PDA

Επιστροφή στο Forum : φορολογική δήλωση 2012 - και τώρα τι κάνουμε?

ster
19-05-12, 14:52
Ξέρει κάποια να μου πεί πόσο παίρνει ένας λογιστής για να φτιάξει την φορολογική δήλωση? Και την κάνει επιτόπου όταν του πάς τα χαρτιά ή του τα αφήνεις και σε καλεί αυτός όταν την έχει έτοιμη?
Διάβασα ότι η προθεσμία είναι μέχρι της 15 Ιουνίου εκτός και αν άλλαξε. Εσείς την κάνετε μόνες σας ή την δίνετε σε λογιστή?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
19-05-12, 14:58
Ξέρει κάποια να μου πεί πόσο παίρνει ένας λογιστής για να φτιάξει την φορολογική δήλωση? Και την κάνει επιτόπου όταν του πάς τα χαρτιά ή του τα αφήνεις και σε καλεί αυτός όταν την έχει έτοιμη?
Διάβασα ότι η προθεσμία είναι μέχρι της 15 Ιουνίου εκτός και αν άλλαξε. Εσείς την κάνετε μόνες σας ή την δίνετε σε λογιστή?

Στο γραφείο που εργάζομαι η αμοιβή μας είναι 50ευρώ. Μπορείς να βρεις και φθηνότερα βέβαια αλλά και ακριβότερα. Μπορεί΄τε να την συμπληρώσετε επιτόπου. Εγώ αυτό κάνω εκτός κ αν ο πελάτης βαριέται ή δεν έχει χρόνο κλπ. Η προθεσμία δεν έχει αλλάξει αλλά αναμένεται παράταση.

goody
19-05-12, 15:11
Στο δικο μας ειναι 35 για την πιο απλη, ανεβαινει αναλογα τους κωδικους και τα εντυπα που συμπληρωνεις. Επειδη συνηθως οι περισσοτεροι λογιστες πνιγονται αυτη την εποχη μπορει να μην στην συμπληρωσουν επι τοπου, αλλα ειναι αναλογα το φορτο εργασιας που θα εχει εκεινη την ωρα.

Totzo
19-05-12, 15:13
εξαρτάται συνήθως από το πόση δουλειά έχει η δήλωση.Αν το μόνο που δηλώνεις είναι πχ. ο μισθός σου ,συνήθως θα πληρώσεις λιγότερα από το αν η δήλωσή σου έχει αρκετή δουλειά ,ή κάνεις και Ε2 ή Ε9. Γενικά όπου έχω δουλέψει κυμαίνονταν από 25-60.Συνήθως αφήσεις τα χαρτιά και σε παίρνουν μετά από λίγες μέρες να τη δείτε μαζί αν είναι οκ. Αν αργήσεις να την πας και το νούμερό σου κοντεύει να λήξει μπορεί να την κάνουν και επιτόπου.
Συνήθως οι δηλώσεις παίρνουν και μια -δυο βδομάδες παράταση αλλά καλό είναι να την έχεις έτοιμη στην ώρα της. Εγώ μόνη μου έκανα της οικογένειάς μου αλλά λόγω επαγγέλματος .Αν δεν ήμουν σχετική με το αντικείμενο δεν ξέρω αν θα αναλάμβανα το ρίσκο.

Skybeam
19-05-12, 20:35
Είμαι άσχετη με τα φορολογικά και τη δική μας την κάνει λογιστής, όπως και του μπαμπά μου. Μας παίρνει 60 ευρώ στον καθένα αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο και πάντα μα πάντα μου επιστρέφεται κάποιο μικρό ή μεγάλο ποσόν.

kourkoumpini
19-05-12, 22:01
και εμεις σε λογιστη πηγαιναμε και μας επαιρνε 40 ευρω. τωρα φετος πρπει να βρουμε λογιστη και θα δουμε ποσο θα μας παρει. εσεις που ασχολειστε με το αντικειμενο μπορειετ να μας πειτε τι γινεται με τις αποδειξεις; μετρανε; δεν μετρανε;

καλα τις επιστροφες πρπει να τις ξεχασουμε:evil:

agtog
19-05-12, 22:15
και εμεις σε λογιστη πηγαιναμε και μας επαιρνε 40 ευρω. τωρα φετος πρπει να βρουμε λογιστη και θα δουμε ποσο θα μας παρει. εσεις που ασχολειστε με το αντικειμενο μπορειετ να μας πειτε τι γινεται με τις αποδειξεις; μετρανε; δεν μετρανε;

καλα τις επιστροφες πρπει να τις ξεχασουμε:evil:

Ανάλογα με το εισόδημά σου υποχρεούσαι να έχεις ορισμένο ύψος αποδείξεων (το 25% του φορολογητέου εισοδήματος), αν ψάξεις στο Ίντερνετ θα βρεις πίνακες. Αν δεν καλύψεις τις απαιτούμενες αποδείξεις σου βάζουν πρόστιμο 10% του ποσού που υπολείπεται, αν βάλεις επιπλέον δεν έχεις κανένα όφελος... Προσοχή όμως με τα τεκμήρια, αν δηλ. βάσει των τεκμηρίων φορολογηθείς για υψηλότερο από το δηλωθέν εισόδημα τότε οι αποδείξεις υπολογίζονται βάσει αυτού του πλασματικού εισοδήματος και όχι με βάση αυτό που δήλωσες, επομένως πρέπει να υπολογίσεις τα τεκμήρια (π.χ εδώ http://www.taxheaven.gr/pages/tekmiria2012).

Χρήσιμος για όσους ετοιμάζουν μόνοι τη δήλωση ο οδηγός: http://www.taxheaven.gr/forodigos

Εγώ τη δήλωση την πάω σε λογιστή αλλά την ετοιμάζω πρώτα μόνη μου. Το συμπέρασμά μου είναι ότι πάντα γίνονται λάθη και δεν μπορείς να προσέχεις ποτέ αρκετά.

kourkoumpini
19-05-12, 22:19
σ' ευχαριστω. το 25% επι του καθαρου η του μεικτου εισοδηματος; εγω ακομα περιμενω τη βεβαιωση αποδοχων απο την υπηρεσια μου και θα τα παμε σε λογιστη, αλλα να ξερω κιολας τι μας γινεται.

agtog
19-05-12, 22:26
Επειδή δεν είμαι του επαγγέλματος, μένω σε αυτό που διάβασα, γράφει του φορολογητέου εισοδήματος, θα καταλάβεις αν δεις το περσινό εκκαθαριστικό κάτω από το εισόδημα που βγαίνει γράφει φορολογητέο εισόδημα... Νομίζω ότι αυτό πρέπει να είναι. Πάντως κι εμένα κάτι μου πέταξε ο λογιστής ότι θέλω παραπάνω αποδείξεις από αυτές που μέτρησα, αλλά ακόμα περιμένω να με πάρει να μου το επιβεβαιώσει.... Άστα, με κανέναν δεν είσαι ασφαλής... Ψάχνω τους πίνακες που είχα δει για τα δικά μου και δεν τους βρίσκω, αν τους πετύχω θα τους γράψω!

agtog
19-05-12, 22:28
Ποσό αποδείξεων 2012: http://mesodaktilos.blogspot.com/2012/03/2011.html

kourkoumpini
19-05-12, 22:31
οκ σ' ευχαριστω πολυ. το φορολογητεο ειναι λογικα το καθαρο γιατι το μεικτο εχει ηδη φορολογηθει.

goody
19-05-12, 22:39
Ναι με βαση το καθαρο θα το υπολογισεις, αλλα προσεξε τα τεκμηρια οπως ειπε η agtog.
Να βαλετε οπωσδηποτε ολοι αποδειξεις αλλιως χανετε το αφορολογητο των 5000 και φορολογειστε για ολο το ποσο.
Παντως τις επιστροφες ξεχαστε τις για φετος και ετοιμαστε να πληρωσετε μεγαλα ποσα. Ενδεικτικα, αντρας με 67% αναπηρια και μεγαλουτσικο εισοδημα απο συνταξεις περσι πληρωσε 240 ευρω. Φετος με λιγο μικροτερα εισοδηματα θα πληρωσει 3,500 ευρω...

sofi@p
20-05-12, 00:38
εγώ την κάνω μόνη μου τη δήλωση. φέτος και ηλεκτρονικά. για να δούμε...

ster
21-05-12, 16:08
Οταν κάνει ο λογιστής μια απλή δήλωση, βάζει την σφραγίδα του υποχρεωτικά? Γιατί ακούω περιπτώσεις που δεν βάζουν τίποτα και αναρωτιέμαι γιατί??
Επίσης για να στην κάνει ηλεκτρονικά και εκεί υποχρεωτικά δεν χρειάζεται να βάλει τα στοιχεία του? (κάπου το διάβασα νομίζω)

ravT
21-05-12, 16:39
Καταρχήν φέτος οι δηλώσεις υποβάλλονται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά...

val80
21-05-12, 16:42
..........έτσι που τα κάνανε να δούμε πόσα θα πληρώσουμε :confused: Και εμείς σε λογιστή τα πάμε. Φέτος θα γίνει ΧΑΜΟΣ !!!!!!!!!!!

goody
21-05-12, 17:50
Καταρχήν φέτος οι δηλώσεις υποβάλλονται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά...

Ηλεκτρονικα υποβαλουν υποχρεωτικα δηλωση οσοι δηλωνουν απο 12.000 εισοδημα και πανω. Οι συνταξιουχοι εξαιρουνται απο την ηλεκτρονικη υποβολη ανεξαρτητως εισοδηματος.

ravT
21-05-12, 22:26
Σωστά! Για τους συνταξιούχους δεν το γνωρίζω καθώς και ο πεθερός μου συνταξιούχος είναι αλλά πήρε κλειδάριθμο για να την υποβάλει ηλεκτρονικά

ster
22-05-12, 17:56
Δεν μου απαντήσατε όμως βρε κορίτσια, ο λογιστής υποχρεούται να βάλει την σφραγίδα του από την στιγμή που κάνει μια απλή δήλωση?

goody
22-05-12, 18:16
Οχι δεν ειναι υποχρεωτικο, νομιζω μονο σε ελευθερους επαγγελματιες με τζιρο πανω απο 50.000 ευρω ειναι υποχρεωτικο, αλλα το σωστο ειναι να βαζουν σφραγιδα και καλα θα κανετε να ζητατε για να εχουν την ευθυνη αυτων που καταθετουν.
Δηλαδη αν πας σε λογιστη και σου κανει βλακειες, εαν το εχει υπογραψει φερει και αυτος ευθυνη και εχει προστιμο και για αυτον. Αν δεν υπογραψει εχεις μονο εσυ ευθυνη.

nana80
22-05-12, 20:19
για όσους μένετε Χαλάνδρι έχω πολύ καλά νέα: Ο Δήμος έχει εθελοντές συνταξιούχους εφοριακούς που λύνουν απορίες-βοηθάνε στη συμπλήρωση της δήλωσης δωρεάν κάθε τρίτη και για όλο το Μάιο (δηλαδή βασικά η επόμενη Τρίτη έμεινε) από τις 16.00-20.00, πάνω από το ΚΕΠ Χαλανδρίου. Εγώ πήγα σήμερα και έφυγα κατενθουσιασμένη. ευγενικότατοι, εξυπηρετικότατοι, γρήγοροι. Εγώ την είχα κάνει αλλά ήθελα κάποιος να μου την ελέγξει πριν την υποβάλω γιατί είχα ανασφάλεια, λόγω και της ηλεκτρονικής υποβολής. Μου την τσέκαρε όλη λεπτομερώς μέσα σε 10 λεπτά.

Maggie
22-05-12, 20:37
Την υποβάλω ηλεκτρονικά από το 2005. Μην το φοβάστε, διαβάστε με προσοχή τις οδηγίες, έχετε στο πλάι και την περσινή δήλωση για μπούσουλα και θα τα καταφέρετε

elion
22-05-12, 22:17
οι λογιστές αποφεύγουν να υπογράψουν τις δηλώσεις διότι πολλές φορές και οι ίδιοι οι πελάτες τους αποκρύπτουν οικονομικά στοιχεία ή ξεχνουν να τα αναφέρουν.

tzini
22-05-12, 22:21
Σωστά! Για τους συνταξιούχους δεν το γνωρίζω καθώς και ο πεθερός μου συνταξιούχος είναι αλλά πήρε κλειδάριθμο για να την υποβάλει ηλεκτρονικά

μήπως έχει κ εισοδήματα από ενοίκια?
πήρε ο πατέρας μου γι αυτό το λόγο (συνταξιούχος με 2 ενοίκια από γκαρσονιέρες)

agtog
22-05-12, 22:31
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, γιατί έχω εκνευριστεί; Είχα ετοιμάσει τη δήλωση (εννοώ έτοιμη, δεν διόρθωσε κάτι ο λογιστής) και τον συνάντησα,του την έδωσα και η μόνη εκκρεμότητα ήταν ένας ελαιώνας που έχω στο όνομά μου, δηλ. δεν ήξερα την τιμή για τον αντικειμενικό προσδιορισμό εισοδήματος (δηλ. στη σελίδα του gsis βρήκα πίνακα σχετικό:http://www.gsis.gr/forologikos_odigos/xrisimes_plirofories/foros_eisodimatos/agr_2012.pdf, αλλά ο λογιστής ισχυρίστηκε ότι δεν ήταν αυτός, και ότι δεν έχουν βγει ακόμα και ότι για το λόγο αυτό δεν μπορεί να υποβάλλει τη δήλωση ακόμα, την υποβάλλω ηλεκτρονικά). Εμείς φεύγουμε σε λίγο και δεν μπορώ να αφήσω τέτοια εκκρεμότητα, ισχύει αυτό που μου είπε ή απλώς επειδή κανονικά έχω προθεσμία μέχρι τις 15 το βρίσκει πρόσχημα για να την κάνει όποτε μπορεί. (Τώρα γιατί δεν την υποβάλλω μόνη μου είναι πολύ μεγάλη ιστορία και εμπλέκει συγγενείς με τους οποίους συνεργάζομαι κτλ. κτλ. κι έτσι κάθε χρόνο ταλαιπωρούμαι...)

Μήπως ξέρει κάποια κοπέλα, γιατί αύριο θα τον πάρω να τον πιέσω να τελειώνει, θέλω ούτως ή άλλως να την ελέγξω πριν φύγω, γιατί στο τέλος μπορεί να περαστεί και κάτι λάθος... Επίσης, να ρωτήσω και κάτι άλλο; Επειδή είμαι ελεύθερος επαγγελματίας στο Ε3 ο λογιστής δίνει τα στοιχεία του, αυτό συνεπάγεται ότι αναλαμβάνει ευθύνει και για το Ε1 ή περιορίζεται μόνο στο Ε3;

ster
23-05-12, 15:22
Για όλους εμάς που θα την υποβάλλουμε ηλεκτρονικά, εκτός από την κλειδάριθμο περιμένουμε να μας σταλούν τα χαρτιά της φορολογικής δήλωσης ή όχι;

ravT
23-05-12, 15:37
όχι δεν στέλνουν έντυπα εκτός κι αν πέρυσι την έκανες χειρόγραφα

ster
23-05-12, 15:43
Ναι, χειρόγραφα ήταν πέρυσι. Αρα πρέπει να περιμένω να μου έρθουν τα χαρτιά και μετά να πάω στον λογιστή;

ravT
23-05-12, 18:08
Μα δεν σου προσφέρουν κάτι απ΄τη στιγμή που όλες υποβάλλονται ηλεκτρονικά και θα πας σε λογιστή να στη φτιάξει...

Αναστασια Μ
23-05-12, 18:34
κοριτσια εγω που ημουν περυσι τον μισο χρονο ταμειο ανεργίας πρεπει ν παω οαεδ ν μου δωσει καποιο χαρτι?

goody
23-05-12, 18:42
Αν επαιρνες επιδομα ανεργειας τοτε εννοειται πρεπει να πας να παρεις μια βεβαιωση που θα λεει το συνολικο ποσο που πηρες απο τον ΟΑΕΔ.

ster
24-05-12, 13:59
Eγώ είμαι στον ΟΑΕΔ αλλά σαν άνεργη, με απλή κάρτα ανεργίας. Πρέπει να πάρω βεβαίωση ανεργίας ή δεν χρειάζεται από την στιγμή που θα την υποβάλλω ηλεκτρονικά?

goody
24-05-12, 14:04
Οχι δεν χρειαζεται, μονο εαν εχεις παρει καποιο επιδομα θελει βεβαιωση.
Ειναι οπως η βεβαιωση αποδοχων που δινει ο εργοδοτης, ετσι παιρνεις και βεβαιωση για εισοδηματα που προηλθαν απο τον ΟΑΕΔ.

matilnta
24-05-12, 21:27
τα νευρα μου παιδια!εκανα τη δηλωση κ μου ζητανε να πληρωσω 800 ευρω!αυτο επειδη ειμαι τριτεκνη αλλιως παραπανω.α,ειμαι κ ανεργη.μονο ο αντρας μου δουλευει(παλι καλα).πληρωνω κ ενοικιο!παρολαυτα μου ζητανε κ αλλα!ελεος!ελπιζω να μην ειστε ολες στην ιδια κατασταση!ας μας πει μια οτι της επεστρεψαν φορο.πραγματικα θελω να δω αν συμβει αυτο φετος.

nana80
24-05-12, 21:53
κι εμάς μας βγαίνει 1300 ευρώ περίπου, με 1 παιδί και δουλεύουμε και οι 2. Μην ανησυχείς, ο άντρας μου κάπου διάβασε ότι φέτος σύμφωνα με τις δηλώσεις που έχουν υποβληθεί ως τώρα βγαίνει περίπου 600 ευρώ/άτομο να πληρώσει.

ravT
24-05-12, 22:18
Και εμείς μια 700 αρα περιμένουμε... Πολύ δύσκολα θα βρεθεί άνθρωπος να μη πληρώσει φέτος...

floraM
24-05-12, 22:27
Κορίτσια άκουσα στον Παπαδάκη ότι ο γάμος είναι... Τεκμήριο και μάλιστα 5000€! Το ίδιο και τα παιδιά; Θα μας τρελάνουν! Πόσο γελοιει ακόμα θα γίνουν! Οι γονείς μου θα πληρώσουν 3800€! συνταξιούχοι με σπίτι και εισόδημα απο ενοίκιο (μην φανταστητε τρέλα λεφτά!) Πολλά λεφτά ρε παιδιά! Εγω ανεργη με 2 παιδια αναρωτιέμαι πόσο θα μας έρθει!

Μαρία1982
24-05-12, 23:20
Εμάς μας ήρθε 1400 με δυο παιδιά. πριν λίγο καιρό γέννησα και ακόμα ξεχρεώνω κια κάθε χρόνο φανταστείτε είχαμε επιστροφή 500-1000 ευρώ. Τι να πω, μόλις είδαμε το ποσό μόνο εγκεφαλικό δεν πάθαμε. Ρώτησα και μου είπαν ότι όλοι πλέον πληρώνουν, και η αναλογία είναι 1 στους δέκα που έχει επιστροφή αλλά πρέπει να είναι ανεργοι και οι δύο σύζυγοι, με παιδιά κια χωρίς σπίτι φυσικά. Τι να πω, ασε καλύτερα να μην εκφραστώ γιατί θα με διακόψει ο συντονιστής με αυτά που θα διαβάσει. Κουράγιο παιδιά, μόνο αυτό πλέον....

maria1976
24-05-12, 23:52
αχ αχ και εγω πανε οι διακοπες, το χτυπαω το εγκεφαλικο δεν την κατεθεσα ακομα αλλα την ετρεξα σε ενα προγραμμα και βγαινει 1200 ευρω και επιπλεον 500κατι η εκτακτη εισφορα. εγκεφαλικο πολλαπλο

goody
25-05-12, 09:12
Κορίτσια άκουσα στον Παπαδάκη ότι ο γάμος είναι... Τεκμήριο και μάλιστα 5000€! Το ίδιο και τα παιδιά; Θα μας τρελάνουν! Πόσο γελοιει ακόμα θα γίνουν! Οι γονείς μου θα πληρώσουν 3800€! συνταξιούχοι με σπίτι και εισόδημα απο ενοίκιο (μην φανταστητε τρέλα λεφτά!) Πολλά λεφτά ρε παιδιά! Εγω ανεργη με 2 παιδια αναρωτιέμαι πόσο θα μας έρθει!

Δεν ειναι ακριβως ο γαμος τεκμηριο.. Αλλα υπαρχει το τεκμηριο διαβιωσης, δηλαδη οτι ζεις και αναπνεεις, 3000 ευρω. Αν εισαι παντρεμενος το τεκμ. διαβ. παει στις 2.500 ευρω για τον καθενα αρα 5.000 συνολικα.
Γενικα φετος ολοι θα πληρωσουμε, ξεχαστε τις επιστροφες...

xristinio
25-05-12, 09:39
καλημερα! εμεις ειμαστε και οι 2 ανεργοι (ο αντρας μου απο το νοεμβρη κι εγω απο το φλεβαρη):confused::confused:...πως θα πληρωσουμε το φορο που θα μας ερθει...το χαρατσι της δεη...το δανειο του σπιτιου....θα μας τρελανουν τελειως.....

ster
25-05-12, 13:28
Kαι άμα κανείς δεν πληρώσει τι γίνεται;;;

agtog
25-05-12, 14:21
Kαι άμα κανείς δεν πληρώσει τι γίνεται;;;

Ερχονται πρώτα πρώτα σε τρεις δόσεις. Ίσως καταφέρει κανείς να πληρώσει έτσι σταδιακά. Αν δεν πληρώσεις χρωστάς στην εφορία με μεγάλο επιτόκιο. Κάποια στιγμή ή εξοφλείς με τις προσαυξήσεις ή ελπίζεις ότι θα κάνουν κάποια ρύθμιση στην οποία θα χαρίσουν ένα μέρος των προσαυξήσεων.

ster
29-05-12, 16:30
Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση; Τον κλειδάριθμο πρέπει οπωσδήποτε να τον αλλάξουμε ή όχι;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
29-05-12, 16:48
Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση; Τον κλειδάριθμο πρέπει οπωσδήποτε να τον αλλάξουμε ή όχι;

Τι εννοείς να τον αλλάξουμε; Μία φορά τον παίρνουμε. Μήπως εννοείς ότι έχεις κωδικούς πρόσβασης στο σύστημα και όχι κλειδάριθμο;

ster
29-05-12, 17:00
Ναι, έχεις δίκιο, τον κωδικό εννοούσα. Πρέπει να τον αλλάξω οπωσδήποτε ή όχι;

ster
29-05-12, 17:04
Επίσης επειδή θα πάω σε λογιστή για να μου κάνει την δήλωση ηλεκτρονικά, θα του πάω και αυτό το χαρτί που μου έστειλαν με τους κωδικούς, τον κλειδάριθμο κτλ. Διάβασα ότι πρέπει να κάνω εξουσιοδότηση στον λογιστή. Αν όμως ο λογιστής δεν δέχεται;;;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
29-05-12, 17:05
Ναι, έχεις δίκιο, τον κωδικό εννοούσα. Πρέπει να τον αλλάξω οπωσδήποτε ή όχι;

Αφού πάρεις τον κλειδάριθμο,θα πρέπει να τον ενεργοποιήσεις και τότε θα τον αλλάξεις τον κωδικό. Το ίδιο το σύστημα θα στο ζητήσει.Είναι πολύ εύκολο.

goody
29-05-12, 17:05
Για ποιο λογο να κανεις εξουσιοδοτηση στον λογιστη?
Εχεις ξανακανει ηλεκτρονικα δηλωση ή πρωτη φορα βγαζεις κωδικους?

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
29-05-12, 17:08
Επίσης επειδή θα πάω σε λογιστή για να μου κάνει την δήλωση ηλεκτρονικά, θα του πάω και αυτό το χαρτί που μου έστειλαν με τους κωδικούς, τον κλειδάριθμο κτλ. Διάβασα ότι πρέπει να κάνω εξουσιοδότηση στον λογιστή. Αν όμως ο λογιστής δεν δέχεται;;;

Ναι, θα του πας το χαρτί. Εξουσιοδότηση για ποιο λόγο αφού σου έστειλαν κωδικούς και κλειδάριθμο;Αν δεν είχαν στείλει τότε θα χρειαζόταν πληρεξούσιο για να τους πάρει αυτός για λογαριασμό σου απ'ο την εφορία.

ster
29-05-12, 17:19
Ναι, πρώτη φορά κάνω ηλεκτρονική υποβολή. Αρα τον κωδικό πρέπει να τον αλλάξω αναγκαστικά από ότι κατάλαβα.
Οσο για την εξουσιοδότηση σε λογιστή, διάβασα στο χαρτί που μου έστειλαν ΄΄για να επιτρέψετε σε λογιστή να κάνει την δήλωση για λογαριασμό σας πρέπει να τον εξουσιοδοτήσετε..΄΄
Αρα εγώ πριν πάω το χαρτί στον λογιστή θα ενεργοποιήσω τον λογαριασμό μου ή θα το κάνει ο λογιστής;
Συγνώμη που σας ζάλισα αλλά δεν έχω ιδέα..

goody
29-05-12, 17:41
Δεν χρειαζεται εξουσιοδοτηση ο λογιστης για να σου κανει τη δηλωση καλε! Τουλαχιστον δεν ειναι υποχρεωτικο...
Λοιπον θα μπεις στο www.gsis.gr (http://www.gsis.gr), θα πατησεις το ''υπηρεσιες προς πολιτες'' και μετα ενεργοποιηση κωδικου. Θα συμπληρωσεις τα στοιχεια που λεει, το username και τον κωδικο που λεει το χαρτι που σου στειλανε και τον κλειδαριθμο και πατας υποβολη. Μετα σου ζηταει νεο κωδικο. Υποβολη και τελειωσες! :)
Με το username που σου εχει σταλει και με τον τελικο κωδικο που θα βαλεις εσυ θα υποβαλεις ηλεκτρονικα τη δηλωση σου και οτι αλλο χρειαζεσαι απο δω και περα. Μην χασεις τους κωδικους και τον κλειδαριθμο!

ΥΓ. Φυσικα ολο αυτο μπορει να στο κανει και ο λογιστης αλλα ειναι αρκετα ευκολο, γιατι να πληρωνεις?

ster
29-05-12, 17:58
Eυχαριστώ για την βοήθεια. Αυτό εντάξει, θα το κάνω μόνη μου , εννοώ την ενεργοποίηση του λογαριασμού. Αλλά θα πάω στον λογιστή για να μου κάνει την δήλωση (γιατί δεν έχω ιδέα). Μετά αυτός θα την υποβάλλει ηλεκτρονικά ή εγώ;

goody
29-05-12, 18:05
Αυτος θα την υποβαλει με το username και τον κωδικο σου.

sogni d'oro
29-05-12, 22:16
Η κατάσταση είναι τραγική. Απορώ πως δεν το είχαμε καταλάβει νωρίτερα καθώς γνωρίζαμε και το αφορολόγητο και τις ελάχιστες μειώσεις.

mariakr
30-05-12, 02:11
1. Πήγα στον ΟΑΕΔ και ζήτησα χαρτί για τις αποδοχές μου και μου έδωσαν μόνο για τους μήνες που έπαιρνα τακτικό επίδομα ανεργίας. Τους είπα ότι έχω λάβει και συμπληρωματικές παροχές μητρότητας και θα ήθελα και μια βεβαίωση αποδοχών για να δηλώσω και αυτά και μου απάντησαν ότι γι' αυτά τα χρήματα δεν μπορούν να εκδώσουν βεβαίωση αποδοχών, μόνο να μου πουν το ποσό. :!::!::!:Ευχαριστώ πολύ, αυτό το έβρισκα και με μια ενημέρωση στο βιβλιάριό τραπέζης που έγινε η κατάθεση από τον ΟΑΕΔ. Ξέρει κάποιος τι γίνεται ή έχει κάποιος παρόμοια περίπτωση;;

2. Τα χρήματα που έλαβα από το ΙΚΑ (δηλ. τα χρήματα για την άδεια τοκετού, την άδεια λοχείας και το επίδομα τοκετού) ξέρετε αν τα δηλώνω και πού ακριβώς πρέπει να γράψουμε αυτά τα ποσά;; Τα συμψηφίζω με τις αποδοχές από τη δουλειά μου ή υπάρχει κάποιο πεδίο ειδικά γι' αυτά τα χρήματα;;

Ευχαριστώ.

ravT
30-05-12, 09:09
Αν θυμάμαι καλά υπάρχει ξεχωριστό πεδίο για τα επιδόματα.

Maggie
30-05-12, 09:49
Τα επιδόματα μητρότητας δεν τα είχα δηλώσει, δεν φορολογούνται (τουλάχιστον όταν τα είχα πάρει εγώ) και η δήλωσή τους έχει νόημα μόνο για το πόθεν έσχες. Βέβαια μην σας πάρω στο λαιμό μου, ρωτήστε και κάποιον λογιστή

xristinio
30-05-12, 10:22
εγω λεω να μην τα δηλωσω καθολου αυτα τα επιδοματα(ικα και οαεδ)...εξαλλου ειναι αφορολογητα...ειμαι υποχρεωμενη να τα δηλωσω?

mimika2011
30-05-12, 11:30
xristinio δεν είσαι υποχρεωμένη να τα δηλώσεις και δεν φορολογούνται!Σε βοηθάνε όμως στο πόθεν έσχες, ώστε να καλύψεις δαπάνες διαβίωσης και τεκμήρια εφόσον δεν φτάνει το εισόδημα σου..

ster
30-05-12, 16:15
Αυτοί που είναι συνταξιούχο και δεν είναι υποχρεωμένοι να την υποβάλλουν ηλεκτρονικά, με τις αποδείξεις τι γίνεται; Τις βάζουν και αυτές μέσα ή δεν χρειάζεται; (κάπου νομίζω το διάβασα αυτό).
Επίσης αν κάποιος συνταξιούχος θέλει να την υποβάλλει ηλεκτρονικά με ποιό τρόπο μπορεί να το κάνει; Να ζητήσει κλειδάριθμο και πώς; Η μήπως είναι αργά;

goody
30-05-12, 17:48
Τις αποδειξεις φετος δεν τις στελνει κανεις στην εφορια, γραφουμε μονο το ποσο στη δηλωση και τις αποδειξεις πρεπει να τις φυλαξουμε σε ενα φακελο για 5 χρονια ετσι ωστε σε περιπτωση ελεγχου να τις παμε στην εφορια.
Αν καποιος συνταξιουχος θελει να κανει ηλεκτρονικα την δηλωση θα κανει μια αιτηση στο ιδιο site που σου ειπα χτες, μετα θα παει στην εφορια να παρει κλειδαριθμο και μετα θα ενεργοποιησει τους κωδικους του οπως σου ειπα.

ster
30-05-12, 19:37
Σε ευχαριστώ goody, μου έλυσες όλες μου τις απορίες. Είσαι αστέρι!

smile@
31-05-12, 00:07
xristinio δεν είσαι υποχρεωμένη να τα δηλώσεις και δεν φορολογούνται!Σε βοηθάνε όμως στο πόθεν έσχες, ώστε να καλύψεις δαπάνες διαβίωσης και τεκμήρια εφόσον δεν φτάνει το εισόδημα σου..

το ίδιο ισχύει και για την αποζημίωση απόλυσης;

ster
31-05-12, 16:14
Στην ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης μέσω λογιστή, θα μου εκτυπώσει τα χαρτιά της δήλωσης για να τα έχω ή το κάνω μόνη μου; Δηλαδή με τον κωδικό μου μετά μπορώ να μπώ και να δώ την δήλώσή μου; Χρειάζεται ή όχι να έχουμε τα χαρτιά αυτά;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
31-05-12, 18:21
Στην ηλεκτρονική υποβολή της δήλωσης μέσω λογιστή, θα μου εκτυπώσει τα χαρτιά της δήλωσης για να τα έχω ή το κάνω μόνη μου; Δηλαδή με τον κωδικό μου μετά μπορώ να μπώ και να δώ την δήλώσή μου; Χρειάζεται ή όχι να έχουμε τα χαρτιά αυτά;

Θα του ζητήσεις αντίγραφο για το αρχείο σου. Υποχρεωμένος είναι να σου δώσει. Παρόλα αυτά με τους κωδικούς μπορεις κι εσύ από το δικό σου pc να δεις και να εκτυπώσεις την δήλωση και το εκκαθαριστικό σου.

Αναστασια Μ
31-05-12, 18:31
κοριτσια ν ρωτησω εγω κατι λιγο ασχετο
φετος θ κανουμε πρωτη φορα δηλωση μ τον αντρα μου αφου παντρευτηκαμε περυσι
πηγατε εσεις ν δηλωσετε τ γαμο στην εφορια σας?
μας ειπε ο λογιστης οτι πρεπει ν παμε

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
31-05-12, 18:32

Οπωσδήποτε πρέπει να πάτε.

ster
17-06-12, 15:38
Οποιος έχει προχωρήσει στην τακτοποίηση των ημιυπαίθριων τι γίνεται; Τους δηλώνουμε κανονικά στην δήλωση και πώς;

Cooker
17-06-12, 15:48
Είμαι άσχετη με τα φορολογικά και τη δική μας την κάνει λογιστής, όπως και του μπαμπά μου. Μας παίρνει 60 ευρώ στον καθένα αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο και πάντα μα πάντα μου επιστρέφεται κάποιο μικρό ή μεγάλο ποσόν.

Απο φετος,ξεχασε το αυτο.Σορρυ δεν θελω να σε στεναχωρεσω,αλλα ο μπαμπας μου ως αγροτης επερνε καθε χρονο καποια επιστροφουλα τυπου 30/40 ευρω.Φετος,οχι μονο επιστροφουλα,αλλα επειδη ειναι πολυτεκνος (4 παιδια) θα πληρωσει και απο πανω ενα οχι και τοσο ασημαντο ποσο.Δεν ξερω ποσο ακριβως αλλα πλεον τα παιδια ειναι περιουσιαστικα στοιχεια :shock::shock:

Cooker
17-06-12, 15:51

Ναι,και εμεις περισυ καναμε πολιτικο γαμο και πηγαμε και τον δηλωσαμε στην εφορια πριν λιγες μερες.Κρατησαν αντιγραφο απο τις αστυνομικες μας ταυτοτητες και προτωτυπη ληξιαρχικη πραξη γαμου.Στην εφορια καναμε και οι δυο αλλαγη στοιχειων.Μεσα σε δεκα λεπτα,ειχαμε τελειωσει!!

ster
17-06-12, 17:14
Καμία δεν ξέρει για τους ημιυπαίθριους;;;

kourkoumpini
17-06-12, 17:36
καλα που το ρωτησες. και εγω ηθελα να το ρωτησω και ξεχνουσα.

sogni d'oro
17-06-12, 22:52
Η αντικατάσταση του ανσανσερ θεωρείται ενεργειακή αναβάθμιση ακινήτου?

C@ndy
17-06-12, 23:15
Τους ημιυπαιθριους που τακτοποιησατε τους δηλωνετε φετος. Προσθετετε τα τετραγωνικα τους στους κυριους χωρους του σπιτιου στο Ε1. Δεν χρειαζεται να κανετε Ε9. Αν για παραδειγμα τα τετραγωνικα των κυριων χωρων του σπιτιου σας ειναι 100 τμ και τακτοποιησατε εναν ημιυπαιθριο 15 τετραγωνικων τοτε στη φετινη σας δηλωση θα βαλετε στους κυριους χωρους 115 τμ.

eirtap
18-06-12, 00:28
Οι ημιυπαίθριοι δηλώνονται μόνον στο Ε1 για τα τεκμήρια. Όχι στο Ε9. (Σημειώνω ότι με τον όρο ημιυπαίθριοι είναι όλες οι ρυθμίσεις που έγιναν με το Νόμο 3843/10 και όχι με το Νόμο 4014/11 που τρέχει ακόμη.)

sogni d'oro, όχι η αντικατάσταση του ασανσέρ δεν είναι ενεργειακή αναβάθμιση.
Ενεργειακή αναβάθμιση είναι η μόνωση, τα κουφώματα, καλοριφέρ, μπόιλερ, air condition και άλλα τέτοια

Καλό βράδυ

kourkoumpini
18-06-12, 00:59
ενεργειακη αναβαθμιση ειναι και το φυσικο αεριο επισης μαζι με τα υπολοιπα που ειπε η συμφορουμιτισσα.

μαλιστα. και οι ημιυπαιθριοι εινια εκατο φορες πληρωμενοι και μας εβαλαν να τους νομιμοποιησουμε και να πληρωσουμε και τωρα ειναι και τεκμηριο. θελει καποιο χαρτι για να τους δηλωσω; αμα δεν τους δηλωσω;

eirtap
18-06-12, 09:45
Τα μέτρα φαίνονται στο χαρτί της νομιμοποίησης. Τώρα, αν δεν τους δηλώσεις...δε φαντάζομαι να γίνει και τίποτα.
Εγώ είμαι μηχανικός. Οι οδηγίες που είχαμε από την αρχή του νόμου αυτού (το 2010), ήταν ότι δεν έμπαιναν πουθενά τα μέτρα αυτά. Αυτό λέγαμε και σε όλο τον κόσμο. Τώρα προέκυψε αυτό με το τεκμήριο. Οι περισσότεροι δε φαντάζομαι να τα δηλώσουν γιατί ξέρουν ότι δε μπαίνουν πουθενά.
Φιλιά

ster
18-06-12, 11:38
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά είναι εις βάρος μας να τα δηλώσουμε;;;

kourkoumpini
18-06-12, 14:08
εγω δεν εχω κανενα χαρτι για τη νομιμοποιηση. εστειλα στο μηχανικο κατι δεν θυμαμαι τι και ειπε οτι τα πηγε στην πολεοδομια και οκ. θα τον παρω τηλ. και μαλλον θα κανω την παπια. θα δω και το λογιστη τι θα πει.

eirtap
18-06-12, 15:06
Είναι εις βάρος μας αν φορολογούμαστε βάσει τεκμηρίων. Αν φορολογήσε βάσει εισοδήματος, δεν παίζει κανένα ρόλο.

Το χαρτί που θα πρέπει να έχεις είναι ένα Α4 με τρεις σφραγίδες στο κάτω μέρος του, που σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία. Αυτό αποτελεί και τη "νομιμοποίηση" του χώρου.

Joana
18-06-12, 18:31
Γεια σας κι απο μενα ! Κι εγω εχω αποριες σχετικα με την ηλεκτρονικη δηλωση φετος. Μπορειτε να μου πειτε γαι υπολογισμο του τεκμηριου κατοικιας υπολογισουμε συνολικα τα τετραγωνικα με τους ημιυπαιθριους ετσι ? Το ποσο για αποδειξεις υπολογισουμε απο καθαρο εισοδημα ή ακαθαριστο ? Το επιδομα ανεργιας ΟΑΕΔ και αποζημιωση απολυσης συμπεραλαμβανουμε στο ποσο για αποδειξεις ?
Ευχαριστω εκ των προτερων :)

yasemi
18-06-12, 21:56
υπαρχει καποιο σαϊτ να βαλουμε στοιχεια να δουμε ποσα περιπου θα μας ζητησουν να πληρωσουμε????εννοω μεχρι να τα κανει ο λογιστης εγω θελω να παρω τη ψυχρολουσια μου απο τωρα

kourkoumpini
19-06-12, 15:23
κοριτσια να πω ενα μεγαλο ευχαριστω και εγω σε οσες ξερετε και μας κατατοπισατε γενικα και μας λυσατε αποριες για ολα τα θεματα.
θελω να ρωτησω αν στις αποδειξεις μετρανε και τα διοδια. εχω πολλες αποδειξεις απο το πανω κατω αθηνα θεσσαλονικη.

ster
19-06-12, 20:02
Nαι, σίγουρα μετράνε τα διόδια.

yasemi
19-06-12, 20:24

ωραια εχουμε και απο αυτα αλλα της αττικης οδου,,,και μπαινουν κανονικα στις αποδειξεις ε?
εννοω οχι σε αλλο πεδιο

soch
19-06-12, 20:32
Την Παρασκευή ήρθε το εκκαθαριστικό και τη Δευτέρα πέρασα από τη Citibank και το εξόφλησα άμεσα με την Dinners. Θα με χρεώσουν με 5 άτοκες (μπορούσα και περισσότερες αν ήθελα) και έτσι πήρα το 1,5% έκπτωση από την εφορία και bonus από την χρήση της κάρτας.
Ρίξτε μια ματιά αν οι κάρτες που έχετε προσφέρουν παρόμοια προγράμματα διότι συμφέρει ανάλογος τρόπος εξόφλησης.

kourkoumpini
19-06-12, 21:21
ωραια εχουμε και απο αυτα αλλα της αττικης οδου,,,και μπαινουν κανονικα στις αποδειξεις ε?
εννοω οχι σε αλλο πεδιο

εχω και εγω της αττικης οδου, εχω και διοδια της εθνικης οδου πολλα.

kourkoumpini
19-06-12, 21:23

οκ σ' ευχαριστουμε πολυ. παλι καλα που τα μαζευα:lol:.

sogni d'oro
19-06-12, 23:07
Εαν έχεις 0 εισόδημα, φορολογήσαι για το τεκμαρτό εισόδημα? Έχω πχ 5.4ΟΟ φορολογγείται το ποσό των 400 ευρώ?

tzini
19-06-12, 23:21
κοριτσια να πω ενα μεγαλο ευχαριστω και εγω σε οσες ξερετε και μας κατατοπισατε γενικα και μας λυσατε αποριες για ολα τα θεματα.
θελω να ρωτησω αν στις αποδειξεις μετρανε και τα διοδια. εχω πολλες αποδειξεις απο το πανω κατω αθηνα θεσσαλονικη.

άλλαξε κάτι?
γιατί πέρυσι δεν..... δηλ. σε εμάς δεν σίγουρα.
κ ήταν 400.:mad:

ster
20-06-12, 10:28
Mα και πέρυσι μέτραγαν οι αποδείξεις διοδίων.

Joana
21-06-12, 13:22
Τους ημιυπαιθριους που τακτοποιησατε τους δηλωνετε φετος. Προσθετετε τα τετραγωνικα τους στους κυριους χωρους του σπιτιου στο Ε1. Δεν χρειαζεται να κανετε Ε9. Αν για παραδειγμα τα τετραγωνικα των κυριων χωρων του σπιτιου σας ειναι 100 τμ και τακτοποιησατε εναν ημιυπαιθριο 15 τετραγωνικων τοτε στη φετινη σας δηλωση θα βαλετε στους κυριους χωρους 115 τμ.
Γεια σας ! Καταλαβα σωστα οτι φετος προσθετω τα τετραγωνια ημιυπαιθ. στους κυριους χωρους ετσι ? Εχουμε τακτοποιησει το 2010 με το νομο 3843/10 τους ημιπαιθρ. περσι δεν γραψαμε τιποτα φετος γραφουμε τελικα ? Ευχαριστω

C@ndy
21-06-12, 13:29
Γεια σας ! Καταλαβα σωστα οτι φετος προσθετω τα τετραγωνια ημιυπαιθ. στους κυριους χωρους ετσι ? Εχουμε τακτοποιησει το 2010 με το νομο 3843/10 τους ημιπαιθρ. περσι δεν γραψαμε τιποτα φετος γραφουμε τελικα ? Ευχαριστω

Ακριβως!

Επισης οσοι λετε να μην τους δηλωσετε την στιγμη που τους εχετε τακτοποιησει, προσεξτε το. Εχουν αρχισει και διασταυρωνουν τα παντα. Μην αργοτερα υπαρξουν κυρωσεις. Ρωτηστε καλυτερα εναν φοροτεχνικο. Η δικια μου ειπε οπωσδηποτε τους δηλωνουμε.

Joana
21-06-12, 13:53
Ακριβως!

Επισης οσοι λετε να μην τους δηλωσετε την στιγμη που τους εχετε τακτοποιησει, προσεξτε το. Εχουν αρχισει και διασταυρωνουν τα παντα. Μην αργοτερα υπαρξουν κυρωσεις. Ρωτηστε καλυτερα εναν φοροτεχνικο. Η δικια μου ειπε οπωσδηποτε τους δηλωνουμε.
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση ! :) Γραφω μονη μου και δεν θελω να κανω κανενα λαθος.

ster
22-06-12, 14:33
Eτυχε σε καμία να στείλει mail το υπουργείο οικονομικών λέγοντας ότι είναι λάθος η περιουσιακή κατάσταση προηγούμενων ετών;

ster
22-06-12, 15:36
Επίσης που μπαίνω να δώ την δήλωση που μου καταχώρησε ο λογιστής (μέχρι να πάω να πάρω τα χαρτιά από τον ίδιο);

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
22-06-12, 15:51
Επίσης που μπαίνω να δώ την δήλωση που μου καταχώρησε ο λογιστής (μέχρι να πάω να πάρω τα χαρτιά από τον ίδιο);

www.gsis.gr (http://www.gsis.gr)
υπηρεσίες προς πολίτες, επιλέγεις την πρώτη επιλογή που λέει Ε1 κλπ. πληκτρολογείς τους κωδικούς και βλέπεις την δήλωση.

ster
23-06-12, 16:21
Eυχαριστώ. Μπήκα και είδα ότι στην δήλωση, εκεί που δηλώνεται το σπίτι έχει γίνει λάθος στον αριθμό της διεύθυνσης. Ενώ στην αρχή είναι γραμμένο σωστά όπως και στο εκκαθαριστικό. Να το αφήσω έτσι ή θα έχω πρόβλημα; Πώς μπορώ να κάνω διόρθωση;
Επίσης τα εκκαθαριστικά θα μας σταλούν ταχυδρομικώς από την ΔΟΥ;

kourkoumpini
24-06-12, 00:19
εενα ο μηχανικος μου ειπε οι θα μου φεριε αμεσα το χαρτι των ημιυπεθριων για την εφορια. μετρησα και τα διοδια.

υπαρχει περιπτωση αν μετρανε και οι αποδειξεις απο τα duty free; ευτυχως εινια λιγες αλλα αμα μετρανε να τις κρατησω.

Μπουρμπουρ1
24-06-12, 08:11
Ξερει καποια κοπελα να μου πει:
φιλοξενουμαστε απο τα πεθερικα μου, σε ποιον πινακα το σημειωνω; στον 5 η στον 7;
Επισης υπαρχει τεκμηριο για ημιτελεις κατοικιες;

mpouli
24-06-12, 10:08
Eυχαριστώ. Μπήκα και είδα ότι στην δήλωση, εκεί που δηλώνεται το σπίτι έχει γίνει λάθος στον αριθμό της διεύθυνσης. Ενώ στην αρχή είναι γραμμένο σωστά όπως και στο εκκαθαριστικό. Να το αφήσω έτσι ή θα έχω πρόβλημα; Πώς μπορώ να κάνω διόρθωση;
Επίσης τα εκκαθαριστικά θα μας σταλούν ταχυδρομικώς από την ΔΟΥ;

μπορείς να το τυπωσεις οποτε θες απο το ιντερνετ απο την εχεις κανει μεσω ιντερνετ,αλλα θα σου ερθει και ταχυδρομικως

goody
24-06-12, 10:24
φιλοξενουμαστε απο τα πεθερικα μου, σε ποιον πινακα το σημειωνω; στον 5 η στον 7;
Επισης υπαρχει τεκμηριο για ημιτελεις κατοικιες;

Στον πινακα 5 εχει κουτακι ''φιλοξενια'' , αν ειναι χειρογραφη εντονο χ πανω στη φιλοξενια, αν ειναι ηλεκτρονικη μην ξεχασεις να το κλικαρεις.
Ημιτελεις κατοικιες χωρις ρευμα (μη κατοικισιμες δηλαδη) οχι νομιζω δεν εχουν τεκμηριο.

Μπουρμπουρ1
24-06-12, 12:46
Στον πινακα 5 εχει κουτακι ''φιλοξενια'' , αν ειναι χειρογραφη εντονο χ πανω στη φιλοξενια, αν ειναι ηλεκτρονικη μην ξεχασεις να το κλικαρεις.
Ημιτελεις κατοικιες χωρις ρευμα (μη κατοικισιμες δηλαδη) οχι νομιζω δεν εχουν τεκμηριο.
Σε ευχαριστω πολυ!
Κι απο οτι ειδα απο την περσυνη δηλωση, την ημιτελη κατοικια (εργοταξιακο ρευμα) την δηλωσα μονο στο Ε2.

ster
24-06-12, 18:59
Mετράνε οι αποδείξεις.

kourkoumpini
24-06-12, 22:03
Mετράνε οι αποδείξεις.

ποιες απο ολες; τα διοδια, τα ντιουτι φρι; λογικα για τα διοδια λες.

ster
25-06-12, 10:32
Oλες οι αποδείξεις μετράνε.
Επανέρχομαι σε ένα ερώτημά μου: πώς γίνεται να διορθώσεις κάτι σε μια οριστικά υποβληθείσα δήλωση; Δηλαδή βλέπω πως έχει γραφτεί λάθος αριθμός διεύθυνσης εκεί που δηλώνουμε το σπίτι που μας ανήκει. Στα αρχικά στοιχεία και στο εκκαθαριστικό όμως είναι σωστό. Να το αφήσω έτσι ή θα υπάρξει πρόβλημα; Και πώς γίνεται να το αλλάξω;

Μπουρμπουρ1
25-06-12, 12:25
Επανέρχομαι σε ένα ερώτημά μου: πώς γίνεται να διορθώσεις κάτι σε μια οριστικά υποβληθείσα δήλωση; Δηλαδή βλέπω πως έχει γραφτεί λάθος αριθμός διεύθυνσης εκεί που δηλώνουμε το σπίτι που μας ανήκει. Στα αρχικά στοιχεία και στο εκκαθαριστικό όμως είναι σωστό. Να το αφήσω έτσι ή θα υπάρξει πρόβλημα; Και πώς γίνεται να το αλλάξω;
Δεν ξερω η λογικη μου λεει οτι πρεπει για να το αλλαξεις τωρα πρεπει να πας στην εφορια.Δε νομιζω ομως να υπαρξει προβλημα αφου στα αλλα ειναι σωστο. Του χρονου συμπληρωνεις το σωστο. Δεν ειναι σημαντικο στοιχειο, εμεις πχ εδω δεν εχουμε καθολου αριθμους.
Αλλα ας πει καποια αλλη κοπελα πιο σιγουρα.

goody
25-06-12, 12:31

Αν στο εκκαθαριστικο ειναι σωστα τοτε μην κανεις τιποτα. Οτι βγαινει στο εκκαθαριστικο ειναι και τα στοιχεια που εχει η εφορια. Αν ηταν λαθος θα επρεπε να πας στο μητρωο στην εφορια σου να το αλλαξεις.

Μπουρμπουρ1
25-06-12, 13:43
Για το επιδομα ανεργιας που πηρα περσυ πρεπει να προσκομησω επιπλεον αποδειξεις;

ster
25-06-12, 22:31
Eυχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Και μια άλλη ερώτηση: η εφορία θα μας στείλει το εκκαθαριστικό ή θα το τυπώσουμε μόνοι μας;

soch
26-06-12, 07:37
Το πρώτο. Εγώ το πλήρωσα κιόλας.

Joana
27-06-12, 01:04
Εχω ακομα μια απορια σχετικα με τους ημιυπαιθρ.χωρους ! Οταν προσθετουμε τετραγωνικα στους κυριους χωρους (νομιμοποιημενα ημιυπαιθ.) πρεπει να κανουμε κι Ε9 ή οχι ? Θεωρειται αυτο μεταβολη περιουσ.στοιχειων ή οχι ? Ευχαριστω.

kourkoumpini
27-06-12, 15:13
πηγα σημερα στη λογιστρια. κρατησε τα χαρτια μου και ειπε οτι τωρα θα κανουμε ε1 μονο. μετα ομως, οταν ανοιξει στο συστημα και το ε9 θα κανουμε και ε9.

Joana
27-06-12, 18:37
Εχω ακομα μια απορια σχετικα με τους ημιυπαιθρ.χωρους ! Οταν προσθετουμε τετραγωνικα στους κυριους χωρους (νομιμοποιημενα ημιυπαιθ.) πρεπει να κανουμε κι Ε9 ή οχι ? Θεωρειται αυτο μεταβολη περιουσ.στοιχειων ή οχι ? Ευχαριστω.

C@ndy
28-06-12, 13:21
Οχι, δεν κανεις Ε9 για τους υμιυπαιθριους.

goody
28-06-12, 15:58

:shock::shock: Κανω τωρα μια δηλωση και σε θυμηθηκα, στον πινακα 7 ειναι η φιλοξενια, ελπιζω να ειδες το κουτακι που σου ειπα!!
Στον 5 δεν θα βαλεις τιποτα! Συγνωμη ελπιζω να μην σε μπερδεψα!!! :oops:

Μπαμπουράκι
28-06-12, 16:03
τα νευρα μου παιδια!εκανα τη δηλωση κ μου ζητανε να πληρωσω 800 ευρω!αυτο επειδη ειμαι τριτεκνη αλλιως παραπανω.α,ειμαι κ ανεργη.μονο ο αντρας μου δουλευει(παλι καλα).πληρωνω κ ενοικιο!παρολαυτα μου ζητανε κ αλλα!ελεος!ελπιζω να μην ειστε ολες στην ιδια κατασταση!ας μας πει μια οτι της επεστρεψαν φορο.πραγματικα θελω να δω αν συμβει αυτο φετος.

είμαι ανύπανδρη μητέρα, δεν έχω πληρώσει ποτέ, μόνο επιστροφή είχα

και φέτος θα πληρώσω 781

πήγα σε λογιστή και πλήρωσα 20€

Joana
29-06-12, 16:35
Οχι, δεν κανεις Ε9 για τους υμιυπαιθριους.
Ευχαριστω:)

Kira
29-06-12, 21:07
Εχω παθει σοκ! στο ενδεικτικο εκκαθαριστικο που μου εδωσαν μετα απο την συμπληρωση της φορολογικης απο λογιστη,γραφει οτι θα πρεπει να πληρωσω 2772 ευρω!!προσπαθω να υπολογισω το τεκμηριο και ακρη δεν βρισκω..
χονδρικα να αναφερω οτι ειμαι παντρεμενη με ενα παιδι,εχουμε 2 αυτοκινητα,10ετιας και ανω,το ενα 1600 κυβικα,το αλλο 1400 κυβικα,και ενα διαμερισμα 120 τετραγωνικων στο οποιο μενουμε,και ενα 50 τετραγωνικων το οποιο το νοικιαζουμε προκειμενου να βαζουμε την δοση του δανειου με τα χρηματα του ενοικιου. ποσο ειναι το τεκμαρτο μας;συμφωνα με το εκκαθαριστικο,ειναι 19550 ,πως βγαινει τοσο;η βασικοτερη απορια μου ειναι αν αυτο το διαμερισμα που νοικιαζουμε ανεβαζει το τεκμηριο μας,κι αν ναι,ποσο;επειδη δεν κανω εγω την φορολογικη,εχει αναλλαβει αλλο ατομο αυτα τα θεματα,
αν ειναι καποια κοπελα που να ξερει απο λογιστικα και που θα μπορουσε να βοηθησει,ας στειλει ενα πμ,για να δωσω παραπερα στοιχεια και να μην κανει 'κοιλια' το θεμα.

nana80
29-06-12, 21:27
Εχω παθει σοκ! στο ενδεικτικο εκκαθαριστικο που μου εδωσαν μετα απο την συμπληρωση της φορολογικης απο λογιστη,γραφει οτι θα πρεπει να πληρωσω 2772 ευρω!!προσπαθω να υπολογισω το τεκμηριο και ακρη δεν βρισκω..
χονδρικα να αναφερω οτι ειμαι παντρεμενη με ενα παιδι,εχουμε 2 αυτοκινητα,10ετιας και ανω,το ενα 1600 κυβικα,το αλλο 1400 κυβικα,και ενα διαμερισμα 120 τετραγωνικων στο οποιο μενουμε,και ενα 50 τετραγωνικων το οποιο το νοικιαζουμε προκειμενου να βαζουμε την δοση του δανειου με τα χρηματα του ενοικιου. ποσο ειναι το τεκμαρτο μας;συμφωνα με το εκκαθαριστικο,ειναι 19550 ,πως βγαινει τοσο;η βασικοτερη απορια μου ειναι αν αυτο το διαμερισμα που νοικιαζουμε ανεβαζει το τεκμηριο μας,κι αν ναι,ποσο;επειδη δεν κανω εγω την φορολογικη,εχει αναλλαβει αλλο ατομο αυτα τα θεματα,
αν ειναι καποια κοπελα που να ξερει απο λογιστικα και που θα μπορουσε να βοηθησει,ας στειλει ενα πμ,για να δωσω παραπερα στοιχεια και να μην κανει 'κοιλια' το θεμα.
Μπες εδώ
http://www.forin.gr/tools
και πήγαινε στο υπολογισμός αντικ.δαπανών διαβίωσης. Είναι πολύ ωραία εφαρμογή.
Κατά τα άλλα, με τις υγείες μας. κι εμείς 2.000 θα σκάσουμε φέτος.
παντως απ όσο ξέρω το διαμέρισμα που ενοικιάζεις δε σου ανεβάζει το τεκμήριο. Σου ανεβάζει το πραγματικό φορολογητέο εισόδημα όμως.

ster
02-07-12, 10:50
Κορίτσια υπάρχει εφαρμογή στην σελίδα του υπουργείου οικονομικών που αν βάλεις τα δεδομένα σου, σου βγάζει πόσα θα πληρώσεις χωρίς να το αποθηκεύσεις επίσημα;

ster
02-07-12, 10:53
Επίσης κάποια κοπέλα που να ασχολείται με λογιστικά ας μου απαντήσει. Την δήλωση της μητέρας μου την έκανε λογιστής και της έβγαλε να πληρώσει 3700 ευρώ, με ένα σπίτι, δύο αυτοκίνητα και δύο συντάξεις. Η μητέρα μου ωρύεται ότι ο λογιστής έκανε λάθος γιατί ο κουνιάδος της θα πληρώσει 4000 (λίγο παραπάνω δηλαδή) με τρία σπίτια, δύο αυτοκίνητα και δύο συντάξεις πολύ μεγαλύτερες. Γίνεται αυτό ρε κορίτσια ή όντως ο λογιστής έκανε λάθος;

goody
02-07-12, 11:04
Ster μου αυτα δεν μπορει να στα απαντησει κανεις ετσι, μονο αν τα πας σε αλλο λογιστη και τα δει.
Μην συγκρινεστε με αλλους γιατι παιζουν πολλα ρολο, οι παρακρατησεις που γινονται στις συνταξεις, τα τετραγωνικα των σπιτιων, το ποσοστο ιδιοκτησιας (πχ η μαμα σου μπορει να εχει δυο δικα της σπιτια ενω ο κουνιαδος να τα εχει 50-50 με τον αδερφο του), τα κυβικα και το ετος κυκλοφοριας των αυτ/των...πολλα!
Οταν πας να ριξεις ηλεκτρονικα την δηλωση μπορεις να κανεις προσωρινη αποθηκευση πριν την υποβολη.

ster
05-07-12, 13:23
Ευχαριστώ goody για την απάντηση. Σε ποιά σελίδα θα μπορούσα να μπώ και να βάλω τα δεδομένα έτσι ώστε να δώ πόσα θα μου βγάλει;

Μπουρμπουρ1
05-07-12, 19:46
:shock::shock: Κανω τωρα μια δηλωση και σε θυμηθηκα, στον πινακα 7 ειναι η φιλοξενια, ελπιζω να ειδες το κουτακι που σου ειπα!!
Στον 5 δεν θα βαλεις τιποτα! Συγνωμη ελπιζω να μην σε μπερδεψα!!! :oops:
Θα το κοιταξω. Την αφησα στη μεση γιατι εν τω μεταξυ γεννησα!!!
Δευτερα γυρησα σπιτι!

fito
06-07-12, 01:43
Αν μπορεί κάποια κοπέλα να βοηθήσει.....Δεν με αφήνει να υποβάλλω το Ε2 για ένα σπίτι που νοικιάζω. Μου γράφει " το ακαθάριστο εισόδημα που δηλώσατε δεν αντιστοιχεί στο γινόμενο μήνες x μηνιαίο μίσθωμα x ποσοστό συνιδιοκτησίας ", ενώ εγώ τα γράφω σωστά: 12 μήνες (από 1/1 ως 31/12 ), τάδε μίσθωμα, 100 τοις εκατό ποσοστό ιδιοκτησίας, συνολικό εισόδημα τάδε....
Και τι εννοεί με αυτό το γινόμενο; Αν βάλω, δηλαδή, 12 μήνες επι 500 ευρώ νοίκι, θα πρέπει να το πολλαπλασιάσω με το 100 που είναι το ποσοστό ιδιοκτησίας μου; Και τι θα δηλώσω 600.000 νοίκι; Πάμε καλά;

mariab
06-07-12, 10:04
Αν μπορεί κάποια κοπέλα να βοηθήσει.....Δεν με αφήνει να υποβάλλω το Ε2 για ένα σπίτι που νοικιάζω. Μου γράφει " το ακαθάριστο εισόδημα που δηλώσατε δεν αντιστοιχεί στο γινόμενο μήνες x μηνιαίο μίσθωμα x ποσοστό συνιδιοκτησίας ", ενώ εγώ τα γράφω σωστά: 12 μήνες (από 1/1 ως 31/12 ), τάδε μίσθωμα, 100 τοις εκατό ποσοστό ιδιοκτησίας, συνολικό εισόδημα τάδε....
Και τι εννοεί με αυτό το γινόμενο; Αν βάλω, δηλαδή, 12 μήνες επι 500 ευρώ νοίκι, θα πρέπει να το πολλαπλασιάσω με το 100 που είναι το ποσοστό ιδιοκτησίας μου; Και τι θα δηλώσω 600.000 νοίκι; Πάμε καλά;

Λογικά, θα πρέπει να πολλαπλασιάσεις 12*500*100%, δηλ. 12*500*100/100=6000. Εάν είχες 50%, θα έβαζες 12*500*50/100=3000.

fito
06-07-12, 10:39
Αυτό ακριβώς κάνω, γράφω 6.000 και όταν πατάω υποβολή μου βγάζει παραθυράκι " το γινόμενο δεν αντιστοιχεί...,μπλα, μπλα...". Τι πρέπει, να βάλω 600.000 και να κάνουν αυτοί τη διαίρεση δια 100; Φοβάμαι μη δουν 600.000 και με τσακίσουν...

nana80
06-07-12, 11:09
Αυτό ακριβώς κάνω, γράφω 6.000 και όταν πατάω υποβολή μου βγάζει παραθυράκι " το γινόμενο δεν αντιστοιχεί...,μπλα, μπλα...". Τι πρέπει, να βάλω 600.000 και να κάνουν αυτοί τη διαίρεση δια 100; Φοβάμαι μη δουν 600.000 και με τσακίσουν...
όχι μη βάλεις επί 100! μήπως δεν εχεις βαλει 12 μήνες αλλά κάτι άλλο? Και στο χρονικό διαστημα έχεις βάλει 1/1-31/12?

fito
06-07-12, 11:18
Τα έχω βάλει όλα αυτά κανονικά. 100 φορές τα έχω σβήσει και τα έχω ξαναγράψει μήπως φταίει το ηλίθιο το σύστημα. Τι να πω, θα τρελλαθώ...Sorry που σας ζάλισα...Εντωμεταξύ, θα τον σκοτώσω τον άντρα μου που τα άφησε τελευταία στιγμή, Δευτέρα φεύγουμε για το εξοχικό...

nana80
06-07-12, 11:32
Τα έχω βάλει όλα αυτά κανονικά. 100 φορές τα έχω σβήσει και τα έχω ξαναγράψει μήπως φταίει το ηλίθιο το σύστημα. Τι να πω, θα τρελλαθώ...Sorry που σας ζάλισα...Εντωμεταξύ, θα τον σκοτώσω τον άντρα μου που τα άφησε τελευταία στιγμή, Δευτέρα φεύγουμε για το εξοχικό...
στο ποσοστ'ο ιδιοκτησίας βάζεις 100 ή 100%? δοκίμασες και με τα 2? κάτι κουλό μου έβγαζε κι εμένα και είχα εκνευριστεί μέχρι να το βρω αλλά δε θυμάμαι...

nana80
06-07-12, 11:36
στο ποσοστ'ο ιδιοκτησίας βάζεις 100 ή 100%? δοκίμασες και με τα 2? κάτι κουλό μου έβγαζε κι εμένα και είχα εκνευριστεί μέχρι να το βρω αλλά δε θυμάμαι...

100 σκέτο θέλει. Είδα τη δική μου. τι να σου πω βρε κορίτσι, παράξενο.

το συνολικό εισόδημα το δήλωσες και στα 2 κουτάκια ? πάνω και κάτω (ΣΤΉΛΗ 13)?

fito
06-07-12, 12:12
100 σκέτο βάζω. Τι εννοείς πάνω κάτω κουτάκι; Στη στήλη 11 βάζω το μηνιαίο νοίκι και στη στήλη 13 βάζω το συνολικό ετήσιο. Μιλάω για το έντυπο Ε2, έτσι;

nana80
06-07-12, 12:33
100 σκέτο βάζω. Τι εννοείς πάνω κάτω κουτάκι; Στη στήλη 11 βάζω το μηνιαίο νοίκι και στη στήλη 13 βάζω το συνολικό ετήσιο. Μιλάω για το έντυπο Ε2, έτσι;

ναι. στη στήλη 13 το βάζεις το ετήσιο και πάνω και κάτω? πρέπει να το βάλεις 2 φορες.

fito
06-07-12, 12:38
Η στήλη 13 είναι μόνο ένα μικρό κουτάκι, χωράει ένας αριθμός μόνο. Που πάνω-κάτω; Από κάτω γράφει με bold άθροισμα σε μια άλλη γραμμή, αλλά εκεί δεν πατιέται τίποτα για να γράψω....

nana80
06-07-12, 13:16
Η στήλη 13 είναι μόνο ένα μικρό κουτάκι, χωράει ένας αριθμός μόνο. Που πάνω-κάτω; Από κάτω γράφει με bold άθροισμα σε μια άλλη γραμμή, αλλά εκεί δεν πατιέται τίποτα για να γράψω....
Συγγνώμη νόμιζα ότι το γράφουμε εμείς και το άθροισμα. δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να φταίει.

RENAH
06-07-12, 14:04
Στην αρχικη δηλωση στο Ε1 εχεις βαλει σε εσενα το ποσο των 6000;;;

nana80
06-07-12, 14:08
Στην αρχικη δηλωση στο Ε1 εχεις βαλει σε εσενα το ποσο των 6000;;;
αυτό δε νομίζω να παίζει ρόλο γιατί στις οδηγίες λέει ότι πρώτα υποβάλλεις το Ε2 και μετά το Ε1.

Θα σκάσω! τι μπορεί να φταίει? Όταν σου βγάζει το μήνυμα λάθους δε σε πηγαίνει κατ ευθείαν στο πεδίο που έχει το πρόβλημα? νομίζω εμένα έτσι μου έκανε, μου έβγαζε το μήνυμα και παρατήρησα ότι μου είχε πάει τον κέρσορα εκεί που ήταν το λάθος. αν θυμάμαι καλά.

Kira
06-07-12, 14:38
κι αλλη ερωτηση! πες πως εχω διαμερισμα 50 τμ και το ενοικιαζω σε αλλο ατομο για ολο το 2011.το τεκμηριο μου υπολογιζεται το ιδιο όπως αν εμενα εγω εκει και το δηλωνα σαν κυρια κατοικια;ή το τεκμηριο υπολογιζεται διαφορετικα κι αν ναι,πως;;
δηλαδη ανεβαινει το τεκμαρτο πιο πολυ ή οχι;

RENAH
06-07-12, 15:10
αυτό δε νομίζω να παίζει ρόλο γιατί στις οδηγίες λέει ότι πρώτα υποβάλλεις το Ε2 και μετά το Ε1.

Θα σκάσω! τι μπορεί να φταίει? Όταν σου βγάζει το μήνυμα λάθους δε σε πηγαίνει κατ ευθείαν στο πεδίο που έχει το πρόβλημα? νομίζω εμένα έτσι μου έκανε, μου έβγαζε το μήνυμα και παρατήρησα ότι μου είχε πάει τον κέρσορα εκεί που ήταν το λάθος. αν θυμάμαι καλά.

Ναι σωτα,δικιο εχεις...Μα και γω θα σκασω..τι μπορει να κανει λαθος;;

fito
06-07-12, 15:47
Εγώ να δείτε πως θα σκάσω.....και είμαι σίγουρη ότι θα είναι καμμιά βλακεία..Πήρε τηλ. ο άντρας μου έναν λογιστή εδώ κοντά μας και του είπε κάτι δεν πατάτε σωστά, φέρτε τη το απόγευμα να την κάνω επιτόπου. Και θα σκάσουμε κανά 40άρι για μια βλακεία που θα την τελείωνα σε 10 λεπτά. Τα έχω όλα μπροστά μου από την περσινή δήλωση.
Δεν καταλαβαίνω...μόλις τα συμπληρώνω όλα, είτε πατήσω "καταχώρηση" από κάτω, είτε "υποβολή" στο τέλος της σελίδας, μου βγάζει αυτό το μήνυμα με το ηλίθιο το γινόμενο....

nana80
06-07-12, 22:43
Εγώ να δείτε πως θα σκάσω.....και είμαι σίγουρη ότι θα είναι καμμιά βλακεία..Πήρε τηλ. ο άντρας μου έναν λογιστή εδώ κοντά μας και του είπε κάτι δεν πατάτε σωστά, φέρτε τη το απόγευμα να την κάνω επιτόπου. Και θα σκάσουμε κανά 40άρι για μια βλακεία που θα την τελείωνα σε 10 λεπτά. Τα έχω όλα μπροστά μου από την περσινή δήλωση.
Δεν καταλαβαίνω...μόλις τα συμπληρώνω όλα, είτε πατήσω "καταχώρηση" από κάτω, είτε "υποβολή" στο τέλος της σελίδας, μου βγάζει αυτό το μήνυμα με το ηλίθιο το γινόμενο....
Τι έγινε, πήγατε? Τουλάχιστον να σας είπε τι έφταιγε, να μας φύγει κι εμάς η περιέργεια?

fito
06-07-12, 23:10
Πήγαμε nana μου, πήγαμε...Τι να πω, είμαι στο twilight zone, στη ζώνη του μυστηρίου. Πάτησε τα ίδια ακριβώς πράγματα και της τα δέχτηκε!!!!! Έμεινα παγωτό ή αλλιώς, Προκόπης. Έκανα βλακεία, μωρέ, που δεν δοκίμασα και από το κομπιούτερ του αδερφού μου, ξέρω εγώ....Ευτυχώς, μας πήρε μόνο 20 ευρώ, αφού τα είχαμε όλα έτοιμα. Έκανε 10 λεπτάκια.
Δυστυχώς, το μπουγιουρντί των 1700 Ε μας ήρθε κατακέφαλα, αφού πέρυσι είχαμε επιστροφή.

Άσχετο: και δεν μου έφτανε που 2 μέρες τώρα ασχολούμαι με την @#$% δήλωση, ενώ πνίγομαι στις δουλειές που φεύγουμε τη Δευτέρα, ασχολούμαστε όλο το απόγευμα με τους απωκοδικοποιητές (σκάσαμε 80 Ε για 2 τηλεοράσεις ) που δεν πιάνουν nickelodeon και 0-6 και γκρινιάζουν τα παιδιά....Τα νεύρα μου κρόσσια, πια, αυτές τις μέρες....

nana80
07-07-12, 00:07
Πήγαμε nana μου, πήγαμε...Τι να πω, είμαι στο twilight zone, στη ζώνη του μυστηρίου. Πάτησε τα ίδια ακριβώς πράγματα και της τα δέχτηκε!!!!! Έμεινα παγωτό ή αλλιώς, Προκόπης. Έκανα βλακεία, μωρέ, που δεν δοκίμασα και από το κομπιούτερ του αδερφού μου, ξέρω εγώ....Ευτυχώς, μας πήρε μόνο 20 ευρώ, αφού τα είχαμε όλα έτοιμα. Έκανε 10 λεπτάκια.
Δυστυχώς, το μπουγιουρντί των 1700 Ε μας ήρθε κατακέφαλα, αφού πέρυσι είχαμε επιστροφή.

Άσχετο: και δεν μου έφτανε που 2 μέρες τώρα ασχολούμαι με την @#$% δήλωση, ενώ πνίγομαι στις δουλειές που φεύγουμε τη Δευτέρα, ασχολούμαστε όλο το απόγευμα με τους απωκοδικοποιητές (σκάσαμε 80 Ε για 2 τηλεοράσεις ) που δεν πιάνουν nickelodeon και 0-6 και γκρινιάζουν τα παιδιά....Τα νεύρα μου κρόσσια, πια, αυτές τις μέρες....

ωχ μη μου λες τέτοια για τους αποκωδικοποιητές γιατί ακόμα δεν έχουμε ασχοληθεί. έτσι μου ρχεται να την καταργήσω την τηλεόραση, με το ζόρι τώρα να μπούμε σε έξοδα επειδή κάποιοι το αποφάσισαν.
Καλά δεν είναι και λίγα 20 ευρώ για ένα κλικ σε έτοιμο Ε2 που έχει όλα κι όλα 2 νούμερα. Δε περίμενα να σας πάρει λεφτά. anyway μη σε τσιτώνω κι άλλο από πάνω. Τουλάχιστον φεύγεις διακοπές! Τι να πούμε κι εμείς που ψηνόμαστε!!! Άντε καλά να περάσετε!!

fito
07-07-12, 01:32
Ευχαριστούμε!! Ας είναι καλά οι γονείς που με θυσίες φτιάξαν αυτό το εξοχικό και βολευόμαστε όλοι εκ περιτροπής ;)

DFR
07-07-12, 10:45

Mήπως προσπαθούσες απο mozila? Απο ιντερνετ explorer να στελνεται τις δηλώσεις γιατι απο to mozila παρουσιαζει διάφορα λάθη το σύστημα

ster
07-07-12, 16:09
Ρε κορίτσια, εσείς που είσαστε λογίστριες. Αμα πάω σε έναν λογιστή να μου κάνει έλεγχο της δήλωσης που την έκανε άλλος λογιστής πόσο θα με χρεώσει;
Επίσης επανέρχομαι σε ένα προηγούμενο ερώτημά μου: που μπαίνω για να βάλω δεδομένα και να δώ το ποσό που θα πληρώσω; (όχι επίσημα, υποθετικά)

nana80
07-07-12, 16:45
Ρε κορίτσια, εσείς που είσαστε λογίστριες. Αμα πάω σε έναν λογιστή να μου κάνει έλεγχο της δήλωσης που την έκανε άλλος λογιστής πόσο θα με χρεώσει;
Επίσης επανέρχομαι σε ένα προηγούμενο ερώτημά μου: που μπαίνω για να βάλω δεδομένα και να δώ το ποσό που θα πληρώσω; (όχι επίσημα, υποθετικά)

Στο πρώτο σου ερώτημα δεν ξέρω να σου απαντήσω, δεν είμαι και λογίστρια. Θα έλεγα παζάρεψέ το, ρώτησε κάποιον . με τέτοια κρίση πιστεύω θα βρεις κάποιον να στο κάνει με λίγα λεφτά. Γιατί όμως να κάνεις τέτοιο πράγμα? Πλήρωσες λογιστή, να ξαναπληρώσεις? τεσπα.
για το δεύτερο ερώτημά σου, υπάρχει μια εφαρμογή που βάζει κάθε χρόνο το pc magazine και φτιάχνεις εκεί μέσα κανονικά τη δήλωση και σου βγάζει το φόρο (χωρίς την εισφορά αλληλεγγύης όμως). αυτή είναι πολύ καλή γιατί μπορείς να αλλάζεις τα δεδομένα και να βλέπεις πόσο επηρεάζεται ο φόρος σου από κάθε στοιχείο που βάζεις. αυτή την εφαρμογή την είχε βάλει το περιοδικό, αλλά κάπου τη βρήκε και την κατέβασε ο άντρας μου, δεν ξέρω λεπτομέρειες. αν θέλεις να ρωτήσω, αν ασχολείσαι καθόλου με τέτοια downloads.
πέρα από αυτό, στο taxisnet όταν υποβάλλεις τη δήλωση ηλεκτρονικά, πριν την υποβάλλεις σου βγάζει το ποσό του φόρου που θα πληρώσεις και σε ρωτάει αν συμφωνείς, για να προχωρήσεις στην υποβολή, ή αν θέλεις να πας πίσω για διόρθωση. οπότε μπορείς να τσεκάρεις. εκεί σου βγάζει το ποσό μαζί με την εισφορά αλληλεγγύης.

nana80
07-07-12, 16:48
Ευχαριστούμε!! Ας είναι καλά οι γονείς που με θυσίες φτιάξαν αυτό το εξοχικό και βολευόμαστε όλοι εκ περιτροπής ;)

[κι εμείς μια απ τα ίδια, και είμαστε και 4 παιδιά!! αλλά πού αλλού να πας υπό τέτοιες συνθήκες-όλο εκεί καταλήγουμε!]

ster
07-07-12, 16:51
Σε ευχαριστώ νανά. Την δήλωση που θέλω να τσεκάρω είναι της μητέρας μου που ωρύεται ότι ο λογιστής έκανε λάθος γιατί της έβγαλε ένα αστρονομικό ποσό να πληρώσει και έπαθε εγκεφαλικό!
Συγκεκριμένα η δήλωση έγινε χειρόγραφα λόγω συνταξιούχων και ο λογιστής μου έδωσε και το εκκαθαριστικό χαρτί που λέει πόσα θα πληρώσει. Αυτό από που το έβγαλε αυτός;;; Εκεί θέλω και εγώ να πάω να ρίξω μια ματιά.
Οσο για το link από το pc magazine αν το βρείς το βάζεις.

nana80
07-07-12, 16:51
πάντως από όσο ξέρω, ο λογιστής που σου την έκανε θα πρεπει να μπορεί να σου πει το ποσό του φόρου. αυτοί έχουν στάνταρ εφαρμογή που τον υπολογίζει και στη χειρότερη, αν του έχεις δώσει κωδικούς και σου την υποβάλλει αυτός θα μπορεί να σου πει το ποσό από το taxisnet, πριν την υποβάλλει.

nana80
07-07-12, 16:54
Σε ευχαριστώ νανά. Την δήλωση που θέλω να τσεκάρω είναι της μητέρας μου που ωρύεται ότι ο λογιστής έκανε λάθος γιατί της έβγαλε ένα αστρονομικό ποσό να πληρώσει και έπαθε εγκεφαλικό!
Συγκεκριμένα η δήλωση έγινε χειρόγραφα λόγω συνταξιούχων και ο λογιστής μου έδωσε και το εκκαθαριστικό χαρτί που λέει πόσα θα πληρώσει. Αυτό από που το έβγαλε αυτός;;; Εκεί θέλω και εγώ να πάω να ρίξω μια ματιά.
Οσο για το link από το pc magazine αν το βρείς το βάζεις.

τι εκκαθαριστικό, επίσημο? μήπως της την υπέβαλλε ηλεκτρονικά τελικά αυτός? όταν ξυπνήσει ο άντρας μου απ τη σιέστα του θα τον ρωτήσω και θα σου πω. αν θυμάται κι αυτός γιατί έχει περάσει καιρός..

nana80
07-07-12, 16:58
τι εκκαθαριστικό, επίσημο? μήπως της την υπέβαλλε ηλεκτρονικά τελικά αυτός? όταν ξυπνήσει ο άντρας μου απ τη σιέστα του θα τον ρωτήσω και θα σου πω. αν θυμάται κι αυτός γιατί έχει περάσει καιρός..

για δες αυτό το λινκ, το βρήκα μόνη μου.

http://anokalentini.blogspot.gr/2012/03/2012.html

σε παραπέμπει όμως σε rapidshare, γι αυτό είπα "αν ασχολείσαι με αυτά". πρέπει να έχεις rapidshare αλλιώς μάλλον δεν κατεβαίνει.

ster
08-07-12, 14:42
Οχι, την δήλωση την έκανε χειρόγραφα και την έστειλε με το ταχυδρομείο. Μου έδωσε και την απόδειξη αποστολής. Το χαρτί αυτό το εκκαθαριστικό είναι εκτυπωμένο από το κομπιούτερ για αυτό και ρωτάω που το βρήκε αυτός εκτός και αν έχει ειδική εφαρμογή όπως μου είπες και εσύ.

goody
08-07-12, 14:51
Οι λογιστες εχουν συγκεκριμενα προγραμματα που χρησιμοποιουν για τις δηλωσεις με ολα τα εντυπα και σου βγαζουν αυτοματα τα τεκμηρια και το εκκαθαριστικο το οποιο βεβαια ειναι ''προχειρο'', δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις καπου δηλαδη αν σου ζητηθει το εκκαθαριστικο ετσι?
Δεν ξερω που μπορεις να το δεις μονη σου και μαλιστα για χειρογραφη δηλωση.
Αλλα πιθανοτατα να μην εχει γινει λαθος, σε πολλους συνταξιουχους βγαινουν εξωφρενικα ποσα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια και οπως σου ειπα μην συγκρινεστε με αλλους γιατι παιζουν πολλα ρολο. Αν παλι θελει οπωσδηποτε να το επιβεβαιωσει τοτε μαλλον πρεπει να παει και σε αλλον λογιστη..

goody
08-07-12, 14:54
κι αλλη ερωτηση! πες πως εχω διαμερισμα 50 τμ και το ενοικιαζω σε αλλο ατομο για ολο το 2011.το τεκμηριο μου υπολογιζεται το ιδιο όπως αν εμενα εγω εκει και το δηλωνα σαν κυρια κατοικια;ή το τεκμηριο υπολογιζεται διαφορετικα κι αν ναι,πως;;
δηλαδη ανεβαινει το τεκμαρτο πιο πολυ ή οχι;

Σε εσενα ανεβαινει το εισοδημα απο τα ενοικια που εισπρατεις. Στον ενοικιαστη ανεβαινει το τεκμαρτο αφου χρεωνεται το τεκμηριο του σπιτιου στο οποιο μενει (και ας ειναι με ενοικιο).

ster
08-07-12, 15:02
Goody, πώς μπορώ να πάω σε άλλο λογιστή γία έλεγχο από την στιγμή που τα χαρτιά δεν τα έχω; Αφού η δήλωση είναι χειρόγραφη έχουν σταλεί και όλα τα χαρτιά παρέα. Αρα δεν γίνεται να πάω σε λογιστή, μάλλον..
Στον λογιστή αυτόν εγώ έχω εμπιστοσύνη (την δική μας δήλωση μας την έβγαλε μηδενική, αυτό και αν είναι θαύμα), αλλά λογικά κάποιοι που έχουν πιο πολλά (σπίτια και αυτοκίνητα) δεν θα έπρεπε να πληρώνουν και πολύ περισσότερα και όχι απλά λίγο παραπάνω;

goody
08-07-12, 15:47
Δεν σας εδωσε αντιγραφο της δηλωσης?? Εμεις τα χαρτια που στελνουμε τα βγαζουμε φωτοτυπια και τα βαζουμε μεσα στο αντιγραφο που δινουμε στον φορολογουμενο ωστε να την εχει ολοκληρωμενη, δεν ξερω ο δικος σας πως τα κανει. Παντως αφου τον εμπιστευεσαι πεισε και τη μαμα σου γιατι οπως σου ειπα μαλλον σωστα ειναι..

Kira
08-07-12, 16:33
Σε εσενα ανεβαινει το εισοδημα απο τα ενοικια που εισπρατεις. Στον ενοικιαστη ανεβαινει το τεκμαρτο αφου χρεωνεται το τεκμηριο του σπιτιου στο οποιο μενει (και ας ειναι με ενοικιο).

καταλαβα,οποτε δεν αλλαζει το τεκμαρτο.σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.εχω και καποιες αλλες αποριες αν μπορειτε να απαντησετε.:oops:
α) κυρια κατοικια 120 τμ ,100% κυριοτητα,ειναι στα 5800;να δω αν το υπολογισα σωστα απο εναν οδηγο που βρηκα..και αν το σπιτι ειναι πρωτη κατοικια με στεγαστικο δανειο,και δηλωσουμε στο ε1 στη κατηγορια 5.2.ε "για την τοκοχρεολητικη αποσβεση δανειων ή πιστωσεων κτλ" το ποσο 9354,83 ανεβαινει το τεκμηριο,κι αν ναι,ποσο;
β)συζυγος 5700 τεκμαρτο,εγω 10900 τεκμαρτο,ποσο κυριο φορο πληρωνουμε;;;και πως υπολογιζεται,συμψηφιζονται;
ευχαριστωωωω προκαταβολικα!:)

και κατι αλλο,γιατι εγω σκαστή θα παω δεν την γλιτωνω!!αν μπορει καποια κοπελα που να ξερει απο λογιστικα,να της στειλω το εκκαθαριστικο μου με e mail,γαι να μου πει πως γινεται να εχω τεκμαρτο 19550,ενω εγω οπως και να το κανω μου βγαινει λιγοτερο.βοηθηστε κοριτσια,γιατι καιγομαι!!

sogni d'oro
08-07-12, 16:45
Εδώ και 10 χρόνια κάνω μόνη μου την δήλωση και πάντα βρίσκω και το φόρο που αναλογεί. Αυτή τη φορά δεν βρίσκω το ποσό αυτό με τίποτα. Έχω προσπαθήσει τα πάντα. Λέω να πάω στην εφορία αλλά δεν νομίζω να καθήσουν να ασχοληθούν... όποια γνωρίζει ας μου πει να της δώσω τα στοιχεία