PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλαρά Ισχία

roz
26-09-06, 12:24
Πείτε με υπερβολική (είμαι), πείτε με άσχετη (είμαι) πείτε ότι θέλετε αλλά χτες η γιατρός μου είπε για την 6 μηνών κόρη μου ότι έχει χαλαρά ισχία και πρέπει να κάνουμε υπέρηχο.

Οκ μέχρι εδώ. Εγώ όμως έχω τρελλαθεί για το αν αυτό είναι κάτι που μπορεί να υποδηλώσει μελλοντικό πρόβλημα.

Κάποιος που μπορεί να ξέρει;

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα

ΣΟΦΙΑ
26-09-06, 13:50
Καλως ήρθες roz!! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Δεν γνωρίζω για το θέμα που έθεσες. Θα θελα να σου πω όμως ότι δεν πρέπει να πανικοβάλεσαι και να χάνεις την ψυχραιμία σου γιατι αυτό το εισπράτει η ζουζούνα σου. Το να κάνεις έναν έλεγχο περαιτέρω δεν νομίζω ότι είναι τόσο σοβαρό. Το θέμα είναι να έχεις καλό γιατρό ώστε να σε καθοδηγεί σωστά ώστε να μην χάνεις χρόνο. Στο γιό μου εγώ έκανα ασκησούλες για τους προσαγωγούς του έως και 3μηνών γιατί η γιατρός διαπίστωσε ότι λόγω του στριμώγματος στην κοιλίτσα δεν είχαν την απαιτούμενη ελαστικότητα. Τώρα ο παίδαρος μου είναι 2 χρονών και δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα.
Όλα θα πάνε καλά :lol:

roz
26-09-06, 14:01
Ευχαριστώ για την απάντηση Σοφία. Απο οτι εχω ακουσει είναι κατι συνηθισμένο αλλά με τρώει η αγωνία και θα με τρώει μεχρι να κάνει η μικρή τον υπέρηχο. Απλά ανησυχώ γιατί κάνουμε τώρα τον υπέρηχο και όχι νωρίτερα. Whatever....

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
26-09-06, 21:19
Χαλαρα ισχια ειχε και εμενα η μια απ τα διδυμα. Εμας μας ειχε πει ως προληψη η θεραπεια (κατι τετοιο τελος παντων) να φοραμε συνεχεια διπλη πανα. Φοραγε διπλη πανα απο νεογεννητο εως περιπου 4 μηνων

roz
27-09-06, 10:09
Και εμένα αυτό μου είπε η γιατρός μέχρι να κάνουμε τον υπέρηχο. Μήπως όμως είναι αργά τώρα;

rosi
27-09-06, 15:52
Roz σχεδόν συνονόματη, μην ανησυχείς καθόλου. Και η δικιά μου κόρη είχε πρόβλημα, της φορούσαμε διπλή πάνα για πολλούς μήνες (δε θυμάμαι ακριβώς πόσους) και της κάναμε δύο υπερηχογραφήματα, ώσπου τελικά το ξεπέρασε και τώρα είναι τριών και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το ίδιο επίσης πρόβλημα είχε και η ανηψούλα μου, η οποία επίσης φορούσε μέχρι πρότινος διπλή πάνα (είναι σχεδόν 14 μηνών). Είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και, αν αναλογιστείς πόσα παιδάκια παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα με την υγεία τους, είναι τελικά κάτι σχεδόν ανώδυνο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
27-09-06, 23:15
Παντως εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει οτι εαν βαλουμε διπλη πανα και την παρακολουθουμε δεν υπαρχει κανενας λογος ανυσηχιας.
Οποτε αφου βαλατε διπλη πανα και παρακολουθειτε την κατασταση ..ηρεμισε (οσο ευκολο ειναι αυτο ) και ολα θα πανε καλα :D

euapap
18-07-07, 09:26
Χαλαρα ισχια ειχε και εμενα η μια απ τα διδυμα. Εμας μας ειχε πει ως προληψη η θεραπεια (κατι τετοιο τελος παντων) να φοραμε συνεχεια διπλη πανα. Φοραγε διπλη πανα απο νεογεννητο εως περιπου 4 μηνωνεκτός από τη διπλή πάνα μπορείς να φοράς το μωρό σε μάρσιπο (sling) που η στάση του μωρού είναι με ανοιχτά τα ποδαράκια.

Jean
27-07-07, 16:37
Κι εμενα η κορη μου ειχε χαλαρα ισχια και το εχει ξεπερασει πια. Ειναι 6 μηνων. Η γιατρος μου ηταν εξαρχης αντιθετη με τη διπλη πανα, οχι γιατι θα προκαλουσε καποιο προβλημα αλλα γιατι την θεωρουσε ξεπερασμενη τακτικη.
Στο μαιευτηριο μας ειχαν προτεινει υπερηχο αλλα η παιδιατρος μας απερριψε και αυτο γιατι ειναι πλεον λεει κατι συνηθισμενο στα βρεφη λογω της στασης στην κοιλια. Μαλιστα μας ειπε" Χρυσες δουλειες κανουν μ' αυτον τον υπερηχο..."
Και οι δυο γιοι της αδελφης μου ειχαν χαλαρα ισχια. Στον πρωτο φοραγε 2πλη πανα, στον δευτερο οχι. Το ξεπερασαν και οι δυο.

karfori's baby
14-11-07, 12:31
Χθες η παιδίατρος μας πρότεινε να κάνουμε υπέρηχο ισχίων γιατί ο μικρός ίσως έχει σφιχτά ισχία! Κι αυτό γιατί όταν του εξέτασε τα ποδαράκια (αυτό που του τα ανοίγει σαν κοτόπουλο :) ), δεν άνοιγαν τελείως. Μου είπε ότι το πιθανότερο είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι επειδή το παιδί έχει πολλή μυική δύναμη και δεν του αρέσει αυτή η εξέταση, αντιστέκεται, αλλά για να είμαστε σίγουροι...
Έχει τύχει σε καμία από σας; Τον υπέρηχο που τον κάνατε; στο Νοσοκομείο Παίδων ή σε άλλο ιδιωτικό κέντρο; Πόσο στοιχίζει περίπου;
Η γιατρός μου είπε να πάμε στο μαιευτήριο που γεννήθηκε (η ίδια δεν εργάζεται εκεί), αλλά νομίζω ότι το Μητέρα δεν είναι συμβεβλημένο με το Δημόσιο για να καλύπτει το κόστος υπερήχων.

BIZELI
14-11-07, 12:43
αγαπητή φίλη,

εμείς γεννηθηκαμε με αυτό το προβληματακι και μας το είπε ο παιδίατρος που την εξέτασε στο Ιασω (απορω που δεν το είδαν από την αρχη αυτο και σε εσας-ίσως γι'αυτο να σου είπε ο γιατρος ότι μαλλον δεν του αρεσει η εξέταση και αντιστεκεται).Εμεις αν θυμαμαι καλά περιμέναμε να παει νομίζω 2 μηνών και μας έστειλε ο παιδοορθοπαιδικός του Παίδων που την πηγαμε αρχικα, να κάνει υπερηχο ισχιων, όπως λες.Πηγαμε στον καλύτερο όπως λενε πολλοί (είναι πίσω από το hilton-αν θες κάνε μου pm να σου πω λεπτομέρειες). Κόστισε αν θυμαμαι καλά κάπου 100 ?.Βεβαια μεχρι να κάνει τον υπερηχο το πρόβλημα είχε διορθωθεί από μονο του, αφου της φοραγαμε και εμείς διπλοπάνα απο την αρχή αλλα τις κάναμε και κάποιες ασκησουλες που μας είχαν δείξει. Παντως να ξέρεις ότι στο 90% των μωρών το πρόβλημα διορθωνεται απο μόνο του μεχρι 4 μηνών,αλλα καλό είναι βεβαια να το ψαχνεις και να το τσεκάρεις!!!

sstamoul
14-11-07, 13:01
Το θέμα των ισχίων, σπάνια είναι σοβαρό και σπάνια δημιουργείται μετά τη γέννηση. (Δηλαδή τις περισσότερες φορές που υπάρχει πραγματικά πρόβλημα, το μωρό γεννιέται μ' αυτό και συνήθως έχει να κάνει με τη θέση που είχε στην κοιλιά, γι' αυτό και οι περισσότερες περιπτώσεις δυσπλασίας ισχίων είναι σε παιδιά που είχαν ισχιακή προβολή πριν τη γέννα).
Αν όμως ένα μωρό δεν έχει πρόβλημα απ' την αρχή (αν δηλαδή δεν το βρούν απ' το μαιευτήριο ακόμα), δύσκολα αποκτά πρόβλημα πραγματικά στη συνέχεια. (Στο παρελθόν έχουν ενοχοποιηθεί γι' αυτό οι στράτες/περπατούρες και το πολύωρο φάσκιωμα σε ίσια θέση, όπως στα cradle boards των Εσκιμώων). Τις περισσότερες φορές είναι απλά για να καθησυχαστούν οι γονείς (ή οι παιδίατροι) που γίνεται υπέρηχος. Καλά αποτελέσματα στον υπέρηχο και προσπάθησε να μην ανησυχείς!

karfori's baby
14-11-07, 15:52
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Καταρχήν, να πω ότι στο μαιευτήριο δεν μου είπαν τίποτα για αυτό (του βρήκαν άλλα πράγματα, όπως ότι έχει κοντό χαλινό στη γλώσσα), οπότε κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι δεν έχει πρόβλημα το παιδάκι μου. Αντίθετα, το σχόλιο του παιδίατρου του μαιευτηρίου μετά την πρώτη του εξέταση ήταν:"Κυρία μου, ο γιός σας μόνο που δε μας έδειρε" :D και πράγματι, ίσως επειδή γεννήθηκε μεγαλούτσικος, από νεογέννητο ήταν πολύ δυνατός.
Κατα δεύτερον, ούτε η δική μας παιδίατρος, την πρώτη φορά που τον εξέτασε, παρατήρησε κάτι. Πρώτη φορά που μου το επεσήμανε ήταν όταν ο μπέμπης ήταν 50 ημερών. Αλλά και πάλι δε μου ανέφερε τίποτα ούτε για διπλοπάνα ούτε για ασκήσεις. Μου είπε ότι θα το ξανακοιτάξουμε στους 3 μήνες (όπως και κάναμε).
Τέλος πάντων...καλύτερα να κάνουμε τον υπέρηχο και να είμαστε ήσυχοι ή αν υπάρχει κάτι, να το αντιμετωπίσουμε εγκαίρως.
Ευχαριστώ και πάλι. Να είστε καλά, να χαίρεστε τα παιδάκια σας και με το καλό και τα δεύτερα. :wink:

eleana
28-11-07, 09:56
ροζ μην αγχωνεσαι και η δικη μου τα ιδια ειχε καναμε 2 υπερηχους απλα για 1 χρονο περιπου φορουσαμε διπλο παμπερς..τωρα ειναι 2 και ειναι μια χαρα τρεχει και δεν την φτανεις κανε τον υπερηχο και φορα διπλο παμπερς μετα απο κανα πενταμηνο επανελαβε την εξεταση.θα δεις που ολα θα ναι μια χαρα.ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! :D :)

ευδοκία
17-12-07, 18:07
εμεις κάναμε σήμερα τον συγκεκριμένο υπέρηχο και είναι όλα φυσιολογικά.κάπου διάβασα για 100 ευρώ;εμάς κόστισε 54.

karfori's baby
17-12-07, 20:28
Λοιπόν, μιας και ξαναήρθε το θέμα στην επιφάνεια...
Τελικά προτίμησα σε πρώτη φάση να τον πάω σε παιδο-ορθοπεδικό, που έχει πιο εξειδικευμένες γνώσεις και θα μπορούσε να μας καθοδηγήσει και καλύτερα. Τον πήγαμε, λοιπόν, στο Παίδων Πεντέλης και ο γιατρός, αφού τον εξέτασε, αποφάνθηκε ότι δεν βλέπει κανένα πρόβλημα και δε νομίζει ότι χρειάζεται και υπέρηχος.
Ενημέρωσα σχετικά και την παιδίατρο και συμφώνησε. Μου είπε μάλιστα ότι ο συγκεκριμένος γιατρός είναι πολύ καλός και αφού δεν βρήκε τίποτα, πάει πάσο!:wink:
Αυτά! Μου έφυγε ένα βάρος...

BIZELI
18-12-07, 11:30
μπραβο....τελεια!!!!
και εμεις στο παιδων πεντελης τη πηγαμε ,νομίζω τον λεγαν το γιατρο Χαγιερ (και ειναι υποτιθεται κορυφη σε αυτα)

karfori's baby
18-12-07, 11:52
Χριστινάκι, και μεις το Χαγιερ πετύχαμε! Άρα, όντως είναι πολύ καλός γιατρός. Πολύ χάρηκα που μου το επιβεβαιώνεις κι εσυ! :D

BIZELI
18-12-07, 12:30
ναι ναι και ο παιδιατρος μας που ειναι αλλεργιολογος (σε ειδικότητα στο παιδων πεντελης) μας ειπε οτι ειναι πολυ καλός, οποτε μια χαρα ολα!!! :D :D

ΠΓ
02-03-08, 12:47
Καλημέρα κορίτσια. Και εγώ αγχώθηκα με το θέμα των ισχύων, καθώς το παιδάκι μιας φίλης μας φόραγε για αρκετούς μήνες ιμάντες. Εμάς μέχρι 40 ημερών τρεις παιδίατροι που την είδαν (στο μαιευτήριο, ένας φίλος και αυτός που την παρακολουθεί) δεν είχαν εντοπίσει κάτι, αλλά στον υπέρηχο είδαμε μια απόκλιση μιας μοίρας αν τα λέω καλά. Τις επόμενες ημέρες θα πάμε σε ειδικό ορθοπαιδικό και στον παιδίατρο. Με ανησυχεί όμως που γράφετε ότι διορθώνεται με διπλή πάνα μέχρι τον 4ο μήνα. Μετά δηλαδή θα χρειαστούμε ιμάντες; Λείπει και ο άντρας μου για δουλειές σε άλλη περιοχή και είμαι μόνη και αγχώθηκα.
:(

ΠΓ
19-03-08, 22:27
Να ΄μαι και πάλι. Αχ έχω αγχωθεί πάρα πολύ. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες είδαμε 3 ορθοπεδικούς και ο καθένας μας είπε τα δικά του. Ο ένας είπε να την κρατάμε με τα πόδια ανοιχτά, ο άλλος είπε να βάλουμε πάνω απο τα ρούχα σκληρό ύφασμα πικέ που να της κρατάει τα πόδια ανοιχτά και ο τρίτπς είπε να κάνουμε μια ακτινογραφία και να δούμε αν θα βάλουμε ιμάντες και να φοράμε διπλές πάνες και να την κρατάμε με τα πόδια ανοιχτά. Επειδή έχουμε ένα πρόβλημα με το χεράκι μας, θα κάνουμε 3 ακτινογραφίες και με αγχώνει πάρα πολύη αν αυτή η ακτινβολία είναι πολύ επικύνδυνη για το μωρό. Θα τρελλαθώ. Ίσως να χρειαστεί να πάμε στο Παιδων στην Αθήνα (Αγλαια Κυριακού νομίζω) και μου είπαν και για το ΚΑΤ. Κυρίως σε αυτή τη φάση με αγχώνουν οι ακτινογραφίες... :(

sofia_nefeli
02-04-08, 08:57
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΠΓ... :( ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΕΙΜΑΣΤΕ.. :( ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΑΖΑΜΕ ΔΙΠΛΕΣ ΠΑΝΕΣ. ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΙΣΧΙΩΝ( ΕΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΛΑ?ΠΕΡΙΕΡΓΟ.ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ 10€). ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΙΣΧΙΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΠΕΜΠΤΗ ΘΑ ΤΗ ΔΕΙ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ. Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΟΛΛΑ. ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΦΟΡΑΩ ΝΑΡΘΗΚΕΣ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ! ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟ. :cry: :cry: :cry: ΑΝΥΣΗΧΩ ΠΟΛΥ

ΠΓ
03-04-08, 00:42
SOFIA - NEFELH ευχομαι καλή επιτυχία στο παιδάκι σου και όλα να πάνε καλά. Πες μας τα νέα σου. Βρήκες παιδο-ορθοπεδικό στο Ηράκλειο; γιατί ξέρω ότι παιδο-ορθοπεδικοί εξειδικευμένοι υπάρχουν μόνο στην Αθήνα.
Κορίτσια βοήθεια!!!
Κάναμε ακτινογραφίες και τελικά ο 3ος ορθοπεδικός που είδαμε είπε ΟΚ τα ισχύα, αλλά έχουμε πρόβλημα με το δεξί μας χεράκι και αύριο ερχόμαστε Αθήνα για να δούμε κάποιον ειδικό. Θα ήθελα όμως να δω και κάποιον οστεοπαθητικό μήπως κάποια απο εσάς γνωρίζει κάποιον; Ήξερα ένας στα Ιλίσσια αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του. Σας παρακαλώ φεύγουμε αύριο και θα ξαναδώ μες στην ημέρα αν έχω κάποιο νέο σας. Μήπως γνωρίζετε ομοιοπαθητικό για παιδιά;

sofia_nefeli
07-04-08, 09:49
ΤΕΛΙΚΑ ΑΦΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΕ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΚΑΝΑΤΕ, ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΠΤ. ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ (ΕΧΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ, ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΣ ΟΥΤΕ ΤΠΤ! :D :D ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ!
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΗΣ?ΔΛΔ :shock: ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΟΛΑ ΚΑΛΑ..

eleni^^
10-04-08, 21:59
Μολις καναμε την εξεταση,μας ειχαν πει πως ειναι για προληπτικους λογους τελικα η μπεμπα εχει λιγο ανωριμο δεξι ισχυο κ σφιχτο.το ελαχιστο ειπε ειναι το 60(δε ξερω σε τι μιλαει) κ εμας ειναι στα ορια 58 περιπου...ειμαι πολυ αγχωμενη αν κ ο γιατρος ειπε πως ειμαι υπερβολικη,μου ειπε κ μενα για αυτςσ τισ ασκησουλες με τα ποδαρακια ανοιχτα κ ειπε επισης αν θελω να γινω σχολαστικη να της φοραω καποιες ωρες τη μερα διπλα διπλωμενη πικε πανα...ελπιζω να μην ειναι τιποτα!ειμαι υπερβολικα αγχωμενη :cry: :cry: :cry:

sofia_nefeli
11-04-08, 12:01
ελενη μην αγχωνεσαι καθολου! το ξερω ειναι δυσκολο αλλα θα δεις οτι και εγω ειχα τετοια προβληματα.αν γινοταν ενα γκαλοπ τα περισσοτερα μωρακια θα το ειχαν αυτο! δεν ειναι απολυτως τιποτα! σε μοιρες μιλαει οταν λεει 60 και δεν ειστε πολυ κατω! χμ εγινα και γιατρος τρομαρα μου :shock:
θα το ξεπερασει απλα ακολουθα τις οδηγιες του γιατρου και προς θεου μην ανησυχεις καθολου! :D :D

LENIO
12-04-08, 08:21
Χαλαρα ισχια ειχα και η μικρη μου απο νεογεννητη. Της φορουσα πολυ καιρο διπλη πανα, την εβαζα πολυ σε μαρσσιπο και στρατα και μου ειχε
πει να μην τη στερεωνω ορθια, μονο οταν το κανει μονη της. Επισης
οτι ισως να αργησει λιγο παραπανω να περπατησει. Σε πληροφορω 12 μηνων, περπατουσε κανονικοτατα!!!! :)

eleni^^
12-04-08, 09:30
:) ευχαριστω!

ioakasti
26-04-08, 13:29
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΙΣΟΠΤΥΧΩΣΗ ΙΣΧΥΩΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΤΙ?
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?

sofia_nefeli
29-04-08, 09:53
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΙΣΟΠΤΥΧΩΣΗ ΙΣΧΥΩΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΚΑΤΙ?
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ?
απο τη λεξη χωρις να ξερω κατι καταλαβαινω οτι οι πτυχωσεις του δερματος οι λεγομενες διπλες δεν ειναι συμμετρικες! ομως δεν ξερω!!

ΠΓ
30-05-08, 20:22
Eleni τώρα είδα το ποστ σου.
Και εμάς ένας απο τους ορθοπεδικούς μας είχε πει για τις πικέ τις πάνες.
Τελικά κάναμε ακτονογραφία και όλα οκ.
Ποιος γιατρός σου το είπε;

Εύχομαι να είναι καλά το παιδάκι σου και όλων όσων είχαν πρόβλημα με τα ισχύα και όχι μόνο.

eleni^^
30-05-08, 20:30
μου το ειχε πει καποιος ορθοπεδικος στα Χανια.δε ξερω απο που εισαι :P
πηγαμε παλι χτες για εξεταση κ ολα καλα.εχουμε περασει το οριο κ δεν ειναι πια χαλαρα...ολα καλα Δοξα το Θεο :D

ΠΓ
30-05-08, 20:51
Μπράβο ελένη χαίριμαι που όλα είναι οκ.
Φιλιά στο παιδάκι σου που φαίνεται πολύ γλυκούλι.

rena95
03-11-08, 13:03
Κοριτσια καλημερα!! εχω ενα μωρακι 7 μηνων και εδω και 1 μηνα του φοραω ορθοπεδικα παπουτσακια καθως η παιδιατρος μου ειχε πει οτι τα πατουσακια του ειναι λιγο πιο ανοιχτα απο οσο πρεπει...περιμεναμε να περασουν 2-3 μηνες μηπως επανελθουν απο μονα τους αλλα δυστηχως δεν ειδαμε αποτελεσμα. Ετσι πηγαμε στον παιδορθοπεδικο στο Παιδων και εκεινος μας προτεινε να του φοραμε τα παπουτσακια αυτα νυχτα - μερα και να ξαναπαμε σε 1,5 μηνα να τον δει. Εχει αντιμετωπισει καμια σας το ιδιο προβλημα?? Αν ναι, ποσο καιρο χρειαστηκε να φορεσει τα παπουτσακια? Βεβαια δε δειχνει να τον ενοχλουν αλλα...στεναχωριεμαι που τον βλεπω ετσι...

ANABELA
23-12-08, 23:38
ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΕΡΕΜΒΩ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΧΑΛΑΡΑ ΙΣΧΙΑ Κ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΝΑΡΘΗΚΑ.ΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΚΟΥΤΕ .ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΦΟΡΟΥΣΕ ΣΙΔΕΡΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ 24ΩΡΕΣ ΤΟ 24ΩΡΟ Κ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ.ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΦΟΡΕΣΑΜΕ 2ΠΛΗ ΠΑΝΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ ΕΛΠΙΖΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.Ο ΝΑΡΘΗΚΑΣ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ 270Ε ΧΩΡΙΑ ΤΟΥΣ 2ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ.ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!!! :lol: :lol: :lol:

Μαρια.X
09-01-09, 19:05
Σημερα πηγαμε και 'μεις στον ορθοπεδικο για τον υπερηχο στα ισχια.Τα βρηκε μια χαρα αλλά οι προσαγωγοι ειναι πολυ σφιχτοι και μου ειπε να του κανω κατι ασκησεις και να του φοραω μια πανα εξω απο το ρουχαλακι του για να μενουν τα ποδαρακια του ανοιχτα.

Μου ειπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο σε κανα μηνα θα το ξαναπαω να το δει,αλλά εγω εχω σαλταρει σημερα ειμαι πολυ στεναχωρημενη :cry: :cry: :cry: .Ειχε καμια σας παρομοιο προβληματακι?
Ξερετε αν ειναι κατι σοβαρο?

katerina-maria
11-01-09, 18:56
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΥΓΙΕΙ! ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 12ΜΗΝΩΝ. ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΠΡΟΩΡΑ, 34 ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΙΣΧΥΩΝ. ΟΥΤΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΟΣ. ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΜΕ 3ΜΗΝΩΝ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΗ, ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΙΣΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΑ. ΜΑΣ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΣ, ΟΥΤΕ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΕΙΔΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΑΥΤΟ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ,2200kgr ΤΗ ΠΕΙΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΤΗΝ ΦΑΣΚΙΩΝΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΑΓΚΑΛΙΑ. ΑΠΛΩΣ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΙΣΧΙΑ ΚΑΙ ΦΟΡΑΝΕ ΔΙΠΛΕΣ ΠΑΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

madalenats
13-01-09, 19:37
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΦΟΡΑΩ ΝΑΡΘΗΚΑ PAVLIK ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ. ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ. ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΜΕΣ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΑΙ ΔΩΣΑΜΕ 140 €. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΤΥΧΕΙ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΙ ΤΑ ΙΣΧΙΥΑ. ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ.

ANABELA
14-01-09, 14:18
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΚΟΡΟΥΛΑ 6 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΦΟΡΑΩ ΝΑΡΘΗΚΑ PAVLIK ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ. ΜΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ. ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΜΕΣ ΤΟΝ ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑ ΚΑΙ ΔΩΣΑΜΕ 140 ?. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΑ ΤΟ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΤΥΧΕΙ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ 8ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΙ ΤΑ ΙΣΧΙΥΑ. ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΞΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ.

κι εγω pavlik ειχα παρει αλλα 270ε εδωσα κ δεν ειχε υαλοβαμβακα.
ειχε 2 τιραντουλες που ενωνε 2 σιδερα καμπυλωτα κατω κι αυτο κουμπωνε πανω στο παιδι κ κρατουσε τα ποδια της ανοιχτα.ολα καλα θα πανε.

Μπουμπουλιθρα
22-05-09, 14:42
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΩΡΑ ΝΑΤΟΝ ΦΟΡΑΩ ΠΑΜΠΕΡΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΘΑ ΔΙΩΡΘΩΘΕΙ ΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ.. ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΕ ΤΟΣΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ... ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ...

monbebe
11-06-09, 12:55
εμενα ο μεγαλος οταν γεννηθηκε ειχε σφιχτα ισχια. του φοραγαμε 2πλη πανα για κανα μηνα οπου και τον ξαναειδε ο παιδιατρος και ολα μια χαρα.
τωρα στον 2ο η παιδιατρος στο μαιευτηριο μας ειπε οτι παλι εχει σφιχτα ισχια και καλο θα ηταν να καναμε και εναν υπερηχο. ειμασταν τυχεροι γιατι εκεινη την μερα στο μαιευτηριο θα ερχοταν παιδιατρος απο το Παιδων. τον ειδε και μας ειπε να του βαζουμε -καλυτερα αντι για πανα- κατι σαν σεντονι διπλομενο ετσι ωστε να ειναι αρκετα ανοικτα τα ποδια παλι για ενα μηνα και να καναμε και εναν υπερηχο. να'ναι καλα ο ανθρωπος την επομενη που βγηκαμε απο το μαιευτηριο πηγαμε κατευθειαν στο Παιδων, οπου μας ειχε πει να παμε κατα τις 12, μπηκαμε κατ'ευθειαν για εξεταση, ηταν εξυπηρετικοτατος, ευγενεστατος, και δεν πληρωσαμε τιποτα. και η εξεταση ηταν μια χαρα. απλα ειναι λιγο "ανωριμα" τα ισχια λογω ηλικιας. συνεχιζουμε τωρα το συστημα με το ανοιγμα και νομιζω εχουν μαλακωσει λιγο.

kony
26-06-09, 12:06
Γεια σας! Ειμαι καινούργιο μέλος και έχω μαι κορούλα 6.5 μηνών την Μελίσα.Ειχαμε και μεις το ιδιο πρόβλημα με χαλαρά ισχία και φορούσε ναρθηκάκι ώστε να κρατιούνται τα πόδια της ανοιχτά και σε ορθή γωνία. Το φορέσε για ένα μήνα από όταν σαράντησε. Ζω στην Γερμανια και εδώ θεώρειται αυτος ο έλεγχος απο ορθοπαιδικο απαραίτητος και είναι δωρεαν. Και γω είχα καταστεναχωρηθει τότε αλλα είναι κάτι που ξεπερνιεται αρκεί να προληφθει.

ismeni
06-07-09, 10:01
Πείτε με υπερβολική (είμαι), πείτε με άσχετη (είμαι) πείτε ότι θέλετε αλλά χτες η γιατρός μου είπε για την 6 μηνών κόρη μου ότι έχει χαλαρά ισχία και πρέπει να κάνουμε υπέρηχο.

Οκ μέχρι εδώ. Εγώ όμως έχω τρελλαθεί για το αν αυτό είναι κάτι που μπορεί να υποδηλώσει μελλοντικό πρόβλημα.

Κάποιος που μπορεί να ξέρει;

Υ.Γ. Καλώς σας βρήκα

το θέμα στα χαλαρά ισχία είανι να μην γίνεται εξάρθρωση. έχετε δει κάτι γριές στο δρόμο να κουτσαίνουν; από αυτό είανι. η κεφαλή του μηριαίου βγαίνει από την κοτύλη. εξάρθρωση. βγαίνει από την άρθρωση. τώρα δεν υπάρχουν τέτοια παιδιά... γαιτί ελέγχονται από τη γέννησή τους. εγώ πήγα και της έκανα υπέρυχο ισχύων στο παίδων στη πεντέλης. μπορώ να σας συστησω τον ορθοπεδικό να το δει το παιδί. δεν είχανε βρει κάτι ούτε στο ιασώ, ούτε ο παιδίατρός μου που την κοίταξε, απλώς...λόγω επαγγέλματος (είμαι δασκάλα μπαλέτου) έχω ενα κόλημμα με τα πόδια. ενα χαλαρό ισχίο... είναι αυτό που θέλω!
από την άλλη ένα σφιχτό ισχίο, είναι πιο δύσκολο να χαλαρώσει.

ψηφίζω για όλους παίδων πεντέλης

ΜΑΡΙΑ ΒΛ-ΜΡ
17-01-10, 00:53
ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...ΔΕΝ ΔΙΑΓΝΩΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΥΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ......ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΔΙΠΛΗ ΠΑΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΟΝΤΡΟ ΠΑΝΙ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΚΤΑ Κ ΣΤΑΘΕΡΑ ....ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΒΟΛΟ Κ ΓΙΑ ΕΜΑΣ Κ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ...ΑΛΛΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ 5ο)ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ 2 ΥΠΕΡΥΧΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΙΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΑ.

lop
02-03-10, 09:26
κορίτσια το '97 που γέννησα στο Μητέρα τον γιό μου, τον είδε ο ορθοπεδικός Ντουντουλάκης (μακρυά...) και του άνοιξε τα ισχία (πώς όταν πλένουμε το κοτόπουλο) σε σημείο που κάνανε κράκ, και το παιδί βαλάντωσε στο κλάμα, για να μου δείξει ότι έχει πρόβλημα και ίσως χρειαστεί χειρουργείο..... Μετά το πήγα σε άλλο γιατρό, μετά στο Παίδων, και κανένας δεν βρήκε τίποτα. Και από άλλους γονείς έμαθα για τη συμπεριφορά του συγκεκριμένου γιατρού, που χωρίς να έχει πρόβλημα το μωρό, σου πασσάρει την κάρτα του (κατεβατό τα πανεπιστήμια) για να πάς, και να σε αγχώσει άδικα. Το...δικό μας μεγάλο πρόβλημα λύθηκε με δίμηνη διπλή πάνα & τίποτα άλλο.

sstamoul
08-03-10, 10:17
Αν φοράτε στο μωράκι σας διπλή πάνα, διαβάστε αν θέλετε κι αυτό με σχετικές πληροφορίες: http://asterakislings.blogspot.com/2010/03/blog-post.html

RIA_P
29-03-10, 10:54
Καλημέρα σε όλες τις μανούλες..
Δεν ξέρω αν πρέπει να ρωτήσω στο συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο με το πρόβλημά μου, λοιπόν, ο μικρός μου Νικόλας είναι 6 μηνών αισίως και εδώ και 1 μήνα τώρα έχω παρατηρήσει οτι οι σύνδεσμοι στα ποδαράκια του πολλές φορές τρίζουν, κάνουν κράκ κρουκ. ρώτησα την παιδίατρο αλλά μου είπε οτι εφόσον δεν είχε χαλαρά ισχία απο την αρχή δεν είναι τίποτα απλά είναι ακόμα χαλαροί οι σύνδεσμοι (κλειδώσεις) του μωρού αλλά αυτό συνεχίζεται και δεν ξέρω αν πρέπει να το πάω σε ορθοπαιδικό για να το εξετάσει. Εχει συμβεί σε καμία σας?

φιλιτσα
29-03-10, 11:32
εμενα ειχε χαλαρα ισχυα και μου το ειπαν απο την αρχη διπλο πάμπερς και μεσα σε 1 μηνα ολα ηταν οκ

κανε ενα υπερυχο νομιζω θα δειξει ;)

Στο Μητερα τον εκανα εγω

teddy-tedi
27-04-10, 13:50
γεια σας κοριτσια!!
εμενα μου ειπαν στο μαιευτηριο οτι εχει σφιχτα ισχυα οταν πηγε 10 ημερων πηγαμε στο παιδων αγια σοφια και καναμε υπεριχο ειπε να την κραταμε στα χερια με το χερι απο κατω να μενουν ανοιχτα τα ποδια και μαρσιπο οπως επεισης να την βαζω στο γοφο και να την στερεονω στο πλαι ετσι ωστε να βρισκετε κατω απο τον ωμο με το ενα ποδι στην κοιλια μου ται το αλλο στην πλατη μου!!τον υπεριχο δεν τον πληρωσα!!εχω παει ιδη 2 φορες και γενικα θα πηγενουμε μεχρη να περπατησουμε!!μας ειπαν οτι κατα 90% εχει διορθωθει..τωρα το μαι θα δουμε παλυ..

achris
17-06-10, 16:55
Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ 2,5ΜΗΝΩΝ.ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΧΑΛΑΡΟ ΤΟ ΕΝΑ ΙΣΧΥΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ(ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ) ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΥΠΕΡΗΧΟ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΗΧΟΥΜΕ.ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΕΝΝΗΣΑ 20ΜΕΡΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΕ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΡΟ ΙΣΧΥΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΝΑΡΘΗΚΑ.ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑΡΘΗΚΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΝΑΡΘΗΚΑ ΓΙΑ ΜΩΡΑ.ΤΗΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΒΑΖΕ ΝΑΡΘΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΤΣΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ.....ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ.....ΠΗΓΑΜΕ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΑΣ(ΕΚΤΟΣ ΙΚΑ) ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΜΩΡΑΚΙ ΝΑΡΘΗΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ:mad: Ο ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ 1ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΠΑΛΙ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;;;;;;;;;

barbita
17-06-10, 17:00
καλησπέρα, εγω θα ακουγα τον παιδοορθοπαιδικό και οχι τη παιδιατρο του ικα. Φυσικά κάνε μια επανεξεταση σε ενα μηνα που θα εχει μεγαλωσει κι αλλο.Αμαν πια μας εχουν τρελλανει αυτοι οι γιατροι. Μην ανησυχειτε ολα καλα θα ειναι!!!:D

achris
17-06-10, 17:05
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ Ι.Κ.Α.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ 2ΦΟΡΕΣ ΕΛΕΓΧΟ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΓΙΑΤΡΟΣ ΙΣΩΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙ......

petalouditsa
17-06-10, 17:13
εμας στο μαιευτηριο μας ειχαν βρει χαλαρά ισχυα λογο ισχιακής προβολής κ συνιστούσαν επανεξέταση σε ενα μηνα.
οταν πηγαμε γιατο 1ο εμβολιο την κοιταξε ο παιδιατρος κ μας ειπε οτι ηταν ενταξει.
λετε να πρέπει να την παω σε παιδοορθοπεδικο?
το να κουτσαίνει δεν ειχα ξανακούσει..εμενα μου ειχε πει ο παιδιατρος οτι αυτο που παθαινουν τα χαλαρά ισχυα ειναι να βγαίνουν.

achris
17-06-10, 17:29
να σου πω την αληθεια ενας υπερηχος δεν ειναι κακος...σου λεω μας τρελανε...ευτυχως που ηταν και ο αντρας μου μαζι γιατι νομιζα οτι δεν ακουγα καλα οταν μου ειπε οτι θα κουτσαινε.εντωμεταξυ μου λεει η παιδιατρος(εξωτερικη) πες οτι βαζουμε ναρθηκα σου εδωσε αναλογιες,μετρησε το παιδι;;;;τιποτα απολυτως δεν εκανε :mad:

Συντονιστής Περιεχομένου
17-06-10, 18:09
Γειά σας,
αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης κι εδώ
ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΚΑΛΑ (http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=32320&highlight=%F7%E1%EB%E1%F1%DC+%E9%F3%F7%DF%E1)

petalouditsa
19-06-10, 15:45
που να παω τη μικρή να της κανω υπέρηχο?

petalouditsa
21-06-10, 10:28
κανεις?????

petalouditsa
22-06-10, 13:28
το παιδων ιασω ειναι καλο για να την παω? έκλεισα ραντεβού για την πεμπτη..
δεν ξερω τι να κανω δεν απαντάει κ κανεις σας...

εν το μεταξυ μου εχουν απενεργοποιήσει το να μπορω να ανοιγω καινούρια θεματα και δεν μπορω να ανοίξω ενα "στα ιατρικα θεματα"για να ρωτησω για το παιδων..
και δεν μπορουν να μου το φτιάξουν κιολας..δεν υπάρχει πρόβλημα λεει,
κ εγω 6 μηνες δεν μπορω να ανοίξω καινούριο θέμα,τα νευρα μου

Γκρινιάρα
02-07-10, 20:13
http://www.xarakas.gr/baby/line_line_b_beg_girl_time_1216872000_text_e720ece1f1e9e1edede120eceff520e5e9ede1e9.gif (http://www.xarakas.gr)

http://www.xarakas.gr/baby/line_feet_beg_39_time_1271995200_text_e720ecf0e5ecf0e120eceff520e5e9ede1e9.gif (http://www.xarakas.gr)

http://www.xarakas.gr/relationship/line_line_typew2_beg_d_typew11_time_1163221200_text_e5e9ece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ece5edefe9.gif (http://www.xarakas.gr)

δυστυχως δεν ξερω να σου απαντησω αλλα μηπως εχει σχεση με τις πτυχες των ποδιων.δηλαδη ειδες πως τα κανουν οι γιατροι τα ποδαρακια τους?τα κολλανε μεταξυ τους και κοιτανε τις πτυχες να ειναι ιδιες γιατι αλλιως μπορει να εχει εξαθρωθει ενα απο τα 2.εγω χω την μπεμπουλα μου που ειναι 2 μηνων και ενω στο μαιευτηριο μου ειπαν οτι τα ισχια της ειναι μια χαρα,στην 1η επισκεψη η παιδιατρος δεν καταλαβε τιποτα ,στις 40 ημερες μου ειπε να βαλω 2πλη πανα.δεν ανησυχησα αλλα οταν πηγαμε να κανουμε τα εμβολια και μου ειπε οτι δεν βλεπει καμια αλλαγη και να συνεχησω να βαλω 2πλη πανα.της ρωτησα αν πρεπει να κανουμε υπερηχο εστω προληπτικα και μου απαντησε αρνητικα.εγω ομως εχω αρχισει και ανησυχω.δηλαδη δεν θα βγαλουμε την πανα?και αν ναι τι σημαινει χαλαρα ισχια?δεν θα περπατησει ?ή δεν θα περπατησει καλα?
μου ειπε οτι απλα θελουν να μπουν καλα τα ποδια στο μηριαιο οστο...τι να πω βρε κοριτσια αρχιζω και αγχωνομαι........λετε να κανω καλα?ή να χλαρωσω καλυτερα?
HELP

Jasmini
01-09-10, 02:58
Γειά σας κορίτσια.
Αντιμετωπίζω κι εγώ το πρόβλημα με τα χαλαρά ισχύα στα μωρά μου από την γέννηση. Από το μαιευτήριο ξεκίνησαν να του φοράνε διπλή πάνα και το συνεχίζω κι εγώ ακόμα. Ήρθε και ορθοπεδικός στην κλινική και τα είδε και είπα να τους φοράμε την διπλή πάνα για καμιά 15αριά μέρες ακόμα από την γέννηση και βλέπουμε. Είπε ότι σύντομα θα διορθωθεί.
Ο παιδίατρος που μας επισκέπτεται τα ελέγχει τακτικά. Είδε λοιπόν τελευταία ότι του ενός κάπως σφίξανε ενώ του άλλου μωρού όχι ακόμα. Εκείνος λοιπόν μου είπε να τους φοράμε τουλάχιστον μέχρι 2 μηνών. Περιμένω στην επόμενη επίσκεψη να μου πει αν θα βγάλουμε την δεύτερη πάνα.
Προμηθεύτηκα και ένα Ring sling από το babywearing και τα έχω όποτε μπορώ στην θέση που συμβουλεύει για το εν λόγο πρόβλημα.
Εσείς βγάλατε σύντομα την διπλή πάνα? Γιατί έχω ακούσει περιπτώσεις ότι την φοράνε μέχρι να βγάλει την πάνα τελείως το παιδί 2 - 2,5 χρονών. Δεν είναι πολύ? Λέτε αν αφαιρεθεί νωρίτερα να υπάρχει πρόβλημα?

victoria09
01-09-10, 08:58
Η μικρή μου φοραγε διπλή πάνα από το μαιευτήριο.Μας είπαν να τη δει παιδοορθοπαιδικός σε ένα μηνα.Κλείσαμε ραντέβου στο Παίδων την είδε ο γιατρός , είπε οτί πριν τους 5 μήνες δεν μπορεί να φανεί αν υπάρχει πρόβλημα στα ισχία.Μας είπε συνεχίστε την πανα χωρίς όμως να το θεωρεί απαραίτητο.Εμείς συνεχίσαμε μέχρι τον 5 μήνα που την ξαναείδε και της έκανε υπέρηχο και μας είπε όλα καλά. Οπότε σταματήσαμε.

mama nefelis
07-09-10, 10:22
κι εμενα τα διδυμακια μου γεννηθηκαν προωρα και το ενα είχε χαλαρα ισχύα.Το κάνανε υπέρηχο από τον πρωτο μηνα για να δουνε εαν υπαρχει καποιο αλλο προβλημα.Μεχρι τον τριτο μηνα φορουσαμε διπλη πανα, μας ξανακανε υπερηχο που δεν εδειξε τιποτα, την εξετασε και ο ορθοπεδικος κι ολα καλα.Καθημερινα ομως καναμε ασκησουλες στα ποδαρακια.Ο ορθοπεδικος μας ειπε οτι αυτες ειναι πιο σημαντικες απο την διπλη πανα .Μαλιστα μας ειπε οτι σε προσφατα συνεδρια που κανανε συζητανε να καταργησουν την διπλη πανα και τους ναρθηκες και να γίνονται μονο ασκησούλες κι αργότερα φυσιοθεραπείες στα παιδια.Οπότε συνεχίσαμε να τις κανουμε κι οταν βγαλαμε την μια πανα.Τις καναμε μεχρι 5 μηνων που βαρεθηκαμε.Τωρα ειναι 8 μηνων και εχει αρχισει να σηκωνεται.Εννοειτε πως ειναι super.

eliana_1976_
08-09-10, 13:20
Eμάς ο μικρός γεννήθηκε με σφιχτά ισχία. Δυστυχώς όμως στο μαιευτήριο επειδή οι εξετάσεις για ισχία, μάτια, αυτιά ήταν προαιρετικές δεν τις κάναμε με αποτέλεσμα να μην έχουμε ιδέα ότι είχε σφιχτά ισχία. Στην πρώτη εξέταση στις 5 μέρες που του έκανε η παιδίατρος στην Αθήνα δεν μας ανέφερε κάτι τέτοιο. Μετά από λίγες μέρες πήγαμε επαρχία στους γονείς μου. Ενός μήνα φέραμε παιδίατρο στο σπίτι να τον δει οτι όλα είναι οκ βάρος, ύψος, συμμετρίες κτλ. Εκείνη μας είπε ότι έχει σφιχτά ισχία και ότι πρέπει να τον πάμε το συντομότερο σε παιδο-ορθοπεδικό για να του κάνουμε εξετάσεις γιατί μπορεί να χρειαστεί διπλή πάνα ή στη χειρότερη γύψος. Τρελάθηκα !!! Πήρα την παιδίατρο στην Αθήνα και μου λέει όντως έχει σφιχτά ισχία αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Εμένα με έζωσαν τα φίδια. Πάμε στο μητέρα και η ορθοπεδικός εκεί διαπίστωσε ότι είναι σφιχτά (αφού πληρώσαμε 80 ευρώ !!!) και μας είπε να πάμε σε ένα μήνα πάλι να του κάνουμε ακτινογραφία (δεν μας είπε υπέρηχο). Ακτινογραφία της λέω σε βρέφος ενός μήνα ???
Τελικά μια φίλη μου μου σύστησε στο Παίοδων Πεντέλης των κο Χάγιερ. Ρώτησα ΄τον γυναικολόγο μου περι τίνος πρόκειται ρώτησα και αλλού και μου είπαν ότι είναι ΚΟΡΥΦΉ σε τέτοια θέματα.Πήγαμε εκεί με εξωτερικό ραντεβού και μόλις τον είδε όντως διαπίστωσε ότι είναι σφιχτά και μας έδωσε να κάνουμε άμεσα υπέρηχο για να δει τις συμμετρίες. Εάν ήταν κάτι σοβαρό μας είπε τότε θα του έκανε ακτινογραφία. Τελικά ο υπέρηχος βγήκε οκ και θα τον ξαναδεί τον ερχόμενο Νοέμβριο. Τελικά σαν γιατρός και άνθρωπος ο Χάγερ είναι τέλειος. Ισως επειδή ο άνθρωπος δεν είναι έλληνας, γιατί οι έλληνες κοιτάνε πως θα τα αρπάξουν. Εμάς μας είπε να κλείσουμε ραντεβού την επόμενη φορά δεν είναι ανάγκη να πληρώνουμε για να μας δει.

ΒΕΡΑ
08-04-11, 16:32
Καλησπέρα κι από εμένα!

Σήμερα που πήγα να δω τη μικρή στη θερμοκοιτίδα όπου είναι εδώ και 3 εβδομάδες μου είπε η παιδίατρος ότι είδε τη μικρή ορθοπεδικός και είπε ότι έχει ανώριμα ισχύα και πρέπει να τη δει ξανά σε 30-40 μέρες και να φοράμε διπλή πάνα μέχρι τότε. Διάβασα παραπάνω τις εμπειρίες σας και αγχώθηκα - μπερδεύτηκα. Δλδ μπορεί να χρειαστεί να φοράμε διπλή πάνα μέχρι πιο μεγάλο???? Είναι δυνατόν να φοράς σ' ένα παιδί 2 χρονών διπλή πάνα??? Εμένα δε μου είπαν χαλαρά ή σφιχτά ισχύα ... μου είπαν ανώριμα... τι σημαίνει αυτό???
Αγχώθηκα ρε γμτ ... μπορεί δλδ το παιδί μου να μην περπατάει σωστά??

siderenia
11-04-12, 08:49
Την δεύτερη μέρα στο μαιευτηριο μας είπαν ότι ακούγεται ένα κλίκ στο αριστερό ισχύο της μικρής. την επόμενη ότι το ακούνε και στα δυο ποδια και την αμέσως επόμενη ότι δεν το ακούνε καθόλου. Ετσι δεν μας είδε παιδιορθοπαιδικος. Ο παιδιατρός μας το άκουσε όμως όταν ήρθε σπίτι και την είδε και το ακούω και γω κάποιες φορές. Δεν ακούγεται πάντα. Εχω μπερδευτεί. Ειναι δυνατόν να έχει πρόβλημα και να μην ακούγεται πάντα; Προληπτικά της έβαλα διπλη πάνα και όταν την έχω αγκαλια της κρατάω τα ποδαράκια ανοιχτα.

Να την πάμε σε ορθοπαιδικό ή να περιμένω να δω τι θα μας πει ο παιδίατρος; Στο παιδιων πεντέλης πως κλίσατε ραντεβου; Υπάρχει εξωτερικά κάποιος καλό παιδι-ορθοπαιδικός να μου συστησετε να πάω την μικρή. Να μας φύγει η ιδέα τουλάχιστον

anthiet
18-04-12, 15:30
Την δεύτερη μέρα στο μαιευτηριο μας είπαν ότι ακούγεται ένα κλίκ στο αριστερό ισχύο της μικρής. την επόμενη ότι το ακούνε και στα δυο ποδια και την αμέσως επόμενη ότι δεν το ακούνε καθόλου. Ετσι δεν μας είδε παιδιορθοπαιδικος. Ο παιδιατρός μας το άκουσε όμως όταν ήρθε σπίτι και την είδε και το ακούω και γω κάποιες φορές. Δεν ακούγεται πάντα. Εχω μπερδευτεί. Ειναι δυνατόν να έχει πρόβλημα και να μην ακούγεται πάντα; Προληπτικά της έβαλα διπλη πάνα και όταν την έχω αγκαλια της κρατάω τα ποδαράκια ανοιχτα.

Να την πάμε σε ορθοπαιδικό ή να περιμένω να δω τι θα μας πει ο παιδίατρος; Στο παιδιων πεντέλης πως κλίσατε ραντεβου; Υπάρχει εξωτερικά κάποιος καλό παιδι-ορθοπαιδικός να μου συστησετε να πάω την μικρή. Να μας φύγει η ιδέα τουλάχιστον
Κλικ έγραψαν και στη δικιά μου, στο δεξί ισχίο!η παιδίατρος μου είπε ότι δεν ακούει τίποτα αλλά είχα κλείσει ήδη ραντεβού τηλεφωνικά στο 1535.

siderenia
20-04-12, 03:21
Στο παιδώ πεντελης εκλεισες;ποιον γιατρο;ευχαριστω!

anthiet
20-04-12, 10:01
Όχι, στο Παίδων Αγία Σοφία!!!!

Νικουδάκι
20-04-12, 11:52
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχουν πει να κάνετε και ακτινογραφίες για να διαπιστωθεί η ύπαρξη των χαλαρών ισχίων στο μωρό. Σε εμάς το ανακάλυψε ο παιδίατρος όταν το μωρό ήταν 6 εβδομάδων. Το πηραμε σε ακτινολόγο, σε ορθοπεδικό και σε παίδοορθοπεδικό, βγάλαμε ακτινογραφίες 2 φορές σε διάστημα 2 μηνών, βάλαμε και νάρθηκα για 6 εβδομάδες και τώρα η κόρη μου είναι 15 μηνών και μας ζήτησε ο ορθοπεδικός να κάνει ακόμη μια ακτινογραφία για να βεβαιωθουμε ότι όλα είναι καλά. Αλλά εγώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ! ΦΤΑΝΕΙ πια με τις ακτιγραφίες. Το μωρό έχει φυσιολογική κίνηση και κλινικά όλα δείχνουν μια χαρά. Τι να κάνω; Εχω και τον άντρα μου να με πρίζει ότι κάνω του κεφαλιού μου αλλά του είπα ότι το παίρνω απάνω μου το όλο θέμα. Το μωρό από 5 μηνών κλινικά δείχνει μια χαρα!!! Ποια είναι η δική σας γνώμη;

paris35
20-04-12, 13:06
Θα ήθελα να ρωτήσω αν σας έχουν πει να κάνετε και ακτινογραφίες για να διαπιστωθεί η ύπαρξη των χαλαρών ισχίων στο μωρό. Σε εμάς το ανακάλυψε ο παιδίατρος όταν το μωρό ήταν 6 εβδομάδων. Το πηραμε σε ακτινολόγο, σε ορθοπεδικό και σε παίδοορθοπεδικό, βγάλαμε ακτινογραφίες 2 φορές σε διάστημα 2 μηνών, βάλαμε και νάρθηκα για 6 εβδομάδες και τώρα η κόρη μου είναι 15 μηνών και μας ζήτησε ο ορθοπεδικός να κάνει ακόμη μια ακτινογραφία για να βεβαιωθουμε ότι όλα είναι καλά. Αλλά εγώ ΔΕΝ ΘΕΛΩ! ΦΤΑΝΕΙ πια με τις ακτιγραφίες. Το μωρό έχει φυσιολογική κίνηση και κλινικά όλα δείχνουν μια χαρά. Τι να κάνω; Εχω και τον άντρα μου να με πρίζει ότι κάνω του κεφαλιού μου αλλά του είπα ότι το παίρνω απάνω μου το όλο θέμα. Το μωρό από 5 μηνών κλινικά δείχνει μια χαρα!!! Ποια είναι η δική σας γνώμη;

Λογικά θα πρέπει να έχετε μία διάγνωση για να έχετε κάνει τόσες ένεργειες όλο αυτό τον καιρό. Χαλάρα ισχία αυτό δεν είναι διάγνωση είναι σύμπτωμα . Λογικά θα πρέπει να έχετε και κάποια διαταραχή μυικού τόνου τύπου υποτονίας. Το αν έχουν καλή θέση τα ισχία αυτό γίνεται και με κλινική εξέταση και δεν χρειάζονται ακτίνες. Αν είχατε καμιά τετραπληγία εκεί σίγουρα γιατί τα δεδομένα είναι διαφορετικά.

ritrina
20-04-12, 13:12
και εμενα μου φαινονται αρκετες τοσες ακτινογραφιες. η κλινικη εξεταση και το υπερηχο ειναι αρκετα πιστευω. Τουλαχιστον ετσι ειχε πει η παιδιατρος μας.

Νικουδάκι
20-04-12, 13:54
Τι να σας πω... Καμία ένδειξη για υποτονία δεν διαγνώστηκε από τους γιατρούς. Μάλιστα όλοι έλεγαν πως ο μυικός της τόνος ήταν πολύ καλός. Το μόνο προβλημα που υπήρχε ήταν ότι το αριστερό ισχίο ήταν χαλαρό. Στην ακτινογραφία και στον υπέρηχο εδειξε ακριβως αυτό: ότι το δεξί ήταν μια χαρά και το αριστερό χαλαρό. Οταν αναφερθηκε η διπλή πάνα, όλοι ειπαν πως αυτο ειναι ξεπερασμένη μέθοδος και τωρα υπάρχουν πιο σύγχρονες και αποτελεσματικές μέθοδοι. Κι έτσι βαλαμε τον ναρθηκα που η αλήθεια είναι μέσα σε μια βδομάδα το πόδι δεν "έβγαινε" από την κοτύλη. Απλά έπρεπε να ακολουθησουμε το πρωτοκολλο και να αφήσουμε τον νάρθηκα για 6 εβδομάδες.
Τωρα ειλικρινα δεν βλέπω κανενα λόγο να "ξαναφάει" ακτίνες το μωρό μου!

mama nefelis
21-04-12, 22:28
συζήτησε το με τον γιατρό σου, γιατί ακτίνες κι όχι υπέρηχο που κάναμε όλοι???να δούμε τι θα σου απαντήσει.Στην τελική κάντε έναν υπέρηχο κι εαν δείξει κάτι , τότε κάνε ακτίνες εαν το θεωρεί ακόμη απαραίτητο

Νικουδάκι
22-04-12, 21:26
Το συζήτησα ήδη με το γιατρό και χωρίς να μου το λέει ξεκάθαρα γιατί δεν είναι ειδικότητα του, συμφωνεί μαζί μου και με τρόπο μου έλεγε να κάνω αυτό που πιστεύω εγώ. Μάλλον θα κάνω αυτό που μου προτείνεις μαμα τη Νεφέλης... θα κάνω υπέρηχο και μόνο αν δείξει κάτι ανησυχητικό (που ΔΕΝ θα δείξει!) θα πάμε και στις ακτίνες. Ευχαριστώ πολύ!

eliana_1976_
23-04-12, 16:18
Το συζήτησα ήδη με το γιατρό και χωρίς να μου το λέει ξεκάθαρα γιατί δεν είναι ειδικότητα του, συμφωνεί μαζί μου και με τρόπο μου έλεγε να κάνω αυτό που πιστεύω εγώ. Μάλλον θα κάνω αυτό που μου προτείνεις μαμα τη Νεφέλης... θα κάνω υπέρηχο και μόνο αν δείξει κάτι ανησυχητικό (που ΔΕΝ θα δείξει!) θα πάμε και στις ακτίνες. Ευχαριστώ πολύ!

είχαμε κι εμείς στο πρώτο παιδάκι μας χαλαρά ισχία και στο μητέρα μας είπαν για ακτινογραφία. Τρελάθηκα σε μωρό 2 μηνών;;; Πήγαμε στο Παίδων Πεντέλης σε κάποιον γιατρό που μου τον σύστησε φίλη μου που είχε το ίδιο πρόβλημα με το γιο της. Χάγερ λέγεται. Είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ, ΦΙΛΙΚΟΣ και έχει ειδκότητα στην ορθοπεδική μικρών παιδιών. Πήγαμε σε αυτόν 2 φορές, του κάναμε υπέρηχο, δεν ήθελε να ακούσει καν για ακτινογραφία πριν δει τον υπέρηχο. Το πόδι του μας είπε θα στρώσει σε μερικούς μήνες και όντως έτσι έγινε. Το παιδί περπατάει τρέχει μια χαρά. Τον Χάγερ τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Εχει συζητηθεί το όνομά του και σε άλλο ποστ αν θες να κάνεις αναζήτηση

Νικουδάκι
25-04-12, 09:22
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να έρθω Αθήνα αυτό το διάστημα. Το καλοκαίρι κλείσαμε ραντεβού με γιατρούς στην Αγγλία για να δουν το κεφαλάκι της κόρης μου γιατί πάνω από το αυτάκι της έχει εκ γενετής ένα καρουμπαλάκι και πρεπει να το διερευνήσουμε. Ισως επισκεφτώ και κάποιον γιατρό στην Αγγλία και για το ποδι της. Πάντως προχθες την πήγαμε στη φυσιοθεραπεύτρια που είχε να την δει από τον Δεκέμβριο και μας είπε ότι οι κινήσεις της είναι απόλυτα φυσιολογικές και ότι έκανε μεγάλη πρόοδο κι έτσι ειμαι αρκετά ανακουφισμένη γι αυτό το θέμα. Σας ευχαριστώ όλους.

χρυσα ε
17-05-12, 20:06
καλησπερα!!!διαβασα καποιες απο τις συζητησεις σχετικα με τα χαλαρα ισχια.εχουμε και εμεις το ιδιο προβληματακι με τη μικρη.μας ειπαν οτι εχει χαλαρα ισχια.αρχισαμε να τις φοραμε δυο πανες,υπερηχο δεν καναμε ακομα,την επομενη φορα μας ειπε ο παιδιατρος.ειναι δυο μηνων η μικρη.. υπαρχει περιπτωση να μην βελτιωθει?ειναι πολυ σοβαρο?

rafa
17-05-12, 22:31
Καλησπέρα. Μην αγχώνεσε! Συνήθως τα χαλαρά ισχύα δεν είανι κα΄τι σοβαρό. Τα περισσότερα μωρά το έχουν και απόσο ξέρω αν βάλεις διπλή πάνα νωρίς έστω και ρποληπτικά φτιάχνουν. Και μένα ο μικρός μου είχε και βάλαμε διπλή πάνα από 1 μηνών και μετά από 2 μήνες τη βγαλαμε. Κάναμε και υπέρηχο όταν ήτνα τριών μηνών και όλα καλά. Πάντωσ το ακούω πολύ συχνά τελευταία για τα χαλαρά ισχία και αν και ξεπερασμενή οι γιατροί εδώ τουλάχιστον προτείνουν διπλή πάνα έστω και προληπτικα!!!

Jasmini
17-05-12, 23:38
Καλησπέρα!
Είχαμε κι εμείς χαλαρά ισχια! Δεν είναι κάτι σοβαρό. Βάλαμε διπλή πάνα για 2-3 μήνες και τέλος. Κάναμε και υπερηχο!
Όλα καλα, δεν θέλει άγχος! Είναι συχνό φαινόμενο και δεν αφήνει κουσούρια :)
Καλύτερα χαλαρα παρα σφιχτά ισχια πάντως!

χρυσα ε
18-05-12, 16:06
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.μακαρι να πανε ολα καλα!!!

Serano
31-07-12, 10:42
Γεια σε όλους!

Αν έχει καποια/ος παρόμοια εμπειρία ας μου πει παρακαλώ!

Από το μαιευτήριο μας είπαν οτι το μωρό έχει χαλαρά ισχύα, αλλα δεν μου είπαν για διπλές πάνες ή να κάνω κάτι.

Ο πρώτος παιδίατρος (τον οποίο αλλάξαμε για άσχετους λόγους) επίσης δεν μου είπε να κάνω κάτι παρά μόνο ότι θα το παρακολουθήσουμε.

Ο δεύτερος παιδιατρος μας έστειλε για υπέρηχο ισχύων.

Το ένα ποδαράκι ανήκει στα φυσιολογικά ισχύα. Για το άλλο γράφει:
" Στοιχεία ήπιας ανωριμότητας της δεξιας κοτύλης με σχετικά αβαθή διαμόρφωση της κοτυλιαίας κοιλότητας. Παρ'όλα αυτά φυσιολογικό ελέγχεται το οστέινο χείλος. Γωνία α=57 Γωνία β=56"
Ο υποερηχογραφιστης μου είπε οτι δεν τρέχει τίποτα και δεν θα χρειαστει καν να το ξαναδει. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν ήταν αρκετα δραστηριο μωρό και δεν κουνούσε αρκετά τα πόδια του.
Ο παιδιατρος ομως με εβαλε να κλεισω ραντεβου με παιδορθοπαιδικο και να βαζω διπλη πανα για να έχει τα πόδια ανοιχτα.

Βεβαια δεν βλεπω διαφορα στο ανοιγμα με τη διπλη πανα, δεν είναι περισσότερο ανοιχτα. Σαν βατράχι κάθεται όταν κοιμάται ούτως ή αλλως. Ασε που καλοκαιριατικά με διπλή πανα το παιδι φουντωσε και κατακοκκινισε.

Τελοσπαντων, έχει καμιά/κανεις παρόμοια εμπειρια με ανώριμο ισχύο να μου πει πως εξελίχθηκε;

Σας ευχαριστω πολύ και καλό καλοκαίρι

myangel
05-07-13, 15:50
Για ορθοπαιδικά θέματα, αν έχει facebook, ρώτα εδώ, απαντάει και είναι πολύ εξυπηρετικός
https://www.facebook.com/groups/428598260549180/

Kira
15-07-13, 10:26
τα διδυμακια μου οταν γεννηθηκαν ειχαν χαλαρα ισχυα,μας το ειπε και ο γιατρος στο νοσοκομειο,και ο παιδιατρος μας,ο οποιος ακουγε κλικ σε ενα ποδι απο το καθε μωρο,και μας εστειλε στις 40 ημερες για υπερηχο ισχιων και εξεταση σε παιδοορθοπαιδικο.πηγαμε,και μας ειπαν οτι ειναι ολα καλα,αλλα επενεξεταση σε 1,5 μηνα,δηλαδη οταν τα μωρα θα ηταν 3 μηνων.Δεν μας ειπαν για διπλη πανα,παρολο που μεχρι τοτε εγω τους φορουσα ,αφου το ειπε ο παιδιατρος.Συνεχισα να τους φοραω διπλη πανα ,μεχρι τριων μηνων,οπου και ξαναπηγαμε,και παλι μας ειπαν ολα καλα,και στα χαρτια γραφουν "ουδεν κλινικων-κεφαλες ισχιων σε καλη θεση" και οτι δεν χρειαζεται να κανουμε κατι,γιατι δεν υπαρχει προβλημα κανενα...αλλα,επενεξεταση σε 3 μηνες,οταν τα παιδια θα ειναι 6 μηνων δηλαδη.Γιατι λεει καμια φορα προκυπτουν εκει τα προβληματα,τυπικα γινεται ο ελεγχος,γιατι ειχαμε το προυπαρχον προβλημα οταν γεννηθηκαν(τα κλικ),και επειδη συνηθως τα διδυμα-και κοριτσια- εχουν θεμα.
Μηπως ειμαστε υπερβολικοι λιγο,σκεφτομαι;δεν εχουμε παιδοορθοπαιδικο εδω που μενουμε,και πρεπει να κανουμε ολοκληρο ταξιδι καθε φορα,και να το κανουμε προκριμενου για τα παιδια μας,αλλα μηπως τελικα με το "ζορι" θελουμε να βρουμε προβλημα εκει που δεν υπαρχει;
σας εχει τυχει κατι παρομοιο;
και αυτοι οι επενελεγχοι,μεχρι ποτε θα γινονται;

Λαΐδα
15-07-13, 11:14
μεχρι το χρονο νομιζω.....καντε την εξεταση που σου ειπαν. Αν μια στο τοσο (δυσκολο, σχεδον απιθανο) κατι δειξει η εξεταση θα γλιτωσεις πολλα, χειρουργεια κλπ.

belleblue
15-07-13, 14:22
οπωσδηποτε μην το αμελήσεις! πλεον η ιατρική βρίσκει πράγματα έτσι ώστε να μην εχουν προβλημα αργοτερα τα παιδιά.

και εμείς είχαμε θέμα και στους 4 μήνες τελικα αποφασιστηκε να φορέσουμε ναρθηκα που μπαινοβγαίνει, και με γνωματευση και απο εξωτερικό επιβεβαιώθηκε αυτό. το θέμα αυτό είναι πολύ σημαντικό και με σωστές κινήσεις μπορείς να προλάβεις !
μέχρι τον 9ο μήνα μπορεί κάποιος να κάνει κάτι ήπιο για αυτό είναι πολύ σημαντικό να γινονται νωρίς αυτά.
εμεις θα πρεπε ισως να ειχαμε κανει νωρίτερα αλλα δεν είχε φανεί σοβαρό τότε.
τωρα είμαστε σε μια ήπια ανωριμότητα των δυο ισχίων. την τεταρτη θα παω και σε άλλον ορθοπαιδικο για να δουμε μηπως φαινεται με τον υπερηχο αν βελτιωθηκε η κατασταση μετα απο 1 μηνα ναρθηκα.