PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ και TSH

georgesat
10-09-12, 11:50
Γειά σας,

θέλω να ρωτήσω το εξής εφόσον το έχετε αντιμετωπίσει και έχετε συμβουλευτεί κάποιον ειδικό. Η κόρη μου φέτος θα πάει πρώτη Γυμνασίου και σε check up πριν το καλοκαίρι είχε κάπως υψηλή (εντός των φυσιολογικών τιμών) TSH (ορμόνη του θυροειδούς), γεγονός που επισημάνθηκε από τον οικογενειακό μας ιαστρό παθολόγο. Έκανε επαναληπτική εξέταση τώρα και βρέθηκε ότι η τιμή της TSH είχε αυξηθεί και άλλο, παραμένοντας βέβαια εντός των φυσιολογικών. Τ3 και Τ4 φυσιολογικές, βέβαια με σχετικά χαμηλές τιμές. Ανησυχώ όχι τόσο για την υψηλή τιμή αλλά το γεγονός ότι αυξήθηκε κι'άλλο (+10%) σε σχετικά μικρό διάστημα (σημερινή τιμή 5,5 μονάδος με όριο φυσιολογικού τις 6). Δεν δείχνει να έχει κάποιο σύμπτωμα υγείας και αναρωτιέμαι αν εκτός από παθολογικό πρόβλημα του θυροειδούς μθα μπορούσε να οφείλεται σε θέματα ηλικίας (έναρξη προ-εφηβίας) ή διατροφής (είναι γενικά ΄δύσκολη' στο φαγητό) με τις γνωστές διατροφικές συνήθειες των παιδιών της εποχής μας ή τυχόν άλλη αιτία.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις!

Καλή σχολική χρονιά με λιγότερες... απεργίες...

Λαΐδα
10-09-12, 13:59
εφ'οσον ειναι στα φυσιλογικα ορια, δεν σημαινει κατι....μερικοι ενδοκρινολογοι δινουν Τ4 σε αυτην την περιπτωση, αλλοι οχι.
εγω στο παιδι μου δεν θα εδινα αλλα θα τσεκαρα καθε 6μηνο.
Αυτες οι αλλαγες θα μπορουσαν να δημιουργηθουν και λογω αναπτυξης και λογω διατροφης. Δινε πλουσιο σε ιωδιο φαγητο και θα δεις καλυτερευση.

sofi@p
10-09-12, 14:06
τα φυσιολογικά όρια περιλαμβάνουν όλες τις ηλικιακές ομάδες. σε ένα άτομο 60 ετών, ενδεχομένως η τιμή να ήταν ΟΚ για την ηλικία του αλλά σε τόσο νέο κορίτσι, όσο είναι η κόρη σου θα έπρεπε να είναι γύρω στο 2.5. το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να την πας για εξέταση σε ενδοκρινολόγο. ίσως χρειαστεί να κάνει εξέταση και για αντισώματα θυρεοειδούς ή και υπέρηχο θυρεοειδούς για να διαπιστωθεί αν υπάρχουν όζοι. υπάρχει κληρονομικότητα? το θέμα είναι ότι ο θυρεοειδής στη συγκεκριμένη περίπτωση ζορίζεται και πρέπει ίσως να βοηθηθεί με τη χορήγηση ορμόνης Τ4. μην το αμελήσεις.

nantia!
11-09-12, 15:53
γεια σας κοριτσια...με TSH 7.30 κ θεραπεια τι λετε θα μεινω εγκυος?

Λαΐδα
11-09-12, 15:56
λεμε πως ιδανικα το tsh θα πρεπει να ειναι 1-2. Μιλα με τον ενδοκρινολογο , μαλλον θα σου αυξησει το χαπακι.

nantia!
11-09-12, 16:31
λεμε πως ιδανικα το tsh θα πρεπει να ειναι 1-2. Μιλα με τον ενδοκρινολογο , μαλλον θα σου αυξησει το χαπακι.

σε ποσο καιρο ρυθμιζεται?γνωριζεις?

Λαΐδα
11-09-12, 17:54
σε ενα μηνα, θα εισαι ΟΚ!

nantia!
11-09-12, 18:54
σε ενα μηνα, θα εισαι ΟΚ!

δλδ λες κ αυτος ο μηνας να πηγε χαμενος...?αφου κανω θεραπεια..

Λαΐδα
11-09-12, 20:13
κοιτα...μπορει να μην ειναι χαμενος! Ειχες κανει πριν εξετασεις? ησουν σταθερη και τωρα ανεβηκε? Μηπως εισαι εγκυος? Γιατι μπορει να συμβει στην αρχη της εγκυμοσυνης να χρειαζεσαι παραπανω....
Οπως και να εχει, αν εισαι, θα μιλησεις με το γιατρο σου θα αυξησεις το χαπι, και ολα καλα. Αν δεν εισαι, μεχρι τον επομενο θα το εχεις ρυθμισει. Καλη επιτυχια

εντιτ (οταν μεινεις με το καλο να κανεις τακτικες εξετασεις)

georgesat
12-09-12, 13:39
Καλησπέρα,

η TSH έχει να κάνει με την περίοδο (ενδεχόμενη πρώτη στη δικιά μας περίπτωση)?

Απότι διαβάζω πάντως το 7,3 δεν είναι υπερβολικό αφού το 7 είναι το ελάχιστο όριο για ενδεχόμενο υπερθυροειδισμό. Ποιές οι τιμές των T3 και Τ4 ?

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν το θέμα της ρύθμισης του θυροειδούς (με λήψη φαρμάκων - Τ4) είναι προσωρινή κατάσταση (σε ήπιες αποκλίσεις και προφανώς εφόσον δεν έχει αφαιρεθεί ο θυροειδής) ή μόνιμη? Με άλλα λόγια ποιες οι πιθανότητες να επανέρθει σε φυσιολογικές τιμές μετά άπό κάποια... ξεκούραση (χορήγηση τ4 εξωτερικά)!

Λαΐδα
12-09-12, 14:20
Με την εμμηνο ρυση συγκεκριμενα οχι αλλα με την περιοδο της εφηβειας και ιδιατερα της εναρξης αυτης, ναι.
Το 7.3 δεν ειναι υπερβολικο αλλα ειναι ανω των οριων. Τα φυσιολογικα ορια ειναι διαφορετικα ανα εργαστηριο....συνηθως ομως ειναι αυτα

Τ3
Τριιωδοθυρονίνη
0,7 2,0

T4
Θυροξίνη
4,5 12,5

TSH
Θυρεοειδοτρόπος ορμόνη
0,3 4,5

FT3
Ελεύθερη Τριιωδοθυρονίνη
1,5 5,0

FT4
Ελεύθερη Θυροξίνη
0,7 - 2,0

Αν δεν εχει αφαιρεθει ο θυρεοειδης, ισως στο μελλον αποκατασταθει η λειτουργια του. αν οι αποκλισεις ειναι μικρες.
Υπερηχο εχει κανει? εξεταση για τυχον αντισωματα?
Αν οι τιμες ειναι στα ορια του υποθυρεοειδισμου , η σωστη διατροφη (πλουσια σε ιωδιο) βοηθαει.
Συνηθως ο θυρεοειδης απορυθμιζεται σε περιοδους εντονης αναπτυξης η ορμονολογικων αλλαγων (πχ εφηβεια).
;)

geoste
12-09-12, 16:08
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να επισκεφτεις ενδοκρινολογο και αυτος θα σου πει τι πρεπει να κανεις,εχω θυρεοειδη εδω και 15 χρονια και απο νεογεννητα τα δυο μου παιδια.Απο κανεναν γιατρο δεν αναφερθηκε το φαγητο ως υπαιτιο του θυρεοειδη,οι τιμες τις TSH αφου ειναι μεσα στα ορια ειναι καλες αλλα μιας και εχουν αυξηθει απο την τελευταια μετρηση καλο ειναι να το παρακολουθεις.

geoste
12-09-12, 16:14
nantia (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=60924)αν κανεις θεραπεια και ειναι εκτος οριων η ΤSH μαλλον θα πρεπει να δει ο γιατρος τις εξετασεις γιατι μπορει να χρειαστει να αλλαξεις δοσολογια.Εγω εκανα δυο παιδια μια χαρα και οπως ειπα εχω πολλα χρονια θεμα με τον θυρεοειδη.Παντως να ξερεις οτι για να ρυθμιστει θελει λιγο καιρο,ακομα και τα παιδια μολις αλλαζουν δοσολογια ο επανελεγχος γινεται μετα το διμηνο

georgesat
12-09-12, 16:54
Σίγουρα η κληρονομικότητα έχει τον πρώτο λόγο. Αλλά και η διατροφή παίζει τον ρόλο της σε ότι αφορά την πρόσληψη της ιωδίνης. Θα το ψάξω λίγο για τη διατροφή, αν έχετε κάποια δίαιτα να προτείνετε. Στα αιματολογικά test δεν είχε συμπεριλάβει ο παθόλόγος τις free (FT3, FT4) και έχει συστήσει υπέρηχο με την επόμενη επαναληπτική (Δεκέμβρη). Σκέφτομαι να τις κάνω στο ΜΗΤΕΡΑ λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας εκεί.

geoste
12-09-12, 17:09
γιατι το ΜΗΤΕΡΑ εχει περισσοτερη εμπειρια;Εγω θα προτεινα πρωτα να κοιταγε ενας πιο ειδικος γιατρος τις εξετασεις ,αντι για παθολογο να ειναι ενδοκρινολογος και μικροβιολογικο εργαστηρι δεν χρειαζεται να αλλλαξεις κατα την γνωμη μου

Λαΐδα
12-09-12, 17:15
Φυσικα και ισως παιζει ρολο η διατροφη ΣΕ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ περιπτωσεις.
Δεν εχουν ολες οι παθησεις του θυρεοειδους την ιδια αιτια. Αναλογα λοιπόν το ρόλο που υπολειτουργει ο αδενας, ΙΣΩΣ τον βοηθησει η διατροφη.
Αλλες παθησεις ειναι αυτοανοσες, άλλες πηγαζουν απο αλλα ενδοκρινολογικα αιτια, αλλες απο την ανατομια του αδενα κοκ.
Εδω, εχει μια διαιτα σχετικη, την οποια δεν εχω δοκιμασει.
http://www.bioathens.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1033:trofes-gia-ton-ipothiroidismo&catid=8:trofes-farmaka&Itemid=27

Τα αποτελεσματα στον οργανισμο απο την αλλαγη της δοσης φαινονται αμεσα, εντος εβδομαδας αλλα τα τελικα αποτελεσματα χρειαζονται περιπου 6 εβδομαδες.

georgesat ειναι απαραιτητες και οι ft3 & Ft4. Αν αυτες ειναι καλες, φυσιολογικες, ενω το tsh ειναι ελαχιστα αυξημενο, τοτε ειναι πιο απλα τα πραγματα (κλινικος υποθυρεοειδισμος). Αν αυτες οι ορμονες ομως ειναι χαμηλες και αυτος ειναι ο λογος που το tsh ειναι αυξημενο, τοτε ισως ειναι πιο αναγκαια η χορηγηση θυροξινης.

Λαΐδα
12-09-12, 17:21
Η tsh λογικα θα πρεπει να ειναι αντιστροφως αναλογη των ft3 & ft4, χαμηλη tsh, υψηλες ft3 &ft4 και αντιστροφα.

Αν λοιπον
tsh χαμηλη (εκτος οριων) ft3 &ft4 υψηλες (εκτος οριων)----)υπερθυρεοειδισμος.
Πρεπει να γινει αγωγη με αντιθυρεοειδικα

tsh υψηλη(εκτος οριων) ft3 &ft4 χαμηλες(εκτος οριων)----) υποθυρεοειδισμος
Πρεπει να γινει αγωγη με θυροξινη

Υπαρχει και η περιπτωση που ενω ειναι χαμηλη η υψηλη η tsh, οι ορμονες ειναι νορμαλ και φυσικα αλλες πολλες περιπτωσεις. Οι παραπανω ειναι οι 'βασικες'

επισης καποια φαρμακευτικα σκευασματα, μπορει να επηρεασουν τη μετρηση των ορμονων

kattia
13-09-12, 12:57
Καλησπέρα..είμαι νέο μέλος στο φόρουμ... θέλω να ρωτήσω και τα αγόρια πρέπει να κάνουν την εξέταση για θεοειδή ?
Ο γιος μου είναι 13 ετών

Λαΐδα
14-09-12, 11:55
στα κοριτσια και στις γυναικες ειναι πιο συχνο καποιο προβλημα στον αδενα αυτον αλλα και τα αγορια καλο θα ηταν να εξεταζονται, ιδιαιτερα αν υπαρχει κληρονομικοτητα.

kattia
17-09-12, 10:56
Καλημέρα
Ευχαριστώ για την απάντηση

jackrussel
21-09-12, 23:42
Η tsh λογικα θα πρεπει να ειναι αντιστροφως αναλογη των ft3 & ft4, χαμηλη tsh, υψηλες ft3 &ft4 και αντιστροφα.

Αν λοιπον
tsh χαμηλη (εκτος οριων) ft3 &ft4 υψηλες (εκτος οριων)----)υπερθυρεοειδισμος.
Πρεπει να γινει αγωγη με αντιθυρεοειδικα

tsh υψηλη(εκτος οριων) ft3 &ft4 χαμηλες(εκτος οριων)----) υποθυρεοειδισμος
Πρεπει να γινει αγωγη με θυροξινη

Υπαρχει και η περιπτωση που ενω ειναι χαμηλη η υψηλη η tsh, οι ορμονες ειναι νορμαλ και φυσικα αλλες πολλες περιπτωσεις. Οι παραπανω ειναι οι 'βασικες'

επισης καποια φαρμακευτικα σκευασματα, μπορει να επηρεασουν τη μετρηση των ορμονων

αν η tsh ειναι 0,001 στον πατο δηλαδη και η t3 kai h t4 φυσιολογικες και λιγο προς τα κατω τι ειναι? αυτην την εικονα εχω με τ4 των 100 και τ3 των 25

ειμαι σε υπερθυροειδισμο και απλα πρεπει να μου μειωσει το χαπι?

eleni_k
21-09-12, 23:53
αν η tsh ειναι 0,001 στον πατο δηλαδη και η t3 kai h t4 φυσιολογικες και λιγο προς τα κατω τι ειναι? αυτην την εικονα εχω με τ4 των 100 και τ3 των 25

ειμαι σε υπερθυροειδισμο και απλα πρεπει να μου μειωσει το χαπι?

Ακριβώς αυτή την εικόνα έχω εδώ κι έξι χρόνια, δεν παίρνω όμως κανένα χάπι. Έχω κ οζους, μέχρι ώρας παρακολουθώ με εξετάσεις κ υπέρηχο κάθε χρόνο την πορεία η οποία είναι η ίδια. Έναν πολύ καλό ενδοκρινολογο βρήκα σε όλο αυτό το διάστημα που ήθελε ΒΑ το ψάξουμε παραπάνω αλλά δυστυχώς δεν προλάβαμε μιας κι έφυγε από την ζωή ξαφνικά... Υπάρχει άλλη τέτοια περίπτωση;

Λαΐδα
22-09-12, 07:54
αυτο μπορει να δειχνει ανεπαρκεια στην tsh ,δευτεροπαθη υποθυρεοειδισμο, η καποιο αλλο θεμα με την υποφυση. Ειναι πιο δυσκολο να αντιμετωπιστει. Βρες καλο ενδοκρινολογο γιατι ειναι και αυτο θεμα τυχης. Εγω εχω εναν καλο στους Αμπελοκηπους -Αθηνα. (εχω παει τουλαχιστον σε καμια δεκαρια μεχρι να καταλληξω).
Οποια θελει μπορω να της στειλω πμ.

jackrussel
22-09-12, 08:42
λαιδα, για καποιον περιεργο λογο δεν μπορω να σου στειλω πμ
εγω παω στους αμπελοκηπους στον μπικα, ειμαι ευχαριστημενη, εσυ για ποιον λες?
θα παω σημερα και για το αλλα θεμα με το αδενωμα

eleni_k
22-09-12, 09:46
Λαιδα θέλω τα στοιχεία του ενδοκρινολογου σου, θα μου τα στείλεις με πμ; Ευχαριστώ!

geoste
24-09-12, 09:29
Θελω να σας κανω μια ερωτηση γιατι τηλεφωνω στο γιατρο και δεν τον εχω βρει ακομα.Η κορη μου εχει στρεπτοκοκκο και παιρνει αντιβιωση για 10 μερες.Αφου την τελειωσει μετα απο 2 μερες εχω ραντεβου για αιμοληψια στο ΙΥΠ,γνωριζετε αν δεν κανει να γινει ελεγχος θυρεοειδους λογω της αντιβιωσης;

Λαΐδα
24-09-12, 10:25
ποια αντιβιωση παιρνει?

geoste
24-09-12, 14:32
Klaricid για 10 μερες!

Λαΐδα
25-09-12, 20:43
τωρα το ειδα το μηνυμα.... εγω δεν θα εκανα εξετασεις, θα περιμενα καμια εβδομαδα....Δεν ξερω για την συγκεκριμενη αλλα ειναι αρκετα τα φαρμακα που μπορει να προκαλεσουν αλλοιωσεις στα αποτελεσματα, τουλαχιστον κατα τον γιατρο μου.

geoste
25-09-12, 21:02
Λαΐδα (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=60362) τελικα βρηκα το γιατρο και μου ειπε ακριβως το ιδιο σε ευχαριστω για την απαντηση παντως!

ster
19-10-12, 12:39
Πόσο κοστίζει ένας υπέρηχος θυρεοειδούς;

dimmi
19-10-12, 12:41
Είναι φτηνός! Νομίζω μαζί με της μητέρας μου ήταν 40 ευρώ! Αθήνα κέντρο.
(πάει καιρός πολύς όμως, μην ήταν 20 όλα μαζί? Θυμάμαι το 20, άρα λογικά 20 ο ένας, δε νομίζω και οι δύο...)

ster
19-10-12, 14:45
Πήρα και ρώτησα και μου είπαν 40 ευρώ οι περισσότεροι, άλλοι 50. Αυτή την εξέταση μπορεί να στην γράψει ενδοκρινολόγος?

KATERINA JV
19-10-12, 15:15
τρεχει αυτη τη στιγμη προσφορα με 15 ευρώ,
επειδη μαλλον θα το κοψουν αν το γραψω το site,
πατα στο google ''υπερηχος θυρεοειδους 15'' και θα το δεις......

matilnta
19-10-12, 16:12
Πήρα και ρώτησα και μου είπαν 40 ευρώ οι περισσότεροι, άλλοι 50. Αυτή την εξέταση μπορεί να στην γράψει ενδοκρινολόγος?

ναι βεβαια στη γραφει ενδοκρινολογος κ την κανεις σε συμβεβλημενα εργαστηρια.ετσι κανω τοσα χρονια.εχω βρογχοκηλη χωρις να χρειαζομαι αγωγη ομως.τωρα θα κανει κ ο μεγαλος γιατι το παρατηρησε ο ωρλ.

ster
19-10-12, 19:39
Eμένα ο γιατρός μου είναι στο ΙΑΣΩ και δεν μπορεί να μου την γράψει. Αν κλείσω ραντεβού σε συμβεβλημένο ιατρό θα μου την γράψει ή χρειάζεται να με παρακολουθεί? Τι να του πώ? Οτι με παρακολουθεί άλλος και χρειάζεται να κάνω αυτή την εξέταση? Θα δεχτεί??? Δεν έχω ιδέα, μπορείτε να με διαφωτίσετε?

matilnta
19-10-12, 19:45
Eμένα ο γιατρός μου είναι στο ΙΑΣΩ και δεν μπορεί να μου την γράψει. Αν κλείσω ραντεβού σε συμβεβλημένο ιατρό θα μου την γράψει ή χρειάζεται να με παρακολουθεί? Τι να του πώ? Οτι με παρακολουθεί άλλος και χρειάζεται να κάνω αυτή την εξέταση? Θα δεχτεί??? Δεν έχω ιδέα, μπορείτε να με διαφωτίσετε?

ναι θα σε κοιταξει κ εκεινος κ θα του πεις το ιστορικο σου

katrin
21-10-12, 14:12
Kαλησπέρα!
Στο parentscafe υπάρχει ειδικό τόπικ με προβλήματα του θυρεοειδούς και μπορείτε να απευθυνθείτε εάν θέλετε και εκεί: http://parentscafe.gr/showthread.php?t=2178

neogenitaki
23-10-12, 07:29
κορίτσια να ξέρετε ότι αν σας τον γράψει τον υπέρηχο θυρεοειδούς παθολόγος ή ενδοκρινολόγος ή γενικός ιατρός του ΕΟΠΥΥ θα πληρώσετε μόνο συμμετοχή περίπου 1.50ευρώ και θα το κάνετε φυσικά σε όποιο διαγνωστικό κέντρο επιθυμείτε!!!

jackrussel
24-10-12, 15:07
λαιδα
μπορεις να μου στειλεις με πμ το ονομα του ενδοκρινολογου σου
ευχαριστω

jackrussel
24-10-12, 15:21
λατρεμενη μου λαιδα
εχω χασιμοτο αλλα η tsh ειναι στο 0,004 τωρα
ανεβασα γ-γτ συκωτιου και η ηπατολογος λεει οτι εμαι υπερθυροειδικη και να το ρυθμισω
ο μπικας με ξενερωσε γιατι ειδα οτι το τραβαει πολυ στα ακρα με τους υποθυροειδικους φτανοντας μας στα ορια μας

επισης εχω εναν οζο στο συκωτι αλλα το συκωτι λειτουργει μια χαρα θα επαναλαβω βεβαια μαγνητικη και αιμα σε 3μηνες να δουμε

πρεπει ομως να ρυθμισω θυροειδη για να δουμε γιατι μονον η γ-γτ ειναι τσιμπημενη
δεν μπορω να σε σου στειλει πμ αν ειναι επιλογη σου να μην παιρνεις πμ οκ αν οχι κοιτα το γιατι ειναι μπλκαρισμενα τα εισερχομενα σου

ster
24-10-12, 15:37
Oσο υψηλή είναι η TSH τόσο ανεβαίνει η δόση στο χάπι για να κατέβει? Εμένα ήταν 4,40 και μου αύξησε το χάπι στα 88 από 75.

Λαΐδα
24-10-12, 16:09
λατρεμενη μου λαιδα
εχω χασιμοτο αλλα η tsh ειναι στο 0,004 τωρα
ανεβασα γ-γτ συκωτιου και η ηπατολογος λεει οτι εμαι υπερθυροειδικη και να το ρυθμισω
ο μπικας με ξενερωσε γιατι ειδα οτι το τραβαει πολυ στα ακρα με τους υποθυροειδικους φτανοντας μας στα ορια μας

επισης εχω εναν οζο στο συκωτι αλλα το συκωτι λειτουργει μια χαρα θα επαναλαβω βεβαια μαγνητικη και αιμα σε 3μηνες να δουμε

πρεπει ομως να ρυθμισω θυροειδη για να δουμε γιατι μονον η γ-γτ ειναι τσιμπημενη
δεν μπορω να σε σου στειλει πμ αν ειναι επιλογη σου να μην παιρνεις πμ οκ αν οχι κοιτα το γιατι ειναι μπλκαρισμενα τα εισερχομενα σου
Δεν ειναι επιλογη μου...καποια βλακεια εχω κανει! :oops:
Θα το ψαξω. Ακου αν εχεις τοσο χαμηλο TSH πρεπει οπωσδηποτε να κανεις εξετασεις για Ft3 και ft4. Αν και αυτα ειναι υψηλα, βουρ για αντιθυρεοειδκα! Αν ειναι υψηλα βεβαια και παιρνεις Τ4, πολυ απλα κοβεις το Τ4 και ξανακανεις εξετασεις σε ενα μηνα. Ισως φταιει αυτο.
SGOT kai SGPT εχεις κανει?
Anti TPO και Anti tpg?

Λαΐδα
24-10-12, 16:10
Oσο υψηλή είναι η TSH τόσο ανεβαίνει η δόση στο χάπι για να κατέβει? Εμένα ήταν 4,40 και μου αύξησε το χάπι στα 88 από 75.
περιεργο...οι ft3 και ft4 πως ειναι??

Να εξηγηθω καταρχην πριν μου κρεμασουν κουδουνια , οτι δεν ειμαι γιατρος αλλα τα βασικα οσον αφορα τη λειτουργια του θυρεοειδη τα ξερω καλα μια που ειμαι παθουσα χρονια.;)

jackrussel
24-10-12, 16:15
Δεν ειναι επιλογη μου...καποια βλακεια εχω κανει! :oops:
Θα το ψαξω. Ακου αν εχεις τοσο χαμηλο TSH πρεπει οπωσδηποτε να κανεις εξετασεις για Ft3 και ft4. Αν και αυτα ειναι υψηλα, βουρ για αντιθυρεοειδκα! Αν ειναι υψηλα βεβαια και παιρνεις Τ4, πολυ απλα κοβεις το Τ4 και ξανακανεις εξετασεις σε ενα μηνα. Ισως φταιει αυτο.
SGOT kai SGPT εχεις κανει?
Anti TPO και Anti tpg?

λοιπον t3 και τ4 ειναι στην μεση των φυσιολογικων
ολες οι τρανσαμινασες του συκωτιου ειναι τελειες πλυν της γ-γτ που ειναι 75

τελος εχω αντισωματα χασιμοτο υψηλα

Λαΐδα
24-10-12, 16:22
λοιπον t3 και τ4 ειναι στην μεση των φυσιολογικων
ολες οι τρανσαμινασες του συκωτιου ειναι τελειες πλυν της γ-γτ που ειναι 75

τελος εχω αντισωματα χασιμοτο υψηλα
μου ειχε πει ενας ενδοκρινολογος οτι ειναι καλυτερα να μετραμε τις ελευθερες Τ3 και Τ4 παρα τις ολικες.
Αν εχεις φυσιολογικες ft3 και ft4 λοιπον, για εμενα δεν εχεις προβλημα με τον θυρεοειδη αλλα με κατι αλλο. και αυτο το αλλο επηρρεαζει και το tsh σου.
δεν παιρνεις Τ4 τωρα ετσι δεν ειναι??
πηγαινε σε αυτον τον γιατρο, ειναι καλος. Και πιστεψε με εχω παει σε πααααααρα πολλους
Η ανεβασμενη γGT ισως ειναι απλα απο την τοσο χαμηλη TSH

jackrussel
24-10-12, 16:46
μου ειχε πει ενας ενδοκρινολογος οτι ειναι καλυτερα να μετραμε τις ελευθερες Τ3 και Τ4 παρα τις ολικες.
Αν εχεις φυσιολογικες ft3 και ft4 λοιπον, για εμενα δεν εχεις προβλημα με τον θυρεοειδη αλλα με κατι αλλο. και αυτο το αλλο επηρρεαζει και το tsh σου.
πηγαινε σε αυτον τον γιατρο, ειναι καλος. Και πιστεψε με εχω παει σε πααααααρα πολλους

παιρνω τ4 των 88 ισως πρεπει να το μειωσω
αυριο ειχα κανονισει ραντεβου με μια αλλη αλλα θα παω σιγουρα και στον δικο σου
θα παρω γνωμες απο 2 και με οποιον νοιωσω καλυτερα θα κατσω

ster
24-10-12, 17:48
περιεργο...οι ft3 και ft4 πως ειναι??

Να εξηγηθω καταρχην πριν μου κρεμασουν κουδουνια , οτι δεν ειμαι γιατρος αλλα τα βασικα οσον αφορα τη λειτουργια του θυρεοειδη τα ξερω καλα μια που ειμαι παθουσα χρονια.;)

Η FT4 είναι 0.9. Δεν μου είπε κάτι για αυτήν αλλά θεώρησε αυξημένη την TSH (στα 4,40) και από 75 πήγα στο 88. Γιατρός δεν είσαι, αλλά πες την γνώμη σου από τις εμπειρίες σου. Εντωμετάξύ πριν την γέννα έπαιρνα ένα 25άρι και τώρα έφτασα στα 88? Και αντί να κατεβαίνω εγώ ξανανεβαίνω σε δόση?? Κάπως μου κάθισε άσχημα αυτό. Εχω εμπιστοσύνη στον γιατρό, με γλίτωσε στην άσχημη εγκυμοσύνη μου, αλλά δεν θα επανέλθω ποτέ?
Επίσης πεσμου σε ποιόν γιατρό πηγαίνεις και πόσο σου παίρνει επίσκεψη. Είναι μόνο ιδιωτικά ή και σε κάποιο νοσοκομείο ιδιωτικό?
Είναι μόνο ενδοκρινολόγος? Γιατί αυτός που βλέπω είναι και διαβητολόγος λόγω διαβήτη κύησης.

Λαΐδα
24-10-12, 20:22
Η FT4 είναι 0.9. Δεν μου είπε κάτι για αυτήν αλλά θεώρησε αυξημένη την TSH (στα 4,40) και από 75 πήγα στο 88. Γιατρός δεν είσαι, αλλά πες την γνώμη σου από τις εμπειρίες σου. Εντωμετάξύ πριν την γέννα έπαιρνα ένα 25άρι και τώρα έφτασα στα 88? Και αντί να κατεβαίνω εγώ ξανανεβαίνω σε δόση?? Κάπως μου κάθισε άσχημα αυτό. Εχω εμπιστοσύνη στον γιατρό, με γλίτωσε στην άσχημη εγκυμοσύνη μου, αλλά δεν θα επανέλθω ποτέ?
Επίσης πεσμου σε ποιόν γιατρό πηγαίνεις και πόσο σου παίρνει επίσκεψη. Είναι μόνο ιδιωτικά ή και σε κάποιο νοσοκομείο ιδιωτικό?
Είναι μόνο ενδοκρινολόγος? Γιατί αυτός που βλέπω είναι και διαβητολόγος λόγω διαβήτη κύησης.
Καταρχην να σου πω οτι στην αρχη εκανα λαθος :oops: Νομιζα σου μειωσε την δοση για αυτο εγραψα οτι ειναι περιεργο.

οι φυσιολογικες τιμες των ft3 και ft4 ειναι
ft3 1.5-5
ft4 0.7-2

Φτ4 λοιπον εχεις χαμηλη και ειναι κατι που 'ταιριαζει' με την υψηλη tsh σου.
Σωστα σου ανεβασε την δοση.
Μπορει καποια στιγμη να λειτουργησει καλυτερα ο θυρεοειδης σου, δυσκολο βεβαια. Μεγαλωνοντας δυσκολα φτιαχνει κατι.
Μην ανησυχεις ομως. Το Τ4 δεν ειναι φαρμακο. Ειναι η ορμονη που σου λειπει ;)
παρε το χαπακι και ολα θα δουλευουν καλυτερα στον οργανισμο σου.

Σου στελνω πμ για τον γιατρο

Λαΐδα
24-10-12, 20:31
παιρνω τ4 των 88 ισως πρεπει να το μειωσω
αυριο ειχα κανονισει ραντεβου με μια αλλη αλλα θα παω σιγουρα και στον δικο σου
θα παρω γνωμες απο 2 και με οποιον νοιωσω καλυτερα θα κατσω
ναι δες τι θα σου πει γιατι αν μειωσεις το χαπι λογικα θα κατεβει και η ft3 και ft4. Και δεν εχεις αυτο το περιθωριο ;)

jackrussel
24-10-12, 22:56
ναι δες τι θα σου πει γιατι αν μειωσεις το χαπι λογικα θα κατεβει και η ft3 και ft4. Και δεν εχεις αυτο το περιθωριο ;)

οποτε χεσε μεσα πολυχρονη,,,,,,,
αν δεν ειχα αυτο το θεμα με το συκωτι δεν θα εσκαγα
πολυ υπουλο πραγμα οι θυροειδιτιδες τελικα

katrin
26-10-12, 00:59

αν παίρνεις χάπι για τον θυρεοειδή οπωσδήποτε πρέπει να μετρήσεις την ft4(για την 3 δεν γνωρίζω) διότι αν θέλεις να μετρήσεις την μη free πρέπει να διακόψεις για λίγο (πόσο δεν ξέρω) το χάπι