PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολικοι νεογεννητου

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

ΒΕΡΑ
26-05-11, 23:28
κοριτσια καλημερα...
θελω να ρωτησω αυτο το biogaia που το βρισκετε? εχω φαει τον κοσμο σε τοσα φαρμακεια και δεν το εχουν:shock:

ποιας εταιριας ειναι?
που μπορω να το βρω....

σας ευχαριστω !

Εμένα τις παρείγγειλε η φαρμακοποιός. Πού μένεις?

scorpiana74
27-05-11, 14:37
κοριτσια ευχαριστω
ναι μενω αθηνα φαληρο... εχει η μητερα μου γνωστο φαρμακοποιο και δεν το βρισκε και ηθελε την εταιρια οποτε τωρα θα του το πω...
μα εφαγα το κοσμο να το βρω πουθενα...ακουσα και το κουφο απο ενα φαρμακοποιο οτι λεει δεν το συνηθιζουν να το φερνουν επειδη λεει ληγει γρηγορα...μαλλον για κατι αλλο θα μιλαγε :shock: ...

ελπιζω να χει αποτελεσματα γιατι ο μικρουλης υποφερει ...:cry:

eliana_1976_
27-05-11, 15:08
κοριτσια ευχαριστω
ναι μενω αθηνα φαληρο... εχει η μητερα μου γνωστο φαρμακοποιο και δεν το βρισκε και ηθελε την εταιρια οποτε τωρα θα του το πω...
μα εφαγα το κοσμο να το βρω πουθενα...ακουσα και το κουφο απο ενα φαρμακοποιο οτι λεει δεν το συνηθιζουν να το φερνουν επειδη λεει ληγει γρηγορα...μαλλον για κατι αλλο θα μιλαγε :shock: ...

ελπιζω να χει αποτελεσματα γιατι ο μικρουλης υποφερει ...:cry:

O φαρμακοποιός σωστά σου είπε για την ημερομηνία λήξης. Συνήθως δεν το φέρνουν τα περισσότερα φαρμακεία γιατί πρώτον λήγει γρήγορα, δεύτερο δεν είναι ευρείας κατανάλωσης και τρίτον ένα μπυκαλάκι 5μλ κοστίζει περίπου 22 ευρώ να θυμάμαι καλά. Μόνο με παραγγελία εγώ το ζητούσα από το φαραμακείο μου και τυχαία το είχα βρει σε ένα άλλο μια φορά. Εμείς στις 3 μέρες σωθήκαμε. Το παιδί έγινε άλλος ανθρωπος. Του έδινα 2 σταγόνες το πρωί,1 το μεσημέρι και 2 το βράδυ. Βέβαια μπορείς να τις δίνεις και 5 σταγόνες μαζί, ποτέ παραπάνω το γράφει και στο κουτί. Μπορεί να κάνει δυσκοιλιότητα. Εμάς απλά έσβηξαν τα κακά μας λιγάκι. Το προτιμούσα από το να βγαίνουν ζουμί

eliana_1976_
27-05-11, 15:11
Βέβαια καλό είναι να συμβουλευτείς και τον παιδίατρο. Εμείς σου λέμε εδώ μέσα ότι είδαμε θαυματα με το biogaia αλλά να ρωτήσεις πρώτα. Δεν δίνουμε στα παιδιά μας ότι μας συστήνουν οι άλλοι και οι φίλες μας.

my_angel
27-05-11, 18:04
Υπαρχει λυση;
Σας ετυχε, πως το αντιμετωπισατε;
Ποσο καιρο κρατησε;
Ποσο συχνα εμφανιζοταν στην ημερα;
Καμμια ιδεα;
Βασιλης

Γεια σου Camelius :D
Εμας το μωρακι μας δεν εκανε ιδιαιτερα κολικους..μονο καμια βδομαδα στο συνολο.
Λενε κανονικα πως οι κολικοι κρατανε μεχρι τον 3 μηνα και συνηθως το μωρακι αρχιζει να κλαιει απο τις 5 το απογευμα μεχρι που θα κοιμηθει και συνηθως βραδινες ωρες....Βεβαια αυτο πιστευω πως διαφερει εντελως απο μωρο σε μωρο. Απ'οτι διαβασα επισης, δεν εχουν προσδιορισει που ακριβως οφειλεται. Συμπερανα ομως το εξης... Πως λογικο ειναι ενα νεογεννητο μπεμπακι να εχει ενοχλησεις στο εντερακι του, αφου για 9 μηνες τρεφοταν με τα συστατικα που του προσφερε ο πλακουντας και ξαφνικα η τροφη του αλλαζει. Και οσα μωρακια τρωνε ξενο γαλα και οχι μητρικο ειναι πιο επιρεπη στο να παρουσιασουν κολικους.
Και ενας αλλος παραγοντας που παιζει σημαντικο ρολο ειναι η συμπεριφορα του γονεα (της μητερας θα ελεγα κυριως). Αν η μητερα ειναι νευρικη και δεν μπορει να μεινει ηρεμη οσο κλαιει το μωρο λογικοτατο ειναι να μεταδιδονται αυτα τα συναισθηματα στο μωρακι που εχει τοσο συνδεθει με τη μανουλα του. Γι'αυτο καλο ειναι οταν νευριαζουμε λιγακι παραπανω, γιατι δεν μπορουμε να κανουμε το μωρο μας να σταματησει να κλαιει, να το δωσουμε στον μπαμπα που ειναι πιο ηρεμος απο μας.
Εγω προσωπικα γνωριζω τους εξης τροπους για την αντιμετωπιση κολικων ->
- 20-30 ml χαμομηλι (το βραζουμε κανονικα και το δινουμε απο το μπιμπερο)
- σιδερωνουμε μια πετσετα για να ειναι ζεστη και την βαζουμε στην κοιλιτσα του μωρου
- μπορουμε επισης να του κανουμε ενα μπανακι
- η βολτα με το αυτοκινητο ξερω οτι βοηθαει
- και να κραταμε το μωρακι μας μπρουμητα, το ενα χερι να το τοποθετουμε στη κοιλια για να την πιεζει λιγακι (αυτο συγκεκριμενα μας βοηθησε πολυ)

eliana_1976_
27-05-11, 19:05
Γεια σου Camelius :D
Εμας το μωρακι μας δεν εκανε ιδιαιτερα κολικους..μονο καμια βδομαδα στο συνολο.
Λενε κανονικα πως οι κολικοι κρατανε μεχρι τον 3 μηνα και συνηθως το μωρακι αρχιζει να κλαιει απο τις 5 το απογευμα μεχρι που θα κοιμηθει και συνηθως βραδινες ωρες....Βεβαια αυτο πιστευω πως διαφερει εντελως απο μωρο σε μωρο. Απ'οτι διαβασα επισης, δεν εχουν προσδιορισει που ακριβως οφειλεται. Συμπερανα ομως το εξης... Πως λογικο ειναι ενα νεογεννητο μπεμπακι να εχει ενοχλησεις στο εντερακι του, αφου για 9 μηνες τρεφοταν με τα συστατικα που του προσφερε ο πλακουντας και ξαφνικα η τροφη του αλλαζει. Και οσα μωρακια τρωνε ξενο γαλα και οχι μητρικο ειναι πιο επιρεπη στο να παρουσιασουν κολικους.
Και ενας αλλος παραγοντας που παιζει σημαντικο ρολο ειναι η συμπεριφορα του γονεα (της μητερας θα ελεγα κυριως). Αν η μητερα ειναι νευρικη και δεν μπορει να μεινει ηρεμη οσο κλαιει το μωρο λογικοτατο ειναι να μεταδιδονται αυτα τα συναισθηματα στο μωρακι που εχει τοσο συνδεθει με τη μανουλα του. Γι'αυτο καλο ειναι οταν νευριαζουμε λιγακι παραπανω, γιατι δεν μπορουμε να κανουμε το μωρο μας να σταματησει να κλαιει, να το δωσουμε στον μπαμπα που ειναι πιο ηρεμος απο μας.
Εγω προσωπικα γνωριζω τους εξης τροπους για την αντιμετωπιση κολικων ->
- 20-30 ml χαμομηλι (το βραζουμε κανονικα και το δινουμε απο το μπιμπερο)
- σιδερωνουμε μια πετσετα για να ειναι ζεστη και την βαζουμε στην κοιλιτσα του μωρου
- μπορουμε επισης να του κανουμε ενα μπανακι
- η βολτα με το αυτοκινητο ξερω οτι βοηθαει
- και να κραταμε το μωρακι μας μπρουμητα, το ενα χερι να το τοποθετουμε στη κοιλια για να την πιεζει λιγακι (αυτο συγκεκριμενα μας βοηθησε πολυ)

Mια χαρά οι συμβουλές σου αλλά τίποτα από αυτά δεν πιάνει σε ορισμένες περιπτώσεις. Ο δικός μας από την πρώτη μέρα που του έδωσα μπουκάλι γάλα υποτίθεται ειδικό για κολικούς της chicco άρχισε το γλέντι. Ούρλιαζε από τους πόνους, διπλωνόταν σαν κουβαράκι και δεν ξέραμε τι να κάνουμε με τον άντρα μου. Ενα τριήμερο στο σπίτι με το παιδί να κλαίει νύχτα μέρα. Τι μπρόμυτα, τι αγκαλιά, τι νανούρισμα, τι μπανάκι, τι ζεστό πανάκι στην κοιλίτσα, τι μασάζ με ειδικό λαδάκι. ΤΙΠΟΤΑ !!! Είχαμε τρελαθεί. Αυπνοι 3 μέρες και τις νύχτες για να μην πέσουμε κάτω πέρναμε εναλλάξ το παιδί ο καθένας πάνω στο στέρνο του στο κρεβάτι σε ορθή γωνία και προσπαθούσαμε όχι να κοιμηθούμε να ισιώσουμε το κορμί μας. Αν κοιμάσαι επί 20 μέρες μία μόλις ώρα την ημέρα και δεν έχεις κανένα άλλο πλην του αντρα σου να σε βοηθήσει θα σου πω αν έχεις αντοχές, αν έχεις νεύρα, αν έχεις άσχημη διάθεση λόγω της λοχείας, αν έχεις να φας (είχα πάρει 8,5 κιλά στην εγκυμοσύνη και είχα χάσει την πρώτη βδομάδα 15 κιλά. Μόνο ψωμί, τυρί και γαλοπούλα τρώγαμε όσο και να σου φαίνεται γελοίο ή ψέμματα). Ωστόσο από τις πολλές ώρες αγκαλιά με έπιασε η δισκοπάθεια και έκλαιγα από τους πόνους. Παράλληλα με έπιασε δυσκοιλιότητα σε τέτοιο βαθμό που είχα να πάω τουαλέτα 4-5 μέρες και κόντευα να πάω νοσοκομείο και το παιδί να κλαίει ασταμάτητα μέχρι τα ξημερώματα. Να κλαίει μέρα νύχτα και να μου έρχεται να πέσω από το μπαλκόνι. Να βοηθήσω εκείνο, εμένα, ποιον ?. Να μην ξέρουμε τι να του κάνουμε. Μέχρι που ήρθε η μητέρα μου (γιατί είχε κάποιο θέμα υγείας και δεν μπορούσε νωρίτερα) και 3 άτομα εκ περιτροπής το ταίζαμε, το πέρναμε αγκαλιά, προσπαθούσαμε να το βοηθήσουμε όσο μπορούσαμε. Δεν άντεχα άλλο και μόλις έκλεισε τους 2 μήνες πήρα τηλ την παιδίατρο και μας έδωσε biogaia. Μέσα σε 3 μέρες το παιδί ήταν η μέρα με τη νύχτα. Κοιμόταν από τις 12 το βράδυ μέχρι τις 4-5 που ξυπνούσε πάλι για γάλα. Εμείς προσωπικά σωθήκαμε. Χαμομήλι κτλ ροφήματα δεν του έκαναν τίποτα. Συν το χαμομήλι συντελεί στο να χάνει βάρος το παιδί από το να παίρνει

scorpiana74
28-05-11, 17:07
ευχαριστω για τις απαντησεις και τις συμβουλες!
ναι η παιδιατρος μου τις εδωσε τις σταγονες απλως δεν το εβρισκα...
τωρα που εμαθα την εταιρια ολα καλα θα μας τις παραγγειλει ο φαρμακοποιος!! σας ευχαριστω!!

ειμαστε 2 μηνων τωρα και πραγματικα κι εμεις δοκιμασαμε πολλα...χαμομηλι μασαζακι , τα ποδαρακια , χαδακια , βολτες μπανακια...μ'εχει πιασει πια κι εμενα το χερι μου και δεν το αισθανομαι απ τον πονο οταν τον κραταω πολυ ωρα ...
Φοβερο κλαμμα σας λεω απ τις 8 το βραδυ τον πιανει συνηθως...τον βλεπω τιναζεται το φουκαριαρικο ...
ελπιζω να καλυτερευσουμε τωρα !

desma
04-06-11, 13:50
Στον δικό μου οι κολικοί ξεκίνησαν από 12 ημερών. Είναι πλεόν 40 ημερών, εχω δοκιμάσει τα πάντα, τι ζεστα πανάκια, τι διάφορα σκευάσματα, χαμομηλάκια, αγκαλίτσες, ακροβατικά, το τι κλοουν εχω γινει για να ανακουφιζεται δεν λέγεται...με το μονο που ειδα μια διαφορά είναι οι σταγόνες biogaia, τις προμηθεύτηκα απο το φαρμακείο. Ρώτα πρώτα τον παιδίατρο σου. Ουσιαστικά είναι προβιοτικά και καταπολεμούν τα κακά βακτηρίδια στο πεπτικό. Περιέχουν λακτοβακιλλο που βοηθά όπως γράφει στο κουτί στην επαναφορά της ισορροπίας στο πεπτικό σύστημα. Ερευνες πάντως έχουν δείξει οτι ισως οι κολικοί οφείλονται στην διαταραξη του πεπτικου από αυτά τα βακτηρίδια. Υπάρχουν πληροφορίες www.biogaia.com και κριτικές του προϊόντος στο www.reviewcentre.com/reviews240960.html. Κατά τα άλλα κι εμείς συνεχίζουμε τον αγώνα...

scorpiana74
04-06-11, 19:52
λοιπον με το biogaia οντως ψιλοειδαμε διαφορα...απο την πεμπτη ομως η γιατρος μας εδωσε το γαλα nutriben ac....εγινε αλλο παιδι αυτες τις δυο μερες...πλεον το μωρο μας κλαιει μονο οταν κατι θελει ..υπνο ή εχει βαρεθει θελει να κατσει αλλου ...
το γαλα αυτο ειναι για τους κολικους μου ειπε....σας λεω δεν εχω αυτη τη γκρινια που ειχαμε ... δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αυτες τις 2 μερες και εχει αλλαξει τοσο ... θα δω και θα σας πω ... παντως εχω δει ταιραστια διαφορα....

και τον κραταει και πιο πολυ ωρα αυτο το γαλα διοτι ειναι και φαγανο το παιδι μου και με το ζορι τον κραταγα

αυτο που δεν τον ρωτησα ειναι αν μπορω να συνεχιζω τις σταγονες ή οχι ...δεν ξερω αν γνωριζετε...

zitamar
04-06-11, 20:09
κορίτσια υπομονή,ξερω το έχω ξαναγραψει!!!Ξερω εγω ήμουν έτοιμη να πηδήξω απο το μπαλκονι...ναι,ναι τέτοιο σάλτο με τα δυο να κλαίνε και όταν έλειπε ο αντρας μου με 2 χέρια και 2 μωρα... λίγο πρίν κλείσουν τους 3 μηνες ηρεμήσαν ξαφνικα΄σε μία μερα...

ZA25
04-06-11, 20:09
Τις σταγόνες αυτές από πόσων ημερών μπορώ να τις δώσω στο μωρό?Που τις βρίσκω?

eliana_1976_
04-06-11, 22:28
Τις σταγόνες αυτές από πόσων ημερών μπορώ να τις δώσω στο μωρό?Που τις βρίσκω?

Biogaia της εταιρείας Ferring συνήθως μόνο με παραγγελία στο φαρμακείο. Το πρωί η παραγγελία, το απόγευμα τις έχουν φέρει. Απλά θέλουν ψυγείο και μόνο. Εμείς τις δώσαμε στο μωρό μόλις εκλεισε τους 2 μήνες (αφού φάγαμε πριν το αγγούρι της ζωής μας από το ξενύχτι) και κατόπιν συννενόησης με την παιδίατρο και μόνο.

derbybaby
04-06-11, 23:00
κοριτσια το ειχα ξαναγραψει.μηπως παιρνετε συμπληρωμα σισηρου οσες θηλαζετε???εγω αυτο μολις σταματησα ηρεμησε ο μπουλης μ.με το ινφακολικ χειροτερευαμε γιατι νομιζω πως προκαλουσε πιο εντονα αερια.

scorpiana74
05-06-11, 16:30
εγω βασικα θηλαζω και δινω και ξενο...το σιδηρο το εκοψα αλλα δεν ειδα καμια διαφορα ισα ισα που οι κορυφαιες μερες της γκρινιας ηταν χωρις σιδηρο...

rafa
09-06-11, 14:32
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ! ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ! Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 2 ΜΗΝΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΣ! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΕΙΧΑΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ! ΤΟΝ ΕΠΙΑΝΕ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΡΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ! ΟΥΤΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΥΤΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΛΥΓΙΖΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΡΝΙΑΖΕΙ.ΜΟΥ ΠΑΝ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ DRBROWNS, ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΔΩ ΑΛΛΑΓΗ. ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΡΕΜΗΣΕ. ΤΗ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΤΑ ΧΑ ΑΠΟΣΤΗΡΩΣΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ. Ε... ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ! ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΗΡΕΜΗΣΕΙ (ΑΠΟ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΗ ΓΚΡΙΝΙΑ!) ΔΕ ΞΕΡΩ ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΤΟ ΠΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΣΤΗ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ!

ZA25
18-06-11, 16:43
Καλησπέρα!Έχουμε και εμείς κολικούς η μπεμπούλα είναι 33ημερών. Εχει Έξι μέρες που την έπιασαν πιο έντονοι και είναι όλο το 24ωρο. Θηλάζω αποκλειστικά και το εντεράκι της γουργουρίζει σαν ενήλικα.. Όυτε το τσαι κανει τίποτα καποιες μερες πριν τις τελευταιες 6 της έδινα τις biogaia πονάκια έιχαμε μόνο το βράδυ μολις έπιασαν οι δυνατοι της το σταμάτησα. Η μια παιδίατρος λέει καλύτερα τίποτα και τις biogaia το παίρνει το μητρικό δεν το χρειάζεται πήγα σε άλλη μου είπε αφου είναι έντονοι να της δίνω συστηματικά infacolic 2 φορες τη μέρα το δοκίμασα ηρεμουσε κανένα 2ωρο. της είπα για το biogaia και είπε είτε το ένα είτε το άλλο. Τα πονάκια έχουν ξεκινήσει από τις πρώτες 7 μέρες αλλά τώρα έγιναν πολύ έντονοι και είμαστε σχεδόν όλη μέρα αγκαλίά, ηρεμεί στο στήθος και κάποιες φορές ούτε και εκεί..Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω και καλό παιδίατρο εδώ στην επαρχία..Η πρώτη είπε ότι στις σαράντα μέρες πιθανό να σταματήσουν βαρια τρεις μήνες. Εγώ ήδη έχω εξαντληθεί το λυπάμαι να το βλέπω έτσι να υποφέρει.. Ύπάρχει κάποια που είχε τόσο πρόβλημα και τι έκανε? Τα κακάκια της είναι φυσιολογικά.

ZA25
18-06-11, 20:10
Καποια απαντηση?

Katerinoula23
18-06-11, 22:09
Να χαίρεσαι το μωρακι σου!!! Όντως το τσάι δεν κάνει τίποτα... Κοίταξε μήπως το πειράζει κάτι απο την διατροφη σου πχ κρεμμύδι, πιπεριές, γάλα, καφές, πορτοκαλί είναι μερικές "ύποπτες " τροφές που την δικιά μου την πειραζανε πολυ. Μόλις τις εκοψα ησυχάσε!!! Ψάξε γιατί δεν είναι απαραίτητο να το πειράζει κάποια απο αυτές.. Πρέπει να πειραματιστεις λιγάκι... Επίσης εγω της έκανα ασκήσεις " εξαερισμου ":rolleyes:... Την ξαπλωνα κ εφερνα τα ποδαρακια λιγισμενα στο στήθος ή την έβαζα να ακουμπαει η κοιλιτσα της σταγονατα μου... Δοκίμασε κ ίσως βοηθηθεις!!!:grin:

popi1987
18-06-11, 23:23
ZA25 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=38983)
λοιπον να χαιρεσαι το μωρακι σου
η παιδιατρος μ ειπε την κοιλιτσα του μωρου στο γονατο σου ηρεμη το μωρο ετσι και ετσι πως εχουμε αγκαλιτσα ορθιο τα ποδαρακια σφυξτα στην κοιλιτσα
το αλλο παρε μι α πετσετα συδερωσε την καλα καλα και στην κοιλιτσα του μωρου και παρτην αγκαλιτσα

rafa
18-06-11, 23:35
ΕΜΕΙΣ ΤΟΥ ΖΕΤΣΑΙΝΑΜΕ ΛΙΓΟ ΧΑΜΟΜΗΛΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΡΙΒΑΜΕ ΤΗ ΚΟΙΛΙΤΣΑ! ΗΡΕΜΟΥΣΕ

tamar
14-07-11, 19:18
Ωχ Παναγία μου!...Τί με περιμένει...
Είμαστε από τη μία το μεσημέρι μέσα στη γκρίνια. Τόσες ώρες άυπνος κι όμως ο,τι κι αν κάνουμε το μάτι γαρίδα και έτοιμος για κλάμα. Λέτε να ξεκίνησαν οι κολικοι;

chatzico
14-07-11, 19:30
Η κόρη μου έκανε κολικούς για ένα μήνα περίπου. Τους καταλάβαινες με την μία, διπλωνόταν στα 2 και σφάδαζε από τον πόνο !!! Όταν περνούσαν, κοιμόταν στο φτερό.......

Ο πιτσιρίκος είχε για περίπου 2 μήνες, πολύ πιο ελαφριούς, φαινόταν το κλάμα του πόνου.

Δυστυχώς, τότε δεν είχα σκεφθεί την ομοιοπαθητική:sad::sad::sad: πόσο θα είχα βοηθήσει τα παιδιά μου !!!!!!!!!!

tamar
14-07-11, 19:56
Η κόρη μου έκανε κολικούς για ένα μήνα περίπου. Τους καταλάβαινες με την μία, διπλωνόταν στα 2 και σφάδαζε από τον πόνο !!! Όταν περνούσαν, κοιμόταν στο φτερό.......

Ο πιτσιρίκος είχε για περίπου 2 μήνες, πολύ πιο ελαφριούς, φαινόταν το κλάμα του πόνου.

Δυστυχώς, τότε δεν είχα σκεφθεί την ομοιοπαθητική:sad::sad::sad: πόσο θα είχα βοηθήσει τα παιδιά μου !!!!!!!!!!

Oμοιοπαθητική;...Για πες...

maik to fasolaki
10-08-11, 13:22
Καλημέρα μαμάδες,έτοιμες ανα πάσα στιγμή!!
Έχουμε και εμέις κολικούς.Το γατάκι μου είναι 22 ημερών και εκεί που κανονικά νιαουρίζει(ξέρετε αυτό το γλυκό που σου έρχεται να το φάς) όταν έχουμε ποναλάκια νομίζεις ότι το βασανίζουν το παιδί μου.
Εμείς λοιπόν, έχουμε εναλλαγή στην ώρα των κολικών.
Είτε κατά τις 10 - 11 το πρωί (παλεύεται 1 ωρίτσα), είτε 3.30-7.00 τα ξημερώματα (:-( δεν παλεύεται με τίποτα). Και ερωτώ φίλες μαμάδες...γίνεται να είναι κολικός τόσες ώρες? Ισχύει το γεγονός ότι ο κολικός είναι πάντα τις ίδιες ώρες? Επίσης το θηλάζω αποκλειστικά και δεν ρεύεται όλες τις φορές και μου βγάζει λίγο γαλατάκι σε γουλίτσες, αλλά η παιδίατρος μου είπε ότι όσο δεν χωράει το στομαχάκι του θα το αποβάλει και να μην ανησυχώ. Επίσης 2 φορές μου έχει κάνει ρουκέτες αλλά παρατήρησα ότι ήταν μετά από θηλασμό ενώ πριν είχα πιεί χυμό (όχι φυσικό).
Α, και κάτι άλλο.Όταν έχει ποναλάκια το παιδί μου, συνήθως μετά που θα κάνει κακά του, που ζορίζεται, είναι πράσινα. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?
Και αν μπορείτε πείτε μου που πρέπει να γράψω για ένα άλλο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε, κάτι σαν τέντωμα απότομο που το παιδί δεν μπορεί να το ελέγξει κρατάει 2-3 δεύτερα κοκκινίζει και έπειτα απο το φόβο του προφανώς, κλαίει. Μόλις τον πάρω αγκαλιά μετά ηρεμεί.
Πέιτε μου αν ξέρετε κάτι σας παρακαλώ και που μπορώ να συζητήσω γι άυτό γιατί έχω πανικοβληθεί!!!Με τους κολικούς το καταλαβαίνω αλλά αυτό με τρομάζει πάρα πολύ!!!!!

katerinoula8
11-08-11, 13:21
γιεα σας κοριτσια,μολις γραφτηκα.εχω μια μπεμπουλα 3 μηνων κ δυο ημερων και ακομη ταλαιπορουμαστε με τους κολικους.οι κολικοι ξεκινησαν 12 ημερων,το μωρο επι δυο μηνες εκλαιγε μερα νυχτα κ κοιμοταν δυο ωρες ολο το 24ωρο πανω στην κοιλια μου.αλλαξαμε παιδιατρο γιατι ο πρωτος εκτος απο το infacolic το οποιο δεν μας εκανε τιποτα απολυτως μας εδωσε και nopar και depon τα οποια εχουν παρρενεργειες κ εκτος απο αυτα μου ειπε να κοψω το θηλασμο(που ειχα παρα πολυ γαλα) για να δωσω γαλα για κολικους.εκει χειροτερεψαν ολα,ξεκινησαμε το novalac ac που δεν εκανε τιποτα για τους κολικουσ κ η μικρη το εβγαζε,πηραμε το almiron pepti τιποτα,αλλαξαμε παιδιατρο σε αυτη τη φαση,την ειδε νεογνολογος ο οποιοος μας ειπε οτι εχει υπερβολικους κολικους,καναμε κ εξεταση κ εχει κ γοπ,πηραμε το neocate τιποτα,πηραμε το nan ar της εφερε δυσκοιλιοτητα κ την καναμε κλισμα,κ καταληξαμε να πινει τελικα το novalac ar digest που ειναι για δυσκοιλιοτητα κολικουσ κ αναγωγες.απο τις αναγωγες ησυχασαμε αλλα οι κοιλικοι δεν περνανε με τιποτα,τι θερμοφορες,τι μαραθο,τι κιντερτε,τι μασαζ με χαμομηλολαδο,η μονη διαφορα ειναι στη διαρκεια τους αλλα η μικρη ολη μερα ειναι ανυσηχη κ στην αγκαλια μου.χθες ξεκινησαμε το gripe water,ακομη τιποτα.ξερει καμια σας αν κανει δουλεια?συγνωμη για την φλυαρια.

elenip
11-08-11, 16:16
γιεα σας κοριτσια,μολις γραφτηκα.εχω μια μπεμπουλα 3 μηνων κ δυο ημερων και ακομη ταλαιπορουμαστε με τους κολικους.οι κολικοι ξεκινησαν 12 ημερων,το μωρο επι δυο μηνες εκλαιγε μερα νυχτα κ κοιμοταν δυο ωρες ολο το 24ωρο πανω στην κοιλια μου.αλλαξαμε παιδιατρο γιατι ο πρωτος εκτος απο το infacolic το οποιο δεν μας εκανε τιποτα απολυτως μας εδωσε και nopar και depon τα οποια εχουν παρρενεργειες κ εκτος απο αυτα μου ειπε να κοψω το θηλασμο(που ειχα παρα πολυ γαλα) για να δωσω γαλα για κολικους.εκει χειροτερεψαν ολα,ξεκινησαμε το novalac ac που δεν εκανε τιποτα για τους κολικουσ κ η μικρη το εβγαζε,πηραμε το almiron pepti τιποτα,αλλαξαμε παιδιατρο σε αυτη τη φαση,την ειδε νεογνολογος ο οποιοος μας ειπε οτι εχει υπερβολικους κολικους,καναμε κ εξεταση κ εχει κ γοπ,πηραμε το neocate τιποτα,πηραμε το nan ar της εφερε δυσκοιλιοτητα κ την καναμε κλισμα,κ καταληξαμε να πινει τελικα το novalac ar digest που ειναι για δυσκοιλιοτητα κολικουσ κ αναγωγες.απο τις αναγωγες ησυχασαμε αλλα οι κοιλικοι δεν περνανε με τιποτα,τι θερμοφορες,τι μαραθο,τι κιντερτε,τι μασαζ με χαμομηλολαδο,η μονη διαφορα ειναι στη διαρκεια τους αλλα η μικρη ολη μερα ειναι ανυσηχη κ στην αγκαλια μου.χθες ξεκινησαμε το gripe water,ακομη τιποτα.ξερει καμια σας αν κανει δουλεια?συγνωμη για την φλυαρια.

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου... επειδή και εμείς από μικροί αλλάξαμε αρκετά γάλατα και ταλαιπωρηθήκαμε με ΓΟΠ χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δεν νομίζω ότι το gripe water θα βοηθήσει και πολύ.. εμείς στον μικρό το δίναμε για αρκετό καιρό αλλά δεν νομίζω ότι είδαμε και τίποτε φοβερά αποτελεσματα.. το infacolic μας είχε πει ο παιδίατρος μας να μην το πάρει γιατί ειναι φαρμακευτικό σκεύασμα ενώ το gripe water είναι φυσικό σαν σόδα και μπορεί να τον ανακούφιζε.. μην περιμένεις και πολλά πάντως.. ο πρώτος παιδίατρος πάντως που σου είπε να σταματήσεις τον θηλασμό θα έπρεπε να τον βρίσεις άσχημα γιατί τα μωράκια με ΓΟΠ τα βοηθάει απίστευτα ο θηλασμός γιατί το μητρικό γάλα είναι πολύ πιο εύπεπτο από τα ξένα γάλατα... και εγώ δυστυχώς δεν μπόρεσα να θηλάσω και η ΓΟΠ σταμάτησε γύρω στο χρόνο .... καλό κουράγιο!!!

mariames
11-08-11, 18:46
Δυστυχώς το μόνο που πραγματικά θα σε βοηθήσει είναι τεράστια υπομονή!
Εμάς ο παιδίατρος μας συμβούλευσε να μην δώσουμε τίποτα. Και τους περάσαμε αρκετά έντονα σε συνδυασμό με ΓΟΠ. Ούτε nopar ούτε infacolic ούτε gripe water που τον ρώτησα.
Υπομονη και αγκαλίτσες πολλές (που φαντάζομαι ήδη κάνεις!!)

chatzico
11-08-11, 20:37
Oμοιοπαθητική;...Για πες...
Ταμαράκι, έχει διάφορα τόπικς για την ομοιοπαθητική στο φόρουμ. Ενδεικτικά, δες εδώ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=36487). Εγώ πάντως, είμαι πολύ ευχαριστημένη, νο κορτιζόνη, νο αντιβίωση και καλύτερο ανοσοποιητικό στα παιδιά. Θα ξαναέκανα και εγώ - έκανα παλιότερα - αλλά έχω θέμα με τον καφέ.

katerinoula8
11-08-11, 22:13
ευχαριστω πολυ!δεν ξερω,ελπιζω κ ευχομαι να κανει δουλεια γιατι η υπομονη μου εξαντλειται,δεν αντεχω να την βλεπω αλλο ετσι.ναι επρεπε να τον βρισω τον βλακα αλλα σεν πρωταρα εκανα οτι μου ειπε κ το εκοψα με χαπια,με χιλια ζορια,ακομη νιωθω τυψεις που ειχα τοσο γαλα κ το εκοψα σαν χαζη κ πινει ετοιμα το μωρακι μου τωρα.

kinkajoujou
11-08-11, 22:31
Δυστυχώς το μόνο που πραγματικά θα σε βοηθήσει είναι τεράστια υπομονή!
Εμάς ο παιδίατρος μας συμβούλευσε να μην δώσουμε τίποτα. Και τους περάσαμε αρκετά έντονα σε συνδυασμό με ΓΟΠ. Ούτε nopar ούτε infacolic ούτε gripe water που τον ρώτησα.
Υπομονη και αγκαλίτσες πολλές (που φαντάζομαι ήδη κάνεις!!)

πολύ σωστά! η σύγχρονη παιδιατρική δεν θεωρεί πλέον τους κολικούς ως πρόβλημα του εντέρου, αλλά ως εξελικτικό στάδιο, είναι η προσαρμογή του εμβρύου στην εξωμήτρια ζωή. Το καλύτερο φάρμακο είναι πολλές αγκαλιές, ηρεμία όσο γίνεται και μονότονοι θόρυβοι (ανεμιστήρας, βρύση, απορροφητήρας κλπ). Όσο μπορείτε αποφύγετε τα σκευάσματα. Επίσης, έχει παρατηρηθεί πως όσο πιο αγχωδεις είναι οι γονείς με το μωρό, τόσο πιο έντονοι είναι και οι κολικοί που περνάει. Κι αυτό που είχα διαβάσει επίσης και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση είναι ότι τα μωρά στα ορφανοτροφεία δεν έχουν ποτέ κολικους!

mariames
11-08-11, 23:24
ηρεμία όσο γίνεται και μονότονοι θόρυβοι (ανεμιστήρας, βρύση, απορροφητήρας κλπ).
Πραγματικά βοηθάει πολυ!!!!

katerinoula8
12-08-11, 10:22
ναι το εχω διαβασει κ εγω για τα ορφανοτροφεια αλλα ποσο ηρεμη μπορει να εισαι οταν το μικρο σου σπαραζει απο τον πονο δεν ξερω.οσο για τους θορυβους τα δοκιμασα ολα,απορροφητηρα,σεσουαρ,ανεμιστηρα αλλα τιποτα.λετε να τραβηξουν παραπανω απο το τριμηνο?ειναι ηδη τρια μηνων η μικρη.

mariames
12-08-11, 12:12
αλλα ποσο ηρεμη μπορει να εισαι οταν το μικρο σου σπαραζει απο τον πονο δεν ξερω.οσο για τους θορυβους τα δοκιμασα ολα,απορροφητηρα,σεσουαρ,ανεμιστηρα αλλα τιποτα.λετε να τραβηξουν παραπανω απο το τριμηνο?ειναι ηδη τρια μηνων η μικρη.
Εμας τωρα μας πιάνει μια τρεις - τεσσερις φορες την εβδομάδα περίπου και μόλις ξεκινήσει την βαζουμε στο αυτοκίνητο και βόλτα. Ηρεμει πολύ γρήγορα.
Ηρεμη όντως δεν μπορείς να είσαι γι αυτό προτιμάμε την λύση του αυτοκινήτου!!
Κι εμένα υπομονη μου έλεγαν και έλεγα ναι καλα που να την βρώ αλλά είναι το μόνο που μπορεις να κάνεις.

katerinoula8
13-08-11, 15:24
το δοκιμασαμε κ το αυτοκινητο αλλα τιποτα,κ για το καροτσι μου ειπαν κ την εκοβα βολτες μεσα στο σπιτι αλλα παλι τιποτα.οσο για την υπομονη,προσπαθω αλλα και παλι μου ειναι δυσκολο,στεναχωριεμαι κ νομιζω πως δεν θα περασει.αχ!αυτοι οι κολικοι τζαμπα ταλαιπορουν τα παιδακια μας...ευτυχως που δεν θα το θυμουνται.

kimkim
23-08-11, 11:16
καλησπερα σας...εχω ενα αγορακι μολις 23 ημερων... ο δικος μου ζοριζεται πολυ με τα αερια κ εχω απογοητευτει...δεν κλαιει αλλα μαζευεται γινεται κοκκινος σαν ντοματα κ βγαζει κραυγες απτο σφιξημο!
Αυτο γινεται 20 ωρες το 24ωρο λοιπον...θηλαζει κ ανα 2 λεπτα σταματαει γιατι ζοριζεται,τον εχεις αγκαλια παλι τα ιδια,στον υπνο του ζοριζεται καθε 5 λεπτα...εκτος απο ενα 4ωρο που κοιμαται απο τις 22.00 μεχρι τις 2.00 συνηθως δεν ακουγεται!Δεν εχω καταλαβει εν τω μεταξυ αν ζοριζεται να κανει κ κακα του καμμια φορα τον λυπαμαι που σφιγγεται τοσο πολυ κ τον σηκωνω του βγαζω την πανα με τα χερια μου ανοιγω λιγο το ποπουδακι του κ εκει πολλες φορες εχουμε 2 με 3 κενωσεις κ μερικα πριτσακια (αν κ κενωσεις εχει φυσιολογικα μετα απο καθε θηλασμο)οπως κ να χει 5 λεπτα μετα αρχιζουν παλι τα ιδια!Παρ ολα αυτα δεν κλαιει το παιδι παρα μονο σφιγγεται αλλα σε βαθμο που νομιζεις πως θα σκασει!Δοκιμασα μασαζακι η λιγο μπρουμυτα αλλα δεν του αρεσει παρα μονο λιγο ασκησεις με τα ποδια!
ειλικρινα εχω απελπηστει νομιζω πως το παιδακι μου υποφερει κ εγω καθομαι κ τον κοιταω,τι μπορει να εχει?ειναι κολικοι?κ τον αφηνω να βασανιζεται ετσι απλα?

katerinoula8
24-08-11, 11:29
κατα 90% ειναι κολικοι νομιζω.κ στην μικρη μου ετσι ξεκινησαν κ μετα αρχισαν τα κλαμματα.ζοριζονται να βγαλουν τα αερια κ σφιγγονται.την μικρη το μονο που την βοηθουσε ηταν να παταω απαλα τα ποδαρακια της στην κοιλιτσα της κ ετσι πολλες φορες αεριζοταν.

sevoula
24-08-11, 12:39
όσο θηλάζεις τρως μήπως μπαχαρικά πολλά, καρυκεύματα, όσπρια, πράσινα λαχανικά;
δοκίμασε να μη φας κάποιο από αυτά, μήπως δεις διαφορά.
το λέω για την περίπτωση που κάποιο από τα φαγητά που τρως το πειράζει στο εντεράκι του.
υπάρχει κ το ινφακόλικ, που στη δική μου κόρη βοήθησε, αλλά δεν εξάλειψε τους πόνους.
κ η δικιά μου μετά από κάθε θηλασμό έκανε κακάκια. μπορεί κ κατά τη διάρκεια!
αλλά με τα εντεράκια είχε θέμα.

μπορεί κ να θέλει να χωνέψει-ρευτεί.
πόσο τον κρατάς για να ρευτεί; μήπως θέλει περισσότερο χρόνο; μίλησες με τον παιδίατρό σας; μασαζακι στην πλατούλα όσο τον κρατάς όρθιο στον ώμο σου. έτσι πιέζεται η κοιλίτσα κ ηρεμεί κάπως ο πόνος.
ανακουφιστική στάση για εντεράκια είναι κ να το κρατάς το μωρό με την πλατούλα του στο στήθος σου, τη μια σου παλάμη στο παπάκι του κ την άλλη στην κοιλίτσα του.
θα μεγαλώσει κ θα περάσει.
να είσαι όσο πιο ήρεμη γίνεται. είναι το καλύτερο φάρμακο για να ησυχάσει κ το μωρό, αλλά καταλαβαίνω όχι κ το πιο εύκολο!

Boubouz
24-08-11, 12:44
Αυτό που είχε βοηθήσει πολύ τον μικρό μου όταν είχε κολικούς είναι που έκανα το εξής... έβραζα χαμομήλι και το άφηνα να γίνει χλιαρό. Έβαζα μέσα ελαιόλαδο και μετά λίγο πριν τους κολικούς του έτριβα την κοιλίτσα κυκλικά. Αυτό βοηθούσε μπορώ να πω... Υπομονή :)

kimkim
24-08-11, 12:57
Λοιπον...μπαχαρικα δεν τρωω η διατροφη μου αποτελειται κυριως απο ζυμαρικα μπισκοτα (χωρις σοκολατες αλλα τρωω αρκετα) κ γαλακτοκομικα τα οποια ειδα οτι σε καποιες περιπτωσεις βοηθησε οταν καποιες γυναικες τα εκοψαν αλλα εγω που δοκιμασα δεν ειδα καμμια διαφορα!
Τον μικρο τον κραταω ορθιο να ρευτει περιπου 10 λεπτα κ ρευεται ισα με 4 φορες!
Σε ορισμενες περιπτωσεις που του κανω ασκησεις με τα ποδαρακια βγαζει αρκετες φορες αερια αλλα κ παλι δεν σταματαει το ζορι του λες κ εχει μονιμα αερια!
Μιλησα με εναν παιδιατρο κ μου ειπε απλα οτι ειναι φυσιολογικο αλλα καμμια συμβουλη για να βοηθησω το παιδι κ τωρα σκεφτομαι να επισκευτω αλλον παιδιατρο!
Το περιεργο ειναι πως δεν κλαιει δεν μου δειχνει οτι ποναει αλλα το ζορι που ριχνει το καημενο ακομα κ στον υπνο του με κλειστα τα ματια ειναι να με τρελαινει.
Ειναι σχετικα ενα ησυχο παιδακι μεχρι στιγμης που πολυ σπανια ακουμε το κλαμα του κ ειναι το μοναδικο πραγμα που τον παιδευει :(
Ποσο καιρο περιπου μπορει να κρατησει αυτο?Μου ειπαν ναι οτι ειναι φυσιολογικο να ζοριζονται στα αερια αλλα εδω μιλαμε οτι ζοριζεται μονιμα ειναι φυσιολογικο αυτο?

kimkim
24-08-11, 12:59
τι ειναι το ινφακολικ? δεν το ξερω καν :?

katerinoula8
24-08-11, 15:53
εγω οσο θηλαζα ουτε γαλακτοκομικα ουτε λαχανικα ετρωγα γιατι με ειπε ο παιδιατρος.μπορει απλα να ζοριζεται,μην στεναχωριεσαι,αφου δεν κλαει εισαι πολυ τυχερη.κανε τις ασκησουλες κ λιγο μασαζακι με χαμομηλολαδο κανω στην μικρη μου,γυρω απο τον αφαλο απο αριστερα προς δεξια σε σχημα π,τα βοηθαει.το ινφακολικ ειναι σταγονες για τους κολικους κ δεν εχουν καμια παρενεργεια.σε εμας δεν εκαναν τιποτα αλλα μπορει σε εσας να κανουν.ρωτησε το παιδιατρο σου κ παρτο μηπως σας βοηθησει.

kimkim
24-08-11, 18:40
οκ κοριτσια ευχαριστω πολυ...θα δοκιμασω κ μασαζακι με χαμομηλι λαδι κ θα κοψω εντελως γαλακτοκομικα μεχρι να παμε παιδιατρο κ ο θεος βοηθος :p

katerinoula8
24-08-11, 18:47
καλη επιτυχια!

sevoula
26-08-11, 11:23
Λοιπον...μπαχαρικα δεν τρωω η διατροφη μου αποτελειται κυριως απο ζυμαρικα μπισκοτα
τα μπισκότα να κόψεις καλή μου, όχι όλα τα γαλακτοκομικά.
μπορείς αντί για αγελαδινό να πίνεις κ να τρως κατσικίσιο, πρόβειο. ξέρω τώρα ιδίως είναι σε έλλειψη, αλλά δοκίμασε μήπως δεις διαφορά. αν δεν περάσει μια εβδομάδα, δεν μπορείς να κρίνεις.
μην κόβεις πολλές ομάδες τροφίμων μαζί, γιατι έτσι δεν θα βγάλεις ασφαλές συμπερασμα. ξεκίνα με μία μία ομάδα τροφίμων.
είναι κρίμα π.χ. να στερηθείς τα λαχανικά ή κάτι άλλο ωφέλιμο, τόσο για σένα όσο κ για το μικρό σου.
φιλικά πάντα.
(χωρις σοκολατες αλλα τρωω αρκετα) κ γαλακτοκομικα τα οποια ειδα οτι σε καποιες περιπτωσεις βοηθησε οταν καποιες γυναικες τα εκοψαν αλλα εγω που δοκιμασα δεν ειδα καμμια διαφορα!
θέλει μια εβδομάδα να δεις αποτέλεσμα. μάλιστα μερικές σύμβουλοι θηλασμού μιλούσαν για 30-40 μέρες για να αποτοξινωθεί ο οργανισμός από το αγελαδινό.
Τον μικρο τον κραταω ορθιο να ρευτει περιπου 10 λεπτα κ ρευεται ισα με 4 φορες!
για δοκίμασε να τον κρατήσεις περισσότερο.
Σε ορισμενες περιπτωσεις που του κανω ασκησεις με τα ποδαρακια βγαζει αρκετες φορες αερια αλλα κ παλι δεν σταματαει το ζορι του λες κ εχει μονιμα αερια!
Μιλησα με εναν παιδιατρο κ μου ειπε απλα οτι ειναι φυσιολογικο αλλα καμμια συμβουλη για να βοηθησω το παιδι κ τωρα σκεφτομαι να επισκευτω αλλον παιδιατρο!
τα έχουμε περάσει κ εμείς!
Το περιεργο ειναι πως δεν κλαιει δεν μου δειχνει οτι ποναει αλλα το ζορι που ριχνει το καημενο ακομα κ στον υπνο του με κλειστα τα ματια ειναι να με τρελαινει.
μπορεί κ να βλέπει ονειράκια. είσαι πολύ στρεσαρισμένη. ξεκουράσου λιγάκι. μόλις ηρεμήσεις, ηρεμεί κ το παιδί.
Ειναι σχετικα ενα ησυχο παιδακι μεχρι στιγμης που πολυ σπανια ακουμε το κλαμα του κ ειναι το μοναδικο πραγμα που τον παιδευει :(
Ποσο καιρο περιπου μπορει να κρατησει αυτο?Μου ειπαν ναι οτι ειναι φυσιολογικο να ζοριζονται στα αερια αλλα εδω μιλαμε οτι ζοριζεται μονιμα ειναι φυσιολογικο αυτο?

τι ειναι το ινφακολικ? δεν το ξερω καν :?
υγρό διμεθικόνης. το έδινα σε σταγόνες πριν το θηλασμό. είναι συμβατό, αρκεί να σου το χορηγήσει ο παιδίατρος. βοηθάει τα εντεράκια.

εγω οσο θηλαζα ουτε γαλακτοκομικα ουτε λαχανικα ετρωγα γιατι με ειπε ο παιδιατρος.
κοίτα κ η παιδίατρος που είχα εγώ όταν η δικιά μου θήλαζε, μου είπε κ εγώ το ούφο την άκουσα, να μην τρώω ψάρι. αλλά μετά έμαθα ότι μου έλεγε βλακείες, από ασχετοσύνη!
μπορει απλα να ζοριζεται,μην στεναχωριεσαι,αφου δεν κλαει εισαι πολυ τυχερη.κανε τις ασκησουλες κ λιγο μασαζακι με χαμομηλολαδο κανω στην μικρη μου,γυρω απο τον αφαλο απο αριστερα προς δεξια σε σχημα π,τα βοηθαει.το ινφακολικ ειναι σταγονες για τους κολικους κ δεν εχουν καμια παρενεργεια.σε εμας δεν εκαναν τιποτα αλλα μπορει σε εσας να κανουν.ρωτησε το παιδιατρο σου κ παρτο μηπως σας βοηθησει.

θα περάσει, θα δεις! το πολύ 3μηνο κρατάει αυτή η κατάσταση!

katerinoula8
05-09-11, 10:43
κοριτσια καλημερα.εχουν κρατησει σε καμια σας οι κολικοι παραπανω απο το τριμηνο?

kiki*
06-09-11, 12:31
ναι , απλά μετά το τρίμηνο είναι πιο αραιά τα πονάκια σε συχνότητα. Δηλαδή μπορεί δύο μέρες να είναι ολα οκ και την τρίτη ημέρα να το πιάσει. Και όσο περνάει ο καιρός θα μεγαλώνει και το διάστημα που θα το πιάνει. Μας κράτησαν περίπου μέχρι τον τέταρτο.

Erjin
06-09-11, 20:03
κ εμεις τεσσαρων μηνων ξεμπερδεψαμε απ το βασανηστηριο...

Μαράκι8
08-09-11, 11:15
Καλημέρα.. Κ εμάς περίπου λίγο πριν τους 4 μήνες ηρέμησε ο μικρός από τους κολικούς..

kellypig
12-09-11, 13:59
Καλησπερα σας! Ειμαι μια νεα μαμα...εχω ενα αγορακι 2 μηνων και 3 εβδομαδων που εδω και 2 μηνες ταλαιπωριομαστε με τους κολικους. Θηλαζω αποκλειστικα. Το χαμομηλι-τιλιο-γλυκανισο ο μπεμπακος μου δε το πνει με τιποτα. Με οδηγια παιδιατρου εδω και 2 μηνες πινει προβιοτικες σταγονες biogaia που κατι κανουν-αλλα οχι θαυματα! Ενω ολοι λενε οτι οι κολικοι δεν εμποδιζουν τις εκκενωσεις, εγω εχω παρατηρησει στο παιδι μου οτι οταν δε κανει κακακια του ειναι πολυ χειροτερα. Εννοειται οτι εδω και μηνες εκανε καθε 3-5 μερες. Ευτυχως σε ρευστη μορφη. Και πιο ειναι το προβλημα μου τωρα... Εδω και 9 ημερες εκανε καθε πρωι κακακια του και πονουσε κατα τη διαρκεια της ημερας ελαχιστα. Αλλα πονουσε...και μου ειχε πει ο παιδιατρος αν θελω να του δωσω infacolic, 3 φορες την ημερα 1-2 σταγονες πριν τα γευματα. Και το πηραμε την παρασκευη και του δινω το βραδυ. 2 φορες το Σαββατο και την Κυριακη. Εχτες το απογευμα ξεκιναει γκρινια-πονους-ρεψιματα και σημερα παλι τα ιδια και δε καναμε και κακακια μας σημερα. Φταιει το φαρμακο? Τι να κανω? Να το συνεχισω ή να το σταματησω? Διαβασα οτι αυτο λεει θελει μερες για να δρασει. Πως ειναι δυνατον να ηταν καλυτερα και να χειροτερεψε? Ο γιατρος λεει στο τριμηνο θα περασουν! Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα... Φιλακια!

kala
12-09-11, 14:14
Καταλαβαίνω πόσο ταλαιπωρήστε με τους κολικους. Και εμεις είμαστε 2+ μηνών και το αγοράκι μας πονάει ... δεν του δινουμε τίποτα γιατί δεν πιστεύουμε οτι βελτιώνεται κάτι... σαφώς και με τις συμβουλές της παιδιάτρου. Το μόνο που μας ηρεμει ειναι το στήθος... βέβαια αυτό εχει ως αποτέλεσμα το αγοράκι μας να εχει βάλει κιλάκια...Απο όσο εχω διαβάσει με πάσα επιφύλαξη οι κολικοί είτε ειναι στάδιο ανάπτυξης του μωρού είτε είναι θέμα εντέρου. Αν ισχύει το πρώτο θεωρώ οτι το καλύτερο ειναι η αγάπη και η επαφή με τη μητέρα και με τον πατέρα. Υπομονή μας ευχομαι. Να θυμάσαι οτι όσο και να πονάνε -δυστυχώς -δεν θα το θυμούνται αργότερα!!!

Mairoula F
03-10-11, 22:32
Κοριτσια καλησπερα.

Αν και δευτερο-μανα, πρωτη φορα αντιμετωπιζω θεμα κολικων στο γιο μου. Μολις σαραντισε και απο χθες εχουμε τρελαθει στο κλαμα. Μονο αγκαλια κοιμαται και δεν κλαιει. Εχθες η ιστορια κρατησε κανα 4ωρο και το βραδυ κοιμηθηκε κανονικα, σημερα μας επιασε αργα (νυσταζε κιολας...) και μολις καταφερε να κοιμηθει, αφου του εδωσα 2,5 ml gripe water. Το ξερει καμια αυτο το σιροπακι; Επισης ξερει καμια εαν ο σιδηρος επηρεαζει στους κολικους;

Αντε και σιδερο στη μεση μας!

Μαιρη

Mairoula F
04-10-11, 14:00
Κανείς?

sevoula
06-10-11, 16:42
Μαιρούλα, δεν το ξέρω αυτό το νεράκι-σιροπάκι, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα.
αγκαλίτσες κ υπομονή! θα περάσει!
το συπλήρωμα σιδήρου ίσως φέρνει στα μωράκια δυσκοιλιότητα. κάπου το διάβασα΄. νομίζω σε βιβλίο της παιδιάτρου Πατσούρου.
αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο.
π.χ. η δικιά μου είχε πολλές κενώσεις κ μερικές νερουλές, παρόλο που έπαιρνα σίδηρο.
ο πόνος στο στομαχάκι, στην κοιλίτσα-έντερα, η δυσκολία να ρευτεί μεταφράζονται εύκολα σε κολικό, χωρίς να είναι απαραίτητα κολικός.
ακόμα κ εκνευρισμένο να είναι το παιδί από την έλλειψη ύπνου, θα κλάψει απαρηγόρητο. όμως δεν πονάει.
αν το αφήσεις στο κρεβατάκι του με την παλάμη σου στο στήθος του μήπως ηρεμήσει; κ κοιμηθεί από μόνο του; δώσε του λίγα λεπτά.

ρούλη
06-10-11, 19:05
Είχαμε και εμείς πρόβλημα με κολικούς που διαρκούσαν ολο μα ολο το βράδυ μέχρι που είπα να εφαρμόσω μια πρακτική που διάβασα σε ενα άρθρο.Μόλις ξεκινούσαν οι κολικοί καθόμασταν για λίγη ώρα κοντα στον αποροφητήρα. Ο θόρυβος την ηρεμούσε και κοιμόταν στο 10λεπτο. Το ίδιο αποτέλεσμα έχει το πλυντήριο ρούχων, η ηλεκτρική σκούπα και το ασεσουάρ. Επίσης, το παιδί από την στιγμή που ηρεμούσε αεριζόταν και κοιμόταν ήσυχη.

FORTE
10-10-11, 11:19
Αχ να ξέρατε πόση παρηγοριά μου δώσατε όλοι!!!! Νιώθω τώρα οτι είναι κάτι πολυ φυσιολογικό για το μωρό μας ,μπορεί να στο λέει ο γιατρός αλλά όταν ακούς τον ''καημό'' και άλλων γονέων και είναι ίδιος με τον δικό σου τουλάχιστον ξέρεις ότι είσαι στο σωστό δρόμο και δεν έχεις τρελαθεί από την αυπνία,την ταραχή και την άγνοια!!Τα ίδια συμπτώματα έχουμε και εμέις που είμαστε 2 μηνών και όπως βλέπω απο την εμπειρία σας στο συγκεκριμένο θέμα το μόνο που μας σώζει είναι υπομονή και οι ευχές να τέλειώσουν σύντομα!! (ξέρω ξέρω μετά έρχονται τα δόντακια και ο Θεός βοηθός)!!!!

dimitra0
11-10-11, 15:19
καλησπερα. εμενα οι διδυμες κορουλες μου ειχαν 2 ολοκληρους μηνες κολικους!! ειχαμε τρελαθει!! ειχανε φτασει σε σημειο νε κλαινε 24 ωρες το εικοσιτετραωρο!! ειχαμε φρικαρει. ειμουν ετοιμη να παρω τα βουνα. προσπαθησα να μην τις δωσω τιποτα αλλα τελικα επειδη φρικαραμε σωθηκαμε με τον grip water!! μια βδομαδα χριεαστηκε μονο να το δωσω και σε συνδιασμο με το frisolac ac, περασαν αυτοματα!!

evi155
11-10-11, 16:48
Εμείς ξεκινήσαμε 5 ημερών και το μαρτύριο σταμάτησε στους 4,5 μήνες. Το πιο αποτελεσματικό ήταν ταυτόχρονα κούνημα στην αγκαλιά, θηλασμός, μάρσιπος τύπου sling και απορροφητήρας: Δηλαδή την θήλαζα κουνώντας τη στο μάρσιπο κάτω από τον απορροφητήρα, τραγικό δηλαδή.
Επίσης η στάση "βούδας" στο σλινγκ ανακουφίζει πολύ.

Με χαμομήλια και μασάζ δεν είδαμε καμία απολύτως διαφορά.

Α, στο τέλος, μετά τους 4 μήνες, έκλαιγε από ένταση και όχι από κολικούς. Τότε βάλαμε ένα πολύ συγκεκριμένο πρόγραμμα με ρουτίνα ύπνου και μέσα σε μια βδομάδα έστρωσε. Τότε αντιληφθήκαμε πώς είναι ένα μωρό να κοιμάται χωρίς να ουρλιάζει πρώτα 2-3 ώρες.

katerinoula8
16-10-11, 14:24
το εχουμε δοκιμασει κ εμεις αν και δεν μας εκανε τιποτα...απο οσο μου ειχε πει ο παιδιατρος παρενεργειες δεν εχει.οσο για το σιδηρο μπορι να φερνει δυσκοιλιοτητα απο οσα γνωριζω.

Ηλιαχτίδα29
30-11-11, 10:20
Καλημέρα! Έχω μια απορία
Το μωράκι μου είναι 42 ημερών. Από 20 ημερών περίπου ξεκινήσαμε τους κολικούς. Ήταν πολύ ήπιοι και εμφανιζόντουσαν μέρα παρά μέρα για μιαμιση περιπου ώρα το απόγευμα. Την τελευταία βδομάδα εμφανίζονται κάθε απόγευμα και διαρκούν 3-4 ώρες. Ειδικά χθές είχαμε και το πρωί για τρεις ώρες και σήμερα επίσης. Περνάμε τις ώρες μας στην κουζίνα κοντά στον απορροφητήρα, γιατί τον ηρεμεί λίγο ο ήχος.
Είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται με τέτοια συχνότητα?

marpaps
01-12-11, 00:48
Καλημέρα! Έχω μια απορία
Το μωράκι μου είναι 42 ημερών. Από 20 ημερών περίπου ξεκινήσαμε τους κολικούς. Ήταν πολύ ήπιοι και εμφανιζόντουσαν μέρα παρά μέρα για μιαμιση περιπου ώρα το απόγευμα. Την τελευταία βδομάδα εμφανίζονται κάθε απόγευμα και διαρκούν 3-4 ώρες. Ειδικά χθές είχαμε και το πρωί για τρεις ώρες και σήμερα επίσης. Περνάμε τις ώρες μας στην κουζίνα κοντά στον απορροφητήρα, γιατί τον ηρεμεί λίγο ο ήχος.
Είναι φυσιολογικό να εμφανίζονται με τέτοια συχνότητα?

Ο μπεμπης μας είναι 47 ημερών και οι κολικοι εμφανίστηκαν σχεδόν αμέσως. Κάθε βράδυ μεταξύ 21.00-02.30 γίνεται τρελό πανηγύρι. Κλάμα τρελό!! Η παιδιατρος μας είπε να του κάνουμε μασαζακι και γυμναστικουλα με τα ποδαρακθα του να ελευθερωθούν τα αέρια. Αλλάξαμε 3 φορές τροφή, τίποτα. Τώρα του δίνω και 3 φορές την ημέρα χαμομηλι με γάλα. Ελάχιστη διάφορα. Μας έχουν πει μετά ΑΠΟ τους 3 μήνες υποχωρούν οι κολικοι...υπομονή. Προσωπικά δεν με νοιάζει το ξενυχτι.. Ο μικρουλης δεν θέλω να υποφέρει, κάθε φορά που τον ακούω να κλαιει σπαρακτικα...το «χανω» στην κυριολεξία..

Συντονιστής Ε
01-12-11, 02:47
Τα παρακατω ίσως σας φανουν χρησιμα
ΚΟΛΙΚΟΙ (διαγνωση - χειρισμοί - προτάσεις θεραπείας) (http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=2069917&postcount=10)

Φωτεινή 33
11-12-11, 14:05
Ειμαι δυδυμομανα αγοριων και βγαινοντας και εγω απο την κλινικη ξεκινησαμε με το frisolac το κλασικο.(Βλεπετε δυστυχως δεν τα καταφερα με το θηλασμο και το χω βαρος στη συνειδηση μου).. στην πορεια το αλλαξαμε γιατι ζορίζονταν ο μεγαλος και βογγουσε όλη τη νυχτα πηγαμε στο ac αλλα εκανε διαροια απο λοιμωξη πιναμε ριζαλευρο και μετα πηγαμε στο frisolac ha το οποιο πινουν και οι δυο.εχει υδρολημενη την πρωτεινη. εχει τωρα ενα μηνα που το πίνουν αλλες φορες συνεχομενα αλλες με διακοπες και τσιριδες και κλαματα με πολλα αέρια τα οποία ειναι και πολύ δύσοσμα. ωραριο στους κολικούς δεν εχουμε εμεις.
Η παιδιατρος λεει τσαγακι, ασκησουλες και πολλες αγκαλιτσες στη γυμνή κοιλίτσα μου νατους βαζω....
Αυτο που παρατηρώ εγω ειναι κατα την ωρα των γευματων και καθως παιρνουν τις πρώτες γουλιες ακουω τα στομαχακια τους να γουργουρίζουν και μετα απο λιγο σπρώχνουν το μπουκαλι και ξεσπουν σε κλαματα.εχει τωρα μια .
εβδομαδα που το κανουν αυτο .
Μα και οι δυο?
Αλλες φορες δεν δεχονται πανω απο 90 ml
και αλλες φορες πινουν μονορούφι και 160-180ml.
Στην πλειοψηφια ειμαστε με τα μπουκαλια να αναμενουν στο θερμαντηρα μεχρι και 1 ωρα και ξανα προσπαθεια και ξανα κλάματα.
Ειναι κολικοι? τους ερχετε βαρυ το γαλα?
Υπαρχει περιπτωση να πειραζει ακομα και αυτο το γαλα ?
οσο αφορα το θεμα του ύπνου τωρα αρχισαν κα κοιμουνται 4 αωρα κ 5αωρα.μεχρι και πριν μια εβδομαδα ημασταν στο ποδι καθε 1 ωρες... ειχε καμια κοπελα καμια παρόμοια εμπειρια?
τι να κάνω
για να τα βοηθησω να αλλαξω παλι γαλα? πειραματοζωα τα χουμε κανει τα παιδια με αυτα τα γαλατα..... αν μπορει καποια κοπελα να βοηθησει....

bea
11-12-11, 14:33
εχουμε ακριβως τα ιδια συμπτωματα!!!αφου το γαλα το καταλαβαινω στο στομαχακι του οταν κατεβαινει!!!νομιζω δλδ οτι το γαλα ειναι!εγω θηλαζω αλλα δινω κ συμπληρωμα το φριζολακ κ στις 2 περιπτωσεις ομωσ το ιδιο γουργουρητο κ μετα αερια κ μετα κλαμα κοκ!!δεν την παλευω!δινω κ μαραθο κ ινφακολικ σε καθε γευμα αλλα τιποτα δεν εχει αποτελεσμα!!!οποτε υποθετω πως ειναι κολικοι:(το καλο ειναι οτι εμενα εχει ωραριο το οποιο ξεκιναει στις 4,30 και τελειωνει γυρω στις 10:mrgreen:βεβαια κατα τις 8.30 που τον κανω μπανακι καπως ηρεμουν τα πραγματα λιιιγοοο μην φανταστεισ!!!οποτε σε 2 ωρες πιανουμε δουλεια:wink: υπομονη αλλους 2,5 μηνες τι να πω!!!

mariames
12-12-11, 21:59
Αυτο που παρατηρώ εγω ειναι κατα την ωρα των γευματων και καθως παιρνουν τις πρώτες γουλιες ακουω τα στομαχακια τους να γουργουρίζουν και μετα απο λιγο σπρώχνουν το μπουκαλι και ξεσπουν σε κλαματα.εχει τωρα μια .
Μα και οι δυο?
Στην πλειοψηφια ειμαστε με τα μπουκαλια να αναμενουν στο θερμαντηρα μεχρι και 1 ωρα και ξανα προσπαθεια και ξανα κλάματα.
οσο αφορα το θεμα του ύπνου τωρα αρχισαν κα κοιμουνται 4 αωρα κ 5αωρα.μεχρι και πριν μια εβδομαδα ημασταν στο ποδι καθε 1 ωρες... ειχε καμια κοπελα καμια παρόμοια εμπειρια?
τι να κάνω
για να τα βοηθησω να αλλαξω παλι γαλα? πειραματοζωα τα χουμε κανει τα παιδια με αυτα τα γαλατα..... αν μπορει καποια κοπελα να βοηθησει....
Εμένα, από ίδια εμπειρία που είχα με την μπέμπα μου αυτό μου κάνει για παλλινδρόμηση (χωρίς να είμαι ειδικός). Έτσι ήταν δλδ στη δική μας περίπτωση. Ρ'ιξε και μια μια ματιά και σε κανένο τέτοιο θέμα στο φορουμ.

antaspil
12-12-11, 22:36
Ειμαι δυδυμομανα αγοριων και βγαινοντας και εγω απο την κλινικη ξεκινησαμε με το frisolac το κλασικο.(Βλεπετε δυστυχως δεν τα καταφερα με το θηλασμο και το χω βαρος στη συνειδηση μου).. στην πορεια το αλλαξαμε γιατι ζορίζονταν ο μεγαλος και βογγουσε όλη τη νυχτα πηγαμε στο ac αλλα εκανε διαροια απο λοιμωξη πιναμε ριζαλευρο και μετα πηγαμε στο frisolac ha το οποιο πινουν και οι δυο.εχει υδρολημενη την πρωτεινη. εχει τωρα ενα μηνα που το πίνουν αλλες φορες συνεχομενα αλλες με διακοπες και τσιριδες και κλαματα με πολλα αέρια τα οποία ειναι και πολύ δύσοσμα. ωραριο στους κολικούς δεν εχουμε εμεις.
Η παιδιατρος λεει τσαγακι, ασκησουλες και πολλες αγκαλιτσες στη γυμνή κοιλίτσα μου νατους βαζω....
Μα και οι δυο?
τι να κάνω

Eναι κολικοι κοπελα μου ,τα περασαμε κ εμεις...θελει υπομονη πολυ..οχι τσαι προς θεου ειναι σαν να πινουν καφε τα μωρα..μονο χαμομηλι η τηλιο...εγω θυμαμαι εωσ κ σημερα δηλαδη αν χρειαστει αντι για νερο του εφτιαχνα το γαλα με χαμομηλι για να μπορει να ηρεμησει...μασαζακι στην κοιλιτσα με λαδακι οπωσ παει η φορα του ρολογιου κυκλικα...κ biogaia σταγονες..εμεισ φτασαμε 4 μηνων για να σταματησουν ολα αυτα..καλη επιτυχια κ υπομονη..κ αν βλεπεισ οτι δεν πινουν το γαλα δεν ειναι κακο αλλαξε γαλα κ μια κ δυο κ τρεις φορες μην θεωρεις οτι ειναι πειραματοζωα πρεπει να βρεις κατι με το οποιο να θρεφοντε...τωρα οσων αφορα αυτον τον θορηβο που κανει το στομαχακι τους πινοντας το γαλα κοιταξε την θυλη..μηπως πρεπει να παρεις καποια αλλη γιατι καταλαβαινω οτι κατεβαζει αερα.....φιλια..

mömmu
13-12-11, 21:44
Βρήκα σήμερα αυτό το άρθρο και είπα να το αναρτήσω, δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες και τα σχόλια, το πιο πιθανό να αναφέρονται πολλά απο τα παρακάτω, νομίζω όμως πως είναι το κατάλληλο θέμα στην προκειμένη, και ελπίζω πραγματικά οι όποιες συμβουλές να βοηθήσουν τα μωράκια σας.:)

http://www.babyspace.gr/files/Image/mwro%200-12/ygeia/resized/shutterstock_70091143_200_134.JPG

Πότε εμφανίζονται οι κολικοί; Πώς θα τους αναγνωρίσεις και πώς να τους αντιμετωπίσεις για να σταματήσει επιτέλους να κλαίει;

Ο παιδίατρος Σπύρος Μαζάνης απαντά:

Το νεογέννητο τους πρώτους 3 μήνες της ζωής του όταν κλαίει λέμε ότι: ή πονάει ή πεινάει!

Το πιο εύκολο είναι να διαπιστώσουμε αν πεινάει προσφέροντας του φυσικά μητρικό θηλασμό ή ξένο γάλα στο μπιμπερό. Αν αρνείται το φαγητό, τότε σημαίνει ότι κάπου πονάει.

Το πιθανότερο από όλα είναι να έχει αυτό που ονομάζουμε κολικούς του πρώτου 3μήνου. Δηλαδή πονάει η κοιλίτσα του!

Πότε εμφανίζονται: Μπορούν να εμφανιστούν από τις πρώτες μέρες της ζωής του και να διαρκέσουν μέχρι 3 έως 4 μήνες.

Τι φταίει:

Κανένας ακόμη δεν το ξέρει. Μπορεί να οφείλονται στην ανωριμότητα του γαστρεντερικού συστήματος αλλά μπορεί να είναι και ένα καμπανάκι για να είναι το παιδί σε εγρήγορση ώστε να αποφευχθούν άλλα δυσάρεστα πράγματα.

Πώς καταλαβαίνεις ότι το μωρό σου έχει κολικούς;Κλαίει συγκεκριμένες ώρες του 24ωρου και σχεδόν πάντα την ίδια χρονική στιγμή. Μαζεύει τα ποδαράκια του στην κοιλιά, σφίγγεται και κοκκινίζει ή τα τεντώνει και γίνεται σαν σανίδα.

Πόσο διαρκούν;

Συνήθως το κάθε επεισόδιο διαρκεί από 1-3 ώρες με μικρές αυξομειώσεις στην ένταση του πόνου.

Πώς να το βοηθήσεις; Χρειάζεται ψυχραιμία από μέρους σου. Αν το μικρό σου νιώθει ότι αισθάνεσαι ανασφάλεια, του επιδεινώνεις τα πονάκια.

Του δίνεις να πιει 40-50gr χαμομήλι ή μίγμα βοτάνων (χαμομήλι, τίλιο, γλυκάνισο, μοσχοκάρυδο)

Το βάζεις να ξαπλώσει στα γόνατά σου ή πάνω σε ένα μαξιλάρι ώστε να πιέζεται η κοιλίτσα του.

Ζεσταίνεις μια βαμβακερή πετσέτα και τη βάζεις κατάσαρκα στην κοιλίτσα του.

Φτιάχνεις χαμομηλόλαδο και κάνεις εντριβές στην κοιλίτσα του ή χρησιμοποιείς σταφιλοκουκουτσέλαιο, λεβάντα και άλλα έλαια για μασάζ.

Το βάζεις μπρούμυτα πάνω σε μια ζεστή θερμοφόρα.

Ζεσταίνεις την κοιλίτσα του με ένα σεσουάρ για τα μαλλιά. Ο θόρυβος από το σεσουάρ ενδέχεται να λειτουργήσει επίσης καθησυχαστικά.

Το κάνεις βόλτα με το καρότσι ή με το αυτοκίνητο σου. Ο ήχος της μηχανής του αυτοκινήτου που λειτουργεί με 70 χιλιόμετρα την ώρα έχει αποδειχθεί ότι ηρεμεί το μικρό.

Χορηγείς σιροπάκια ή σταγόνες για τα πονάκια.

Δίνεις ειδικά γάλατα που είναι για τους κολικούς.

Αν θηλάζεις αποφεύγεις τροφές που κάνουν αέρια ή προκαλούν πονάκια όπως: σοκολάτες, αναψυκτικά, όξινα φρούτα και λαχανικά, όσπρια, μπρόκολο κ.λ.π

Δρ. Σπύρος Μαζάνης

Φωτεινή 33
14-12-11, 09:56
Ενδιαφέρων άρθρο.
Μονο που τα μωράκια τα δικά μου είναι νευρικά και αν αργήσεις να τους πας το γάλα ενώ πεινάνε πατάνε τσιρίδες και τεντώνουν χέρια πόδια χώρια το ότι δεν τρώνε μετά από τσατίλα! μιλάμε για πολύ νεύρο... δε μπα να εισαι ηρεμη και σταθερη εσυ...
ο χαρακτήρας διαμορφώνεται από το πρώτο μήνα τέλος! και δεν έχει να κάνει με το τι περνάς εσύ στο παιδί και πως θες να συμπεριφέρεται....
Τα μπανακια μας βοηθανε και εμας πολυ το ευχαριστιούνται να βρισκονται μεσα στο ζεστο νερακι ακομα κ εκει μεσα απελευθερώνουν αέρια κάνοντας μπουρμπουλίθρες στο νερό.
πότε να φύγουν αυτοι οι κολικοι να μπορουμε να τα χαρουμε και εμεις πιο πολυ τα μωρακια μας χωρις να σπαραζουν στο κλάμα....
ευχαριστω ολες σας για τις συμβουλες σας κ οτι χρήσιμο εχετε..ριξτε το

athie
28-12-11, 14:13
Εμας η κόρη μας ξεκίνησε κολικούς από 10 ημερών μεχρι 5μιση μηνών περίπου. Το μονο πραγμα που την ηρεμούσε ήταν ο αποροφητήρας της κουζίνας σε φουλ ένταση.... κουφό? κι ομως... εχω κάνει άπειρα ξενύχτια κατω απο τον αποροφητήρα . Δοκιμάστε το... δε θα χασετε....

Grandma
15-01-12, 20:14
Είπα στον γιατρό για το INFACΟLIC και μου είπε ότι τέτοιου είδους φαρμακα έχουν και τις παρενεργειές τους, δηλαδή χτυπάει στο νευρικό σύστημα του μωρού, βέβαια μου είπε ότι αυτό δεν είναι κανόνας και ότι δεν συμβαίνει σε όλα τα μωρά, αλλά το ρισκάρεις????

Έλα μου ντε!!!!!!!! :(

Επίσης μου ανέφερε και για τα τύπου gel για τα δόντια ( ότι κάνουν κακό στα ούλα).
Η επιλογή δική σας ή τα χρησιμοποιήτε ή όχι.

Έλα μου ντε!!!!!!!!

Χαιρετω τις καινουργιες μανουλες και τους νεους μπαμπαδες!

Εγω εχω γινει μανουλα εδω και 25 χρονια και σε λιγους μηνες θα γινω γιαγια. Οταν ηταν τα παιδια μου μωρα και ειχαν κολικους απο τις πρωτες μερες στο μαιευτηριο μου ειχαν δωσει οι μαιες κατι σταγονες που ηταν θαυματουργες και δεν ζησαμε καθολου τα ξενυχτια και το κλαμα με τους κολικους. Ρωτηστε τον παιδιατρο σας για το συγκεκριμενο φαρμακο αν θελετε - NOPAR DROP 15 ml 4mg/ml -εμενα παντως οπως εγραψα μου το δωσανε μεσα στο μαιευτηριο οποτε ειναι εγκεκριμενο απο τους γιατρους.

Να ειστε ολοι καλα να χαιροσαστε την οικογενεια σας!

zouzounaki22
13-02-12, 13:21
καλημερα σας κοριτσια,

Κι εμεις πασχαμε απο φρικτους κολικους για τον πρωτο 1.5 μηνα (τωρα κλεινουμε τους 2 μηνες). Και τωρα βεβαια εχουμε προβληματα με το εντερο μας (πονακια, σφιξηματα κλπ.) και μαλιστα ολη την διαρκεια της ημερας, ομως η μικρουλα μας (οπως και εμεις) δεν βασανιζεται πια με αυτη την ενταση που μονο κολαση θημιζε! Τωρα πια εχει και χρονο και για ηρεμες στιγμες, οπως το να χαμογελαει, να παρατηρει τον κοσμο γυρω της και ναι! (ολες οι μανουλες καταλαβαινουν πολυ καλα αυτο που θα πω) επιτελους να κοιμηθει!

Θελω λοιπον να μοιραστω τη μεθοδο που ακολουθησα εγω με επιτυχια, με ολες τις μανουλες και τα μωρακια τους που βασανιζονται εκει εξω!

Πρωτον, καθοτι αποκληστικα θηλαζουσα, εκοψα οοολα ναι ολα τα γαλακτομομικα, ακομα και καραμελες, μπισκοτα η οτιδηποτε περιεχει βουτηρο! (μεχρι τοτε απλα τα ειχα περιορισει ελαφρως χωρις ομως κανενα αποτελεσμα). τα γαλακτοκομικα ειναι τα τελευταια που θα επαναφερω στο διαιτολογιο μου.

Δευτερον, περιορισα για μια εβδομαδα την ποικιλια των τροφων που ετρωγα (σε κρεας, καροτο, κολοκυθι, κοκκινη πιπερια, υδατανθρακες, μελι, χαμομηλι, λαδι, αλατι-πιπερι) και απο τοτε προσθετω και μια τροφη την ημερα για να δω αν την ενοχλει.

Τριτον, της κανω καθε μερα ειδικο μασαζακι για τους κολικους, το οποιο περιλαμβανει 5 διαφορετικα ειδη μαλαξεων και που ομως δεν παιρνει πανω απο 15 λεπτακια για να το κανει κανεις! (για οποια θελει λεπτομεριες ευχαριστως να τις δωσω!)

Και τελος αφου κουραστικα να κραταω μεσα στην νυχτα σεσουαρ, να αναβω σκουπες κλπ. για να ηρεμησει η μπεμπα, οταν βρισκοταν σε κριση κολικων (οπου δεν την επιανε ουτε το μασαζ, ουτε το μπρουμιτα, ουτε και οτιδηποτε αλλο ειχαμε δοκιμασει, παρα μονο οι λευκοι ηχοι) αγορασα ενα CD με white noise το οποιο κραταει 60' και μας βοηθησε να κοιμομαστε τουλαχιστον για μια ωριτσα τη φορα! Και εμας και την μπεμπα, καθοτι ξεθεομενο το καμαρι μου απο τους πονους! (για λεπτομεριες just let me know)

Αυτα εχουν βοηθησει εμας μεχρι τωρα! Ελπιζω να βοηθησουν και καποια αλλη μανουλα εκει εξω!!

Σημερα θα δοκιμασω και χορτα για πρωτη φορα μετα απο την αρχη του θηλασμου...ελπιζω να μην την πειραξουν...

Φιλια πολλα κ καλη τυχη,
Α.

sofouli
07-03-12, 23:04
Γειά σας! Και μένα η μικρή μου έχει πονάκια το βράδυ, άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο, αν και κάποιες φορές νομίζω ότι απλά δεν θέλει να κοιμηθεί...Πάντως τα τελευταία βράδια από τις 2πμ μέχρι τις 9-10 το πρωί είναι ξύπνια, σε συνεχή γκρίνια και δεν βολεύεται με τίποτα! Αυτό το σιντί με τους λευκούς ήχους τί είναι ζουζουνάκι? Θα με ενδιέφερε να μάθω (γιατί λίγο θέλω και θα κλατάρω!).

rea1
08-03-12, 09:55
εμενα η μικρη μου ξεκινησε κολικους απο την 1η εβδομαδα και συνεχιστηκαν για 3 μηνες. καθε βραδυ για 2-3 ωρες ειχαμε παρα πολλα κλαματα κ δεν βοηθουσε τιποτα

DimiKgianni
08-03-12, 17:38
καλημερα σας κοριτσια,

Κι εμεις πασχαμε απο φρικτους κολικους για τον πρωτο 1.5 μηνα (τωρα κλεινουμε τους 2 μηνες). Και τωρα βεβαια εχουμε προβληματα με το εντερο μας (πονακια, σφιξηματα κλπ.) και μαλιστα ολη την διαρκεια της ημερας, ομως η μικρουλα μας (οπως και εμεις) δεν βασανιζεται πια με αυτη την ενταση που μονο κολαση θημιζε! Τωρα πια εχει και χρονο και για ηρεμες στιγμες, οπως το να χαμογελαει, να παρατηρει τον κοσμο γυρω της και ναι! (ολες οι μανουλες καταλαβαινουν πολυ καλα αυτο που θα πω) επιτελους να κοιμηθει!

Θελω λοιπον να μοιραστω τη μεθοδο που ακολουθησα εγω με επιτυχια, με ολες τις μανουλες και τα μωρακια τους που βασανιζονται εκει εξω!

Πρωτον, καθοτι αποκληστικα θηλαζουσα, εκοψα οοολα ναι ολα τα γαλακτομομικα, ακομα και καραμελες, μπισκοτα η οτιδηποτε περιεχει βουτηρο! (μεχρι τοτε απλα τα ειχα περιορισει ελαφρως χωρις ομως κανενα αποτελεσμα). τα γαλακτοκομικα ειναι τα τελευταια που θα επαναφερω στο διαιτολογιο μου.

Δευτερον, περιορισα για μια εβδομαδα την ποικιλια των τροφων που ετρωγα (σε κρεας, καροτο, κολοκυθι, κοκκινη πιπερια, υδατανθρακες, μελι, χαμομηλι, λαδι, αλατι-πιπερι) και απο τοτε προσθετω και μια τροφη την ημερα για να δω αν την ενοχλει.

Τριτον, της κανω καθε μερα ειδικο μασαζακι για τους κολικους, το οποιο περιλαμβανει 5 διαφορετικα ειδη μαλαξεων και που ομως δεν παιρνει πανω απο 15 λεπτακια για να το κανει κανεις! (για οποια θελει λεπτομεριες ευχαριστως να τις δωσω!)

Και τελος αφου κουραστικα να κραταω μεσα στην νυχτα σεσουαρ, να αναβω σκουπες κλπ. για να ηρεμησει η μπεμπα, οταν βρισκοταν σε κριση κολικων (οπου δεν την επιανε ουτε το μασαζ, ουτε το μπρουμιτα, ουτε και οτιδηποτε αλλο ειχαμε δοκιμασει, παρα μονο οι λευκοι ηχοι) αγορασα ενα CD με white noise το οποιο κραταει 60' και μας βοηθησε να κοιμομαστε τουλαχιστον για μια ωριτσα τη φορα! Και εμας και την μπεμπα, καθοτι ξεθεομενο το καμαρι μου απο τους πονους! (για λεπτομεριες just let me know)

Αυτα εχουν βοηθησει εμας μεχρι τωρα! Ελπιζω να βοηθησουν και καποια αλλη μανουλα εκει εξω!!

Σημερα θα δοκιμασω και χορτα για πρωτη φορα μετα απο την αρχη του θηλασμου...ελπιζω να μην την πειραξουν...

Φιλια πολλα κ καλη τυχη,
Α.

zouzounaki22 καλησπέρα, CD με white noise που θα το βρω???? Το χρειάζομε απελπισμένα, γιατί το πιστολάκι μου κοντεύει να καεί.... HELP!!! MAYDAY!!!! SOS!!!!!:p:p:p

eliana_1976_
22-03-12, 17:14
Ο μπεμπης μας είναι 47 ημερών και οι κολικοι εμφανίστηκαν σχεδόν αμέσως. Κάθε βράδυ μεταξύ 21.00-02.30 γίνεται τρελό πανηγύρι. Κλάμα τρελό!! Η παιδιατρος μας είπε να του κάνουμε μασαζακι και γυμναστικουλα με τα ποδαρακθα του να ελευθερωθούν τα αέρια. Αλλάξαμε 3 φορές τροφή, τίποτα. Τώρα του δίνω και 3 φορές την ημέρα χαμομηλι με γάλα. Ελάχιστη διάφορα. Μας έχουν πει μετά ΑΠΟ τους 3 μήνες υποχωρούν οι κολικοι...υπομονή. Προσωπικά δεν με νοιάζει το ξενυχτι.. Ο μικρουλης δεν θέλω να υποφέρει, κάθε φορά που τον ακούω να κλαιει σπαρακτικα...το «χανω» στην κυριολεξία..

Ποιος ειπε οτι απο τον τριτο μηνα οι κολικοι σταματουν;;;; Εμας αρχισαν στις 10 ακριβως μερες απο τη γεννηση.Της δωσαμε biogaia τιποτα.Της δωσαμε aptamil ec συνδιαστικα με τις σταγονες κ οι κολικοι σχεδον περασαν.Ειχαμε αραια κ που.Η μικρη δυο μερες πριν σαραντισουμε πηρε σειρα εκοψε το βραδινο ξενυχτι.Ετρωγε στις 11 το βραδυ κ ξυπνουσε στις 7-8 το πρωι.Μετα απο δεκα μερες αρχισε τη βραδινη γκρινια.Κοιμοταν κ στην μιση ωρα πεταγοταν απο πονους ουρλιαχτα κτλ. Μιλησαμε με την παιδιατρο κ μας ειπε υπομονη μεχρι τον 3ο μηνα.Θα περασουν οι κολικοι.Τελικα κλεισαμε τον 3ο κ ανακαλυψαμε ευρεια Γοπ.Σταματησαμε το αντικολικο γαλα δωσαμε αντιαναγωγικο κ το μαρτυριο μας συνεχιζεται μεχρι σημερα που η μικρη ειναι 4,5 μηνων.Ειναι φοβερα ανησυχη στον υπνο νυχτα μερα.Ξυπναει καθε 10,20,30 λεπτα κλαιγοντας κ οταν κλαιει τσιτωνεται κ κανει αερια φουλ.Οι biogaia δεν μας εχουν βοηθησει σε τιποτα.Εχω δοκιμασει τα ΠΑΝΤΑ.Χαμομηλι βιολογικο βρασμενο με ματζουρανα τηλιο κ γλυκανισο.Τι φακελακι της Holle που το βραζω κ της το δινω η σκετο η μεσα στο γαλα.ΤΙΠΟΤΑ.Εχω απελπιστει.Τη νυχτα ενω ξεκιναει κ κοιμαται ηρεμη μετα απο μιση ωρα αρχισει την ανησυχια κοιμισμενη.Σηκωνομαι τουλαχιστον 60 φορες χωρις υπερβολη της δινω λιγω πιπιλα λιγο αγκαλια κ σταματαει.Μετα απο 5-10-30 λεπτα μια απο τα ιδια.Εχω σαλταρει.Εχω να κοιμηθω 3,5 μηνες.Εχω κλαταρει κ στεναχωριεμαι που τη βλεπω ετσι.Η παιδιατρος επιμενει "υπομονη μεχρι να μπουμε στερεες τροφες".Ποσο αλλη υπομονη;;;;; Σημερα θα παω να παρω infacolic χωρις να την ρωτησω κ αν δεν δω διαφορα θα παρω το baby gripe water

eliana_1976_
23-03-12, 01:28
ξεκινησαμε το απογευμα infacolic της εδωσα απο λαθος μια μικρη σταγονα.Επεσε ξερη στο γυμναστηριο για υπνο αφου επαιξε 1,5 ωρα συνεχομενη με γελια κ χαρες.Κοιμηθηκε πρωτη φορα για μια ωρα χωρις πιπιλα γκρινια κλαμμα μονη της.Ξυπνησε κεφατη.Της εδωσα παλι απι λαθος μονο μια σταγονα στο βραδινο γευμα.Κοιμηθηκε ξερη πανω στο μπουκαλι.Ξυπνησε μετα απο καμμια ωρα γιατι ειχε αερια φουλ κ ξανακοιμηθηκε.Η φαρμακοποιος μου ειπε μια σταγονα αλλα μαλλον εννοουσε 0,5μλ ενα ολοκληρο δοσομετρητη απο αυτο που εχει στο μπουκαλακι.Εγω εδωσα μια σταγονα μονο αλλα βλεπω οτι εκανε δουλεια.Η μικρη κοιμαται σαν πουλακι κ συχνα μεσσ στον υπνο της κανει αερια που γκρεμιζουν τον τοιχο.Ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση τα ξημερωματα που θα τηε δωσω τη σωστη δοση

geogri
24-03-12, 16:03
γεια σας κοριτσια. η μπεμπα μου ειναι 31 ημερων. απο την πρωτη μερα φανηκε οτι ειναι γκρινιαρικο μωρο, κλαμα με το παραμικρο, στο μπανιο , στο αλλαγμα, συνεχεια! τις τελευταιες μερες το βραδυ γινεται ακομα χειροτερα, κλαιει πολυ,ολο το τετραγωνο μας ακουει! αλλα ουτε αερια εχει ουτε μαζευει τα ποδαρακια της. κ με τα κακα μια χαρα τα παμε, σε καθε γευμα τα κανει! πηρα τηλ την παιδιατρο κ μου ειπε να αλλαξω γαλα,πηρα ειδικο για κολικους (θηλαζω 2 γευματα κ τα υπολοιπα δινω ξενο ).μηπως τζαμπα θα της δωσω αλλο γαλα? ειναι κολικοι αυτο ή απλα γκρινια?? δεν της κολλαει κ ευκολα υπνος, απο την αρχη, ζητημα να κοιμαται 10-12 ωρες συνολικα!

mama35+
26-03-12, 17:46
Εμείς στους κολικούς σωθήκαμε με το συνδιασμό 2 πραγμάτων: του Gripe Water σε συνδιασμό με τη χρήση σεσουάρ στη "δυνατή" σκάλα!!!
Ναι, οι ήχοι του σεσουάρ, της ηλεκτρικής σκούπας, του απορροφητήρα και όποιου άλλου white noise μπορείτε να σκεφτείτε, είναι οι ήχοι που ακούει το έμβρυο στην κοιλιά της μάνας του και ΤΟ ΗΡΕΜΟΥΝ!

Ακόμα και σήμερα που έχουμε αποχαιρετήσει τους κολικούς (γίναμε χτες 4 μηνών!) το σεσουάρ το αγαπάμε πολύ (να'ναι καλά η Braun και τα 2000watt της!)

Κι εγώ μέσα στο parents το διάβασα και ΣΩΘΗΚΑ!
Κοιμάται με τη χρήση σεσουάρ και μετά από 30' που τον έχει πάρει ο ύπνος, το κλείνουμε. Σαν πουλάκι...
Ελπίζω να σας βοήθησα :razz:

Αναστασια Μ
19-05-12, 00:01
κοριτσια χαμομηλι η τιλιο για τ μωρο πως φτιαχνω?
μπορω ν χρησιμοποιησω φακελακι η πρεπει μονο χυμα?
βραζω νερο 10 λεπτα η κανονικα οπως φτιαχνουμε γ εμας?

nafs
19-05-12, 00:04
υπάρχει στο σουπερ μαρκετ στις παιδικες τροφες ειδικο χαμομηλι για τα μωρα ή το κιτερντε που είναι μειγμα βοτάνων.δεν ξέρω αν κάνει να του δώσεις απο αυτο που πινουμε εμεις.

ΚΙΤΤΥ
19-05-12, 01:21

όχι χυμα , γιατι μπορει να αφησει υπολείματα. κιντερντε ή αλλα βοτανα σε μορφη κόκκων. ρωτα και τον παιδιατρο

οντως το σεσουαρ βοηθαει πολυ ....κι ο δικος μου ετσι κοιμοταν το διαστημα των κολικων. μια κοπελα μου ειχε πει να φορανε καλτσες , κι ας εχει ζεστη. εκεινη σωθηκε:-P

υπομονη κοριτσια, θα περασουν κι οι κολικοι;)

ΚΙΤΤΥ
19-05-12, 01:22
Gripe water , εδινα κι εγω αλλα δεν ειδα να τον βοηθαει ιδιατερα. βεβαια ευτυχως δεν ειχαμε καθε μερα κολικους

Αναστασια Μ
19-05-12, 08:42
κοριτσια το κιντερτε μετα απο ποση ωρα μπορω ν τ δωσω απο τ τελευταιο γευμα του?

mariazerta
19-05-12, 08:57
κοριτσια το κιντερτε μετα απο ποση ωρα μπορω ν τ δωσω απο τ τελευταιο γευμα του?
εμεις υποφεραμε κυριολεκτικα απο τους κολικους για 3 μηνες!!!!:shock::shock: εσβηνε το παιδι στο κλαμα καθε βραδυ,δεν κοιμωμασταν καθολου!!!! ομως 2-3 φορες που επεμεναν πεθερα-θειτσες να δωσω κιντερντε κ υπεκυψα το παιδι εγινε χειροτερα γιατι δεν μπορουσε να κανει καθολου κακακια.εμας μας βοηθησε πολυ το infacolic,το διναμε πριν να φαει κ την βοηθουσε να ρευτει κ να κανει πιο ευκολα πορδακια:oops::oops:. ειναι κατι σαν σοδα φαντασου! υπομονη,θα περασουν οι παλιοκολικοι!! εμενα μου το ελεγαν κ δεν πιστευα ποτε οτι θα ερθουν ποτε εκεινες οι μερες!;)

derbybaby
19-05-12, 09:13
αχ αυτοι οι κολικοι...τι αναμνησεις θεε μου!!!ελπιζω στο 2ο να τη γλιτωσουμε ή να ειμαστε πιο προετοιμασμενοι!
1. το συμπληρωμα σιδηρου στις θηλαζουσες μπορει να προκαλεσει ή να χειροτερεψει κολικους.σε εμενα ισχυε.
2. περιορισμος των γαλακτομικων βοηθα
3. πιστολακι κ βολτες με το αμαξι
4. ινφακολικ εμας προσωπικα δεν μας εκανε καμια διαφορα
5. οι θηλαζουσες μπορουν να πινουν ενα ροφημα απο τιλιο, χαμομηλι, μαραθο 4-5 κουπες κ ετσι να περνα στο γαλα τους.εχει φανει σωτηριο σε πολλες κοπελες.

κ κουραγιο θα περασουν κ ουτε θα το θυμαστε!!!

Elem
19-05-12, 12:11
εμεις που θηλαζουμε αποκλειστικά, πώς μπορω να δωσω κατι στο μωρο; το ινφακολικ, ας πουμέ;ή κατι άλλο;θα πρεπει να βγάζω γάλα;

ioanna81
19-05-12, 12:56
εμας με το ινφακολικ εγινε νευρικο και μετατοπιστηκαν οι κολικοι το βραδυ αντι για το απογευμα. 2 φορες το εδωσα και ειχε περιεργη αντιδραση, οποτε το εκοψα κι εκανε τους κολικους το απογευμα και 2,5 μηνων του περασαν τελειως

mariazerta
19-05-12, 13:11
εμεις που θηλαζουμε αποκλειστικά, πώς μπορω να δωσω κατι στο μωρο; το ινφακολικ, ας πουμέ;ή κατι άλλο;θα πρεπει να βγάζω γάλα;
κ εγω θηλαζα αλλα το ινφακολικ το εδινα πριν να φαει..εμας τουλαχιστον ηρεμουσε με αυτο,βασικα ρευοταν πολυ πολυ πιο ευκολα:???:

eliana_1976_
20-05-12, 17:26
Υπαρχουν κ χειροτερα κοριτσια.Εμας η μικρη ειναι 6,5 μηνων κ οσο κ αν ακουγεται ψεμα εχουμε ακομα κολικους.Παροτι μπηκαμε εδω κ ενα μηνα σε βανιλια το απογευμα,κοτοπουλο κ μοσχαρι με λαχανικα κ σκετα λαχανικα το μεσημερι κ φρουτοκρεμα το πρωι εχει ακομα κολικους εντονους οταν τελειωσουμε το φαγητο.Γι αυτο το λογο εξακολουθω κ δινω ακομα πριν απο καθε γευμα ινφακολικ κ το βραδυ γαλα το μισο για κολικους κ το αλλο μισο απλο.Η παιδιατρος δεν πιστευει οτι εχουμε ακομα κολικους.Αναρωτιεμαι ποτε επιτελους θα σταματησουν.Εχουμε αγανακτησει 6 μηνες. Ειχε καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;

mariazerta
20-05-12, 23:48
Υπαρχουν κ χειροτερα κοριτσια.Εμας η μικρη ειναι 6,5 μηνων κ οσο κ αν ακουγεται ψεμα εχουμε ακομα κολικους.Παροτι μπηκαμε εδω κ ενα μηνα σε βανιλια το απογευμα,κοτοπουλο κ μοσχαρι με λαχανικα κ σκετα λαχανικα το μεσημερι κ φρουτοκρεμα το πρωι εχει ακομα κολικους εντονους οταν τελειωσουμε το φαγητο.Γι αυτο το λογο εξακολουθω κ δινω ακομα πριν απο καθε γευμα ινφακολικ κ το βραδυ γαλα το μισο για κολικους κ το αλλο μισο απλο.Η παιδιατρος δεν πιστευει οτι εχουμε ακομα κολικους.Αναρωτιεμαι ποτε επιτελους θα σταματησουν.Εχουμε αγανακτησει 6 μηνες. Ειχε καποια κοπελα αναλογη εμπειρια;
βρε κοπελα μου ειναι σιγουρα κολικοι..δεν εχει το μωρο κατι αλλο,ας πουμε δισκιλιοτητα?? λεω εγω τωρα γιατι πραγματικα σε καταλαβαινω κ λυπαμαι το κακομοιρακι που παιδευεται τοσο:cry:

derbybaby
25-05-12, 08:34

πολυ κρατησαν οντως..οι χειρεοτερες φασεις που εχω ακουσει στον 6 σταματαγαν!!μηπως το μωρο εχει καμια παλινδρομηση???μηπωςρευεται πολυ?η δεν μπορει να χωνεψει κ ποναει??μηπως παραλληλα σκει κανενα δοντακι?η παιδιατρος αφου λεε δεν ιεναι κολικοι πως δικαιολογει τη συμπεριφορα του μωρου?ψαχτο λιγο αμαρτια να τυραννιεται ετσι το μωρο κ εσυ παραλληλα!

stella.m
28-06-12, 13:10
γεια σε ολους!!! θα ηθελα να μοιραστω και εγω μαζι σας το προβλημα μου, αν και δευτερη φορα μανα η κορη μου (3 χρονων τωρα) ηταν απιστευτα ησυχο μωρο και αν και απειρη εγω δεν με δυσκολεψε καθολου εκλαιγε σπανια κοιμοταν απο την πρωτη μερα σερι ολη νυχτα και πολες πολες ωρες την ημερα σε αντιθεση με τα διδυμα αγορακια που γεννησα πριν απο 53 μερες που γκρινιαζουν ασταματητα ολοι μερα. Δεν ξερω τι να κανω τα εχω παιξει κοιμαμαι 3 ωρες το βραδυ και τις υπολοιπες 21ωρες τις ημερας κλαινε, ενω νυσταζουν εκει που παει να τους παρει ο υπνος ξυπνανε και κλαινε παλι η στην καλητερη περιπτωση τους κοιμηζεις στην αγκαλια και μολις τους αφησεις ξυπανανε εχω δοκιμασει και το ρηλαξ και εκει τα ιδια μολις σταματησει το κουνουμε αρχιζει η γκριναι!!!! καποιες φορες καταλαβαινω οτι εχουν κολικους αλλα αυτο δεν κραταει πολυ ειναι σηνηθως το 2ωρες το απογευμα και πολυ νωρις το πρωι η γρινια τους ομως συνεχιζετε ολη μερα ενω δεν πονανε.εχουν πολλα αερια παντως και κοιμουντε μονο μπρουμιτα και αυτο βεβαια ξυπανανε καθε 10 λεπτα γιατι τους πεφτει η πιπιλα.τους εδεινα χαμομιλι κιντερ αλλα δεν εκανε τιποτα τωρα πηρα το ροφημα βοτανων γιατι διαβασα οτι μερικες απο εσας τις βοηθησε.ο γιατρος μας ειναι κατα αυτων οπως επισεις και τον φαρμακων,αγκαλια μου λεει και υπομονη αλλα ειναι δυο και δεν εχω βοηθεια και εκτως αυτου εχω και ενα ακομα παιδακι που θελει και αυτο φροντιδα,υπαρχουν μερες που απο την γρινια και το κλαμα των αγοριων δεν προλαβενω ουτε να την ταισω και μενει νυστικη μεχρι το μεσημερι. τον απορροφητηρα τον δοκιμασα δεν πιανει σε εμας.υπαρχει κατι αλλο που να εκανε καμια σας και να επιασε???? ειναι φισιολογικο που θελουν να τρωνε συνεχεια???? ειναι στην 53 μερα και εδω και 2 βδομαδες πηνουν τουλαχιστων 180μλ γαλα την φορα καθε 3ωρες το αργοτερο και πολλες φορες τους ξαναταιζω και ενδιαμεσα γιατι τσιριζουν και κοντευουν να καταπιουν τις πιπιλες τους,δεν ειναι παρα πολυ για την ηλικια τους αυτο?ειναι δυνατων να μενουν ξυπνια τοσο μικρα ολοι μερα?αν μπορει καποια ας μου απαντησει.

alexele
28-06-12, 13:19
Εμείς ηρεμήσαμε από τη πολλή γκρίνια, και κοιμηθήκαμε ολόκληρο βράδυ μετά τον 8ο μήνα, ακριβώς ότι περιγράφεις, πολύ γκρίνια, νεύρα και κλάμα. Ο μικρός μου είχε και κολικούς και παλλινρόμηση, και δυστυχώς δεν τον ηρεμούσε ιδιαίτερα κάτι συγκεκριμένο. Βρήκε μόνιμα τους ρυθμούς του.

ntinasofi.
29-06-12, 01:49
είμαι νέα μαμά και έχω ενα κοριτσάκι περίπου 2 μηνών και υποφέρει απίστευτα απο κολικούς σχεδόν απο την πρώτη εβδομάδα..έχω απελπιστεί,τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα αυτά που μου είπε η παιδίατρος και άλλα που έχω διαβάσει εδω μέσα αλλά τίποτα..και γάλα αλλάξαμε και χαμομήλι και infacolic..έπινε S26 GOLD και εδώ και 3 μέρες το aptamil ec.. υπάρχει περίπτωση να την βοηθήσει? το κλάμα αρχίζει συνήθως απόγευμα και κρατάει μεχρι της 1 με 2 το βράδυ.. πεινάει και πάω να την ταίσω και αρχίζει και κλαιει χειρότερα..εν τω μεταξύ το γάλα δεν την χορταίνει με τίποτα..και συνεχώς αλλάζουμε πάνες γιατι τις γεμίζει..

stella.m
29-06-12, 15:15
[QUOTE=ntinasofi.;2414421]είμαι νέα μαμά και έχω ενα κοριτσάκι περίπου 2 μηνών και υποφέρει απίστευτα απο κολικούς σχεδόν απο την πρώτη εβδομάδα..έχω απελπιστεί,τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα αυτά που μου είπε η παιδίατρος και άλλα που έχω διαβάσει εδω μέσα αλλά τίποτα..και γάλα αλλάξαμε και χαμομήλι και infacolic..έπινε S26 GOLD και εδώ και 3 μέρες το aptamil ec.. υπάρχει περίπτωση να την βοηθήσει? το κλάμα αρχίζει συνήθως απόγευμα και κρατάει μεχρι της 1 με 2 το βράδυ.. πεινάει και πάω να την ταίσω και αρχίζει και κλαιει χειρότερα..εν τω μεταξύ το γάλα δεν την χορταίνει με τίποτα..και συνεχώς αλλάζουμε πάνες γιατι τις γεμίζει..

εμεις με το aptamil για κολικους ειδαμε βελτιωση παντως αν και δεν σταματαν να κλαινε τα δικα μου αλλα πλεων ειναι επειδη ειναι γκρινιαρικα και οχι απο τους κολικους ,ευχομαι να δεις και εσυ βελτιωσει για να μπορεσεις να απολαυσεις το μωρακι σου.ποσα ml τρωει την φορα η μικρη σου?υποτιθεται οτι με αυτο το γαλα δεν θα ενεργειτε τοσο πολυ ετσι μου ειχε πει εμενα ο γιατρος μας οποτε ισως την πιανει.
το infacolic ο γιατρος σου το εδωσε?

libera46
29-06-12, 16:28
είμαι νέα μαμά και έχω ενα κοριτσάκι περίπου 2 μηνών και υποφέρει απίστευτα απο κολικούς σχεδόν απο την πρώτη εβδομάδα..έχω απελπιστεί,τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα αυτά που μου είπε η παιδίατρος και άλλα που έχω διαβάσει εδω μέσα αλλά τίποτα..και γάλα αλλάξαμε και χαμομήλι και infacolic..έπινε S26 GOLD και εδώ και 3 μέρες το aptamil ec.. υπάρχει περίπτωση να την βοηθήσει? το κλάμα αρχίζει συνήθως απόγευμα και κρατάει μεχρι της 1 με 2 το βράδυ.. πεινάει και πάω να την ταίσω και αρχίζει και κλαιει χειρότερα..εν τω μεταξύ το γάλα δεν την χορταίνει με τίποτα..και συνεχώς αλλάζουμε πάνες γιατι τις γεμίζει..

εμενα κρατησε αυτο τοσο πολυ 3 μηνες.μεχρι 5 μηνων ομως ειχε κολικους αλλα οχι τοσο πολλους...αρχιζε καθε απογευμα μεχρι τις 12 βραδυ καμια φορα και νωρις το πρωι.εμενα δεν επιασε τιποτα,ειχα κανει τα παντα.το μονο που βοηθησε ηταν οι βολτες εξω με καροτσι η μαρσιπο οπου κοιμοταν καμια φορα και ηρεμουσε.παντως πολλες φορες μπερδευοταν το κλαμα τον κολικων με τη βαρεμαρα η με το κλαμα της νυστας.περασε απο μονο του μετα τον 5 μηνα,ουτε εγω ξερω πως αντεξα μεχρι τοτε,η γκρινια ομως γκρινια για τη βαρεμαρα η τη νυστα,χοχοχο.ακομη και τωρα που ειναι 13 μηνων.να σημειωσω οτι θυλαζα αποκλειστικα αρα δεν ειχα εναλλακτικες για γαλα.υπομονη θα κανεις και πολυ αγκαλιτσα και καθαρος αερας.θα περασει

ntinasofi.
29-06-12, 22:26
[QUOTE=ntinasofi.;2414421]είμαι νέα μαμά και έχω ενα κοριτσάκι περίπου 2 μηνών και υποφέρει απίστευτα απο κολικούς σχεδόν απο την πρώτη εβδομάδα..έχω απελπιστεί,τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα αυτά που μου είπε η παιδίατρος και άλλα που έχω διαβάσει εδω μέσα αλλά τίποτα..και γάλα αλλάξαμε και χαμομήλι και infacolic..έπινε S26 GOLD και εδώ και 3 μέρες το aptamil ec.. υπάρχει περίπτωση να την βοηθήσει? το κλάμα αρχίζει συνήθως απόγευμα και κρατάει μεχρι της 1 με 2 το βράδυ.. πεινάει και πάω να την ταίσω και αρχίζει και κλαιει χειρότερα..εν τω μεταξύ το γάλα δεν την χορταίνει με τίποτα..και συνεχώς αλλάζουμε πάνες γιατι τις γεμίζει..

εμεις με το aptamil για κολικους ειδαμε βελτιωση παντως αν και δεν σταματαν να κλαινε τα δικα μου αλλα πλεων ειναι επειδη ειναι γκρινιαρικα και οχι απο τους κολικους ,ευχομαι να δεις και εσυ βελτιωσει για να μπορεσεις να απολαυσεις το μωρακι σου.ποσα ml τρωει την φορα η μικρη σου?υποτιθεται οτι με αυτο το γαλα δεν θα ενεργειτε τοσο πολυ ετσι μου ειχε πει εμενα ο γιατρος μας οποτε ισως την πιανει.
το infacolic ο γιατρος σου το εδωσε?:oops:
μια φορα την ημερα συνηθως ενεργηται.δν εχουμε στανταρ ωραριο στο φαγητο,αλλες φορες 100(το βραδυ συνηθως) και αλλες 200 ισως και παραπανω. Σκεφτομαι και τη λυση του μαρσιπου μηπως σταματησουμε το εντονο κλαμα,αλλα επειδη ειναι καλοκαιρι δν θα ζεσταινεται?χθες κοιμηθηκαμε με πολυ κλαμα στις 4μισι το πρωι.οπως καταλαβαινετε υπνος μηδεν.

mariazerta
29-06-12, 22:45
[QUOTE=stella.m;2415002]:oops:
μια φορα την ημερα συνηθως ενεργηται.δν εχουμε στανταρ ωραριο στο φαγητο,αλλες φορες 100(το βραδυ συνηθως) και αλλες 200 ισως και παραπανω. Σκεφτομαι και τη λυση του μαρσιπου μηπως σταματησουμε το εντονο κλαμα,αλλα επειδη ειναι καλοκαιρι δν θα ζεσταινεται?χθες κοιμηθηκαμε με πολυ κλαμα στις 4μισι το πρωι.οπως καταλαβαινετε υπνος μηδεν.
γιατι δεν παιρνεις ενα σλινγκ??? μακαρι να το ειχα ανακαλυψει οταν για 3 μηνες η κορουλα μου τσιριζε ασταματητα ολο το 24ωρο!!!! υπομονη κ ολα θα περασουν,στο λεω εγω που δεν πιστευα οτι καποια στιγμη το μωρακι μου θα κοιμηθει κ δεν θα κλαιει!!!!:p

stella.m
30-06-12, 11:30
Τι ειναι το σλινγκ?
ξερεις κατι δοκομασες να τους βαλεις μπρουμιτα ξερω οτι λενε δεν κανει αλλα τα δικα μου μονο ετσι κοιμουντε και μολις τους παρει καλα ο υπνος τα γυρναω ή στην χειροτερη περιπτωση οπως ανεφερες για χθες που δεν κοιμοταν με τιποτα και υπεφερε δοκιμασε να ξαπλωσεις και να την βαλεις να ξαπλωσει πανω σου με την κοιλια της να ακουμπαει στην δικη σου.σε μας πιανουν αυτα απλα εγω εχω διδυμα με το ιδιο προβλημα και τους πιανουν ταυτοχρονα και καταλαβενεις δεν ξερω ποιο να αφησω και ποιο να κρατησω.

mariazerta
30-06-12, 11:54
το σλινγκ ειναι αυτο http://www.babywearing.gr/Slings/ringsling.htm .. εμας δεν βοηθουσε τιποτααα...λιγο μπορω να πω το infacolic πριν τον θηλασμο γιατι ρευοταν πιο ευκολα! κ πολλες βολτες στην αγκαλια!!! υπομονη ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος που οσο την θυμαμαι απορω πως αντεξα!

KonstantinaDimitris
30-06-12, 15:06
Εμένα είχε κολικούς το πρώτο δίμηνο σχεδόν, συνήθως βράδυ.... Το χαμομήλι με έσωσε, τον ηρεμούσε κ τον χαλάρωνε. Δεν θυμάμαι πόσα γάλατα άλλαξα, αλλά καταλήξαμε στο novalac το υποαλλεργικό που είναι πιο ελαφρύ για το στομαχάκι τους. Τότε ηρέμησε τελείως!!!! Αλλά να σας πω κάτι βρε κορίτσια;;;; Είμαι έγκυος στο 2ο μωράκι- για μένα οι κολικοί δεν είναι τίποτα, μπροστά στους πόνους με τα δοντάκια τους. Εγώ με τον γιο μου τα είδα όλα στην κυριολεξία.....αλλά αυτό είναι άλλη ενότητα.... Κουράγιο μάνες, θα μεγαλώσουν!!!!

libera46
30-06-12, 16:45
Εμένα είχε κολικούς το πρώτο δίμηνο σχεδόν, συνήθως βράδυ.... Το χαμομήλι με έσωσε, τον ηρεμούσε κ τον χαλάρωνε. Δεν θυμάμαι πόσα γάλατα άλλαξα, αλλά καταλήξαμε στο novalac το υποαλλεργικό που είναι πιο ελαφρύ για το στομαχάκι τους. Τότε ηρέμησε τελείως!!!! Αλλά να σας πω κάτι βρε κορίτσια;;;; Είμαι έγκυος στο 2ο μωράκι- για μένα οι κολικοί δεν είναι τίποτα, μπροστά στους πόνους με τα δοντάκια τους. Εγώ με τον γιο μου τα είδα όλα στην κυριολεξία.....αλλά αυτό είναι άλλη ενότητα.... Κουράγιο μάνες, θα μεγαλώσουν!!!!

ποσο συμφωνω....δεν προλαβαινεις να παρεις μια ανασα και ερχεται κατι αλλο.....υπομονη σε ολες τις μαμαδες...και οταν με ρωτανε φιλες μου με νεογεννητα μα ποτε θα στρωσει..μου ρχεται να απαντησω...ποτε.....ουφ,να ναι καλα τα παιδακια μας και τιποτα αλλο!!!!

dimmi
30-06-12, 16:47
ποσο συμφωνω....δεν προλαβαινεις να παρεις μια ανασα και ερχεται κατι αλλο.....υπομονη σε ολες τις μαμαδες...και οταν με ρωτανε φιλες μου με νεογεννητα μα ποτε θα στρωσει..μου ρχεται να απαντησω...ποτε.....ουφ,να ναι καλα τα παιδακια μας και τιποτα αλλο!!!!
Ακριβώς αυτό!

ntinasofi.
30-06-12, 16:49
Τι ειναι το σλινγκ?
ξερεις κατι δοκομασες να τους βαλεις μπρουμιτα ξερω οτι λενε δεν κανει αλλα τα δικα μου μονο ετσι κοιμουντε και μολις τους παρει καλα ο υπνος τα γυρναω ή στην χειροτερη περιπτωση οπως ανεφερες για χθες που δεν κοιμοταν με τιποτα και υπεφερε δοκιμασε να ξαπλωσεις και να την βαλεις να ξαπλωσει πανω σου με την κοιλια της να ακουμπαει στην δικη σου.σε μας πιανουν αυτα απλα εγω εχω διδυμα με το ιδιο προβλημα και τους πιανουν ταυτοχρονα και καταλαβενεις δεν ξερω ποιο να αφησω και ποιο να κρατησω.
Το δοκίμασα αλλά μόλις την βάζω σπαρταραει σαν ψαρι,δεν της αρεσει καθολου. Το θεμα με αυτό το γαλα δεν χορταίνει με τίποτα.είναι πολύ ελαφρύ.αν το αναμιξω με το απλό aptamil θα έχει αποτελέσματα στους κολικους η επειδή με θα έχει λακτοζη και πάλι δεν θα την βοηθήσει; πωπω διδυμα..εγω ενα εχω και τα εχω παιξει..

stella.m
30-06-12, 20:45
εχω ακουσει πολους που το κανουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχει αποτελεσμα μισο-μισο παντως γινεται.αστα διδυμα αγορακια πολυ πολυ γκρινιαρικα.....και ενα κοριτσακι περιπου 3 χρονων.τα δικα μου 3 μερες τωρα ειναι καλυτερα καπως αρχισαν να κοιμουνται.

ntinasofi.
01-07-12, 02:12
εχω ακουσει πολους που το κανουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο εχει αποτελεσμα μισο-μισο παντως γινεται.αστα διδυμα αγορακια πολυ πολυ γκρινιαρικα.....και ενα κοριτσακι περιπου 3 χρονων.τα δικα μου 3 μερες τωρα ειναι καλυτερα καπως αρχισαν να κοιμουνται.

πόσο μηνών είναι τα διδυμακια σου; από νεογέννητα είχαν κολικους; εμένα ναι,δεν εχω ευχαριστηθεί μια ώρα με το μωρό μου από τότε που γεννήθηκε. Πολυυυυ κλάμα..εχω ρωτήσει πολλές παιδίατρος μήπως είμαι λάτιν άλλο αλλά όλοι λένε κολικους. Και λέω όλη μέρα είναι κολικοι; περίεργο δεν είναι;η είναι και το μωρό μου πολύ ευεξαπτο;

ntinasofi.
01-07-12, 02:13
πόσο μηνών είναι τα διδυμακια σου; από νεογέννητα είχαν κολικους; εμένα ναι,δεν εχω ευχαριστηθεί μια ώρα με το μωρό μου από τότε που γεννήθηκε. Πολυυυυ κλάμα..εχω ρωτήσει πολλές παιδίατρος μήπως είμαι λάτιν άλλο αλλά όλοι λένε κολικους. Και λέω όλη μέρα είναι κολικοι; περίεργο δεν είναι;η είναι και το μωρό μου πολύ ευεξαπτο;

Μήπως είναι κάτι άλλο ήθελα να γράψω

Μαρία1982
01-07-12, 08:56
Εγώ στο πρώτο μου γιο είχα πολυυυ μεγάλο πρόβλημα. Ξεκίνησε κολοικούς από 8 ημερών, νομίζαμε ότι έχει χίλια δυο άλλα προβλήματα στην αρχή, δεν μπορούσαμε να πιστεύψουμε ότι είναι τόσο εφιαλτικοί οι κολοικοί, ξεκινούσε το κλάμα κάθε μέρα στις 16:05 και σταματούσε στις 20:15 για μπάνιο και ύπνο ξερός. Το τι γάλατα αλλάξαμε, τι χαμομήλι δώσαμε και καταπραϋντικές κρέμες δεν λέγετε. Τίποτα. Αφού από το κλάμα είχα κλείσει η φωνή του και δεν ξέραμε τι να κάνουμε πλέον. Με το γάλα guigoz είδαμε μια βελτίωση αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Με το που έκλεισε 3 μήνες και 5 ημέρες όλα τέλειωσαν για τους κολοικούς και ξεκίνησαν τα δόντια. Υπομονή, κουράγιο κια σκεφτείτε ότι στο δεύτερο η κατάσταση θα σας φαίνεται παιχνιδάκι (τουλάχιστον αυτό αισθάνομαι εγώ αφού έκλαιγε 2 ώρες αντί για 4).

libera46
01-07-12, 11:24

το ιδιο ακρινως και γω με το γιο μου....σαν νεογεννητο δεν το χαρηκα καθουλου...εκλαιγε σχεδον ολη μερα...τι μασαζ μου λεγαν αλλες μαμαδες πως κανανε τι παιχνιδακια...εμενα απο την ωρα που ανοιγε τα ματια του εκλαιγε...τα χα παιξει για περιπου 5 μηνες.τωρα που ειναι 13 μηνων καταλαβαινω οτι καποιο κλαμα ηταν κολικοι αλλα ηταν και αλλες φορες που εκλαιγε με νευρα....σαν αν ηθελε να πει κατι...αυτο το κλαμα εχει και τωρα οταν βαριεται η οταν θελει να κοιμηθει και δεν μπορει....τωρα πια ξερω οτι ναι μεν εηταν κολικοι αλλα ηταν και ειναι και ανησυχο παιδι και γκρινιαρικο...αρα ολα αυτα νομιζω σε ενα νεογεννητο μπερδευονται...υπομονη θα κανεις και μολις αρχισετε και φαγητο θα καλυτερεψουν τα πραγματα..τι να κανουμε πετυχαμε κλαψιαρικα παιδακια...εχω δει αλλα νεογεννητα και ειναι σαν να μην υπαρχουν λεμε..επιπλα....ουτε κουνανε τιποτα περα απο τα χερακια τους...εμενα δεν ηταν ετσι...δυστυχως πολλες φορες λεω μακαρι να το ειχα χαρει περισσοτερο ,πιστευω θα με ειχε βοηθησει και πολυ αυτο σαν νεα μανα..να ηταν πιο ευκολα..ειχα και μια επιλοχεια...και αυτο το επιδεινωνε γιατι δεν ηξερα πια τι ειχε..θυλαζα κιολας και δεν ειχα επιλογες για αλλο γαλα αρα..μονοδρομος...απλα περναει..υπομονη και μετα ουτε θα το θυμασαι γιατι θα ρθουν αλλα...χοχοοχο

mama35+
02-07-12, 00:51
1. Φορώντας sling σώσαμε τη μέση μας και το μωρό μας από τους πόνους
http://www.mariaevita.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=165 (αγόρασα το Babylonia για εμένα και το BabyBjorn comfort για τον μπαμπά μας)
Το έχει σε εξαιρετικά καλή τιμή το amazon αυτό το διάστημα. Μην τα λυπηθείτε, είναι μακράν το πιο γερό μάρσιππο για άντρα αλλά και για μεγαλόσωμες γυναίκες (είμαι 1.75).
http://www.amazon.co.uk/BabyBjorn-Comfort-Carrier-Grey-Organic/dp/B0033UWVRO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1341179257&sr=8-1

2. Το καλύτερο βρεφικό γάλα μακράν, Frezylac ProDigest κατόπιν εντολής παιδιάτρου. Μας έσωσε κυριολεκτικά και πωλείται σε καλλύτερη τιμή από το www.pharmacyonclick.gr (http://www.pharmacyonclick.gr) (καθότι είναι ιδιαίτερα ακριβό, αλλά χαλάλι του!)

3. Κάψαμε ένα σεσουάρ Braun 2000W (!!!) αλλά και μόνο ότι με το που το ανάβαμε στη δυνατή (!) σκάλα, το μωρό μας το έπαιρνε ο ύπνος, τι να πω, σωθήκαμε και μπορούσαμε να κοιμηθούμε, μεγάλο πράγμα για ένα μωρό που υποφέρει από κολικούς.

4. Εντριβές στην κοιλίτσα με το λαδάκι της WELEDA το οποίο χαλαρώνει το μωρό με μεγάλη διαφορά.
http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=149

Ειλικρινά αν κάποιος μου είχε πει όλα τα παραπάνω θα τον ευγνωμονούσα για πάντα αλλά και τώρα που τα έζησα και τα ξέρω πια, στο επόμενο θα είναι piece of cake :wink:

Κουράγιο και σε λίγους μήνες δε θα θυμάσαι τίποτα!

stella.m
02-07-12, 01:12
σε δυο μερες θα γινουν 2 μηνων.εμεις γεννηθικαμε και λιγο πρόωρα μολις εκλεισα των 8 μηνα δεν ξερω αν παιζει ρολο,παντως τις πρωτες 10 μερες ηταν πολυ ησυχα μετα αρχισε η γκρινια.αυτο που καταλαβαινω εγω στα δικα μου ειναι οτι περα απο τους κολοικους που ειναι 2-3 ωρες την μερα εχουν και πολυ γκρινια ετσι απλα ισως τους ενοχλει η ζεστη ισως βαριουνται δεν ξερω παντως το σιγουρο ειναι τοι δεν πονανε παντα,ειναι αλο το κλαμα του πονου απο αυτο που εχουμε εμεις ολη μερα.τα δικα μου κλαινε μολις τους αφηνεις και με το που θα τα παρεις αγκαλια και αρχισεις να τους μιλας σε κοιτανε και χαμογελανε, μαλλον μας παιζουν!!!!θα συμφωνισω με τα κοριτσια απλα μας ετυχαν γκρινιαρικα παιδια τελικα.και η δικια σου ετσι ειναι?

dimmi
02-07-12, 01:15
Εμείς πάλι κολικούς έχουμε, πεινάει το καυμμένο και δε μπορεί να φάει με την κοιλίτσα του. Παιδεύεται πολύ. Είναι και φαγάνας και δε θέλει να χάσει το φαγητό! Του βγάζουμε το μπιμπερό για διάλειμμα και τσιρίζει...Από την άλλη πνίγεται από τα πονάκια και αναγκαστικά του κάνουμε πολλά διαλείμματα. και κάνει 1 ώρα να φάει με μεγάλη του λύπη και ταλαιπωρία. Αν συνεχίσει θα πάρω την γιατρό...
Από αύριο θα τον αρχίσω πάλι λίγο κιντερτε. Τον βοηθούσε πολύ.
Αυτό το λαδάκι για μασαζ, λέτε να πιάνει? Του χαιδεύω την κοιλίτσα αλλά τίποτα.

stella.m
02-07-12, 01:19
1. Φορώντας sling σώσαμε τη μέση μας και το μωρό μας από τους πόνους
http://www.mariaevita.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=165 (αγόρασα το Babylonia για εμένα και το BabyBjorn comfort για τον μπαμπά μας)
Το έχει σε εξαιρετικά καλή τιμή το amazon αυτό το διάστημα. Μην τα λυπηθείτε, είναι μακράν το πιο γερό μάρσιππο για άντρα αλλά και για μεγαλόσωμες γυναίκες (είμαι 1.75).
http://www.amazon.co.uk/BabyBjorn-Comfort-Carrier-Grey-Organic/dp/B0033UWVRO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1341179257&sr=8-1

2. Το καλύτερο βρεφικό γάλα μακράν, Frezylac ProDigest κατόπιν εντολής παιδιάτρου. Μας έσωσε κυριολεκτικά και πωλείται σε καλλύτερη τιμή από το www.pharmacyonclick.gr (http://www.pharmacyonclick.gr) (καθότι είναι ιδιαίτερα ακριβό, αλλά χαλάλι του!)

3. Κάψαμε ένα σεσουάρ Braun 2000W (!!!) αλλά και μόνο ότι με το που το ανάβαμε στη δυνατή (!) σκάλα, το μωρό μας το έπαιρνε ο ύπνος, τι να πω, σωθήκαμε και μπορούσαμε να κοιμηθούμε, μεγάλο πράγμα για ένα μωρό που υποφέρει από κολικούς.

4. Εντριβές στην κοιλίτσα με το λαδάκι της WELEDA το οποίο χαλαρώνει το μωρό με μεγάλη διαφορά.
http://www.ecobaby.gr/product_info.php?products_id=149

Ειλικρινά αν κάποιος μου είχε πει όλα τα παραπάνω θα τον ευγνωμονούσα για πάντα αλλά και τώρα που τα έζησα και τα ξέρω πια, στο επόμενο θα είναι piece of cake :wink:

Κουράγιο και σε λίγους μήνες δε θα θυμάσαι τίποτα!
σε ευχαριστουμε για τις συμβουλες.εμεις σημερα βγηκαμε πρωτη φορα με τον μαρσιπο.
μηπως εχεις καμια ιδεα και για την απλη γκρινια????????
πολυ γκρινια κοριτσια δεν αντεχω αλο βοηθεια!!!!! φανταστιτε οτι ακομα και στην βολτα με το καροτσι κλαινε ασταματιτα μεχρι πο
υ αναγκαζομαι και γυρναω σπιτι.

dimmi
02-07-12, 01:21
αμαν στελλαμ τόσο πολύ ε? δε μπορώ να φανταστώ πως είναι, ευτυχώς εμάς είναι ήρεμος. Δηλαδή άμα γκρινιάζει πονάει στάνταρ...μαζεύει και τα ποδαράκια του, τα τεντώνει...άλλο πράγμα.

stella.m
02-07-12, 01:22
Εμείς πάλι κολικούς έχουμε, πεινάει το καυμμένο και δε μπορεί να φάει με την κοιλίτσα του. Παιδεύεται πολύ. Είναι και φαγάνας και δε θέλει να χάσει το φαγητό! Του βγάζουμε το μπιμπερό για διάλειμμα και τσιρίζει...Από την άλλη πνίγεται από τα πονάκια και αναγκαστικά του κάνουμε πολλά διαλείμματα. και κάνει 1 ώρα να φάει με μεγάλη του λύπη και ταλαιπωρία. Αν συνεχίσει θα πάρω την γιατρό...
Από αύριο θα τον αρχίσω πάλι λίγο κιντερτε. Τον βοηθούσε πολύ.
Αυτό το λαδάκι για μασαζ, λέτε να πιάνει? Του χαιδεύω την κοιλίτσα αλλά τίποτα.
πιο κιντερτε παιρνεις, χαμομηλι? εγω πηρα να δοκιμασω αυτο με τα βοτανα τωρα.ποσο ειναι το μωρακι σου?

dimmi
02-07-12, 01:29
πιο κιντερτε παιρνεις, χαμομηλι? εγω πηρα να δοκιμασω αυτο με τα βοτανα τωρα.ποσο ειναι το μωρακι σου?
2.5 είμαστε. Μετά το μήνα άρχισαμε δειλά δειλά το κίντερτε (είχαμε κόψει θηλασμό). Το ν βηθούσε πολύ με τα κακάκια, τα άερια και γενικά ηρεμούσε την κοιλίτσα του.
Ναι χαμομηλάκι, το άλλομε τα βότανα τί είναι?

stella.m
02-07-12, 01:44
2.5 είμαστε. Μετά το μήνα άρχισαμε δειλά δειλά το κίντερτε (είχαμε κόψει θηλασμό). Το ν βηθούσε πολύ με τα κακάκια, τα άερια και γενικά ηρεμούσε την κοιλίτσα του.
Ναι χαμομηλάκι, το άλλομε τα βότανα τί είναι?
το κιντερτε εχει 4-5 τσαγακια το χαμομιλακι αυτο με τα βοτανα, τιλιο νομιζω και ενα που λεει οτι ειναι ειδικα για τους κολικους.μπες στην σελιδα τις κιντερτε και θα τα δεις γραφει και τι ιδιοτητες εχει το καθε ενα και που βοηθαει.

dimmi
02-07-12, 01:54
ενδιαφέρον! Θα κοιτάξω αυτό για τους κολικούς αν και η παιδίατρος μου είχε πεί όποιο θέλω να διαλέξω, έχω την αίσθηση ότι όλα το ίιδο πράγμα είναι.

stella.m
02-07-12, 02:04
δεν ξερω ισως,μπορει και να βοηθανε ομως αν σκεφτεις οτι το καθε ενα εχει αλο βοτανο οπως και σε εμας με το χαμομηλι για παραδειγμα πας κατευθειαν τουαλετα ενω με το μαυρο τσαι σφιγγεις ετσι το σκεφτικα και ειπα να το δοκιμασω.ευχομαι να ηρεμισουν τα παιδακια μας γρηγορα!!!

ntinasofi.
02-07-12, 14:55
σε δυο μερες θα γινουν 2 μηνων.εμεις γεννηθικαμε και λιγο πρόωρα μολις εκλεισα των 8 μηνα δεν ξερω αν παιζει ρολο,παντως τις πρωτες 10 μερες ηταν πολυ ησυχα μετα αρχισε η γκρινια.αυτο που καταλαβαινω εγω στα δικα μου ειναι οτι περα απο τους κολοικους που ειναι 2-3 ωρες την μερα εχουν και πολυ γκρινια ετσι απλα ισως τους ενοχλει η ζεστη ισως βαριουνται δεν ξερω παντως το σιγουρο ειναι τοι δεν πονανε παντα,ειναι αλο το κλαμα του πονου απο αυτο που εχουμε εμεις ολη μερα.τα δικα μου κλαινε μολις τους αφηνεις και με το που θα τα παρεις αγκαλια και αρχισεις να τους μιλας σε κοιτανε και χαμογελανε, μαλλον μας παιζουν!!!!θα συμφωνισω με τα κοριτσια απλα μας ετυχαν γκρινιαρικα παιδια τελικα.και η δικια σου ετσι ειναι?

Περιπου ετσι και η δικη μου.την ενοχλούν το αλλαγμα της πανας,οταν
της καθαρίζω τα μάτια από τσιμπλες,οταν τρωει μετα απο καποια στιγμη μπορει να κλαψειαλλα ποναει κιολας.γενικως κλαιμε αρκετα.αληθεια?και εγω προωρα στισ 36 εβδομαδες λογω αποκολλησης. Και ηταν 3890,φαντασου να γεννιοταν κανονικα.

stella.m
02-07-12, 17:45
Περιπου ετσι και η δικη μου.την ενοχλούν το αλλαγμα της πανας,οταν
της καθαρίζω τα μάτια από τσιμπλες,οταν τρωει μετα απο καποια στιγμη μπορει να κλαψειαλλα ποναει κιολας.γενικως κλαιμε αρκετα.αληθεια?και εγω προωρα στισ 36 εβδομαδες λογω αποκολλησης. Και ηταν 3890,φαντασου να γεννιοταν κανονικα.
εγω μολις κλεισαμε την 34 και ηταν 2200 ο ενας και 2360 ο αλλος, κυριολεκτικα πετσι και κοκαλο.τι να πω μαλλον φταιει το ζωδιο!!!

ntinasofi.
02-07-12, 18:20
εγω μολις κλεισαμε την 34 και ηταν 2200 ο ενας και 2360 ο αλλος, κυριολεκτικα πετσι και κοκαλο.τι να πω μαλλον φταιει το ζωδιο!!!

Χαχα..αυτο ξαναπεστο ταυρος κυριολεκτικα κ μεταφορικα.αντε να κλεισουν τους 3 μηνες να ξερουμε τουλαχιστον οτι το κλαμα δν οφειλεται σε κολικους.

ntinasofi.
02-07-12, 18:27

Χαχα..αυτο ξαναπεστο ταυρος κυριολεκτικα κ μεταφορικα.αντε να κλεισουν τους 3 μηνες να ξερουμε τουλαχιστον οτι το κλαμα δν οφειλεται σε κολικους.

Psi
02-07-12, 22:13
καλησπέρα σας, να ρωτήσω κάτι σχετικά με την μπεμπούλα μου που είναι 2 εβδομάδων.

Τα περισσότερα βράδια όταν θηλάζει την πιάνει ένας εκνευρισμός, κλωτσάει με τα πόδια της και γενικώς δίνει την αίσθηση πως προσπαθεί να κάνει κακά της αλλά δε μπορεί. Ξεκινάνε και κάτι κλάματα, την ηρεμεί ο θηλασμός αλλά δεν λύνει το πρόβλημα. Η κοιλιά της πέτρα, την ηρεμεί ένα χαδάκι αλλά και πάλι μόνο αν ενεργηθεί -ή κάνει εμετό μετά από μαραθώνιο θηλασμό- τελειώνει αυτή η ιστορία.

Σας ακούγεται αυτή η περίπτωση σαν κολικοί..? δεν έχει συνεχόμενο κλάμα, απλά ζορίζεται η κοιλίτσα της. Υπάρχει περίπτωση να ενοχλείται από κάτι που έφαγα...? Γιατί από που να ξεκινήσω να σκέφτομαι ποια τροφή ευθύνεται. Υπάρχει περίπτωση να φταίει π.χ. το τυρί φέτα..? Είναι η μοναδική τροφή που τρώω κάθε μέρα σταθερά. Και αυτό το ρωτάω γιατί έχω ακούσει διάφορα για τα γαλακτοκομικά.

Έχετε καποιες απόψεις για το πως μπορώ να την βοηθήσω..? Σας ευχαριστώ πολύ!

swanmommy
03-07-12, 14:33
Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου! Η κόρη μου είχε για 5 ολόκληρους μήνες κωλικούς και αυτό που είχα παρατηρήσει είναι ότι σταθερά ξεκινούσαν από τις 4 το μεσημέρι και μετά κάθε μέρα με μικρά διαλείμματα των 1-2 ημερών. Παράλληλα στον 4 μήνα διαγνώστηκε στην κόρη μου και αλλεργία στα γαλακτοκομικά όταν προσπάθησα να αποθηλάσω. Νομίζω ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν πρόκειται για απλούς κωλικούς ή κάποια άλλη αιτία-π.χ. κάτι που τρως και την πειράζει, δυσκοιλιότητα ή οτιδήποτε άλλο-αν δεν κάνεις μια προσπάθεια να κόψεις τα γαλακτοκομικά, φανερά και κρυφά από τη διατροφή σου. Εγώ έκοψα μόνο τα αγελαδινά και φυσικά η κατάσταση δεν βελτιώθηκε. Δεν με συμβούλεψε κανείς να κάνω αποχή από όλα, όπως θα έπρεπε για να ανακουφιστεί το μωράκι. Αν κάνεις αποχή τουλάχιστον 2 βδομάδων και η κατάσταση δεν βελτιωθεί, τότε ή πρόκειται για κωλικούς, που απλά κάποια μέρα θα κοπούν μαχαίρι ως δια μαγείας, ή υπάρχει άλλο πρόβλημα. Η κορούλα μου ανακουφιζόταν πολύ όταν την ακουμπούσα επάνω μου με την κοιλίτσα και της έτριβα την πλατούλα. Επίσης, οι κωλικοί συνήθως συνοδεύονται και από μια κίνηση που κάνει το μωρό μαζεύοντας και τεντώνοντας τα ποδαράκια του σα να το ενοχλεί η κοιλίτσα του. Αν του περάσουν οι κωλικοί με την αποχή από τα γαλακτοκομικά δε σημαίνει απαραιτήτως ότι θα αναπτύξει αλλεργία στο γάλα. Ίσως δείχνει απλά μια προδιάθεση. Προσπάθησε να είσαι ψύχραιμη, γιατί οι κωλικοί είναι απλά μια φάση που περνά ξαφνικά μια μέρα. Τώρα σου φαίνεται βουνό, αλλά σε λίγο καιρό ούτε που θα τη θυμάσαι....

stella.m
06-07-12, 01:09
Ο ανθρωπος ειναι απαραδεκτος, αλλα δεν εκπλησσομαι, οι περισσοτεροι σ' αυτα τα χαλια ειναι.
Κανεναν θηλασμο να μην κοψεις. Αν υπαρχει κατι που θα παρηγορει το μωρο σου με τους κολικους ειναι οι βολτες και ο θηλασμος.
Περαν του οτι δεν υπαρχει επιβεβαιωμενη αιτια για τους κολικους, παρα μονο εικασιες, κι αν ακομη ομως δεχομασταν οτι η αιτια βρισκεται αποκλειστικα στο γαστρεντερικο συστημα, τοτε και παλι θηλασμο θα επρεπε να κανεις, καθως το μητρικο γαλα ειναι το πιο ευπεπτο.
Μηπως να αλλαζες παιδιατρο?
θα συμφωνήσω και εγω το καλυτερο απο ολα ειναι ο θηλασμος και ολοι και γυναικολογοι και παιδιατροι σε σπρωχνουν σε αυτο τι σοι γιατρος ειναι αυτος που σου ειπε να κοψεις τον θηλασμο.... απαραδεκτος!!!!

Έλενα Β.
21-07-12, 22:39
Ειναι φυσιολογικο που ο μπεμπουλης μου εχει 24 ωρες το 24ωρο παρα πολλα αερια και παντα τα κανει και λιγο μαζι με τα αερια?Μιλαμε μπορει να τις ριχνει και ενα τεταρτο συνεχεια.Ποναει παρα πολυ και στενοχωριεμαι.Του κανω μασαζ βοηθαει λιγο αλλα ειναι σχεδον ολη μερα.Οι κολικοι τον πιανουν απογευμα αλλα απο αερια ολη μερα.Εχουν σχεση τα αερια με τους κολικους?

mariazerta
21-07-12, 23:05
Ειναι φυσιολογικο που ο μπεμπουλης μου εχει 24 ωρες το 24ωρο παρα πολλα αερια και παντα τα κανει και λιγο μαζι με τα αερια?Μιλαμε μπορει να τις ριχνει και ενα τεταρτο συνεχεια.Ποναει παρα πολυ και στενοχωριεμαι.Του κανω μασαζ βοηθαει λιγο αλλα ειναι σχεδον ολη μερα.Οι κολικοι τον πιανουν απογευμα αλλα απο αερια ολη μερα.Εχουν σχεση τα αερια με τους κολικους?
υπομονη κ θα περασουν!!! εμενα η κορουλα μου υπεφερε απο κολικους 3 μηνες:shock::shock::sad:!! τα'χα δει ολα!!! ειχε οπως λες πολλα πολλα αερια κ δεν εκανε ευκολα κακακια! ολη μερα η καημενουλα εκλαιγε κ μαζι της κ εγω(οι ορμονες ενα χαλι μαυρο!) εμας μυριζανε κ τρελλα τα αεριακια της:lol::lol:

Έλενα Β.
22-07-12, 00:26
υπομονη κ θα περασουν!!! εμενα η κορουλα μου υπεφερε απο κολικους 3 μηνες:shock::shock::sad:!! τα'χα δει ολα!!! ειχε οπως λες πολλα πολλα αερια κ δεν εκανε ευκολα κακακια! ολη μερα η καημενουλα εκλαιγε κ μαζι της κ εγω(οι ορμονες ενα χαλι μαυρο!) εμας μυριζανε κ τρελλα τα αεριακια της:lol::lol:

Μαλιστα.Καταλαβα.Μου φαινονται υπερβολικα τα τοσα πολλα αερια.Και το χειροτερο ειναι οτι λογω οτι πιεζεται να αεριστει παντα βγαζει λιγα απο την πιεση και κανει κ λιγο εμετο.Ειμαι ολη μερα στην αλλαξιερα.Ενταξει δεν με πειραζει αλλα με το πρωτο πριτς αλλαγη πανας χαχαχα Μακαρι να σταματησουν γιατι εχθες δεν με αφησε να κοιμηθω.Δεν μπορει να αεριστει με τιποτα.Πιεζεται τοσο πολυ και μας χαλαει και τον θηλασμο.

nanana
08-08-12, 15:19
αχ μπηκαμε κι εμεις στο κλαμπ των κολικων...ειμαστε 24 ημερων κ ολο το βραδυ σφιγγομαστε+γκρινιαζουμε...οσο περννε οι μερες χειροτερευουμε. στην αρχη ηρεμουσαμε με αγκαλιτσα+ετσι τον επαιρνα οταν δεν αντεχα αλλο+κοιμομασταν αγκαλια. τωρα ομως ουτε ετσι ηρεμει. τον ειδε η παιδιατρ κ ειπε οτι εχει πολλα αερια η κοιλιτσα μας. προτεινε 2 φορες τη μερα χαμομηλι ομως εγω θηλαζω αποκλειστικα+δε θελω να του δωσω μπιμπερο ασε που βαριεμαι τις αποστειρωσεις. βοηθαει τοσο πολυ το χαμομηλι? τι να κανω να του δωσω? φοβαμαι μη μου χαλασει το θηλασμο κ μην αντικαταστησει 2 γευματα με χαμομηλι. εντωμεταξυ ειπε η παιδιατρ οτι επειδη κανει ηδη αρκετα κακα 5-6 φορες τη μερα μπορει κ παραπανω καμια φορα ενδεχεται το χαμομηλι να προκαλεσει διαροια οποτε τοτε να της το πω για να το κοψουμε κ να παρουμε κατι σταγονες για τς κολικους. γτ να μην παρω κατευθειαν τς σταγονες τοτε?

jo89
08-08-12, 15:44
Εγω πηρα σταγονες baio-gaia και νομιζω εκαναν δουλεια μου τις προτεινε η παιδιατρος οταν ζοριζετε πολυ μ ειπε αφου θηλαζω να μην δωσω χαμομηλι....εγω ζεστενα πετσετουλρε στο μικροκυματων κ του εβαζα στην κοιλιτσα πανω απο τ φανελακι τον ανακουφιζουν πολυ;)

polina26
10-08-12, 17:03
Κορίτσια θέλω την γνώμη σας... Η μικρή μου απο χτες είναι πολύ πολύ ανήσυχη κλαίει κυρίως το βράδυ μαζέυει τα ποδαράκια στην κοιλίτσα και σφίγγει τις γροθίτσες της .. απο αυτά κατάλαβα ότι το μωρό μου έχει κολοικούς ... το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό μιας και προς το παρόν την ηρεμώ κάπως είναι ότι απο χτες το μεσημέρι δεν έχει ενεργηθεί.... ξέρει μήπως να μου πει κάποια κοπέλα γιατί??? δεν ενεργείτε εξαιτίας των κολικών??? της έδωσα χαμομηλάκι μπας και ενεργηθεί και τίποτα... κοντεύω να σκάσω.. την βλέπω που υποφέρει που ζορίζεται και πονάει η καρδιά μου..

jo89
10-08-12, 17:10
Κορίτσια θέλω την γνώμη σας... Η μικρή μου απο χτες είναι πολύ πολύ ανήσυχη κλαίει κυρίως το βράδυ μαζέυει τα ποδαράκια στην κοιλίτσα και σφίγγει τις γροθίτσες της .. απο αυτά κατάλαβα ότι το μωρό μου έχει κολοικούς ... το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό μιας και προς το παρόν την ηρεμώ κάπως είναι ότι απο χτες το μεσημέρι δεν έχει ενεργηθεί.... ξέρει μήπως να μου πει κάποια κοπέλα γιατί??? δεν ενεργείτε εξαιτίας των κολικών??? της έδωσα χαμομηλάκι μπας και ενεργηθεί και τίποτα... κοντεύω να σκάσω.. την βλέπω που υποφέρει που ζορίζεται και πονάει η καρδιά μου..

Για τους κολικους καντου πολυ ****** μασαζακι στην κοιλιτσα εγω ζεσταινα και ενα πετσετακι μικρο λιγο στο μικροκυματων η το πατουσ αλιγο με το σοδερο και το εβαζα στην κοιλιτσα πανω απο το φανελακι τον ανακουφιζε αρκετα Οσο για τα κακα θηλαζετε αποκλειστικα ετσι δεν ειναι??
Ποσο ειναι το μωρακι σου?

polina26
10-08-12, 17:25
Για τους κολικους καντου πολυ ****** μασαζακι στην κοιλιτσα εγω ζεσταινα και ενα πετσετακι μικρο λιγο στο μικροκυματων η το πατουσ αλιγο με το σοδερο και το εβαζα στην κοιλιτσα πανω απο το φανελακι τον ανακουφιζε αρκετα Οσο για τα κακα θηλαζετε αποκλειστικα ετσι δεν ειναι??
Ποσο ειναι το μωρακι σου?

Δυστυχώς δεν θηλάζω αποκλειστικά μιας και δεν έχω πολύ γάλα ... είναι 10 ημερών και της δίνω κάθε φορά συμπλήρωμα γύρω στα 30μλ .. προσπάθησα να βγάλω το δικό μου να της το δίνω με θήλαστρο πήγα νοίκιασα επαγγελματικό αλλα δεν βγάζω παρα μόνο 5-10 μλ ...

jo89
10-08-12, 17:33
Δυστυχώς δεν θηλάζω αποκλειστικά μιας και δεν έχω πολύ γάλα ... είναι 10 ημερών και της δίνω κάθε φορά συμπλήρωμα γύρω στα 30μλ .. προσπάθησα να βγάλω το δικό μου να της το δίνω με θήλαστρο πήγα νοίκιασα επαγγελματικό αλλα δεν βγάζω παρα μόνο 5-10 μλ ...

Αν θες να θηλασεις αποκλειστικα μπορεις να γραψεις σε αυτο το θεμα θα βοηθηθεις πολυ και εγω χαρης τα κοριτσια εκει που με βοηθησαν καταφερα να θηλαζω αποκλειστικα..http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=2440073#post2440073

Νοικιασες νοσοκομειακο??δεν ξερω πολλα να σου πω αλλα ξερω πως θελει συνεχως αντλησεις καθε 2 ωρο νομιζω....

Γραψε στα κοριτσια αν θες....

Οσο για τα κακα αφου παιρνετε και συμπληρωμα δεν ξερω να σου πω...Αν και η ποσοτητα ειναι πολυ λιγο δεν νομιζω πως το παιδακι σου χορταινει με τα 30 μλ αν δοκιμαζες να τον αφησεις περισσοτερο στο στηθος??Τεσπα πολλα ειπα παλι :lol::lol:
Αν χρειαζεσαι βοηθεια ελα στο θεμα που σ εβαλα....:D:D

lazycat
10-08-12, 23:31
Ο γιος μου τώρα είναι σχεδόν 3.5 χρονών και ακόμα πιστεύω ότι οι 3 πρώτοι μήνες της ζωής του ήταν οι πιο δύσκολοι λόγω των ατελείωτων κολικών. Δοκιμάσαμε τα πάντα, αλλά τελικά το μόνο που έπιανε ήταν μια κούνια με μπαταρία της Phiser, μόλις καθόταν εκεί ηρεμούσε.

ΣΤΕΛΛΙ
10-08-12, 23:38
Εμεις ειμαστε 18 ημερων!!!Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν αρχιζουν οι κολικοι ακομα....αλλα τωρα τελευταια κ εμενα η μικρη στον υπνο σφιγγεται κ κανει μπουνιτσες κ βαζει τα ποδια στην κοιλιτσα...και βγαζει ενα κλαμα...μετα ηρεμει....η γιατρος λεει οτι αυτο το κανει επειδη μεγαλωνει....βεβαια αμα την παιρνουμε αγκαλιτσα κ ακουμπαμε την κοιλιτσα της πανω μας ή στα ποδια μας, αυτη ηρεμει....επειδη θηλαζουμε δεν μας ειπε να πινουμε τιποτα ακομα....τελικα ειναι κολικοι ή οχι??? Και ποτε ξεκινανε?Να πω οτι κακακια κανει αρκετες φορες τη μερα, παιρνει βαρος αλλα σημερα που ηθελε να κανει κακα, ζοριστηκε, εβγαλε ενα κλαμα κ τα εκανε....

Helen@
16-08-12, 00:12
Εμεις ειμαστε 18 ημερων!!!Η παιδιατρος μου ειπε οτι δεν αρχιζουν οι κολικοι ακομα....αλλα τωρα τελευταια κ εμενα η μικρη στον υπνο σφιγγεται κ κανει μπουνιτσες κ βαζει τα ποδια στην κοιλιτσα...και βγαζει ενα κλαμα...μετα ηρεμει....η γιατρος λεει οτι αυτο το κανει επειδη μεγαλωνει....βεβαια αμα την παιρνουμε αγκαλιτσα κ ακουμπαμε την κοιλιτσα της πανω μας ή στα ποδια μας, αυτη ηρεμει....επειδη θηλαζουμε δεν μας ειπε να πινουμε τιποτα ακομα....τελικα ειναι κολικοι ή οχι??? Και ποτε ξεκινανε?Να πω οτι κακακια κανει αρκετες φορες τη μερα, παιρνει βαρος αλλα σημερα που ηθελε να κανει κακα, ζοριστηκε, εβγαλε ενα κλαμα κ τα εκανε....

Στελλί μου κ εμενα ακριβως τα ιδια κανει η μικρή μου...για να ανακουφιστεί σφίγγεται πολύ το καημένο κ βγάζει κραυγές..έχει εδω κ 2-3 ημέρες που το κάνει..χθες βάρεσε κ 14 ωρες αυπνη κ ψιλογκρίνιαζε, δεν κοιμόταν με τίποτα, έδειχνε σαν κάτι να την ενοχλεί..σήμερα πάλι κοιμάται όλη τη μέρα..μια μέρα δν κοιμάται κ την άλλη κοιμάται όλη τη μέρα...τι να πω...κ στον υπνο της αρχισε κ αλλάζει στάσεις εκει που κοιμόταν ήρεμη τώρα κάνει ολόκληρους κύκλους στο κρεβάτι της...νομίζω πως πρέπει να ψιλοπονάει στον υπνο της...τι να πω ρε παιδιά καμια βοήθεια!!!!???:(:(:(:(

candy82
16-08-12, 00:39
Στους κολικούς δεν πιάνουν και πολλά "γιατροσόφια"! Δυστυχώς!
Αυτό που έκανα ήταν να τη βάζω μπρούμυτα σε ένα μαξιλάρι μεγάλο και λίγο σκληρό ή στα γόνατα και να βάζω από κάτω το χέρι και να της τρίβω την κοιλίτσα. Επίσης, μπρούμυτα και στην κοιλίτσα της ένα ζεστό πανάκι.
Δοκιμάστε κάτι από όλα, μπορεί να λειτουργήσει.

mariazerta
16-08-12, 12:41
Στελλί μου κ εμενα ακριβως τα ιδια κανει η μικρή μου...για να ανακουφιστεί σφίγγεται πολύ το καημένο κ βγάζει κραυγές..έχει εδω κ 2-3 ημέρες που το κάνει..χθες βάρεσε κ 14 ωρες αυπνη κ ψιλογκρίνιαζε, δεν κοιμόταν με τίποτα, έδειχνε σαν κάτι να την ενοχλεί..σήμερα πάλι κοιμάται όλη τη μέρα..μια μέρα δν κοιμάται κ την άλλη κοιμάται όλη τη μέρα...τι να πω...κ στον υπνο της αρχισε κ αλλάζει στάσεις εκει που κοιμόταν ήρεμη τώρα κάνει ολόκληρους κύκλους στο κρεβάτι της...νομίζω πως πρέπει να ψιλοπονάει στον υπνο της...τι να πω ρε παιδιά καμια βοήθεια!!!!???:(:(:(:(
υπομονη ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος αυτη αλλα θα περασει κ θα την θυμασαι κ θα δινεις την ιδια ακριβως συμβουλη αργοτερα στις καινουριες μανουλες!!! εμενα η μπουμπου μου ειχε πολυ εντονους κολικους 3 μηνες!!!:shock::shock: νομιζα οτι θα τρελλαθω,εκαλιγε 20ωρες το 24ωρο κ φυσικα δεν κοιμοταν..τωρα ομως ολα περασαν!!! ηρθαν βεβαια τα δοντια αλλα αυτος ειναι δικος μου πονος:lol::lol: εγω της εδινα κατι σταγονιτσες που μας ειπε η παιδ κ μασαζακι στην κοιλιτσα

Μπουρμπουρ1
18-08-12, 21:07
Στις 18ημερες ξεκινησε κι εμενα σιγα σιγα και ποναγε.Το καταλαβα οτι ηταν κολικοι γιατι εκλαιγε και μετα απο 2' εκανε κακα της και ηρεμουσε.Επισης της κυγιζα τα ποδια στην κοιλιτσα και σταματαγε το κλαμα.Κατα τ αλλα την παιρνω αγκαλια στον ομο ή μπρουμητα στο χερι και περπαταταμε ασταματητα.........

ΣΤΕΛΛΙ
18-08-12, 21:16
γιατι ομως δεν δινουν οι γιατροι διαφορα αφεψηματα σε αυτην την φαση? μας ειπε η γιατρος "οχι ακομα" για να μην της κοπει η ορεξη για γαλα...αλλα δεν μπορω να την βλεπω να ποναει!!!Στενοχωριεμαι πολυ:sad::sad::sad:!!!Δε λενε οτι δινουν χαμομηλι ή τηλιο? Ή αυτα ειναι παλιες τακτικες???Εγω την παιρνω αγκαλιτσα, τριβω κοιλιτσα κ πλατουλα, την παω κ γω βολτες στο σαλονι....αλλα απο οτι βλεπω η αγκαλιτσα ειναι η σωτηρια λυση, με το να εφαπτεται η κοιλιτσα της πανω μου....

Helen@
18-08-12, 23:05
εμενα η λυση ειναι η πιπιλα...τρελαινεται κ μολις παιρνει την πιπιλα ηρεμει!!!αντε να δουμε..δεν κλαιει αλλα την βλεπω που σφιγγεται το καημενο κ αυτο συμβαινει ανα 2 ημερες που μενει ξαγρυπνη ολη την ημερα κ κοιμαται μονο οταν την εχω στα ποδια μου

vas78
18-08-12, 23:12
καλησπερα κοριτσια,

αν και εμεις ειμαστε μεγαλοι αντρες πια 17 μηνων, θα σας πω την δικη μου γνωμη ,μιας και ο μικρος μου δεν ειχε πολλους κολικους, μπορω να πω ελαχιστους.
Εμενα η παιδιατρος μου ειχε κοψει τελειως τα γαλακτοκομικα και σαλατες που προκαλουσαν και σε εμενα φουσκωματα ,οπωσ τα οσπρια και τα λαδερα.Τα στερηθηκα ολα παρα πολυ , αντι για γαλα ετρωγα ενα μικρο κομματι κιτρινο τυρι. με λιγα λογια η διατροφη μου ηταν στεγνη και πολυ προσεκτικη.Παντωσ τον θυλασα για 7 μηνες αποικλειστικα και δεν ειχα θεματα με κολικους .
Οσο για το γαλα, το ξενο, ξερω οτι χειροτερευει τους κολικους .

Μπουρμπουρ1
18-08-12, 23:24
πιστευεις δηλ οτι καποια πραγματα που τρωμε επιδεινωνουν τους πονους;γιατι κι εγω ψαχνομαι καθε φορα που ποναει αν φταιει κατι που εφαγα εγω!

Η αυτα που τρωμε εχουν να κανουν μονο με τις αλλεργειες;

Μπουρμπουρ1
18-08-12, 23:35
γιατι ομως δεν δινουν οι γιατροι διαφορα αφεψηματα σε αυτην την φαση? μας ειπε η γιατρος "οχι ακομα" για να μην της κοπει η ορεξη για γαλα...αλλα δεν μπορω να την βλεπω να ποναει!!!Στενοχωριεμαι πολυ:sad::sad::sad:!!!Δε λενε οτι δινουν χαμομηλι ή τηλιο? Ή αυτα ειναι παλιες τακτικες???Εγω την παιρνω αγκαλιτσα, τριβω κοιλιτσα κ πλατουλα, την παω κ γω βολτες στο σαλονι....αλλα απο οτι βλεπω η αγκαλιτσα ειναι η σωτηρια λυση, με το να εφαπτεται η κοιλιτσα της πανω μου....
και η πιπιλα και το τσαγακι βοηθανε αλλασε αυτη τη φαση μπορει να βλαψουν το θηλασμο και το βαρος του μωρου γι αυτο αν μπορεις καθυστερησετα.Ποναει τοσο πολυ απο τωρα;συζητησε το με την παιδιατρο.Κατα τ'αλλα καντε υπομονη και σκεψου οτι ειναι κατι που ολα τα μωρακια το περνανε, ειναι μες τη φυσικη διαδικασια της ζωης κι αυτο, οπως πονεσες εσυ για να το γεννησεις ποναει τωρα κι αυτο για να μεγαλωσει , ισως ετσι χρειαζεται να γινει-το φιλοσοφω πολυ;;;

Helen@
18-08-12, 23:52
εγω παλι απο γαλακτοκομικά πίνω μόνο κάθε πρωι ενα μικρό μιλκο.τυρια δεν τρωω-ποτε δεν έτρωγα,αλλά πάλι έχει κολικούς ή τουλάχιστον κατι μικροενοχλήσεις στην κοιλίτσα γιατι καπου καπου μονο γκρινιάζει δεν κλαιει.αρα ισως δεν παιζει κ τοσο ρολο...

Μπουρμπουρ1
19-08-12, 00:10
εγω παλι απο γαλακτοκομικά πίνω μόνο κάθε πρωι ενα μικρό μιλκο.τυρια δεν τρωω-ποτε δεν έτρωγα,αλλά πάλι έχει κολικούς ή τουλάχιστον κατι μικροενοχλήσεις στην κοιλίτσα γιατι καπου καπου μονο γκρινιάζει δεν κλαιει.αρα ισως δεν παιζει κ τοσο ρολο...
εχει τυχει να μην πιεις ουτε μιλκο για `1-2 μερες να δεις μηπως δεν εχει ουτε αυτη τη λιγη γρινια;:confused:αν το κανεις πες μας το αποτελεσμα γιατι κι εγω ειμαι πολυ μπερδεμενη με αυτο το θεμα

Helen@
19-08-12, 00:30
εχει τυχει να μην πιεις ουτε μιλκο για `1-2 μερες να δεις μηπως δεν εχει ουτε αυτη τη λιγη γρινια;:confused:αν το κανεις πες μας το αποτελεσμα γιατι κι εγω ειμαι πολυ μπερδεμενη με αυτο το θεμα

θα το δοκιμασω μπας κ δω αποτελεσμα...:lol::lol:

Ναιάς
25-08-12, 14:45
Θα πω σύντομα την προσωπική μου εμπειρία που ίσως βοηθήσει. Ο μικρός μου έκλαιγε για ώρες μετά από κάθε γεύμα θηλασμού- ο παιδίατρος μας είπε πως έχει κωλικούς και συνέστησε κάποιο σκεύασμα.
Εμέις δεν το πήραμε ποτέ αλλά κάναμε το εξής........ μετά από κάθε γεύμα τον είχα αγκαλίτσα σφιχτά, τον χάιδευα και του έλεγα γλυκόλογα με όλη την προσοχή μου προς αυτόν πηγαίνοντας πάνω-κάτω. Δεν σταματούσα καθόλυ παρά μόνο όταν σταματούσε το κλάμα. Μετά από μέρες σταμάτησε το κλαμα!!!! Τον τάιζα κ τον χάιδευα λίγο και όλα καλά. Ίσως με λίγη προσπάθεια και πολλή πολλή αγάπη να ηρεμήσει και σένα....Όλες οι μανούλες έχουν αγάπη και τα μωράκια μας θέλουν να το νιώθουν....

Izaki
25-08-12, 17:29
Το δικό μου νινί γενικά δεν είχε κολικούς εκτός από 4-5 φορές αλλά ήταν βαρβάτοι. Επειδή γενικά δεν είχε ενοχλήσεις προσπάθησα να σκεφτώ τί είχα φάει τις μέρες που πονούσε και κατέληξα ότι έφταιγαν τα μπιφτέκια που έτρωγα (παρότι τα κάναμε πολύ ελαφριά και ο κιμάς ήταν φρέσκος και καλής ποιότητας). Έκανα μία δοκιμή να ξαναφάω και τελικά όντως ήταν αυτά! Και τώρα που είναι πιο μεγάλος αν φάω μπιφτέκια έχει πολλά αέρια και ενόχληση. Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι αυτό ισχύει για όλα τα μωρά απλά το παρατήρησα στο δικό μου.

Helen@
25-08-12, 21:57
τελικά δεν ηταν κολικοι αυτοι που νομιζα, απλως ειχε αεριάκια η μπέμπα-κ τί αεριάκια, όλη η γειτονιά μας άκουσε...χχεχεεχεχε!!!!αλλά να σας πω την αλήθεια έχω κόψει πολλά φαγητά, δεν τρωω λαδερά, όσπρια, γλυκά κ αποφευγω τις πολλές σάλτσες...θα μου πείτε ε κ τί τρως???ελα μου ντε!!!η παιδίατρος είπε να τα αποφεύγω όσο μπορώ κ να τρώω τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα κάτι απο αυτά και όχι σε καθημερινή βάση.πάντως απο τότε είναι μια χαρα η μικρή με καθόλου πονάκια..

magnoli
16-09-12, 11:52
Γειά σας
Δεν διάβασα όλες τις δημοσιεύσεις λόγω χρόνου. Θέλω να ρωτήσω αν τα προβιοτικά για βρέφη είναι καλά και αν δώσατε ποτέ; Εγώ του έδωσα πρώτη φορά σήμερα, δύο μηνών

Έλενα Β.
22-09-12, 10:17
Κοριτσια βοηθεια.......
Ξεχασα τις σταγονες Βιογαια και δεν τις εβαλα στο ψυγειο ολο το βραδυ.Κανει να του τις δωσω;Επειδη λεει συντηρηση στο ψυγειο. :???:

polina26
22-09-12, 10:25
Κοριτσια βοηθεια.......
Ξεχασα τις σταγονες Βιογαια και δεν τις εβαλα στο ψυγειο ολο το βραδυ.Κανει να του τις δωσω;Επειδη λεει συντηρηση στο ψυγειο. :???:

το ίδιο έπαθα και εγώ προχτές αλλα ήταν οκ.. γιατί το σπίτι λόγω καιρού είχε ψυχρανθεί... για καλό και για κακό ρώτα την παιδιατρό σου όμως

Έλενα Β.
22-09-12, 10:42
Θα τη ρωτησω σ'ευχαριστω. Εμ μας αφησαν μυαλο τα φουντουκακια μας?Τοσους μηνες του δινω μια φορα τις ξεχασα εξω.Με εχει πιασει πανικος

polina26
22-09-12, 10:45
Θα τη ρωτησω σ'ευχαριστω. Εμ μας αφησαν μυαλο τα φουντουκακια μας?Τοσους μηνες του δινω μια φορα τις ξεχασα εξω.Με εχει πιασει πανικος

καλέ ηρέμησε... μην ανχώνεσαι και εγώ την παιδίατρο πήρα τηλέφωνο και μου είπε αφού δεν είναι πάνω απο 8ωρο και το σπίτι είχε κρύο μεσα μην ανυσηχείς... ασε με τόση κούραση που τραβάμε και τόσα νάζια που μας κάνουν αναρωτιέμαι πως δεν έχουμε ξεχάσει πουθενά τα μυαλλά μας (για τα δικά μου μυαλλά αρχίζω να πιστεύω πως κάπου τα έχω αφήσει) . .:lol::lol::lol:

Έλενα Β.
22-09-12, 11:25
καλέ ηρέμησε... μην ανχώνεσαι και εγώ την παιδίατρο πήρα τηλέφωνο και μου είπε αφού δεν είναι πάνω απο 8ωρο και το σπίτι είχε κρύο μεσα μην ανυσηχείς... ασε με τόση κούραση που τραβάμε και τόσα νάζια που μας κάνουν αναρωτιέμαι πως δεν έχουμε ξεχάσει πουθενά τα μυαλλά μας (για τα δικά μου μυαλλά αρχίζω να πιστεύω πως κάπου τα έχω αφήσει) . .:lol::lol::lol:

Μου ειπε δεν επαθαν τιποτα αλλα αμα τις ξαναξεχασω?Ξερεις ειναι μην την παθεις μια ξαναγινεται παντα :p Και να φανταστεις τις σταματησα εδω και 5-6 μερες και ειχε απιστευτη γκρινια και παρα πολλα γουργουρητα εχθες δεν κοιμηθηκα ουτε εγω ουτε αυτος.Τωρα κοιμηθηκε τον εβαλα μπρουμυτα και ηρεμησε.κοντευει 4 και εχει ακομα.Ημαρτον

polina26
22-09-12, 13:30
Μου ειπε δεν επαθαν τιποτα αλλα αμα τις ξαναξεχασω?Ξερεις ειναι μην την παθεις μια ξαναγινεται παντα :p Και να φανταστεις τις σταματησα εδω και 5-6 μερες και ειχε απιστευτη γκρινια και παρα πολλα γουργουρητα εχθες δεν κοιμηθηκα ουτε εγω ουτε αυτος.Τωρα κοιμηθηκε τον εβαλα μπρουμυτα και ηρεμησε.κοντευει 4 και εχει ακομα.Ημαρτον

άσε και μένα ένα απο τα ίδια αμα δεν πάρει σταγόνες το μωρό ζορίζεται πάρα πολύ.. ευτυχώς που είναι φυτικές δε λές. αλλά πανάκριβες η άτιμες ένα μπουκαλάκι μια σταλίτσα 25 ευρώ

v.polina
25-09-12, 15:14
αν ενδιαφερετσι καποια ομοιοπαθουσα,εγω αγορασα αυτο το σιροπακι και μου εμεινε ενα μπουκαλακι...δειτε εδω:
http://parentscafe.gr/showpost.php?p=1740043&postcount=1

ΜΑΡΙΑ 27
16-10-12, 17:28
[QUOTE=ntinasofi.;2415522]
γιατι δεν παιρνεις ενα σλινγκ??? μακαρι να το ειχα ανακαλυψει οταν για 3 μηνες η κορουλα μου τσιριζε ασταματητα ολο το 24ωρο!!!! υπομονη κ ολα θα περασουν,στο λεω εγω που δεν πιστευα οτι καποια στιγμη το μωρακι μου θα κοιμηθει κ δεν θα κλαιει!!!!:p
γεια σου..ειμαι σε απογνωση κι εγω...η μικρη μου ειναι 45 ημερων και απο οταν γεννηθηκε κι εμενα κλαιει ασταματητα.....τσιριζει και μας παιρνει τα αυτια..καναμε ολες τις εξετασεις,αλλα το παιδι μας ειναι μια χαρα δοξα το θεο...δεν πιστευα ποτε οτι ολο το 24 ωρο θα ειναι κολικοι..βλεπω κι εσυ τα ιδια περασες,ε??απαντησε μου σε παρακαλω...σου κοιμοταν καθολου?εμενα μονο το βραδυ 2 ωρες...αν κρατησουν οι πονοι αλλες 45 ημερες δεν θα το αντεξω...

ΜΑΡΙΑ 27
16-10-12, 17:57
γεια σου..ειμαι σε απογνωση κι εγω...η μικρη μου ειναι 45 ημερων και απο οταν γεννηθηκε κι εμενα κλαιει ασταματητα.....τσιριζει και μας παιρνει τα αυτια..καναμε ολες τις εξετασεις,αλλα το παιδι μας ειναι μια χαρα δοξα το θεο...δεν πιστευα ποτε οτι ολο το 24 ωρο θα ειναι κολικοι..βλεπω κι εσυ τα ιδια περασες,ε??απαντησε μου σε παρακαλω...σου κοιμοταν καθολου?εμενα μονο το βραδυ 2 ωρες...αν κρατησουν οι πονοι αλλες 45 ημερες δεν θα το αντεξω..

mariazerta
16-10-12, 20:55
γεια σου..ειμαι σε απογνωση κι εγω...η μικρη μου ειναι 45 ημερων και απο οταν γεννηθηκε κι εμενα κλαιει ασταματητα.....τσιριζει και μας παιρνει τα αυτια..καναμε ολες τις εξετασεις,αλλα το παιδι μας ειναι μια χαρα δοξα το θεο...δεν πιστευα ποτε οτι ολο το 24 ωρο θα ειναι κολικοι..βλεπω κι εσυ τα ιδια περασες,ε??απαντησε μου σε παρακαλω...σου κοιμοταν καθολου?εμενα μονο το βραδυ 2 ωρες...αν κρατησουν οι πονοι αλλες 45 ημερες δεν θα το αντεξω..
να σας ζησει!!!!!!! θα αντεξει κ μια χαρα θα εισαι κ σε λιγους μηνες θα τα θυμασαι κ θα γελας..:D:D ετσι ελεγα κ εγω που η μικρη ολο εκλαιγε κ δεν κοιμοταν ποτεεεε κ κοντεψε να μου στριψει..αλλα μεγαλωσε κ τωρα πολυ σπανια θα γκρινιαξει κ επιτελους κοιμαται...δεν ειναι απο τα υπναρουδικα παιδακια αλλα απο τα ολοτελα!!!! ;) μην στεναχωριεσαι,ολα θα περασουν

ΜΑΡΙΑ 27
16-10-12, 22:23
να σας ζησει!!!!!!! θα αντεξει κ μια χαρα θα εισαι κ σε λιγους μηνες θα τα θυμασαι κ θα γελας..:D:D ετσι ελεγα κ εγω που η μικρη ολο εκλαιγε κ δεν κοιμοταν ποτεεεε κ κοντεψε να μου στριψει..αλλα μεγαλωσε κ τωρα πολυ σπανια θα γκρινιαξει κ επιτελους κοιμαται...δεν ειναι απο τα υπναρουδικα παιδακια αλλα απο τα ολοτελα!!!! ;) μην στεναχωριεσαι,ολα θα περασουν
δεν γινεται να μην στεναχωριεμαι...νωμιζω οτι δεν ειμαι ικανη μανα να τη μεγαλοσω,κανω τα παντα και αυτη κλαιει...να σου πω.εσνα δεν ηθελε να πιει γαλα?εμενα αρνειται ακομα και το μπιμπερο...δεν θελει να φαει,με το ζορι τρωει γουλια γουλια.ετσι εκανε κι εσενα???

ΣΤΕΛΛΙ
17-10-12, 10:27
Eμας η μπεμπα γινεται 3 μηνων την αλλη βδομαδα...παρατηρησα οτι εδω κ 2 μερες εχει εντονα αερια---με απιστευτο ηχο σαν μεγαλου ανθρωπου κ κλαιει..αρα ειναι κολικοι αυτο ε ? την μια μερα της κρατησε 6 ωρες!!!ειχαμε κ πιο πριν κατι μικροκολικους...συνηθως μεσημερια , να σφιγγεται, μπουνιτσες τα χερια κ να σφιγγει τα ποδια στην κοιλιτσα....ευτυχως δεν ειναι καθε μερα...γενικα ειναι ησυχο μωρο κ μονο οταν της συμβαινει δεν μπορει να κοιμηθει...μια φορα παλι εκλαιγε για 6ωρες ασταματητα κ την πηγαμε στο παιδων!!!φοβηθηκαμε, ειχε φαει ,πλυθει ,κανει κακα ολα οκ!ΜΑΡΙΑ27¨: Δεν θελω να σε φοβησω αλλα μηπως εχει γοπ?( παλινδρομηση?)...εμας εχει...στην αρχη επαιρνε βαρος αλλα με το ρεψιμο εβγαζε πολυ γαλα,,,,σφιγγοταν παρα πολυ στον υπνο---οχι κολικοι-το αναγνωριζω πλεον αυτο-----τελικα καναμε υπερηχο κ εχει γοπ.....πινουμε αντιαναγωγικο γαλα εδω και εναμιση μηνα κ βγαζουμε καμια φορα πλεον τις κλασικες γουλιτσες....ευτυχως το προλαβαμε στην αρχη γιατι γκρινιαζε συνεχεια---ανεβαινει το γαλα κ παραμενει κ στον οισοφαγο κ την εκαιγε---καποια μωρα αρνουνται κ να φανε---εμας μια βδομαδα πριν τον υπερηχο πηρε μονο 100 γραμμαρια, κλαμα πολυ....τωρα ειμαστε μια χαρα!!!!Ρωτα βεβαια τον γιατρο σου...εγω απλα παραθετω τη δικη μου εμπειρια....δεν σημαινει οτι θα ισχυει για ολους αυτο...

ΜΑΡΙΑ 27
17-10-12, 10:36
geia soy.τι κανεισ?περασαν οι κολικοι στο μορακι σου?ποσο ειναι τωρα?εμενα η μικρη μου ειναι 47 ημερων και απο οταν γενηθηκε εχουμε κολικους ολη τη μερα και δεν μπορει να κοιμηθει...αστα....

ΣΤΕΛΛΙ
17-10-12, 10:44
Θα γινουμε 3 μηνων 24 οκτωβρη...Κολικοι: 1. της εχω βαλει κ ζεστο πετσετακι σιδερωμενο--οχι να καιει--στην κοιλιτσα!=τιποτα δεν εκανε....2. αγκαλια να ακουμπαει η κοιλια της πανω στη δικη μου κ να τη βολταρω στο σαλονι=αυτο μονο πιανει σε εμας...αν εχει κολικους, κοιτα μηπως πειναει ταυτοχρονα...εμας αμα πειναει τοτε αυτο τους κανει πιο εντονους κ με το γαλατακι ηρεμει!Ευτυχως δεν ειχαμε καθε μερα κολικους κ τωρα εχουμε 2 μερες καποια εντονα αερια...πιστευω μετα τον 3μηνα να μας περασουν τελειως....ηδη εχουν μειωθει αρκετα....πιο μικρη ειχαμε κ εμεις γκρινιες αλλα ειχαμε κ παλινδρομηση κ γενικα γκρινιαζαμε ....ομως ειναι τοσο υπομονετικη που δεν κλαιει με το παραμικρο...ζοριζεται κ δεν κλαιει..ετσι ηρεμο μωρο ηταν κ οσυζυγος μου...εγω σηκωνα την γειτονια στο ποδι!!!Επισης η γιατρος μας μας ειπε να φτιαχνουμε το γαλα σε χαμομηλονερο!!!!Πραγματικα μας βοηθαει παρα πολυ αυτο....τους κανει πιο ηπιους!!!

ΜΑΡΙΑ 27
17-10-12, 10:50
Eμας η μπεμπα γινεται 3 μηνων την αλλη βδομαδα...παρατηρησα οτι εδω κ 2 μερες εχει εντονα αερια---με απιστευτο ηχο σαν μεγαλου ανθρωπου κ κλαιει..αρα ειναι κολικοι αυτο ε ? την μια μερα της κρατησε 6 ωρες!!!ειχαμε κ πιο πριν κατι μικροκολικους...συνηθως μεσημερια , να σφιγγεται, μπουνιτσες τα χερια κ να σφιγγει τα ποδια στην κοιλιτσα....ευτυχως δεν ειναι καθε μερα...γενικα ειναι ησυχο μωρο κ μονο οταν της συμβαινει δεν μπορει να κοιμηθει...μια φορα παλι εκλαιγε για 6ωρες ασταματητα κ την πηγαμε στο παιδων!!!φοβηθηκαμε, ειχε φαει ,πλυθει ,κανει κακα ολα οκ!ΜΑΡΙΑ27¨: Δεν θελω να σε φοβησω αλλα μηπως εχει γοπ?( παλινδρομηση?)...εμας εχει...στην αρχη επαιρνε βαρος αλλα με το ρεψιμο εβγαζε πολυ γαλα,,,,σφιγγοταν παρα πολυ στον υπνο---οχι κολικοι-το αναγνωριζω πλεον αυτο-----τελικα καναμε υπερηχο κ εχει γοπ.....πινουμε αντιαναγωγικο γαλα εδω και εναμιση μηνα κ βγαζουμε καμια φορα πλεον τις κλασικες γουλιτσες....ευτυχως το προλαβαμε στην αρχη γιατι γκρινιαζε συνεχεια---ανεβαινει το γαλα κ παραμενει κ στον οισοφαγο κ την εκαιγε---καποια μωρα αρνουνται κ να φανε---εμας μια βδομαδα πριν τον υπερηχο πηρε μονο 100 γραμμαρια, κλαμα πολυ....τωρα ειμαστε μια χαρα!!!!Ρωτα βεβαια τον γιατρο σου...εγω απλα παραθετω τη δικη μου εμπειρια....δεν σημαινει οτι θα ισχυει για ολους αυτο...στελλι καναμε κι εμεις υπερηχο κοιλιας για να δουμε για παλινδρομηση και ειναι μια χαρα,,,,δοξα το θεο..η μικρη μου τρωει,αλλα πολυ σιγα...θα την ενοχλουν οι κολικοι....εσενα 3 μηνων και δεν τις εφυγαν ακομα??
σου κοιμαται???

ΣΤΕΛΛΙ
17-10-12, 10:59
Εχει ελαχιστους,,,και στις αρχες λιγους ειχε...ειναι πολυ ησυχο μωρο...οταν λεμε οτι κλαιει μας κοροιδευουν ολοι..."δεν ξερετε τι σημαινει κλαμα" μας λενε οι δικοι μας....που ειχαν μωρα να κλαινε!!!!Τωρα εχουμε κατι αερια 2 μερες,,,σημερα ηδη περασανε!!!Μειωνονται πολυ οσο περναει ο καιρος....και ευτυχως κοιμαται απο 12μιση ή μιαμιση το βραδυ μεχρι τις 8 το πρωι!!!!!Ελπιζω να το διατηρησει αυτο...( βεβαια στις αρχες κ εμας ξυπναγε ενδιαμεσα καθε 2 ή 3 ωρες--καλα κ οταν την θηλαζα καθε μιαμιση ωρα κ κοντευα να καταρρευσω το βραδυ...επαθα ομως μαστιτιδα στις 40μερες κ το εκοψα)πλεον μας ειπε κ η γιατρος να μην την ξυπναμε για φαγητο ενδιαμεσα το βραδυ...παει κ καλα στο βαρος της....οι κολικοι εμας μας επιαναν απο το μεσημερι μεχρι κ νωρις το βραδυ....υπομονη λοιπον!!!Αφου ειναι ολα καλα, να την παιρνεις αγκαλιτσα...νιωθουν θαλπωρη στο στηθος της μαμας...και να ακουμπας την κοιλιτσα της πανω σου...ζεσταινεται κ χαλαρωνει!!!!Υπομονη γιατι μετα τους κολικους ερχονται τα δοντια!!!!χιχιχιχιχι!!!!Ας ειναι ομως!!!Αρκει να ειναι υγιη τα μωρακια μας!!

sarantos
17-10-12, 11:04
κοριτσια θα σας πω για να παρηγορηθειτε..........οταν ημασταν μεσα στην κλινικη ακομη ο μικρος μου εκλαιγε ασταματητα!!!!!οι νοσοκομες ελεγαν κατι εχει το παιδι για να κλαιει τοσο πολυ καναμε εξετασεις αλλα ηταν ολα καλα....την τριτη μερα της γεννησης του τον πηρα μαζι μου μεσα στο δωματιο για να εξοικιωθω μαζι του και να δω πως αντιδρουσε...ολη μερα ολη νυχτα εκλαιγε...ηρθε η παιδιατρος τον εξετασε και δεν πιστευε οτι απο την τριτη μερα της ζωης του ξεκινησαν οι κολικοι...οταν ηρθαμε σπιτι βεβαια επι 4 μιση μηνες το ιδιο βιολι..σπαραζε εκλαιγε ξεκινουσανε το πρωι και μας εβρισκε το αλλο πρωι κλαμμενους...ωσπου να τον ηρεμησω απο το ενα γευμα ερχοτανε η ωρα να ξαναφαει και παλι τα ιδια...πρεπει να εχεις πολυ υπομονη δεν ξερω εγω ειχα εξαντληθει...θηλαζα κιολας...47 κιλα απεμεινα...ενας χαμος!!!!αυτο που εκανα εγω ηταν ζεστα πανακια στην κοιλιτσα μασαζακι με λαδακι κυκλικα σαν τους δεικτες του ρολογιου για να φευγουν τα αερια και ειχα παλι και ενα σιροπακι το grape water...και πολυ αγλαλιτσα και φιλακια γιατι μας χρειαζονται τα καημενουλια....καλο κουραγιο σε ολες σας....σας καταλαβαινω απολυτα.....

sarantos
17-10-12, 11:07
ξεχασα να σας πω οτι του εδινα και μαραθο...σαν τσαγακι ενδιαμεσα οταν πονουσε πολυ....το ροφημα αυτο γραφει οτι συνιστάτε για τους κολικους...τον ηρεμουσε πολυ....

ΣΤΕΛΛΙ
17-10-12, 11:17
Εμας δεν μας εδωσε ροφημα στις αρχες γιατι γεννηθηκαμε 2700 κ επρεπε να παιρνουμε θερμιδες κ να μην χανουμε γευμα...τωρα που ειματσε 5500περιπου:pμας ειπε αμα ξυπνα ενδιαμεσα το βραδυ να δινουμε κ σκετο χαμομηλι...αλλα δεν εχουμε τοσο θεμα πλεον...της φτιαχνω το γαλα σε χαμομηλονερο και ετσι ουτε δυσκοιλιοτητα εχει με το αντιαναγωγικο γαλα που πινει ουτε εντονους κολικους!!!Βεβαια τωρα την τελευταια βδομαδα δεν ξυπνα ενδιαμεσα το βραδυ!!

sarantos
17-10-12, 11:24
και εγω ετσι του φτιαχνα γαλα μεσα σε χαμομηλι για να τον ηρεμει...εμενα γεννηθηκε 3620 και ηταν μπουλουκος...βεβαια στην κλινικη ειχαμε βγει τρωγοντας 110 γραμμαρια γαλα που για νεογεννητο ηταν πολυ....ειναι καλο που δεν ξυπναει το βραδυ ετσι ηρεμεις και ξεκουραζεσαι και εσυ...

patty1980
17-10-12, 12:40
Εμεις πηραμε ειδικο γαλα για κολικους Novalac και σωθηκαμε.Υπομονη...

ΜΑΡΙΑ 27
18-10-12, 00:37
ξεχασα να σας πω οτι του εδινα και μαραθο...σαν τσαγακι ενδιαμεσα οταν πονουσε πολυ....το ροφημα αυτο γραφει οτι συνιστάτε για τους κολικους...τον ηρεμουσε πολυ....
γεια σου..απο που πηρες το μαραθο να παρουμε κι εμεις??και τη δοσολογια κανεις???

ΜΑΡΙΑ 27
18-10-12, 00:39
σε ποσες μερες ειδες τη διαφορα??δεν πονουσε καθολου μετα???

mariazerta
18-10-12, 16:33
δεν γινεται να μην στεναχωριεμαι...νωμιζω οτι δεν ειμαι ικανη μανα να τη μεγαλοσω,κανω τα παντα και αυτη κλαιει...να σου πω.εσνα δεν ηθελε να πιει γαλα?εμενα αρνειται ακομα και το μπιμπερο...δεν θελει να φαει,με το ζορι τρωει γουλια γουλια.ετσι εκανε κι εσενα???
συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση..ειναι λογικο να στεναχωριεσαι,οι ορμονες κανουν παρτυ κ εχεις κ ενα μωρο να κλαιει ολη μερα κ νυχτα..σε καταλαβαινω απολυτα ομως δεν φταις εσυ γιαυτο κ ουτε αυτο σε κανει καλη η' κακη μανουλα..ηθελα να σου πω για παλινδρομηση μολις διαβασα για το γαλα αλλα πιο κατω διαβασα οτι κανατε εξεταση κ ολα ειναι οκ..εγω θηλαζα αλλα εκανε κ εμενα ετσι..μια ηθελε μια οχι..κλαμα κ γκρινια κ ξανα απο την αρχη...εφοσον πινει φορμουλα ρωτα τον παιδιατρο μηπως παρετε ενα ειδικο για τους κολικους
κουραγιο μανουλα;)

ΜΑΡΙΑ 27
19-10-12, 12:54
υπομονη ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος αυτη αλλα θα περασει κ θα την θυμασαι κ θα δινεις την ιδια ακριβως συμβουλη αργοτερα στις καινουριες μανουλες!!! εμενα η μπουμπου μου ειχε πολυ εντονους κολικους 3 μηνες!!!:shock::shock: νομιζα οτι θα τρελλαθω,εκαλιγε 20ωρες το 24ωρο κ φυσικα δεν κοιμοταν..τωρα ομως ολα περασαν!!! ηρθαν βεβαια τα δοντια αλλα αυτος ειναι δικος μου πονος:lol::lol: εγω της εδινα κατι σταγονιτσες που μας ειπε η παιδ κ μασαζακι στην κοιλιτσα
καλημερα.τι σταγονες εδινες??σου εκλαιγε 20 ωρες τη μερα??το ιδιο και εμενα...πωπω πολυ πικρα και ειμαι χαλια...και εχουμε μερες μπροστα μας ακομα.ημαστε μονο 5ο ημερων..εμενα καποιες φορες αρνειται να πινει γαλα και να η στεναχωρια...ειναι λες απο τον πονο να μην μπορουν να φανε?εσενα ετρωγε καλα??εμενα κλαιει οταν καποιες φορες της δινω το μπιμπερο και ουρλιαζει..σε παρακαλω δωσε μου μια συμπαρασταση..ποτε τα περασες εσυ αυτα???

ΜΑΡΙΑ 27
19-10-12, 14:44
ποιο novalac απο ολα πηρατε???

argyroxag
19-10-12, 15:12
Εγώ για τους κολικούς έδινα infacolic και στα δύο παιδιά. Αλλά μήπως φταίει και το γάλα? Συζήτησέ το με τον παιδίατρο εμείς το αλλάξαμε του μικρού σε s26 χωρις λακτοζη και σωθήκαμε. λες και έχουμε άλλο παιδί.

mariazerta
19-10-12, 21:30
καλημερα.τι σταγονες εδινες??σου εκλαιγε 20 ωρες τη μερα??το ιδιο και εμενα...πωπω πολυ πικρα και ειμαι χαλια...και εχουμε μερες μπροστα μας ακομα.ημαστε μονο 5ο ημερων..εμενα καποιες φορες αρνειται να πινει γαλα και να η στεναχωρια...ειναι λες απο τον πονο να μην μπορουν να φανε?εσενα ετρωγε καλα??εμενα κλαιει οταν καποιες φορες της δινω το μπιμπερο και ουρλιαζει..σε παρακαλω δωσε μου μια συμπαρασταση..ποτε τα περασες εσυ αυτα???
κ εμενα μου ειχαν πει οτι στις 40 μερες θα ηρεμουσε αλλα η μικρη ειχε αλλα σχεδια..εμενα ηρεμησε περιπου στους 3 μηνες!!! ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος αυτη που περνατε αλλα θα περασει κ ολα θα φτιαξουν!!! εκλαιγε χωρις πλακα 20ωρες το 24ωρο,νομιζα οτι θα παρω τα βουνα!! ελεγα δεν θα ξανακανω αλλο παιδι ποτε,τωρα θελω αλλα 2!!!! :lol::lol: εδινα τις infacolic!! εγω ξερω το novalac ac οτι ειναι για κολικους αλλα νομιζω οτι ολες οι εταιριες βγαζουν..συζητησε με τον γιατρο σας

ΜΑΡΙΑ 27
20-10-12, 02:10
κ εμενα μου ειχαν πει οτι στις 40 μερες θα ηρεμουσε αλλα η μικρη ειχε αλλα σχεδια..εμενα ηρεμησε περιπου στους 3 μηνες!!! ειναι μια πολυ δυσκολη περιοδος αυτη που περνατε αλλα θα περασει κ ολα θα φτιαξουν!!! εκλαιγε χωρις πλακα 20ωρες το 24ωρο,νομιζα οτι θα παρω τα βουνα!! ελεγα δεν θα ξανακανω αλλο παιδι ποτε,τωρα θελω αλλα 2!!!! :lol::lol: εδινα τις infacolic!! εγω ξερω το novalac ac οτι ειναι για κολικους αλλα νομιζω οτι ολες οι εταιριες βγαζουν..συζητησε με τον γιατρο σας
πηραμε σημερα το novalac ac...για να δουμε θα κανει τιποτα?ειχαμε παρει το aptamil.,αλλα τιποτα.δινω και σταγονες μπιογκαια....εχω ακουσει απο εδω οτι το novalac ειναι καλο....πως την παλευες 2ο ωρες τη μερα???εγω μετραω πως και πως τις μερες να περασουν////

ΜΑΡΙΑ 27
20-10-12, 13:28
Εγώ για τους κολικούς έδινα infacolic και στα δύο παιδιά. Αλλά μήπως φταίει και το γάλα? Συζήτησέ το με τον παιδίατρο εμείς το αλλάξαμε του μικρού σε s26 χωρις λακτοζη και σωθήκαμε. λες και έχουμε άλλο παιδί.
posoys mines eixate eseis tous kolikous???

argyroxag
20-10-12, 19:04
posoys mines eixate eseis tous kolikous???
στο πρώτο μωρό περίπου τρίμηνο. τώρα με τον δεύτερο που κοντεύει δύο δεν έχουμε τελειώσει ακόμη, αλλά με την αλλαγή του γαλακτος πάμε πολύ καλύτερα

ΜΑΡΙΑ 27
20-10-12, 21:56
στο πρώτο μωρό περίπου τρίμηνο. τώρα με τον δεύτερο που κοντεύει δύο δεν έχουμε τελειώσει ακόμη, αλλά με την αλλαγή του γαλακτος πάμε πολύ καλύτερα
ποιο γαλα δινεις??

ΜΑΡΙΑ 27
20-10-12, 22:24
ποιο γαλα δινεις??
το πινει ευχαριστα η ενδιαμεσα κανει κ αρνηση???εμενα η μικρη ειναι 50 ημερων κ εχω τεραστιο προβλημα πινει μονο 60 γραμ,καθε 3 ωρες κ με δυσκολια...λες απο τους πονους να ειναι???

ΜΑΡΙΑ 27
20-10-12, 22:27
σου επινε ευχαριστα το γαλα.η εκανε και αρνηση ενδιαμεσα απο τους πονους???ειναι σημαντικο για μενα//

ΜΑΡΙΑ 27
20-10-12, 22:45
η μικρη μου ειναι 50 ημερων και 4 κηλα μονο.γενηθηκε 2 και γιαυτο...τελος παντων.καθε 3 ωρες μου πινει 60 και με πολυ αρνηση...λες απο την εμπειρια σου να ειναι απο τους πονους και επειδη ειναι μικρη και να πινει λιγο???η εχει κατι το παιδι προβλημα στο λαιμο και να το τσουζει που μου λενε και με τρελαινουν....μα καναμε υπερηχο και ολα ο.κ.....δεν ξερω τη να πω....

ΜΑΡΙΑ 27
31-10-12, 15:09
άσε και μένα ένα απο τα ίδια αμα δεν πάρει σταγόνες το μωρό ζορίζεται πάρα πολύ.. ευτυχώς που είναι φυτικές δε λές. αλλά πανάκριβες η άτιμες ένα μπουκαλάκι μια σταλίτσα 25 ευρώ
πολινα τι κανεις???
ποσο μηνων ειναι το μωρο σου τωρα??εχει ακομα κολικους?

polina26
31-10-12, 15:32
πολινα τι κανεις???
ποσο μηνων ειναι το μωρο σου τωρα??εχει ακομα κολικους?

καλησπέρα
είμαστε 3 μηνών και ευτυχώς οι κολικοί σταμάτησαν ..
τα κακάκια της είναι πλεόν κανονικά και όχι σαν κοντηλάκια και όλα βένουν καλώς

η μικρούλα σου είναι καλύτερα εσένα ??

argyroxag
31-10-12, 15:47
έδινα το s26 χωρις λακτόζη και τώρα δίνω το humana ar

ΜΑΡΙΑ 27
31-10-12, 15:55
καλησπέρα

εμενα τα ιδια ειναι απο οταν γεννηθηκε..ημαστε τωρα 2 μηνων.εσενα ποτε τις σταματησαν??κι εγω τις εδινα τις πρεβιοτικες αλλα δεν εκαναν τιποτα..σου κοιμοταν οταν ειχε κολικους??εμενα τρωει λιγο δυσκολα.λες να ειναι απο τον πονο?20 ωρες το 24 ωρο κλαιει...

ΜΑΡΙΑ 27
31-10-12, 15:55
καλησπέρα

τι ειναι τα κοντηλακια???

ΜΑΡΙΑ 27
31-10-12, 15:56
έδινα το s26 χωρις λακτόζη και τώρα δίνω το humana ar
ποσο μηνων ειναι τωρα?ποσο καιρο ειχε κολικους?κοιμοταν?

polina26
31-10-12, 16:02
εμενα τα ιδια ειναι απο οταν γεννηθηκε..ημαστε τωρα 2 μηνων.εσενα ποτε τις σταματησαν??κι εγω τις εδινα τις πρεβιοτικες αλλα δεν εκαναν τιποτα..σου κοιμοταν οταν ειχε κολικους??εμενα τρωει λιγο δυσκολα.λες να ειναι απο τον πονο?20 ωρες το 24 ωρο κλαιει...

εμένα σταμάτησαν μόλις άλλαξα γάλα
της έδινα το frezelac το σταμάτησα ξεκίνησα της milupa το aptamil αλλά επειδή έχει ΓΟΠ δίνω το aptamil ar και θηλάζω κιόλας
με βοήθησαν αρκετά οι σταγόνες..
έχει κανα 2-3 βδομάδες που δεν της δίνω πλέον μάλλον μεγάλωσε και το εντεράκι της..

μάλλον σου τρώει δύσκολα γιατί ποναει .. ο παιδίατρος τι σου είπε??

polina26
31-10-12, 16:03
τι ειναι τα κοντηλακια???

κοντηλάκια είναι τα κακακια που είναι μικρά και στρόγγυλα σαν της κατσίκας

argyroxag
31-10-12, 16:04
ποσο μηνων ειναι τωρα?ποσο καιρο ειχε κολικους?κοιμοταν?

Κοντεύει 2,5 και έχουν περιοριστεί αρκετά.

ΜΑΡΙΑ 27
31-10-12, 16:05
εμένα σταμάτησαν μόλις άλλαξα γάλα
της έδινα το frezelac το σταμάτησα ξεκίνησα της milupa το aptamil αλλά επειδή έχει ΓΟΠ δίνω το aptamil ar και θηλάζω κιόλας
με βοήθησαν αρκετά οι σταγόνες..
έχει κανα 2-3 βδομάδες που δεν της δίνω πλέον μάλλον μεγάλωσε και το εντεράκι της..

μάλλον σου τρώει δύσκολα γιατί ποναει .. ο παιδίατρος τι σου είπε??
της δινω το επαντορεν σιροπακι,εχει μια ηπια παλινδρομηση,μου ειπε να το δινω για 20 ημερες.ενα 3 μηνο υπομονη μου ειπε...σου κοιμοταν?τωρα ποσο κοιμαται?τη βαρος ειναι?

polina26
31-10-12, 16:16
της δινω το επαντορεν σιροπακι,εχει μια ηπια παλινδρομηση,μου ειπε να το δινω για 20 ημερες.ενα 3 μηνο υπομονη μου ειπε...σου κοιμοταν?τωρα ποσο κοιμαται?τη βαρος ειναι?

ευτυχώς πρόβλημα στον ύπνο δεν είχε.. συνεχίζει να ξυπνάει ως συνήθως 1 φορά το βράδυ..
θα δεις όσο περνάει ο καιρός θα είναι καλύτερα
το βάρος δεν ξέρω.. 2 του μηνός θα παώ στο γιατρό αλλα είναι μπαμπάτσικια ... την υπολογίζω 6,5 με 7 κιλά

ΜΑΡΙΑ 27
31-10-12, 16:19
ευτυχώς πρόβλημα στον ύπνο δεν είχε.. συνεχίζει να ξυπνάει ως συνήθως 1 φορά το βράδυ..
το βάρος δεν ξέρω.. 2 του μηνός θα παώ στο γιατρό αλλα είναι μπαμπάτσικια ... την υπολογίζω 6,5 με 7 κιλά
λες να στρωσει μια μερα?και να κοιμαται?γιατι τωρα 20 ωρες τη μερα κλαιει και την εχουμε στα χερια....

polina26
31-10-12, 16:22
λες να στρωσει μια μερα?και να κοιμαται?γιατι τωρα 20 ωρες τη μερα κλαιει και την εχουμε στα χερια....

σίγουρα θα στρώσει...
αν την αφήνετε στο κρεβάτι ή στο ρηλάξ κλαίει?? ή κλαιει ακόμα και στην αγκαλιά ??

ΜΑΡΙΑ 27
31-10-12, 16:27

ΜΑΡΙΑ 27
31-10-12, 16:28
σίγουρα θα στρώσει...
αν την αφήνετε στο κρεβάτι ή στο ρηλάξ κλαίει?? ή κλαιει ακόμα και στην αγκαλιά ??
στο κρεβατι και στο ρηλαξ κλαιει.....στην αγκαλια οχι...

sarantos
31-10-12, 20:26
γεια σου..απο που πηρες το μαραθο να παρουμε κι εμεις??και τη δοσολογια κανεις???

συγνωμη που δεν μπορεσα να σου απαντησω εγκαιρως αλλα ετυχε προβλημα υγειας και δεν μπηκα καθολου μεσα...
το ροφημα μαραθου υπαρχει στα σουπερ μαρκετ και στα φαρμακεια...εγω του φτιαχνα 100ml με ενα κουταλακι του γλυκου μαραθο...εμενα τον ανακουφιζε πολυ και ηρεμουσε και αυτο και εγω.......

νεφελακι86
01-11-12, 15:18
αχ καλα μου κοριτσια... τα ιδια κι εγω ειχα παθει με τη μικρή μου. αφου μετα απο τοσο κλαμα νόμιζα οτι κάτι ειχε το παιδι μου... τελικά η λυση ήταν πολύ απλή.βασική λοιπόν αιτία για τους κολικούς ειναι ο αέρας που καταναλώνει το βρέφος κατα τη διαρκεια του φαγητού. όταν βέβαια θηλάζαμε δε μπορούσα να κανω κατι. όταν όμως ξεκίνησα το συμπλήρωμα με το μπιμπερο ξεκινήσανε τα δράματα... τελικά μετα απο 100 μπουκαλια κατεληξα σε ενα ειδικο μπουκαλι το οποιο δεν επιτρέπει ουτε λίγο αέρα να περασει μαζι με το γαλα...ΣΩΘΗΚΑ! δεν ειναι απλο μπουκαλι. το καλο ειναι οτι δεν ειναι και πολυ ακριβο... εγω το προμηθευτηκα απο φαρμακειο. και μαλιστα απο e-shop .δεν ξέρω αν επιτρέπετε να σας στειλω 2-3 διευθυνσεις. αλλα οποια θέλει μπορω να της στειλω πμ

mefirst
17-11-12, 21:38
βρε κορίτσια εγώ τα είχα ξεχάσει όλα αυτά!η μπέμπα μας είναι 10 ημερών.από τώρα έχουν κολικους?την έχω πάνω μου κ νιώθω το έντερο της να γουργουριζει.δ έχει αέρια εκεί όμως που είναι ήρεμη σφιγγεται τέντωνεται κ κλαίει.κακά έκανε το πρωί.τη θηλαζω.μάλλον κολικοι είναι ε??

polina26
17-11-12, 22:04
βρε κορίτσια εγώ τα είχα ξεχάσει όλα αυτά!η μπέμπα μας είναι 10 ημερών.από τώρα έχουν κολικους?την έχω πάνω μου κ νιώθω το έντερο της να γουργουριζει.δ έχει αέρια εκεί όμως που είναι ήρεμη σφιγγεται τέντωνεται κ κλαίει.κακά έκανε το πρωί.τη θηλαζω.μάλλον κολικοι είναι ε??

το πιο πιθανό..
μίλα και με παιδίατρο για να είσαι σίγουρη αλλα έτσι όπως το περιγραφεις για κολικούς το κόβω

mefirst
18-11-12, 10:17
φοβάμαι κ γ παλινδρομηση μωρέ..τώρα πάλι την ταιζα κ την ώρα που έτρωγε μαζευόταν κ πέταξε τη θηλη τρεις φορές.κ τώρα που κατάφερε να κοιμηθεί πάλι σφιγγεται..ουφ!

polina26
18-11-12, 10:25
φοβάμαι κ γ παλινδρομηση μωρέ..τώρα πάλι την ταιζα κ την ώρα που έτρωγε μαζευόταν κ πέταξε τη θηλη τρεις φορές.κ τώρα που κατάφερε να κοιμηθεί πάλι σφιγγεται..ουφ!

αν δεν σου κάνει εμετους τότε να μην φοβάσαι.. στο λέω γιατί η δικιά μου έκανε εμετους απο το μαιευτήριο..
ακόμα και το δικό μου έβγαζε. και μιλάμε ΓΙΑ εμετο.. αφού κάποια στιγμη είχα φοβηθεί ότι έχει τίπιτα χειρότερο..

mariaVdr
18-11-12, 11:41
Καλημέρα.Επειδή έψαξα και εγώ να αγοράσω κανενα μπουκάλι για να υπάρχει, έπεσε το μάτι μου σε κάποια μπουκάλι με ειδικές θηλές τα οποία είναι κατά τον κολικών.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μύθος?Το ανέφερε και το νεφελάκι πριν και έμεινε ικανοποιημένη.

Evg
18-11-12, 13:04
Μια απ'τα ίδια. Λιώνει στον ύπνο στην αγκαλιά κ μόλις τον ακουμπήσω κάτω ξυπνάει στα 2-3 λεπτά κ χτυπιέται. Τώρα πάλι αγκαλιά, μια χαρά κοιμάται. Υποτίθεται ο φυσιολογικός τοκετός κ ο θηλασμός βοηθάνε αλλά κ στον πρώτο τα ίδια κ χειρότερα. Να δοκιμάσω να κόψω τα γαλακτοκομικά; Μπιμπερό δε σκοπεύω να δώσω ακόμα, ίσως μετά το μήνα που θα πρέπει να βγω για δουλειές πχ οαεδ κλπ. Ούτε καν 'ξέθαψα' τον αποστειρωτή κ το θήλαστρο ακόμα, δε θέλω. Πήρα κ ένα λαδάκι για μασάζ στην κοιλιά της weleda. Χθες βάλαμε 1η φορά μετά το μπάνιο κ άλλη μια φορά σήμερα πριν 1 ώρα. Θα δείξει, αν βέβαια το κάνω σωστά.

mama35+
21-11-12, 16:56
http://www.amazon.co.uk/Happi-Tummi-Colic-Relief-Waistband/dp/B000NOXLFY/ref=sr_1_48?s=baby&ie=UTF8&qid=1353507818&sr=1-48

Μόλις είδα αυτό το προϊόν στο amazon.co.uk και σας σκέφτηκα.
Κι εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πολύ με τους κολικούς τους πρώτους 3-4 μήνες, μακάρι να το είχα βρει το συγκεκριμένο γιατί έχει πολύ καλές κριτικές.
Ελπίζω κάποια μανούλα να τη βοηθήσει.

elenten
22-11-12, 14:58
Καλημέρα.Επειδή έψαξα και εγώ να αγοράσω κανενα μπουκάλι για να υπάρχει, έπεσε το μάτι μου σε κάποια μπουκάλι με ειδικές θηλές τα οποία είναι κατά τον κολικών.Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μύθος?Το ανέφερε και το νεφελάκι πριν και έμεινε ικανοποιημένη.

το ειδα κι εγω αυτο... και ειχα και το ιδιο προβλημα.. οχι δεν ειναι μυθος. ισχυειθα σωθεις!!!:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p προσεχε ομως... υπαρχουν ειδικα μπουκαλια. αν θες μπορω να σου στειλω πμ που το βρηκα εγω. δεν ξερω αν επιτρεπεται να το πω ετσι.

mariaVdr
22-11-12, 15:00
το ειδα κι εγω αυτο... και ειχα και το ιδιο προβλημα.. οχι δεν ειναι μυθος. ισχυειθα σωθεις!!!:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p προσεχε ομως... υπαρχουν ειδικα μπουκαλια. αν θες μπορω να σου στειλω πμ που το βρηκα εγω. δεν ξερω αν επιτρεπεται να το πω ετσι.
Ναι στειλε μου σε παρακαλώ αν δεν σου κάνει κόπος.

eleni volos
22-11-12, 18:07
Μια απ'τα ίδια. Λιώνει στον ύπνο στην αγκαλιά κ μόλις τον ακουμπήσω κάτω ξυπνάει στα 2-3 λεπτά κ χτυπιέται. Τώρα πάλι αγκαλιά, μια χαρά κοιμάται. Υποτίθεται ο φυσιολογικός τοκετός κ ο θηλασμός βοηθάνε αλλά κ στον πρώτο τα ίδια κ χειρότερα. Να δοκιμάσω να κόψω τα γαλακτοκομικά; Μπιμπερό δε σκοπεύω να δώσω ακόμα, ίσως μετά το μήνα που θα πρέπει να βγω για δουλειές πχ οαεδ κλπ. Ούτε καν 'ξέθαψα' τον αποστειρωτή κ το θήλαστρο ακόμα, δε θέλω. Πήρα κ ένα λαδάκι για μασάζ στην κοιλιά της weleda. Χθες βάλαμε 1η φορά μετά το μπάνιο κ άλλη μια φορά σήμερα πριν 1 ώρα. Θα δείξει, αν βέβαια το κάνω σωστά.

Καλησπέρα κορίτσια.... Έτσι ακριβώς είμαστε από χθες.... Υπάρχει περίπτωση να τον πείραξε κάτι που έφαγα? Από τις 4 το πρωί δείχνει να ζορίζεται να κάνει κακά του.... Το μεσημεριανό, το απογευματινό ή το βραδινό να τον πείραξε κ μου το έβγαλε ξημερώματα? Τα γαλακτοκομικά δεν πρέπει να μας δείξει αλλεργία για να τα κόψουμε? Πολλές απορίες ε? Ουφ!!! Ξέχασα να σας πω ότι είμαστε 16 ημερών....

χριστινεφη
25-11-12, 18:11
καλησπερα...πανω κατω θα σου πω τα ιδια.απο την στιγμη που θηλαζεις απαγορευονται καποιες τροφες αλλα και καποιες αλλες που δεν σου εχουν πει κ θα πρεπει να καταλαβεις μονη σου.αν ειναι οντως κολικοι βοηθανε ροφημα μαραθου,χαμομηλι,ζεστες κομπρεσες κ αγκαλιτσα με τροπο που να πατιεται λιγο η κοιλια.συμβουλη συζητα το με τον παιδιατρο κ ζητα καλου κακου να κανεται εξεταση για ουρολοιμωξη.στο λεω γιατι η μικρη μου 10 ημερων ξεκινησε το εντονο κλαμα κ ολοι ελεγαν οτι ειναΙ ΚΟΛΙΚΟΙ και θα περασουν ελα ντε ομως που επεσα σε καλο γιατρο κ χωρις να ειχε κανενα αλλο συμπτωμα η μπουμπου μας ειπε να δουμε τα ουρα.κ παλι κα΄λα γιατι ανακαλυψαμε μετα απο ενα σωρο εξετασεις επιπονες κ οχι οτι εχει διπλους ουρητηρες με μεγαλου βαθμου παληνδρομηση.ελπιζω να μην σε τρομαξα αλλα καλυτερα να ακουσ κ χειροτερα για να εχουμε λιγο φοβο.κ το λεω αυτο γιατι ενας παιδονεφρολογος οταν περασε η ουρολοιμωξη κ αφου ειχε δει τις εξετασεις ειπε οτι το ξεχναμε.αλλα εγω για να ησυχασω ζητησα κ αλλες εξετασεις που εδειξαν οτι οντως υπηρχε προβλημα.δες κ κρινε κοριτσι μου;)

KonstantinaDimitris
27-11-12, 09:11
Ολοι μου έλεγαν πως τα κοριτσάκια δεν εχουν έντονους κολικους.... Εγώ προσωπικά είμαι έτοιμη να καταρρεύσω. Η μπέμπα ειναι 20 ημερών κ από εκεί που ποναγε μια φορά την ημέρα, τωρα μετα από κάθε γεύμα ουρλιάζει. Άλλαξα κ γάλα κ ίσως να επηρεάστηκε, αλλά παρακαλάω να περάσει ο καιρός να ηρεμήσουμε... Ο γιος μου τελικά τους πέρασε πιο νορμάλ!!!

mefirst
27-11-12, 10:18
κ εμείς το ίδιο..20 ημερών η μπέμπα κ ενώ τις πρώτες μέρες ήταν το πιο ήσυχο παιδί,τώρα μας έχει τρέλανει!εν τώ μεταξύ θέλει συνέχεια να τρώει,υποθέτω σαν παρηγοριά..αλλά δ μπορεί μετά από ένα σημείο κ απλά η όλη κατάσταση γίνεται χειρότερη!χθεσ το βράδυ δ στεκόταν πουθενα!με την πρώτη μου κόρη δ είχαμε τέτοιο θέμα..διάβασα κ γ αποχή από γαλακτοκομικά ότι βοηθούν?θα ξανάγίνει αυτό το ήσυχο μωράκι που δ έτρωγε μανιώδως όλη την ώρα αναγουλιαζοντας?ο παιδιατρος δ είναι υπέρ φαρμάκων..βολτουλες είπε..

KonstantinaDimitris
27-11-12, 10:47
κ εμείς το ίδιο..20 ημερών η μπέμπα κ ενώ τις πρώτες μέρες ήταν το πιο ήσυχο παιδί,τώρα μας έχει τρέλανει!εν τώ μεταξύ θέλει συνέχεια να τρώει,υποθέτω σαν παρηγοριά..αλλά δ μπορεί μετά από ένα σημείο κ απλά η όλη κατάσταση γίνεται χειρότερη!χθεσ το βράδυ δ στεκόταν πουθενα!με την πρώτη μου κόρη δ είχαμε τέτοιο θέμα..διάβασα κ γ αποχή από γαλακτοκομικά ότι βοηθούν?θα ξανάγίνει αυτό το ήσυχο μωράκι που δ έτρωγε μανιώδως όλη την ώρα αναγουλιαζοντας?ο παιδιατρος δ είναι υπέρ φαρμάκων..βολτουλες είπε..

Τουλάχιστον παρηγοριεμαι που ξενυχτάνε κ άλλες μανούλες!!!! Κ μένα παρηγοριεται με το να πίνει γαλατάκι, αλλά μήπως επιβαρύνεται κ άλλο το εντεράκι τους;;;

mefirst
27-11-12, 11:13
κ εγώ αυτό σκεφτόμουν!ότι όσο τρώει τόσο το ερεθιζει!εμένα έχει κ λίγο παλινδρομηση κ ενώ θέλει να τρώει μέχρι να ηρεμήσει-οπότε συμβεί αυτό-μετά από ένα σημείο δυσκολεύεται κ κομπιαζει.δ ξέρω τι να κάνω..

χριστινεφη
27-11-12, 13:16
καλησπερα κοριτσια.οντως πολλοι γιατροι δινουν κ σιροπακι για κολικους αλλα κ εγω ειμαι κατα...εμας μας ειχε αλλαξει το γαλα κ της εδινα αυτο για τους κολικους αλλα επειδη ειναι πολυπιο ελαφρη πεινουσε πιο γρηγορα.π.χ με το αλλο την ταιζα καθε 3-4 ωρες ενω με το γαλα κολικων καθε 2-3 ωρες.οι μανουλες γενικα να οπλιζονται με υπομονη κ δυναμη κ ειδικα αυτες που δεν εχουν κ καμια βοηθεια κ πρεπει να περνανε ολα απο το χερι τους.οντως θελει κ πολυ περπατημα πανω κατω στο σπιτι γιατι κ η δικια μου οπως κ πολλα μωρα κατα εναν περιεργο τροπο τα ηρεμει.εγω την μικρη μου την ειχα με την κοιλιτσα να παταει στον ωμο αλλα παντα πολυ καλα κρατημενη μην πεσει.οπως το βαζεις κ μπρουμητα στα ποδια ειναι το ιδιο πραμα.ενα εχω να πω...ολη αυτη η κουραση θα μοιαζει μετα απο καιρο σαν ψεμα.απλα η αυπνια κ ολο το αγχος μας για το μωρο μας κανει να φαινονται βουνο τα παντα.......καλη δυναμη......

KonstantinaDimitris
27-11-12, 13:28
καλησπερα κοριτσια.οντως πολλοι γιατροι δινουν κ σιροπακι για κολικους αλλα κ εγω ειμαι κατα...εμας μας ειχε αλλαξει το γαλα κ της εδινα αυτο για τους κολικους αλλα επειδη ειναι πολυπιο ελαφρη πεινουσε πιο γρηγορα.π.χ με το αλλο την ταιζα καθε 3-4 ωρες ενω με το γαλα κολικων καθε 2-3 ωρες.οι μανουλες γενικα να οπλιζονται με υπομονη κ δυναμη κ ειδικα αυτες που δεν εχουν κ καμια βοηθεια κ πρεπει να περνανε ολα απο το χερι τους.οντως θελει κ πολυ περπατημα πανω κατω στο σπιτι γιατι κ η δικια μου οπως κ πολλα μωρα κατα εναν περιεργο τροπο τα ηρεμει.εγω την μικρη μου την ειχα με την κοιλιτσα να παταει στον ωμο αλλα παντα πολυ καλα κρατημενη μην πεσει.οπως το βαζεις κ μπρουμητα στα ποδια ειναι το ιδιο πραμα.ενα εχω να πω...ολη αυτη η κουραση θα μοιαζει μετα απο καιρο σαν ψεμα.απλα η αυπνια κ ολο το αγχος μας για το μωρο μας κανει να φαινονται βουνο τα παντα.......καλη δυναμη......

Κ γω της δίνω το γάλα για κολικους κ τωρα που μίλησα με την παιδίατρο μου είπε πως σε κάθε αλλαγή γάλατος χρειάζεται ο οργανισμός τους μερικές μερες για να το αφομοιώσει. Γι αυτό κ η δικιά μου ουρλιαζει συνεχώς. Πάντως αυτό που γράφεις εχει λογική βάση. Όντως κ εμένα πειναει πιο συχνά με το γάλα για τους κολικους, προφανώς γιατί είναι πιο ελαφρύ. Σε κανά μήνα θα περάσουν κ οι κολικοί, πού θα πάει;;;; Απλά οταν έχεις κ άλλο μωρό στο σπίτι γίνεται ένας πανικός.... Υπομονή!!!

KonstantinaDimitris
27-11-12, 13:30
Εγώ της έδινα κ το infacolic, αλλά το σταμάτησα γιατί την αναγούλιαζε κ γιατί έκανε τρομερές διάρροιες... Οπότε αγκαλιά κ Άγιος ο Θεός!!!

χριστινεφη
27-11-12, 14:25
Εγώ της έδινα κ το infacolic, αλλά το σταμάτησα γιατί την αναγούλιαζε κ γιατί έκανε τρομερές διάρροιες... Οπότε αγκαλιά κ Άγιος ο Θεός!!!

αυτο το σιροπακι με συνεστησε κ μενα αλλα δεν ηθελα να της το δωσω γιατι παιρναμε ηδη σιροπι για χημειοπροφυλαξη κ δεν ηθελα να την επιβαρυνω.για κολικους με ειχε δωσει το novalac.επισης ξεχασα να πω οτι βοηθαει κ προσπαθησε να της δινεις ενδιαμεσα στα γευματα τσαι μαραθο.εμενα παρολο που δεν μου αρεσε σαν γευση κ μυρωδια το ειχα κανει συστημα κ την εδινα ενδιαμεσα κ οσο πινει.αλλα να χεις το νου σου να δοκιμαζεις να την δινεις συνεχεια γιατι το πινουν με το ζορι.κ επειδη ο μαραθος μπορει να σφιξει κακακια δινε κ χαμομηλι που και που.το γαλα παντως μεχρι να βρεις αυτο που θα ταιριαξει ειναι μεγαλη ιστορια.εγω αλλαξα 3,4 κ κατεληξα παλι στο πρωτο εφοσον ειδα οτι τελικα δεν ειχε αλλεργια κ ειχαν περασει κολικοι.ολα αυτα βεβαια εφοσον δεν εχει παθολογικο προβλημα π.χ ουρολοιμωξη γιατι την παθαινουν πολλα βρεφοι κδεν το παιρνουμε χαμπαρι....δυο παιδακια??οχι κουραγιο..υπερκουραγιο!!!!

χριστινεφη
27-11-12, 14:30
Κ γω της δίνω το γάλα για κολικους κ τωρα που μίλησα με την παιδίατρο μου είπε πως σε κάθε αλλαγή γάλατος χρειάζεται ο οργανισμός τους μερικές μερες για να το αφομοιώσει. Γι αυτό κ η δικιά μου ουρλιαζει συνεχώς. Πάντως αυτό που γράφεις εχει λογική βάση. Όντως κ εμένα πειναει πιο συχνά με το γάλα για τους κολικους, προφανώς γιατί είναι πιο ελαφρύ. Σε κανά μήνα θα περάσουν κ οι κολικοί, πού θα πάει;;;; Απλά οταν έχεις κ άλλο μωρό στο σπίτι γίνεται ένας πανικός.... Υπομονή!!!

ξεχασα να ρωτησω.το γαλα σταδιακα ομως αλλαγη ετσι?οχι μπαμ κ κατω.εγω για παραδειγμα της εβαζα 5 κουταλιες και τις χωριζα την πρωτη μερα εβαζα 3 αποτο παλιο γαλα κ 2 απο το καινουργιο κ εκανα το ιδιο για δυο μερες.την τριτη μερα εβαζα 1 απο το παλιο κ 4απο το καινουργιο.ελπιζω να καταλαβες οπως το ειπα.δηλα κοβεις το παλιο διαδοχικα οχι απευθειας.

mefirst
27-11-12, 19:52
ξερει καποια να μου πει γ τα προβιοτικα???
ο παιδιατρος μου ειπε γ κατι της frezyderm αλλα ηθελα κατι πιο φυσικο...αυτο το παιρνει η μαμα η κατευθειαν το μωρο???

elenten
28-11-12, 12:43
ξερει καποια να μου πει γ τα προβιοτικα???
ο παιδιατρος μου ειπε γ κατι της frezyderm αλλα ηθελα κατι πιο φυσικο...αυτο το παιρνει η μαμα η κατευθειαν το μωρο???

Μη φοβάσαι καθόλου.. τα προβιοτικά είναι στην ουσία καλοί μικροοργανισμοί, που υπάρχουν φυσικά μέσα μας, απλά τους ενισχύουμε με συμπληρώματα. Μπορεί να τα πάρουν παιδιά άνω του ενός έτους και η frezyderm είναι ίσως η καλύτερη εταιρία που κυκλοφορεί στο χώρο

dhmitra
29-11-12, 16:54
θα σας πω την ιστορια μου μηπως βοηθησω καοιον απο εσας, η μικτη μου ειναι 6 μηνων τωρα. τους 2 μιση πρωτους μηνες της ζωης της επαθε κολοικους και μαλιστα πολυ εντονους υπηρξε μερα που εκλεγε απο τις 12 το μεσημερι εως τισ 12 την νυχτα μεχρι που απο την κουραση επεφτε ξερη, τι γαλα ειδικο τι εδωσα, τι χαμομηλι, τι μαραθο επισης και σταγονες προβιοτικες και ινφακολικ ειχαμε δοκιμασει τα παντα, δεν ειδε πουθενα καλο. (το μονο καλο ηταν οτι απο την κουραση εχασα τα 20 κιλα εγκυμοσυνης) και επανερχομαι ειχα περασει μεγαλη στενοχωρια τοτε, οταν εγινε 2μιση μηνων πηγαμε διακοπες Ναυπλιο εκει της εφτιαχνα το γαλα με εμφιαλωμενο νερο γιατι δεν πεινετε της βρυσης, μειναμε σχεδον ενα μηνα εκει και δεν εκλαψε ουτε ενα λεπτο. στα τελη αυγουστου γυριζουμε αθηνα και της βαζω νερο απο την βρυση παλι, δεν περασε ενα δυορο και ειχαμε παλι τα ιδια τρελο κλαμα. αμεσωσ τησ εφτιαξα με νερο εμφιαλωμενο πολυ αραιο για να κανει κακα και ηρεμησε δεν της ξαναεβαλα ποτε απο την βρυση και ποτε δεν επαθε τιποτα αναλογο. δεν ειχα σκεφτει ποτε να της αλλαξω το νερο. τωρα εχω παρει ενα μηχανημα που περνει 20κιλα μπουκαλια νερο δωδωνη μας το φερνουν και σπιτι. εχω σωθει. το νερο της αθηνας ισως ειχε χλωριο και δυσκολευοταν να το χωνεψει και να εφταιγε αυτο και οχι οι λεγομενοι κολικοι. τι να πω. πειραματιστειτε με τα νερα, το καλυτερο λενε ειναι το κορπη εχει πολυ αβεστιο.

KonstantinaDimitris
30-11-12, 15:31
ξεχασα να ρωτησω.το γαλα σταδιακα ομως αλλαγη ετσι?οχι μπαμ κ κατω.εγω για παραδειγμα της εβαζα 5 κουταλιες και τις χωριζα την πρωτη μερα εβαζα 3 αποτο παλιο γαλα κ 2 απο το καινουργιο κ εκανα το ιδιο για δυο μερες.την τριτη μερα εβαζα 1 απο το παλιο κ 4απο το καινουργιο.ελπιζω να καταλαβες οπως το ειπα.δηλα κοβεις το παλιο διαδοχικα οχι απευθειας.

Διαδοχικά της το δινα...τώρα πλεον μόνο το almiron για κολικούς...χαμομήλι της δίνω όταν πονάει, και ευτυχώς το πίνει...τώρα που πέρασαν κάμποσες μέρες με το νεο γάλα , βλέπω θεαματική βελτίωση με τους κολικούς...πονάει ελάχιστα!!!

thanos7
01-12-12, 12:34
Καλό κουράγιο να ευχηθώ στους γονείς που τα μικρά τους έχουν κολικούς.Εγώ έχω ένα αγοράκι 5 ετών και ένα κοριτσάκι 3 ετών.Στον μικρό μου μετά τις 15 ημέρες άρχισαν οι κολικοί και σταμάτησαν ξαφνικά όπως ξαφνικά άρχισαν,μόλις συμπλήρωσε τους 3 μήνες.Δοκιμάσαμε τα πάντα,ότι έχετε δοκιμάσει όλοι.Δυστηχώς οι πόνοι παρέμεναν με μικρές αυξομειώσεις.Η ανακούφιση ήρθε μόνο όταν συμπληρώθηκαν οι 3 μήνες.Στη κόρη μου η διάρκεια των κολικών ήταν ακριβώς 6 μήνες.Και τα 2 παιδιά μου θήλαζαν.Ο κολικός πάντα ξεκινούσε 1 ώρα μετά και διαρκούσε 2-3 ώρες.Καταλαβαίνετε τί περνάνε οι γονείς που τα μικρά τους έχουν κολικούς.

ΜΑΡΙΑ 27
01-12-12, 13:08
Καλό κουράγιο να ευχηθώ στους γονείς που τα μικρά τους έχουν κολικούς.Εγώ έχω ένα αγοράκι 5 ετών και ένα κοριτσάκι 3 ετών.Στον μικρό μου μετά τις 15 ημέρες άρχισαν οι κολικοί και σταμάτησαν ξαφνικά όπως ξαφνικά άρχισαν,μόλις συμπλήρωσε τους 3 μήνες.Δοκιμάσαμε τα πάντα,ότι έχετε δοκιμάσει όλοι.Δυστηχώς οι πόνοι παρέμεναν με μικρές αυξομειώσεις.Η ανακούφιση ήρθε μόνο όταν συμπληρώθηκαν οι 3 μήνες.Στη κόρη μου η διάρκεια των κολικών ήταν ακριβώς 6 μήνες.Και τα 2 παιδιά μου θήλαζαν.Ο κολικός πάντα ξεκινούσε 1 ώρα μετά και διαρκούσε 2-3 ώρες.Καταλαβαίνετε τί περνάνε οι γονείς που τα μικρά τους έχουν κολικούς.
kalimera k kalo mina....6 mines?emena i mikri einai 3 minon akrivos k akoma exei kolikous.......klaiei oli mera k tin kratao synexeia agkalia,den xerei ti paei na pei koynia.........ypomoni kano na perasoyn..

ΜΑΡΙΑ 27
01-12-12, 13:22
geia soy....poso einai i mikri soy?emena 3 minon k akoma exei oli mera kolikous...oli ti mera tin exo agkalia k tvra 20 meres koimatai pano moy,molis tin afiso sti koyniaa tis xypnaei sto lepto.....thelei poly ypomoni......

KonstantinaDimitris
04-12-12, 12:56
MAΡΙΑ27 μήπως να της αλλάξεις γάλα;;Ισως να είναι αλλεργική στην λακτόζη..
Αν θηλάζεις κουράγιο..εγώ τελικά ενώ στην αρχή με την αλλαγή γάλακτος είδα διαφορά, τώρα άρχισε πάλι να έχει έντονη ανησυχία.
Τελικά ότι και να κάνουμε , αυτή είναι μια φάση δύσκολη που την βιώνουν τα περισσότερα μωράκια....σε ενα ντοκιμαντερ είχα ακούσει πως τα εντεράκια των μωρών είναι σαν κλωστες...Τί να κάνουν και αυτά τα καημένα!!!Ζορίζονται

ΜΑΡΙΑ 27
04-12-12, 13:01
MAΡΙΑ27 μήπως να της αλλάξεις γάλα;;Ισως να είναι αλλεργική στην λακτόζη..
Αν θηλάζεις κουράγιο..εγώ τελικά ενώ στην αρχή με την αλλαγή γάλακτος είδα διαφορά, τώρα άρχισε πάλι να έχει έντονη ανησυχία.
Τελικά ότι και να κάνουμε , αυτή είναι μια φάση δύσκολη που την βιώνουν τα περισσότερα μωράκια....σε ενα ντοκιμαντερ είχα ακούσει πως τα εντεράκια των μωρών είναι σαν κλωστες...Τί να κάνουν και αυτά τα καημένα!!!Ζορίζονται
oxi den einai alergiki stin laktozi,exoyme kanei exetasi...........apla kolikoi.....poso einai esena to moraki soy???

KonstantinaDimitris
05-12-12, 11:49
30 ημερών...

argyroxag
05-12-12, 14:58
εμείς κοντεύουμε 4 μηνών και οι κολικοί επιμένουν, κάνει κάτι διαλείμματα και μετά ξανά προς τη δόξα τραβα... infacolic. biogaia και όλα τα καλά τα έχουμε δοκιμάσει

ΜΑΡΙΑ 27
07-12-12, 17:44
εμείς κοντεύουμε 4 μηνών και οι κολικοί επιμένουν, κάνει κάτι διαλείμματα και μετά ξανά προς τη δόξα τραβα... infacolic. biogaia και όλα τα καλά τα έχουμε δοκιμάσει
ki emeis exoume parei kai ta 2 ayta kai den eidame kamia diafora......ypomoni kai pernane monoi tous oi kolikoi...

argyroxag
07-12-12, 22:29
το εύχομαι. έχω απελπιστεί κ έχουμε κουραστεί όλοι. Η κόρη μου λέει " πάλι πονάει ο μπέμπης? " δεν μπορεί να ησυχάσει κ εκείνη. ελπίζω κλείνοντας τον 4ο να ηρεμήσει οριστικά

ΜΑΡΙΑ 27
08-12-12, 19:26
το εύχομαι. έχω απελπιστεί κ έχουμε κουραστεί όλοι. Η κόρη μου λέει " πάλι πονάει ο μπέμπης? " δεν μπορεί να ησυχάσει κ εκείνη. ελπίζω κλείνοντας τον 4ο να ηρεμήσει οριστικά
poso minon einai tora?emena i mpempa moy einai 3 minon kai 10 imeron,elpizo ki ego mexri telos tou mina na perasoyn maxairi oi kolikoi.....i koroula sou poso einai??ego exo ena paidaki....ti gala dineis?ego to novalac ac.

argyroxag
09-12-12, 08:19
3.5 είναι το μωρό τριών και κάτι η μεγάλη. Τι να κάνουμε μας προέκυψε δυσκολος ο νεαρός. Πίνει Humana AR εκανε κ αναγωγές

loveboom
09-12-12, 08:39
κοριτσια που εχετε θεμα με τουσ κολικουσ μπηκα να σας πω οτι και εγω ταλαιπωρηθηκα τρελα ,υπομονη εωσ το 4ο μηνα,οπωσ μου το ειχε πει ο παιδιατροσ μολις εκλεισε τον 4!ο σταδιακα μεχρι τα 4και μισο κοπηκαν μαχαιρι;)υπομονη αγκαλια,σκουπα ,απορροφητηρας ολα ααυτα εμενα με βοηθησαν:-)

ΜΑΡΙΑ 27
09-12-12, 12:55
κοριτσια που εχετε θεμα με τουσ κολικουσ μπηκα να σας πω οτι και εγω ταλαιπωρηθηκα τρελα ,υπομονη εωσ το 4ο μηνα,οπωσ μου το ειχε πει ο παιδιατροσ μολις εκλεισε τον 4!ο σταδιακα μεχρι τα 4και μισο κοπηκαν μαχαιρι;)υπομονη αγκαλια,σκουπα ,απορροφητηρας ολα ααυτα εμενα με βοηθησαν:-)
kalimera loveboom.eyxomai telos toy mina pou ua ginei i mikri mou 4 akrivos na perasoun aytoi oi kolikoi.....tora poso einai to moraki sou??exo mia aporia..meta kathe pote eklaige diladi??poso koimotan?prin den koimotan?emena klaiei oli mera kai koimatai mono 1 to vrady....k pos katalaves oti perasan oi kolikoi???

ΣΤΕΛΛΙ
09-12-12, 15:34
Mαρια27 μην αγχωνεσαι....εμενα οι κολικοι κορυφωθηκαν εγινε 3 μηνων ακριβως!!!Την επιαναν κατα τη μια το μεσημερι ή κατα τις 3 το μεσημερι κ διαρκουσαν 4 ωρες ή 5.....δεν μπορουσε να κοιμηθει το μεσημερι, ειχε αερια, σφιγγοταν κ εκανε τα χερια μπουνιτσες κ τα ποδαρακια τα μαζευε στην κοιλια,,,,τωρα θα γινουμε 5 μηνων σε 2 βδομαδες....οταν εγινε 3,5 με 4 μηνων ηρεμησαμε....δεν ειχε αυτα τα συμπτωματα κ κοιμαται ανετα τα μεσημερια...θα το δεις θα καταλαβεις οτι περνανε οι κολικοι...βεβαια εμας εχει κατι αερια αλλα μας ειπε η γιατρος οτι μεγαλωνει το εντερο κ αποκτα τη δικη του χλωριδα κ μικροοργανισμους κ γιαυτο τα αερια....μετα τους κολικους ερχονται τα δοντια!!!Εμας ηδη απο 3 μηνων ειχε ενοχλησεισ κ ετοιμαζομαστε για τα πανω!!!!

mefirst
10-12-12, 14:20
να ρωτησω γ τους κολικους, οσες μανουλες κανετε αποχη απο γαλακτοκομικα,απεχετε κ απ τα κρυφα η δ ειναι απαραιτητο εφοσον δ συντρεχει κ αλλεργια???

ΜΑΡΙΑ 27
10-12-12, 16:56
να ρωτησω γ τους κολικους, οσες μανουλες κανετε αποχη απο γαλακτοκομικα,απεχετε κ απ τα κρυφα η δ ειναι απαραιτητο εφοσον δ συντρεχει κ αλλεργια???
ego apola k oxi mono galaktokomika.sokolates,prasina,anapsiktika,mosxari,portokalia,xiroys karpous.ola ayta den kanei....kleinontas ton 4 tha xekiniso na troo siga siga........

mefirst
10-12-12, 18:12
κ τι τρως βρε κοπελιά??πορτοκάλια και ξηροί καρποί γ τους κολικουσ?ήδη σκέφ τι να φάω αύριο γ πρωινό!δ πάει άλλο όμως..

mefirst
23-12-12, 13:43
επανέρχομαι γιατι προσπ να καταλάβω αν όντως είναι κολικοι..είναι δυνατόν να ζητάει συνέχεια να φάει όταν είναι ξύπνια κ μάλιστα να πίνει 2γουλιεσ κ να σταματάει με κλάματα?τη βλέπω να σφιγγεται βέβαια αλλά μερικές φορές-ειδικά όταν καταπίνει κ αέρα τέντωνεται..κάνει βαθιά ρεψιματα σα βάτραχος κ άλλες φορές την ενοχλεί κ άλλες όχι.επίσης μπορεί να ρευτει κ ώρες μετά το φαγητό..2μέρες τώρα βρήκα ησυχία με τον μαρσιπο που κοιμάται κ πολλές φορές την βλέπω να σφιγγεται κιόλας.μόλις την ακουμπήσω κάτω όμως ξυπνάει.σας κάνουν τα ίδια τα μωρά σας?στην αρχή είχαμε πρόγραμμα,έτρωγε κανονικά τώρα όσο πάει δ έχουμε καθόλου..συνέχεια από λίγο μέχρι να κοιμηθεί επιτέλους κ φτου κ απ την αρχή..καμία ιδέα?να είναι κολικοι μαζι με παλινδρομηση?δ μπορώ άλλο..έχουμε απ το πρωι κ τώρα κάπως άδειαςε το ένα στήθος.θα πάω να βγάλω απ το άλλο..

mefirst
23-12-12, 13:50
να συμπληρώσω επίσης οτι από τις 10 δεκέμβρη έχω κόψει όλα τα γαλακτοκομικά κ κρυφά..έχει περάσει καμία μανούλα κάτι παρόμοιο?είναι φυσιολογικό όταν έχουν κολικουσ να κλαίνε σε κάθε γεύμα μετά από λίγο κ να πίνουν λίγο λίγο μέχρι να σου αλλάξουν τα φώτα στο περπάτημα?μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος βρε κορίτσια??

derbybaby
23-12-12, 22:50
χωρις να ειμαι ειδικος δεν μ ακουγεται σαν κολικος αλλα περισσοτερο σαν παλινδρομηση..μηπως εχεις κ υπερπαραγωγη κ γιαυτο τραβιεται?

mefirst
24-12-12, 10:53
όχι δ είναι υπερπαραγωγή.σίγουρα όχι.τα κακά είναι μουσταρδι.κ όταν είναι φουσκωμενο το στήθος αφήνω να τρέξει λίγο πρώτα ακριβώς γ να μην την ενοχλήσει.σίγουρα δ είναι υπερπαραγωγή.κλαίει κ όταν δ είναι στο στήθος κ ζητάει στήθος.κ τώρα είναι ξαπλωμένη πάνω μου-φάγαμε πριν μιάμιση ώρα περίπου-κ γκρίνιαζει κ κουνιεται στον ύπνο της.

ΜΑΡΙΑ 27
31-12-12, 12:00
vre paidia poso kratane aytoi oi kolikoi???i mikri mou einai 4 minon kai oli mera exei kolikous kai den mporei nas koimithei..eleos....