PDA

Επιστροφή στο Forum : Υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη, ξανα και ξανα...!!! Βοηθεια!!!

rififi
17-09-12, 13:24
Ειμαι καινουργια στο φορουμ, σας παρακαλω οποια κοπέλα αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα ας επικοινωνησει μαζι μου...Πήρα για δυο εβδομαδες αντιβιωση (δυο ταμπλετες την ημερα) Ακριβως στις δυο εβδομαδες ολα τα συμπτωματα υποχωρησαν !!!!Συνεχισα με 1 tb καθε βραδυ ως χημειοπροφυλαξη αλλά μετα απο μια εβδομαδα περιπου τα συμπτωματα επανηλθαν ξανα ...Τι να κανω ειμαι απελπισμενη

salvia:)
17-09-12, 14:18
rififi δεν εγραψες σημαντικα στοιχεια.. οπως
1) πως εγινε η διαγνωση?
2) ποιο αντιβιωτικο πηρες? με συνταγη γιατρου?
3) εισαι εγκυος?
4) τι ειδους ουρολοιμωξη διαγνωστηκε? ουρηθριτιδα, κυστιτιδα, πυελονεφριτιδα?

vera
17-09-12, 14:30
Πρεπει να δεις αρχικα γιατι υποτροπιαζεις. Δε σε καλυπτει η αντιβιωση/ Υπαρχει αλλο προβλημα?

Μπορεις να παιρνεις ομως καθημερινα ενα βοτανο προληπτικα το UVA URSI της Vogel απο τα φαρμακεια, κανει εξαιρετικη δουλεια. Το πινω εγω (που εχω ταση για κυστιτιδες με τα απο παρα πολλες ουρολοιμωξεις) και το δινω στο μικρο μου που εχει παλλινδρομιση νεφρων.

xena
17-09-12, 14:52
Κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, αλλά αποδείχθηκε ότι την μία δεν έπαιρνα σωστό αντιβιωτικό γιατί ο *%#$ ο μικροβιολόγος δεν είχε κάνει αντιβιόγραμμα, την δεύτερη δεν πήρα όσο καιρό έπρεπε, την τρίτη ξέχασα να τις πάρω 4-5 φορές κλπ κλπ.

Κάνε σωστά την αρχή. Μόλις σου ξανασυμβεί, ό,τι ώρα και να είναι πάρε δείγμα, πήγαινε το για ανάλυση και πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο.
Εγώ πήρα τον γυναικολόγο μου γιατί ευθύνεται εν μέρει, όλα ξεκίνησαν με την γέννα. Τελικά το ξεπέρασα 8 μήνες μετά. Απελπισία, δεν το συζητώ, κυρίως εάν θηλάζεις...
Χρειάστηκα 22 ημέρες ισχυρότατης αντιβίωσης και επανάληψη μετά από 12 ημέρες.

Εύχομαι περαστικά..

rififi
17-09-12, 16:00
Κοριτσια σας ευχαριστω για την ανταποκριση ...Το μικροβιο ειναι το γνωστο e.coli και η αντιβιωση που πηρα αυτη την φορά ηταν η bactrimel. Καθε θεραπευτικη παρεμβαση που ακολουθω ειναι συμφωνα με τις οδηγιες ουρολογου (εχω μιλήσει με 2 συγκεκριμενα) Με την γνωστη διαδικασια κ/α ούρων αντιβιογραμμα κ.λ.π Εχω κάνει αξονική ανω κ κάτω κοιλίας και εχω κάνει και πυελογραφία. Ολες οι εξετασεις ήταν αριστες! Ακολουθω ολα τα προληπτικα μέτρα (υγρα, κρανμπερυ, πλυσιμο πριν κ μετα την επαφη ...και ολα τα υπόλοιπα). Ο ουρολογος μου ειπε συγκεκριμενα είναι λοιμωξη στο κατωτερο ουροποιητικο. Ήμασταν στην προσπαθεια για μωρο αλλα τις εχουμε διακοψει...αναγκαστικα. Οταν κανω τις υποτροπες εμφανιζω εντονη κόπωση και χαμηλη πυρετικη κινηση (οπου πραγματικα με εξουθενωνει απίστευτα ) Εχω κουραστει απίστευτα πολύ ψυχολογικά, ειμαι σε απόγνωση ειλικρινα ...Μπορει να ακουγομαι υπερβολικη αλλα αυτη την κατασταση την βιωνω παρα πολυ καιρο τώρα μιλάμε πάνω απο χρόνο...Βασανιζομαι, εχω εξαντληθει απο καθε αποψη...

rififi
17-09-12, 16:04
Επίσης αν καμια εχει εμπιστοσυνη σε καποιον ουρολογο ας μου στειλει τα στοιχεια του...Ειμαι σε απέλπιδη κατάσταση!!! Xena αυτο το θεραπευτικό σχημα δεν εχει τυχει να το ακολουθησω ποτέ (δηλ. 22 μερες αντιβιωση κ.λπ).

Skybeam
17-09-12, 17:31
Έχω περάσει άσχημα με νοσηλεία και μεγάλη ταλαιπωρία πολλές ουρολοιμώξεις απανωτές. Θα σε συμβούλευα να πας σε εφημερεύον γυναικολογικό νοσοκομείο όπου υπάρχει μεγάλη εμπειρία, για να εκτιμήσουν την κατάστασή σου. Περαστικά.

robenula
17-09-12, 17:38
το εχω ζησει αυτο το σκηνικο για 2 χρονια.απελπισια.προφανωσ δε σε καλυψε η αντιβιωση.εχω ειχα πρωτεα.καποια στιγμη περασε.τωρα με πιανει μια φορα περιπου το χρονο και παιρνω μονη μου νοροσιν

robenula
17-09-12, 17:39
Πρεπει να δεις αρχικα γιατι υποτροπιαζεις. Δε σε καλυπτει η αντιβιωση/ Υπαρχει αλλο προβλημα?

Μπορεις να παιρνεις ομως καθημερινα ενα βοτανο προληπτικα το UVA URSI της Vogel απο τα φαρμακεια, κανει εξαιρετικη δουλεια. Το πινω εγω (που εχω ταση για κυστιτιδες με τα απο παρα πολλες ουρολοιμωξεις) και το δινω στο μικρο μου που εχει παλλινδρομιση νεφρων.
του δινεις μονο αυτο οχι χημειοπροφυλαξη?

rififi
17-09-12, 17:46
Αχ! ρε κοροτσια ....Νοσηλευτικα σε νοσοκομειο πριν λιγο καιρο και εκει μου εδωσαν το bactrimel, το νοροσιν ειμαι αλλεργικη και δεν μπορω να το παρω...Τι να πω, δεν ξερω πραγματικα ...Τωρα βρισκομαι στο εξωτερικο οποτε πρεπει να παω μαλλον εδω στους γιατρους (και αντε να βγαλεις ακρη εδω ...ειναι χαλια το συστημα)Μετα απο διερευνηση βρηκα πληροφοριες σχετικα με το d mannose. Οι περισσοτεροι λήπτες μιλούν για πραγματικό θαυμα στο μικροβιο e.coli. Εχω κάνει απειρη ερευνα απο το πρωι και υπαρχουν μαρτυριες ανθρωπων που μιλούν για την εμπειρια τους. Ειναι απολυτως φυτικό προιον (προς καθε παρανοηση ...το διευκρινιζω). Ουφ! μιλαμε μου ερχεται να βαλω τα κλαματα παλι ...

Skybeam
17-09-12, 17:48
Ουφ! μιλαμε μου ερχεται να βαλω τα κλαματα παλι ...
Παιδί μου σύνελθε! Και νερά πολλά πίνε, όπως θα ξέρεις, για να φεύγει το μικρόβιο!

rififi
17-09-12, 17:52
Παιδί μου σύνελθε! Και νερά πολλά πίνε, όπως θα ξέρεις, για να φεύγει το μικρόβιο!
Εγω και η τουαλετα πρωτοι φιλοι ...καθε λιγο και λιγακι εκει είμαι ...απο τα νερα που πινω στο τελος θα πω υπερνατριαιμια...Ευχαριστω για το ενδιαφερον οπως και να χει ...μιλαει η κουραση ενος χρονου κ βαλε...

vera
17-09-12, 17:55
Το e.coli ειναι ενα μικροβιο που υπαρχει στον οργανισμο μας. Δεν φευγει ποτε και το χρειαζομαστε γιατι παραγει εργο απλα για καποιο λογο σου δημιουργει εστιες μολυνσης σε συγκεκριμενα σημεια. Ψαξτο πιο σφαιρικα το πραγμα. Κι εγω αρρωσταινα συνεχεια για χρονια, επινα τις αντιβιωσεις με τον κουβα, μου δημιουργησε χρονια κυστιτιδα και καποια στιγμη ως εκ θαυματος σταματησαν. Με τις αντιβιωσεις που παιρνεις φροντισε το εντερο σου παιρνοντας πολλα προβιοτικα γιατι αλλιως θα εχεις αλλα προβληματα.

rififi
17-09-12, 18:00
Το e.coli ειναι ενα μικροβιο που υπαρχει στον οργανισμο μας. Δεν φευγει ποτε και το χρειαζομαστε γιατι παραγει εργο απλα για καποιο λογο σου δημιουργει εστιες μολυνσης σε συγκεκριμενα σημεια. Ψαξτο πιο σφαιρικα το πραγμα. Κι εγω αρρωσταινα συνεχεια για χρονια, επινα τις αντιβιωσεις με τον κουβα, μου δημιουργησε χρονια κυστιτιδα και καποια στιγμη ως εκ θαυματος σταματησαν. Με τις αντιβιωσεις που παιρνεις φροντισε το εντερο σου παιρνοντας πολλα προβιοτικα γιατι αλλιως θα εχεις αλλα προβληματα.
Ναι το γνωριζω σε ευχαριστω πολυ!

ΛΙΝ
17-09-12, 18:01
Γεια σας! αντιμετοπιζω και εγω το ιδιο προβλημα εκανα κολπικη καλλιεργεια και βρεθηκε Ε.κολι και κατιντα.
ο γιατρος μου εδωσε Αγκουμεντιν, Σταμπιναλον, και Λομεξιν κολπικη κρεμα περα παρα μερα.
Ψυχολογικα ειμαι πολυ χαλια, γιατι αυτο το μηνα 25-26 ξεκιναω της ενεσεις για την εξωσωματικη και φοβαμαι μηπως και δεν υποχωρισουν τα μικροβια.
Ρωτησα το γιατρο οταν τελειωσω τη θεραπεια να κανω επανεξεταση και ειπαι οχι δεν χρειαζετε και οτι δεν επιρεαζει την εξωσωματικη, τι να πω ο Θεος βοηθως.

Διαβασα στο φυλαδιο της αντιβιωσης οτι η Αγκουμεντιν πολυ συχνα εμφανιζει μυκητες δηλ.καμια βελτιωση:???: απο αυτους που εχω ειδη θα αποκτησω περισσοτερους:mad:

Σας παρακαλω παρα πολυ πειτε μου τη γνωμη σας!
Υπαρχει κοπελα στο φορουμ που πετυχε η εξωσωματικη ενω ειχε ή
εξακολουθουσε να εχει τα μικροβια?

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

rififi
17-09-12, 18:05
Γεια σας! αντιμετοπιζω και εγω το ιδιο προβλημα εκανα κολπικη καλλιεργεια και βρεθηκε Ε.κολι και κατιντα.
ο γιατρος μου εδωσε Αγκουμεντιν, Σταμπιναλον, και Λομεξιν κολπικη κρεμα περα παρα μερα.
Ψυχολογικα ειμαι πολυ χαλια, γιατι αυτο το μηνα 25-26 ξεκιναω της ενεσεις για την εξωσωματικη και φοβαμαι μηπως και δεν υποχωρισουν τα μικροβια.
Ρωτησα το γιατρο οταν τελειωσω τη θεραπεια να κανω επανεξεταση και ειπαι οχι δεν χρειαζετε και οτι δεν επιρεαζει την εξωσωματικη, τι να πω ο Θεος βοηθως.

Διαβασα στο φυλαδιο της αντιβιωσης οτι η Αγκουμεντιν πολυ συχνα εμφανιζει μυκητες δηλ.καμια βελτιωση:???: απο αυτους που εχω ειδη θα αποκτησω περισσοτερους:mad:

Σας παρακαλω παρα πολυ πειτε μου τη γνωμη σας!
Υπαρχει κοπελα στο φορουμ που πετυχε η εξωσωματικη ενω ειχε ή
εξακολουθουσε να εχει τα μικροβια?

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων
Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω παρόλο που η δικη μου εμπειρια ειναι διαφορετική. Μπορώ να καταλάβω ομως ολα τα συναισθηματα που κουβαλει μια τετοια κατασταση ...Σε συναισθανομαι και κατανοω την αγωνια σου ...

ΛΙΝ
17-09-12, 18:20
Πόσο πολύ σε καταλαβαίνω παρόλο που η δικη μου εμπειρια ειναι διαφορετική. Μπορώ να καταλάβω ομως ολα τα συναισθηματα που κουβαλει μια τετοια κατασταση ...Σε συναισθανομαι και κατανοω την αγωνια σου ...

Εχω περαση και περναω απο σαραντα κυματα μεχρι να γινω μανα και αν τα καταφερω, εχω απελπιστει, απογοητευτη διαφορα αρνητικα συναισθηματα.
ευχαριστω πολυ! για την κατανοηση

rififi
17-09-12, 18:50
Εχω περαση και περναω απο σαραντα κυματα μεχρι να γινω μανα και αν τα καταφερω, εχω απελπιστει, απογοητευτη διαφορα αρνητικα συναισθηματα.
ευχαριστω πολυ! για την κατανοηση
Αχ! ΛΙΝ ειναι φορές που τα αρνητικά συναισθηματα δεν αφήνουν ουτε μια χαραμαδα ελπίδας και αλλοτε πάλι εξαντλούν τα πολύτιμα αποθέματα υπομονής και πίστης (οτι ολα θα πάνε καλά). Δεν ειναι καθολο ευκολο καποιες φορές να τα διαχειριστείς είναι σαν " να γίνεσαι ολη στεναχωριά " και δεν μένει χωρος για κάτι άλλο...Δεν ξερω αν ειναι κάπως ετσι για σένα και αν το εχω καταλαβει καλά ..Εσυ αλλωστε ξερεις καλυτερα απο τον οποιοδηποτε πως εισαι και πως βιωνεις την εμπειρια...

ΛΙΝ
17-09-12, 19:10
Αχ! ΛΙΝ ειναι φορές που τα αρνητικά συναισθηματα δεν αφήνουν ουτε μια χαραμαδα ελπίδας και αλλοτε πάλι εξαντλούν τα πολύτιμα αποθέματα υπομονής και πίστης (οτι ολα θα πάνε καλά). Δεν ειναι καθολο ευκολο καποιες φορές να τα διαχειριστείς είναι σαν " να γίνεσαι ολη στεναχωριά " και δεν μένει χωρος για κάτι άλλο...Δεν ξερω αν ειναι κάπως ετσι για σένα και αν το εχω καταλαβει καλά ..Εσυ αλλωστε ξερεις καλυτερα απο τον οποιοδηποτε πως εισαι και πως βιωνεις την εμπειρια...

rififi μου, το γνωριζω οτι ολη αυτη η αρνητικη συναισθηματικη κατασταση ειναι ο ''χειροτερος εχθρος'' αλλα τι να κανω, ωφειλετε στης καταστασης που βιωνουμε, οπως ο καθενας μας.
Ερχοντε στιγμες που ειμαι αισιοδοξη, αλλα με το που εμφανιστη προβλημα απεθειας αλλαζη η ψυχολογια μου.

rififi
17-09-12, 19:15
rififi μου, το γνωριζω οτι ολη αυτη η αρνητικη συναισθηματικη κατασταση ειναι ο ''χειροτερος εχθρος'' αλλα τι να κανω, ωφειλετε στης καταστασης που βιωνουμε, οπως ο καθενας μας.
Ερχοντε στιγμες που ειμαι αισιοδοξη, αλλα με το που εμφανιστη προβλημα απεθειας αλλαζη η ψυχολογια μου.
Το ξερω ετσι είναι, οι στιγμες αισοδοξιας ειναι οι μικρες ανάσες και μετα πάλι στα βαθιά...

papagalomania
19-09-12, 10:47
Είχα κι εγώ επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις πριν 5 χρόνια, μετά τις διακοπές του καλοκαιριού. Πήρα Lanidin και ακολούθησα φυσικά όλα τα παρελκόμενα, νερά, χυμό λεμονιού, σόδα με νερό, κριθάρι βρασμένο. Τελικά πέρασε.Πριν δυ βδομάδες πήγε να με ξαναπιάσει και πήρα πάλι Lanidin για μια βδομάδα και τώρα είμαι εντάξει. Προληπτικά παίρνω βιταμίνη C από φυτικές τροφές και ιπποφαές που είναι σούπερ τροφή. Έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά για τον οργανισμό και χρειάζονται μόνο 5 σποράκια την ημέρα!

ΛΙΝ
19-09-12, 11:40
Είχα κι εγώ επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις πριν 5 χρόνια, μετά τις διακοπές του καλοκαιριού. Πήρα Lanidin και ακολούθησα φυσικά όλα τα παρελκόμενα, νερά, χυμό λεμονιού, σόδα με νερό, κριθάρι βρασμένο. Τελικά πέρασε.Πριν δυ βδομάδες πήγε να με ξαναπιάσει και πήρα πάλι Lanidin για μια βδομάδα και τώρα είμαι εντάξει. Προληπτικά παίρνω βιταμίνη C από φυτικές τροφές και ιπποφαές που είναι σούπερ τροφή. Έχει όλα τα απαραίτητα συστατικά για τον οργανισμό και χρειάζονται μόνο 5 σποράκια την ημέρα!

Καλημερα
Σε παρακαλω πες μου ειναι αντιβιωση αυτο που επερνες?
δεν αντεχω πλεων εχω απογοητευτη:(, πως γινεται να τα αποκτω αυτα τα μικροβια:evil:, να φανταστης φετος το καλοκαιρι δεν εκανα ουτε ενα μπανιο στη θαλασσα.

xena
19-09-12, 13:32
Rififi, είχα μέρες να σας διαβάσω, ήθελα να πω αυτό που είπε και η ΛΙΝ. Μπορεί να έχεις το e-coli στον κόλπο ή στον τράχηλο, δηλαδή μια απλή κολπίτιδα, οπότε θα χρειαστείς καλύτερα αγωγή γυναικολογική... και ο σύζυγος να ακολουθήσει ίσως.
Πάντως εγώ όσες φορές την έχω πατήσει, πλην αυτών μετά την γέννα, ήταν από την επαφή. Ξέρετε, μερικές φορές κατά την διάρκεια μπορεί να ακουμπήσει κάτι στην πρωκτική περιοχή και μετά πάλι στην γυναικολογική. Προσπαθώ να το πω κάπως κομψά..

Από την άλλη, μετά την γέννα κι επειδή δεν αντιμετωπίστηκε σωστά, ο γυναικολόγος μου είπε πως μετατράπηκε σε "χρόνια κυστίτιδα". Εξ ου και η αντιβίωση 22 ημέρες (με νελαμποσίν). Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση και ρώτησα συγγενή μου γιατρό ο οποίος μου είπε πως χρειάζεται κάπου 3 εβδομάδες αντιβιωτικό σχήμα, αλλιώς να πω την αλήθεια δεν θα το έκανα..

Οταν έμεινα έγκυος, θυμάμαι άρχισε πάλι να με ενοχλεί και δεν ήθελα με τίποτα να πάρω φάρμακα. Ετσι λοιπόν μόλις αισθάνθηκα το πρώτο γνώριμο κάψιμο, έφτιαξα θυμάμαι μια κατσαρόλα χαμομήλι και την ήπια. Επινα για περίπου 10 ημέρες κάπου 3 λίτρα νερό με χαμομήλια. Και μου πέρασε.

papagalomania
19-09-12, 13:34
Καλημερα
δεν αντεχω πλεων εχω απογοητευτη:(, πως γινεται να τα αποκτω αυτα τα μικροβια:evil:, να φανταστης φετος το καλοκαιρι δεν εκανα ουτε ενα μπανιο στη θαλασσα.
Αντιβίωση είναι το άτιμο και δεν τις χωνεύω τις αντιβιώσεις. Αλλά με αυτά δεν παίζουμε!

xena
19-09-12, 13:38
Καλημερα

Λιν, κι εγώ με την θάλασσα... δεν τα'χω καλά, μην απογοητεύεσαι, δεν είσαι η μόνη. Αν κολυμπήσω σε νερά με πολύ κόσμο και δεν αλλάξω αμέσως μαγιώ, την άλλη μέρα έχω πρόβλημα.
Ευαισθησία είναι αυτή και σχετίζεται με το ph του κόλπου μας, μπορεί εδώ να σε βοηθήσει το λακτάλ - όχι φάρμακα...

ΛΙΝ
19-09-12, 13:50
Λιν, κι εγώ με την θάλασσα... δεν τα'χω καλά, μην απογοητεύεσαι, δεν είσαι η μόνη. Αν κολυμπήσω σε νερά με πολύ κόσμο και δεν αλλάξω αμέσως μαγιώ, την άλλη μέρα έχω πρόβλημα.
Ευαισθησία είναι αυτή και σχετίζεται με το ph του κόλπου μας, μπορεί εδώ να σε βοηθήσει το λακτάλ - όχι φάρμακα...

ο γιατρος μου εδωσε κολπικη κρεμα ΛΟΥΜΕΞΙΝ, αντιβιωση ΑΓΚΟΥΜΕΝΤΙΝ και ΣΤΑΜΠΙΛΑΝΟΛ ελπιζω να ειναι δραστηκα.

Το λακταλ ειναι κρεμα?

Απο σημερα το πρωι εχω συχνουρια μηπως ειναι απο την αντιβιωση? ή γενικα απο τα φαρμακα που ξενινησα απο τη Δευτερα.

rififi
19-09-12, 16:47
Κοριτσια γεια σας και πάλι...Χθες πηγα στον γιατρό εδω ( Μ.Βρετανια) και μου ειπε οτι καλο θα ηταν να ξαναπαρω για αλλες δυο εβδομαδες αντιβιωση :( και μετα βλεπουμε....Εντωμεταξυ μια φιλη κ συναδελφος απο τον Καναδα μου προτεινε ενα σκευασμα φυτικό το οποιο εχει εκπληκτικα αποτελεσματα, για το e.coli ...Έκανα μια διαδυκτικη διερευνση και προς μεγαλη μου επληξη διαπιστωσα οτι παρα πολλες αναφορές απο ανθρωπους, που υπέφεραν απο το e.coli θεραπευτηκαν οριστικά. Μιλησα με την γιατρό μου εδω και πραγματικα και η ιδια μου ειπε οτι πράγματι εχει θεαματικα αποτελεσματα και δινεται κ για θεραπεια αλλα και προληψη( αλλα ελάχιστοι γιατροι το συστηνουν ή το γνωριζουν...) Το εχω αγοράσει ήδη και το εχω ξεκινησει...Αν δεν δω αποτελεσμα θα παρω αναγκαστικα πάλι αντιβιωση, ειλικρινα δεν ξέρω...Επίσης θα γινει και ληψη κολπικου επιχρισματος (ωστε να δουμε αν εχει "ταξιδεψει" το e.coli και προς τα εκει...) Εσεις πως ειστε ?

rififi
19-09-12, 16:49
Κοριτσια γεια σας και πάλι...Χθες πηγα στον γιατρό εδω ( Μ.Βρετανια) και μου ειπε οτι καλο θα ηταν να ξαναπαρω για αλλες δυο εβδομαδες αντιβιωση :( και μετα βλεπουμε....Εντωμεταξυ μια φιλη κ συναδελφος απο τον Καναδα μου προτεινε ενα σκευασμα φυτικό το οποιο εχει εκπληκτικα αποτελεσματα, για το e.coli ...Έκανα μια διαδυκτικη διερευνση και προς μεγαλη μου επληξη διαπιστωσα οτι παρα πολλες αναφορές απο ανθρωπους, που υπέφεραν απο το e.coli θεραπευτηκαν οριστικά. Μιλησα με την γιατρό μου εδω και πραγματικα και η ιδια μου ειπε οτι πράγματι εχει θεαματικα αποτελεσματα και δινεται κ για θεραπεια αλλα και προληψη( αλλα ελάχιστοι γιατροι το συστηνουν ή το γνωριζουν...) Το εχω αγοράσει ήδη και το εχω ξεκινησει...Αν δεν δω αποτελεσμα θα παρω αναγκαστικα πάλι αντιβιωση, ειλικρινα δεν ξέρω...Επίσης θα γινει και ληψη κολπικου επιχρισματος (ωστε να δουμε αν εχει "ταξιδεψει" το e.coli και προς τα εκει...) Εσεις πως ειστε ?
Το σκευασμα το ειχα γραψει πριν κατι μερες και η φιλη απο το Καναδα το επιβεβαιωσε...

rififi
19-09-12, 16:51
Επισης ΛΙΝ εχεις σκεφτει την επιλογη να δεις λοιμωξιολογο ...Σκεφτομαι αν δεν δω αποτελεσμα θα ειναι πιθανον η επομενη κίνηση μου...

quarter
21-09-12, 16:10
Επισης ΛΙΝ εχεις σκεφτει την επιλογη να δεις λοιμωξιολογο ...Σκεφτομαι αν δεν δω αποτελεσμα θα ειναι πιθανον η επομενη κίνηση μου...

Εγω νομιζω οτι απλα δεν εχεις βρει αντιβιωση που αν σε πιανει. Ειχα κι εγω γερη ουρολοιμωξη με εμετους και αιματουρια πριν 3 βδομαδες και πηρα amoxil. Και εννοειται ηπια απειρο νερο απ τη στιγμη που το καταλαβα.

Οταν γνωρισα τον συντροφο μου παθαινα συνεχεια κυστιτιδες, ουροιλωξεις και μυκητιασεις. Σε καποια φαση πηρα μια εξαμηνη θεραπεια για τους μυκητες και μου περασαν και οι ουρολοιμωξεις.

Θελει προσοχη στο σεξ και καθαριοτητα.

Κι μη ξεχνας οσο πΑιρνεις αντιβιωση να κοψεις τη ζαχαρη και οτιντην περιεχεινακομα και τα φρουτα, καθως και μακαρονια, ψωμι κεικ κτλ για να αποφυγειςντους μυκητες. Και παρε και προβιοτικα.

ritap
21-09-12, 16:55
Είχα το ίδιο πρόβλημα για 4 χρόνια. Πήρα άπειρες αντιβιώσεις και Bactrimel και Norosin για 6 μήνες και έκανα κι όλες τις εξετάσεις. Βρήκα λύση στην ομοιοπαθητική κι εδώ κι ένα χρόνο δεν ξαναέπαθα τίποτα. Πρέπει να πίνεις πολλά υγρά και επίσης cranberry. Εύχομαι περαστικά.

quarter
21-09-12, 17:14
Είχα το ίδιο πρόβλημα για 4 χρόνια. Πήρα άπειρες αντιβιώσεις και Bactrimel και Norosin για 6 μήνες και έκανα κι όλες τις εξετάσεις. Βρήκα λύση στην ομοιοπαθητική κι εδώ κι ένα χρόνο δεν ξαναέπαθα τίποτα. Πρέπει να πίνεις πολλά υγρά και επίσης cranberry. Εύχομαι περαστικά.

Ενδιαφερον? λεω να το ψαξω για τις μυκητιασεις που εχω. Μπορεις να μου πεις περιπου πως σε βοηθησε η ομοιοπαθητικη για να καταλαβω πως λειτουργει?

rififi
21-09-12, 17:38
Στο παρελθον ειχα δοκιμασει κ ομοιοπαθητικη, αλλά δυστηχως σε εμενα δεν επιασε... Γνωριζω πολλες περιπτωσεις που εχουν άριστα αποτελεσματα...Να ρωτησω κάτι ρε κοριτσια ...Το σκεπτικο οτι πηρα αντιβιωση που ηταν ευαισθητη στο μικροβιο και μολις ολοκληρωσα την θεραπεια, λίγες μερες μου εμφανιστηκαν πάλι τα συμπτωματα (βεβαια ελαφρως πιο ηπια) σημαίνει οντως οτι επρεπε να την παρω για περισσοτερο καιρο?

rififi
21-09-12, 17:40
Εγω νομιζω οτι απλα δεν εχεις βρει αντιβιωση που αν σε πιανει. Ειχα κι εγω γερη ουρολοιμωξη με εμετους και αιματουρια πριν 3 βδομαδες και πηρα amoxil. Και εννοειται ηπια απειρο νερο απ τη στιγμη που το καταλαβα.

Οταν γνωρισα τον συντροφο μου παθαινα συνεχεια κυστιτιδες, ουροιλωξεις και μυκητιασεις. Σε καποια φαση πηρα μια εξαμηνη θεραπεια για τους μυκητες και μου περασαν και οι ουρολοιμωξεις.

Θελει προσοχη στο σεξ και καθαριοτητα.

Κι μη ξεχνας οσο πΑιρνεις αντιβιωση να κοψεις τη ζαχαρη και οτιντην περιεχεινακομα και τα φρουτα, καθως και μακαρονια, ψωμι κεικ κτλ για να αποφυγειςντους μυκητες. Και παρε και προβιοτικα.
Πόσο καιρο πηρες την αντιβιωση quarter?

ΛΙΝ
21-09-12, 18:44
Κοριτσια δεν το γνωριζα οτι η ζαχαρη αυξανει τους μυκητες. εμενα η θεραπεια ειναι μονο για δεκα μερες.

Ποια ειναι ακριβως τα συμπτωματα?

εγω εκτος απο την κακοσμια και καποια υγρα δεν ειχα τιποτα αλλο, σημερα ειναι η 5η μερα της θεραπεια και δεν παρατηρω τιποτα απο αυτα που ειχα πριν.

Μονο προχθες ειχα συχνουρια μεχρι και σημερα, αλλο πιο ηπια αφου να φανταστητε καθε τοσο πηγαινα τουαλετα (αγχωθεικα για ουρολοιμωξη) συνχρονος επινα και νερο μεχρι τρεια μπουκαλια ηπια και σημερα ειμαι καπως καλητερα.

Υπαρχει περιπτωση οι μυκητες να προκαλουν ουρολοιμωξη?

ΛΙΝ
21-09-12, 18:53

rififι μου, ελπιζω να μην χρειαστη να το ψαξω περαιτερω.

rififi
24-09-12, 15:27
Καλημερα, παρακαλω αν μπορει καποια κοπελα με παρομοιο προβλημα να μου συστησει καποιον καλό ουρολογο. Ειναι μεγαλη αναγκη (χρειαζομαι δευτερη γνωμη σας παρακαλω πολυ...) Ευχαριστω

quarter
24-09-12, 18:14
Δυστυχως ριφιφι εγω δεν ξερω καποιον.:(

rififi
24-09-12, 19:23
Δυστυχως ριφιφι εγω δεν ξερω καποιον.:(

Δεν πειραζει quarte μου. Να σαι καλα που μπηκες στον κοπο και απάντησες . Εχω κουραστει τοσο πολυ ...οπως κ να χει σ ευχαριστω!

xena
25-09-12, 10:21
Και πάνω που τα λέγαμε, την ξαναπάτησα κι εγώ.. και νόμιζα πως γλίτωσα.
Κι επειδή με έπιασε στις 2 τα χαράματα και 5 το πρωί ουρούσα αίμα, δεν πήγα για εξέταση, ήπια κατευθείαν αντιβίωση σεκλόρ. Μόλις περάσουν 10 ημέρες αντιβίωσης θα πάω για υπέρηχο κύστης και ανάλογα βλέπουμε.
Φίλη που έχω και έπαθε με την κύστη της πτώση και είχε πολλά παρατράγουδα μου είπε για ένα σκεύασμα, νομίζω ουρινάλ, δεν είναι φάρμακο, είναι προληπτικό, μόλις νιώθεις το πρώτο "μπούκωμα" να πιεις με πολλά νερά και γίνεσαι καλά. Βαρέθηκα κι εγώ...
Βρήκα κι ένα άρθρο:
http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=3035

Επίσης για πρόληψη:
http://www.flowmagazine.gr/article/view/recurrent_bladder_infections_and_how_to_deal_with_them_naturaly/category/quality_of_life

http://www.woman.com.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=170

http://www.karpasia-hp.com/newsletter/06/details.cfm?go=5

Τα διαβάζω κι εγώ τώρα... Αντε να δούμε..

anty
25-09-12, 10:44
Οι σύζυγοί σας έχουν εξεταστεί για e coli? Την έχω πατήσει και γω στο παρελθόν και είχα την μία κυστίτιδα πίσω από την άλλη. Έπαιρνα αντιβίωση περνούσε για λίγες μέρες και μετά φτου και από την αρχή. Ο γυναικολόγος μου είχε λαλήσει. Μέχρι που αποφάσισα να στείλω τον σύζυγο για εξέταση. Ήμασταν και μεις λίγο πριν την δεύτερη εξωσωματική και δεν ήθελα να διακινδυνέψω. Το σπερμοδιάγραμμα βγήκε θετικό. Παιδεύτηκε και αυτός πολύ αλλά κάποια στιγμή καθάρισε. Μήπως οι ουρολοιμώξεις σας υποτροπιάζουν όταν έχει μεσολαβήσει επαφή?
Πάντως για την εξωσωματική μου είχαν πει πως δεν παίζει ρόλο αν το σπέρμα είναι μολυσμένο με e coli αυτοί έχουν τον τρόπο να το παρακάμψουν.

xena
25-09-12, 11:49
Κοίτα, ο δικός μου (μετά από δική μου γκρίνια) πήγε κι έκανε εξέταση ούρων αλλά δεν βρέθηκε κανένα απολύτως μικρόβιο, ήταν στείρα μικροβίων έδειξε η εξέταση. Δεν ξέρω για σπερμοέλεγχο..
Λες;
Πάντα μεσολαβεί επαφή. Και στο διάστημα που είμαι καλά πάλι έχουμε επαφές - συνέχεια. :?::?::?:

rififi
25-09-12, 12:32
Και εμένα είχε κανει κ/α σπέρματος στο παρεθον και βγηκε καθαρη...Τι να πω εχω κουραστει τόσο πολύ...μιας και εμενα μου κανει δεκατα κ με εξουθενωνει απίστευτα, δεν μπορω να κανω τίποτα...Δεν ξερω ειλικρινα, ειναι απελπισια!!!

rififi
25-09-12, 12:34
Και ειαμε ξεκινησει κ προσπαθειες για μωρο ...τωρα κλαφτα Χαραλαμπε!

anty
25-09-12, 14:18
ούρων και εμάς είχε βγει αρνητική, κάντε ένα σπερμοδιάγραμμα να βεβαιωθείτε.
rififi την εξέταση την έκανε ο άνδρας σου πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα ή μετά?

rififi
25-09-12, 14:55
ούρων και εμάς είχε βγει αρνητική, κάντε ένα σπερμοδιάγραμμα να βεβαιωθείτε.
rififi την εξέταση την έκανε ο άνδρας σου πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα ή μετά?
Αντυ την ειχε κανει μετα που ξεκινησα να εχω το προβλημα...

vera
25-09-12, 15:04
Δοκιμαστε προληπτικα να παιρνετε καθημερινα το UVA URSI της Vogel, 13 ευρω εχει περιπου και πινετε 15-20 σταγονες σε ενα ποτηρι νερο. Αυτο μεχρι και για θεραπεια ουρολοιμωξης το δινουν οταν ειναι ηπια. Βοτανο ειναι.

xena
26-09-12, 11:08
Κι εμείς προσπαθούμε για παιδάκι τώρα και φοβάμαι τα σκευάσματα... θα μου πεις βότανα είναι.. Τώρα πίνω σεκλόρ που επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και αυτή τη φορά εύχομαι να μην έχω καθυστέρηση....

rififi
26-09-12, 13:10
Καλημερα,στις απανταχου "ουρολοιμωξηκοχτυπημενες"... τρίτη μερα σημερα με την αντιβιωση πρωι βραδυ (ελπίζω να αρχισω να βλεπω μια εστω αισθητη διαφορά...) Εδω εχουν ανοιξει οι ουρανοι κ βρεχει ασταματητα και σκεφτομουν συνειρμικα "κοιτα τι ωραια με την ευκολια πέφτει, τρεχει το νερο της βροχης, ετσι πρεπει να ειναι και οταν ουρεις κανονικά...σαν την βροχουλα απλά και αβίαστα" Τι σκέψη θεε μου...Θα αρχισω να ανησυχω με αυτες τις σκεψεις...

vera
26-09-12, 13:21
Κι εμείς προσπαθούμε για παιδάκι τώρα και φοβάμαι τα σκευάσματα... θα μου πεις βότανα είναι.. Τώρα πίνω σεκλόρ που επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και αυτή τη φορά εύχομαι να μην έχω καθυστέρηση....

Δεν υπαρχει περιπτωση να βλαπτει περισσοτερο το βοτανο απο την αντιβιωση οσο κι αν επιτρεπεται ;)

rififi
26-09-12, 21:16
Ευχομαι να σου πανε ολα καλα΄!!!

rififi
26-09-12, 21:17
Δοκιμαστε προληπτικα να παιρνετε καθημερινα το UVA URSI της Vogel, 13 ευρω εχει περιπου και πινετε 15-20 σταγονες σε ενα ποτηρι νερο. Αυτο μεχρι και για θεραπεια ουρολοιμωξης το δινουν οταν ειναι ηπια. Βοτανο ειναι.
Θα το δοκιμασω...Ευχαριστω!

ΒΕΡΑ
26-09-12, 22:16
Κι εγώ είχα προβλήματα συχνά παλιά και έπαιρνα συνέχεια αντιβιώσεις μέχρι που μου έδωσε ο γυναικολόγος ενέσιμη αντιβίωση που πιάνει καλύτερα και τέλος. Ακολούθησα εντωμεταξύ και με υστερική εβλάβια όλες τις οδηγίες (όχι επαφές κατά τη διάρκεια της θεραπείας, πολύ νερό, έκοψα το τσιγάρο εκείνες τις μέρες, δεν έπινα καθόλου αλκοόλ και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι). Πάντως έκτοτε δεν έχω πάθει ξανά.

asteraki 19
17-01-13, 16:08
rififi...ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν περιπου ενα μηνα στη Μ βρετανια....πηγα σε 2 γιατρους..μου εδωσαν ηπια αντιβιωση αρχικα αλλα δεν εγινε τπτ. πηγα και στον 2ο γιατρο, μου εδωσε πιο δυνατη αντιβιωση..γυρισα ελλαδα, εκανα ξανα εξετασεις και ακομη ειχα το μικροβιο....εχω απελπιστει τελειως...ολη αυτη η κατασταση εδω και 3 χρονια εχει επηρρεασει πολυ την ψυχολογια μου...εχεις βρει λυση στο προβλημα?θα μπορουσες να μου προτεινεις κατι περα απο καθαριοτητα, πολλα νερα και cranberries????? :-((((

xena
17-01-13, 16:45
Κορίτσια εγώ να σας πώ την κατάληξη μου: από τότε, τέλη Σεπτέμβρη κι αφού τελείωσα αντιβίωση σεκλόρ, άρχισα να πίνω ένα σκεύασμα κράνμπερυ και πήγα κι έκανα καλιέργεια ούρων και βγήκε καθαρή. Τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος και συνέχισα τα κράνμπερυ και νερά συνολικά για 30 ημέρες περίπου. Ως τώρα (να'μαστε καλά) δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

asteraki 19
17-01-13, 20:09
Κορίτσια εγώ να σας πώ την κατάληξη μου: από τότε, τέλη Σεπτέμβρη κι αφού τελείωσα αντιβίωση σεκλόρ, άρχισα να πίνω ένα σκεύασμα κράνμπερυ και πήγα κι έκανα καλιέργεια ούρων και βγήκε καθαρή. Τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος και συνέχισα τα κράνμπερυ και νερά συνολικά για 30 ημέρες περίπου. Ως τώρα (να'μαστε καλά) δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.
ξεκινησα κι εγω χαπια cranberries αλλα απο την τριτη το βραδυ που τελειωσε η αντιβιωση νιωθω μερικες φορες καποιες ανεοχλησεις...δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι...ειμαι τοσο αγχωμενη και εκενευρισμενη με το θεμα που αμεσως μολις αισθανομαι κατι διαφορετικο τα βλεπω ολα μαυρα...αισιοδοξια μηδεν....αυριο πρωι λεω να παω ξανα για γενικες εξετασεις και καλλιεργεια....δεν υποφερεται αυτο το πραγμα πια..... :-(

rififi
18-01-13, 13:19
rififi...ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν περιπου ενα μηνα στη Μ βρετανια....πηγα σε 2 γιατρους..μου εδωσαν ηπια αντιβιωση αρχικα αλλα δεν εγινε τπτ. πηγα και στον 2ο γιατρο, μου εδωσε πιο δυνατη αντιβιωση..γυρισα ελλαδα, εκανα ξανα εξετασεις και ακομη ειχα το μικροβιο....εχω απελπιστει τελειως...ολη αυτη η κατασταση εδω και 3 χρονια εχει επηρρεασει πολυ την ψυχολογια μου...εχεις βρει λυση στο προβλημα?θα μπορουσες να μου προτεινεις κατι περα απο καθαριοτητα, πολλα νερα και cranberries????? :-((((

Καλη σου μέρα Αστερακι ...Σε νιωθω απόλυτα, οπως ειδες και εγω ειχα ταλαιπωρηθει πάρα πολύ...Τωρα δεν ξερω πως και τι ...αλλα ευτυχως η τελευταια εξεταση ουρων ηταν καθαρη...Εγω δοκιμασα το d-mannose και νομιζω με βοηθησε σε συνδυασμο με λιπαντικη κρεμα που εβαζα πριν την ερωτική συνευρεση (για να αποφυγη τραυματισμου της ουρηθρας). Τωρα εχω προγραμματισμενη κυστεοσκοπηση...Και ο ουρολογος εδω απόρησε που τοσο καιρο βασανιζομαι και δεν εχω κανει κυστεοσκοπηση..Θα σου προτεινα να δοκιμασεις το d mannose την λιπαντικη κρέμα και να κανεις κυστεοσκοπηση (μιας και ειναι συμφωνα με τον γιατρο η μοναδικη εξεταση που κατα καποιο τροπο μπορει να ερμηνευσει το φαινομενο των υποτροπων...) Επισης να στεγνωνεις την ευαισθητη περιοχη πολυ καλά μετα απο το μπανιο και να φορας βαμβακερα σιδερωμενα εσωρουχα!! Ελπιζω να βοηθησα ...και εγω ακομη απορω πως εχω γλιτωσει απο αυτο τον εφιαλτη ...ελπιζω να μην ξαναρθει...Δοκιμασε το d mannose !!!!!

asteraki 19
20-01-13, 00:57
Καλη σου μέρα Αστερακι ...Σε νιωθω απόλυτα, οπως ειδες και εγω ειχα ταλαιπωρηθει πάρα πολύ...Τωρα δεν ξερω πως και τι ...αλλα ευτυχως η τελευταια εξεταση ουρων ηταν καθαρη...Εγω δοκιμασα το d-mannose και νομιζω με βοηθησε σε συνδυασμο με λιπαντικη κρεμα που εβαζα πριν την ερωτική συνευρεση (για να αποφυγη τραυματισμου της ουρηθρας). Τωρα εχω προγραμματισμενη κυστεοσκοπηση...Και ο ουρολογος εδω απόρησε που τοσο καιρο βασανιζομαι και δεν εχω κανει κυστεοσκοπηση..Θα σου προτεινα να δοκιμασεις το d mannose την λιπαντικη κρέμα και να κανεις κυστεοσκοπηση (μιας και ειναι συμφωνα με τον γιατρο η μοναδικη εξεταση που κατα καποιο τροπο μπορει να ερμηνευσει το φαινομενο των υποτροπων...) Επισης να στεγνωνεις την ευαισθητη περιοχη πολυ καλά μετα απο το μπανιο και να φορας βαμβακερα σιδερωμενα εσωρουχα!! Ελπιζω να βοηθησα ...και εγω ακομη απορω πως εχω γλιτωσει απο αυτο τον εφιαλτη ...ελπιζω να μην ξαναρθει...Δοκιμασε το d mannose !!!!!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις χρήσιμες συμβουλές!!!!!! Μου έφτιαξες τη μέρα μου!!! Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη...το προϊόν που μου προτείνεις είναι σκόνη που διαλύεται σε νερό ή χυμό; Το έψαξα λιγάκι στο διαδίκτυο και αυτό μου έβγαζε...Κάθε πότε πρέπει να το παίρνουμε;;;; και σε τι ποσότητα;;; Μπορώ να το προμηθευτώ απο το φαρμακείο μόνη μου ή χρειάζεται συνταγή γιατρού;;; Όσο για την εξέταση που μου είπες, θα το συζητήσω άμεσα με το γιατρό μου και θα το κανονίσω!!!
Ελπίζω να είσαι καλα, σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σου!!!!!!!!!!! :-)

rififi
20-01-13, 22:41
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις χρήσιμες συμβουλές!!!!!! Μου έφτιαξες τη μέρα μου!!! Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη...το προϊόν που μου προτείνεις είναι σκόνη που διαλύεται σε νερό ή χυμό; Το έψαξα λιγάκι στο διαδίκτυο και αυτό μου έβγαζε...Κάθε πότε πρέπει να το παίρνουμε;;;; και σε τι ποσότητα;;; Μπορώ να το προμηθευτώ απο το φαρμακείο μόνη μου ή χρειάζεται συνταγή γιατρού;;; Όσο για την εξέταση που μου είπες, θα το συζητήσω άμεσα με το γιατρό μου και θα το κανονίσω!!!
Ελπίζω να είσαι καλα, σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σου!!!!!!!!!!! :-)
Ναι ειναι σε σκονη ...Εγω εκανα παραγγελεια απο το ιντερνετ συγκεκριμενα στο amazon . Δεν χρειαζεται συνταγη το παιρνεις μονη σου μιας και δεν ειναι φαρμακευτικο σκευασμα αλλα απολυτα φυσικό προιον. Ειναι σε μορφη σκονης και το διαλυεις σε νερο ....Η ποσοτητα εξερταται απο την "σοβαροτητα " της καταστασης. Αν ψαξεις στο ιντερνετ εχει προτεινομενες δοσεις ... Γραφει και πανω στο κουτι ...Εγω τις 3 πρωτες μερες το επαιρνα σχεδον καθε 2-3 ωρες μετα εκανα μια συντηρηση. Αν θες μπορεις να μπορεις να μπεις στην σελιδα του amazon και εκει θα δεις παρα πολλες αναφορες ανθρωπων που εχουν χρησιμοποιησει το προιον και εχουν κυριολεκτικα σωθει. Απλα να ξερεις οτι ειναι συγκεκριμενα για το e-coli ...Αυτα ελπιζω να βοηθησα ...

xena
21-01-13, 10:47
ξεκινησα κι εγω χαπια cranberries αλλα απο την τριτη το βραδυ που τελειωσε η αντιβιωση νιωθω μερικες φορες καποιες ανεοχλησεις...δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι...ειμαι τοσο αγχωμενη και εκενευρισμενη με το θεμα που αμεσως μολις αισθανομαι κατι διαφορετικο τα βλεπω ολα μαυρα...αισιοδοξια μηδεν....αυριο πρωι λεω να παω ξανα για γενικες εξετασεις και καλλιεργεια....δεν υποφερεται αυτο το πραγμα πια..... :-(

Αυτά τα συναισθήματα τα καταλαβαίνω απόλυτα! τα θυμάμαι σαν χθες... :cry::cry::cry: Παρόλα αυτά, εγώ επιμένω στα πολλά νερά και φυσικά ούρηση μετά από κάθε επαφή, όσο μπορείτε πιο σύντομα. Εύχομαι σε όσες παιδεύονται ακόμη να ησυχάσουν σύντομα και να το ξεχάσουν!!!

vera
21-01-13, 15:53
Οταν παθαινεις πολλες ουρολοιμωξεις δημιουργειται ευαισθησια στην κυστη και χρονια κυστιτιδα. Νομιζεις δλδ οτι εχεις ουρολοιμωξη ενω ειναι κυστιτιδα. Το παθαινα ειδικα οταν ταξιδευα και δεν επινα πολλα νερα και δεν αδειαζε τακτικα η κυστη. ΑΡΚΕΤΕς φορες επαιρνα μονη αντιβιωση νομιζοντας οτι ειχα παλι ουρολοιμωξη. Δοκιμαστε το uva ursi, ειναι πιο αποτελεσματικο απο τα κρανμπερις. Οταν με πιανουν τετοιες ενοχλησεις στην κυστη, σαν να ξεκινα ουρολοιμωξη, πινω το βοτανο και μεσα σε 20 λεπτα εξαφανιζεται καθε ενοχληση.

kristy25
21-01-13, 16:33
κοριτσια να σας πω κ εγω κατι που μου ειπε ο μικροβιολογος κ μου εκανε μεγαλη εντυπωση.οταν πηγα να δωσω ουρα για να κανουμε την καλλιεργεια(βρεθηκε μικροβιο e-coli αλλα δεν εχει σημασια) ο μικροβιολογος μου ειπε οτι μερικες φορες κατα την ερωτικη πραξη(συγκεκριμενα την ιεραποστολικη σταση για πολυ ωρα) υπαρχει περιπτωση να "τραυμαστιστει" η κυστη κ σε αυτο να οφειλονται τα ενοχλητικα συμπτωματα τα οποια ομως ευτυχως δεν κρατανε για παρα πολυ.ελπιζω να φανει χρησιμη η πληροφορια αυτη γιατι εμενα τουλαχιστον με εκανε μεγαλη εντυπωση τι μπορεις να παθεις κ πως!!

tserkez
21-01-13, 16:55
εχω ενοχληση στη κυστη πολλες φορες,μερικες φορες πολυ δυνατη :παιρνω τα νουροσιν για μια δυο μερες κ μου περναει απο τοτε που πινω περιπου ενα μπουκαλι νερο την ημερα με ποναει πιο σπανια.το καλυτερο παντως ειναι επισκεψη στο γυναικολογο

asteraki 19
23-01-13, 00:55
Οταν παθαινεις πολλες ουρολοιμωξεις δημιουργειται ευαισθησια στην κυστη και χρονια κυστιτιδα. Νομιζεις δλδ οτι εχεις ουρολοιμωξη ενω ειναι κυστιτιδα. Το παθαινα ειδικα οταν ταξιδευα και δεν επινα πολλα νερα και δεν αδειαζε τακτικα η κυστη. ΑΡΚΕΤΕς φορες επαιρνα μονη αντιβιωση νομιζοντας οτι ειχα παλι ουρολοιμωξη. Δοκιμαστε το uva ursi, ειναι πιο αποτελεσματικο απο τα κρανμπερις. Οταν με πιανουν τετοιες ενοχλησεις στην κυστη, σαν να ξεκινα ουρολοιμωξη, πινω το βοτανο και μεσα σε 20 λεπτα εξαφανιζεται καθε ενοχληση.
αληθεια? εγω εχω ηδη ξεκινησει τη θεραπεια με τα κρανα...πρεπε για 6 μηνες να τα παιρνω(μετα απο συμβουλη γιατρου) και αν συνεχισω να παθαινω το ιδιο τοτε θα ξανακοιταξουμε το θεμα....παντως ειναι πολυ εκνευριστικο....σε εμποδιζει να κανεις πολλα πραγματα (ειδικα στα ταξιδια ζοριζομαι κι εγω πολυ) και συνεχως εχεις στο μυαλο σου να μησ υμβει το ιδιο.....

asteraki 19
26-01-13, 20:59
:(:(:(:( ουφ κοριτσια χρειαζομαι ξανα τα φωτα της....δεν αντεχω αλλο!!!! εχουν περασει 2 βδομαδες απο τοτε που τελειωσε η αντιβιωση μου και παιρνω 2 φορες την ημερα χαπια cranberries..ομως εξακολουθω να αισθανομαι κατι κατα τη διαρκει της ουρησης...δεν ειναι ουτε τσουξιμο ουτε πονος..δεν εχω συχνοουσια, αιμα και πηγαινω κανονικα τουαλετα....απλως αισθανομαι κατι που παλιοτερα δεν ηταν τοσο εντονο...υπαρχει περιπτωση να ειναι απλως ερεθισμενη η περιοχη (κυστη-ουρηθρα) ή εχω τιποτε αλλο?? αρχιζω και ανησυχω....σε 2 βδομαδες επιστρεφω σπιτι μου και θα παω ξανα για εξετασεις αλλα η καθημερινοτητα μου εχει δυσκολεψει παρα πολυ με αυτην την κατασταση...οσο για το ψυχολογικο κομματι...καλυτερα να μην το σχολιασω! αν ειχατε κατι παρομοιο σας παρακαλω να μου δωσετε μερικες συμβουλες...ευχαριστω!!!

nina992
29-01-13, 04:20
κοριτσια καλησπερα! ειμαι καινουργια στο φορουμ! σασ διαβαζω συνεχεια και επειδη ειχα και εγω παρομοιο προβλημα ειπα να σας πω τη περιπετεια μου! εδω και 4 χρονια ειχα συνεχεια ουρολοιμωξεις... ανα 2 μηνες σχεδον αντιβιωση.. η καλιεργια που ειχα κανει σε καποια απο τισ πολεσ ουρολοιμωξεις εδειξε το μικροβιο πρωτεας... πηρα τις σχετικες αντιβιωσεις και ολα οκ..μετα απο λιγο καιρο ξανα τα ιδια... αλλαξα αρκετους ουρολογους και εννοειτε εχω παρει απο ολεσ τισ αντιβιωσεις...προσεφ,ζιναντολ,νοροσιν, και αλλες....να μην σας ζαλιζω πριν 6 μηνες μετακομισαμε με το συζηγο γερμανια ενοειτε ο πρωτοσ γιατροσ που πηγα με το που ηρθα ηταν ουρολογος...διαγνωση...κλασικα εικονογραφιμενα...ουρολοιμωξη... θεραπεια αντιβιωση... τελειωνω την αντιβιωση περνασ 20μερες και με πιανει κολικος νεφρου..παω νοσοκομειο 3 πετρες σφηνωμενες πριν την ουροδοχο κυστη:confused: τελοσπαντων εκανα 2 επεμβασεις για να βγουν ταλαιπωριθηκα 1 μηνα αλλα ειχα και ενα αποτελεσμα....η γιατρος μου ειπε οτι παθενα ουρολοιμωξεις απο την πετρα και σιγα σιγα τισ πετρεσ που μαζευοταν :confused: η συμβουλη που μου εδωσε ειναι 3 λιτρα νερο την ημερα ασχετα απο οτι αλλο υγρο πινω...και χυμο απο cranberries και γενικα απο κοκκινα φρουτα βοηθανε πολυ ;) το καλο ειναι οτι εχουν περασει 2 μηνες και ειμαι οκ καμια ενοχληση απο ουρολοιμωξη και οχι τιποτα αλλο γιατι και εμεις θελουμε μωρακι και το χα αγχος ολο αυτο με τις αντιβιωσεις στην εγκυμοσυνη..αν και η γιατροσ μου ειπε πως αν χρειαστει υπαρχουν συγκεκριμενες αντιβιωσεις που ειναι ασφαλεις... συγνωμη αν σας κουρασα και συγγνωμη αν βρειτε και κανα ορθογραφικο λαθακι:oops:

maritaki
30-01-13, 08:20
Καλημέρα και απο μενα κορίτσια,
Λοιπον και γω είμαι ανχομενη πολύ γιατί εχθες πήρα την καλλιέργεια κολπίσκου υγρού και έχω το βακτηριο e.coli!!!! Έχω φοβηθεί πολύ με αυτά που διαβαζω !!!! :-(

justy
27-02-13, 21:39
καλησπερα θελω βοηθειαααααα...

εδω παθει 2 ουρολοιμωξεις σε ενα μηνα..επειδη ειμαστε στην προσπαθεια για μωρακι η γυναικολογος μου δινει ουδετερες αντιβιωσεις..διαβασα εδω για το βοτανο uva ursi αλλα δεν ξερω αν μπορω να πινω αφου προσπαθουμε?εχει καμια αρνητικη επιπτωση?ετσι διαβασα σε ενα site..

Harry18
27-02-13, 22:25
justy geia sou de gnorizo gia to uva ursi alla xero oti ta cranberries voithane polioste na mi dimiourgithei kustitida!Exo provlima kai ego kai me exoun voithisei poli!!!

asteraki 19
27-02-13, 23:12

εδω παθει 2 ουρολοιμωξεις σε ενα μηνα..επειδη ειμαστε στην προσπαθεια για μωρακι η γυναικολογος μου δινει ουδετερες αντιβιωσεις..διαβασα εδω για το βοτανο uva ursi αλλα δεν ξερω αν μπορω να πινω αφου προσπαθουμε?εχει καμια αρνητικη επιπτωση?ετσι διαβασα σε ενα site..
κι εγω είχα διαβάσει κάποια άρθρα για το συγκεκριμένο αλλά όσους γιατρούς ρώτησα κανένας δεν μου το πρότεινε...οι περισσότεροι ούτε καν το γνώριζαν....κι εγώ παίρνω χάπια cranberries εδώ και 2 μήνες έπειτα από συμβουλή γιατρού....συζήτησέ το με τον γιατρό και ψάξε διεξοδικά το θέμα εφόσον θέλετε να κάνετε παιδάκι....να εντοπιστεί η αιτία και να σου δώσει θεραπεία έτσι ώστε να μην το ξαναπάθεις....

justy
28-02-13, 08:32
ευχαριστω για τις συμβουλες
τα cranberries τα πηρα εχθες σε χυμο..βοηθανε η πρεπει να τα βρω σε αλλη μορφη?

xena
28-02-13, 09:13
Βεβαίως και βοηθά ο χυμός! εγώ χυμό επινα και κατά τη διάρκεια αυτή έμεινα και έγκυος (σου εύχομαι τα ίδια!!!!!)
Είναι λίγο.... αηδία... πικρό. Αλλά σκεψου το σαν φάρμακο! Εγώ έπινα και πολύ νερό. Κι αυτό σαν φάρμακο. συνολικά κάπου 1,5 μήνα - σχεδόν 2.

asteraki 19
28-02-13, 09:53
πηρες σκονη απο φαρμακειο που γινεται χυμος με νερο?? ο γιατρος μου παντως μου ειπε οτι και τα δυο το ιδιο κανουν, οποτε παιρνεις οποιο σε βολευει καλυτερα...εγω παιρνω χαπια γτ δεν πινω χυμους. οποτε πιστευω να σε βοηθησουν!!!!!!

justy
28-02-13, 17:58
Βεβαίως και βοηθά ο χυμός! εγώ χυμό επινα και κατά τη διάρκεια αυτή έμεινα και έγκυος (σου εύχομαι τα ίδια!!!!!)
Είναι λίγο.... αηδία... πικρό. Αλλά σκεψου το σαν φάρμακο! Εγώ έπινα και πολύ νερό. Κι αυτό σαν φάρμακο. συνολικά κάπου 1,5 μήνα - σχεδόν 2.

αααα το ευχομαι κ γω γιατι δεν με φτανει το τοοοοσο αγχος για την συλληψη εχω κ αυτο τωρα...:mad:

justy
28-02-13, 18:03
πηρες σκονη απο φαρμακειο που γινεται χυμος με νερο?? ο γιατρος μου παντως μου ειπε οτι και τα δυο το ιδιο κανουν, οποτε παιρνεις οποιο σε βολευει καλυτερα...εγω παιρνω χαπια γτ δεν πινω χυμους. οποτε πιστευω να σε βοηθησουν!!!!!!

οχι εχω παρει χυμο απο σουπερ μαρκετ μονο ο ΑΒ το εχει..αυτο απτο φαρμακειο δεν το ηξερα...

vera
28-02-13, 19:44

Οχι δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

softking
21-03-13, 01:33
Βρήκα τυχαία το θέμα που έχει ανοιχτεί και ως παθούσα θα ήθελα να βοηθήσω. Εν τάχει η δική μου ιστορία ξεκίνησε πριν 10 χρόνια με αμέτρητες υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις :sad: και κατανάλωση πολλών αντιβιώσεων συμβατών πάντα με το αντιβιόγραμμα και ποικίλες συμβουλες από τους εφημερεύοντες στα νοσοκομεία ουρολόγους. Έχω κάνει ολες τις εξετασεις που υπάρχουν (εκτος κυστεοσκόπησης) και όλες ήταν άψογες. Αφήστε που εφάρμοζα τα πάντα περι υγιεινής (τα γνωστα που ξερουμε ολες) και ειχα δοκιμασει πολλααα γιατροσόφια. Επειδή ανέπτυξα ανθεκτικότητα κάποτε σε όλες τις κοινές αντιβιώσεις (εκτός από 2 πλέον) πήρα το θέμα πιο ζεστά και απευθύνθηκα σε δυο καταπληκτικούς ουρολόγους δημοσίου νοσοκομειου που είχαν χειρουργήσει τον πατέρα μου παλαιότερα.
Από κοινού διαπιστωσαμε πως η ουρολοιμωξη συνδεεται στην περιπτωση μου με τη σεξουαλικη επαφη. Σε τετοιες περιπτώσεις συστήνεται χημειοπροφύλαξη καθε φορα μετά την επαφή και ξενοιάζεις για παντα. Εχει να με πιασει 2μιση χρόνια..
Και ένα ακόμη: πίνετε προληπτικά μαγειρική σόδα :wink: (1 κουταλάκι του γλυκού σε 1 ποτήρι νερο κάθε βραδυ και μετα πιο σπάνια). Οι γιατροί μού εξήγησαν οτι κάνει τα ουρα αλκαλικά και τα μικρόβια εξοντώνονται. Δε συμβαίνει το ίδιο με χυμούς μούρων και σκευάσματα παρομοια, γι αυτό δεν ειναι κ τοσο αποτελεσματικα...
Δεν ξερω αν επιτρέπεται να αναφερω ονόματα γιατρων, αλλα η πολιτική των ουρολόγων στο Τζάνειο νοσοκομείο δε συγκρίνεται με κανένα (κι έχω δοκιμάσει άλλα 6 δημόσια και 1 καλό ιδιωτικό).
Σας κούρασα, αλλα ελπίζω να βοήθησα κάπως...

renem
21-03-13, 21:56
καλησπερα παλια ειχα προβλημα με ουρολοιμωξεισ κ μετα απο πολυ καιρο το ξεπερασα πινοντασ 3 λιτρα νερο τη μερα τηροντασ ολους τουσ κανονεσ υγηινης μετα απο καθε επαφη επαιρνα το furolin αυτο βοηθουσε παρα πολυ τελικα γιατρευοντασ τουσ μυκητεσ που ειχα παθει απο αντιβιωσεισ μου περασε κ η ουρολοιμωξη ειχα παει σε παρα πολλουσ γιατρουσ κ ο τελευταιοσ μου ειπε οτι οι μυκητεσ μπορει να μου προκαλουν ουρολοιμωξη απο τοτε οσους γιατρουσ κ αν εχς ρωτησει αν ισχυει αυτο μου εχουν πει πωσ δεν εχει σχεση οι μυκητεσ με την ουρολοιμωξη.μετα απο 3 χρονια που δεν ειχα καμια ενοχληση κ λιγο πριν τα χριστουγεννα μετα απο επαφη με το συντροφο μου επαθα ουρολοιμωξη παλι αιμα στα ουρα τρομερο τσουξιμο κ πονο ισωσ κ πρωτη φορα να με επιασε τοσο εντονα το μικροβιο ηταν το e coli ξεκινησα procef μου ειπε ο γυναικολογοσ να την παρω για 10 μερεσ μετα να πιω 3 λιτρα νερο για αλλεσ 4 κ μετα να βαλω για 4 μερεσ dactarin kolpika ypotheta εκανα ολα αυτα καθωσ ομωσ επαιρνα την αντιβιωση συνεχιζα να νιωθω ενοχλησεισ κ πονουσ χαμηλα στη δευτερη μερα που εβαλα το κολπικο υποθετο ειχα ξανα συπτωματα ουρολοιμωξησ αλλα οχι τοσο εντονα οσο την πρωτη φορα ξανα παω σε γιατρο ουρολογο αυτη τη φορα κ μου δεινει την norocin για 14 μερεσ να την παρω μαζι με προβιοτικα για την προστασια του κολπου κ του εντερου καθωσ ειναι δυνατη αντιβιωση παλι κατα τη διαρκεια τησ θεραπειασ ενιωθα καψιμο δυσκολευομουν να ουρησω πρπεο να σφιγγομαι καθε φορα κ ειχα μονιμα μια ενοχληση αφου την τελέιωνω παω γυναικολογο κ στην εξεταση μου λεει οτι εχω λιγουσ μυκητεσ κ μου δινει lomenxil gia 3 meres καθωσ τα επαιρνα ενιωθα πωσ ολα μου εχουν περασει οταν τα σταματησα μετα απο 2 μερεσ τα συμτωματα παλι ξαναεπανηλθαν ηρθα σε επαφη με το συντροφο μου μετα απο 2 μηνεσ αποχησ κ με προφυλακτικο κ την επομενη μερα ειχα τρομερη φαγουρα καψιμο τσουξιμο ενιωθα πωσ θα ξαναπαθω οθρολοιμωξη (εχω κανει εξετασεισ μετα τη νοροσιν κ βγηκαν καθαρεσ επισησ εχω κανει ειδικη εξεταση για τη πετρα στα νεφρα υπερηχο ουροδοχου κυστησ κ νεφρων ολα καλα δεν δειχνει κατι)στη συνεχεια ξεκιναω κολπικες πλυσεισ με σοδα η οποια ειναι αντισυπτικη κ βοηθαει στην αποκατασταση του ph του κολπου που μετα απο τοση αντιβιωση ειναι φυσικο να εχει διαλυθει πινω granbiotix κ ενα βοτανο σε ροφημα αγριαδα κανω καλιεργεια κολπικου κ τραχηλικου υγρου βγαινουν ολα αρνητικα σε μυκητεσ η οτιδιποτε αλλο το μονο που εδειξε ηταν παραπανω πυοσφαιρια κ επιθηλικια ρωταω το γυναικολογο μου ειναι κατι αυτο?μου λει οχι τπτ δεν ειναι αλλα εγω συνεχιζω να εχω τα συμτωματα αυτα δηλ νιωθω καψιμο δυσκολεθομαι να ουρησω κ νιωθω συνεχεια μια ενοχληση οτι θελω να ουρησω συγγνωμη αν σασ ζαλισα αλλα εχω απελπιστει ποια δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μου περασει ποια αυτο ταλαιπωρουμαι εδω κ 4 μηνεσ κ γιατρεια δεν βρισκω επισησ κ οι εξετασεισ δεν δειχνουν κατι:(

asteraki 19
21-03-13, 23:39
καλησπερα παλια ειχα προβλημα με ουρολοιμωξεισ κ μετα απο πολυ καιρο το ξεπερασα πινοντασ 3 λιτρα νερο τη μερα τηροντασ ολους τουσ κανονεσ υγηινης μετα απο καθε επαφη επαιρνα το furolin αυτο βοηθουσε παρα πολυ τελικα γιατρευοντασ τουσ μυκητεσ που ειχα παθει απο αντιβιωσεισ μου περασε κ η ουρολοιμωξη ειχα παει σε παρα πολλουσ γιατρουσ κ ο τελευταιοσ μου ειπε οτι οι μυκητεσ μπορει να μου προκαλουν ουρολοιμωξη απο τοτε οσους γιατρουσ κ αν εχς ρωτησει αν ισχυει αυτο μου εχουν πει πωσ δεν εχει σχεση οι μυκητεσ με την ουρολοιμωξη.μετα απο 3 χρονια που δεν ειχα καμια ενοχληση κ λιγο πριν τα χριστουγεννα μετα απο επαφη με το συντροφο μου επαθα ουρολοιμωξη παλι αιμα στα ουρα τρομερο τσουξιμο κ πονο ισωσ κ πρωτη φορα να με επιασε τοσο εντονα το μικροβιο ηταν το e coli ξεκινησα procef μου ειπε ο γυναικολογοσ να την παρω για 10 μερεσ μετα να πιω 3 λιτρα νερο για αλλεσ 4 κ μετα να βαλω για 4 μερεσ dactarin kolpika ypotheta εκανα ολα αυτα καθωσ ομωσ επαιρνα την αντιβιωση συνεχιζα να νιωθω ενοχλησεισ κ πονουσ χαμηλα στη δευτερη μερα που εβαλα το κολπικο υποθετο ειχα ξανα συπτωματα ουρολοιμωξησ αλλα οχι τοσο εντονα οσο την πρωτη φορα ξανα παω σε γιατρο ουρολογο αυτη τη φορα κ μου δεινει την norocin για 14 μερεσ να την παρω μαζι με προβιοτικα για την προστασια του κολπου κ του εντερου καθωσ ειναι δυνατη αντιβιωση παλι κατα τη διαρκεια τησ θεραπειασ ενιωθα καψιμο δυσκολευομουν να ουρησω πρπεο να σφιγγομαι καθε φορα κ ειχα μονιμα μια ενοχληση αφου την τελέιωνω παω γυναικολογο κ στην εξεταση μου λεει οτι εχω λιγουσ μυκητεσ κ μου δινει lomenxil gia 3 meres καθωσ τα επαιρνα ενιωθα πωσ ολα μου εχουν περασει οταν τα σταματησα μετα απο 2 μερεσ τα συμτωματα παλι ξαναεπανηλθαν ηρθα σε επαφη με το συντροφο μου μετα απο 2 μηνεσ αποχησ κ με προφυλακτικο κ την επομενη μερα ειχα τρομερη φαγουρα καψιμο τσουξιμο ενιωθα πωσ θα ξαναπαθω οθρολοιμωξη (εχω κανει εξετασεισ μετα τη νοροσιν κ βγηκαν καθαρεσ επισησ εχω κανει ειδικη εξεταση για τη πετρα στα νεφρα υπερηχο ουροδοχου κυστησ κ νεφρων ολα καλα δεν δειχνει κατι)στη συνεχεια ξεκιναω κολπικες πλυσεισ με σοδα η οποια ειναι αντισυπτικη κ βοηθαει στην αποκατασταση του ph του κολπου που μετα απο τοση αντιβιωση ειναι φυσικο να εχει διαλυθει πινω granbiotix κ ενα βοτανο σε ροφημα αγριαδα κανω καλιεργεια κολπικου κ τραχηλικου υγρου βγαινουν ολα αρνητικα σε μυκητεσ η οτιδιποτε αλλο το μονο που εδειξε ηταν παραπανω πυοσφαιρια κ επιθηλικια ρωταω το γυναικολογο μου ειναι κατι αυτο?μου λει οχι τπτ δεν ειναι αλλα εγω συνεχιζω να εχω τα συμτωματα αυτα δηλ νιωθω καψιμο δυσκολεθομαι να ουρησω κ νιωθω συνεχεια μια ενοχληση οτι θελω να ουρησω συγγνωμη αν σασ ζαλισα αλλα εχω απελπιστει ποια δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μου περασει ποια αυτο ταλαιπωρουμαι εδω κ 4 μηνεσ κ γιατρεια δεν βρισκω επισησ κ οι εξετασεισ δεν δειχνουν κατι:(
σε καταλαβαινω απολυτα γιατι περνάω ακριβώς το ίδιο...εδώ και μήνες αισθάνομαι πολύ μικρές ενοχλήσεις οι οποίες δεν υποχωρούν ακόμη κι όταν έπαιρνα αντιβίωση...όλες οι γυναικολογικές εξετάσεις βγήκαν καθαρές, κανένα πρόβλημα. οι τελευταίες ουρολογικές πριν 1 μήνα έδειξαν e.coli σε μικρή ποσότητα όμως, η οποία θεωρείται φυσιολογική όπως μου είπε ο ουρολόγος και για αυτό δεν μου έδωσε τίποτα. επίσης μου είπε να μην ξεπερνάω το 1,5 λίτρο νερό την ημέρα. πράγματι μείωσα το νερό μου και είμαι καλύτερα, μετά από καιρό κατάλαβα ότι η κύστη μου δεν αντέχει περισσότερο, αντιθέτως, με το πολύ νερό ερεθίζεται και νιώθω ελαφρύ πόνο. πλέον πίνω νερό μόνο όταν διψάω και αποφεύγω οτιδήποτε μου ερεθίζει την κύστη. επίσης, για 6 μήνες ο γυναικολόγος συνέστησε χάπια cranberries και χάπι αντιβιοτικό πριν από κάθε επαφή έτσι ώστε να μην πάθω ξανά ουρολοίμωξη και να ηρεμήσει ο οργανισμός μου. είμαι ήδη στον 3ο μήνα θεραπείας, δεν έχω πάθει ουρολοίμωξη. περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις μου για αυτόν τον μήνα να δω τι γίνεται.....εχω βαρεθεί πλέον και βλέποντας πόσες κοπέλες εδώ έχουν το ίδιο πρόβλημα απορώ που δεν μπορούμε να το ξεπεράσουμε...ελπίζω να μη μας ταλαιπωρεί για πολύ ακόμη... υπομονή σε όλες!!!

renem
22-03-13, 19:32
πραγματικα δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη με το τι ακριβωσ μου συμβαινει αυτο που λεσ πωσ δεν πρεπει να ξεπερναμε το 1,50 λιτρο νερο τη μερα φαινεται να εχει μια βαση γτ οντωσ νιωθω οτι ερεθιζω την κυστη με το να πηγαινω καθε λιγο τουαλετα αλλα απο την αλλη ο γιατροσ μου ειπε να πινω 3 λιτρα νερο τη μερα κ οταν πινω τοσο πολυ νιωθω πιο καθαρη οτι φευγει το μικροβιο.τωρα ισωσ να ξαναεχς ουρολοιμωξη γτ απο εχτεσ το βραδυ ειχα καποιεσ ενοχλησεισ ειμαι μετα το τελοσ τησ περιοδου μου το ph του κολπου μου δεν ειναι ρυθμισμενο λογο των φαρμακων που πηρα κ πιστευω πωσ κ αυτο επιβαρυνει τη κατασταση κ βοηθαει στο να ξαναπαθεισ ουρολοιμωξη.πηρα απο το φαρμακειο με ομοιοπαθητικα ενα για τη ρυθμιση του ph του κολπου κ ειναι κ προληπτικο για να μην παθαινεισ κολπιτιδεσ η μυκητεσ θα το δοκιμασω αυριο τελικα δεν ξερω τι ειναι αυτο που με ενοχλει ειναι η κυστη η μηπωσ ειναι μηκυτεσ?που δεν θεραπευτηκαν την τελευταια φορα που πηρα κολπικα δεν ξερω θα πιω 3 λιτρα νρο σημερα κ αυριο σε περιπτωση που ειναι ουρολοιμωξη μηπωσ κ αποβαλω το μικροβιο κ μετα για τισ επομενεσ μερσ θα πινω 2 θα βαλω κ αυτο για το phκ ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα.θα ηθελα να σε ρωτησω ο γιατροσ σου εδωσε κανονικη αντιβιωση να παιρνεισ μετα απο επαφη?γτ εμενα μου ειχε δωσει να παιρνω τα furolin meta thn epafh palia poy eixa pali thema k tote me eixan vohthsei poly
:smile:

asteraki 19
22-03-13, 23:26
στο θέμα του νερού κι εγώ αρχικά ήμουν σκεπτική...από τη μία ο γυναικολόγος μου συνέστησε 3 λίτρα νερό την ημέρα από την άλλη ο ουρολόγος όχι πάνω από 1,5. τα δοκίμασα και τα δύο και κατάλαβα ότι η κύστη μου ερεθίζεται με το πολύ νερό, άσε που συνεχώς η κοιλιά μου είναι φουσκωμένη και επειδή πιέζεται η κύστη μου αγχωνομαι μήπως έχω πάθει ξανά ουρολοίμωξη και έτσι όλη αυτή η κατάσταση μου σπάει τα νεύρα. όσο για την αντιβίωση, μου συνέστησε να πάρω όποια αντιβίωση είχα πάρει στην τελευταία μου ουρολοίμωξη και να μη δοκιμάσω κάποια άλλη για να μη με πειράξει. δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω ποια είναι δημόσια...πέρα από εξετάσεις ούρων έχεις κάνει κάποιες άλλες εξετάσεις για να βρεθεί ο λόγος που παθαίνεις ουρολοιμώξεις; αυτά τα χάπια που αναφέρεις είναι αντιβιωτικά; σε βοήθησαν;

renem
24-03-13, 22:14
οχι δεν ειναι αντιβιωτικα ναι με ειχαν βοηθησει παρα πολυ τα επαιρνα μετα την επαφη προληπτικα για να μην ξαναπαθω ουρολοιμωξη.εχω κανει υπερηχο ουροδοχου κυστησ νεφρων ειδικη εξεταση για την πετρα στα νεφρα γενικη κ καλλιεργια ουρων μετα την αντιβιωση που ειχα παρει στην δευτερη ουρολοιμωξη που ειχα παθει σχεδον αμεσωσ απο την πρωτη τισ ειχα παθει με διαφορα ουτε μιασ βδομαδασ κ ειχα παρει συνολικα 25 μρεσ αντιβιωση 2 διαφορετικεσ τελικα στο τελοσ ολεσ οι εξετασεισ βγηκαν καθαρεσ παρολο αυτα εχω απελπιστει ποια με αυτη τη κατασταση μου γτ τωρα που τελειωσε η περιοδοσ μου τισ τελευταιεσ 4 μερεσ νιωθω ολα τα συπτωματα ουρολοιμωξης κ για αυτο πινω τα 3 λιτρα νερο μηπωσ κ φυγει το μικροβιο δεν θελω να παρω αλλη αντιβιωση εκτοσ οτι διελυσα το ph του κολπου μου κ ειμαι ποια ευαισθητικη μεχρι κ στο προφυκαλτικο νιωθω πωσ δεν βοηθαω τον οργανισμο μου με τοση αντιβιωση.πραγματικα δεν ξερω ποια ειναι η λυση ειμαι 4 μηνεσ ετσι πινω διουριτικα βοτανα 2 granberry τη μερα σε καψουλα βιταμινεσ κ κανω κ κολπικεσ πλυσεισ με σοδα αλλα παρολα αυτα συνεχιζω να νιωθω ενοχληση εχω εντονο καυσιμο κ νιωθω συνεχεια πωσ θελω να ουρησω κ σκεφτομαι πωσ αν θα παω στο γιατρο θα μου δωσει παλι φαρμακα:confused::(

asteraki 19
24-03-13, 22:20
κανε ξανα μια εξεταση και καλλιεργεια ουρων να δεις τι γινεται.....ετσι ημουν κι εγω. 3 μηνες ειχα ενοχλησεις και καθε φορα που πηγαινα στο γιατρο μου ελεγε οτι υπερβαλλω και ηταν ιδεα μου γτ οι εξετασεις εβγαιναν καθαρες. μετα απο τοσους μηνες πειραματισμου, απο μονη μου καταλαβα οτι η κυστη μου <<τα ειχε παιξει>>, εκοψα τα υπερβολικα νερα και πλεον ειμαι καλυτερα. δεν φτανει που εχουμε το προβλημα μας, ακομη και οι γιατροι δεν βοηθανε...μονο χαπια δινουν, τπτ αλλο. οσο για το ph του κολπου που λες, οντως θελει προσοχη γτ θα αποκτησεις ευαισθησια και συνεχως θα εχεις προβληματα μετα....κανε ενα τεστ παπ, μηπως τελικα ειναι γυναικολογικο το θεμα και δεν σχετιζεται με το ουρολογικο σου....και υπομονηηηη πανω απο ολα!!!!

Kitty r
25-03-13, 12:05
Πω,πω! Δυστυχώς, διαπιστώνω πόσες περάσαμε ή περνάμε τον γολγοθά της ουρολοίμωξης! Κουράγιο κορίτσια! Οι εμπειρείες σας πολλές, δυστυχώς, δεν προλαβαίνω να τις διαβάσω όλες, γι' αυτό συγχωρήστε με αν γράψω κάτι που έχει ήδη αναφερθεί.
Εγω ταλαιπωρήθηκα για 2 χρόνια, με αντιβιώσεις, κολπικές πλύσεις, διπλοσιδερωμένα εσώρουχα και δεν συμμαζευται η παράνοια. Πάω σε ένα ουρολόγο και μου είπε το εξής: ξέχνα ό,τι υποχόνδριο κάνεις σχετικά με την υγιεινή της "περιοχής". Όχι "ειδικά"σαπούνια, όχι κολπικές πλύσεις ΤΙΠΟΤΑ!!! Τρια πράγματα μόνο : πολύ νερό, όταν πρέπει να πάω στην τουαλέτα πηγαίνω και δεν κρατιέμαι και τέλος, ΑΜΕΣΩΣ μετά την επαφή, πάμε για...¨τσίσα" όσο αντιρομαντικό και αν είναι! Το εφάρμοσα και σώθηκα!

asteraki 19
30-03-13, 00:25
ποσο τυχερη εισαι! μακαρι να μην παθεις ξανα τπτ! κοριτσια να σας ρωτησω....εκανα προχθες παλι γενικη και καλλιεργεια, ετσι τυπικα, παρολο που δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα η ενοχληση...οι εξετασεις εδειξαν μικροοργανισμους (e.coli). οποτε ξεκινησα ξανα αντιβιωση για μια βδομαδα...επειδη εχω παρει πολλες αντιβιωσεις...υπαρχει περιπτωση να επηρεαζεται η γονιμοτητα? σκεφτομαι το ενδεχομενο εγκυμοσυνης σε συνδυασμο με ουρολοιμωξη και τρομαζω....γνωριζετε αν υπαρχει καποιο προβλημα με ολη αυτη την κατασταση????

Kitty r
30-03-13, 18:34
Απ' ό,τι γνωρίζω, η λήψη αντιβίωσης δεν επηρεάζει τη γονιμότητα. Τα δύσκολα θα είναι, εάν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης πάθεις ουρολοίμωξη γιατί είναι πολύ περιορισμένα τα αντιβιωτικά που μπορείς να πάρεις.
Εύχομαι να τελειώσει γρήγορα και δια παντώς η περιπέτειά σου!

asteraki 19
31-03-13, 16:34
oyffff μακαρι γτ δεν αντεχεται αλλο αυτη η κατασταση....επισης εχω ακουσει οτι το χαμομηλι βοηθαει πολυ αν δεν θελεις να παρεις αντιβιωση και η κατασταση ειναι ηπια...ισχυει??? μου ειπαν μαλιστα να πινω ανα τακτα διαστηματα χαμομηλι γτ καθαριζει καλα η κυστη....συμφωνειτε???

maria.thessaloniki
01-04-13, 12:51
Κορίτσια εγώ υποφέρω πάνω από δέκα χρόνια με τις ουρολοιμώξεις. Εχω φτάσει σε σημείο να λέω ότι τελικά η ζωή δεν είναι ωραία! Έχω πάρει τόνους νοροσιν αλλά μετά από κάποιες εβδομάδες ξανά με πιάνει. Τα τελευταία δύο χρόνια το νοροσιν το έχω μονίμως μαζί μου. Μόλις νιώσω βάρος χαμηλά η μου μπει η ιδέα ότι με πιάνει ουρολοίμωξη παίρνω κατευθείαν 2-3 χάπια και ησυχάζω. Την επόμενη φορά το ίδιο. Κάθε μήνα που έχω περίοδο ή κάθε φορά που έρχομαι σε επαφή φυσικά παίρνω αντιβίωση. Μ' αυτό τον τρόπο όμως δεν με προλαβαίνει ο φαρμακοποιός μου και είμαι σίγουρη ότι κάτι θα πάθω από την πολλή αντιβίωση. Έτσι αποφάσισα να το κόψω αυτό! Και κατευθείαν μετά από επαφή με επιασε μια καραμπινάτη ουρολοίμωξη. Έχω απελπιστεί! Δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση

ψαράκι
01-04-13, 13:02
Είχα προβλήματα του ουροποιητικού (ουρολοιμώξεις συνεχόμενες, κυστίτιδες κ.α. που ούτε τα θυμάμαι...)
Τελευταία έκανα μια καλλιέργεια κολπικού υγρού και τραχηλικού σε εξειδικευμένο κέντρο (γιατί παίζει ρόλο αν θα σου κάνουν σωστή καλλιέργεια) και βρήκαν χλαμύδια, τα οποία υπήρχαν αλλά καμία καλλιέργεια μέχρι τώρα δεν τα είχε ανιχνεύσει... Όλο e-coli έβρισκαν...
Πήρα την αντιβίωση και σε ένα μήνα θα ξανακάνω καλλιέργεια.
Κατέληξα ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η σωστή καλλιέργεια. Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται μπορώ να στείλω με π.μ. το κέντρο διάγνωσης (Αθήνα).

asteraki 19
01-04-13, 17:56
απιστευτο που ταλαιπωρεισαι τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα....τι να πω....υπομονη!!! αυτο το χαπι που λες χορηγειται χωρις ιατρικη συνταγη??? εγω αυτην την στιγμη τελειωνω την 1η βδομαδα αντιβιωσης και επειδη πριν 2 μερες ειχα μια και μοναδικη επαφη...τωρα αισθανομαι λιγες ενοχλησεις....εχω τρελαθει...δεν ξερω τι να κανω πια....δεν γινεται συνεχως να βιωνουμε το ιδιο πραγμα...δεν υπαρχει καποια αλλη λυση?????????μια ζωη αυτο το πραγμα θα αντιμετωπιζουμε????????

maria.thessaloniki
02-04-13, 20:26
Μπορεί να φανεί υπερβολικό αλλά πραγματικά μου έχει γίνει φοβία! Μόλις ανοίξω τα μάτια μου το πρωί το μυαλό μου κατευθείαν πάει στο αν με έχει πιάσει και πάλι ουρολοίμωξη. Έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι μήπως αυθυποβάλλομαι. Δεν πιστεύω βέβαια σ' αυτό γιατί τα μικρόβια δεν έρχονται από το μυαλό! αλλά ειλικρινά 'εχω βαρεθεί την ζωή μου μ' αυτή την κατάσταση. Αυτό το URUS UVI που λέτε μπορείς να το παίρνεις ταυτόχρονα με αντιβίωση; Ή μόνο προληπτικά; και για πόσο καιρό;

asteraki 19
04-04-13, 18:23
justy geia sou de gnorizo gia to uva ursi alla xero oti ta cranberries voithane polioste na mi dimiourgithei kustitida!Exo provlima kai ego kai me exoun voithisei poli!!!
Harry 18, για ποσο καιρο πηρες cranberries και σε βοηθησαν?? τα παιρνεις σε μορφη χαπιου η σε σκονη????

nikolette
18-04-13, 18:48
καλησπερα σε ολες σας και περαστικα σας! υποφερω πανω απο 6 χρονια απο υποτροπιαζουσες ουρολοιμωξεις εχω φτασει να κανω τις αντιβιωσεις καραμελες πραγματικα...ειμαι μολις 24 και υποφερψ απο τα 17...εκανα απαιτουμενες εξετασεις αλλα τπτ...δηθεν ορμονικο...γνωριζει καποια σας παρακαλω αν το d manose βοηθαει ουσιαστικα? η αν υπαρχει κατι αλλο το οποιο να ηταν αποτελεσματικο, καποια βιταμινη κατι καποιος μ ειπε για cysticare exte akoysei kati?...ειμαι απελπισμενη ,εχω σταματησει ακομη και τις σεξουαλικες επαφες...

Anasta_sia
18-04-13, 19:07
υπαρχει ο ολιστικος ελεγχος υγειας, ψαξε το στο ιντερνετ να δεις τι ελεγχει... μπορεις επισης να ενισχύσεις τον οργανισμο σου και με echinacea βιταμινη για το ανοσοποιητικό συστημα και φυσικα τα cranberries εχουν ακουστει οτι κανουν καλο!

vera
19-04-13, 00:49
Νικολεττα εχεις παει σε ενα καλο ουρολογο? Ειχα ακουσει για περιπτωση κοπελας με συνεχομενες ουρολοιμωξεις που τελικα ειχε καποιο προβλημα με την ουρηθρα, χρειαστηκε καποια επεμβαση για να λυθει το προβλημα της. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες ειχε να κανει με στενωση σε καποιο σημειο.

nikolette
19-04-13, 20:37
Νικολεττα εχεις παει σε ενα καλο ουρολογο? Ειχα ακουσει για περιπτωση κοπελας με συνεχομενες ουρολοιμωξεις που τελικα ειχε καποιο προβλημα με την ουρηθρα, χρειαστηκε καποια επεμβαση για να λυθει το προβλημα της. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες ειχε να κανει με στενωση σε καποιο σημειο.
καλησπερΑ!πηγα εκανα τις πρωτες εξετασεις κ μ ειπαν πως δεν εχω τπτ ανησυχητικο ειμαι φυσιολογικη.η στενωση φαινεται απο υπερηχο...? δεν εχω κανει ομως πυελογραφια δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθουσε...

vera
21-04-13, 00:50
Δεν ξερω πως εγινε αυτη η διαγνωση, μου πανοτι ειχε ταλαιπωρηθει κι αυτη μεχρι να καταλαβουν το προβλημα. Ειναι να πεσεις και σε καλο γιατρο....