PDA

Επιστροφή στο Forum : έντονη τριχόπτωση

littleprincess
25-08-12, 23:30
καλησπέρα!!
εγώ δεν έιμαι μανούλα. είμαι μόλις 21. παρακολουθώ το φόρουμ όμως και τις συζητήσεις σας! θα ήθελα να με βοηθησετε..

έχω πολύ έντονη τριχόπτωση... πάρα πολύ κ ειλικρινά στενοχωριέμαι. τα μαλλάκια μου πέφτουν με τις χούφτες..

έχω πολύ λιπαρά μαλλιά(λούζομαι τη μιά μέρα κ την άλλη είναι χάλια), αγχώνομαι αφάνταστα( όταν γίνεται κάτι μέχρι να λυθεί δεν βγαίνει απ το μυαλό μου. χάνω μέχρι κ τον ύπνο μου, στενοχωριέμαι πολύ κ με πιάνουν κ τα κλάματα απ το άγχος), έχω το στίγμα άρα και χαμηλό σίδηρο, μάλλον έχω πολυκιστικές(λέω μάλλον γιατι έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν μου ανέφερε τπτ ενώ ο δεύτερος μου είπε πως έχω.τώρα θα πάω κ σε τρίτο), επίσης το νερό στο νησί μου είναι φουλ στον υδράργυρο.

σπουδάζω στη θεσσαλονίκη και σε λίγες μέρες που θα ανέβω για τη εξεταστική μου θα πάω σε παθολόγο, ενδοκρινολόγο και σε δερματολόγο.γνωρίζετε κανέναν με αυτές τις ειδικότητες που να είναι στον εοπυυ και πάνω απ όλα να είναι καλος γιατρος???ρωτάω επειδή έχω πέσει σε πολλούς που με ίδαν σαν 'πορτοφόλι' και δεν τους ένοιαξε κθλ η υγεια μου.

επίσης, αντιμετωπίζει κανένας απο εσάς πρόβλημα τριχόπτωσης?
μπορεί να μου πέι κάτι? η ομοιοπαθητική βοηθάει σ αυτές τις περιπτώσεις? ξέρω ότι κοστίζει, αλλά αν είναι να ξαναδω τα μαλλάκια μου δεν με πειράζει.στενοχωριέμαι πολυ. ειδικά όταν το λέω στους γονείς μου και δεν με παιρνουν στα σοβαρά ξεσπάω στα κλάμματα.κ στους γιατρούς που θα πάω, μόνη μου θα πάω. μου λένε ότι είναι η ιδέα μου.. όμως ειλικρινά δεν έιναι η ιδέα μου όλες αυτές οι τρίχες που πέφτουν καθε μέρα. ακόμα και να τα χαιδέψω, μαλλιά μου μένουν στο χέρι.

όποια βοήθεια δεκτή...
ελπίζω στο φόρουμ να βρω περισσότερη στήριξη και κατανόηση...

mirtoula4
26-08-12, 08:59
πάρε κάποιο συμπλήρωμα σε κάψουλα από φαρμακείο. Εχει πολλές για τέτοια περίπτωση, ρώτα σε φαρμακείο θα σε βοηθήσουν. Κοίτα και για αμπούλες

stella261011
26-08-12, 11:27
συμφωνω για το συμπληρωμα,προφανως λειπουν καποια στοιχεια απο τον οργανισμο σου κ πεφτουν τα μαλλια σου,ισως ειναι και η εποχη που επιβαρυνει.εχω δοκιμασει απο φαρμακειο το special MERZ,κανει πολυ καλη δουλεια κ θα βγαλεις πολλες φυτρες.κανε μια δοκιμη,ειναι τριμηνη θεραπεια οπως ολα τα συμπληρωματα,ομως διαφορα θα δεις σχεδον αμεσως.

littleprincess
26-08-12, 19:09
συμφωνω για το συμπληρωμα,προφανως λειπουν καποια στοιχεια απο τον οργανισμο σου κ πεφτουν τα μαλλια σου,ισως ειναι και η εποχη που επιβαρυνει.εχω δοκιμασει απο φαρμακειο το special MERZ,κανει πολυ καλη δουλεια κ θα βγαλεις πολλες φυτρες.κανε μια δοκιμη,ειναι τριμηνη θεραπεια οπως ολα τα συμπληρωματα,ομως διαφορα θα δεις σχεδον αμεσως.

να περιμένω να ανέβω πρώτα στη θεσσαλονίκη να πάω στους γιατρούς που προείπα για να κάνω και εξετάσεις? θέλω να δω τι λείπει απ τον οργανισμό μου και να το αντιμετωπίσω...χθες ξεκίνησα τις BION-3. είναι απλες πολυβιταμίνες. δεν είναι εξειδικευμένες για τα μαλλιά. επίσης 'ηθελα να ρωτήσω.. αυτές οι θεραπείες έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα ή είναι έχουν αποτέλεσμα για όσο καιρό τις παίρνεις? θέλω να βρω μια ουσιαστική λύση. και μ έχει αγχώσει πολύ αυτό το θέμα...

clio_s
26-08-12, 20:08
να περιμένω να ανέβω πρώτα στη θεσσαλονίκη να πάω στους γιατρούς που προείπα για να κάνω και εξετάσεις? θέλω να δω τι λείπει απ τον οργανισμό μου και να το αντιμετωπίσω...χθες ξεκίνησα τις BION-3. είναι απλες πολυβιταμίνες. δεν είναι εξειδικευμένες για τα μαλλιά. επίσης 'ηθελα να ρωτήσω.. αυτές οι θεραπείες έχουν μακροπρόθεσμα αποτελέσματα ή είναι έχουν αποτέλεσμα για όσο καιρό τις παίρνεις? θέλω να βρω μια ουσιαστική λύση. και μ έχει αγχώσει πολύ αυτό το θέμα...

Να πας σε γιατρό άμεσα. Θα σου πει τι να κάνεις. Για την ώρα καλό θα είναι να βάλεις αυγά στην διατροφή σου.
Προσωπικά έκανα μια θεραπεία 3 μήνες και από τότε που σταμάτησα είμαι καλά.
Εννοείτε ότι αν χρειαστεί θα το ξανακάνω. Μην αγχώνεσαι γιατί και το άγχος συμβάλει στην τριχόπτωση.

littleprincess
26-08-12, 23:50
γνωρίζετε γιατρούς στη θεσσαλονίκη? είναι σοβαρό το θέμα μου. κ δεν μπορώ να μην αγχώνομαι, ειδικά τη στιγμή που κανείς απ το κοντινό μου περιβαλλον δεν μου δειχνει τη κατανόηση που χρειάζομαι κ μου λένε όλη την ώρσ ότι είναι ιδέα μου... δλδ θα πρέπει να καραφλιάσω για να το καταλάβουν?? στο μπροστινό μέρος 'εχουν αραιώσει τα μαλλάκια μου και ακόμα με ειρωνευνται...

sofouli
27-08-12, 01:35
Εξαιρετική δερματολόγος: Χριστοφορίδου Όλγα τηλ. ιατρείου 2310 913546. Πηγαίνω σε αυτήν 13 χρόνια, είναι πολύ καλός άνθρωπος και γιατρός.
Ενδοκρινολόγος: Σιδέρης Δελαρούδης τηλ. 2310 237110, επίσης πολύ καλός.
Εμένα, όταν έπεφταν τα μαλλιά μου, με είχε δώσει η δερματολόγος που σου είπα biotine χαπάκια για 3 μήνες κι έκαναν δουλειά. Μην αγχώνεσαι, ένας καλός επιστήμονας θα σου δώσει τη λύση... πιστεύω είναι κάτι παροδικό και θα διορθωθεί. Ψηλά το κεφάλι!

littleprincess
27-08-12, 15:01
δεν ξέρω.. ειλικρινά έχω στενοχωρηθεί τόσο πολύυυ..

puzzle
27-08-12, 16:05
Καλησπέρα little princess,
βασικά αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα...Έντονη τριχόπτωση εδώ και έναν περίπου μήνα. Βασικά σου γράφω για να σου πω τι μου είπε η δερματολόγος που πήγα..
Το πρώτο ήταν ότι για να θεωρηθεί ότι έχει τριχόπτωση κάποιος σε μη φυσιολογικά επίπεδα (γιατί λίγο πολύ όλοι μαδάμε) θα πρέπει να χάνει πάνω από 150 τρίχες την ημέρα... Εσύ χάνεις τόσες?
Έπειτα μου είπε ότι οι γνωστές -εξειδικευμένες για τα μαλλιά- βιταμίνες που πουλάνε στα φαρμακεία δεν κάνουν τίποτα και μου είπε να πάρω τις polysorb 6080, μια κάψουλα το πρωί και μια το βράδυ, για ένα μήνα περίπου...
Και αν συνεχίσει η κατάσταση αυτή, τότε να πάω να κάνω εξετάσεις για θυροειδή, φεριτίνη κτλ.
Μην ανησυχείς γιατί ό,τι και να λείπει από τον οργανισμό σου και για όποιο λόγο και να έχεις τριχόπτωση, μπορείς να το διορθώσεις...

littleprincess
27-08-12, 16:48
Καλησπέρα little princess,
βασικά αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα...Έντονη τριχόπτωση εδώ και έναν περίπου μήνα. Βασικά σου γράφω για να σου πω τι μου είπε η δερματολόγος που πήγα..
Το πρώτο ήταν ότι για να θεωρηθεί ότι έχει τριχόπτωση κάποιος σε μη φυσιολογικά επίπεδα (γιατί λίγο πολύ όλοι μαδάμε) θα πρέπει να χάνει πάνω από 150 τρίχες την ημέρα... Εσύ χάνεις τόσες?
Έπειτα μου είπε ότι οι γνωστές -εξειδικευμένες για τα μαλλιά- βιταμίνες που πουλάνε στα φαρμακεία δεν κάνουν τίποτα και μου είπε να πάρω τις polysorb 6080, μια κάψουλα το πρωί και μια το βράδυ, για ένα μήνα περίπου...
Και αν συνεχίσει η κατάσταση αυτή, τότε να πάω να κάνω εξετάσεις για θυροειδή, φεριτίνη κτλ.
Μην ανησυχείς γιατί ό,τι και να λείπει από τον οργανισμό σου και για όποιο λόγο και να έχεις τριχόπτωση, μπορείς να το διορθώσεις...

καλά δεν το συζητώ, εγώ χάνω πολλές παραπανω. ακόμα και αν χαιδέψω τα μαλλιά μου, μου μένουν τρίχες στο χέρι.. αν διαβάσεις το αρχικό ποστ μου θα καταλάβεις τη κατάσταση μου. μπορέις να μου δώσεις τα στοιχεία του/της δερματολόγου σου?

littleprincess
27-08-12, 20:50
γνωρίζει κανείς κάτι γι αυτους τους γιατρούς???
ενδοκρινολόγοι- Αποστολόβα Ελίτσα, Βλοτίδης Ιωάννης, Γιαννούλης Μάνθος, Ζελέβα Τάνια, Κυρούδη Αναστασία, Μαρθόπουλος Απόστολος, Πλευράκη Ειρήνη, Χατζηεμμανουήλ Δημήτριος

maria_tweety
28-08-12, 22:38
καλησπερα.εχω και γω παρομοιο προβλημα με εντονη τριχοπτωση.το πρωτο που εξετασα ηταν σιδηρος φερριτινη, η οποια ηταν γυρω στο 30 οποτε και ξεκινησα συμπληρωμα σιδηρου.οσο καιρο το επαιρνα ηταν μια χαρα τα μαλλια μου.ειχαν γινει πιο ζωντανα και φυσικα δεν επεφταν οπως πριν.το συμπληρωμα το πηρα για 3 μηνες,οπως μου ειχε πει ο δερματολογος και μετα το σταματησα.τωρα εχω παλι εντονη τριχοπτωση,και μου φαινεται πιο πολυ απο πριν.εχω πολυκυστικες,οι οποιες προκαλουν και αυτες τριχωπτωση.για 6 μηνες επαιρνα αντισυλληπτικα,τα οποια μου απορρυθμισαν τον θυροειδη με αποτελεσμα οι αντιστοιχες ορμονες να ανεβοκατεβαινουν.αυτο που θελω να σου πω ειναι να κανεις πρωτα τις βασικες εξετασεις για την τριχοπτωση (σιδηρο φερριτινη θυροειδη και αν εχεις πολυκυστικες να δεις τα ανδρογονα σου), και μετα με την καταλληλη θεραπεια θα μειωθει η τριχοπτωση.αφου εχεις στιγμα δεν παιρνεις συμπληρωμα σιδηρου?γενικα ειχες παντα καποια αυξημενη απωλεια μαλλιων (λογω του στιγματος) ή τωρα τελευταια εχεις εντονη απωλεια?μηπως η τριχοπτωση συνδεεται με τη λιπαροτητα που αναφερεις?ειναι ενα προβλημα που κ εμενα με στενοχωρει πολυ αλλα στηριζομαι στο οτι αν βρεθει η αιτια της τριχοπτωσης στις γυναικες,συνηθως το προβλημα λυνεται.εκτος αν η αιτια ειναι κληρονομικη

littleprincess
29-08-12, 23:49
καλησπερα.εχω και γω παρομοιο προβλημα με εντονη τριχοπτωση.το πρωτο που εξετασα ηταν σιδηρος φερριτινη, η οποια ηταν γυρω στο 30 οποτε και ξεκινησα συμπληρωμα σιδηρου.οσο καιρο το επαιρνα ηταν μια χαρα τα μαλλια μου.ειχαν γινει πιο ζωντανα και φυσικα δεν επεφταν οπως πριν.το συμπληρωμα το πηρα για 3 μηνες,οπως μου ειχε πει ο δερματολογος και μετα το σταματησα.τωρα εχω παλι εντονη τριχοπτωση,και μου φαινεται πιο πολυ απο πριν.εχω πολυκυστικες,οι οποιες προκαλουν και αυτες τριχωπτωση.για 6 μηνες επαιρνα αντισυλληπτικα,τα οποια μου απορρυθμισαν τον θυροειδη με αποτελεσμα οι αντιστοιχες ορμονες να ανεβοκατεβαινουν.αυτο που θελω να σου πω ειναι να κανεις πρωτα τις βασικες εξετασεις για την τριχοπτωση (σιδηρο φερριτινη θυροειδη και αν εχεις πολυκυστικες να δεις τα ανδρογονα σου), και μετα με την καταλληλη θεραπεια θα μειωθει η τριχοπτωση.αφου εχεις στιγμα δεν παιρνεις συμπληρωμα σιδηρου?γενικα ειχες παντα καποια αυξημενη απωλεια μαλλιων (λογω του στιγματος) ή τωρα τελευταια εχεις εντονη απωλεια?μηπως η τριχοπτωση συνδεεται με τη λιπαροτητα που αναφερεις?ειναι ενα προβλημα που κ εμενα με στενοχωρει πολυ αλλα στηριζομαι στο οτι αν βρεθει η αιτια της τριχοπτωσης στις γυναικες,συνηθως το προβλημα λυνεται.εκτος αν η αιτια ειναι κληρονομικη

θα μπορούσες να μου συστήσεις τους γιατρούς σου??
'οπως γράφω κ πιο κάτω έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν ανέφερε τπτ για πολυκυστικές, ενώ ο δευτερος μου το είπε από μόνος του, δίχως να τον ρωτήσω εγώ κάτι. τώρα θα αλλάξω πάλι γυναικολόγο... να δω τι θα μου πει.

ποτέ κανείς γιατρός δεν μου είπε ότι πρέπει να πάρω σίδηρο για το στίγμα.πάντα έπεφταν τα μαλλιά μου, αλλά τωρα έχει παργίνει το κακό... και είμαι μόνο 21. δλδ στα 25 τι θα γίνει?? σίγουρα φταίει και η λιπαρότητα...

θα πάω πρώτα σε κάποιον παθολόγο για να μου γράψει τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και μετά κατευθείαν σε δερματολόγο να του δείξω τα αποτελέσματα... θα ρωτήσω και εάν θα πρέπι να με ξετάσει και κάποιος ενδοκρινολόγος. θα δω και τι θα μου πει και ο γυναικολόγος για τις πολυκυστικές...

εσένα αυτές τις εξετάσεις ενδοκρινολόγος σου είπε να τις κάνεις ή παθολόγος??

γνωρίζεις στη θεσσαλονίκη δερματολόγο, ενδοκρινολόγο και παθολόγο??

εγω μια φορά πέρσυ είχα πάει στον ΒΑΛΑΡΟΥΤΣΟ ΚΛΕΑΝΘΗ-δερματολόγος, αλλά για την ακμη..αυτός έιχα ακούσει ότι είναι καλός στη θεσσαλονίκη..

maria_tweety
30-08-12, 00:34
θα μπορούσες να μου συστήσεις τους γιατρούς σου??
'οπως γράφω κ πιο κάτω έχω πάει σε 2 γυναικολόγους. ο πρώτος δεν ανέφερε τπτ για πολυκυστικές, ενώ ο δευτερος μου το είπε από μόνος του, δίχως να τον ρωτήσω εγώ κάτι. τώρα θα αλλάξω πάλι γυναικολόγο... να δω τι θα μου πει.

ποτέ κανείς γιατρός δεν μου είπε ότι πρέπει να πάρω σίδηρο για το στίγμα.πάντα έπεφταν τα μαλλιά μου, αλλά τωρα έχει παργίνει το κακό... και είμαι μόνο 21. δλδ στα 25 τι θα γίνει?? σίγουρα φταίει και η λιπαρότητα...

θα πάω πρώτα σε κάποιον παθολόγο για να μου γράψει τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και μετά κατευθείαν σε δερματολόγο να του δείξω τα αποτελέσματα... θα ρωτήσω και εάν θα πρέπι να με ξετάσει και κάποιος ενδοκρινολόγος. θα δω και τι θα μου πει και ο γυναικολόγος για τις πολυκυστικές...

εσένα αυτές τις εξετάσεις ενδοκρινολόγος σου είπε να τις κάνεις ή παθολόγος??

γνωρίζεις στη θεσσαλονίκη δερματολόγο, ενδοκρινολόγο και παθολόγο??

εγω μια φορά πέρσυ είχα πάει στον ΒΑΛΑΡΟΥΤΣΟ ΚΛΕΑΝΘΗ-δερματολόγος, αλλά για την ακμη..αυτός έιχα ακούσει ότι είναι καλός στη θεσσαλονίκη..

δυστυχως μενω αθηνα οποτε δεν μπορω να σου πω κατι για γιατρους.αν και μη φανταστεις οτι εχω στανταρ γιατρους που πηγαινω και γω στο ψαξιμο ειμαι τωρα για να βρω καποιους αξιοπιστους.αρχισα να πηγαινω σε εναν ενδοκρινολογο του ταμειου μου για να μου γραφει τις εξετασεις και να μην πληρωνω.εν τω μεταξυ ενημερωθηκα μονη μου απο το ιντερνετ τι εξετασεις χρειαζονται για την τριχοπτωση και ποια μπορει να ειναι τα πιθανα αιτια ουτως ωστε να ξερω και γω τι θα ζητησω απο τον γιατρο (γιατι μερικες φορες και οι γιατροι δεν δινουν τοση σημασια).οποτε του ειπα να μου γραψει και σιδηρο φερριτινη,οταν πηρα τις απαντησεις ειδα οτι η φερριτινη μου ηταν 30,οποτε ειχα εντοπισει μονη μου το ενα μερος του προβληματος.γιατι για να μην εχεις προβλημα με τα μαλλια σου πρεπει η φερριτινη να ειναι πανω απο 70.με τις εξετασεις αυτες πηγα σε δερματολογο (καλο ειναι να σου γραψει ο ενδοκρινολογος και για θυροειδη και ορμονικες για να ξερεις που βρισκεσαι) και μου εδωσε αγωγη με σιδηρο για 3 μηνες και μια λοσιον για τα μαλλια που ποτε δεν πηρα.οσο καιρο επαιρνα το σιδηρο ημουν μια χαρα.οποτε εγω σε συμβουλευω να πας πρωτα σε εναν ενδοκρινολογο να σου γραψει τις απαραιτητες εξετασεις να κανεις και μετα με αυτες να πας σε δερματολογο για να σου πει τι θεραπεια να κανεις.για παθολογο δεν ξερω αν χρειαζεται γιατι δεν εχω παει μεχρι στιγμης.και εναν γυναικολογο που να σου πει επιτελους αν εχεις πολυκυστικες.εμενα οσοι γυναικολογοι εχω παει μου βρισκουν τις κυστουλες στις ωοθηκες.χρειαζονται συντονισμενες κινησεις και θα λυθει το προβλημα σου μην ανησυχεις.

maria_tweety
30-08-12, 00:38
α επισης,ειχες ακμη?αν ναι τι εκανες γιατι και μενα με απασχολει αυτο.λογω πολυκυστικων εχω ακμη και λιγη τριχοφυια.για την τριχοφυια κανω laser αλλα για την ακμη δεν θελω να παρω χαπια

yogini
30-08-12, 10:55
ομοιοπαθητική! Σου απάντησα και στο αντίστοιχο τόπικ.

maria_tweety
30-08-12, 11:01
ομοιοπαθητική! Σου απάντησα και στο αντίστοιχο τόπικ.

ναι εχω σκοπο να ξεκινησω αλλα το καθυστερω γιατι εχω κατι εκκρεμοτητες με τους κατω φρονιμιτες και διαβασα οτι πριν αρχισεις ομοιοπαθητικη ειναι καλο να ξεμπερδευεις απο οδοντιατρους.επισης περιμενω να παρουν μια ωθηση τα οικονομικα μου για το πρωτο 90αρη το σκεφτομαι οσο να ναι.μακαρι να με βοηθησει

Συντονιστής Σ
30-08-12, 13:34
Γεια σας,
μπορείτε να δείτε και εδώ:

Τριχόπτωση
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=96586

Τριχόπτωση
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=25026

Πεφτουν τα μαλλια μου........
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=101719

OTAN TA ΜΑΛΛΙΑ ΠΕΦΤΟΥΝ...ΣΥΝΝΕΦΟ!
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=30452

πτωση μαλλιών μετα τον τοκετο?
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=27713

Θηλασμός και τριχόπτωση
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=21113

τριχόπτωση σε ηλικία 3,5 ετών ?
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=23376

littleprincess
30-08-12, 19:00
α επισης,ειχες ακμη?αν ναι τι εκανες γιατι και μενα με απασχολει αυτο.λογω πολυκυστικων εχω ακμη και λιγη τριχοφυια.για την τριχοφυια κανω laser αλλα για την ακμη δεν θελω να παρω χαπια

ευχαριστώ πολύ... από δευτέρα που θα ανέβω θεσσαλονίκη θα ρυθμίσω το θέμα με τους γιατρούς... θα πάω και όταν βγουν τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω. και γω σε κάποιον ενδοκρινολόγο του ταμείου μου θα πάω για να μου γράψει τις εξετάσεις. αλλά για δερματολόγο δεν ξέρω. πρέπει να βρω καποιον καλό.. θα παω στον Βαλαρούτσο που έχει και την καρτέλα μου, αλλά δεν τον πολυ εμπιστέυτηκα απ την αρχη κ θέλω να βρω κ κανέναν άλλον... Είχα πάει σε αυτόν για την ακμή. μου τον σύστησαν αρκετοι στη θεσσαλονίκη ως έναν απ τους καλύτερους. φυσικά δεν ανήκει σε κανένα ταμείο και σε κάθε επίσκεψη σκας 40 ευρω... για πέντε λεπτά υπόθεση. απλά να σε δει κ να σου πει ότι οκ συνεχίζουμε τη θεραπεία...

έχω ακμή σε προσωπο και πλάτη... μου έδωσε λοιπόν μια λοσιόν που μου τη φτιάξαν στο φαρμακείο για τη πλάτη, ένα καθαριστικό πρόσώπου, κ μία κρέμα για το πρόσωπο για να τη βάζω τοπικά όπου βγάζω σπυράκια...

maria_tweety
07-09-12, 13:33
ευχαριστώ πολύ... από δευτέρα που θα ανέβω θεσσαλονίκη θα ρυθμίσω το θέμα με τους γιατρούς... θα πάω και όταν βγουν τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω. και γω σε κάποιον ενδοκρινολόγο του ταμείου μου θα πάω για να μου γράψει τις εξετάσεις. αλλά για δερματολόγο δεν ξέρω. πρέπει να βρω καποιον καλό.. θα παω στον Βαλαρούτσο που έχει και την καρτέλα μου, αλλά δεν τον πολυ εμπιστέυτηκα απ την αρχη κ θέλω να βρω κ κανέναν άλλον... Είχα πάει σε αυτόν για την ακμή. μου τον σύστησαν αρκετοι στη θεσσαλονίκη ως έναν απ τους καλύτερους. φυσικά δεν ανήκει σε κανένα ταμείο και σε κάθε επίσκεψη σκας 40 ευρω... για πέντε λεπτά υπόθεση. απλά να σε δει κ να σου πει ότι οκ συνεχίζουμε τη θεραπεία...

έχω ακμή σε προσωπο και πλάτη... μου έδωσε λοιπόν μια λοσιόν που μου τη φτιάξαν στο φαρμακείο για τη πλάτη, ένα καθαριστικό πρόσώπου, κ μία κρέμα για το πρόσωπο για να τη βάζω τοπικά όπου βγάζω σπυράκια...

τι εγινε τελικα?εκανες εξετασεις?πηγες σε καποιον γιατρο?

ΛΙΝ
25-09-12, 22:24
Kαλησπερα σας!
αντιμετωπιζω προβλημα με τα μαλλια, μου πεφτουν οταν τα χτενιζω, στο λουσιμο, με το παραμικρο ακομα βρισκω τριχες και στο μαξιλαρι μου, φοβαμαι:( ποτε δεν ηταν ετσι, ηταν σε φυσιολογικα πλαισια.
Ειναι πολυ λιπαρα κυριος στη ριζα και τα λουζο μερα παρα μερα μηπως απο το συχνο λουσιμο καταστραφηκαν?
τι να κανω υπαρχει καποια λυση? τι γιατρο πρεπει να επισκευτω δερματολογο?
δοκιμασα το σαμπουαν Elvive που ειναι με δραση αργινινης για ενδυναμωση τη μασκα και την κρεμα, αλλα τιποτα.
Υπαρχει καποια θεραπεια με σαμπουαν? χωρις φαρμακα

maria_tweety
02-10-12, 22:28
Kαλησπερα σας!
αντιμετωπιζω προβλημα με τα μαλλια, μου πεφτουν οταν τα χτενιζω, στο λουσιμο, με το παραμικρο ακομα βρισκω τριχες και στο μαξιλαρι μου, φοβαμαι:( ποτε δεν ηταν ετσι, ηταν σε φυσιολογικα πλαισια.
Ειναι πολυ λιπαρα κυριος στη ριζα και τα λουζο μερα παρα μερα μηπως απο το συχνο λουσιμο καταστραφηκαν?
τι να κανω υπαρχει καποια λυση? τι γιατρο πρεπει να επισκευτω δερματολογο?
δοκιμασα το σαμπουαν Elvive που ειναι με δραση αργινινης για ενδυναμωση τη μασκα και την κρεμα, αλλα τιποτα.
Υπαρχει καποια θεραπεια με σαμπουαν? χωρις φαρμακα

Καλησπερα!!κ γω μια απο τα ιδια με σενα.ειδικα στο λουσιμο χανω μια χουφτα τριχες. λουζομαι καθε δευτερη μερα γιατι αν τα αφησω την τριτη μερα ειναι χαλια.εγω ειχα κανει εξετασεις θυροειδη,σιδηρο,φερριτινη.ξερω οτι εχω ανεβασμενα ανδρογονα λογω πολυκυστικων.αρχικα ειχα χαμηλη φερριτινη κ πηρα σιδηρο κ μειωθηκε η τριχοπτωση.ομως τωρα που εκανα παλι εξετασεις ηταν ολα καλα οποτε δεν ξερω που οφειλεται.θα σου ελεγα να κανεις αυτες τις εξετασεις που προανεφερα κ να πας σε εναν δερματολογο να σε δει..περιμένω νεα σου

littleprincess
03-10-12, 22:13
να 'μαι κ πάλι.. άργησα να ενημερώσω επειδή πραγματικά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τους γιατρούς. ήταν κ οι απεργείες του ΕΟΠΥΥ και όλο αυτό καθυστέρησε ακόμα πιο πολύ τα πραγματα..

λοιπόν, πήγα σε μια παθολόγο και της είπα το πρόβλημά μου. της ζήτησα να κάνω εξετάσεις για σίδηρο, φερριτίνη, θυροειδή. νευρίασε τόσο πολύ όταν της ζήτησα τις εξετάσεις... μου πε πως δεν θα της πω εγω ποια είναι η δουλειά της κ πως τις εξετάσεις τις καθορίζει ο γιατρός και όχι ο ασθενής. επίσης μου πε πως δεν ξέρει σε τι γιατρούς έχω πάει ως τώρα, αλλά ποτέ ένας γιατρός που χει σπουδάσει ιατρική και έχει κάνει πέντε χρόνια ειδίκευση δεν επιτρέπει να μετρηθεί ο σίδηρος. και αυτό επειδή μου πε πως αν τη προγούμενη μέρα φας κρέας, ο σίδηρος θα είναι μια χαρά, αν δεν φας θα είναι χαμηλός. μου είπε πως αυτο το ελέγχεις μόνο με τον αιματικρίτη...

πάει αυτή η ιστορία, κατάφερα να κάνω τις ξετάσεις. ως γνωστό ο αιματοκρίτης βγήκε χαμηλός, λόγω του οτι είμαι ετεροζυγώτης μεσογειακής αναιμίας. ο θηροειδής ήταν καλός. από βδομάδα θα πάω σε άλλο παθολόγο να τις δει και να μου πει αν θα πάρω κάτι. επειδή αυτη που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε πως δεν έχει κενά ραντεβού και μου έβαλε ένα για τις 31 του μήνα... αν έχεις το θεό σου δλδ... μου έγραψε τις εξετάσεις και δεν μου κράτησε ένα ραντεβού, ενώ ηξερε ότι θα της τις πάω μόλις βγουν. και μου είπε πως θα κάνει και απεργεία στις 8 του μήνα πάλι με τον ΕΟΠΠΥ και δεν ξέρει κ πότε θα λήξει...

σήμερα πήγα και σε μία δερματολόγο... το μόνο που μου έδωσε ήταν ένα σαμπουάν, να το πάρω απ' το φαρμακείο κ να το χρησιμοποιήσω για ένα μήνα όσο συχνά θέλω εγώ. ο σκοπός μου είπε είναι να ρυθμιστεί η λιπαρότητα. έλουσα τα μαλλιά μου δευτέρα και σήμερα πήγα αλλουστη για να δει σε πόσο τραγικό σημείο φτάνουν τα μαλλιά μου σε 2 μέρες...

επίσης μου είπε πως ο σίδηρος δεν είναι λύση. γτ για όσο καιρο θα τον πάρω όλα θα ναι καλά... μετά όμως θα ξαναρχίσει η ίδια κατασταση..

εγώ δεν μπορώ να πριμένω άλλο ένα μήνα και να βλέπω τα μαλλιά μου να πέφτουν με τέτοιους ρυθμούς. θα πάρω αυρι το σαμπουάν που μου έγραψε και θα το χρησιμοποιώ, αλλά θα πάω και σε άλλους δερματολόγους να πάρω και άλλες γνώμες.. μπας και κάποιος με πάρει στα σοβαρά.

ένα έχω καταλάβει ως τώρα: κανένας δεν σε προσέχει αν δεν έχεις μέσο, είτε πας με την ασφάλεια σου είτε με πληρωμή... το πόσο έχω ταλαιπωρηθεί δεν λέγεται. η ψυχολογία μου έχει διαλυθεί.

ΛΙΝ
04-10-12, 19:59
Καλησπερα!!κ γω μια απο τα ιδια με σενα.ειδικα στο λουσιμο χανω μια χουφτα τριχες. λουζομαι καθε δευτερη μερα γιατι αν τα αφησω την τριτη μερα ειναι χαλια.εγω ειχα κανει εξετασεις θυροειδη,σιδηρο,φερριτινη.ξερω οτι εχω ανεβασμενα ανδρογονα λογω πολυκυστικων.αρχικα ειχα χαμηλη φερριτινη κ πηρα σιδηρο κ μειωθηκε η τριχοπτωση.ομως τωρα που εκανα παλι εξετασεις ηταν ολα καλα οποτε δεν ξερω που οφειλεται.θα σου ελεγα να κανεις αυτες τις εξετασεις που προανεφερα κ να πας σε εναν δερματολογο να σε δει..περιμένω νεα σου

Καλησπερα!
τωρα ειδα το μνμ σου, εχω κανει της εξετασεις που ανεφερες δεν υπαρχει προβλημα ουτε στο σιδηρο ουτε φερριτινη ειναι πολυ καλα εκτος θυροειδη που ειναι ακριβως στα ορια του (δεν περνω φαρμακα).
Κουρευτικα λιγακι επειδη ειναι μακρια τα μαλλια μου μηπως και δυναμωσουν, αλλα το λουσιμο μερα παρα μερα.
Αν συνεχειστη η πτωση των μαλλιων μου θα επισκευτω αρχικα δερματολογο

maria_tweety
04-10-12, 21:21
να 'μαι κ πάλι.. άργησα να ενημερώσω επειδή πραγματικά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τους γιατρούς. ήταν κ οι απεργείες του ΕΟΠΥΥ και όλο αυτό καθυστέρησε ακόμα πιο πολύ τα πραγματα..

λοιπόν, πήγα σε μια παθολόγο και της είπα το πρόβλημά μου. της ζήτησα να κάνω εξετάσεις για σίδηρο, φερριτίνη, θυροειδή. νευρίασε τόσο πολύ όταν της ζήτησα τις εξετάσεις... μου πε πως δεν θα της πω εγω ποια είναι η δουλειά της κ πως τις εξετάσεις τις καθορίζει ο γιατρός και όχι ο ασθενής. επίσης μου πε πως δεν ξέρει σε τι γιατρούς έχω πάει ως τώρα, αλλά ποτέ ένας γιατρός που χει σπουδάσει ιατρική και έχει κάνει πέντε χρόνια ειδίκευση δεν επιτρέπει να μετρηθεί ο σίδηρος. και αυτό επειδή μου πε πως αν τη προγούμενη μέρα φας κρέας, ο σίδηρος θα είναι μια χαρά, αν δεν φας θα είναι χαμηλός. μου είπε πως αυτο το ελέγχεις μόνο με τον αιματικρίτη...

πάει αυτή η ιστορία, κατάφερα να κάνω τις ξετάσεις. ως γνωστό ο αιματοκρίτης βγήκε χαμηλός, λόγω του οτι είμαι ετεροζυγώτης μεσογειακής αναιμίας. ο θηροειδής ήταν καλός. από βδομάδα θα πάω σε άλλο παθολόγο να τις δει και να μου πει αν θα πάρω κάτι. επειδή αυτη που μου έγραψε τις εξετάσεις μου είπε πως δεν έχει κενά ραντεβού και μου έβαλε ένα για τις 31 του μήνα... αν έχεις το θεό σου δλδ... μου έγραψε τις εξετάσεις και δεν μου κράτησε ένα ραντεβού, ενώ ηξερε ότι θα της τις πάω μόλις βγουν. και μου είπε πως θα κάνει και απεργεία στις 8 του μήνα πάλι με τον ΕΟΠΠΥ και δεν ξέρει κ πότε θα λήξει...

σήμερα πήγα και σε μία δερματολόγο... το μόνο που μου έδωσε ήταν ένα σαμπουάν, να το πάρω απ' το φαρμακείο κ να το χρησιμοποιήσω για ένα μήνα όσο συχνά θέλω εγώ. ο σκοπός μου είπε είναι να ρυθμιστεί η λιπαρότητα. έλουσα τα μαλλιά μου δευτέρα και σήμερα πήγα αλλουστη για να δει σε πόσο τραγικό σημείο φτάνουν τα μαλλιά μου σε 2 μέρες...

επίσης μου είπε πως ο σίδηρος δεν είναι λύση. γτ για όσο καιρο θα τον πάρω όλα θα ναι καλά... μετά όμως θα ξαναρχίσει η ίδια κατασταση..

εγώ δεν μπορώ να πριμένω άλλο ένα μήνα και να βλέπω τα μαλλιά μου να πέφτουν με τέτοιους ρυθμούς. θα πάρω αυρι το σαμπουάν που μου έγραψε και θα το χρησιμοποιώ, αλλά θα πάω και σε άλλους δερματολόγους να πάρω και άλλες γνώμες.. μπας και κάποιος με πάρει στα σοβαρά.

ένα έχω καταλάβει ως τώρα: κανένας δεν σε προσέχει αν δεν έχεις μέσο, είτε πας με την ασφάλεια σου είτε με πληρωμή... το πόσο έχω ταλαιπωρηθεί δεν λέγεται. η ψυχολογία μου έχει διαλυθεί.

πω πω μεγαλη ταλαιπωρια.παντως πηγαινε κ σε αλλον γιατρο γιατι δεν ειναι κ λιγο να εχεις τριχοπτωση.να σε ρωτησω εχεις κληρονομικοτητα σ αυτο το θεμα?γιατι παιζει πολυ σημαντικο ρολο κ αυτο.βεβαια η κληρονομικοτητα παει 7 γενιες πισω αλλα αν καποιος γονιος η παππους/γιαγια εχει προβλημα τοτε ισως να εχεις μια ενδειξη.εμενα οι εξετασεις βγηκαν καλες αυτη τη φορα οποτε δεν ξερω τι φταιει.κ το αγχος παιζει πολυ σημαντικο ρολο αλλα ετσι οπως ειναι οι καταστασεις πως να μην εχεις αγχος?ποιο σαμπουαν σου εγραψε?σου ευχομαι να βρεις μια λυση συντομα και αν βρεις πες τη κ σε μας ;)

littleprincess
04-10-12, 22:38
το σαμπουάν λέγεται Sh MEyzin B+ ή κάπως έτσι... το διαβάζω απ τη συνταγή επειδή το παρήγγειλα και ακόμε δεν έχει ερθει...

maria_tweety εμένα η φερριτίνη μου βγήκε καλή, δλδ απο 10-160 που είναι για τις γυναίκες εγω έχω 68,06.

εσένα ο ενδοκρινολόγος σου σύστησε να πάρεις σίδηρο? κ σου καθόρισε τη δοσολογία? για πόσο καιρό πήρες? σταμάτησε η τριχόπτωση? εβγαλες φύτρες?

μου έκανε εντύπωση που μου έδωσε μόνο ένα σαμπουάν η δερματολόγος.. μου πε πως η λύση δεν είναι ο σίδηρος. επειδή οκ θα βγάλω φύτρες, το θέμα όμως είναι να μείνουν και όχι να πέσουν...

τι να κάνω??? δεν ξέρω... και η παθολόγος που και καλά με ενέλαβε μου έβαλε ραντεβού στις 31 του μήνα.... αν δεν μπορεούσε να με αναλάβει ας το λεγε... τόση ανευθυνότητα πια...

KATERINA JV
04-10-12, 23:02
φιλες μου, τι να σας πω,
εγω μοναδικο αποτελεσμα βλεπω οταν τρωω πολυ μοσχαρι,μπιφτεκια,φακες σε συνδυασμο με λεμονι/πορτοκαλαδα...μεσα σε 2 βδομαδες δεν πεφτει τιποτααααα
προσοχη ομως..μην πινετε καφεινη(εμποδιζεται η απορροφηση σιδηρου) και τα γαλακτοκομικα σας να τα καταναλώνετε 2,5 ωρες μετα την παραπανω διατροφη,
φιλια

maria_tweety
07-10-12, 10:13
το σαμπουάν λέγεται Sh MEyzin B+ ή κάπως έτσι... το διαβάζω απ τη συνταγή επειδή το παρήγγειλα και ακόμε δεν έχει ερθει...

maria_tweety εμένα η φερριτίνη μου βγήκε καλή, δλδ απο 10-160 που είναι για τις γυναίκες εγω έχω 68,06.

εσένα ο ενδοκρινολόγος σου σύστησε να πάρεις σίδηρο? κ σου καθόρισε τη δοσολογία? για πόσο καιρό πήρες? σταμάτησε η τριχόπτωση? εβγαλες φύτρες?

μου έκανε εντύπωση που μου έδωσε μόνο ένα σαμπουάν η δερματολόγος.. μου πε πως η λύση δεν είναι ο σίδηρος. επειδή οκ θα βγάλω φύτρες, το θέμα όμως είναι να μείνουν και όχι να πέσουν...

τι να κάνω??? δεν ξέρω... και η παθολόγος που και καλά με ενέλαβε μου έβαλε ραντεβού στις 31 του μήνα.... αν δεν μπορεούσε να με αναλάβει ας το λεγε... τόση ανευθυνότητα πια...

εμενα μου ειχε δωσει ο δερματολογος ενα σαμπουαν της freezyderm και μια λοσιον που ειχε 70 ευρω και δεν πηρα κανενα απο τα 2.πιστευω οτι ενα σαμπουαν απο μονο του δεν κανει κ σπουδαια πραγματα αλλα εσυ μπορεις να κανεις μια προσπαθεια.μου εδωσε και σιδηρο για 3 μηνες και κατα τη διαρκεια αυτη ειχε μειωθει η τριχοπτωση και ενιωθα πιο δυνατα τα μαλλια μου κ πιο πλουσια.βεβαια εγω ειχα φερριτινη 30 αλλα εσενα ειναι μια χαρα.κ απο τοτε που σταματησα τα χαπια,αρκετους μηνες,εχω κανει εξετασεις 2 φορες για σιδηρο φερριτινη κ ειναι μια χαρα,δεν εχουν πεσει παλι οι τιμες. γενικα ομως παρατηρω οτι βγαζω φυτρες αλλα νομιζω οτι στην γραμμη του μετωπου εχει αραιωσει λιγο το μαλλι γιατι κατω απο δυνατο φως βλεπω λιγο δερμα.οποτε δεν ξερω αν ο ρυθμος απωλειας ειναι ιδιος με τον ρυθμο επανεκφυσης.ψαχνω να βρω παλιες φωτο για να συγκρινω.κ νιωθω τα μαλλια που πιο λιγα σε σχεση με το παρελθον.εσυ εχεις παρατηρησει σε καποιο σημειο αραιωση?φυτρες βγαζεις γενικα?το πηρα αποφαση αυριο θα κλεισω ραντεβου για ομοιοπαθητικη.μακαρι να δω αποτελεσμα και να εισαι σιγουρη πως θα το διαδωσω παντου κ θα το μαθεις.

littleprincess
07-10-12, 19:22
και γω αυτό λέω.. ότι τα μαλλάκια μου έχουν αραιώσει μπροστά. και γω κοιτάω παλιές φωτογρεφίες και γίνομαι χάλια... εγώ όμως δεν έχω καθόλου φύτρες.. κ αυτο είναι που με ανησυχεί ακόμα πιο πολύ.

το σαμπουάν αυτό που μου έγραψε κοστίζει 22 ευρώ..εγώ απ' ότι κατάλαβα παίζει ρόλο σε τι δερματολόγο πρέπει να πάμε. δηλαδή άλλος ειδικεύεται σε καρκινόματα, άλλος σε θεραπείες laser άλλος σε τριχόπτωση... αλλά κανένας δεν θα σου πει ξέρεις εγώ δεν ειδικεύομαι στην τριχόπτωση, θα πάρουν τα χρήματα και έξω απ' τη πόρτα...

εμένα δεν μου δωσε σίδηρο.. και ΄σκεφτόμουν ότι αν έπαιρνα θα δυνάμωναν λίγο, θα έβγαιναν φύτρες και μετά με σαμπουάν , αμπούλες άντε κ κανα συμπλήρωμα διατροφής θα μπορούσα να τις διατηρ'ησω.. θα πάω σίγουρα κ σε άλλους δερματολόγους..δεν το αφήνω έτσι.

περιμένω νέα για την ομοιοπαθητική.. να μου πεις πως σου άνηκε η πρώτη επίσκεψη. και αν μπορέις ρώτα και για κανέναν καλό ομοιοπαθητικό εδώ στη θεσσαλονίκη.

roula432
10-10-12, 22:33
Εχώ κορίτσια έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα. Όλο το σπίτι είναι γεμάτο τρίχες.
Με ταλαιπωρει πολλα χρονια εχω παρει βιταμινες, εχω κανει εξετασεις...τιποτα.

Βρηκα ενα αρθρο που λεει οτι αν κοψεις τα αντισυληπτικά προκαλειται τριχόπτωση.
Αναφέρεται και σε άλλα φαρμακα αναλυτικά.

http://www.dromostherapeia.gr/iatrika-nea/poia-farmaka-evthinontai-gia-trihoptosi-allages-se-ifi-kai-hroma-ton-mallion.html

Ειδα οτι και τα φαρμακα της ακμης δημιουργουν τριχόπτωση...κατι που έπαθε ο ξαδερφός μου!

Τελικά τι να κανουμε μου λέτε;;
Να παίρνουμε φαρμακα να διορθώσουνε ενα προβλημα και να αποκτουμε και άλλο ή να μην παιρνουμε τιποτα;

Οποιος ξερει ας μου απαντησει.

maria_tweety
10-10-12, 23:33
κοριτσια πραγματικα δεν ξερω τι να πω.εχω κουραστει με αυτο το θεμα.καθε φορα που λουζομαι κοιταω στον καθρεφτη να δω ποσες φυτρες εχω βγαλει.περιττο να πω οτι το δωματιο μου θελει καθε μερα σκουπισμα απο τις τριχες.τωρα ειμαι στην αναζητηση νεου βιολογικου σαμπουαν μηπως κ βοηθησω λιγο την κατασταση.το βασικο ειναι να μαθεις την αιτια της τριχοπτωσης μεσω εξετασεων και δερματολογου.μια φιλη μου ειχε πει οτι μια γνωστη της που ειχε τριχοπτωση πηγαινε σε τριχολογο,ναι υπαρχει κ αυτη η ειδικοτητα.αλλα ειναι αρκετα ακριβος μου ειχε πει κ δεν ασχοληθηκα.υπαρχει και ενα φορουμ το hairloss.gr με αρκετα θεματα και με πολυ ψαγμενα ατομα που ισως σας βοηθησουν.

ΛΙΝ
12-10-12, 09:41
Καλημερα, το βρηκα στο internet

Τα αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης

Τα πιο συχνά αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης σχετίζονται με τους εξής παράγοντες:

• Ορμονικές διαταραχές (μεταβολές στα επίπεδο των ορμονών)
• Εγκυμοσύνη, με ενδείξεις κατά την επιλοχεία περίοδο
• Εμμηνόπαυση
• Παθήσεις του τριχωτού
• Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών
• Κληρονομική προδιάθεση
• Υψηλού βαθμού εμπύρετες καταστάσεις
• Έντονη συναισθηματική φόρτιση ή στρες-ψυχολογικό, σωματικό, μετεγχειρητικό
• Αυστηρές δίαιτες, κακής ποιότητας διατροφή (διατροφική ανεπάρκεια πρωτεΐνης, βιταμινών, ιχνοστοιχείων και μετάλλων, κυρίως σιδήρου)
• Αναιμία
• Υπερβολική λήψη βιταμίνης Α
• Δυσλειτουργίες θυρεοειδή (υποθυρεοειδισμός, υπερθυρεοειδισμός)
• Διάφορες παθήσεις, όπως διαβήτης, δερματολογικές ασθένειες(πχ δερματίτιδα, έκζεμα) κλπ
• Χρόνιες ασθένειες
• Χημειοθεραπεία, θεραπεία με ακτινοβολίες
• Φαρμακευτικές αγωγές-αντικαταθλιπτικά, αντιφλεγμονώδη, κατά της χοληστερίνης, για ρύθμιση πίεσης, διουρητικά, αντιθρομβωτικά κα
• Τραυματισμοί
• Αυτοάνοσα νοσήματα

Ωστόσο, η υγεία των μαλλιών επιβαρύνεται και από εξωτερικούς παράγοντες, όπως είναι η έκθεση σε περιβάλλον επιβαρυμένο με σκόνη και ρύπανση, οι επιβαρυντικές διεργασίες κομμωτικής, η ακατάλληλη ή ελλιπής φροντίδα κα.

maria_tweety
12-10-12, 11:58
[QUOTE=ΛΙΝ;2472856]Καλημερα, το βρηκα στο internet

Τα αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης

Τα πιο συχνά αίτια της γυναικείας τριχόπτωσης σχετίζονται με τους εξής παράγοντες:

• Ορμονικές διαταραχές (μεταβολές στα επίπεδο των ορμονών)
• Εγκυμοσύνη, με ενδείξεις κατά την επιλοχεία περίοδο
• Εμμηνόπαυση
• Παθήσεις του τριχωτού
• Σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών
• Κληρονομική προδιάθεση
• Υψηλού βαθμού εμπύρετες καταστάσεις
• Έντονη συναισθηματική φόρτιση ή στρες-ψυχολογικό, σωματικό, μετεγχειρητικό
• Αυστηρές δίαιτες, κακής ποιότητας διατροφή (διατροφική ανεπάρκεια πρωτεΐνης, βιταμινών, ιχνοστοιχείων και μετάλλων, κυρίως σιδήρου)
• Αναιμία
• Υπερβολική λήψη βιταμίνης Α
• Δυσλειτουργίες θυρεοειδή (υποθυρεοειδισμός, υπερθυρεοειδισμός)
• Διάφορες παθήσεις, όπως διαβήτης, δερματολογικές ασθένειες(πχ δερματίτιδα, έκζεμα) κλπ
• Χρόνιες ασθένειες
• Χημειοθεραπεία, θεραπεία με ακτινοβολίες
• Φαρμακευτικές αγωγές-αντικαταθλιπτικά, αντιφλεγμονώδη, κατά της χοληστερίνης, για ρύθμιση πίεσης, διουρητικά, αντιθρομβωτικά κα
• Τραυματισμοί
• Αυτοάνοσα νοσήματα

Ωστόσο, η υγεία των μαλλιών επιβαρύνεται και από εξωτερικούς παράγοντες, όπως είναι η έκθεση σε περιβάλλον επιβαρυμένο με σκόνη και ρύπανση, οι επιβαρυντικές διεργασίες κομμωτικής, η ακατάλληλη ή ελλιπής φροντίδα κα.[/QUOT

εγω εχω πολυκυστικες ωοθηκες αρα εκει οφειλεται η δικη μου τριχοπτωση.παρ ολα αυτα οταν πηρα για 7 μηνες αντισυλληπτικα,που υποτιθεται οτι μου ρυθμισαν τις ορμονες,δεν ειδα βελτιωση αλλα το αντιθετο.εκεινη την περιοδο μου επεφταν πιο πολυ γιατι τελικα τα αντισυππηπτικα μου ειχα απορρυθμισει τον θυροειδη.οποτε δεν υπαρχει σωτηρια...ασε που δεν θελω να χαπακωνομαι.καλυτερα να στραφουμε σε πιο φυσικες λυσεις

ΛΙΝ
12-10-12, 13:06
Στο λουσιμο κ χτενισμα πεφτουν αρκετες τριχες ακομα και οταν δεν τα πειραζω βρισκω καποιες τριχες πανω στην μπλουζα μου, φοβαμαι μην χασω τα μαλλακια μου. Αυτο το διαστημα εχω καποιο αγχως, αλλα δεν νομιζω να ωφειλεται εκει, γιατι γενικα ειμαι πολυ αγχωθεις με το παραμικρο.

Ακομα δεν εχω επισκεφτει καποιο γιατρο, αλλα πριν παρω την αποφαση να παω θα δοκιμασω πρωτα καποιο σαμπουαν φαρμακειου πιστευω στο φαρμακειο να μου δωσουν το καταλληλο.

Ποσα μαλλια ποια θα χασω οταν ξεκινησω της ενεσεις για την εξωσωματικη εχω διαβασει στης παρενεργεις για πιθανο απωλεια μαλλιων:(

• Παθησεις του τριχοτου δηλ. το συχνω λουσιμο κ σεσουαρ;;

littleprincess
12-10-12, 20:13
ο γυναικολόγος Νίκος Παπανικολάου (κορυφαίος) μου είπε πως με τις πολυκυστικές δεν προκαλείται τριχόπτωση. επίσης το ίδιο μου είπε και η παθολόγος μου.

maria tweety αλλάξα τελικά παθολόγο. βρηκά μια που με πρόσεξε. έδειξε ενδιαφέρον, είδε τις εξετάσεις μου παρόλο που μου τις ειχε γράψει η άλλη, τμου έδωσε για 3 μήνες τα gyno-tardyferon. είναι συπλήρωμα σιδήρου και φυλλικού οξέως για το στίγμα μου. εβγαλε η ιδια φωτοτυπία τις εξετάσεις μου και τις κράτησε για αρχειο στο γραφειο της και τον ιανουάριο μου ειπε να ξαναπάω μόλις τελειώσω την αγωγή για να επαναλάβουμε τις εξετάσεις.και μου είπε οτι οι πολυκυστικες δημιουργουν τριχόπτωση μόνο οταν τα ανδρογονα ειναι πολυ υψηλα σε σπανιες περιπτωσεις δλδ, όταν οι γυναικες έχουν ανδρικα χαρακτηριστικά και τοτε η τριχόπτωση δημιουργει καραφλα πανω στο κεφάλι, όπως εχουν οι άνδρες. πράγμα που μου είπε ότι δεν συμβαινει σε μενα και να μην ανησυχω, επειδη ειμαι ένα θηλυκότατο κοριτσάκι. γι΄αυτο λογικά θα μου έιπε το ίδιο και ο γυναικολόγος.

πήγες τελικά σε ομοιοπαθητικό???

ΛΙΝ
12-10-12, 20:54
Απο μονη ξεκινησα gyno-tardyferon μου το ειχε δωσει πιο παλια ο παθολογος μου.ελπιζω να βοηθησει στην απωλεια των μαλλιων. κακο δεν νομιζω να μου κανει παρα μονο καλο.

maria_tweety
12-10-12, 21:02
Στο λουσιμο κ χτενισμα πεφτουν αρκετες τριχες ακομα και οταν δεν τα πειραζω βρισκω καποιες τριχες πανω στην μπλουζα μου, φοβαμαι μην χασω τα μαλλακια μου. Αυτο το διαστημα εχω καποιο αγχως, αλλα δεν νομιζω να ωφειλεται εκει, γιατι γενικα ειμαι πολυ αγχωθεις με το παραμικρο.

Ακομα δεν εχω επισκεφτει καποιο γιατρο, αλλα πριν παρω την αποφαση να παω θα δοκιμασω πρωτα καποιο σαμπουαν φαρμακειου πιστευω στο φαρμακειο να μου δωσουν το καταλληλο.

Ποσα μαλλια ποια θα χασω οταν ξεκινησω της ενεσεις για την εξωσωματικη εχω διαβασει στης παρενεργεις για πιθανο απωλεια μαλλιων:(

• Παθησεις του τριχοτου δηλ. το συχνω λουσιμο κ σεσουαρ;;

ο γυναικολόγος Νίκος Παπανικολάου (κορυφαίος) μου είπε πως με τις πολυκυστικές δεν προκαλείται τριχόπτωση. επίσης το ίδιο μου είπε και η παθολόγος μου.

maria tweety αλλάξα τελικά παθολόγο. βρηκά μια που με πρόσεξε. έδειξε ενδιαφέρον, είδε τις εξετάσεις μου παρόλο που μου τις ειχε γράψει η άλλη, τμου έδωσε για 3 μήνες τα gyno-tardyferon. είναι συπλήρωμα σιδήρου και φυλλικού οξέως για το στίγμα μου. εβγαλε η ιδια φωτοτυπία τις εξετάσεις μου και τις κράτησε για αρχειο στο γραφειο της και τον ιανουάριο μου ειπε να ξαναπάω μόλις τελειώσω την αγωγή για να επαναλάβουμε τις εξετάσεις.και μου είπε οτι οι πολυκυστικες δημιουργουν τριχόπτωση μόνο οταν τα ανδρογονα ειναι πολυ υψηλα σε σπανιες περιπτωσεις δλδ, όταν οι γυναικες έχουν ανδρικα χαρακτηριστικά και τοτε η τριχόπτωση δημιουργει καραφλα πανω στο κεφάλι, όπως εχουν οι άνδρες. πράγμα που μου είπε ότι δεν συμβαινει σε μενα και να μην ανησυχω, επειδη ειμαι ένα θηλυκότατο κοριτσάκι. γι΄αυτο λογικά θα μου έιπε το ίδιο και ο γυναικολόγος.

πήγες τελικά σε ομοιοπαθητικό???

ΛΙΝ εγω στο λουσιμο δινω ρεστα καθε φορα.ειδικα οταν χτενιζομαι μολις εχω λουστει πεφτουν χουφτες.μαζευω τα μαλλια και τα κανω μπαλακι μικρο.αχαχα..γι αυτο και χτενιζομαι μονο οταν λουζομαι και οχι ξανα μεχρι να λουστω παλι γιατι με πιανει καταθλιψη οταν χτενιζομαι και βγαινουν ενα σωρο τριχες.
littleprincess χαρηκα που βρηκες ακρη.θα δεις τωρα με το συμπληρωμα αυτο πως θα εισαι πολυ καλυτερα.θα νιωθεις πιο δυνατα και πλουσια τα μαλλια σου.εγω εχω υψηλα ανδρογονα και γι αυτο βγαζω και σπυρακια.βεβαια τον αυγουστο σταματησα τα αντισυλληπτικα κ απο τοτε δεν μου εχουν κανει την τιμη να βγουν τα σπυρακια οποτε φανταζομαι οτι τα ανδρογονα δεν θα εχουν ανεβει ακομα.αλλά και παλι πιστευω πως κ εδω παιζει σημαντικο ρολο η κληρονομικοτητα γιατι και αντρας να ημουν δεν θα ειχα προβλημα γιατι δεν υπαρχει κληρονομικοτητα αραιωσης,το αντιθετο μαλιστα ολοι εχουν πλουσιο μαλλι..μαλλον γι αυτο δεν εχω δει καποια σημαντικη αραιωση στα μαλλια μου.ομοιοπαθητικη δυστυχως δεν ξεκινησα ακομα γιατι μετα βιας το μηνα βγαζω 70 ευρω απο κατι ιδιαιτερα που κανω και σκεψου οτι το πρωτο ραντεβου στον ομοιοπαθητικο ειναι 90 ευρω.οποτε λυπαμαι λιγο τα λεφτα αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα ξεκινησω.ειναι η τελευται λυση.

maria_tweety
12-10-12, 21:07
κοριτσια μακαρι να σας βοηθησει το συμπληρωμα.εγω επαιρνα fero folic που εχει και αυτο φυλλικο οξυ και με ειχε βοηθησει. εκ τοτε δεν εχει πεσει η φερριτινη μου.μονο να τηρειτε τις απαγορευσεις οταν παιρνετε το σιδηρο για να υπαρχει καλη απορροφηση.

littleprincess
13-10-12, 02:41
κοριτσια μακαρι να σας βοηθησει το συμπληρωμα.εγω επαιρνα fero folic που εχει και αυτο φυλλικο οξυ και με ειχε βοηθησει. εκ τοτε δεν εχει πεσει η φερριτινη μου.μονο να τηρειτε τις απαγορευσεις οταν παιρνετε το σιδηρο για να υπαρχει καλη απορροφηση.

μπορείς να μου πεις τις απαγορευσεις που λες? εμένα αυτο που μου είπε η γιατρός είναι να παίρνω ένα χαπάκι το πρωί νυστική. και αν θελω να το παίρνω με χυμό πορτοκάλι, αλλά με τιποτ' άλλο. και ότι μπορώ να φάω μετά απο μισή ώρα. τι άλλες απαγορευσεις υπάρχουν? υπάρχουν τροφές που π΄ρεπει να αποφευγω? το αλκοολ επηρεάζει?

αυτό που μου εξήγησαν για τις πολυκυστικές είναι ότι οι περιπτωσεις που προκαλουν τριχόπτωση ειναι πολυυυυ σπάνιες. όντως τα ανδρογόνα είναι πιο υψηλά λόγω πολυκυστικών, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι ικανά να προκαλέσουν τριχόπτωση. φαντάσου μια κοπέλα με ανδρικά χαρακτηριστικά...δλδ να μην απολυτο θηλυκο.. ε λοιπόν σ αυτη τη περίπτωση τα ανδρογόνα αποτελούν πρόβλημα. και η αραίωση τότε γίνεται σ' όοολο το σώμα, όχι μόνο στα μαλλιά. συζήτησε το και με το γυναικολόγο σου αν θες για να στο εξηγησει. εμένα αυτά τα παραδείγματα μου έδωσαν και το κατάλαβα.

ΛΙΝ έχεισ στίγμα? έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τη φερριτίνη? απ' όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι ο σίδηρος είναι ένα πολύ βαρύ μέταλλο και μπορεί να προκαλέσει μέχρι και παράλυση αν δεν ληφθει με τη σωστή δοσολογια, για όσο χρονικό διάστημα πρέπει και σε περιπτωσεις βέβαια που συνίσταται.. γιατί δεν ρωτάς κάποιον παθολόγο ή αιματολόγο... ο σίδηρος έιναι πολύ επικίνδυνο μέταλλο.

maria_tweety
13-10-12, 11:44
μπορείς να μου πεις τις απαγορευσεις που λες? εμένα αυτο που μου είπε η γιατρός είναι να παίρνω ένα χαπάκι το πρωί νυστική. και αν θελω να το παίρνω με χυμό πορτοκάλι, αλλά με τιποτ' άλλο. και ότι μπορώ να φάω μετά απο μισή ώρα. τι άλλες απαγορευσεις υπάρχουν? υπάρχουν τροφές που π΄ρεπει να αποφευγω? το αλκοολ επηρεάζει?

αυτό που μου εξήγησαν για τις πολυκυστικές είναι ότι οι περιπτωσεις που προκαλουν τριχόπτωση ειναι πολυυυυ σπάνιες. όντως τα ανδρογόνα είναι πιο υψηλά λόγω πολυκυστικών, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν είναι ικανά να προκαλέσουν τριχόπτωση. φαντάσου μια κοπέλα με ανδρικά χαρακτηριστικά...δλδ να μην απολυτο θηλυκο.. ε λοιπόν σ αυτη τη περίπτωση τα ανδρογόνα αποτελούν πρόβλημα. και η αραίωση τότε γίνεται σ' όοολο το σώμα, όχι μόνο στα μαλλιά. συζήτησε το και με το γυναικολόγο σου αν θες για να στο εξηγησει. εμένα αυτά τα παραδείγματα μου έδωσαν και το κατάλαβα.

ΛΙΝ έχεισ στίγμα? έχεις κάνει εξετάσεις για να δεις τη φερριτίνη? απ' όσα έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι ο σίδηρος είναι ένα πολύ βαρύ μέταλλο και μπορεί να προκαλέσει μέχρι και παράλυση αν δεν ληφθει με τη σωστή δοσολογια, για όσο χρονικό διάστημα πρέπει και σε περιπτωσεις βέβαια που συνίσταται.. γιατί δεν ρωτάς κάποιον παθολόγο ή αιματολόγο... ο σίδηρος έιναι πολύ επικίνδυνο μέταλλο.

εγω επειδη επαιρνα ενα χαπι πρωι ενα βραδυ μου ειχε πει μια ωρα πριν και μια ωρα μετα να μην πινω καφε,τσαι και να μην τρωω γαλακτοκομικα γιατι εμποδιζουν την απορροφηση.και να το πινω με φρεσκο χυμο αν θελω.εσυ αφου το πινεις οταν ξυπνας δεν θα εχεις προβλημα.για ποσο καιρο σου εδωσε σιδηρο?εμενα μου ειχε πει 3 μηνες το λιγοτερο πρεπει να πινει καποιος.ενημερωσε μας για την πορεια σου.α, και τα κακα σου μπορει να βγαινουν πιο σκουρα με το σιδηρο ,μην ανησυχησεις .

littleprincess
13-10-12, 18:09
εγω επειδη επαιρνα ενα χαπι πρωι ενα βραδυ μου ειχε πει μια ωρα πριν και μια ωρα μετα να μην πινω καφε,τσαι και να μην τρωω γαλακτοκομικα γιατι εμποδιζουν την απορροφηση.και να το πινω με φρεσκο χυμο αν θελω.εσυ αφου το πινεις οταν ξυπνας δεν θα εχεις προβλημα.για ποσο καιρο σου εδωσε σιδηρο?εμενα μου ειχε πει 3 μηνες το λιγοτερο πρεπει να πινει καποιος.ενημερωσε μας για την πορεια σου.α, και τα κακα σου μπορει να βγαινουν πιο σκουρα με το σιδηρο ,μην ανησυχησεις .

για 3 μήνες θα τα παίρνω, ως τον ιανουάριο δλδ και μετά θα επαναλάβω τις εξετάσεις μου είπε. και λογικά θα το συνεχίσω γιατι και μένα μου είπε το λιγότερο για εξάμηνο... αλλά φυσικά θα το παρακολουθούμε. επίσης έψαξα για δερματολόγο.. επειδή σε ένα εξάμηνο λογικά η θεραπεία με το σίδηρο θα τελειωσει, και μετά τι??? όταν περάσει η δράση του θα ξαναρχίσουν τα προβλήματα??? ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω.

ntemi
13-10-12, 19:14
εγώ βρε παιδί μου παρόλο που δεν παίρνω συμπλήρωμα σιδήρου παρόλο που θηλάζω,έχω πολύ καλές εξετάσεις αιματολογικές,πολύ καλή φεριτίνη και σίδηρο,θυροειδή όχι,παρόλα αυτά χάνω!
να σημειώσω πως γέννησα πριν 7 μήνες
αλλά ακόμη;;;;;;;;;;:shock:

Julianna
13-10-12, 19:36
Εγώ παρά τη σιδηροπενική αναιμία είχα ανέκαθεν πολύ πλούσια και δυνατά μαλλιά:cool: Είναι παράξενο γιατί ενώ κουράζομαι εύκολα και είμαι σχεδόν πάντα αδύναμη και χλωμή, το μαλλί δε μειώθηκε ποτέ σημαντικά ούτε ατόνησε. Άρα μήπως δεν οφείλεται (μόνο) στο σίδηρο; Δε γνωρίζω, απλώς με αφορμή τη εμπειρία μου θέτω τον προβληματισμό.

littleprincess
13-10-12, 23:08
Εγώ παρά τη σιδηροπενική αναιμία είχα ανέκαθεν πολύ πλούσια και δυνατά μαλλιά:cool: Είναι παράξενο γιατί ενώ κουράζομαι εύκολα και είμαι σχεδόν πάντα αδύναμη και χλωμή, το μαλλί δε μειώθηκε ποτέ σημαντικά ούτε ατόνησε. Άρα μήπως δεν οφείλεται (μόνο) στο σίδηρο; Δε γνωρίζω, απλώς με αφορμή τη εμπειρία μου θέτω τον προβληματισμό.

σιδηροπενική αναιμία είναι το στίγμα??? σίγουρα παιζει ρόλο και η ποιότητα των μαλλιών. εγώ έχω πολύυυυυυ λεπτή τρίχα και λαδώνουν αμέσως.. γίνονται χάλια... άρα όλα μαζί σίγουρα παίζουν ρόλο...

maria_tweety
18-10-12, 01:53
κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο που σκεφτηκα μολις τωρα.μπορει η ελλειψη νερου να προκαλεσει τριχοπτωση?εχετε ακουσει κατι σχετικο?γιατι εγω δεν πινω καθολου νερο,δλδ 1 ποτηρι τη μερα περιπου αλλα υπαρχουν μερες που δεν πινω καθολου.απλα δεν διψαω ποτε.και αφου προς το παρον δεν βρισκω καποια αλλη αιτια,μηπως η τριχοπτωση που εχω οφειλεται εκει?εσεις εχετε παρατηρησει κατι αντιστοιχο?

dimmi
18-10-12, 02:07
εάν δεν πίνεις νερό το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι οι τρίχες κατά τη γνώμη μου...

κι δω έντονη τριχόπτωση, με άψογες εξετάσεις.
Ακόμα και με τις αιμοραγγίες έχω τέλειο αιματοκρίτη. Σϊδηρο με δυσκολία έπαιρνα και στην κύηση, όλο τον ξεχνούσα. Το ασβέστιο αν παίζει ρόλο δεν το έπαιρνα, ούτε στο θηλασμό...
Ομως πάντα έχανα πολλή τρίχα τέτοια εποχή ειδικά, σαν τους σκύλους ένα πράγμα!

maria_tweety
18-10-12, 02:20
[QUOTE=dimmi;2475959]εάν δεν πίνεις νερό το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί είναι οι τρίχες κατά τη γνώμη μου...

το ξερω αλλα ειναι προβλημα να μην διψας ποτε.δλδ και κατι αλμυρο να φαω με 2 γουλιες νερο ειμαι οκ.δεν ζητα ο οργανισμος μου παραπανω.και οσες φορες εχω προσπαθησει να πιω με το ζορι 1 λιτρο τα παραταω.ισως να ειναι θεμα συνηθειας και αυτο,αλλα πως αντιμετωπιζεται?

littleprincess
19-10-12, 16:29
κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο που σκεφτηκα μολις τωρα.μπορει η ελλειψη νερου να προκαλεσει τριχοπτωση?εχετε ακουσει κατι σχετικο?γιατι εγω δεν πινω καθολου νερο,δλδ 1 ποτηρι τη μερα περιπου αλλα υπαρχουν μερες που δεν πινω καθολου.απλα δεν διψαω ποτε.και αφου προς το παρον δεν βρισκω καποια αλλη αιτια,μηπως η τριχοπτωση που εχω οφειλεται εκει?εσεις εχετε παρατηρησει κατι αντιστοιχο?

όχι αυτό δεν προκαλεί τριχόπτωση. το ξέρω απ' τη μαμά μου. είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψες. σαν να ακούω εκέινη. και δεν έχει κανένα θέμα τριχόπτωσης. παίρνω τα χάπια εδώ και 9 μέρες... σε πόσες μέρες θα δω βελτίωση??

Cooker
19-10-12, 17:21
Τριχοπτωση?Εδω!
Εντονοτατη και αυτοανοση....λογω αγχους!
Το παλευω χρονια αλλα ειμαι καλα οταν δεν περναω περιοδους εντονου αγχους!
Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη φυσικα και θα πρεπει να ελεγξεις θυροειδη και σιδηρικο ορο στο αιμα σου!
Κατι που με βοηθησε παρα πολυ...ηταν μετα το ξεπλυμα των μαλλιων να ριχνω επανω τους λιγο δεντρολιβανο που το ειχα βρασει σε νερο.Εκανα μασαζ και δεν το ξεπλενα!
Ολα καλα σου ευχομαι και να μην στεναχωριεσαι!!!

littleprincess
19-10-12, 21:32
Τριχοπτωση?Εδω!
Εντονοτατη και αυτοανοση....λογω αγχους!
Το παλευω χρονια αλλα ειμαι καλα οταν δεν περναω περιοδους εντονου αγχους!
Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη φυσικα και θα πρεπει να ελεγξεις θυροειδη και σιδηρικο ορο στο αιμα σου!
Κατι που με βοηθησε παρα πολυ...ηταν μετα το ξεπλυμα των μαλλιων να ριχνω επανω τους λιγο δεντρολιβανο που το ειχα βρασει σε νερο.Εκανα μασαζ και δεν το ξεπλενα!
Ολα καλα σου ευχομαι και να μην στεναχωριεσαι!!!

όταν λες αυτοάνοση εννοείς ότι το προκαλεί ο ίδιος ο οργανισμός λόγω άγχους, σωστά?? τα έχω δει όλα... δεν τη παλεύω άλλο. έγώ αγχώνομαι πάαααρα πολύ για το παραμικρό. ξέρω ότι αυτό δεν είναι καλό, αλλά δεν το κάνω επιτηδες...

Cooker
20-10-12, 10:45
όταν λες αυτοάνοση εννοείς ότι το προκαλεί ο ίδιος ο οργανισμός λόγω άγχους, σωστά?? τα έχω δει όλα... δεν τη παλεύω άλλο. έγώ αγχώνομαι πάαααρα πολύ για το παραμικρό. ξέρω ότι αυτό δεν είναι καλό, αλλά δεν το κάνω επιτηδες...

Η περιπτωση μου ειναι λιγο 'περιεργη".Οταν λεω αγχος,κατι "παθαινει" το ανοσοποιητικο μου και δεν αναγνωριζει τις τριχες ως κατι που υπαρχει φυσικα στο σωμα μου,αλλα τις αναγνωριζει ως ξενο σωμα και τις αποβαλει.

Να μην αγχωνεσαι,δεν υπαρχει λογος.Αυτα ειναι πταισματακια!Επειδη δεν παρακολουθω το θεμα απο την αρχη,εχεις παει σε δερματολογο?Αυτος ειναι που θα σε κατευθυνει σωστα και επαγγελματικα.Εμεις απλως στηριζομαστε σε προσωπικες μας εμπειριες.

Καλη δυναμη και περαστικα!!

littleprincess
20-10-12, 17:40
Η περιπτωση μου ειναι λιγο 'περιεργη".Οταν λεω αγχος,κατι "παθαινει" το ανοσοποιητικο μου και δεν αναγνωριζει τις τριχες ως κατι που υπαρχει φυσικα στο σωμα μου,αλλα τις αναγνωριζει ως ξενο σωμα και τις αποβαλει.

Να μην αγχωνεσαι,δεν υπαρχει λογος.Αυτα ειναι πταισματακια!Επειδη δεν παρακολουθω το θεμα απο την αρχη,εχεις παει σε δερματολογο?Αυτος ειναι που θα σε κατευθυνει σωστα και επαγγελματικα.Εμεις απλως στηριζομαστε σε προσωπικες μας εμπειριες.

Καλη δυναμη και περαστικα!!

ψαχνω καποιον καλο στη θεσσαλονίκη. αλλά ακόμα όλο σε κάτι "αρπακτικα" πέφτω....

το ότι έχεις αυτοάνοσο πως ακριβώς διαγνώστηκε?

maria_tweety
20-10-12, 18:16
εγω κοριτσια σκεφτομαι να παω παλι σε γιατρο για να μου γραψει εξετασεις.διαβασα οτι αν εχεις τριχοπτωση πρεπει να κανεις εξετασεις για να δεις αν εχεις ελλειψη σε καποια βιταμινη ,ψευδαργυρο.εχετε κανει τετοιες?σκεφτομαι να ζητησω απο παθολογο να μου τις γραψει

Cooker
20-10-12, 20:39
ψαχνω καποιον καλο στη θεσσαλονίκη. αλλά ακόμα όλο σε κάτι "αρπακτικα" πέφτω....

το ότι έχεις αυτοάνοσο πως ακριβώς διαγνώστηκε?

Mμμ.....αν πας σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο φανταζομαι ολο και καποιος δερματολογος θα υπαρξει που θα σε καθοδηγησει σωστα.

Εγω ειμαι απο μωρο ετσι οποτε μεγαλωσα ξεροντας οτι ετσι εχουν τα πραγματα.Φυσικα εγιναν και αρκετες εξετασεις....για στιγμα,για ελλειψη βιταμινων, αλλα δεν ξερω τι ακριβως και ποιες!Ουτε και η μαμα μου θυμαται!!
Νομιζω...αυτοανοσο λεγεται οταν κατι δεν εχει παθολογικα αιτια.Αλλα δεν χρειαζοταν και επισημη διαγνωση ιατρικη,το βλεπω στον ευατο μου.Οταν αγχωνομαι τουφες πεφτουν στην μπανιερα οι τριχες!!

Cooker
20-10-12, 20:52
ΑΧ,ΞΕΧΑΣΑ να συμπληρωσω οτι ειχα κανει και εξεταση για θυροειδη γιατι ο θυροειδης προκαλει τριχοπτωση.Τοτε βεβαια δεν ειχα,αλλα εχω τωρα!

ΛΙΝ
20-10-12, 23:27
Καλησπερα, ακομα τα ιδια με τα μαλλακια μου:( και δεν εχω παει σε γιατρο, γιατι θα με βαλει να κανω δεν ξερω τι εξετασεις και τωρα εχω αλλη προτερεοτητα.. Το μονο που μπορω να κανω ειναι να παω επιτελους σε ενα φαρμακειο το λεω συνεχεια, αλλα ακομα δεν εχω παει, πιστευω να μου δωσει ενα καλο σαμπουαν κ να εχει αποτελεσματα.

Οσες εχετε χρεισημοποιησει σαμπουαν φαρμακειου κ σας εχει βοηθεισε μπορειτε να μου πειτε πιο ειναι;

ευχαριστω

maria_tweety
20-10-12, 23:40
Καλησπερα, ακομα τα ιδια με τα μαλλακια μου:( και δεν εχω παει σε γιατρο, γιατι θα με βαλει να κανω δεν ξερω τι εξετασεις και τωρα εχω αλλη προτερεοτητα.. Το μονο που μπορω να κανω ειναι να παω επιτελους σε ενα φαρμακειο το λεω συνεχεια, αλλα ακομα δεν εχω παει, πιστευω να μου δωσει ενα καλο σαμπουαν κ να εχει αποτελεσματα.

Οσες εχετε χρεισημοποιησει σαμπουαν φαρμακειου κ σας εχει βοηθεισε μπορειτε να μου πειτε πιο ειναι;

ευχαριστω

δυστυχως αν ειναι οργανικο το προβλημα το σαμπουαν απο μονο του δεν θα κανει κατι.παρ ολα αυτα μπορεις να απαλλαγεις απο τα σαμπουαν του εμποριου που επιβαρυνουν τα μαλλια με ενα σωρο χημικες ουσιες και να παρεις ενα βιολογικο σαμπουαν.εγω τουλαχιστον αυτο εχω κανει.παλιοτερα που ειχα παρει ενα φαρμακευτικο σαμπουαν για την τριχοπτωση κ ειδα τι χημικα εχει μεσα επαθα σοκ και δεν το ξαναχρησιμοποιησα.εχουμε το προβλημα της τριχοπτωσης τουλαχιστον μην το κανουμε χειροτερα με τα σαμπουαν.αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη.αλλιως πηγαινε σε ενα φαρμακειο κ σιγουρα θα εχει κατι ο φαρμακοποιος να σου προτεινει.

maria_tweety
20-10-12, 23:42
εγω κοριτσια πριν λιγο που λουστηκα μετρησα τις τριχες που μου εφυγαν στο χτενισμα μονο γυρω στις 200.και αλλες τοσες στην μπανιερα.εχω παθει σοκ.κ εσεις τοσες πολλες χανετε στο λουσιμο?ειχα καιρο να τις μετρησω :cry:

ΛΙΝ
20-10-12, 23:56
εγω κοριτσια πριν λιγο που λουστηκα μετρησα τις τριχες που μου εφυγαν στο χτενισμα μονο γυρω στις 200.και αλλες τοσες στην μπανιερα.εχω παθει σοκ.κ εσεις τοσες πολλες χανετε στο λουσιμο?ειχα καιρο να τις μετρησω :cry:

Μαρακι τοσες πολλες.. δεν της εχω μετρηση, κατευθειας της μαζευω κ της εξαφανιζω για να μην της βλεπω:( κ στεναχωριεμε, αλλα ειναι αρκετες.
σε λιγο θα παω κ εγω για λουσιμο κ το σκευτωμαι το τι τριχα θα πεσει.

καληνυχτα!

maria_tweety
20-10-12, 23:59
Μαρακι τοσες πολλες.. δεν της εχω μετρηση, κατευθειας της μαζευω κ της εξαφανιζω για να μην της βλεπω:( κ στεναχωριεμε, αλλα ειναι αρκετες.
σε λιγο θα παω κ εγω για λουσιμο κ το σκευτωμαι το τι τριχα θα πεσει.

καληνυχτα!

το λουσιμο ειναι μια επιπονη διαδικασια γι αυτο το λογο.τις αλλες μερες δεν χανω πολλες τριχες,δλδ γυρω στις 50-80 υπολογιζω αλλα οταν βλεπω χουφτες να πεφτουν στο λουσιμο νιωθω χαλια.καλο σου βραδυ

littleprincess
21-10-12, 01:32
κορίτσια τέλος του μήνα θα ανέβει ένας δερματολόγος στη θεσσαλονίκη από την αθήνα για ένα συνέδριο. είχα επικοινωνήσει μαζι του μεσω μέιλ, μιας και είχα βρει άρθρα του στο ιντερνετ για τη τριχόπτωση και του ζητησα τη γνώμη του ή αν γνωρίζει κάποιον γιατρό να μου συστήσει. μου έιπε πως θα μπορέσει να με δει... όταν δω τι θα μου δώσει θα σας πω. του είπα πως σε όσους έχω πάει έχω την εντύπωση πως δεν με π΄ροσεξαν και πως μου έδωσαν μονάχα σαμπουάν. και μου είπε πως ένα σαμπουάν από μόνο του δεν κάνει τπτ. ως τις 11 ιανουαρίου θα συνεχίσω κανονικά το συμπλήρωμα σιδήρου κ φερριτίνης που μου έδωσε η παθολόγος και θα επαναλάβω τις εξετάσεις, αλλά πράλληλα θα ακολουθήσω και την αγωγή που θα μου δώσει ο δερματολόγος... ελπίζω να δω αποτέλεσμα. έχω βρει πάντως και άλλους δερματολόγους εδω πάνω... ειμαι αποφασισμένη να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα, αλλιώς στροφή στην ομοιοπαθητική.

κορίτσια δεν είναι αστείο. και γω τόσες χάνω στο λούσιμο... τρελαίνομαι κάθε φορά. πάντως αυτόςο δερματολόγος που σας είπα πως θα με δει, όταν του το είπα μου είπε να λούζομαι μέρα παρά μέρα και πως είναι τεραστιος μύθος ότι τα μαλλιά μας πέφτουν με το λούσιμο. μου το τόνισε μάλιστα.

maria_tweety
21-10-12, 13:56
κορίτσια τέλος του μήνα θα ανέβει ένας δερματολόγος στη θεσσαλονίκη από την αθήνα για ένα συνέδριο. είχα επικοινωνήσει μαζι του μεσω μέιλ, μιας και είχα βρει άρθρα του στο ιντερνετ για τη τριχόπτωση και του ζητησα τη γνώμη του ή αν γνωρίζει κάποιον γιατρό να μου συστήσει. μου έιπε πως θα μπορέσει να με δει... όταν δω τι θα μου δώσει θα σας πω. του είπα πως σε όσους έχω πάει έχω την εντύπωση πως δεν με π΄ροσεξαν και πως μου έδωσαν μονάχα σαμπουάν. και μου είπε πως ένα σαμπουάν από μόνο του δεν κάνει τπτ. ως τις 11 ιανουαρίου θα συνεχίσω κανονικά το συμπλήρωμα σιδήρου κ φερριτίνης που μου έδωσε η παθολόγος και θα επαναλάβω τις εξετάσεις, αλλά πράλληλα θα ακολουθήσω και την αγωγή που θα μου δώσει ο δερματολόγος... ελπίζω να δω αποτέλεσμα. έχω βρει πάντως και άλλους δερματολόγους εδω πάνω... ειμαι αποφασισμένη να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα, αλλιώς στροφή στην ομοιοπαθητική.

κορίτσια δεν είναι αστείο. και γω τόσες χάνω στο λούσιμο... τρελαίνομαι κάθε φορά. πάντως αυτόςο δερματολόγος που σας είπα πως θα με δει, όταν του το είπα μου είπε να λούζομαι μέρα παρά μέρα και πως είναι τεραστιος μύθος ότι τα μαλλιά μας πέφτουν με το λούσιμο. μου το τόνισε μάλιστα.

α ωραια να πεις και σε μας τι θα σου πει.μερα παρα μερα λουζομαι και γω γιατι τα μαλλια μου λαδωνουν αλλα ειναι τραγικο να χανουμε τοσες τριχες σε ενα μονο λουσιμο.εγω αυριο θα κλεισω παλι ραντεβου σε γιατρους οποτε οτι νεοτερο εχω θα σας ενημερωσω μηπως μπορεσουμε και βγαλουμε καμια ακρη ολες μαζι

Cooker
21-10-12, 20:12

ευχαριστω
Γεια σου ΛΙΝ,τι κανεις???Σε θυμαμαι και απο αλλα ποστ!!
Παντα χρησιμοποιουσα σαμπουαν φαρμακειου.Το καλυτερο για την περιπτωση μου, που εχω δοκιμασει ειναι το εξεσιο. (Exesio) με πολυτριχι,δαφνη κτλ.Αλλα σταματησα να το χρησιμοποιω λογω εγκυμοσυνης!Αν κανεις μια αναζητηση στο διαδυκτιο θα δεις οτι βοηθαει πολυ στην τριχοπτωση!

littleprincess
22-10-12, 03:34
μόλις λούστηκα... κοντεύω να τρελαθώ. έχω βάλει τα κλάμματα. δεν είναι δυνατόν να πέφτουν έτσι τα μαλλιά μου. με το που περνάω τη χτένα να πέφτουν τούφες ολόκληρες. αυτό δεν είναι απλά τριχόπτωση. δεν μπορέι να είναι. έχω τρομοκρατηθεί. αυτό το 'χω δει μονάχα σε ταινίες σε περιπτώσεις καρκίνου που πραγματικά σου μένουν τα μαλλιά στο χέρι. ξέρετε ποιες εξετάσεις γίνοντα σε περίπτωση καρκίνου?

Cooker
22-10-12, 09:33
μόλις λούστηκα... κοντεύω να τρελαθώ. έχω βάλει τα κλάμματα. δεν είναι δυνατόν να πέφτουν έτσι τα μαλλιά μου. με το που περνάω τη χτένα να πέφτουν τούφες ολόκληρες. αυτό δεν είναι απλά τριχόπτωση. δεν μπορέι να είναι. έχω τρομοκρατηθεί. αυτό το 'χω δει μονάχα σε ταινίες σε περιπτώσεις καρκίνου που πραγματικά σου μένουν τα μαλλιά στο χέρι. ξέρετε ποιες εξετάσεις γίνοντα σε περίπτωση καρκίνου?

Προφανως ειναι απο το αγχος σου!Εχεις τρομοκρατηθει απο οτι καταλαβαινω!Μην κανεις ετσι...μεχρι 100 -150 τριχες ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να πεφτουν καθε μερα σε ολους μας,για να γινει η ανανεωση!!

Μην σκεφτεσαι χαζα για καρκινους και τετοια!!Πηγαινε σε ενα καλο δερματολογο και θα σου δωσει κατι και ολα καλα θα πανε.Αν και πιστευω οτι το πιο πιθανο ειναι να σου πει να μην αγχωνεσαι τοσο πολυ!

ΛΙΝ
22-10-12, 10:17
Γεια σου ΛΙΝ,τι κανεις???Σε θυμαμαι και απο αλλα ποστ!!
Παντα χρησιμοποιουσα σαμπουαν φαρμακειου.Το καλυτερο για την περιπτωση μου, που εχω δοκιμασει ειναι το εξεσιο. (Exesio) με πολυτριχι,δαφνη κτλ.Αλλα σταματησα να το χρησιμοποιω λογω εγκυμοσυνης!Αν κανεις μια αναζητηση στο διαδυκτιο θα δεις οτι βοηθαει πολυ στην τριχοπτωση!

Γεια σου Cooker μου, ναι σε θυμαμαι! ειμαι στην προσπαθεια των ενεσεων(εξωσωματικη).
Χαρηκα παρα πολυ που εισαι εγκυουλα Συνχαρητηρια!! σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου!!
Ευχαριστω θα παω να το ζητησω στο φαρμακειο.
φιλια

Cooker
22-10-12, 10:26
Γεια σου Cooker μου, ναι σε θυμαμαι! ειμαι στην προσπαθεια των ενεσεων(εξωσωματικη).
Χαρηκα παρα πολυ που εισαι εγκυουλα Συνχαρητηρια!! σου ευχομαι με το καλο το μωρακι σου!!
Ευχαριστω θα παω να το ζητησω στο φαρμακειο.
φιλια

Πριν το ζητησεις,κανε μια αναζητηση στο διαδυκτιο και δες λιγο αν σε καλυπτει.Επισης,δεν ξερω ,αν εισαι σε φαση προσπαθειας,αν πρεπει να το χρησιμοποιεις.Εμενα η γιατρος μου,μου ειπε οχι.(λογω δαφνης)

Σου ευχομαι γρηγορα, πολυ γρηγορα ενα θαυματακι στην αγκαλια σου!!Να στο φερει νωρις νωρις ο Αγιος Βασιλης και η Παναγιτσα μας,με ενα τεραστιο κοκκινο φιογκο!!Βασικα,φετος θα σου φερει τον υπερηχο...του χρονου θα το εχεις στην αγκαλια σου!!!!Με το καλο!!!!

ΛΙΝ
22-10-12, 12:49
Πριν το ζητησεις,κανε μια αναζητηση στο διαδυκτιο και δες λιγο αν σε καλυπτει.Επισης,δεν ξερω ,αν εισαι σε φαση προσπαθειας,αν πρεπει να το χρησιμοποιεις.Εμενα η γιατρος μου,μου ειπε οχι.(λογω δαφνης)

Σου ευχομαι γρηγορα, πολυ γρηγορα ενα θαυματακι στην αγκαλια σου!!Να στο φερει νωρις νωρις ο Αγιος Βασιλης και η Παναγιτσα μας,με ενα τεραστιο κοκκινο φιογκο!!Βασικα,φετος θα σου φερει τον υπερηχο...του χρονου θα το εχεις στην αγκαλια σου!!!!Με το καλο!!!!

Ειμαι σε φαση που βαζω της ενεσουλες(διεγερσης)
Ευχαριστω πολυ! τι πανεμορφα λογια με συγκινησες μακαρι να πιασουν οι ευχουλες!!

φιλια

littleprincess
23-10-12, 02:11
Προφανως ειναι απο το αγχος σου!Εχεις τρομοκρατηθει απο οτι καταλαβαινω!Μην κανεις ετσι...μεχρι 100 -150 τριχες ειναι ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να πεφτουν καθε μερα σε ολους μας,για να γινει η ανανεωση!!

Μην σκεφτεσαι χαζα για καρκινους και τετοια!!Πηγαινε σε ενα καλο δερματολογο και θα σου δωσει κατι και ολα καλα θα πανε.Αν και πιστευω οτι το πιο πιθανο ειναι να σου πει να μην αγχωνεσαι τοσο πολυ!

δεν είναι 100-150 τριχες... με το που περνάει η χτενα πέφτουν κατά συστάδες... γι΄αυτο έχω πανικοβληθεί. χθες όλη νύχτα δεν κατάφερα να ηρεμήσω. κ να φανταστείς ότι εδώ κ 10 μέρες πάιρνω κ χάπια σιδήρου που μου έγραψε η παθολόγος μου.. και η κατάσταση συνεχίζει να είναι τραγική.

Ioanna5
23-10-12, 08:28
Η τριχόπτωση είναι ανάλογα και με την εποχή οπότε μην αγχώνεστε..αλλά ψάξτε και κάποιον καλό ομοιοπαθητικό. Είναι καλύτερη λύση ειδικά σε τέτοια θέματα.

Cooker
23-10-12, 13:36
Ειμαι σε φαση που βαζω της ενεσουλες(διεγερσης)
Ευχαριστω πολυ! τι πανεμορφα λογια με συγκινησες μακαρι να πιασουν οι ευχουλες!!

φιλια

Σου ευχομαι οι ευχες μου να πραγματοποιηθουν συντομα.Εγω ημουν ετοιμη να παρω το μηλαρακι της Οσιας Ειρηνης της Χρυσοβαλλαντου και οταν μιλησα με εναν Γεροντα μου ειπε "Να μην παρεις κανενα μηλαρακι,το χαπι της αναισθησιας να παρεις"...τον ιδιο μηνα εμεινα εγκυος και ακομα δεν το εχω συνηδειτοποισει!Βλεπω τον υπερηχο του μωρου και κλαιω!!:D

Την ιδια χαρα και ακομα μεγαλυτερη να νιωσεις και εσυ,γιατι ξερω οτι το εχεις προσπαθησει πιο πολυ απο μενα,το μονο που μενει σταθερο ειναι η λαχταρα μας για ενα παιδι!

Λενε οτι,οτι ευχηθει μια εγκυος ....πιανει η ευχη;)!

δεν είναι 100-150 τριχες... με το που περνάει η χτενα πέφτουν κατά συστάδες... γι΄αυτο έχω πανικοβληθεί. χθες όλη νύχτα δεν κατάφερα να ηρεμήσω. κ να φανταστείς ότι εδώ κ 10 μέρες πάιρνω κ χάπια σιδήρου που μου έγραψε η παθολόγος μου.. και η κατάσταση συνεχίζει να είναι τραγική.

Επειδη δεν εχω καταλαβει...σε δερματολογο εχεις παει?Νομιζω οτι χανεις μαλλακια απο το αχγος και τον πανικο σου!Δεν πρεπει.Αν αγχωνεσαι,κανεις την κατασταση χειροτερη.

Αυτο ειναι πταισματακι...πηγαινε σε ενα καλο δερματολογο.Στο Συγγρος (αν εισαι Αθηνα) εχουν τους καλυτερους.

ΛΙΝ
23-10-12, 16:45
Σου ευχομαι οι ευχες μου να πραγματοποιηθουν συντομα.Εγω ημουν ετοιμη να παρω το μηλαρακι της Οσιας Ειρηνης της Χρυσοβαλλαντου και οταν μιλησα με εναν Γεροντα μου ειπε "Να μην παρεις κανενα μηλαρακι,το χαπι της αναισθησιας να παρεις"...τον ιδιο μηνα εμεινα εγκυος και ακομα δεν το εχω συνηδειτοποισει!Βλεπω τον υπερηχο του μωρου και κλαιω!!:D

Την ιδια χαρα και ακομα μεγαλυτερη να νιωσεις και εσυ,γιατι ξερω οτι το εχεις προσπαθησει πιο πολυ απο μενα,το μονο που μενει σταθερο ειναι η λαχταρα μας για ενα παιδι!
Λενε οτι,οτι ευχηθει μια εγκυος ....πιανει η ευχη;)!

Κοριτσακι μου και παλι σε ευχαριστω παρα πολυ! για της ευχουλες σου!
Φοραω τη ζωνουλα της Οσιας Ειρηνης της Χρυσοβαλλαντου.
Να εισαι παντα καλα! με το καλο να ερθει η στιγμη να αγκαλιασεις το μωρουδακι σου!
φιλακια

[QUOTE=Επειδη δεν εχω καταλαβει...σε δερματολογο εχεις παει?Νομιζω οτι χανεις μαλλακια απο το αχγος και τον πανικο σου!Δεν πρεπει.Αν αγχωνεσαι,κανεις την κατασταση χειροτερη.

Αυτο ειναι πταισματακι...πηγαινε σε ενα καλο δερματολογο.Στο Συγγρος (αν εισαι Αθηνα) εχουν τους καλυτερους.[/QUOTE]

yogini
23-10-12, 17:00
Κοριτσάκια μου καταλαβαίνω ότι η ομοιοπαθητική είναι ίσως ενα λίγο πιο ακριβό σπορ αλλά αν είναι να πας σε 20 συμβατικούς και να αγοράζεις ενα καρο σκευάσματα τότε στην τελική θα σας βγει πιο φτηνά! Πραγματικά αξίζει να κάνετε τον κόπο.

Μια φίλη μου πάντως είχε αντίστοιχο θέμα αλλά ήταν επειδή δεν μπορούσε να φάει κρέας...μόλις το άρχισε της πέρασε αλλά φαντάζομαι συσχετιζόταν με τον σίδηρο.

Cooker
23-10-12, 20:29
Κοριτσάκια μου καταλαβαίνω ότι η ομοιοπαθητική είναι ίσως ενα λίγο πιο ακριβό σπορ αλλά αν είναι να πας σε 20 συμβατικούς και να αγοράζεις ενα καρο σκευάσματα τότε στην τελική θα σας βγει πιο φτηνά! Πραγματικά αξίζει να κάνετε τον κόπο.

Μια φίλη μου πάντως είχε αντίστοιχο θέμα αλλά ήταν επειδή δεν μπορούσε να φάει κρέας...μόλις το άρχισε της πέρασε αλλά φαντάζομαι συσχετιζόταν με τον σίδηρο.

Ειμαι και εγω υπερ της ομοιοπαθητικης αν και στην δικη μου περιπτωση,δεν "εδεσε το γλυκο"...Ειναι λιγο ακριβο σπορ οντως και θελει προσοχη που θα "πεσεις".

Cooker
23-10-12, 20:32
Και για να συμπληρωσω στην συμβατη ιατρικη ολα τα φαρμακα που πηρα,παρολο που ηταν ολα τοπικα σε μορφη σπρευ ή αλοιφης ηταν παραγωγα του πετρελαιου.Ενας γιατρος μου ειπε "Χριστιανη μου αυτη την ουσια (ανθραλινη και ντιφεσιπρονι)δεν την χρησιμοποιουμε πανω απο 6 μηνες,προκαλει καρκινωματα,εσυ γιατι την χρησιμοποιεις δεκα χρονια?" και μενω .....αφωνη!
"Γιατι εσυ μου την εδωσες και γιατι κανεις δεν μπηκε στον κοπο να με ενημερωσει"!@

littleprincess
24-10-12, 01:03
Επειδη δεν εχω καταλαβει...σε δερματολογο εχεις παει?Νομιζω οτι χανεις μαλλακια απο το αχγος και τον πανικο σου!Δεν πρεπει.Αν αγχωνεσαι,κανεις την κατασταση χειροτερη.

Αυτο ειναι πταισματακι...πηγαινε σε ενα καλο δερματολογο.Στο Συγγρος (αν εισαι Αθηνα) εχουν τους καλυτερους.[/QUOTE]

έχω πάει σε ένα σωρό δερματολόγους. όλοι παίρνουν το 50 ευρω στην επίσκεψη και έξω απ' τη πόρτα. μου δίνουν και ένα σαμπουάν, έτσι για τα μάτια του κόσμου. τι να κάνει ένα σαμπουάν? ούτε καν στο εσωτερικό της τρίχας δεν φτάνει.. στην θεσ?νικη είμαι. κ έναν σωστο άνθρωπο ακόμα δεν βρηκα.

για την αλόη τί γνώμη έχετε? άκουσα ότι βοηθάει σε πολλάαααα

maria_tweety
24-10-12, 02:34

Αυτο ειναι πταισματακι...πηγαινε σε ενα καλο δερματολογο.Στο Συγγρος (αν εισαι Αθηνα) εχουν τους καλυτερους.

έχω πάει σε ένα σωρό δερματολόγους. όλοι παίρνουν το 50 ευρω στην επίσκεψη και έξω απ' τη πόρτα. μου δίνουν και ένα σαμπουάν, έτσι για τα μάτια του κόσμου. τι να κάνει ένα σαμπουάν? ούτε καν στο εσωτερικό της τρίχας δεν φτάνει.. στην θεσ?νικη είμαι. κ έναν σωστο άνθρωπο ακόμα δεν βρηκα.

για την αλόη τί γνώμη έχετε? άκουσα ότι βοηθάει σε πολλάαααα[/QUOTE]

εγω προς το παρον ξεκινησα να παιρνω μαγια μπυρας που εχω ακουσει οτι κανει καλο στα μαλλια λογω του συμπλεγματος βιταμινων β που περιεχει.θα ενημερωσω για οποια θετικη εξελιξη.την δευτερα εκλεισα ραντεβου με παθολογο.ευτυχως πηγαινω με το ταμειο κ δεν πληρωνω αλλα στη θεση σου αν πηγαινα σε ιδιωτες και εσκαγα τα 50αρικα θα ξεκινουσα ομοιοπαθητικη.εχεις παρατηρησει αραιωση στα μαλλια σου?φυτρες δεν βγαζεις καθολου?υπαρχει κ μια εξεταση το τριχοριζογραμμα που μπορεις να κανεις.η αλοη κανει γενικα καλο.και στις ριζες των μαλλιων σου μπορεις να βαζεις ζελε αλοης για να δυναμωσουν

yogini
24-10-12, 08:47
μια φορά είχα πάρει παλιά αυτές τις βιταμίνες για τα μαλλιά και πραγματικά είχα γεμίσει φύτρες! Τις έκοψα άρον άρον...αλλα και πάλι νομίζω οτι όλα τα σκευάσματα σε πάνε ακριβά γιατί ειναι παραφαρμακευτικά.

Cooker
24-10-12, 09:49

για την αλόη τί γνώμη έχετε? άκουσα ότι βοηθάει σε πολλάαααα

Δεν σου εχουν κανει εξετασεις....τριχοριζογραμμα(δεν ξερω αν το λεω και σωστα?)...δεν σου εχουν πει την αιτια..κατι?

Η χαρη μου ειχε φτασει και στην Θες,σε ενα καθηγητη,δυστηχως δεν θυμαμαι ονομα και ειχε ενδιαφερθει πολυ.Μου εκανε ενα καρο εξετασεις και με καθοδηγησε σωστα,αλλα ο οργανισμος μου δεν "αντιδρουσε"

Εγω πιστευω οτι εισαι αγχωμενη.

Για την αλοη εχω ακουσει πολλα καλα..οπως και για διαφορα αλλα βοτανα οπως δεντρολιβανο,σκοινο,αγριοκρεμμυδα,αθανατο,πολυτριχι...κτλ.Το θεμα ειναι: δεν ξερω πως και σε τι ποσοτητα χρησιμοποιουνται!!

Γιατι δεν πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο να δεις εναν δερματολογο να παρεις μια ακομα γνωμη?Μηπως περνεις και αλλα φαρμακα αυτο το διαστημα και ο συνδιασμος τους προκαλει τριχοπτωση?Θυροειδη/φεριτινη εχεις ελεγξει?

littleprincess
24-10-12, 16:46
Δεν σου εχουν κανει εξετασεις....τριχοριζογραμμα(δεν ξερω αν το λεω και σωστα?)...δεν σου εχουν πει την αιτια..κατι?

Η χαρη μου ειχε φτασει και στην Θες,σε ενα καθηγητη,δυστηχως δεν θυμαμαι ονομα και ειχε ενδιαφερθει πολυ.Μου εκανε ενα καρο εξετασεις και με καθοδηγησε σωστα,αλλα ο οργανισμος μου δεν "αντιδρουσε"

Εγω πιστευω οτι εισαι αγχωμενη.

Για την αλοη εχω ακουσει πολλα καλα..οπως και για διαφορα αλλα βοτανα οπως δεντρολιβανο,σκοινο,αγριοκρεμμυδα,αθανατο,πολυτριχι...κτλ.Το θεμα ειναι: δεν ξερω πως και σε τι ποσοτητα χρησιμοποιουνται!!

Γιατι δεν πας σε ενα δημοσιο νοσοκομειο να δεις εναν δερματολογο να παρεις μια ακομα γνωμη?Μηπως περνεις και αλλα φαρμακα αυτο το διαστημα και ο συνδιασμος τους προκαλει τριχοπτωση?Θυροειδη/φεριτινη εχεις ελεγξει?

τριχοριζοδιάγραμμα δεν μου έχουν κάνει, καθώς για να γίνει χρειάζεται ένα μηχάνημα, και αν και ιδιώτες οι γιατροί μου φαίνεται ότι είναι γιατροι τοι κ..λου.. έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και όλα είναι άψογα! έχω ξαναγράψει πως έχω σ΄τιγμα και πως εδώ και 14 μέρες παίρνω τα gyno tardyferon. είναι χαπάκια σιδήρου και φερριτίνης μαζί. μου τα σύστησε η παθολόγος για ένα τρίμηνο και μετά να επαναλάβω τις εξετάσεις μου. δεν παίρνω τπτ άλλο, κ γενικά ποτέ δεν έπαιρνα φάρμακα. τα αποφέυγω, ακόμα κ πονοκέφαλο να έχω δεν παίρνω ΄τιποτα. μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που δεν αντέχεται με τίποτα ο πονοκέφαλος και που μπορεί να τον έχω για 2 και 3 μ'ερες συνεχόμενα.

αν μπορέσεις να θυμηθείς αυτόν τον καθηγητή που χες πάει....

littleprincess
24-10-12, 16:59
μια φορά είχα πάρει παλιά αυτές τις βιταμίνες για τα μαλλιά και πραγματικά είχα γεμίσει φύτρες! Τις έκοψα άρον άρον...αλλα και πάλι νομίζω οτι όλα τα σκευάσματα σε πάνε ακριβά γιατί ειναι παραφαρμακευτικά.

για το συμπλήρωμα διατροφής μαγιά μπύρας της lanes λές?? που είναι σε χαπάκια ή των 250 ταμπλέτες ή των 500? κάνει να τις πάρω τώρα που παίρνω το συμπλήρωμα σιδήρου?έχω ακούσει κ εγώ γι' αυτές.

είμαι στ ψάξιμο ομοιοπαθητικού, εδω στη θεσ/νικη.αλλα θελω ν βρω καποιον αξιόπιστο. καμμιά εμπειρία????

anna th
24-10-12, 17:45
για το συμπλήρωμα διατροφής μαγιά μπύρας της lanes λές?? που είναι σε χαπάκια ή των 250 ταμπλέτες ή των 500? κάνει να τις πάρω τώρα που παίρνω το συμπλήρωμα σιδήρου?έχω ακούσει κ εγώ γι' αυτές.

είμαι στ ψάξιμο ομοιοπαθητικού, εδω στη θεσ/νικη.αλλα θελω ν βρω καποιον αξιόπιστο. καμμιά εμπειρία????

Εδώ μια ομοιπαθούσα!
Τα μαλλιά μου ετσι και αλλιώς ήταν πάντα λίγα τώρα με τριχόπτωση έχει παραγίνει το κακό.
Βασικά πρέπει να διατήρουμε την ηρεμία μας γιατί το άγχος προκαλεί τριχόπτωση.
Εγώ μετά από πολλά πειράματα έχω καταλήξει στα εξής:
Ενα πολύ καλό σαμπουάν για την τριχόπτωση είναι το Frezyderm και έχει και λοσιον και εναλλάξ μπορείς να χρησιμοποιείς και το Fungoral (για τα δικάμου ξηρά μαλλιά το Fungoral δεν κάνει).
Οι καλύτερες βιταμίνες για τα μαλλιά είναι Epicrin.
Επίσης πολύ καλό κάνει να βάζεις στα μαλλιά σου δαφνέλαιο με λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο δενδρολίβανο τυλίγεις το κεφάλι σου με μια ζεστή πετσέτα και το αφήνεις στα μαλλιά σου τουλάχιστον για μια ώρα και στην συνέχεια λούζεσαι.Αυτό αν το κάνεις δύο φορές την εβδομάδα θα δεις μεγάλη αλλάγη στα μαλλιά σου.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον η τριχόπτωση δεν έχει παθολογικά αίτια.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου.

littleprincess
24-10-12, 18:09
Εδώ μια ομοιπαθούσα!
Τα μαλλιά μου ετσι και αλλιώς ήταν πάντα λίγα τώρα με τριχόπτωση έχει παραγίνει το κακό.
Βασικά πρέπει να διατήρουμε την ηρεμία μας γιατί το άγχος προκαλεί τριχόπτωση.
Εγώ μετά από πολλά πειράματα έχω καταλήξει στα εξής:
Ενα πολύ καλό σαμπουάν για την τριχόπτωση είναι το Frezyderm και έχει και λοσιον και εναλλάξ μπορείς να χρησιμοποιείς και το Fungoral (για τα δικάμου ξηρά μαλλιά το Fungoral δεν κάνει).
Οι καλύτερες βιταμίνες για τα μαλλιά είναι Epicrin.
Επίσης πολύ καλό κάνει να βάζεις στα μαλλιά σου δαφνέλαιο με λίγες σταγόνες αιθέριο έλαιο δενδρολίβανο τυλίγεις το κεφάλι σου με μια ζεστή πετσέτα και το αφήνεις στα μαλλιά σου τουλάχιστον για μια ώρα και στην συνέχεια λούζεσαι.Αυτό αν το κάνεις δύο φορές την εβδομάδα θα δεις μεγάλη αλλάγη στα μαλλιά σου.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν εφόσον η τριχόπτωση δεν έχει παθολογικά αίτια.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου.

το δαφνελαιο από που το παίρνω? ειπάρχουν πολλές εταιρείες που το βγαζουν? συγγνωμη που ρωταω, ίσως και να είναι χαζες οι ερωτησεις, αλλα δεν ξερω απ'αυτα. σ ευχαριστω παρααααα πολύ.

yogini
24-10-12, 20:10
Εγω είχα πάρει τότε τα priorin.

Η δάφνη κάνει καλό γιατι έψαχνε η μαμά μου να βρεί καρπούς δάφνης πριν λίγο καιρό να το βράσει λέει που δυναμώνει το μαλλί...

maria_tweety
24-10-12, 21:56
μαγια μπυρας της lanes παιρνω και γω.εχω διαβασει οτι βοηθαει πολυ τα μαλλια η μαγια μπυρας γενικα.οσον αφορα το δαφνελαιο το βρισκεις σε φαρμακεια,υπαρχει και χυμα που ειναι φθηνο αλλα και διαφορων εταιριων που ειναι πιο ακριβα.εχει και η apivita.οσες φορες εχω βαλει τετοιου ειδους λαδια στα μαλλια μετα το λουσιμο ειναι κατσιασμενα στις ριζες,μαλλον δεν φευγει ευκολα η λαδιλα.αλλα αν εισαι τακτικη κ βαζεις 2-3 φορες τη βδομαδα πιστευω θα δεις διαφορα.εγω παντα το αμελω.οσον αφορα για καλο ομοιοπαθητικο πηγαινε στο αντιστοιχο θεμα του φορουμ ομοιοπαθητικης που νομιζω οτι προτεινουν γιατρο και για θεσ/νικη.αν πας παντως πες μας εντυπωσεις

littleprincess
24-10-12, 23:36
παρήγγειλα χυμό αλόης αλλά και σαμπουάν που έχει ως βάση την αλόη.θα αφήσω όλα τα σκευάσματα με τα χημικά, φαρμακευτικά και του επορίου.
επίσης σήμερα μετά το λούσιμο πέρασα τα μαλλιά μου από έκχυμα τσουκνίδας.ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω πως καριβώς ΄γινεται το μασαζ στο κεφάλι???... αφού με το που το ρίχνεις φεύγει. δεν είναι σαν τα λαδάκια που μένουν στο κεφάλι και μπορέις να κάνεις μασαζ.. εκτός και αν εννοούν ότι απλώς μετά το ξέβγαλμα απ' το σαμπουάν τα περνάς και απ' το έκχυμα. δεν το ξέβγαλα. τα άφησα να στεγνώσουν μαζί μ' αυτό. θα ξεκινήσω να κάνω και 2 φορές την εβδομάδα μάσκα με έλαια και θα κοιμάμαι μ' αυτην και θα την ξεβγάζω την άλλη μέρα.

δεν μπορώ καθόλου τα φάρμακα. αυτά θα τα κάνω μέχρι να επαναλάβω τις ξετάσεις μου. να δω αν θα δυναμώσουν καθόλου, αν θα βγουν φύτρες.. θα συνεχίσω και τα χάπια σιδήρου και φερριτίνης ως τις 10 ιανουαρίου, όπου θα κλέισω τρίμηνο όπως μ είπε η παθολόγος μου και μετά θα επαναλάβω τις εξετάσεις μου.θα δοκιμάσω αυτά και μετά στροφή στην ομοιπαθητική. είμαι ήδη προς αναζήτηση ομοιπαθητικού, που να είναι σωστός γιατρός και όχι κομπογιαννίτης.

yogini τελικά τι έπαιρνες? τη μαγιά μπύρας lanes ή την priorin?
έχετε ακούσει τπτ για τα χαπάκια polysorb 6080??? έιναι λένε πιο εξειδικευμένα για τη τριχόπτωση. έχω ακούσει επίσης, για χαπια biotine, special-merz, pantogar και epicrin. τόοοοσα πολλάαααα. γνώμες???

maria_tweety
25-10-12, 00:15
παρήγγειλα χυμό αλόης αλλά και σαμπουάν που έχει ως βάση την αλόη.θα αφήσω όλα τα σκευάσματα με τα χημικά, φαρμακευτικά και του επορίου.
επίσης σήμερα μετά το λούσιμο πέρασα τα μαλλιά μου από έκχυμα τσουκνίδας.ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω πως καριβώς ΄γινεται το μασαζ στο κεφάλι???... αφού με το που το ρίχνεις φεύγει. δεν είναι σαν τα λαδάκια που μένουν στο κεφάλι και μπορέις να κάνεις μασαζ.. εκτός και αν εννοούν ότι απλώς μετά το ξέβγαλμα απ' το σαμπουάν τα περνάς και απ' το έκχυμα. δεν το ξέβγαλα. τα άφησα να στεγνώσουν μαζί μ' αυτό. θα ξεκινήσω να κάνω και 2 φορές την εβδομάδα μάσκα με έλαια και θα κοιμάμαι μ' αυτην και θα την ξεβγάζω την άλλη μέρα.

δεν μπορώ καθόλου τα φάρμακα. αυτά θα τα κάνω μέχρι να επαναλάβω τις ξετάσεις μου. να δω αν θα δυναμώσουν καθόλου, αν θα βγουν φύτρες.. θα συνεχίσω και τα χάπια σιδήρου και φερριτίνης ως τις 10 ιανουαρίου, όπου θα κλέισω τρίμηνο όπως μ είπε η παθολόγος μου και μετά θα επαναλάβω τις εξετάσεις μου.θα δοκιμάσω αυτά και μετά στροφή στην ομοιπαθητική. είμαι ήδη προς αναζήτηση ομοιπαθητικού, που να είναι σωστός γιατρός και όχι κομπογιαννίτης.

έχετε ακούσει τπτ για τα χαπάκια polysorb 6080??? έιναι λένε πιο εξειδικευμένα για τη τριχόπτωση. έχω ακούσει επίσης, για χαπια biotine, special-merz, pantogar και epicrin. τόοοοσα πολλάαααα. γνώμες???

ποιο σαμπουαν πηρες?μακαρι να δεις βελτιωση.ξερω τι περνας και μπορω να καταλαβω την ψυχολογια σου.οσο για τις βιταμινες που αναφερεις δεν ξερω κατι.εγω ειχα παρει κατι βιταμινες της propoline με κυστινη που ειναι ειδικες για τα μαλλια και την τριχοπτωση αλλα δεν ειδα αποτελεσμα

littleprincess
25-10-12, 02:54
μαγια μπυρας της lanes παιρνω και γω.εχω διαβασει οτι βοηθαει πολυ τα μαλλια η μαγια μπυρας γενικα.οσον αφορα το δαφνελαιο το βρισκεις σε φαρμακεια,υπαρχει και χυμα που ειναι φθηνο αλλα και διαφορων εταιριων που ειναι πιο ακριβα.εχει και η apivita.οσες φορες εχω βαλει τετοιου ειδους λαδια στα μαλλια μετα το λουσιμο ειναι κατσιασμενα στις ριζες,μαλλον δεν φευγει ευκολα η λαδιλα.αλλα αν εισαι τακτικη κ βαζεις 2-3 φορες τη βδομαδα πιστευω θα δεις διαφορα.εγω παντα το αμελω.οσον αφορα για καλο ομοιοπαθητικο πηγαινε στο αντιστοιχο θεμα του φορουμ ομοιοπαθητικης που νομιζω οτι προτεινουν γιατρο και για θεσ/νικη.αν πας παντως πες μας εντυπωσεις

maria_tweety δεν μου λες, αυτες οι ταμπλέτες λένε ότι συνίσταται να παίρνεις 2 με 4 χαπια μετά από κάθε γευμα.. δεν είναι πολλές?? αν δηλαδη τρως 3 κύρια γευματα (πρωι μεσημερι βραδυ) θα παρεις κ τς 3 φορες?? κ πόσα χάπια?? κ αν τρως κ ενδιάμεσα γευματα θα πάρεις ξανα???

aloe jojoba shampoο λέγεται το σαμπουάν!

maria_tweety
25-10-12, 12:27
maria_tweety δεν μου λες, αυτες οι ταμπλέτες λένε ότι συνίσταται να παίρνεις 2 με 4 χαπια μετά από κάθε γευμα.. δεν είναι πολλές?? αν δηλαδη τρως 3 κύρια γευματα (πρωι μεσημερι βραδυ) θα παρεις κ τς 3 φορες?? κ πόσα χάπια?? κ αν τρως κ ενδιάμεσα γευματα θα πάρεις ξανα???

aloe jojoba shampoο λέγεται το σαμπουάν!

επειδη και μενα μου φαινεται μεγαλη η δοση που αναγραφει,εγω παιρνω 2 χαπια μετα το μεσημεριανο και μετα το βραδυνο ενα ή δυο αναλογα με τα κεφια.παντως φοβαμαι να παιρνω πολλα.αλλα πιστευω οτι κ αυτοι οταν λενε γευμα εννοουν το μεσημερι κ το βραδυ που ειναι στανταρ.δε νομιζω να το αφηνουν στην ευχερεια του καθενος

anna th
25-10-12, 13:35

Να μην κοιμάσαι με τα αιθέρια έλαια στο κεφάλι γιατί είναι αρκετά δυνατά και μπορεί να αντιδράση ο οργανισμός σου, εκτός αν βάζεις μόνο δαφνέλαιο.Αν όμως προσθέτεις μερικές σταγόνες δενρολίβανο σε αιθέριο έλαιο θα δεις πολύ μεγάλη βελτίωση πολύ πιο γρήγορα αλλά να το αφήνεις στο κεφάλι σου 2 ωρες το πολύ.
Δαφνέλαιο και αιθέρια έλαια παίρνεις από το φαρμακείο ή από καταστήματα με βιολογικά ή στην Θεσσαλονικη στο καπάνι μέσα έχει μαγαζιά που έχουν βότανα ,τσάγια και έχουν και λαδάκια.
Τώρα για τα χάπια, η μαγια της μπυράς είναι πολύ καλή αλλά εμένα μου δημιοργεί πρηξίμα και φουσκώματα οπότε δεν...
Priorin τζάμπα λεφτά.

Αν πάρεις τις epicrin θα δεις διαφορά στο πρώτο κουτί με ένα χάπι την ημέρα.Είναι πιο ακριβές από τις υπλ αλλά αξίζουν τα λεφτά τους.

littleprincess
01-11-12, 01:28
αποφάσισα να ψάξω περισσότερο τα πράγματα με το στίγμα μου. έμαθα τυχαία απο μια κυρία ότι στο ιπποκράτειο εδω στη θεσσαλονίκη υπάρχει ειδικο τμήμα για την αναιμία και σήμερα έκλεισα ραντεβου. θα δω τι θα μου που κι εκει...

maria_tweety
10-11-12, 14:45
κοριτσια τι κανετε?εχετε δει καμια βελτιωση?μηπως μαθατε κατι καινουριο?εγω δευτερα ξεκιναω ομοιοπαθητικη!!!!!!

littleprincess
12-11-12, 16:52
κοριτσια τι κανετε?εχετε δει καμια βελτιωση?μηπως μαθατε κατι καινουριο?εγω δευτερα ξεκιναω ομοιοπαθητικη!!!!!!

πραγματικά μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως μεγαλο κομματι της τριχοπτωσης οφειλεται στην ψυχολογια και στο οτι το σκεφτομαι συνεχεια. εχω χαλαρωσει πλεον. χρησιμοποιω σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης κ μασκα επισης(της frezyderm). βαζω και λαδακι δαφνελαιο και τζελ αλοης. να μας πεις τις εντυπωσεις σου απο την εισκεψη στον ομοιοπαθητικό.

maria_tweety
12-11-12, 17:03
ξεκινησα ομοιοπαθητικη.πηγα στον γιατρο κ μου εκανε ερωτησεις για 3 τεταρτα περιπου και μετα μου εδωσε κατι καψουλες για να παιρνω για 40 μερες κ μετα θα ξαναπαω για να δουμε αν εχει δουλεψει η ουσια αυτη σε μενα.μου ειπε οτι λογικα μεσα σε αυτες τις 40 μερες πρεπει να δω βελτιωση.αντε για να δουμε.θα σας ενημερωσω παντως αν γινει το θαυμα και μειωθει η τριχοπτωση θα του αναψω μια λαμπαδα.εκτος της ομοιοπαθητικης,πηγα σε καινουρια δερματολογο και για αρχη μου εγραψε εξετασεις για θυροειδη,φερριτινη,σιδηρο.και μου ειπε οτι οταν της παω τα αποτελεσματα θα μου κανει κ τριχοριζογραμμα που γινεται στο ιατρειο της κ κανει 30 ευρω.αυτο μου την εσπασε λιγο ειναι η αληθεια,οτι στην ουσια με υποχρεωνει να κανω την εξεταση,η οποια δεν ξερω κιολας αν ειναι απαραιτητη.εσας σας εχουν πει η δερματολογοι σας να την κανετε?την εχει κανει καμια απο σας?δεν ξερω τι να κανω.αν την θεωρουσε απαραιτητη σαν εξεταση θα μπορουσε να μου πει να την κανω η στο συγγρος η οπου θελω εγω η στο ιατρειο της.θα με αφηνε να επιλεξω δλδ.α, επισης πηρα σαμπουαν για σμηγματορροικη δερματιτιδα γιατι εχω λιπαρα μαλλια,λιγη φαγουρα και μερικες φορες οταν ξυνομαι μου μενουν στο νυχι κατι μικρα μπιλακια που λογικα ειναι σμηγμα κ απ οτι ξερω επιβαρυνει την τριχοπτωση.

maria_tweety
12-11-12, 17:05
πραγματικά μου δημιουργηθηκε η εντυπωση πως μεγαλο κομματι της τριχοπτωσης οφειλεται στην ψυχολογια και στο οτι το σκεφτομαι συνεχεια. εχω χαλαρωσει πλεον. χρησιμοποιω σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης κ μασκα επισης(της frezyderm). βαζω και λαδακι δαφνελαιο και τζελ αλοης. να μας πεις τις εντυπωσεις σου απο την εισκεψη στον ομοιοπαθητικό.

με τον σιδηρο δεν ειδες βελτιωση?ποσο καιρο τον παιρνεις?

littleprincess
13-11-12, 19:20
με τον σιδηρο δεν ειδες βελτιωση?ποσο καιρο τον παιρνεις?

δν ειδα φοβερη βελτιωση ειναι η αληθεια.. αλλα τον παιρνω μονο εναν μηνα. θελει στανταρ παραπανω χρόνο, μου το ειπε κ η δερματολόγος αυτό(άλλαξα,πηγα σε αλλη). για τριχοριζοδιαγραμμα εμενα δν μου ειπε να κανω, θεωρει πως ειναι εξετάση απλά κ μόνο για να ανεβει το κόστος της επισκεψης. τωρα τι να σου πω, δεν ξερω αν λειτουργει ή όχι, και αν ειναι απαραιτητο. παντως εγω δεν εχω κανει ποτέ. μου είπε πως για την τριχόπτωση υπάρχουν πολλές θεραπείες με λοσιόν, οι οποιες περιέχουν μινοξιδίλη-κιστίνη-κορτιζόνη... εγώ δεν θέλησα να πάρω τέτοια πράγματα, αν και είναι στανταρ πιο δραστικά. συζητήσαμε για αρκετη ώρα και της είπα τους φόβους μου για όλα αυτά τα βαριά χημικά, συν το ότι αν τα σταματησεις χάνεται η δράση τους. αρα είναι ένας φαυλος κύκλος.έτσι κ τα ξεκινησεις θα τα κάνεις για μια ζωη. εγω δεν θελω κατι τετοιο. θα χρησιμοποιήσω το σαμπουαν που μου δωσε και θα σταματησω να το σκεφτομαι. χαπακια κ απ' το στόμα, κ άντε να πάρω και καμια λοσιόν της ducray, αλλά αυτα τα χημικα όχι.