PDA

Επιστροφή στο Forum : πιθανα προβληματα

mariadd
11-03-12, 01:12
Καλησπερα!ειμαι 27 ετων και αν και δεν ειμαι ακομα ετοιμη να κανω παιδι θελω να ενημερωνομαι για διαφορα θεματα περι εγκυμοσυνης γιατι εχω καποιες καλες φιλες οι οποιες εγκυμονουν και γενικοτερα θελω να ειμαι ενημερωμενη οταν το αποφασισω κι εγω...;)
αυτο λοιπον που θελω να ρωτησω ειναι λιγο απαισιοδοξο....
οταν λοιπον μενεις με το καλο εγκυος, οι εξετασεις που κανεις τι ασθενειες (νοητικες παθολογικες κλπ) προλαμβανουν?
Ρωταω γιατι ξερω μερικες οικογενειες που το παιδακι τους βγηκε με προβλημα και αναρωτιεμαι θα μπορουσε να ειχε προβλεφθει?
εν ολιγοις για τι ασθενειες υπαρχουν εξετασεις?(εγω ξερω συνδρομο dawn και μεσογειακη αναιμια) και τι πιθανοτητες εχεις να εμφανισει το παιδι κατι αλλο?

σορι για το μακαβριο ποστ αλλα ειμαι σιγουρη οτι πολλες απο εσας εχουν τις ιδιες σκεψεις...

missirlou
11-03-12, 01:34
Καμία εξέταση στην εγκυμοσύνη και κανένας προγεννητικός έλεγχος δεν σου εξασφαλίζει ότι το παιδί σου θα είναι υγιές.
Καλύπτουν περίπου το 60 με 70% των ανατομικών ανωμαλιών και μερικές φορές δίνουν ενδείξεις για τυχόν σύνδρομα.
Ακόμη και η αμνιοπαρακέντηση απαντάει μόνο για συγκεκριμένες παθήσεις αλλα ακόμη και σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα λάθους.
Πολλές παθήσεις μάλιστα δεν ανιχνεύονται με κανέναν έλεγχο.
ΠΑΡ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ....
Η εγκυμοσύνη και η γέννηση ενός παιδιού είναι ένα θαυμάσιο, ένα υπέροχο ταξίδι που πολλές φορές γίνεται και επίπονο. Καμιά μανούλα όμως δεν μετάνιωσε που έφερε στον κόσμο τον μικρό της θησαυρό, ακόμη και εκείνες που το παιδάκι τους δεν ήτα 100% υγιές.
Ακόμη και αν ήταν υγιές, ποιός θα μπορούσε να εγγυηθεί ότι θα είναι για πάντα?
Mariadd μην κάνεις άσχημες σκέψεις. Κάνε τους καθιερωμένους ελέγχους και μετά απόλαυσε το πιο σημαντικό έργο της ζωής σου. Τη γέννηση και την ανατροφη ενός μικρού ανθρώπου....
Δεν είναι τυχαίο που ακόμη και άθρησκοι άνθρωποι, όταν έγιναν γονείς, έμαθαν και την προσευχή προς αυτήν την ανώτερη δύναμη που τους χάρισε ευτυχία.
Όταν η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά, αυτή η δύναμη κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ!

psixi
11-03-12, 08:48
Καμία εξέταση στην εγκυμοσύνη και κανένας προγεννητικός έλεγχος δεν σου εξασφαλίζει ότι το παιδί σου θα είναι υγιές.
Καλύπτουν περίπου το 60 με 70% των ανατομικών ανωμαλιών και μερικές φορές δίνουν ενδείξεις για τυχόν σύνδρομα.
Ακόμη και η αμνιοπαρακέντηση απαντάει μόνο για συγκεκριμένες παθήσεις αλλα ακόμη και σε αυτήν την περίπτωση υπάρχει μια ελάχιστη πιθανότητα λάθους.
Πολλές παθήσεις μάλιστα δεν ανιχνεύονται με κανέναν έλεγχο.
ΠΑΡ΄ΟΛΑ ΑΥΤΑ....
Η εγκυμοσύνη και η γέννηση ενός παιδιού είναι ένα θαυμάσιο, ένα υπέροχο ταξίδι που πολλές φορές γίνεται και επίπονο. Καμιά μανούλα όμως δεν μετάνιωσε που έφερε στον κόσμο τον μικρό της θησαυρό, ακόμη και εκείνες που το παιδάκι τους δεν ήτα 100% υγιές.
Ακόμη και αν ήταν υγιές, ποιός θα μπορούσε να εγγυηθεί ότι θα είναι για πάντα?
Mariadd μην κάνεις άσχημες σκέψεις. Κάνε τους καθιερωμένους ελέγχους και μετά απόλαυσε το πιο σημαντικό έργο της ζωής σου. Τη γέννηση και την ανατροφη ενός μικρού ανθρώπου....
Δεν είναι τυχαίο που ακόμη και άθρησκοι άνθρωποι, όταν έγιναν γονείς, έμαθαν και την προσευχή προς αυτήν την ανώτερη δύναμη που τους χάρισε ευτυχία.
Όταν η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά, αυτή η δύναμη κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ!
θα συμφωνησω απολυτα σε ολα.Εγω σαν υποχονδρια,υπογονιμη(τα παιδια μου τα εκανα με εξωσωματικη) και αποφοιτη των επιστημων υγειας(αρα υποψιασμενη παρα πολυ για πολλα) εκανα οτι μπορουσα να κανω απο εξετασεις και ενω ολα εβγαιναν φυσιολογικα εγω επρεπε να γεννησω ,να δω φατσουλες να ηρεμησω και τωρα να περιμενω μηνα μηνα να δω τα μωρα να εξελισσονται φυσιολογικα για να μου φευγει απο ενας φοβος...Ποτε δεν θα εισαι σιγουρη,η αληθεια ειναι αυτη.Ο γιατρος μου με μαλωνε γιατι απο την πολυ ανησυχια εχανα μεγαλο μερος της χαρας της εγκυμοσυνης.Παρολαυτα,εχε υποψην σου οτι το ποσοστο παιδιων με ασθενειες δεν ειναι μεγαλο(αν θυμαμαι το ποσοστο ανωμαλιων ειναι 1-2%.Τα μωρα ειναι προγραμματισμενα να γεννιουνται φυσιολογικα απο τη φυση και το Θεο.Τωρα γιατι γεννιουνται αρρωστα παιδακια ή γιατι αρρωσταινουν στην πορεια?...εε,εκει υπεισερχονται και αλλοι παραγοντες οπως το περιβαλλον,η υγεια και η ψυχολογια των γονιων,ο τροπος ζωης...Μην ξεχνας δε οτι και παιδακια που γεννιουνται φυσιολογικοτατα δεν αναπτυσσονται οπως πρεπει γιατι το οικογενειακο τους περιβαλλον πασχει.Η ευθυνη ενος παιδιου ειναι τεραστια και ξεκιναει πολυ πριν την συλληψη.Τι μπορω να κανω εγω και εσυ?Λιγα πραγματα αλλα σημαντικα.Να ακολουθεις ενα σωστο τροπο ζωης πριν και κατα τη διαρκεια της κυησης,να κανεις μια πολυ καλη επιλογη γιατρου(σημαντικο),να εισαι ηρεμη και χαρουμενη και να κανεις οτι ειναι προγραμματισμενο να γινει σε μια εγκυμοσυνη ή κατι επιπλεον αν υπαρχει καποια ασθενεια κληρονομικη στην οικογενεια σου...Το σημαντικο ειναι να εχεις εμπιστοσυνη και στον Θεουλη γιατι κανενας μα κανενας δεν θα σου εγγυηθει τιποτα.Αν θελεις οταν με το καλο αποφασισεις να γινεις μαμα στειλε μου pm για να σου πω τι μπορεις να κανεις περα απο τον τυπικο ελεγχο.Η γνωμη παντως ειναι να μην το καθυστερησεις πολυ γιατι ακομα και η ηλικια των γονιων και ειδικα της μαμας ειναι καθοριστικη για πολλα πραγματα.Δεν εισαι μεγαλη αλλα εισαι σε μια πολυ ηλικια αν εχεις βρει τον καταλληλο ανθρωπο για να κανεις οικογενεια.:-D

mariadd
11-03-12, 19:20
κοριτσια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
ξερω οτι δεν πρεπει να σκεφτομαι αρνητικα αλλα φοβαμαι με αυτα που βλεπω....
το 2-3% ειναι μικρο ποσοστο αλλα υπαρκτο...
Και δυστυχως περα απο τα ηδη γνωστα δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα για να τα προλαβουμε...οποτε αισιοδοξια λοιπον...