PDA

Επιστροφή στο Forum : Baby Swimming

Σελίδες : 1 [2] 3

demi
30-12-09, 14:18
ΕΜΕΙς ξεκινησαμε οταν ο φουντουκος ηταν 8 μηνων...την πρωτη μερα στον παοκ ολα ηταν καθαρα αν και ελλειψεις ειχε σε αλλαξιερες κλπ..
στα επομενα μαθηματα ολο και γινοταν πιο βρωμικες οι αιθουσες και το νερο και το χειροτερο απο ολα εφυγε η προπονητρια...ηρθε αλλα αλλα πιεσε τοσο πολυ το παιδι στις βουτιες λες και ηταν ο Λουγκανης στους ολυμπιακους αγωνες...
απο τοτε εβλεπε νερο και ουρλιαζε ακομα και στο μπανιο...
σταματησαμε πολυ δυσαρεστημενοι και με την συμπεριφορα εκει και ξεπερασε την φοβια του στα 2,5 χρονια....

MIKAELAKI
28-01-10, 13:09
ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΥΔΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑ. ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡ'ΟΛ'ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ.
ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΝΗΡΙΙΔΕΣ (http://www.niriides.gr/) ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΟΑΚΑ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΠΙΣΙΝΑ. ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΥΤΟ?

katerinak
28-01-10, 13:18
ΠΗΡΑ ΣΤΗΝ ΥΔΡΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑ. ΚΡΑΤΗΣΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ ΠΑΡ'ΟΛ'ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ.
ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΝΗΡΙΙΔΕΣ (http://www.niriides.gr/) ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΟΑΚΑ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΣΤΗ ΠΙΣΙΝΑ. ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΑΥΤΟ?

εμεις παμε στο οακα στο υδρα.λογικα στην ιδι απισινα γινονται ολα δεν εχω δει αλλη εκτος αν ειναι απο την αλλη πλευρα.δεν ξερω αν εει σημασια ο συλλογος. η προπονητρια σε μας ειναι πολυ πολυ γλυκια κ φιλικη

2411konmar
28-01-10, 13:46
Καλησπέρα,
Παμε κι εμεις Υδρια και ειμαστε πολύ ευχαριστημένοι!!! Στην πισινα έιναι το πολύ 5 παιδάκια όλα μαζί . Η μικρή ολο και ξεθαρευει και της αρεσει περισσότερο καθε φορά.
Εμεις κάνουμε μαθημα καθε Παρασκευή 1.30 με παιδάκια γεννημενα τα περισσότερα το 2009. Λεω να το συνεχίσω μέχρι και το καλοκαιρι..Ασε που ειναι και φοβερη γυμναστική και για τις μαμαδες;)
Το μονο που με κουράζει είναι το μετα το μαθημα που πρέπει να κανουμε ξανα ντους , να στεγνωσεις και να ντύσεις το μωρό , να στεγνωσεις και να ντυθεις κι εσυ και περιμενε στην ουρά στο παραβαν...
Αληθεια οι άλλες μαμαδες που πανε τα παιδάκια τους περισσότερο καιρό τι λένε? Αληθευει πωςγίνονται πιο ανθεκτικά στο κρυο και δεν αρρωσταινουν ευκολα???

katerinak
28-01-10, 14:13
εμεις παμε μαζι με τον αντρα μου κ βολευει.,εχρι να κανει ντουζ ο ιδιος ετοιμαζω την μπεμπα.εμεις παμε δευτερα κ ειναι το πολυ 3 παιδια μεσα.

CRYSOULA
04-02-10, 02:08
Καλησπερα, λεω να ξεκινησω τον γιο μου στο Γοργονς & Μαγκες, αν και μενω πολυ μακρια θεωρω οτι το κολυμπι κανει παρα πολυ καλο...αν υπαρχουν εμπειριες απο τον συγκεκριμενο χωρο παρακαλω να με ενημερωσετε...

Ευχαριστω

AFRODITI
04-02-10, 10:34
Αληθεια οι άλλες μαμαδες που πανε τα παιδάκια τους περισσότερο καιρό τι λένε? Αληθευει πωςγίνονται πιο ανθεκτικά στο κρυο και δεν αρρωσταινουν ευκολα???

Καλημέρα κι απο μένα,
τον Απρίλιο κλείνω 3 χρόνια στις πισίνες της Υδρίας. Έχω δύο κόρες 3,5 ετών και 18 μηνών. Η μεγάλη έχει αρρωστήσει μόνο 2 φορές μέχρι τώρα 1 φορά γαστρεντερίτιδα και 1 βρογχίτιδα που όμως τις περάσαμε στο φτερό με λίγη διάρροια στη πρώτη περίπτωση και βήχα στη δεύτερη, χωρίς πυρετούς και ιδιαίτερες δυσκολίες. Απο Σεπτέμβρη ξεκίνησε παιδικό σταθμό και δεν έχει αρρωστήσει ούτε μία φορά (μόνο κάποιες λίγες μυξούλες το πρώτο καιρό) , παρόλο που δεν λαμβάνουμε ιδιαίτερες προφυλάξεις (εννοώντας ότι πέρα από τον παιδικό είμαστε κάθε μέρα έξω και σε επαφή με κόσμο). Το ίδιο ισχύει και για τη μικρή μου που ακόμη δεν πηγαίνει στο παιδικό. Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι σύμπτωση, αλλά δεν μπορώ να είμαι βέβαιη.Όμως εκτός από αυτό έχω δει και άλλα οφέλη που έχουν να κάνουν με την κοινονικότητα τους, την (καλώς νοούμενη) πειθαρχία και την ευκαιρία που έχουμε να περνάμε όμορφα μαζί.
Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει λίγο το μπες βγες δύο φορές την εβδομάδα, τα ντουζ και τα ατελείωτα πλυντήρια. Ελπίζω πραγματικα νααξίζει το κόπο.

Λέγκω
04-02-10, 11:19
Κοριτσούδες μου γέννησα και θέλω να ξαναξεκινήσω στην ηλιουπολη το πρωτο μου παιδάκι κολύμπι... Επειδή είναι λίγο δύσκολο να τους πετύχεις στο τηλέφωνο υπάρχει κάποια κοπέλα να μου πει τι παίζει από ώρες κι αν έχει αλλάξει κάτι; Ευχαριστωωωω

giota.
04-02-10, 14:16
Δυστυχως Λεγκω δεν γνωριζω να σε βοηθησω απλα θελω να βαλω τα τηλεφωνα να ειναι συγκεντρωμενα...

Κολυμβητήριο Ηλιούπολης | Τηλ.: 2109922899 & 210 9944001
Κολυμβητήριο Αλίμου | Τηλ.: 210 9513192
Κολυμβητήριο Πανιωνίου – Νέα Σμύρνη | Τηλ.:210 9357800
Πειραιάς - Πλαζ Βοτσαλάκια, Καστέλλα | Τηλ.: 210 4136355, Fax: 210 4136434
Κολυμβητήριο ΟΑΚΚΑ – Ελληνογερμανική αγωγή – Άγιοι Ανάργυροι | Τηλ.: 6974026681
Κολυμβητήριο Γλυφάδας | Τηλ.: 2109606786
Ωκεανός στο ΟΑΚΚΑ | Τηλ.: 69362376106
Holmes Place Αθήνα | Τηλ.: 2103259400
Holmes Place Μαρούσι | Τηλ.: 210 6196791-2
Κολυμβητήριο Καβάλας | Τηλ.: 2510831604
ΠΑΟΚ θεσσαλονίκη | Τηλ.: 6946956561
Κολυμβητήριο Aqua Life στην Ανοιξη | Τηλ.: 210 8004438, 6974740176

Ηλιάννα
04-02-10, 17:02
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου αλλα ψαχνοντας για Ηρακλειο Κρητης βρηκα αυτο http://www.babyswimming.gr/swimming_pool.html

BEBE
04-02-10, 23:15
Καλησπερα, λεω να ξεκινησω τον γιο μου στο Γοργονς & Μαγκες, αν και μενω πολυ μακρια θεωρω οτι το κολυμπι κανει παρα πολυ καλο...αν υπαρχουν εμπειριες απο τον συγκεκριμενο χωρο παρακαλω να με ενημερωσετε...

Ευχαριστω

Εμείς πάμε γοργόνες και μάγκες από το Σεπτέμβριο με τη Μυρτώ. Της αρέσει πολύ. Αν εξαιρέσεις τα δίδακτρα (που το παίρνεις απόφαση να τα πληρώνεις ή όχι) όλα πολύ καλά και η οργάνωση και η καθαριότητα και το προσωπικό. Πλύ ανθρώπινο πρόσωπο. ΚΑι να χάσεις κάποιο μάθημα τότε μπορείς να το αναπληρώσεις κάποια στιγμή.

Imagine
05-02-10, 12:53
Δεν ξέρω πόσο off topic είμαι αλλά ήθελα οπωσδήποτε να σας δείξω κάτι. Πρίν 1-2 χρόνια έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο που αφορά εκμάθηση μωρών να επιπλέουν σε περίπτωση που...πχ πέσουν κατα λάθος σε πισίνα. Οκ εδώ δεν είμαστε Beverly Hills να έχουμε πισίνες στα σπίτια (και δεν ξέρω και κατά πόσο υπάρχει μια τέτοια...σχολή), αλλά έχουμε τη θάλασσα.

Το βιντεάκι που σας έχω παρακάτω είναι το αποτέλεσμα της εκμάθησης. Μαθαίνουν το παιδί να ανεβαίνει στην επιφάνεια, να γυρίζει ανάσκελα, να επιπλέει και να κλαίει για να το ακούσουν και να το σώσουν. Αργότερα αν ανατρέξετε σε άλλα σχετικά βίντεο θα δείτε ότι η εκμάθηση είναι εξαιρετικά σκληρή για το παιδί -δεν ξέρω αν θα το άντεχα να αφήσω το παιδί μου να κλαίει έτσι, κυρίως γιατί μπορεί να του δημιουργηθούν τίποτα τραύματα. Παρόλ' αυτά το αποτέλεσμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

http://www.youtube.com/watch?v=aseQsDBJS6c

katerinak
05-02-10, 13:15
Δεν ξέρω πόσο off topic είμαι αλλά ήθελα οπωσδήποτε να σας δείξω κάτι. Πρίν 1-2 χρόνια έπεσα πάνω σε αυτό το βίντεο που αφορά εκμάθηση μωρών να επιπλέουν σε περίπτωση που...πχ πέσουν κατα λάθος σε πισίνα. Οκ εδώ δεν είμαστε Beverly Hills να έχουμε πισίνες στα σπίτια (και δεν ξέρω και κατά πόσο υπάρχει μια τέτοια...σχολή), αλλά έχουμε τη θάλασσα.

Το βιντεάκι που σας έχω παρακάτω είναι το αποτέλεσμα της εκμάθησης. Μαθαίνουν το παιδί να ανεβαίνει στην επιφάνεια, να γυρίζει ανάσκελα, να επιπλέει και να κλαίει για να το ακούσουν και να το σώσουν. Αργότερα αν ανατρέξετε σε άλλα σχετικά βίντεο θα δείτε ότι η εκμάθηση είναι εξαιρετικά σκληρή για το παιδί -δεν ξέρω αν θα το άντεχα να αφήσω το παιδί μου να κλαίει έτσι, κυρίως γιατί μπορεί να του δημιουργηθούν τίποτα τραύματα. Παρόλ' αυτά το αποτέλεσμα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!

http://www.youtube.com/watch?v=aseQsDBJS6c

απιστευτο!δεν ξερω τι να νιωσω!

Imagine
05-02-10, 13:33
Πραγματικά στην αρχή το είχα βρει καλή ιδέα. Μετά είδα το πώς γίνεται το training (ούτε να ξεκουραστούν δεν τα αφήνουν) και σκέφτηκα ότι μοιάζει σχεδόν απάνθρωπο-πώς πλαντάζουν στο κλάμα!! Βέβαια μετά μαθαίνουν και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο τελικά ΜΗΠΩΣ και το παιδί σου κινδυνέψει. Κι αν δεν κινδυνέψει ποτέ, να το έχεις υποβάλλει σ' αυτή τη διαδικασία; Καλό είναι ο γονέας να έχει τα μάτια του στο παιδί. Από την άλλη είμαστε και η πρώτη χώρα σε.. ατυχήματα στη θάλασσα που γίνονται δευτερόλεπτα να βγάλεις τα μάτια σου από πάνω του και μάλιστα αθόρυβα. Δεν ξέρω ειλικρινά τί είναι καλύτερο.

am13
05-02-10, 16:10
κοπελιές οι νηριηδες ειναι στην ανοιχτη πισινα να ξερετε, που ειναι πολυ καλθτερα γιατι εχει και αποδυτηρια με ζεστη και μπορεις να αλλαξεις σαν ανθρωπος.αλλη επιλογη ειναι και η υδρια στην ελληνογερμανικη που ειναι παρα πολυ καλα απο ολες τις αποψεις

Naf
06-03-10, 21:32
Γεια σας κι απο εμάς!

Λοιπον δεν θυμάμαι ποιος είχε ρωτήσει για το baby swimming στην Ελληνογερμανική Αγωγή, αλλα έμείς πήγαμε, παρακολουθήσαμε και γραφτήκαμε! Οι εγκαταστάσεις και τα αποδυτήρια είναι παρα πολύ καλά οπότε το προτιμήσαμε και απο την πισίνα του ΟΑΚΑ. Αν σας βολέυει απο άποψη περιοχής λοιπόν προτιμήστε το!

naina
07-03-10, 14:08
Γεια σας κι από μένα!
Προσπαθώ εδώ και 15 μέρες να βρω μια πισίνα στα νότια προάστια που να μου κάνει για να ξεκινήσουμε baby swimming με το μικρό μου. Το αποτέλεσμα είναι ένα ωραιότατο μηδενικό. Στις γοργόνες και μάγκες δεν έχουν θέσεις, στον Αλιμο δεν κάνουν καν, στον Πανιώνιο πιστεύω θα κολλήσουμε σύφυλη (προσωπική μου άποψη), στη Γλυφάδα δεν υποχρεώνουν κανέναν να κάνει μπάνιο πριν (δεν συμφωνώ), στον Αγ. Δημήτριο όλα τέλεια αλλά είναι πολύ αργά και θα μας πάρει ο ύπνος μέσα στο νερό και τελικά κατέληξα στον Αγ. Κοσμά στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις. Κλειστή πισίνα, πολλοί προπονητές, καθαρά, αλλά...
Η πισίνα, καθότι των ολυμπιακών εγκαταστάσεων των καταδύσεων, είναι 4.5μ βάθος. Φοράει σωσίβιο και η μαμά και το παιδί (αλλιώς θα μας βρουν και τους δυο στον πάτο). Το μάθημα είναι ουσιαστικά εξοικείωση με το νερό, δεν έχει όμως καμία σχέση με τα παιχνιδάκια στη ρηχή πισίνα και τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. Παραδίπλα έχει πολλά παιδάκια που μαθαίνουν κολύμβηση με προπονητές (τόσους πολλούς ειλικρινά πρώτη φορά βλέπω ταυτόχρονα μέσα στο νερό) κι από πάνω υπάρχει πάντα ναυαγοσώστης που επιτηρεί από ψηλά όλη την πισίνα. Οι άνθρωποι φαίνεται να ξέρουν τι κάνουν, αλλά εγώ καθότι ανήδεη δεν ξέρω τι ψάχνω, έχει νόημα η βαθιά πισίνα, πρέπει να την αποκλείσω κι αυτή τη λύση; (για το κόστος δεν το συζητάω, τσουρουφλάει!).Και τι άλλο να κάνω όμως που δεν βρίσκω θέση στις γοργόνες και μάγκες?
Αν δεν δείχνω αρκετά απελπισμένη, πιστέψτε με είμαι...

Melduck
07-03-10, 18:44
Naf καλησπέρα. Εγώ ενδιαφέρομαι για την Ελληνογερμανική. Μήπως μπορείς να μου πεις πού ακριβώς βρίσκεται? Είναι στην Ελληνογερμανική που είναι στην Κάντζα ή αλλού? Επίσης ξέρεις πού πρέπει να απευθυνθώ για να συνεννοηθώ για ωράρια, κόστος κλπ...?
Ευχαριστώ πολύ

Smouts
07-03-10, 19:08
Μελινα καλησπερα,

κι εμεις εχουμε ξεκινησει στην ελληνογερμανικη εδω και 3 εβδομαδες.
Το κοστος ειναι 40 ευρω το μηνα για μια φορα την εβδομαδα, και ειναι και 27 ευρω η εγγραφη. Στοιχεια επικοινωνιας 210 8176781-2 και 6982119855. Ωρες επικοινωνιας 16:30-20:30 τις καθημερινες και 09:30-13:30 τα Σαββατα.
Οντως ειναι πολυ ωραια, το μονο που θα ελεγα ως μειον ειναι οτι τα αποδυτηρια ειναι λιγο περιορισμενου χωρου, και οταν ειναι πολλα παιδακια, δεν μπορουν να εξυπηρετηθουν αμεσα ολα και ειναι και λιγο αβολα για τις μαμαδες να ντυθουν. Αλλα παλευεται.
Βρισκονται στην Παλληνη (νομιζω ετσι λεγεται η περιοχη) εκτος και αν κανω λαθος (Μαραθωνος δεξια αμεσως μετα την Παλληνη, εχει και ταμπελες) και ειναι στις εγκαταστασεις του νηπιαγωγειου.
Χρειαζεσαι χαρτι απο γυναικολογο, παθολοδο, δερματολογο και παιδιατρο για το παιδι. Επισης 3 φωτο ταυτοτητας για το παιδι.

Naf, ποιες ωρες πηγαινεις, λες να ειμαστε στο ιδιο τμημα, γιατι ειναι σε κοντινη ηλικια τα παιδακια μας.

Naf
08-03-10, 00:09
smouts με πρόλαβες και ενημέρωσες!
εμείς ξεκινάμε αυτήν την εβδομάδα Τετάρτη 4:30...μακάρι να αρέσει στην μικρή όσο και σε εμένα!μέχρι στιγμής έχει δείξει καλά δείγματα με το νερό..:cool:

Smouts
08-03-10, 10:15
Naf, εμεις πηγαινουμε Σαββατο 09:30. Ειναι λιγο βαρβαρο να σου πω την αληθεια, αλλα σε 2 μηνες που επιστρεφω δουλεια, το 16:30 δεν το προλαβαινα με τιποτα.

Ελπιζω να μην σε πειραξε που ενημερωσα εγω την Μελινα

marilu
08-03-10, 11:28
Καλημέρα και απο εμένα,

Νάινα καθότι παθούσα και εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εμείς πηγαίναμε στον ΆΛιμο μέχρι που το Σεπτέμβρη που πήγαμε για την εγγραφή μας ενημέρωσαν πως σταμάτησαν το πρόγραμμα (απαράδεκτο, τελευταία στιγμή). Ψάχναμε και εμείς, οι Γοργόνες και μάγκες δεν είχαν θέσεις, για τον Πανιώνιο έχω την ίδια άποψη, στην Ηλιούπολη που έχει και είναι καλά είναι πολύ μακριά. Ξεκινήσαμε στη Γλυφάδα, μετά απο 2-3 μαθήματα αρρώστησε η μικρή (ενώ πέρισυ καθόλου). Το νερό το έβλεπα και εγώ πως δεν ήταν τόσο καθαρό αλλά δεν είναι λίγο περίεργο που πέρισυ και που πήγαινε πρώτη φορά παιδικό δεν αρρώστησε καθόλου ενώ μόλις πήγαμε στη Γλυφάδα αρρώστησε σοβάρα? Δεν ξέρω και πάλι τι να πω.Πάντως δεν θα ξαναπάω στη Γλυφάδα για πολλούς λόγους.

Μπορείς να δεις στην Ηλιούπολη που είναι αρκετά καλά πιστεύω, (έχω πάει εκεί όχι όμως για μάθημα).
Θέλεις να μου πεις λίγο για τον Άγιο Δημήτριο? Δεν το ήξερα ότι έχει πρόγραμμα.

bullini
08-03-10, 12:01
Κορίτσια μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζομαι από αξεσουάρ (πχ μαγιώ, πετσέτα κλπ κλπ και για μενα και για το μωρό).
Σκέφτομαι και εγώ να ξεκινήσω σε περίπου ένα μήνα που θα γίνει ο μικρός μου 6 μηνών.
Ευχαριστώ :-)

bullini
08-03-10, 12:34
Smouts βλέπω ότι πηγαίνεις σάββατα. Τέλεια είναι και εγώ τέτοια μέρα και ώρα θα ήθελα...Αλλά με το φαγητό τι κάνεις? Εννοώ τι ώρα τρώτε το πρωί για να πάτε στις 9:30?

Smouts
08-03-10, 12:48
Bullini μου,
καταρχην οσον αφορα την πρωτη σου ερωτηση
Για το μωρο
Μπουρνουζακι
Σελτεδακι
Πανα αδιαβροχη + μαγιουδακι
πανα κανονικη για μετα
με τα ρουχα που το πας, με τα ιδια ρουχα το παιρνεις
Μπατονετες

Για σενα
Σαγιοναρες
Μαγιο (κατα προτιμηση μπικινη και οχι ολοσωμο για πρακτικους λογους) - Πηγαινεις ετοιμη εκει
Πετσετα
Μπλουζα για να φορας πανω απο το μαγιο οταν μπαινεις στην πισινα
τα ρουχα σου

Τωρα για το ωραριο ειναι λιγο βαρβαρο, αν σκεφτεις οτι το παιδι κανονικα τρωει στις 09:00 το πρωτο γευμα. Εκεινη την ημερα το ξυπναω 2,5 ωρες νωριτερα, του δινω το γαλα, και το ξαναβαζω και κοιμαται. Στις 08:30 το ξυπναω αν δεν εχει ξυπνησει ηδη, το ντυνω και φευγουμε

bullini
08-03-10, 13:23
Σε ευχαριστώ.

Άλλη μια ερώτηση. Ο λόγος που δεν πηγαίνεις αργότερα είναι ο κόσμος, ή η έλλειψη θεσεων?
Γιατί έλεγα να μην αλλάξω το πρόγραμμα του μωρού και να πηγαίνω αργότερα. Να τρώμε δηλαδή στις 9, αρά κατά τις 12 να πηγαίναμε.

ευχαριστώ και πάλι

Smouts
08-03-10, 13:27
ο λογος που πηγαινω τετοια ωρα, ειναι γιατι τετοια ωρα εχουν βαλει το τμημα των μικρων. Δεν εξαρταται απο εμας δυστηχως

bullini
08-03-10, 15:19
Σε ευχαριστώ πολύ!

Melduck
08-03-10, 18:52
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. Θα ενημερωθώ για το πρόγραμμα και μόλις μαζέψω τα χαρτιά των γιατρών θα ξεκινήσουμε κι εμείς! Και πάλι ευχαριστώ κορίτσια!

naina
09-03-10, 11:23
Στον Αγ. Δημήτριο, υπάρχει μια παιδική πισίνα στην Μενελάου 195 που λέγεται Δελφίς. Είναι αρκετά συμπαθητικά, έχει όμως πρόγραμμα Τρίτη - Πέμπτη 10 το πρωί και 8 το βράδυ και το Σάββατο 8:45 το πρωί. Κατά τα άλλα καλά μου φάνηκε και λίγος κόσμος.

ALIKOYLA
09-03-10, 15:52
ψαχνω κι εγω για δυτικα προαστια,να ξεκουνηθουμε λιγο.γνωριζει καμια κατι?

konstan
22-03-10, 15:02
ενδιαφερομαι και εγω να γραψω τον μικρο μου (19 μηνών) κολυμβητηριο. το θεμα ειναι οτι ειμαι αναμεσα στον συλλογο ΥΔΡΙΑ και ΝΗΡΗΙΔΕΣ. για τον μεν πρωτο εχω ακουσει καλα λογια απο συναδελφο μου που παει τα παιδια του, στον δε δευτερο με βολευουν καλυτερα οι ωρες. μπορει καποιος με εμπειρια στις ΝΗΡΗΙΔΕΣ να μου πει καποια πραγματα; (καθαριοτητα, πισινα, προπονητρια;)

marilu
22-03-10, 15:30
Στις νηρηίδες πάει η ανιψιά μου, σε γενικές γραμμές είναι ευχαριστημένοι, μόνο να δεις πόσα παιδάκια είναι στο τμήμα, είναι το πιο βασικό. Δεν έχω άποψη για την Υδρία.

vicky222
23-03-10, 00:38
Υδρια, με κλειστα ματια. τον παω απο 6 μηνων. Καμια σχεση με οποιονδηποτε αλλο συλλογο για baby swimming.Τον πηγαίνω ηδη 3 χρονια και, πιστεψε με, γνωριζω πολυ καλά. Στην υδρία είναι το περισσότερο 5 παιδάκια. Στους αλλους συλλογους ειναι μάλλον λιγότερα παιδάκια γιατί δεν υπάρχουν μαθητές....

max13
23-03-10, 01:06
ηθελα να σασ ρωτησω αν υπαρχει κολυμβητηριο για μωρα στη χαλκιδα ξερω εχουμε κολυμβητηριο γενικοτερα αλλα μασ ειχαν πει παλιοτερα οτι πρεπει να ειναι το παιδι 4 χρονων .γνωριζετε εσεισ κατι αλλο θελω πολυ να τον παω αλλα ο γιοσ μου ειναι 28 μηνων ακομη εκτοσ απο αθηνα ειμαστε μακρυα περιοχη χαλκιδα αν γνωριζετε περιμενω απαντησεισ σας:D:D:D:D

konstan
23-03-10, 14:16
Κοριτσια, ευχαριστω για τις απαντησεις. λεω να παω σημερα μια βολτα απο ΟΑΚΑ, να δω τις εγκαταστασεις απο κοντα και των 2 συλλογων... και βλεπουμε.

newmam
23-03-10, 19:02
κοριτσια καλησπερα,
θα ηθελα να ρωτησω που μπορω να βρω τις πανες τις αδιαβροχες για την πισινα και ποσο εχουν περιπου?

Smouts
24-03-10, 15:32
στα super market, ειναι της libero. Δεν ειναι πολυ ακριβες, γυρω στα 8-10 αν θυμαμαι καλα

vicky222
24-03-10, 23:28
δεν τις εχουν ολα τα super market. Αν δυσκολευτείς κοιταξε στον Βασιλοπουλο. Σίγουρα εχει

Lora2
25-03-10, 01:20
Κορίτσια προσοχή στα πολύ μωράκια (κάτω του έτους) και τις πισίνες με χλώριο!
Εδώ δεν συστήνεται να φοράμε κολώνιες, όχι να βαλουμε τα μωράκια σε πισίνες που μυρίζουν έντονα χλώριο.
Ρωτηστε παιδίατρο οπωσδηποτε.

Smouts
27-03-10, 20:08
ναι ετσι ξερω κι εγω, το χλωριο δεν κανει. στην ελληνογερμανικη ειναι με οζον

agappula
27-03-10, 23:23
Συγνωμη γινεται ενα μωρο 6 μηνων να ξεκινησει κολυμβητηριο ?η δικια μου τρελενεται για μπανιο στη μεγαλη μπανιερα κ εχει κ πολλα οφελη .Επαθε κ ουρολοιμοξη καποια στιγμη κατα ποσο καθαρα μπορει να ειναι εκει?Γινονται κ καπου αλλου μαθηματα εκτος απο το γηπεδο του παοκ?

mariannaS
13-04-10, 16:29
Στον Αγ. Δημήτριο, υπάρχει μια παιδική πισίνα στην Μενελάου 195 που λέγεται Δελφίς. Είναι αρκετά συμπαθητικά, έχει όμως πρόγραμμα Τρίτη - Πέμπτη 10 το πρωί και 8 το βράδυ και το Σάββατο 8:45 το πρωί. Κατά τα άλλα καλά μου φάνηκε και λίγος κόσμος.

Καλησπέρα,

Έχει κανείς δοκιμάσει την συγκεκριμένη πισίνα να μας πει τη γνώμη του?
Μένω στον Πειραιά και ψάχνω κάτι στην ευρύτερη περιοχή...

Ευχαριστώ πολύ!

areti32
13-04-10, 17:29
naina καλησπερα.μενω στον αγ.δημητριο και θα ηθελα να σε ρωτησω προκειται για ιδιωτικη πισινα?υπαρχουν διαθεσιμες θεσεις και αν ξερεις καποιο τηλεφωνο για να ρωτησω?ευχαριστω

mikaela
13-04-10, 22:55
εγώ θα πω την εμπειρία μου από το πρόγραμμα για Baby swimming στον Πανιώνιο, πήγαμε με το μεγάλο μου γιο χτές για πρώτη φορά, ήταν πολύ καλά και ο Οδυσσέας ξετρελάθηκε, έπαιζε με το νερό, με τις μπάλες με κάτι ψαράκια κλπ. Κατά τα άλλα όμως δεν ακολουθούν κάποιο ιδιαίτερο πρόγραμμα εκμάθησης στα παιδιά ώστε να μάθουν να επιπλέουν, φαντάζομαι πως απλά με την συχνή επαφή αποκτούν κάποια εξοικείωση με το νερό. Έτσι είναι και στα άλλα κολυμβητήρια; Δηλαδή καμία σχέση με αυτό που είχα στο μυαλό μου απο τα βιντέακια στο youtube με παιδιά ενός έτους που κολυμπάνε και επιπλέουν;

vicky222
14-04-10, 00:38
Στην Υδρία ακολουθείται πρόγραμμα κανονικό με ασκήσεις από τα πολύ μικρά. Η προπονήτρια είτε κρατάει μια κούκλα ή ένα μωρο και μας δείχνει τι ακριβώς να κάνουμε. τους γυρίζουμε κύκλους τα χεράκια, τους χτυπάμε τα πόδια για να μάθουν την κίνηση , κάνουμε μπουρμπουλήθρες κλπ. Ο δικός μου 2,5 χρονών έμεινε στην πισίνα μόνος του (σταμάτησα δηλαδή να τον κρατάω), το ίδιο καλοκαίρι κολύμπησε και στη θάλασσα χωρίς σωσιβιο.Τώρα είναι 3,5 και μαθαίνει ελεύθερο, ύπτιο, αναπνοές κλπ.

mikaela
14-04-10, 11:03
η Υδρία είναι ιδιωτικό κολυμβητήριο και που βρίσκεται? Εγώ ειχα ρωτήσει στο γοργόνες και μάγκες που είναι ιδιωτικό στη Γλυφάδα αλλά μου είχαν φανεί πολλά τα 80 ?, στον Πανιώνιο είναι 50 ?. Ένα κοριτσάκι που από ότι μου είπαν έχει ξεκινήσει από πολύ μικρό και είναι τώρα κοντά 2,5 από ότι είδα επιπλέει αλλά για εμάς που είμαστε μεγαλούτσικοι μάλλον το βρίσκω δύσκολο να μάθουμε. Τελος πάντων τουλάχιστον το ευχαριστιέται το παιδί

katerinak
14-04-10, 11:21
η Υδρία είναι ιδιωτικό κολυμβητήριο και που βρίσκεται? Εγώ ειχα ρωτήσει στο γοργόνες και μάγκες που είναι ιδιωτικό στη Γλυφάδα αλλά μου είχαν φανεί πολλά τα 80 ?, στον Πανιώνιο είναι 50 ?. Ένα κοριτσάκι που από ότι μου είπαν έχει ξεκινήσει από πολύ μικρό και είναι τώρα κοντά 2,5 από ότι είδα επιπλέει αλλά για εμάς που είμαστε μεγαλούτσικοι μάλλον το βρίσκω δύσκολο να μάθουμε. Τελος πάντων τουλάχιστον το ευχαριστιέται το παιδί

ειναι σρο οακα,εκει παμε κ εμεις κ πραγματι ολες οι ασκλησεις εχουν να κανουν με τις κινησεις της κολυμβησης. ειναι 40 το μηνα για 2 φορα την εβδομαδα

Smouts
14-04-10, 11:57
Η υδρια ειναι και στο ΟΑΚΑ και στην πισινα της ελληνογερμανικης αγωγης στην Παλληνη. Εμεις παμε στην Παλληνη. Εμεις εχουμε δυο δασκαλες (διαφορετικη καθε φορα) η μια το κανει πιο πολυ σαν παιχνιδι, η αλλη πιο πολυ σαν ασκησεις με κινησεις κολυμβησης.
Για μας ειναι 40 για 1 φορα την εβδομαδα

ΕΛΠΙΔΑ
17-04-10, 00:03
Πολυ ενδιαφερον αυτο!! εχεις καποιο τηλ.του Αγ. Κοσμα??

Γεια σας κι από μένα!
Προσπαθώ εδώ και 15 μέρες να βρω μια πισίνα στα νότια προάστια που να μου κάνει για να ξεκινήσουμε baby swimming με το μικρό μου. Το αποτέλεσμα είναι ένα ωραιότατο μηδενικό. Στις γοργόνες και μάγκες δεν έχουν θέσεις, στον Αλιμο δεν κάνουν καν, στον Πανιώνιο πιστεύω θα κολλήσουμε σύφυλη (προσωπική μου άποψη), στη Γλυφάδα δεν υποχρεώνουν κανέναν να κάνει μπάνιο πριν (δεν συμφωνώ), στον Αγ. Δημήτριο όλα τέλεια αλλά είναι πολύ αργά και θα μας πάρει ο ύπνος μέσα στο νερό και τελικά κατέληξα στον Αγ. Κοσμά στις ολυμπιακές εγκαταστάσεις. Κλειστή πισίνα, πολλοί προπονητές, καθαρά, αλλά...
Η πισίνα, καθότι των ολυμπιακών εγκαταστάσεων των καταδύσεων, είναι 4.5μ βάθος. Φοράει σωσίβιο και η μαμά και το παιδί (αλλιώς θα μας βρουν και τους δυο στον πάτο). Το μάθημα είναι ουσιαστικά εξοικείωση με το νερό, δεν έχει όμως καμία σχέση με τα παιχνιδάκια στη ρηχή πισίνα και τις φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο. Παραδίπλα έχει πολλά παιδάκια που μαθαίνουν κολύμβηση με προπονητές (τόσους πολλούς ειλικρινά πρώτη φορά βλέπω ταυτόχρονα μέσα στο νερό) κι από πάνω υπάρχει πάντα ναυαγοσώστης που επιτηρεί από ψηλά όλη την πισίνα. Οι άνθρωποι φαίνεται να ξέρουν τι κάνουν, αλλά εγώ καθότι ανήδεη δεν ξέρω τι ψάχνω, έχει νόημα η βαθιά πισίνα, πρέπει να την αποκλείσω κι αυτή τη λύση; (για το κόστος δεν το συζητάω, τσουρουφλάει!).Και τι άλλο να κάνω όμως που δεν βρίσκω θέση στις γοργόνες και μάγκες?

olive
17-04-10, 09:12
Καλημέρα!
Ξεκινήσαμε κι εμείς στην Υδρία στο ΟΑΚΑ, μια φορά την εβδομάδα και 40 ευρώ μηνιαίως.
Η μικρή (αν και πολύ μικρή) είναι κατενθουσιαμένη,συνέχεια γελούσε, έκανε φωνούλες κλπ κατά την διάρκεια του μαθήματος.
mikaela σε εμάς κάνουν κανονικά κολυμβητικές ασκήσεις, δηλ. κουνάμε χέρια πόδια, πρόσθιο, ύπτιο με τη βοήθεια της μαμάς εννοείται!
smouts μας είπε στο τρίτο μάθημα ότι θα κάνουμε και βουτιά, φοβάμαι λίγο, εσείς σε πόσα μαθήματα κάνατε, πως ήταν την πρώτη φορά?

valiagz
17-04-10, 12:34
Η υδρια ειναι και στο ΟΑΚΑ και στην πισινα της ελληνογερμανικης αγωγης στην Παλληνη. Εμεις παμε στην Παλληνη. Εμεις εχουμε δυο δασκαλες (διαφορετικη καθε φορα) η μια το κανει πιο πολυ σαν παιχνιδι, η αλλη πιο πολυ σαν ασκησεις με κινησεις κολυμβησης.
Για μας ειναι 40 για 1 φορα την εβδομαδαθα ηθελα αν μπορεις τα τηλ της Ελληνογερμανικης αγωγης γιατι ενδιαφερετε μια φιλη μου με διδυμα...ευχαριστω πολυ!

Smouts
17-04-10, 12:57
smouts μας είπε στο τρίτο μάθημα ότι θα κάνουμε και βουτιά, φοβάμαι λίγο, εσείς σε πόσα μαθήματα κάνατε, πως ήταν την πρώτη φορά?

Κι εμεις την τριτη φορα καναμε βουτια, τα ψιλοεχασε, ηπιε και νερακι, αλλα δεν γκρινιαξε καθολου

θα ηθελα αν μπορεις τα τηλ της Ελληνογερμανικης αγωγης γιατι ενδιαφερετε μια φιλη μου με διδυμα...ευχαριστω πολυ!

ειναι τα εξης
210 8176781-2 και 6982119855

valiagz
17-04-10, 15:21
Κι εμεις την τριτη φορα καναμε βουτια, τα ψιλοεχασε, ηπιε και νερακι, αλλα δεν γκρινιαξε καθολου

ειναι τα εξης
210 8176781-2 και 6982119855ευχαριστω πολυ:D

BEBE
17-04-10, 23:09
Κορίτσια εμείς πάμε γοργόνες και μάγκες (πολύ καιρό τώρα...) και βλέπω συνέχεια κόσμο να έρχεται και να ρωτα πληροφορίες. χαμός γίνεται. Νόμίζω θέση θα βρείτε εκεί από τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο που ο καιρός αλλάει και πολύ σταματούν.

kyra
18-04-10, 10:35
Γεια σας κι από μένα!

Το θετικό είναι ότι θα είναι πιο κουραστικό για εσένα και θα κάνεις γυμναστική, ταυτόχρονα με το παιδί (εγώ, στην μικρή πισίνα του Αλίμου, πόναγα τα γόνατά μου, γιατί έπρεπε να ... σέρνομαι μία ώρα σε βαθύ κάθισμα για να έχω το παιδί κάτω από το νερό.
Το αρνητικό είναι ότι θα είναι πιο κουραστικό για σένα και μπορεί να μη θέλεις να κουραζεσαι :wink:

Ένα άλλο αρνητικό πάλι είναι η καθαριότητα, γιατί τα μικρά θα είναι στην πισίνα με πολλούς μεγάλους οπότε απαιτείται άλλη χλωρίωση και δεν ξέρω τί άλλο. Υποτίθεται ότι τις παιδικές πισίνες τις προσέχουν περισσότερο (αλλά αυτό μπορείς να το ρωτήσεις). Μήπως μπορείς να μας στείλεις στοιχεία του κολυμβητηρίου?

naina
18-04-10, 17:52
Το θετικό είναι ότι θα είναι πιο κουραστικό για εσένα και θα κάνεις γυμναστική, ταυτόχρονα με το παιδί (εγώ, στην μικρή πισίνα του Αλίμου, πόναγα τα γόνατά μου, γιατί έπρεπε να ... σέρνομαι μία ώρα σε βαθύ κάθισμα για να έχω το παιδί κάτω από το νερό.
Το αρνητικό είναι ότι θα είναι πιο κουραστικό για σένα και μπορεί να μη θέλεις να κουραζεσαι :wink:

Ένα άλλο αρνητικό πάλι είναι η καθαριότητα, γιατί τα μικρά θα είναι στην πισίνα με πολλούς μεγάλους οπότε απαιτείται άλλη χλωρίωση και δεν ξέρω τί άλλο. Υποτίθεται ότι τις παιδικές πισίνες τις προσέχουν περισσότερο (αλλά αυτό μπορείς να το ρωτήσεις). Μήπως μπορείς να μας στείλεις στοιχεία του κολυμβητηρίου?

Πρόκειται για το hellenic aquatic club στον Αγ. Κοσμά (http://www.hac.co.gr/index.html). Νομίζω ότι τελικά εκεί θα πάμε, η καθαριότητα δεν με φοβίζει γιατί έχουν σύστημα ολυμπιακών προδιαγραφών (πρόκειται για την ολυμπιακή πισίνα των καταδύσεων). Επίσης η πισίνα είναι τόσο μεγάλη που τα κυβικά που αναλογούν σε κάθε ενήλικα δεν συγκρίνονται με καμιά άλλη πισίνα. Τώρα για την καθαριότητα των αποδυτηρίων δεν έχω γνώμη. Επίσης λίγη άσκηση θα μου έκανε κι εμένα καλό καθώς έχω γίνει σα σακί με πατάτες κι έρχεται και καλοκαίρι...

naina
18-04-10, 18:08
naina καλησπερα.μενω στον αγ.δημητριο και θα ηθελα να σε ρωτησω προκειται για ιδιωτικη πισινα?υπαρχουν διαθεσιμες θεσεις και αν ξερεις καποιο τηλεφωνο για να ρωτησω?ευχαριστω

Aν θυμάμαι καλά από την ενημέρωση που μου έκαναν, διαθέσιμες θέσεις υπάρχουν. Για το ιδιοκτησιακό καθεστώς είχα διαβάσει ένα άρθρο στο Internet και νομίζω ότι έχει να κάνει με κάποιον ιδιώτη αλλά και με το Δήμο. Τα τηλ. είναι 211 7106044 & 690 7831683

vicky222
19-04-10, 23:10
smouts μας είπε στο τρίτο μάθημα ότι θα κάνουμε και βουτιά, φοβάμαι λίγο, εσείς σε πόσα μαθήματα κάνατε, πως ήταν την πρώτη φορά?[/QUOTE]

Kαθόλου να μην φοβάσαι στην βουτιά! Πρόσεχε όμως να το πηγαίνεις πάντα νηστικό. Οπωσδήποτε 2,5- 3 ώρες να έχουν περάσει από το τελευταίο του γεύμα.

axileas
20-04-10, 11:01
μηπως εχει παει καποιος-α στην πισινα του aqua life στην ανοιξη να μας πει εντυπωσεις?

marilu
20-04-10, 13:51
Λοιπόν, επειδή σταματήσαμε απο Γλυφάδα, ψαχνω να βρω σωστή πισίνα και καλό πρόγραμμα για την κόρη μου, θα δείτε απο τα προηγούμενα μηνύματα μου οτι εχουμε γυρίσει ότι υπάρχει στα νότια προάστεια. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω το Σάββατο που εχουν μάθημα με τα παιδάκια για να δω. Κόστος =180 ευρω το δίμηνο. Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, θα σας πω μετά το Σάββατο που θα πάω.
Προσωπικά ειμαι fan της πισίνας του Αλιμου, αλλά τώρα πλέον έχουν πρόγραμμα απο 3-4 ετών και πάνω.

marilu
20-04-10, 13:52
Α, να διευκρινίσω γιατι ξέχασα η χαζή να το πω, πως μιλάω για την πισίνα του Αγ. Κοσμά

kyra
20-04-10, 14:20
Λοιπόν, επειδή σταματήσαμε απο Γλυφάδα, ψαχνω να βρω σωστή πισίνα και καλό πρόγραμμα για την κόρη μου, θα δείτε απο τα προηγούμενα μηνύματα μου οτι εχουμε γυρίσει ότι υπάρχει στα νότια προάστεια. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να πάω το Σάββατο που εχουν μάθημα με τα παιδάκια για να δω. Κόστος =180 ευρω το δίμηνο. Δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, θα σας πω μετά το Σάββατο που θα πάω.
Προσωπικά ειμαι fan της πισίνας του Αλιμου, αλλά τώρα πλέον έχουν πρόγραμμα απο 3-4 ετών και πάνω.

180 ευρώ για πόσες φορές την εβδομάδα?

anna maria
02-05-10, 23:54
Καλησπέρα,

Έχει κανείς δοκιμάσει την συγκεκριμένη πισίνα να μας πει τη γνώμη του?
Μένω στον Πειραιά και ψάχνω κάτι στην ευρύτερη περιοχή...

Ευχαριστώ πολύ!
τον χωρο εκει τον νοικιαζει η γαιγια μου οποτε εχω πρωσοπικη αποψη για τον αγιο δημητριο λεω το δελφις
πανω απο ολα ειναι καθαρα και αυτο νομιζω εχει σημασια και το λεω γιατι τα βλεπω οποτε παμε και ξερω απο αυτα που μας λεει ο βοικο
που εχει τον χωρο
ειναι ομοσπονδιακος και πολυ καλος στην δουλεια του
και εγω θα ξεκινουσα ελλα εμενια εγκυος παλι και ετσι το αφησαμε

marilu
03-05-10, 12:19
Kyra 2 φορές την εβδομάδα, βέβαια διαβασα στο troktiko οτι δεν δίνει η ΓΓΑ λεφτά για πετρέλαιο και θα πάψουν να λειτουργούν αλλά δεν νομίζω να το τραβήξουν τόσο πολύ και να την κλείσουν!

MUMSOFIA
04-05-10, 08:43
Κοριτσια ξέρετε κάτι για baby swimming στον Πειραιά

Κάτι έχω ακουσει για τα βοτσαλάκια .. Θέλω την γνωμη σας

talou
04-05-10, 09:06
πηγαιναμε την περασμενη χρονια και θα ξεκινησουμε αυτη την εβδομαδα παλι. Ειναι ανοιχτο και λειτουργει απο Απριλιο-Οκτωβριο το τμημα. Οτι πληροφορια θελεις πες μου.

MUMSOFIA
04-05-10, 11:58
talou πές μου σε παρακαλώ έχει εκπαιδευτή? Χρήματα και μέρες αν γνωρίζεις...
αλλα το πιο σημαντικό που ακριβώς βρίσκεται?

katerinakok
23-05-10, 16:04
Γνωρίζετε το κόστος και από ποια ηλικία δέχονται στο Δελφίς;

Ευχαριστώ

Χιονατη
29-07-10, 12:08
βοηθηστε με!

στο ΟΑΚΑ υπάρχει ο ΝΗΡΕΑΣ και ο όμιλος ΥΔΡΙΑ?
εχει καποιος απο εσάς αποψη για τους 2 αυτους ομίλους?

θα ήθελα να ξεκινησουμε τον Σεπτεμβριο αλλά δεν έχω αποψη, οποτε θα ηθελα την γνωμη σας

ευχαριστω περιμενω απαντησεις απο καποιον που ξερει ή εχει παει σε καποιον απο αυτούς τους ομιλους:roll:

katerinak
29-07-10, 12:11
βοηθηστε με!

στο ΟΑΚΑ υπάρχει ο ΝΗΡΕΑΣ και ο όμιλος ΥΔΡΙΑ?
εχει καποιος απο εσάς αποψη για τους 2 αυτους ομίλους?

θα ήθελα να ξεκινησουμε τον Σεπτεμβριο αλλά δεν έχω αποψη, οποτε θα ηθελα την γνωμη σας

ευχαριστω περιμενω απαντησεις απο καποιον που ξερει ή εχει παει σε καποιον απο αυτούς τους ομιλους:roll:

πηγαινουμε στην υδρια,ολα πολυ καλα ειναι κ κυριως η δασκαλα η μαρια πολυ καλη.παρε τηλ ομως γιατι θα εισαι σε αναμονη για θεση

mamavicky
29-07-10, 12:43
μα ειναι δυνατον στους αγιους να ειναι μονο απο τις 9 εως τη μια? εμεις που εργαζομαστε δηλαδη που θα παμε τα μωρακια μας? ξερει καμια σας κατι καλο στα δυτικά για απογευματινες ωρες?

Χιονατη
29-07-10, 21:33
katerinak ευχαριστω
τους τηλεφωνησα και όντως έχουν μάλλον μεγαλη λίστα
να δουμε...

ELENI 27
29-07-10, 21:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!εγω ξερω το γοργονεσ και μαγκεσ στην ανω γλυφαδα!!ειναι με οζον και οχι με χλωριο!εχει και προγραμμα aqua aerobic για εγκυεσ!!πηγαινω απο τον 4μηνα μεχρι τωρα 29ηβδομαδα!!ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο καθαριοτητα!!εχει πολλα τμηματα για μωρακια!!

marilu
30-07-10, 14:48
Ναι, αλλά ειναι και πανάκριβο, πέρισυ κόστιζε 80 ευρώ ο μήνας. Πολλά δεν είναι?

Με τέτοια κρίση αμα έχεις και 2 θα δίνεις τόσα λεφτά μόνο για κολυμβητήριο?

ladycat
30-07-10, 15:29
νομ,ιζω εχει ο πειραιας ενα τετοιο με 36 ευρω το μηνα η με 5 ευρω την φορα

Melduck
30-07-10, 15:54
στην παλληνη που πηγαινουμε εμεις (με το συλλογο υδρια) ειναι 40 ευρω το μηνα για μια φορα την εβδομαδα

irenef
30-07-10, 16:34
Μηπως εχει καποιος πληροφοριες για αυτο που ειναι στους Αγιους Αναργυρους ????????????

lame
30-07-10, 17:24
θα ρωτησψ κι εγω οπως μια κοπελα πιο πανω..για δυτικα προαστια ή πειραια ξερει καποια κοπελα κατι??λειτουργουν και μεσα στο χειμωνα ή μονο ανοιξη καλοκαιρι??

dchatz
23-08-10, 16:00
Κανένας από Νότια Προάστια εκτός από Γλυφάδα που οι τιμές ειναι απαγορευτικές? Να είναι όχι ανοιχτή γιατί μιλάμε για μικρά παιδιά και χειμώνα και οι πισίνες να μην είναι με χλώριο.

sweet_february
24-08-10, 01:31
Αααχ!! Να ρωτησω κι εγω με τη σειρα μου κοριτσακια...
Μετακομισαμε λιγο μετα το Πασχα στο Λαγονησι και τωρα που αποφασισα να γραψω τη μικρη baby swimming δεν βρισκω τιποτα εδω γυρω (ουτε Καλυβια - Σαρωνιδα - Αναβυσσο - Παλαια Φωκαια)... Μηπως εχει παρει εσας τιποτα το αυτι σας?

Επισης τι αθληματα θα μου προτεινατε για ενα μωρο 18 μηνων? Δεν ζω σε μια ουτοπια, απλα θελω να κανει κατι οργανωμενα για να βγαζει ενεργεια γιατι μεχρι στιγμης κοντευει να μας κατασπαραξει το αγριμι... :?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :D

TasNat
24-08-10, 21:56
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΑΙΗ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ ΝΟΜΙΖΩ.ΔΕΣ ΕΔΩ ΠΑΝΤΩΣ.
http://www.myplayce.gr/index.php

Χιονατη
25-08-10, 22:17
μηπως γνωριζει κανενασ το τηλεφωνο στη γραμματεία του σωματειου ΥΔΡΙΑ στο ΟΑΚΑ? (οχι το κινητό)

ευχαριστω

katerinak
25-08-10, 22:24
μηπως γνωριζει κανενασ το τηλεφωνο στη γραμματεία του σωματειου ΥΔΡΙΑ στο ΟΑΚΑ? (οχι το κινητό)

ευχαριστω

μονο το κιν εχουν,κ εγω αυτο εχω

madrid05
25-08-10, 22:59
Ναι, αλλά ειναι και πανάκριβο, πέρισυ κόστιζε 80 ευρώ ο μήνας. Πολλά δεν είναι?

Με τέτοια κρίση αμα έχεις και 2 θα δίνεις τόσα λεφτά μόνο για κολυμβητήριο?
80€ ????????!!!!!!!! Εχουν τρελαθει τελείως??Και υπολόγιζα να παω τον μικρό τον χειμώνα....Επειδη είναι Γλυφαδα νομιζουν οτι μπορουν να ζητανε οτι τους κατεβει!!!:x

SWEET
25-08-10, 23:44
Ξερετε αν υπαρχει baby swimming στα Χανια?

nikolas2009
26-08-10, 09:29
80? ????????!!!!!!!! Εχουν τρελαθει τελείως??Και υπολόγιζα να παω τον μικρό τον χειμώνα....Επειδη είναι Γλυφαδα νομιζουν οτι μπορουν να ζητανε οτι τους κατεβει!!!:x

Εμείς πηγαίνουμε στις γοργόνες και μάγκες περίπου ένα χρόνο, τα 80 είναι για 2 φορές την εβδομάδα και με δικαίωμα αναπλήρωσης αν ενημερώσεις 1 μέρα πιο πριν οτι δεν θα κάνεις το μάθημα. Επιπλέον έχει σύστημα καθαρισμού με όζον που δεν επιβαρύνει με επιπλέον χλώριο το νερό (εξακολουθεί να υπάρχει το χλώριο τηε ΕΥΔΑΠ βέβαια).

Σε σχέση με τα 40 για μια φορά την εβδομάδα σε πισίνες γεμάτες χημικά, ίσως δεν είναι και τόσο ακριβότερο, αλλά και πάλι τα 80 ευρώ είναι υποκειμενικό νούμερο, εξαρτάται από τις οικονομικές δυνατότητες του καθενός -π[αντως σίγουρα δεν έχει να κάνει με την Γλυφάδα (εξάλου είναι άνω γλυφάδα!).

alcestis29
26-08-10, 10:23
μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το προγραμμα στις Νηρηιδεσ και στην Υδρια για να δω αν με βολευουν οι ωρες?
παιρνω τηλεφωνο αλλα δεν το σηκωνει κανεις

madrid05
26-08-10, 13:03
Σε σχέση με τα 40 για μια φορά την εβδομάδα σε πισίνες γεμάτες χημικά, ίσως δεν είναι και τόσο ακριβότερο

Φαντάζομαι και οι άλλες πισινες που αναφέρουν τα κορίτσια θα πλοιρούν τις ίδιες προυποθέσεις (θα είναι χωρις χλώριο) για τα μωρά....
Από τι ηλικία πηγαίνεις το μωράκι σου??

katerinak
26-08-10, 13:24
μηπως ξερει κανεις ποιο ειναι το προγραμμα στις Νηρηιδεσ και στην Υδρια για να δω αν με βολευουν οι ωρες?
παιρνω τηλεφωνο αλλα δεν το σηκωνει κανεις

στην υδρια απο 14 κ μετα νομιζω

mamaka1705
26-08-10, 13:29
Καλησπέρα κι απο μένα,

Παίρνω κάθε μέρα τηλ 6974026681 αλλά τίποτα. Μένω Ν. Φιλαδέλφεια και σκέφτομαι κι εγώ για Νηρηιδες & Υδρια. Ξέρουμε το κόστος;
Υπάρχει κι αυτό στους Αγίους, αλλά δεν βολέβουν καθόλου οι ώρες.

nikolas2009
31-08-10, 16:15
Φαντάζομαι και οι άλλες πισινες που αναφέρουν τα κορίτσια θα πλοιρούν τις ίδιες προυποθέσεις (θα είναι χωρις χλώριο) για τα μωρά....
Από τι ηλικία πηγαίνεις το μωράκι σου??

Δεν υπάρχει πισίνα "χωρίς χλώριο" γιατί όλες χρησιμοποιούν το χλωριομένο νερό της ΕΥΔΑΠ. Υπάρχουν λίγες πισίνες που χρησιμοποιούν καθαρισμό με όζον και όχι επιπλέον χλώριο και χημικά, μια από αυτές είναι και στο γοργόνες και μάγκες...και πιθανότατα για αυτό είναι και λίγο πιό ακριβά. Όλες οι δημόσιες πισίνες έχουν επιπλέον χλωρίωση και χημικά, ιδίως οι ανοικτές, πρόσφατα υπήρχε και κρούσμα δηλητηρίασης από υπερβολικά χημικά σε δημοτική νομίζω πισίνα...

Εάν μιλήσετε με κάποιο συντηρητή πισίνας θα τρελαθείτε με το τι ρίχνουν μέσα... υπάρχει χημικό που διαλύει τα μικροσκουπιδάκια και έντομα στην επιφάνεια και τα κατεβάζει στον πάτο για να καθαριστούν πιό εύκολα (με τη σκούπα-ρουφήχτρα). Τα χημικά απαιτούν συγκεκριμένο χρόνο δράσης πριν επιτραπεί η είσοδος ανθρώπων στο νερό - άραγε ποιός το τηρεί αυτό...

Ο Νικόλας πάει από 5 μηνών στο γοργόνες και μάγκες, σήμερα στους 19 μήνες είναι πολύ άνετος με το νερό και με το "μακαρόνι" επιπλέει (και κινείται λίγο) μόνος του!

Iwanne
31-08-10, 22:49
Καλησπέρα κι απο μένα,

Παίρνω κάθε μέρα τηλ 6974026681 αλλά τίποτα. Μένω Ν. Φιλαδέλφεια και σκέφτομαι κι εγώ για Νηρηιδες & Υδρια. Ξέρουμε το κόστος;
Υπάρχει κι αυτό στους Αγίους, αλλά δεν βολέβουν καθόλου οι ώρες.

Νηρηίδες - ΟΑΚΑ: 20 Ευρω εγγραφή και 48 Ευρώ το μήνα για 2-3 φορές την εβδομάδα. Ωρες 16:00-20:30 και το πρόγραμμα είναι 45λεπτο.

valiagz
31-08-10, 23:29
ξερει κανεις για τους Αγιους?ωρες?τηλ?

zazazou
06-09-10, 08:52
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
ενδιαφέρομαι κι εγώ για την Γλυφάδα, είχα αποφασίσει να το πάω στις Γοργόνες και Μάγκες, αλλά από κοπέλα που πήγαινε το γιο της, έμαθα τα χειρότερα, πρώτον ότι δεν έχει οριστική άδεια από την Νομαρχία και άρα ούτε το νερό ελέγχεται, ούτε έχουν κάποιο έλεγχο γενικότερα, ότι στις μέρες που οι εκπαιδεύτριες έχουν περίοδο δεν πέφτουν μέσα στο νερό και άρα δεν υπάρχει η ασφάλεια του ενός επιπλέον ατόμου, ότι η όλη κατασκευή είναι πρόχειρη και πχ τα πλακάκια στον χώρο που αλλάζεις τα μωρά γλυστράει πολύ και διάφορα τέτοια..
Και γενικά κόλλησα στο ότι δεν έχει άδεια ακόμα από την Νομαρχία..
Θα πάω να δω.... πάντως και τα 80 ? είναι πάρα πολλά!!

AFRODITI N
06-09-10, 11:02
Καλημέρα, θα ήθελα να ξεκινήσω με το γιό μου 18 μηνών babyswimming. Ξέρει κάποια μαμά να με βοηθήσει με λεπτομέρειες; Μένω στο Βύρωνα και επειδή θα το κάνω πρώτη φορά δεν ξέρω τίποτα για το θέμα, το θέλω πολύ όμως. Ευχαριστώ πολύ!!!

Aeriko
06-09-10, 12:14
Σύντομα θα ψαχτούμε κι εμείς για Ηλιούπολη, Άλιμο ή Γλυφάδα οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη αν υπάρχει :)

ΒΕΡΑ
06-09-10, 12:42
Κι εγώ που είμαι Ιλίσια θέλω ... αλλά εμένα είναι πιο μεγάλη οπότε μάλλον πρέπει να βρω κάτι για πιο μεγάλα παιδάκια!

melina_m
06-09-10, 12:57
ειμαι σε φαση του αποφασίζω σε πιο κολυμβητήριο θα παμε στην
Ηλιουπολή :
http://www.ilioupoli.gr/npdd/athetics-organization.aspx

το babyswimming αναφέρεται σε παιδάκια έως 3.5 ετών και ειναι μαζι με τον γονιο το παιδι στην πισίνα, το μονο ειναι οτι ειναι ανοιχτό το κολυμβητήριο και αυτο σημαίνει οτι μετα τον Νοέμβριο έχει κρύο .
Η μικρή η πισινουλα εχει στέγαστρο απο επάνω αλλα μια επιφύλαξη την για το ποσο ζεστά θα είναι μέσα.
εάν γνωρίζει κανένας ας με ενημερώσει και μενα .
θα πάω να επισκεφτώ και ενα κλειστό κολυμβητήριο αυτές τις ημέρες και θα επιλέξω ανάμεσα στα δύο .

AFRODITI N
06-09-10, 13:11
Κορίτσια εγώ μίλησα σήμερα το πρωί με το κολυμβητήριο στη Γλυφάδα και μου είπαν 30 ? εγγραφή και 85 ? το μήνα!!! Μου φάνηκαν πάρα πολλά και προσπαθώ να βρώ κάτι άλλο. Απλά θα ήθελα να τον πάω κάπου που να έχουν πάει και άλλες μαμάδες.

melina_m
06-09-10, 13:22
Αφροδίτη πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου ??
για babyswimming ενδιαφέρεσαι ??
γιατι το κολυμβητρήριο αργυρουπολης ειναι πολύ καλό και εχει και καλές τιμες ....
αλλα εχει για παιδακια απο 4 και πανω .
εκει θα παει η δική μου του χρόνου ...εκει παω και γω ... και γενικα ειμαι πολύ ευχαριστημένη απο το κολυμβητήριο .

mariathalis
06-09-10, 14:12
Κορίτσια καλημέρα...ο δικός μου είναι δεκα μηνών και ρώτησα την Παρασκευή που πέρασε στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας σχετικά με το θέμα. Τα μαθήματα του δήμου είναι για μεγαλύτερες ηλικίες, νομίζω 3 και τεσσάρων μηνών, οπότε δε ρώτησα καν τιμές. Για μωρά μου είπαν ότι σχηματίζονται γκρουπ μόνο από ιδιωτικούς συλλόγους και για πληροφορίες να τηλεφωνήσω τη Δευτέρα 13/09. Μόλις μάθω θα σας ενημερώσω.

marilu
06-09-10, 15:24
Κορίτσια μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει. Το κολυμβητήριο της Γλυφάδας (το Δημόσιο) έχει babyswimming, κοστίζει ο μήνας 60 ευρώ με 2 φορές την εβδομάδα 45 λεπτά. Πήγαινα πέρισυ στη Γλυφάδα την κόρη μου και μπορώ να έχω άποψη. Ξεκινάνε απο 6 μηνών έως 3,5 ετών.

Aeriko
06-09-10, 15:37
Αφού πήγαινες (θα ξαναπάς; ) μπορείς να μας πεις ωράρια και μέρες; Καθαριότητα της πισίνας;

nikolas2009
06-09-10, 16:32
πρώτον ότι δεν έχει οριστική άδεια από την Νομαρχία και άρα ούτε το νερό ελέγχεται, ούτε έχουν κάποιο έλεγχο γενικότερα, ότι στις μέρες που οι εκπαιδεύτριες έχουν περίοδο δεν πέφτουν μέσα στο νερό και άρα δεν υπάρχει η ασφάλεια του ενός επιπλέον ατόμου, ότι η όλη κατασκευή είναι πρόχειρη και πχ τα πλακάκια στον χώρο που αλλάζεις τα μωρά γλυστράει πολύ και διάφορα τέτοια..

Δεν νομίζω να λειτουργεί τόσο καιρό και να κόβει κανονικά αποδείξεις χωρίς να έχει άδεια από την νομαρχία, μπορεί και να ισχύει όμως, δεν το αποκλείω με το κράτος που (δεν) έχουμε. Άσε που το να έχεις άδεια από τη Νομαρχία δεν νομίζω οτι σημαίνει οπωσδήποτε οτι θα ελέγχεται τακτικά το νερό ή ότι άλλο σου είπαν οτι ελέγχεται αλλού..

Όλα τα πλακάκια γλυστράνε όταν είναι βρεγμένα, ακόμα και στο μπάνιο σου, δεν νομίζω να βρεις αποδυτήρια κολυμβητηρίου με ξύλινο ή λαστιχένιο πάτωμα (τουλάχιστόν όχι στα δημόσια)..

Οι εκπαιδεύτριες δεν είναι εκεί για να σου κρατάνε το μωρό αλλά για να σε κατευθύνουν στο πως θα το κρατήσεις και θα εκτελέσεις την άσκηση... προφανώς αν έχουν περίοδο ή άλλο γυναικολογικό πρόβλημα (π.χ. μόλυνση) καλά κάνουν και κάθονται έξω αφού μπορούν και από έξω να κάνουν αυτό που πρέπει να κάνουν...

Όπως σου έγραψα και στο ΡΜ, η ασφάλεια του μωρού στο νερό είναι το κύριο μέλημα και ευθύνη του ίδιου του γονιού..... πολύ τραγικά στα είπε η φίλη σου, μήπως η φίλη σου δουλεύει σε άλλη ιδιωτική πισίνα;

female
06-09-10, 16:37
ΚΟρίτσια υπάρχει babyswimming στο Ηράκλειο Κρήτης?

v & a
06-09-10, 17:34
ΚΟρίτσια υπάρχει babyswimming στο Ηράκλειο Κρήτης?

υπαρχει! http://www.babyswimming.gr/swimming_pool.html

thirgini
06-09-10, 20:26
Σε αυτό πάμε και εμεις εδω και 2 χρονια με τον γιο μου που ειναι τωρα 2 χρονων και 7 μηνων. Το προβλημα είναι οτι ηθελα να παω και την κορη μου και η παδιατρος μου ειπε οχι πριν γινει 7-8 μηνων για ωτιτηδες και κολπιτηδες. Εχει καμια μαμα εμπειρια απο κοριτσιστικο baby swimming? αντιμετωπισατε αρρωστειες?

AFRODITI N
07-09-10, 11:56
Μελίνα είναι κοντά 18 μηνών, σκέφτομαι για το ΟΑΚΑ αλλά θα το ψάξω λίγο. Θέλω να τον πάω απο τώρα που είναι μικρός γιατί είναι πολύ ζωηρός και θέλω του χρόνου να είμαι στη θάλασσα πιο χαλαρή.

marilu
07-09-10, 11:59
Aeriko,

Φέτος είμαστε λίστα για του Αλίμου γιατί πλέον μεγαλώσαμε και δεν κάνουμε baby swimming. Είμασταν 2 χρόνια στου Αλίμου, και 1 εξάμηνο στη Γλυφάδα. Έχω πάει για δοκιμαστικό και στις Γοργόνες και μάγκες, πολύ καλά ήταν αλλα ήταν πολύ μακριά για εμάς και λίγο ακριβό. Στη Γλυφάδα εχει Παρασκευή 20.00, Σάββατο 16.00 και Κυριακή 11.00. Εχει σχετικά μεγάλη πισίνα και το καλό ειναι οτι ειναι σε εσωτερικό χώρο και δεν βγαίνει το παιδί εξω για να πάει στα αποδυτήρια όπως στου Άλίμου και στης Ηλιούπολης που παρόλα αυτά δεν με ενοχλούσε καθόλου, ούτε το παιδί γιατι ήταν 5 βήματα.

Η καθαριότητα είναι ενα θέμα στη Γλυφάδα, περισσότερο γιατί οι γονείς δεν το τηρούσαν. Μπαίνανε μέσα χωρίς σκουφάκι και χωρίς να έχουν κάνει ντους πρώτα. Εμένα αυτό με ενοχλούσε τρομερά. Βέβαια ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Αν εξαιρέσεις αυτό ήταν αρκετά καλά στη Γλυφάδα.

female
07-09-10, 12:44
υπαρχει! http://www.babyswimming.gr/swimming_pool.html

Thank u;)

kiker80
07-09-10, 14:38
Είμαστε 3 μηνών και κάναμε το πρώτο μας μάθημα στο "Γοργόνες και Μάαγκες". Πολύ καλή οργάνωση _αποδυτήρια κτλ, κανόνες υγιεινής που τειρούντε . Λίγο τσιμπιμένη η τιμή αλλά πολύ ικανοποιημένη. Συνολιή άποψη στο τέλος τησ χρονιάς.

Aeriko
07-09-10, 15:45
marilu σε ευχαριστώ πολύ. Μας βλέπω για τις Γοργόνες και Μάγκες ως πιθανότερο... θα πάω και μια βόλτα από του Αγ. Δημητρίου που έχουν γράψει κάποιες κοπέλες και θα σας ενημερώσω με νεώτερα.

*erin*
07-09-10, 17:22
Στο Ηράκλειο Κρήτης άνοιξε και το δημοτικό κολυμβητήριο στο Παγκρήτιο, το οποίο θα κάνει τμήμα baby swimming. Αν ενδιαφέρεστε δηλώστε συμμετοχή για να υλοποιηθεί και πιο γρήγορα. Δείτε κι εδώ http://www.daoh.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=156:-a-&catid=29:2009-05-22-19-27-26&Itemid=18

BEBE
07-09-10, 22:33
εμείς πάμε στο γοργονές και μάγκες απο πέρυσι. Η μυρτώ 2 χρονων πιά κολυμπουσε με άνεση το καλοκαίρι με μακαρόνι, 'εκανε βουτιές την Πέμπτη ξεκινάμε πάλι. Σίγυρα η καθαριότητα δεν ειναι σαν του σπτιού μας αλλά νομίζω παντού γίνεται αυτο...........

valerina2009
11-09-10, 11:56
ενδιαφέρομαι κι εγώ για την Γλυφάδα, είχα αποφασίσει να το πάω στις Γοργόνες και Μάγκες, αλλά από κοπέλα που πήγαινε το γιο της, έμαθα τα χειρότερα, πρώτον ότι δεν έχει οριστική άδεια από την Νομαρχία και άρα ούτε το νερό ελέγχεται, ούτε έχουν κάποιο έλεγχο γενικότερα, ότι στις μέρες που οι εκπαιδεύτριες έχουν περίοδο δεν πέφτουν μέσα στο νερό και άρα δεν υπάρχει η ασφάλεια του ενός επιπλέον ατόμου, ότι η όλη κατασκευή είναι πρόχειρη και πχ τα πλακάκια στον χώρο που αλλάζεις τα μωρά γλυστράει πολύ και διάφορα τέτοια..

Καλημέρα κορίτσια, είμαι καινούργια στο site , καλή μου αρχή.
Διάβασα το μήνυμα και επειδή πάω το παιδί μου στο Γοργόνες και Μάγκες μετά από μεγάλη έρευνα, διαπίστωσα ότι έχει άδεια λειτουργίας κάτι το οποίο συμβαίνει μόνο στους ιδιωτικους χώρους. Η δραστηριότητα που γίνεται στα δημόσια κολυμβητήρια, έχει να κάνει με ιδιώτες που απλώς νοικιάζουν την πισίνα και δεν ελέγχονται από κανέναν φορέα. Δεν υποστηρίζω τον χώρο παρ' ότι είμαι ευχαριστημένη με τις συνθήκες και το περιβάλλον, πράγμα που δεν είχα βρεί όσο και εάν είχα ψάξει πουθενά.

Χιονατη
11-09-10, 14:00
καλα το δημόσιο κολυμβητήριο δεν ελέγχεται από κάποιον?

marilu
21-09-10, 15:07
Όποια μαμά πάει το παιδί της στον Πανιώνιο ή τη Γλυφάδα θα ήθελα μια άποψη. Όχι όμως για το babyswimming, για παιδιά απο 3,5-4 ετών και μέχρι 5.

giotar1
22-09-10, 19:30
Εμείς κάναμε χτες το πρώτο μας μάθημα στο Δελφίς στον Αγ.Δημήτριο...Είναι πολύ νωρίς για να κρίνω αλλά οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι καλές. Κάναμε babyswimming στην πισίνα 25μ. με μακαρόνι και σωσίβιο. Η πισίνα δε βρώμαγε χλώριο...όπως σε άλλες που έχω πάει, το μέρος καθαρό, τα αποδυτήρια επίσης, λίγα παιδάκια ανά τμήμα, χώρος αναμονής για τους γονείς...το μόνο που με ξένισε είναι η θερμοκρασία της πισίνας και του χώρου....κρυώναμε λίγο, η πισίνα από ότι ρώτησα ήταν στους 26 βαθμούς! Το χειμώνα μου είπαν ότι ο χώρος κλιματίζεται και η θερμοκρασία της πισίνας ανεβαίνει....Τι να πω....είδωμεν...

ARKOUDAKI
22-09-10, 19:35
Εμείς κάναμε χτες το πρώτο μας μάθημα στο Δελφίς στον Αγ.Δημήτριο...Είναι πολύ νωρίς για να κρίνω αλλά οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι καλές. Κάναμε babyswimming στην πισίνα 25μ. με μακαρόνι και σωσίβιο. Η πισίνα δε βρώμαγε χλώριο...όπως σε άλλες που έχω πάει, το μέρος καθαρό, τα αποδυτήρια επίσης, λίγα παιδάκια ανά τμήμα, χώρος αναμονής για τους γονείς...το μόνο που με ξένισε είναι η θερμοκρασία της πισίνας και του χώρου....κρυώναμε λίγο, η πισίνα από ότι ρώτησα ήταν στους 26 βαθμούς! Το χειμώνα μου είπαν ότι ο χώρος κλιματίζεται και η θερμοκρασία της πισίνας ανεβαίνει....Τι να πω....είδωμεν...
εμενα η μικρη μου ειναι 3 ετων και θελω να την παω εκει στο Δελφις.Ποσο σου ειπαν τον μήνα αν επιτρέπεται?

ΒΕΡΑ
22-09-10, 20:09

Έχει μετρό εκεί?

Aeriko
22-09-10, 20:38
40 ή 45 νομίζω είναι το μήνα στο Δελφίς και εκεί που είναι δεν είναι κοντά το μετρό... χρειάζεται να πάρεις και λεωφορείο από το σταθμό της Δάφνης.

giota.
22-09-10, 21:00
Περισσοτερες πληροφοριες για το Δελφις θα ηθελα κι εγω.
Αν υπαρχει ενα τηλεφωνο επικοινωνιας,απο τι ηλικια δεχονται κτλ....

Aeriko
22-09-10, 21:55
ΔΕΛΦΙΣ στον Αγιο δημήτριο | Τηλ.: 211 7106044 & 690 7831683

Δεν μας είπαν από τι ηλικία παίρνουν αλλά η δική μας είναι 14 μηνών και μπορούσε να πάει. Μπορείς να πας και για δοκιμαστικό.

giotar1
23-09-10, 07:31
Για babyswimming στο Δελφις το μήνα είναι 60 ευρώ για 2 φορές την εβδομαδα και δυνατότητα αναπλήρωσης χαμένου μαθήματος το Σάββατο, ανάλογα αν κλείσεις για τρίμηνο ή εξάμηνο η τιμή κατεβαίνει εώς τα 45 ευρώ. Ξεκινάνε από 6 μηνών νομίζω μέχρι 3 ετών για το baby.. Το κολυμβητήριο είναι Μενελάου 175, και αν πάρεις όποιο λεωφορείο από Δάφνη διασχίζει την Αγ.Δημητρίου θα βολέψει

ΒΕΡΑ
23-09-10, 09:01
Για babyswimming στο Δελφις το μήνα είναι 60 ευρώ για 2 φορές την εβδομαδα και δυνατότητα αναπλήρωσης χαμένου μαθήματος το Σάββατο, ανάλογα αν κλείσεις για τρίμηνο ή εξάμηνο η τιμή κατεβαίνει εώς τα 45 ευρώ. Ξεκινάνε από 6 μηνών νομίζω μέχρι 3 ετών για το baby.. Το κολυμβητήριο είναι Μενελάου 175, και αν πάρεις όποιο λεωφορείο από Δάφνη διασχίζει την Αγ.Δημητρίου θα βολέψει

Και ποιες ώρες είναι?

giotar1
23-09-10, 09:20
8 με 8:45 κάθε τρίτη και πέμπτη και το σάββατο το πρωί το αναπληρωματικό στις 8:45

ΒΕΡΑ
23-09-10, 09:24
το βράδυ????????????????

giotar1
23-09-10, 09:24
Aυτά είναι τα απογευματινά group γιατί έχει και πρωινά 10-11 νομίζω τις ίδιες μέρες

ΒΕΡΑ
23-09-10, 09:27
μμμμ ... δυστυχώς τα απογευματινά είναι βραδινά για εμάς... πέφτουμε 8:30 στο κρεβάτι!

Aeriko
23-09-10, 12:31
Επιτέλους μας πήραν τηλέφωνο από το Γοργόνες & Μάγκες :D

Ξεκινάμε αύριο το πρώτο μας μάθημα και δεν ξέρω αν η μικρή θα ενθουσιαστεί όσο εγώ :lol: αλλά εύχομαι πραγματικά τα δύο απογευματινά που θα κάνουμε να την κάνουν κι εκείνη το ίδιο χαρούμενη :D

ilektra
23-09-10, 15:41
κοριτσια καλησπέρα,
εγω ξεκινάω τον αλλο μηνα baby-swimming στιο συλλογο ΥΔΡΙΑ, στους Αγ. Αναργύρους με 40€ / μηνα για 1 φορά την εβδομαδα.
Οι εγκαταστασεις δεν ειναι super αλλα ειναι οκ και νομιζω οτι τηρουνται οι βασικοι κανονες υγιεινης.
για περισσοτερες λεπτομερειες θα σας πω οταν αρχισουμε...ανυπομονω!

madrid05
23-09-10, 15:43
Aπό πόσων μηνων δεχονται στο "Γοργόνες & Μάγκες"?Το σκέφτομαι για αργότερα....αν και η τιμή τσούζει!

Aeriko
23-09-10, 15:45
Αύριο θα πάμε για το πρώτο μας μάθημα οπότε και θα σας πω ό,τι μάθω και ό,τι δω ;)

Diamonds
23-09-10, 15:51
ilektra με ενδιαφερει κ εμενα για τους αγ, αναργυρους, να μας πεις τη γνωμη σου πως τα βλεπεις αφου ξεκινησετε πλιιιιιιζζζζζ!!!!
ελεγα να περιμενω να κλεισουμε χρονο πρωτα για να τον παω (ειναι 9 μηνων τωρα).

ilektra
23-09-10, 16:06
ελεγα να περιμενω να κλεισουμε χρονο πρωτα για να τον παω (ειναι 9 μηνων τωρα).
από 6 μηνών τα παίρνουν, αν σ' ενδιαφερει ομως μην το καθυστερεις γιατι εχουν μεινει πολυ λιγες θεσεις.
οταν ξεκινησω σιγουρα θα σου πω εντυπωσεις...η δασκαλα παντως μου φανηκε πολυ καλη και ευχαριστη, οταν πηγα να γραφτω πετυχα πανω σε μαθημα και εκατσα λιγο να χαζεψω τα μικρα...εδειχναν να το απολαμβανουν παντως.

εχω μια απορια για οποιον μπορει να βοηθησει, μου ζητησαν ΙΑΤΡΙΚΗ βεβαιωση (για μενα απο γυναικολογο, δερματολογο και παθολογο και για το παιδι απο παιδιατρο), οκ μεχρι εδω, καλα εκαναν...πηγα στο ΙΚΑ να της παρω και μου ειπαν οτι δεν τΙς χορηγει γιατι εΙναι εξωσχολικη δραστηριοτητα...δλδ πρεπει να παω σε ιδιωτη και βεβαια να πληρωσω!

εσεις τι κανατε? υπαρχει τροπος να μου τις δωσει γιατρος του ΙΚΑ?

farfalina 09
23-09-10, 16:29
κοριτσια θελω να ρωτησω κατι. υπαρχει καμια μανουλα που να κανει με το μωρακι της baby swimming στις Νηρηιδες? εμεις πηγαιναμε περσυ στην Υδρια κ δεν νομιζω οτι γινοταν κατι ενδιαφερον -κατα την γνωμη μου- Αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για το προγραμμα.
Ευχαριστω πολυ

Perlitsa
24-09-10, 22:19
κοριτσια θελω να ρωτησω κατι. υπαρχει καμια μανουλα που να κανει με το μωρακι της baby swimming στις Νηρηιδες? εμεις πηγαιναμε περσυ στην Υδρια κ δεν νομιζω οτι γινοταν κατι ενδιαφερον -κατα την γνωμη μου- Αν μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για το προγραμμα.
Ευχαριστω πολυ

Καλησπέρα,
εμείς ξεκινήσαμε πέρισυ όταν η κόρη μου ήταν 6 μηνών στις Νηρηίδες και θα συνεχίσουμε και φέτος.Όντως δεν γίνεται και τίποτα σπουδαίο αλλά τι περιμένεις; Σίγουρα εξικειώνονται με το νερό, παίζουν και κοιωνικοποιούνται.Μην ξεχνας ότι αυτά που σε εμάς φαίνονται βαρετά για τα παιδιά μπορεί να μην είναι...Εγώ το έχω δει ως εξής.Από το να πηγαίνουμε γύρω γύρω την πλατεία μέσα στο καταχείμωνο θα κάνουμε baby swimming δυο φορές την εβδομάδα και θα περνάμε ωραία...

katerinak
25-09-10, 08:48
Ευχαριστω πολυ

κ εμεις στο υδρια παμε. εχουμε την μαρια.αν προσεξεις ολες οι ασκησεις ειναι κινησεις κολυμβησης σε χαμηλο επιπεδο για το παιδι.ειμαι πολυ ευχαριστημενη.μαθαινιυν το σωμα τους μπρουμυτα ανασκελα βουτια..τι αλλο να κανουν;;

blue_yellow butterfly
25-09-10, 21:18
Καλησπέρα, εμείς πάμε στο δήμο Ηλιούπολης. Έχει πρωι, μεσημερι κ΄βραδυ, επίσης είναι κλειστη κ΄ζεστη παιδική πισίνα. Ξεκινάνε από 6 μηνών και η δασκάλα μας είναι καταπλικτική, κάνουμε γυμναστική κ' βουτιες! Καλά κολύμπια στους χειμερινούς.... και όσοι δεν έχετε δοκιμάσει χάνετε!!!!!

Λέγκω
25-09-10, 21:27
Καλησπέρα, εμείς πάμε στο δήμο Ηλιούπολης. Έχει πρωι, μεσημερι κ΄βραδυ, επίσης είναι κλειστη κ΄ζεστη παιδική πισίνα. Ξεκινάνε από 6 μηνών και η δασκάλα μας είναι καταπλικτική, κάνουμε γυμναστική κ' βουτιες! Καλά κολύμπια στους χειμερινούς.... και όσοι δεν έχετε δοκιμάσει χάνετε!!!!!
Αχα τώρα που σε πέτυχα... για πες πιο πολλές λεπτομέριες αν σου είναι εύκολο... ωρες, λεφτά, αν είναι πιο οικονομικά για δύο παιδια...

Aeriko
25-09-10, 22:30
Δεν σας έχω γράψει για τις Γοργόνες γιατί τελικά μπήκαμε σε τμήμα Τρίτης-Πέμπτης. Την Τρίτη έχουμε το πρώτο μπλουμ :D

ΒΕΡΑ
27-09-10, 08:17

Μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για την Ηλιούπολη (διεύθυνση, κόστος ... και ώρες). Τα παιδάκια 3ων χρονών σε τι πρόγραμμα τα βάζουν?

ARTY
27-09-10, 09:31
Aπό πόσων μηνων δεχονται στο "Γοργόνες & Μάγκες"?Το σκέφτομαι για αργότερα....αν και η τιμή τσούζει!

μπορουν να παρουν μωρακια απο 3μηνων και πανω και η τιμη ειναι 85ε το μηνα και εμεις εκει παμε αντε κοριτσια να συναντηθουμε

ARTY
27-09-10, 09:36
Toπρωτο σκελος ηταν η ερωτηση της madrid05 και το δευτερο η απαντηση μου sorry για το κακογραμμενο post:D

ΒΕΡΑ
28-09-10, 12:39
Να ρωτήσω: έχω βρει το http://www.athinna.gr/

και το http://www.niriides.gr/

Στο πρώτο την παίρνουν από Ιανουάριο που θα έχει κλείσει τα 3

Στο 2ο από τώρα εφόσων έχει βγάλει την πάνα.

Το πρώτο έχει 65ευρώ για 3 φορές, το 2ο 47ευρώ για 3 φορές.

΄Μπορείτε να μου πείτε εμπειρίες από αυτά τα 2???

Επίσης εγώ μένω Ιλίσια και ξέρω ότι για το ΑΘΗΝΑ βολεύει η αττική οδός.

Για το Ολυμπιακό έχει αττική οδό? Βολεύει? Ή είναι πολύ μακριά?

Επίσης μπορείς να κάτσεις κάπου (σε καφετέρια πχ) και να βλέπεις το παιδί στο Ολυμπιακό ... γιατί στο ΑΘΗΝΑ διάβασα ότι έχει καφετέρια με οπτική στις πισίνες.

Περιμένω με αγωνία τις εμπειρίες σας!!!

Natalakii
30-09-10, 15:35
Καλημερα σε ολες!!!Βερα να σε ρωτησω κατι,στισ νηηριδες το 47 ευρω για 3 φορες στο ειπαν για βρεφικη κολυμβηση?γιατι εμενα μου ειπαν αλλα...

farfalina 09
30-09-10, 16:55
Καλησπέρα,
εμείς ξεκινήσαμε πέρισυ όταν η κόρη μου ήταν 6 μηνών στις Νηρηίδες και θα συνεχίσουμε και φέτος.Όντως δεν γίνεται και τίποτα σπουδαίο αλλά τι περιμένεις; Σίγουρα εξικειώνονται με το νερό, παίζουν και κοιωνικοποιούνται.Μην ξεχνας ότι αυτά που σε εμάς φαίνονται βαρετά για τα παιδιά μπορεί να μην είναι...Εγώ το έχω δει ως εξής.Από το να πηγαίνουμε γύρω γύρω την πλατεία μέσα στο καταχείμωνο θα κάνουμε baby swimming δυο φορές την εβδομάδα και θα περνάμε ωραία...

εχεις δικιο, γι'αυτο κι εγω την παω απο 5μιση μηνων. Απλα τις τελευταιες φορες μου φανηκε λιγο βαρετο, τα ιδια κ τα ιδια. Βεβαια η μικρη κατενθουσιασμενη!! Και το καλοκαιρι Δελφινι στη θαλασσα. της εκανε πολυ καλο.

farfalina 09
30-09-10, 17:00
κ εμεις στο υδρια παμε. εχουμε την μαρια.αν προσεξεις ολες οι ασκησεις ειναι κινησεις κολυμβησης σε χαμηλο επιπεδο για το παιδι.ειμαι πολυ ευχαριστημενη.μαθαινιυν το σωμα τους μπρουμυτα ανασκελα βουτια..τι αλλο να κανουν;;

Κι εμεις με τη Μαρια καναμε. Οπως ειπα κ πριν στην perlitsa καπου στο τελος βαρεθηκα, εγω.
Ασε που μια φορα πηγαμε σε αλλη ωρα κ ηταν ενας αλλος προπονητης-Ανδρεας νομιζω- και ηταν τελειως διαφορετικα. εκανε πολυ περισσοτερα και διαφορετικα πραγματα.
τελικα Υδρια η νηρηιδες?? εχω μπερδευτει κ εχω χρονο μεχρι τη δευτερα να αποφασισω....

katerinak
30-09-10, 18:41
Κι εμεις με τη Μαρια καναμε. Οπως ειπα κ πριν στην perlitsa καπου στο τελος βαρεθηκα, εγω.
Ασε που μια φορα πηγαμε σε αλλη ωρα κ ηταν ενας αλλος προπονητης-Ανδρεας νομιζω- και ηταν τελειως διαφορετικα. εκανε πολυ περισσοτερα και διαφορετικα πραγματα.
τελικα Υδρια η νηρηιδες?? εχω μπερδευτει κ εχω χρονο μεχρι τη δευτερα να αποφασισω....

τα παιδια δεν βαριουνται ευκολα,τους αρεσει η επαναληψη κ αισθανονται ασφαλεια σ αυτη την ηλικια.την τεταρτη ξεκιναμε παλι εμεις!

ΒΕΡΑ
30-09-10, 20:56
Καλημερα σε ολες!!!Βερα να σε ρωτησω κατι,στισ νηηριδες το 47 ευρω για 3 φορες στο ειπαν για βρεφικη κολυμβηση?γιατι εμενα μου ειπαν αλλα...

όχι για βρεφική. Εμένα είναι σχεδόν 3 κι έχει βγάλει την πάνα. Εσένα τι σου είπαν δλδ?

farfalina 09
30-09-10, 22:04
τα παιδια δεν βαριουνται ευκολα,τους αρεσει η επαναληψη κ αισθανονται ασφαλεια σ αυτη την ηλικια.την τεταρτη ξεκιναμε παλι εμεις!
πολυ σωστο. Παρασκευη λοιπον ξεκιναμε κιεμεις!!!

Natalakii
01-10-10, 11:43
όχι για βρεφική. Εμένα είναι σχεδόν 3 κι έχει βγάλει την πάνα. Εσένα τι σου είπαν δλδ?

Εμενα μου ειπαν 58ευρω για 2 φορες τη βδομαδα,2 μισαωρα δλδ,και να σου πω την αληθεια μου φανηκαν αρκετα σε σχεση με οτι διαβαζω οτι δινουν σε αλλα...
Γενικα μενω βορεια προαστεια υπαρχει κατι να μου προτεινετε γιατι κ εγω σκεφτομαι να ξεκινησω με την κορουλα μου,ειναι 8 1/2 μηνων και τρελλαινεται για το νερο.
:p

xiaouita
04-10-10, 16:04
Εμεις ξεκινησαμε στους Αγ. Αναργυρους στην Υδρια, και σημερα πηγαμε 2η φορα. Ολα καλα αλλα...... Την πρωτη φορα η μπλουζα που φοραγα, το μαγιο μου και το μαγιο του μπεμπη παρολο που καναμε ντουζ μετα το μαθημα μυριζαν χλωριο:shock:!!! (ειπα πως θα μου φανηκε) Σημερ, εβγαλα την μπλουζα μου πριν το ντουζ γιατι δεν με βολευε και την εβαλα μαζι με ολα το υπολοιπα βρεγμενα (μαγιο) μεσα σε μια τσαντα και την εβαλα στο πορτ-μπαγκαζ του αυτοκινητου μου. Πηγαμε στο μαγαζι του αντρα μου και ανοιξε το μπορτ-μπαγκαζ και βρωμουσε χλωρινη!!!! Τοσο μαλιστα που με ρωτησε αν αγορασα χλωρινη οταν πηγα στο σουπερ μαρκετ!!!!!!!
Με εχουν πιασει τα νευρα μου γιατι νομιζω πως οι πισινεςπου επιτρεπεται το baby-swimming ειναι ΜΟΝΟ με οζον!!!!
Για πειτε μου αν καμμια παει στην ιδια πισινα ή αν ξερετε αν μπορω την επομενη φορα που θα παω και θα τους ρωτησω, τι να τους πω!!! Που θα τους ξεχ*#% (ξεχ@##%) δεν υπαρχει θεμα!!!:evil::evil::evil: (πανε και οι καλοι τροποι & οι ευγενειες)

Aeriko
04-10-10, 20:39
Δεν είναι υποχρεωτικά όλες με όζον. Γι' αυτό ακριβώς και το ψάχνουμε λίγο παραπάνω όταν πρόκειται για baby swimming.

Λέγκω
04-10-10, 20:47
Κοριτσούδες μου μπας και καμία ξέρει τίποτα για το Bodybalance Κολυμβητικό κέντρο που νομίζω είναι στην Αργυρούπολη; Εκεί στέλνει ο παιδικός τα μικρά για κολύμπι και θέλω να μάθω πληροφορίες.

xiaouita
04-10-10, 20:50
Δεν είναι υποχρεωτικά όλες με όζον. Γι' αυτό ακριβώς και το ψάχνουμε λίγο παραπάνω όταν πρόκειται για baby swimming.

Ειχα την εντυπωση (προφανως λανθασμενη:sad:) οτι οσες πισινες εχουν τμηματα baby swimming ειναι με οζον!! Μαλλον θα πρεπει να ρωταμε τα αυτονοητα!

ΒΕΡΑ
04-10-10, 21:13
Ειχα την εντυπωση (προφανως λανθασμενη:sad:) οτι οσες πισινες εχουν τμηματα baby swimming ειναι με οζον!! Μαλλον θα πρεπει να ρωταμε τα αυτονοητα!

ό,τι και να σου πουν όλες περιέχουν και λίγο χλώριο!

nemo26
04-10-10, 21:20
πηγα στης Ηλιουπολης ειναι 10 ευρω η εγγραφη 45 για μη δημοτες και 35 ευρω για δημοτες . απο δικαιολογητικα θελουν δερματολογο και καρδιολογο για το συνοδο και παιδιατρο για το παιδι, ολα καλα, εχει αρκετα γκρουπακια για να διαλεξεις πιο σου ταιριαζει σαν ωραριο το μονο που δε ρωτησα ειναι οταν κανεις ντουζ πριν το μαθημα παλι περπατας στο κρυο για να πας στην πισινα? ή εχει απευθειας καποια πορτα για την πισινα τη μικρη?
για πειτε μας γιατι εμεις σκαρτα θα εχουμε κλεισει τους 6 μηνες οταν θα ξεκινησουμε!!!

Aeriko
04-10-10, 22:31
Κοριτσούδες μου μπας και καμία ξέρει τίποτα για το Bodybalance Κολυμβητικό κέντρο που νομίζω είναι στην Αργυρούπολη; Εκεί στέλνει ο παιδικός τα μικρά για κολύμπι και θέλω να μάθω πληροφορίες.

Χμμμ δεν μπορείς να μάθεις διεύθυνση από τον παιδικό; Να πάμε να δούμε;

Haris Tafroglou
04-10-10, 23:09
Κορίτσια για προτείνετε καμία άλλη δραστηριότητα για την τρίχρονη μικρούλα μου. Πάμε φέτος παιδικό ένα 4ωράκι την ημέρα και 2 φορές την εβδομάδα πάμε κολυμβητήριο. Εσείς τι κάνετε;(όσες έχετε κοντινής ηλικίας παιδάκι)

xiaouita
05-10-10, 12:07
ό,τι και να σου πουν όλες περιέχουν και λίγο χλώριο!

Πηρα σημερα τηλεφωνο και τους ειπα οτι θα σταματησουμε και αν γινετε να συνεχισουμε σε καποια αλλη πισινα του ιδιου ομιλου ( οι αλλες δυο ειναι με οζον ) και μου ειπαν οτι ολες οι πισινες εχουν χλωριο και μαλιστα στην ιδια ποσοτητα κλπ. Ειναι δυνατον η ποσοτητα του χλωριου να ειναι η ιδια???? Και τοτε γιατι βαζουν συστηματα οζονισμου (που σιγουρα κοστιζουν περισσοτερο) αν χρησιμοποιουν τις ιδιες ποσοτητες χλωριου και δεν εχει καμμια διαφορα?? Και γιατι ολοι οι παιδιατροι - δερματολογοι συστηνουν πισινες με οζον για τα μωρακια??
Το αμαξι μου παντως μυριζε πολυ εντονα χλωρινη και μαλιστα μονο με μια μπλουζα βρεγμενη σε μια τσαντα..... :evil::evil:
Ουτε σε πισινα ξενοδοχειου δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο.... Ουτε παλιοτερα που πηγαινα κολυμβητηριο θυμαμαι να μυριζει τοσο εντονα..(εχουν περασει βεβαια 15 χρονια που εχω σταματησει και τοτε δεν ειμασταν ενημερωμενοι).
Τελος παντων την αποφαση μας την εχουμε παρει με τον αντρα μου και ειμαστε σε αναζητηση αλλης πισινας!!!

ismeni
05-10-10, 12:59
Κορίτσια για προτείνετε καμία άλλη δραστηριότητα για την τρίχρονη μικρούλα μου. Πάμε φέτος παιδικό ένα 4ωράκι την ημέρα και 2 φορές την εβδομάδα πάμε κολυμβητήριο. Εσείς τι κάνετε;(όσες έχετε κοντινής ηλικίας παιδάκι)

μπορειτε να βρειτε σχολη μπαλεοτυ να κανει δημιουργικο χορο ή στο ωδειο του νακα για μουσικοκινητική

leman
05-10-10, 14:40
Πηρα σημερα τηλεφωνο και τους ειπα οτι θα σταματησουμε και αν γινετε να συνεχισουμε σε καποια αλλη πισινα του ιδιου ομιλου ( οι αλλες δυο ειναι με οζον ) και μου ειπαν οτι ολες οι πισινες εχουν χλωριο και μαλιστα στην ιδια ποσοτητα κλπ. Ειναι δυνατον η ποσοτητα του χλωριου να ειναι η ιδια???? Και τοτε γιατι βαζουν συστηματα οζονισμου (που σιγουρα κοστιζουν περισσοτερο) αν χρησιμοποιουν τις ιδιες ποσοτητες χλωριου και δεν εχει καμμια διαφορα?? Και γιατι ολοι οι παιδιατροι - δερματολογοι συστηνουν πισινες με οζον για τα μωρακια??
Το αμαξι μου παντως μυριζε πολυ εντονα χλωρινη και μαλιστα μονο με μια μπλουζα βρεγμενη σε μια τσαντα..... :evil::evil:
Ουτε σε πισινα ξενοδοχειου δεν μου εχει τυχει κατι τετοιο.... Ουτε παλιοτερα που πηγαινα κολυμβητηριο θυμαμαι να μυριζει τοσο εντονα..(εχουν περασει βεβαια 15 χρονια που εχω σταματησει και τοτε δεν ειμασταν ενημερωμενοι).
Τελος παντων την αποφαση μας την εχουμε παρει με τον αντρα μου και ειμαστε σε αναζητηση αλλης πισινας!!!

η ποσοτητα χλωριου σε πισινες με οζον νομιζω οτι δεν ειναι η ιδια. μηπως στο ειπαν αυτο για να μη μπουν στη διαδικασια της αλλαγης πισινας? παντως εμεις που παμε σε πισινα με οζον τα ρουχα και τα μαλλια του μικρου μυριζουν σαφως λιγοτερο απο αυτες με χλωριο. και ο χωρος μεσα μυριζει λιγοτερο

xiaouita
05-10-10, 15:01
η ποσοτητα χλωριου σε πισινες με οζον νομιζω οτι δεν ειναι η ιδια. μηπως στο ειπαν αυτο για να μη μπουν στη διαδικασια της αλλαγης πισινας? παντως εμεις που παμε σε πισινα με οζον τα ρουχα και τα μαλλια του μικρου μυριζουν σαφως λιγοτερο απο αυτες με χλωριο. και ο χωρος μεσα μυριζει λιγοτερο

Μαλλον για καποιο λογο μου το ειπαν! Το θεμα αν θα βρω πισινα και ελευθερο τμημα ειναι δικο μου αρα αυτους τι τους κοφτει και "σκοτωθηκαν" να μου πουν ενα καρο δικαιολογιες?? Μα και αλλες πισινες με χλωριο μυριζαν λιγοτερο απο αυτη:shock::evil:

nikolas2009
05-10-10, 17:56
Με εχουν πιασει τα νευρα μου γιατι νομιζω πως οι πισινεςπου επιτρεπεται το baby-swimming ειναι ΜΟΝΟ με οζον!!!!
Γ

Αν διαβάσεις 2 σελίδες πιό πίσω θα δεις οτι δεν υπάρχουν πισίνες χωρίς χλώριο!
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1680997&postcount=342
Για αυτό και είναι απαραίτητο το ξέπλυμα του παιδιού μετά την πισίνα, με γρήγορο ντουσάκι!

Απλά λένε τη μισή αλήθεια, οτι δηλαδή χρησιμοποιούν οζον αντι για χλωριο για την απολύμανση.....

xiaouita
05-10-10, 20:26
Αν διαβάσεις 2 σελίδες πιό πίσω θα δεις οτι δεν υπάρχουν πισίνες χωρίς χλώριο!
http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1680997&postcount=342
Για αυτό και είναι απαραίτητο το ξέπλυμα του παιδιού μετά την πισίνα, με γρήγορο ντουσάκι!

Απλά λένε τη μισή αλήθεια, οτι δηλαδή χρησιμοποιούν οζον αντι για χλωριο για την απολύμανση.....

Το εχω διαβασει....Δεν ειμαι υπερβολικη!! Απλα δεν θελω να εχει η πισινα που κανει μπανιο το παιδι μου να εχει μεγαλες ποσοτητες χλωριου και χημικων!! Το νερο της ΕΥΔΑΠ εχει χλωριο τοσο οσο μπορουμε να το πιουμε! Δεν ζητησα νερακι απο πηγη!!! Εννοειτε το ντουζακι μετα (με νερακι της ΕΥΔΑΠ;))

giotar1
06-10-10, 07:26
Ηθελα να ρωτήσω τι πρόγραμμα κάνουν τα παιδάκια του babyswimming? Κάνουν ασκησούλες χτυπώντας πόδια χέρια? Τα μαθαίνουν βουτιές? Υπάρχει κάποιο παιδάκι που κολυμπάει μόνο του μέχρι τα 3? Και πως αντιδρούν αυτά μεσα στο νερό? Κλαίνε? Τους αρέσει?

princess 05/05/2010
07-10-10, 17:10
Μαμαάδες και μπαμπάδες καλησπέρα..ηθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε...Ζούμε σε μια μικρή πόλη που τώρα θα ανοίξει κολυμβητήριο και δεν ξέρω καν αν θα υπάρχει πρόγραμμα για βρέφη αλλα επειδή είμαι οπαδός της αθλησης στα παιδιά απο τη βρεφική ακομη ηλικιά θεωρ'ω οτι τα βοηθα στη σωστη σωματική κ πνευματική α΄νάπτυξη ήθελα να ξέρω απο ποιο μήνα μπορώ να πάρω τη μικρή στο κολυμβητήριο και εαν δεν υπάρχει ειδική πισίνα για μωρά κατα ποσο μπορώ να τη βάλω στη μεγάλη με δική μου επίβλεψη φυσικά όσο για να εξοικιωθεί τουλάχιστον?

farfalina 09
07-10-10, 18:39
Μαμαάδες και μπαμπάδες καλησπέρα..ηθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε...Ζούμε σε μια μικρή πόλη που τώρα θα ανοίξει κολυμβητήριο και δεν ξέρω καν αν θα υπάρχει πρόγραμμα για βρέφη αλλα επειδή είμαι οπαδός της αθλησης στα παιδιά απο τη βρεφική ακομη ηλικιά θεωρ'ω οτι τα βοηθα στη σωστη σωματική κ πνευματική α΄νάπτυξη ήθελα να ξέρω απο ποιο μήνα μπορώ να πάρω τη μικρή στο κολυμβητήριο και εαν δεν υπάρχει ειδική πισίνα για μωρά κατα ποσο μπορώ να τη βάλω στη μεγάλη με δική μου επίβλεψη φυσικά όσο για να εξοικιωθεί τουλάχιστον?
απο 5 μιση μηνων ξεκινησαμε εμεις το baby swimming. ;-)

Aeriko
07-10-10, 20:29
Επιτέλους μετά απο πολλές περιπέτειες κάναμε το πρώτο μας μπάνιο στην πισίνα σήμερα. Πρέπει να σας πω ότι η μικρή είναι ιδιαίτερα εξοικειωμένη με το νερό από το καλοκαίρι που κάναμε πρωί απόγευμα μπάνιο x 3 εβδομάδες και το λατρεύει.

Ηθελα να ρωτήσω τι πρόγραμμα κάνουν τα παιδάκια του babyswimming? Κάνουν ασκησούλες χτυπώντας πόδια χέρια? Τα μαθαίνουν βουτιές? Υπάρχει κάποιο παιδάκι που κολυμπάει μόνο του μέχρι τα 3? Και πως αντιδρούν αυτά μεσα στο νερό? Κλαίνε? Τους αρέσει?

Στο Γοργόνες και Μάγκες που πήγαμε εμείς καταρχήν η πισίνα έχει πολλά παιχνίδια για να πιάνουν ή να κολυμπάνε για να προσπαθήσουν να πιάσουν. Κάνουν ασκήσεις χεράκια ποδαράκια και κινήσεις μέσα στο νερό. Λίγες βουτιές και αυτό με το οποίο ξετρελάθηκε η δική μου είναι που την έβαζα πάνω στο χείλος της πισίνας και έπεφτε μέσα στο νερό (εννοείται ότι την έπιανα!). Τα υπόλοιπα της ομάδας μας που ήταν εξοικειωμένα δεν έκλαιγαν. Η δική μου πρώτη μέρα στο μισάωρο επάνω βαρέθηκε να κάνει αυτά που μας έλεγαν και ήθελε να κάνει τα δικά της. Βέβαια η σημερινή μέρα δεν είναι το απόλυτο κριτήριο αφού και σε φαγητό και σε ύπνο βγήκε εκτός προγράμματος. Μόλις το στρώσουμε και αυτό θα σας πω νεότερα :D Εγώ πάντως νυστάζω :lol: κι εκείνη το ίδιο! Έκανα τον καραγκιόζη στο αυτοκίνητο για να μην κοιμηθεί!

Επίσης κάτι που δεν ήξερα είναι οτι το συγκεκριμένο κολυμβητήριο έχει και παιδότοπο μέσα και πολύ μας άρεσε :D

zazazou
22-10-10, 12:00
Να προσέχεις πάρα πολύ το παιδί και εσύ στις Γοργόνες και Μάγκες.
Πρώτα από όλα, μέχρι το τέλος Μαϊου δεν είχε πάρει άδεια, είχε υποβάλει τα χαρτιά αλλά δεν είχε άδεια, που σημαίνει ότι κανείς έλεγχος δεν έχει γίνει ποτέ στο νερό.
Εμείς πηγαίναμε αρκετό διάστημα.
Το νερό έχει χλώριο. Ότι και να σου λέει και ότι και να κοπανιέται, σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ότι το νερό έχει χλώριο.
Έχει τύχει να κάνει μωράκι εμετό στο νερό και να το μαζέψουν με μια απόχη και αυτό ήταν όλο!!
Επίσης όταν βγαίνεις από το νερό να μην είσαι ποτέ ξυπόλητη και να προσέχεις ΠΟΛΥ, γλυστράει θανάσιμα εκεί που αλλάζεις το μωρό και ντύνεσαι.
Γενικά να είσαι προσεκτική και μην ενθουσιάζεσαι... μοιάζει ιδανικό αλλά δεν είναι.

edit admin
Μας εστάλει το εξής κείμενο απο την διεύθυνση του Γοργόνες και Μάγκες:

Καλησπέρα,
σε απάντηση του μυνήματος 422 22/10/10 12.00, Ελεύθερος χρόνος baby swimming σελ.9
Το Γοργόνες και Μάγκες θα ήθελε να πληροφορήσει τους αγαπητούς γονείς σχετικά με τον τρόπο απολύμανσης του νερού, με χλώριο ή όζον τα εξής:
Μέχρι πολύ πρόσφατα ο τρόπος απολύμανσης του νερού στις πισίνες ήταν με χλώριο σε διάφορες μορφές: σκόνη ,ταμπλέτες, υγρό, αέριο. Παρόλο που κάποιες μορφές έχουν καταργηθεί ( αέριο) ο νόμος του 1973 δεν έχει ακόμη τροποποιηθεί ώστε να τις απαγορεύσει.
Στα νεότερα χρόνια , στην Ελλάδα, από το 2004 στους Ολυμπιακούς αγώνες, άρχισε να χρησημοποιείται το ενεργό οξυγόνο (όζον) ως πιο σύγχρονη και υποαλλεργική μέθοδος .
Ο οζονισμός του νερού γίνεται από μία ειδική συσκευή και συμπληρωματικά χρησιμοποιούνται ταμπλέτες χλωρίου ή ταμπλέτες βρωμίου.
Το κόστος εγκατάστασης του οζονισμού είναι 4 φορές περισσότερο από την απλή χλωρίωση καθώς και η συντήρηση του.
Το Γοργόνες και Μάγκες δηλώνει ρητά ότι το πόσιμο νερό του δικτύου της ΕΥΔΑΠ (με όσο χλώριο έρχεται στον χώρο μας) οζονίζεται σε συσκευή η οποία έχει διαπίστευση όχι απλώς για νερό πισίνας αλλά για πόσιμο νερό και στην συνέχεια απολυμένεται από ταμπλέτες βρωμίου ( οι οποίες κοστίζουν 4 φορές περισσότερο απ'τις αντίστοιχες του χλωρίου).
Καμία προσθήκη χημικού χλωρίου δεν γίνεται και γι'αυτό μπορούμε να δεχτούμε μωρά από 3 μηνών.
Όσο για την οσμή, οι αγαπητοί γονείς έχουν δίκιο να νομίζουν ότι την αναγνωρίζουν, όμως αυτό οφείλεται στο ότι οι οσμές των δύο προϊόντων μοιάζουν. Κάποιος ωστόσο που έχει επισκεφτεί κολυμβητήρια που καθαρίζουν το νερό τους με χλώριο, θα αναγνωρίσει αμέσως την διαφορά στην ατμόσφαιρα.Ειδικά σε κλειστούς χώρους όπως ο δικός μας, στον οποίο παραμονή και μόνο θα ήταν εξαιρετικά δυσάρεστη.
Σας ευχαριστώ

giorgia
09-11-10, 07:53
Η zazazou έχει δίκιο..μην ενθουσιάζεσαι...Να σου πω μόνο ότι εγώ όταν πήγα με την μικρή,τότε 15 μηνών, δεν μου ζήτησαν ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ...OYTE ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ..
Κ επίσης, εβγαλα μυρμηγκιά στο πόδι γιατι έκανα το λάθος κ περπάτησα ξυπόλητη..
Για το χλώριο δεν γνωρίζω..

Aeriko
09-11-10, 09:42
Χλώριο έχει το ίδιο το νερό της ΕΥΔΑΠ. Όταν είναι σε τόσο μεγάλη συγκέντρωση είναι λογικό να είναι και το χλώριο της ΕΥΔΑΠ εκεί ;)

Εμένα χαρτιά μου ζήτησαν και τους τα πήγα. Αυτό με την άδεια θα το ελέγξω. Προς το παρόν αυτο που με έχει προβληματίσει είναι ότι τον τελευταίο καιρό το νερό δεν είναι στη σωστή θερμοκρασία.

Για το ξυπόλυτο το γράφουν και οι ίδιοι ότι απαγορεύεται να περπατάς ξυπόλυτος στο χώρο της πισίνας και φυσικά το πλακάκι θα γλιστραέι εφόσον βρέχεται ;)

nikolas2009
09-11-10, 18:50
Να προσέχεις πάρα πολύ το παιδί και εσύ στις Γοργόνες και Μάγκες.
Πρώτα από όλα, μέχρι το τέλος Μαϊου δεν είχε πάρει άδεια, είχε υποβάλει τα χαρτιά αλλά δεν είχε άδεια, που σημαίνει ότι κανείς έλεγχος δεν έχει γίνει ποτέ στο νερό.
Εμείς πηγαίναμε αρκετό διάστημα.
Το νερό έχει χλώριο. Ότι και να σου λέει και ότι και να κοπανιέται, σε ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ότι το νερό έχει χλώριο.
Έχει τύχει να κάνει μωράκι εμετό στο νερό και να το μαζέψουν με μια απόχη και αυτό ήταν όλο!!
Επίσης όταν βγαίνεις από το νερό να μην είσαι ποτέ ξυπόλητη και να προσέχεις ΠΟΛΥ, γλυστράει θανάσιμα εκεί που αλλάζεις το μωρό και ντύνεσαι.
Γενικά να είσαι προσεκτική και μην ενθουσιάζεσαι... μοιάζει ιδανικό αλλά δεν είναι.

Επιμένεις βλέπω, παρά τις απαντήσεις που σου δόθηκαν στο προηγούμενο μήνυμά σου της 6/9/2010 http://www.parents.gr/forum/showpost.php?p=1688178&postcount=345-

...στο οποίο by the way έλεγες οτι είχες ακούσει από άλλη κοπέλα και δεν πήγες...εδώ μας λες οτι πήγαινες για αρκετό καιρό... ποιό ακριβώς είναι το πρόβλημά σου με το συγκεκριμένο κολυμβητήριο??? Σου κόβει τη δουλειά??

Aeriko
09-11-10, 19:28
nikolas2009... thanks ;)

BEBE
09-11-10, 22:10
εμείς πάμε γοργόνες και μάγκες εδώ και 1,5 χρόνια. Σχετικά με τα χαρτιά μου τα ζήτησαν στην αρχή, αμέλησα να τα πάω και δεν μου τα ξαναζητησαν. Λάθος δικό τους και δικό μου φυσικά. Δεν αφήνω τη Μυρτώ να περπάτήσει ξυπόλυτη πουθενά εννοείται, δεν τη βάζω μεσα στον παιδότοπο. Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες πισίνες αλλά η Μυρτώ έχει μάθει να φέρεται στο νερό. Αυτά!

nikolas2009
10-11-10, 12:18
εμείς πάμε γοργόνες και μάγκες εδώ και 1,5 χρόνια. Σχετικά με τα χαρτιά μου τα ζήτησαν στην αρχή, αμέλησα να τα πάω και δεν μου τα ξαναζητησαν. Λάθος δικό τους και δικό μου φυσικά. Δεν αφήνω τη Μυρτώ να περπάτήσει ξυπόλυτη πουθενά εννοείται, δεν τη βάζω μεσα στον παιδότοπο. Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες πισίνες αλλά η Μυρτώ έχει μάθει να φέρεται στο νερό. Αυτά!

Και εμείς 1,5 χρόνο πάμε τα ΣΚ, τα χαρτιά μας τα ζήτησαν - αλλά είναι τελείως τυπικό θέμα, μπορεί όταν γραφτήκαμε να μην είχαμε δερματολογικό θέμα ή ή γυναίκα μου γυναικολογικο, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα έχουμε κάποια στιγμή μετά τα χαρτιά....
Εμείς παράπονο δεν έχουμε (προφανώς προσέχουμε να μην είμαστε ξυπόλητοι, να μην γλυστρίσουμε κτλ, ξέρεις αυτα τα αυτονόητα που κάποιοι περιμένουν να τους τα πούν και να τους αστυνομεύουν!), η καθαριότητα είναι ικανοποιητική και πολύ καλή η συνεργασία στην αναπλήρωση μαθημάτων και με τις δασκάλες κτλ. Θα ήθελα να γινόταν πιό αυστηρή επιβολή της μπλούζας και του ντουζ πριν την πισίνα - παρόλο που το γράφει παντού αρκετοί δεν το τηρούν, ιδίως το καλοκαίρι, αλλά δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό.
Τον παιδότοπο τον φοβόμασταν και εμείς στην αρχή, ιδίως όταν έχει μεγαλύτερα παιδάκια (για να μην τον χτυπήσουν κατά λάθος), αλλά όταν δεν έχει πολυκοσμία ο Νικόλας τρελαίνεται να τρέχει και να πέφτει! εκεί μέσα...αφού έχουμε κλάματα για να φύγουμε κάθε φορά!! Δοκίμασε το!

Aeriko
10-11-10, 15:08
Κι εμείς στον παιδότοπο ξεσαλώνουμε και μάλιστα ένα παρεάκι μεγαλύτερο (αγοράκι) την προσέχει απίστευτα καλά στο σπιτάκι που χοροπηδάνε :D

mariamb
11-11-10, 08:24
Η μικρή μου (κοντά στα 3 τώρα) κοντεύει να κλείσει σχεδόν τρία χρόνια κολύμβησης (καθότι άρχισε τα "μαθήματα" από 7 μηνών). Πέρσι για ενα διάστημα γραφτήκαμε και στο Γοργόνες και Μάγκες...γιατί δεν είχε θέση στο Σύλλογο Υδρία στο ΟΑΚΑ, που πηγαίναμε μέχρι τότε. Άρα μπορώ να εκφέρω άποψη και για τα δύο.
Το Γοργόνες και μάγκες ήταν πολύ φιλικό ώς περιβάλλον για μικρά παιδιά. Διαθέτει επίσης ξεχωριστά αποδυτήρια και παιδότοπο. Εμάς μας ζήτησαν χαρτιά, τα οποία και προσκομίσαμε και από άποψη καθαριότητας μας φάνηκε μια χαρά. Στα συν του είναι η μικρή κουζινούλα, που αν θέλεις να ζεστάνεις νερό για γάλο ή να βάλεις γιαουρτάκι στο ψυγείο είναι πού βολική. Επιπλέον διέθετε τουαλέτες και ο χώρος ήταν προσαρμοσμένος στις ανάγκες των παιδιών (χαμηλοί καναπέδες, καρεκλάκια)...α να μη ξεχάσω και τα πιστολάκια!Όσο για τις "εκπαιδεύτριες" (ή μάλλον ο κατάλληλος όρος είναι προπηνήτριες;;) πάνω κάτω ακολουθούσαν μια ρουτίνα ασκήσεων που ηταν παρόμοια με αυτή της Υδρίας. Στα συν του ήταν ότι "επέτρεπαν" περισσότερο χρόνο παιγνιδιού στο νερό , εκτός από τις ασκησούλες .Αυτό βέβαια μπορεί να διαφοροποιείται ανάλογα με την ηλικία. Ο λόγος που σταματήσαμε ήταν η απόσταση.
Επιστρέψαμε λοιπόν στην Υδρία . Στα μείον του είναι ο χώρος .Από την μια βοηθάει τα παιδιά να εξοικειώνονται με την πισίνα και τον αθλητισμό, αφού πρόκειται για το ΟΑΚΑ αλλά από την άλλη πάσχει σε θέμα εγκαταστάσεων. Δεν διαθέτει αποδυτήρια και οι ενήλικες καταφεύγουν σε παραβάν. Η τουαλέτα ειναι μια, εξωτερική και κοινής χρήσης, που σημαίνει ότι δεν μπορείς να ακουμπήσεις ένα μικρό παιδί, επίσης δεν προλαβαίνεις εάν είναι κατειλλημένη και τέλος εάν έχεις κάνει ντους, πρέπει να βγεις βρεγμένη στο διάδρομο με κίνδυνο να κρυώσεις...Επίσης δεν διαθέτει κουζίνα, οπότε για μικρά παιδιά πρέπει να έχεις προνοήσει θερμός, ψυγειάκι ή παγοκύστες για γιαούρτι κτλ. Στα συν του είναι οι εκπαιδεύτριες (τις λατρεύουμε! ηγενικότερη ατμόσφαιρα (ταυτόχρονα κάνουν προπόνηση στην μεγάλη πισίνα καταδύσεις και κολύμβηση) και η εξοικείωση του παιδιού με τον αθλητισμό. Είναι ένα σωματείο προσανατολισμένο πιο πολύ στην εκπαίδευση κολυμβητών,κρίνοντας από το πρόγραμμα που ακολουθούν. Σαφώς και το παιδί εξοικειώνεται με το νερό και τα οφέλη είναι πολλά.

elenatheo
12-11-10, 00:35

ειναι τα εξης
210 8176781-2 και 6982119855

Γεια και από μένα, μένουμε στο Γέρακα και θα ήθελα να πάμε τη μπεμπούλα μας στην Ελληνογερμανική αγωγή στην Παλλήνη με το σύλλογο Υδρία, επειδή ήδη πηγαίνετε εσείς ως προς τη χλωρίωση του νερού ξέρεις κάτι ή γίνεται ο καθαρισμός με όζον?
ευχαριστώ

χρυσανθη25
01-12-10, 11:11
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΤΡΙΣΗΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΣΤΟ ΚΟΣΤΕΑ ΓΕΙΤΟΝΑ ΣΤΗ ΠΑΛΛΗΝΗ...Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΟΚ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ..ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΠΑΝΑΚΙ...Η ΠΙΣΙΝΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΧΛΩΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΖΟΝ(ΕΝΕΡΓΟ ΟΞΥΓΟΝΟ)..ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΛΥΜΒΤΗΡΙΟ ??

lilonaki
08-12-10, 10:06
καλημέρα. εγώ πηγαίνω το γιό μου (είναι 2 ετών και 10 μηνών) μία φορά τη βδομάδα στο ΟΑΚΑ στο σύλλογο aqua ροή περίπου 8 μήνες τώρα. τα οφέλη του baby swimming τα ξέρετε όλες. μαθαίνουν να εξοικειώνονται με το νερό, ξεπερνούν τους φόβους τους και το πιο βασικό ενσωματώνουν την άθληση στην καθημερινότητά τους. ο δικός μου μετά από 3 μήνες μαθημάτων κολυμπούσε το καλοκαίρι με το μακαρόνι μόνος του, μην φανταστείτε με στυλ αλλά δεν φοβόταν όσο βαθιά και αν ήταν και δεν πανικοβαλλόταν αν έπινε και λίγο θαλασσινό νερό! συμφωνώ με τα σχόλια παραπάνω για το ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΣΙΝΑ ΧΩΡΙΣ ΧΛΩΡΙΟ. και να είστε ευτυχείς γιατί δεν φαντάζεστε τι μικρόβια θα κολλούσαν τα παιδιά σας. ακόμα και ο δικός μου που έχει μία τάση για εκζέματα και δερματικά δεν έχει εμφανίσει κάτι ανησυχητικό λόγω της πισίνας. βέβαια τα αποδυτήρια και ο χώρος της πισίνας δεν παίρνουν και άριστα στο θέμα καθαριότητας, δεν είναι και οι εγκαταστάσεις κάτι φοβερό αλλά είναι πολύ καλοί οι εκπαιδευτές. εγώ κάνω και στην πισίνα του κοινού με τον ίδιο σύλλογο aqua aerobics, το συστήνω ανεπιφύλακτα. φαντάζομαι ότι σε μία ιδιωτική πισίνα (όπου βέβαια το κόστος τριπλασιάζεται) τα πράγματα θα έχουν καλύτερη όψη.

dreammum
08-12-10, 10:23
Γεια σας,

Από τότε που γυρίσαμε από τις διακοπές μας σκέφτηκα να ξεκινήσουμε με τον γιό μας Baby Swimming οπότε έκανα μια μικρή έρευνα στο Internet και βρηκα ορισμένα site τα οποία σκέφτηκα να τα βάλω κάτω από αυτό το θέμα σε περίπτωση που ενδιαφέρονται και άλλοι γονείς.

Προς το παρόν έχω επικοινωνήσει μόνο με το ΟΑΚΑ το οποίο έχει μεγάλη ζήτηση, οπότε γράφτηκα σε λίστα αναμονής. Με τα υπόλοιπα δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα

Για το ΟΑΚΑ έχω το τηλέφωνο 6974026681

http://www.daiscenter.gr/kidsports.htm (Παράδεισος Αμαρουσίου)

http://www.athinna.gr/sc/pricelist.htm (Χαλάνδι)

http://www.babyswimming.gr

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει κατα καιρούς, το baby swimming είναι ευεργετικό για τα μικρά παιδιά και τα βοηθάει σε πολλούς τομείς. Όποιος άλλος έχει πληροφορίες για άλλα γυμναστήρια που να έχεουν αυτή την δραστηριότητα ας μας τις προσφέρει.

Καλημέρα!Όταν μέναμε Αθήνα, πήγαινα τον γιό μου από 7 μηνών στο ΟΑΚΑ στο κολυμβητήριο!Είχε 2 συλλόγους και τα τμήματα ήτανε ολιγομελή!Μας βοήθησε πάρα πολύ με τις αρρώστιες και εκτονωνόταν!Του άρεσε πάρα πολύ, αλλά πήγαμε μόνο για 4μήνες γιατί μετά έμεινα έγκυος και δεν έπρεπε να μπαίνω μαζί του μέσα στην πισίνα!Το αποτέλεσμα ήταν να κλαίει και να χτυπιέται γιατί είχε συνηθίσει μαζί μου και δεν ήθελε καθόλου τον μπαμπά του που πηγαίνανε μετά!Οπότε σταματήσαμε!Εδώ που μένουμε δεν έχει baby swimming αλλά κανονικά μαθήματα από 4χρονών, περιμένω άλλα 2χρόνια για τον μεγάλο μου και θα ξεκινήσουμε!!!

puppa
26-01-11, 21:13
Έγώ θα ήθελα να σας παραθέσω την δική μου ιστορία. Η κόρη μου που είναι σήμερα 3 ετων τρελαίνεται για το νερό. Από όταν γεννηθηκε δεν είχε κλάψει ποτέ ούτε την΄ώρα του μπάνιου΄ούτε στη θάλασσα με αποτέλεσμα να αποφασίσουμε να την πάμε πέρσι τον Μάρτιο στην ΥΔΡΙΑ. Στην αρχή μπαίναμε μαζί και μου λέγανε ότι είναι πολύ καλή και από Σεπτέμβριο έμπαινε μόνη της όπου επίσης πήγαινε πάρα πολύ καλά.Στο τελευταίο μάθημα λέω στη δασκάλα ότι είχαμε καιρό να πάμε λόγω ίωσης και επειδή η κόρη μου ήταν μόνη της (δεν είχαν έρθει άλλα παιδιά) θεώρεισε σωστό να την ξεθεώσει στις ασκήσεις με αποτέλεσμα το παιδιά να αρχίσει να κλαίει στην πισίνα και να φύγουμε στην μέση του μαθήματος. ΤΩΡΑ?????Ούτε να ξαναδεί θέλει κολυμβητήριο!!!Είδατε τι μπορεί να κάνουν ανεύθυνοι δάσκαλοι σε ένα παιδάκι που λάτρευε το κολυμβητήριο. Της λέγαμε ότι είναι Δευτέρα το πρωϊ και ανυπομονούσε να έρθει το απ΄γευμα για να πάμε. Τα συμπεράσματα δικά σας. Δεν λέω ότι φταίει ο σύλλογος αλλά και εγώ πως να αντιδράσω? Ήταν κάτι που την ευχαρηστούσε και της έκανε και καλό τώρα αρνείται λόγω της δασκάλας που δεν καταλάβαινε ότι είναι μικρό παιδάκι και πρέπει να το πας σιγα σιγα.
Συγνώμη αν σας ζάλισα αλλά ήθελα κάπου να τα πω. Σίγουρα θα τα πω και στους ίδιους

Mutter
15-02-11, 10:16
Κορίτσια καλημέρα! Ο μικρούλης μου σε λίγο γίνεται 6 μηνών και σκέπτομαι μόλις μεγαλώσει λίγο ακόμα και ζεστάνει κι ο καιρός να τον αρχίσω μαθήματα κολύμβησης για βρέφη στο ΟΑΚΑ! Με απασχολούν βέβαια κάποια πρακτικά ζητήματα, όπως πού θα τον αλλάζω (έχουν αλλαξιέρες;;), ποιος θα προσέχει το παιδί όσο θα ντύνομαι εγώ, μήπως θα πεινάει την ώρα της κολύμβησης και δεν το ευχαριστηθεί δεδομένου ότι θα πρέπει τις δύο τελευταίες ώρες να είναι νηστικός και άλλα διάφορα...
Μήπως κάποια μανούλα έχει εμπειρία πάνω στο θέμα και μπορεί να με κατατοπίσει;;:confused: Ευχαριστώ!

AFRODITI
15-02-11, 10:57
Καλημέρα,
πηγαίνω τις κόρες μου στο Ο.Α.Κ.Α. από 6 μηνών. Οι εγκαταστάσεις τις πισίνας babyswimming είναι στα μείον του Ο.Α.Κ.Α. Αλλαξιέρες υπάρχουν για τα μωρά αλλά ορισμένες ώρες δεν αρκούν (κυρίως απόγευμα). Για τους γονείς υπάρεχει ένα υποτυπόδες παραβάν στο οποίο αλλάζουμε γρήγορα αφήνοντας τα μωρά σε ένα πάρκο από το οποίο δεν έχουν δυνατότητα να μας βλέπουν. Όσον αφορά στο αν θα πεινάσουν, η εμπειρία μου λέει ότι είναι τόσο ενθουσιασμένα με αυτό που σημβαίνει στη πισίνα που ξεχνάνε τη πείνα τους. Μετά είναι συνήθως εξαντλημένα και κοιμούνται, αλλά στη περίπτωση που θέλεις να το ταϊσεις δεν υπάρχει ιδιαίτερος χώρος να απομονωθείς (μιλώ για τη περίπτωση που θηλάζεις, διαφορετικά πολλές μαμάδες επιλέγουν να δώσουν ένα γιαουρτάκι). Στα πλεονεκτήματα του χώρου ο καθαρισμός με όζον, αρκετά ευρύχωρο parking και καλοί εκπαιδευτές (τουλάχιστον όσοι έχω δει).
Ο,τιδήποτε θελήσεις να ρωτήσεις στη διάθεσή σου.

pilarin
15-02-11, 11:10
μία πολύ καλή μου φίλη ξεκίνησε babyswimming στο πρώτο της παιδάκι

δυστυχώς δεν την είχε ενημερώσει κανένας για τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζανε με ωτίτιδες κλπ

το αποτέλεσμα ήταν ναι μεν το μικρό έμαθε κολύμπι αλλα την εγχείριση στο αυτάκι δεν τη γλίτωσε

το δεύτερο παιδάκι της δεν θα το πάει κολυμβητήριο πριν γίνει τουλάχιστον τριών ετών

απλώς ενημερωτικά παραθέτω αυτήν την πληροφορία απευθείας από μία παθουσα μαμά

ψάξτε το λιγάκι πριν ξεκινήσετε

G.STONE
15-02-11, 11:33
μία πολύ καλή μου φίλη ξεκίνησε babyswimming στο πρώτο της παιδάκι

δυστυχώς δεν την είχε ενημερώσει κανένας για τα πιθανά προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζανε με ωτίτιδες κλπ

το αποτέλεσμα ήταν ναι μεν το μικρό έμαθε κολύμπι αλλα την εγχείριση στο αυτάκι δεν τη γλίτωσε

το δεύτερο παιδάκι της δεν θα το πάει κολυμβητήριο πριν γίνει τουλάχιστον τριών ετών

απλώς ενημερωτικά παραθέτω αυτήν την πληροφορία απευθείας από μία παθουσα μαμά

ψάξτε το λιγάκι πριν ξεκινήσετε

Αυτό ακριβώς θα ανέφερα και εγώ. Το πρόβλημα με τις επαναλαμβανόμενες ωτίτιδες. Έτσι υπέφερε και το παιδί μιας συναδέλφου μου για χρόνια. Η δική μου παιδίατρος μου είχε πεί για πολύ μεγαλύτερη ηλικία ούτε καν 3.
6 μηνών είναι πολύ μωρό. Ψάξτο λίγο.

Mutter
15-02-11, 14:43
Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις! Θα ρωτήσω καταρχάς την παιδίατρο αν εγκρίνει και αν δώσει το ΟΚ θα πάω να δω κι από μόνη μου στο ΟΑΚΑ πώς γίνεται το πρόγραμμα. Όσο για τις ωτίτιδες, από προσωπική εμπειρία, επειδή κολυμπώ σε πισίνες 20 χρόνια, μόνο μια φορά έπαθα κι αυτό ήταν επειδή τα νερά ήταν βρώμικα. Αλλιώς δεν πάθαινα τίποτα παρόλο που έβγαινα χωρίς να στεγνώνω μαλλιά! Ελπίζω λοιπόν απλώς να τηρούν τους κανόνες υγιεινής!
Να ρωτήσω κάτι άλλο: πρέπει να εγγραφείς σε κάποιο σύλλογο για να συμμετέχεις στο πρόγραμμα ή να απευθυνθώ κατευθείαν στο ΟΑΚΑ;

AFRODITI
15-02-11, 14:48
Το Ο.Α.Κ.Α. από μόνο του δεν έχει προγράμματα. Διάφοροι σύλλογοι μισθώνουν τις εγκαταστάσεις. Αν πας στις εγκαταστάσεις του κλειστού κολυμβητηρίου, στο ισόγειο είναι η γραμματείες όλων των συλλόγων.

pilarin
15-02-11, 16:53
Όσο για τις ωτίτιδες, από προσωπική εμπειρία, επειδή κολυμπώ σε πισίνες 20 χρόνια, μόνο μια φορά έπαθα κι αυτό ήταν επειδή τα νερά ήταν βρώμικα. Αλλιώς δεν πάθαινα τίποτα παρόλο που έβγαινα χωρίς να στεγνώνω μαλλιά! Ελπίζω λοιπόν απλώς να τηρούν τους κανόνες υγιεινής!

πόσων μηνών ήσουν όταν ξεκίνησες κολυμβητήριο;

Mutter
15-02-11, 17:21
πόσων μηνών ήσουν όταν ξεκίνησες κολυμβητήριο;

Πρέπει οπωσδήποτε όλα τα μωρά να πάθουν ωτίτιδα ακόμα και σε καθαρά νερά;;

kyra
15-02-11, 17:33
Εμένα έκανε δύο χρόνια babyswimming στον Άλιμο, σε καλυμμένη (όχι κλειστή) πισίνα με χλώριο, κάθε εβδομάδα, με κάθε καιρό. Όχι απλά δεν έπαθε τίποτα αλλά εκείνους τους δύο χειμώνες δεν έσταξε η μύτη του ούτε μία μέρα. Κρίμα που σταμάτησε το πρόγραμμα......
Οι κλειστες πισίνες δεν μου αρέσουν γιατί μοιρίζουν χλώριο, και άλλη απολύμανση δεν εμπιστεύομαι (το όζον δεν καλύπτει όλον τον όγκο του νερού)

Palladin
15-02-11, 17:35
μήπως θα πεινάει την ώρα της κολύμβησης και δεν το ευχαριστηθεί δεδομένου ότι θα πρέπει τις δύο τελευταίες ώρες να είναι νηστικός και άλλα διάφορα...

οι δύο ώρες νομίζω ότι αναφέρονται σε στερεές τροφές και στο ξένο γάλα, το μητρικό χωνεύεται πολύ γρηγορότερα! Εμείς έχουμε θηλάσει πολλές φορές λιγότερο από 1 ώρα πριν μπούμε στην πισίνα, δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα ευτυχώς

pilarin
15-02-11, 17:56

φυσικά και όχι

απλώς πιστεύω ότι εκτός από τα εμφανή θετικά αποτελέσματα που έχει μία τέτοια δραστηριότητα καλό θα ήταν οι γονείς οι οποίοι σκέφτονται να βάλουν τα μωράκια τους σε μία πισίνα, να ήταν ενημερωμένοι και για τα πιθανά προβλήματα που θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν

το κολυμβητήριο έχει πολλά οφέλη τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά (ειδικά αν μετρήσουμε και το δέσιμο που υπάρχει με τον γονέα κατά τη διάρκεια της άσκησης)

αλλά πριν "αγιοποιήσουμε" (χωρίς ίχνος ειρωνίας, ειλικρινά μιλάω) καλό θα ήταν να ενημερωθούμε και για κάποια θέματα που ΙΣΩΣ προκύψουν από αυτή τη δραστηριότητα

Αν είμαστε λίγο πιο υποψιασμένοι, σε περίπτωση που αντιληφθούμε ότι κάτι δεν πάει καλά θα έχουμε και γρηγορότερη αντίδραση η οποία σαφώς και θα είναι προς όφελος του παιδιού μας

το ίδιο ισχύει για όλα τα είδη ασκήσεων

αν πάει ένα παιδάκι να κάνει χορό φυσικά και θα έχει οφέλη αλλα μπορεί από μία λάθος κίνηση ή απροσεξία να βρεθεί με πόνο σε κάποιον μυ ή άρθρωση.

αυτό φυσικά δεν ακυρώνει τον χορό ως άσκηση αλλά βοηθάει τους γονείς να έχουν τα μάτια τους ανοιχτά σε περίπτωση που το παιδάκι παραπονεθεί και να το φροντίσουν αναλόγως

τόσο απλά

Mutter
15-02-11, 19:10
οι δύο ώρες νομίζω ότι αναφέρονται σε στερεές τροφές και στο ξένο γάλα, το μητρικό χωνεύεται πολύ γρηγορότερα! Εμείς έχουμε θηλάσει πολλές φορές λιγότερο από 1 ώρα πριν μπούμε στην πισίνα, δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα ευτυχώς

Σωστά! Είχα ξεχάσει για το εύπεπτον του μητρικού γάλακτος! Ξέρεις τι με απασχολεί όμως; Ότι ο δικός μου πάνω στο παιχνίδι βγάζει μεγάλες γουλίτσες ακόμα και 2 ώρες μετά το φαγητό... Λες να έχει πρόβλημα και στο νερό;

Mutter
15-02-11, 19:11
φυσικά και όχι

απλώς πιστεύω ότι εκτός από τα εμφανή θετικά αποτελέσματα που έχει μία τέτοια δραστηριότητα καλό θα ήταν οι γονείς οι οποίοι σκέφτονται να βάλουν τα μωράκια τους σε μία πισίνα, να ήταν ενημερωμένοι και για τα πιθανά προβλήματα που θα μπορούσαν να αντιμετωπίσουν

το κολυμβητήριο έχει πολλά οφέλη τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά (ειδικά αν μετρήσουμε και το δέσιμο που υπάρχει με τον γονέα κατά τη διάρκεια της άσκησης)

αλλά πριν "αγιοποιήσουμε" (χωρίς ίχνος ειρωνίας, ειλικρινά μιλάω) καλό θα ήταν να ενημερωθούμε και για κάποια θέματα που ΙΣΩΣ προκύψουν από αυτή τη δραστηριότητα

Αν είμαστε λίγο πιο υποψιασμένοι, σε περίπτωση που αντιληφθούμε ότι κάτι δεν πάει καλά θα έχουμε και γρηγορότερη αντίδραση η οποία σαφώς και θα είναι προς όφελος του παιδιού μας

το ίδιο ισχύει για όλα τα είδη ασκήσεων

αν πάει ένα παιδάκι να κάνει χορό φυσικά και θα έχει οφέλη αλλα μπορεί από μία λάθος κίνηση ή απροσεξία να βρεθεί με πόνο σε κάποιον μυ ή άρθρωση.

αυτό φυσικά δεν ακυρώνει τον χορό ως άσκηση αλλά βοηθάει τους γονείς να έχουν τα μάτια τους ανοιχτά σε περίπτωση που το παιδάκι παραπονεθεί και να το φροντίσουν αναλόγως

τόσο απλά

Δεν θα πάω με κλειστά μάτια! Θα δω αν είναι καθαρά τα νερά, πόσοι μπαίνουν μέσα, αν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής και αναλόγως θα πράξω!

Palladin
15-02-11, 22:23
Σωστά! Είχα ξεχάσει για το εύπεπτον του μητρικού γάλακτος! Ξέρεις τι με απασχολεί όμως; Ότι ο δικός μου πάνω στο παιχνίδι βγάζει μεγάλες γουλίτσες ακόμα και 2 ώρες μετά το φαγητό... Λες να έχει πρόβλημα και στο νερό;
Αν βγάζει γουλίτσες στο παιχνίδι, τότε πιθανόν να βγάλει και στην πισίνα γιατί με τις βουτιές και τα παιχνίδια ταρακουνιούνται οι κοιλίτσες τους. Αλλά από την άλλη, αν είναι εντελώς νηστικός μπορεί να μην συνεργάζεται και να μην το διασκεδάσει. Θα πρέπει να βρεις νομίζω κάποια στιγμή να τον θηλάσεις ώστε να κρατήσεις αυτές τις ισορροπίες. Πάντως συνήθως μετά τους 6 μήνες τα μωρά σταματάνε να βγάζουν γουλιές, οπότε σύντομα θα λυθεί αυτό το πρόβλημα.

Καλές βουτιές, πιστεύω θα το χαρείτε πολύ

Σοφία17
16-02-11, 22:14
Μήπως έχουμε καινούργιες πληροφορίες για το κολυμβητήριο στους Αγιους Αναργύρους?

BitsosBebitsos
17-02-11, 00:36
Μήπως έχουμε καινούργιες πληροφορίες για το κολυμβητήριο στους Αγιους Αναργύρους?

Εμείς που πάμε μπορώ να πω ότι γίνεται καλή δουλειά και προσεγμένη. Λίγο κρυώναμε στην αρχή αλλά όλα μια συνήθεια είναι. Σίγουρα δεν είναι κι όπως το νερό στη μπανιέρα σου.. είναι κάτι διαφορετικό! αλλά σίγουρα αξίζει να το προσφέρεις στο παιδί σου αν έχεις τη δυνατότητα!

ilektra
17-02-11, 01:19
Εμείς που πάμε μπορώ να πω ότι γίνεται καλή δουλειά και προσεγμένη. Λίγο κρυώναμε στην αρχή αλλά όλα μια συνήθεια είναι. Σίγουρα δεν είναι κι όπως το νερό στη μπανιέρα σου.. είναι κάτι διαφορετικό! αλλά σίγουρα αξίζει να το προσφέρεις στο παιδί σου αν έχεις τη δυνατότητα!

συμφωνω κι εγω, αξιζει τον κοπο, εμεις ξεκινησαμε πριν 6 μηνες, η Μαρια (εκπαιδευτρια) πολυ καλη και πολυ φιλικη με τα μωρα, το κατευχαριστιομαστε!

poupoulenios
17-02-11, 14:52
Καλησπερα κοριτσια

εμεις πριν απο 2 βδομαδες ξεκινησαμε baby swimming στο ΟΑΚΑ (ο bebinos μου ειναι τωρα 10 μηνων) και το διασκεδαζουμε παρα πολυ!!!

"Mutter" και εμεις καποιες φορες βγαζουμε γουλιτσες και μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει στην πισινα

Mutter
17-02-11, 15:22
Καλησπερα κοριτσια

εμεις πριν απο 2 βδομαδες ξεκινησαμε baby swimming στο ΟΑΚΑ (ο bebinos μου ειναι τωρα 10 μηνων) και το διασκεδαζουμε παρα πολυ!!!

"Mutter" και εμεις καποιες φορες βγαζουμε γουλιτσες και μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει στην πισινα

Μπράβο! Περιμένω να πάμε αρχές Μαρτίου παιδίατρο να δώσει το ΟΚ και θα ξεκινήσουμε!!! Ανυπομονώ πολύ!! Άντε να κάνουμε και κάτι διαφορετικό, γιατί όλο τα ίδια και τα ίδια κάνουμε με τον μπέμπη:rolleyes:

poupoulenios
17-02-11, 15:40
Δεν πιστευω να σου πει να μην πας.

Το πρωτο 10λεπτο ηταν λιγο γατσωμενος πανω μου γιατι ειδε πολυ κοσμο και τρομαξε αλλα μετα χαλαρωσε και το απολαυσε την δευτερη φορα ακομα καλυτερα την αλλη βδομαδα που θα ειναι η τριτη μας φορα θα κανουμε βουτιτσα!!! Θα πεσει πολυ γελιο

ANDEDANTINOS
27-04-11, 11:37
καλημερα και χρονια πολλα

θελω να γραψω τα μικραμου κολυμβητηριο
Ξερεις κανεις εαν υπαρχει σε περιοχες ΛΑΓΟΝΗΣΙΟΥ ΚΑΛΥΒΙΩΝ ΜΑΡΚΟΠΟΥΚΛΟ ΒΑΡΗ ΚΛΠ

oana
01-05-11, 09:44
καλημερα και χρονια πολλα!!το μωρο μου ειναι 3 μηνων και κεφτομαι να ξεκινησουμε κολυμβητηριο!ο παιδιατρος μου προτεινε το γοργονες και μαγκες αλλα μου φανηκε αρκετα ακριβο και λιγο μακρια!του αγιου δημητριου,της ηλιουπολης και της αργυρουπολης πως ειναι?ξερει κανεις?ειστε ευχαριστημενοι??ευχαριστω προκαταβολικα

beloved
01-05-11, 15:20
καλημερα!!!!θελω κι εγω πληροφοριες για του αγιου δημητριου!!!

_chocolate_
12-05-11, 21:21
κοριτσια πειτε καμια πληροφορια για κλειστο παλαιου φαληρου...εχει για παιδια κατω των 3 ετων... επισεις για πανιωνιου πηγαινει καποια απο εδω μεσα τα μικρα της ενδιαφερομαι για 2 παιδια 18 μηνων κ 4 ετων...

_chocolate_
13-05-11, 19:43
ενημερωνω οποια ενδιαφερεται πανιωνιος, ειναι 50 ευρω το μηνα 3 φορες την εβδομαδα μερες αν καταλαβα καλα δευτερα τριτη πεμπτη 12.00 45 λεπτα ηαθε φορα η τεταρτη παρασκευη σαββατο παλι 12.00 ωρα χαρτι παιδιατρου για μωρο και ενηλικας παθολογος και δερματολογος..το μωρο να φοραει πανα μαγιο! ηλικιες 6 μηνων εως 3 ετων.εμας δυατιχος τετοιες ωρες δεν βολευουν σχολαω το δευτερο μου παιδακι 12.30 ωρα

tzilia
03-06-11, 14:42
καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέα στο φορουμ και μπήκα συγκεκριμένα για να ψάξω πληροφορίες για το baby swimming. Η κορούλα μου είναι 16 μηνών και ξεκινήσαμε πριν από 5 μήνες μαθήματα στο γοργόνεσ κ μάγκες στη Γλυφ'αδα αλλά η εμπειρία μας ήταν απογοητευτική. Η αλήθεια είναι ότι το έχουν στήσει πολύ καλά αλλά το έχουν αφήσει να δουλεύει στον αυτόματο. Γενικά νομίζω ότι οι υπεύθυνοι είναι πολύ χαλαροί όσον αφορά στους κανόνες λειτουργίας. Φανταστείτε ότι υπήρχαν μαμαδες που έΒαζαν τα παιδιά στην πισίνα με απλό μαγίο!!!! Ως αποτέλεσμα μια φορά η πισίνα είχε γεμίσει κακα και τσίσα. Και οι υπεύθυνες δεν έκαναν ούτε μια παρατήρηση... οσον αφορά το όζον εχω να πω ότι όποτε κάναμε μάθημα η κορούλα μου βρωμούσε χλώριο όσο καλά και αν την έπλενα μετά. τα πλακάκια στα αποδυτήρια όντως γλυστρούσαν απίστευτα αλλά το σημαντικότερο ήταν που υπήρχαν μέρες που δεν μπορούσες να δεισ τα παιχνιδάκια κάτω στον πάτο της πισίνας και ασ είμασταν το πρώτο τμήμα της ημέρας.
Ως αποτέλεσμα αυτό το μήνα σταματήσαμε τα μαθήματα και τώρα ψάχνω για εναλλακτική.
Έχει ακούσει κανείς τίποτα για τις μπουρμπουλήθρεσ στο Μοσχάτο?
Επίσης έμαθα ότι baby swimming έχει και στο holmes place. έχει κάποιος να μου δώσει πληροφορίες????
Ευχαρισ΄τω και συγγνώμη γαι το μακροσκελές post

nikolas2009
03-06-11, 17:32
τι να σου πω, εγώ 2 χρόνια δεν έχω δει ποτέ κακά και τσίσα στο νερό (πως τα είδες τα τσίσα? ήταν κίτρινα?).... ο κανόνας πάνα-μαγιώ ισχύει για τα μωράκια, στα μεγαλύτερα ΟΛΑ φοράνε κανονικό μαγιώ, και δεν υπήρχε ούτε μια φορά που δεν μύριζε χλώριο γιατί πολύ απλά έχει χλώριο όπως όλα τα νερά της αττικής - αν διάβαζες μηνύματα λίγο παραπάνω θα το καταλάβαινες...

απορώ 5 ολόκληρους μήνες πως άντεξες σε τέτοιες συνθήκες??? δεν ρώταγες και κανέναν υπεύθυνο ή άλλο γονιό να σου πει αυτά που δεν κατάλαβες?? δεν βρήκες και zazazou να την ρωτήσεις που τα ξέρει αυτά καλύτερα από όλους εμάς που πηγαίνουμε τόσο καιρό!

έχει μπει γερά σε κάποια μάτια αυτό το μαγαζί.... και όχι τίποτα άλλο αλλά με αυτά τα ποστ που γίνονται για ανταγωνισμό το μόνο που καταφέρνουν είναι να μπερδεύουν και να προβληματίζουν τους νέους γονείς που σκέφτονται για baby swimming...

tzilia
03-06-11, 22:21
Αγαπητή νικολα δεν έχω καμία προκατάληψη για το συγκεκριμένο μέροσ ούτε έχει μπει στο μάτι μου. Μάλιστα ήμουν πολύ ενθουσιασμένη στην αρχή.
Άντεξα 5 μήνες γιατι πολύ απλά το περιστατικό με τα κακά έγινε μέσα μαίου και για αυτό δεν συνεχίζουμε τον Ιούνιο.
Δεν χρειάζεται να ειρωνέυεσαι σε σχέση με το πως είδα τα τσισα. όταν ένα παιδάκι είναι κάτω των 2 ετών και δεν φοράει αδιάβροχο μαγιώ ούτε αδιάβροχη πάνα είναι λογικό να κάνει και τσίσα όταν κάνει τα κακά του. Αν θέλεις λεπτομέρειες για το πότε ακριβώς έγινε το περιστατικό θα στο στείλω σε προσωπικό μήνυμα.
Φυσικά ο καθένας έχει την απόψή του και δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για τίποτα. Οπως όλοι στο φόρουμ έτσι και εγώ πολύ απλά περιέγραψα την εμπειρία μου. Αν εσύ είσαι ικανοποιημένη με τισ συνθήκες και το περιβάλλον πολύ καλά κάνεις και συνεχίζεις.
Μαμά είμαι και εγώ και προσπαθώ να βρώ το καλυτερο για το παιδί μου. Για αυτό ζητάω λεπτομέρειες για άλλα κολυμβητήρια.

nikolas2009
08-06-11, 14:30
Αν όντως δεν έχεις "προκατάληψη" τότε οι εκφράσεις σου ήταν λίγο ατυχείς (όπως το "είχε γεμίσει η πισίνα κακά και τσίσα") και προκάλεσαν την ειρωνία μου..... σου ξαναλέω οτι πάμε 2 χρόνια και δεν έχω δει κακα στο νερό, και δεν ξέρω πως θα βγαίνανε και απο το μαγιο για να επιπλέουν και να τα δεις. Αντίστοιχα δεν φαίνονται τα τσίσα των παιδιών που σίγουρα μπορεί να κάνουν στη πισίνα (και σε κάθε εναλλακτική που πιθανόν θα βρεις το ίδιο θα ισχύει, όπως και με το χλώριο, το οποίο υπάρχει και πρέπει να υπάρχει πάντα).

Όπως πολύ σωστά λες, ο καθένας μας κρίνει και αποφασίζει, σαφώς υπάρχουν λεπτομέρειες που θέλουν βελτίωση αλλά τουλάχιστον έχεις κάπου να απευθυνθείς, ενώ στα δημοτικά κολυμβητήρια είσαι λίγο έρμαιο των συνθηκών και των εξελίξεων...

Γενικά στα νότια έχει δημοτικά κολυμβητήρια που είναι φτηνότερα αλλά δεν έχουν τόσες εναλλακτικές στις ώρες μαθημάτων και τις ευκολίες, αποδυτήρια κτλ... για το άλλο που ανέφερες στο Μοσχάτο είδα το πρόγραμμα (Δευτέρα, Τρίτη και Σάββατο, αν δουλεύεις παίζει μόνο το Σάββατο το πρωί) και δεν είδα και φωτογραφία των εγκαταστάσεων...

Εύχομαι να βρεις κάπου να συνεχίσεις γιατί πιστεύω οτι τα οφέλη για τα παιδιά μας είνια πολύ περισσότερα από τα ρίσκα ή τα θέματα που θέλουν απλά προσοχή...

Ο μπαμπάς του Νικόλα

Συντονιστής Org
23-06-11, 14:39
Αγαπητά μέλη :

Μας εστάλει το εξής κείμενο απο την διεύθυνση του Γοργόνες και Μάγκες:

Καλησπέρα,
σε απάντηση του μυνήματος 422 22/10/10 12.00, Ελεύθερος χρόνος baby swimming σελ.9
Το Γοργόνες και Μάγκες θα ήθελε να πληροφορήσει τους αγαπητούς γονείς σχετικά με τον τρόπο απολύμανσης του νερού, με χλώριο ή όζον τα εξής:
Μέχρι πολύ πρόσφατα ο τρόπος απολύμανσης του νερού στις πισίνες ήταν με χλώριο σε διάφορες μορφές: σκόνη ,ταμπλέτες, υγρό, αέριο. Παρόλο που κάποιες μορφές έχουν καταργηθεί ( αέριο) ο νόμος του 1973 δεν έχει ακόμη τροποποιηθεί ώστε να τις απαγορεύσει.
Στα νεότερα χρόνια , στην Ελλάδα, από το 2004 στους Ολυμπιακούς αγώνες, άρχισε να χρησημοποιείται το ενεργό οξυγόνο (όζον) ως πιο σύγχρονη και υποαλλεργική μέθοδος .
Ο οζονισμός του νερού γίνεται από μία ειδική συσκευή και συμπληρωματικά χρησιμοποιούνται ταμπλέτες χλωρίου ή ταμπλέτες βρωμίου.
Το κόστος εγκατάστασης του οζονισμού είναι 4 φορές περισσότερο από την απλή χλωρίωση καθώς και η συντήρηση του.
Το Γοργόνες και Μάγκες δηλώνει ρητά ότι το πόσιμο νερό του δικτύου της ΕΥΔΑΠ (με όσο χλώριο έρχεται στον χώρο μας) οζονίζεται σε συσκευή η οποία έχει διαπίστευση όχι απλώς για νερό πισίνας αλλά για πόσιμο νερό και στην συνέχεια απολυμένεται από ταμπλέτες βρωμίου ( οι οποίες κοστίζουν 4 φορές περισσότερο απ'τις αντίστοιχες του χλωρίου).
Καμία προσθήκη χημικού χλωρίου δεν γίνεται και γι'αυτό μπορούμε να δεχτούμε μωρά από 3 μηνών.
Όσο για την οσμή, οι αγαπητοί γονείς έχουν δίκιο να νομίζουν ότι την αναγνωρίζουν, όμως αυτό οφείλεται στο ότι οι οσμές των δύο προϊόντων μοιάζουν. Κάποιος ωστόσο που έχει επισκεφτεί κολυμβητήρια που καθαρίζουν το νερό τους με χλώριο, θα αναγνωρίσει αμέσως την διαφορά στην ατμόσφαιρα.Ειδικά σε κλειστούς χώρους όπως ο δικός μας, στον οποίο παραμονή και μόνο θα ήταν εξαιρετικά δυσάρεστη.
Σας ευχαριστώ

Χρυσάννα
02-07-11, 01:08
Καλησπέρα! Έχει καμία μανούλα εμπειρία από baby swimming? Έχω ακούσει ότι κάνει καλό, αλλά θα ήθελα να το ακούσω από κάποια που το έχει δοκιμάσει... Το μωρό μου είναι 4,5 μηνών, μάλλον είναι μικρούλης ακόμα?

Katerinoula23
02-07-11, 13:27
Αχ ναι πείτε όσες έχετε την εμπειρία!!! Τη μικρούλα μου την είχα βάλει στη θάλασσα περσυ 5 μηνών περίπου κ ξετρελαθηκε!!! Φέτος που ξαναπηγαμε θάλασσα πάλι το καταευχαριστιεται αφού δεν την προλαβαίνουμε, βουταει μονη της!!!! Γενικά είναι πολυ δραστήριο μωρακι κ πραγματικά όταν είναι στο νερό είναι πολυ χαρούμενη, ήρεμη κ ξεραινεται κ μετα στον ύπνο!!! Χεχε!!! Έτσι σκέφτομαι να συνεχίσω το κολύμπι κ το φθινόπωρο σε πισίνα... Τι λέτε;;;

tanya77
02-07-11, 16:37
Είναι τέλειο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Πηγαίνω το μεγάλο μου από 5μισι μηνών στο ΟΑΚΑ. Το νερό εκεί δεν έχει χλώριο αλλά όζον γι αυτό και το επέλεξα.

Στην αρχή τα μαθήματα μου φαίνονταν λιγάκι χαζομαρούλες για να πω την αλήθεια. Επειδή επαναλαμβάνονται συνέχεια τα ίδια πράγματα. Τελικά όμως κατάλαβα ότι αυτό επιβάλλεται, καθώς τα μωράκια είναι πολύ μικρά και χρειάζονται την επανάληψη για να εμπεδώσουν κάτι.

Τώρα, μετά από δύο χρόνια, έχει μάθει να κολυμπάει μόνος του με σανίδα και εννοείται πως άμα πέσει στο νερό με το κεφάλι δεν καταπίνει νερό αλλά έχει το αντανακλαστικό που κρατάει τη μύτη κλειστή. Εκτός από αυτό έχει μάθει να περιμένει τη σειρά του και να υπακούει σε εντολές που δίνονται στην ομάδα.

Τα μαθήματα είναι μισή ώρα την εβδομάδα αλλά πρέπει να υπολογίσετε πως θα αφιερώσετε τουλάχιστον δύο ώρες, αν συνυπολογίσουμε το δρομολόγιο και το άλλαγμα, σκούπισμα κλπ.

Αξίζει πάντως τον κόπο.

Καλύτερα είναι το μωρό να μπαίνει στην πισίνα με τον μπαμπά ώστε να δεθεί μαζί του. Εμείς το καθιερώσαμε από τότε που είχα μείνει έγκυος στο δεύτερο, μέχρι τότε έμπαινα εγώ, και έκανε πάρα πολύ καλό στη σχέση τους.

Χρυσάννα
02-07-11, 17:04
Ακούγεται πολύ καλό, σκέφτομαι να τον πάω από τον άλλο μήνα, στο ΟΑΚΑ με βολεύει, είναι και κοντά μου. Είναι πολύ ακριβό?

tanya77
02-07-11, 23:36
Κοστίζει 40 ευρώ το μήνα.

Τον Αύγουστο κλείνουν. Είναι καλό όμως να πας από τώρα για να συννενοηθείς για την επόμενη σχολική χρονιά, για να βρεις θέση.

Χρυσάννα
03-07-11, 11:01
Ωχ αλήθεια? :shock:Τρέχω! Ευχαριστώ!!!

travellingmum
03-07-11, 17:24
ειναι πολυ καλη εμπειρια, αλλα νομιζω οτι πρεπει ν'αρχισετε πριν τους 6 μηνες (νομιζω, ισως πιο αργα) γιαιτ μετα χανουν το αντανακλαστικο της υποβρυχιας κολυμβησης και του κρατηματος της αναπνοης.

Εγω ειχα παει τη μικρη μου οταν ηταν περιπου 40 ημερων, και συνεχισαμε για 4 μηνες. Ηταν καταπληκτικα. Υστερα μετακομισαμε και δεν ασχοληθηκα με το θεμα απο τοτε.

Προσεχε ομως, το NHS επιστηνει την προσοχη των γονεων οσον αφορα τον καθαρισμο της πισινας, να ειναι δηλαδη με χλωριο και οχι με αλατι, γιατι μεχρι τους 6 μηνες το συκωτι δε μπορει να τα φερει βολτα με το αλατι και μπορει η καταποση νερου με αλατι (ειτε θαλασσινου ειτε πισινας) να προκαλεσει δηλητηριαση. Αυτα που σου λεω ειναι απο μνημης και ισχυαν ως συμβουλες πριν μεντε χρονια, οποτε ψαξ'το λιγο.

Κατα τ'αλλα... καλες βουτιες :D:D:D

tanya77
03-07-11, 19:19
ειναι πολυ καλη εμπειρια, αλλα νομιζω οτι πρεπει ν'αρχισετε πριν τους 6 μηνες (νομιζω, ισως πιο αργα) γιαιτ μετα χανουν το αντανακλαστικο της υποβρυχιας κολυμβησης και του κρατηματος της αναπνοης.

Εγω ειχα παει τη μικρη μου οταν ηταν περιπου 40 ημερων, και συνεχισαμε για 4 μηνες. Ηταν καταπληκτικα. Υστερα μετακομισαμε και δεν ασχοληθηκα με το θεμα απο τοτε.

Προσεχε ομως, το NHS επιστηνει την προσοχη των γονεων οσον αφορα τον καθαρισμο της πισινας, να ειναι δηλαδη με χλωριο και οχι με αλατι, γιατι μεχρι τους 6 μηνες το συκωτι δε μπορει να τα φερει βολτα με το αλατι και μπορει η καταποση νερου με αλατι (ειτε θαλασσινου ειτε πισινας) να προκαλεσει δηλητηριαση. Αυτα που σου λεω ειναι απο μνημης και ισχυαν ως συμβουλες πριν μεντε χρονια, οποτε ψαξ'το λιγο.

Κατα τ'αλλα... καλες βουτιες :D:D:D

Στην Ελλάδα δε δέχονται μωρά κάτω από 6 μηνών στα κολυμβητήρια, οπότε φαντάζομαι πως ήσουνα κάπου στο εξωτερικό. Έχω δει σε βίντεο μωράκια 3 μηνών να τα ρήχνουν στην πισίνα και να γυρίζουν ανάσκελα μόνα τους! Στην Αυστραλία απ ότι θυμάμαι κάνουν τέτοια εκπαίδευση.

Το αντανακλαστικό του αυτόματου κλεισίματος της μύτης κάτω από το νερό φέυγει γύρω στους 12 με 15 μήνες, αν δεν το εξασκήσεις.

Το ΝΗS τι είναι?

maria ampelokipi
04-07-11, 12:27
Στην Ελλάδα δε δέχονται μωρά κάτω από 6 μηνών στα κολυμβητήρια, οπότε φαντάζομαι πως ήσουνα κάπου στο εξωτερικό. Έχω δει σε βίντεο μωράκια 3 μηνών να τα ρήχνουν στην πισίνα και να γυρίζουν ανάσκελα μόνα τους! Στην Αυστραλία απ ότι θυμάμαι κάνουν τέτοια εκπαίδευση.

Το αντανακλαστικό του αυτόματου κλεισίματος της μύτης κάτω από το νερό φέυγει γύρω στους 12 με 15 μήνες, αν δεν το εξασκήσεις.

Το ΝΗS τι είναι?

Είναι το Βρετανικό ΕΣΥ (National Health System)

mum
07-07-11, 12:31
καλησπέρα σε όλους,

Είμαι νέα στο φορουμ και μπήκα συγκεκριμένα για να ψάξω πληροφορίες για το baby swimming. Η κορούλα μου είναι 16 μηνών και ξεκινήσαμε πριν από 5 μήνες μαθήματα στο γοργόνεσ κ μάγκες στη Γλυφ'αδα αλλά η εμπειρία μας ήταν απογοητευτική. Η αλήθεια είναι ότι το έχουν στήσει πολύ καλά αλλά το έχουν αφήσει να δουλεύει στον αυτόματο. Γενικά νομίζω ότι οι υπεύθυνοι είναι πολύ χαλαροί όσον αφορά στους κανόνες λειτουργίας. Φανταστείτε ότι υπήρχαν μαμαδες που έΒαζαν τα παιδιά στην πισίνα με απλό μαγίο!!!! Ως αποτέλεσμα μια φορά η πισίνα είχε γεμίσει κακα και τσίσα. Και οι υπεύθυνες δεν έκαναν ούτε μια παρατήρηση... οσον αφορά το όζον εχω να πω ότι όποτε κάναμε μάθημα η κορούλα μου βρωμούσε χλώριο όσο καλά και αν την έπλενα μετά. τα πλακάκια στα αποδυτήρια όντως γλυστρούσαν απίστευτα αλλά το σημαντικότερο ήταν που υπήρχαν μέρες που δεν μπορούσες να δεισ τα παιχνιδάκια κάτω στον πάτο της πισίνας και ασ είμασταν το πρώτο τμήμα της ημέρας.
Ως αποτέλεσμα αυτό το μήνα σταματήσαμε τα μαθήματα και τώρα ψάχνω για εναλλακτική.
Έχει ακούσει κανείς τίποτα για τις μπουρμπουλήθρεσ στο Μοσχάτο?
Επίσης έμαθα ότι baby swimming έχει και στο holmes place. έχει κάποιος να μου δώσει πληροφορίες????
Ευχαρισ΄τω και συγγνώμη γαι το μακροσκελές post

Θα ήθελα να συμφωνήσω με τη tzilia με την και να παραθέσω την δική μου εμπειρία. Συμφωνώ ότι στις ΓΟΡΓΟΝΕΣ & ΜΑΓΚΕΣ τα πράγματα τρέχουν στον αυτόματο και υπάρχει αδιαφορία και αντιεπαγγελματισμός. Και συγκεκριμένα αναφέρω ότι τα πλακάκια τόσο στο ντους όσο και στα αποδυτήρια γλιστρούν πολύ με αποτέλεσμα το παιδάκι μου να πέσει και να χτυπήσει.
Τα ξύλινα πατώματα γύρω από την πισίνα έχουν σαπίσει και έχουν δημιουργηθεί τρύπες με κίνδυνο να πέσει κάποιο ποδαράκι μέσα.

Το νερό "καθαρίζετε" με όζον αλλά πού αναφέρουν ότι χρησιμοποιούν βρώμιο;

Επίσης δεν μου ζήτησαν ποτέ κανένα πιστοποιητικό γιατρού ούτε για εμένα ούτε για το παιδί όπως συμβαίνει σε όλα τα κολυμβητήρια.

Το θέμα του ντους δεν τηρείται από όλους και γενικότερα φαίνεται να έχει στηθεί μία επιχείρηση που μαζεύει χρήματα χωρίς να ενδιαφέρονται για τα ουσιαστικά θέματα καθαριότητας και υγιεινής.

mariadi
07-08-11, 01:21
Καλησπερα σας!

ο μικρουλης μου τον σεπτεμβρη θα ειναι 7 μηνων κ θα με ενδιεφερε να καναμε baby swimming. θα μπορουσατε να μου συστησετε καποιο κολυμβητηριο στα νοτια προαστια; ενδιαφερομαι για αργυρουπολη, ηλιουπολη, γλυφαδα ή κ βαρη. υπαρχουν πρωινα τμηματα; καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!!

Xristina.
14-08-11, 13:28
κοριτσια επειδη δεν μπορω να διαβασω το θεμα απο την αρχη:oops: με δυο μωρα 10 μηνων που εξερευνουν τα παντα μπορειται να μου πειτε αν αλλαξε κατι στη θεσσαλονικη; Δηλαδη αν γινεται κι αλλου baby swimming εκτος απο το γηπεδο του ΠΑΟΚ.
Ο μικρος μου εχει υπερτονια και μια μικρη καθυστερηση στη δεξια του πλευρα και νευρολογος μας ειπε εκτος απο φυσικοθεραπειες πολλα μπανια ολο το χρ ονο.Ξερω πως τιποτα δεν συγκρινεται με το νερο της θαλασσας αλλα σιγουρα θα μας βοηθησει κατι τετοιο.....

Xristina.
15-08-11, 21:46
και κατι ακομη...εμεις που ειμαστε δυο φανταζομαι δεν θα ειναι 50+50:oops::confused:

sporiklos
28-08-11, 17:12
Μπορεί κάποια/ος να μου δώσει πληροφορίες για baby swimming στην Πάτρα?

Katerinoula23
29-08-11, 00:37
Θα ήθελα να συμφωνήσω με τη tzilia με την και να παραθέσω την δική μου εμπειρία. Συμφωνώ ότι στις ΓΟΡΓΟΝΕΣ & ΜΑΓΚΕΣ τα πράγματα τρέχουν στον αυτόματο και υπάρχει αδιαφορία και αντιεπαγγελματισμός. Και συγκεκριμένα αναφέρω ότι τα πλακάκια τόσο στο ντους όσο και στα αποδυτήρια γλιστρούν πολύ με αποτέλεσμα το παιδάκι μου να πέσει και να χτυπήσει.
Τα ξύλινα πατώματα γύρω από την πισίνα έχουν σαπίσει και έχουν δημιουργηθεί τρύπες με κίνδυνο να πέσει κάποιο ποδαράκι μέσα.

Το νερό "καθαρίζετε" με όζον αλλά πού αναφέρουν ότι χρησιμοποιούν βρώμιο;

Επίσης δεν μου ζήτησαν ποτέ κανένα πιστοποιητικό γιατρού ούτε για εμένα ούτε για το παιδί όπως συμβαίνει σε όλα τα κολυμβητήρια.

Το θέμα του ντους δεν τηρείται από όλους και γενικότερα φαίνεται να έχει στηθεί μία επιχείρηση που μαζεύει χρήματα χωρίς να ενδιαφέρονται για τα ουσιαστικά θέματα καθαριότητας και υγιεινής.

Δηλαδή δεν το προτείνεις έτσι??? Αχ κρίμα γιατί σκεφτόμουν να την πάω εκεί... Υπάρχει κάτι αλλό στην περιοχή?? Θα τα πηγαίνατε σε κανονικό κολυμβητήριο?

Η δικιά μου πάντως 18μηνών τώρα βουτάει στο νερό κ δεν πίνει ποτέ νερό!!! Ασε όσοι την έχουν δει έχουν ξετρελαθεί είναι πραγματικά ένα με την θάλασσα!!! Θέλω πάρα πολύ να συνεχίσουμε κ το χειμώνα το κολύμπι...

dudette
29-08-11, 10:44
Καλημέρα! Έχει δοκιμάσει κάποιος το πρόγραμμα babyswimming στο Physiopolis στο Χαλάνδρι? Τηλεφώνησα και μου είπαν ότι θα λειτουργήσει τμήμα από 14/9, τα μαθήματα είναι 1 ή 2 φορές την εβδομάδα (κόστος €60 το μήνα για τη 1 φορά και €110 για τις 2 φορές και εφ'άπαξ κόστος εγγραφής €30) 5-7μμ. Μου είπαν ότι το κάθε group που μπαίνει στην πισίνα είναι max 8 παιδάκια!

mariadi
06-09-11, 08:57
καλη σας ημερα! επαναφερω το θεμα γιατι θελω αμεσα να ξεκινησουμε με τον μικρουλη μου! θα ηθελα πληροφοριες για οσες εχετε εμπειρια απο το κολυμβητηριο στην ηλιουπολη, ΑΝΟΓ γλυφαδας, καθως κ ενα αλλο που βρηκα στον αγ. κοσμα. βρηκα τηλ απο το www.babyswimming.gr

για πειτε οσες ξερετε που ειναι καλα, εγκαταστασεις, οργανωση, κοστος κ οτι αλλο πρεπει να γνωριζουμε...

mariadi
06-09-11, 11:30
εχει καμια μανουλα εμπειρια απο εκει; πηρα τηλ κ μου ειπαν 60 ευρω τον μηνα για δυο 45λεπτα την εβδ κ 30 ευρω εγγραφη. καλα μου φανηκαν... πηρα κ στο κολυμβητηριο της γλυφαδας κ μου ειπαν για 1 φορα 40 ευρω κ για 2 φορες την εβδ 72 κ τα μαθηματα ειναι 30λεπτα κ εγγραφη 35 ευρω. σε καναδυο αλλα που πηρα μου ειπαν να τηλεφωνησω απο δευτερα.

το δελφις καλο μου ακουγεται! για πειτε εντυπωσεις...

joela
06-09-11, 11:38
Καλημέρα.Μηπως ξέρει καμία μανούλα για την πισίνα που διατήθετε στους Αγ.Αναργύρους για baby swimming? που βρήσκετε? τα τηλ. ή κάποιο site για να επισκεφθώ?Ευχαριστώ.

tzitzina
18-09-11, 16:42
Καλησπέρα κορίτσια.
Ενδιαφέρομαι και εγώ για κολυμβητήριο. Έχω μία μπέμπα 5 μηνών και λέω να την ξεκινήσω. Η παιδίατρός μου, μου είπε για ένα στο Ίλιον. Θα μου πει λεπτομέρειες τέλος του μήνα που θα ξέρει. Θα ξαναμπω να ενημερώσω τις μανούλες που είναι στις περιοχές μας

petros - riginos
23-09-11, 22:25
καλησπέρα
Για θεσσαλονίκη ισχύει τελικά το γήπεδο του ΠΑΟΚ? , το ποσό πληρωμής , και κάθε ποτε γίνονται τα μαθήματα?
εάν κάποιος ή κάποια ξέρει κάποιο τηλ επικοινωνίας ή να μου πει περισσότερες λεπτομέρεις .
Σας ευχαριστώ πολύ

littlequeen
27-09-11, 18:54
Καλημέρα! Έχει δοκιμάσει κάποιος το πρόγραμμα babyswimming στο Physiopolis στο Χαλάνδρι? Τηλεφώνησα και μου είπαν ότι θα λειτουργήσει τμήμα από 14/9, τα μαθήματα είναι 1 ή 2 φορές την εβδομάδα (κόστος €60 το μήνα για τη 1 φορά και €110 για τις 2 φορές και εφ'άπαξ κόστος εγγραφής €30) 5-7μμ. Μου είπαν ότι το κάθε group που μπαίνει στην πισίνα είναι max 8 παιδάκια!
καλησπέρα στς μαμάδες και τους μπαμπάδες. Πηγαίναμε εκεί με την μικρούλα μου για μαθήματα πριν το καλοκαίρι όταν είχαν βάλει μια προσφορά. Οταν επιστρέψαμε από τις διακοπές και ρώτησα τιμές μου είπαν αυτές, αλλά επειδή μένουμε πολύ κοντά γραφτήκαμε. πλεον έχουν αλλάξει οι τιμές. δεν έχει εγγραφή και είναι 45€+φπα για 1 φορά την εβδομάδα και 80€+φπα για 2 φορές.έχεις πάει να δεις τς εγκαταστάσεις? αξίζει πραγματικά, είναι ολοκαίνουρια όλα. και βεβαια ενας άλλος βασικός λόγος που συνεχίζουμε ειναι ότι η δασκάλα μας είναι καταπληκτική!

marilu
06-10-11, 15:39
Λοιπόν, ανακάλυψα καινούργια πισινα για babyswimming στο Μοσχάτο, μέσα σε γνωστά εκπαιδευτήρια, δεν λέω ονομα για να μην θεωρηθεί διαφήμιση. Μου είπαν 55 ευρώ το μήνα 1 φορά βέβαια την εβδομάδα + εγγραφή δεν θυμάμαι όμως πόσο. Δεν έχω πάει ακόμα, αλλά θέλω να το δω απο κοντά γιατι ο Άλιμος που είχε παλιά δεν έχει τώρα και τα άλλα μας πέφτον κομματακι μακρια.

Για το ΔΕΛΦΙΣ δεν άκουσα καλά λόγια να πω την αλήθεια, και όλοι μου είπαν για την ποιότητα του νερού.

ΡΙΑ-ΒΑΣΙΛΗΣ
06-10-11, 15:48
καλησπέρα
Για θεσσαλονίκη ισχύει τελικά το γήπεδο του ΠΑΟΚ? , το ποσό πληρωμής , και κάθε ποτε γίνονται τα μαθήματα?
εάν κάποιος ή κάποια ξέρει κάποιο τηλ επικοινωνίας ή να μου πει περισσότερες λεπτομέρεις .
Σας ευχαριστώ πολύ
δες εδω http://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=3&ved=0CDkQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.acpaok.gr%2Fkolymv_akad.php&rct=j&q=%CF%80%CE%B1%CE%BF%CE%BA%20%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%B1&ei=7qKNTqaPMcHl4QS9w7yqAQ&usg=AFQjCNEQI9nP-2lv6ZV-9wff8AQ0B3ejpw&cad=rja νομιζω ειναι 50 ευρω το μηνα +την εγραφη αλλα ρωτα καλητερα

ntinouli1986
06-10-11, 16:56
Καλημέρα.Μηπως ξέρει καμία μανούλα για την πισίνα που διατήθετε στους Αγ.Αναργύρους για baby swimming? που βρήσκετε? τα τηλ. ή κάποιο site για να επισκεφθώ?Ευχαριστώ.

Λοιπον,ανήκει στο δήμο αγίων αναργύρων και θα το βρεις στο site του δήμου.Νοικιάζει στο σύλλογο Υδρία.Αν μάθεις στείλε μου λεπτομέρειες.Πάω τον μεγάλο μου γιο κολυμβητήριο εκεί και έλεγα μηπως τα πρωινα ξεκινήσουμε με το μικρό baby-swimming

katrinoula
07-10-11, 13:51
κοριτσια πηγαινα μεχρι περυσι την κορη μου στο ΟΑΚΑ στον σύλλογο ΥΔΡΙΑ. Ημουν πολυ ευχαριστημένη. Επεσα και σε πολύ καλο δάσκαλο ο οποιος λέγεται Ανδρέας και ειναι ο πιο καλός απο όλους γι΄αυτό και όλοι αυτον θέλουν. Αν θέλει καποια μανουλα να παει το μικρό της εκει ας τον ζητήσει και θα με θυμηθει.

ntinouli1986
07-10-11, 17:37
κοριτσια πηγαινα μεχρι περυσι την κορη μου στο ΟΑΚΑ στον σύλλογο ΥΔΡΙΑ. Ημουν πολυ ευχαριστημένη. Επεσα και σε πολύ καλο δάσκαλο ο οποιος λέγεται Ανδρέας και ειναι ο πιο καλός απο όλους γι΄αυτό και όλοι αυτον θέλουν. Αν θέλει καποια μανουλα να παει το μικρό της εκει ας τον ζητήσει και θα με θυμηθει.

ποσο στοιχίζουν τα μαθήματα και ποσες μέρες τη βδομάδα ειναι???

!vanessa!
16-10-11, 21:18
Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! Λοιπον απο τον επομενο μηνα ξεκιναμε κολυμβητηριο και ειμαι πολυ ενθουσιασμενη. Εχω διαβασει και τα θετικα και τα αρνητικα αλλα το θεωρω εξαιρετικη εμπειρια. Εχω ομως καποιες αποριες,ως πρωταρα.
1)Μηπως δεν ειναι και η καλυτερη εποχη για να ξεκινησουμε?Απο θεμα κρυου εννοω,για τυχον κρυολογηματα
2) Τι πρεπει να εχω μαζι μου,εκτος απο πετσετες και ρουχισμο.
Οποιαδποτε συμβουλη θα μου φανει χρησιμη,ευχαριστω πολυ

GeorginaT
16-10-11, 22:18
Γειά σας κορίτσια,

Ο δικός μου πάντως χάρη στην "εξαιρετική" συνεργασία και επικοινωνία με το ΔΑΙΣ φέτος μένει εκτός baby swimming... και η μαμά φυσικά τα έχει πάρει στο κρανίο...

Ας ξεκινήσω όμως από την αρχή...αποφασίσαμε με τον σύζυγο να ξεκινήσει ο μικρός κολύμβηση, ο μικρός τον επόμενο μήνα κλείνει τα 3! Επικοινώνησα με το ΔΑΙΣ τέλη Ιουλίου και τους είπα ότι ενδιαφέρομαι....πήγα και από εκεί και με έβαλαν στη λίστα...
Αρχές Σεπτέμβρη, παίρνω τηλέφωνο και μου λένε όλα καλά...δεν με έχουν ξεχάσει και ότι έχουν προτεραιότητα τα παιδάκια που πηγαίνανε και πέρισι...και θα με καλέσουν σε 1-2 εβδομάδες που θα έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση για δοκιμαστικό....
Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι την επόμενη εβδομάδα θα σας καλέσουμε να έρθετε για δοκιμαστικό Τετάρτη ή Πέμπτη....περνάει ο καιρός ούτε φωνή ούτε ακρόαση...
Ξαναπαίρνω τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα και μου λένε ότι θα με καλέσουν τέλη Οκτώβρη...

Στο ενδιάμεσο μαθαίνω από φίλη που έγραψε τη μικρή της γιατί είχαν γνωστό εκεί μέσα ότι όλα τα τμήματα είναι γεμάτα....

Μου λέτε τώρα εγώ τι κάνω; Χάρη στον φοβερό επαγγελματισμό τους δεν βρίσκω πλέον τμήμα που να δέχεται τον μικρό...έχω μιλήσει με ΟΑΚΑ, ΕλληνοΓερμανική και Holmes...
Είναι γαϊδούρια που δεν μου είπαν από την αρχή την αλήθεια και με είχαν στο περίμενε...και εγώ είμαι ηλίθια που περίμενα σωστή αντιμετώπιση από μέρους τους...

Οπότε ο μεγάλος για μία ακόμα χρονιά στο περίμενε...χάρη στο ΔΑΙΣ που λειτουργεί όπως και το Ελληνικό Δημόσιο...κοινώς είναι ποιον ξέρεις εκεί μέσα για να κάνεις δουλειά...αλλιώς περίμενε να σε εξυπηρετήσουν...

Θα κοιτάξω τώρα και το Physiopolis, ευχαριστώ dudette και littlequeen...και έχω να πω το εξής...μακρυά από το ΔΑΙΣ!

nikolas2009
17-10-11, 10:26
Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! Λοιπον απο τον επομενο μηνα ξεκιναμε κολυμβητηριο και ειμαι πολυ ενθουσιασμενη. Εχω διαβασει και τα θετικα και τα αρνητικα αλλα το θεωρω εξαιρετικη εμπειρια. Εχω ομως καποιες αποριες,ως πρωταρα.
1)Μηπως δεν ειναι και η καλυτερη εποχη για να ξεκινησουμε?Απο θεμα κρυου εννοω,για τυχον κρυολογηματα
2) Τι πρεπει να εχω μαζι μου,εκτος απο πετσετες και ρουχισμο.
Οποιαδποτε συμβουλη θα μου φανει χρησιμη,ευχαριστω πολυ

Καλημέρα από έναν μπαμπά!

Με το καλό να αρχίσετε το κολύμπι, θα είναι εξαιρετική εμπειρία να είσαι σίγουρη!!

Για τα κρυολογήματα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τυλίγεις το μικρό σου αμέσως με την πετσέτα όταν βγαίνει (εγώ του βγάζω και το μαγιό μέσα στο χώρο της πισίνας πριν τον τυλίξω σε πετσέτα και βγώ για τα αποδυτήρια), πολύ καλό στέγνωμα στα μαλλιά (και με την πετσέτα ή ένα χαρτομάντηλο σκούπισε και το έξω αυτί που συνήθως κρατάει υγρασία - προσοχή όχι αέρα στο αυτί με το πιστολάκι) και καλό ντύσιμο όταν βγείτε έξω, ακόμα και αν το αυτοκίνητο είναι ακριβώς απ'έξω που λέει ο λόγος... Με τα παραπάνω βέβαια δεν διασφαλίζεις οτι δεν θα κρυολογήσει από αλλού (παιδικός, παιχνίδι και ιδρώτας κτλ).

Πετσέτες και ζεστά ρούχα, αν έχεις τη δυνατότητα (π.χ. αν πηγαίνεις με αυτοκίνητο) έχε και μια δεύτερη αλλαξιά ρούχα + πετσέτα, εμάς 2 χρόνια τώρα δεν μας έχει χρειαστεί τίποτα άλλο!

!vanessa!
17-10-11, 14:04
Καλημέρα από έναν μπαμπά!

Με το καλό να αρχίσετε το κολύμπι, θα είναι εξαιρετική εμπειρία να είσαι σίγουρη!!

Για τα κρυολογήματα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τυλίγεις το μικρό σου αμέσως με την πετσέτα όταν βγαίνει (εγώ του βγάζω και το μαγιό μέσα στο χώρο της πισίνας πριν τον τυλίξω σε πετσέτα και βγώ για τα αποδυτήρια), πολύ καλό στέγνωμα στα μαλλιά (και με την πετσέτα ή ένα χαρτομάντηλο σκούπισε και το έξω αυτί που συνήθως κρατάει υγρασία - προσοχή όχι αέρα στο αυτί με το πιστολάκι) και καλό ντύσιμο όταν βγείτε έξω, ακόμα και αν το αυτοκίνητο είναι ακριβώς απ'έξω που λέει ο λόγος... Με τα παραπάνω βέβαια δεν διασφαλίζεις οτι δεν θα κρυολογήσει από αλλού (παιδικός, παιχνίδι και ιδρώτας κτλ).

Πετσέτες και ζεστά ρούχα, αν έχεις τη δυνατότητα (π.χ. αν πηγαίνεις με αυτοκίνητο) έχε και μια δεύτερη αλλαξιά ρούχα + πετσέτα, εμάς 2 χρόνια τώρα δεν μας έχει χρειαστεί τίποτα άλλο!

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!Πιο πολυ με ανησυχει η ωτιτιδα αλλα νομιζω με λιγο προσοχη δε θα αντιμετωπισω προβλημα. Οι πρωτες φορες θα ειναι λιγο δυσκολες αλλα θα βρουμε το ρυθμο μας...!
Ειναι πολυ ωραιο να συμμετεχουν και μπαμπαδες σε αυτη τη διαδικασια!!!

tanya77
17-10-11, 15:25
@ !vanessa!

Εγώ παίρνω μαζί μου και νερό και μία μπανάνα γιατί συνήθως μετά πεινάει και διψάει. Όσο ήταν μωράκι τον θήλαζα αμέσως μετά το μάθημα. Καλές βουτιές!

littlequeen
17-10-11, 20:26
Γειά σας κορίτσια,

Ο δικός μου πάντως χάρη στην "εξαιρετική" συνεργασία και επικοινωνία με το ΔΑΙΣ φέτος μένει εκτός baby swimming... και η μαμά φυσικά τα έχει πάρει στο κρανίο...

Ας ξεκινήσω όμως από την αρχή...αποφασίσαμε με τον σύζυγο να ξεκινήσει ο μικρός κολύμβηση, ο μικρός τον επόμενο μήνα κλείνει τα 3! Επικοινώνησα με το ΔΑΙΣ τέλη Ιουλίου και τους είπα ότι ενδιαφέρομαι....πήγα και από εκεί και με έβαλαν στη λίστα...
Αρχές Σεπτέμβρη, παίρνω τηλέφωνο και μου λένε όλα καλά...δεν με έχουν ξεχάσει και ότι έχουν προτεραιότητα τα παιδάκια που πηγαίνανε και πέρισι...και θα με καλέσουν σε 1-2 εβδομάδες που θα έχει ξεκαθαρίσει η κατάσταση για δοκιμαστικό....
Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε ότι την επόμενη εβδομάδα θα σας καλέσουμε να έρθετε για δοκιμαστικό Τετάρτη ή Πέμπτη....περνάει ο καιρός ούτε φωνή ούτε ακρόαση...
Ξαναπαίρνω τηλέφωνο την προηγούμενη εβδομάδα και μου λένε ότι θα με καλέσουν τέλη Οκτώβρη...

Στο ενδιάμεσο μαθαίνω από φίλη που έγραψε τη μικρή της γιατί είχαν γνωστό εκεί μέσα ότι όλα τα τμήματα είναι γεμάτα....

Μου λέτε τώρα εγώ τι κάνω; Χάρη στον φοβερό επαγγελματισμό τους δεν βρίσκω πλέον τμήμα που να δέχεται τον μικρό...έχω μιλήσει με ΟΑΚΑ, ΕλληνοΓερμανική και Holmes...
Είναι γαϊδούρια που δεν μου είπαν από την αρχή την αλήθεια και με είχαν στο περίμενε...και εγώ είμαι ηλίθια που περίμενα σωστή αντιμετώπιση από μέρους τους...

Οπότε ο μεγάλος για μία ακόμα χρονιά στο περίμενε...χάρη στο ΔΑΙΣ που λειτουργεί όπως και το Ελληνικό Δημόσιο...κοινώς είναι ποιον ξέρεις εκεί μέσα για να κάνεις δουλειά...αλλιώς περίμενε να σε εξυπηρετήσουν...

Θα κοιτάξω τώρα και το Physiopolis, ευχαριστώ dudette και littlequeen...και έχω να πω το εξής...μακρυά από το ΔΑΙΣ!

Μην απογοητεύεσαι....έλα να ρωτήσεις, αν και απ ότι βλέπω έχει θέσεις διαθέσιμες και έχει και αρκετές ημέρες την εβδομάδα, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις να κάνεις τα μαθήματά σου!

nenapant
18-10-11, 00:38
Φετος στην περιοχη μου θα ξεκινησει baby swimming,ειπαμε να παμε αλλα φοβαμαι να μην αρρωστησει!Ειναι μικρος 7,5 μηνων και το κολυμβητηριο απο το σπιτι ειναι μακρυα και θα ειμαστε με τα ποδια γιατι εγω δεν οδηγω!!Εσεις τι θα κανατε?Σκεφτομαι οτι οσο και να τον τυλιξω με κουβερτουλα ας πουμε παλι θα κρυωσει!!Και το θελαμε τοσο να παμε γιατι τρελενεται για το νερο το λατρευει..

tanya77
18-10-11, 07:37
Φετος στην περιοχη μου θα ξεκινησει baby swimming,ειπαμε να παμε αλλα φοβαμαι να μην αρρωστησει!Ειναι μικρος 7,5 μηνων και το κολυμβητηριο απο το σπιτι ειναι μακρυα και θα ειμαστε με τα ποδια γιατι εγω δεν οδηγω!!Εσεις τι θα κανατε?Σκεφτομαι οτι οσο και να τον τυλιξω με κουβερτουλα ας πουμε παλι θα κρυωσει!!Και το θελαμε τοσο να παμε γιατι τρελενεται για το νερο το λατρευει..

Νομίζω πως το κολυμβητήριο θωρακίζει γενικά τα παιδιά από τις αρρώστιες, όμως με τα πόδια το χειμώνα δε θα το πήγαινα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πηγαίνετε? Ταξί ή με τον μπαμπά?