PDA

Επιστροφή στο Forum : υπολογισμος γονιμων ημερων

margi25
17-02-12, 11:33
καλημερα θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με τις γονιμες μου μερες..
τελευταια περιοδος 10/2 με προηγουμενο κυκλο 27 μερες ...
τον ιανουαριο 15/1 με κυκλο 24 μερες..
σημερα που λογικα ειμαι στην 8η μερα αρχισε πριζετε το στηθος μου εχω κατι ψιλοπονακια και λιγα υγρα...ποτε θα κανω ωορηξια??

Rob_09
17-02-12, 11:44
Καλημέρα. Απ'ότι βλέπω ο κύκλος σου δεν είναι σταθερός, άρα ίσως δυσκολευτείς να βρεις την ημέρα ακριβώς. Εγώ όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες με σχετικά ασταθή κύκλο, ο γιατρός υπολόγισε στο περίπου πότε θα είχα ωορηξία και μου ζήτησε να περάσω από 'κει για ένα γρήγορο υπέρηχο, μέχρι που τελικά είδαμε το αβγουλάκι στην τηλεόραση. Εκείνο το αβγουλάκι τώρα είναι 2,5 κιλα πλασματάκι.
Υπάρχουν φυσικά και τεστ, όπως αυτά της εγκυμοσύνης που ανιχνεύουν την ωορηξία. Εγώ είχα παραγγείλει από το ίντερνετ 20 τεστ ωορηξίας και 20 εγκυμοσύνης, σε πάρα πολύ καλή τιμή.

evio
17-02-12, 11:45
Καλημερα Μαρτζι!Να υπολογιζεις χοντρικα απο την 8η μεχρι την 18η περιπου για να εισαι μεσα. Καλη επιτυχία!!!

evio
17-02-12, 11:46
Καλημέρα. Απ'ότι βλέπω ο κύκλος σου δεν είναι σταθερός, άρα ίσως δυσκολευτείς να βρεις την ημέρα ακριβώς. Εγώ όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες με σχετικά ασταθή κύκλο, ο γιατρός υπολόγισε στο περίπου πότε θα είχα ωορηξία και μου ζήτησε να περάσω από 'κει για ένα γρήγορο υπέρηχο, μέχρι που τελικά είδαμε το αβγουλάκι στην τηλεόραση. Εκείνο το αβγουλάκι τώρα είναι 2,5 κιλα πλασματάκι.
Υπάρχουν φυσικά και τεστ, όπως αυτά της εγκυμοσύνης που ανιχνεύουν την ωορηξία. Εγώ είχα παραγγείλει από το ίντερνετ 20 τεστ ωορηξίας και 20 εγκυμοσύνης, σε πάρα πολύ καλή τιμή.

Συμφωνώ!
Για να βρεις ακριβως τη μερα ειδικά αμα ειναι αστατος ο κυκλος τα τεστ ωορρηξίας βοηθανε!

margi25
17-02-12, 11:51
σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για την αμεση απαντηση σας...ελπιζω να πεσω μεσα στις ημερομηνιες...μου κανει λιγα τερτιπια η περιοδος μια στις 24 μερες,μια στις 25,μια στις 27 μερες και με μπερδευει λιγο..

floralique
17-02-12, 15:35
Margi κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με σένα έχω, κομματάκι ασταθής ο κύκλος μου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη...Πότε 24 μέρες, πότε 26, καναδυό φορές παλιότερα 27 και τρεις πέρυσι 28 μέρες...Άντε να καταλάβεις...Οπότε κατέληξα κι εγώ, κατόπιν συμβουλής και του γιατρού μου, σ'αυτό που λέει η evio: από την 8η έως και την 18η θεωρώ ως το πιο γόνιμο διάστημα και ξέγνοιασα κατά κάποιον τρόπο...Βέβαια ακόμη το ζουζουνάκι μας δε μας έχει κάνει τη χάρη, αλλά σκεφτόμαστε ότι κάθε μήνας που περνάει μας το φέρνει πιο κοντά!

Κι εκείνα τα τεστ ωορρηξίας, που λένε τα κορίτσια, μου φαίνονται πολύ καλή ιδέα τώρα που το σκέφτομαι...Χμ χμμμμμ....:roll::roll::roll:

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-02-12, 16:22
Αγαπητή φίλη,

για να υπολογίσουμε με ακρίβεια τις γόνιμες ημέρες, πρέπει να έχετε σταθερό κύκλο για τουλάχιστον 6 μήνες.
Αν δεν έχετε, οι γόνιμες ημέρες βασίζονται στο μέσο όρο μεταξύ του μικρότερου και του μεγαλυτέρου κύκλου.

Από όσα αναφέρετε, οι γόνιμες σας ημέρες σας πρέπει να βρίσκονται κάπου μεταξύ 8ης και 14ης ημέρας.

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-02-12, 16:25
καλημερα θα ηθελα να με βοηθησετε σχετικα με τις γονιμες μου μερες..
τελευταια περιοδος 10/2 με προηγουμενο κυκλο 27 μερες ...
τον ιανουαριο 15/1 με κυκλο 24 μερες..
σημερα που λογικα ειμαι στην 8η μερα αρχισε πριζετε το στηθος μου εχω κατι ψιλοπονακια και λιγα υγρα...ποτε θα κανω ωορηξια??

Αγαπητή φίλη,

για να υπολογίσουμε με ακρίβεια τις γόνιμες ημέρες, πρέπει να έχετε σταθερό κύκλο για τουλάχιστον 6 μήνες.
Αν δεν έχετε, οι γόνιμες ημέρες βασίζονται στο μέσο όρο μεταξύ του μικρότερου και του μεγαλυτέρου κύκλου.

Από όσα αναφέρετε, οι γόνιμες σας ημέρες σας πρέπει να βρίσκονται κάπου μεταξύ 8ης και 14ης ημέρας.

amarillo81
17-02-12, 16:26
Αγαπητή φίλη,

κυριε χρηστοσουλε να σασ ρωτησω κ γω κατι??εγω εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων για πανω απο 6 μηνεσ...κανω κ τεστ ωορρηξιασ κ πανω κατω την ιδια μερα καθε μηνα βγαινει θετικο...αυτο σημαινει οτι εχω ωορρηξια??ο γιατροσ μου μου συνεστησε χτεσ σερπαφαρ για ενισχυση τησ ωορρξιασ μου...εχει νοημα να τα παρω απο τη στιγμη που εχω σταθερο κυκλο???ειναι επικινδυνα??ποια ειναι η γνωμη σασ?

margi25
17-02-12, 17:03
σας ευχαριστω ολους/ες για τις απαντησεις σας...

Παναγιώτης Χριστόπουλος
17-02-12, 20:16
κυριε χρηστοσουλε να σασ ρωτησω κ γω κατι??εγω εχω σταθερο κυκλο 28 ημερων για πανω απο 6 μηνεσ...κανω κ τεστ ωορρηξιασ κ πανω κατω την ιδια μερα καθε μηνα βγαινει θετικο...αυτο σημαινει οτι εχω ωορρηξια??ο γιατροσ μου μου συνεστησε χτεσ σερπαφαρ για ενισχυση τησ ωορρξιασ μου...εχει νοημα να τα παρω απο τη στιγμη που εχω σταθερο κυκλο???ειναι επικινδυνα??ποια ειναι η γνωμη σασ?

Αγαπητή φίλη,
απο τη στιγμη που εχετε κυκλο και μαλιστα σταθερο σημαινει οτι εχετε και ωοθυλακιορρηξια. Πολλα εξαρτωνται απο το πόσο καιρο προσπαθειτε, απο τι εξετασεις εχετε κανει, το ατομικο σας ιστορικο, και πολλά άλλα. Δυστυχως δεν μπορω να ειμαι πιο σαφης καθως δεν εχω ολες αυτες τις πληροφοριες.

mon amour
18-02-12, 17:57
Γεια σας κύριε Χριστόπουλε,εχω σταθερό κύκλο 27 ημερών κάθε μήνα.Υπολογίζω οτι οι γονιμες μου ξεκινάνε απο την 10η μερα του κύκλου.Αν και σήμερα που είμαι στην 10η μέρα έχω πολύ πηχτα λευκά υγρά και όχι διάφανα όπως λένε οτι είναι της ωορηξίας.Επίσης στον προηγούμενο κυκλο μου παρατήρησα οτι ειχα διαφανα υγρά ως την 18η μέρα του κύκλου.Εσείς ποιες μερες πιστεύετε οτι πρεπει να προσπαθήσω?

Παναγιώτης Χριστόπουλος
19-02-12, 13:16
Γεια σας κύριε Χριστόπουλε,εχω σταθερό κύκλο 27 ημερών κάθε μήνα.Υπολογίζω οτι οι γονιμες μου ξεκινάνε απο την 10η μερα του κύκλου.Αν και σήμερα που είμαι στην 10η μέρα έχω πολύ πηχτα λευκά υγρά και όχι διάφανα όπως λένε οτι είναι της ωορηξίας.Επίσης στον προηγούμενο κυκλο μου παρατήρησα οτι ειχα διαφανα υγρά ως την 18η μέρα του κύκλου.Εσείς ποιες μερες πιστεύετε οτι πρεπει να προσπαθήσω?

Απο την 11η μέχρι και την 14η. Καλό είναι να μην έχετε επαφή κάθε μέρα αλλά ημέρα παρ΄ ημέρα. Τα πηχτά λευκά υγρά ίσως είναι ένδειξη κάποιας πιθανής κολπίτιδας. Καλό είναι να κάνετε μια καλλιέργεια κολπικού υγρού.

xrusa88
25-09-12, 22:19
καλησπερα κ απο μενα!!!!!!διαβαζω πολυ καιρο τις εμπειριες σας κ αποφασισα να σας γραψω κ εγω!κανουμε προσπαθειες με τον αρραβωνιαστικο μου οχι με το ρολοι αλλα χωρις αγχος για τις γονιμες....λοιπον..ολοκληρομενες επαφες 18.8-19.8.περιοδος στις 31.8 με ολοκληρωμενες επαφες κ το σεπτεμβρη 7-8-9!εχω δυο μερες καθυστερηση κ πριξιμο στηθους εδω κ 12 μερες πονο στη μεση αφορητο...λετε????????????????ααα ο κυκλος μου ειναι 25 μερες...ειχα κανει 2 τεστ αρκετα νωρις ενα αχνο κ ενα αρνητικο!θελω πολυ ενα μωρουλι !ευχαριστω εκ των προτερων

marita 1982
25-09-12, 22:29
καλησπερα κ απο μενα!!!!!!διαβαζω πολυ καιρο τις εμπειριες σας κ αποφασισα να σας γραψω κ εγω!κανουμε προσπαθειες με τον αρραβωνιαστικο μου οχι με το ρολοι αλλα χωρις αγχος για τις γονιμες....λοιπον..ολοκληρομενες επαφες 18.8-19.8.περιοδος στις 31.8 με ολοκληρωμενες επαφες κ το σεπτεμβρη 7-8-9!εχω δυο μερες καθυστερηση κ πριξιμο στηθους εδω κ 12 μερες πονο στη μεση αφορητο...λετε????????????????ααα ο κυκλος μου ειναι 25 μερες...ειχα κανει 2 τεστ αρκετα νωρις ενα αχνο κ ενα αρνητικο!θελω πολυ ενα μωρουλι !ευχαριστω εκ των προτερων
Τι περιμενεις?Αυριο το πρωι τρεξε για χοριακη!Εγω την εμπιστευομαι πολυ περισσοτερο απο τα τεστ!

Μαριαννα13
26-09-12, 10:38

Εγω θα σου ελεγα να μην το σκεφτεσαι και αγχωνεσαι,ασε να τελιωσει ο μηνας και κανε ενα τεστ,σιγουρα θα σου δειξει αποτελεσμα.Πολλες κοπελες που εκαναν χοριακη αρχισαν να αναρωτιουνται ειμαι ή δεν ειμαι?μηπως ηταν χαμηλη η τιμη που εδειξε? Και τελικαν πηγαν στον γυναικολογο τους. Ποιος ο λογος να περασεις και αυτο το αγχος? Εμενα στην προηγουμενη εγκυμοσυνη βιαστικα να κανω τεστ και μου εδειξε αρνητικο(4 ημερες πριν την περιοδο). Ξανα εκανα τεστ την ημερα που περιμενα περιοδο και μου εδειε αχνο θετικο,αλλα ειχα μπερδευτει. Γι'αυτο ειπα χαλαρωσε,ηρεμησε...ασε να περασει 1 εβδομαδα και ξανα εκανα και μου εδειξε θετικοτατο και ετσι πηγα αμεσως στον γυναικολογο μου. Η καθε μια μας εχει διαφορετικη αποψη,αλλη θα σου πει κανε χοριακη (που ειναι και η πιο αξιοπιστη απ'οτι εχω ακουσει) και αλλη θα σου πει κανε παλι τεστ (οπως σου ειπα εγω). Οτι και να κανεις σου ευχομαι να ακουσουμε τα καλα νεα συντομα!!!!!Μπαινω καθημερινα,περιμενω νεα!!!!!:grin::grin: