PDA

Επιστροφή στο Forum : χωρις αλατι

eudokia-gk
23-04-12, 17:37
καλησπερα κοριτσια και απο εμενα!!!:p την προηγουμενη εβδομαδα πηγα να κανω τον υπερηχο να δω το μωρακι μου και δοξα το θεο ολα ηταν πολυ καλα μονο που η γιατρος βρηκε να αρχιζω να κανω κατακρατηση υγρων καποια πρηξιματα οπως μου ειπε και τελος πλεον οτι εχει σχεση με αλατι:( ξερετε μηπως καποια προιντα χωρις αλατι οπως στα τυρια για παραδειγμα? γιατι εγω ασχετη βλεπεται παντα μου αρεσαν τα αλμηρα:lol:

matilda38
23-04-12, 17:48
καλησπερα κοριτσια και απο εμενα!!!:p την προηγουμενη εβδομαδα πηγα να κανω τον υπερηχο να δω το μωρακι μου και δοξα το θεο ολα ηταν πολυ καλα μονο που η γιατρος βρηκε να αρχιζω να κανω κατακρατηση υγρων καποια πρηξιματα οπως μου ειπε και τελος πλεον οτι εχει σχεση με αλατι:( ξερετε μηπως καποια προιντα χωρις αλατι οπως στα τυρια για παραδειγμα? γιατι εγω ασχετη βλεπεται παντα μου αρεσαν τα αλμηρα:lol:

βουτυρο ανάλατο το βασικοτερο . Σε ποια εβδομαδα εισαι και πως το βλεπουν οι γιατροι αυτο?

eudokia-gk
23-04-12, 17:54
βουτυρο ανάλατο το βασικοτερο . Σε ποια εβδομαδα εισαι και πως το βλεπουν οι γιατροι αυτο?
στην 26 ειμαι μετα τον υπερηχο μου το ειπε μαλλον θα ειμαι πρησμενη δεν καταλαβα και εγω να σου πω παντως ειχε δικιο 5 μερες που προσεχω νομιζω οτι εχω ξεφουσκωσει λιγο

χρυσοψαρακι
24-04-12, 10:56
ορισμενα ****** τυρια οπως ο ανθοτυρος δεν περιεχουν αλατι. φαντασου οτι επιτρεπονται ακομα και σε ανθρωπους που παιρνουν κορτιζονη. στην εγκυμοσυνη ομως δεν πρεπει να καταναλωνονται γιατι υπαρχει η πιθανοτητα να εχουν το μικροβιο της λιστεριας. η λιστερια για εμας δεν ειναι ιδιαιτερα βλαβερη αλλα για τα μωρακια μας... αστο καλυτερα. δε στο γραφω για να σε τρομαξω αλλα επειδη ρωτησες για τυρια που επιτρεπονται και ολο και καποιος θα σου προτεινει τα συγκεκριμενα καλο ειναι να εισαι ενημερωμενη για τη λιστερια.
πολυ προσοχη στο κρυμμενο αλατι που περιεχουν πολλα τροφιμα ακομα και τα μπισκοτα.

Καλλιόπη Μ
24-04-12, 13:03
χρυσοψαράκι, ξέρεις ποιά άλλα τυρία μπορεί να περιέχουν λιστέρια; Το ξέρω το μικρόβιο αλλά δεν το ήξερα ότι το κολλάς απο τυρί. Είχα διαβάσει μόνο απο άψητο κρέας

χρυσοψαρακι
24-04-12, 14:44
αυτο που ειχα γραψει στα αστερακια ειναι μαλακά αλλα δεν ειχα βαλει τονο και μαλλον φανηκε σαν κατι αλλο. ουπς. νομιζω οτι στην ιδια κατηγορια ανηκουν καποια γαλλικα οπως το μπρι και απο τα ελληνικα καποια φρεσκα που δεν ωριμαζουν οπως η μυζηθρα. παντως η λιστερια στο ψησιμο δεν επιβιωνει, οποτε αν καποιος θελει να φτιαξει π.χ. τυροπιτακια δεν θα παθει κατι.
ειναι λιγο ασχετο με το θεμα αλατι αλλα μια και ρωτησες για τη λιστερια θα το αναφερω. υπαρχει πιθανοτητα ακομα και τα αλλαντικα να μολυνθουν με λιστερια και η θερμοκρασια της τοστιερας δεν μπορει να σκοτωσει τη λιστερια. φιλος που ασχολειται με τη μικροβιολογια τροφιμων μου ειπε να μη βαζω ζαμπον στο τοστ γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται. ειναι σπανιο αλλα οχι απιθανο

Καλλιόπη Μ
25-04-12, 11:32
Ευχαριστώ πολύ

derbybaby
25-04-12, 11:51
απο τυρια ειναι το καμεμπερ, το μπρι, το ροκφορ νομιζω κ γενικα τυρια που δεν ειναι απο παστεριωμενο γαλα.εγω παντως μυζηθρα ετρωγα κανονικα κ μοτσαρελλα που ειναι κ αναλατα κ ημουν οκ..δεν ξερω..οσο για τα αλλαντικα μ το ειχε πει κ μενα φιλη διατροφολογος οτι ακομα κ απο μολυσμενο μηχανημα-παγκο κοπης σουπερμαρκετ μπορει να εχεις θεμα αλλα ας πουμε πως δεν θα ψωνισουμε απο καποιο βρωμικο μαγαζι.ξερω εγω..μην φτανουμε κ στην υπερβολη..
τωρα για να κοψεις εντελως μα εντελως το αλατι ειναι δυσκολο γιατι σχεδον ολα τα τροφιμα εχουν νατριο ως συντηρητικο.μπορεις εσυ να μην βαζεις προσθετο, να πινεις υγρα κ φυσικα να μην επιλεγεις τροφιμα που ειναι απο μονα τους αλμυρα.

marchalina
25-04-12, 11:59
Δεν ξερω να σου απαντησω....βαζε λεμονι στα φαγητα για να ξεγελιεσαι...εχω κι εγω τρελλα με το αλατι και καταλαβαινω ποσο δυσκολο ειναι..
κουραγιο λιγες εβδομαδες ειναι θα περασουν.

eudokia-gk
26-04-12, 17:07
ευχαριστω κοριτσια για τη βοηθεια σας:wink: ρωτησα και εγω εχτες τη γιατρο για μυζηθρα και ανθοτυρο και μου ειπε του εμποριου μπορω να τρωω γιατι ελεγχοντε οχι ομως σπιτικο απο καποιο φιλο- γειτονα γιατι δεν υπαρχει ελεγχος και για πιο σιγουρα ρωτησα και τη μικροβιολογο μου και αυτη ακριβως το ιδιο μου ειπε οποτε νομιζω θα ειναι ενταξει να φαω απο αυτα που ειναι αναλατα:confused: