' τους 19-20 βαθμούς, ακόμη και τη νύχτα, λόγω προσανατολισμού και θέσης του σπιτιού. Θα διαβάσω το καταστατικό το οποίο σίγουρα διευκρινίζει τα χιλιοστά όμως δεν θυμάμαι να λέει κάτι για συμμετοχή. Εδώ μιλάμε ότι η συμμετοχή αυξάνεται όσο περισσότερο καίνε οι άλλοι!! Δηλαδή αν είχα κλειστό το διαμέρισμα δεν θα πλήρωνα κάθε δίμηνο το ίδιο πάγιο! Θα πήγαινε ανάλογα με το πόσο έκαψαν οι άλλοι!!
Το είχα ψαξει αρκετά όταν ήμασταν σε αντίστοιχο σπίτι.
Εμείς είχαμε σταθερά το θερμοστάτη σε μια θερμοκρασια και πρακτικά η θέρμασνση στο διαμέρισμά μας άναβε ελάχιστα αλλά το σπίτι ήταν ζεστό. Γιατί? Γιατί οι πάνω -κάτω-δίπλα άναβαν σε πιο υψηλή θερμοκρασία και το σπίτι μας είχε ελάχιστες απώλειες. Επίσης ακόμα και στην αυτόνομη θέρμανση υπάρχουν σωληνώσεις άλλων που περναν από το δικό σου διαμέρισμα και όλο και κάτι ζεσταίνουν. Αυτό στον καταμερισμό των χιλιοστών της θέρμανσης έχει προβλεφθεί από το καταστατικό (νομίζω για τα κλειστά διαμερίσματα υπάρχει ξεχωριστή πρόβλεψη -είχαμε και τέτοια).
Κατά βάση το σπίτι σου είναι ζεστό γιατί ανάβουν οι άλλοι και αυτό πληρώνεις...Αν δεν άναβαν ούτε οι άλλοι και το δικό σου σπίτι κρύο θα ήταν.
Α! και δεν έχει να κάνει με το φυσικό αέριο. Και με πετρέλαιο στην αυτόνομη το ίδιο θα ήταν;)

ROARY
03-02-12, 12:24

Ναι αυτό πίστευα κι εγώ όμως το δικό μου διαμέρισμα και το άλλο που έχουμε ακριβώς τα ίδια χιλιοστά είναι μεν τα ίδια τετραγωνικά όμως είναι από κάτω μας. Παρόλα αυτά ας είναι περίπου τα ίδια δεν πειράζει.. εξάλλου δεν θα μαλώσουμε για 5-10 ευρώ πάνω κάτω!!

Eliza
03-02-12, 12:30
Πήγαινε σε αυτό το σαιτ, ίσως λύσεις κάποιες απορίες
http://www.polyd.gr/faq-b.htm#faq06

ROARY
03-02-12, 12:31
Και με πετρέλαιο στην αυτόνομη το ίδιο θα ήταν;)
Μπα, δεν είναι το ίδιο. Στην απέναντι πολυκατοικία αφαιρούν πρώτα το πάγιο με βάση τα χιλιοστά απ' την αξία του τιμολογίου της αγοράς πετρελαίου και το υπόλοιπο ποσό το υπολογίζουν αναλογικά με τα χιλιοστά και τις ώρες. Δηλαδή πχ 2 διαμερίσματα με τα ίδια χιλιοστά που έχουν κάψει το 1ο:10 ώρες και το 2ο:20 ώρες : το 1ο θα πληρώσει ακριβώς τα μισά + το πάγιο. Ενώ εγώ έκαψα το 1/4 και πληρώνω περισσότερο απ' το 1/2..

Eliza
03-02-12, 12:51
Έχει να κάνει με τον τρόπο που το υπολογίζεις, όχι με τι καις!!!

pk33
03-02-12, 12:51
δεν είναι πρόβλημα του Φυσικού Αερίου, είναι πρόβλημα του κανονισμού της πολυκατοικίας και του πως κατανέμει τα χιλιοστά της αυτόνομης θέρμανσης.
Επίσης είναι κλασικό πρόβλημα της αυτόνομης με ωρομετρητές αντί για Θερμιδομετρητές.
Τα περί παγίου επειδή είναι μεγάλος ο λέβητας κτλ είναι βλακείες

jackrussel
03-02-12, 12:58
Άρα μη μας βομβαρδίζουν ότι το φυσικό αέριο συμφέρει:evil: Μην τρελαθούμε τελείως! Κλειστά διαμερίσματα πρέπει να πληρώνουν μόνο την αναλογία του παγίου και όχι συμμετοχή σ' αυτό που καίνε οι άλλοι:shock: Θα ρωτήσεις την εταιρεία φυσικού αερίου;

οτι συμφερει συμφερει εφοσον κανεις χρηση

gio_kx
03-02-12, 13:07
Συγνώμη που παρεμβαίνων (και ξέρω οτι θα με κράξετε) αλλα το όλο θέμα έχει ώς εξής....
Εάν ένα διαμέρισμα για τους δικούς του λόγους, δεν θέλει να εχει 21-22 βαθμούς αλλά 18-20...τότε δυστυχώς ή έυτυχώς επιβαρύνει χωρίς να το καταλαβαίνει τα υπόλοιπα διαμερίσματα διότι μόνιμα ο διπλανός, ο επάνω ή ο κάτω απο αυτό το διαμέρισμα, έχουν κολλητά τους ενα διαμέρισμα "κρύο", άρα οι κοινοί τοίχοι με αυτό ζεσταίνονται δυσκολότερα, άρα τα άλλα διαμέρίσματα καίνε περισσότερο για να ζεσταθούν, οπότε επιβαρύνονται περισσότερες ώρες....και ναι συμφωνώ να κάνουμε οικονομία, αλλα συγνώμη κιόλας, πως γίνεται να ζεσταθείς με 13-15-20 ώρες?Έκτός και εάν κάτι άλλο χρησιμοποιείς για θέρμανση, πχ αιρκοντίσιον, σώμα λαδιού ή κάτι άλλο τελοσπάντων!!!!Άρα κατ'εμε ορθώς υπολογίζεται το πάγιο της κατανάλωσης όπως επίσης και η άυξηση των χιλιοστών σε αυτόν που δεν καίει την θέρμανση....

pk33
03-02-12, 13:09
Συγνώμη που παρεμβαίνων (και ξέρω οτι θα με κράξετε) αλλα το όλο θέμα έχει ώς εξής....
Εάν ένα διαμέρισμα για τους δικούς του λόγους, δεν θέλει να εχει 21-22 βαθμούς αλλά 18-20...τότε δυστυχώς ή έυτυχώς επιβαρύνει χωρίς να το καταλαβαίνει τα υπόλοιπα διαμερίσματα διότι μόνιμα ο διπλανός, ο επάνω ή ο κάτω απο αυτό το διαμέρισμα, έχουν κολλητά τους ενα διαμέρισμα "κρύο", άρα οι κοινοί τοίχοι με αυτό ζεσταίνονται δυσκολότερα, άρα τα άλλα διαμέρίσματα καίνε περισσότερο για να ζεσταθούν, οπότε επιβαρύνονται περισσότερες ώρες....και ναι συμφωνώ να κάνουμε οικονομία, αλλα συγνώμη κιόλας, πως γίνεται να ζεσταθείς με 13-15-20 ώρες?Έκτός και εάν κάτι άλλο χρησιμοποιείς για θέρμανση, πχ αιρκοντίσιον, σώμα λαδιού ή κάτι άλλο τελοσπάντων!!!!Άρα κατ'εμε ορθώς υπολογίζεται το πάγιο της κατανάλωσης όπως επίσης και η άυξηση των χιλιοστών σε αυτόν που δεν καίει την θέρμανση....

Σωστά λες αν και γιαυτό θα πρέπει οι τοίχοι που χωρίζουν τις ιδιοκτησίες να έχουν μόνωση.

joan80
03-02-12, 13:16
Οπως προείπα, ο από κατω μας δεν αναβει σχεδόν καθόλου καλοριφέρ, ακόμα και με τα πολλά κρύα. Περσυ, μεταξύ αστειου και σοβαρού, ρωτησα αν κρυώνουν. Η απάντηση, πάλι μεταξύ σοβαρού και αστείου ήταν ότι επειδή αναβουμε και εμείς που ήμαστε από πάνω και το διαμέρισμα από κατω συνέχεια καλοριφέρ, το σπίτι τους είναι σχετικά ζεστο!

ROARY
03-02-12, 13:20
Σωστά λες αν και γιαυτό θα πρέπει οι τοίχοι που χωρίζουν τις ιδιοκτησίες να έχουν μόνωση.
Σ'εμάς τουλάχιστον έχουν μόνωση. Και δεν αντιλέγω στο ότι το σπίτι μου "τραβάει" θέρμανση απ'τους πάνω-κάτω γιατί με τον δίπλα έχω μόνο ένα μικρό τοίχο μεσοτοιχία στο σαλόνι, εξάλλου γι' αυτό πληρώνουμε και το πάγιο. Και το ξέρω ότι σας φαίνονται λίγες αυτές οι ώρες, όμως τι φταίω εγώ αν η άλλη έκαψε 290 ώρες:shock: Τι στο καλό; Χαμάμ το θέλει το σπίτι;

gio_kx
03-02-12, 13:22
Οπως προείπα, ο από κατω μας δεν αναβει σχεδόν καθόλου καλοριφέρ, ακόμα και με τα πολλά κρύα. Περσυ, μεταξύ αστειου και σοβαρού, ρωτησα αν κρυώνουν. Η απάντηση, πάλι μεταξύ σοβαρού και αστείου ήταν ότι επειδή αναβουμε και εμείς που ήμαστε από πάνω και το διαμέρισμα από κατω συνέχεια καλοριφέρ, το σπίτι τους είναι σχετικά ζεστο!
Δυστυχώς δεν μπορείς κάποιον να τον υποχρεώσεις να καίει θέρμανση, αλλα επειδή με πετρέλαιο, και ωρομέτρηση....και την πατήσαμε,2 χρόνια....όσπου συνέχεια έβλεπα την πόρτα της κουζίνας των διπλανων διάπλατα ανοιχτή γιατί "ψήνονταν" και εμείς ώς βόδια πληρώναμε, είμαι πλέον πολύυυυυυυ επιφυλακτική....

mmaria
03-02-12, 13:25
δεν είναι πρόβλημα του Φυσικού Αερίου, είναι πρόβλημα του κανονισμού της πολυκατοικίας και του πως κατανέμει τα χιλιοστά της αυτόνομης θέρμανσης.
Επίσης είναι κλασικό πρόβλημα της αυτόνομης με ωρομετρητές αντί για Θερμιδομετρητές.
Τα περί παγίου επειδή είναι μεγάλος ο λέβητας κτλ είναι βλακείες

θα συμφωνησω απολυτα.
και γιαυτο πρεπει κανεις να διαβαζει καλα το συμβολαιο του σπιτιου που αγοραζει και τον κανονισμο. σε αυτα αναφερονται ξεκαθαρα τα ποσοστα του στην κεντρικη θερμανση ή και στην αυτονομη τι υποχρεουται να πληρωνει ως παγιο.
εδω λοιπον πρεπει κανεις να μην τσιγκουνευται να αναθεσει σε καποιο μηχανικο να ερευνησει ολα αυτα τα θεματα (και αλλα) του προς αγορα ακινητου.
διοτι υπαρχουν τερατα στις κατανομες χιλιοστων... και για να τα ανατρεψεις πρεπει να εχεις συμφωνη γνωμη γενικης συνελευσης με ενισχυμενη απαρτια.

ROARY
03-02-12, 13:28
θα συμφωνησω απολυτα.
και γιαυτο πρεπει κανεις να διαβαζει καλα το συμβολαιο του σπιτιου που αγοραζει και τον κανονισμο. σε αυτα αναφερονται ξεκαθαρα τα ποσοστα του στην κεντρικη θερμανση ή και στην αυτονομη τι υποχρεουται να πληρωνει ως παγιο.
εδω λοιπον πρεπει κανεις να μην τσιγκουνευται να αναθεσει σε καποιο μηχανικο να ερευνησει ολα αυτα τα θεματα (και αλλα) του προς αγορα ακινητου.
διοτι υπαρχουν τερατα στις κατανομες χιλιοστων... και για να τα ανατρεψεις πρεπει να εχεις συμφωνη γνωμη γενικης συνελευσης με ενισχυμενη απαρτια.
Το είχα διαβάσει το καταστατικό αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες γι' αυτό θα κάτσω το βράδυ να το μελετήσω και είδωμεν:-?

Το σίγουρο είναι ότι δεν έχω υποστήριξη γιατί όλοι έχουν κάψει από 60-290 ώρες!

gio_kx
03-02-12, 13:37
Σ'εμάς τουλάχιστον έχουν μόνωση. Και δεν αντιλέγω στο ότι το σπίτι μου "τραβάει" θέρμανση απ'τους πάνω-κάτω γιατί με τον δίπλα έχω μόνο ένα μικρό τοίχο μεσοτοιχία στο σαλόνι, εξάλλου γι' αυτό πληρώνουμε και το πάγιο. Και το ξέρω ότι σας φαίνονται λίγες αυτές οι ώρες, όμως τι φταίω εγώ αν η άλλη έκαψε 290 ώρες:shock: Τι στο καλό; Χαμάμ το θέλει το σπίτι;
Με συχωρείς κιόλας, αλλα πού οι 13 ώρες και πού οι 290....αν αυτή το θέλει χαμάμ, εσύ μάλλον το θέλεις "ψυγείο"!!!!!!
Και μόνη σου να σκεφτείς οτι το μίνιμουν που κάψανε οι υπόλοιποι είναι 60 ώρες, είναι αρκετό τουλάχιστον για να σε "στραβοκοιτάνε" στην οικοδομή σου....

Ζουζού1982
03-02-12, 13:59
Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και το θέμα το μελέτησα πάρα πολύ και είμαι πλήρως ενημερωμένη. Το πρόβλημα δεν είναι το φυσικό αέριο και με το πετρέλαιο το ίδιο συμβαίνει. το πρόβλημα είναι το σύστημα θέρμανσης που στην ουσία είναι κεντρική θέρμανση με ωρομέτρηση. το πάγιο τέλεος δεν είναι σταθερό. εξαρτάται από το ποσό του λογαριασμού και κανονίζεται από το καταστατικό ή τον πίνακα κατανομης χιλιοστών της κεντρικής θέρμανσης. είναι ένα ποσοστό επί του ποσού του λογαριασμού. αυτό το ποσό-πάγιο τέλος-κατανέμεται στα διαμερίσματα με βάση αρκετούς συντελεστές που δεν είναι ίδιοι για όλα τα διαμερίσματα ακόμη και αν είναι ίδια τετραγωνικά και έχουν τα ίδια χιλιοστά. πρόκειται για κάποιον συντελεστή που τον ορίζει ο μηχανικός κ αι εξαρτάται από τον όροφο και το τί διαμερίσματα έχει το εν λόγω διαμέρισμα γύρω, πάνω και κάτω, τα διαμερίσματα που είναι περικυκλωμένα και δεν είναι στον πρώτο ήτελευταίο όροφο έχουν μεγαλύτερο συντελεστή δυστυχώς γιατί υποτίθεται ότι θερμαίνονται από τα άλλα διαμερίσματα. παράλογο κατά τη γνώμη μου γιατί κανονικά έπρεπε να μετριέται πόση ενέργεια καταναλώνει κάθε διαμέρισμα για θέρμανση αλλά αυτό απαιτεί άλλο σύστημα θέρμανσης. Κοινώς όσο λιγότερο καις τόσο περισσότερο σου έρχεται η ώρα. όσο περισσότερο καις τόσο λιγότερο σου έρχεται η ώρα. το τί θα πληρώσεις εξαρτάται από τον συνολικό λογαριασμό. αυτό σημαίνει πως ενώ το φυσικό αέριο έχει την ίδια τιμή σε δύο λογαριασμούς, η ώρα σε σένα δεν θα κοστίσει και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο. το ποσό εξαρτάται από το τί έχουν κάψει όλοι, πόσες ώρες είχαν οι ένοικοι αναμμένο το καλοριφέρ ταυτόχρονα με άλλους οπότε το κόστος είναι μικρότερο κτλ.
Ελπίζω να βοήθησα.

Katerina.S
03-02-12, 14:00
Μένω σε καινούρια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση φυσικού αερίου. Φέτος προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία, το ανάβουμε πολύ λίγο και ήρθαν τα κοινόχρηστα μόνο με 13 ώρες. Παρόλα αυτά καλούμε να πληρώσω 100 ευρώ γι' αυτές τις 13 ώρες ενώ το άλλο διαμέρισμα που έχουμε ακριβώς τα ίδια χιλιοστά θέρμανσης και έχει κάψει 60 ώρες θα πληρώσει μόνο 190 ευρώ:shock: Δηλαδή εμάς μας κατεβαίνει 7ευρώ/ώρα ενώ στους άλλους 3 και κάτι!!!
Πείτε μου είναι λογικό;;; Ρώτησα τον διαχειριστή και μου είπε ότι όσο λιγότερο καις τόσο μεγαλύτερη συμμετοχή έχεις στο πάγιο και να το ανάβεις περισσότερο:shock: Είναι δυνατόν; Δηλαδή μας τιμωρούνε επειδή κάψαμε λίγο; Και δηλαδή γιατί έχει άλλο πάγιο το άλλο διαμέρισμα και άλλο το δικό μου ενώ έχουν τα ίδια χιλιοστά; Σε γειτονική πολυκατοικία με πετρέλαιο πληρώνουν ένα μικρό ποσό πάγιο και μετά πάει ανα ώρα αναλογικά με τις ώρες και όχι αντιστρόφως ανάλογα:evil:
Εσείς που έχετε αυτόνομη με φυσικό έχετε παρατηρήσει το ίδιο; Πείτε μου αν μπορώ να κάνω τίποτα γιατί θα τρελαθώ:confused:

το πως θα χρεώνεσαι δεν έχει να κάνει με το τι καύσιμο χρησιμοποιείς
θα χρεωθείς βάση του καταστατικού σας, αν το καταστάτικό λέει πως χρεώνεσαι περισσότερο (που να σου πω την αλήθεια μου το θεωρώ απίθανο) τότε αυτό θα γίνεται!
φυσικά αν κάποιος δεν το σβήνει καθόλου χρεώνεστε όλοι αλλά είναι μικρό το ποσό που σας επιβαρύνει.

mariaVdr
03-02-12, 14:16
Aν κάποιο διαμέρισμα έχει βρεί κάποιον εναλλακτικό τρόπο να ζεσταίνει το σπίτι...πχ να τα σκάει στην ΔΕΗ ή απλά να μην το ανάβει...γιατι? γιατί έτσι..σπίτι του είναι!!! Εμείς είμαστε 10 διαμερίσματα από τα οποία ανάβουν τα 3-4.Αυτά τα 3-4 λοιπον έχουν πολλές ώρες που καίνε...τα 2 δεν πληρωνουν ποτέ στην ώρα τους.Φαγώθηκαν περσι και είχαν αμφιβολίες για τις ώρες που καίνε...έχουμε ηλιακό και εκαιγαν σαν τρελοι το φυσικό αέριο για το νερό... όλο το καλοκαιρι.Οπως υπερβολική θα με πει καποιος με τις 12 ώρες άλλο τόσο θα τον πω και εγώ για τις 300.Ευτυχώς δεν έχουμε συμμετοχή γιατί θα είχαμε θρηνήσει θύματα:mrgreen:

joan80
03-02-12, 14:29
Δυστυχώς δεν μπορείς κάποιον να τον υποχρεώσεις να καίει θέρμανση, αλλα επειδή με πετρέλαιο, και ωρομέτρηση....και την πατήσαμε,2 χρόνια....όσπου συνέχεια έβλεπα την πόρτα της κουζίνας των διπλανων διάπλατα ανοιχτή γιατί "ψήνονταν" και εμείς ώς βόδια πληρώναμε, είμαι πλέον πολύυυυυυυ επιφυλακτική....

Σιγουρα δεν μπορώ να υποχρεώσω κανε΄να να ανάβει. Ουτως ή άλλως γνωρίζω ότι οι συγκεκριμένοι δεν το ανάβουν για λόγουε οικονο΄μίας.
Τι εννοείς όταν λες ότι την πατήσατε;

gio_kx
03-02-12, 14:36
Σιγουρα δεν μπορώ να υποχρεώσω κανε΄να να ανάβει. Ουτως ή άλλως γνωρίζω ότι οι συγκεκριμένοι δεν το ανάβουν για λόγουε οικονο΄μίας.
Τι εννοείς όταν λες ότι την πατήσατε;
Με τον "γνωστό" τρόπο.Είχαν παραβιάσει την ηλεκτοβάνα (απο τον τεχνικό συντήρησης έμαθα οτι ειναι πολύ ευκολο να το κάνεις) οπότε ερχόταν τζάμπα ζεστό νερό στα σώματα, χωρίς όμως να γράφονται οι ώρες....οπότε απο τα 6 διαμερίσματα, κάιγανε τα 5 και ζεστάινονταν και τα 6....ΚΑΙ για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια, το ανοίγανε πού και πού και ενώ εμείς είχαμε 200-250 ωρες, αυτοί γράφανε 15-20 έτσι για το "καλο"....οπότε είμαι πλέον πολύυυυ επιφυλακτική....τώρα όντως μπορεί κάποιος να έχει βρεί άλλο τρόπο θέρμανσης του σπιτιού του.Δικαίωμα του, αλλα μην μου λένε όλοι οτι το βάζουνε στο 17 και εχουν ζέστη....δεν γίνεται

joan80
03-02-12, 14:56
Με τον "γνωστό" τρόπο.Είχαν παραβιάσει την ηλεκτοβάνα (απο τον τεχνικό συντήρησης έμαθα οτι ειναι πολύ ευκολο να το κάνεις) οπότε ερχόταν τζάμπα ζεστό νερό στα σώματα, χωρίς όμως να γράφονται οι ώρες....οπότε απο τα 6 διαμερίσματα, κάιγανε τα 5 και ζεστάινονταν και τα 6....ΚΑΙ για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια, το ανοίγανε πού και πού και ενώ εμείς είχαμε 200-250 ωρες, αυτοί γράφανε 15-20 έτσι για το "καλο"....οπότε είμαι πλέον πολύυυυ επιφυλακτική....τώρα όντως μπορεί κάποιος να έχει βρεί άλλο τρόπο θέρμανσης του σπιτιού του.Δικαίωμα του, αλλα μην μου λένε όλοι οτι το βάζουνε στο 17 και εχουν ζέστη....δεν γίνεται

Θελω να πιστευω ότι δεν έχει γίνει κατι τετοιο και στη δική μας περίπτωση. Με έβαλες σε σκέψεις τώρα. Το θέμα είναι ότι είμαστε μόνο 4 διαμερίσματα και μόνο η αναφορά ενος τεοιου θεματος θα δημιουργούσε ζήτημα. ΤΟ μόνο που με καθησχάζει είναι ότι περσι είχαμε ένα θεμα με τις ηλεκτροβάνες και ήρθανε 2-3 τεχνικοί μεχρι να βρούμε το πρόβλημα, οποτε πιστέυω ότι ελεχθηκαν όλα.

joan80
03-02-12, 20:25
Roary κοιταξα αυτό που σου έλεγα. Το διαμέρισμα του κατω ορόφου έχει καψει 12 ώρες και πρεπει να πληρώσει 91 ευρώ. Εμείς με 120 ώρες 287 ευρώ.
Η διαφορά στα χιλιοστά είναι πολύ μικρή 254 εμείς, 251 το αλλο διαμέρισμα. Αρα όσο λιγότερο καις, τόσο περισσότερο βγαίνει η ώρα. πραγματικα μου έκανε εντύπωση.

KonstantinaDimitris
03-02-12, 21:09
Κορίτσια τον μήνα πληρώνετε τόσα;;;; Ανα μήνα βγαίνει στο πετρέλαιο γιατί ο λογαριασμος του φυσικού αερίου είναι ανα δίμηνο!

joan80
03-02-12, 21:34
Κορίτσια τον μήνα πληρώνετε τόσα;;;; Ανα μήνα βγαίνει στο πετρέλαιο γιατί ο λογαριασμος του φυσικού αερίου είναι ανα δίμηνο!

Εγώ μιλάω για λογαριασμό διμήνου που έρχεται το φυσικό αέριο. Αν έδινα 280 το μήνα θα είχα φουντάρει.

ROARY
03-02-12, 22:52
Roary κοιταξα αυτό που σου έλεγα. Το διαμέρισμα του κατω ορόφου έχει καψει 12 ώρες και πρεπει να πληρώσει 91 ευρώ. Εμείς με 120 ώρες 287 ευρώ.
Η διαφορά στα χιλιοστά είναι πολύ μικρή 254 εμείς, 251 το αλλο διαμέρισμα. Αρα όσο λιγότερο καις, τόσο περισσότερο βγαίνει η ώρα. πραγματικα μου έκανε εντύπωση.
Σ' ευχαριστώ πολύ που το κοίταξες, και το παράδειγμά σου είναι όμοιο με το δικό μου. Το δυσάρεστο απ' όλα αυτά είναι ότι τελικά δεν μπορείς να κάνεις οικονομία όταν είναι τόσο μεγάλη η συμμετοχή:-( και το συμπέρασμα είναι ότι δεν είναι καθαρά αυτόνομη η αυτόνομη θέρμανση:-?.

Όσο γι' αυτούς που δεν καταλαβαίνουν πώς καίω τόσο λίγες ώρες, έτσι κι εγώ δεν καταλαβαίνω πώς καίνε τόσες πολλές.. Εκτός αν το κάνουν όπως την από πάνω που επειδή καπνίζουνε στο σπίτι έχουν πάντα ένα τζάμι ανοιχτό και όλη μέρα που λείπουν στη δουλειά αφήνουν κλειστά μόνο τα παντζούρια και τα τζάμια τα έχουν ορθάνοιχτα για να αεριστεί - λέει - το σπίτι:shock:! Ακόμη και όταν έξω είχαμε 2 βαθμούς!! Εγώ τι φταίω να πληρώσω συμμετοχή γι' αυτήν που θέλει 300 ώρες μετά να ζεστάνει το σπίτι της;; Εγώ είμαι η "κρύα μάζα" με τις 13 ώρες θέρμανσης ή αυτή με το σπίτι-igloo:lol:;;;;

joan80
03-02-12, 23:39
Εν μερει έχεις δίκιο. Αλλα καθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εμείς είμαστε, για παράδειγμα, τελευταίο όροφο, πάνω ταράτσα και το σπίτι μόνο από τη μια πλευρά εφαπτεται σε αλλη πολυκατοικία. Να φανταστείς ότι καιμε 60 ώρες το μήνα και το σπίτι δεν είναι φούρνος σε καμία περίπτωση. Αν ήταν δηλαδή στο χέρι μου και να άντεχε η τσέπη μου θα το άναβα κι άλλο.
Α, και έχω και την κρύα μαζα:razz: στον κάτω όροφο και δεν ζεσταίνεται το πάτωμά μου!

mariaVdr
04-02-12, 09:07
Ο πρώτος και ο τελευταίος όροφος πάντα έχουν απώλειες.Τώρα σίγουρα δεν είναι δίκαιο σε περιπτωση που κάποιος δεν έχει ή θέλει να κάνει οικονομία.Το μόνο που θα συμφερε ήταν οικιακή εγκατάσταση.Ο καθένας τα δικά του, ξεχωριστός λογαριασμός κτλ αλλά φαίνεται ήταν ασυμφορο για τους κατασκευαστές.Στην πολυκατοικία που μένω αρχικά μπήκαμε 4 διαμερίσματα και οι 4 με στεγαστικό, δεν τεθηκε θέμα συμμετοχής και προφανώς κανείς δεν διεθετε τέτοια ποσά για θέρμανση.Η τιμή του φυσικού αερίου ανεβηκε από περσι 40%.Δεν ξέρω τελικά αν συμφέρει τόσο όσο διατυμπανίζουν στις διαφημίσεις.Τώρα κάνω οικονομία από εκεί μήπως και καταφέρω και βάλω ενεργειακό τζάκι..Δεν ξέρω, δύσκολα τα πράγματα

marandnik
04-02-12, 11:05

Roary διάβασα το θέμα σου και έμεινα έκπληκτη με το παραπάνω.
13 ώρες το μήνα σημαίνει ότι άναβες το καλοριφέρ λιγότερο από μισή ώρα την ημέρα. Στην ουσία δηλαδή είσαι χωρίς θέρμανση μέσα στο καταχείμωνο.
Αν έλεγες ότι έχεις κάποια εναλλακτική εστία θέρμανσης ή ότι το σπίτι σου είναι κρύο αλλά δεν ανοίγεις τη θέρμανση για οικονομία, θα το καταλάβαινα.
Αλλά αναφέρεις ότι η θερμοκρασία στο σπίτι σου έπεφτε κάτω από 19-20 βαθμούς ακόμη και τη νύχτα;:confused: Με μισή ώρα θέρμανση την ημέρα;
Πώς το καταφέρνεις αυτό;

Και αφού το καταφέρνεις γιατί δεν σκέφτεσαι να βγεις τελείως απο την κεντρική θέρμανση, ώστε να μην επιβαρύνεσαι καθόλου από το τι καίνε οι άλλοι; Ειλικρινά οι 13 ώρες το μήνα, είναι σαν να μην έχεις ήδη καθόλου θέρμανση.

mmdad
05-02-12, 14:44
Νομιζω οτι δεν ειναι ολα τα σπιτια το ιδιο κρυα. Εμεις εχουμε ηλεκτρικη θερμανση. 2 μεγαλα αεροθερμα στο σαλονι και ηλεκτρικα καλοριφερ σε καθε δωματιο και στο μπανιο. Λοιπον μεχρι την προηγουμενη εβδομαδα (που επεσε κατω απο το 0 η θερμοκρασια) ειχαμε το θρεμοστατη στο σαλονι στο 15 και η θερμοκρασια στο σαλονι ηταν 18-19. Ειμαστε στο 2ο οροφο και αυτο εχει σημασια (συγκρινοντας το με το πατρικο μου στην Αθηνα που ειναι στον 5ο και δεν εχει τιποτα απο πανω). Δεν ξερω αν και ποσο το αναβουν οι γυρω μας αλλα ολη η πολυκατοικια εχει το ιδιο στυλ θερμανσης (αρα δεν ειναι οτι περνανε σωληνες και ζεστενωμαστε), ειμαστε η μονη οικογενεια ενω ολοι οι αλλοι ειναι ζευγαρια ή εργενιδες οι οποιοι λοιπουν απο το πρωι μεχρι αργα το απογευμα.
Εμεις το δυναμωνουμε στο 20 το βραδυ που κανουν μπανιο τα παιδια και το πρωι που ντυνονται στο σαλονι βλεποντας τηλεοραση. Τα καλοριφερ στις κρεβατοκαμαρες τα αναβουμε καμια ωρα πριν πανε τα παιδια για υπνο 9γυρω στις 8μισι) και τα σβηνουμε κατα τις 12... Ενταξυ δεν κυκλοφορουμε με το φανελακι αλλαουτε με μπουφαν, φοραμε φουτερ ή λεπτα μαλλινα μπλουζακια (η μαμα μου).
Βασικα δεν το κλεινουμε παρα μονο το βραδυ 12-6μιση που κοιμομαστε. Αλλα βεβαια αν ειναι να λειψουμε πολλες ωρες (οχι για το σουπερμαρκετ) το κλεινουμε..

mmdad
05-02-12, 14:48
Α! και κατι αλλο για το θερμοστατη. Δεν ξερω.. Εσας εχει ολο το σπιτι την ιδια θερμοκρασια? Γιατι εμας στο σπιτι μας στην Ελλαδα ο θερμοστατης ειναι σε ενα διαδρομο. για μια χ θερμοκρασια το σαλονι ειναι φουρνος και οι κρεβατοκαμαρες ψυγεια (και ναι εχω χαμηλωσει τους θερμοστατες στα σωματα του σαλονιου και εχω στο μαχιμουμ αυτους στις κρεβατοκαμαρες)

Tjetje
02-03-12, 19:31

Τα ιδια ακριβως! Και για αυτους που δεν κατανοουν τις 13 ωρες σου, να πω οτι και εμεις στην προσπαθεια μας για καποια οικονομια, στον πρωτο λογαριασμο ειχαμε 0 ωρες ναι ναι μηδεν ωρες και πληρωσαμε 50 ευρω συμετοχη γιατι το διαμερισμα του 1 ου ειχε 3.. κατι ωρες. Τελικα η αυτονομη θερμανση δεν ειναι καθολου αυτονομη. Δεν ξερω τι να πω ... και τι να κανω? Γουστο μου καπελο μου ρε παιδια δεν ειναι να μην αναβω ? Εχω φετιχ με τους εσκιμοους τι να πω? Τους κανω εγω κουμαντο γιατι αναβουν και με ζεσταινουν?? Νομιζω οτι τωρα που σφιγγουν τα λουρια σε ολους .... καποια νομοθεσια θα βγει ...