PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτεραιότητα σε δημόσιες υπηρεσίες

vaw
06-07-12, 01:03
Ήθελα να ρωτήσω το εξής, ήμουν εχθές στον οαεδ και περίμενα περίπου δυο ώρες με τη μικρή μαζί μου για να εξυπηρετηθώ. Παρέμεινα έξω μέχρι που πλησίασε το νούμερό μου οπότε και μπήκα μέσα. Τότε ένας απο τους υπαλλήλους με φώναξε και μου είπε οτι υπάρχει διάταξη που ορίζει οτι μητέρες με μικρά παιδιά εξυπηρετούνται με προτεραιότητα και οτι αν δεν με φωνάζει ο υπάλληλος εγώ πρέπει να απαιτώ την άμεση εξυπηρέτησή μου. Δεν τον ρώτησα ωστόσο ποια διάταξη είναι αυτή γιατί δεν νομίζω οτι την γνωρίζουν όλοι οι υπάλληλοι ή δεν θέλουν να κάνουν χρήση της προκειμένου να μην εξαγριώσουν τους υπόλοιπους που περιμένουν να εξυπηρετηθούν και επειδή σκοπεύω απο εδώ και μπρος να κάνω χρήση αυτής της διάταξης θα ήθελα ναγνωρίζω ποια είναι . Έχει καμια ή κανένας υπόψη του αυτή τη διάταξη ή που μπορώ να την βρω?

yasemi
06-07-12, 01:37
ωπα για αυτο εμεναμε περνανε μπροστα οταν εχω τα παιδια????αλλα καουω απο πισω μουρμουρες απο τους αλλους μεχρι που τσακωθηκα και με μια γιαγια που μου ειπε να το αφησω σπιτι δυο χρονων παιδι,,,,

για βαλτε οποια το ξερει να εχουμε να το λεμε,,,,,,

ethy
06-07-12, 10:42
Εγω ημουν 8 μηνων εγκυος και περιμενα στο γκισε του νοσοκομειου να κοψω εισιτηριο για το διαβητολογικο και οταν ζητησε ο ανδρας μου απο τους παρισταμενους να περασω μπροστα απλα με ρωτησαν:"Για ποιο λογο παρακαλω";;;;;Τι λετε τωρα!!!Βεβαια με ειδε η υπαλληλος-να'ναι καλα- και ειπε να ερθω μπροστα!

sofi@p
06-07-12, 10:59
εγώ πάλι κι έγκυος που ήμουν και παιδιά που έχω, ποτέ δεν έχω πάρει τη θέση κανενός. το θεωρώ άδικο, γιατί κι ο άλλος που περιμένει στην ουρά μπορεί να έχει πάρει άδεια από τη δουλειά του και βιάζεται να επιστρέψει ή μπορεί να έχει αφήσει το παιδί του σπίτι με κάποιο τρίτο πρόσωπο και βιάζεται να γυρίσει κλπ. μου έχουν τύχει κι αυτά, οπότε τους καταλαβαίνω όλους.
εξάλλου συνήθως υπάρχουν και καρέκλες, ώστε να μη χρειάζεται να περιμένουμε όρθιες.

miriki
06-07-12, 11:01
(Ο Δημόσιος Υπάλληλος) ... όταν τηρεί σειρά προτεραιότητας κατά την εξυπηρέτηση των πολιτών, πρέπει να λαμβάνει ειδική μέριμνα για άτομα με αναπηρίες, εγκύους, μητέρες με μικρά παιδιά, ηλικιωμένους, αλλά και να αντιμετωπίζει με διακριτικότητα και ευαισθησία τους πολίτες, ιδιαίτερα όταν βρίσκονται σε κατάσταση πένθους, σύγχυσης, ψυχικού κλονισμού ή όταν ανήκουν σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες (π.χ. άνεργοι, ηλικιωμένοι ή αναλφάβητοι).

ΠΗΓΗ:http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/128765/odigos-gia-tis-synallages-ton-politon-me-to-dimosio

iosifina123
06-07-12, 11:59
Καλά ή έγκυος να εξυπηρετηθεί... αυτό με τα μικρά παιδιά δεν το καταλαβαίνω... δηλαδή έρχεται μια γυναίκα με ένα τετράχρονο... γιατί να εξυπηρετηθεί πρώτα?

Από τη στιγμή που βγαίνει και κυκλοφορεί μια χαρά με το παιδί, το να περιμένει πχ στα ΕΛΤΑ και να κάθεται στην καρέκλα με το αιρ-κοντίσιον θα την πειράξει?

Δηλαδή να φέρνουν όλοι τα μικρά τους στις δημόσιες υπηρεσίες για να περνάνε πρώτοι... και οι άλλοι να περιμέεεεεενουν! Πολλοί πιστεύω τα φέρνουν επίτηδες για δικαιολογία, για να ξεμπερδεύουν γρήγορα!

miriki
06-07-12, 12:04
Εαν πρόκειται για μισάωρο ΟΚ να περιμένει. Δύο ώρες που περίμενε η φίλη πιο πάνω τι το κάνεις το παιδί; Και πόσο θα αντέξει φρόνιμο για να μη σπάσει τα νεύρα των υπολοίπων; και να έσπασα μόνη μου τον κανόνα μου DNFTT...

iosifina123
06-07-12, 12:06
εγώ πάλι κι έγκυος που ήμουν και παιδιά που έχω, ποτέ δεν έχω πάρει τη θέση κανενός. το θεωρώ άδικο, γιατί κι ο άλλος που περιμένει στην ουρά μπορεί να έχει πάρει άδεια από τη δουλειά του και βιάζεται να επιστρέψει ή μπορεί να έχει αφήσει το παιδί του σπίτι με κάποιο τρίτο πρόσωπο και βιάζεται να γυρίσει κλπ. μου έχουν τύχει κι αυτά, οπότε τους καταλαβαίνω όλους.
εξάλλου συνήθως υπάρχουν και καρέκλες, ώστε να μη χρειάζεται να περιμένουμε όρθιες.

Καλά εσύ είσαι η εξαίρεση! Μπράβο που σκέφτεσαι ότι κι ο άλλος κόσμος έχει τα δικά του θέματα!!!

DALIA
06-07-12, 12:11

Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι και'γω...
κανείς δεν ξέρει τι "κουβαλάει" ο άλλος

sofi@p
06-07-12, 12:19
ε, ναι, ρε κορίτσια, κι εγώ έχω πάρει άδεια 1 ώρα από τη δουλειά μου και περιμένω στην ουρά με την ψυχή στο στόμα να μην αργήσω και εκνευρίζομαι όταν βλέπω τον παππού, που δεν έχει τί να κάνει όλη μέρα να περιμένει στην ουρά για να κάνει ενημέρωση του λογαριασμού του και να έχει την "απαίτηση" να περάσει πρώτος γιατί είναι ηλικιωμένος. να κάτσει στην καρέκλα και να περιμένει!!!
α, μεταξύ εγκύου, ανάπηρου και ηλικιωμένου ποιός έχει άραγε προτεραιότητα???

iosifina123
06-07-12, 12:21
ε, ναι, ρε κορίτσια, κι εγώ έχω πάρει άδεια 1 ώρα από τη δουλειά μου και περιμένω στην ουρά με την ψυχή στο στόμα να μην αργήσω και εκνευρίζομαι όταν βλέπω τον παππού, που δεν έχει τί να κάνει όλη μέρα να περιμένει στην ουρά για να κάνει ενημέρωση του λογαριασμού του και να έχει την "απαίτηση" να περάσει πρώτος γιατί είναι ηλικιωμένος. να κάτσει στην καρέκλα και να περιμένει!!!
α, μεταξύ εγκύου, ανάπηρου και ηλικιωμένου ποιός έχει άραγε προτεραιότητα???

Α μπράβο! Καλά, είναι και ο τρόπος που το ζητάει κάποιος... Μερικοί ηλικιωμένοι είναι για σφαλιάρες... Κι εγώ απαιτώ να με σέβεται ο ηλικιωμένος και να μην μου μιλάει άσχημα.. Ο σεβασμός κερδίζεται, δεν επιβάλλεται μόνο λόγω ηλικίας...

sofi@p
06-07-12, 12:25
Α μπράβο! Καλά, είναι και ο τρόπος που το ζητάει κάποιος... Μερικοί ηλικιωμένοι είναι για σφαλιάρες... Κι εγώ απαιτώ να με σέβεται ο ηλικιωμένος και να μην μου μιλάει άσχημα.. Ο σεβασμός κερδίζεται, δεν επιβάλλεται μόνο λόγω ηλικίας...
καλά, συνήθως ούτε που ρωτάνε. πάνε κατ'ευθείαν στον υπάλληλο, κάνοντας πως δεν βλέπουν την ουρά κι αν κάποιος τους κάνει παρατήρηση, γουρλώνουν τα μάτια κι απορούν με την κατάντια της σημερινής νεολαίας...:rolleyes:

nana80
06-07-12, 12:25
Ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι και'γω...
κανείς δεν ξέρει τι "κουβαλάει" ο άλλος
υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις. μου έχει τύχει να μπω με το καρότσι μέσα σε υπηρεσία και η μικρή να κοιμάται, οπότε μπορώ να περιμένω όσο χρειαστεί. αν όμως μπω μέσα και η μικρή χτυπιέται γιατί πχ δεν ήθελε να μπούμε, και είμαι μια ώρα μέσα να κάνω τον καραγκιόζη, να την έχω πάρει αγκαλιά και να της λέω "κάνε υπομονή" εκεί υπάρχει (ή θα έπρεπε να υπάρχει) και μια στοιχειώδης ευαισθησία, να μου πουν οι άλλοι "περάστε πρώτη". στο κατάστημα τράπεζας που δουλεύω υπήρχαν κάποιοι που μας λέγανε "έχω πχ αναπηρία στο πόδι, πρέπει να περάσω πρώτος" . η αναπηρία όντως υπηρχε, αλλα σιγά το θέμα να κάτσει στην καρέκλα για μισή ώρα . φυσικά δεν μπορούσαμε να πούμε κάτι και τους εξυπηρετούσαμε. απ την άλλη υπήρχαν άνθρωποι έγκυοι ή με μωρά ήσυχα που τους έλεγες να περάσουν και δεν ήθελαν, γιατί δεν είχαν πρόβλημα να περιμένουν. η γνώμη μου είναι κρίνοντας κατά περίπτωση. Μου έχει τύχει να είμαι με τη μκρή στο καρότσι να χτυπιέται για να φύγουμε και να είμαι στο μήνα μου έγκυος, στο τέλος την είχα πάρει αγκαλιά, σε μαγαζί, περίμενα στην ουρά να πληρώσω σουτιέν θηλασμού και δε μου είπε κανείς να περάσω! εκεί το ζήτησα μόνη μου και δεν έφερε αντίρρηση κανείς βέβαια και δε με ενδιαφέρει καν αν υπάρχει διάταξη για τα μαγαζιά. Σίγουρα υπάρχουν οι διατάξεις του νόμου αλλά πρέπει να υπάρχει και μια στοιχειώδης ευαισθησία σε τέτοια θέματα.

iosifina123
06-07-12, 12:38
καλά, συνήθως ούτε που ρωτάνε. πάνε κατ'ευθείαν στον υπάλληλο, κάνοντας πως δεν βλέπουν την ουρά κι αν κάποιος τους κάνει παρατήρηση, γουρλώνουν τα μάτια κι απορούν με την κατάντια της σημερινής νεολαίας...:rolleyes:

Χαχαχα όντως!!! ''Ωραία ανατροφή σας έδωσαν οι γονείς σας''!!

sofi@p
06-07-12, 12:39
Χαχαχα όντως!!! ''Ωραία ανατροφή σας έδωσαν οι γονείς σας''!!

"....δε σέβεστε τίποτα πια!!!!!"

ενώ αυτοί σέβονται...:cool:

taz18
06-07-12, 12:42
εγω παντως επειδη παντα πηγαινω παντου με τον μικρο γιατι δεν εχω που να τον αφησω, δεν ζηταω ποτε να παρω σειρα. περιμενω, παιζω με τον μικρο, καμμια φορα ο μικρος σκουζει αλλά οποιος εχει προβλημα να τον ακουει ας μου δωσει την σειρα του .... :rolleyes::rolleyes::lol::lol::lol:

γενικα παντως μονο υπαλληλοι με φωναζουν πριν να ερθει η σειρα μου λογω του παιδιου. σπανια θα μου πει καποιος πριν απο μενα να προχωρησω. κ ιεπειδη ειμαι και πολυ νευρικη σαν ατομο δεν "εκμεταλλευομαι" το παιδι για να προχωρησω πιο γρηγορα γιατι ενας να πει μια κουβεντα μπορει να τσακωθω ασχημα και δεν θελω....

ατακες του στυλ "τι το κουβαλας το παιδι μες στην ζεστη" "επιτηδες τα περνετε μαζι σας για να τελειωνετε πιο γρηγορα" κλπ ειναι πολυ συνηθισμενες ... ελα να μου το κρατησεις εσυ εξυπνακια που τα ξερεις ολα....

tsioubal
06-07-12, 12:55
(Ο Δημόσιος Υπάλληλος) ... όταν τηρεί σειρά προτεραιότητας κατά την εξυπηρέτηση των πολιτών, πρέπει να λαμβάνει ειδική μέριμνα για άτομα με αναπηρίες, εγκύους, μητέρες με μικρά παιδιά, ηλικιωμένους, αλλά και να αντιμετωπίζει με διακριτικότητα και ευαισθησία τους πολίτες, ιδιαίτερα όταν βρίσκονται σε κατάσταση πένθους, σύγχυσης, ψυχικού κλονισμού ή όταν ανήκουν σε ευάλωτες κοινωνικές ομάδες (π.χ. άνεργοι, ηλικιωμένοι ή αναλφάβητοι).

ΠΗΓΗ:http://www.newsbomb.gr/koinwnia/story/128765/odigos-gia-tis-synallages-ton-politon-me-to-dimosio

Αυτό.

Το να βγαίνει κάποιος με ένα παιδάκι να πάει π.χ. στα ΕΛΤΑ μάλλον δεν το κάνει για να γλιτώσει την ουρά αλλά λόγω ανάγκης γιατί δεν υπάρχει κανένας να κρατήσει το παιδί σπίτι. Εκτός βέβαια κι αν λύση αποτελεί το να αφήσει κάποιος μόνο του το παιδί στο σπίτι-με όποιον κίνδυνο συνεπάγεται αυτό-για να μην δυσαρεστηθούν ορισμένοι-ες για τα 2 λεπτά παραπάνω που θα καθυστερήσουν. Εξάλλου όπως είναι γνωστό όλες οι δημόσιες υπηρεσίες/τράπεζες έχουν τουλάχιστον 10-20 έγκυες, μητέρες με μωρά στο καρότσι, ηλικιωμένους με το πι ή υποβασταζόμενους ή ανάπηρους να μας τρώνε τη σειρά και να καθυστερούμε ώρες ατελείωτες. Ειδικά τα μωρά και δη αυτά που δεν περπατούν μπορούν να κάθονται με την άνεσή τους στο καρότσι τους, χωρίς να κάνουν τσίσα-κακά και να θέλουν αλλαγή, περιμένοντας υπομονετικά την σειρά της μανούλας τους.Λάθος σε όλα τα παραπάνω.

Όλοι βιαζόμαστε, όλοι σκαστοί από την εργασία μας κάνουμε αυτές τις δουλειές. Λύση δεν είναι να περιμένει κάποιος αλλά να βάλουν περισσότερους υπαλλήλους (που βρίσκονται σε άλλες υπηρεσίες και χαλάνε τα συκώτια τους από τους πολλούς καφέδες) και φυσικά να διευρύνουν το ωράριο λειτουργίας, ώστε να μην χρειάζεται να πάω π.χ. ταχυδρομείο-εφορία μόνο μέχρι τις 2 ενώ η δουλειά μου τελειώνει στις 5.

Από πότε χάθηκε η ανθρωπιά για να μην περιμένουμε 2-3 λεπτά παραπάνω στην ουρά?

Άλλα μας φταίνε κι όχι αυτά.

(ο κοτσωνάτος, μάγκας και καραμπουζουκλής, κουτοπόνηρος παππούς που βιάζεται για να προλάβει το καφενείο φυσικά και δεν δικαιολογείται.)

yasemi
06-07-12, 12:58
Καλά ή έγκυος να εξυπηρετηθεί... αυτό με τα μικρά παιδιά δεν το καταλαβαίνω... δηλαδή έρχεται μια γυναίκα με ένα τετράχρονο... γιατί να εξυπηρετηθεί πρώτα?

Από τη στιγμή που βγαίνει και κυκλοφορεί μια χαρά με το παιδί, το να περιμένει πχ στα ΕΛΤΑ και να κάθεται στην καρέκλα με το αιρ-κοντίσιον θα την πειράξει?

Δηλαδή να φέρνουν όλοι τα μικρά τους στις δημόσιες υπηρεσίες για να περνάνε πρώτοι... και οι άλλοι να περιμέεεεεενουν! Πολλοί πιστεύω τα φέρνουν επίτηδες για δικαιολογία, για να ξεμπερδεύουν γρήγορα!

καλα πλακακανεις τωρα,,,,αυτη η ατακα επειδη την εχω ακουσει ουκ ολιγες φορες με εκνευριζει αφανταστα,,,,δεν ηξερα να αφησω μονα τους τα παιδια μου τρεις ωρες απο τη στιγμη που δεν εχω που να τα αφησω,,,,πολλες το λενε και λυπαμαι για αυτο,,,,εσυ μπορει να εχεις την πολυτελεια να τα αφηνεις στις γιαιγαδες εγω ομως οχι,,,δηλαδη εαν μου πει η υπαλληλος περνα κοριτσι μου μπροστα γιατι να μη το εκμεταλλευτω???δε το ζηταω σε καμια περιπτωση αλλα αμα το κανουν θα το κανω,,,ειδικα στον οαεδ συγνωμη κιολας αλλα ολοι ανεργοι ειμαστε (γιστι εκει τρωω απειρες ωρες για ενος λεπτου δουλεια δηλ την ανανεωση της καρτας ) δε πιστευω οτι κανεις βιαζεται να παει στη δουλεια του,,,,,και οχι δε τα παιρνουνε επιτηδες μαζι τους ,,,δεν εχουν ολοι ουτε ντανταδες ουτε γιαγιαδες ουτε παιδικους να τα παρατανε,,, μη κρινετε ετσι ελαφρα

μου εχει τυχει στο ικα που εχει ολοκαθαρα χαρτι οτι ανρθωποι με οξυγονο και οι εγγυες εχουν προτεραιτοτητα,,,,σηκωθηκα με αποκολληση και συσπασεις απο το κρεββατι γιατι ειναι βλακες και δε δεχονταν την εξουσιοδοτηση στον αντρα μου για τι επιδομα,,,,,ε λοιπον περιμεναμε 3-4 εγγυες ,,,παμε να περασουμε και μια γιαγια πεταει το κορυφαιο εεε τι τα κανετε τα παιδια για να περνατε πρωτες καλυτερα να μην εισασταν εγγυες να περναμε και εμεις με τη σωστη σειρα τι τα θελετε ???εγω ειμαι γρια και εχω προτεραιοτητα ,με μια κακια και ενα υφος θεε μου,,,περιττο οτι συγκρατουσα το αντρα μου να μη τη πλακωσει στο ξυλο αλλα τη κραξανε ολοι,,,,

Helen@
06-07-12, 12:58
εμενα τωρα στην εγκυμοσυνη σπάνια μου έχουν δώσει τη σειρά τους...ασε που μια φορά στο σουπερ μαρκετ ηταν μια μάνα κ ειχε το παιδί της στο καρότσι κ με έσπρωξε για να περάσει...την έβρισα-ε δεν άντεξα- κ έφυγα...πάντως έχω παρατηρήσει οτι οι γυναίκες έιναι οι χειρότερες-τουλάχιστον στην περίπτωσή μου-δεν σε αφήνουν με τίποτα να περάσεις.ενώ οι άντρες σχεδόν πάντα αφήνουν...

yasemi
06-07-12, 13:01
εμενα τωρα στην εγκυμοσυνη σπάνια μου έχουν δώσει τη σειρά τους...ασε που μια φορά στο σουπερ μαρκετ ηταν μια μάνα κ ειχε το παιδί της στο καρότσι κ με έσπρωξε για να περάσει...την έβρισα-ε δεν άντεξα- κ έφυγα...πάντως έχω παρατηρήσει οτι οι γυναίκες έιναι οι χειρότερες-τουλάχιστον στην περίπτωσή μου-δεν σε αφήνουν με τίποτα να περάσεις.ενώ οι άντρες σχεδόν πάντα αφήνουν...

αυτο ξαναπεστο,,,τετοιος φθονος οταν ημουνα εγκυος απο γυναικες και στις δυο περιπτωσεις δε το εχω ξαναζησει ,,,,,ενω οι αντρες μεχρι και να μου κουβαλησουν τσαντες προσφερθηκαν μεσ στο καυσωνα και παντα φωναζανε να περασω μπροστα ειτε εγω ειτε αλλη εγγυος,,,,,και εγω αμα δω εγγυο σε δημοσια υπηρεσια της λεω περνα κοπελα μου εσυ μη καθεσαι στα μικροβια μεσα πχ και εχω ετοιμη τα νυχια μου να πλακωθω με καμια γιαγια χαχαχχααχαχ αλλα συνηθως μουγγα γιατι επειδη το κανω εγω δε θελουν να φανουν αγενεις

iosifina123
06-07-12, 13:21
καλα πλακακανεις τωρα,,,,

Όχι δεν κάνω πλάκα, το πιστεύω. Το ότι δεν το κάνεις εσύ δεν σημαίνει ότι δεν το κάνουν κι άλλοι. Πιστέυω ότι πολλοί το εκμεταλλεύονται.

nana80
06-07-12, 13:27
Όχι δεν κάνω πλάκα, το πιστεύω. Το ότι δεν το κάνεις εσύ δεν σημαίνει ότι δεν το κάνουν κι άλλοι. Πιστέυω ότι πολλοί το εκμεταλλεύονται.
βρε κορίτσι δεν ξέρω αν έχεις παιδιά αλλά αν είναι να ετοιμάσεις ένα παιδί για να το πάρεις μαζί σου και να κερδίσεις χρόνο σώθηκες....το χρόνο που ίσως κερδίσεις με το να έχεις προτεραιότητα στην ουρά θα τον χάσεις με το να ντύσεις/ετοιμάσεις/πείσεις το παιδί ότι πρέπει να πάτε εκεί. αν έχεις τόσο καλόβολο παιδί που το παιρνεις "πακετάκι" μαζί σου στην υπηρεσία για να εξυπηρετηθείς πιο γρήγορα μπράβο σου!

sofi@p
06-07-12, 14:02
μωρέ, όλοι δίκιο έχουνε...
κι η έγκυος που μπορεί να έχει συσπάσεις κι αποκόλληση,
κι η μαμά που έχει μικρό παιδί κουρασμένο και δεν ξέρει που να το "παρατήσει"
κι ο γέρος/γριά που μπορεί να έχει κάνει τριπλό μπάι-πας
κι ο εργαζόμενος που μπορεί να φοβάται απόλυση αν αργήσει

για αυτό λέω ότι δεν πρέπει να κρίνουμε τους άλλους και να μπαίνουμε κι εμείς στη θέση τους και να σεβόμαστε τη σειρά προτεραιότητας.

όσο για την "κακία" και τη "ζήλια" που δέχονται οι έγκυες.... ένα έχω να πω...άλλος παιδί δεν έκανε μόνο η Μαριώ το Γιάννη.

ΣΤΕΛΛΙ
06-07-12, 14:15
Exω δει στο ικα να μπαινει εγκυος με τουπε. λεγοντας " ειμαι εγκυος κ περναω πρωτη!" για να περασει πρωτη στο ταμειο....Εγω αυριο μπαινω στην 35η βδομαδα...ομολογω οτι εχω βαρυνει..φουσκωσε η κοιλια, πεθαινω απο τη ζεστη και οσο να ναι κουβαλαμε μια μεγαλη κοιλια πλεον...Πηγα σε ικα και οαεδ....ευτυχως οι υπαλληλοι με ειδαν κ με εξυπηρετησαν χωρις να περιμενω...δεν μπαινω με τουπε/ παιρνω νουμερο κ ρωτω αν μπορω να εξυπηρετηθω πρωτη ή αν χρειαζεται να περιμενω---ο κοσμος παντως μουρμουριζει κ στραβοκοιτα!.....παντως στα τρενα--επειδη μεχρι προτεινος δουλευα----οι γυναικες ΔΕΝ σηκωνονταν!!!!! Μονο οι αντρες, νεαροι κ μεγαλυτεροι....Καποιες κυριες κοιταγανε με ζηλια ή με ενα περιεργο υφος....Εγω μεχρι κ καυγα εχω κανει για να κατσει αλλη εγκυος!!!Παντως στο ικα που με καλεσε πρωτη η υπαλληλος, πεταχτηκε μια γιαγια( εννοειται με χρυσαφικα κ βαμμενο μαλλι!!!) λεγοντας " Δεν με ενδιαφερει αν η κοπελα ειναι εγκυος, κ γω δεν μπορω να περιμενω!!!Εχω προβληματα!" Πώς αντεχει ομως να καθεται κ να βαφει το μαλλι? Εγω υποχωρησα εννοειται....Και συνηθως οι γηραιοι με προβληματα ειναι οι πιο ευγενικοι (πχ καποιοι γερακοι με μαγκουρες)....Απλα αμα εχει ζεστη, ζαλιζεσαι κ σου πεφτει η πιεση ή σε πονα η μεση σου δεν εχεις αντοχες να περιμενεις!!!! ( Τονιζω οτι 3 μηνων ειχα παει στο ικα για θεωρηση βιβλιαριου κ επειδη δεν φαινοταν η κοιλια περιμενα υπομονετικα--εχοντας καφε υγρα για 2 μηνες κ με ουτροτζεσταν)...

nana80
06-07-12, 14:27
άρα λοιπόν μάλλον όλοι συμφωνούμε. Σημασία έχει να υπάρχει ευαισθησία και αλληλοσεβασμός και να κρίνουμε κατά περίπτωση. Το αν υπάρχει διάταξη νόμου ή όχι μάλλον είναι δευτερεύον...

sofi@p
06-07-12, 14:31
άρα λοιπόν μάλλον όλοι συμφωνούμε. Σημασία έχει να υπάρχει ευαισθησία και αλληλοσεβασμός και να κρίνουμε κατά περίπτωση. Το αν υπάρχει διάταξη νόμου ή όχι μάλλον είναι δευτερεύον...
άσε που η διάταξη δεν είναι και πολύ ξεκάθαρη, όλους στο ίδιο τσουβάλι τους βάζει (ηλικιωμένους, ανάπηρους, εγκύους, άνεργους, με πένθος κλπ κλπ).
κατανόηση, διακριτικότητα κι ανθρωπιά.

DEMS
06-07-12, 14:34
Όταν ήταν η Ιφιγένεια 4 μηνών, είχε έρθεια από την Αμερική μια ξαδέρφη του άντρα μου. Επειδή δεν μιλάει ελληνικά μου ζήτησε να πάμε μαζί στην τράπεζα (στην Εθνική στην πλατεία Κλαθμώνος συγκεκριμένα) για να σηκώσει λεφτά. Μπαίνουμε η ξαδέρφη κι εγώ με την Ιφιγένεια στο μάρσιπο. Πρέπει να ήταν γύρω στα 20 άτομα στην αναμονή. Παίρνω κανονικά νούμερο, αλλά ο πρώτος διαθέσιμος ταμίας μου φωνάζει "εσείς με το μωρό ελάτε". Πάμε κατευθείαν στο ταμείο και εξηγώ ταυτόχρονα στην αμερικάνα ξαδέρφη γιατί δεν θα περιμένουμε τελικά. Η αντίδρασή της ήταν: "Α σε εμάς εκεί δεν σου δίνουν προτεραιότητα αν έχεις μωρό...αλλά πάλι εμείς δεν χρειάζεται να περιμένουμε σε ουρές".
Νομίζω ότι αντί να ψάχνουμε ποιός έχει προτεραιότητα, καλύτερα να κοιτάξουμε πως θα καταργηθούν οι ουρές :wink:

nana80
06-07-12, 14:43
Όταν ήταν η Ιφιγένεια 4 μηνών, είχε έρθεια από την Αμερική μια ξαδέρφη του άντρα μου. Επειδή δεν μιλάει ελληνικά μου ζήτησε να πάμε μαζί στην τράπεζα (στην Εθνική στην πλατεία Κλαθμώνος συγκεκριμένα) για να σηκώσει λεφτά. Μπαίνουμε η ξαδέρφη κι εγώ με την Ιφιγένεια στο μάρσιπο. Πρέπει να ήταν γύρω στα 20 άτομα στην αναμονή. Παίρνω κανονικά νούμερο, αλλά ο πρώτος διαθέσιμος ταμίας μου φωνάζει "εσείς με το μωρό ελάτε". Πάμε κατευθείαν στο ταμείο και εξηγώ ταυτόχρονα στην αμερικάνα ξαδέρφη γιατί δεν θα περιμένουμε τελικά. Η αντίδρασή της ήταν: "Α σε εμάς εκεί δεν σου δίνουν προτεραιότητα αν έχεις μωρό...αλλά πάλι εμείς δεν χρειάζεται να περιμένουμε σε ουρές".
Νομίζω ότι αντί να ψάχνουμε ποιός έχει προτεραιότητα, καλύτερα να κοιτάξουμε πως θα καταργηθούν οι ουρές :wink:
Καλά αυτό είναι μεγάααλη συζήτηση, καθώς και το ποιος φταίει για τις ουρές. πχ οι παππούδες δε ζητούν κάρτα αναλήψεων για να έχουν ένα λόγο να ξυπνήσουν απ τις 7, να στηθούν έξω απ την τράπεζα απ τις 7.30, να γκρινιάξουν ότι οι πελάτες φτάνουν πριν απ τους υπαλλήλους, να τσακωθούν και με τους υπόλοιπους για τη σειρά. για να φτάσουν στο γκισέ και να κάνουν ανάληψη 100 ευρώ!!

newbie G
06-07-12, 17:23
Στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου πάντως δεν δίνουν προτεραιότητα σε κανέναν, σου λέει πάρε νουμεράκι και περίμενε. Έχουν καρέκλες πάντως, οπότε δεν περιμένεις όρθια.

kinkajoujou
06-07-12, 17:31

Εξαρτάται. Αν μένεις σε μικρό μέρος, όντως δεν συναντάς και πολλές ουρές. Οι περισσότερες διαδικασίες είναι και αυτοματοποιημένες εδώ. Στα πιο μεγάλα μέρη όμως, ο Θεός να σε φυλάει από ταχυδρομείο και DMV (Department of motor vehicles). Αλλά και πάλι, σειρά δεν σου δίνουν επειδή έχεις παιδί μαζί σου, ούτε αν είσαι έγκυος. Δεν θεωρείται ότι έχεις κάτι που σε καθιστά πιο ευάλωτη από τους υπόλοιπους. Μόνο αν κάποιος οικειοθελώς σου παραχωρήσει τη θέση του, αλλά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Το ίδιο ισχύει και για άτομα με ειδικές ανάγκες. Υπάρχουν υποδομές για τη διευκόλυνσή τους σε θέματα μετακίνησης κλπ, αλλά δεν θεωρείται ότι έχουν κάποια προτεραιότητα σε θέματα εξυπηρέτησης (εκτός αν συντρέχει λόγος υγείας). Το γεγονός δλδ ότι είσαι τυφλός δεν σου δίνει κάποιο προβάδισμα ως προς την εξυπηρέτηση, είναι άτομα αυτάρκη που κινούνται αυτόνομα, οπότε δεν διαφέρουν σε κάτι από τον υπόλοιπο κόσμο. Απλά εμείς στην Ελλάδα δεν τους δίνουμε άλλα βασικά και κοιτάμε να τους δώσουμε τη σειρά στις ουρές ;)

tazi
06-07-12, 17:50
Συγγνώμη που θα βγω λίγο εκτός αλλά το έχω παράπονο:
Όταν παραχωρούμε σε κάποιον την σειρά μας πρέπει να πηγαίνουμε πάλι στο τέλος της σειράς και όχι απλα να αφήνουμε το άτομο που θέλουμε να εξυπηρετήσομε να μπαίνει μπροστά μας.
Όσο κουβαλούσα τα μωρά μου στην κοιλιά μου δεν ειχα κανένα πρόβλημα να περιμένω όσο και να χρειαζόταν αν υπήρχε θέση να καθήσω.
Τώρα που είναι εκτός έχω το πρόβλημα...
Απο την άλλη ποτέ δεν απέτησα- διεκδίκήσα θέση.
Αν ο άλλος έχει ανθρωπιά θα μου την δώσει. Αν όχι καλή καρδία σε αυτόν καλή υπομονή σε εμένα...

nana80
06-07-12, 22:48
Στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου πάντως δεν δίνουν προτεραιότητα σε κανέναν, σου λέει πάρε νουμεράκι και περίμενε. Έχουν καρέκλες πάντως, οπότε δεν περιμένεις όρθια.
Στο ΕΛΤΑ του Χαλανδρίου, το αντίθετο! Σε βάζουν με το ζόρι πρώτο! Αφού μια φορά ο άντρας μου είχε το παιδί ήρεμο στο καρότσι και είχε συναντήσει γνωστό του και μιλούσαν και τον φώναζαν για να περάσει!! Αναγκάστηκε να αρνηθεί. :)

Niki81
06-07-12, 22:58
Μπραβο βρε κοριτσια...βλεπω ολες εισαστε υπερανω.
Εγω παλι που δεν ειμαι...αν με συναντησει καμια σε καμια τραπεζα παρακαλω να με αφησει να περασω γιατι με το ενα στην κοιλια και το αλλο 18 μηνων ταλιμπαν δε τη παλευω.Ευχαριστω εκ των προτερων...

Niki81
06-07-12, 23:01

Καλα εσυ ενα θεματακι με τις γυναικες και ειδικα τις μαμαδες το εχεις...το εχουμε ξαναπει νομιζω.Παντως οποτε θελεις δεν εχω κανενα προβλημα να ερθεις να σου δωσω τον κανακαρη μου να τον παρεις μαζι σου σε καμια τραπεζα...ετσι για δεις τη γλυκα..ε να εξυπηρετηθεις ηθελα να πω...

arleta
06-07-12, 23:11

αυτοι οι "πολλοι" που αναφερεις δε ξερεις τι προβληματα μπορει να αντιμετωπιζουν κ γιατι αναγκαζονται να κουβαλανε μαζι τους τα παιδια τους....
το ενδεχομενο να μην εχουν καπου να τα αφησουν το σκεφτηκες;;;
νομιζεις οτι οσοι κουβαλανε μαζι τους τα παιδια τους γουσταρουν να τα ταλαιπωρουν με τη ζεστη ή το κρυο, σε τραπεζες, υπηρεσιες γιατρους κτλ;;;;

σε διαβεβαιω οτι πολλοι απο αυτους τους "πολλους" που αναφερεις δε γουσταρουν καθολου να τραβολογανε τα παιδια τους παντου μαζι τους....

Serba
07-07-12, 00:45
Ούτε ζήτησα ποτέ να μου δώσουν τη σειρά τους -όταν ήμουν έγκυος ή όταν είχα 2 τρίχρονα μαζί μου- , ούτε θα μου άρεσε να παίρνει τη σειρά μου κάποια επειδή έχει μαζί της παιδί.
Όταν παίρνω μαζί μου τα παιδιά ξέρω τι με περιμένει, πάω προετοιμασμένη και αναλαμβάνω την ευθύνη γι' αυτή μου την κίνηση.
Θα περιμένω όπως περιμένουν όλοι με τα όποια προβλήματά τους.

KonstantinaDimitris
07-07-12, 09:15
μωρέ, όλοι δίκιο έχουνε...
κι η έγκυος που μπορεί να έχει συσπάσεις κι αποκόλληση,
κι η μαμά που έχει μικρό παιδί κουρασμένο και δεν ξέρει που να το "παρατήσει"
κι ο γέρος/γριά που μπορεί να έχει κάνει τριπλό μπάι-πας
κι ο εργαζόμενος που μπορεί να φοβάται απόλυση αν αργήσει

για αυτό λέω ότι δεν πρέπει να κρίνουμε τους άλλους και να μπαίνουμε κι εμείς στη θέση τους και να σεβόμαστε τη σειρά προτεραιότητας.

όσο για την "κακία" και τη "ζήλια" που δέχονται οι έγκυες.... ένα έχω να πω...άλλος παιδί δεν έκανε μόνο η Μαριώ το Γιάννη.

Συμφωνώ κ γω... Όλοι από την μεριά τους έχουν δίκιο. Εμένα γενικά με αφήνουν να περάσω, αλλα εκνευρίστηκα μια φορά στο ΙΚΕΑ. Ενώ μας άφησαν να παρκαρουμε στις θέσεις αναπήρων ( ήταν άδειες εννοείται) πηγαίνοντας στο ταμείο ( 8 μηνών έγκυος), ρωτάει ο άντρας μου ευγενικά την ταμία:δεν έχουν προτεραιότητα οι έγκυες; Κ εκείνη του απαντάει : ΟΧΙ , να περιμένει στην σειρά. Εκεί χάνεις κ την ευγένεια κ όλα. Όχι γι αυτό που είπε, αλλά με τον τρόπο κ την κακία. Βέβαια μόλις τους λες να μιλήσω στον διευθυντή, ως εκ θαύματος σε περνάνε μπροστά. Γενικά πιστεύω ότι έχει χαθεί η ανθρωπιά!!!

KonstantinaDimitris
07-07-12, 09:18
Κ όσο για το παιδι το κουβαλάω συνέχεια μαζί μου γιατι δεν έχω κανέναν να μου το κρατήσει. Οπότε αυτό που λένε κάποιες κοπέλες ότι πολλές γυναίκες παίρνουν τα παιδιά τους για να έχουν προτεραιότητα είναι πολύ άδικο. Μακάρι να μπορούσα να τον αφήσω σπίτι να μην ταλαιπωρείται κ αυτό.

viki35
07-07-12, 09:47
Aυτο ειναι λιγο πολυ πληγωμενο θεμα ,ευτυχως δεν χρειαζεται να πηγαινω συχνα σε ουρες . Ομως ειναι μερικες φορες που χρειαζεται , η αληθεια ειναι οτι επιλεγω τραπεζες με λιγο κοσμο , δεν αποζητω προτεραιτοτητα ομως αμα μμου τη δωσουνε την περνω . Προχθες στην αλφα πηγα , χαλια αισθανομουνα, πονουσε το στομαχι μου και ζαλιζομουνα παρα πολυ , καθησματα δεν ειχε γιατι καθοντουσαν στα λιγοστα , αυτο που με ενοχλει ειναι οτι κανεις δεν ειχε καν την ευαισθησια να ρωτησει πως αισθανομαι οταν φαινεται οτι ειμαι χλωμη .Τελικα μμια κυρια 1-2 νουμερα πριν ερθει το δικο μου μου εδωσε προτεραιοτητα. Εχω δωσει κι εκανα και καυγα για να παρει τη θεση μια κοπελα με μωρακι μηνων στο ταχυδρομειο , εχω δωσει τη σειρα μου σε εγκυες , και γενικα θελω να εξυπηρετω ατομα που 3ερω οτι ειναι δυσκολα. Οσο για το οτι περνουμε τα παιδια επιτηδες ??? ασχολιαστο , μεχρι να πανε τα παιδια μου σχολειο δεν ειχα κανενα να τα αφησω , οποτε για να κανουμε τετοιες δουλειες ή τα εσερνα τα καιμενα μαζι μου ή επερνε αδεια ο αντρας μου για να τα κρατησει και να παω εγω να κανω τις ε3ωτερικες δουλειες . Ζαρα πριν απο 3 χρονια , εχω τα παιδια μου στο δυδιμο καροτσι , μωρα και τα 2 , δεν πηρα τη θεση κανενος , δεν τα κανω αυτα , αλλα ηταν η σειρα μου , μπερδευτικε ενα λαλακας πελατης και νομιζε οτι του πηρα τη σειρα και μου μιλησε αρκετα ασχημα :evil: , εννοειτε εκανα καυγα αφησα τις ευγενειες εφτασα σε σημειο να του πω πως καταντησε ετσι και τολμαει και μιλαει ετσι σε μια μητερα οπου εχει τα παιδια της εκει και οχι απλα δεν επρεπε να διαμαρτυρηθει εφοσον δεν ηταν σιγουρος οτι του "Εκλεψα" τη σειρα αλλα θα μπορουσε να ρωτησει και την υπαλληλο αλλα αμα ητανε ευγενης θα επρεπε να δωσει την προτεραιοτητα του . Δεν απαντησε , εφυγε και το χαρηκα ,, κατι τετοιους σιχαινομαι.
Και συμφωνω με τους παπουδες οτι πανε και μαλωνουνε ποιος ειναι πιο αρρωστος για να παρουνε την προτεραιοτητα .

ZWH
07-07-12, 14:53
Εγω παντως προτιμω να περιμενω 2 ωρες στην ουρα παρα να εχω εναν μικρο τυρανο μαζι μου :-)) .
Συμφωνω με αυτο που ειπε μια κοπελα παραπανω. Οταν παραχωρεις την θεση σου, καλο ειναι να πηγαινεις τελευταιος.
Και να πω την αμαρτια μου, με ενοχλει το γεγονος να πρεπει να περασουν στο σουπερ μαρκετ πελατες με 2-3 πραγματα (εννοειται οτι μπορουν να περασουν γυναικες εγκυες οι ανθρωποι με ειδικες αναγκες) . Δηλαδη εχω παρει το καροτσι μου, μπορει να εχω ενα σωρο δουλειες (στο σουπερ μαρκετ δεν παω για να χαζεψω) και πρεπει σωνει και καλα να αφησω να περασουν ολοι οσοι εχουν λιγα πραγματακια? Και αν δεν το κανω να με κοιτανε με μισο ματι?
Θυμαμαι ημουν εγκυος στα διδυμα με μια κοιλαρα να, και περιμενα με το καροτσι μου στο ταμειο να πληρωσω. Ερχεται μια γυναικα απο πισω μου που κρατουσε 4-5 πραγματακια. Ειπα να περασει .. Ε βρε παιδια δεν ηταν μονη της.... ειχε και το σοι μαζι που κρατουσα πραγματα. Περασαν λοιπον και τα πραγματα του ηταν πολυ περισσοτερα απο τα δικα μου. Μεγαλυτερη γαιδουρια δεν εχω ξαναδει. Απο τοτε μονο εγκυες αφηνω και κανεναν αλλο!!!!

mmdad
07-07-12, 19:16
Παντως εδω και ουρες εχει και κανεις δεν εχει προτερεοτιτα. ειδικα για τα παιδια θα χρειαζοταν ληξιαρχικη πραξη γεννησης για να δουμε ποιος θα εξυπηρετιθει πρωτος.
Σημερα εκανα το σφαλμα να ακουσω την μαμα μου και πειρα το μικρο μαζι...
Ο μεγαλος ηταν στις κουνιες με τη γιαγια του και βαρεθηκε (!!!) οση ωρα περιμεναμε εμεις στο ταχυδρομιο

ethy
08-07-12, 12:43
Σεβαστες ολες οι αποψεις και καπου εχετε και δικιο πως ο καθενας εχει το δικο του μαραθωνιο αφησει πισω στεκομενος σε μια ουρα...σιγουρα πρεπει να προνοηθει πώς να παψουν πια να υφιστανται ουρες, εγω ομως συνεχιζω να πιστευω οτι το να παραχωρουμε τη θεση μας σε μια εγκυο ειναι ενδειξη πολιτισμου οπως και σε μια μανα με μικρα παιδια...δεν ξερω αν ειναι εσφαλμενη η εντυπωση μου επειδη ζω σε επαρχια,αλλα δε θυμαμαι καθε φορα που στηνομουν σε μια ουρα να βλεπω 15 εγκυες ή αλλες τοσες μαναδες με παιδακια...δεν ειναι και τοσο χασιμο χρονου λοιπον...αποψη μου.

ioanna81
08-07-12, 13:18
ημουν 8 μηνων εγκυος και ολη η εγκυμοσυνη στο κρεβατι. Σηκωθηκα λοιπον μια μερα και πηγα στο βιοτυπο για εξετασεις. Μπαινω στο ασανσερ εγω κι ενας παππους κοτσονατος που κραταγε ουρα. Μπηκαμε ταυτοχρονα στο διαγνωστικο και μιλησα πρωτη στην κοπελα και γυρναει και μου λεει με υφος, δεν βλεπεις που μπηκα πρωτος? και του απαντησα με υφος , δεν βλεπεις την κοιλια?? μου απανταει , αχ συγνωμη δεν την ειδα. Ελεος ακου δεν την ειδε και τελικα απο τα νευρα μου με επιασαν χειροτερες συσπασεις. Στο δρομο πραγματικα μονο αντρες σταματανε να περασω με το καροτσι, ποτε καμμια γυναικα δεν σταματησε κι ας εχω βγει η μιση στο δρομο.

Κατερινα_
08-07-12, 14:09
Εγω ημουν 8 μηνων εγκυος και περιμενα στο γκισε του νοσοκομειου να κοψω εισιτηριο για το διαβητολογικο και οταν ζητησε ο ανδρας μου απο τους παρισταμενους να περασω μπροστα απλα με ρωτησαν:"Για ποιο λογο παρακαλω";;;;;Τι λετε τωρα!!!Βεβαια με ειδε η υπαλληλος-να'ναι καλα- και ειπε να ερθω μπροστα!

μου θυμησες που ημουν στον 9ο..περιμενα στην τραπεζα και επειδη ζαλιστηκα(τοσο τυχερη που ουτε να κατσω δεν σηκωθηκε κανεις)και πηγα στον ταμια και μου ειπε να παρω χαρτακι με υπογραφη απο τον διευθυντη...περιμενα στην ουρα 2-3 ατομα τον διευθυντη και μου πεταξε ενα "γιατι τι προβλημα υπαρχει?"...χαχα...και να πω οτι δεν φαινομουν!!

travellingmum
08-07-12, 19:35
εγω να πω την αληθεια δε δινω ποτε σειρα. Ο λογος ειναι οτι εχω δικα μου σοβαρα και χρονια προβληματα υγειας που μου κανουν την αναμονη και την ορθοστασια δυσκολη. Γι'αυτο το λογο ή θα προσπαθησω να παει καποιος αλλος, ή να παω σε ωρες που ειναι πιο ησυχα, ή θα φροντισω να εχω μαζι μου "εξοπλισμο" για να αντεξω την ορθοστασια, πατεριτσες για μενα, βιβλια και σνακ για τα παιδια κλπ.
Η δυσκολιες μου δεν ειναι εμφανεις, οπως πχ μια κοιλια 9 μηνων, αλλα υποφερω πολυ περισσοτερο απο μια υγιη εγκυο. Φυσικα δε μπορω να ξερω οτι η καθε εγκυος ειναι ή οχι υγιης, και ουτε θα βγαλω πονομετρο στην τραπεζα για να καθοριστει η σειρα προτεραιοτητας. Αλλα το θεωρω αδικο να μου ζητανε σειρα και να με κρινουν οταν αρνουμαι. Γι'αυτο το λογο δε ζητησα ποτε προτεραιοτητα, οσο ασχημη και να ηταν η κατασταση της υγειας μου, με κοιλια, με μωρα κλπ κλπ., δεν ξερεις ποτε τι προβλημα εχει αυτος μπροστα σου, το οτι δεν ειναι ορατο δεν το κανει λιγοτερο δυσκολο.
Οταν μου προσφερουν τη δεχομαι με ευγνομωσυνη

Εντιτ: αν ο υποαλληλος ζητησει απο καποιον να παει μπροστα λογω νομοθεσιας δε θα πω τιποτα, ειναι ο νομος και τελος. Αλλα αυτο ειναι μεταξυ αυτου του πολιτη και του υπαλληλου.

DEMS
08-07-12, 23:31
Εξαρτάται. Αν μένεις σε μικρό μέρος, όντως δεν συναντάς και πολλές ουρές. Οι περισσότερες διαδικασίες είναι και αυτοματοποιημένες εδώ. Στα πιο μεγάλα μέρη όμως, ο Θεός να σε φυλάει από ταχυδρομείο και DMV (Department of motor vehicles). Αλλά και πάλι, σειρά δεν σου δίνουν επειδή έχεις παιδί μαζί σου, ούτε αν είσαι έγκυος. Δεν θεωρείται ότι έχεις κάτι που σε καθιστά πιο ευάλωτη από τους υπόλοιπους. Μόνο αν κάποιος οικειοθελώς σου παραχωρήσει τη θέση του, αλλά κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να το κάνει. Το ίδιο ισχύει και για άτομα με ειδικές ανάγκες. Υπάρχουν υποδομές για τη διευκόλυνσή τους σε θέματα μετακίνησης κλπ, αλλά δεν θεωρείται ότι έχουν κάποια προτεραιότητα σε θέματα εξυπηρέτησης (εκτός αν συντρέχει λόγος υγείας). Το γεγονός δλδ ότι είσαι τυφλός δεν σου δίνει κάποιο προβάδισμα ως προς την εξυπηρέτηση, είναι άτομα αυτάρκη που κινούνται αυτόνομα, οπότε δεν διαφέρουν σε κάτι από τον υπόλοιπο κόσμο. Απλά εμείς στην Ελλάδα δεν τους δίνουμε άλλα βασικά και κοιτάμε να τους δώσουμε τη σειρά στις ουρές ;)

Αυτό λέω και εγώ!

For the record η ξαδέρφη μένει Σικάγο και μου είπε ότι εκεί οι τράπεζες έχουν και ταμεία ( ή ATM δεν είμαι σίγουρη) drive thru που δεν χρειάζεται να βγεις καν από το αυτοκίνητό σου :D...αυτό ειδικά το βρήκα πολύ καλό, αν έχεις παιδί που το έχει πάρει ο ύπνος και δεν θες να το ξυπνήσεις ;)

jannis
09-07-12, 02:45
εγω να πω την αληθεια δε δινω ποτε σειρα. Ο λογος ειναι οτι εχω δικα μου σοβαρα και χρονια προβληματα υγειας που μου κανουν την αναμονη και την ορθοστασια δυσκολη. Γι'αυτο το λογο ή θα προσπαθησω να παει καποιος αλλος, ή να παω σε ωρες που ειναι πιο ησυχα, ή θα φροντισω να εχω μαζι μου "εξοπλισμο" για να αντεξω την ορθοστασια, πατεριτσες για μενα, βιβλια και σνακ για τα παιδια κλπ.
Η δυσκολιες μου δεν ειναι εμφανεις, οπως πχ μια κοιλια 9 μηνων, αλλα υποφερω πολυ περισσοτερο απο μια υγιη εγκυο. Φυσικα δε μπορω να ξερω οτι η καθε εγκυος ειναι ή οχι υγιης, και ουτε θα βγαλω πονομετρο στην τραπεζα για να καθοριστει η σειρα προτεραιοτητας. Αλλα το θεωρω αδικο να μου ζητανε σειρα και να με κρινουν οταν αρνουμαι. Γι'αυτο το λογο δε ζητησα ποτε προτεραιοτητα, οσο ασχημη και να ηταν η κατασταση της υγειας μου, με κοιλια, με μωρα κλπ κλπ., δεν ξερεις ποτε τι προβλημα εχει αυτος μπροστα σου, το οτι δεν ειναι ορατο δεν το κανει λιγοτερο δυσκολο.
Οταν μου προσφερουν τη δεχομαι με ευγνομωσυνη

Εντιτ: αν ο υποαλληλος ζητησει απο καποιον να παει μπροστα λογω νομοθεσιας δε θα πω τιποτα, ειναι ο νομος και τελος. Αλλα αυτο ειναι μεταξυ αυτου του πολιτη και του υπαλληλου.

Ουτε εγώ δίνω εύκολα, προσφέρομαι μόνο σε ''εξαιρετικές περιπτώσεις''
Γιατί ενώ δεν έχω η ίδια πρόβλημα υγείας πάντα είμαι ''υπο πίεση''
Οταν τα παιδιά μου ήταν μικρά με πείραζε όταν δίναν την σειρά σε αλλες μαμαδες με παιδιά γιατί εγώ είχα αφήσει 2 βρέφη στο σπίτι με μια γιαγιά που δυσκολευόταν και τι θα έπρεπε να πω, συγνώμη αφήστε με να περάσω γιατί τα δικά μου τα παιδιά είναι σπίτι και περιμένουνε?
Απο κει και περα δεν νομίζω ότι είναι τραγικό να περιμένουνε τα παιδιά αν είναι μαζί με την μαμα τους, ούτε οι ηλικιωμένοι - αν έχουν μια καρέκλα να καθήσουνε, ούτε αυτοί που είναι σε ένα καροτσάκι αν μπορούν να κυκλοφορήσουν και να εξυπηρετηθούν στον χώρο με το καροτσάκι τους.
Η μόνη φορά πάντως που με εξυπηρετήσαν πιο γρήγορα λογω των παιδιών δεν ήταν επειδή με λυπηθήκαν - ήταν επειδή ενοχλούνταν από την φασαρία που κάνανε (που για μένα δεν ήταν υπερβολική για να τα μαλλώσω)

Niki81
09-07-12, 08:34
Ουτε εγώ δίνω εύκολα, προσφέρομαι μόνο σε ''εξαιρετικές περιπτώσεις''
Γιατί ενώ δεν έχω η ίδια πρόβλημα υγείας πάντα είμαι ''υπο πίεση''
Οταν τα παιδιά μου ήταν μικρά με πείραζε όταν δίναν την σειρά σε αλλες μαμαδες με παιδιά γιατί εγώ είχα αφήσει 2 βρέφη στο σπίτι με μια γιαγιά που δυσκολευόταν και τι θα έπρεπε να πω, συγνώμη αφήστε με να περάσω γιατί τα δικά μου τα παιδιά είναι σπίτι και περιμένουνε?
Απο κει και περα δεν νομίζω ότι είναι τραγικό να περιμένουνε τα παιδιά αν είναι μαζί με την μαμα τους, ούτε οι ηλικιωμένοι - αν έχουν μια καρέκλα να καθήσουνε, ούτε αυτοί που είναι σε ένα καροτσάκι αν μπορούν να κυκλοφορήσουν και να εξυπηρετηθούν στον χώρο με το καροτσάκι τους.
Η μόνη φορά πάντως που με εξυπηρετήσαν πιο γρήγορα λογω των παιδιών δεν ήταν επειδή με λυπηθήκαν - ήταν επειδή ενοχλούνταν από την φασαρία που κάνανε (που για μένα δεν ήταν υπερβολική για να τα μαλλώσω)

Μα και οσες μαμαδες λεμε πως δεν ειναι ευκολο να περιμενεις στην ουρα με παιδι δε το λεμε γιατι φοβομαστε μη κουραστει το παιδι...το θεμα ειναι οτι το παιδι απλα δε θα κατσει φρονιμο...θα βαρεθει ..θα αρχισει να γκρινιαζει ....να γυριζει γυρω γυρω και να κανει φασαρια.Κι εκει ειναι που αρχιζουν και τα υποτιμητικα βλεμματα απο τους γυρω που και προτεραιοτητα δε σου δινουν και ενοχλουνται που το παιδι κανει φασαρια.

kopela
09-07-12, 21:03
Όταν ήμουν έγκυος θυμάμαι τα χειρότερα. Μπήκα στο λεωφορείο 7 μηνών και με κοιτούσαν όλοι με τα ακουστικά στα αυτιά αλλά κανείς δεν σηκωνόταν.Σηκώθηκε όλο κι όλο μια γιαγιά και ντράπηκα που μου παραχώρησε και τη θέση να είναι καλά η γυναίκα.Ετοιμόγεννη πήγα σούπερ μάρκετ και ένας μκας ενώ με είδε με την κοιλιά τούρλα πέρασε σχεδόν απο πάνω μου σκουντώντας με να πάω πιο πέρα για να φτάσει πρώτος στο ταμείο και μάλιστα είχε ένα καρότσι πράγματα ενώ εγώ δύο σοκολάτες. Τελικά πλήρωσε και έφυγε έχοντας ξεχάσει 3 απο τις 4 σακούλες στο ταμείο οπότε περνώντας τις πήρα μαζί μου κι έφυγα.Υπάρχει και Θεός!:)
Πάντως μια φορά που παραχώρησα τη θέση μου σε έγκυο στην Εθνική τράπεζα της ταλαιπώργιας, έπεσαν όλοι να με φάνε.Ο κόσμος ούτε κρίση καταλαβαίνει ούτε τίποτα.Αντί να καταλάβουμε πως εδώ που φτάσαμε μόνο η ανθρωπιά θα μας σώσει, εμείς γινόμαστε μέρα με τη μέρα πιο αναίσθητοι και πιο μικροπρεπείς.

carlita
10-07-12, 00:49
παντως στα τρενα--επειδη μεχρι προτεινος δουλευα----οι γυναικες ΔΕΝ σηκωνονταν!!!!! Μονο οι αντρες, νεαροι κ μεγαλυτεροι....Καποιες κυριες κοιταγανε με ζηλια ή με ενα περιεργο υφος....Εγω μεχρι κ καυγα εχω κανει για να κατσει αλλη εγκυος!!..

Καλα αυτο το πραγμα στα τρενα δεν υπαρχει! Στη παλια μου δουλεια πηγαινα με τρενο μαζι με μια αλλη συναδελφο, οταν εμεινε εγκυος και φαινοταν αρκετα καλα η κοιλια της δε σηκωνοταν καμια στο τρενο να κατσει! μονο αντρες! μεχρι 8 μηνων στο τρενο με την κοιλια τουρλα να κατεβαινουμε απο περισσο ταυρο και να μην νιωθει κανενας..
Τα πιο τραγικα τα ειδα την προηγουμενη βδομαδα στην εφορια με τις δηλωσεις.. Η ουρα ξεκιναγε απο τις σκαλες κατω, 3 ωρες εκανα να φτασω στα γραφεια, το τι ειδα μεσα σ αυτες τις 3 ωρες δε περιγραφεται!
Μια μανα με 3 μηνων μωρο στο καροτσι κ στο χερι ενα περιπου 4 χρονων πως δε την πλακωσαν στο ξυλο οι γεροι που τολμησε να παει μπροστα να ρωτησει κατι!
Μετα ειχαμε μια γρια να μουρμουριζει ολη την ωρα πως ακουσε το πρωι στο παπαδακη οτι, στην εφορια πανε μονο συνταξιουχοι για χειρογραφες δηλωσεις και ξεκιναει: σημερα εγω βλεπω πολλους νεους εδω, τι δουλεια εχετε ολοι εσεις εδω? Βρηκατε ευκαιρια να κανετε κοπανα απο τις δουλειες σας ?! Νεολαια τεμπελαχνες !Αφου το ειπε ο παπαδακης οι νεοι τις δηλωσεις τις κανουν σε εκεινα τα μαραφετια!
Αλλη ορεξη δεν ειχαμε να κανουμε κοπανα απο τις δουλειες μας να παμε να κατσουμε στην εφορια 3 ωρες στην ουρα με τις σκορδιλες τους!

RENAH
10-07-12, 08:26
Exω δει στο ικα να μπαινει εγκυος με τουπε. λεγοντας " ειμαι εγκυος κ περναω πρωτη!" .
Εγω εχω ακουσει καλυτερο..''Ειμαι λεχωνα και περναω πρωτη..''Ολοι μειναμε ετσι:shock::shock: και μεχρι να συνειδητοποιησουν ολοι τι ειπε ,ειχε κανει την δουλεια της και ειχε φυγει..και γω λεχωνα ημουν και γω για το επιδομα λοχειας περιμενα αλλα καθομουν μια χαρα στην καρεκλιτσα μου περιμενα και γελουσα μ αυτα που ακουγα!
Ως εγγυος δεν απαιτησα ποτε προτεραιοτητα παρα μονο οταν θελανε να μου φανε την σειρα και τους την ελεγα''καλα με βλεπετε εγγυο και αντι να μου παραχωρησετε την θεση σας πατε να μου την φατε κι ολας;;''Αυτο συνεβη αρκετες φορες.Αλλα κατα τα αλλα μια χαρα ημουν ηταν και νταλα καλοκαιρι ,οποτε καθομουν στην καρεκλα με το κλιματιστικο-μια και δεν εχω σπιτι-..το καλυτερο μου!!!
Αλλα δεν δινω και σε κανενα σειρα -εκτος απο εγγυμονουσες η κανενα ηλικιωμενο πολυ καταβεβλημενο-Και οταν με ρωτανε στο μαρκετ με εκεινο το γλυκαναλατο ''αχ εχω 2-3 πραγματακια να περασω να μην περιμενω;;' εισπρατουν ενα ΟΧΙ και γυριζω απο την αλλη......Αν βιαζεσαι να ερθεις αλλη ωρα στο μαρκετ ....ολοι δουλειες εχουμε...δεν ηρθαμε στο μαρκετ για καφε!!

kopela
10-07-12, 10:38
Αλλη ορεξη δεν ειχαμε να κανουμε κοπανα απο τις δουλειες μας να παμε να κατσουμε στην εφορια 3 ωρες στην ουρα με τις σκορδιλες τους!

Χαχαχαχαχαχα καλό!!!!

travellingmum
10-07-12, 15:10

ασχετο, αλλα γιατι μου συμβαινει κι εμενα αυτο; οποτε πρεπει να περιμενω σε ουρα κι εχω κανεναν ηλικιωμενο γυρω μου με πεθαινουν στη σκορδιλα, και αν ειναι και καλοκαιρι, σκετη λιποθυμια (εχω και υποταση, βρασ'τα). Υπαρχει κανενας νομος οι ανω των 65 να τρωνε οπωσδηποτε 2 κιλα τζατζικι πριν εμφανιστουν σε δημοσια υπηρεσια; Τι κακο ειναι αυτο;

newbie G
10-07-12, 15:50
ασχετο, αλλα γιατι μου συμβαινει κι εμενα αυτο; οποτε πρεπει να περιμενω σε ουρα κι εχω κανεναν ηλικιωμενο γυρω μου με πεθαινουν στη σκορδιλα, και αν ειναι και καλοκαιρι, σκετη λιποθυμια (εχω και υποταση, βρασ'τα). Υπαρχει κανενας νομος οι ανω των 65 να τρωνε οπωσδηποτε 2 κιλα τζατζικι πριν εμφανιστουν σε δημοσια υπηρεσια; Τι κακο ειναι αυτο;

Μάλλον τρώνε σκόρδο για να ρίχνουν την πίεση, αλλιώς δεν εξηγείται.

mmaria
10-07-12, 16:18

εχω δει το καλυτερο! ουρα στην εφορια τις τελευταιες μερες του ετους για καταθεση πινακιδων κυκλοφοριας, μπαινει μαμα με μικρο (ησυχο!) και δηθεν ψαχνει αγχωμενη τι θα κανει με τοσο κοσμο που περιμενει. της δινουν προτεραιοτητα (υπαλληλοι και πολιτες) και φωναζει τον ανετο μπαμπα να μπει με τις πινακιδες στο χερι!
ε, εφαγε βρισιδια απο ολους και καλα της εκαναν. περιπτωση κουβαλαω το μικρο για να με εξυπηρετησουν πρωτα!

newbie G
10-07-12, 16:28
Πάντως εγώ καημό το έχω που σε όλη την εγκυμοσύνη δεν σηκώθηκε ποτέ κανείς να μου προσφέρει τη θέση του στο λεωφορείο. Είχα μικρή κοιλιά και δεν φαινόμουν καθόλου. Μια βδομάδα πριν γεννήσω με ρώτησαν αν μπήκα στον 6ο. :-( Και στο σούπερ μάρκερ με σκουντήξανε στο ταμείο για να περάσουν μπροστά (επειδή είχαν 3 πράγματα, ενώ εγώ είχα 6) :evil: και φυσικά ποτέ δεν μου παραχώρησαν τη σειρά τους σε καμία δημόσια υπηρεσία.

matilda38
10-07-12, 16:39
αυτο ξαναπεστο,,,τετοιος φθονος οταν ημουνα εγκυος απο γυναικες και στις δυο περιπτωσεις δε το εχω ξαναζησει ,,,,,ενω οι αντρες μεχρι και να μου κουβαλησουν τσαντες προσφερθηκαν μεσ στο καυσωνα και παντα φωναζανε να περασω μπροστα ειτε εγω ειτε αλλη εγγυος,,,,,και εγω αμα δω εγγυο σε δημοσια υπηρεσια της λεω περνα κοπελα μου εσυ μη καθεσαι στα μικροβια μεσα πχ και εχω ετοιμη τα νυχια μου να πλακωθω με καμια γιαγια χαχαχχααχαχ αλλα συνηθως μουγγα γιατι επειδη το κανω εγω δε θελουν να φανουν αγενεις

Αυτο το εχω παρατηρησει και εγω. Ειναι απιστευτο. Εγω εδω βλεπω αλλη εγκυο και προσφερομαι να της δωσω τη σειρα μου αφου εγω δεν εχω θεμα δοξα το Θεο. Σκεφτομαι οτι εκεινη μπορει να εχει.
Αλλο. Εδω που μενω εν τω μεταξυ εχουμε πολυ στενα πεζοδρομια. Ολες οι γυναικες που ερχονται απο το "απεναντι ρευμα" () του ιδιου πεζοδρομιου ενω με βλεπουν εγκυο περιμενουν να κατεβω εγω για να περπατησουν επανω στο πεζοδρομιο!!! Γυναικες ανεξαρτητου ηλικιας ετσι! Οχι μονο γριες που λες αντε να παει στο καλο! Οι αντρες καμια σχεση συνηθως... εκτος απο τους παππουδες...

carlita
10-07-12, 17:18

Αστα να πανε κι εγω τα ιδια υποτασικη! Νταξει δε λεω καταλαβαινω εχουν πιεση, αλλα ποσο σκορδο πρεπει να φας πια? γιατι αυτοι τρωνε για πλακα καμια 20ρια σκελιδες για πρωινο !
Εκτος και αν ειχαν καμια εμπειρια με κανα βρυκολακα! :D:D

travellingmum
10-07-12, 19:00
Αστα να πανε κι εγω τα ιδια υποτασικη! Νταξει δε λεω καταλαβαινω εχουν πιεση, αλλα ποσο σκορδο πρεπει να φας πια? γιατι αυτοι τρωνε για πλακα καμια 20ρια σκελιδες για πρωινο !
Εκτος και αν ειχαν καμια εμπειρια με κανα βρυκολακα! :D:D

μα δεν τους εχει μιλησει κανεις για τα χαπια σκορδου; ελεος δηλαδη.

nana80
10-07-12, 22:01
Συγγνώμη, μένεις Αγγλία και σου συμβαίνει αυτό???? ή μιλάς για Ελλάδα?

travellingmum
10-07-12, 23:40
Συγγνώμη, μένεις Αγγλία και σου συμβαίνει αυτό???? ή μιλάς για Ελλάδα?

οχι, εδω δεν εχει ουρες, καμμια φορα στο σουπερ μονο, στο οποιο πηγαινω σπανιως, για ελλαδα μιλαω

Cooker
10-07-12, 23:55
Θεωρω απαραδεκτο να απαιτησει καποιος να παρει την θεση μου σε καποια ουρα-ειτε ειναι εγκυος ειτε ηλικιωμενος ειτε ανεργος ειτε δεν ξερω και εγω τι.Απο μονη μου θα προσφερω την σειρα μου.Αν το απαιτησει ο αλλος με το ετσι θελω τσαντιζομαι.Και εγω εχω τα προβληματα μου και δεν μπορω να περιμενω.Ποτε δεν μπορεις να ξερεις τι "εχει ο καθενας".Αν και για να ειμαι ειλικρινης,ποτε δεν μου εχει τυχει κατι αναλογο...

Μια φορα,στο τρολει για ΠΑΤΗΣΙΑ ηταν μια εχρωμη κοπελα σε προχωρημενη εγκυμοσυνη ομως κανεις ΔΕΝ σηκωθηκε να προσφερει την θεση του.Σηκωθηκα εγω,αν και αναστατωσα ολους τους υπολοιπους για να "βολευτουν" οι ορθοι.
Μου ειπε χιλια ευχαριστω η κοπελα και ενιωσα πολυ ομορφα.Ομως δεν απαιτησε καμια θεση....

Μια αλλη φορα παλι στο ιδιο τρολει,σηκωθηκα να προσφερω την θεση μου σε μια γιαγια "χουφταλο".Ισα που στεκοταν στα ποδια της και με ......ξεφτιλησε.Και ποια νομιζεις οτι εισαι που μου δινεις την θεση σου και για ποια με περασες κτλ.Ειχε γυρισει ολο το τρολει και γελουσε!Ουτε και αυτη απαιτησε την θεση.

lucky mom
11-07-12, 01:20
Εγω παλι οταν προκειται για δημοσια υπηρεσια και υπαρχουν θεσεις να καθισω δεν με πειραζει καθολου να περιμενω. Απο την αλλη ομως οταν προκειται για μεσα μαζικης μεταφορας και δεν υπαρχει διαθεσιμη θεση να καθισω, τοτε ζηταω ευγενικα αν εχει καποιος την ευγενη καλοσυνη να μου παραχωρησει τη θεση του και δεν ντεπομα καθολου! Εννια στις δεκα θα σηκωθει αντρας!!! Δεν απαιτω θεση γιατι θα μου πεσει ο κ@λ%ς αν δεν καθισω αλλα γιατι αν φρεναρει αποτομα το λεωφορειο/ τρολει θα ρισκαρω να χτυπησω. Επισης εννοειται οτι πριν μεινω εγκυος παντα παραχωρουσα τη θεση μου σε εγκυους & γυναικες με μικρα παιδακια.

Tinsey
11-07-12, 12:21
Θα συμφωνήσω και με τις κοπέλες που είπαν ότι όταν παραχωρούμε τη θέση μας θα πρέπει να πηγαίνουμε στο τέλος της ουράς, εκτός αν είμαστε ήδη τελευταίοι, αλλιώς δεν έχει νόημα η παραχώρηση.

Όσο για την ανθρωπιά και την ευγένεια, αν εξυπηρετούνταν κατά προτεραιότητα οι έγκυες, οι ανάπηροι, οι γονείς με παιδιά, οι γέροι, οι εργαζόμενοι που έχουν φύγει από τις δουλειές τους, οι άρρωστοι, αυτοί που έχουν παιδιά στο σπίτι, όσοι έχουν σοβαρό λόγο να είναι βιαστικοί... ποιοι θα έμεναν στην ουρά;

nana80
11-07-12, 13:14
οχι, εδω δεν εχει ουρες, καμμια φορα στο σουπερ μονο, στο οποιο πηγαινω σπανιως, για ελλαδα μιλαω
Είπα κι εγώ, σκορδίλα και στην Αγγλία? :)

40+mama
11-07-12, 15:45
Αυτο το εχω παρατηρησει και εγω. Ειναι απιστευτο. Εγω εδω βλεπω αλλη εγκυο και προσφερομαι να της δωσω τη σειρα μου αφου εγω δεν εχω θεμα δοξα το Θεο. Σκεφτομαι οτι εκεινη μπορει να εχει.
Αλλο. Εδω που μενω εν τω μεταξυ εχουμε πολυ στενα πεζοδρομια. Ολες οι γυναικες που ερχονται απο το "απεναντι ρευμα" () του ιδιου πεζοδρομιου ενω με βλεπουν εγκυο περιμενουν να κατεβω εγω για να περπατησουν επανω στο πεζοδρομιο!!! Γυναικες ανεξαρτητου ηλικιας ετσι! Οχι μονο γριες που λες αντε να παει στο καλο! Οι αντρες καμια σχεση συνηθως... εκτος απο τους παππουδες...

Δεν θα ξανακατέβεις.
Θα σταματήσεις- θα τις κοιτάξεις στα μάτια και δεν θα κατεβάσεις το βλέμμα μέχρι να σου κάνουν χώρο να περάσεις.
Ανυποχώρητη
Τι θα κάνουν;

Κάτι σαν "Μονομαχία στο Ελ Πάσο"

matilda38
11-07-12, 16:05
Δεν θα ξανακατέβεις.
Θα σταματήσεις- θα τις κοιτάξεις στα μάτια και δεν θα κατεβάσεις το βλέμμα μέχρι να σου κάνουν χώρο να περάσεις.
Ανυποχώρητη
Τι θα κάνουν;

Κάτι σαν "Μονομαχία στο Ελ Πάσο"

Το εχω σκεφτει να το κανω αλλα σκεφτομαι οτι μπορει να πεσω σε καμια σουπερ αναιδεστατη και να την βρισω και οταν βριζω και τσαντιζομαι τρεμω απο τα νευρα μου!!!:mad::mad: Δεν ενδυκνειται για την κατασταση τωρα... Απλα τους ριχνω το σουπερ πλαγιομετωπικο βλεμμα μου και κουναω το κεφαλι μου με το στυλ... ε ρε τζαμπο που σας χρειαζεται... κοτες...:lol::lol:

kinkajoujou
11-07-12, 16:10
Χαλαρώστε βρε κορίτσια, έγκυες είμαστε, δεν είμαστε οι Παναγίες που κουβαλάνε τον επόμενο Μεσσία :D δεν μας χρωστάει ο κόσμος διαφορετική μεταχείριση, όποιος θέλει να μας παραχωρήσει σειρά κλπ τον ευχαριστούμε για την καλή του θέληση και τελείωσε, ούτε άρρωστες είμαστε ούτε ιερές αγελάδες. Σιγά μην καθόμαστε να αγριοκοιτάζουμε όλο τον κόσμο γιατί δεν μας κάνει άκρη στο πεζοδρόμιο...

matilda38
11-07-12, 16:13
εμενα παντως το χειροτερο μου ειναι στο φαρμακειο . Μια μερα η φαρμακοποιος που με ξερει κι ολας μια μερα απο αυτες του καυσωνα με βλεπει που μπηκα μεσα αγκωμαχοντας πραγματικα και περιμεναν 2-3 γριες πριν απο εμενα.Λεει :"καλως την , να εξυπηρετησω ενα λεπτο την κοπελα που ειναι εγκυος? " και πριν προλαβω να της πω "οχι οχι αντεχω εξυπηρετηστε τις κυριες που εχουν σειρα" πεταγονται 2 ΜΑΖΙ ΓΡΙΕΣ και λενε : "ααααα οοοχι θα περιμενει η κοπελα οπως περιμενουμε και εμεις , μεγαλες γυναικες ειμαστε, και εμεις παιδια καναμε και δεν παθαμε τιποτα αμα στεκομασταν ..μπλα μπλα..." ..., τους λεω : "ηρεμηστε κυριες μου , δεν ειχα σκοπο να σας παρω τη σειρα ακομα και αν μου το προτεινατε. σεβομαι την ηλικια σας μην ταραζεστε..." , και το συνεχιζε η μια και ελεγε "αααα αμαν ολες γκαστρωμενες ειστε πια και τα θελετε ολα στο δισκο... "...:rolleyes:Ε εκει τι να συνεχισεις να πεις... απλα σεβεσαι τους αιωνες τους...μπορει καποτε να γονουμε και εμεις ετσι και να λεμε... "εμας ουτε τη σειρα στο φαρμακειο δεν μας δινανε και ας ειμασταν γκαστρωμενες με την κοιλια τουρλα μες στον καυσωνα..." χαχαχα:lol::lol:

matilda38
11-07-12, 16:17
Χαλαρώστε βρε κορίτσια, έγκυες είμαστε, δεν είμαστε οι Παναγίες που κουβαλάνε τον επόμενο Μεσσία :D δεν μας χρωστάει ο κόσμος διαφορετική μεταχείριση, όποιος θέλει να μας παραχωρήσει σειρά κλπ τον ευχαριστούμε για την καλή του θέληση και τελείωσε, ούτε άρρωστες είμαστε ούτε ιερές αγελάδες. Σιγά μην καθόμαστε να αγριοκοιτάζουμε όλο τον κόσμο γιατί δεν μας κάνει άκρη στο πεζοδρόμιο...

οκ για τις θεσεις και τις σειρες συμφωνω . Προσωπικα οπως ειπα και που μου το προτεινουν δεν το εχω δεχτει εως τωρα εφοσον δεν εχει παραστει πραγματικη αναγκη. Αλλα το να με βγαλει απο το πεζοδρομιο για να μην κατεβει η αλλη -λογω ογκου και μονο που της ριχνω πλεον κατα πολυ - το θεωρω καπως. Οπως στην ανηφορα προτεραιοτητα εχει το φορτηγο ενα πραγμα:lol:

Niki81
11-07-12, 16:22
Καλε ποιο πεζοδρομιο?Εδω δρομο παω να περασω απο διαβαση πεζων με την κοιλια τουρλα και το μικρο αγκαλια...εχω ηδη περασει το μισο δρμο και ειμαι στη μεση του δρομου και κανενας δε σταματαει να περασω...που ετσι κιαλλιως ειτε ειμαι εγκυος ειτε οχι στη διαβαση πεζων εχω προτεραιοτητα.

ΣΤΕΛΛΙ
11-07-12, 16:25
Συγγνωμη αλλα εγω με τις αναιδεστατες γηραιες κυριες( για να μην πω γριες!):lol: τσαντιζομαι παρα πολυ!!!Δηλαδη ειναι κουρασμενες οταν παιρνουν το λεωφορειο για να πανε στη Βαρβακειο στο κεντρο για μια χουφτα οσπρια ή για 2 μπριζολες? Δεν κουραζονται οταν παιρνουν τα λεωφορεια κ τρεχουν σε μακρινα νεκροταφεια για μνημοσυνα κ για να παρουν κολυβα???( μακρια απο μας!!!!) Δεν κουραζονται οταν πανε κομμωτηριο για να φτιαξουν το μαλλι κατακοκκινο ή μπλε λουλακι????Ή οταν πανε στο ΙΚΑ κ βολταρουν για να μιλησουν με τον γιατρο κ να του πουν την ιστορια τησ ζωησ τους???Δεν λεω οτι δεν σεβομαι, μου εχει τυχει γερακος με μαγκουρα να μου παραχωρησει θεση κ φυσικα αρνηθηκα!!!Το τουπε τους φταιει!!!Και που ξερουν αν εγω εχω ορθοστατικη υποταση? αν ζαλιζομαι? αν εχω καφε υγρα κ δεν πρεπει να κουραζομαι? αν εχω κολιτιδα? αν μου εχει πεσει το ζαχαρο?Δε λεω οτι δεν εχουν αναγκη κ αυτες αλλα δεν εχουν να πανε σπιτι να ταισουν τα μωρα, να καθαρισουν, να θηλασουν κλπ.....Και συγγνωμη κ εμενα η γιαγια μου γεννησε στο χωραφι ....τι σημαινει αυτο? Οτι πρεπει να συγκρινουμε τα τοτε με τα τωρα??

ΣΤΕΛΛΙ
11-07-12, 16:30
Και με συγχωρειτε, αγαπαω τον παππου κ τη γιαγια μου αλλα το θεμα δεν ειμαστε εμεις οι εγκυμονουσες αλλα Η ΝΕΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΚΥΟΦΟΡΟΥΜΕ!!!!! ΔΕΝ μπορω να συγκρινω μια νεα ζωη στον κοσμο με καποιον 90χρονο!!!!Συγγνωμη αν φαινομαι ψυχρη αλλα μου εχουν τυχει απειρα τετοια περιστατικα σε δημοσιες υπηρεσιες, σουπερμαρκετ κλπ....αυτο που με ενοχλει ειναι η αυθαδεια!!!Μεχρι που μια γρια στο φουρνο με ρωτησε τι ειναι το παιδι κ οταν της ειπα κοριτσι, αρχισε να λεει οτι πρεπει να την βαφτισω με το ονομα της μαμας μου κλπ////Ποιος την ρωτησε?????Θρασος κ αυδαθεια!!!!!:x

Niki81
11-07-12, 16:30
Α εχω κιαλλο..ξεκιναω πριν το Πασχα να παω το μικρο εκκλησια να τον κοινωνησω...επειδη ειχα μολις μετακομισει παω σε μια κοντινη μα εκκλησια στην οποια δεν ειχα ομως ξαναπαει.Φτανω και αντιλαμβανομαι οτι πρεπει να ανεβω 30 σκαλια για να μπω στην εκκλησια και δεν υπαρχει αλλος τροπος να ανεβασω το καροτσι.Αφου με βλεπουν ολοι που εχει γυρισει το ματι μου και ρωταω και ξαναρωταω πως μπορω να νεβασω το καροτσι κανενας μα κανενας δε φιλοτιμηθηκε να με βοηθησει .παραταω το καροτσι κατω παιρνω το παιδι αγκαλια την τσαντα μου και την τσαντα του παιδιου στον ωμο και ανεβαινω τις σκαλες.Μπαινω στην εκκλησια με 2 τσαντες στον ωμο...εγκυος και με ενα παιδι αγκαλια το οποιο ειχε φοβηθει και δεν κατεβαινε απο τα χερια μου.Κανενας δε φιλοτιμηθηκε οχι να μου δωσει μια καρεκλα να καθησω...ουτε καν να αφησω καπου τα πραγματα μου.Αντιθετως οταν ο μικρος αρχισε να γκρινιαζει αρχισαν και τα 'σσσσ...' απο τις κυριες που ενοχληθηκαν.
Ακομα απορω πως κρατηθηκα και δε διεκοψα τη λειτουργια στη μεση να τους ξεχεσω ολους...εννοειται εφυγα αρον αρον.

Α τωρα που το θυμηθηκα η μονη που ενδιαφερθηκε και προσφερθηκε να με βοηθησει ηταν μια τσιγγανα που ζητιανευε στο προαυλιο της εκκλησιας.

ΣΤΕΛΛΙ
11-07-12, 16:34
Α καλα, μην το σχολιασω!!!!Η εκκλησια για αυτες τις κυριες ειναι κοσμικη εκδηλωση...το "βοηθα τον πλησιον σου" ας πουμε εχει παει περιπατο....το παιδι τους ενοχλησε....Πανε στην εκκλησια, κανουν τις θεουσες κ μετα φευγοντας αρχιζουν τις κατινιες κ τα κουτσομπολια!!!!Ε οχι, ουτε η μαμα μου θα γινει ετσι ουτε εμεις βρε κοριτσια!!!

kinkajoujou
11-07-12, 16:42
Κορίτσια, είστε ολίγον εκτός θέματος, το αρχικό ποστ ρωτά συγκεκριμένα για το νόμο περί προτεραιότητας στις δημόσιες υπηρεσίες. Υπάρχουν κι άλλα θέματα σχετικά με τα παράπονα των εγκύων που κανείς δεν τις σέβεται/ δεν τις βοηθάει/ τις φθονεί κλπ κλπ ;)

ΣΤΕΛΛΙ
11-07-12, 16:50
Σωστα....μας συνεπηρε το συναισθημα λογω ορμονων!!!!Εχει κ ζεστη....εκτροχιαστηκαμε!!!Χιχιχιχιχι!!!:p

Niki81
11-07-12, 16:54
Προσωπικα το θεωρω γαιδουρια απο μερους μου να δω κοπελα εγκυο στην ουρα και να μη της πω να περασει.Δε με νοιαζει αν υπαρχει ή οχι καποια διαταξη που το οριζει....ειναι θεμα ανθρωπιας.Και λυπαμαι αλλα δεν επικρατουν σε ολες τις δημοσιες υπηρεσιες οι ιδανικες συνθηκες με τα καθισματα και αιρκοντισιον που περιγραφετε.Για πηγαιντε προς ΟΑΕΔ στη γλυφαδα να δειτε τι παιζει κι ελατε και πειτε μου μετα.

Τωγρα αν θελετε να με πεισετε οτι ολοι οσοι δε δινουν προτεραιοτητα ειναι γιατι εχουν προβληματα υγειας λυπαμαι αλλα δεν πειθομαι...εκτος και αν το 90 % των Ελληνων νοσουν απο καποια τοσο σοβαρη ασθενεια κι εγω δε το γνωριζω.

kinkajoujou
11-07-12, 17:01
Νομίζω ότι το αρχικό θέμα δεν αφορούσε και τις εγκύους, αλλά τις μητέρες με μικρά παιδιά.

Τέλος πάντων, ούτε το 90% των εγκύων έχει κάποιο πρόβλημα υγείας που το κάνει τόσο απαραίτητο να της παραχωρείται προτεραιότητα σε υπηρεσίες, πεζοδρόμια κλπ κλπ. Ο κάθε ένας μας έχει τα προβλήματά του, κι εδώ αναφέρθηκαν αρκετές περιπτώσεις. Κανένας δεν προηγείται δικαιωματικά των υπολοίπων και χρειάζεται μια σχετική κατανόηση από όλες τις πλευρές.

Tinsey
11-07-12, 17:14
Προσωπικα το θεωρω γαιδουρια απο μερους μου να δω κοπελα εγκυο στην ουρα και να μη της πω να περασει.Δε με νοιαζει αν υπαρχει ή οχι καποια διαταξη που το οριζει....ειναι θεμα ανθρωπιας.Και λυπαμαι αλλα δεν επικρατουν σε ολες τις δημοσιες υπηρεσιες οι ιδανικες συνθηκες με τα καθισματα και αιρκοντισιον που περιγραφετε.Για πηγαιντε προς ΟΑΕΔ στη γλυφαδα να δειτε τι παιζει κι ελατε και πειτε μου μετα.
Μα δεν είπε κανείς ότι σε όλες τις υπηρεσίες επικρατούν ιδανικές συνθήκες. Αυτό που λέμε (κάποιοι από εμάς) είναι ότι η εγκυμοσύνη από μόνη της ή το να έχεις μαζί σου παιδιά, δεν θα πρέπει να σημαίνει απαραίτητα ότι προηγείσαι των άλλων, ανεξαρτήτως των συνθηκών. Αν μπει μια έγκυος σε ένα γραφείο με συνωστισμό και χωρίς κλιματισμό και χωρίς καρέκλες και φαίνεται να δυσανασχετεί, τότε βεβαίως να εξυπηρετηθεί πρώτη. Αλλά εφόσον υπάρχει κλιματισμός και καρέκλες ελεύθερες και η ουρά δεν είναι μεγάλη, γιατί να μην περιμένει όπως όλοι οι άλλοι τη σειρά της;

Να πω επίσης ότι αυτό που κάνεις εσύ, δηλαδή το να δίνεις σειρά (αλήθεια, πας στο τέλος όταν δίνεις τη σειρά σου??) σε έγκυες, είτε έχουν ανάγκη είτε όχι, εμένα πολύ με εκνεύριζε όταν ήμουν έγκυος!! Ένιωθα ότι με έβλεπαν σαν διαφορετική, ενώ δεν ένιωθα έτσι. Ούτε στο λεωφορείο ήθελα να κάτσω, ειδικά για μικρές διαδρομές. Και πολλές φορές είχα φτάσει να απολογούμαι που αρνιόμουν, γιατί μερικοί άνθρωποι απλά δεν καταλάβαιναν τι σημαίνει "όχι ευχαριστώ".

Τώρα βέβαια ο καθένας με την άποψή του έτσι; Δεν λέω ότι κάνεις λάθος, απλά παραθέτω τη δική μου οπτική.

Niki81
11-07-12, 17:25
Μα δεν είπε κανείς ότι σε όλες τις υπηρεσίες επικρατούν ιδανικές συνθήκες. Αυτό που λέμε (κάποιοι από εμάς) είναι ότι η εγκυμοσύνη από μόνη της ή το να έχεις μαζί σου παιδιά, δεν θα πρέπει να σημαίνει απαραίτητα ότι προηγείσαι των άλλων, ανεξαρτήτως των συνθηκών. Αν μπει μια έγκυος σε ένα γραφείο με συνωστισμό και χωρίς κλιματισμό και χωρίς καρέκλες και φαίνεται να δυσανασχετεί, τότε βεβαίως να εξυπηρετηθεί πρώτη. Αλλά εφόσον υπάρχει κλιματισμός και καρέκλες ελεύθερες και η ουρά δεν είναι μεγάλη, γιατί να μην περιμένει όπως όλοι οι άλλοι τη σειρά της;

Να πω επίσης ότι αυτό που κάνεις εσύ, δηλαδή το να δίνεις σειρά (αλήθεια, πας στο τέλος όταν δίνεις τη σειρά σου??) σε έγκυες, είτε έχουν ανάγκη είτε όχι, εμένα πολύ με εκνεύριζε όταν ήμουν έγκυος!! Ένιωθα ότι με έβλεπαν σαν διαφορετική, ενώ δεν ένιωθα έτσι. Ούτε στο λεωφορείο ήθελα να κάτσω, ειδικά για μικρές διαδρομές. Και πολλές φορές είχα φτάσει να απολογούμαι που αρνιόμουν, γιατί μερικοί άνθρωποι απλά δεν καταλάβαιναν τι σημαίνει "όχι ευχαριστώ".

Τώρα βέβαια ο καθένας με την άποψή του έτσι; Δεν λέω ότι κάνεις λάθος, απλά παραθέτω τη δική μου οπτική.

Ειπα οτι θεωρω γαιδουρια μου να μην πω στην κοπελα να περασει...δεν ειπα οτι με το ζορι θα την αναγκασω να κανει κατι που δε θελει.Αν η αλλη για δικους της λογους γουσταρει να καθεσαι στην ουρα να περιμενει δικο της θεμα.
Τωρα για τα παιδια...εχω δεν εχω κανενα προβλλημα να περιμενω...αρκει να μη δω κανεναν να στραβωκοιταει οταν ο κανακαρης μου θα αρχισει τα δικα του κολπα.

Cooker
11-07-12, 18:53
εμενα παντως το χειροτερο μου ειναι στο φαρμακειο . Μια μερα η φαρμακοποιος που με ξερει κι ολας μια μερα απο αυτες του καυσωνα με βλεπει που μπηκα μεσα αγκωμαχοντας πραγματικα και περιμεναν 2-3 γριες πριν απο εμενα.Λεει :"καλως την , να εξυπηρετησω ενα λεπτο την κοπελα που ειναι εγκυος? " και πριν προλαβω να της πω "οχι οχι αντεχω εξυπηρετηστε τις κυριες που εχουν σειρα" πεταγονται 2 ΜΑΖΙ ΓΡΙΕΣ και λενε : "ααααα οοοχι θα περιμενει η κοπελα οπως περιμενουμε και εμεις , μεγαλες γυναικες ειμαστε, και εμεις παιδια καναμε και δεν παθαμε τιποτα αμα στεκομασταν ..μπλα μπλα..." ..., τους λεω : "ηρεμηστε κυριες μου , δεν ειχα σκοπο να σας παρω τη σειρα ακομα και αν μου το προτεινατε. σεβομαι την ηλικια σας μην ταραζεστε..." , και το συνεχιζε η μια και ελεγε "αααα αμαν ολες γκαστρωμενες ειστε πια και τα θελετε ολα στο δισκο... "...:rolleyes:Ε εκει τι να συνεχισεις να πεις... απλα σεβεσαι τους αιωνες τους...μπορει καποτε να γονουμε και εμεις ετσι και να λεμε... "εμας ουτε τη σειρα στο φαρμακειο δεν μας δινανε και ας ειμασταν γκαστρωμενες με την κοιλια τουρλα μες στον καυσωνα..." χαχαχα:lol::lol:

Θεωρω οτι ΚΑΙ εσυ,δεν πηγες πισω στην "κακια" (σεβομαι τους αιωνες τους).Απο την μια λες οτι δεν θελεις καμια παραχωρηση θεσης και απο την αλλη,τα "κοπανας" κανονικοτατα (προφανως επειδη δεν σου εκαναν την χαρη!)

matilda38
11-07-12, 18:59
Θεωρω οτι ΚΑΙ εσυ,δεν πηγες πισω στην "κακια" (σεβομαι τους αιωνες τους).Απο την μια λες οτι δεν θελεις καμια παραχωρηση θεσης και απο την αλλη,τα "κοπανας" κανονικοτατα (προφανως επειδη δεν σου εκαναν την χαρη!)

μαλλον δε διαβασες καλα το ποστ που παρεθεσες. Δεν το ειπα , το σκεφτηκα και το ανεφερα απλα αστειευομενη. Τους διαλογους τους εχω βαλει σε εισαγωγικα " ..." . Ξαναδες σε παρακαλω.

εχω και εγω γιαγιαδες και παππουδες και δεν θα επετρεπα σε καμια περιπτωση να τους μιλησει καποιος ετσι (ειδικα η μια ειναι και γλωσσου τετοια οπως οι παραπανω) αλλα δεν μπορω να εμποδισω και καποιον να το σκεφτει.... σωστα? Οποτε παρακαλω να ανακαλεσεις τη λεξη "κακία" την οποια λανθασμενα χρησιμοποιεις.

matilda38
11-07-12, 19:01

επισης τους απαντησα ευγενικα για να μην ταραζονται δεν τιθεται θεμα να τους παρω τη σειρα τους και οτι σεβομαι την ηλικια τους. Ειπα κατι παραλογο:confused:?

goody
11-07-12, 19:07
Συμφωνω με τη Νικη, και για μενα ειναι θεμα ανθρωπιας.
Ναι δεν εισαι αρρωστη οταν εισαι εγκυος αλλα ανηκεις σε μια πιο ευαισθητη ομαδα. Εγω δεν ζητησα ποτε να περασω μπροστα καθως ειχα μια πολυ καλη εγκυμοσυνη, μονο στο λεωφορειο καθομουν παντα(και παντα μου προσφερανε θεση) αλλα η εγκυμοσυνη μπορει να ειναι πολυ ζορικη για πολλες γυναικες (ναυτιες,πονοι στη μεση, αιμοραγια) οποτε αν καποια εγκυος θελησει να εξυπηρετηθει αμεσα ή δω οτι ειναι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη το θεωρω αυτονοητο καθαρα απο ανθρωπια να της παραχωρησω τη θεση μου.
Ομοιως και σε καποιον με μικρο παιδακι. Ειχα παει τον χειμωνα στο ικα και ηταν και μια γυναικα με ενα μωρο καπου 3-4 μηνων στο καροτσι, το μωρακι ηταν ησυχο σχετικα αλλα ειμασταν σε μια κλειστη αιθουσα με πανω απο 60 ατομα, σκεφτομουν τα μικροβια και το λυπομουν. Μετα αρχισε να κλαιει και παιδευοταν η κοπελα να το ηρεμισει... ή μια αλλη φορα στην εφορια ηταν μια μαμα με ενα παιδακι περιπου 2 χρονων το οποιο σταθηκε στην ουρα 2 λεπτα και φυσικα βαρεθηκε και αρχισε να αλωνιζει. Ευτυχως η ουρα δεν ηταν μεγαλη αλλα αν θα επρεπε να περιμενει καμια ωρα οπως γινεται σε πολλες υπηρεσιες ε τοτε θα ειχε αφηνιασει το μικρο και η μαμα θα ζοριζοταν πολυ. Οποτε απο ανθρωπια θα την αφηνα να περασει οταν θα ξεφευγε η κατασταση.

Cooker
11-07-12, 19:15
μαλλον δε διαβασες καλα το ποστ που παρεθεσες. Δεν το ειπα , το σκεφτηκα και το ανεφερα απλα αστειευομενη. Τους διαλογους τους εχω βαλει σε εισαγωγικα " ..." . Ξαναδες σε παρακαλω.

εχω και εγω γιαγιαδες και παππουδες και δεν θα επετρεπα σε καμια περιπτωση να τους μιλησει καποιος ετσι (ειδικα η μια ειναι και γλωσσου τετοια οπως οι παραπανω) αλλα δεν μπορω να εμποδισω και καποιον να το σκεφτει.... σωστα? Οποτε παρακαλω να ανακαλεσεις τη λεξη "κακία" την οποια λανθασμενα χρησιμοποιεις.

τους λεω : "ηρεμηστε κυριες μου , δεν ειχα σκοπο να σας παρω τη σειρα ακομα και αν μου το προτεινατε. σεβομαι την ηλικια σας μην ταραζεστε..."

Θεωρω οτι ο τροπος σου δεν ειναι ευγενικος,μαλλον ειρωνικος θα ελεγα.Και δεν φοβαμαι να στο πω,οτι δεν μου αρεσει που το διαβαζω.Ποσο μαλλον να το ζω λαιβ!

matilda38
11-07-12, 19:24
τους λεω : "ηρεμηστε κυριες μου , δεν ειχα σκοπο να σας παρω τη σειρα ακομα και αν μου το προτεινατε. σεβομαι την ηλικια σας μην ταραζεστε..."

Θεωρω οτι ο τροπος σου δεν ειναι ευγενικος,μαλλον ειρωνικος θα ελεγα.Και δεν φοβαμαι να στο πω,οτι δεν μου αρεσει που το διαβαζω.Ποσο μαλλον να το ζω λαιβ!

Δεν ηταν καθολου ειρωνικος. Μαλιστα στη μια κυρια την χαιδεψα στην πλατη λεγοντας αυτα που ειπα και χαμογελασε. Οι αλλες δυο δεν γυρισαν καν πισω να κοιταξουν. Δεν ειδα καν τα προσωπα τους.Ειπαν οτι ειπαν κοιταζοντας τη φαρμακοποιο. Ενω η αλλη κυρια μου χαμογελασε με ρωτησε σε ποιο μηνα ειμαι κλπ με λιγα λογια κανεις δεν παρεξηγηθηκε. Απλα θεωρησα οτι επρεπε να τις "ηρεμησω" αφου οι ιδιες επικαλεστηκαν το θεμα της ηλικιας τους.Και δεν ηταν τιποτα νεαζουσες 60αρες ηταν 80αρες πλας... Αν καποιος επρεπε να παρεξηγηθει αυτη θα επρεπε να ημουν εγω αλλα οπως ειπα χαριτολογοντας σεβομαι τους αιωνες τους...
Αν το ζουσες λαιβ πιστευω οτι θα το κατανοουσες καλυτερα .

το σεβομαι την ηλικια σας δεν το ειπα με τροπο του στυλ σεβομαι την ηλικια σου και δινω τοπο στην οργη. Το ειπα και το εννοησα οτι πραγματικα σεβομαι οτι ειναι μεγαλες σε ηλικια και δεν υποχρεουνται για παραχωρηση σειρας.

ΣΤΕΛΛΙ
11-07-12, 19:42
Oπως εχω ξαναναφερει: παω στο ικα για το επιδομα κυησης 23 ιουνιου---στον 8ομηνα δηλαδη...παιρνω νουμερο κ περιμενω καθιστη να τελειωσει ο υπαλληλος για να ρωτησω αν θα πρεπει να περιμενω ή να εξυπηρετηθω( παντα ετσι κανω...δεν το απαιτω!!)Ξαφνικα με φωναζει μια αλλη υπαλληλος να παω σε αυτην...σηκωνομαι, πεταγεται κ η γιαγια που ηταν η σειρα της κ λεει " Δεν με ενδιαφερει που η κοπελα ειναι εγκυος,και εγω δεν μπορω να περιμενω"!!!Επειδη σεβομαι αυτο το πλασματακι μεσα στην κοιλια μου λεω δεν αξιζει να συγχιστω κ λεω "ΟΚ, εξυπηρετειστε την κυρια κ θα περιμενω λιγο".....Ομοιως στον ΟΑΕΔ---την ιδια μερα--μπαινω κ μου λεει μια που περιμενε κ αυτη "Χαλασε το μηχανημα με τα νουμερα.Θα περιμενεις μετα τον κυριο!" Λεω "ναι, καλα!" -με βλεπει ο προισταμενος κ λεει σε μια υπαλληλο να με εξυπηρετησει....και ξαφνικα φωναζει αυτη η "κυρια" " Να δειτε ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΟ περασε μονη της μπροστα!!!!" Θελω να πω οτι αυτη η συμπεριφορα με ενοχλει.....Αντιθετως, γιαγιαδες στο σουπερ μου εχουν παραχωρησει τη σειρα τους κ ΔΕΝ εχω δεχτει!!! Εγω ομως εχω υποταση, ζαλαδες κ καμια φορα πεφτει το σακχαρο μου κ αυτο δεν το ξερουν ουτε ειμαι υποχρεωμενη να δικαιολογουμαι...

Cooker
11-07-12, 20:01
ΤΕΛΙΚΑ,υπαρχει καποιος νομος που να παραχωρει προτεραιοτητα στις εγκυους?Γιατι εγω ως υπαλληλος ΕΛΤΑ (ταμειο) με 8μηνη συμβαση δεν ειχα ακουσει για κανενα τετοιο νομο.Ουτε μου ειχε πει ο προισταμενος οτι παραχωρουμε προτεραιοτητα στην ταδε και στην ταδε κατηγορια.

Αυτο που ξερω και που ηταν σε ισχυ στο δικο μας καταστημα, αν υπηρχε καποια εγκυος κοπελα ή καποιος γεροντας,προτεραιοτητα εδιναν με ομοφωνη συναινεση ολοι οι πελατες.Εμεις ως υπαλληλοι δεν ειχαμε κανενα δικαιωμα να "ανακατευτουμε" στο ποιος εχει σειρα και ποιος οχι.
Μου ειχε τυχει μια φορα ενας γεροντας να θελει να τον εξυπηρετησω αλλα δεν μπορουσα,γιατι φοβομουν μην δεχτω κριτικη απο τους υπολοιπους πελατες.Ρωτησα πολυ ευγενικα (στην ουσια το "απαιτησα" ευγενικα και διακριτικα) τους πελατες και αφου συμφωνησαν ολοι,τοτε τον εξυπηρετησα!

Cooker
11-07-12, 20:06
Oπως εχω ξαναναφερει: παω στο ικα για το επιδομα κυησης 23 ιουνιου---στον 8ομηνα δηλαδη...παιρνω νουμερο κ περιμενω καθιστη να τελειωσει ο υπαλληλος για να ρωτησω αν θα πρεπει να περιμενω ή να εξυπηρετηθω( παντα ετσι κανω...δεν το απαιτω!!)Ξαφνικα με φωναζει μια αλλη υπαλληλος να παω σε αυτην...σηκωνομαι, πεταγεται κ η γιαγια που ηταν η σειρα της κ λεει " Δεν με ενδιαφερει που η κοπελα ειναι εγκυος,και εγω δεν μπορω να περιμενω"!!!Επειδη σεβομαι αυτο το πλασματακι μεσα στην κοιλια μου λεω δεν αξιζει να συγχιστω κ λεω "ΟΚ, εξυπηρετειστε την κυρια κ θα περιμενω λιγο".....Ομοιως στον ΟΑΕΔ---την ιδια μερα--μπαινω κ μου λεει μια που περιμενε κ αυτη "Χαλασε το μηχανημα με τα νουμερα.Θα περιμενεις μετα τον κυριο!" Λεω "ναι, καλα!" -με βλεπει ο προισταμενος κ λεει σε μια υπαλληλο να με εξυπηρετησει....και ξαφνικα φωναζει αυτη η "κυρια" " Να δειτε ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΟ περασε μονη της μπροστα!!!!" Θελω να πω οτι αυτη η συμπεριφορα με ενοχλει.....Αντιθετως, γιαγιαδες στο σουπερ μου εχουν παραχωρησει τη σειρα τους κ ΔΕΝ εχω δεχτει!!! Εγω ομως εχω υποταση, ζαλαδες κ καμια φορα πεφτει το σακχαρο μου κ αυτο δεν το ξερουν ουτε ειμαι υποχρεωμενη να δικαιολογουμαι...

Δεν σε κατηγορω οτι κανεις κατι λαθος ή απρεπες αλλα ξερεις ποσες φορες εχω νιωσει ζαλαδα,εντονη ημικρανια,να μην μπορω να σταθω στα ποδια μου λογω χαμηλης φεριτινης κτλ?!Και ομως εξωτερικα φαινομαι μια χαρα.Φανταζομαι πολλοι ανθρωποι μπορει να μην νιωθουν καλα και ας δειχνουν κατι αλλο.Ποιος ειναι αυτος που θα κρινει ποιος αντεχει περισσοτερο και ποιος λιγοτερο?!
Δεν εχω προβλημα να παραχωρησω την θεση μου(το εχω κανει αλλωστε παρα πολλες φορες) και σε εγκυους και σε ηλικιωμενους και σε ασχετους επειδη ετυχε και δεν βιαζομουν εκεινη την ωρα,αλλα νιωθω πολυ κοροιδο οταν ο αλλος εκμεταλλευεται την "παραχωρηση" μου.
Τι εννοω?Να σου δωσω την θεση μου αν πονας,δεν νιωθεις καλα.....,αλλα μην μου λες ψεμματα μονο και μονο για να πας σπιτακι σου μια ωρα αρχιτερα!
(Δεν μιλαω για σενα,μιλαω γενικα!)

ΣΤΕΛΛΙ
11-07-12, 21:15
Πρωτον, θεματα υγειας οπως υποταση κ κολιτιδα ειχα κ προ εγκυμοσυνης....μεχρι που κοντεψα να πεσω κ σε υπογλυκαιμικο κωμα λογω οτι δεν ειχα φαει κ μου επεσε το σακχαρο....Δευτερον, στις υπηρεσιες που ανεφερα, ΕΙΧΑΝ ΤΟΙΧΟΚΟΛΛΗΜΕΝΗ την ανακοινωση ΟΤΙ ΔΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΓΚΥΟΥΣ Κ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ...Δεν εχω καμια απαιτηση εγω...αλλα επρεπε να τρεξω για τα διαδικαστικα κ με τη ζεστη λιποθυμω ευκολα...και οπως προειπα, δεν απαιτω, ισα-ισα λεω κ ευχαριστω με ευγενεια !!!

Niki81
11-07-12, 22:20
Δεν σε κατηγορω οτι κανεις κατι λαθος ή απρεπες αλλα ξερεις ποσες φορες εχω νιωσει ζαλαδα,εντονη ημικρανια,να μην μπορω να σταθω στα ποδια μου λογω χαμηλης φεριτινης κτλ?!Και ομως εξωτερικα φαινομαι μια χαρα.Φανταζομαι πολλοι ανθρωποι μπορει να μην νιωθουν καλα και ας δειχνουν κατι αλλο.Ποιος ειναι αυτος που θα κρινει ποιος αντεχει περισσοτερο και ποιος λιγοτερο?!
Δεν εχω προβλημα να παραχωρησω την θεση μου(το εχω κανει αλλωστε παρα πολλες φορες) και σε εγκυους και σε ηλικιωμενους και σε ασχετους επειδη ετυχε και δεν βιαζομουν εκεινη την ωρα,αλλα νιωθω πολυ κοροιδο οταν ο αλλος εκμεταλλευεται την "παραχωρηση" μου.
Τι εννοω?Να σου δωσω την θεση μου αν πονας,δεν νιωθεις καλα.....,αλλα μην μου λες ψεμματα μονο και μονο για να πας σπιτακι σου μια ωρα αρχιτερα!

Και τι να κανω δλδ βρε κοπελια για να σου σποδειξω ότι δε μπορώ την ορθοστασία με την κοιλιά τουρλα;απορώ όσες εισαστε τοσο καχυποπτες έχετε παιδια;έχετε περάσει εγκυμοσύνη;

Maggie
11-07-12, 22:40
Πραγματικά λυπάμαι που ταλαιπωρείσαι τόσο πολύ από κάτι απλό όπως η επίσκεψη σε μια δημόσια υπηρεσία. Ειδικά το καλοκαίρι τα συμπτώματά σου θα είναι πιο έντονα λόγο της ζέστης.
Όμως δεν γίνεται κάθε φορά που κάποιος πηγαίνει σε μια δημόσια υπηρεσία να κρατάει βεβαίωση από γιατρό που να πιστοποιεί την κατάσταση της υγείας του, ώστε με βάση τη γνωμάτευση να καθορίζεται η σειρά. Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν γίνεται. Για αυτό έχει καθιερωθεί να δίνεται προτεραιότητα σε κάποιες ομάδες που εξορισμού είναι ευπαθείς.
Μπορεί μια έγκυος να μην πονάει εκείνη την ώρα, αλλά αν δεν πάει στο σπίτι της μια ώρα αρχίτερα, όπως λες, να αρχίσουν τα παρατράγουδα. Σε κάποιες περιπτώσεις καλό είναι να παίρνουμε προληπτικά μέτρα.

Maggie
11-07-12, 22:49
Είναι γελοίος ο ισχυρισμός ότι κάποιες κουβαλάνε τα παιδιά τους για να μην περιμένουν στην ουρά. Πρόσφατα έπρεπε να πάω σε κάποια υπηρεσία όπου η αναμονή είναι γύρω στις δύο ώρες. Σε καμία περίπτωση δεν σκέφτηκα να πάρω το παιδί για να γλιτώσω, πήρα το νουμεράκι μου, πήρα και ένα βιβλίο και περίμενα (ενδιάμεσα πετάχτηκα και για κάτι άλλες δουλειές).
Προφανώς όσες τα παίρνουν δεν έχουν πού να τα αφήσουν.
Όταν είναι ήσυχος περιμένω κανονικά, όταν χοροπηδάει δεν έχω την απαίτηση να μου παραχωρήσουν τη σειρά, αλλά κανείς πηγμένος υπάλληλος δεν θέλει να του παίρνει τα μυαλά ένα 3χρονο που βαριέται και με φωνάζουν να πάω μπροστά

agentP
11-07-12, 22:55
...
Τι σημαίνει "εκκμεταλλεύεται την παραχώρησή μου"; Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό. Ή το νιώθεις και είσαι ευγενικός και παραχωρείς προτεραιότητα ή καλύτερα μην το κάνεις καθόλου. Εμένα μου είναι αδιανόητο να μην παραχωρήσω σειρά σε έγκυο, μακάρι να έχει την πιο εύκολη εγκυμοσύνη του κόσμου, ακόμα κι αν στις δικές μου εγκυμοσύνες, δεν είχα ζητήσει ποτέ κάθισμα ή προτεραιότητα κι ας δούλευα μέχρι την τελευταία βδομάδα και είχα πραγματικά πληγωθεί από τη γαϊδουριά που συναντούσα καθημερινά. Δεν έχει πολύ καιρό που μου είχε ανεβάσει το αίμα στο κεφάλι ένας νεαρός σε μια ουρά που ανέλυε ότι οι έγκυες μετά το πρώτο τρίμηνο δεν έχουν πρόβλημα να περιμένουν και κακώς αφήσαμε μια συνάδελφο να περάσει... Τι να του πεις τώρα αυτουνού... Τι συζητάμε τώρα αν είναι σωστό να έχουν προτεραιότητα οι έγκυες; Φυσικά και πρέπει να έχουν, στο κάτω κάτω πόσες συναντάτε καθημερινά σε ουρές, μία φορά το μήνα; εγώ σίγουρα λιγότερες.
(Γενικός νόμος για ουρές: όσο πιο κακή διάθεση έχει κάποιος για τους ανθρώπους που περιμένουν μαζί του, τόσο πιο πολύ θα καθυστερήσει (θα κολλήσει το σύστημα, θα φάει το χαρτί το φωτοτυπικό, θα πέσει στον πιο αργό και μουρτζούφλη υπάλληλο, θα ξεχάσει κάτι και θα πρέπει να ξαναπάει κλπ κλπ...)

Maggie
11-07-12, 22:57
Αν και προσφέρω τη θέση μου σε εγκύους, ή σε μητέρες με μωρά στην αγκαλιά στα ΜΜΜ, αν η κοιλιά ίσα που διακρίνεται διστάζω να το κάνω γιατί μπορεί απλά να πετάει από μόνη της η κοιλιά και να παρεξηγηθεί ή να μην έχει επανέλθει από πρόσφατο τοκετό και να την ρίξω πιο γρήγορα στην επιλόχειο κατάθληψη (έχει τύχει σε φίλη μου, να της προσφέρουν θέση 3 μήνες μετά τη γέννα και να κοντέψει να κόψει φλέβες)

kinkajoujou
11-07-12, 23:02
Ήθελα να ρωτήσω το εξής, ήμουν εχθές στον οαεδ και περίμενα περίπου δυο ώρες με τη μικρή μαζί μου για να εξυπηρετηθώ. Παρέμεινα έξω μέχρι που πλησίασε το νούμερό μου οπότε και μπήκα μέσα. Τότε ένας απο τους υπαλλήλους με φώναξε και μου είπε οτι υπάρχει διάταξη που ορίζει οτι μητέρες με μικρά παιδιά εξυπηρετούνται με προτεραιότητα και οτι αν δεν με φωνάζει ο υπάλληλος εγώ πρέπει να απαιτώ την άμεση εξυπηρέτησή μου. Δεν τον ρώτησα ωστόσο ποια διάταξη είναι αυτή γιατί δεν νομίζω οτι την γνωρίζουν όλοι οι υπάλληλοι ή δεν θέλουν να κάνουν χρήση της προκειμένου να μην εξαγριώσουν τους υπόλοιπους που περιμένουν να εξυπηρετηθούν και επειδή σκοπεύω απο εδώ και μπρος να κάνω χρήση αυτής της διάταξης θα ήθελα ναγνωρίζω ποια είναι . Έχει καμια ή κανένας υπόψη του αυτή τη διάταξη ή που μπορώ να την βρω?

Απλά το θυμίζω :grin::grin:

Maggie
11-07-12, 23:05
Μάλλον ήμουν βλάκας που δεν τον πήρα :lol: :lol:
Μωλέ το να σέρνεις 3χρονο, που κάθε 3 και λίγο θέλει να κάνει τσίσα στο δεντράκι για να μεγαλώσει, μέσα στον καύσωνα είναι μαζοχισμός

agentP
11-07-12, 23:08
:lol: Το χει απαντήσει παραπάνω η miriki, δημοσιουπαλληλικός κώδικας άρθρα 29 και 30 κάνει λόγο για μαμάδες με καρότσια. Άσε να γίνεται κουβέντα...:mrgreen:

kinkajoujou
11-07-12, 23:09
Μάλλον ήμουν βλάκας που δεν τον πήρα :lol: :lol:
Μωλέ το να σέρνεις 3χρονο, που κάθε 3 και λίγο θέλει να κάνει τσίσα στο δεντράκι για να μεγαλώσει, μέσα στον καύσωνα είναι μαζοχισμός

Δυστυχώς για πολλές από μας είναι αναγκαίο κακό... αλλά νομίζω ότι είναι κι ο μόνος τρόπος να μάθουν πώς φερόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις! Όσο πιο πολύ βλέπουν τέτοιες καταστάσεις, τόσο πιο γρήγορα καταλαβαίνουν ότι δεν είναι ωραίο να φωνάζουμε/ χτυπιόμαστε/ τσιρίζουμε κλπ κλπ κι ότι καλό είναι να κάνουμε υπομονή. Βοηθάει να έχεις και κάτι να τα απασχολεί, είναι από τις περιπτώσεις που επιστρατεύω το ηλεκτρονικό. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κι εύκολο για τη μαμά να πρέπει να το απασχολεί, τσιτώνει λίγο το νεύρο η αλήθεια είναι ;)

Maggie
11-07-12, 23:13
δεν είναι κι εύκολο για τη μαμά να πρέπει να το απασχολεί, τσιτώνει λίγο το νεύρο η αλήθεια είναι ;)
τσιτώνει το νευρικό σύστημα όλων, και της μαμάς και του υπαλλήλου που εξυπηρετει 200 άτομα στη βάρδιά του και των υπόλοιπων συναλλασόμενων;)

kinkajoujou
11-07-12, 23:33
τσιτώνει το νευρικό σύστημα όλων, και της μαμάς και του υπαλλήλου που εξυπηρετει 200 άτομα στη βάρδιά του και των υπόλοιπων συναλλασόμενων;)

Γι' αυτό, όσο πιο συχνά κυκλοφορούμε με τα παιδιά μας έξω, και δεν τα κλείνουμε στο σπίτι μέχρι την ηλικία του χορού των ντεμπυτάντ, τόσο περισσότερο συνηθίζει κι ο κόσμος στο ότι υπάρχουν και μικρά παιδάκια εκεί έξω με διαφορετικές ανάγκες και δεν τα αντιμετωπίζει σαν εξωγήινους που χρειάζονται ειδική μεταχείριση.

Το βλέπω και στην περιοχή που μένουμε φέτος, όπου οι έγκυες και τα μικρά παιδιά κάτω των 5 είναι η πλειοψηφία του πληθυσμού. Κανείς δεν θεωρεί ότι χρειάζεται ειδική μεταχείριση, αλλά και κανείς δεν κλείνεται στο σπίτι του για να μην στηθεί στην ουρά με τα πιτσιρίκια. Κι αυτό κάνει πολύ καλό σε όλους, γιατί είναι πολλές οι υπηρεσίες και οι επιχειρήσεις που έχουν καταλάβει ότι θα έχουν συχνά παιδιά και προσαρμόζονται ανάλογα (άλλοι έχουν χώρο για τα καρότσια, ο χασάπης έχει μια γωνία με παιχνίδια κλπ). Με το να καθόμαστε σπίτι ή να έχουμε ύφος "μου χρωστάει ο κόσμος επειδή είπα να δυναμώσω το gene pool" δεν πετυχαίνουμε και πολλά.

Niki81
11-07-12, 23:48
Αντε ετσι επειδη λες για καροτσια....Γενναω το γιο μου..εχω παρει το εξαμηνο του ΟΑΕΔ και πρεπει να παω στην εθνικη να τσεκαρω το λογαριασμο.Κοβω βολτες για καμποση ωρα ωστε να κοιμηθει ο μικρος στο καροτσι και να τον παρω μεσα στην τραπεζα κοιμισμενο να μπορεσω να κανω τη δουλεια μου χωρις να ενοχλουμε και χωρις να γκρινιαζει και το παιδι.Αφου καταφερνω και τον κοιμιζω παω να μπω στην τραπεζα και διαπιστωνω οτι το καροτσι δε χωραει να μπει στην πορτα που εχει η εθνικη.Κανω νοημα στον υπαλληλο που καθεται στο παραθυρο και με βλεπει κι αυτος μου κανει νοημα και μου λεει οτι απαγορευεται να μπω με το καροτσι μεσα στην τραπεζα.Αφου γυριζει το ματι μου πενηντα στροφες παιρνω το παιδι αγκαλια το οποιο φυσικα ξυπνησε και αρχισε να κλαιει...παιρνω την κουβερτα του παραμασχαλα...φορτωνομαι και τις τσαντες μας απο φοβο μη μας τις κλεψουν και μπαινω μεσα.
Λεω ειναι δυνατον να μην εχετε τροπο να βαλω το καροτσι μεσα.αρχιζουν να μου λενε κατι βλακειες οτι απαγορευεται να με βοηθησουν για λογους ασφαλειας και αν εχω καποιιο τροπο απο μονη μου να το βαλω αλλα αυτοι δεν επιτρεπεται να με βοηθησουν και κατι μπουρδες.Λεω αν ειχα παιδι σε αναπηρικο καροτσακι τι θα μου λεγατε...παρτο στα χερια?
εννοειται μας ακουσε ολο το τετραγωνο...

Οταν φροντισουν λοιπον και στην Ελλαδα να μαθουν να σεβονται το δικαιωμα ενος παιδιου να ζει φυσιολογικα τοτε να ξανασυζητησουμε αν μπορει η οχι μια μαμα να περιμενει στην ουρα με μικρο παιδι.

Maggie
12-07-12, 00:01
kinkajoujou, δίκιο έχεις, αλλά εδώ το μόνο μέρος φιλικό προς τα μωρά και τα μικρά παιδιά είναι το ΙΚΕΑ. Σκέψου το 2χρονο να περιμένει 2 ώρες στον ΟΑΕΔ. Φαντάσου να του έρθει κατούρημα, και να ψάχνει η μάνα, αν είναι σε φάση που κόβει την πάνα να βρει μέρος να το βάλει να ουρήσει (να το πάει στην κοινόχρηστη τουαλέτα δημόσιας υπηρεσίας δεν το συζητάω). Εδώ ακόμα υπάρχουν ασανσέρ που δεν χωράει το καρότσι. Καλά, αυτό με τις τράπεζες είναι κλασικό.
Σχετικό-άσχετο: ο Σκλαβενίτης έχει καρότσια με βρεφικό κάθισμα σαν ρηλάξ για τα μωρά που ακόμα δεν μπορούν να κάτσουν

Maggie
12-07-12, 00:05
Μια χώρα στα πρόθυρα της οικονομικής κατάρρευσης δεν θα χαλάσει χρήματα για να κάνει baby friendly τις δημόσιες υπηρεσίες. Ούτε μια τράπεζα που κλείνει συνέχεια υποκαταστήματα για να μειώσει το κόστος λειτουργίας

kinkajoujou
12-07-12, 00:20
Και το baby-friendly καταντάει υπερβολή από ένα σημείο και μετά, το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα λείπουν πολλές βασικές υποδομές που εξυπηρετούν πραγματικά τους ανθρώπους με αναπηρίες πρωτίστως και κατά δεύτερο τις μαμάδες με καρότσι. Στην τελική η μαμά με μωρό φοράει το μωρό στο μάρσιπο και δεν έχει ανάγκη το καρότσι, ο ανάπηρος τι μπορεί να κάνει; αναγκαστικά κλείνεται στο σπίτι. Η μέση έγκυος, και να έχει κάποιες ενοχλήσεις και δυσφορίες, σε λίγους μήνες δεν θα είναι έγκυος και θα έχει κι ένα μωρό στα χέρια. Ο ανάπηρος αποκλείεται από την κανονική ζωή για πάντα και δεν έχει και κάποιο αντάλλαγμα να του απαλύνει το πρόβλημα.

Απλά εγώ προτιμώ να ψάχνω τις λύσεις. Κι εμένα μου έχει τύχει τράπεζα με σκάλες, χωρίς κανένα σημείο πρόσβασης για καρότσι, ακόμη και για το ATM της. Πεζοδρόμια τρισάθλια παντού, ασανσέρ μικρά κλπ. Απλά αγόρασα καρότσι πανάλαφρο που κλείνει με μια κίνηση ;) Συνήθως οι τράπεζες που έχουν αυτές τις πόρτες για τις ληστείες έχουν και μια δεύτερη, πιο μεγάλη, από την οποία μετακινούς και τις παραλαβές τους σε χαρτικά κλπ.

όσο για το παιδάκι που κάνει potty-training, η λύση είναι αυτή (http://www.amazon.com/Kalencom-2-in-1-Potette-Plus-Blue/dp/B0016L0MMS/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1342041338&sr=8-2&keywords=potette). Μου έλυσε τα χέρια και πλέον πάω παντού χωρίς να με απασχολεί το θέμα!

RENAH
12-07-12, 08:27
Αντε ετσι επειδη λες για καροτσια....Γενναω το γιο μου..εχω παρει το εξαμηνο του ΟΑΕΔ και πρεπει να παω στην εθνικη να τσεκαρω το λογαριασμο.Κοβω βολτες για καμποση ωρα ωστε να κοιμηθει ο μικρος στο καροτσι και να τον παρω μεσα στην τραπεζα κοιμισμενο να μπορεσω να κανω τη δουλεια μου χωρις να ενοχλουμε και χωρις να γκρινιαζει και το παιδι.Αφου καταφερνω και τον κοιμιζω παω να μπω στην τραπεζα και διαπιστωνω οτι το καροτσι δε χωραει να μπει στην πορτα που εχει η εθνικη.Κανω νοημα στον υπαλληλο που καθεται στο παραθυρο και με βλεπει κι αυτος μου κανει νοημα και μου λεει οτι απαγορευεται να μπω με το καροτσι μεσα στην τραπεζα.Αφου γυριζει το ματι μου πενηντα στροφες παιρνω το παιδι αγκαλια το οποιο φυσικα ξυπνησε και αρχισε να κλαιει...παιρνω την κουβερτα του παραμασχαλα...φορτωνομαι και τις τσαντες μας απο φοβο μη μας τις κλεψουν και μπαινω μεσα.
Λεω ειναι δυνατον να μην εχετε τροπο να βαλω το καροτσι μεσα.αρχιζουν να μου λενε κατι βλακειες οτι απαγορευεται να με βοηθησουν για λογους ασφαλειας και αν εχω καποιιο τροπο απο μονη μου να το βαλω αλλα αυτοι δεν επιτρεπεται να με βοηθησουν και κατι μπουρδες.Λεω αν ειχα παιδι σε αναπηρικο καροτσακι τι θα μου λεγατε...παρτο στα χερια?
εννοειται μας ακουσε ολο το τετραγωνο...

Οταν φροντισουν λοιπον και στην Ελλαδα να μαθουν να σεβονται το δικαιωμα ενος παιδιου να ζει φυσιολογικα τοτε να ξανασυζητησουμε αν μπορει η οχι μια μαμα να περιμενει στην ουρα με μικρο παιδι.

Πλακα κανεις;;;;;:shock:Εμενα παντα σηκωνονται (χωρις καν να φωναξω..πεταγονται..)και μου ανοιγουν την διπλανη κανονικη πορτα να περασω.Σε ολες τις τραπεζες αυτο...(επαρχια μενω,δεν ξερω να εχει καμια σημασια)

Niki81
12-07-12, 08:38
Πλακα κανεις;;;;;:shock:Εμενα παντα σηκωνονται (χωρις καν να φωναξω..πεταγονται..)και μου ανοιγουν την διπλανη κανονικη πορτα να περασω.Σε ολες τις τραπεζες αυτο...(επαρχια μενω,δεν ξερω να εχει καμια σημασια)

Μα κι εγω αυτο ηξερα...οτι οι τραπεζες εχουν μια δευτερη πορτα την οποια χρησιμοποιουν σε τετοιες περιπτωσεις.Και μου εχει τυχει σε αλλη τραπεζα να σηκωθει ο ιδος ο διευθυντης του καταστηματος και να ερθει να με βοηθησει με το καροτσι.

Στην εθνικη προφανως δεν ισχυουν αυτα...χαχαχα.

Και καλα δεν εχουν αλλη πορτα...αντε να το δεχτω..θα μπορουσαν να με βοηθησουν να κλεισω το καροτσι κι να το περασω μεσα οχι να μου λενε απαγορευεται το καροτσι μεσα στη τραπεζα και απαγορευεται να σε βοηθησουμε να το βαλεις μεσα.Δλδ να βαρας το κεφαλι σου στον τοιχο ενα πραγμα.

RENAH
12-07-12, 08:43
Αν ειναι δυνατον...Κι ουτε χρειαζεται να βληθησουν ιδιαιτερα..Σε τραπεζα που δεν εχει αλλη πορτα ,μπαινεις απο την πρωτη πορτα και ερχεται ο διευθυντης με τα κλειδια και κραταει ανοιχτη την δευτερη πορτα και περνας τσακ μπαμ..Τι να πω....Ακου απαγορευεται..οτι να ναι!!!

Maggie
12-07-12, 08:47
Οι ανάπηροι, σε αντίθεση με τις μητέρες, αντιμετωπίζουν προβλήματα κάθε μέρα για όλη τος τη ζωή, αλλά αυτό είναι off topic, εδώ το θέμα μας είναι η αναμονή σε μια χώρα που αντιμετωπίζει τα μικρά παιδιά σαν μπελά. Μάλλον επειδή δεν μένεις εδώ τα έχεις ξεχάσει.
Όσον αφορά τη μέση έγκυος, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τη βάλουμε να περιμένει για να δούμε αν τελικά θα λιποθυμήσει, ή θα την πεθάνει η μέση της ή θα πρηστούν τα πόδια της από την ορθοστασία, και δεν θα πρέπει προληπτικά να φερθούμε με ευαισθησία. Κάποτε είδοποίησα την τροχαία για ένα τρακάρισμα, καλοκαίρι ντάλα μεσημέρι και η μία επιβάτης ήταν 8 μηνών έγκυος. Είπα στο 100 αν μπορούν να κάνουν λίγο γρήγορα για να μην περιμένει η γυναίκα κάτω από τον καυτό κρητικό ήλιο και μου απάντησαν αν δεν είναι καλά να πάει στο νοσοκομείο. Δηλαδή της ζήτησαν τα ρέστα που δεν χτύπησε και την τιμώρησαν αναγκάζοντάς την να περιμένει 2 ώρες στο δρόμο κάτω από τον ήλιο. ΟΚ, μετά γέννησε και δεν θα είχε πρόβλημα.

Τεσπα, μεγάλο θέμα το κάναμε, αν θα περιμένουμε 3 λεπτά παραπάνω για να εξυπηρετηθεί μια μητέρα με μικρό παιδί (παντως εχθές ο δικός μου ήταν κύριος, έκανε δημόσιες σχέσεις όση ώρα περιμέναμε και δεν πήραμε τη σειρά καμίας παράξενης!).
Δεν είδα το link για το potty training γιατί έχω αγοράκι για τα πράγματα είναι πιο εύκολα για εμάς, μπορούμε να "ποτίσουμε" ένα δεντράκι.

floraM
12-07-12, 08:57
Και εγω σε τράπεζες δεν έχω πρόβλημα. Έρχονται και μου ανοίγουν μια άλλη πόρτα. Είχα μονο μια φορά σε μια τράπεζα. Στην Alpha bank πουειναι κοντά στο σπίτι μου. Εκει είχα χρήματα σε λογαριασμό χωρίς κάρτα και έπρεπε να βγάλω ένα ποσο. Χτυπάω το τζαμί σε μια κυρία και ζητάω να μου ανοίξουν για να μπορέσω να μπω με το καρότσι. Μου λέει να πάω απο την πίσω πλευρά της τράπεζας και εκει είχαν μια πόρτα. Αλλα μου την λέει κιόλας ότι αυτο είναι τελευταία φορα που γίνεται και να φροντισω την επόμενη φορα να έρθω με ένα πιο μικρο καρότσι ώστε να χωράει απο την κεντρική είσοδο. Το καρότσι μου είναι της peg perego το switchπου δεν το λες και μεγάλο καρότσι. Δεν εκανα θέμα, εκανα την δουλεια μου και φρόντισα τις επόμενες μέρες να μεταφέρω τα χρήματα μου στην Αγροτική τράπεζα που ήταν λίγο πιο κάτω και δεν είχαν πρόβλημα με καρότσια! εγω με μαρσιπο δεν μπορω να λειτουργησω. Δεν το έχω με αυτο το πράγμα. Νοιώθω ότι θα μου φύγει το παιδι. Προτιμώ το καρότσι. Ασε που με τις ζεστές νοιθω ότι το μαρσιπο ζεσταινετε τρέλα το παιδι.

Tinsey
12-07-12, 09:39
Δεν εκανα θέμα, εκανα την δουλεια μου και φρόντισα τις επόμενες μέρες να μεταφέρω τα χρήματα μου στην Αγροτική τράπεζα που ήταν λίγο πιο κάτω και δεν είχαν πρόβλημα με καρότσια!
Έκανες την καλύτερη δουλειά! Καμιά φορά οι λύσεις είναι μπροστά μας, αλλά δεν τις βλέπουμε. Αν δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση σε μια τράπεζα, τι πιο εύκολο από το να μεταφέρουμε τα χρήματά μας σε μια άλλη και να ξεμπερδεύουμε. Ούτε να ζοριζόμαστε, ούτε να γκρινιάζουμε - και παράλληλα τους δίνουμε και ένα καλό μάθημα.

Niki81
12-07-12, 10:04
Έκανες την καλύτερη δουλειά! Καμιά φορά οι λύσεις είναι μπροστά μας, αλλά δεν τις βλέπουμε. Αν δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση σε μια τράπεζα, τι πιο εύκολο από το να μεταφέρουμε τα χρήματά μας σε μια άλλη και να ξεμπερδεύουμε. Ούτε να ζοριζόμαστε, ούτε να γκρινιάζουμε - και παράλληλα τους δίνουμε και ένα καλό μάθημα.

Μηπως εφταιγα κιολας ?να ζητησω συγγνωμη?
να σε πληροφορησω σε περιπτωση που δε το γνωριζεις οτι ο ΟΑΕΔ δεχεται μονο λογαριασμο της Εθνικης γαι να σου βαλει τα χρηματα...οποτε δεν ηταν και οτι πιο ευκολο να μεταφερω τα χρηματα αλλου και να ξεμπερδευω.

Tinsey
12-07-12, 10:52
Μηπως εφταιγα κιολας ?να ζητησω συγγνωμη?
να σε πληροφορησω σε περιπτωση που δε το γνωριζεις οτι ο ΟΑΕΔ δεχεται μονο λογαριασμο της Εθνικης γαι να σου βαλει τα χρηματα...οποτε δεν ηταν και οτι πιο ευκολο να μεταφερω τα χρηματα αλλου και να ξεμπερδευω.
Συγγνώμη, γιατί μου επιτίθεσαι? Εγώ δεν αναφέρθηκα σε σένα, έκανα ένα γενικό σχόλιο. Και αν πρόσεξες είπα ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ. Πράγμα που σημαίνει ΟΧΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΟΡΕΣ αλλά μερικές. Αν εσύ δεσμεύεσαι από κάτι και δεν μπορείς να αλλάξεις τράπεζα ή αν μένεις κάπου όπου υπάρχει μόνο μία τράπεζα ή αν οι άλλες τράπεζες έχουν χειρότερη εξυπηρέτηση από τη δικιά σου τότε σαφώς δεν θα κάνεις αυτό που έκανε η Φλώρα. Αλλά δε νομίζω ότι μπορείς να διαφωνήσεις με το σχόλιό μου, το οποίο ήταν ότι η Φλώρα βρήκε την καλύτερη λύση για την περίπτωσή της και ότι αυτή είναι μια λύση στην οποία λίγοι από εμάς καταφεύγουμε, ακόμα κι όταν μπορούμε.

newbie G
12-07-12, 11:07
ΤΕΛΙΚΑ,υπαρχει καποιος νομος που να παραχωρει προτεραιοτητα στις εγκυους?Γιατι εγω ως υπαλληλος ΕΛΤΑ (ταμειο) με 8μηνη συμβαση δεν ειχα ακουσει για κανενα τετοιο νομο.Ουτε μου ειχε πει ο προισταμενος οτι παραχωρουμε προτεραιοτητα στην ταδε και στην ταδε κατηγορια.

Στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου υπήρχε παλιά αναρτημένη ανακοίνωση πως οι έγκυες και τα άτομα με ειδικές ανάγκες εξυπηρετούνται κατά προτεραιότητα. Αργότερα τη βγάλανε.

Πάντως στην πρωτοβάθμια επιτροπή υγιεινής στη Θεσ/νίκη, δεν έχει σημασία τι νούμερο θα πάρεις. Φωνάζουν πρώτα τις έγκυες, έπειτα τα παιδιά, τα άτομα με ειδικές ανάγκες κι ύστερα εξυπηρετούν τους υπόλοιπους σύμφωνα με τα νούμερα.

sofi@p
12-07-12, 13:00

:lol::lol::lol::lol:
είπαμε, άλλη παιδί δεν έκανε, μόνο η Μαριώ το Γιάννη...

jannis
12-07-12, 13:12
Γι' αυτό, όσο πιο συχνά κυκλοφορούμε με τα παιδιά μας έξω, και δεν τα κλείνουμε στο σπίτι μέχρι την ηλικία του χορού των ντεμπυτάντ, τόσο περισσότερο συνηθίζει κι ο κόσμος στο ότι υπάρχουν και μικρά παιδάκια εκεί έξω με διαφορετικές ανάγκες και δεν τα αντιμετωπίζει σαν εξωγήινους που χρειάζονται ειδική μεταχείριση.
.
Φοβερή!
Δικαιο έχεις
Επίσης αν κυκλοφορούμε περισσότερο με τα παιδιά μας συνιθίζουν και αυτά να συμπεριφέρονται καλύτερα και να ακούνε περισσότερο. (Και ναι συνιθίζουν και οι υπηρεσίες στα παιδιά).
Ενα καλό κόλπο για μικρά παιδιά είναι να κουβαλάς μαζί σου καινούργια attractions οχι απαραίτητα παιχνίδια (ειδικά όσο τα μικρά παιδιά έχουν πολύ ενδιαφέρον στο αντικείμενα των μεγάλων) και να τους τα δίνεις σιγά σιγά.
Με παιδιά των 2.5 και πανω παίρνεις καποιο μικρό παιχνίδι ή ζωγραφική. Τα παιδιά συμπεριφέρονται ασχημα όταν δεν έχουν κάτι να απασχοληθούν.
Μπορείς επίσης να τους διαβάσεις παραμύθια όσο περιμενεις στην σειρά - το έχω κάνει - και οποιος ενοχλήθηκε ενοχλήθηκε....
Αφού και η μαμα περιμένει μπορεί να προσπαθήσει να περάσει την ώρα ''κάπως επικοδομητικά'' στην σειρά
αν η μαμα είναι εκνευρισμένη πιο εύκολα θα εκνευριστεί και το παιδί

jannis
12-07-12, 13:14
όσο για την πρόσβαση σε καροτσάκι, κανονικά όλες οι υπηρεσίες φαντάζομαι και τράπεζες- υποχρεούνται να έχουν πρόσβαση σε άτομα με κινητικά προβλήματα και αυτό περιλαμβάνει και την μαμά με το καρότσι ενώς ή δύο παιδιών....

fido-dido
12-07-12, 14:11

οταν ημουν εγκυος στην κορη μου και ειχα παει να κανω την καμπυλη γλυκοζης στο νοσοκομειο-νηστικη, ορθια γιατι δεν υπηρχαν κενες καρεκλες και με αιματοκριτη 28- μου λεει η νοσοκομα να περασω πρωτη, μιας και επρεπε να μου ξαναπαρουν αιμα 2-3 φορες μετα, και λογω της εγκυμοσυνης. μεχρι εκεινη τη μερα δεν ειχα π[αρει ποτε θεση αλλου γιατι εβρισκα καρεκλα. παω λοιπον να μπω και πεταγεται ενας γερος αρχισε να με βριζει και παραλιγο να με χτυπησει με τη μαγκουρα. ειχα μεινει καγκελο δε μιλησα καθολου, η νοσοκομα με τραβηξε μεσα κι εκλεισε την πορτα.
γενικα αν δε μου πουνε να περασω πρωτη δεν περναω αλλα πλεον σταματησα και να δινω τη σειρα μου ΄η τη θεση μου σε αλλους οπως εκανα πιο παλια εκτος απο περιπτωσεις που ειναι εγκυος γυναικα ή καποιος που μου φαινεται οτι δεν αισθανεται καλα.

fido-dido
12-07-12, 14:25
:lol::lol::lol::lol:
είπαμε, άλλη παιδί δεν έκανε, μόνο η Μαριώ το Γιάννη...

δεν εχουν ολες οι εγκυες καλη εγκυμοσυνη. δηλαδη πρεπει να περιμενουμε να λυποθυμησει η αλλη ? ή πρεπει να κουβαλαει το κραβατι της μαζι?

Normani
12-07-12, 14:31
δεν είσαι η μόνη που το αντιμετωπίζεις αυτό το φαινόμενο :shock:

sofi@p
12-07-12, 14:36
δεν εχουν ολες οι εγκυες καλη εγκυμοσυνη. δηλαδη πρεπει να περιμενουμε να λυποθυμησει η αλλη ? ή πρεπει να κουβαλαει το κραβατι της μαζι?
αν έχει τόοοοοοσο άσχημη εγκυμοσύνη υπάρχουν κι οι εξουσιοδοτήσεις.

fido-dido
12-07-12, 14:37

Το βλέπω και στην περιοχή που μένουμε φέτος, όπου οι έγκυες και τα μικρά παιδιά κάτω των 5 είναι η πλειοψηφία του πληθυσμού. Κανείς δεν θεωρεί ότι χρειάζεται ειδική μεταχείριση, αλλά και κανείς δεν κλείνεται στο σπίτι του για να μην στηθεί στην ουρά με τα πιτσιρίκια. Κι αυτό κάνει πολύ καλό σε όλους, γιατί είναι πολλές οι υπηρεσίες και οι επιχειρήσεις που έχουν καταλάβει ότι θα έχουν συχνά παιδιά και προσαρμόζονται ανάλογα (άλλοι έχουν χώρο για τα καρότσια, ο χασάπης έχει μια γωνία με παιχνίδια κλπ). Με το να καθόμαστε σπίτι ή να έχουμε ύφος "μου χρωστάει ο κόσμος επειδή είπα να δυναμώσω το gene pool" δεν πετυχαίνουμε και πολλά.

στην ελλαδα δυστυχωςδεν υπαρχει μερος φιλικο προς τα παιδιαουτε δημοσιες υπηρεσιες, ουτε καταστηματα για φαγητο ή διοασκεδαση. ακομα και στην παραλια σε κοιτανε με μισο ματι επιδη εφερες τα παιδια. και πολλοι φτανουν σε σημειο χυδαιοτητας βριζοντας τους γονεις που παιρνουν μαζι τα παιδια τους. λες κι εμεις δεν ημασταν παιδια, γεννηθηκαμε κατευθειαν ενηλικες.........

kinkajoujou
12-07-12, 15:58
Στην Ελλάδα σίγουρα δεν είναι όλα τόσο καλοφτιαγμένα ως προς το θέμα ανάπηροι/ παιδί, όπως είπα και παραπάνω, αλλά αν δεν κουνήσουμε κι εμείς τη χείρα μας δεν πρόκειται να αλλάξει και ποτέ τίποτε. Ούτε εδώ πέρα είναι όλα τα μέρη φιλικά προς τα παιδιά, αλλά στις γειτονιές που μένουν πολλές οικογένειες με μικρά παιδάκια, οι ίδιοι οι κάτοικοι είναι εκείνοι που οργανώνονται και τελικά έχουν καλύτερα αποτελέσματα στην καθημερινότητά τους. Εντάξει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τα πεζοδρόμια που είναι μισό μέτρο το πολύ, χιλιοσπασμένα, με παρκαρισμένα και γλάστρες, αλλά μπορείς να ζητήσεις να φτιαχτεί η παιδική ή - όπως συμβαίνει στην παιδική της γειτονιάς μας εδώ - τα παλιά παιχνίδια, ποδηλατάκια, πατίνια κλπ του παιδιού σου να τα αφήνεις στην παιδική και να τα μοιράζονται όλα τα παιδάκια.

Όσο για την αναμονή στις δημόσιες υπηρεσίες, τα είπε πολύ σωστά η jannis παραπάνω. Πρώτον, όσο πιο φυσικά το δει η μαμά, τόσο πιο ήρεμο θα είναι και το παιδί. Το παιδί βαριέται και χτυπιέται, όταν δεν έχει με τι να ασχοληθεί. Μίλα του, πες του καινούρια τραγουδάκια, βάλτο να τραγουδήσει μαζί σου, κατέβασέ το από το καρότσι κι άστο να μπουσουλήσει/ περπατήσει εκεί τριγύρω, δώστου το κινητό χαμηλά να παίξει με τα ringtones, επιλογές υπάρχουν χιλιάδες (άμα έχεις περάσει 10 ώρες σε αεροπλάνο με ένα μωρό 10 μηνών πολλά κατεβάζει το κεφάλι σου :D:D). Άλλες βασικότερες λύσεις; Συνδέουμε την εξόφληση λογαριασμών με τραπεζικό λογαριασμό για να μειώσουμε τις ώρες στην ουρά κλπ. Είναι άλλο να χρειαστεί να περιμένεις μια φορά στο τόσο, κι άλλο να περιμένεις κάθε τρεις και λίγο. Γιατί να περιμένουμε πάντα από τους άλλους να δείξουν καλή θέληση και κατανόηση στην "ιδιαιτερότητά" μας και να μην φροντίσουμε από πριν να μειώσουμε κατά το δυνατό τις πιθανότητες να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα;

Για τις έγκυες, που αναφέρονται πάλι μέσα στο θρεντ, αν δεν υπάρχουν άνετες συνθήκες, να καθίσει κάπου κλπ, εννοείται να περάσει πρώτη. Από εκεί και πέρα, το γεγονός απλά ότι κυοφορεί μια γυναίκα δεν την κάνει και πολύτιμο μπιμπελό από πορσελάνη Σεβρών που πρέπει όλος ο κόσμος να το έχει στη χούφτα. Αυτά είναι κατάλοιπα άλλων εποχών...

Niki81
12-07-12, 17:51
Στην Ελλάδα σίγουρα δεν είναι όλα τόσο καλοφτιαγμένα ως προς το θέμα ανάπηροι/ παιδί, όπως είπα και παραπάνω, αλλά αν δεν κουνήσουμε κι εμείς τη χείρα μας δεν πρόκειται να αλλάξει και ποτέ τίποτε. Ούτε εδώ πέρα είναι όλα τα μέρη φιλικά προς τα παιδιά, αλλά στις γειτονιές που μένουν πολλές οικογένειες με μικρά παιδάκια, οι ίδιοι οι κάτοικοι είναι εκείνοι που οργανώνονται και τελικά έχουν καλύτερα αποτελέσματα στην καθημερινότητά τους. Εντάξει, δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τα πεζοδρόμια που είναι μισό μέτρο το πολύ, χιλιοσπασμένα, με παρκαρισμένα και γλάστρες, αλλά μπορείς να ζητήσεις να φτιαχτεί η παιδική ή - όπως συμβαίνει στην παιδική της γειτονιάς μας εδώ - τα παλιά παιχνίδια, ποδηλατάκια, πατίνια κλπ του παιδιού σου να τα αφήνεις στην παιδική και να τα μοιράζονται όλα τα παιδάκια.

Όσο για την αναμονή στις δημόσιες υπηρεσίες, τα είπε πολύ σωστά η jannis παραπάνω. Πρώτον, όσο πιο φυσικά το δει η μαμά, τόσο πιο ήρεμο θα είναι και το παιδί. Το παιδί βαριέται και χτυπιέται, όταν δεν έχει με τι να ασχοληθεί. Μίλα του, πες του καινούρια τραγουδάκια, βάλτο να τραγουδήσει μαζί σου, κατέβασέ το από το καρότσι κι άστο να μπουσουλήσει/ περπατήσει εκεί τριγύρω, δώστου το κινητό χαμηλά να παίξει με τα ringtones, επιλογές υπάρχουν χιλιάδες (άμα έχεις περάσει 10 ώρες σε αεροπλάνο με ένα μωρό 10 μηνών πολλά κατεβάζει το κεφάλι σου :D:D). Άλλες βασικότερες λύσεις; Συνδέουμε την εξόφληση λογαριασμών με τραπεζικό λογαριασμό για να μειώσουμε τις ώρες στην ουρά κλπ. Είναι άλλο να χρειαστεί να περιμένεις μια φορά στο τόσο, κι άλλο να περιμένεις κάθε τρεις και λίγο. Γιατί να περιμένουμε πάντα από τους άλλους να δείξουν καλή θέληση και κατανόηση στην "ιδιαιτερότητά" μας και να μην φροντίσουμε από πριν να μειώσουμε κατά το δυνατό τις πιθανότητες να αντιμετωπίσουμε πρόβλημα;

Για τις έγκυες, που αναφέρονται πάλι μέσα στο θρεντ, αν δεν υπάρχουν άνετες συνθήκες, να καθίσει κάπου κλπ, εννοείται να περάσει πρώτη. Από εκεί και πέρα, το γεγονός απλά ότι κυοφορεί μια γυναίκα δεν την κάνει και πολύτιμο μπιμπελό από πορσελάνη Σεβρών που πρέπει όλος ο κόσμος να το έχει στη χούφτα. Αυτά είναι κατάλοιπα άλλων εποχών...

Ξερεις ολα γινονται πολυ καλυτερα καμια φορα απλα με λιγη καλη θεληση και καλη διαθεση απο ολους.Εγω σα μαμα δεν εχω απαιτηση απο την ταβερνα που θα παω να εχει παιδοτοπο μεσα να παιξει το παιδι μου...μου αρκει απλα να μη δω στραβωμενες μουρες και να μας κοιτανε με μισο ματι επειδη εχουμε μαζι μας παιδι.Κατανοηση θελω βασικα αυτο και μονο θα μου αρκουσε.
Οταν ομως μεσα σε ενα φορουμ γονεων διαβαζω απο γυναικες/μαμαδες οτι διατιθενται να δωσουν προτεραιοτητα σε μια εγκυος μονο αν ποναει ή δεν ειναι καλα ...η καλη διαθεση δλδ να κανουμε κατι τοσο απλο ακριβως για να μη φτασει η αλλη να ποναει δεν υπαρχει.Η οτι αν δεν εχω καλη εγκυμοσυνη να βγαλω εξουσιοδοτηση να παει αλλος να κανει τις δουλειες μου...ή οτι αν δεν υπαρχει διαρυθμιζη να εξυπηρετηθει η μαμα με το καροτσι ή ο αναπηρος με το αναπηρικο καροτσι...το πιο καλο ειναι να παει σε αλλη δημοσια υπηρεσια...λες και το πιο ευκολο πραγμα για μια μαμα ή για εναν αναπηρο ειναι να παιρνει σβαρνα τις τραπεζες μεχρι να βρει που θα τον εξυπηρετησουν για να παει εκει...και ολα αυτα για τι?Για τα 5 λεπτα που θα χασουμε αν βοηθησουμε το διπλανο μας.Ε με ολα αυτα εγω δε βλεπω να αλλαζει κατι συντομα ως προς αυτα τα θεματα.

Και εχεις δικιο...η εγκυος δεν ειναι μπιμπελο...ειναι απλα ανθρωπος που ειναι σε μια κουραστικη φαση της ζωης του.Εχω μια εγκυμοσυνη τελεια οπως και η πρωτη...δε σταματησα για μια στιγμη να κανω τα παντα μονη μου...ετσι κι αλλιως και να ηθελα ειμαι μονη μου οποτε βοηθεια γιοκ.Αυτη τη στιγμη ομως ειμαι 8 μηνων εγκυος εχω το γιο μου 18 μηνων...εχω βαρυνει εχω κουραστει η ζεστη με πεθαινει και οχι δε μου ειναι καθολου ευκολες οι μετακινησεις.Και δε με νοιαζει...ας μη μου δωσει κανεις προτεραιοτητα...αλλα μην αντιμετωπιζομαι και σαν η κακια που εκμεταλλευομαι την εγκυμοσυνη και το παιδι μου για να κερδισω μια σειρα στην τραπεζα...ή με την απαξια του τυπου αν δε μπορεις να βγαλεις εξουσιοδοτηση.

kinkajoujou
12-07-12, 18:02
Κι εγώ έγκυος είμαι κι έχω κι ένα δίχρονο το οποίο το παίρνω παντού μαζί μου από όταν γεννήθηκε, αλλά δεν με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι και δεν κανονίζω τη ζωή μου με βάση το αν θα μου δώσουν σειρά ή όχι, είτε υπάρχει νόμος είτε όχι. Κι όσα στραβωμένα βλέμματα και να δω, αν το παιδί μου δεν ενοχλεί για τα δικά μου δεδομένα (που είναι αρκετά αυστηρά), δεν πρόκειται να χαλάσω τη ζαχαρένια μου. Την ηρεμία μου την κερδίζω πολύ ακριβά σε αυτή τη ζωή για να τη χαλάω κάθε μέρα με μικροαφορμές... φροντίζω να τακτοποιώ τα πράγματα έτσι ώστε να βρεθούν όσο το δυνατόν λιγότερες αφορμές να μου τη χαλάσουν ;) Στην Ελλάδα είχα κι εγώ περισσότερες ευαισθησίες στο θέμα αντιμετώπισης εγκύου κλπ, αλλά τις βλέπω εδώ που δεν μασάνε μία και λέω εγώ τι είμαι, ανίκανη; Βλέπεις την άλλη έγκυο στην παιδική, εξαφανίζεται 2 μέρες (τόσο κάθεσαι εδώ στο μαιευτήριο) και την τρίτη είναι πάλι στην παιδική με το μεγαλύτερο παιδάκι και το νεογέννητο δύο ημερών... χαίρονται τη ζωή τους με τα παιδιά τους και ούτε κλαίγονται ούτε μιζεριάζουν... ας γίνουμε και στην Ελλάδα πιο δυναμικές και θα αλλάξουν πολλά στον τρόπο που αντιμετωπίζονται και οι έγκυες και οι μαμάδες με τα μικρά παιδιά...

jackrussel
12-07-12, 19:42
κινκουλα εισαι εγκυος? συγχαρητηρια με το καλο που λενε
στην ιταλια ειχα παντου προτεραιοτητα και δεν ειδα κανεναν να στραβομουτσουνιαζει, σε ολες τις δημοσιες υπηρεσιες και σε ιδιωτικα ιατρεια, μαγαζια παντου, εβλεπα πιναικιδα προτεραιοτητα σε εγκυους και αναπηρους, ποτε δεν δημιουργηθηκε προβλημα και κανεις δεν δυσανασχετησε, εγω καθομουν παντα στην ουρα και παντα καποιος καποιοι μου εκαναν νευμα να περασω, αν δεν μου ελεγαν να περασω δεν θα επαιρνα την πρωτοβουλια απο μονη μου, αλλα ποτε δεν ξεροσταλιασα ειτε εργαζομενος ειτε κοσμος απο την ουρα μου ελλεγε για περαστε,,

με τον γιο μου 9 μηνων στην ουρα σε ταχυδρομειο και πολυ κοσμο που αρχισε να γκρινιαζει ολοι εκαναν χαζι και συμμετειχαν με κου κου τσα και χαριτωμενιες, τον θηλασα με βοηθησαν στο τελος να βγω με το καροτσι, εννοειται οτι μπορει να εχεις και το σκυλακι σου στο λουρι περιμενοντας, εκτος αν εχουν πινακιδα απαγορευεται,,,οπου δεν εχουν μπαινεις και με το ζωντανο και δεν τρεχει καστανο,,,βεβαια εχουν συνειδηση οσοι εχουν σκυλι και το ροτβαιλερ θα το δεσουν να περιμενει εξω παρολο που επιτρεπεται,,,, αν εχουν καμμια λουλου την παιρνουν μαζι κι εχει πλακα και για τον κοσμο στην ουρα, πιανουν κουβεντα με αφορμη τη λουλου λενε εξυπναδες ιταλικες κλπ

η συμπεριφορα γεννα συμπεριφορα αν σε σεβονται θα σεβαστεις αν θες να σε σεβονται σκεψου τον αλλον

σε αυτα ειναι πολυ ανθρωπινοι και γενικα ψυχοπονιαρηδες

Cooker
12-07-12, 20:30
Και τι να κανω δλδ βρε κοπελια για να σου σποδειξω ότι δε μπορώ την ορθοστασία με την κοιλιά τουρλα;απορώ όσες εισαστε τοσο καχυποπτες έχετε παιδια;έχετε περάσει εγκυμοσύνη;

ΔΕΝ μιλησα για σενα προσωπικα,στο ειπα!Σεβομαι την εγκυο (δεν υπαρχει πιο ιερο πραγμα απο το να κουβαλας και να μεγαλωνεις μια ψυχη)οπως σεβομαι και τον παππου και τον καθε ενα που περιμενει στην ουρα.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ δεν εχω παιδια,αν και θα ηθελα παρα πολυ.Ουτε ειμαι καχυποπτη.

Απο μονη μου θα δωσω την θεση μου στο τρολει,απο μονη μου θα παραχωρησω την σειρα μου,αλλα μερικες φορες νιωθω και λιγο "κοροιδο" οταν καποιος θα το "παιξει" και λιγο προκειμενου να εξυπηρετηθει.Στην λαμογια οι Ελληνες ειμαστε μανουλες,πως να το κανουμε.

Και μην μου πεις οτι "καποιοι" δεν "εκμεταλλευονται" την "θεση" τους προκειμενου να πανε σπιτακι τους μια ωρα νωριτερα?!ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑ-ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ δεν αναφερομαι ουτε σε σενα προσωπικα ουτε κατηγορω τις εγκυους!

Cooker
12-07-12, 20:43
Πραγματικά λυπάμαι που ταλαιπωρείσαι τόσο πολύ από κάτι απλό όπως η επίσκεψη σε μια δημόσια υπηρεσία. Ειδικά το καλοκαίρι τα συμπτώματά σου θα είναι πιο έντονα λόγο της ζέστης.
Όμως δεν γίνεται κάθε φορά που κάποιος πηγαίνει σε μια δημόσια υπηρεσία να κρατάει βεβαίωση από γιατρό που να πιστοποιεί την κατάσταση της υγείας του, ώστε με βάση τη γνωμάτευση να καθορίζεται η σειρά. Αυτό θα ήταν το ιδανικό αλλά δεν γίνεται. Για αυτό έχει καθιερωθεί να δίνεται προτεραιότητα σε κάποιες ομάδες που εξορισμού είναι ευπαθείς.
Μπορεί μια έγκυος να μην πονάει εκείνη την ώρα, αλλά αν δεν πάει στο σπίτι της μια ώρα αρχίτερα, όπως λες, να αρχίσουν τα παρατράγουδα. Σε κάποιες περιπτώσεις καλό είναι να παίρνουμε προληπτικά μέτρα.

Βρε κοπελα μου,ξαναδιαβασε λιγο τι εγραψα ακριβως για να μην ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ εντυπωσεις και παρεξηγησεις.

Δεν τα εχω με καμια εγκυο,με κανενα παππου,με κανενα πελατη γενικα

Ισα ισα που πρωτη θα φιλοτιμηθω να δωσω θεση/προτεραιοτητα σε οποιον κρινω οτι πρεπει.Και το κανω συχνα!

Κατανοω τις εγκυες παρολο που εγω δεν τα καταφερα ακομα να γινω μανουλα,κατανοω και τον παππου που εχει πιεση,ζαχαρο,αλλα να κατανοει και ο αλλος και εμενα καμια φορα.

Δεν στεκομαι εκει ομως.Αν εγω υποφερω,δεν μου φταιει κανεις στην τελικη.Εκει που τσαντιζομαι ομως,ειναι οταν καποιοι λενε πχ "Αχ,δεν μπορω,υποφερω,ζαλιζομαι,τρεμω,λιποθυμω,να περασω μπροστα" ενω στην πραγματικοτητα ειναι μια χαρα και απλα βρισκει κοροιδα να ξεμπερδευει μια και εξω.Θα μου πεις δεν μπορεις να ξερεις ποτε υπαρχει προβλημα και ποτε οχι.Και εχεις δικιο.

Στο ΙΚΑ Πατησιων μια κοπελα ηθελε να περασει μπροστα γιατι ειχε προβλημα με το νεφρο της,πονουσε,δεν μπορουσε την ορθοστασια κτλ.Εγω δεν ειχα θεμα,ΑΛΛΑ ψεμματα να μην πω με επηρεασανε οι υπολοιποι πελατες που φωναζαν.Εγω δεν πηρα καμια θεση,αλλα ακουγα τους πελατες και μεσα μου συμφωνουσα.Ελα ομως που η κοπελα λιποθυμησε και ηρθε το ασθενοφορο και την πηρε αρον αρον!!Δεν εχω ξανανιωσει πιο ασχημα στην ζωη μου.

Προφανως θα μου πεις,οποιος εχει προβλημα το λεει.Και εγω θα συμφωνησω.Μια τσιγγανα λοιπον, στο ΙΚΑ Καλαματας αυτη την φορα (και μαλιστα πριν μια εβδομαδα) φωναζε να την εξυπηρετησουν γιατι δεν νιωθει καλα, ειναι αρρωστη,εχει 4 παιδια αρρωστα μονα τους σπιτι...και το ενα και το αλλο και μετα την ειδα παραλια Καλαματας να ζητιανευει εξω απο ενα μαγαζι.

Ειδες που θελω να καταληξω ποιος εκμεταλλευεται την θεση??
Θα μου πεις μια θεση πανω μια θεση κατω δεν εχει διαφορα.Και οχι δεν εχει.Αλλα ειναι η κοροιδια που με ενοχλει.

Μελανία
12-07-12, 23:24
Κι εγώ εχω λιποθυμήσει περιμένοντας σε σειρά για να μου παρουν αιμα.Τα πολύ παλια χρόνια που επιανες σειρα με το βιβλιαριο στο ΙΚΑ.Και εννοειται οτι δεν ενιωθα καλα απο ωρα πριν, θεσεις δεν υπηρχαν ηταν ολες πιασμενες και κανεις δεν θα σηκωνοτανε για μενα αφου ημουν 14 χρονων τοτε.Οταν επεσα κατω με πηγαν μεσα με ξαπλωσαν να συνελθω και μου πηραν και αιμα.Σιγα μην πιστευε κανεις οτι ειχα στα αληθεια προβλημα αν το ειχα πει.
Σκηνικο σε εφημερευον νοσοκομειο.Ακτινολογικο με νούμερα.Καθε τοσο ερχοντουσαν τραυματιες που ηταν σε φορεια οποτε ειχαν προτεραιοτητα.Το τι ελεγαν καποιοι επειδη μπηκαν αυτοι που ηταν στα φορεια δεν λεγεται.Μετα αφησα να περασει ενας παπους που ηταν μετα απο μενα αλλα ηταν σε καροτσι ετοιμοροπος και επρεπε να προλαβει να αλλαξει και καθετηρα.Πανηγυρι απ εξω παλι.Ευτυχως ηρθε μια νοσηλευτρια και τους εβαλε σε ταξη ελεος δλδ....
Τωρα οσον αφορα τα παιδακια συμφωνω με την Kinkajoujou.Πρωτα απο ολα δεν καταλαβαινω γιατι (οι περισσότερες αν οχι ολες) γυναικες που παιρνουν τα παιδια τους στην καφετερια πχ δεν εχουν κανενα θεμα και καθονται 2-3 ωρες και οταν πανε στη δημοσια υπηρεσια δεν μπορουν να περιμενουν.Και πως περιμενεις τα παιδακια να συμπεριφερθουν οσο πιο καλα μπορουν αν δεν τα εχεις παρει ποτε καπου που θα πρεπει να περιμενετε;
Εγω σειρα δεν δινω εκτος κι αν δεν εχει καθισματα.Μονο σε συγκοινωνιες παραχωρω θεση κι αυτο για να μην χτυπησει κιολας γιατι δεν προσεχουν καθολου μεσα στα μεσα μαζικης μεταφορας.Τωρα αν καποια ειναι εγκυος εχει τοσο προβλημα και ρωτησει να περασει μπροστα ε δεν θα σκασω κιολας.Αν εχει αναγκη ας περασει.
Και οσο για το παραπανω παραδειγμα με την καφετερια μου ετυχε να περασει κοπελα με παιδακι στε εφορια "στα γρηγορα για το παιδι" και την πετυχα πιο μετα εξω να πινει το καφεδακι της και δεν ειχε κανενα προβλημα που ειχε το παιδακι της μαζι.

Μελανία
12-07-12, 23:32
Και το αλλο.Κι εγω εγκυος ταξιδεψα με αεροπλανο και με πολυωρη σταση ενδιαμεσα στις πτησεις.Και με τα μωρα τωρα που ηρθαμε Ελλαδα για καλοκαιρι αλλαξαμε 2 αεροπλανα παλι για να φτασουμε Αθηνα και ολα ηταν μια χαρα.Δε νομιζω οτι ανηκουν τα μωρα σε ειδικη κατηγορια στη τελικη ολοι ταλαιπωρουμαστε.

newbie G
13-07-12, 07:03
Και οσο για το παραπανω παραδειγμα με την καφετερια μου ετυχε να περασει κοπελα με παιδακι στε εφορια "στα γρηγορα για το παιδι" και την πετυχα πιο μετα εξω να πινει το καφεδακι της και δεν ειχε κανενα προβλημα που ειχε το παιδακι της μαζι.

Τι δεν κατάλλλλαβες; Βιαζότανε η κοπέλα για να πάει μετά να πιει το καφεδάκι του το παιδί. :lol:

jackrussel
13-07-12, 10:38
το θεμα δεν ειναι υποκειμενικο και πως το ερμηνευει ο καθενας απο την πλευρα του

στις δημοσιες υπηρεσιες ταχυδρομεια κι οπουδηποτε σχηματιζονται ουρες πρεπει να υπαρχει μεγαλη ταμπελα που να γραφει προτεραιοτητα σε εγκυους και ατομα με αναπηριες τελος. κι αυτο οφειλουν να το σεβονται ολοι χωρις μα μου κλπ

τωρα για τους αρρωστους και τις ευπαθεις ομαδες που δεν κανουν μπαμ οπως πχ ενας παππους 85 χρονων που τρεμουν τα ποδια του και που ολο και κατι θα εχει αυτο εξαρταται απο τον πολιτισμο του καθενος αν θα του παραχωρησει τη σειρα του

ειναι θεμα πλαισιου κι οχι προσωπικης εκτιμησης του καθενος
οσο για τα νοσοκομεια στα επειγοντα προτεραιοτητα εχει το πιο επειγον περιστατικο κι οχι ποιος πηγε πρωτος

σε επειγοντα γυναικολογικα 10 γυναικες και εγω, παλι ιταλια, σε περιλαμβανει ενας νοσοκομος με εμπειρια λες τι εχεις τι σου συμβαινει παιρνει πιεση τα βασικα και μετα σου δινει ενα χαρτι με ενα χαρακτηρισμο κοκκινι πρασινο η μπλε, ετσι εκτιμαει το επειγον της υποθεσης και δινει τα χαρτια στο γιατρο γιατρους εφημεριας οι οποιοι με βαση αυτην την αξιολογηση ιεραρχουν τα περιστατικα με βαση τη σοβαροτητα τους,,,ετσι μπορει εσυ να εσκασες μυτη πρωτη αλλα καποια αλλη να ειναι πιο σοβαρα και να πρεπει να προωθησουν αυτην στον γιατρο η στα χειρουργεια,
ακτινες κλπ

ανθρωπος δικος μου με μεσογειακη αναιμια, οι ανθρωποι με μεσογεοιακη αναιμια φαινονται, στην ουρα στα επειγοντα στον ευαγγελισμο να λεει σβηνω και να λενε περιμενετε την σειρα σας κυριε και οι γιατρο και οι εξυπνοι καλοι ανθρωποι στην ουρα,,,

αποτελεσμα γυρισε σπιτι γιατι δεν αντεχε να περιμενει και ΠΕΘΑΝΕ γιατι ειμαστε μπαχαλο και σαν οργανωση και σαν νοοτροποια και μονο που χρειαζεται να ανοιξει κανεις τετοιο θεμα για να πει τα αυτονοητα αυτο φτανει

τωρα για τους γελοιους που πανε να εξαπατησουν τους αλλους και να κλεψουν τη σειρα αφου δεν υπαρχει οργανωση και σαφεις κανονες γιατι να μην το επειχειρησουν? το μπαχαλο σηκωνει καφριλα το μη μπαχαλο εκβιαζει σεβασμο σε οποιον δεν τον εχει εμφυτο

matilda38
13-07-12, 12:11
το θεμα δεν ειναι υποκειμενικο και πως το ερμηνευει ο καθενας απο την πλευρα του

στις δημοσιες υπηρεσιες ταχυδρομεια κι οπουδηποτε σχηματιζονται ουρες πρεπει να υπαρχει μεγαλη ταμπελα που να γραφει προτεραιοτητα σε εγκυους και ατομα με αναπηριες τελος. κι αυτο οφειλουν να το σεβονται ολοι χωρις μα μου κλπ

τωρα για τους αρρωστους και τις ευπαθεις ομαδες που δεν κανουν μπαμ οπως πχ ενας παππους 85 χρονων που τρεμουν τα ποδια του και που ολο και κατι θα εχει αυτο εξαρταται απο τον πολιτισμο του καθενος αν θα του παραχωρησει τη σειρα του

ειναι θεμα πλαισιου κι οχι προσωπικης εκτιμησης του καθενος
οσο για τα νοσοκομεια στα επειγοντα προτεραιοτητα εχει το πιο επειγον περιστατικο κι οχι ποιος πηγε πρωτος

Συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες και με το σκεπτικο σου. Και αφου δεν υπαρχει (εδω στην Ελλαδα) σχετικο νομοθετικο πλαισιο (φανταζομαι , εκτος αν υπαρχει και δεν εφαρμοζεται ως συνηθως):rolleyes:... δεν πρεπει ολοι μας να ειμαστε λιγο πιο "ανθρωποι"? Οταν δηλαδη βλεπουμε τον παππου/τη γιαγια υπερηλικες ε δεν θα τους παραχωρησεις τη θεση σου? εγω ΠΑΝΤΑ το κανω. Ακομα και τωρα που ειμαι εγκυος παλι το κανω! Με εχει εκνευρισει βεβαια και εμενα που καμια φορα κανουν οτι δεν με βλεπουν στην τεραστια ουρα της τραπεζας ωστε να μου προτεινουν να μου δωσουν σειρα οπως θα εκανα εγω (ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΟΥΝ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΒΕΒΑΙΑ) αλλα θα μου αρεσε να βλεπω γυρω μου ευγενεις και συμπονετικους Ανθρωπους και οχι παρταλια ολων των ηλικιων! Οσο για τα παιδακια αυτα που λετε οτι τα παιρνουν μαζι τους για να κλεβουν σειρες ε αυτο ολοι το εχουμε δει αλλα ειναι η εξαιρεση πιστευω και οχι ο κανονας. Και εμενα η μαμα μου με επερνε παντου διοτι δεν ειχε που να με αφησει αλλα δεν διανοηθηκε ποτε να παρει τη σειρα κανενος , περιμενε υπομονετικα οπως και ο υπολοιπος κοσμος που ο χρονος τους και η κουραση του ειναι εξισου σεβαστα!

40+mama
13-07-12, 13:00

Δεν μίλησα για ειδική μεταχείριση αλλά για στοιχειώδη ευγένεια μην πω στοιχειώδη λογική: Αν π.χ. συναντήσω έναν πολύ εύσωμο ανθρωπο στο πεζοδρόμιο δεν θα του κάνω χώρο να περάσει ως πιο αδύνατη και ευέλικτη; Αν συναντήσω έναν φορτωμένο άνθρωπο δεν θα παραμερίσω για να περάσει; Θα τον υποχρεώσω να κατέβει το πεζοδρόμιο και να εκθέσει τον όγκο του στα αυτοκίνητα; Δε θα ελιχθώ πιο άνετα εγώ που δε θα είμαι φορτωμένη;
Η έγκυος γυαίκα δεν είναι άρρωστη άλλα λόγου του όγκου της δεν είναι ευέλικτη. Και σίγουρα δεν μπορούμε να σπρώχνουμε την κοιλιά της για να περάσουμε (μου είχε συμβεί αυτό ανεβαίνοντας σε λεωφορείο από κάποιο "ανήμπορο" παππού) Μήπως πρεπει να θυμόμαστε ότι έχει ένα μωράκι μέσα και να παραμερίζουμε για να μην την σκουντήσουμε κατά λάθος?
Θα υποχρώσω έγκυο γυναίκα να κατέβει από το πεζοδρόμιο για να μ΄αφήσει να περάσω και δεν θα ντραπώ;
Έχουμε χάσει την ευγένειά μας;

matilda38
13-07-12, 13:08
Δεν μίλησα για ειδική μεταχείριση αλλά για στοιχειώδη ευγένεια μην πω στοιχειώδη λογική: Αν π.χ. συναντήσω έναν πολύ εύσωμο ανθρωπο στο πεζοδρόμιο δεν θα του κάνω χώρο να περάσει ως πιο αδύνατη και ευέλικτη; Αν συναντήσω έναν φορτωμένο άνθρωπο δεν θα παραμερίσω για να περάσει; Θα τον υποχρεώσω να κατέβει το πεζοδρόμιο και να εκθέσει τον όγκο του στα αυτοκίνητα; Δε θα ελιχθώ πιο άνετα εγώ που δε θα είμαι φορτωμένη;
Η έγκυος γυαίκα δεν είναι άρρωστη άλλα λόγου του όγκου της δεν είναι ευέλικτη. Και σίγουρα δεν μπορούμε να σπρώχνουμε την κοιλιά της για να περάσουμε (μου είχε συμβεί αυτό ανεβαίνοντας σε λεωφορείο από κάποιο "ανήμπορο" παππού) Μήπως πρεπει να θυμόμαστε ότι έχει ένα μωράκι μέσα και να παραμερίζουμε για να μην την σκουντήσουμε κατά λάθος?
Θα υποχρώσω έγκυο γυναίκα να κατέβει από το πεζοδρόμιο για να μ΄αφήσει να περάσω και δεν θα ντραπώ;

Αυτο ακριβως. Η στοιχειωδης ευγενεια.... και ανθρωπια...οχι μονο για την εγκυο αλλα για τον φορτωμενο με τσαντες , τον υπερβαρο , τον υπερηλικα , τη μαμα με το παιδακι ή το καροτσακι και γενικα για τον ανθρωπο απεναντι σου , διπλα σου που αντιλαμβανεσαι πιο αδυναμο απο εσενα...

Maggie
13-07-12, 16:47
Όσον αφορά τα νοσοκομεία, τουλάχιστον στο Αττικό όπου έχω πάει σε εφημερία, υπάρχει γιατρός όχι νοσηλευτης δίπλα από την είσοδο των επείγοντων περιστατικών στο οποίο εξηγεί ο καθένας γιατί πήγε εκεί και αυτός καθόρίζει τη σειρά.
Επειδή είναι γενικό νοσοκομείο (έχει και παιδιατρικό τμήμα) προτεραιότητα έχουν οι έγκυες, τα παιδιά και τα περιστατικά που διακομίστηκαν με ΕΚΑΒ. Όσους πήγαν με ασθενοφόρο τους πηγαίνουν στο εξεταστήριο οι τραυματιοφορείς που τους συνόδευαν στο ασθενοφόρο, οπότε κανείς δεν μπορεί να "κλέψει".

Θυμάστε τα παλιά λεωφορεία που είχαν θέσεις για ηλικιωμένους, έγκυες και κληρικούς;

Maggie
13-07-12, 16:52
Το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί να εκμεταλλεύονται την ευγένειά μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώσουμε όλα. Δεν με ενδιαφέρει η γύφτισσα στην Καλαμάτα, ούτε η μαμά που πήγε για καφέ. Είναι σαν να μου λέτε, αφού υπάρχουν μαϊμού ανάπηροι που έπαιρναν επίδομα αναπηρίας, ας κόψουμε τα όλα τα επιδόματα αναπηρίας από όλους (και τους πραγματικά ανάπηρους)

Maggie
13-07-12, 17:01
Για κάποια θέματα υπάρχει ζήτημα αξιοπρέπειας. Δεν μπορούμε να ζητάμε από κάθε έγκυο να μας δικαιολογεί γιατί πρέπει να περάσει και να την ανακρίνουμε, λες και έκανε έγκλημα, και να πρέπει να εξηγεί ότι μπορεί να έβγαλε τα έντερα της πριν μια ώρα που ξύπνησε, ή να αναρρώνει από αποκόλληση, ή να έχει ισχυαλγία επειδή πήρε 20 κιλά ή κουβαλάει δίδυμα. Η διάταξη προβλέπει προτεραιότητα για όλες και για λόγους λεπτότητας.
Δεν περίμενα να γίνει τόσο μεγάλο θέμα σε φορουμ όπου η πλειοψηφία των μελών είναι γυναίκες

Maggie
13-07-12, 17:22
Πολύ καλά κάνουν οι Αμερικάνες και βγαίνουν από το σπίτι την 3η μέρα μετά τον τοκετό, είναι αλήθεια ότι εδώ είμαστε υπερευαίσθητες και υπερβολικές. Κάποιες όμως μέχρι να στρώσει η παραγωγή μας θηλάζαμε 20 ώρες το 24ωρο και δεν προλαβαίναμε ούτε τα δόντια μας να πλύνουμε. Όταν πήγα να πάρω το επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ περίμενε ο σύζυγός μου στην ουρα και εγώ θήλαζα στο αυτοκίνητο. Κάθε φορά που απομάκρυνα το μωρό από το στήθος ούρλιαζε λες και τον έσφαζα. Ευχαριστώ πολύ τον ταμεία που για να υπογράψω την απόδειξη με το παιδί βεντουζωμένο ήρθε και με βρήκε στο αυτοκίνητο. Επίσης ευχαριστώ τους θαμώνες του meat me, γιατί ως αρχάρια, με μωρό 30 ημερών, ήμουν, άθελά μου, κάποιες στιγμές αποκαλυπτική (αξέχαστες στιγμές με τον σύζυγο να μου κόβει κομματάκια το φαγητό και να με ταΐζει στο στόμα)

kinkajoujou
13-07-12, 17:29
Ξαναλέω ότι το θέμα δεν αφορά τις έγκυες, αλλά τις μητέρες με μικρά παιδιά, η θεματοθέτρια ρωτάει αν υπάρχει νόμος που λέει ότι έχουν προτεραιότητα, γιατί σκοπεύει να τον χρησιμοποιήσει.

Από εκεί και πέρα, σαφώς και η στοιχειώδης ευγένεια επιβάλλει να παραχωρείται προτεραιότητα σε ανθρώπους με κάποια αδυναμία (κι όχι μόνο στις έγκυες, για τις οποίες κοπτόμεθα όλες, αλλά στην επόμενη πρόταση βρίζουμε τους ηλικιωμένους π.χ.), αλλά από αυτό το σημείο, μέχρι το να συμβουλεύουμε η μία την άλλη να στεκόμαστε στο πεζοδρόμιο και να αγριοκοιτάζουμε αυτόν που έρχεται από απέναντι λες και θα μονομαχήσουμε στο Ελ Πάσο, υπάρχει μια κάποια διαφορά :D και το γεγονός ότι είμαστε όλες γυναίκες δεν σημαίνει ότι θα συμφωνήσουμε και όλες στο πώς θα αντιμετωπίσουμε τυχόν τέτοια περιστατικά.

Τέλος, ο θηλασμός δεν είναι ένα σπάνιο ανθρωπολογικό φαινόμενο που παρατηρείται μόνο στον ελλαδικό χώρο, σε όλο τον κόσμο θηλάζουν οι γυναίκες, αλλά ειδικά όσες έχουν μεγαλύτερα παιδιά δεν έχουν και την πολυτέλεια να κλειστούν στο σπίτι, οπότε με το ένα χέρι κρατάνε το μωρό και θηλάζουν και με το άλλο κουνάνε το μεγαλύτερο στην κούνια. ;) θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται!

Maggie
13-07-12, 17:44
Σε παρακαλώ διόρθωσε με αν κάνω λάθος, έχω την εντύπωση ότι στις περισσότερες πολιτείες της Αμερικής, η άδεια τοκετού είναι άνευ αποδοχών. Φαντάζομαι μας θεωρείς πριγκίπισσες όσες γεννάμε στην Ελλάδα και πληρωνόμαστε 2 μήνες από το ΙΚΑ

kinkajoujou
13-07-12, 17:49
Σε παρακαλώ διόρθωσε με αν κάνω λάθος, έχω την εντύπωση ότι στις περισσότερες πολιτείες της Αμερικής, η άδεια τοκετού είναι άνευ αποδοχών. Φαντάζομαι μας θεωρείς πριγκίπισσες όσες γεννάμε στην Ελλάδα και πληρωνόμαστε 2 μήνες από το ΙΚΑ

Αν και το ερώτημά σου είναι παντελώς άσχετο με το θέμα και κουτό εν τη γενέσει του :D, θα σου απαντήσω ότι θεωρώ άτυχες τις Αμερικάνες που δεν έχουν κοινωνικό κράτος.

Niki81
13-07-12, 18:07
Βασικα και συγγνωμη και για την εκφραση αλλα χεστηκα για το τι κανουν οι τυπισσες στην Αμερικη.Ουτε και εχω καταλαβει γιατι σε καθε θεμα που αφορα την Ελλαδα θα πρεπει να αναφερουμε τι συμβαινει στην Αμερικη.
Σορρυ αλλα εχω και τον αντρα μου που χρονια τωρα με πριζει η Αμερικη αυτο και η Αμερικη εκεινο και στην Αμερικη ετσι και στην Αμερικη γιουβετσι κι εχω ερθει και ακουω Αμερικη και γυριζει το ματι μου.

Εγω με την κοιλια στο στομα να το παιζω μαγκακι οτι δε μασαω και μπορω και τα κανω ολα...ενω στην πραγματικοτητα τα χω παιξει τον τελευταιο μηνα και για πρωτη φορα νιωθω να μην εχω καθολου αντοχες...λες και θα μου πει και κανεις μπραβο δε διατιθεμαι.Η Αμερικανιδουλα αφου μπορει ας το παιζει μαγκακι...

Οσο για τη θεληση...εχω πολυ μεγαλη θεληση...αντοχες δεν εχω πλεον...

travellingmum
13-07-12, 18:14
Αυτο ακριβως. Η στοιχειωδης ευγενεια.... και ανθρωπια...οχι μονο για την εγκυο αλλα για τον φορτωμενο με τσαντες , τον υπερβαρο , τον υπερηλικα , τη μαμα με το παιδακι ή το καροτσακι και γενικα για τον ανθρωπο απεναντι σου , διπλα σου που αντιλαμβανεσαι πιο αδυναμο απο εσενα...

αλλο να δωσω προτεραιοτητα (στη σερια, στο πεζοδρομιο, οπουδηποτε) εγω επειδη θεωρω τον αλλο πιο αδυναμο, και αλλο να θυμωσει ο αλλος που δεν εδωσα επειδη ειναι σιγουρος οτι ειναι πιο αδυναμος. Η ευγενεια ειναι συνηθως διπλης κατευθυνσης φαινομενο.
Ας ειμαστε ευγνωμονες για αυτα που μας προσφερουν και ας κανονισει καθενας την πορεια του αναλογα με τις δυνατοτητες του που μονο ο ιδιος ξερει

kinkajoujou
13-07-12, 18:15
Εγώ δεν αναφέρθηκα πουθενά σε Αμερικάνες... αναφέρθηκα σε γυναίκες που βλέπω εδώ τριγύρω και είναι Γαλλίδες, Ισπανές, Αμερικάνες, Λατινοαμερικάνες, από τη Μέση Ανατολή, από τον κόσμο όλο. Βασικά στη μέση παιδική χαρά της γειτονιάς ακούς τις περισσότερες γλώσσες του κόσμου, παρά τα αγγλικά...

Κατά τα άλλα, όπως νιώθει η καθεμιά κάνει, ούτε αυτές που δεν μιρλίζουν όλη μέρα για την εγκυμοσύνη τους και τα παιδιά (λες και τους τα φόρτωσαν) το παίζουν μαγκάκια, απλά ζουν τη ζωή και τις επιλογές τους χωρίς να απαιτούν και τη συμπαράσταση του σύμπαντος όλου... αλλά αναρωτιέται κανείς γιατί σε κάποιους ανθρώπους τυχαίνουν όοοολα τα στραβά κι ανάποδα, και σε κάποιους όχι... :rolleyes:

travellingmum
13-07-12, 18:16
τελικα στη θεματοθετρια απαντησε κανεις; ξερουμε;

kinkajoujou
13-07-12, 18:18
τελικα στη θεματοθετρια απαντησε κανεις; ξερουμε;

κάτσε να απαριθμήσουμε πρώτα όοοολα τα περιστατικά γαϊδουριάς που συναντήσαμε από τη σύλληψη μέχρι το φανταρικό του μονάκριβού μας και μετά το συζητάμε :D:D

Maggie
13-07-12, 18:32
Δόξα το Θεο, όλα έχουν πάει καλά στη ζωή μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή για εμένα όλα ήταν ρόδινα ο υπόλοιπος κόσμος δεν αντιμετωπίζει δυσκολίες. Νομίζω ότι το ερώτημα της θεματοθέτριας απαντήθηκε στην πρώτη σελίδα

kinkajoujou
13-07-12, 18:46
Δόξα το Θεο, όλα έχουν πάει καλά στη ζωή μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή για εμένα όλα ήταν ρόδινα ο υπόλοιπος κόσμος δεν αντιμετωπίζει δυσκολίες. Νομίζω ότι το ερώτημα της θεματοθέτριας απαντήθηκε στην πρώτη σελίδα

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ πολλές φορές, ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους αρέσει να διατυμπανίζουν ή να παραπονιούνται για τα προβλήματά τους, οπότε προσπαθώ να μην πέφτω στο λάθος να συμπεραίνω αυθαίρετα ότι όλα τους είναι ρόδινα. Με αυτό το σκεπτικό και μόνο, φροντίζω να μην επιβάλλω το ότι έχω παιδί στους ανθρώπους που περιμένουν σε μια ουρά, γιατί το να απασχολήσω εγώ το παιδί μου για όσο θα περιμένω είναι πιο εύκολο από το να περιμένουν κάποιοι άνθρωποι με αφανή προβλήματα υγείας κλπ. Αν κάποιος άνθρωπος θέλει να μου παραχωρήσει τη θέση του, θα ευχαριστήσω ευγενικά και θα δεχτώ. Αλλά δεν θα μπω εξαρχής με το μάτι γυρισμένο ανάποδα, ούτε θα κοιτάω έναν-έναν τους παρευρισκόμενους μην τυχόν και μου στραβοκοιτάξει κανείς το παιδί αν γκρινιάξει.

jackrussel
13-07-12, 18:55
δηλαδη μια ταμπελιτσα προτεραιοτητα σε ατομα με αναπηρια και σε εγκυους ειναι προσβλητικη δεν το καταλαβαινω αυτο, δεν πρεπει να υπαρχει? δεν διαμορφωνει συνειδησεις κατι τετοιο θετικες?,,υποτιμαει μια εγκυο κατι τετοιο?υποτιματει την γυναικα κατι τετοιο ?αν οσες θελουν να παριστανουν τον κομαντο προσβαλλονται δεν κανουν χρηση αυτου του δικαιωματος απλο,
το παραλογο ειναι να μην αντιμετωπίζεται η εγκυμοσυνη με σεβασμο και ως μια κατασταση που εμπεριεχει ρισκο, ειναι μια αλλη κατασταση για το σωμα και για την ψυχη που θελει τη φροντιδα του

οσο για το σχολιο κινκα, πως σε καποιες δεν συμβαινει τιποτα ενω σε αλλες τα παντα νομιζω οτι ειναι τελειως φαουλ,,,διοτι καμια δεν ξερει τι μπορει να της συμβει μεχρι την τελευταια στιγμη στην εγκυμοσυνη της και καλυτερα να μην προκαλει την τυχη της και την τυχη του μωρου της και γιατι κανεις δεν μπορει να μπει στα παπουστια του αλλου και να βιωσει την κατασταση του οπως την βιωνει αυτος ο αλλος

προσωπικα νιωθω ασφαλης οπου προστατευεται και τιμαται η μητροτητα γενικοτερα, και δεν εχω καμια ορεξη να παριστανω την παντοδυναμη που ολα τα σφαζει και ολα τα μαχαιρωνει εχω αναγκη ενιοτε απο βοηθεια και την ζηταω

matilda38
13-07-12, 18:56
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ πολλές φορές, ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους αρέσει να διατυμπανίζουν ή να παραπονιούνται για τα προβλήματά τους, οπότε προσπαθώ να μην πέφτω στο λάθος να συμπεραίνω αυθαίρετα ότι όλα τους είναι ρόδινα. Με αυτό το σκεπτικό και μόνο, φροντίζω να μην επιβάλλω το ότι έχω παιδί στους ανθρώπους που περιμένουν σε μια ουρά, γιατί το να απασχολήσω εγώ το παιδί μου για όσο θα περιμένω είναι πιο εύκολο από το να περιμένουν κάποιοι άνθρωποι με αφανή προβλήματα υγείας κλπ. Αν κάποιος άνθρωπος θέλει να μου παραχωρήσει τη θέση του, θα ευχαριστήσω ευγενικά και θα δεχτώ. Αλλά δεν θα μπω εξαρχής με το μάτι γυρισμένο ανάποδα, ούτε θα κοιτάω έναν-έναν τους παρευρισκόμενους μην τυχόν και μου στραβοκοιτάξει κανείς το παιδί αν γκρινιάξει.

Αρα θα δεχτεις την παραχωρηση θεσης. Αρα αισθανεσαι πραγματι με το παιδι μαζι οτι θα πρεπει να εχεις προτεραιοτητα? Αλλιως γιατι να την δεχτεις? Σωστά?

travellingmum
13-07-12, 19:00
Αρα θα δεχτεις την παραχωρηση θεσης. Αρα αισθανεσαι πραγματι με το παιδι μαζι οτι θα πρεπει να εχεις προτεραιοτητα? Αλλιως γιατι να την δεχτεις? Σωστά?

τι λετε ρε παιδια; θα μου δωσουν θεση στη σειρα και θα ρωταω γιατι μου την εδωσαν; Εγω θα δεχτω σε οποιαδηποτε περιπτωση, ακομα κι αν ημουν ο τσακ νορις.

matilda38
13-07-12, 19:02
καμια δεν ξερει τι μπορει να της συμβει μεχρι την τελευταια στιγμη στην εγκυμοσυνη της και καλυτερα να μην προκαλει την τυχη της και την τυχη του μωρου της και γιατι κανεις δεν μπορει να μπει στα παπουστια του αλλου και να βιωσει την κατασταση του οπως την βιωνει αυτος ο αλλος

προσωπικα νιωθω ασφαλης οπου προστατευεται και τιμαται η μητροτητα γενικοτερα, και δεν εχω καμια ορεξη να παριστανω την παντοδυναμη που ολα τα σφαζει και ολα τα μαχαιρωνει εχω αναγκη ενιοτε απο βοηθεια και την ζηταω

θα συμφωνησω απολυτα.
Και να προσθεσω οτι δεν με πολυενδιαφερει κι ολας τι γινεται σε αλλες χωρες με αλλες κουλτουρες , νομους , ηθη κλπ. Με αφορα και με ενδιαφερει τι γινεται στην Ελλαδα.

travellingmum
13-07-12, 19:02
δηλαδη μια ταμπελιτσα προτεραιοτητα σε ατομα με αναπηρια και σε εγκυους ειναι προσβλητικη δεν το καταλαβαινω αυτο, δεν πρεπει να υπαρχει? δεν διαμορφωνει συνειδησεις κατι τετοιο θετικες?,,υποτιμαει μια εγκυο κατι τετοιο?υποτιματει την γυναικα κατι τετοιο ?αν οσες θελουν να παριστανουν τον κομαντο προσβαλλονται δεν κανουν χρηση αυτου του δικαιωματος απλο,
το παραλογο ειναι να μην αντιμετωπίζεται η εγκυμοσυνη με σεβασμο και ως μια κατασταση που εμπεριεχει ρισκο, ειναι μια αλλη κατασταση για το σωμα και για την ψυχη που θελει τη φροντιδα του

οσο για το σχολιο κινκα, πως σε καποιες δεν συμβαινει τιποτα ενω σε αλλες τα παντα νομιζω οτι ειναι τελειως φαουλ,,,διοτι καμια δεν ξερει τι μπορει να της συμβει μεχρι την τελευταια στιγμη στην εγκυμοσυνη της και καλυτερα να μην προκαλει την τυχη της και την τυχη του μωρου της και γιατι κανεις δεν μπορει να μπει στα παπουστια του αλλου και να βιωσει την κατασταση του οπως την βιωνει αυτος ο αλλος

οχι, δεν ειναι προσβλητικη, απλως ειναι πολυ γκριζα περιοχη και συζηταμε το που σταματαει αυτο. Στις εγκυους, στους αναπηρους, στους πνευματικα αναπηρους, στους ηλικιωμενους, στους αναιμικους, στους υπογλυκαιμικους, στους τραυματισμενους;
Ασε που το θεμα ξεφυγε απο τη σειρα στην τραπεζα και πηγε στα πεζοδρομια...

matilda38
13-07-12, 19:04
τι λετε ρε παιδια; θα μου δωσουν θεση στη σειρα και θα ρωταω γιατι μου την εδωσαν; Εγω θα δεχτω σε οποιαδηποτε περιπτωση, ακομα κι αν ημουν ο τσακ νορις.

Τι θα επερνες τη σειρα καποιου χωρις λογο εννοεις ή το λες χαριτολογοντας?

travellingmum
13-07-12, 19:06
Τι θα επερνες τη σειρα καποιου χωρις λογο εννοεις ή το λες χαριτολογοντας?

δε θα την επαιρνα με το ζορι, αλλα αν στεκομαι πισω σου και γυρισεις και μου πεις "ελα μπροστα" γιατι να σε στεναχωρησω; Μπορει να περιμενεις καποιον, ή μπορει να'χεις ταμα να κανεις καλη πραξη, εγω θα σε κρινω; Θα σε ευχαριστησω απλως

kinkajoujou
13-07-12, 19:07

Αν εσένα ένας άνθρωπος σου κρατήσει την πόρτα να περάσεις, θα ψαχτείς αν υπάρχει σχετικός νόμος ή τι λέει ο Ζαμπούνης στο σαβουάρ βιβρ πριν δεχτείς;

Επειδή το θέμα παραξεχείλωσε κι έχουμε φτάσει να υπεραναλύουμε τα απλά και βασικά, ως μητέρα ΔΕΝ απαιτώ να μου δίνουν προτεραιότητα μόνο και μόνο επειδή έχω παιδί. Ούτε θα επικαλεστώ σχετικό νόμο κλπ. Μπορώ να περιμένω και μπορεί και το παιδί μου να περιμένει, έστω κι αν χρειαστεί να κοπιάσω λίγο παραπάνω να το απασχολήσω. Αν κάποιος άνθρωπος όμως θελήσει να κάνει σε μένα την καλή πράξη της μέρας (και κατά ένα παράδοξο τρόπο μου συμβαίνει πολύ συχνά αυτό, και εδώ και στην Ελλάδα, και την πόρτα μου κρατάνε, και με το καρότσι με βοηθάνε, και σηκώνονται να καθίσω), κάποιες φορές ευχαριστώ και δέχομαι, κάποιες άλλες όχι, ανάλογα τα κέφια. Απλή, καθημερινή ζωή, χωρίς νεύρα, χωρίς στραβοκοιτάγματα, χωρίς απαιτήσεις, χωρίς υπεραναλύσεις...

matilda38
13-07-12, 19:12
Δεν εχω καταλαβει γιατι λετε και ξαναλετε το θεμα με το πεζοδρομιο που εγω ξεκινησα. Πως το βρισκετε τοσο παραλογο δηλαδη. Ειμαι εγκυος (φανερα) ειμαι σε ενα πεζοδρομιο 1Χ1 , απεναντι δεν εχει αλλο , τα οχηματα ερχονται στην ιδια κατευθυνση με εμενα οχι αντιθετα για να τα βλεπω. Περπαταω σα βαρκα εχω ιδρωσει σαν ...μην πω τι ... ερχετε η κυρια , η κοπελα καποιος τελως παντων αντιθετα απο εμενα και δεν χωραμε και οι δυο και πρεπει να κατεβαινω και να ξανανεβαινω . Και αυτο συνεχεια καθε 2 μετρα να πρεπει να ανεβοκατεβαινεις ενα πεζοδρομιο διοτι οι μισοι κανουν πως δεν βλεπουν τον ογκο σου και την οψη σου και οι αλλοι μισοι επειδη απλα δεν ειναι ευγενεις ή απλα δεν δινουν μια να "εξυπηρετησουν" μια ευπαθη ομαδα ανθρωπων.
ΥΓ:Στους ηλικιωμενους κατεβαινω πρωτη χωρις 2η σκεψη!
Και επειδη ανθρωπος ειμαι και θα νευριασω μια δυο τρεις πεντε που θα γινει ε ναι μπορει να αγριοκοιταξω και κανεναν!
Ενα παραδειγμα εφερα. και το ειπα οτι το εθεσα ως παραδειγμα. Δεν ειναι και ο ημερισιος προβληματισμος μου!:shock:

kinkajoujou
13-07-12, 19:18

Δεν αναφερόμουν σε προβλήματα υγείας, αναφερόμουν στο πώς σε κάποιους ανθρώπους τυχαίνουν όοοολα τα στραβά περιστατικά γαϊδουριάς και σε κάποιους άλλους όχι... πιστεύω ότι και η διάθεσή μας απέναντι στους άλλους και απέναντι σε αυτά που περιμένουμε να μας συμβούν μας κάνουν πιο επιρρεπείς σε καθημερινές "μικροατυχίες".

matilda38
13-07-12, 19:18
Αν εσένα ένας άνθρωπος σου κρατήσει την πόρτα να περάσεις, θα ψαχτείς αν υπάρχει σχετικός νόμος ή τι λέει ο Ζαμπούνης στο σαβουάρ βιβρ πριν δεχτείς;

Θεωρω ασυναρτητο το παραδειγμα που αναφερεις ως παρομοιο και πραγματι ξεχειλωσε το θεμα .
Δεν μπορει απο τη μια να δεχομαστε την παραχωρηση προτεραιοτητας χωρις προφανη λογο και απο την αλλη να μειωνουμε τις "ευπαθεις" ομαδες.

jackrussel
13-07-12, 19:29
Δεν αναφερόμουν σε προβλήματα υγείας, αναφερόμουν στο πώς σε κάποιους ανθρώπους τυχαίνουν όοοολα τα στραβά περιστατικά γαϊδουριάς και σε κάποιους άλλους όχι... πιστεύω ότι και η διάθεσή μας απέναντι στους άλλους και απέναντι σε αυτά που περιμένουμε να μας συμβούν μας κάνουν πιο επιρρεπείς σε καθημερινές "μικροατυχίες".

sorry για την παρανοηση φταιει η ζεστη,,συμφωνω

kinkajoujou
13-07-12, 19:42
Δεν είναι καθόλου ασυνάρτητο. Σου εξηγώ απλά ότι αν κάποιος κάνει μια καλή πράξη προς όφελός μου, θα τη δεχτώ και θα ευχαριστήσω ευγενικά. Π.χ. πριν τη δεύτερη εγκυμοσύνη και όταν δεν είχα το παιδί μαζί, μπορεί να μου άνοιγαν την πόρτα ή να μου παραχωρούσαν τη σειρά, όχι γιατί θεωρούσαν ότι είμαι ευπαθής ομάδα, αλλά γιατί έτσι γούσταραν εκείνη την ώρα να κάνουν μια καλή πράξη. Ε, δεν είμαι χαζή να την αρνηθώ, ούτε θα κάτσω να αναρωτηθώ για τα κίνητρα.

Απλά, ακόμη και τώρα που είμαι έγκυος και είμαι με το παιδί μαζί, δεν θα απαιτήσω, ούτε θα βρίσω από μέσα μου κι απέξω μου όσους δεν μου παραχωρούν αυτό που θέλω. Γιατί πολλές έσπευσαν να υπερασπιστούν τις έγκυες ως ευπαθείς ομάδες (που επαναλαμβάνω δεν είναι και το θέμα του τόπικ), αλλά να κατηγορήσουν τους ηλικιωμένους. Κι αυτό αγένεια δεν είναι;

Maggie
13-07-12, 19:52
Κορίτσια, ειδικά για τους ηλικιωμένους να έχετε υπόψη σας ότι ασθένειες όπως η άνοια και το αλτσχάιμερ αλλάζουν απίστευτα τη συμπεριφορά τους και η αγένεια που μπορεί να βγάζουν να μην είναι συνειδητή

jackrussel
13-07-12, 19:56
Δεν είναι καθόλου ασυνάρτητο. Σου εξηγώ απλά ότι αν κάποιος κάνει μια καλή πράξη προς όφελός μου, θα τη δεχτώ και θα ευχαριστήσω ευγενικά. Π.χ. πριν τη δεύτερη εγκυμοσύνη και όταν δεν είχα το παιδί μαζί, μπορεί να μου άνοιγαν την πόρτα ή να μου παραχωρούσαν τη σειρά, όχι γιατί θεωρούσαν ότι είμαι ευπαθής ομάδα, αλλά γιατί έτσι γούσταραν εκείνη την ώρα να κάνουν μια καλή πράξη. Ε, δεν είμαι χαζή να την αρνηθώ, ούτε θα κάτσω να αναρωτηθώ για τα κίνητρα.

Απλά, ακόμη και τώρα που είμαι έγκυος και είμαι με το παιδί μαζί, δεν θα απαιτήσω, ούτε θα βρίσω από μέσα μου κι απέξω μου όσους δεν μου παραχωρούν αυτό που θέλω. Γιατί πολλές έσπευσαν να υπερασπιστούν τις έγκυες ως ευπαθείς ομάδες (που επαναλαμβάνω δεν είναι και το θέμα του τόπικ), αλλά να κατηγορήσουν τους ηλικιωμένους. Κι αυτό αγένεια δεν είναι;

ειναι, εχει χαθει η μπαλα εγω τωρα καταλαβα το θεμα του τοπικ:razz:

iosifina123
13-07-12, 19:58
κάτσε να απαριθμήσουμε πρώτα όοοολα τα περιστατικά γαϊδουριάς που συναντήσαμε από τη σύλληψη μέχρι το φανταρικό του μονάκριβού μας και μετά το συζητάμε :D:D

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

katerina2
13-07-12, 23:11
Το γεγονός ότι κάποιοι μπορεί να εκμεταλλεύονται την ευγένειά μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα ισοπεδώσουμε όλα. Δεν με ενδιαφέρει η γύφτισσα στην Καλαμάτα, ούτε η μαμά που πήγε για καφέ. Είναι σαν να μου λέτε, αφού υπάρχουν μαϊμού ανάπηροι που έπαιρναν επίδομα αναπηρίας, ας κόψουμε τα όλα τα επιδόματα αναπηρίας από όλους (και τους πραγματικά ανάπηρους)

Πες τα!

jannis
14-07-12, 00:38
Δεν είναι καθόλου ασυνάρτητο. Σου εξηγώ απλά ότι αν κάποιος κάνει μια καλή πράξη προς όφελός μου, θα τη δεχτώ και θα ευχαριστήσω ευγενικά. Π.χ. πριν τη δεύτερη εγκυμοσύνη και όταν δεν είχα το παιδί μαζί, μπορεί να μου άνοιγαν την πόρτα ή να μου παραχωρούσαν τη σειρά, όχι γιατί θεωρούσαν ότι είμαι ευπαθής ομάδα, αλλά γιατί έτσι γούσταραν εκείνη την ώρα να κάνουν μια καλή πράξη. Ε, δεν είμαι χαζή να την αρνηθώ, ούτε θα κάτσω να αναρωτηθώ για τα κίνητρα.;
Παρομοίως...
Πέρσυ μια κυρία στο λεωφορείο εξηνταπεντάρα + είχε θεωρήσει ότι τα παραπάνω κιλά μου ήταν λόγω εγκυμοσύνης και σηκώθηκε να καθήσω. Εγώ να της λέω όχι δεν χρειάζεται και αυτή να μου λέει να μην ντρέπομαι!
Ε τι να κάνω και γω η καημένη κάθησα να μην την κακοφανήσω....

kopela
14-07-12, 06:56

Όχι μόνο την έχουμε χάσει αλλά ειρωνευόμαστε και όσους την έχουν ακόμη :(

Niki81
14-07-12, 07:20
Δλδ αν δεν αισθανομαι καλα και ζητησω να περασω μπροστα εκμεταλευομενη την κατασταση μου ειτε αυτο λεγεται εγκυμοσυνη ειτε λεγεται μικρο παιδι μιας και λογω αυτης της καταστασης δεν αισθανομαι καλα....ειμαι γαιδορα...φαντασμενη που νομιζω πως μονο εγω γεννησα και εχω παιδι και δε μπορω να κουμανταρω τη ζωη μου.

Αν ομως λανθασμενα θεωρησει καποιος οτι δεν ειμαι καλα και μου παραχωρησει τη θεση του οφειλω να περασω μπροστα για να τον βοηθησω να κανει την καλη πραξη της μερας του...

sogni d'oro
14-07-12, 07:29
Δλδ αν δεν αισθανομαι καλα και ζητησω να περασω μπροστα εκμεταλευομενη την κατασταση μου ειτε αυτο λεγεται εγκυμοσυνη ειτε λεγεται μικρο παιδι μιας και λογω αυτης της καταστασης δεν αισθανομαι καλα....ειμαι γαιδορα...φαντασμενη που νομιζω πως μονο εγω γεννησα και εχω παιδι και δε μπορω να κουμανταρω τη ζωη μου.

Αν ομως λανθασμενα θεωρησει καποιος οτι δεν ειμαι καλα και μου παραχωρησει τη θεση του οφειλω να περασω μπροστα για να τον βοηθησω να κανει την καλη πραξη της μερας του...

Kαλό!!!!

Cooker
14-07-12, 10:13
Αρχικό μήνυμα απο Maggie http://www.parents.gr/forum/images/buttons/viewpost.gif (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2425623#post2425623)

Εσενα μπορει να μην σε ενδιαφερει αλλα εμενα με νοιαζει και με ενοχλει.Δεν παω στο σουπερ ή στο Ικα ή στο ΕΛΤΑ γιατι δεν εχω τι αλλο καλυτερο να κανω!Και επειδη δεν εχω παιδι,δεν σημαινει οτι δεν εχω αλλες δουλειες πισω μου!

Ποσο μαλλον οταν παραχωρω την θεση μου σε καποιον με την δικαιολογια οτι δεν νιωθει καλα,εχει παιδι στο σπιτι και βιαζετε...ενω η πραγματικοτητα ειναι οτι εχει αργησει για καφε!

Ε,οχι....παραπαει..!!

Ειπαμε σεβασμος...αλλα σεβασμος και απο τις δυο πλευρες!

vaw
16-07-12, 00:53
:lol: Το χει απαντήσει παραπάνω η miriki, δημοσιουπαλληλικός κώδικας άρθρα 29 και 30 κάνει λόγο για μαμάδες με καρότσια. Άσε να γίνεται κουβέντα...:mrgreen:

Καλησπέρα, έψαξα στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα, άρθρο 29 και 30 αλλά δεν λέει κάτι σχετικό. Μήπως το ψάχνω λάθος?

kinkajoujou
16-07-12, 00:57
Παρομοίως...
Πέρσυ μια κυρία στο λεωφορείο εξηνταπεντάρα + είχε θεωρήσει ότι τα παραπάνω κιλά μου ήταν λόγω εγκυμοσύνης και σηκώθηκε να καθήσω. Εγώ να της λέω όχι δεν χρειάζεται και αυτή να μου λέει να μην ντρέπομαι!
Ε τι να κάνω και γω η καημένη κάθησα να μην την κακοφανήσω....

Αυτό πονάει! Έχω φίλη που κάθε φορά που περιμένει περίοδο την περνάνε για έγκυο! Ο περιπτεράς της (που τον βλέπει κάθε μέρα) της έβαλε τις φωνές γιατί τόσο καιρό δεν του είχε πει ότι είναι έγκυος και αυτός της έδινε τσιγάρα :shock::shock:, στα μέσα σηκώνονται όλοι να καθίσει (μια φορά ήταν και κάτι πιτσιρίκια και την είπαν και "κυρία", πόνεσε διπλά η μαχαιριά), ένας πελάτης έπαιρνε στο γραφείο και έλεγε "είχα έρθει και είχα μιλήσει με μια κοπέλα έγκυο" (και η πλάκα ήταν ότι είχαν μια πραγματικά έγκυο στο γραφείο και άντε να καταλάβουν τι γινόταν) και το κορυφαίο; Τη σταμάτησε μια τσιγγάνα στο δρόμο και της είπε να την ασημώσει για να της πει το ριζικό του μπεμπέ :grin::grin:

agentP
16-07-12, 01:04
Καλησπέρα, έψαξα στον δημοσιουπαλληλικό κώδικα, άρθρο 29 και 30 αλλά δεν λέει κάτι σχετικό. Μήπως το ψάχνω λάθος?
Το είδα εδώ http://www.fede.gr/DIKAIOMATA/polites.pdf

vaw
18-07-12, 23:49
Το είδα εδώ http://www.fede.gr/DIKAIOMATA/polites.pdf

Ευχαριστώ!

vaw
18-07-12, 23:56
Εκπλήσσομαι που μια απλή ερώτηση πήρε τέτοιες διαστάσεις και φυσικό είναι η καθεμία μας να έχει και απο μια η περισσότερες ιστορίες να πει! Αυτό που εγώ θέλω να πω είναι οτι όπου ο νομοθέτης αποφάσισε οτι έχω προτεραιότητα τότε θα κάνω χρήση της νομοθεσίας! Όπου τίθεται θέμα ηθικού νόμου τότε πάντα είμαι πρόθυμη να δώσω τη σειρά μου χωρίς να απαιτώ να μου τη δώσουν γιατί θεωρώ οτι είναι ένδειξη ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ και ΣΕΒΑΣΜΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΟΥ να προηγηθεί η έγκυος, το ΑΜΕΑ και η μάνα με το παιδί πριν απο εμένα!Καλό βράδυ

polina26
19-07-12, 22:36
κορίτσια πάλι έγω βλέπω πάντως πως υπάρχει μεγάλη γαιδουριά ... Γενικά πολλές φορές περίμενα σε ουρά και έχω δώσει προτεραιότητα σε ΑΜΕΑ αλλά και άτομα που έχουν στα χέρια τους 1-2 πραγματάκια να περάσουν πιο μπροστά απο μένα ακόμα και τώρα που είμαι στο μήνα μου.. Αυτό που παρατήρησα ήταν σε κάποιες περιπτώσεις μην πω πολλές που οι άλλοι είναι πολλοί αγενείς με μας τις έγκυες... Μου έχει τυχει να πάω σε τράπεζα να έχω μια δουλειά 2 λεπτων και μπροστά απο μένα να έχει 10 άτομα έτσι αποφάσισα να κάνω χρήση του δικαιοματός μου μιας και ήμουν στον 8ο αφού τελειώνει ο κύριος μπροστά μου ζητάω συγνώμη απο τους υπόλοιπους και πάω στο ταμείο και έρχετε απο πίσω μου μια γιαγιά και με σπρώχνει γιατί λέει της πήρα την σειρά!!! ας μην σας πω τι έγινε μετά... και γενικά πολλά ακόμα περιστατικά που πραγματικά ήθελα κάποιες κυράτσες να τις ποιασω απο το μαλλί και να τις πατήσω κάτω...

newbie G
20-07-12, 11:11
Πάντως σήμερα που πήγα στην τράπεζα με το μωρό στο καρότσι, μου δώσανε προτεραιότητα χωρίς να τη ζητήσω. Μάλιστα τους είπα ότι δεν έχω πρόβλημα να περιμένω, είχε κλιματισμό και καρέκλες να καθήσω κι επέμειναν ότι δεν είναι καλό για το μωρό να είναι μέσα σε κόσμο. Το μόνο προβλημα ήταν που δε χωρούσε το καρότσι να μπούμε. Αυτό πάλι δεν το καταλαβαίνω. Δε χωράει να μπεις, αλλά χωράει να βγεις. :confused:

matilda38
20-07-12, 12:15
Σε πολυκαταστημα προχθες παντως οχι μονο εκαναν πως δεν με εβλεπαν με την κοιλια στο στομα μια ωρα στο ταμειο στην ουρα (με ειχαν πιασει και κατι τρελες συσπασεις και ειχα πρασινισει) μου πηραν και τη σειρα ενα νεαρο ζευγαρι ... εκανα νοημα στον υπευθυνο να ερθει και μου εκανε νοημα "δωσε μου ενα λεπτο" και ποτε δεν ηρθε... Παραδοξως δεν τσαντιστηκα πολυ απλα στενοχωρηθηκα με την απαθεια -το λεω ελαφρα- των ανθρωπων... :(

pixie
20-07-12, 13:32
Tελικά οι άνθρωποι έχουμε γίνει πολύ γαϊδούρια.
Οσο καιρό ήμουν έγκυος ΚΑΝΕΙΣ ποτέ σε δυ δεν μου έδωσε τη σειρά του (ούτε και το ζήτησα βεβαια ) ούτε σε καμμία τράπεζα.
Θυμάμαι στην κόρη μου προς το τέλος της εγκυμοσύνης είχα πάει στα επείγοντα στο ικα για να δώ τι γίνεται μετα απο προτροπή του γυναικολόγου μου με φοβερούς ιλίγγους. Μπροστά μου ήταν 2 γιαγιάδες, η μιά μου έδωσε 1000 ευχές για να γίνω καλά και να γεννήσω ένα υγιές παιδάκι και η άλλη μόνο που δεν με έδειρε επειδή θα έπρεπε να περάσω πριν απο εκείνη.
Το όλο θέμα αφορά εκτός απο τους υπαλλήλους και τους συνανθρώπους μας που μέσα στην τρέλα τους θέλουν να τελειώνουν με τα πάντα γρήγορα. (για να μην το πώ γαϊδουριά)

Μου έχει τύχει να δώσω τη θέση μου σε ένα μπαμπά με 2 πιτσιρίκια με ηλικία 2-3 ετών περιμενοντας σε γιατρό , γιατί τα παιδάκια ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να κάτσουν άλλο σε ησυχία περιμένοντας στην αίθουσα αναμονής και ρε κορίτσια ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ με στραβοκοίταξαν και ο καθένας έλεγε τα δικά του.

Δεν ξέρω γιατί οι άνθρωποι έχουν γίνει έτσι και δεν θέλουν να βοηθήσουν καποιον που έχει ανάγκη. Αν και δεν είναι ευτυχώς ολοι έτσι, δυστηχώς είναι η πλειοψηφία.

kinkajoujou
20-07-12, 18:14
Κουίζ: σε μια δημόσια υπηρεσία περιμένουν στη σειρά μια έγκυος, μια μαμά με παιδάκι (και 15 χρονών να είναι, παιδάκι θεωρείται :D) κι ένα ΑΜΕΑ. Ποιος πρέπει να περάσει πρώτος; :)

ΟΛΓΑ78
20-07-12, 18:29
Κουίζ: σε μια δημόσια υπηρεσία περιμένουν στη σειρά μια έγκυος, μια μαμά με παιδάκι (και 15 χρονών να είναι, παιδάκι θεωρείται :D) κι ένα ΑΜΕΑ. Ποιος πρέπει να περάσει πρώτος; :)

Το ΑΜΕΑ δικαιούται -κατά την άποψή μου- να περάσει πρώτο, η έγκυος στην συνέχεια και η μαμά με το παιδάκι τρίτη, έτσι δεν είναι? Και με συγχωρείς, kinka, αλλά ένα 15χρονο δεν το βάζουμε στην ίδια μοίρα με ένα 4χρονο ή 5χρονο.....φιλικά πάντα!!;)

newbie G
20-07-12, 18:34

Εξαρτάται από το ΑΜΕΑ. Αν είναι κωφάλαλος ή τυφλός πχ προηγείται η έγκυος. Αν η μαμά έχει βρέφος, και η έγκυος δεν είναι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, νομίζω προηγείται η μαμά. Ας τα βρουν μεταξύ τους. :mrgreen:

kinkajoujou
20-07-12, 18:41
Είδατε που είναι πολυδιάστατο και υποκειμενικό το θέμα; Άμα είσαι η έγκυος της υπόθεσης θα σκεφτείς "εγώ να περάσω, που έχω υπόταση/ ζαλάδες/ συσπάσεις/ κιρσούς/ φλεβίτιδα/ μαζασοκαλσόν σλιμ"... άμα είσαι η μαμά θα σκεφτείς "ααααχ, τότε που ήμουν έγκυος μια χαρά ήμουν, τώρα που το έχω έξω το πόνημά του έρωτά μου και ωρύεται χρειάζομαι βοήθεια και προτεραιότητα"... κι άμα είσαι ο ΑΜΕΑ θα σκεφτείς "αχάριστες, αυτές έχουν την υγειά τους και δεν μπορούν να περιμένουν;" :D

Επίτηδες το είπα το 15, γιατί και το τι νοείται "μικρό" παιδί και σε ποια ηλικία το παιδί μπορεί να περιμένει σε μια σειρά χωρίς να χαλάει τον κόσμο είναι πολύ σχετικό. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το 5χρονο μπορεί κάλλιστα να το καταφέρει αυτό (και προ πολλού μάλιστα), άλλος θεωρεί τα 8, άλλος τα 10 και πάει λέγοντας..

mama@2
21-07-12, 01:25
Σημερα, πηγα να δηλωσω στο ληξιαρχειο τη βαπτιση του μικρου.Κατεβηκα με τα ποδια(μιση ωρα διαδρομη) κ το ζουζουνι μου κοιμηθηκε στο καροτσι!!!Ετσι, δεν ειχα γκρινιες πολλες κ μετα τη βγαλαμε αγκαλιτσα....(δεν εχω καποιον να τον κρατησει το πρωι)
Φυσικα κ κανεις δεν μου προτεινε να περασω νωριτερα,(οχι οτι θα το δεχομουν) αλλα ευτυχως που υπαρχουν τα μαγικα χαρτακια με τα νουμερα, αφου παρα λιγο να μου παρει κ τη σειρα μια κυρια--:evil:κ περιμενα 1 ωρα κ κατι κ εκεινη ηταν κ 2 νουμερα μετα απο μενα....:evil:
Οταν τελειωσα, γυρναει κ μου λεει εσυ με το παιδι(13 μηνων) επρεπε να περασεις πρωτη:rolleyes:(μιση ωρα τον ειχα αγκαλια κ ειναι 12 κιλα το ζουζουνι μου--ειναι κ τρομερα ψηλος!!!) ναι η ιδια κυρια που πηγε να μου φαει τη σειρα....

Παντως, οσο για τα 4χρονα, το απογευμα που πηγαμε στα εκτακτα τον μεγαλο ειμασταν 2.5 ωρες στην αναμονη(οκ δεν ηταν κ στα καλυτερα του, αρκετα ησυχος--βλεπεις χτυπημα στο κεφαλι κ εμετος:cry:...αχ τωρα περιμενω να τον ξυπνησω.....) δεν ακουστηκαμε!καλα, ειναι απροβλεπτος κ αναλογα με τις μερες του:rolleyes:, αλλα οταν γκρινιαζει του αποσπω την προσοχη, εξαντλουμαι αλλα συνηθως δεν ενοχλουμε....αλλα σε αυτες τις ηλικιες ειναι απροβλεπτα τα παιδια κ θα προτιμουσα να μην περιμενα ουρες πολυωρες με τα παιδια.....κ μονο το αγχος μην ενοχλησω--οχι με ζημιες--ουτε τρεχει περα δωθε, αλλα ειναι τοσο αυθορμητος κ τα σχολιαζει ολα κ ολους!!!:oops:δυνατα!!!κ εχει τοσο ανεπτηγμενο λεξιλογιο κ φαντασια:!:, θα λενε κοιτα η μαμα το δασκαλεψε:oops:

Προσωπικα, δεν θα επαιρνα κανενος τη σειρα...αν δω ομως εγκυο η ΑΜΕΑ φυσικα κ θα παραχωρησω...απλα σκεφτομαι πως εγω δυσκολευομαι με το παιδι, αλλος το εσκασε απο τη δουλεια, αλλος φοβαται την κληση για παρκαρισμα κλπ.......

pixie
23-07-12, 13:24

Πρώτα εννοείται το ΑΜΕΑ, μετά εξαρτάται .... απο την περίπτωση της εγκύου και απο το πόσο το παιδάκι ( άντε μέχρι την ηλικία των 4χρόνων) αντέχει να περιμένει.

tsioubal
24-07-12, 20:37

Για 3 άτομα φαντάζομαι δεν γίνεται λόγος, η καθυστέρηση των υπολοίπων δεν θα είναι τόσο τραγική. Αν μιλούσαμε για 15 έγκυες, 20 ΑΜΕΑ και καμιά 30 μαμάδες με παιδάκια...

Θα επαναλάβω πως το θέμα είναι καθαρά "ανθρωπιάς". Και άρρωστος αν είναι κάποιος έχει δικαίωμα να ζητήσει να εξυπηρετηθεί κατά προτεραιότητα. Επίσης είναι δικαίωμα σε αυτή την περίπτωση του υπαλλήλου αν θα τον εξυπηρετήσει.
Ο σεβασμός στον συνάνθρωπο και στις ανάγκες του είναι αυτός που μας ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα είδη του ζωικού βασιλείου.

Δεν πάμε καθημερινά σε δημόσιες υπηρεσίες (εκτός αν είναι για επαγγελματικούς λόγους ή...κάποιος να το έχει κέφι, τι να πω) δεν συναντάμε συνέχεια και πολλές τέτοιες περιπτώσεις, ούτε το πραγματικό μας πρόβλημα είναι αν θα καθυστερήσουμε 5 λεπτά παραπάνω στην τράπεζα. Το πραγματικό μας πρόβλημα ξεκινά από υπαλλήλους που είτε βρίσκονται σε έλλειψη στην εκάστοτε υπηρεσία, είτε δεν ξέρουν τη δουλειά τους.

Maggie
25-07-12, 09:50
Σύμφωνα με το γράμμα του νόμου το 15χρονο είναι παιδί, αλλά το πνεύμα του νόμου δεν αφορά εφήβους

pixie
25-07-12, 10:07
To 15 χρονο είναι παιδί , αλλά μπορεί να κάτσει τον πισινό του κάτω και να περιμένει.
Το 3χρονο πάλι... δύσκολο μου φαίνεται.

iosifina123
25-07-12, 13:14
Tελικά οι άνθρωποι έχουμε γίνει πολύ γαϊδούρια.
Οσο καιρό ήμουν έγκυος ΚΑΝΕΙΣ ποτέ σε δυ δεν μου έδωσε τη σειρά του (ούτε και το ζήτησα βεβαια ) ούτε σε καμμία τράπεζα.
Θυμάμαι στην κόρη μου προς το τέλος της εγκυμοσύνης είχα πάει στα επείγοντα στο ικα για να δώ τι γίνεται μετα απο προτροπή του γυναικολόγου μου με φοβερούς ιλίγγους. Μπροστά μου ήταν 2 γιαγιάδες, η μιά μου έδωσε 1000 ευχές για να γίνω καλά και να γεννήσω ένα υγιές παιδάκι και η άλλη μόνο που δεν με έδειρε επειδή θα έπρεπε να περάσω πριν απο εκείνη.
Το όλο θέμα αφορά εκτός απο τους υπαλλήλους και τους συνανθρώπους μας που μέσα στην τρέλα τους θέλουν να τελειώνουν με τα πάντα γρήγορα. (για να μην το πώ γαϊδουριά)

Μου έχει τύχει να δώσω τη θέση μου σε ένα μπαμπά με 2 πιτσιρίκια με ηλικία 2-3 ετών περιμενοντας σε γιατρό , γιατί τα παιδάκια ήταν ΑΔΥΝΑΤΟ να κάτσουν άλλο σε ησυχία περιμένοντας στην αίθουσα αναμονής και ρε κορίτσια ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ με στραβοκοίταξαν και ο καθένας έλεγε τα δικά του.

Δεν ξέρω γιατί οι άνθρωποι έχουν γίνει έτσι και δεν θέλουν να βοηθήσουν καποιον που έχει ανάγκη. Αν και δεν είναι ευτυχώς ολοι έτσι, δυστηχώς είναι η πλειοψηφία.

Και γιατί να μην θέλουν να τελειώσουν γρήγορα?

Επίσης, γιατί ένας πατέρας/μητέρα με παιδιά έχουν ανάγκη και κάποιος άλλος που μπορεί πχ να έχει ένα πρόβλημα υγείας που δεν είναι εμφανές όχι?

Εγώ επιμένω ότι πολλοί παίρνουν μαζί τα παιδιά για γρήγορη εξυπηρέτηση :lol:

katerina2
25-07-12, 13:48

Προφανώς κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια και πιστεύεις ότι οι "πολλοί" σκέφτονται όπως εσύ.

fido-dido
19-08-12, 00:50
Και γιατί να μην θέλουν να τελειώσουν γρήγορα?

Επίσης, γιατί ένας πατέρας/μητέρα με παιδιά έχουν ανάγκη και κάποιος άλλος που μπορεί πχ να έχει ένα πρόβλημα υγείας που δεν είναι εμφανές όχι?

το οτι δεν εχουν καπου να τα αφησουν δεν παιζει σαν ενδεχομενο ε?

fido-dido
19-08-12, 00:55
Είδατε που είναι πολυδιάστατο και υποκειμενικό το θέμα; Άμα είσαι η έγκυος της υπόθεσης θα σκεφτείς "εγώ να περάσω, που έχω υπόταση/ ζαλάδες/ συσπάσεις/ κιρσούς/ φλεβίτιδα/ μαζασοκαλσόν σλιμ"... άμα είσαι η μαμά θα σκεφτείς "ααααχ, τότε που ήμουν έγκυος μια χαρά ήμουν, τώρα που το έχω έξω το πόνημά του έρωτά μου και ωρύεται χρειάζομαι βοήθεια και προτεραιότητα"... κι άμα είσαι ο ΑΜΕΑ θα σκεφτείς "αχάριστες, αυτές έχουν την υγειά τους και δεν μπορούν να περιμένουν;" :D

Επίτηδες το είπα το 15, γιατί και το τι νοείται "μικρό" παιδί και σε ποια ηλικία το παιδί μπορεί να περιμένει σε μια σειρά χωρίς να χαλάει τον κόσμο είναι πολύ σχετικό. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το 5χρονο μπορεί κάλλιστα να το καταφέρει αυτό (και προ πολλού μάλιστα), άλλος θεωρεί τα 8, άλλος τα 10 και πάει λέγοντας..

το πενταχρονο μπορει, το κατω τον 3 δυσκολα..... εμενα η κορη μου αν και περασε τα 3 δυσκολα θα καθησει κατω, εχουμε ομως εναλακτικες ζωγραφικη κλπ. ο γιος που ειναι ακομα ενος δυστυχως οχι στο καροτσι αλλα ουτε στο ιδιο σημειο δεν καθεται. ποσες φορες μου εχουν παρει τη σειρα επειδη ειμαι λιγο πιο περα με το μωρο... και το πηγαινω βολτες γαι να μην τσιριζει και ενοχλει τον κοσμο, αν ηθελα θα μπορουσα να το κρατησω αγκαλια στην καρεκλα να σκουζει και να μου παραχωρουσαν σειρα σε δευτερολεπτα

fido-dido
19-08-12, 01:16
Κι εγώ εχω λιποθυμήσει περιμένοντας σε σειρά για να μου παρουν αιμα.Τα πολύ παλια χρόνια που επιανες σειρα με το βιβλιαριο στο ΙΚΑ.Και εννοειται οτι δεν ενιωθα καλα απο ωρα πριν, θεσεις δεν υπηρχαν ηταν ολες πιασμενες και κανεις δεν θα σηκωνοτανε για μενα αφου ημουν 14 χρονων τοτε.Οταν επεσα κατω με πηγαν μεσα με ξαπλωσαν να συνελθω και μου πηραν και αιμα.Σιγα μην πιστευε κανεις οτι ειχα στα αληθεια προβλημα αν το ειχα πει.
Σκηνικο σε εφημερευον νοσοκομειο.Ακτινολογικο με νούμερα.Καθε τοσο ερχοντουσαν τραυματιες που ηταν σε φορεια οποτε ειχαν προτεραιοτητα.Το τι ελεγαν καποιοι επειδη μπηκαν αυτοι που ηταν στα φορεια δεν λεγεται.Μετα αφησα να περασει ενας παπους που ηταν μετα απο μενα αλλα ηταν σε καροτσι ετοιμοροπος και επρεπε να προλαβει να αλλαξει και καθετηρα.Πανηγυρι απ εξω παλι.Ευτυχως ηρθε μια νοσηλευτρια και τους εβαλε σε ταξη ελεος δλδ....
Τωρα οσον αφορα τα παιδακια συμφωνω με την Kinkajoujou.Πρωτα απο ολα δεν καταλαβαινω γιατι (οι περισσότερες αν οχι ολες) γυναικες που παιρνουν τα παιδια τους στην καφετερια πχ δεν εχουν κανενα θεμα και καθονται 2-3 ωρες και οταν πανε στη δημοσια υπηρεσια δεν μπορουν να περιμενουν.Και πως περιμενεις τα παιδακια να συμπεριφερθουν οσο πιο καλα μπορουν αν δεν τα εχεις παρει ποτε καπου που θα πρεπει να περιμενετε;
Εγω σειρα δεν δινω εκτος κι αν δεν εχει καθισματα.Μονο σε συγκοινωνιες παραχωρω θεση κι αυτο για να μην χτυπησει κιολας γιατι δεν προσεχουν καθολου μεσα στα μεσα μαζικης μεταφορας.Τωρα αν καποια ειναι εγκυος εχει τοσο προβλημα και ρωτησει να περασει μπροστα ε δεν θα σκασω κιολας.Αν εχει αναγκη ας περασει.

ποιος σου ειπε οτι τα παιρνουν στην καφετερια? τα δικα μου παντως ουτε σε κααφετερια δεν καθονται. μονο οταν κοιμουνται καθονται ακινητα

fido-dido
19-08-12, 01:24
εγω παντως στο πεζοδρομιο συναντω μονο αυτοκινητα.... εκει πραγματικα νευριαζω και δικαια πιστευω οτι εχω προτεραιοτητα. και δνε υπαρχει θεμα χωρου. στις δυο κοντινες πολεις, αρτα και πρεβεζα, υπαρχουν παρκινγκ δημοσια. δηλαδη θα παθουν τιποτα αν περπατησουν 200 μετρα? εγω και με τα παιδια μαζι, δεν επαθα ποτε τιποτα να περπαταω, το μονο μου προβλημα ειναι οτι πρεπει να κατεβαινω στο δρομο και να με βριζουν και οι οδηγοι κι απο πανω.

angel306
19-08-12, 01:59
εγω παντως στο πεζοδρομιο συναντω μονο αυτοκινητα.... εκει πραγματικα νευριαζω και δικαια πιστευω οτι εχω προτεραιοτητα. και δνε υπαρχει θεμα χωρου. στις δυο κοντινες πολεις, αρτα και πρεβεζα, υπαρχουν παρκινγκ δημοσια. δηλαδη θα παθουν τιποτα αν περπατησουν 200 μετρα? εγω και με τα παιδια μαζι, δεν επαθα ποτε τιποτα να περπαταω, το μονο μου προβλημα ειναι οτι πρεπει να κατεβαινω στο δρομο και να με βριζουν και οι οδηγοι κι απο πανω.

Πόσο δίκαιο έχεις!!!Ειδικά όταν είσαι με το καρότσι και δεν χώρας από τα αυτοκίνητα και πρέπει να κατέβεις στο δρόμο που τρέχουν όλοι και δεν σε προσέχει κανένας!!!

mama@2
19-08-12, 02:17
ποιος σου ειπε οτι τα παιρνουν στην καφετερια? τα δικα μου παντως ουτε σε κααφετερια δεν καθονται. μονο οταν κοιμουνται καθονται ακινητα

και τα δικα μου...μονο οταν κοιμηθουν...

καφετερια με τα παιδια ουτε λογος....μονο βολτες με το καροτσι ο μικρος/ποδηλατο για τον μεγαλο, αντε κ κανα παιδοτοπο...
για καφε μονο αν τα κρατησει η μαμα μου, θα βγουμε με το συζυγο.

δεν μπορω να φανταστω πως απο επιλογη παιρνουμε κ τα παιδια στις δημοσιες υπηρεσιες.το να ταλαιπωρησεις ενα παιδι, να πονοκεφαλιασεις κ εσυ, μην ενοχλησεις κλπ--εκτος αν ειμαστε τοσο μαζοχιστριες:rolleyes:

Προσωπικα, 2 φορες αναγκαστικα πηρα τον μικρο 1 ετους στο καροτσι σε δημοσιες υπηρεσιες (τον μεγαλο τον κραταει η γιαγια μου(70 ετων)--τον μικρο ουτε για 5 λεπτα δεν μπορει--αφου τις πρωινες ωρες ολοι εργαζονται μαμα μου/συζυγος/αδελφια κ επρεππε να παω κ αυτο που με τρελανε ηταν πως κ τις 2 φορες πηγαν να μου παρουν κ τη σειρα!!!ελεος!!!δεν ζητησα κανενος τη σειρα, μου εφυγε η μεση να εχω αγκαλια τον μικρο που ηθελε να μπουσουλησει, κ γκρινιαζε κ δεν ηθελα να μας ακουσει ολο το κτιριο,
αλλα οταν πηγαν να μου παρουν τη σειρα, πηγα με το χαρτακι κ ειπα δεν μπορω να περιμενω αλλο εφοσον ειναι η σειρα μου!!!κ να περιμενουν τη δικη τους σειρα.

Μελανία
19-08-12, 17:02
Εγω τα δικα μου τα παιρνω.Σιγα μην κλειστω μεσα επειδη εκανα παιδια.Κι επειδη τα παιρνω απο ημερων εξω δεν τους φαινεται ως κατι το ιδιαιτερο που πρεπει να το υποστουν.

viki35
24-08-12, 13:06
Δυστηχως ή ευτυχως , μιας και για καλο βγηκανε αυτες οι δουλειες , τωρα που γενναω την αλλη βδομαδα βγηκανε πολλες δουλειες και τρεχαματα με εφοριες , δεη κτλ . Με την κοιλια στο στομα λοιπον , με το συμπτωματα του αγχους που εχω με τις αρρυθμιες επρεπε να παω εφορια να κανω μια αποδοχη κληρονομιας , να πληρωσω ενα χαρατσι και τελος προχθες να σφραγισω ενα συμβολαιο . Την πρωτη φορα δεν ειχε καν κοσμο οποτε και οι υπαλληλοι απο μονοι τους με βαλανε να κατσω και ηταν πολυ ε3υπηρετικοι . Προχθες πηγα στο εισοδημα οπου γινεται της ποπης το καγκελο συνεχεια , δεν ρωτησα καν αν μπορω να περασω , πρωτη φορα στη ζωη μου το κανω αυτο , περασα με το ατου μου και το ετσι μου θελω , προσωπικα δεν με ενδιαφερε καν αν υπηρχε καποιος παππους ή γιαγια εκει , το σιγουρο ειναι οτι δεν μπορουσα καν να περιμενω ωρα ορθια με ολα τα συμπτωματα και εναν τραχηλο να ποναει . Δεν ειπε κανεις τιποτα , ευτυχως γιατι ειχα προετιμαστει για καυγα . Δεν 3ερω νομιζω το εχω 3αναπει οτι , παντα δεινω τη θεση μου σε εγκυο μα παντα , μαλωνω κιολας για να διεκδηκησει το δικαιωμα της να περασει μπροστα οπως πρεπει . Δεινω παντα προετεραιοτητα σε μαμαδες με παιδακια η μωρακια . Και σε ηλικιωμενους αμα φαινονται πραγματικα αρρωστοι αλλιωτικα υπαρχουνε και τα καθησματα . Σε ΑΜΕΑ δεν το συζηταμε καν υποθετω οτι εχουνε προτεραιοτητα . Προσωπικα δεν κουβαλαμε τα παιδια μας σε υπηρεσιες και ιδιαιτερα μα ιδιαιτερα σε τραπεζες , φοβαμαι παρα παρα πολυ για ληστειες κτλ . Πριν πανε σχολειο , επερνε 2 φορες το μηνα ο αντρας μου αδεια και τρεχαμε εναλα3 να πληρωσουμε τους λογαριασμους και ο αλλος κρατουσε τα παιδια σπιτι ή σε παιδοτοπο . Πριν κανα μηνα αναγκαστικαμε και τα περναμε μαζι μας , ομως καθοτανε με τον αντρα μου στο αυτοκινητο και πηγαινα εγω στις δουλειες που ειχα και απαιτουτανε δικια μου παρουσια .
Οταν γεννησω θα πρεπει να παμε να δηλωσουμε το παιδι στο ληξιαρχειο , και θα πρεπει να κανω τα χαρτια μου για το επιδομα του ογα , αναγκαστικα θα πρεπει να παρουμε το βρεφος μαζι μας και παλι θα παρω προτεραιοτητα ομως γιατι ειναι και παλι ειδικη κατασταση .

newbie G
24-08-12, 13:28
Οταν γεννησω θα πρεπει να παμε να δηλωσουμε το παιδι στο ληξιαρχειο , και θα πρεπει να κανω τα χαρτια μου για το επιδομα του ογα , αναγκαστικα θα πρεπει να παρουμε το βρεφος μαζι μας και παλι θα παρω προτεραιοτητα ομως γιατι ειναι και παλι ειδικη κατασταση .

Στο ληξιαρχείο δεν χρειάζεται να πας εσύ, αρκεί και μόνο ο άντρας σου. Πάντα οι μπαμπάδες πάνε και δηλώνουν τα μωρά το πολύ μέσα σε 10 μέρες από την ημερομηνία γέννησης, εξάλλου οι μαμάδες είναι λεχώνες. Και όλα τα άλλα τα χαρτιά που θες να κάνεις, πάλι ο άντρας σου θα τα κάνει με εξουσιοδότηση, αν χρειαστεί. Λες να σηκώνονται οι λεχώνες και να τρέχουν στις υπηρεσίες; Μη σου πω ότι μπορεί να στα κάνει και όποιο άτομο της οικογένειας θέλει και μπορεί, φτάνει να έχει τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Εμένα πχ για την ασφάλεια του μωρού και για τον ΑΜΚΑ πήγε ο κουνιάδος μου, δεν τον ρώτησαν καν ποιος είναι. Συμπέρασμα; Κάτσε σπίτι! :grin:

antigonil
24-08-12, 13:37
Καλα αυτο το πραγμα στα τρενα δεν υπαρχει! Στη παλια μου δουλεια πηγαινα με τρενο μαζι με μια αλλη συναδελφο, οταν εμεινε εγκυος και φαινοταν αρκετα καλα η κοιλια της δε σηκωνοταν καμια στο τρενο να κατσει! μονο αντρες! μεχρι 8 μηνων στο τρενο με την κοιλια τουρλα να κατεβαινουμε απο περισσο ταυρο και να μην νιωθει κανενας..
Τα πιο τραγικα τα ειδα την προηγουμενη βδομαδα στην εφορια με τις δηλωσεις.. Η ουρα ξεκιναγε απο τις σκαλες κατω, 3 ωρες εκανα να φτασω στα γραφεια, το τι ειδα μεσα σ αυτες τις 3 ωρες δε περιγραφεται!
Μια μανα με 3 μηνων μωρο στο καροτσι κ στο χερι ενα περιπου 4 χρονων πως δε την πλακωσαν στο ξυλο οι γεροι που τολμησε να παει μπροστα να ρωτησει κατι!
Μετα ειχαμε μια γρια να μουρμουριζει ολη την ωρα πως ακουσε το πρωι στο παπαδακη οτι, στην εφορια πανε μονο συνταξιουχοι για χειρογραφες δηλωσεις και ξεκιναει: σημερα εγω βλεπω πολλους νεους εδω, τι δουλεια εχετε ολοι εσεις εδω? Βρηκατε ευκαιρια να κανετε κοπανα απο τις δουλειες σας ?! Νεολαια τεμπελαχνες !Αφου το ειπε ο παπαδακης οι νεοι τις δηλωσεις τις κανουν σε εκεινα τα μαραφετια!
Και όχι μόνο αυτό!
Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει όλοι να έχουμε υπολογισυή στο σπίτι ή να ξέρουμε απαραίτητα τί να κάνουμε! Ουφ πια!

travellingmum
24-08-12, 16:56
Στο ληξιαρχείο δεν χρειάζεται να πας εσύ, αρκεί και μόνο ο άντρας σου. Πάντα οι μπαμπάδες πάνε και δηλώνουν τα μωρά το πολύ μέσα σε 10 μέρες από την ημερομηνία γέννησης, εξάλλου οι μαμάδες είναι λεχώνες. Και όλα τα άλλα τα χαρτιά που θες να κάνεις, πάλι ο άντρας σου θα τα κάνει με εξουσιοδότηση, αν χρειαστεί. Λες να σηκώνονται οι λεχώνες και να τρέχουν στις υπηρεσίες; Μη σου πω ότι μπορεί να στα κάνει και όποιο άτομο της οικογένειας θέλει και μπορεί, φτάνει να έχει τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Εμένα πχ για την ασφάλεια του μωρού και για τον ΑΜΚΑ πήγε ο κουνιάδος μου, δεν τον ρώτησαν καν ποιος είναι. Συμπέρασμα; Κάτσε σπίτι! :grin:

εξαρταται, αν δεν εισαστε παντρεμενοι πρεπει να πατε και οι δυο. Επισης πρεπει να πατε και οι δυο αν επιθυμειτε ονοματοδοσια. Εμεις επειδη καναμε ονοματοδοσια πηγαμε και οι δυο (και οι τεσσερις δηλαδη στο δευτερο), ειδαλλως για να παει μονο ο πατερας χρειαζεται εξουσιοδοτηση απο τη μητερα. Αν ειναι να τρεχεις για την εξουσιοδοτηση πας στο ληξιαρχειο και τελειωσε η υποθεση.
Εμεις παντως περιμεναμε με δυο μωρα (το ενα 10 ημερων) και δε ζητησαμε σειρα, σηκωθηκαν ομως για να καθισουμε και οι δυο εφ'οσον ειχαμε απο ενα παιδι αγκαλια. Μετα, οντας καθιστοι, περιμεναμε τη σειρα μας.

viki35
24-08-12, 17:34
Μονο που εγω δυσκολα καθομαι σπιτι κοριτσιαααα , και στην κορη μου μαζι πηγαμε .Ε3αλλου την ιδια μερα πυ θα γινουνε αυτες οι δουλειες θα παμε χωριο να παρουμε τα αλλα 2 ζουζουνια μας που εχω παθει στερητικο .Γενικως ειμαι του ε3ω απ την πρωτη μερα.

newbie G
24-08-12, 19:51
εξαρταται, αν δεν εισαστε παντρεμενοι πρεπει να πατε και οι δυο. Επισης πρεπει να πατε και οι δυο αν επιθυμειτε ονοματοδοσια. Εμεις επειδη καναμε ονοματοδοσια πηγαμε και οι δυο (και οι τεσσερις δηλαδη στο δευτερο), ειδαλλως για να παει μονο ο πατερας χρειαζεται εξουσιοδοτηση απο τη μητερα. Αν ειναι να τρεχεις για την εξουσιοδοτηση πας στο ληξιαρχειο και τελειωσε η υποθεση.
Εμεις παντως περιμεναμε με δυο μωρα (το ενα 10 ημερων) και δε ζητησαμε σειρα, σηκωθηκαν ομως για να καθισουμε και οι δυο εφ'οσον ειχαμε απο ενα παιδι αγκαλια. Μετα, οντας καθιστοι, περιμεναμε τη σειρα μας.

Κι εμείς ονοματοδοσία κάναμε, αλλά ενάμιση μήνα μετά τη γέννα. ;-) Δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κάνεις απαραιτήτως τη μέρα που δηλώνεις το παιδί, γίνεται οποιαδήποτε στιγμή. Άσε που ποιος κάνει ονοματοδοσία στην Ελλάδα; Μόνο εσύ κι εγώ. :mrgreen:

Ωχ, τώρα βλέπω πως είσαι UK. :rolleyes:

travellingmum
24-08-12, 20:50
Κι εμείς ονοματοδοσία κάναμε, αλλά ενάμιση μήνα μετά τη γέννα. ;-) Δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κάνεις απαραιτήτως τη μέρα που δηλώνεις το παιδί, γίνεται οποιαδήποτε στιγμή. Άσε που ποιος κάνει ονοματοδοσία στην Ελλάδα; Μόνο εσύ κι εγώ. :mrgreen:

Ωχ, τώρα βλέπω πως είσαι UK. :rolleyes:

οχι οχι, την ονοματοδοσια στην ελλαδα την καναμε, εδω ουτως ή αλλως ειναι αλλιως τα πραγματα... Απλως οσο μπορω να αποφυγω τις υπηρεσιες τον κανω, και αφου για την ονοματοδοσια ειτε τωρα ειτε μετα επρεπε να παμε, πηγαμε μια κι εξω.

Παντως, πισω στο θεμα, δε θυμαμαι να κουραστηκα, ναι μεν ημουν λεχωνα, αλλα ξερεις πως ειναι, τα νεογεννητα παντα τραβανε τον κοσμο, σταματουσαν ολοι να το παιξουν, εβλεπαν μετα το μεγαλο, το επαιζαν κι εκεινο να μη ζηλευει, μια χαρα περασα. Αφου την αλλη μερα ηθελα να ξαναπαω, τοσες ντανταδες τζαμπα εκει μεσα :lol::lol::lol:

Μελανία
24-08-12, 21:40
Για οποιον ενδιαφερεται να περιμενει ;)
http://parentbook.gr/content/%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%AF-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9

mama@2
24-08-12, 22:42
χρησιμες συμβουλες Μελανια!!!

Ομολογω, δεν το ειχα διαβασει, αλλα μες στις ακρες τα εφαρμοζω στην καθημερινη μας ζωη, ειδικα στον μεγαλο(πχ ενω ταιζω τον μικρο, του λεω να περιμενει τη σειρα του κλπ)
Στη θεωρια ολα καλα ειναι κ πολλες φορες κ στην πραξη!!!αρκετες φορες τα καταφερνουμε!!!
Αλλα, ειναι κ μερικες φορες που ενω ξερεις το παιδι σου πως συμπεριφερεται γενικα, να μεταμορφωνεται σε ενα αγριοκατσικο που δεν ηρεμει με τιποτα!!!:oops:
Τον μεγαλο τον κραταει η γιαγια μου οταν πρεπει να παω καπου.τον μικρο δεν μπορει(ειναι 14 μηνων, θελει να μπουσουλαει, περπαταει κ πεφτει κλπ κ η γιαγια μου ειναι 70 ετων)
Τρεις φορες τον πηρα τον μικρο αναγκαστικα σε ΟΑΕΔ,, ληξιαρχειο, δημοτολογιο.τις 2 πρωτες φορες ηταν αγγελουδι!!!οκ τον πηρα κ αγκαλιτσα ολα ομως πολυ καλα!!!
Την τελευταια φορα δεινοπαθησα!!!3 ωρες αναμονη...τις 2 πρωτες ωρες ολα καλα, την τελευταια ωρα ηθελε να μπουσουλησει, γκρινιαζε εκλαψε τον ξεγελουσα με αγκαλιες κλπ κ καποια στιγμη, παω να τον δεσω στο καροτσι να τον κοιμησω κ απο το αγχος μου(μην ενοχλω) επιασα λιγο δερματακι απο την κοιλιτσα του στη ζωνη:cry:
Δεν μπορειτε να φανταστειτε τον πανικο μου...το καταλαβα κ την ωρα που τον ελυνα ελεγα τι εκανα, τον εκοψα στην κοιλια:cry:απλα κοκκινισε, ετρεξα κ του εριξα λιγο νερακι στην κοιλιτσα, εβαλα τα κλαματα, εκλαιγε κ το μωρο....

Εκεινη την ωρα εξυπηρετουμουν απο τον βαριεστημενο υπαλληλο, ο οποιος διαβαζε ενα χαρτι κ μετα εκανε κ μια βολτα:evil:πανω απο μιση ωρα εκανε να τελειωσει για να φυγω....(στις 11 τελειωσα το πρωι κ ειχαν εξυπηρετησει 12 ατομα απο τις 8 που ανοιγουν:evil: 2 υπαλληλοι ο καθενας απο 6 ατομα...)

Ευτυχως με λυπηθηκε η διπλανη υπαλληλος κ λεει σε αυτον που με εξυπηρετουσε αντε κατσε να τελειωσεις με την κοπελα, μετα κανε βολτες, δε λυπασαι κ το μωρο?--αν δεν ειχα το μωρο θα εκανα καμια ωρα ακομα πιστευω...

Ακουσα απο καποιον στην ουρα οτι ειναι γκρινιαρικο το παιδι μου...δεν αντεξα κ ειπα πως δεν φταιω εγω που για 10 λεπτα δουλειας κανουν 1 ωρα, (μαλλον αν εργαζονταν οι δημοσιοι υπαλληλοι με βαση την παραγωγικοτητα κ οχι το 8ωρο να ηταν πιο γρηγορη η εξυπηρετηση) πηγα απο τις 8 κ στις 11 τελειωσα κ εγω δεν αντεχα αλλο!!!ολοι οσοι περιμεναν μουρμουριζαν κ ειχαν δυσανασχετισει...

Μακαρι να ειχα καποιο ατομο να τρεχει για εμενα (δυστυχως ο συζυγος για να δηλωσει στο ληξιαρχειο το παιδι μαλωσε με το αφεντικο του:evil:--δεν τον αφηνε να φυγει) η καποιος να τον κρατουσε...

Δεν ξερω αν τα δικα μου παιδια ειναι απροβλεπτα ειδικα οταν θελω να κανουμε καλη εντυπωση...το βλεπω κ με τον μεγαλο που στις 8 φορες ειναι κυριος, υπαρχουν ομως κ οι 2 φορες που θελω να κρυφτω....:oops: κ ας ξερει πως πρεπει να συμπεριφερθει...

Μελανία
25-08-12, 13:59
Βασικα πιστευω πως ολα ξεκινανε απο τον ενηλικα.Αν ειμαστε μεσα στα νευρα επειδη πρεπει να περιμενουμε το παιδι τι θα κανει;Μια απο τα ιδια κι εκεινο θα ειναι.(Ενταξει δεν μιλαμε και για 3 ωρες αυτο ειναι σπασιμο νευρων για ολους)Και γενικα σιγα να μην κατσω να σκασω επειδη θα κλαψει το μωρο.Ε μωρο ειναι και θα κλαψει οποιος ενοχλειται προβλημα του.Εγω πως ενοχλιομουν απο τα μωρα των αλλων εξω και δεν μιλουσα;Να περιμενουν κι αυτοι υπομονετικα μερικα χρονια που θα εχουν μεγαλωσει και τα δικα μου:lol::lol::lol:

gorgina.th
02-04-14, 09:00
Εγω τα δικα μου τα παιρνω.Σιγα μην κλειστω μεσα επειδη εκανα παιδια.Κι επειδη τα παιρνω απο ημερων εξω δεν τους φαινεται ως κατι το ιδιαιτερο που πρεπει να το υποστουν.
Εγω πάντως προτιμουσα να τα πηγαινω σε παιδότοπους , όπου αυτα έπαιζαν με άλλα και με τις παιδγωγους και εμεις πιναμε το καφεδάκι μας και τα λέγαμε, και τα ειχαμε και τον νου μας. Και το έξοδο ήτανμια ή άλλη

jellyfishch
02-04-14, 09:39
τώρα που είμαι εμφανώς έγκυος, όχι μόνο δεν έχω προτεραιότητα, αλλά μου έχει τύχει να μου κλέψουν κιόλας τη σειρά στο ΙΚΑ.
Γενικά επειδή χρειάζεται αρκετά συχνά να περιμένω αρκετά συχνά σε υπηρεσίες, τράπεζες, κτλ, μόνο μια φορά με ρώτησε μια κοπέλα γιατί δεν μπαίνω μπροστά, της είπα ότι δεν ξέρω αν συμφωνούν όλοι να μου δώσουν τη σειρά τους, και το έκανε θέμα, κι έτσι πέρασα μπροστά!!!!

abebablom
02-04-14, 10:28
τώρα που είμαι εμφανώς έγκυος, όχι μόνο δεν έχω προτεραιότητα, αλλά μου έχει τύχει να μου κλέψουν κιόλας τη σειρά στο ΙΚΑ.
Γενικά επειδή χρειάζεται αρκετά συχνά να περιμένω αρκετά συχνά σε υπηρεσίες, τράπεζες, κτλ, μόνο μια φορά με ρώτησε μια κοπέλα γιατί δεν μπαίνω μπροστά, της είπα ότι δεν ξέρω αν συμφωνούν όλοι να μου δώσουν τη σειρά τους, και το έκανε θέμα, κι έτσι πέρασα μπροστά!!!!

και εγω τωρα που ημουν εγγυος σε οοολη την εγκυμοσυνη μονο 1 φορα με αφησαν να περασω στην εφορια που ημουν με την κοιλια τουρλα 2 βδομαδες πριν γεννησω και η υπαλληλος με εξυπηρετησε γρηγορα.σε τρενο,ηλεκτρικο κτλ τιποτα!ακομα και στον δρομο που περπατουσα αναμεσα σε πολυ κοσμο δεν προσεχαν καθολου,με σκουντουσαν κτλ.και να πω την αληθεια ειχα παρατηρησει περισσοτερο προσπαθουσαν οι αντρες να με διευκολυνουν παρα γυναικες.ακομα και στην ουρα της τραπεζας που με ειχαν δει και ειχα 2 3 γυναικες μπροστα μου ουτε καν απο ευγενια δεν μου παραχωρησαν την σειρα τους!γυναικες που θα πρεπε να υπαρχει αλληλεγγυη και να σε καταλαβαινουν περισσοτερο.δεν λεω οτι ειναι υποχρεωμενος ο αλλος να το κανει αλλα απο στοιχειωδη σεβασμο και μονο.ακομα και τωρα που ειμαι με το μωρο και την εβγαλα απο τις πρωτες μερες παλι τα ιδια.μου φαινεται εχουμε χασει τα αυγα και τα πασχαλια.κανενας σεβασμος...

LA LATINA
02-04-14, 10:33
Ακούστε σκηνικό....είμαι στο ΙΚΑ, οχτώ μηνών έγκυος και ξεφυσάω.......Μάιος και ζέστη.....έρχεται η σειρά μου και μου λέει μια κυρία περίπου στα 70...."να μπω εγώ κοπέλα μου, γιατί εσύ το έχεις μέσα στην κοιλιά σου ακόμα, εγώ το έχω στο αυτοκίνητο και περιμένει?"........της έδωσα τη σειρά μου......

μετά από χρόνια κατάλαβα τί εννοούσε!!!!!!

Aimee
02-04-14, 10:41
Εγω πάντως προτιμουσα να τα πηγαινω σε παιδότοπους , όπου αυτα έπαιζαν με άλλα και με τις παιδγωγους και εμεις πιναμε το καφεδάκι μας και τα λέγαμε, και τα ειχαμε και τον νου μας. Και το έξοδο ήτανμια ή άλλη

To θέμα δεν αφορά σύγκριση "Πού διασκεδάζουν καλύτερα τα παιδιά: σε δημόσιες υπηρεσίες ή σε παιδότοπο;"
Το θέμα αφορά την προτεραιότητα που πρέπει να έχουν οι μητέρες που παίρνουν τα παιδιά τους μαζί τους, όταν διεκπεραιώνουν υποθέσεις τους σε δημόσιες υπηρεσίες. Κατ' ανάγκη φυσικά τα παίρνουν μαζί τους, όχι για να τα διασκεδάσουν... Γνωρίζουν οι μητέρες ότι, αν θέλουν να τα διασκεδάσουν, υπάρχουν οι παιδότοποι να παίζουν τα πιτσιρίκια να πίνουν και αυτές το καφεδάκι τους.
:evil:

Aimee
02-04-14, 10:43
Ακούστε σκηνικό....είμαι στο ΙΚΑ, οχτώ μηνών έγκυος και ξεφυσάω.......Μάιος και ζέστη.....έρχεται η σειρά μου και μου λέει μια κυρία περίπου στα 70...."να μπω εγώ κοπέλα μου, γιατί εσύ το έχεις μέσα στην κοιλιά σου ακόμα, εγώ το έχω στο αυτοκίνητο και περιμένει?"........της έδωσα τη σειρά μου......

μετά από χρόνια κατάλαβα τί εννοούσε!!!!!!

Μήπως η 70χρονη ήταν η Σάρα (του Αβραάμ);;;
Πόσο μικρό ήταν το "παιδί" στο αυτοκίνητο που δεν μπορούσε να περιμένει;;;;

ΚΑΚΩΣ, της έδωσες τη σειρά σου.

white angel
02-04-14, 11:19
Τι μου θυμίσατε...Έγκυος εννέα μηνών περιμένω στην ουρά στο Πρωτοδικείο Αθηνών για να καταθέσω ένα έγγραφο στην γραμματεία.Μπροστά μου δέκα περίπου άτομα,κανείς υπέργηρος.Γυρνάνε,με κοιτάνε ,τσιμουδιά..Ο άντρας μου με παροτρύνει να ζητήσω προτεραιότητα,εγώ αρνούμαι,περιμένοντας να δω αν κάποιος και κυρίως αν κάποια μου την χορηγήσει.Και περίτρανα αποδεικνύεται ότι από ευγένεια και σεβασμό στις έγκυες υστερούμε!Για το τυπικό τις υπόθεσης να αναφέρω ότι δυο μέρες μετά γέννησα,φανταστείτε λοιπόν πόσο <έγκυος >ήμουν!Για μετρό ούτε να το συζητήσω..Ακόμη και στις θέσεις που προβλέπονται για τέτοιες καταστάσεις,πάντα είναι πιασμένες από ανθρώπους που μόλις σε βλέπουν σφυρίζουν αδιάφορα,κάνουν πως διαβάζουν ή μιλούν στο κινητό..Πάντως εγώ που δουλεύω σε κρατική υπηρεσία και έχουμε κοινό,εννοείται πως σε ηλικιωμένους ,σε άτομα με ειδικές ανάγκες και σε εγκυες ή μανούλες με παιδάκια,πάντα παραχωρούμε προτεραιότητα..

Little Monkey
02-04-14, 11:37

Μπορεί να ήταν το εγγόνι της. Και αν ήταν έτσι, ΚΑΛΩΣ της έδωσε τη σειρά της. Το θέμα είναι να μην ταλαιπωρήσεις το παιδί, άρα όποιος και να είναι ο συνοδός του παιδιού, του αξίζει να έχει ιδιαίτερη μεταχείρηση, κι ας μην είναι η μαμά ή ο μπαμπάς.

vivien9
02-04-14, 11:39
Προφανώς δεν σε είχε δει η υπάλληλος του ΙΚΑ, να πηγαίνεις μπροστά να σε δει και θα σε φωνάξει μόνη της! Εχώ είχα πάθει πλάκα με αυτό, 3 φορές που πήγα στο ΙΚΑ, με έβλεπαν από το γκισέ και με φώναζαν αμέσως να πάω μπροστά γιατί έχω προτεραιότητα. Εννοείται κανείς άλλος δεν είχε προσφερθεί πριν να μου δώσει την σειρά του.

mgbubu
02-04-14, 11:40
Γενικά, όπως τα λέτε είναι. Στην πρώτη εγκυμοσύνη κι εγώ περισσότερο προτεραιότητα δεχόμουν από άντρες παρά από γυναίκες, αλλά σε γενικές γραμμές δεν είχα παράπονο. Ίσως, επειδή δεν περίμενα να μου το προτείνουν και ζητούσα εγώ να περάσω ή να σηκωθούν για να καθίσω. Το ίδιο κάνω και τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη ή όταν είμαι και με το παιδί. Δεν μπορώ να βασίζομαι στην καλή θέληση (που συνήθως είναι ανύπαρκτη), επομένως τους επιβάλλω να έχουν καλούς τρόπους!!!! χεχεχε;);)

Aimee
02-04-14, 11:50
Μπορεί να ήταν το εγγόνι της. Και αν ήταν έτσι, ΚΑΛΩΣ της έδωσε τη σειρά της. Το θέμα είναι να μην ταλαιπωρήσεις το παιδί, άρα όποιος και να είναι ο συνοδός του παιδιού, του αξίζει να έχει ιδιαίτερη μεταχείρηση, κι ας μην είναι η μαμά ή ο μπαμπάς.

E ναι, αν το παιδί είναι κάτω των 10 ετών, βεβαίως και καλώς παραχώρησε η Λατίνα τη σειρά της.
Απλά, εγώ κατάλαβα, ότι το "παιδί" ήταν το παιδί της, ο/η οδηγός του αυτοκινήτου...
Μου φάνηκε πολύ παράξενο να οδηγεί 70χρονη...

mgbubu
02-04-14, 11:54
E ναι, αν το παιδί είναι κάτω των 10 ετών, βεβαίως και καλώς παραχώρησε η Λατίνα τη σειρά της.

Ναι, αν είχε παιδί στο αυτοκίνητο καλά έκανε και παραχώρησε τη σειρά της, αλλά όπως διάβασα αυτό που έγραψε και πώς το είπε η γιαγιά, νομίζω ότι δεν εννοούσε κυριολεκτικά ότι είχε παιδί στο αυτοκίνητο, αλλά τον άντρα της (σιγά μην οδηγούσε αυτή και να άφηνε το παιδί μέσα!!). Μάλλον, για γκρινιάρη παππού το κόβω να ήταν.....:confused:

ekavi_
02-04-14, 11:58
Κανένας δεν μου έδινε προτεραιότητα (ούτε και καταδεχόμουν να ζητήσω παρόλο που είχα δυσφορία για διάφορους λόγους), ελάχιστοι μου έδιναν τη θέση τους (κυρίως άντρες) και έχει τύχει κιόλας να με σπρώξουν για να μπουν μπροστά μου να μου πάρουν τη θέση σε τρόλλευ, καλοκαίρι με καύσωνα και εγώ ετοιμόγεννη.
Και μετά λέμε για νοοτροπία του νεοέλληνα... Είναι ιδιαίτερα χαμηλό το επίπεδο...:roll:

Ελισα24
02-04-14, 12:10
Λοιπον....εγκυος εγω, και το τριχρονο παιδι μου διπλα μου, καθομαστε στο μετρό....μπαινει μεσα ενας παππους, και απο ΟΟΟΟΛΟ το μετρό, απο ποια ζητησε να σηκωθει, για να κατσει;;;;;;
Στο ΙΚΑ, εγκυος, ειναι η σειρα μου, ερχεται μια "να περασω πρωτη, γιατι εχω να παω και σε αλλη υπηρεσια μετα;;;"
απαραδεκτο παιδια......

LA LATINA
02-04-14, 12:55

Γιαγιά ήταν, δεν ήταν μαμά, και το παιδάκι είπε ότι ήταν 4. Και ΟΚ, λέω μην πάθει και τίποτα το παιδάκι....τώρα αν είπε ψέμματα, ο Θεός κι η ψυχή της!

Little Monkey
02-04-14, 12:57
Μου φάνηκε πολύ παράξενο να οδηγεί 70χρονη...
Θα σου φαινόταν εξίσου περίεργο αν οδηγούσε 70χρονος?

LA LATINA
02-04-14, 12:59
Καλά ρε παιδιά δε ζήτησα και ταυτότητα......εξάλλου εδώ που μένω είμαστε προάστιο, το να πάρει κάποιος το αυτοκίνητό του να πάει μέχρι το ΙΚΑ δεν είναι και περιφερειακός.....

Little Monkey
02-04-14, 13:11
Καλά ρε παιδιά δε ζήτησα και ταυτότητα......εξάλλου εδώ που μένω είμαστε προάστιο, το να πάρει κάποιος το αυτοκίνητό του να πάει μέχρι το ΙΚΑ δεν είναι και περιφερειακός.....
Εμένα γιατί μου το λες? Εμένα μια χαρά φυσιολογικό μου φάνηκε να οδηγούσε η γιαγιά και να είχε το εγγονάκι της στο αυτοκίνητο :cool:

LA LATINA
02-04-14, 13:13
λάθος quote, φίλη!

Little Monkey
02-04-14, 13:26
λάθος quote, φίλη!
OK σε συγχωρώ ;)

Πάντως απίθανο μου φαίνεται να σου είπε ψέματα, οι γιαγιάδες όταν λένε ψέματα συνήθως προφασίζονται αρρώστια.

Λοιπον....εγκυος εγω, και το τριχρονο παιδι μου διπλα μου, καθομαστε στο μετρό....μπαινει μεσα ενας παππους, και απο ΟΟΟΟΛΟ το μετρό, απο ποια ζητησε να σηκωθει, για να κατσει;;;;;;
Στο ΙΚΑ, εγκυος, ειναι η σειρα μου, ερχεται μια "να περασω πρωτη, γιατι εχω να παω και σε αλλη υπηρεσια μετα;;;"
απαραδεκτο παιδια......
Απαράδεκτοι και οι δύο. Τι τους απάντησες, αν επιτρέπεται;

LA LATINA
02-04-14, 13:31
OK σε συγχωρώ ;)

Πάντως απίθανο μου φαίνεται να σου είπε ψέματα, οι γιαγιάδες όταν λένε ψέματα συνήθως προφασίζονται αρρώστια.

χαχαχααααααααα θεϊκό!

Aimee
02-04-14, 13:46
Θα σου φαινόταν εξίσου περίεργο αν οδηγούσε 70χρονος?

Ναι, εξίσου περίεργο...
Και διπλά περίεργο το ότι ένα παιδί έμεινε χωρίς οπτική παρακολούθηση σε ένα αυτοκίνητο...

Little Monkey
02-04-14, 13:48
Ναι, εξίσου περίεργο...

Να υποθέσω ότι είσαι κάτω από 30?

χαχαχααααααααα θεϊκό!
Προσωπική περίπτωση: Κυρία 60άρα μου ζητάει να περάσει μπροστά στην ουρά στο σούπερ μάρκετ "γιατί δεν είναι καλά και βιάζεται να πάει σπίτι να ξαπλώσει". Όντως βαριανασαίνει κάπως έντονα (έως και επιδεικτικά θα μπορούσε να πει κανείς). Εγώ έχω μισό καλαθάκι πράγματα, η κυρία λίγα λιγότερα, λέω ΟΚ περάστε. Συνεχίζει να βαριανασαίνει όση ώρα περιμένει να εξυπηρετηθεί και όσο εξυπηρετείται. Τελειώνει, φεύγει χωρίς να πει ευχαριστώ (εννοείται) και σε 30 δευτερόλεπτα επιστρέφει να πει στην ταμία ότι έχει κάνει λάθος στα ρέστα. Τα ξανακοιτάνε, τα διπλο-τριπλομετράνε, τελικά τα ρέστα ήταν σωστά. Η κυρία φεύγει... κι εμείς διαπιστώνουμε ότι στα 30 δευτερόλεπτα μου μεσολάβησαν μεταξύ της εξυπηρέτησής της και της επιστροφής της θεραπεύτηκε και το άσθμα της!

Είπα να φωνάξω θαύμα, θαύμα!! αλλά κρατήθηκα :rolleyes:

Ελισα24
02-04-14, 13:56
Απαράδεκτοι και οι δύο. Τι τους απάντησες, αν επιτρέπεται;

Στον Νο1 : "πιστευετε κυριε, οτι απο ολοκληρο το συρμό, πρέπει να σηκωθεί μια εγκυμονούσα για να κατσετε;" εκανε γκλουπ κι εφυγε.

Στη Νο2: "ΟΧΙ" και γυρισα την πλατη. Μετα την αρχισαν αλλοι στην ουρα, φωναζαν μετα μεταξυ τους.

abebablom
02-04-14, 14:30
αν και η συζητηση εχει ξεφυγει λιγο απο το θεμα,θεωρω απαραδεκτο μια γιαγια(και γονιος να ειναι)να αφησει 4χρονο παιδι μονο του στο αυτοκινητο.τοσα εχουμε ακουσει για θερμοπληξιες μεσα στα αμαξια και φυσικα τοσα περιστατικα ακουμε με επιτηδειους στην εποχη που ζουμε.αν ελεγε αληθεια η γιαγια απλα απαραδεκτο.ασχετα παντως με αυτο και για να επανελθουμε στο θεμα μας ειναι κριμα που εχει χαθει ο σεβασμος και να αφηνεις εγγυουλες και μανουλες με τα μωρακια τους να ταλαιπωρουνται...κριμα...

Izaki
02-04-14, 22:47
Εμένα σε καμία από τις δύο εγκυμοσύνες μου δεν μου έχουν παραχωρήσει σειρά πουθενά. Για να είμαι ειλικρινής εφόσον κάθομαι δεν με πειράζει να περιμένω, αν δεν υπάρχει καρέκλα και η ουρά είναι μεγάλη φεύγω. Στο ταχυδρομείο τις φορές που πηγαίνω με τον μικρό στο καρότσι πάντα με φωνάζουν να περάσω μπροστά (που κι εκεί μπαίνω μόνο όταν έχει λίγο κόσμο για να μην ταλαιπωρώ το παιδί) αλλού σε τράπεζες κλπ δεν τον παίρνω ποτέ μαζί μου.
Πάντως οι περισσότεροι είναι εντελώς αναίσθητοι. Είχα πάει μια φορά στο Mothercare και στην ουρά ήταν μία γυναίκα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη, οι κοπέλες στο ταμείο ζήτησαν από τον κόσμο να περάσει για να μην στέκεται και μία μεσήλικη γλυκούλα είπε το υπέροχο "δώστε της μία καρέκλα εγώ τη σειρά μου δεν την δίνω"...τί να πεις μετά από αυτό :shock:
(για την ιστορία την έγκυο εξυπηρέτησαν πρώτα και άφησαν την άλλη να βράζει στο ζουμί της)

LA LATINA
03-04-14, 13:23
Ναι, εξίσου περίεργο...
Και διπλά περίεργο το ότι ένα παιδί έμεινε χωρίς οπτική παρακολούθηση σε ένα αυτοκίνητο...

Περίεργο δεν είναι καθόλου κοπέλα μου. Είμαστε σε προάστιο και ο καθένας παίρνει το αμαξάκι του και πάει όπου θέλει, οι αποστάσεις είναι του λεπτού.....Και το παιδάκι πήγαινε και το έβλεπε κάθε λίγο.......δεν λέω ότι έκανε καλά........κάκιστα έκανε, μπορούσε να το πάρει μαζί της.

Anta1
06-04-14, 23:30
Όσο ήμουν έγκυος, ποτέ δεν περίμενα σε δημόσια υπηρεσία ή σε ιδιωτική (π.χ. τράπζεα) από τους άλλους, απλά προσπερνούσα όλες τις ουρές και ζητούσα εξυπηρέτηση λόγω εγκυμοσύνης και φυσικά με εξυπηρετούσαν αμέσως.
Στο λεωφορείο δεν είχα πρόβλημα και όρθα να ήμουν, συνήθώς όμως μου παραχωρούσαν θέση.
Τώρα που κάθε μέρα παίρνω λεωφορείο με τα δυο μου παιδιά (5 και 3 ετών) και είμαι και φορτωμένη με την τσάντα μου και τις δικές τους, αν δεν σηκωθεί κανένας με το που θα μπω, σηκώνω εγώ όποιον δω ποιον νέο χωρίς καθυστέρηση.
Θεωρώ απαράδεκτο να μην εξυπηρετείται κατά προτεραιότητα γονιόε με μικρό παιδί. Για όσες το διαβάζουν αυτό, η γνώμη μου είναι να ζητούν άμεση εξυπηρέτηση. Έχουν κάθε δικαίωμα σε αυτό. Όσο για τον υπάλληλο που έκοβε βόλτες, μια αναοφρά στον προϊστάμενό του δεν θα έβλαπτε...Για περιπτώσεις σαν κι αυτές υπάρχει ο νέος νόμος με τις διαθσιμότητες και τις πειθαρχικές διώξεις... Για δοκιμάστε, κορίτσια, να αναφέρετε τις λέξεις "προϊστάμενος", "αναφορά", "διαθεσιμότητα", "αναφορά στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης ή στο συνήγορο του πολίτη" και θα δείτε πώς θα τσακιστούν να σας εξυπηρετήσουν...Και μη ντρέπεστε, αυτή είναι η δουλειά τους!!!