PDA

Επιστροφή στο Forum : συμφερει να κανω μονη μου τα γλυκα?

Eleni*
23-08-12, 23:50
γεια!!! θα ηθελα να ρωτησω αν καποια κοπελα εχει κανει μονη της τα γλυκα για την βαφτιση του παιδιου της. Συμφερει η μηπως στο τελος θα ξοδεψω τα ιδια αφου θα χρειαστει να προμηθευτω υλικα...και γενικα μπορειτε να μου πειτε καμμια καλη συνταγη για γλυκα βαφτισης?

tinkerbell24
24-08-12, 12:44
εννοείς για κεραστικά ή για γλυκά μετά το φαγητό?

Eleni*
24-08-12, 14:34
εννοωγια διαφορα μικρογλυκα που μοιραζουν στην εκκλησια π.χ. cupcakes μπισκοτα δε ξυλακι και διαφορα τετοια που εχω δει κατα καιρους σε βαφτισεις....

Stellinula
24-08-12, 14:47
Για μενα δεν ειναι θεμα αν σε συμφέρει ή όχι γιατι πλέον μπορεις να τα βρεις οικονομικότατα εξω και να μην παιδευτεις καθολου, ούτε χειρονακτικα ούτε τσουμπλέκια να πλένεις μετά ούτε τιποτα....

Πιστευω ότι όταν μπαινεις σε μια διαδικασια να φτιάξεις κατι μονος σου το κάνεις πιο πολυ για ηθικη ικανοποιηση!!! ότι τα εφτιαξα μονη μου και ειμαι πολυ περιφανη γιαυτο και το χαιρομαι ιδιαιτερα όταν οι άλλοι φανε και μου πουν τι ωραια γλυκάκια ειναι αυτα...

Εγω ετσι το βλέπω.....

kourkoumpini
24-08-12, 14:49
εγω τελικα γλυκα θα παρω. αλλα θα παρω τυλίχτα οποτε δεν καθομαι να παιδευομαι γιατι βγαινουν οικονομικα με τοκιλο.

αλλα αν θες μπισκοτο η καπ κεικς νομιζωοτιθα σου βγει πιο οικονομικο να τα κανεις εσυ. γιατι ενα καπ κεικ θα σου βγει 1,5-2,5 ευρω αγοραστο και εσενα στο σπιτι 3 ευρω τα 24 κομματια, μαζι με σακουλακια ζελατινης για διακοσμηση και κορδελα. το ιδιο και τα μπισκοτα. αντε 5 ευρω.

για καπ κεικς κανε το κλασικο κεικ, την κλασικη συνταγη και κανε 2 σχεδια με σοκολατα (θα ριξεις στο μειγμα σκονη κακαο) και τα αλλα μισα με ξυσμα πορτοκαλι και κομματακια σοκολατας (αυτα τα στρογγυλα μικρα ετοιμα που πουλανε στο σουπερ μαρκετ).

εγω κανω 3/4 φλ λαδι, 3/4 φλ ζαχαρη, 1 βανιλια και ξυσμα πορτοκαλιου. τα χτυπαω καλα στο μιξερ και μετα ριχνω 4-5 αυγα αναλογα το μεγεθος τους. τα χτυπω καλα να αφρατεψουν, ριχνω 1 φλ γαλα η χυμο πορτοκαλι και μετα προσθετω μισο κιλο αλευρι μαζι με το μπεικιν παουντερ. χτυπαω πολυ καλα και ετοιμο. θα το βαλεις στη φορμα την ειδικη με τις θηκες στις οποιες μεσα θα βαλεις χαρτακια για μαφινς (καταλαβες;) και θα το ψησεις. νομιζω μια δοση βγαζει 24 αλλα δεν ειμια σιγουρη. εγω προσωπικααποπανω δεν θα εβαζα τιποτα (κρεμες κτλ γιατι δεν κρατανε και εινια μπελαλιδικο. αρκει η κορδελα.μπορεις το αλειψεις με ζεστο λιωμενο βιταμ πολυ ελαφρως και να ριξεις πολυχρωμη τρουφα). το φλ μου εινια η κοκκινη κουπα του νες καφε.

ξυλακια σε μπισκοτο:

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html

Eleni*
24-08-12, 14:51
Για μενα δεν ειναι θεμα αν σε συμφέρει ή όχι γιατι πλέον μπορεις να τα βρεις οικονομικότατα εξω και να μην παιδευτεις καθολου, ούτε χειρονακτικα ούτε τσουμπλέκια να πλένεις μετά ούτε τιποτα....

Πιστευω ότι όταν μπαινεις σε μια διαδικασια να φτιάξεις κατι μονος σου το κάνεις πιο πολυ για ηθικη ικανοποιηση!!! ότι τα εφτιαξα μονη μου και ειμαι πολυ περιφανη γιαυτο και το χαιρομαι ιδιαιτερα όταν οι άλλοι φανε και μου πουν τι ωραια γλυκάκια ειναι αυτα...

Εγω ετσι το βλέπω.....
ετσι ειναι...καμμια καλη ιδεα-συνταγη?:-P

KonstantinaDimitris
24-08-12, 14:52
Εγώ πιστεύω ότι δεν συμφέρει. Αν υπολογίσεις τα υλικά, τον κόπο κ το άγχος αν θα αρέσουν καλύτερα αγόρασε τα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αν τα φτιάξεις εσύ θα πρέπει να αγοράσεις κ υλικά συσκευασίας...

Eleni*
24-08-12, 14:55
εγω τελικα γλυκα θα παρω. αλλα θα παρω τυλίχτα οποτε δεν καθομαι να παιδευομαι γιατι βγαινουν οικονομικα με τοκιλο.

αλλα αν θες μπισκοτο η καπ κεικς νομιζωοτιθα σου βγει πιο οικονομικο να τα κανεις εσυ. γιατι ενα καπ κεικ θα σου βγει 1,5-2,5 ευρω αγοραστο και εσενα στο σπιτι 3 ευρω τα 24 κομματια, μαζι με σακουλακια ζελατινης για διακοσμηση και κορδελα. το ιδιο και τα μπισκοτα. αντε 5 ευρω.

για καπ κεικς κανε το κλασικο κεικ, την κλασικη συνταγη και κανε 2 σχεδια με σοκολατα (θα ριξεις στο μειγμα σκονη κακαο) και τα αλλα μισα με ξυσμα πορτοκαλι και κομματακια σοκολατας (αυτα τα στρογγυλα μικρα ετοιμα που πουλανε στο σουπερ μαρκετ).

εγω κανω 3/4 φλ λαδι, 3/4 φλ ζαχαρη, 1 βανιλια και ξυσμα πορτοκαλιου. τα χτυπαω καλα στο μιξερ και μετα ριχνω 4-5 αυγα αναλογα το μεγεθος τους. τα χτυπω καλα να αφρατεψουν, ριχνω 1 φλ γαλα η χυμο πορτοκαλι και μετα προσθετω μισο κιλο αλευρι μαζι με το μπεικιν παουντερ. χτυπαω πολυ καλα και ετοιμο. θα το βαλεις στη φορμα την ειδικη με τις θηκες στις οποιες μεσα θα βαλεις χαρτακια για μαφινς (καταλαβες;) και θα το ψησεις. νομιζω μια δοση βγαζει 24 αλλα δεν ειμια σιγουρη. εγω προσωπικααποπανω δεν θα εβαζα τιποτα (κρεμες κτλ γιατι δεν κρατανε και εινια μπελαλιδικο. αρκει η κορδελα.μπορεις το αλειψεις με ζεστο λιωμενο βιταμ πολυ ελαφρως και να ριξεις πολυχρωμη τρουφα). το φλ μου εινια η κοκκινη κουπα του νες καφε.

ξυλακια σε μπισκοτο:

http://www.sintagespareas.gr/sintages/cookies-on-a-stick-se-ksilaki.html
ευχαριστω πολυ! πολυ ωραια ακουγονται :-P

Eleni*
24-08-12, 15:00
Εγώ πιστεύω ότι δεν συμφέρει. Αν υπολογίσεις τα υλικά, τον κόπο κ το άγχος αν θα αρέσουν καλύτερα αγόρασε τα. Επίσης μην ξεχνάς ότι αν τα φτιάξεις εσύ θα πρέπει να αγοράσεις κ υλικά συσκευασίας...
υλικα συσκευασιας! σωστα αυτα που τα πουλανε? μηπως σε μαγαζια με χαρτικα κλπ? και ποσο περιπου να κοστιζουν?

kourkoumpini
24-08-12, 15:01
πριν τα κανεις γενικως (αν αποφασισεις να τα κανεις για βαφτιση) κανεδοκιμη για να δεις 1) ποσο ακριβως σου κοστιζει και 2) ποση ωρα ακριβως χρειαζονται ψησιμο και σε τι ακριβως θερμοκρασια στην δικη σου κουζινα.

αν τα αλειψεις με βιταμ πρεπει να κρυωσουν ελαφρως για να ριξεις την τρουφα για να μην λιωσει. εναλλακτικα μπορεις να στολισεις με μαλτισερς καραμελακια.

ποσα κομματια θες να βγαλεις;

εμενα παντως τα τυλιχτα μου βγαινουν 40-50 λεπτα το κομματι αναλογα με το ζαχαροπλαστειο. οποτε θα τα παρω ετοιμα να ξεμπερδευω.

kourkoumpini
24-08-12, 15:04
υλικα συσκευασιας! σωστα αυτα που τα πουλανε? μηπως σε μαγαζια με χαρτικα κλπ? και ποσο περιπου να κοστιζουν?

εχει σε μαγαζια με ειδη γαμου βαφτισης. επισης στην θεσσαλονικη σακουλακια ζελατινης μπορεις να βρεις και στο εν καρπω. κορδελες κτλ μπορεις να βρεις και στη μαριαννα στη βενιζελου η στοα καρασο.

στην αθηνα σιγουρα θα βριες στη ρομβης που εινια μαγαζια με ειδη γαμου και βαφτισης. μπορει ναβρεις και σακουλακια ζελατινης.

εχουν πχ www.eshopgamoubaptisis.gr
www.123-empomponieres.gr.

ελπιζω τα σαιτ να εινια σωστα.

Stellinula
24-08-12, 15:32
Επειδη ηθελα να φτιαξω και εγω cupcakes για την βαπτιση του γιου μου, δεν ειναι τόσο οικονομικα οσο ακουγονται....

Δεν ειναι μονο τα υλικα του cake , ειναι η διακοσμηση απο πανω αν βαλεις frosting (αλλα υλικα εκει συν το κορνε) επίσης απο πανω αν θα πασπαλισεις κατι...Δεν νομιζω ότι ειναι και το πιο οικονομικο γλυκο για να το κανεις μονο σου...Θελει επισης αρκετες ωρες....Γιατι μολις ψησεις τα cakes μετα πρέπει να τα αφησεις να κρυωσουν τελειως πριν βαλεις απο πανω καποιο frosting και μετα θελει αλλες 2-3 ωρες ψυγειο το τελειωμενο για να σταθει!!!

δεν ξερω θεωρω οτι ειναι πολυ κουραστικο για το τιποτα, οταν σαν μαμα εχεις να κανεις πολλα πραγματα πριν την βαπτιση απο το να κατσεις ποσες ωρες κλεισμενη στην κουζινα!!!

Ενα γλυκο που ειναι πολυ ωραιο και πιο ευκολο εχω την εντυπωση αν θες να το κανεις μονη σου ειναι τα σφηνακια cheese cake!!!

Παιρνεις σφηνοποτηρα πλαστικα και τριβεις μπισκοτακια μεσα απο πανω βαζεις την κρεμα που εχεις φτιαξει και απο πανω απο 1 κουταλακι φραουλα μαρμελαδα και εισαι ετοιμη!!!

swanocean
24-08-12, 16:03
Εντάξει ένα κορνέ λίγο πολύ όλες έχουμε σπίτι...αλλιώς στο γνωστό παιχνιδάδικο βρίσκεις με 1,5 ευρώ.Επίσης κ σακουλάκια ζελατίνης έχω βρει 10 ευρώ τα 500 τμχ (ίσως κ παραπάνω δε θυμάμαι καλά) αν κ είναι για cake pops.Το θέμα δεν είναι αυτά αλλά το πόσα κομμάτια θες να φτιάξεις.Γιατί άλλο να κάνεις 50 τμχ κ άλλο 250.Πιστεύω αν είναι για λίγα άτομα μόνο για ηθική ικανοποίηση μπορείς να το κάνεις.Αλλά αν είναι παραπάνω κ δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ κ θα συγχιστείς πιστεύω ενώ θα πρέπει να χαίρεσαι που βαφτίζεις το καμάρι σου.

swanocean
24-08-12, 16:04
Αχ κ τα cheesecake που λέει η Stellinula είναι πολύ πιο εύκολα κ δροσιστικά.Αν κ δεν ξέρω πότε είναι η βάφτιση.

tinkerbell24
24-08-12, 16:12
αν και δεν διάβασα τα προηγούμενα ποστ..
αν θέλεις να κάνεις cup cakes cake pops και μπισκοτάκια συμφέρει πάρα μα πάρα πολύ να τα κάνεις μόνη σου...
μπισκοτάκια η συνταγή εκείνη είναι τέλεια...ζαχαρόπατα έχει ένα σαιτ που τη πουλάνε ότι χρώμα θες πολύ καλές τιμές..να το βρω κ να στο βάλω.
τώρα για σακουλάκια έχει πάφθηνα το ebay

tinkerbell24
24-08-12, 16:26
πότε θα είναι η βάφτιση..
πολύ οικονομικό είναι και ο κορμός δούκισσα http://sintagoulis.gr/toyrtes-kormoi/kormos-doykissa
είχα φτίαξει κορμό σε ορθογώνιο δοχείο, τον είχα βάλει στη κατάψυξη..μετά έβαλα ροζ ζαχαρόπαστα από πάνω και έκοψα ίσα τετραγωνάκια.
μπορέι να τα συσκευάσεις με σελοφάν και κορδελίτσα...πολύ μα πολύ οικονομικά και πανευκολά...

swanocean
24-08-12, 19:38
πότε θα είναι η βάφτιση..
πολύ οικονομικό είναι και ο κορμός δούκισσα http://sintagoulis.gr/toyrtes-kormoi/kormos-doykissa
είχα φτίαξει κορμό σε ορθογώνιο δοχείο, τον είχα βάλει στη κατάψυξη..μετά έβαλα ροζ ζαχαρόπαστα από πάνω και έκοψα ίσα τετραγωνάκια.
μπορέι να τα συσκευάσεις με σελοφάν και κορδελίτσα...πολύ μα πολύ οικονομικά και πανευκολά...

Πολύ ωραία η ιδέα σου!!!

kourkoumpini
24-08-12, 23:48
Εντάξει ένα κορνέ λίγο πολύ όλες έχουμε σπίτι...αλλιώς στο γνωστό παιχνιδάδικο βρίσκεις με 1,5 ευρώ.Επίσης κ σακουλάκια ζελατίνης έχω βρει 10 ευρώ τα 500 τμχ (ίσως κ παραπάνω δε θυμάμαι καλά) αν κ είναι για cake pops.Το θέμα δεν είναι αυτά αλλά το πόσα κομμάτια θες να φτιάξεις.Γιατί άλλο να κάνεις 50 τμχ κ άλλο 250.Πιστεύω αν είναι για λίγα άτομα μόνο για ηθική ικανοποίηση μπορείς να το κάνεις.Αλλά αν είναι παραπάνω κ δεν έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ κ θα συγχιστείς πιστεύω ενώ θα πρέπει να χαίρεσαι που βαφτίζεις το καμάρι σου.

συμφωνω.

αληθεια που βρηκες τα σακουλακια ζελατινης τοσο καλα;

kourkoumpini
24-08-12, 23:50
Επειδη ηθελα να φτιαξω και εγω cupcakes για την βαπτιση του γιου μου, δεν ειναι τόσο οικονομικα οσο ακουγονται....

Δεν ειναι μονο τα υλικα του cake , ειναι η διακοσμηση απο πανω αν βαλεις frosting (αλλα υλικα εκει συν το κορνε) επίσης απο πανω αν θα πασπαλισεις κατι...Δεν νομιζω ότι ειναι και το πιο οικονομικο γλυκο για να το κανεις μονο σου...Θελει επισης αρκετες ωρες....Γιατι μολις ψησεις τα cakes μετα πρέπει να τα αφησεις να κρυωσουν τελειως πριν βαλεις απο πανω καποιο frosting και μετα θελει αλλες 2-3 ωρες ψυγειο το τελειωμενο για να σταθει!!!

δεν ξερω θεωρω οτι ειναι πολυ κουραστικο για το τιποτα, οταν σαν μαμα εχεις να κανεις πολλα πραγματα πριν την βαπτιση απο το να κατσεις ποσες ωρες κλεισμενη στην κουζινα!!!

Ενα γλυκο που ειναι πολυ ωραιο και πιο ευκολο εχω την εντυπωση αν θες να το κανεις μονη σου ειναι τα σφηνακια cheese cake!!!

Παιρνεις σφηνοποτηρα πλαστικα και τριβεις μπισκοτακια μεσα απο πανω βαζεις την κρεμα που εχεις φτιαξει και απο πανω απο 1 κουταλακι φραουλα μαρμελαδα και εισαι ετοιμη!!!

συμφωνω οτι εινια κουραστικοκαι χρονοβορο.

ναι ωραια ιδεα αυτη με τα σφηνακια.και μπορεις να μην κανεις κλασικο τσιζ κεικ, να κανεις απλη κρεμα ανθος αραβοσιτου. πλαστικα σφηνακια που θα βρεις; και ποσο λες να κρατανε (για τη μεταφορα ρωταω). λογικα 1-1,5 ωρα δεν κρατανε;

kourkoumpini
24-08-12, 23:53
εννοωγια διαφορα μικρογλυκα που μοιραζουν στην εκκλησια π.χ. cupcakes μπισκοτα δε ξυλακι και διαφορα τετοια που εχω δει κατα καιρους σε βαφτισεις....

ελενη σε ο,τι και να κανεις και ο,τι και να αποφασισεις να σκεφτεις τη συντηρηση και τη μεταφορα. πχ εγω σκεφτηκα τα τυλιχτα και για το οικονομικο αλλα και γιατι δεν θα πιανουν ογκο στη μεταφορα. θα εναι μια μεγαλη σακουλα και απο εκει θα τα βαλουμε σε δισκο.

Izaki
25-08-12, 09:05
tinkerbell24 καλημέρα! μήπως μπορείς να μου πεις ποιό είναι το site που πουλάει την έτοιμη ζαχαρόπαστα;

swanocean
25-08-12, 10:27
συμφωνω.

αληθεια που βρηκες τα σακουλακια ζελατινης τοσο καλα;

Στον Στρούμπα στο Περιστέρι.Έχει κ σάιτ αν θες να δεις.Απλά αυτά τα σακουλάκια είναι για cake pops ή για μικρά μπισκότα.Αλλά έχει κ πιο μεγάλα που δεν θυμάμαι τιμή.

swanocean
25-08-12, 10:29
tinkerbell24 καλημέρα! μήπως μπορείς να μου πεις ποιό είναι το site που πουλάει την έτοιμη ζαχαρόπαστα;

Σου έστειλα ένα που ξέρω, δεν ξέρω αν είναι ίδιο με της tinkerbell24

xrisa-xrisa
25-08-12, 10:46
πριν δυο μηνες παντρευτηκα και βαφτισα την μικρη μου...απο την αρχη ελεγα θα κανω εγω τα γλυκα της βαφτισης και συγκεκριμενα θα εφτιαχνα cupcakes...τελικα τρεις βδομαδες πριν τα μυστηρια αλλαξα γνωμη μονο και μονο γιατι αν τα εβαζα σε ζελατινα θα χαλουσαν το ενα πανω στο αλλο ηταν και 400 κομματια και αν εβαζα κουτακια ηθελα 200€ μονο γιαυτα...οποτε παραγγειλα απο το ζαχαροπλαστειο μακαρον τυλιχτο.ποσα κιλα δεν θυμαμαι να σου πω αλλα πληρωσα μονο 150€ και ο κοσμος το ευχαριστηθηκε το γλυκακι..

Izaki
25-08-12, 11:04
Swanocean σε ευχαριστώ πολύ!:)

swanocean
25-08-12, 11:11
Υπάρχουν τόσα εναλλακτικά γλυκίσματα που μπορούμε να δώσουμε στις βαφτίσεις που δεν το έχουμε σκεφτεί.Εμείς είχαμε δώσει πέρυσι υδραίικο αμυγδαλωτό κ εξαφανίστηκαν όλα!!!Κ τα μακαρόν είναι πολύ καλή ιδέα!

tinkerbell24
25-08-12, 15:55
http://www.yummy-yummysugarshop.gr/

πόσα κομμάτια θα θέλεις?δεν θα χρειαστείς πάρα πολύ..

Izaki
25-08-12, 17:36
Ευχαριστώ πολύ tinkerbell24 !

joan7
26-08-12, 11:17
Λοιπόν χθες ανακάλυψα στο facebook ντόνατς εκπληκτικά σε εμφάνιση τουλάχιστον, τα φτιάχνουν μαμά και κόρη, λέω για αρχή να παραγγείλω για τα γεννέθλια του μεγάλου να δοκιμάσω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση αν θέλετε σας λέω σε π.μ.

swanocean
26-08-12, 12:06
Πόσο τα βρήκες Joan?Θα μ'ενδιέφερε κ εμένα για τα γεννέθλια του μικρού κ τρελαινόμαι για ντόνατς

joan7
26-08-12, 13:38
Για ένα συγκεκριμένο που ρώτησα που είναι με σχεδιάκια πάνω μου είπε 1,20 αλλά αν είναι πολλά κομμάτια κάνουν προσφορά

polina26
26-08-12, 18:03
και εγώ την ίδια απορία είχα μέχρι που κατέληξα στο γλυκό που ήθελα να κάνω το οποίο είναι το σάμαλι και είδα πως μου βγαίνουν τα ίδια λεφτά οπότε αποφάσισα να αγοράσω διότι θα έχω και καμιά 300 άτομα με τα παιδάκια... :rolleyes::rolleyes:
θα πάω σε διάφορα ζαχαροπλαστεία θα πω ότι θέλω κάτι απο 0,80 εώς 1 ευρώ το πολύ... και τι μου προτείνουν... θα πάω πρώτα σε 2-3 ανθρώπους γνωστούς όπως εκει που έκανα την τούρτα του γάμου μου και ο άνθρωπος μου την έκανε στην τιμή που ήθελα... :)

kourkoumpini
11-09-12, 17:21
ελενη θα σου απαντησω ξανα γιατι εκανα μπισκοτα για τη βαφτιση και εκανα 100 κομματια.

για τα 110 κομματια με ενα μετριο κουπατ αστερακι χρησιμοποιησα
2 βιταμ=1,5 ευρω
1/2 κιλο ζαχαρη =50 λεπτα
3 μπεικεν, 3 βανιλιες=50 λεπτα
9 αυγα= 1,10 ευρω
αλευρι περιπου 1,5κιλο ισως και παραπανω = 2 ευρω
ρευμα για το ψησιμο με το νυχτερινο.

δηλαδη εβγαλα τοσα μπισκοτα με 5,50 ευρω. συν το ρευμα.
για το γλασο νερο και μιση ζαχαρη αχνη = 1 ευρω περιπου;
για τη συσκευασια σακουλακια ζελατινης 5 ευρω και συν οι κορδελες αλλα 2 ευρω.

αρα μαλλον συμφερει να τα κανεις τα μπισκοτα αν πιανουν τα χερια σου.

zoivrana
21-09-12, 14:58
και εγώ την ίδια απορία είχα μέχρι που κατέληξα στο γλυκό που ήθελα να κάνω το οποίο είναι το σάμαλι και είδα πως μου βγαίνουν τα ίδια λεφτά οπότε αποφάσισα να αγοράσω διότι θα έχω και καμιά 300 άτομα με τα παιδάκια... :rolleyes::rolleyes:
θα πάω σε διάφορα ζαχαροπλαστεία θα πω ότι θέλω κάτι απο 0,80 εώς 1 ευρώ το πολύ... και τι μου προτείνουν... θα πάω πρώτα σε 2-3 ανθρώπους γνωστούς όπως εκει που έκανα την τούρτα του γάμου μου και ο άνθρωπος μου την έκανε στην τιμή που ήθελα... :)

με τη τιμή αυτη μπορεις να κανεις και γλυκάκια κουταλιου σε βαζακια στολισμένα οπως θέλεις. αν θες σου στελνω τη διευθυνση να μπεις να δεις.