PDA

Επιστροφή στο Forum : seferland περιστερι-πηγε κανεις;

nanana
30-10-12, 19:25
Άνοιξε ένας καινουριος- διαφορετικός θα ελεγα απ' όσα βλέπω στο σαιτ του παιδότοπος. Αν κάποιος γονιός τον επισκέφτηκε θέλω απόψεις για να δω αν μπορώ να παω τον γιο μου. Φαίνεται πανέμορφος από τις φωτο στη σελίδα του στο φεισμπουκ κ μου θυμηζει πιο πολύ εκπαιδευτικο παιδοτοπο κ κάτι σαν τον παιδοτοπο πλειμομπιλ.απλα θέλω πληροφορίες πχ οι γονείς μπορούν να μπούν σαν συνοδοι με τα παιδιά η κάθονται σε άλλο μέρος. Λέει ότι έχει 3 επίπεδα,οι γονείς που πίνουν καφέ έχουν οπτικη επαφή κ με τα τρία επίπεδα; γιατί ο μικρός μου είναι 27 μηνών κ θέλω να τον βλέπω.

ekavi_
31-10-12, 11:22
Μπορείς να που πεις ποιο είναι το site γιατί δεν το βρίσκω;

Δεν έχω πάει, αλλά στο fb φαίνεται υπέροχο.

nanana
31-10-12, 13:32
Sorry μάλον λάθος διατύπωση κ γω στο σαιτ στο φεισμπουκ το είδα δεν έχω δει αλο σαιτ
πάντως και από τιμές βλέπω είναι οκ απλά δε ξέρω τι γίνεται από κόσμο φοβάμαι μη γίνεται χαμός κ δε ξέρω αν θα μπορεί να παίξει ο 27 μηνών γιος μ. Για μεγαλύτερα παιδάκια φαίνεται τέλειος!

ekavi_
31-10-12, 14:14
Sorry μάλον λάθος διατύπωση κ γω στο σαιτ στο φεισμπουκ το είδα δεν έχω δει αλο σαιτ
πάντως και από τιμές βλέπω είναι οκ απλά δε ξέρω τι γίνεται από κόσμο φοβάμαι μη γίνεται χαμός κ δε ξέρω αν θα μπορεί να παίξει ο 27 μηνών γιος μ. Για μεγαλύτερα παιδάκια φαίνεται τέλειος!

Αν πας Σαββατοκύριακο, παντού χαμός γίνεται. Πήγαινε δοκιμαστικά μια καθημερινή αν μπορείς.

maria23
02-11-12, 01:21
Noμίζω ότι κάπου είδα ότι είναι του Σεφερλή για αυτό και το όνομα.
Πέρα από αυτό δεν γνωρίζω κάτι άλλο.

Anstef
02-11-12, 09:29
Καλημερα ,πηγαμε εμεις!

Οντως διαφορετικος!
Εχει γωνια ζωγραφικης,ποδοσφαιρου,στον 1ο οροφο πολλες φοβερες ξυλινες κατασκευες για να φτιαξουν τα μικρα.
Οι κοπελες ασχολούνται απιστευτα με τα παιδάκια,τόσο που τα ξεχνας.
Επισης, οι τιμες ειναι εξαιρετικά χαμηλες,εννοω τον τιμοκαταλογο για τους γονείς.

Στα αρνητικα θα βάλω τα λιγα τραπεζάκια ανά όροφο.
Πηγαμε απογευμα και θέλαμε να κατσουμε κάτω αλλα ηταν ολα πιασμένα αναγκαστικά πηγαμε στον επάνω οροφο που δεν της άρεσε της κορης μου,πολύ προθυμες οι κοπέλες μου ειπαν να την αφησω κάτω να την προσεχουν εκείνες αλλά εννοειται πως ηθελα να την βλέπω.
Επίσης ο "χαμηλος" για τα γούστα μου φωτισμος,νομιζω πως θα επρεπε να ειναι λιγο πιο φωτεινος για παιδότοπος.

Κατεβασαν και τις τιμες για τα παιδιά απο 8 ευρο στα 6, οποτε οκ κ αυτο το θέμα!

prosperous
02-11-12, 11:23
εμεις εχουμε παει απο την πρωτη κιολας μερα λειτουργιας.. μεγαλοπνοο το σχεδιο του Σεφερλη (καθοτι φερεται ο ιδιοκτητης και ιδρυτης).. αριστη δουλει αφου τα παντα εχουν γινει απο οτι εχω μαθει υπο την επιβλεψη και μελετη θεατρικου σκηνογραφου..

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ.. με την εννοια του κλασικου παιδοτοπου ΣΥΝΕΠΩΣ
αν ο γονιος θεωρει διασκεδαση και ιδανικο το να χτυπιεται το παιδι του στα φουσκωτα και στις τσουληθρες διοτι αυτο το εκτονωνει ΤΟΤΕ δεν αναφερεται στα δεδομενα της Seferland..

η Seferland ειναι ενας χωρος ΠΑΙΧΝΙΔΟΧΩΡΟΣ.. εχει ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ σε παιχνιδια επιτραπεζιου ενδιαφεροντος ξεκινωντας απο παζλ, και φθανοντας σε κουκλοσπιτα, μικρογραφιες της ζωης σε παιχνιδι σε ενα κτιριο τροποποιημενο ομοιο με πειρατικο καραβι
Επισης εχει στο μεσαιο οροφο (το καταστρωμα) μικρη παιδικη (αξιολογη κατ εμε) βιβλιοθηκη και θεατρικη σκηνη ενω στο ανω μερος (γραφειο του αρχιπειρατη) υπαρχουν μακετες με τις πιο γνωστες ελληνικες ιστορικες μαχες

υπαρχουν σημεια οπου τα παιδια μπορουν να παιξουν ποδοσφαιρο και να κανουν κατασκευες με χιλια δυο υλικα

το προσωπικο περιλαμβανει ΠΟΛΛΑ και ΠΡΟΘΥΜΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ

οι τιμη εισοδου αφορα το παιδι και οχι το συνοδο και για τα παρεχομενα ειναι αρκετα καλες..

επισης το μπαρ ειναι παμφθηνο για την ωρα

συντομα στην εισοδο που υπαρχει ενας μεγαλος θαλαμος λενε θα μπαινει μεσα το παιδι θα τραγουδαει καραοκε και θα εγγραφεται cd με τη φωνη του..

συμφωνω με anstef σχετικα με τα λιγα τραπεζακια,
επισης δεν υπαρχει γκαρνταρομπα και χωρος καπνιζοντων, οπως επισης αλλαξιερα για τα μωρα υπαρχει μονο στο ισογειο..

σχετικα με τον φωτισμο που αναφερθηκε απο τη μια πλευρα ειναι αληθες αλλα πιστευω οτι στα πλαισια τα σκηνοθετικα μαλλον εναρμονιζεται με το θεμα των οροφων..

τα υπολοιπα αφορουν καθε γονιο και τις απαιτησεις του ξεχωριστα.. παντως τα παιδια το βρισκουν ενδιαφερον.

τελος για εμενα μειον ειναι το σημειο που βρισκεται το κτιριο.. επιμενω οτι η προσβαση με συγκοινωνια ειδικα οταν εχεις παιδια και καροτσια δεν ειναι ευκολη και γρηγορη ειδικα αν η επιλογη ειναι μονο λεωφορειο η ταξι..

malecon
02-11-12, 11:39
τελος για εμενα μειον ειναι το σημειο που βρισκεται το κτιριο.. επιμενω οτι η προσβαση με συγκοινωνια ειδικα οταν εχεις παιδια και καροτσια δεν ειναι ευκολη και γρηγορη ειδικα αν η επιλογη ειναι μονο λεωφορειο η ταξι..
Είναι πολύ μακρια από τον σταθμό του Αγιου Αντωνιου?

prosperous
05-11-12, 11:37
Είναι πολύ μακρια από τον σταθμό του Αγιου Αντωνιου?

Ναι ειναι.. με τα ποδια δεν εχω παει αλλα βαση της αποστασης και αν υποθεσουμε οτι υπαρχουν παιδια μικρα χωρις καροτσι ενα δεκαλεπτο με τεταρτακι το βαζω στο νερο..διπλα δε το λες.. οσο για το λεωφορειο δεν ξερω πιο περναει απο εκει αλλα απο οτι μου χουν πει περναει απο το μετρο..

xristinio
06-11-12, 16:42
ο δικος μου 16 μηνων ειναι μικρος για ν τον παω?δηλαδη εαν τον παμε με τον αντρα μου και το μωρο πληρωνει μονο ο μικρος?

etoile!
06-11-12, 16:47
Όταν λέτε δεν έχει χώρο μη καπνιζόντων εννοείτε ότι καπνίζουν κανονικά μέσα ή ότι δε καπνίζουν αλλά δεν έχει και χώρο ξεχωριστά γι αυτό;

tzini
06-11-12, 17:32
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από παιδότοπους.
Έχω πάει μόνο σε τρείς.
Πήγα κ σε αυτόν του σεφερλή (αν κ δεν είμαι φαν του) κ ναι τον βρήκα πολύ διαφορετικό από τους άλλους δύο.
Πιό εκπαιδευτικού περιεχομένου σίγουρα.
Έχει συγκεκριμένο χώρο για μικρότερα παιδιά στο ισόγειο με αρκετά παιχνίδια.
Στον τρίτο (νομίζω) έχει πάααααρα πολλά ξύλινα κ ένα υποτυπώδη φουσκωτό, αλλά δεν έχει καθόλου φυσικό φωτισμό κ είναι ολίγον κλειστοφοβικά (λόγω κακού φωτισμού/ εμένα μου είπαν πως έκαναν εργασίες αυτή την περίοδο).
Στον δεύτερο δεν πήγα, είναι σαν εκπαιδευτική βιβλιοθήκη μου είπαν κλπο για μεγαλύτερα παιδιά.

Λίγη παραπάνω βρώμα βρήκα στο ασανσέρ από όσο θα έπρεπε.
Απαγορεύεται το κάπνισμα εντελώς κ έχει ένα τασάκι στην είσοδο έξοδο του παιδότοπου, έξω από τον παιδότοπο.
Επίσης βρίσκω λίγο επικίνδυνο το γεγονός οτι έχει δύο εισόδους/εξόδους που είναι έυκολα προσβάσιμες.

Λειτουργεί όλες τις καθημερινές από το πρωί κ δεν έχει κόσμο (το πρωί)!:D

υγ: μάλεκ είναι στο δρόμο του στοκ της αλλουετ, ένα τετράγωνο πριν κ απέναντι από τα σχολεία.

Τί αλλα?
1.50 το τοστ με ζαμπον κ τυρί κ δεν το ψήνουν για λόγους ασφαλείας λένε.
Ο φρέντο 2.50
Για τρία παιδιά έδωσα είσοδο 11 ευρώ με ένα χυμό δωρεάν για το καθένα.
Πήγα καθημερινή πρωί.

Στις 5 επισκέψεις η επόμενη δωρεάν.

pico
06-11-12, 23:42
Όταν λέτε δεν έχει χώρο μη καπνιζόντων εννοείτε ότι καπνίζουν κανονικά μέσα ή ότι δε καπνίζουν αλλά δεν έχει και χώρο ξεχωριστά γι αυτό;

απαγορευετε το τσιγαρο σε όλο το χωρο του παιδοτοπου.

malecon
08-11-12, 15:46
Έχει συγκεκριμένο χώρο για μικρότερα παιδιά στο ισόγειο με αρκετά παιχνίδια.

Όταν λες για μικρότερα...πόσο μικρότερα μπορει να είναι?
Γιατι αν πάμε θα πάρουμε και τον μικρό μαζί που ειναι 10 μηνών και αποκλειεται να κατσει πολλή ώρα στο καρότσι. Σε εναν άλλο παιδοτοπο που πήγαμε πρόσφατα είχε πχ εναν μικρό χώρο με μπαλίτσες για μωράκια.
Έχετε δει αν υπάρχει και στον seferland κατι αντιστοιχο?

tzini
08-11-12, 23:35
Είναι ένας χώρος 4*2 περίπου, με διάφορα πλαστικά, ξύλινα, υφασμάτινα, αλλά όχι μικροσκοπικά παιχνίδια. Μίνι καρότσι λαϊκής, φρούτα, κουζίνα/ τετζερέδια, αμαξάκια, καρότσια μπεμπέ ψεύτικα, ρόδες ξύλινες κλπο άλλα που δεν θυμάμαι καλά.
Κλασικές μπαλίτσες πλαστικές δεν είδα πουθενά στον παιδότοπο.

Αν πας σε φάση που δεν έχει κόσμο λογικά θα μπορέσει να παίξει άφοβα κ με διάφορα άλλα στο ισόγειο, όπως το μίνι ποδόσφαιρο, κάτι επιτραπέζιους ξύλινους λαβύρινθους που ρίχνουν μπίλιες μέσα κ φςςςςςςς τρέχει η μπίλια, να μουτζουρώσει χαρτιά κλπο.

Πήγαινε, θα του αρέσει σίγουρα κ ας μην έχει μπαλίτσες.

malecon
09-11-12, 10:18
Ωραια, θα πάμε οπωσδήποτε και θα σας πω και εγώ εντυπώσεις!

jtmignone
10-11-12, 11:48
Κι εμείς πήγαμε καθημερινή απόγευμα.
Συμφωνώ σχεδόν με όλα με prosperous (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=10442)
Ο δικός μου σε λίγες μέρες θα κλείσει τα 2. Μπαίνοντας του έβαλαν ένα χάρτινο βραχιολάκι με κωδικό και μας έδωσαν αντίστοιχο κωδικό σε κάρτα...και καλά για να μην πάρεις παιδί αλλουνού.Το βραχιολάκι έκατσε στο χέρι του για 5-10 δευτερόλεπτα...Χυμό και κάρτα με σφραγίδα όταν συμπληρώσουμε 5 επισκέψεις έχουμε άλλη μία δωρεάν.Έκατσε με την ΜΟΝΑΔΙΚΗ κοπέλα του ισογείου στο 4*2 που αναφέρθηκε παραπάνω και έπαιξε με τα ξύλινα plan toys: μουσικά όργανα, κροκοδειλάκι και ένα άλλο ξύλινο ζωάκι.Καροτσάκι για κούκλες μωρά και μικρόφωνο για καραόκε παιδικό.Στο μικρό χώρο για ποδοσφαιρο έπαιξε με τον μπαμπά.Την ώρα που πήγαμε, στο ισόγειο δεν υπήρχε τραπεζάκι να κάτσουμε και περιμέναμε λίγο να φύγουν άλλοι.Οι τιμές του μπαρ αρκετά καλές - οικονομικές.Έχει οθόνες που βλέπεις τους άλλους ορόφους, αλλά ο φωτισμός είναι χαμηλός οπότε δε διακρίνεις και πολλά.Εκεί έχει και 2 μικρά τραπεζάκια για ζωγραφική.Για τις χειροτεχνίες με άλλα υλικά δεν είδα.Που ήταν αυτά;
Ανέβηκα μόνη μου να δω τους άλλους ορόφους. Για τον χαμηλό φωτισμό ισχύει αυτό που είπαν και οι υπόλοιπες. Στον 2ο όροφο έχει ένα μίνι φουσκωτό, στο οποίο επιτρέπεται απο 3χρονών και πάνω και έως 5 παιδιά...αν δεν κάνω λάθος.Μετά που ανέβασα και τον μικρό, είχε μπει μέσα μια κοπέλα γιατί λέει έβαλε και πιο μικρό από 3 οποτε μπήκε κι ο δικός μου.Έχει γωνιές με βιβλία αλλά δεν είδα κανέναν να διαβάζει...
Τα επιτραπέζια -κυρίως για μεγάλους- ταβλι,taboo, χαρτιά και ντόμινο αν θυμάμαι καλά είναι στον 3ο όροφο με όλα τα πειρατικά.Εκείνη την ημέρα δεν ήταν κανείς εκεί. 1ταβλι υπήρχε και ήταν στον 3 οροφο.Ζήτησα ''άδεια'' για να το κατεβάσω στο ισόγειο να παίξω με τον άντρα μου.

malecon
04-12-12, 10:23
Καταφέραμε επιτελους και πήγαμε χτες το απόγευμα. Αν και κάθησα μόνο στο ισόγειο οι εντυπώσεις που μου άφησε ήταν πάρα πολύ καλές.
Εκτός από τον διακοσμο, τα παιχνίδια και το χώρο για την ζωγραφική μου άρεσε το ότι υπήρχαν πολλές κοπέλες να προσέχουν και να ασχολούνται με τα μικρά.
Στα + και οι παιδικές τουαλέτες με ξεχωριστό χώρο για άλλαγμα μωρού
Στα - η μουσική :grin:
Ο φωτισμός στο ισόγειο μου φανηκε μια χαρά, πιο πάνω πήγε μόνο ο άντρας μου αλλά μου είπε μόνο για τα παιχνιδια
Το πιο σημαντικό ειναι πως άρεσε και στα παιδια, η κόρη μου δεν σταματούσε να ζωγραφίζει και ο μικρός αλώνιζε όλο τον χώρο. Τον πήραμε ψόφιο σπίτι...
Όπως είπα και στην αρχή οι εντυπώσεις μας ήταν κάτι παραπάνω από θετικές.

ΣΩΤΗΡΙΑ
06-12-12, 14:49
Eχει γινει μεγαλο θεμα στο facebook με το σεφερλαντ και την ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΜΗ ανοδο των τιμων του! Ενημερωθειτε για να μην την πατησετε!:evil:

tzini
06-12-12, 15:27
Το είδα.

Καλά που ήμουν σίγουρη οτι κάποιο λάκκο θα έβγαζε η φάβα!
Πόσο τις πήγε δηλ? Δεν διάβασα κάτι.

είδα για 8 ευρώ???????????????????????????????????

malecon
06-12-12, 16:36
Εμείς δευτέρα δώσαμε 6 για την κόρη κ τπτ για τον μικρό που είναι 10,5 μηνών. Δεν ξέρω τι ισχύει ΣΚ

ekavi_
07-12-12, 12:05
Eχει γινει μεγαλο θεμα στο facebook με το σεφερλαντ και την ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΟΜΗ ανοδο των τιμων του! Ενημερωθειτε για να μην την πατησετε!:evil:

Από όσο γνωρίζω, απλώς σταμάτησε να έχει μια προσφορά στις ηλικίες 2-3 χρονών, που είχε αρχικά. Οι τιμές αυτές δεν ήταν από την αρχή;
6ευρώ καθημερινές
8ευρώ ΣΚ
και πληρώνουν τα παιδιά από 2χρ και πάνω.

Έχει τιμοκατάλογο στη σελίδα τους.

ΣΩΤΗΡΙΑ
07-12-12, 14:52
Τα παιδακια απο 1 έτους και πανω εκει που πληρωναν 3 ευρω ολες τις μερες ξαφνικα το πηγαν 6 ευρω !!!!!!!!!!!! Εγω τους εκανα φασαρια μεσω της σελιδας τους γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως ενα παιδακι που ειναι 1,5 ετους οπως ειναι η μικρη μου κορη να πληρωνει 6 ευρω!!!! για να κανει τι??????????????? τα παιδακια αυτα στις ηλικες αυτες δεν μπορουν να εχουν τις δραστηριοτητες που εχουν τα παιδακια που ειναι 3 ετων και πανω. Εκει ναι τα δικαιολογω τα λεφτα αλλα η μικρη ποσα μπορει να κανει η ποσα παιχνιδια μπορει να παιξει ωστε να δικαιολογηθουν τα λεφτα αυτα? Επισης αν μπορει να δει καποια κοπελα την σελιδα τους στο fb θα δειτε οτι μετα απο μερες και απο ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙΚΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ πολλων πελατων μας απαντησαν μεσα σε ολα οτι δεν πρεπει να κακολογουμε τον κο Σεφερλή διότι ειναι δημοσιο προσωπο :shock::shock::shock::shock: φυσικα πηραν τις αναλογες απαντησεις!

ekavi_
10-12-12, 11:27
Τα παιδακια απο 1 έτους και πανω εκει που πληρωναν 3 ευρω ολες τις μερες ξαφνικα το πηγαν 6 ευρω !!!!!!!!!!!! Εγω τους εκανα φασαρια μεσω της σελιδας τους γιατι δεν μπορω να καταλαβω πως ενα παιδακι που ειναι 1,5 ετους οπως ειναι η μικρη μου κορη να πληρωνει 6 ευρω!!!! για να κανει τι??????????????? τα παιδακια αυτα στις ηλικες αυτες δεν μπορουν να εχουν τις δραστηριοτητες που εχουν τα παιδακια που ειναι 3 ετων και πανω. Εκει ναι τα δικαιολογω τα λεφτα αλλα η μικρη ποσα μπορει να κανει η ποσα παιχνιδια μπορει να παιξει ωστε να δικαιολογηθουν τα λεφτα αυτα?

Έχεις δίκιο σε αυτό.

ΣΩΤΗΡΙΑ
10-12-12, 12:02
Παντως εγινε μεγαλο θεμα ...

malecon
10-12-12, 15:19
Σε άλλους παιδότοπους τι ισχύει?

ΣΩΤΗΡΙΑ
10-12-12, 16:13
Σε άλλους παιδότοπους τι ισχύει?

Το θέμα δεν ειναι τα 6 ευρω που δίνεις . Τα 6 ευρω τα δινεις και σε εναν αλλο παιδοτοπο οπως σωστα ειπες. Το θέμα έγινε γιατι η πολιτική τους ήταν τα παιδάκια μέχρι 3 ετών να πληρώνουν 3 ευρώ μονο και ξαφνικά χωρίς ενημέρωση παρα μονο με διαφήμιση να φτάνουν οι γονεις εκει και να θέλεις 12 ευρω για 2 παιδάκια , εκει που τα υπολογιζες διαφορετικά. Η απαντηση τους ήταν ότι δεν μπορει να συντηρηθεί ετσι ενας παιδοτοπος με τοσα λίγα χρήματα αλλα μας τόνισαν οτι τα παιδακια μέχρι 1 έτους και οι συνοδοί δεν πληρώνουν οπότε συμφέρει να παμε . Επισης οτι δεν ηταν υποχρεωμενοι να ενημερώσουν και επίσης να μην προσβάλουμε τον ιδρυτη του Σεφερλαντ κο Μαρκο Σεφερλή γιατί ειναι ΄΄διασημο΄΄ προσωπο :shock::shock::shock::shock:

katerina ana
08-04-13, 19:22
γνωριζετε ποια λεωφορεια πανε στον παιδοτοπο?

ekavi_
09-04-13, 14:16
γνωριζετε ποια λεωφορεια πανε στον παιδοτοπο?

Δεν νομίζω ότι περνάει λεωφορείο από εκεί...

malecon
09-04-13, 20:25
Απ ότι βλέπω στο site του ΟΑΣΑ περνάει από την οδό φιλικών το 821. Αλλά ας το τσεκαρετε κ εσείς