PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΜΒΟΛΙΑ, ΥΠΕΡ & ΚΑΤΑ

anirama
16-06-13, 14:58
Ειμαι νεα μαμα ενος αγοριου 3 μηνων και ξεκινησαμε τα εμβολια:confused:. Εχω παρα πολλες αμφιβολιες για το θεμα αυτο....!!!! Θα ηθελα να μαθω αποψεις και απο μανουλες που εκαναν και απο μανουλες που δεν εκαναν εμβολια στα παιδια τους. Τι παρενεργιες παρουσιασαν τα μωρακια σας, και ποσες απο εσας δεν εμβολιασαν καθολου τα παιδια σας και αυτα δεν εχουν παθει απολυτος τιποτα? Ακομα θα ηθελα να μου απαντησουν και επαγγελματιες υγειας περι του θεματος.. ειδικα αν δεν εχουν εμβολιασει τα παιδια τους.

CHRISTIE M
16-06-13, 15:07
Εμείς κάναμε όλα τα εμβόλια και στα 2 παιδιά.Η μόνη παρανέργεια ήταν ο πυρετός που σήκωσε η κόρη μου στο εμβόλιο του πνευμονιόκοκου.Δεν σκέφτηκα ποτέ να μην κάνω όλα τα εμβόλια , βαδίζω βάσει οδηγιών της παιδιάτρου μας.

Ηλιοβασίλεμα
16-06-13, 15:40
Υπάρχει εθνικός πίνακας υποχρεωτικών εμβολιασμών για τα μωρά/ παιδιά ανανεωμένος ανά έτος. Ο κάθε παιδίατρος ρυθμίζει την συχνότητα των εμβολιασμών με βάση αυτό τον προγραμματισμό.
Αν δεν τα εμβολιάσεις τα παιδιά, εκτός του θέματος μη θωράκισης της υγείας τους, δεν θα μπορείς καν να τα γράψεις σε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κλπ (απαραίτητο δικαιολογητικό εγγραφής ο πλήρης εμβολιασμός του παιδιού αναλόγως την ηλικία του).
Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες της παιδιάτρου και την έχουμε εμβολιάσει την κόρη μου σύμφωνα με τον εθνικό προγραμματισμό εμβολιασμών.

μητσουκο
16-06-13, 15:54
Εμένα ο μικρός μου είναι 18μηνων και έχω αποφασίσει ότι θα κάνει τα υποχρεωτικά εμβόλια αλλά σιγά σιγά.Δηλαδή τουλάχιστον 3 μήνες το ένα από το άλλο εμβόλιο και ποτέ 2 μαζί.Μέχρι τώρα εμένα δεν παρουσίασε κάποια παρενέργεια.Και εγώ τα φοβάμαι τα εμβόλια απλώς κατέληξα ότι θα φοβάμαι πιο πολύ αν δεν τα κάνω...:confused:

λιτσα ελεαννακι
16-06-13, 16:09
κ γω εχω κανει κ στα 2 παιδια μου ολα τα εμβολια.απο παρενεργειες τιποτα,ουτε καν δεκατα..

anirama
16-06-13, 16:48
Εμένα ο μικρός μου είναι 18μηνων και έχω αποφασίσει ότι θα κάνει τα υποχρεωτικά εμβόλια αλλά σιγά σιγά.Δηλαδή τουλάχιστον 3 μήνες το ένα από το άλλο εμβόλιο και ποτέ 2 μαζί.Μέχρι τώρα εμένα δεν παρουσίασε κάποια παρενέργειες.Και εγώ τα φοβάμαι τα εμβόλια απλώς κατέληξα ότι θα φοβάμαι πιο πολύ αν δεν τα κάνω...:confused:
και εμεις ξεκινησαμε προχθες καναμε 2 μαζι, αφου μας διαβεβαιωσε ο παιδιατρος πως δεν θα υπαρχει ουτε παραμικρη παρενεργεια εκτος απο λιγο πυρετουλι και λιγη γκρινια, δεν ειχαμε τιποτα απο τα παραπανω.... αλλα και παλι δεν μου καθεται ολο το θεμα καλα, διαβασα πολλα και μαλλον επιρεαστηκα πολυ (αρνητικα δυστυχως)!! αν θελεις διαβασε αυτο http://emvolia.blogspot.com/

Υπάρχει εθνικός πίνακας υποχρεωτικών εμβολιασμών για τα μωρά/ παιδιά ανανεωμένος ανά έτος. Ο κάθε παιδίατρος ρυθμίζει την συχνότητα των εμβολιασμών με βάση αυτό τον προγραμματισμό.
Αν δεν τα εμβολιάσεις τα παιδιά, εκτός του θέματος μη θωράκισης της υγείας τους, δεν θα μπορείς καν να τα γράψεις σε παιδικούς σταθμούς, νηπιαγωγεία κλπ (απαραίτητο δικαιολογητικό εγγραφής ο πλήρης εμβολιασμός του παιδιού αναλόγως την ηλικία του).
Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες της παιδιάτρου και την έχουμε εμβολιάσει την κόρη μου σύμφωνα με τον εθνικό προγραμματισμό εμβολιασμών.

Για το κατα ποσο ειναι υποχρεωτικα τα εμβολια γραφει εδω http://ksipnistere.blogspot.gr/2012/09/blog-post_1603.html αναφερεται και σε νομους περι του θεματος.. Αν και η καθημερινοτητα μας δειχνει αλλα... ο παιδιατρος που εχω μου ειπε οτι στην περιπτωση που δεν θα κανουμε εμβολια μπορει να μας δωσει χαρτι για σταθμο, νηπιαγωγειο κτλ... αλλα μου ειπε οτι δεν το δεχονται με χαρα ...

thampelina
16-06-13, 16:52
εμεις δεν καναμε κανενα ουυτε θα κανουμε ποτε///τα παιδια μ ειναι 8 και 6 και ναι ζουνε ακομα..και χωρις τα εμβολια;)

anirama
16-06-13, 17:14
εμεις δεν καναμε κανενα ουυτε θα κανουμε ποτε///τα παιδια μ ειναι 8 και 6 και ναι ζουνε ακομα..και χωρις τα εμβολια;)

και με το παιδικο, νηπαιγωγειο, σχολειο τι κανατε, δεν ειχατε προβλημα? Θελω να μαθω αν και στην πραξη γινεται αυτο που μου ειπε ο ιατρος μας.. τα δεχονται? Γενικα εχεις παρατηρησει να εχουν καλυτερες αμυνες στις κοινες αρρωστιες?

sogni d'oro
16-06-13, 17:49
anirama μου κάνει εντύπωση ο παιδίατρός σου, απο τη μια σου λέει οτι μπορεί να σου δώσει χαρτί και απο την άλλη σου έκανε 2 εμβόλια ΜΑΖΙ!!
Ο ίδιος τι πιστεύει? Έχουν παρενέργειες τα εμβόλια? Δεν μιλάμε για πυρετό και γκρίνια αλλά για πιο σοβαρά μακροπρόθεσμα ...
Ο παιδίατρος σου που κοντά έχει το ιατρείο? Αθήνα?
Η δικιά σου παιδίατρος γκρινιάζει που δεν θέλω να τηρήσω το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών και μπορεί να μην θελήσει να την ξαναεπισκεφτούμε. Μου το είπε πλαγίως ή την εμπιστεύομαι ή όχι

anirama
16-06-13, 17:56
anirama μου κάνει εντύπωση ο παιδίατρός σου, απο τη μια σου λέει οτι μπορεί να σου δώσει χαρτί και απο την άλλη σου έκανε 2 εμβόλια ΜΑΖΙ!!
Ο ίδιος τι πιστεύει? Έχουν παρενέργειες τα εμβόλια? Δεν μιλάμε για πυρετό και γκρίνια αλλά για πιο σοβαρά μακροπρόθεσμα ...
Ο παιδίατρος σου που κοντά έχει το ιατρείο? Αθήνα?

Ο παιδιατρος ειναι στη Νεα Ιωνια, ειναι και ομοιοπαθητικος. Ο ιδιος λεει πως δεν εχουν, αλλα τα δικα του παιδια τα εμβολιασε απο 17 μηνων, γενικα ειναι πολυ υπερ του φυσικου ως αναφορα στα φαρμακα... κατα τα αλλα δεν θα κανουμε ολα τα εμβολια, καποια θα τα παραλειψουμε... αυτα που θεωρει επικινδυνα και περυτα... αυτο ειναι το δικο του πλανο, το τι θα κανω τελικα ακομα δεν εχω αποφασισει....

anirama
16-06-13, 18:03
Η δικιά σου παιδίατρος γκρινιάζει που δεν θέλω να τηρήσω το εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών και μπορεί να μην θελήσει να την ξαναεπισκεφτούμε. Μου το είπε πλαγίως ή την εμπιστεύομαι ή όχι

ο δικος μας στη πρωτη επισκεψη που μας εκανε, μας ειπε οτι θα σεβαστει οποιαδηποτε αποφαση και αν θα παρουμε, αλλα μας τονισε τις επιπτωσεις και οτι σαν επαγγελματιας υγειας πρεπει να μας παροτρηνει να κανουμε εμβολια, αλλα σαν ανθρωπος σεβεται το δικαιωμα του καθενος να αποφασιζει τι θελει να κανει και πως... αλλα τα εμβολια μας τα εκανε.... ναι...

babycobra
16-06-13, 18:58
εμείς κάνουμε ό,τι λέει η παιδίατρος..σύμφωνα με τα λεγόμενά της..κατά 99% δεν παθαίνει ΄τιποτα ένα παιδί αν δεν κάνει τα εμβόλια ..δεν θες όμως να είσαι στο 1 % που θα πάθει το παιδί σου έναν κοκκύτη με επιπλοκές ας πούμε και δεν θα έχεις θωρακίσει από πριν την υγεία του.ή τέτανο ή οτιδήποτε άλλο.

μητσουκο
16-06-13, 19:00
Σ ευχαριστώ γι αυτό που μου είπες να διαβάσω...έχω διαβάσει,ρωτήσει κ.τ.λ άπειρες ώρες για τα εμβόλια γιατί προφανώς έχω τις ίδιες ανησυχίες με σένα.Εγώ κατέληξα με την παιδιατρο μου που είναι κλασική παλιά παιδίατρος ότι είναι απαραίτητα 4 εμβόλια και αυτά κάνουμε με το τρόπο που σου είπα.Το priorix ή αλλιώς mmr που νομίζω γίνεται στους 15 μήνες,επειδή είναι βαρύ εμβόλιο θα το καθυστερήσουμε μέχρι να πάει παιδικό ο μικρός.Ευχομαι καμιά μαμά να μη μετανοιώσει ποτέ για την απόφαση της..είτε να εμβολιασει είτε όχι το παιδάκι της!:confused:κι εγώ απλά ελπίζω ότι καλά πράττω:rolleyes:

anirama
16-06-13, 19:17
Σ ευχαριστώ γι αυτό που μου είπες να διαβάσω...έχω διαβάσει,ρωτήσει κ.τ.λ άπειρες ώρες για τα εμβόλια γιατί προφανώς έχω τις ίδιες ανησυχίες με σένα.Εγώ κατέληξα με την παιδιατρο μου που είναι κλασική παλιά παιδίατρος ότι είναι απαραίτητα 4 εμβόλια και αυτά κάνουμε με το τρόπο που σου είπα.Το priorix ή αλλιώς mmr που νομίζω γίνεται στους 15 μήνες,επειδή είναι βαρύ εμβόλιο θα το καθυστερήσουμε μέχρι να πάει παιδικό ο μικρός.Ευχομαι καμιά μαμά να μη μετανοιώσει ποτέ για την απόφαση της..είτε να εμβολιασει είτε όχι το παιδάκι της!:confused:κι εγώ απλά ελπίζω ότι καλά πράττω:rolleyes:

ποιά είναι αυτά τα 4 που αποφασίσατε να κάνετε?

thampelina
16-06-13, 20:40
και με το παιδικο, νηπαιγωγειο, σχολειο τι κανατε, δεν ειχατε προβλημα? Θελω να μαθω αν και στην πραξη γινεται αυτο που μου ειπε ο ιατρος μας.. τα δεχονται? Γενικα εχεις παρατηρησει να εχουν καλυτερες αμυνες στις κοινες αρρωστιες?

o γιατρος μ απλος εγραψε οτι ειναι αλεργικα τα παιδια..και τελος...
γενικος τα παιδια τα κανω ομοιοπαθητικη και δεν αρωσταινουν σχεδον ποτε/....μονο μια φορα τον χρονο με βηχα...δεν εχουν παρει ποτε μα ποτε αντιβιωση...αλλα ειναι δικΙΑ Μ επιλογη να μη τους κανουμε...εμβολια..

μητσουκο
16-06-13, 22:32
ποιά είναι αυτά τα 4 που αποφασίσατε να κάνετε?

Infarix,prevenar,meningitec και priorix

anirama
16-06-13, 22:48
γενικος τα παιδια τα κανω ομοιοπαθητικη και δεν αρωσταινουν σχεδον ποτε/....μονο μια φορα τον χρονο με βηχα...δεν εχουν παρει ποτε μα ποτε αντιβιωση...αλλα ειναι δικΙΑ Μ επιλογη να μη τους κανουμε...εμβολια..

Ο γιατρος σου τι αποψη εχει για αυτο, γενικα υποστιριζει τετοιου ειδους αποψεις?Ειναι ο οδιος ομοιοπαθητικος ή πηγαινεις σε αλλον? Με ενδιαφερει και εμενα η ομοιοπαθητικη.. Πριν γεννησω αυτο ηθελα να κανω, αλλα μετα μας τρομαξε ο παιδιατρος, λεγοντας οτι αυτα που θα παθει αν δεν τα κανουμε ειναι χειροτερα απο τις παρενεργεις!
Και ο γιατρος σου ειναι Αθηνα? Αν ειναι Αθηνα, σου ειναι ευκολο να μου στειλεις ΠΜ τα στοιχεια του, να επικοινωνησω μαζι του για 2η γνωμη.. Γιατι αν μπορουσα να επιλεξω αφοβα, δεν θα του τα εκανα και γω...Πρεπει να υπαρχουν πιο φυσικοι τροποι γαι να θωρακισεις και να ενησχυσεις τον οργανισμο που ειναι τοσο παρθενος και καθαρος ακομη...αντι να τον αποδυναμωνεις με τα εμβολια...:?

FEHKO
17-06-13, 00:41
Καλησπερα

Να ξερεις οι περισσοτερες το εχουμε περασει αυτο το σταδιο, του φοβου των εμβολιων.

Οταν ρωτησα τον παιδιατρο γιατι πρεπει να κανουμε τα εμβολια, εφοσον οι περισστερες αρρωστειες εχουν σχεδον εξαφανιστει η απαντηση του ηταν υπαρχουν πολλα παιδια αλλοδαπων που ειναι ανεμβολιαστα και υπαρχει πιθανοτητα αυτα να μας μεταδωσουν παιδικες αρρωστειες. Τωρα εξαιτιας της κρισης δυστυχως υπαρχουν και πολλα ελληνοπουλα ανεμβολιαστα γιατι υπαρχουν και πολλοι ανασφαλιστοι. Εαν κανεις μια αναζητηση θα το βρεις.

Να σου πω ενα παραδειγμα φιλου μας, το εχω ξανααναφερει σε αλλο θεμα, που το παιδακι τους -βρεφος δεν ειχε κανει ακομα ολα τα εμβολια, κολλησε παιδικη αρρωστεια και ισα που το προλαβανε το παιδι. Ενα χρονο ετρεχαν. Μεγαλη περιπετεια γιατι οι γιατροι εκαναν πολυ αργα τη διαγνωση επειδη απλα δεν πηγε το μυαλο τους.

Εμεις τα καναμε, αλλα ξεκινησαμε καθυστερημενα. Ειχαμε ομως το παιδι σε απομονωση, τον πρωτο χρονο

asloorp
17-06-13, 02:00
Ψαξε οσο μπορεις το θεμα της φυσικης ενισχυσης του οργανισμου..Υπαρχει πολυ υλικο ,για διατροφη,ομοιοπαθητικη,ασκηση..διαβασε για τα προβιοτικα,την βιταμινη D,την προπολη....διαβασε και μιλησε με ειδικους και γονεις ,κανεις δε σε βιαζει να παρεις σημερα την αποφαση...ειναι πολυ σημαντικο ,προκειται για το μικρο σου...ψαξε την καθε ασθενεια χωριστα και αν μπορεις βρες επιδημιολογικα δεδομενα,δες το ποσοστο καλυψης του καθε εμβολιου και φτιαξε ενα πινακα,δες αν μπορεις να βρεις μεμονωμενα εμβολια και τα συστατικα τους,υπαρχουν καταλογοι...ζυγισε....η ευθυνη τελικα ειναι δικη μας,αυτο να θυμασαι!!ενδιαφερον θα ειχε να μπουν κι εδω καποιες συγκεκριμενες πληροφοριες για το καθε εμβολιο ξεχωριστα!μακαρι...

Λαΐδα
17-06-13, 02:23
το να κανεις εμβολια εχει πιθανες παρενεργειες. Το να μην κανεις εχει πιθανοτητες επιπλοκων σε διαφορες αρρωστειες. Για εμενα, βαζεις κατω τα ποσοστα αυτα και αποφασιζεις..τι ειναι πιο πιθανο να σου τυχει δηλαδη....
Πιστευω επισης οτι αν δεν ηταν εμβολιασμενο το συντριπτικο ποσοστο του δυτικου κοσμου (= πολλες ασθενειες θα εξακολουθουσαν να υπαρχουν στις κοινωνιες μας), πολλοι λιγοτεροι δεν θα εμβολιαζαν τα παιδια τους.
Αυτο για εμενα σημαινει οτι τα εμβολια ειναι 'οπλα' υπερ της ανθρωποτητας....Τωρα ο τροπος που γινονται θα μπορουσε να συζητηθει (πχ να τα κανουν μεμονωμενα).

FEHKO
17-06-13, 02:45
Ψαξε οσο μπορεις το θεμα της φυσικης ενισχυσης του οργανισμου..Υπαρχει πολυ υλικο ,για διατροφη,ομοιοπαθητικη,ασκηση..διαβασε για τα προβιοτικα,την βιταμινη D,την προπολη....διαβασε και μιλησε με ειδικους και γονεις ,κανεις δε σε βιαζει να παρεις σημερα την αποφαση...ειναι πολυ σημαντικο ,προκειται για το μικρο σου...ψαξε την καθε ασθενεια χωριστα και αν μπορεις βρες επιδημιολογικα δεδομενα,δες το ποσοστο καλυψης του καθε εμβολιου και φτιαξε ενα πινακα,δες αν μπορεις να βρεις μεμονωμενα εμβολια και τα συστατικα τους,υπαρχουν καταλογοι...ζυγισε....η ευθυνη τελικα ειναι δικη μας,αυτο να θυμασαι!!ενδιαφερον θα ειχε να μπουν κι εδω καποιες συγκεκριμενες πληροφοριες για το καθε εμβολιο ξεχωριστα!μακαρι...

Αν εσυ εχεις φτιαξει εναν τετοιο πινακα θα ηταν πολυ ενδιαφερον και χρησιμο να μας τον παρουσιαζες.

asloorp
17-06-13, 12:54
Aυτο που εχω ειναι ενα τετραδιο χειρογραφες σημειωσεις ..διαβαζω δυο σχετικα βιβλια και ναι ο στοχος ειναι αυτος ,να συστηματοποιησω τις πληροφοριες..απλως με τρια ταλιμπανακια στο σπιτι ο χρονος ειναι ενα θεμα!το κοιταω κανα 6μηνο τωρα...νομιζω πως εαν καποιος ενδιαφερεται μπορει να βρει αρκετα στοιχεια με επιστημονικο χαρακτηρα ,σιγουρα θα βρει και σεναρια συνωμοσιας περι εμβολιων αναμικτα με αεροψεκασμους αλλα εναποκειται στην κοινη λογικη και στην κριση του να κανει το ξεσκαρταρισμα..δεν μπορει καποιος αλλος να σου δωσει ετοιμη απαντηση,αυτα που πιθανον πεισουν εμενα ,να μην πεισουν εσενα!μια καλη αρχη ειναι οι πινακες που δειχνουν πως η εμφανιση καποιων λοιμωδων νοσηματων οπως η πολιομελιτιδα ειχε ηδη αρχισει να μειωνεται προ των εμβολιασμων,οπως και μια συναντηση με εναν ομοιοπαθητικο προκειμενου να δεις και την αλλη οψη του νομισματος και να συγκρινεις..ορισμενοι πινακες ,οχι ομως για την Ελλαδα και πληροφοριες για το καθε εμβολιο υπαρχουν στο mothering.com και αλλου,δεν ειμαι και πολυ καλη στο να βαζω παραπομπες,μαλλον πρεπει να το μαθω κι αυτο!τεσπα δεν υποστηριζω πως κατεχω την αληθεια,κλινω προς το καθυστερημενο επιλεκτικο σχημα για τη μικρη που ειναι τωρα 12 μηνων και φυσικα το ψαχνω ακομα,καθε παρεα στην αναζητηση κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

τανια23
17-06-13, 13:32
καλησπέρα..έχω δυο κοριτσάκια το ένα 3 χρόνων και το άλλο 6 μηνών..προσωπικά ποτέ δεν με προβλημάτισε το να κάνω ή να μην κάνω τα εμβόλια γιατί δεν υπήρχε καν η σκέψη ότι δεν μπορείς να τα κάνεις..ότι υπάρχει αυτή η επιλογή δηλαδή...έτσι στην μεγάλη κόρη μου τα έχουμε κάνει όλα όσα πρέπει μέχρι την ηλικία που είναι χωρίς πότε να μου παρουσίαση το παραμικρό και στην μικρή μου επίσης αυτό το μηνά κάναμε το 5 εμβόλιο χωρίς κανένα πρόβλημα..προσωπικά θεωρώ λίγο (ας μου επιτραπεί η έκφραση)ανεύθυνο να αφήνεις ένα παιδί χωρίς εμβόλιο...υπάρχουν κάποιες αρρώστιες που κάποιος μπορεί μόνο να είναι φορέας τους χωρίς πότε να τις εκδήλωση..ή να είναι φορέας τους όταν θα συναντήσει το παιδί μου και να το εκδηλώσει αργότερα..όποτε να έρθει σε επαφή το παιδί μου με ένα τέτοιο παιδί που δεν έχει εμβολιαστεί και είναι φορέας άλλα δεν το ξέρει και θεωρεί ότι είναι μια χαρά παρότι δεν έχει κάνει κανένα εμβόλιο και να χάσω εγώ το παιδί μου από την ανευθυνότητα ενός γονιού μόνο και μόνο για να μην ανεβάσει λίγο πυρετό σε κάποια από τα εμβόλια το παιδί...δεν έχω ακούσει πότε για σοβαρές παρενέργειες πάρα μόνο πυρετό και λίγη γκρίνια...και αυτό στις μέρες μας πάρα πολύ σπάνια...

τανια23
17-06-13, 13:37

επίσης θεωρώ ακόμη μεγαλύτερη ανευθυνότητα αυτήν την πράξη του γιατρού...γιατί ο γιατρός είναι εκεί για να κάνει το σωστό και αυτό που έχει μάθει στα τόσα χρονιά σπουδών και όχι αυτό που θέλουν οι γονείς..

FEHKO
17-06-13, 13:42
Εγω εχω μια ενσταση σε ολα αυτα,asloorp . Το να ψαχνεις κατι μεσα απο το internet και να μπορεις να συλλεγεις και να αξιολογεις πληροφοριες θελει σχετικη επιστημονικη καταρτηση που δεν την εχουμε. Ειναι πολυ ευκολο να κανεις λαθος. Και εκει που προσπαθεις , αγωνιζεσαι για το καλο του παιδιου μπορει η επιλογη σου να φερει το αντιθετο αποτελεσμα, και εδω τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα. Δεν μπορουμε να πειραματιζομαστε με την υγεια των παιδιων μας. Δεν εχουμε τις γνωσεις για να παρουμε τετοια ευθυνη για τα παιδα μας.

Ολο το προγραμμα των εμβολιων εχει γινει μετα απο χρονιες μελετες και ερευνες και εμεις προσπαθουμε να βγαλουμε συμπερασμα τοσο ευκολα?

Επισης με τους ομοιοπαθητικους εχω πολλες αμφιβολιες.
Εαν δειτε οτι ο ομοιοπαθητικος μπορει να μην ειναι καν και γιατρος αυτο τα λεει ολα. Απο τοτε που το διαβασα αυτο εχασα καθε εμπιστοσυνη στην ομοιοπαθητικη.
Επισης μετα απο μια επισκεψη σε πολυ καλο ομοιοπαθητικο προσφατα, δεν με καλυψε για τον τροπο αντιμετωπισης του προβληματος. Εφυγα με μια συνταγη καποιου φαρμακου και πραγματικα απογοητευτικα. Η απογοητευση μου ηταν ομως ακομα μεγαλυτερη οταν πηγα στο φαρμακειο , και μου την εφτιαξε ο φαρμακοποιος και μετα εγω επρεπε να παρω αυτα χωρις να γνωριζω μακροπροθεσμα τις παρενεργειες. Που ξερω εγω αυτα εαν εχουν παρενεργεις σε νεφρα, συκωτι κτλ.
Για μενα οχι για το παιδι μου. Με το παιδι μου δεν πειραματιζομαι και δεν εχω το δικαιωμα.
Η επιστημη εχει προχωρησει και ειναι ενα θαυμα και σε αυτην χρωσταμε την μειωση της παιδικης θνησιμοτητας και εμεις επιστρεφουμε πισω?

Βεβαια απο την αλλη πλευρα μας εχουν κανει πολυ καχυποπτους και δυσπιστους , γιατι ολα κινουνται με γνωμονα το συμφερον και το εμποριο.
Το εχω περασει και εγω αυτον το φοβο των εμβολιων και με προβληματιζει αυτη η χαλαροτητα των γιατρων με τα εμβολια που νομιζω πολλες φορες κοιτανε να καλυψουν και τον εαυτο τους, γιατι εαν ενας παιδιατρος αποτρεψει τον εμβολιασμο μπορει να κατηγορηθει και να διωχθει δικαστικως, εφοσον το παιδι ατυχησει. Δεν συμβαινει το αντιθετο.

Εγω, πραγματικα δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω τι ειναι το καλυτερο για το παιδι μου. Δεν εχω τις γνωσεις. Αλλα εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στην επιστημη, και στο εθνικο συστημα εμβολιασμου που φανταζομαι ισχυει και για ολες τις χωρες.

Αντιθετα το θεωρω πολυ παρακινδυνευμενο γονεις να μην κανουν τα εμβολια στα παιδια τους και ειδικα σημερα που τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι πολυ ασχημα.
Σε προηγουμενο θεμα εγραψα, οτι το παιδι μου νοσηλευτηκε σε νοσοκομειο, εξαιτιας πνευμονιας και ακριβως διπλα μου ηταν ανεμβολιαστα παιδια.

Το θεωρησα εγκληματικο για τα παιδια τα δικα τους και για τα παιδια των αλλων , και εγκληματικη η ανευθυνοτητα του κρατους και το συστημα υγειας , που δεν προβλεπουν να προστατεψουν ολα τα παιδια.
Βεβαια σε αυτες τις περιπτωσεις οι μαναδες ηταν αδιαφορες τελειως και δεν ειχαν καμια συναισθηση και επιγνωση. Δεν εκαναν καποια προσπαθεια ενδυναμωσης του ανοσιοποιητικου η θωρακισης του παιδιου, εστω και με ομοιοπαθητικη. Ομως και με αυτους τους τροπους δεν ειμαστε σε θεση να γνωριζουμε ποσο τα προστατευουμε. Δεν εχουμε τις γνωσεις , δεν ειμαστε γιατροι. Δεν εχουμε το δικαιωμα να πειραματιζομαστε με την υγεια των παιδιων μας.
Για αυτο εμπιστευομαστε τα παιδια μας σε παιδιατρους και οχι απλα γιατρους. Και κοιταμε να επιλεξουμε τον καλυτερο επιστημονα, και να παρουμε και δευτερη η τριτη γνωμη εαν χρειαστει.

anirama
17-06-13, 13:48
Aυτο που εχω ειναι ενα τετραδιο χειρογραφες σημειωσεις ..διαβαζω δυο σχετικα βιβλια και ναι ο στοχος ειναι αυτος ,να συστηματοποιησω τις πληροφοριες..απλως με τρια ταλιμπανακια στο σπιτι ο χρονος ειναι ενα θεμα!το κοιταω κανα 6μηνο τωρα...νομιζω πως εαν καποιος ενδιαφερεται μπορει να βρει αρκετα στοιχεια με επιστημονικο χαρακτηρα ,σιγουρα θα βρει και σεναρια συνωμοσιας περι εμβολιων αναμικτα με αεροψεκασμους αλλα εναποκειται στην κοινη λογικη και στην κριση του να κανει το ξεσκαρταρισμα..δεν μπορει καποιος αλλος να σου δωσει ετοιμη απαντηση,αυτα που πιθανον πεισουν εμενα ,να μην πεισουν εσενα!μια καλη αρχη ειναι οι πινακες που δειχνουν πως η εμφανιση καποιων λοιμωδων νοσηματων οπως η πολιομελιτιδα ειχε ηδη αρχισει να μειωνεται προ των εμβολιασμων,οπως και μια συναντηση με εναν ομοιοπαθητικο προκειμενου να δεις και την αλλη οψη του νομισματος και να συγκρινεις..ορισμενοι πινακες ,οχι ομως για την Ελλαδα και πληροφοριες για το καθε εμβολιο υπαρχουν στο mothering.com και αλλου,δεν ειμαι και πολυ καλη στο να βαζω παραπομπες,μαλλον πρεπει να το μαθω κι αυτο!τεσπα δεν υποστηριζω πως κατεχω την αληθεια,κλινω προς το καθυστερημενο επιλεκτικο σχημα για τη μικρη που ειναι τωρα 12 μηνων και φυσικα το ψαχνω ακομα,καθε παρεα στην αναζητηση κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη.

Νομιζω πως αυτο θα κανω, πρεπει να ξεκαθαρισω τα πραγματα στο κεφαλι μου. Και αν δεν το κανω με χαρτι και στυλο, δεν προκειται να γινει... Γιατι δεν μπορω να εμπιστευτω κανεναν γιατρο τυφλα..!! Το κακο ειναι οτι πρεπει να πεσει πολυ ψαξιμο και ο χρονος ειναι περιορισμενος με ενα μωρακι 3 μηνων που θηλαζει καθε 2 ωρες...με ολα τα ενδιαμεσα πακετο...!!! Θελεις να μου πεις εστω ποια sites εχεις βρει για το θεμα... να ξεκινησω απο κει..
Και λεω να παρω την καθε αρρωστια ξεχωριστα (πριν και μετα τα εμβολια) και να ψαξω για παρενεργειες απο το καθε εμβολιο.... οοοοοχ πολυ πραγμα!!!! διοτι μονο ετσι (με στοιχεια!! ) μπορουμε να υποστηριξουμε οποιαδηποτε αποψη πανω στο θεμα!!!! Επειδη προκειται για τα μικρουλια μας!!! οποτε για την αποφαση που θα παρουμε πρεπει να ειμαστε σιγουροι 200%!!!!

anirama
17-06-13, 14:25
Βρε κοριτσια, απ'τη μια τα εμβολια προετοιμαζουν το οργανισμο για πιθανο εισβολεα (λενε..), απο την αλλη ταυτοχρονα τον αποδυναμωνουν ( μου το εχει πει ο παιδιατρος) και το παιδι μπορει να παθει οχι απλα ενα πυρετουλι , αλλα και πολυ χειροτερα (οτιδηποτε που κυκλοφορει εκει εξω), διοτι το ανοσοποιητικο συστιμα ενος μωρου τον πρωτο χρονο ειναι πολυ αδυναμο. Για να μην μιλησω για αλεργικα σοκ.. οκ.. λιγες οι πιθανοτητες, αλλα υπαρχουν, αν δεν το κανεις δεν θα μαθεις!!! αλλωστε ποσες πιθανοτητες εχει να παθει καποια σοβαρη αρρωστια παλι λιγες...

Μετα, οσες εχετε διαβασει τα χαρτακαι των εμβολιων θα ξερετε ποιες ειναι οι ποιο σοβαρες παρενεργεις, σπανιες μεν, πιθανες δε.... ολα ειναι θεμα πιθανοτητων...Ξερετε ποσα φαρμακα κυκλοφορουν, επειδη οι ιδιες φαρμακευτικες εχουν φτιαξει τις αρρωστιες (μεσα στα ιδια εργαστηρια) για να τις πολεμισουν!!! Εχουν τρελα κερδη απο εμας τα πειραματοζωα!! Ειναι τυχαιο οτι την σημερον ημερα οι ηλικιωμενοι τρωνε τα φαρμακα με την χουφτα?
Θυμαμαι την προγιαγια μου που ηταν υπερ της φυσικης αντιμετωπησης των προβληματων υγειας, δεν πηρε και δεν εδωσε κανενα φαρμακο εκτος απο αντιπυρετικα στη περιπτωση ψηλου πυρετου... και πεθανε κοντα 90 χρονων... το ιδιο και η γιαγια μου η οποια αφου περασε καποια χρονια περνοντας φαρμακα , καποια στιγμη σταματησε και τα πεταξε εξω απο την ζωη της και αυτη η γιαγια με εχει σωσει απο πνευμονια οταν ημουν 13 χρονων με βοτανα, ενω ο γιατρος μου ειχε γραψει ενα σωρο φαρμακα και ενεσεις..και ειχε πει οτι παω κατευθειαν για πνευμονια!! τι να πω αυτο μου το κολλησε!! και προσπαθω οσο μπορω να το ακολουθω!! πιστευω πως πρεπει να συμβουλευομαστε τους γιατρους, για να προλαβαινουμε ασχημες καταστασεις, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να τους εμπιστευτεις!!!

Εγω νομιζω οτι πρεπει να γνωρισουμε καλυτερα το σωμα στο οποιο ζουμε, τις αντοχες και τις δυνατοτητες του... διοτι με το παραμικρο του βαζουμε φαρμακα μεσα χωρις να το αφησουμε να παλεψει!!! πιστευω οτι δεν γνωριζουμε τις δυνατοτητες του και με τους ''καλους'' γιατρους να μας τρομαζουν με το παραμικρο δεν προκειται να το κανουμε ποτε... δεν ειμαι γιατρος, δεν το εχω σπουδασει, δεν εχω διαβασει τονους βιβλια που διαβαζου... αλλα ποιος ειπε οτι αυτα που μαθαινουν και πιστευουν ειναι καθαρα υπερ της υγειας... οπως βλεπετε δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στους γιατρους.... ειδηκα σε αυτους που προτεινουν φαρμακα και εμβολια με το κιλο!!!

ster
17-06-13, 14:44
επίσης θεωρώ ακόμη μεγαλύτερη ανευθυνότητα αυτήν την πράξη του γιατρού...γιατί ο γιατρός είναι εκεί για να κάνει το σωστό και αυτό που έχει μάθει στα τόσα χρονιά σπουδών και όχι αυτό που θέλουν οι γονείς..

Συμφωνώ απόλυτα.. Το θεωρώ τραγικό.
Εγώ είμαι υπερ των εμβολίων των βασικών παρ'όλο που φοβάμαι και εγώ, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι θα αφήσω το παιδί μου ανεμβόλιαστο. Είναι δυνατόν στην σημερινή εποχή να μιλάμε για το αν θα εμβολιάσουμε το παιδί μας ή όχι?

babycobra
17-06-13, 14:50
[QUOTE=FEHKO;2570256]Εγω εχω μια ενσταση σε ολα αυτα,asloorp . Το να ψαχνεις κατι μεσα απο το internet και να μπορεις να συλλεγεις και να αξιολογεις πληροφοριες θελει σχετικη επιστημονικη καταρτηση που δεν την εχουμε. Ειναι πολυ ευκολο να κανεις λαθος. Και εκει που προσπαθεις , αγωνιζεσαι για το καλο του παιδιου μπορει η επιλογη σου να φερει το αντιθετο αποτελεσμα, και εδω τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρα. Δεν μπορουμε να πειραματιζομαστε με την υγεια των παιδιων μας. Δεν εχουμε τις γνωσεις για να παρουμε τετοια ευθυνη για τα παιδα μας.

Συμφωνώ απόλυτα..Παίζει πολύ το να αμφισβητούμε τους πάντες. για μένα το παν είναι να έχουμε γιατρούς που να τους εμπιστευόμαστε, γυναικολόγους, παιδιάτρους κλπ

thampelina
17-06-13, 17:38
Ο γιατρος σου τι αποψη εχει για αυτο, γενικα υποστιριζει τετοιου ειδους αποψεις?Ειναι ο οδιος ομοιοπαθητικος ή πηγαινεις σε αλλον? Με ενδιαφερει και εμενα η ομοιοπαθητικη.. Πριν γεννησω αυτο ηθελα να κανω, αλλα μετα μας τρομαξε ο παιδιατρος, λεγοντας οτι αυτα που θα παθει αν δεν τα κανουμε ειναι χειροτερα απο τις παρενεργεις!
Και ο γιατρος σου ειναι Αθηνα? Αν ειναι Αθηνα, σου ειναι ευκολο να μου στειλεις ΠΜ τα στοιχεια του, να επικοινωνησω μαζι του για 2η γνωμη.. Γιατι αν μπορουσα να επιλεξω αφοβα, δεν θα του τα εκανα και γω...Πρεπει να υπαρχουν πιο φυσικοι τροποι γαι να θωρακισεις και να ενησχυσεις τον οργανισμο που ειναι τοσο παρθενος και καθαρος ακομη...αντι να τον αποδυναμωνεις με τα εμβολια...:?
εχω εναν παιδιατρο..που σεβετε οτι δεν κανω εμβολια..και γενικα δεν δινει κ αυτος πολλα φαρμακα...και εχω κ εναν ομοιαπαθητικο....που οταν αρωσταινουν μ λεει τι να τα δινω...δεν μενω Αθηνα/..επαρχια;)
και πιστεψε με..δεν εχουν αρωστησει...βαρια..μονο βηχα...και μια φορα τον χρονο...και το παλευω με ομοιαπαθητικα.και καθε χρονο ειναι ποιο καλα...γενικος εχω διαβαζει και βιβλια..για τα εμβολια.και δεν...θελω..να κανω...κανενα...

thampelina
17-06-13, 17:42
καλησπέρα..έχω δυο κοριτσάκια το ένα 3 χρόνων και το άλλο 6 μηνών..προσωπικά ποτέ δεν με προβλημάτισε το να κάνω ή να μην κάνω τα εμβόλια γιατί δεν υπήρχε καν η σκέψη ότι δεν μπορείς να τα κάνεις..ότι υπάρχει αυτή η επιλογή δηλαδή...έτσι στην μεγάλη κόρη μου τα έχουμε κάνει όλα όσα πρέπει μέχρι την ηλικία που είναι χωρίς πότε να μου παρουσίαση το παραμικρό και στην μικρή μου επίσης αυτό το μηνά κάναμε το 5 εμβόλιο χωρίς κανένα πρόβλημα..προσωπικά θεωρώ λίγο (ας μου επιτραπεί η έκφραση)ανεύθυνο να αφήνεις ένα παιδί χωρίς εμβόλιο...υπάρχουν κάποιες αρρώστιες που κάποιος μπορεί μόνο να είναι φορέας τους χωρίς πότε να τις εκδήλωση..ή να είναι φορέας τους όταν θα συναντήσει το παιδί μου και να το εκδηλώσει αργότερα..όποτε να έρθει σε επαφή το παιδί μου με ένα τέτοιο παιδί που δεν έχει εμβολιαστεί και είναι φορέας άλλα δεν το ξέρει και θεωρεί ότι είναι μια χαρά παρότι δεν έχει κάνει κανένα εμβόλιο και να χάσω εγώ το παιδί μου από την ανευθυνότητα ενός γονιού μόνο και μόνο για να μην ανεβάσει λίγο πυρετό σε κάποια από τα εμβόλια το παιδί...δεν έχω ακούσει πότε για σοβαρές παρενέργειες πάρα μόνο πυρετό και λίγη γκρίνια...και αυτό στις μέρες μας πάρα πολύ σπάνια...

:confused: λειπαμε αλλα ποσα λιγα ξερεις...ανευθηνη δεν ειμαι....ξερω πολθ καλα τι κανω...διαβασε βιβλια..να δεις..γτ κανουν τα εμβολια...για πιον λογο μας τα πασαρουν....χαχχα και αυτο που λες...όποτε να έρθει σε επαφή το παιδί μου με ένα τέτοιο παιδί που δεν έχει εμβολιαστεί και είναι φορέας άλλα δεν το ξέρει και θεωρεί ότι είναι μια χαρά παρότι δεν έχει κάνει κανένα εμβόλιο και να χάσω εγώ το παιδί μου από την ανευθυνότητα ενός γονιού μόνο και μόνο για να μην ανεβάσει λίγο πυρετό σε κάποια από τα εμβόλια το παιδί..
ποσα λιγα ξερεις....νομιζεις δεν κανω τα εμβολιασ..γτ θα εχουν λιγο πυρετο μετα;;;;;μονο αυτο λες οτι γινεται ;;;;;μχ μχ...

anirama
17-06-13, 18:03
εχω εναν παιδιατρο..που σεβετε οτι δεν κανω εμβολια..και γενικα δεν δινει κ αυτος πολλα φαρμακα...και εχω κ εναν ομοιαπαθητικο....που οταν αρωσταινουν μ λεει τι να τα δινω...δεν μενω Αθηνα/..επαρχια;)
και πιστεψε με..δεν εχουν αρωστησει...βαρια..μονο βηχα...και μια φορα τον χρονο...και το παλευω με ομοιαπαθητικα.και καθε χρονο ειναι ποιο καλα...γενικος εχω διαβαζει και βιβλια..για τα εμβολια.και δεν...θελω..να κανω...κανενα...

απο τη στιγμη που αρχισαμε να ψαχνομαστε με τον αντρα μου για τα εμβολια, συνεχεια πεφτουμε σε θεματα που τα αφορουν, και οχι με το καλο τροπο... μεχρι σημερα οτι εχω διαβασει και ακουσει απο ψαγμενους ανθρωπους (ειδικους) δεν ειναι καλο!!! ειδικα ο λογος που τα κανουν... πεστω σεναρια συνομωσιας, πεστω οπως θες..... αλλα μου φαινεται πιο πειστικο, γιατι ο ανθρωπος οσο παει τοσο αυτοκαταστρεφεται και αυτος και καταστρεφει και το περιβαλλον που ζει... και γιατι να εχουμε τοσα πολλα φαρμακα??????
δεν πιστευω πως ειναι για το καλο της ανθρωποτητας να υπαρχει τοση χημεια υποτειθεται για το καλο μας... γιατροι εχουν παραδεχτει πως τα εμβολια μονο για καλο δεν ειναι... αλλα ποιος θα τους αφησει να μιλησουν δημοσια? θα τους φανε λαχανο!!! εδω παιζονται τρελα συμφεροντα!!! και εμεις πειραματοζωα, μεσα στον φοβο, νομιζοντας οτι κανουμε καλο για τα παιδια μας!!!

anirama
17-06-13, 18:16
Infarix,prevenar,meningitec και priorix

ο δικος μας παιδιατρος λεει οτι δεν κανει για μηνιγγίτιδα, το γιατι μου διαφευγει.. θα τον ρωτησω... και γενικα ειπε οτι ξεκιναει τα εμβολια απο 3 μηνων..και οχι απο 2μηνων και αυτος για 4 τελικα μιλαει: 1)ηπατιτιδας β, 2)το 5-πλο( διφθεριτιδας, τετανου, κοκκυτη, πολυομυελιτιδας, αιμοφιλου τυπου β), 3)πνευμονιοκοκκου, 4)3-πλο(ΜΜR)μετα τους 18 μηνες.

asloorp
17-06-13, 23:20
Ειναι κριμα να προβαινουμε σε αξιολογικες κρισεις τετοιου ειδους προς αλλους γονεις τοσο ευκολα..δεν υπαρχει καμια προοπτικη διαλογου οταν a priori καποιος αποκαλει τον αλλο ανευθυνο..ανευθυνο για μενα ειναι να μην μετεχω σε αποφασεις που αφορουν ο,τι πιο σημαντικο εχω στη ζωη μου ,να αφηνω την επιλογη σε καποιον αλλο,ακομα κι αν αυτος ο καποιος δηλωνει ειδικος!αυτος ο ειδικος με το στυλο που φερει λογοτυπο φαρμακευτικης εταιριας θα εξετασει το πολυ για κανα 10λεπτο το παιδι μου και θα αποφανθει οτι ολα βαινουν καλως για να προχωρησει στον εμβολιασμο,δεν θα εξετασει καμια αλλη παραμετρο,δε θα με ρωτησει για το οικογενειακο μας ιστορικο και δε θα αφουγκραστει το πιτσιρικι μου σαν μια εντελως ξεχωριστη ,μοναδικη υπαρξη,για κεινον το πιθανοτερο ειναι να αποτελει αλλο ενα στατιστικο δειγμα..ολα θα πανε καλα θα με διαβεβαιωσει και θα με αφησει μονη στο πελαγος των πιθανοτητων!αν κατι στραβωσει αυτο σιγουρα δε θα χει να κανει με το εμβολιο,ακομα κι αν αυτο το κατι υπαρχει στη λιστα με τις παρενεργειες αυτος θα θεωρησει οτι μαλλον προκειται για συμπτωση,οποτε..παλι μονη,με αυτα τα δεδομενα,προτιμω να ειμαι μονη μου και στην αρχικη αποφαση,αφου ετσι κι αλλιως με πιθανοτητες παιζουμε ολοι,ακομα και αυτος ο πανσοφος ειδικος..αυτο προσπαθω να κανω να ζυγιασω πιθανοτητες...ολοι αυτο κανουμε και προσπαθουμε να επλεξουμε το καλυτερο για τα παιδια μας και καλως η κακως καμια επιλογη δεν ειναι ανωδυνη!θα με ενδιεφερε να ανταλλαξω αποψεις με γονεις που συμμεριζονται τις ανησυχιες μου αλλα σιγουρα δεν ειμαι εδω για να με κρινουν...Αν αλλαξει κανεις οπτικη μια διαφορετικη εικονα εμφανιζεται,αλλιως αντιλαμβανεται την υγεια καποιος που θεωρει την αρρωστια ως κατι εξωτερικο και απειλητικο και κηρυττει πολεμο με τα βακτηρια κι αλλιως καποιος που θεωρει οτι ολα εχουν να κανουν με τη διαταραχη της ισορροπιας στην συμβιωτικη σχεση που εχουμε με ολους αυτους τους μικροοργανισμους και ψαχνει να βρει τροπους επανακτισης της με την ομοιοπαθητικη και την ενισχυση του ανοσοποιητικου του.Εαν τελικα τα εμβολια πολλαπλασιαστουν καθως νεα στελεχη θα προστιθονται ποσες δοσεις θα εκανε ενα παιδακι ως τα 6?κατι δεν ειναι πολυ λογικο σ ολο αυτο...και αντιστροφα,ειναι αδυνατον να καλυψουν ολα τα στελεχη που προκαλουν μηνιγγιτιδα για παραδειγμα,λενε οτι αυτα ειναι τα πιο επικινδυνα ,δυστυχως κι αυτο αλλαζει γιατι και αυτος ο μικροκοσμος ακολουθει τη δικη του πορεια..τι θα προστατεψει το παιδι μου τοτε?και κατι τελευταιο,ποσοι απο μας καναμε τιτλους αντισωματων στα παιδια μας?κανουμε επαναληπτικες δοσεις στα τυφλα,υποθετοντας οτι δημιουργουνται αντισωματα,ουτε αυτο ειναι απολυτο!και εχω προσωπικη εμπειρια...οποτε τιποτα δεν ειναι ασπρο μαυρο,τιποτα δεν ειναι τοσο απλο,τιποτα δεν καλυπτεται σε μια δεκαλεπτη επισκεψη στον παιδιατρο.

skountoufla
17-06-13, 23:34
Anirama, ωραιος συγχρονισμος!Εχω κι εγω αποριες!
Κοιταξα πολυ στα πεταχτα τις απαντησεις, αλλά παρ'ολ'αυτα θα ρωτησω και συγχωρηστε με:
Το ποσιμο εμβολιο για τον "ροταϊό από ζωντες ιoυς" (Rotateq λεγεται αυτο που μου εχει γραψει) το εχετε κανει?
(η παιδιατρός μου θελει να μας το κανει στους 2 μηνες, ενω η παιδιατρος μιας φιλης μου ειναι καθετα αντιθετη γιατι λεει δεν χρειαζεται και εχει και αρκετες παρενεργειες...)
Τι γνωμη εχετε?

anirama
17-06-13, 23:45
Anirama, ωραιος συγχρονισμος!Εχω κι εγω αποριες!
Κοιταξα πολυ στα πεταχτα τις απαντησεις, αλλά παρ'ολ'αυτα θα ρωτησω και συγχωρηστε με:
Το ποσιμο εμβολιο για τον "ροταϊό από ζωντες ιoυς" (Rotateq λεγεται αυτο που μου εχει γραψει) το εχετε κανει?
(η παιδιατρός μου θελει να μας το κανει στους 2 μηνες, ενω η παιδιατρος μιας φιλης μου ειναι καθετα αντιθετη γιατι λεει δεν χρειαζεται και εχει και αρκετες παρενεργειες...)
Τι γνωμη εχετε?

εμας δεν εχει πει κατι για αυτο το εμβολιο και μου φαινεται πολυ νωρις για οποιοδηποτε εμβολιο!!! εχω γραψει πιο κατω ποια εμβολια μας προτεινε ο δικος μας παιδιατρος.. ειναι 4 συνολικα και τα ξεκιναει απο 3 μηνων, επειδη λεει τοτε ειναι πιο ωριμες οι αμυνες του παιδιου.....

katerina17
18-06-13, 00:05
H κόρη μου έκανε το πρώτο της εμβόλιο 2 μηνών, ως είθισται, και 4 μέρες μετά έπαθε βρογχιολίτιδα... Καθόλου τυχαίο! Σήμερα, 20 μηνών και έχοντας κάνει όλα τα εμβόλια όπως προβλέπεται, έχει ταλαιπωρηθεί απίστευτα με το αναπνευστικό της... Έχει πάρει 7 φορές αντιβίωση και άπειρες εισπνοές αερολίν και φλιξοτάιντ. Αποφάσισα να την πάω σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο και το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν ότι θα πρέπει να κάνουμε μια παύση για ένα διαστημα ως προς τα εμβόλια γιατί είναι φανερό ότι αποδυναμώνεται ο οργανισμός της... Επίσης, τα εμβόλια και οι αντιβιώσεις μπορεί να έχουν παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα ενός παιδιού...
Αν διάβαζα αυτό το τόπικ πριν ενάμιση χρόνο, ίσως τα θεωρούσα όλα αυτά υπερβολικά. Άλλωστε ο γιος μου έχει κάνει όλα τα εμβόλια για την ηλικία του και δεν έχει πάθει το παραμικρό, σπάνια θα αρρωστήσει. Όμως κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και δεν μπορούμε να ξέρουμε πώς θα αντιδράσει σε οτιδήποτε, είτε εμβόλια είτε φάρμακα... Αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.

μητσουκο
18-06-13, 00:18
ο δικος μας παιδιατρος λεει οτι δεν κανει για μηνιγγίτιδα, το γιατι μου διαφευγει.. θα τον ρωτησω... και γενικα ειπε οτι ξεκιναει τα εμβολια απο 3 μηνων..και οχι απο 2μηνων και αυτος για 4 τελικα μιλαει: 1)ηπατιτιδας β, 2)το 5-πλο( διφθεριτιδας, τετανου, κοκκυτη, πολυομυελιτιδας, αιμοφιλου τυπου β), 3)πνευμονιοκοκκου, 4)3-πλο(ΜΜR)μετα τους 18 μηνες.

Εμένα ο μικρός μου νοσηλευτηκε 15 ημερών με 40 πυρετό και το πρώτο που φοβοντουσαν ήταν μηνιγγίτιδα και του κάνανε παρακεντηση...τελικά ήταν ουρολοιμωξη.Επισης είχα φιλο ο οποίος πέθανε 15 χρόνων απο μηνιγγιτιδα( ανεμβολιαστος ) ...γι αυτά και μόνο το έκανα...σωστό ή λάθος δεν ξέρω....

Λαΐδα
18-06-13, 01:58
@skountoufla
Στον πρωτο δεν ειχαμε κανει το εμβολιο του ροτοιου, δεν υπηρχε τοτε. Στον δευτερο το καναμε. Το θεωρω ενα εμβολιο με τις λιγτερες παρενεργειες (τιποτα).
Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα ο δευτερος δεν εχει ταλαιπωρηθει ως τωρα (4+) με γαστρεντεριτιδα. Ο πρωτος εχει περασει αλλα οχι βαριες.

yogini
18-06-13, 08:15
Μου κάνει εντύπωση που εμπιστεύεστε ακόμα κάτι που ξεκινάει με την λέξη εθνικό. Οτιδήποτε εμπεριέχει αυτή την λέξη βρωμάει μίζα, διαφθορά και σαπίλα και δει όταν έχει χαρακτήρα "υποχρεωτικού". Λέτε να τους έπιασε ο πόνος για τα παιδιά μας;

Ροταϊό δεν κάναμε ούτε στον μεγάλο....αμα ειναι να κάνουμε και για μια απλή γαστρεντερίτιδα πάει το κάψαμε το μαγαζί. Οκ περάσαμε αρκετές γαστρεντερίτιδες αλλα θηλάζαμε και δεν ήταν και κάτι το τρομερό. Απλά πρόσεχα πολύ να μην μου πάθει αφυδάτωση. Δυο μέρες κρατάει.

Η μικρή ειναι 7 μηνών ανεμβολίαστη και εχει κολλήσει ήδη 5 φορές ίωση από τον μεγάλο. Κανένα πρόβλημα!

Ποια μεταδοτική ασθένεια μπορεί να κουβαλάει ενας μεγάλος και να την μεταδώσει σε ενα βρέφος που δεν διατρέχει κίνδυνο αν ειναι εμβολιασμένο;;;;;
Ακόμα και για την φυματίωση που ειναι η μόνη για μένα επικίνδυνη ασθένεια και υπάρχει παντού το εμβόλιο το κάνουν στο δημοτικό οπότε....

Εγω θα ξεκινήσω και στην μικρή εμβόλια μετά τον χρόνο ωστε να απαιτείται μόνο μια δόση του εξαπλού και του πρεβεναρ και θα κάνω ενα εμβόλιο το εξαμηνο. Μέχρι να πάει σχολείο θα τα έχει κάνει όλα αλλα σιγά σιγά.
Αυτό που δεν μπορώ να αντέξω με τίποτα είναι οτι βαράνε αλύπητα τα βρέφη κάθε ενα μήνα. Δεν μπορώ με τίποτα να το χωνέψω πραγματικά....

Λαΐδα
18-06-13, 10:20
Εγω θα ξεκινήσω και στην μικρή εμβόλια μετά τον χρόνο ωστε να απαιτείται μόνο μια δόση του εξαπλού και του πρεβεναρ και θα κάνω ενα εμβόλιο το εξαμηνο. Μέχρι να πάει σχολείο θα τα έχει κάνει όλα αλλα σιγά σιγά.
Αυτό που δεν μπορώ να αντέξω με τίποτα είναι οτι βαράνε αλύπητα τα βρέφη κάθε ενα μήνα. Δεν μπορώ με τίποτα να το χωνέψω πραγματικά....
Ομολογω οτι αν ημουν νεα μαμα, θα το εψαχνα καπως ετσι....σιγα σιγα δηλαδη. Στον πρωτο μου δεν ηξερα, δεν ειχα ασχοληθει. Ευτυχως ολα ηταν καλα. Στον δευτερο που ηξερα λιγα παραπανω, και παλι τα εκανα...Θα πεις γιατι?? Γιατι ενστικτωδως ενιωθα οτι για την δικη μας την περιπτωση δεν διατρεχαμε κινδυνο (καμια αλεργια, ο μεγαλος ποτε δεν εχε θεμα, βγαιναμε πολυ και φοβομουν να ειναι ανεμβολιαστο).
Αν μπορουσα να ψιλοπροσεχω (να μην το εκθετω σε πολυκοσμια η σε αλλα παιδακια με ιωσεις, αρρωστειες κλπ) μαλλον ετσι θα εκανα.
Νομιζω οτι και τα δυο ακρα δεν αποφερουν τα μεγιστα στα παιδια. Το να τα εμβολιαζουμε ομως σιγα σιγα ειναι πιο φρονιμο, θεωρω.

anirama
18-06-13, 12:53
Αποφασισα τελικα, θα σταματησω προς το παρον τα εμβολια, εχουμε κανει 2 προς το παρον...μεχρι να χρονισει και ο δικος μου... παραλληλα θα ψαξω πολυ, θα τα βαλω κατω.... να ζυγισω ολα τα συν και τα πλην... το παιδι θα προσπαθησω να το προσεξω πολυ στο ενδιαμεσο.. και αν ειναι θα τα συνεχισω τα εμβολια μετα τον χρονο και εγω... δεν μας κυνηγαει και ο χρονος!!! Ειναι πολυ σημαντικη αυτη η αποφαση!!! μετανιωνω που δεν ξεκινησα πιο νωρις το ψαξιμο!!! Οταν θα εχω καποιο αποτελεσμα θα το παρουσιασω και εδω για οποια μανουλα ενδιαφερεται... ελπιζω να τα καταφερω!!

τανια23
18-06-13, 12:58
δηλαδή ρε κορίτσια ακυρώνουμε την επιστήμη και τους γιατρούς για 1 στα 1000 που μπορεί να συμβεί κάτι?δηλαδή αυτοί οι άνθρωποι σπουδάσανε 10 χρόνια για να έρθουμε εμείς να τους ακυρώσουμε και να το παίξουμε γιατροί στην θέση τους επειδή διαβάσαμε 2-3 πράγματα?δηλαδή όλα γίνονται λόγο συμφερόντων?τι συμφέρον μπορεί να έχει ο παιδίατρος για να βάλει σε κίνδυνο τι ζωή ενός παιδιού που στην τελική έχει πάρει και όρκο να την προστατεύει?δεν λέω υπάρχουν κάποιοι γιατροί που δίνουν φάρμακα γτ παίρνουν ποσοστά άλλα δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι και να είμαστε τόσο καχύποπτοι με όλα...

sogni d'oro
18-06-13, 13:41
Πάτε το παιδί κάθε μήνα στον παιδίατρο τον 1ο χρόνο της ζωής του αν δεν κάνει εμβόλια?

sogni d'oro
18-06-13, 13:48
anirama είμαστε στην ίδια φάση, το μικρούλη μου είναι 3,5 μηνών.
'Εχει κάνει το πενταβακ 3 μηνών. 'Οπως γράφουν οι οδηγίες μπορεί κάποιος να κάνει λιγότερες δόσεις. ΓΙΑΤΙ κανένας παιδίατρος δεν μας το προτείνει?
Γιατί πρέπει να είμαστε πρόβατα και να ακολουθούμε ένα σύστημα, όταν δεν υπάρχει αποζημιώση αν πάθει κάποιο παιδί κάτι? Αλλά μπορούμε να μηνύσουμε ένα γιατρό αν δεν ακολουθήσει το πρόγραμμα.
Θα ήθελα να γνωρίσω παιδίατρο που να σέβεται την γνώμη μου. Άν έχετε να μου προτείνεται.....

τανια23
18-06-13, 13:52
όχι από όσο ξέρω αν δεν κάνεις εμβόλια δεν χρειαζετε να πηγαίνεις κάθε μηνά στον παιδίατρο εκτός αν θες εσύ να ελεξεισ το ύψος και το βάρος του μωρού..

anirama
18-06-13, 14:31
δηλαδή ρε κορίτσια ακυρώνουμε την επιστήμη και τους γιατρούς για 1 στα 1000 που μπορεί να συμβεί κάτι?δηλαδή αυτοί οι άνθρωποι σπουδάσανε 10 χρόνια για να έρθουμε εμείς να τους ακυρώσουμε και να το παίξουμε γιατροί στην θέση τους επειδή διαβάσαμε 2-3 πράγματα?δηλαδή όλα γίνονται λόγο συμφερόντων?τι συμφέρον μπορεί να έχει ο παιδίατρος για να βάλει σε κίνδυνο τι ζωή ενός παιδιού που στην τελική έχει πάρει και όρκο να την προστατεύει?δεν λέω υπάρχουν κάποιοι γιατροί που δίνουν φάρμακα γτ παίρνουν ποσοστά άλλα δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι και να είμαστε τόσο καχύποπτοι με όλα...

τα περισσοτερα πραγματα γινονται λογο συμφεροντων!!! αν κοιταξουμε γυρω μας αυτο θα δουμε απο τις βιομηχανιες καυσιμων εως βιομηχανιες τροφημων και εννοειται βιομηχανιες φαρμακων που παιρνουν σβαρνα και τους γιατρους που σπουδαζουν τοσα χρονια αυτα που ενας θεος ξερει αν ειναι σωστα και για καλο της ανθρωποτητος... ναι μας εχουν φτασει να αμφησβιτουμε τα παντα.. οχι στα καλα καθουμενα βεβαια, δεν ξυπνησα μια μερα και ειπα δεν εμπιστευομαι κανεναν, αλλα σιγα σιγα οσο περισσοτερο ειχα να κανω με γιατρους τοσο απογοητευομουν, πιο πολυ θελουν να καλυψουν τον ευατο τους παρα να κανουν καλο στα παιδια μας... και σε εμας τους ιδιους...

και αυτο με τον ορκο χαχαχα, ποσοι απο αυτους τον τηρουν???!!!! επειδη τον δωσανε μια μερα, για περισσοτερους δεν σημαινει τιποτα!!!! δεν λεω σιγουρα θα υπαρχουν και σωστοι επαγγελματιες και καλοι ανθρωποι, αλλα ποιος μου λεει οτι σε αυτον θα πεσω ψαχνοντας? και μακαρι να μην χρειαζονταν να το ''παιξουμε'' εμεις γιατροι αλλα μας εχουν φτασει να μην τους εμπιστευομαστε, γιατι μας ''ξεπετανε'' στις επισκεψεις, περνοντας το 50ρικο το λιγοτερο... και πολλες φορες χωρις να εχουν κανει την σωστη διαγνωση.... μου εχει τυχει προσωπικα με 5 γιατρους ενδοκρινολογους (ασχετο με το θεμα) αλλα ο καθενας ελεγε κατι δικο του και διαφορετικο απο τον προηγουμενο, και τελικα βρικα την ακρη μονη μου. τυχαιο? μπορει... αλλα ετσι βρηκα ακρη, γιατι κανεις δεν ασχολιθηκε με το προβλημα μου με τον σωστο τροπο, προσεγγιζοντας με ανθρωπινα... ολοι διναν ενα χαπι (διαφορετικο ο καθενας) και αντε γεια!!! 5 λεπτα η επισκεψη και τα τσιμπαγαν τα λεφτα τους...!!! δεν ξαναπηγα σε γιατρο, κακως...? μπορει... αλλα το παρακολουθω μονη μου... εδω και 1,5 χρονο ειμαι σταθερη με εγκυμοσυνη και γεννα στο ενδιαμεσο, μετα απο 2 χρονια ταλαιπωριας με γιατρους... οποτε ουτε με το παιδι μου θελω να παιξω μεχρι να βρω τον σωστο... ειδικα τωρα σε αυτη την ευαισθητη ηλικεια που ολα χτιζονται.... δεν θελω να μου τον καταστρεψουν...

ster
18-06-13, 14:52
όχι από όσο ξέρω αν δεν κάνεις εμβόλια δεν χρειαζετε να πηγαίνεις κάθε μηνά στον παιδίατρο εκτός αν θες εσύ να ελεξεισ το ύψος και το βάρος του μωρού..

Eγώ πάλι ξέρω ότι ακόμη και αν αποφασίσεις να μην κάνεις εμβόλια, είναι φρόνιμο το παιδί να το πηγαίνεις στον παιδίατρο τον πρώτο χρόνο της ζωής του τακτικά, δεν είναι μόνο το ύψος και το βάρος που κοιτάζει, είναι πολλά πράγματα και πχ ένα από τα πιο σημαντικά η ψηλάφιση της κοιλίτσας. Δεν μπορείς να αφήσεις ένα νεογέννητο χωρίς ιατρική παρακολούθηση.

Cooker
18-06-13, 15:03
Η μπεμπα μου ειναι 2 μηνων,με απασχολει και μενα το θεμα των εμβολιων (παρενεργειες,εγγραφη στο σχολειο..κτλ).Αποφασισαμε με τον αντρα μου,προς το παρον και σε συνεργασια με καποια παιδιατρο στην Αθηνα να μην κανουμε κανενα μεχρι να χρονισει.Οταν με το καλο χρονισει,θελει να μας βαλει να κανουμε 3-4 εμβολια,οχι παραπανω -επειδη ειναι κοριτσι και αυριο θα γινει μανουλα και αυτη-.Μεχρι τοτε ειμαι σε ανυσηχια αν πρατω το σωστο....Αν και κανεις δεν μπορει να μου πει με αποδειξεις τι ειναι το σωστο και τι λαθος..

τανια23
18-06-13, 15:09
anirama το παιδάκι σου το γέννησες μονή στο σπίτι?

anirama
18-06-13, 15:13
Πάτε το παιδί κάθε μήνα στον παιδίατρο τον 1ο χρόνο της ζωής του αν δεν κάνει εμβόλια?

καλο ειναι να το πηγαινεις στον παιδιατρο, ασχετα με τα εμβολια, διοτι δεν κανει μονο αυτα σε καθε επισκεψη, ζυγιζει, μετραει, ελεγχει τα αντανακλαστικα του βρεφους, παρακολουθει την ψυχοσωματικη του αναπτυξη ( πολυ σημαντικο για να προλαβεις δυσαρεστες καταστασεις), μπορει να μην πηγαινεις καθε μηνα, αλλα εγω θα το πηγαινα τουλαχιστον καθε 2-3 μηνες. Εννοειται πως αυτο σε περιπτωση που το παιδι ειναι καλα στην υγεια του...και παντα σε συνεννοηση με τον παιδιατρο...

τανια23
18-06-13, 15:14
ηπατίτιδα β, διφθερίτιδα,τέτανο,κοκκύτη,πολυομελίτιδα,μηνιγγιτιδόκοκκου,πνευμονιόκοκκου,ιλαράς,ερυθράς,παρωτίτιδας,ανεμοβλογιάς και ηπατίτιδας α...ποιο από αυτά θεωρείτε άχρηστο?δύσκολο να κόλληση?

anirama
18-06-13, 15:14
anirama το παιδάκι σου το γέννησες μονή στο σπίτι?

οχι, αν και πολυ το ηθελα! δεν μου το επετρεπε η γυναικολογος μου γιατι ειχα επιπλοκες στην εγκυμοσυνη, αν ημουν σε αλλη χωρα που να το υποστηρηζε καλυτερα, μπορει και να το εκανα..

yogini
18-06-13, 15:16
εμείς πηγαίνουμε κάθε δίμηνο, μόνο τώρα θα την ξαναπάω Σεπτέμβρη λόγω καλοκαιριού.
Εντάξει δεν βλάπτει όντως μια ψηλάφηση κτλ.

ster
18-06-13, 15:17
Εγώ πάντως θα έλεγα να το ξανασκεφτείς. Επειδή διαβάσαμε κάτι στο internet δεν μας κάνει επιστήμονες. Τουλάχιστον μίλα με 2-3 γιατρούς να σου πούνε την γνώμη τους. Κατά την δική μου άποψη και συζητώντας με γιατρούς ένα παιδί δεν πρέπει να μένει ανεμβόλιαστο τουλάχιστον από τα βασικά εμβόλια τον πρώτο χρόνο της ζωής του.

τανια23
18-06-13, 15:19
άπλα έτσι όπως μιλάς για τους γιατρούς ήμουν σίγουρη ότι δεν θα βρήκες και κανένα γυναικολόγο να εμπιστευτείς...γτ αυτοί και αν δίνουν χάπια χωρίς λόγο..

Rea_1971
18-06-13, 15:25
όΠως προσωπικά το αντιλαμβάνομαι:

1. Η καλύτερη άμυνα απέναντι στις ασθένειες είναι η ανάπτυξη αντισωμάτων. Ακόμα και στην εγκυμοσύνη μας εξετάζουν για την ύπαρξη συγκεκριμένων αντισωμάτων για να ξέρουν τα επίπεδα κινδύνου σε τυχόν έκθεση.

2. Για να αναπτύξουμε αντισώματα πρέπει να εκτεθούμε στον ιό. Παλιά πχ τα αγόράκια τα έφερναν σε επαφή με παιδάκια που νοσούσαν από ανεμοβλογιά προκειμένου να αναπτύξουν αντισώματα (η ανεμοβλογιά σε ενήλικα ,μπορεί να προκαλέσει στειρότητα νομίζω).

3.Τώρα η έκθεση σε διάφορους ιούς γίνεται ελεγχόμενα, με "αποδυναμωμένα" στελέχη. Οι τυχόν παρενέργειες από ένα έναν εμβολιασμό με κάποιο τέτοιο στέλεχος είναι απειροελάχιστες σε σχέση με τις πραγματικές μιας κανονικής νόσου.

΄Τυχόν δαιμονολογίες κλπ δεν τις σχολιάζω - οκ ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει για κρατικές ίντριγκες, για κατασκόπους, για ιπτάμενα αντικείμενα αγνώστου προέλευσης κλπ

anitta
18-06-13, 15:53
εγω απλα θα ηθελα να σχολιασω τον ενδεχομενο κινδυνο να ξεσπασουν επιδημιες τις οποιες για πολλα χρονια δεν εχουμε δει αν με τις υπερευαισθησιες μας και τους προβληματισμους μας δεν ακολουθουμε αυτα που μας λενε οι παιδιατροι και το εθνικο προγραμμα εμβολιασμων αλλα κανουμε επιλεκτικα τα δικα μας....μην ξεσπασουν τιποτα επιδημιες ιλαρας οπως κατα καιρους στην αγλλια και τρεχουμε και δεν φτανουμε μετα με τις επιπτωσεις!

anirama
18-06-13, 16:02
ηπατίτιδα β, διφθερίτιδα,τέτανο,κοκκύτη,πολυομελίτιδα,μηνιγγιτιδόκοκκου,πνευμονιόκοκκου,ιλαράς,ερυθράς,παρωτίτιδας,ανεμοβλογιάς και ηπατίτιδας α...ποιο από αυτά θεωρείτε άχρηστο?δύσκολο να κόλληση?

και νομιζεις οτι τα εμβολια θα σε προστατεψουν απο ολες αυτες τις αρωστιες? τελος παντων.. δεν εχει νοημα να προσπαθουμε να αποδειξουμε η μια στην αλλη την αποψη της.. το σιγουρο ειναι οτι θελουμε ολες οτι καλυτερο για τα παιδια μας... και μακαρι να ξεραμε στα σιγουρα πως να το καταφερουμε...

anirama
18-06-13, 16:05
εγω απλα θα ηθελα να σχολιασω τον ενδεχομενο κινδυνο να ξεσπασουν επιδημιες τις οποιες για πολλα χρονια δεν εχουμε δει αν με τις υπερευαισθησιες μας και τους προβληματισμους μας δεν ακολουθουμε αυτα που μας λενε οι παιδιατροι και το εθνικο προγραμμα εμβολιασμων αλλα κανουμε επιλεκτικα τα δικα μας....μην ξεσπασουν τιποτα επιδημιες ιλαρας οπως κατα καιρους στην αγλλια και τρεχουμε και δεν φτανουμε μετα με τις επιπτωσεις!

σε ενδοχομενο επιδημιας, θα κινδυνεψουν ολα τα παιδια και εμβολιασμενα και ανεβμολιαστα.... και διαβασε λιγο αυτο http://www.homeopathy.gr/homeopathy/children_vaccinations_homeopathy.html , αναφερεται σε επιδημιες που λες και ειναι απο σοβαρο site... οχι απο ασχετα blogs... κτλ...

τανια23
18-06-13, 16:36
και νομιζεις οτι τα εμβολια θα σε προστατεψουν απο ολες αυτες τις αρωστιες? τελος παντων.. δεν εχει νοημα να προσπαθουμε να αποδειξουμε η μια στην αλλη την αποψη της.. το σιγουρο ειναι οτι θελουμε ολες οτι καλυτερο για τα παιδια μας... και μακαρι να ξεραμε στα σιγουρα πως να το καταφερουμε...

σίγουρα δεν προστατεύουν 100% όλα άλλα ας πούμε της ανεμοβλογιάς εγώ πέρασα άσχημη ανεμοβλογιά και δεν είχα κάνει ακόμη το εμβόλιο και η ξαδέρφη μου που το είχε κάνει και την κόλλησα έβγαλε 3 σπυράκια χωρίς φαγούρα και με ελάχιστο πυρετό και πέρασε σε 3 ήμερες...άρα σίγουρα κάπου βοηθάνε...την κουνιάδα μου κόντεψαν να την χάσουν 3 μηνών βρέφος από μηνιγγίτιδα γτ δεν είχε προλάβει να κάνει το εμβόλιο και κάποιος μέσα από την οικοδομή το είχε άλλα χωρίς να το εκδήλωση...σίγουρα όλες αγαπάμε τα παιδιά μας και θέλουμε το καλύτερο γι αυτά και γνώμη μου είναι ότι ένας άνθρωπος που σπούδασε ξέρει κάτι παραπάνω από μένα...

anirama
18-06-13, 16:39
άπλα έτσι όπως μιλάς για τους γιατρούς ήμουν σίγουρη ότι δεν θα βρήκες και κανένα γυναικολόγο να εμπιστευτείς...γτ αυτοί και αν δίνουν χάπια χωρίς λόγο..

ευτυχως η δικια μου ειναι υπερ των φυσικων σκευασματων, αλλα μην νομιζεις τα φαρμακα δεν τα γλητωσα. Πηρα, και πηρα μπολικα... τωρα δεν ξερω ποσο αναγκαια ηταν, ουτε η γιατρος δεν ξερει...απ'οτι μου ειπε... μπορει και να πηγαιναν ολα καλα και χωρις αυτα... αλλα το αποτελεσμα ειναι οτι ειχα φτασει στο σημειο να βαζω ξυπνητιρι το βραδυ ανα 2ωρα για να τα παρω... πολυ χαπι, yutopar, utrogestan... και αλλα ''καλα''... απο τον 5ο μηνα ως τη γεννα... ενιωσα ολες της παρενεργειες απο το καθε φαρμακο, και ενας Θεος ξερει τι επιπτωσεις θα εχει μακροπροθεσμα αυτο στο σωμα μου και στο σωμα του μωρου μου.. βλεπεις εμπιστευομουν τυφλα...

τανια23
18-06-13, 16:57
http://pandemicflugr.wordpress.com/2009/07/19/vaccine_and_adverse_effects/
και γιατί να μην πιστέψω αυτόν που είναι γιατρός και να πιστέψω αυτόν που είναι ομοιοπαθητικος και προσπαθεί να "κλέψει" ασθενείς από τους πραγματικούς γιατρούς δείχνοντας 10 παραδείγματα μέσα στα τόσα δισεκατομμυρια που είναι ο κόσμος?

yogini
18-06-13, 17:11
γιατι αν κάνεις το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας θεωρείς ότι είσαι ασφαλής;; σε προστατεύει από λιγα μόνο στελέχη. Οταν υπάρχει κρούσμα ιογενούς το λένε και στις ειδήσεις γιατι ειναι κάτι σπάνιο. Κάνουν απολυμάνσεις στα σχολεία μετά κτλ.
Επίσης της ηπατίτιδας Β που το έκανε ο γιος μου μας έστειλε η παιδίατρος για αντισώματα και ο δικός μου είχε ενω της φίλης μου δεν ειχε, αρα σκάρτο το εμβόλιο και μιλάμε για 3 δόσεις!!!! Δηλαδή η μια δόση δεν έπιασε, ή άλλες δύο τι έκαναν;
Πόσα παιδιά κάνουν έλεγχο αντισωμάτων; πόσοι παιδίατροι τα ζητάνε; αλλα να μου πεις που να βγάλεις σκάρτο το προϊόν, θα σε κρεμάσουν ανάποδα! Κατα τα άλλα ομως κοιμάσαι ήσυχη σαν μάνα και λες το παιδί μου ειναι εμβολιασμένο και αν σπάσει ο διάολος το κεφάλι του και κολλήσει κάποια ασθένεια θα πεις φταίνε οι ανεμβολίαστοι και οχι το εμβόλιο που έκανα και ήταν μαπα το καρπούζι....αλλα ναι ξέχασαμε σαν παρενέργεια έχει την μη αποτελεσματικότητα του.

Οπως χτες το βράδυ που έβλεπα σε ενα κανάλι της otetv μια εκπομπή στο TLC, I didn't know I was pregnant με μια κοπέλα που έπαιρνε αντισυλληπτικά καθε μέρα κανονικά, είχε περίοδο και τσουπ την έπιασαν οι πόνοι και γέννησε χωρίς να ξέρει ότι ειναι έγκυος, νομιζαν οτι πέθαινε.....ειναι σοβαρή παρενέργεια πως να το κάνουμε :)

katerina17
18-06-13, 17:32
δηλαδή ρε κορίτσια ακυρώνουμε την επιστήμη και τους γιατρούς για 1 στα 1000 που μπορεί να συμβεί κάτι?

Πιστεύεις ότι το 1 στα 1000 είναι αδύνατον να συμβεί σε σένα ή σε μένα; Ακόμα όμως κι αν συμβεί σε ένα άλλο παιδάκι, που δεν είναι το δικό σου ή το δικό μου ή του γείτονα, δεν είναι κρίμα και άδικο; Ξέρω περιπτώσεις δύο γνωστών μου παιδιών που αμέσως μετά από εμβόλιο παρουσίασαν διαβήτη... Δύσκολη πάθηση που δεν πρόκειται να απαλλαγούν ποτέ... Μπορεί να μη φταίει το εμβόλιο, αν όμως; :confused:

anirama
18-06-13, 18:04
http://pandemicflugr.wordpress.com/2009/07/19/vaccine_and_adverse_effects/
και γιατί να μην πιστέψω αυτόν που είναι γιατρός και να πιστέψω αυτόν που είναι ομοιοπαθητικος και προσπαθεί να "κλέψει" ασθενείς από τους πραγματικούς γιατρούς δείχνοντας 10 παραδείγματα μέσα στα τόσα δισεκατομμυρια που είναι ο κόσμος?

αν ησουν περισσοτερο προσεκτικη, θα εβλεπες πως ο γιατρος που εγραψε το αρθρο ειναι και κανονικος γιατρος οχι μονο ομοιοπαθητικος... ολα τα στατιστικα στοιχεια για τις επιδημιες δεν σου καναν εντυπωση? μονο τα παραδειγματα συγκρατησες? δεν ειπε κανεις να μην εμβολιασεις τα παιδια σου, ο καθενας πρατει οπως πιστευει, αλλα λιγο ψαξιμο δεν βλαπτει, γιατι μας βολευει να πιστευουμε, πως τα πραγματα ειναι ετσι οπως μας τα λενε, και εμενα θα με βολευε, θα κοιμομουν πιο ησυχη τα βραδια, πιστευοντας οτι ολα αυτα ειναι για να προστατεψουν εμας και τα παιδια μας...αλλα δεν γινεται πια... μολις αναρωτηθεις γιατι....? το μυαλο σου βγαινει εξω απο το κουτι, στο οποιο τοσα χρονια προσπαθουν να μας το βαλουν....

anirama
18-06-13, 18:10
http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccines_myths_critisism.html
οποια θελει ας διαβασει και αυτο... και ας αναρωτηθει, δεν λεω να αλλαξει την γνωμη της, αλλα να αφησει λιγο το μυαλο της ελευθερο να αμφισβιτησει ολα αυτα που εχει για δεδομενα...

skountoufla
18-06-13, 20:01
H κόρη μου έκανε το πρώτο της εμβόλιο 2 μηνών, ως είθισται, και 4 μέρες μετά έπαθε βρογχιολίτιδα... Καθόλου τυχαίο!
Τι εννοεις????:confused:Το παθε από το εμβολιο?
@skountoufla
Ευχαριστω πολυ Λαΐδα
Η βλακεια μου ειναι οτι εγω η ιδια δεν το εχω ψαξει καθολου ωστε να διαμορφωσω αποψη, οποτε οι ερωτησεις μου μονο στατιστικο αποτελεσμα μπορουν να εχουν. Και στο φιλικο μου περιβάλλον που ρωτησα, αυτό καταλαβα. Γενικα ειμαι απο τους ανθρωπους που εμπιστευονται τους γιατρους και δεν ειμαι αρνητικη στη ληψη φαρμακων, σε πρωτη φαση. Τονιζω το "σε πρωτη φαση" γιατι σε ιατρικα θεματα που τα γνωρισα καλα απο κοντα, εχω αποψη και για τα φαρμακα και για τις διαδικασιες και για ολα, απλά για τα εμβολια δεν εχω καταληξει...
Οι προβληματισμοι σας παντως ειναι, αν μη τι αλλο, εποικοδομητικοι.

Λαΐδα
18-06-13, 20:08
σιγουρα με τα εμβολια δεν εξασφαλιζεσαι 100% αλλα προστατευεσαι πολυ περισσοτερο απο το να εισαι ανεμβολιαστη.
Για εμενα δεν μπορει να αμφισβητηθει η χρησιμοτητα τους. Σαφως, θα μπορουσαν να γινουν πιο αργα, μεμονωμενα αλλα οχι αν μη γινουν καθολου.
Οι μαμαδες που δεν εμβολιαζουν σημερα τα παιδια τους, ειναι ησυχες οτι λογω του εμβολιασμου, σπανια θα βρουν μικροβιο η ιο να κολλησουν. Αν δεν εμβολιαζονταν ομως ο κοσμος οι παθησεις θα ηταν πολυ συχνες. Θα πηγαινατε σε καποια τριτοκοσμικη χωρα χωρις να εμβολιασετε τα παιδια σας? Ξεροντας οτι υπαρχουν ολες αυτες οι αρρωστειες? δεν νομιζω....
Η αξια τους για εμενα ειναι αναμφισβητητη.
Η χρηση τους ισως θα μπορουσε να συζητηθει...
Επισης να πω οτι μπορει να μην καλυπτουν ολα τα στελεχη καποια εμβολια αλλα καλυπτουν αρκετα, η τα περισσοετρα και οι συνεπειες ειναι πολυ πιο ελαφρυες.
Ειδικα το εμβολιο του πνευμονιοκοκκου, ειναι ενα εμβολιο ρε παιδια που ειναι απαραιτητο, ακομη και σε μωρα, ειδικα τους χειμερινους μηνες και ειδικα αν υπαρχουν και αλλα αδερφακια στο σπιτι, μεγαλυτερα που κουβαλανε ιους.

katerina17
18-06-13, 23:18
Τι εννοεις????:confused:Το παθε από το εμβολιο?

To εμβόλιο έριξε πολύ την άμυνα του οργανισμού της. Αυτό κατάλαβα εγώ και μου το επιβεβαίωσε και η ομοιοπαθητικός παιδίατρος που επισκεφτήκαμε τελευταία. Ξαναλέω όμως ότι ο γιος μου που έχει κάνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια δεν είχε κανένα θέμα. Έχει να κάνει και με τις ευαισθησίες του κάθε οργανισμού, το οποίο όμως δε λαμβάνεται ιδιαίτερα υπόψη από τους κλασικούς παιδιάτρους. Όλα τα παιδιά στο "ίδιο τσουβάλι"...

anirama
21-06-13, 09:31
http://www.youtube.com/watch?v=EyjqljgsPUw :confused::confused::confused:

yogini
30-06-13, 17:36
προχθές βγήκα με μια φίλη μου και παιδαγωγό και εν συνεχεία ήρθε μια γνωστή της η οποία με ρώτησε για πλάκα τι αντυπυρετικό δίνω στα παιδιά.....της λέω βρήκες άνθρωπο και πιάσαμε μπουρου μπουρου και μου ειπε οτι ειναι ιατρικός επισκέπτης και εχει αναλάβει παιδιάτρους τώρα (νομίζω έχει κάτι σε ιμπουπροφεν) και της ειπα εγω δεν ασχολούμαι πολύ με φάρμακα και μου λεει και εμας στα σεμινάρια που μας κάνει η εταιρία μας λέει οτι πολλοί γονείς πλεον έχουν θέματα και δεν κάνουν εμβόλια κτλ....ωπα λέω έχουμε γίνει πολλοί και μας έχουν πάρει χαμπάρι! Της είπα μερικές ενστάσεις και προβληματισμούς και μου λέει εντάξει εμείς άσχετοι εντελώς είμαστε, ότι μας πει η εταιρία λέμε αλλά φαντάσου κι εγω ούτε αντιπυρετικό δεν παίρνω. :) :)
Καλά το πάμε, νομίζω αν γίνουν περισσότεροι οι γονείς που δεν εμβολιάζουν θα έρχονται στο σπίτι με την αστυνομία να σου πατάνε τις ενέσεις....για το καλό σου φυσικά...

anirama
01-07-13, 13:45
καλα, σιγα-σιγα εκει θα καταληξουμε.... ασε αυτες τις μερες διαβαζω το τοπικ ''εμβολια και ασφαλεια'', εχω διαβασει 25 σελιδες μεχρι τωρα.... ολο και επιβεβαιωνομαι για τους φοβους μου.. παραλληλα διαβαζω τα βιβλια: ''Ολη η αλιθεια για τα εμβολια'' και ''Εμβολιασμοι - μια επιχειρηση βασισμενη στον φοβο''. μπας και ενημερωθω καλυτερα... μαζευω οτι βρω για να στηριξω την αποφαση μου, νομιζω οτι μου γινεται εμμονη ιδεα... αλλα πιστευω πως οταν θα βγαλω μια ακρη θα ηρεμισω, μακαρι να συνεργαστει και ο παιδιατρος και να μην χρειαστει να τον αλλαξω...

sogni d'oro
01-07-13, 16:13
o παιδίατρος σου γιατί να μην συνεργαστεί?!? αφού στα δικά του παιδιά καθυστέρησε πολύ τον εμβολιασμό.
Βοηθήστε με ... ψάχνω παιδίατρο ... έχω υπόψη μου μια στην Ηλιούπολη. Και έναν στο Χαλάνδρι ομοιοπαθητικό. Καισαριανή - Ιλίσσια- Παγκράτι γνωρίζετε? τι να λέω στο τηλέφωνο? (θέλω εμβολιασμό με λιγότερες δόσεις και να ξεκινάει όσο γίνεται αργότερα ΟΠΟΥ αυτό είναι εφικτό)

elenip
01-07-13, 16:48
καλα, σιγα-σιγα εκει θα καταληξουμε.... ασε αυτες τις μερες διαβαζω το τοπικ ''εμβολια και ασφαλεια'', εχω διαβασει 25 σελιδες μεχρι τωρα.... ολο και επιβεβαιωνομαι για τους φοβους μου.. παραλληλα διαβαζω τα βιβλια: ''Ολη η αλιθεια για τα εμβολια'' και ''Εμβολιασμοι - μια επιχειρηση βασισμενη στον φοβο''. μπας και ενημερωθω καλυτερα... μαζευω οτι βρω για να στηριξω την αποφαση μου, νομιζω οτι μου γινεται εμμονη ιδεα... αλλα πιστευω πως οταν θα βγαλω μια ακρη θα ηρεμισω, μακαρι να συνεργαστει και ο παιδιατρος και να μην χρειαστει να τον αλλαξω...

Γεια σου και από εμένα, εγώ εμβολιάζω κανονικά το παιδί μου, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το εθνικό σύστημα υγείας και έχω συζητήσει αρκετά το θέμα με τον παιδίατρό μου... ζήτησες να σου γράψουμε τις δικές μας τοποθετήσεις και ειδικά σε ενδιαφέρουν οι γνώμες όλων όσων δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους... πως δηλ. το αποφάσισαν και που στηριζόμενοι ιατρικά, κάτι που δεν το έχω διαβάσει ακόμη...εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, γιατί όπως σου έγραψα εμβολιάζω κανονικά το παιδί μου, θα σε συμβούλευα όμως μία τόσο σημαντική απόφαση να την λάβεις σε συνεργασία με ειδικούς και όχι σε ένα φόρουμ που ο καθένας θα σου πει το μακρύ και το κοντό του... δεν προλαβαίνω να σου γράψω πολλά αλλά η δική μου απόφαση για το παιδί μου βασίστηκε σε πολλές γνώμες ειδικών που έλαβα... δεν προλαβαίνω να αναφερθώ εκτενώς για να το τι ρόλο έπαιξαν οι εμβολιασμοί σε παγκόσμιο επίπεδο στην παγκόσμια υγεία.... μίλα με ειδικούς να σε κατευθύνουν και μετά παίρνεις μία τόσο σημαντική απόφαση.. μην παρασυρθείς από αυτό εδώ το φόρουμ... άσχετο με εσένα, αλλά θέλω να σχολιάσω, αυτό που διάβασα πιο πάνω ότι ο παιδίατρος χορήγησες βεβαίωση ότι το παιδί είναι αλλεργικό και δεν μπορεί να κάνει εμβόλια για να πάει το παιδί σχολείο κλπ... συγνώμη αλλά ένας γιατρός που χορηγεί ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ θα τον πάρω στα σοβαρά για επαγγελματία???? δεν θα πάρω....

Λαΐδα
01-07-13, 17:38
μακαρι να μην καταλληξουμε εκει....στο να μην υπαρχει εμβολιασμος γιατι οι συνεπειες θα ειναι τραγικες οπως ηταν και πολλα χρονια πριν. Ειπαμε...να το ψαξουμε...να καθυστερησουμε ισως..... Αλλα η υπερβολη ποτε δεν ειναι η λυση.

anirama
01-07-13, 17:46
Γεια σου και από εμένα, εγώ εμβολιάζω κανονικά το παιδί μου, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το εθνικό σύστημα υγείας και έχω συζητήσει αρκετά το θέμα με τον παιδίατρό μου... ζήτησες να σου γράψουμε τις δικές μας τοποθετήσεις και ειδικά σε ενδιαφέρουν οι γνώμες όλων όσων δεν εμβολιάζουν τα παιδιά τους... πως δηλ. το αποφάσισαν και που στηριζόμενοι ιατρικά, κάτι που δεν το έχω διαβάσει ακόμη...εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό, γιατί όπως σου έγραψα εμβολιάζω κανονικά το παιδί μου, θα σε συμβούλευα όμως μία τόσο σημαντική απόφαση να την λάβεις σε συνεργασία με ειδικούς και όχι σε ένα φόρουμ που ο καθένας θα σου πει το μακρύ και το κοντό του... δεν προλαβαίνω να σου γράψω πολλά αλλά η δική μου απόφαση για το παιδί μου βασίστηκε σε πολλές γνώμες ειδικών που έλαβα... δεν προλαβαίνω να αναφερθώ εκτενώς για να το τι ρόλο έπαιξαν οι εμβολιασμοί σε παγκόσμιο επίπεδο στην παγκόσμια υγεία.... μίλα με ειδικούς να σε κατευθύνουν και μετά παίρνεις μία τόσο σημαντική απόφαση.. μην παρασυρθείς από αυτό εδώ το φόρουμ... άσχετο με εσένα, αλλά θέλω να σχολιάσω, αυτό που διάβασα πιο πάνω ότι ο παιδίατρος χορήγησες βεβαίωση ότι το παιδί είναι αλλεργικό και δεν μπορεί να κάνει εμβόλια για να πάει το παιδί σχολείο κλπ... συγνώμη αλλά ένας γιατρός που χορηγεί ΨΕΥΤΙΚΕΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ θα τον πάρω στα σοβαρά για επαγγελματία???? δεν θα πάρω....

Κοιτα μην νομιζεις και εγω μεχρι να γεννησω την ιδια αποψη με εσενα ειχα, διοτι δεν τολμαγα να το αμφισβιτησω το θεμα... ομως το ''μητρικο ενστικτο'' να το πω με κινησε να το ψαξω και να προβληματηστω με το θεμα...σε καμια περιπτωση δεν θα βγαλω συμπερασμα διαβαζοντας ενα forum ή οτιδηποτε στο internet για τοσο σοβαρο θεμα, για αυτο και διαβαζω βιβλια που γραφτηκαν απο σοβαρους επιστημονες μετα απο χρονια μελετης της αλλης πλευρας του θεματος... απλα γνωμες και εμπειριες ζηταω γιατι δυστυχως δεν εχω πολλες μαμαδες γυρω μου, ειμαι πρωτη στη παρεα που εκανε παιδι και καμια δεν εχει μπει στη διαδικασια του να ψαξει κατι τετοιο... με ειδικους εννοειται πως θα συζητησω, με οσους μπορω δηλαδη... για αυτο και το καθηστερω προς το παρον....και βλεπουμε...

anirama
01-07-13, 17:55
μακαρι να μην καταλληξουμε εκει....στο να μην υπαρχει εμβολιασμος γιατι οι συνεπειες θα ειναι τραγικες οπως ηταν και πολλα χρονια πριν. Ειπαμε...να το ψαξουμε...να καθυστερησουμε ισως..... Αλλα η υπερβολη ποτε δεν ειναι η λυση.

παντως διαβαζοντας το βιβλιο ''Ολη η αληθεια για τα εμβολια'', εμαθα οτι σε πολλες περιπτωσεις οι μαζικοι εμβολιασμοι ηταν η αιτια της αυξισης των κρουσματων απο μια καποιες σοβαρες λοιμοξεις για της οποιες εμβολιαζομαστε και οχι το αναποδο... τι να πω αλλιως μας τα παρουσιαζουν.... και αλλο δειχνουν τα στοιχεια, τα οποια δυστυχως δεν ειναι διαθεσιμα σε διαφηστικα σποτ στη τηλεοραση.... και αντε να κατσεις να τα βρεις.... γιατι καλο ειναι να γνωριζουμε και τις 2 οψεις του νομισματος...

Λαΐδα
01-07-13, 18:01
παντως διαβαζοντας το βιβλιο ''Ολη η αληθεια για τα εμβολια'', εμαθα οτι σε πολλες περιπτωσεις οι μαζικοι εμβολιασμοι ηταν η αιτια της αυξισης των κρουσματων απο μια καποιες σοβαρες λοιμοξεις για της οποιες εμβολιαζομαστε και οχι το αναποδο... τι να πω αλλιως μας τα παρουσιαζουν.... και αλλο δειχνουν τα στοιχεια, τα οποια δυστυχως δεν ειναι διαθεσιμα σε διαφηστικα σποτ στη τηλεοραση.... και αντε να κατσεις να τα βρεις.... γιατι καλο ειναι να γνωριζουμε και τις 2 οψεις του νομισματος...
φυσικα εχουν προκαλεσει προβληματα οι μαζικοι εμβολιασμοι! Αλλα βαλε τα στη ζυγαρια και δες απο ποσες αρρωστειες εχουμε ηρεμησει λογω των εμβολιασμων! ;) Η ζυγαρια γερνει κατα πολυ προς τον εμβολιασμο.
το σωστοτερο ολων ειναι να γινονται με λογικη και συνεση και συμφωνα παντα με την ιδιοσυγκρασια του καθε παιδιου.
Στις αναπτυσσομενεςχωρες 'παρακαλανε' οι μανες να εμβολιαστουν τα παιδια τους....δεν ειναι τυχαιο....

Λαΐδα
01-07-13, 18:03
Επισης εκτος απο το 'ολη η αληθεια για τα εμβολια' υπαρχουν πολλα αλλα βιβλια που ειναι υπερ των εμβολιασμων...Αναλογα τι θες να διαβασεις, υπαρχει σωρος απο αρθρα και για τις δυο πλευρες. Δεν σημαινει κατι αυτο...Ενα βιβλιο δηλαδη δεν ειναι και η σωστη απαντηση.

Maria110610
01-07-13, 22:28
Καλησπερα να σου ζησει το μωρο σου!
Θα σου πω την δικη μου αποψη την οποια απεκτησα απο μικρη ηληκια γιατι εψαχνα το θεμα εμβολιασμου αφου εγω και τα αδερφια μου δεν εμβολιαστηκαμε!
Ειμαι αλεργικη και εχω προβλημα σε συγκεκριμενο σταθεροποιητη εμβολιου ,επισης μια ξαδερφη μου η οποια γεννηθηκε τον Μαρτιο του 1992 καθολα υγειης εμφανισε την γνωστη παρενεργεια της εγκεφαλιτιδας στο MMR οταν το εκανε και ετσι η μαμα μου δεν εμβολιασε τα αδερφια μου!

Λοιπον εγω εχω ενα γιο 28 μηνων ο οποιος ενω πηγαινουμε σε κλειστους παιδοτοπους και εκκλησια καθε κυριακη και κουνιες καθε μερα και σε παιδακια και ενηληκες αρρωστους δεν εχει κανει ποτε πυρετο δεν εχει αρρωστησει και δεν εχει κανει ουτε ενα εμβολιο!
Η αποφαση μου παρθηκε εφοσον διαβασα τα υπερ και τα κατα και μιλησα με λοιμοξιολογους και παδιατρους στο παιδων και πολλους φιλους γιατρους!

1)Ξεκιναω απο το οτι δεν υπαρχει νομος για υποχρεωτικο εμβολιασμο παρα μονο ενα προεδρικο διαταγμα το οποιο αφηνει εσκεμενα παραθυρακια,γιατι?
Επειδη οι εταιρειες εχουν καλυψει τα νωτα τους αφου αναφερουν στο εσωτερικο φυλλαδιο τις παρενεργειες και εφοσον ειναι ευθυνη του γονεα και μονο να γινει το εμβολιο να μην αποζημιωσουν!

2)τα εμβολια καλυπτουν ενα ποσοστο αφου αναφερουν οτι κατα μεγαλο ποσοστο αναλογα με το εμβολιο υπαρχει πιθα νοτητα τελικα το παιδι να νοσησει!

3)αν το παιδι νοσησει υπαρχει μεγαλο φασμα αντιβιωσεων και εκτος απο συγκεκριμενα στελεχη συγκεκριμενων ιων αντιμετωπιζεται και δεν ειναι θανατηφορο κανενα νοσημα,επισης ακομα και τα εμβολια καλυπτουν μονο συγκεκριμενα στελεχη ιων πχ υπαρχει ενα στελεχος μυνηγκιτιδιοκοκκου το οποιο δεν καλυπτεται απο το εμβολιο!

4)Αν το κανω τι πετχαινω?
Το εμβολιο ειναι εξασθενημενος ιος δλδ εν μερη αδρανης!ο οργανισμος νοσει χωρις να εμφανισει συμπτωματα καποιες φορες και αλλες με το να εμφανισει συμπτωματα ετσι στελνει Τ-λεμφοκυτταρα αναγνωριζουν τον ιο και αν ερθει σε επαφη με τον οργανισμο αλλη φορα τον καταπολεμουν αμεσα με αποτελεσμα να μην προλαβαινει να νοσησει!
Αρα υποχρεωνουμε τον οργανισμο ενος παιδιου εκει που ειχε πιθανοτητες να νοσησει στην ουσια να νοσησει σιγουρα και ολο αυτο οδηγει στην πτωση του επιπεδου υγειας του παιδιου!
Ο παιδικος οργανισμος ειναι σαν μια αφτιαχτη πολη και εμεις παμε με το ζορι ενω κανουμε αποστειρωση και απαγορευουμε σε ασθενης γνωστους και συγγενης να ερθουν σε επαφη με το μωρο και το βομωβαρδιζουμε με ιους!

5)Οι πιθανοτητες για τις παρενεργειες τους επαιξαν μεγαλο ρολο στην αποφαση μου οι οποιες ηταν περισσοτερες απο το να νοσησει τελικα το παιδι μου αν δεν κανει το εμβολιο!

6)Κατι το οποιο μου φαινοταν ανεξηγητο και ελυσα την απορροια μου με τις σπουδες μου!Δεν εχω νοσησσει απο ερυθρα και δεεν εχω κανει τετοιο εμβολιο αλλα εχω το αντισωμα της ερυθρας!πώς συμβαινει αυτο????
Απο τα μαγικα ωφελη του θηλασμου η μαμα μου με θηλασε μονο 20 μερες γαιτι μετα εκανε πυρετο και επρεπε να βγαλει την χολη της και επαιρνε αντιβιωση σε αυτες τις 20 ημερες προλαβε να μου μεταδωσει τα αντισωματα της μου προσεφερε δωρεαν το ανοσοποιητηκο της συστημα!Εκεινη ειχε νοσησει απο ερυθρα οταν ηταν μικρη και ετσι ειχε τα αντισωματα της ερυθρας!

6)το τι θα κανει καθε γονεας ειναι δικη του ευθυνη για αυτο ειναι και δικη του αποφαση αυτο που παροτρεινω ολους ειναι να παιρνουν μια συνειδητη αποφαση και οχι επειδη απλα τους το ειπε ο παιδιατρος τους!

Τελος για να μην ακουσω καμια βλακεια απο αδαης δεν ειμαι κοινωνικα ανευθυνη δεν ειναι επικυνδυνο καποιος να συναναστρεφεται το παιδι μου , το παιδι μου επειδη δεν εχει κανει εμβολια ,οπως και εγω, δεν σημαινει οτι ειναι φορεας ιων το αντιθετο το ανοσοποιητικο του ειναι παρθενο και ευπροσβλητο σε σχεση με αλλα παιδακια!Αλλα αν για παραδειγμα παθει κοκκιτη τωρα που ειναι 2,5 χρονων ο οργανισμος του μπορει αν ανταπεξελθει διοτι εχει δραστηριοποιηθει το ανοσοποιητικο του!

Επειδη εγω το εψαξα υπενθυμιζω και προτρεπω ολοι γονεις να παιρνουμε συνηδητες αποφασεις!
Δεν προκειται να κατηγορησω την μαμα που κανει εμβολια στο παιδακι της αρκει να μπορει να μου τεκμηριωσει το λογο και να μην μου πει απλα επειδη το κανουν και οι αλλοι!

Maria110610
01-07-13, 22:47

δεν ακυρωσε κανεις κανενα αλλα αν ειχες συγγενη γιατρο θα σου εξηγουσε οτι πισω απο τα εμβολια υπαρχει μια τεραστια οικονομικη βιομηχανια και οπου μπαινει το χρημα ξεχνανε να αναφερουν την επιστημη!καποια εποχη πριν 60 χρονια επιβαλλοταν να εμβολιαζεται ο κοσμος δεν υπηρχαν αντισωματα για τους ιους και ετσι γινοταν πανδημια,δεν υπηρχε μεγαλο φασμα αντιβιωσεων ουτε τα μικροβιολογικα του συγχρονου κοσμου τα οποια κανεις την εξεταση και σε λιγες ωρες ξερεις τι εχεις!
Επισης καλη μου δεν ζουμε σε κοινωνια αγιων και ναι μπορει να υπαρχουν σωστοι και φιλοτιμοι επαγγελματιες αλλα αυτο δεν σημαινει κατι γιατι σζουμε στην Ελλαδα γιατι αν για παραδειγμα σου πει ο παιδιατρος να μην κανεις το εμβολιο και το παιδι σου νοσησει θα πας να ζητησεις τα ρεστα πο αυτον ενω αν κανει το εμβολιο και μεινει παραλυτο θα ζητησεις τα ρεστα απο την φαρμακευτικη!
Τα λεω αυτα εχωντας πληρη γνωση και εχωντας μιλησει με πολλους φιλλους -συγγενεις -γιατρους γιατι ειμαι τυχερη και εχω πολλους συγγενεις γιατρους και μαλιστα γνωστους !

anirama
01-07-13, 23:11
Καλησπερα να σου ζησει το μωρο σου!
Θα σου πω την δικη μου αποψη την οποια απεκτησα απο μικρη ηληκια γιατι εψαχνα το θεμα εμβολιασμου αφου εγω και τα αδερφια μου δεν εμβολιαστηκαμε!
Ειμαι αλεργικη και εχω προβλημα σε συγκεκριμενο σταθεροποιητη εμβολιου ,επισης μια ξαδερφη μου η οποια γεννηθηκε τον Μαρτιο του 1992 καθολα υγειης εμφανισε την γνωστη παρενεργεια της εγκεφαλιτιδας στο MMR οταν το εκανε και ετσι η μαμα μου δεν εμβολιασε τα αδερφια μου!

Λοιπον εγω εχω ενα γιο 28 μηνων ο οποιος ενω πηγαινουμε σε κλειστους παιδοτοπους και εκκλησια καθε κυριακη και κουνιες καθε μερα και σε παιδακια και ενηληκες αρρωστους δεν εχει κανει ποτε πυρετο δεν εχει αρρωστησει και δεν εχει κανει ουτε ενα εμβολιο!
Η αποφαση μου παρθηκε εφοσον διαβασα τα υπερ και τα κατα και μιλησα με λοιμοξιολογους και παδιατρους στο παιδων και πολλους φιλους γιατρους!

1)Ξεκιναω απο το οτι δεν υπαρχει νομος για υποχρεωτικο εμβολιασμο παρα μονο ενα προεδρικο διαταγμα το οποιο αφηνει εσκεμενα παραθυρακια,γιατι?
Επειδη οι εταιρειες εχουν καλυψει τα νωτα τους αφου αναφερουν στο εσωτερικο φυλλαδιο τις παρενεργειες και εφοσον ειναι ευθυνη του γονεα και μονο να γινει το εμβολιο να μην αποζημιωσουν!

2)τα εμβολια καλυπτουν ενα ποσοστο αφου αναφερουν οτι κατα μεγαλο ποσοστο αναλογα με το εμβολιο υπαρχει πιθα νοτητα τελικα το παιδι να νοσησει!

3)αν το παιδι νοσησει υπαρχει μεγαλο φασμα αντιβιωσεων και εκτος απο συγκεκριμενα στελεχη συγκεκριμενων ιων αντιμετωπιζεται και δεν ειναι θανατηφορο κανενα νοσημα,επισης ακομα και τα εμβολια καλυπτουν μονο συγκεκριμενα στελεχη ιων πχ υπαρχει ενα στελεχος μυνηγκιτιδιοκοκκου το οποιο δεν καλυπτεται απο το εμβολιο!

4)Αν το κανω τι πετχαινω?
Το εμβολιο ειναι εξασθενημενος ιος δλδ εν μερη αδρανης!ο οργανισμος νοσει χωρις να εμφανισει συμπτωματα καποιες φορες και αλλες με το να εμφανισει συμπτωματα ετσι στελνει Τ-λεμφοκυτταρα αναγνωριζουν τον ιο και αν ερθει σε επαφη με τον οργανισμο αλλη φορα τον καταπολεμουν αμεσα με αποτελεσμα να μην προλαβαινει να νοσησει!
Αρα υποχρεωνουμε τον οργανισμο ενος παιδιου εκει που ειχε πιθανοτητες να νοσησει στην ουσια να νοσησει σιγουρα και ολο αυτο οδηγει στην πτωση του επιπεδου υγειας του παιδιου!
Ο παιδικος οργανισμος ειναι σαν μια αφτιαχτη πολη και εμεις παμε με το ζορι ενω κανουμε αποστειρωση και απαγορευουμε σε ασθενης γνωστους και συγγενης να ερθουν σε επαφη με το μωρο και το βομωβαρδιζουμε με ιους!

5)Οι πιθανοτητες για τις παρενεργειες τους επαιξαν μεγαλο ρολο στην αποφαση μου οι οποιες ηταν περισσοτερες απο το να νοσησει τελικα το παιδι μου αν δεν κανει το εμβολιο!

6)Κατι το οποιο μου φαινοταν ανεξηγητο και ελυσα την απορροια μου με τις σπουδες μου!Δεν εχω νοσησσει απο ερυθρα και δεεν εχω κανει τετοιο εμβολιο αλλα εχω το αντισωμα της ερυθρας!πώς συμβαινει αυτο????
Απο τα μαγικα ωφελη του θηλασμου η μαμα μου με θηλασε μονο 20 μερες γαιτι μετα εκανε πυρετο και επρεπε να βγαλει την χολη της και επαιρνε αντιβιωση σε αυτες τις 20 ημερες προλαβε να μου μεταδωσει τα αντισωματα της μου προσεφερε δωρεαν το ανοσοποιητηκο της συστημα!Εκεινη ειχε νοσησει απο ερυθρα οταν ηταν μικρη και ετσι ειχε τα αντισωματα της ερυθρας!

6)το τι θα κανει καθε γονεας ειναι δικη του ευθυνη για αυτο ειναι και δικη του αποφαση αυτο που παροτρεινω ολους ειναι να παιρνουν μια συνειδητη αποφαση και οχι επειδη απλα τους το ειπε ο παιδιατρος τους!

7) προσφερουν οχι μονιμη ανοσια (και αν ) σε περιοδους που το παιδι θα περναγε μια αρρωστια πολυ πιο ελαφρια... και σε αφηνει εκτειθεμενο σε αυτην, σε μεγαλητερη ηλικια, που αν την κολλησεις θα την περασεις πολυ πιο βαρια..με πιθανες μεγαλες ζημιες στον οργανισμο.. (π.χ. ιλαρα, ερυθρα, ανεμοβλογια......) οποτε αν εχει νοημα ενα εμβολιο, καλυτερα να το κανεις σε περιοδο υψηλου κινδυνου που χρειαζεται την ανοσια, π.χ. σε αναπαραγωγικη ηλικια για ερυθρα στις γυναικες που τοτε κυνδυνευουν.. και οχι στην παιδικη ηλικια που αν την περασει τοτε και η ανοσια θα ειναι μονιμη και η μορφη θα ειναι πιο light..

Τελος για να μην ακουσω καμια βλακεια απο αδαης δεν ειμαι κοινωνικα ανευθυνη δεν ειναι επικυνδυνο καποιος να συναναστρεφεται το παιδι μου , το παιδι μου επειδη δεν εχει κανει εμβολια ,οπως και εγω, δεν σημαινει οτι ειναι φορεας ιων το αντιθετο το ανοσοποιητικο του ειναι παρθενο και ευπροσβλητο σε σχεση με αλλα παιδακια!Αλλα αν για παραδειγμα παθει κοκκιτη τωρα που ειναι 2,5 χρονων ο οργανισμος του μπορει αν ανταπεξελθει διοτι εχει δραστηριοποιηθει το ανοσοποιητικο του!

Επειδη εγω το εψαξα υπενθυμιζω και προτρεπω ολοι γονεις να παιρνουμε συνηδητες αποφασεις!
Δεν προκειται να κατηγορησω την μαμα που κανει εμβολια στο παιδακι της αρκει να μπορει να μου τεκμηριωσει το λογο και να μην μου πει απλα επειδη το κανουν και οι αλλοι!

Αχ, μπραβω βρε Maria110610, προσθεσα ενα 7ο ! Δεν ειχα το κουραγιο να τα γραψω ολα αυτα... Ειμαι πτωμα, εαν θυμασαι πως ειναι να εισαι με ενα μωρο 3,5 μηνων που ολο θηλαζει και οταν δεν θηλαζει θελει αγκαλια, κουνιμα, παιχνιδι....κτλ...και φτου και απο την αρχη.... περναμε και ενα αλμα αναπτυξης τωρα...ξεκινησαμε και τα δοντια... ασε.... σερνομαι....αλλα ευτυχως κοιμηθηκε...τι να πω, εγω μεχρι πριν λιγους μηνες ημουν απο αυτους που ακουγαν εμβολιο και λεγανε 'ειναι καλο', μεχρι που αναρωτηθηκα για την αλλη πλευρα... και οσο πιο πολυ την ψαχνω τοσο λιγοτερο 'καλο' μου φαινεται... με ενδιαφερει η υγεια του μωρου μου πρωτα απ'ολα... οποτε θα πραξω υπερ της....

οποιος θελει να δει κοιταζει... οποιος θελει να βρει ψαχνει.... οποιος δεν θελει επαναπαυεται στο ''ετσι μαθαμε'', ''αυτο ειναι το σωστο'', ''εθνικο συστημα υγειας''...οπως βολευει τον καθενα...εγω αυτο εχω να πω...γιατι η αληθεια ειναι μια, και δεν ειναι διαφορετικη για τον καθενα απο μας, τουλαχιστον στο συγκεκριμενο θεμα.. δεν λεω οτι την ξερω, αλλα προσπαθω να την βρω... καληνυχτα..;)

Maria110610
01-07-13, 23:33
Αχ, μπραβω βρε Maria110610, προσθεσα ενα 7ο ! Δεν ειχα το κουραγιο να τα γραψω ολα αυτα... Ειμαι πτωμα, εαν θυμασαι πως ειναι να εισαι με ενα μωρο 3,5 μηνων που ολο θυλαζει και οταν δεν θυλαζει θελει αγκαλια, κουνιμα, παιχνιδι....κτλ...και φτου και απο την αρχη.... περναμε και ενα αλμα αναπτυξης τωρα...ξεκινησαμε και τα δοντια... ασε.... σερνομαι....αλλα ευτυχως κοιμηθηκε...τι να πω, εγω μεχρι πριν λιγους μηνες ημουν απο αυτους που ακουγαν εμβολιο και λεγανε 'ειναι καλο', μεχρι που αναρωτηθηκα για την αλλη πλευρα... και οσο πιο πολυ την ψαχνω τοσο λιγοτερο 'καλο' μου φαινεται... με ενδιαφερει η υγεια του μωρου μου πρωτα απ'ολα... οποτε θα πραξω υπερ της....

οποιος θελει να δει κοιταζει... οποιος θελει να βρει ψαχνει.... οποιος δεν θελει επαναπαυεται στο ''ετσι μαθαμε'', ''αυτο ειναι το σωστο'', ''εθνικο συστημα υγειας''...οπως βολευει τον καθενα...εγω αυτο εχω να πω...γιατι η αληθεια ειναι μια, και δεν ειναι διαφορετικη για τον καθενα απο μας, τουλαχιστον στο συγκεκριμενο θεμα.. δεν λεω οτι την ξερω, αλλα προσπαθω να την βρω... καληνυχτα..;)

κουκλα μου να σου πω θυμαμαι και θα τα ξαναπερασω συντομα αφου ειμαι 26 εβδ στο δευτερο παιδακι!
Καλη σου νυχτα και καλη δυναμη!ο πρωτος χρονος ειναι δυσκολος ...
(και τα αλλα 40 που θα τον πλενεις και θα τον ταιζεις μεχρι αν βρει γυναικα σαν την μανα του!)χιχι

Δεν προτρεπω κανενα να παρει την θεση απλα ψαξτε!
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΤΟ ΤΙ ΕΒΓΛΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΨΑΧΝΕΙ!

ΑΛΛΩΣΤΕ αυτο ειναι γονιος!

anirama
01-07-13, 23:44
κουκλα μου να σου πω θυμαμαι και θα τα ξαναπερασω συντομα αφου ειμαι 26 εβδ στο δευτερο παιδακι!

Με το καλο, λοιπον!

Καλη σου νυχτα και καλη δυναμη!

Να σε καλα!

Καλη σου νυχτα και καλη δυναμη!ο πρωτος χρονος ειναι δυσκολος ...(και τα αλλα 40 που θα τον πλενεις και θα τον ταιζεις μεχρι αν βρει γυναικα σαν την μανα του!)χιχι

χαχαχαχαχαχα!!!!!

Δεν προτρεπω κανενα να παρει την θεση απλα ψαξτε!
ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΣΤΟ ΧΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΕΤΙΚΕΤΑ ΤΟ ΤΙ ΕΒΓΛΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΨΑΧΝΕΙ!

Καλα σιγουρα, δεν εχει νοημα... ο καθενας πρεπει να παρει την ευθινη μονος του για το δικο του παιδι...

Αυτα... καλο ξημερωμα!!!

sogni d'oro
02-07-13, 09:35
maria και anirama σας ευχαριστούμε ... αλλά αν δεν υπάρχουν φίλοι γιατροί, φίλοι στον ΕΟΦ ή στο χημείο του κράτους. ΠΟΥ να ψάξεις και ΤΙ να βρεις? ΠΟΙΟΝ να εμπιστευτείς?
Αν όπου πας και όπου σταθείς (παιδίατροι και μαμαδοφίλες) είναι ΥΠΕΡ ! ? ! ? !
Μια μέση λύση θέλω. Φοβάμαι ΚΑΙ τον ανεμβολιασμό & το εθνικό σύστημα εμβολιασμού!!

Λαΐδα
02-07-13, 10:18
οσες αποφασιζετε να μην εμβολιασετε ειναι δικαιωμα σας και ειναι σεβαστο. Μη θεωρειτε ομως οτι οσες διαφωνουν, δεν το εχουν ψαξει η δεν θελουν να το ψαξουν η ειναι βληματα με λιγα λογια. Απλα διαφωνουν μαζι σας.
Εγω λοιπον αποφασισα να εμβολιασω το παιδι μου επειδη πιστευω στην επιστημη και δεν βλεπω παντου φαντασματα. Επειδη στις χωρες που δεν υπαρχει εμβολιασμος τα παιδακια πεθαινουν καθε μερα.Και μη μου πειτε οτι δεν υπαρχουν καλες συνθηκες ζωης και υγιεινης....αυτα ειναι ασχετα με τους ιους.
Σιγουρα τα παιδακια εδω τρεφονται καλυτερα....αλλα ο λογος που δεν υπαρχουν πανδημιες ειναι ο εμβολιασμος.
Επισης τα εμβολιαζω γιατι τα δικα μου δεν εχουν αλλεργια σε καποιο συστατικο. Αν ειχαν δεν θα τα εμβολιαζα. Και επισης επειδη οι πιθανοτητες να παθει κατι απο εμβολιο ειναι πολυ μικροτερες απο το να παθει κατι απο την αρρωστεια αν νοσησει.
Γνωστης μου το παιδι πεθανε απο την ανεμβλογια..υγιεστατο!!! Τι σημαινει αυτο? οτι θα πεθανουν οσα ειναι ανεμβολιαστα? οχι βεβαια...Για αυτο υπαρχει η στατιστικη. Βεβαια αν δεν δεχομαστε καμια επιστημη και ξαφνικα επειδη διαβασαμε 2 και 3 βιβλια μαθαμε τα παντα, οκ παω πασο.
Τα εμβολιαζω επειδη εγιναν χιλιαδες μελετες για να σωθει η ανθρωποτητα απο τοσες αρρωστειες...Ποια ειμαι εγω για να τα αναιρεσω?
Ναι, υπαρχει το κερδος, παντου υπαρχει. Για αυτο βαζουμε και τη λογικη μας και δεν τρωμε αμασητα ο,τι μας δινουν....Η αδερφη μου ειναι γιατρος. εχω συζητησεις χιλιες φορες για αυτα τα θεματα. Φυσικα ειναι υπερ του εμβολιασμου αλλα η ιδια μου ειπε να μην τους κανω της γριπης.
Οσες δεν εμβολιαζετε το παιδι σας, θα το πηγαινατε ταξιδι σε 'τριτες' χωρες?? Οχι. Λογικο....αρα, εδω μιλαμε εκ του ασφαλους. Δεν υπαρχουν πανδημιες σοβαρες και δεν φοβοσαστε. Αν ομως σταματησει μαζικα ο εμβολιασμος θα υπαρξουν...και τοτε θα παρακαλαμε...

Λαΐδα
02-07-13, 10:20
Επισης ...το εμβολιο ειναι εξασθενημενος ιος και αυτο σημαινει οτι το παιδι δεν βομβαρδιζεται με ιους....Δεν ειναι ο ιδιος μηχανισμος αντιδρασης του οργανισμου!!
Οταν βομβαρδιστει με ιους, θα εχει καποια αμυνα.

anirama
02-07-13, 10:24
maria και anirama σας ευχαριστούμε ... αλλά αν δεν υπάρχουν φίλοι γιατροί, φίλοι στον ΕΟΦ ή στο χημείο του κράτους. ΠΟΥ να ψάξεις και ΤΙ να βρεις? ΠΟΙΟΝ να εμπιστευτείς?
Αν όπου πας και όπου σταθείς (παιδίατροι και μαμαδοφίλες) είναι ΥΠΕΡ ! ? ! ? !
Μια μέση λύση θέλω. Φοβάμαι ΚΑΙ τον ανεμβολιασμό & το εθνικό σύστημα εμβολιασμού!!

Καλημερα! εγω δεν εχω κανεναν φιλο γιατρο, ουτε στον ΕΟΦ ουτε στο χημειο του κρατους... το θεμα δεν ειναι αυτο... προσπαθω να το ψαξω οσο μπορω, ο παιδιατρος δεν θα σου πει ποτε 'μην κανεις εμβολια'... το μονο που μπορει να κανει, ειναι να σεβαστει την αποφαση σου, αν δεν θελεις να τα κανεις εσυ...

Την αποφαση πρεπει να την παρουμε μονοι μας... με οτι αυτη συνεπαγεται... ευθυνη, ρισκο του να κανεις λαθος...κτλ... ψαξε το καθε εμβολιο ξεχωριστα και την καθε αρρωστια ξεχωριστα, βγαλε δικα σου συμπερασματα... δες τις πιθανοτητες...και αποφασησε μονη σου, τι εισαι ετοιμη να δεχτεις και να ρισκαρεις.... κανενας αλλος δεν θα το κανει αυτο για σενα... κανεις δεν θα παρει την αποφαση για την υγεια του παιδιου σου με καλυτερα κριτηρια απο σενα που ειναι η ατελειωτη αγαπη και επιθυμια να ειναι καλα το παιδι σου... χωρις κανενα οικονομικο συμφερον απο πισω....και φοβο μην σε διωξουν απο καπου επειδη δεν προωθησες το δικο τους...

Εγω εχω παιδιατρο στη νεα ιωνια, δεν ξερω αν σε βολευει... Αλλα σε καμια περιπτωση, νομιζω, δεν το λες απο το τηλεφωνο... αυτο για τα εμβολια... γιατι δεν προκειται να σου απαντησει... και ασε που πρεπει να πας καπως αποφασισμενη... και διαβασμενη, αλλιως δεν σε παιρνει στα σοβαρα, εσυ δεν εχεις επιχειρηματα και σε τουμπαρει με μια κουβεντα...ετσι την πατησα εγω και φαγαμε τα 2 εμβολια την φορα, αλλα αυτην την φορα θα παω πολυ προετοιμασμενη... και δεν θα του παω και το εμβολιο... γιατι η χαζη την αλλη φορα τα πηγα και χωρις να προλαβουμε να το συζητησουμε καλα καλα, του τα ειχε κανει ηδη....:cry::cry::evil: ελεγε οτι ειμαι ευαισθητη μανουλα και μπλα μπλα ... θηλαζει λεει και φοβαται.... αλλα πριτς αυτη την φορα....:twisted::twisted::twisted:

anirama
02-07-13, 10:27
http://southweb.org/lifewise/the-lead-vaccine-developer-comes-clean-so-she-can-sleep-at-night-gardasil-and-cervarix-dont-work-are-dangerous-and-werent-tested/

ασχετο, αλλα εχει να κανει με το εμβολιο κατα του καρκινου του τραχιλου...

anirama
02-07-13, 10:33
sogni d'oro αν δεν το εχεις διαβασει, διαβασε το, εκτος απο εμπειριες μαμαδων που το εχουν ψαξει πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ το θεμα, εχει και πολυ ενδιαφερουσες πηγες και links ωστε να ενημερωθεις... ειναι μεγαλο αλλα αξιζει!!!! οχι για να παρεις αποφαση συμφωνα με αυτο, αλλα να βρεις μια αφετηρια για να ξεκινησεις το ψαξιμο....

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32648&page=67

Λαΐδα
02-07-13, 10:36
''Είναι πολλές οι σοβαρές ασθένειες τις οποίες, χάρις στα εμβόλια ,οι περισσότεροι σύγχρονοι ιατροί γνωρίζουμε μόνο από τα ιατρικά συγγράμματα। Σπάνια σήμερα ακούς για περιστατικά πολιομυελίτιδας, διφθερίτιδας ή ακόμα και ιλαράς, όλες ασθένειες που κόστιζαν ζωές και σημαντική νοσηρότητα στην ανθρωπότητα. Χαρακτηριστικότερο παράδειγμα όλων όμως είναι η ευλογιά. Πρόκειται για την ασθένεια από την οποία έχασαν την ζωή τους μυριάδες ανθρώπων μέσα στους αιώνες, αλλά και στην οποία χρωστάμε την μεγαλύτερη ιατρική ανακάλυψη όλων των εποχών, αυτή των εμβολίων.''
http://nikopediatre.blogspot.gr/2011/11/blog-post.html

http://www.paidiatros.com/children/General-knowledge-vaccines/

Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας
Είναι ασφαλές;
Ναι. Το εμβόλιο έχει γίνει από το 2006 αποδεκτό από το FDA και το CDC. Έχει μελετηθεί σε χιλιάδες γυναίκες ηλικίας 9 – 26 ετών σε όλο τον κόσμο και η ασφάλειά του συνεχίζει να παρακολουθείται από το FDA και το CDC. Περιέχει μόνο τις πρωτείνες του περιβλήματος, ΟΧΙ τον ίδιο τον ιό, έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης.

http://www.matkarismiltiadis.gr/cms/?p=10&cat=3

ekavi_
02-07-13, 10:47
οσες αποφασιζετε να μην εμβολιασετε ειναι δικαιωμα σας και ειναι σεβαστο. Μη θεωρειτε ομως οτι οσες διαφωνουν, δεν το εχουν ψαξει η δεν θελουν να το ψαξουν η ειναι βληματα με λιγα λογια. Απλα διαφωνουν μαζι σας.
Εγω λοιπον αποφασισα να εμβολιασω το παιδι μου επειδη πιστευω στην επιστημη και δεν βλεπω παντου φαντασματα. Επειδη στις χωρες που δεν υπαρχει εμβολιασμος τα παιδακια πεθαινουν καθε μερα.Και μη μου πειτε οτι δεν υπαρχουν καλες συνθηκες ζωης και υγιεινης....αυτα ειναι ασχετα με τους ιους.
Σιγουρα τα παιδακια εδω τρεφονται καλυτερα....αλλα ο λογος που δεν υπαρχουν πανδημιες ειναι ο εμβολιασμος.

Τα εμβολιαζω επειδη εγιναν χιλιαδες μελετες για να σωθει η ανθρωποτητα απο τοσες αρρωστειες...Ποια ειμαι εγω για να τα αναιρεσω?
Ναι, υπαρχει το κερδος, παντου υπαρχει. Για αυτο βαζουμε και τη λογικη μας και δεν τρωμε αμασητα ο,τι μας δινουν....

Οσες δεν εμβολιαζετε το παιδι σας, θα το πηγαινατε ταξιδι σε 'τριτες' χωρες?? Οχι. Λογικο....αρα, εδω μιλαμε εκ του ασφαλους. Δεν υπαρχουν πανδημιες σοβαρες και δεν φοβοσαστε. Αν ομως σταματησει μαζικα ο εμβολιασμος θα υπαρξουν...και τοτε θα παρακαλαμε...

Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Επιπλέον, σταματήστε πια να αμφισβητείτε έτσι τους γιατρούς. Αν θέλετε να το ψάξετε, πάρτε γνώμες γιατρών, χωρίς όμως να απορρίπτετε από πριν αυτό που θα σας πουν, χωρίς να πιστεύετε ότι ανήκουν σε μια παγκόσμια συνομωσία...
Επίσης, το να ψάχνετε μόνες σας στο ίντερνετ και να απομονώνετε μόνο κάποιες γνώμες που σας βολεύουν ή κάποια μεμονωμένα περιστατικά και να τα γενικεύετε ή να βγάζετε τα δικά σας συμπεράσματα, ή να κάνετε διαγνώσεις, είναι γελοίο.
Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα. Αναφέρομαι στη νέα τάση και μόδα της ηλεκτρονικής εποχής, να αμφισβητούμε τους επιστήμονες και να θεωρούμε τους εαυτούς μας παντογνώστες επειδή μάθαμε να γκουγκλάρουμε... Και αναιρούμε τελείως τον άλλον που σπουδάζει ιατρική, τις χιλιάδες έρευνες κτλ... Παρεπιπτόντως, τις σοβαρές έρευνες δεν υπάρχει περίπτωση να τις βρείτε με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ. Οπότε μην κοροιδεύετε τους εαυτούς σας.
ΥΓ ακόμα και να τις βρείτε, δεν θα τις καταλάβετε, γιατί δεν είστε γιατροί.

maria ampelokipi
02-07-13, 10:56
Να διορθώσω κάτι που λέτε και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος. Αν το παιδί κολλήσει κάποιο ιό, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. Τα αντιβιοτικά είναι για τα μικρόβια, όχι για τους ιούς. Άρα αν νοσήσει κάποιο παιδί ανεμβολίαστο (αλλά και εμβολιασμένο, που θα περάσει πιο ελαφριά την ασθένεια), η αντιβίωση δεν θα το βοηθήσει. Γιαυτό κάνουμε τα εμβόλια, ώστε το ανοσοποιητικό του παιδιού να έχει ενεργοποιηθεί απέναντι στον ιό, μιας και αν νοσήσει τότε απλά περιμένουμε να κάνει η ίωση τον κύκλο της και δεν έχει νόημα να πάρουμε αντιβίωση.

summer wine
02-07-13, 11:28
Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Επίσης, το να ψάχνετε μόνες σας στο ίντερνετ και να απομονώνετε μόνο κάποιες γνώμες που σας βολεύουν ή κάποια μεμονωμένα περιστατικά και να τα γενικεύετε ή να βγάζετε τα δικά σας συμπεράσματα, ή να κάνετε διαγνώσεις, είναι γελοίο.
Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα. Αναφέρομαι στη νέα τάση και μόδα της ηλεκτρονικής εποχής, να αμφισβητούμε τους επιστήμονες και να θεωρούμε τους εαυτούς μας παντογνώστες επειδή μάθαμε να γκουγκλάρουμε... Και αναιρούμε τελείως τον άλλον που σπουδάζει ιατρική, τις χιλιάδες έρευνες κτλ... Παρεπιπτόντως, τις σοβαρές έρευνες δεν υπάρχει περίπτωση να τις βρείτε με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ. Οπότε μην κοροιδεύετε τους εαυτούς σας.

Δεν ειναι μονο γελοιο και τελειως χαζο αλλα ειναι και ακρως επικυνδυνο για τα παιδια.

Δυστυχως ολοι μεσα απο τα site και τα forum εχουμε γινει επιστημονες και παντογνωστες και εχουμε απολυτη αποψη σε οποιδηποτε θεμα.

summer wine
02-07-13, 11:50
Δεν εχουν ολα τα εμβολια το ιδιο ποσοστο καλυψης. Τα περισσοτερα εχουν πανω απο 90%. Το ποσοστο της μη καλυψης ειναι λιγοτερο απο 10%. Της γρυπης εχει γυρω στα 70%. Και το 30% μη καλυψης θεωρειται κακο για τους γιατρους.

Αρα κατα μεγαλο ποσοστο καλυπτουν τα εμβολια και οχι δεν καλυπτουν.
Αυτα απο οτι μου εχει πει ο παιδιατρος που καθε φορα τον ρωτουσα τι ποσοστο καλυψης εχουμε, για καθε εμβολιο που εκανα στα παιδια.
Αλλο εαν τα εμβολια δεν μας καλυπτουν για ολους τους ιους , επομενως δεν γινονται για αυτους τους ιους .π.χ. καποιους συγκεκριμενους ιους πνευμονιας , μυνηγκιτιδιοκοκκου κτλ.

Να σε ρωτησω μια και εγω ειμαι ασχετη με τον ιατρικο τομεα , η μητερα μου μας θηλασε ολα τα παιδια οπως συνεβαινε εκεινα τα χρονια. Ολα τα παιδια περασαμε ολες τις παιδικες αρρωστειες. Και η ιδια εννοειταιοτι ειχε νοσησει σαν μικρη. Δεν μας μετεδωσε αντισσωματα των παιδικων ασθενειων με τον θηλασμο.
Επισης τα πιο παλαια χρονια σχεδον ολες οι μητερες θηλαζαν τα παιδια τους, και οσες δεν ειχαν γαλα πολλες φορες ζητουσαν απο αλλες.
Ομως δεν μεταδωσαν αντισωματα παιδικων ασθενειων στα παιδια τους γιατι εαν συνεβαινε αυτο θα ειχαν σταματησει οι παιδικες ασθενειες.
Ισως να συμβαινει μονο με την ερυθρα?

Οι γονεις δεν εχουν τις γνωσεις για να παιρνουν τοσο σοβαρες αποφασεις για τα παιδια τους. Ουτε μπορουν να αποκτησουν διαβαζοντας διαφορα site η forum. Mεσα απο την παραπληροφορηση . Δεν γνωριζετε τις πηγες των site , τις σκοπιμοτητες και κατα ποσo αξιοπιστες ειναι. Και μου φαινεται λυπηρο που ατομα σημερα βασιζονται σε τοσο σοβαρα θεματα σε αποψεις forum και οχι παιδιατρων, σε θεματα υγειας των παιδιων τους.

Εγω προσωπικα δεν εχω γνωρισει κανενα γιατρο που δεν εχει εμβολιασει τα παιδια του.

anirama
02-07-13, 11:52
http://www.naturalnews.com/SpecialReports/VaccinesFullStory/v1/VaccineReport-EL.pdf
ετσι κουβεντα να γινεται...

summer wine
02-07-13, 13:45
'
Εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας
Είναι ασφαλές;
Ναι. Το εμβόλιο έχει γίνει από το 2006 αποδεκτό από το FDA και το CDC. Έχει μελετηθεί σε χιλιάδες γυναίκες ηλικίας 9 – 26 ετών σε όλο τον κόσμο και η ασφάλειά του συνεχίζει να παρακολουθείται από το FDA και το CDC. Περιέχει μόνο τις πρωτείνες του περιβλήματος, ΟΧΙ τον ίδιο τον ιό, έτσι δεν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης.

http://www.matkarismiltiadis.gr/cms/?p=10&cat=3

Mακαρι να το ειχα κανει, γιατι εχω hpv. Δυστυχως δεν με συμβουλεψε κανενας γιατρος.

ster
02-07-13, 14:51
Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Επιπλέον, σταματήστε πια να αμφισβητείτε έτσι τους γιατρούς. Αν θέλετε να το ψάξετε, πάρτε γνώμες γιατρών, χωρίς όμως να απορρίπτετε από πριν αυτό που θα σας πουν, χωρίς να πιστεύετε ότι ανήκουν σε μια παγκόσμια συνομωσία...

Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω και εγώ. Με κάλυψες απόλυτα.

Maria110610
02-07-13, 15:45
Επισης τα εμβολιαζω γιατι τα δικα μου δεν εχουν αλλεργια σε καποιο συστατικο. Αν ειχαν δεν θα τα εμβολιαζα. Και επισης επειδη οι πιθανοτητες να παθει κατι απο εμβολιο ειναι πολυ μικροτερες απο το να παθει κατι απο την αρρωστεια αν νοσησει.
Γνωστης μου το παιδι πεθανε απο την ανεμβλογια..υγιεστατο!!! Τι σημαινει αυτο? οτι θα πεθανουν οσα ειναι ανεμβολιαστα? οχι βεβαια...Για αυτο υπαρχει η στατιστικη. Βεβαια αν δεν δεχομαστε καμια επιστημη και ξαφνικα επειδη διαβασαμε 2 και 3 βιβλια μαθαμε τα παντα, οκ παω πασο.
Ναι, υπαρχει το κερδος, παντου υπαρχει. Για αυτο βαζουμε και τη λογικη μας και δεν τρωμε αμασητα ο,τι μας δινουν....Η αδερφη μου ειναι γιατρος. εχω συζητησεις χιλιες φορες για αυτα τα θεματα. Φυσικα ειναι υπερ του εμβολιασμου αλλα η ιδια μου ειπε να μην τους κανω της γριπης.

Κοπελα μου δεν ημουν επιθετικη και δεν ειπα οτι οσες εμβολιαζουν ειναι βληματα ειπα στην κοπελα που ανοιξε το τοπικ την γνωμη μου και τι κανω τι εκανα και για ποιο λογο!Επισης τονισα οτι δεν ειμαι παραδειγμα προς μιμιση ουτε προς αποφυγη απλα ειναι αποφαση μου συμφωνα με οσα ξερω,ενω η ιδια ειμαι επιστημονας και εχω Μεταπτυχιακο και Πτυχιο στις θετικες επισττημες αλλα δεν ειπα την γνωμη μου σαν επιστημονας αλλα σαν μαμα !Αυτο το εκανα οχι γιατι σαν επιστημονας διαφωνω αλλα για να μην επιρεασω καποιον !
Στις τριτοκοσμικες χωρες δεν υπαρχει ανοσια σε ασθενειες δεν υπηρξε γεννια που α εχει εμβολιαστει εξ ολοκληρου!
Στη χωρα μας ευτυχως υπηρχε εμβολιασμος τα τελευταια 50 χρονια και ναι με το εθνικο συτστημα εμβολιασμου καταφεραμε αν εξαλλειψουμε ,οχι καταπολεμησουμε , ασθενειες θανατηφορες!Δεν ειπα οτι δεν αρρωσταινει πλεον κοσμος απλα ειπα οτι ειναι θεμα στατιστικης και οτπικης γωνιας που βλεπεις τα πραγματα!Δηλαδη αν εμβολιαστει εχει πιθανοτητες τελικα να νοσησει για αυτο πρπει αν γινονται επαναλληπτηκες δοσεις,υπαρχουν πιθανοτητες για εγκεφαλιτιδα και αλλες νευρολογικες ασθενειες !Επισης αν δεν εμβολιαστει εχει την πιθανοτητα να νοσησει αλλα θα αντιμετωπιστει οπως θα αντιμετωπιστει το παιδι που εμβολιαστηκε και για στατιστικους λογους ηταν το 1 στα 1500 που αθ νοσησει!Δοξα το Θεο υπαρχει μεγαλο φασμα αντιβιωσεων και υπαρχουν επιστημονες να το αντιμετωπισουν!
Στις τριτοκοσμικες χωρες προσπαθουν να μειωσουν τα κρουσματα με τον εμβολιασμο γιατι προτιμουν να εχουν λιγοτερα κρουσματα ακομα και αν αυτο σημαινει οτι σε αυτη την διααδικασια καποια παιδια θα εμφανισουν αλλεργικη αντιδραση ή κατι αλλο ,ειναι προτιμοτερο ομως εφ'οσον δεν υπαρχουν νοσοκομεια ,δεν υπαρχουν γιατροι,μικροβιολογοι,διαγνωστικα κεντρα κλπ

Σε μια χωρα σαν την δικια μας κουκλα μου δεν υπαρχει θεμα ουτε επιδημια ουτε πανδημιας ακομα και αν ολος ο πλυθησμος μεινει ανεμβολιαστος!
Επειδη οπως ειπα δεν ειμαι επιθετικη δεν απαιτω να κανετε το ιδιο ουτε προσπαθω να πεισω οτι εκανα το σωστο!Εγω σαν επιστημονας και σαν μητερα σου λεω τι αποφασισα και αυτο απαιτω να γινει αποδεκτο οπως εγω δεν λογοκρινω εσενα για την δικη σου αποφαση!

Maria110610
02-07-13, 15:51
Να διορθώσω κάτι που λέτε και είναι ΕΝΤΕΛΩΣ λάθος. Αν το παιδί κολλήσει κάποιο ιό, ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ. Τα αντιβιοτικά είναι για τα μικρόβια, όχι για τους ιούς. Άρα αν νοσήσει κάποιο παιδί ανεμβολίαστο (αλλά και εμβολιασμένο, που θα περάσει πιο ελαφριά την ασθένεια), η αντιβίωση δεν θα το βοηθήσει. Γιαυτό κάνουμε τα εμβόλια, ώστε το ανοσοποιητικό του παιδιού να έχει ενεργοποιηθεί απέναντι στον ιό, μιας και αν νοσήσει τότε απλά περιμένουμε να κάνει η ίωση τον κύκλο της και δεν έχει νόημα να πάρουμε αντιβίωση.

Αντιβιωση θα παρει και μαλιστα μετα απο αντιβιογραμμα!
Δεν μιλαμε για κοινες ιωσης που κανουν τον κυκλο τους αλλα για ασθενειες ιων!
Επειδη ειμαι γνωστης θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι αν αρρωστησει ο γιος μου που δεν εχει εμβολιαστει με κοκκυτη και το δικο σου το παιδι που εχει εμβολιαστει θα λαβουν ενδοφλεβια αντιβιωση σαν θεραπεια!

Melina22
02-07-13, 16:00
οπως εγω δεν λογοκρινω εσενα για την δικη σου αποφαση!

έλεγα να μην εμπλακώ αλλά αυτό ακριβώς! Συμφωνώ μαζί σου Μαρία! Υπάρχει γονιός που να θέλει το κακό των παιδιών του; Νομίζω πως το συγκεκριμένο είναι ένα θέμα για το οποίο δεν κόβει κανείς το κεφάλι του κ το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δείχνουμε σεβασμό άσχετα με την άποψη που έχει καθένας. Το πιο εύκολο είναι να αρχίσουμε όλοι τους χαρακτηρισμούς κ τα κοσμητικά...είτε ανήκουμε στην μια πλευρά είτε στην άλλη...για μένα έτσι χάνεται η βαρύτητα της άποψης όποια κ αν είναι...όποιος αισθάνεται καλά με τον εαυτό του κ τις επιλογές του δεν έχει ανάγκη να υποβιβάσει τον άλλο επειδή έχει αντίθετη γνώμη.

Maria110610
02-07-13, 16:11
Εγω προσωπικα δεν εχω γνωρισει κανενα γιατρο που δεν εχει εμβολιασει τα παιδια του.

Δεν αμφισβητησα καποιον επιστημονα ισα ισα ειπα να το ψαξουμε!Για πραδειγμα αν σου τυχαινε ενας παιδιατρος ο οποιος δεν ηταν υπερ του εμβολιασμου ενω εσυ εισαι θα δεχοσουν την αποψη του?
Επισης η ανοσια στις ασθενειες ερχεται μεσω αντισωματων και ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ !Η γιαγια μου δεν ειχε εμβολιαστει και δεν περασε ασθενειες η πεθερα δεν ειχε εμβολιαστει και περασε σχεδον τα παντα ολα αυτα τα αντισωματα τα μετεδωσε στα παιδια της και εκεινα στα δικα τους!

Επισης ξερω πολλους γιατρους που δεν εχουν εμβολιασει τα παιδια τους και αλλους που το εχουν κανει ειναι θεμα αποφασης , η οποια δεν περνεται επειδη ειπα κατι εγω σε ενα φορουμ αλλα μετα απο ψαξιμο!

Να σου πω ενα παραδειγμα στο Δελτα του Εβρου το μεγαλυτερο ποσοστο του πλυθησμου εχει Δρεπανοκυτταρικη αναιμια ή στιγμα δρεπανοκυτταρικης αναιμιας γιατι?
--> επειδη οταν καποια στιγμη στην περιοχη υπηρχε επιδημια ελλονοσιας οι μονοι που μπορεσαν να επιβιωσουν ηταν αυτοι που νοσουσαν απο δρεπανοκυτταρικη αναιμια!Αυτοι βλεπεις δεν προσβαλλονται απο ελλονοσια!

Εαν ενα παιδι εμφανισει αλλεργικη αντιδραση του απαγορευεται να εμβολιαστει ξανα!τοτε τι γινεται ?αυτο το παιδι δεν θα επιβιωσει?
Τα εμβολια εχουν κατασκευαστει για συγκεκριμενα στελεχη εαν προσβληθεις απο το αλλο στελεχος τι θα γινει?
Αυτο ακριβως εννοω οτι ολα ειναι θεμα στατιστικης και το τι θες για το συγκεκριμενο θεμα δεν θελω να κανω προληψη στο παιδι μου τοσες παρενεργειες αλλα γενικα χρησιμοποιω την προληπτικη ιατρικη!κανω τεστ παπ εγω και τσεκ απ καθε χρονο!Κανουμε υγειηνη διατροφη ,δεν πινουμε και δεν καπνιζουμε αλλα ολα αυτα δεν λενε κατι γιαιτ ειναι θεμα στατιστικης!

Επειδη νοιωθω οτι το πλατιασαμε το θεμα επαναλαμβανω οτι δεν απαιτησα να κανει ολος ο κοσμος οτι κανω εγω!δεν κατηγορω κανενα για την αποφαση και την αποψη του αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια να απολλογηθω για την δικη μου αποφαση και αποψη!

Το θεμα του τοπικ ηταν σαφες τι εχει κανει ο καθενας μας ?η κοπελα δεν ειπε ελατε να αποφασισουμε τι θα κανουμε!

Αυτο που προτεινα ειναι να μην επαναπαβομαστε γενικα σε μια γνωμη!Γιατι και εμεις οι γιατροι ειμαστε ανθρωποι!

Maria110610
02-07-13, 16:21
έλεγα να μην εμπλακώ αλλά αυτό ακριβώς! Συμφωνώ μαζί σου Μαρία! Υπάρχει γονιός που να θέλει το κακό των παιδιών του; Νομίζω πως το συγκεκριμένο είναι ένα θέμα για το οποίο δεν κόβει κανείς το κεφάλι του κ το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δείχνουμε σεβασμό άσχετα με την άποψη που έχει καθένας. Το πιο εύκολο είναι να αρχίσουμε όλοι τους χαρακτηρισμούς κ τα κοσμητικά...είτε ανήκουμε στην μια πλευρά είτε στην άλλη...για μένα έτσι χάνεται η βαρύτητα της άποψης όποια κ αν είναι...όποιος αισθάνεται καλά με τον εαυτό του κ τις επιλογές του δεν έχει ανάγκη να υποβιβάσει τον άλλο επειδή έχει αντίθετη γνώμη.

Μα καλη μου αυτο ειπα και εγω βεβαια να λεμε την αληθεια επειδη προκειται για ευαισθητο τομεα!τα παιδια και την υγεια τους ολοι εχουμε τις ανησυχιες μας και τελικα μπαινουμε σε μια διαδικασια να σκεφτομαστε αν εχουμε κανει το σωστο!

Θα πω κατι προσωπικο μου το οποιο με οδηγει τα τελευταια χρονια της ζωης μου!
Η μητερα μου νοσησε απο πολυμορφο γλοιωβλαστωμα εγκεφαλου το 2008 τον ιανουαριο και απεβιωσε τον δεκεμβριο του ιδιου χρονου!Ενας καθηγητης στη Ζηρυχη με ρωτησε γιατι το παλευουμε αφου στατιστικα δεν ειχε πανω απο 12 μηνες ζωης η συγκεκριμενη παθηση!Η απαντηση μου ηταν "Κυριε καθηγητα γνωριζω οτι η μητερα μου θα πεθανει ,απλα θελω οταν πεθανει να ξερω οτι εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου"

Ειναι ασχετο με το τοπικ απλα καταλαβαινω οτι οσοι μου επιτεθηκαν μπορει απλα να νοιωθουν την ανησηχια οτι δεν εχουν κανει το σωστο ή αυτο που επρεπε!

Σε οσες αποφασεις παιρνω απλα προσπαθω να εξαντλω τα περιθωρια λαθους συμφωνα με την δικη μου οπτικη γωνια!Για παραδειγμα οταν γεννησα δεν φυλλαξα το ομφαλοπλακουντιακο αιμα για το παιδι μου αλλα το εκανα δωρεα στην Ακαδημια Αθηνων για χρηση σε οποιοδηποτε το χρειαστει!Παιζω με πιθανοτητες να το χρειαστει το παιδι μου αλλα αν οχι ηταν εγωιστικο εκ μερους μου να το εχω φυλλαγμενο σε μια τραπεζα και ενα αλλο παιδακι να μην ειχε προσβαση!

Δεν θελω να το πλατιασω το θεμα καθεις απο εμας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του αυτο που ζητω ειναι επιτελους να μαθουμε να φερομαστε πολιτσιμενα και δημοκρατικα!
Εαν δεν μας αρεσει η γνωμη καποιου δεν τον πυροβολουμε απλα λεμε την δικη μας και αν δεν τηνουν αυτες οι δυο οκ ο καθενας ειναι υπευθυνος να πραξει οπως επιθυμει!

Λαΐδα
02-07-13, 19:19
Στη χωρα μας ευτυχως υπηρχε εμβολιασμος τα τελευταια 50 χρονια και ναι με το εθνικο συτστημα εμβολιασμου καταφεραμε αν εξαλλειψουμε ,οχι καταπολεμησουμε , ασθενειες θανατηφορες!Δεν ειπα οτι δεν αρρωσταινει πλεον κοσμος απλα ειπα οτι ειναι θεμα στατιστικης και οτπικης γωνιας που βλεπεις τα πραγματα!Δηλαδη αν εμβολιαστει εχει πιθανοτητες τελικα να νοσησει για αυτο πρπει αν γινονται επαναλληπτηκες δοσεις,υπαρχουν πιθανοτητες για εγκεφαλιτιδα και αλλες νευρολογικες ασθενειες !Επισης αν δεν εμβολιαστει εχει την πιθανοτητα να νοσησει αλλα θα αντιμετωπιστει οπως θα αντιμετωπιστει το παιδι που εμβολιαστηκε και για στατιστικους λογους ηταν το 1 στα 1500 που αθ νοσησει!Δοξα το Θεο υπαρχει μεγαλο φασμα αντιβιωσεων και υπαρχουν επιστημονες να το αντιμετωπισουν!
Στις τριτοκοσμικες χωρες προσπαθουν να μειωσουν τα κρουσματα με τον εμβολιασμο γιατι προτιμουν να εχουν λιγοτερα κρουσματα ακομα και αν αυτο σημαινει οτι σε αυτη την διααδικασια καποια παιδια θα εμφανισουν αλλεργικη αντιδραση ή κατι αλλο ,ειναι προτιμοτερο ομως εφ'οσον δεν υπαρχουν νοσοκομεια ,δεν υπαρχουν γιατροι,μικροβιολογοι,διαγνωστικα κεντρα κλπ

Σε μια χωρα σαν την δικια μας κουκλα μου δεν υπαρχει θεμα ουτε επιδημια ουτε πανδημιας ακομα και αν ολος ο πλυθησμος μεινει ανεμβολιαστος!
!

εγραψα με αφορμη το δικο σου μηνυμα, μετα απο σχολια τυπου '
ποιος θελει να δει κοιταζει... οποιος θελει να βρει ψαχνει.... οποιος δεν θελει επαναπαυεται στο ''ετσι μαθαμε'', ''αυτο ειναι το σωστο'', ''εθνικο συστημα υγειας''...οπως βολευει τον καθενα...'....

Συμφωνω με ολα οσα ειπες...ελαχιστες ειναι οι διαφωνιες μας.
Δεν ειμαι υπερ του εμβολιασμου σωνει και ντε. Ειμαι απλα υπερ του εμβολιασμου.

Υπογραμμισα παραπανω τα σημεια που συμφωνω οχι για να πω τη γνωμη μου αλλα γιατι ειναι ΄γεγονοτα' οχι απλα σημεια.
Αν θα αρρωστησει ενα παιδι που εχει εμβολιαστει και ενα που δεν εχει, κατα 85% (μεσο ορο) αυτο που εχει εμβολιαστει θα το ξεπερασει πολυ ευκολοτερα. Σε σοβατες αρρωστειες, υπαρχει και ποσοστο θνησιμοτητας για τους ανεμβολιαστους που ειναι πολυ μεγαλυτερο απο το ποσοστο θνησιμοτητας λογω επιπλοκων του εμβολιου.

Η Ελλαδα δεν εχει πανδημιες επειδη υπαρχει ο εμβολιασμος...αν δεν υπαρξει, θα εχει..απλο!

Τελος, δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...Οταν μιλαμε για επιπλοκη της νοσου (πχ ερυθρα) μιλαμε για εγκεφελιτιδες, μηνιγγιτιδες κλπ...Φυσικα και τα αντιβιοτικα δεν επαρκουν. Ναι, υπαρχουν φαρμακα...που το περισσοτερο πιθανον ειναι να σε βοηθησουν να αναρρωσεις. Αλλα υπαρχει και το κακο σεναριο που απευχομαι για ολον τον κοσμο φυσικα!
Και στην τελικη τι ειναι πιο επικινδυνο? ενα εμβολιο η τα τοσα πολλα φαρμακα που θα παρεις? :wink:

Ξαναλεω οτι του πνευμονιοκοου το εμβολιο ειναι ενας λογος που περναμε πολλες γριπες ευκολα...

Κανεις δεν μπορει να ειναι ησυχος 100% και ολες ευχομαστε να μη μας τυχει το κακο. Αλλα οταν μιλαμε για στατιστικη, ε δεν μπορω να δεχτω οτι ο ανεμβολιαστος πληθυσμος (και οχι ενα παιδι σε εναν κρατος που υπολοιποι εμβολιαζονται) δεν εγκυμονει πολυ περισσοτερους κινδυνους. Για του εαυτο του μιλαω, οχι για τους υπολοιπους...μη παρεξηγηθω...

Απο εκει και περα, θεωρω οτι το καθε παιδι πρεπει να εξεταζεται, και να ερευναται το ιστορικο του πριν το εμβολιασουν.

summer wine
02-07-13, 20:49
Δεν αμφισβητησα καποιον επιστημονα ισα ισα ειπα να το ψαξουμε!Για πραδειγμα αν σου τυχαινε ενας παιδιατρος ο οποιος δεν ηταν υπερ του εμβολιασμου ενω εσυ εισαι θα δεχοσουν την αποψη του?

Δεν γνωριζω καποιον. Πραγματικα το λεω. Εαν γνωριζα στην πολη μου ισως και να πηγαινα να τον ρωτουσα.
Η αποψη μου ομως για τον εμβολιασμο δεν ειναι δικη μου ειναι η θεση της ιατρικης σε ολο τον κοσμο. Εγω σαν μητερα ακολουθησα τις οδηγιες των παιδιατρων. Σε αυτους απευθυνομαι και σε καθε δυσκολη στιγμη εκει ετρεξα και τρεχω για βοηθεια και στηριζω ολες τις ελπιδες μου.

Επισης η ανοσια στις ασθενειες ερχεται μεσω αντισωματων και ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΕΧΕΙ Ο ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΤΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ !Η γιαγια μου δεν ειχε εμβολιαστει και δεν περασε ασθενειες η πεθερα δεν ειχε εμβολιαστει και περασε σχεδον τα παντα ολα αυτα τα αντισωματα τα μετεδωσε στα παιδια της και εκεινα στα δικα τους!
Ολα τα παιδια θηλαζαν παλια. Δεν υπηρχε παιδι να μην θηλαζει και οσες γυναικες δεν ειχαν γαλα, πηγαιναν τα παιδια τους σε αλλες.

Οτι με το μητρικο θηλασμο μεταφερονται αντισωματα ναι , αλλα ποια αντισωματα
των παιδικων ασθενειων? Εαν ηταν ετσι τοτε δεν θα υπηρχε παιδικη ασθενεια αφου ολοι θηλαζαν.

Επισης ξερω πολλους γιατρους που δεν εχουν εμβολιασει τα παιδια τους και αλλους που το εχουν κανει ειναι θεμα αποφασης , η οποια δεν περνεται επειδη ειπα κατι εγω σε ενα φορουμ αλλα μετα απο ψαξιμο!

Να σου πω ενα παραδειγμα στο Δελτα του Εβρου το μεγαλυτερο ποσοστο του πλυθησμου εχει Δρεπανοκυτταρικη αναιμια ή στιγμα δρεπανοκυτταρικης αναιμιας γιατι?
--> επειδη οταν καποια στιγμη στην περιοχη υπηρχε επιδημια ελλονοσιας οι μονοι που μπορεσαν να επιβιωσουν ηταν αυτοι που νοσουσαν απο δρεπανοκυτταρικη αναιμια!Αυτοι βλεπεις δεν προσβαλλονται απο ελλονοσια!

Εαν ενα παιδι εμφανισει αλλεργικη αντιδραση του απαγορευεται να εμβολιαστει ξανα!τοτε τι γινεται ?αυτο το παιδι δεν θα επιβιωσει?
Τα εμβολια εχουν κατασκευαστει για συγκεκριμενα στελεχη εαν προσβληθεις απο το αλλο στελεχος τι θα γινει?
Ολοι γνωριζουμε οτι δεν καλυπτομαστε απο ολα τα στελεχη. Μα εννοειται οτι καλυπτομαστε για τα στελεχη που κανουμε τα εμβολια.
Για αλλα στελεχη πως μιλαμε για καλυψη, εφοσον δεν περιεχονται μεσα στα εμβολια?
Εννοειται η στατιστικη για τα ποσοστα καλυψης εφαρμοζεται για τα προβλεπομενα στελεχη των εμβολιων .
Επομενως αυτο το επιχειρημα, απορω πως προβαλεται γιατι δεν εχει να κανει με την καλυψη των συγκεκριμενω εμβολιων, αλλα με το ποσο εξελιγμενα ειναι και για ποιους ιους γινονται.

Αυτο ακριβως εννοω οτι ολα ειναι θεμα στατιστικης και το τι θες για το συγκεκριμενο θεμα δεν θελω να κανω προληψη στο παιδι μου τοσες παρενεργειες αλλα γενικα χρησιμοποιω την προληπτικη ιατρικη!κανω τεστ παπ εγω και τσεκ απ καθε χρονο!Κανουμε υγειηνη διατροφη ,δεν πινουμε και δεν καπνιζουμε αλλα ολα αυτα δεν λενε κατι γιαιτ ειναι θεμα στατιστικης!
Mα αυτα δεν εχουν σχεση με τα παιδια, που αναφερεις ωστε να μπορεσουν να προστατευτουν απο τις παιδικες ασθενειες. Εγω τα δικα μου τους εκανα πολυ σωστη διατροφη , ομως μια χαρα αρρωσταιναν στις πολυ μικρες ηλικιες γιατι ηταν ανωριμος ο οργανισμος μας, λογω ηλικιας.
Επισης εγω και τα αδερφια μου τρεφομασταν ακομα καλυτερα λογω της εποχης, με καλυτερα και πιο αγνα προιοντα πιο εμπλουτισμενα σε βιταμινες, και απαραιτητα συστατικα. Ομως παρο ολα αυτα τις ειχαμε περασει ολες τις παιδικες ασθενειες.

Επειδη νοιωθω οτι το πλατιασαμε το θεμα επαναλαμβανω οτι δεν απαιτησα να κανει ολος ο κοσμος οτι κανω εγω!δεν κατηγορω κανενα για την αποφαση και την αποψη του αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια να απολλογηθω για την δικη μου αποφαση και αποψη!
Και ομως κατηγορησες. Δεν προκειται να κατηγορησω την μαμα που κανει εμβολια στο παιδακι της αρκει να μπορει να μου τεκμηριωσει το λογο και να μην μου πει απλα επειδη το κανουν και οι αλλοι!
Πως ειναι δυνατον μια μητερα να σου τεκμηριωσει τους λογους?
Σας γιατρος που εισαι δεν θα επρεπε να το λες αυτο. Πως ειναι δυνατον μια μητερα να εχει τις γνωσεις? για να κρινει το καλο για την υγεια του παιδιου της.
Κρεμομαστε απο το στομα των γιατρων.

Το θεμα του τοπικ ηταν σαφες τι εχει κανει ο καθενας μας ?η κοπελα δεν ειπε ελατε να αποφασισουμε τι θα κανουμε!

Αυτο που προτεινα ειναι να μην επαναπαβομαστε γενικα σε μια γνωμη!Γιατι και εμεις οι γιατροι ειμαστε ανθρωποι!

Συγνωμη γιατρος εισαι η γεωπονος??? . Τωρα μολις ειδα το επαγγελμα στο profil σου.

Τωρα το τοποθετησες πιο σωστα. Να μην επαναπαυομαστε και να ζηταμε γνωμη ειδικων.

Ειναι ασχετο με το τοπικ απλα καταλαβαινω οτι οσοι μου επιτεθηκαν μπορει απλα να νοιωθουν την ανησηχια οτι δεν εχουν κανει το σωστο ή αυτο που επρεπε!

Παντα εχουμε την ανησυχια και την αγωνια σαν γονεις εαν πραττουμε το καλο για τα παιδια μας γιαυτο το λογο πρεπει να ρωταμε παιδιατρους και να μην βγαζουμε συμπερασματα απο ενα forum.

Το οτι δεν αρρωστησες εσυ η καποια αλλα παιδια μηπως ηταν επειδη σου παρειχαν προστασια τα εμβολιασμενα παιδια?

Ομως τα τελευταια χρονια στην Ελλαδα εχουν αλλαξει λιγο τα πραγματα γιατι υπαρχουν αρκετα ανεμβολιαστα παιδια, εχει ηδη αναφερθει .
Μηπως πρεπει να συνεκτιμησουμε αφενος αυτο και αφετερου οτι εχουν ισχυροποιηθει οι αντιστοιχοι ιοι λογω των εμβολιων ? Και ειναι περισσοτερο επικινδυνοι απο πιο πριν? Δεν ξερω εαν τα λεω καλα. Ετσι τα εχω καταλαβει παντως εγω.

maria ampelokipi
03-07-13, 11:50
Αντιβιωση θα παρει και μαλιστα μετα απο αντιβιογραμμα!
Δεν μιλαμε για κοινες ιωσης που κανουν τον κυκλο τους αλλα για ασθενειες ιων!
Επειδη ειμαι γνωστης θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι αν αρρωστησει ο γιος μου που δεν εχει εμβολιαστει με κοκκυτη και το δικο σου το παιδι που εχει εμβολιαστει θα λαβουν ενδοφλεβια αντιβιωση σαν θεραπεια!

Δεν είναι σωστό αυτό που λες, πράγματι ο κοκκύτης χρειάζεται αντιβίωση, όπως μερικές φορές και η ανεμοβλογιά ή η ιλαρα, αλλά όχι για την αντιμετώπιση του ιού, μόνο για τον κίνδυνο επιμόλυνσης. Δεν θεραπεύεται η ιλαρά με αντιβίωση και είναι σοβαρή ασθένεια, έχει 6% ποσοστό θνησιμότητας.
Αντιβιόγραμμα γίνεται μόνο σε περιπτώσεις βακτηρίων, όχι σε ιούς και οι παιδικές ασθένειες για τις οποίες εμβολιαζόμαστε είναι ιοί. Και σε αυτές ουσιαστικά περιμένουμε τον ιό να κάνει τον κύκλο του, όπως και στις κοινές ιώσεις, απλά με τα αντιβιοτικά βοηθάμε τον οργανισμό να μην υποστεί πολύ σοβαρές παρενέργειες, πχ εγκεφαλίτιδα.

Kostasdkmain
08-07-13, 07:55
Καλημέρα ειμαι νέος χρήστης στο φόρουμ θα ήθελα να πω οτι και εμείς δεν κάναμε εμβολια στην μικρή μας κόρη που τώρα είναι στα 4.Πριν πάρουμε αυτήν την απόφαση διαβάσαμε ένα βιβλίο το εμβολιασμοι μια επιχείρηση βασισμένη στο φόβο. Και φυσικά έρευνα στο διαδίκτυο.Το θέμα είναι οτι όχι μόνο δεν κάναμε εμβολια αλλά έχουμε κόψει και όλα τα φάρμακα.Αυτο έγινε πριν αποκτήσουμε την μικρή μας περίπου 8 χρόνια πριν θέλω να πω οτι δεν έχω δει στο φόρουμ να μιλάει κανένας για την κυταρικη ιατρικη και το μόνο που βλέπω σαν εναλακτικη μεθοδος ειναι η ομιοπαθητικη. Θέλω να σας ενημερώσω οτι ένα παιδί για να είναι υγιής και να έχει έναν οργανισμό που δεν θα καταρρέει με το παραμικρό πρέπει να παίρνει καθημερινός βιταμίνες διότι όλες οι ασθένειες είναι από ελλείψεις βιταμινων.Και σχετικά με τον μυθο της υπερβιταμινωσης απλά δε υπάρχει είναι απλό.

corin
04-08-13, 22:37
Βλέπω συχνά αντιεμβολιαστικά άρθρα και απόψεις σε διάφορα forums με σημαία την παγκόσμια συνωμοσία των κακών φαρμακοβιομηχανιών. Δε θα ήθελα να σταθώ στην ποιότητα αυτών των άρθρων, τα οποία σε αρκετές περιπτώσεις στην προσπάθεια τους να γίνουν πιστευτά, χρησιμοποιούν αισχρά ψεύδη, που με μια απλή αναζήτηση στο google, μπορεί εύκολα κανείς να διαπιστώσει ότι δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.
Δεν είδα όμως να αναρωτιέται κανείς για τους ομοιοπαθητικούς, εναλλακτικούς και λοιπούς κύκλους που βρίσκονται πίσω από το αντιεμβολιαστικό κίνημα, τι κέρδη αποκομίζουν αποκομίζουν από το μη εμβολιασμό και τι σχέσεις έχουν με τις βιομηχανίες ομοιοπαθητικών φαρμάκων.

yogini
05-08-13, 09:34
Κοίτα να δεις πως τα φέρνεις η τύχη.....με πήρε ο μπαμπάς μου από το χωριό (Πήλιο) και μου είπε οτι έχει γνωρίσει εναν μεγάλο και γνωστό γυναικολόγο (ιδρυτής ΜΗΤΕΡΑ) και κάθονται και μιλάνε με τις ώρες κάτω από τα πλατάνια. Του είπα να ρωτήσει για την ένεση βιταμίνης Κ κατά πόσο ειναι υποχρεωτική και να δούμε τι θα μας πει. Με πήρε σήμερα λοιπόν και μου είπε οτι τον ρώτησε και του είπε ότι την θεωρεί οκ και μετά γυρίσαν την συζήτηση στα εμβόλια :) Τους είπε λοιπόν επουδενί να μην κάνουν το εμβόλιο σε καμία από τις κόρες τους γιατι ειναι αναποτελεσματικό και ειναι για γυναίκες που δεν θα έκαναν απλά ποτέ τεστ παπ μια πρόληψη. Η mercκ είχε πλησιάσει τους γυναικολόγους στην Ελλάδα για να πλασάρει το εμβόλιο και εκείνοι είπαν ότι ολες οι περιπτώσεις ειναι αντιμετωπίσημες με το τεστ παπ και δεν ειχαν πρόβλημα και τότε στραφηκαν στους παιδιάτρους..... επισης κάτι ειπε στον πατέρα μου οτι είναι για 3 τύπους επικίνδυνους του ιού αλλά τελικά τον εναν δεν τον πιάνει οπότε φόλα και για 3 low risk. Του είπε επίσης ότι τα εμβόλια περιέχουν αλουμίνιο το οποίο προκαλεί σκλύρηνση κατα πλάκας κτλ.
Δέχεται την ομοιοπαθητική αλλά δεν μπορεί να την εξήγησει.
Είπε ότι παίζει πολύ βρώμικο η εταιρία αυτή....

Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω γιατί τόσοι γιατροί λένε για τα εμβόλια μεταξύ τους αλλά όχι παραέξω, φοβούνται και δεν μιλάνε.....πόσο ισχυρό ειναι το λόμπι της φαρμακοβιομηχανίας, φοβούνται μην τους βρούνε σε κανενα χαντάκι;

Λαΐδα
05-08-13, 11:51
Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω γιατί τόσοι γιατροί λένε για τα εμβόλια μεταξύ τους αλλά όχι παραέξω, φοβούνται και δεν μιλάνε.....πόσο ισχυρό ειναι το λόμπι της φαρμακοβιομηχανίας, φοβούνται μην τους βρούνε σε κανενα χαντάκι;
εγω αυτο ακριβως δεν μπορω να δεχτω.....οτι και αλα φοβουνται. Πιστευω οτι και οι γιατροι εχουν ο καθε ενας την αποψη του, και απο εκει και περα εχει να κανει με ποιον εμπιστευεσαι εσυ.

vivien9
05-08-13, 14:46
Καλημέρα ειμαι νέος χρήστης στο φόρουμ θα ήθελα να πω οτι και εμείς δεν κάναμε εμβολια στην μικρή μας κόρη που τώρα είναι στα 4.Πριν πάρουμε αυτήν την απόφαση διαβάσαμε ένα βιβλίο το εμβολιασμοι μια επιχείρηση βασισμένη στο φόβο. Και φυσικά έρευνα στο διαδίκτυο.Το θέμα είναι οτι όχι μόνο δεν κάναμε εμβολια αλλά έχουμε κόψει και όλα τα φάρμακα.Αυτο έγινε πριν αποκτήσουμε την μικρή μας περίπου 8 χρόνια πριν θέλω να πω οτι δεν έχω δει στο φόρουμ να μιλάει κανένας για την κυταρικη ιατρικη και το μόνο που βλέπω σαν εναλακτικη μεθοδος ειναι η ομιοπαθητικη. Θέλω να σας ενημερώσω οτι ένα παιδί για να είναι υγιής και να έχει έναν οργανισμό που δεν θα καταρρέει με το παραμικρό πρέπει να παίρνει καθημερινός βιταμίνες διότι όλες οι ασθένειες είναι από ελλείψεις βιταμινων.Και σχετικά με τον μυθο της υπερβιταμινωσης απλά δε υπάρχει είναι απλό.

Kostasdkmain ο λόγος που έχεις την πολυτέλεια να μην εμβολιάζεις την μικρή σας είναι επειδή βασίζεσαι στα χιλιάδες παιδάκια τριγύρω που κάνουν κανονικά τα εμβόλιά τους, καθιστώντας έτσι πολλές σοβαρές ασθένειες σπάνιες.. αν ξέσπαγε επιδημία μηνιγγίτιδας ή πολιομυελίτιδας, θα έτρεχες και θα παρακαλούσες να εμβολιάσεις την μικρή σου.

Εντάξει, έχουν οι φαρμακοβιομηχανίες τα συμφέροντα τους, αλλά τα εμβόλια αποτελούν τεράστιο βήμα της ιατρικής, μην τρελαθούμε και τελείως.

babycobra
05-08-13, 15:04
Kostasdkmain ο λόγος που έχεις την πολυτέλεια να μην εμβολιάζεις την μικρή σας είναι επειδή βασίζεσαι στα χιλιάδες παιδάκια τριγύρω που κάνουν κανονικά τα εμβόλιά τους, καθιστώντας έτσι πολλές σοβαρές ασθένειες σπάνιες.. αν ξέσπαγε επιδημία μηνιγγίτιδας ή πολιομυελίτιδας, θα έτρεχες και θα παρακαλούσες να εμβολιάσεις την μικρή σου.

Εντάξει, έχουν οι φαρμακοβιομηχανίες τα συμφέροντα τους, αλλά τα εμβόλια αποτελούν τεράστιο βήμα της ιατρικής, μην τρελαθούμε και τελείως.

έτσι...σας εύχομαι ποτέ να μην αρρωστήσει το παιδάκι σας..γιατί σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης/επιδημίας άντε να μαζέψεις τα σπασμένα..

ΛΕΜΟΝΙΑ2
05-08-13, 15:13

Για ενημερωσε μας περισσοτερο.
Ειναι γνωστο σε ολους οτι το παιδι για να ειναι πιο υγιες πρεπει να παιρνει βιταμινες και ολα τα απαραιτητα συστατικα .
Τα απαραιτητα συστατικα παντα ομως πρεπει να τα παιρνει με φυσικο τροπο απο τη διατροφη μας . Και οχι απο σκευασματα.
Φανταζομαι οτι δεν εννοεις πολυβιταμινες σε σκευασματα.

Γιατι ερευνες γινονται, ερευνες αναιρουνται κατα διαστηματα σε σχεση με τις βιταμινες. Μια ερευνα λεει οτι βοηθαει σε κατι, μετα ερχεται η επομενη που λεει οτι βλαπτει.
Η συνεχομενη ληψη βιταμινων σε σκευασματα μπορει να βλαψει ανεπανορθωτα ζωτικα οργανα. Και αυτο ειναι πολυ γνωστο.

Γινε πιο σαφης.

Ακριβως .
έτσι...σας εύχομαι ποτέ να μην αρρωστήσει το παιδάκι σας..γιατί σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης/επιδημίας άντε να μαζέψεις τα σπασμένα..
Συμπληρωνω οτι μην χτυπατε το κεφαλι σας στον τοιχο, που αντι να ακουτε το γιατρο σας , επηρρεαζοσασταν απο internet και ερευνες που δεν ειστε σε θεση να τις αξιολογησετε.

Οπως υπαρχουν τα οφελη των φαρμακοβιομηχανων, υπαρχουν τα οικονομικα οφελη και απο την αντιθετη πλευρα.

corin
07-08-13, 02:55
Κοίτα να δεις πως τα φέρνεις η τύχη.....με πήρε ο μπαμπάς μου από το χωριό (Πήλιο) και μου είπε οτι έχει γνωρίσει εναν μεγάλο και γνωστό γυναικολόγο (ιδρυτής ΜΗΤΕΡΑ) και κάθονται και μιλάνε με τις ώρες κάτω από τα πλατάνια. Του είπα να ρωτήσει για την ένεση βιταμίνης Κ κατά πόσο ειναι υποχρεωτική και να δούμε τι θα μας πει. Με πήρε σήμερα λοιπόν και μου είπε οτι τον ρώτησε και του είπε ότι την θεωρεί οκ και μετά γυρίσαν την συζήτηση στα εμβόλια :) Τους είπε λοιπόν επουδενί να μην κάνουν το εμβόλιο σε καμία από τις κόρες τους γιατι ειναι αναποτελεσματικό και ειναι για γυναίκες που δεν θα έκαναν απλά ποτέ τεστ παπ μια πρόληψη. Η mercκ είχε πλησιάσει τους γυναικολόγους στην Ελλάδα για να πλασάρει το εμβόλιο και εκείνοι είπαν ότι ολες οι περιπτώσεις ειναι αντιμετωπίσημες με το τεστ παπ και δεν ειχαν πρόβλημα και τότε στραφηκαν στους παιδιάτρους..... επισης κάτι ειπε στον πατέρα μου οτι είναι για 3 τύπους επικίνδυνους του ιού αλλά τελικά τον εναν δεν τον πιάνει οπότε φόλα και για 3 low risk. Του είπε επίσης ότι τα εμβόλια περιέχουν αλουμίνιο το οποίο προκαλεί σκλύρηνση κατα πλάκας κτλ.
Δέχεται την ομοιοπαθητική αλλά δεν μπορεί να την εξήγησει.
Είπε ότι παίζει πολύ βρώμικο η εταιρία αυτή....

Απόλυτα ενημερωμένος.
Τα εμβόλια καλύπτουν για 2 υψηλού κινδύνου ορότυπους (16, 18) και επιπλέον το Gardasil της Merck και για τους 6 & 11 (κονδυλώματα).
Τα περί 3 τύπων υψηλού και 3 χαμηλού κινδύνου, μάλλον είναι αποκυήματα τη φαντασίας κάποιων.
Είναι αλήθεια ότι αρκετοί παλιοί γυναικολόγοι ήταν αρνητικοί στον εμβολιασμό, όχι βέβαια για αυτά που αναφέρονται στο παραπάνω κείμενο, αλλά γιατί φοβόντουσαν ότι η ευρεία εφαρμογή του εμβολιασμού θα οδηγούσε σε μείωση των περιστατικών με δυσπλασία τραχήλου που θα αντιμετώπιζαν στα ιατρεία τους.
Καταρχήν ο εμβολιασμός δεν αναιρεί την ανάγκη για τεστ Παπανικολάου, μια και περίπου 30% των περιπτώσεων του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας σχετίζονται με υπότυπους που δεν περιλαμβάνονται στο εμβόλιο.
Επιπλέον υπάρχει σαφής διαφορά ανάμεσα στην πρωτογενή πρόληψη (εμβολιασμός) και στη δευτερογενή πρόληψη (τεστ ΠΑΠ).
Ο εμβολιασμός γίνετε για να μη νοσήσεις.
Το τεστ Παπανικολάου γίνετε για να διαγνώσεις πρώιμα τις βλάβες και να τις θεραπεύσεις. Η παρουσία μιας δυσπλασίας στον τράχηλο, μπορεί να σημαίνει συχνή παρακολούθηση με τεστ ΠΑΠ, κολποσκόπηση, βιοψίες ή και επεμβάσεις στον τράχηλο. Πέρα από τη σημαντική οικονομική επιβάρυνση που σημαίνουν όλα αυτά, υπάρχει μεγάλη ψυχολογική επιβάρυνση (δεν είναι λίγο να γνωρίζεις ότι έχεις κάτι που μπορεί να γίνει καρκίνος), αλλά και μακροπρόθεσμες επιδράσεις: ανεπάρκεια τραχήλου, αποβολές, πρόωροι τοκετοί. Και βέβαια υπάρχει πάντα η πιθανότητα να αποτύχει η θεραπεία.
Επιπλέον οι HPV ενοχοποιούνται και για άλλους καρκίνους όπως του κόλπου, του αιδοίου, του πρωκτού, του στοματοφάρυγγα, κ.α. για τους οποίους δεν έχουμε τρόπους για πρώιμη διάγνωση
Τέλος, όσον αφορά την ιστορία με το αλουμίνιο, αν πιστεύετε ότι αυτό είναι λόγος να μην κάνετε τις 3 δόσεις ενός εμβολίου, τότε μάλλον θα πρέπει να σκεφτείτε να κόψετε το νερό, γιατί και αυτό περιέχει σωματίδια αλουμινίου.

Zerberini
07-08-13, 13:14
Γεια σας.Μολις διαβασα την συγκεκριμενη συζητηση το θεμα της οποίας με ενδιαφερει πολύ.Το κοριτσακι μου πριν λιγο καιρο εκλεισε τον 2ο μηνα και καναμε τα πρωτα εμβολια.Όταν τα καναμε δεν μου ειχε περασει από το μυαλό οτι γινεται να μην γινουν.Στη συνεχεια πηρε το ματι μου καποια αρθρα και αρχισα να ..."ξυνομαι" ας το πω. Δεν ειμαι γιατρος, δεν ειμαι ειδικη, ειμαι απλά νεα μητερα. Οπότε αναγκαστικά βλεπω το θεμα από το πρισμα της κοινης λογικης. Παρακατω παραθετω τις σκεψεις μου, σωστες λαθος δεν ξερω.
1)Νομιζω οτι τα ανεμβολιαστα παιδια στη χωρα μας δεν εχουν τιποτα να φοβουνται γιατι η πλειοψηφια εμβολιάζεται και ετσι σοβαρες ασθενειες εχουν σχεδον εξαλειφθει. Όταν εξαλειφθουν τελείως λογικά θα σταματησει και ο εμβολιασμος. Υπαρχουν παραδειγματα χωρων που σταματησαν τον εμβολιασμο και μετα αρχισαν παλι να εμφανιζονται οι ασθενειες.Αυτο δεν ειναι σοβαρο;
2)Για να καταληξουμε σε ενα συμπερασμα πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι. Διαβασα σε καποια ποστ που γραφτηκαν "ολοι οι παιδιατροι ειναι υπερ των εμβολιων και που θα βρουμε καποιον να ειναι κατα αυτων".Ε αρα τα ατομα αυτα δεν ψαχνονται , ειναι κατα των εμβολιων εξαρχης.Μηπως ομως θα επρεπε να το δουν από την αλλη οπτικη γωνια;Οτι δηλαδη αφου οι περισσοτεροι γιατροι ειναι υπερ πρεπει να το λαβουμε υποψη;Οσο και να το ψαξουμε δεν ειμαστε ειδικοι.Νομιζω οτι σε blog,βιντεακια και ιστοσελιδες δεν μπορουμε να βρουμε αξιοπιστες ερευνες παρα μονο εναν πολεμο συμφεροντων.
3)η αληθεια ειναι οτι ολα εχουν αυτοματοποιηθει σ αυτον τον κοσμο.Οι γιατροι κανουν τα εμβολια μηχανικα σε καθε παιδι χωρις να κανουν πρωτα μια ενημερωση στους γονεις.Ενημερωσε με για ποιο λογο κανουμε το εμβολιο αυτό, αν ειναι σημαντικο, ρωτα με για το ιστορικό του παιδιου και της οικογενειας.Γι αυτό το λογο εχουν μπει οι γονεις στη διαδικασια του να ψαχνονται από εδω κι από εκει αφου δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση.
Αυτα...

ΜΑΡΙΑΛ
02-09-13, 22:28
http://www.naturalnews.com/SpecialReports/VaccinesFullStory/v1/VaccineReport-EL.pdf
ετσι κουβεντα να γινεται...
αν υπαρχει έστω και ένας άνθρωπος που διαβαζωντας αυτό το άρθρο αποφασισε να μην εμβολιασει τ παιδια του ευχαρίστως να το σχολιασω καθως είναι γεματο με αισχρα ψευδη και ανακρίβιες

Jarett
30-11-13, 15:55
Η φαρμακευτική εταιρεία Merck παραδέχεται έγχυση καρκινικών ιών σε εμβόλια!!!-ΒΙΝΤΕΟ

http://www.fumara.gr/2013/11/apistevto-i-farmakeftiki-eteria-merck-paradechete-egchisi-karkinikon-ion-se-emvolia.html#.UpnsntJ7Lkd

Δεν ξέρω τι ισχύει και τι δεν ισχύει στ' αλήθεια αλλά δεν μου κάνει εντύπωση για καμία φαρμακευτική και καμία πολυεθνική.

stasinopoulou
30-11-13, 17:06
Η αληθεια ειναι οτι η γνωση ειναι μεγαλο οπλο !!!!!!! Πως μπορει ομως καποιος να γνωριζει ? Θεωρω ομως οτι τα τελευταια χρονια το θεμα των εμβολιων ειναι επικαιρο ,πρεπει η δε πρεπει να εμβολιασω το παιδι μου ,ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ??? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ !!!!!!
Εγω προσωπικα βοηθαω τα παιδια μου με την ομοιοπαθητικη και θεωρω οτι κανω το καλυτερο..
ΜΑΡΙΑ 110610 εγω προσωπικα στηριζω οσα γραφεις ,ειμαι σε επαγρυπνηση και με πονηρεψες ακομη πιο πολυ πανω στο σοβαρο αυτο θεμα.....ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ
Πειτε στο παιδιατρο σας οταν σας πει ποτε θα κανουμε το εμβολιο στο παιδι οτι ΓΙΑΤΡΕ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ,ΕΤΣΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ Ο ΑΔΕΛΦΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ....Καποιες ισως καταλαβετε απο την σιωπη του ...
Προστατεψτε τα παιδια σας ..ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ,να εχει γνωσεις ομως , οχι εμβολιαζουμε γιατι ολα τα παιδια εμβολιαζονται γιατι ετσι πρεπει.....

ΜΑΡΙΑΛ
19-01-14, 22:54
οχι εμβολιαζουμε γιατι ολα τα παιδια εμβολιαζονται γιατι ετσι πρεπει.....
άντε πάλι τα ίδια...
λοιπόν αναφέρω διάφορες περιπτώσεις όπου το εμβολιαστικό σχήμα είτε τροποιοιηται είτε δεν εφαρμόζεται καθόλου
ογκολογικά παιδιά (δεν εμβλιάζονται καθόλου)
παιδιά με αλεργείες σε συγγεκριμένα παραγογα (εμβολιάζονται επιλεκτικά)
νεογέννητα με φυματική μητέρα (εμβολιάζονται από τη γέννηση)
παιδιά που έχουν είδη νοσίσει από κάποια αρρώστια πχ ανεμοβλογιά (δεν εμβολιάζονται για την εν λόγω)
παιδιά με καρδιολογικά και άλλα προβλήματα εμβολιάζονται και με άλλα εξτρα εμβόλια (πχ γρίππης)
παιδιά που πρόκειται να ταξιδέψουν σε χώρες όπου ενδημουν μολισματικές ασθένειες πχ ελονοσία (εμβολιάζονται με ότι προβλέπεται)

αυτές είναι οι λίγες κατηγορίες που ήρθαν στο μυαλό δίχως γκούγκλινγγ...

είναι περισσότερο από σαφές ότι το ρητό "οι παιδίατροι εμβολιάζουν όλα ανεξερέτως τα παιδιά" δεν υσχύει...

Jarett
20-01-14, 09:32
Στην εποχή της υπέρμετρης πληροφόρησης και του ιντερνετ, μπορούμε να βρούμε τα ΠΑΝΤΑ σχεδόν.

Λαμβάνοντας υπόψη τους παραπάνω προβληματισμούς, η Επιτροπή Εμβολιασμών του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας της χώρας μας, καθώς και των υπολοίπων χωρών της Ευρώπης, μέχρι τη συλλογή επαρκών δεδομένων, δεν περιλαμβάνει στις συστάσεις της τον καθολικό αντιγριπικό εμβολιασμό βρεφών και παιδιών, παρά μόνον εκείνων ηλικίας >6 μηνών που ανήκουν στις ομάδες αυξημένου κινδύνου.

Ένα σημαντικό μειονέκτημα του εμβολίου BCG είναι η θετικοποίηση της δερμοαντίδρασης Mantoux σε μέγεθος και για χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να προβλεφθεί. Έτσι, δεν είναι δυνατή η διάκριση της φυσικής μόλυνσης από μυκοβακτηρίδιο, από την αντίδραση λόγω του εμβολίου, με αποτέλεσμα να δημιουργείται σύγχυση για το ποιο παιδί χρειάζεται χημειοπροφύλαξη και ποιο όχι
Ο δικός μου παιδίατρος δεν μου συστήνει να κάνουμε το εμβόλιο της φυματίωσης παρά μόνο mantoux.
Αυτό με το θετικοποίηση της δερμοαντίδρασης το έζησα εγώ προσωπικά επειδή είχα κάνει το εμβόλιο όταν ήμουν μικρή κι έτρεχα και δεν έφτανα.
Το ίδιο και άλλο μέλος της οικογένειας μου.

http://www.iatrikionline.gr/Deltio_51c/21.htm

Περί εμβολίου της φυματίωσης υπάρχουν κι εδώ πληροφορίες
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=22702

Sofiade
20-01-14, 22:37
Σχετικά με το εμβόλιο της φυματίωσης, εμάς ο παιδίατρος μας είπε να μην το κάνουμε (ακόμα) αλλά ότι όταν το κάνεις απλά σημειώνεις το μέγεθος της αντίδρασης στο βιβλιάριο του παιδιού ώστε να μπορείς να συγκρίνεις την αντίδραση σε μελλοντικά mantoux.

Όσο για την ιλαρά και τις μαγουλάδες, δείτε εδώ ποια είναι τα αποτελέσματα του μη-εμβολιασμού...

http://www.motherjones.com/kevin-drum/2014/01/map-day-high-cost-vaccine-hysteria

Αγγελίνα_2
21-01-14, 08:40
Η φαρμακευτική εταιρεία Merck παραδέχεται έγχυση καρκινικών ιών σε εμβόλια!!!-ΒΙΝΤΕΟ

http://www.fumara.gr/2013/11/apistevto-i-farmakeftiki-eteria-merck-paradechete-egchisi-karkinikon-ion-se-emvolia.html#.UpnsntJ7Lkd

Δεν υπάρχει τέτοια δημοσίευση σε αυτό το λινκ.

Jarett
21-01-14, 11:15
Δεν υπάρχει τέτοια δημοσίευση σε αυτό το λινκ.
Δεν θα μου έκανε εντύπωση εάν το αποσύρανε. Είναι πολλά τα λεφτά και τα συμφέροντα

Σε άλλα λινκ λοιπόν

http://www.liveleak.com/view?i=327_1195303011

εδώ λειτουργεί το λινκ της συνέντευξης (μέχρι σήμερα που το δημοσιεύω τουλάχιστον)

http://olympia.gr/2013/01/19/%CE%B1%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%BF-h-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-merck-%CF%80%CE%B1/

Κι εδώ το λινκ λέει ότι

Ο λογαριασμός youtube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων
(αν αυτό σας λέει κάτι)

Επίσης

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

Η φαρμακευτική εταιρεία Merck παραδέχεται έγχυση καρκινικών ιών σε εμβόλια!!!

Ναι, ο καρκίνος έχει εξαπλωθεί μέσω ιών του καρκίνου και

προτού να πείτε ότι είναι λάθος διαβάστε εδώ…

biology.about.com/od/virology/ss/cancer-viruses.htm

Αυτή η εκπληκτική λογοκριμένη συνέντευξη διενεργήθηκε από τον ιατρικό ιστορικό

Edward Shorterγια την δημόσια τηλεόραση WGBH (Βοστώνη) και Blackwell
Science κόπηκε από την The Health Century λόγω της τεράστιας ευθύνη της -
η παραδοχή ότι τα εμβόλια της φαρμακευτικής εταιρείας Merck έχει παραδοσιακά
ενχύσει ιούς του καρκίνου (SV40 και άλλους) σε ανθρώπους σε όλο τον κόσμο.Σε αυτόν τον τομέα αυτός που έχουμε εμπιστοσύνη, ψεύδεται: Η CIA, Hollywood
& Βιοτρομοκρατία, παράγονται και διανέμονται ελεύθερα στους καταναλωτές.

Ο ειδικός της υγείας, ο Δρ Leonard Horowitz, χαρακτηρίζει ως κορυφαίο ειδικό
των εμβολίων στον κόσμο, τον Δρ Maurice Hilleman, που εξηγεί γιατί τα εμβολία
της Merck εξάπλωνουν το AIDS, την λευχαιμία και άλλες φρικιαστικές πληγές
σε όλο τον κόσμο. Παρακαλώ προωθήστε αυτό το κλιπ (link) σε όλους τους γνωστούς σας που
νομίζουν ότι τα εμβόλια είναι «ασφαλή και αποτελεσματικά.
«Αξίζει να το δείτε γιατί λέει αναλυτικά τι μας βάζουν στο σώμα μας με τα εμβόλιαοι φαρμακοβιομηχανίες!

http://fumara.gr/%CE%91%CE%A0%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%95%CE%A5%CE%A4%CE%9F-%CE%97-%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-merck-%CF%80/

Little Monkey
21-01-14, 11:28
Ο ειδικός της υγείας, ο Δρ Leonard Horowitz,

Για τον ίδιο λέμε?

Leonard George Horowitz (born June 20, 1952) is a dentist, a health industry entrepreneur, author and AIDS conspiracy theorist who opposes vaccination.

http://en.wikipedia.org/wiki/Leonard_Horowitz

Από πότε οι οδοντίατροι είναι "ειδικοί της υγείας"?

ΑΝΝΑ24
21-01-14, 11:48
Με ποιόν ακριβώς τρόπο εξαπλώνουν το AIDS τα εμβόλια?

Γενικώς δεν αντιλαμβάνομαι γιατί πρέπει να πειστώ από μεμονομένες δημοσιεύσεις αμφιβόλου πηγής, ενώ θα παραμένω δύσπιστη στην επίσημη οδό.

Jarett
21-01-14, 12:18
Δεν είμαι ειδικός για να ξέρω.
Βάζω κάποια πράγματα που βρίσκω and that's all.

Προσωπικά γνωρίζω εκ των έσω ότι ο κόσμος των φαρμακευτικών δεν είναι όμορφα αγγελικά πλασμένος και δεν αποσκοπεί πάντα στο καλό των ανθρώπων, αλλά στις πωλήσεις τους.
Ακόμα και στα κτηνιατρικά θέματα.

Όπως προ-ειπα οι πληροφορίες είναι στην κρίση του καθενός,να ψάξει να κάθει κλπ κλπ.

Sofiade
21-01-14, 23:06
Όπως προ-ειπα οι πληροφορίες είναι στην κρίση του καθενός,να ψάξει να κάθει κλπ κλπ.
Τώρα να σου πω την αλήθεια, πληροφορίες που προήλθαν από σάιτ με τίτλο fumara.gr δεν θα τις έψαχνα παραπάνω :p

The clue is in the name, που λένε και οι αγγλόφωνοι...

ΜΑΡΙΑΛ
24-01-14, 22:00
Με ποιόν ακριβώς τρόπο εξαπλώνουν το AIDS τα εμβόλια?
.
θα σου πω εγώ ο αρθρογραφος ο "ειδικός" της υγείας πιστεύει ότι τα εμβόλια προκαλούν καρκίνο με διάφορα διαβολικά κύτταρα που ενύουν στο οργανισμό μας κτλ....
μάλλον μπέρδεψε το έιτζ με τους καρκίνους και το πέρασε για είδος καρκίνου (όπως λευχαιμεία πχ) :cool:

αυτό το λέω για να καταλάβετε για τι "λαμπρό επιστημονα" μιλαμε...