PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίδομα τέκνων 2013 - δείτε αν το δικαιούστε

Lisbet
05-06-13, 08:49
Από σήμερα το απόγευμα θα μπορούν να καταβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω του TaxisNet, οι αιτήσεις για την καταβολή του επιδόματος τέκνων 2013, το οποίο για πρώτη φορά, θα δοθεί και σε οικογένειες με 1 ή 2 παιδιά. Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα κατατίθενται στον ΟΓΑ. Η καταβολή θα γίνεται ανά τρίμηνο και θα ξεκινήσει από το τέλος Ιουλίου, αναδρομικά, για τα 2 πρώτα τρίμηνα του 2013.

Διαβάστε το παρακάτω link και, βάζοντας τον αριθμό των παιδιών και οικογενειακό σας εισόδημα, δείτε αν πληρείτε τις προϋποθέσεις και τι ποσό δικαιούστε ανά έτος.

http://www.money-money.gr/news/apo-tin-1i-iouliou-to-neo-epidoma-ton-pedion-/251

ntemi
05-06-13, 09:54
Από σήμερα το απόγευμα θα μπορούν να καταβάλλονται ηλεκτρονικά, μέσω του TaxisNet, οι αιτήσεις για την καταβολή του επιδόματος τέκνων 2013, το οποίο για πρώτη φορά, θα δοθεί και σε οικογένειες με 1 ή 2 παιδιά. Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά θα κατατίθενται στον ΟΓΑ. Η καταβολή θα γίνεται ανά τρίμηνο και θα ξεκινήσει από το τέλος Ιουλίου, αναδρομικά, για τα 2 πρώτα τρίμηνα του 2013.

Διαβάστε το παρακάτω link και, βάζοντας τον αριθμό των παιδιών και οικογενειακό σας εισόδημα, δείτε αν πληρείτε τις προϋποθέσεις και τι ποσό δικαιούστε ανά έτος.

http://www.money-money.gr/news/apo-tin-1i-iouliou-to-neo-epidoma-ton-pedion-/251

ευχαριστούμε πάρα πολύ!:p

Μαρία_thess
05-06-13, 12:03
Καλημερα και ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια!
Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης,εαν φυσικα γνωριζεις:εγω γεννησα τον Απριλιο,δικαιούμαι το επιδομα?
Ο λογιστης μου,ισχυρίζεται πως το δικαιουμαι,ενω στην εφορια μου ειπαν οχι!:confused:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ntemi
05-06-13, 14:45
Καλημερα και ευχαριστουμε πολυ για την πληροφορια!
Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης,εαν φυσικα γνωριζεις:εγω γεννησα τον Απριλιο,δικαιούμαι το επιδομα?
Ο λογιστης μου,ισχυρίζεται πως το δικαιουμαι,ενω στην εφορια μου ειπαν οχι!:confused:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

φέτος τον Απρίλιο;
εγώ γέννησα Μάρτη του '12
καλή ερώτηση!από πότε μέχρι πότε το δικαιουμαστε;

Lisbet
05-06-13, 19:18
Το επίδομα δικαιούνται οι οικογένειες:

Από 1-1-2013, για τέκνα που γεννήθηκαν μέχρι 31-12-2012 και

Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013.

Πηγή: http://www.mothersblog.gr/O-kosmos-toy-paidioy/item/7824-epidoma-teknon-apo-to-proto-paidi-poioi-to-dikaioyntai#ixzz2VML2hIrE

Μαρία_thess
05-06-13, 21:41
Το επίδομα δικαιούνται οι οικογένειες:

Από 1-1-2013, για τέκνα που γεννήθηκαν μέχρι 31-12-2012 και

Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013.

Πηγή: http://www.mothersblog.gr/O-kosmos-toy-paidioy/item/7824-epidoma-teknon-apo-to-proto-paidi-poioi-to-dikaioyntai#ixzz2VML2hIrE

Εγω γεννησα Απριλιο του 2013!Αρα στην εφορια ειχαν δικιο!!!
Ευχαριστω παρα πολυ κοπελα μου!

perlina
05-06-13, 21:47
εγω που θα γεννησω τελος ιουλιο το τριτο παιδι τι θ ακανω?μεχρι ποτε κανουν αιτησεις?

Ηλιοβασίλεμα
05-06-13, 22:13
εγω που θα γεννησω τελος ιουλιο το τριτο παιδι τι θ ακανω?μεχρι ποτε κανουν αιτησεις?

Θα παρεις για το 2013 επίδομα για 2 παιδιά και από 2014 και για τα 3 παιδιά!
Να σου ζήσουν τα πρώτα και με το καλό το 3ο!

perlina
05-06-13, 22:18
Θα παρεις για το 2013 επίδομα για 2 παιδιά και από 2014 και για τα 3 παιδιά!
Να σου ζήσουν τα πρώτα και με το καλό το 3ο!

οκ!! σ ευχαριστω πολυ!!!!!

xristinio
05-06-13, 23:47
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή απόσπασμα δημοτολογίου για την οικογενειακή κατάσταση. Εκδίδεται από την αρμόδια αρχή, στα δημοτολόγια της οποίας είναι εγγεγραμμένη η οικογένεια και από το οποίο προκύπτουν τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας των γονέων και των τέκνων και εάν αυτά βρίσκονται στη ζωή.

εγω με τον αντρα μου ανηκουμε σε διαφορετικους δημους.θα καταθεσουμε 2 οικογενειακης καταστασης?

1μανουλα
06-06-13, 09:53
υπάρχει κανεις που να εκανε το εντυπο Α21 μεσω ταχισνετ,εγω χθες δεν μπορεσα με τον λογιστη ,είπε οτι δεν εχει ανοιξει ακομα το συστημα.

pixie
06-06-13, 10:02
http://www.skai.gr/news/greece/article/234004/apo-to-proto-paidi-to-epidoma-teknon-odigies-sublirosis-tou-a21/

Δείτε αυτό. Ηλεκτρονικά γίνεται, δεν ξέρω αν μπορείς να καταθέσεις κάπου αλλού τα δικαιολογητικά.

Αύριο λέω να κάνω την δήλωση , οπότε αύριο θα προσπαθήσω να το συπληρώσω 1μανουλα.

Τις καλημέρες μου σε όλες.

ntemi
06-06-13, 13:44
εμείς είχαμε εισόδημα '12 28.000
με βάση έναν πίνακα που είδα πρέπει να έχουμε μέχρι 27.000 οπότε δεν το δικαιούμαστε(1 παιδί)
σε μια σελίδα όμως που βάζεις το ποσό και τον αριθμό παιδιων λέει ότι το δικαιούμαστε!μάλλον υπάρχει λάθος έτσι;

ntemi
06-06-13, 13:46
Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή απόσπασμα δημοτολογίου για την οικογενειακή κατάσταση. Εκδίδεται από την αρμόδια αρχή, στα δημοτολόγια της οποίας είναι εγγεγραμμένη η οικογένεια και από το οποίο προκύπτουν τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας των γονέων και των τέκνων και εάν αυτά βρίσκονται στη ζωή.

εγω με τον αντρα μου ανηκουμε σε διαφορετικους δημους.θα καταθεσουμε 2 οικογενειακης καταστασης?

την ίδια απορια έχω κι εγώ!βέβαια όταν γεννήθηκε η μικρή μας μας άνοιξαν και καλά εδώ που μένουμε οικογενειακή μερίδα!να υποθέσω πως το ζητάμε εδώ έτσι;
τι άλλο χρειάζεται πέρα από την ηλεκτρονική δήλωση;

8eodora
10-06-13, 21:52
Καλησπέρα σας,

έχω τρία παιδιά εκ των οποίων τα 2 είναι φοιτητές. Το ένα παιδί μου απο αυτά που σπουδάζει έχει δουλέψει και θα κάνει δική του φορολογική δήλωση. Μήπως γνωρίζετε, δικαιούμαι επίδομα τέκνων για 3 παιδιά ή για τα 2, εφόσον το άλλο θα κάνει δική του δήλωση ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mary1981
11-07-13, 23:50
Καλησπέρα σας,

έχω τρία παιδιά εκ των οποίων τα 2 είναι φοιτητές. Το ένα παιδί μου απο αυτά που σπουδάζει έχει δουλέψει και θα κάνει δική του φορολογική δήλωση. Μήπως γνωρίζετε, δικαιούμαι επίδομα τέκνων για 3 παιδιά ή για τα 2, εφόσον το άλλο θα κάνει δική του δήλωση ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ 24 ΕΤΩΝ, ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΙΑ 3 ΤΕΚΝΑ ΓΙΑΤΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΑ ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ! ΑΡΑ ΣΤΟ Α21 ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ.

irene2
12-07-13, 10:53
καλημερα εγω εχω μια απορια..τελικα πρεπει η δεν πρεπει να παμε δικαιολογητικα στον ογα?λεει οτι αν αυτα ζητηθουν θα πρεπει να τα εχουμε..

matilnta
13-07-13, 23:34
καλημερα εγω εχω μια απορια..τελικα πρεπει η δεν πρεπει να παμε δικαιολογητικα στον ογα?λεει οτι αν αυτα ζητηθουν θα πρεπει να τα εχουμε..

στον ογα μου ειπαν οτι ΑΦΟΥ μας ζητηθουν καποια εγγραφα θα τα παμε.

Angellina
16-07-13, 13:38
εκανα την φορολογική μου και μετα το Α21.Ολα αυτα τελος Ιουνιου.το 2012 ειχα 1 παιδι ,τον Μαρτιο του 2013 εκανα το δευτερο,τωρα τί θα παρω;και ο δικος μου λογιστης επιμενει πως θα παρω επιδομα για ενα παιδι για μεχρι τον Μαρτιο,και μετα για 2 παιδια.Γι αυτο λεει κανουμε και την αιτηση (Α21) δηλωνοντας 2 παιδια .
και οτι αυτο
"Από την 1η του μήνα του επόμενου εκείνου της γέννησης, για τέκνα που γεννήθηκαν ή θα γεννηθούν εντός του έτους 2013," εννοει του επομενου μηνα ,και οχι ετους.
εχει ρωτησει καμια στον ογα σχετικα;
και κατι αλλο.μετα την αιτηση ηλεκτρονικα,κανουμε κατι αλλο;πως θα μας ενημερωσουν για να παμε τα δικαιολογητικα;υπαρχει καμια προθεσμια ,ξερουμε;

lazariska
17-07-13, 14:37
Για βοηθήστε με λίγο άμα ξέρετε. Εγώ το έχω κάνει το δικό μας Α21 και τώρα ζήτησε να τη βοηθήσω μια γειτόνισσα η οποία όμως είναι αλλοδαπή. Έχουμε κολλήσει στο θέμα οικογενειακή μερίδα,μου λέει ότι αυτοί δεν παίρνουν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και δεν έχουν οικ. μερίδα. Τι ισχύει? Εγώ τι βάζω εκεί που ζητάει αριθμο μερίδας?

goody
17-07-13, 19:41
Το ιδιο θεμα ειχα κι εγω! Να σε ρωτησω, συμπληρωσες ολα τα αλλα εκτος απο την μεριδα και δεν σε αφηνε να συνεχισεις την υποβολη? Σου ζητουσε δηλαδη υποχρεωτικα και τη μεριδα? Γιατι του δικου μου του λειπανε και αλλα στοιχεια και δεν το τσεκαρα αν το ζηταει υποχρεωτικα.

OLITSKA
17-07-13, 23:27
Εγω έχω στείλει την δήλωση και προσπαθώ μέρες να στείλω την α21 δηλ οριστικοποίησω και δεν μου το επιτρέπει το σύστημα μου το εχει γκρίζο .

lazariska
18-07-13, 15:19
Δεν το χω στείλει ακόμα για να δω αν θα μου το πάρει αλλά μου το χε κάνει όταν έκανα τη δικιά μου δήλωση.Πάτησα επόμενο και με παρέπεμπε στην οικ. μερίδα. Θα δω ίσως αν φανει η καταγωγη τους να μη μου το ζητησει

Μπουρμπουρ1
20-07-13, 19:24
στον ογα μου ειπαν οτι ΑΦΟΥ μας ζητηθουν καποια εγγραφα θα τα παμε.
Διαβασα καπου οτι τα δικιολογητικα θα τα ταχυδρομησουμε, αλλα αφου μας ζητηθουν;

Μυρτακι
22-07-13, 11:14
Οταν λεμε εισοδημα τι εννοουμε αυτο που δηλωνουμε ή το τεκμαρτο

1μανουλα
22-07-13, 15:50
Οταν λεμε εισοδημα τι εννοουμε αυτο που δηλωνουμε ή το τεκμαρτο

το τεκμαρτο

pitsikoki
24-07-13, 23:43
Διαβασα καπου οτι τα δικιολογητικα θα τα ταχυδρομησουμε, αλλα αφου μας ζητηθουν;

Και γω την ιδια απορια εχω. Τελικα μονο αν ζητηθουν τα στελνουμε; Και ως ποτε μπορουμε να υποβαλλουμε την αιτηση;

goody
25-07-13, 10:50
το τεκμαρτο

:confused::confused: Αυτο που λες ειναι λαθος, οταν λεμε εισοδημα εννοουμε το εισοδημα που εχουμε δηλωσει και φαινεται στο εκκαθαριστικο μας, αυτο μπορει να ειναι ειτε το τεκμαρτο ειτε το πραγματικο, οποιο ειναι μεγαλυτερο μετραει. Πχ ανεργος με σπιτια και αυτοκινητα θα μετρησει το τεκμαρτο αλλα μισθωτος χωρις τεκμηρια θα μετρησει το πραγματικο.

Και γω την ιδια απορια εχω. Τελικα μονο αν ζητηθουν τα στελνουμε; Και ως ποτε μπορουμε να υποβαλλουμε την αιτηση;

Δεν στελνουμε τιποτα, κανουμε την ηλεκτρονικη αιτηση και εαν μας ζητηθουν τα παμε. Η προθεσμια για την υποβολη της αιτησης νομιζω πως ειναι μεχρι το τελος του χρονου.

matilnta
25-07-13, 11:08
κοριτσια.εχω κανει εδω κ ενα μηνα την δηλωση κ ακομα δεν εχει εκκαθαριστει.γνωριζεται κατι??

martavani
25-07-13, 11:41
κοριτσια.εχω κανει εδω κ ενα μηνα την δηλωση κ ακομα δεν εχει εκκαθαριστει.γνωριζεται κατι??
Κι εγω 10/6 την εκανα και το Α21 αλλα ουτε η δήλωση μου εκκαθαριστηκε ουτε λεφτα μπηκαν.

epang
25-07-13, 13:56
Ο λογιστής μου είπε ότι πρώτα θα γίνει η εκκαθάριση της δήλωσης και μετά του Α21 για να δοθεί το επίδομα. Τρέχα-γύρευε.... Ακόμα μία φορά, κανείς δεν ξέρει ακριβώς.. τα κάνουν όλα αλαλουμ για να καθυστερούν και ποιός ξέρει αν τελικά θα δοθούν χρήματα... Όποιος από εδώ πληρωθεί, ας μας ενημερώσει για να δούμε τι πρέπει να κάνουμε και οι υπόλοιποι.

lena77
25-07-13, 14:45
καλησπερα,εγω εκανα τη δηλωση 16-6,το α21 20-6,η δηλωση ειχε εκκαθαριστει απο 26-6,οποτε και πηρα χθες τα λεφτα.μετραει το πιο υψηλο εισοδημα.εμεις επειδη ειχαμε το σπιτι αν και με λιγο εισοδημα πηγαμε στη 2 κλιμακα.

ster
25-07-13, 15:21
Koρίτσια λογίστριες, αν έχει γίνει κάποιο λάθος στην ηλεκτρονική υποβολή του Α21 (λάθος χώρα γέννησης εκ παραδρομής) πώς μπορείς να το διορθώσεις και που να απευθυνθείς?
Ξέρω ότι στην περίπτωση του ΅Ε1 υποβάλλεις συμπληρωματική, τι γίνεται με το Α21 όμως?

SadAngels
21-08-13, 10:50
Στις 14/8 εγω δεν πηρα το επιδομα ενω μου ειχε βγει η εκκαθαριση απο την Εφορια.

Γιατι αυτο;

Καπου διαβασα οτι στις 14 πηραν οι μισοι και μεχρι το τελος του μηνα θα παρουν και οι υπολοιποι. Ισχυει αυτο η ειναι ραδιοαρβυλα;

antigonil
21-08-13, 10:57
Στις 14/8 εγω δεν πηρα το επιδομα ενω μου ειχε βγει η εκκαθαριση απο την Εφορια.

Γιατι αυτο;

Καπου διαβασα οτι στις 14 πηραν οι μισοι και μεχρι το τελος του μηνα θα παρουν και οι υπολοιποι. Ισχυει αυτο η ειναι ραδιοαρβυλα;

Καλημέρα SadAngels!
Κι εγώ περιμένω πώς και πώς. Επειδή το έχω ψάξει αρκετα το θέμα, αν κατάλαβα καλά, στις 14/8 πήραν το επίδομα όσοι η εκκαθάρισή τους έγινε μέσα στο Ιούλιο, αλλά όχι όλα τα χρήματα, ένα μέρος. Οι περισσότεροι θα το πάρουν μέσα στο Σεπτέμβριο. Ελπίζω να είμαστε κι εμείς μέσα σε αυτούς!

SadAngels
21-08-13, 11:06
Καλημερα!

Το εκκαθαριστικο μου γραφει ημερομηνια εκδοσης 26/7 οποτε η εκκαθαριση εχει γινει τον Ιουλιο.

antigonil
21-08-13, 11:19
Καλημερα!

Το εκκαθαριστικο μου γραφει ημερομηνια εκδοσης 26/7 οποτε η εκκαθαριση εχει γινει τον Ιουλιο.

Μάλλον τότε ο λογιστής σου θα ξέρει να σου πει καλύτερα. ίσως επειδή ήταν τέλος του μήνα(?). Το σίγουρο είναι ότι πολλοί περιμένουν. Υπομονή σε όλες μας, τουλάχιστον να έρθουν στο Σεπτέμβρη που πάντα τα έξοδα είναι μαζεμένα...

OLITSKA
22-08-13, 00:29
Παιδια , στον ΟΓΑ κάνουν ότι θέλουν εμένα εγινε η εκκαθάριση 27/7 πήρα την επιστροφή 5/8 αλλα λεφτα απο ΟΓΑ δεν πήρα τίποτα στις 14/8 ενώ κάποιοι άλλοι που η εκκαθάριση εγινε εκ΄ τον υστέρων τα πήραν ήδη . Οπότε περιμένουμε η τέλος Αυγούστου η τέλος Σεπτέμβριου .

SadAngels
04-09-13, 12:17
Πηρε καμια σας σημερα λεφτα γιατι σημερα ειπαν οτι θα τα βαλουν.

antigonil
04-09-13, 14:13
Πηρε καμια σας σημερα λεφτα γιατι σημερα ειπαν οτι θα τα βαλουν.

Ναι, μπήκανε σήμερα, σπεύσατε κορίτσια!

SadAngels
04-09-13, 14:42
Τι ωρα στα εβαλαν γιατι ακομα τιποτα σε μενα.

antigonil
04-09-13, 14:53
Δεν είδα την ώρα, πήγα στην τράπεζα γύρω στη 13.00.

Μήπως δεν έχει εκκαθαριστεί η δήλωσή σου ακόμα?

SadAngels
04-09-13, 15:02
Εχει εκκαθαριστει μου ηρθε και το εκκαθαριστικο εχθες αλλα οπως γραφει πανω εχει γινει η εκκαθαριση 26/7/13 φυσικα μεσω taxis.net την εχω εκτυπωσει εδω και πολλες μερες.

Υπαρχει περιπτωση επειδη εγω δεν εχω λογαριασμο σε τραπεζα και εβαλε η γυναικα μου τον δικο της και ετσι να υπαρχει προβλημα;

Αυριο θα παω στον ΟΓΑ με το εκκαθαριστικο και το Α21

Αν ειναι το προβλημα η τραπεζα πλεον εχω δικο μου λογαριασμο να τους δωσω γιατι επρεπε να εχω λογω οτι εχω επιστροφη απο την Εφορια.

SadAngels
04-09-13, 15:04
Ελεγαν οτι θα στειλουν sms οταν σου βαλουν τα λεφτα, σου ηρθε κατι η απλα ειδες τα λεφτα στην τραπεζα;

gioref
04-09-13, 15:07
Και εμένα δεν μπήκαν ακόμη.Πειραιώς έχω σκέφτομαι μήπως έχουν valeur και μπούν αύριο.antigonil σε ποια τράπεζα μπήκαν;

SadAngels
04-09-13, 15:13
Της γυναικας μου ειναι στην Alpha μισθοδοσιας απο την δουλεια της και αυτον βαλαμε στο Α21 αλλα στην Εφορια λογω οτι εχω επιστροφη δεν δεχονται της γυναικας μου ασχετα αν κανουμε κοινη δηλωση και ετσι ανοιξα νεο στην Εθνικη και τους εδωσα.

chrisfile
04-09-13, 15:28
Και μενα τζιφος. Παιδια εγώ έχω Πειραιώς έχω εκκαθαριστεί από τα τέλη Ιουλίου και έχει έρθει και το εκκαθαριστικό. Επειδή εγώ έχω μόνο εισόδημα έκανα και εγω την δήλωση α21 βάζοντας δικό μου λογαριασμό χωρίς δικαιούχο την σύζυγο. Μάλλον αύριο θα πάρω τηλ στον ΟΓΑ να δώ τι γίνεται. Ούτε μπορείς να δεις αν έχει ελεγχθεί το Α21 ούτε αν έχει εγκριθεί ούτε να κανείς διορθώσεις.... Τι να πω;; Φοβάμαι μην έγινε κάποιο λάθος στην δήλωση αλλά ποιος θα με ενημερώσει αν ειναι έτσι;;;;

SadAngels
04-09-13, 15:39
Και εγω φοβαμαι λαθος στην δηλωση Α21 γιατι εκτος απο οτι εβαλα τον λογαριασμο της γυναικας μου τα παιδια μου εχουν δυο ονοματα (Κωνσταντινος-Παναγιωτης Εμμανουελα-Μαρια) και στην δηλωση ο λογιστης εγραψε μονο το πρωτο ονομα.

matilnta
04-09-13, 18:36
εμεις βαλαμε τον δικο μου λογοριασμο κ οχι του αντρα μου.μας εβαλαν για 2 παιδια γιατι ο μεγαλος ειναι απο τον πρωτο γαμο κ θα στειλουν χαρτι για να καταθεσω δικαιολογητικα κ μετα θα τα παρω κ για το τριτο.

SadAngels
04-09-13, 18:48
Οποτε δεν ειναι το προβλημα ο λογαριασμος.

Σας ηρθε SMS οπως λενε;

SadAngels
04-09-13, 18:51
Γραψε αν μπορεις και απο ποια τραπεζα γιατι ισως αυτες που εχουν το συστημα Διας οπως της γυναικας μου να κανουν δυο εργασιμες να φανουν τα λεφτα.

matilnta
04-09-13, 21:34
ταχυδρομικο ταμιευτηριο γιατι στους τριτεκνους μεχρι περισυ,ειχαν αυτη κ την εθνικη.sms δεν εχω ακουσει οτι στελνουν ,ουτε μας εστειλαν.η εκαθαριση εγινε περιπου τελος ιουλιου κ τον αυγουστο μου εβαλαν για 2 παιδια.

SadAngels
04-09-13, 21:37
Λογικα τα πηρες 14 Αυγουστου και οχι σημερα 4/9

ster
05-09-13, 00:21
Κορίτσια από που βλέπεις αν έχει εκκαθαριστεί η δήλωσή σου?

SadAngels
05-09-13, 08:22
Απο τον λογαριασμο σου στο taxisnet.gr

Στις εφαρμογες

Δηλώσεις Φόρου εισοδήματος Φυσικών Προσώπων Ε1,Ε2,Ε3 (https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/) <---- πατα εδω βαλε τον λογαριασμο σου και εισαι οκ

Εκει πας στο οικονομικο ετος που θελεις (εχει το 2013) και πατας εκτυπωση εκκαθαριστικου PDF

chrisfile
05-09-13, 09:27
Τελικά έκανα λάθος εγω!πηρα τηλ στο 2313324957 και με εξυπηρέτησε ο υπάλληλος! Εβαλα τα παιδια μου (που ειναι 2 χρόνων!!!) ότι ειναι εγγαμα!!! Τι μ@(:(·!(·... Νόμιζα ότι εννοούσε ότι τα παιδια τα έχω ενώ ήμουν έγγαμος και γ'ιαυτό το είχα επιλέξει!! Μου είπε επίσης ότι θα πρέπει να πάω στον ανταποκριτή και να επισυναψει τι πιστοποιητικό οικ κατάστασης και με μια δήλωση και να το στείλουνε σε αυτούς!

SadAngels
05-09-13, 10:01
ΕΛΕΟΣ! Εγω πηγα στον ΟΓΑ Περιστεριου και η υπαλληλος ειναι σε διακοπες μεχρι 15/9 και δεν εχει αφησει αντικαταστατη.

antigonil
05-09-13, 11:05
Και εμένα δεν μπήκαν ακόμη.Πειραιώς έχω σκέφτομαι μήπως έχουν valeur και μπούν αύριο.antigonil σε ποια τράπεζα μπήκαν;

eurobank

matilnta
05-09-13, 11:58
Λογικα τα πηρες 14 Αυγουστου και οχι σημερα 4/9

Μ αυτο γραφω.αυγουστο τα πηρα

SadAngels
05-09-13, 14:26
Πηγα στον ΟΓΑ στην Αθηνα, της μουρλης το καγκελο απο κοσμο.

ster
05-09-13, 14:51
Απο τον λογαριασμο σου στο taxisnet.gr

Στις εφαρμογες

Δηλώσεις Φόρου εισοδήματος Φυσικών Προσώπων Ε1,Ε2,Ε3 (https://www1.gsis.gr/webtax/incomefp/) <---- πατα εδω βαλε τον λογαριασμο σου και εισαι οκ

Εκει πας στο οικονομικο ετος που θελεις (εχει το 2013) και πατας εκτυπωση εκκαθαριστικου PDF

Σε ευχαριστώ πολύ. Πήγα αλλά δεν μου έχει ενεργή την εκτύπωση εκκαθαριστικού οπότε να υποθέσω ότι ακόμη δεν έχει γίνει εκκαθάριση.
Και μια άλλη ερώτηση. Που μπορώ να δώ αν έχει γίνει εκκαθάριση της αίτησης για το επίδομα τέκνων, το Α21? (αφού θα γίνει η εκκαθάριση της δήλωσης)

ster
05-09-13, 14:55
Και μια άλλη ερώτηση για όποια γνωρίζει. Στο Α21 εκ παραδρομής γράφτηκε λάθος η χώρα γέννησής μου (απίστευτο λάθος του λογιστή) και μάλλον ανίδεος γιατί δεν μου είπε να το διορθώσω με κάποιο τρόπο, απλά να περιμένω ειδοποίηση από τον ΟΓΑ. Είχατε ανάλογη εμπειρία και πώς πράξατε?

SadAngels
05-09-13, 15:54
Πρεπει να περιμενεις να σου γινει η εκκαθαριση πρωτα, τωρα γιατι δεν σου εχει γινει ακομα δεν μπορω να το ξερω αλλα αν εχεις κανει την δηλωση σου πανω απο μηνα καλο ειναι να πας στην Εφορια να ρωτησεις.

Στο Α21 δεν υπαρχει καμια εκκαθαριση και οπως καταλαβα σημερα ακομα και λαθος να εχεις κανει δεν στο λενε πρεπει να πας απο κει στα κεντρικα του ΟΓΑ μην περιμενεις να σε φωναξει ο ΟΓΑ

Αν πας να εχεις μαζι σου εκτυπωμενο το Α21 και καλο να εχεις και το εκκαθαριστικο σου οταν το παρεις.

Εμενα το λαθος που εκανε ο λογιστης ειναι οτι ενω του ειπα πως δεν εχω κανει φορολογικες δηλωσεις απο το 1988 αυτος επειδη κανει η γυναικα μου τα τελευταια 10 χρονια εβαλε Χ εκει που λεει (Εντυπα Ε1 δηλωσης φορολογιας εισοδηματος η Εκκαθαριστικα σημειωματα) ενω επρεπε να βαλει Χ στο (Αλλο δικαιολογητικο: Ημουν ανεργος και δεν ημουν εγγεγραμενος)

Οταν υπαρχει οικογενεια οτι χαρτια ζητανε αφορα το πατερα και μονο και λογικο ειναι γιατι στα στοιχεια αιτουντος-δηλουντος / δικαιουχου μπαινουν τα στοιχεια του πατερα εκτος αν υπαρχει διαζυγιο.

(Σορρυ για τα ορθογραφικα λαθη αλλα μονο το Δημοτικο εχω βγαλει)

SadAngels
06-09-13, 15:05
Καλα κρασια τον Αυγουστο. Οσοι εχετε προβλημα και πρεπει να πατε στον ΟΓΑ να περιμενετε λεφτα μετα απο δυο μηνες. Ετσι μου ειπαν εμενα στο Πρωτοκολλο.

Οσοι πηρατε λεφτα οι υπολοιπες δυο δοσεις τελος του μηνα.

SadAngels
06-09-13, 18:18
Συν οτι αν μπειτε στην σελιδα του ΟΓΑ για το επιδομα τεκνων δεν λεει οτι οσοι περνουν μεχρι 10.000 θα παρουν 40 ευρω ανα τεκνο αλλα λεει οτι μεχρι 6.000 40 ευρω ανα τεκνο 6.001 εως 12.000 τα 2/3 απο τα 40 ευρω και 12.001 εως 18.000 το 1/3 απο τα 40 ευρω.

0-6.000=40 ευρω ανα τεκνο
6.001-12.000=26,66666666666667 ευρω ανα τεκνο
12.001-18.000=13,33333333333333 ευρω ανα τεκνο

http://www.oga.gr/attach/N_4093-2012.pdf

1μανουλα
06-09-13, 20:26
Τελικά έκανα λάθος εγω!πηρα τηλ στο 2313324957 και με εξυπηρέτησε ο υπάλληλος! Εβαλα τα παιδια μου (που ειναι 2 χρόνων!!!) ότι ειναι εγγαμα!!! Τι μ@(:(·!(·... Νόμιζα ότι εννοούσε ότι τα παιδια τα έχω ενώ ήμουν έγγαμος και γ'ιαυτό το είχα επιλέξει!! Μου είπε επίσης ότι θα πρέπει να πάω στον ανταποκριτή και να επισυναψει τι πιστοποιητικό οικ κατάστασης και με μια δήλωση και να το στείλουνε σε αυτούς!

και σε εμενα το ιδιο ,μου ειπε σημερα η υπαλληλος οτι και τα τρια μου παιδια ειναι εγγαμα. και εμενα μου ειπε να στειλω (επειδη ειμαι μακρια)συστημε νο το πισ.οικ.καταστασ και μια αιτηση διορθωσης.Απ'οτι καταλαβα καλα χριστουγεννα θα τα παρω μαζεμενα.

Παντως παιδια σε οσους εγινε η εκκαθαριση και δεν μπηκαν χρηματα ,μην καθυστερειτε επικοινωνειστε με τον ΟΓΑ να δειτε τι παιζετε,γιατι σιγουρα εγινε λαθος στο Α21

Μαικήνας
07-09-13, 17:09
Γεια σας. Το Α21 άκουσα ότι συνυποβάλεται με το Ε1 (Φ.Δήλωση) αλλά για όσους δεν το έχουν υποβάλλει ακόμα τι γίνεται; Το χάνουν; Υπήρχαν προθεσμίες;

antigonil
07-09-13, 19:10
Γεια σας. Το Α21 άκουσα ότι συνυποβάλεται με το Ε1 (Φ.Δήλωση) αλλά για όσους δεν το έχουν υποβάλλει ακόμα τι γίνεται; Το χάνουν; Υπήρχαν προθεσμίες;

Καλησπέρα,

Έχω ακούσει ότι η υποβολή του Α21 ισχύει μέχρι την 31/12/13. Ρώτα όμως κι έναν λογιστή να είσαι σίγουρος.

SadAngels
13-09-13, 13:49
Πηρε καμια σας λεφτα μετα απο διορθωση στον ΟΓΑ;

antigonil
13-09-13, 14:12
Μήπως ξέρει κανείς πότε θα δοθεί η δόση του Σεπτεμβρίου?

martavani
13-09-13, 15:24
Εγώ πήρα λεφτά στις 14/8. Για την επόμενη δόση ακούστηκε μάλλον 30/9-6/10 οτι θα δοθούν χρήματα. Πάντως ξέρω πως βάλανε και στις 4/9.

SadAngels
13-09-13, 16:46
Μιλαω για αυτους που ειχαν προβλημα με τα χαρτια τους και πηγαν στον ΟΓΑ η εστειλαν εξτρα χαρτια στον ΟΓΑ για να τα διορθωσουν.

1μανουλα
13-09-13, 20:24
Μιλαω για αυτους που ειχαν προβλημα με τα χαρτια τους και πηγαν στον ΟΓΑ η εστειλαν εξτρα χαρτια στον ΟΓΑ για να τα διορθωσουν.

εγω εστειλα χαρτια για διορθωση αλλα δεν πηρα τιποτα ακομα

chrisfile
14-09-13, 08:08
Εχθές μίλησα πάλι με τον ΟΓΑ όσον αφορά τις διορθώσεις!
Καταρχήν δεν ξεκίνησαν ακόμα να διορθώσουν καμία περίπτωση! Στις περιπτώσεις μου είπαν που βάλατε τα παιδιά σας έγγαμα, θα γίνει αυτόματη διόρθωση από το σύστημα, όσα είναι κάτω των 13 ετών!!
Ελπίζουν μέχρι την επόμενη δόση να έχει γίνει η διόρθωση!!!!

SadAngels
14-09-13, 11:12
Η επομενη δοση οπως ειπαν θα ειναι απο τελος 9 μεχρι 6/10 για να δουμε τι θα δουμε.

1μανουλα
14-09-13, 21:41
Καταρχήν δεν ξεκίνησαν ακόμα να διορθώσουν καμία περίπτωση! Στις περιπτώσεις μου είπαν που βάλατε τα παιδιά σας έγγαμα, θα γίνει αυτόματη διόρθωση από το σύστημα, όσα είναι κάτω των 13 ετών!!

Μακαρι Παναγια μου.

SadAngels
14-09-13, 22:39

Μακαρι Παναγια μου.

Κατσε να ξεκινησουν να κανουν διορθωσεις. :shock:

madalena
21-09-13, 16:01
Συν οτι αν μπειτε στην σελιδα του ΟΓΑ για το επιδομα τεκνων δεν λεει οτι οσοι περνουν μεχρι 10.000 θα παρουν 40 ευρω ανα τεκνο αλλα λεει οτι μεχρι 6.000 40 ευρω ανα τεκνο 6.001 εως 12.000 τα 2/3 απο τα 40 ευρω και 12.001 εως 18.000 το 1/3 απο τα 40 ευρω.

0-6.000=40 ευρω ανα τεκνο
6.001-12.000=26,66666666666667 ευρω ανα τεκνο
12.001-18.000=13,33333333333333 ευρω ανα τεκνο

http://www.oga.gr/attach/N_4093-2012.pdf

δεν το καρακαβαινω αυτο. γιατι μεχρι 6000 ευρω? αυτα που λεει σε αλλα σαιντ πχ εδω http://www.money-money.gr/news/dite-an-dikeouste-epidoma-pedion-ke-poso/379 λεει μεχρι 9000 ευρω 40 ευρω για καθε τεκνο!! εγω εχω 8000 φορολογικη και πηρα 320 ευω.
δλδ θα παρω αλλα 320?

madalena
21-09-13, 16:08
Οικογένεια (δυο γονείς) με δύο εξαρτώμενα τέκνα και εισόδημα 16.000 ευρώ.
Κλίμακα ισοδυναμίας : 1 + 1/3 + 1/6 + 1/6 = 1,666
Ισοδύναμο εισόδημα : 16.000/1,666 = 9.604

εγω πχ λεω για μενα
Ισοδύναμο εισόδημα : 9000/1,666 = 5422
αρα 80 το μηνα. στον λογαριασμο μου μπηκαν 320ευρω μονο

antigonil
21-09-13, 23:13
Οικογένεια (δυο γονείς) με δύο εξαρτώμενα τέκνα και εισόδημα 16.000 ευρώ.
Ισοδύναμο εισόδημα : 16.000/1,666 = 9.604

εγω πχ λεω για μενα
Ισοδύναμο εισόδημα : 9000/1,666 = 5422
αρα 80 το μηνα. στον λογαριασμο μου μπηκαν 320ευρω μονο

Λογικά θα μουν άλλα 320 με την επόμενη δόση. Τόσα πήρα κι εγώ με σχεδόν αντίστοιχο εισόδημα. Σύμφωνα με την εγκύκλιο μέχρι τις 20000 ευρώ δικαιούμαστε 640 για τα δύο παιδιά.

SadAngels
23-09-13, 23:39
Τα λεφτα τα πηρατε αυτες τις μερες η τοτε που τα πηραν ολοι; 14/8 και αρχες 9 μηνα;

Μετραει το συνολικο εισοδημα σε μια οικογενεια οχι εγω πηρα 9000 η γυναικα μου πηρε 8000 αλλα συνολο 17000

SadAngels
25-09-13, 16:51
Πηρα σημερα 480 ευρω.

danel
25-09-13, 17:50
Γνωρίζετε αν θα πρέπει να καταθέσουμε χαρτιά και στον ΟΑΕΔ όπως παλιά για επιπλέον ποσό επιδόματος? Καλά θα ταν!

antigonil
26-09-13, 09:31
Καλημέρα.
Μήπως ξέρει κανείς πότε θα δοθεί η ΔΕΥΤΕΡΗ δόση;

pitsikoki
27-09-13, 13:20
Η πρωτη δοση εχει δοθει σε ολους; Εμεις προς το παρον δεν πηραμε τιποτα. Που πρεπει να απευθυνθω στην εφορια ή στον ΟΓΑ;

SadAngels
27-09-13, 13:57
Αν σου εχει γινει η εκκαθαριση ασχετα αν σου εχει ερθει το εκκαθαριστικο θα πρεπει αν το εκτυπωσεις μαζι με το Α21 και να πας στα κεντρικα του ΟΓΑ

lop
01-10-13, 22:53
ποιος σου είπε οτι με το εκκαθαριστικό και το Α21 στην εφορία? Μίλησα με την γγπσ και μου είπαν ότι με το που γίνετε η εκκαθάριση παει κατευθείαν στον ΟΓΑ και εγκρίνετε και καταβάλετε το ποσό στο λογαριασμό. Τα δικαιολογητικά τα πηγαίνεις μόνο αν στο ζητήσουν.

PANABALO
01-10-13, 23:44
Γεια σας.Θα θελα την βοηθεια απο οποια μπορει.Εχω κανει το Α21 και εχω παρει την πρωτη δοση γαι το πρωτο μου παιδι που ειναι 2 ετων.Ξεχασα ομως να κανω Α21 για το μικρο μου παιδι που ειναι 4 μηνων γιατι νομιζα οτι τα παιδια που γεννηθηκαν το 2013 δεν δικαιουνται.Μηπως γνωριζει καμμια τι πρεπει να κανω για να παρω επιδομα και για το 2 παιδι?

margelin
02-10-13, 11:52
Γνωρίζετε αν θα πρέπει να καταθέσουμε χαρτιά και στον ΟΑΕΔ όπως παλιά για επιπλέον ποσό επιδόματος? Καλά θα ταν!
Καλημερα danel,να καταθεσεις και στον ΟΑΕΔ γιατι το επιδομα του ΟΕΑΔ ειναι διαφορετικο απο του ΟΓΑ (Α21). Εγω το εμαθα 23/9, εκανα τα χαρτια μου 24/9, και ετυχε και πληρωσανε 25/9!!!:lol:καλο ε?

SadAngels
02-10-13, 11:57
ποιος σου είπε οτι με το εκκαθαριστικό και το Α21 στην εφορία? Μίλησα με την γγπσ και μου είπαν ότι με το που γίνετε η εκκαθάριση παει κατευθείαν στον ΟΓΑ και εγκρίνετε και καταβάλετε το ποσό στο λογαριασμό. Τα δικαιολογητικά τα πηγαίνεις μόνο αν στο ζητήσουν.

Κανεναν δεν εχει ειδοποιησει ο ΟΓΑ οταν πηγα εγω εκει λογω οτι δεν πηρα τιποτα ηταν αλλα 100 ατομα και κανενας τους δεν ειχε παρει καποια ειδοποιηση απο τον ΟΓΑ

Το εχουμε πει

ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ! ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΤΕ ΤΟ Α21 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΓΑ

margelin
02-10-13, 12:07
Κανεναν δεν εχει ειδοποιησει ο ΟΓΑ οταν πηγα εγω εκει λογω οτι δεν πηρα τιποτα ηταν αλλα 100 ατομα και κανενας τους δεν ειχε παρει καποια ειδοποιηση απο τον ΟΓΑ

Το εχουμε πει

ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕ! ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΤΕ ΤΟ Α21 ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΟΓΑ
Επειδη βλεπω οτι το εχεις ψαξει , εχω δημοσιευσει αλλου γιατι δεν το ειδα απο την αρχη οτι υπυρχε σχετικο θεμα.Εχω εισοδημα τεκμαρτο 19870. Σαν 1η δοση μου βαλανε 160ε η οποια ειναι απ οσο ξερω το 50%.Γιατι ομως αφου εχω εισοδημα κατω απο 20000? κανονικα δεν πρεπει να παρω 640 για 2 παιδια? διαφωτισε με please!!

SadAngels
02-10-13, 12:30
Δεν ξερω γιατι μαλλον πρεπει να κανεις και εσυ μια βολτα απο κει.

Ισως για καποιον λογο δεν πηρες για ενα παιδι.

margelin
02-10-13, 12:39
Δεν ξερω γιατι μαλλον πρεπει να κανεις και εσυ μια βολτα απο κει.

Ισως για καποιον λογο δεν πηρες για ενα παιδι.
Παντως σιγουρα τα εχω δηλωσει και τα 2 και στην φορ. δηλωση και στο Α21. Ο μικρος εχει γεννηθει 11/4/12,οποτε πιανεται το 2ο παιδι, ο ογα που ειναι?,αλλα πιστευω οτι θα παω τζαμπα και θα ρεταλιασω τα νευρα μου ακομα περσσοτερο απο οτι ειναι. Την αλλη εβδομαδα ειπαμε οτι θα βαλουν τη 2η δοση?μιλαμε για μεγαλη αφραγκια!

SadAngels
02-10-13, 14:43
Αν δεν κανω λαθος Αβεροφ 7 ειναι ενα στενο απεναντι απο το Πολυτεχνειο

lop
03-10-13, 11:29
πήγα σήμερα στην Αβέρωφ και μου είπαν οτι απ την στιγμη που κατατέθηκαν επίσημα στο taxisnet στην Αβέρωφ δεν κανουν τίποτα. Απλά περιμένουμε να μας τα βάλουν.

sallonikios
04-10-13, 15:08
για οσους καναν καποιο λαθος στο Α21
http://www.dikaiologitika.gr/2013100417672/asfalisi/diorthwsh-a21-mesw-taxisnet/menu-id-232.html

SadAngels
04-10-13, 15:41
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΩΝ (A21)
ΑΝΑΛΥΣΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1

Αυτο εβαλε μονο δεν εχει καπου να επεξεργαστεις την δηλωση σου ακομα.

Ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων κ. Χ. Θεοχάρης αναφέρει μέσω του twitter ότι θα δοθεί η δυνατότητα για ηλεκτρονική διόρθωση του Α21. Ωστόσο, δεν δίνει συγκεκριμένη ημερομηνία που θα ανοίξει το taxisnet για την διόρθωση του Α21 και οι δικαιούχοι που έχουν κάνει λάθος είναι υποχρεομένοι να απευθύνονται στον ΟΓΑ για την διόρθωση αφού σύμφωνα με πληροφορίες του dikaiologitika.gr δέχεται τις αιτήσεις για την διόρθωση του Α21 χωρίς όμως να μπορεί να τις καταχωρήσει στο σύστημα.

Αυτο δεν το καταλαβα! Αν δεν μπορει να καταχωρησει στο συστημα την διορθωση που κανεις τοτε γιατι να πας στον ΟΓΑ και να την κανεις;

Κατι αλλο, επομενη πληρωμη οπως διαβασα Πεμπτη 10 του μηνος.

margelin
08-10-13, 12:33
Kαλημερα,τελικα βρηκα χτες στο ιντερνετ κατα τυχη το εξης οτι για το οικ. επιδομα του ογα εχουν ψηφισει ειδικο νομοσχεδιο και στο ποσο της φορ. δηλωσης υπολογιζονται και ποσα τα οποια εινα αφορολογητα!!πχ εγω πηρα επιδοματα μητροτητας κλπ απο ικα και οαεδ και ενω δεν φορολογουνται υπολογιζονται για το οικ. επιδομα.Λιγο κουλο,αλλα σου λεει οτι μπορουμε να γλυτωσουμε...οποτε εγω αυτοματα ειμαι ανω των 20000 οποτε παιρνω το μισο.Πολλες οικογενειες το χανουν εντελως λογω αυτου.Μην καλομαθουμε κιολας στα λεφτα!!Ετσι ενημερωτικα ολα αυτα!

SadAngels
09-10-13, 13:20
Αν επερνα ανω των 20.000 δεν θα ειχα καμια απαιτηση να παρω και απο τον ΟΓΑ

1μανουλα
09-10-13, 17:00

Θεωρεις υπερβολικο το ποσο των 20000 ευρω για μια οικογενεια που εχει 3 παιδιά????????? Για μια οικογενεια οπου πιθανοτατα πληρώνει καθε μηνα ενοικιο, δανεια ,φροντιστηρια ,ιδιαιτερα ,δεη ,χαρατσια και φορους επειδη τολμησε να κανει παιδια .ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥΣ ,ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ Ή ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ.Μην μας τρελαινεις τωρα.

margelin
09-10-13, 17:10
Καλησπερα! δεν ξερω ποσα παιρνεις ουτε ποσα δινεις καθε μηνα αλλα απο την στιγμη που θεωρεις οτι θα επρεπε να μην εχω απαιτηση να παρω αυτα που δικαιουμαι προφανως παιρνεις λιγοτερα.Δηλαδη αν ησουν στη θεση μου θα τους τα χαριζες?? Πιστεψε με παντως δεν τα τρωω καραμελες!!;-)

Giorgos79
09-10-13, 19:55
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες! Έχω να ρωτήσω κάποια θεματάκια. Εγώ είμαι χωρισμένος και έχω 2 παιδια, πληρώνω διατροφή κανονικά και έκανα το Α21. Η εκκαθάρισή μου έγινε 30/08 και το Α21 ελέγχθηκε 08/09 όπου και στη σελίδα του υπουργείου μου δείχνει οτι είναι να πάρω 960 ευρώ (για όλο το χρόνο). Επίσης η κοπέλα μου είναι σε διάσταση και έχει 2 κόρες, 16 και 22 χρονών. Έπραξε ανάλογα μόνο που συμπλήρωσε οτι είναι σε διάσταση και στο υπουργείο της έχουν επεξεργαστεί το Α21 από τις 24.09 (εκκαθάριση 13/08).
Αυτά τα χρήματα που δείχνουν στην επεξεργασμένη δήλωση Α21 είναι αυτά που θα πάρουμε τελικά, αυτά που έχουν εγκριθεί?
Διακιολογητικά δε μας έχουν ζητηθεί, ούτε δικά μου για διατροφή, ούτε της κοπέλας μου για τη διάσταση που έχει δηλωθεί.
Τέλος έχουμε δηλώσει και οι 2 το δικό μου λογαριασμό στη Πειραιώς, στον οποίο βέβαια είναι συνδικαιούχος και η κοπελιά.
Χρήματα δεν έχουμε πάρει μέχρι σήμερα και περιμένουμε αυριο. Ή τσάμπα χαιρόμαστε?
Ελπίζω αύριο να μπούν χρήματα σε όλους. Όποις/α γνωρίζει ας μας πεί μια γνώμη.
Να είστε καλά παιδιά και να χαιρόμαστε όλοι τα παιδιά μας!

1μανουλα
09-10-13, 21:52
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες! Έχω να ρωτήσω κάποια θεματάκια. Εγώ είμαι χωρισμένος και έχω 2 παιδια, πληρώνω διατροφή κανονικά και έκανα το Α21. Η εκκαθάρισή μου έγινε 30/08 και το Α21 ελέγχθηκε 08/09 όπου και στη σελίδα του υπουργείου μου δείχνει οτι είναι να πάρω 960 ευρώ (για όλο το χρόνο). Επίσης η κοπέλα μου είναι σε διάσταση και έχει 2 κόρες, 16 και 22 χρονών. Έπραξε ανάλογα μόνο που συμπλήρωσε οτι είναι σε διάσταση και στο υπουργείο της έχουν επεξεργαστεί το Α21 από τις 24.09 (εκκαθάριση 13/08).
Αυτά τα χρήματα που δείχνουν στην επεξεργασμένη δήλωση Α21 είναι αυτά που θα πάρουμε τελικά, αυτά που έχουν εγκριθεί?
Διακιολογητικά δε μας έχουν ζητηθεί, ούτε δικά μου για διατροφή, ούτε της κοπέλας μου για τη διάσταση που έχει δηλωθεί.
Τέλος έχουμε δηλώσει και οι 2 το δικό μου λογαριασμό στη Πειραιώς, στον οποίο βέβαια είναι συνδικαιούχος και η κοπελιά.
Χρήματα δεν έχουμε πάρει μέχρι σήμερα και περιμένουμε αυριο. Ή τσάμπα χαιρόμαστε?
Ελπίζω αύριο να μπούν χρήματα σε όλους. Όποις/α γνωρίζει ας μας πεί μια γνώμη.
Να είστε καλά παιδιά και να χαιρόμαστε όλοι τα παιδιά μας!

Ναι τα960 ειναι αυτα που εχουν εγκριθει,απλως αυριο θα παρεις τα 3 τριμηνα δηλαδη 720.Και σε μενα τοσα δειχνει 960 + 1500 λογω τριτεκνιας.Τωρα οσον αφορα την κοπελια σου νομιζω οτι πρεπει να εχει την επιμελεια για να παρει τα χρηματα ,γιατι αν τα δηλωσε και αυτη και ο πρωην τοτε θα εχει προβλημα.

Giorgos79
09-10-13, 23:01
Σ'ευχαριστώ 1μανούλα για την απάντησή σου... Το θέμα είναι οτι ούτε εγώ έχω επιμέλεια, αλλά έχει βγεί διαζύγιο και διατροφή. Παρόλα αυτά μου δείχνει οτι θα πάρω κανονικά το επίδομα... Στη κοπέλα μου δεν υπάρχει θέμα παράλληλης αίτησης, αλλά η επιμέλεια είναι έτσι κι αλλιώς λόγω ιδιαίτερων συνθηκών... Και σε εκείνη δείχνει οτι είναι να πάρει 480 ευρώ για ολόκληρο το χρόνο...Άρα να θεωρήσουμε οτι αυτά τα χρήματα έχουν εγκριθεί και αύριο θα πάρουμε τα 3/4 τους???
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!!!

Maria!
09-10-13, 23:30
Γιωργο απο που ειδες οτι εχει γινει εκκαθαριση του α21 και ποσα δικαιουσαι; το ψαχνω κι εγω και δεν μπορω να το βρω.

Giorgos79
09-10-13, 23:38
Καλησπέρα Μαρία... Στο www.taxisnet.gr εκεί που λέει "υποβολή εντύπου α21" στο πορτοκαλί παλισιο... όταν συνδεθείς με τα στοιχεία σου κάτω κάτω έχει την επιλογή "εκτύπωση στοιχείων υπολογισμού". Εκεί θα δείς πότε επεξεργάστηκε η αίτησή σου και το ποσό που διακιούσαι.

Maria!
09-10-13, 23:45
Σε ευχαριστω πολυ . Ευχομαι να παρουμε ολοι αυριο το επιδομα και ναμην υπαρξουν και αλλες καθυστερησεις.

Giorgos79
09-10-13, 23:48
Κι εγώ το εύχομαι! Να είσαι καλά...

SadAngels
10-10-13, 09:44
Θεωρεις υπερβολικο το ποσο των 20000 ευρω για μια οικογενεια που εχει 3 παιδιά????????? Για μια οικογενεια οπου πιθανοτατα πληρώνει καθε μηνα ενοικιο, δανεια ,φροντιστηρια ,ιδιαιτερα ,δεη ,χαρατσια και φορους επειδη τολμησε να κανει παιδια .ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΟΥΣ ,ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ Ή ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ.Μην μας τρελαινεις τωρα.

Δεν θεωρω υπερβολικο το ποσο αλλα δες και αυτους που περνουν 10.000 και ισως και λιγοτερα και αυτοι εχουν χαρατσια κλπ κλπ.

Εσυ το θεωρεις σωστο ενας που περνει 10.000 να παρει μονο 320 ευρω περισσοτερα απο εναν που περνει 20.000 ευρω.

Μιλαμε για 320 ευρω για ολο τον χρονο δηλαδη 640 θα παρει αυτος με τα 20 και 960 αυτος με τα 10

Τοτε γιατι να μην παρουν και αυτοι που εχουν εισοδημα 50.000 που ξερεις μπορει να εχουν 3 παιδια και να εχουν βαλει δανειο να παρουν απο ενα σπιτι σε καθε παιδι και απο ενα εξοχικο.

Ετσι την επαθε και ο Κουμπαρος μας επερνε 1800 τον μηνα για να δουλευει 4 ωρες την ημερα στον Δημο και εκανε τα τρελα ανοιγματα. Τωρα που επεσε στα 1100 βριζει το κρατος.

1μανουλα
10-10-13, 10:05
[QUOTE=SadAngels;2598102]Δεν θεωρω υπερβολικο το ποσο αλλα δες και αυτους που περνουν 10.000 και ισως και λιγοτερα και αυτοι εχουν χαρατσια κλπ κλπ.

Εσυ το θεωρεις σωστο ενας που περνει 10.000 να παρει μονο 320 ευρω περισσοτερα απο εναν που περνει 20.000 ευρω.

Μιλαμε για 320 ευρω για ολο τον χρονο δηλαδη 640 θα παρει αυτος με τα 20 και 960 αυτος με τα 10

οχι δεν το θεωρω σωστο ,και εχεις απολυτο δικιο ,εγω προσωπικα ανοικω σε αυτους που εχω τεκμαρτο εισοδημα 14000 και περνω 960 το χρονο .τεκμαρτο οχι πραγματικο, γιατι σου λενε κυριε εφοσον εχεις σπιτι ,αυτοκινητο και παιδια θα επρεπε να εχεις τοσο.Και ετσι με ριχνουν κατηγορια και δεν τα παιρνω ολα.Αλλα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να λεμε στην γυναικα οτι δεν επρεπε να εχει απαιτησει απο τον ογα επειδη με τα επιδοματα φτανει τις 20000.
Αυτο ειναι παραλογο , μας εχουν κανει να κατηγορουμε ο ενας τον αλλον,αντι να ριξουμε την ευθυνη σε ολους αυτους που μας κατεστρεψαν.Εχουμε βαλει φτωχομετρο και λεμε οτι εγω ειμαι πιο φτωχος απο εσενα ,εσυ γιατι περνεις τοσα?

Παντως μπορω να σου εγκυηθω για μενα μονο προσωπικα ,ιοτι εχω χασει την προσωπικη μου αξιοπρεπεια εφοσον αναγκαζομαι να δανειζομαι απο τη μαμα μου και το πεθερο μου ,καθε μηνα .
και οτι και 20000 να επερνα παλι δεν θα ζουσα καλα,απλα θα εφταναν μονο για τους δορους και τους λογαριασμους.Και δεν απευθυνομαι σε τρελα ανοιγματα οπως ο κουμπαρος σου αλλα σε απλο και λιτο τροπο επιβιωσης.
Σορρυ αν ξεσπασα σε εσενα αλλα εκει μας εφτασαν οι μ---κες.

ΜΑΡΙΤΑ
10-10-13, 10:38
Είναι τόσο γελοίοι τελικά...δεν λένε ότι μιλάνε για τεκμαρτό εισόδημα, αλλά για εισόδημα, δηλαδή είμαι άνεργη 3 χρόνια και έχω εισόδημα-λένε- 2600 επειδή έχω με δάνειο το 50% του σπιτιού...τι να πω; Και 20.000 να βγαίνει το τεκμαρτό εισόδημα σε κάποιον δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό, με αυτό δηλαδή που πρέπει να ζήσουμε και να τους πληρώνουμε και τους φόρους τους τους άντε να μη τους πω....αντί να πάρω 320 ευρώ παίρνω τα μισά διότι μη ξεχνάμε έχω και τα 2600 ευρώ τεκμαρτό εισόδημα, είναι απλά γελοίοι!

angels4
10-10-13, 10:38
Καλημέρα, θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε γιατί έχω μπερδευτεί λίγο. Έχω 4 παδιά και σχεδόν 22.000€ εισόδημα πόσο είναι το επίδομα που πρέπει να πάρω και τί ποσό έπρεπε να μπει στον λογαριασμό. Ευχαριστώ!!!

ΜΑΡΙΤΑ
10-10-13, 10:50
Καλημέρα, θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιος με βοηθούσε γιατί έχω μπερδευτεί λίγο. Έχω 4 παδιά και σχεδόν 22.000€ εισόδημα πόσο είναι το επίδομα που πρέπει να πάρω και τί ποσό έπρεπε να μπει στον λογαριασμό. Ευχαριστώ!!!

Καλησπέρα Μαρία... Στο www.taxisnet.gr εκεί που λέει "υποβολή εντύπου α21" στο πορτοκαλί παλισιο... όταν συνδεθείς με τα στοιχεία σου κάτω κάτω έχει την επιλογή "εκτύπωση στοιχείων υπολογισμού". Εκεί θα δείς πότε επεξεργάστηκε η αίτησή σου και το ποσό που διακιούσαι.

Αυτό έκανα εγώ και είδα τα ευχάριστα...μέχρι χτες άλλα πίστευα ότι θα πάρω, οπότε δες εκεί καλύτερα!

SadAngels
10-10-13, 10:55
Πηρατε σημερα λεφτα γιατι εγω κοιταω στον λογαριασμο μεσω ιντερνετ και δεν εχουν μπει ακομα.

Angels4 θα μπεις εδω

Υποβολή Εντύπου Α21 (https://www1.gsis.gr/webtax/epidomateknwn/)

θα βαλεις τους κωδικους σου αν φυσικα εχεις παρει κλειδαριθμο και θα πατησεις (Εκτυπωση στοιχειων υπολογισμου)

ntemi
10-10-13, 11:16
εμείς πήραμε σήμερα 120 ευρώ για ένα παιδί!να υποθέσω ότι είναι μία δόση και τέλος;

SadAngels
10-10-13, 11:21
Καποιος-οια που να ειχε προβλημα με τα χαρτια και πηγε στον ΟΓΑ για διορθωση και να μην ειχε παρει καθολου καμια δωση και πηρε σημερα λεφτα;

angels4
10-10-13, 11:25
Πηρατε σημερα λεφτα γιατι εγω κοιταω στον λογαριασμο μεσω ιντερνετ και δεν εχουν μπει ακομα.

Angels4 θα μπεις εδω

θα βαλεις τους κωδικους σου αν φυσικα εχεις παρει κλειδαριθμο και θα πατησεις (Εκτυπωση στοιχειων υπολογισμου)

Καταρχήν σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Μπήκα στο taxisnet και δικαιούμαι 3.280 αλλά εδώ http://syllogospolyteknonlarisas.blogspot.gr/2013/06/blog-post_11.html μου βγάζει παραπάνω.

Εμένα μπήκαν τα χρήματα σήμερα.

angels4
10-10-13, 11:28
εμείς πήραμε σήμερα 120 ευρώ για ένα παιδί!να υποθέσω ότι είναι μία δόση και τέλος;

Απ' ότι λέει στην ανακοίνωση του ΟΓΑ μας έβαλαν τα τρία τρίμηνα του 2013 και τις δύο δόσεις από το τριτεκνικό-πολυτεκνικό.

margelin
10-10-13, 11:38
Καλημερα! καλη μου sadAngels αυτο που ειπαν πιο πανω οτι αλλο το τεκμαρτο εισ. και αλλο το πραγματικο ειναι δυστυχως μια πικρη αληθεια.Πρεπει να παιρνω 680 το μηνα και το αφεντικο μου μου δινει 500.Σιγουρα ο καθενας μας ζει την δικη του πραγματικοτητα,και κοιταει οπως μπορει να τα καταφερει.Κι εγω υπαρχουν μηνες που δανειζομαι απο τους γονεις μου.Anyway ευχομαι τουλαχιστον οσοι εχουν δουλεια και πληρωνονται να την κρατησουν οσο περισσοτερο γινεται.φιλια

SadAngels
10-10-13, 11:43
Ειμαι ο μπαμπας οχι η μαμα.

tougia2
10-10-13, 11:44

Angels4 θα μπεις εδω

στον δικο μας λογαριασμο σημερα εχουν μπει 479.97.Εινα τα πρωτα χρηματαπου παιρνουμε.

SadAngels
10-10-13, 11:46
Πηρα σημερα 480 ευρω.

Εγω παντως δεν εχω παρει ακομα τιποτα αυτα τα 480 ηταν απο αλλη υποθεση καμια σχεση με τον ΟΓΑ

alexele
10-10-13, 11:48
Kαλημέρα, σήμερα βάζουν τη πρώτη ή τη δεύτερη δόση??? εμείς τη πρώτη την έχουμε πάρει από τον Αύγουστο.

margelin
10-10-13, 11:51
;)Ειμαι ο μπαμπας οχι η μαμα.
OK, μη θυμωνεις δεν εχω κακη προθεση απεναντι σου απλα προσπαθω να σου εξηγησω λιγο την κατασταση μου

SadAngels
10-10-13, 12:01
Ξαναρωταω! Υπαρχουν ανθρωποι που επρεπε να πανε στον ΟΓΑ για να κανουν καποια διορθωση και πηραν λεφτα;

Εμενα οταν πηγα εκει με εβαλαν να παω στο Ειρηνοδικειο με δυο μαρτυρες να βεβαιωσουν οτι τα τελευταια 10 χρονια δεν εχω φυγει απο την Ελλαδα.

Και αλλοδαπος να ημουν δεν θα το ζητουσαν αυτο ελεος!

SadAngels
10-10-13, 12:02
;)
OK, μη θυμωνεις δεν εχω κακη προθεση απεναντι σου απλα προσπαθω να σου εξηγησω λιγο την κατασταση μου

Δεν θυμωσα απλα ειπα οτι ειμαι ο μπαμπας γιατι με το νικ μου δεν μπορει κανεις να καταλαβει αν ειμαι αντρας η γυναικα. :p

SadAngels
10-10-13, 13:55
στον δικο μας λογαριασμο σημερα εχουν μπει 479.97.Εινα τα πρωτα χρηματαπου παιρνουμε.

Ειχες καποιο προβλημα με το Α21 η απλα δεν ειχε γινει η εκκαθαριση και τα πηρες σημερα για πρωτη φορα;

lop
10-10-13, 14:30
εκανα το Α21 στις 21/9 και σήμερα μπήκαν 240. Χωρίς να πάω δικαιολογητικά στον ογα όπως προείπε κάποιος. Σήμερα μπήκαν τα 3 τρίμηνα του 2013 και τον Δεκέμβρη το τέταρτο τρίμηνο δηλαδη το 1/4 από αυτό που δικαιούσαι.

ntemi
10-10-13, 15:21
Απ' ότι λέει στην ανακοίνωση του ΟΓΑ μας έβαλαν τα τρία τρίμηνα του 2013 και τις δύο δόσεις από το τριτεκνικό-πολυτεκνικό.

να περιμένουμε κι άλλα δλδ;εχει σημασία πότε γεννήθηκε το παιδί;εμάς γεννήθηκε 8/3/12.

SadAngels
10-10-13, 16:20
Σύμφωνα με την τελευταία επίσημη ενημέρωση που μας δόθηκε από το Γραφείο Γενικής Γραμματέως Πρόνοιας, η καταβολή των οικογενειακών επιδομάτων θα γίνει στο διάστημα μεταξύ 4/10/2013 – 7/10/2013.
Αναμένουμε και την επίσημη ανακοίνωση από τον ΟΓΑ για να επιβεβαιώσουμε την ακριβή ημερομηνία πληρωμής.
Η ακριβής ενημέρωση όπως την λάβαμε από το Γραφείο λέει το εξής :
«Αξιότιμη κα. Κωττάκη,
Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας την προηγούμενη εβδομάδα και σύμφωνα με δηλώσεις του Υφυπουργού θα ήθελα να σας ενημερώσω πως η καταβολή των οικογενειακών επιδομάτων θα γίνει στο διάστημα μεταξύ 4/10/2013 – 7/10/2013. Αναφορικά με την ερώτηση σας, το αν θα πληρωθούν η διορθωμένες αιτήσεις υποβολής του Α21, δεν έχουμε ακόμα επίσημη πληροφόρηση από τον ΟΓΑ.
Γραφείο Γενικής Γραμματέως Πρόνοιας»
Επίσης σας ενημερώνουμε ότι σε μια ακόμα τηλεφωνική επικοινωνία μας είπαν ότι στις παραπάνω ημερομηνίες θα πληρωθούν ΟΛΟΙ οι δικαιούχοι που δεν έχουν ακόμα λάβει καμία δόση, για την πρώτη (αυτή που κάποιοι πληρωθήκαμε τις δυο προηγούμενες φάσεις, το πρώτο εξάμηνο δηλαδή από το μηνιαία και το 1/3 από το ειδικό επίδομα τριτέκνων και πολυτέκνων) αλλά και όλοι οι δικαιούχοι την δεύτερη δόση (ένα ακόμα τρίμηνο από το μηνιαίο και 1/3 από το ειδικό επίδομα τριτέκνων και πολυτέκνων).
Ακόμα μας ενημέρωσαν ότι καταβάλλεται μεγάλη προσπάθεια από τον ΟΓΑ στις παραπάνω ημερομηνίες να πληρωθούν και όσοι είχαν λάθη στο Α21 και είτε έχουν καταθέσει αίτηση διόρθωσης, είτε οι υπάλληλοι του ΟΓΑ σε διασταύρωση με τα στοιχεία της φορολογικής δήλωσης του δικαιούχου θα προσπαθήσουν να διορθώσουν κάποια στοιχεία από μόνοι τους. Άλλωστε αυτός μας είπαν πως είναι και ο λόγος που μετατέθηκε η αρχική ημερομηνία από 30/9 που είχαν προγραμματίσει, αφού μεσολάβησαν και κάποιες απεργιακές κινητοποιήσεις.
Ελπίζουμε και ευχόμαστε λοιπόν να γίνει η πληρωμή στις αναφερόμενες παραπάνω ημερομηνίες για όλους τους δικαιούχους γονείς.
Για ό,τι νεότερο θα σας κρατάμε ενήμερους.
Αυτο το διαβασα σε αλλο site
Οποτε εμεις που βρηκαμε ασχετο Λογιστη και εκανε το λαθος θα περιμενουμε τελος του χρονου που θα μπει η 4 δοση.

lop
10-10-13, 19:18
Μάλλον SadAngels ο λογιστης σου όπως είπες ήταν άσχετος, αφού σου έλεγε ότι πρεπει να καταθεσεις δικαιολογητικα στον ΟΓΑ (εντελως ψεμα), όπως έλεγες παλαιότερα.

SadAngels
10-10-13, 20:13
Ο λογιστης απο τοτε που μου εκανε την δηλωση δεν ξερει τιποτα αν πηρα η δεν πηρα λεφτα απο τον ΟΓΑ και δεν εχω σκοπο να του μαθω εγω την δουλεια του.

Η μηπως κανει σωστα ο ΟΓΑ την δουλεια του; γιατι δεν ξερω κανεναν που να ειχε λαθος στο Α21 και να τον ειδοποιησε ο ΟΓΑ να κανει διορθωση.

Οταν πηγα στον ΟΓΑ στις 6/9 λογω οτι δεν ειχα παρει χρηματα ουτε στις 14/8 ουτε στις 4/9 πανω απο 100 ανθρωποι εκει ελεγαν οτι δεν ειχα παρει καμια ειδοποιηση.

1μανουλα
10-10-13, 20:58
[QUOTE=SadAngels;2598342]

Η μηπως κανει σωστα ο ΟΓΑ την δουλεια του; γιατι δεν ξερω κανεναν που να ειχε λαθος στο Α21 και να τον ειδοποιησε ο ΟΓΑ να κανει διορθωση.

Εμένα πάντως ειχε λαθος η αιτηση μου (ειχαν και 3 παιδια εγγαμα)και την διορθωσε αυτοματα το συστημα 28/9/13.

Τελικα τωρα το απογευμα που πηγα να δω μου μπηκαν τα 3 τριμηνα και οι 2 δοσεις για το τριτεκνικο.Οπως ειχε αναγγειλει ο ΟΓΑ

lop
10-10-13, 21:32
Μα το λάθος του λογιστη σου δεν ήταν? Αλλά εσύ καθυστερείς ακόμα για να τα πάρεις...

SadAngels
10-10-13, 22:20
Ναι του λογιστη ηταν το λαθος αλλα εγω πηγα στον ΟΓΑ και εκανα την αιτηση για διορθωση και τους πηγα και τα χαρτια που μου ζητησαν.

Πηγα στον ΟΓΑ 5/9 δηλαδη την επομενη απο τις 4/9 που ειχαν γινει οι πληρωμες και πηγα να δω γιατι δεν πληρωθηκα, μου ζητησαν κατι χαρτια και τα πηγα την επομενη στις 6/9

Το λαθος του λογιστη το ειδα οταν εκτυπωσα το Α21 αλλα οπως μου ειπαν στον ΟΓΑ μικρη σημασια ειχε αυτο το λαθος απλα επρεπε να τους παω μια ενορκη βεβαιωση απο το Ειρηνοδικειο που δυο μαρτυρες να βεβαιωνουν οτι τα τελευταια 10 χρονια δεν εχω φυγει απο την Ελλαδα λογω οτι δεν ειχα κατι αλλο οπως φορολογικες δηλωσεις κλπ.

neogenitaki
11-10-13, 10:01
Κορίτσια καλημέρα!Έχω τις εξής απορίες:Μου έκανε η λογίστριά μου την όλη διαδικασία για το Α21 μέσω ίντερνετ.
1.Πρέπει να πάω και κάποια χαρτιά στον ΟΓΑ ή περιμένω να μπουν αυτόματα στην τράπεζα τα χρήματα;
2.Υποβάλαμε τον Σεπτέμβριο.Πότε θα μπουν μήπως ξέρετε;;;

angels4
11-10-13, 10:11
Κορίτσια καλημέρα!Έχω τις εξής απορίες:Μου έκανε η λογίστριά μου την όλη διαδικασία για το Α21 μέσω ίντερνετ.
1.Πρέπει να πάω και κάποια χαρτιά στον ΟΓΑ ή περιμένω να μπουν αυτόματα στην τράπεζα τα χρήματα;
2.Υποβάλαμε τον Σεπτέμβριο.Πότε θα μπουν μήπως ξέρετε;;;

Καλημέρα εγώ έκανα μόνη μου την αίτηση μέσω internet τον Σεπτέμβριο και μπήκαν εχθες τα λεφτά. Δεν προσκόμισα τίποτα στον ΟΓΑ.

Να ρωτήσω κάτι άσχετο εσάς οι λογιστές σας ζήτησαν χρήματα για να συμπληρώσουν το Α21;

markoulas
12-10-13, 22:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ,ΕΧΟΥΝ ΜΟΥ ΕΓΚΡΙΘΕΙ 640€ ΣΤΙΣ 08-09-2013.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

vasilhss
12-10-13, 22:44
Ξέρει κανείς τί γίνεται σε περίπτωση που χρωστάς στην εφορία; Σου κρατάνε το επίδομα των παιδιών;

SadAngels
12-10-13, 23:43
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ,ΕΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ,ΕΧΟΥΝ ΜΟΥ ΕΓΚΡΙΘΕΙ 640€ ΣΤΙΣ 08-09-2013.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ;

Αυτος ειναι ο υπολογισμος για να δεις ποσα θα παρεις οχι οτι σου εχουν εγκριθει.

Καλο ειναι να πας μια βολτα απο τον ΟΓΑ γιατι αν υπαρχει καποιο λαθος στην αιτηση σου μην περιμενεις να σε ειδοποιησουν.

antigonil
17-10-13, 19:37
Ξέρει κανείς τί γίνεται σε περίπτωση που χρωστάς στην εφορία; Σου κρατάνε το επίδομα των παιδιών;
Όχι, σου το λέω εκ πείρας!

SadAngels
17-10-13, 20:05
Εγω χρωσταω στην Εφορια απο περυσι 60 ευρω και φετος ειναι να παρω επιστροφη 480 ευρω και ενω τους ειπα "να πληρωσω αυτα τα 60 να μην περιμενω να γινει συμψηφισμος" και μου ειπαν "δεν χρειαζεται αρχες 9 θα μπουν τα λεφτα στην τραπεζα" η αρχες 9 εγιναν τελος 9 και τωρα καλα Χριστουγεννα.

Διδαγμα: Αν χρωστατε λιγα και αυτα που ειναι να παρετε σαν επιστροφη ειναι πολυ περισσοτερα καλο ειναι να τα πληρωσετε οπως εκανε και ενας μπροστα μου και πληρωσε 1 λεπτο, ναι καλα διαβαζετε ενα λεπτο!

xnansi
25-10-13, 14:40
καλησπερα...ερωτηση..μπηκα στο συστημα και ειδα οτι μου εγκριναν 160€ οικογενειακο επιδομα ογα...εγω τι πρεπει να κανω τωρα...? Να παω απο τον ανταποκριτη του ΟΓΑ να προσκομισω δικαιολογητικα ή ειναι ολα οκ και απλα θα περιμενω να μου βαλουν τα χρηματα...???? στο εντυπο Α21 αναφερομαι....

SadAngels
27-10-13, 11:51
Πλεον μπορειτε να μπειτε στο taxisnet και να κανετε διορθωση στο Α21

ster
27-10-13, 15:55
Τελικά τι συμφέρει? Να κάνεις την διόρθωση ή να περιμένεις να διορθωθεί από τον υπάλληλο ή αυτόματα όπως διάβασα πιο πάνω? Υπάρχει κάποιος που έκανε την διόρθωση και πήρε λεφτά?

ster
27-10-13, 15:57
Και ο δικός μου λογιστής βλαμμένος ήταν. Λάθος στην δήλωση εισοδήματος με αποτέλεσμα να πάω και συμπληρωματική και περιμένω γιατί ακόμα δεν έγινε εκκαθάριση, λάθος και στο Α21 και πήρε και 50 ευρώ. Ελεος, τα νεύρα μου τσατάλια.

SadAngels
28-10-13, 13:00
Να κανεις εσυ την διορθωση απλα λεφτα θα παρεις τον Δεκεμβρη τοτε που θα παρουν οι υπολοιποι την 4η δοση αλλα θα τα παρεις ολα μαζι.

gog753
06-11-13, 13:45
το α21 μου εχει ελεγχθει 28/7 το ποσο εχει εγκριθει και μεχρι σημερα δεν εχω παρει τιποτα.Απο την γ.γ.π.ς μου δωσαν δυο τηλεφωνα επικοινωνιας με τον ο.γ.α σχετικα με τα οικογενοιακα επιδοματα(2131519100-213151206)
στα οποια δεν μπορω να βγαλω γραμμη εδω και μια εβδομαδα.Νομιζω οτι δουλευομαστε,σε δυο μηνες βγαινει ο χρονος δεν ξερω τι αλλο να κανω.

SadAngels
11-11-13, 16:27
Να εκτυπωσεις το Α21 και να πας στο ΟΓΑ να δεις απο κει που υπαρχει λαθος.

Το οτι σου γραφει το ποσο ειναι απλα ο υπολογισμος βαση του εισοδηματος και τιποτα αλλο.

Μην περιμενεις απο το τηλεφωνο να βγαλεις ακρη ακομα και να το σηκωσουν, πρεπει να δουν το Α21 για να σου πουν που υπαρχει λαθος.

sandra10
15-11-13, 23:49
Σ'ευχαριστώ 1μανούλα για την απάντησή σου... Το θέμα είναι οτι ούτε εγώ έχω επιμέλεια, αλλά έχει βγεί διαζύγιο και διατροφή. Παρόλα αυτά μου δείχνει οτι θα πάρω κανονικά το επίδομα... Στη κοπέλα μου δεν υπάρχει θέμα παράλληλης αίτησης, αλλά η επιμέλεια είναι έτσι κι αλλιώς λόγω ιδιαίτερων συνθηκών... Και σε εκείνη δείχνει οτι είναι να πάρει 480 ευρώ για ολόκληρο το χρόνο...Άρα να θεωρήσουμε οτι αυτά τα χρήματα έχουν εγκριθεί και αύριο θα πάρουμε τα 3/4 τους???
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση!!!

Καλησπέρα.
Δικαιούστε και εσείς το επίδομα χωρίς επιμέλεια;
Η πρώην σύζυγος έχει κάνει Α21 και αυτή;
Νομίζω μόνο ένας γονιός τα παίρνει, αυτός που έχει την επιμέλεια.
Ο σύζυγός μου έχει δύο παιδιά από τον πρώτο γάμο. Μπορεί να κάνει και αυτός αίτηση;

matilnta
16-11-13, 19:06
Καλησπέρα.
Δικαιούστε και εσείς το επίδομα χωρίς επιμέλεια;
Η πρώην σύζυγος έχει κάνει Α21 και αυτή;
Νομίζω μόνο ένας γονιός τα παίρνει, αυτός που έχει την επιμέλεια.
Ο σύζυγός μου έχει δύο παιδιά από τον πρώτο γάμο. Μπορεί να κάνει και αυτός αίτηση;οποιος εχει την επιμελεια κανει την αιτηση.δυστυχως δεν μπορει

SadAngels
19-11-13, 10:39
Μονο αυτος που εχει την επιμελεια δεν ειναι δυνατον να τα περνουν και οι δυο.

SadAngels
21-11-13, 18:31
Ακυρο

SadAngels
22-11-13, 10:58
Πηρε κανεις σημερα λεφτα που ειπαν οτι θα βαλουν σε οσουν δεν εχουν παρει;

SadAngels
23-11-13, 09:08
Δεν βρισκω τις αγγελιες εδω και θελω να βαλω για χαρισμα την κουνια μαζι με την αλαξιερα που ειναι σετακι γιατι πλεον η μικρη κοιμαται σε κανονικο κρεβατι και τα εχω σε αριστη κατασταση.

mama123
23-11-13, 09:28
Καλή σας μέρα. Σας έχω στείλει πμ για την κούνια, εάν είναι ακόμα διαθέσιμη. Έχω τριδυμάκια. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Τόνια
23-11-13, 12:05
Πηρε κανεις σημερα λεφτα που ειπαν οτι θα βαλουν σε οσουν δεν εχουν παρει;

ναι μπήκαν εχθές το μεσημεράκι κατά τις 12...

SadAngels
25-11-13, 00:22
Δηλαδη ολοι οσοι ειχατε προβλημα με το Α21 και κανατε διορθωση η μεσω ΟΓΑ η μεσω taxisnet την Παρασκευη πηρατε λεφτα;

Δεν υπαρχει κανενας-καμια που να ΜΗΝ πηρε;

Εγω ΠΑΛΙ δεν πηρα τιποτα και λεω αυριο να παω στα κεντρικα του ΟΓΑ να δω τι εχει γινει;

Η γυναικα του Κουνιαδου μου μου ειπε οτι δεν θα εβαζε ο ΟΓΑ την Παρασκευη τα λεφτα αλλα ΑΠΟ Παρασκευη θα ξεκινουσε να βαζει λεφτα σε οσουν εκαναν διορθωση στο Α21 και να περιμενω τις επομενες μερες.

Και στο ιντερνετ διαβασα οτι απο Παρασκευη θα ξεκινουσε η καταβολη και οχι αποκλειστικα μονο την Παρασκευη! Τωρα τι ισχυει δεν ξερω;

SadAngels
27-11-13, 15:37
Πηγα εχθες στον οαεδ για να κανω αιτηση για το επιδομα που δινει αυτος και μεσα σε ολα τα αλλα θελει και λογαριασμο στο ονομα της γυναικας μου στην εθνικη. Η γυναικα μου ειχε λογαριασμο απο τοτε που γεννησε αλλα πηγα σημερα να δω στην τραπεζα αν ειναι οκ ο λογαριασμος και δεν εχει κλεισει.

Τι να δω! Ειχε μεσα 1730 ευρω τρελαθηκα!

Αγγελίνα_2
28-11-13, 14:35
Εμάς καταβλήθηκαν μαζί οι δύο πρώτες δόσεις στις 9 Οκτωβρίου του επιδόματος του ΟΓΑ. Η επόμενη (και τελευταία), από ό,τι έχω καταλάβει, θα μπει μέχρι το τέλος του έτους.

ster
18-12-13, 15:46
Υπάρχει κάποιος τρόπος που μπορώ να δώ μέσω ιντερνετ αν εγκρίθηκαν τα λεφτά μου για το οικογενειακό επίδομα? Απο κάποια ιστοσελίδα?
Η περιμένεις να μπούνε τα λεφτά στην τράπεζα??

SadAngels
23-12-13, 13:20
Με τον κλειδαριθμο σου στην σελιδα της εφοριας αλλα και να σου διξει ποσα ειναι να παρεις αν δεν τα δεις στην τραπεζα δεν λεει κατι. Εμενα εδω και 3 μηνες γραφει το ποσο αλλα λεφτα δεν εχω δει καθολου.

Σημερα λεφτα πηρατε; Οσοι δεν ειχαν παρει φραγκο πηραν τιποτα σημερα;

Παντως κατα ομολογια του ΟΓΑ ακοοοοομαααααα δεν εχουν κανει ολες τις διορθωσεις.

lop
23-12-13, 13:53
σήμερα πήρα τη 4η δόση και τελευταία. Αυτό που δεν μου μπήκε είναι το επίδομα θέρμανσης. Αργήσαμε να κάνουμε την ενεργοποίηση της πληρωμής της πολυκατοικίας (31/11) και χάσαμε την 1η πληρωμή (23/11). Άραγε πήρε κάποιος προκαταβολή επιδόματος θέρμανσης?

SadAngels
23-12-13, 15:16
Υπαρχει καποιος-ποια που δεν ειχε παρει καθολου λεφτα και πηρε σημερα;

Ρωταω για αυτους που ειχαν προβλημα και δεν ειχαν παρει καμια δοση και οχι για αυτους που επερναν τις δοσεις κανονικα!

avger1
23-12-13, 16:45
Καλησπερα!!
Σε εμενα δεν μπηκαν χρηματα ουτε σημερα...
Γνωρίζει καποιος τι μπορει να συμβαινει και τι μπορω να κανω;

SadAngels
23-12-13, 16:47
Οτι θα κανω και εγω αυριο το πρωϊ στον ΟΓΑ.

Μπεμπούλα10
23-12-13, 21:10
Σήμερα ήταν να εξοφληθεί όλο το υπόλοιπο του επιδόματος; Σε μας μπήκε μόνο ένα μικρό ποσό.

SadAngels
23-12-13, 22:07
Προβλεπω λαοθαλασσα αυριο στον ΟΓΑ

lazariska
23-12-13, 22:59
Σ εμάς μπήκαν κανονικά

ster
24-12-13, 15:02
Υπάρχει κάποια που πέρασε από διόρθωση, δεν πήρε καθόλου λεφτά μέχρι σήμερα και να πληρώθηκε σήμερα?? Εμένα ούτε φωνή ούτε ακρόαση..

SadAngels
24-12-13, 17:31
Οπως το εγραψα χαμος στον ΟΓΑ πανω απο 300 ατομα ηταν εκει.

matilnta
25-12-13, 17:14
Υπάρχει κάποια που πέρασε από διόρθωση, δεν πήρε καθόλου λεφτά μέχρι σήμερα και να πληρώθηκε σήμερα?? Εμένα ούτε φωνή ούτε ακρόαση..στη κουμπαρα μου μπηκε χθες ενα ποσο μετα απο διορθωση πρωτη φορα.εμεις παρολο που καναμε διορθωση κ φαινεται μεσα παλι μας εβαλαν για 2 παιδια αντι για 3

Alya
26-12-13, 22:32
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ Α21 ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ- ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΜΠΙΚΑΝ 320 ΕΥΡΟ (ΕΧΩ 2 ΠΑΙΔΙΑ) . ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙ ΟΤΑΝ ΒΑΛΑΝΕ 3η ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΠΙΚΕ ΤΙΠΟΤΑ - ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΤΙ ΕΓΙΝΑΙ -ΚΑΙ ΒΡΙΚΑ ΛΑΘΗ ΣΤΟ Α21 . ΕΚΑΝΑ ΤΡΟΠΟΠΙΤΙΚΗ ΑΙΤΗΣΙ ΤΟΝ ΟΚΤΟΒΡΗ - ΠΙΓΑ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΕΣ ΤΟΥ ΟΓΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ 23/12 ΟΥΤΕ 24 /12 ΜΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΠΙΚΕ ΣΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΖΜΟ!!! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ? ΠΟΥ ΝΑ ΤΡΕΧΩ?:(:(:(:confused::confused::confused:

xoam6897
30-12-13, 09:54
Καλημερα σας,
Εχω και εγω παρομοιο προβλημα. Τον ιουνιο ειχα κανει τα χαρτια μου για το ενα παιδι που ειχα τοτε και για το οποιο πηρα τα χρηματα. Τον σεπτεμβριο γεννησα το δευτερο παιδι μου, εκανα τροποποιητικη, πηγα τα χαρτια στον ανταποκριτη ογα και στισ 10 νοεμβριου οπωσ φαινεται στο συστημα gsis εγινε επεξεργασια των στοιχειων μου και εβγαλε συνολικα το ποσο και για τα 2 παιδια 279 ευρω.
Εγω εχω παρει μονο τα 160 για το ενα παιδι.
Ειμαι απο Θεσσαλονικη περνω τηλεφωνο καθε μερα και θεσσαλονικη και αθηνα αλλα δεν το σηκωνει κανεις!!!
Τα γραφεια του ογα ειναι στην αλλη ακρη της πολης και εγω δεν μπορω να αφησω το νεογεννητο για να τρεχω στα γραφεια τους.
Μηπως ξερεις κανεις τι γινεται σε αυτες τισ περιπτωσεις?

christina_c960
03-06-14, 13:50
καλησπέρα,
είμαι παντρεμένη με 3 παιδια, όμως το πρώτο ειναι απο άλλο γάμο. μηπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως θα συμπληρώσω το α21?. θα κάνω εγώ αίτηση για το ένα και ο σύζυγος για τα άλλα δυο παιδιά? η μπορώ εγω να κάνω και για τα τρία?
ευχαριστώ.

matilnta
03-06-14, 17:41
καλησπέρα,
είμαι παντρεμένη με 3 παιδια, όμως το πρώτο ειναι απο άλλο γάμο. μηπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει πως θα συμπληρώσω το α21?. θα κάνω εγώ αίτηση για το ένα και ο σύζυγος για τα άλλα δυο παιδιά? η μπορώ εγω να κάνω και για τα τρία?
ευχαριστώ.
αν εχεις την επιμελεια το κανεις εσυ κ τικαρεις το "αποκλειστικη ευθυνη διατροφης".λογικα θα σου ζητησουν την επιμελεια κ την αποφαση απο το δικαστηριο να την πας στον ογα.ετσι συνεβη σε μενα

christina_c960
04-06-14, 11:34
αν εχεις την επιμελεια το κανεις εσυ κ τικαρεις το "αποκλειστικη ευθυνη διατροφης".λογικα θα σου ζητησουν την επιμελεια κ την αποφαση απο το δικαστηριο να την πας στον ογα.ετσι συνεβη σε μενα
σ ευχαριστω, αλλα τα αλλα δυο παιδια μου βαρυνουν τον τωρινό σύζυγο μου. μπορώ να άκνω ως τρίτεκνη?