PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμφανίζεστε μπροστά στα μικρά σας όπως σας ¨γέννησε η μαμά σας¨;

Mammy in love
18-07-12, 17:14
Ο μικρός μου είναι 2χρονών.Μπαίνει στο μπάνιο μαζι μου και όταν πάω για τον γνωστό λόγο και όταν κάνω ντους.Εσείς τι κάνετε;Το βρίσκεται σωστό για το μωρό;Μέχρι πια ηλικία;

jackrussel
18-07-12, 17:43
Ο μικρός μου είναι 2χρονών.Μπαίνει στο μπάνιο μαζι μου και όταν πάω για τον γνωστό λόγο και όταν κάνω ντους.Εσείς τι κάνετε;Το βρίσκεται σωστό για το μωρό;Μέχρι πια ηλικία;

θα σου απαντησω πως το νιωθω, ενστικτωδώς καθαρα, εγω οσο μεγαλωνει προσεχω κρυβομαι κλεινω πορτες, ειναι ας πουμε 2,5 χρονων απο 16 μηνων προσεχω, ενω μεχρι τοτε δεν με ενοιαζε, οταν ημουν μικρουλα, οσο θυμαμαι δεν μου αρεσε να βλεπω την μανα μου και τον πατερα μου γυμνους, οταν τυχαινε, ενιωθα αβολα,,,με αυτην την λογικη και οσο πιο φυσικα γινεται δεν αφηνω περιθωρια πολλα για κατι τετοιο, αν τυχει οκ δεν θα παθω υστερια
οπως δεν κυκλοφορω γυμνη μπροστα σε ενα φιλοξενουμενο ετσι κανω και με το παιδι μου κι ετσι θελω να κανει κι εκεινο μεγαλωνοντας που δεν θα μας εχει αναγκη,,το γυμνο μου το κραταω για τον αντρα μου και για τους γιατρους

matilda38
18-07-12, 17:55
Συμφωνω. Τη μαμα και το μπαμπα δεν χρειαζεται να τους βλεπουμε ετσι. και εγω ειχε τυχει να δω τη μαμα μου καταλαθος σχεδον γυμνη και αν και 5χρονο αισθανθηκα πολυ αβολα. Αλλα ακομα και αν καποιος το βλεπει διαφορετικα και παλι θεωρω οτι η ηλικια αυτη που αναφερει η θεματοθετρια ειναι πολυ μικρη για να κατανοησουν οτι το γυμνο δεν ειναι ταμπου. Αλλα γιατι βρε παιδια να βλεπουν τη μαμα και το μπαμπα γυμνους? Δεν κατακρινω απλα δεν μπορω πραγματικα να συλλαβω το γιατι?:confused:

kinkajoujou
18-07-12, 18:01
Συμφωνω. Τη μαμα και το μπαμπα δεν χρειαζεται να τους βλεπουμε ετσι. και εγω ειχε τυχει να δω τη μαμα μου καταλαθος σχεδον γυμνη και αν και 5χρονο αισθανθηκα πολυ αβολα. Αλλα ακομα και αν καποιος το βλεπει διαφορετικα και παλι θεωρω οτι η ηλικια αυτη που αναφερει η θεματοθετρια ειναι πολυ μικρη για να κατανοησουν οτι το γυμνο δεν ειναι ταμπου. Αλλα γιατι βρε παιδια να βλεπουν τη μαμα και το μπαμπα γυμνους? Δεν κατακρινω απλα δεν μπορω πραγματικα να συλλαβω το γιατι?:confused:

Θα το καταλάβεις την πρώτη φορά που θα μείνεις μόνη με ένα μωρό που μπουσουλάει/ περπατάει και θα θες να πας τουαλέτα ;)

Πιστεύω ότι στις ηλικίες αυτές το γυμνό σαφώς και δεν είναι ταμπού, αλλά εντάσσεται στη φυσική τους περιέργεια για το δικό τους σώμα και για το σώμα των άλλων. Μεγαλώνοντας αλλάζει ίσως το θέμα, αλλά για ένα δίχρονο δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή άβολο στη θέα του γυμνού σώματος, απλά πολλή περιέργεια!

matilda38
18-07-12, 18:04
Θα το καταλάβεις την πρώτη φορά που θα μείνεις μόνη με ένα μωρό που μπουσουλάει/ περπατάει και θα θες να πας τουαλέτα ;)

Πιστεύω ότι στις ηλικίες αυτές το γυμνό σαφώς και δεν είναι ταμπού, αλλά εντάσσεται στη φυσική τους περιέργεια για το δικό τους σώμα και για το σώμα των άλλων. Μεγαλώνοντας αλλάζει ίσως το θέμα, αλλά για ένα δίχρονο δεν υπάρχει κάτι πονηρό ή άβολο στη θέα του γυμνού σώματος, απλά πολλή περιέργεια!

Μιλαμε για το εξ αναγκης ή για το επι τουτου? Αλλο να αναγκαστεις να αφησεις ανοιχτη την πορτα να πας τουαλετα και αλλο το κατα συστημα διοτι θεωρω οτι ειναι ψυχολογικα ακινδυνο για το παιδι?

kinkajoujou
18-07-12, 18:11
Νομίζω λίγες είναι οι περιπτώσεις γονιών που το κάνουν επί τούτου, συνήθως ξεκινάει ακριβώς από το ότι ούτε στην τουαλέτα δεν μπορείς να πας μόνη σου. Θεωρητικά, όσο είναι μικρό μπορείς να το βάλεις στο καρεκλάκι του και να πας, αλλά όσο μεγαλώνει και ζητάει να έρθει μαζί σου, οι επιλογές είναι ή να το ακούς να τσιρίζει όσο είσαι μέσα ή να αφήσεις την πόρτα ανοιχτή και να δεχτείς επισκέψεις ;)

goody
18-07-12, 18:18
Κι εμενα με εχει δει γυμνη καποιες φορες ή με εσωρουχα γιατι δεν εχω καποιον να μου τον κρατησει σχεδον ποτε... Δεν το βρισκω κακο,ειναι πολυ μικρος και απονηρευτος για να νιωσει αβολα. Και δεν θα ηθελα να νιωθει αβολα με κατι τετοιο ετσι και αλλιως, το σωμα μας το αγαπαμε,δεν ειναι κατι κακο για να το κρυβουμε ή να ντρεπομαστε για αυτο. Απλα απο μια ηλικια και μετα (μαλλον απο τα 3,5-4 κατα τη γνωμη μου) γινεται ιδιωτικη υποθεση...

goody
18-07-12, 18:33
Εχει συζητηθει και εδω
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=20196

και ειδικα το ποστ 14 της Μαριας Στυλιανακη απανταει στα βιωματα που αναφερατε.

jackrussel
18-07-12, 18:42
ακομα κι αν αγκαστεις να εχεις μαζι σου το 2χρονο και πανω γιατι για πιο μικρα δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα ζητημα, ε μπορεις καπως διακριτικα και μαζεμενα και γρηγορα να κινηθεις, δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα καπως το απασχολεις με κανα παιχνιδακι , με κατι απο το μπανιο κανεις τη δουλεια σου, η μπαινεις να κανεις μπανιο τραβας την κουρτινα, καθεσαι

καλα εννοειται ολα αυτα τα κανεις με μια φυσικοτητα αλλως τραβουν ακομα περισσοτερο την προσοχη κι ενοχοποιεις αυτο που δεν πρεπει να ενοχοποιησεις

προσωπικα καπως ετσι το εχω βιωσει

ΜΑΡΙΑΛ
18-07-12, 18:55
η άποψη μου για το γυμνό και τα παιδιά είναι η εξείς:

είναι λάθος να εκθέτουμε τα παιδιά (ανεξαρτήτου ηλικίας) σε γυμνό, γιατί τα παιδιά είναι και σεξουαλικά όντα (είτε μας αρέσει είτε όχι), δεν θεωρώ σωστό, την διέγερση ενώς παιδιού με το σώμα του γονιού του
με τη θέα του γυμνού σώματος δίνουμε λάθος μηνύματα στο παιδί (δεν το μαθαίνουμε να προστατευει το σώμα του από αδιάκριτα βλέμματα)
ειδικοί αναφέρουν ότι η θέα του γυμνού σώματος στο παιδί μπορεί να του πυροδοτήση αίσθημα κατωτερότητας
υπάρχουν κάποιες ψυχιατρικές συμπεριφορές (επιδηξίας) που αφορούν ακριβώς αυτό: περιφορά γυμνού σώματος μπροστά σε άλλους (και πρόκληση ικανοποίησης στον επιδηξία), θα επηθημούσα το παιδί μου να μην είναι συνηθησμένο σε τετοιες συμπεριφορές και να αντιδράσει έντονα σε πιθανή παρενόχλησή του (μου έχει συμβεί όταν ήμουν 12 ετών δεν είναι και πολύ σπάνιο!)
επείσης να πω πως διαφωνώ με πάσα φύσης τσιμπήματα, φιλιά και λοιπες χαριτομενιές σε μπουτάκια, πρατσάκια κτλ μωρών και νηπίων για τους ίδιους λόγους...

kinkajoujou
18-07-12, 18:56
ακομα κι αν αγκαστεις να εχεις μαζι σου το 2χρονο και πανω γιατι για πιο μικρα δεν νομιζω οτι υπαρχει κανενα ζητημα, ε μπορεις καπως διακριτικα και μαζεμενα και γρηγορα να κινηθεις, δεν μπορω να το εκφρασω καλυτερα καπως το απασχολεις με κανα παιχνιδακι , με κατι απο το μπανιο κανεις τη δουλεια σου, η μπαινεις να κανεις μπανιο τραβας την κουρτινα, καθεσαι

καλα εννοειται ολα αυτα τα κανεις με μια φυσικοτητα αλλως τραβουν ακομα περισσοτερο την προσοχη κι ενοχοποιεις αυτο που δεν πρεπει να ενοχοποιησεις

προσωπικα καπως ετσι το εχω βιωσει

βρε εσένα ο δικός σου θηλάζει ακόμα, σωστά; Τι καλύτερος τρόπος για εξοικείωση με το γυμνό σώμα της μαμάς; (ακόμη κι αν δεν βλέπει όλο το σώμα, αλλά μόνο συγκεκριμένα σημεία της ανατομίας). Μην αγχώνεσαι, όπως δεν πονηρεύεται από το γυμνό στήθος, έτσι δεν πονηρεύεται κι από το υπόλοιπο γυμνό σώμα ;)

goody
18-07-12, 18:59
Παραδειγμα, το βραδυ κοιμαμαι χωρις σουτιεν, το πρωι που ντυνομαι (με ανοιχτη πορτα βεβαια) τυχαινει και μπαινει στο δωματιο ο μικρος και με βλεπει μονο με το εσωρουχο να ντυνομαι. Η αντιδραση μου ειναι να συνεχισω να ντυνομαι, ουτε πιο βιαστικα,ουτε γυρνωντας απο την αλλη. Γιατι δεν βλεπει κατι κακο ή κατι με το οποιο θα επρεπε να ντρεπεται ή να νιωθει ασχημα.
Εχει τυχει να κανουμε και μπανιο μαζι δυο φορες που γυρισαμε πολυ αργα απο την θαλασσα και για να κερδισω χρονο καναμε μαζι. Δεν αντεδρασε καθολου περιεργα, του φανηκε φυσιολογικο και ισα ισα του αρεσε! Μου ελεγε ''μαμα θα πλυνεις τα μαλλια σου και εσυ? Θα πλυνεις και την κοιλια σου?'' κτλ... με ρωτησε και τι ειναι αυτο και του ειπα ειναι το πιπι μου. Δε νομιζω οτι του εκανε κακο, αντιθετως του ελυσε και πιθανες αποριες. Σε τοσο μικρες ηλικιες δεν το βρισκω καθολου κακο.

goody
18-07-12, 19:11

είναι λάθος να εκθέτουμε τα παιδιά (ανεξαρτήτου ηλικίας) σε γυμνό, γιατί τα παιδιά είναι και σεξουαλικά όντα (είτε μας αρέσει είτε όχι), δεν θεωρώ σωστό, την διέγερση ενώς παιδιού με το σώμα του γονιού του
με τη θέα του γυμνού σώματος δίνουμε λάθος μηνύματα στο παιδί (δεν το μαθαίνουμε να προστατευει το σώμα του από αδιάκριτα βλέμματα)
ειδικοί αναφέρουν ότι η θέα του γυμνού σώματος στο παιδί μπορεί να του πυροδοτήση αίσθημα κατωτερότητας
υπάρχουν κάποιες ψυχιατρικές συμπεριφορές (επιδηξίας) που αφορούν ακριβώς αυτό: περιφορά γυμνού σώματος μπροστά σε άλλους (και πρόκληση ικανοποίησης στον επιδηξία), θα επηθημούσα το παιδί μου να μην είναι συνηθησμένο σε τετοιες συμπεριφορές και να αντιδράσει έντονα σε πιθανή παρενόχλησή του (μου έχει συμβεί όταν ήμουν 12 ετών δεν είναι και πολύ σπάνιο!)
επείσης να πω πως διαφωνώ με πάσα φύσης τσιμπήματα, φιλιά και λοιπες χαριτομενιές σε μπουτάκια, πρατσάκια κτλ μωρών και νηπίων για τους ίδιους λόγους...

Τα παιδια, και ειδικα τα βρεφη και τα νηπια, ειναι τα πιο αγνα και αθωα πλασματακια. Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση ενα μωρο 2 χρονων να διεγερθει βλεπωντας γυμνη τη μαμα του. Αδυνατω να το πιστεψω!
Και αν το παρουμε ετσι οπως τα λες τοτε δεν πρεπει να τα ακουμπαμε παρα μονο ενα τυπικο πεταχτο φιλακι στο μαγουλο. Ουτε μπανιο να τα κανουμε γιατι το χαδι μας μπορει να τα διεγειρει. Ή το οτι τα γδυνουμε για να τα κανουμε μπανιο, ή να αλλαξουμε πανα θα τους περασει λαθος μηνυμα (επιδηξιομανια ή να μην προστατευουν το σωμα τους απο τους ξενους...).
Μπορουμε και να μιλαμε στα παιδια μας, να συζηταμε και να τους εξηγουμε τι επιτρεπουμε στους ξενους και τι οχι. Μιλαμε παντα για βρεφη και νηπια, πιο μετα εννοειται γινομαστε πιο προσεκτικοι.

ΜΑΡΙΑΛ
18-07-12, 19:19
νομίζω πως ήμουν αρκετα σαφής...
μην κάνεις γενικεύσεις που δεν έκανα ....

τα παιδιά και τα μωρά έχουν σεξουαλικότητα...δεν είναι αγγελάκια... αν δεν το δέχεσαι δεν σημαίνει ότι δεν ισχύει...

jackrussel
18-07-12, 19:30
βρε εσένα ο δικός σου θηλάζει ακόμα, σωστά; Τι καλύτερος τρόπος για εξοικείωση με το γυμνό σώμα της μαμάς; (ακόμη κι αν δεν βλέπει όλο το σώμα, αλλά μόνο συγκεκριμένα σημεία της ανατομίας). Μην αγχώνεσαι, όπως δεν πονηρεύεται από το γυμνό στήθος, έτσι δεν πονηρεύεται κι από το υπόλοιπο γυμνό σώμα ;)

καλα θεωρω οτι απο τα 2,5-3 κι υστερα καλο ειναι να μην εχει να κανει ουτε με το στηθος της μαμας,,
ειναι η ηλικια της οιδιποδοιας φασης κατα φροιντ η αλλιως φαση της προσκολλησης στο αλλο φυλλο, φαση ιδιαιτερως σεξουαλικη για αυτα και θελει την προσοχη της

εννοειται δεν αναφερομαι σε πιο μικρα παιδια

jackrussel
18-07-12, 19:34

καπως ετσι εναι αλλα τα λες με πολυ απολυτο τροπο, σε μεσες ακρες συμφωνω, τα παιδια ειναι σεξουαλικα οντα και θελουν σεβασμο

Έλενα Β.
18-07-12, 19:35
Εγω βασικα εχω ψυχολογικο με αυτο το θεμα και δεν προκειται να το περασω στο γιο μου.Θα σου πω απλα οτι δεν θεωρω σωστο να εμφανιζονται οι γονεις γυμνοι σε οποιαδηποτε ηλικια.Και ειδικα το μπανιο.Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να κανω μπανιο με το μωρο.Απο προσωπικη πειρα με στιγματισε η γυμνια των γονιων μου εστω και σε μικρη ηλικια.Δεν μου αρεσε ποτε ουτε τη μανα μου να βλεπω να ξεντυνεται ντυνεται παρολο που ειμαι κοριτσι και αργοτερα και την αδερφη μου γιατι αυτο εβλεπε αυτο εκανε και εκεινη.Παντα απο πολυ μικρη θεωρουσα οτι ειναι προσωπικες στιγμες.Βεβαια χρειαστηκαν και αλλα για να φτασω σε αυτο.Για μενα αν δεν μαθεις τα παιδια απο μικρα θα φτασουν στο σημειο να μη σεβονται και τους αλλους.Δηλαδη τι θελω να πω.Εμενα οι δικοι μου οποτε πηγαιναν τουαλετα δεν εκλειναν ποτε την πορτα.Τα εβλεπες ολα.Ακομα και μικρη με ενοχλουσε και πηγαινα και τους την εκλεινα.Το θεωρουσα αγενεια.Και για αλλα πραγματα δεν εκλειναν την πορτα.Ημουν παντα ευγενικο παιδι και δεν κοιταζα ποτε αλλα αυτο μου δημιουργησε ψυχολογικα.Ολοι οι ανθρωποι εχουμε μια προσωπικη σεμνοτητα και θεωρω οτι πρεπει να το περασουμε και στα παιδια μας.Οσο μεγαλωνει το παιδι πονηρευεται και παντα τα παιδια δουλευουν με εικονες.Εμεις πρεπει να δωσουμε το σωστο παραδειγμα.Για αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι πορτες.Δεν εχω φτασει στο αλλο ακρο.Αν τυχει ποτε απλα θα κανω σαν να μη συνεβη τιποτα αλλα προσπαθω σαν ανθρωπος να ειμαι διακριτικη

Mammy in love
18-07-12, 19:54
Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες για την συμμετοχή σας στο θέμα που άνοιξα.Συγνώμη που καθυστέρησα να απάντήσω αλλά ήρθε ο μπαμπάς μας ξύπνησε ο μικρός:rolleyes:...Πανικός:D!Λοιπόν ,πριν κάνω τον μικρό μου θεωρούσα πως το παιδί δεν πρέπει να βλέπει τους γονείς του γυμνούς.Λόγω του ότι ο μικρός δεν με αφήνει να πάω μόνη ούτε στην τουαλέτα με έχει δει γυμνή:?.Από την άλλη τον θηλάζω...Έχω προβληματιστεί.Πάω να κάνω μπάνιο ,ανοίγει την πόρτα μπαίνει μέσα τραβάει την κουρτίνα και μου λέει ¨μαμά πλένεις το ¨λελέ¨ ;¨.¨Λελέ¨ είναι το στήθος μου:lol:...Αν κλειδώσω γίνεται πανικός:shock:...

moon child
18-07-12, 20:06
όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας...

εμένα το να μήν βλέπει ένα 2χρονο γυμνούς τους γονείς του είναι τόσο κακό όσο το να βάζεις σε γυμνές φωτό καλύματα σε βρεφικά κορμάκια για να μήν διεγερθεί ένας παιδεραστής...

την αθωότητα την σκοτώνεις όταν ανοίγεις τις πόρτες της ντροπής, και όχι όταν ανοίγεις την πόρτα του μπάνιου

προσωπικά η κόρη μου, 3μιση σήμερα, κάνει μπανιο ή με εμένα ή με τον μπαμπά της, ο ενήλικας κάθεται στην γωνιακή θέση της μπανιέρας και το νήπιο χαλάει τον κόσμο. έτσι συνήθισε από μικρό και δεν του φαίνεται τίποτε περίεργο. στην αρχή ήθελε να μας βλέπει να κάνουμε και τσίσα και κακά, την αφήναμε λεγοντας της συχνά βγες έξω και κλείσε την πόρτα να μήν αφήσουμε την μπόχα να βγει έξω, και σιγά σιγά χόρτασε η περιέργεια, κατάλαβε και για την μπόχα, και τώρα μας την κλείνει μονη της...

το μονο που προσέχω εγώ πολύ είναι να μήν με δει με περίοδο και φρικάρει, και φυσικά να μήν μας εκούσει/δει/ υποψιαστεί ποτέ για σεξ

από εκεί κει πέρα ο μπαμπάς τελευταία προσπαθεί να κρυφτεί, και εγώ θα κρυφτώ μόλις αρχίζει να μεγαλώνει το αγόρι μου... δεν χρειάζεται να φοβόμαστε και τον ίσκιο μας, αλήθεια όσες θηλάζεται και έχετε και άλλα παιδάκια κρύβεστε?

irene1984
18-07-12, 20:13
μπορεις να κανεις μπανιο οταν ερχεται ο μπαμπας σας,αν νιωθεις αβολα να σε βλεπει το παιδακι σου.κι εγω εχω αναγκαστει καποιες φορες οταν ειμαι μονη στο σπιτι κ πρεπει να παω τουαλετα να τη βαζω στο καροτσι και να την παιρνω μαζι,αλλα της μιλαω την απασχολω με κατι αλλο οποτε κανω κι εγω τη δουλεια μου με την ησυχια μου...:pαν τυχει κατι δεν θα φρικαρω αλλα ουτε θα επιδιωξω κιολας να με δει γυμνη κι ας ειναι και κοριτσακι.
θυμαμαι περυσι ειχαμε παει για καφε με κατι γνωστους μας και πιασαμε την κουβεντα για ενα παρομοιο θεμα.ο γνωστος μου εχει 2 αγορακια, 2 και 3 ετων.μας ειπε λοιπον οτι δεν εχει κανενα προβλημα να τον βλεπουν τα παιδια του γυμνο και οτι κυκλοφορει και αυτος και τα παιδακια γυμνοι στο σπιτι οταν δεν περιμενουν καποιον:shock:.μιλαμε φρικαρα ο αντρας μου περισσοτερο απο μενα. και η μαμα αταραχη.

kiker80
18-07-12, 20:15
Ο μικρος μας ειναι 25 μηνων και ξερει να ξεχωρίζει το φυλο. Ο μπαμπας έχει πουλακι και η μαμα εχει φωλιτσα. Οι "ορμες του " ως εκ φυσεως αντανακλαστικα διαπιστωθηκαν περισυ στις διακοπες οπου τον ειχαμε γυμνουλι ολη μερα και ειχε κανονικοτατη στυση. στην αρχη φρικαραμε λιγο αλλα μετα το ψαξαμε, διαβασαμε , ενημερωθηκαμε , συζητησαμε και αποφασισαμε να μην του "περασουμε" τιποτε πονηρο .Χαιρομαστε που δεν είναι περιεργος .
Τα ξαδελφια του, αρκετα μεγαλυτηερης ηλικίας επειδη δεν έχουν οικειότητα με το σωμα τους ειναι πολύ περιεργα και ιδικοτερα με το στηθος. Ο μικρός θηλάζει και ακόμα μετα από τοσο καιρο δυσκολευονται στην εικονα, οχι ομως τοσο οσο στη αρχη. Θεωρώ οτι τα παιδιά πρέπει να μας "οδηγουν " από μονα τους καποιες φορές για το ποτε θα ειναι ετοιμα να τους μιλήσουμε.Εμενα που ειναι αγορακι ασχολειται αρκετα με το πουλακι του ειδικα τωρα που δεν φοραει πανα γιατι μαθαινουμε την τουαλετα.Τα δικα σας??

travellingmum
18-07-12, 20:15
μπορεις να κανεις μπανιο οταν ερχεται ο μπαμπας σας,αν νιωθεις αβολα να σε βλεπει το παιδακι σου.κι εγω εχω αναγκαστει καποιες φορες οταν ειμαι μονη στο σπιτι κ πρεπει να παω τουαλετα να τη βαζω στο καροτσι και να την παιρνω μαζι,αλλα της μιλαω την απασχολω με κατι αλλο οποτε κανω κι εγω τη δουλεια μου με την ησυχια μου...:pαν τυχει κατι δεν θα φρικαρω αλλα ουτε θα επιδιωξω κιολας να με δει γυμνη κι ας ειναι και κοριτσακι.
θυμαμαι περυσι ειχαμε παει για καφε με κατι γνωστους μας και πιασαμε την κουβεντα για ενα παρομοιο θεμα.ο γνωστος μου εχει 2 αγορακια, 2 και 3 ετων.μας ειπε λοιπον οτι δεν εχει κανενα προβλημα να τον βλεπουν τα παιδια του γυμνο και οτι κυκλοφορει και αυτος και τα παιδακια γυμνοι στο σπιτι οταν δεν περιμενουν καποιον:shock:.μιλαμε φρικαρα ο αντρας μου περισσοτερο απο μενα. και η μαμα αταραχη.

Γιατι να ταραχτει καλε η γυναικα; Λες πρωτη φορα να το ακουσε οτι ετσι κυκλοφορουν μεσα στο σπιτι τους; ;)

travellingmum
18-07-12, 20:17
οσες εχετε παιδια διαφορετικου φυλου, "κρυβετε" το ενα απο το αλλο;

irene1984
18-07-12, 20:19
όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας...

εμένα το να μήν βλέπει ένα 2χρονο γυμνούς τους γονείς του είναι τόσο κακό όσο το να βάζεις σε γυμνές φωτό καλύματα σε βρεφικά κορμάκια για να μήν διεγερθεί ένας παιδεραστής...

την αθωότητα την σκοτώνεις όταν ανοίγεις τις πόρτες της ντροπής, και όχι όταν ανοίγεις την πόρτα του μπάνιου

προσωπικά η κόρη μου, 3μιση σήμερα, κάνει μπανιο ή με εμένα ή με τον μπαμπά της, ο ενήλικας κάθεται στην γωνιακή θέση της μπανιέρας και το νήπιο χαλάει τον κόσμο. έτσι συνήθισε από μικρό και δεν του φαίνεται τίποτε περίεργο. στην αρχή ήθελε να μας βλέπει να κάνουμε και τσίσα και κακά, την αφήναμε λεγοντας της συχνά βγες έξω και κλείσε την πόρτα να μήν αφήσουμε την μπόχα να βγει έξω, και σιγά σιγά χόρτασε η περιέργεια, κατάλαβε και για την μπόχα, και τώρα μας την κλείνει μονη της...

το μονο που προσέχω εγώ πολύ είναι να μήν με δει με περίοδο και φρικάρει, και φυσικά να μήν μας εκούσει/δει/ υποψιαστεί ποτέ για σεξ

από εκεί κει πέρα ο μπαμπάς τελευταία προσπαθεί να κρυφτεί, και εγώ θα κρυφτώ μόλις αρχίζει να μεγαλώνει το αγόρι μου... δεν χρειάζεται να φοβόμαστε και τον ίσκιο μας, αλήθεια όσες θηλάζεται και έχετε και άλλα παιδάκια κρύβεστε?
να σου πω την αληθεια δεν θα μ'αρεσε να κανω μπανιο με το παιδι μαζι ή τουλαχιστον εγω θα το εκανα καλοκαιρι για να φοραω κ το μαγιο μου.βεβαια αν καποιος νιωθει ανετα μάυτο παω πασο;)τη μικρη την κανουμε μπανιο στη μπανιερα και εμεις ειμαστε απεξω.
ενα παιδακι εχω μονο και τη θηλαζω αλλα τη θηλαζω οπουδηποτε και μ'εχουν δει κι αλλα παιδακια τα οποια δεν αντιδρουν καθολου.ερχονται απο περιεργεια με ρωτανε τι κανω τους απαντω και μετα φευγουν.νομιζω οτι αν προσπαθουσα να κρυφτω δεν θα εφευγαν τοσο ευκολα:D

irene1984
18-07-12, 20:23
Γιατι να ταραχτει καλε η γυναικα; Λες πρωτη φορα να το ακουσε οτι ετσι κυκλοφορουν μεσα στο σπιτι τους; ;)
εχεις κι ενα δικιο;)αυτο δεν το ειχα σκεφτει.παντως εγω μια ταραχη την πηρα και ο αντρας μου μια μεγαλυτερη:lol:

jackrussel
18-07-12, 20:34
οσες εχετε παιδια διαφορετικου φυλου, "κρυβετε" το ενα απο το αλλο;

φυσικα και οχι, η γυμνια μεταξυ νηπιων ειναι ισοτιμη και δεν κανει το παιδι να νιωθει ασχημα
αλλα αν ο γυμνος ενηλικας και ειδικα αν ειναι ο πατερας σου και εισαι κορη και εισαι 3-4 ετων κανει μπανιο μαζι σου ειναι περισσοτερο διαταραχτικο παρα χρησιμο
προφανως εχουμε ξεχασει, καλυτερα εχουμε απωθησει ολα αυτα τα δυνατα συναισθηματα και εντασεις που εχουμε νιωσει ως παιδια για τους γονεις μας

kinkajoujou
18-07-12, 20:35
καλα θεωρω οτι απο τα 2,5-3 κι υστερα καλο ειναι να μην εχει να κανει ουτε με το στηθος της μαμας,,
ειναι η ηλικια της οιδιποδοιας φασης κατα φροιντ η αλλιως φαση της προσκολλησης στο αλλο φυλλο, φαση ιδιαιτερως σεξουαλικη για αυτα και θελει την προσοχη της

εννοειται δεν αναφερομαι σε πιο μικρα παιδια

Καλός ο Φρόιντ, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι οι ιδέες του ήταν και προϊόν της εποχής του, όπου στην αλυσίδα της αντίληψης τα μικρά παιδιά ήταν λίγο πιο κάτω από τους πιθήκους μπονόμπο :D:D Άσε που από τότε μέχρι σήμερα πολλοί έχουν βρεθεί που έχουν αντικρούσει τις θεωρίες του με γόνιμο τρόπο.

Στην τελική, εφόσον το παιδί όλα τα μαθαίνει μέσα από την οικογένεια σε πρώτη βάση, και στη συνέχεια τα εφαρμόζει και στο ευρύτερο περιβάλλον του, από την οικογένεια θα μάθει και το γυμνό σώμα, και τη σωματική ευχαρίστηση που προσφέρει το χάδι και η σωματική επαφή (ήδη από τη στιγμή που γεννιέται το μαθαίνει αυτό μέσα από το θηλασμό) και όλα. Το να τα κρύβουμε ή να τα περιορίζουμε δημιουργεί περισσότερα κενά, απορίες και προβληματισμούς που μπορεί να διογκωθούν στο μυαλό του παιδιού, από το να του δίνουμε ερεθίσματα στην κατάλληλη ηλικία και σιγά-σιγά να τα βοηθάμε να βρουν το δρόμο μόνα τους. Άλλωστε αυτό που θέλουμε να μάθουν είναι ότι το γυμνό δεν είναι κακό, αλλά ιδιωτική υπόθεση.

Εντάξει, δεν θα φτάσουμε και στα live μαθήματα συνουσίας, όπως στο The meaning of life των Monty Python, αλλά δεν θα κυκλοφορούμε και με μπούρκα. Δεν είναι και τυχαίο άλλωστε που στις κουλτούρες όπου υπάρχει συγκάλυψη (π.χ. μουσουλμάνοι, υπερορθόδοξοι εβραίοι κλπ) είναι πιο έντονα τα φαινόμενα σεξουαλικού παραβατισμού, πολλών κόμπλεξ με το θέμα σεξ και υποτίμησης των γυναικών.

travellingmum
18-07-12, 20:47
εμεις παντως δεν κρυβομαστε, δεν κανουμε και επιδειξη (πανε αλλωστε ανεπιστρεπτι τα χρονια που ειχα πραγμα προς επιδειξη, χαχαχα) αλλα μεχρι την ηλικια των 3-4 ετων τα παιδια μπαινοβγαιναν ελευθερα στο μπανιο, και με μενα και με τον αντρα μου.
Δεν κυκλοφορουμε γυμνοι, αλλα αν μας ακολουθησουν στο μπανιο, ε θα ειμαστε γυμνοι, τι να κανουμε! Η κορη μου πλεον δε μπαινει στο μπανιο, καποια στιγμη αισθανθηκε οτι δεν ηθελε, κατανοητο και σεβαστο, δε χρειαστηκε καν να πει τιποτα, μπορει να μην καταλαβε και η ιδια τη μεταβαση, ηταν εντελως φυσικη. ο γιος μου ακομα δεν πτοειται. Μια φορα με ρωτησε "που πηγε το πεος σου;" του απαντησα οτι ειμαι κοριτσι και δεν εχω πεος αλλα κολπο, αυτο ητανε, ουτε με ξανακοιταξε εκει.

οταν ενα παιδι σε ακολουθει στο μπανιο οπου ξερει τι θα δει, ε δε νομιζω να αισθανεται ασχημα, ουτε του επιβαλεις τιποτα. Τα αισθηματα ντροπης εμεις τα δημιουργουμε στα παιδια.

ΥΓ: το στηθος δεν ειναι σεξουαλικο οργανο και δεν εχω δει τον 4χρονο γιο μου να εχει στυση οταν θηλαζει!!!

jackrussel
18-07-12, 20:47
δεν τα λεει μονον ο φροιντ αυτα τα λενε ολοι με αλλα λογια, συγχρονα γιατι αν ενα πραγμα δεν μπορει κανεις μα κανεις να αμφισβητησει ειναι οτι τα παιδια εχουν σεξουαλικοτητα, αγαπανε με ερωτικοτατο τροπο τους γονεις τους και εχουν αναγκη προκειμενου να ειναι οσο γινεται ισορροπημενα να μην εγκλωβιζονται σε δυναμικες που να εντεινουν τα συναισθηματα αυτα,

Maggie
18-07-12, 20:51
Στην τελική, εφόσον το παιδί όλα τα μαθαίνει μέσα από την οικογένεια σε πρώτη βάση, και στη συνέχεια τα εφαρμόζει και στο ευρύτερο περιβάλλον του, από την οικογένεια θα μάθει και το γυμνό σώμα, και τη σωματική ευχαρίστηση που προσφέρει το χάδι και η σωματική επαφή (ήδη από τη στιγμή που γεννιέται το μαθαίνει αυτό μέσα από το θηλασμό) και όλα. Το να τα κρύβουμε ή να τα περιορίζουμε δημιουργεί περισσότερα κενά, απορίες και προβληματισμούς που μπορεί να διογκωθούν στο μυαλό του παιδιού, από το να του δίνουμε ερεθίσματα στην κατάλληλη ηλικία και σιγά-σιγά να τα βοηθάμε να βρουν το δρόμο μόνα τους. Άλλωστε αυτό που θέλουμε να μάθουν είναι ότι το γυμνό δεν είναι κακό, αλλά ιδιωτική υπόθεση.
Με κάλυψες.

Maggie
18-07-12, 20:52
εμεις παντως δεν κρυβομαστε, δεν κανουμε και επιδειξη (πανε αλλωστε ανεπιστρεπτι τα χρονια που ειχα πραγμα προς επιδειξη, χαχαχα) αλλα μεχρι την ηλικια των 3-4 ετων τα παιδια μπαινοβγαιναν ελευθερα στο μπανιο, και με μενα και με τον αντρα μου.
Δεν κυκλοφορουμε γυμνοι, αλλα αν μας ακολουθησουν στο μπανιο, ε θα ειμαστε γυμνοι, τι να κανουμε! Η κορη μου πλεον δε μπαινει στο μπανιο, καποια στιγμη αισθανθηκε οτι δεν ηθελε, κατανοητο και σεβαστο, δε χρειαστηκε καν να πει τιποτα, μπορει να μην καταλαβε και η ιδια τη μεταβαση, ηταν εντελως φυσικη. ο γιος μου ακομα δεν πτοειται. Μια φορα με ρωτησε "που πηγε το πεος σου;" του απαντησα οτι ειμαι κοριτσι και δεν εχω πεος αλλα κολπο, αυτο ητανε, ουτε με ξανακοιταξε εκει.

οταν ενα παιδι σε ακολουθει στο μπανιο οπου ξερει τι θα δει, ε δε νομιζω να αισθανεται ασχημα, ουτε του επιβαλεις τιποτα. Τα αισθηματα ντροπης εμεις τα δημιουργουμε στα παιδια.

ΥΓ: το στηθος δεν ειναι σεξουαλικο οργανο και δεν εχω δει τον 4χρονο γιο μου να εχει στυση οταν θηλαζει!!!

επίσης με κάλυψες
(σήμερα βαριέμαι να γράφω)

kinkajoujou
18-07-12, 20:53

Το στήθος είναι ΚΑΙ σεξουαλικό όργανο, αλλιώς δεν θα ήταν και ερωτογενής ζώνη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το μωρό/ νήπιο που θηλάζει αντλεί σεξουαλική ευχαρίστηση από αυτό. Σίγουρα όμως αντιλαμβάνεται την απόλαυση της σωματικής επαφής, όπως και όταν του χαϊδεύεις τα μαλλιά π.χ. Καταλαβαίνει από πολύ νωρίς ότι η σωματική επαφή με τους οικείους μας είναι ευχάριστη και δημιουργεί ωραία αίσθηση. Άλλο αυτό όμως, άλλο η σεξουαλική διέγερση.

travellingmum
18-07-12, 20:55
Το στήθος είναι ΚΑΙ σεξουαλικό όργανο, αλλιώς δεν θα ήταν και ερωτογενής ζώνη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το μωρό/ νήπιο που θηλάζει αντλεί σεξουαλική ευχαρίστηση από αυτό. Σίγουρα όμως αντιλαμβάνεται την απόλαυση της σωματικής επαφής, όπως και όταν του χαϊδεύεις τα μαλλιά π.χ. Καταλαβαίνει από πολύ νωρίς ότι η σωματική επαφή με τους οικείους μας είναι ευχάριστη και δημιουργεί ωραία αίσθηση. Άλλο αυτό όμως, άλλο η σεξουαλική διέγερση.

οι ερωτογενεις ζωνες αλλαζουν απο κουλτουρα σε κουλτουρα, δεν ειναι οπως τα γεννητικα οργανα των οποιων η λειτουργια ειναι η ιδια σε ολες τις εποχες και τις ηπειρους. (κατι μου λεει οτι θα γυρισει παλι στο θηλασμο ΚΑΙ αυτο το θεμα.... )

kinkajoujou
18-07-12, 20:59
Η κουλτούρα καθορίζει τις ερωτογενείς ζώνες; Δλδ είναι θέμα κουλτούρας το ότι νευροφυσιολογικά δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα η διέγερση του στήθους με τη διέγερση του αγκώνα, ας πούμε; Είναι θέμα κουλτούρας που το στήθος και τα γεννητικά όργανα έχουν κάτι εκατομμύρια παραπάνω νευρικές απολήξεις από ό,τι το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού π.χ.;

Σημειωτέον ότι δεν μιλάω μόνο για το γυναικείο στήθος.

travellingmum
18-07-12, 21:02
Η κουλτούρα καθορίζει τις ερωτογενείς ζώνες; Δλδ είναι θέμα κουλτούρας το ότι νευροφυσιολογικά δεν έχει το ίδιο αποτέλεσμα η διέγερση του στήθους με τη διέγερση του αγκώνα, ας πούμε; Είναι θέμα κουλτούρας που το στήθος και τα γεννητικά όργανα έχουν κάτι εκατομμύρια παραπάνω νευρικές απολήξεις από ό,τι το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού π.χ.;

Σημειωτέον ότι δεν μιλάω μόνο για το γυναικείο στήθος.

δεν εχω ωρα τωρα για τουτο, αλλα θα ξαναρθω αργοτερα, αλλα ναι, αποδεδειγμενα, σε κουλτουρες οπου οι γυναικες καλυπτουν ολο το σωμα τους, το αποτελεσμα που λες γινεται και με τη διεγερση του αστραγαλου, εφόσον το πως θα αντιδρασουν οι νευρικες αποληξεις ειναι καθαρα εγκεφαλικο θεμα. Οπως και σε κουλτουρες που δεν καλυπτουν τιποτα πανω απο τη μεση, δεν αισθανονται καμμια σεξουαλικη δειγερση μεσω του στηθους.

goody
18-07-12, 21:04
Το θεμα το εχουμε εμεις οι μεγαλοι και οχι τα παιδια.
Οι γονεις σοκαρονται στην ιδεα να τους δουν γυμνα τα βρεφη ή νηπια τους γιατι οι ιδιοι εχουν συνδεσει το γυμνο τους σωμα με το σεξ. Γιαυτο και η πλειοψηφια των γυναικων ντρεπεται να παει σε γυναικολογο.
Ενα γυμνο σωμα ειναι ενα γυμνο σωμα, τιποτα αλλο. Τουλαχιστον στο μυαλο ενος μικρου παιδιου. Φοβαμαι μηπως με το να κρυβομαστε και να νιωθουμε αμηχανια, επειδη το δικο μας μυαλο εχει χασει την αθωοτητα του, θα γεμισουμε τα παιδια ταμπου και κομπλεξ. Για να μην παρεξηγηθω ξεκαθαριζω οτι δεν θελω να προσβαλω κανεναν, ο καθενας κανει το καλυτερο που νομιζει και οτι του λεει το ενστικτο του.
Απλα στο μυαλο των παιδιων το να ειμαστε γυμνοι ειναι μαλλον κατι εντελως φυσιολογικο, εξαλλου τη μιση μερα ειναι ημιγυμνα (αναφερομαι στα συχνα αλλαγματα πανας, στο καθημερινο μπανιο κτλ) αρα τι πιο φυσιολογικο να γδυνεται και η μαμα και ο μπαμπας καποια στιγμη μες την ημερα. Φυσικα θα κρινουμε αναλογα με τις αντιδρασεις του παιδιου, αν δουμε οτι νιωθει αβολα αρχιζουμε να κρυβομαστε. Και ουτε λεω να γινεται σε καθημερινη βαση και επι τουτου βεβαια.

kinkajoujou
18-07-12, 21:11
δεν εχω ωρα τωρα για τουτο, αλλα θα ξαναρθω αργοτερα, αλλα ναι, αποδεδειγμενα, σε κουλτουρες οπου οι γυναικες καλυπτουν ολο το σωμα τους, το αποτελεσμα που λες γινεται και με τη διεγερση του αστραγαλου, εφόσον το πως θα αντιδρασουν οι νευρικες αποληξεις ειναι καθαρα εγκεφαλικο θεμα. Οπως και σε κουλτουρες που δεν καλυπτουν τιποτα πανω απο τη μεση, δεν αισθανονται καμμια σεξουαλικη δειγερση μεσω του στηθους.

Οι φυλές δλδ που κυκλοφορούν γυμνές δεν αισθάνονται καμία σεξουαλική διέγερση από κανένα σημείο του σώματος;

Το τι επιλέγει να καλύψει κάθε φυλή (και με αυτό τον τρόπο να στρέψει τη σεξουαλικότητα σε άλλο σημείο του σώματος) είναι επίκτητο. Γεγονός όμως παραμένει ότι ανατομικά και μόνο, κάποια σημεία του σώματος είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να οδηγούν ΚΑΙ σε σεξουαλική διέγερση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποκλείονται άλλες χρήσεις τους, που δεν συνδέονται με το σεξ.

Από εκεί και πέρα, για να επιστρέψουμε και πιο κοντά στο αρχικό θέμα, αν εμφανιστώ γυμνή στον άντρα μου θα σκεφτεί "ωχ, πάλι;" :D:D γιατί έχει συνδέσει τη γύμνια ως σεξουαλική πρόσκληση. Αν γδυθώ μπροστά στη μικρή, απλά θα αναρωτιέται "τι είναι αυτό που κρέμεται μέχρι το γόνατο της μαμάς;" :D:D Δεν νομίζω ότι η σεξουαλικότητά τους διεγείρεται σε αυτή τη φάση οπτικά, παρά μόνο μέσω αίσθησης και επαφής με τα γεννητικά τους όργανα.

jackrussel
18-07-12, 21:15

ναι βρε παιδι μου αλλα αν θηλαζει 3 χρονων ειναι αλλο πραγμα γιατι εκει σου λεει μαμα θα σε παντρευτω, γιατι εκει αυνανιζεται κανονικα, ο γιος μου το κανει, οχι οταν θηλαζει αλλες στιγμες, γιατι οταν βλεπει τον μπαμπα του λεει εσυ φυγε απο εδω κι εμεις του λεμε δεν κανει να πιανεις συνεχεια το στηθος της μαμας γιατι εισαι μεγαλο αγορι, θα μεγαλωσεις και θα βρεις μια κοπελα που θα θελεις και θα σε αφηνει να πιασεις το δικο της,,κι εκεινος καμαρωνει,,,ε δεν θα μπω με με το γιο μου σε αυτην την φαση στην μπανιερα γυμνη να πλυθουμε παρεα

οταν ημουν εγω σε αυτες τις ηλικιες θυμαμαι επι λεξη να λεω στον μπαμπα μου παρε με αγκαλια θελω να ακουμπαει το πουλακι σου στο πουλακι μου, θελω να με παντρευτεις ,περα απο χαριτωμενο δειχνει οτι δεν μπορουμε να χαριετιζομαστε, με τα νηπια με τα παιδια μας σε αυτες τις φασεις που λενε τετοια πραγματα,,, η συμπεριφορα μας ειναι για να αποφορτιζει αυτες τις σκεψεις

moon child
18-07-12, 21:27
Καλός ο Φρόιντ, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι οι ιδέες του ήταν και προϊόν της εποχής του, όπου στην αλυσίδα της αντίληψης τα μικρά παιδιά ήταν λίγο πιο κάτω από τους πιθήκους μπονόμπο :D:D Άσε που από τότε μέχρι σήμερα πολλοί έχουν βρεθεί που έχουν αντικρούσει τις θεωρίες του με γόνιμο τρόπο.

Εντάξει, δεν θα φτάσουμε και στα live μαθήματα συνουσίας, όπως στο The meaning of life των Monty Python, αλλά δεν θα κυκλοφορούμε και με μπούρκα. Δεν είναι και τυχαίο άλλωστε που στις κουλτούρες όπου υπάρχει συγκάλυψη (π.χ. μουσουλμάνοι, υπερορθόδοξοι εβραίοι κλπ) είναι πιο έντονα τα φαινόμενα σεξουαλικού παραβατισμού, πολλών κόμπλεξ με το θέμα σεξ και υποτίμησης των γυναικών.

my thoughts exactly! και ο γυμνός μπαμπάς που κάνει μπάνιο την τρίχρονη κόρη του, για την τρίχρονη κόρη του δεν υπάρχει στην μπανιέρα, στα μόνα που δίνει σημασία είναι το ποτηστήρι τα χελωνάκια και τα παπάκια... αν κρύβεσαι συνέχεια πιστέυω οτι απλά πονηρέυεις το παιδί περισσότερο, δημιουργείς ταμπού και όπως λέει και η κίνκα, ξεσηκώνεις μεγάλο θέμα γύρο απο το ζήτημα

travellingmum
18-07-12, 21:31
Οι φυλές δλδ που κυκλοφορούν γυμνές δεν αισθάνονται καμία σεξουαλική διέγερση από κανένα σημείο του σώματος;

Το τι επιλέγει να καλύψει κάθε φυλή (και με αυτό τον τρόπο να στρέψει τη σεξουαλικότητα σε άλλο σημείο του σώματος) είναι επίκτητο. Γεγονός όμως παραμένει ότι ανατομικά και μόνο, κάποια σημεία του σώματος είναι φτιαγμένα έτσι ώστε να οδηγούν ΚΑΙ σε σεξουαλική διέγερση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αποκλείονται άλλες χρήσεις τους, που δεν συνδέονται με το σεξ.

.

αυτα ειναι δικες σου σκεψεις ή εχεις διαβασει ερευνες; Θα μ'ενδιεφερε πολυ να μαθω, μιας και δεν εχω ασχοληθει με ερευνες πανω στο θεμα απο τοτε που εδωσα εξετασεις για το μεταπτυχιακο μου στην ψυχοσωματικη σεξουαλικοτητα του ανθρωπινου ειδους. Εχουν περασει 6-7 χρονια και μιας που δε διαθετω τη γνωση ολου του κοσμου, αν εχεις πηγες που υποστηριζουν τα παραπανω και αναιρουν τις γνωσεις μου θα ηθελα πολυ να τις μελετησω.
Θα σε παρακαλεσω ομως, ειτε σε πμ ειτε σε καινουριο θρεντ, μη χαλασουμε το θεμα της κοπελας. Εγω τουλαχιστον υποσχομαι οτι θα ειμαι καλο παιδι και δε θα ξαναξεφυγω :p

travellingmum
18-07-12, 21:33
γιατι οταν βλεπει τον μπαμπα του λεει εσυ φυγε απο εδω κι εμεις του λεμε δεν κανει να πιανεις συνεχεια το στηθος της μαμας γιατι εισαι μεγαλο αγορι, θα μεγαλωσεις και θα βρεις μια κοπελα που θα θελεις και θα σε αφηνει να πιασεις το δικο της

κατσε, μπερδευτηκα... ο δικος σου γιος ειναι 3 χρονων και του λες να μην πιανει το στηθος ενω θηλαζει;; κατι δεν καταλαβα...

jackrussel
18-07-12, 21:38
το θεμα δεν ειναι αυτο καθε αυτο το γυμνο και τι διεγερση αυτη προκαλει αλλα η σεξουλικοτητα των απογονων μας να μετατεθει και να εκφραστει εκει που πρεπει κι οχι αναμεσα στα μελη της ιδιας οικογενειας

σε ολους τους ανθρωπινους πολιτισμους ακομα και εκει που το γυμνο ειναι τοσο παρον υπαρχουν κωδικοποιημενες αναφορες, κανονες, ταμπου που θα στρεψουν το σεξουαλικο ενδιαφερον των νεοτερων σε αλλα γυμνα η ντυμενα σωματα περαν της μαμας που ειναι γυναικα του πατερα η των αδερφων

moon child
18-07-12, 21:39
επίσης με κάλυψες
(σήμερα βαριέμαι να γράφω)

επίσης με κάλυψε και επισης δεν με βολεύομαι στον καναπέ να γράφω

λες και εμείς που εμφανιζόμαστε γυμνοί κάνουμε πασαρέλι πρωι μεσημέρι απόγευμα... απλά δεν τρέχουμε να κρυφτούμε μη μας δει ο φιλοξενούμενος ξεβράκωτες

jackrussel
18-07-12, 21:42
κατσε, μπερδευτηκα... ο δικος σου γιος ειναι 3 χρονων και του λες να μην πιανει το στηθος ενω θηλαζει;; κατι δεν καταλαβα...

οχι μωρε, θηλαζει οκ αλλα λεμε φτανει γλυκε μου μεγαλωσες, πρεπει να σταματησει αυτο μεγαλωσες,

Niki81
18-07-12, 21:50
Ο γιος μου ειναι 19 μηνων...εχει τυχει πολλες φορες ενω ειναι στη μπανακι του και κανι μπανιο να μπω κι εγω στην μπανιερα και να κανω ενα ντουζακι.Σημασια δε μου δινει καμια...ουτε καν με κοιταζει ουτε καν ασχολειται με το τι κανω.Κι εμενα θηλαζει ακομα...κανενα κολλημα δεν εχει με το στηθος μου ομως.

Μπραβο σε οσες εχετε τον τροπο να σας κραταει ο μπαμπας το παιδι και να κανετε μπανιο....εγω αυτη την πολυτελεια δεν την εχω ακομα για διαφορους λογους...αναγκαστηκα ερχεται μαζι μου συνηθως.

Καποια απο αυτα που αναφερονται τα θεωρω τραβηγμενα απο τα μαλλια αλλα δεν εχω και χρονο τωρα για να αναφερθω λεπτομερως.

moon child
18-07-12, 22:03
Νίκη αυτό είναι το νόημα στο όλο θέμα, όλοι έτσι καταλήγουμε να κάνουμε μπάνιο μαζί, για πρακτικούς λόγους, και γι αύτό συνεχίζουμε κιόλας...

στην περίπτωση μας κάθετε ο ένας εκ των δύο στην θέση της μπανιέρας, κάνει μπάνιο το μωρό που είναι εύκολο, το δίνει στον άλλο που είναι έξω να το ντύσει, ξεκινάει αμέσως και λούζει την μεγάλη που έχει μακρύ μαλλί, μόλις ο έξω παρκάρει το μικρό μπαίνει να πάρει και την μεγάλη, για να πλύνει και το τομάρι του ο ήδη βρεγμένος και να βγει επιτέλους έξω να δώσει γάλατα και να πάρει την θέση του στο μπάνιο ο στεγνός για να τελειώνουμε επιτέλους και να πάμε για όλοι για νάνι...

και επειδη η όλη φάση είναι εντελώς φυσική, κανένας δεν δίνει σημασία σε αυτή... ούτε επίδειξη κάνουμε, ούτε φτιαχνόμαστε

και όταν μεγαλώσουν λίγο, δεν θα είμαι εγώ που θα κλείσω απότομα τις πόρτες, θα το πάω σιγά σιγά να περάσουν σε άλλη φάση σαν από μόνα τους

jackrussel
18-07-12, 22:11
Νίκη αυτό είναι το νόημα στο όλο θέμα, όλοι έτσι καταλήγουμε να κάνουμε μπάνιο μαζί, για πρακτικούς λόγους, και γι αύτό συνεχίζουμε κιόλας...

στην περίπτωση μας κάθετε ο ένας εκ των δύο στην θέση της μπανιέρας, κάνει μπάνιο το μωρό που είναι εύκολο, το δίνει στον άλλο που είναι έξω να το ντύσει, ξεκινάει αμέσως και λούζει την μεγάλη που έχει μακρύ μαλλί, μόλις ο έξω παρκάρει το μικρό μπαίνει να πάρει και την μεγάλη, για να πλύνει και το τομάρι του ο ήδη βρεγμένος και να βγει επιτέλους έξω να δώσει γάλατα και να πάρει την θέση του στο μπάνιο ο στεγνός για να τελειώνουμε επιτέλους και να πάμε για όλοι για νάνι...

και επειδη η όλη φάση είναι εντελώς φυσική, κανένας δεν δίνει σημασία σε αυτή... ούτε επίδειξη κάνουμε, ούτε φτιαχνόμαστε

και όταν μεγαλώσουν λίγο, δεν θα είμαι εγώ που θα κλείσω απότομα τις πόρτες, θα το πάω σιγά σιγά να περάσουν σε άλλη φάση σαν από μόνα τους

συμφωνουμε ολοι αυτο κανουμε αλλα οσο μεγαλωνουν δεν νιωθετε την αναγκη να γινει ολο αυτο που περιγραφεις οσο πιο διακριτικα και γρηγορα γινεται? εννοω το δικο σου μπανιο οχι το δικο τους
ποτε δηλαδη η μαμα μπορει να κλεισει την πορτα για να πλυθει και να τα κανει χωρις να ειναι ολοι μεσα? τι να πω εγω οσο μεγαλωνει καλυπτομαι ενω πριν ημουν πιο φορα παρτιδα

kinkajoujou
18-07-12, 22:44
αυτα ειναι δικες σου σκεψεις ή εχεις διαβασει ερευνες; Θα μ'ενδιεφερε πολυ να μαθω, μιας και δεν εχω ασχοληθει με ερευνες πανω στο θεμα απο τοτε που εδωσα εξετασεις για το μεταπτυχιακο μου στην ψυχοσωματικη σεξουαλικοτητα του ανθρωπινου ειδους. Εχουν περασει 6-7 χρονια και μιας που δε διαθετω τη γνωση ολου του κοσμου, αν εχεις πηγες που υποστηριζουν τα παραπανω και αναιρουν τις γνωσεις μου θα ηθελα πολυ να τις μελετησω.
Θα σε παρακαλεσω ομως, ειτε σε πμ ειτε σε καινουριο θρεντ, μη χαλασουμε το θεμα της κοπελας. Εγω τουλαχιστον υποσχομαι οτι θα ειμαι καλο παιδι και δε θα ξαναξεφυγω :p

Υπάρχει κι άλλη γνώση σε αυτή τη ζωή κι αυτό το φόρουμ, πέρα από τις προσωπικές απόψεις και τις έρευνες, καταγεγραμμένη πριν γίνει της μοδός ο σημερινός homo sapiens academicus και η μεθοδολογία του ;)

Γενικότερα τώρα, νομίζω μπλέκουμε λίγο τις ηλικίες στο θέμα, διαφορετικό το δίχρονο ή μικρότερο μωρό, και διαφορετικό το μεγαλύτερο παιδάκι που έχει αρχίσει να ακούει και να βλέπει για σεξ και συνδέει κάποιες λειτουργίες ή σημεία του σώματός του με αυτό και το εκδηλώνει, εκεί φαντάζομαι ότι μπαίνει άλλη αντιμετώπιση στη μέση.

travellingmum
18-07-12, 23:03

εγω δεν εχω κανει ποτε μπανιο με τα παιδια μου, και ο λογος ειναι οτι θελουν το νερο τοσο κρυο που δεν το αντεχω :lol::lol::lol:

mmdad
18-07-12, 23:06
Εγω εχω ενα πρακτικο προβλημα και θα ηθελα την βοηθια σας μια και ο μεγαλος μου γιος ειναι ηδη 5 χρονων. Οταν πηγαινουμε στην πισινα που μπορω να αλλαζω για να μην με βλεπει? Να τον βγαζω εξω απο την καμπινα μονο του? Και τον τριχρονο το ιδιο?

ζώπυρον
18-07-12, 23:10
Σωστό ξεσωστό... αν είσαι μόνη σου στο σπίτι μ' ένα 2χρονο, σ' ακολουθεί παντού...
Δεν νομίζω όμως ότι σ' αυτή την ηλικία είναι απαγορευτικό.

το μονο που προσέχω εγώ πολύ είναι να μήν με δει με περίοδο και φρικάρει
Είναι κάπως άβολο αυτό αλλά μπορεί να προκύψει (προκύπτει δηλαδή) όταν έχεις συνέχεια μαζί σου το αυτοκολλητάκι σου. Ψυχραιμία και απλές εξηγήσεις.

Ολοι οι ανθρωποι εχουμε μια προσωπικη σεμνοτητα και θεωρω οτι πρεπει να το περασουμε και στα παιδια μας.
Συμφωνώ για τη σεμνότητα. Αλλά κατακτάται (και) ηλικιακά.

καπως ετσι εναι αλλα τα λες με πολυ απολυτο τροπο, σε μεσες ακρες συμφωνω, τα παιδια ειναι σεξουαλικα οντα και θελουν σεβασμο
Συμφωνώ. Είναι και σεξουαλικά όντα.

Γενικότερα τώρα, νομίζω μπλέκουμε λίγο τις ηλικίες στο θέμα, διαφορετικό το δίχρονο ή μικρότερο μωρό, και διαφορετικό το μεγαλύτερο παιδάκι που έχει αρχίσει να ακούει και να βλέπει για σεξ και συνδέει κάποιες λειτουργίες ή σημεία του σώματός του με αυτό και το εκδηλώνει, εκεί φαντάζομαι ότι μπαίνει άλλη αντιμετώπιση στη μέση.
Έτσι είναι. Κάθε ηλικία έχει την δική της αντιμετώπιση. Δεν έχει βέβαια να κάνει με το ότι μαθαίνουν τα παιδιά για το σεξ αλλά κυρίως με το ότι αρχίζουν να το "ανακαλύπτουν".

Εγώ ήμουν πολύ χαλαρή μ' αυτό το θέμα (δεν είχα κι άλλη επιλογή - ήμουν πολλές ώρες μόνη μου με τον μικρό) (χωρίς ακρότητες βέβαια, δεν δαιμονοποιώ το γυμνό αλλά ούτε και το προσκυνώ)
αλλά εκεί στα 4 του περίπου άρχισα να καταλαβαίνω πως το παιδί μου αναπτύσσει και σεξουαλικότητα και ήταν πια καιρός να είμαστε πιο διακριτικοί.

Δεν ξέρω αν ακολούθησα τα σωστά χρονοδιαγράμματα αλλά μου φαίνεται πως ο γιος μου έχει κάνει ήρεμα τις μεταβάσεις του σ' αυτό τον τομέα.

moon child
18-07-12, 23:11
συμφωνουμε ολοι αυτο κανουμε αλλα οσο μεγαλωνουν δεν νιωθετε την αναγκη να γινει ολο αυτο που περιγραφεις οσο πιο διακριτικα και γρηγορα γινεται? εννοω το δικο σου μπανιο οχι το δικο τους
ποτε δηλαδη η μαμα μπορει να κλεισει την πορτα για να πλυθει και να τα κανει χωρις να ειναι ολοι μεσα? τι να πω εγω οσο μεγαλωνει καλυπτομαι ενω πριν ημουν πιο φορα παρτιδα

πλάκα με κάνεις? φυσικά και θέλω να πάω εκεί οπου και ο βασιλιάς πάει μόνος του μόνη μου...

εδώ μετά από τόσα χρόνια εργασιακού βίου επέβαλα στον ευατό μου να κάνει κακά και στην δουλειά, που πρώτα με τίποτα όμως, απλά γιατί τα κάνω χωρίς παρέα και χωρίς εξηγήσεις και πόρτες να ανοιγοκλείνουν...

και φυσικά θέλω να κάνω μπάνιο χωρίς να έχω την ζουρλή να κινδυνεύει να γλιστρίσει, να τραβάει το ντουζ για να γεμίσει το ποτιστήρι, και να χτυπιέται γιατί έπεσε ο αστεριας έξω από την μπανιέρα

όλα αυτά τα θέλω όμως γιατί θα κάνουν καλό σε μένα, όχι γιατί πιστεύω οτι αυτό που συμβαίνει τώρα κάνει κακό στα παιδιά...

και μόνη μου διακοπές θα ήθελα να πάω, να την βγάλω 10 μέρες ανάσκελα σε μία ξαπλώστρα, αλλά και αυτό είναι ένα άλλο θέμα!

miriki
18-07-12, 23:22
Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που δεν κρυβόταν σε αυτά που αφορούσαν το γυμνό σώμα (χωρίς όμως σεξουαλικές προεκτάσεις). Κι έτσι δεν έχω ταμπού (φυσικά εννοείται ότι ντρέπομαι όταν με βλέπουν ξένοι άνθρωποι γυμνή και επαγρυπνώ ώστε να προστατεύσω το σώμα μου όταν χρειάζεται). Θεωρώ ότι το ίδιο το γυμνό δεν μπορεί να έχει αρνητική έννοια εκτός κι αν του τη φορτώσουμε με τις δικές μας σκέψεις, ενοχές κλπ

Κατά τα άλλα με κάλυψε η ... Maggie....
travellingmum πολύ περίμενα την απάντησή σου... ευχαριστώ.

mmamdad μην σε απασχολεί καθόλου το θέμα. Χρησιμοποίησε την πετσέτα σου αν νιώθεις άβολα (γιατί αυτό θα το εισπράξουν τα παιδιά) και πες του εκείνη τη στιγμή ότι δε θέλεις να σε δουν οι ξένοι άνθρωποι γυμνοί γιατί δεν είναι ευγενικό. Τα πράγματα νομίζω ότι είναι πολύ πιο απλά από ό,τι φοβόμαστε.
ζώπυρον και έφη συμφωνώ. Τα παιδιά μας οδηγούν και σε αυτό...

mmdad
18-07-12, 23:34
Μα δεν νιωθω αβολα ακομη τουλαχιστον. Ουτε εχουν ρωτησει κατι περα απο το χρωμα γιατι το δερμα μου ειναι πιο σκουρο απο το δικο τους. Ομως εδω επειδει εχουμε σχεδον συνεχια χειμωνα την αισθηση τους εκανε στην αρχη και το γυμνο μπρατσο (και αν φοραγαν κοντομανικο ουρλιαζαν απο πανικο)

peony
18-07-12, 23:42
Γενικά με καλυψαν η goody, η kinka, effie κτλ. Αλλά επειδή σήμερις δεν βαριέμαι να γράψω χεχεχε:

Εμένα οι δικοί μου ήταν "ντροπαλοί" σε σχέση με το σώμα τους, δεν θυμάμαι να τους έχω δει πολλές φορές γυμνούς, ίσως τη μαμά μου.
Εγώ με τα παιδιά μου ανήκω σε άλλη κατηγορία, δεν έχω πρόβλημα να με δουν γυμνή. Δεν έχουμε κάνει μπάνιο μαζί, αλλά όταν σπίτι είμαστε μόνο η δίχρονη μικρή μου κι εγώ, τότε ναι, κάθεται και με βλέπει να μπανιαρίζομαι, τι να κάνω :grin: Ωστόσο, επιμένω (εις μάτην μερικές φορές) ότι στην τουαλέτα η μαμά πάει μόνη της και την περιμένουμε απέξω).
Γενικά θα ήθελα να είναι εξοικειωμένες με το γυμνό σώμα, να το θεωρούν κάτι φυσικό. Εννοείται ότι ως προς τους ξένους είναι εντελώς διαφορετικη η προσέγγισή μου (δεν μας αγγιζει κανείς πουθενά κτλ κτλ).

Πάντως έχει πλάκα γιατί ο σύζυγος, του οποίου η οικογένεια είναι πολύ πιο χαλαρή από τη δική μου σε τέτοια θέματα, δεν θέλει να εμφανίζεται γυμνός - δηλαδή ποτέ χωρίς εσώρουχο. Δεν έχω καταλάβει το γιατί (όχι ότι με πειράζει ιδιαίτερα).

Αναρωτιέμαι αν η συμπεριφορά και η δική μου και του συζύγου θα άλλαζε αν είχαμε γιους.

agentP
18-07-12, 23:42
Στο σπίτι έχω την άνεση αθλητή στ΄αποδυτήρια. Δεν κρύβομαι αλλά δε γδύνομαι και επίτηδες. Αλλά έχουν μεγαλώσει κιόλας τα δικά μου και ξέρουν ότι δεν πρέπει να μ΄ενοχλούν όταν κάνω ντους.

ΜΑΡΙΑΛ
19-07-12, 00:04
ρε κορίτσια....

όταν κάνετε μπάνιο μπροστά στο μωρό σας , ή τα αφήνεται να περιφέρονται γυμνά στην παραλία...

πως του μαθαίνεται ότι το σώμα του είναι ιδιωτική του υπόθεση και οφείλουμε να το προστατεύουμε;

γιατί αυτά τα δύο φάσκουν κα αντιφάσκουν...

jackrussel
19-07-12, 00:09
φανταζομαι αν σε ενα πραγμα συμφωνουμε εδω μεσα ειναι το ηλικιακο, αλλιως οταν ειναι 8 μηνων κι αλλιως 4 ετων
επισης κανενας απ οτι καταλαβα δεν κανει, οπως λεει και μια ψυχη εδω μεσα πασαρελα γυμνος μπροστα στα παιδια του λογω βιτσιου
ολοι για πρακτικους λογους παιρνουμε τα 2χρονα στο μπανιο εκτος αν εχουμε επιλογη
καποια στιγμη θα μαθουν κι αυτα οτι η πορτα κλεινει ουτε εγω θα την ανοιγω οταν θα ειναι αυτονομα και θα πηγαινουν στο μπανιο, ουτε εκεινα σε εμενα οταν ειναι 4 κι ενω μπορουν να ειναι στο δωματιο τους και να ζωγραφιζουν, απο μια ηλικα κι υστερα δεν νομιζω οτι τους κανει καλο

προσωπικο βιωμα, ο μπαμπας μου εμπαινε για κατουρημα και τσουπ εμπαινα κι εγω για να δω επιτηδες το πουλι του, θα προτιμουσα να μου ειχε πει να μην μπαινω οταν ειναι εκεινος μεσα να κλεινει η και να κλειδωνει την πορτα ακομα
γενικα το γυμνο οι δικοι μου το ειχαν ευκολο, απο μια στιγμη κι υστερα μονον σε αμηχανια με εφερνε, ακομα κι οταν απο περιεργια εμπαινα να δω το πουλι του μπαμπα μου ενιωθα αβολα

jackrussel
19-07-12, 00:14
ρε κορίτσια....

όταν κάνετε μπάνιο μπροστά στο μωρό σας , ή τα αφήνεται να περιφέρονται γυμνά στην παραλία...

πως του μαθαίνεται ότι το σώμα του είναι ιδιωτική του υπόθεση και οφείλουμε να το προστατεύουμε;

πολυ δυσκολη ισορροπια φιλεναδα, και παιζει ρολο σαφως η ηλικια
παντως στην παραλια εγω του φοραω απο πολυ νωρις μαγιω, τον βλεπω σαν εναν μικρο ενηλικα

kinkajoujou
19-07-12, 00:20
ρε κορίτσια....

Στην παραλία η γύμνια είναι άλλο θέμα. Μιλάμε για δημόσιο χώρο πλέον κι όχι για την άνεση του σπιτιού μας και παίρνει άλλη διάσταση πιστεύω (χώρια που προσωπικά δεν την αφήνω για να μην κάθεται κάτω γυμνή στην άμμο, τις γόπες και τα υπόλοιπα σκουπίδια της μέσης ελληνικής παραλίας).

Από εκεί και πέρα η έννοια του ιδιωτικού δεν σημαίνει ότι πρέπει να κρύβεται, αλλά να μάθει ότι έχει δικαίωμα επιλογής σε ποιον θα δείξει το σώμα της.

Αναρωτιέμαι όμως, αν το μικρό παιδί των 2 χρόνων δεν δει ζωντανά τα γεννητικά όργανα και τη γύμνια της μαμάς και του μπαμπά, πότε θα τα δει; Θα τα βλέπει μόνο ζωγραφιστά στα βιβλία μέχρι να έρθει η ώρα του να συναναστραφεί με το άλλο φύλο (ή και το ίδιο, ας μην σταθούμε σε αυτό :D)

kourkoumpini
19-07-12, 00:23
οταν εισαι παρα πολλες ωρες μονος στο σπιτι με ενα μωρο, ποσω μαλλον με δυο, αναγκαζεσαι να τα εχεις μαζι σου και στην τουαλετα.

στο προκειμενο: τον μεγαλο επειδη ηταν ο πρωτος και φοβομουν απο βρεφακι τον επαιρνα μαζι μου στο μπανιο στο ρηλαξ η τις περισσοτερες φορες τον αφηνα εξω απο την πορτα και του μιλουσα. αυτο μεχρι 4 μηνων. μετα πηγαινα τουαλετα οτα κοιμοταν η τελος παντων τον αφηνα στο παρκο και του μιλουσα. αν εκλαιγε τον επαιρνα.

οταν αρχισε να μπουσουλαει και να περπαταει φυσιολογικα με ακολουθουσε και δεν εβγαινε απο το μπανιο. προσπαθουσα να κανω μπανιο οταν ηταν και ο αντραςμου σπιτι. τωρα που εινια 2 ανοιγει κανονικα την πορτα και μπαινει στο μπανιο. του λεω να βγει αλλα δεν βγαινει. επισης αν παω κρυφα στο μπανιο με ψαχνει,φωναζει "που εισαι μαμα" και μπαινει αφου χτυπησει την πορτα. αυτο οταν ειναι και ο αντρας μου σπιτι. οταν ειμια μονη εννοειται οτι ερχεται και οτι αφηνω μισανοιχτη την πορτα. τον μπεμπη δεν τον επαιρνα μαζι μου ουτε τον παιρνω γιατι απλα εινια δευτερο παιδι και δεν φοβομουν.

επισης οταν μετακομισαμε απο το σοκ της αλλαγης ειχε φοβηθει και οχι μονο ερχοταν στο μπανιο αλλα ειχε την απαιτηση να τον εχω αγκαλια οσο ημουν τουαλετα. ναι ναι. και τον ειχα αγκαλια. επισης εκει γυρω στα 2 που ξεκιναμε προσπαθειες για το κοψιμο της πανας εινια λογικο να εχουμε το παιδι στο μπανιο για να καταλαβει τι κανουμε εκει.

μπανιο μαζι τους δεν κανω, δεν εκανα ποτε, ουτε στη θαλασσα το αφηνω εκτεθειμενο, ουτε το αλλαζω σε κοινη θεα, προσπαθω να καλυπτομαι γενικα και να κανω γρηγορα οταν τα αλλαζω σε δημοσιο χωρο. αλλα γυμνους μας εχουν δει αναποφευκτα.

Maggie
19-07-12, 00:24
Δεν τον αφήνω να κυκλοφορεί γυμνός στην παραλία, ούτε όταν ήταν μωρό. Και επίσης του εξηγώ ότι μόνο η μαμά και ο μπαμπάς μπορούν να τον κάνουν μπάνιο και σε κανέναν άλλο δεν θα δείχνει τα γεννητικά του όργανα και δεν θα αφήνει κανέναν να τον πιάνει εκεί.

kourkoumpini
19-07-12, 00:26
αυτο το κανω και εγω.

jackrussel
19-07-12, 00:30
Στην παραλία η γύμνια είναι άλλο θέμα. Μιλάμε για δημόσιο χώρο πλέον κι όχι για την άνεση του σπιτιού μας και παίρνει άλλη διάσταση πιστεύω (χώρια που προσωπικά δεν την αφήνω για να μην κάθεται κάτω γυμνή στην άμμο, τις γόπες και τα υπόλοιπα σκουπίδια της μέσης ελληνικής παραλίας).

Από εκεί και πέρα η έννοια του ιδιωτικού δεν σημαίνει ότι πρέπει να κρύβεται, αλλά να μάθει ότι έχει δικαίωμα επιλογής σε ποιον θα δείξει το σώμα της.

Αναρωτιέμαι όμως, αν το μικρό παιδί των 2 χρόνων δεν δει ζωντανά τα γεννητικά όργανα και τη γύμνια της μαμάς και του μπαμπά, πότε θα τα δει; Θα τα βλέπει μόνο ζωγραφιστά στα βιβλία μέχρι να έρθει η ώρα του να συναναστραφεί με το άλλο φύλο (ή και το ίδιο, ας μην σταθούμε σε αυτό :D)

θα τα δει ζωντανα τα γεννητικα οργανα στα 2 αλλα θα δει απο καποια στιγμη κι υστερα και τον γονιο να κλεινει την πορτα επειδη δεν του αρεσει να τον βλεπουν γυμνο η επειδη δεν το θεωρει και τοσο χρησιμο,

ΜΑΡΙΑΛ
19-07-12, 00:31
πάντως η θέα ενώς ενήλικου γυμνού σώματος σε ένα παιδί (όταν βέβαια συνδιάζεται και με ικανοποίηση του δράστη, κατανοώ τη διαφορά μην αρπαχτείτε, και μη πείτε προς θεού ότι υπονοώ κάτι τέτοιο για εσάς )
κατατάσεται σε σεξουαλική κακοποίηση του παιδίου...

το παιδί πως μαθαίνει τη σημαντική διαφορά αυτών των δύο καταστπασεων ;

travellingmum
19-07-12, 00:34
πάντως η θέα ενώς ενήλικου γυμνού σώματος σε ένα παιδί (όταν βέβαια συνδιάζεται και με ικανοποίηση του δράστη, κατανοώ τη διαφορά μην αρπαχτείτε, και μη πείτε προς θεού ότι υπονοώ κάτι τέτοιο για εσάς )

εμεις τους μαθαμε απο νωρις οτι το σωμα τους ειναι ΔΙΚΟ τους, οτι τα σεξουαλικα μας οργανα ειναι πολυ προσωπικα και εκει μας ακουμπανε μονο οι γονεις και η κυρια στον παιδικο (οταν φορουσαν πανες) και παλι ΜΟΝΟ για να μας καθαρισουν. Αν καποιος αλλος μας ακουμπησει εκει ή καπου αλλου κι εμεις δε θελουμε να το πουμε στους γονεις. Τα παιδια μπορουν να ξεχωρισουν τη διαφορα, τουλαχιστον απο την πειρα μου με τα δικα μου.

travellingmum
19-07-12, 00:36

επισης δεν ξερω ακριβως τι κατατασσεται ως σεξουαλικη κακοποιηση, αλλα φανταζομαι θα πρεπει να υπαρχουν καποια ηλικιακα ορια.

moon child
19-07-12, 00:43
ρε κορίτσια....

δεν αντιφάσκουν καθόλου, το κορμάκι μας το αγαπάμε, δεν δαιμονοποιούμε τίποτε γύρο από αυτό.

το να φτάσεις να βλέπεις ένα γυμνό δίχρονο στην παραλία και να θέλεις να το ντύσεις για τέτοιους λόγους είναι απλά δυστυχία. είναι η αποδοχή της υπαρξης της παιδεραστίας, της αναγνώρισης της, και της συμμόρφωσης σου σε αυτό. με το να ντύνεις τα μωρά, τα μαρκάρεις και συ σαν σεξουαλικά αντικείμενα, και όσο πιο πολύ γίνεται αυτο, τόσο πιο αποδεκτή γίνεται η κατάστση, παγιώνεται, και μια μέρα εκείνοι οι ωραίοι κύριοι στην Ολλανδία αν δεν κάνω λάθος, θα καταφέρουν και θα νομιμοποιήσουν το ωραίο τους κόμμα για τα δικαιώματα των παιδεραστών, γιατί το διάβασα και αυτό, θέλουν λέει να νομιμοποιηθούν οι σχέσεις με παιδιά μεγαλύτερα των 12...

και μετά στα 6 και παναγιά μου βόηθα τα μωρά σου

το κορμί δεν είναι ντροπή, τα παιδιά είναι αγγελάκια, αρκετά ταμπού έχουμε, και θα αποκτήσουν και αυτά με τον καιρό τους, δεν χρειάζεται να ξεκινάμε από τα 2

εγώ δεν μιλάω ποτέ για γύμνιες και ευαίσθητα σημεία, λέω πιο ουδέτερα πράγματα, ανάλογα της ηλικάς μας (3μιση)

το κορμάκι μας μας το φροντίζουν μονο η μαμά και ο μπαμπάς, το πιπί μας μας καθαρίζουν μονο αυτοι και κανείς άλλος, ο καθένας κάνει μόνο τα δικά του, και μονο οι γονείς κάνουν και τα παιδάκια τους

ο κολαρίκος κάνει κακά και είναι βρωμιάρης και τον πιάνει μόνο η μαμά για να τον πλυνει ή να τον ταίσει υποθετα στον πυρετό

τα παιδάκια δεν είναι παιχνιδια ούτε κουκλάκια να τα σηκώνουμε ή να τα ζουλάμε, δεν ζουλάς και δεν αφήνεις να σε ζουλήξει κανείς

όταν δεν μας αρέσει κάτι, λέμε όχι, και αν δεν μας ακούει φωνάζουμε δυνατά την μαμά μας

και κάνω και τον σταυρό μου και την αφήνω να είναι και λίγο ατίθαση στους κανονες...

παρεμπιμπτόντως, επειδή και γω δεχτηκα παρενόχληση στα 11 από ηλικιωμένο συγγενή, και ήμουν τελείως χάπατο από τέτοια και δεν κατάλαβα το αναιπέσθητο χούφτωμα αμέσως, και μαρμάρωσα από την σαστιμάρα, μου κοψε πως θέλω να φύγω απλά από δω γρήγορα και ας μήν ήμουν σίγουρη τι συνέβαινε...

το παιδί που παρενοχλείται πιστέυω πως ξέρει σε όλες τις ηλικίες οτι κάτι δεν πάει καλά, το θέμα είναι 1ον να μπορέσει να την κάνει, και 2ον να μπορέσει να το πει στους γονείς του, καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν επηρρεάζεται από το εαν οι γονείς του εμφανίζονται μπροστά του γυμνοι ή αν το ίδιο τρέχει ξεβράκωτο στην παραλία

ΜΑΡΙΑΛ
19-07-12, 00:43
επισης δεν ξερω ακριβως τι κατατασσεται ως σεξουαλικη κακοποιηση, αλλα φανταζομαι θα πρεπει να υπαρχουν καποια ηλικιακα ορια.
εδώ: http://www.obrela.gr/ekstrateia_paidikh_kakopoihsh.htm

αναφέρει τα εξείς:
Η παιδική σεξουαλική κακοποίηση περιλαμβάνει, εκτός από βιασμό και ασέλγεια, ακατάλληλο άγγιγμα του παιδιού, ή το να υποχρεώνει κανείς το παιδί σε ακατάλληλο άγγιγμα, καθώς και έκθεση του παιδιού σε πορνογραφία ή γυμνό σώμα ή φωτογράφιση του παιδιού

peony
19-07-12, 00:44
Δεν τον αφήνω να κυκλοφορεί γυμνός στην παραλία, ούτε όταν ήταν μωρό. Και επίσης του εξηγώ ότι μόνο η μαμά και ο μπαμπάς μπορούν να τον κάνουν μπάνιο και σε κανέναν άλλο δεν θα δείχνει τα γεννητικά του όργανα και δεν θα αφήνει κανέναν να τον πιάνει εκεί.

Αυτό - μάλιστα οι δικές μου θέλουν εκτός από το βρακάκι του μαγιώ να φοράνε και το σουτιέν - και η δίχρονη.

εμεις τους μαθαμε απο νωρις οτι το σωμα τους ειναι ΔΙΚΟ τους, οτι τα σεξουαλικα μας οργανα ειναι πολυ προσωπικα και εκει μας ακουμπανε μονο οι γονεις και η κυρια στον παιδικο (οταν φορουσαν πανες) και παλι ΜΟΝΟ για να μας καθαρισουν. Αν καποιος αλλος μας ακουμπησει εκει ή καπου αλλου κι εμεις δε θελουμε να το πουμε στους γονεις. Τα παιδια μπορουν να ξεχωρισουν τη διαφορα, τουλαχιστον απο την πειρα μου με τα δικα μου.

Και αυτό.

ΜΑΡΙΑΛ
19-07-12, 00:47
πάντως έφυ είσαι η μόνη που υποστηρίζεις ότι είναι "κακό" να φοράμε μαγιό στα μωρά μας στην παραλία (άσχετα πιες κατουράνε ή όχι μπροστά τους)

και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου

Mammy in love
19-07-12, 00:48
πλάκα με κάνεις? φυσικά και θέλω να πάω εκεί οπου και ο βασιλιάς πάει μόνος του μόνη μου...

εδώ μετά από τόσα χρόνια εργασιακού βίου επέβαλα στον ευατό μου να κάνει κακά και στην δουλειά, που πρώτα με τίποτα όμως, απλά γιατί τα κάνω χωρίς παρέα και χωρίς εξηγήσεις και πόρτες να ανοιγοκλείνουν...

και φυσικά θέλω να κάνω μπάνιο χωρίς να έχω την ζουρλή να κινδυνεύει να γλιστρίσει, να τραβάει το ντουζ για να γεμίσει το ποτιστήρι, και να χτυπιέται γιατί έπεσε ο αστεριας έξω από την μπανιέρα

όλα αυτά τα θέλω όμως γιατί θα κάνουν καλό σε μένα, όχι γιατί πιστεύω οτι αυτό που συμβαίνει τώρα κάνει κακό στα παιδιά...

και μόνη μου διακοπές θα ήθελα να πάω, να την βγάλω 10 μέρες ανάσκελα σε μία ξαπλώστρα, αλλά και αυτό είναι ένα άλλο θέμα!

:lol::lol::lol::lol::lol:Μ΄αρέσεις:lol::lol::lol::lol:!

ζώπυρον
19-07-12, 00:52
θα τα δει ζωντανα τα γεννητικα οργανα στα 2 αλλα θα δει απο καποια στιγμη κι υστερα και τον γονιο να κλεινει την πορτα επειδη δεν του αρεσει να τον βλεπουν γυμνο η επειδη δεν το θεωρει και τοσο χρησιμο,
Συμφωνώ.

Επίσης, συμφωνώ.

jackrussel
19-07-12, 00:52
καληνυχτα κορες, παω να κοιμηθω γυμνη κι ευχομαι να μην ξυπνησει την νυχτα ο γιος μου και θελει βυζι για να θηλασει γιατι καταστραφηκε

moon child
19-07-12, 00:54
πάντως έφυ είσαι η μόνη που υποστηρίζεις ότι είναι "κακό" να φοράμε μαγιό στα μωρά μας στην παραλία (άσχετα πιες κατουράνε ή όχι μπροστά τους)

και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου

marial δεν ειπα οτι δεν πρέπει να φοραν μαγιώ, είπα οτι αν δεν φοράν δεν τα βλέπω σαν γυμνά κορμιά, σαν κάτι που πρέπει να καλυφθεί για χψ λόγους

προσωπικά στην κόρη μου φοράω βρακάκι για λόγους υγιεινής, και όταν βλέπω ξένους συνήθως με γυμνά μωρά απλά τους χαίρομαι, και ως εκεί...

και τον μικρό μου, ναι, θα τον άφηνα γυμνό, αν και λόγω ασπρίλας θα φοράει τα ειδικά κορμάκια μα μανίκα, αυτά σνα στολή του surf, οπότε θα είναι μάλλον υπερ-καλυμένος και πολύ comme il faut

ΜΑΡΙΑΛ
19-07-12, 01:01
ενοείται ότι ένα γυμνό δίχρονο δεν είναι ένα γυμνό κορμί...
αλλά ένα πανγλυκο πλασματάκι...

το ντύσιμο είναι μέσα στα πλαίσια της εκπαίδευσης του παιδιού, για την προστασία και το σεβασμό του σώματός του...
και όχι για να καλυφθεί το σωματάκι του

kinkajoujou
19-07-12, 01:04

αναφέρει τα εξείς:
Η παιδική σεξουαλική κακοποίηση περιλαμβάνει, εκτός από βιασμό και ασέλγεια, ακατάλληλο άγγιγμα του παιδιού, ή το να υποχρεώνει κανείς το παιδί σε ακατάλληλο άγγιγμα, καθώς και έκθεση του παιδιού σε πορνογραφία ή γυμνό σώμα ή φωτογράφιση του παιδιού

Συγγνώμη τώρα, το να πηγαίνεις στην τουαλέτα ή να κάνεις μπάνιο και να σε δει το δίχρονο εντάσσεται στην κατηγορία "έκθεση ανηλίκου σε γυμνό σώμα"; Προφανώς όλες αυτές που το κάνουμε έχουν τάσεις επιδειξιομανίας (αλλά προφανώς μόνο στα δίχρονα έχουμε πέραση :grin::grin:)

Αν το παιδί δείξει το οποιοδήποτε σημάδι ότι νιώθει άβολα στη θέα του γυμνού, δεν νομίζω ότι θα το παίρνει καμία με το ζόρι να το βάζει να την παρακολουθεί στην τουαλέτα...

Μην το τραβάμε κι από τα μαλλιά το θέμα ;)

Mammy in love
19-07-12, 01:11
Νά΄μαι και πάλι:D!Είχαμε πάει βόλτα και μετά να ταίσω να κοιμήσω:???:...Πανικός.Κάθισα και διάβα σα και όλα τα σχόλια σας:wink:!Ο μικρός μου με ακολουθεί στο μπάνιο ακόμα και αν ο πατέρας του είναι στο σπίτι:rolleyes:.Σκέφτομαι κάποιες φορές ότι καλύτερα να δει την μαμά και τον μπαμπά και να ξέρει παρά να κάνει ¨δειγματισμό¨ με κάνα κοριτσάκι αργότερα κοντα στην ηλικία του όπως μου έκανε εμένα ένα γειτονόπουλο...Κάναμε ανταλλαγή δείξε μου να σου δείξω ένα πράμα:rolleyes:.Αν είχα την δυνατότητα επιλογής...:rolleyes:δεν ξέρω τι θα έκανα:rolleyes:...Εμένα όταν ήμουν μικρή η μητέρα μου γδινόταν μπροστά μου.Τον πατέρα μου τον είδα μία φορά κατά λάθος και σοκαρίστηκα:shock:.Δεν τον είχα ξαναδεί και δεν είχα συνηθείσει.Τώρα όσον αφορά την γύμνια γενικώς δεν κυκλοφορώ άνετη και χαλαρή μπροστά στον μικρό.Στην θάλασσα του φοράω πάντα μαγιώ και του έχω μιλήσει και εξηγήσει όσον αφορά το άγγιγμα στο πουλάκι ή στο πωπουδάκι από κάποιον άλλο πέρα απο εμένα ,,τον μπαμπά του και την γιαγιά του που τον αλλάζουμε και τον κάνουμε μπάνιο.Του έχω πει να μου πει κιόλας αν συμβεί κάτι γιατί είμαι ¨καμμένη¨:sad:...

ERIANTON
19-07-12, 02:20

καλημερα !αν δεν παει το μυαλο σου να σε βοηθησω εγω:-P!!
επειδη ειμαι μονη μου πριν παω για δουλεια και πρεπει να κανω μπανιο και να τον παω στην γιαγια να τον κρατησει?πως σου φαινεται?ελπιζω να κατανοησεις τωρα το γιατι... και για να σου εξηγησω αναλυτικα,καθεται στην πορτα του μπανιου και συνηθως πειραζει τα κουμπια του πλυντηριου αλλα και οταν γυρναει να με κοιταξει δεν παθαινει του κανει τιποτα εντυπωση.

Mammy in love
19-07-12, 08:39
Τελικα οι πιο πολλές μανούλες αναγκαστικά εμφανίζονται μπροστά στα μικρά τους:rolleyes:...

yasemi
19-07-12, 09:55
καλημέρα

Με το που κάνεις παιδί τουλαχιστον στη περιπτωση μου νομίζω οτι στη καθημερινότητα αρχιζεις να απλοποιείς τοσο τα πράγματα και δε μπαίνεις στη διαδικασία φιλοσόφησης και πολύ,,,,Οταν γεννηθηκε η μεγάλη μου μετα το πρωτο μήνα ο αντρας μου αρχισε παλι να δουλευει απο το πρωι μεχρι αργα το βραδυ,,,,ε οποτε δε θα κατουριομουνα πανω μου,,,,την επαιρνα μαζι μου στη πορτα στο καροτσι γιατι ητανε μωρο και σα πρωτο εννοειτε νομιζα οτι θα παθαινε κατι (ξερεις η γνωστη ανασφαλεια που εχουμε στα πρωτα),,,δε μπηκα ποτε στη διαδικασια εαν ειναι σωστο ή οχι να κατσω να το συζητησω με τον εαυτο μου με τον αντρα μου κλπ,,,,απλα ητανε ζητημα πρακτικο,,,οπως και να ντυθω μπροστα τους,,,,οχι δεν εχω κανει ποτε μπανιο μαζι τους παρα μονο μια φορα οταν ητανε μικρη η μεγαλη και για καποιο λογο ειχει φοβηθει (δε θυμαμαι γιατι :oops:) και μπηκα και εγω μεσα μαζι της για να την ενθαρρυνω,,,,τωρα και σερβιετες με εχουν δει να αλλαζω γιατι απλα παλι ειμαι μονη μου πολλες ωρες την ημερα και ετσι ειχα ευκαιρια να τους μιλησω (δηλαδη η μεγαλη γιατι η μικρη δε καταλαβαινει ακομη και πολλα) για το τι ειναι αυτο και το εχει παρει χαλαρα ετσι οπως θα επρεπε να ειναι δηλαδη (γιατι να φρικαρει οεο??) και στο μπανιο εννοιειτε με εχουν δει τωρα η μεγαλη δεν ερχετε ερχετε η μικρη,,,κανω υπομονη θα μαθει και αυτη,,,,και στον πατερα τους οταν εκανε μπανιο εχει μπει και η μεγαλη και η μικρη να ''δουνε'' πιο πολυ ειχε κομπλαρει ο αντρας μου στην αρχη παρα τα μικρα που απλα ητανε μια ευκαρια να καταλαβουνε πως ειναι αυτη η ερμη ανατομια του αλλου φυλλου,,,και ναι εχουν μπει και την ωρα που κατουραει ,,,,η μεγαλη πια οκ δε μπαινει ,,,μεγαλωσε τωρα και κατλαβαινει απο μονη της οτι πια θελουμε και λιγο ησυχια ειναι πια προσωπικο θεμα και πχ πφ μυριζει :-P ε ενταξει η μικρη εχει λιγο χρονο ακομη μπροστα της αλλα δε την πιεζουμε να τη διωχνουμε,,,και απανταμε παντα φυσιολογικα στην οποια ερωτηση θα πεσει,,,την συζητηση για κακοβουλα ατομα και το τι κανουμε την εχουμε κανει ηδη στη μεγαλη και τωρα σιγα σιγα μαθαινουμε ολοι και την μικρη,,,νομιζω η ντροπη ή οχι με το γυμνο ειναι ποσο εχουμε εμεις οι μεγαλοι ταμπου ή οχι και ειναι αναλογα πως μεγαλωσαμε,,,αυτοι που μεγαλ ωσαμε σε περιβαλλον που ''γυμνιστων'' και γονιων της γενιας τωνχιππιδων και της σεξουαλικης απελευθερωσης νοιωθουμε καλα με το σωμα μας πχ ενω αυτοι που μεγαλωσαμε σε ενα περιβαλλον που μας μιλαγανε για μελισουλες και πελαργους σαφως ειμαστε πιο μαζεμενοι και εμεις οι ιδιοι,,,,οκ δε κυκλοφορουμε μεσα στο σπιτι γυμνοι,,,(το θεωρω και κουλο ) αλλα τουλαχιστον δε τους κανω να ντρεπονται για το σωμα τους,,,,

παντως η μεγαλη ηδη κανει μπανιο μονη της και θελει να μην ειμαι μεσα το εχουμε μοιρασει στο πισω να ειμαι πισω απο τη κουρτινα και να της λουζω μονο τα μαλλια,,,και στη τουαλετα να χτυπαω πορτα για να πηγαινω,,,,οποτε καλα παμε?οεο?

travellingmum
19-07-12, 11:14

αναφέρει τα εξείς:

μα αυτο εννοουσα πιο πανω, οτι πρεπει να υπαρχουν ηλικιακα ορια, δηλαδη το να σε δει το διχρονο στο ντουζ ειναι εκθεση του παιδιου σε γυμνο σωμα; Αλλο να εξαναγκασεις ενα 5χρονο που δε θελει να μπει στο μπανιο να σε δει, και αλλο η αναποφευκτη ουρα που σε καολουθει παντου μεσα στο σπιτι μιλωντας ακαταπαυστα.

Οσο για το να κυκλοφορεις γυμνος μεσα στο σπιτι χωρις λογο και αιτια, δεν το εκανα ουτε πριν κανω παιδια... Και τωρα αν τολμησει κανενας και βαλει το γυμνο του κ..ο στον μπεζ καναπε.... μαυρο φιδι που οτν εφαγε :twisted::twisted::twisted::twisted:

Maggie
19-07-12, 11:32
Και τωρα αν τολμησει κανενας και βαλει το γυμνο του κ..ο στον μπεζ καναπε.... μαυρο φιδι που οτν εφαγε :twisted::twisted::twisted::twisted:
μου θύμισες ένα επεισόδιο από το sex and the city που ο άντρας της Σάρλοτ έκατσε γυμνός στον λευκό καναπέ :lol:

pax
19-07-12, 11:47

Συμφωνώ!

το μονο που προσέχω εγώ πολύ είναι να μήν με δει με περίοδο και φρικάρει

Κι αυτό μας έχει τύχει, αλλά δεν φρίκαραν καθόλου, μόνο ρώτησαν όλο έκπληξη τι είναι. Τους είπα απλά ότι είναι αίμα, δεν πονάει και συμβαίνει σε όλες τις μαμάδες. Δεν έδωσαν μεγάλη σημασία.

Στο σπίτι των γονιών μου ντρεπόμασταν πολύ, αν τύχαινε να είμαι στο ντους και να έχω ξεχάσει το μπουρνούζι μου, γινόταν ολόκληρο θέμα, μου το έφερνε η μαμά μου στην πόρτα του μπάνιου κι εγώ μισάνοιγα κι έβγαζα το χέρι μου να το πάρω χωρίς να με δει. Αν έκανε κάποιος μπάνιο, δεν θα έμπαινε άλλος π.χ. να πλύνει τα δόντια. Στη δική μου οικογένεια έχουμε απλοποιήσει πολύ τα πράγματα.

sofi@p
19-07-12, 11:55
εμείς δεν αφήνουμε, όσο περνάει από το χέρι μας, τα παιδιά να μας δουν γυμνούς. μπάνιο κάνουμε όταν είναι κι ο άλλος γονιός στο σπίτι ή όταν κοιμούνται τα παιδιά. εμένα με έχουν δει μερικές φορές, όταν αλλάζω ρούχα, αλλά και πάλι προσπαθώ να κρύβω τα επίμαχα σημεία, όσο μπορώ (πχ γυρίζω πλάτη). δε νιώθω άνετα να με βλέπουν γυμνή αλλά δεν παθαίνω και πανικό αν τύχει κάτι τέτοιο.
όταν γέννησα την κόρη μου, ο γιος μου (3 ετών τότε) με είδε να τη θηλάζω και με ρώτησε τί είναι αυτό που "τρώει" η μπέμπα. επίσης όταν είδε το πουλάκι της μπέμπας για πρώτη φορά, μου είπε: μαμά, πού είναι το πουλί της μπέμπας??? του εξήγησα ότι τα κορίτσια έχουν διαφορετικό πουλάκι από τα αγόρια.
όταν πήγαμε διακοπές και βρέθηκαν με τον ξάδερφό του (ίδιας ηλικίας) κι εξέφρασε κι αυτός την ίδια απορία, ο δικός μου του απάντησε: ρε, τα κορίτσια δεν έχουν πουλί, μόνο κ...λο!!!

marchalina
19-07-12, 13:25
Καλό ειναι αν νιωθει καλα ο γονιος γυμνος να ειναι γυμνος αν νιωθει αβολα μπροστα στο παιδι να ντυνεται
Εμας μας βλεπει γυμνους απο μωρο Τωρα ειναι 2
Στην παραλια της φοραω μαγιο για να μην την κοροιδευουν τα μεγαλυτερα παιδακια
Σε παραλια γυμνιστων την αφησα γυμνη
Η σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση αρχιζει με το αναγνωριζει και να ονομαζει ολα τα μερη του σωματος (χωρις ενοχες)
Οσο καλυτερη σχεση αναπτυξει με το σωμα του τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να "πεσει" θυμα ξεξουαλικης κακοποιησης..πιστεύω

esta76
19-07-12, 14:44
Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ,συμφωνώ με αρκετά από αυτά κι άλλα πάλι τα θεωρώ υπερβολικά.
Ο γιος μου είναι 19 μηνών και επειδή τις περισσότερες ώρες της ημέρας τις περνάμε μόνοι,οι δυο μας,είναι φύσει αδύνατο να μη με δει κάποια στιγμή γυμνή.
Δεν μπορώ να πω ότι με ευχαριστεί ιδιαίτερα αυτό,αλλά τι να κάνω,όταν δεν μπορώ να πάω ούτε στην τουαλέτα με την ησυχία μου;Αν κλείσω την πόρτα και τον αφήσω έξω,την χτυπά μετα μανίας,κλαίει,φωνάζει,μας ακούει όλη η γειτονιά.Και φυσικά δεν θα πάω και στο μπάνιο με άγχος!!Ελεος!!Τον παίρνω μαζί μου,ούτε που ασχολείται,ούτε που με κοιτάει.Το μόνο που τον ενδιαφέρει προφανώς είναι να μην είναι μόνος
Πάντως για το εν λόγω θέμα έχω διαβάσει σε άρθρο παιδοψυχολόγου ότι το παιδί καλό είναι μετα την ηλικία των 3 ετών να μην βλέπει γυμνούς τους γονείς του,γιατί αυτό το προκαλεί άγχος,ειδικά όταν πρόκειται για τον γονέα του ίδιου φύλου.

Mammy in love
19-07-12, 14:51
Η αλήθεια είναι πως καλό είναι το παιδί να μην έχει περιέργεια που θα του λυθεί με λάθος τρόπο...ο μικρός μας είναι άνετος και πιστεύω πως αυτό δεν είναι κακό.Δεν κυκλοφορούμε βέβαια μπροστά του γυμνοί αλλά στην τουαλέτα και στο μπάνιο δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.Μας ακολουθεί:rolleyes:...Κατα τ΄άλλα προσέχουμε ,προσέχουμε και τι βλέπει στην τηλεόραση.Μάλιστα επειδή δεν τον αφήνω να βλέπει φιλιά και ιστορίες μία φορά που τον άφησα με τον πατέρα του και βγήκα μου είπε ο άντρας μου ότι βλέπανε ταινιά και είδε κάποιους που φιλιώνταν και του λέει ¨όχι μπαμπά μη βλέπεις¨:lol::lol::lol::lol:...

boy'smam
19-07-12, 16:07
Εμεις μεχρι προτινος καναμε μπανιο και οι 3.Η ο μπαμπας με τα παιδια η εγω με τα παιδια.Πλεον ο μεγαλος ειναι 3 οποτε και ο μικρος 14 μηνων οποτε τα βαζουμε και κανουν μπανιο οι δυο τους.Μια φορα με ρωτησε ο μεγαλος που ειναι το πουλακι σου του εξηγησα οτι δεν εχω και ουτε που ξανασχοληθηκε.
Ειχα διαβασει κι αυτο που μιλαει για παιδια απο 3 χρονων
http://www.dromostherapeia.gr/paidi-goneis-kai-sex/erotiseis-kai-apantiseis-gia-tous-goneis-kai-to-paidi-meros-prot.html
που ειναι πολυ κατατοπιστικο.

pax
19-07-12, 16:55
Για όσες έχουν μελετήσει το θέμα: Έχει καμμιά επιστημονική βάση το ότι η θέα του γυμνού σώματος των γονιών δημιουργεί ανασφάλειες στα παιδιά;

ΣΤΕΓΙΑ
20-07-12, 13:08

Με κάλυψες....Επίσης να προσθέσω πως αν δεν κρυβόμαστε δε θα πονερέψουμε κιόλας το παιδί....Εμείς πάντως στο σπίτι με τα εσώρουχα κυκλοφορούμε!!!!Για τυχόν επίσκεψη ειδοποιήστε!!χαχαχα:p:p:p:p:p

ΦΟΥΝΙΤΣΑ
20-07-12, 13:23
εγω κυκλοφορω γυμνη και στα δυο παιδια κ ποτε δεν με κοιταξαν περιεργα αλλα θελω να σας ρωτησω η κορη μου που ειναι σχεδον τεσσερα δεν με εχει δει ποτε στην τουαλετα οταν εχω περιοδο προσεχω εκεινεσ τισ μερες γιατι δεν ξερω τι να της πω γιαυτο που 8α δει δεν 8ελω να τρομαξει εχει καμια εμπιρια να μου πει πως να την ενημερωσω αν πρεπει να το κανω

kourkoumpini
20-07-12, 13:58
εμενα ο μικρος με εχει δει και με περιοδο. του μιλησα απολυτα φυσιολογικα,δεν τον τρομαξα, του ειπα οτι η μαμα φοραει παμπερ οπως φοραει και αυτος. και μετα ηθελε να παιξει με καθαρη σερβιετα-παμπερ. ανοιξε κανα δυο σερβιετες, μετα ηθελε να χαλασει ολη τη συσκευασια και τον μαλωσα, οχι γιατι με ειδε αλλα γιατι δεν μπορω να αγοραζω σερβιετες για να τις χαλαει.

yasemi
20-07-12, 14:58
απλα πραγματα ειπα εγω ως εξης

στη κοιλιτσα μεσα η μαμα εχει ενα μεροσ μαλακο που λεγεται μητρα ενα μαξιλαρακι σε αυτο το μερος μεγαλωσατε εσυ και αδερφη σου οταν εισασταν μεσα στη κοιλιτσα της μαμας ,,,,καθε μηνα σε αυτη τη μητρα παει το αυγουλακι της μαμας σ επριπτωση που η μανουλα θελει να κανει αλλο μωρακι (ξερει ηδη τη διαδικασια απλλοποιημενη πως γινεται ενα μωρο ) ,,,,καθε μηνα για να καθαρισει ο οργανισμος μας τη μητρα στελνει το αιμα και με αυτο το τροπο βγαζει ολες τις βρωμιτσες και ειναι ετοιμο παλι ξανα για την επομενη φορα επειδη εκει δε μπορουμε να ριξουμε νερακι να το πλυνουμε,,,,αυτο της ειπα,,,,

Maggie
25-07-12, 09:44
Νομίζω ότι αν δει το αίμα της περιόδου με μικρή ηλικία δεν θα σοκαριστεί, μάλλον θα αδιαφορήσει

angel306
25-07-12, 12:17
απλα πραγματα ειπα εγω ως εξης

στη κοιλιτσα μεσα η μαμα εχει ενα μεροσ μαλακο που λεγεται μητρα ενα μαξιλαρακι σε αυτο το μερος μεγαλωσατε εσυ και αδερφη σου οταν εισασταν μεσα στη κοιλιτσα της μαμας ,,,,καθε μηνα σε αυτη τη μητρα παει το αυγουλακι της μαμας σ επριπτωση που η μανουλα θελει να κανει αλλο μωρακι (ξερει ηδη τη διαδικασια απλλοποιημενη πως γινεται ενα μωρο ) ,,,,καθε μηνα για να καθαρισει ο οργανισμος μας τη μητρα στελνει το αιμα και με αυτο το τροπο βγαζει ολες τις βρωμιτσες και ειναι ετοιμο παλι ξανα για την επομενη φορα επειδη εκει δε μπορουμε να ριξουμε νερακι να το πλυνουμε,,,,αυτο της ειπα,,,,

Χαχα τέλεια περιγραφή!!!δεν θα μπορούσα να το σκεφτώ καλύτερα και εξηγείς δύο πράγματα ταυτόχρονα.
Όσο για το θέμα πιστεύω ότι μέχρι κάποια ηλικία είναι οκ να σε βλέπει το παιδί γυμνή.πχ σε μια φίλη μου ο μικρός της έβλεπε τον μπαμπά του στην τουαλέτα και μετά ήθελε κ αυτός να κάνει έτσι την ανάγκη του οπότε έκοψε γρήγορα το παμπερς.εγώ προσωπικά με την μαμά μου δεν έχουμε πρόβλημα αν τύχει να δούμε η μια την άλλη γυμνή (έχω κ νέα μαμά βλέπεις) πιο παλιά μου ήταν καπως κ ντρεπόμουν τώρα δεν μου κάνει εντύπωση δεν δίνω σημασία.

yasemi
25-07-12, 12:18
γενικα μιλωντας πιστευω οτι αμα μιλαμε απο νωρις με απλα κατανοητα λογια για ΟΛΑ δε θα εχουμε κανενα προβλημα,,,,αν ας πουμε δει καποιο παιδι τη μαμα με περιοδο και η μαμα κανει καμια αμαν ιιιιιιιιιιιιιιιι φυγε φυγε κλπ κλπ τοτε ειναι που θα αρχιζει το παιδι να αναρωτιεται και να αγχωνεται πχ οτι η αμαμ ειναι αρρωστη για παραδειγμα,,,τα κεφαλακια τους κατεβαζουν ενα σωρο ιδεες,,,,,