PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΑΦΤΙΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΡΑΠΕΖΙ ΜΕΤΑ???

ΟΛΓΑ78
16-06-12, 01:15
Καλησπέρα σας,
Θα βαφτίσουμε την κορούλα μας τον Αύγουστο και θα έχουμε μόνο πολύ στενούς συγγενείς και τους κουμπάρους μας, γύρω στα 35 άτομα συνολικά μαζί με τα παιδιά. Το θέμα είναι το εξής: ενώ οικονομικά είμαστε κι εμείς -όπως οι περισσότεροι πλέον- χάλια, κλείσαμε μια όμορφη ταβερνούλα με καλό φαγητό για το τραπέζι μετά την τελετή. Βάζοντας τα όλα κάτω, αντικειμενικά και με τα λίγα αυτά άτομα καθώς και με την πολύ καλή τιμή που μας έδωσε ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας, δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε οικονομικά. Οι γονείς δεν μπορούν να βοηθήσουν -και αλοίμονο, δεν θα τους το ζητούσαμε άλλωστε-. το θέμα μου είναι τί άλλο μπορούμε να κάνουμε αν δεν μπορέσουμε να κάνουμε το τραπέζι τελικά? Ίσως κάποιο κέρασμα έξω από την εκκλησία? Ο άντρας μου είναι πολύ υπερήφανος και μου λέει αν δεν γίνει το τραπέζι δεν θα γίνει και η βάφτιση, εγώ όμως δεν θέλω να χρονίσει τον Αύγουστο η μικρή μου και να περιμένω του χρόνου που θα είναι 2 για να την βαφτίσω. Αφήστε που του χρόνου μπορεί να είμαστε ακόμα χειρότερα οικονομικά, κανείς δεν ξέρει. Για μένα σημασία έχει το μυστήριο και η ουσία του....έχει κάνει καμιά απο σας κάποιο οικονομικό κέρασμα σε ανάλογη περίπτωση?

zwaki28
16-06-12, 01:50
Το έχω ξαναδεί το έργο! η φίλη μου απλώς πήρε τους κουμπάρους και πήγαν για φαγητό χωρίς κανέναν μα κανέναν άλλον!! Σε αυτούς έχεις την "υποχρέωση" ηθικά περισσότερο βέβαια! Σε κάποια άλλα μέρη όπως τα δικά μου ας πούμε αυτό που δίνει το όνομα στο παιδί (παππούς-γιαγιά) επωμίζεται και το κόστος του γεύματος. Κάνε τη βάφτιση σου και μη σκας για το "κόσμο"! Θα μπορούσες να κάνεις ενα μπουφέ στον έξω χώρο της εκκλησίας (κ αυτο το εχω δει) αλλά μη νομίζεις οτι θα κοστίσει λιγότερο. Επίσης κάτι άλλο που έκανε ενας ξάδερφος. Στο σπίτι της γιαγιάς! τους τραπέζωσε όλους με σπιτικό φαγητό που είχαν ετοιμάσει οι ίδιες γιαγιά και μαμά. Απλώς προυποθέτει την ύπαρξη μεγάλου χώρου ώστε να μην είστε ο ένας πάνω στον άλλον και πολύυ μα πολύυυυυ διάθεση για κούραση και καθάρισμα πριν και μετά! Σου προτείνω την 1η λύση!

val80
16-06-12, 08:31
νομίζω είναι μια καλή και εφικτή πρόταση.........!!!!!!!!!! Στο σπίτι τα 35 άτομα μπορείς να τα κουμαντάρεις, άλλωστε εσείς οι Κρητικοί ξέρετε να περνάτε καλά !!!!!!!! ;-)

Με το καλό να την βαπτίσετε !!!!!!!!!!

kit_katerina
16-06-12, 09:10
Με το καλο να βαφτισετε το παιδακι σας!!
Στον 1ο γιο μου δεν καναμε τραπεζι λογω πενθους. Μαζευτηκαμε στο σπιτι οι νονοι και οι οικογενειες μας και ειχαμε παραγγειλει φαγητο και απλα φαγαμε απο ενα μπουφε στο ορθιο στην αυλη μας. Στον 2ο γιο μου τα οικονομικα μας ηταν ασχημα και ετσι παλι δεν καναμε τραπεζι και παλι ειχα φτιαξει αρκετα πραγματα μονη μου, ειχα στολισει με μπαλονι και τουλια και ειχαμε εναν πιο εορταστικο μπουφε με νονους, οικογενειες και πολυ λιγους-καλους φιλους. Περασαμε πολυ ωραια! Και σιγουρα ηταν πολυ οικονομικα. Βεβαια κουραστηκα αρκετα, οχι μονο εκεινη την ημερα, αλλα καθ' ολη την προετοιμασια γιατι τα εκανα ολα μονη μου, αλλα τωρα, 1 χρονο μετα, μου εχουν μεινει μονο ωραιες αναμνησεις και θυμαμαι μονο ποσο ομορφα ηταν!

Cooker
16-06-12, 09:20
Ναι,και εγω αυτο θα σου προτεινα.Να κανεις ενα τραπεζι με σπιτικο φαγητο στο σπιτι σου ή στο σπιτι των παππουδων!Πιο ομορφα θα περασετε!!!!!

Στην βαφτιση του ανοιψιου μου,αυτο καναμε.Μονο που ειχαμε την πολυτελεια να γινει το γλεντι στην πλατεια του χωριου και δανειστηκαμε καρεκλες και τραπεζια απο ολο το χωριο.Το φαγητο το καναμε 1 μερα πριν -παστιτσιο,κεφτεδακια,πιτουλες κτλ,εκτος απο τα φαγητα της ωρας - σαλατες,ψητο.

Μας ηρθε πολυ πιο οικονομικα,το φαγητο ηταν σουπερ και οι καλεσμενοι το χαρηκαν που βοηθησαν στην ολη διαδικασια!

Με το καλο η βαφτιση!!!

yasemi
16-06-12, 10:05
καλημέρα ,,,,εμεις βαφτισαμε τη μικρη μου κόρη πριν κανα μήνα και ητανε και δυομιση χρονων,,,,το τραπεζι το εκανα στο σπιτι αν και μικρος ο χωρος αλλαξαμε ολη τη διαρυθμιση δανειστηκα καρεκλες απο γειτονες και καναμε ενα μπουφε μαξιμουμ 150 ευρω εδωσα και ολη μια χαρα περασανε και φαγανε,,,,,ειμασταν γυρω στα 40 ατομα και καμια δεκαρια παιδια,, και μαλιστα δεν καλεσα οσους ητανε στην εκκλησια εννοειτε ξεκολλοθηκα γιατι τα εκανα ολα τη προηγουμενη μερα μονη μου (εκτος απο τη γιαγουλα μου που αντι για δωρου εκανε μια ταψαρα παστιστιο αι μουσακα και σπιτικους ντολμαδες ) αλλα μια χαρα τελικα και καλυτερα περασαμε το ειχα παει και σε αλλο θεμα πιοωραια περασα τωρα παρα στης μεγαλης που ειχαμε κανει τραπεζι εξω,,,,υποψιν δε ειχα και τρελο καθαρισμα μετα γιατι εβαλα παντου πλαστικα πιατα-πιρουνια-ποτηρια κλπ σιγα μην ειχα σερβιτσια για τοσα ατομα και αν παρεξηγηθηκε κανεις ποσως με ενδιαφερει

και τωρα που εχουμε αλλες δυο βαφτισεις να κανουμε στη μια δε κανουνε τιποτα απλα με τους κομπαρους και γονεις θα πανε καπου και εννοειτε οτι κανεις δε παρεξηγει και στην αλλη και αυτοι σπιτι με πιο λιγα ατομα απο οτι στην εκκλησια τους πολυ κοντινους

ειναι πεταμενα λεφτα το εξω και στη μεγαλη εαν δεν ειχε φαγωθει η πεθερα μου δε θα το καναμε,,,αλλα αυτη πληρωσε γιατι πηρε το ονομα η μεγαλη,,,ακομη ομως θυμαμαι οτι της ελεγα βρε δωσε μου αυτα τα 1500 να ταβαλω στη τραπεζα για τη μικρη,,,,,οχι μας εφαγε το θεαθηναι:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

πες του αντρα σου αυτες τις εποχες ο εγωισμος πρεπει να παει περιπατο,,,,,αμα ειναι την επομενη να μην εχετε να φατε για ενα μηνα πιος ο λογος να το κανετε???για τους αλλους και μονο ????

με το καλο η βαφτιση

ster
16-06-12, 10:36
Και εγώ σκέφτομαι να πάω τον νονό μόνο έξω μετά το μυστήριο. Είναι παντρεμένος με τρία παιδάκια. Αλλά λύστε μου μια απορία. Θα καλέσω στην εκκλησία τους γονείς και τα αδέρφια του νονού, έτσι δεν πρέπει κανονικά; Εγώ μετά αν θέλω να πάω στο τραπέζι μόνο με τον νονό, πρέπει να καλέσω και όλους τους άλλους υποχρεωτικά; Μόνο όλοι αυτοί στο σύνολο είναι 11 άτομα!

yasemi
16-06-12, 10:41
Και εγώ σκέφτομαι να πάω τον νονό μόνο έξω μετά το μυστήριο. Είναι παντρεμένος με τρία παιδάκια. Αλλά λύστε μου μια απορία. Θα καλέσω στην εκκλησία τους γονείς και τα αδέρφια του νονού, έτσι δεν πρέπει κανονικά; Εγώ μετά αν θέλω να πάω στο τραπέζι μόνο με τον νονό, πρέπει να καλέσω και όλους τους άλλους υποχρεωτικά; Μόνο όλοι αυτοί στο σύνολο είναι 11 άτομα!

συγνωμη τους ξερεις προσωπικα???μονο τους νονους στο τραεζι,,,και πους τους καλεις στη βαφτιση ειναι πολυ νομιζω,,,εκτος εαν εχετε επαφες απο τη στιγμη ομως που δε θα πας και τους γονεις σου και πας μονο το νονο γιατι να τους καλεσεις αυτους???ουτε φιλους σου καλεις ουτε συγγενεις σου στο τραπεζι ετσι δεν ειναι??αυτοι ουσιαστικα ειναι ξενοι και βγαζεις την υποχρεωση με το να τους καλεσεις στο μυστηριο,,,,το τραπεζι για τη βαφτιση εχει γινει τα τελευταια χρονια πολυ της μοδας δεν τηανε ετσι καποτε

ravT
16-06-12, 10:43
Κανονικά στον νονό ρωτάς πόσα προσκλητήρια θέλει και του τα δίνεις να καλέσει. Απ τη στιγμή που θα τραπεζώσεις μόνο τον νονό και ούτε καν τους παππούδες, ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν θα καλέσεις τους δικούς του. Θα του εξηγήσεις όμως πώς έχει η κατάσταση.
Για τη θεματοθέτρια, και εγώ τραπέζι στο σπίτι θα έκανα.

ster
16-06-12, 10:58
Ναι, γνωριζόμαστε με την οικογένεια του νονού για αυτό και μου είναι δύσκολο να τους ξεχωρίσω. Αλλά έχετε δίκιο, θα τους καλέσω στην εκκλησία και αυτό καλό είναι. Πείτε μου και μια άλλη περίπτωση. Αν αποφασίσω να κάνω τραπέζι για τον νονό αλλά και τους γονείς με τα αδέρφια, μπορώ να μην καλέσω το σόι του νονού ή θα φανεί άσχημα;

ssttaa
16-06-12, 11:00
μπορείς να κάνεις τη βάφτιση νωρίς το απόγευμα σε ώρα που δεν είναι για φαι (7μμ). Μετά γλυκάκι και τέλος. Εμενα, αν ήμουν καλεσμένη, δεν θα με πειραζε...

ster
16-06-12, 11:00
Και κάτι άλλο ρε κορίτσια. Αν δεν κάνεις καθόλου τραπέζι μετά την βάπτιση πειράζει; Ξέρω ότι οι γονείς δεν θα παρεξηγηθούν. Ο νονός όμως πώς θα το πάρει;;; Μήπως πεί εγώ τόσα έξοδα έκανα κτλ κτλ;
Επίσης η ώρα της βάπτισης είναι λίγο δύσκολη, Κυριακή μεσημέρι στις 13.00, δεν έβρισκα άλλη ώρα.

ravT
16-06-12, 11:11
Ε νομίζω πως ο νονός αξίζει ένα τραπέζι. Αν δεν μπορείς έξω, κάντο στο σπίτι σου

Cooker
16-06-12, 11:30
Εγω σαν νονα αν με καλουσες στο τραπεζι αλλα οχι την μαμα μου πχ που θα ηταν καλεσμενη απο μενα,θα μου κακοφαινοταν.Οκ,δυσκολες εποχες για τραπεζωματα αλλα δες και την δικη μου μερια.Και για μενα που ως νονα θα κανω τοσα εξοδα,ειναι δυσκολες εποχες.Συν το γεγονος οτι το τραπεζι θα γινει μια φορα,ενω σαν νονα θα ειμαι υποχρεωμενη να σου φερνω δωρο σε καθε γιορτη/πασχα/χριστουγεννα/γενεθλια!

tsioubal
16-06-12, 11:33
Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να σκέφτεσαι καν το πως θα πάρει ο καθένας το γεγονός πως δεν κάνεις τραπέζι μετά την βάφτιση, ειδικά στις μέρες που ζούμε σήμερα!
Μπορείς να κάνεις ένα τραπέζι σπίτι σας με τους γονείς σας τα αδέρφια σας και τους νονούς μόνο. Το σόι του νονού τι το θές? Αν χωράτε στο σπίτι και μιλάμε για 4-5 άτομα παραπάνω (γονείς αδελφός/αδελφή) οκ καλεσέ τους, αν δεν χωράτε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

Εμείς στην δική μας δεν ήρθε το σόι της νονάς στο τραπέζι, το κάναμε μόνο με γονείς, αδέρφια και νονούς (μαζευτήκαμε 21 άτομα μόνο αυτοί που ανέφερα). Δεν ήρθε καν ο νονός μου και η νονά μου που τους έχω σαν δεύτερους γονείς μου! Τους εξήγησα σε όλους πως έχουν τα πράγματα και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Κι ευτυχώς που δεν ξοδέψαμε τότε λεφτά στο τραπέζι γιατί μετά με τις περικοπές φαρμάκων αναγκαζόμασταν να πληρώνουμε 1100ε το μήνα για φάρμακα της πεθεράς μου καθώς κάποιος ευαίσθητος υπουργός υγείας έκοψε φάρμακα καρκινοπαθών.

Δεν ξέρετε τι ξημερώνει αύριο, μην έχετε τύψεις για το αν κάποιοι δεν θα έρθουν στο τραπέζι κι αν θα παρεξηγηθούν. Δεν σας αγαπούν γιατί τους κάνετε το τραπέζι αλλά για την σχέση που έχετε χτίσει μαζί τους τόσα χρόνια. Εσύ θα ήθελες να πας σε ένα τραπέζι που ξέρεις ότι ο άλλος δεν το αντέχει οικονομικά και με δυσκολία σε κάλεσε? Εμένα δεν θα κατέβαινε μπουκιά κάτω.

Cooker
16-06-12, 11:55
Τσιουμπαλ......δυσκολοι καιροι ειναι για ολους μας.Οχι μονο για καποιους επιλεκτικα.

Ο καθενας βεβαια κρινει και εκτιμα τα πραγματα απο το δικο του πρισμα.Οχι απαραιτητα κακο.

Αλλα σκεψου λιγο.Γινεται ενα τραπεζι και οι γονεις του νονου δεν ειναι καλεσμενοι,δεν ακουγεται καπως?

Ετσι και αλλιως το μπατζετ του τραπεζιου δεν θα εχει και τοσο αβασταχτη αλλαγη για ενα δυο ατομα παραπανω!

Ο νονος δηλαδη δεν κανει εξοδα?Δεν θα συνεχισει να κανει εξοδα για πολλλλαααα χρονια ακομα?Δεν του αξιζει δηλαδη ενα τραπεζι?

Το θεωρω επισης απαραδεκτο και πολυ ασχημο να καλεις καποιον στην βαφτιση αλλα οχι στο κεντρο.Για να σου φερει το δωρο τον θεωρεις αξιο αλλα οχι τοσο αξιο ωστε να παραστει και στο γλεντι που θα ακολουθησει?!

yasemi
16-06-12, 11:55
Δ
Δεν ξέρετε τι ξημερώνει αύριο, μην έχετε τύψεις για το αν κάποιοι δεν θα έρθουν στο τραπέζι κι αν θα παρεξηγηθούν. Δεν σας αγαπούν γιατί τους κάνετε το τραπέζι αλλά για την σχέση που έχετε χτίσει μαζί τους τόσα χρόνια. Εσύ θα ήθελες να πας σε ένα τραπέζι που ξέρεις ότι ο άλλος δεν το αντέχει οικονομικά και με δυσκολία σε κάλεσε? Εμένα δεν θα κατέβαινε μπουκιά κάτω.

πολυ καλα τα λες,,,

οσο για το θεμα νονος νομιζω οτι μπορεις στη τελικη εαν δεν κανεις κατι εκεινη τη μερα να το κανεις αλλη μερα χαλαρα στο σπιτι σας εαν δε σας παιρνει για το τραπεζι ανημερα ,,,,μονο οι νονοι και εσεις και χωρις αγχος και οπως και οταν μπορεις

yasemi
16-06-12, 12:03
Εγω σαν νονα αν με καλουσες στο τραπεζι αλλα οχι την μαμα μου πχ που θα ηταν καλεσμενη απο μενα,θα μου κακοφαινοταν.Οκ,δυσκολες εποχες για τραπεζωματα αλλα δες και την δικη μου μερια.Και για μενα που ως νονα θα κανω τοσα εξοδα,ειναι δυσκολες εποχες.Συν το γεγονος οτι το τραπεζι θα γινει μια φορα,ενω σαν νονα θα ειμαι υποχρεωμενη να σου φερνω δωρο σε καθε γιορτη/πασχα/χριστουγεννα/γενεθλια!

Τσιουμπαλ......δυσκολοι καιροι ειναι για ολους μας.Οχι μονο για καποιους επιλεκτικα.

Ο καθενας βεβαια κρινει και εκτιμα τα πραγματα απο το δικο του πρισμα.Οχι απαραιτητα κακο.

Αλλα σκεψου λιγο.Γινεται ενα τραπεζι και οι γονεις του νονου δεν ειναι καλεσμενοι,δεν ακουγεται καπως?

Ετσι και αλλιως το μπατζετ του τραπεζιου δεν θα εχει και τοσο αβασταχτη αλλαγη για ενα δυο ατομα παραπανω!

Ο νονος δηλαδη δεν κανει εξοδα?Δεν θα συνεχισει να κανει εξοδα για πολλλλαααα χρονια ακομα?Δεν του αξιζει δηλαδη ενα τραπεζι?

Το θεωρω επισης απαραδεκτο και πολυ ασχημο να καλεις καποιον στην βαφτιση αλλα οχι στο κεντρο.Για να σου φερει το δωρο τον θεωρεις αξιο αλλα οχι τοσο αξιο ωστε να παραστει και στο γλεντι που θα ακολουθησει?!

συγνωμη αλλα το θεωρω ολο λαθος το σκεπτικο απο τη δικια μου μερια ,,,,η σχεση νονου-βαφτηστηριου κλπ δεν ειναι σχεση υλικη- εγω κανω τοσα εξοδα- που ειναι επιλογη σου και το ποσα εξοδα θα κανεις και το οτι στη τελικη γινεσαι νονος αλλα πρεπει να ειναι πνευματικη και να εισαι διπλα στο παιδι ,,,,δηλαδη το δωρο που θα σου παρει το ζευγαρι γιατι δε το μετρας που σιγουρα θα ειναι κατι ακριβο για τη τσεπη τους???το τραπεζωμα γινεται σε ανυποπτο χρονο αμα καποιος θελει και αμα στη τελικη θελετε ολοι να εχετε ουσιαστικες σχεσεις με τα βαφτιστηρια ή τους κουμπαρους σας,,,,εμενα καθε φορα που ερχονται σπιτι μας οι νονοι γιατι δε μετρας οτι και εγω κατι παντα θα εχω να τους προσφερω σε φαγητο και ας μην εχω και γιατι μετρας μονο τη δικια σου μερια για το δωρο???¨αυτα τα παρε δωσε μας εχουν φαει νομιζω τοσα χρονια ,,,

Αμα εχει καποιος ας καλεσει και ολοι την εκκλησια αμα δεν εχει ας καλεσει οποιον μπορει να αντεξει τη τσεπη του,,,,και οχι το να καλεις στην εκκλησια δεν ειναι γιατι τους καλεις για το δωρο,,,,,εσενα μπορει να σε προσβαλλει το να μην ερθεις σα καλεσμενη και στο τραπεζι εμενα ομως θα με προσβαλλει το οτι καποιον που τον καλω στη χαρα μου εστω στην εκκλησια και εχω κανει εξοδα και γι ααυτον μπομπονιερα και γλυκο (γιατι και αυτα εξοδα ειναι και αρκετα ) νομιζει οτι τον βλεπω σα δωρο !!!!!

Cooker
16-06-12, 12:31
συγνωμη αλλα το θεωρω ολο λαθος το σκεπτικο απο τη δικια μου μερια ,,,

Nα μην ζητας συγνωμη,δεν τσακωνομαστε.Μιλαμε και ο καθενας λεει την αποψη του.Σε παρακαλω μην το βλεπεις ως κοντρα.Ναι?;)Παμε τωρα να δουμε που συμφωνουμε,αν συμφωνουμε και που δεν.....

,η σχεση νονου-βαφτηστηριου κλπ δεν ειναι σχεση υλικη- εγω κανω τοσα εξοδα- που ειναι επιλογη σου και το ποσα εξοδα θα κανεις και το οτι στη τελικη γινεσαι νονος αλλα πρεπει να ειναι πνευματικη και να εισαι διπλα στο παιδι ,,,,

Δυστηχως η σχεση νονου-βαφτιστηριου εχει καταντησει υλικη.Μεγα λαθος κατα την αποψη μου.Ο νονος εχει πνευματικο χαρακτηρα.Οφειλει να καθοδηγει πνευματικα το παιδι και να ειναι δευτερος γονιος.Ομως κατι τετοιο δεν ισχυει,μιας και πολλες φορες το τι πιστευει ο νονος ερχεται σε συγκρουση με αυτο που πιστευουν οι γονεις.Και δεν ειναι λιγες οι φορες που γονεις ενοχλουνται απο την σταστη του νονου,οταν "επεμβαινει" σε καποια θεματα!Αρα,ο ρολος του νονου,εχει καταντησει καθαρα "διακοσμητικος".Οσο για το υλικη,καθε χρονο ειτε το Πασχα,ειτε τα Χριστουγεννα,τα παιδακια περνουν τηλ τον νονο και "απαιτουν" την ταδε λαμπαδα,το ταδε παιχνιδι.Δεν ειναι λιγες δε οι φορες που αρεκετες μανουλες εχουν "τσαντιστει" με τα "φθηνιαρικα" ρουχα που εχουν φερει οι νονοι ως δωρο στο παιδι.Δυστηχως τα παιδακια,που ναι μεν αγαπουν τον νονο τους,μαθαινουν να τον βλεπουν ως τον καλο νονο που θα μου φερει ρουχα και παιχνιδια και οτι αλλο του ζητησει.Δεν τα αδικω.

δηλαδη το δωρο που θα σου παρει το ζευγαρι γιατι δε το μετρας που σιγουρα θα ειναι κατι ακριβο για τη τσεπη τους???

Δεν αντιλεγω.Ομως,αν το μετρας ετσι,οι γονεις θα κανουν μια φορα δωρο στην βαφτιση ενω ο νονος συνεχεια.Γιορτες.Γενεθλια.Πασχα.Χριστουγεννα.Πρωτη μερα σχολειο.Πρωτη μερα στην θαλασσα κτλ.

το τραπεζωμα γινεται σε ανυποπτο χρονο αμα καποιος θελει και αμα στη τελικη θελετε ολοι να εχετε ουσιαστικες σχεσεις με τα βαφτιστηρια ή τους κουμπαρους σας,,,,

Η ουσιαστικη σχεση χτιζεται με την αγαπη.Που δεν νομιζω οτι υπαρχει σε ολες τις περιπτωσεις.Δυστηχως!Αλλιως θα ζουσαμε σε ενα ιδανικο κοσμο αγγελικα πλασμενο!

εμενα καθε φορα που ερχονται σπιτι μας οι νονοι γιατι δε μετρας οτι και εγω κατι παντα θα εχω να τους προσφερω σε φαγητο και ας μην εχω και γιατι μετρας μονο τη δικια σου μερια για το δωρο???¨αυτα τα παρε δωσε μας εχουν φαει νομιζω τοσα χρονια ,,,

Το ιδιο ισχυει και για την δικη τους μερια.Ως μαμα εσυ,οταν ερθουν οι κουμπαροι σπιτι σου,θα τους προσφερεις οτι καλυτερο εχεςι.Σαμπως και αυτοι το ιδιο δεν θα πραξουν αν πας εσυ στο δικο τους?Η μονο εσυ προσφερεις και τραπεζωνεις και αυτοι οχι?Αυτο με τα παρε δωσε,ναι συμφωνω,μας εχουν φαει,αλλα εμεις φταιμε σε αυτο.Σου εξηγησα πως.

Αμα εχει καποιος ας καλεσει και ολοι την εκκλησια αμα δεν εχει ας καλεσει οποιον μπορει να αντεξει τη τσεπη του,,,,και οχι το να καλεις στην εκκλησια δεν ειναι γιατι τους καλεις για το δωρο,,,,

Εγω θεωρω οτι οταν καλεις καποιον μονο στο μυστηριο αλλα οχι στο τραπεζι ειναι λιγο ασχημο.Θα με προσβαλαν πολυ αν μου το εκαναν.Θα θεωρουσα οτι ειμαι καλη να παω σε ενα μυστηριο κουβαλωντας το δωρο μου,αλλα οχι τοσο καλη να παραστω στο γλεντι και να μοιραστω με τους υπολοιπους την χαρα της βαφτισης.Και για να ειμαστε και ειλικρινης,ενα μεγαλο ποσοστο σε γαμοβαφτισεις,τους καλουμε για το δωρο.Οσο ασχημο και αν ακουγεται ειναι αληθεια!

,εσενα μπορει να σε προσβαλλει το να μην ερθεις σα καλεσμενη και στο τραπεζι εμενα ομως θα με προσβαλλει το οτι καποιον που τον καλω στη χαρα μου εστω στην εκκλησια και εχω κανει εξοδα και γι ααυτον μπομπονιερα και γλυκο (γιατι και αυτα εξοδα ειναι και αρκετα ) νομιζει οτι τον βλεπω σα δωρο !!!!!

Νομιζω οτι απαντησα πιο πανω.Η μπομπονιερα και το γλυκο αξιζουν λιγοτερο απο 5 ευρω ανα ατομο.Το δωρο ομως δεν μπορει να ειναι 5 ευρω.Δεν νομιζω οτι μπορεις να παρεις δωρο με 5 ευρω.

...φιλικα!!!!:D

YIOUPI
16-06-12, 12:34
Χαίρεται μανούλα!!
Δεν ειδα τι σου απάντησαν οι άλλες φίλες οπότε μπορεί να επαναληφθώ απλά επειδή είχα ακριβως το ίδιο πρόβλημα με εσένα θα σου πω τι εκανα εγώ την προηγούμενη κυριακη που βαφτίσαμε τη μικρή μας.

Εκανα έναν μπουφέ εξω από την εκκλησια που περιλάμβανε 5 πραγματακια πό κετερινγκ που για 65 ατομα μου κοστισαν 100 ευρω κ ομολογουμενως ήταν πολύ νοστιμα.
Για την ακριβεια πήρα πιτσάκια, μπουρεκακια λουκανικο, πιτουλα αραβικη με μπιφτεκακι, τυροκροκετες..αυτα..4 λοιπόν όχι 5. Από 70 τμχ. Στον τυπο με το κετερινγκ δεν ειπα οτι προκειται για βαφτιση επειδή εκει χτυπάνε τις τιμες. του ειπα πως θα κανω μπουφε σε εξωτερικο χωρο.
τον μπουφε συμπληρωσα με τυροπιτα, σπανακοπιτακια της μαμας και δίπλες της μαμας κ εγώ εφτιαξα φραουλες βουτηγμενες σε σοκολατα.
Πήρα μια 8αδα νερα, από μια 4αδα κοκα, σπραιτ, πορτοκαλαδα και κρασί με κανουλίτσα.
Όλοι εμειναν πάρα πολύ ικανοποιημενοι κ ο μπουφες φαινοταν πλουσιος...
Τα αναψυκτικα τα μεταφεραμε με ψυγειακια και ειχαμε κ παγο επιπλέον.
Στρωσαμε το τραπέζι της εκκλησιας με γάζα στα χρωματα της βαφτισης, βαλαμε μερικα διακοσμητικα...και ετοιμοι!!!
Μαζι με τις μπομπο είχα αγορασει επιπλεον κερασμα γλυκακι κ 80 τμχ μου κοστισαν 50 ευρω.
Θα προσπαθησω να σου βαλω φωτο να καταλαβεις οτι μπορει να γινει πολύ ομορφο κ ετσι..βεβαια εχει πιο πολύ τρεξιμο αλλά δεν γινεται αλλιως...
Μετα τη βαφτιση ηρθαν οι νονοι από το σπίτι να δουμε δωρα κ να συζητησουμε τα της βαφτισης τους εβγαλα στο τραπεζι καποια πραγματα από τον μπουφε, ηπιαμε τα αναψυκτικα μας κ περάσαμε πολύ ωραία...
Αν θες πληροφοριες γλυκων ή κετερινγκ πες μου!!
Εντιτ:
Οση ωρα περιμενω να επισηναφθούν οι φωτο ειδα την προταση που σου εκαναν αλλες μαμαδες για φαγητο στο σπίτι...το ειχα σκεφτει κ εγω αυτό αλλά το σούπερ μαρκετ που θα χρειαστεις για να ετοιμασεις κατι τετοιο θα ξεπεράσει τα 200 ευρω....
Εμενα μου κοστισε 100 το κετερινγκ και 30 το σουπερ με τα αναψυκτικα νερα κτλ 130..ενταξει οι τυρόπιτες διπλες και σπανακοπιτακια ηταν χορηγια της μαμας-θειας αλλά φανταζομαι κ εσυ θα εχεις καμμια θεια προθυμη να σου φτιαξει μερικα πιτακια ε???
Να και τα πραγματακια μας:
http://s1154.photobucket.com/albums/p538/YIOUPI/boufe/?albumview=slideshow

yasemi
16-06-12, 12:38
Χαίρεται μανούλα!!
Δεν ειδα τι σου απάντησαν οι άλλες φίλες οπότε μπορεί να επαναληφθώ απλά επειδή είχα ακριβως το ίδιο πρόβλημα με εσένα θα σου πω τι εκανα εγώ την προηγούμενη κυριακη που βαφτίσαμε τη μικρή μας.

Εκανα έναν μπουφέ εξω από την εκκλησια που περιλάμβανε 5 πραγματακια πό κετερινγκ που για 65 ατομα μου κοστισαν 100 ευρω κ ομολογουμενως ήταν πολύ νοστιμα.
Για την ακριβεια πήρα πιτσάκια, μπουρεκακια λουκανικο, πιτουλα αραβικη με μπιφτεκακι, τυροκροκετες..αυτα..4 λοιπόν όχι 5. Από 70 τμχ. Στον τυπο με το κετερινγκ δεν ειπα οτι προκειται για βαφτιση επειδή εκει χτυπάνε τις τιμες. του ειπα πως θα κανω μπουφε σε εξωτερικο χωρο.
τον μπουφε συμπληρωσα με τυροπιτα, σπανακοπιτακια της μαμας και δίπλες της μαμας κ εγώ εφτιαξα φραουλες βουτηγμενες σε σοκολατα.
Πήρα μια 8αδα νερα, από μια 4αδα κοκα, σπραιτ, πορτοκαλαδα και κρασί με κανουλίτσα.
Όλοι εμειναν πάρα πολύ ικανοποιημενοι κ ο μπουφες φαινοταν πλουσιος...
Τα αναψυκτικα τα μεταφεραμε με ψυγειακια και ειχαμε κ παγο επιπλέον.
Στρωσαμε το τραπέζι της εκκλησιας με γάζα στα χρωματα της βαφτισης, βαλαμε μερικα διακοσμητικα...και ετοιμοι!!!
Μαζι με τις μπομπο είχα αγορασει επιπλεον κερασμα γλυκακι κ 80 τμχ μου κοστισαν 50 ευρω.
Θα προσπαθησω να σου βαλω φωτο να καταλαβεις οτι μπορει να γινει πολύ ομορφο κ ετσι..βεβαια εχει πιο πολύ τρεξιμο αλλά δεν γινεται αλλιως...
Μετα τη βαφτιση ηρθαν οι νονοι από το σπίτι να δουμε δωρα κ να συζητησουμε τα της βαφτισης τους εβγαλα στο τραπεζι καποια πραγματα από τον μπουφε, ηπιαμε τα αναψυκτικα μας κ περάσαμε πολύ ωραία...
Αν θες πληροφοριες γλυκων ή κετερινγκ πες μου!!

gioypi πολυ ωραια να χαιρεσαι το παιδακι σου,,,,,απλα ερωτηση δε σας ειπε τιποτα ο παπας???γιατι συνηθως <ζητανε λεφτα για αυτο,,,ενημερωτικα για τα κοριτσια να ξερουν :-P

ster
16-06-12, 12:42
Καλησπέρα yioupi. Πές μου και για τα γλυκά και για το κέτερινγκ. Απλά μήπως το κάνω σπίτι μου, γιατί η εκκλησία το απαγορεύει στο προαύλιο χώρο το κέτερινγκ.
Οσο για το θέμα του νονού που αναφέρω πιο πάνω, όπως είπα ο νονός μου είναι παντρεμένος με τρία παιδιά. Μαζί με γονείς και αδέρφια είναι στα 10 άτομα. Δεν είναι λίγο παράταιρο να καλέσω τους γονείς του χωρίς τα αδέρφια του στο τραπέζι (είτε σπίτι είτε έξω); Αισθάνομαι άσχημα να το πώ, πώς να το πώ; Γίνεται να καλέσω μόνο τους γονείς του;;; Δεν ξέρω τι να κάνω, πελάγωσα.

Cooker
16-06-12, 12:46
Καλησπέρα yioupi. Πές μου και για τα γλυκά και για το κέτερινγκ. Απλά μήπως το κάνω σπίτι μου, γιατί η εκκλησία το απαγορεύει στο προαύλιο χώρο το κέτερινγκ.
Οσο για το θέμα του νονού που αναφέρω πιο πάνω, όπως είπα ο νονός μου είναι παντρεμένος με τρία παιδιά. Μαζί με γονείς και αδέρφια είναι στα 10 άτομα. Δεν είναι λίγο παράταιρο να καλέσω τους γονείς του χωρίς τα αδέρφια του στο τραπέζι (είτε σπίτι είτε έξω); Αισθάνομαι άσχημα να το πώ, πώς να το πώ; Γίνεται να καλέσω μόνο τους γονείς του;;; Δεν ξέρω τι να κάνω, πελάγωσα.

Και εμενα μου αρεσε η ιδεα που ειπε η κοπελα παραπανω.
Γνωμη μου ειναι να μην καλεσεις τους γονεις του νονου,χωρις τα αδερφια του.Ειναι καπως.Εσενα αν στο εκαναν πως θα σου φαινοταν?Αυτο βεβαια ειναι η δικη μου αποψη!Δεν σημαινει απαραιτητα οτι ειναι και η σωστη!Εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις.Και εγω θα ντρεπομουν να το πω παντως!

YIOUPI
16-06-12, 12:49
Σε καταλαβαινω απόλυτα... γιαυτό κ εγω εκανα εναν μπουφε για ολους.
Το κετερινγκ είναι το esperia στη Νεα Σμυρνη
και τα γλυκακια από το dolce casa στη Νεα σμυρνη τηλ 2109357634. Τα μανιταρακια έκαναν 10 ευρω το κιλο κ στο κιλό βγαινουν 15-20 κομματια..(νομιζω???)

YIOUPI
16-06-12, 12:51
gioypi πολυ ωραια να χαιρεσαι το παιδακι σου,,,,,απλα ερωτηση δε σας ειπε τιποτα ο παπας???γιατι συνηθως <ζητανε λεφτα για αυτο,,,ενημερωτικα για τα κοριτσια να ξερουν :-P
Οχι δεν μας ζητησε κατι...και μας εδωσαν κ τραπέζια κ τραπεζομαντηλα ασπρα για κατω από τις γαζες........

Cooker
16-06-12, 12:53
Πολυ ωραιος μπουφες....Μου ανοιξε η ορεξη....μιαμ μιαμ.!!!Να σας ζησει το νεο ονομα!!!!1€

Cooker
16-06-12, 12:53
Ουπς...το 1ευρω πατηθηκε απο λαθος....!!!σορρυ!!

ravT
16-06-12, 13:12
cooker ο νονός έχει οικογένεια, δεν είναι εργένης επομένως δεν υπάρχει κανένας λόγος να καλέσει όλο του το σόι απ τη στιγμή που ΔΕΝ κάνουν τραπέζι. 2ον εγώ όχι, δεν κάλεσα ΚΑΝΕΝΑΝ για το δώρο. Τους κάλεσα γιατί είναι συγγενείς/φίλοι που αγαπάω. Και που αν δεν τους καλούσα θα παρεξηγιόντουσαν. Επίσης, η βάπτιση είναι θρησκευτικό μυστήριο ονοματοδοσίας και το λάθος είναι ότι θεωρείται χαρά το τραπέζι και όχι το μυστήριο. Επομένως και εδώ διαφωνώ με το σκεπτικό σου.
Τέλος, τα παιδιά είναι όπως τα μάθεις. Επίσης, ο νονός είναι πνευματικός γονιός του παιδιού σου. Αν διαλέγεις για νονό έναν γείτονα με κλήρωση, προφανώς δεν έχεις σχέσεις πρώτα εσύ μαζί του. Η κόρη μου βλέπει το νονό πολύ συχνά αφού είναι φίλος μας και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν τον περιμένει για το δώρο. Μάλιστα, τα δώρα έχω ζητήσει να είναι ελαττωμένα μιας και η κόρη μου έχει γιορτή και γενέθλια κοντά στο Πάσχα και αντιλαμβάνομαι πως είναι αστείο να περιμένω 3 δώρα σε ένα μήνα.
Ο νονός δεν είναι τσέπη. Είναι ανοιχτή αγκαλιά...

tsioubal
16-06-12, 13:34
Σεβαστή η άποψη του καθενός, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να καταντήσει το θέμα chat και να αναπτύσσει η μία επιχειρήματα διαφωνώντας με την άλλη.

Η κοπέλα που το άνοιξε κι είχε την ερώτηση, θα τα διαβάσει, θα τα σκεφτεί και θα αποφασίσει με βάση την τσέπη της πρωτίστως.

Πάντως δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία αν κάνει κάτι σε πολύ στενό κύκλο σπίτι της, αν δεν κάνει τίποτε, αν καλέσει το σόι των νονών ή όχι κ.ο.κ. Μην ξεχνάμε ότι σε επαρχιακά μέρη υπάρχει και το ελληνικότατο "τι θα πει ο κόσμος" και άλλοι καταλήγουν να παίρνουν μέχρι και δάνεια από την τράπεζα για να πληρώσουν ένα τραπέζι γάμου/βάφτισης κ.τ.λ.
Ο καθένας τα υπολογίζει ανάλογα με την τσέπη του κι αν κάποιοι παρεξηγηθούν κατ'εμένα τότε δεν θα έπρεπε εξαρχής να είναι καλεσμένοι ούτε καν στο μυστήριο.

Δώρο δεν είναι υποχρεωμένοι να φέρουν όλοι στην βάφτιση. Αν κάποιος δεν έχει χρήματα να κάνει δώρο δηλαδή, δεν πρέπει να έρθει? Ούτε κάποιος βαφτίζει και καλεί κόσμο για τα δώρα. Ας μην ξεχνάμε πόσα άχρηστα δώρα και χωρίς κάρτα αλλαγής έχουνε λάβει πολλοί γονείς σε τέτοιες περιπτώσεις.
Στο κάτω κάτω της γραφής αν κάποιος δεν είναι καλεσμένος στο τραπέζι ακόμα μικρότερη η "υποχρέωση" να κάνει δώρο.

Και θα επαναλάβω την άποψή μου: αν οι νονοί είναι να παρεξηγηθούν γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να καλέσω το σόι τους τραπέζι μετά τη βάφτιση, τότε έχω επιλέξει λάθος ανθρώπους για "πνευματικούς γονείς" του παιδιού μου, να τους χαίρομαι!

(για τα λάθη πάσης φύσεως υπάρχει και το edit, τα σβήνει στο άψε σβήσε!)

Cooker
16-06-12, 13:38
cooker ο νονός έχει οικογένεια, δεν είναι εργένης επομένως δεν υπάρχει κανένας λόγος να καλέσει όλο του το σόι απ τη στιγμή που ΔΕΝ κάνουν τραπέζι.

Τραπεζι θα γινει,αλλα μονο για μερικους "εκλεκτους".Τουλαχιστον αυτο καταλαβα.

2ον εγώ όχι, δεν κάλεσα ΚΑΝΕΝΑΝ για το δώρο. Τους κάλεσα γιατί είναι συγγενείς/φίλοι που αγαπάω. Και που αν δεν τους καλούσα θα παρεξηγιόντουσαν.

Ενω αν τους καλεσεις στην βαφτιση αλλα οχι στο γλεντι,δεν θα παρεξηγηθουν.Θα ειναι νορμαλ.Μπορει εσυ να μην τους καλεσες για το δωρο αλλα να το εκανες με την καρδια σου,το πιστευω(ευτηχως υπαρχουν και τετοιοι ανθρωποι που λειτουργουν ετσι) αλλα οταν ειναι καλεσμενοι στο μυστηριο μονο,εσυ πως λες να ενιωσαν/σκεφτηκαν?

Επίσης, η βάπτιση είναι θρησκευτικό μυστήριο ονοματοδοσίας και το λάθος είναι ότι θεωρείται χαρά το τραπέζι και όχι το μυστήριο. Επομένως και εδώ διαφωνώ με το σκεπτικό σου.

Εδω συμφωνω απολυτα μαζι σου.Και εγω ειμαι υπερ του μυστηριου ΚΑΙ το τι συμβολιζει γενικα!Αλλα δυστηχως αλλη νοοτροποια επικρατει στον κοσμο!!

Τέλος, τα παιδιά είναι όπως τα μάθεις.

Ναι,συμφωνω.Αλλα καμια φορα τα παιδια περνουν λαθος μυνηματα και καπου "χανουν" τον δρομο τους.Πχ μπορει εσυ να θες να του διδαξεις το καλο και το σωστο,αλλα να μην το κανεις με τον τροπο που πρεπει και το παιδακι να καταλαβει αλλα.Γινεται,πιστεψε με.Ενα απλο παραδειγμα.Λες στο παιδι σου να μην λεει ψεμματα,ειναι κακο.Ενω την ιδια ωρα,σε "πιανει" να λες εσυ ψεμματα πχ στο τηλεφωνο.

Επίσης, ο νονός είναι πνευματικός γονιός του παιδιού σου. Αν διαλέγεις για νονό έναν γείτονα με κλήρωση, προφανώς δεν έχεις σχέσεις πρώτα εσύ μαζί του.

Κατα κανονα,αυτο ειναι:Πνευματικος γονιος του παιδιου,αλλα ποτε στην πραξη δεν ισχυει.Το αναλυσα πιο πανω γιατι, να μην επαναλαμβανομαι!
Καποιοι το κανουν και αυτο.Επιλεγουν ειτε απο αναγκη ειτε απο συμφερον εναν κουμπαρο που πολυ πιθανον δεν θα εχουν και τις καλυτερες μελλοντικες σχεσεις!

Η κόρη μου βλέπει το νονό πολύ συχνά αφού είναι φίλος μας και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν τον περιμένει για το δώρο. Μάλιστα, τα δώρα έχω ζητήσει να είναι ελαττωμένα μιας και η κόρη μου έχει γιορτή και γενέθλια κοντά στο Πάσχα και αντιλαμβάνομαι πως είναι αστείο να περιμένω 3 δώρα σε ένα μήνα.
Ο νονός δεν είναι τσέπη. Είναι ανοιχτή αγκαλιά...

Χαιρομαι που η κορη σου βλεπει το νονο της πολυ συχνα και πως δεν τον εχει "φτιαξει" στο μυαλο της ως ο κυριος με τα δωρα!Δεν ειναι ολα τα παιδακια ετσι.Εγω δεν μιλησα ποτε συγκεκριμενα για καποιο παιδακι,αλλα γενικα!

Μου αρεσε το τελος σου.Πολυ ομορφο.Μακαρι να το εβλεπαν ολοι ετσι.Αλλα στα διαφορα ποστ που διαβαζω πολλοι γονεις αγανακτουν για τα "φθηνιαρικα" δωρα ή ρουχα του νονου!

Φιλικα!!!

yasemi
16-06-12, 13:41
Οχι δεν μας ζητησε κατι...και μας εδωσαν κ τραπέζια κ τραπεζομαντηλα ασπρα για κατω από τις γαζες........

αυτη την εκκλησια πρεπει να τη διαφημισεις παντου γιατι αποτελει εξαιρεση :p:p:p:p:p:p

yasemi
16-06-12, 13:49
και γενικα μιλωντας τωρα το νονο ουτε εμεις το βλεπουμε σα δωρο υπαρχει παντα το ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ μπορει ο νονος και οτι μπορει θα παρει,,,,σημασια δεν εχει το δωρο ουτε τα ρουχα,,,,εμενα μου αρκει που οταν ερχονται γιατι ερχονται και συχνα οτι χανω το κουμπαρο μας στο παιδικο και καθονται και παιζουνε κανα δυωρο ,,:p:p:p:p:p

τωρα τα αλλα μου πηρες σου πηρα ειναι περιττα

οι αποψεις παντα θα ειναι διαφορετικες σε αυτο το θεμα,,,,παντως οταν αποφασισεις να κανεις μια κουμπαρια οποια θεση και να παρεις του νονου ή του γονιου πρεπει να ξερεις απο την αρχη τι εστι ο αλλος,,,, το αν οι αλλοι σε κοιτανε σα ποροφολι μπορεις να το καταλαβεις και απο την αρχη,,,και μια συζητηση ποτε δε βλαπτει απο την αρχη

ster
16-06-12, 14:49
Esperia έχουμε και στην Ηλιούπολη, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Εχω δοκιμάσει από το Palazzo, πολύ σούπερ αλλά πανάκριβο. Θα πάω να ρίξω μια ματιά. Γενικά πώς γίνεται; Στο δικό μου εδώ που πήγα είχε κατάλογο αλλά χωρίς τιμές δίπλα! Και της λέω και πώς θα ξέρω εγώ;;; Και μου λέει ότι θα τους πώ τα άτομα και θα μου κάνουν προσφορά. Βλακεία μου φαίνεται, δηλαδή αν εγώ διαλέξω τα ακριβότερα εν αγνοία μου;
Στο γλυκάκι που λες, υπολόγισα ότι βγαίνει το κομμάτι γύρω στα 0,66 λεπτά. Πολύ καλό μου ακούγεται. Σε ένα άλλο μαγαζί είχα δεί σοκολατάκια με περιτύλιγμα ότι εσύ θες στα 0.60 λεπτά.
Επίσης έχω και μια άλλη απορία. Στο θέμα του κέτερινγκ, πάς και τα παίρνεις μόνος σου ή στα φέρνουν αυτοί στο σπίτι;
Επίσης από το dolce casa τα γλυκά τα παίρνεις μόνη σου; Και σε τι συσκευασία τα είχανε;

ΟΛΓΑ78
17-06-12, 13:36
Διάβασα προσεκτικά όλες τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας!!! Είναι πολύ πρακτική η ιδέα για το τραπέζι στο σπίτι, απλά επειδή το δικό μας δεν χωράει τόσα άτομα, πιστεύω ότι η γιαγιά μου θα χαρεί να τους φιλοξενήσει στην αυλή της!! Επίσης, η ιδέα του μπουφέ στο προάυλιο της εκκλησία είναι καλή, δεν ξέρω όμως αν θα το δεχτεί ο παπάς. Πρέπει να τον συνεννοηθώ. Το θέμα μου είναι ο άντρας μου.... ξέρετε από αντρικούς εγωισμούς και υπερηφάνιες ε? Προτιμά να ζοριστούμε ακοοοοοοοοοοοοοομα περισσότερο, παρά να μη γίνει το τραπέζι. Προσωπικά, θεωρώ το μυστήριο της βάφτισης τόσο ιερό που σημασία έχει να είμαστε με αγαπημένους μας ανθρώπους που επιθυμούν να παρευρίσκονται σαν μάρτυρες σε αυτή την ιδιαίτερη στιγμή για μας και να το χαρούν όσο εμείς, το τί θα επακολουθήσει μετά είναι δευτερεύον... πρόκειται για βάφτιση, όχι για γάμο. Αυτή είναι η δική μου άποψη... θα το ξανασυζητήσω με τον άντρα μου και θα επανέλθω με νεώτερα. Και πάλι σας ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου προτείνετε πράγματα.

YIOUPI... ο μπουφές που έφτιαξες ήταν εξαιρετικός!!! Μου έδωσες ΄καλή ιδέα!!

YIOUPI
18-06-12, 17:40
Esperia έχουμε και στην Ηλιούπολη, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Εχω δοκιμάσει από το Palazzo, πολύ σούπερ αλλά πανάκριβο. Θα πάω να ρίξω μια ματιά. Γενικά πώς γίνεται; Στο δικό μου εδώ που πήγα είχε κατάλογο αλλά χωρίς τιμές δίπλα! Και της λέω και πώς θα ξέρω εγώ;;; Και μου λέει ότι θα τους πώ τα άτομα και θα μου κάνουν προσφορά. Βλακεία μου φαίνεται, δηλαδή αν εγώ διαλέξω τα ακριβότερα εν αγνοία μου;
Στο γλυκάκι που λες, υπολόγισα ότι βγαίνει το κομμάτι γύρω στα 0,66 λεπτά. Πολύ καλό μου ακούγεται. Σε ένα άλλο μαγαζί είχα δεί σοκολατάκια με περιτύλιγμα ότι εσύ θες στα 0.60 λεπτά.
Επίσης έχω και μια άλλη απορία. Στο θέμα του κέτερινγκ, πάς και τα παίρνεις μόνος σου ή στα φέρνουν αυτοί στο σπίτι;
Επίσης από το dolce casa τα γλυκά τα παίρνεις μόνη σου; Και σε τι συσκευασία τα είχανε;

χαιρεται!!
Εμείς πήγαμε κ τα πήραμε από το εσπέρια. είχαμε κ κάποιες άλλες παραλαβες οπότε τα πήραμε όλα μαζι!Ασε που έτσι δεν αγχώθηκα κ για το αν θα τα έφερναν εγκαίρως...Βλεπεις έπρεπε να φύγουμε από το σπίτι ως τις 10:30 το πρωι αφού η βαφτιση ήταν νωρίς κ έπρεπε κ να τα τακτοποιήσουμε στην εκκλησια. Αυτό ακριβώς είναι κ το κουραστικό μερος του να τα κανεις μονος σου. εχεις το κουβαλημα όπου πρέπει να είναι κ σε καταλληλες συνθηκες (ψυγειακια με παγο κτλ) αφού ειναι καλοκαιρι, το στήσιμο στην εκκλησια κ πολλες πολλες άλλες λεπτομερειες.
Από το ζαχαροπλαστειο επίσης πήγαμε κ τα πήραμε εμεις για τους ίδιους λόγους. Την προηγούμενη μέρα είχα περάσει από εκει κ μου έδωσαν τις συσκευασίες που έχουν (τα χαρτινα κουτια) ώστε να δω πώς ακριβως θα μου χωρισουν σε τι κούτες τα γλυκα ώστε να χωρέσουν στο ψυγειάκι.
Αυτό βεβαια αυτους δεν θα τους είχε απασχολήσει..εγώ τους ρώτησα για να τα μεταφερω υπό ψύξη. αυτοι θα τα έβαζαν στα κλασικα μεγαλα χαρτινα κουτια.
Τωρα αν θελεις να σου πω κ μια προταση ακόμη που δεν χρειάζεται κ ψυγειάκι κ θα τα είχα πάρει αλλά τα μανιταρακια ταιριασαν 100% με τα χρωματα μας(πουα κοκκινο με ασπρο κ γιαυτο τα προτιμησα). Είναι τα λουκουμαδάκια από τα μαξ πέρυ!!Είναι απίστευτα νόστιμα..τα βάζεις στο στόμα σου κ κανεις μμμμμμμμμμμμμμμ:D:D..κ η τιμη τους είναι αντιστοιχη με τα μανιταρακια.
Α! κ κατι άλλο..ο Παλόγλου (γνωστο ζαχαροπλαστείο στη Ν. Σμυρνη κ αλλού) δίνει κατι ποοοοολυ χορταστικα κ νοοοοοοοστιμα γλυκα σε κουτακι με το κουταλάκι τους με 0,65 νομιζω. Τα ειχα φαει κ αυτα σε γενεθλια κ ειχα ξετρελαθει..αλλα δεν μας ταιριασαν επίσης αισθητικα αφού τα κουτακια τους ήταν ή φορεβερ φριεντσ ή κατι με μικυ μαους ή κ κατι ακομη του δεν κολλαγαν στην βαφτισή μας....
Όσο για το άλλο που με ρωτάς κ σε εμενα ετσι έκαναν αλλά εγώ ειχα δοκιμασει επίσης σε κάτι γενεθλια μεζεδες τους κ ζήτησα αυτούς που μου άρεσαν περισσοτερο..Κ γενικα οι τιμες ανα κατηγορίες είναι ίδιες πχ...αν πάρεις κατι με κρεας (πχ μπιφτεκακια με αραβικες ή χοτ ντογκ θα δώσεις ίδια τιμη ή αν πάρεις τυροπιτακι ή τυροκροκετα επίσης ιδια τιμη...υπάρχει μια λογικη κατηγοριοποιησης) κ εμενα μου έκανε προσφορά κ του εκανα διορθώσεις κ ήρθαμε στα λεφτα που ήθελα αφού κ εκεινος καταλαβε οτι δεν θα έκανα σπαταλες....

YIOUPI... ο μπουφές που έφτιαξες ήταν εξαιρετικός!!! Μου έδωσες ΄καλή ιδέα!!

Χαίρομαι αν σε βοήθησα κ που σου άρεσαν!!!!Καλή συνέχεια!!!

Α!Για τη φίλη που με ρώτησε την εκκλησια..ήταν η Αγια Τριαδα στη Νέα Φιλαδέλφεια!!!!

ster
22-06-12, 15:40
Οταν ο νονός θέλει να καλέσει και ένα ζευγάρι φίλων του στην εκκλησία (εκτός από την οικογένειά του, τους γονείς του και τα αδέρφια του) είναι υπερβολικό ή να κάνω την πάπια;
Επίσης της δίνω πρόσκληση και για αυτούς ή δεν χρειάζεται, τους καλεί προφορικά;

ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ
22-06-12, 15:55
Οταν ο νονός θέλει να καλέσει και ένα ζευγάρι φίλων του στην εκκλησία (εκτός από την οικογένειά του, τους γονείς του και τα αδέρφια του) είναι υπερβολικό ή να κάνω την πάπια;
Επίσης της δίνω πρόσκληση και για αυτούς ή δεν χρειάζεται, τους καλεί προφορικά;

Εμένα η κουμπάρα μου μου έδωσε προσκλήσεις πάντως και βέβαια επειδή κάνουν μεγάλο γάμο έχω περιθώριο να καλέσω όσους θέλω. Οπότε καλείς ανάλογα.

matilnta
22-06-12, 16:08

υπερβολικο δεν ειναι.πρωταγωνιστης εκτος απο το παιδι εκεινη τη μερα ειναι κ ο νονος.

Sofiade
05-07-12, 02:12
Συμφωνώ με τη Matilnta και νομίζω ότι το σωστό είναι να δώσεις πρόσκληση σε όλους.

viki35
05-07-12, 08:57
Παιδια εγω δεν ειμαι συμφωνη με τραπεζια ειτε απο γαμο ειτε απο βαφτησια . Στο γαμο εκανα τραπεζι αλλα μονο επειδη το ζητησε και το πληρωσε η μητερα μου . Στα βαφτησια του γιου μου επεμεναν τα πεθερικα μου για το τραπεζι πιο πολυ επειδη αισθανοντουσαν ασχημα ποθ δεν ειχανε χρηματα στο γαμο και δεν συμμετηχανε στο τραπεζι , οποτε και τους αφησαμε να κανουνε ενα τραπεζι . Στην κορη μου δεν καναμε τραπεζι (εντα3ει βγηκαμε με τους κουμπαρους και τα παιδια μας για φαγητο στα appleebees αμα θεωρειτε τραπεζι αυτο ) , τωρα τελικα δεν θα κανουμε τραπεζι και παλι το ιδιο με τους κουμπαρους μας ενα τραπεζακι .Τα θεωρω εντελως πεταμενα χρηματα τα τραπεζια . Προτιμω να τα δωσω και να παω τα παιδια μου διακοπες . Ενα που ειχαμε σκεφτει , αμα τελικα κατσει η κουμπαρια με αυτους τους φιλους μας επειδη και πολλα παιδακια μαζευονται μαζι με τα δικα μας τα 3 και ο αντρας της κουμπαρας εχει και 3 ακομα αδελφια και θα ερθουνε απο Λαρισα για τα βαφτησια , συν οτι μπορει να ερθει ο αδελφος του αντρα μου απο Αθηνα με τα παιδια τους , να κανουμε ενα τραπεζι σπιτι μας ,να φερω την πεθερα μου απο Λαρισα να μας βοηθησει με λιγες ετοιμασιες και να φαμε στυλ μπουφε σπιτι μας , και τα παιδια να παι3ουνε καλυτερα στο δωματιο παιδοτοπο που εχουμε και εμας ουυσιαστικα να μας βγει τζαμπα , και ολοι να ειναι καλα .

Cooker
05-07-12, 12:32
Παιδια εγω δεν ειμαι συμφωνη με τραπεζια ειτε απο γαμο ειτε απο βαφτησια . Στο γαμο εκανα τραπεζι αλλα μονο επειδη το ζητησε και το πληρωσε η μητερα μου . Στα βαφτησια του γιου μου επεμεναν τα πεθερικα μου για το τραπεζι πιο πολυ επειδη αισθανοντουσαν ασχημα ποθ δεν ειχανε χρηματα στο γαμο και δεν συμμετηχανε στο τραπεζι , οποτε και τους αφησαμε να κανουνε ενα τραπεζι . Στην κορη μου δεν καναμε τραπεζι (εντα3ει βγηκαμε με τους κουμπαρους και τα παιδια μας για φαγητο στα appleebees αμα θεωρειτε τραπεζι αυτο ) , τωρα τελικα δεν θα κανουμε τραπεζι και παλι το ιδιο με τους κουμπαρους μας ενα τραπεζακι .Τα θεωρω εντελως πεταμενα χρηματα τα τραπεζια . Προτιμω να τα δωσω και να παω τα παιδια μου διακοπες . Ενα που ειχαμε σκεφτει , αμα τελικα κατσει η κουμπαρια με αυτους τους φιλους μας επειδη και πολλα παιδακια μαζευονται μαζι με τα δικα μας τα 3 και ο αντρας της κουμπαρας εχει και 3 ακομα αδελφια και θα ερθουνε απο Λαρισα για τα βαφτησια , συν οτι μπορει να ερθει ο αδελφος του αντρα μου απο Αθηνα με τα παιδια τους , να κανουμε ενα τραπεζι σπιτι μας ,να φερω την πεθερα μου απο Λαρισα να μας βοηθησει με λιγες ετοιμασιες και να φαμε στυλ μπουφε σπιτι μας , και τα παιδια να παι3ουνε καλυτερα στο δωματιο παιδοτοπο που εχουμε και εμας ουυσιαστικα να μας βγει τζαμπα , και ολοι να ειναι καλα .

Θεωρω πολυ λαθος το σκεπτικο σου.Δικαιωμα σου να μην θελεις να κανεις τραπεζι και να μην κανεις,αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι σωστο/ευγενικο.
Δεν αμφιβαλω οτι ζουμε σε δυσκολες εποχες και τα οικονομικα ολων μας ειναι περιορισμενα.Ομως ενα τραπεζι τουλαχιστον σε κουμπαρους και πολυ κοντινους συγγενεις το οφειλεις.
Πως δηλαδη περιμενεις το δωρο και αμα δεν σου αρεσει ξινιζεις κιολας?Για το δωρο ειναι οκ,αλλα οχι τοσο οκ για ενα τραπεζι?
Τι σκεπτικο ειναι αυτο βαζω την πεθερα μου να πληρωσει.Να πω οτι δεν το εχουμε αυτο το ελλατωμα εμεις οι Ελληνες ψεμματα θα πω.Περιμενουμε απο την πεθερα να μας πληρωσει οτι εμεις δεν θελουμε να πληρωσουμε,αλλα οταν παει να μας συμβουλεψει για το αλφα χι ψι την περναμε γεννεες δεκατεσσερις!Ωραια!
Σορρυ που θα στο πω αλλα σε βρισκω πολυ εγωιστρια.Προτιμας τα λεφτουδακια σου να τα χαρεις αποκλειστικα εσυ και τα παιδακια σου,αλλα δεν σκεφτεσαι και τον αλλον που θα κανει οικονομια και θα στερηθει για να σου φερει δωρο/φακελο.Αυτος ο ανθρωπος τουλαχιστον δεν εχει το δικαιωμα να φαει ενα πιατο φαι για το καλο??!!!
Πολυ νευριαζω με κατι τετοια.....Να αρπαξουμε απο οπου να'ναι ,αρκει εμεις να ειμστε καλα!!!

sofi@p
05-07-12, 13:10
εγώ είμαι υπέρ της άποψης ότι πρέπει να καλεί κανείς τόσο κόσμο σε γάμο/βάφτιση ώστε να είναι και σε θέση να τους κάνει ένα τραπέζι μετά. το θεωρώ λίγο άκομψο να καλώ κάποιον, ειδικά από την επαρχία, και μετά να παίρνω το δώρο και να τον ξαποστέλνω στην ευχή της Παναγίας, νηστικό :cool:. καλύτερα να μην τον καλέσω καθόλου και να κάνω μια κλειστή βάφτιση/γάμο με 10-15 άτομα που μετά θα πάμε σε ένα ταβερνάκι ή ακόμη και στο σπίτι μου να τους κεράσω και να τους ευχαριστήσω που μου έκαναν την τιμή να έρθουν.
έχω πάει κι εγώ σε πολλά μυστήρια που μετά δε με είχαν καλέσει στο τραπέζι κι έκανα 1,5 ώρα να πάω και να έρθω και μισή ώρα να παρκάρω. ε, δεν το λες και διασκέδαση αυτό, απλά έβγαλα την υποχρέωση.
και φαντάζομαι ότι καλείς κάποιον σε ένα σημαντικό γεγονός της ζωής σου για να περάσετε όλοι καλά.

Cooker
05-07-12, 13:14
εγώ είμαι υπέρ της άποψης ότι πρέπει να καλεί κανείς τόσο κόσμο σε γάμο/βάφτιση ώστε να είναι και σε θέση να τους κάνει ένα τραπέζι μετά. το θεωρώ λίγο άκομψο να καλώ κάποιον, ειδικά από την επαρχία, και μετά να παίρνω το δώρο και να τον ξαποστέλνω στην ευχή της Παναγίας, νηστικό :cool:. καλύτερα να μην τον καλέσω καθόλου και να κάνω μια κλειστή βάφτιση/γάμο με 10-15 άτομα που μετά θα πάμε σε ένα ταβερνάκι ή ακόμη και στο σπίτι μου να τους κεράσω και να τους ευχαριστήσω που μου έκαναν την τιμή να έρθουν.
έχω πάει κι εγώ σε πολλά μυστήρια που μετά δε με είχαν καλέσει στο τραπέζι κι έκανα 1,5 ώρα να πάω και να έρθω και μισή ώρα να παρκάρω. ε, δεν το λες και διασκέδαση αυτό, απλά έβγαλα την υποχρέωση.
και φαντάζομαι ότι καλείς κάποιον σε ένα σημαντικό γεγονός της ζωής σου για να περάσετε όλοι καλά.

Ακριβως αυτο!Ειναι μεγαλη βλαχια (για μενα)να καλεσεις καποιον μονο στο μυστηριο αλλα οχι στο γλεντι.
Σε μυστηριο που δεν θα ειμαι καλεσμενη και στο γλεντι,δεν θα πηγαινα ποτε.

ΤΙΝΟΥΛΑ
05-07-12, 13:18
γεια σας αυτο ηθελα να ρωτησω κ για τον γαμο...θα θελαμε πολυ να παντρευτουμε μονοι μας με λιγους φιλους χωρις το σοι μας κ να κανουμε ενα τραπεζι για φιλους..θα μας ερθει κ πιο φτηνα..το θεμα ειναι η γκρινια των γονιων που δεν αντεχουμε.....

sofi@p
05-07-12, 13:24
γεια σας αυτο ηθελα να ρωτησω κ για τον γαμο...θα θελαμε πολυ να παντρευτουμε μονοι μας με λιγους φιλους χωρις το σοι μας κ να κανουμε ενα τραπεζι για φιλους..θα μας ερθει κ πιο φτηνα..το θεμα ειναι η γκρινια των γονιων που δεν αντεχουμε.....
μπορούν οι γονείς σας να κάνουν ένα ωραιότατο τραπέζι σε φίλους τους και συγγενείς μια άλλη μέρα για να γιορτάσουν το γάμο σας. επίσης, μπορείτε να κάνετε το γάμο σε ένα νησάκι, μακριά για να μην έρθει πολύς κόσμος και να είναι πιό νεανικός.

Cooker
05-07-12, 13:25

Να μην λαβεις καθολου υποψιν σου τις γκρινιες τριτων.Να κανεις τον γαμο σου οπως σου αρεσει εσενα και του συζηγου.

Ειτε κανεις τραπεζι,ειτε κανεις μπουφε εξω απο την εκκλησια (ακομα πιο οικονομικη λυση)φροντισε να ειναι παρων ολοι οι καλεσμενοι και οχι οι μισοι.

Η ωρα η καλη.....!!

matilnta
05-07-12, 13:32
αν γκρινιαζουν να τα πληρωσουν εκεινοι!δε μπορω πια αυτο με τους γονεις!ΕΣΕΙΣ παντρευεστε κ θα κανετε οτι θελετε!!!αμα πια!εκνευριστικα τωρα!

ΤΙΝΟΥΛΑ
05-07-12, 13:32
πολυ ωραιες οι ιδεες σας!!!!κ ο αρραβωνιαστικος μου τα θελει αυτα αλλα η μανα του ειναι μες στη γκρινια για ολα

Cooker
05-07-12, 18:36
πολυ ωραιες οι ιδεες σας!!!!κ ο αρραβωνιαστικος μου τα θελει αυτα αλλα η μανα του ειναι μες στη γκρινια για ολα

Νωρις νωρις αρχισανε οι γκρινιες ή μου φαινεται??

Καλη δυναμη!!!

yasemi
05-07-12, 18:48
Να μην λαβεις καθολου υποψιν σου τις γκρινιες τριτων.Να κανεις τον γαμο σου οπως σου αρεσει εσενα και του συζηγου.

Ειτε κανεις τραπεζι,ειτε κανεις μπουφε εξω απο την εκκλησια (ακομα πιο οικονομικη λυση)φροντισε να ειναι παρων ολοι οι καλεσμενοι και οχι οι μισοι.

Η ωρα η καλη.....!!

μη το λες δεν ειναι και τοσο οικονομικη λυση πια το κετερινγκ,,,,,αμα ειναι να σου ζητανε 20 ευρω το ατομο για να εχουν μπουρεκακια,διαφορων ειδων πιτακια μπομπες κεφτεδοειδη σουφλεοειδη κλπ ερχομαι εγω και στα φτιαχνω τζαμπα που λεει ο λογος,,,,
και σε γαμο κετερινγκ και που θα χαρει το ζευγαρι και θα χορεσει και πρεπει να μην εχει αλλο γαμο μετα και βαλε οτι οι περοσστοερες εκκλησιες ζητανε ταριφα και για αυτο και τρεχα γυρευε,,,,,

τωρα για το αλλο θεμα των καλεσμενων τραπεζι κλπ εχω ξαναπει τη γνωμη μου συμφωνουμε οτι διαφωνουμε,,,,α και κατι ειδα πανω οτι με ρωτησες για 5 ευρω δωρο,,,,ναι εχω παρει απο καποιον 7 ευρω αξιας δωρο (το ξερω γιατι ητανε απο τα τζαμπο και το ξερω) αλλα ποσως με ενοιαξε,,,,γιατι και μονο που εκανε τη κινηση εγω δε παρεξηγηθηκα,,,,Βεβαια εγω ειμαι περιπτωσαρα χεστηκα για τα δωρα ,,,,και ναι και εγω εχω παρει φθηνα δωρα ,,,δε προκειτε λυπαμαι να δωσω παρα πολλα λεφτα για ενα δωρο οταν με αυτα τα ιδια λεφτα τρωει η οικογενεια μου για μια βδομαδα ;-) γιατι δε δυναμαι να δινω 50αρια ,,,λυπαμαι,,,,

ΤΙΝΟΥΛΑ επειδη σε βλεπω πως τα ψαχνεις ολα απο τωρα και αγχωνεσαι κατσε κατω με τον αγαπημενο σου μονο οι δυο σας και πειτε τι θελετε και μαζι πολεμηστε για αυτο,,,θα γκρινιαζουν ολοι οτι και να κανετε,,,,,εδω ηθελε νυφικο να σου διαλεξει η πεθερα,,,,κοψτε το βηχα και εσυ κοψε το βηχα νωρις και βαλε ορια ειλικρινα σε βλεπω σε κανα χρονο να ανοιγεις ποστ στις θανασιμες πεθερες με τιτλο η πεθερα μου επιπλωσε το σπιτι της με επιπλα του γουστου της/μου αγοραζει ρουχα/βρακια κλπ κλπ φαινεται οτι ειναι παρεμβατικη κοψτε το τωρα,,,,εσεις οι δυο γινεστε οικογενεια πια και σαν οικογενεια απο τη στιγμη που εσεις αποφασιζετε καντε αυτο που θελετε εσεις και μονο,,,,αυτες οι στιγμες δε γυρνανε πισω,,,,,

yasemi
05-07-12, 18:51

ωπα μισο,,,,αμα καλεσω καποιον απο επαρχια εννοειτε οτι πρεπει να τον καλεσω και μετα,,,αυτο ειναι γαϊδουρια αν δε το κανω,,,αλλα απο εκει και υστερα εαν καλεις καποιον γιατι του εχεις μια υποχρεωση (πχ το αφεντικο σου λεμε τωρα ) και ειστε μεχρι εκει γιατι να τον καλεσεις και μετα οταν δεν εχεις να καλεσεις και πιο στενους συγγενεις στο τραπεζι οπου και να το κανεις ,,,,

και ναι και εγω θεωρω τα μεγαλα και ανοικτα τραπεζωματα μεγαλη βλακεια και τσαμπα πεταμενα λεφτα,,,,,,

esta76
05-07-12, 18:57
Γεια σας!
Πριν από δυο μήνες βάφτισα τον γιό μου και έκανα βάφτιση σε πολύ κλειστό κύκλο.Στην εκκλησία ήμασταν γύρω στα 40 άτομα,οι στενότατοι συγγενείς και κάποιοι φίλοι.Μετά το μυστήριο φάγαμε γλυκάκι και ήπιαμε χυμο και ακολούθησε τραπέζι με 15 άτομα περίπου,εμείς,οι παππουδογιαγιάδες,οι θείοι του μικρού,οι νονοί
Τις δύσκολες εποχές που ζούμε,καλό είναι να μένουμε στην ουσία των πραγμάτων και όχι στο "φαίνεσθαι"!!
Πολλοί φίλοι μας,αλλά και στενοί συγγενείς δεν καλέστηκαν καν!!!
Ο λόγος;
Δεν θέλαμε να επιβαρύνουμε κόσμο,να κάνει ταξίδι για χάρη μας...
Επίσης γνωρίζοντας ότι πολλοί φίλοι έχουν σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα,είπαμε να μην τους φερουμε στην δύσκολη θέση να μας κάνουν δώρα
Πολύ απλά δεν "διαφημίσαμε"το γεγονός...Καλέστηκαν αυτοί οι λίγοι που έπρεπε να καλεστούν και μετα το ανακοινώσαμε στον υπόλοιπο κόσμο
Κανένας δεν παρεξηγήθηκε
Ισα-ισα που μας είπαν "Μπράβο!!,Κάνατε αυτό που πολλοί επιθυμούν,αλλά διστάζουν για κοινωνικούς λόγους..."
Εχω ακούσει και για γάμους χωρίς τραπέζι...Στην βαφτιση είναι πιο απλά άλλωστε τα πράγματα

yasemi
05-07-12, 18:57
Θεωρω πολυ λαθος το σκεπτικο σου.Δικαιωμα σου να μην θελεις να κανεις τραπεζι και να μην κανεις,αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι σωστο/ευγενικο.
Δεν αμφιβαλω οτι ζουμε σε δυσκολες εποχες και τα οικονομικα ολων μας ειναι περιορισμενα.Ομως ενα τραπεζι τουλαχιστον σε κουμπαρους και πολυ κοντινους συγγενεις το οφειλεις.
Πως δηλαδη περιμενεις το δωρο και αμα δεν σου αρεσει ξινιζεις κιολας?Για το δωρο ειναι οκ,αλλα οχι τοσο οκ για ενα τραπεζι?
Τι σκεπτικο ειναι αυτο βαζω την πεθερα μου να πληρωσει.Να πω οτι δεν το εχουμε αυτο το ελλατωμα εμεις οι Ελληνες ψεμματα θα πω.Περιμενουμε απο την πεθερα να μας πληρωσει οτι εμεις δεν θελουμε να πληρωσουμε,αλλα οταν παει να μας συμβουλεψει για το αλφα χι ψι την περναμε γεννεες δεκατεσσερις!Ωραια!
Σορρυ που θα στο πω αλλα σε βρισκω πολυ εγωιστρια.Προτιμας τα λεφτουδακια σου να τα χαρεις αποκλειστικα εσυ και τα παιδακια σου,αλλα δεν σκεφτεσαι και τον αλλον που θα κανει οικονομια και θα στερηθει για να σου φερει δωρο/φακελο.Αυτος ο ανθρωπος τουλαχιστον δεν εχει το δικαιωμα να φαει ενα πιατο φαι για το καλο??!!!
Πολυ νευριαζω με κατι τετοια.....Να αρπαξουμε απο οπου να'ναι ,αρκει εμεις να ειμστε καλα!!!

ψιτ εε διαφωνω και παλι ,,,,χααχχαχααχ,,,πρωτον εχουνε πμερικοι σαν εθιμο να πληρωνει το τραπεζι αυτος ο παπους/γιαγια του παιδιου που πηρε
το ονομα

δευτερον παραδειγμα,,,στη μεγαλη μου κορη δε θελαμε τραπεζι καθολου φαγωθηκαν τα πεθερικα μου μα φαγωθηκαν ομως και με τη λογικη οτι πηρε η μικρη το ονομα απο τη γιαγια θελανε να το πληρωσουνε ε τελικα το καναμε ,,,,,δηλαδη με κανει εγωιστρια εμενα που τους αφησα να τοκανουν ή επρεπε να πληρωσω εγω απο την τσεπη μου την ιδιοτροπια τους οταν μπορουσαν να πουνε τα βαζω αυτα τα 1500 στην ακρη σε λογαριασμο για σπουδες του παιδιου αυριο μεθαυριο????δε φτανει που μου ανοιγανε εαν εκανα δευτερο παιδι που εκανα αλλη ιστορια οτι στη βαφτιση και της δευτερης θα επρεπε να κανω κατι για να μη νοιωσει ποτε το παιδι παραπεταμενο οταν μεγαλωσει (ναι ενοχες το ξερω ) ,,,,ασχετο που τελικα μου αρεσε περισσοτερο στο σπιτι που το καναμε παρα εκει εξω,,,στερνη γνωση να σε ειχα πρωτα

yasemi
05-07-12, 18:59
Γεια σας!
Πριν από δυο μήνες βάφτισα τον γιό μου και έκανα βάφτιση σε πολύ κλειστό κύκλο.Στην εκκλησία ήμασταν γύρω στα 40 άτομα,οι στενότατοι συγγενείς και κάποιοι φίλοι.Μετά το μυστήριο φάγαμε γλυκάκι και ήπιαμε χυμο και ακολούθησε τραπέζι με 15 άτομα περίπου,εμείς,οι παππουδογιαγιάδες,οι θείοι του μικρού,οι νονοί
Τις δύσκολες εποχές που ζούμε,καλό είναι να μένουμε στην ουσία των πραγμάτων και όχι στο "φαίνεσθαι"!!
Πολλοί φίλοι μας,αλλά και στενοί συγγενείς δεν καλέστηκαν καν!!!
Ο λόγος;
Δεν θέλαμε να επιβαρύνουμε κόσμο,να κάνει ταξίδι για χάρη μας...
Επίσης γνωρίζοντας ότι πολλοί φίλοι έχουν σοβαρότατα οικονομικά προβλήματα,είπαμε να μην τους φερουμε στην δύσκολη θέση να μας κάνουν δώρα
Πολύ απλά δεν "διαφημίσαμε"το γεγονός...Καλέστηκαν αυτοί οι λίγοι που έπρεπε να καλεστούν και μετα το ανακοινώσαμε στον υπόλοιπο κόσμο
Κανένας δεν παρεξηγήθηκε
Ισα-ισα που μας είπαν "Μπράβο!!,Κάνατε αυτό που πολλοί επιθυμούν,αλλά διστάζουν για κοινωνικούς λόγους..."
Εχω ακούσει και για γάμους χωρίς τραπέζι...Στην βαφτιση είναι πιο απλά άλλωστε τα πράγματα

νομιζω οτι εκει ειναι το νοημα

να σας ζησει

( ευτυχως ειχατε μικρο σοϊ κοντινο γιατι μονο τα αδερφια του αντρα μου να βαλουμε με τις γυναικες παιδια παμε 15 ατομα χαχαχαχαβαλε και τα δικα μου,,,,):lol::lol::lol:

esta76
05-07-12, 19:34
νομιζω οτι εκει ειναι το νοημα

να σας ζησει

( ευτυχως ειχατε μικρο σοϊ κοντινο γιατι μονο τα αδερφια του αντρα μου να βαλουμε με τις γυναικες παιδια παμε 15 ατομα χαχαχαχαβαλε και τα δικα μου,,,,):lol::lol::lol:

Σε ευχαριστώ!!
Δεν έχουμε και τόσο μικρό σόι!!
Ο άντρας μου όμως εξαρχής είχε δηλώσει ότι δεν θα καλέσει καθόλου τα αδερφια των γονιών του,γιατί είναι άνθρωποι μεγάλης ηλικίας,με προβλήματα και δεν ήθελε να τους ταλαιπωρήσει.Τα πρωτοξάδερφα μας μενουν τα περισσότερα σε άλλες πόλεις.
Οπότε οι καλεσμένοι μας ήταν κυρίως οι γονείς μας,τα αδέρφια μας,κάποιοι δικοί μου θείοι,δυο πρωτοξάδερφα με τις οικογένειές τους και κάποιοι φίλοι με τους οποίους έχουμε κουμπαρέψει
Από τα 40 άτομα να φανταστείς ότι τα 10 ήταν παιδάκια!!!

ΤΙΝΟΥΛΑ
05-07-12, 19:42
Κορίτσια έχετε δίκιο :) θα κάνουμε αυτο που θέλουμε τέλος :)

mama@2
05-07-12, 23:34
Εμεις πριν απο ενα μηνα βαπτισαμε τον μικρο μας!!!
Στο τραπεζι καλεσαμε το σοι(θειους/ξαδελφια/παππουδογιαγιαδες κ απο τους 2) κ φιλους του νονου.(στα 80 ατομα+παιδακια) κ καποιους συναδελφους του συζυγου κλπ

Στην εκκλησια ειχα κ καμμια 30αρια καλεσμενους γειτονες κλπ οι οποιοι μας ειχαν καλεσει αναλογα σε βαπτιση χωρις τραπεζι, οποτε κ εγω στην εκκλησια τους καλεσα μονο.

Ποτε δεν κοιταξα τι δωρο εφερε ο καθενας--φυσικα αναλογα τι διαθετει κ μπορει, αλλωστε απο το jumbo κ με 5 κ 10 ευρω παιρνεις ομορφα πραγματα...

Απο επαρχια ειμαι κ οι πιο πολλοι το τραπεζι το κανουν σε στενο κυκλο κ καλα κανουν...ποτε παντως δεν θα με πειραζε να με καλουσαν μονο στην εκκλησια(γνωστοι, φιλοι, γειτονες, συναδελφοι)..το θεωρω τιμη να σε καλεσει καποιος κ δεν θα περιμενω να παω να με τραπεζωσουν....
ουτε θα σκεφτω με καλεσε πηρα δωρο κ περιμενω το τραπεζι να κανω αποσβεση τ δωρο:shock::shock:
Θα παω στη βαπτιση, θα ειμαι στη χαρα τους, θα χαρω, κ ειναι τιμη κ μονο που με καλεσαν στη εκκλησια, ετσι το βλεπω....στην εκκλησια καλεις ατομα που αγαπας κ εκτιμας, κ δωρο να μην μου εφερναν, ουτε θα το σκεφτομουν.

δεν μιλαω για πολυ στενους συγγενεις εννοειται...να μην με καλουσε η αδελφη η η ξαδελφη μου κ να καλουσε φιλους, ε, θα τρελαινομουν....αλλο να κανεις τραπεζι μονο παπουδογιαγιαδες κ αλλο να καλεσεις τους φιλους κ οχι συγγενεις, εκει ναι θα με πειραζε!
Α!κ δεν μιλω για καμμια 3η ξαδελφη, εννοειται για πολυ κοντινους, μη με παρεξηγησετε!

Cooker
06-07-12, 00:34
[QUOTE=yasemi;2420502]μη το λες δεν ειναι και τοσο οικονομικη λυση πια το κετερινγκ,,,,,αμα ειναι να σου ζητανε 20 ευρω το ατομο για να εχουν μπουρεκακια,διαφορων ειδων πιτακια μπομπες κεφτεδοειδη σουφλεοειδη κλπ ερχομαι εγω και στα φτιαχνω τζαμπα που λεει ο λογος,,,,
και σε γαμο κετερινγκ και που θα χαρει το ζευγαρι και θα χορεσει και πρεπει να μην εχει αλλο γαμο μετα και βαλε οτι οι περοσστοερες εκκλησιες ζητανε ταριφα και για αυτο και τρεχα γυρευε,,,,,

Βασικα,ειπα να εχει μπουφε,εννοωντας να εχει 2-3 σπιτικα μεζεδακια,λιγο κρασι...κτλ,ετσι για το καλο!
Οπως και να εχει ενας μπουφες ακομα και απο κετεριγνκ,σε σχεση με το κεντρο οπου υπαρχει πρωτο πιατο,δευτερο,μεζεδες,γλυκα...κτλ,ειναι πιο οικονομικος!

τωρα για το αλλο θεμα των καλεσμενων τραπεζι κλπ εχω ξαναπει τη γνωμη μου συμφωνουμε οτι διαφωνουμε,,,,α και κατι ειδα πανω οτι με ρωτησες για 5 ευρω δωρο,,,,ναι εχω παρει απο καποιον 7 ευρω αξιας δωρο (το ξερω γιατι ητανε απο τα τζαμπο και το ξερω) αλλα ποσως με ενοιαξε,,,,γιατι και μονο που εκανε τη κινηση εγω δε παρεξηγηθηκα,,,,Βεβαια εγω ειμαι περιπτωσαρα χεστηκα για τα δωρα ,,,,και ναι και εγω εχω παρει φθηνα δωρα ,,,δε προκειτε λυπαμαι να δωσω παρα πολλα λεφτα για ενα δωρο οταν με αυτα τα ιδια λεφτα τρωει η οικογενεια μου για μια βδομαδα ;-) γιατι δε δυναμαι να δινω 50αρια ,,,λυπαμαι,,,,

Ναι,εσυ μπορει να χεστηκες αλλα εγω δεν το βρισκω ευγενικο!Οταν παω σε γαμους/βαφτισεις και παω το φακελο μου,απαιτω και εγω με την σειρα μου το δωρο που θα μου φερουν σε αναλογη περισταση να εχει το ιδιο αντικρισμα!

Cooker
06-07-12, 00:42
[QUOTE=yasemi;2420518]ψιτ εε διαφωνω και παλι ,,,,χααχχαχααχ,,,πρωτον εχουνε πμερικοι σαν εθιμο να πληρωνει το τραπεζι αυτος ο παπους/γιαγια του παιδιου που πηρε
το ονομα

Χα χα χα...δεν βαριεσαι,ΚΑΛΗ ΚΑΡΔΙΑ και ας διαφωνουμε!
Που υπαρχει αυτο το εθιμο,γιατι στα μερη μας δεν το εχουμε?Τα εξοδα για την βαφτιση και το τραπεζι μετα, ειναι εξοδα των γονιων,ασχετα αν θελουν οι παππουδογιαγιαδες να τσονταρουν!
δευτερον παραδειγμα,,,στη μεγαλη μου κορη δε θελαμε τραπεζι καθολου φαγωθηκαν τα πεθερικα μου μα φαγωθηκαν ομως και με τη λογικη οτι πηρε η μικρη το ονομα απο τη γιαγια θελανε να το πληρωσουνε ε τελικα το καναμε ,,,,,δηλαδη με κανει εγωιστρια εμενα που τους αφησα να τοκανουν ή επρεπε να πληρωσω εγω απο την τσεπη μου την ιδιοτροπια τους οταν μπορουσαν να πουνε τα βαζω αυτα τα 1500 στην ακρη σε λογαριασμο για σπουδες του παιδιου αυριο μεθαυριο????

Δικαιωμα σου να μην θελεις να κανεις τραπεζι και να μην κανεις.Το εχω ξαναπει.Αυτο που με ενοχλει ειναι να κανεις τραπεζι και να ειναι καλεσμενοι,μονο οι μισοι.
Στην συγκεκριμενη περιπτωση,εφοσον για τους χι ψι λογους ειχατε αποφασισει με τον συζηγο οτι δεν θα κανετε τραπεζι,αλλα πιεστηκατε απο τα πεθερικα σου καλα κανετε και την βαλατε να πληρωσει τα σπασμενα.
Εγωιστρια θα ησουν,αν φορτωνες εξ αρχης τα εξοδα του τραπεζιου στα πεθερικα,κανωντας την κοροιδιο και μετα μην τον ειδατε τον Παναγη!
Καταλαβαινεις το σκεπτικο μου?

/QUOTE]

;);););)

mama@2
06-07-12, 08:48
[QUOTE=Cooker;2420742][QUOTE=yasemi;2420502]οικονομικος![/B]

Ναι,εσυ μπορει να χεστηκες αλλα εγω δεν το βρισκω ευγενικο!Οταν παω σε γαμους/βαφτισεις και παω το φακελο μου,απαιτω και εγω με την σειρα μου το δωρο που θα μου φερουν σε αναλογη περισταση να εχει το ιδιο αντικρισμα![/QUOT

Εδω συμφωνω κ εγω...αναλογα τι θα μου φερουν, θα παω κ εγω...κ στην πραξη, πανω κατω ετσι γινεται...δε θα δωσω το 50αρι για τη βαπτιση της γειτονισσας,θα παρω κατι με 15-20ευρω το πολυ....κ με 10 ευρω εχω παρει, αναλογα...Προς το παρον δεν μου εχει τυχει να παω καλο δωρο κ να μου φερουν δωρο του 5ευρου.
Παντως, απο τη γειτονια, μου εφεραν ομορφα κ οικονομικα πραγματα!!!πχ δωρο απο μανουλα να σας πω συσκευασια 3 μωρομαντυλα κ ενυδατικη προδερμ, το βρηκα αφανταστα χρησιμο, αφου απο ρουχα γεμισαμε ντουλαπες!!!οπως κ μαγιο, καπελακια, πισινουλα απο jumbo, οικονομικα κ με φαντασια κ παντα χρησιμα:wink:

mama@2
06-07-12, 09:01
[QUOTE=Cooker;2420753][QUOTE=yasemi;2420518]

[B]Δικαιωμα σου να μην θελεις να κανεις τραπεζι και να μην κανεις.Το εχω ξαναπει.Αυτο που με ενοχλει ειναι να κανεις τραπεζι και να ειναι καλεσμενοι,μονο οι μισοι.

Ετσι ειναι....η δεν κανεις τιποτα(δλδ κουμπαροι μονο κ παπουδογιαγιαδες) κ κανεις δεν σε παρεξηγει(εννοειται κ λογω κρισης ακομα περισσοτερο, ολοι καταλαβαινουν)
η κανεις κ καλεις με ισορροπια.
Δεν θεωρω κ εγω σωστο να καλεσεις τους μισους....εκει γινονται οι παρεξηγησεις;-);-)

Και εξυπνες λυσεις υπαρχουν πχ σπιτι με αυλη, προαυλιο με μπουφε οκ οχι των 20ευρω ανα ατομο, πολυ εξυπνη η λυση της κοπελας που συμπληρωσε το μπουφε του κετεριγκ κ δεν ειπε οτι ειναι για βαπτιση;-) αν ζητησεις απο μαμα, πεθερα, θειες να μαγειρεψουν απο ενα φαγητο/πιτα θα προθυμοποιηθουν φανταζομαι!!!καλη διαθεση κ φαντασια να υπαρχει....

marsolan
06-07-12, 11:05
Την βαφτιση της κορης μου την εκανα προ κρισης με καλεσμενους 40 ατομα μαξιμουμ απο επιλογη και ολοι αυτοι ηταν στενοι συγγενεις και στενοι φιλοι..εννοω,νονους,αδελφια μας-γονεις μου και του συζυγου και τα αδελφια αυτων με τα παιδια τους..δηλαδη φτασαμε μεχρι τα πρωτα ξαδελφια μας και εννοειται καποιοι πολυ καλοι μας φιλοι..
Ο πατερας μου δεν εχει αδελφια..εχει ομως παρα πολλα πρωτοξαδελφα με τα οποια εχει αδελφικες σχεσεις ΑΛΛΑ δεν θελαμε εγω κι ο συζυγος μεγαλυτερα ανοιγματα..οχι γιατι δεν τους αγαπαγαμε αλλα γιατι ειχαμε βαλει πλαφον τα 40 ατομα και δεν μπορουσαμε να ξεχωρισουμε κανεναν..οποτε αν τους καλουσαμε ολους θα διπλασιαζαμε τον αριθμο και δεν θελαμε τοσον πολυ κοσμο..Επισης θελαμε οσοι ειναι στην εκκλησια στο μυστηριο να ειναι και στο γλεντι..Ακομη κι ετσι γκρινιες απο τα σογια ακουστηκαν και βασικα στα παλια μου παπουτσια..εμεις ως οικογενεια ειχαμε παρει την αποφαση μας και σε οποιον αρεσε,αφου ειχαμε συμφωνους και τους γονεις μας δεν σκασαμε και ιδιαιτερα...

Καντε ο,τι εσεις νομιζετε πιο ταιριαστο στην οικογενεια σας και στα οικονομικα σας πλεον..προσωπικα οταν και εαν κανω δευτερο παιδακι θα κανω ακομη πιο κλειστη βαφτιση μονο με εμας,κουμπαρους,αδελφια,γονεις και τους ιδιους 2-3 καλους φιλους στο χωριο μου και ας σχολιασει ο,τι θελει κι οποιος θελει...

irene1984
06-07-12, 11:15
αυτο το θεμα με το τραπεζι μετα ειναι πολυ μεγαλο.εμεις που θα κανουμε γαμο και βαφτιση ''αναγκαστικα'' θα κανουμε και τραπεζι μετα,γιατι πρεπει να βγαλουμε τις υποχρεωσεις μας και ειναι και αρκετες.αλλα θα καλεσουμε τους πολυ στενους συγγενεις και οχι ολο το σοι και απο τις 2 μεριες,τους φιλους και τους γνωστους μας.αν καλουσαμε ολο το σοι θα μας εβγαινε 500 ατομα σιγουρα μη σας πω οτι ειναι και λιγα.και το ξεκαθαρισαμε στους δικους μας οτι εφοσον πληρωνουμε εμεις θα το κανουμε οπως θελουμε.τωρα αν πληρωνει καποιος αλλος ειναι μαλλον λιγο δυσκολο να του πεις ποιον θες και ποιον οχι,ειδικα αν ειναι οπως τα πεθερικα της ΤΙΝΟΥΛΑΣ.ελπιζω να ξεμπερδεψεις με αυτα και να χαρεις το γαμο σου και να τον οργανωσεις οπως εσυ θες.
τωρα για τα δωρα που αναφερατε λογικο ειναι οτι σου πηρανε να πας κι εσυ στο περιπου.δηλαδη δεν μπορει να σου δινει ο αλλος 50 ευρω κι εσυ να πας στο δικο του γαμο και να του δωσεις 100.και αναλογα βεβαια τι τον εχεις αν ειστε απλα γνωστοι δεν μπορεις να περιμενεις ειδικα αυτη την εποχη κ πολλα πραγματα.

yasemi
06-07-12, 13:09
καμια φορα το δωρο δεν εξαρτατε και απο τι μου εφερε ο αλλος αλλα και τι εχω να διαθεσω,,,οταν σε ενα μηνα εχω τρεις βαφτισεις φιλων μου και δυο γενεθλια ανιψιων μου απο ενα 50 (και ας μου εχουν φερει προ κρισης δωρο αντιστοιχο 50 ) μου φευγει σχεδον ολος ο μισθος,,,,οποτε αρχιζω και κοβω τρελα και περνω κατι πιο συμβολικο ,,,,,πιο φθηνο ,,,,συγνωμη αλλα δε θα μεινω και ανευ φαγητου ουτε θα δανειστω ετσι δεν ειναι???κανονικα πρεπει να ξεφυγουμε πια τι μου εφεραν τοσο θα σου φερω και τελοσπαντων ας μεινουμε στο πιο ουσιαστικο των σχεσεων,,,,,δεν ειναι ολα στο κοσμο δουναι και λαβειν,,,,πορσωπικα εαν καποιος εχει σκεπτικο τοσα σου δινω τοσα πρεπει να μου δωσεις εεεε δε θελω να εχω και πολλα πολλα γιατι δε ειναι ουσιαστικη σχεση αυτη

Cooker
06-07-12, 21:44
καμια φορα το δωρο δεν εξαρτατε και απο τι μου εφερε ο αλλος αλλα και τι εχω να διαθεσω,,,οταν σε ενα μηνα εχω τρεις βαφτισεις φιλων μου και δυο γενεθλια ανιψιων μου απο ενα 50 (και ας μου εχουν φερει προ κρισης δωρο αντιστοιχο 50 ) μου φευγει σχεδον ολος ο μισθος,,,,οποτε αρχιζω και κοβω τρελα και περνω κατι πιο συμβολικο ,,,,,πιο φθηνο ,,,,συγνωμη αλλα δε θα μεινω και ανευ φαγητου ουτε θα δανειστω ετσι δεν ειναι???κανονικα πρεπει να ξεφυγουμε πια τι μου εφεραν τοσο θα σου φερω και τελοσπαντων ας μεινουμε στο πιο ουσιαστικο των σχεσεων,,,,,δεν ειναι ολα στο κοσμο δουναι και λαβειν,,,,πορσωπικα εαν καποιος εχει σκεπτικο τοσα σου δινω τοσα πρεπει να μου δωσεις εεεε δε θελω να εχω και πολλα πολλα γιατι δε ειναι ουσιαστικη σχεση αυτη

Πλεον ολοι μας δυσκολευμαστε στην καθημερινοτητα.Αλλοι λιγο περισσοτερο,αλλοι λιγο λιγοτερο.Δεν εχει σημασια.

Αλλα για σκεψου πχ να μου εχεις φερει στο γαμο μου ενα δωρο αξιας 100 ευρω και εγω στο δικο σου να σου φερω κατι αξιας 5 ευρω απο το τζαμπο.Δεν θα σου χτυπησει ασχημα?
Εμενα , αν ημουν στην θεση σου,πολυ!Οκ,καταλαβαινω να μην εχεις 100 ευρω....αλλα οχι και με 5 ευρω απο το τζαμπο!!!Παραπαει.....

ΤΙΝΟΥΛΑ
06-07-12, 22:06
Νομίζω πως δεν έχει σημασία ποσα λεφτα θα διαθέσει ο καθένας αλλα η κίνηση ειναι που μετραει

Cooker
06-07-12, 22:08
Νομίζω πως δεν έχει σημασία ποσα λεφτα θα διαθέσει ο καθένας αλλα η κίνηση ειναι που μετραει

Δεν συμφωνω...αν δηλαδη η κολλητη σου,σου εφερνε ενα σουρωτηρι στο γαμο σου, δεν θα ενιωθες οτι για αυτην αξιζεις οσο ενα σουρωτηρι?????

ΤΙΝΟΥΛΑ
06-07-12, 22:10
Κ άμα δεν έχει λεφτα ; Δεν θα την κατηγορουσα άμα ήξερα ότι δεν παίρνει πολλα λεφτα κ ζει στο ενοίκιο η έχει αλλα εξοδα

Cooker
06-07-12, 22:16
Κ άμα δεν έχει λεφτα ; Δεν θα την κατηγορουσα άμα ήξερα ότι δεν παίρνει πολλα λεφτα κ ζει στο ενοίκιο η έχει αλλα εξοδα

Ποιος εχει λεφτα σημερα?Οι περισσοτεροι ειμαστε ανεργοι,ζουμε σε ενοικιο και ψαχνομαστε καθε μηνα να τα φερουμε βολτα.Οταν ξερουμε οτι εχουμε μια υποχρεωση,φροντιζουμε να κανουμε το κουμαντο μας!Οχι μονο να "περνουμε" αλλα και να "δινουμε"
Εγω ειμαι στην φαση,ολο να δινω.Μια στην βαφτιση του ενος,μια στον αρραβωνα του αλλου,μια στον γαμο του παραλλου.Οπως κανω και εγω το κουμαντο μου και ειμαι οκ στις υποχρεωσεις μου απαιτω το ιδιο και απο τον αλλο στις δικες μου χαρες!

ΤΙΝΟΥΛΑ
06-07-12, 22:19
Εξαρτάται ποσα μπορει να διαθέσει αν δε μπορει να πάρει ακριβό δώρο δε θα παει με άδεια χέρια θα πάρει αυτο που μπορει έτσι το βλέπω εγω ειδικά για βάφτιση τα τζάμπο ειναι ότι πρέπει στη βάφτιση που κανά στη βαφτιστηρα μου οι πειρισσοτεροι απο κει πηραν

yasemi
06-07-12, 23:57
Πλεον ολοι μας δυσκολευμαστε στην καθημερινοτητα.Αλλοι λιγο περισσοτερο,αλλοι λιγο λιγοτερο.Δεν εχει σημασια.

Αλλα για σκεψου πχ να μου εχεις φερει στο γαμο μου ενα δωρο αξιας 100 ευρω και εγω στο δικο σου να σου φερω κατι αξιας 5 ευρω απο το τζαμπο.Δεν θα σου χτυπησει ασχημα?
Εμενα , αν ημουν στην θεση σου,πολυ!Οκ,καταλαβαινω να μην εχεις 100 ευρω....αλλα οχι και με 5 ευρω απο το τζαμπο!!!Παραπαει.....

ενω αμα παρω πχ με 5 ευρω απο τις εκπτωσεις στα πρεναταλ μια μπλουζα δε θα παρεξηγηθεις που η αρχικη της τιμη ειναι 20 ας πουμε ή παω στο στοκατζιδικο και αφησω να φαινεται η τιμη 70 αυρω σε φορεμα του ΗΡΑ που εχει τελικη τιμη 10 ,,,,,δε θα παρεξηγηθεις επειδη θα νομιζεις α οκ εδωσες πολλα οσα εγω σου εδωσα καποτε και ειναι επωνυμα,,,,ναι μου φερανε απο τα τζαμπο πιτζαμακια σετακι με 7 ευρω ,,,,πιο πολυ το ευχαριστηθηκα πχ απ ενα φορεμα μπομπονιερα ΧΩΡΙΣ καρτα αλλαγης μεσα που δε μπορω να το βαλω ουτε με σφαιρες στο παιδι,,,,αλλα ειναι επωνυμο,,,,τι να το κανω???και ξερεις τα κουμαντα σου απορω πως να τα κανεις οταν σε καλουνε αντε το νωριτερο μια βδομαδα σε γενεθλια ή αντε δυο για τις πιο προνοητικες και σε γαμο αντε το πολυ κανα εικοσαημερο πριν,,,,ναι ετσι λυπαμαι κουμαντα δε μπορω να κανω,,,γιατι δε δυναμαι,,,,οπως μπορω θα κανω οτι καλυτερο μπορω και τελος,,,,

arleta
07-07-12, 00:12
τα πραγμτα δεν ειναι τοσο απλα....
δε σημαινει οτι μου εκανες δωρο 100 ευρω θα σου κανω δωρο 100 ευρω.....

ενας που στο γαμο μου, μου κανει δωρο 500 ευρω αλλα εχει την οικονομικη ανεση να το κανει δε σημαινει πως εγω που δεν εχω καμια οικονομικη ανεση θα του παω δωρο 500 ευρω.....

πρωτα κοιταω τη τσεπη μου κ τις αναγκες μου κ μετα κανω δωρα.....
αλλωστε το δωρο ειναι μια κινηση.... οχι ενας τραπεζικος λογαριασμος.....

ΤΙΝΟΥΛΑ
07-07-12, 00:33
Κορίτσια έτσι όπως ειναι τα πράγματα τη τσέπη μας κοιτάμε κ τι μπορούμε να κανουμε

ΟΛΓΑ78
07-07-12, 00:48
Ποιος εχει λεφτα σημερα?Οι περισσοτεροι ειμαστε ανεργοι,ζουμε σε ενοικιο και ψαχνομαστε καθε μηνα να τα φερουμε βολτα.Οταν ξερουμε οτι εχουμε μια υποχρεωση,φροντιζουμε να κανουμε το κουμαντο μας!Οχι μονο να "περνουμε" αλλα και να "δινουμε"
Εγω ειμαι στην φαση,ολο να δινω.Μια στην βαφτιση του ενος,μια στον αρραβωνα του αλλου,μια στον γαμο του παραλλου.Οπως κανω και εγω το κουμαντο μου και ειμαι οκ στις υποχρεωσεις μου απαιτω το ιδιο και απο τον αλλο στις δικες μου χαρες!

Είναι τοοοοοοσο μα τόοοοοοσο δύσκολο να κάνεις το κουμάντο σου σήμερα!!! Εμείς κάθε μήνα μπαίνουμε μέσα οικονομικά.... Ενοίκιο, λογαριασμοί, γυναίκα για την μικρή, πάγια έξοδα, χωρίς να βγαίνουμε ούτε για καφέ -χωρίς υπερβολές, δεν θυμάμαι ποια χρονιά πήγα για καφέ τελευταία χρονιά-, είναι μέρες που στην κυριολεξία δεν έχω να πάρω κρέας, ψάρι ή ακόμα και γάλα για τα παιδιά μου..συγνώμη, αλλα στην περίπτωση αυτή δεν θα ντραπώ να πάρω ένα δώρο 10€ από τα ΤΖΑΜΠΟ, τι να κάνω, να κλέψω για να πάρω κάτι μεγαλύτερης αξίας αν δεν έχω? Εξάλλου, έχω λάβει δώρα πολύ χαμηλής αξίας, αλλά τόσο πρακτικά που η χαμηλή τιμή δεν με ενοχλεί καθόλου!!

arleta
07-07-12, 01:08
[QUOTE=ΟΛΓΑ78;2421696]Είναι τοοοοοοσο μα τόοοοοοσο δύσκολο να κάνεις το κουμάντο σου σήμερα!!! Εμείς κάθε μήνα μπαίνουμε μέσα οικονομικά.... Ενοίκιο, λογαριασμοί, γυναίκα για την μικρή, πάγια έξοδα, χωρίς να βγαίνουμε ούτε για καφέ -χωρίς υπερβολές, δεν θυμάμαι ποια χρονιά πήγα για καφέ τελευταία χρονιά-, είναι μέρες που στην κυριολεξία δεν έχω να πάρω κρέας, ψάρι ή ακόμα και γάλα για τα παιδιά μου..συγνώμη, αλλα στην περίπτωση αυτή δεν θα ντραπώ να πάρω ένα δώρο 10€ από τα ΤΖΑΜΠΟ, τι να κάνω, να κλέψω για να πάρω κάτι μεγαλύτερης αξίας αν δεν έχω? Εξάλλου, έχω λάβει δώρα πολύ χαμηλής αξίας, αλλά τόσο πρακτικά που η χαμηλή τιμή δεν με ενοχλεί καθόλου!![/QUOTE

επισης εχω λάβει δωρο εντελως συμβολικο αλλα χειροποίητο!!!!!
για μενα κ σ αυτη τη περιπτώση το δώρο έχει αξία γιατί ο άλλος διέθεσε το χρόνο του για το φτιάξει... πράγμα πολύτιμο στις μέρες μας!!!!!

οχι δε θα κλέψεις για να παρεις το καλό δώρο.... :wink:
θα πάρεις γαλα κ κρεας για τα παιδια σου κι αμα σου περισέψουν παιρνεις κ το δώρο!!!!! ;-)

ΟΛΓΑ78
07-07-12, 01:26
[QUOTE]

επισης εχω λάβει δωρο εντελως συμβολικο αλλα χειροποίητο!!!!!
για μενα κ σ αυτη τη περιπτώση το δώρο έχει αξία γιατί ο άλλος διέθεσε το χρόνο του για το φτιάξει... πράγμα πολύτιμο στις μέρες μας!!!!!

οχι δε θα κλέψεις για να παρεις το καλό δώρο.... :wink:
θα πάρεις γαλα κ κρεας για τα παιδια σου κι αμα σου περισέψουν παιρνεις κ το δώρο!!!!! ;-)

Έχω μάθει ότι η κίνηση είναι που μετράει. Μου έχουν κάνει δώρο αξίας 100€ -ένα πολύ καλό ρούχο για το παιδί, το οποίο το έβαλε 2 φορές εκείνη την εποχή, μετά δεν του έκανε πλέον και το έδωσα- και δώρο αξίας 16€ -ένα ζευγάρι πυτζαμάκια τα οποία τα καταευχαριστηθήκαμε και τα λιώσαμε, στην κυριολεξία-... ποιο ήταν πιο πρακτικό τελικά?
Πάντως, εμείς εδώ στην Κρήτη, όσους καλούμε στην εκκλησία έρχονται και στην ταβερνούλα μετά, αυτό εννοείται. Το θέμα είναι να μείνουμε όλοι ικανοποιημένοι και να μην μας γονατίσει αυτή η μέρα που την περιμένουμε πώς και πώς για την μικρή μας!!

Niki81
07-07-12, 08:01
Καλε μη τσακωνεστε...
Βασικα νομιζω και οι 2 δικιο εχετε (Cooker και Yasemi εννοω) απλα εχετε και οι 2 στο νου σας μια διαφορετικη περιπτωση ενω οι περιπτωσεις ειναι πολλες.
Γιατι ναι κι εμενα δε θα πειραξει καθολου η μανουλα που ξερω οτι οικονομικα δεν ειναι σε ευκολη θεση και θα ερθει ,θα μας τιμησει και θα μας φερει ενα δωρακι 5 ευρω...αλλα αν ξερω οτι η οικογενεια δεν εχει οικονομικο θεμα και μου ερθουν ολοι μεσα στη χλιδα ντυμενοι αλλα με ενα δωρο 5 ευρω και μαλιστα αν εγω τους εχω κανει ακριβο δωρο σε αντιστοιχη περισταση...ενταξει δε θα ενοχληθω αλλα δε θα το αφησω και ασχολιαστο.

Στο γαμο μου πχ υπηρχε σαφης διαφορα στα δωρα που δεχτηκαμε απο τη δικη μου οικογενεια σε σχεση με αυτα που δεχτηκαμε απο τους καλεσμενους του αντρα μου.Ε τι να πω τωρα οτι ολοι οι καλεσμενοι του ςντρα μου ειχαν οικονομικο θεμα?Τι να πω..και οι δικοι μου παντως πλουσιοι δεν ειναι.και παλι δε με πειραξε...αλλα οκ το παρατηρησα...μαλλον αστειο μου φανηκε.
Ολα αυτα προ κρισης...ειναι βασικο αυτο.

Τωρα ως προς τη βαφτιση...προσφατα πηγα σε μια βαφτιση φιλων που μετα ειχαν μονο παγωτακι στο προαυλιο της εκκλησιας...τοσο μπορουσαν...τοσο εκαναν και ολα καλα.Εγ το μονο που θα αλλαζα στην περιπτωση τους ειναι το οτι εκαναν τη βαφτιση εκτος Αθηνας οποτε αναγκαστηκαμε να κανουμε και μια ωρα δρομο...
Απο την αλλη ομως τα παιδια εστω και ετσι μας καλεσαν ενω εμεις στη βαφτιση του γιου μου δε τους ειχαμε καλεσει...ειχαμε κανει τραπεζι αλλα ειχα μονο κοντινους συγγενεις καλεσει.
Οποτε ισως κι εμεις λαθος ειμασταν...

Κοινως αυτος που ειναι να σχολιασει αρνητικα οτι και να κανεις θα σχολιασει..και δεξιωση να κανεις κατι θα βρει να τον ενοχλησει.
Μη σκας...κανε αυτο που θελετε και ολα καλα.Με το καλο!!

kit_katerina
07-07-12, 08:13
Πραγματικα, θεωρω οτι τα χρηματα δεν παιζουν ρολο ουτε τωρα, ουτε παλιοτερα που τα πραγματα ηταν καλυτερα για ολους μας. Αν ο ανθρωπος εχει φιλοτιμο και σε αγαπαει πραγματικα θα βρει τον τροπο να σου κανει δωρο που σου αρεσει οσο κι αν κοστιζει αυτο. Αυτο ειναι διαχρονικο. Μπορει καποιος να σου φερει μια γλαστρα απο το μπαλκονι του που δε θα του κοστισει τπτ αλλα εσενα θα σου θυμιζει εκεινη την ημερα, μπορει να σου φτιαξει κατι οπως προειπωθηκε ή μπορει εκεινη την ημερα που εσυ θα τρεχεις πανικοβλητη ειτε για να εξυπηρετησεις τους καλεσμενους σου αν εχεις καποιο παρτι, ειτε επειδη εχεις γαμο ή βαφτιση και δεν μπορεις να ασχολεισαι με ολα να μοιρασει μπομπονιερες, μαρτυρικα ή βγαλει φωτογραφιες γιατι εσυ δεν εχεις να πληρωσεις φωτογραφο ειτε σου κανει μακιγιαζ ή νυχια γιατι πιανουν τα χερια του και εσυ γλιτωνεις λεφτα με αυτο τον τροπο ειτε να χωθει μεσα στον νεροχυτη και να σου κανει ολη τη λαντζα εκεινη την ημερα. Ε, θεωρω οτι ολα αυτα μετρανε περισσοτερο απο τα λεφτα και την οικονομικη αξια ενος δωρου.

ΟΛΓΑ78
08-07-12, 16:51
Πραγματικα, θεωρω οτι τα χρηματα δεν παιζουν ρολο ουτε τωρα, ουτε παλιοτερα που τα πραγματα ηταν καλυτερα για ολους μας. Αν ο ανθρωπος εχει φιλοτιμο και σε αγαπαει πραγματικα θα βρει τον τροπο να σου κανει δωρο που σου αρεσει οσο κι αν κοστιζει αυτο. Αυτο ειναι διαχρονικο. Μπορει καποιος να σου φερει μια γλαστρα απο το μπαλκονι του που δε θα του κοστισει τπτ αλλα εσενα θα σου θυμιζει εκεινη την ημερα, μπορει να σου φτιαξει κατι οπως προειπωθηκε ή μπορει εκεινη την ημερα που εσυ θα τρεχεις πανικοβλητη ειτε για να εξυπηρετησεις τους καλεσμενους σου αν εχεις καποιο παρτι, ειτε επειδη εχεις γαμο ή βαφτιση και δεν μπορεις να ασχολεισαι με ολα να μοιρασει μπομπονιερες, μαρτυρικα ή βγαλει φωτογραφιες γιατι εσυ δεν εχεις να πληρωσεις φωτογραφο ειτε σου κανει μακιγιαζ ή νυχια γιατι πιανουν τα χερια του και εσυ γλιτωνεις λεφτα με αυτο τον τροπο ειτε να χωθει μεσα στον νεροχυτη και να σου κανει ολη τη λαντζα εκεινη την ημερα. Ε, θεωρω οτι ολα αυτα μετρανε περισσοτερο απο τα λεφτα και την οικονομικη αξια ενος δωρου.

Συμφωνώ πολύ μαζί σου!!

ΟΛΓΑ78
08-07-12, 16:56
Καλε μη τσακωνεστε...
Βασικα νομιζω και οι 2 δικιο εχετε (Cooker και Yasemi εννοω) απλα εχετε και οι 2 στο νου σας μια διαφορετικη περιπτωση ενω οι περιπτωσεις ειναι πολλες.
Γιατι ναι κι εμενα δε θα πειραξει καθολου η μανουλα που ξερω οτι οικονομικα δεν ειναι σε ευκολη θεση και θα ερθει ,θα μας τιμησει και θα μας φερει ενα δωρακι 5 ευρω...αλλα αν ξερω οτι η οικογενεια δεν εχει οικονομικο θεμα και μου ερθουν ολοι μεσα στη χλιδα ντυμενοι αλλα με ενα δωρο 5 ευρω και μαλιστα αν εγω τους εχω κανει ακριβο δωρο σε αντιστοιχη περισταση...ενταξει δε θα ενοχληθω αλλα δε θα το αφησω και ασχολιαστο.

Στο γαμο μου πχ υπηρχε σαφης διαφορα στα δωρα που δεχτηκαμε απο τη δικη μου οικογενεια σε σχεση με αυτα που δεχτηκαμε απο τους καλεσμενους του αντρα μου.Ε τι να πω τωρα οτι ολοι οι καλεσμενοι του ςντρα μου ειχαν οικονομικο θεμα?Τι να πω..και οι δικοι μου παντως πλουσιοι δεν ειναι.και παλι δε με πειραξε...αλλα οκ το παρατηρησα...μαλλον αστειο μου φανηκε.
Ολα αυτα προ κρισης...ειναι βασικο αυτο.

Τωρα ως προς τη βαφτιση...προσφατα πηγα σε μια βαφτιση φιλων που μετα ειχαν μονο παγωτακι στο προαυλιο της εκκλησιας...τοσο μπορουσαν...τοσο εκαναν και ολα καλα.Εγ το μονο που θα αλλαζα στην περιπτωση τους ειναι το οτι εκαναν τη βαφτιση εκτος Αθηνας οποτε αναγκαστηκαμε να κανουμε και μια ωρα δρομο...
Απο την αλλη ομως τα παιδια εστω και ετσι μας καλεσαν ενω εμεις στη βαφτιση του γιου μου δε τους ειχαμε καλεσει...ειχαμε κανει τραπεζι αλλα ειχα μονο κοντινους συγγενεις καλεσει.
Οποτε ισως κι εμεις λαθος ειμασταν...

Κοινως αυτος που ειναι να σχολιασει αρνητικα οτι και να κανεις θα σχολιασει..και δεξιωση να κανεις κατι θα βρει να τον ενοχλησει.
Μη σκας...κανε αυτο που θελετε και ολα καλα.Με το καλο!!

Το καλό είναι τουλάχιστο ότι θα έχουμε λίγα άτομα -περίπου 23 μεγάλοι και 8 παιδιά-, βασικά τους κουμπάρους μας, με τους οποίους έχουμε αδελφική σχέση, οπότε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Απλά κι εμείς θα θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε παρόλο που και οι ίδιοι μας έχουν πει ότι και να μην κάνουμε τραπέζι δεν υπάρχει πρόβλημα. Χτες τα βάλαμε πάλι κάτω με τον άντρα μου.... λέμε να το κάνουμε τελικά και να συνεννοηθούμε με τον υπεύθυνο -τον οποίο τον ξέρουμε- να μας κάνει διευκόλυνση 2 δόσεων για την πληρωμή -περίπου 500€-. Θα δούμε!!!

yasemi
08-07-12, 17:03
Το καλό είναι τουλάχιστο ότι θα έχουμε λίγα άτομα -περίπου 23 μεγάλοι και 8 παιδιά-, βασικά τους κουμπάρους μας, με τους οποίους έχουμε αδελφική σχέση, οπότε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης. Απλά κι εμείς θα θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε παρόλο που και οι ίδιοι μας έχουν πει ότι και να μην κάνουμε τραπέζι δεν υπάρχει πρόβλημα. Χτες τα βάλαμε πάλι κάτω με τον άντρα μου.... λέμε να το κάνουμε τελικά και να συνεννοηθούμε με τον υπεύθυνο -τον οποίο τον ξέρουμε- να μας κάνει διευκόλυνση 2 δόσεων για την πληρωμή -περίπου 500€-. Θα δούμε!!!

βρε ολγακι μου και παλι κοιτα το σε παρακαλω να το κανετε σπιτι συγνωμη κιολας αλλα και παλι αρκετα δεν ειναι τα 500?? ειστε λιγοι τοσοι σιγουρα θα τους εχεις χωρεσει σε γενεθλια και ονομαστικες γιορτες,,,, και θα σου παει το ενα τριτοοοο,,,,,και θα ειστε και πιο χαλαροι και το παιδακι σου θα εχει το χωρο του να ξεκουραστει και εσεις να κατσετε χαλαρα με τους φιλους σας οσοι ωρα θελετε ,,,,,γνωμη μου παντα,,,,,αν θες σε βοηθαμε και με το μενου ,,,,

ΟΛΓΑ78
08-07-12, 18:10
βρε ολγακι μου και παλι κοιτα το σε παρακαλω να το κανετε σπιτι συγνωμη κιολας αλλα και παλι αρκετα δεν ειναι τα 500?? ειστε λιγοι τοσοι σιγουρα θα τους εχεις χωρεσει σε γενεθλια και ονομαστικες γιορτες,,,, και θα σου παει το ενα τριτοοοο,,,,,και θα ειστε και πιο χαλαροι και το παιδακι σου θα εχει το χωρο του να ξεκουραστει και εσεις να κατσετε χαλαρα με τους φιλους σας οσοι ωρα θελετε ,,,,,γνωμη μου παντα,,,,,αν θες σε βοηθαμε και με το μενου ,,,,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου, πραγματικά!! Έχεις πολύ δίκιο, ο άντρας μου είναι τόσο πεισματάρης που δεν διανοείται να μην κάνει τραπέζι!!! Προτιμάει -που λέει ο λόγος- να μην έχει να φάει παρά να μην τους τιμήσει όπως θα ήθελε. Βεβαίως και έχουν έρθει όλοι στο σπίτι μας και περνάμε και πολύ καλά, απλά δεν θα ήθελε να βάλει σε κόπο μαμά, πεθερά και μένα -καθώς δουλεύω παράλληλα και δεν μπορώ να πάρω άδεια ούτε 1 μέρα- με μαγειρέματα εκείνες τις μέρες. Τί να πω... έχω στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου πάντα μήπως σκεφτώ κάτι σαν πιο οικονομική εναλλακτική και τον πείσω να αλλάξει γνώμη. Το κέτερινγκ λέτε να είναι το ίδιο ακριβό?

Ρούλα26
08-07-12, 18:44
Με το καλο να βαφτισετε το παιδακι σας!
Εμεις βαφτισαμε το 3ο παιδακι μας πριν 3 εβδομαδες.Επειδη οι καιροι λιγο δυσκολοι και τα παιδια που εχουν απαιτησεις δεν καναμε τραπεζι.Φωναξα στο σπιτι γονεις και αδελφια δικα μας και των κουμπαρων και κανα 2 φιλους καλλητους,καμμια 30ρια ατομα και κερασα εκει.Εφτιαξα πιτες,πιτσες,κεικ(γλυκο και αλμυρο)και διαφορα αλλα και ετσι τουλαχιστον απο την πλευρα των συγγενων δεν εφυγε κανεις παραπονεμενος.

love to dance
08-07-12, 19:36
Τραπέζι σε νονους οπωσδηποτε!
Κατα την γνωμη μου, σε γιαγιαδες/παππουδες επίσις.
Τωρα, όλοι οι άλλοι, ας ερθουν μονο στην εκκλησια. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινεται αυτη η επιδειξη χρηματος (γιατι περι αυτου προκειται) στους τριτους. Εκτως και αν σου περισσευουν. Τοτε, αλλαζει το πραγμα, κανεις οσο μεγαλο τραπεζι θελεις, και κανεις το κεφι σου. Μονο σε αυτην την περιπτωση ομως. Αλλιως ειναι κουταμαρα. Να σκεφτεις οτι καποτε, σε περιοδο προ κρισης, υπηρχαν ανθρωποι που επαιρναν και δανειο για να τα βγαλουν περα με το τραπέζι! Αλοιμονο!:rolleyes:

love to dance
08-07-12, 19:42
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου, πραγματικά!! Έχεις πολύ δίκιο, ο άντρας μου είναι τόσο πεισματάρης που δεν διανοείται να μην κάνει τραπέζι!!! Προτιμάει -που λέει ο λόγος- να μην έχει να φάει παρά να μην τους τιμήσει όπως θα ήθελε. Βεβαίως και έχουν έρθει όλοι στο σπίτι μας και περνάμε και πολύ καλά, απλά δεν θα ήθελε να βάλει σε κόπο μαμά, πεθερά και μένα -καθώς δουλεύω παράλληλα και δεν μπορώ να πάρω άδεια ούτε 1 μέρα- με μαγειρέματα εκείνες τις μέρες. Τί να πω... έχω στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου πάντα μήπως σκεφτώ κάτι σαν πιο οικονομική εναλλακτική και τον πείσω να αλλάξει γνώμη. Το κέτερινγκ λέτε να είναι το ίδιο ακριβό?

Δεν ειναι απαραιτητο το catering. Μπορεις, εαν θελεις να το κανεις σπιτι, να φτιαξετε λιγα και ευκολα πραγματα, και να παραγγειλετε και απο delivery (εννοειται, θα ειναι κανονισμενο απο πριν), λιγα ακομα για να συμπληρωσεις το τραπέζι.

ΟΛΓΑ78
08-07-12, 20:50
Τραπέζι σε νονους οπωσδηποτε!
Κατα την γνωμη μου, σε γιαγιαδες/παππουδες επίσις.
Τωρα, όλοι οι άλλοι, ας ερθουν μονο στην εκκλησια. Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινεται αυτη η επιδειξη χρηματος (γιατι περι αυτου προκειται) στους τριτους. Εκτως και αν σου περισσευουν. Τοτε, αλλαζει το πραγμα, κανεις οσο μεγαλο τραπεζι θελεις, και κανεις το κεφι σου. Μονο σε αυτην την περιπτωση ομως. Αλλιως ειναι κουταμαρα. Να σκεφτεις οτι καποτε, σε περιοδο προ κρισης, υπηρχαν ανθρωποι που επαιρναν και δανειο για να τα βγαλουν περα με το τραπέζι! Αλοιμονο!:rolleyes:

Επίδειξη χρήματος δεν είναι σίγουρα...ποιο χρήμα άλλωστε?:rolleyes: Απλά, θέλαμε να τιμήσουμε τους λιγοστούς καλεσμένους μας και γι αυτό αγχώνεται περισσότερο ο άντρας μου. Καλά, αυτές τις υπερβολές προ κρίσης τις έχω ακούσει κι εγώ, ακόμα και τότε πάντως δεν μπορούσαμε να διαθέσουμε πολλά...και τότε κρίση περνούσαμε, απλά τώρα είναι σαφώς χειρότερα.:-? Τέλος πάντων!!! Οι καλεσμένοι μας είναι οι γονείς, η γιαγιά μου, αδέλφια και κουμπάροι συν τους νονούς. Το σκέφτομαι ακόμα για το σπίτι, να μαγειρέψουμε κάτι και να συμπληρώσουμε με delivery...

love to dance
09-07-12, 15:33
Επίδειξη χρήματος δεν είναι σίγουρα...ποιο χρήμα άλλωστε?:rolleyes: Απλά, θέλαμε να τιμήσουμε τους λιγοστούς καλεσμένους μας και γι αυτό αγχώνεται περισσότερο ο άντρας μου. Καλά, αυτές τις υπερβολές προ κρίσης τις έχω ακούσει κι εγώ, ακόμα και τότε πάντως δεν μπορούσαμε να διαθέσουμε πολλά...και τότε κρίση περνούσαμε, απλά τώρα είναι σαφώς χειρότερα.:-? Τέλος πάντων!!! Οι καλεσμένοι μας είναι οι γονείς, η γιαγιά μου, αδέλφια και κουμπάροι συν τους νονούς. Το σκέφτομαι ακόμα για το σπίτι, να μαγειρέψουμε κάτι και να συμπληρώσουμε με delivery...

ΟΚ! Καταλαβαίνω. Ειμαι σιγουρη, οτι αφου προκειται για τοσο κοντινους συγγενεις, κανεις δεν θα παρεξηγησει εαν κανετε απλα και λιτα πραγματα. Εξ'αλλου, εαν ειναι δικα σας ατομα, πρεπει να σας αγαπάνε, να σας καταλαβαινουν και να μην θελουν να ξοδευτειτε σε μια τοσο δυσκολη περιοδο. Το θεμα ειναι να περασετε καλα και να τιμησετε το γεγονος της βαπτισης. Αυτο μπορει να συμβει και με απλά πραγματα. Δεν χρειαζονται πολυτελειες...

ΟΛΓΑ78
18-07-12, 00:41
Ο άντρας μου δεν δέχεται με τίποτα να μην γίνει το τραπέζι στην ταβέρνα που επιλέξαμε αρχικά.:confused: Εδώ καταπιέζεται που δε μπορεί να καλέσει όλους τους συναδέλφους του από τη δουλειά!! Εμένα, βέβαια, αυτό μου φαίνεται υπερβολικό...η βάφτιση δεν είναι εμποροπανήγυρη για να καλείς τον κάθε άσχετο μόνο και μόνο για να βγάλεις τις υποχρεώσεις σου...τελος πάντων... το τραπέζι θα γίνει τελικά, παραγγείλαμε και τις μπομπονιέρες και ελπίζω να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε γιατί αν τα βάλουμε κάτω....βράστα Χαράλαμπε!! Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά, ότι θα βαφτίσουμε το αγγελούδι μας και με κάποιο τρόπο δε θα μας γονατίσει εκείνη η΄μέρα!!

yasemi
18-07-12, 00:59
Ο άντρας μου δεν δέχεται με τίποτα να μην γίνει το τραπέζι στην ταβέρνα που επιλέξαμε αρχικά.:confused: Εδώ καταπιέζεται που δε μπορεί να καλέσει όλους τους συναδέλφους του από τη δουλειά!! Εμένα, βέβαια, αυτό μου φαίνεται υπερβολικό...η βάφτιση δεν είναι εμποροπανήγυρη για να καλείς τον κάθε άσχετο μόνο και μόνο για να βγάλεις τις υποχρεώσεις σου...τελος πάντων... το τραπέζι θα γίνει τελικά, παραγγείλαμε και τις μπομπονιέρες και ελπίζω να μπορέσουμε να ανταπεξέλθουμε γιατί αν τα βάλουμε κάτω....βράστα Χαράλαμπε!! Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά, ότι θα βαφτίσουμε το αγγελούδι μας και με κάποιο τρόπο δε θα μας γονατίσει εκείνη η΄μέρα!!

κοπελα μου σου ευχομαι μετο καλο να πανε ολα ,,,τι να πω αλλο,,,,,κοιτα να το χαρεις οσο μπορεις,,,και ισως που ξερεις,,,αντι για ρουχα κλπ να σας φερουν κανα φακελακι και να σας ερθει η μια η αλλη (δε ξερω τι γινεται σε εσας εκει κατω για δωρο ,,,εδω παιζει και το φακελακι ή μαλλον επαιζε το φακελακι :oops::oops::oops::oops:)

με το καλοοοοοοοοοοο

ΟΛΓΑ78
18-07-12, 01:06
κοπελα μου σου ευχομαι μετο καλο να πανε ολα ,,,τι να πω αλλο,,,,,κοιτα να το χαρεις οσο μπορεις,,,και ισως που ξερεις,,,αντι για ρουχα κλπ να σας φερουν κανα φακελακι και να σας ερθει η μια η αλλη (δε ξερω τι γινεται σε εσας εκει κατω για δωρο ,,,εδω παιζει και το φακελακι ή μαλλον επαιζε το φακελακι :oops::oops::oops::oops:)

με το καλοοοοοοοοοοο

Να σου πω την αλήθεια... δεν θα ήθελα φακελάκι στην βάφτιση του παιδιού μου. Ό,τι δώρο φέρουν θ'ελω να είναι καθαρά για εκείνη, ακόμα και μετρητά να είναι, θα της ανοίξω λογαριασμό στην τράπεζα, σε καμία περίπτωση δεν θα δεχτώ να τα "τσεπώσω" από τους καλεσμένους μου για να πληρώσω τα έξοδα. Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, δεν θέλω να μιζεριάζω για μια τόσο χαρμόσυνη μέρα, σας ευχαριστώ όλες σας για τα μηνύματά σας!!!:wink:

ΟΛΓΑ78
18-07-12, 01:07
Πάντως, Yasemi, κι εμείς το έχουμε το "φακελάκι" εδώ, κυρίως στους γάμους!! Πολύ πρακτικό για το συγκεκριμένο μυστήριο είναι η αλήθεια!!! :lol:

yasemi
18-07-12, 01:12
ναι οντως στο γαμο χρησιμοτατον,,,στη βαφτιση σε καμια δε μαζεψα τιποτα χαχαχααχ δε το εχουμε και πολυ στο σοϊ,,,,αλλου το εχω ακουσει,,,,που και αυτο αμα το σκεφτεις χρησιμο γιατι δεν ειναι τσεπωμα για μενα,,,κανεις ή αυτο με τη τραπεζα πχ ή ειλικρινα του παιρνεις κατι που το εχει αναγκη;-)

Little Monkey
23-07-12, 10:51
Να σου πω την αλήθεια... δεν θα ήθελα φακελάκι στην βάφτιση του παιδιού μου. Ό,τι δώρο φέρουν θ'ελω να είναι καθαρά για εκείνη, ακόμα και μετρητά να είναι, θα της ανοίξω λογαριασμό στην τράπεζα, σε καμία περίπτωση δεν θα δεχτώ να τα "τσεπώσω" από τους καλεσμένους μου για να πληρώσω τα έξοδα.
Να πω κι εγώ την αντίθετη άποψη; Εμάς μας έδωσαν ένα σεβαστό (για τα σημερινά δεδομένα) ποσό σε φακελάκια και χωρίς δεύτερη σκέψη το χρησιμοποίησα για να πληρώσω τα έξοδα της βάφτισης. Το ίδιο έχω κάνει και με ό,τι χρήματα μας έχουν δώσει από τότε που γεννήθηκε το μωρό, τα έχω χρησιμοποιήσει για τρέχοντα έξοδα του μωρού και δικά μας. Κάποια στιγμή θα ανοίξω ένα λογαριασμό και θα βάλω μέσα ένα συμβολικό ποσό, 5-10 ευρώ, όχι παραπάνω, για κάθε φίλο ή συγγενή που μας έχει δώσει χρήματα. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φτάσει το παιδί μου 18 χρονών και να βρεθεί με ένα τρελλό ποσό στα χέρια, γιατί δεν πιστεύω ότι στην ηλικία αυτή τα παιδιά μπορούν να διαχειριστούν τον ξαφνικό πλούτο - για να μην πω για λάθος αγορές π.χ. τι θα κάνω αν πάει 18 χρονών και αγοράσει μηχανή με τα χρήματα που έχω βάλει στο λογαριασμό του; Καλύτερα να μην έχει πολλά χρήματα σε αυτή την ηλικία. Αν χρειαστεί κάτι θα του το πάρω εγώ αν μπορώ, και αν δεν μπορώ, θα αναγκαστεί να κάνει ό,τι έκανα κι εγώ, δηλαδή να δουλέψει και να μαζέψει χρήματα σιγά-σιγά. Το οποίο γενικά το θεωρώ προτιμότερο.

Όσο για το αν κάνεις τραπέζι ή όχι μετά τη βάφτιση, μια φίλη μου που βαφτίζει την κόρη της τον ερχόμενο μήνα και όλοι της έλεγαν να μην κάνει τραπέζι επειδή δυσκολεύονται οικονομικά, είπε το εξής: "Δεν ξέρω αν θα είμαι εδώ να χαρώ την κόρη μου νυφούλα. Η μόνη ευκαιρία που έχω να την γιορτάσω με γλέντι είναι τώρα, στα βαφτίσια της. Γι' αυτό κι εγώ θα κάνω τραπέζι και θα γλεντήσω με το παραπάνω το παιδί μου κι ας χαλάσω λίγα χρήματα παραπάνω."

Εννοείται αυτά ισχύουν εφόσον με κάποιον τρόπο μπορείς να βρεις τα χρήματα για το τραπέζι. Αν είναι να πέσεις έξω οικονομικά, σίγουρα θα πρέπει να το σκεφτείς αλλιώς.

biskotoloukoumaki
23-07-12, 17:26
Η μόδα με τα δώρα στις βαφτίσεις δεν έχει πολλά χρόνια που ξεκίνησε. Και δε συμφωνώ με αυτήν. Άποψή μου - και χάρηκα πιο πολύ τα δώρα που φέραν στα παιδιά μου φίλοι πραγματικοί όταν γεννήθηκαν παρά αυτά που έφεραν από υποχρέωση οι καλεσμένοι στη βάφτιση. Επίσης δε με ενδιαφέρει τι ποσό ξόδεψε ο άλλος για το δώρο-είτε βάφτισης είτε γάμου. Τα 10 ευρώ που η γρια γειτόνισσα έστειλε στο γάμο μου τα χάρηκα γιατί ξέρω ότι και αυτή χάρηκε που την τίμησα με την πρόσκλησή μου σε αυτή τη σημαντική μέρα της ζωής μου - στο μυστήριο δεν ήρθε βέβαια γιατί είναι μάρτυρας του Ιεχωβά αλλά αυτό δε λέει απολύτως τίποτα. Τόσα μπορούσε να μου δώσει, τόσα έδωσε με όλη της την αγάπη. Και πάντα κοιτάζω με αγάπη ένα ευτελούς αξίας σετ μαχαιροπίρουνα δώρο μιας άλλης γριάς κυρίας που έφυγε από τη ζωή πριν 3 χρόνια. Ειλικρινά, όποτε ανοίγω το ντουλάπι και βλέπω αυτό το κουτί κάνω μια προσευχή να είναι καλά εκεί που έχει πάει.
Και αν κάτι με κάνει να εξοργίζομαι στα προσκλητήρια βάφτισης είναι η λίστα δώρων σε μαγαζιά ή τράπεζες. Το θέμα έχει συζητηθεί και αλλού με επιχειρήματα και από τους υποστηρικτές και από τους διαφωνούντες, δεν είναι της παρούσης.
Τραπέζι δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να κάνει. Στο κάτω κάτω η βάφτιση είναι μυστήριο ένταξης στο σώμα της Εκκλησίας, όχι κοινωνική εκδήλωση.
Είμαι λίγο ακραία στις απόψεις μου, το αναγνωρίζω

pixie
24-07-12, 10:12
Τραπέζι δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να κάνει. Στο κάτω κάτω η βάφτιση είναι μυστήριο ένταξης στο σώμα της Εκκλησίας, όχι κοινωνική εκδήλωση.
Είμαι λίγο ακραία στις απόψεις μου, το αναγνωρίζω

Θα συμφωνήσω!!!! Έκανα τραπέζι και στα 2 παιδιά μου, αλλά μόνο για τις νονές -νονούς , παπουδογιαγιάδες και τα αδέρφια μας. Αυτό μπορούσα κι αυτό έκανα. Τώρα αν κάποιος απο τους υπόλοιπους παρεξηγήθηκε ποσός με ενδιαφέρει.

Little Monkey
24-07-12, 11:55
Το τραπέζι σίγουρα δεν είναι μέρος του μυστηρίου - είναι μια κοινωνική εκδήλωση για τον εορτασμό του μυστηρίου, και φυσικά είναι προαιρετικό, όπως προαιρετικά είναι τα προσκλητήρια, οι μπουμπουνιέρες, τα μαρτυρικά, ο στολισμός, το κέρασμα κ.λπ.

Στην τελική αν απλά θέλεις να τελέσεις το μυστήριο της βάφτισης, το μόνο που χρειάζεσαι είναι έναν νονό, έναν παπά, μια λαμπάδα, 3 κεριά, λίγο λάδι, έναν σταυρό και μια αλλαξιά ρούχα. ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι περιττά. Δεν έχεις υποχρέωση να καλέσεις κόσμο, δεν έχεις υποχρέωση να τους κεράσεις ούτε ένα σοκολατάκι, και σαφώς δεν έχεις υποχρέωση να τους τραπεζώσεις. Αυτά τα κάνουμε επειδή θέλουμε να γιορτάσουμε την ονοματοδοσία των παιδιών μας και εννοείται ότι τα κάνουμε μόνο αν το αισθανόμαστε και αν έχουμε την ανάλογη οικονομική άνεση.

dream80
24-07-12, 21:37
να σου πώ! βάπτισα το Μάη το αγοράκι μου και τραπέζι δε καναμε! σημασία έχει να γίνει το μυστήριο! θα συμφωνήσω και γω πως το τραπέζι δεν είναι μερος του μυστηρίου! σε πληροφορώ ότι οι περισσότεροι μας είπαν ότι κάναμε πολύ καλά που δεν κάναμε τραπέζι γιατί πλέον ζούμε σε δύσκολες εποχες και δεν αξίζει σε μια μερα να χαλάσει κανείς τόσα λεφτά! εξάλλου μπορείς να δώσεις βάρος στη βαπτιση πχ με γλυκα και γλειφιτζουρια εξω απο την εκκλησια και να βγει ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα αν θες και αν σε παίρνει οικονομικά!

pixie
25-07-12, 10:16
Αυτά τα κάνουμε επειδή θέλουμε να γιορτάσουμε την ονοματοδοσία των παιδιών μας και εννοείται ότι τα κάνουμε μόνο αν το αισθανόμαστε και αν έχουμε την ανάλογη οικονομική άνεση.

Στη βάφτιση αυτο που γιορτάζουμε δεν είναι η ονοματοδοσία. :wink: Εντάσσονται στο σώμα την Ορθόδοξης Εκκλησιάς και δέχονται τη Θεία Χάρη.

Little Monkey
25-07-12, 11:00
Στη βάφτιση αυτο που γιορτάζουμε δεν είναι η ονοματοδοσία. :wink: Εντάσσονται στο σώμα την Ορθόδοξης Εκκλησιάς και δέχονται τη Θεία Χάρη.
Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε τι είπα πριν πεταχτείς να με διορθώσεις :p

Ξέρω πολύ καλά τι σκοπό έχει η βάφτιση, και η βάφτιση καθαυτή δεν είναι γιορτή.

Αυτό που γιορτάζουν οι περισσότεροι γονείς με το τραπέζι μετά τη βάφτιση (όχι με τη βάφτιση καθαυτή, για το τραπέζι μιλάμε τώρα) δεν είναι την είσοδο του παιδιού στο σώμα της Ορθόδοξης Εκκλησίας, αλλιώς ο εορτασμός θα είχε άλλη μορφή και όχι χοροί-τραγούδια-μπαλόνια. Αν γιορτάζαμε τη δημιουργία ενός νέου Χριστιανού, θα περίμενε κανείς να κάνουμε έστω μια προσευχή....

Αυτό που γιορτάζουν οι περισσότεροι γονείς είναι το ότι το παιδί πήρε όνομα. Το τραπέζι έχει κοινωνική σημασία και όχι θρησκευτική. Εξ ου και αυτό που είπα από την αρχή, δηλαδή ότι το τραπέζι είναι μια κοινωνική εκδήλωση και δεν είναι μέρος του μυστηρίου.

Τώρα βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, μπορεί να υπάρχουν και γονείς που κάνουν το τραπέζι αποκλειστικά για να γιορτάσουν την είσοδο του παιδιού στην Ορθόδοξη Εκκλησία με την ανάλογη ευλάβεια, απλά εγώ δεν έχει τύχει να πάω σε κάποιο τέτοιο τραπέζι.

love to dance
25-07-12, 11:05

Αυτό που γιορτάζουν οι περισσότεροι γονείς με το τραπέζι μετά τη βάφτιση (όχι με τη βάφτιση καθαυτή, για το τραπέζι μιλάμε τώρα) δεν είναι την είσοδο του παιδιού στο σώμα της Ορθόδοξης Εκκλησίας, αλλιώς ο εορτασμός θα είχε άλλη μορφή και όχι χοροί-τραγούδια-μπαλόνια. Αν γιορτάζαμε τη δημιουργία ενός νέου Χριστιανού, θα περίμενε κανείς να κάνουμε έστω μια προσευχή....

Αυτό που γιορτάζουν οι περισσότεροι γονείς είναι το ότι το παιδί πήρε όνομα. Το τραπέζι έχει κοινωνική σημασία και όχι θρησκευτική. Εξ ου και αυτό που είπα από την αρχή, δηλαδή ότι το τραπέζι είναι μια κοινωνική εκδήλωση και δεν είναι μέρος του μυστηρίου.

Τώρα βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, μπορεί να υπάρχουν και γονείς που κάνουν το τραπέζι αποκλειστικά για να γιορτάσουν την είσοδο του παιδιού στην Ορθόδοξη Εκκλησία με την ανάλογη ευλάβεια, απλά εγώ δεν έχει τύχει να πάω σε κάποιο τέτοιο τραπέζι.

Ναι! Συμφωνώ! Χωρις βέβαια να θεωρώ ως κατι κακο ή αχρηστο το τραπέζι που μπορει να ακολουθει. Ισα-ισα. Αυτο όμως προυποθετει να γινεται απο χρηματα που δεν εχουμε αναγκη και που να περισσευουν!

Little Monkey
25-07-12, 11:12
Χωρις βέβαια να θεωρώ ως κατι κακο ή αχρηστο το τραπέζι που μπορει να ακολουθει. Ισα-ισα. Αυτο όμως προυποθετει να γινεται απο χρηματα που δεν εχουμε αναγκη και που να περισσευουν!
Πιάνεις ακριβώς αυτό που λέω :-)

love to dance
25-07-12, 11:14
Πιάνεις ακριβώς αυτό που λέω :-)

I know! ;)

AZIA
25-07-12, 11:36
Κορίτσια έτσι όπως ειναι τα πράγματα τη τσέπη μας κοιτάμε κ τι μπορούμε να κανουμε

Συμφωνώ απόλυτα. Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει τραπέζι για όλο τον κόσμο. Μεχρι εκεί που φτάνει η τσέπη μας.

pixie
25-07-12, 12:23

Kαλά ντε μη βαρας :lol::lol::lol: ( πλάκα κάνω για την αποφυγή παρεξηγήσεων)

Η αλήθεια είναι πάντως οτι έχουμε χάσει την ουσία της βάπτισης και μας έχουνε κάνει να μείνουμε στις γιορτές και τα πανηγύρια με αποτέλεσμα τώρα που τα πράγματα έχουν δυσκολέψει πολύ με τα οικονομικά όλων μας να νιώθουμε άσχημα που δεν μπορούμε να κάνουμε είτε τραπέζι, είτε στολισμό κλπ.

yasemi
25-07-12, 12:26
εδω ρε κοριτσια ξερω κοσμο που ακομη και στα απλα παρτυ γενεθλιων κανουνε ακομη υπερπαραγωγες (κατι που δεν εκανα ποτε ) για το τι θα πει ο κοσμος και αμα δεν μπορουνε να δανειζονται,,,,οποτε γενικα θελουμε ενα ρεκτιφιε ολοι μας ,,,να πατησουμε κανα κουμπι reset και να αναθεωρησουμε πολλα,,,

Little Monkey
25-07-12, 13:00
Νομίζω ότι η λύση είναι κάπου στη μέση. Δηλαδή ο καθένας να κάνει αυτό που αισθάνεται και μέχρι εκεί που του επιτρέπουν τα οικονομικά του, χωρίς τύψεις. Αν έχεις να τα δώσεις και γουστάρεις να κάνεις δεξίωση-υπερπαραγωγή, με γεια σου και χαρά σου. Αν δεν έχεις ή δεν θέλεις, κανένα πρόβλημα.

Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτοί που δεν κάνουν τραπέζι έχουν βρει την ουσία της βάφτισης. Άλλωστε αν θέλαμε να μείνουμε στην ουσία (δηλαδή στη θρησκευτική σημασία) της βάφτισης, θα είχαμε γενικότερα άλλη συμπεριφορά - θα πηγαίναμε μια οποιαδήποτε Κυριακή μετά τον εκκλησιασμό μας και θα βαφτίζαμε το παιδάκι μας παρουσία των υπόλοιπων πιστών της ενορίας μας, ούτε προσκλητήρια θα στέλναμε, ούτε μπουμπουνιέρες θα δίναμε, ούτε τίποτα. Απλά πράγματα.

Το ότι η βάφτιση έχει και κοινωνικό / εορταστικό χαρακτήρα δεν είναι κακό. Κακό είναι που μέσα στη χαρά μας να γιορτάσουμε, χάνουμε λίγο το μέτρο.

AZIA
25-07-12, 13:12
εδω ρε κοριτσια ξερω κοσμο που ακομη και στα απλα παρτυ γενεθλιων κανουνε ακομη υπερπαραγωγες (κατι που δεν εκανα ποτε ) για το τι θα πει ο κοσμος και αμα δεν μπορουνε να δανειζονται,,,,οποτε γενικα θελουμε ενα ρεκτιφιε ολοι μας ,,,να πατησουμε κανα κουμπι reset και να αναθεωρησουμε πολλα,,,

πλακα κανεις.... ε! ρε τροϊκα που μας χρειαζεται..... (τωρα πλακα κανω εγω),
αλλα παντα με ενοχλουσαν ακομα και στο ακουσμα τους τετοιες υπερβολες.
Εχουμε ακουσει για τα γνωστα δενεια, διακοπο...., γαμο - βαφτιση...., ωρα ειναι να αρχισουν και τα γεννεθλιοδανεια.

AZIA
25-07-12, 13:13
Νομίζω ότι η λύση είναι κάπου στη μέση. Δηλαδή ο καθένας να κάνει αυτό που αισθάνεται και μέχρι εκεί που του επιτρέπουν τα οικονομικά του, χωρίς τύψεις. Αν έχεις να τα δώσεις και γουστάρεις να κάνεις δεξίωση-υπερπαραγωγή, με γεια σου και χαρά σου. Αν δεν έχεις ή δεν θέλεις, κανένα πρόβλημα.

Το ότι η βάφτιση έχει και κοινωνικό / εορταστικό χαρακτήρα δεν είναι κακό. Κακό είναι που μέσα στη χαρά μας να γιορτάσουμε, χάνουμε λίγο το μέτρο.

Εχεις απολυτο δικιο.

ΟΛΓΑ78
26-07-12, 00:44
Και δυστυχώς στις μέρες μας-γενικά μιλάω- όσο και αν καταλαβαίνουν κάποιοι ότι είναι δύσκολες εποχές ή ότι η βάφτιση δεν πρέπει να είναι σαν ... λαϊκή συγκέντρωση, πάντα παρεξηγούν και σχολιάζουν αν δεν γίνει ένα τραπέζι μετά!!!

Little Monkey
26-07-12, 01:23
Και δυστυχώς στις μέρες μας-γενικά μιλάω- όσο και αν καταλαβαίνουν κάποιοι ότι είναι δύσκολες εποχές ή ότι η βάφτιση δεν πρέπει να είναι σαν ... λαϊκή συγκέντρωση, πάντα παρεξηγούν και σχολιάζουν αν δεν γίνει ένα τραπέζι μετά!!!
Για κάθε έναν που θα σχολιάσει αρνητικά το ότι δεν έκανες τραπέζι, να είσαι σίγουρη πως υπάρχει ένας άλλος που θα σχολιάσει αρνητικά το ότι έκανες (θα ακουστούν σχόλια του στυλ "χάλασε τόσα λεφτά για τραπεζώματα χωρίς να υπολογίζει ότι οι καιροί είναι δύσκολοι" και άλλα παρόμοια). Δεν μπορείς να τους ευχαριστήσεις όλους, ούτε είναι σωστό να πάρεις αποφάσεις με βάση τι θέλουν ή τι νομίζουν οι άλλοι... γιατί ό,τι και να κάνεις, θα βρεθούν κάποιοι να το σχολιάσουν αρνητικά. Εσύ θα κοιτάξεις τα οικονομικά σου και τις επιθυμίες τις δικές σου και του συζύγου και θα αποφασίσεις ανάλογα, χωρίς να έχεις τύψεις. Υπάρχουν πολλές λύσεις: ένα περιποιημένο κέρασμα έξω από την εκκλησία, μπουφές με απλό μενού και χωρίς αλκοόλ, τραπέζι μόνο στους πολύ κοντινούς, τραπέζι στο σπίτι κ.λπ. Σκέψου το πρακτικά και θα βρεις λύση ;)

Sofiade
30-07-12, 10:33
Θα συμφωνήσω με το Πιθηκάκι. Ό,τι και να κάνεις, κάποιος θα το σχολιάσει αρνητικά. Οπότε κάνε καλύτερα αυτό που θέλεις και μπορείς, χωρίς να σκέφτεσαι τι θα πουν οι άλλοι. Με το καλό!

mariamb
30-07-12, 14:59
Θα σας μεταφέρω και την δική μου πρόσφατη εμπειρία...στην οποία υπήρχε και πρόσφατο πένθος...οπότε δεν ήθελα κάτι πολύ εορταστικό. Βρήκαμε ένα εκκλησάκι με αυλή( δεν μένουμε Αθήνα) και προσφέραμε παγωτό (με παγωτατζή κτλ), εννοείται ότι υπήρχε γλυκό βάπτισης, γυάλες με γλυκά. Την τελευταία στιγμή έπεσε και η ιδέα για ένα μίνι μπουφέ, οπότε ετοιμάσαμε τυροπιτάκια και άλλα σε -ακια, παρήγγειλα και κάποια από κέτερινγ και έγινε ένας μικρός μπουφές. Περάσαμε καταπληκτικά, μείναμε μέχρι αργα και ήταν μια πολύ όμορφη βάπτιση. Επίσης όσο αφορά την διακόσμηση είχα σκορπισμένα μπαλόνια, τα οποία πήραν τα πιτσιρίκια και έπαιζαν ενώ το υπόλοιπο concept ήταν λιτό αφού η εκκλησία προσφερόταν. Τελικά η λύση είναι να ζητήσεις βοήθεια από φίλους ή συγγενείς...με λίγα έξοδα μπορείς να προσφέρεις κάτι αξιοπρεπές και να περάσουν όλοι καλά.

ΟΛΓΑ78
14-08-12, 19:41
Επανήλθα!!!! :)
Κάναμε την βάφτιση, περάσαμε πολύ όμορφα, είμασταν λίγοι και καλοί και μείναμε όλοι ευχαριστημένοι!! Η μια μου κουμπαρούλα μου έκανε δώρο τον στολισμό στην ταβερνούλα -μου έκανε υπερπαραγωγή, δεν το συζητώ!!- και ο υπεύθυνος του μαγαζιού από μόνος του δεν μου χρέωσε τα παιδιά και έβγαλε και παραπάνω πιάτα από αυτά που είχαμε συμφωνήσει, χωρίς χρέωση!! Είμασταν μια παρεούλα, 28 μεγάλοι τελικά και 8 παιδάκια και περάσαμε τέλεια!! Χωρίς φανφάρες, είχαμε την τούρτα μας στο τέλος -θα προτιμούσα και λίγο παγωτάκι, αλλά δεν πειράζει, σημασία έχει η διάθεση και οι καλοί φίλοι!!...Να στε καλά όλες και όλοι μαζί με τα παιδάκια μας και να είναι πάντα γερά!!

Little Monkey
14-08-12, 20:13
Μπράβο Όλγα! Πολύ όμορφα ακούγονται όλα. Να σας ζήσει το νεοφώτιστο μωράκι :-)

ΟΛΓΑ78
14-08-12, 20:30
Μπράβο Όλγα! Πολύ όμορφα ακούγονται όλα. Να σας ζήσει το νεοφώτιστο μωράκι :-)

Σ΄ευχαριστώ πολύ!!! Σου εύχομαι κι εσένα ό,τι επιθυμείς! Πάντως, μπορώ να πω ότι περάσαμε πολύ πιο ωραία απ΄ότι στον μεγάλο μου που τον βαφτίσαμε πριν 4 χρόνια και είμασταν σε μεγαλύτερο κέντρο, με μουσικές, όργανα και 100 άτομα!!!!

valentinat
27-11-12, 18:26
Επαναφέρω το θέμα...
Αρχίσαμε σιγά σιγά να σκεπτόμαστε τη βάφτιση του μωρού μας και σε μια μικρή συζήτηση που κάναμε με τον άντρα μου κλίνουμε στο να μην κάνουμε τραπέζι μετά γιατί δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε οικονομικά.
Θα κάνουμε μετά τραπέζι μόνο στους γονείς μας, αδερφό μου και στους νονούς με τους γονείς τους.
Οι νονοί είναι από μακριά και πιθανόν να έρθουν και τα αδέρφια τους και κάποιοι φίλοι τους για τη βάφτιση (όλοι θα φύγουν την ίδια μέρα). Ο άντρας μου υποστηρίζει πως όσοι έρθουν θα πρέπει μετά να έρθουν και στο τραπέζι. Ποια είναι η γνώμη σας?

ΟΛΓΑ78
27-11-12, 18:36
Επαναφέρω το θέμα...
Αρχίσαμε σιγά σιγά να σκεπτόμαστε τη βάφτιση του μωρού μας και σε μια μικρή συζήτηση που κάναμε με τον άντρα μου κλίνουμε στο να μην κάνουμε τραπέζι μετά γιατί δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε οικονομικά.
Θα κάνουμε μετά τραπέζι μόνο στους γονείς μας, αδερφό μου και στους νονούς με τους γονείς τους.
Οι νονοί είναι από μακριά και πιθανόν να έρθουν και τα αδέρφια τους και κάποιοι φίλοι τους για τη βάφτιση (όλοι θα φύγουν την ίδια μέρα). Ο άντρας μου υποστηρίζει πως όσοι έρθουν θα πρέπει μετά να έρθουν και στο τραπέζι. Ποια είναι η γνώμη σας?

Κοίταξε, συμφωνώ με τον άντρα σου, αν κάνετε το τραπέζι έστω για αυτά τα λίγα άτομα, θα πρέπει να καλέσετε και όσους έρθουν στην εκκλησία -τουλάχιστο εμείς στην Κρήτη το θεωρούμε δεδομένο αυτό-. Από την άλλη, μπορείς εξαρχής να καλέσεις λίγα άτομα στην εκκλησία -και κατ΄επέκταση και στο τραπέζι-, τους γονείς. αδέρφια και νονούς. Μπορείτε να εξηγήσετε στους νονούς ότι θα θέλατε οι καλεσμένοι τους να μην υπερβαίνουν π.χ. τα 10 άτομα ή αν κι αυτά τα θεωρείτε πολλά, ας καλέσουν μόνο γονείς και αδέρφια. Επίσης, μπορείς να κάνεις το εξής: να βαφτίσεις κανονικά το αγγελούδι σου, να μην ακολουθήσει τραπέζι μετά και κάποια στιγμή μετά από 2-3 μέρες παίρνεις τους νονούς και τους πας έξω σε ένα τραπέζι -αν θες και κάποιους φίλους- να τους τιμήσεις.

antigoni84
27-11-12, 19:41
Επαναφέρω το θέμα...

έχει δίκιο ο άντρας σου,είναι άσχημο να φύγουν για ταξίδι οι άνθρωποι μετά τη βάφτιση χωρίς να φάνε.
Τουλάχιστον κάνε στο σπίτι ένα μεζέ,εγώ θα έπαιρνα ψητό απο ταβέρνα,θα έβαζα μαμά η πεθερά να φτιάξει κανενα παστίτσιο,ετοιμάζεις μια σαλάτα,κρασάκι και έτοιμα.

Εγώ πάντος αν δεν είχα οικονομική δυνατότητα θα έκανα κλειστή βάφτιση με λίγα άτομα και μετά θα έκανα τραπέζι.Δεν έχω χειρότερο απο το να "χωρίζεις" το κόσμο και κάποιοι να φεύγουν και άλλοι να πηγαίνουν στο τραπέζι.

valentinat
28-11-12, 10:47
Κοίταξε, συμφωνώ με τον άντρα σου, αν κάνετε το τραπέζι έστω για αυτά τα λίγα άτομα, θα πρέπει να καλέσετε και όσους έρθουν στην εκκλησία -τουλάχιστο εμείς στην Κρήτη το θεωρούμε δεδομένο αυτό-. Από την άλλη, μπορείς εξαρχής να καλέσεις λίγα άτομα στην εκκλησία -και κατ΄επέκταση και στο τραπέζι-, τους γονείς. αδέρφια και νονούς. Μπορείτε να εξηγήσετε στους νονούς ότι θα θέλατε οι καλεσμένοι τους να μην υπερβαίνουν π.χ. τα 10 άτομα ή αν κι αυτά τα θεωρείτε πολλά, ας καλέσουν μόνο γονείς και αδέρφια. Επίσης, μπορείς να κάνεις το εξής: να βαφτίσεις κανονικά το αγγελούδι σου, να μην ακολουθήσει τραπέζι μετά και κάποια στιγμή μετά από 2-3 μέρες παίρνεις τους νονούς και τους πας έξω σε ένα τραπέζι -αν θες και κάποιους φίλους- να τους τιμήσεις.

Εδώ σε μας έχει διαδωθεί πλέον και δεν παρεξηγείτε από κανένα να μην κάνεις τραπέζι μετά ή να κάνεις κάτι σαν καφέ (που δεν μου αρέσει καθόλου γιατί μου θυμίζει άλλες καταστάσεις). Οι περισσότεροι βγαίνουν για φαγητό μετά μόνο με νονούς κ γονείς. Αυτό θέλουμε να κάνουμε κι εμείς....
έχει δίκιο ο άντρας σου,είναι άσχημο να φύγουν για ταξίδι οι άνθρωποι μετά τη βάφτιση χωρίς να φάνε.
Τουλάχιστον κάνε στο σπίτι ένα μεζέ,εγώ θα έπαιρνα ψητό απο ταβέρνα,θα έβαζα μαμά η πεθερά να φτιάξει κανενα παστίτσιο,ετοιμάζεις μια σαλάτα,κρασάκι και έτοιμα.

Εγώ πάντος αν δεν είχα οικονομική δυνατότητα θα έκανα κλειστή βάφτιση με λίγα άτομα και μετά θα έκανα τραπέζι.Δεν έχω χειρότερο απο το να "χωρίζεις" το κόσμο και κάποιοι να φεύγουν και άλλοι να πηγαίνουν στο τραπέζι.

Η αλήθεια είναι ότι συμφωνώ με τον άντρα μου κι εγώ, το θεωρώ λιγάκι γαιδουριά..... αλλά θέλω γνώμες...
Όσο κλειστή βάφτιση κ να κάνουμε δεν μπορώ να κατέβω κάτω από 300 άτομα.... οπότε με τίποτα... και όπως λες κι εσύ δεν έχω χειρότερο από το να χωρίζω κόσμο...τους κάνεις να αισθάνονται άσχημα.....
Αλλά στις βαφτίσεις που έχω πάει κ δεν κάνουν τραπέζι παρά μόνο γονείς κ νονοί σε καμία δεν αισθάνθηκα μειονεκτικά ή να με χωρίζουν

pax
28-11-12, 12:17
Όσο κλειστή βάφτιση κ να κάνουμε δεν μπορώ να κατέβω κάτω από 300 άτομα.... οπότε με τίποτα...

Καλά, αν είναι 300 άτομα αλλάζει το πράγμα, γιατί δεν θα είναι όλοι τόσο κολλητοί, ώστε να παρεξηγηθούν αν δεν τους καλέσεις.

Για μένα το νόημα του τραπεζιού είναι να έχεις λίγη ώρα να χαλαρώσεις και να πεις με την ησυχία σου δυο κουβέντες με τους φίλους και τους συγγενείς σου που δεν πρόλαβες να τους δεις καλά-καλά στην εκκλησία. Επειδή δεν βλεπόμαστε συχνά, είναι πολύ σημαντικό αυτό για μένα. Κάτι τέτοιο γίνεται και με λίγα χρήματα. Και μ΄αυτό το κριτήριο μπορείς να επιλέξεις ποιους θα καλέσεις, γιατί δεν είναι δυνατό να θέλεις να δεις και τους 300 μονομιάς :)

ZWH
28-11-12, 13:02
Aφου θα κανει καποιος τον κοπο να ερθει απο μακρια, κατα την δικη μου γνωμη, θα πρεπει να υπαρχει, ενα σαντουιτς,ενα ποτηρι κρασι, ενα κατι.....

mariab
28-11-12, 14:25
Κι εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει να περιποιηθείς αυτούς που θα έρθουν από μακρυά. Δεν γίνεται να φύγουν έτσι.
Αυτό που πρότεινε κάποια κοπέλα να κ'ανεις ένα μπουφέ στο σπίτι δεν παίζει? Με πολύ λογικά χρήματα μπορείς να βγάλεις ένα αξιοπρεπέστατο τραπέζι για παππούδες, αδέλφια, νονούς και τους ξενιτεμένους. Κανέναν άλλον. Πόσοι μαζεύονται έτσι? Χωράν στο σπίτι σου?

antigoni84
28-11-12, 19:51
νόμιζα οτι μιλούσες για λιγότερο κόσμο,300 άτομα είναι μεγάλο το κονδύλι για να τους τραπεζώσεις.Τουλάχιστον κάνε κάτι για όσους έρχονται απο επαρχία μόνο.

Σε βάφτιση που πήγα πριν μερικά χρόνια σε νησί,έκαναν τραπέζι σε όλο το κόσμο,όμως είχαν επιπλέον για όσους ταξίδευαν την ίδια μέρα ένα κουτάκι που είχε μέσα χυμό ,τσουρεκάκι, τυροπιτάκια,σπανακοπιτάκια.
Αυτό είχε τη λογική να μην αγοράσει κάτι απο το καράβι ο καλεσμένος τις 6 ώρες του ταξιδιού και το βρήκα πολύ ευγενικό.Νομίζω οτι μπορεί να γίνει οικονομικά!

valentinat
29-11-12, 09:59
Ναι θα έχουμε 300 άτομα.. άντε να αποκλείσουμε κ κάποιους από τη λίστα κ να φτάσουμε στα 280.... γι αυτό κ αποφασίσαμε από την αρχή να μην κάνουμε τραπέζι.
Όπως ανέφερα κ παραπάνω θα κάνουμε μόνο στους γονείς μας, στα αδέρφια μας στους νονούς κ στους γονείς των νονών. Θα είμαστε 18 άτομα.
Προβληματίζομαι για τους υπόλοιπους καλεσμένους των νονών που θα έρθουν αν θα πρέπει να έρθουν στο τραπέζι...
Για το σπίτι λίγο δύσκολο γιατί αν υπολογίσουμε αδέλφια νονών κ λίγους φίλους των νονών θα μαζευτούμε τουλάχιστον 25 άτομα χωρίς τα παιδιά. Αφήστε που όλα θα τα τραβήξει η μανούλα μου κ δεν θέλω...

Όσο όμως το σκέφτομαι προβληματίζομαι κ στο εξής:
με την λογική όποιος έρθει από μακρια να μην φυγει χωρίς φαγητό, καφέ κλπ θα πρέπει να καλέσουμε στο τραπέζι κ πολλούς φίλους δικούς μας οι οποίοι θα έρθουν από μακριά κ εκεί όντως ξεφεύγουμε πολύ οικονομικά....
Και εδώ πλέον φοβάμαι για παρεξηγήσεις....
Ουφ!!!! Σας ζάλισα ε???

antigoni84
29-11-12, 15:06
τότε καλεσε μόνο γονείς αδέρφια και νονούς που θα μπορείς να τραπεζώσεις μετά.Τι νόημα έχει να καλέσεις φίλους απο μακριά όταν δεν θα κάνεις τίποτα,ούτε ενα κρασί ,μόνο σε έξοδα θα τους βάλεις και θα ταλαιπωρηθούν.Εχω απόλυτη άποψη σε αυτό.Εχω τόσα λεφτά μπορώ να καλέσω αξιοπρεπώς 20 άτομα αυτά θα καλέσω,τέλος.

valentinat
30-11-12, 09:50
τότε καλεσε μόνο γονείς αδέρφια και νονούς που θα μπορείς να τραπεζώσεις μετά.Τι νόημα έχει να καλέσεις φίλους απο μακριά όταν δεν θα κάνεις τίποτα,ούτε ενα κρασί ,μόνο σε έξοδα θα τους βάλεις και θα ταλαιπωρηθούν.Εχω απόλυτη άποψη σε αυτό.Εχω τόσα λεφτά μπορώ να καλέσω αξιοπρεπώς 20 άτομα αυτά θα καλέσω,τέλος.

Αντιγόνη μου όσων αφορά τους καλεσμένους της νονάς δεν μπορώ να της πω μην καλείς τα αδέρφια σου ή πέντε φίλους γιατί έγινα νονά και μπορω να καταλάβω πως θα νιώσει.
Όσο για τους δικούς μας καλεσμένους πέρα από τους πολύ καλούς μας φίλους που τυχαίνει να ζουν σε άλλη πόλη υπάρχουν και άλλες φιλίες οι οποίοι μας κάλεσαν στη βάφτιση των παιδιών τους άσχετα αν μας κάνανε τραπέζι ή όχι (τώρα που το σκέφτομαι μόνο σε μία βάφτιση που πήγαμε μακριά είχε τραπέζι).
Ε αυτούς δεν μπορώ από την στιγμή που με κάλεσαν να μην τους καλέσω....
Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι τους αν θα μπορέσουν να έρθουν ή όχι... όπως κι εγώ δεν μπόρεσα να πάω σε όλες τις βαφτίσεις ή γάμους που ήμουν καλεσμένη αλλά ήταν σε άλλη πόλη... Λογικό δεν είναι?

ΟΛΓΑ78
30-11-12, 10:43
Αντιγόνη μου όσων αφορά τους καλεσμένους της νονάς δεν μπορώ να της πω μην καλείς τα αδέρφια σου ή πέντε φίλους γιατί έγινα νονά και μπορω να καταλάβω πως θα νιώσει.
Όσο για τους δικούς μας καλεσμένους πέρα από τους πολύ καλούς μας φίλους που τυχαίνει να ζουν σε άλλη πόλη υπάρχουν και άλλες φιλίες οι οποίοι μας κάλεσαν στη βάφτιση των παιδιών τους άσχετα αν μας κάνανε τραπέζι ή όχι (τώρα που το σκέφτομαι μόνο σε μία βάφτιση που πήγαμε μακριά είχε τραπέζι).
Ε αυτούς δεν μπορώ από την στιγμή που με κάλεσαν να μην τους καλέσω....
Από εκεί και πέρα είναι στο χέρι τους αν θα μπορέσουν να έρθουν ή όχι... όπως κι εγώ δεν μπόρεσα να πάω σε όλες τις βαφτίσεις ή γάμους που ήμουν καλεσμένη αλλά ήταν σε άλλη πόλη... Λογικό δεν είναι?

Ε, τότε βρε κορίτσι, όλα είναι πολύ απλά: ή δεν κάνεις καθόλου τραπέζι ή κάνεις σε όλους ή κάνεις μια βάφτιση απλή, με νονό, γονείς και αδέρφια και ένα οικογενειακό γεύμα στο σπίτι. Δυστυχώς, τα πράγματα είναι δύσκολα. Εγώ έκανα τραπέζι με 35 άτομα περίπου -οικογένεια, κουμπάροι και νονοί- και ξεκαθάρισα στους νονούς ότι ναι, είναι τιμή μου που θα μου βαφτίσετε το παιδί, αλλά δυστυχώς έπρεπε να περιοριστούν στο να καλέσουν μόνο γονείς και αδέρφια. Νομίζω ότι ο καθένας το καταλαβαίνει πλέον αυτό και δείχνει κατανόηση, τα πράγματα και οι εποχές έχουν αλλάξει και όλος ο κόσμος ζορίζεται. Το θέμα είναι να γίνει η βάφτιση, το μυστήριο και απο κει και πέρα ένα -ίσως- αξιοπρεπές΄και κλειστό τραπέζι ή αν δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή, ένα μικρό κέρασμα έξω από την εκκλησία. Ούτως ή άλλως, όσοι είναι ξενιτεμένοι και λάβουν την πρόσκληση η οποία θα αναγράφει: "μετά το μυστήριο θα ακολουθήσει κέρασμα στην εκκλησία" ή αν δεν αναφέρει ΄τίποτα όσον αφορά φαγητό, θα επιλέξουν αν θα θελήσουν να έρθουν για το φαγητό ή αν θα έρθουν καθαρά για σας. Τουλάχιστο θα είστε ξεκάθαροι. Την σήμερον ημέρα δεν είναι ντροπή, αν και νομίζω ότι το κέρασμα έξω από την εκκλησία είναι το καλύτερο. Μη φανταστείς κάτι εξωφρενικό, κανένα καλιτσουνάκι παραδοσιακό (εμείς έχουμε εδώ και τα λεγόμενα ξεροτήγανα, είναι υπέροχα!! ;)), κεφτεδάκι, τυροπιτάκι.....αυτά τα φτιάχνετε και μόνοι σας και σας βγαίνουν αρκετά οικονομικά.

antigoni84
30-11-12, 13:57
τότε κάνε ένα μπουφέ με μεζεδάκια σπιτικά έξω απο την εκκλησία για όλους,βάλε φίλες και συγγενείς να φτιάξουν και απο κάτι,εγώ προσωπικά αν με καλούσαν απο άλλη πόλη έκανα τόσο δρόμο και μετά το μυστήριο έβλεπα κάποιοι να πηγαίνουν στο τραπέζι και εμένα με ξεπετούσαν θα ένιωθα άσχημα.
Ποτέ δεν έχω πάει σε μυστήριο μακριά και να μην έχουν τραπέζι,ειδικά για όσους ταξίδεψαν. Σίγουρα οι καιροί είναι δύσκολοι και προσαρμοζόμαστε στα δεδομένα που έχουμε,όμως κάποιες κινήσεις δείχνουν και πόσο εκτιμάμε το φίλο μας,σκέψου τον εαυτό σου να έχεις οδηγήσει κάποιια χιλιόμετρα,να είσαι απο νωρίς στο πόδι και μετά τη βάφτιση να ψάχνεις ταβέρνα να φας

ZWH
30-11-12, 15:57
Εγω δεν θα καλουσα καποιον που θα ερχοταν απο μακρια και δεν θα μπορουσα να του προσφερω κατι. Βασικα το εχω κανει οταν βαφτισαμε την κορη μου σε νησι. Καλεσα μονο οσους μπορουσα να καλυψω οικονομικα.
Μετα απο χρονια ετυχε καποιοι που βαφτιζαν στα βορεια να θελουν να καλεσουν συγγενεις απο Αθηνα αλλα δεν θα εβγαζαν ουτε ενα τυροπιτακι. Ε το θεωρησα αγενεια, να ταλαιπωρηθει ο αλλος 5 ωρες να ανεβει, 5 να κατεβει, συν τα εξοδα των εισιτηριων, συν το δωρο και να μην τον κερασει ο αλλος ουτε εναν καφε!!!!

pax
30-11-12, 17:04
τότε κάνε ένα μπουφέ με μεζεδάκια σπιτικά έξω απο την εκκλησία για όλους,βάλε φίλες και συγγενείς να φτιάξουν και απο κάτι

Νομίζω ότι είναι η καλύτερη λύση. Μπορείς να πεις ανοιχτά σε όσους φίλους έχεις το θάρρος, αντί για δώρα να φτιάξουν κανένα τυροπιτάκι, κανένα κέικ, κανένα κεφτεδάκι, ντόνατς, να φέρουν μερικούς χυμούς ή κρασί, ό,τι μπορούν τέλος πάντων. Κάτι τέτοια χαλαρώνουν την ατμόσφαιρα και δένουν τους φίλους.

jackrussel
01-12-12, 12:38
εμεις τραπεζι εννοειται δεν καναμε
εξω απο την εκκλησια στο τελος προσφεραμε σπιτικη λεμοναδα και γλυκακι που ειχαμε φτιαξει εμεις σε ατομικη συσκευασια με κουταλακι
μαζι με την μπομπονιερα, απο χαμογελο του παιδιου, διναμε και τυλιχτο γλυκακι παλι φτιαγμενο απο εμας

ηταμ καλοκαιρι φαγαμε το γλυκακι μας ηπιαμε φοβερη λεμοναδα τα ειπαμε αγκαλιαστηκαμε και γεια χαρα

ηταν μια υπεροχη βαφτιση αρεσε σε ολους και δεν βαρεθηκε κανενας
ομορφα γρηγορα κι ωραια

antigoni84
01-12-12, 13:04
Εγω δεν θα καλουσα καποιον που θα ερχοταν απο μακρια και δεν θα μπορουσα να του προσφερω κατι. Βασικα το εχω κανει οταν βαφτισαμε την κορη μου σε νησι. Καλεσα μονο οσους μπορουσα να καλυψω οικονομικα.
Μετα απο χρονια ετυχε καποιοι που βαφτιζαν στα βορεια να θελουν να καλεσουν συγγενεις απο Αθηνα αλλα δεν θα εβγαζαν ουτε ενα τυροπιτακι. Ε το θεωρησα αγενεια, να ταλαιπωρηθει ο αλλος 5 ωρες να ανεβει, 5 να κατεβει, συν τα εξοδα των εισιτηριων, συν το δωρο και να μην τον κερασει ο αλλος ουτε εναν καφε!!!!

εμένα μου έχει συμβεί,μας κάλεσαν,επέμειναν πάρα πολύ για να πάμε,μέχρι και οτι θα παρεξηγηθούν είπαν,μας είπαν και ακριβώς το δώρο που ήθελαν (γάμος ήταν) μιας και δεν θα μπορούσαν να το αλλάξουν,κάναμε 6 ώρες ταξίδι και μετά το μυστήριο μας ευχήθηκαν ΚΑΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ,πήραν περίπου 100 άτομα για το γλέντι φίλους και κουμπάρους δηλαδή,μετά όσοι συγγενείς είμαστε απο μακριά περίπου 25 άτομα βρήκαμε μια ταβέρνα μετά απο ώρα γιατί δεν ξέραμε τη περιοχή κιόλας και κανένας δεν νοιάστηκε να μας καθοδηγήσει τουλάχιστον,φάγαμε και επίσης ψάξαμε για ξενοδοχείο γιατί όλοι ήταν πολύ κουρασμένοι για να οδηγήσουν και φύγαμε την επόμενη μέρα.
Δεν με νοιάζει οτι χάλασα λεφτά και ταλαιπωρήθηκα όσο οτι μας έδειξαν κατάμουτρα οτι μας κάλεσαν για το δώρο (να πω οτι μου ζήτησαν καλύματα συγκεκριμένα ππου έκαναν 180 ευρώ).Περιττό να πω οτι κανένας απο το σοι δεν τους ξαναμίλησε!

Sofiade
02-12-12, 15:39
Είναι απίστευτο το πόσο ξετσίπωτοι είναι μερικοί άνθρωποι.... :shock:

bebe Aggelina
11-02-13, 17:26
Ax! όλοι το ίδιο δίλημμα αντιμετωπίζουμε.
Στην κορούλα μου πριν από 3 χρόνια, μπορέσαμε να κάνουμε τραπέζι μόνο σε 60 άτομα, τους πιο κολλητούς, τους γονείς-αδέρφια μας και σε όλη την οικογένεια του κουμπάρου. Για τους υπόλοιπους 100, που ευτυχώς ήταν όλοι από κοντά, φρόντισα να έχω πολύ καλή μπομπονιέρα (4€/τμχ) και γλυκό (2€/τμχ).
Τώρα, βαφτίζουμε τον μικρούλη μας τον Μαϊο. Θα έχουμε σύνολο 100 άτομα και προτιμήσαμε να κάνουμε μια φτηνή μπομπονιέρα και πολύ οικονομικό στολισμό αλλά να έχουμε catering έξω από την εκκλησία με finger food σουβλάκια,μπιφτεκάκια πιτες ποτά αναψυκτικά περίπου 10€/άτομο (δοκιμασμένο πολλάκις).
1000€ σίγουρα δεν μας περισσεύουν, αλλά ντρέπομαι να έρχεται ο άλλος με το καλό του δώρο και να μην κάνω κάτι. Γιατί όλα τα άτομα είναι όσοι συγγενείς, συνάδελφοι και φίλοι αγαπάμε και είμαι σίγουρη ότι θα φέρουν κάτι καλό, παρόλο που δεν με νοιάζει καθόλου, μιας και ο μικρούλης μας έχει πολλά μεγαλύτερα ξαδερφάκια και αγοράζουμε ελάχιστα.
Τέλος, την νονά με τον φίλο της και τους γονείς της, μια άλλη μέρα που θα είμαστε όλοι ξεκούραστοι, θα τους βγάλουμε για φαγητό.
Μακάρι να μπορούσαμε κάτι περισσότερο! ;-)

love to dance
11-02-13, 22:26
εμένα μου έχει συμβεί,μας κάλεσαν,επέμειναν πάρα πολύ για να πάμε,μέχρι και οτι θα παρεξηγηθούν είπαν,μας είπαν και ακριβώς το δώρο που ήθελαν (γάμος ήταν) μιας και δεν θα μπορούσαν να το αλλάξουν,κάναμε 6 ώρες ταξίδι και μετά το μυστήριο μας ευχήθηκαν ΚΑΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ,πήραν περίπου 100 άτομα για το γλέντι φίλους και κουμπάρους δηλαδή,μετά όσοι συγγενείς είμαστε απο μακριά περίπου 25 άτομα βρήκαμε μια ταβέρνα μετά απο ώρα γιατί δεν ξέραμε τη περιοχή κιόλας και κανένας δεν νοιάστηκε να μας καθοδηγήσει τουλάχιστον,φάγαμε και επίσης ψάξαμε για ξενοδοχείο γιατί όλοι ήταν πολύ κουρασμένοι για να οδηγήσουν και φύγαμε την επόμενη μέρα.
Δεν με νοιάζει οτι χάλασα λεφτά και ταλαιπωρήθηκα όσο οτι μας έδειξαν κατάμουτρα οτι μας κάλεσαν για το δώρο (να πω οτι μου ζήτησαν καλύματα συγκεκριμένα ππου έκαναν 180 ευρώ).Περιττό να πω οτι κανένας απο το σοι δεν τους ξαναμίλησε!

Βρε παιδια, συγνωμη κι'ολας, αλλα οταν πηρατε την αποφαση να πατε, δεν ξερατε οτι δεν ειχε γινει κρατηση για σας σε κανενα ξενοδοχειο, δεν ενδιαφερθηκατε να δειτε που θα διανυκτερευατε?

Επειτα, δεν γνωριζατε εξ'αρχης οτι δεν εισασταν καλεσμενοι στο τραπεζι, εφ'οσων δεν εγραφε τιποτα τετοιο το προσκλητηριο?

bobos1982
04-10-13, 11:03
Εγώ μόλις βάφτισα τον γιο μου την περασμένη Κυριακή. Είχαμε 70 άτομα (όλοι σχεδόν από τον παππού που έδωσε το όνομα) και ήταν όλοι καλεσμένοι στο τραπέζι. Σε οικογενειακό κέντρο σε εξοχή στην επαρχία, κόστισε περίπου 10 ευρώ το άτομο (νόστιμο και απλό φαγητό). Άσχετο, αλλά στο επόμενο (όταν έρθει με το καλό), θα επιδιώξω να βρούμε μια εκκλησία σε χωριό με όμορφη πλατεία με δέντρα και να έχουμε μεζεδάκια και όργανα. Λοιπόν, επειδή πολλοί ήρθαν από σχετικά μακριά (2,5 ώρες max), είχαμε διευκρινίσει στα προσκλητήρια ότι είναι όλοι καλεσμένοι στο τραπέζι. Θέλω να πω, στις εποχές που ζούμε, είναι σημαντικό να ξέρει ο καλεσμένος τι τον περιμένει. Είτε υπάρχει τραπέζι για μετά είτε όχι, πρέπει κι αυτός να κάνει τους υπολογισμούς του. Π.χ. μια οικογένεια συγγενών, 6 άτομα, αν έκανε 2 ώρες ταξίδι κι άλλες τόσες για να επιστρέψει, θεωρώντας ότι θα βρουν κάτι να φάνε, δε θα ήταν όμορφο να τους αφήσουμε μόνο με το γλυκάκι, κι αυτοί να ψάχνουν εστιατόριο να φάνε...

Anthony2012
04-10-13, 17:19
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν θες βαφτισια χωρις να τραταρεις τιποτα τους καλεσμενους,δεν υπαρχει λογος να καλεις πολυ κοσμο.Κανεις τα βαφτισια μεταξυ στενων συγγενων αντε και 2-3 φιλων που ξερεις οτι ειναι στον ιδιο νομό, και end of the story.

Το να καλεις τον καθε πικραμενο απο την Μοζαμβικη και μετα να του δειχνεις την εξοδο για εθνικη οδο, δεν ειναι οτι καλυτερο.

Ηλιοβασίλεμα
04-10-13, 19:29
Καλείς αυτούς που θέλεις και όποιος θέλει να έρθει και μπορεί, θα έρθει ανεξαρτήτως τραπεζώματος!!!
Εμένα περισσότερο με ενοχλεί να μην με καλέσουν επειδή είναι βάπτιση δίχως τραπέζι ακόμη και αν είναι σε άλλη πόλη από εκεί που διαμένω. Δωσε μου κάλεσμα να δω οτι με θέλετε να συμμετέχω στην χαρά σας και εγώ θα αποφασίσω αν μπορώ να πάω! Δεν θα το πάρω ότι με καλούν για να τους κάνω δώρο!

Anthony2012
11-10-13, 14:41
Το τραπεζωμα ειναι μια κοινωνικη διαδικασια.
Δεν ειναι απλως φαγητο αλλα συνευρισκεσαι με φιλους και γνωστους.
Για μενα ειναι εντελως ακαιρο να παω σε ενα μακρυνο βαφτισι στην επαρχια και μετα να μην εχω την ευκαιρια να μιλησω λιγο με τους γονεις,να δω κοινους γνωστους κτλ
Βεβαια αν καποιος κοντινος συγγενης/φιλος με καλεσει σε τετοιο βαφτιση το πιθανοτερο ειναι οτι θα παω,αλλα με την αγγαρεια τυπωμενη στο προσωπο μου.

iosifina123
12-10-13, 23:44
Κακά τα ψέματα, όταν καλείς τον άλλο μόνο στην εκκλησία, είναι σαν να λες σε καλώ για το δώρο.... Και μετά είναι σαν να τον στέλνεις σπίτι του, ουσιαστικά δεν τον τιμάς καθόλου... Τί να λέμε, αν είναι να μην κάνεις τίποτα μετά, κάνε τη βάφτιση μόνο με τους στενούς συγγενείς...

κοκκινοσκουφίτσα
13-10-13, 09:36
Η βάφτιση & ο γάμος είναι μυστήρια.Πολλές φορές έχουμε παει μόνο στην εκκλησία. Δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητο να κάνεις τραπέζι μετά....εκτος & αν καλείς κάποιον σε επαρχία όπως είπαν & οι προηγούμενοι....γιατί από ένα σημείο & πέρα είναι & γαιδουριά....

rosaki
13-10-13, 11:52
από τη στιγμή που ο γάμος και η βάφτιση θεωρούνται κοινωνικές εκδηλώσεις στις οποίες κάποιος είναι υποχρεωμένος να πάει δώρο, θεωρώ ότι καλείς μόνο εκείνους που θα καλέσεις και στο τραπέζι.
αν δεν σε παίρνει οικονομικά, το κάνεις σε πολύ κλειστό κύκλο και δεν νομίζω ότι μέρες που είναι θα παρεξηγήσει και κανείς.
μια καλή λύση είναι ένα catering από τα χεράκια μας (μαμά, πεθερά, θείες) έξω από την εκκλησία. πολύ ζεστό, συμπαθητικό και ανθρώπινο.

andromachi19
01-11-13, 16:38
Καλείς αυτούς που θέλεις και όποιος θέλει να έρθει και μπορεί, θα έρθει ανεξαρτήτως τραπεζώματος!!!
Εμένα περισσότερο με ενοχλεί να μην με καλέσουν επειδή είναι βάπτιση δίχως τραπέζι ακόμη και αν είναι σε άλλη πόλη από εκεί που διαμένω. Δωσε μου κάλεσμα να δω οτι με θέλετε να συμμετέχω στην χαρά σας και εγώ θα αποφασίσω αν μπορώ να πάω! Δεν θα το πάρω ότι με καλούν για να τους κάνω δώρο!

Συμφωνώ απόλυτα!! Και περισσότερο στο ότι θα με ενοχλήσει περισσότερο κάποιος να μην με καλέσει επειδή δεν θα κάνει τραπέζι, εγώ θέλω να παραβρεθώ στην χαρά τους κι ας μην κάνουν τραπέζι, μπορεί να μην έχει τόσα λεφτά ο άνθρωπος, και το να πας δώρο δεν είναι αναγκαστικό, αν θες πας. Δηλαδή εσείς πάτε σε μια βάφτιση για να φάτε?? Εγώ προσωπικά πάω να δω το μυστήριο και αν με έχουν καλέσει και στο τραπέζι αν έχω όρεξη θα πάω. Έχει τύχει να πάω και σε βάφτιση χωρίς δώρο και έχει τύχει να μην πάω σε βάφτιση αλλά να στείλω δώρο για να τους δείξω ότι τους τιμάω κι ας δεν πήγα.

arieta
01-11-13, 21:23
Η βάφτιση & ο γάμος είναι μυστήρια.Πολλές φορές έχουμε παει μόνο στην εκκλησία. Δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητο να κάνεις τραπέζι μετά....εκτος & αν καλείς κάποιον σε επαρχία όπως είπαν & οι προηγούμενοι....γιατί από ένα σημείο & πέρα είναι & γαιδουριά....

Ωραία , μυστήριο ειναι ο γάμος και η βάφτιση και αφορά τους νιόπαντρους ή το νεοφώτιστο και το στενό τους περίγυρο.

Από τη στιγμή που αρχίζεις να μοιράζεις προσκλήσεις σε ολόκληρο τον όροφο στο γραφείο ( μην πω σε όλο το κτίριο ), σε ολή τη γειτονιά πέριξ πέντε τετραγώνων, σε κάτι παλιούς ( ξεχασμένους ) φίλους που δεν ξέρουν καν ότι είχες σοβαρή σχέση και τώρα παντρεύεσαι ή ότι γέννησες κλπ κλπ , τότε το κάνεις λαικό πανηγύρι και ως τέτοιο οφείλει να ακολουθήσει και γλέντι μετά για τους καλεσμένους είτε έρχονται από την άλλη άκρη της Ελλάδας είτε από το διπλανό τετράγωνο.

Προσωπικά , αρνούμαι να παρευρεθώ σε γάμο ή βάφτιση χωρίς να νοιώθω ότι αυτός που με καλεί έχει κάνει και την ελάχιστη προσπαθεια να περάσω καλά ,αφενός γιατί βαριέμαι απίστευτα να ντυθώ/βαφτώ/χτενιστώ για να πάω στην εκκλησία και να παρακολουθήσω από τα χίλια χιλιόμετρα ένα μυστήριο και αφετέρου γιατί αισθάνομαι ότι ο μόνος πραγματικός μου ρόλος στην όλη υπόθεση είναι του κομιστή δώρου και δεν μου αρέσει αυτός ο μονοδιάστατος ρόλος.