PDA

Επιστροφή στο Forum : ηρθε το πρωτο σας παιδακι στην κλινικη?θα θελατε?

best mommy
03-03-12, 13:16
ηρθε το πρωτο σας παιδακι στο νοσοκομειο η κλινικη?ειμαι εγκυος στο δευτερο και δεν μπορω να σκεφτω οτι δεν θα δω τον 2μιση χρονων γιο μου μετα απο οταν γεννησω!νιωθω τυψεις οτι θα τον παραταω και δεν θελω να με δει σπιτι μετα απο 4-5 μερες αγκαλια με ενα παιχνιδι και με ενα <<ξενο>> μωρο!ουτως η αλλως θα παθει σοκ που θα χασει τα πρωτια,ειναι αναγκη να χασει και τη μαμα του τοσες μερες?ξερω τους κανονες για τις κλινικες και τα νοσοκομεια και οχι μονο τους σεβομαι αλλα εγω η ιδια ουτε δειγμα απο παιδακι δεν θελω διπλα σε νεογεννητο,η μεσα στο δωματιο της λεχωνας!θα εκανα κακο ομως στην ψυχολογια του αν παρακαλουσα να μου τον φερουν να τον δω 2 μερες μετα,εξω στον κηπο, στο σαλονι του κυλικειου, η τελος παντων εκτος κτιριου?εστω στο παρκινγκ!τι ειναι καλυτερο για εκεινον?θα παθω καταθλιψη!!!:oops::cry:τα φωτα σας και τους προβολεις σας,σας παρακαλω!

MINNI
03-03-12, 13:32
Δεν έχω προσωπική εμπειρία του ερωτήματος που θέτεις, αλλά όταν ήμουν στο μαιευτήριο που γέννησα το πρώτο μου παιδάκι, έβλεπα πολλές μανούλες που συναντούσαν τα πρωτότοκα παιδάκια τους στο ισόγειο του μαιευτηρίου ή στη καφετέρια ή στην αυλή και περνάγανε κάποιο χρόνο μαζί τους!
Δε μπορώ να διανοηθώ, αν ποτέ κάνω δεύτερο παιδάκι, ότι δε θα το δώ για κάποιες μέρες... Θα ζητούσα να μου το φέρνουν να το βλέπω έστω και στην αυλή...
Με το καλό το μπεμπάκι σου!!!

gavramid
03-03-12, 13:35
Τα ιδια με σενα σκεφτομουν κι εγω(φΑΝΤΑΣΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ επειδη δεν μπορουσα να την αποχωριστη αλλο) και μου την εφερε στο κυλικειο ο αντρας μου την τριτη μερα στο κυλικειο.Να σου πω πιο πολυ εκνευριστηκε η ζουζου μου που εμεινα εκει,που δεν εφυγα μαζι τους και που δεν ειδε την αδερφη της..καλυτερα να μην την εφερνε...
ΒΕβαια το δικο σου ειναι μικροτερο και σιγουρα θα εχει αλλες αντιδρασεις.Ειναι και θεμα παιδιου...
Βλεπεις και κανεις.Παντως εκτως θαλαμων δεν απαγορευται να δεις το παιδακι σου
με το καλο!!!

marandnik
03-03-12, 13:49
Στη δεύτερη γέννα μου ήρθε η κόρη μου (τότε 2,5 χρονών) και στην τρίτη ήρθαν η κόρη μου και ο γιος μου (5,5 και 3).

Και στις δύο περιπτώσεις πέρασα χρόνο με τα παιδιά μου στο σαλόνι του μαιευτηρίου έξω από την κλινική καθώς και στον εξωτερικό χώρο.

Επίσης και στις δύο περιπτώσεις μπόρεσαν να δουν το μωρό στο διάδρομο αλλά και από το παράθυρο όταν ήμουν στο δωμάτιο και αυτά έξω.

Αυτές οι στιγμές με τα αδελφάκια να συναντιούνται όλα μαζί ήταν η αρχή από μία σειρά όμορφων και αξέχαστων οικογενειακών στιγμών που είχα την τύχη να μου προσφέρουν τα παιδιά μου.;-)

babycobra
03-03-12, 13:54
έμένα η κόρη μου ειναι πεντέμιση και περιμένει σαν τρελή το αδελφάκι..με ρώτησε τα πάντα για το μαιευτήριο ,και της εξήγησα ότι θα έρθει να δει τη μαμά στην καφετέρια και ότι ακόμη και ο ξάδελφός της που ειναι μεγάλο παιδί δεν επιτρέπεται να δει το μωρό..θεωρώ ότι τα έχει καταλάβει..
εγώ που δεν εχω και ποιος να την κρατήσει ..έχω ένα επιπλέον θέμα..

Skybeam
03-03-12, 13:57
Ίσως μια συνάντηση στο καφέ του μαιευτηρίου με ένα "απαγορευμένο" είδος όπως, π.χ. ένα γλυκό ή κάτι άλλο που τους αρέσει, σε συνδυασμό με κάποιο μικρό 'δωράκι" από το μωρό που ήρθε στον κόσμο, να κάνουν το μεγαλύτερο παιδάκι να συνδέσει τον ερχομό του μωρού με κάτι το ευχάριστο, και να απαλύνουν κάπως την απουσία της μαμάς...

Μαρία1982
03-03-12, 14:06
Εγώ γέννησα πριν από 21 μέρες. Πριν από τον τοκετό είχα πει στον άντρα μου να μου φέρει τον πρώτο μου γιο (2,5 ετών) στο μαιευτήριο την τρίτη μέρα κτλ. Τα ίδια με σένα, αλλά όταν γέννησα άλλαξα τελείως γνώμη. Είδα την διπλανή μου να έρχεται η κόρη της και αντί να είναι καλύτερα και οι δύο ήταν ακόμα χειρότερα. Το παιδί δεν ήθελε να φύγει και ήθελε οπωσδήποτε να δει το μωρό και να φύγουν όλοι μαζί για το σπίτι. Δεν ξέρω, αλλά μου φάνηκε καλύτερο το γεγονός ότι το παιδάκι μου ήταν στο σπίτι πιο ήρεμο από το να με δει και να ξεκινήσουμε πάλι από την αρχή. Βέβαια, στεναχωριόμουν και όλη την ΄ωρα τηλ. να δω τι κάνει, αλλά μη νομίζεις ότι θα σου μείνει και πολύ χρόνος για να σκέφτεσαι μόνο αυτό. Όλα καλά να σου πάνε και με το καλό το παιδάκι σου!!!

angel306
03-03-12, 14:38
Κοριτσια γιατι δεν επιτρεπονται τα παιδια μεσα????Εγω οταν γεννησα ειχε ερθει μια φιλη μου να με δει με το παιδακι της 1,5 χρονων και εκανε και λιγο φασαρια αλλα δεν μας ειπαν τιποτα.....

Goblin
03-03-12, 14:45
Όταν γέννησα το δεύτερο γιό μου, μου έφερνε ο σύζυγος τον πρώτο στο ισόγειο (καφετέρια) του μαιευτηρίου για να τον βλέπω… ήξερα την ώρα και παρακαλούσα να τελειώσει τον θηλασμό το μωρό για να πάω να δω τον μεγάλο (1 ½ χρονών τότε) Μόλις θήλαζε το μωρό έτρεχα να τον αφήσω στις μαίες για να πάω στον μεγάλο…. Περιττό να σου πω τις τύψεις που ένιωθα μετά, που άφηνα το μωρό!!!!

Όταν φύγαμε από το μαιευτήριο πήραμε στον ‘’μεγάλο’’ μία λούτρινη καμηλοπάρδαλη… βέβαια πιο πολύ ενθουσιάστηκε με το μωρό παρά με την καμηλοπάρδαλη…

Goblin
03-03-12, 14:48
Κοριτσια γιατι δεν επιτρεπονται τα παιδια μεσα????Εγω οταν γεννησα ειχε ερθει μια φιλη μου να με δει με το παιδακι της 1,5 χρονων και εκανε και λιγο φασαρια αλλα δεν μας ειπαν τιποτα.....

Μάλλον για τις αρρώστιες δεν τα αφήνουνε… δεν είμαι και σίγουρη!!!! :confused:

ΜΑΡΙΤΑ
03-03-12, 15:29
Και εγώ θα ήθελα οπωσδήποτε να τη δω τις μέρες που θα είμουνα στο μαιευτήριο!
Νομίζω πως ίσως εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του παιδιού. Θεωρώ ότι αν το παιδί είναι συννενοήσιμο και του έχεις μιλήσει για τη διαδικασία, δεν θα έχει πρόβλημα να έρθει να σε δει και να γυρίσει στο σπίτι με τον μπαμπά ή τη γιαγιά.
Αν νομίζεις ότι θα στεναχωρήθει και αυτός και εσύ, τότε μη το κάνεις...
Νομίζω πως εγώ δε θα είχα πρόβλημα με το παιδί μου και θα το έκανα. Ελπίζω να το ζήσω δηλαδή!!!
Να μπει ένα παιδί στο θάλαμο ούτε λόγος κορίτσια!!!Στο δημόσιο τουλάχιστον που είμουνα εγώ, είχαν πολύ αυστηρό επισκεπτήριο κάτι που εκτίμησα δεόντως!

babycobra
03-03-12, 15:41
καλά εννοείται ούτε απέξω από τον θάλαμο..όλα τα παιδιά ειναι φορείς ιώσεων..ούτε για πλάκα κοντά στα νεογέννητα, αυτονόητο είναι..

bee
03-03-12, 16:06
Η κόρη μου ήταν 17 μηνών όταν γέννησα τα δίδυμα.Δεν μου την έφεραν στο μαιευτήριο,παρότι μου έλειπε πάρα πολύ.Καταλαβαίνεις ότι το άγχος μου ήταν διπλό,μαζί με το διπλό ''πακέτο'' των διδύμων.Πώς θα τα δεχτεί και πώς θα νιώσει όταν με δει να μπαίνω με δύο νεοφερμένους ;) Σε πληροφορώ ότι για όσο έμεινα στο μαιευτήριο (ευτυχώς φύγαμε όλοι μαζί στην ώρα μας) πέρασε τέλεια στο σπίτι.Με βάση την ηλικία της,πιστεύω ότι δεν θα της πρόσφερε κάτι μια βόλτα στο μαιευτήριο.Το δικό σου παιδάκι είναι μεγαλύτερο και σίγουρα μπορεί να στον φέρνει ο μπαμπάς στο μαιευτήριο και να τον βλέπεις στην καφετέρια.Η ιδέα με τα ''απαγορευμένα'' γλυκά που πρότεινε η Skybeam θα επιδράσει θετικά στην όλη εικόνα του για το νέο μέλος. Όσο για τις ιώσεις πρέπει γενικά να προσέχετε γιατί δεν είναι μόνο στο μαιευτήριο ευάλωτα τα μωρά αλλά και στο σπίτι ;) Με το καλό

MAMA-AGA
03-03-12, 16:32
Εγω παντως γεννησα σε επαρχια και δεν υπήρχε περιορισμος.Μπορουσαν ανετα να μπουν μικρα παιδακια στο θάλαμο.
Και τελικα νομίζω πως υπερβαλουμε.Δηλαδη οσα μωρακια εχουν μεγαλυτερα αδερφια, η ειναι απο πολυτεκνες οικογενειες που υπαρχουν και άλλα μωρά στο σπιτι , τι κανουν?? αρρωσταινουν?? οχι!
αυτα ειναι υπερβολες..
Εμενα ηρθαν και τα δυο μου παιδακι αμεσα στο δωματιο και ειδαν εμενα και το μωρο , και σε ολα τα δωματια αυτο γινοταν και κανεις δεν ειχε προβλημα!!

Στα πρωτα παιδια κυριως φοβουνατι και οι γονεις, μετα δεν υπαρχει λογος

Little Monkey
03-03-12, 16:34
θα εκανα κακο ομως στην ψυχολογια του αν παρακαλουσα να μου τον φερουν να τον δω 2 μερες μετα,εξω στον κηπο, στο σαλονι του κυλικειου, η τελος παντων εκτος κτιριου?εστω στο παρκινγκ!τι ειναι καλυτερο για εκεινον?θα παθω καταθλιψη!!!:oops::cry:τα φωτα σας και τους προβολεις σας,σας παρακαλω!
Το αν θα είναι καλύτερα για εκείνον θα το δεις επί τούτου. Δηλαδή αν δεν σε αναζητάει, δεν κλαίει, φαίνεται ήρεμος, περνάει καλά με τον μπαμπά, τότε γιατί να τον τρέχεις;

Αν γεννήσεις και είσαι καλά και δεν έχεις το μωρό συνέχεια μέσα στο δωμάτιό σου, μπορείς να πας να τον δεις όπου θες, δεν είναι ανάγκη να βρεθείτε στο πάρκιν! Μπορείτε να πάτε σε μια παιδική χαρά (αν υπάρχει κοντά στο νοσοκομείο).

Εμένα αυτό που θα με ανησυχούσε είναι πώς θα αντιδράσει στο να με δει και μετά να φύγω πάλι. Αν έχει πάει σε άλλο σπίτι να μείνει όσο είσαι στο νοσοκομείο (π.χ. με παππού-γιαγιά) νομίζω δεν θα είναι πρόβλημα, αλλά αν είναι στο σπίτι σας και σε δει και μετά δεν επιστρέψετε μαζί, ίσως στεναχωρηθεί. Εξαρτάται και από το παιδί.

travellingmum
03-03-12, 16:34
καλά εννοείται ούτε απέξω από τον θάλαμο..όλα τα παιδιά ειναι φορείς ιώσεων..ούτε για πλάκα κοντά στα νεογέννητα, αυτονόητο είναι..

ενω οι ενηλικες ειναι αποστειρωμενοι :rolleyes:

ΣΤΕΓΙΑ
03-03-12, 16:36
Πάντως αυτό που συμβαίνει στα ελληνικά νοσοκομεία και μαιευτήρια μόνο σε εμάς συμβαίνουν...Στο εξωτερικό αν τα παιδιά είναι υγιεί είναι δίπλα στην μαμά και το καινούργιο αδερφάκι γιατί συγνώμη δηλ όταν θα επιστρέψουμε στο σπίτι το νεογέννητο θα το έχουμε σε καραντίνα?

Και εγώ σκέφτομαι τι θα γίνει όταν με το καλό γεννήσω...Δεν έχω αποχωριστεί τον γιό μου 2 χρονών καθόλου....εκτός μέχρι 3ωρου!!!

Αν τελικά γεννήσω Αθήνα ίσως μου τον φέρει ο μπαμπάς την μέρα που θα βγούμε για να γυρίσουμε όλοι μαζί και να συνοδέψει την αδερφούλα του στο σπίτι....
Αν γεννήσω εδώ στην πόλη μου θα έρχεται καθημερινά(αν και κάνουμε ρουμινγκ τα νεογέννητα δε τα πλησιάζει κανείς εκτός από τους γονείς,τα βλέπουν μπροστά από τζάμι....)

Little Monkey
03-03-12, 16:38
Οι ενήλικες ξέρουν πώς να προφυλάξουν ένα μωρό, πώς να βήξουν, πώς να φτερνιστούν. Τα παιδάκια δεν ξέρουν. Και γενικά κυκλοφορούν περισσότερες ιώσεις ανάμεσα σε παιδάκια απ' ό,τι ανάμεσα σε ενηλίκες.

babycobra
03-03-12, 16:41

φυσικα και όχι..αλλά αν εχεις παιδί σε παιδ σταθμό ή νηπιαγωγείο καταλαβαίνεις τι εννοώ..επίσης αν έχεις βρεθεί με νεογέννητο με ίωση και πυρετό που συνεπάγεται νοσηλεία άμεσα επισης καταλαβαίνεις..;)

Little Monkey
03-03-12, 16:43
Πάντως αυτό που συμβαίνει στα ελληνικά νοσοκομεία και μαιευτήρια μόνο σε εμάς συμβαίνουν...Στο εξωτερικό αν τα παιδιά είναι υγιεί είναι δίπλα στην μαμά και το καινούργιο αδερφάκι γιατί συγνώμη δηλ όταν θα επιστρέψουμε στο σπίτι το νεογέννητο θα το έχουμε σε καραντίνα?
Όχι, αλλά στο σπίτι θα είσαστε μόνο εσείς, δεν θα είναι και το παιδί της διπλανής και το παιδί της παραδιπλανής και το ξαδερφάκι της άλλης. Και στο σπίτι, αν το μεγάλο έχει κάποια ίωση, λογικά δεν θα το αφήνεις να πλησιάζει το νεογέννητο, ούτε θα επιτρέπεις επισκέψεις από όποιον να 'ναι.

Σε ποιο εξωτερικό είναι τα μαιευτήρια μπάτε σκύλοι αλέστε; Εδώ που είμαι εγώ σε στέλνουν στο σπίτι την ίδια μέρα ή την επόμενη, δεν προλαβαίνει το μεγάλο να έρθει στο νοσοκομείο να σε δει...

travellingmum
03-03-12, 16:44
εγω παντως το ειχα καθε μερα μαζι μου το πρωτο οταν γεννησα το δευτερο, οπως και οι αλλες κοπελες, εκει, δε θα μπορουσα να το φανταστω αλλιως, μου φαινεται πολυ ασχημο για το πρωτο παιδακι, ειδικα αν ειναι μικρο οπως ηταν το δικο μου, να εξαφανιζεται η μαμα για 4 μερες και μετα να επιστρεφει με αλλο μωρο. Ετσι γνωρισε τον αδελφο της σχεδον μολις γεννηθηκε και τον "φροντιζε" απο την αρχη, και ειχε και τη δικη μου αγκαλια... Τι πιο φυσιολογικο....

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαιως, αλλα για μενα αυτος ηταν πολυ σημαντικος παραγοντας οταν αποφασιζα το που θα γεννησω

babycobra
03-03-12, 16:45
κι εγώ όταν γέννησα το πρώτο δεν ήξερα..και έλεγα περίπου τα ιδια..οταν όμως νοσηλευτήκαμε 2,5 μηνών λόγω ουρολοίμωξης..και κατάλαβα ότι αν ένα μωρό κάτω των 3 μηνων κανει 38 πυρετό πάει νοσοκομείο κατευθείαν..εκει κατάλαβα πως καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε..φυσικά δεν μπορείς να το απομονώσεις στο σπιτι από το αδελφάκι..φαντάσου όμως τι θα γινόταν αν άφηναν παιδιά στα μαιευτήρια..και γέμιζαν παιδάκια που θα έφερνε η κάθε μαμά "για να δουν το μωρό"...εδώ ως ενήλικοι δεν έχουμε κράτει και κοινή λογικη..την πρώτη μέρα που γέννησα..σε τρίκλινο με καισαρική..μπούκαραν στο δωμάτιο 25 άτομα ταυτόχρονα..έλεος δλδ..όλη η παρέα του άντρα μου..

travellingmum
03-03-12, 16:46

Και εγώ σκέφτομαι τι θα γίνει όταν με το καλό γεννήσω...Δεν έχω αποχωριστεί τον γιό μου 2 χρονών καθόλου....εκτός μέχρι 3ωρου!!!

Αν τελικά γεννήσω Αθήνα ίσως μου τον φέρει ο μπαμπάς την μέρα που θα βγούμε για να γυρίσουμε όλοι μαζί και να συνοδέψει την αδερφούλα του στο σπίτι....
Αν γεννήσω εδώ στην πόλη μου θα έρχεται καθημερινά(αν και κάνουμε ρουμινγκ τα νεογέννητα δε τα πλησιάζει κανείς εκτός από τους γονείς,τα βλέπουν μπροστά από τζάμι....)

ετσι ακριβως ειναι... Εγω οταν γεννησα το πρωτο μου στο λονδινο οσες ειχαν ηδη παιδακια ηρθαν να τις δουν και να δουν και το μωρο...

travellingmum
03-03-12, 16:50
κι εγώ όταν γέννησα το πρώτο δεν ήξερα..και έλεγα περίπου τα ιδια..οταν όμως νοσηλευτήκαμε 2,5 μηνών λόγω ουρολοίμωξης..και κατάλαβα ότι αν ένα μωρό κάτω των 3 μηνων κανει 38 πυρετό πάει νοσοκομείο κατευθείαν..εκει κατάλαβα πως καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε..φυσικά δεν μπορείς να το απομονώσεις στο σπιτι από το αδελφάκι..φαντάσου όμως τι θα γινόταν αν άφηναν παιδιά στα μαιευτήρια..και γέμιζαν παιδάκια που θα έφερνε η κάθε μαμά "για να δουν το μωρό"...εδώ ως ενήλικοι δεν έχουμε κράτει και κοινή λογικη..την πρώτη μέρα που γέννησα..σε τρίκλινο με καισαρική..μπούκαραν στο δωμάτιο 25 άτομα ταυτόχρονα..έλεος δλδ..όλη η παρέα του άντρα μου..

ακριβως! δε εχουν λιγοτερες ιωσεις οι ενηλικες, απλως εχουν λιγοτερα συμπτωματα. Γιαιτ δηλαδη δε σε πειραζει να ειναι εκει ο αντρας της διπλανης, που δεν ξερεις τι εχει, και σε πειραζει να ειναι το παιδι της;

Τελοσπαντω, ειπαμε, περι ορεξεως... παντως επιστημονικα δεδομενα δεν υπαρχουν. Ψαξτε το, εγω το εψαξα και πηρα ετσι την αποφαση μου, απαντησα στην κοπελα για το τι εκανα εγω βαση αυτων, απο 'κει και περα η καθε μια φροντιζει οπως ξερει τα παιδια της, και το μικρο και το μεγαλο, την υγεια τους, τον ψυχισμο τους και τη μεταξυ τους σχεση

angel306
03-03-12, 17:21

Συγνωμη αλλα η ουρολοιμωξη τι σχεση εχει με τα μικροβια και τις ασθενειες???Δεν την κολας απο αλλου!!Και γιατι να το πας στο νοσοκομειο με 38 πυρετο?Εμενα μου ειπαν να της δωσω αντιπυρετικο αν ανεβασει (λογο εμβολυου) τωρα που το καναμε στα 2.Εννοειται αν δεν κατεβαινει το πας η αν ανεβασει παραπανω!
Εχεις δικαιο απο την μια για τα παιδια στο μαιευτηριο αλλα μπορουσε να υπαρχει καποιος περιορισμος και οχι απαγορευση να μην μπαινουν εντελως!Δηλαδη και στο σπιτι οταν θα ειστε δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα αρρωστησει το μεγαλο για να προφυλαξεις το μικρο και ολο και καποια στιμγη θα σου ξεφυγει και θα παει στο μωρο,δεν μπορεις να ελεγχεις τα παντα!
Και καποια που ανεφερε οτι οι μεγαλοι ξερουν πως να το προφυλαξουν το μωρο να μην βηχουν κτλ....Θα σου πω οτι την πρωτη μερα κιολας μια μαια (στραμενη :evil:) την πηρε αγκαλια και εκεινη την ωρα την επιασε βηχα και εβηχε απο πανω της!!:x Τα παιδακια πιο πολυ προσεχουν....

kiknaki
03-03-12, 17:31
ηρθε το πρωτο σας παιδακι στο νοσοκομειο η κλινικη?ειμαι εγκυος στο δευτερο και δεν μπορω να σκεφτω οτι δεν θα δω τον 2μιση χρονων γιο μου μετα απο οταν γεννησω!νιωθω τυψεις οτι θα τον παραταω και δεν θελω να με δει σπιτι μετα απο 4-5 μερες αγκαλια με ενα παιχνιδι και με ενα <<ξενο>> μωρο!ουτως η αλλως θα παθει σοκ που θα χασει τα πρωτια,ειναι αναγκη να χασει και τη μαμα του τοσες μερες?ξερω τους κανονες για τις κλινικες και τα νοσοκομεια και οχι μονο τους σεβομαι αλλα εγω η ιδια ουτε δειγμα απο παιδακι δεν θελω διπλα σε νεογεννητο,η μεσα στο δωματιο της λεχωνας!θα εκανα κακο ομως στην ψυχολογια του αν παρακαλουσα να μου τον φερουν να τον δω 2 μερες μετα,εξω στον κηπο, στο σαλονι του κυλικειου, η τελος παντων εκτος κτιριου?εστω στο παρκινγκ!τι ειναι καλυτερο για εκεινον?θα παθω καταθλιψη!!!:oops::cry:τα φωτα σας και τους προβολεις σας,σας παρακαλω!

Εξαρτάται από το παιδί έτσι? Αν δηλαδή πιστεύεις οτι θα του κάνει καλό και δεν θα το αναστατώσεις τότε με τα χίλια να έρχεται το παιδάκι σου να σε βλέπει κάθε μέρα.
Υπάρχουν όμως και παιδιά που ξεσηκώνονται, αναστατώνονται και μετά ξεσπούν σε κλάματα όταν έρθει η ώρα του αποχαιρετισμού.
Έχω δει τέτοιο σκηνικό και ειλικρινά μάτωνε η δική μου καρδιά που το έβλεπα το παιδάκι έτσι. Φαντάσου η μάνα του!

babycobra
03-03-12, 17:42
φυσικά και δεν κολλάει η ουρολοιμωξη..σανπαράδειγμα το χρησιμοποίησα για να πω ότι ο πυρετός που μπορεί να ανεβάσει ένα νεογέννητο λογω λοίμωξης ειναι επικίνδυνος..τέλος πάντων..δεν θα μπω σε αντιπαράθεση..για μένα ειναι αυτονόητο τα μικρά παιδιά μακριά από τα νεογέννητα..για την άλλη δεν είναι.περί ορέξως κολοκυθόπιτα..;)

babycobra
03-03-12, 17:46
και επειδή από αλλού ξεκίνησε η κουβέντα..αναλόγως το παιδί..και την ηλικία του..

πιστεύω πως η δική μου κόρη θα έσκαγε από τη στενοχώρια αν δεν ερχόταν στο μαιευτήριο..εκεί θα ένιωθε εντελώς αποκλεισμένη από τη διαδικασία..της εξήγησα ότι θα δει το αδελφάκι της σε φωτό..ίδωμεν..;)

marandnik
03-03-12, 17:51
φυσικά και δεν κολλάει η ουρολοιμωξη..σανπαράδειγμα το χρησιμοποίησα για να πω ότι ο πυρετός που μπορεί να ανεβάσει ένα νεογέννητο λογω λοίμωξης ειναι επικίνδυνος..τέλος πάντων..δεν θα μπω σε αντιπαράθεση..για μένα ειναι αυτονόητο τα μικρά παιδιά μακριά από τα νεογέννητα..για την άλλη δεν είναι.περί ορέξως κολοκυθόπιτα..;)

Για να είμαστε ορθοί θα έπρεπε να πούμε ότι γενικότερα η πολυκοσμία θα πρέπει να αποφεύγεται στα νεογέννητα γιατί ειδικά τους χειμερινούς μήνες είναι επικίνδυνη η μεταφορά ιώσεων και από τους ενήλικες.

Απλά είναι υποκριτικό κατά την άποψή μου να αποκλείονται μόνο τα παιδιά αλλά να επιτρέπονται και 20 και 30 ενήλικες σε ένα δωμάτιο με νεογέννητα.

Θα περίμενα δηλαδή να προστατεύεται ουσιαστικά το νεογέννητο, οπότε θα έπρεπε να περιορίζονται οι επισκέψεις γενικά και όχι μόνο των παιδιών... Αλλά στις περιπτώσεις όμως που υπάρχει μία χαλαρότητα, όπως υπάρχει σε αρκετά μαιευτήρια και επιτρέπεται η σάρα και η μάρα στο δωμάτιο με τα νεογέννητα παρόντα, πόσο περισσότερο κακό να κάνει και η παρουσία ενός π.χ. 3χρονού;

kourkoumpini
03-03-12, 17:52
Συγγνωμη που δεν διαβασα τις απαντησεις απο τις κοπελες. εχω πολυ προσφατη την εμπειρια.
1) εξαρταται απο τους κανονες της κλινικης/νοσοκομειου
2) και εγω δεν ηθελα να παθει αυτο το σοκ το παιδι αλλα ουτε και εγω, να μην το δω για μερες.

και εμενα μου τον εφεραν και τον ειδα και του μιλουσα και στο τηλεφωνο και του ελεγα ποσοσ τον αγαπω και οτι θα γυρισω σπιτι πολυ γρηγορα. και δεν μετανιωνω που εφυγα μετα το τριτο 24ωρο απο την κλινικη αν και με καισαρικη, απο τη στιγμη που μου το επετρεψαν οι γιατροι.
νομιζω οτι πρεπει να σε δει γιατι μετα θα νιωθει περιεργα, ειδικα αν δεν τον εχεις αφησει ποτε μεχρι στιγμης (οπως εγω). με το καλο το δευτερο μωρακι

babycobra
03-03-12, 17:55
Για να είμαστε ορθοί θα έπρεπε να πούμε ότι γενικότερα η πολυκοσμία θα πρέπει να αποφεύγεται στα νεογέννητα γιατί ειδικά τους χειμερινούς μήνες είναι επικίνδυνη η μεταφορά ιώσεων και από τους ενήλικες.

Απλά είναι υποκριτικό κατά την άποψή μου να αποκλείονται μόνο τα παιδιά αλλά να επιτρέπονται και 20 και 30 ενήλικες σε ένα δωμάτιο με νεογέννητα.

Θα περίμενα δηλαδή να προστατεύεται ουσιαστικά το νεογέννητο, οπότε θα έπρεπε να περιορίζονται οι επισκέψεις γενικά και όχι μόνο των παιδιών... Αλλά στις περιπτώσεις όμως που υπάρχει μία χαλαρότητα, όπως υπάρχει σε αρκετά μαιευτήρια και επιτρέπεται η σάρα και η μάρα στο δωμάτιο με τα νεογέννητα παρόντα, πόσο περισσότερο κακό να κάνει και η παρουσία ενός π.χ. 3χρονού;

αυτό ακριβώς είπα..παραπάνω..τα ελλην. μαιευτήρια ειναι μπάτε σκύλοι αλέστε .αφήνουν όποιον ναναι ..

travellingmum
03-03-12, 18:21

σ'αυτο συμφωνω. Πρεπει να υπαρχει περιορισμος αριθμου επισκεπτων, και οχι περιορισμος ηλικιων. Και δεν ειναι μονο το νεογεννητο που χρειαζεται προστασι αλλα και η λεχωνα. Που εκτος απο προστασια χρειαζεται και ξεκουραση.

kinkajoujou
03-03-12, 18:35
Κι εδώ πέρα πάντως επιτρέπονται κανονικότατα τα παιδιά στα μαιευτήρια. Και την ώρα που γεννάς μπορείς να το έχεις μέσα αν θες (για τις ωδίνες μιλάμε, όχι για την ώρα που σπρώχνεις κλπ).

Niki81
03-03-12, 18:53
Γεννησα το γιο μου περσι τα Χριστουγεννα στο Ιασω και ειδα καποια παιδακια στον οροφο μαζι με τις μαμαδες που ειχαν ερθει για επισκεψη.Μηπως το εχουν αλλαξει κι εδω και επιτρεπουν?

Εγω η αληθεια ειναι δεν ειμαι σιγουρη τι θα ηθελα.Ασε που με βαλατε σε σκεψεις γιατι ο δικος μου θα ειναι 20 μηνων οταν γεννησω και δε θελω να ερθει και να αναστατωθει και να καταληξουμε να πρεπει να τον παρει με κλαμματα ο μπαμπας απο εκει.Αλλα και να μη το δω τοσες μερες παλι δε μπορω.

missirlou
03-03-12, 19:12
Τα αγόρια μου έχουν διαφορά πάνω κάτω τρία χρόνια. Ο μεγάλος ήρθε στο μαιευτήριο μια φορα, μιλησαμε, αγκαλιαστήκαμε, τα είπαμε (δεν είπαμε λέξη για το μωρό) και μετά έφυγε με τον μπαμπά του.
Όμως ήταν πάντα παιδί συνεργάσιμο και πολύ πιο ώριμο απο την ηλικία του.
Αν μου έλεγες να κάνω το ίδιο και με τον μικρό, θα σου έλεγα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Αυτός θα γκρέμιζε το νοσκομείο μέχρι να με πάρει μαζί του.
Όταν πήγαμε σπίτι, και εμέις είχαμε πάρει πραγματάκια για τον μεγάλο ότι δήθεν του τα στέλνει το μωρό.

best mommy
04-03-12, 01:51
σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις αλλα ακρη δεν εβγαλα!:oops:
καταρχην και για να τελειωνει το θεμα με τα μικροβια κτλ, οπως και να χει με τους κανονες της κλινικης η του νοσοκομειου, δεν εχω σκοπο να μην σεβαστω την κοπελα διπλα μου, που δεν εχει παιδακι, η που ειναι υποχονδρια(οπως και εγω)η τελος παντων καποια που θα σεβαστει και εμενα!οι κανονεςγια τους ελληνες(μαμαδες μπαμπαδες γιαγιαδες παππουδες θειες θειους<απ αυτους εχω καει πολλακις,ηρθαν με τρια αρρωστα παιδακια στο σπιτι, που πανε και νηπια εχουν δεν εχουν πυρετο,να δουν το ανηψι τους>ξαδερφια και λοιπους συγγενεις και φιλους)δεν υπαρχουν!μηδεν παιδεια!για βολτα και για κακο ερχονται επισκεπτηριο παρα για να δουν τι κανεις!και ολοι μαζι στο επισκεπτηριο μεσα στο δωματιο!!!για πουν ποιος ηρθε πρωτος,να κουτσομπολεψουν και να πουν α εγω το ειδα το μωρο!ασε που ολοι θελουν το μωρο αγκαλια αφου το πηρε ο ταδε,μετα η δεινα κτλ!θεωρω ομως οτι τουλαχιστον ο μπαμπας ακομη και της διπλανης μου θα τον κοψει οτι θα κανει κακο στο ιδιο του το μωρο πρωτα απο ολα αν ερθει κρυωμενος,οποτε οχι δεν θα με πειραξει που ειναι διπλα στη γυναικα του μερα-νυχτα!!!
τωρα για τον γιο μου,δεν τον θελω μεσα οχι στο χωρο που ειναι νεογεννητα και ποσο μαλλον ξενα!αρα δεν το συζητω,το αδερφακι του θα το δει και θα το παρει αγκαλια στο σπιτι μας!
εγω για αλλο ανησυχω και εδω θα συμφωνησω με το κουρκουμπινι!θελω να τον δω στο νοσοκομειο εστω και στο παρκινγκ!ο γιος μου καλος κακος μεγαλωσε με μενα και κανεναν αλλο 2μιση χρονια.ουτε τον μπαμπα του τοση αδυναμια εχει.θα μεινει με τους γονεις μου που ειναι δυο,τον αδερφο μου που τον παει βολτες και ο μπαμπας του καμια μερα αν ξεμπλεξει με μας και το νοσοκομειο,τη νονα του,(τους παππουδες τους κανει οτι θελει) και περναει καλα κατ'εκεινους!και γενικα θα χει κοσμο διπλα του!θα λειψω τοσες μερες,το βραδυ στον υπνο εχουμε θεματακι (μετα απο δυο μερες απουσιας) και αφου του εξηγουμε οτι η μαμα θα παει στο νοσοκομειο να φερει το μωρακι μας(οχι την αδερφουλα του) εκεινος λεει εγω κλαιω!δεν ειναι σε ηλικια που καταλαβαινει τελειως.ειναι και καλομαθημενο-κακομαθημενο,χαδιαρης και αγορι!σημαντικος παραγοντας!τα κοριτσια βλεπουν το νεο μωρο σαν κουκλα,εκεινος θα βρει αντιπαλο στα χαδια και τις αγκαλιες!ειμαι πολυ σιγουρη οτι θα κλαιει και θα θελει να με παρει στο σπιτι μαζι του,αλλα να γυρισω σπτι και να εχω αλλο μωρο αγκαλια μετα απο τοσες μερες ειναι μαρτυριο δεν νομιζετε?το ερωτημα δλδ ειναι με ενα ευαισθητο κακομαθημενο με την μαμα αγορακι τι γινεται?ερχεται η οχι να δει τη μαμα?
ευχαριστω και παλι ολες!!!πολυ πολυ πολυ πολυ:D

mmdad
04-03-12, 09:32
Εδω στο Βελγιο τα πραγματα ειναι διαφορετικα και τα παιδια επιτρεπετε να ερθουν και στο δωματιο της κλινικης. Τα μωρα ειναι συνεχια μαζι με την μαμα και οταν το δωματιο εχει απο 2 κρεβατια και πανω υπαρχει ενας χωριστος χωρος με τζαμι, αλλα παντα μεσα στο δωματιο των μαμαδων, στον οποιον μπιανουν τα νεογεννητα στο επισκεπτηριο.
Εγω ημουν σε μονοκλινο και δεν ειχε διαχωριστκο. Ο μεγλος μου (σχεδον 2) εχοταν καθε μερα να μας δει. Ειχα παιχνιδακια στην κουνια του μωρου (για να παρει με καλο ματι τον αδελφο του) αλλα πιο πολυ τον ενδιεφερε να κανει βολτες στον διαδρομο απο το να πλησιασει το μωρο. Οσο για τα μικροβια εκεινες τις μερες ο πατερας του ηταν κρυωμενος. Ερχοταν αλλα δεν επερνε το μωρο αγκαλια...

Ο μεγαλος δεν φαινοταν να εχει δυσκολια να με αποχωριστει. Εγω θα ηθελα να ερχονταν πιο συχνα πχ και το πρωι με την θεια του, αλλα παλι ειχα και τον μικρο για να ασχοληθω...

iliostalakti
04-03-12, 10:18
Εμένα μου φέραν την πρώτη κόρη μου τη μέρα που γέννησα, στο δωματιάκι την ώρα που μας βλέπουν οι συγγενείς πριν μας πάνε στην ανάνηψη. Εκεί είδε και την αδερφούλα της όταν την έδειχναν στους συγγενείς και ενθουσιάστηκε!
Τις υπόλοιπες μέρες δεν ήρθε στο μαιευτήριο αλλά βγήκαμε νωρίτερα,την τρίτη μέρα, οπότε δεν πρόλαβα να της λείψω πολύ.

kiknaki
04-03-12, 11:48
ειμαι πολυ σιγουρη οτι θα κλαιει και θα θελει να με παρει στο σπιτι μαζι του,αλλα να γυρισω σπτι και να εχω αλλο μωρο αγκαλια μετα απο τοσες μερες ειναι μαρτυριο δεν νομιζετε?το ερωτημα δλδ ειναι με ενα ευαισθητο κακομαθημενο με την μαμα αγορακι τι γινεται?ερχεται η οχι να δει τη μαμα?

Να φροντίσεις όταν γυρίσεις στο σπίτι σου από το μαιευτήριο η αγκαλιά σου να είναι άδεια και να είναι μονο για εκείνον. Το μωράκι ας το κρατάει ο μπαμπάς.
Εγώ θα σου πρότεινα αφού λες οτι είσαι σίγουρη οτι θα κλαίει να μην τον φέρουν να σε δει. Θα αναστατωθεί και θα είναι δύσκολη η ώρα του αποχωρισμού και για τους δυο σας. Σου ανέφερα και παραπάνω οτι βρέθηκα μπροστά σε ένα τέτοιο σκηνικό και ειλικρινά πόνεσε η ψύχη μου. Εκείνη η μάνα φαντάσου, κουρέλι έγινε!
Το καταλαβαίνω οτι σου είναι δύσκολο να τον αφήσεις και να μην το δεις καθόλου όσο θα είσαι στο μαιευτήριο.
Από το να αναστατωθεί όμως είναι προτιμότερο να βρίσκεται ήρεμο έστω και μακριά σου για λίγες μέρες.
Άλλωστε δε νομίζω να νιώσει τον αποκλεισμό και οτι έρχεται σε δεύτερη μοίρα επειδή δεν θα σε δει λίγες μέρες. Αυτό συμβαίνει μετά τον ερχομό του μωρού στο σπίτι κάτι που προκαλείται από λάθους χειρισμούς των γονέων.

ΣΤΕΓΙΑ
04-03-12, 15:52
Διαβάζοντας το τελευταίο σου μνμ best mommy(μάμυ με φωνάζει ο δικός μου όταν θέλει να του κάνω κάτι)είναι σα να το γράφω εγώ.........

ακριβώς τον ίδιο γιο έχω.........εγώ σκέφτομαι κιόλας τα βράδια γιατί θηλάζω τον δικό μου πριν κοιμηθεί.....

Little Monkey
04-03-12, 16:45
Να φροντίσεις όταν γυρίσεις στο σπίτι σου από το μαιευτήριο η αγκαλιά σου να είναι άδεια και να είναι μονο για εκείνον. Το μωράκι ας το κρατάει ο μπαμπάς.
Εγώ θα σου πρότεινα αφού λες οτι είσαι σίγουρη οτι θα κλαίει να μην τον φέρουν να σε δει. Θα αναστατωθεί και θα είναι δύσκολη η ώρα του αποχωρισμού και για τους δυο σας. Σου ανέφερα και παραπάνω οτι βρέθηκα μπροστά σε ένα τέτοιο σκηνικό και ειλικρινά πόνεσε η ψύχη μου. Εκείνη η μάνα φαντάσου, κουρέλι έγινε!

best mommy, αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ. Δεν χρειάζεται το μωρό να το πας σπίτι αγκαλιά. Άλλωστε λογικά θα το έχεις στο καθισματάκι του αυτοκινήτου. Ας το κουβαλήσει ο μπαμπάς και αφού κάνετε τις αγκαλιές σας με το γιο σου, πάτε μαζί να δείτε το μωρό και να το υποδεχτείτε στο σπίτι.

Όσο για τα παιδιά στα μαιευτήρια, νομίζω ότι οι κανονισμοί δεν υπάρχουν ούτε για τις μανούλες που είναι σε μονόκλινο, ούτε για όσες έχουν μόνο άλλο ένα παιδάκι, το οποίο είναι υγιές, συμπεριφέρεται σωστά και καταλαβαίνει τι γίνεται γύρω του. Αν είσαι σε τρίκλινο όμως και η διπλανή σου έχει 9 άλλα παιδάκια, τι θα πεις; Βεβαίως να έρθουν όλα να δουν τη μαμά τους και να μείνουν και το βράδυ για να φροντίζουν από την αρχή το αδερφάκι τους; :roll:

Και δεν είναι σενάριο φαντασίας. Πριν λίγο καιρό γέννησε μια φίλη μου το δεύτερο παιδάκι της. Στα διπλανά κρεβάτια η μία μανούλα είχε κάνει το τρίτο της μωρό και η άλλη το 10ο!!! Φανταστείτε 12 παιδάκια, τρεις μανούλες, τρεις πατεράδες και τρία μωράκια σε ένα τρίκλινο δωμάτιο...

viki35
04-03-12, 18:03
Εγω παντως γεννησα σε επαρχια και δεν υπήρχε περιορισμος.Μπορουσαν ανετα να μπουν μικρα παιδακια στο θάλαμο.
Και τελικα νομίζω πως υπερβαλουμε.Δηλαδη οσα μωρακια εχουν μεγαλυτερα αδερφια, η ειναι απο πολυτεκνες οικογενειες που υπαρχουν και άλλα μωρά στο σπιτι , τι κανουν?? αρρωσταινουν?? οχι!
αυτα ειναι υπερβολες..
Εμενα ηρθαν και τα δυο μου παιδακι αμεσα στο δωματιο και ειδαν εμενα και το μωρο , και σε ολα τα δωματια αυτο γινοταν και κανεις δεν ειχε προβλημα!!

Στα πρωτα παιδια κυριως φοβουνατι και οι γονεις, μετα δεν υπαρχει λογος
Δεν το θεωρω καθολου υπερβολη και στο λεω αυτο εγω που εχω 2 παιδια που πανε σχολειο και θα εχω νεογεννητο στο σπιτι , οπου απο την πρωτη μερα της γεννησης του θα πηγαινουμε ολοι μαζι στους παιδοτοπους παρολο που θα ειναι ενα ,μικρο μωρακι , ομως παραυτα δεν μου φταιει σε τιποτα το μωρακι της κοπελας που ειναι στο διπλανο θαλαμο ή στον δικο μου να κολησει το μωρο της κατι απο τα δικα μου παιδια . Ειναι μετρο προφυλαξης και ωφειλουμε να το σεβομαστε .
Οσο για την κοπελα , την κοβω υπερβολικη , εντα3ει βρε κοριτσι μου 3 μερες ειναι θα περασουνε . Δηλαδη οσες αφηνουμε τα παιδια μας και παμε να γεννησουμε τα παραταμε τα παιδια μας ? εσυ μιλας λες και προκειτε να του κανεις κανα κακο με το 2ο μωρο , ισα ισα του προσφερεις ενα πολυ σημαντικο συγγενη που θα εχει στη ζωη του .Αμα αισθανοσουνα ετσι γιατι εκανες 2ο παιδακι ετσι και αλλιως ? ηρεμησε και πιστεψε με τιποτα δεν θα παθει το παιδι σου μια χαρα θα προσαρμοστει οπως προσαρμοστικανε και τα δικα μας και λατρευονται .

kinkajoujou
04-03-12, 19:32
Και δεν είναι σενάριο φαντασίας. Πριν λίγο καιρό γέννησε μια φίλη μου το δεύτερο παιδάκι της. Στα διπλανά κρεβάτια η μία μανούλα είχε κάνει το τρίτο της μωρό και η άλλη το 10ο!!! Φανταστείτε 12 παιδάκια, τρεις μανούλες, τρεις πατεράδες και τρία μωράκια σε ένα τρίκλινο δωμάτιο...

Σενάριο φαντασίας σίγουρα δεν είναι, αλλά πιστεύω ότι είναι λίγες οι γυναίκες που έχουν 10 παιδιά και τα φέρνουν όλα στο μαιευτήριο και τα κρατάνε και τη νύχτα εκεί.

Αντιθέτως, είναι πάμπολλες οι γυναίκες που σου κουβαλάνε στο δωμάτιο τους παπουδογιαγιάδες κι από τις δύο πλευρές, τους συγγενείς εξ αίματος και εξ αγχιστείας, τις κολλητές και 2-3 συναδέλφους από τη δουλειά, μπαστακώνονται, φωνάζουν, τρώνε σουβλάκια, πίνουν ουίσκια (κι αυτό από τη ζωή βγαλμένο σενάριο) και μιλάνε όλη την ώρα στα κινητά ενώ τα νεογέννητα είναι μέσα στο θάλαμο. Το βράδυ που θεωρητικά απαγορεύεται να μένει ο οποιοσδήποτε στο δωμάτιο πλην των λεχώνων, ο άντρας της παραδιπλανής κάθεται εκεί όλη νύχτα και βλέπει την Εθνική με την ένταση του ήχου στο τέρμα, στα μισά τον παίρνει ο ύπνος, αλλά την τηλεόραση την αφήνει και παίζει όλη νύχτα. Εσύ που είσαι λεχώνα και περιμένεις να κλείσεις λίγο το μάτι σου, κάθεσαι και μετράς προβατάκια και σιχτιρίζεις από μέσα σου. Ούτε όλοι αυτοί είναι αποδεδειγμένα καθαροί από ιώσεις ή άλλες κολλητικές ασθένειες.

Οπότε πραγματικά δεν βλέπω ποια η διαφορά στο να έρθει και το πρώτο παιδάκι ή παιδάκια να περάσουν κι αυτά λίγο χρόνο με τη μαμά και το νεογέννητο. Στην τελική σε τόσες χώρες που εφαρμόζεται το σύστημα δεν παρατηρούνται και τρομερά αυξημένα ποσοστά άρρωστων νεογέννητων...

Τώρα έτσι οπως είναι η κατάσταση που περιγράφει η θεματοθέτρια, θα έλεγα να μην πάει το παιδί στο μαιευτήριο, γιατί είναι πολύ πιθανό να αναστατωθεί χειρότερα.

Little Monkey
04-03-12, 20:58
Αντιθέτως, είναι πάμπολλες οι γυναίκες που σου κουβαλάνε στο δωμάτιο τους παπουδογιαγιάδες κι από τις δύο πλευρές, τους συγγενείς εξ αίματος και εξ αγχιστείας, τις κολλητές και 2-3 συναδέλφους από τη δουλειά, μπαστακώνονται, φωνάζουν, τρώνε σουβλάκια, πίνουν ουίσκια (κι αυτό από τη ζωή βγαλμένο σενάριο) και μιλάνε όλη την ώρα στα κινητά ενώ τα νεογέννητα είναι μέσα στο θάλαμο.
Ποιο μαιευτήριο επιτρέπει στους επισκέπτες να κάνουν πάρτυ πάνω από τα νεογέννητα τρώγοντας σουβλάκια και πίνοντας ουίσκι; Για πες.

xristinio
04-03-12, 22:01
Κι εγω οταν θα γεννησω με το καλο ο μικρος μου θα ειναι σχεδον 16 μηνων.....το εχω σκεφτει κι εγω τι θα κανω τοτε κι εχω αποφασισει οτι θα κανει καλο και στους 2 μας μια επισκεψη του μικρου στο κυλικειο του μαιευτηριου....οταν γεννησα, εκτος απο οταν ειχα μονο τους γονεις μας στο δωματιο, οταν ερχοταν ο λαος κατεβαιναμε παντα στο κυλικειο. δεν ηθελα να επιβαρυνω τις αλλες κοπελες με το επισκεπτηριο μου, οπως εκανε ας πουμε η μια εκ των αλλων 2 που γεμιζε το δωματιο με 15 ατομα και διπλα υπηρχαν 2 νεογεννητα και λογω του κοσμου ανεβαζε το αιρκοντισιον στο θεο για να δροσισει το δωματιο(πνευμονια κοντεψαμε να παθουμε ιουλιο μηνα). παντος οσον αφορα τα μικρα παιδια στα δωματια ειμαι αρνητικη...δυστυχως οι γονεις προκειμενου να επισκεφτουν μια λεχωνα δεν υπολογιζουν οτι το συναχακι του παιδιου τους μπορει να ειναι επιβλαβες για ενα νεογεννητο και μια λεχωνα, ενω στο σπιτι σου μπορεις να κουμανταρεις πιο ευκολα τις καταστασεις....αφηστε που θα γινοταν ο κακος χαμος στα δωματια αν δεν περιοριζαμε λιγο τα πραγματα....

ultraviolet
04-03-12, 22:19
ηρθε ναι, ηταν 3και κατι, ειχε παιδοτοπο στην κλινικη και εκατσε και λιγο εκει, αλλα ο καημενος στην αρχη δεν με πλησιαζε, με ειδε ψιλοεξαντλημενη, με τη ρομπα, ειχα και στο χερι μου της γαζες απο τον ορο και στεναχωρεθηκε.. ολο με ρωτουσε "γιατι φορας πιτζαμες?"

kinkajoujou
04-03-12, 23:55
Ποιο μαιευτήριο επιτρέπει στους επισκέπτες να κάνουν πάρτυ πάνω από τα νεογέννητα τρώγοντας σουβλάκια και πίνοντας ουίσκι; Για πες.

To ΙΑΣΩ στο οποίο γέννησα.

Little Monkey
05-03-12, 00:06
Το γράφει αυτό κάπου στους κανονισμούς; Γιατί στην ιστοσελίδα τους άλλα βλέπω. Και δύο φορές που έχω πάει σε επισκεπτήριο στο Ιασώ, μας έχουν βγάλει έξω από τα δωμάτια όταν έφερναν τα μωράκια και μάλιστα με πολύ επιμονή. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαμε να μείνουμε μέσα, όχι να μείνουμε και να τρώμε σουβλάκια και να πίνουμε ουίσκια...

Δεν λέω ότι δεν έχει συμβεί ποτέ (αν και αυτό περίεργο μου φαίνεται) αλλά άλλο να λέμε ότι συνέβει κάπου κάποτε και άλλο να ισχυριζόμαστε ότι το επιτρέπει ο κανονισμός του νοσοκομείου και αφού επιτρέπει αυτό, γιατί να μην επιτρέπει τα παιδάκια.

Nina-Nana
05-03-12, 00:15
Το γράφει αυτό κάπου στους κανονισμούς; Γιατί στην ιστοσελίδα τους άλλα βλέπω. Και δύο φορές που έχω πάει σε επισκεπτήριο στο Ιασώ, μας έχουν βγάλει έξω από τα δωμάτια όταν έφερναν τα μωράκια και μάλιστα με πολύ επιμονή. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαμε να μείνουμε μέσα, όχι να μείνουμε και να τρώμε σουβλάκια και να πίνουμε ουίσκια...

Δεν λέω ότι δεν έχει συμβεί ποτέ (αν και αυτό περίεργο μου φαίνεται) αλλά άλλο να λέμε ότι συνέβει κάπου κάποτε και άλλο να ισχυριζόμαστε ότι το επιτρέπει ο κανονισμός του νοσοκομείου και αφού επιτρέπει αυτό, γιατί να μην επιτρέπει τα παιδάκια.

Σιγα μην έλεγε στην ιστοσελίδα τους "ελάτε για πάρτυ"!!!
Το επισκεπτηριο στο Ιασω ειναι πολυυυυυυυυυυυυ χαλαρό! Κι όλη μέρα κι όλη νύχτα να ειναι κόσμος σημασία δεν δίνουν. Απο την μια καλο ειναι αυτο απο την άλλη κακο.

kinkajoujou
05-03-12, 00:18
H αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα να γράφει στον κανονισμό τους ότι στις τιμές τους συμπεριλαμβάνεται και μια φιάλη πέρδικα με όλα τα παρελκόμενα, γι' αυτό δεν έκανα καν τον κόπο να τον διαβάσω. Ούτε ανέφερα πουθενά κανονισμό, αν δεν απατώμαι. Είπα απλώς τι συνέβη και μπροστά σε αυτά που είδαν τα μάτια μου, δεν καταλαβαίνω με ποιο σκεπτικό απαγορεύουν στο άλλο παιδί της οικογένειας να έρθει, ενώ επιτρέπουν στην τελευταία ξαδέρφη της θείας του κουνιάδου να περνάει όλη τη μέρα στο δωμάτιο, χωρίς να διαπιστώνεται με κάποιο τρόπο αν μεταφέρει κάτι κολλητικό ή όχι, απλά επαφίεται στην ίδια να το αποφασίσει. Άρα ποια η διαφορά με τα παιδάκια; Και γιατί δλδ μόνο στην Ελλάδα τα μεγαλύτερα αδερφάκια να είναι πιθανοί φορείς ασθενειών κι όχι σε πολλές άλλες χώρες; Όταν η μόνη τους τακτική για το να αποτρέψουν τις καταστάσεις που περιγράφω είναι να περνάει ο σεκιούριτι και να ζητάει να φύγουν, κι αυτοί να τον γράφουν και να κάθονται μέσα, θεωρώ ότι άτυπα, ναι, επιτρέπουν τις καταστάσεις αυτές.

Little Monkey
05-03-12, 00:32
Τώρα που το λες, την τελευταία φορά που πήγα στο Ιασώ είδα και μικρά παιδιά να περιμένουν μαζί με τους γονείς τους να ξεκινήσουν οι ώρες επισκεπτηρίου. Άρα ούτε και στο θέμα των παιδιών είναι αυστηροί. Αν αυτό γίνεται συστηματικά, τότε υπάρχει πρόβλημα γενικότερα με το συγκεκριμένο μαιευτήριο, και το πρόβλημα είναι η μη τήρηση των κανονισμών. Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε :rolleyes:

margori
05-03-12, 00:34
κοριτσια, να σας πω και γω την εμπειρια μου. οταν γεννησα την κορη μου, ο γιος μου ηταν 14 μηνων και μεχρι τοτε ημασταν συνεχεια μαζι και δεν τον ειχα αφησει ποτε σε αλλα χερια, παρα μονο για 2-3 ωρες. και γω ειχα κολλημα μαζι του, τοσο που επειδη θα εκανα προγραμματισμενη καισαρικη και ο γιατρος ηθελε να μπω απο το προηγουμενο βραδυ στο νοσοκομειο για προετοιμασια, πηγα, εκανα εισαγωγη και μετα πηρα εξοδο και πηγα σπιτι γιατι δεν μπορουσα να αποχωριστω τον γιο μου. οσο ημουν στο νοσοκομειο δεν μου τον εφεραν να τον δω, παρολο που γενικα ηταν χαλαρα τα πραγματα και ερχοταν η σαρα και η μαρα στα δωματια με τα νεογεννητα μεσα. οσο ελειπα ηταν με τους γονεις μου πιο πολυ, και με τον μπαμπα του. του ελειπα παντως, γιατι μια μερα η μαμα μου μου ειπε οτι ακουσε τον μικρο να λεει "που εισαι μαμα" (μιλησε πολυ νωρις ο μεγαλος μου). οταν μου το ειπε, σπαραξε η καρδια μου. νομιζω οτι απλα δεν πρεπει να τα σκεφτομαστε σε τετοιες περιπτωσεις. μερες ειναι, θα περασουν. και οταν γυρισαμε στο σπιτι, το μωρο δεν το κρατουσα εγω, αλλα ο μπαμπας του. αυτο ειπωθηκε και πιο πριν, και νομιζω ειναι πολυ σημαντικο. οταν φτασαμε λοιπον, μπηκε πρωτα ο μπαμπας με το μωρο και απο πισω εγω και μολις με ειδε ηρθε αμεσως στην αγκαλια μου. σημασια δεν εδωσε στο μωρο. πριν ενα μηνα γεννησα το τριτο μου παιδακι. η μικρη μου ηταν 22 μηνων και ο μεγαλος τριων ετων. αυτη τη φορα ημουν πιο ψυχραιμη γιατι ειχε γινει και καταλληλη προετοιμασια των παιδιων οτι η μαμα θα λειψει μερικες μερες για να βγαλει το νινι απο την κοιλια. την τριτη μερα, μου τους εφερε και τους δυο ο αντρας μου στην κλινικη αλλα κατω στο κυλικειο. περασαμε πολυ ωραια και χαρηκαν και τα παιδια και εγω. αλλα το βλεμα της μικρης μου οταν φευγανε χωρις μενα δεν προκειται να το ξεχασω ποτε. κοντοσταθηκε και με κοιτουσε με απορια γιατι δεν πηγαινω μαζι τους.

συνοψιζοντας λοιπον, νομιζω οτι αν προκειται για μεγαλουτσικο παιδακι που καταλαβαινει και εχει γινει η σχετικη προετοιμασια, καλο ειναι να παει να δει τη μαμα, θα χαρουν και οι δυο. αν ειναι μικρο, ισως δεν ειναι και τοσο καλο. και σημαντικο ειναι πως θα γινει η επιστροφη στο σπιτι και το κατα ποσο θα αλλαξει η καθημερινοτητα του με το νεογεννητο στο σπιτι. κακα τα ψεματα παντως, ο ερχομος του μωρου ειναι ενα πληγμα για το μεγαλυτερο παιδακι, αλλα εξαρταται και πως θα το χειριστουμε εμεις. καλη τυχη σε ολες!

Lola Bunny
07-05-12, 13:09
θέλω τόσο πολύ να ερθει ο μεγαλος μου γιος να γνωρισιε τον αδελφούλη του απο την πρώτη στιγμή!!!όλη την ώρα με ρωτάει πότε θα βγει...πώς θα μπορέσω να του πω ότι βγήκε αλλά δεν θα τον δεις???
ξερετε αν σε ιασω και ρεα επιτρεπουν -κάνουν τα στραβα ματια μαλλον θα το ελεγα-???
οπως εχω ξαναγραψει, το 2008 που γεννησα στο ιασω, τα 2 μου ανιψακια ειχαν ερθει και περιμεναν απο εξω μαι με ολο το σοι να γνωρισουν τον ξαδερφούλη τους..και οταν τον εβγαλαν εξω για να τον δουν οι συγγενεις τον ειδαν και αυτοί!!
ενώ στο ρεα, φετος που γεννησε η συνυφαδα μου, δεν με αφησαν να εχω τον γιο μου στην αιθουσα αναμονής....
που πρέπει να ρωτησω για το αν θα τον αφησουν να δει τον αδελφούλη του που τοσο ανυποπμονει να γνωρίσει, εστω στον διαδρομο?πάνω στον οροφο???ή στις πληροφοριες?
φανταζομαι ειναι και που θα πέσεις...

βαλια27
22-05-12, 19:46
ε λοιπον ειμαστε απεριγραπτοι σαν λαος και δεν θα αλλαξουμε ποτε!!
μας νοιαζει μην ερθουν σε επαφη τα νεογεννητα με παιδακια για τα μικροβια.δηλαδη οταν ερχεται ο παππους και η γιαγια που εχουν ενα καραβι αρρωστιες εκαστος και φτυνουν το μωρο και γαυγιζουν πανω απο το κεφαλι του και τρεμουν τα χερια τους απ'το παρκινσον την ωρα που το κρατουν και βηχουν πανω του,δεν μας νοιαζουν τα μικροβια?οταν εισαι στον ιδιο θαλαμο με τσιγγανες ας πουμε οπως ηταν η ξαδερφη μου στο ελενα που δεν εχουν εμβολιαστει ποτε,δεν μας νοιαζουν τα μικροβια?οταν ερχονται 45 ατομα επισκεπτηριο και ειναι ιδρωμενοι,η' μεσα στ'αρωματα η δεν ξερω κι εγω τι αλλο και ποιανουν το μωρο χωρις καν να εχουν πλυθει δεν μας νοιαζουν τα μικροβια?οταν μας βαζουν χειρουργειο για καισαρικη και οι 7 στις 10 κολλανε καποιο μικροβιο χειρουργειου που δοξα το θεο υπαρχουν σε πληθωρα και το μεταφερει στο μωρο με τον θηλασμο,αθελα της βεβαια,δεν μας νοιαζουν τα μικροβια?το παιδακι που θελει να δει την μαμα του θα τα μεταφερει ολα?ΗΜΑΡΤΟΝ ΟΜΩΣ!!!
στην τελικη ας βγει μια μανα και να μου πει οτι και στο σπιτι της ειχε το μωρο σε καραντινα και οτι οσοι το πλησιαζαν περνουσαν πρωτα απο κλιβανο η' οτι δεν αφηνε το μεγαλο να παει στο μικρο και τοτε το συζηταμε.
αντε γιατι μου σηκωνεται η πιεση μ'αυτα που βλεπω τοση ωρα.

η ξαδερφη μου στο 2ο μωρο γυρησε στο σπιτι και ο μεγαλος δεν της μιλουσε 1 εβδομαδα γιατι "κουβαλισες και αυτο μαζι σου?ειπες οτι θα πας να το βγαλεις,οχι οτι θα το φερεις και σπιτι μας"¨.

εμεις και μονο εμεις φταιμε για τις οποιες αντιδρασεις των παιδιων μας.η καθε μανα ξερει το παιδι της και πως θα του εξηγησει το θεμα και πως θα του το παρουσιασει