PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΘΜΑ

κικη
02-04-06, 15:45
Γεια σας ειμαι παλι η Κικη και οση εχετε διαβασει το post μου θα ξερετε πως η κορη μου ειναι ενα παιδακι που αν μη τι αλλο πασχει απο πολλα ειδη αλλεργιας καθως και ασθμα.
Ερευνες λενε πως ενα μεγαλο ποσοστο παιδιων που ειναι αλλεργικα στο γαλα εχουν πολυ μεγαλες πιθανοτητες να αναπτυξουν και ασθμα και για αυτο το λογο τα εβαλα μαζι σε ενα θεμα.
Η κορη μου γεννηθηκε με αλλεργια στο γαλα της αγελαδας(δεν μπορεσα να θυλαξω)και οταν εγινε εναμιση χρονων αρχισαν και τα πρωτα συμπτωματα του ασθματος.Δεν ξερω πια πιο απο τα δυο ηταν το χειροτερο γιατι το καθενα ειχε τα δικα του συμπτωματα. Στη συνεχεια απεκτησε αλλεργικη ρινιτιδα και επιφυκιτιδα( ετσι να μηναφησουμε και κανενα συμπτωμα απο εξω :roll: ).
Τωρα πια ειναι σχεδον τεσσερα χρονων και ειναι ενα πολυ ευαισθητο παιδακι που αρρωσταινει με το παραμικρο και χρειαζεται μεγαλη φαρμακευτικη υποστηριξη με αντισταμινικα καθως και εισπνεομενα :cry:
Το ξενυχτι , η γκρινια , η υπερενταση καθως και ο πολεμος των αστρων για να παρει τα φαρμακα της ειναι η καθημερινοτητα μας.
Προσπαθω για το καλο της αν και παντα δεν τα πετυχαινω τοσο καλα ο σκοπος ομως αγιαζει τα μεσα.....ετσι και εγω πολλες φορες μπορει να εχω κανει λαθη αλλα παντα προσπαθωντας για το καλο της.

κικη
21-06-06, 23:50
Φαινεται πως η μονη τυχερη μαμα σε αυτο το site που εχει παιδακι με αλλεργιες ειμαι μονη εγω :D :D :D
Εδω ερχομαι να καταθεσω την εμπειρια μου και να σας πως μην αυταπαταστε εσεις γονεις και ενημερωθητε για τις αλλεργιες, θεωρειτε η μαστιγα του αιωνα μια και καθημερινα τα ποσοστα αλλεργικων ατομων αυξανονται ραγδαια λογο της ρυπανσης και του γενικοτερου δυτικου τροπου ζωης.
Το παιδακι σας ειναι φιλασθενο?
τρεχει η μυτουλα συνεχως μυξες αλλα δεν εχει πυρετο?
επισης βηχει αλλα ειναι παλι απυρετο?
ξυπναει τα βραδια κλαιγοντας χωρις λογους?
τσιμπλιαζουν τα ματια του και κυριως κατα την ανοιξη?
εχει μικρα σπυρακια στο προσωπο?(δεν ειναι ιδρωτηρια)
Οι περισσοτεροι γονεις νομιζουν πως το παιδακι τους κρυωσε γιατι ισως να φυσουσε λιγο η' να περπατουσε ξυπολυτο η' επαιζε με τα νερα.
ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ ΛΑΘΟΣ :shock: :shock: :shock:
Δεν υπαρχουν κρυωματακια, υπαρχουν μονο ιωσεις που σημαινει πως το παιδακι αν εχει τα παραπανο συμπτωματα αλλα δεν εχει πυρετο εχει μεγαλες πιθανοτητες να εχει καποια αλλεργια.
Ενημερωθητε σωστα απο τον παιδιατρο σας για το τι ειναι ιωση και αν υπαρχει η ενοια του "κρυωσε", μην γυρνατε την πλατη σας στην ενημερωση γιατι θελω να σας πω πως το παιδι μου ξεκινησε με μια αλλεργια στο γαλα και μετα εκδηλωθηκαν χιλια αλλα προβληματα και δυστυχως ειχαν μεγαλο αντικτυπο στην ψυχοκινητικη του κατασταση. :cry:
Δεν λεω βεβαια πως οποιο παιδακι εχει καποιο ειδος αλλεργια εχει ψυχοκινητικα προβληματα, προς θεου αλλα σιγουρα δεν υπαρχει λογος να ταλαιπωρει μια ρινιτιδα η καποιο αλλεργικο συμπτωμα το παιδι σας και εσεις να παιρνετε τον υπνο του δικαιου.
ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΤΕ....

Μαρια Στυλιανακη
05-09-06, 12:03
Γειά σου ξανά Κική!

Να είσαι σιγουρη ότι δεν είσαι η μόνη που το παιδάκι σου εχει αλλεργίες,...

είναι κάτι που σε ένα παιδικό σταθμό πάντα συζητείται, και θα έλεγα ότι ένα στα 20 παιδιά θα έχει και μία αλλεργία...

κάνεις καλά που επισημάνεις στους γονείς να είναι επάγρυπνοι.. είναι σημαντικό θέμα..

gini
11-12-06, 02:21
Γεια Κική!
Να λοιπόν που δεν είσαι μόνη.
Το αγοράκι μου ξεκίνησε με ατοπική δερματίτιδα στους 2,5 με 3 μήνες. Το συγκεκριμένο πρόβλημα κράτησε ευτυχώς για λίγο στην έκταση που εμφανίσθηκε -δηλαδή σε όλο το σώμα- και έπειτα, μέχρι να γίνει 18 μηνών, το είχε μόνο σε ορισμένα σημεία. Ήταν ταλαιπωρία γι' αυτόν γιατί είχε και φαγούρα. Ήταν και ένας από τους λόγους που θήλασα, μου είχαν πει τουλάχιστον 1 χρόνο. Κάποια περίοδο είχα κι εγώ η ίδια κόψει τα γαλακτοκομικά (αγελαδινά) από τη διατροφή μου. Είμασταν πολύ προσεκτικοί στην εισαγωγή των στέρεων τροφών, στο τι τροφές (δεν έφαγε κρέμες του εμπορίου) κλπ. Τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε μπηκαμε και στο ΠΑΙΔΩΝ με βροχικό άσθμα (το περιμέναμε ότι θα το πάθαινε κάποια στιγμή γιατί έχουμε κακό ιστορικό). Ήταν η πρώτη φορά που κρύωσε σοβαρά και του γύρισε αυθημερόν σε άσθμα.
Για να μην τα πολυλογώ, νομίζω ότι καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου.
Έχετε καθόλου σκεφτεί την ομοιοπαθητική;

κικη
11-12-06, 20:58
Η αληθεια ειναι πως πολλα ατομα μου εχουν μιλησει για την ομοιοπαθητικη αλλα λιγο την φοβαμαι :(
Επισης ενα ακομα προβλημα ειναι πως η κορη μου ειναι ενα παιδακι που στηριζεται καθημερινα με μεγαλη φαρμακευτικη αγωγη μια και τα προβληματα μας ειναι πολλα και δυσκολα, πως λοιπον να τολμησω να μπω σε ενα αλλο κλαδο με αμφιβολο αποτελεσμα? :( και εκτος αυτου το αλλο ρωτημα ειναι πως η κορη μου θα μπορει να αναπνεει χωρις τα απαραιτητα για αυτην φαρμακα?
Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη και επειδη για πρωτη φορα βρηκα ενα πολυ καλο αλλεργιολογο ο οποιος την εχει βοηθησει εξαιρετικα και ειναι για πρωτη φορα σε καλο δρομο δυσταζω να κανω οποιαδηποτε αλλαγη!!!
Οσο για σενα φιλη μου ευχομαι το δικο σου παιδακι να μην ταλαιπωρηθει οσο το δικο μου και να περασετε πιο ευκολα, απλως να εισαι προσεχτικη...
Σου ευχομαι καλο κουραγιο...

gini
12-12-06, 00:44
Ευχαριστώ, το ίδιο έυχομαι και για εσάς. :)

hara
12-01-07, 12:49
Πώς γίνεται η διάγνωση ότι ένα παιδάκι έχει άσθμα;;;

Η μικρή μου έχει μία ευαισθησία, θα έλεγα, στο αναπνευστικό, και κάθε ίωση της το γυρίζει σε βήχα!!

Άν δεν πάρει "τη δόση" της σε κορτιζόνη (εισπνεόμενο flixotide) δεν ηρεμεί!!! :?
Πρώτη φορά νοσηλεύτηκε με βρογχίτιδα 6 μηνών.

Εκεί μας είπαν ότι σε τόσο μικρές ηλικίες δεν μπορούν να πούν με βεβαιότητα ότι είναι άσθμα!

Αλλεργία σε κάτι δεν δείχνει να έχει...πρός το παρόν τουλάχιστον...!! :roll:

Απο βδομάδα έχω ραντεβού με ομοιοπαθητικό!
Κάνει ομοιοπαθητική η μητέρα μου εδώ και δύο χρόνια και η κουμπάρα μου....πολύ ευχαριστημένες!!

Θα πάω και θα σας πώ...!!

Μαρια Στυλιανακη
12-01-07, 17:18
http://www.pediatros.com/MAIN/74,0,1162,284-ASThMA.aspx

είναι ενδιαφέρον άρθρα. κάτω έχει και άλλα λινκ εκτός απο το κείμενο το οποιο εμφανίζεται.

Για το άσθμα είναι κάτι μυστήριο... νομίζω ούτε και οι γιατροί μπορούν ακόμα και σε ενήλικες να πούν συγκεκριμένα, ειδικά εάν είναι ήπιας μορφής.

εγώ προσωπικά μάλλον πρέπει να έχω ήπιο άσθμα και ο γιατρός μου είπε να παίρνω 2 εισπνοες berovent (βροχοδιασταλτικο) και 3 flixotide 250mcg όποτε έχω βήχα για όσο πάρει να σταματήσει.
ενεργοποιείται με ίωση εμένα, δεν είναι δηλ αλλργικό. όμως δεν μου ανέφερε ότι έχω άσθμα.
πάντως κάνει δουλειά, άρα μάλλον έχω ήπιας μορφής άσθμα που δεν έχει σχέση με άσκηση και αλλεργιογόνα. και επίσης αυτό ξεκίνησε πρίν ένα χρόνο, ενώ έχω εδώ και 10 χρονια σκύλο γάτα και επαφή με υλικά ζωγραφικής σκόνες κτλ. .... περίεργα πράγματα...
θα με ενδιέφερε να κάνω ομοιοπαθητική για αυτό αλλά ίσως και εγώ αμφιβάλλω και δεν θέλω να δώσω τα χρήματα που απαιτεί η πρώτη συνάντηση του ιστορικού που παίρνει ώρες κτλ...
για πές μας και για το οικονομικό της υπόθεσης...!

κικη
13-01-07, 22:26
Φιλη Χαρα καταρχην πρεπει να ξερεις πως κανενα παιδακι δεν λεμε πως εχει ασθμα με βεβαιοτητα αν δεν εχει περασει τον 7χρονο ζωης τουλαγχιστον. Αυτο που εντοπιζουν οι γιατροι λεγεται βρογχοσπασμα και προκειται για μια διαστολη των πνευμονων οπου δεν επιτρεπει την εκπνοη(αν θυμαμαι καλα).
Τωρα οσο αναφορα το γεγονος πως πολυ συχνα εχει ιωσεις εχει σχεση με το ανοσοποιητικο συστημα του οργανισμου και δυστυχως οταν το ανοσοποιητικο ειναι χαμηλο τοτε συνηθως εχει σχεση με αλλεργια διοτι οπου αλλεργια=χαμηλο ανοσοποιητικο συστημα.
Πιθανοτοτα το παιδι σου μπορει να ειναι αλλεργικο αλλα δεν εχεται εντοπισει ακομα τα συμπτωματα.
Οι αλλεργιες ειναι πολυ υπουλες :shock: μπερδευονται συνηθως τα συμπτωματα της με το κοινο κρυολογημα πχ μπορει η μυτουλα του παιδιου σου να τρεχει για 2 βδομαδες η' και τρεις στη σειρα και να νομιζεις πως ακομα το ταλαιπωρει το κρυολογημα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι αλλεργικη ρινιτιδα.
Αυτα τα διηγουμε εκ πειρας και δυστυχως δεν τα γνωριζα αυτα απο την αρχη και χορηγουσα λαθος φαρμακευτικη αγωγη με αποτελεσμα να χειροτερευει η μικρη αντι να βελτιωνεται.
Η συμβουλη μου ειναι πως καλα θα ηταν να εξετασει την μικρη σου ενας αλλεργιολογος...εμεις παντως απο την μερα που ξεκινησαμε να παρακολουθειται η κορη μου απο αλλεργιολογο ειδαμε τι θα πει ασπρη μερα... :idea:
σου ευχομαι να κανεις την σωστη επιλογη...

Μαρια Στυλιανακη
13-01-07, 23:42
αλλεργια=χαμηλο ανοσοποιητικο συστημα.
δεν ήξερα ότι ισχύει αυτό.... ενδιαφέρον.....

μπορείς να μας συστήσεις εκεί που πήγες? (αν δε θες να το γράψεις εδώ στείλε μου πμ)

hara
15-01-07, 10:23
Και εμένα θα με ενδιέφερε να μου πείς πού απευθύνθηκες!!!

Στο Πάιδων;;;

maria
15-01-07, 10:54
Οι παρακάτω πληροφορίες ίσως σας φανούν ενδιαφέρουσες

http://health.in.gr/allergies/Article.asp?Bookmark=allergies

http://www.allergy.gr/site/content.php?artid=15

almak
15-01-07, 18:11
Και εμένα θα με ενδιέφερε να μου πείς πού απευθύνθηκες!!!

Στο Πάιδων;;;Στο παίδων πεντέλης έχει......σίγουρα θα έχει και το αγ. Σοφία - Αγλ. Κυριακού αλλά τα ραντεβού ( πρωϊνά) σου δίνουν 6 μήνες μετά :shock: :shock: Αυτά "τραβάω " εγώ στο Πεντέλης.
Τα απογευματινά ραντεβού στα νοσοκομεία είναι πολύ εξυπηρετικά , αλλά είναι επί πληρωμή ........40 ~ 60 ευρώ.

hara
16-01-07, 10:24
Στο παίδων πεντέλης έχει......σίγουρα θα έχει και το αγ. Σοφία - Αγλ. Κυριακού αλλά τα ραντεβού ( πρωϊνά) σου δίνουν 6 μήνες μετά :shock: :shock: Αυτά "τραβάω " εγώ στο Πεντέλης.
Τα απογευματινά ραντεβού στα νοσοκομεία είναι πολύ εξυπηρετικά , αλλά είναι επί πληρωμή ........40 ~ 60 ευρώ.

Ναί όντως...πήρα και μου έδωσαν ραντεβού για Απρίλιο!!!! :shock:

Απευθύνθηκα χτές στην παιδίατρό μας όπου εξέτασε τη μικρή μας συνέστησε πάλι εισπνοές.
Τη ρώτησα άν χρειάζεται να πάω σε αλλεργιολόγο και υποστήριξε ότι είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για αλλεργίες και ότι καλύτερα θα ήταν το παιδί να πάει 3 χρονών.

Θεώρησε φυσιολογικό να εμφανίζει τόσο συχνά τα συμπτώματα αυτά εφόσον είναι ακόμη μικρή και "δεν έχει αναπτύξει ακόμη το ανοσοποιητικό της".

"Θα δυναμώσει"....μου είπε και με απέτρεψε απο την ιδέα να απευθυνθώ σε
αλλεργιολόγο.

Παρόλα αυτά εγώ επικοινώνησα με αλλεργιολόγο και μου είπε ότι "η ηλικία των 3 ετών είναι κρίσιμη γιατί σ'αυτήν μπορούμε να παρατηρήσουμε αν τα
συμπτώματα αυτά έχουν περάσει ή όχι, οπότε χρειάζεται και περαιτέρω
φροντίδα. Επίσης κατά πάσα πιθανότητα πράγματι η μικρή θα δυναμώσει."

Οπότε συνεχίζουμε με τη παιδίατρο!....και έπεται η ομοιοπαθητική! :wink:

almak
16-01-07, 19:57
.....Ναί όντως...πήρα και μου έδωσαν ραντεβού για Απρίλιο!!!! :shock:.....
:Έχει καλυτερεύσει το σύστημα.....μπράβο - μπράβο :lol: :lol: :lol:

κικη
18-01-07, 19:56
Λοιπον θα προσπαθησω να πω με λιγα λογια πως βιωσα τα αλλεργικα προβληματα της κορης μου με την ελπιδα να καταλαβουν οι γονεις μερικα πραγματα και να αποφυγουν τις δυσκολιες που αντιμετωπησα λογο κακης ενημερωσης και αγνοιας :wink:
Πριν κλεισει η κορη μου το πρωτο ετος διαπιστωνω με μεγαλη μου λειπει πως ειναι ενα παιδακι πολυ φιλασθενο :cry: και ευαισθητο, μονιμως με μια ιωση, αδυνατισμενο και ταλαιπωρημενο.
Η παιδιατρος μου συστηνει εισπνεομενα καθως και ζιρτεκ σταγονες και ενα ρινικο σπρει(η μικρη ειχε απο την μερα που γεννηθηκε αλλεργια στο γαλα, το αναφερο αυτο διοτι ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζετε πως τα παιδια που εχουν αλλεργια στο γαλα κατα 80% εχουν πιθανοτητα να εχουν και ασθμα). Ρωταω τοτε εγω την παιδιατρο μηπως πρεπει να παμε σε αλλεργιολογο μια και το παιδι μονιμως εκανε βρογχοσπασμα αλλα μου λεει πως οχι ειναι πολυ μικρη, μετα την ηλικια των τριων. Στο δευτερο ετος της ζωης της συνεχιζει με σταθερη αγωγη εισπνεομενων και ολων των σχετικων παθαινει μια πολυ σοβαρη κριση ασθματος(η' τουλαγχιστον ετσι μου ειχαν πει και θα σας εξηγησω τι ενοουσα στην συνεχεια), μου προτεινουν και οι γιατροι απο το νοσοκομειο αλλα και η παιδιατρος που την παρακολουθουσε να δινω ανα 2 ωρες αερολιν(ενοειται συγχρονως και την σταθερη αγωγη) ολο το 24ωρο :shock: :shock: :twisted: :twisted: και αυτο εκανα μια και ηταν συμβουλες γιατρων . Επι ενα μηνα περασα κολαστικες στιγμες με το παιδι να μην μπορει να σταθει στα ποδια του και να με καλυτερευση μηδαμινη εως ελαγχιστη, μπαινοβγαιναμε στα νοσοκομεια σαν τους τρελλους και παλι να μας λενε τα ιδια, θα περασει σιγα σιγα, καντε συχνα αερολιν κλπ κλπ, ξαναρωτω την παιδιατρο μηπως πρεπει να παμε σε αλλεργιολογο? ΟΧΙ ηταν και κατηγορηματικη. Εμενα ομως μεσα μου με ετρωγε το σαρακι να εχω ενα κοριτσακι κουκλακι σκετοκαι να ειναι σαν μισοπεθαμενο :?: με μαυρους κυκλους, να μην μπορει να αναπνευσει, να παιξει, να τρεξει :?: παιρνω μονη μου αυθαιρετα την αποφαση και παω σε ενα αλλεργιολογο και το παιδι μου μεσα σε τρεις μερες ειχε γινει οπως ηταν παλια :) γελαστο και υγιεις :!: :!: και ολα αυτα τα παθαμε διοτι πολυ απλα αυτοι οι ανθρωποι δεν διναν την καταλληλη αγωγη στο παιδι(διεγνωσαν βρογχοσπασμα που οντως υπηρχε αλλα ο λογος ηταν πως την ταλαιπωρουσε μια τρομερη ρινιτιδα και την μπουκωνε)και οπως καταλαβαινεται η ρινιτιδα δεν περναει με αερολιν... :twisted: :twisted: :twisted: .
Μεσα σε λιγες μερες το παιδι ειχε τρομερη βελτιωση και μεσα σε ενα μηνα ηταν καλυτερα οσο ποτε αλλοτε, βεβαια ο αλλεργιολογος με ρωτησε γιατι αργησα τοσο πολυ να την παω στο καταλληλο θεραπευτη και οταν του εξηγησα τον λογο μου ειπε τα εξης λογια"δυστυχως οι παιδιατροι επιμενουν να μπλεκονται σε κλαδους που δεν ειναι της ειδικοτητας τους και κανουν τα παιδακια να ταλαιπωρουνται".
Επισης θελω να αναφερω το εξης πως το ονομα του ειναι Βρατσιδας Χρηστος και ειναι καταπληκτικος επιστημονας αλλα και ανθρωπος και συνεργαζεται με τα ταμεια του ταε και τεβε.
Τωρα οτι καταλαβατε ....καταλαβατε, ο νοον νοητο που λεει και μια παροιμια.
Ξεχασα να αναφερω πως η κορη μου παρακολουθειται απο το ιατροπαιδαγωγικο ΨΝΘ για της εργοθεραπειες που κανει, επισης μιλαμε για καταπληκτικο γκρουπ παιδοψυχολογων και εργοθεραπευτων.

almak
22-01-07, 01:37
Μπράβο ρε Κικη , χαίρομαι που σας ακούω καλύτερα από ποτέ :D :D :D

Μαρια Στυλιανακη
22-01-07, 11:49
"δυστυχως οι παιδιατροι επιμενουν να μπλεκονται σε κλαδους που δεν ειναι της ειδικοτητας τους και κανουν τα παιδακια να ταλαιπωρουνται". και δυστυχώς και οι κανονικοί παθολόγοι σε εμάς τους ενηλικες το κάνουν αυτό... !!

νομίζω ότι ιατρικά, το θέμα των αλλεργιών είναι ένα θέμα που αυτη και την προηγούμενη δεκαετία είναι πιό μεγάλο απο ποτέ, και ότι είναι σε αρχικό στάδιο όλες οι έρευνες, έτσι βλέπω απο όσα ιατρικά διαβάζω...

..χαίρομαι και εγώ πολύ Κική που μπορέσατε να βρείτε μια άκρη με αυτό το θέμα και καταλήξατε σε μία καλή ομάδα ειδικών!

hara
22-01-07, 12:10
Μπράβο κική και χαίρομαι ειλικρινά που άνοιξες αυτό το θέμα ώστε να μην εφησυχάζουμε και να το ψάχνουμε και οι υπόλοιποι περισσότερο!!

κικη
22-01-07, 12:23
Oντως ειμαστε σε ενα πολυ καλο δρομο τοσο με το θεμα της υγειας και των αλλεργικων προβληματων οσο αναφορα με το αλλο θεμα ειμαστε εξισου σε ενα πολυ καλο δρομο, εχουμε δουλεια μπροστα μας αλλα δοξα σοι ο Θεος :D :D :D
Φιλε almak ευχομαι να εισαστε και εσεις το ιδιο καλα...ελπιζω να ακουσω ευχαριστα νεα... :D
Χαρα ο λογος που ξεκινησα να γραφω για το θεμα των αλλεργιων ηταν οχι βεβαια για να δασκαλεψω καποιον αλλα τουλαγχιστον να ακουστει και η εκδοχη των πασχοντων και οχι μονο μια ιατρικη αποψη, με την ελπιδα να αποφευχθουν οι κακοτοπιες.

maria
22-01-07, 12:26
Κική έκανες πολύ καλά που μας είπες την ιστορία σου.

Δυστυχώς οι αλλεργίες είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα στο ποίο δεν δίνουμε αρκετή σημασία.

Το κακό είναι ότι μπορούν να εμφανιστούς ξαφνικά, και να ερμηνευτούν με λάθος τρόπο από τον εκαστοτε γιατρό που δεν είναι ειδικός.

ΣΟΦΙΑ
22-01-07, 12:39
Κική,

Τόσο η εμπειρία σου στα θέματα της αλλεργίας όσο και οι συμβουλές σε θέματα διατροφής που κατα καιρούς έχεις δημοσιεύσει είναι πραγματικά πολύ χρήσιμα για μας. Σε ευχαριστούμε και περιμένουμε και άλλα!!

κικη
01-02-07, 16:16
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια, ο κυριος λογος που αρχισα να γραφω ολα αυτα ηταν πως εγω ως ανυποψιαστη μανα περασα μεγαλη φουρτουνα προσπαθοντας να βρω τι ειναι το πιο σωστο για την κορουλα μου :?
Βεβαια θα το ξανατονισω πως το καθε παιδι ειναι μοναδικο οπως και η ιδιαιτεροτητα του, ωστοσω το να μοιραζομαστε εμπειριες αποτελει μερικες φορες σωτηριο διοτι βλεπουμε και αλλες εκδοχες που μπορει να μην τις ειχαμε σκεφτει.
Περιμενω να διαβασω και δικες σας εμπειριες, ισως μαθω κατι καινουργιο απο εσας...

κικη
06-02-07, 12:13
Προσεξα πως εχω ξεχασει να αναφερω το ονομα του αλλεργιολογου που παρακολουθει την κορη μου.
Λεγεται Βρατσιδας Χρηστος για οσους ζουν Θεσσαλονικη και το ιατριο του βρισκεται στην Επταλοφο, για περισσοτερες πληροφοριες μεσο e mail.
Συνεργαζεται με το ΤΕΒΕ και ΤΑΕ και ειναι απο τους ελαγχιστους γιατρους που τηρει την συνεργασια του με ολες τις ενοιες. :!:
Αξιολογος επιστημων αλλα και ανθρωπος...
Σορι για την παραληψη μου τοσο καιρο...

rike
06-02-07, 14:07
Έχει κανείς κάποιον καλό αλλεργιολόγο στην Αθήνα. Για τα παιδιά πρέπει να βρούμε παιδο-αλλεργιολόγο ή οποιονδήποτε αλλεργιολόγο?

Μαρια Στυλιανακη
06-02-07, 16:35
Εδώ υπάρχει λίστα με αλλεργιολόγους

http://www.allergy.org.gr/html/members/map.htm

κικη
06-02-07, 19:51
Το συνηθες ειναι να ειδικευονται και στους ενηλικες και τους ανηλικους, οσο για την Αθηνα δεν γνωριζω κανενα για να σας προτεινω

ROULITSA
31-01-08, 15:55
Γειά σου Κική (κ σε όλους). Είμαι νέο μέλος και έχω διαβάσει σχεδόν όλη σου την πορεία. Κοντεύουν να με πάρουν τα ζουμιά καθώς περνάμε κάτι ανάλογο. Θα σας διηγηθώ την δική μας ιστορία. Γέννησα τήν μικρούλα μου στις 27/6/2006. Δεν θήλασα όχι γιατί δεν ήθελα αλλά γιατί δεν είχα θηλή και δεν υπήρχε η σωστή πληροφόρηση στο νοσοκομείο. :x Μέχρι 10 μηνών το παιδάκι μου πήγαινε καλά αφού μερικές φορές εμφάνιζε ατοπική δερματίτιδα στα μάγουλα - το οποίο έφευγε μόλις βάζαμε ΠΕΠΑΝΘΟΛ και λίγες τσίμπλες οι οποίες εξαφανίζονταν όταν βάζαμε ΤΟΜΠΡΕΞ. Μόλις έγινε 10 μηνών άρχισαν όλα. Βράσιμο, φλέμα, βρογχόσπασμο και μπούκωμα στη μύτη. Και τώρα τελευταία κάνει και ωτίτιδες!!!!!!!! Και τι δεν έχουμε δοκιμάσει κορτιζονούχα και μη ..... ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΑ ΑΕΡΟΛΙΝ, FLIXOTIDE, BEROVENT, αντιβιώσεις - Augmentin, Claripent, Amoxil και Singulair, Amboral, Aerius, Spiropent, Soldesanil (κορτιζόνη σε σταγόνες), Zirtek, Xozal και πολλά πολλά άλλα τα οποία δεν τα θυμάμαι. Έχουμε γυρίσει 5 γιατρούς και τίποτα. :( Και δεν είναι μόνο αυτό..... Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο μας έχουν ταλαιπωρήσει... ¨οταν η παιδιατρός μας είδε ότι όλοι οι συνδυασμοί των φαρμάκων δεν κάνουν τίποτα μας έστειλε στο ΠΑΙΔΩΝ για τέστ ινοκυστικής ίνωσης. Να εύχεστε να μην είναι αυτό μας είπε. Που να ξέρουμε ΄τι είναι?? Μπαίνω στο Ιντερνετ και μαθαίνω. Πένθος στο σπίτι μας - πρίν ακόμη κάνουμε τις εξετάσεις. Κάνουμε το πρώτο τεστ ιδρώτα βγαίνει αμφίβολο το αποτέλεσμα. Μας βάζουν να κάνουμε και 2ο μετά από 15 ημέρες πάλι αμφίβολο. (Εντω μεταξύ έκανε και ακτ. θώρακος η οποία είχε λίγα ευρήματα αλλά δεν μας είπαν για αυτά τίποτα γιατί ήταν λέει από τα ακροαστικά που είχε κάνει και εξετάσεις αίματος που βγήκαν καλές) Μόλις βγήκε κ το 2 τεστ αμφίβολο μας έστειλαν να κάνουμε ΤΕΣΤ DNA. Μέχρι να βγεί αυτό 45 ημέρες δηλ. - γιατί τους χάλασε και το μηχάνημα - είμασταν σε αναμμένα κάρβουνα... Βγαίνει ευτυχώς όλα καλά. Μας στέλνει η παιδιάτρός μας να κάνουμε αλλεργικές εξετάσεις και ανοσολογικές οι οποίες κάνουν 1 μηνα και λογικά θα τις πάρουμε αύριο. Αυτή τη στιγμή το μικρό μου έχει κάνει ωτίτιδα και στα δύο αυτιά, έχει βράσιμο, μπούκωμα και πέρνει 7 φάρμακα συνολικά. Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι ταλαιπωρία είναι... και για εμας πές εντάξει - το μωρό μου όμως τι φταίει???? Άν εχετε κάτι να προτείνετε...SOS :(

TZOYTZA
31-01-08, 18:05
Κοριτσια διαβαζω τη εχετε περασει και εχω στεναχωρηθει παρα πολυ,
λοιπον την περυσινη χρονια την περασαμε χαλια ηταν οταν ξεκινησαμε παιδικο σταθμο και αρχισαμε να περνουμε αντιβιωση απο την αρχη της χρονιας ως τον Απριλιο.
Ειχαμε παρει ΕΙΣΠΝΕΟΜΕΝΑ ΑΕΡΟΛΙΝ, FLIXOTIDE, BEROVENT, αντιβιώσεις - Augmentin, Claripent, Amoxil και Singulair, Amboral, Aerius, Spiropent, Soldesanil (κορτιζόνη σε σταγόνες), Zirtek, Xozal ολα αυτα που λες και εσυ και τιποτα το παιδι ηταν συνεχως με μπουκωμα στην μυτη και ωττιτιδες, στο τελος ενας πολυ καλος ΩΡΛ μας ειπε να τα σταματησουμε ολα και το παιδι θα γινει μια χαρα απο μονο του και οντως
φετος ειναι καλα κατι ψιλοκρυωματα μονο.
Ειχαμε παει και εμεις σε παιδοαλλεργιολογο και περασαμε μια απιστευτη ταλαιπορια αλλα τελικα δεν ηταν αλλεργια αυτο που ειχαμε.
Ευχομαι στα παιδακια σας να γινουν συντομα καλα και να σταματησουν
να βασανιζονται απο τα φαρμακα που περνουν και υπομονη στις μανουλες!!!!!!!!!!!!!!!!

evoula k
31-01-08, 19:22
Αχ, και πάλι άχ εγώ έχω την προσωπική εμπιρία μου αφού από βρέφος ταλαιπορούμαι η ίδια με αλλεργίες. Πολλές. Σε όλα τα συστήματα. Εχω κάνει όλα τα τεστ έχω δοκιμάσει τα πάντα. Εχω σήμερα τρία παιδιά που και τα τρία έχουν κληρονομήσει τις αλλεργίες μου ευτυχώς προς το παρόν όχι όλες. Ο γιός μου σήμερα 9 στα δύο του έπαθε ρήξη τυμπάνου μετά από επανωτές ωτίτιδες και στα τρία κόντευε να χάσει την ακοή από υγρό που δεν μπορούσε να φύγει από το μέσω ούς. Ευτυχώς αποφασίσαμε να αφήσουμε όλες τις συντηρητικές αγωγές και θεραπείες με αντιβιώσεις, κορτιζόνες κλπ. και κάναμε κρεατάκια και βάλαμε σωληνάκια στα αυτιά και από τότε το παιδί σώθηκε. Η κόρη μου είχε σημαντικές δυσκολία στην αναπνοή από νεογέννητο, ροχάλιζε και ξυπνούσε κουρασμένη. Βγάλαμε τις αμυγδαλές στα τρία και είναι πολύ καλύτερα. Βέβαια το δερματικό πρόβλημα της με την ατοπική δερματίτιδα συνεχίζεται και σήμερα στα επτά όπως και το δικό μου.
Ο μικρός μου γιός εμφάνισε αλλέργία στην πενικιλλίνη πράγμα που μάλλον κληρονόμησε από εμένα. Κατα διαστήματα εμφανίζει εξανθήματα αλλά τίποτα σπουδαίο.
Δυστυχώς τα φάρμακα για την αλλεργία σε κάποιες περιπτώσεις είναι μία εμπορική απάτη που γνωρίζω από πρώτο χέρι. Από την άλλη η ομοιπαθητική υπόσχεται πολλά και πραγματοποιεί λίγα στην καλύτερη περίπτωση. Εχω κάνει και εγώ και η κορη μου. Τα αποτελέσματα σε εμένα τραγικά στην κόρη μου μηδαμινά. Πάραυτα βοήθησε πολύ στο πρόβλημα συμπεριφοράς που είχε. Ίσως κάποιοι να το χαρακτήριζαν διάσπαση προσοχής.
Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι πως αν δεν βρίσκετε λύση στα προβλήματα της αλλεργίας πράγμα φυσιολογικό αφού η έρευνα ελάχιστα έχει προχωρήσει, ψάξτε να βρείτε πλάγιες λύσεις και μήν φορτώνετε τα παιδιά με φάρμακα αμφίβολης αποτελεσματικότητας και ποιότητας.
Κάντε κουράγιο και μάθετε στο παιδί να ζεί με την αλλεργία.
Ας ελπίσουμε πως θα προχωρήσει κάποια στιγμή η επιστήμη.

κικη
31-01-08, 19:28
Υπαρχει μια μεγαλη διαφορα ομως μεταξυ των παιδιων μας, προφανως το δικο σου αγγελουδι ταλαιπωριοταν απο ιωσεις οπως πολλα παιδακια που εκτιθονται για πρωτη φορα σε κλειστο χωρο επι καθημερινης βασης ενω στην δικη μας τουλαγχιστον περιπτωση γεννηθηκε με αλλεργια στο γαλα και υποφερει απο κρισεις ασθματος απο ενος ετος...μεγαλη διαφορα....η καταλληξη η δικη μας ηταν προ αλλεργιολλογου να μπαινοβγαινουμε στα νοσοκομεια για εξτρα δοσεις οξυγονου ενω τωρα εχουμε να επισκεφθουμε το νοσοκομειο για δυο χρονια(οσο καιρο ακριβως την κουραρει ο αλλεργιολογος) και επισης εινα ενα παιδακι ευτυχυσμενο και οχι ταλαιπωρημενο οπως παλαιοτερα!!! αλλο φιλασθενα παιδια και αλλο αλλεργικα παιδια, αλλο παιδια με ιωσουλα και αλλο παιδια με ασθμα...δεν τα βαζουμε ολα στο ιδιο σακι...υπαρχει διαφορα και την γνωριζουν καλα οι γονεις αλλεργικων και ασθματικων παιδιων πολυ καλα!
Ειναι ευκολο να βγαζουμε συμπερασματα αλλα πολλες φορες τα φαινομενα απατουν... :roll:
με εκτιμηση !!!

evoula k
31-01-08, 19:34
Οκ συγγνώμη που σου μετέφερα την εμπειρία μου.
Ελπίζω να είναι η μικρή καλά.

κικη
31-01-08, 20:06
προφανως παρεξηγησες τις προθεσεις μου, σε καμμια των περιπτωσεων δεν ηταν η διαθεση μου επιθετικη(ισως φταιει η διαδυκτιακη επικοινωνια). Απλως προσπαθουσα να εξηγησω ποσο μεγαλη διαφορα υπαρχει στα παιδια με αλλεργικο ασθμα.
Ζητω συγνωμη αν παρανοηθηκαν οι προθεσεις μου...
παντα φιλικα....και κυριως με εκτιμηση! :D

ROULITSA
07-02-08, 12:20
Τελικά οι εξετάσεις έδειξαν μέτρια αλλεργία στο λεύκωμα αυγού. Θα σταματήσει να τρώει ότιδήποτε 'εχει σχέση με το αυγό.
Τώρα πρέπει να βρούμε αλλεργιολόγο για να δούμε τι σημαίνει .... μέτρια.
Πιστεύω ότι τελικά η μικρή μου έχει αλλεργική ρινίτιδα και από εκεί δημιουργείται το άσθμα. Δεν ξέρω άν έχω δίκιο - θα δείξει.. :? Τόση ταλαιπωρία ..................................................................... Θα μπορούσαν απο την αρχή να τις είχαν κάνει αυτές τις εξετάσεις. Αφού τους το έλεγα και στους παιδιάτρους και στο Παίδων :evil: Τώρα έχω να περιμένω τι θα μας πεί και ο αλλεργιολόγος.....

EYH
15-02-08, 18:24
Κικη γεια, θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματακια.Η μικρη μου ειναι 4 μηνων και ειδαμε στα κακακια της κοκκινες βλενιτσες, ο γιατρος μας ειπε να παμε να κανουμε εξετασεις (τις ποιες και καναμε, αλλα δεν εχουμε ακομα τα αποτελεσματα), ειπε οτι ισως εχει αλλεργια στο γαλα και θα πρεπει να παρουμε υποαλλεργικο. Τι μπορει να σημαινει αυτο? Υπαρχει πιθανοτητα να μας παρουσιασει ασθμα στο μελλον, και αν ναι, θα το εχει γαιολη της τη ζωη. Επισης μεχρι ποτε θα εχει αυτην την αλλεργια (και αποχη απο τα γαλακτοκομικα? Η εμπειρια σου θα μου ηταν πολυ χρησημη. Ευχαριστω

ROULITSA
19-02-08, 09:40
Εύη καλημέρα,

Εμάς μας είπε η αλλεργιολόγος ότι ίσως μαζί με το αυγό να χρειαστεί να πάρει και υποαλλεργικό γάλα. Βασικά αυτό που μας εξηγησε είναι ότι η αλλεργίες δεν διαρκούν για πάντα - θα πρέπει να κάνει και στο μέλλον αλλεργικές εξετάσεις σαν τσεκάπ. Επίσης το υποαλλεργικό γάλα είναι λίγο πιο "άνοστο" μας πρότεινε το Almiron. όσο πιο νωρίς το προλάβεις τόσο καλύτερα δεν θα έχεις προβλήματα με άσθμα κτλ. Ελπίζω να βοήθησα

ROULITSA
19-02-08, 09:51
τελικά δεν βγάλαμε και πολύ νόημα με την αλλεργιολόγο. Μας είπε ότι μπορεί να είναι το αυγό μπορεί να είναι το γάλα αλλά δεν είναι σίγουρη για αυτό μάλλον δεν είναι τίποτα απο τα δύο και πιθανότατα το κοριτσάκι μου έχει αλλεργική αντίδραση στις ιώσεις. Μου φαίνεται πολύ αόριστο αυτό που μας είπε. Της έδωσε θεραπεία για την αλλεργική ρινίτιδα και κανονικά ό,τι φάρμακα έπερνε. Ξέρεις κανείς πότε αρχίζει να φαίνεται η βελτίωση με τη θεραπεία??? Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. ¨εχουμε κάνει σχεδόν τα πάντα. ¨εχω απελπιστεί............

Afrodite
19-02-08, 13:04
Δεν ειχα δει το post τοσο καιρο.... Ταυτόχρονα τρεχει και το δικο μας- http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=2335&postdays=0&postorder=asc&start=0 - αλλα ειμαστε όλες σε αρχικο σταδιο. Δυστυχως ειμαστε πολλοί με αυτο το προβλημα!
Διαβασα τις ιστοριες σας και με επιασε η καρδια μου για το μελλον. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι μπορει και να αποφυγουμε αυτη την "αλλεργική παρέλαση"αλλα μαλλον το ειπε επειδη ειναι καλος ανθρωπος κ αισιοδοξος, δυστυχως δεν εχει επιχειρηματα. Ισως επειδη βλεπει τη Δανάη γενικά γερη και ζωηρή, γεγονός που και εμενα με παρηγορει.
Στη παρουσα φαση το δικο μου προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω σε τι εχει αλλεργια, οπότε ισως να την εκθετω σε αυτη τη τροφη συχνά....
Το καλό ειναι οτι συνηθως μετα απο μια ηλικία το μεγαλυτερο ποσοστο των παιδιων θεραπευεται.
Προσωπικά, αν δω οτι αρχιζει η παρελαση, θα την κανω για ομοιοπαθητικό. Με τους αλλεργιολόγους δεν εμεινα καθολου ευχαριστημένη, αλλα ουτε κ με την κλασσική ιατρική γενικότερα. Ισως αυτο το επιχειρημα να μην κανει αξιοπιστη την ομοιοπαθητική, αλλα δεν εχω και άλλες επιλογες :cry: :cry:
Ευχομαι γρηγορα περαστικά και κουραγιο γονεις, σιγουρα κανετε ότι καλύτερο μπορειτε.

ROULITSA
19-02-08, 13:54
Αφροδίτη διάβασα την ιστορία σου κι εύχομαι η μικρή σου Δανάη να γίνει καλά και να μην έχει τη δικιά μας συνέχεια.
Ειλικρινά έχω απελπιστεί αφού κοντεύει 1χρόνος από τότε που ξεκίνησε το φλέμα. Κατα τ'άλλα η μιρκούλα μου είναι πολύ δραστήρια και δεν αρρωσταίνει εύκολα (γι'αυτό πιστεύω ότι μας είπε μπούρδες η αλλαργιόλόγος- υποτίθεται ότι είναι κορυφή στην παιδοαλλεργία). Κάθε φορά που βήχει και ακούγεται το βράσιμο μου κόβεται η αναπνοή και ανασαίνω πάλι όταν πέρνει εκείνη ανάσα.
Με τον άντρα μου σκεφτόμαστε να φύγουμε από την Αθήνα και να πάμε στην Κυλλήνη όπου έχει σπίτι (ημιτελές) το μόνο που πρέπει να βρούμε είναι δουλειά και ειναι αρκετά δύσκολο. Ίσως με την αλλαγή του κλίματος και τα μπάνια που θα κάνει το καλοκαίρι να βελτιωθεί η καταστασή της.
Ειλικρινά σηκώνω τα χέρια ψηλά........
:cry: :cry:
Δεν μπορώ να βλέπω ότι κανένα φάρμακο δεν της κάνει κάτι. Και το θέμα είναι το εξής: Αυτό το φλέμα θα της κάνει ζημιά στους πνέυμονες (εννοώ μόνιμη) ή με αυτά που πέρνει υπάρχει μία υποτυπώδης πρόληψη?????????

αννυ
15-03-08, 15:38
Γειά σου Κική,
Είμαι η Αννυ!!
Θα ήθελα να σου πώ πως μπορεί η ομοιοπαθητική να μην κάνει θαύματα σε βαριές ασθένειες, όμως στις αλλεργίες θεραπεύει ένα 90%.
Το μόνο δύσκολο είναι οτι χρειάζεται [color=red]χρόνος και υπομονή!
Είναι λιγο δύσκολη η περίπτωσή σου επειδή το παιδάκι σου έχει είδη πάρει φάρμακα, αλλά όσο πιο σύντομα αρχίσεις ομοιοπαθητική θεραπεία, τόσο το καλύτερο!!!!!
Έχω διαβάσει και ακούσει περιπτώσεις που θεραπεύτηκε το ασθμα εντελώς!
Σου εύχομαι τα καλύτερα,
φιλικά, Άννυ

κικη
22-03-08, 08:29
αγαπητη αννυ,
σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια....το προβλημα μου ειναι πως φοβαμαι να ξαναδοκιμασω πραγματα που δεν μπορω να γνωριζω με σιγουρια το αποτελεσμα...
Εχω ακουσει και εγω για παιδακια που γιατρευτηκαν τελειως απο το ασθμα με ομοιοπαθητικη αλλα δυστυχως ειχα της φιλης μου το παιδι που ειχε και αυτο ασθμα και ακολουθουσε ομοιοπαθητικη και κοντεψαν να το χασουν το παιδι(μια βδομαδα στην εντατικη)....διοτι δεν του παρηχαν καταλληλη αγωγη....δεν ξερω μεγαλο μπερδεμα....βεβαια μπορω να πω πως αυτο το παιδακι ηταν κοντα στα δικα μας δεδομενα, διοτι ειπαμε υπαρχουν διαφορετικες βαθμιδες συμπτωματων, ολα τα παιδια με ασθμα δεν ειναι το ιδιο....αρα και το καθενα απαντα διαφορετικα σε καθε θεραπεια....επισης και η μαμα μου ειχε ακολουθησει ομοιοπαθητικη(εχει και αυτη ασθμα απο τα 17 της και σε βαρια μορφη) αλλα παλι το αποτελεσμα ηταν μηδεν...τι να πω....απλως προσωπικα εχω την εντυπωση πως σε δυσκολες περιπτωσεις ισως να μην ειναι τοσο αποτελεσματικη η ομοιοπαθητικη ισως ειναι για ελαφροτερες καταστασεις...δεν ξερω ακομα το ψαχνω....σε ευχαριστω παντως!!!

αννυ
22-03-08, 08:53
Αγαπητή Κική,
Τι να πώ, μπορεί να έχεις δικαιο!! Σίγουρα όλοι οι ομοιοπαθητικοί δεν είναι το ίδιο.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά! Ο μικρός μου πάντως είναι 6 μηνών και έχει έκζεμα! προσπαθώ με την ομοιοπαθητική! αν δώ αποτελέσματα, που το πιστεύω, θα σου πώ! Φιλιά!

κικη
22-03-08, 18:45
αγαπητη αννυ,
σας ευχομαι η ομοιοπαθητικη να εχει καλα αποτελεσματα σε εσας! θα περιμενω να μαθω τα νεα σας....
οτι γλιτωσετε απο φαρμακα ειναι κερδος και μακαρι να γλιτωσετε και απο το εκζηματακι!
φιλακια!!!

ROULITSA
12-08-08, 13:25
ΑΝΝΥ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ?
Ο ΜΙΚΡΟΣ ΣΟΥ?
ΕΧΕΙΣ ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ??

NASSIA
09-09-08, 10:40
Έχει κανείς κάποιον καλό αλλεργιολόγο στην Αθήνα. Για τα παιδιά πρέπει να βρούμε παιδο-αλλεργιολόγο ή οποιονδήποτε αλλεργιολόγο?

Καλή αλλεργιολόγος στη Γλυφάδα είναι η κ. ΖΑΠΑΝΤΗ (τηλ. 2109680019), η οποία είναι και στο ΙΚΑ Γλυφάδας.

vav
20-03-09, 15:42
καλησπέρα, θέλω εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τις αλλεργίες και τις αρρώστιες που τραβάμε εδώ και δύο μήνες. ο μεγάλος μου γιος είναι 28 μηνών και ξεκίνησε ένα μπουκωμα στη μύτη μόνο το βράδυ από τον περασμένο Νοέμβριο, τον Ιανουάριο περάσαμε μία ίωση και μετά ξεκίνησαν κιτρινοπράσινες μύξες και ατελείωτος βήχας καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας και της νύχτας. Εχουμε ιστορικό βροχικού ασθματος από τον πατέρα και ο γιος λοιπόν εκανε μια βροχιολίτιδα οταν ήτανε 4 μηνών. εκτοτε δεν χρειάστηκε να πάρει πολλές φορές ΑΕΡΟΛΙΝ μόνο 3-4 φορές οταν έβηχε όταν έτρεχε. Απο το Σεπτεμβριο και μετά ξεκινήσαμε μαθήματα ωδείου - μια ώρα, μια φορά την εβδομάδα -Καθε φορά που πάμε στο ωδείο όλα τα παιδάκια είναι άρρωστα, ο δικός μου φαίνεται όμως να μην κολλάει τίποτα. Και το λέω αυτό γιατί ο δεύτερος μου γιος είναι τώρα 8 μηνών και καθε μήνα που τα βλέπει ο παιδίατρος και τα 2, μου λέει ότι ο μεγάλος είναι μια χαρά. παίρνουμε ένα σωρό φάρμακα από αλλεργιολόγο και δεν βλέπω να γίνεται τίποτε εδώ και 15 ημέρες

boukie17
24-03-09, 15:05
γειά σας!!!
τώρα πέτυχα αυτό το τόπικ,το διάβασα ,βούρκωσα ,λυπύθηκα...

να σας πώ λίγα λόγια για εμάς.
ο άντρας μου έχει αλλεργια στο περδικάκι και σε ένα είδος γκαζόν .και έκανε θεραπεία για 7 χρόνια με ενέσεις που περειέιχαν της ουσίες που του προκαλούσαν αλλεργία..τώρα είναι καλά,φτερνίζετε πολύ λίγο μερικές φορές μόνο την άνοιξη.. πέρασε αυτό το χάλι με την μύτη να τρέχει συνέχεια μύξα και τα μάτια δακρυσμένα..

εγώ δέν έχω αλλεργία σε κάτι,έχω κα΄νει όλα τα τέστ, δέν βρέθηκε τίποτα ,αλλά μετά απο ένα χρόνο και κάτι από την γέννηση της κόρης μου
είχα συνέχεια μύξες,φτερνιζόμουν,και μάτια πάντα δακρυσμένα,όλο τον χρόνο.
πήγα σε αλλεργιολόγο μου μου έιπε οτι έχω αλλεργική ρινίτιδα.
και μου έδωσε χαπάκια,εισπνεόμενα κτλ.
κάποιες φορές κάναν δουλειά κάποιες όχι,ξαναπήγενα και μου έδινε περισσότερα.
τελικά όταν έμεινα εγκυος στο γιό μου ,συνειδητά υπέφερα,γιατί δεν ήθελα να πέρνω φάρμακα ενώ είμουν έγκυος.
στην αρχή φτερνιζόμουν συνέχεια ,έβυχα ,δακρυσμένα μάτια ,αυτό μέχρι 5 μιση μηνών,μετά δια μαγείας ελλατώθηκε και τώρα 11 μιση μηνών ο γιός μου σήμερα δέν με έχει πιάσει τίποτα και δέν έχω πάρει φάρμακα..

η κόρη μου απο 3 χρονών που άρχισε να πηγένει παιδικό σταθμό κρύωνε κάθε μήνα με ιώσεις,πυρετό και λίγο βύχα.
αντιμετώπιση με εισπνεόμενα ,αντιβιώσεις ,κορτιζόνες κτλ.
ενα χρόνο αγανακτήσαμε λέγαμε υπομονή θα περάσει θα αποχτήσει αντισσώματα και του χρόνου θα είναι καλήτερα..
μα έλα που απο το σεπτέμβρη είχαμε πάλι τα ίδια,και το ιανουάριο η κατάσταση επειδηνώθηκε , συγκεκριμένα κρύωσε τρείς φορές μέσα στο μήνα με ιωση και μετά καπάκι την έπιανε τρομερός βήχας..
ήταν φορές που το παιδί έβυχε 4 ώρες όταν έπεφτε στο κρεβάτι,και εγώ και ο άντρας μου να μην μπορούμε να να κάνουμε τίποτα ,για να βοηθήσουμε...
ο γιατρός μας έδινε εισπνεόμενο olyspal,και xazal kai soldisanil.
(που αν διαβάσεις της οδηγίες μέσα και της παρενέργειές των φαρμάκων σε πιάνει το κεφάλι σου/)
τέσπα το γεγονός οτι το παιδί μου είχαι κρυώσει τόσες φορές και ο βύχας δέν υποχωρούσε με τίποτα και γινόταν ανυπόφορός αποφάσισα να αλλάξω παιδίατρο..
(που ξέχασα να πώ εξαιτίας γαρ :evil: του τέβε αλλάζει παιδίατρους κάθε χρόνο,οπότε και η κόρη μου είχαι αλλάξη 4 παιδίατρους απο την γεννησή της,γιατί όταν έχεις οικονομική συσχέρεια λές τι να κάνουμε όλοι οι παιδίατροι λιγο πολύ ξέρουν....αμ δέ...)
έτσι την πήγαμε με τον άντρα μου στον πρώτο γιατρό παιδίατρο που είχαι η κόρη μου απο την γεννησή της..
και μας είπε οτι δεν είχαι κα΄νει καλή θεραπεία και οτι αν το προσέξης είναι κάτι που διορθώνετε..
και έτσι με την θεραπεία την δικιά του εισνεόμενα αερολίν,ατροβέν και φλιξοταιντ το παιδί μου έχει κατά πολύ καλητερεύση..
πάνε αυτές οι κρίσεις βύχα που έιχαι και όταν κολλά μια ίωση ο βύχας ε'ιναι ελάχιστος..
γενικά είναι πάλι ανέμελη και πιο ξέγνοιαστή..
αλλά και εμείς με της συμβουλές του γιατρό μας ,σε ε΄να απλό ξερόβηχα δέν θα το πάρουμε ανάλαφρα θα κάνουμε εισπνεόμενο αμέσως..
εξάλου η θεραπεία πρωι-βράδυ που κανουμε τώρα με φλιξοτάιντ θα το κάνει για 3 μήνες προληπτικά.έχει περάσει ένας μήνας και το παιδί μου δέν βύχη όπως έβυχε αυτό είναι πολύ συμαντικό για μάς!!!

συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ηθελα να πώ και την δικιά μου ιστορία.

περαστικά στα παιδάκια σας!!!
μπράβο κικι για το τόπικ που άνοιξες και ανταλλάσουμε γνώμες εμείς οι γονείς.
και να είμαστε πάντα σε εγρήγορσή όσον αφορά την υγεία των παιδιών μας και να μην καθόμαστε ,αν κάτι δεν μας πάει σωστά στον ίδιο παιδίατρο!!

ROULITSA
26-04-09, 12:42
boukie17 χαίρομαι πολύ για την καλή τροπή που πήρε η κατάσταση της μικρής.

Σου εύχομαι να γίνει εντελώς καλά, - το ίδιο εύχομαι και για το παιδάκι μου - και για όλα τα παιδάκια βέβαια - τα οποία υποφέρουν με αυτή την κατάσταση

kleiw
28-04-09, 10:09
Κορίτσια καλημέρα. Ο γιός μου είναι 21 μηνών και από την μέρα που γεννήθηκε έχει προβλήματα με τον ύπνο του. Φέτος έχω υποψιαστεί μήπως ένας απο τους λόγους που το παιδί είναι ανήσυχο εκτός δοντιών φυσικά είναι κάποια αλλεργία και συγκεκριμένα αλλεργική ρινίτιδα. Πριν κανα διμηνο περάσαμε την ίωση με τον βήχα, πυρετό, συνάχι και απο τότε κάθε βράδυ στον ύπνο του μπουκώνει η μυτούλα του χωρίς λόγο με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κοιμηθεί καλά. Ο φυσιολογικός ορός και ανα διαστήματα το otrivin δεν του έκανε τίποτα. Τις τελευταίες μέρες φταρνιζόταν συχνά κατα την διάρκεια της ημέρας χωρίς όμως καταρροή ή μυξούλες. Τότε μου μπήκαν ψύλλοι στα αφτιά γιατί συνέδεσα και το γεγονός ότι πέρυσι τέτοια εποχή πάλι είχε σε μικρότερο βαθμό πάλι τα ίδια συμπτώματα συν κοκκίνιζαν ελαφρά γυρω γύρω τα ματάκια του. Η παιδίατρος μου είπε ότι αν μπλέξω με αλλεργιολογους δεν τελειωνω ποτε και μου ειπε να του δώσω ΖΙΡΤΕΚ σταγόνες για μια εβδομάδα και θα δούμε. Είναι η τρίτη μέρα που τις δίνω και ο μικρός σταμάτησε να φταρνίζεται και κοιμάται όλο το βράδυ ήρεμος μέχρι τις 10 το πρωί κατι πρωτοφανές. Αφού πηγαίνω κάθε λίγο στην κούνια νομίζω οτι κάτι έπαθε. Εσείς που έχετε εμπειρία πιστεύετε πως ίσως έχει κάποια αλλεργία που είναι στην αρχή της με ήπια συμπτώματα? Τί να πω και εγώ. Φοβάμαι γιατί δεν θέλω να τον γεμίσω φάρμακα απο μικρός έχει πάρει αρκετα με μια ουρολοίμωξη που πέρασε. Και αν κάποιο παιδάκι ή μωρό έχει αλλεργία παίρνει φαρμακευτική αγωγή συνέχεια ή για καποιο χρονικό διαστημα. Υπαρχει κάποια που μπορεί να βοηθήσει?

ΝΤΙΝΤΙ
28-04-09, 22:08
πολυ σωστα σου ειπε η παιδιατρος να μην μπλεξεις με αλλεργιολογους απο τωρα γιατι ειναι πολυ μικρος και συνηθως οταν μεγαλωνουν τα συμπτωματα υποχωρουν.
εγω αυτα τα περασα με την κορη αλλα και τωρα και με τον μικρο.
η κορη μου βεβαια τωρα που ειναι 6,5 εχει βελτιωθει παρα πολυ και μετα απο καποιες μικρες αλλα πολυ αποτελεσματικες θεραπειες τις οποιες τις κανει και ο μικρος.
λοιπον για τις μυξουλες και το φτερνισμα παιρναμε για αρκετο χρονικο διαστημα τις σταγονες zιρτεκ ή xozal αναλογα( ιδια κατηγορια ειναι).βεβαια τις σταματουσα για καμια εβδομαδα και μετα αν ξαναεβλεπα συπτωματα τις αρχιζα παλι,ειχαμε φτασει σε σημειο να τις παιρνουμε και κανα μηνα συνεχομενα.οσο για τον βηχα καθε φορα που τους επιανε στο τελος καταληγαμε να περνουμε κορτιζονη για να σταματηση.απο τοτε ομως που ξεκινησαμε την θεραπεια με τα χαπια singuler ειδαμε τρομερη διαφορα.
αυτα πανω κατω αν θες κατι αλλο πεσμου ελπιζω να μην σε κουρασα

kleiw
28-04-09, 22:26
αχ σε ευχαριστω παρα πολυ. Ναι δεν θα παω ακομα σε αλλεργιολογο. Θα συνεχισω και εγω το ζιρτεκ απλα αυτο ηθελα να δω αν δινονται για μεγαλο χρονικο διαστημα και αν υποχωρουν τα συμπτωματα μεγαλώνοντας. Ισως ειμαι λιγο υπερβολικη γιατι δεν εχει βηχα και εντονα συμπτώματα αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμενη και ενημερωμένη. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου με βοήθησες πολυ.

ΝΤΙΝΤΙ
28-04-09, 22:32
αχ σε ευχαριστω παρα πολυ. Ναι δεν θα παω ακομα σε αλλεργιολογο. Θα συνεχισω και εγω το ζιρτεκ απλα αυτο ηθελα να δω αν δινονται για μεγαλο χρονικο διαστημα και αν υποχωρουν τα συμπτωματα μεγαλώνοντας. Ισως ειμαι λιγο υπερβολικη γιατι δεν εχει βηχα και εντονα συμπτώματα αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμενη και ενημερωμένη. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου με βοήθησες πολυ.

δεν κανει τιποτε οτι χρειαστης πεσμου.δεν εισαι καθολου υπερβολικη και εγω μεχρι να το ξεπερασουμε ειμουν σε πολυ χειροτερη κατασταση απο εσενα μιας που ειμαι και πολυ φοβιτσιαρα.
να ξερεις το οτι κοιμαται τωρα το βραδυ συνεχομενα οφειλεται και στις σταγονες γιατι οι συγκεκριμενες ειναι αντισταμινικες και φερνου υπνηλια,(να και ενα καλο ).;)

parnithas
29-04-09, 23:32
Καλή αλλεργιολόγος στη Γλυφάδα είναι η κ. ΖΑΠΑΝΤΗ (τηλ. 2109680019), η οποία είναι και στο ΙΚΑ Γλυφάδας.

Θα ήθελα να συστήνω και γω ένα πολύ καλό αλλεργιολό. Τον στρατιωτικό αλλεργιολόγο Παρασκευόπουλο Ιωάννη. Και δεν το λέω απλά επειδή στρατιωτικό ιατρός, είναι όντως καλός.
Στοιχεία: Τηλ. 2108220470
αν θέλετε συστάσεις πείτε του πως σας έστειλε ο Γιώργος Πληγορόπουλος και θα καταλάβει :cool:
Μόνο δώστε μου heads up μέσω ενός pm :-D

narkissoss
17-03-10, 23:57
καλημέρα παιδιά σας έχω ευχάριστα νέα!οι αλλεργιες θεραπεύονται πλήρως δίχως χάπια, δίχως σπρέι, δίχως ενέσεις.ήμουν κ εγώ θύμα τους μέχρι πέρυσι μέχρι που ένας φίλος μου μου πρότεινε να δοκιμάσω την βιοφυσική θεραπεία την οποια είχε δοκιμάσει κ ο ίδιος με αποτέλεσμα να θεραπευτεί πλήρως!αυτό έκανα λοιπόν και φέτος είναι η πρώτη μου άνοιξη που δεν υποφέρω καθόλου!τα συμπτώματα μου? μόνιμος βήχας όλοι την άνοιξη μόνιμη καταρροή στον λαιμό μου και πονοκέφαλος.τα συμπτώματα του φιλου μου?εντελώς διαφορετικά σπυράκια σε όλο του το σώμα μετά από κάθε γεύμα σχεδόν(αλλεργία σχεδόν σε όλα τα συντηρητικά)και οι 2 είμαστε τελείως καλά!θεραπευτήκαμε 100% με μια επισκεπση 1 φορα την εβδομαδα το μονο που καναμε αγγιζαμε 2 σιδερα!ειναι καταληλο και για μικρα παιδια!(οταν πεγα ηταν γεματο) αξιζει των κοπο να το δοκιμασετε!το κοστος 150 ευρο η προτη επισκεπση η οποια θα γινει διαγνοση(για το ποσες αλλεργιες εχεις)και 50 ευρο για καθε επισκεψη(εγω πηγα γυρο στησ 18 επισκεψεις με 20 αλλεργιες)τσουχτερο το ποσο αλλα αξιζε!!

sweet_february
18-03-10, 02:05
Καλησπερα σε ολους!
Τι να σας πρωτοπω για αυτες τις παλιοαλλεργιες... Καθε χρονο με το που θα μπει Ανοιξη (κι ας μην "φτιαχνει" κατευθειαν ο καιρος), ειμαι με πρησμενα ματια, καταρροη και φτερνισμα και φαγουρα σε ολο μου το κορμι που σε αρκετα σημεια βγαζει και καντηλες... :( :( Πηγα φετος στον παθολογο και μου εδωσε xozal (χαπια), το κολλυριο alergojovis, σπρεϋ obecirol και καθε βραδυ μετα το ντους εφαρμογη πανω στις καντηλες την αλοιφη betafusin... Δυστυχως ενω στην αρχη αρχισα να καλυτερευω, επειτα απο μια εβδομαδα περιπου με επιασε κριση ασθματος (που ειχα να παθω απο το 2007) και συν τα παραπανω τωρα ειμαι αγκαλια και με το aerolin..... :cry::cry:
Διαβασα για τις μεθοδους που αναφερετε ορισμενοι αλλα επειδη τα οικονομικα μου βρισκονται στο ναδιρ (στην κυριολεξια ομως), θα ηθελα να σας ρωτησω μηπως ξερετε κανεναν αλλεργιολογο συμβεβλημενο με το δημοσιο (που ειμαι ασφαλισμενη μεσω του συζυγου).. Ειλικρινα θα με σωσετε αν γνωριζετε καποιον γιατι υποφερω.. :(
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :)

σπουργιτακι
09-04-10, 01:12
Φιλη Χαρα καταρχην πρεπει να ξερεις πως κανενα παιδακι δεν λεμε πως εχει ασθμα με βεβαιοτητα αν δεν εχει περασει τον 7χρονο ζωης τουλαγχιστον. Αυτο που εντοπιζουν οι γιατροι λεγεται βρογχοσπασμα και προκειται για μια διαστολη των πνευμονων οπου δεν επιτρεπει την εκπνοη(αν θυμαμαι καλα).
Τωρα οσο αναφορα το γεγονος πως πολυ συχνα εχει ιωσεις εχει σχεση με το ανοσοποιητικο συστημα του οργανισμου και δυστυχως οταν το ανοσοποιητικο ειναι χαμηλο τοτε συνηθως εχει σχεση με αλλεργια διοτι οπου αλλεργια=χαμηλο ανοσοποιητικο συστημα.
Πιθανοτοτα το παιδι σου μπορει να ειναι αλλεργικο αλλα δεν εχεται εντοπισει ακομα τα συμπτωματα.
Οι αλλεργιες ειναι πολυ υπουλες :shock: μπερδευονται συνηθως τα συμπτωματα της με το κοινο κρυολογημα πχ μπορει η μυτουλα του παιδιου σου να τρεχει για 2 βδομαδες η' και τρεις στη σειρα και να νομιζεις πως ακομα το ταλαιπωρει το κρυολογημα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι αλλεργικη ρινιτιδα.
Αυτα τα διηγουμε εκ πειρας και δυστυχως δεν τα γνωριζα αυτα απο την αρχη και χορηγουσα λαθος φαρμακευτικη αγωγη με αποτελεσμα να χειροτερευει η μικρη αντι να βελτιωνεται.
Η συμβουλη μου ειναι πως καλα θα ηταν να εξετασει την μικρη σου ενας αλλεργιολογος...εμεις παντως απο την μερα που ξεκινησαμε να παρακολουθειται η κορη μου απο αλλεργιολογο ειδαμε τι θα πει ασπρη μερα... :idea:
σου ευχομαι να κανεις την σωστη επιλογη...
Εμενα ογιος μου ειναι σε μια μονιμη κατασταση απο τον περασμενο Ιουλιο και τελικα σημεραπηρα τηλ. στο Παιδων για πνευμονολογο -αλλεργιολογο(ανκαι νομιζω οτι το καθηστερισα πολυ) μου τον σηστησε η πεδιατρος το ονομα τουειναι ΠΡΙΦΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ,μηπως γνωριζει καποιος αν ειναι καλος γιατρος...

Τινακι
19-05-10, 18:05
Καλησπερα μανουλες, ηθελα να σας ρωτησω αν εχετε τιποτα πολυτιμες συμβουλες για ενα ζουζουνι 10 μηνων που εκανε πριν απο λιγες μερες εξετασεις και ανακαλυψαν οτι εχει αλλεργια στη σκονη. Το μωρο ειναι της ξαδερφης μου. Δυστυχως το μωρο και οι γονεις ταλαιπωρηθηκαν αρκετα διοτι για μια σειρα ΜΗΝΩΝ οι παιδιατροι που επισκοπτονταν τους εδινα αντιβιωσεις κοντρα αντιβιωσεις χωρις ποτε να τους περασει απο το μυαλο (επιστημονες ανθρωποι!!!) οτι "ρε παιδια μετα απο τοσες αντιβιωσεις μηπως εχει κατι αλλο περα απο βρογχικα ή λαρυγγιτιδα" ή δεν ξερω και εγω τι αλλο τους ελεγαν οτι ειχε...τελοσπαντων ο θυμος μου δεν ειναι το θεμα μας τωρα απλα εχω στεναχωρεθει πολυ για το μωρο και τους γονεις. Εχετε τιποτα συμβουλες για την αλλεργια στη σκονη???
εγω χωρις να το εχω ψαξει και πολυ τις ειπα οτι καλο θα ηταν να εξοπλιστει με ηλεκτρικη σκουπα ατμου διοτι πιστευω οτι η κανονικη ηλεκτρικη σκουπα ειναι ο χειροτερος της εχθρος αυτη τη στιγμη...σας ευχαριστω και με το καλο να βρει το καθε μωρακι την υγεια του!!!

ROULITSA
20-05-10, 08:44
Γειά σου Τινάκι

Αυτές οι σελίδες μπορεί να βοηθήσουν

http://www.allergyped.gr/info4.htm

http://www.athens-orl.gr/5C01BEE9-38FB-4572-9C80-D10063F9DDF5.html

Τινακι
21-05-10, 01:19
να σαι καλα Ρουλιτσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sofia 29
31-05-10, 18:00
καλησπερα σε ολους.μηπως θα μπορουσε καποιος που ξερει απο Αθηνα να μου σηστυσει εναν καλο αλλεργιολογο στο παιδων Πεντελης η Αγ.Σοφιας?η βαφτιστηρα μου εχει τρομερο προβλημα.απο 3 χρονων μπαινοβγαινει στο νοσοκομειο με δυσπνοιες που τελικα οφειλονται σε αλλεργικο ασθμα.πραγματικα το παιδι υποφερει απιστευτα.τον τελευταιο μηνα εχει παρει παρα πολλα φαρμακα(κορτιζονη για εισπνοες.σιροπια,αντιβιωση κ.α)εδω και μερες της το γυρισε σε ακροαστικα,εχει παρει 4 μπουκαλια δυνατη αντβιωση και ακομα δεν της εχουν περασει +οτι απο τα πολλα φαρμακα εβγαλε σπυρια και εχει τρελλη φαγουρα σε ολο το σωμα.ο παιδιατρος και οι αλλεργιολογοι εδω δεν μπορουν να κανουν κατι...συνεχεια της δινουν φαρμακα.το παιδι δεν αντεχει αλλο .φωναζει κλαιει συνεχεια,δεν θελει να παιρνει τα φαρμακα.εχει κλειστει στον εαυτο της και εχει εκρηξης θυμου.ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ.σκεφτομαστε να την φερουμε Αθηνα.Αν γνωριζει καποια μανουλα η μπαμπας ας μας βοηθησει.ευχαριστω.

sofia 29
31-05-10, 20:45
κανεις???????????

athina19
21-02-11, 01:59
γεια ονομαζομαι αθηνα ειμε 19 ετων και θα ηθελα να σας πο πο κε γω ειχα ασθμα και αλλεργιες εχω ακομη.σχετικα με το ασθμα ηταν εντονο μεχρι την ηλικια 12,13 ετων ειχα παθει 5 διαφορετικεσ χρονιεσ πνευμονια δλδ νοσιλια μια εβδομαδα,και μια φορα βρονχοπνευμονια.μεχρι την ηλικια των 12,13 επερνα καθημερινα φαρμακα ιδιοσ εισπνεομενα και ιχα δισκολιεσ στην αναπνοι,στπ οτο δεν μπορουσα να κανο γυμναστικι,να τρεχο.μετα την ηλικια των 13 μειοθικε το ασθμα κε δεν περνο καπιο φαρμακο αλλα ακομα εχο καποια προβλιματα τιπου δισκολια οταν ανεβο σκαλεσ .αλλεργιεσ εχο στι σκονι,αποτομεσ κλιματικεσ αλλαγεσ,ζοα,φυτα,δεντρα και αλλα.καποτε εχω ακομα λαχανιασμα,δισκολια αναπνοισ.
Σιγνομι για τα ελλινικα δλδ γραμματικι ι μιτρικι μου γλοσα ειναι τα φινλαδεζικα,μητερα φινλαδεζα πατερασ κιπριοσ