PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΜΗΛΗ Β-ΧΟΡΙΑΚΗ....

Hele
01-04-12, 20:49
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ...ΕΚΝΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΩΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ 22-3, ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ Κ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ) ΕΙΧΑ ΛΙΓΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ Κ ΕΙΧΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ....ΚΙ ΟΜΩΣ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ!!!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΡΩ ΓΙΑΤΙ Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΗ 26 ΜΟΝΑΔΕΣ....ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ....
ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΟΝΗ Κ ΑΓΩΝΙΑ....
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ?
ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ............

isis73
01-04-12, 21:08
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΡΙΟ...ΕΚΝΑ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΣΤΩΝ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΠΕΜΠΤΗ 22-3, ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ Κ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΕΤΑ) ΕΙΧΑ ΛΙΓΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ Κ ΕΙΧΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΤΥΧΕΙ....ΚΙ ΟΜΩΣ ΧΘΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ!!!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΧΑΡΩ ΓΙΑΤΙ Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ ΧΑΜΗΛΗ 26 ΜΟΝΑΔΕΣ....ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ....
ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΟΝΗ Κ ΑΓΩΝΙΑ....
ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ?
ΜΑΚΑΡΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ............

εμενα οταν ειχα κανει β χοριακη και ηταν χαμηλη ηταν βιοχημικη ΑΛΛΑ αυτο που επαιξε ρολο ηταν η χαμηλη αυξηση της οχι η τιμη αυτη καθ αυτη. ηταν 80 13 ημ μετα και μετα 2 ημερες πηγε 130 και μετα 3 ημερες 260 περιπου... επισης, πολλες κοπελες μου ειχαν πει τοτε περιστατικα που ξεκινησαν με χαμηλες τιμες και ολα πηγαν καλα. Αρα, σημασια εχει η αυξηση οχι η αρχικη τιμη. Καλη δυναμη μεχρι αυριο-ευχομαι ενα θετικο αποτελεσμα και οτι μετεφερες βλαστοκυστεις-οτι εγιναν δηλ τα γονιμοπ ωαρια βλαστοκυστεις μου φαινεται ηδη πολυ σημαντικο! Καλα αποτελεσματα

Sunty
01-04-12, 21:09
Ηελe σε εμενα ακριβώς το ίδιο νούμερο με βλαστοκύστες. Αν διπλασιάζεται καθε 2 μερες δεν υπαρχει πρόβλημα. . Μπορεί να άργησε να γίνει η εμφύτευση. Εμένα πηγε καλά μεχρι 7η εβδομάδα αλλά μετα απέβαλλα. Αλλά αυτό είναι άσχετο με τη χοριακή.Είσαι εγκυούλα, απόλαυσεύ το΄!!!

ΛΙΝ
01-04-12, 22:56
εχω διαβαση περιπτωσεις που ξεκινησαν με θετικη αλλα χαμηλη χοριακη και εξελιχθηκαν ολα φυσιολογικα, αρκει να διπλασιαζεται!! στο ευχομαι ολοψυχα ολα να πανε καλα!!

αμαρρυλίδα
02-04-12, 00:06
εγω ξεκινησα με 19 κ δυστηχως δυο μερες μετα επεσε!κοπελα απο εδω μεσα απο το forum ξεκινησε με 22 μοναδες κ ειναι 7 μηνων τωρα.οποτε ναι σημασια εχει να διπλασιαζεται!
ο θεος μαζι σου κ ολα να πανε καλα!!!

Hele
02-04-12, 15:30
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!ΑΝΕΒΗΚΕ!!!!!!!!!!!ΑΠΟ 26 ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΗΓΕ 79 ΣΗΜΕΡΑ!!!ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ....ΕΛΠΙΖΩ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΟΜΑΛΑ!!ΑΦΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΤΑΙ, ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ....

physcomum
02-04-12, 15:43
http://www.123baby.me/hCG.html
Μπράβο, αντε λοιπόν την ανηφόρα!!!!

Καλλιόπη Μ
02-04-12, 15:49
Hele, με το καλό να σου έρθουν όλα. Πρώτη χοριακή εμένα ήταν 17!Είχα ανοίξει ένα ποστ ίδιο με το δικό σου...δεύτερη πάλι πολύ χαμηλή 56...ανέβαινε με το σταγονόμετρο. Τώρα ειμαι 11 εβδομάδα. Καλά αποτελέσματα

agkalitsa
02-04-12, 15:57
Hele, με το καλό να πάρει την ανηφόρα η χοριακή σου! Όλα να πάνε καλά σου εύχομαι!

αμαρρυλίδα
02-04-12, 19:11
hele συγχαρητηρια!!!!!!!!!οχι απλα ανεβηκε αλλα τριπλασιαστηκε!!!σουπερ!!!
συγχαρητηρια!καλη εγκυμοσυνη κ με ενα γερο μωρακι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D

Hele
02-04-12, 22:23
ΕΙΜΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ Κ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΜΑΣ....ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΞΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΕΜΒΡΥΙΚΗ....!
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Κ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ...ΕΛΠΙΖΩ Κ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΘΑ ΖΗΣΩ Κ ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ....
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!!!!:)

αμαρρυλίδα
02-04-12, 23:42
να σου πω την αληθεια αφου εχεις περασει κ τετοια κατασταση το βρισκω πολυ φυσιολογικο αυτο που νιωθεις κ δικαιολογημενοι οι φοβοι σου σιγουρα!
προσπαθησε ομως να ηρεμησεις χαλαρωσε οτι ειναι να γινει θα γινει αυτο να ξερεις.το μωρο σου χρειαζεται ηρεμια,ησυχια κ ξεκουραση κ ο θεος μαζι σας λ θα πανε καλα!!!!
*εισαι μαμα πλεον απο εδω και μπρος θα εχεις παντα μια ενοια για το αν το παιδι σου ειναι καλα καθε στιγμη!!!

Hele
04-04-12, 21:51
Hele, με το καλό να σου έρθουν όλα. Πρώτη χοριακή εμένα ήταν 17!Είχα ανοίξει ένα ποστ ίδιο με το δικό σου...δεύτερη πάλι πολύ χαμηλή 56...ανέβαινε με το σταγονόμετρο. Τώρα ειμαι 11 εβδομάδα. Καλά αποτελέσματα

Ευχαριστώγια την απάντηση...σήμερα ξαναέκανα κ πήγε 276!Ο γιατρός μου είπε οτι παει πολύ καλά...θα ξανακάνω το Σάββατο...
Εμαθες γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?Θεωρείται πιο επικίνδυνη μια κυηση που ξεκιναει ετσι χαμηλά?Ευχαριστώ...........

fraoulitsa74
05-04-12, 17:23
Καλά αποτελεσματα Hele όλα να πάνε κατ'ευχήν, από όσο θυμάμαι ο γιατρός μου σε αντίστοιχη φάση μου έλεγε ότι έχει σημασία ο διπλασιασμός της χοριακής σε 48 ώρες και όχι τόσο η τιμή της χοριακής σε απόλυτες τιμές

maria3010
06-04-12, 10:05
καλημέρα σας,
δεν ξέρω εαν γράφω σωστά εδώ. είχα τελευταία περίοδο στις 12/3/11 και είχαμε προσπαθήσει για μπεμπε με τον αντρα μου στις 27/3 ,30/3 και 31/3 και πήγα για χορίακη 2/4 και βγήκε 0,10mul. δεν μου είπαν τίποτα άλλο. συνήθως έχω κύκλο 26 με 27 ημέρες. τώρα λογικά περιμένω να αδιαθετίσω. Έχω εμετούς και κουράζομαι πολύ ευκολα. ¨ολα αυτά μπορεί να είναι ιδέα μου. έχω και πόνους χαμηλά. Μηπως να ξαναπάω πάλι για β χοριακή?διαβάσα στο site ότι μπορεί να φανεί και μέτα απο 6 με 12 ημέρες. Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.

Hele
06-04-12, 14:50
καλημέρα σας,
δεν ξέρω εαν γράφω σωστά εδώ. είχα τελευταία περίοδο στις 12/3/11 και είχαμε προσπαθήσει για μπεμπε με τον αντρα μου στις 27/3 ,30/3 και 31/3 και πήγα για χορίακη 2/4 και βγήκε 0,10mul. δεν μου είπαν τίποτα άλλο. συνήθως έχω κύκλο 26 με 27 ημέρες. τώρα λογικά περιμένω να αδιαθετίσω. Έχω εμετούς και κουράζομαι πολύ ευκολα. ¨ολα αυτά μπορεί να είναι ιδέα μου. έχω και πόνους χαμηλά. Μηπως να ξαναπάω πάλι για β χοριακή?διαβάσα στο site ότι μπορεί να φανεί και μέτα απο 6 με 12 ημέρες. Πείτε μου τη γνώμη σας γιατί δεν ξέρω τι να κάνω.
Στη θέση σου θα περίμενα λίγο ακόμα και αν δεν αδιαθετήσεις ξανακάνε...Οσο για τους εμετούς τί να σου πώ?Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική....Καλά επιτυχία στην προσπάθεια σας!

Sunty
06-04-12, 20:59
Λυστε μου μια απορια, αν θελετε. Εμενα η χοριακή μου όταν ήμουν έγκυος με βλαστοκύστες ήταν 19. Μου είχαν πει ότι είναι χαμηλά και την παρακολουθούσαμε καθε 2 μερες, ώσπου ειδαμε ότι διπλασιαζοταν και το αφήσαμε για τον πρώτο υπέρηχο. Στον 1ο υπέρηχο ακούσαμε καρδούλα, όλα καλά αλλά 1 εβδομάδα μετα απέβαλα. Ο γιατρός τα έριξε στο έμβρυο (χρωμοσωμικές ανωμαλίες). Το ότι η χοριακή ήταν χαμηλή από την αρχή μήπως ειχε σχεση με την αποβολή;

gogo38
06-04-12, 22:04
Λυστε μου μια απορια, αν θελετε. Εμενα η χοριακή μου όταν ήμουν έγκυος με βλαστοκύστες ήταν 19. Μου είχαν πει ότι είναι χαμηλά και την παρακολουθούσαμε καθε 2 μερες, ώσπου ειδαμε ότι διπλασιαζοταν και το αφήσαμε για τον πρώτο υπέρηχο. Στον 1ο υπέρηχο ακούσαμε καρδούλα, όλα καλά αλλά 1 εβδομάδα μετα απέβαλα. Ο γιατρός τα έριξε στο έμβρυο (χρωμοσωμικές ανωμαλίες). Το ότι η χοριακή ήταν χαμηλή από την αρχή μήπως ειχε σχεση με την αποβολή;

sunty δες αυτό το site

Η τιμή της β-χοριακής θα πρέπει φυσιολογικά να διπλασιάζεται καθε 2-3 ημέρες.

Έτσι, η γρήγορη αύξηση της β-χοριακής αποτελεί ένα αξιόπιστο σημάδι μιας υγιούς εγκυμοσύνης και συχνά οι γιατροί ζητούν επανάληψη του τεστ. Η αύξηση της τιμής μέτρησης είναι καθησυχαστική.

Τα επίπεδα μπορεί να διαφέρουν από εργαστήριο σε εργαστήριο. Πάντοτε πρέπει να συζητάται το αποτέλεσμα με τον υπεύθυνο γιατρό.

Αρκετά συχνά παρατηρείται καφεοειδής μικροαιμόρροια πριν την ημέρα που κανονικά θα πρέπει να γίνει το τεστ κυήσεως μετά από εξωσωματική. Αυτό δεν αποτελεί ένδειξη ότι οπωσδήποτε θα ξεκινήσει περίοδος, γιΆ αυτό πάντοτε συνιστάται να γίνεται και το τεστ β-χοριακής.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:O3TJuhp_pDIJ:www.eimaimama.gr/2012/01/xamili-xoriaki-pou-den-diplasiazetai.html+%CE%B2-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE+%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82&cd=9&hl=el&ct=clnk&gl=gr

Οι παρακάτω τιμές β χοριακής για ανίχνευση της συγκεκριμένης ορμόνης και διάγνωση εγκυμοσύνης, προέρχονται από εργαστήριο της Λάρισας.

3η εβδομάδα 5,8-71,2
4η εβδομάδα 9,5-750
5η εβδομάδα 217-7138
6η εβδομάδα 158-31795
7η εβδομάδα 3697-163563
8η εβδομάδα 32065-149571
9η εβδομάδα 63803-151410
10η εβδομάδα 46509-186977
12η εβδομάδα 27832-210612
14η εβδομάδα 13950-62530
15η εβδομάδα 12039-70971
16η εβδομάδα 9040-56451
17η εβδομάδα 8175-55868
18η εβδομάδα 8099-58176

gogo38
06-04-12, 22:17
εγώ διαβάζοντας ότι η χοριακή παίζει ως προς τις τιμές που δεν είναι απόλυτες για κάθε γυναίκα είχα ελπίδες μέχρι σήμερα που μου ήρθε η ρημάδα η περίοδος...1,29 ήταν η χοριακή αλλά είδα σε αυτό το site ότι υπήρξαν γυναίκες και με 1, οπότε έτρεφα ελπίδες αλλά τελικά καταλαβαίνω ότι κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός-δεν μπορούμε να εξάγουμε απόλυτα συμπεράσματα, οπότε μην το ψάχνεις...όπως είπα και κάπου αλλού εκ των υστέρων ανακαλύπτουμε αν τα έμβρυα είναι καλά χρωμοσωμικά: από το αν θα εξελιχθεί η εγκυμοσύνη, γι' αυτό και κανείς γιατρός δεν μπορεί να σου πει ότι θα πετύχει η εξωσωματική άλλωστε...

sofi@p
09-04-12, 10:58
εμένα πάλι, ήταν ανεβασμένη η χοριακή μια χαρά, μάλιστα ο γιατρός έλεγε μήπως ήταν και δίδυμη κύηση. μια χαρά ανέβαινε αλλά τελικά παλλινδρόμησε.... οπότε η τιμή μάλλον δε λέει και πολλά πράγματα. ο ρυθμός ανόδου έχει σημασία.

ΣΜΑΡΑΓΔΑ1
09-04-12, 11:29
Sunty, η αδελφή μου που έμεινε έγκυος φυσιολογικά μετά από έναν γολγοθά που πέρασε, είχε χοριακή 5 μονάδες τέσσερις ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Τώρα έχει έναν γιο 3 ετών να το φας! Μάλλον δεν παίζει ρόλο η τιμή της χοριακής αλλά να αυξάνει μέρα με τη μέρα. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Hele
09-04-12, 18:53
[QUOTE=ΣΜΑΡΑΓΔΑ1;2349649]Sunty, η αδελφή μου που έμεινε έγκυος φυσιολογικά μετά από έναν γολγοθά που πέρασε, είχε χοριακή 5 μονάδες τέσσερις ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Τώρα έχει έναν γιο 3 ετών να το φας! Μάλλον δεν παίζει ρόλο η τιμή της χοριακής αλλά να αυξάνει μέρα με τη μέρα. Ελπίζω να σε βοήθησα.[/QUOTEΤ
Τελικά θα είμαστε πάντα με το αγχος.:?:...όλα μπορούν να πάνε στραβά μεχρι τελευταία στιγμή...εγω ξεκινησα με 25,δύο μέρες μετά 75, δυο μέρες μετά 276 κ τρείς μέρες μετα 1142 και το είδαμε σε υπέρηχο:p οτι βρίσκεται σε καλή θέση...την Μ. Πέμπτη θα ξανακάνω υπέρηχο...Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί είμαι ενθουσιασμένη...Τί να πω? :confused:

Sunty
10-04-12, 19:26
koritsia έκανα 9η μερα μετα εμβρυομεταφορά χοριακή και βγηκε 3. Εχω ελπίδες;

gogo38
10-04-12, 19:42

sunty υπομονή! νωρίς είναι, θα ξανακάνεις και ελπίζω να σου διπλασιαστεί!υπομονή

kat76
10-04-12, 20:23

Βλαστοκυστες εβαλες? Γιατι εκανες χοριακη την 9η μερα? ειναι λιγο νωρις. Ποτε σου ειχαν πει?

kat76
10-04-12, 20:29
Α, τωρα ειδα στο αλλο θεμα οτι εβαλες 3ων ημερων. Εκανες νωρις την χοριακη, γι αυτο μην απογοητευεσαι!

Annela
25-05-12, 18:19
Καλησπέρα κορίτσια. Ενω παρακολουθώ το forum πολύ καιρό, σήμερα αποφάσισα να γράψω.

'Εκανα εμβρυομεταφορά κρυοσηντηρημένων εμβρύων (2 έμβρυα 3 ημερών και 8 διαιρέσεων) στις 12/5 και στις 23/5 έκανα την πρώτη μου χοριακή η οποια βγηκε πολυ χαμηλα μόνο 18. Σήμερα, στις 25/5 την επανέλαβα και ανέβηκε στις 26 μονάδες.

Ο γιατρός απο το κέντρο μου είπε οτι παρόλο που δεν διπλασιαστηκε, ανέβηκε και είναι συγρατημενα αισιοδοξος. Θα κάνω μια τριτη χοριακη τη Δευτερα στις 28/5 και αναλογα με το αποτελεσμα θα αποφασισουν αν θα συνεχισω τα χαπια η αν θα τα κοψω ωστε να αδιαθετησω.

Τι πιστευετε?? Εχω καμια ελπιδα????

stelina00
12-06-12, 14:12
καλησπερα , σημερα μολις καναμε την 1η χοριακη μετα απο 14 μερες απο εμβρυομεταφορα και ειναι καπου κοντα στο 10. η γιατρος ειπε να μην απογοητευομαστε , υπαρχει ενα απο τα 3 εμβρυα που βαλανε και εχει κρατηθει στη μητρα, να παμε μετα απο 3 μερες να κανουμε ξανα χοριακη και τοτε θα δουμε.

stelina00
12-06-12, 16:19
Καλησπέρα κορίτσια. Ενω παρακολουθώ το forum πολύ καιρό, σήμερα αποφάσισα να γράψω.

'Εκανα εμβρυομεταφορά κρυοσηντηρημένων εμβρύων (2 έμβρυα 3 ημερών και 8 διαιρέσεων) στις 12/5 και στις 23/5 έκανα την πρώτη μου χοριακή η οποια βγηκε πολυ χαμηλα μόνο 18. Σήμερα, στις 25/5 την επανέλαβα και ανέβηκε στις 26 μονάδες.

Ο γιατρός απο το κέντρο μου είπε οτι παρόλο που δεν διπλασιαστηκε, ανέβηκε και είναι συγρατημενα αισιοδοξος. Θα κάνω μια τριτη χοριακη τη Δευτερα στις 28/5 και αναλογα με το αποτελεσμα θα αποφασισουν αν θα συνεχισω τα χαπια η αν θα τα κοψω ωστε να αδιαθετησω.

Τι πιστευετε?? Εχω καμια ελπιδα????
τελικα τι εγινε με την επομενη χοριακη σου?

stelina00
13-06-12, 11:21
υπαρχει καμια αλλη με τετοια ποσοστα ? και αν τι εγινε , τι καταληξη ειχε?

annat29
13-06-12, 11:45
15,10 χοριακη εχθες θα επαναλαβω αυριο για να δουμε αν αυξηθηκε.

stelina00
13-06-12, 15:06
σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να αποκτησεις το παιδακι σου.

stelina00
14-06-12, 16:32
πηρες τα αποτελεσματα σου σημερα? ευχομαι να ηταν θετικα.

Annela
14-06-12, 17:45
τελικα τι εγινε με την επομενη χοριακη σου?

Koritsia sygnwmh pou exw toso kairo na grapsw. Telika h xoriakh mou anevike ws exhs: 18 26 67 99 140

To 140 skefteite htan 2 evodmades meta apo thn prwth xoriakh mou. Ooote den travage...

Htan vioxhmikh h kyhsh. Ekopsa ta xapia kai adiathetisa/apevala :-(

nad
11-07-12, 16:52
Κορίτσια τα φώτα σας, γιατί τα πράγματα δεν τα βλέπω καλά. Είναι η 4η εξωσωματική που κάνω με μεταφορά 3 εμβρύων 3 ημερών. Έκανα χοριακή την 13 μέρα και βγήκε 182. Η χάρα μου μεγάλη...αλλά σήμερα που την επανέλαβα δύο μέρες μετά δηλαδή, βγήκε μόνο 322 και μου κόπηκαν τα φτερά. Ο γιατρός είπε ότι δεν αυξήθηκε ικανοποιητικά και να την επαναλάβω μετά από δυο μέρες.

ΕΥΗ!
11-07-12, 18:46
Κορίτσια τα φώτα σας, γιατί τα πράγματα δεν τα βλέπω καλά. Είναι η 4η εξωσωματική που κάνω με μεταφορά 3 εμβρύων 3 ημερών. Έκανα χοριακή την 13 μέρα και βγήκε 182. Η χάρα μου μεγάλη...αλλά σήμερα που την επανέλαβα δύο μέρες μετά δηλαδή, βγήκε μόνο 322 και μου κόπηκαν τα φτερά. Ο γιατρός είπε ότι δεν αυξήθηκε ικανοποιητικά και να την επαναλάβω μετά από δυο μέρες.

Κοριτσακι μου μην ανησυχεις!εγω προερχομαι απο μια αποτυχημενη εξωσωματικη αλλα κοπελα που ειχε κανει μαζι με εμενα η χοριακη της δεν διπλασιαστηκε και ο γιατρος της της ειπε ανα δυο μερες αρκει εστω και 60 τις 100 πανω να ειναι η τιμη.Τελικα αυτη η κοπελα περιμενει διδυμακια!

nad
11-07-12, 20:37
Σε ευχαριστώ!! πήρα κουράγιο, γιατί εμένα ανέβηκε γύρω στο 75%.

ΕΥΗ!
13-07-12, 11:16
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ!:p

nad
13-07-12, 16:03
Δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι ευχάριστα:(. Η χοριακή πήγε μόνο 390, οπότε μας πήρε η κάτω βόλτα. Το χαμόγελο ήταν για 2 μέρες, άντε 4. Χρήματα για άλλη εξωσωματική δεν υπάρχουν...μόνο ένα θαύμα μας σώζει.

ΕΥΗ!
13-07-12, 22:08
Δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι ευχάριστα:(. Η χοριακή πήγε μόνο 390, οπότε μας πήρε η κάτω βόλτα. Το χαμόγελο ήταν για 2 μέρες, άντε 4. Χρήματα για άλλη εξωσωματική δεν υπάρχουν...μόνο ένα θαύμα μας σώζει.

Κουκλιτσα μου ο γιατρος σου σουειπε να τα σταματησεις η θα ξανκανεις χοριακη?
Λυπαμαι αν ειναι τελικα τα πραγματα οπως φαιννται...ελπιζω να γινει το θαυμα σου!!!

nad
14-07-12, 10:05
Ο γιατρός είπε να συνεχίσω τα φάρμακα και να ξανακάνω χοριακή τη Δευτέρα, αλλά όπως καταλαβαίνεις αφού από 322 πήγε μόνο 390, ελπίδες δεν υπάρχουν. Ήταν βιοχημική κύηση.

Rodopetalo
17-07-12, 20:56
Τελικά και η δική μου δεύτερη εγκυμοσύνη, 5 μήνες μετά την παλίνδρομη το Φλεβάρη, κατέληξε σε βιοχημική, καθώς η αρχικά χαμηλή μου χοριακή (μόλις 11,8 μια ημέρα πριν την αναμενόμενη περίοδο) ανέβαινε με καλούς ρυθμούς διπλασιασμού, αλλά.. από 226 έπεσε στα 85 σήμερα.. Τουλάχιστον σκέφτομαι ότι θα αποβάλλω μόνη μου και δεν θα ξαναμπώ σε διαδικασία απόξεσης για ακόμα μια φορα..
Υπομονή και ψυχραιμία...

nad
18-07-12, 11:00
Κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα, τουλάχιστον γλιτώσαμε την επεμβασούλα.

..HOPING!!
18-07-12, 13:03
Κοριτσακι μου μην ανησυχεις!εγω προερχομαι απο μια αποτυχημενη εξωσωματικη αλλα κοπελα που ειχε κανει μαζι με εμενα η χοριακη της δεν διπλασιαστηκε και ο γιατρος της της ειπε ανα δυο μερες αρκει εστω και 60 τις 100 πανω να ειναι η τιμη.Τελικα αυτη η κοπελα περιμενει διδυμακια!

Koritsakiiiiiii !!!

Pou eisai esy? Diakopoules ekanes i oxi akoma?

.......Apo to diko mas team itan ayto pou grafeis?

..HOPING!!
18-07-12, 13:04
Kalimera kai apo emena koritsia!

Kai ego eixa xamili xoriaki (24) opou telika itan vioximiki kyisi kai ston 1,5 apevala moni mou kai eytyxos xoris na kano apoxesi .. i 2 xoriaki mou eixe paei mesa se mia evdomada molis (27)

ΕΥΗ!
18-07-12, 18:03
Koritsakiiiiiii !!!

Pou eisai esy? Diakopoules ekanes i oxi akoma?

.......Apo to diko mas team itan ayto pou grafeis?

Γεια σου διδυμακι μου!!!διακοπουλες δεν εκανα ακομη...τελη Ιουλιου το βλεπω.εσυ?Ναι απτο δικο μας team ηταν.Η bastha αν θυμαμαι καλα γιατι κολλησα τωρα η χοριακη της ειχε ανεβει κατα 75 τις εκατο κ ευτυχως ολα πηγαν υπεροχα!κανα νεο?

..HOPING!!
19-07-12, 13:36
Γεια σου διδυμακι μου!!!διακοπουλες δεν εκανα ακομη...τελη Ιουλιου το βλεπω.εσυ?Ναι απτο δικο μας team ηταν.Η bastha αν θυμαμαι καλα γιατι κολλησα τωρα η χοριακη της ειχε ανεβει κατα 75 τις εκατο κ ευτυχως ολα πηγαν υπεροχα!κανα νεο?

Kala eimai kai ego moro mou.
Perimeno tis diakopes mou arxes Augoustou kai meta .......... pame gia 2o gyro..
exeis dikio tora pou to les , nomizo i bastha itane kai apo oti diavazo tis pane ola kala me ta morakia tis :) :) :)

Ante na kanoume ta mpanakia mas loipon , na ksexastoume entelos kai meta pali pareoula tha eimaste me to kalo

naki
23-07-12, 23:13
καλησπερα κοριτσια!!!!

Maria110610
27-07-12, 09:42
κοριστια καλημερα εγω εκανα τεστ και βγηκε αχνη γραμμουλα οποτε μου ειπε η γυναικολογος μου οτι πρεπει να κανω β χοριακη!
το τεστ το εκανα χτες και την β χοριακη το ιδιο ημουν 23η ημερα κυκλου 30 ημερων!το αποτελεσμα ειναι 0.45 εχω οτι συμπτωματα ειχα και στο γιο μου και στη βιοχημικη που ειχα το Μαρτιο μονο που τοτε ειχα 45 μοναδες στην ιδια μερα του κυκλου!
η γυναικολογος μου μου ειπε να κανω ξανα β χοριακη στις 1 αυγουστου που ειναι η 1η μερα της αναμενομενησ περιοδου μου!δεν ξερω νομιζω μου κοπηκαν ηη φτερουγες......
εχω ναυτιες, υπνηλια, εχει πρηστει η κοιλια μου,εχει πρηστει το στηθος μου!!!!πως θα περασουν οι μερες εχω ανγχωθει!

anna*22
27-07-12, 09:59
κοριστια καλημερα εγω εκανα τεστ και βγηκε αχνη γραμμουλα οποτε μου ειπε η γυναικολογος μου οτι πρεπει να κανω β χοριακη!
το τεστ το εκανα χτες και την β χοριακη το ιδιο ημουν 23η ημερα κυκλου 30 ημερων!το αποτελεσμα ειναι 0.45 εχω οτι συμπτωματα ειχα και στο γιο μου και στη βιοχημικη που ειχα το Μαρτιο μονο που τοτε ειχα 45 μοναδες στην ιδια μερα του κυκλου!
η γυναικολογος μου μου ειπε να κανω ξανα β χοριακη στις 1 αυγουστου που ειναι η 1η μερα της αναμενομενησ περιοδου μου!δεν ξερω νομιζω μου κοπηκαν ηη φτερουγες......
εχω ναυτιες, υπνηλια, εχει πρηστει η κοιλια μου,εχει πρηστει το στηθος μου!!!!πως θα περασουν οι μερες εχω ανγχωθει!

Καλημέρα!!! μπορεί απλά να είναι καθυστερημένη η σύλληψη και να μην έδειξε η χοριακή... Έπρεπε κατευθείαν να την κάνεις 1/8 αφού περιμένεις τότε.... Εγώ πιστεύω ότι απλά την έκανες νωρίς!!!!!!!!!! Σου εύχομαι μια ΜΕΓΑΛΗ χοριακή τον Αύγουστο......

nasia1gr
27-07-12, 11:19
σας διαβαζω που οι γιατροι σας λενε μην απογοητευεστε με τις χαμηλες χοριακες μονο εμενα λεει απο την αρχη και πευτει μεσα γμτ. αυτη τη φορα την 8η μερα της εμβρυομτ βλαστκ ειχα 23 την 9η μερα 45 ο γιατρος λεει οτι παμε για βιοχημικη... εχω και καφε στο χαρτι...

Maria110610
27-07-12, 14:37
Καλημέρα!!! μπορεί απλά να είναι καθυστερημένη η σύλληψη και να μην έδειξε η χοριακή... Έπρεπε κατευθείαν να την κάνεις 1/8 αφού περιμένεις τότε.... Εγώ πιστεύω ότι απλά την έκανες νωρίς!!!!!!!!!! Σου εύχομαι μια ΜΕΓΑΛΗ χοριακή τον Αύγουστο......
κουκλα μου σε ευχαριστω πολυ! τι να πω ανγχωνομαι απλα!

betty.bettoula
06-03-13, 14:16
Γεια σας κοριτσια. ειμαι καινουργια στο forum.
ημερα πρωτης περιοδου ηταν 12/01/2013
Ακριβης Ημερα συλληψης 26/01/2013
πρωτη χωριακη 15/02/2013 253
Δευτερη 19/02/2013 947,5
τριτη 04/03/2013 8435
και τεταρτη 06/03/2013 9843

Η 3η Με 4η Χοριακη εγιναν σε περιοδο 36 Ωρων.
Δευτερα απογευμα η 1η και τεταρτη πρωι Η Δευτερη..
ΘΑ χαρω να μ απαντησετε γτ εχουμε σκασει.....

Stefanian
06-03-13, 14:28
Δευτερη 19/02/2013 947,5
τριτη 04/03/2013 8435
και τεταρτη 06/03/2013 9http://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=2538214843

Δευτερhttp://www.parents.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=2538214α απογευμα η 1η και τεταρτη πρωι Η Δευτερη..

Καλωσηρθες στην παρεα!Μπορεις να συμβουλευτεις αυτον τον πινακα http://www.woman-on-top.gr/2009/11/β-χοριακη-γοναδοτροπινη-bcg/
Ο γιατρος σου σου ειπε να τις κανεις αυτες τις μερες??Επειδη συνηθως κανουμε ανα 48 ωρες κ μετα 4 μερες αργοτερα.

βιλλυ
06-03-13, 20:14
Δευτερη 19/02/2013 947,5
τριτη 04/03/2013 8435
και τεταρτη 06/03/2013 9843

Δευτερα απογευμα η 1η και τεταρτη πρωι Η Δευτερη..

Καλησπερα..:-P
Ο γιατρος τι σου ειπε?
Μιλησες μαζι του?
Η 2η με την 3η χοριακη εχουν πολλες μερες διαφορα..
Η ανοδος απο την 3η στην 4η χοριακη ειναι μικρη..
Με 9843 μοναδες, παρολα αυτα, θα επρεπε να εχεις ηδη κανει υπερηχο...

Μακαρι να πανε ολα καλα..!!

Thanasis73
08-03-13, 21:38
Καλησπέρα,

Κάνανε εξωσωματικη με την σύζυγο μου, εμβρυομεταφορα στις 21/2 και πρωτη χοριακη στις 4/3 που ήταν 57 καλη αρχη συμφωνα με την εμβρυολογο. Στις 6/3 ήταν 100 και μας συστήσαν να συνεχίσουμε την παρακολούθηση απο την γυναικολογο μας. Σήμερα 8/3 σε άλλο εξωτερικό μικροβιολογικό πήραμε 130.
Σε επικοινωνία με το κέντρο μας είπαν οτι δεν μπορούν να εκτιμήσουν την μέτρηση γιατι ειναι απο άλλο κέντρο. Πάντως ακόμα και στο δικό τους να ήταν είπαν οτι το 130 δεν ειναι κακό καθώς στο 1/3 των εγκυμοσυνων τα νούμερα δεν διπλασιάζονται κάθε 2 μέρες.
Στο ραντεβού με την γυναικολογο είδε στον υπερηχο κουκιδα συνεπώς είπε πως κάτι υπαρχει και συνέστησε να συνεχιστούν οι αγωγές και την επόμενη Τρίτη να κάνουμε ακόμα μια μέτρηση.

Γνώμες?

νανσυ2
08-03-13, 21:50
γνωμες...δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες θαναση,για αυτο απο την εμπειρια μου θα σου συνιστουσα να μην χανεις ενεργεια κ κυριως να μην πανικοβαλλεσαι με ο,τι ακους...καντε οτι σας λενε,αν κρινεται οτι κατι για καποιο λογο δε παει η δε πηγε καλα,ψαχτε κ σε αλλο κεντρο..βασικα,ειναι πολυ νωρις κ δεν θα ηθελα εγω προσωπικα να σου πω κατι σχετικο με τις χοριακες..η αληθεια ειναι πως δεν ειναι πολυ ανεβασμενες,αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο,αλλες πανε κ αλλες δε πανε ειτε εχουν μεγαλες ειτε οχι,δεν υπαρχει κατι στανταρ.αυτο που θα σου ελεγα,δε ξερω αν ειναι η πρωτη σας φορα ειναι να ειστε προσγειωμενοι κ λιγο συγκρατημενοι μεχρι λιγο να προχωρησει η εγκυμοσυνη..δε θελω να σε στεναχωρησω,στα λεω απο προσωπικη εμπειρια,ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω..ευχομαι να σας πανε ολα καλα

xazomama2010
08-03-13, 21:54
Ειδε κουκιδα με τοσο μικρη χωριακη? Περιεργο μου φαινεται συνήθως πανω απο 1000 μοναδες φαινεται κατι. Τουλαχιστον ο δικος μου ο γιατρος ειχε και απο τα πιο συνχρονα μηχανηματα.
Οσο αφορα χωριακη χωρις να θελω να σε στεναχωρησω και μακαρι να βγω λαθος μεσα απο την καρδια μου επειδη ειχα αναλογη εμπειρια και εγω ειχα παει σε αλλο διαγνωστικο και εμενα τα ιδια πραγματα μου ειπε οτι ειναι απο αλλο κτλ κτλ θα σου πω οτι η διαφορες των διαγνωστικων ειναι πολυ μικρες οχι τοσο μεγαλες δηλαδη τη μια ειχες 100 και μετα απο δυο μερες 130 κανονικα θα επρεπε να ειναι γυρω στο 200 και αντε στο αλλο να ηταν 190. Και παλι μακαρι να σας πανε ολα καλα.

MARIAK80
08-03-13, 21:59
Καλησπέρα!!Μόλις γράφτηκα στο forum γιατί μόλις προχθές έμαθα ότι είμαι έγκυος.Έκανα την πρώτη χοριακή στην τρίτη μέρα καθυστέρησης και ήταν 107?Το βρίσκετε αρκετά χαμηλό?Έχω αγχωθεί πολύ πολύ.:???:

Thanasis73
08-03-13, 22:01
Ναι ήταν η πρωτη προσπάθεια και μεταφέρθηκαν 2 γονιμοποιημενα ποιότητας Α. Ο ρυθμός αύξησης στις πρώτες 48 ώρες ήταν 75% και τις επόμενες 48 30% αλλα σε άλλο κεντρο , όπου σύμφωνα με το κεντρο εξωσωματικης είπαν οτι δεν μπορούν να το αξιολογήσουν . Η γυναικολογος σήμερα στην αρχή ήταν απαισιόδοξη αλλα μετα είπε και αφου η γυναίκα μου εχει πολυ σταθερό και μικρό κύκλο 25 ως 28 και τωρα ειμαστε στις 31 μέρες πιθανόν θα έπρεπε να της είχε έρθει περίοδος παρόλα τα φάρμακα. Οταν έκανε τον πρώιμο υπερηχο και είδε κουκιδα αναθαρησε....

νανσυ2
08-03-13, 22:04
μην αγχωνεσαι καταρχην..μια χαρα ειναι...κανε κ τις επομενες κ θα δεις..

νανσυ2
08-03-13, 22:11
θαναση,ο υπερηχος δε λεει πολλα,γιατι ειναι ακομα νωρις..εκανε κολπικο υπερηχο στις ποσες μερες αφου εμαθε οτι ειναι εγκυος?κ βεβαια πρεπει να συνεχισει κανονικα τα χαπια,μη σου πω κ να τα αυξησει..τα ωαρια μια χαρα...

Thanasis73
08-03-13, 22:18
θαναση,ο υπερηχος δε λεει πολλα,γιατι ειναι ακομα νωρις..εκανε κολπικο υπερηχο στις ποσες μερες αφου εμαθε οτι ειναι εγκυος?κ βεβαια πρεπει να συνεχισει κανονικα τα χαπια,μη σου πω κ να τα αυξησει..τα ωαρια μια χαρα...

Σήμερα έκανε υπερηχο την δευτερα στην θετική χοριακη έμαθε οτι ήταν έγκυος. Απο την πρωτη μερα της τελευταίας περιόδου ειναι στην 4 βδομάδα και 2 μέρες.
Η γυναικολογος ειναι ιδιαίτερα έμπειρη και καλο όνομα, φαντάζομαι για να λέει οτι είδε κουκιδα ισχύει. Ισα ίσα ειναι χαμηλών τόνων και όχι υπερφιαλη και υπέρ αισιόδοξη.

MARIAK80
08-03-13, 22:21
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Αύριο θα πάω για την δεύτερη.Το ότι έχω μικρά τσιμπιματάκια χαμηλά είναι φυσιολογικό?

νανσυ2
08-03-13, 22:31
ναι οκ,για να λεει οτι ειδε θα ειδε,απλα λεω οτι ειναι λιγο νωρις..κ η χοριακη ειναι λιγο χαμηλη,πρεπει να περασουν λιγες μερες για να δειξει,κ μετα ερχεται ο υπερηχος

νανσυ2
08-03-13, 22:32
φυσιολογικοτατο

νανσυ2
08-03-13, 22:33
θαναση,ρωτα για αυξηση στα χαπια

MARIAK80
08-03-13, 22:36
Με ανακούφισες μπορώ να πω :p.Απλά επειδή πονάω νομίζω ότι κάτι περίεργο συμβαίνει και πάω διαρκώς στο μπάνιο!!!

νανσυ2
08-03-13, 22:39
μην αγχωνεσαι,ειναι φυσιολογικο κ πολυ ευχαριστο

Thanasis73
08-03-13, 22:40
θαναση,ρωτα για αυξηση στα χαπια

Νανσυ γιατι λες για αύξηση στα χάπια? το λες εμπειρικά?

νανσυ2
08-03-13, 22:49
αν επιτρεπεται ποσα κ τι χαπια πινει?

Thanasis73
08-03-13, 22:50
αν επιτρεπεται ποσα κ τι χαπια πινει?

Σικλακουρ 2 την μερα και ουτροτζεσταν Χ 3 και 1 σαλοσπιρ

νανσυ2
08-03-13, 23:02
καταλαβα...μερικες φορες αυξανουν τα χαπια για να μεγαλωσει πχ το ενδομητριο κ να κολλησει καλυτερα το εμβρυο..ρωτησστε,κ ο,τι σας πει,εγω ιδεες λεω

νανσυ2
08-03-13, 23:04
κ σε μενα τα ειχανε αυξησει

Thanasis73
08-03-13, 23:07
καταλαβα...μερικες φορες αυξανουν τα χαπια για να μεγαλωσει πχ το ενδομητριο κ να κολλησει καλυτερα το εμβρυο..ρωτησστε,κ ο,τι σας πει,εγω ιδεες λεω

Ευχαριστω για το ενδιαφέρον και την γνώμη σου ήταν χρήσιμα. Τον υπερηχο σήμερα κατα βάση τον έκανε η γιατρός για να δει πάχος ενδομητριου , το οποίο βρήκε καλο. Για να δούμε... Και αυτη η υπέρ πληροφόρηση του Ίντερνετ τρελαίνει...

Thanasis73
08-03-13, 23:13
κ σε μενα τα ειχανε αυξησει

Αρα μιλας εμπειρικα.Με ευτυχή κατάληξη? επαιρνες αναλογικά λιγότερα περισσότερα απο αυτα υπό σου είπα, αν και υπάρχουν διάφορα πρωτόκολλα

νανσυ2
08-03-13, 23:16
καταλαβαινω το αγχος σου...μην αγχωνεσται,το ξερω οτι ειναι αδυνατο βεβαια...αλλλα εχετε ακομα λιγο καιρο μεχρι να <δεσει>η εγκυμοσυνη..το παχος στο ενδομητριο παιζει πολυ ρολο...μην ακους κ μη διαβαζεις πολλα,ρωτα βεβαια ο,τι θες κ τους γιατρους κ εδω,για γνωμες,αλλα να εισαι επιφυλακτικος κ οπως σου ειπα κ πριν συγκρατημενος,αλλα με χαμογελο στη γυναικα σου

νανσυ2
08-03-13, 23:21
Αρα μιλας εμπειρικα.Με ευτυχή κατάληξη? επαιρνες αναλογικά λιγότερα περισσότερα απο αυτα υπό σου είπα, αν και υπάρχουν διάφορα πρωτόκολλα

οχι παντα..μετα απο 4εξωσωματικες,αποβολες,εξωμητριο, καταλαβα οτι παιζουν πολλα ρολο,κ βεβαια ειναι κ θεμα τυχης..ενα πολυ καλο ωαριο μπορει να μη δωσει εγκυμοσυνη,η να δωσει κ να μη παει καλα,αυτο εννοω θεμα τυχης...επαιρνα περισσοτερα χαπια,γιατι χρειαζομουν περισσοτερη δοση,αλλα αυτο ισως ειναι αναλογα κ με το προβλημα του καθενος,εγω ας πουμε,δεν ειχα παχθ ενδομητριο για αυτο επαιρνα τρια σικλακουρ πρωι μεσημερι βραδυ..τα οποια συνεχισα το πρωτο τριμηνο εγκυμοσυνης,μετα σιγα σιγα μειωνονται οι δοσεις

νανσυ2
08-03-13, 23:22
κ για να απαντησω στο ευτυχη καταληξη,υστερα απο αυτα που σου ειπα πριν,ναι,εμεινα εγκυος σε τριδυμα κ δεν εκανα μειωση,τωρα ειναι 4χρ

Thanasis73
08-03-13, 23:33
κ για να απαντησω στο ευτυχη καταληξη,υστερα απο αυτα που σου ειπα πριν,ναι,εμεινα εγκυος σε τριδυμα κ δεν εκανα μειωση,τωρα ειναι 4χρ

Μπράβο να τα χαίρεσαι με τον άντρα σου, και να σας γεμίζουν ευτυχία την ζωή σας.

νανσυ2
08-03-13, 23:40
ευχαριστω θαναση...κ σε σας να σας πανε ολα καλα

olesya
09-03-13, 11:30
καλημερα κοριτσια,

μηπως σας εχει τυχη σε μια διδυμη κυηση οπου τα εμβρυακια βρισκονται στον ιδιο σακο (μονοζυγωτικα διδυμα) να φευγει το ενα απο μονο του?
Συγνωμη αν δεν ειμαι στο σωστο φορουμ

σας ευχαριστω εκτων προτερων

MARIAK80
10-03-13, 20:42
Τελικά από 107 χορική έπεσε στο 68.Τόσο καλά....Ο γιατρός μου είπε οτι δεν υπαρχει πιθανοτητα.Αυριο θα παω στον γιατρο να μου πει τι κανω απο δω και περα.Ξερει κανεις να μου πει γιατι κοντευω να πεθανω απο την αγωνια μου???

νανσυ2
11-03-13, 21:52
μαρια προφανως θα πηγες στο γιατρο σημερα κ θα σου ειπε να κοψεις τα χαπια...
λυπαμαι πολυ για την απογοητευση σου,ξερω πως ειναι..μαζεψε δυναμεις για την επομενη φορα

νανσυ2
11-03-13, 21:54
καλημερα κοριτσια,

μηπως σας εχει τυχη σε μια διδυμη κυηση οπου τα εμβρυακια βρισκονται στον ιδιο σακο (μονοζυγωτικα διδυμα) να φευγει το ενα απο μονο του?
Συγνωμη αν δεν ειμαι στο σωστο φορουμ

σας ευχαριστω εκτων προτερων

δε μου εχει τυχει,αλλα δε βλεπω κατι το κακο σε αυτο

olesya
12-03-13, 12:38
Νανσυ μου σ΄ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!
Απλα επηδη ειναι στο ιδιο σακουλι δεν ξερω αν θα επιρεασει το αλλο!

νανσυ2
12-03-13, 21:43
τωρα καταλαβα τι εννοουσες με το <εφυγε>...
ποσω εβδομαδων εισαι?καμια φορα γινεται να απορροφαται το ενα σε μια πολυδυμη κυηση,το πρωτο τριμηνο,αλλα δεν εχω ακουσει οτι ειναι επικινδυνο
λες ομως μηπως επειδη ειναι στο ιδιο σακο...τι σου ειπε ο γιατρος σου?αν κ γω νομιζω οτι απορροφαται στις αρχες κ δεν υπαρχει καποιο προβλημα

MARIAK80
13-03-13, 08:23
Νανσυ καλημερα.Τελικα πηγα στο γιατρο και μου ειπε πως θα δω αιμα οπως κι εγινε.Η στεναχωρια μου κ η απογοητευση μου δεν λεγεται.Τωρα αντε να ξαναμεινω εγκυος.Κι αν ξανασυμβει το ιδιο;;Αστα να πανε.....ολη μερα τετοια σκεφτομαι.
Μακαρι να το ξεπερασω γρηγορα και φυσικα κι οσες κοπελες εχουν
βιωσει κατι ασχημο.

νανσυ2
13-03-13, 16:58
Νανσυ καλημερα.Τελικα πηγα στο γιατρο και μου ειπε πως θα δω αιμα οπως κι εγινε.Η στεναχωρια μου κ η απογοητευση μου δεν λεγεται.Τωρα αντε να ξαναμεινω εγκυος.Κι αν ξανασυμβει το ιδιο;;Αστα να πανε.....ολη μερα τετοια σκεφτομαι.
Μακαρι να το ξεπερασω γρηγορα και φυσικα κι οσες κοπελες εχουν
βιωσει κατι ασχημο.

καταλαβαινω απολυτα...
δυστυχως οσες μπαινουμε σε αυτη τη διαδικασια περναμε απο πολλα μεχρι να εχουμε το αποτελεσμα,αυτο που θα σου ελεγα εγω,εχοντας περασει ολα τα σταδια,ειναι να ηρεμησεις λιγο,κ να συνειδητοποιησεις οτι πρεπει να προσπαθησεις πολυ για αυτο που θες,κ αυτο να κανεις
ξερω ποσο δυσκολο ειναι,αλλα πρεπει να παρεις αποφαση οτι ειναι ο μονος τροπος,κ να εστιασεις στη προσπαθεια κ οχι στο αν θα ξαναμεινεις εγκυος,απο τη στιγμη που εμεινες,θα ξαναμεινεις
δε ξερω το προβλημα σου,δε μπορω να πω κατι παραπανω,αλλα εχεις κανει ολες τις εξετασεις?τα ωαρια σου ειναι καλης ποιοτητας?εχεις κατεψυγμενα?

MARIAK80
14-03-13, 12:33
Νανσυ καλημερα!!Δεν εχω καποιο προβλημα απ οτι μου ειπε ο γιατρος.Απλα ειναι κατι που συμβαινει αρκετα συχνα και οτι δεν πρεπει να ανησυχω.Μου ειπε οτι το εμβρυο δεν αναπτυσεται και οτι αυτο λεγεται παλινδρομη ή βιοχημικη κυηση.Το καλο λεει στην ολη υποθεση ειναι οτι εμεινα εγκυος.Αυτο με τα κατεψυγμενα τι ειναι?Δεν το ξερω.Απλα θα πρεπει συντομα να το ξεπερασω γιατι το μονο που σκεφτεται το μυαλο μου ειναι αυτο.

νανσυ2
14-03-13, 14:51
νομιζα οτι ειχες κανει εξωσωματικη για αυτο μιλησα για κατεψυγμενα...
στο ειπα κ γω,το θετικο ειναι οτι εμεινες εγκυος
προφανως ετυχε η παλινδρομη κυηση...παρε λιγο το χρονο σου,περνα λιγο καλα με τον αντρα σου,ευκαιρια να ερθετε κ πιο κοντα...ολα τα αλλα θα ερθουν...το καλο ηταν οτι ησουν στην αρχη,καταλαβαινεις πως το λεω...

MARIAK80
14-03-13, 23:20
Να σαι καλα Νανσυ μου για τις συμβουλες σου.Ολοι αυτο μου λενε παντως οτι ειναι πιο
ευκολο να ξαναμεινω.Θεωρεις οτι πρεπει να κανω εξετασεις γι αυτο που συνεβει;Η μηπως ειναι τυχαιο γεγονος τελικα;

artemis 79
15-03-13, 13:57
Καλησπέρα κι από μένα ! Θα ήθελα την άποψή σας. Κάναμε την πρώτη εμβρυομεταφορά στις 26/2. Στο κέντρο μου είχαν πει να πάω για πρώτη χοριακή 12/3 αλλά ως βιαστική πήγα στις 11/3 με αποτέλεσμα 34. Το είπα στο κέντρο και μου είπαν να κάνω και εξέταση προγεστερόνης και οιστραδιόλης που βγήκαν πολύ καλά ! Στις 12/3 ξαναέκανα εξέταση χωρίς να μου το έχουν ζητήσει, σε άλλο μικροβιολογικό και αποτέλεσμα... 43. Μου είπαν να επαναλάβω στις 14/3
και αποτέλεσμα 60...Ο γιατρός από το κέντρο μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα, να κόψω τα φάρμακα και να ξανακάνω πάλι β χοριαακή στις 19/3 χωρίς βέβαια να μου δίνει κάποια ελπίδα... έχετε ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις ; Τι γίνεται;

pink hat
15-03-13, 15:45
Καλησπέρα κι από μένα ! Θα ήθελα την άποψή σας. Κάναμε την πρώτη εμβρυομεταφορά στις 26/2. Στο κέντρο μου είχαν πει να πάω για πρώτη χοριακή 12/3 αλλά ως βιαστική πήγα στις 11/3 με αποτέλεσμα 34. Το είπα στο κέντρο και μου είπαν να κάνω και εξέταση προγεστερόνης και οιστραδιόλης που βγήκαν πολύ καλά ! Στις 12/3 ξαναέκανα εξέταση χωρίς να μου το έχουν ζητήσει, σε άλλο μικροβιολογικό και αποτέλεσμα... 43. Μου είπαν να επαναλάβω στις 14/3
και αποτέλεσμα 60...Ο γιατρός από το κέντρο μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα, να κόψω τα φάρμακα και να ξανακάνω πάλι β χοριαακή στις 19/3 χωρίς βέβαια να μου δίνει κάποια ελπίδα... έχετε ακούσει παρόμοιες περιπτώσεις ; Τι γίνεται;

δεν ξερω ρε σε Artemis79, αλλά γενικα φαινεται μικρη η τιμη. θα δεις στις 19/3, τι να πω, μπορει ν α εκτοξευθει..Υπομονη, καταλαβαίνω

ZWH
15-03-13, 15:57
οι χοριακες πρεπει να γινονται στο ιδιο μικροβιολογικο. Ευχομαι να πανε ολα καλα!!!

νανσυ2
15-03-13, 16:30
Να σαι καλα Νανσυ μου για τις συμβουλες σου.Ολοι αυτο μου λενε παντως οτι ειναι πιο
ευκολο να ξαναμεινω.Θεωρεις οτι πρεπει να κανω εξετασεις γι αυτο που συνεβει;Η μηπως ειναι τυχαιο γεγονος τελικα;

δε μπορω βρε μαρακι να σου απαντησω με σιγουρια...αν ημουν στη θεση σου,κ ηταν ολα καλα με τον κυκλο μου κλπ,θα το θεωρουσα σαν μια ατυχη στιγμη...αν μου συνεβαινε κ δευτερη φορα,τοτε θα ψαχνομουν,η αν αργουσα πολυ να μεινω εγκυος...τωρα αν ο γιατρος σου,σου ειπε να κανεις καποια εξεταση,να τη κανεις,ρωτα τον αν χρειαζεται...παρε κ μια δευτερη γνωμη,για σιγουρια..εγω αυτα θα εκανα...μην αγχωνεσαι κ μη στεναχωριεσαι για το αν εχεις προβλημα,βεβαιωσου πρωτα...με αυτο θελω να πω το εξης..μη χαλας τη ζαχαρενια σου για πραγματα που δε ξερεις κ δεν εισαι σιγουρη,αντιμετωπισε το προβλημα οταν ερθει,αν ερθει...σου ειπα κ πριν,ευκαιρια,αν μπορω να το πω ετσι,να δεθεις με τον αντρα σου,να τσεκαρεις(γιατι οχι)...

νανσυ2
15-03-13, 16:34
ΖΩΗ εγω θα ελεγα να μη κοψεις τα χαπια..περιμενε μεχρι την επομενη φορα που θα κανεις χοριακη...μπορει οντως κατι να μη πηγαινει καλα,δεν ανεβαινει πολυ,αλλα περιμενε να σιγουρευτεις τουλαχιστον,πες το στο γιατρο σου.

artemis 79
15-03-13, 17:02
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας... τι να πω θα περιμένω αν και έχω πάψει να ελπίζω... Ο σύζυγος μου επιμένει ότι όλα θα πάνε καλά, έχει διαβάσει σε ξένα site ότι έχει συμβεί .
καλά αποτελέσματα σε όλες σας !!!!!

nikil
16-03-13, 15:28
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας... τι να πω θα περιμένω αν και έχω πάψει να ελπίζω... Ο σύζυγος μου επιμένει ότι όλα θα πάνε καλά, έχει διαβάσει σε ξένα site ότι έχει συμβεί .
καλά αποτελέσματα σε όλες σας !!!!!
κανε αυτο που σου ειπε ο γιατρος κοψε τα χαπια δεν γινεται τιποτα δυστυχως μην ελπιζεις αδικα

ΒΕΒΕ
11-05-13, 23:34
Καλησπέρα στην παρέα σας σε παλιές και νέες μαμάδες :cool:
Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό συζητησεις σας , και θα ηθελα την γνωμη σας οσον αφορα την β χοριακη.
Είμαι 39 ετών και έκανα εξωσωματικη με φυσικό κυκλο.Η τελευταία φορά που αδιαθέτησα ηταν 13/04 , εκανα ωοληψία στις 25/04 και εμβρυομεταφορα στις 30/04.
Σήμερα πια που ειναι η 12η μερα εκανα β χοριακη και εχει τιμη 30.Να ελπιζω σε εγκυμοσυνη η οχι , πως το βλέπετε?

tomy25
10-11-13, 22:01
καλησπερα κοριτσια.ειμαι νεο μελος στο forum καλως σας βρηκα λοιπον!
μηπως μπορει καποια κοπελα να με βοηθησει εαν ειχε καποιο παρομοιο περιστατικο!
πρωτη χοριακη μετα απο δυο μερες καθυστερηση 31,27 και δευτερη χοριακη μετα απο αλλες δυο μερες 44,35...εχω ελπιδες να προχωρησει η εγκυμοσυνη?

ΑΝΤΩΝΙΑ ΜΟΥ
20-03-14, 15:50
Καλησπέρα σας παρακαλώ πολυ θ ήθελα τη γνώση σας γιατί κοντεύω να τρελαθώ 14/2 αρχή περιόδου 21/2 τέλος περιόδου και 27 /2 ήταν η ωορρηξία μου με κύκλο 26-28 μέρες στις 11/3 ήταν να αδιαθέτησω τελικά 17/3 στις 18:30 πήγα για χοριακη με αποτέλεσμα 417,60 και 19/3 στις 10:00 πήγα για δεύτερη χοριακη 709,64 ο γιατρός μου ο οποίος ξέρει ότι προσπαθώ εδώ και ένα χρόνο με απογοήτευσε λέγοντας μου ότι το έμβρυο μπορεί να μην ειναι βιοσιμο έχω τρελαθει μπορείτε να μου πείτε αν γνωρίζετε πως σας φαίνονται οι τιμές?ευχαριστω εκ των προτέρων !!!

φουλα27
20-03-14, 17:01
αντωνια μου καταρχην μην αγχωνεσαι..η αληθεια ειναι οτι η χοριακη σ επρεπε να ειναι τουλαχιστον 800 αλλα και με ολο το θαρρος ο γιατρος σ πρεπει να ειναι πολυ βλακας λεγοντας σου αυτη τη κουβεντα πριν να εχει μια πληρη εικονα..σιγουρα θα σ ειπε να την επαναλαβεις σε 2 μερες κ ετσι πρεπει...στο ιδιο μικροβιολογικο εκανες την εξεταση?γιατι απο κεντρο σε κεντρο διαφερουν οι τιμες..

ΑΝΤΩΝΙΑ ΜΟΥ
20-03-14, 17:06
Σε υπέρ ευχαριστω για την απαντησή.ναι όντως το έκανα στο ίδιο κέντρο αύριο επειδή μου είπε να κανω και Τρίτη θα πάω αλλού και φυσικά άλλαξα και γιατρό.ειναι χαμηλές πολυ..?μπορω να κανω κάτι εγώ να βοηθήσω σε αυτό;

φουλα27
20-03-14, 17:13
οχι κοριτσι μου δεν ειναι κ πολυ χαμηλη αλλα μην κανεις το λαθος κ πας σε αλλο κεντρο γιατι εκει που ξεκιναμε τις μετρησεις πρεπει να πηγαινουμε γιατι οπως σ ειπα το καθε κεντρο εχει διαφορετικες τιμες..

ΑΝΤΩΝΙΑ ΜΟΥ
20-03-14, 17:25
Δεν θέλω να ξαναπάω εκεί η αλήθεια ειναι!σας ευχαριστω πολυυυυυυυυυυυυυυ αύριο θα έχω πάλι νέα !!!

sous
11-06-14, 18:50
Κοριτσια καλησπέρα...Το Σάββατο 07/06/2014, την πρώτη μέρα καθυστέρησης, έκανα χοριακή και το αποτέλεσμα ήταν μόλις 25 μονάδες. Μίλησα με τον γιατρό, που είπε ότι είναι χαμηλή και να επαναλάβω όπως και έκανα στις 10/06/2014 όπου το αποτέλεσμα ήταν 46 μονάδες. Είχε κάποια κοπέλα ανάλογη εμπειρία που η έκβαση να ήταν καλή...Συγνωμή αλλά είμαι πολύ αγχωμένη και φοβισμένη....Σας ευχαριστώ.