PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγγλικά στο φροντιστήριο από β' δημοτικού: τι γνώμη έχετε;

Elinaki
24-06-12, 19:57
Ο γιόκας μου θα πάει β' δημ. και πηγαίνει σε δημοτικό με ενιαίο αναθεωρημένο πρόγραμμα, έκανε δηλαδή αγγλικά από την πρώτη. Η διδασκαλία στην α' και στη β' τάξη είναι μόνο προφορική, χωρίς βιβλία, τα οποία θα ξεκινήσουν στην γ'. Συζητώντας με μαμάδες που έχουν παιδιά από γ' τάξη και πάνω, μου είπαν ότι στην γ' οι δασκάλες βάζουν τα παιδιά από την αρχή στα δύσκολα γιατί τα περισσότερα πάνε φροντιστήριο από την πρώτη. Γι' αυτό έχω προβληματιστεί και τείνω να πιστεύω ότι ίσως να είναι καλύτερα να τον στείλω φροντ. από το Σεπτέμβριο, για να μην τα βρει σκούρα αργότερα. Να τονίσω ότι δεν είμαι υπέρμαχος του να ξεκινήσει ξένη γλώσσα από την α-β δημοτικού γιατί πιστεύω ότι αυτό που προέχει είναι η εδραίωση της μητρικής γλώσσας, να υπάρχει ένα σωστό γλωσσικό υπόβαθρο ώστε σε αυτό να "πατήσει" και 2η και 3η αργότερα ξένη γλώσσα. Μήπως όμως οι απαιτήσεις από την γ' τάξη και μετά είναι τέτοιες που είναι καλό-απαραίτητο ένα παιδί να διαθέτει κάποιες παραπάνω γνώσεις από αυτές της προφορικής διδασκαλίας;

Για πείτε μου και σεις την άποψή σας...

DALIA
25-06-12, 13:32
Προσωπικά σκέφτομαι να τον ξεκινήσω ιδιαίτερα στην γ ή δ'δημοτικού. Μέχρι τότε θα πορευτούμε με ότι κάνουν στο σχολείο. Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να στερήσω από το παιδί ώρες παιχνιδιού και χαλάρωσης.
Εχει στην γειτονιά μας ένα φροντιστήριο αγγλικών όπου είναι το μοναδικό που δεν πέρνει παιδάκια κάτω της γ'δημοτικού. Είχε πάει η διπλανή μου να ρωτήσει και της είπαν ότι δεν θέλουν να κοροιδεύουν τους γονείς.Να σημειώσω ότι το φροντιστήριο είναι 25 χρόνια στην περιοχή και ότι είναι δίπλα στο σχολείο μας που κάνουν αγγλικά από α'δημοτικού.

yasemi
25-06-12, 13:42
κοιτα να δεις,,,,και εγω ειχα αρχισει αγγλικα καποτε στη τριτη δημοτικου......και αν και εφοσον δω οτι στο σχολειο τοτε που θα παμε δε γινεται καλη δουλεια θ αοτ σκεφτω για φροντιστηριο....εμεις τοτε μαθαιναμε στο γυμνασιο,,,,δε ξερω πια αν θα χρειαζεται να τα στελνουμε φροντιστηριο εξτρα ,,,,αφου θα τ αμαθουν και στο σχολειο ,,,,,

και για την ερωτηση σου συμφωνω με τη νταλια καλυτερα στη τριτη που ηδη κατεχει αρκετα καλα τη γλωσσα την ελληνικη

δε καταλαβαινω τη λογικη των μαμαδων που σου το ειπαν αυητο...οτι στη τριτη ειναι σκουρα και δυσκολα....δε γινεται να ξεκινας με δυσκολα σε ενα παιδι μια ξενη γλωσσα οταν απλα εχει διδαχτει μονο προφορικα τις δυο προηγουμενες χρονιες..το θεωρεω κουλο....

Elinaki
25-06-12, 15:53
Κορίτσια και η δική μου άποψη είναι ότι τα αγγλικά ή όποια άλλη γλώσσα καλό είναι να τα αρχίζουν στη γ' αλλά με βάλανε σε σκέψεις αυτά που άκουσα. Οταν πήγαινα σχολείο αρχίζαμε τα αγγλικά στην τετάρτη και μια χαρά τα πηγαίναμε αλλά κάναμε αγγλικά στο γυμνάσιο κι όχι νωρίτερα... Πράγματι προτιμότερο είναι να παίζουν τα παιιδιά και να κάνουν αυτά που τους ευχαριστούν παρά να φορτώνεται πρόωρα το πρόγραμμά τους με δραστηριότητες.

Μου φαίνεται ότι είναι καλύτερο να τον αφήσω έτσι και στη β' κι από τη γ' βλέπουμε.

ΤΙΝΟΥΛΑ
25-06-12, 16:02
Κορίτσια εμείς θυμάμαι στο σχολείο απο α δημοτικού κ εγω σε ιδιαίτερα που κάνω τα ξεκινάω απο γ δημοτικού

χριστινάκι π.
25-06-12, 17:25
Θα σου απαντήσω σαν καθηγήτρια Αγγλικών. Πήγαινε το στην Γ' Δημοτικού...Μην ανησυχείς θα προσαρμοστεί στους ρυθμούς του σχολείου...Όταν ξεκινάνε από πιο μικρά τα παιδάκια παιδευόμαστε πάρα πολύ να τους εξηγήσουμε τη γραμματική ας πούμε, γιατί αν δεν έχει εμπεδωθεί η γνώση στα Ελληνικά πώς θα κάνει το παιδί το συσχετισμό με τα Αγγλικά ώστε να του μείνουν;Κάπως έτσι φτάνουν στο Lower και τους εξηγώ ακόμα τον Present Continuous!Ήμαρτον!

ΤΙΝΟΥΛΑ
25-06-12, 17:27
Χριστινακι έχεις δίκιο κ εγω αγγλικα γαλλικα Γερμανικά τα ξεκινάω απο γ δημοτικου για να μάθουν συντακτικό κ γραμματικη στην α δημοτικου μαθαίνω το όνομα τους τα χρώματα κλπ

χριστινάκι π.
25-06-12, 17:29
Χριστινακι έχεις δίκιο κ εγω αγγλικα γαλλικα Γερμανικά τα ξεκινάω απο γ δημοτικου για να μάθουν συντακτικό κ γραμματικη στην α δημοτικου μαθαίνω το όνομα τους τα χρώματα κλπ

Ναι, θυμόμουν ότι είσαι κι εσύ καθηγήτρια από μια αγγελία που είχες βάλει!Σε αυτή την τάξη μόνο προφορικά αξίζει να κάνεις όπως και στο Δημοτικό. Είμαι τελείως αντίθετη που έχουν βάλει την αλφαβήτα γραπτά μέχρι και στο pre-junior ενώ ακόμα δεν έχουν μάθει ούτε την ελληνική!Αν είναι δυνατόν!

Πόσα λεφτά τσάμπα χαλάνε οι γονείς επειδή τους φουσκώνουν τα μυαλά οι φροντιστηριούχοι δεν υπάρχει!Μόνο να ξέρανε θα τους έπαιρναν με τις ντομάτες!

ΤΙΝΟΥΛΑ
25-06-12, 17:33
Αυτο λέω κ εγω γενικά μέχρι γ δημοτικου η μέχρι δ τους μαθαίνω τα απλα μετα μπαίνουμε στα δύσκολα αφού πρώτα έχουν κατανοήσει κ την ελληνική γραμματικη κ συντακτικο

Elinaki
26-06-12, 14:14
Τινούλα και χριστινάκι ευχαριστώ που γράψατε μια και γνωρίζετε από μέσα τα πράγματα. Η καθ. αγγλικών στο δημοτικό είναι πολύ καλή, τους έχει μάθει προφορικά ένα σωρό λέξεις, τα χρώματα, τα ζώα, τα φρούτα. Τα παιδιά τη λατρεύουν και χαίρονται να κάνουν μάθημα :-)

Οταν πήγαινα αγγλικά υπήρχαν 2 προκαταρκτικές τάξεις και στην 5η -νομίζω- κανονική έδινες Lower. Έτσι είναι και τώρα ή έχουν αλλάξει τα πράγματα;

χριστινάκι π.
26-06-12, 15:15
Τινούλα και χριστινάκι ευχαριστώ που γράψατε μια και γνωρίζετε από μέσα τα πράγματα. Η καθ. αγγλικών στο δημοτικό είναι πολύ καλή, τους έχει μάθει προφορικά ένα σωρό λέξεις, τα χρώματα, τα ζώα, τα φρούτα. Τα παιδιά τη λατρεύουν και χαίρονται να κάνουν μάθημα :-)

Οταν πήγαινα αγγλικά υπήρχαν 2 προκαταρκτικές τάξεις και στην 5η -νομίζω- κανονική έδινες Lower. Έτσι είναι και τώρα ή έχουν αλλάξει τα πράγματα;

Υπάρχει το pre-junior που μπαίνουν σιγά σιγά στο νόημα και γράφουν και την αλφαβήτα (διαφωνώ αλλά τέσπα), αλλά αυτή είναι για τα παιδάκια μέχρι και Α'Δημοτικού...Μετά είναι A junior, B junior, οι προκαταρκτικές που λες κι εσύ και μετά πάνε οι κανονικές, οι senior. Κάνουν και την E senior (Pre-Lower) και μετά την τάξη του Lower οπότε και δίνουν εξετάσεις...Μην σε ανησυχεί πάντως το πότε θα δώσει εξετάσεις, το πολύ πολύ να κάνει θερινά/εντατικά μαθήματα αργότερα και να πηδήξει εύκολα μια ή και δύο τάξεις...Εγώ πάντως έτσι έκανα και ενώ ξεκίνησα στην Γ' Δημοτικού πήρα το Proficiency στην 1η Λυκείου...

Πάντως στη θέση σου, αν το παιδί τράβαγε και του άρεσαν τα Αγγλικά, θα έκανα ιδιαίτερα και θα πέρναγα 1,5 τάξη τη χρονιά (προσωπικά έχω δει ότι βγαίνει με 3 ή 4 ώρες την εβδομάδα)...

ΤΙΝΟΥΛΑ
26-06-12, 15:18
Οι μαθητές μου α γυμνασίου η στ παίρνουν πτυχίο ( το αποφασίζουν για να τελειώνουν στη γ γυμνασίου ώστε μετα να έχουν το μυαλό τους στις πανελλήνιες)

DALIA
26-06-12, 15:36
Πάντως στη θέση σου, αν το παιδί τράβαγε και του άρεσαν τα Αγγλικά, θα έκανα ιδιαίτερα και θα πέρναγα 1,5 τάξη τη χρονιά (προσωπικά έχω δει ότι βγαίνει με 3 ή 4 ώρες την εβδομάδα)...

ένας από το λόγους που θα τον κάνω ιδιαίτερα...
κορίτσια αν ξεκινήσω στην δ πάει πολύ...? έτσι και αλλιώς μέχρι τότε έχει επαφή με τη γλώσσα ( σχολείο που θεωρώ κάνουν καλή δουλειά αλλά και παιχνίδια στο PS3 )

ΤΙΝΟΥΛΑ
26-06-12, 16:22
Δεν είναι κακο

χριστινάκι π.
26-06-12, 16:30
κορίτσια αν ξεκινήσω στην δ πάει πολύ...? έτσι και αλλιώς μέχρι τότε έχει επαφή με τη γλώσσα ( σχολείο που θεωρώ κάνουν καλή δουλειά αλλά και παιχνίδια στο PS3 )

Όχι καθόλου, όσο πιο αργά τόσο καλύτερα θα κατανοεί την αγγλική γραμματική (αφού θα γνωρίζει καλύτερα την ελληνική) αλλά και την έννοια της έκθεσης (καλά μην φανταστείς, για καμιά παράγραφο μιλάμε και πολύ αργότερα για αρχή αλλά και πάλι). Σε αυτά τα δύο δυσκολεύονται περισσότερο...Βέβαια και στα προφορικά θα αντεπεξέλθει ευκολότερα αφού θα έχει ''ωριμάσει'' ακόμα περισσότερο...Αργότερα μπορείς άνετα να τον ''τρέξεις''...

marsolan
26-06-12, 17:55
προσωπικα,ως εκπαιδευτικος ξενης γλωσσας και δη Αγγλικων,δεν προκειται να ξεκινησω την κορη μου Αγγλικα με την μορφη μαθηματος πριν την Γ'Δημοτικου..δεν ειμαι υπερμαχος του να "ξεμπερδευω με τα πιστοποιητικα" οποτε θα ακολουθησω πιο χαλαρο προγραμμα βλεποντας το ποσο τραβαει το παιδι μου..Αλλωστε στο δημοσιο σχολειο εχουν επαφη με την γλωσσα απο την Α'Δημοτικου,δεν χρειαζεται σε τοσο μικρη ηλικια να ζοριστει με πηγαινελα και σε φροντιστηρια..Παντως πιο παλια η πλειοψηφια των μαθητων ξεκινουσαν σε φροντιστηριο την ξενη γλωσσα οταν στο σχολειο ηταν Γ ή Δ΄Δημοτικου και την πρωτη πιστοποιηση την επαιρναν στην Α'Λυκειου..μια χαρα χρονο ειχαμε και κανενα προβλημα δεν αντιμετωπισαμε!

mmdad
26-06-12, 21:31
Το θεμα με τα φροντηστηρια ειναι η ομοιογενια του τμηματος. Δηλαδη αν ενα φροντηδστηριο εχει μονο τμηματα που ξεκινανε απο τη Β' Δημοτικου, ενα παιδακι που θα παει πρωτη φορα οταν ειναι στην Γ' ή Δ' δημοτικου σε ποια ταξη θα παει στα αγγλικα? Στην πρωτη μαζι με τα "μικρα" της δευτερας δημοτικου ή στην τριτη με τα παιδια της ταξης του που ομως θα εχουν κανει δυο χρονια αγγλικα ηδη? Δεν θα δυσκολευτει αν παει στο προχωρημενο τμημα? Δεν θα νιωσει καπως αν ειναι με τα μωρα??
Οσο για το πτυχιο καποτε το lower του Cambridge ειχε ελαχιστο οριο ηλικιας τωρα δεν υπαρχει πια?

DALIA
26-06-12, 22:52
Το θεμα με τα φροντηστηρια ειναι η ομοιογενια του τμηματος. Δηλαδη αν ενα φροντηδστηριο εχει μονο τμηματα που ξεκινανε απο τη Β' Δημοτικου, ενα παιδακι που θα παει πρωτη φορα οταν ειναι στην Γ' ή Δ' δημοτικου σε ποια ταξη θα παει στα αγγλικα? Στην πρωτη μαζι με τα "μικρα" της δευτερας δημοτικου ή στην τριτη με τα παιδια της ταξης του που ομως θα εχουν κανει δυο χρονια αγγλικα ηδη? Δεν θα δυσκολευτει αν παει στο προχωρημενο τμημα? Δεν θα νιωσει καπως αν ειναι με τα μωρα??
Οσο για το πτυχιο καποτε το lower του Cambridge ειχε ελαχιστο οριο ηλικιας τωρα δεν υπαρχει πια?

Εχεις δικιο αλλά ρωτησα για ιδιαιτερα;)

mmdad
26-06-12, 23:03
Εχεις δικιο αλλά ρωτησα για ιδιαιτερα;)

Τα ιδιεταιρα εχουν το πλεονεκτημα οτι ακολουθουν τους ρυθμους του παιδιου (αν ερθουμε Ελλαδα σιγουρα ιδιεταιρα θα κανουμε στα γαλλικα) αλλα αν δεν ειναι καλος ο διδασκων τα αποτελεσματα ειναι χειροτερα απο οτι θα ηταν αν ο ιδιος καθηγητης ηταν σε ταξη.

jannis
26-06-12, 23:37
Θα σου απαντήσω σαν καθηγήτρια Αγγλικών. Πήγαινε το στην Γ' Δημοτικού...Μην ανησυχείς θα προσαρμοστεί στους ρυθμούς του σχολείου...Όταν ξεκινάνε από πιο μικρά τα παιδάκια παιδευόμαστε πάρα πολύ να τους εξηγήσουμε τη γραμματική ας πούμε, γιατί αν δεν έχει εμπεδωθεί η γνώση στα Ελληνικά πώς θα κάνει το παιδί το συσχετισμό με τα Αγγλικά ώστε να του μείνουν;Κάπως έτσι φτάνουν στο Lower και τους εξηγώ ακόμα τον Present Continuous!Ήμαρτον!

Εγω δεν καταλαμβαίνω γιατί θα πρέπει να εξηγήσεις την γραμματική σε μικρά παιδιά. Καταλαμβαίνω να το κάνεις σε ένα μάθημα μεγάλων παιδιών ή εντατικό ενηλίκων αλλά σε μικρά παιδιά πιος ο λόγος?
Και τι σχεση έχει η γνώση στα Ελληνικά? Και γιατί να κάνει συσχετισμό? (αυτό μάλλον θα κάνει χειρότερη την μάθηση). Και τι συσχετισμό να κάνει με την γραμματική των αγγλικών?

Εγώ πριν πολλά πολλά χρόνια όταν έμαθα αγγλικά κανένας δεν μου εξήγησε γραμματική μεχρι το fist certificate. Ξεκίνησα στην 3η Δημοτικού σε μια τάξη με native speaker που δέν ήξερε λέξη ελληνικά και οπτικοακουστική μέθοδο. Σιγά -σιγά και φυσικά μαθαίναμε χωρίς πίεση και χωρίς επεξηγήσεις. Βασικά μέχρι που να τελιώσω το φροντιστήριο δεν μου μιλήσαν ποτέ στα ελληνικά στην τάξη.
Τα μικρά παιδιά που ξεκινάνε μια γλώσσα έχουν την πολυτέλεια να μάθουν φυσικά, και βιωματικά και δεν χρειάζεται να τα βομβαρδίζεις με επεξηγήσεις γραμματικής. Στο φροντιστήριο που πήγαινα λειτουργούσε δανειστική βιβλιοθήκη με βιβλία σε όλα τα επίπεδα και αυτό βοηθούσε πάρα πολύ.

Οταν σαν ενήλικας έκανα εντατικά γαλλικά τότε ναι είχα την ανάγκη να μου εξηγήσουν την αναλυτικά την γραμματική και είχα την ανάγκη να κάνω τους συσχετισμούς (και πιστεύω ότι πιο εύκολα γίνονται με τα γαλλικά) - μια ανάγκη που δεν είχα ποτέ με τα αγγλικά, η διαδικασία της μάθησης των αγγλικών για μένα ήταν μια εντελώς διαφορετική εμπειρία, πολύ πιο φυσική και πολύ πιο ευχάριστη...

Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι μια γλώσσα σου μένει επειδή κάνεις τους συσχετισμούς με την μητρική σου, αντιθέτως νομίζω μια γλώσσα σου μένει όταν δεν έχεις καμιά ανάγκη για συσχετισμούς.

cateyes
27-06-12, 01:09
Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι μια γλώσσα σου μένει επειδή κάνεις τους συσχετισμούς με την μητρική σου, αντιθέτως νομίζω μια γλώσσα σου μένει όταν δεν έχεις καμιά ανάγκη για συσχετισμούς.

Μεγάλη αλήθεια αυτή! Συμφωνώ και επαυξάνω.
Εμένα ο μικρός μου 6 ετών σήμερα ακούει Γαλλικά από 27 μηνών, τραγουδάκια, φράσεις κλισέ καθημερινότητας, διαδικτυακά παιχνίδια (λογισμικό αντίστοιχο του Γαλλικού Οργανισμού) προσαρμοσμένα στην ηλικία αυτή, μέχρι και διαφημίσεις του TV5. Οταν ακούει, αντιλαμβάνεται πως είναι γαλλικά, χωρίς βεβαίως να καταλαβαίνει. Και πιστέψτε με, από πέρυσι που ξεκίνησε και αγγλικά (pre-junior), δεν τα μπερδεύει καθόλου, διότι δεν κάνει φροντιστηριακό μάθημα, δε μαθαίνει γραμματική, κανόνες, επεξηγήσεις. Πάει νήπια και φέτος έμαθαν στα ελληνικά τα γράμματα, τους αριθμούς και απλώς να συλλαβίζουν και να κάνουν λίγες ασκήσεις πρόσθεσης. Δεν έχω σκοπό να τον βομβαρδίσω με φροντιστήρια δύο ξένων γλωσσών σ' αυτή την ηλικία, αλλά μαθαίνει βιωματικά, σαν παιχνίδι και είναι αλήθεια πως του αρέσει πολύ. Το βλέπει σαν ώρα παιχνιδιού και δεν κρατιέται να πάει (γαλλικά κάνουν από το βρεφονηπιακό έως και σήμερα νήπια, αγγλικά ξεκίνησε φέτος στα νήπια). Είναι απίστευτο πως ξεχωρίζει την κάθε γλώσσα από τα ακούσματά της και πως είναι σε θέση να σου πει το όνομά του, καλημέρα, καλησπέρα κλπ., ονόματα ζώων, χρώματα, φράσεις καθημερινότητας και στις δύο γλώσσες, χωρίς να λέει τα μισά από τη μία και τα μισά από την άλλη.

χριστινάκι π.
27-06-12, 09:44
Εγω δεν καταλαμβαίνω γιατί θα πρέπει να εξηγήσεις την γραμματική σε μικρά παιδιά. Καταλαμβαίνω να το κάνεις σε ένα μάθημα μεγάλων παιδιών ή εντατικό ενηλίκων αλλά σε μικρά παιδιά πιος ο λόγος?
Και τι σχεση έχει η γνώση στα Ελληνικά? Και γιατί να κάνει συσχετισμό? (αυτό μάλλον θα κάνει χειρότερη την μάθηση). Και τι συσχετισμό να κάνει με την γραμματική των αγγλικών?

Εγώ πριν πολλά πολλά χρόνια όταν έμαθα αγγλικά κανένας δεν μου εξήγησε γραμματική μεχρι το fist certificate. Ξεκίνησα στην 3η Δημοτικού σε μια τάξη με native speaker που δέν ήξερε λέξη ελληνικά και οπτικοακουστική μέθοδο. Σιγά -σιγά και φυσικά μαθαίναμε χωρίς πίεση και χωρίς επεξηγήσεις. Βασικά μέχρι που να τελιώσω το φροντιστήριο δεν μου μιλήσαν ποτέ στα ελληνικά στην τάξη.
Τα μικρά παιδιά που ξεκινάνε μια γλώσσα έχουν την πολυτέλεια να μάθουν φυσικά, και βιωματικά και δεν χρειάζεται να τα βομβαρδίζεις με επεξηγήσεις γραμματικής. Στο φροντιστήριο που πήγαινα λειτουργούσε δανειστική βιβλιοθήκη με βιβλία σε όλα τα επίπεδα και αυτό βοηθούσε πάρα πολύ.

Οταν σαν ενήλικας έκανα εντατικά γαλλικά τότε ναι είχα την ανάγκη να μου εξηγήσουν την αναλυτικά την γραμματική και είχα την ανάγκη να κάνω τους συσχετισμούς (και πιστεύω ότι πιο εύκολα γίνονται με τα γαλλικά) - μια ανάγκη που δεν είχα ποτέ με τα αγγλικά, η διαδικασία της μάθησης των αγγλικών για μένα ήταν μια εντελώς διαφορετική εμπειρία, πολύ πιο φυσική και πολύ πιο ευχάριστη...

Κοίταξε όταν εξηγείς ας πούμε τον Present Simple και πεις ότι αυτός είναι ο Ενεστώτας (Απλός), άμα το παιδί δεν καταλαβαίνει τι είναι χρόνος και τι είναι Ενεστώτας, είναι διπλά δύσκολο γι'αυτό να τα εμπεδώσει...Πίστεψε με, έχω παραλάβει πολλούς μαθητές στο πτυχίο και η συντριπτική πλειοψηφία δεν γνώριζε καθόλου γραμματική, κάτι στο οποίο εξετάζεσαι και αποτελεί ξεχωριστή ενότητα εξέτασης...Το πώς διδάσκεται η γραμματική είναι άλλο θέμα (π.χ. εγώ δίνω μεγαλύτερη έμφαση στα παραδείγματα παρά στην παπαγαλία κανόνων)...

Εσύ έχεις τη μαθησιακή σου εμπειρία και πράγματι αυτός είναι ένας τρόπος διδασκαλίας που συνηθιζόταν κάποτε...Το ότι πέτυχες εσύ δεν πάει να πει ότι ταιριάζει σε όλους...

Προσωπικά έχω σπουδάσει Αγγλική Φιλολογία και έχω διδάξει από Pre-Junior μέχρι Proficiency με πάμπολλες επιτυχίες (δουλεύω από τα 18 και από τα 21 μου ήδη ''έβγαζα'' καθηγητές), οπότε επέτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω, όχι ως πρώην μαθήτρια (όπως εσύ) αλλά ως καθηγήτρια...

Το ότι εσύ δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει μεθοδολογία στη διδασκαλία (κάτι που διδάσκεται και στο Πανεπιστήμιο) δεν θα έπρεπε να ακυρώνει έγκυρες και αποδεδειγμένα αποτελεσματικές μεθόδους εκμάθησης.

Και αν πιστεύεις ότι κάποιος επειδή είναι native speaker μπορεί και να διδάξει τότε πήγαινε κι εσύ σαν native speaker Ελληνικών να διδάξεις Ελληνικά, γιατί όχι;Μη μου πεις γιατί δεν είσαι καθηγήτρια, μα έλα τώρα, θα τους μιλάς Ελληνικά μέχρι να μάθουν!

Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά πολύ με εκνευρίζουν όσοι ακυρώνουν χρόνια σπουδών και προσωπικής έρευνας υποστηρίζοντας ότι μπορεί κάποιος να μάθει μια ξένη γλώσσα, έτσι απλώς βιωματικά. Να καταργηθούν οι φιλολογίες παρακαλώ τότε!Άσε που θα πρέπει να καταργηθεί και η Ελληνική Φιλολογία, αφού όλοι μας μιλάμε βιωματικά Ελληνικά!

jannis
27-06-12, 11:49
Κοίταξε όταν εξηγείς ας πούμε τον Present Simple και πεις ότι αυτός είναι ο Ενεστώτας (Απλός), άμα το παιδί δεν καταλαβαίνει τι είναι χρόνος και τι είναι Ενεστώτας, είναι διπλά δύσκολο γι'αυτό να τα εμπεδώσει...Πίστεψε με, έχω παραλάβει πολλούς μαθητές στο πτυχίο και η συντριπτική πλειοψηφία δεν γνώριζε καθόλου γραμματική, κάτι στο οποίο εξετάζεσαι και αποτελεί ξεχωριστή ενότητα εξέτασης...Το πώς διδάσκεται η γραμματική είναι άλλο θέμα (π.χ. εγώ δίνω μεγαλύτερη έμφαση στα παραδείγματα παρά στην παπαγαλία κανόνων)...

Εσύ έχεις τη μαθησιακή σου εμπειρία και πράγματι αυτός είναι ένας τρόπος διδασκαλίας που συνηθιζόταν κάποτε...Το ότι πέτυχες εσύ δεν πάει να πει ότι ταιριάζει σε όλους...

Προσωπικά έχω σπουδάσει Αγγλική Φιλολογία και έχω διδάξει από Pre-Junior μέχρι Proficiency με πάμπολλες επιτυχίες (δουλεύω από τα 18 και από τα 21 μου ήδη ''έβγαζα'' καθηγητές), οπότε επέτρεψε μου να ξέρω κάτι παραπάνω, όχι ως πρώην μαθήτρια (όπως εσύ) αλλά ως καθηγήτρια...

Το ότι εσύ δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνει μεθοδολογία στη διδασκαλία (κάτι που διδάσκεται και στο Πανεπιστήμιο) δεν θα έπρεπε να ακυρώνει έγκυρες και αποδεδειγμένα αποτελεσματικές μεθόδους εκμάθησης.

Και αν πιστεύεις ότι κάποιος επειδή είναι native speaker μπορεί και να διδάξει τότε πήγαινε κι εσύ σαν native speaker Ελληνικών να διδάξεις Ελληνικά, γιατί όχι;Μη μου πεις γιατί δεν είσαι καθηγήτρια, μα έλα τώρα, θα τους μιλάς Ελληνικά μέχρι να μάθουν!

Δεν έχω κάτι μαζί σου, αλλά πολύ με εκνευρίζουν όσοι ακυρώνουν χρόνια σπουδών και προσωπικής έρευνας υποστηρίζοντας ότι μπορεί κάποιος να μάθει μια ξένη γλώσσα, έτσι απλώς βιωματικά. Να καταργηθούν οι φιλολογίες παρακαλώ τότε!Άσε που θα πρέπει να καταργηθεί και η Ελληνική Φιλολογία, αφού όλοι μας μιλάμε βιωματικά Ελληνικά!

Καταρχην δεν εχω σκοπό να ακυρώσω κανένα (το αν γνωρίζω για μεθοδολογιες και απο που δεν είναι της παρούσης).
Απλως ρώτησα καποια βασικά πραγματα
Καταρχην δεν πιστεύω ότι native speaker μπορεί να διδάξει απλά και μονο επειδή είναι native speaker (στην περίπτωση μου ήταν και καθηγητές) απλα πιστεύω ότι είναι καλύτερα το παιδί όταν είναι μικρό σε ηλικία είναι πολύ καλύτερα να ακούει ενα native speaker οσο έχει ακομα την ικανοτητα το αυτί του να ακούσει την διαφορά και το ίδιο να παράγει τους συγκεκριμένους ήχους.

Μέθοδοι εκμάθησης υπάρχουν πάρα πολλές- αυτό που προσπαθουσα να πω είναι οτι το ποια μέθοδος είναι αποτελεσματική εξαρτάται από την ηλικία που θα ξεκινήσει ένα παιδί και τον χρόνο που θα αφιερώσει.
Οταν ένα παιδί ξεκινάει μικρό η μέθοδος του "grammar translation'' ειναι εκτός αντικειμένου. Είναι πολύ πιο αποτελεσματικές οι "natural /direct / communicative'' μέθοδοι.

Γιαυτό τον λόγο πιστέυω οτι η συμβουλή του να μην ξεκινήσουν νωρίς επειδή δεν θα καταλαμβαίνουν την γραμματική δεν στέκει.

Οσο πιο νωρίς έρθει επαφή ένα παιδί με μια γλώσσα τόσο πιο καλά μπορεί να την μάθει. Το αν θα το στείλεις φροντιστήριο για να έρθει σε επαφή είναι αλλη υπόθεση.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση της θεματοθέτριας αν το παιδί μου κάνει την γλώσσα στο σχολείο δεν θα το στείλω φροντιστήριο, θα προτιμούσα να δώσω αυτά τα λεφτά για να το στείλω σε ένα english speaking summer camp και θα εβρισκα άλλους τρόπους για να το φέρω σε περισσότερη επαφή με την γλώσσα. Στο γυμνάσιο θα εκανα ιδιαίτερα.

Η εδραίωση της γλώσσας δεν απειλείται από την εκμάθηση αλλης γλώσσας, αντιθέτως μπορεί να έχει και θετικά αποτελέσματα - το εχουμε συζητήσει και αλλού αυτό - αν βρω το λινκ θα το βαλω.

cateyes
27-06-12, 11:54
Καταρχην δεν εχω σκοπό να ακυρώσω κανένα (το αν γνωρίζω για μεθοδολογιες και απο που δεν είναι της παρούσης).
Καταρχην δεν πιστεύω ότι native speaker μπορεί να διδάξει απλά και μονο επειδή είναι native speaker (στην περίπτωση μου ήταν και καθηγητές) απλα πιστεύω ότι είναι καλύτερα το παιδί όταν είναι μικρό σε ηλικία είναι πολύ καλύτερα να ακούει ενα native speaker οσο έχει ακομα την ικανοτητα το αυτί του να ακούσει την διαφορά και το ίδιο να παράγει τους συγκεκριμένους ήχους.

Μέθοδοι εκμάθησης υπάρχουν πάρα πολλές- αυτό που προσπαθουσα να πω είναι οτι το ποια μέθοδος είναι αποτελεσματική εξαρτάται από την ηλικία που θα ξεκινήσει ένα παιδί και τον χρόνο που θα αφιερώσει.
Οταν ένα παιδί ξεκινάει μικρό η μέθοδος του "grammar translation'' ειναι εκτός αντικειμένου. Είναι πολύ πιο αποτελεσματικές οι "natural /direct / communicative'' μέθοδοι.

Γιαυτό τον λόγο πιστέυω οτι η συμβουλή του να μην ξεκινήσουν νωρίς επειδή δεν θα καταλαμβαίνουν την γραμματική δεν στέκει.

Οσο πιο νωρίς έρθει επαφή ένα παιδί με μια γλώσσα τόσο πιο καλά μπορεί να την μάθει. Το αν θα το στείλεις φροντιστήριο για να έρθει σε επαφή είναι αλλη υπόθεση.

Και για να απαντήσω στην ερώτηση της θεματοθέτριας αν το παιδί μου κάνει την γλώσσα στο σχολείο δεν θα το στείλω φροντιστήριο, θα προτιμούσα να δώσω αυτά τα λεφτά για να το στείλω σε ένα english speaking summer camp και θα εβρισκα άλλους τρόπους για να το φέρω σε περισσότερη επαφή με την γλώσσα. Στο γυμνάσιο θα εκανα ιδιαίτερα.

Η εδραίωση της γλώσσας δεν απειλείται από την εκμάθηση αλλης γλώσσας, αντιθέτως μπορεί να έχει και θετικά αποτελέσματα - το εχουμε συζητήσει και αλλού αυτό - αν βρω το λινκ θα το βαλω.

YES, YES, YES (για να είμαστε και εντός θέματος :D), είμαι απολύτως σύμφωνη!!!

demi
27-06-12, 12:51
η αληθεια ειναι οτι ολοι μου ελεγαν ΟΧΙ ΑΓΓΛΙΚΑ πριν την γ δημοτικου...εγω ξεροκεφαλη οπως παντα αλλωστε τον εστειλα απο 4 ετων σε ενα φροντιστηριο που βασικα επαιζαν και τραγουδουσαν αλλα στα αγγλικα..τωρα ειναι 6 ετων μιλαει ανετα αγγλικα γραφει οπως και στα ελληνικα λιγες λεξεις και δεν ειδα κατι αρνητικο πανω στο θεμα αυτο...δηλ αν ειχε αγγλο πατερα δεν θα μαθαινε 2 γλωσσες ταυτοχρονα?εμεις γεννηθηκαμε στην γερμανια απο γονεις μεταναστες και μαθαμε ταυτοχρονα ελληνικα -γερμανικα......ειλικρινα ολοι καθηγητες κλπ λενε ΟΧΙ στην εκμαθηση 2 γλωσσας σε μικρη ηλικια αλλα σε μας πηγαν ολα καλα..τωρα δεν ξερω τι να σας πω αλλο..

jannis
27-06-12, 13:46
η αληθεια ειναι οτι ολοι μου ελεγαν ΟΧΙ ΑΓΓΛΙΚΑ πριν την γ δημοτικου...εγω ξεροκεφαλη οπως παντα αλλωστε τον εστειλα απο 4 ετων σε ενα φροντιστηριο που βασικα επαιζαν και τραγουδουσαν αλλα στα αγγλικα..τωρα ειναι 6 ετων μιλαει ανετα αγγλικα γραφει οπως και στα ελληνικα λιγες λεξεις και δεν ειδα κατι αρνητικο πανω στο θεμα αυτο...δηλ αν ειχε αγγλο πατερα δεν θα μαθαινε 2 γλωσσες ταυτοχρονα?εμεις γεννηθηκαμε στην γερμανια απο γονεις μεταναστες και μαθαμε ταυτοχρονα ελληνικα -γερμανικα......ειλικρινα ολοι καθηγητες κλπ λενε ΟΧΙ στην εκμαθηση 2 γλωσσας σε μικρη ηλικια αλλα σε μας πηγαν ολα καλα..τωρα δεν ξερω τι να σας πω αλλο..

demi δεν το λενε όλοι οι καθηγητές...
καλά έκανες

demi
27-06-12, 14:45
demi δεν το λενε όλοι οι καθηγητές...
καλά έκανες

μα τωρα εχουν πολυ πλακα γιατι ο μικρος 2 ετων βλεπει τον μπομπ μαστορα και λεει lets work together..και απανταει ο μεγαλος ..αντε βρε που θελεις να δουλεψουμε και μαζι...
τωρα που πηγαμε θαλασσα μπορουσε να συννενοηθει ο μεγαλος πολυ ανετα με τα ξενα παιδακια..
δεν ξερω αλλα μου αρεσει πολυ ..ειναι μια ανωδυνη διαδικασια για τα παιδια δεν πιεστηκε για να μαθει..ηρθανε μονα τους απλα και ωραια...οταν πηγαιναμε στο φροντιστηριο που ειχε ειδικα διαμορφωμενο χωρο ελεγε οτι παμε στον παιδοτοπο!!!!!!!(να σημειωσω οτι η πρωτη χρονια ηταν δωρεαν και η δευτερη παρα πολυ φτηνη συμβολικα 50 ευρω.)

cateyes
27-06-12, 14:53

Νομίζω πως αυτό που προσπαθούμε να πούμε όσοι εξ ημών υπερασπιζόμαστε την επαφή ενός παιδιού σε πολύ μικρή ηλικία με μία ή και δύο ξένες γλώσσες, όταν δεν έχει μάθει ακόμη γραφή και ανάγνωση, γραμματική κλπ., στη μητρική του γλώσσα, είναι ότι ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ της ξένης γλώσσας με τη στενή του όρου έννοια, αλλά απλώς ΑΚΟΥΕΙ και ΠΑΙΖΕΙ. Οι διαφωνούντες εστιάζονται στα ΜΑΘΗΜΑΤΑ με τη στενή του όρου έννοια. Ναι, είναι αλήθεια πως ένα παιδί δεν μπορεί να κατακτήσει μια ξένη γλώσσα, όταν ακόμη δεν έχει μάθει τα στοιχειώδη στη μητρική του γλώσσα, με την έννοια ότι δεν ξέρει γραφή, ανάγνωση, γραμματική και δεν μπορεί να τα μάθει στην Α' Δημοτικού. Όμως είναι προστιθέμενης αξίας στη μεταγενέστερη κατάκτηση της γλώσσας η επαφή που ένα παιδί έχει με τη γλώσσα από πολύ μικρή ηλικία. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο και αντίστροφα. Νομίζω πως δεν υφίσταται διαφωνία επί της ουσίας διότι έχουμε αντιμέτωπα δύο διαφορετικά πράγματα και όχι ίδια.

Maya
27-06-12, 15:12

Εγώ συμφωνώ σε όλα αυτά και έχω και το παράδειγμα του γιου μου, ο οποίος λατρεύει τα αγγλικά μέσα από το παιχνίδι που ξεκίνησε στα 4. Άσε που νομίζει ότι 'μιλάει αγγλικά' και λέει με φυσικότητα τις λίγες κουβεντούλες που έχει μάθει. Τις αναγνωρίζει στην τηλεόραση και έχει πολύ καλή προφορά. Το κέδρος μας δεν είναι ακριβώς η γνώση αλλά η διάθεση προς τη γλώσσα και ο ενθουσιασμός και το θάρρος να τη χρησιμοποιεί..... Φροντιστήριο δεν θα τον πήγαινα με τίποτα (με την κλασσική έννοια), απλά θα βρω έναν τρόπο να χρησιμοποιεί τη γλώσσα όσο το δυνατόν περισσότερο..... (ίσως με μία au pair ή σε ένα summer camp). Ένας από τους λόγους που δεν θα πάει φροντιστήριο είναι ότι τα ετοιμάζουν κυρίως για τα διπλώματα και δεν δίνουν δεκάρα για την σωστή και επαρκή εκμάθυνση της γλώσσας. Εμένα τα διπλώματα δεν με ενδιαφέρουν, αν χρειαστεί πιστοποίηση, μπορεί να την πάρει όποτε θέλει, με μία μικρή προετοιμασία με ιδιαίτερο, δεν χρειάζεται να μαζεύει άχριστα χαρτάκια.

jannis
27-06-12, 15:58
Ένας από τους λόγους που δεν θα πάει φροντιστήριο είναι ότι τα ετοιμάζουν κυρίως για τα διπλώματα και δεν δίνουν δεκάρα για την σωστή και επαρκή εκμάθυνση της γλώσσας. Εμένα τα διπλώματα δεν με ενδιαφέρουν, αν χρειαστεί πιστοποίηση, μπορεί να την πάρει όποτε θέλει, με μία μικρή προετοιμασία με ιδιαίτερο, δεν χρειάζεται να μαζεύει άχριστα χαρτάκια.
Ουτε σε εμένα αρέσει όταν δίνουν έμφαση στις εξετάσεις αντί για την εκμάθηση της γλώσσας. Το έχω ζήσει πρόσφατα ως ενήλικας (αλλά στην τάξη μου είχα και παιδιά γυμνασίου λυκείου !) σε εντατικά μαθήματα και δεν θα ήθελα το παιδί μου να μαθει έτσι την γλώσσα.
Θα το έστελλα σε φροντιστήριο που δίνει έμφαση στην εκμάθηση (αν εβρισκα τέτοιο) ή θα το έβαζα ιδιαίτερα για να προχωρήσει στην γλώσσα - αν ήθελα να προχωρήσει πιο γρήγορα από το σχολείο, αλλά δεν θα το έβαζα να δώσει εξετάσεις. Μια εξέταση στο τέλος ή έστω για ψυχολογικούς λόγους και ένα στάδιο πριν την εξέταση που δίνει το ''C2'' φτάνει και με το παραπάνω.
Ολα τα αλλα για μενα είναι χαμένος χρόνος και χαλάει και λίγο την ''μαγεία'' της μάθησης

demi
28-06-12, 11:42
παντως βρε παιδια η αληθεια ειναι οτι καμια σχεση δεν εχει η μαθηση τωρα των αγγλικων με αυτο που θυμαμαι εγω τουλαχιστον παλια..δηλ θρανιο αυστηρο μαθημα κλπ..τωρα παιζουν διασκεδαζουν περνανε ομορφα ..ο γιος μου λατρευει το τραγουδι το θεατρο και τον διαδραστικο πινακα λεει να τον παρουμε σπιτι μας....περναει ομορφα οπως θ απερνουσε σε μια δημιουργικη απασχοληση σε εναν παιδοτοπο κλπ..
Δεν ειμαι καθηγητρια δεν εχω επιστημονικη αποψη επανω στο θεμα απλα αυτο που ειδα εγω ηταν οτι ολα ηρθαν με ανεση και ευκολια και γελιο..η δασκαλα εξαιρετικη που ντυνεται μια νεραιδα μια ιπποτης αναλογα το θεμα που θελουν να κανουν ..

ilonka19
28-06-12, 12:35
Μάλλον demi πρέπει να νιώθεις πολύ τυχερή που πετύχατε καλή δασκάλα με εξαιρετική προσέγγυση στα παιδιά γιατί οι περισσότεροι ακολουθούν το βιβλίο το οποίο δουλεύει το φροντιστήριο. Το χειρότερο από όλα είναι ότι τα περισσότερα φροντιστήρια βάζουν τους δυνατούς καθηγητές στις μεγάλες τάξεις για να μπορούν μετά να διαφημίζουν τα ποσοστά επιτυχίας στις εξετάσεις.

jannis
28-06-12, 12:54
Μάλλον demi πρέπει να νιώθεις πολύ τυχερή που πετύχατε καλή δασκάλα με εξαιρετική προσέγγυση στα παιδιά γιατί οι περισσότεροι ακολουθούν το βιβλίο το οποίο δουλεύει το φροντιστήριο. Το χειρότερο από όλα είναι ότι τα περισσότερα φροντιστήρια βάζουν τους δυνατούς καθηγητές στις μεγάλες τάξεις για να μπορούν μετά να διαφημίζουν τα ποσοστά επιτυχίας στις εξετάσεις.

εχεις δίκαιο ότι αυτό συμβαίνει.
Νομίζω ότι το κάνουν γιατί αυτό ζητάει ο πελάτης
Αν ο πελάτης δίνει έμφαση στα αποτελέσματα των εξετάσεων τότε ''πουλάνε'' αυτό. (λογικό μου ακούγεται)
Αν υπήρχε η αγορά για μια πιο φυσική, διαδραστική μάθηση με έμφαση στην εκμάθηση της γλώσσας και όχι τόσο στις εξετάσεις σαν αυτοσκοπός τότε ίσως να υπήρχε και η αντίστοιχη προσφορά.

(Καταλαμβαίνω πολύ καλα την χρησιμότητα του πτυχίου για τα παιδιά /ενήλικες που αποφοιτούν το Λύκειο / Πανεπιστήμιο απλώς προσωπικά δεν καταλαμβαίνω γιατί πρέπει να βάλουμε τα παιδιά σε αυτό το λούκι από τόσο μικρά - και μάλιστα σε μια εξωσχολική δραστηριότητα - ούτως ή άλλως είναι το σχολείο σε αυτό το πνεύμα-)

Maya
28-06-12, 13:40
Μα νομίζω ότι εφόσον κάποιος γνωρίζει καλά τη γλώσσα, το πτυχίο είναι ζήτημα μίας τρίμηνης ειδικής προετοιμασίας και πολύ λέω (εγώ τουλάχιστον έτσι έχω πάρει τα πτυχία των ξένων γλωσσών -σε επίπεδο επάρκειας-). Μόνο για τα αγγλικά, που τα άρχισα κούτσου κούτσου σε φροντιστήριο και έχω όλη τη σειρά των διπλωμάτων, ταλαιπωρήθηκα......

Elinaki
28-06-12, 16:18
Το δίλημμά μου αφορούσε τη συστηματική διδασκαλία των αγγλικών και όχι μέσω του παιχνιδιού. Το να πηγαίνει ένα παιδί από τα 4 ας πούμε σ' ένα φροντιστήριο και μέσω του παιχνιδιού να μαθαίνει λέξεις κι εκφράσεις είναι πολύ ωραία ιδέα κι οι γονείς καλώς το αποφασίζουν. Από κεί και πέρα, εξακολουθώ να πιστεύω -στηρίζοντάς το επιστημονικά- ότι η εμπέδωση της γραμματικών και συντακτικών κανόνων της μητρικής γλώσσας είναι η γερή βάση που πάνω της θα "πατήσει" η γνώση των ξένων γλωσσών. Οι μηχανισμοί σχηματισμού των χρόνων ή αλλων γραμματικών φαινομένων είναι ΠΕΡΙΠΟΥ ίδιοι στις ευρωπαϊκές γλώσσες, το λεξιλόγιο και οι εκφράσεις διαφέρουν. Εγώ λοιπόν θεωρώ προτιμότερο να περιμένω άλλη μια χρονιά για να τον στείλω φροντιστήριο. Εκφράσεις, ζωάκια, λουλούδια και φρούτα μαθαίνει μια χαρά και στο σχολείο και με τον μπαμπά του που του μαθαίνει λεξεις το βράδυ στο κρεβάτι ;) .

jannis
28-06-12, 18:03
elinaki υπαρχουν πολλές θεωρίες για τους μηχανισμούς εκμάθησης 2ης γλώσσας (οι οποίοι αλλάζουν σύμφωνα με την ηλικία) και οι νευρολόγοι ακόμη το ψάχνουν...
αν εσυ πάλι έχεις πειστεί ότι χρείαζεται να έχει γερές βάσεις στην μητρική πρώτα τότε ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις να πάει γυμνάσιο για να ξεκινήσει.

Τώρα για τα κοινά που έχουν στην γραμματική οι Ευρωπαικές γλώσσες ίσως να ισχύει για κάποιες πχ ελληνικά -γαλλικά (ναι βοηθάει η καλή γραμματική) αλλά δεν το βλέπω με τα αγγλικά.
Το πιο δύσκολο να μάθεις στα αγγλικά δεν ειναι οι χρόνοι που είναι πολύ απλοί, είναι τα phrasal verbs και η χρήση προθέσων (και εδώ φαίνεται αν καποιος εχει τριβή) και ας μας πει μια φιλόλογος πως μαθαίνεται αυτό με αναλογίες με την ελληνική γλώσσα.

Elinaki
28-06-12, 18:45
elinaki υπαρχουν πολλές θεωρίες για τους μηχανισμούς εκμάθησης 2ης γλώσσας (οι οποίοι αλλάζουν σύμφωνα με την ηλικία) και οι νευρολόγοι ακόμη το ψάχνουν...
αν εσυ πάλι έχεις πειστεί ότι χρείαζεται να έχει γερές βάσεις στην μητρική πρώτα τότε ίσως είναι καλύτερα να περιμένεις να πάει γυμνάσιο για να ξεκινήσει.

Τώρα για τα κοινά που έχουν στην γραμματική οι Ευρωπαικές γλώσσες ίσως να ισχύει για κάποιες πχ ελληνικά -γαλλικά (ναι βοηθάει η καλή γραμματική) αλλά δεν το βλέπω με τα αγγλικά.
Το πιο δύσκολο να μάθεις στα αγγλικά δεν ειναι οι χρόνοι που είναι πολύ απλοί, είναι τα phrasal verbs και η χρήση προθέσων (και εδώ φαίνεται αν καποιος εχει τριβή) και ας μας πει μια φιλόλογος πως μαθαίνεται αυτό με αναλογίες με την ελληνική γλώσσα.

Αγαπητέ/ή jannis, δεν είναι του θέματος να γράψω τις επιστημονικές θεωρίες που το στηρίζω. Αν θέλεις, μπορώ να σου στείλω πμ.

Με όλο το θάρρος και χωρίς να το παίζω παντογνώστρια, δεν ασχολούνται οι νευρολόγοι με το θέμα της εκμάθησης των γλωσσών αλλά οι ψυχολόγοι και οι γλωσσολόγοι. Το γνωρίζω διότι αποτελούσε ενότητα στο μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση που αισίως τελειώνω.

Επίσης, ως φιλόλογος μπορώ να σου πω ότι εκφράσεις της ελληνικής γλώσσας του τύπου "ο Γιωργάκης πάτησε τα 4" ή "στο κάτω κάτω της γραφής" (οι λεγόμενοι ιδιωτισμοί)δεν μεταφράζονται στα αγγλικά. Για τα phrasal verbs και τις προθέσεις δεν γνωρίζω να πω, μια φιλόλογος αγγλικής γλώσσας είναι αρμόδια. Ο Μπαμπινιώτης στο λεξικό του πάντως αναφέρει ότι οι ιδιωτισμοί μιας γλώσσας δεν μεταφράζονται σε άλλη.

Χμμ... γυμνάσιο;; μη μου βάζεις ιδέες!

Καθένας μας έχει την άποψή του που είναι σεβαστή. Εγώ προσωπικά κατέληξα στο να μην φορτώσω το πρόγραμμα του παιδιού μου με τα αγγλικά του χρόνου και θα ξαναδώ το θέμα στην τρίτη πια.

Maya
28-06-12, 19:02
Απλά, όταν μιλάμε για εκμάθυνση δεύτερης γλώσσας στην νηπιακή και προνηπιακή ηλικία, δεν μπορούμε να μιλάμε με τους ίδιους όρους που μιλάμε για μεγαλύτερα παιδιά. Πχ. δεν γίνεται καν λόγος για μετάφραση. Το παιδί που μαθαίνει μία γλώσσα στην ηλικία αυτή, έρχεται σε επαφή ΧΩΡΙΣ να μεταφράζει και μαθαίνει τη γλώσσα με μηχανισμούς παρόμοιους με τη μητρική (εξ ου και οι νευρολόγοι, υποθέτω). Γι αυτό υπάρχει και η ορολογία ξένη γλώσσα, δεύτερη γλώσσα και μητρική γλώσσα. Αυτό βέβαια χρειάζεται καθημερινή και συχνή χρήση της γλώσσας, εφαρμογή της στην καθημερινότητα κλπ κλπ. Αυτό το σύστημα ακολουθούν τα ξενόγλωσσα σχολεία, που έχουν ως κύρια γλώσσα την Ελληνική αλλά κάνουν τουλάχιστον 1 ώρα την ημέρα την δεύτερη γλώσσα, στις πρώτες τάξεις κυρίως προφορικά και μετά με εισαγωγή του γραπτού λόγου.
Εννοείται δεν μαθαίνει γραμματικούς κανόνες (ούτε στην πρώτη γλώσσα μαθαίνουμε), μαθαίνει να εκφράζεται και να κατανοεί και όταν θα είναι σε θέση, θα μάθει και τους κανόνες.

Κατά τη γνώμη μου πάντως καλά κάνεις και δεν τον στέλνεις φροντιστήριο.

ilonka19
28-06-12, 21:14
[/COLOR]

Με όλο το θάρρος και χωρίς να το παίζω παντογνώστρια, δεν ασχολούνται οι νευρολόγοι με το θέμα της εκμάθησης των γλωσσών αλλά οι ψυχολόγοι και οι γλωσσολόγοι. Το γνωρίζω διότι αποτελούσε ενότητα στο μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση που αισίως τελειώνω.
[/COLOR]

http://en.wikipedia.org/wiki/Neurolinguistics

mmdad
28-06-12, 21:25
Εμεινα μια μερα πισω ε?
Εμας μας συστησαν απο το εκπαιδευτικο τμημα της πρεσβειας να αρχισουμε και τις δυο γλωσσες ταυτοχρονα. Δηλαδη οτι κανει στα γαλλικα (γραφει το ονομα του) να το κανει και στα ελληνικα. Βεβαια εμεις δεν κανουμε ξενη γλωσσα γιατι τα ελληνικα (που σε σχολικο περιβαλλον ειναι η δευτερη που μαθαινει) τα μιλαμε στο σπιτι.
Σχετικα με τα διπλωματα εμενα με βοηθησαν τοτε πριν 30 και χρονια. Γιατι ειχα συνηθισει οταν πηγα να δωσω το Lower (τοτεν - στο Proficiency πηγα για βολτα γιατι ειχα ηδη τελειωσει ενα μεταπτυχιακο στα αγγλικα).
Νομιζω οτι ειναι θεμα εκπαιδευτικου να διδαξει αναλογα με την ηλικια των παιδιων.
Εχω ξεκινησει διαφορες γλωσσες σε διαφορες ηλικιες.
Αγγλικα στην τριτη οπως σχεδον ολοι τοτε. Τα βιβλια συμβαδιζαν με την ηλικια.
Γαλλικα στην Ε'. Φρικη! ωρες ατελειωτες με το μαγνητοφωνο της Μονικ
Μετα ως ενηλικας τα βιβλια ηταν αναλογα με την ηλικια και ας ημουν αρχαρια...
Για την ιστορια εδω στο Βελγιο αλλη γλωσσα στο σχολειο βαζουν στην Γ' Δημοτικου Ολανδικα φυσικα...

jannis
28-06-12, 22:32
Μίλησα για μηχανισμό εκμάθησης - όχι εκπαιδευτική μέθοδο (η οποία ενδεχομένως να βασίζεται στον μηχανισμό)
Λοιπον σίγουρα ασχολούνται και οι ψυχολόγοι και οι γλωσσολόγοι - αλλά όσον αφορά στο πως δουλεύει ο εγκέφαλος (μηχανισμός) βασίζονται στα ευρήματα των νευρολόγων
μερικές σχετικές πληροφορίες
http://faculty.washington.edu/chudler/second.html
http://www.northwestern.edu/newscenter/stories/2007/07/neuroscience.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2947444/

Φαντάζομαι οι ψυχολόγοι /γλωσσολόγοι μιλάνε για ''ψυχολογικό μηχανισμό΄΄ ή ΄΄γνωστικό μηχανισμό'' αλλά όλα αυτά από τον εγκέφαλο ξεκινάνε....

Στο 3ο άρθρο έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα γραφική παράσταση - δείχνει την ικανότητα / δυνατότητα κατάκτησης της γραμματικής σε σχέση με την ηλικία που αρχίζεις να κατακτάς την γλώσσα. Από τα 7 χρόνια και κάτω παίρνει την κάτω φόρα.
Λεει το συγκεκριμένο άρθρο ότι τα παιδιά που αρχίζουν μαθαίνουν την 2η γλώσσα πριν τα 7 (τα οποία δεν έχουν διδαχθεί γραμματική ούτε στην μητρική τους ούτε στην 2η γλώσσα) κατακτούν σε μεγαλύτερο βαθμό την γραμματική από αυτά που ξεκινούν μεγαλύτερα και ότι όσο πιο μεγάλος τόσο το χειρότερο...

Elinaki
29-06-12, 09:01
Με το θέμα λοιπόν ασχολούνται και οι νευρογλωσσολόγοι -όπως μεταφράζεται το neurolinguistics. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι κάθε επιστήμη, ιατρική, ψυχολογία, γλωσσολογία εξετάζει το θέμα από τη δική της σκοπιά. Και μια και έρχονται σε αντίθεση μεταξύ τους, καθένας από μας ανάλογα με τις σπουδές του ή δεν ξέρω τι, ασπάζεται τη μια ή την άλλη άποψη.

ISI
29-06-12, 09:59
κορίτσια παρακολουθω με πολυ μεγαλο ενδιαφερον το θέμα, γιατί εχω και εγω παιδάκι σε αυτη την ηλικία των 7. Θέλω να μου πείτε π.χ. εγω που δεν ειμαι εκπαιδευτικός και θα πάω κάποια στιγμή να βρω ενα φροντιστήριο για το παιδί μου, ή μια κοπέλα για ιδιαίτερα θα πρέπει να ρωτήσω τι μέθοδο ακολουθούν? και πως θα κρίνω εαν κάνει η συγκεκριμένη μέθοδος κάνει για το παιδί μου? σας ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας>

Maya
29-06-12, 11:50
άκυρο

Serba
29-06-12, 12:15

αυτό ακριβώς, είσαι τυχερή που πετύχατε πολύ καλό φροντιστήριο/δασκάλα/μέθοδο, γιατί στα περισσότερα φροντιστήρια μαθαίνουν περίπου ό,τι και στο σχολείο-στην Α΄ δημοτικού που ξέρω-, οπότε το θεωρώ τελείως περιττό.
(demi πού είναι αυτό το φροντ., μήπως μένουμε κοντά να πάμε κι εμείς;)

Όμως θέλω να ρωτήσω, στα προνήπια- νήπια το μάθημα γίνεται με παιχνίδια, τραγούδια κλπ., κάποια στιγμή όμως θα πρέπει να γίνει κανονικό μάθημα με τους κανόνες και την γραμματική, κλπ. έτσι δεν είναι;
Πότε λοιπόν είναι η κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει αυτού του είδους η διδασκαλία;

kyra
29-06-12, 14:45
Πότε λοιπόν είναι η κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει αυτού του είδους η διδασκαλία;

Για μένα, εξαρτάται από το παιδί. Ένα 'προχωρημένο' γενικά παιδί, νομίζω ότι στην τρίτη- τετάρτη δημοτικού μπορεί να αρχίσει να μαθαίνει τη δομή της γλώσσας, χαλαρά, χωρίς άγχος για εξετάσεις, παράλληλα με την ανάπτυξη του προφορικού λόγου. Σίγουρα όμως ο προφορικός λόγος (ακουστική και έκφραση) πρέπει να προηγείται. Γενικά καλό είναι η διδασκαλία΄να ακολουθεί τις δυνατότητες του παιδιού και τον τρόπο που αυτό μαθαίνει καλύτερα.

Stam
04-09-12, 13:58
Να γράψω κι εγώ τη δική μου εμπειρία σαν γονιός και όχι σαν εκπαιδευτικός. Η κόρη μου φέτος θα πάει στην Δ' δημοτικού. Είχε παρακολουθήσει στη Β δημοτικού την τάξη των Pre-junior κι αυτό γιατί ζητούσε διακαώς να πάει αγγλικά. Το σύστημα του φροντιστηρίου απαιτούσε να μη μιλάει κανένας καθηγητής ελληνικά μέσα στην τάξη ακόμα και σ' αυτήν των Prfe-junior. Το αποτέλεσμα ήταν να μην πολυσυμπαθήσει τ' αγγλικά διότι δυσκολευόταν να τα καταλάβει! ( Σημειώστε ότι το τμήμα παρακολουθούσαν και παιδάκια που κάναν για 2η φορά τα pre-junior οπότε στην ουσία το "μάθημα" γινόταν με αυτά). Στη Γ' δημοτικού προβληματίστηκα πολύ για το αν θα έπρεπε να την γράψω στην Α junior. Αποφάσισα τελικά να μην το κάνω και να αρκεστώ με τ' αγγλικά του σχολείου - 1η χρονιά θα έκανε αγγλικά στο σχολείο. Λανθασμένη επιλογή όχι τόσο λόγω δασκάλας αγγλικών, όσο λόγω βιβλίου. Άθλια επιλογή του Υπουργείου. Την είχα πάντως από κοντά και τη βοηθούσα όποτε το χρειαζόταν. Στην αρχή της έλλειπε η αυτοπεποίθηση αλλά τελικά τα κατάφερε αρκετά καλά δεδομένων των συνθηκών. Το καλοκαίρι αυτό έκανε για 2 1/2μήνες ιδιαίτερα μαθήματα. Σοφή επιλογή. Εμπέδωσε πλήρως την ύλη της προηγούμενης χρονιάς και κάλυψε όλα τα κενά της. Κατά την δασκάλα της αλλά και σύμφωνα με τεστ αξιολόγησης που της έγινε εχθές συγκεκριμένα σε φροντιστήριο της γειτονιάς είναι έτοιμη για την Α senior. Και αναρωτιέμαι: να τη γράψω σε φροντιστήριο για να κερδίσει την ευγενή άμυλα μεταξύ συμμαθητών αλλά και το οπτικοακουστικό κομμάτι των διαδραστικών πινάκων ή να συνεχίσω με ιδιαίτερα κερδίζοντας χρόνο και προχωρώντας πολύ πιο γρήγορα? Το καλό με τα ιδιαίτερα είναι ότι προσαρμόζετε ο δάσκαλος στις δυνατότητες του παιδιού, καλύπτοντας τα κενά του, απλά είναι πολύ πιο "βαρετό" το μάθημα.

Little Monkey
04-09-12, 15:18
Και αναρωτιέμαι: να τη γράψω σε φροντιστήριο για να κερδίσει την ευγενή άμυλα μεταξύ συμμαθητών αλλά και το οπτικοακουστικό κομμάτι των διαδραστικών πινάκων ή να συνεχίσω με ιδιαίτερα κερδίζοντας χρόνο και προχωρώντας πολύ πιο γρήγορα? Το καλό με τα ιδιαίτερα είναι ότι προσαρμόζετε ο δάσκαλος στις δυνατότητες του παιδιού, καλύπτοντας τα κενά του, απλά είναι πολύ πιο "βαρετό" το μάθημα.
Για μένα, το φροντιστήριο υπερέχει για τους λόγους που αναφέρεις και επιπλέον έχεις το αβαντάζ της κοινωνικοποίσης, εξόδου από το σπίτι, αυτονόμησης κ.λπ.

Τα ιδιαίτερα είναι καλά για καλοκαιρινές επαναλήψεις ή για ειδικές περιπτώσεις (π.χ. προετοιμασία εξετάσεων, μαθησιακές δυσκολίες) ή όταν το παιδί δεν έχει χρόνο λόγω άλλων υποχρεώσεων.

Το να προχωράς πιο γρήγορα το θεωρώ μειονέκτημα - για το παιδί μου θα επέλεγα το αντίθετο. Όχι βέβαια να το καθυστερώ χωρίς λόγο, αλλά θα προτιμούσα αντί να βγάλει την ύλη της Α' και Β' τάξης σε ένα χρόνο, να τη βγάλει σε δύο και να κάνει πολλά έξτρα - διαδραστικές ασκήσεις, βιντεάκια, σκετσάκια, τραγουδάκια κ.λπ. Δηλαδή αυτό που θέλω να πω είναι ότι σκοπός δεν είναι απλά "να βγάλει την ύλη" αλλά να την εμπεδώσει και για να γίνει αυτό χρειάζεται χρόνος.

Stam
04-09-12, 15:57
Το να προχωράς πιο γρήγορα το θεωρώ μειονέκτημα - για το παιδί μου θα επέλεγα το αντίθετο. Συμφωνώ μ' αυτό που λες, όμως εάν την έστελνα στο φροντιστήριο για να φτάσει στο επίπεδο που είναι τώρα θα χρειαζόμασταν 2 σχολικές χρονιές. Και το αποτέλεσμα θα κρινόταν και από το δάσκαλο που είχε στην τάξη. Καταλαβαίνω ότι το να κάνεις μόνος σου μάθημα είναι πολύ βαρετό και σου στερεί τη χαρά των διαδραστικών ασκήσεων. Όμως δεδομένου της έλλειψης χρόνου λόγω και άλλης δραστηριότητας (λάστιχα τα έχουμε κάνει τα παιδάκια μας) και του οικονομικού (για Α senior ζητάνε 685€) θεωρώ ότι συμφέρει περισσότερο το ιδιαίτερο. Ακόμη όμως - αν και κλείνω προς αυτό - δεν έχω κατασταλάξει.

Little Monkey
04-09-12, 18:05
Το αποτέλεσμα θα κρινόταν από τη δασκάλα έτσι κι αλλιώς, είτε το μάθημα γινόταν σε φροντιστήριο είτε στο σαλόνι σου. Άλλωστε οι περισσότερες δασκάλες κάνουν και ιδιαίτερα και μάθημα σε τάξη. Το ότι η κόρη σου πέρασε (επιτυχώς φαντάζομαι) δύο τάξεις σε μικρό χρόνο ίσως να οφείλεται στο ότι το παιδί ήταν ήδη σε φάση ετοιμότητας, δηλαδή είχε κάνει την pre-junior, είχε κάνει αγγλικά στο σχολείο, ήταν μεγαλύτερο κ.λπ. Σίγουρα ένα μεγάλο μέρος της ύλης που έβγαλε ήταν επανάληψη πραγμάτων που ήξερε ή είχε ξανακούσει. Δεν ξέρεις αν θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα με το ιδιαίτερο μάθημα δύο χρόνια πριν και χωρίς το παιδί να έχει εκτεθεί στη γλώσσα. Πιθανολογώ ότι όχι.

Παίζει ρόλο και το επίπεδο. Ένα μεγαλύτερο παιδάκι με την κατάλληλη βοήθεια μπορεί να περάσει την Α και Β junior σε μικρότερο χρόνο κάνοντας εντατικά ή ιδιαίτερα μαθήματα, αλλά η A senior έχει διαφορετική ύλη και κατά τη γνώμη μου κανένας σοβαρός εκπαιδευτικός δεν θα πρότεινε να κάνεις την A senior στο μισό χρόνο ή να κάνεις A & B senior μαζί σε ένα χρόνο. Είναι σαν να βάζεις στο παιδί τρικλοποδιά. Άσε που δεν είναι αβαντάζ να φτάνεις στις μεγαλύτερες τάξεις νωρίτερα γιατί η θεματολογία είναι προσαρμοσμένη ανάλογα με την ηλικία των παιδιών.

Ως προς την επιλογή του φροντιστηρίου, εννοείται ότι θα τσεκάρεις το φροντιστήριο και τη δασκάλα, θα πας να δεις το χώρο, να συναντήσεις τη δασκάλα, θα πάρεις συστάσεις από άλλους γονείς, δεν θα πας στο πρώτο φροντιστήριο που θα βρεις μπροστά σου και θα κάνεις εγγραφή. Όπως και δεν θα επέλεγες την πρώτη δασκάλα στην τύχη για το ιδιαίτερο.

Αν το θέμα είναι οικονομικό, τότε αλλάζει. Εγώ σου απάντησα τι είναι πιο καλό από πλευράς παιδαγωγικής. Αν το το ιδιαίτερο σου βγαίνει πιο φτηνό για αυτά που παρέχει και δεν σε ενδιαφέρει το κομμάτι της διάδρασης, της κοινωνικοποίησης και των άλλων δραστηριοτήτων που κάνουν στο φροντιστήριο, τότε σαφώς να κάνετε ιδιαίτερα, δεν είναι καιροί για σπατάλες. Πάντως 685 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή για Α senior (υποθέτω για 3 ή 4 ώρες μάθημα την εβδομάδα). Έχω ακούσει για τιμές μέχρι 900 ευρώ σε αθηναϊκά φροντιστήρια και επίσης για ιδιαίτερα με 25 ευρώ την ώρα (χωρίς απόδειξη) στην Αθήνα πάντα.

Stam
04-09-12, 23:45
Το αποτέλεσμα θα κρινόταν από τη δασκάλα έτσι κι αλλιώς, είτε το μάθημα γινόταν σε φροντιστήριο είτε στο σαλόνι σου. Ναι, όμως με τη διαφορά ότι αν η δασκάλα του ιδιαίτερου δε σε ικανοποιεί είναι πιο εύκολο να την αλλάξεις από ότι ν΄αλλάξεις φροντιστήριο στη μέση της χρονιάς.

Δεν ξέρεις αν θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα με το ιδιαίτερο μάθημα δύο χρόνια πριν και χωρίς το παιδί να έχει εκτεθεί στη γλώσσα. Πιθανολογώ ότι όχι. Είμαι βέβαιη ότι το αποτέλεσμα δε θα ήταν το ίδιο 2 χρόνια νωρίτερα.Καταρχήν το ίδιο το παιδί θα ήταν "ανήμπορο" να κατανοήσει μια ξένη γλώσσα σ'αυτόν το βαθμό που το έκανε σήμερα.

Παίζει ρόλο και το επίπεδο. Ένα μεγαλύτερο παιδάκι με την κατάλληλη βοήθεια μπορεί να περάσει την Α και Β junior σε μικρότερο χρόνο κάνοντας εντατικά ή ιδιαίτερα μαθήματα, αλλά η A senior έχει διαφορετική ύλη και κατά τη γνώμη μου κανένας σοβαρός εκπαιδευτικός δεν θα πρότεινε να κάνεις την A senior στο μισό χρόνο ή να κάνεις A & B senior μαζί σε ένα χρόνο. Είναι σαν να βάζεις στο παιδί τρικλοποδιά. Άσε που δεν είναι αβαντάζ να φτάνεις στις μεγαλύτερες τάξεις νωρίτερα γιατί η θεματολογία είναι προσαρμοσμένη ανάλογα με την ηλικία των παιδιών. Σίγουρα, όσο μεγαλώνει η τάξη τόσο δυσκολεύουν τα πράγματα και σίγουρα η ύλη δε μπορεί να καλυφθεί τόσο γρήγορα. Δε νομίζω όμως ότι πηγαίνουν και τόσο αργά όσο το φροντιστήριο με την έννοια ότι η δασκάλα έχει να κάνει με 1 παιδί και όχι με 10.

Αν το το ιδιαίτερο σου βγαίνει πιο φτηνό για αυτά που παρέχει και δεν σε ενδιαφέρει το κομμάτι της διάδρασης, της κοινωνικοποίησης και των άλλων δραστηριοτήτων που κάνουν στο φροντιστήριο, τότε σαφώς να κάνετε ιδιαίτερα, δεν είναι καιροί για σπατάλες. Πάντως 685 ευρώ είναι πολύ καλή τιμή για Α senior (υποθέτω για 3 ή 4 ώρες μάθημα την εβδομάδα). Έχω ακούσει για τιμές μέχρι 900 ευρώ σε αθηναϊκά φροντιστήρια και επίσης για ιδιαίτερα με 25 ευρώ την ώρα (χωρίς απόδειξη) στην Αθήνα πάντα. Δεν είπα ότι βγαίνει φθηνότερο. Βγαίνει κατ' άτι ακριβότερο. Αυτή η μικρή διαφορά όμως αντισταθμίζεται με την εξοικονόμηση χρόνου, και την ευελιξία του προγράμματος (αλλαγή μέρας ή ώρας σε εξαιρετικές περιπτώσεις).

Εν πάσι περιπτώσει δεν είμαι υπέρμαχος του ιδιαίτερου όπως δεν είμαι και υπέρμαχος των ιδιωτικών σχολείων (άσχετο!). Έτυχε και μας προέκυψε το ιδιαίτερο προκειμένου να καλύψει τα κενά του χειμώνα. Στην πορεία ανακάλυψα ότι τελικά εμάς τουλάχιστον μας βοήθησε πολύ. Γενικά θεωρώ ότι στην Ελλάδα έχει υπερτιμηθεί η διδασκαλία των ξένων γλωσσών, περισσότερο δε των αγγλικών και μέχρι ένα σημείο υπάρχει ενδεχομένως εκμετάλλευση από αρκετά φροντιστήρια. Θεωρώ ότι τα 2 χρόνια προκαταρκτικής (μην πω 3 με τα pre-junior) και τα 6 χρόνια κύριας διδασκαλίας είναι πάρα πολλά για να μάθει το παιδί την αγγλική γλώσσα. Όπως επίσης θεωρώ χάσιμο εφηβικού χρόνου να παίρνουν οι έφηβοι το proficiency στο γυμνάσιο ή ακόμη και στο λύκειο και όχι αργότερα σαν ενήλικες φοιτητές ή εργαζόμενοι που θα τους φανεί και πιο χρήσιμο. (από το γυμνάσιο μέχρι τη στιγμή που θα χρειαστεί τ' αγγλικά στη δουλειά του, τα μισά θα τα έχει ξεχάσει.)

Little Monkey
05-09-12, 00:08
Γενικά θεωρώ ότι στην Ελλάδα έχει υπερτιμηθεί η διδασκαλία των ξένων γλωσσών, περισσότερο δε των αγγλικών και μέχρι ένα σημείο υπάρχει ενδεχομένως εκμετάλλευση από αρκετά φροντιστήρια. Θεωρώ ότι τα 2 χρόνια προκαταρκτικής (μην πω 3 με τα pre-junior) και τα 6 χρόνια κύριας διδασκαλίας είναι πάρα πολλά για να μάθει το παιδί την αγγλική γλώσσα. Όπως επίσης θεωρώ χάσιμο εφηβικού χρόνου να παίρνουν οι έφηβοι το proficiency στο γυμνάσιο ή ακόμη και στο λύκειο και όχι αργότερα σαν ενήλικες φοιτητές ή εργαζόμενοι που θα τους φανεί και πιο χρήσιμο. (από το γυμνάσιο μέχρι τη στιγμή που θα χρειαστεί τ' αγγλικά στη δουλειά του, τα μισά θα τα έχει ξεχάσει.)
Συμφωνώ κατά το ήμισυ. Κατ' αρχήν συμφωνώ ότι είναι νωρίς να παίρνεις proficiency στο γυμνάσιο, και γενικότερα είναι λάθος η αντίληψη ότι πρέπει να ξεμπερδεύουμε με τις γλώσσες όσο το δυνατόν γρηγορότερα με το χαρτί στο χέρι. Από την άλλη, είναι πολύ πιο δύσκολο να μάθεις μια γλώσσα ως ενήλικας, ειδικά όταν είναι η πρώτη σου γλώσσα. Ο παιδικός/νεανικός εγκέφαλος είναι πιο δεκτικός, υπάρχει περισσότερος χρόνος για διάβασμα, είναι πιο εύκολο να βρεις κατάλληλα τμήματα κ.λπ. Ως ενήλικας χρειάζεται να καταβάλλεις περισσότερη προσπάθεια να βρεις το χρόνο και τη διάθεση για διάβασμα, και κακά τα ψέματα, το Proficiency έχει πολύ διάβασμα. Αλλιώς στρώνεται ο έφηβος που η μόνη του απασχόληση είναι το σχολείο και αλλιώς ο ενήλικας που έχει δεκαπλάσιες υποχρεώσεις (δουλειά, σπουδές, συντήρηση σπιτιού κ.λπ.) εκτός βέβαια αν το θέλει πολύ και το βάλει ως προτεραιότητα. Πάντως αν διακόψεις μεταξύ Lower και Proficiency και δεν καταφέρεις να κρατήσεις την επαφή με τη γλώσσα, θα δυσκολευτείς ακόμα περισσότερο να φτάσεις το επίπεδο που χρειάζεται για να πάρεις το Proficiency. Και αν μπορείς να κρατήσεις την επαφή με τη γλώσσα, γιατί να μην το πάρεις νωρίς; Είναι πολύ πιο εύκολο να διατηρήσεις μια γλώσσα όταν ήδη την μιλάς σε υψηλό επίπεδο, παρά όταν την μιλάς μέτρια. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Για μένα 6-7 χρόνια είναι απαραίτητα όταν ξεκινάς μια γλώσσα σε μικρή ηλικία, απλά γιατί τα παιδάκια δεν μπορούν να τρέξουν. Δηλαδή οι δύο ή τρεις junior τάξεις καλύπτουν ύλη που ένα παιδί 12 χρονών θα τη βγάλει μέσα σε μισό χρόνο, ίσως και πιο γρήγορα, αλλά το μικρό παιδάκι επιβάλλεται να πάει πιο αργά. Αν δεν θέλεις να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα για να κάνει το παιδί σου 7 χρόνια αγγλικά (ή γαλλικά ή ιταλικά ή μια άλλη γλώσσα) τότε η καλύτερη λύση είναι να ξεκινήσει μαθήματα σε μεγαλύτερη ηλικία, όχι να ξεκινήσει 6 χρονών και κάθε δύο χρόνια να πηδάει τάξη. Βέβαια το μειονέκτημα του να ξεκινήσει 12 χρονών είναι ότι χάνεις όλα τα πλεονεκτήματα που δίνει η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας στον αναπτυσσόμενο εγκέφαλο, όπως βελτίωση μνήμης, καλύτερη γλωσσική ανάπτυξη κ.λπ. όπως και όλα τα πλεονεκτήματα της κοινωνικοποίησης, και επίσης χάνεις την ευκαιρία να το κάνεις να δει την εκμάθηση γλωσσών ως κάτι ευχάριστο, σχεδόν σαν παιχνίδι και όχι σαν ένα ακόμα μάθημα που το τρέχει. Από αυτή την άποψη, όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις να μαθαίνεις την πρώτη ξένη γλώσσα (όποια γλώσσα και να είναι) ακόμα και από 4 χρονών, και όσο πιο αργά πας, τόσο καλύτερα. Στη δεύτερη και τρίτη γλώσσα μπορείς να ξεκινήσεις πιο αργά και να τρέξεις περισσότερο.

Little Monkey
05-09-12, 00:27
Ναι, όμως με τη διαφορά ότι αν η δασκάλα του ιδιαίτερου δε σε ικανοποιεί είναι πιο εύκολο να την αλλάξεις από ότι ν΄αλλάξεις φροντιστήριο στη μέση της χρονιάς.
Αυτό είναι σωστό εν μέρη. Οι πολύ καλές δασκάλες κλείνουν το πρόγραμμά τους νωρίς, οπότε αν η δασκάλα που έχεις επιλέξει δεν σου κάνει, μπορείς μεν να τη σταματήσεις εύκολα αλλά για το αν θα μπορέσεις να βρεις μια άλλη ΚΑΛΗ δασκάλα στη μέση της χρονιάς έχω αρκετές επιφυλλάξεις. Ενώ καλό φροντιστήριο μπορείς να βρεις πιο εύκολα, ακόμα και στα μέσα της χρονιάς, λόγω του ότι είναι απλά θέμα μεγέθους τάξης και όχι διαθεσιμότητας καθηγητών. Το καλύτερο είναι να επιλέξεις με προσοχή και να μην χρειαστεί να αλλάξεις, είτε κάνεις ιδιαίτερο είτε πας σε φροντιστήριο.

Ως προς το μέγεθος της τάξης το ιδανικό θα ήταν να βρεις ένα φροντιστήριο με μικρά τμήματα 4-8 παιδιών γιατί τότε έχεις πολλά από τα πλεονεκτήματα του ιδιαίτερου αλλά και όλα τα πλεονεκτήματα του φροντιστηρίου. Βέβαια οι τιμές είναι πιο τσιμπημένες. Αν η επιλογή είναι μεταξύ ενός τμήματος φροντιστηρίου με 15 παιδιά και ιδιαίτερου μαθήματος, με ίδια ποιότητα διδασκαλίας, τότε συνήθως υπερτερεί το ιδιαίτερο. Εκτός βέβαια αν το φροντιστήριο παρέχει στο παιδί πρόσβαση σε native speakers και διαδραστικές δραστηριότητες, οπότε είναι μάλλον καλύτερα να πάει φροντιστήριο.

Γενικά είναι πολλά αυτά που πρέπει να ζυγίσεις και οι προτεραιότητες διαφέρουν ανάλογα με τα επίπεδα. Π.χ. εγώ θα θεωρούσα μεγαλύτερο αβαντάζ να έχει το παιδί πρόσβαση σε native speakers ειδικά όταν προετοιμάζεται για εξετάσεις, παρά να έχει εξατομικευμένη διδασκαλία. Επίσης η διαφορά από φροντιστήριο σε φροντιστήριο είναι τεράστια, όπως και η διαφορά από ιδιαίτερο σε ιδιαίτερο, από δάσκαλο σε δάσκαλο κ.ο.κ.

Stam
08-09-12, 21:31
Συμφωνούμε λοιπόν ότι υπάρχουν και στις 2 περιπτώσεις πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.:p Σε περίπτωση που αποφασίσω να της κάνω ιδιαίτερο μάθημα, η άποψη σου ποια είναι όσον αφορά τον δάσκαλο. Να είναι πτυχιούχος Έλληνας ή native speaker?

Sofiade
09-09-12, 14:23
Να απαντήσω εγώ? (ελπίζω να μην είναι πριβέ η συνομιλία) ;)

Ο Έλληνας υπερτερεί στη γραμματική και στις εξηγήσεις γενικώς, ενώ ο ξένος στην ευφράδεια και στην προφορά. Αν πρέπει να διαλέξεις, στις μικρές ηλικίες που είναι απαραίτητες οι εξηγήσεις και που το παιδί δεν γνωρίζει ακόμα καλά τη γλώσσα, καλύτερα να κάνει μάθημα με Έλληνα δάσκαλο, αλλιώς μπορεί να πληρώνεις τζάμπα για να εξηγεί ο ξένος δάσκαλος με τις ώρες στο παιδί κάτι που ο Έλληνας θα μπορούσε να εξηγήσει σε 10 λεπτά. Είμαι παθούσα και μαθούσα, γι' αυτό το λέω!!

Μόνη εξαίρεση αν ο ξένος δάσκαλος μιλάει άπταιστα τα ελληνικά και μπορεί να εξηγήσει γραμματική, συντακτικό κλπ με άνεση.

Skybeam
09-09-12, 15:16
Ο Έλληνας υπερτερεί στη γραμματική και στις εξηγήσεις γενικώς, ενώ ο ξένος στην ευφράδεια και στην προφορά.
Έχω ακούσει ότι οι εξετάσεις για το Proficiency είναι οι ίδιες για όλο τον κόσμο εκτός από την Ελλάδα που τις φτιάχνουν επίτηδες δυσκολότερες για τον παραπάνω λόγο. Ισχύει άραγε?

Sofiade
09-09-12, 16:20
Έχω ακούσει ότι οι εξετάσεις για το Proficiency είναι οι ίδιες για όλο τον κόσμο εκτός από την Ελλάδα που τις φτιάχνουν επίτηδες δυσκολότερες για τον παραπάνω λόγο. Ισχύει άραγε?
Για ποιον λόγο εννοείς; Οι εξετάσεις του Cambridge ή του Michigan; Πάντως εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά το ακούω αυτό. Άλλωστε τα βιβλία που διδάσκονται τα παιδιά (διεθνείς εκδόσεις όπως OUP) είναι τα ίδια παντού. Aν οι εξετάσεις ήταν δυσκολότερες ή τέλος πάντων διαφορετικές, θα χρησιμοποιούσαμε άλλα βιβλία, έτσι δεν είναι;

Skybeam
09-09-12, 16:23
Για ποιον λόγο εννοείς; Οι εξετάσεις του Cambridge ή του Michigan; Πάντως εγώ τουλάχιστον πρώτη φορά το ακούω αυτό. Άλλωστε τα βιβλία που διδάσκονται τα παιδιά (διεθνείς εκδόσεις όπως OUP) είναι τα ίδια παντού. Aν οι εξετάσεις ήταν δυσκολότερες ή τέλος πάντων διαφορετικές, θα χρησιμοποιούσαμε άλλα βιβλία, έτσι δεν είναι;
Σωστή η σκέψη σου, αλλά έτσι έχω ακούσει. Ότι λόγω υπεράριστης γνώσης γραμματικής κ.λπ. των παιδιών στην Ελλάδα, τα θέματα εδώ είναι δυσκολότερα. Τις εξετάσεις του Cambridge εννοώ.

jackrussel
09-09-12, 18:23
Να απαντήσω εγώ? (ελπίζω να μην είναι πριβέ η συνομιλία) ;)

Ο Έλληνας υπερτερεί στη γραμματική και στις εξηγήσεις γενικώς, ενώ ο ξένος στην ευφράδεια και στην προφορά. Αν πρέπει να διαλέξεις, στις μικρές ηλικίες που είναι απαραίτητες οι εξηγήσεις και που το παιδί δεν γνωρίζει ακόμα καλά τη γλώσσα, καλύτερα να κάνει μάθημα με Έλληνα δάσκαλο, αλλιώς μπορεί να πληρώνεις τζάμπα για να εξηγεί ο ξένος δάσκαλος με τις ώρες στο παιδί κάτι που ο Έλληνας θα μπορούσε να εξηγήσει σε 10 λεπτά. Είμαι παθούσα και μαθούσα, γι' αυτό το λέω!!

Μόνη εξαίρεση αν ο ξένος δάσκαλος μιλάει άπταιστα τα ελληνικά και μπορεί να εξηγήσει γραμματική, συντακτικό κλπ με άνεση.

ακριβως,,,ο δασκαλος πρεπει να ξερει καλα την ελληνικη για να εξηγησει,,

Jarett
09-09-12, 19:21
Είμαι τελείως αντίθετη που έχουν βάλει την αλφαβήτα γραπτά μέχρι και στο pre-junior ενώ ακόμα δεν έχουν μάθει ούτε την ελληνική!Αν είναι δυνατόν!

Πόσα λεφτά τσάμπα χαλάνε οι γονείς επειδή τους φουσκώνουν τα μυαλά οι φροντιστηριούχοι δεν υπάρχει!Μόνο να ξέρανε θα τους έπαιρναν με τις ντομάτες!

Δεν έχω διαβάσει αναλυτικά όλο το thread αλλά μαρκάρω αυτά που τα λές όλα σε μια φράση.

Σαν παιδί που άρχισα Αγγλικά πάαααααααααααααααρα πολύ νωρίς (νομίζω Α' Δημοτικού), και πήρα Lower στα 14 μου χρόνια (Δεκέμβριο της Γ' γυμνασίου έδωσα εξετάσεις), έχω να πω ότι ταλαιπωρήθηκα παααααααααααααααρα πολύ και μίσησα τα φροντιστήρια και τις ξένες γλώσσες.
Στο Λύκειο οι δάσκαλοι των Αγγλικών με απομονώνανε από την υπόλοιπη τάξη στα τεστ (γιατί οι διπλανές μου γινόντουσαν ξαφνικά αριστούχες:D) και ούτε που μου δίνανε σημασία στο μάθημα (μετά από παράκλησή μου και αποδοχή της εκάστοτε καθηγήτριας).
Οι συμμαθήτριες μου στο Λύκειο είχαν τα απογεύματα φροντιστήρια Αγγλικών κι εγώ στην απέξω:D:D. Βέβαια το καλό ήταν ότι στις Πανελλήνιες εγώ δεν είχα να διαβάζω ΚΑΙ για το δίπλωμα των Αγγλικών.

Και λόγω επαγγέλματος έχω μεγάλη τριβή με τη γλώσσα ( και πεθαίνω και στο γέλιο με τις μεταφράσεις που βλέπω ορισμένες φορές στην τιβι), οπότε ξέρω αν ο φροντιστηριούχος / δάσκαλος που έχω απέναντί μου ξέρει τι του γίνεται.

Πήγα σε 2-3 φροντιστήρια στη γειτονιά μου και ζήτησα να δω και τα βιβλία.
Στα 2 φροντιστήρια φρίκαρα. Αρχίζουν με την αλφαβήτα.
Στην Α' Δημοτικού την αλφαβήτα την κάνουν γύρω στον Νοέμβριο - Δεκέμβριο αν δεν απατώμαι.
Όταν ξεκίνησα Ιταλικά πριν κάποια χρόνια (με καθαρά Ιταλικό φροντιστήριο), την αλφαβήτα μας την κάνανε γύρω στον Νοέμβριο-Δεκέμβριο.

Δεν επιτρέπεται να διδάξεις την αλφαβήτα εξαρχής. Γιατί το κάνουν άραγε?

Για να μην μακρηγορώ θα στείλω την μικρή μου (φέτος δευτεράκι) σε ένα φροντιστήριο για pre-junior που το βιβλίο που έχουν δεν έχει καν την αλφαβήτα, δεν βάζει στα παιδάκια εργασίες στο σπίτι (άλλο κουφό κι αυτό που κάνουνε) και η δασκάλα-φροντιστηριούχος πέρασε τα δικά μου 'τεστ" με flying colors, καθώς την ξεσκόνισα την γυναίκα με τις αθώες "απορίες" μου (μεταξύ άλλων) για τις διαδικασίες μεταξύ του Proficiency του Cambridge και αυτό του Michigan (άσχετο αλλά κάποιοι "φροντιστηριούχοι" δεν τις ξέρουν τις διαφορές).

Morchelina
09-09-12, 19:45

To μόνο θέμα είναι ότι θα θέλει να πάει με τους συμμαθητές του που θα έχουν ξεκινήσει από Β' δημοτικού και θα πηγαίνουν Α senior. Το γιο μου τον έστειλα στην Δ' φροντιστήριο αλλά είχε ως βάση τα Αγγλικά της Γ' που έκανε στο σχολείο όπου κάνουν πολύ καλή δουλειά με το συγκεκριμένο βιβλίο της Γ' και τον προχώρησα το καλοκαίρι με ένα άλλο βιβλίο στο σπίτι. Η Α senior ήταν μια επανάληψη των δύο προηγούμενων junior τάξεων, π.χ., δεν προχώρησαν καθόλου στη γραμματική. Φέτος που είναι Ε' και θα πάει B senior θα έχουν και 2 παιδιά της Δ' που έκαναν την A senior το καλοκαίρι. Δηλ. παιδιά που τελείωσαν την Γ' δημοτικού σε 1,5 μήνα έκαναν ολόκληρη τάξη Αγγλικών!

Επομένως δύσκολα δεν είναι, μπορεί ανά πάσα στιγμή με λίγα ιδιαίτερα ή καλοκαιρινά να προλάβει μία τάξη και να πηγαίνει με τους συμμαθητές/φίλους του. Αλλά και το χρόνο τους τον θέλουν γιατί βασικά μαθαίνουν μέσω επανάληψης αφού δεν υπάρχει η άμεση καθημερινή επαφή με τη γλώσσα. Επομένως ούτε μπορείς να τα τρέξεις πάρα πολύ γιατί θέλει λίγο χρόνο να κατασταλάξει η γνώση.

jackrussel
09-09-12, 19:47
Δεν έχω διαβάσει αναλυτικά όλο το thread αλλά μαρκάρω αυτά που τα λές όλα σε μια φράση.

Σαν παιδί που άρχισα Αγγλικά πάαααααααααααααααρα πολύ νωρίς (νομίζω Α' Δημοτικού), και πήρα Lower στα 14 μου χρόνια (Δεκέμβριο της Γ' γυμνασίου έδωσα εξετάσεις), έχω να πω ότι ταλαιπωρήθηκα παααααααααααααααρα πολύ και μίσησα τα φροντιστήρια και τις ξένες γλώσσες.
Στο Λύκειο οι δάσκαλοι των Αγγλικών με απομονώνανε από την υπόλοιπη τάξη στα τεστ (γιατί οι διπλανές μου γινόντουσαν ξαφνικά αριστούχες:D) και ούτε που μου δίνανε σημασία στο μάθημα (μετά από παράκλησή μου και αποδοχή της εκάστοτε καθηγήτριας).
Οι συμμαθήτριες μου στο Λύκειο είχαν τα απογεύματα φροντιστήρια Αγγλικών κι εγώ στην απέξω:D:D. Βέβαια το καλό ήταν ότι στις Πανελλήνιες εγώ δεν είχα να διαβάζω ΚΑΙ για το δίπλωμα των Αγγλικών.

Και λόγω επαγγέλματος έχω μεγάλη τριβή με τη γλώσσα ( και πεθαίνω και στο γέλιο με τις μεταφράσεις που βλέπω ορισμένες φορές στην τιβι), οπότε ξέρω αν ο φροντιστηριούχος / δάσκαλος που έχω απέναντί μου ξέρει τι του γίνεται.

Πήγα σε 2-3 φροντιστήρια στη γειτονιά μου και ζήτησα να δω και τα βιβλία.
Στα 2 φροντιστήρια φρίκαρα. Αρχίζουν με την αλφαβήτα.
Στην Α' Δημοτικού την αλφαβήτα την κάνουν γύρω στον Νοέμβριο - Δεκέμβριο αν δεν απατώμαι.
Όταν ξεκίνησα Ιταλικά πριν κάποια χρόνια (με καθαρά Ιταλικό φροντιστήριο), την αλφαβήτα μας την κάνανε γύρω στον Νοέμβριο-Δεκέμβριο.

Δεν επιτρέπεται να διδάξεις την αλφαβήτα εξαρχής. Γιατί το κάνουν άραγε?

Για να μην μακρηγορώ θα στείλω την μικρή μου (φέτος δευτεράκι) σε ένα φροντιστήριο για pre-junior που το βιβλίο που έχουν δεν έχει καν την αλφαβήτα, δεν βάζει στα παιδάκια εργασίες στο σπίτι (άλλο κουφό κι αυτό που κάνουνε) και η δασκάλα-φροντιστηριούχος πέρασε τα δικά μου 'τεστ" με flying colors, καθώς την ξεσκόνισα την γυναίκα με τις αθώες "απορίες" μου (μεταξύ άλλων) για τις διαδικασίες μεταξύ του Proficiency του Cambridge και αυτό του Michigan (άσχετο αλλά κάποιοι "φροντιστηριούχοι" δεν τις ξέρουν τις διαφορές).

για την αλαφαβητα επειδη διδασκα χρονια γαλλικα,,,δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινησεις απο εκει
ξεκινας απο ενα σταδιο καθαρα ακουστικοπροφορικο, εξοικειωνεσαι με τους ηχους,,,ακους καποιες λεξεις βλεπεις πως γραφονται
μετα απο λιγο ερχεται και η αλφαβητα και οι κανονες φωνητικης να εξηγησουν αυτο που ακους και να αρχισεις να το γραφεις

Morchelina
09-09-12, 19:51
Να τονίσω ότι δεν είμαι υπέρμαχος του να ξεκινήσει ξένη γλώσσα από την α-β δημοτικού γιατί πιστεύω ότι αυτό που προέχει είναι η εδραίωση της μητρικής γλώσσας,

Το βασικότερο. Ιδίως αν το παιδί δυσκολεύεται με το μάθημα της γλώσσας δεν πρέπει να ζοριστεί με ξένη γλώσσα γιατί θα την απορρίψει ως καταναγκαστικό έργο.

Little Monkey
10-09-12, 01:50
Σε περίπτωση που αποφασίσω να της κάνω ιδιαίτερο μάθημα, η άποψη σου ποια είναι όσον αφορά τον δάσκαλο. Να είναι πτυχιούχος Έλληνας ή native speaker?
Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις Έλληνα δάσκαλο για τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Όταν έγραψα για πρόσβαση σε native speakers εννοούσα να υπάρχουν στο προσωπικό του φροντιστηρίου native speakers (που δεν μιλούν ελληνικά) για να κάνουν κάποια μαθήματα στα παιδιά, διαδραστικές ασκήσεις κ.λπ. όχι να αναλάβουν εξ' ολοκλήρου τμήματα αρχαρίων.

Σχετικά με το πότε είναι καλό να ξεκινάς μια ξένη γλώσσα, η κοινώς αποδεκτή άποψη είναι όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα. Εκείνο που διαφέρει είναι το πώς. Το ότι ξεκινάς πιο νωρίς, δεν σημαίνει ότι θα πας πιο γρήγορα. Αντιθέτως συνήθως σημαίνει το αντίθετο. Ένα παιδί που ξεκινάει αγγλικά στην ηλικία των 4 χρονών θα προχωρήσει πολύ αργά, ενώ ένα παιδί που ξεκινάει στην Δ' δημοτικού εκ των πραγμάτων θα πάει πιο γρήγορα.

Εκείνο που κερδίζεις ξεκινώντας μια δεύτερη γλώσσα σε μικρή ηλικία δεν είναι η γρήγορη εκμάθηση της γλώσσας αλλά η εξάσκηση της μνήμης, η βελτίωση των γλωσσικών ικανοτήτων κ.λπ. με την προϋπόθεση το παιδί να είναι δεκτικό. Αν το παιδί δεν είναι δεκτικό, το μόνο που καταφέρνεις με το να ξεκινάς νωρίς είναι να του προκαλέσεις αρνητισμό.

Όσο για το αν ξεκινάμε με την αλφαβήτα, συνήθως στις pre-junior τάξεις τα παιδιά δεν γράφουν. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε με την αλφαβήτα. Αντιθέτως εγώ θα έλεγα ότι ενδείκνυται.

To επίπεδο των εξετάσεων απ' ό,τι ξέρω είναι το ίδιο σε όλο τον κόσμο.