PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

Σελίδες : [1] 2 3 4

zebelia
15-01-07, 23:08
Ποια ειναι τα κατα και ποια τα υπερ της καθε μεθοδου και γενικα τι ψηφiζετε?Εγω ψηφiζω φυσιολογικο τοκετο μιας και γεννησα ετσι(αν και ειχα δυσκολη γεννα).Βασικα ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα και ημουν και σχετικα τυχερη και γεννησα φυσιολογικα.Τα κατα του φυσιολογικου τοκετου ειναι οτι ποναααας, αν και προς το τελος εκανα επισκληριδιο γιατι δεν αντεχα αλλο.Δεν ξερω ποσο πολυ ακομα θα ποναγα αν δεν την ειχα κανει.Μετα το τοκετο ποναν τα ραμματα βασικα οταν καθεσε αλλα αυτο δεν διαρκει πολυ.Απο την πρωτη μερα κιολας μπορεις να αυτοεξηπερετηθεις δεν χρειαζετε να μηνεις στο κρεβατι.Γενικα εισαι πιο ανετη και αναρρωνεις πιο γρηγορα σε σχεση με την καισαρικη.Πας πιο γρηγορα σπιτι σου.
Η καισαρικη ειναι καθαρα μια εγχειρηση και οτι επακολουθα εχει μια εγχειρηση.Το καλο ειναι δεν πονας την ωρα που γεννας,δεν ταλαιπωρειται το παιδι και η μανα,αλλα πονας μετα.Βεβαια ειναι μια μεθοδος που πολλες φορες ειχε σωσει ζωες,και χαρη σε αυτη εχουνγεινειπολλες γυναικες μανουλες.

Μαρια Στυλιανακη
16-01-07, 03:37
γειά σου zebelia!
η ψηφοφορία σου είναι πολύ ενδιαφέρον, το μόνο πρόβλημα είναι ότι στην τελική, δεν μπορεί κάποιος να διαλέξει πως θα γεννήσει μιάς και αυτό το λέει ο γιατρός.... άρα, οι περισσότεροι λογικά θα πούν υπέρ του φυσικού τοκετού - μιάς και αυτό είναι ιατρικά το επιθυμητό....

(δηλαδή δεν θεωρείται καλό στην παγκόσμια ιατρική κοινότητα, να γίνεται πάνω απο ένα συγκεκριμένο ποσοστό των γεννήσεων με καισαρική. Συγκεκριμένα πρίν κάποια χρόνια είχα διαβάσει άρθρο για το ότι στην Ελλάδα το ποσοστό είναι πολύ μεγαλύτερο απο ότι σε άλλες χώρες της ΕΕ... και το πόσο αρνητικό είναι αυτό. Μεγαλύτερο φταίξιμο σε αυτό έχουν οι Έλληνες γιατροί...)

καμία γυναίκα νομίζω θα διάλεγε καισαρική, - για ποιό λόγο να το κάνει εάν δεν είναι απολύτως απαραίτητο - να θέλει να της κάνουν εγχείριση ? Δεν φτάνει που το σώμα στους 9 αυτούς μήνες, έχει αλλάξει, αλλά να πρέπει να κάνει και εγχείριση? Αναγκαστικά για την ζωή του παιδιού τους πρέπει να πάρουν αυτή την απόφαση,(ο γιατρός τους) έτσι ώστε να διασφαλιστεί η υγεία και των δύο... ..
οπότε ......

zebelia
16-01-07, 09:09
[quote="Μαρια Στυλιανακη"]γειά σου zebelia!
η ψηφοφορία σου είναι πολύ ενδιαφέρον, το μόνο πρόβλημα είναι ότι στην τελική, δεν μπορεί κάποιος να διαλέξει πως θα γεννήσει μιάς και αυτό το λέει ο γιατρός.... άρα, οι περισσότεροι λογικά θα πούν υπέρ του φυσικού τοκετού - μιάς και αυτό είναι ιατρικά το επιθυμητό....

Γεια σου Μαρια.Το τοπικ αυτο το ανοιξα με αφορμη την δικια μου γεννα ..Λιγο πριν γεννησω ειχα ακουσει παρα πολλα,π.χ.να πας να ζητησεις απο μονη σου να σου κανου καισαρικη,ειχαν βρεθει ατομα και μου ειχαν πει μη γεννησεις φυσιολογικα γιατι θα θα πονας πολυ ,θα σε ανοιξουν μεχρι τον χχχ θα παθεις χαλαρωση,θα ταλαιπωρηθει το παιδι(το μονο που αξιζει)και στο κατω κατω καισαρικη θα σου κανουν για να σου παρουν τα λεφτα,γιατι να μην το επιλεξεις εσυ απο την αρχη?Υπαρχει περιπτωση να γεννησεις το πρωτο φυσιολογικα και το δευτερο με καισαρικη.Ολα αυτα ακουγα και μου την ειχε βιδωσει,γ'αυτο ηθελα τοσο πολυ να γεννησω φυσιολογικα.Ισως το τοποικ μου να βοηθησει καποιες γυναικες που αυτη την στιγμη ειναι εγκυες και μπορει να εχουν το ιδιο διλλημα μ'εμενα.Τελικα η επιλογη οπως λες ειναι του γιατρου,οτι στα χρονια μας εχουν αυξηθει πολυ οι καισαρικες δεν φταινε μονο οι γιατροι,αλλα και εμεις οι ιδιες που πολλες φορες επιλεγουμε απο μονες (χωρις να υπαρχει καποιο σοβαρο προβλημα) να κανουμε καισαρικη.

Μαρια Στυλιανακη
16-01-07, 09:39
....ναι.
μου είναι δύσκολο να καταλάβω πως γίνεται να επιλέξεις απο πρίν το να γεννήσεις ...
έχω ακούσει πολλές γυναίκες οι οποίες λογω δουλειάς και χρονικής πίεσης, εκαναν κατευθείαν ραντεβού με τον γιατρό για τεχνητη πρόκληση γέννας και καισαρική αλλά αυτό το ήξερα πρίν απο 2 μήνες δλ δεν ήταν ότι εκλεισαν τελευαια στιγμή ραντεβού.... εγώ δεν θα το επέλεγα αυτό εάν εγώ αποφάσιζα..
νομίζω η επιλογή μιάς γυναίκας για καισαρική απλώς έτσι χωρίς ιατρικό λόγο, έχει πίσω της πολλούς λόγους...ίσως και φόβους? αναρωτιέμαι γιατί ένας γιατρός δεν ερευνά πρώτα αυτούς τους λόγους, αντί να δεχτεί απλώς έτσι την καισαρική.
απο την άλλη βέβαια εάν μια γυναίκα θέλει αυτό το πράγμα και δεν αντέχει στην ιδέα να γεννήσει φυσιολογικά, δεν μπορεί να την σταματήσει ένας γιατρός.
εσένα αυτά σου τα λέγανε γνωστές που είχαν ξαναγεννήσει?

zebelia
16-01-07, 09:55
Αυτα μου τα λεγαν γνωστες που ειχαν γεννησει με καισαρικη,αλλα χωρις να το εχουν επιλεξει αυτες.Τους καναν καισαρικη γιατι δεν γινοταν αλλιως.Ισως ηταν και κακια τι να πω...Ο γιατρος φυσικα και θα επιλεξει να κανει μια καισαρικη σε μια γυναικα που το θελει απο μονη της,1 για τελιωσει πιο γρηγορα, 2 για της παρει περισσοτερα λεφτα, και αυτος και η κλινικη.

maria
16-01-07, 10:03
Γενικά η φυσική μέθοδος είναι η καλύτερη.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν μια γυναίκα θελήσει να γεννήσει φυσιολογικά, δεν πρέπει να πιέσει τον γιατρό να γίνει αυτό γιατί μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές και για τη μαμά αλλά και για το μωρό.

Ο γιατρός και μόνο αυτός πρέπει εκείνη την στιγμή ανάλογα την κατάσταση να πάρει αυτή την απόφαση. Το μόνο που μπορεί να κάνει μια γυναίκα είναι να επιλέξει καλό γυναικολόγο, και αυτό συνήθως γίνεται όταν της τον συστήσει κάποια άλλη γυναίκα. Υπάρχουν και γυναικολόγοι που κάνουν εύκολα καισαρικές.

Σίγουρα η καισαρική είναι κανονική εγχείρηση και τις επόμενες μερες πονάς πολύ. Όσες ώρες και να κρατήσει ο φυσιολογικός τοκετός, κάποια στιγμή θα χαλαρώσεις, θα σηκώνεσαι από το κρεββάτι και ας πονάς λίγο από τα ράμματα.

Στην καισαρική εκτός από τον αφόρητο πόνο τις επόμενες μέρες, είσαι ξάπλα με τον καθετήρα και τον ορό στο χεράκι και δεν μπορείς καλά καλά να πάρεις μόνη σου το παιδί από το κρεβατάκι του. Εμένα μου το δίναν στο χέρι. Αλλά και τις επόμενες μέρες πονάς αρκετά και δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα από δουλειές μέσα στο σπίτι...
Εγω επειδή μένω στον 3ο όροφο χωρις ασανσερ δεν μπορούσα να ανεβοκατέρβω τόσες σκάλες και ήμουν σχεδόν 1 μήνα κλεισμένη στο σπίτι!!!

Το θέμα είναι ότι το παιδί μου γεννήθηκε υγιέστατο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πάντως πιστεύω ότι πολλές γυναίκες ίσως να φοβούνται για την υγεία του παιδιού τους και γι αυτό να θέλουν καισαρική.
Εμείς στο σόι έχουμε ένα τέτοιο παράδειγμα και η μάνα μου είχε μεγάλη φοβία για το πως θα γεννήσω. Δεν έλεγε κουβέντα βέβαια για να μην με τρομάξει, αλλά σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν ήταν καθόλου η "χαρούμενη γιαγιά".
Όταν δε, την ημέρα που γέννησα ο άντρας μου βγήκε έξω για να ανακοινώσει ότι θα έμπαινα χειρουργείο, έβαλε τα κλάματα παρασύρωντας και την πεθερά μου που ήταν μαζί. Αυτόν που λυπήθηκα ήταν τον πατέρα μου. Επιδή ήταν πιο μακρυά, τις είδε και τις 2 να κλαίνε και μέχρι να του εξηγήσουν, παραλίγο να πάθει εγκεφαλικό ο άνθρωπος. Βέβαια μετά μου είπε ότι ήταν κλαμα ανακούφισης γιατί φοβόταν μηπως με τον φυσιολογικό τοκετό το παιδί έβγαινε προβληματικό.
Φαντάζομαι ότι γυνάικες με τέτοιες φοβίες, δεν πρέπει να δίνουν και άλλη επιλογή στον γιατρό τους. Οπότε εαν αυτός δεν δεχθεί, μπορούν να επιλέξουν και άλλο γιατρό.

hara
16-01-07, 10:19
Πάντως πιστεύω ότι πολλές γυναίκες ίσως να φοβούνται για την υγεία του παιδιού τους και γι αυτό να θέλουν καισαρική.

Νά...αυτό είναι το κακό....ότι η γέννα αντιμετωπίζεται σαν "σπάνιο ιατρικό" γεγονός πού χρήζει επήγουσας και άμεσης ιατρικής βοήθειας!!

Μας έχουν πείσει ότι το χειρουργείο είναι λιγότερο ρίσκο απο τη φυσιολογική γέννα!!!

* στις 100 γυναίκες οι 33 φέρνουν το παιδί τους στον κόσμο με καισαρική τομή
* στις 100 γυναίκες οι 94 γεννούν με φάρμακα και παρεμβάσεις

(Διευρωπαϊκή Περιγεννητική Έρευνα 1998)

Μας έχουνε πείσει ότι δεν μπορούμε να γεννήσουμε!!! :(

Η γνωστή δικαιολογία για καισαρική "ήταν τυλιγμένο στο λώρο..."....και τα δύο μου μωρά ήταν τυλιγμένα...είναι φυσιολογικό!!

Δυστυχώς όμως εκείνη την ώρα η γυναίκα δεν μπορεί να κάνει κάτι...άν της το προτείνει ο γιατρός!!

ΣΟΦΙΑ
16-01-07, 10:47
Γενικά η φυσική μέθοδος είναι η καλύτερη.

Το θέμα είναι ότι ακόμα και όταν μια γυναίκα θελήσει να γεννήσει φυσιολογικά, δεν πρέπει να πιέσει τον γιατρό να γίνει αυτό γιατί μπορεί να υπάρξουν επιπλοκές και για τη μαμά αλλά και για το μωρό.

Ο γιατρός και μόνο αυτός πρέπει εκείνη την στιγμή ανάλογα την κατάσταση να πάρει αυτή την απόφαση.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑ Σ'ΑΥΤΟ.

Λίτσα
16-01-07, 11:16
Tι ακριβώς εννοειται κορίτσια "φυσιολογικός" τοκετός? Γιατί έχουμε παρερμηνεύσει πολλά πράγματα. Φυσιολογικός τοκετός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια σήμερα. Γιατι φυσιολογικός χαρακτηρίζεται ο τοκετός στον οποίο δεν χορηγούνται φάρμακα ΚΑΘΟΛΟΥ , ούτε ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ!!!!! Είναι οι τοκετοί που κάναν πριν πολλά χρόνια. Ας ρωτήσουμε λιγο τις μαμάδες μας πως μας έφεραν στον κόσμο? Τότε δεν κάναμε επισκληρίδιο.
Είμαι βεβαίως υπέρ του φυσιολογικού γιατί έτσι ειναι η φύση μας. Να πονάμε και να γεννάμε αλλά αν υπάρχει λόγος η ιατρική έχει σώσει και έχει χαρίσει πολλά γερά μωρά και πολλές ευτυχισμένες μαμάδες.
Είχα πολυ δύσκολο τοκετό. Το παιδί ήταν υπερβολικά μεγάλο για τα δικά μου "κυβικά", πήγα στην κλινική για να γεννήσω φυσιολογικά. Δεν έκανα επισκληρίδιο. Εφτασα μέχρι διαστολή 8 δηλ λίγο πριν σπρώξω. Εκεί να δεις τι σημαίνει πόνος......... Ξαφνικά η μικρή χάθηκε από το monitor.....μπηκα στο χειρουργειο σε κλάσματα δευτερολέπτου. Ευτυχώς γλιτώσαμε και οι δύο. Το δευτερο παιδάκι μου το έφερα στον κόσμο πάλι με καισαρική. Δεν ήθελα να ρισκάρω ξανά.
:wink:
Η εμπειρία μου απο την καισαρική είναι πολύ καλή ( αν και είμαι από τους ανθρώπους που δεν τα πάω καλά με τα νοσοκομεία και τους γιατρους).Απλά μια μέρα ήμουν ξάπλα στην κλινική. Θήλασα κανονικά και μάλιστα από την πρώτη ώρα. Πολύ σημαντικό? Μπορούσα να καθίσω ΆΝΕΤΑ και να ταίσω το μωράκι μου , ενώ έβλεπα τις κοπέλεες με φυσιολογικό τοκετό που καθώς περνούσαν οι μέρες γινόταν χειρότερα γιατι τραβούσαν τα ραμματα και δεν μπορούσαν να καθίσουν και εγώ καλύτερα.
Βεβαια δεν θα παραθέσουμε τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των τοκετων. Το αποτέλεσμα είναι που μετράει. Δηλαδή ένα γερό μωρό και μια γερή μητέρα. Τιποτα άλλο. Τα πάντα εξαρτόνται από τον γιατρό και την απόφασή του. Εγώ πάντως ευχαριστώ τον δικό μου που με άφησε να δοκιμάσω τον απολυτως φυσιολογικό τρόπο τοκετού "με αποκαλούσε Μπουμπουλίνα" και το ότι ενήργησε σωστά και την κατάληλλη στιγμή -δηλ εξάντλησε όλα τα επιτρεπτά περιθώρια- και σώθηκε το μωράκι μου. :P :P :P

fokion
16-01-07, 11:44
Θα σας μεταφερω την αποψη της γυναικας μου που γενησε με καισαρικη τωρα και εχει γεννησει το πρωτο με φυσιολογικο τοκετο χωρις καν επισκληριδιο..

Φισιολογικο τοκετο και επισκληριδιο...

Εννοειται βεβαια ατι απο αυτο εξαιρουνται ιατρικοι λογοι που επιβαλλουν την καισαρικη, καλλη ωρα με εμας...

zebelia
16-01-07, 13:51
[quote="Λίτσα"]Tι ακριβώς εννοειται κορίτσια "φυσιολογικός" τοκετός? Γιατί έχουμε παρερμηνεύσει πολλά πράγματα. Φυσιολογικός τοκετός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια σήμερα. Γιατι φυσιολογικός χαρακτηρίζεται ο τοκετός στον οποίο δεν χορηγούνται φάρμακα ΚΑΘΟΛΟΥ , ούτε ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ!!!!!

Και επισκληριδιο να μην κανεις στο φυσιολογικο τοκετο σιγουρα θα σου κανουν καποια παυσιπονη ενεση, φαρμακο δεν ειναι κ'αυτο?Η μαμαδες μας γεννουσαν τοτε χωρις αυτη τη μεθοδο γιατι δεν ηταν διαδεδομενη στην Ελλαδα.Στο εξωτερικο την κανουν εδω και πολλα χρονια.Η επιστημη και η ιατρικη προχοραει γιατι να πονας εφοσον υπαρχει τροπος ν'ανακουφιστεις για λιγο?Φυσιολογικος τοκετος ειναι η διαδικασια κατα την οποια το μωρο και στη συνεχεια ο πλακουντας, περνουν απο το γεννητικο σωληνα.

Λίτσα
16-01-07, 14:07
Αν ήξερες τι επιπλοκές μπορεί να σου φέρει η επισκληρίδιος δεν θα τολμούσες καν να την σκεφτείς όχι να την κάνεις.
Σίγουρα από την στιγμή που υπάρχουν τα φαρμακα γιατί να υποφέρεις? Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά εχω δει μια εχθρότητα προς την καισαρική. Και δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει μανα ο τρόπος που γεννάς ή ο τρόπος που μεγαλώνεις το παιδί σου.
Πολύ κοντινός μου άνθρωπος έμεινε κουτσός από "λάθος" σημείο που έβαλαν την επισκληρίδιο..... Πολύ κοντινός μου άνθρωπος για να μην κάνει καισαρική είχε μια φοβερή τομή στο γνωστό σημείο το οποιό την δημιουργησε τρομερό πρόβλημα στην μετέπειτα ζωή της.
Αρα όλοι είμαστε έρμαια στην επιστήμη.
Να ευχηθούμε όλοι μας να έχουμε σωστο γιατρό και να ναι ο Θεός κοντά μας για να φέρουμε γερά παιδιά στον κόσμο. Γιατι οι παλιες γυναίκες έλεγαν πως οι επιτοκες είναι με το ένα πόδι στον τάφο..... Μακάβριο ε? Κάτι ήξεραν αυτές.
Ο Θεός να μας φυλάει.

zebelia
16-01-07, 14:24
[quote="Λίτσα"]Αν ήξερες τι επιπλοκές μπορεί να σου φέρει η επισκληρίδιος δεν θα τολμούσες καν να την σκεφτείς όχι να την κάνεις.
Σίγουρα από την στιγμή που υπάρχουν τα φαρμακα γιατί να υποφέρεις? Συμφωνώ μαζί σου. Αλλά εχω δει μια εχθρότητα προς την καισαρική. Και δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό που σε κάνει μανα ο τρόπος που γεννάς ή ο τρόπος που μεγαλώνεις το παιδί σου.
Πολύ κοντινός μου άνθρωπος έμεινε κουτσός από "λάθος" σημείο που έβαλαν την επισκληρίδιο..... Πολύ κοντινός μου άνθρωπος για να μην κάνει καισαρική είχε μια φοβερή τομή στο γνωστό σημείο το οποιό την δημιουργησε τρομερό πρόβλημα στην μετέπειτα ζωή της.

Αν διαβασες παραπανω τι εγραψα (Η καισαρικη ειναι καθαρα μια εγχειρηση και οτι επακολουθα εχει μια εγχειρηση.Το καλο ειναι δεν πονας την ωρα που γεννας,δεν ταλαιπωρειται το παιδι και η μανα,αλλα πονας μετα.Βεβαια ειναι μια μεθοδος που πολλες φορες ειχε σωσει ζωες,και χαρη σε αυτη εχουνγεινειπολλες γυναικες μανουλες.)
Δεν ειμαι κατα της καισαρικης, ειμαι κατα στις γυναικες που επιλεγουν να γεννησουν με καισαρικη χωρις να μην υπαρχει καποιος σοβαρος λογος.Και αυτο ειναι δικαιομα και επιλογη τους την γνωμη μου λεω.Αν ηταν να σκευτω τιςεπλοκες που εχει μια επισκληριδιος δεν θα εμενα καθολου εγκυος ,γιατι ενα ρητο λεει οτι οταν εισαι εγκυος εισαι με τ'ενα ποδι στο ταφο!!!Πας με τη σκεψη να γεννησεις ενα μωρο οχι οτι θα παιθανεις.Μανα σε κανει φυσικα ο τροπος που μεγαλωνεις το παιδι σου και αγαπη που θα δωσεις σε αυτο.Αν εγραψα κατι που πειραξε ζητω συγνωμη.

ΜΑΡΥ.Τ
16-01-07, 14:29
Αν ήξερες τι επιπλοκές μπορεί να σου φέρει η επισκληρίδιος δεν θα τολμούσες καν να την σκεφτείς όχι να την κάνεις.
Αρα όλοι είμαστε έρμαια στην επιστήμη.
Να ευχηθούμε όλοι μας να έχουμε σωστο γιατρό και να ναι ο Θεός κοντά μας για να φέρουμε γερά παιδιά στον κόσμο. Γιατι οι παλιες γυναίκες έλεγαν πως οι επιτοκες είναι με το ένα πόδι στον τάφο..... Μακάβριο ε? Κάτι ήξεραν αυτές.
Ο Θεός να μας φυλάει.

Συμφωνώ,

Και στην καισαρική απισκληρίδιο δεν κάνεις?
Σημασία είναι να γεννηθεί γερό παιδί και να είναι καλά η μητέρα.
Πάντοτε υπάρχουν ρίσκα, όμως πολλά παιδιά και μητέρες σήμερα δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχε η καισαρική.

ΣΟΦΙΑ
16-01-07, 14:34
Δεν ειμαι κατα της καισαρικης, ειμαι κατα στις γυναικες που επιλεγουν να γεννησουν με καισαρικη χωρις να μην υπαρχει καποιος σοβαρος λογος.Και αυτο ειναι δικαιομα και επιλογη τους

Συμφωνώ αν και γέννησα με καισαρική και επισκληριδιο γιατί έτσι έπρεπε... Ξαναγράφω αυτό που μου είπε ο γιατρός μου..
<<ΟΤΑΝ Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ (ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ) ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ>>

Το σωστό είναι να εμπιστεύομαστε την φύση καταρχήν..

Λίτσα
16-01-07, 14:39
.Αν εγραψα κατι που πειραξε ζητω συγνωμη.[/quote]

Δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη απλά το όλο κλιμα από το ποστ είναι ενάντια των καισαρικών λες και αυτό είναι εγκλημα.
Ναι mtheo στην καισαρική έχεις την επιλογή ή της ολικής ή της επισκληριδίου. Σίγουρα εκεί το κάνεις γιατι επιβάλλεται όχι για να μην πονάς.
Γενικότερα στην Ελλάδα λειτουργούμε και κάνουμε κάτι λογω μόδας.
Την δεκαετία το 70 ήταν μόδα το μπιμπερό και οι μοντέρνες μητέρες δεν θήλαζαν. Τώρα είναι μόδα ο μητρικός θηλασμός και παθιαζόμαστε με αυτό.
Κάποιο διάστημα ήταν μόδα οι καισαρική και όλες το αποζητούσαν για να φτιάξουν μετά και το σώμα τους (κυρίως οι επώνυμες), τώρα είναι μοδα η επισκληρίδιος κάνουμε αυτό. Είναι ο τρόπος που σκεφτόμαστε και ενεργούμε λάθος. :x
Πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε το αποτέλσμα και να φροντίζουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας. Το μέσω είναι επιλογή του κάθε ανθρώπου..... :wink:

ΣΟΦΙΑ
16-01-07, 14:47
.
απλά το όλο κλιμα από το ποστ είναι ενάντια των καισαρικών λες και αυτό είναι εγκλημα.
Την δεκαετία το 70 ήταν μόδα το μπιμπερό και οι μοντέρνες μητέρες δεν θήλαζαν. Τώρα είναι μόδα ο μητρικός θηλασμός και παθιαζόμαστε με αυτό.
Κάποιο διάστημα ήταν μόδα οι καισαρική και όλες το αποζητούσαν για να φτιάξουν μετά και το σώμα τους (κυρίως οι επώνυμες), τώρα είναι μοδα η επισκληρίδιος κάνουμε αυτό. Πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε το αποτέλσμα και να φροντίζουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας. Το μέσω είναι επιλογή του κάθε ανθρώπου..... :wink:
Νομίζω ότι αδικείς ολους όσους καταθέτουν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους...

maria
16-01-07, 15:24
Η επιστήμη όπως αυτή της Ιατρικής στηρίζεται πάνω σε μελέτες που γίνονται με τα μεσα που έχει ο επιστήμονας εκίνη την χρονική στιγμή.

Όσο εξελίσονται τα μέσα, τόσες περισσότερες μελέτες γίνονται οι οποίες έχουν βάση το πείραμα...

Αρχικά θεωρούσαν το ξένο γάλα καλύτερο επειδή ήταν εμπλουτισμένο με περισσότερα στοιχεία από ότι το μητρικό.
Σύγχρονες μελέτες έδειξαν, ότι τα στοιχεία που περιέχει το μητρικό αποροφούνται καλύτερα από τον οργανισμό του βρέφους και έτσι αυτό είναι πιο θρεπτικό.

Το ίδιο και με την καισαρική τομή...Τα μέσα που έχει ο άνθρωπος στην διάθεση του έχουν βελτιώσει κατά πολύ τις συνθήκες και τα ρίσκα του να κάνεις μια τέτοια εγχείρηση. Φυσικά είναι επέμβαση στο ανθρώπινο σώμα, ενώ ο φυσιολογικός τοκετός έχει λιγότερες επιπτώσεις.
Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο η ασφάλεια την μητέρας πρώτα από όλα και έπειτα του βρέφους (και αυτή είναι η σειρά προτεραιότητας για τους γιατρούς ανάλογα πάντα τις καταστάσεις)

Η επισκληρήδιος είναι ένα μέσω για να βοηθησει την μητέρα στον πόνο. Αφού έχουμε δεχθεί να πέρνουμε διάφορα φάρμακα στην καθημερινή μας ζωή, γιατί να μην δεχτούμε κάτι τέτοιο?

Φυσικά ότι αποφαση και να πάρεις, πάντα υπάρχει πιθανότητα να γίνει μια επιπλοκή. Εφόσν υπάρχει επιλογή να επιλέξουμε τον πιο ασφαλή τρόπο γιατί να μην το κάνουμε. Αυτό δεν σημαίνει ότι εκμηδενίζουμε τις πιθανότητες να μην γίνει κάτι σωστά, απλά τις μειώνουμε.

Έπειτα μεγάλο ρόλο παίζει και ο γιατρός μας που φέρει όλη την ευθύνη. Αυτός έχει τις γνώσεις να κρίνει τι πρέπει να γίνει σε κάθε περίπτωση. Εμείς πρέπει απλά να τον ενημερώσουμε για τους προβληματισμούς μας, τις επιθυμίες μας και την κατάσταση μας και αυτός θα κρίνει
Το θέμα είναι απόπριν να ψάξουμε να βρούμε ένα σωστό γιατρό τον οποίο μπορούμε να εμπιστευτούμε και να νιώθουμε άνετα να εκφράσουμε τους προβληματισμούς μας.

Λίτσα
16-01-07, 15:30
.
απλά το όλο κλιμα από το ποστ είναι ενάντια των καισαρικών λες και αυτό είναι εγκλημα.
Κάποιο διάστημα ήταν μόδα οι καισαρική και όλες το αποζητούσαν για να φτιάξουν μετά και το σώμα τους (κυρίως οι επώνυμες), τώρα είναι μοδα η επισκληρίδιος κάνουμε αυτό. Πρέπει να μάθουμε να κοιτάμε το αποτέλσμα και να φροντίζουμε την ασφάλεια τη δική μας και του μωρού μας. Το μέσω είναι επιλογή του κάθε ανθρώπου..... :wink:
Νομίζω ότι αδικείς ολους όσους καταθέτουν τις απόψεις και τις εμπειρίες τους...

ΌΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΔΙΚΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.
ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΜΑΧΟΙ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΟΧΙ.

ΣΟΦΙΑ
16-01-07, 15:37
ΌΧΙ ΒΕΒΑΙΑ! ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΔΙΚΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ.
ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΜΑΧΟΙ ΤΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ Η ΟΧΙ.

ΛΙΤΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ Ή ΛΑΘΟΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.... Μπορεί η δικιά μου εμπερία να μην είναι ανάλογη των δικών σου αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να την χαρακτηρίσεις λάθος.. Ούτε να την εντάξεις σωρό κουβάρι στις τάσεις της μόδας γιατί έτσι μειώνεις αυτόν που την έζησε..

zebelia
16-01-07, 15:55
Θα σας μεταφερω την αποψη της γυναικας μου που γενησε με καισαρικη τωρα και εχει γεννησει το πρωτο με φυσιολογικο τοκετο χωρις καν επισκληριδιο..

Φισιολογικο τοκετο και επισκληριδιο...

Εννοειται βεβαια ατι απο αυτο εξαιρουνται ιατρικοι λογοι που επιβαλλουν την καισαρικη, καλλη ωρα με εμας...

Ειναι η μονη που μπορει ν'απαντησει με 100% σιγουρια γιατι τα εχει δοκιμασει και τα 2.

Λίτσα
16-01-07, 15:58
ΛΙΤΣΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ Ή ΛΑΘΟΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ.... Μπορεί η δικιά μου εμπερία να μην είναι ανάλογη των δικών σου αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να την χαρακτηρίσεις λάθος.. Ούτε να την εντάξεις σωρό κουβάρι στις τάσεις της μόδας γιατί έτσι μειώνεις αυτόν που την έζησε..[/quote]

ΙΣΩΣ Η ΛΕΞΗ ΣΩΣΤΗ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΔΑ Ή ΠΟΡΩΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ. ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ.
ΑΛΛΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ Ο ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΟΔΑ?
ΕΧΩ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣΕΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΑΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ (ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ) ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΡΩΣΗ........
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΛΕΝΕ ΛΕΝΕ.......
ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΧΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑΝ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΕΔΩ
ΑΥΤΑ. :lol:

ΜΑΡΥ.Τ
16-01-07, 16:09
Ήρεμα κορίτσια, ήρεμα :D :D :D

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι παρασυρόμαστε από τις εμπειρίες μας και ο κάθε ένας βλέπει τα πράγματα από την δική του σκοπιά και ανάλογα με τα εύκολα ή δύσκολα βιώματα του.
Όμως, η ιατρική, η ψυχολογία, και οτιδήποτε έχει να κάνει με ανθρώπους, προσαρμόζεται ανάλογα με την κατάσταση του συγκεκριμένου ατόμου, οπότε δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στάνταρ, είναι καλή ή κακή η καισαρική / άσπρο ή μαύρο / κλπ

Ε! και αν κάποια γυναίκα αποφασίζει να κάνει καισαρική, χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά γιατί έτσι θέλει και για τους δικούς της λόγους, πάλι νομίζω ότι είναι δικαίωμα της.

ΣΟΦΙΑ
16-01-07, 16:11
:D Είδες που καμια φορά είναι καλό να υπερβαίνουμε τα όρια?? Σε έκανα να μας πεις για όλες σου στις σχετικές σου εμπειρίες :wink: ΣΥΜΦΩΝΩ ότι υπάρχουν και αυτές οι τάσεις.. απλά να μην είμαστε απόλυτοι... Υπάρχουν και οι κοπέλες που κοιτούν την ευκολία τους και γιαυτό δεν θηλάζουν π.χ., θέλουν τις βόλτες θέλουν το τσιγάρο τους κλπ Υπάρχουν και οι δύο όψεις του νομισματος... Η υπερβολή δεν είναι σωστή σε οποιαδήποτε όψη και αν συναντάται!!!
Να σημείωσω επίσης ότι παρόλο που ήμουν υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, είμαι πολύ ευχαριστημένη από την εμπειρία μου ως προς την γέννα μου με καισαρική και επισκληρίδιο. :P

hara
16-01-07, 16:25
Πάντως...να σας πώ την αμαρτία μου....στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου και αφού κόντευα να υπερβώ τα όρια και της 40ης εβδομάδας....σκεφτόμουν να προτείνω στη γιατρό μου καισαρική!!

Δεν άντεχα άλλο την αναμονή ....αισθανόμουν σαν μπαλόνι έτοιμο να εκραγεί...σωματικά και ψυχολογικά!!

Έφτασα στο σημείο και ευχόμουν να μου κάνανε καισαρική!! :? ...άβυσσος η ψυχή της εγκύου...!! :lol:

anima
16-01-07, 17:08
Ο τοκετός δεν είναι μια ιατρική πράξη.Όταν καταλήξει στην καισαρική γιατί δεν γίνεται αλλιώς τότε ναι είναι.Συμφωνώ με την zebelia.Δεν εναντιώνεται κανείς στην καισαρική όταν είναι μια αναγκαία πράξη για τη ζωή του παιδιού και της μητέρας.Όταν όμως ο Χ γυναικολόγος που είναι μεγαλομέτοχος στην κλινική που δουλεύει συστήνει καισαρική για να πιάσει τους οικονομικούς στόχους της χρονιάς ή όταν κανονίζει καισαρικές τις περιόδους των γιορτών και των διακοπών (επίσημα στατιστικά στοιχεία)για να μην χαλάσει το πρόγραμμα του, τότε υπάρχει πρόβλημα.Δεν έχω ξανακούσει πουθενά ότι τα μωρά ταλαιπωρούνται με τον φυσιολογικό τοκετό.Ίσα-ίσα η καισαρική δημιουργεί προβλήματα.Εδώ πάντως που ζω (Αμερική) δεν μπορείς να επιλέξεις την καισαρική. Εφαρμόζεται μόνον όταν υπάρχει σοβαρός λόγος.Όσον αφορά τον κίνδυνο από την επισκληρίδιο, γνωρίζω ότι είναι πάρα πολύ μικρός.Όσον αφορά τα ράμματα έχω διαβάσει ότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις θα μπορούσαν να αποφευχθούν άν δεν βιαζόταν ο γιατρός και εφαρμοζόταν μασάζ του περινέου.

Μαρια Στυλιανακη
16-01-07, 17:08
θα ήθελα να πώ ότι δεν νομίζω ότι υπάρχει αρνητικό κλίμα κατά της καισαρικής, απλά μία επισήμανση για το ότι στην Ελλάδα υπάρχει αυτό που αναφέρεις:

Η καισαρική μπορεί να σώσει και τη μητέρα και το παιδί, όπως διαβάσαμε και σε προηγούμενα πόστ.

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΑΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ (ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ) ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΡΩΣΗ........
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΛΕΝΕ ΛΕΝΕ.......
ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Η ΛΑΘΟΣ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ

θα ήταν ενδιαφέρον να αναφέρεις την εμπειρία σου στο τόπικ με τον θηλασμό..! Τί συνέβη εκεί?

fokion
16-01-07, 22:57
Κυριες μου ΩΠΑ :D :D :D :D :D
Ψυχραιμια :D :D :D
Μου θυμιζετε αλλα φορουμ οπου ολοι συμφωνουν διαφωνοντας :D :D :D

Οποια κυρια θελει να κανει καισαρικη ειτε λογο μοδας ειτε για οποιοδηποτε ΜΗ ΙΑΤΡΙΚΟ-ΓΕΝΗ λογο ας το κανει... αυτη θα ποναει τρεις-τεσσερις μερες θα φαει τα απειρα ( που λεε ο λογος ) κλεισματα - υποθετα - αυπνιες - πεινες - ακαπνιες - χωρις καφε κ.λ.π.

ΕΙΝΑΙ ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ τελεια και παυλα. ειτε με επισκλιριδιο ειτε με ολικη...

ο φυσιολογικος τοκετος... ειναι... αυτο που λεει....φυσιολογικος :D :D :D δηλαδη τι θελετε να μου πειτε... και πριν 20 χρονια οι οδοντογιατροι δεν ειχαν την μαγικη ενεση.. τωρα την εχουν.....

ΝΑΙ δεν μου αρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ η ιδεα καποιος να "γαργαλαει" τη σπονδυλικη στηλη της γυναικας μου..... θα μου πεις τελος καλο ολα καλα.. ναι μενα αλλα..... ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ.... αν σπασει ο διαολος το ποδαρι του και κουνηθεις την λαθος στιγμη.... αϊνταααααααααααααααα την κατσαμε και δεν ειναι πλακα. αυτες ειναι επιλογε που πρεπει και κανει καθε γυναικα ή/και ζευγαρι το καθενα μονο του.... γιατι μιλατε τι τραβατε ΕΣΕΙΣ ( σεβαστο απολυτα ) αλλα για σκευτητε και τον συντροφο σας αν παθετε κατι...... ή θα πηδηξει απο κανα μπαλκονι ή θα καρυδωσει το γιατρο.....

Ψυχραιμια λοιπον.... δεν υπαρχει ( αποψη μου οπως και ολα τα ανωτερω βεβαιως ) κανονας ΚΑΘΕ περιπτωση ειναι ξεχωρστη.... με τα υπερ και τα κατα της... δενυπαρχουν χρυσοι κανονες...... δυστυχως...

Γιατι στην συζητηση σας δεν υπολογιζετε και αλλα.... ηλικια "πρωτερο εντιμο βιο"......

elen
29-01-07, 17:09
Αν με ρωτούσες την επόμενη της γέννας μου θα σου έλεγα ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ το ίδιο θα σου έλεγαν και όλοι οι δικοί μου που με είδαν μετα τη γέννα!
Είχα πολύ δύσκολη γέννα με αιμοραγία μετα τον τοκεκό και με πολλά ράμματα μέχρι πίσω.Πήγα στο δωμάτιο 6 ώρες μετά την γέννα και αφου μου είχαν βάλει δυο φιάλες αίμα.'Ολοι είχαν δει το μωρό αλλά οχι εμένα,όταν λοιπόν πήγα στο δωμάτιο είμουν κάτασπρη και πρησμένη όπως μου αποκάλυψαν μετά ο άντρας μου και η μαμά μου που δάγκωνε τα χείλια της λέει για να μην κλάψει.Έκανα 10 μέρες να περπατήσω και να καθήσω γιατί με πονούσαν τα ράμματα και ο γοφός λόγω μετατόπισης μήτρας.Θήλαζα το μικρό μου σφίγγοντας τα δόντι μέχρι να βρω μια βολική στάση.Ο γιατρός μου είπε "τελικά ήταν μεγάλο το μωρό για τα μέτρα σου".Ολοι έλεγαν μα καλά γιατί δεν της έκαναν καισαρική?

Τώρα που έχουν περάσει όλα και είμαστε και οι δυο καλά(ακόμη ενόχλουν τα ράμματα κάποιες φορές) χαίρομαι που έζησα την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού χωρις επισκληρίδιο,αλλά στη σκέψη και μόνο οτι μπορούσε κάτι να πάει στραβά τρελαίνομαι.

Οπότε μέχρι τελευταία δεν ξέρουμε τι θα συμβεί,σημασία έχει η υγεία της μάμας και του μωρού!

zebelia
30-01-07, 13:13
.Ο γιατρός μου είπε "τελικά ήταν μεγάλο το μωρό για τα μέτρα σου"
Τώρα που έχουν περάσει όλα και είμαστε και οι δυο καλά(ακόμη ενόχλουν τα ράμματα κάποιες φορές)

Ηταν λαθος του γιατρου σου επερεπε απο την αρχη να στο παρει το παιδι με καισαρικη αφου ηταν μεγαλο.

Οσο για τα ραματα που σε πονανε το εχεις πει στο γιατρο σου?Εγω εχω γεννησει 7 μηνες και δεν νιωθω τιποτα,ουτε σε αλλαγη του καιρου που λενε οτι σε τραβανε.

gini
30-01-07, 17:42
Φυσιολογικός τοκετός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια σήμερα. Γιατι φυσιολογικός χαρακτηρίζεται ο τοκετός στον οποίο δεν χορηγούνται φάρμακα ΚΑΘΟΛΟΥ , ούτε ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ!!!!!

Δεν ξέρω αν εκπλαγείς ή όχι, αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ και σήμερα.
Αρκεί να το θελήσεις και να ευνοούν οι συνθήκες (καλή εξέλιξη της εγκυμοσύνης κλπ).
Γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς ορούς, χωρίς κανενός είδους παυσίπονο. Όταν μου λέγαν να μου σπάσουν τα νερά δεν το επέτρεψα γιατί δεν υπήρχε λόγος πέρα από την επίσπευση του τοκετού.
Το μόνο φάρμακο που πήρα ήταν ένα χαπάκι amoxil αντιβίωση επειδή έχω φύσημα στην καρδιά και επίσης να σημειώσω ότι δεν γέννησα ούτε στο σπίτι ούτε σε χωράφι αλλά σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Δεν νομίζω όμως ότι αυτά κάνουν το τοκετό μη φυσιολογικό. Είναι απλά εξέλιξη...

erica
22-03-07, 23:27
Συμφωνώ με gini.

Γεννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο φυσιολογικότατα ΧΩΡΙΣ επισκληρίδιο, με μία ένεση buscopan που μου την έκαναν για ψυχολογικούς λόγους φαντάζομαι γιατί το buscopan ούτε στους πόνους περιόδου δε με πιάνει. Αν και πόνεσα πάρα πολύ, εφόσον το επιτρέπουν και πάλι οι συνθήκες, στο δεύτερο, πάλι έτσι θέλω να γεννήσω.

Όσο για το θηλασμό, το κοριτσάκι μου είναι 4 μηνών και σκοπεύω να την θηλάσω όσο θέλει η ίδια. Ο θηλασμός είναι κάτι που ήξερα ότι θέλω να κάνω από πολύ μικρή, μιας και είναι κάτι που μου έχει περάσει από την μητέρα μου η οποία θήλασε πάνω από χρόνο και εμένα και την αδερφή μου.

Γιατί τα λέω όλα αυτά?
Για κάποιους ο θηλασμός όπως και ο φυσιολογικός τοκετός δεν είναι καθόλου "μοδάτη" επιλογή, αλλά άποψη ζωής.

Και όλοι δικαιούμαστε να έχουμε τη δική μας προσωπική άποψη.

Polina
23-03-07, 09:57
Εγώ γέννησα φυσιολογικά, χωρίς επισκληρίδιο, αλλά με χρήση ορού γιατί δεν είχα διαστολή :shock: (δεν μπορώ να το ξέρω- υποψιάζομαι ότι με πλάκωσαν για να γεννήσω γρηγορότερα). Ναι, οκ πόναγα πολύ το τελευταίο μισάωρο, πριν τις εξωθήσεις, αλλά μετά δεν μου έμεινε τίποτα.
Σηκώθηκα αμέσως και κυκλοφορούσα στους διαδρόμους του νοσοκομείου. Τα ράμματα με τράβαγαν λίγο, αλλά το ανεχόμουν.
Αν και ψήφισα ΦΤ, εαν συντρέχουν προϋποθέσεις που πρέπει να γίνει καισαρική, δεν θα έλεγα όχι. Ομως να είναι αντικειμενικά τα γεγονότα και όχι επειδή ο γιατρός θέλει να πάει εκδρομούλα ή να ξεπετάξει άλλες 3 καισαρικές.
Νομίζω ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και κάθε μανούλα αντιμετωπίζει διαφορετικά τον τρόπο που θα φέρει στον κόσμο το μωρό της. Κάποια πχ μπορεί να φοβάται τον ΦΤ και να νιώθει σιγουριά με την καισαρική.
Οταν γέννησα, επειδή όλα έγιναν πολύ γρήγορα (λόγω του ορού) και πολύ έντονα και ο μικρός ταλαιπωρήθηκε επειδή είχε λάθος θέση, έλεγα ότι έπρεπε να μου κάνει ο γιατρός καισαρική...τότε έλεγα ότι στο δεύτερο θα κάνω καισαρική. Λίγο καιρό μετά άλλαξα άποψη...Δεν είναι και η καισαρική πανάκεια, είδα μωράκια να έχουν προβλήματα απο την καισαρική, οπότε αν είναι να τύχει κάτι...κάνε το σταυρό σου και παρακάλα να έχεις πέσει σε έμπειρο γιατρό!

dora
23-03-07, 15:57
Δεν αποφασιζει κανεις πως θα γεννησεις ουτε εσυ ουτε ο γιατρος σου... Δεν πα να χτυπιεσαι κατω οτι θα γεννησεις φυσιολογικα? Αν ειναι γραφτο σου να γεννησεις με καισαρικη εκει θα καταλήξεις..

Και μάνα δεν σε κάνει ουτε ο τρόπος που θα γεννησεις, ουτε ο τροπος που θα μεγαλώσεις το παιδι σου.. Μάνα δεν σε κανει καν το να γεννησεις και να μεγαλώσεις το παιδι σου.. Μάνα σε κανει το ιδιο το παιδι , ακόμα κι αν αυτο ειναι υιοθετημενο μεσα από την ξεχωριστη ματια που σου ριχνει.. Αυτη τη ματια γεματη αγάπη που τη ριχνει μονο σε σενα και σε κανέναν άλλο στον κόσμο.

rena
23-03-07, 16:11
Εγω γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο αλλα μαλλον πολυ μικρη δοση γιατι στις εξωθησεις πονουσα πολυυυυ, και το παιδι ερχοταν και σε λαθος θεση.Οταν τελειωσε η γεννα ελεγα οτι καλυτερα θα ηταν να ειχα κανει καισαρικη αλλα τα δυσκολα περασαν μεσα στην πρωτη νυχτα και απο την επομενη ημουν πολυ καλα.Εβλεπα απεναντι μια κοπελα που γεννησαμε ιδια μερα και αυτη ειχε κανει καισαρικη οτι βγηκε απο το δωματιο την ημερα που εγω εφευγα,ενω εγω κυκλοφορουσα κανονικοτατα απο τη δευτερη μερα!Γι αυτο λεω μαλλον οτι ειναι καλυτερα ο φυσιολογικος τοκετος αν και οταν επιβαλλεται η καισαρικη δε νομιζω οτι τιθεται θεμα συζητησης.

Μαρια Στυλιανακη
23-03-07, 21:56
Μάνα σε κανει το ιδιο το παιδι , ακόμα κι αν αυτο ειναι υιοθετημενο μεσα από την ξεχωριστη ματια που σου ριχνει.. Αυτη τη ματια γεματη αγάπη που τη ριχνει μονο σε σενα και σε κανέναν άλλο στον κόσμο. ΄
συμφωνώ με αυτό 100%... καλά έκανες και το έγραψες!
είτε κάποια γεννήσει έτσι ή αλλιώς - το θέμα είναι τι κάνει μετά :)
Η καισαρική πραγματικά είναι αναγκαία κάποιες φορές, για να σώσει το μωρό και την μάνα. Παλιότερα οι γυναίκες ήταν πιθανό να πεθάνουν απο επιπλοκές, επειδή δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα στην ιατρική... και ευτυχώς που υπάρχει, την σήμερον ημέρα!!

Λίτσα
29-03-07, 12:55
Φυσιολογικός τοκετός ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πια σήμερα. Γιατι φυσιολογικός χαρακτηρίζεται ο τοκετός στον οποίο δεν χορηγούνται φάρμακα ΚΑΘΟΛΟΥ , ούτε ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ!!!!!

Δεν ξέρω αν εκπλαγείς ή όχι, αλλά ΥΠΑΡΧΕΙ και σήμερα.
Αρκεί να το θελήσεις και να ευνοούν οι συνθήκες (καλή εξέλιξη της εγκυμοσύνης κλπ).
Γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, χωρίς ορούς, χωρίς κανενός είδους παυσίπονο. Όταν μου λέγαν να μου σπάσουν τα νερά δεν το επέτρεψα γιατί δεν υπήρχε λόγος πέρα από την επίσπευση του τοκετού.
Το μόνο φάρμακο που πήρα ήταν ένα χαπάκι amoxil αντιβίωση επειδή έχω φύσημα στην καρδιά και επίσης να σημειώσω ότι δεν γέννησα ούτε στο σπίτι ούτε σε χωράφι αλλά σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Δεν νομίζω όμως ότι αυτά κάνουν το τοκετό μη φυσιολογικό. Είναι απλά εξέλιξη...

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΓΕΝΝΟΥΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ. ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΕΣΠΑΣΑΝ ΚΤΛ ΔΗΛ ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ.....
ΘΥΜΩΝΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΚΑΛΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ, ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΕΧΤΙ ΤΟΝ ΕΝΝΑΤΟ, ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΠΟΛΥ, ΕΚΑΝΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΜΙΚΡΗ ΣΤΡΕΣΑΡΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΤΗΣ..... ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΝΑ ΦΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΠΟΝΟ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΩΡΕΣ. ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ. ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ.!
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ :P :P :P :P

ΜΑΡΥ.Τ
29-03-07, 15:03
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙ
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

ΣΟΦΙΑ
29-03-07, 15:10
.............ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΑΝ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ :P :P :P :P

Χρόνια πολλά!!! Να σου ζήσει!!! Υγεία!! Αγάπη!! Ευτυχία!!!!!!!!!

maria
29-03-07, 15:17
Χρόνια Πολλά!

Να σου ζήσει και να τον δεις όπως επιθυμείς!

Λίτσα
29-03-07, 15:18
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ!!!!!

ΥΓΕΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ! ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΥΓΕΙΑ!
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΑ Τ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΕΝΩ Η ΥΓΕΙΑ...... :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Renia
02-04-07, 17:34
Κατ'αρχην Λιτσα μου σου ευχομαι χρονια πολλα να σου ζησει το παιδακι σου.
Για να πω κι εγω την εμπειρια μου.....
Ηθελα παρα πολυ να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο και οταν ο γιατρος με "εχωσε" στην κυριολεξια στο χειρουργειο στον 8ο και ενω ειχα παει απλα για εξετασεις αιματος , μαζι με τον τρομο που ενοιωσα ημουν και απεραντα απογοητευμενη!Παρολο που ο γιατρος μου εξηγουσε οτι λογο χολοστασης ειχα παθει ικτερο και το συκωτι μου ηταν σε κακη κατασταση οποτε επρεπε να διακοψει την εγκυμοσυνη εκεινη την στιγμη,εγω σκεφτομουν οτι ολα τα ονειρα που εκανα για εκεινη την στιγμη θα σβηστουν στο φως του των χειρουργικων προβολεων!!!!
Μακαρι να μπορουσα στο επομενο να γεννησω φυσιολογικα..........αλλα μαλλον εναι πολυ δυσκολο!

zebelia
02-04-07, 20:22
εκεινη την στιγμη,εγω σκεφτομουν οτι ολα τα ονειρα που εκανα για εκεινη την στιγμη θα σβηστουν στο φως του των χειρουργικων προβολεων!!!!
Μακαρι να μπορουσα στο επομενο να γεννησω φυσιολογικα..........αλλα μαλλον εναι πολυ δυσκολο!

Με μια καισαρικη ομως απετρεψες ολα τα χειροτερα που θα μπορουσαν να εχουν συμβει.Αρα στην δικη σου περιπτωση η καισαρικη αποδειχθηκε σωτηρια!!

Renia
03-04-07, 09:28
Με μια καισαρικη ομως απετρεψες ολα τα χειροτερα που θα μπορουσαν να εχουν συμβει.Αρα στην δικη σου περιπτωση η καισαρικη αποδειχθηκε σωτηρια!!

Προφανως ετσι ειναι αν και θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα!Τελος παντων, τελος καλο ολα καλα!

tozdel
03-04-07, 12:36
προσπάθησα μέχρι τελεία διαστολή, ουσιαστικά χωρίς επισκληρίδιο να γεννήσω απόλυτα φυσιολογικά και συμφωνούσε μαζί μου ο γιατρός μου.

αλλά, η μπέμπα δεν κατέβαινε τόσο όσο να "πατήσει" και να ανοίξει τα κόκαλά μου για να χωράει να βγεί (4200 γρ) κι έτσι πήγαμε αναγκαστικά για καισαρική.

εν τέλει ανακαλύψαμε πως είχε τρείς φορές τον ομφάλιο λώρο στο λαιμό της, πράγμα που δεν την εμπόδιζε...ευτυχώς!!! γιατί σε κάθε σπρώξιμο τραβιόταν ο λώρος από μένα...ο σφυγμός της ήταν απόλυτα φυσιολογικός συνεχώς!!!

νιώθω σαν να έζησα και τις δύο μεθόδους - εκτός το πέρασμα της μπέμπας μου από τον γεννητικό σωλήνα...

ψηφίζω πάλι φυσιολογικό τοκετό!!! όσο κι αν πόνεσα...όσα ράμματα κι αν χρειαζόταν!!!

κι όσο για το σχόλιο αν νιώθεις μάνα σε σχέση με τον τοκετό....μεγαλώνω δύο παιδιά από τον άντρα μου και νιώθω πολύ μάνα πρίν καν μείνω έγκυος στο δικό μου. μάλιστα, ακόμα και τώρα που βιώνω και τα τρία τους..τα αγαπώ και τα νοιάζομαι το ίδιο!!!!

BIZELI
04-04-07, 11:34
ενδιαφέρον άρθρο απο KΑΘΗΜΕΡΙΝΗ:

Ένας στους δυο τοκετούς στα ιδιωτικά μαιευτήρια της χώρας μας γίνονται με καισαρική τομή. Στην Ελλάδα καταγράφεται το υψηλότερο ποσοστό καισαρικών στην Ευρώπη, ορισμέ*νες εκ των οποίων είναι «αχρείαστες» και γίνονται κυρίως για την «ευκολία» υποψήφιων μητέρων και γυναικολόγων.

Ειδικότερα, σύμφωνα με στοιχεία της Ένωσης Μαιευτήρων-Γυναικολόγων, στην Ελλάδα το ποσοστό των καισαρικών τομών επί του συνόλου των τοκετών στην Ελλάδα υπολογίζεται στο 40% και είναι το υψηλότερο στην Ευρώπη. Η συχνότητα με την οποία διενεργούνται οι καισαρικές τομές στα ιδιωτικά μαιευτήρια είναι μεγαλύτερη και το σχετικό ποσοστό πλησιάζει το 50%, ενώ στα δημόσια νοσοκομεία είναι περίπου 30-35%.

Ο αναπληρωτής καθηγητής Μαιευτικής-Γυναικολογίας στο ΑΠΘ κ. Βασίλης Ταρλατζής, επισημαίνει στην «Κ»: «η μεγάλη συχνότητα των καισαρικών στην Ελλάδα έχει διάφορες εξηγήσεις. Αφενός αποτελεί μια τυπική έκφραση αυτού που ονομάζεται αμυντική ιατρική. Υπάρχει έντονη η αίσθηση ότι ο αριθμός των αγωγών κατά των γυναικολόγων για ατυχή συμβάντα κατά τη διάρκεια της γέννας έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια, γεγονός που κάνει πολλούς συναδέλφους να αποφασίζουν ευκολότερα την καισαρική τομή, προκειμένου να αποφύγουν ενδεχόμενο πρόβλημα κατά τη διάρκεια ενός δύσκολου τοκετού». Μάλιστα, το γεγονός ότι στα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι υψηλότερο το ποσοστό των καισαρικών αποδίδεται από μερικούς στο φαινόμενο της αμυντικής ιατρικής.

Επιπλέον, πολλές γυναίκες ζητούν οι ίδιες την καισαρική για λόγους «ευκολίας» (είτε προγραμματισμού είτε αποφυγής των ωδινών κατά τη διάρκεια του φυσιολογικού τοκετού). «Σε αυτές τις περιπτώσεις» τονίζει ο κ. Ταρλατζής, «οι γιατροί οφείλουν να ενημερώνουν τις υποψήφιες μητέρες ότι η καισαρική τομή είναι χειρουργική επέμβαση με δυνατότητα μετεγχειρητικών επιπλοκών».

Το θέμα της «ευκολίας» ισχύει τόσο για τις υποψήφιες μητέρες όσο και για τους ίδιους τους γυναικολόγους, πολλοί εκ των οποίων προτιμούν να έχουν συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Στον παράγοντα ηλικία της εγκύου αναφέρεται μιλώντας στην «Κ» ο κ. Γιώργος Αλεξανδράκης, μέλος του Δ.Σ. της Ένωσης Μαιευτήρων-Γυναικολόγων Ελλάδος και διευθυντής του Τμήματος Ιατρικής του Εμβρύου στο «ΙΑΣΩ». Όπως τονίζει, οι Ελληνίδες αργούν να τεκνοποιήσουν αφού έχουν μπει δυναμικά στο στίβο της επαγγελματικής καριέρας. Έτσι, πλέον η μέση ηλικία του πρώτου τοκετού είναι τα 33 χρόνια, οπότε αυξάνονται εξ ορισμού οι πιθανότητες για καισαρική τομή.

Άλλη μια αιτία αφορά την ευρεία εφαρμογή τω μεθόδων υποβοήθησης της αναπαραγωγής. Εκτιμάται ότι το 2%-3% των Ελληνόπουλων γεννιούνται με τη βοήθεια μιας τέτοιας μεθόδου. Σε αυτές τις περιπτώσεις η εγκυμοσύνη θεωρείται ιδιαίτερα πολύτιμη για το ζευγάρι, καθώς συνήθως έχουν προηγηθεί πολλές προσπάθειες, κι έτσι συχνά οδηγούνατι στην καισαρική.

Το υψηλότερο κόστος μιας καισαρικής τομής έναντι ενός φυσιολογικού τοκετού και της αμοιβής του γυναικολόγου έχει ενοχοποιηθεί για την αύξηση των καισαρικών στη χώρα μας. Το κόστος αυτό τα τελευταία χρόνια τείνει να εξισορροπηθεί, και όπως επισημαίνει ο κ. Αλεξανδράκης, η διαφορά είναι πλέον πολύ μικρή. Είναι ενδεικτικό ότι σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο ο φυσιολογικός τοκετός στην πρώτη θέση χρεώνεται 4.720 ευρώ και η καισαρική τομή 4.930 ευρώ. Στα τρίκλινα δωμάτια οι αντίστοιχες τιμές είναι 1.890 και 2.030 ευρώ.

Ο κ. Ταρλατζής καταλήγει: «Θα πρέπει γιατροί και υποψήφιες μητέρες να ακολουθούν αυτό που έχει προβλέψει η φύση. Η καισαρική τομή δεν είναι κάτι το φοβερό αλλά θα πρέπει να εφαρμόζεται μόνο όταν υπάρχουν συγκεκριμένες ιατρικές ενδείξεις».

aglaia
29-06-07, 02:48
Π.Χ ορισμένοι "χειρουργοί" είναι σφάχτες και σε ανοίγουν από πάνω έως κάτω χωρίς λόγο.

H κάθετη τομή ήταν η μόνη επιλογή για χρόνια γιατί μόνο αυτό ήξεραν να κάνουν. Δεν ήτανε σφάχτες οι γιατροί που έσωσαν έτσι χιλιάδες γυναίκες.

Η οριζόντια τομή ως επιλογή ανακαλύφθηκε πολύ αργότερα με την πρόοδο των γνώσεων της ανατομίας. Επιλέγεται γιατί στη συγκεκριμένη περιοχή τα αιμοφόρα αγγεία είναι πολύ λιγότερα και η αιμοραγία περιορίζεται σημαντικά. Η ανάρρωση είναι πολύ πιο σύντομη με μικρότερη πιθανότητα επιπλοκών.

Παρόλα αυτά σε μερικούς τοκετούς εμφανίζονται επιπλοκές που κάνουν αναγκαία την καλή επισκόπηση όλης της μήτρας, τότε η κάθετη τομή είναι απαραίτητη. Η ανάρρωση είναι πιο δύσκολη, το χειρουργείο μεγαλύτερο και ο γιατρός δεν την επιλέγει γιατί είναι "σφάχτης"...

Υπάρχουν πολλοί περισσότεροι σφάχτες ανάμεσα σε αυτούς που κάνουν οριζόντιες τομές παρά ανάμμεσα σε αυτούς που αναγκάζονται κάποιες φορές να κάνουν κάθετες τομές...

Γιάννης
29-06-07, 22:06
Και στις 3 γεννες η γυναικα μου φυσιολογικα γεννησε!!!

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
23-10-07, 15:58
δεν το συζητω οτι οταν θα κανω με το καλο ενα παιδακι θα επιδιωξω ...οσο μπορω.. να γεννησω φυσιολογικα!Αφου ετσι προσταζει η φυση γιατι να παμε εναντια(Οταν δεν υπαρχει σοβαρος λογος για να κανω καισαρικη );

ΡΟΥΛΑ
23-10-07, 20:42
Εγώ που έχω γεννήσει και με τους δυο τρόπους ψηφίζω ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ τοκετό.

sissy82
29-10-07, 17:35
Ήθελα φυσιολογικό τοκετό κι έτσι γέννησα.Αν υπήρχε όμως ένδειξη για καισαρική για κάποιο λόγο δε θα το σκεφτόμουνα καθόλου.Έχει αποδειχτεί σωτήρια για πολλές περιπτώσεις.Όχι όμως χωρίς λόγο καισαρική.

alvadi
30-10-07, 08:56
Aν είχα την επιλογή να διαλέξω θα διάλεγα φυσιολογικό τοκετό αλλά τελικά έκανα 3 καισαρικές.

Christie
30-10-07, 12:31
Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και γέννησα με φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο... Βέβαια είχα διαστολή από τον 8ο μήνα και με έιχε βάλει σε ξάπλα και ξεκούραση μέχρι να γεννήσω, οπότε ήταν σχεδόν έτοιμο να βγει... Πάντως η επισκληρίδιος πέιτε ό,τι θέλετε αλλά είναι μεγάλη εφεύρεση... Αν με αξιώσει ο θεός και ξαναγεννήσω φυσιολογικά σίγουρα θα ξανακάνω...

Ελένη
30-10-07, 13:57
και εγώ φυσιολογικά γέννησα και ελπίζω έτσι να γεννήσω με το καλό και το δεύτερο. επισκληρίδιο δεν έκανα και αυτό γιατί εδώ την πολυσυνηθίζουν σε φυσιολογικό τοκετό.

Renia
30-10-07, 17:33
Γεννησα με κατεπειγουσα καισσαρικη στον 8ο και το ποσο στεναχωρεθηκα που δεν γεννησα φυσιολογικα δεν λεγεται!!Βεβαια το σημαντικο ειναι που ειναι καλα το μωρο μου αλλα η πικρα εμεινε! :?

manoula24
26-11-07, 16:41
Γέννησα πριν 3 μηνες με προγραμματισμένη καισαρική.Είχα δικερο μήτρα και ζήτησα τη συμβουλη του γιατρου μου.Μου είπε ότι ειχα 95% να γεννησω με καισαρική,αν και η φύση είναι απρόβλεπτη.Οταν τον ρωτησα για το χειρότερο σε περιπτωση φυσιολογικού τοκετού μου είπε για ριξη μήτρας και έτσι αποφάσισα να μη το ρισκαρω.Ετσι για να αποφύγω και τις ωδινες πήγα προγραμματισμένα.Για κακη μου τυχη,το νοσοκομειο είχε έλλειψη επισκληριδίων κ έκανα ολικη.Σας διαβεβαιώνω οτι πονεσα φοβερα.Τα καταλαβα ολα.Που με κοψανε,που με πατουσαν για να κατεβει το μωρό μέχρι και το κλάμα της.Απο κει και πέρα βυθίστηκα.Οταν ρωτησα το γιατρο έπειτα μου πε ότι έγινε εσκεμμένα για να μη πάρει νάρκωση το μωρο.Βεβαια και η συνέχεια δεν ηταν καλύτερη.Οταν ξύπνησα ο πόνος ήταν αβάσταχτος!Με πολυ υπομονη και προσπαθεια κατάφερα να σηκωθω την επόμενη μέρα, ετσι ώστε να μου βγάλουν τον καθετήρα.
Μεγαλα λόγια δε λέω αλλά δε θα το ξαναέκανα χωρίς επισκληρίδιο!
Συμπερασματικα,ο φυσιολογικός τοκετός δεν έχει καμια σχεση με την καισαρική.Γι'αυτό άλλωστε λέγεται και "φυσιολογικός". Οσο δυσκολο και αν φαίνεται η φύση μας προετοιμάζει και μας δίνει όλα τα εφόδια για να τα καταφέρουμε.

xanp
26-11-07, 17:38
Γέννησα φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο όμως έσπασαν τα νερά μου και όταν πήγα στο νοσοκομείο είχα διαστολή 10 και εμπέδωση +4 στο τσακ πρόλαβα να φτάσω στο νοσοκομείο...!Χαίρομαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα πραγματικά με έναν πόνο σε μένα έπιασε τόπο η ευχή...!

eleana
27-11-07, 09:35
φυσιολογικα και παλι φυσιολογικα ειναι μοναδικη εμπειρια..φυσικα οταν βαινουν ολα ομαλα.και τα 2 τα γεννησα φυσιολογικα το πρωτο με ζορι 12 ωρων αλλα αξιζε ο αφορητος πονος και η ταλαιπωρια :P

fay
27-11-07, 15:15
Στη δική μου περίπτωση, επέλεξα την καισαρική, όταν ο γιατρός μου είπε ότι είχα 90% πιθανότητες να γεννήσω με καισαρική και 10% να γεννήσω φυσιολογικά κι αυτό με τεχνητούς πόνους. Μου είπε ότι μπορούσαμε βέβαια να το παλέψουμε, αλλά με τόσο λίγες πιθανότητες δε ρίσκαρα να περάσω και τα δύο είδη πόνων.
Το πρόβλημα ήταν ότι το μωρό δεν είχε κατέβει καθόλου (η κοιλιά μου ως το τέλος ήταν πολύ ψηλά και δεν είχα αισθανθεί καθόλου συσπάσεις), ήταν μεγάλο (3770 τελικά) και το βασικό ήταν ότι εκ γενετής το οστό που καταλήγει στον κόλπο ήταν μεγαλύτερο του κανονικού (δε θυμάμαι τώρα πώς το λένε), οπότε δυσκόλευε την έξοδο ενός μεγάλου μωρού. Η μαία (με την οποία έκανα μαθήματα ανώδυνου τοκετού) μου είχε πει στις αρχές του ένατου μήνα ότι αν ήταν να γεννήσω φυσιολογικά, θα έπρεπε να προκαλέσουμε τοκετό άμεσα, γιατί αλλιώς δε θα χωρούσε.
Πιστεύω ότι πήρα τη σωστή απόφαση, αν και θα ήθελα να το γνώριζα νωρίτερα. Δηλαδή, ο γιατρός ήξερε για το οστό αυτό, αλλά δε μου το είχε πει.
Έκανα καισαρική τομή με επισκληρίδιο, έζησα την όλη διαδικασία, πήρα αγκαλιά το μωρό μου αμέσως κι ευτυχώς μετά την πρώτη μέρα βελτιωνόμουν συνεχώς. Δεν είχα ιδιαίτερους πόνους κι από όταν πήγα σπίτι, δεν πήρα ούτε ένα παυσίπονο.

Kiki
09-01-08, 20:06
Εγώ κορίτσια θα συμφωνήσω με την Λίτσα στην αρχή της συζήτησης και την fay παραπάνω. Είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού αλλά τελικά δεν μου προέκυψε. Γιατί ο μπόμπιρας περνούσε καλά εκεί μέσα και δεν έλεγε να βγεί. Εξάντλησα όλα τα περιθώρια και γέννησα με καισαρικη 7 ημέρες μετά την Π.Η.Τ. μου, γιατί είχαν εξαντληθεί τα υγρά από τον σάκο και το μωρό κυνδίνευε να φάει από τις ακαθαρσίες που είχε κάνει. Ούτε τεχνιτοί πόνοι με έπιασαν ούτε μία σύσπαση δεν είχα και φυσικά ούτε έναν πόνο. Ένιωσα και εγώ τα πάντα την ώρα της καισαρικης και τον κράτησα αγκαλιά μου αμέσως μόλις τον έβγαλαν. Γέννησα μεσημέρι Δευτερας και την Τρίτη το πρωί δεν είχα ούτε ορούς ούτε καθετηρες ούτε τίποτα. Και είχα και μια τρομερή πείνα που είχα τσακίσει το εστιατόριο του μαιευτηρίου. Και εγώ σαν την FAY δεν πήρα παυσίπονα και δεν πόναγα σχεδόν καθόλου σε σχέση με τις άλλες με τις άλλες κοπέλες που είχαν γεννήσει φυσιολογικά. Περπατούσα και καθόμουνα άνετα ενώ αυτές όχι. όποτε δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνουμε τις μέλλουσες μαμάδες αν τυχόν τους προκύψει καισαρική, γιατί ο καθένας τον πόνο τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Υ.Γ. Για τον δικό μου γιατρό η αμοιβή ήταν ίδια όπως και να γένναγα, και η χρέωση της παραπάνω ημέρας από το μαιευτήριο ήταν 30ευρώ, οπότε δεν νομίζω για ένα τέτοιο ποσό να κάνουν καισαρικές για οικονομικούς λόγους.

Γιώτα
03-02-08, 20:18
Καισαρικηηηηηηη.....

Γιώτα
03-02-08, 20:24
καισαρικηηηηηηηηη......παρόλο που γέννησα φυσιολογικά και με τεχνητούς πόνους που απ'ότι μου έχουν πει έχουν μεγαλύτερη ένταση διαρκεια και συχνότητα από την αρχή ......και παρόλο που την θεωρώ φοβερή ανεπανάληπτη εμπειρία....αν μπορούσα να επιλέξω θα επέλεγα καισαρική για τον γνωστό λόγο είναι φοβερά επώδυνος ο φυσιολογικός τοκετος τουλάχιστον έτσι ένιωσα εγώ....συν τα ράμματα που τα έχεις απο κάτω και δεν μπορείς ούτε να περπατήσεις!!!!!!βέβαια ένας σωστός γιατρός δεν πρέπει κατα την γνώμη μου ούτε καν να ρωτήσει για αστείο αυτός θα κρίνει τι πρέπει και τι όχι....!!!!

ROULITSA
08-02-08, 09:01
Πιστεύω ότι ο φυσιολογικός τοκετός δεν συγκρίνεται με την καισαρική...
Γέννησα την μικρή μου φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο και πιστεύω ότι ο γιατρός βοηθάει πολύ... (Ημουν και σχετικά στενή αφού γέννησα το μωράκι μου 2650 και μας είπε ότι 100γρμ παραπάνω αν ήταν θα την επερναν καισαρική - γιατί ήδη είχε ταλαιπωρηθεί να βγεί...)
Κατά την διάρκεια των πόνων ήμουν ακριβώς απέναντι από την αίθουσα τοκετού και θυμάμαι χαρακτηριστικά πως φώναζαν οι περισσότερες κοπέλες. Ως πρωτάρα και μικρή σχετικά (24χρ.) γύρισα στο γιατρό μου και τον ρώτησα με παράπονο... Κι εγώ έτσι θα κάνω???? (Ετοιμη να με πάρουν τα ζουμιά από τον φόβο). Μου απάντησε πως όχι - έίμαι κοντά σου και θα σε βοηθήσω - ο γιατρός τους φταίει. Λοιπόν πρέπει να έιχε δίκιο..... ¨οχι ότι δεν πόνεσα αλλά δεν με άφησε να επικεντρώνομαι σε πράγματα που δεν έπρεπε και ο πόνος αυτός έγινε τόσο γλυκός και σχεδόν ανύπαρκτος όταν κράτησα το μωράκι μου στην αγκαλιά μου.
Και μία συμβουλή για όσες θα γεννήσουν: Μη σπρώχνετε την κοιλιά σας αλλά τον ποπό σας, και μη φοβόσαστε το κόψιμο και τα ράμματα. Το κόψιμο δεν κατάλαβα πότε μου το έκανε και στα ράμματα έκανα συνεχώς πλάκα - δεν πονάνε είναι ναρκωμένη η περιοχή....
(Καισαρική μόνο στην περίπτωση που δεν είναι εφικτός ο φυσιολογικός τοκετός)

theano
05-03-08, 21:44
εγώ πάλι μια και έφαγα όλο τον πόνο του φυσιολογικού και τελικά πήγα εσπευσμένα για καισαρική όταν είχα πλέον φτάσει στις εξωθήσεις, και βάσει πάντα της δικής μου προσωπικής εμπειρίας αν το ξανάκανα θα επέλεγα κατευθείαν καισαρική. Ίσως βέβαια ευθύνεται και το γεγονός ότι κινδυνεύσαμε και το μωρό και εγώ να πεθάνουμε. Οσο για τους πόνους της καισαρικής, εγώ προσωπικά δεν πόναγα καθόλου μα καθόλου μετά την επέμβαση. μα τίποτα.
Ειλικρινά μιλώντας, μετά την ταλαιπωρία που τράβηξα στη γέννα του μικρού μου αν αποφασίσω να κάνω 2ο παιδί θα πάω κατευθείαν για καισαρική. Και ας ακούγεται σε κάποιους παράξενο :wink:

evi_mik
06-03-08, 01:30
Εγώ θεωρώ ότι πρώτη επιλογή θα πρέπει να είναι ο φυσιολογικός τοκετός και αν συντρέχουν σοβαροί ιατρικοί λόγοι να καταφεύγει κανείς στην καισαρική τομή.

Κίνδυνοι και επιπλοκές θα μπορούσαν να υπάρξουν και στις δύο περιπτώσεις.
Η καισαρική ήρθε να δώσει λύση στους τοκετούς εκείνους που θα είχαν μοιραία αποτελέσματα.
Εφαρμόζεται με αυτόν τον τρόπο????

Η προσωπική μου άποψη είναι πως όχι (στην πλειοψηφία των επεμβάσεων).
Βέβαια η προσωπική μου εμπειρία παίζει καθοριστικό ρόλο σε αυτό. Ανήκω στην κατηγορία των γυναικών αυτών που επιθυμούσαν να γεννήσουν φυσιολογικά και τελικά οδηγήθηκαν στο χειρουργείο γιατί ο γιατρός τους έπρεπε να πάει στο ιατρείο του.
Δεν μετάνιωσα ούτε στιγμή για τους πόνους που ένιωσα και την ταλαιπωρία που πέρασα. Γιατί ξέρετε αυτή είναι η πρώτη ατάκα που άκουσα!!!!! Κρίμα που ταλαιπωρήθηκες τόσες ώρες... Δεν έκανες καισαρική από την αρχή!!!! ΟΧΙ
Και στο δεύτερο ακόμη είμαι αποφασισμένη να επιχειρήσω να το γεννήσω φυσιολογικά.
Η ταλαιπωρία που πέρασα μετά την καισαρική ήταν μεγαλύτερη. Μου πήρε πάνω από 15μέρες να μπορέσω να περπατήσω, να σκύψω να κάνω οτιδήποτε. Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ήταν τόσο χάλια!!!!! Ήμουν επί 15 μέρες πλήρως εξαρτημένη από τρίτους.
Ο γιατρός ήταν τόσο βιαστικός που δεν με καθάρισε καλά. Θέλετε να σας πω τι μπορεί να συμβεί σε αυτές τις περιπτώσεις?

ΧΡΥΣΑ
06-03-08, 08:38
Εγώ θεωρώ ότι πρώτη επιλογή θα πρέπει να είναι ο φυσιολογικός τοκετός και αν συντρέχουν σοβαροί ιατρικοί λόγοι να καταφεύγει κανείς στην καισαρική τομή.

Κίνδυνοι και επιπλοκές θα μπορούσαν να υπάρξουν και στις δύο περιπτώσεις.
Η καισαρική ήρθε να δώσει λύση στους τοκετούς εκείνους που θα είχαν μοιραία αποτελέσματα.
Εφαρμόζεται με αυτόν τον τρόπο????
Συμφωνω απολυτα.

ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
06-03-08, 10:11
Γεια σας κοριτσια μου :D εγω γεννησα και τα δυο μου παιδια με καισαρικη επισκλυριδιο ηταν μια τελεια εμπειρια αν γεννουσα ομως φυσιολογικα θα ηθελα παλι επισκλυριδιο ποτε δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ποναω ωρες για να γεννησω ? αν ποναω δηλ. θα πει οτι ειμαι πιο καλη μανα ?εγω τα εζησα ολα γελουσα με τον γιατρο με τις νοσοκομες ενιωθα υπεροχα και οταν μου εδωσαν το μωρο ενιωσα τι θα πει αγαπη εχετε ακουσει υποθετω για μητερες που γεννησαν φυσιολογικα και λογο του πονου δεν ηθελαν να δουν το παιδι δεν το ηθελαν καν :cry: Την ημερα που γεννησα ηταν μια κοπελα που θα γεννουσε φυσιολογικα το πρωι 7 αρχισαι ο τοκετος και 7 το βραδυ την εφεραν κατασπρη να κανει εμμετους και να μην εχει κουραγιο να πιασει το παιδι της εγω παλι εκεινη την ωρα θυλαζα μετα που συνηλθε μου ειπε μακαρι να εκανα και εγω καισαρικη . Η καθε μια εχει τις αποψεις της σεβαστες εγω ειμαι υπερ της γεννας χωρις πονους με καισαρικη η με φυσιολογικο οσο για τις δικες μας μαναδες που γεννησαν φυσιολογικα δεν νομιζω οτι αν ειχαν επιλογη να μην πονεσουν δεν θα το εκαναν

ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ
03-04-08, 13:29
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι? Είμαι έγκυος στον τέταρτο μήνα, πρώτο μου παιδί και επειδή δεν αντέχω με τίποτα τον πόνο και κυρίως οτιδήποτε σχετίζεται με την περιοχή του κόλπου, προτιμώ χίλιες φορές να κάνω καισαρική... Γιατί ξέρω οτι ναι μεν με την επισκληρίδιο δεν πονάς όταν βγαίνει από τον κόλπο το παιδί, αλλά ξέρω οτι για να στρίψει το παιδί και να το φέρει ο γυναικολόγος στο σωστό σημείο βάζει όλο του το χέρι μέσα και στρίβει και κάτι τέτοια.... Οταν όμώς από την άλλη κάνεις καισαρική, από τη στιγμή που είσαι ξύπνια και γνωρίζεις οτι τώρα σε κόβουνε, τώρα σε ανοίγουνε, τώρα κόβουνε όλα τα στρώματα της κοιλιάς και φτάνουνε στο μωρό και μετά σε ράβουνε δεν υποφέρεις μόνο που αντιλαμβάνεσαι αυτό που συμβαίνει? Και εκτός αυτού, τα αγγίγματα, την όλη εργασία πάνω σου δεν την αισθάνεσαι? Γιατί και σαν αγγιγμα να την αισθάνεσαι και μόνο, πάλι φριχτό δεν είναι?... Σας παρακαλώ μοιραστείτε την εμπειρία σας

annastasia
03-04-08, 14:11
Γνώμη μου: Ο φυσιολογικός τοκετός, μου ήταν ο πλεον επιθυμητός αν και (λογικό είναι νομίζω) ένα άγχος για τη διαδικασία το είχα. Αν όλα στην εγκυμοσύνη μου ήταν νορμαλ δε θα διάλεγα να κάνω καισαρική!
Όσον αφορά την καισαρική. Η διαδικασία σα διαδικασία δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ!!! Το άγγιγμα που νοιώθεις εκείνη την ώρα δεν σε ενοχλεί και με την επισκληρίδιο βλέπεις το μωρό σου αμέσως. Εμένα αυτό που θα με απασχολούσε στη θεση σου είναι το μετά της καισαρικής το οποίο για εμένα τουλάχιστον ήταν αρκετά δύσκολο. Σε άλλες πάλι εύκολο... απλά δεν ξέρεις σε ποια κατηγορία θα είσαι... :?
Με τον φυσιολογικό το μετά, αν εξαιρέσεις τα ράμματα, μπροστά στον πόνο της καισαρικής νομίζω ότι είναι προτιμότερα!!!
:D

ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ
03-04-08, 14:57
[u]Το άγγιγμα που νοιώθεις εκείνη την ώρα δεν σε ενοχλεί
:D
Ευχαριστώ Αναστασία μου για την απάντησή σου.. Πες μου όμως κάτι... όπως λες, δεν σε ενοχλεί, αλλά τί εννοείς? Όταν σε κόβει με το νυστέρι και ΄μετά τραβάνε και κόβουν και τραβάνε ψυχολογικά δεν σου δημιουργεί πόνο? το οτι γνωρίζεις τί σου κάνουνε? Και το άγγιγμα αυτό πώς το εννοείς?

annastasia
03-04-08, 15:30
Καταρχήν κοψίματα και τέτοια ΔΕΝ καταλαβαίνεις ΤΙΠΟΤΑ!
Το "άγγιγμα" που λέω είναι (πώς να στο εξηγήσω) σαν "τράνταγμα" στο σώμα... καταλαβαίνεις ότι κάτι κάνουν στην κοιλιά σου, χωρίς όμως να αισθάνεσαι κάτι ενοχλητικό... ψυχολογικά όχι, δε με επηρέασε, δεν ξέρω μήπως σου δίνουν και τίποτα για να είσαι χαλαρωμένος, άγχος πάντως δε θυμάμαι... άσε που είσαι συγκεντρωμένη στο στόχο, πότε θα δεις το μωρό, που όλα τα άλλα... :wink:
Το μωρό στην καισαρική "βγαίνει" σε ένα 10λεπτο. Εκεί είναι που το βλέπεις κιόλας... Μετά τα υπόλοιπα κρατούν κανα 40λεπτο (η ραφή, να δουν και εσωτερικά τα γυναικολογικά σου, μιας και τα έχουν μπροστά τους, ότι όλα είναι καλά) αλλά το μυαλό σου το έχεις στη φατσούλα που είδες πριν από λίγο και ο χρόνος εκεί σταματά... χαζεύεις που το καθαρίζουν, το ζυγίζουν, ρουφάνε το αμνιακό από τη μυτούλα του και μετά που το βγάζουν από το χειρουργείο και εσύ μετράς την ώρα για να το ξαναδεις... :D
Σαν διαδικασία εγώ δε τη θυμάμαι καθόλου δυσάρεστη... στο μετά όμως, είσαι ποοοοολύ καλύτερα με τον φυσιολογικό τοκετό... :wink:

ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ
03-04-08, 16:00
Το "άγγιγμα" που λέω είναι (πώς να στο εξηγήσω) σαν "τράνταγμα" στο σώμα... καταλαβαίνεις ότι κάτι κάνουν στην κοιλιά σου, χωρίς όμως να αισθάνεσαι κάτι ενοχλητικό... ψυχολογικά όχι, δε με επηρέασε, δεν ξέρω μήπως σου δίνουν και τίποτα για να είσαι χαλαρωμένος, άγχος πάντως δε θυμάμαι... άσε που είσαι συγκεντρωμένη στο στόχο, πότε θα δεις το μωρό, που όλα τα άλλα... :wink:
Το μωρό στην καισαρική "βγαίνει" σε ένα 10λεπτο. Εκεί είναι που το βλέπεις κιόλας... Μετά τα υπόλοιπα κρατούν κανα 40λεπτο (η ραφή, να δουν και εσωτερικά τα γυναικολογικά σου, μιας και τα έχουν μπροστά τους, ότι όλα είναι καλά) αλλά το μυαλό σου το έχεις στη φατσούλα που είδες πριν από λίγο και ο χρόνος εκεί σταματά... χαζεύεις που το καθαρίζουν, το ζυγίζουν, ρουφάνε το αμνιακό από τη μυτούλα του και μετά που το βγάζουν από το χειρουργείο και εσύ μετράς την ώρα για να το ξαναδεις... :D
Σαν διαδικασία εγώ δε τη θυμάμαι καθόλου δυσάρεστη... στο μετά όμως, είσαι ποοοοολύ καλύτερα με τον φυσιολογικό τοκετό... :wink:

Αναστασία μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! Ησουν πολύ κατατοπιστική και μπορώ να πω οτι με καθησύχασες !

annastasia
03-04-08, 16:36
Να σκέφτεσαι θετικά... ότι δεν έχεις λόγο να γεννήσεις με καισαρική... και αν πάλι παρουσιαστεί λόγος, δε χάθηκε και ο κόσμος... :D :wink:

maryp
03-04-08, 19:54

Ακριβώς έτσι είναι. Κι εγώ καισαρικές έκανα -αναγκαστικά, δεν γινόταν αλλιώς- ... αλλά βρε κορίτσια ... ποτέ δεν είπα "γέννησα"... Τον πρώτο καιρό έλεγα "μου το πήραν με καισαρική" και μετά "έκανα καισαρική". Πραγματικά ένιωθα ότι μου "τα πήραν". Παράλογο ή οχι?? Το 'χει νιώσει αυτό ποτέ καμιά απο εσάς που έχετε κάνει καισαρική??

ZWH
03-04-08, 21:16
Σαφως θα προτιμουσα φυσιολογικα. Δυστυχως δεν γινοταν ουτε στον πρωτο μου αλλα ουτε στο δευτερο τοκετο μου. Οταν αλλαξα γιατρο και εμεινα ξανα εγκυος λεγαμε οτι θα παμε φυσιολογικα. Ο μικρος αλλα και η μητρα μου ειχαν αλλα σχεδια και τελικα γεννησα και την τριτη φορα με καισαρικη. Δεν εχω νιωσει ποτε πονους ή πως ειναι σπασιμο των νερων. Καισαρικη θεωρω οτι πρεπει να γινεται μονο για ειδικους λογους.

annastasia
03-04-08, 22:46
Μαρία δε θα έλεγα ότι νοιώθω το ίδιο με εσένα... :?

Νοιώθω να γέννησα!!! Πόνεσα και εγώ όπως μια μαμά που γέννησε φυσιολογικά... όχι στη διάρκεια, αλλά μετά!!!

Δεν ξέρω... αν και όταν καταλήξαμε στην καισαρική το είχα πάρει βαρέως, είμαι πλεον πλήρως συμβιβασμένη με το γεγονός και σκέφτομαι και τις (λίγες) αλλά θετικές πλευρές του... :D

desdemona
04-04-08, 07:32
Και εγώ καισαρική έκανα, αναγκαστικά βέβαια αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να γεννήσω κανονικά. Κάποια πράγματα έχουν το λόγο τους που γίνονται και ότι είναι να συμβεί στον καθένα μας θα συμβεί είτε το θέλουμε είτε όχι. Τα ράμματα με πόναγαν μόνο για τις πρώτες 24 ώρες, ο γαμ... ο καθετήρας μου άλλαξε τα φώτα. Και τώρα 9 μήνες μετά έχει σβηστεί η μισή τομή...φαντάζομαι οτι σε κανά εξάμηνο ακόμα δεν θα φαίνεται τίποτα. Λυπάμαι τις κοπέλες που κάποιοι γιατροί τους κάνουν κάθετα την τομή...Και λέω ένα μεγάλο μπράβο στις γυναίκες που γέννησαν φυσιολογικά.

ninette
22-04-08, 13:26
Άδικα έχει δαιμονοποιηθεί η καισαρική. Πολλά μωρά που βλέπουμε γύρω μας δε θα υπήρχαν χωρίς αυτή. Νομίζω επίσης πως έχει μειωθεί και η περιγεννητική θνησιμότητα με τις καισαρικές. Τέλος οι περισσότεροι γιατροί καταλήγουν σε αυτή καθώς δεν έχουν περιθώρια να πουν σε μια γυναίκα άνω των τριάντα ή και των τριάντα πέντε μπήκες να γεννήσεις και θα γυρίσεις σπίτι σου χωρίς μωρό.

Vasileia
29-04-08, 16:58
ήθελα φυσιολογικό και αυτό ψήφισα.γέννησα όμως με καισαρικές

Μαριλίνα
24-06-08, 14:43
Ετοιμαστείτε για μια απάντηση λίγο... χαζή!!!
:oops: :oops:
Επέλεξα φυσιολογικά - αν και τον γιο μου τον γέννησα με καισαρική και δεν είχα καμία αντίρρηση τότε - γιατί φοβάμαι, πλέον, αν κάνω δεύτερο την ολική αναισθησία, μη μου συμβεί τίποτα και τα παιδιά θα μείνουν ορφανά!!!
:oops: :oops: :oops: :oops:

ANF
24-06-08, 14:57
Δεν ξέρω πώς μπορεί κάποιος να απαντήσει αν δεν τα εχει δοκιμάσει και τα δύο :roll:

Εγω ξέρω τα της καισαρικής, οχι ομως του φ. τοκετού, άρα δεν μπορώ να έχω γνώμη.

Θεωρώ ότι πρεπει να επιλεγουμε την φυσιολογική μέθοδο, να αφηνουμε την φύση να δρα, ομως δεν ξερω πως ειναι :lol: και δεν εχω κανενα παραπονο απο τις δυο καισαρικες μου, το ίδιο απόγευμα περπαταγα, εκανα μπανιο και βγήκα στις 4 ημερες σαν φ. τοκετο.

Αρα σας φωτισα :lol:

Pavlina
31-10-08, 15:37
....
απίστευτο αλλά ναι και όμως αληθινό....
έχω ακούσει και εγώ τέτοιες ιστορίες...
δεν μπορώ να καταλάβω,... είναι δυνατόν να επιλέγεις απο πρίν αυτό το πράγμα? ...
έχω ακούσει όμως πολλές γυναίκες οι οποίες λογω δουλειάς και χρονικής πίεσης, εκανα να κατευθείαν ραντεβού με τον γιατρό για τεχνητη πρόκληση γέννας και καισαρική αλλά αυτό το ήξερα πρίν απο 2 μήνες δλ δεν ήταν ότι εκλεισαν τελευαια στιγμή ραντεβού....

εγώ δεν θα το επέλεγα αυτό εάν εγώ αποφάσιζα..

νομίζω η επιλογή μιάς γυναίκας για καισαρική απλώς έτσι χωρίς ιατρικό λόγο, έχει πίσω της πολλούς λόγους...
και αναρωτιέμαι γιατί ένας γιατρός δεν ερευνά πρώτα αυτούς τους λόγους, αντί να δεχτεί απλώς έτσι την καισαρική.
Απο την άλλη βέβαια εάν μια γυναίκα θέλει αυτό το πράγμα και δεν αντέχει στην ιδέα να γεννήσει φυσιολογικά, δεν μπορεί να την σταματήσει ένας γιατρός.
εκεί είναι που φταίει ο περίγυρος...
εσένα αυτά σου τα λέγανε γνωστές που είχαν ξαναγεννήσει?

¨οσο κι αν σου φαίνεται "απίστευτο και όμως αληθινό" όχι μόνο το έκανα αλλά θα το ξαναέκανα.
Έχω πει σε άλλο τοπικ τους λόγους που το επέλεξα, γιαυτό δε θα ξανααναφερθω.
Γέννησα με κανονισμένη ημερομηνία άνετα χωρίς πανικό και τελευταίας στιγμής τρέξιμο.
Ούτε οι γύρω μου είπαν τίποτα (αν και η μάνα μου με έπρειξε για φυσιολογική γέννα) ούτε δούλευα (ούτε δουλεύω) ώστε να ήταν θέμα χρόνου.
Το συζήτησα με το γιατρό μου και αφού όλες οι εξετάσεις ήταν μια χαρά κανονίσαμε μέρα και ώρα.
Οι λόγοι πολλοί, αλλά έχω και απόλοιτη εμπιστοσύνη στο γυναικολόγο μου μιας και δε 8α είχα παιδί αν δεν το είχα τυχαία συναντήσει. Γνωρίζει τη δουλειά του πολύ καλά, έχει πολύ καλή φήμη στον κλάδο των γυναικολόγων κι έτσι δεν το ζάλισα το θέμα πολύ.
Άσε που δεν μου αρέσουν τα σπρώξε.. κάνε... ράνε.. και οι πόνοι, ενώ υπάρχει πιο εύκολος τρόπος.
Όσον αφορά για το τι θέλουμε VS τι θέλει ο γιατρός, πιστεύω ότι κάθε γιατρός που σέβεται τον εαυτό του έχει τον τρόπο να "επιβάλλει" το σωστό (με βάση τις ιατρικές του απόψεις) στην γυναίκα (ή γενικότερα στον ασθενή) ασχέτος με το τι θέλει να κάνει η γυναίκα.
έτσι λοιπόν αν μου έλεγε ο γιατρός μου ότι δεν υπάρχει επιλογή και πρεπει να γεννήσω φυσιολογικά, φυσικά και θα το έκανα. ¨Οπως π.χ. έκανα όταν μου είπε ότι δεν πρέπει να πάω για μπάνιο στη θάλλασσα γιατί είναι επικύνδυνο... όσο κι αν του κλαιγόμουν (ολημερίς και οληνυκτίς) αποδέχτηκα την εντολή του.
Επειδή λοιπόν όσο εξελίσσονται οι κοινωνίες αλλά και οι επιστήμες πολλά θέματα, καταστάσεις, απόψεις κλπ κλπ γίνονται αποδεχτά και αποδεικνύονται ως σωστοι τρόποι αντιμετόπισης καταστάσεων και προβλημάτων, καλό θα είναι να μην απορρίπτουμε οτιδήποτε το νιώθουμε "ξένο προς εμάς", γιατί η εξερεύνηση της επιστήμης και ιδιαίτερα της γυναικολογίας δεν έχει ολοκληρωθεί αλλά μέρα με τη μέρα εμφανίζονται νέες μελέτες που απορρίπτουν παλιότερες. Ασε που κανένας γυναικολόγος, ιδιαίτερα με μεγάλη φήμη στον τομέα του δε θα τη ρίσκαρε για να κάνει κάτι αφθαίρετο που θα έβαζε σε κίνδυνο την πελάτισσά του και κατ' επέκταση το επάγγελμά του.

pax
06-03-09, 18:00
Σύμφωνα με την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας γύρω στο 10% των τοκετών πρέπει να γίνεται με καισαρική για ιατρικούς λόγους. Επομένως

1) Δόξα στο Θεό και στην επιστήμη που υπάρχει η καισαρική, γιατί το να πέθαιναν 10% των παιδιών και των μαμάδων στον τοκετό θα ήταν τραγικό.

2) Ανάμεσα στο 10% και στο 50-60% που γίνεται στην Ελλάδα, υπάρχει τεράστια διαφορά.

Σημασία έχει το παιδί κι η μητέρα να είναι καλά, αλλά πρέπει επιτέλους να αλλάξει η νοοτροπία που επιτρέπει στον γιατρό να το παίζει θεός.

Άκουσα περίπτωση από γιατρό, οικογενειακό φίλο, που του έστειλε ένας γυναικολόγος μια έγκυο για εξετάσεις και του τηλεφώνησε να παραποιήσει τα αποτελέσματα για να κάνει η γυναίκα πρόωρα καισαρική, γιατί τις μέρες που ήταν να γεννήσει είχε κλείσει ο γιατρός διακοπές για σκι στην Ελβετία.

xara_2
10-03-09, 16:34
Ακριβώς έτσι είναι. Κι εγώ καισαρικές έκανα -αναγκαστικά, δεν γινόταν αλλιώς- ... αλλά βρε κορίτσια ... ποτέ δεν είπα "γέννησα"... Τον πρώτο καιρό έλεγα "μου το πήραν με καισαρική" και μετά "έκανα καισαρική". Πραγματικά ένιωθα ότι μου "τα πήραν". Παράλογο ή οχι?? Το 'χει νιώσει αυτό ποτέ καμιά απο εσάς που έχετε κάνει καισαρική??

Στο γιο μου που ήταν φυσιολογικά λέω γέννησα
Στην κόρη μου που ήταν καισαρική (ισχιακή προβολή) λέω μου την πήραν

Έχω ζήσει και τα δύο. Ο φυσιολογικός δεν ήταν εύκολος. Πονούσα 16 ώρες (δεν έκανα επισκλιρίδιο) ο αγκώνας του μικρού βγήκε στραβά και με έσκισε πολύ άσχημα (είχα πολλά ράμματα) παρόλα αυτά όμως είναι ότι πιο συγκλονιστικό έχω ζήσει. Η πιο δυνατή στιγμή στη ζωή μου, που θα θυμάμαι πάντα και πάντα θα ανατριχιάζω

alcyon
13-04-09, 16:27
μακάρι να είχα γεννήσει φυσιολογικά έστω και μία φορά.

τα δύο από τα τέσσερα παιδιά παρουσίασαν παροδική ταχύπνοια και νοσηλεύτηκαν στη μενν. αυτή είναι μια συνήθης επιπλοκή για τα παιδιά της καισαρικής μιας και αλλάζουν απότομα περιβάλλον. είναι ένα ισχυρό σοκ για τα νεογνά αυτή η απότομη αλλαγή, ενώ με το φυσικό τοκετό το παιδί προετοιμάζεται μέσα από αυτη διαδικασία για να βγει στον "έξω κόσμο".

η καισαρική είναι απαραίτητη σε ορισμένες περιπτώσεις..... αλλά οι ελληνες γιατροί νομίζω πως φοβούνται. δεν μπορεί περίπου οι μισές γυναίκες στην ελλάδα να μην μπορούν να γεννήσουν φυσιολογικά!

τουλάχιστον πιστεύω πως ο γιατρός μου έκανε ότι μπορούσε για να γεννήσω φυσιολογικά.... και τις τρεις φορές... άλλο που τελικά δε μας "βγήκε".....

rita_mavro
13-04-09, 17:32
στο γιο μου που ήταν φυσιολογικά λέω γέννησα
στην κόρη μου που ήταν καισαρική (ισχιακή προβολή) λέω μου την πήραν

νομίζω πως έτσι θα ένιωθα και εγώ.
αν και δεν έχω ακόμα παιδάκια, ούτε έγκυος είμαι, σίγουρα θα διάλαγα φυσ.τοκετό. έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στη φύση. θα ήταν πολύ καλήτερα τα πράγματα αν η επιστήμη αναλάμβανε δράση βοηθητικά και όχι συστηματικά (όπως γίνεται κυρίως στα μεγάλα μαιευτήρια).

pixie
29-04-09, 13:42
Εγώ πάλι .. επειδή είμαι και λίγο φοβιτσιάρα ... ίσως και ΠΟΛΥ φοβιτσιάρα θα διάλεγα καισαρική.
Βέβαια τον γιατρό μου δεν τον είδα και πολύ χαρούμενο με την ιδέα της καισαρικής, αλλά μέχρι τότε θα δούμε.

ΕΛΛΗ
29-04-09, 15:08
Καισαρικη και παλι καισαρικη!!!!!!!!!!!Εγω απο την αρχη ηθελα να γεννησω ετσι αλλα ο γιατρος μου μου ελεγε οτι αν ολα θα πανε καλα θα με βαλει με φυσιολογικο:-x.Τελικα ομως ο μικρος δεν ειχε γυρισει και ετσι γεννησα με καισαρικη;).Ειδα ολη την γεννα,πηρα αγγαλια το μωρο μου μολις γεννηθηκε και δεν ταλαιπωρηθηκα ουτε εγω ουτε εκεινο:)Οσο για τους πονους που λενε δεν ενιωσα τοσο πια χαλια.Την πρωτη μερα σηκωθηκα και ημουν μια χαρα....

anti1980
29-04-09, 16:41
Τι να σας πω ρε κορίτσια… Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά… Ευτυχώς ή δυστηχώς όμως, εκανα καισαρική.
Ευτυχώς που η επιστήμη έχει εξελιχτεί και μπορούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να φέρουμε στη ζωή τα μωρά μας. Παρ’ όλα αυτά εγώ είμαι και πάλι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού και το προτείνω σε όλες τις μέλλουσες μαμάδες. Μακάρι να μπορούσα να κάνω κάτι για να το νιώσω και εγώ…

pax
02-05-09, 23:27
Για να μην τρομάζουμε και τις έγκυες που διαβάζουν για πόνους και τσιρίδες, να σας πω εκ πείρας ότι δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται. Μπορεί να σε πιάσει ψυχοπλάκωμα όταν ακούς από τη διπλανή αίθουσα μουγκρητά, αλλά όπως διαπίστωσα όταν έφτασα σ΄ αυτή τη φάση, δεν μουγκρίζουν από τον πόνο, αλλά από το σφίξιμο, και είναι η τελευταία και η πιο ωραία φάση της γέννας (και χωρίς επισκληρίδιο). Αν δεν συντρέχει ιατρικός λόγος, μην φοβάστε τον φυσιολογικό τοκετό!

eirinibyronas
02-05-09, 23:38
Γέννησα με καισαρική , ο φυσιολογικός τοκετός στην περιπτωσή μου θα μπορούσε να αποβεί μοιραίος για το μωρό μου ! Δεν πόναγα πολύ μετά αλλά ήταν άσχημη εμπειρία ! δεν πήρα εγώ πρώτη το μωρό μου στην αγκαλιά μου και μετά το είδα κατευθείαν μέσα στη θερμοκοιτίδα στην Εντατική ! Φρικτό!

ΠΕΖΗ
03-05-09, 12:00
Υποστηρίζω 100 % το φυσιολογικό τοκετό, παρόλην την ταλαιπωρία που τράβηξα, ο μπέμπης΄ήταν μεγάλος για τη δική μου ανατομία, είχα μια αιμοραγία στο τέλος, δεν αλλάζω με τίποτα τον τρόπο που γέννησα!

tonja
03-05-09, 16:08
Εγω με φανατισμο ημουνα εναντιον τησ καισαρικης.δεν ηθελα
με τιποτα.μου σπασανε τα νερα 8.30 το προι.επιδι ειτανε χροματιστα
Με βαλανε αμεσος στν αιθουσα.μετα απο φοβερους πονουσ,με
διαστολη 10 το παιδι δεν ευγενε.2 το προι βρισκω τον εαυτο μου
Να τραβαω τα μαλια και να παρακαλαω τον γιατρο που δεν
Ηθελε με τιποτα να με βαλει για καισαρικη.ημουνα πολυ εξαντλιμενη
Και φοβομουνα μη κανω κακο στο παιδι μου.μετα απο πολυ πολεμο
Τα καταφερα να τον πεισω και μπικαμε.ολα πιγανε καλα.
4 το προι ημουνα στο δοματιο και 10 το προι στο ποδι χωρισ
να ζαλιζομε και με πονους που τα αντεχα.οταν με ειδε ο γιατροσ
μου ειπε οτι καναμε καλα γιατι η μιτρα μου ηχε κατι σαν διαφραγμα
που δεν αφινε το παιδι να κατεβει.
Παρολου που νιοθω χαλια που το ζιτισα εγω τη καισαρικη ειμαι
χαρουμενη που δεν επαθε τιποτα το παιδι μου
Εχουμε το δικεομα να μη θελουμε να ρισκαρουμε με τα παιδια
μας. Αυτο δεν θα πει οτι ειμαστε λιγοτερεσ μανες απο της αλεσ.
Αγαπαω τον αγγελουδι μου πανο απ'ολα στη ζωι μου και δεν
Μετανινω για την επιλογι μου και ασ θελετε να μασ κανετε να
Νιοθουμε ασχιμα.η καισαρικη δεν ειναι εγγλιμα αλλα επιλογι
Ζωισ

pax
03-05-09, 21:24
Αγαπαω τον αγγελουδι μου πανο απ'ολα στη ζωι μου και δεν
Μετανινω για την επιλογι μου και ασ θελετε να μασ κανετε να
Νιοθουμε ασχιμα.η καισαρικη δεν ειναι εγγλιμα αλλα επιλογι
Ζωισ

Δεν νομίζω να υπάρχει καμιά στο φόρουμ που να προσπαθεί να κάνει τις άλλες να νιώσουν άσχημα. Κάθε μητέρα αναγνωρίζει ότι σε τελική ανάλυση πας να γεννήσεις έτοιμη για όλα και το πώς θα σου βγει τελικά δεν είναι στο χέρι σου. Επομένως ο τρόπος που γέννησε η κάθε γυναίκα δεν είναι λόγος ούτε να νιώθει άσχημα ούτε να το πάρει πάνω της. Η γέννηση ενός μωρού είναι το καλύτερο που μπορεί να σου συμβεί, όλα τ΄άλλα δεν έχουν σημασία.

Μπράβο σε όσες μητέρες περιγράφουν την θετική εμπειρία τους από την καισαρική, για να μην το παίρνουν κατάκαρδα και οι άλλες γυναίκες που αναγκάζονται να καταφύγουν στην καισαρική. Από την άλλη θεωρώ ότι όσες έχουμε την εμπειρία ΦΤ χρειάζεται να δείχνουμε στις μέλλουσες μητέρες ότι ο τοκετός είναι μια απόλυτα φυσιολογική διαδικασία που δεν χρειάζεται να αποφύγουν απλώς και μόνο από φόβο. Επίσης, χρειάζεται να ευαισθητοποιηθεί η κοινή γνώμη στο θέμα της καισαρικής, γιατί από το 40% που είναι το ποσοστό καισαρικής στην Ελλάδα, πολλές γίνονται χωρίς λόγο.

Jennifer
03-05-09, 22:39
Δεν θα επέλεγα με τίποτα καισαρική εάν δεν υπήρχε κίνδυνος για τη ζωή του μωρού. Συγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική να κλείσει κάποια ραντεβού και να πάει με καισαρική να γεννήσει χωρίς να υπάρχει λόγος.
Εγώ έκανα 19 ώρες να γεννήσω με επισκλειρίδιο. Ναι, δεν ήταν εύκολα και ζορίστηκα αρκετά. Όταν ο γιατρός είπε οτι εάν δεν αρχίσω να σπρώχνω σωστά θα πάμε για καισαρική έκανα ότι μπορούσα και τελικά τα κατάφερα. Εννοείται πως εάν υπήρχε επιπλοκή θα ζητούσα καισαρική. όχι όμως για να διευκολυνθώ εγώ και να μη περάσω τη φάση του τοκετού που άξιζε με τα χίλια.

BOBOLINOS
03-05-09, 23:32
Απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εγω ελεγα τη γιατρο μου θα γεννησω με καισαρικη δεν γενναω φυσιολογικα .με ρωταει η γιατρος γιατι και της απανταω οτι:"το λεμονι μου θελω να παραμεινει λεμονι και οχι να γινει καρπουζι" τρελαθηκε με αυτο που ακουσε (η ιδια ηθελε μεχρι τελευταια να γεννησω φυσιολογικα) δεν μου αρεσε η ιδεα του φυσιολογικου τοκετου και αυτα που περνας μετα δλδ οταν θα γυρισεις σπιτι σου θα πρεπει να κανεις και κολπικες πλυσεις τουλαχιστον μεχρι να περασουν 40 μερες ,οταν πας τουαλετα να πλενεσαι και στεγνωνεις την περιοχη πολυ καλα να μην υπαρχει καθολου υγρασια και παρουσιαστουν αλλα προβληματα μετα και βεβαια στην επαφη μετα θελει πολλη υπομονη (κρατα τον συντροφο σε καραντινα τοσο καιρο και επειτα ,πες του σιγα-σιγα.....).εγω γεννησα τελικα με καισαρικη και δεν το μετανιωσα αυτο που με προβληματιζε ειναι οτι οταν σου φερνουν το μωρακι στην αρχη δεν εχεις γαλα να το δωσεις για 2-3 μερες μεχρι να καταλαβει ο οργανισμος σου οτι πρεπει να αλλαξει τις λειτουργιες του.
Οσο αφορα τους πονους ειναι υποκειμενικο εξαρταται ποσο τους αντεχει η καθεμια μας.Το χειροτερο ειναι να εχεις την ταλαιπωρια σου το πρωτο βραδυ να θες να κοιμηθεις και στο θαλαμο να υπαρχει καποια που να ροχαλιζει δυνατα αντε κοιμησου μετα...και βεβαια οταν το αναφερεις στην εμπλεκομενη "εγω δεν ροχαλιζω" αυτην την απαντηση παιρνεις.φρικη..............
Το αλλο σπαστικο ειναι που ερχονται οι νοσοκομες και σε ρωτανε ολη την ωρα αν αεριστηκες (δειγμα οτι δουλευουν τα εντερα) και δεν μπορεις να φας αμεσως γιατι πρεπει να εισαι νηστικη απο την προηγουμενη μερα λογω της επεμβασης εδω πεφτει πολλη πεινα.
παντως οτι και να αποφασισετε ευχομαι καλη δυναμη......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Christie
14-05-09, 16:10
Απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εγω ελεγα τη γιατρο μου θα γεννησω με καισαρικη δεν γενναω φυσιολογικα .με ρωταει η γιατρος γιατι και της απανταω οτι:"το λεμονι μου θελω να παραμεινει λεμονι και οχι να γινει καρπουζι" τρελαθηκε με αυτο που ακουσε (η ιδια ηθελε μεχρι τελευταια να γεννησω φυσιολογικα) δεν μου αρεσε η ιδεα του φυσιολογικου τοκετου και αυτα που περνας μετα δλδ οταν θα γυρισεις σπιτι σου θα πρεπει να κανεις και κολπικες πλυσεις τουλαχιστον μεχρι να περασουν 40 μερες ,οταν πας τουαλετα να πλενεσαι και στεγνωνεις την περιοχη πολυ καλα να μην υπαρχει καθολου υγρασια και παρουσιαστουν αλλα προβληματα μετα και βεβαια στην επαφη μετα θελει πολλη υπομονη (κρατα τον συντροφο σε καραντινα τοσο καιρο και επειτα ,πες του σιγα-σιγα.....).

Χωρις παρεξηγηση αφου γεννησες με καισαρικη πως εισαι τοσο σιγουρη οτι αν γεννησεις φυσιολογικα πρεπει να κανεις ολα τα παραπανω?? :roll:

Κι εγω φυσιολογικα γεννησα αλλα δεν μου συνεβη τιποτα απο αυτα που αναφερεις...:rolleyes::rolleyes:

aleca
14-05-09, 17:51
Εγώ γέννησα με καισαρική γιατί το απαιτούσε η περίσταση ( πολλά κιλά δικά μου, εξάρθρωση ισχύος όταν γεννήθηκα και το μωρό είχε ισχιακή προβολή). Όταν με ρώταγαν πώς γέννησα και τους απαντούσα καισαρική, μου έδειχναν τη λύπη τους. Όταν δε, έμεινε έγγυος η αδερφή μου, η μαμά μου διατυμπάνιζε όλο χαρά ότι θα γεννούσε φυσιολογικά!! Θεωρώ υπερβολικό και την αποφυγή ΦΤ χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά και το ΄ταμπού΄που υπάρχει για όσες δεν γέννησαν φυσιολογικά. Πιστεύω ότι και οι δύο τρόποι έχουν θετικά και αρνητικά στοιχεία ο καθένας εν συγκρίσει με τον άλλον και ότι η κάθε περίπτωση πρέπει να εξατομικεύεται. Σε κάθε περίπτωση όμως, σημαντικό είναι ότι ένα μωρό έρχεται στον κόσμο, ο τρόπος δεν πιστεύω ότι έχει μεγάλη σημασία. Έτσι και αλλιώς πονάς, και είσαι ευτυχισμένη!!!!! Είτε θα είσαι ΄καμπουρίτσα΄όταν γεννήσεις, είτε σα να έχεις πιαστεί από την ιππασία!!! Όμως και στις δύο περιπτώσεις θα αισθάνεσαι μοναδικά!

Pipi
14-05-09, 18:15
εγω γεννησα τελικα με καισαρικη και δεν το μετανιωσα αυτο που με προβληματιζε ειναι οτι οταν σου φερνουν το μωρακι στην αρχη δεν εχεις γαλα να το δωσεις για 2-3 μερες μεχρι να καταλαβει ο οργανισμος σου οτι πρεπει να αλλαξει τις λειτουργιες του.

Το γάλα δεν αργεί να κατέβει λόγω καισαρικής. Ο οργανισμός παίρνει το μήνυμα να ξεκινήσει τη γαλουχία όταν αποκολλάται ο πλακούντας από τη μήτρα μετά την έξοδο του μωρού. Αυτό συμβαίνει και στους δύο τρόπους γέννας. Το πότε θα κατέβει το γάλα εξαρτάται από τον οργανισμό της κάθε γυναίκας.

annina
15-05-09, 19:22
Εγώ γέννησα με καισαρική γιατί το μπισκοτάκι μου ήταν εντελώς ανάποδα. Ο γιατρός μου μέχρι και την τελευταία εβδομάδα πρίν απο τη γέννα είχε ελπίδες μήπως και γυρίσει το μωρό. Το μπισκοτάκι όμως τίποτα. Αν και τον κράτησα αμέσως στην αγκαλιά μου θα προτιμούσα τον φυσιολογικό τοκετό πιστεύω ότι είναι εντελώς διαφορετικό συναίσθημα. Τέλος πάντων όλα καλά πήγαν και έτσι και αυτό είναι το μόνο που μετράει.

pipi συμφωνώ μαζί σου,γιατί και εμένα το πρωτόγαλα κατεβηκε αμέσως(οχι πολύ βέβαια) Την πρώτη ημέρα (γέννησα το πρωί) το απόγευμα έβαλα το μωρό στο στήθος.

Pipi
15-05-09, 19:28
Το πρωτόγαλα υπάρχει πριν ακόμα γεννήσεις.
Εγώ μιλάω για το γάλα.

annia
15-05-09, 19:37
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΜΩΣ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 7ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΝΑΡΚΩΣΗ ΤΙ ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΗΤΑΝ..18ΩΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΕΠΙΠΛΟΚΗ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΣΗΚΩΤΗ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΕΠΑΘΑ ΡΗΞΗ ΤΡΑΧΗΛΟΥ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ΑΙΜΟΡΑΓΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ 3ΩΡΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ 4ΦΙΑΛΕΣ ΑΙΜΑ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΤΡΟΜΑΞΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΑΠΛΑ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 3665Κ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΣΤΕΝΗ ΛΕΚΑΝΗ ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΖΟΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ Η ΚΑΗΜΕΝΗ Η ΜΗΤΡΑ ΜΟΥ.....ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ 2ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΘΗΛΑΣΑ 3ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ

Blue Fairy
24-05-09, 23:59
Δύο γέννες έκανα και τις δύο με καισαρική. Στην πρώτη όπως μου είπε αργότερα η γυναικολόγος μου δεν γινόταν διαφορετικά γιατί ο λώρος ήταν τυλιγμένος στο λαιμό του μωρού (κάπου αναφέρθηκε αυτό σαν δικαιολογία-μέχρι τότε στους υπέρηχους δεν φαινόταν τίποτα:roll: ) αρκετές φορές, ήταν ψηλά, δεν είχε εμπεδωθεί το κεφάλι και άλλες δικαιολογίες. Ίσως και να είχε δίκιο ποιος ξέρει:roll: Εγώ όμως γιατί έχω ένα προαίσθημα ακόμα και μετά από σχεδόν 7 χρόνια ότι αν με άφηνε 2-3 μέρες παραπάνω (είχα περάσει και τις 40 εβδομάδες) θα γεννούσα φυσιολογικά;:roll:

Τέλοσπάντων ότι έγινε έγινε τώρα και δεν αλλάζει. Τουλάχιστον τα παιδάκια μου είναι υγιέστατα, μεγαλώνουν με πολύ αγάπη και εγώ σαν μαμά κουκουβάγια τα καμαρώνω;)

Ξέρω όμως και περιπτώσεις γνωστών μου που ενώ είχαν πρόβλημα στους τοκετούς τους ο γιατρός δεν προχώρησε σε καισαρική αλλά σε άλλες μεθόδους. Σε μια κοπέλα επειδή το μωρό ερχόταν ανάποδα αντί να προχωρήσει σε καισαρική θεώρησε σωστό να της σπάσει τον ώμο για να καταφέρει να γυρίσει το παιδί:shock:

Σίγουρα ο φυσιολογικός τοκετός είναι ότι καλύτερο μπορεί να βιώσει μια μέλλουσα μητέρα και καλό είναι να υποστηρίζεται και από τους γιατρούς αλλά και τις κλινικές/νοσοκομεία αλλά όταν υπάρχουν τέτοια περιστατικά όπως το παραπάνω διαλέγεις την καισαρική με κλειστά μάτια.

mmdad
25-05-09, 00:22
Εγω ημουν καπου στη μεση. Εκανα προκληση και γεννησα φυσιολογικα και χωρις καισαρικη. Βεβαια ειχα μια περιπετια και αν και γεννησα χωρις επισκληριδιο εφαγα και ολικη αναισθησια και χειρουργιο μετα. Επισης για τρεις μερες ημουν ακινητη στο κρεβατι οποτε δεν ξερω τελικα αν θα ηταν καλυτερα να γεννησω με καισαρικη ή οχι. Παντως το μωρο το εβαλα στο στηθος αμεσως μολις μπηκα στο δωματιο. Μαλλον ειχα καποιο προβλημα με την ποσοτητα του γαλακτος γιατι ο μικρος εχασε πολυ βαρος αλλα καπου διαβασα οτι οφειλεται στην (αναγκαστικη) μεταγγιση αιματος που μου εγινε. (Και εν πασει περιπτωη ημουν σε τοσο ασχημη κατασταση που μαλλον ο οργανισμος μου προσπαθουσε πρωτα να επιβιωσω και μετα να βγαλει γαλα)...

annia
25-05-09, 16:24
Εγω ημουν καπου στη μεση. Εκανα προκληση και γεννησα φυσιολογικα και χωρις καισαρικη. Βεβαια ειχα μια περιπετια και αν και γεννησα χωρις επισκληριδιο εφαγα και ολικη αναισθησια και χειρουργιο μετα. Επισης για τρεις μερες ημουν ακινητη στο κρεβατι οποτε δεν ξερω τελικα αν θα ηταν καλυτερα να γεννησω με καισαρικη ή οχι. Παντως το μωρο το εβαλα στο στηθος αμεσως μολις μπηκα στο δωματιο. Μαλλον ειχα καποιο προβλημα με την ποσοτητα του γαλακτος γιατι ο μικρος εχασε πολυ βαρος αλλα καπου διαβασα οτι οφειλεται στην (αναγκαστικη) μεταγγιση αιματος που μου εγινε. (Και εν πασει περιπτωη ημουν σε τοσο ασχημη κατασταση που μαλλον ο οργανισμος μου προσπαθουσε πρωτα να επιβιωσω και μετα να βγαλει γαλα)...

λιγο πολυ τα ιδια περασαμε εσυ τι επαθες και εκανες χειρουργειο??εγω ρηξη τραχηλου μητρας και εκανα 3ωρες χειρουργειο και χρειαστηκα 4φιαλες αιμα...

Σοφία Τ.
25-05-09, 16:39
δεν μου αρεσε η ιδεα του φυσιολογικου τοκετου και αυτα που περνας μετα δλδ οταν θα γυρισεις σπιτι σου θα πρεπει να κανεις και κολπικες πλυσεις τουλαχιστον μεχρι να περασουν 40 μερες ,οταν πας τουαλετα να πλενεσαι και στεγνωνεις την περιοχη πολυ καλα να μην υπαρχει καθολου υγρασια και παρουσιαστουν αλλα προβληματα μετα και βεβαια στην επαφη μετα θελει πολλη υπομονη (κρατα τον συντροφο σε καραντινα τοσο καιρο και επειτα ,πες του σιγα-σιγα.....)

Αυτα που αναφερεις για τον φυσιολογικο τοκετο δεν ειναι κανονας.Ειδικα οσον αφορα τις επαφες,το ιδιο προσεκτικη πρεπει να εισαι κι οταν κανεις καισαρικη αφου οι 40 μερες αποχης επιβαλλονται οχι για την επουλωση του περινεου και του κολπου μονο,αλλα κυριως για την αποφυγη μολυνσεων της μητρας.Επισης οι κολπικες πλυσεις απαγορευονται γενικα,ποσο μαλλον αν μολις εχεις γεννησει...

elena36
25-05-09, 20:04
Για όνομα του Θεού!!! Φ Υ Σ Ι Ο Λ Ο Γ Ι Κ Ο Σ και μόνον εκτός και αν είναι θέμα υγείας και επικινδυνότητας....Δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση (και όμως) και τίποτα καλύτερο για την υγεία τόσο του μωρού αλλά και της μητέρας. Γιατί αυτή η συζήτηση???? Γιατί είμαστε Ελλάδα....Ελάτε!!! Σοβαρευτείτε!!!

mmdad
16-06-09, 23:34
λιγο πολυ τα ιδια περασαμε εσυ τι επαθες και εκανες χειρουργειο??εγω ρηξη τραχηλου μητρας και εκανα 3ωρες χειρουργειο και χρειαστηκα 4φιαλες αιμα...

Δεν εκανε συσπασεις η μητρα και δεν σταματουσε η αιμοραγια. Εκανα αποξεση και μου εβαλαν 2 φιαλες αιμα. Τωρα ποσες ωρες ακριβως κρατησε δεν ξερω παντως 8:10 γεννησα και ημουν γυρω στη 13:00 στο δωματιο

Bunny
17-06-09, 13:15
Άν μπορούσα να διαλέξω, θα διάλεγα φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο!

linav
20-06-09, 16:20
Ειτε καισαρική είτε φυσιολογικός τοκετός τελικά τους πόνους δεν τους γλυτώνουμε άλλες πριν και άλλες μετά. Εγώ για να πω την αλήθεια σκέφτομαι το πόσο ρόμπες γινόμαστε εμείς οι γυναίκες για να φέρουμε στον κόσμο τα αγγελούδια μας. Ανοίγουμε τα πόδια μπροστά σε τόσο κόσμο, μας ξυρίζουν, μας κάνουν κλύσματα και ένα σωρό άλλα που δεν αναφέρονται λόγω λογοκρισίας. Βέβαια είναι συνηθισμένοι όλοι αυτοί στα νοσοκομεία με αυτά που βλέπουν κάθε μέρα αλλά εγώ ξέρετε πόσο σκέφτομαι την όλη διαδικασία τώρα που ξαναγεννάω? Καισαρική ευτυχώς ή δυστυχώς.

xuito
21-06-09, 18:38
Η μαμά μου λέει: Η φύση θα προνοούσε να έχουν οι γυναίκες ένα φερμουάρ στην κοιλιά , ώστε να ανοίγει και να βγαίνει το μωρό.Εφ όσον δεν έχουμε φερμουάρ, ο τρόπος που διάλεξε η φύση για να έρχονται τα παιδιά στον κόσμο είναι ο φυσιολογικός τοκετός...Γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση και επισκληρήδιο, θα το ξανάκανα άνετα.

Nadine
21-06-09, 20:43
Ωραία τα λέτε....!!!!
Μια χαρά όλα με την επισκληρίδιο..
Όσες γεννήσατε χωρίς αυτή, όμως, για πείτε μας, θα το ξανακάνατε.....??????

baduz
25-06-09, 16:20
Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό (με επισκληρίδιο)
Στις 38 εβδομάδες με πρόκληση λόγω διαβήτη κύησης.

Ευτυχώς που η μαία μου (την αγαπώ) με βοήθησε πάρα πολύ μα πάρα πολύ και γέννησα φυσιολογικά.
Αλλιώς ο γιατρός θα μου έκανε καισαρκή.

Μπήκα 12 το βράδυ, ήρθε η εφημερεύουσα μαια. Με "τσέκαρε" (την μισώ, πιο πολύ θυμάμαι αυτήν παρά τους πόνους).

Στις 7 το πρωι ήρθε η μαία μου και μου έβαλαν τον ορό. Όταν άρχισαν οι πόνοι τότε μου έκαναν την επισκληρίδιο. Για λίγο ήμουν καλά. Όταν πλησίαζε η ώρα τότε λέω στην Σοφίτσα μου, πονάω κάνε και άλλη δόση. Μου λεει εντάξει... την πίστεψα μετά από λίγο με ρωτάει πονάς τις λέω οχι, σίγουρα??? σίγουρα...

Γέννησα με την βοήθειά της.

Αυτό που δεν άντεξα ήταν τα ράμματα, ο γιατρός μου ζήτησε γενική αναισθησία για 10 λεπτά!

Αν δώσει ο Θεός πάλι φυσιολογικά θα γεννούσα εκτός εάν υπάρχει κίνδυνος για το παιδί.
Φυσικά θα έχω μαζι και την μαία μου, την Σοφία μου.
Και να φανταστείς κανείς ότι γιατρός μου είναι ο άνδρας της μαίας μου.
Του είπα ότι τα λεφτά που σου έδωσα ανήκουν στην Σοφία!!!!!

Λιζα Ν.
25-06-09, 21:27
Α επιλογη: καισαρικη με επισκληρίδιο
Β επιλογη: φυσιολογικος με επισκληρίδιο
Γ επιλογη: φυσιολογικος χωρίς επισκληρίδιο
Δ επιλογή: καισαρικη με ολική...

Το τελευταιο ειναι η αγωνια μου, δεν το θελω και φοβαμαι μη συμβει....φτου φτου

Το ξερω οτι οι περισσοτερες εχουν τα α,β αναποδα αλλα γενικα θεωρώ την καισαρικη πιο....πολιτισμενη μεθοδο, εξαλλου πολλες γυναικες υποβαλλονται μετα και σε καισαρικη αφου εχουν περασει τοση ταλαιπωρια (2 τοκετοι μαζι!) ή σε χειρουργεια μετα απο αιμορραγιες κλπ.

o mpempis mas
25-06-09, 23:24
Η μαμά μου λέει: Η φύση θα προνοούσε να έχουν οι γυναίκες ένα φερμουάρ στην κοιλιά , ώστε να ανοίγει και να βγαίνει το μωρό.Εφ όσον δεν έχουμε φερμουάρ, ο τρόπος που διάλεξε η φύση για να έρχονται τα παιδιά στον κόσμο είναι ο φυσιολογικός τοκετός...Γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση και επισκληρήδιο, θα το ξανάκανα άνετα.

sorry που θα στο χαλασω αλλα η φυση δεν διαλεξε τον τροπο "προκληση και επισκληριδιο"!!

Bithrouni
26-06-09, 00:08
Ωραία τα λέτε....!!!!
Μια χαρά όλα με την επισκληρίδιο..
Όσες γεννήσατε χωρίς αυτή, όμως, για πείτε μας, θα το ξανακάνατε.....??????

Γέννησα φυσιολογικά, χωρίς πρόκληση ή επισκληρίδιο. Πόνεσα (φυσικά δεν θυμάμαι πλέον τον πόνο), αλλά το ράψιμο ήταν το πιο επώδυνο ... εκεί που λες πως τελείωσε...και ήταν πολλά τα ράμματα... 3700 βγήκε!
Θα ήθελα αν κάνω και δεύτερο παιδί να γεννήσω με τον ίδιο τρόπο. Βέβαια για να πώ την αλήθεια είχα οξύ τοκετό (επώδυνο αλλά σύντομο), οπότε δεν ξέρω αν είχα περάσει 16 ώρες αν θα είχα την ίδια γνώμη.

Να σημειώσω οτι φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική, το να κρατάς το μωρό σου στα χέρια μετά από 9 μήνες αναμονής (άντε 8, τον πρώτο μήνα δεν το παίρνει κανείς χαμπάρι) ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΟ.

baduz
26-06-09, 09:39
sorry που θα στο χαλασω αλλα η φυση δεν διαλεξε τον τροπο "προκληση και επισκληριδιο"!!

Σωστό!!!
Συμφωνώ!

katerin@
26-06-09, 13:09
Σωστό!!!
Συμφωνώ!
κορίτσια λυπάμαι που θα σας το χαλάσω αλλά η φύση δεν προέβλεψε ούτε νοσοκομεία, ούτε γιατρούς ούτε μαίες, οπότε μην μπαίνετε στο τριπάκι να σκέφτεστε μόνο τι θεωρείτε εκ του ασφαλούς "της φύσης" γιατί αν το δείτε με ανοιχτά τα μάτια σας, θα καταλάβετε ότι οδηγείστε σε πολύ μακρινά και επικίνδυνα μονοπάτια...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
06-07-09, 00:23
εξαλλου πολλες γυναικες υποβαλλονται μετα και σε καισαρικη αφου εχουν περασει τοση ταλαιπωρια (2 τοκετοι μαζι!) ή σε χειρουργεια μετα απο αιμορραγιες κλπ.

Aυτο δεν το καταλαβα..τι εννοεις?
Το σχεση εχει αν γεννησεις φυσιολογικα με την καισαρικη?

Άννα
27-07-09, 16:21
Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα αλλα εγω ειμαι μια απο τις γυναικες που οταν θα ειναι να γεννησω θα επιλεξω καισαρικη με ολικη ναρκωση.Ο λογος ειναι καθαρα γιατι ξερω πολλες περιπτωσεις με προβληματα υγιειας λογω περιγεννητικων επιπλοκων! επισης ειμαι κατα της επισκληριδιου γιατι επισης μπορει 1/1000000000 να μεινω απο παραλυτη ως το πιο απλο να εχω προβληματα με την μεση μου για μια ζωη. Παλια δεν ηθελα καισαρικη αλλα τωρα πια ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα το επιλεξω!

TXARA
05-08-09, 00:47
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΠΙΕΣΗ.ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΙΕΣΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΗ ΔΟΣΗ ΕΠΙΣΚΛ.,ΜΙΑ ΜΕΘΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΛΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ.ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ''ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ"ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
09-08-09, 14:50
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΕΣΠΕΥΣΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ ΠΙΕΣΗ.ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΙΕΣΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΠΛΗ ΔΟΣΗ ΕΠΙΣΚΛ.,ΜΙΑ ΜΕΘΗΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΛΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ.ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ''ΡΑΤΣΙΣΜΟΥ"ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΝΕ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

Μ ολο το σεβασμο...αλλα ειλικρινα δεν νομιζω να υπαρχει ρατσισμος απεναντι στις γυναικες...μ οποιον τροπο και αν γεννησαν ΑΛΛΑ ρατσισμο απεναντι στους γιατρους που επιλεγουν ΧΩΡΙΣ (δεν μιλαω για τους τοκετους που επιβαλεται η καισαρικη που θα επρεπε να ειναι το 5% και οχι 60%) λογο ενα χειρουργιο ..για δικους τους λογους προσωπικους...
Δεν νομιζω οτι υπαρχει ρατσισμος ουτε στις γυναικες που επιλεγουν την καισαρικη απ την στιγμη που εχουν διαβασει τους κινδυνους (που ειναι πολλοι περισσοτεροι απ τον φυσιολογικο..αλλα δεν το γνωριζουν γιατι δεν εχουν ενημερωθει σωστα....)Αν παραυτα ενημερωθει και θελει για δικους της λογους ..ειναι απολυτα σεβαστο...(εχω γνωστη η οποια βλεπει ενεση και λυποθυμαει..εε δεν ηθελε να γεννησει με φυσιολογικο τοκετο..και την καταλαβαινω απολυτα..)
Και δεν νομιζω οτι λεει καμια οτι μανα γινεσαι μονο απο το πως γεννας.....θεωρω οτι μανα γινεσαι οχι με το ΑΝ και ΠΩΣ γεννας ενα παιδι..αλλα με το να μεγαλωνεις ενα παιδι..ακομα και αν δεν ειναι δικο σου.

sonar
09-08-09, 17:58
Δεν εχω διαβασει ολα τα μηνυματα αλλα εγω ειμαι μια απο τις γυναικες που οταν θα ειναι να γεννησω θα επιλεξω καισαρικη με ολικη ναρκωση.Ο λογος ειναι καθαρα γιατι ξερω πολλες περιπτωσεις με προβληματα υγιειας λογω περιγεννητικων επιπλοκων! επισης ειμαι κατα της επισκληριδιου γιατι επισης μπορει 1/1000000000 να μεινω απο παραλυτη ως το πιο απλο να εχω προβληματα με την μεση μου για μια ζωη. Παλια δεν ηθελα καισαρικη αλλα τωρα πια ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα το επιλεξω!

Οι κίνδυνοι της ολικής νάρκωσης είναι και αυτοί αρκετοί και πολύ σοβαροί. Άλλωστε μπορείς να καταφέρεις να γεννήσεις φυσιολογικά και φυσικά (χωρίς καμία αναισθησία).

Μ ολο το σεβασμο...αλλα ειλικρινα δεν νομιζω να υπαρχει ρατσισμος απεναντι στις γυναικες...μ οποιον τροπο και αν γεννησαν ΑΛΛΑ ρατσισμο απεναντι στους γιατρους που επιλεγουν ΧΩΡΙΣ (δεν μιλαω για τους τοκετους που επιβαλεται η καισαρικη που θα επρεπε να ειναι το 5% και οχι 60%) λογο ενα χειρουργιο ..για δικους τους λογους προσωπικους...
Δεν νομιζω οτι υπαρχει ρατσισμος ουτε στις γυναικες που επιλεγουν την καισαρικη απ την στιγμη που εχουν διαβασει τους κινδυνους (που ειναι πολλοι περισσοτεροι απ τον φυσιολογικο..αλλα δεν το γνωριζουν γιατι δεν εχουν ενημερωθει σωστα....)Αν παραυτα ενημερωθει και θελει για δικους της λογους ..ειναι απολυτα σεβαστο...(εχω γνωστη η οποια βλεπει ενεση και λυποθυμαει..εε δεν ηθελε να γεννησει με φυσιολογικο τοκετο..και την καταλαβαινω απολυτα..)
Και δεν νομιζω οτι λεει καμια οτι μανα γινεσαι μονο απο το πως γεννας.....θεωρω οτι μανα γινεσαι οχι με το ΑΝ και ΠΩΣ γεννας ενα παιδι..αλλα με το να μεγαλωνεις ενα παιδι..ακομα και αν δεν ειναι δικο σου.

Συμφωνώ απόλυτα. "Μαμά" είναι όποια γυναίκα προσφέρει την ζωή της για να μεγαλώσει μια καινούργια ζωή. Δεν έχει καν σημασία αν το γέννησε η ίδια, πόσο μάλλον το πως το γέννησε.

efikarag
09-08-09, 18:11
Eπειδη ειχα τρομερο φοβο οταν πηγα να γεννησω το πρωτο μου παιδι και τελικα γεννησα φυσιολογικα και πανευκολα και ειδα οτι δεν ηταν κατι το τραγικο οπως ολοι με ειχαν αφησει να πιστευω θα επελεγα με βεβαιοτητα τον φυσιολογικο τοκετο.Χωρις βεβαια να κατακρινω την καισαρικη οταν και μονο οταν αυτη επιβαλλεται..

ΨΥΧΟΥΛΑ
11-09-09, 13:11
φυσιολογικα!!!!!!

sofi 30
11-09-09, 13:17
Εγώ γέννησα πριν 3 μήνες φυσιολογικότατα κ όταν λέω φυσιολογικότατα εννοώ ούτε καν με επισκληρίδιο. Ή αλήθεια είναι οτι παρόλο που ήθελα φυσιολογικό τοκετό, οι πόνοι ήταν υπερβολικοί! Οπότε άν με το καλό πάω για δεύτερο παιδάκι μάλλον θα ζβητήσω επισκληρίδιο. Καισαρική πάντως με τίποτα!

PASOUMI
11-09-09, 13:47
εγώ γέννησα κανονικά μεσα σε 3 ώρες με επισκληρίδιο.αν ήξερα οτι θα ήταν τόσο σύντομο μπορεί κ να μην είχε την είχα επιλέξει γιατί οι πόνοι ψιλοαντέχονταν σε γενικές γραμμές. τώρα όταν ξαναμείνω έγκυος κανονικά θα διαλέξω βέβαια ( εκτός αν οι περιστάσεις άλλα προστάζουν). πάντως πριν γεννήσω σκεφτόμουνα κ γω να πω στο γιατρό, λόγω άγχους κ φόβου, οτι θέλω προγραμματισμένα-ολική νάρκωση-καισαρική :)
πάντως μου φαίνεται οτι οι τελευταίες γενιές έχουμε γίνει πολύ καλομαθημένες.τόσα και τόσα χρόνια τόσες γυναίκες πως τα καταφέρνανε πια χωρίς όλα αυτά τα βοηθητικά μέσα...

Dimitra_13
11-09-09, 13:48
Φυσιολογικά θα γεννούσα αν μου ήταν επιτρεπτό.Λόγω διαβήτη όμως,πρέπει να γεννήσω με καισαρική.Δεν έχω πρόβλημα,είτε με τον ένα τρόπο,είτε με τον άλλο,ανυπομονώ να κρατήσω την μπουμπουκα μου.:rolleyes:

katerin@
11-09-09, 15:13
πάντως μου φαίνεται οτι οι τελευταίες γενιές έχουμε γίνει πολύ καλομαθημένες.τόσα και τόσα χρόνια τόσες γυναίκες πως τα καταφέρνανε πια χωρίς όλα αυτά τα βοηθητικά μέσα...
Λέγεται εξέλιξη. Άλλοι οργανισμοί συνηθισμένοι σε κακουχίες παλιότερα άλλοι τώρα.
Και έχουν πεθάνει πολλές γυναίκες στη γέννα. Δεν τα καταφέρνανε έτσι απλά.

meropi
11-09-09, 15:18
βρε κοριτσια πολυ κομπλεξ για το τιποτα................αντε να χαρειτε τα παιδακια σας......................

meropi
11-09-09, 15:19
εγω εχω κανει 3 καισαρικες και ολα καλα αντε γιατι το ζαλισαμε το θεμα .......................

kiko
11-09-09, 15:45
εγώ γέννησα με καισαρική ,μετά από 12 ώρες αναμονής και εφόσον το παιδί είχε σφηνώσει στη λεκάνη (κατά τα λεγόμενα του γιατρού και φυσικά τον πιστεύω).Μακάρι να μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς επισκληριδίους κτλ γιατί ειλικρινά σας μιλάω φοβάμαι πολύ αν θα ξαναμείνω έγκυος την διαδικασία του χειρουργείου και της επισκληριδίου.
Η θέα όμως των υγιεί παιδιών με κάνει να τα ξεχνάω όλα.

sonar
13-09-09, 19:16
Δεν είχαν άλλη επιλογή γι' αυτό το υπέμεναν και όχι επειδή ήταν σκληραγωγημένες. Είναι σαν να έχεις ημικρανίες σήμερα και να θες να σου περάσουν "φυσικά" χωρίς να παρέμβεις ;) επειδή οι παλιοί δεν είχαν παυσίπονα.

ραφαελ
05-10-09, 22:41
εγω κορίτσια γέννησα με καισαρική για τον λόγω που μου είπε ο γιατρός μου ότι λόγω ινομοιώματος δεν θα μπορούσε να περάσει το μωρό.Το δέχτηκα μιας που και σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα φριχτούς πόνους σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω.Να σημειώσω ότι έκανα ολική νάρκωση γιατι μου είπε ότι θα μου έβγαζε το ινομόιωμα.πριν 4 μήνες έκανα διακοπή λόγω προβλήματος που είχε το μωρό πάλι με ολική γιατι δεν είχα την ψυχολογική δυναμη αλλά αυτη την φορά μου είπε κιώλας ότι τα ινομοιώματα στην εγκυμοσύνη δεν τα πειράζουμε.Πόναγα όταν γέννησα τον γιό μου λόγω που δεν έκανα επισκλειρίδιο αλλά έλεγα δεν πειράζει.έχω κάνει 2 καισαρικές.Ήταν ένας χασάπης.ποιος μου εγγυάται ότι δεν μου έκανε ζημιά?και αν δεν μπορέσω να κάνω άλλο λόγω καισαρικής?
Οπότε μακάρι να γεννούσα φυσιολογικά γιατι τον ίδιο πόνο θα τραβούσα και δεν θα ήμουν και σφαγμένη.

p-kassiani
02-11-09, 00:26
φυσιολογικο τοκετο!!!!!αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα γιατι να μην ζησεις αυτη την εμπηρια...με μια επισκληριδιο ολα κυλουν ομαλα, ηρεμα και το ζεις !!!!!!!!

Γιωτούλα26
02-11-09, 03:31
Εγώ γέννησα με καισαρική και όλα πήγαν καλά. Εχουν περάσει μονο 7 μήνες και η τομή μου σχεδόν έχει εξαφανιστεί...! Φυσικά αν δεν υπήρχε λόγος να γεννήσω έτσι θα προτημούσα την φυσιολογική γένα!

LYRELE
10-11-09, 09:33
καταρχήν έχω τρία παιδιά, έκανα αναγκαστικά καισαρική τομή στην πρώτη μου γέννα λόγω επιπλοκών, δεν ήταν εύκολο, ακολούθησε και δεύτερη καισαρική μετά από 3 χρόνια, δεν την κατάλαβα καθόλου, μετά από 8 χρόνια από την δεύτερη, έκανα και τρίτη, πρίν από 1 1/2 μήνα, τι να σας πω όμως, τόσο πόνο δεν είχα ξαναπεράσει....δεν με ηρεμούσαν ούτε τα παυσίπονα, αν γύριζα το χρόνο πίσω λοιπόν και αν είχα και επιλογή αυτή τη φορά, θα διάλεγα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ.
Όπως και να το κάνεις, η καισαρική είναι χειρουργείο....

DeeDee
18-11-09, 12:23
Καλημεραααα

κι εγω γεννησα με καισαρικη πριν εναμιση μηνα περιπου. Βεβαια οχι απο επιλογη, αν μπορουσα να διαλεξω θα διαλεγα φυσιολογικο τοκετο !

Με την καισαρικη οι πρωτες 3 μερες ειναι δυσκολες. Μετα σιγα σιγα περναει ο πονος και μπορεις να κινεισαι πιο ανετα επειδη σου εχουν βγαλει τον καθετηρα και τον ορο που εχεις στην αρχη. Βεβαια μη φανταστεις οτι τις πρωτες 3 μερες δεν αντεχεται ο πονος. Το πιο δυσκολο ειναι να το παρεις αποφαση να σηκωθεις να περπατησεις, εκει ποναει αρκετα. Μετα καθε μερα ειναι και καλυτερα :)

Τα μειονεκτηματα της καισαρικης που εχω σκεφτει εγω μεχρι τωρα ειναι μακροχρονια.
1. Δεν μπορεις να κανεις οσες γενες θελεις (αυτο δε με απασχολει πολυ, μεχρι 2-3 παιδια που θελω εγω μπορω να κανω. Νομιζω πανω απο 4 δεν μπορεις)

2. Πρεπει για μια ζωη να προσεχεις να μη σηκωνεις βαρη επειδη μπορει να δημιουργηθει κηλη στην τομη σου και να εχεις προβληματα. Αυτο με ενοχλει γιατι ειχα μαθει να κουβαλαω πολλα πραγματα μονη μου, να μετακινω επιπλα στο σπιτι κτλ και τωρα νιωθω λιγακι αβολα να ζηταω συνεχεια απο τον αντρα μου να κανει αυτες τις δουλειες.

Αυτα ειναι που εχω σκεφτει εγω. Ο πονος τις πρωτες μερες περναει και δεν χρειαζεται να το σκεφτεσαι καν. Ειναι τοση η χαρα για τον ερχομο του μωρου που το ξεπερνας ευκολα :):)

Ελπιζω να βοηθησα κι εγω :)

ΝΤΟΛΗ
18-11-09, 12:45
Γλυκό μου κορίτσι, τα ποσοστά επιπλοκής από την ολική νάρκωση ξέρεις που κυμαίνονται? Ο κίνδυνος θρόμβωσης και πνευμονικής εμβολής ξέρεις πόσο μεγαλύτερος είναι στην καισαρική από ότι στον φυσιολογικό τοκετό?

Giotako
18-11-09, 12:58
κ εγω καισαρικη εκανα,δεν καταλαβα σχεδον καθολου πονο,πιο πολυ με τραβουσαν οι γαζες παρα τα ραματα.Γεννησα στις 4 το μεσημερι κ την αλλη μερα στις 7 το πρωι σηκωθηκα κανονικα,πονουσα ελαχιστα,το ιδιο βραδυ μου εβγαλαν τον ορο κ τον καθετηρα κ παυσιπονα στις 6 μερες που ημουν στην κλινικη πηρα μονο 2.Τωρα 2 εβδομαδες μετα ειμαι παρα πολυ καλα κ σε λιγες μερες ξεκιναω κανονικα την δουλεια.Στην αρχη πανικοβληθηκα οταν μου ειπε ο γιατρος οτι θα κανω καισαρικη γιατι φοβομουν το μετα,ευτυχως πηγαν ολα καλα.Πιστευω οτι καθε καισαρικη ειναι διαφορετικη κ καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα

elisabeth
18-11-09, 13:15
κ εγω με καισαρικη και επισκληριδιο γεννησα λογω υψηλου σακχαρου που ανεβασα το τελευταιο διμηνο δε πονεσα καθολου ουτε κατα τη διαρκεια ουτε μετα και συνηλθα γρηγορα.πιο πολυ πονεσα κατα την επισκληριδιο παρα μετα τη καισαρικη.τα ραμματα με τραβαγαν ελαχιστα το πρωτο μηνα κ μετα καθολου.ειχα σκεφτει απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου να γεννησω με καισαρικη γιατι θεωρουσα οτι δε θ αντεχα το πονο του φυσιολογικου τοκετου.ισως αν ειχα τη δυνατοτητα σε μια δευτερη εγκυμοσυνη να δοκιμαζα φυσιολογικο με επισκληριδιο αλλα μαλλον παλι καισαρικη θα επιλεξω οταν ερθει εκεινη η ωρα.
κ φυσικα ειναι δικαιωμα καθε γυναικας να επιλεγει οσο αυτο ειναι δυνατο οποιο τροπο θελει για να γεννησει.κ εννοειται οτι μ ενοχλει κ εμενα το ποσοστο των γιατρων που κανουν καισαρικες χωρις λογο η χωρις να το εχει ζητησει η γυναικα.

loukomamy
18-11-09, 14:16
Oταν ετοιμαζόμουν να γεννήσω τον γιο μου είχαμε συμφωνήσει με τη γυναικολόγο μου οτι θα κάναμε μόνο αυτό που έπρεπε. Απο τις επισκέψεις μας ήξερα οτι το πιο πιθανό θα ήταν να γεννήσω φυσιολογικά, παρολα αυτά, της είχα πει οτι αν χρειαζόταν να μου το πάρει με καισαρική δε θα περίμενα ούτε να με ρωτήσει. Της έχω φυσικά απόλυτη εμπιστοσύνη.

Τελικά γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Την επισκληρίδο δεν την είχαμε προαποφασίσει γιατί λόγω ηπαρίνης δεν ήταν σίγουρο οτι θα είχε περάσει το απαραίτητο διάστημα αποχής για να μπορώ να κάνω με ασφάλεια επισκληρίδιο. Δε με ένοιαζε όμως τίποτα. Δε με ενδιέφερε ο τρόπος . Δε φοβόμουν ρε παιδί μου. Ολοι με έλεγαν αναίσθητη, και η πραγματικότητα ήταν οτι το μόνο που ήθελα ήταν να κρατήσω στα χέρια μου το παιδί μου και να είναι γερό.

Ευτυχώς όλα πηγαν τέλεια.

Αν με αξιώσει ο Θεός να αποκτήσω και άλλο παιδάκι, η πρώτη μου ευχή θα είναι και πάλι να αποκτήσω ένα υγειές μωρό και η δεύτερη να ζήσω ξανά την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού.

loukomamy
18-11-09, 14:22
Γλυκό μου κορίτσι, τα ποσοστά επιπλοκής από την ολική νάρκωση ξέρεις σε τι ποσοστό κυμαίνονται? Ο κίνδυνος θρόμβωσης και πνευμονικής εμβολής ξέρεις πόσο μεγαλύτερος είναι στην καισαρική από ότι στον φυσιολογικό τοκετό?

Συμφωνώ απόλυτα με την Ντολη! Αννα, εφοσον εσύ θες να αποφασίσεις τον τρόπο που θα φέρεις στη ζωή το μωράκι σου, απλώς εύχομαι ο γιατρός σου να σου μεταφέρει αντικειμενικά τα υπερ και τα κατά της όποιας επιλογής σου.

Smouts
18-11-09, 14:24
Εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό χωρις επισκληρηδιο πριν 4 περιπου μηνες. Η εμπειρία ανεπαναληπτη και μακαρι να με αξιωσει ο Θεος να την ξαναζησω. Βεβαια είχα εύκολο και γρήγορο τοκετό (γέννησα σε 5 ωρες απο την ωρα που με πιασανε οι πονοι και πηγα στο μαιευτηριο και με σπασμενα νερα).
Θελω να πω οτι οι πονοι (από τη δική μου εμπειρια) ειναι ανεκτοί, αυτό που κουραζει ειναι η συχνοτητα των πονων αν αυτο το σταδιο του τοκετού διαρκεσει πολλες ωρες. Κυριως για κοπελες που πονανε στην περιοδό τους, θα ειναι ακομα πιο ευκολο. Γιατί ο πόνος αυτός ειναι. Εντονος πονος περιόδου. Εγώ που ποτέ δεν ποναγα, δεν θεωρω οτι οι πονοι της γέννας δεν αντεχονται.
Ειχα πει ομως στο γιατρό τα εξής: Θελω να γεννησω φυσιολογικά (το χωρίς επισκληρηδιο ήταν δική του επιλογή για ιατρικούς λογους). Δεν θελω να παμε για καισαρική για ψύλλου πήδημα. Αν ομως, εξαρχής φαίνεται ότι δεν προκειται να τα καταφερουμε φυσιολογικά (π.χ. ψηλά το παιδί, μεγαλο παιδί κλπ), να παμε κατευθειαν για καισαρική. Να μην ταλαιπωρούμαι και απο πόνους τόσες ώρες και στο τέλος να κανω καισαρική.
Ευτυχως ολα πηγαν τέλεια. Με τη βοήθεια της μαιας μου, που με συντόνιζε σε όλη τη διαρκεια του τοκετού και μου επαιρνε πραγματικα το μυαλο απο τους πονους.

μπετυ
18-11-09, 16:07
ΓΙΑ ,ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΩΡΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ Η ΜΙΚΡΗ,ΠΟΝΟΥΣΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΕΠΙ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ,ΧΑΛΙΑ!!!!ΑΚΟΜΑ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ Η ΕΝΕΣΗ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΜΕ ΑΛΑΓΗ ΚΑΙΡΟΥ,15 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ...:roll:

DeeDee
27-11-09, 09:41
μπετυ μου

μηπως εχεις καποιο προβλημα με την μεση σου ή την πλατη σου ;; Η ενεση που μας κανουν ειναι λιγακι αδυνατο να σε ποναει τοσο καιρο μετα! Μια τσιμπια ειναι μονο.

SUPERMOM
27-11-09, 11:41
ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΣΚΕΨΗ ΗΤΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ. ΕΤΣΙ ΞΕΦΟΥΡΝΙΣΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ.
ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΕΛΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΩΡΑ "ΘΑ ΓΕΝΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΕΛΑΣ". ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ( ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΕΙΟΣ). ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΛΘΑ ΑΜΕΣΩΣ. ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΟΡΟ, ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΤΛ.
ΑΝ ΜΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΞΑΝΑΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΛΕΓΑ ΚΑΙΣΣΑΡΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΡΙΖΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.

catherine78
30-01-10, 06:09
ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 16Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Ο,ΤΙ ΑΠ'ΤΑ 2 ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ.

Μαριρενα
30-01-10, 09:49
Γεννησα φυσιολογικα και χωρις καν επισκληριδιο απο καθαρη τυχη!!!!!!!!!:D:D:D:DΣτην αρχη οταν με επιασαν οι πονοι θυμαμαι οτι ψιλοπονουσα αλλα μεχρι ενα σημειο ηταν ανεκτα και αν δεν μου εκανε και ο γιατρος την ανοητη εξεταση με το δακτυλο για να δει την διαστολη του τραχηλου και με ειχαν αφησει απλα στην υσηχια μου θα ηταν ακομα πιο ευχαριστη εμπειρεια!!!!!!
Ευτηχως καποια στιγμη βραδιασε με παρατησαν ησυχη απο τις 12 το βραδυ και ηρεμησα και στις 8 το πρωι ειχα τελεια διαστολη
θυμαμαι νομιζα οτι ηθελα τουαλέα και 0-[εκεινη την ωρα ηρθε και μια νοσοομα να με ελενξει και με πληροφορησε οτι γεννουσα!!!!!
Μετα ετρεχαν να με βαλουν στο χειρουργειο φοβοταν μηπως γεννησω στο δρομο!!!!!
πλακα ειχε με 2 σπρωξιματα ειχε βγει και ενα μικρο μωρακι ασχημο που αναρωτηθηκα εκεινη την ωρα μα καλα ηταν αναγκη να μοιαζει στον πατερα της???????????Εγω που ημουν?????

Οταν με πηγαν στο χειρουργειο ρωτησα μα καλα δδεν θα μου κανετε επισκληριδιο????Τωρα μου λενε ειναι αργα!!!!!

την επομενη φορα τωρα που ξερω τι γινεται θα παω θα κατσω σε ενα κρεββατι και οταν ειναι να γεννησω θα τους φωναξω:D:D

Lora2
30-01-10, 12:17
Πραγματικά τυχερές όσες γέννησαν φυσιολογικά και ακόμα πιο τυχερές όσες γέννησαν γρήγορα και φυσιολογικά...
Όταν εμαθα οτι ήμουν έγκυος είπα μέσα μου οτι δε θέλω με τίποτα καισαρική και φοβόμουν πολύ το χειρουργείο. Πηρα και dvd με ασκησεις γιογκα για να ετοιμαστώ για μια φυσιολογική γέννα.
Αλλά δυστυχώς ενω είχε ξεκινήσει τόσο καλά η εγκυμοσύνη, δεν εξελίχθηκε χωρις προβλήματα. Στον 7ο μήνα περιπου παρουσίασα ελλάτωση αμνιακού υγρού και τελικά
γέννησα με καισαρική πριν μπω στον 9ο.
Ηταν πολύ δυσκολο για μένα να μπορέσω να κατανοήσω οτι θα γεννουσα με καισαρική και μάλιστα ακόμη πιο δυσκολο όταν αρχισαν τα πράγματα να ζοριζονται στη μητρα για το μωρό, και μου ειπε οτι θα γεννουσα μόλις εμπαινα στην 37 εβδομάδα, αλλά τελικά ούτε αυτό καταφέραμε...
Γεννησα εσπευσμένα και μου ειπαν οτι θα γεννήσω τελευταία στιγμή ενώ ημουν ήδη στον καρδιοτοκογράφο για να μη με αγχώσουν και στρεσαριστεί περισσότερο το μωρό.
Τελικά πήγανε όλα καλά στη γέννα και το μωράκι μου γεννηθηκε καλά αν και λίγο ζορισμένη (ασυνηθιστο για παιδί καισαρικής).
Όταν ηρθα σπίτι όμως με επιασαν τα κλαματα που εκανα επεμβαση, που πονούσα ακόμα, που δε μπορουσα να χαρώ το μωράκι μου λόγω πόνων και που με δυσκολία εσκυβα για τη βάλω στο κρεβατάκι της.
Τελικά περάσανε όλα και οι πόνοι και τα πάντα (αν και με πονάνε τα ράματα λίγο, ακόμα) και το μόνο που αξίζει είναι η υγεία των μωρών μας. Την κοιτάω καμιά φορά και σκεφτομαι τι θα γινόταν αν δεν εμπαινα στο χειρουργείο εκείνη τη μέρα και δε θέλω ούτε καν να το φαντάζομαι.... Αξίζει άλλους τόσους πόνους....
Σημασία δεν έχει ο τροπος, αλλά το αποτέλεσμα...

Ellemphriem
30-01-10, 13:26
Διαλεξα φυσικος τοκετος ΕΝΝΟΕΙΤΕ.....αν και γεννησα με καισαρικη. Βασικα η καισαρικη μας εσωσε την ζωη και στις δυο.....

sabrina
07-02-10, 22:47
διαλεξα φυσιολογικο (χωρίς φυσικα όπως όλες να ξερω πως ειναι!!!)
αλλα τελικα τωρα ανακάλυψα και μετα απο τη γέννα κμε μια συζητηση με το γιατρο , ότι κ η καισαρική(χωρις πάλι φυσικα να ξέρω πως ειναι), μια χαρά ειναι!!!το αποτέλεσμα μετράει....!!!δηλ, αν ποτε κάνω αλλο παιδάκι κ κανω καισαρική δε θα με νοιάξει καθόλου!!!κ ειχα μια πολλη καλη γεννα με 4κ παιδι κ χωρις επισκληρίδιο.
πάνε μερικες γυναίκες στο γιατρό μου ο οποιος ξεκινάει ειναι πάντα υπερ του φυσιολογικου κ μου το λεγε ως παράπονο(κ σημειωτεον παιρνει μονο 100 ? διαφορά φυσιολογικό με καισαρική, αρά δε παιζει μια να το κανει για τα χρηματα)
κ παρόλο που δεν εχουν προθποθέσεις καμια φορα για φυσιολογικό (προς το τέλος που φαινεται)του βάζουν το μαχαιρι στο λαιμό κ μετά τον λένε κ κακό γιατρό κ ότι το κάνει για τα λεφτα η ότι βαριεται, κ φευγουν με κατι μουτρα ως το πάτωμα!!!η καισαρική πια ειναι πολυ εξελιγμένη κ ειναι πολυ τυχερες πια οι γυναικες που υπάρχει!!
στεναχωριέμαι που βλέπω κοπέλες που στεναχωριουνται που εχουν κάνει ή που θα κανουν καισαρική,
με εναν τελειο τοκετό είχα την εντυπωση ότι θα σηκωθω κ θα χοροπηδάω, δεν ειναι έτσι, ακομα με την υγρασια νιωθω τα ράμματ κ 15-20 μέρες με βοηθουσε ο αντρας μου να σηκωθω απο το κρεββατι κ περπατουσα σα συγκαμενη!!δεν εννοω τιποτα τραγικό αλλα να καταλήξω ότι κ ο φυσιολογικος τοκετός εχει κ τα δικα του!!!

anti1980
10-02-10, 09:12
Διαλεξα φυσικος τοκετος ΕΝΝΟΕΙΤΕ.....αν και γεννησα με καισαρικη. Βασικα η καισαρικη μας εσωσε την ζωη και στις δυο.....

Και σε εμένα, έτσι ακριβώς έγινε… αν ζούσαμε στο μεσαίωνα τώρα, σίγουρα θα είχα πεθάνει και εγώ και το παιδάκι μου…

Αλλά όσο να ’ναι… ακόμα μέσα μου, με πονάει λίγο που δεν έκανα φυσιολογικό… ήθελα πάρα πολύ να το νιώσω… είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο και είχα πείσει τον εαυτό μου ότι θα τα καταφέρω, αλλά…

Καλύτερα οι εγκυμονούσες να έχουνε τα πάντα στο μυαλό τους, για την ώρα εκείνη.. για να μη βρεθούν απροετοίμαστες.

Clelia
10-02-10, 11:09
Επιλέγω καισαρική επειδή δεν αντέχω άλλες εκπλήξεις στην εγκυμοσύνη μου, αρκετές είχα με τις 2 προηγούμενες που δεν κατέληξαν σε τοκετό...

vaw
10-02-10, 11:18
Αλλά όσο να ’ναι… ακόμα μέσα μου, με πονάει λίγο που δεν έκανα φυσιολογικό… ήθελα πάρα πολύ να το νιώσω… είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για να γεννήσω φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο και είχα πείσει τον εαυτό μου ότι θα τα καταφέρω, αλλά…

Καλύτερα οι εγκυμονούσες να έχουνε τα πάντα στο μυαλό τους, για την ώρα εκείνη.. για να μη βρεθούν απροετοίμαστες.[/QUOTE]

Κάπως έτσι νιώθω και εγώ! Είχα προετοιμαστεί για φυσιολογικό με μαθήματα ανώδυνου για δυο μήνες και τελικά καισαρική!!!! Στεναχωρέθηκα πολύ και ακόμη με πονάει! Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα! Τέλος πάντων χαίρομαι που έχω το κορίτσι μου υγιές στα χέρια μου!!!

kwtina
10-02-10, 13:18

Καλύτερα οι εγκυμονούσες να έχουνε τα πάντα στο μυαλό τους, για την ώρα εκείνη.. για να μη βρεθούν απροετοίμαστες.

Κάπως έτσι νιώθω και εγώ! Είχα προετοιμαστεί για φυσιολογικό με μαθήματα ανώδυνου για δυο μήνες και τελικά καισαρική!!!! Στεναχωρέθηκα πολύ και ακόμη με πονάει! Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα! Τέλος πάντων χαίρομαι που έχω το κορίτσι μου υγιές στα χέρια μου!!![/QUOTE]

Αν είχα επιλογή, θα επέλεγα φυσιολογικό. Η καισαρική είναι μια επέμβαση, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δεν έχω όμως επιλογή λόγω ανατομικών προβλημάτων (πολύ στενός κόλπος). Το έμαθα με δύσκολο τρόπο την ώρα που γεννούσα, οπότε αν κάνω 2ο αναγκαστικά θα πάω για κτ.

ssamaria
10-02-10, 14:18
θα καταθεσω απλα την αποψη μου εχω κανει 3 γεννες, η πρωτη μου ηταν με φυσιολογικο τροπο χωρις επισκληρηδιο με προκληση γεννωντας ενα παιδι 4κιλων εκανα 7 μηνες να κατσω με ευκολια τα ραμματα με ταλαιπωρισαν πολυ. Στη δευτερη γεννα μετα απο προκληση και 24ωρες πονο τελικα γεννησα με καισαρικη (σε 4 μερες περασαν ολα) και στην τριτη μου γεννα επιτελους ηξερα πως θα παω και κανοντας προσευχη θα γεννουσα και ολα καλα. Και τα δυο ειναι επικινδυνα δεν το συζητω απλα καποια πραγματα δεν πρεπει να τα σκεφτομαστε τοσο πολυ. Το θεμα ειναι να παρουμε αγκαλια τα μωρα μας και να ειμαστε καλα τιποτα αλλο ο τροπος δεν διαφερει ουτε θα πρεπε να μας ενδιαφερει και τα δυο εχουν την εννοια τους και στα δυο ποναμε κατ'αλλα ολα ειναι ιδια.Εγω δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να μπω στην διαδικασια να γεννησω φυσιολογικα το εζησα το χαρηκα το αισθανθηκα ειναι αδυνατο να περιγραφει με λογια αλλα οχι δεν θα θελα να ξαναπερασω τον ιδιο πονο τουλαχιστον η καισαρικη ξερεις ειναι εγχειριση και προετοιμαζεσαι ψυχολογικα.

vaw
10-02-10, 15:16
θα καταθεσω απλα την αποψη μου εχω κανει 3 γεννες, η πρωτη μου ηταν με φυσιολογικο τροπο χωρις επισκληρηδιο με προκληση γεννωντας ενα παιδι 4κιλων εκανα 7 μηνες να κατσω με ευκολια τα ραμματα με ταλαιπωρισαν πολυ. Στη δευτερη γεννα μετα απο προκληση και 24ωρες πονο τελικα γεννησα με καισαρικη (σε 4 μερες περασαν ολα) και στην τριτη μου γεννα επιτελους ηξερα πως θα παω και κανοντας προσευχη θα γεννουσα και ολα καλα. Και τα δυο ειναι επικινδυνα δεν το συζητω απλα καποια πραγματα δεν πρεπει να τα σκεφτομαστε τοσο πολυ. Το θεμα ειναι να παρουμε αγκαλια τα μωρα μας και να ειμαστε καλα τιποτα αλλο ο τροπος δεν διαφερει ουτε θα πρεπε να μας ενδιαφερει και τα δυο εχουν την εννοια τους και στα δυο ποναμε κατ'αλλα ολα ειναι ιδια.Εγω δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να μπω στην διαδικασια να γεννησω φυσιολογικα το εζησα το χαρηκα το αισθανθηκα ειναι αδυνατο να περιγραφει με λογια αλλα οχι δεν θα θελα να ξαναπερασω τον ιδιο πονο τουλαχιστον η καισαρικη ξερεις ειναι εγχειριση και προετοιμαζεσαι ψυχολογικα.

Έχεις απόλυτο δίκιο το παν είναι να πάρουμε αγκαλιά τα μωρά μας και να είμαστε καλά! Καμια φορά το ξεχνώ και είναι καλό να υπάρχουμ άνθρωποι να στο υπενθυμίζουν!!!!!

nantianna
10-02-10, 16:28
καλησπερα!εγω γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο.η επισκληριδιος ηταν πραγματικα,απο τις πιο κορυφαιες στιγμες της ζωης μου.ημουν παρα πολυ αγχωμενη γιατι η μπεμπα ειχε τυλιχτει στο λωρο και δεν ηξερα αν ολα θα πανε καλα,αλλα μολις μου εκαναν την επισκληριδιο χαλαρωσα τοσο πολυ,που σε ολη τη διαρκεια του χειρουργειου ειχα ψοφησει απο το γελιο.κανανε τρια λεπτα να βγαλουν το παιδι απο μεσα,την ειδα αμεσως,μετα με ραβανε για κανενα εικοσαλεπτο.πηραν το παιδι εξω να το δει ο μπαμπας και η γιαγια,με αφησαν μιση ωρα στην ανανηψη και μετα στο δωματιο μου κανονικα.γεννησα στις 10 το βραδυ και στις 7 το πρωι μου εβγαλαν καθετηρες, ορους τα παντα και το μεσημερι εκανα και μπανιο.μονο την πρωτη μερα πονουσα αλλα υποφερτα.εγω ταιζα το μωρο,εγω το αλλαζα,τα παντα.δεν ξερω πως θα ηταν αν γεννουσα φυσιολογικα,αλλα με αυτο τον τροπο το ευχαριστηθηκα παρα πολυ!επισης θελω να πω οτι οι αναισθησιολογοι και ολο το προσωπικο του νοσοκομειου αλεξανδρα ηταν καταπληκτικοι!αυτα απο μενα!

pkat
10-02-10, 17:11
Καλησπέρα! Εγώ έχω γεννήσει 3 φορές. Το πρώτο μου παιδάκι γεννήθηκε φυσιολογικά με επισκληρίδιο (4050 κιλά). Η μόνη ταλαιπωρία ήταν τα ράμματα τα οποία σε 10 ημέρες έπεσαν και δεν ένιωθα καμία άλλη ενόχληση. Το δεύτερο παιδάκι μου (2970 κιλά) το γέννησα με καισαρική έπειτα από πρόκληση και 13 ώρες πόνων. Τελικά δεν κατέβαινε επειδή ήταν μπλεγμένο με τον ομφάλιο λώρο. Δυστυχώς όμως μου πήρε σχεδόν 2 μήνες για να συνέλθω από τους πόνους και τις αιμοραγίες. Το τρίτο παιδάκι μου (3300 κιλά) θα το γεννούσα φυσιολογικά κι ήμουν πολύ χαρούμενη γι' αυτό. Δυστυχώς όμως μπλέχτηκε κι αυτό στον ομφάλιο λώρο και την επομένη αναγκάστηκε ο γιατρός να το πάρει με καισαρική γιατί κινδύνευε η ζωή του. Μετά από αυτή την καισαρική συνήλθα πιο γρήγορα μέσα σε 40 ημέρες. Αυτό που πιστεύω εγώ ύστερα απ'οσα πέρασα είναι πως τίποτα δε συγκρίνεται με το φυσιολογικό. Ειναι πολύ καλυτερα.

soevan07
10-02-10, 17:27
Δεν θα έλεγα οτι είναι σωστό να επιλέξουμε εμείς...
Ό,τι αποφασίσει ο γιατρός!
Θα ρισκάρουμε την υγεία του παιδιού μας???

THEODOSI
11-02-10, 00:10
Εγώ έχω τρία παιδάκια το πρωτο το γέννησα με φυσιολογικό τοκετό με επισκληρήδιο την τελευταία ώρα πρίν γεννήσω. Οι οδύνες ξεκίνησαν στις 4 το ξημέρωμα της Κυριακής και γέννησα στις 22:00 μμ το βράδυ της Κυριακής. Το μεγαλύτερο μέρος των ωδυνών το πέρασα στο σπιτι μου αφού τα νερά δεν είχαν σπάσει, κατέληξα στο μαιευτήριο στις 20:00 μμ και γύρω στις εννια έκανα την επισκληρήδιο στις δέκα κρατούσα τον αντρούλη μου στα χέρια μαζί με τον μπαμπά του. Στιγμές μαγικές και ανεπαναληπτες που όποτε τις θυμάμαι μου φέρνουν μια γλυκιά νοσταλγία. Στην δεύτερη γέννα μου στα διδυμάκια μου γέννησα με καισαρική λόγω προβλημάτων τροφοδοσιάς από τον ομφάλιο λώρο και μείωση του αμνιακού υγρού, πάλι με επισκληρήδιο.Θυμάμαι οτι ήμουν αγχωμένη επειδή δεν ήθελα καισαρική αλλά έπρεπε, αλλά και πάλι θυμάμαι με νοσταλγία εκείνη την μαγική στιγμή που κρατούσα και τα δύο τοσοδούλικα μωρά μου μαζί στην αγκαλιά μου ενώ ο ορός είχε φύγει από το χέρι μου και οι νοσοκόμες έτρεχαν να τον μαζέψουν. Το αποτέλεσμα ίδιο, μεγαλείο, στιγμές ανεπανάληπτες. Η μόνη διαφορά για μένα προσωπίκά ήταν οτι ενώ στον φυσιολογικό τοκετό συνήλθα αμέσως και την επόμενη ημέρα το πρωί έτρωγα οκλαδόν το πρωινό μου, στην καισαρική άργησα να συνέλθω παρότι επιδίωξα και περπάτησα αμέσως σχεδόν απο το μεσημέρι της ίδιας μέρας, ταλαιπωρήθηκα για αρκετά μεγάλο διάστημα μέχρι να σταματήσω να πονάω. Αλλά αυτό είναι διαφορέτικό για κάθε γυναίκα καθώς άλλες κοπέλες δεν πονεσαν καθόλου μετά την καισαρική. Ευχαριστώ το θεό που είμαστε όλοι καλά τα παιδάκια μου και εγώ.

olive
11-02-10, 09:57
Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα αρκετά, λόγω πρόκλησης και πολλών ωρών αναμονής και πόνων στο δωμάτιο των οδυνών, δε θα άλλαζα με τίποτα τον φυσιολογικό τοκετό τον οποίο και έκανα...απλά συγκλονιστική εμπειρία, η πιο δυνατή στη ζωή μου!

surfmammy
11-02-10, 10:42
Παρόλο που ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ, γεννούσα 18 ώρες, δεν θα άλλαζα τον φυσιολογικό τοκετό ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Είναι ότι εντονότερο έχω ζήσει στην ζωή μου. Οι πόνοι είναι αφόρητοι μέχρι να σου κάνουν την επισκληρήδιο, αλλά είναι τελείως διαφορετικό γιατί ξέρεις οτι πονάς για να γεννήσεις το παιδί σου. Δεν είναι σαν π.χ τον πονόδοντο που απλώς πονάς. Εδώ έχεις έναν τέλειο σκοπό, οπότε δεν σε νοιάζει. Και όταν πια γεννάς...νιώθεις ο σημαντικότερος άνθρωπος του κόσμου, σαν να είσαι ο Άτλαντας που σήκωσε στους ώμους του όλο τον κόσμο. Και μετά τον τοκετό, απολύτως κανένας πόνος, τίποτα, μετά από 2 ώρες σηκώθηκα, έκανα μπάνιο και έκανα βόλτες στο δωμάτιο. Για να σας πώ στην αλήθεια, όταν ήμουνα στο δωμάτιο που σε αφήνουν για να συνέλθεις και άκουγα τις άλλες κοπέλες που γεννούσαν έλεγα: "αυτό θέλω να το ξαναζήσω οπωσδήποτε". ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ

surfmammy
11-02-10, 10:46
Δεν θα έλεγα οτι είναι σωστό να επιλέξουμε εμείς...
Ό,τι αποφασίσει ο γιατρός!
Θα ρισκάρουμε την υγεία του παιδιού μας???

Εννοείται πως αν δεν γίνεται αλλιώς και κινδυνεύουμε ή εμείς ή το μωρό θα κάνουμε ό,τι πρέπει να γίνει, απλώς λέμε τί θα προτιμούσαμε αν όλα ήταν καλά.

surfmammy
11-02-10, 10:49
Κάπως έτσι νιώθω και εγώ! Είχα προετοιμαστεί για φυσιολογικό με μαθήματα ανώδυνου για δυο μήνες και τελικά καισαρική!!!! Στεναχωρέθηκα πολύ και ακόμη με πονάει! Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα! Τέλος πάντων χαίρομαι που έχω το κορίτσι μου υγιές στα χέρια μου!!!

Ε όχι δα οτι δεν τα κατάφερες εσύ! Φυσικά και τα κατάφερες μιά χαρά και έκανες το κοριτσάκι σου. Το κουβάλαγες τόσους μήνες και το δημιούργησες και τελικά το γέννησες. Άσχετο αν για πρακτικούς λόγους κρίθηκε καλύτερο από τον γιατρό σου να γεννήσεις με Καισαρική. Εσύ τι φταίς; Άλλωστε δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί αν προχωρούσες με φυσιολογικό πάλι να τα κατάφερνες, απλώς ο γιατρός σου έκρινε οτι δεν υπάρχει κανένας λόγος να το ρισκάρετε και να ζοριστείτε και εσύ και το παιδί. Λογικό.

irencat
11-02-10, 12:40
Και όταν πια γεννάς...νιώθεις ο σημαντικότερος άνθρωπος του κόσμου, σαν να είσαι ο Άτλαντας που σήκωσε στους ώμους του όλο τον κόσμο. Και μετά τον τοκετό, απολύτως κανένας πόνος, τίποτα, μετά από 2 ώρες σηκώθηκα, έκανα μπάνιο και έκανα βόλτες στο δωμάτιο.

Αυτά τα δυο είναι που ζηλεύω στις γυναίκες που γεννούν με φυσιολογικό τοκετό! 1ον ότι μετά νιώθεις ότι μπορείς να καταφέρεις τα πάντα, αφού έκανες και αυτό, και 2ον ότι σηκώνεσαι αμέσως, κάνεις το μπάνιο σου, τις βόλτες σου, τρως κανονικά, δεν έχεις ανάγκη κανέναν για να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου, κλπ. Εγώ γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική, λόγω μυωπίας. Όλα πήγαν καλά -και σίγουρα αυτό έχει τη μεγαλύτερη σημασία- όμως κάποιες φορές νιώθω λες να πήγα να βγάλω δόντι! Η ανάρρωσή μου ήταν γρήγορη αλλά σίγουρα οι πρώτες 2-3 μέρες ήταν δύσκολες...Γι' αυτό πιστεύω ότι η καισαρική δε μπορεί να είναι θέμα επιλογής! Είναι επέμβαση, πρέπει να γίνεται μόνο σε αναγκαίες περιπτώσεις.

Χρυσουλιτα
11-02-10, 16:27
Ναι ναι νιωθεις οντως ο σημαντικοτερος ανθρωπος στο κοσμο!!!ειναι η πιο υπεροχη εμπειρια που μπορει να εχει μια γυναικα!παρολο που εκανα 10 ωρες να γεννησω δεν μου εκανε ουτε επισκληριδιο ,μεγαλη η ταλεπορια οπως καταλαβαινετε μολις ειδα το αντρακι μου 3910 καταλαβα οτι αξιζει αυτος ο πονος οσο αβασταχτος και να'ναι!ευτυχως ειχα και τον αντρα μου μαζι αλλιως δεν θα τελειωνε εκεινο το βραδυ στο δοματιο των οδινων ποτε!!!!!μετα απο 2,5 μηνες ακομα ποναω γιατι εχει τραυματιστει ο κολπος απο την ταλεπορια και λογω θηλασμου θα αργησουν να επουλοθουν οι πληγες, λογω ορμωνων.τι να κανουμε υπομονη.....;-)

sevoula
26-03-10, 09:27
γέννησα με καισαρική αφού περίμενα στον τοκογράφο για περίπου 10 ώρες. Η μικρούλα μου ήταν ψηλά και δεν έλεγε να κατέβει.Δεν φοβάμαι τον πόνο, όπως και να γεννούσα, ήμουν συγκεντρωμένη στο λόγο που ήμουν στην κλινική, στην κόρη μου. Είμαι και λίγο χοντρόπετση με τον πόνο.Εμπιστεύτηκα τη γιατρό μου που μου πρότεινε καισαρική και επέλεξα ολική, γιατί έτσι μου έλεγε το ένστικτό μου ότι θα ήταν καλύτερα. Δεν πόνεσα παρά λιγάκι την 2η ημέρα, μέχρι να επανέλθει η λειτουργία των εντέρων στα κανονικά. Αυτό και μόνο αυτό.
Περπάτησα την 1η ημέρα και κάθε ημέρα και περισσότερο, μέχρι που την 3η ημέρα δεν είχα πια σωληνάκια και πλύθηκα στο μπάνιο της κλινικής. Από την 3η ημέρα πήγαινα μόνη μου παντού, δεν χρειαζόμουν κανέναν δίπλα μου. Το ότι δεν τρως ό,τι θέλεις δεν με χάλασε καθόλου. Δεν στερήθηκα τίποτα σε όλη μου την εγκυμοσύνη, αλλά ούτε και ποτέ άλλοτε, δεν θα πάθαινα τίποτα για λίγες ημέρες.
Θα ήθελα να γεννήσω με φυσιολογικό, αλλά και με καισαρική που γέννησα δεν νιώθω τύψεις. Αντίθετα, η αδερφή μου που γέννησε φυσιολογικά και με επισκληρίδιο, που δεν την έπιασε, μετά από 2,5 χρόνια, ακόμα δεν αποφασίζει να το περάσει ξανά, γιατί υπέφερε φριχτά. κάθε φορά που μιλάει για τη γέννα της κλαίει, σαν να το ξαναζεί.
Παλιότερα, η γέννα γινόταν μόνο φυσιολογικά, γιατί δεν υπήρχαν άλλες επιλογές, με τα γνωστά επακόλουθα, τζόγος. όταν όμως ο γιατρός σου λέει καισαρική, έχει τους λόγους του. ή τον εμπιστεύεσαι ή αποφασίζεις να κάνεις τον γιατρό εσύ ρισκάροντας το μωρό σου και τη ζωή σου.

Stellinula
15-04-10, 21:31
Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα.Θα μου πείς πάλι και γιατί δεν κάνεις φυσιολογικό με επισκληρίδιο??? Γιατι πολλές κοπέλες δεν τις έχει πιάσει και τα νιώθουν όλα κανονικότατα.Ενώ από ότι μου έχουν πεί στην καισαρική βάζουν περισσότερη ποσότητα για να μπορέσουν να νεκρώσουν εντελώς από την μέση και κάτω. Ξέρω μπορεί να είμαι χαζή τρελή ηλίθια...αλλά ο γιατρός που έχω επιλέξει είναι δοιάνοια και όπως είπε μια κοπέλα εδω μέσα "Το καλύτερο νυστέρι της Αθήνας" οπότε τον εμπιστεύομαι τυφλά και αυτόν και την ομάδα του για την καισαρικούλα μου.

Ηλιάννα
15-04-10, 22:10
Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα
Εγω το μονο που εχω να πω ειναι οτι ναι πονας αλλα μετα δεν θυμασαι τους πονους του ΦΤ
Τουλαχιστον αυτο εζησα εγω τρεις φορες,ελπιζω και η τεταρτη να ειναι ετσι
Με το καλο σου ευχομαι με οποιο τροπο και αν επιλεξεις:p
Μανουλα θα γινουμε και ετσι και αλλιως;)

sofia-totti
15-04-10, 22:29
Εγώ όντας φυγόπονη ώς εκεί που δεν πάει θέλω να κάνω Καισαρική με επισκληρίδιο...Θα μου πείς ορθώς γιατί μετά δεν θα πονάς??? Θα πονάω αλλά υπάρχουν τα χάπια και τα παυσίπονα, στον φυσιολογικό τοκετό μπορεί και να κοιλοπονάς από 3-20 ώρες και κανένα παυσίπονο δεν σου κάνει τίποτα.
σκεψου ομως οτι στον θαλαμο μετα εσυ δεν θα μπορεις να κουνηθεις μετους ορους και τα τιαυτα και θα πονας περισσοτερο απο αυτες που γεννησασν φυσιολογικα και αυτες θα σηκωνονται συνεχεια χωρις ιδιαιτερα προβληματα και..θα τρωνε οοοτι θελουν!!!!!βασικο!!!!!!ενω εσυ θα εχεις μια φρυγανουλα ενα τσαγακι αντε και καμια μαρμελαδιτσα το πρωι!!!!:-P:-P:-P
Θα μου πείς πάλι και γιατί δεν κάνεις φυσιολογικό με επισκληρίδιο??? Γιατι πολλές κοπέλες δεν τις έχει πιάσει και τα νιώθουν όλα κανονικότατα.εμενα οχι απλως με επιασε αλλα απο ενα σημειο και μετα δεν καταλαβαινα τον πονο ποτε ερχεται και ποτε φευγει.με αποτελεσμα να μην σπρωχνω σωστα και να αργησω να τον βγαλω τον μικρουλη!πηγα με προγραμματισμενο τοκετο αφου ειχαν περασει οιμερες και δεν ελεγε να βγει...οποτε και μου κανανε τεχνιτες οδυνες και ο τοκετος ξεκινησε πολυ γρηγορα.θελω να πω δηλαδη οτι ολα ειναι σχετικα!ναι αν μπεις εντελως φυσιολογικα με σπασμενα νερα και αφησουν να εξελιχθει ο τοκετος απο μονος του (χωρις να σου χορηγησουν μητροσυσπαστικα και αλλα)τοτε ναι θα κοιλοπονας 3 με 20 ωρες οπως λες!!!ολα ειναι θεμα γιατρου και συνενοησης πιστευω!!
Ξέρω μπορεί να είμαι χαζή τρελή ηλίθια...καθολου!!!!ειναι επιλογη σου πως θα γεννησεις το μωρακι σου!!!!με το καλο ευχομαι!!!!και......με εναν πονο!!!!:D:D:D:D:D:D

loukomamy
16-04-10, 10:11
Μπορω να γίνω λίγο η ξινή της παρέας?

Δεν καταλαβαίνω γιατί (εφοσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος) μας επιτρέπεται η επιλογή για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική.

Πιστεύω δηλαδή, οτι οι γιατροί μας δε θα έπρεπε να μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής χωρις συγκεκριμένο λόγο.

Αλλωστε κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει οτι η διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού προετοιμάζει καλύτερα ψυχολογικά και βιολογικά τα μωράκια για την άφιξή τους.

Βρίστε με παρακαλώ... :-) :-) :-)

mariazei
16-04-10, 10:31

Δεν καταλαβαίνω γιατί (εφοσον δε συντρέχει ιατρικός λόγος) μας επιτρέπεται η επιλογή για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική.

Πιστεύω δηλαδή, οτι οι γιατροί μας δε θα έπρεπε να μας δίνουν το δικαίωμα επιλογής χωρις συγκεκριμένο λόγο.

Αλλωστε κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει οτι η διαδικασία του φυσιολογικού τοκετού προετοιμάζει καλύτερα ψυχολογικά και βιολογικά τα μωράκια για την άφιξή τους.

Συμφωνφ απολυτα μαζι σου!!!Μονο αν συντρεχει σοβαρος λογος θα επρεπε να γινεται καισαρικη.
Κ εγω γεννησα με καισαρικη λογω προωρης γεννας (στην 32 εβδομαδα κυησης το μωρο δεν ειχε παρει θεση αλλα πανω απ ολα δεν επρεπε να ζοριστει). Τις πρωτες μερες ενιωθα "εγχειρησμενη".Ενιωθα περισσοτερο "αρρωστη" παρα "μαμα".
Μακαρι να μπορουσα να βιωσω εναν φυσιολογικο τοκετο.
Παροτρυνω τις κοπελες να προσπαθουν για φυσιολογικο τοκετο γιατι η αναρρωση δεν συγκρινεται.
Βεβαια σημασια εχει πανω απ ολα να φερνουμε στον κοσμο γερα μωρο κ οχι τοσο ο τροπος που τα φερνουμε...

sevoula
16-04-10, 10:36
lukomamy δεν νομίζω να υπάρχει μανούλα που δεν θα ήθελε να γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό το μωρό της. όταν όμως ο γιατρός σου σου λέει καισαρική, απλά κάνεις καισαρική. δεν το σκέφτεσαι.
γι' αυτό λέγεται φυσιολογικός.
η καισαρική όμως έχει σώσει ζωές και έχει φέρει στον κόσμο πολλά μωράκια που δεν θα επιβίωναν με τον φυσιολογικό τοκετό. οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει στραβοκοίταγμα για όσες έκαναν καισαρική. ακόμα και όσες έκαναν καισαρική από φόβο, πάλι σωστές τις βρίσκω.
σκέψου μια υστερική μάνα ετοιμόγεννη, που δεν συνεργάζεται με τον μαιευτήρα ή που χάνει τις αισθήσεις της στη θέα του αίματος ή που απλά δεν αντέχει τον πόνο. δικαίωμά της.
η αδερφή μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό πριν 2,5 χρόνια. η επισκληρίδιος δεν την έπιασε και καταλάβαινε τα πάντα όταν την έραβαν. άργησε να αποφασίσει για δεύτερο και τώρα, πριν μια εβδομάδα, μου ανακοίνωσε ότι θα προσπαθήσουν για 2ο.ακόμα κλαίει όταν θυμάται τον τοκετό.
εγώ έκανα καισαρική, γιατί μου είπε η γυναικολόγος, με ολική που την επέλεξα εγώ. ήταν υπέροχη εμπειρία. την θυμάμαι με γλύκα.
δεν σε έβρισα, είδες;

loukomamy
16-04-10, 10:37
Βεβαια σημασια εχει πανω απ ολα να φέρνουμε στον κοσμο γερα μωρο κ οχι τοσο ο τροπος που τα φερνουμε...

Ούτε συζήτηση!

Tour_baby
16-04-10, 10:38
Διάλεξα φυσιολογικό τοκετο γιατί αυτή πιστέυω πως είναι η πιο σωστή μεθοδος αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι.. Βέβαια ελπίζω να αντέξω και το πόνο και να μην χρειαστώ ούτε επισκληρίδιο αλλά αυτό δεν μπορεί κανείς να το ξέρει απο πρίν!!

loukomamy
16-04-10, 10:48
lukomamy δεν νομίζω να υπάρχει μανούλα που δεν θα ήθελε να γεννήσει με φυσιολογικό τοκετό το μωρό της. όταν όμως ο γιατρός σου σου λέει καισαρική, απλά κάνεις καισαρική. δεν το σκέφτεσαι.
γι' αυτό λέγεται φυσιολογικός.
η καισαρική όμως έχει σώσει ζωές και έχει φέρει στον κόσμο πολλά μωράκια που δεν θα επιβίωναν με τον φυσιολογικό τοκετό. οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει στραβοκοίταγμα για όσες έκαναν καισαρική. ακόμα και όσες έκαναν καισαρική από φόβο, πάλι σωστές τις βρίσκω.
σκέψου μια υστερική μάνα ετοιμόγεννη, που δεν συνεργάζεται με τον μαιευτήρα ή που χάνει τις αισθήσεις της στη θέα του αίματος ή που απλά δεν αντέχει τον πόνο. δικαίωμά της.
η αδερφή μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό πριν 2,5 χρόνια. η επισκληρίδιος δεν την έπιασε και καταλάβαινε τα πάντα όταν την έραβαν. άργησε να αποφασίσει για δεύτερο και τώρα, πριν μια εβδομάδα, μου ανακοίνωσε ότι θα προσπαθήσουν για 2ο.ακόμα κλαίει όταν θυμάται τον τοκετό.
εγώ έκανα καισαρική, γιατί μου είπε η γυναικολόγος, με ολική που την επέλεξα εγώ. ήταν υπέροχη εμπειρία. την θυμάμαι με γλύκα.
δεν σε έβρισα, είδες;

Ευχαριστώ sevoula μου που σώσαμε το κράξιμο πρωί - πρωί... :-) :-)

Συμφωνώ απόλυτα στην καισαρική όταν υπάρχει λόγος, νομίζω οτι αυτό έγινε ξεκάθαρο στα όσα γράφω. Οταν γεννούσα εγώ, είχα πει στη γυναικολόγο μου (στην οποία είχα απόλυτη εμπιστοσύνη) οτι αν χρειαστεί να το πάρει το παιδί με καισαρική δεν ήθελα ούτε καν να με ρωτήσει. Πρώτα απ' ολα σημασία έχει το παιδί. Να βγεί καλά και να μη ρισκάρουμε τίποτα. Ούτε κουβέντα περι αυτού.

Συμφωνώ επίσης οτι υπάρχουν ιδιαίτερα δύσκολοι τοκετοί. Κοπέλες που ταλαιπωρούνται, πονάνε πολύ, υποφέρουν ώρες. Οπως επίσης συμφωνώ οτι υπάρχουν κοπέλες που φοβούνται τόσο πολύ που δε μπορούν να συνεργαστούν με το μαιευτήρα τους για γεννήσουν φυσιολογικά.

Απλά πιστεύω οτι επειδή η καισαρική εξυπηρετεί αναμφισβήτητα τους γυναικολόγους με μεγάλη ευκολία πετάνε η ίδιοι το μπαλάκι στις γυναίκες να επιλέξουν. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο.

Λιζα14
16-04-10, 11:15
εγώ πήγα με πρόκληση γιατί είχε μειωθεί το αμνιακό με το που μπήκα στον 9.έκανα επισκληρίδιο αλλά αυτό το πράγμα δε θέλω να το ζήσω ξανά...ήταν ψηλά το μωρό και μέχρι να κατέβει,έχω και στενή λεκάνη και δυσκολεύτηκα να γεννήσω αν και η μπέμπα ήταν μόλις 2860!!που να τελείωνα το μήνα δηλαδή!θα άφηνα εκεί τα κοκκαλάκια μου...μετά από τόσους μήνες όταν βλέπω έγκυο θέλω να κλάψω...και άκουγα κάτι κοπέλες που έλεγαν ότι δεν καταλάβανε τίποτα και ήθελα να τραβήξω τα μαλλιά μου.έκανα και μαθήματα ανόδυνου τοκετού εκείνη την ώρα τίποτα δεν έπιανε ούτε αναπνοές μόνο η επισκληρίδιος βοήθησε κάπως.οπότε την επόμενη φορα καισαρική και την νάρκωση από το δωμάτιο παρακαλώ!!!!

Titi_S
16-04-10, 12:00
Εγώ έκανα προγραμματισμένη καισαρική την 38η εβδομάδα λόγω διαβήτη κύησης. Η όλη διαδικασία κράτησε μισή ώρα και δεν το μετανιώνω καθόλου. Το μωρό το έβγαλαν σε 5 λεπτά, το σκούπισαν και μου το έδωσαν να το δω... Μπορώ να πω ότι εκείνη τη στιγμή δεν υπολόγιζα τίποτα άλλο, μόνο που το μωρό μου ήταν καλά ... Τώρα - πρώτα ο θεός - πάλι με καισαρική θα πάω... δε λέω ότι δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου, αλλά τίποτα δεν έχει τόση σημασία, όσο ένα υγιές μωρό και μητέρα.

sevoula
16-04-10, 12:06
τέλειο το τικεράκι σου κοριτσομάνα Titi-S!

sevoula
16-04-10, 12:08
ελπίζω να μην έκαν γκάφα, κοριτσάκι περιμένεις;συγνώμη αν προέτρεξα. γερά να είναι. με το καλό το 2ο!

Κάκι
21-04-10, 16:31
Εγω πήγα με πρόκληση τοκετου στην39+2. Γέννησα μέσα σε τρεις ώρες χωρίς επισκληρίδιο γιατί δεν προλάβαμε να την κάνουμε, από διαστολή 6 που ζήτησα από το γιατρό μου να την κάνουμε μέσα σε πέντε λεπτά πήγα τελεία και με τρεις εξωθήσεις βγήκε η πριγκιπέσσα μου.Πάλι με φυσιολογικό θα γένναγα. Πιστεύω ότι με βοήθησαν πολύ τα μαθήματα του ανώδυνου,συστήνω σε όλεσ τισ εγκυούλες να παρακολουθήσουν,βοηθάνε αρκετά.

sofia 29
21-04-10, 16:53
εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο αν και πριν και κατα την διαρκεια του τοκετου προεκυψαν αρκετα προβληματα.τα καταφερα ομως χωρις επισκληριδιο και αν επρεπε να περασω τα ιδια ξανα θα το εκανα για το μπεμπουλη μου.ΛΙΩΝΩ για χαρη του.να τον εχει ο θεος καλα, καθως και ολα τα παιδακια του κοσμου.

katerinakok
25-04-10, 10:17
Επιλέγω φυσιολογικό.
Την καισαρική την έζησα (και άδικα μάλιστα)
και δεν την επιλέγω σε καμία περίπτωση.
Ελπίζω να βρω κάποιον γιατρό που να αναλαμβάνει vbac για να μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά την επόμενη φορά (πρώτα ο Θεός).

sofie
25-04-10, 13:34
Φυσιολογικό με τα χίλια!Εγώ δυστυχώς έκανα καισαρική και παρακαλάω στο δεύτερο με το καλό να γεννήσω φυσιολογικά...

Stellinula
30-04-10, 09:13

Γιατί να σε βρίσουμε καλέ???

Αυτό που λές το κάνουν στην Ολλανδία...
Απαγορεύεται ρητώς και κατηγορηματικώς η Καισσαρική τομη, μόνο σε περίπτωση επιπλοκών επιτρέπεται (ΠΟΤΕ ΑΛΛΩΤΕ)....
Ο λόγος????

Διότι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστια και πρέπει να αντιμετωπίζεται φυσιολογικά....

Το μόνο που σου επιτρέπουν να κάνεις ως δωράκι στο προσφέρουν (γιατί πιο παλιά δεν επιτρεπόταν ούτε αυτό) να κάνεις επισκληρίδιο με Φ.Τ...τίποτα άλλο....(το λεγόμενο pain relief)....

Ευτυχώς που δεν έμεινα έγκυος όταν έμενα Ολλανδία, θα ερχόμουν να γεννήσω εδώ με την Καισσαρικούλα μου και μετά θα ξαναπήγενα!!!! :p:p:p

marag
30-04-10, 09:47
η γεννηση του παιδιου με φ.τ ειναι οτι καλυτερο για το μωρο και για την ιδια τη μαμα!
και τα δυο μου τα παιδια τα γεννησα φυσιολογικα και το 2ρο χωρις επισκληριδιο.
ειναι αλλο το δεσιμο μαμας και μωρου

marag
30-04-10, 10:41
Stelinula που εμενες Ολλανδια??
Εγω εμενα Βελγιο..

Stellinula
03-05-10, 20:00
Stelinula που εμενες Ολλανδια??
Εγω εμενα Βελγιο..

Έμενα και στις 4 μεγαλουπολείς...Τελευταία έμεινα Χάγη....

Καλα μέναμε κόντά εκεί (σχετικό γύρω στα 150-180 χλμ είμασταν), μένουμε κοντά και εδώ???? Τι να πω???

Αν σφίξουν τα πράγματα κιάλλο marag μου μας βλέπω να ξανανηφορίζουμε κάποια στιγμή στο μακρινό μέλλον!!!!:D:D:D

marag
06-05-10, 09:25
να σου πω την αληθεια το εχω σκεφτει πολλες φορες να ξαναπαω
αχ τι ομορφα που ηταν!!!

Stellinula
06-05-10, 11:22
να σου πω την αληθεια το εχω σκεφτει πολλες φορες να ξαναπαω
αχ τι ομορφα που ηταν!!!

με τα κωλ.....μετρα????? Μάλλον μας βλέπω να φεύγουμε, το θέμα είναι οι εργασίες εκεί!!! Πολύ δύσκολο...

lenaki87
14-05-10, 21:26
επιλεγω εννοειται φυσιολογικα!!!καισαρικη μονο αν υπαρχει καποια επιπλοκη.δηλαδη μονο για ιατρικους λογους.

hippiemama
19-05-10, 21:18
Εγώ γέννησα φυσιολογικά στο σπίτι και δεν θα ήθελα να το κάνω με κανέναν άλλο τρόπο. Ήταν μία μαγική εμπειρία. Τον πόνο τον διαχειρίστηκα τέλεια με σωστές αναπνοές, και πολλές ώρες μέσα στο νερό (είχαμε πισινούλα μέσα στο σπίτι ειδικά για την περίσταση).

Elma09
19-05-10, 23:26
ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΗ ΜΟΥ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ!! ΗΘΕΛΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ ΤΗΝ ΜΑΓΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΝΑ ΚΥΛΑΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ, ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!!! ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ!! ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ!! ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕ ΤΟ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΑΡΧΙΣΑ ΤΙΣ ΑΝΑΠΝΟΕΣ. ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΞΥΓΩΝΟΤΑΝ ΚΑΛΑ Η ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΟΙ ΠΟΝΟΙ!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΞΙΩΘΩ ΝΑ ΞΑΝΑΖΗΣΩ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΓΕΝΝΑ!! ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΓΕΝΝΑΝΕ ΕΤΣΙ.......

maryspain
19-05-10, 23:40
εγω παλι ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ τον πονο. Δε θελω να ποναω. Και φυσικα επιλεγω καισαρικη τομη , μια χαρα δεθηκα με την κορη μου και ετσι. Δε καταλαβαινω αυτο που λενε συνεχεια οτι ειναι αλλο το δεσιμο. Ουτε καταλαβαινω τη στενοχωρια που αισθανονται αν τελικα γεννησουν με καισαρικη. Κακο ειναι? Σεβομαι την αποφαση των αλλων κοριτσιων αλλα ευχαριστω δε θα παρω.

georgia ki
20-05-10, 01:42
Δυστηχώς λογω επιπωματικού πλακούντα η καισαρική ηταν μονοδρομος και λόγω του οτι σίγουρα θα αιμοραγούσα έπρεπε να κάνω και ολική νάρκωση.Τέλος καλά όλα καλα,πάντως αν μπορούσα δέν θα ήθελα να ξανακάνω καισαρική.Νομίζω ότι με την καισαρική μία γυναίκα ταλαιπωρείται πολύ περισσότερο!!!Αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι ο.κ αλλιώς δεν υπάρχει λόγος!!!

PENIBA2
20-05-10, 08:38
καλημερα και απο μενα.
η αληθεια ειναι πως η ιδεα και μονο της καισαρικης μου εφερνε τρελλο αγχος και στις δυο εγκυμοσυνες.εννοειται πως εαν υπηρχε καποιο προβλημα δε θα διακινδυνευα στο ελαχιστο και θα την επελεγα χωρις δευτερη σκεψη.ευτυχως ημουν τυχερη και γεννησα και τα δυο αγγελουδια μου με φυσιολογικο τοκετο.το πρωτο χωρις επισκληριδιο (αχ παναγια μου...) και το δευτερο με επισκληριδιο.εννοειται πως τη δευτερη φορα το απολαυσα και το εζησα στο 100%!!!

φιλιτσα
20-05-10, 09:00
κΟΡΙΤΣΙΑ με καισαρικη γεννησα και λόγω πίεσης αλλα επειδη δεν ειχε πάρει Θεση η μικρη

Δεν ηθελα να μπω στην διαδικασια μιας δυσκολης γεννας και πόνου , η μικρουλα μου βγηκε αφρατη αφρατη και όλα πήγαν καλα ο γιατρος κενταει ο δικος μου , δεν χειρουργει ... Καλή επιτυχια σε όλες

petalouditsa
29-05-10, 17:54
το πρωτο δυστυχώς καισαρικη.
το δευτερο αν με το καλο θα προσπαθήσω vbac.

Marigoula
29-05-10, 19:47
Φυσιολογικό αν και ταλαιπωρήθηκα από μιά επιπλοκή μετά τη γέννα. Την καισαρική την έχω πάρει από φόβο λόγω του δεν παύει να ειναι επέμβαση. Και την επισκληρίδιο επίσης. Το φυσιολογικό ειναι πάντα προτιμότερο εκτός εάν κινδυνεύει η υγεία του μωρού ή της εγκύου.

jackrussel
29-05-10, 21:02
Γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο στο εξωτερικο σε δημοσιο νοσοκομειο και αυτο θα ξανακανα ακομα και στην ελλαδα. στην αρχη ουτε επισκληριδιο ηθελα αλλα δεν αντεξα,,,υστερα απο 4 ωρες τραγικων πονων ζητησα επισκληριδιο και μετα απο 5 ωρες γεννηθηκε ο κουκλος...το προβλημα ηταν στη συνεχεια που δεν εβγαινε επεφτε ξεκολλαγε ο πλακουντας απο μονος του ...ηταν κολλημενος με ουχου....τον εβγαλαν με το χερι
ολα αψογα
Η καισαρικη ειναι χειρουργιο και δεν πρεπει να γινεται με ελαφρια καρδια ειναι βιαιη πραξη και για το εμβρυο και για την μητερα. Πρεπει να σεβομαστε τους χρονους τους ρυθμους αυτης της δυαδας και να
επεμβαινουμε μονο οταν κινδυνευει ο ενας αποτους δυο

εκει που γεννησα σε θαλαμο με 30 γυναικες μονο οι 2 ηταν με καισαρικη....επισης οι υπολοιπες που ειχαν γεννησει φυσιολογικα εκτος απο ελαχιστες οπως εγω δεν ζητησαν ουτε επισκληριδιο....αυτα

babyjes
30-05-10, 12:48
γεια σας κοριτσια και απο εμενα.εγω ειμαι υπερ του φυσιολογικου τοκετου αν και γεννησα πριν απο 4 μηνες με καισαρικη.γεννησα την 41 εβδομαδα.μπηκα για προκληση αλλα δεν με επιασαν οι πονοι και ουτε η μπεμπα κατεβαινε αντιθετα ανεβαινε πιο πανω και επειδη ειχα μηδεν διαστολη μου ειπε ο γιατρος μου ειπε οτι μπαινουμε χειρουργειο.δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου ουτε εγω ουτε η μικρη.σε μια ωρα ειχα κανει επισκλειριδιο,ειχα γεννησει,με ειχαν ραψει και ημουν ηδη στο δωματιο μου.βεβαια για 3 μερες υπεφερα απο πονους και μεχρι και σημερα νιωθω το σημειο της τομης μουδιασμενο σαν να εχω ξενο σωμα πανω μου.το 2ο παιδι θα ηθελα να το γεννησω κανονικα

rad_mid
30-05-10, 14:35
Φυσικα κανονικα! Η καισαρικη ειναι σοβαρη ενχειρηση με κινδυνους. ;Γιατι καποιος να κανει ενχειρηση χωρις λογο??!

Danielaki
30-05-10, 15:25
Καλησπερα κι απο μενα.Εγω γεννησα πριν 3 μηνες με κ.τ. λογω ελαφριας μορφης προεκλαμψια και ο γιατρος μου δεν το διακινδυνευε να παθω κατι εγω ή το μωρο.Ηταν και πολυ πανω το μωρο και δε μπορουσαμε να κανουμε κατι αλλο.Δεν ξερω τι πονους εχει ο φ.τ πριν και μετα τη γεννα,παντως σιγουρα δεν θα ηθελα να ξαναζησω τον πονο μετα τη γεννα με κ.τ. καλη η επισκληριδιος αλλα 2 μηνες μετα με πονουσε η μεση μου.Σε συνδυασμο δε με χαμηλο αιματοκριτη(εφτασε και μεχρι 24 στο νοσκομειο) δε μπορουσα να παρω ανασα..Το οξυγονο δεν εφτανε στους πνευμονες λογω χαμηλου αιματοκριτη(κατι που μου ειπε για πρωτη φορα ο πνευμονολογος που με χιλια ζορια μου φερανε και μετα απο 3 μερες παραμονης στο γεννεσις γιατι αν δεν εβαζα κλαμματα και φωνες και δεν επεμενε κ ο γυναικολος μου δεν θα μου εφερναν γιατι ακουσον ακουσον ηταν Κυριακη και δεν ηθελαν να ενοχλησουν τον γιατρο) κι επειδη πονουσα φριχτα λογω κ.τ δε μπορουσα να προσπαθησω καν να παρω βαθια ανασα με αποτελεσμα να βηχω και να μ ακουει ολο το νοσοκομειο και να περασω ενα ολοκληρο βραδυ με μεταγγιση αιματος..Δεν ξερω πως ειναι ο φ.τ. και ποση ροη αιματος εχεις κατα τη διαρκεια και μετα τον τοκετο παντως πολυ ευχαριστως θα θελα να μαθω κ ας πονεσω παραπανω εκεινη τη στιγμη αρκει να ΜΗΝ ξαναπερασω αυτα που περασα με τη καισαρικη..

efi_81
30-05-10, 16:06
οπως ειχα ξαναπει σε αλλο τοπικ , και τις δυο γεννες καισαρικη εκανα.. βεβαια αν ειχα την επιλογη σιγουρα φυσιολογικο τοκετο θα διαλεγα..

eliana_1976_
13-06-10, 13:59
Γέννησα την τελευταία μέρα που μου είχε ορίσει ο γιατρός γιατί ο μικρός δεν είχε σκοπό να βγεί. Ηταν το πρώτο παιδί και φοβόμουν απίστευτα με όλα αυτά που ακουγα γύρω μου. Μπήκα ψύχραιμη στις 7 το πρωί. Μου έβαλαν ωδίνες, οι οποίες με έπιασαν στα 30 λεπτά. Οι πόνοι ήταν απίστευτοι, φώναζα να βρουν τον αναισθησιολόγο για επισκληρίδιο, ο οποίος καθυστέρησε μισή ώρα και είχα τρελαθεί από τους πόνους. Είχα τελεια διαστολή αλλά το παιδί ήταν τυλιγμένο με το λώρο, ηταν ψηλά, είχα στενή λεκάνη και μυωπία 4,5 βαθμούς. Μετά από 2,5 ώρες προσπαθειών και ωθήσεων πέρασε η επίδραση της επισκληριδίου και το παιδί ήταν στην ίδια κατάσταση δεν κατέβαινε με τίποτα. Πονούσα φρικτά, φώναζα στο γιατρό να μου κάνουν μια συμπληρωματική επισκληρίδιο, δεν άντεχα. Ο γιατρός μου αρχικά δεν ήθελε, αλλά μετά συμφώνησε για μισή δόση. Φώναξαν την ηλίθια την αναισθησιολόγο να μου κάνει συμπληρωματική και εκείνη μπαίνει μέσα με ένα τουπέ και στυλάκι και με ειρωνευόταν. Καλέ και εμείς γεννήσαμε πως κάνεις έτσι. Σιγά μην πονάς τόσο όσο λες, μας κοροιδεύεις. Αυτό ήταν με αποτελείωσε !!! Από τους πόνους που είχα κρύωνα με έπιασαν σπασμοί σε όλο το σώμα, ανέβασα παλμούς και άρχισα να κλαίω με λυγμούς. Φυσικά δεν είχα το κουράγιο και τη δύναμη να σπρώξω όσο και να με πίεζαν. Σε εκείνη τη φάση θυμάμαι τον άντρα μου να μπαίνει στο χώρο του τοκετού και του φώναζα κλαίγοντας "φύγε δεν θέλω κανένα.Φύγε δεν αντέχω ούτε να μιλήσω, Παναγία μου γιατί τώρα με εγκατέλειψες φώναζα". Εκείνος βγήκε έξω από την πόρτα και έκλαιγε με λυγμούς που με είδε σε τέτοια κατάσταση (μετά μου τα έλεγε αυτά). Ο γιατρός μου πήρε έξω την αναισθησιολόγο καιμετά από λίγο ξαναμπήκε αυτή με άλλο στυλ. Μην ανησυχείς εμείς είμαστε εδώ θα σε βοηθήσουμε. Θα σου κάνουμε μια δόση συμπληρωματική. Τότε μπήκε μέσα και ο γιατρός μου, με καθησύχασε, μου έβαλαν μάσκα οξυγόνου (το παιδί ήταν πολύ καλα αλλά κατέβαινε σιγά σιγά) και φώναξε σε όλους που ήταν εκεί. Μην την πειράξει κανένας, καμμία ώθηση για 20 λεπτά. Θέλω να ηρεμήσει και να ξαναπροσπαθήσουμε. Θα μείνουμε εδώ μέχρι να γεννήσεις φυσιολογικά όσο και να μας πάρει μέχρι αύριο. Ηδη είχαν περάσει 9 ώρες. Ηρέμησα μετά από λίγο και τότε τους είπα είμαι οκ να ξανασπρώξω. Με έβαλαν τρέχοντας στην αίθουσα τοκετού. Μία μαία έσπρωχνε το παιδί να κατέβει με τα χέρια της εξωτερικά στην κοιλιά μου, ο γιατρός έβαλε βεντούζα (φοβόμουν μήπως πάθει κάτι το παιδί !!!) στη αρχή η 8άρα δεν το έπιασε το κεφαλάκι του και ζήτησε μια 5άρα. μου φώναζε σπρώξε όσο μπορείες όταν σου πω....αρχικά βγήκε το κεφαλάκι του και με μια ακόμα ώθηση βγήκε το παιδί. Οταν άρχισε να κλαίει με έπιασαν λυγμοί από τη συγκίνηση. Εκλαιγα από χαρά και συγκίνηση όση ώρα με έραβαν και τον είχαν βάλει πάνω στο στήθος μου. Οσο και να πόνεσα όσο και να ταλαιπωρήθηκα δεν αλλάζω αυτή την εμπειρία που ένιωσα με τίποτα. Εφερα έναν άγγελο στη ζωή και κάθε φορά που το σκέφτομαι συγκινούμαι. Οσοι με ρωτάνε για δεύτερο παιδί μετά από τέτοια ταλαιπωρία απαντάω φυσικά και θα κάνω και δεύτερο. Τα παιδί είναι ευτυχία

marasim
13-06-10, 15:30
Το πρωτο μου παιδακι το γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο.Τα διδυμα με καισαρικη.Οκ,η πρωτη εμπειρια ηταν ανεπαναληπτη αλλα απεριγραπτα δυσκολη.Τωρα που δοκιμασα και τους δυο τροπους τοκετου διαλεγω την καισαρικη :oops:
Το ειχα πει στην πεθερα μου και μου εκανε κατηχηση για εμας τις νεες μητερες που καταφευγουμε στις ευκολες λυσεις.
Οπως ειπε και μια κοπελα σε προηγουμενη δημοσιευση,ο τροπος που γεννησες δεν σε κανει καλυτερη μητερα.
Η καισαρικη δεν παυει να ειναι μια εγχειρηση αλλα αν δεν αντχεις τον πονο,τι να κανεις?Θα κατσεις να πεθανεις ή να βουτηξεις στη μελαγχολια?!

sadamo
22-06-10, 23:45
Εγώ κορίτσια γέννησα φυσιολογικά και σχετικά γρήγορα- 5 ώρες λόγω ορού για τεχνητούς πόνους. Ενώ ήμουν κάθετα αντίθετη στην καισαρική και είμαι άνθρωπος που αντέχει σχετικά τον πόνο, η αλήθεια είναι ότι κάπου στο 5 ικέτευα τον γιατρό να μου κάνει επισκληρίδιο και αρνήθηκε.Τελικά όλα πήγαν καλά αλλά δεν μπορώ δύο χρόνια μετά να ξεχάσω αυτό το μαρτύριο.

MY TREASURE
08-07-10, 19:10
το ιδανικό είναι φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο αναλγησία.
Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι δεν υπάρχει επιλογή στη πραγματικότητα γιατί δεν μπορείς να είσαι σίγουρη πως θα εξελιχθεί ένας τοκετός... πολλές ξεκίνησαν για φυσιολογικό και κατέληξαν σε καισαρική, άλλες θέλανε φ.τ. με επισκληρίδιο, αλλά δεν πρόλαβαν να κάνουν γιατί γέννησαν νωρίτερα.....
σε καμία περίπτωση πάντως δε θα επέλεγα καισαρική αν δε υπήρχε λόγος ιατρικός.

eleftheriak
08-07-10, 21:31
Γεννησα και τα δυο μου παιδιά με καισαρική αν δεν υπήρχε η καισαρική ακόμα εκει θα ημουν και θα προσπαθούσα να βγάλω τη Νίνα!!Ο δικός μου λόγος της καισαρικής ή μάλλον ένας από τους λόγους ήταν και η τριπλή περιτύλιξή της στον ομφάλιο λόρο αλλά το ήξερα από πριν γιατί φαινόταν από τον υπέρηχο που είχα κάνει όταν είχα πάει με πονάκια και διαστολή 2 την Παρασκευή πριν γεννήσω και μάλιστα δεν μου το έλεγε ο γιατρος μου(και φίλος)και του το λέω εγώ.Βέβαια αν και είχα και άλλους λόγους χαμηλή πίεση,πολύ χαμηλό αιματοκρίτη υπερβολικά χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη χρόνια βροχείτιδα και στίγμα δρεπανοκυτταρικής αναιμίας,πολύ μικρή μήτρα(αυτό βέβαια οδηγούσε σε μικρού μεγέθους παιδιά-δηλ τα 3150 που γεννήθηκε ο γιος μου ήταν οριακά για την αντοχή της μητρας μου)έλεγα θα πάω για φυσιολογικο βέβαια με την καισαρική ανακαλύψαμε και πολύ μικρή λεκάνη και δεν θα χωρουσε με τίποτα η μικρή μου.Πάντως και επιλογή να μπορούσα να είχα πάλι καισαρική θα διαλεγα γιατί δεν πονεσα καθόλου και στην δευτερη μαλιστα δεν ζήτησα ουταε παυσίπονο αν και γέννησα όχι με επισκληρίδιο αλλά με ραχιαία

areti32
09-07-10, 00:32
πριν ενα χρονο ακριβαως εφερα στην ζωη τη νεραιδουλα μου με φυσιολογικο τοκετο διαρκειας πεντε ωρων.εκανα επισκληριδιο αλλα τα τελευταια 40λεπτα ειχε περασει η επιδραση της επισκληριδιου και ετσι περασα το σταδιο των εξωθησεων χωρις αναισθησια.πονεσα αλλα εχουν δικιο οταν λενε πως τους πονους της γεννας τους ξεχνας.μολις πηρα αγκαλια το κοριτσακι μου ξεχασα τον πονο.ανεπαναληπτη εμπειρια ομοια της δεν ειχα ξαναζησει.........

ΓΙΟΥΤΖΙΝ
09-07-10, 00:49
Την πρωτη μου κορη την γεννησα "φυσιολογικα" ας πουμε δηλαδη γιατι εκανα 26 ωρες με ωδινες τις 24 μετα εβαλα επισκληριδιο, την 2η κορη μου με καισαρικη για ιατρικους λόγους, εννοειτε πολυ πιο ευκολα. Παρ'ολα αυτα θεωρω τον φ.τ. καλυτερο απο πολλες πλευρες με την απαραιτητη προϋποθεση την επισκληριδιο, οχι μονο λογω πονου ή φοβου αλλα γιατι αυτη την συνταρακτικη στιγμη αξιζει να τη ζησεις με ολο σου το ειναι χωρις να αποσπασαι απο πονους ή κουραση ή αγχοσ κτλ.

elena 79
10-07-10, 17:54
Θα επέλεγα καισαρική με ολική νάρκωση όπως και να είχαν τα πράγματα. Και μόνο που σκέφτομαι τον φυσιολογικό τοκετό αγριεύομαι. Θα μείνω στα χέρια του γιατρού. Άσε που στα δίδυμα δεν το πολυδιακινδυνεύουν. Επειδή ξέρω και φίλες που πέρασαν 15 ώρες ωδίνες :shock: :shock: :shock: και μετά δεν έβγαινε και το πήραν με καισαρική λέω ότι εγώ δεν θα μπορούσα επ' ουδενί.....

Ανδρομέδα
10-07-10, 22:35
γεννησα πολυ προωρα στον 6ο και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι καθαρα στο χερι μου η αποφαση. τελικα διαλεξα να κανω καισαρικη ωστε να βγει η μπεμπα οσο πιο αθικτη γινοταν και τα καταφεραμε... ισως με τον φυσιολογικο να μην αντεχε... πιστευω οτι καλο ειναι να σκεφτομαστε πανω απο ολα τα παιδια μας κι οχι τι θελουμε εμεις

BOBOLINOS
18-07-10, 02:20
Καισαρικη και τις 2 φορες.Στην 1η η γιατρος μου ειπε οτι εχω εμβρυοπυελικη δυσαναλογια(στενη λεκανη) αν και ημουν αποφασισμενη-προετοιμασμενη για καισαρικη ,εκεινη ηθελε να παω με φ.τ. αλλα λιγο οτι και αντρας μου ελειπε μερα παρα μερα και το μωρο ηταν στην 39 εβδομαδα μου ειπε οτι ολα ειναι καλα και παμε να γεννησουμε την αλλη μερα.Αυτο που δεν μου αρεσε ηταν ο αναισθησιολογος ηταν μια αποτυχια.Στην 2η μου εσπασαν τα νερα και ετσι μπηκαμε για γεννα Μ.Πεμπτη 37 εβδ+6ημερων αλλα αυτη η αναισθησιολογος ηταν ολα τα λεφτα,αψογη 12 το μεσημερι γεννησα και σηκωθηκα την αλλη μερα στις 5 το απογευμα.Αυτη την φορα ηταν πιο καλα ,χωρις πολλους πονους.

νελλίτσα
18-07-10, 11:45
φυσιολογικό τοκετό κια κατά το δυνατόν φυσικό! εγώ δυστυχώς χρειάστηκε να πάω με πρόκληση στις 41+1 αλλά έκανα 2 ημέρες να γεννήσω. ευτυχώς η γιατρός μου είχε το κουράγιο και την υπομονή να εξαντλήσουμε όλα τα περιθώρια πριν μπούμε για καισαρική και τα κατάφερα να κάνω το μπέμπη μου φυσιολογικά με τη σούπερ εφεύρεση της επισκληριδιου! μεγάλη ανακάλυψη!!!!

popi1987
18-07-10, 22:14
φυσιολογικος τοκετος

patousaki mou
18-07-10, 22:19
φυσιολογικό τοκετό επιλέγω κι εγώ.. Φυσιολογικότατο όμως.. αν ήταν δυνατόν και χωρίς επισκληρίδιο. δεν ξέρω βέβαια αν θα αντέξω τους πόνους (γιατί δεν ξέρω και πώς είναι), αλλά εύχομαι να μην χρειαστεί να κάνω επισκληρίδιο.φοβόμουν που φοβόμουν την επισκληρίδιο, είχαμε πρόσφατα και άτυχο συμβάν σε μια φίλη μου και δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι...

annoulix
18-07-10, 23:13
Καλησπερα κι απο μενα. Πρωτη φορα στο forum κι εγω. Συμβουλευομαι τις απαντησεις σας πολυ πριν γεννησω. Τωρα πια, εχοντας τον αγγελο μας και οσα πρωτογνωρα θεματα για μας αυτη η θεικη υπαρξη συνεπαγεται σας συμβουλευομαι σχεδον καθημερινα. Οσο αφορα την γεννα, απο την αρχη ημουν καθετη για φυσιολογικο τοκετο και μαλιστα αν μπορουσα και χωρις επισκλειριδιο. Δυστυχως ειχα πολυ ασχημη γεννα για την οποια ακομη δεν θελω να μιλω γιατι βλεπω εφιαλτες το βραδυ, πραγμα το οποιο μεχρι στιγμης (αν και πιστευω πως με τον καιρο θα το ξεχασω και παλι φυσιολογικα θα επιλεξω την επομενη φορα) με κανει να λεω πως αν με αξιωσει ο Θεουλης το δευτερο θα το κανω με καισαρικη. Δεν ξερω τι να πω, ο γιατρος μου ειναι εξαιρετικος επιστημονας και ειμαι σιγουρη πως εκανε το καλυτερο για το μωρο και για μενα..οι στιγμες (οι ωρες μαλλον) ομως εχουν καρφωθει στο μυαλο μου κι ακομα δεν φευγουν...το μελλον θα δειξει. Η λογικη παντος λεει πως η μητερα φυση μας οδηγει στο φυσιολογικο τοκετο και οχι στο χειρουργειο...καποιος λογος θα υπαρχει.

ιανουαριος 2010
19-07-10, 00:44
θα επελεγα φυσιολογικο τοκετο αν μπορουσα γιατι θα ηθελα να κανω μεχρι 4 παιδακια.. εχω κανει ηδη 2 φορες καισαρικη και δεν ξερω αν πραγματικα καταφερω να μεγαλωσω την οικογενεια μου.. η πρωτη καισαρικη εγινε καθαρα για ιατρικους λογους και η δευτερη γιατι προυπηρχε η πρωτη.. παντως η καισαρικη σε περιοριζει σε αρκετα πραγματα..:sad::sad:

ΦΟΥΝΙΤΣΑ
19-07-10, 02:09
εκανα ηδη ενα φυσιολογηκο τοκετο κ δεν υπαρχει ποιο ομορφο συναισθημα τωρα ειμαι εγκυος στις 38 εβδομαδες κ θελω οποσδηποτε να γεννησω φυσιολογηκα εφτηχως το μωρο εχει παρει τη σωστη θεση κοριτσια ειναι απυστευτη αισθηση να νοιοθεις να βγενει το παιδι σου αο μεσα σου

martina!
19-07-10, 15:29
οπωσδηποτε φυσιολογικο :)

ΕλεΣ
27-07-10, 18:53
Καλησπερα σε ολες τις μανουλες!!!:):)
Συμφωνα με την εμπειρια μου και συμφωνα με της εμπειριες απο φιλες μου........ κατεληξα στο συμπερασμα οτι ο φυσιολογικος τοκετος ειναι καλυτερος και για την μητερα και για το παιδι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

pastakia
28-07-10, 13:58
γειά σας!

Είμαι 8+κατι μηνών και έχω κανονίσει φυσιολογικό με επισκληρίδιο...Πιστεύω οτι ήταν το καλύτερο για το μπεμπίνο μου, αλλά και για εμένα που με τον πόνο δεν τα πάω και τόσο καλά....:D:D:D

stefanaki gwgw
28-07-10, 17:30
geia sas.kai ego mpaino edo proth fora....eimai kai ston ekto mina

stefanaki gwgw
28-07-10, 17:38
exo konto traxylo kai o giatros moy eipe oti an mikrini kialo tha mpo sto nosokomeio na kano eneseis kortizonis.kserete kati gia ayto?poses meres tha mino ekei?

Clelia
28-07-10, 18:05
Γωγώ με το καλό το παιδάκι σου!! Να μην αγχώνεσαι! Όλα αντιμετωπίζονται, απλά να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού σου!!
Για τις ενέσεις κορτιζόνης ξέρω ότι τις κάνουν στις έγκυες όταν υπάρχει πιθανότητα να γεννηθεί το μωρό τους πριν κλείσουν 9 μήνες, και ο λόγος είναι ότι η κορτιζόνη βοηθάει στην ανάπτυξη των πνευμόνων του μωρού... Ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ώριμο αν χρειαστεί να γεννηθεί νωρίτερα...
Πόσες μέρες θα μείνεις στο νοσοκομείο, δεν γνωρίζω... Μήπως θα έπρεπε να ανοίξεις καινούριο θέμα στην Ενότητα "Κατά την διάρκεια της Εγκυμοσύνης", ώστε να σου απαντήσουν περισσότερες??

aria1980
28-07-10, 18:51
κοριτσια,αν δεν υπαρχει πραγματικα προβλημα οτι καλυτερο ειναι ο φυσιολογικος τοκετος..η καισαρικη ειναι μαχαιρι κοριτσια,ποανει πιο πολυ απο τον φυσιολογικο..:-(εχω κανει καισαρικη με ολικη ναρκωση κ δεν μπορω να..την ξεχασω:-(μονο που τη σκεφτομαι ξαναποναω,τι λετε τωρα???κ που ανασαινα ενιωθα να με κοβουν στη μεση:-|

eirini ag
28-07-10, 19:25
γεια σας κοριτσια!εγω ψηφιζω φυσιολογικο τοκετο.Γεννησα στις 11/4/2010 τη μπεμπα μου με φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο(αν και μου προτειναν να κανω το αρνηθηκα).εκανα πληρη διαστολη σε 2,5 ωρες και μετα απο τρια σφιξηματα στο χειρουργειο βγηκε το αστερακι μου.Συνολικα 3 ωρες και 1ο παιδι.(μη με βρισετε). αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος μην κανετε καισαρικη,ειναι κριμα να το χασει μια γυναικα.

Super Mummy
28-07-10, 22:54
Μπήκαμε στην τελική ευθεία...σε μερικές μέρες θα κρατάω στα χέρια μου το κοριτσάκι μου...Φυσικά είπα στο γιατρό μου οτι θέλω να γεννήσω φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδειο...Μακάρι να μη συμβεί τίποτα που να με εμποδίσει...πιστεύω ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο μεγαλείο από τη βίωση του φυσικού τοκετού...Κορούλα μου,,,σε περιμένω με λαχτάρα!!!

fwfw
19-08-10, 23:36
ψήφισα φυσιολογικό τοκετό αν και γέννησα με καισαρική, όπου ακόμα δεν μπορώ να το ξεπεράσω.
γέννησα στις 22/6 ένα πανεμορφο κοριτσάκι.είχα την τέλεια εγκυμοσύνη και τις τέλειες εξετάσεις αλλά έναν πολύ σκληρό τράχηλο και ένα μωρό ψηλά!!!!!!!!
θυμάμαι τα λόγια του γιατρού τις τελευταίες μέρες "αν δεν σε παρακολουθούσα εγώ και ερχόσουν να σε δω τώρα θα έλεγα ότι είσαι στον εβδομο μήνα και όχι στις μέρες σου, το σώμα σου δεν έχει προετοιμαστεί καθόλου για γέννα!!!!"
δεν ξέρω γιατί,αλλά αυτή η καισαρική με κυνηγάει ακόμα, αν και δεν υπέφερα όπως διαβάσω από άλλες κοπέλες , δεν μπορώ να το ξεπεράσω και μερικές φορές νοιώθω και τύψεις ότι κάτι δεν έκανα καλά!!:-(:-(

βέβαια σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα μετράει αλλά και η διαδρομή για το αποτέλεσμα έχει "λίγο" σημασία.

το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι προσπάθησα 15 ώρες με τεχνιτούς πόνους χωρίς να διαμαρτυριθώ και αν δεν ήταν ο άντρας μου ίσως να προσπαθούσα κι άλλο...αλλά διαστολή μηδέν :sad::sad:.

αν και το μωρό μου είναι σχεδόν δύο μηνών και για τον επόμενο χρόνο δεν έχω σκοπό για δεύτερο μωρό ήδη έχω διαβάσει τα άπαντα για vbac (φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική) και εύχομαι στο δεύτερο να το καταφέρω.

sofia1981
20-08-10, 00:20
δεν ξέρω γιατί,αλλά αυτή η καισαρική με κυνηγάει ακόμα, αν και δεν υπέφερα όπως διαβάσω από άλλες κοπέλες , δεν μπορώ να το ξεπεράσω και μερικές φορές νοιώθω και τύψεις ότι κάτι δεν έκανα καλά!!:-(:-(

το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι προσπάθησα 15 ώρες με τεχνιτούς πόνους χωρίς να διαμαρτυριθώ και αν δεν ήταν ο άντρας μου ίσως να προσπαθούσα κι άλλο...αλλά διαστολή μηδέν :sad::sad:.

αν και το μωρό μου είναι σχεδόν δύο μηνών και για τον επόμενο χρόνο δεν έχω σκοπό για δεύτερο μωρό ήδη έχω διαβάσει τα άπαντα για vbac (φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική) και εύχομαι στο δεύτερο να το καταφέρω.

Ηρέμησε καλέ κοριτσάκι δεν έδωσες το παιδί σου στο ορφανοτροφείο...:confused: Μια καισαρική έκανες και μάλιστα επείδη σε υποχρέωσε ο γιατρός σου!!!
Προς Θεού λοιπόν!!!:-)
Με όλο το θάρρος και χωρίς ίχνος ειρωνείας, καθώς επίσης και χωρίς παρεξήγηση, η Φωφώ είναι περίπτωση αυτού που είχα αναφέρει σε παλαιότερο post μου...
Είναι "φανατική" με το θέμα "φυσιολογικός τοκετός" και έχει τύψεις επειδή δεν κατάφερε να τον πραγματοποιήσει. Αυτό γλυκούλα δεν σε κάνει λιγότερο μάνα από τις υπόλοιπες. :-)
Εγώ γέννησα με καισαρική λόγω δικού μου προβλήματος υγείας, αλλά και αυτό να μην είχα, θα είχα κάνει καισαρική από επιλογή και δεν έχω κανένα πρόβλημα να το δηλώσω.
Εφ' όσον η τεχνολογία σήμερα, σου δίνει τη δυνατότητα να μην πονέσεις την ώρα του τοκετού (εγώ δεν πόνεσα ΚΑΘΟΛΟΥ ούτε μετα) και να μην ταλαιπωρηθείς με τις ώώώώρες για να φέρεις στον κόσμο το παιδί σου, γιατί να το κάνεις??? :roll:Σε περιπτώσεις ολικής νάρκωσης όντως χάνεται όλη η μαγεία γιατί δεν βλέπεις το παιδί σου την ώρα που γεννιέται, ούτε ακούς το πρώτο του κλάμα, ούτε το φιλάς, ούτε το παίρνεις αγκαλιά. Με την επισκλειρίδιο όμως ζεις όλες αυτές τις μοναδικές στιγμές, απλά έχεις κάνει skip στον πόνο και στα ουρλιαχτά. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να δυσκολεύουμε τις ήδη δύσκολες (πλέον) ζωές μας.
Η κάθε γυναίκα βέβαια έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο σε ένα τόσο προσωπικό θέμα.

Clelia
20-08-10, 11:54
Συμφωνώ απόλυτα με sofia1981. Και εγώ σαν επιλογή είχα πει καισαρική: επειδή φοβάμαι, επειδή ο φτ με αγχώνει σαν διαδικασία, δεν μου αρέσει, με τρομάζει και επιπλέον θέλω το μωρό μου να το δω σε 5'. Να μην ταλαιπωρηθεί και να μην ακούσω τελευταία στιγμή "το μωρό παρουσιάζει βραδυκαρδία, προχωράμε σε καισαρική". Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη επειδή φοβάμαι!!
Βέβαια επειδή κάνω ινσουλίνη, ούτως ή άλλως θα γίνει καισαρική, δεν το συζητάμε (και θα μου στερήσουν το μωρό μου 24 ώρες διότι θα είναι παρακολούθηση :cry: )...
Αλλά κορίτσια μου μην νιώθετε άσχημα που δεν γεννήσατε με φτ... 9 μήνες μεγαλώσατε ένα θαυματάκι μέσα σας, το φροντίσατε, το αναστήσατε... Μην σας χαλάσει τπτ το μεγαλείο της μητρότητας, που για μένα είναι να κρατάς το μωρό σου αγκαλιά, όχι ο τρόπος που το φέρνεις στον κόσμο...

kikileuteris
04-09-10, 18:31
Συμφωνώ απόλυτα με sofia1981. Και εγώ σαν επιλογή είχα πει καισαρική: επειδή φοβάμαι, επειδή ο φτ με αγχώνει σαν διαδικασία, δεν μου αρέσει, με τρομάζει και επιπλέον θέλω το μωρό μου να το δω σε 5'. Να μην ταλαιπωρηθεί και να μην ακούσω τελευταία στιγμή "το μωρό παρουσιάζει βραδυκαρδία, προχωράμε σε καισαρική". Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη επειδή φοβάμαι!!
Βέβαια επειδή κάνω ινσουλίνη, ούτως ή άλλως θα γίνει καισαρική, δεν το συζητάμε (και θα μου στερήσουν το μωρό μου 24 ώρες διότι θα είναι παρακολούθηση :cry: )...
Αλλά κορίτσια μου μην νιώθετε άσχημα που δεν γεννήσατε με φτ... 9 μήνες μεγαλώσατε ένα θαυματάκι μέσα σας, το φροντίσατε, το αναστήσατε... Μην σας χαλάσει τπτ το μεγαλείο της μητρότητας, που για μένα είναι να κρατάς το μωρό σου αγκαλιά, όχι ο τρόπος που το φέρνεις στον κόσμο...

Με κάλυψες απόλυτα.Κι εγώ καισαρρική επέλεξα και θα ξαναεπέλεα για τους λόγους που ανέφερες.Και ήταν πολύ καλή εμπειρία για μένα.

koufetaki
04-09-10, 21:21
το ιδανικό είναι φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο αναλγησία.
Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι δεν υπάρχει επιλογή στη πραγματικότητα γιατί δεν μπορείς να είσαι σίγουρη πως θα εξελιχθεί ένας τοκετός... πολλές ξεκίνησαν για φυσιολογικό και κατέληξαν σε καισαρική, άλλες θέλανε φ.τ. με επισκληρίδιο, αλλά δεν πρόλαβαν να κάνουν γιατί γέννησαν νωρίτερα.....
σε καμία περίπτωση πάντως δε θα επέλεγα καισαρική αν δε υπήρχε λόγος ιατρικός.
την στιγμη που το μωρο πρεπει να εχει ολες τις λειτουργειες του στα υψη το ναρκωνουν με την επισκληρ.εσυ δεν πονας αλλα δεν νομιζω να ειναι οτι το καλυτερο για το μωρο.εκανα δυο φτ δυσκολους χωρις φαρμακα μολις το μωρο σου βγει ολα τα ξεχνας και αν εισαι σωστα προετημασμενος τα καταφερνεις και χωρις αναλγησια.
Με κάλυψες απόλυτα.Κι εγώ καισαρρική επέλεξα και θα ξαναεπέλεα για τους λόγους που ανέφερες.Και ήταν πολύ καλή εμπειρία για μένα.
η yogomama επειδη το τριτο μου γεννηθηκε λογο επιπλοκης με κτ μου ειπε οτι πρεπει να γινουν καποια πραγματα για να βοηθησεις το μωρο σου,πχ.να μην κοπη αμεσως ο ομφαλιος λωρος,να γινει μασαζ στο κεφαλακι του απο ειδικο στα σημεια που επρεπε να ζοριστουν φυσιολογικα,αν διαβαζει καλο θα ηταν μια ενημερωση.χανει βεβαια τα απαραιτητα για αυτο καλα βακτηρια που περνει απο τον κολπο της μανας οταν εξερχετε,και τα παιδια κτ(εχω δουλεψει σε μαιευτικη κλινικη)ειναι παιδια υψηλου κινδυνου το 1ο 24ωρο.εγω παντος αν ειχα την επιλογη ποτε μα ποτε δεν θα επελεγα την κτ.

kikileuteris
04-09-10, 21:49
η yogomama επειδη το τριτο μου γεννηθηκε λογο επιπλοκης με κτ μου ειπε οτι πρεπει να γινουν καποια πραγματα για να βοηθησεις το μωρο σου,πχ.να μην κοπη αμεσως ο ομφαλιος λωρος,να γινει μασαζ στο κεφαλακι του απο ειδικο στα σημεια που επρεπε να ζοριστουν φυσιολογικα,αν διαβαζει καλο θα ηταν μια ενημερωση.χανει βεβαια τα απαραιτητα για αυτο καλα βακτηρια που περνει απο τον κολπο της μανας οταν εξερχετε,και τα παιδια κτ(εχω δουλεψει σε μαιευτικη κλινικη)ειναι παιδια υψηλου κινδυνου το 1ο 24ωρο.εγω παντος αν ειχα την επιλογη ποτε μα ποτε δεν θα επελεγα την κτ.

Δεν ήξερα καθόλου αυτό το σημείο:[/QUOTE]χανει βεβαια τα απαραιτητα για αυτο καλα βακτηρια που περνει απο τον κολπο της μανας οταν εξερχετε[/QUOTE]ομολογώ.
Και μέχρι τώρα ήξερα πως ο φτ είναι καλύτερος για τη μαμά και η κτ για τα μωρά.
Πιθανόν όμως να έχεις δίκιο.Εγώ λέω πως γνωρίζοντας ότι δε διατρέχει περισσότερο κίνδυνο το μωρό από την κτ, την προτιμώ.Γιατί σε 10 λεπτά το έχω αγκαλιά, γλυτώνω την αγωνία και το σοκ και για άλλους λόγους.
Γενικώς θα ακούσεις πολλές μαμάδες με φτ να μιλάνε για πολύ καλή εμπειρία (σε 2 ώρες έχουν γεννήσει και με μεγάλη ευκολία) και άλλες για πολύ άσχημη (μέρες για να γεννήσουν, δυσκολία μετά στην τουαλέτα και στο κάθισμα, πόνοι κτλ).
Το ίδιο και για την κτ. Άλλες πονάνε μέχρι και μήνα μετά, έχουν δυσκολία στην κίνηση κτλ.Άλλες όπως εγώ μέσα σε λίγες ώρες είναι σα να μη χειρουργήθηκαν ποτέ.

koufetaki
04-09-10, 21:57
οποιαδηποτε μη φυσικη παρεμβαση δεν ειναι καλο ετσι?εχω γραψει και παλιοτερα ,εχω δει μωρο μετα απο κτ να κανει αναροφηση το τσαι γτ δεν πιεστικαν τα οργανα οπως επρεπε και κοντεψε να φυγει.δες λιγο εδω εχει διαφορες γρηγορες ιστοριες δεν κουραζει.http://ariadni144.wordpress.com/2010/03/29/empeiriestoketouateuropeus/

kikileuteris
04-09-10, 22:04
Θα μου επιτρέψεις να το δω αφού γεννήσω, καταλαβαίνεςι γιατί...
Το κρατώ όμως και θα το δω οπωσδήποτε!

koufetaki
04-09-10, 22:31
Θα μου επιτρέψεις να το δω αφού γεννήσω, καταλαβαίνεςι γιατί...
Το κρατώ όμως και θα το δω οπωσδήποτε!
οπως νιωθεις καλη μου.να ρωτησω αν επιτρεπετε γτ κτ?

koufetaki
04-09-10, 22:42
δεν ειναι προθεση μου να σε τρομαξω αλλα να γνωρισεις για να προφυλαχτεις,η κτ τομη οταν πρεπει να γινει σωζει ζωες,στο κατω κατω και το δικο μου το αγορι δεν θα υπηρχε αν δεν γεννιοταν με κτ.
Aπαραδεκτες αναιτιες καισαρικες στα ορια της προωροτητας
Είναι γνωστο ότι τα μισα και πλεον παιδια σε πολλα μαιευτηρια της χωρας μας γεννιουνται με καισαρικη τομη. Οι ειδικοι του Παγκοσμιου Οργανισμου Υγειας υπολογιζουν το ποσοστο των αναγκαιων καισαρικων σε μια χωρα, δηλαδη αυτων που εχουν πραγματικη, σημαντικη ιατρικη ενδειξη, σε 15%. Το υπολοιπο 35% των παιδιων γεννιουνται στην Ελλαδα μετα από εγχειρηση που δεν ειχε ιατρικη ενδειξη.

Η εγχειρηση αυτή «λυνει» τα χερια του ιδιωτη γυναικολογου, που δεν εχει την «πολυτέλεια» να περιμενει επι ωρες το φυσιολογικο τοκετο και θελει να ελαχιστοποιησει οποιαδηποτε πιθανοτητα επιπλοκης από τη διαδικασια του φυσιολογικου τοκετου. Οφελει ακομα τα ιδιωτικα μαιευτηρια, με περισσοτερες ημερες νοσηλειας για τις γυναικες, ενώ φυσικα εκτινασσει το «κοστος» της γεννας για τις οικογενειες. Από την άλλη μερια, ο μαιευτηρας που καταληγει στην ευκολη λυση της καισαρικης τομης δε λαμβανει υποψιν του, δε δειχνει ενδιαφερον για την επιδεινωση της υγειας της γυναικας: χειρουργειο, τομη, ραμματα, πιθανοτητα για λοιμωξη, αιμορραγια, επιπλοκες αναισθησιας, αργη αναρρωση. Δε λαμβανει υποψιν του την υγεια του μωρου που γεννιεται με καισαρικη: πιο πιθανο να χρειαστει ανανηψη αμεσως μετα τη γεννηση, να παρουσιασει αναπνευστικα προβληματα, λοιμωξεις και μακροπροθεσμα αλλεργικη προδιαθεση, ασθμα. Τελος δε λαμβανει υποψιν του την εναρξη του θηλασμου, την οποια και εμποδιζει: μωρο που μετα από την καισαρικη απομακρυνεται συχνοτερα και για περισσοτερο χρονο από τη μητερα του, μωρο που μενει για περισσοτερες ημερες σε μαιευτηρια εχθρικα προς το θηλασμο και παιρνει μπιμπερο, μωρο που είναι ναρκωμενο από τα φαρμακα της αναισθησιας, μητερα που είναι ναρκωμενη, κουρασμενη η ποναει, δυσκολια στις στασεις του θηλασμου από το χειρουργικο τραυμα.

Σα να μην εφταναν όλα αυτά, καποιοι στο χωρο της ιδιωτικης υγειας φαινεται πως εχουν αποθρασυνθει εντελως. Παρατηρειται τελευταια η συστηματικη τακτικη της καισαρικης με το κλεισιμο του ογδοου μηνα κυησης, στις 38 εβδομαδες, για ασημαντη αφορμη. Στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ο μαιευτηρας, με συστηματικη κινδυνολογια, πειθει την εγκυο ότι υπαρχει ενδειξη για να βγει το μωρο, ενδειξη που θα προκαλουσε το γελιο σε ευρωπαιο επιστημονα. Ο μαιευτηρας «ξεμπερδευει» με την περιπτωση με το που μπαινει στο μηνα της, κανει μια ευκολη καισαρικη βγαζοντας ένα μικρο μωρο. Το νεογεννητο ζυγιζει κατι λιγοτερο η περισσοτερο από δυομιση κιλα, κλαιει με την πρωτη ανασα όπως τα αλλα αλλα είναι πολύ, πολύ διαφορετικο από τα τελειομηνα: είναι ανωριμο νευρολογικα, χωρις αποθηκες λιπους στο σωμα του. Κινδυνευει περισσοτερο από ικτερο, από υπογλυκαιμια, σε σχεση με ένα πραγματικα τελειομηνο. Δυσκολευεται να πιασει τη θηλη της μαμας, κανει ατελεις θηλαστικες κινησεις, κοιμαται ευκολα στο στηθος, δεν εχει δυναμη να ρουφηξει και να βγαλει το γαλα. Όλα αυτά τα μωρα καταληγουν με μαθηματικη ακριβεια στο ταισμα ξενου γαλακτος με μπουκαλι.

Κάθε φορα που ενας γιατρος χωρις ιατρικο λογο βγαζει πρωιμα και πριν το αποφασισει η φυση ένα παιδι στον κοσμο, αυξανει εν γνωσει του τους κινδυνους αυτό το παιδι και η μητερα του να αρρωστησουν. Το μωρο δε θα θηλασει, δηλαδη θα παθει περισσοτερες πρωιμες λοιμωξεις, αλλεργιες, θα βρεθει σε κινδυνο μακροπροθεσμα για ασθμα, υπερταση, διαβητη, παχυσαρκια, χαλασμενα δοντια, αποφρακτικη απνοια στον υπνο, καρκινο. Η μητερα δε θα θηλασει, δηλαδη θα κινδυνεψει πιο πολύ από επιλοχειο καταθλιψη, διαβητη, υπερταση, υπερλιπιδαιμια, οστεοπορωση, καρκινο μαστου, καρκινο ωοθηκων, παχυσαρκια. Κάθε γιατρος που «ξεμπερδευει» με καισαρικη στις 38 εβδομαδες κυησης, ωστε να μη χρειαστει να τρεξει νυχτα κατά τις επομενες τρεις εβδομαδες για το φυσιολογικο τοκετο που ξεκινησε, πρεπει να εχει βαρος στην συνειδηση του. Προκειται για πρακτικη ηθικα απαραδεκτη.

Clelia
04-09-10, 23:01
Καλό θα είναι κάποια πράγματα να μην τα παραθέτουμε έτσι αλόγιστα!! Μπορώ και εγώ να παραθέσω ολόκληρη λίστα με τους "κινδύνους" του φτ, όπως μπορώ να τους βρω από το ίντερνετ και από παγκόσμιους οργανισμούς υγείας και τρέχα γύρευε!!
Αυτό μας έλειπε τώρα, να πιστεύουμε πως τα μωρά που γεννιούνται με κτ διατρέχουν κίνδυνο της ζωής τους και παρουσιάζουν τα συμπτώματα που διάβασα παραπάνω, ή έστω κάποια από αυτά!!!
Ούτε πια όλοι - μα όλοι - οι γιατροί είναι ανελέητοι καισαρικάκηδες!!!
Καμία μα καμία συγγενής ή γνωστή μου (ή γνωστή γνωστής μου) δεν αντιμετώπισε προβλήματα στο μωρό της εξαιτίας της κτ!!! Από την άλλη έχω ακούσει για πολλά προβλήματα που προκαλούνται κατά την διάρκεια φτ, γι' αυτό και προχωρούν σε εσπευσμένες καισαρικές!!
Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν άλλη επιλογή εκτός της καισαρικής. Σε αυτές ανήκω και εγώ (άσχετο βέβαια που όπως και να είχε, με καισαρική θα γεννούσα). Δεν είναι σωστό να τρομοκρατούνται έτσι κάποιες (οι υπόλοιπες είναι πολύ διαβασμένες και δεν έχουν ανάγκη).

Clelia
05-09-10, 00:49
Συνεχίζω με τις απορίες μου:
Είπα ότι είμαι υπεύθυνη για ο,τιδήποτε εδώ πέρα?? Εννόησα κάτι τέτοιο??
Προσπαθώ να επιβληθώ εγώ?? Πώς??
Σχετικά πάντως με το πρώτο μέρος του τελευταίου σου μνμ συμφωνώ απολύτως, καλά κάνεις αλλά το να αλλάξεις γνώμη σε κάποια που θέλει κτ, "άσκοπα" όπως λες ή να πεις την δική σου γνώμη, αρμόζει σε άλλη ενότητα...
Εδώ γράφουν κοπέλες που έχουν γεννήσει, είναι έγκυες ή θέλουν να μείνουν έγκυες τι θα επέλεγαν, ασχέτως τελικά πώς θα γεννήσουν (ή γέννησαν).
Έχω διαβάσει προσεκτικά ό,τι έχεις γράψει - πέρασα στα γρήγορα βέβαια την λίστα με τους κινδύνους της κτ - και δεν έχω παρεξηγήσει κάτι άλλο (πέραν βέβαια ότι άλλα γράφω, άλλα διαβάζεις και βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα). Μήπως θα έπρεπε να κάνεις και εσύ το ίδιο? Διότι κάθε αράδα σου που αναφέρεται στα δικά μου μνμ, είναι άσχετη με την πραγματικότητα και με το τι έχω γράψει...

kikileuteris
05-09-10, 08:50
οπως νιωθεις καλη μου.να ρωτησω αν επιτρεπετε γτ κτ?

Γιατί φοβόμουν τον φτ πάρα πολύ.Και τώρα είναι πολύ νωρίς για να επιλέξω φτ στο δεύτερο.Ο γιος μου όταν θα γεννηθεί η μπέμπα θα είναι 16 μηνών.Έμεινα έγκυος στους 7 μήνες.

koufetaki
05-09-10, 10:59
Γιατί φοβόμουν τον φτ πάρα πολύ.Και τώρα είναι πολύ νωρίς για να επιλέξω φτ στο δεύτερο.Ο γιος μου όταν θα γεννηθεί η μπέμπα θα είναι 16 μηνών.Έμεινα έγκυος στους 7 μήνες.
krimaεαν γνωριζες στην αρχη και το εψαχνες ισως να ηταν διαφορετικα τα πραγματα,ομως μπορεις να κανεις δυο πραγματακια και τωρα που θα κανεις κτ.συζητα με τον γιατρο σου για το αν μπορεις 1ον να σε πιασουν οι πρωτοι πονοι και να προβειτε μετα στην κτ(να ερθει δηλ. το μωρο στην ωρα)2ον να μην κοψει αμεσως τον ομφαλιο λορο μολις βγαλει το μωρο(για την ποιο ομαλη του εισοδο στο κοσμο το lotous birth το εχεις ακουσει?)3ον ψαξε για εναν φυσικοθεραπευτη που να μπορει να το κανει μολις γεννηθη το μωρακι σου μασαζ με σωστες πιεσεις στα σημεια που θα επρεπε να πιεστει με τον φτ.
Να πω την αλήθεια και εμένα με ενοχλεί αφάνταστα όταν γίνεται επίθεση σε γυναίκες που προτίμησαν κτ, να μη θηλάσουν ή ότι άλλο, θαρρείς και είμαστε οι αιτίες των κακών της ανθρωπότητας.Και συμφωνώ απόλυτα με clelia ότι πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά με άπειρη επίσης έρευνα και βιβλιογραφία.
ο φανατισμος σε οποιαδηποτε μορφη του ειναι απαρεκτος και δεν με βρισκει συμφωνη,αλλο φανατικη και αλλο γνωριζω.και οταν μια γυναικα γεννα ειτε φσ ειτε με κτ εινια σε πολυ ''επυκινδυνη''κατασταση(αλλιως το λεμε)εγω δεν διαφωνω με την celia αλλα αρνουμε να συμβιβαστω στο σαβουαρ βιβρ της δηθεν ηθικοτητας οταν ξερω οτι μπορω να βοηθησω εστω στο απειροελαχιστο.και στην τελικη εχω κανει και εγω κτ τομη το ειπα εξαρχης και προηδοποιησα οταν παρεθεσα το αρθρο δεν επεβαλα τπτ.να ενημερωσω ηθελα,γτ αν ησουν μια κοπελα που θα μπορουσες να κανεις vback θα ηταν απλα τελειο δεν συμφωνεις?

kikileuteris
05-09-10, 18:30
ο φανατισμος σε οποιαδηποτε μορφη του ειναι απαρεκτος και δεν με βρισκει συμφωνη,αλλο φανατικη και αλλο γνωριζω.και οταν μια γυναικα γεννα ειτε φσ ειτε με κτ εινια σε πολυ ''επυκινδυνη''κατασταση(αλλιως το λεμε)εγω δεν διαφωνω με την celia αλλα αρνουμε να συμβιβαστω στο σαβουαρ βιβρ της δηθεν ηθικοτητας οταν ξερω οτι μπορω να βοηθησω εστω στο απειροελαχιστο.και στην τελικη εχω κανει και εγω κτ τομη το ειπα εξαρχης και προηδοποιησα οταν παρεθεσα το αρθρο δεν επεβαλα τπτ.να ενημερωσω ηθελα,γτ αν ησουν μια κοπελα που θα μπορουσες να κανεις vback θα ηταν απλα τελειο δεν συμφωνεις?

Όχι για να είμαι ειλικρινής.Εξήγησα και πιο πάνω τους λόγους για τους οποίους θα επέλεγα και πάλι καισαρική.
Να συμπληρώσω βέβαια ότι δεβ είχα καλές εγκυμοσύνες και ανυπομονούσα να γεννήσω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να δω και το παιδάκι μου υγιές.

koufetaki
05-09-10, 18:39
Όχι για να είμαι ειλικρινής.Εξήγησα και πιο πάνω τους λόγους για τους οποίους θα επέλεγα και πάλι καισαρική.
Να συμπληρώσω βέβαια ότι δεβ είχα καλές εγκυμοσύνες και ανυπομονούσα να γεννήσω όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να δω και το παιδάκι μου υγιές.
ειναι παντα θεμα επιλογης και ειναι σεβαστο αυτο.στην 3η εγκυμοσυνη μου ειχα συσπασεις απο πολυ νωρις,την 37βδ.υψηλη ρυξη αμνιου και χωρις αντιβιωση(λογο αμελιας γιατρου) πηρε μικροβιο το αμνιο,εφτασα 7διαστολη,και αν αντεχε το μωρο μου θα γεννουσα φσ(με μασκες οξυγονου ημουν και αρυθμιες)οχι γτ ημουν πορομενη με τον φτ,αλλα ενα μαχαιρι ειναι ενα μαχαιρι οπως και να το κανουμε.και δυστυχως δεν αναρωσα και καλα.....τελος παντον αν θελεις δες πως μπορεις να καταφερεις να ερθει το μωρακι σου με τις καλυτερες συνθηκες και ολα τα αλλα ειναι ψηλα γραμματα.δεν σου ειπα απο χτες με το καλο να αγκαλιασεις το ζουζουνακι σου.

spyzog
05-09-10, 18:47
geia sas me lene elena k eimai 33 etwn..exw mia korh 7 etwn k twra egkuos sto 2o..sthn genna ths korhs mou ekana kaisariki me episkluridio logw sakxarou k den to metaniwsa katholou..htan anwdunh,grhgorh egxeirhsh,xwris epiplokes k ponous!!!basiko gt eimai k fovitsiara..den se kanei ligotero mana h kaisarikh..to pan einai na bgei to mwro kala kai h mana meta..

nenaki
05-09-10, 19:16
γεια σας,εγω παλι ηθελα μονο φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληρηδιο γιατι φοβαμαι οτι εχει να κανει με χειρουργιο,καθετηρες,σωληνακια και ολα τα συναφι.Στον 8ο μηνα της δευτερης εγκυμοσυνης μου δεν ειχε γυρισει το μωρο και ειχα πανικοβληθει στην ιδεα της καισαρικης τομης.Ολη την ημερα προσευχομουν και δοξα το θεο γυρισε.Σιγουρη ομως δε μπορω να ειμαι ακομη και την ωρα του τοκετου τι καταληξη θα εχει ολη η διαδικασια.Ευχομαι να πανε ολα καλα.
Θελω να συμπληρωσω επισης οτι η καθεμια ας επιλεγει αυτο που νομιζει καλυτερο,δεν με απασχολει...

kikileuteris
05-09-10, 19:22
ειναι παντα θεμα επιλογης και ειναι σεβαστο αυτο.στην 3η εγκυμοσυνη μου ειχα συσπασεις απο πολυ νωρις,την 37βδ.υψηλη ρυξη αμνιου και χωρις αντιβιωση(λογο αμελιας γιατρου) πηρε μικροβιο το αμνιο,εφτασα 7διαστολη,και αν αντεχε το μωρο μου θα γεννουσα φσ(με μασκες οξυγονου ημουν και αρυθμιες)οχι γτ ημουν πορομενη με τον φτ,αλλα ενα μαχαιρι ειναι ενα μαχαιρι οπως και να το κανουμε.και δυστυχως δεν αναρωσα και καλα.....τελος παντον αν θελεις δες πως μπορεις να καταφερεις να ερθει το μωρακι σου με τις καλυτερες συνθηκες και ολα τα αλλα ειναι ψηλα γραμματα.δεν σου ειπα απο χτες με το καλο να αγκαλιασεις το ζουζουνακι σου.

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!!!