PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαναφορά σώματος μετά τον τοκετό...

kalliopaki
06-02-12, 11:19
Καλημέρα κορίτσια,

Το δεύτερο παιδάκι μου είναι 4,5 μηνών. Από κιλά έχω τα προ της εγκυμοσύνης, είχα βάλει λίγα και τα έχασα όλα.

Αυτό που με απασχολεί είναι εάν και πότε επανέρχεται το σώμα, η λεκάνη, η πλάτη, η πατούσα, στο πριν. Θα χωρέσω ποτέ στα παλιά μου πουκαμισάκια? Θα ξανακουμπώσει το παντελόνι μου το παλιό? Σημειωτέον έχω τα κιλά που είχα ακριβώς πριν μείνω έγκυος για πρώτη φορά, αλλά τα ρημαδορούχα ΔΕΝ μπαίνουν.

Επίσης να πω ότι γέννησα με καισαρική, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο.

Ο γιατρός μου μου είπε ότι το σώμα μου έχει ήδη επανέλθει (σκελετικά), αλλά το θεωρώ αδύνατον!

Η εμπειρία σας τι λέει?

sofi@p
06-02-12, 11:25
μία από τα ίδια.... δεν ελπίζω σε τίποτα....:cry:

kalliopaki
06-02-12, 11:26
φτου και από ότι βλέπω είστε και 8 μηνών, άρα ούτε για καλοκαίρι δεν με βλέπω να σουλουπώνομαι..

sofi@p
06-02-12, 11:52
φτου και από ότι βλέπω είστε και 8 μηνών, άρα ούτε για καλοκαίρι δεν με βλέπω να σουλουπώνομαι..
απλά άλλαξε το σώμα μου, το στήθος μου, όλα.... δεν έμειναν κιλά (10 είχα πάρει όλα κι όλα) αλλά σα να πλαδάρεψε το σώμα μου....μπλιαχ....σα να άνοιξε η λεκάνη.
ίσως η γυμναστική να βοηθούσε αλλά πού χρόνος (και διάθεση)???

stin@
06-02-12, 11:55
Εγω νομίζω να μην απογοητευεστε! λιγη γυμναστικη θα κάνει θαυματα... γιατί μπορεί τα κιλά να τα χασουμε αλλά όσο να ναι το σωμα μας δεν είναι όπως πριν.... παντως μια φίλη μου που γεννησε πριν 2 χρόνια και ενω εχασε τα κιλα αμεσως μετα τη γεννα (δεν ειχε βαλει και πολλά) μου ειπε ότι τώρα αρχισε να επανερχεται το σωμα της. Νομίζω πως για κάθε γυναίκα ο χρόνος που χρειάζεται για να επανελθει είναι διαφορετικός και εξαρταται απο πολλά πράγματα....

Maria1984
06-02-12, 12:20
Κορίτσια εμένα στους 2 μήνες επανήλθε πλήρως σκελετικά. Έπέστρεψα βέβαια στο γυμναστήριο 1,5 μήνα μετά τον τοκετό. Επίσης, πήγαινα γυμναστήριο μέχρι και τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης.
Στο στήθος μόνο έχω πρήξιμο λόγω θηλασμού. Κοιλιά δεν μου έμεινε καθόλου αλλά υπάρχει μία σχετική χαλάρωση που ελπίζω να μαζευτεί μέχρι το καλοκαίρι. Από κιλά είχα πάρει 14 και τώρα, 3,5 μήνες μετά τον τοκετό μου μένει 1,5 ακόμα.
Γέννησα με ΦΤ.

kalliopaki
06-02-12, 14:03
Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω και γυμναστήριο στο πλάνο για την ώρα. Με την δουλειά (ωράρια ιδιωτικού τομέα...) και τις ανάγκες του σπιτιού σύν το θηλασμό είναι αδύνατο.
Άρα το όλο θέμα έγκειται στην χλαπάτσα? γιατί εμένα ούτε τα πουκάμισα δεν μου κάνουν πια? τι στο καλό, στα μπράτσα τα 'βαλα τα κιλά?

Η πατούσα? Άλλαξα για πάντα νούμερο ή θα ξαναγίνει?

rena_myst
06-02-12, 14:35
Εμενα η πατουσα επανηλθε......αλλα μονο η πατουσα :lol::lol::lol:

Ενω κιλα δεν εβαλα πολλα , μονο 8 στο συνολο και τα εχασα ολα με την γεννα (καισαρικη) το σωμα μου ακομα και τωρα 13 σχεδον μηνες μετα δεν εχει επανελθει.Ολα καλα αυτα που λετε για το γυμναστηριο αλλα δυστηχως δεν εχω χρονο ουτε να βηξω......οποτε αυτο το ξεχναμε.

Το τι διατροφη και το τι διαιτα εχω κανει ..........δε λεγεται.....απελπισια μ'εχει πιασει λεμε......

Zuzunaki
06-02-12, 15:07
Εγώ κορίτσια έβαλα 15 κιλά στην εγκυμοσύνη. Με το πού γέννησα έχασα τα 7, αλλά μετά ξαναπήρα μερικά λόγω καθισιού στο σπίτι και τσιμπολογήματος. Και ενώ θηλάζω αποκλειστικά δεν είδα μεταβολή στο βάρος. Ξεκίνησα όμως γυμναστήριο, γράφτηκα στα Curves, έχουν ένα πρωτοποριακό σύστημα γυμναστικής για γυναίκες, μόνο 30 λεπτά τη φορά, και ενώ πάω μόνο ένα μήνα έχω δει αποτελέσματα στο σώμα. Πάντως κι εμένα μου φαίνεται δύσκολο πράγμα το χάσιμο των κιλών σε αυτή τη φάση.

mary26
06-02-12, 15:59
Μια από τα ίδια! Γεννησα 5 Ιανουαρίου με καισαρικη, έχασα ολα τα κιλά της εγκυμοσύνης (9) αλλά τα τζην μου δε μπαίνουν! Και νιωθω σα να αλλαξε το σωμα μου ασχετα αν οι αλλοι δεν το παρατηρουν και μου λενε οτι ειμαι το ιδιο αδυνατη με πριν!! Αφου δεν ειμαι! Και ειδικα στην κοιλια οπου εχει συσσυρευτει λιπος! Ασχετα αν δε φαινεται γιατι ειναι Χειμωνας και καλυπτομαστε απ τα ρουχα! Τι θα κανουμε; Μπορουμε να επανελθουμε ως το Καλοκαιρι? Αντε γιατι θα εχουμε και βαπτιση!!

vivilag
06-02-12, 16:43
εμενα εφυγαν ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης 16 στο συνολο παρακαλω!!!και απο οταν σαραντισα αρχισαν σιγα σιγα να μου μπαινουν τα τζινακια μου τωρα που ειμαστε 3 μηνων πλεον μου μπαινουν ολα κανονικα!αφου 40σα εκανα και λιγο διατροφη και ολα μια χαρα!

stin@
06-02-12, 21:44
εγώ έβαλα 13 κιλά, γέννησα πριν 4 μέρες και έχασα τα 7 με τη γέννα (καισαρική κι εγώ) και έχασα ακόμα 3μιση τις τελευταιες δύο εβδομάδες... Κάνω δίαιτα με διαιτολόγο γιατί αποφάσισα να χάσω όλα τα παραπανίσια κιλά (εχω και απο την πρώτη εγκυμοσύνη , που δεν προλαβα να τα χασω γιατι στους 7 μήνες ήμουν ξανά έγκυος). Ηδη βλέπω διαφορά στο σώμα μου, αν και έχω πολλα κιλά ακόμα να χάσω , εχω επικεντρωθεί στο στόχο μου και σε λίγο που θα μπορώ , θα ξεκινήσω και γυμναστική και ο Θεός βοηθός!!

kalliopaki
07-02-12, 14:22
εμενα εφυγαν ολα τα κιλα της εγκυμοσυνης 16 στο συνολο παρακαλω!!!και απο οταν σαραντισα αρχισαν σιγα σιγα να μου μπαινουν τα τζινακια μου τωρα που ειμαστε 3 μηνων πλεον μου μπαινουν ολα κανονικα!αφου 40σα εκανα και λιγο διατροφη και ολα μια χαρα!

Μπράααβο!!! Πως το κατάφερες αυτό?? Εμένα δεν κλείνουν.
¨Οχι τίποτα άλλο αλλά και σε περίοδο κρίσης δεν είμαι για αλλαγή γκαρνταρόμπας!!!

stin@ , μαίρη, κουράγιο βρε κορίτσια. Ϊσως η γυμναστική να είναι η λύση, δεν ξέρω

Macorina
10-02-12, 20:54
Εμείς είμαστε 3 μηνών σχεδόν, και ενώ είχα πάρει γύρω στα 15 κιλά, έχασα τα 10 και έχω κολλήσει στα 5-6 που δεν φεύγουν, παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά. Προσπαθώ να ψιλογυμνάζομαι, αλλά είναι πολύ δύσκολο γιατί ο μικρός δεν είναι του ύπνου, οπότε τρέχω και δεν φτάνω μέσα στο σπίτι. Αλλά όπως λέτε κι εσείς σαν να έχει αλλάξει η διάπλαση του σώματός μου, δεν είναι τα κιλά. Η αδελφή μου πάντως λέει (έχει κάνει δύο παιδάκια) ότι το σώμα θέλει 9 μήνες να ανοίξει και 9 μήνες να επανέλθει.
Τυχερές όσες έχουν άνθρωπο να τους κρατάει το μωρό και μπορούν να πηγαίνουν γυμναστήριο, έχω να πώ...
υπομονή λοιπόν

tamar
11-02-12, 14:52
Eμείς είμαστε 7 μηνών αλλά δεν βλέπω ουτε κιλά να χάνω (μου έχουν μείνει 10) ούτε το σώμα μου να επανέρχεται...
Πρέπει να φτιάξω από την αρχή γκαρνταρόμπα

Anstef
11-02-12, 15:25
Εγω γεννησα πριν 2,5 χρονια!
Τα κιλά τα εχασα όλα σε 3-4 μηνες μετά τη γέννα,σκελετικα επανηλθα,το θεμα μου ειναι άλλο..αυτη η ρημάδα η κοιλιά μου δεν επανηλθε ποτέ!
Ειμαι 50 κιλά και ομως η κοιλια μου ειναι πλαδαρη,υπάρχει έξτρα δέρμα ρε παιδι μου!

Το χω πάρει αποφαση πια!

kalliopaki
13-02-12, 10:10
Η αδελφή μου πάντως λέει (έχει κάνει δύο παιδάκια) ότι το σώμα θέλει 9 μήνες να ανοίξει και 9 μήνες να επανέλθει.

Το έχω ακούσει κι εγώ, αλλά ισχύει?

Eμείς είμαστε 7 μηνών αλλά δεν βλέπω ουτε κιλά να χάνω (μου έχουν μείνει 10) ούτε το σώμα μου να επανέρχεται...

αααχ Join the club!

Εγω γεννησα πριν 2,5 χρονια!
Τα κιλά τα εχασα όλα σε 3-4 μηνες μετά τη γέννα,σκελετικα επανηλθα,το θεμα μου ειναι άλλο..αυτη η ρημάδα η κοιλιά μου δεν επανηλθε ποτέ!
Ειμαι 50 κιλά και ομως η κοιλια μου ειναι πλαδαρη,υπάρχει έξτρα δέρμα ρε παιδι μου!

Το χω πάρει αποφαση πια!

Αυτό είναι και θέμα δέρματος υποθέτω, το πόσο ελαστικό είναι δηλαδή για να επανέλθει. Πάντως στην παραλία είναι εύκολο να πεις ποιες κοπέλες έχουν γεννήσει και ποιες όχι... Ίσως να παίζει ρόλο και η ηλικία, άλλο να γεννάς στα 20κάτι και άλλο στα 30φεύγα (εδώ ανήκω εγώ...)

Anstef
13-02-12, 10:12
Αυτό είναι και θέμα δέρματος υποθέτω, το πόσο ελαστικό είναι δηλαδή για να επανέλθει. Πάντως στην παραλία είναι εύκολο να πεις ποιες κοπέλες έχουν γεννήσει και ποιες όχι... Ίσως να παίζει ρόλο και η ηλικία, άλλο να γεννάς στα 20κάτι και άλλο στα 30φεύγα (εδώ ανήκω εγώ...)

Σιγουρα στην παραλία το καταλαβαινεις...!
Αφου σκάμε μύτη με όλο το τζάμπο!!!!!!!!χαχαχ
Εγω 29 γεννησα.

SMARA
13-02-12, 10:41
και στα 35 εκανα την μπεμπα . Προ 6 μηνιας δηλαδη, αλλα τα κιλα είναι ολααααααααααα στην θεση τους.Δεν πηγαν που-θε-να! εχω φορτωθει 10 ολοκληρα περιφανα κιλα!!!!!!!!!!!
ευχαριστω

tamar
13-02-12, 10:52
Μία από τα ίδια. Και δυστυχώς δεν βλέπω να φεύγουν σύντομα...

ada9
13-02-12, 11:07
Κορίτσια χωρίς γυμναστική και διατροφή το σώμα δεν επανερχεται στην αρχική του κατάσταση!!!!!!!!!Και δε λεω μονο για τα κιλά είναι το λιγότερο!
Οταν γεννησα το γιο μου δεν μπορουσα να πηγαινω γυμναστηριο, αγόραζα όμως DVD από περιοδικά και 3-4 φορες την εβδομάδα γυμναζόμουν (τις περισσοτερες φορες 11-12 το βραδυ), μεσα σε 1 χρόνο το σώμα μου εγινε πιο σφιχτό και από πριν;)
Τωρα στο 2ο επειδη δεν εχω δουλεια, ακόμα τουλάχιστον, πηγαίνω γυμναστήριο (βρηκα με 69 ευρώ 8 μήνες) και πραγματικά έχω το καλύτερο σώμα που είχα ποτε:D:D

SMARA
13-02-12, 11:31
εγω σε ζηλευω παντως και 1000 μπραβο. εγω βρε κοριτσια τι να σας πω.... βαριεμαι να σουρω τα ποδια μου. γυρω στις 8 το βραδυ απλα σερνομαι. δουλεια και δυο παιδια ....με τιποτα γυμναστικη. αγαρασαμε ρνα ελληπτικο μηχανημα πολυ καλο.πραγματικα με δεκα λλεπτα την ημερα γυμναζεις ολο το σωμα. αλλα το καναμε μια ωραιοτατη κρεμμαστρα.οποιος περναει απο διπλα ρίχνει και ενα μπουφαν πανω. νομιζω ομως οτι ηρθε η ωρα του. 10 λεπτα πια την ημερα αξιζω και γω.οχι τιποτα δηλαδη πως θα βαλω και μπικινι...

sofi@p
13-02-12, 11:48
μην ανησυχείτε κορίτσια, φροντίζει το κράτος για τη σιλουέτα μας!!! σε λίγο καιρό θα ματατραπούμε όλες από miss piggy σε miss twiggy...

oneiraki
13-02-12, 12:17
Αχ πόσο σας νιώθω....Και εγώ με κτ γέννησα είχα πάρει συνολικά 8-9 κιλά τα οποία έχασα τις πρώτες 10 μέρες και μετά πήρα 3.Σιγά τα κιλά θα μου πείτε τώρα (52κλ) αλλα στο ρημαδοτζιν που πριν την εγκυμοσύνη που έπεφτε τώρα δεν κουμπώνει!!!!!Έχω πειστεί ότι δεν θα μπορέσω να φορέσω ξανά τίποτα πέρα από μπιτζάμες, φόρμες και κολάν εγκυμοσύνης (γιατί τα νιώθω πιο άνετα πάνω μου) σ'αυτή τη ζωή..!!

ANF
13-02-12, 13:09
Εχει πολλή μεγάλη σημασία σε τι κατάσταση ήταν το σώμα πριν τις εγκυμοσύνες!!!

Εγώ πάντα έκανα χορό, από μικρή ατελείωτες ώρες εως και μεγάλη, και γενικά ήμουν πάντα σφικτή, έκανα δύο γέννες μέσα σε λιγότερο από 2 χρόνια και το σώμα μου πήρε από 8 περίπου κιλά σε κάθε εγκυμοσύνη.

Τα κιλά τα έχασα αμέσως, όμως το δέρμα είχε ξεχειλώσει να το πω? :), και τα πόδια ήταν λεπτά και μια χαρά και η "πατσιά"-κοιλιά υπήρχε :).

Αρχισα λοιπόν μετά και τη δέυτερη γέννα κανα 6 μηνο, γιατί είχα κάνει καισαρική, να κάνω ένα δικό μου πρόγραμμα στο σπίτι, και επειδή ήμουν ήδη γυμνασμένη το σώμα βρήκε γρήγορα τη φορμα του, το δέρμα άρχισε να σφίγγει σιγά-σιγά με τη βοήθεια αυτής της κρέμας (http://www.ioffer.com/i/red-pepper-hot-chili-balo-body-slimming-cream-250ml-180062779), εγώ είχα γυρίσει στη δουλειά και είχα κόψει τον θηλασμό και χρησιμοποίησα άφοβα την κρέμα, αν θηλάζετε να ρωτήσετε πρώτα... και αν δεν επιτρέπεται κάντε τη γυμναστική και σωστή διατροφή και θα έχετε τα ίδια αποτελέσματα.

Σε λίγους μήνες έπιανα από μέσα τους κοιλιακούς μύες και η πατσιά σιγά σιγά μάζευε :), τώρα πλέον μου έχει γίνει συνήθεια και ομολογώ ότι έχω καλύτερο σώμα από ότι πριν γεννήσω που ήμουν και σαφώς μικρότερη!

Οπότε μην απελπίζεστε κορίτσια!!! από 40 κοιλιακούς το πρωί μόλις ξυπνάτε και το βράδυ πριν τον ύπνο, στο πάτωμα τα ποδαράκια πάνω - κάτω και θα γίνεται και πάλι σουπερ!!!

matilnta
13-02-12, 13:45
ολες τοσα λιγα κιλα πηρατε?εχω κανει 3 γεννες κ στη καθεμια επαιρνα 28 κιλα.ευτυχως τα εχανα ολα το πρωτο 6μηνο.οσο για την πλαδαροτητα μονο εντατικη γυμναστικη μας σωζει

Macorina
13-02-12, 13:56
μην ανησυχείτε κορίτσια, φροντίζει το κράτος για τη σιλουέτα μας!!! σε λίγο καιρό θα ματατραπούμε όλες από miss piggy σε miss twiggy...

όντως... :-(

Πάντως ξεπρήζεσαι όσο περνάει ο καιρός και τα κιλά δεν είναι ίδια με πριν (δηλ. έχω ξαναϋπάρξει τα ίδια κιλά που έχω τώρα αλλά ήμουν διαφορετική)
Και το μπούστο όπως έχει γίνει τώρα δεν με χαλάει καθόλου (για να βλέπουμε και την θετική πλευρά των πραγμάτων.

Missliza
13-02-12, 14:23
Εγω πάντως οχτω μήνες μετα τη γέννα έχω αλλα τέσσερα κιλά κ τα προηγούμενα έξι τα έχασα γιατί σύνολο είχα δέκα εξτραδακι τον τελευταίο μήνα που πήγα σε διαιτολογο.την πλάτη μου όμως το θώρακα μου κ τη λεκάνη μου τα βλέπω κ είναι ανοιχτά!

Silent
14-02-12, 09:55
ολες τοσα λιγα κιλα πηρατε?εχω κανει 3 γεννες κ στη καθεμια επαιρνα 28 κιλα.ευτυχως τα εχανα ολα το πρωτο 6μηνο.οσο για την πλαδαροτητα μονο εντατικη γυμναστικη μας σωζει

Με αυστηρή δίαιτα ή απλά πρόσεχες; (Δωσε μου θάρρος :D)

Εγω μπαίνω στον μήνα μου με +18 οπότε κάθε πρωι ξυπνάω, βλέπω το βυζί μου το γελαδίσιο την κοιλιά την τεράστια και τις μπουτάρες που κονομησα (εχω σωμα που παχαινει από κάτω - μέχρι τωρα ειχα κοιλια πλάκα) βάζω τα κλάμματα μόνη μου στο μπάνιο, συνέρχομαι, ετοιμάζομαι και φεύγω για την δουλειά! :)

Αισθάνομαι ενα τσουβάλι σακι! καλά να είναι το παιδάκι βέβαια αλλά μου έχει στοιχήσει πολύ..

kounelitsa
14-02-12, 10:02
Εμένα μετά την πρώτη άργησε να επανέλθει το σώμα μου (μην πω δεν επανήλθε ποτέ..). Από τους 9 μήνες και μετά άρχισα να μαζέυω και στα δύο χρόνια μπορώ να πώ ότι βλεπόμουν (μόνο 4 κιλά παραπάνω αλλά η περιφέρεια αγνώριστη! ). Τώρα είμαι έγκυος στο δεύτερο, απλά ελπίζω να μην ανοίξει άλλο η περιφέρειά μου... Αλλά δεν έκανα καθόλου γυμωαστική τώρα τη δεύτερη φορά ελπίζω να τα καταφέρω και να κάνω!

kalliopaki
14-02-12, 10:41
Με αυστηρή δίαιτα ή απλά πρόσεχες; (Δωσε μου θάρρος :D)

Εγω μπαίνω στον μήνα μου με +18 οπότε κάθε πρωι ξυπνάω, βλέπω το βυζί μου το γελαδίσιο την κοιλιά την τεράστια και τις μπουτάρες που κονομησα (εχω σωμα που παχαινει από κάτω - μέχρι τωρα ειχα κοιλια πλάκα) βάζω τα κλάμματα μόνη μου στο μπάνιο, συνέρχομαι, ετοιμάζομαι και φεύγω για την δουλειά! :)

Αισθάνομαι ενα τσουβάλι σακι! καλά να είναι το παιδάκι βέβαια αλλά μου έχει στοιχήσει πολύ..

ΕΕΕΕ, τι είναι αυτά που λες??? Στον μήνα σου είσαι βρε! Σκέψου ότι τον Μάρτιο θα είσαι ήδη 10 κιλά λιγότερο, η κοιλιά θα έχει πέσει στο μισό. Τώρα τα μπούτια κι εμένα μεγάλωσαν πολύ, αλλά με την κοιλάρα από πάνω ούτε που τα έβλεπα...
Το στήθος θα μεγαλώσει κι άλλο, αλλά μην σε απασχολεί, θα είσαι πολύ απασχολημένη με το μωρό και το θηλασμό. Πίστεψε με όταν βρεις χρόνο να ξαναδείς τον εαυτό σου στον καθρέπτη θα είσαι μια χαρά! και θα βλέπεις μια χαρούμενη μαμά!!!

xristinio
14-02-12, 11:06
εγω 7 μηνες μετα τον τοκετο, δεν ξερω αν φταιει η καισαρικη, εχω +5 κιλα απο οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη και ειχα παρει συνολο 11 κιλα(ειχα μινο μια τερααααστια κοιλια)......το μωρο μου δεν με ξενυχτησε ποτε, δεν με κουρασε καθολου, δεν με ταλαιπωρησε.......κοινος ηταν ενα μωρο τελειο αλλα δεν με βοηθησε να χασω τα κιλα μου με την εννοια του τρεξιματος.....τωρα ειμαι εγκυος στο 2ο....φοβαιμαι οτι μαζι με τα ηδη υπαρχοντα 5 κιλα θα μου μεινουν ενθυμιο στην καλυτερη περιπτωση αλλα τοσα.....:(:(

Skybeam
14-02-12, 12:29
Να ξέρετε κορίτσια, η καισαρική δημιουργεί μετεγχειρητικό οίδημα, γι' αυτό είστε πρησμένες. Εμένα μου κράτησε 6-8 μήνες και ήταν ανοιχτό χειρουργείο για ινομυώματα. Πόσο μάλλον μέχρι να αποβληθούν τα υγρά και το λίπος που χρειάστηκε το σώμα για να φέρει εις πέρας την εγκυμοσύνη. Μην πανικοβάλλεστε!

oneiraki
14-02-12, 12:58
εγω 7 μηνες μετα τον τοκετο, δεν ξερω αν φταιει η καισαρικη, εχω +5 κιλα απο οταν ξεκινησα την εγκυμοσυνη και ειχα παρει συνολο 11 κιλα(ειχα μινο μια τερααααστια κοιλια)......το μωρο μου δεν με ξενυχτησε ποτε, δεν με κουρασε καθολου, δεν με ταλαιπωρησε.......κοινος ηταν ενα μωρο τελειο αλλα δεν με βοηθησε να χασω τα κιλα μου με την εννοια του τρεξιματος.....τωρα ειμαι εγκυος στο 2ο....φοβαιμαι οτι μαζι με τα ηδη υπαρχοντα 5 κιλα θα μου μεινουν ενθυμιο στην καλυτερη περιπτωση αλλα τοσα.....:(:(

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤώρα το είδα!!!!!!!!!!!!Αντε άντε με το καλό το δεύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D (Συγνώμη για το άσχετο του θέματος!)

Silent
14-02-12, 13:02
ΕΕΕΕ, τι είναι αυτά που λες??? Στον μήνα σου είσαι βρε! Σκέψου ότι τον Μάρτιο θα είσαι ήδη 10 κιλά λιγότερο, η κοιλιά θα έχει πέσει στο μισό. Τώρα τα μπούτια κι εμένα μεγάλωσαν πολύ, αλλά με την κοιλάρα από πάνω ούτε που τα έβλεπα...
Το στήθος θα μεγαλώσει κι άλλο, αλλά μην σε απασχολεί, θα είσαι πολύ απασχολημένη με το μωρό και το θηλασμό. Πίστεψε με όταν βρεις χρόνο να ξαναδείς τον εαυτό σου στον καθρέπτη θα είσαι μια χαρά! και θα βλέπεις μια χαρούμενη μαμά!!!

Αυτά προσπαθώ να σκέφτομαι αλλά από την αλλη δεν ξερω και πως θα αντιδράσει το σώμα μου. Φοβάμαι ότι θα είμαι από τις άτυχες χοντρούλες μαμάδες που δεν ξεφορτώνονται τα κιλά ως δια μαγείας όπως πολλές τυχερές κοπέλες.. Ειναι σοκαριστικό αυτό που συμβαίνει στο σώμα μας σε τόσο λίγο διάστημα. Εγω πάντως νιώθω τεράστια και τα νουμερα στην ζυγαρια μου φέρνουν δάκρυα..

xristinio
14-02-12, 17:00
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΤώρα το είδα!!!!!!!!!!!!Αντε άντε με το καλό το δεύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D (Συγνώμη για το άσχετο του θέματος!)

σέυχαριστω πολυ!!!!!!!

litsaki1988
14-02-12, 18:25
κοριτσια ψυχολογια πανω απο ολα. να ειστε αισιοδοξες οτι ολα θα τα χασετε, αλλες με περισσοτερο κοπο και αλλες με λιγοτερο.
εγω ειμαι στον 7ο μηνα εγκυμοσυνης και εχω χασει τεσσερα κιλα που οφειλονται στους εμετους του πρωτου τριμηνου... αν και ξεκινησα την εγκυμοσυνη με λιγο τσιμπημενα κιλακια(λογω καποιου ιατρικου προβληματος που μου ειχε προκυψει), τωρα οσο περναει ο καιρος και που δεν βαζω κιλα, βλεπω τα μπουτακια μου να πεφτουν σιγα σιγα..
και μετα την εγκυμοσυνη προγραμμα και για τα υπολοιπα...
το μοναδικο που με στεναχωρει ειναι οτι εμφανιστηκαν ραγαδες και αυτες δεν φευγουν με τιποτα....
δεν πειραζει ενα πλασματακι θα φερουμε στον κοσμο...ας ειναι..:D

ΧΑΡΟΥΛΙΤΑ
14-02-12, 18:41
κορίτσια εγώ γέννησα πριν 4 μήνες, είχα πάρει 9 κιλά και τα έχω χάσει όλα! Το σώμα μου όμως μου φαίνεται τόσο διαφορετικό...., ακόμα κυκλοφορώ με φόρμες και πιτζάμες, φοβάμαι να δοκιμάσω να βάλω τα τζην μου! :-? Και νομίζω ότι το στήθος μου είναι πιο μικρό από πριν και μου φαίνεται ότι έχουμε μια μικρή πτώση... :oops:

Macorina
14-02-12, 18:44
Αυτά προσπαθώ να σκέφτομαι αλλά από την αλλη δεν ξερω και πως θα αντιδράσει το σώμα μου. Φοβάμαι ότι θα είμαι από τις άτυχες χοντρούλες μαμάδες που δεν ξεφορτώνονται τα κιλά ως δια μαγείας όπως πολλές τυχερές κοπέλες.. Ειναι σοκαριστικό αυτό που συμβαίνει στο σώμα μας σε τόσο λίγο διάστημα. Εγω πάντως νιώθω τεράστια και τα νουμερα στην ζυγαρια μου φέρνουν δάκρυα..

πως σε καταλαβαίνω!!! έτσι ήμουν κι εγώ στον μήνα μου... μόνο που δεν ζυγιζόμουν τον τελευταιο μήνα. Καλά, η κοιλιά θα έφευγε, αλλά έβλεπα τα μπούτια και την περιφέρεια και μ'έπιανε πανικός... κλάμα μονη μου (γιατι ο άντρας μου με έλεγε αχαριστη, που είμαι μια χαρά και καλά). Είναι και οι ορμόνες και είσαι ευαίσθητη, αλλά μη στενοχωριεσαι... Όταν βγεις από το μαιευτήριο εκτός από τα -10 θα είσαι και χωρίς τη περισσότερη κοιλιά και το βάρος και τη δυσφορία... σιγά σιγά θα φύγει και το πρήξιμο από κατακράτηση και μετά από 2-3 μήνες θα δεις τι πραγματικά κιλά σου έχουν μείνει... τότε θα βάλεις μπρός και θα τα χάσεις...
καλό κουράγιο και με το καλό κοπέλα μου

Silent
15-02-12, 17:22
Macorina ευχαριστω για την συμπαράσταση! Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατι έχω μετατραπεί σε μία κινούμενη ανασφάλεια και δεν μου αρεσει καθόλου αυτό! Εχω ανασφαλεια και πως με βλέπει ο αντρας μου, από εκεί που ειχε μια δροσερη κοπέλα δίπλα του ξαφνικά εχει μια που είναι σαν να εχει φάει ανθρωπο:lol:, και ενω δουλεύω ακόμα και μου αρεσει αυτο, το μόνο που σκέφτομαι κάθε πρωι όταν με βλέπω είναι το "που πας κυρία μου έτσι όπως είσαι?". Ντρέπομαι στον κόσμο. Και δεν θελω να με βγάζουν φωτο!

Εβλεπα τις φωτογραφίες του καλοκαιριού και λέω πόσο γρηγοαρα αλλάξανε τα δεδομένα!!

Προφανως και είμαι χαρούμενη με το μωρό αλλά τα υπόλοιπα θέλω να φύγουν ανεπιστρεπτί!

Macorina
15-02-12, 21:45
Να'σαι καλά! Με το καλό!!!

evib
15-02-12, 21:56
Να'σαι καλά! Με το καλό!!!

λοιπον πριν μεινω εγκευος ημουν 62 κιλα 172 υψοσ, πηρα παραπάνω από 20 κιλά και τα έχασα σε 5 μηνες....ε μονο 1 κιλο με ταλαιπωρει. χωρίς καθόλοθ δίαιτα

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
15-02-12, 22:02
κορίτσια εγώ γέννησα πριν 4 μήνες, είχα πάρει 9 κιλά και τα έχω χάσει όλα! Το σώμα μου όμως μου φαίνεται τόσο διαφορετικό...., ακόμα κυκλοφορώ με φόρμες και πιτζάμες, φοβάμαι να δοκιμάσω να βάλω τα τζην μου! :-? Και νομίζω ότι το στήθος μου είναι πιο μικρό από πριν και μου φαίνεται ότι έχουμε μια μικρή πτώση... :oops:
Γινεται το στηθος μετα τη εγκυμοσυνη να γινει πιο μικρο απο οτι ηταν?Βασικη προυποθεση βεβαια ειναι να εχει μεγαλωσει αρκετα η δεν παιζει ρολο?

Sonia28
15-02-12, 23:46
Γινεται το στηθος μετα τη εγκυμοσυνη να γινει πιο μικρο απο οτι ηταν?Βασικη προυποθεση βεβαια ειναι να εχει μεγαλωσει αρκετα η δεν παιζει ρολο?
Ναι φυσικά και γίνεται. Αρκεί να σκεφτείς ότι κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλάζει μορφή-συνήθως μεγαλώνει-οπότε μετά δεν θα είναι ίδιο. Όπως και το σώμα. Ακόμη και αν φτάσεις τα ίδια κιλά που είχες πριν το σώμα είναι λίγο πιο ανοιχτό. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα μόνο 6 κιλά και στις 40 μέρες από την γέννα ήμουν και 3 κιλά λιγότερα από ότι ξεκίνησα. Αν και μπήκα σε παλιό μου παντελόνι τζιν που πριν την εγκυμοσύνη δεν έμπενα το σώμα μου ήταν διαφορετικό. Τώρα πιστεύω ότι μετά το δεύτερο θα είναι ακόμη χειρότερα. Θα δείξει.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
16-02-12, 13:48
[QUOTE=Sonia28;2307838]Ναι φυσικά και γίνεται. Αρκεί να σκεφτείς ότι κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλάζει μορφή-συνήθως μεγαλώνει-οπότε μετά δεν θα είναι ίδιο. Όπως και το σώμα. Ακόμη και αν φτάσεις τα ίδια κιλά που είχες πριν το σώμα είναι λίγο πιο ανοιχτό. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα μόνο 6 κιλά και στις 40 μέρες από την γέννα ήμουν και 3 κιλά λιγότερα από ότι ξεκίνησα. Αν και μπήκα σε παλιό μου παντελόνι τζιν που πριν την εγκυμοσύνη δεν έμπενα το σώμα μου ήταν διαφορετικό. Τώρα πιστεύω ότι μετά το δεύτερο θα είναι ακόμη χειρότερα. Θα δείξει.[/QUOTE
Μαλλον δεν με καταλαβες εννοω μπορει να γινει μικροτερο απο οτι ηταν πριν την εγκυμοσυνη?Δηλ .μπορει πριν την εγκυμοσυνη να φοραγες το 2 και μετα την εγκυμοσυνη να φορας το 1?

Macorina
16-02-12, 13:48
λοιπον πριν μεινω εγκευος ημουν 62 κιλα 172 υψοσ, πηρα παραπάνω από 20 κιλά και τα έχασα σε 5 μηνες....ε μονο 1 κιλο με ταλαιπωρει. χωρίς καθόλοθ δίαιτα

Μια χαρά σε βρίσκω, είναι και θέμα μεταβολισμού... Ανυπομονώ να φύγουν κι αυτά τα 5-6 κιλάκια που μου έχουν μείνει για να δώ πώς έχει διαμορφωθεί το σώμα μου...

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
16-02-12, 13:49
Δεν ανοιγουν ολες ομως!Ετσι δεν ειναι?

maria ampelokipi
17-02-12, 09:58
[QUOTE=Sonia28;2307838]Ναι φυσικά και γίνεται. Αρκεί να σκεφτείς ότι κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλάζει μορφή-συνήθως μεγαλώνει-οπότε μετά δεν θα είναι ίδιο. Όπως και το σώμα. Ακόμη και αν φτάσεις τα ίδια κιλά που είχες πριν το σώμα είναι λίγο πιο ανοιχτό. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πήρα μόνο 6 κιλά και στις 40 μέρες από την γέννα ήμουν και 3 κιλά λιγότερα από ότι ξεκίνησα. Αν και μπήκα σε παλιό μου παντελόνι τζιν που πριν την εγκυμοσύνη δεν έμπενα το σώμα μου ήταν διαφορετικό. Τώρα πιστεύω ότι μετά το δεύτερο θα είναι ακόμη χειρότερα. Θα δείξει.[/QUOTE
Μαλλον δεν με καταλαβες εννοω μπορει να γινει μικροτερο απο οτι ηταν πριν την εγκυμοσυνη?Δηλ .μπορει πριν την εγκυμοσυνη να φοραγες το 2 και μετα την εγκυμοσυνη να φορας το 1?

Γίνεται και αυτό! και είναι μετά και μικρό και πεσμένο, χάλι μαύρο...
σε μένα τουλάχιστον έτσι έγινε, γιατί είχε πρηστεί πολύ στην εγκυμοσύνη και κυρίως μετά τη γέννα και μετά όταν επανήλθε στα κανονικά του ήταν πολύ μικρότερο και πολύ πολύ πιο χαλαρό

kalliopaki
17-02-12, 12:05

ohhh yes! δυστυχώς και γίνεται. Σαν να ξεφουσκώνει και να χαλαρώνει ένα πράγμα....Ακόμα θηλάζω να δούμε σε τι κατάσταση θα το αφήσει η 2η εγκυμοσύνη...
Μόνο με σουτιέν εφεξής, με πλήρη στήριξη, αν με εννοείς!

Κορίτσια πείτε μου και για την πατούσα σας παρακαλώ, επανέρχεται ή όχι?

angel306
17-02-12, 12:14
Και εμενα το στηθος το ιδιο... :( και δεν εχει πολυ μεγαλη διαφορα απο πριν αλλα....
kalliopaki (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=12875) εμενα δεν ειχε πρηστει πολυ η πατουσα αλλα κατι μποτες που δεν μπορουσα με τιποτα να τις φορεσω προχθες τις εβαλα και μου ηταν σχεδον καλα λιγο με εσφυγγαν μονο,πιστευω οτι θα επανελθει κι'αλλο.Η λεκανη μου εχει μεινει ακομα,μπενω στα τζιν μου πλεον αλλα με στενευουν αρκετα!Αμα με βλεπατε στην αρχη ενα με εσφυγγε τοσο πολυ σαν ρομποτ περπατουσα!!

EVAnet
21-02-12, 19:30
Να ξέρετε κορίτσια, η καισαρική δημιουργεί μετεγχειρητικό οίδημα, γι' αυτό είστε πρησμένες. Εμένα μου κράτησε 6-8 μήνες και ήταν ανοιχτό χειρουργείο για ινομυώματα. Πόσο μάλλον μέχρι να αποβληθούν τα υγρά και το λίπος που χρειάστηκε το σώμα για να φέρει εις πέρας την εγκυμοσύνη. Μην πανικοβάλλεστε!
Τέτοια λέγε μου να πάρω θάρρος. Γέννησα με καισαρική πριν 2 εβδομάδες και έχω χάσει τα 10,5 από τα 12 κιλά που είχα πάρει στην εγκυμοσύνη. Ξέρω ότι είναι πάαααααρα πολύ νωρίς ακόμα, αλλά η "βρετανική μπυροκοιλιά" πάνω απ' την τομή με σοκάρει κάθε φορά που κοιτάζομαι στον καθρέφτη. Όχι πως ήμουν ποτέ ιδιαίτερα αδύνατη, αλλά ως μεσογειακή φιγούρα είχα τα πιασιματάκια μου προς τα κάτω, δεν είχα ποτέ κοιλιά. Περιμένω να έρθει η άνοιξη, να φτιάξει ο καιρός και να πιάσω τις βόλτες με το καρότσι, μπας και ξυπνήσει λίγο το σώμα μου.Υπομονή, λοιπόν....

Skybeam
21-02-12, 19:44
Τέτοια λέγε μου να πάρω θάρρος.
Tέτοια σου λέω, αλήθεια είναι! Κανένα τρίμηνο μετά την καισαρική ρώτα το γιατρό σου αν μπορείς να κάνεις γυμναστική. Δεν θα χρειαστεί σπουδαία πράγματα, βάζε στο youtube ασκήσεις κοιλιακών και κάνε κάνα τέταρτο τη μέρα. Μαζί με τις βολτούλες που θα ξεκινήσεις θα στρώσεις μια χαρά!;)

bea
21-02-12, 19:46
[QUOTE=Skybeam;2312264]Tέτοια σου λέω, αλήθεια είναι! Κανένα τρίμηνο μετά την καισαρική ρώτα το γιατρό σου αν μπορείς να κάνεις γυμναστική. Δεν θα χρειαστεί σπουδαία πράγματα, βάζε στο youtube ασκήσεις κοιλιακών και κάνε κάνα τέταρτο τη μέρα. Μαζί με τις βολτούλες που θα ξεκινήσεις θα στρώσεις μια χαρά!;)[/QUO
στο utube εχει κ προγραμμα συσφιξης κοιλιακων με ζουμπα κ ειναι τελειο :D

piccolo
21-02-12, 20:44
Εγω εχω αρχισει να απελπιζομαι! Περασαν 4 μηνες κ η κοιλια μικρυνε μεν αλλα οχι οσο θα ηθελα. Τελος παντων μαλλον πρεπει να περιορισω κ το φαγητο λιγακι :) Ωραια κ συντομα βιντεακια με ασκησεις εχει στο site της Πετρουλακη asana.tv. Προσπαθησα κ εγω μια φορα να κανω ζουμπα με ενα βιντεο στο site της Πετρουλακη αλλα νομιζω οτι απλα γυμνασα τους κοιλιακους απο τα γελια που εριξα!

SPORIDIO
21-02-12, 21:00

και γω μια απο τα ιδια:( 13 κιλα πανω αλλα δεν παω και πουθενα ολη μερα με το μωρο και εγω που ασχολουμουν με γυμναστηριο τωρα εγινα παχουλη και που το κουραγιο να παω γυμναστηριο κ με τι χρονο κ λεφτα τον αλλο μηνα ελπιζω με το πηγαινε ελα στη δουλεια να χασω τπτ παντως χωρις γυμναστικη μην ελπιζει καμια κ πολλα απο την πλαδαροτητα ασε το στηθος που επεσε και αυτο...:cry: ρουχα δεν μπαινουν μποτες δεν κλεινουν καλα και δεν ειμαστε κ για αλλα ρουχα

Rea_1971
21-02-12, 21:41
Καλημέρα κορίτσια,

Το δεύτερο παιδάκι μου είναι 4,5 μηνών. Από κιλά έχω τα προ της εγκυμοσύνης, είχα βάλει λίγα και τα έχασα όλα.

Αυτό που με απασχολεί είναι εάν και πότε επανέρχεται το σώμα, η λεκάνη, η πλάτη, η πατούσα, στο πριν. Θα χωρέσω ποτέ στα παλιά μου πουκαμισάκια? Θα ξανακουμπώσει το παντελόνι μου το παλιό? Σημειωτέον έχω τα κιλά που είχα ακριβώς πριν μείνω έγκυος για πρώτη φορά, αλλά τα ρημαδορούχα ΔΕΝ μπαίνουν.

Ο γιατρός μου μου είπε ότι το σώμα μου έχει ήδη επανέλθει (σκελετικά), αλλά το θεωρώ αδύνατον!

Η εμπειρία σας τι λέει?

9 μήνες το σώμα σου προετοιμαζόταν για τη γέννα, δεν μπορεί λοιπον να επανέλθει σε μία νυχτα!
υπομονή! γυμναστική! διατροφή!

και μετά θα ξαναμείνεις έγκυος :)

kalliopaki
23-02-12, 14:49
Rea μου ήδη γέννησα το δεύτερο παιδάκι!

Για τρίτο δεν με βλέπω, ότι όχι δεν θα ήθελα κάποια στιγμή, αλλά μέχρι να έρθει αυτή η στιγμή θα είμαι ταπί και ψύχραιμη οπότε μάλλον δεν παίζει. Άσε που δεν έχω και κουράγια για 3η καισαρική!

Ήδη μεταξύ πρώτης και δεύτερης εγκυμοσύνης το προσπάθησα, δεν έχασα ΟΥΤΕ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ. Κατά καιρούς νόμιζα ότι έκανα δίαιτα, κατά καιρούς έκανα πραγματικά, αλλά τα 66 εκειιειειιειεειιειειειιιι, κολλημένα. Άντε να με δω τώρα που μειώνεται ο θηλασμός με τις στέρεες, τουλάχιστον να μην ξαναβάλω, τα 58 τα βλέπω με το κυάλι...

annia
17-04-12, 16:49
Ξεκινησα την πρωτη εγκυμοσυνη με 47κιλα (1,68υψος) πηρα 13κιλα και τα εχασα μεσα σε 2μηνες μετα την γεννα,γεννησα φυσιολογικα..Ημουν οπως πριν μονο με λιγη χαλαρη κοιλια..Στο 2εμεινα εγκυος στα 50κιλα και γεννησα 75κιλα...Εχασα τα 12μεσα σε 1μηνα και τα αλλα 5μετα απο 1,5χρονο +αλλα 3που εχασα αργοτερα...Το σωμα μου καμια σχεση με πριν..Το στηθος τεραστιο η πλατη μου λες και κανω κολυμβηση και η κοιλια εχει ξεφυγειιιιιιιιι(που λεει και η Τασουλα)τωρα στο 3ξεκινησα απο 54και κατι κιλα)και ελπιζω να μην ξεπερασω τα 10στο συνολο...Οταν με το καλο γεννησω θα πλακωθω στην γυμναστικη

Νικουδάκι
15-05-12, 13:47
Κορίτσια εγω στην εγκυμοσύνη μου έβαλα 12 κιλά και τα έχασα όλα αρκετά νωρίς. Το πρόβλημα όμως είναι ότι αισθανομαι το σώμα μου ΠΟΛΥ διαφορετικό από πριν. Πλαδάρεψα πολύ από τη μέση και κάτω και το στήθος εκτός του ότι έχει γίνει τουλάχιστο ένα size πιο μικρό, έχει πέσει κι έχει χάσει τον όγκο του. Δυστυχώς αυτό το τελευταίο μου κακοφάνηκε πολύ γιατί πάντα είχα ένα πολύ υγιές και "περήφανο" στήθος και τώρα είναι για να το κλαιν οι ρέγγες! Για το σωμα πες κάνεις γυμναστική (άμα βρεις χρόνο και όρεξη!), για το στήθος δεν υπάρχει επιτροφή!!! κλαψ! Αστε που αισθανομαι άσχημα όταν "είμαι" με τον άντρα μου... :(

misspigi
15-05-12, 15:07
στο 3ο παιδι εβαλα 25 κιλα, απο 50 εφτασα 75 κιλα φαλαινα. τα εχασα ΜΕΤΑ τους 6 πρωτους μηνες οπως και στα αλλα 2 παιδια. βεβαια στα 2 πρωτα ειχα παρει 11 κιλα στο καθενα οποτε δεν με ενοιαζε. εδω ομως πανικοβληθηκα. λογω θηλασμου δεν μπορουσα να καταφυγω σε ακραιες λυσεις (διαιτες θανατου, χαπια, κλπ), οποτε αρχισα να προσεχω την ποσοτητα του φαγητου. φυσικα τα εχασα αλλα η κοιλια ειναι σαν 3 μηνων για να μου θυμιζει για παντα οτι απο εκει βγηκαν 3 ανθρωποι!!!

gre4916
15-05-12, 15:45
ΜΕ υψος 1.76 και 62 αρχησα και γεννησα +18 τα 7 εφυγαν με τον τοκετο και τα 11 μεχρι να σαραντησω:p ( με ρουφηξε το κουνουπιδακι) το σωμα εχει αλαξει ομως!!!!!γεννησα με καισαρικη και αργησα λιγο να ξεπρηστω ....αν τα καταφερω και βρω χρονο για κολημβ θα ειναι καλητερα απο πριν8-)

katerina+
15-05-12, 16:26
Νικουδάκι εσένα το στήθος μίκρυνε και εμένα μεγάλωσε μετά την πρώτη εγκυμοσυνη κατά δυο νούμερα...Και δεν είναι καλο γιατι ήδη φορούσα85D και μετά 85f η δικιά μου περηφανεια να δεις που πήγε..Τώρα σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να βρω σουτίεν θηλασμού:(

χελωνιτσα
15-05-12, 16:37
καλησπερα. στο πρωτο παιδακι εβαλα24 κιλα τα οποια 12 πρωτα τα εχασα πολυ γρηγορα και τα επομενα πολυ σιγα. αρχισα να "ξαναβρισκω" τον εαυτο μου μετα το χρονο οταν σταματησα να θηλαζω.οσο θηλαζα το να χασω ηταν απλως αδυνατο...οπως ειπε η ρεα παραπανω μολις αρχιζα να μαζευω λιγο εμεινα εγκυος ξανα πριν ακομα χασω τα τελευταια 4 κιλα απο την προηγουμενη γεννα.εβαλα και παλι 20 ¨+ τα 4 απο πριν παλι στα ιδια....τωρα ενα χρονο μετα παει και ο θηλασμος, μου εχουν μεινει παλι 4 με διαιτα κατα καιρους. οι διαφορες στο σωμα μου ειναι η πλατη μου που εχει ανοιξει λιιιγο παραπανω και λιγο χαλαρωση κατα τα αλλα δεν εχω ουτε μια ραγαδα και το στηθος μου ειναι σχεδον οπως ηταν μιας και το ειχα "φταξει" πριν κανω τα παιδια.
απο την αλλη σκεφτομαι: πριν κανω τα παιδια ημουν 29 τωρα 33 ειναι 4 χρονια πριν....μηπως απλα να αποδεχτω οτι μεγαλωνω και ειναι φυσιολογικο να εμαι λιγο πιο βαρια???:confused:

Νικουδάκι
16-05-12, 09:08
Νικουδάκι εσένα το στήθος μίκρυνε και εμένα μεγάλωσε μετά την πρώτη εγκυμοσυνη κατά δυο νούμερα...Και δεν είναι καλο γιατι ήδη φορούσα85D και μετά 85f η δικιά μου περηφανεια να δεις που πήγε..Τώρα σε αυτήν την εγκυμοσύνη δεν μπορώ να βρω σουτίεν θηλασμού:(

Ωχ! Κι αυτό είναι πρόβλημα! Ελπίζω να μην επηρέασε και τη σπονδυλική σου στήλη! Αλλά να σου πω την αλήθεια αυτό άκουγα μέχρι σήμερα... ότι μετά την εγκυμοσύνη το στήθος μεγαλώνει λίγο όχι ότι μικραίνει. Καλά να ΄μαστε κι εμεις και τα παιδάκια μας και χαλάλι ΟΛΑ!!!:D

irene1984
16-05-12, 11:46
τι ωραια δεν ειμαι η μονη:pστην εγκυμοσυνη πηρα 14 κιλα,με τη γεννα εχασα τα 9 και τωρα αυτα τα 5 εφτα μηνες μετα ακομα εδω ειναι και δεν φευγουν.εγω νομιζα οτι με το θηλασμο χανεις(ετσι ειχα διαβασει)αλλα μαλλον στη δικη μου περιπτωση δεν ισχυει...!και θελω και το παλιο μου στηθος πισω που ηταν μικρουλι και ωραιο.τωρα ειναι τεραστιο (2 νουμερα πανω,σαν μικρες βομβες που με κοροιδευει ο αντρας μου:rolleyes:).κι εγω προσπαθω να μην τρωω πολυ και ν ακανω και γυμναστικη αλλα που χρονος,μωρο,δουλεια,δουλειες σπιτιου και χρονος για λιγη ξεκουραση...τελος παντων ας ειναι καλα η μπεμπα και κατι θα γινει...ελπιζω:grin:

Καλλιόπη Μ
16-05-12, 12:17
Κορίτσια καλημέρα. Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας...όσο για εμάς που είμαστε ακομα εγκυούλες, καλή λεφτεριά.
Σοκάρομαι που διαβάζω πόσα κιλά χάσατε μόλις βγήκατε απο το μαιαυτήριο...εγώ απο γνωστές κοπέλες που γέννησαν ακούω ότι έχασαν πχ 3-4 κιλά! Εγώ έχω δρόμο ακόμα μπροστά μου (17η εβδομάδα) αλλά ήδη το στήθος μου έχει γίνει 3πλάσιο! Δηλαδή πραγματικά θα μπορούσα να κάνω διαφήμηση στο playboy! Μεγαλώνει και άλλο στους επόμενους μήνες ή ότι πήρα πήρα;; Δηλαδή φορούσα το 1 και φοράω το 4 (και με σφίγγει κιόλας).
Αν και σχετικά λεπτή πριν, έχω ήδη πάρει 5 κιλά + άλλα 4 απο τα φάρμακα πριν (έκανα εξωσωματική) άρα είμαι στο +9! Σκέφτομαι συνέχεια ότι είμαι γαιδούρα που γκρινιάζω για το σώμα μου, γιατί έχω φτύσει αίμα να κάνω μωρό...
Απλά κάθε φορά που κοιτάζομαι στον καθρέφτη (και μουτζώνομαι) σκέφτομαι ότι αυτή η γυναίκα δεν είμαι εγώ! Μιλάμε για τραγική κατακράτιση! Η κυτταρίτιδα κάνει πάρτι στα πόδια μου....και φανταστείτε ότι ήμουν αθλήτρια, δεν έτρωγα τηγανιτά, δεν έπινα αναψυκτικά....Ο άντρας μου βέβαια κάθε μέρα μου λέει "τι όμορφη που είσαι"...(τι να πει και αυτός) και εγώ αισθάνομαι στην καλύτερη ότι με δουλεύει.
Να ρωτήσω και κάτι άσχετο....αυτή η Φαίη Σκορδά πως διάολο τα έχασε τα 25 κιλά;;;; σε δύο μήνες;;;;; πως ε; πως;;;

gre4916
16-05-12, 13:18
Καλιοπακι μην ψαρονεις με την Σκορδα δεν τα εχσε ολα σε 2 μηνες !!!!!της πηρε ανα 6μηνο να κασει τα πολα και με σωστα ρουχα να κρηψει τα υποληπα;) στο χρονο επανηλθε πληρος στα κιλα της(οπος ολες μας) και αν προσεξεις το σοσιβιακη ακομα εκει ειναι αλα καμουφλαρετε με τα ρουχα:cool:

fido-dido
16-05-12, 14:19
Καλημέρα κορίτσια,

Η εμπειρία σας τι λέει?
εγω γεννησα φυσιολογικα και δε γνωριζω τι γινεται στην καισαρικη. παντως αν και τα κιλα τα εχανα και στις δυο γεννες ανοιξα πολυ στη λεκανη, κι ακομα δεν εχω επανελθει εντελως (πριν τις εγκυμοσυνες περιφερεια 82, πριν τη δευτερη 87 και τωρα 90). τα ποδια μου στη δευτερη μεγαλωσανε 2 νουμερα αλλα ευτυχως ξαναηρθα στο 36 γιατι που λεφτα για καινουρια παπουτσια. αυτο ομως που με ενοχλει ειναι το στηθος, ηταν που ηταν λιγο χαλαρο μιας και ειχα χασει αποτομα κιλα, τωρα ειναι αστα βραστα, το ενα που θηλαζω ειναι μεγαλο, το αλλο πιο μικρο... τεσπα να ναι καλα τα παιδακια μου και χαλαλι το πεσμενο βυζι......

Νικουδάκι
16-05-12, 17:15
Εγώ με καισαρική γέννησα. Ευτυχώς ούτε ραγαδες μου έμειναν ούτε τιποτα. Απλά τωρα πια που σταμάτησα και τον θηλασμό, το στήθος έχει γίνει... όπως είπες κι εσύ... αστα βράστα! Εκφράζομαι και στον άντρα μου ότι δεν είμαι πια όπως και πριν και κάποιες φίλες μου μου θύμωσαν να μην το κάνω. Γιατί ρε παιδια... στραβός ειναι ο άνθρωπος;;; Δεν το βλέπει κι αυτός!

χριστινάκι π.
16-05-12, 18:35
Νικουδάκι, φιλικά εντελώς να σου πω ότι στον άντρα μας όταν μιλάμε για την εμφάνιση μας το καλύτερο είναι να του λέμε ό,τι θέλουμε να βλέπει...Βασικά οι άντρες είναι πιο απλοί από εμάς και δεν σκέφτονται τι μπορεί να κρύβεται πίσω από αυτό που τους λέμε, απλώς το δέχονται...Αν δηλαδή εσύ του πεις ''πω πω κοίτα πόσο κυτταρίτιδα έχω κάνει'' από εκεί και πέρα θα το πει σε όλους τους φίλους του, ίσως και μπροστά σου σε εξόδους και θα το σκέφτεται κάθε μα κάθε φορά που σε κοιτάζει από πίσω. Αν όμως του πεις, ακόμα κι αν δεν ισχύει ούτε με σφαίρες ''πω πω το σώμα μου είναι πολύ καλύτερο από πριν γεννήσω'' θα το πιστέψει και πάλι!

Και αν δεν σε έπεισα, σκέψου λίγο αυτή την εικόνα: μπαίνει μια κοπέλα σε ένα μαγαζί, ψηλή, με μακριά ξανθά μαλλιά, μεγάλο στήθος, μακριά πόδια, υπέροχο πρόσωπο...

Η γυναίκα βλέπει: 12ποντα (άρα στούμπος χωρίς αυτά), τρέσες, πλαστική στήθους, κυτταρίτιδα, τόνους μεικάπ!
Ο άντρας βλέπει: θολά γιατί την έχει περάσει για κόμματο!Κι έτσι θα την περιγράφει όσο ζει, όσο κι αν χτυπιέσαι εσύ ότι είναι ψεύτικη...Και αυτοί είναι οι άντρες...:grin:

Γι'αυτό γλυκιά μου αναθεώρησε και προώθησε τον εαυτό σου στον άντρα σου όπως ''πρέπει''!Το πολύ πολύ αγόρασε και μερικά τούρμπο σουτιέν για να νιώθεις εσύ καλύτερα!

Νικουδάκι
16-05-12, 21:48
Ααααχ βρε Χριστινάκι... λες και συνεννοηθήκατε με τη φίλη μου και μου λέτε τα ίδια. Εχετε δίκιο όμως... πρέπει να αναθεωρήσω τον τρόπο που "πλασάρω" τον εαυτό μου στον άντρα μου κι ελπίζω να μην είναι πολύ αργά. Απλά όταν συνειδητοποιούσα τις αλλάγες στο σώμα μου με ποιον θα τις μοιραζόμουνα... με τον γείτονα?!

Όσο για τη συμβουλή σου για τα σουτιεν ήδη το έπραξα και η αλήθεια είναι ότι το κάνουν να φαίνεται όπως και ήταν και πριν :) Στα "κατ ιδίαν" είναι που τα χαλάμε αλλά δε βαριέσαι... αν με ρωτούσαν τι θα διάλεγα, το παλιό μου το στήθος ή την κόρη μου... 1000000000000000000000000000000000000000000000 % ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ!!!!!!! ΟΣΕΣ ΖΩΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΧΑ!!!! :D

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... όσο περιέργο κι αν ακούγεται, μπορεί να τις είχα ξανακούσει, αλλά για κάποιο λόγο ήθελα να τις ακούσω κι από αλλού! Να'σαι καλά!

Καλλιόπη Μ
17-05-12, 09:53
Χριστινάκι...πόσο γέλασα....έτσι ακριβώς γίνετε...

Νικουδάκι
17-05-12, 10:07
Καλλιοπίτσα ενόσο είσαι εγκυούλα μην περιμένεις να μην έχεις κατακράτηση! Ειμαι σίγουρη όμως πως θα χάσεις τα κιλά σου κι εσύ εύκολα. Ειδικά αν κάνεις και λίγη ήπια γυμναστικουλα μια χαρά θα επανέλθεις! Οσο για το στήθος, κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όντως γίνεται ΤΕΡΑΣΤΙΟ! Κι εμενα ο άντρας μου μια μέρα γύρισε και μου είπε πως έγιναν έτσι, σαν την Παμελα Αντερσον έγινες!!! :)

Το μυστικό ειναι και μετά που θα γεννήσεις με το καλό να φοράς μέρα νύχτα σουτιέν! Μόνο στο μπάνιο να το βγαζεις γιατί μετά θα καταλήξεις σαν κι εμένα!!! Α! και φυσικά κρέμες ενυδατικές!!! Συνέχεια, μην τις λυπάσαι!!!

Εύκολη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!!!

χριστινάκι π.
17-05-12, 10:13
Ααααχ βρε Χριστινάκι... λες και συνεννοηθήκατε με τη φίλη μου και μου λέτε τα ίδια. Εχετε δίκιο όμως... πρέπει να αναθεωρήσω τον τρόπο που "πλασάρω" τον εαυτό μου στον άντρα μου κι ελπίζω να μην είναι πολύ αργά. Απλά όταν συνειδητοποιούσα τις αλλάγες στο σώμα μου με ποιον θα τις μοιραζόμουνα... με τον γείτονα?!

Όσο για τη συμβουλή σου για τα σουτιεν ήδη το έπραξα και η αλήθεια είναι ότι το κάνουν να φαίνεται όπως και ήταν και πριν :) Στα "κατ ιδίαν" είναι που τα χαλάμε αλλά δε βαριέσαι... αν με ρωτούσαν τι θα διάλεγα, το παλιό μου το στήθος ή την κόρη μου... 1000000000000000000000000000000000000000000000 % ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ!!!!!!! ΟΣΕΣ ΖΩΕΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΧΑ!!!! :D

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές... όσο περιέργο κι αν ακούγεται, μπορεί να τις είχα ξανακούσει, αλλά για κάποιο λόγο ήθελα να τις ακούσω κι από αλλού! Να'σαι καλά!

Στη φίλη σου ή στη μαμά σου να λες τις ανασφάλειες σου γλυκιά μου!Ποτέ δεν είναι αργά να διορθώσεις την εικόνα σου στα μάτια του άντρα σου, αφού ως γνωστόν έχουν βραχύβια μνήμη!!!!

Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, σαφώς και είναι καλύτερο από κάθε στητό στήθος στον πλανήτη!

Να προσθέσω ότι το πριν μετράει στον άντρα, κατά τη διάρκεια δεν βλέπει καμία μα καμία ατέλεια!

Και το στήθος φτιάχνει με τη γυμναστική, πάρε δύο μπουκάλια νερό του 1,5 λίτρου και κράτα τα οριζόντια με τα καπάκια στο ύψος των ματιών σου και ανοιγόκλεινε τα χέρια σου (σαν το πεκ ντεκ στο γυμναστήριο)...Μόνο αν τα έχεις στο ύψος των ματιών γυμνάζεις τους μύες του στήθους αλλιώς γυμνάζεις ώμους...Εγώ έχω ελάχιστο στήθος και κάνω αυτή τη γυμναστική και φαίνεται λίγο μεγαλύτερο (έχει φουσκώσει λίγο)!

Φυσικά στον άντρα μου λέω: Είσαι πολύ τυχερός που έχω εφηβικό στηθάκι, θα είμαι πάντα σαν κοριτσάκι!

χριστινάκι π.
17-05-12, 10:14
Χριστινάκι...πόσο γέλασα....έτσι ακριβώς γίνετε...

Ε μα ναι, κι εμείς λέμε ''μα τι της βρίσκει;'' :D:D:D:D

Νικουδάκι
17-05-12, 10:39
Στη φίλη σου ή στη μαμά σου να λες τις ανασφάλειες σου γλυκιά μου!Ποτέ δεν είναι αργά να διορθώσεις την εικόνα σου στα μάτια του άντρα σου, αφού ως γνωστόν έχουν βραχύβια μνήμη!!!!

Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου, σαφώς και είναι καλύτερο από κάθε στητό στήθος στον πλανήτη!

Να προσθέσω ότι το πριν μετράει στον άντρα, κατά τη διάρκεια δεν βλέπει καμία μα καμία ατέλεια!

Και το στήθος φτιάχνει με τη γυμναστική, πάρε δύο μπουκάλια νερό του 1,5 λίτρου και κράτα τα οριζόντια με τα καπάκια στο ύψος των ματιών σου και ανοιγόκλεινε τα χέρια σου (σαν το πεκ ντεκ στο γυμναστήριο)...Μόνο αν τα έχεις στο ύψος των ματιών γυμνάζεις τους μύες του στήθους αλλιώς γυμνάζεις ώμους...Εγώ έχω ελάχιστο στήθος και κάνω αυτή τη γυμναστική και φαίνεται λίγο μεγαλύτερο (έχει φουσκώσει λίγο)!

Φυσικά στον άντρα μου λέω: Είσαι πολύ τυχερός που έχω εφηβικό στηθάκι, θα είμαι πάντα σαν κοριτσάκι!

Και βεβαια είναι τυχερός!!! Πολύ καλύτερα ένα μικρό στηθάκι το οποίο δεν κρεμμάει, παρά ένα μεγάλο το οποίο μετά γίνεται... (!)

Εχω βαρακια στο σπίτι του 1,5 κιλού, κάνουν για τη γυμναστικούλα που μου λες; Ποσες επαναλήψεις να κάνω;

Τωρα θα σου περιγραψω σκηνικό να γελάσουμε... χτες εχοντας υποψη αυτα που μου είπες, πηγαινω στον άντρα μου κουνιστή και λύγιστη και του λεω: "βρε αγάπη μου πάντως ειμαι πολύ τυχερή που έχω ελαστικό δέρμα. Παρόλο που δεν έβαζα και πολύ ενυδατική κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μια χαρα επανήλθε το σώμα μου, ούτε χαλάρωση, ούτε ραγάδα στην κοιλιά, ούτε τίποτα! Τωρα που θα κάνουμε τα μπανια μας μια χαρα θα φορέσω πάλι το μπικινι μου"!!! Κι αυτός απάντησε: " ναι ρε γ... κι εγώ δε σε "χαίρομαι" τοσο συχνά όσο θα ΄θελα"! (γιατί τώρα με το μωρό έγινα λίγο δύσκολη!!! :lol:) Οσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ γελάω :D Ειλικρινά άμα θέλουμε εμεις η γυναίκες γινομαστε... :twisted: αμα το σκεφτούμε καλά ειναι λιγο τρομακτικό το πως μπορούμε και τους χειριζόμαστε !!! :D :D :D Μηπως θα έπρεπε να τρεπόμαστε και λίγο!!!:oops::cool::p

χριστινάκι π.
17-05-12, 10:55
Και βεβαια είναι τυχερός!!! Πολύ καλύτερα ένα μικρό στηθάκι το οποίο δεν κρεμμάει, παρά ένα μεγάλο το οποίο μετά γίνεται... (!)

Εχω βαρακια στο σπίτι του 1,5 κιλού, κάνουν για τη γυμναστικούλα που μου λες; Ποσες επαναλήψεις να κάνω;

Τωρα θα σου περιγραψω σκηνικό να γελάσουμε... χτες εχοντας υποψη αυτα που μου είπες, πηγαινω στον άντρα μου κουνιστή και λύγιστη και του λεω: "βρε αγάπη μου πάντως ειμαι πολύ τυχερή που έχω ελαστικό δέρμα. Παρόλο που δεν έβαζα και πολύ ενυδατική κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μια χαρα επανήλθε το σώμα μου, ούτε χαλάρωση, ούτε ραγάδα στην κοιλιά, ούτε τίποτα! Τωρα που θα κάνουμε τα μπανια μας μια χαρα θα φορέσω πάλι το μπικινι μου"!!! Κι αυτός απάντησε: " ναι ρε γ... κι εγώ δε σε "χαίρομαι" τοσο συχνά όσο θα ΄θελα"! (γιατί τώρα με το μωρό έγινα λίγο δύσκολη!!! :lol:) Οσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ γελάω :D Ειλικρινά άμα θέλουμε εμεις η γυναίκες γινομαστε... :twisted: αμα το σκεφτούμε καλά ειναι λιγο τρομακτικό το πως μπορούμε και τους χειριζόμαστε !!! :D :D :D Μηπως θα έπρεπε να τρεπόμαστε και λίγο!!!:oops::cool::p

Μπράβο κοριτσάρα μου!!!!!Τέτοια να ακούω!Εγώ δεν ντρέπομαι πάντως, απλώς προσαρμόζομαι στον ''τρόπο λειτουργίας'' τους :D!

Κάθε στήθος έχει τη χάρη του και είναι μοναδικό, όπως και κάθε σώμα...Ας το χαιρόμαστε όλες χωρίς να το ''βαραίνουμε'' με άσχημες σκέψεις!

Και βέβαια, με τα βαράκια ακόμα καλύτερα!Κάνε 3 12άρια τη μέρα, δεν θέλει παραπάνω!Όσο περνάει ο καιρός μπορείς να ανεβάζεις τις επαναλήψεις!

Νικουδάκι
17-05-12, 11:08
Μπράβο κοριτσάρα μου!!!!!Τέτοια να ακούω!Εγώ δεν ντρέπομαι πάντως, απλώς προσαρμόζομαι στον ''τρόπο λειτουργίας'' τους :D!

Κάθε στήθος έχει τη χάρη του και είναι μοναδικό, όπως και κάθε σώμα...Ας το χαιρόμαστε όλες χωρίς να το ''βαραίνουμε'' με άσχημες σκέψεις!

Και βέβαια, με τα βαράκια ακόμα καλύτερα!Κάνε 3 12άρια τη μέρα, δεν θέλει παραπάνω!Όσο περνάει ο καιρός μπορείς να ανεβάζεις τις επαναλήψεις!

Σ΄ευχαριστώ βρε φιλενάδα!!! Πολύ σωστά τα λες... να ΄σαι καλά... το στηθάκι μου δεν ξέρω αν θα φτιάξει... αλλά τη διάθεσή μου την έφτιαξες!!! :grin:

χριστινάκι π.
17-05-12, 11:14
Σ΄ευχαριστώ βρε φιλενάδα!!! Πολύ σωστά τα λες... να ΄σαι καλά... το στηθάκι μου δεν ξέρω αν θα φτιάξει... αλλά τη διάθεσή μου την έφτιαξες!!! :grin:

Πολύ χαίρομαι!Μια χαρούμενη γυναίκα γεμάτη θετική ενέργεια είναι μια πολύ αισθησιακή γυναίκα ανεξάρτητα από τις ατέλειες της!

xena
17-05-12, 11:34
Εγώ γέννησα με καισαρική και βγήκα απ' το μαιευτήριο με κάτι πόδια σαν μπουκάλες υγραερίου (από την επισκληρήδιο μάλλον) κι έχοντας να χάσω μόνο 4 κιλά. Τα 4 έγιναν 2,5 τις πρώτες 2 εβδομάδες και μετά πήγαμε στα 8!!!! Έτρωγα που θήλαζα.

Μόλις σταμάτησα τον θηλασμό (στο 5μηνο), κατέβηκα πάλι. Ενα μήνα μετά το στήθος παιδιά έχει επανέλθει σχεδόν τελείως (μαζεύτηκε γιατί κρεμασε). Θέλω 4,5 κιλά να χάσω τώρα. Αλλά μην αγχώνεστε, ολόκληρο παιδάκι κάναμε. Φροντίζει η φύση να μας... χμμμ.... "τσουπώνει" λίγο παραπάνω για να έχουμε και λίγες αντοχές!!!! :D:D:D

sofouli
21-05-12, 03:37
τι ωραια δεν ειμαι η μονη:pστην εγκυμοσυνη πηρα 14 κιλα,με τη γεννα εχασα τα 9 και τωρα αυτα τα 5 εφτα μηνες μετα ακομα εδω ειναι και δεν φευγουν.εγω νομιζα οτι με το θηλασμο χανεις(ετσι ειχα διαβασει)αλλα μαλλον στη δικη μου περιπτωση δεν ισχυει...!και θελω και το παλιο μου στηθος πισω που ηταν μικρουλι και ωραιο.τωρα ειναι τεραστιο (2 νουμερα πανω,σαν μικρες βομβες που με κοροιδευει ο αντρας μου:rolleyes:).κι εγω προσπαθω να μην τρωω πολυ και ν ακανω και γυμναστικη αλλα που χρονος,μωρο,δουλεια,δουλειες σπιτιου και χρονος για λιγη ξεκουραση...τελος παντων ας ειναι καλα η μπεμπα και κατι θα γινει...ελπιζω:grin:

Κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά, αλλά η ζυγαριά έχει κολλήσει! Εβαλα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη -πεινούσα συνέχεια κι έτρωγα η...αντε να μη με χαρακτηρίσω!!!!- και μου έμειναν τα 7, τα οποία, 4 μήνες μετά τη γέννα, δεν λένε να φύγουν. Δίαιτα δεν κάνω, αλλά γενικα προσέχω να μην τρωω υπερβολικά. Γυμναστική δεν έχω ούτε τον χρόνο-με 2 μικρα παιδιά- ούτε και το κουράγιο να κάνω. Φοβάμαι και να πάω σε διαιτολόγο μη με δώσει καμιά διαιτα και μειωθεί το γάλα. Πιστευετε ότι με το καιρό θα φύγουν κι αυτά τα επιπλέον κιλά? Ισχύει οτι όσες θηλάζουν μετα το 6μηνο χάνουν περισσότερο? Υποψην ότι ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος... αν έρθει θα πέσουν κανα 2 κιλάκια? Δεν χωράω σε κανένα ρούχο μου κι έχω φρικάρει! Δώστε μου ελπίδα κορίτσια πλιιιιιιιιζ!!!

βαλια27
24-05-12, 12:21
Κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά, αλλά η ζυγαριά έχει κολλήσει! Εβαλα 18 κιλά στην εγκυμοσύνη -πεινούσα συνέχεια κι έτρωγα η...αντε να μη με χαρακτηρίσω!!!!- και μου έμειναν τα 7, τα οποία, 4 μήνες μετά τη γέννα, δεν λένε να φύγουν. Δίαιτα δεν κάνω, αλλά γενικα προσέχω να μην τρωω υπερβολικά. Γυμναστική δεν έχω ούτε τον χρόνο-με 2 μικρα παιδιά- ούτε και το κουράγιο να κάνω. Φοβάμαι και να πάω σε διαιτολόγο μη με δώσει καμιά διαιτα και μειωθεί το γάλα. Πιστευετε ότι με το καιρό θα φύγουν κι αυτά τα επιπλέον κιλά? Ισχύει οτι όσες θηλάζουν μετα το 6μηνο χάνουν περισσότερο? Υποψην ότι ακόμα δεν μου έχει έρθει περίοδος... αν έρθει θα πέσουν κανα 2 κιλάκια? Δεν χωράω σε κανένα ρούχο μου κι έχω φρικάρει! Δώστε μου ελπίδα κορίτσια πλιιιιιιιιζ!!!

λοιπον εμενα η ξεδρφη μου θηλασε και τους 2 απο 9 μηνες τον καθενα.ειχε παρει πανω απο 20 στις εγκυμοσυνες και σιγουρα απο αλλα 10 στον θηλασμο.στον πρωτο δε,εκανε να επανελθει κοντα 2,5 χρονια και μολις τα καταφερε ξαναεμεινε εγκυος.στο δευτερο τα εχασε πολυ πιο γρηγορα.

εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 7 κιλα που τα ειχα χασει μεχρι να βγω απο το μαιευτηριο αν και με καισαρικη.το θεμα ειναι οτι ξεκινησα εγκυμοσυνη με 100 κιλα οποτε ουτε καν φαινομουν εγκυος,απλα πολυ χοντρη.ο καημος μου ηταν που δεν φουσκωσα να φαινεται και σ'εμενα η κοιλιτσα.αλλα που να φουσκωνα ετσι οπως ημουν ηδη?
τωρα στην δευτερη μολις μπηκα στον 8ο μηνα και εχω παρει 6 κιλα μεχρι τωρα,εχω μια υπεροχη ολοστρογγυλη κοιλιτσα την οποια πολυ την χαιρομαι,ελπιζω να μην παρω πανω απο 7-8.σκοπευω να ξανακανω την διαιτα που μου ειχε δωσει ο διαιτολογος που πηγα γιατι ενω ειχα χασει 33 κιλα,παλι ξεκινησα με πολλα εγκυμοσυνη και θελω να βαλω ενα συγκεκρημενο φουστανι στην βαφτηση οποτε εχω ηδη θεσει στοχους.

γυμναστικη δεν εκανα και ουτε σκοπευω να κανω.απλα την σιχενομαι.
τωρα σε σχεση με το στηθος,εγω φορουσα 90Δ πριν την εγκυμοσυνη και δυσκολευομουν να βρω και σουτιεν αλλα και μαγιω.ειδικα το μαγιω ηταν ο καημος μου ο μεγαλος.τωρα ακομα δεν εχω βρει σουτιεν θηλασμου και τα δικα μου δεν μου μπαινουν.κατι επισης πρωτογνωρο γιατι στην πρωτη εγκυμοσυνη ουτε αυτο ειχε αλλαξει.ο μονος που χαιρεται που μεγαλωσαν κιαλλο ειναι ο αντρας μου που γενικα του αρεσουν οι αφρατουλες με πολυ μεγαλα βυζια.οποτε καποιος τουλαχιστον το εχει καταχαρει:oops:

Μαρια1978
24-05-12, 13:16
Δεν ειναι μονο τα κιλα, ανοιγουν και τα κοκκαλα γι αυτο δεν μας κανουν τα ρουχα μας. Τρια χρονια θελει να επανελθει. Πηρα 18 κιλα στο πρωτο και τα εχασα σε 2 μηνες χωρις διαιτα επειδη θηλαζα και δεν ειχα βοηθεια-τα εκανα ολα μονη μου. Στο δευτερο ομως διεκοψα το θηλασμο και εχω παρει σε 4 μηνες, 9 κιλα. Αντε να τα χασω τωρα....