PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ---ΣΟΣ!!!

ΣΤΕΛΛΙ
13-02-12, 23:04
καλησπερα σε ολες!!!! ειμαι στην 14η βδομαδα κ τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω τρομερους πονοκεφαλους!!! ο γιατρος μου εχει πει μονο ντεπον αλλα αν με πιασει 2 φορες τη βδομαδα---να παρω 2 ντεπον τη βδομαδα???θα τηλ κ στο γιατρο αυριο να δω τι θα μου πει....εσεισ εχετε αναλογη εμπειρια???

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
13-02-12, 23:17
Απο οτι ξερω μπορεις να πιεις μεχρι δυο ντεπον σε χαπι την ημερα η ενα αναβραζον.Μου το εχει πει ο γυναικολογος μου

ΣΤΕΛΛΙ
13-02-12, 23:21
ωχ κ γω μια μερα πηρα 2 αναβραζοντα αλλα ειχα τετοιες ημικρανιες που με επιανε ναυτια κ εμετος!!!! θα ρωτησω κ τον γιατρο αναλυτικα! ευχαριστω πολυ....κ τωρα εχω τρομερο πονοκεφαλο αλλα θα ξαπλωσω μηπωσ κ το ξεχασω...

Elma09
13-02-12, 23:25
καλησπερα σε ολες!!!! ειμαι στην 14η βδομαδα κ τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω τρομερους πονοκεφαλους!!! ο γιατρος μου εχει πει μονο ντεπον αλλα αν με πιασει 2 φορες τη βδομαδα---να παρω 2 ντεπον τη βδομαδα???θα τηλ κ στο γιατρο αυριο να δω τι θα μου πει....εσεισ εχετε αναλογη εμπειρια???
Καλησπέρα!!
Δες λίγο τα παρακάτω θεματάκια, που έχουν ανοιχθεί σχετικά με το πρόβλημά σου:
http://www.parents.gr/forum/archive/index.php/t-21371.html
http://www.parents.gr/forum/archive/index.php/t-95600.html
http://www.parents.gr/forum/archive/index.php/t-21370.html

Ελπίζω γρήγορα να ανακουφιστείς και να απολάυσεις την εγκυμοσύνη σου...;)

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
13-02-12, 23:25
Δεν νομιζω για μια φορα να υπαρχει προβλημα αλλα καλο ειναι να τον ενημερωσεις και να μην παιρνεις τιποτα χωρις να τον εχεις ρωτησει πρωτα.Ξαπλωσε και προσπαθησε να ηρεμησεις σε καταλαβαινω απολυτα γιατι κι εγω το εχω παθει και δυστυχως δεν με πιανει ευκολα το ντεπον αλλα αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τωρα στην εγκυμοσυνη 9 στις 10 φορες που θα με πιασει θα πρεπει να κανω εμετο για να ηρεμησω εγω ειμαι στην 23η εβδομαδα.

jo89
14-02-12, 00:13
Εμενα ο γυναικολογος μου και ενας αλλος γιατρος μου ειπαν μεχρι 4 αναβραζον το 24 ωρο.....;);)
Στην περιπτωση μου δεν χρεαστηκε με 2 ειμαι οκ!!

Maria'79
14-02-12, 00:42
Κατά διαστήματα έχω κι εγώ, αλλά στην εβδομάδα που είσαι είχα πολύ έντονους πονοκεφάλους για κάποιες μέρες. Μία μέρα έφτασα να πάρω 3 ή 4 depon τα οποία ή δεν μου έκαναν τίποτα ή με ανακούφιζαν ελάχιστα. Πήγαινε να σπάσει το κεφάλι μου και γενικώς δεν μπορούσα να λειτουργήσω. Αφού ένα βράδυ δεν κοιμήθηκα από τον πονοκέφαλο. Δεν μου έχει ξανασυμβεί τέτοιο πράγμα, φοβήθηκα. Την άλλη μέρα με το που άρχισε να πονάει πάλι και να δυναμώνει πήρα ένα panadol extra και αυτό ήταν, μου πέρασε αμέσως και δεν με ξαναέπιασε από τότε.

derbybaby
01-05-12, 07:50
κοριτσια καλημερα..κ εγω με τρομερο πονοκεφαλο κοντυεω 24 ωρες..ακομα κ στον υπνο μ ξυπνησα κ ποναγα, δεν μπορουσα εχθες να ακουω ανθρωπο να μιλαει..ειχα κ τον μικρουλη να θελει παιχνιδια τα ειδα ολα...κ εγω σκφτομαι τωρα που εφαγα να πιω ενα ντεπον.

viki35
01-05-12, 08:34
Κοριτσια και ντεπον και ντεπον εχτρα αναβραζων και παναντολ εντελως αφοβα , δεν ειναι κακο να περνει κανεις καποια φαρμακα στην εγκυμοσυνη .Εγω περασα 3 ιωσεις , οι 2 με υψηλο πυρετο (40 σχεδον ) 4-5 ντεπον αναβραζων επερνα γιατι θα λυποθυμουσα , και ημουνα και stand by για αντιβιωση αμα χρειαζοτανε . Στην τελευταια ιωση παθαμε γαστρεντεριτιδα και αναγκαστικα και πηρα φαρμακα για τη διαρροια , αλλιωτικα ακομα θα ετρεχα . Δεν ειναι κακα καποια φαρμακα .

dimitra-nikos
01-05-12, 11:27
Και εμένα Βίκυ ο γιατρός μου αυτό που είπε που λές κι εσύ. Γενικά είναι ανεκτικός στο ντεπόν, ακόμα και στην αντιβίωση αν χρειαστεί. Όταν πχ είχα πυρετό, βήχα και πονόλαιμο και τον ρώτησα τί να πάρω μου είπε να πάρω ότι έπαιρνα συνήθως. ντεπόν,σιρόπι και αντιβίωση. Εγώ βέβαια φοβήθηκα να πάρω αντιβίωση και πήρα μόνο ντεπόν και σιρόπι. Το αποτέλεσμα ήταν να ταλαιπωρηθώ 10 μέρες από την παλιοίωση.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
01-05-12, 11:46
Εγω κοριτσια στη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα κρυωσει αλλα δεν ηθελα να παρω τιποτα απολυτος!!!Μονο 1-2 φορες χρειαστηκε να παρω ντεπον λογο πονοκεφαλου!!!Τοσα χαπια πινω λογο της εγκυμοσυνης δεν ηθελα να φορτωσω κι αλλο τον οργανισμο μου!!!

physcomum
01-05-12, 19:17
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά εμένα οι πονοκέφαλοι και οι ημικρανίες μου κράτησαν 2,5 μήνες σε καθημερινή βάση!Προσπαθούσα να παίρνω DEpon ανά 2-3 ημέρες οταν δεν αντεχόταν πλέον.Είχα δοκιμάσει τα πάντα.Ομοιοπαθητική, πατάτες στο κούτελο(!),ντους, μασάζ,δέσιμο κεφαλιού(το μόνο που κάτι έκανε).
Και μια μέρα στον 5ο μήνα εξαφανίστηκαν...
Αυτό είναι το μονο ελπιδοφόρο που μπορώ να σου πω.Οσο μπορείς λιγότερα φάρμακα αλλά οχι να υποφέρεις παραπάνω απο ότι πρέπει.Το στρες που θα βιώσεις θα κάνει περισσότερο κακό νομίζω απο την παρακεταμόλη.
Υπομονή κορίτσι θα φύγουν:oops:

elpida123
03-05-12, 15:58

Καλησπέρα!
αυτό που βοηθάει παρα πολύ στους πονοκεφάλους είναι να βάζεις τα πόδια σου σε ζεστό νερό και στο κεφάλι σου πετσέτα με κρύο νερό. Κι έτσι ο πονοκέφαλος περνάει χωρίς να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με παυσίπονα. Δοκιμασέ το, δουλεύει!

physcomum
03-05-12, 16:03
Α μπράβο και αυτό το δοκίμασα!!!Μια παραλλαγή με βοήθησε περισσότερο.Παγοκύστη στο κεφάλι μέχρι να μουδιάσει.Κάτι γινόταν

elpida123
03-05-12, 17:17
Μου έχουν πει επίσης ότι για τον πονοκέφαλο βοηθάει το να πιεις ελληνικό καφε με τρεις σταγόνες λεμόνι! Δεν ξέρω αν έχει αποτελέσματα βέβαια, δεν το έχω δοκιμάσει!

Babs Bunny
06-05-12, 08:48
Καλημέρα κορίτσια!! Εγώ είμαι στην 15η εβδομάδα.. Υποφέρω τόσο πολύ από πονοκεφάλους και από ημικρανίες που πραγματικά δεν αντέχω άλλο!!
Έχω καταντήσει να παίρνω το λιγότερο ένα panadol κάθε μέρα!!
Μακάρι να περάσουν στον 5ο μήνα όπως λές Maria79, το εύχομαι γιατί δεν την παλεύω!!

giwta-la
06-05-12, 20:51
μενω με ανοιχτο στομα. γιαυτο το λογο μπηκα μεσα,να πω γιαυτο και μπαμ επεσα πανω του! εγω αισθανομαι σαν να ελιωσε το κεφαλι μου απο ηλιαση αν και εχω περιπου 5-6 μερες να βγω απο το σπιτι και χθες με επιασε πρωτη φορα τα μεσανυχτα. ειναι ενας πονος στα πλαινα του μετωπου και πανω απο αυχενα. εχω παρει ηδη ενα 1000αρι αναβραζον ντεπον. επιτρεπεται τοση δοση ή να παρω το 500αρι αναβραζον αλλη φορα? δε περασε ομως,υποχωρησε βεβαια...αλλα ξανα τα ιδια. αυτη τη στιγμη ειναι λιγο καλα.ασχετο ή σχετικο που ηπια ελληνικο καφε μετα απο πολυ καιρο και ειμαι καλυτερα? μπορει και να βοηθησε αν διαβασα καλα για την ιδιοτητα του καφε.

jo89
06-05-12, 21:08
μενω με ανοιχτο στομα. γιαυτο το λογο μπηκα μεσα,να πω γιαυτο και μπαμ επεσα πανω του! εγω αισθανομαι σαν να ελιωσε το κεφαλι μου απο ηλιαση αν και εχω περιπου 5-6 μερες να βγω απο το σπιτι και χθες με επιασε πρωτη φορα τα μεσανυχτα. ειναι ενας πονος στα πλαινα του μετωπου και πανω απο αυχενα. εχω παρει ηδη ενα 1000αρι αναβραζον ντεπον. επιτρεπεται τοση δοση ή να παρω το 500αρι αναβραζον αλλη φορα? δε περασε ομως,υποχωρησε βεβαια...αλλα ξανα τα ιδια. αυτη τη στιγμη ειναι λιγο καλα.ασχετο ή σχετικο που ηπια ελληνικο καφε μετα απο πολυ καιρο και ειμαι καλυτερα? μπορει και να βοηθησε αν διαβασα καλα για την ιδιοτητα του καφε.
Eμενα προσωπικα ο γιατρος μου μου εχει πει πως μπορω να παιρνω ντεπον 1000αρι μεχρι 4 τ 24 ωρο...οποτε δεν νομιζω να χεις προβλημα ρωτα και τον γιατρο σου ομως για σιγουρια!

elenap
19-11-12, 11:17
καλημέρα κ από μενα. εγώ είμαι στην 17η εβδομάδα κ από τότε που μπήκα σε αυτ'η την εβδομάδα έχω τρομερές ημικρανίες. είναι τόσο έντονες που μου ΄φερνουν αναγούλα κ αδυναμία.την πίεσή μου την μετράω συχνά αλλά είναι φυσιολογική. έχει περάσει κάποια άλλη ανάλογη εμπειρία???πρέπει να ανησυχώ λετε??:(

hristin30
19-11-12, 12:07
κορίτσια και εγω σε αυτη την εγκυμοσύνη υποφέρωα πο έντονους πονοκεφαλους.Μπορεί να έχει σχέση με την πίεση?Προς το παρον τη μετραω και ειναι καλη,αλλα ανησυχώ λιγο.Μαλλον φταιει η πιεση της ημερας και το στρεσσ.Την τελευταια φορα δεν πηρα τιποτα,απλα εδεσα σφιχτα το κεφαλι με ενα φουλαρι και μου ψιλοπερασε.

Alien
22-11-12, 22:02
Καλησπέρα κορίτσια είμαι κ εγώ παθούσα των πονοκεφάλων, πραγματικά τρομακτική εμπειρία.Πρίν 1 εβδομάδα είχα τρομερές ημικρανίες που διαρκούσαν 2-3 μέρες κάθε φορά τίποτα δεν με βοήθησε ούτε τα ντεπόν πυ΄τε Panadol τίποτα ... ένα και μόνο πράγμα με ανακούφισε που με συμβούλεψε η μαία...να βάζω Vix αι άμα δεν έχω κάποια θερμαντική στην περιοχή των κροτάφων καθώς και πάνω από τα μάτια.Εάν δεν έχετε Vix τότε αντικαταστήστε με κάποια θερμαντική, είναι εντελώς ακίνδυνο και ανακουφίζει στο 5'. Άντε και όλες με έναν πόνο...

markela35
23-11-12, 13:03
Περα απο τα γιατροσοφια και τα ντεπον , πολυ σημαντικο ειναι και η πιεση σας!!Αν ανεβαινει η πιεση και εχετε πονοκεφαλο πρεπει να μιλησετε με το γιατρο σας , σας παρακαλω!!Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!!

Μην πλακωνεστε στα ντεπον και στα vix το οποιο vix δεν ειναι καθολου καλο για εσας.Μετρηστε την πιεση σας πινετε πολυ νερο και μιληστε με τον γιατρο σας!!

Και οταν λεμε φυσιολογικη πιεση ενοουμε την πιεση που ειχε η καθε μια απο εμας προ εγκυμοσυνης!Αν πριν την εγκυμοσυνη ειχες 7 και 11 και τωρα εχεις 8 και 12 ειναι ανεβασμενη!!!!

Συμβουλη απο μια μανουλα που εφτασε εως 38 εβδομαδες και δεν τα καταφερε!!

Lydias12
24-11-12, 09:46
Εμένα με βοήθησε το ice power που επιτρέπεται στην κύηση και καπως μαλακωνε τους μυς του αυχένα που μου έκαναν τους πονοκεφάλους