PDA

Επιστροφή στο Forum : δωρο δασκαλας

xanthi9
30-03-12, 15:28
καλησπέρα αν και ειναι λιγο νωρις θα ηθελα τη γνωμη σας τι δωρο να παρω στη δασκαλα του γιου μου αφου ληξει η χρονια.

την εχουμε 2 χρονια τωρα (προνηπιο-νηπιαγωγειο) με εχει βοηθησει παρα πολυ και εκτος απο αυτο απο περισυ το καλοκαιρι που την συναντουσα στη παραλια καναμε και παρεα και συνεχιζουμε να βρισκομαστε εκτος σχολειου σε καποιες αλλες εκδηλωσεις πχ. κουκλοθεατρο ή στη γιορτη της γυναικας , εχω παει σπιτι της και εχει ερθει και αυτη στο δικο μου και παντα θα με παρει τηλεφωνο να μαθει για τον Μαριο πως ειναι σε περιπτωση αδιαθεσιας

Με λιγα λογια δεν ειναι μια τυπικη σχεση μεταξυ μαμας-δασκαλας που απλα θελω να κανω ενα αναμνηστικο δωρο....για ριξτε ιδεες

emmaki
30-03-12, 15:59
Για μένα το καλύτερο δώρο ήταν πάντα αυτό που το έφτιαχναν τα παιδιά!
Μπορεί η αξία του να ήταν μηδαμινή (όχι απλά ευτελής!!) αλλά ειλικρινά το χαιρόμουν πολύ περισσότερο από ό,τι άλλο.

Μια κάρτα φτιαγμένη από το παιδί, μια ζωγραφιά με ένα μήνυμα από το παιδί με τα "καλλικατζάρια" του αντί για γράμματα, μια χειροτεχνία, ένα κολάζ με κοχυλάκια και άμμο....όλα αυτά τα έχω σε περίοπτη θέση στο σπίτι μου.

mimika2011
30-03-12, 16:17
Αν είναι η τελευταία σας χρονιά και εφόσον είναι κάτι παραπάνω από απλή δασκάλα, μπορείς να της πάρεις ένα χρυσαφικό με όσα χρήματα διαθέτεις για να της μεινει σαν αναμνηστικό και παράλληλα να ετοιμάσετε κάτι με το παιδί, μια ζωγραφια, ένα κολάζ, μια κορνίζα με φωτογραφιά δασκάλας&μαθητών, ίσως αυτά τα κάδρα του ΙΚΕΑ που είναι σαν κουτάκια και μπορείς να τοποθετήσεις μέσα άμμο και πέτρες, ένα ωραίο κουτί για μπισκότα γεμάτο με μπισκότα που θα τα έχετε φτιάξει μαζί με το παιδι, κάτι πιο προσωπικό...

jannis
31-03-12, 03:16
ένα καλό βιβλίο

Theni
31-03-12, 08:05
http://www.swarovski.com/Web_GR/en/1066975/product/Crystalline_Ballpoint_Pen,_Blue_Pearl,_Light_Azore,_Limited_Online_Edition.html

εγω της πηρα αυτο στην γιορτη της, μου φανηκε και χρησιμο για δασκαλα και ομορφο και μενει και ως αναμνηστικο, το πηρα απο καταστημα κι εχει την ιδια τιμη με το on line εχει απειρα χρωματα κι εγω πηρα το λιλα.. τα swarovski που εχει στο πισω μερος λαμποκοπουν:D

http://www.swarovski.com/Web_GR/en/1079439/product/Crystalline_Lady_Ballpoint_Pen_Purple_Pearl,_Light_Amethyst.html

matilda38
31-03-12, 14:42
Ενα πολυ ωραιο δωρο ειναι ενα ομορφο καλαθι με σαπουνια ή ειδη περιποιησης σωματος απο τα fresh line που τα φταχνουν αναλογως με τα χρηματα που θες να διαθεσεις.

ΥΓ: Αν αποφασισεις το συγκεκριμενο δωρο προτιμησε να το γεμισεις με σαπουνια παρα με κρεμες. Θα φαινεται πολυ πιο πλουσιο. Σε οσες εχω κανει τετοιο δωρο εχουν ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ. η μυρωδιες και μονο...:wink:

eft
01-04-12, 12:12
Εγώ σκέφτομαι φέτος να τους κάνω κανδράκια παιδικά που θα τις δείχνουν πριγκίπισες με το όνομά τους και μία μικρή αφιέρωση. Μέχρι τώρα τους πήρα σκουλαρίκια με τον μικρό πρίγκηπα, γατούλες κ.λ.π. είναι και μικρές στην ηλικία

Elinaki
01-04-12, 15:48
Βιβλίο ή κόσμημα :-)

mmdad
01-04-12, 22:56
Για μένα το καλύτερο δώρο ήταν πάντα αυτό που το έφτιαχναν τα παιδιά!
Μπορεί η αξία του να ήταν μηδαμινή (όχι απλά ευτελής!!) αλλά ειλικρινά το χαιρόμουν πολύ περισσότερο από ό,τι άλλο.

Μια κάρτα φτιαγμένη από το παιδί, μια ζωγραφιά με ένα μήνυμα από το παιδί με τα "καλλικατζάρια" του αντί για γράμματα, μια χειροτεχνία, ένα κολάζ με κοχυλάκια και άμμο....όλα αυτά τα έχω σε περίοπτη θέση στο σπίτι μου.

και εμας περισυ κατι τετοιο μας ειπε η δασκαλα. οτι το καλυτρτο δωρο ηταν οτι της απευθυνε τον λογο και μαλιστα στα γαλλικα.

Παντως φετος πρεπει να παρω 3 δωρα και τα δυο πρεπει να ειναι αναλογα μια και ειναι στο ιδιο σχολειο. Τον μεγαλο θα τον βαλω να υπογραψει την καρτα αλλα απο εκει και περα εστω και κατι ακομη συμβολικο θελω να παρω...

μαμχριστινα
02-04-12, 08:23
Ενα κοσμημα (οχι ιδιαιτερα ακριβο βεβαια) νομιζω θα το εκτιμουσε πολυ. Ξερεις οτι στις περισσοτερες εκτιμαται αυτο-ασε που ως δωρο μενει για παντα κιολας.

xanthi9
02-04-12, 09:03
σας ευχαριστώ πολυ για τις ιδεες σας ,μου αρεσαν παρα πολυ, παω λοιπον για αναζητηση προς αυτων

Lucy
02-04-12, 15:10
:confused:Δηλαδή κάθε χρόνο, στη λήξη της χρονιάς κάνετε δώρα οι γονείς στις δασκάλες???

mimika2011
02-04-12, 15:22
:confused:Δηλαδή κάθε χρόνο, στη λήξη της χρονιάς κάνετε δώρα οι γονείς στις δασκάλες???

Εμείς κάνουμε κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, και στην λήξη του έτους από ένα μικροδωράκι και στα εφτά άτομα που αποτελλούν το προσωπικό του σταθμού..Ισως είναι υπερβολή, αλλά έτσι το αισθανόμαστε..

matilda38
02-04-12, 15:29
Πολυ ομορφη χειρονομια και μαλιστα στους δυσκολους καιρους που ζούμε ... Στο κατω κατω τα παιδακια σας εχουνε στα χερια τους καθημερινα...:wink::) Μπραβο σας...

xanthi9
02-04-12, 15:29
οχι ειχαμε κανει περισυ τα Χριστουγεννα και στις 2 δασκαλες που ειχε απο ενα χριστουγεννιατικο δωρακι τωρα ομως ο γιος μου τελειωνει το νηπιο και παμε δημοτικο ειναι η τελευταια χρονια μαζι της και το δωρο θελω πιο πολυ να το κανω γιατι αυτη η κοπελα πηρε το γιο μου 4 ετων ενα παιδι στην αρχη κλειστό μετα θηριο και επαιξε καθοριστικο ρόλο στη διαγωγη του ηδη φετος ειδα πολλες αλλαγες στη συμπεριφορα του και της αναγνωριζω μια μεγαλη μεριδα γιαυτο και εκτος απο αυτο εμενα αν με ρωτησεις απο ολους του εκπαιδευτικους που ειχα το προσωπο της νηπιαγωγου μου ποτε δεν το ξεχασα αλλωστε και ο Μαριος της εχει μεγαλη αδυναμια και δινει μεγαλη προσοχη

mimika2011
02-04-12, 15:37
αν με ρωτησεις απο ολους του εκπαιδευτικους που ειχα το προσωπο της νηπιαγωγου μου ποτε δεν το ξεχασα

νιώθω απαίσια γιατί εγώ το μόνο πρόσωπο που δεν θυμάμαι είναι αυτό της νηπιαγωγού μου...:-(

xanthi9
02-04-12, 15:40
νιώθω απαίσια γιατί εγώ το μόνο πρόσωπο που δεν θυμάμαι είναι αυτό της νηπιαγωγού μου...:-(

μη στεναχωριεσαι μπορει να ειμαι εγω η εξαιρεση και να το θυμαμαι:rolleyes:

Lucy
03-04-12, 15:15
Εμείς κάνουμε κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, και στην λήξη του έτους από ένα μικροδωράκι και στα εφτά άτομα που αποτελλούν το προσωπικό του σταθμού..Ισως είναι υπερβολή, αλλά έτσι το αισθανόμαστε..

Τι να πω, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι... Δηλαδή να κάνω εγώ ως γονιός κάποιο δώρο χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος και με πρωτοβουλία δικιά μου.

Δηλαδή να θελήσει το παιδί να κάνει κάποιο δωράκι στη δασκάλα του, ναι. Να συγκεντρώσουν ομαδικά οι γονείς κάποιο ποσό να πάρουν ενα αναμνηστικό δωρο στη δασκάλα την τελευταία χρονιά, ναι.
Εγώ από μόνη μου να της πάρω κάποιο προσωπικό δώρο (πχ κόσμημα) χωρίς κάποια αφορμή και χωρίς να υπάρχει προσωπική σχέση δεν βρίσκω το λόγο. Όσοι βεβαια νιώθετε έτσι καλά κάνετε. Δεν το συζητώ! Απλώς προσπαθώ να δω αν είναι πάγια πρακτική και είμαι τελικά η εξαίρεση...

xanthi9
03-04-12, 15:41
Lucy και χωρις να την ηξερα εκτος σχολειου παλι θα της εκανα ενα αναμνηστικο δωρο μονο και μονο επειδη ηταν η πρωτη δασκαλα του γιου μου που μαζι της εμαθε παρα πολλα και της εχει μεγαλη αδυναμια, αυτο δεν θα το εκανα πχ σε καποια δασκαλα του δημοτικου.

mimika2011
04-04-12, 09:18
Τι να πω, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι... Δηλαδή να κάνω εγώ ως γονιός κάποιο δώρο χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος και με πρωτοβουλία δικιά μου.

Δηλαδή να θελήσει το παιδί να κάνει κάποιο δωράκι στη δασκάλα του, ναι. Να συγκεντρώσουν ομαδικά οι γονείς κάποιο ποσό να πάρουν ενα αναμνηστικό δωρο στη δασκάλα την τελευταία χρονιά, ναι.
Εγώ από μόνη μου να της πάρω κάποιο προσωπικό δώρο (πχ κόσμημα) χωρίς κάποια αφορμή και χωρίς να υπάρχει προσωπική σχέση δεν βρίσκω το λόγο. Όσοι βεβαια νιώθετε έτσι καλά κάνετε. Δεν το συζητώ! Απλώς προσπαθώ να δω αν είναι πάγια πρακτική και είμαι τελικά η εξαίρεση...

Θα σε τρομάξω, αλλά έχε υπόψη οτι τα περασμένα χριστούγεννα η 14 μηνών κόρη μου δεχτηκε χριστουγεννιατικα μικροδωράκια οχι μόνο από τις δασκάλες της αλλά και από 3 συμμαθητές..Στα ιδιωτικά σχολεία είναι πάγια τακτική αυτό εδώ και δεκαετίες..Σωστό, λάθος, δε ξέρω...Όταν όμως το κάνουν όλες οι μαμαδες και πρόκειται για το παιδί σου "υποχρεώνεσαι" να το κάνεις...Εξάλλου στα ιδιωτικά η σχέση είναι διαφορετική..Πχ έχει τύχει 3 φορές να αναγκαστεί η δασκάλα μας να κάτσει μέχρι τις 7 ενώ σχολάει 5 γιατί δεν μπορούσα να πάω να πάρω την κόρη μου με τίποτα από τον σταθμό..Αυτό σε κάνει να νιώθεις κάπως "υποχρεωμένη"

xanthi9
04-04-12, 10:08
Θα σε τρομάξω, αλλά έχε υπόψη οτι τα περασμένα χριστούγεννα η 14 μηνών κόρη μου δεχτηκε χριστουγεννιατικα μικροδωράκια οχι μόνο από τις δασκάλες της αλλά και από 3 συμμαθητές..Στα ιδιωτικά σχολεία είναι πάγια τακτική αυτό εδώ και δεκαετίες..Σωστό, λάθος, δε ξέρω...Όταν όμως το κάνουν όλες οι μαμαδες και πρόκειται για το παιδί σου "υποχρεώνεσαι" να το κάνεις...Εξάλλου στα ιδιωτικά η σχέση είναι διαφορετική..Πχ έχει τύχει 3 φορές να αναγκαστεί η δασκάλα μας να κάτσει μέχρι τις 7 ενώ σχολάει 5 γιατί δεν μπορούσα να πάω να πάρω την κόρη μου με τίποτα από τον σταθμό..Αυτό σε κάνει να νιώθεις κάπως "υποχρεωμένη"

εδω εχει κατσει και η δικη μας που ειναι και σε δημοσιο:p

mimika2011
04-04-12, 11:32
εδω εχει κατσει και η δικη μας που ειναι και σε δημοσιο:p

Μπράβο της, σημαίνει οτι είναι πρώτα από όλα άνθρωπος!!!Και το αξίζει το δωράκι!!Μακάρι να ξαναβρείτε τέτοιους εκπαιδευτικούς στην σταδιοδρομία σας!!!!

Lucy
04-04-12, 12:33

Βρε, η κόρη μου 3 χρόνια πήγαινε σε ιδιωτικό... Δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή μου, ούτε είχα ιδιαίτερες σχέσεις με τις δασκάλες πέρα από τα τυπικά.
Τώρα αυτό που περιγράφεις έγκειται στα πλαίσια "προσωπικής υποχρέωσης". Δηλαδή κάθησε παραπάνω για να εξυπηρετήσει εσένα προσωπικά.
Όταν δεν τίθεται κάποιο τέτοιο θέμα, εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο να κάνω δώρο στη δασκάλα, επειδή κάνει τη δουλειά της. Τι να πω. Έτσι το βλέπω.

xanthi9
04-04-12, 12:37
Μπράβο της, σημαίνει οτι είναι πρώτα από όλα άνθρωπος!!!Και το αξίζει το δωράκι!!Μακάρι να ξαναβρείτε τέτοιους εκπαιδευτικούς στην σταδιοδρομία σας!!!!

ναι το ευχομαι και εγω:p:p

sofi@p
04-04-12, 13:19
Βρε, η κόρη μου 3 χρόνια πήγαινε σε ιδιωτικό... Δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή μου, ούτε είχα ιδιαίτερες σχέσεις με τις δασκάλες πέρα από τα τυπικά.
Τώρα αυτό που περιγράφεις έγκειται στα πλαίσια "προσωπικής υποχρέωσης". Δηλαδή κάθησε παραπάνω για να εξυπηρετήσει εσένα προσωπικά.
Όταν δεν τίθεται κάποιο τέτοιο θέμα, εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο να κάνω δώρο στη δασκάλα, επειδή κάνει τη δουλειά της. Τι να πω. Έτσι το βλέπω.
ούτε εμείς κάνουμε/δεχόμαστε δωράκια. άσε που κάθε χρόνο έχει κι άλλη κοπέλα για δασκάλα.

mimika2011
04-04-12, 13:22

Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου, το αντίθετο! Πάντως ήδη από τα χρόνια τα δικά μου θυμάμαι κάναμε δώρα πάντα(κι εγω σε ιδιωτικό πήγαινα)..Πάντως στον συγκρκριμένο σταθμό τα πράγματα είναι πολύ οικογενειακά και είναι και οι ίδιοι πολύ large στις παροχές τους..Οπότε το να πάρεις ένα αναμνηστικό δωράκι στις γιορτές (με 5-6€) στην δασκάλα, δεν είναι και κάτι τραγικό..Είναι κίνηση αβρότητας..

xanthi9
04-04-12, 13:42
mimika συμφωνω ειναι καθαρα προσωπικη κινηση κατι που θα εκανα σε οποιοδηποτε ατομο που εκτιμω σε καποια στιγμη

Lucy
04-04-12, 13:58
Δεν είναι λάθος το σκεπτικό σου, το αντίθετο! Πάντως ήδη από τα χρόνια τα δικά μου θυμάμαι κάναμε δώρα πάντα(κι εγω σε ιδιωτικό πήγαινα)..Πάντως στον συγκρκριμένο σταθμό τα πράγματα είναι πολύ οικογενειακά και είναι και οι ίδιοι πολύ large στις παροχές τους..Οπότε το να πάρεις ένα αναμνηστικό δωράκι στις γιορτές (με 5-6€) στην δασκάλα, δεν είναι και κάτι τραγικό..Είναι κίνηση αβρότητας..

Για τον συγκεκριμένο σταθμό και τη συγκεκριμένη δασκάλα μια χαρά έκανες, δεν το συζητώ!

Lucy
04-04-12, 13:59
mimika συμφωνω ειναι καθαρα προσωπικη κινηση κατι που θα εκανα σε οποιοδηποτε ατομο που εκτιμω σε καποια στιγμη

Συμφωνώ!

Με χαλάει το να καθιερώνεται σαν θεσμός.

mimika2011
04-04-12, 14:07
Συμφωνώ!

Με χαλάει το να καθιερώνεται σαν θεσμός.

Η αλήθεια είναι οτι κι εμένα θα με χάλαγε αν έβλεπα να συμπεριφέρονται διαφορετικά σε ένα παιδάκι που δεν κάνει αυτή την κίνηση η μαμα του, ή να το περιμένουν..Προς το παρόν δεν έχω (ευτυχώς) αντιληφθεί κάτι τέτοιο και τα δωράκια τα κάνω επειδή θέλω και μπορώ (τουλάχιστον ακόμα, γιατί ομολογώ οτι το οικογενειακό μας budget για τέτοιες πολυτέλειες έχει πέσει στα τάρταρα!:-()

Ολυμπία_
11-05-12, 18:32
Γεια σας μαμαδες.
Εμενα η κορη μου τελειωνει τη δευτερα δημοτικου και ειχε την ιδια δασκαλα που ειχε και στην πρωτη.
Περσυ καναμε ενα ντοσιε οπου το καθε παιδι της ταξης ειχε γραψει κατι σαν εκθεση για τη δασκαλα του και μαζι μια φωτογραφια του η μια ζωγραφια του.Βαλαμε επισης καποιες φωτογραφιες των παιδιων με τη δασκαλα που ειχαμε, το βαλαμε σε ενα ωραιο κουτι και της το δωσαμε εκ μερους ολης της ταξης.
Της αρεσε παρα πολυ.
Φετος, που ειναι μαλλον η τελευταια χρονια που θα τους κανει μαθημα, θελω να της κανουμε παλι κατι συμβολικο αλλα δεν εχω συνεννοηθει ακομα με τις αλλες μαμαδες.
Εγραψα ομως σημερα κατι, και σκεφτομαι να το γραψει ενα παιδακι σ' ενα ωραιο χαρτονι και τα υπολοιπα παιδια να ζωγραφισουν κατι γυρω γυρω απο το κειμενο,να γραψουν το ονομα τους η ο,τι αλλο θελουν.
Λεω να γραψουμε το εξης..

Το πρωτο κουδουνι!!!!
Μεγαλωνουμε.....δημοτικο!!!
Η καρδουλα χτυπα δυνατα....
Αφηνουμε το χερι της μαμας για να μπουμε πρωτη φορα στην ταξη.
Εσυ εκει κοντα μας!!Η πρωτη γνωριμια!!!
Ζεστο χαμογελο, γλυκια φωνη,θερμη υποδοχη....
Η καρδουλα ηρεμει! Ολα θα πανε καλα!

Τα πρωτα γραμματα, οι πρωτοι αριθμοι...
Εσυ εκει κοντα μας! Υπομονη, επαναληψη, να τα πουμε παλι, ξανα και ξανα....

Παιρνουμε θαρρος.Το σχολειο γινεται σαν το σπιτι μας.Φωνες, γελια,φασαρια, καυγαδες...
Εσυ εκει κοντα μας!Ηφωνη υψωνει λιγο, υφος και βλεμα αυστηρο, επανερχομαστε στην ταξη...

Μας παιρνει το παραπονο, χτυπαμε,ποναμε, νοιωθουμε λιγο αρρωστοι....
Εσυ εκει κοντα μας!Ανησυχο βλεμμα, τρυφερο χαδι, παρηγορες κουβεντες...

Ο καιρος περναει...μεγαλωνουμε!!

Δευτερα ταξη...τα πραγματα δυσκολευουν!!
Εσυ εκει κοντα μας για αλλη μια χρονια!!Ποσο χαιρομαστε!!!

Τα μαθηματα πληθαινουν, κανονες γραμματικης, καθετες πραξεις, πολ/σμος, μελετη...
Εσυ εκει κοντα μας, με υπομονη και ηρεμια, θα τα μαθουμε ολα, θα τα μαθουμε ολοι!!!

Συζητησεις, συμβουλες, παραδειγματα, η ταξη μια γροθια, δεν μας χωριζει τιποτα....
Κι εσυ εκει κοντα μας, μπροστα και διπλα μας, οδηγος και προτυπο μας!!!

Η καρδια γεματη αγαπη, για τους φιλους, για τη δασκαλα...

Ο καιρος περναει....μεγαλωνουμε!!!
Του χρονου θα παμε στην τριτη
Μπορει να μην ξαναβρεθουμε μαζι στην ιδια ταξη, αλλανα ξερεις....

Θα εισαι παντα εκει, κοντα μας,
στην ψυχη...και στην καρδια μας...

Κυρια Μαρθα,ευχαριστουμε για ολα οσα μας διδαξες, για ολα οσα μας προσφερες!!!
Δε θα σε ξεχασουμε ποτε! Θα εισαι παντα " η κυρια μας"

Τελευταιο κουδουνι!!! σ' αγαπαμε!!

Ετσι καπως το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω σε τι μορφη να το δωσουμε.
Να το βαλουμε σε καδρακι?Τι αλλο μπορουμε να κανουμε?
Θα ηθελα την αποψη σας και τις ιδεες σας.
Ευχαριστω

Ολυμπία_
11-05-12, 21:02
Μαλλον ειναι νωρις , και οι μανουλες με παιδακια στο σχολειο δεν "ψαχνονται" για δωρο δασκαλας ακομα......

jannis
11-05-12, 22:30
ωραίο αλλά θα καταλάβει ότι το έγραψε μαμά. Ίσως μπορείς να ζητήσεις από κάθε παιδάκι να γράψει 2-3 προτασούλες για αυτό που εκείνο θέλει να πεί τις δασκάλας με το όνομα του και να το κάνεις ένα κολάζ. Πχ να τους δώσεις χαρτάκια σε σχήμα φύλλου / λουλουδιού να γράψουν ότι θέλουν πάνω και να σχηματίσετε μια εικόνα μετά ένα δέντρο ή κάτι άλλο.

Ολυμπία_
12-05-12, 15:25
jannis, μου αρεσει η ιδεα του κολαζ οπως το περιγραφεις.
Σιγουρα θα προσπαθησω να δω πως θα το κανω στην πραξη.
Ευχαριστω για την προταση.

miriki
12-05-12, 15:38
Γεια σας μαμαδες.
Εμενα η κορη μου τελειωνει τη δευτερα δημοτικου και ειχε την ιδια δασκαλα που ειχε και στην πρωτη.
Περσυ καναμε ενα ντοσιε οπου το καθε παιδι της ταξης ειχε γραψει κατι σαν εκθεση για τη δασκαλα του και μαζι μια φωτογραφια του η μια ζωγραφια του.Βαλαμε επισης καποιες φωτογραφιες των παιδιων με τη δασκαλα που ειχαμε, το βαλαμε σε ενα ωραιο κουτι και της το δωσαμε εκ μερους ολης της ταξης.
Της αρεσε παρα πολυ.
Φετος, που ειναι μαλλον η τελευταια χρονια που θα τους κανει μαθημα, θελω να της κανουμε παλι κατι συμβολικο αλλα δεν εχω συνεννοηθει ακομα με τις αλλες μαμαδες.
Εγραψα ομως σημερα κατι, και σκεφτομαι να το γραψει ενα παιδακι σ' ενα ωραιο χαρτονι και τα υπολοιπα παιδια να ζωγραφισουν κατι γυρω γυρω απο το κειμενο,να γραψουν το ονομα τους η ο,τι αλλο θελουν.
Λεω να γραψουμε το εξης..

Το πρωτο κουδουνι!!!!

Παιρνουμε θαρρος.Το σχολειο γινεται σαν το σπιτι μας.Φωνες, γελια,φασαρια, καυγαδες...
Εσυ εκει κοντα μας!Ηφωνη υψωνει λιγο, υφος και βλεμα αυστηρο, επανερχομαστε στην ταξη...

Τα μαθηματα πληθαινουν, κανονες γραμματικης, καθετες πραξεις, πολ/σμος, μελετη...
Εσυ εκει κοντα μας, με υπομονη και ηρεμια, θα τα μαθουμε ολα, θα τα μαθουμε ολοι!!!

Συζητησεις, συμβουλες, παραδειγματα, η ταξη μια γροθια, δεν μας χωριζει τιποτα....

Ετσι καπως το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω σε τι μορφη να το δωσουμε.
Να το βαλουμε σε καδρακι?Τι αλλο μπορουμε να κανουμε?
Θα ηθελα την αποψη σας και τις ιδεες σας.
Ευχαριστω

Κορίτσι έβαλα τα κλάματα και δεν είναι το δικό μου τμήμα καν(είμαι νηπιαγωγός). Θα με συγκινούσε απίστευτα ένα τέτοιο δώρο. Βάλε τις φατσούλες τους οπωσδήποτε. ίσως το γράμμα στη μέση και γύρω γύρω σαν κορνίζα τις φωτογραφίες των παιδιών. Τέλειο είναι μπράβο σου!.

Jannis φανταστική ιδέα!

Ολυμπία_
12-05-12, 18:13
miriki, σ' ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
Η κορη μου αγαπαει πολυ τη δασκαλα της και προσπαθησα να εκφρασω αυτα που νομιζω οτι θα ηθελε να της πει αλλα λιγο πιο ...ποιητικα ας πουμε..
Χαιρομαι που σου αρεσε, ελπιζω ν' αρεσει και στη δασκαλα μας.

Elinaki
12-05-12, 20:38
Ολυμπία βούρκωσα που το διάβασα. Να το φτιάξεις, θα συγκινηθεί πολύ η καλή σας δασκάλα!

μπουρμπουλιθρα
13-05-12, 22:05
πάλι έκλαψα.....τέλειο....συμφωνω να βάλεις και φωτο των παιδιών....μπράβο

Ολυμπία_
14-05-12, 15:48
Ευχαριστω κοριτσια!!!!
Να δω τωρα πως θα παρω φωτογραφιες των παιδιων.
Μαλλον θα παω στο σχολειο καμια μερα για να τα φωτογραφισω.
Αχ , δουλειες που ανοιγω....

antigoni84
14-05-12, 17:22
και εγώ νομίζω οτι τα πιο όμορφα δώρα είναι αυτά που έχει φτιάξει το παιδί,πριν μερικά χρόνια είχα ένα παιδάκι με δυσλεξία,δύσκολη περίπτωση,στο τέλος μου είχε φτιάξει μια κάρτα με τα γράμματα του-ακόμα κλαίω οταν τη διαβάζω,επίσης μου έχουν χαρίσει κοχυλάκια και λουλούδια που έχουν μαζέψει μονα τους,κεικ που έφτιαξαν με τη μαμά,καδράκια με φωτογραφία μου την ώρα του μαθήματος,επίσης ένα παιδάκι μου είχε φέρει αυγά και χωριάτικο κοτόπουλο!!τυλιγμένο με χαρτί και κορδέλα!!ΤΑ ΤΥΧΕΡΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ....

Ολυμπία_
14-05-12, 18:08
Χα,χα θα ηθελα να εβλεπα τα αυγα και το κοτοπουλο τυλιγμενα με κορδελα!!!
Πολυ πλακα θα ειχε!
Τα παιδακια μας...Τι γλυκουλια που εινα, μωρε!

antigoni84
16-05-12, 09:32
εχτές που είχα τελευταίο μάθημα ένα κοριτσάκι μου πήρε μια μπαντάνα και έραψε μόνο του κουμπιά.πολύ με συγκίνησε το άτιμο-ούτε η μαμά του το ήξερε!

MY TREASURE
16-05-12, 12:02
διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με τα δώρα-δωράκια σε εκπαιδευτικούς. Να κάνεις κάποιο δώρο στο τέλος της συνεργασίας ως ένδειξη ικανοποίησης-ευχαριστησης είναι κάτι θεμιτό, αλλά όλα τα άλλα ενδιαμεσα ειναι απλώς "γλειψιμο" ( sorry δε βρήκα πιο light λέξη).
Πολύ φοβάμαι μην καταντήσουν και οι εκπαιδευτικοι σαν καποιους γιατρους που χωρις φακελακι δε σε κοιτάνε...

antigoni84
17-05-12, 12:57
δεν έχεις δίκιο,ενα δωρακι δείχνει τη σκέψη και την αγάπη του παιδιού,και εμένα δεν μου αρέσει να μου κάνουν δώρα,ντρέπομαι και νιώθω άσχημα,αλλά σε καμμία περίπτωση δεν το θεωρώ γλύψιμο,άλλωστε κάνω ιδιαίτερα οπότε δεν υπάρχει και λόγος.Επίσης κανένας σοβαρός εκπαιδευτικός δεν το θεωρεί "φακελάκι" και αγαπάει όλα τα παιδιά το ίδιο,πιο σωστά το θέτεις ως ένδειξη ικανοποίησης-ευχαριστησης.Πριν μερικά χρόνια έκανα μάθημα σε ενα παιδάκι 11 ετών,ήταν το τελευταίο μου μάθημα αργά το μεσημέρι και επειδή η μαμά του έλειπε στη δουλειά του ζέσταινα το φαγάκι του που ήταν στο ψυγείο και του έκανα παρέα να φάει ή κάποιες φορές του έλεγα να τακτοποιήσουμε το δωμάτιο του να το δει η μαμά καθαρό,εννοείται οτι το έκανα απο ευχαρίστηση και χωρίς χρήματα,το αγοράκι αυτό όποτε έβλεπα λουλούδια έκοβε και μου το έδινε στο μάθημα,αυτό εγώ το λέω αγάπη και σε καμμια περίπτωση "γλύψιμο"!

MY TREASURE
17-05-12, 13:05
δεν έχεις δίκιο,ενα δωρακι δείχνει τη σκέψη και την αγάπη του παιδιού,και εμένα δεν μου αρέσει να μου κάνουν δώρα,ντρέπομαι και νιώθω άσχημα,αλλά σε καμμία περίπτωση δεν το θεωρώ γλύψιμο,άλλωστε κάνω ιδιαίτερα οπότε δεν υπάρχει και λόγος.Επίσης κανένας σοβαρός εκπαιδευτικός δεν το θεωρεί "φακελάκι" και αγαπάει όλα τα παιδιά το ίδιο,πιο σωστά το θέτεις ως ένδειξη ικανοποίησης-ευχαριστησης.Πριν μερικά χρόνια έκανα μάθημα σε ενα παιδάκι 11 ετών,ήταν το τελευταίο μου μάθημα αργά το μεσημέρι και επειδή η μαμά του έλειπε στη δουλειά του ζέσταινα το φαγάκι του που ήταν στο ψυγείο και του έκανα παρέα να φάει ή κάποιες φορές του έλεγα να τακτοποιήσουμε το δωμάτιο του να το δει η μαμά καθαρό,εννοείται οτι το έκανα απο ευχαρίστηση και χωρίς χρήματα,το αγοράκι αυτό όποτε έβλεπα λουλούδια έκοβε και μου το έδινε στο μάθημα,αυτό εγώ το λέω αγάπη και σε καμμια περίπτωση "γλύψιμο"!

δεν αναφέρομαι σε αυθόρμητες εκφράσεις των παιδιών, αλλά σε τακτικη των γονιών να "δωροδοκουν" δασκάλους σε γιορτες (χριστουγεννα, πασχα, ονομαστικες, κτλ) ποιος ο λόγος??? Δεν πιστευω οτι επηρεαζεται η γνωμη και το φερσιμο του εκπαδευτικου απο τα δώρα, απλώς εξέφρασα την ανησυχία μου μην καταντησει σιγα σιγά δεδομένο να παιρνουμε δώρα..εξάλλου και οι γιατροι δεζητούσαν από πάντα φακελακι.

matilnta
17-05-12, 13:21
δεν αναφέρομαι σε αυθόρμητες εκφράσεις των παιδιών, αλλά σε τακτικη των γονιών να "δωροδοκουν" δασκάλους σε γιορτες (χριστουγεννα, πασχα, ονομαστικες, κτλ) ποιος ο λόγος??? Δεν πιστευω οτι επηρεαζεται η γνωμη και το φερσιμο του εκπαδευτικου απο τα δώρα, απλώς εξέφρασα την ανησυχία μου μην καταντησει σιγα σιγά δεδομένο να παιρνουμε δώρα..εξάλλου και οι γιατροι δεζητούσαν από πάντα φακελακι.

δωρο παιρνουμε μονο στο τελος της χρονιας κ αυτο περισσοτερο για να ευχαριστησει το παιδι τον ανθρωπο που του μαθαινει γραμματα.στην ουσια για το ιδιο το παιδι το κανεις.να αγαπησει το σχολειο κ τους δασκαλους.δεν συμφωνω να κανουν δωρα ολη τη χρονια.στο τελος ειναι κ σαν αναμνηστικο απο καποιο μαθητη που μπορει να μη τον εχεις την αλλη χρονια.το πιο πιθανο δηλαδη.δεν το θεωρω δωροδοκια σε καμια περιπτωση

emmaki
17-05-12, 18:10

Δεδομένο δεν καταντάει τίποτα αν δεν του επιτρέψεις να καταντήσει.

Και ναι, εμένα μου έκαναν δωράκια και ο Πάσχα, και τα Χριστούγεννα και το καλοκαίρι. Με συγκινούσε απίστευτα το γεγονός ότι με θυμόταν και ότι ήθελαν να μου δείξουν την αγάπη και την ευγνωμοσύνη τους. Τα δωράκια μπορεί να ήταν από μια ζωγραφιά ή μια κάρτα των παιδιών ή ένα γραμματάκι ή ένα κερί (τα Χριστούγεννα). Δεν γνωρίζω πόσο πλήρωναν, αλλά υποθέτω ότι ήταν ευτελούς αξίας. Δεν με ένοιαζε το πόσο στοίχιζαν. Μου αρκούσε που με σκέφτηκαν! Ένα φιλί ήταν επίσης αρκετό!
Δεν άλλαξα ποτέ τον τρόπο που αντιμετώπιζα τα παιδιά. Δεν τα χώρισα ποτέ σε αυτά που φέρνουν δώρα και σε αυτά που δεν φέρνουν. Αλλά και να το έκανα, πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά; Θα έβαζα άλλες δραστηριότητες; Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να "γλυφτεί" και πώς το "γλιψιμο" θα έχει καλά απποτελέσματα στο παιδί (άντε στο λύκειο ή στο γυμνάσιο να βάλει καλύτερο βαθμό. Και; Θα δώσει εξετάσεις και θα φανεί η πραγματικότητα)....

MY TREASURE
18-05-12, 09:34
δωρο παιρνουμε μονο στο τελος της χρονιας κ αυτο περισσοτερο για να ευχαριστησει το παιδι τον ανθρωπο που του μαθαινει γραμματα.στην ουσια για το ιδιο το παιδι το κανεις.να αγαπησει το σχολειο κ τους δασκαλους.δεν συμφωνω να κανουν δωρα ολη τη χρονια.στο τελος ειναι κ σαν αναμνηστικο απο καποιο μαθητη που μπορει να μη τον εχεις την αλλη χρονια.το πιο πιθανο δηλαδη.δεν το θεωρω δωροδοκια σε καμια περιπτωση

να ξαναπω οτι αναφερομαι στα δώρα ενδιαμεσα της χρονιας που δεν ειναι απλες καρτες και ζωγραφιες αλλά κοσμηματα κ.α.

Δεδομένο δεν καταντάει τίποτα αν δεν του επιτρέψεις να καταντήσει.

Και ναι, εμένα μου έκαναν δωράκια και ο Πάσχα, και τα Χριστούγεννα και το καλοκαίρι. Με συγκινούσε απίστευτα το γεγονός ότι με θυμόταν και ότι ήθελαν να μου δείξουν την αγάπη και την ευγνωμοσύνη τους. Τα δωράκια μπορεί να ήταν από μια ζωγραφιά ή μια κάρτα των παιδιών ή ένα γραμματάκι ή ένα κερί (τα Χριστούγεννα). Δεν γνωρίζω πόσο πλήρωναν, αλλά υποθέτω ότι ήταν ευτελούς αξίας. Δεν με ένοιαζε το πόσο στοίχιζαν. Μου αρκούσε που με σκέφτηκαν! Ένα φιλί ήταν επίσης αρκετό!
Δεν άλλαξα ποτέ τον τρόπο που αντιμετώπιζα τα παιδιά. Δεν τα χώρισα ποτέ σε αυτά που φέρνουν δώρα και σε αυτά που δεν φέρνουν. Αλλά και να το έκανα, πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά; Θα έβαζα άλλες δραστηριότητες; Δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί ένας εκπαιδευτικός να "γλυφτεί" και πώς το "γλιψιμο" θα έχει καλά απποτελέσματα στο παιδί (άντε στο λύκειο ή στο γυμνάσιο να βάλει καλύτερο βαθμό. Και; Θα δώσει εξετάσεις και θα φανεί η πραγματικότητα)....

προφανώς δε θα βαλει διαφορετικες δραστηριοτητες ο δασκαλος στο παιδι που φερνει δώρα, αλλά θα το προσεξει λιγο παραπάνω έτσι δεν ειναι?...

emmaki
18-05-12, 10:00
προφανώς δε θα βαλει διαφορετικες δραστηριοτητες ο δασκαλος στο παιδι που φερνει δώρα, αλλά θα το προσεξει λιγο παραπάνω έτσι δεν ειναι?...

Τι να προσέξει παραπάνω βρε καλή μου;
Πρακτικά δεν γίνεται αυτό.......
Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά....Τον τρόπο....Ακόμα και να θέλεις να προσέξεις παραπάνω ένα παιδί δεν γίνεται (και δεν εννοώ δεν γίνεται ηθικά, γιατί η ηθική του καθενός είναι ξεχωριστή από τον άλλο)

MY TREASURE
18-05-12, 10:48
Δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να γίνει πράκτικά....Τον τρόπο....Ακόμα και να θέλεις να προσέξεις παραπάνω ένα παιδί δεν γίνεται (και δεν εννοώ δεν γίνεται ηθικά, γιατί η ηθική του καθενός είναι ξεχωριστή από τον άλλο)

πρακτικά και γίνεται και συμβαινει, μου το' χει ομολογησει φίλη μου η οποία απλώς γνωριζει προσωπικά-εξωσχολικα τη δασκαλα και την έχει την κόρη της απο κοντά. Δεν το κατακρίνω αλλά δεν μπορώ να πω οτι δε συμβαινει...να μην πάω και παλιοτερα απο τη δική μου εποχη (20 χρονια πισω:oops::oops::oops::lol::lol::lol:), μικρό παιδακι ήμουν και η πιο χαρακτηριστική διακριση που είχα βιώσει ήταν μ' ενα παιδακι στο νηπιαγωγειο του οποιου η μαμα ήταν δασκαλα γνωστη της νηπιαγωγου... ε μόνο οι δικες του ζωγραφιες ήταν ωραίες???:confused::cry:

bobonela
18-05-12, 11:15

Γίνεται.... γίνεται.... Καλή μου emmaki επειδή εσύ είσαι πάρα πολύ ηθικό και σωστό άτομο (ξέρω τι λέω) δεν σημαίνει ότι είναι όλοι έτσι!
Στο σχολείο του γιου μου "κανακεύουν" συγκεκριμένα παιδάκια λόγω ονόματος.... και πώς γίνεται βρε παιδί μου πάντα η κλήρωση(!) να τυχαίνει στα παιδιά αυτά να πάρουν τον κεντρικό ρόλο στη γιορτή... να μπει η εργασία τους στο περιοδικό του σχολείου... να διαβαστεί η έκθεσή τους στην τάξη.... να τύχουν ιδιαίτερης φροντίδας στο διάλλειμμα (αγκαλιές, χάδια κλπ).... κ.α. κ.α. κ.α.
Και δεν έχει σχέση μόνο με το όνομα .... αλλά και με τις απολαβές που μπορεί να έχει μία δασκάλα ή η Δ/νση του Σχολείου από συγκεκριμένα άτομα, ώστε να αναγκάζεται να "προσέχει" ένα παιδί παραπάνω.
Τώρα παρεπιπτόντως θα ήθελα κι εγώ να ευχαριστήσω τη δασκάλα μας που έμαθα τόσα πράγματα στα παιδιά μας, με τον υπέροχο τρόπο της και τη μεταδοτικότητά της.... έχεις καμιά ιδέα για ένα συμβολικό δωράκι τον Ιούνιο?

Ολυμπία_
18-05-12, 17:43
Κι εγω νομιζω οτι γινεται.
Ακομα θυμαμαι τις δασκαλες μου στο δημοτικο που μιλουσαν παντα πιο γλυκα και ηρεμα ( και με πολλα μπραβο)σε μια συμμαθητρια μου, κορη συναδελφου τους, απ' οτι σε ολα τα αλλα παιδια.

Franklin
26-05-12, 01:46
Το πρωτο κουδουνι!!!!

Το εχω διαβασει δυο φορες και εχω κλαψει απο την πρωτη ως την τελευταια λεξη και τις δυο...ειναι παρα πολυ ζεστο τρυφερο και ανθρωπινο.Η δασκαλα σας πρεπει να ειναι πολυ ωραιος ανθρωπος για να σου βγαζει τετοια λογια....

mmdad
27-05-12, 15:51
Κοριτσια τι προυπολογισμο εχετε? για κατι αγοραστο. Οχι για δημιουργεια των παιδιων. Εμεις εχουμε 3 δασκαλες (απο μια στο βελγικο και μια στο ελληνικο σχολειο)

emmaki
27-05-12, 19:17
Κοριτσια τι προυπολογισμο εχετε? για κατι αγοραστο. Οχι για δημιουργεια των παιδιων. Εμεις εχουμε 3 δασκαλες (απο μια στο βελγικο και μια στο ελληνικο σχολειο)

Ο προϋπολογισμός είναι κάτι το πολύ υποκειμενικό.
Μπορείς να πάρεις πολύ όμορφα πράγματα με 5 ευρώ και πολύ κιτσάτα με πολύ περισσότερα χρήματα.

Άλλωστε, δεν νομίζω ότι η αξία ενός δώρου εξαρτάται από το πόσα χρήματα ξόδεψες για να το πάρεις. Εξαρτάται από την αγάπη που έβαλες μέσα σε αυτό....

mmdad
27-05-12, 19:20
Ο προϋπολογισμός είναι κάτι το πολύ υποκειμενικό.
Μπορείς να πάρεις πολύ όμορφα πράγματα με 5 ευρώ και πολύ κιτσάτα με πολύ περισσότερα χρήματα.

Άλλωστε, δεν νομίζω ότι η αξία ενός δώρου εξαρτάται από το πόσα χρήματα ξόδεψες για να το πάρεις. Εξαρτάται από την αγάπη που έβαλες μέσα σε αυτό....

Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαθεσω και πολυ χρονο για να ψαξω και ουτε και νιωθω καττι ιδιεταιρο για τις δασκαλες. Θα το κανω επειδη συνηθιζεται.

emmaki
27-05-12, 20:10
Για να ειμαι ειλικρινης δεν θα διαθεσω και πολυ χρονο για να ψαξω και ουτε και νιωθω καττι ιδιεταιρο για τις δασκαλες. Θα το κανω επειδη συνηθιζεται.

Άφησε, λοιπόν, το παιδάκι σου να διαλέξει κάτι....ένα ρεσό, ένα κεράκι, ένα βραχιόλι....Σίγουρα θα διαλέξει το καλύτερο!!!!!!!!!!

Ακόμα και σε ένα σούπερ μάρκετ να πάτε, υπάρχου πολλά αντικέιμενα για δωράκια

Ολυμπία_
28-05-12, 19:55
Franklin, σ'ευχαριστω.
Η δασκαλα μας αυτο που καταφερε ειναι να κανει την κορη μου να αγαπαει το σχολειο και να ξυπναει καθε πρωι με πολυ ορεξη για να παει.
Αυτο για μενα ειναι το σημαντικο για τις πρωτες ταξεις του δημοτικου.Να αγαπησει το σχολειο και να μη φοβαται ή βαριεται να παει.

ΡΙΑ84
28-05-12, 20:20
εγω εχω μπερδευτει λιγακι......
θελω να παρουμε κατι στις δασκαλες μας αλλα πραγματικα δεν ξερω τι.....
σκεφτικα κατι σε γλαστρακι με μυρωδικα για την κουζινα.....
ενα μπρελοκ για τα κλειδια.....
μαζι με το δωρο θα κανει και μια ομορφη ζωγραφια!!!!
για πειτε κατι ομορφο,οικονομικο,και εξυπνο!!!!!

jannis
28-05-12, 20:21
emeis kanoume omadika dwra apo olh ta3h etsi vgainoun oikonomika

Ολυμπία_
29-05-12, 18:49
[QUOTE=ΡΙΑ84;2382330]εγω εχω μπερδευτει λιγακι......
θελω να παρουμε κατι στις δασκαλες μας αλλα πραγματικα δεν ξερω τι.....
σκεφτικα κατι σε γλαστρακι με μυρωδικα για την κουζινα.....
ενα μπρελοκ για τα κλειδια.....
μαζι με το δωρο θα κανει και μια ομορφη ζωγραφια!!!!
για πειτε κατι ομορφο,οικονομικο,και εξυπνο!!!!![/QUOTE

Το γλαστρακι με τα μυρωδικα μου αρεσει πολυ σαν ιδεα.
Μαζι με τη ζωγραφια θα ειναι πολυ γλυκο δωρακι.

ΡΙΑ84
30-05-12, 00:52
Το γλαστρακι με τα μυρωδικα μου αρεσει πολυ σαν ιδεα.
Μαζι με τη ζωγραφια θα ειναι πολυ γλυκο δωρακι.

αλληθεια σου αρεσε;;;;
εγω σκεφτομουν πως θα παω με τις γλαστρουλες στο σχολειο.......θα με κοιτανε σαν χαζη.......αλλα γιατι οχι;;;;;καλυτερες ειναι οι ανθοδεσμες που πανε;;;;
θα μαγειρευουν και θα μας θυμουντε!!!!!

panzy
30-05-12, 09:12
Δεν έχει σημασία το δώρο αλλά η πράξη.Το γεγονός ότι κάποιος σκέφτηκε να κάνει αυτή την κίνηση.Αν μια παιδαγωγός είναι σωστή και αγαπά την δουλειά της δεν ξεχωρίζει ποτέ κάποιο παιδάκι.Όταν μου κάνουν ένα δώρο οι γονείς το λαμβάνω ως μια πράξη εκτίμησης για τα όσα έχω κάνει για τα παιδιά και όχι ως μια κίνηση που κρύβει συμφέροντα ( το δικό μας παιδί να προσέχεις)....

Lucy
30-05-12, 09:41
Δεν έχει σημασία το δώρο αλλά η πράξη.Το γεγονός ότι κάποιος σκέφτηκε να κάνει αυτή την κίνηση.Αν μια παιδαγωγός είναι σωστή και αγαπά την δουλειά της δεν ξεχωρίζει ποτέ κάποιο παιδάκι.Όταν μου κάνουν ένα δώρο οι γονείς το λαμβάνω ως μια πράξη εκτίμησης για τα όσα έχω κάνει για τα παιδιά και όχι ως μια κίνηση που κρύβει συμφέροντα ( το δικό μας παιδί να προσέχεις)....

Όταν δεν σου κάνουν δώρο πως το εκλαμβάνεις? Ότι δεν σε εκτιμούν? Ότι δεν σε συμπαθούν? Αναρωτιέσαι καθόλου γιατί δεν σου έκαναν δώρο? (από περιέργεια ρωτάω)

emmaki
30-05-12, 17:14
Όταν δεν σου κάνουν δώρο πως το εκλαμβάνεις? Ότι δεν σε εκτιμούν? Ότι δεν σε συμπαθούν? Αναρωτιέσαι καθόλου γιατί δεν σου έκαναν δώρο? (από περιέργεια ρωτάω)

να απαντήσω εγώ;
Όταν μου κάνουν χαίρομαι απίστευτα! Μου δείχνουν έμπρακτα ότι με εκτιμούν οι γονείς.
Αν δεν μου κάνουν, δεν έχει καμία σημασία για μένα. γιατί η εκτίμηση μπορεί να δειχτεί και με άλλους τρόπους. Φυσικά και δεν αναρρωτιέμαι γιατί δεν μου κάνανε δώρο.
Αρχίζω να αναρρωτιέμαι τι συμβαίνει μόνο αν δεν έρχονται στις συναντήσεις, δεν μου μιλάνε, δεν σηκώνουν τηλέφωνα όταν βλέπουν νούμερο του σχολείου, λένε αρνητικά στους υπόλοιπους γονείς.......

Το δώρο είναι μια συμβολική κίνηση. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Όμως δίνει τεράστια χαρά σε αυτόν που το λαμβάνει

panzy
30-05-12, 18:41
να απαντήσω εγώ;
Όταν μου κάνουν χαίρομαι απίστευτα! Μου δείχνουν έμπρακτα ότι με εκτιμούν οι γονείς.
Αν δεν μου κάνουν, δεν έχει καμία σημασία για μένα. γιατί η εκτίμηση μπορεί να δειχτεί και με άλλους τρόπους. Φυσικά και δεν αναρρωτιέμαι γιατί δεν μου κάνανε δώρο.
Αρχίζω να αναρρωτιέμαι τι συμβαίνει μόνο αν δεν έρχονται στις συναντήσεις, δεν μου μιλάνε, δεν σηκώνουν τηλέφωνα όταν βλέπουν νούμερο του σχολείου, λένε αρνητικά στους υπόλοιπους γονείς.......

Το δώρο είναι μια συμβολική κίνηση. Δεν είναι υποχρεωτικό για κανέναν. Όμως δίνει τεράστια χαρά σε αυτόν που το λαμβάνει

Με πρόλαβες με την απάντηση σου!
:o

ALIKOYLA
30-05-12, 22:16

χωρις παραξηγηση,αν δεν νιωθεις κατι για τις δακσλαες του παιδιου σου τοτε μην κανεις τιποτα.η συνηθεια δεν εναι λογος για να κανεις δωρο.οσο γλυκα και να προσφρεις το δωρο σου, η υποκρισια οτι ταχα ηθελες και υο πηρες φαινεται.το οτι δεν συμπαθεις τη δασκαλα μαλλον θα το εχει καταλαβει οποτε δεν θα νιωσει κατι με το δωρο αρα αχρηστο και παλι.η γνωμη μου ειναι και παλι χωρις παρεξηγηση.

miriki
31-05-12, 11:30

Ένα κουτί σοκολατάκια τότε κι ένα φιλί από το παιδάκι σου (αν θέλει) θα είναι ό,τι πρέπει. Κι εσύ να μη νιώσεις ότι δεν τήρησες τις συνήθειες και η δασκάλα να μη νιώσει άβολα με ένα δώρω υποχρέωσης.

Lucy
31-05-12, 14:28

Μου αρέσει όπως τα λες.:grin:

Να σου πω τη δική μου εμπειρία? (κυρίως αφορά τους γονείς και όχι τη νηπιαγωγό).

Από τη νηπιαγωγό μας λοιπόν δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο. Τη συμπάθησα από την πρώτη στιγμή και την συμπαθεί πολύ και η κόρη μου.

Αυτό που βλέπω όμως στους υπόλοιπους γονείς, είναι ένας απίστευτος ανταγωνισμός μεταξύ τους, ποιος θα δείξει ότι ενδιαφέρεται πιο πολύ για το παιδί του, για το σχολείο, για τα κοινά, ποιοςθα προσεγγίσει πιο πολύ τη δασκάλα κοκ. Είναι σε τέτοιο βαθμό που πραγματικά έχω σιχαθεί τους περισσότερους και έχω ελάχιστες επαφές. Εντωμεταξύ ορισμένοι από αυτόυς φαίνεται σαν να μην έχουν άλλη δουλειά να κάνουν περα από το να ασχολούνται διαρκώς με το σχολείο.
Εντωμεταξύ εγώ δεν χάνω ποτέ ούτε συνάντηση, ούτε γιορτή, ούτε οποιαδήποτε δραστηριότηα προκύψει, παρόλο που δουλεύω και παίρνω άδειες για να μπορώ να είμαι παρούσα. Παρόλο που θα μπορούσε σε αυτά να παρευρίσκεται η γιαγιά της που την πηγαινοφέρνει, θέλω να είμαι εγώ η ίδια παρούσα.
Και έρχομαι στο θέμα. Όλοι αυτοί προφανώς κάτι θα οργανώσουν για τη δασκάλα που δεν πρόκειται να το μάθω είτε ομαδικά είτε ξεχωριστά. Εμένα που δεν μου αρέσει να συμμετέχω σε τετοιες φανφάρες, αν κάνω κάτι, θα είνάι τελείως συμβολικό. Μπορεί να μην κάνω και τίποτα.
Η νηπιαγωγός πως θα το πάρει άργε? Ότι εγώ δεν ενδιαφέρομαι ενώ οι υπόλοιποι ενδιαφέρονται? Ότι εγώ δεν εκτιμώ την προσφορά της ενώ οι άλλοι την εκτιμούν?
Δεν θέλω να της στείλω λάθος μήνυμα γιατί πραγματικά την εκτιμώ. ΑΛλά δεν θέλω να μπω και στο παιχνίδι ανταγωνισμού που παίζουν οι άλλοι (ποιος θα φανεί περισσότερο).

ALIKOYLA
31-05-12, 14:32
lucy μου επιεδη δουλλευα ως νηπιαγωγος,πιστεψε με οτι αν η δασκαλα ειναι καλη θα εχει καταλαβει ποιο γονεις την συμπαθουν και ενδιαφερονται για το απιδι τους και πιοι ειναι ανταγωνιστικοι και υποκριτες.κανε οτι αισθανεσαι εσυ σωστο. εγω αγαπουσα και φιλαγα τα δωρα απο γονεις που εμφανιζονταν οπλη τη χρονια.οι υπολοιποι που με θυμοντουσαν μονο στο τελος της χρνοιας ,δεν μου ελεγε κατι το δωρο τους.

Lucy
31-05-12, 14:48
lucy μου επιεδη δουλλευα ως νηπιαγωγος,πιστεψε με οτι αν η δασκαλα ειναι καλη θα εχει καταλαβει ποιο γονεις την συμπαθουν και ενδιαφερονται για το απιδι τους και πιοι ειναι ανταγωνιστικοι και υποκριτες.κανε οτι αισθανεσαι εσυ σωστο. εγω αγαπουσα και φιλαγα τα δωρα απο γονεις που εμφανιζονταν οπλη τη χρονια.οι υπολοιποι που με θυμοντουσαν μονο στο τελος της χρνοιας ,δεν μου ελεγε κατι το δωρο τους.

Μακάρι!

Και οι άλλοι εμφανίζονται, αλλά το πρόβλημα είναι ότι παραεμφανίζονται. Δηλαδή αν ήμουν η δασκάλα θα είχα εκνευριστεί. Αλλά δεν ξέρω αν εγώ είμαι η περίεργη.
Εντωμεταξύ σε ό,τι έχει ζητήσει η δασκάλα, εμείς ανταποκρινόμαστε αμέσως ή υπόλοιποι πρέπει να κάνουν συμβούλιο που λέει ο λόγος και να συζητάνε το θέμα μέχρι εξαντλήσεως.

mmdad
31-05-12, 21:33
χωρις παραξηγηση,αν δεν νιωθεις κατι για τις δακσλαες του παιδιου σου τοτε μην κανεις τιποτα.η συνηθεια δεν εναι λογος για να κανεις δωρο.οσο γλυκα και να προσφρεις το δωρο σου, η υποκρισια οτι ταχα ηθελες και υο πηρες φαινεται.το οτι δεν συμπαθεις τη δασκαλα μαλλον θα το εχει καταλαβει οποτε δεν θα νιωσει κατι με το δωρο αρα αχρηστο και παλι.η γνωμη μου ειναι και παλι χωρις παρεξηγηση.

Το οτι εμενα μου ειναι αδιαφορες δεν σημαινει οτι το παιδι δεν τις συμπαθει. Ξερω οτι θα στεναχωρηθει οταν δωσουν οι αλλοι δωρο αν δεν δωσει και αυτος

mmdad
31-05-12, 21:35
Ένα κουτί σοκολατάκια τότε κι ένα φιλί από το παιδάκι σου (αν θέλει) θα είναι ό,τι πρέπει. Κι εσύ να μη νιώσεις ότι δεν τήρησες τις συνήθειες και η δασκάλα να μη νιώσει άβολα με ένα δώρω υποχρέωσης.

Μα δεν τιθεται θεμα ουτε να τις υποχρεωσω ουτε να τις καλοπιασω μια και ξερω ηδη οτι δεν θα τις εχουμε του χρονου.. (παρεπιπτοντος τα σκολοτακια ειναι πολυ ακριβα εδω)

ALIKOYLA
01-06-12, 09:05
ειλικρινα mmdad δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπαινεις στο κοπο να παρεις καποιο δωρο για τις δασκαλες του απιδιου σου αφου δεν τις θες.ας ζωγραφισει κατι το παιδακι σου και να το δωσει.αν και θεωρω ασχημο να μην προσπαθεις να πλησιασεις τις δασκαλες του απιδοιυ σου ασχετα απο το αν τις συμοαθεις ή οχι

miriki
01-06-12, 14:48
Μα δεν τιθεται θεμα ουτε να τις υποχρεωσω ουτε να τις καλοπιασω μια και ξερω ηδη οτι δεν θα τις εχουμε του χρονου.. (παρεπιπτοντος τα σκολοτακια ειναι πολυ ακριβα εδω)

Σου ειπα απλώς πώς θα ένιωθα εγώ αν μια μαμά με την οποία είχαμε ψυχρές ή καθόλου σχέσεις μου έφερνε δώρο.

Πραγματικά, η αλικουλα έχει δίκιο. Βάλε το μικρό να σου πει τι θέλει εκείνο για δώρο στη δασκάλα ή κόψτε της ένα λουλούδι και μια ζωγραφιά.....

mmdad
01-06-12, 21:25
ειλικρινα mmdad δεν μπορω να καταλαβω γιατι μπαινεις στο κοπο να παρεις καποιο δωρο για τις δασκαλες του απιδιου σου αφου δεν τις θες.ας ζωγραφισει κατι το παιδακι σου και να το δωσει.αν και θεωρω ασχημο να μην προσπαθεις να πλησιασεις τις δασκαλες του απιδοιυ σου ασχετα απο το αν τις συμοαθεις ή οχι

Τι θα επρεπε να κανω για να τις πλησιασω? Για να ξερω και για του χρονου..
Δεν αλλαζω πεζοδρομιο οταν τις βλεπω και οταν πηγαινω εγω τα παιδια στο σχολειο συζηταω μαζι τους για τα παιδια. Τι αλλο πρεπει να κανω? Να τις καλεσω στο σπιτι για καφε? (αυτο δεν σκοπευω να το κανω).

mmdad
01-06-12, 21:27
Σου ειπα απλώς πώς θα ένιωθα εγώ αν μια μαμά με την οποία είχαμε ψυχρές ή καθόλου σχέσεις μου έφερνε δώρο.

Πραγματικά, η αλικουλα έχει δίκιο. Βάλε το μικρό να σου πει τι θέλει εκείνο για δώρο στη δασκάλα ή κόψτε της ένα λουλούδι και μια ζωγραφιά.....

Τι εννοεις με το ψυχρες σχεσεις? Δεν εχω τσακωθει μαζι τους και το δωρο δεν θα τους το δωσω εγω αλλα τα παιδια...

Little Monkey
02-06-12, 02:19
Πάρε μια σοκολάτα Galler από το σούπερ μάρκετ, βάλε πάνω ένα μεγάλο φιόγκο και είσαι έτοιμη :) Προτείνω την Noix de Coco, είναι τέλεια! Ας φτιάξουν κι από μια ζωγραφιά αν θέλουν. Δεν ξέρω πόσο έχουν εκεί οι σοκολάτες Galler, πάντως σήμερα πήρα μία στο σούπερ μάρκετ εδώ (Αγγλία) και είχε κάτι λιγότερο από 2 λίρες, δηλ. 2.5 ευρώ περίπου.

Ή πήγαινε στο Leonidas ή στο Wittamer και πάρε ένα μικρό κουτάκι με 2 ή 4 σοκολατάκια. Δεν είναι ανάγκη να πας μεγάλο κουτί, η κίνηση έχει χαρακτήρα περισσότερο συμβολικό...

miriki
04-06-12, 23:54
Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε πότε κάποιος δε μας συμπαθεί. Αυτό εννοώ ψυχρές σχέσεις. Τώρα επειδή βρίσκεσαι δε διαφορετικό πλαίσιο κουλτούρας δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις για να τις πλησιάσεις αν θέλεις. Είναι και το εμπόδιο της γλώσσας. Αν πραγματικά κάτι τέτοιο είναι σημαντικό για σένα θα μπορούσες ίσως να το πεις ευθέως. "Μακάρι να μιλούσα καλυτερα γαλλικά να λεγαμε και δυο κουβέντες παραπάνω...."

Εσύ καθορίζεις το εύρος των σχέσεων που σε αφορούν συνεπώς ότι και να σου πω εγώ περιττεύει.... Αλήθεια δεν αισθάνεσαι ότι κάτι έχουν προσφέρει στο παιδί σου; Δεν το λέω επικριτικά προσπαθώ καταλάβω πώς το βιώνεις όλο αυτό.

Ας πούμε εγώ είμαι ενθουσιασμένη μαζί τους κι ας διαφωνώ σε πολύ βασικά παιδαγωγικά ζητήματα που τα κάνω εντελώς διαφορετικά στην τάξη μου. Όμως το παιδί μου το αγκάλιασαν και το βοήθησαν να προχωρήσει και το κυριότερο το έκαναν να νιώσω αποδοχή και ασφάλεια κι αυτό δε μπορώ παρά να το αναγνωρίσω.

mariab
05-06-12, 12:09

Να κάνω μόνο ένα μικρό σχόλιο. Το αν ένας γονιός ενδιαφέρεται για το παιδί του είναι άσχετο με το αν συμπαθεί τη δασκάλα ή όχι. Μπορώ κάλιστα να ενδιαφέρομαι για το παιδί μου και να μην συμπαθώ τη δασκάλα. Μπορώ ακόμη και να αναγνωρίζω την καλή της δουλειά, αλλά να μην μου "κάθεται" σαν χαρακτήρας. Η προσωπική συμπάθεια είναι κάτι υποκειμενικό και άσχετο με την καλή συνεργασία.
Εγώ για παράδειγμα είμαι από τις μαμάδες που δεν πηγαίνουν όλη την ώρα στο σχολείο, όχι από έλλειψη ενδιαφέροντος, αλλά γιατί δεν θέλω να δημιουργηθεί η εντύπωση ότι κάνω συνεχώς έλεγχο. Βλέπω ότι το παιδί προχωράει καλά, συμπεριφέρεται όμορφα και χαλαρά, οπότε δεν θέλω να της σπάσω τα νεύρα της δασκάλας. Αποτέλεσμα όμως είναι ότι δεν την γνωρίζω ιδιαίτερα. Στο βαθμό που τη γνωρίζω τη συμπαθώ, χαίρομαι όταν την βλέπω, αλλά δεν έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση μαζί της και ούτε και της έχω κάνει ποτέ κάποιο δώρο. Βασικά, διαφωνώ επί της αρχής με την ιδέα των δώρων. Από την άλλη, πάντα ενθαρύνω την κόρη μου να κάνει μία ζωγραφιά ή μία κατασκευή για τη δασκάλα. Θέλω να πω ότι οι γονείς μπορεί να αναγνωρίζουν τη δουλειά της δασκάλας, χωρίς να έχουν μαζί της κάποια ιδιαίτερη σχέση μαζί της.

Ράνια 36
05-06-12, 13:44

Είμαι ενάντια στα δώρα στη δασκάλα/δάσκαλο γιατί από τότε που ήμουνα παιδί ακόμα έβλεπα την διαφορετική αντιμετώπιση της δασκάλας προς τα παιδία που έφερναν «δωράκια από το σπίτι».

Στην δικιά μου περίπτωση ο γιος μου λατρεύει την δασκάλα του εγώ πάλι καθόλου γιατί την έχω πιάσει να μου λέει χοντρά ψέματα.

Επίσης σαν μητέρα του και κηδεμόνας του θεωρώ ότι πρέπει να έχω λόγω σε διάφορες μεθόδους επιβράβευσης ή τιμωρίας. Δεν μπορεί μια δασκάλα επειδή ένα παιδί 2,5 ετών δεν κάθεται στην αρχή του έτους στον κύκλο να μου τον στέλνει στα μώρα με την κουβέντα όταν μεγαλώσεις τότε θα έρθεις μαζί μας με αποτέλεσμα το παιδί να μην θέλει να πάει σχολείο για μια εβδομάδα!!! Και όλα αυτά σε ιδιωτικό ε??

Από το ότι δεν τρελαίνομαι για την δασκάλα πως προκύπτει ότι δεν ενδιαφέρομαι για το παιδί μου….. ???

νελλίτσα
05-06-12, 17:05
Είμαι ενάντια στα δώρα στη δασκάλα/δάσκαλο γιατί από τότε που ήμουνα παιδί ακόμα έβλεπα την διαφορετική αντιμετώπιση της δασκάλας προς τα παιδία που έφερναν «δωράκια από το σπίτι».

Στην δικιά μου περίπτωση ο γιος μου λατρεύει την δασκάλα του εγώ πάλι καθόλου γιατί την έχω πιάσει να μου λέει χοντρά ψέματα.

Επίσης σαν μητέρα του και κηδεμόνας του θεωρώ ότι πρέπει να έχω λόγω σε διάφορες μεθόδους επιβράβευσης ή τιμωρίας. Δεν μπορεί μια δασκάλα επειδή ένα παιδί 2,5 ετών δεν κάθεται στην αρχή του έτους στον κύκλο να μου τον στέλνει στα μώρα με την κουβέντα όταν μεγαλώσεις τότε θα έρθεις μαζί μας με αποτέλεσμα το παιδί να μην θέλει να πάει σχολείο για μια εβδομάδα!!! Και όλα αυτά σε ιδιωτικό ε??

Από το ότι δεν τρελαίνομαι για την δασκάλα πως προκύπτει ότι δεν ενδιαφέρομαι για το παιδί μου….. ???
φυσικά και δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο... ούτε δ'εχομαι ότι ένας γονιός δεν ενδιαφέρεται για το παιδί του (με κάποιες ίσως εξαιρέσεις). αυτό που συναντάμαι όμως πολύ συχνά στα σχολεία είναι να δίνουν διαφορετική βαρύτητα σε κάποια πράγματα είτε οι γονείς είτε οι νηπιαγωγοί, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι κάποια από τις 2 πλευρές είναι λάθος. εκεί όμως βοηθάει όταν υπάρχουν καλές σχέσεις μεταξύ σπιτιού και σχολείου γιατί είναι ευκολότερη η επικοινωνία. δεν χρειάζεται να υπάρχει προσωπική εκτίμηση γιατί οι σχέσεις δεν είναι προσωπικές όταν όμως εγώ σαν νηπιαγωγός μπορώ να μιλήσω για κάποιο θέμα που αφορά το παιδί και να με λάβεις υπόψη σου, διευκολύνεις αφενός μεν τη δουλειά μου αφετέρου δε την πορεία του παιδιού στο σχολείο. και αντιστρόφως όταν εγώ σαν γονιός ξέρω ότι μπορώ να συζητήσω κάτι με τη νηπιαγωγό του παιδιού μου και να ακουστώ νοιώθω καλύτερα ως προς το περιβάλλον που αφήνω το παιδί μου

evi_mav
05-06-12, 17:31
κοριτσια, ακομη κι ενα σκετο τριανταφυλλο, ή δυο λουλουδια απ τον κηπο με μια καρτουλα γραμμενη απ το παιδι ειναι αυτο το κατιτις που θα κανει το/την δασκαλο/α να ευχαριστηθει η ψυχη της για οοολα αυτα που εκανε σε ολη τη χρονια (και που ηταν βεβαια καθηκον και δουλεια της να τα κανει,ετσι; ) εγω προσωπικα χαιρομαι παααααρα πολυ με το παραμικρο(οχι δωρο, καλο λογο, χαμογελο,κτλ!)
και να σας πω την αληθεια, θα χαρω πιο πολυ αν ερθει ενας γονιος και μου πει, "ευχαριστω για οσα εκανες για το παιδακι μου και που μου το προσεχες σα δικο σου"! ή "ευχαριστω για τις πρωτες και θεμελιες γνωσεις που εδωσες στο παιδι μου και που θα ειναι η βαση για το μελλον του":rolleyes: μου τα εχουν πει αυτα και πραγματικα εχω συγκινηθει...:lol::oops:
δεν εννοω οτι πρεπει να μου πουν ευχαριστω,προς Θεου, αλλα οποια δασκαλα χαιρεται για τη δουλεια της, χαιρεται και με τα πιο μικρα!

και νομιζω οτι αυτοι που κανουν δωρα, ολη τη χρονια, απο ενα κομματι κεικ μεχρι κατι αγοραστο ειναι αυτοι που χαιρονται πραγματικα που εχεις ολη μερα το παιδι τους και οχι απο συμφερον!!! και εμενα προσωπικα, αυτοι οι γονεις μου εφερναν κατι και τα επομενα χρονια που το παιδι τους πηγαινε ηδη δημοτικο, που δεν ειχαν και κανενα λογο, αν το σκεφτεις...:rolleyes:

ή καποιοι μεσα στο μπωλακι με το πρωινο του παιδιου τους τυλιγαν κι ενα κομματι σπιτικη τυροπιτα ή τσουρεκι για μενα... ε, δεν μπορω να θεωρησω οτι αυτη η μαμα θα σκεφτοταν συμφεροντολογικα για να καλοπιασω το παιδι της...:cool::rolleyes:

emmaki
05-06-12, 17:42
Πλάκα πλάκα ίσως από τα καλύτερα δώρα που μου έκαναν ήταν μια σακούλα με χόρτα από το βουνό, ένα ψάρι που μόλις το έιχαν ψαρέψει, και ένα μπολάκι με λουκουμάδες.........(όχι όλα μαζί)

Χρήσιμα, χωρίς κόστος και που δέιχνουν ενδιαφέρον......

Από εκεί και πέρα, αγαπάω πάρα πολύ τις ζωγραφιές των πιτσιρικίων (έχω σε ένα φάκελο όλες όσες μου έκαναν όλα τα χρόνια που δουλεύω, χωρίς να λείπει ούτε μία), τις κατασκευές τους, τις καρτούλες τους...όλα!!!!!!
Δυστυχώς δεν κρατούσα τα λουλούδια, για τον πολύ απλό λόγο ότι είμαι αλεργική σε όλα τα άνθη.....

mmdad
05-06-12, 21:33
Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουμε πότε κάποιος δε μας συμπαθεί. Αυτό εννοώ ψυχρές σχέσεις. Τώρα επειδή βρίσκεσαι δε διαφορετικό πλαίσιο κουλτούρας δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις για να τις πλησιάσεις αν θέλεις. Είναι και το εμπόδιο της γλώσσας. Αν πραγματικά κάτι τέτοιο είναι σημαντικό για σένα θα μπορούσες ίσως να το πεις ευθέως. "Μακάρι να μιλούσα καλυτερα γαλλικά να λεγαμε και δυο κουβέντες παραπάνω...."

Εσύ καθορίζεις το εύρος των σχέσεων που σε αφορούν συνεπώς ότι και να σου πω εγώ περιττεύει.... Αλήθεια δεν αισθάνεσαι ότι κάτι έχουν προσφέρει στο παιδί σου; Δεν το λέω επικριτικά προσπαθώ καταλάβω πώς το βιώνεις όλο αυτό.

Ας πούμε εγώ είμαι ενθουσιασμένη μαζί τους κι ας διαφωνώ σε πολύ βασικά παιδαγωγικά ζητήματα που τα κάνω εντελώς διαφορετικά στην τάξη μου. Όμως το παιδί μου το αγκάλιασαν και το βοήθησαν να προχωρήσει και το κυριότερο το έκαναν να νιώσω αποδοχή και ασφάλεια κι αυτό δε μπορώ παρά να το αναγνωρίσω.

Miriki εμενα δεν μου ενεπνευσε κατι τετοιο. Ισως να ημουν κλειστη. Ισως να μην προσπαθησε...
Παντως και εγω ειμαι της αποψεις οτι δεν μπορουμε να "ερωτευτουμε" ολο τον κοσμο. Ομως μεγαλα παιδια ειμαστε, μπορουμε να συνυπαρχουμε και ισως να κραταμε και καποια "τυπικα"

Παντως εχω αποφασισει τι θα τους παρω. Για την δασκαλα του μικρου το αγορασα ηδη και μαλλον αυτο το Σαββατο θα παρω και για τις δυο του μεγαλου (μεχρι τεος του μηνα εχουμε μαθηματα)

matilnta
05-06-12, 22:11

συγγνωμη θεωρουσες τους γονεις που σου εκαναν δωρο μονο στο τελος υποκριτες κ ανταγωνιστικους?!δεν σου ελεγε κατι το δωρο τους?!τι ηθελες να σου πει δλδ?θεωρω σωστο το δωρο μονο στο τελος της χρονιας σαν αναμνηστικο.τα υπολοιπα τα θεωρω γλειψιμο.εμεις πιτσιρικια μονο στο τελος καναμε δωρο κ πηγαινα σε ιδιωτικο οποτε δεν ηταν θεμα χρηματων.αν καταλαβα καλα εσυ εβλεπες τους γονεις που σου εκαναν δωρα ολη τη χρονια με καλο ματι ενω αυτοι που σε θυμοντουσαν οπως ειπες στο τελος μονο(δεν ησουν το βαφτιστηρι τους το ξερεις ετσι?)μεκακο ματι.δεν μας ειπες ομως πως εβλεπες τα παιδια τους.

miriki
05-06-12, 22:32
Νομίζω ότι άλλο λέει η κοπέλα. Όταν ο γονιός ήταν απών (από συγκεντρώσεις, από τις ανάγκες επαφής και επικοινωνίας, δεν υποστηρίζει το έργο, δεν ανταποκρίνεται στη βοήθεια που ζητάμε στο σπίτι κλπ) όλη της χρονιά, το δώρο δε λέει τίποτα. Είναι απλά τυπικό και υποχρέωση και δεν έχει καμιά αξία, εκτός κι αν είναι κάτι που έφτιαξε ή πρόσφερε το παιδί.

Κι εμένα ήρθε μαμά που μου είχε βγάλει το λάδι όλη τη χρονιά και μου έκανε και καταγγελία χωρίς να φταίω (ευτυχώς τηλεφωνικά και όχι γραπτώς να έχω και ΕΔΕ) και στο τέλος της χρονιάς ήρθε χωρίς το παιδί (ήταν στις κούνιες λέει) και μου είπε επί λέξει "ορίστε και το δώρο σας". Μέσα στην ψύχρα. Δεν ήταν δηλ προσπάθεια συμφιλίωσης, απλά υποχρέωση και έθιμο.... Ε, το αρχειοθέτησα καταλλήλως. Έμεινε στο σχολείο από το οποίο έφυγα την επόμενη ημέρα.

miriki
05-06-12, 22:34
Παντως και εγω ειμαι της αποψεις οτι δεν μπορουμε να "ερωτευτουμε" ολο τον κοσμο. Ομως μεγαλα παιδια ειμαστε, μπορουμε να συνυπαρχουμε και ισως να κραταμε και καποια "τυπικα"

Σαφέστατα, συμφωνώ.

Ράνια 36
06-06-12, 11:31
φυσικά και δεν έχει να κάνει το ένα με το άλλο... ούτε δ'εχομαι ότι ένας γονιός δεν ενδιαφέρεται για το παιδί του (με κάποιες ίσως εξαιρέσεις). αυτό που συναντάμαι όμως πολύ συχνά στα σχολεία είναι να δίνουν διαφορετική βαρύτητα σε κάποια πράγματα είτε οι γονείς είτε οι νηπιαγωγοί, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι κάποια από τις 2 πλευρές είναι λάθος. εκεί όμως βοηθάει όταν υπάρχουν καλές σχέσεις μεταξύ σπιτιού και σχολείου γιατί είναι ευκολότερη η επικοινωνία. δεν χρειάζεται να υπάρχει προσωπική εκτίμηση γιατί οι σχέσεις δεν είναι προσωπικές όταν όμως εγώ σαν νηπιαγωγός μπορώ να μιλήσω για κάποιο θέμα που αφορά το παιδί και να με λάβεις υπόψη σου, διευκολύνεις αφενός μεν τη δουλειά μου αφετέρου δε την πορεία του παιδιού στο σχολείο. και αντιστρόφως όταν εγώ σαν γονιός ξέρω ότι μπορώ να συζητήσω κάτι με τη νηπιαγωγό του παιδιού μου και να ακουστώ νοιώθω καλύτερα ως προς το περιβάλλον που αφήνω το παιδί μου

Νέλλιτσα αυτό ακριβώς είναι το μέλημα μου να μπορώ να συνεννοηθώ και να μου λένε την αλήθεια όποια και να είναι αυτή.

Στην περίπτωση την δική μου λοιπόν όταν μίλαγα με την νηπιαγωγό για να «κατευνάσω» τις δικές μου ανησυχίες για το παιδί μου το μόνο που εισέπραττα είναι δικαιολογίες ψέματα και ένα ύφος αντιλογίας μια μόνο ….

Να αναφέρω και ένα παράδειγμα: σε μια πληρωμή μου για τα τροφεία του μήνα μέχρι να υπογράψω, να μου φέρουν τα ρέστα, δεν έβρισκαν κ.τ.λ. είχαν αφήσει την πόρτα ανοιχτή και για περίπου 5 λεπτά έβλεπα όλα τα παιδάκια να παίζουν και να γίνεται ο χαμός στο δωμάτιο και το δικό μου παιδί (που σημειωτέων είναι παραπάνω από το κανονικό κοινωνικός) να στέκετε στη κάσα της πόρτας και να μην κουνιέται καθόλου ………. ούτε να μπαίνει μέσα ούτε να συμμετέχει ούτε να κουνάει το δαχτυλάκι του που λέμε …..απλά να στέκεται ΕΕΕ εμένα ξερώντας το παιδί μου αυτή η συμπεριφορά του με ξένισε και τι ποιο φυσικό να πάρω τηλέφωνο για να ρωτήσω γιατί.

Είναι κακό αυτό ??? υπερβολικό???

Φτάσαμε λοιπόν στο τηλέφωνο με την νηπιαγωγό σε κάθε ερώτηση μου να δέχομαι και μια επιθετική απάντηση (μέχρι που της έλεγα ότι δεν της κάνω παρατήρηση για το γεγονός απλός με ξένισε και ρωτάω). Την επόμενη φόρα που πήγα να πληρώσω η πόρτα ήταν κλειστή ,και σχεδόν ούτε τα σκαλιά δεν με αφήσανε να ανέβω!!!

Τέλος πάντων είναι πολλά που έχουν γίνει αυτό είναι από τα τελευταία και αυτό είναι ο λόγος που από του χρόνου θα αλλάξουμε και σχολείο.

agg3liki
06-06-12, 11:33
εμείς κάναμε δώρο στις δασκάλες της κόρης μου στο βρεφικό γιατί ήθελα να τις ευχαριστήσουμε που την προσέχουν όταν λείπει η μαμά κ ο μπαμπάς (το σκέφτομαι και βουρκώνω), γιατί είναι οι πρώτοι άνθρωποι τους οποίους μαθαίνει το παιδί μου χωρίς να σχετίζονται πρώτα με εμένα, γιατί τα Χριστούγεννα έδωσαν ένα σωρό δωράκια - κατασκευές στη μικρή και ήθελα να τους δώσει και αυτή κάτι για να μαθαίνει να "δίνει" και γράψαμε και τις καρτούλες και παρόλο που κάθε μέρα γκρίνιαζε την ημέρα που θα έδινε τα δώρα είχε καταχαρεί! ελπίζω να μπορούμε και το καλοκαίρι να κάνουμε κάποιο δωράκι.

ALIKOYLA
07-06-12, 11:29
συγγνωμη θεωρουσες τους γονεις που σου εκαναν δωρο μονο στο τελος υποκριτες κ ανταγωνιστικους?!δεν σου ελεγε κατι το δωρο τους?!τι ηθελες να σου πει δλδ?θεωρω σωστο το δωρο μονο στο τελος της χρονιας σαν αναμνηστικο.τα υπολοιπα τα θεωρω γλειψιμο.εμεις πιτσιρικια μονο στο τελος καναμε δωρο κ πηγαινα σε ιδιωτικο οποτε δεν ηταν θεμα χρηματων.αν καταλαβα καλα εσυ εβλεπες τους γονεις που σου εκαναν δωρα ολη τη χρονια με καλο ματι ενω αυτοι που σε θυμοντουσαν οπως ειπες στο τελος μονο(δεν ησουν το βαφτιστηρι τους το ξερεις ετσι?)μεκακο ματι.δεν μας ειπες ομως πως εβλεπες τα παιδια τους.

δεν το καταλαβες σωστα.φυσικα και δεν ειχα απιατηση απο κανεναν για δωρο.οι γονεις που συμμετειχαν ολο το χρονο,δηλαδη ενδιαφερονταν γισα το παιδι τους,ερχοντουσαν στη συναντησεις,ρωτουσαν για τη προοδο των παιδιων τους,τους ενιωθα πιο κοντα μου και προσπαθουσα μαζι τους να δουλεψουμε για τα παιδια τους.οταν αυτοι εφερναν δωρο,εκτιμουσα οτι ο κοπος που εκανα για το παιδι τους ειχε αντικτυπο.το ιδιο θα ενιωθα ασχετα απο το αν θα μου εφερναν δωρο.απλα ειναι ωραιο να νιωθεις εμπρακτα με ενα μικρο δωρο ,οτι εκτιμουν τη δουλεια σου.οσοι γονεις ηταν αποντες ολη τη χρονια,το αν αθα μου εφερναν δωρο δεν μου ελεγε κατι.υποτθθεται οτι το δωρο δειχνει καποια συμπαθεια και καποιο τροπο ευχαριστιας για οτι εκανε για το παιδι σου..οταν ομως ολη τη χρονια δεν εχουν εμφανιστει,το δωρο ειναι απλα τυπικο οποτε με αυτη τηνη εννοια δεν μου ελεγε κατι.τωρα η σχεη μου με τα παιδια τπους δεν επηρεαζοταν απο αυτο. υπηρχαν παιδια που τα λατρευα και τα δουλευα ιδιαιτερα και οι γονεις ουτε που με ειχαν δει ολη τη χρονια.υπηρχαν αλλα παιδακια που δεν ειχαμε χημεια και οι γονεις τους ηταν συμμετοχοι σε ολα.ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

ada9
05-07-12, 11:51
Καλημέρα!
Ο γιος μου τελειωνει το προνήπιο στον παιδικό και θα πάει νηπιαγωγείο..
Τη δασκάλα αυτη την έχει 2 χρόνια και τη λατρεύει:p
Πραγματικά είναι πολύ καλή, θέλω λοιπόν να της κάνουμε ενα δωράκι τελείως συμβολικό απλά για ευχαριστώ κ να θυμάται το παιδί.
Δε θέλω να είναι κάτι προσωπικό αλλά κάτι που να της μείνει, αλλά ούτε μεγάλης χρηματικής αξίας...φυσικά θα φτιάξουμε και ευχαριστήρια κάρτα...
Το μυαλό μου έχει κολλήσει...θέλω κάτι έξυπνο:rolleyes:

΄Στο ιδιο σταθμό πάει και η μικρή αλλά θα συνεχίσει του χρόνου..
Πιστευετε οτι πρέπει να κάνουμε κάτι και για την κυρία της?

matilnta
05-07-12, 12:05
Καλημέρα!
Ο γιος μου τελειωνει το προνήπιο στον παιδικό και θα πάει νηπιαγωγείο..
Τη δασκάλα αυτη την έχει 2 χρόνια και τη λατρεύει:p
Πραγματικά είναι πολύ καλή, θέλω λοιπόν να της κάνουμε ενα δωράκι τελείως συμβολικό απλά για ευχαριστώ κ να θυμάται το παιδί.
Δε θέλω να είναι κάτι προσωπικό αλλά κάτι που να της μείνει, αλλά ούτε μεγάλης χρηματικής αξίας...φυσικά θα φτιάξουμε και ευχαριστήρια κάρτα...
Το μυαλό μου έχει κολλήσει...θέλω κάτι έξυπνο:rolleyes:

΄Στο ιδιο σταθμό πάει και η μικρή αλλά θα συνεχίσει του χρόνου..
Πιστευετε οτι πρέπει να κάνουμε κάτι και για την κυρία της?

ενα βιβλιο θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο.προσωπικα θα επαιρνα κ στις 2 κατι

ada9
05-07-12, 12:10
Τι βιβλίο όμως?
Κι αν το έχει ήδη?
Εχεις να μου προτείνεις κάποιο?
Ευχαριστώ:p

matilnta
05-07-12, 12:24
το γκντουπ ειναι παιδικο αλλα διαβαζεται ευχαριστα απο μεγαλους.ειναι το ημερολογιο μιας 10χρονης.κανει μονο 10 ε κ μας βοηθαει να καταλαβουμε λιγο παραπανω τα παιδια μας.