PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕΤΑΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

beba09
05-09-12, 18:47
Καλησπέρα σε όλους, λυπάμαι πολύ για όσες μανούλες δεν έχουν φέτος παιδικός και ελπίζω κάποια λύση να έχουν και αυτές. Αυτό που προβληματίζει προσωπικά εμένα είναι τι ακριβώς θα γίνει.....με όσες έχουν πετύχει σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Εμείς έχουμε ήδη ξεκινήσει στον παιδικό από τις 3/9. Η γυναίκα μου είπε ότι δεν έχει λάβει ακόμα τις οριστικές λίστες, ξέρω όμως ότι είμαστε μέσα γιατί πολύ απλά έχουμε πάρα πολλά μόρια.....84 και....! Την διαβεβαίωσα λοιπόν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα όμως είδα όλα αυτά τα περίεργα που γράφονται.....

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/05092012_anakoinosi_pros_domes.doc

Τι σημαίνει ακριβώς αυτό ;;; δεν καταλαβαίνω είναι και για τους ιδιωτικούς;;; ή μόνο για τους δημοτικούς σταθμούς που συμμετείχαν;; Είναι ξεκάθαρο ότι θα γίνει μια μείωση της τάξης του 12,5%, ποιος θα την καλύψει αυτή μπορώ να μάθω;;

Εάν κάποια μανούλα ξέρει κάτι παραπάνω για τους ιδιωτικούς σας παρακαλώ ας μας πει. Προσπάθησα πολλές φορές να πάρα στην ΕΕΤΑΑ αλλά μάταια.

Δυστυχώς είμαι από τις μανούλες που δεν απασχολούμαι και είμαι και μονογονεική οπότε θέλω ακριβώς να ξέρω, έχουμε δωρεάν παιδικό ή όχι;;; Σχολικό δεν χρειαζόμαστε, γνωρίζω πολύ καλά για την αλλαγή αυτή.

thomai1979
05-09-12, 21:06
Καλησπέρα σε όλους, λυπάμαι πολύ για όσες μανούλες δεν έχουν φέτος παιδικός και ελπίζω κάποια λύση να έχουν και αυτές. Αυτό που προβληματίζει προσωπικά εμένα είναι τι ακριβώς θα γίνει.....με όσες έχουν πετύχει σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς. Εμείς έχουμε ήδη ξεκινήσει στον παιδικό από τις 3/9. Η γυναίκα μου είπε ότι δεν έχει λάβει ακόμα τις οριστικές λίστες, ξέρω όμως ότι είμαστε μέσα γιατί πολύ απλά έχουμε πάρα πολλά μόρια.....84 και....! Την διαβεβαίωσα λοιπόν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Τώρα όμως είδα όλα αυτά τα περίεργα που γράφονται.....

http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/05092012_anakoinosi_pros_domes.doc

Τι σημαίνει ακριβώς αυτό ;;; δεν καταλαβαίνω είναι και για τους ιδιωτικούς;;; ή μόνο για τους δημοτικούς σταθμούς που συμμετείχαν;; Είναι ξεκάθαρο ότι θα γίνει μια μείωση της τάξης του 12,5%, ποιος θα την καλύψει αυτή μπορώ να μάθω;;

Εάν κάποια μανούλα ξέρει κάτι παραπάνω για τους ιδιωτικούς σας παρακαλώ ας μας πει. Προσπάθησα πολλές φορές να πάρα στην ΕΕΤΑΑ αλλά μάταια.

Δυστυχώς είμαι από τις μανούλες που δεν απασχολούμαι και είμαι και μονογονεική οπότε θέλω ακριβώς να ξέρω, έχουμε δωρεάν παιδικό ή όχι;;; Σχολικό δεν χρειαζόμαστε, γνωρίζω πολύ καλά για την αλλαγή αυτή.
καλησπερα απο οτι καταλαβα και διαβασα λογω της μειωσης των κονδυλιων θα καλυπτεται το προγευμα ή το απογευματινο.....

athina3129
05-09-12, 22:32
εμεις που ξεκιμησαμε σε ιδιωτικο η μικρη κ σε δημοτικο ο μεγαλος δεν πληρωνουμε τπτ.. η μειωση δεν αφορα τις παρεχομενες υπηρεσιες αλλα τη μειωση που συμφωνηθηκε να υπαρχουν στις χρηματοδοτησεις χωρις ομως μειωση υπηρεσσιων
αυτα γνωριζω τουλαχιστον αυτα μου ειπαν αυτα εχω καταλαβει

πιτσιποπακι
05-09-12, 22:57
τα εχουν κανει σκ@.......!!!!!Εμας μας πηραν σε ιδιωτικο σταθμο και περιμενω ποτε η εεταα θα στειλει τα χαρτια ενω στην ανακοινωση γραφει το αργοτερο μεχρι 3/9 θα τα εχουν στειλει.Τωρα με τη νεα ανακοινωση μου λυθηκε η απορια.Ελπιζω και ευχομαι να μην ζητησουν παραπανω χρηματα εκτος απο αυτα που ηξερα για το σχολικο.Ποσα θα φανε ποια απο το προγραμμα....ελεος!!!

thomai1979
05-09-12, 23:09
τα εχουν κανει σκ@.......!!!!!Εμας μας πηραν σε ιδιωτικο σταθμο και περιμενω ποτε η εεταα θα στειλει τα χαρτια ενω στην ανακοινωση γραφει το αργοτερο μεχρι 3/9 θα τα εχουν στειλει.Τωρα με τη νεα ανακοινωση μου λυθηκε η απορια.Ελπιζω και ευχομαι να μην ζητησουν παραπανω χρηματα εκτος απο αυτα που ηξερα για το σχολικο.Ποσα θα φανε ποια απο το προγραμμα....ελεος!!!
μας βλεπω κανα 100 ε το μηνα για φαι και σχολικο.....

πιτσιποπακι
05-09-12, 23:42
Λογικα θα ξερουν να μου πουν αυριο που θα παρω στον παιδικο.Σπιτικο φαγητο απο τη μαμακα θα τρωει αν τολμησουν να ζητησουν κατι παραπανω οπως και για τη γραφικη υλη.Θα μου πουν τι θελουν και θα τα παρω εγω....Εδω κολλαει η διαφημιση...ε..ρε j@...που σας χρειαζεται.

MAPAKO
05-09-12, 23:45
ΩΡΑΙΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΕΤΑΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΠΟΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ 06/09 ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!! ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΣΧΟΛΕΙΑ *ΒΛΕΠΕ ΑΠΕΡΓΙΕΣ 12/9 ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ! ΓΙΑΤΙ???? ΓΙΑ ΟΛΟ ΦΤΑΕΙ ΤΟ *ΣΥΣΤΗΜΑ* ΤΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ!

athina3129
06-09-12, 00:15
ΟΙ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΩΦΕΛΗΜΕΝΕΣ...
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΙΤΙΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΦΑΙ.......................ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΓΓΤΑΦΗ

πιτσιποπακι
06-09-12, 01:28
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΙΤΙΣΗ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΦΑΙ.......................ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΓΡΑΦΙΚΗ ΥΛΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΓΓΤΑΦΗ

Ελπιζω και ευχομαι να ειναι ετσι.

ERIANTON
06-09-12, 01:40
εμας μας ζητησαν 120 ευρω τον μηνα για σιτιση και 200 για εγγραφη γραφικη υλη,εννοειται οτι το ψαξαμε και εμεις αλλα τι να κανουμε αφου ειδαμε οτι ακρη δεν θα βρουμε καναμε αιτηση αποχωρησης και με 97 μορια μαλλον δεν θα μπουμε πουθενα .ο παιδικος που βλακωδως επελεξα δεν ειναι αξιοπιστος και προτιμω το παιδι μου να κατσει στο σπιτακι μας.αν ειμαστε τυχεροι θα μπουμε στην επομενη επιλογη που ειχαμε και μας ειπε η υπευθυνη του προγραμματος οτι θα το χειριστει αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο,μετακινηση μας ειπε σε αλλο παιδικο μπορει να γινει αλλα δεν ειναι απλη διαδικασια

chryssa77
06-09-12, 07:52
Καλημέρα σε όλες σας! λοιπόν πήγα χθες στην ΕΕΤΑΑ και μίλησα απευθείας με την υπεύθυνη του προγράμματος για τους παιδικούς σταθμούς.Αυτά που έμαθα είναι τα εξής: πρώτον,τα αποτελέσματα για τις επιλαχούσες θα ανακοινωθούν κάποια στιγμή μέχρι και τις 13 του μήνα.Πρέπει για να γίνει αυτό να επιστρέψουν οι φάκελοι με τα διακαιολογητικά και τις αιτήσεις των μητέρων από το υπουργείο όπου και έχουν σταλεί.Δεύτερον : το ότι θα μπουν στο πρόγραμμα παραπάνω παιδιά από ότι μέχρι σήμερα,συνεπάγεται το εξής: ότι επειδή δεν υπάρχουν αρκετά κονδύλια,θα μειωθεί η επιδότηση που ήδη έχει εγκριθεί για το κάθε παιδί ( μείωση της τάξης του 12,5 % ή 13,5 % ),πράγμα που σημαίνει πως οι μητέρες θα επιβαρυνθούν με παραπάνω κόστος.Σε καμία περίπτωση το κόστος αυτό δεν μπορεί να ονομάζεται "εγγραφή".Αυτή είναι πλήρως καλυμμένη.Τώρα όσον αφορά σε κάστος γραφικής ύλης,ναι όντως εκείνοι καλύπτουν 100 ευρώ,αλλά από εκεί και πέρα,ο κάθε παιδικός σταθμός μπορεί να ζητήσει όσα επιπλέον θέλει σαν υπόλοιπο.Μπορεί δλδ να πουν κάποιοι ότι το σύνολο είναι 300 ευρώ,άρα εσείς πληρώνετε τα εναπομείναντα 200 ( εννοείται πως θα πάρετε απόδειξη ).Επίσης σε καμία περίπτωση ( επειδή το κάνουν αρκετοί ),δεν έχουν το δικαίωμα να μην σας δώσουν την λίστα με την γραφική ύλη σε περίπτωση που θέλετε να πάτε να αγοράσετε μόνες σας τα πράγματα.Τέλος,όσες έχουν ήδη περάσει στους παιδικούς σταθμούς,οι ωφελούμενες δλδ,αν δεν αναρτηθούν και οι καινούριες λίστες,μην δώσετε χρήματα για τίποτα.

victoria09
06-09-12, 09:02
καλημερα
Ευχομαι να βγουν συντομα οι λιστες και μακαρι να μπουν ολα τα παιδακια,ομως η λυση που βρεθηκε για μενα ειναι απογοητευτικη.Ειμαι ωφελουμενη και ειδη ξεκινησαμε το σταθμο.Οταν εκανα τις επιλογες μου υπολογισα και το οικονομικο και ηξερα τη μπορω να δωσω.Τωρα ομως αν ειναι να πληρωσω και τη διατροφη τα πραγματα αλλαζουν.Φαγητο απο το σπιτι δεν παιζει στο σταθμο μας αλλα και εγω δεν θα ηθελα να ειναι τα παιδια στη τραπεζαρια να τους σερβιρουν και η κορη μου να βγαζει ταπερακι και με διαφορετικο φαγητο.αυτα επρεπε να ειχαν λυθει απο την αρχη.
Δηλαδη τη πρεπει να τη σταματησω ή να δανειστω για να πληρωσω τη διαφορα?και θα ζητησουν τη διαφορα μεχρι τα 2900 που ηταν αρχικα το ποσο ή οτι θελει ο καθενας?Και αν σκεφτει κανεις γιατι δεν δηλωσα δημοσιο σταθμο που δεν εχει μεταφορα ο ποιο κοντινος μας δημοσιος ειναι 10-15 λεπτα περπατημα και χωρις αμαξι (που δεν εχουμε) δεν μπορω το χειμωνα με κρυο και βροχη να πηγαινοφερνω τη μικρη.

SPORIDIO
06-09-12, 10:03

ε κιομως εμενα μου ειπαν οτι η γραφικη υλη μεσα στα οποια ειναι οι κρεμες πχ τα μαντηλακια κλπ ειναι απο την εγγραφη οτι η εσπα καλυπτει τα 100 ευρω ενω εγω ειχα δωσει τα 150 τον Μαιο. Για να μην ερθω σε μεγαλη αντιπαραθεση γιατι θελω να προσεχουν κ το παιδι ειπα κρατηστε τα 50 για γραφικη υλη απο την εγγραφη και τα 100 θα τα συμφωνησουμε με το σχολικο ...γενικως ου μπλεξεις... Επισης μου πε οτι αυτο που υπεγραψα δεν ισχυει και θα σταλουν εκ νεου αλλα χαρτια να υπογραψουμε που θα εχει μειωθει το ποσο ισως και αναμενετε αν θα μας δινουν το μεσημεριανο η οχι η θα ζητησουν επιπλεον..:evil:

G.STONE
06-09-12, 10:04
Καλημέρα κορίτσια.
Μόλις μίλησα με ΕΕΤΑΑ και μου είπαν ότι σήμερα θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα αργά το απόγευμα. Οι περισσότερες θέσεις θα καλύψουν Αθήνα μου είπε η κοπέλα που μίλησα αλλά δεν ξέρει πόσες θέσεις απλά ότι το ποσό που θα διατεθει θα είναι 30.000.000 € περίπου.

Αναμένουμε λοιπόν οι επιλαχούσες.Μακάρι να μας πάρουν όλες.

SPORIDIO
06-09-12, 10:08
καλημερα
Ευχομαι να βγουν συντομα οι λιστες και μακαρι να μπουν ολα τα παιδακια,ομως η λυση που βρεθηκε για μενα ειναι απογοητευτικη.Ειμαι ωφελουμενη και ειδη ξεκινησαμε το σταθμο.Οταν εκανα τις επιλογες μου υπολογισα και το οικονομικο και ηξερα τη μπορω να δωσω.Τωρα ομως αν ειναι να πληρωσω και τη διατροφη τα πραγματα αλλαζουν.Φαγητο απο το σπιτι δεν παιζει στο σταθμο μας αλλα και εγω δεν θα ηθελα να ειναι τα παιδια στη τραπεζαρια να τους σερβιρουν και η κορη μου να βγαζει ταπερακι και με διαφορετικο φαγητο.αυτα επρεπε να ειχαν λυθει απο την αρχη.
Δηλαδη τη πρεπει να τη σταματησω ή να δανειστω για να πληρωσω τη διαφορα?και θα ζητησουν τη διαφορα μεχρι τα 2900 που ηταν αρχικα το ποσο ή οτι θελει ο καθενας?Και αν σκεφτει κανεις γιατι δεν δηλωσα δημοσιο σταθμο που δεν εχει μεταφορα ο ποιο κοντινος μας δημοσιος ειναι 10-15 λεπτα περπατημα και χωρις αμαξι (που δεν εχουμε) δεν μπορω το χειμωνα με κρυο και βροχη να πηγαινοφερνω τη μικρη.

Δηλ Απο τα 3700 που ταν για καθε παιδι πηγε 2900?? και δεν θα καλυπτει την σητιση δηλ μεσημεριανο ??? :shock:

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-09-12, 10:29
Καλημέρα κορίτσια.
Μόλις μίλησα με ΕΕΤΑΑ και μου είπαν ότι σήμερα θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα αργά το απόγευμα. Οι περισσότερες θέσεις θα καλύψουν Αθήνα μου είπε η κοπέλα που μίλησα αλλά δεν ξέρει πόσες θέσεις απλά ότι το ποσό που θα διατεθει θα είναι 30.000.000 € περίπου.

Αναμένουμε λοιπόν οι επιλαχούσες.Μακάρι να μας πάρουν όλες.

πως ομως θα ανακοινωθουν αποψε το απογευμα αμα εχουν δωσει διορια μεχρι αυριο στις 10:00 στους σταθμους.
θα μας σκασουν.:oops:

beba09
06-09-12, 10:34
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες, σήμερα το πρωί κατάφερα να μιλήσω με την ΕΕΤΑΑ και να λύσω όλες μου τις απορίες,

όσα γράφω αφορούν τις μανούλες που ήταν ωφελούμενες στους οριστικούς πίνακες (όχι ΑΜΕΑ, ούτε βρέφη) και είχαν αναρτηθεί στους τελικούς πίνακες

Το πρόγραμμα φέτος έδινε 2900 για κάθε παιδάκι νήπιο αντί όμως για αυτό το ποσό, θα δοθούν 2.540 ευρώ. Ο λόγος που έγινε η μείωση είναι ώστε να εξικονομηθούν χρήματα και για άλλες μητέρες ώστε να μπορέσουν και αυτές να στείλουν τα παιδάκια τους.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν έχει βγει ανακοίνωση που να ξεκαθαρίζει απόλυτα κάποια θέματα, όπως το ότι ο παιδικός που συμμετείχε στο πρόγραμμα μπορεί να ζητήσει την διαφορά από την μητέρα. Και ναι η κυρία με την οποία μίλησα μου εξήγησε ότι ο παιδικός μπορεί να το κάνει αυτό, αφού είχε συμφωνήσει για 2900 και τώρα θα πάρει 2540. Ακόμα και για την σίτιση μπορεί να ζητήσει χρήματα αφού πλέον δεν την καλύπτει απόλυτα. Πλέον σύμφωνα με το έγγραφο καλύπτεται υποχρεωτικά το πρόγευμα (το δεκατιανό) ή το απογευματινό (παραθέτω το σχετικό κείμενο).

 Σημειώνεται ότι, σύμφωνα και με το ανωτέρω έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και κατόπιν της προκύπτουσας μείωσης των ετήσιων ανώτατων ορίων δαπάνης, η σίτιση θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τη παροχή προγεύματος ή απογευματινού.

Το μεσημεριανό πάει περίπατο.....!!!! Η σπιτικό ή επιπλέον κόστος.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αυτός που σκέφτηκε με αυτόν τον τρόπο να εξοικονομήσει χρήματα δεν έλαβε υπόψη του ότι αυτοί που είχαν τόσο πολλά μόρια για να μπουν είχαν πραγματική οικονομική αδυναμία....και άρα υπάρχει κίνδυνος να επιβαρυνθούν ακόμα περισσότερο. Για άλλη μια φορά το ελληνικό κράτος απέδειξε πόσο αναξιόπιστο είναι και πως όποιος συνεργάζεται με αυτό....δεν μπορεί να βασιστεί στα λεγόμενα του. Μοναδική μου ευχή είναι όντως κάποια παιδάκια να ωφεληθούν και τα χρήματα να μην καταλήξουν κάπου αλλού.

beba09
06-09-12, 10:38
Δηλ Απο τα 3700 που ταν για καθε παιδι πηγε 2900?? και δεν θα καλυπτει την σητιση δηλ μεσημεριανο ??? :shock:

Ναι όπως το γράφεις σπορίδιο, το 3700 έγινε 2900 και τώρα 2540 με την μείωση του 12,5%.

Πέρισυ είχε και σχολικό και σίτιση και όλα. Φέτος το ποσό μειώθηκε στα 2900 χωρίς σχολικό (το αναλαμβάνει η ωφελούμενη) αλλά με σίτιση. Μετά κάνανε την μείωση στα 2540, οπότε από την σίτιση κόπηκε το μεσημεριανό.

yasemi
06-09-12, 11:11
καλημερα σας κοριτσια,,,,επειδη ειμαστε πολλες μανες που ασχολουμαστε με αυτο το θεμα (λογω της διαμαρτυριας και λοιπα ) και για να μη γινει χαλασμενο τηλεφωνω αν τα μεταφερω εγω μπορειτε παρακαλω οσες μιλησατε με εεταα να αναρτησετε στην ομαδα διαμαρτυριας τι ακριβως σας ειπανε και για τα επιπλεον ποσα κλπ???δε μπορω να το κανω εγω απο τη στιγμη που δε μιλησα εγω και πρεπει πολλες να δουνε τι συμβαινει γιατι προβλεπω πολλες να μη συμμετεχουν σοτ προγραμμα

ευχαριστω πολυ

VGI
06-09-12, 11:12
Ναι όπως το γράφεις σπορίδιο, το 3700 έγινε 2900 και τώρα 2540 με την μείωση του 12,5%.

Πέρισυ είχε και σχολικό και σίτιση και όλα. Φέτος το ποσό μειώθηκε στα 2900 χωρίς σχολικό (το αναλαμβάνει η ωφελούμενη) αλλά με σίτιση. Μετά κάνανε την μείωση στα 2540, οπότε από την σίτιση κόπηκε το μεσημεριανό.
H αρχικη προκηρυξη ελεγε:
2.3.2 Ανώτατα όρια τιμών προσφοράς
Τα ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ, που θα καταβάλλονται από την Ε.Ε.Τ.Α.Α., ανά θέση που θα καλυφθεί και ανά κατηγορία για το σύνολο των παρεχόμενων υπηρεσιών (κατηγορία θέσης), είναι:

Α. Βρεφικοί - Βρεφονηπιακοί – Παιδικοί Σταθμοί:
Α1.1 Βρέφη από 2 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση
Α1.2. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση
Α2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900€ με σίτιση / 2.600€ χωρίς σίτιση

Β. Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Ολοκληρωμένης Φροντίδας:
Β1. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση
Β2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900€ με σίτιση / 2.600€ χωρίς σίτιση
Β3. Προ-νήπια με αναπηρία από 2,5 ετών έως 6,5 ετών: 7.000€.

Γ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π.):
Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα: 2.000€ ανεξαρτήτου βάρδιας.

Δ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΜΕ Αναπηρίες (Κ.Δ.Α.Π.- Μ.Ε.Α.)
Παιδιά με αναπηρία ή /και έφηβοι ή /και άτομα με νοητική υστέρηση ή / και κινητική αναπηρία: 7.000,00 €.
Aρα συμφωνα με την ανακοινωση που βγηκε τωρα καταλαβαινω οτι το 3700,00 με σιτιση εγινε 3237,50 και το 3400,00 χωρις σιτιση εγινε 2975,00.Επισης το 2900,00 με σιτιση εγινε 2537,50 και το 2600,00 χωρις σιτιση εγινε 2275,00.
Ειναι αναλογα την κατηγορια που εχεις δηλωσει.

madalenats
06-09-12, 11:23
https://www.facebook.com/groups/epistolidiamartirias/

mar-tha
06-09-12, 11:27
Βρε κορίτσια να ξαναρωτήσω γιατί δεν πήρα απάντηση..

Το πρωινό ήταν υποχρεωτικό σε όλους τους παιδικούς; Με σίτιση ή χωρίς;
Γιατί στον δικό μας (ιδιωτικό μέσω ΕΣΠΑ), μας είπαν ότι τους ανακοίνωσαν να κόψουν το πρωινό που δίνανε..

Όσο για τις θέσεις, το άκουσα στις ειδήσεις πριν, θα δοθούν 11.000 επιπλέον στην Αττική, που θεωρείται και η ευνοημένη της υπόθεσης. Σε εμάς (Μακεδονία) θα είναι κάτι παραπάνω από 2.000 αν θυμάμαι σωστά.

giotakar6
06-09-12, 12:46
Βρε παιδια ελεος δηλαδή, γιατι η ΕΕΤΑΑ δεν βγάζει μια απλή ανακοίνωση οτι την διαφορα θα την καλυψουμε εμεις να τελειωνουμε!
Δηλ.απο 2900 πήγε στα 2600 ευρω να πληρωσουμε εμεις οι γονεις αυτα τα 300 ευρω!!! Εμενα τώρα μου ζήτησαν 700 ευρω παραπάνω συμμετοχή! 70 ευρω το μήνα δηλ.τι να του πω τωρα??

SPORIDIO
06-09-12, 13:59

ΟπΩς Και συ ετσι και γω με πολλα μορια 145 στην κατοχη μου και αναγκες και μας αναγκαζουν να πληρωνουμε ...οπως μου παν και στο σταθμο αυτοι που χουν 40,000 εκκαθαριστικο σιγα μη δεν εχουν να διαθεσουν 3,500 για σταθμο ελεος πια τοτε τι το κανανε το προγραμμα

SPORIDIO
06-09-12, 14:05
H αρχικη προκηρυξη ελεγε:
2.3.2 Ανώτατα όρια τιμών προσφοράς
Τα ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης σε Ευρώ, που θα καταβάλλονται από την Ε.Ε.Τ.Α.Α., ανά θέση που θα καλυφθεί και ανά κατηγορία για το σύνολο των παρεχόμενων υπηρεσιών (κατηγορία θέσης), είναι:

Α. Βρεφικοί - Βρεφονηπιακοί – Παιδικοί Σταθμοί:
Α1.1 Βρέφη από 2 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση
Α1.2. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση
Α2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900€ με σίτιση / 2.600€ χωρίς σίτιση

Β. Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Ολοκληρωμένης Φροντίδας:
Β1. Βρέφη από 8 μηνών έως 2,5 ετών: 3.700€ με σίτιση / 3.400€ χωρίς σίτιση
Β2. Προ-νήπια από 2,5 ετών έως την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση: 2.900€ με σίτιση / 2.600€ χωρίς σίτιση
Β3. Προ-νήπια με αναπηρία από 2,5 ετών έως 6,5 ετών: 7.000€.

Γ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών (Κ.Δ.Α.Π.):
Παιδιά από την ηλικία εγγραφής τους στην υποχρεωτική εκπαίδευση έως 12 ετών και παιδιά με ελαφράς μορφής κινητικά ή αισθητηριακά προβλήματα: 2.000€ ανεξαρτήτου βάρδιας.

Δ. Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών ΜΕ Αναπηρίες (Κ.Δ.Α.Π.- Μ.Ε.Α.)
Παιδιά με αναπηρία ή /και έφηβοι ή /και άτομα με νοητική υστέρηση ή / και κινητική αναπηρία: 7.000,00 €.
Aρα συμφωνα με την ανακοινωση που βγηκε τωρα καταλαβαινω οτι το 3700,00 με σιτιση εγινε 3237,50 και το 3400,00 χωρις σιτιση εγινε 2975,00.Επισης το 2900,00 με σιτιση εγινε 2537,50 και το 2600,00 χωρις σιτιση εγινε 2275,00.
Ειναι αναλογα την κατηγορια που εχεις δηλωσει.

Δηλ για κατηγορια που εχω Α1.1 απο 3,700 παει στα 3,400 και θα κατευει και επιπλεον 12,5%? οποτε παει το μεσημεριανο ?

SPORIDIO
06-09-12, 14:24
2. Τα ετήσια ανώτατα όρια δαπάνης για όλο το Πρόγραμμα διαμορφώνονται ως εξής:
Το ετήσιο ανώτατο όριο δαπάνης σε ευρώ, που θα καταβάλλεται από την Ε.Ε.Τ.Α.Α. ανά θέση που θα καλυφθεί, για το σχολικό έτος 2012 – 2013, στους Βρεφικούς – Βρεφονηπιακούς, Παιδικούς Σταθμούς και Βρεφονηπιακούς Σταθμούς Ολοκληρωμένης Φροντίδας μειώνεται κατά 12,5% και διαμορφώνεται σε 3.237,50€ με σίτιση και σε 2.975,00€ χωρίς σίτιση.

ΔΗλ παιδιά αν υπογραψουμε με 3,237 μας καλυπτουν την σιτηση? και γιατι στον παιδικο μου λενε αν μειωθει κ αλλο δεν θα με καλυπτουν στο μεσημεριανο

που ακομα δεν καταλαβα σε ποια κατηγορια θα μαι...απο 3,700 με Α1,1 που παω σε ποιο ποσο:?

VGI
06-09-12, 14:35
Δηλ για κατηγορια που εχω Α1.1 απο 3,700 παει στα 3,400 και θα κατευει και επιπλεον 12,5%? οποτε παει το μεσημεριανο ?
Αυτο με την σιτιση δεν ειναι πολυ διευκρινιστικο σιτιση οπως φαινεται θα υπαρχει στους σταθμους που το ειχαν δηλωσει αλλα τι εννοει με το:
 Σημειώνεται ότι, σύμφωνα και με το ανωτέρω έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και κατόπιν της προκύπτουσας μείωσης των ετήσιων ανώτατων ορίων δαπάνης, η σίτιση θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τη παροχή προγεύματος ή απογευματινού.
Οτι θα παρεχουν μονο το προγευμα ή το απογευματινο? Και το μεσημεριανο θα το καλυπτουμε εμεις?
Παντως το 3700,00 θα γινει 3237.50 και θα περιλαβμανει σιτιση , ποια θα ειναι αυτη δεν ξερω και αυτοι οι σταθμοι που ειχαν ετσι και αλλιως δηλωσει απο την αρχη χωρις σιτιση απο 3400,00 θα γινουν 2975,00.

athina3129
06-09-12, 15:47
Αυτο με την σιτιση δεν ειναι πολυ διευκρινιστικο σιτιση οπως φαινεται θα υπαρχει στους σταθμους που το ειχαν δηλωσει αλλα τι εννοει με το:
Οτι θα παρεχουν μονο το προγευμα ή το απογευματινο? Και το μεσημεριανο θα το καλυπτουμε εμεις?
Παντως το 3700,00 θα γινει 3237.50 και θα περιλαβμανει σιτιση , ποια θα ειναι αυτη δεν ξερω και αυτοι οι σταθμοι που ειχαν ετσι και αλλιως δηλωσει απο την αρχη χωρις σιτιση απο 3400,00 θα γινουν 2975,00.
οχι βεβαια...ειναι διευκρινιστικο για οσους προσπαθουν να χρεωσουν πρωινο απογευματινο

athina3129
06-09-12, 15:54
Ελπιζω και ευχομαι να ειναι ετσι.
εμεις ξεκινησαμε κ το ενα το χω σε ιδιωτικο κ το αλλο σε δημοσιο

anty
06-09-12, 16:18
http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=4&artid=150717

anty
06-09-12, 16:57
Σήμερα μέσα στην τσάντα του παιδιού μου βρήκα ένα σημείωμα που έλεγε τα εξής:

Σας ενημερώνουμε όλους τους γονείς που συμμετέχετε μέσα από το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ , ότι στο επόμενο σύντομο χρονικό διάστημα θα πάρετε επιστολή με περαιτέρω διευκρινίσεις λόγω διαφόρων προβλημάτων και ασαφειών που έχουν δημιουργηθεί εξαιτίας κακής διαχείρισης και από μέρους της ΕΕΤΑΑ αλλά και από μέρους των αρμόδιων υπουργείων που εμπλέκονται σε αυτό. Πιστεύουμε ότι στο άμεσο μέλλον θα διευκρινιστούν διάφορα θέματα ώστε να επέλθει η εύρυθμη και ομαλή λειτουργία του σχολείου………..

Εμένα γιατί δεν μου αρέσει καθόλου αυτό? Ήδη με το που πήγα μου είπαν πως δεν θα παρέχουν πρωινό στα παιδάκια από ΕΣΠΑ και ότι θα μας δώσουν μια λίστα για γραφική ύλη που θα χρειαστούν. Τι άλλο μπορεί να ζητήσουν? Ούτως ή άλλως σίτιση δεν παρείχαν.

beba09
06-09-12, 19:19
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες για να μην γίνει καμία παρεξήγηση τα ποσά ήταν ανάλογα με τις ηλικίες των παιδιών αλλά και εάν είναι ΑΜΕΑ κλπ. Από την συζήτηση που είχα τα πράγματα είναι απλά ...... ο παδικός έχει το δικαίωμα να ζητήσει επιπλέον λεφτά γιατί πολύ απλά του μειώσαν τα ποσά. Μπορεί κάποιος παιδικός να μην το κάνει άλλος όμως πάλι να ξεκαθαρήσει τα πράγματα από την αρχή. Τώρα το θέμα κατά την γνώμη μου είναι να ξέρετε ποια ακριβώς είναι η διαφορά ώστε να μην σας ζητήσουν ότι θέλουν. επίσης παίζει ρόλο εάν έχετε και σχολικό. Δηλαδή για μια μανούλα που έχει σχολικό και της ζητάνε και χρήματα για την σίτιση πιστεύω ότι περίπου στα 100 ευρώ θα της έρθει το μήνα. Εμείς δεν έχουμε σχολικό, η διαφορά είναι 360 ευρώ / 11 μήνες = 32 ευρώ το μήνα πχ για μια μαμά με σχολικό 360 + 500 (ένας μέσος όρος) = 860 / 11 μήνες = 78 το μήνα. Πες 100 ευρώ χονδρικά.

Λυπάμαι πολύ ένα τόσο καλό πρόγραμμα έγινε...και αυτό.....μην πω!!! αλλά όπως πάντα στην Ελλάδα πρέπει να πούμε και ευχαριστώ......που δεν μας το κόψανε και τελείως.

πιτσιποπακι
06-09-12, 19:29
Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες για να μην γίνει καμία παρεξήγηση τα ποσά ήταν ανάλογα με τις ηλικίες των παιδιών αλλά και εάν είναι ΑΜΕΑ κλπ. Από την συζήτηση που είχα τα πράγματα είναι απλά ...... ο παδικός έχει το δικαίωμα να ζητήσει επιπλέον λεφτά γιατί πολύ απλά του μειώσαν τα ποσά. Μπορεί κάποιος παιδικός να μην το κάνει άλλος όμως πάλι να ξεκαθαρήσει τα πράγματα από την αρχή. Τώρα το θέμα κατά την γνώμη μου είναι να ξέρετε ποια ακριβώς είναι η διαφορά ώστε να μην σας ζητήσουν ότι θέλουν. επίσης παίζει ρόλο εάν έχετε και σχολικό. Δηλαδή για μια μανούλα που έχει σχολικό και της ζητάνε και χρήματα για την σίτιση πιστεύω ότι περίπου στα 100 ευρώ θα της έρθει το μήνα. Εμείς δεν έχουμε σχολικό, η διαφορά είναι 360 ευρώ / 11 μήνες = 32 ευρώ το μήνα πχ για μια μαμά με σχολικό 360 + 500 (ένας μέσος όρος) = 860 / 11 μήνες = 78 το μήνα. Πες 100 ευρώ χονδρικά.

Λυπάμαι πολύ ένα τόσο καλό πρόγραμμα έγινε...και αυτό.....μην πω!!! αλλά όπως πάντα στην Ελλάδα πρέπει να πούμε και ευχαριστώ......που δεν μας το κόψανε και τελείως.
...Για να καταλαβω...τα αλλα παιδακια θα τρωνε πρωινο και τα δικα μας θα τα κοιταζουν!!!

πιτσιποπακι
06-09-12, 19:33
Σήμερα μέσα στην τσάντα του παιδιού μου βρήκα ένα σημείωμα που έλεγε τα εξής:

Σας ενημερώνουμε όλους τους γονείς που συμμετέχετε μέσα από το πρόγραμμα της ΕΕΤΑΑ , ότι στο επόμενο σύντομο χρονικό διάστημα θα πάρετε επιστολή με περαιτέρω διευκρινίσεις λόγω διαφόρων προβλημάτων και ασαφειών που έχουν δημιουργηθεί εξαιτίας κακής διαχείρισης και από μέρους της ΕΕΤΑΑ αλλά και από μέρους των αρμόδιων υπουργείων που εμπλέκονται σε αυτό. Πιστεύουμε ότι στο άμεσο μέλλον θα διευκρινιστούν διάφορα θέματα ώστε να επέλθει η εύρυθμη και ομαλή λειτουργία του σχολείου………..

Εμένα γιατί δεν μου αρέσει καθόλου αυτό? Ήδη με το που πήγα μου είπαν πως δεν θα παρέχουν πρωινό στα παιδάκια από ΕΣΠΑ και ότι θα μας δώσουν μια λίστα για γραφική ύλη που θα χρειαστούν. Τι άλλο μπορεί να ζητήσουν? Ούτως ή άλλως σίτιση δεν παρείχαν.
...Για να καταλαβω τα αλλα παιδακια θα τρωνε πρωινο και τα δικα μας θα τα κοιταζουν.Ακομα δεν με εχουν παρει απο τον παιδικο αλλα εγω τους ενημερωσα για ανακοινωση.

thomai1979
06-09-12, 21:29
...Για να καταλαβω τα αλλα παιδακια θα τρωνε πρωινο και τα δικα μας θα τα κοιταζουν.Ακομα δεν με εχουν παρει απο τον παιδικο αλλα εγω τους ενημερωσα για ανακοινωση.
αυτο ξαναπες το.....μεσα διαβασα οτι θα καλυπτεται το προγευμα ή το απογευματινο....τιποτα για το μεσημεριανο....μαλλον μας βλεπω με ταπερακια..:evil::evil: και θα τρωνε τα παιδια μας φαγητο απο το σπιτι και θα κοιτανε τα αλλα παιδακια που θα τρωνε το φαγητο του παιδικου? θα ζηλευουν τρομερα:cry::cry:

ΤΙΓΡΑΚΙ
06-09-12, 21:35
αυτο ξαναπες το.....μεσα διαβασα οτι θα καλυπτεται το προγευμα ή το απογευματινο....τιποτα για το μεσημεριανο....μαλλον μας βλεπω με ταπερακια..:evil::evil: και θα τρωνε τα παιδια μας φαγητο απο το σπιτι και θα κοιτανε τα αλλα παιδακια που θα τρωνε το φαγητο του παιδικου? θα ζηλευουν τρομερα:cry::cry:

δε νομιζω οτι θα υπαρχουν πολλα παιδακια που θα τρωνε το φαγητο του σταθμου.πιστευω η πλειοψηφία θα ειναι το ταπερακι.;)

mar-tha
07-09-12, 09:01

Κάποιοι σταθμοί δεν θα κόψουν το πρωινό, ακριβώς γιατί βρίσκουν γελοία την διαδικασία, σε κάτι που έχει και μικρό κόστος!

Κατά τα άλλα, εγώ πάντα ταπεράκι έστελνα στο σχολείο, γιατί θέλω να ξέρω τι τρώει η μικρή. Ποιος ο λόγος να ζηλέψει το τι τρώνε τα άλλα παιδιά; Δεν βρίσκω να υπάρχει λόγος, και ποτέ δεν μου έβγαλε κάτι τέτοιο το παιδί τόσα χρόνια.

G.STONE
07-09-12, 10:36
Σήμερα το πρωι ξαναμίλησα με ΕΕΤΑΑ και μου είπαν ότι σημερα το βράδυ θα βγουν αργά ή την Δευτέρα.

Μας έσκασαν πια!!

mar-tha
07-09-12, 10:43
Το επικίνδυνο σενάριο που άκουσα, είναι πως παιδικοί της Θεσσαλονίκης, ετοιμάζονται μέσω του Συμβουλίου τους, να κάνουν ένσταση στην ΕΕΤΑΑ και να διακόψουν τη σύμβαση, μια που δεν τηρούνται αυτά που είχαν υπογράψει.

Αν συμβεί κάτι τέτοιο, κάποια στιγμή να λάβουμε χαρτί ότι τα παιδιά μας που μπήκαν μέσω ΕΣΠΑ σταματάνε.. θα είναι πραγματικά πως να το χαρακτηρίσω δεν ξέρω!!!

ΤΙΓΡΑΚΙ
07-09-12, 11:39
Σήμερα το πρωι ξαναμίλησα με ΕΕΤΑΑ και μου είπαν ότι σημερα το βράδυ θα βγουν αργά ή την Δευτέρα.

Μας έσκασαν πια!!

ΜΑΣ ΕΣΚΑΣΑΝ:evil:

Χτες μιλησα μαζι τους και μου ειπαν σημερα οτι θα βγουν.

αντε να δουμε τι θα δουμε:-?

katerina2
07-09-12, 12:24
Το επικίνδυνο σενάριο που άκουσα, είναι πως παιδικοί της Θεσσαλονίκης, ετοιμάζονται μέσω του Συμβουλίου τους, να κάνουν ένσταση στην ΕΕΤΑΑ και να διακόψουν τη σύμβαση, μια που δεν τηρούνται αυτά που είχαν υπογράψει.

Αν συμβεί κάτι τέτοιο, κάποια στιγμή να λάβουμε χαρτί ότι τα παιδιά μας που μπήκαν μέσω ΕΣΠΑ σταματάνε.. θα είναι πραγματικά πως να το χαρακτηρίσω δεν ξέρω!!!

Ενώ το ότι παίρνοντας πιο πολλά παιδιά μέσω ΕΣΠΑ θα χρειαστεί να εκδιωχθούν παιδάκια που έγιναν δεκτά εκτός ΕΣΠΑ δεν είναι πρόβλημα, έτσι;

anty
07-09-12, 15:13
Δεν πρόκειται για διαγωνισμό όπου θα πρέπει να μπουν ή τα παιδάκια μέσω ΕΣΠΑ ή τα παιδάκια που γράφτηκαν εκτός ΕΣΠΑ!
Το θέμα είναι να βολευτούν όσο το δυνατόν περισσότερα παιδιά. Οι παιδικοί σταθμοί ιδιωτικοί και δημόσιοι είχαν περιθώριο μέχρι σήμερα τις 10 να δηλώσουν πόσες θέσεις έχουν για να διαθέσουν. Κανένα παιδί που ξεκίνησε και περνάει το στάδιο της προσαρμογής δεν πρέπει να χάσει την θέση του άσχετα με το πώς μπήκε……
Αν οι σταθμοί έχουν ήδη καλύψει τις θέσεις τους τότε απλά θα δηλώσουν ότι δεν μπορούν να δεχτούν άλλα παιδάκια!
Το μπέρδεμα είναι με πιο τρόπο θα καλυφθούν όλες οι διαθέσιμες θέσεις αφού τα δεδομένα έχουν αλλάξει……
Τι να πω μεγάλο μπέρδεμα……………

πιτσιποπακι
07-09-12, 15:20
Τελικα μαλλον ειναι θεμα σταθμου.Πηγαμε σημερα και μου ειπε η διευθυντρια οτι για εμας δεν θα αλλαξει κατι,μονο το σχολικο θα πληρωσουμε απλα ο σταθμος θα παρει λιγοτερα χρηματα.Καλη επιτυχια σε ολες και ελπιζω αυτα να ειναι τα τελευταια <<σπασμενα>> που <<πληρωνουμε>> εμεις.......

thomai1979
07-09-12, 15:51
Κάποιοι σταθμοί δεν θα κόψουν το πρωινό, ακριβώς γιατί βρίσκουν γελοία την διαδικασία, σε κάτι που έχει και μικρό κόστος!

Κατά τα άλλα, εγώ πάντα ταπεράκι έστελνα στο σχολείο, γιατί θέλω να ξέρω τι τρώει η μικρή. Ποιος ο λόγος να ζηλέψει το τι τρώνε τα άλλα παιδιά; Δεν βρίσκω να υπάρχει λόγος, και ποτέ δεν μου έβγαλε κάτι τέτοιο το παιδί τόσα χρόνια.
αφου θα τρωνε στο ιδιο τραπεζι η ταξη του ας το πουμε....δεν θα ζηλευουν?
εκτος κι αν τα χωρισουν:shock::shock: κατι που ακουσα απο αλλες κοπελες

purple rain
07-09-12, 16:07
κοριτσια καλησπερα,
ειμαι κι εγω απο τις επιλαχουσες που περιμενω με λαχταρα να βγουν αυτα τα νεα αποτελεσματα πια -ουτε πανεληνιες να διναμε!!!- μπας και μπουμε σε κανενα παιδικο σταθμο!!! περιττο να σχολιασω το μπαχαλο της υποθεσεως το φετινο, που στα παιδια μας που ειναι 3 και 4 να το λεγαμε πιο ευκολα θα βρισκαν μια λυση ικανοποιητικη για ολους....οχι σε αυτους τους υποτιθεται υπευθυνους της βλακειας....
η γνωμη η δικη μου ειναι αν ηταν πραγματικα να εξοικονομησουν χρηματα και να παρουν ολα τα παιδια που εχουν επιλεχθει ας μην καλυπταν και καθολου την σιτηση με δεδομενο ομως, να μπορω εγω να στειλω ταπερακι κατσαρολακι ή ταψακι (οτι ευχαριστει τον καθενα) για να ταιστει το παιδι μου. τι εννοω;;; οτι απλουστατα πιστευω κανεις δεν θα ειχε αντιρηση να στελνει φαγητο στο σχολειο του παιδιου του (θα το κανουμε σε κανα δυο χρονια στο ολοημερο δημοτικο γιατι οχι απο τωρα;;;). οσον αφορα στην ανησυχια σας για το αν ζηλευουν, επειδη εχω εμπειρια στο θεμα (περσι η μικρη μου πηγε σε προγραμμα πρωινης φυλαξης που εστελνα εγω το φαγητο) και δεν υπηρξε ποτε το παραμικρο προβλημα, ισα ισα που λειτουργουσε και θετικα για φαγητα που στο σπιτι δεν τα ετρωγε κι εκει εβλεπε αλλα παιδακια να τα τρωνε και μου ζητουσε να της φτιαξω κι εγω...
το ολο θεμα ομως εχει να κανει με την νοοτροπια που μας εχει φτασει εδω που ειμαστε τωρα ως χωρα, το ο,τι αρπαξουμε, που χαρακτηριζει ως επι το πλειστον τους ιδιωτικους σταθμους, που ζητανε ο,τι θελουν, χρεωνουν οσο θελουν, και πριν καλα καλα καταληξει η εεταα σε οριστικους πινακες και θεσεις εχουν αρχισει οπως λετε κι εσεις που πατε ηδη στους σταθμους να ζητανε ο,τι να 'ναι....
τι να πω πια;;; η ασυδοσια στο μεγαλειο της!!!!

yasemi
07-09-12, 19:01
καλησπερα!!!συμπληρωματικη λιστα ερχεται

http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/2012-09-07_oristika-gynaikwn/index_no_template.html

fedra
07-09-12, 19:16

http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/2012-09-07_oristika-gynaikwn/index_no_template.html

Ευχαριστώ!!!!Είσαι φοβερή, τόση ώρα προσπαθώ να βρω κάτι και όλα τα ίδια μου έβγαζε.

anty
07-09-12, 19:27
Άντε καλή επιτυχία κορίτσια!!! ( και αγόρια ) :)

G.STONE
07-09-12, 19:44

Βγήκαν τα νέα αποτελέσματα δηλαδή? γιατί στην σελίδα της εεταα δεν βγάζει τίποτα.

Δεν μπορω να δώ ούτε από δω κορίτσια

fedra
07-09-12, 19:50
Βγήκαν τα νέα αποτελέσματα δηλαδή? γιατί στην σελίδα της εεταα δεν βγάζει τίποτα.

Δεν μπορω να δώ ούτε από δω κορίτσια

Δεν βγήκαν αλλά ετοιμάζονται....

BLUBLU
07-09-12, 20:30
Κοριτσια σε οποια ανοιξουν οι πινακες ας τους περναμε εδω! Δεν θα φανουν σε ολους ταυτοχρονα! Εμενα με ενδιαφερει Πιερια! Πειτε ποιους αλλους νομους για να τους αναρτουμε!

Καλη επιτυχια!!!!

ΤΙΓΡΑΚΙ
07-09-12, 21:10

που το βρηκες καλε αυτο ανοιγω αλλα ολα ιδια μου φαινονται:confused:

BLUBLU
07-09-12, 21:33
Τιγρακη μερικοι server τα δεχονται πιο γρηγορα τα αποτελεσμετα, γι αυτο σε σενα κ σε μενα δεν φαινεται τπτ! Στα κοριτσια που το ειδαν φανταζομαι οτι θα φανειν πιο γρηγορα η λιστα με τα ονοματα οπως εγινε κ την προηγουμενη φορα! Γραψε κ εσυ τον νομο/δημο που θελεις, μηπως κάποια ε βοηθησει!
Αντε κ καλή μας επιτυχια!
Εγω εχω σειρα γυρω 150 αλλα δεν ξερω αν θα μας παρουν κ δυκολευομαι με 3 μωρακια! Μακαρι να γινει το καλυτερο!http://parentscafe.gr/images/smilies/rolleyes.gif

ΤΙΓΡΑΚΙ
07-09-12, 21:45
τωρα καταλαβα πως εγω δε το βλεπω, ευχομαι αποψε τουλαχιστον να λυθει το θεμα γιατι θα σκασουμε.
τι λες τωρα 3 παιδακια να τα χαιρεσαι να τα καμαρωνεις,εγω ενα εχω και ευτυχως ειναι και συνεννοήσιμο παιδι και τωρα περιμενω το δευτερο και με τη σκεψη κουραζομαι:lol:

mariasaloniki
07-09-12, 21:54
που το βρηκες καλε αυτο ανοιγω αλλα ολα ιδια μου φαινονται:confused:

μια από τα ίδια!!!ουφφφφφ!!!!!

BLUBLU
07-09-12, 21:56
τωρα καταλαβα πως εγω δε το βλεπω, ευχομαι αποψε τουλαχιστον να λυθει το θεμα γιατι θα σκασουμε.
τι λες τωρα 3 παιδακια να τα χαιρεσαι να τα καμαρωνεις,εγω ενα εχω και ευτυχως ειναι και συνεννοήσιμο παιδι και τωρα περιμενω το δευτερο και με τη σκεψη κουραζομαι:lol:

χαχαχα!
Βρε κ οι δικιες μου καλες ειναι αλλα δεν παυει να ειναι 3! Οι διδυμες ειναι 2,5 κ η μικρη 6 μηνων! Θελω κ εγω να μπορω να παω για δουλεια χωρις τοσο αγχος! Μακαρι να πανε όλα καλα! Ελπιζω τα κοριτσια που θα τα δουνε πρωτες να μας ενημερωσουν!

purple rain
07-09-12, 21:59
μας σκασανε πια!!!
τωρα μεσα στο site της εεταα δεν εχει τιποτα απο το link που βαλατε πριν....
αντε παλι θα ξενυχτησουμε να μπαινοβγαινουμε στο ιντερνετ να δουμε τι καναμε....τουλαχιστον να αναρτηθουν μεσα στο σαββατοκυριακο να δουμε απο δευτερα τι θα κανουμε τα παιδια μας!!!!

BABE
07-09-12, 22:00
Καλησπέρα και απο εμένα εχω μια αγωνία κουραστηκα φετος με ολο αυτό που γίνετε...ελπίζω να γίνει κατι !!καλη επιτυχια σε όλες τις μανούλες!!!!!

G.STONE
07-09-12, 22:11
Καλά κορίτσια κατά τις 01.30-2.00 βλέπω να τα βλέπουμε...τουλάχιστον να πάει χαλάλι το ξενύχτι...

BLUBLU
07-09-12, 22:51
Καλά κορίτσια κατά τις 01.30-2.00 βλέπω να τα βλέπουμε...τουλάχιστον να πάει χαλάλι το ξενύχτι...

Μηπως τα βγάλουν αύριο? Τι καλά να τα βγάλουν τωρα να τελειωνουμε!Εγω παντως ακομη δεν βλεπω τπτ καινουργιο στο σαιτ τους!

ΤΙΓΡΑΚΙ
07-09-12, 23:59
Μηπως τα βγάλουν αύριο? Τι καλά να τα βγάλουν τωρα να τελειωνουμε!Εγω παντως ακομη δεν βλεπω τπτ καινουργιο στο σαιτ τους!

μακαρι αποψε να δουμε τι θα γινει μη μας βασανιζουν ολο το σκ:-?

τζινα
08-09-12, 00:11
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΜΕΝΑ ΚΟΛΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ..ΕΝΩ ΛΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΛΙΣΤΑ.....ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΞΕΝΥΧΤΙ..ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ 41 ΜΟΡΙΑ ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΤΙ

τζινα
08-09-12, 00:50
KAMIA MANOYLA KANA NEO.....MIPOS DEN TA VGALOUNE SIMERA K VGOUNE APO DEFTERA.....

anty
08-09-12, 02:23
βγήκαν και δεν μπορώ να τα δώ :(

μπορεί κάποια να μπει εδώ? http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/2012-09-07_oristika-gynaikwn/html/epilex_54.html

αν δεν κάνω λάθος είναι της θεσσαλονίκης

sioula
08-09-12, 02:32
Έχω ΑΘήνα. Ποιός θέλει;

anty
08-09-12, 02:36
Έχω ΑΘήνα. Ποιός θέλει;

θεσσαλονίκη δεν έχεις???? please...........................

sioula
08-09-12, 02:38
θεσσαλονίκη δεν έχεις???? please...........................
Μπες στο facebook. Κάποιος είχε...

anty
08-09-12, 02:40
δεν έχω φατσαμπουκ :(

στο link που έβαλα δεν μπορείς να μπεις?

sioula
08-09-12, 02:41
βγήκαν και δεν μπορώ να τα δώ :(

μπορεί κάποια να μπει εδώ? http://www.eetaa.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/2012-09-07_oristika-gynaikwn/html/epilex_54.html

αν δεν κάνω λάθος είναι της θεσσαλονίκης
Πες μου το όνομά σου. Βρήκα Θεσσαλονίκη.

sioula
08-09-12, 02:42
Θα μου πεις;

anty
08-09-12, 02:43
Θα μου πεις;

anty
08-09-12, 02:45
αχ πες μου ότι σε πρόλαβα................

sioula
08-09-12, 02:46
Ναι, στο ΝΕΟΣ ΝΗΠΙΑΚΟΣ ΚΗΠΟΣ.

anty
χίλια ευχαριστώ χίλια ευχαριστώ χίλια ευχαριστώ!!!!!!

sioula
Έχεις άλλο όνομα να μου δώσεις από Θεσσαλονίκη;

sioula
08-09-12, 02:48
;):p:p:p

anty
08-09-12, 02:48
όχι σ ευχαριστώ πολύ!
εσείς τα καταφέρατε?

sioula
08-09-12, 02:49
όχι σ ευχαριστώ πολύ!
εσείς τα καταφέρατε?
Ναι. Γι' αυτό ξενυχτάω. Για να βοηθήσω κι άλλες κοπέλες.

sioula
08-09-12, 02:50
Καλό σου βράδυ και καλή τύχη.

anty
08-09-12, 02:51
να σαι καλά!
και εμείς περάσαμε (την πρώτη φορά ), το όνομα ήταν της κολλητής μου, περάσαμε στον ίδιο σταθμό!
και πάλι ευχαριστώ καληνύχτα!!!!

ΤΙΓΡΑΚΙ
08-09-12, 07:57
καλημερα, ολη μερα και εμεις περασαμε στη πρωτη μας επιλογη:!:

συγχαρητηρια σε ολες τις μανουλες ευχομαι ολες να ειδατε τα ονοματα σας στις ωφελουμενες.:p

ΚΥΡΙΑΚΗ_
08-09-12, 09:03
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην ΕΕΤΑΑ που έβγαλε τους μισούς νομούς της Ελλάδας απ'έξω...
Εμείς Κρήτη τίποτα.....στο πηγαδι κατουρησαμε....όπως και η Πελοπόννησος απ'οτι βλέπω....και πόσοι άλλοι νομοί....
Μπράβο τους και πάλι....

thomai1979
08-09-12, 09:50
καλημερα μας πηρανε στην παιδικη ακαδημια την πρωτη μας επιλογη...ειμαι ευτυχισμενη οσο δεν παει....:p:p

G.STONE
08-09-12, 10:20
Καλημέρα και απο μένα.Τον πήρανε και τον δικό μου στην πρώτη μας επιλογή. Είχα χάσει τις ελπίδες μου...αλλά ευτυχώς!!

anty
08-09-12, 10:21
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην ΕΕΤΑΑ που έβγαλε τους μισούς νομούς της Ελλάδας απ'έξω...
Εμείς Κρήτη τίποτα.....στο πηγαδι κατουρησαμε....όπως και η Πελοπόννησος απ'οτι βλέπω....και πόσοι άλλοι νομοί....
Μπράβο τους και πάλι....

Κυριακή καλημέρα!
Να τι έγραψε κάποια κοπέλα για αυτό το θέμα:
στην πρωτη κατανομη η κρητη και αλλες περιφερειες της Ελλαδας ειχανε απορροφηση πανω απο 70 % ενω αλλες περιφερειες ουτε 10% οποτε στη δευτερη διανομη δωσανε θεσεις στις περιφερειες που απο την πρωτη διανομη ητανε ριγμενες για να ερθουν ολα να γινοιν ισα,,,,ΓΙΑ ΑΥΤΟ δε δωσανε αλλες στη κρητη και πελοποννησο και αλλου

BABE
08-09-12, 10:31
κοριτσια συγχαρητηρια εμεις μειναμε απο εξω δυστηχως
απλα θελω να σας ρωτησω κάτι στο δημοσιο που εχουμε δηλωσει ειμαι η 3η επιλαχουσα λετε να γίνει τίποτα!??

yasemi
08-09-12, 11:38
Κυριακή καλημέρα!
Να τι έγραψε κάποια κοπέλα για αυτό το θέμα:
στην πρωτη κατανομη η κρητη και αλλες περιφερειες της Ελλαδας ειχανε απορροφηση πανω απο 70 % ενω αλλες περιφερειες ουτε 10% οποτε στη δευτερη διανομη δωσανε θεσεις στις περιφερειες που απο την πρωτη διανομη ητανε ριγμενες για να ερθουν ολα να γινοιν ισα,,,,ΓΙΑ ΑΥΤΟ δε δωσανε αλλες στη κρητη και πελοποννησο και αλλου

καλήμερα κυριακη ακριβως οπως τα λεει αντι,,,ετσι σου τα εγραψα και στο φατσοβιβλιο...

εμεις περασαμε ουφ....ξεκιναει αλλος αγωνας απο δευτερα....να δουμε τι γινεται με τα τροφεια τα εξτρα κλπ.....

anty
08-09-12, 11:45
εμεις περασαμε ουφ....ξεκιναει αλλος αγωνας απο δευτερα....να δουμε τι γινεται με τα τροφεια τα εξτρα κλπ.....

Αυτό είναι μεγάλο θέμα…………
Αν ζητήσουν τροφεία, μάλλον δεν θα μπορέσω να αντεπεξέλθω και είναι κρίμα γιατί ξεκινήσαμε προσαρμογή και η μικρή μου είναι ενθουσιασμένη………

τζινα
08-09-12, 16:11
koritsia kalispera..an kai oi elpides den itan polles mas pirane kai sto sxolio to opoio paei edo kai 2 xronia..tora ti kanoume?ego tha tin pao tin deftera k tha rotiso ..ego plirono 330 tora ton septemvri ton plirosa ok...alla posa tha zitisoun den ksero gia trofia

jenny_v
08-09-12, 16:21
Εμας μας πηρανε στην Αργυρη-Λαιμου,Παπαγου.
Να ρωτησω η μεταφορα με σχολικο ειναι υποχρεωτικη;;; Δεν νομιζω γιατι ειναι ενα τρελο νουμερο κ εμεις μενουμε διπλα...

τζινα
08-09-12, 16:29
ego pou eixa rotisei kapia stigmi mou eixan pei oxi kai an thes ta plironis liga liga..kai go xoris sxoliko giati i mikri den tis aresei...ara ego perimeno na do ti tha mou zitisoune...evelpisto oxi tipota tragiko ..alios tha tis dino ego fagito..idi ta xrimata ta dosa afto to mina kai afisa aplirota polles anagkes...

liaba
08-09-12, 16:36
μπαβο σας κοριτσια καλη προσαρμογη να εχοθν τα βλασταρια σας,ενα μεγαλο μπαβο και στον αγωνα που εκαναν και οι κοπελες και μπορεσαν και βγηκαν και αυτες οι θεσεις.
0σο για τις κοπελες που δεν πηραν τα παιδακια τους ξερω πως μεχρι και την προηγουμενη εβδομαδα σε ορισμενους δημοτικους της σαλονικης υπηρχαν θεσεις ακομα,για παρτε κανα τηλεφωνο να ρωτησετε

my billy
08-09-12, 16:51
Καλημέρα και απο μένα.Τον πήρανε και τον δικό μου στην πρώτη μας επιλογή. Είχα χάσει τις ελπίδες μου...αλλά ευτυχώς!!
κ εμεις μεσαααα!!!!!!!!!:p:p:p:p
τι να πω! τετοιο αγχος για τους πινακες με τα αποτελεσματα νομιζω θα ξαναεχω οταν θα δινει πανελληνιες:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

jenny_v
08-09-12, 17:04
koritsia kalispera..an kai oi elpides den itan polles mas pirane kai sto sxolio to opoio paei edo kai 2 xronia..tora ti kanoume?ego tha tin pao tin deftera k tha rotiso ..ego plirono 330 tora ton septemvri ton plirosa ok...alla posa tha zitisoun den ksero gia trofia
Δηλαδη θα πληρωνεις ;; 330 ευρω μεσω εσπα ; Εμεις που θα την πηγαινουμε ι ιδιοι θα πληρωνουμε ; Δεν νομιζω !!

G.STONE
08-09-12, 18:35
Κορίτσια όσες έχετε προνήπια για ρωτήστε σε νήπια δημόσια αν υπάρχει καμια κενή θέση. Εγω δεν ήξερα ότι αν δεν καλυπτονται οι θέσεις στα νήπια πάιρνουν και προνήπια και συμπληρώνουν την τάξη. Την Παρασκευη ρώτησα σε ένα νηπιαγωγείο και μου είπε η Διευθύντρια ότι παίρνουν τηλέφωνα να δούν αν τα πάνε όλες οι μαμάδες γιατί τώρα που πήραν συμπληρωματικές θέσεις μέσω ΕΣΠΑ κάποια δεν θα πάνε που είχαν κάνει και εκεί εγγραφή οπότε οι θέσεις θα καλυφθούν από άλλα παιδάκια. Κάνουν κλήρωση μου είπε για τα προνήπια. Ρωτήστε δεν χάνετε τίποτα.

gdro
08-09-12, 20:42
Καλησπέρα στην παρέα,

Έχουμε ξεκινήσει σε άλλο παιδικό σταθμό (η 2η επιλογή μας στο ΕΣΠΑ) γιατί ήταν κατά πάρα πολύ οικονομικότερος, αλλά και μας άρεσε περισσότερο το πρόγραμμά του. Επίσης, τα παιδιά είναι πολύ χαρούμενα! Έχουμε ήδη πληρώσει την εγγραφή και το Σεπτέμβριο.

Περάσαμε όμως στην 1η μας επίλογή και τώρα δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Ξέρει κανένας αν υπάρχει δυνατότητα να ζητήσουμε στην ΕΕΤΑΑ να πάμε στη 2η μας επιλογή?

τζινα
08-09-12, 23:55
koritsia gia na min katalavete lathos 330 plirona ektos espa evelpisto tora na min plirono tipota..tha do tin deftera ti tha mou poun....

Mamid
09-09-12, 09:02
Καλημέρα,

συγχαρητήρια για τον αγώνα και ότι τελικά μπήκαν κι άλλα παιδιά, δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που πρέπει να παλεύουμε για τα αυτονόητα.

Φαντάζομαι πως το συζητήσατε κιόλας σχετικά με το κόστος σίτισης. Εχθές μου είπαν στον σταθμό ότι αποφασίστηκε από τον σύλλογο μετά από υπουργική απόφαση να επιβαρυνθούμε εμείς τι σίτιση. Στην κατηγορία που ανήκει το παιδί μου ήταν το αρχικό ποσό 2.900 και τώρα 25κάτι, σημαίνει διαφορά γύρω στα 360, οπότε τους ρωτάω η διαφορά δηλαδή γύρω στα 30 με άντε 40 Ευρώ. Και μου λένε όχι, 60 Ευρώ και καταφέρανε και να το μειώσουν. Ζω Νομό Ηρακλείου και εκεί ζητούσαν μαζί με λεωφορείο και σίτιση 150 Ευρώ, αλλά ο Δήμος μας "κατάφερε" να συμφωνήσουν στο ποσό τον 110 Ευρώ. Ρωτάω εγώ τώρα τους υπεύθυνους. Αφού η σίτιση ορίζεται στα 660 Ευρώ τη σχολική χρονιά και το λεωφορείο είχε προκηρυχθεί στα 900 Ευρώ, σύνολο 1560, γιατί τώρα μας ζητάτε 1210 Ευρώ για όλο το χρόνο. Κάναν λέει έκπτωση. Αλλά αν θέλει κάποιος μόνο σίτιση τότε 60 Ευρώ. Λοιπόν θα βγάλουν και κέρδος, αφού θα παίρναν 2900 τώρα με τα 25κάτι και τα 660 θα πάρουν πάνω από 3 χιλιάρικα. Γιατί να βγάλουν κέρδος. Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα, θέλετε να προσπαθήσουμε να διαμαρτυρηθούμε. Θεωρώ ότι κάποιοι γονείς δε θα έχουν τα χρήματα και τα παιδιά τους θα μείνουν από έξω και γενικά θεωρώ πως μας κοροϊδεύουν. Ευχαριστώ.

Έκανα ερώτηση και στο facebook & parentscafe.gr

Mamid
09-09-12, 12:10
Καλημέρα,

συγχαρητήρια για τον αγώνα και ότι τελικά μπήκαν κι άλλα παιδιά, δυστυχώς ζούμε σε μια χώρα που πρέπει να παλεύουμε για τα αυτονόητα.

Φαντάζομαι πως το συζητήσατε κιόλας σχετικά με το κόστος σίτισης. Εχθές μου είπαν στον σταθμό ότι αποφασίστηκε από τον σύλλογο μετά από υπουργική απόφαση να επιβαρυνθούμε εμείς τι σίτιση. Στην κατηγορία που ανήκει το παιδί μου ήταν το αρχικό ποσό 2.900 και τώρα 25κάτι, σημαίνει διαφορά γύρω στα 360, οπότε τους ρωτάω η διαφορά δηλαδή γύρω στα 30 με άντε 40 Ευρώ. Και μου λένε όχι, 60 Ευρώ και καταφέρανε και να το μειώσουν. Ζω Νομό Ηρακλείου και εκεί ζητούσαν μαζί με λεωφορείο και σίτιση 150 Ευρώ, αλλά ο Δήμος μας "κατάφερε" να συμφωνήσουν στο ποσό τον 110 Ευρώ. Ρωτάω εγώ τώρα τους υπεύθυνους. Αφού η σίτιση ορίζεται στα 660 Ευρώ τη σχολική χρονιά και το λεωφορείο είχε προκηρυχθεί στα 900 Ευρώ, σύνολο 1560, γιατί τώρα μας ζητάτε 1210 Ευρώ για όλο το χρόνο. Κάναν λέει έκπτωση. Αλλά αν θέλει κάποιος μόνο σίτιση τότε 60 Ευρώ. Λοιπόν θα βγάλουν και κέρδος, αφού θα παίρναν 2900 τώρα με τα 25κάτι και τα 660 θα πάρουν πάνω από 3 χιλιάρικα. Γιατί να βγάλουν κέρδος. Όποιος έχει το ίδιο πρόβλημα, θέλετε να προσπαθήσουμε να διαμαρτυρηθούμε. Θεωρώ ότι κάποιοι γονείς δε θα έχουν τα χρήματα και τα παιδιά τους θα μείνουν από έξω και γενικά θεωρώ πως μας κοροϊδεύουν. Ευχαριστώ.

Έκανα ερώτηση και στο facebook & parentscafe.gr

απόσπασμα της επιστολής που μας δώσανε:

Αγαπητοί γονείς
θέλοντας και εμείς να συμβάλλουμε στα οικονομικά προβλήματα που και οι ίδιοι αντιμετωπίζουμε, καθώς οι νεότερες μειώσεις του προγράμματος το καθιστούν οριακό στη λειτουργία του θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής:

Τηρώντας την υπουργική απόφαση με αριθμό πρωτοκόλλου 2.20458/οικ.6.4824/04.09.2012 για το πρόγραμμα "Εναρμόνιση...", σας ενημερώνουμε ότι θα υπάρξουν νέα δεδομένα στη λειτουργία του προγράμματος.

Ακολουθώντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα και τις ανάγκες που δημιουργούνται από αυτό, θα πρέπει όλοι οι γονείς του προγράμματος μέχρι τις 30.09.2012 να φέρουν τα υλικά που βρίσκονται στην επισυναπτόμενη λίστα.

Η σίτιση ετησίως ορίζεται στο ποσό των 660 Ε. Η μεταφορά και σίτιση ορίζονται στο ποσό των 1.210 Ε όπως έχει αναρτηθεί και σους πίνακες του προγράμματος.
΄
Όλα τα παραπάνω ποσά έχουν εκτιμηθεί με γνώμονα το ακριβές κόστος και μόνο. Η καταβολή....

Θα θέλαμε κλείνοντας την παραπάνω επιστολή να σας ευχηθούμε καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.

Με εκτίμηση

Πανελλήνια ομοσπονδία συλλόγων
Ιδιωτικών παιδικών σταθμών

Αθήνα

τζινα
09-09-12, 17:07
diladi pali tha plirosoume....an eixame tha ta stelname k monoi mas....fantazomai oti tha mas dinoun giauta ta xrimata kamia apodiksi...toulaxiston mpikan kialla paidakia se aftous tous diskolous kairous

ioanna_k
09-09-12, 18:46
Καλησπέρα! Και εγώ μένω Ν.Ηράκλειο και μου έδειξαν ένα email του Παγκρήτιου Συλλόγου Ιδιοκτητών Παιδικών Σταθμών, που αναφέρει πως το κόστος σίτισης θα κυμανθεί στα 50-70 ευρώ. Δεν μπορώ να καταλάβω το νούμερο, μιας και η διαφορά από την αρχικη ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΗ επιδότηση είναι 360 ευρώ και όχι 550-770!!! Εγώ αύριο θα πάρω τηλ στον Σύλλογο και θα ζητήσω την απόφαση που αναφέρει αυτό το ποσό. Το θεωρώ καθαρά αισχροκέρδεια! Συμφωνώ απόλυτα που μπήκαν και άλλα παιδάκια, αλλά στο τέλος θα πληρώνουμε και το 1/3 του μήνα και αυτό παύει να είναι δωρεάν πλέον! Αφήστε που άκουσα ότι οι καινούργιες λίστες έβαλαν υπεράριθμα παιδάκια και πάλι θα υπάρξει πρόβλημα...τί να πώ, το φετινό το μπάχαλο, 3 χρόνια τώρα, πρώτη φορά συμβαίνει!!

beba09
09-09-12, 19:01
Πριν πω ότι πω....θα ήθελα πρώτα να πω ότι ειλικρινά λυπάμαι που κάποια παιδάκια έμεναν απ' έξω από τους παιδικούς αλλά το να μειωθεί το επιδοτούμενο ποσό των γονέων που είχαν τα περισσότερα και άρα την μεγαλύτερη οικονομική και κοινωνική ανάγκη δεν ήταν λύση!!! Και το μόνο που κατάφερε είναι να δημιουργήσει πάλι πρόβλημα και σαφώς στις ασθενέστερες κοινωνικά και οικονομικά ομάδες. Επίσης σύμφωνα με τα κριτήρια της Ευρωπαϊκής Ένωσης αυτό που έγινε ήταν παράτυπο....γιατί οι προϋποθέσεις λειτουργίας του προγράμματος είναι συγκεκριμένες και δεν είναι δυνατόν να ορίζουν τους κανόνες όπως θέλουν, με αποφάσεις και προεδρικά διατάγματα. Επίσης αυτό έδωσε την δυνατότητα στους παιδικούς να ζητήσουν χρήματα και από τους γονείς. Δεν θα μπω στην διαδικασία να πω ότι θα βγάλουν γιατί έχουν επιχειρήσεις και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα και σε αυτό το πλαίσιο θα κινηθούν. Το πρόβλημα μου δεν είναι ο παιδικός αλλά ο τρόπος που επέλεξαν να λύσουν το πρόβλημα. Και ρωτάω τι θα γίνει εάν κάποιος γονιός κάνει καταγγελία στους υπεύθυνους του ΕΣΠΑ στο εξωτερικό.....και τιναχθεί στον αέρα όλο το πρόγραμμα!!! Τι θα γίνει εάν μόνοι τους οι υπεύθυνοι διαπιστώσουν τις παρατυπίες και δεν δοθεί το ποσό για την πληρωμή των παιδικών, θα κληθούν οι γονείς μετά να το καλύψουν……ποιος έχει εμπιστοσύνη σε αυτούς τους ανθρώπους…..

Λυπάμαι ειλικρινά.....

Μαρία1982
09-09-12, 21:47
ΝΑ ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα. Λέτε ότι κάποιοι ιδιωτικοί σταθμοί που είναι μέσω ΕΣΠΑ σας ζητούν να πληρώσετε για τροφεία και μεταφορά. Εμάς μας πήραν σε δημοτικό παιδικό σταθμό οπότε πληρώνουμε και εμέις;
επίσης ξέρει καμία κοπέλα πότε πρέπει να γραφτούμε;

athina3129
09-09-12, 22:57
ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ Κ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ...ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ Κ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Κ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!
ΑΝ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕ 104 ΜΟΡΙΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕ 15.. ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ
ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΔΙΚΙΑ ΝΑ ΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΗΔΗ ΩΦΕΛΗΜΕΝΟΙ

angel 29
09-09-12, 22:57
μανουλες και μπαμπαδες βοηθεια !ειμαι νεα στα θεματα με τους παιδικους σταθμους,αρα και λιγο μπερδεμενη.η ερωτηση μου ειναι ,εκανα τα χαρτια για βρεφονηπιακους(ιδιοτικους) στο εσπα και ειμαι μεσα στις οφελουμενες μητερες .τι ποσο μου καληπτει το προγραμμα αυτο και τι ενεργιες πρεπει να κανω εγω ωστε να ξεκινησει το παιδι στο βρεφονηπιακο σταθμο?

BLUBLU
09-09-12, 23:05
Βρε κοριτσια το οτι μπηκαν κ άλλα παιδάκια δεν φταινε οι γονεις, το ιδιο το προγραμμα ειχε δηλωει οτι θα παρει 18000 θεσεις κ τελικα δεν πηρε τοσες! Μετα απο διαμαρτυριες πηρε αυτα που έπρεπε να παρει! Το θεμα ειναι που πηγαν τα λεφτα του προγραμματος κ τωρα μειωνουν τα κονδυλια?
Παντως καλυτερο ειναι να δωσει καποιος 50 ευρω το μηνα για σιτιση κ να παει το παιδακι του παιδικο, παρα να ακυρωθει το προγραμμα γιατι για εκει το βλεπω! Μεχρι για οτι θα φτασουν σε υπουργους ακουω!!!!

Τωρα για τα μορια επειδη το διαβαζω 2 μερες τωρα κ δεν μπορω αλλο! Αν εγω με 15 μορια κ δηλωσω εναν παιδικο πχ κ ειμαι η μονη θα παρουν εμενα γι αυτο υπαρχουν οι επιλογες πσ! Ειναι συνδυασμος μοριων! Απλα πχ στον νομο μου εμειναν απ εξω ατομα με 70 μορια γιατι δηλωσαν εναν μονο εναν ιδιωτικο που επαιρνε 5 παιδια!!! Εμ πως μα την παρουν αφου υπηρχαν ατομα με 90 κ 100 μορια!

Παντως θα δειτε οτι θα το κοψουν το προγραμμα κ θα πληρωνουμε 300αρες κ θα κανουμε κ γαργαρες!!!

BLUBLU
09-09-12, 23:16
ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ Κ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ...ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ Κ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ Κ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!
ΑΝ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕ 104 ΜΟΡΙΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕ 15.. ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΑ
ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΔΙΚΙΑ ΝΑ ΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΗΔΗ ΩΦΕΛΗΜΕΝΟΙ

Μεσω του δημου πληρωνεις! Που ακουσες οτι δεν πληρωνεις? Ειναι γυρω στα 150 ευρω το παιδι!

Mamid
10-09-12, 09:38
Παντως καλυτερο ειναι να δωσει καποιος 50 ευρω το μηνα για σιτιση κ να παει το παιδακι του παιδικο, παρα να ακυρωθει το προγραμμα γιατι για εκει το βλεπω! Μεχρι για οτι θα φτασουν σε υπουργους ακουω!!!!

Καλημέρα,

κανείς δε λέει (ή μάλλον πολλές δεν λένε) να μην πληρώσουν καθόλου.... Το πρόβλημα είναι, ότι αν μας λέγαν να πληρώσουμε τι διαφορά που κόψανε, εντάξει. Όσοι τέλος πάντων βρούνε τα λεφτά, επειδή θα υπάρχουν και οικογένειές που ούτε αυτά τα 35 Ευρώ δε θα έχουν. Αλλά το πρόβλημα είναι, ότι ζητάνε περισσότερα λεφτά από τη διαφορά που τους κόψανε! Δηλαδή θέλουν να βγάλουν και "κέρδος"....

ioanna_k
10-09-12, 10:06
Καλημέρα! Θα μας φάει η αγωνία, τέλος!
Για τη κοπέλα που ρωτάει για το αν πληρώνει σε ΔΗΜΟΤΙΚΟ παιδικό σταθμό, εξαρτάται από τον Δήμο. Αλλού πληρώνεις με βάση την φορολογική σου δήλωση, αλλού έχουν "κουστουμάκι" στανταρ και αλλού δεν πληρώνεις τίποτα! Ρώτησε στον Δήμο σου για να είσαι σίγουρη..

BLUBLU
10-09-12, 10:40
Καλημέρα,

κανείς δε λέει (ή μάλλον πολλές δεν λένε) να μην πληρώσουν καθόλου.... Το πρόβλημα είναι, ότι αν μας λέγαν να πληρώσουμε τι διαφορά που κόψανε, εντάξει. Όσοι τέλος πάντων βρούνε τα λεφτά, επειδή θα υπάρχουν και οικογένειές που ούτε αυτά τα 35 Ευρώ δε θα έχουν. Αλλά το πρόβλημα είναι, ότι ζητάνε περισσότερα λεφτά από τη διαφορά που τους κόψανε! Δηλαδή θέλουν να βγάλουν και "κέρδος"....

Δε λεω οτι ξαφνικα απο το πουθενα ειναι σωστο να πληρωσουμε! Να γινουν κάποιοι μαγκες απο το πουθενα! Να πληρωσουμε την διαφορα κ να ειναι ενιαια για όλους κ οχι να ζητανε οτι να ναι! Αλλα οχι να διαμαρτυρομαστε μονο αερα πατερα, να υπαρχει κοινη γραμμη κ λογικη σε αυτο που ζηταμε!Τι θα πει οτι επειδη πηραν κ αλλα παιδακια καλουμαστε να πληρωσουμε, τα παιδακια φταινε που τα παιρνουν?
Ξεηκωσαν καποιοι ολες τις λιστες απο ολη την Ελλαδα κ ξεκινησαν καταγγελιες, γραφανε ονοματα δημοσιως κ κατηγορουσαν για παρανομιες! Οταν τελικα ΞΕΘΟΛΩΣΕ το μυαλο τους οπως γραψανε καταλαβαν οτι ειχαν κανει λαθος κ δικαιως πηραν εκεινες τις μητερες!
Δηλ ολοι σκεφτομαστε την λαμογια κ γιατι ο διπλανος περασε κ οχι εμεις!

yasemi
10-09-12, 10:42
παιδια καλημερα,,,,,η εεταα θα ανεβασει σημερα νεους πινακες γιατι οι προηγουμενοι μετα απο ελεγχο της ομαδας της διαμαρτυριας ητανε λαθος οποτε αναμενουμε νεα αποτελεσματα,,,και για να σας προλαβω εχουν δωσει θεσεις υπεραριθμες σε σταθμους που δεν εχουν να τις καλυψουν εχουν μπει γυναικες που ηταν απορριπτεες και ξαφνικα εγιναν ωφελουμενες κλπ,,,,,αναμονη των νεων αποτελεσματων λοιπον και ο θεος βοηθος,,,,

G.STONE
10-09-12, 11:21
παιδια καλημερα,,,,,η εεταα θα ανεβασει σημερα νεους πινακες γιατι οι προηγουμενοι μετα απο ελεγχο της ομαδας της διαμαρτυριας ητανε λαθος οποτε αναμενουμε νεα αποτελεσματα,,,και για να σας προλαβω εχουν δωσει θεσεις υπεραριθμες σε σταθμους που δεν εχουν να τις καλυψουν εχουν μπει γυναικες που ηταν απορριπτεες και ξαφνικα εγιναν ωφελουμενες κλπ,,,,,αναμονη των νεων αποτελεσματων λοιπον και ο θεος βοηθος,,,,

Πλάκα κάνεις!!!!!δεν το πιστεύω! μας δουλεύουν ρε παιδια? τι λάθος και βλακείες είναι αυτά? τόσο αναξιόπιστοι είναι? Εμείς που είδαμε τα ονοματά μας γραμμένα την 2η φορά θα μας πουνε ότι έγινε λάθος:shock::shock: παίζουν με τα νεύρα μας;;;;;:-x:twisted:

Όσον αφορά τα σχόλια για τα μόρια ισχύει αυτό που είπε η BLUBLU παίζει ρόλο και η επιλογή!!

Με τίποτα πια δεν ευχαριστιόμαστε...

G.STONE
10-09-12, 11:36
Κορίτσια τους κατέβασαν τους συμπλρωματικούς πίνακες στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΑΑ. Όντως ετοιμάζουν νέα αποτελέσματα;;;;:shock::shock::shock:

BLUBLU
10-09-12, 11:40

Μηπως να αγχωθουμε οτι θα αλλαξουν τα αποτελεσματα? Πωπω ουτε πανελληνιες να διναμε! Αντε να τελειωνουμε πια!:confused:

ioanna_k
10-09-12, 11:40
Ναι κορίτσια, ισχύει! Θα ανεβάσουν διορθωμένους γιατί υπήρχαν πολλά λάθη. όσες έχετε fb μπείτε https://www.facebook.com/groups/epistolidiamartirias/ είναι η σελίδα διαμαρτυρίας. Λένε πως έψαξαν και βρήκαν λάθη ..οπότε στην αναμονή...

G.STONE
10-09-12, 11:43
Λοιπόν μόλις μίλησα με ΕΕΤΑΑκαι μου είπαν ότι τα αποτελέσματα ισχύουν κανονικά και δεν υπάρχει θέμα νέας λίστας ονομάτων. Εως 13/09 θα έχουν αποσταλεί οι εντολες τοποθέτησης των παιδιών στους παιδικούς σταθμούς οπότε και θα μας ενημερώσουν από τους παιδικούς σταθμούς ή τους Δήμους.

Τα αποτελέσματα τα κατέβασαν γιατί υπάχει πρόβλημα με την ιστοσελίδα τους είπε. Λέτε να μας δουλεύουν?

silia29
10-09-12, 12:04
εγώ πάντως που μόλις μίλησα με τον παιδικό σταθμό που θέλω να πάω τον γιο μου, μου είπαν πως τους ενημέρωσαν από ΕΕΤΑΑ πως θα βγάλουν νέες λίστες, λόγω λαθών της παλιάς

Mamid
10-09-12, 12:10
Δε λεω οτι ξαφνικα απο το πουθενα ειναι σωστο να πληρωσουμε! Να γινουν κάποιοι μαγκες απο το πουθενα! Να πληρωσουμε την διαφορα κ να ειναι ενιαια για όλους κ οχι να ζητανε οτι να ναι! Αλλα οχι να διαμαρτυρομαστε μονο αερα πατερα, να υπαρχει κοινη γραμμη κ λογικη σε αυτο που ζηταμε!Τι θα πει οτι επειδη πηραν κ αλλα παιδακια καλουμαστε να πληρωσουμε, τα παιδακια φταινε που τα παιρνουν?
Ξεηκωσαν καποιοι ολες τις λιστες απο ολη την Ελλαδα κ ξεκινησαν καταγγελιες, γραφανε ονοματα δημοσιως κ κατηγορουσαν για παρανομιες! Οταν τελικα ΞΕΘΟΛΩΣΕ το μυαλο τους οπως γραψανε καταλαβαν οτι ειχαν κανει λαθος κ δικαιως πηραν εκεινες τις μητερες!
Δηλ ολοι σκεφτομαστε την λαμογια κ γιατι ο διπλανος περασε κ οχι εμεις!

O.k. Thanks για τη διευκρίνηση... συμφωνώ μαζί σου...

BLUBLU
10-09-12, 12:41
εγώ πάντως που μόλις μίλησα με τον παιδικό σταθμό που θέλω να πάω τον γιο μου, μου είπαν πως τους ενημέρωσαν από ΕΕΤΑΑ πως θα βγάλουν νέες λίστες, λόγω λαθών της παλιάς

Ναι δυστυχως αυτο ισχυει!!!! Ο παιδικος που περασαμε μου ειπε οτι μπορει να μεινουμε κ εκτος! Παει κ αυτο!!!!!:(

G.STONE
10-09-12, 12:51
Πάντως τι να πω...όλες οι μαμάδες θέλουν να περάσουν τα παιδάκια τους μέσω του ΕΣΠΑ αλλά οκ αυτό που γίνεται είναι το κάτι άλλο. Να βγαίνουν αποτελέσματα και να τα ακυρώνουν από καταγγελίες ...και το δικό μου παιδάκι δεν ήταν στις πρώτες λίστες αλλά δεν έκανα έτσι. Στενοχωρήθηκα απίστευτα και προβληματίστηκα τι θα κάνω αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα να ''πεταχτούν'' άλλες μαμάδες έξω για να μπώ εγω.

Και στην ΕΕΤΑΑ γιατι δεν το λένε ρε παιδιά που τηλεφώνησα;έτσι κι αλλιώς θα το μάθουμε...

BLUBLU
10-09-12, 12:54
Πάντως τι να πω...όλες οι μαμάδες θέλουν να περάσουν τα παιδάκια τους μέσω του ΕΣΠΑ αλλά οκ αυτό που γίνεται είναι το κάτι άλλο. Να βγαίνουν αποτελέσματα και να τα ακυρώνουν από καταγγελίες ...και το δικό μου παιδάκι δεν ήταν στις πρώτες λίστες αλλά δεν έκανα έτσι. Στενοχωρήθηκα απίστευτα και προβληματίστηκα τι θα κάνω αλλά ποτέ δεν σκέφτηκα να ''πεταχτούν'' άλλες μαμάδες έξω για να μπώ εγω.

Συμφωνω! Μια κοπελα που δεν περασε σχολιαζε πως το παιδι της ειναι κριμα να μην περασει γιατι βαριεται κ ειναι τοοοσοοο καλο! Ολα τα παιδια ειναι καλά κ μακαρι να βολεψουν όλους!

G.STONE
10-09-12, 13:25
'Εβγαλαν ανακοίνωση στο site ότι θα αναρτησουν εντός της ημέρας τους νέους πίνακες.

ΤΙΓΡΑΚΙ
10-09-12, 13:37
στους πρωτους πινακες δεν ημουν, στους δευτερους ημουν.
σημερα μιλησα με την υπευθυνη του σταθμου και μου ζητησε 100ευρω σιτιση και σχολικο.
τωρα βγαινει ανακοινωση οτιτιποτα δεν ειναι σιγουρο ελεος λοιπον.
μου φαινεται επειδη εχουμε περασει και στο σταθμο του δημου θα το σκεφτω σοβαρα γιατι δεν γινεται να παιζει η εεταα μαζι μας.και αν το ακυρωσουν ξαφνικα θα μεινει το παιδι στη μεση της χρονιας χωρις σταθμο...
εχω απογοητευτει:(

τζινα
10-09-12, 13:55
koritsia kalispera..simfono oti eprepe na mpoune kai alla paidakia opos arxika eixan pei ..an eixame xrimata na plironoume 350 to mina pistepse mas den tha trogame olo afto to treksimo me tis aitisis kai to anxos ton apotelesmaton..tora an to kathe sxolio thelei na vgalei ta spasmena tou ok alla den ftenei oi miteres me 20 30 40 moria giati kai go 42 moria exo kai fetos o antras mou pernei 500 eyro apo tin doulia tou kai go 700 den nomizo na mporo na pliroso...giauto as koitaksoume to kalo olon ton mamadon kai katepektasi ton spiton kai as plirosoume 50 euro o kathenas para 350...kali epitixia se oles mas pali eis anamoni ton neon apotelesmaton....

kai as efxithoume na nai ola ta paidakia mesa giati oloi theloume mia oikonomiki voitheia..

mar-tha
10-09-12, 14:50
Ενώ το ότι παίρνοντας πιο πολλά παιδιά μέσω ΕΣΠΑ θα χρειαστεί να εκδιωχθούν παιδάκια που έγιναν δεκτά εκτός ΕΣΠΑ δεν είναι πρόβλημα, έτσι;

Katerina δεν καταλαβαίνω το επιθετικό σου ύφος.. Ο καθένας μας, αναφέρει αυτά που γνωρίζει, και όχι το σύνολο το προβλημάτων. Μπορεί μεγαλύτερο θέμα να αντιμετωπίζουν οχ όσοι είναι ΑΜΕΑ.. Ότι δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, που σημαίνει ότι δεν την ψάχνω άρα δεν την γνωρίζω οπότε και δεν την γράφω, δεν σημαίνει πως είναι λιγότερης σημασίας ή δεν αποτελεί πρόβλημα.

mar-tha
10-09-12, 15:00
αφου θα τρωνε στο ιδιο τραπεζι η ταξη του ας το πουμε....δεν θα ζηλευουν?
εκτος κι αν τα χωρισουν:shock::shock: κατι που ακουσα απο αλλες κοπελες

Νομίζω είναι πολλές οι περιπτώσεις που επιλέγουν να στέλνουν φαγητό. Είτε λόγω ΕΣΠΑ, είτε λόγω διατροφής, είτε λόγω ελέγχου, υγείας και διάφορα άλλα.. Θέλω να πω δεν θα είναι το μοναδικό παιδάκι..

G.STONE
10-09-12, 15:07
Βγήκαν κορίτσια τα οριστικά αποτελέσματα! ευτυχώς πέρασαμε.

mausi
10-09-12, 15:16
Καλησπέρα,
που τα είδατε τα οριστικά? Στο site δεν έχει ανέβει κάτι...

G.STONE
10-09-12, 15:21
Στο site της ΕΕΤΑΑ αριστερά θα μπείς εκεί που λέει παιδικοί σταθμοί.
Πάνω πάνω γράφει συμπληρωματικοί πίνακες επιλαχουσών 10/09/2012 ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

BABE
10-09-12, 15:28
δεν βλεπω κατι που το είδες?

mausi
10-09-12, 15:37
Ούτε εγώ βλέπω κάτι. Καλέ πλάκα μας κάνεις?

mar-tha
10-09-12, 15:37
<LI class=bodyText style="MARGIN-LEFT: 0px">ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ (10/9/2012)http://www.eetaa1.gr/images/new_orange.png
Οι συμπληρωματικοί πίνακες ωφελουμένων / επιλαχουσών που αναρτήθηκαν στις 7/9/2012, ανακλήθηκαν, λόγω σφαλμάτων που εντοπίστηκαν σε ορισμένες δομές (υπεράριθμες θέσεις). Οι διορθωμένοι πίνακες θα αναρτηθούν εντός της ημέρας.

Αυτό έχει αναρτήσει η ΕΕΤΑΑ και όχι κάποια ορθή επανάληψη.

nikolga
10-09-12, 15:40
Έχουν αναρτηθεί απλά και εγω δεν τα εβλεπα στην αρχή, μπήκα πολλές φορές ή έκανα refresh για να τα δω

nikolga
10-09-12, 15:41

VGI
10-09-12, 15:41
οι καινουργιοι:

nikolga
10-09-12, 15:42
Μαζί γράφαμε....:grin:

τζινα
10-09-12, 15:49
koritsia nai nai vgikane ta apotelesmata .....mas pirane...efxomai na nai kai ta paidakia sas mesa..kali epitixia

mar-tha
10-09-12, 15:54
Ανακούφιση ε;;

Και μένα πέρασε μία φίλη μου τελικά, αλλά το σκέφτηκα πολύ για να της το πω, μήπως και αλλάξει κάτι πάλι..

G.STONE
10-09-12, 15:57
Ούτε εγώ βλέπω κάτι. Καλέ πλάκα μας κάνεις?

Ναι βρε άλλη όρεξη δεν είχα..είπα πως θα τα δείτε.. μπαίνεις στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΑΑ, αριστερά επιλέγεις παιδικοί σταθμοί και στα βγάζει πάνω πάνω. Και εμένα φίλη μου μου υπέδειξε.

mausi
10-09-12, 16:01
Οντως είναι πολύ δύσκολο να τα δεις... δεν ήθελα να σε θίξω...
Και για εμάς δεν άλλαξε τίποτα, απ' ό,τι φαίνεται τα πήραν και τα 2 μου...

G.STONE
10-09-12, 16:04
Ok. δεν τρέχει τίποτα. Καταλαβαίνω την αγωνία και τον εκνευρισμό μας.Σημασία έχει ότι μας τα πήραν. Ελπίζω να μην έχει πεταχτεί καμία μανούλα έξω.

g_nora
10-09-12, 16:19
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΚΟΜΗ ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΠΙΝΑΚΕΣ, ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΕΣΑ 7/09

yasemi
10-09-12, 16:29
επειδη κατι αναφερθηκε οτι πηρανε ολους τους νομους εναν εναν και κοιταγαμε και αναφεραμε ονοματα και αυτα να διευκρινησω τι καναμε γιατι δε κοιταγαμε τη λαμογια οπως λετε αλλα να βρουμε ταστραβα,,,μαλλον κατιλαθος καταλαβατε,,,πηραμε και ελεγξαμε εναν εναν τους νομους να βρουμε που υπαρχουν υπεραριθμες θεσεις σε σταθμους και βρηκαμε επισης διαφορα παραδειγματα οριστικα απορριπτεων γυναικων στις 4/08 που ξαφνικα εγιναν ωφελουμενες,,,το πρωι λοιπον πηραμε στην εεταα και τους αναφεραμε το προβλημα με τα υπεραριθμα παιδια και αρχισε το ντομινο γιατι δεν ειχανε παρει χαμπαρι τιποτα,,,για τις απορριπτεες κλπ ακομη δεν εχει γινει συζητηση γιατι ακομη παιζουμε οτ βγηκανε δε βγηκανε τα αποτελεσματα,,,,αν τωρα νομιζετε οτι παιζουμε κυνηγι μαγισσων θα ηθελα πολυ να μαθω καποιες μητερες που απορριφθηκαν απο την αρχη επειδη ητανε δημοσιες υπαλληλοι ή επειδη ειχανε εισοδημα 40000 και ανω πως θα νοιωθανε αν βλεπανε οτι καποια αλλη που ητανε με την απορριπτεα με την ιδια δικαιολογια να περναει και να γινεται ωφελουμενη,,,επισης πως θα ενοιωθε μια μαμα επιλαχουσα που μενει εξω επειδη περασε μια απορριπτεα που δεν επρεπε να περασει,,,,,,αυτα τα ολιγα

yasemi
10-09-12, 16:42
Λοιπόν μόλις μίλησα με ΕΕΤΑΑκαι μου είπαν ότι τα αποτελέσματα ισχύουν κανονικά και δεν υπάρχει θέμα νέας λίστας ονομάτων. Εως 13/09 θα έχουν αποσταλεί οι εντολες τοποθέτησης των παιδιών στους παιδικούς σταθμούς οπότε και θα μας ενημερώσουν από τους παιδικούς σταθμούς ή τους Δήμους.

Τα αποτελέσματα τα κατέβασαν γιατί υπάχει πρόβλημα με την ιστοσελίδα τους είπε. Λέτε να μας δουλεύουν?

οταν γραφω κατι πιστεψε με δε γραφω ανακριβειες ειδικα για ενα τοσο ευιασθητο θεμα,,,,,

didivavi
10-09-12, 16:43
κοριτσια καλησπέρα...
θα ήθελα, αν καποια μανούλα γνωρίζει, να μου πει αν ως ωφελούμενη μητερα πρέπει να πληρώσω εγγραφή-γραφικη υλη στον παιδικο σταθμό. Η υπεύθυνη του σταθμου μου ζητησε 180 ευρώ γραφικη υλη(ετήσιο) + ένα μηνιαίο ποσό για την τροφή
ευχαριστώ πολύ

g_nora
10-09-12, 16:45
Και πολύ καλά κάνατε! Το δικό μου παιδάκι το πήρανε στην πρώτη μας επιλογή αλλά πάνω απ' όλα η αξιοκρατεία και πραγματικά επιτέλους να βγάλουν αποτελέσματα δίκαια πάνω απ' όλα. Μπράβο σας που το ψάξατε!!

mausi
10-09-12, 16:55
κοριτσια καλησπέρα...
θα ήθελα, αν καποια μανούλα γνωρίζει, να μου πει αν ως ωφελούμενη μητερα πρέπει να πληρώσω εγγραφή-γραφικη υλη στον παιδικο σταθμό. Η υπεύθυνη του σταθμου μου ζητησε 180 ευρώ γραφικη υλη(ετήσιο) + ένα μηνιαίο ποσό για την τροφή
ευχαριστώ πολύ

Νομίζω πως σχετικά θα πρέπει να τοποθετηθεί η ΕΕΤΑΑ. Στο αρχικό ποσό 2900 (προ μείωσης δηλαδή) δεν επιτρεπόταν στον φορέα να ζητήσει το οτιδήποτε. Επίσης, στα 2900 ήταν μέσα 300 ευρώ για σίτιση και 100 για γραφική ύλη.
Τώρα με μείωση 362,5 ευρώ, έχει διευκρινιστεί μόνο ότι υπάρχει υποχρεωτικά πρόγευμα ή απογευματινό και τίποτα άλλο. Άρα αφήνουν το "ελεύθερο" στους σταθμούς να ζητήσουν ό,τι θεωρούν σωστό για τα υπόλοιπα...

G.STONE
10-09-12, 17:03
yasemi μου όταν έγραψα στο post ''Λέτε να μας δουλεύουν'' εννοούσα για την EETAA όχι για σένα γιατί είδες τι μου είπαν...

Συγνώμη είχαν βάλει στις ωφελούμενες γυναίκες, μαμάδες που είχαν απορριφθεί?:shock: καλά πως το τσεκάρατε με τόσες χιλιάδες αιτήσεις;;;

BLUBLU
10-09-12, 17:06
επειδη κατι αναφερθηκε οτι πηρανε ολους τους νομους εναν εναν και κοιταγαμε και αναφεραμε ονοματα και αυτα να διευκρινησω τι καναμε γιατι δε κοιταγαμε τη λαμογια οπως λετε αλλα να βρουμε ταστραβα,,,μαλλον κατιλαθος καταλαβατε,,,πηραμε και ελεγξαμε εναν εναν τους νομους να βρουμε που υπαρχουν υπεραριθμες θεσεις σε σταθμους και βρηκαμε επισης διαφορα παραδειγματα οριστικα απορριπτεων γυναικων στις 4/08 που ξαφνικα εγιναν ωφελουμενες,,,το πρωι λοιπον πηραμε στην εεταα και τους αναφεραμε το προβλημα με τα υπεραριθμα παιδια και αρχισε το ντομινο γιατι δεν ειχανε παρει χαμπαρι τιποτα,,,για τις απορριπτεες κλπ ακομη δεν εχει γινει συζητηση γιατι ακομη παιζουμε οτ βγηκανε δε βγηκανε τα αποτελεσματα,,,,αν τωρα νομιζετε οτι παιζουμε κυνηγι μαγισσων θα ηθελα πολυ να μαθω καποιες μητερες που απορριφθηκαν απο την αρχη επειδη ητανε δημοσιες υπαλληλοι ή επειδη ειχανε εισοδημα 40000 και ανω πως θα νοιωθανε αν βλεπανε οτι καποια αλλη που ητανε με την απορριπτεα με την ιδια δικαιολογια να περναει και να γινεται ωφελουμενη,,,επισης πως θα ενοιωθε μια μαμα επιλαχουσα που μενει εξω επειδη περασε μια απορριπτεα που δεν επρεπε να περασει,,,,,,αυτα τα ολιγα

Κ πολυ καλά κανατε αν συμμετεχεις κ εσυ στο FB, εγω απλώς το διαβαζω! Το θεμα ειναι να αναφερονται πραγματικά προβληματα υπευθυνα κ με ολο το βαρος των λεγομενων! Δε μπορει να δινεις ονομα μανας, παιδιου κ νομου, να υπαρχει μια αναταραχη ωρες ολοκληρες κ τελικα να λες οτι θολωσε το μυαλο σου, απο την ταραχη που εσενα δεν πηρανε κ πηρανε αλλη! Αυτο ειναι συκοφαντια!
Μακαρι να διορθωθουν τα κακως κειμενα, αν κ εγω το βλεπω για φουντο το προγραμμα!

Δεν βγηκαν τα αποτελεσματα, οταν ανοιγεται το λινκ η ημερομηνια ειναι 7/9, παρολο που στον τιτλο λεει 10/9

yasemi
10-09-12, 17:09
yasemi μου όταν έγραψα στο post ''Λέτε να μας δουλεύουν'' εννοούσα για την EETAA όχι για σένα γιατί είδες τι μου είπαν...

Συγνώμη είχαν βάλει στις ωφελούμενες γυναίκες, μαμάδες που είχαν απορριφθεί?:shock: καλά πως το τσεκάρατε με τόσες χιλιάδες αιτήσεις;;;

οκ σορυ αλλα σημερα ειδικα μου την εχουν πεσει πολυ στο φατσοβιβλιο και εχω βλεπω αστρακια

τα χωρισαμε ανα νομο ,,,εγω εκανα πχ τις σερρες επιασα και εκτυπωσα τους πινακες με τις προσφερομενες θεσεις ανα σταθμο και μετα μετραγα τι ειχε δωσει στο πρωτη διανομη και τι στη δευτερη,,,,τελος επιασα τις απορριπτεες και εγραφα τα ονοματα τους στις ωφελουμενες με τους πινακες στις 7/09,,,ετυχε και βρηκα μια,,,,που ειχε απορριφθει γιατι ειχε λαθος ολες τις δομες και τελικα περασε,,,,

yasemi
10-09-12, 17:12
Κ πολυ καλά κανατε αν συμμετεχεις κ εσυ στο FB, εγω απλώς το διαβαζω! Το θεμα ειναι να αναφερονται πραγματικά προβληματα υπευθυνα κ με ολο το βαρος των λεγομενων! Δε μπορει να δινεις ονομα μανας, παιδιου κ νομου, να υπαρχει μια αναταραχη ωρες ολοκληρες κ τελικα να λες οτι θολωσε το μυαλο σου, απο την ταραχη που εσενα δεν πηρανε κ πηρανε αλλη! Αυτο ειναι συκοφαντια!
Μακαρι να διορθωθουν τα κακως κειμενα, αν κ εγω το βλεπω για φουντο το προγραμμα!

Δεν βγηκαν τα αποτελεσματα, οταν ανοιγεται το λινκ η ημερομηνια ειναι 7/9, παρολο που στον τιτλο λεει 10/9

ξερω για ποιο πραγμα αναφερεσαι,,,,παντως και εγω πετυχα απορριπτεα να μετατρεπεται σε ωφελουμενη,,,,αν θες ριξε μια ματια στο αρχειο με την ερυενα απο την θεσσαλονικη να δεις ποσες απορριπτεες αλλαξανε σε ωφελουμενες,,,,

BLUBLU
10-09-12, 17:17
ξερω για ποιο πραγμα αναφερεσαι,,,,παντως και εγω πετυχα απορριπτεα να μετατρεπεται σε ωφελουμενη,,,,αν θες ριξε μια ματια στο αρχειο με την ερυενα απο την θεσσαλονικη να δεις ποσες απορριπτεες αλλαξανε σε ωφελουμενες,,,,

Καταλαβαινεις ομως τι θεμα μπορει να δημιουργηθει σε κάποια μητερα οταν αναφερεται έτσι αυθαιρετα το ονομα της, Δεν αντιλεγω οτι γινονται λαμογιες κ αυτες πρέπει υπευθυνα να καταγγελθουν,

Τεσπα μακαρι να πανε ολα καλά για όλες μας κ απο ωφελουμενες του Σαββατου μην γινουμε ντεμεκ επιλαχουσες της Δευτερα!8-)

beba09
10-09-12, 17:27
Καλησπέρα, είμαστε στα οριστικά αποτελέσματα που αναρτήθηκαν αρχικά....από τότε έχουν βγει ένα σωρό συμπληρωματικοί πίνακες......στους οποίους δεν είμαστε μέσα...αλλά θεωρώ ότι αυτοί οι πίνακες αφορούν τις καινούργιες ωφελούμενες....σωστά....και άρα δεν αναγράφουν και τις αρχικά ωφελούμενες;; ας μου απαντήσει κάποια μαμά που ήταν στους οριστικούς πίνακες.....

yasemi
10-09-12, 17:30
Καταλαβαινεις ομως τι θεμα μπορει να δημιουργηθει σε κάποια μητερα οταν αναφερεται έτσι αυθαιρετα το ονομα της, Δεν αντιλεγω οτι γινονται λαμογιες κ αυτες πρέπει υπευθυνα να καταγγελθουν,

Τεσπα μακαρι να πανε ολα καλά για όλες μας κ απο ωφελουμενες του Σαββατου μην γινουμε ντεμεκ επιλαχουσες της Δευτερα!8-)

ειλικρινα εινια το μονο που δε σκεφτηκα!!!! μεσα στο πανικο,,,,,

yasemi
10-09-12, 17:31
Καλησπέρα, είμαστε στα οριστικά αποτελέσματα που αναρτήθηκαν αρχικά....από τότε έχουν βγει ένα σωρό συμπληρωματικοί πίνακες......στους οποίους δεν είμαστε μέσα...αλλά θεωρώ ότι αυτοί οι πίνακες αφορούν τις καινούργιες ωφελούμενες....σωστά....και άρα δεν αναγράφουν και τις αρχικά ωφελούμενες;; ας μου απαντήσει κάποια μαμά που ήταν στους οριστικούς πίνακες.....

δεν αναγραφουν τις αρχικα ωφελουμενες,,,ειναι συμπληρωματικο,,,προς το παρον και μεχρι αυτη την ωρα που μιλαμε ετσι????αυτοι εκει στην εεταα δε ξερω τι κανουνε πια,,,,

G.STONE
10-09-12, 17:34
Συγνώμη αυτά που έχουν αναρτηθεί δεν είναι τα σημερινά?αφου λέει σημερινή ημερομηνία και ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ.

beba09
10-09-12, 17:40
Στους δήμους κάποιες ειδικές κατηγορίες όπως μονογονεικές και πολύτεκνες μητέρες εφόσον το εισόδημα είναι χαμηλό δεν πληρώνουν τίποτα. Εχώ που είμαι μονογονεική από την στιγμή που έχω κάτω από 40.000 ευρώ δικαιούμαι με προτεραιότητα δωρεάν παιδικό. Τώρα με τα διάφορα του ΕΣΠΑ ......πρέπει να πληρώσω .....με 90 σχεδόν μόρια....ενώ μπαίνει στο σταθμό και η μανούλα που έχει 20 μόρια. Αντιλαμβάνεται κανείς πόσο χαμηλότερο είναι το δικό μου εισόδημα σε σχέση με την μαμά που έχει τα 20 ή 40 μόρια. Πολύ σωστά το έθεσε η μαμά που είναι πολύτεκνη....δυστυχώς για να εξυπηρετηθούν και άλλα παιδάκια....αδικούμαστε. Δεν είναι κρίμα;;; αλλά την την νοιάζει την νέα ωφελούμενη το δικό μου πρόβλημα αφού λύθηκε το δικό της. Τι ωραία που λειτουργούν όλα σε αυτή την χώρα......

θέλω να πιστευω ότι οι παιδικοί θα δείξουν κατανόηση για τις μονογονεικές και τις πολυτεκνες μαμάδες και ας πάρουν την διαφορά από τις νέες ωφελούμενες που έτσι κι αλλιώς εάν δεν είχαν παιδικό θα πλήρωναν 350 τουλάχιστον το μήνα...!

ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!!

beba09
10-09-12, 17:43
δεν αναγραφουν τις αρχικα ωφελουμενες,,,ειναι συμπληρωματικο,,,προς το παρον και μεχρι αυτη την ωρα που μιλαμε ετσι????αυτοι εκει στην εεταα δε ξερω τι κανουνε πια,,,,

Σε ευχαριστώ μην πάθω κανένα έμφραγμα....ήδη έχω πάθει..... από τα έξοδα.

G.STONE
10-09-12, 18:00
Οι συμπληρωματικές θέσεις που πήραν είναι οι αρχικές που είχαν βγάλει? αν π.χ. πριν την μείωση είχε βγάλει ένας σταθμός 40 θέσεις και πήρε 4 συμπληρωματικές πήρε 36?

ΤΙΓΡΑΚΙ
10-09-12, 18:06
βρε κοριτσια συγνωμη εχουν βγει οι νεοι πινακες ; εγω ανοιγω τη σελιδα και μου εχει ακομα την ανακοινωση την πρωινη.:-?

ΛΟΥΛΟΥΔΙ
10-09-12, 18:25
βρε κοριτσια συγνωμη εχουν βγει οι νεοι πινακες ; εγω ανοιγω τη σελιδα και μου εχει ακομα την ανακοινωση την πρωινη.:-?
ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΟΡΙΣΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΤΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΒΓΑΖΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΡΙΣΤΙΚΟΙ ΑΚΟΜΑ
ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΜΑΣ .ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

G.STONE
10-09-12, 18:31
τους αλλάζουν;;:shock:τι να πω...

purple rain
10-09-12, 19:13
λοιπον, απο οτι καταλαβαινω το σχεδιο ειναι ως εξης: θα μας εχουν απολωλανει με τα πληρωνουμε ή δεν πληρωνουμε, μπηκε το παιδι μας καπου ή δεν μπηκε, ειμαστε επιλαχουσες, ωφελουμενες, αποριπτεες, ουφο ή κι εγω δεν ξερω τι αλλο, κι αφου θα μας εχουν ξεκανει τοτε θα καταληξουν καπου!!!! τι να πω ρε παιδια...τσαμπα που κερναγαμε το σου κου τους παππουδες οτι το παιδι μας μπηκε τελικα...υπομονη κοριτσια ελπιζω τις μεταμεσονυχτιες ωρες -οπως το συνηθιζουν απο την εεταα- να λυθει ο γριφος ο φετινος και οριστικα!
τωρα τι θα μας χρεωσουν οι κυριοι των παιδικων ειναι αλλο κεφαλαιο.....εγω παντως που πηρα εκει που περασαμε μου ειπαν οτι θα με ειδοποιησουν οταν λαβουν τις εντολες τοποθετησης απο την εεταα για να τα πουμε απο κοντα. μαλλον εχουν πιασει χαρτι και μολυβι και κανουν προσθεσεις και πολλαπλιασμους για να μας ριξουν την χαρατσια!!!!

anna maria
10-09-12, 20:48
κοριτσια τι γινεται?εχω τρελλαθει
μου πηραν και τα 2 στο δημοσιο και ξαφνικα λεπω πηραν το ενα παιδι
και παλι τωρα δεν βλεπω τιποτα
ξερει κανεις

thomai1979
10-09-12, 21:04
κοριτσια καλησπέρα...
ευχαριστώ πολύ
γραφικη υλη καλυπτεται απο το εσπα....τροφεια θα πληρωσουμε ενα ποσο αφου εγινε μειωση της επιδοτησης...

anty
10-09-12, 21:05
Νομίζω πως βγήκαν τα οριστικά..........

τζινα
10-09-12, 21:30
κοριτσια καλησπερα εμενα την αλλαξαν παιδικο απο την αναγεννηση στην αργυρουπολη την πηρανε στο αμπεμπαμπλομ ξερει κανεισ αν μπορεισ να αλαξεισ?οχι τιποτα

athina3129
10-09-12, 21:37
θα ξεναπω οτι σε μενα που εχουμε ξεκινησει απο την 1η του μηνα δε μου εχουν ζητησει τιποτα ουτε στο ιδιωτικο ουτε στο δημοσιο
απο το προγραμμα εχω ενημερωθει κ το χω ξαναγραψει οτι η μειωση σφορα στους ιδιοκτητες του σταθμου κ στους δημους κατοπιν συμφωνιας που ηρθαν μαζι τους ωστε να παρουν περισσοτερα παιδια
οποιος δεν ηθελε μπορουσε ν αρνηθει
δεν εχουν δικαιωμα μεχρι στιγμης τουλαχιστον να ζητανε τιποτα συμπληρωματικα
η συμφωνια δεν εγινε ωστε τη διαφορα της μειωσης να την πληρωνουν οι γονεις
ΚΑΙ ΝΑΙ ΔΕ ΔΕΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕ 15 ΚΑΙ 20 ΜΟΡΙΑ Κ ΔΕ ΛΕΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΗ

τζινα
10-09-12, 21:40
θα αλλαξουν παλι?

BLUBLU
10-09-12, 22:23
Παιδια νομιζω οτι ειναι οι τελικοι πινακες!
Εμεις ειμαστε μεσα κ στον ιδιο παιδικο με τα αποτελεσματα της Παρασκευης,
Κριμα σε οσες γινανε απο ωφελουμενες επιλαχουσες! Μακαρι να βρεθει μια λυση!

Athina εγω εχω τρια παιδακια κ τα μορια μου ειναι πανω απο 45, αλλα στεναχωριεμαι για ολες τις μανουλες! Μπορει να εχουν ενα παιδι, να ειναι ανεργες κ να μην εχουν που να το αφησουν! Βεβαια ξερω κ περιπτωσεις γυναικων απο γιατρους με 23 μορια κ "χαμηλο" εισοδημα που κανανε κ αυτες τα χαρτια τους!Τι να πω!Παντως μην πληρωσει καμια μας, να βγει κατι επισημο κ ενιαιο για όλους!

BLUBLU
10-09-12, 22:24
θα αλλαξουν παλι?

Οχι, γιατι να αλλαξουν παλι? Οχι πάλι δε θα τα αντεξω!!!:lol::lol::lol:

athina3129
10-09-12, 22:31
Παιδια νομιζω οτι ειναι οι τελικοι πινακες!
Εμεις ειμαστε μεσα κ στον ιδιο παιδικο με τα αποτελεσματα της Παρασκευης,
Κριμα σε οσες γινανε απο ωφελουμενες επιλαχουσες! Μακαρι να βρεθει μια λυση!

Athina εγω εχω τρια παιδακια κ τα μορια μου ειναι πανω απο 45, αλλα στεναχωριεμαι για ολες τις μανουλες! Μπορει να εχουν ενα παιδι, να ειναι ανεργες κ να μην εχουν που να το αφησουν! Βεβαια ξερω κ περιπτωσεις γυναικων απο γιατρους με 23 μορια κ "χαμηλο" εισοδημα που κανανε κ αυτες τα χαρτια τους!Τι να πω!Παντως μην πληρωσει καμια μας, να βγει κατι επισημο κ ενιαιο για όλους!
ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ ΟΣΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ...ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 100% ΔΙΚΑΙΟ
Κ ΡΩΤΑΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΔΗΜΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΜΕ 15 ΜΟΡΙΑ ΤΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΕΧΕΙ????ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ
ΑΚΟΥΓΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΜΑΜΑΔΩΝ ΜΙΑ ΜΕ ΑΝΕΣΗ ΝΑ ΛΕΕΙ ΜΕ ΚΟΙΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΑ ΧΧΧΧ ΛΟΥΣΑ ΤΗΣ....Κ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Μ ΑΡΕΣΕ Ο ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΕΣ

mariasaloniki
10-09-12, 22:32
είμαστε πλέον..... πάλι εκτός! αλλά πρώτη επιλαχούσα σε 2 σταθμούς!!
ντροπή ρε παιδιά!! αυτό το ψυχοφθόρο συναίσθημα, εκτός-εντός-εκτός, αλλά πάλι και τώρα με την κρυφή ελπίδα της πρώτης επιλαχούσας!
πριν 1 ώρα είδα τα αποτελέσματα και δεν το πίστευα!!
αισθάνομαι σαν επαίτης.....!!

xazomama2010
10-09-12, 22:34
Εγω δεν εχω καταλάβει κάτι εχω 65 μόρια στους πρωτους πινακες μειναμε εξω. Στους δευτερους μας ειχε σε εναν βρεφικο που ειχα δηλώσει χαρικα κι εγω και στους τριτους πινακες παλι εξω. Αυτο που δεν καταλαβαινω:confused::confused::confused: ειναι οτι οταν πατησα στις δομες για να δω τι παιδακια πηραν οι δομες που επελεξα δεν υπήρχε ουτε μια απο αυτες αλλα και ουτε υπηρχαν πολοι βρεφικοι. Γιατι?:confused::(:( Δεν πήραν οι βρεφικοι παιδάκια?

Το παιδι μου εχει καταντήσει Harry Poter τη μια εμφανιζεται και την αλλη εξαφανιζεται :lol:

xazomama2010
10-09-12, 22:37
είμαστε πλέον..... πάλι εκτός! αλλά πρώτη επιλαχούσα σε 2 σταθμούς!!
ντροπή ρε παιδιά!! αυτό το ψυχοφθόρο συναίσθημα, εκτός-εντός-εκτός, αλλά πάλι και τώρα με την κρυφή ελπίδα της πρώτης επιλαχούσας!
πριν 1 ώρα είδα τα αποτελέσματα και δεν το πίστευα!!
αισθάνομαι σαν επαίτης.....!!

Αυτο που γράφεις που το βλεπεις ? Που βλέπεις δηλαδη ανα δομή σε ποια θεση επειλάχών είσαι?

τζινα
10-09-12, 23:06
koritsia kai mena mia fili prin tris ores itan mesaa tora einai epilaxon...emeis kai stis 2 proigoumenes listes imastan stin anagennisi kai tora alou....tha mas trelanoun entelos..makari na mporousa na alaza me kapia manoula apo anagennisi pou na thelei na paei sto ampe mpa mplom....apla giati i mikri mou ekei pigene mexri tora...xarika pou mas pirane..alla pezoun me tin psixologia ton paidion..kai fisika me to anxos to diko mas...elpizo na vrethei gia olous to kalitero

mariasaloniki
10-09-12, 23:09
Αυτο που γράφεις που το βλεπεις ? Που βλέπεις δηλαδη ανα δομή σε ποια θεση επειλάχών είσαι?

αντί να πατήσεις το επώνυμο σου , δώσε τον αριθμό της δομής στην αναζήτηση!!!

ολγακι
10-09-12, 23:53
εγω για να ρωτησω κατι..στη λιστα με τα ονοματα εκει που γραφει ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ γιατι σε μερικες γραφει Α και σε μερικες Β;παρατηρησα οτι σαυτες που εχουν πανω απο 60 μορια γραφει Α και σαυτες που εχουν κατω απο 60 Β..λετε να σημαινει κατι αυτο;δηλαδη αυτες των Βμηπως θα ζητησουν να πληρωνουν;

xazomama2010
11-09-12, 00:42
αντί να πατήσεις το επώνυμο σου , δώσε τον αριθμό της δομής στην αναζήτηση!!!

Κοίτα δεν τα ξερω καλα και ορκο δεν παιρνω οτι το καταλαβα αλλα εκανα αυτο που ειπες και ναι βγαζει οσους εχουν δηλωσει το σταθμο αυτο και με βαση τα μορια αλλα σε τι επιλογη ειχες την δομη το βγαζει ανω κατω δηλαδη για παραδειγμα μπορει εσυ να εχεις 5 μορια παρα πανω απο μενα αλλα να το εχεις 4 επιλογη και εγω με 5 μορια λιγοτερα απο σενα να το εχω 1 επιλογη και να εχουμε τις ιδιες πιθανοτητες να μπουμε. Εκτος και αν δεν εκανα κατι σωστα. Παρ΄ολα αυτα ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου

mama athina
11-09-12, 00:42
Τώρα ποια είναι η διαδικασία- από την εεταα λένε ότι θα έχει ολοκληρωθεί η τοποθέτηση μέχρι τις 13/9, στο σταθμό που ρώτησα το πρωί δεν ήξεραν τίποτα;
Τι κάνουμε μετά;

g_nora
11-09-12, 01:18
Εμας από τον σταθμό σήμερα μας είπαν να σταλούν πρώτα οι εντολές τοποθέτησης απο εεταα και ύστερα θα μας πάρουν τηλ να συναντηθούμε όλοι οι γονείς και να μας μιλήσουν για τις χρεώσεις. Οπότε υπολογίζω απο την καινούργια εβδομάδα πια

mar-tha
11-09-12, 09:10
γραφικη υλη καλυπτεται απο το εσπα....τροφεια θα πληρωσουμε ενα ποσο αφου εγινε μειωση της επιδοτησης...

Τίποτα δεν θεωρείται δεδομένα πληρωμένο. Χθες, επικοινώνησε η ιδιοκτήτρια του παιδικού που πάω την κόρη μου (και μιλάμε φιλικά) με την ΕΕΤΑΑ της Θεσσαλονίκης, και η απάντηση του υπεύθυνου ήταν η εξής: "Υπήρχε όντως κάλυψη της τάξεως των 100€ για γραφική. Αυτά, πριν την μείωση.. Τώρα, βρείτε τα με τους Συλλόγους, γονείς κλπ κλπ". Κοινώς, τους πετάξανε το μπαλάκι, δεν πρόκειται να πάρουν θέση(=ευθύνη) για νέες αποφάσεις που θα επιβαρύνουν επιπλέον την τσέπη των γονέων, μετά από τόσα λάθη και μπρος-πίσω...

didivavi
11-09-12, 10:50
Κοριτσια καλη σας ημερα
Επικοινώνησα με ΕΕΤΑΑ για να ρωτήσω για τις χρεώσεις που εντέλει μετα τα νέα δεδομένα θα έχω ως ωφελούμενη μητέρα σε ιδιωτικο σταθμο. μου ειπαν τα ακόλουθα:
1. ο σταθμος δεν πρεπει να ζητήσει ποσό εγγραφής,
2. αν η γραφική ύλη είναι πάνω από 100 ευρώ ετήσια θα πληρώσω τη διαφορά
3. για την τροφή (το μεσημεριανό), αν θέλω, θα πρέπει να πληρώσω μέχρι 35 ευρώ το μήνα, ώστε να καλυφτει το ποσό της μειωσης που ανακοίνωσαν.

Με τον παιδικο σταθμο που επικοινώνησα δεν ήξεραν ακόμα τίποτα....παρα μόνο ότι θα πάρουν επιπλέον παιδιά.
αν κάποια μανούλα έχει επιπλέον πληροφορία ας μας ενημερώσει...
χτες σε φίλη μου, ο ιδιωτικος παιδικος, στον οποίο επιλέγει, της ζήτησε 660 ευρώ για το μεσημεριανό, δηλ. 66 ευρώ το μήνα

mariasaloniki
11-09-12, 10:55
Κοίτα δεν τα ξερω καλα και ορκο δεν παιρνω οτι το καταλαβα αλλα εκανα αυτο που ειπες και ναι βγαζει οσους εχουν δηλωσει το σταθμο αυτο και με βαση τα μορια αλλα σε τι επιλογη ειχες την δομη το βγαζει ανω κατω δηλαδη για παραδειγμα μπορει εσυ να εχεις 5 μορια παρα πανω απο μενα αλλα να το εχεις 4 επιλογη και εγω με 5 μορια λιγοτερα απο σενα να το εχω 1 επιλογη και να εχουμε τις ιδιες πιθανοτητες να μπουμε. Εκτος και αν δεν εκανα κατι σωστα. Παρ΄ολα αυτα ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου
έχεις δίκαιο!αν γνωρίζει κανείς ας μας απαντήσει!πχ. έχω 50 μόρια και 3η επιλογή, και άλλη μητέρα έχει 46 μόρια και 1η επιλογή! ποια θεωρητικά είναι πρώτη επιλαχούσα και πώς ακριβώς βγαίνει????

VGI
11-09-12, 11:38
έχεις δίκαιο!αν γνωρίζει κανείς ας μας απαντήσει!πχ. έχω 50 μόρια και 3η επιλογή, και άλλη μητέρα έχει 46 μόρια και 1η επιλογή! ποια θεωρητικά είναι πρώτη επιλαχούσα και πώς ακριβώς βγαίνει????
Αν εσένα δεν σε πάρουν στην 1η ή στην 2η επιλογή σου θα πάρουν εσένα στην 3η επιλογή γιατί έχεις περισσότερα μόρια και μετά την άλλη μαμά και ας το έχει 1η επιλογή. Προηγείται όποιος έχει περισσότερα μόρια.

inaki
11-09-12, 11:56
Καλημέρα κορίτσια
Ψάχνω μαμά που να έχει περάσει το παιδάκι της στον έκτο παιδικό σταθμό πετρουπόλεως και θέλει να αλλάξει και να πάει στον πρώτο σταθμό. Μια φίλη μου, την διαβεβαίωσαν απο το δήμο οτι μπορεί να βάλει διαφορετικούς σταθμούς για τα διδυμάκια της για να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες και τώρα της λένε οτι δεν μπορούν να τα βάλουν μαζί. Αμα ξέρετε καμια μαμά που ενδιαφέρεται στείλτε μου πμ please!!!

sofakiTHESS
11-09-12, 12:58
καλησπέρα σε όλες τις μανούλες που είτε πέρασαν είτε όχι μέσω ΕΣΠΑ. παρακολουθώ το θέμα ως τρίτη μιας και δεν είμαι στο πρόγραμμα αλλά έχω φίλες είτε ωφελούμενες είτε όχι.
αυτό που παρατηρώ και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση είναι το γεγονός ότι στο νομό Αττικής η τελευταία ωφελούμενη είναι με 7,45 μόρια. ΓΙΑΤΙ;;;; έδωσε μόνο το εισόδημά της; πως βγαίνουν τα μόρια το γνωρίζω. αυτό που είναι μεγάλη αδικία είναι ότι σε άλλους νομούς έμειναν έξω μητέρες με 80 -90 100.
και διερωτώμαι ποια μητέρα έχει περισσότερο ανάγκη απο το ΕΣΠΑ;;;
αυτή που έχει εισόδημα περίπου 32.000€ (7,45) και προφανώς δεν δουλεύει (άεργη) γιατί αν ήταν άνεργη θα είχε και 10 μόρια παραπάνω. (παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος στον υπολογισμό των μορίων) συμφωνώ ότι έγιναν αδικίες στην πρώτη φάση μεταξύ νομών αλλά τέτοια ξεφτίλα!!! κανονικά θα έπρεπε να τηρήσουν κάποιο πλαφόν για τα μόρια ανά Νομό. δεν μπορείς να έχεις μάνα με 100 μόρια, εργαζόμενη και χαμηλό εισόδημα έξω από το πρόγραμμα και την ίδια στιγμή να έχεις μέσα στο πρόγραμμα άτομα με 7 -20 -40 μόρια. απο τη στιγμή που έχουν ηλεκτρονικό σύστημα μπορούν να δουν πως αναλύονται τα μόρια και αναλόγως να πράξουν. δεν γνωρίζω ποια είναι η ΕΕΤΑΑ και τι ρόλο βαράει. να βοηθηθούν όσες περισσότερες μητέρες μπορούν αλλά με βάση κάποια κριτήρια.

dimitris85
11-09-12, 13:58
Για τα λεφτά που ζητάνε οι παιδικοί για σίτιση κλπ, δεν έχουν κανένα δικαίωμα, τουλάχιστον προς στιγμήν. Ο δικός μας ζητάει 70 το μήνα, γιατί ήρθε λέει μία ενημέρωση από τον σύλλογό τους να ζητάνε 50-70 ευρώ μηνιαίως για να αναπληρώσουν τα 33 ευρώ που χάθηκαν από τη μείωση!! Οι όροι της πρόσκλησης όμως δεν τους δίνουν το δικαίωμα να ζητάνε χρήματα για καμία υποχρεωτική παροχή (όπως το φαγητό). Στο τηλέφωνο από ΕΕΤΑΑ λένε ό,τι θέλουν, αλλά αυτό δεν αλλάζει τους όρους της πρόσκλησης. Μην δίνετε ούτε 1 λεπτό του ευρώ μέχρι να βγει κάποια απόφαση από ΕΕΤΑΑ. Ούτε για γραφική ύλη..

yasemi
11-09-12, 14:37
καλησπέρα σε όλες τις μανούλες που είτε πέρασαν είτε όχι μέσω ΕΣΠΑ. παρακολουθώ το θέμα ως τρίτη μιας και δεν είμαι στο πρόγραμμα αλλά έχω φίλες είτε ωφελούμενες είτε όχι.
αυτό που παρατηρώ και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση είναι το γεγονός ότι στο νομό Αττικής η τελευταία ωφελούμενη είναι με 7,45 μόρια. ΓΙΑΤΙ;;;; έδωσε μόνο το εισόδημά της; πως βγαίνουν τα μόρια το γνωρίζω. αυτό που είναι μεγάλη αδικία είναι ότι σε άλλους νομούς έμειναν έξω μητέρες με 80 -90 100.
και διερωτώμαι ποια μητέρα έχει περισσότερο ανάγκη απο το ΕΣΠΑ;;;
αυτή που έχει εισόδημα περίπου 32.000€ (7,45) και προφανώς δεν δουλεύει (άεργη) γιατί αν ήταν άνεργη θα είχε και 10 μόρια παραπάνω. (παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος στον υπολογισμό των μορίων) συμφωνώ ότι έγιναν αδικίες στην πρώτη φάση μεταξύ νομών αλλά τέτοια ξεφτίλα!!! κανονικά θα έπρεπε να τηρήσουν κάποιο πλαφόν για τα μόρια ανά Νομό. δεν μπορείς να έχεις μάνα με 100 μόρια, εργαζόμενη και χαμηλό εισόδημα έξω από το πρόγραμμα και την ίδια στιγμή να έχεις μέσα στο πρόγραμμα άτομα με 7 -20 -40 μόρια. απο τη στιγμή που έχουν ηλεκτρονικό σύστημα μπορούν να δουν πως αναλύονται τα μόρια και αναλόγως να πράξουν. δεν γνωρίζω ποια είναι η ΕΕΤΑΑ και τι ρόλο βαράει. να βοηθηθούν όσες περισσότερες μητέρες μπορούν αλλά με βάση κάποια κριτήρια.

απλα γιατι εχει συζητηθει και το θεμα πολυ στην ομαδα στο φβ η απορια για τα 7,45 μορια και πως βγαινουν ειναι οι εξης,,,,εχει μορια απο το εισοδημα της και καθολου μορια γιατι υπαρχει μια κατηγορια εργασιας που δε μοριοδοτειται και σου παραθετω το πινακακι απο την εεταα που γραφει για τα μηδεν μορια,,,,,απο εκει και υστερα κατα αλλα συμφωνουμε

5. Συμμετοχή σε Προγράμματα
Συμμετέχουσες σε Ν.Θ.Ε.
40
Συμμετέχουσες σε Ν.Ε.Ε.
35
Συμμετέχουσες σε Σ.Ε.Κ. και STAGE
0

Επισημαίνεται ότι οι συμμετέχουσες σε Προγράμματα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Σ.Ε.Κ.) και STAGE δε λαμβάνουν μόρια, διότι είναι σε κατάσταση μαθητείας.

G.STONE
11-09-12, 14:52
Εκτός από αυτα που γράφει η yasemi παίζουν ρόλο έχουμε πεί και οι θέσεις που θα βγάλει ο κάθε Δήμος ρε παιδιά όσον αφορά τους Δημοτικούς σταθμούς και το ίδιο ισχύει και για τους ιδιωτικούς όπως επίσης και οι επιλογές.Πολλές μαμάδες π.χ. είχαν δηλώσει μόνο ιδιωτικούς με αποτέλεσμα να μείνουν έξω και ας είχαν πολλά μόρια. Αν δήλωναν καποιο δημόσιο που έπαιρνε περισσότερες θέσεις είχαν περισσότερες πιθανότητες. Εμάς στο σταθμό μας (δημόσιος )τα πήραν όλα όσες μαμάδες τον είχαν σε 1η επιλογή και με λίγα μόρια. Και από ότι είδα σχεδόν όλα τα πήραν από το Δήμο μας. Γιατι να μην τα πάρουν αφού έβγαλαν περισσότερες θέσεις που κάλυπταν τις επιλογές!

elion
11-09-12, 14:57
Τζίνα εμένα με ενδιαφέρει να κάνω αμοιβαία με καποιον που περασε στον Πασχαλη με εμάς που περάσαμε αναγεννηση διότι πάμε ήδη στον Πασχάλη!!!

koritsia kai mena mia fili prin tris ores itan mesaa tora einai epilaxon...emeis kai stis 2 proigoumenes listes imastan stin anagennisi kai tora alou....tha mas trelanoun entelos..makari na mporousa na alaza me kapia manoula apo anagennisi pou na thelei na paei sto ampe mpa mplom....apla giati i mikri mou ekei pigene mexri tora...xarika pou mas pirane..alla pezoun me tin psixologia ton paidion..kai fisika me to anxos to diko mas...elpizo na vrethei gia olous to kalitero

τζινα
11-09-12, 15:12
Τζίνα εμένα με ενδιαφέρει να κάνω αμοιβαία με καποιον που περασε στον Πασχαλη με εμάς που περάσαμε αναγεννηση διότι πάμε ήδη στον Πασχάλη!!!

kalispera ego piga sto espa kai ekena aitisi allagis tha mou apantisoun tin alli triti..gia kanto kai sy?makari na mporousa..pasxali piran tin kouniada mou alla einai vrefaki kai i anagennisi den pernei...makari giati imaste stin anagennisi 3 xronia....pes to kai stin anagennisi oti thes allagi mipos k se voithisoune..oti thes pantos makari na mporo na voithiso

τζινα
11-09-12, 15:13
koritsia piga apo to espa simera mou pan 100euro gia xartika kai 50 eggrafi einai pliromena apo to espa den ta plironoume..oson afora ta trofia mou pan to max 30 40 to mina ta parapano einai aparadekto pou ta zitane...ax

Dinosdiaman
11-09-12, 15:37
Ελληνικα ρε παιδια, μας εχουν βγει τα ματιαααααα.........

τζινα
11-09-12, 15:41
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ....ΤΟΤΕ ΝΑ ΞΑΝΑΠΟ ΟΤΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΕΓΓΡΕΦΗ ΚΑΙ ΧΑΡΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΤΡΩΦΕΙΑ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ 30 40 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΝΩΤΕΡΟ....ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΣΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΜΑ ΣΤΟ ΕΣΠΑ..ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ

jenny_v
11-09-12, 15:43
Για τα λεφτά που ζητάνε οι παιδικοί για σίτιση κλπ, δεν έχουν κανένα δικαίωμα, τουλάχιστον προς στιγμήν. Ο δικός μας ζητάει 70 το μήνα, γιατί ήρθε λέει μία ενημέρωση από τον σύλλογό τους να ζητάνε 50-70 ευρώ μηνιαίως για να αναπληρώσουν τα 33 ευρώ που χάθηκαν από τη μείωση!! Οι όροι της πρόσκλησης όμως δεν τους δίνουν το δικαίωμα να ζητάνε χρήματα για καμία υποχρεωτική παροχή (όπως το φαγητό). Στο τηλέφωνο από ΕΕΤΑΑ λένε ό,τι θέλουν, αλλά αυτό δεν αλλάζει τους όρους της πρόσκλησης. Μην δίνετε ούτε 1 λεπτό του ευρώ μέχρι να βγει κάποια απόφαση από ΕΕΤΑΑ. Ούτε για γραφική ύλη..

Για να καταλαβω ΠΟΣΟ με κοροιδευουν .. Οταν διαλεξα τον συγκεκριμενο σταθμο στην καρτελα εγραφε σιτιση. Τωρα μου λενε οτι ειναι προαιρετικη αλλιως πρεπει να δινω 70 ευρω . Εχουν δικιο ή οχι ; Κ δεν ειναι για το φαγητο (το οποιο ειναι μονο μεσημεριανο ενω περισυ στο δημοτικο ειχε και πρωινο ) αλλα γιατι βγαζουν ενα 700σαρι ΕΦΑΠΑΞ χωρις την σιτηση. Ωρε γλεντια που θα χουμε αυριο. Τουρμπο εχω γινει με την κοροιδια !! :evil:

τζινα
11-09-12, 15:48
ΑΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ 50 ΕΥΡΩ ΚΑΙ 100 ΤΑ ΧΑΡΤΙΚΑ ..ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΦΕΡΕΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 350 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΒΑΦΤΙΣΑΝΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ...ΕΤΣΙ ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ.....ΠΡΙΝ ΠΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΕ ΜΕΤΑ....

mar-tha
11-09-12, 15:57
ΑΚΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ 50 ΕΥΡΩ ΚΑΙ 100 ΤΑ ΧΑΡΤΙΚΑ ..ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΑΦΕΡΕΣΑΝ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 350 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΑ ΒΑΦΤΙΣΑΝΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ...ΕΤΣΙ ΑΝ ΘΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ.....ΠΡΙΝ ΠΑΣ ΔΙΑΒΑΣΕ ΞΑΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΠΗΓΕΝΕ ΜΕΤΑ....

Και εγώ θα ξαναρωτήσω... Όταν μου λέει ο παιδικός πως χθες, ο υπεύθυνος στην ΕΕΤΑΑ της Θεσσαλονίκης (κ. Τζίκας κάτι) απάντησε πως τα 100€ για την γραφική ύλη ίσχυαν ΠΡΙΝ την μείωση των τροφείων... τι πρέπει να κάνω;;; Τον δικηγόρο στο τρίγωνο των Βερμούδων;; Τι να πω.. Και δεν είναι τα λεφτά.. όχι πως δεν πονάνε. 60€ μας ζητήσανε τις προηγούμενες χρονιές, φαντάζομαι το ίδιο και φέτος. Επίσης θεωρώ πως δεν μου λένε μπούρδες από τον παιδικό, γιατί με ξέρουν χρόνια. Από την άλλη, όταν δικαιούμαι κάτι θέλω να το παίρνω και όχι να με κοροϊδεύουν (η ΕΕΤΑΑ συγκεκριμένα). Ας βγάλουν μία ανακοίνωση αφού ΤΟΣΟΙ πολλοί παίρνουν και ρωτάνε τι θα γίνει με τα νέα οικονομικά δεδομένα, να ξέρουμε και εμείς οι γονείς τι να απαιτήσουμε, χωρίς να διαπληκτιστούμε με τους ανθρώπους από τους οποίους περιμένουμε να αγκαλιάσουν το παιδί μας..

yasemi
11-09-12, 16:58
αυτη την ανακοινωση την εχουμε ζητησει τοσος πολυς κοσμος απο χτες αλλα τιποτα ακομη,,,,,γιατι αν δε την βγαλουνε κανεις δεν εινιακαλυμμενος και ο καθενας κανει οτι θελει και ζηταει οτι θελει

mama athina
11-09-12, 16:58
kalispera ego piga sto espa kai ekena aitisi allagis tha mou apantisoun tin alli triti..gia kanto kai sy?makari na mporousa..pasxali piran tin kouniada mou alla einai vrefaki kai i anagennisi den pernei...makari giati imaste stin anagennisi 3 xronia....pes to kai stin anagennisi oti thes allagi mipos k se voithisoune..oti thes pantos makari na mporo na voithiso
Τζίνα αν μπορείς πες μας τι σου είπαν οταν έκανες την αιτηση αλλαγής γιατί τη Δευτέρα που κατέβηκα μου είπαν ότι έχουν εντολή ότι δεν αλλάζουν οι δομές. Μου εδωσαν το τηλ της υπεύθυνης αλλά όλη μέρα σημερα βγαίνει κατειλλημενο. Σιγουρα έχει γραφειοκρατία για να αλλάξουν αλλά έτσι όπως ειναι τα πράγματα πιστεύω ότι όλοι ωφελούνται: και το παιδί που δε θα υποστεί πάλι προσαρμογή (αααχ) και οι δομές που δε θα πρέπει να βρούνε θεση και προσωπικο για το επιπλεον παιδάκι.
Προβληματίζομαι πολύ γιατί δε νομίζω ότι θα τακτοποιηθούν τα παιδάκια μας ούτε καν μέσα στο σεπτέμβρη. Από τους σταθμούς μου είπαν πως επειδή έχουν πολλά καινούρια παιδιά δε θα μπορέσουν να τα πάρουν πριν προσλάβουν νέο προσωπικό και δεν ξέρουν ποσο καιρο θα πάρει.(άσχετα με τις εντολές τοποθέτησης). Ενδεικτικά στο σταθμο που είμαστε τώρα δεν έχει ξεκινήσει το τμήμα του 10 γιατί περιμένουν ακομα να πριχωρησουν οι προσλήψεις. και οι δήμοι απεργούν και να δείτε ότι θα ξαναλλαξουν οι πίνακες στο τέλος.
Δεν ξέρω για εσας, με στρεσσαρει παρα πολύ το πως θα αντιδράσει το παιδι κι όσο περνούν οι μέρες και γυριζει κεφάτη από το σχολείο τοσο αγχώνομαι!

elion
11-09-12, 17:24
και εμένα η μικρή μου πάει ήδη 3 εβδομάδες, οι δασκάλες της έμαθαν να της δίνουν και την φαρμακευτική της αγωγη που είναι εφόρου ζωής και τώρα άντε πάλι άγχος μη γίνει καμιά βλακεία...
Πάντως Τζίνα η κουνιάδα σου θα είναι σε πολύ καλά χέρια είχα τη μικρή μου από 13 μηνών εκεί.
Είδα όλα τα ονόματα που πέρασαν στο σταθμό που ήθελα αλλά κανένα δεν έχει δηλώσει πρώτη επιλογή τον σταθμό που μας πήραν άρα δεν υπάρχει καμία πιθανότητα.

thomai1979
11-09-12, 19:14
εχεις δικιο αυτο ισχυει....αυτο μας ειπαν απο τον παιδικο που μπηκαμε....

anty
11-09-12, 20:13
Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια, εμάς ο παιδικός δεν είχε δηλωμένη την σίτιση, παρ όλα αυτά το πρωινό δεν ήταν μέσα?
Προς το παρόν τρώει στο σπίτι αλλά όταν θα έρθει ο καιρός να πηγαίνει στις 8 δεν γίνεται να μένει νηστική μέχρι τις 1 που τρώνε το φαγητό που στέλνουμε. Εκτός αυτού στα παιδάκια που δεν είναι μέσω ΕΣΠΑ δίνεται πρωινό κανονικά τα δικά μας τι θα κάνουν θα κοιτάνε?

τζινα
11-09-12, 20:49
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΝ ΑΙΤΙΣΙ ΑΛΛΑΓΗ ΔΟΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ...ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΙΤΙΣΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ..ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΑΛΛΗ...ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΚΕΙΝΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΒΩΗΘΗΣΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΝΕ ΚΑΤΕΥΘΡΙΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ΕΣΠΑ...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΧΑΡΤΟΝΙΑΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΑΣ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΙ ΣΤΟ ΕΣΠΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ Η ΥΠΕΥΘΗΝΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΜΕΣ....ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΡΑ ΣΤΗ ΔΟΜΗ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ 50 ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ 100 ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΣΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟ ΤΗΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΓΓΡΑΦΗ Κ ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ..ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΙ ΝΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ....ΓΙΑΥΤΟ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΖΗΤΑΝΕ.............

yasemi
11-09-12, 22:39
τελος ενημερωτικα μπορει να γινει αλλαγη σε δομες αναμεσα ομως στον ιδιο φορεα δηλαδη αναμεσα σε δημοτικους σταθμους ενος δημου ή μετα να βρειτε μανουλα που θελει και αυτη ανταλλαγη,,,,,στην ομαδα στο φβ εχουν αναρτησει μανουλες ''αγγελιες''για ανταλλαγη παιδικων σταθμων,,,,,για κοιταχτε και εκει μηπως πεσετε σε καμια που θελει οτι και εσεις,,,,

ΛΟΥΛΟΥΔΙ
12-09-12, 01:45
Διευκρίνισαι σε παρακαλώ που είναι αυτές οι αγγελίες γιατί δεν τις βρίσκω και με ενδιαφέρει πάρα πολύτελος ενημερωτικα μπορει να γινει αλλαγη σε δομες αναμεσα ομως στον ιδιο φορεα δηλαδη αναμεσα σε δημοτικους σταθμους ενος δημου ή μετα να βρειτε μανουλα που θελει και αυτη ανταλλαγη,,,,,στην ομαδα στο φβ εχουν αναρτησει μανουλες ''αγγελιες''για ανταλλαγη παιδικων σταθμων,,,,,για κοιταχτε και εκει μηπως πεσετε σε καμια που θελει οτι και εσεις,,,,

yasemi
12-09-12, 01:49
εδω στην ομαδα αυτη,,,αν δε σε βγαζει κατευθειαν στο λινκ με τα αρχεια,,,,πας στα αρχεια και δες γραφει λιστα μητερων που επιθυμουν αλλαγη παιδικου https://www.facebook.com/groups/epistolidiamartirias/doc/425352340835609/

labc81
12-09-12, 07:03
γεια σας!!
εγω ειμαι εξω φρενων και με τον εετααα αλλα και με τον ενα παιδικο που εχουν παρει τις μικρες...
εχω 3 παιδια..τον γιο μου τον πηραν στην πρωτη μας επιλογη ολα καλα...
τις διδυμες ομως τις πηραν στην 2η μας επιλογη και η διευθυντρια του σταθμου μας λεει οτι δε μας δεχεται γιατι ειναι υπερραριθμοι,,,κι εγω τι πρεπει να κανω τωρα βρε κοριτσια????
αφηστε οτι μας εκλεισε κ το τηλ καταμουτρα η συγκεκριμενη,,,να σας πω το ονομα του σταθμου για να τον αποφευγετε,,,,εκπαιδευτικοι σου λεει μετα.....:(
ααααα και στον εεταα που το ειπα και τους ρωτησα αν μπορω να αλλαξω δομη κ να παω στην 3η μας επιλογη μου ειπαν οτι δεν γινεται...μα κ εκει που περασαν τα παιδια δεν τα δεχονταιιιιι.............

yasemi
12-09-12, 08:49
γεια σας!!
εγω ειμαι εξω φρενων και με τον εετααα αλλα και με τον ενα παιδικο που εχουν παρει τις μικρες...
εχω 3 παιδια..τον γιο μου τον πηραν στην πρωτη μας επιλογη ολα καλα...
τις διδυμες ομως τις πηραν στην 2η μας επιλογη και η διευθυντρια του σταθμου μας λεει οτι δε μας δεχεται γιατι ειναι υπερραριθμοι,,,κι εγω τι πρεπει να κανω τωρα βρε κοριτσια????
αφηστε οτι μας εκλεισε κ το τηλ καταμουτρα η συγκεκριμενη,,,να σας πω το ονομα του σταθμου για να τον αποφευγετε,,,,εκπαιδευτικοι σου λεει μετα.....:(
ααααα και στον εεταα που το ειπα και τους ρωτησα αν μπορω να αλλαξω δομη κ να παω στην 3η μας επιλογη μου ειπαν οτι δεν γινεται...μα κ εκει που περασαν τα παιδια δεν τα δεχονταιιιιι.............

καλημερα ειπες στην εεταα οτι ο σταθμος σας ειπε οτι δε σας δεχετε επειδη και καλα ειστε υπερραριθμοι και απο την εεταα δεν ασχοληθηκαν????γιατι ειναι παρανομο να μη πας στο σταθμο που περασεις το ιδιο προβλημα ειχε μια μητερα και της ειπανε απο την εεταα οτι ειναι παρανομο αυτο που της ειπανε και πηγε και εκανε στην εεταα επωνυμη καταγγελια και τρεχει το θεμα τωρα αυτο ,,,,,,δε γινεται να μη σας δεχτει ο σταθμος ,,μονο ΑΝ ειχει δηλωσει οτι δεν διαθετει πια τις θεσεις που ειχε διαθεσει στο προγραμμα με τις αιτησεις το μαιο και αυτο μπορεις ανετα να το τσεκαρεις απο το σαιτ της εεταα εκει που λεει συμπληρωματικοι πινακες ενα κουτακι που λεει λιστα με σταθμους που μειωσανε τις θεσεις τους,,,μη το αφησεις ετσι

dimitris85
12-09-12, 10:18
Είναι όντως πρόβλημα που ερχόμαστε σε αντιπαράθεση με τους παιδικούς μας, όμως για εμένα φταίνε αυτοί που βιάζονται. Ρίξτε μια ματιά στην πρόσκληση 1035/19-06-2012 της εεταα http://www.eetaa1.gr/enarmonisi/paidikoi_stathmoi_2012/19062012_prosklisi_2012_2013.zip στο ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ 2012_ΦΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΤΕΡΕΣ-νέα πρόσκληση.doc σελίδα 13 δεύτερη παράγραφος
"Τα ανωτέρω ποσά καλύπτουν το συνολικό κόστος των παρεχόμενων υπηρεσιών, πλην της μετακίνησης για τις Δομές των περιπτώσεων Α1.1, Α1.2, Α2, Β1 και Β2, ανά θέση και ως εκ τούτου, ο Ανάδοχος δεν δύναται να προβεί σε είσπραξη τροφείων ή άλλης μορφής διδάκτρων ή οποιουδήποτε αντιτίμου από τις ωφελούμενες (όπως για παράδειγμα κόστος εγγραφής) ή δαπάνες διοργάνωσης εκδηλώσεων στο πλαίσιο των θρησκευτικών εορτών ή εθνικών επετείων."
Επίσης, στην σελίδα 8 αναφέρει πως "Επίσης, σε περίπτωση υπέρβασης του συνολικού προϋπολογισμού της Πρόσκλησης, ο δικαιούχος μπορεί να προβεί σε οριζόντια μείωση του εγκεκριμένου ποσού ανά Φορέα /Δομή."

Δηλαδή η οριζόντια μείωση του ποσού είχε ήδη προβλεφθεί, με την υφιστάμενη πρόσκληση, ενώ εξακολουθεί να ισχύει πως δεν μπορούν να μας ζητήσουν λεφτά για ΚΑΜΙΑ υποχρεωτική υπηρεσία. (μόνο για μετακίνηση, εκδρομές κλπ). Η σίτιση, τουλάχιστον για τους ιδιωτικούς, είναι υποχρεωτική υπηρτεσία, αφού δεν δέχονται φαγητό από το σπίτι. Μέχρι να τροποποιηθεί η πρόσκληση (όπως έγινε με την 1322/16-07-2012 τροποποίηση για το έτος απόκτησης εισοδήματος) και σύμφωνα και με αυτά που γράφει η εντολή τοποθέτησης (όταν υπογράφετε πρέπει να σας δίνουν το αντίγραφο) δεν πρέπει να δώσουμε ούτε ένα ευρώ, καθώς δεν έχουν το δικαίωμα να το πάρουν.

Ανακοινώθηκε από την ΕΕΤΑΑ πως μεταξύ άλλων:
"Σημειώνεται ότι, σύμφωνα και με το ανωτέρω έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, και κατόπιν της προκύπτουσας μείωσης των ετήσιων ανώτατων ορίων δαπάνης, η σίτιση θα περιλαμβάνει υποχρεωτικά τη παροχή προγεύματος ή απογευματινού."

και προσπαθούν να μας πείσουν οι παιδικοί πως λέει να μην μας δίνουν μεσημαριανό. Λάθος. Λέει απλά πως η σίτιση περιλαμβάνει πρόγευμα. Για όλους.
Αντιλαμβάνομαι πως υπάρχει όντως πρόβλημα με την μείωση που έχουν υποστεί οι παιδικοί και αντιστοιχεί σε 33 ευρώ το μήνα (επί 11 μήνες), όμως μέχρι να πάρουν μια απόφαση (όχι ανακοίνωση) από τα κεντρικά δεν είναι δουλειά μας να διαπλεκτιζόμαστε με τους παιδικούς για το αν θα τους πληρώσουμε.

Μέχρι να αλλάξει κάτι, ΔΕΝ θα τους πληρώσουμε, και ας πιέσουνε αυτοί την ΕΕΤΑΑ να βγάλει ανακοίνωση. Και τα παιδιά μας θα τρώνε κανονικά (τουλάχιστον για τις δομές που έχουνε δηλώσει σίτιση).

didivavi
12-09-12, 12:17
καλημερα
μου ειπαν από τον παιδικο ότι δεν έχουν έρθει ακόμα οι εντολές τοποθέτησης!!!! μήπως έχετε κάποιο νεωτερο?

electric
12-09-12, 13:06
OK, είχα 100 απορίες και ως τώρα έχουν λυθεί οι 10, ας πούμε. Να προσθέσω άλλη μία: Με τις δομές που ανακοίνωσαν π.χ. 55 θέσεις και έχουν πάρει ως τώρα 53 παιδάκια (32 στην πρώτη "κατανομή" και 21 στη δεύτερη) τι γίνεται; Οι 2 πρώτες επιλαχούσες τι κάνουν, ένσταση; Ε ρε γλέντια.

Λέγκω
12-09-12, 14:24
Κι εμάς μας πήρανε στους συμπληρωματικούς. Έχω όμως μια απορία για μια φίλη και γειτόνισσα που ενώ στα μόρια είναι πιο πάνω απο όλες όσες γνωστές έχουμε κάνει χαρτιά και μας πήρανε μέσω έσπα στους δημοτικους παιδικους της γειτονιας, δεν την πήρανε επειδη έκαναν λάθος στην ΕΕΤΑΑ και απορίψανε το κοριτσάκι γιατι είναι λέει μικρό. Έκαναν ένσταση αλλά συνεχίζουν και είναι στις λίστες των απορριπτέων.
Να ξαναπώ ότι το λάθος είναι της ΕΕΤΑΑ και αυτό φαίνεται απ'τη λήξιαρχικη πράξη. Τώρα τι γίνεται; Τι μπορούμε να κάνουμε; Γιατί δεν διορθώσανε το λάθος όταν έγινε η ένσταση;
Ευχαριστώ πολύ

purple rain
12-09-12, 14:26
εγω κοριτσια μιλησα σημερα με τον σταθμο που μας πηραν και οντως δεν εχουν λαβει ακομα εντολες τοποθετησης οπως μου ειπαν κι εμενα. και τωρα αρχιζουν τα "ωραια": τους λεω περα απο τα 440 που ζηταγαν απο την αρχη για μεταφορα τι αλλο πληρωνουμε; μου λεει 300 για σιτηση και 200 για γραφικη υλη. της λεω η γραφικη υλη δεν καλυπτεται απο την εεταα με τα 100 που λεει η προσκληση; αυτα λεει δεν φτανουν για τιποτα. της λεω περσι ομως δωσατε λιστα (το ξερω απο γνωστη μου που ειχε περασει περσι εκει με ιδιας ηλικιας με το δικο μου τωρα παιδακι η οποια τα πηρε μονη της και δεν της πηγαν πανω απο 70 ευρω) και μου λεει αμα θελετε σας την δινω κι εσας.αντε εδω φαινεται να συμφωνουμε σε κατι και ερχεται το ωραιοτατο: και πως εξοφλειται το ποσο την ρωταω. και μου λεει εφαπαξ!!!!!!!!!! ή το πολυ σε 2 δοσεις μια τον σεπτεμβριο και η αλλη τον οκτωβριο!!!!!!!!!! κι εγω που δεν εχω να δωσω 700 ή 350 ευρω μονοκοπανια τι μπορω να κανω και πως με καλυπτει η εεταα σε αυτο, οταν δεν μπορω να βρω κανενα στα τηλεφωνα και οταν κι αυτοι απο οτι διαβασα απο εσας πεταξαν το μπαλακι στους παιδικους;;;; εσας τι σας εχουν πει για τον τροπο πληρωμης απο τους σταθμους που περασατε; αν επιμεινω να τα πληρωσω μηνα-μηνα εχουν δικαιωμα να μην παρουν το παιδι τελικα; για να ξερω να ειμαι προετοιμασμενη οταν παω εκει ποσο να το τραβηξω....

myrto21
12-09-12, 15:36
Εμένα σήμερα μου είπαν για σίτιση 660 ευρώ, καλά κάθε σταθμός άλλη τιμή λέει;
100 εγγραφή και 180 για γραφική ύλη. Και βέβαια ή εφάπαξ ή μισά τώρα και τα άλλα μισά τον άλλο μήνα !!!! εάν μπορούσαμε να δώσουμε έτσι απλόχερα 400 ευρώ κάθε μήνα τότε γιατί κάναμε αίτηση εσπα;;;; μας κοροϊδεύουν.......

bebe12
12-09-12, 15:41
καλησπερα σε ολους ειναι η πρωτη φορα που γραφω σε forum αλλα ειμαι τοσο αγανακτισμενη απο 2 περιστατικα που μας συνεβησαν που δεν μπορω να μην ασχοληθω...το σαββατο που μας περασε το 2ο παιδι μου εγινε και αυτο ΄΄επιλεξιμο΄΄ στον ιδιο παιδικο που ειναι και το αλλο μου παιδι. Την δευτερα το πρωι πηγαινω μεσα στην καλη χαρα και αφου παραδιδω τοενα κανονικα ρωταω ποτε θα ερθουν οι καινουριες εντολες για να γραψω και το αλλο.......και εκει αρχισαν τα γλεντια!!! μου λενε οτι εγινε λαθος ειμασταν, ειμαστε και θα ειμαστε υπαραριθμοι και η ΕΕΤΑΑ δεν λεει να το καταλαβει και δεν θα παρουμε κανενα παιδι.....η πιεση 25.....πηγαινω στα κεντρικα της ΕΕΤΑΑ Θεσσαλονικης και μας υποσχονται ολες εμας τις αδικιμενες να μας βαλουν σε αλλους παιδικους που εχει ακομα θεσεις....καλμαρω λιγο και λιγο ακομα αφου μου λενε οτι θα γινει και μεταγραφη του 1ου παιδιου μαζι με το 2ο....ξεχασα να σας πω οτι απο την 1η μερα προσαρμογης μπηκα και στην λιστα του σχολικου λεωφ. με 50ε το μηνα αν και δεν θα περνουσε απο το σπιτι μου λογω κοστους!!!!! γινεται ανακληση της λιστας βγαινουν οι καινουριες πουθενα το ονομα μας....περιμενουμε καμια ανακοινωση οπως ειπαν για τις αδικημενες τιποτα....εγω ομως παρολα αυτα εχω ενημερωσει τον παιδικο απο το πρωι και μου ειπανε αν βγει κατι να ενημερωσω και εγω εγκαιρα για να τον διαγραψουν...την επομενη πηγα να αφησω το παιδι αποφασισμενη πως το 2ο δεν θα παει πουθενα και ενω εχεικαι αλλες μαμαδες μπροστα, χωρις καλημερα και χαμογελο, μου λεει ΄΄τελικα πειτε μου θα διαγραφει σημερα το παιδι???΄΄ λεω ΄΄ οχι γιατι την μικρη δεν την πηρανε πουθενα οποτε ειναι ασκοπο΄΄, και αρχιζει μια επιθεση οτι πηγαινω καθε μερα και κανω φασαρια και οτι αφου δεν υπαρχουν θεσεις εδω για πιο λογο δεν δηλωσαμε τον αλλον της τον παιδικο που εχει σε αλλη περιοχη να παμε το ενα με πληρωμη και το αλλο με το εσπα??? εκει ηταν το προβλημα ...τα λεφτα...αυτο εγινε την δευτερα και σημερα τριτη πηγα 09'05 (ενω το χαρτι ελεγε 09'00) χτυπησα 2 φορες δεν μου ανοιξε και οταν ανοιξε στην τριτη μου ειπε οτι αργησα.....τοτε βρηκα την ευκαιρια να την ρωτησω για το σχολικο ποτε ξεκιναμε.....και τι μου λεει ???? απο σημερα το σχολικο 100ε το μηνα και αν εχει θεσεις αλλιως θα το φερνεται εσεις.....η πιεση εδω 30....πηγα ΕΕΤΑΑ εκανα καταγγελια (να σημειωσω οτι η κυρια εχει απο περσι 130 καταγγελιες και μαλλον φετος θα ξεπερασει τις 150 απο οτι μου ειπανε) ζηταω την διαγραφη του παιδιου και εγγραφη του αλλου δεν με νοιαζει πλεον που αρκει να εχει σχολικο.....edit admin να προσεξετε τι θα επιλεξετε του χρονου αν θα ειναι στο ΕΣΠΑ.....και γιατι την βαλανε και φετος με τοσες καταγγελιες δεν εχω καταλαβει........συγνωμη για τα πολλα λογια αλλα ειμαι πραγματικα αγανακτισμενη και μετανιωμενη!!!!

gema
12-09-12, 15:59
Καλησπέρα και από μένα!!!!!Τί φρίκη όλο αυτό που συμβαίνει με τα παιδάκια!!!Κι όσο σκέφτομαι οτι υπάρχουν μανούλες που είναι εντελώς μόνες και πρέπει να δουλέψουν και δεν έχουν να αφήσουν το παιδί τους τρελλαίνομαι!!Και μιλάμε για παιδιά, ψυχούλες!!Τί κράτος, τί σύστημα!!!Καμία τάξη, καμία συνέπεια, κανένα φιλότιμο, κανένας σεβασμός!!
Πέραν λοιπόν της κρίσης μου, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για μια φίλη που δεν έχει τη δυνατότητα να μπεί!!Είχε κάνει αίτηση και στον δημόσιο παιδικό της γειτονιάς της και στο ΕΣΠΑ.Από το δημόσιο της είπαν οτι είναι μέσα , αλλά αν δε πάρουν έκτακτο προσωπικό δε θα γράψουν κανένα καινούριο παιδάκι.Απ'την άλλη στο ΕΣΠΑ πρέπει να απαντήσει άμεσα έτσι δεν είναι;Η ίδια προτιμάει τον δημόσιο σταθμό, αλλά αναρωτιέται αν και πότε θα πάρουν προσωπικό. Πέρυσι σε μια άλλη περιοχή πήραν προσωπικό κοντά στο Πάσχα!!Γι'αυτό θέλει να μάθει, αν γράψει την κόρη της στον παιδικό του ΕΣΠΑ και τον Οκτώβρη ή το Νοέμβρη την καλέσουν στο Δημόσιο, τί γίνεται;Μπορεί τη θέση του ΕΣΠΑ να την πάρει κάποιο άλλο παιδάκι;Η θα πάει χαμένη;Επίσης το ΕΣΠΑ θα υπάρχει και για την επόμενη σχολική χρονιά ή όχι;
Αν ξέρετε πείτε μου!!Η ίδια δε θέλει να "φάει" τη θέση κανενός παιδιού , αλλά θέλει όμως να πάει και το δικό της σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα στον παιδικό!!

Gong
12-09-12, 16:04
Δεν ήξερες για τις καταγγελίες να μην τους έβαζες εξαρχής!

Πωπω είναι να αγανακτείς πραγματικά... Κρίμα για εσένα αλλά πρώτα πρώτα για τα παιδάκια... Δεν σε κάνει να αναρωτιέσαι πως φέρονται στα παιδάκια μετά?!:-(

gema
12-09-12, 16:07
Μπάχαλο λέμε και τους δίνουμε και τα παιδιά μας!!!

Gong
12-09-12, 16:08
Προς gema...
Χμ αποτι άκουσα και με κάθε επιφύλαξη μπορεί να κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αποδέχεται την θέση και να πάει το παιδάκι που είναι πρώτος επιλαχών...

Δεν κάνει κακό όμως να ρωτήσει τον παιδικό όμως...

mar-tha
12-09-12, 16:14
Καλησπέρα και από μένα!!!!!Τί φρίκη όλο αυτό που συμβαίνει με τα παιδάκια!!!Κι όσο σκέφτομαι οτι υπάρχουν μανούλες που είναι εντελώς μόνες και πρέπει να δουλέψουν και δεν έχουν να αφήσουν το παιδί τους τρελλαίνομαι!!Και μιλάμε για παιδιά, ψυχούλες!!Τί κράτος, τί σύστημα!!!Καμία τάξη, καμία συνέπεια, κανένα φιλότιμο, κανένας σεβασμός!!
Πέραν λοιπόν της κρίσης μου, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για μια φίλη που δεν έχει τη δυνατότητα να μπεί!!Είχε κάνει αίτηση και στον δημόσιο παιδικό της γειτονιάς της και στο ΕΣΠΑ.Από το δημόσιο της είπαν οτι είναι μέσα , αλλά αν δε πάρουν έκτακτο προσωπικό δε θα γράψουν κανένα καινούριο παιδάκι.Απ'την άλλη στο ΕΣΠΑ πρέπει να απαντήσει άμεσα έτσι δεν είναι;Η ίδια προτιμάει τον δημόσιο σταθμό, αλλά αναρωτιέται αν και πότε θα πάρουν προσωπικό. Πέρυσι σε μια άλλη περιοχή πήραν προσωπικό κοντά στο Πάσχα!!Γι'αυτό θέλει να μάθει, αν γράψει την κόρη της στον παιδικό του ΕΣΠΑ και τον Οκτώβρη ή το Νοέμβρη την καλέσουν στο Δημόσιο, τί γίνεται;Μπορεί τη θέση του ΕΣΠΑ να την πάρει κάποιο άλλο παιδάκι;Η θα πάει χαμένη;Επίσης το ΕΣΠΑ θα υπάρχει και για την επόμενη σχολική χρονιά ή όχι;
Αν ξέρετε πείτε μου!!Η ίδια δε θέλει να "φάει" τη θέση κανενός παιδιού , αλλά θέλει όμως να πάει και το δικό της σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα στον παιδικό!!

Και μόνο που δεν έχει απάντηση του εάν και πότε θα πάρουν προσωπικό, εγώ θα έλεγα να διατηρήσει τη θέση που πέτυχε μέσω ΕΣΠΑ.

Ασχέτως μήνα πάντως, όταν κάποια θέση χηρεύει, ειδοποιούν τις επιλαχούσες.

gema
12-09-12, 16:36
Μακάρι να είναι έτσι γιατί αν τελικά αλλάξει σταθμό δε θέλει να πάει χαμένη η θέση.Σκέφτεται ότι αν πάει στο Δημόσιο ίσως έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πάρουν τη μικρή και του χρόνου γιατί στον ιδιωτικό που πέρασε δεν παίζει να πάει ιδιωτικά γιατί είναι μεν πολύ καλός , αλλά πανάκριβος!Απ'την άλλη να αλλάζει το παιδί σταθμό μετά από ένα μήνα;Τί να πώ;

τζινα
12-09-12, 21:08
[QUOTE=purple rain;2454879]εγω κοριτσια μιλησα σημερα με τον σταθμο που μας πηραν και οντως δεν εχουν λαβει ακομα εντολες τοποθετησης οπως μου ειπαν κι εμενα. και τωρα αρχιζουν τα "ωραια": τους λεω περα απο τα 440 που ζηταγαν απο την αρχη για μεταφορα τι αλλο πληρωνουμε; μου λεει 300 για σιτηση και 200 για γραφικη υλη. της λεω η γραφικη υλη δεν καλυπτεται απο την εεταα με τα 100 που λεει η προσκληση; αυτα λεει δεν φτανουν για τιποτα. της λεω περσι ομως δωσατε λιστα (το ξερω απο γνωστη μου που ειχε περασει περσι εκει με ιδιας ηλικιας με το δικο μου τωρα παιδακι η οποια τα πηρε μονη της και δεν της πηγαν πανω απο 70 ευρω) και μου λεει αμα θελετε σας την δινω κι εσας.αντε εδω φαινεται να συμφωνουμε σε κατι και ερχεται το ωραιοτατο: και πως εξοφλειται το ποσο την ρωταω. και μου λεει εφαπαξ!!!!!!!!!! ή το πολυ σε 2 δοσεις μια τον σεπτεμβριο και η αλλη τον οκτωβριο!!!!!!!!!! κι εγω που δεν εχω να δωσω 700 ή 350 ευρω μονοκοπανια τι μπορω να κανω και πως με καλυπτει η εεταα σε αυτο, οταν δεν μπορω να βρω κανενα στα τηλεφωνα και οταν κι αυτοι απο οτι διαβασα απο εσας πεταξαν το μπαλακι στους παιδικους;;;; εσας τι σας εχουν πει για τον τροπο πληρωμης απο τους σταθμους που περασατε; αν επιμεινω να τα πληρωσω μηνα-μηνα εχουν δικαιωμα να μην παρουν το παιδι τελικα; για να ξερω να ειμαι προετοιμασμενη οταν παω εκει ποσο να το τραβηξω....[/QΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΟΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΕΛΙΚΑ..ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΝΑ ΖΙΤΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΠΙΛΑΧΟΥΣΑ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΠΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΣΤΑΣΗ....

thomai1979
12-09-12, 21:29
Εμένα σήμερα μου είπαν για σίτιση 660 ευρώ, καλά κάθε σταθμός άλλη τιμή λέει;
100 εγγραφή και 180 για γραφική ύλη. Και βέβαια ή εφάπαξ ή μισά τώρα και τα άλλα μισά τον άλλο μήνα !!!! εάν μπορούσαμε να δώσουμε έτσι απλόχερα 400 ευρώ κάθε μήνα τότε γιατί κάναμε αίτηση εσπα;;;; μας κοροϊδεύουν.......
εγγραφη και γραφικη υλη καλυπτεται απο το εσπα....πες τους μπροστα τους οτι θα μιλησω με εεταα και θα δω αν οντως ειναι ετσι....

purple rain
12-09-12, 22:42
κι επειδη απο οτι ειδα στο facebook υπαρχουν κι αλλες σαν κι εμενα αναφερομαι συγκεκριμενα στον παιδικο του ***** στο νεο φαληρο (διαβασα οτι για το μοσχατο τους ειπαν οτι μπορουν να στελνουν φαγητο απο το σπιτι ισχυει;;;) ο οποιος ειχε 130 θεσεις που σημαινει οτι ενα ολοκληρο σχολειο θα λειτουργησει μεσω εσπα και που επισης σημαινει οτι αν δεν τους δωσουμε αυτα που ζητανε τωρα μεχρι να πληρωθουν απο το εσπα δεν θα εχουν να πληρωσουν κι αυτοι με την σειρα τους τις υποχρεωσεις τους....περιμενουν δηλαδη με λιγα λογια να ξελασπωσουν απο εμας και η μειωση των τροφειων φετος τους ηρθε κουτι....κι η εεταα δεν παιρνει θεση. τουλαχιστον να εχουμε μια κοινη σταση ολοι (να επιμεινουμε αν μη τι αλλο στην μηνιαια πληρωμη και οχι στο εφαπαξ ποσο, αλλο να δωσω 60-70 ευρω το μηνα κι αλλο 700 μια κι εξω) ωστε να αναγκαστουν να το δεχτουν. και πραγματικα οι οικογενειες που συμμετεχουν υποτιθεται οτι συμμετεχουν γιατι δεν εχουν να πληρωσουν να πανε τα παιδια παιδικο. που θα βρουν τωρα εστω και αυτα τα 70 ευρω τον μηνα στις εποχες που ζουμε;;;

Gong
12-09-12, 23:52
Συγγνώμη αλλά σε ποιο τηλεφωνο επικοινωνείτε με εεταα γιατί εγώ σε αυτό το τηλεφωνικό κεντρο που παιρνω δεν το σηκώνει κανείς ποτέ...

didivavi
13-09-12, 08:51
θα πρέπει να περιμενεις παραπολυ ωρα....μπορει και 3 τεταρτα σε αναμονη

sioula
13-09-12, 09:28
θα πρέπει να περιμενεις παραπολυ ωρα....μπορει και 3 τεταρτα σε αναμονη
Εγώ χθες περίμενα πάνω από 1 ώρα. Καλύτερα να πας από εκεί.

Ανδρομέδα
13-09-12, 11:15
990ευρω για σιτιση για το καθε παιδι... και 550 η μετακινηση... εγκεφαλικο θα παθω....

electric
13-09-12, 12:32
H τελευταία ανακοίνωση της ΕΕΤΑΑ λέει:

Αν καταλαβαίνει κάποιος/α τι εννοούν...

chryssa77
13-09-12, 23:00
H τελευταία ανακοίνωση της ΕΕΤΑΑ λέει:

Αν καταλαβαίνει κάποιος/α τι εννοούν...

Κορίτσια μην μπερδεύεστε και μην αναρωτιέστε άδικα! αφενός κατά την γνώμη μου,η αναφορά στο θέμα της σίτισης είναι ξεκάθαρη (ότι πλέον δλδ το μεσημεριανό θα επιβαρύνει τους γονείς) και αφετέρου πήγα η ίδια στην ΕΕΤΑΑ και μίλησα με την υπεύθυνη του προγράμματος για τους παιδικούς σταθμούς και μου το επιβεβαίωσε κι εκείνη.Το μοναδικό που μπορούμε να κάνουμε,είναι να ζητήσουμε απ'τον εκάστοτε παιδικό σταθμό,να επιβαρυνθούμε με 300 ευρώ ετησίως για την σίτιση,όπως όριζε η αρχική εγκύκλιος.Αυτό βέβαια για να γνωρίζετε,είναι στην ευχέρεια του κάθε σταθμού για το αν θα το δεχτεί ή όχι.Πλέον ο κάθε σταθμός μπορεί να ζητήσει σχεδόν όποιο ποσό επιθυμεί! και σημειώνω εδώ πως η ΕΕΤΑΑ δεν μπορεί να επέμβει σε αυτό.Όπως επίσης δεν μπορεί να επέμβει και στον τρόπο εξόφλησης των τροφείων.Για το αν δλδ μας τα ζητάνε εφάπαξ κλπ.Αυτά και από εδώ και στο εξής,βοήθειά μας!

gema
14-09-12, 00:00
Καλησπέρα!!Ρώτησα και στο facebook , αλλά ρωτάω και εδώ!Μήπως γνωρίζετε πότε θα πάνε οι εντολές τοποθέτησης στον σταθμό, γιατί πήγα σήμερα και δεν τις είχε και επίσης μου είπε οτι για τυπικούς και πρακτικούς λόγους δε μπορούμε να ξεκινήσουμε μέχρι να έρθουν και να σιγουρευτούμε!!Επίσης είναι υπεράριθμοι και προσπαθούν να το δουλέψουν με την ΕΕΤΑΑ η οποία δεν απαντά!!Μπορεί να μη μας πάρει λέτε;;

ΛΟΥΛΟΥΔΙ
14-09-12, 09:57
Κι εγώ σήμερα που πήρα τηλ μου είπαν οτι δεν έχουν καμία ενημέρωση και ούτε ξέρουν πότε θα έχουν.Και ο ΕΕΤΑΑ δεν σηκώνει κανένα τηλ για να ξέρουμε τι γίνεται.Είναι τόσο χρονοβόρο να σταλούν οι λίστες στους παιδικούς σταθμούς ή θ τις αλλάξουν πάλι?Και πως θα προγραμματίσουμε εμείς την καθημερινότητά μας?Ειναι απαράδεκτο να μας έχουν έτσι στο περίμενεΚαλησπέρα!!Ρώτησα και στο facebook , αλλά ρωτάω και εδώ!Μήπως γνωρίζετε πότε θα πάνε οι εντολές τοποθέτησης στον σταθμό, γιατί πήγα σήμερα και δεν τις είχε και επίσης μου είπε οτι για τυπικούς και πρακτικούς λόγους δε μπορούμε να ξεκινήσουμε μέχρι να έρθουν και να σιγουρευτούμε!!Επίσης είναι υπεράριθμοι και προσπαθούν να το δουλέψουν με την ΕΕΤΑΑ η οποία δεν απαντά!!Μπορεί να μη μας πάρει λέτε;;

didivavi
14-09-12, 11:09
Επικοινωνησα πριν απο λιγο με τον παιδικο σταθμο που επιλέγει ο γιός μου. Οι νέες εντολές τοποθέτησης στάλθηκαν χτες το βραδυ και αναμένουν από στιγμή σε στιγμή να τις παραλάβουν....

Gong
14-09-12, 18:27
Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με τα επιλαχόντα παιδάκια.

Είδα όλη την λίστα με τις επιλαχούσες και είμαστε πρώτοι επιλαχόντες στις 2 επιλογές που βάλαμε πως ξέρουμε αν περνάμε σε παιδικό και ποια είναι η διαδικασία?

dionisis
14-09-12, 20:18
κι επειδη απο οτι ειδα στο facebook υπαρχουν κι αλλες σαν κι εμενα αναφερομαι συγκεκριμενα στον παιδικο του **** στο νεο φαληρο (διαβασα οτι για το μοσχατο τους ειπαν οτι μπορουν να στελνουν φαγητο απο το σπιτι ισχυει;;;) ο οποιος ειχε 130 θεσεις που σημαινει οτι ενα ολοκληρο σχολειο θα λειτουργησει μεσω εσπα και που επισης σημαινει οτι αν δεν τους δωσουμε αυτα που ζητανε τωρα μεχρι να πληρωθουν απο το εσπα δεν θα εχουν να πληρωσουν κι αυτοι με την σειρα τους τις υποχρεωσεις τους....περιμενουν δηλαδη με λιγα λογια να ξελασπωσουν απο εμας και η μειωση των τροφειων φετος τους ηρθε κουτι....κι η εεταα δεν παιρνει θεση. τουλαχιστον να εχουμε μια κοινη σταση ολοι (να επιμεινουμε αν μη τι αλλο στην μηνιαια πληρωμη και οχι στο εφαπαξ ποσο, αλλο να δωσω 60-70 ευρω το μηνα κι αλλο 700 μια κι εξω) ωστε να αναγκαστουν να το δεχτουν. και πραγματικα οι οικογενειες που συμμετεχουν υποτιθεται οτι συμμετεχουν γιατι δεν εχουν να πληρωσουν να πανε τα παιδια παιδικο. που θα βρουν τωρα εστω και αυτα τα 70 ευρω τον μηνα στις εποχες που ζουμε;;;

ακριβώς τα ίδια μου είπαν και μένα για τον συγκεκριμένο παιδικό σταθμό και είμαι προβληματισμένος..

Μαρία1982
14-09-12, 22:17
Κορίτσια να ξαναρωτήσω αν γνωρίζει κάποια πλέον, στους δημοτικούς σταθμούς ζητάνε χρηματικη εξόφλιση για τροφεία κτλ; Σας ειδοποίησαν εσάς γιατί εγώ ακόμα περιμένω

labc81
14-09-12, 23:20
hellooo!

εμενα μου ειπαν απο τον εεταα να κανω εγγραφη καταγγελια στον παιδικο που δεν δεχονται τα παιδια μας γιατι ειναι παρανομο...

οσο για τους δημοσιους παιδικους ειναι αναλογα με το εισοδημα νομιζω,στον δικο μας δημο ειναι 90 ευρω τον μηνα αλλα εμεις που ειμαστε τριτεκνοι δεν πληρωνουμε ..αυτο για τα τροφεια το ελεγε μεσα στα χαρτια που ειχανε βγει τοτε με τις αιτησεις βασικα...

και βρε κοριτσια αν κανω καταγγελια λετε να βγαλω καμια ακρη???

και να αλλαξουν παιδικο στα παιδια μου αν το ζητησω λετε να παιζει ή μπα??!!

sioula
15-09-12, 00:35
hellooo!

εμενα μου ειπαν απο τον εεταα να κανω εγγραφη καταγγελια στον παιδικο που δεν δεχονται τα παιδια μας γιατι ειναι παρανομο...

οσο για τους δημοσιους παιδικους ειναι αναλογα με το εισοδημα νομιζω,στον δικο μας δημο ειναι 90 ευρω τον μηνα αλλα εμεις που ειμαστε τριτεκνοι δεν πληρωνουμε ..αυτο για τα τροφεια το ελεγε μεσα στα χαρτια που ειχανε βγει τοτε με τις αιτησεις βασικα...

και βρε κοριτσια αν κανω καταγγελια λετε να βγαλω καμια ακρη???

και να αλλαξουν παιδικο στα παιδια μου αν το ζητησω λετε να παιζει ή μπα??!!
Αυτό ισχύει μόνο για εγγραφές κατευθείαν στο δήμο κι όχι μέσω ΕΣΠΑ, γιατί με το πρόγραμμα είναι εντελώς δωρεάν. Τα τροφεία στην πρώτη περίπτωση καθορίζονται βάσει εισοδήματος κι άλλων κοινωνικών κριτηρίων και σε πολλές περιπτώσεις είναι μηδενικά.

labc81
15-09-12, 00:49
εγω στους δημοσιους εκανα μονο απευθειας,οχι με εσπα.

electric
15-09-12, 12:00
Ξέρει κανείς τι ακριβώς γίνεται με τα επιλαχόντα παιδάκια.

Είδα όλη την λίστα με τις επιλαχούσες και είμαστε πρώτοι επιλαχόντες στις 2 επιλογές που βάλαμε πως ξέρουμε αν περνάμε σε παιδικό και ποια είναι η διαδικασία?

Καταρχάς δες πόσες θέσεις είχε ανακοινώσει η δομή αρχικά και μετά μέτρα πόσα παιδάκια πήρε (1η και 2η λίστα). Στη δική μας περίπτωση έχει πάρει 2 λιγότερα (αντί για 55 έχει πάρει 53) και σε επικοινωνία μαζί τους μας είπαν θετικά πράγματα, δηλαδή πως οι θέσεις θα συμπληρωθούν με τους επιλαχόντες. Αν όχι, ελπίζεις πως οι γονείς ενός παιδιού θα πιάσουν το Τζόκερ και θα φύγουν μόνιμα στις Μπαχάμες αρα το παιδάκι θα πάει εκεί παιδικό και θα αδειάσει μια θέση :)

Gong
15-09-12, 21:23
Χαχαχαχα καλό.

Παίζει μια θέση κενή στην δεύτερη επιλογή μας το παιδάκι που ήταν να πάει είναι φίλος μας και γράφτηκε σε ιδιωτικό. Άλλα πόσο γρήγορα γίνεται η διαδικασία με τους επιλαχόντες? Αφού ακόμα ακούω ενημερώνουν τα παιδάκια που μπήκαν σίγουρα?

yasemi
15-09-12, 21:43
Χαχαχαχα καλό.

Παίζει μια θέση κενή στην δεύτερη επιλογή μας το παιδάκι που ήταν να πάει είναι φίλος μας και γράφτηκε σε ιδιωτικό. Άλλα πόσο γρήγορα γίνεται η διαδικασία με τους επιλαχόντες? Αφού ακόμα ακούω ενημερώνουν τα παιδάκια που μπήκαν σίγουρα?

εχουν κανει την αρνηση θεσεις για να κινηθει η διαδικασια επιλαχοντων πιο γρηγορα???γιατι αν δεν κανεις στην εεταα αρνηση θεσης τοτε γινεται η εξης χρονοβορα διαδικασια,,,πρωτα περιμενει ο παιδικος σταθμος μεχρι τις 21/09 ολες τις ωφελουμενες να υπογραψουν και μετα στελνει πισω στην εεταα οτι ξερετε αυτες δεν ηρθανε οποτε γινεται ετσι αρνηση θεσης και μετα της δινουνε λιστα στο παιδικο και σε παιρνουν τηλεφωνο αν θες την θεση,,,,,αλλα εχε το νου σου γιατι καποιοι μπορει να σε παραβλεψουν γιατι συνηθως οι επιλαχουσες δε ψαχνονται οπως εσυ που ξερεις οτι αδειαζει θεση και μπορει να παρουνε κανα γνωστο παιδι,,,οποτε εχε το νου σου ,,,,

Gong
15-09-12, 22:19
Σε ευχαριστώ πολύ... :)

Μαρία1982
16-09-12, 17:34
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Δεν με έχουν ειδοποιήσει ακόμα αλλά ελπίζω από βδομάδα να με πάρουν τηλ για τις λίστες και να μου πουν ακριβώς!

ellanor
17-09-12, 08:18
Περιμένουμε κι εμείς εντολές τοποθέτησης, αυτό που συμβαίνει φέτος είναι χαρακτηριστικό της εποχής. Λάθη επί λαθών και οι γονείς σε απόγνωση!
Τουλάχιστον ας μας ενημερώσουν ότι δεν θα γίνει ανάκληση ονομάτων στους συμπληρωματικούς πίνακες και δεν θα βρεθούμε ξανά στις επιλαχούσες (θα έπρεπε να είναι αυτονόητο αλλά δεν είναι!)

BABE
17-09-12, 10:32
καλημέρα εγω πηρα τηλεφωνο τωρα στον σταθμό ειμαι επιλαχουσα! 6η στη σειρα και μου ειπαν οτι ακομα δεν εχουν ερεθ καν οι εντολες !!
ξερετε καμια κοπελα τι γινετε με της επιλαχουσες μας ειδοποιει ι εεταα ενα και εφοσον η πρεπει να παιρνουμε εμεις τηλ??

Gong
17-09-12, 17:07
Καλησπέρα... Ρώτησα την εεταα τι γίνεται με τις επιλαχούσες και μου είπαν εφόσον αρνηθεί καποιος γονέας να πάει το παιδάκι του στέλνει η δομή λίστα διαγραφής με το παιδάκι - παιδάκια αν μαζευτούν πολλά στο εεταα και μετά ενημερώνει με την σειρά του το εεταα τους επιλαχόντες... Ρώτησα καποιο χρονικό πλαίσιο να μου δώσουν και μου είπαν οτι δεν υπάρχει ανάλογα το πότε θα τους στείλει η δομή την λίστα διαγραφής...

Νομίζω οτι δεν είναι και πολύ αισιόδοξα τα πράγματα για τους επιλαχόντες τουλάχιστον για τον Σεπτέμβριο... Καθώς τώρα προσπαθούν όλοι να οργανωθούν και να δουν πόσα παιδάκια τελικά θα μπουν.

τζινα
17-09-12, 22:10
koritsia ego pantos ksero oti oi domes mexri tin paraskevi prepei na exoun enimerosei tin eetaa gia to poses kenes theseis exei to kathe sxolio kai me tin sira tous tha enimerosoun tis epilaxouses..ligo ipomoni kai mesa stin epomeni evdomada tha exoun parei kai apo epilaxouses

beba09
18-09-12, 17:32
Κορίτσια μην μπερδεύεστε και μην αναρωτιέστε άδικα! αφενός κατά την γνώμη μου,η αναφορά στο θέμα της σίτισης είναι ξεκάθαρη (ότι πλέον δλδ το μεσημεριανό θα επιβαρύνει τους γονείς) και αφετέρου πήγα η ίδια στην ΕΕΤΑΑ και μίλησα με την υπεύθυνη του προγράμματος για τους παιδικούς σταθμούς και μου το επιβεβαίωσε κι εκείνη.Το μοναδικό που μπορούμε να κάνουμε,είναι να ζητήσουμε απ'τον εκάστοτε παιδικό σταθμό,να επιβαρυνθούμε με 300 ευρώ ετησίως για την σίτιση,όπως όριζε η αρχική εγκύκλιος.Αυτό βέβαια για να γνωρίζετε,είναι στην ευχέρεια του κάθε σταθμού για το αν θα το δεχτεί ή όχι.Πλέον ο κάθε σταθμός μπορεί να ζητήσει σχεδόν όποιο ποσό επιθυμεί! και σημειώνω εδώ πως η ΕΕΤΑΑ δεν μπορεί να επέμβει σε αυτό.Όπως επίσης δεν μπορεί να επέμβει και στον τρόπο εξόφλησης των τροφείων.Για το αν δλδ μας τα ζητάνε εφάπαξ κλπ.Αυτά και από εδώ και στο εξής,βοήθειά μας!

Καλησπέρα κορίτσια το οποιοδήποτε ποσό λοιπόν μπορεί να είναι και κοντά στα 1780 ευρώ που μου ζητήθηκε εμένα από ιδιωτικό παιδικό. ΝΑΙ μάλιστα. 178 ευρώ το μήνα για την σίτιση του παιδιού για 10 μήνες....!!!!! λυπάμαι αλλά μπορεί να μην συμφωνώ με τα 300 ή 400 ευρώ αλλά όχι και 1780. Με τον παιδικό δεν ήρθα σε αντιπαράθεση ούτε έχει νόημα, έστειλα επιστολή στην ΕΕΤΑΑ, στους αρμόδιους διαχειριστές του προγράμματος και στον Υπουργό τον ίδιο. Δεν πρέπει να υπάρχουν παραθυράκια .....ξεκάθαρα πράγματα μέχρι ποιο ποσό μπορούν να χρεώσουν. Παρακαλώ σημειώστε ότι δεν χρησιμοποιούμαι σχολικό. το ποσό ήταν για την σίτιση και μόνο.

Σαφώς δεν πρόκειται να διαγραφώ από το πρόγραμμα (γιατί δεν μπορώ να επιβαρυνθώ τα 178 το μήνα) και βέβαια ούτε πρόκειται να δώσω την θέση μου σε μια άλλη μαμά που θα είναι με λιγότερα μόρια αλλά θα δεχθεί να πληρώσει το ποσό. Εάν έχει κάποια άλλη μαμά αυτό το θέμα επειδή μίλησα με την ΕΕΤΑΑ, να πάει άμεσα να υπογράψει την εντολή τοποθέτησης για να μην διαγραφή και μετά να διαπραγματευτεί με τον παιδικό. Εγώ τους ενημέρωσα ότι πάνω από 100 ευρώ που το θεωρώ ένα λογικό ποσό δεν θα πρέπει να δώσω. Περιττό να πω ότι όταν διάλεξα το σταθμό ήξερα ότι θα είναι τελείως δωρεάν, γιατί ούτε σχολικό θέλαμε ούτε υπήρχαν άλλες επιβαρύνσεις. Εάν πάλι αρνηθούν τότε θα ζητήσω μετακίνηση (κατ' εξαίρεση και για λόγους ανωτέρας βίας) στην επόμενη επιλογή μου όπου ήδη μίλησα με τον παιδικό και με χρεώνουν μόνο 40 ευρώ το μήνα για σίτιση και 60 εάν χρειαστώ μεταφορά.

Δεν έχω πρόβλημα με τον παιδικό αλλά όταν τον διάλεξα είχα συγκεκριμένα πράγματα υπόψη μου. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την σκέφτονταν όταν μου είπαν αυτό το ποσό, περιττό να πω ότι είμαι μονογονεική.

το πρόγραμμα είχε σκοπό να οφελήσει τους πιο αδύναμους κοινωνικά και οικονομικά, καταλαβαίνω και τους παιδικούς και τις μειώσεις και τα έξοδα που κάνουν αλλά 1780 ευρώ....ευτυχώς που η ξαδέλφη μου είναι γιατρός και μπορεί αν μου προσφέρει πρώτες βοήθειες;;;