PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου

Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

sofaki1978
10-01-11, 19:59
tatjani εγω γεννησα στο ελενα.επελεξα μονοκλινο και πληρωσα για 4 μερες 527 ευρω.το χαρτι ελεγε επανω οτι το ποσο ειναι 700 κατι ευρω και πληρωτεο 527 που πληρωσα.ειναι το ποσοστο που μου αναλογουσε λογω ικα.δεν θα πληρωσεις τιποτα εαν πας υποθετω σε 4κλινο η οτι αλλη θεση γραφει το βιβλιαριο σου,εμενα γραφει Γ θεση.εαν γεννησεις με καισαρικη θα πληρωσεις λιγοτερο δηλαδη εαν επιλεξεις μονοκλινο θα δωσεις για 5 μερες 260 ευρω.

η φιλη μου που γεννησε στο αλεξανδρα δεν εδωσε τιποτα αλλα εμεινε σε δωματιο με πολλες μαμαδες,πανω απο 4.

katerina1981
26-01-11, 18:10
Γεννησα στο Ελενα στο λουξ μονοκλινο. Η βραδια ειναι 200 ευρω ανεξαρτητου ταμειου! Εαν κανεις εισαγωγη βραδυ σε χρεωνουν τη μερα εστω κι αν δεν την περασεις στο δωματιο αλλα στις ωδινες. Αρα φυσιολογικος τοκετος δε χρεωθηκα 4 μερες αλλα 5 μερες διοτι μπηκα Κυριακη βραδυ κ γεννησα Δευτερα απογευμα. Κ επισης μου πηραν τον μικρο 2 μερες στα νεογνα λογω υποθερμιας κ πληρωσα 100 ευρω με βιβλιαριο δημοσιου τα οποια θα παρουμε πισω μολις βγαλουμε βιβλιαριο του μικρου.

"φασολακι"
30-01-11, 13:06
Εγω θα γεννησω λογω γιατρου σε ιδιωτικη κλινικη.Εκει ξεγενναει !
Υπολογιζω ενα συνολο γυρω στα 3000 αλλα εχω αλλη απορια. Η υποχρεωτικη παραμονη μου ξερω οτι ειναι 3 ημερες! Αν ομως κατι δεν παει καλα κ χρειαστω παραπανω παρακολουθηση περα των τριων ημερων τι γινεται? Θα με στειλουν σε δημοσιο η θα πρεπει μετα να πληρωσω επιπλεον χρηματα?Ξερει καμια σας? Γιατι κοστιζει 500 η μερα... Καλα αν ηξερα ποσα εξοδα εχει ενα παιδι και μια γεννα θα ξεκινουσα αποταμιεσυση ενα χρονο πριν ! Γιατι και εγω ασφαλεια δημοσιου εχω και θα εισπραξω το αστρονομικο ποσο των 700 ευρω παρακαλω! Δηλαδη τιποτα...Ολα απο την τσεπη μας στην ουσια.Μεχρι στιγμης εχουμε δωσει σε γυναικολογο και μικροβιολογο 1000 περιπου και αλλα 3000(στην καλητερη περιπτωση) στην κλινικη.

καλησπερα!!!!!
γεννησα τον νοεμβριο σε ιδιωτικη κλικινη στην Θεσ/νικη...
μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι θα μου στοιχισει γυρω στα 2620 φυσιολογικος και 2860 καισαρικη.σε αυτα τα ποσα να προσθεσω 150-200 για ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη
γεννησα φυσιολογικα ανεβασαμε ικτερο και αναγκαστηκα να μεινω ενα βραδυ επιπλεον μαζι με το μωρο...συνολικο ποσο 3300
για φωτοθεραπια 300 + διαμονη μου 140
το ποσο δωματειου ειναι απο 4κλινο(ζητησα 4κλινο δεν υπηρχε και με βαλανε σε 3κλινο με χρεωση 4κλινου)
να αναφερω οτι ειμαι ιδιωτικη υπαλληλος ασφαλεια ικα
απο τα 300 τισ φωτοθεραπειας πηρα 115 πισω και 300 για ολα τα υπολοιπα
μην φαντασεις οτι περνεις πολλα πισω.απο 3300 πηρα περιπου 400 "ΤΙΠΟΤΑ"

ευχομαι με το καλο να γεννησεις και ολα τα υπολοιπα τακτοποιουνται :-)

Δανάη_34
04-02-11, 14:39
Καλησπέρα, γέννησα στο ΛΗΤΩ πριν από δύο εβδομάδες περίπου. Έκατσα τέσσερις μέρες γιατί γέννησα με καισαρική και μου στοίχησε 1.680,00? εκτός του γιατρού. Μου είχαν πει όταν είχα ρωτήσει ότι αν χρειαστεί το μωρό να μπει στη μονάδα ότι είναι κλειστό το νοσήλειο και τα πέρνεις όλα από το ταμείο σου. Γιατί δεν πέρνεις να ρωτήσεις στο μαιευτήριο που θα πας; Ή μήπως ξέρει ο γιατρός σου....

popi1987
13-02-11, 20:53
geia sas γεννησα στο παπαγρωργιου θεσσαλονικης με καισαρικη δεν πληρωσα τπτ .κατα την διαεκεοα ης εγκυμοσυνης πληρωσα 40ε τον 1 υπερηχο . και τον μεγαλο υπερηχο 80ε τα φαρμακα δεν πληρωσα τπτ στην εγκυμοσυνη δεν πληρωνεισ τπτ με συνταγη τ ικα

katerina mpi
14-02-11, 16:49
geia sas γεννησα στο παπαγρωργιου θεσσαλονικης με καισαρικη δεν πληρωσα τπτ .κατα την διαεκεοα ης εγκυμοσυνης πληρωσα 40ε τον 1 υπερηχο . και τον μεγαλο υπερηχο 80ε τα φαρμακα δεν πληρωσα τπτ στην εγκυμοσυνη δεν πληρωνεισ τπτ με συνταγη τ ικα

καλησπερα,να σε ρωτησω,ποτε γεννησες και τι ασφαλεια εχεις?γιατι εγω γεννησα πριν 2 μηνες με καισαρικη στο παπαγεωργιου και πληρωσα 340 ευρω για φαρμακα και νοσηλεια με ασφαλεια δημοσιου!

popi1987
15-02-11, 17:07
λοιπον κοριτσια
οταν εμαθα οτι ειμουν εγκυος ειμασταν ανεργοι και οι δυο κια χωρις να ειμαστε ασφαλισμενοι καπου
λοιπον ανηξα καρτα ανεργιας μολις εκλησα 3 μηνω την καρτα ανεργιασ πηγα το οαεδ και ζητησα ενα χαρτι για ν ανηξω βιβλιαριο μ το δωσανε και πηγα εφτιαξα βιβλιαρειο η καινουργιο.επρεπε ν περιμενω 1 μηνα για την καρτα ανεργειας ν γινει 3 μηνων .επρεπε ν κανω της πρωτες εξετασης οι οποιες ηταν πολλες και κοστηζαν 150 και πανω δεν ειχα τηνδυνατοτητα να τα πληρωσα . οποτε δεν υπηρχε προβλημα ν περιμενα 1 μηνα περιμενα ακαι πηγα τα εκανα στο ικα ολα . εκτοσ απο ερυθρα και κατι αλλο δεν θυμαμαι μ εδωσε χαρτι η γιατρος του ικα κ πηγα στο αχεπα και τ εκανα αμεως πληρωσα μονο 15 ευρω .η αυχενικη κοσησε 40 η 30 δενθυμαμι μετα στον υπερηχο στον5 μηνα μετα απο πολυ ψαξημο βρηκα στο κεντρο θεσσαλονικης με 80ε για ν μ κανει την εξεταση 45 λεπτα κρατησε η εξεταση . στον 7 μηνα ειχα ειδη κλησει στο ιπποκρατειο και μ στηχησε 10 ευρω . για τα φαρμακα απο το ικα δεν πληρωσα τπτ .οταν ηταν να γεννησω στο παπαγεωργιου με καοαρικη δεν πληρωσα ουτε ευρω . οσο για τα πραγματα του μωρου ειδη απο 3 μηνα μου δωσανε κρεβατακι ρηλαξ προικα μωρου ρουχα πολλα καθισμα φαγητο παρκο .απλα ειχα ξιδεψει μονο 100 για να παρω μπιμερο σαλιαρες τις κρεμες του μωρου τεοια ψιλοπραγματακια μορε .για φυσιολογικο τοκετο στο ιπποκρατειο που ειχα ρωτησει με ασφαλεια ικα εναι 70ε την βραδια . η αδερφη μ ειχε πληρωσει 300 ε .

popi1987
15-02-11, 17:09
κατερινα γεννησα με καισαρικη εγω γιαυτο δεν πληρωσα επειδη ειναι αν εγχηρηση γιαυτο . εσυ πληρωσες της βραδιες στο νοσοκομειο

Anne Mari
19-02-11, 13:14
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ+ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ? ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΥ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ELENI 27
19-02-11, 13:50
εμασ συνολο απο την αρχη της εγκυμοσυνης μας κοστισε 7000ε αλλα γεννησα στο ιασω με καισαρικη και εκανα ΟΛΕΣ τις εξετασεις ιδιωτικα γιατι πηγα κι εγω για τις πρωτες στο ικα καλλιθεας οπου γινοταν της μουρλης,,,μου εβγαλαν τις εξετασεις σε 1ΜΗΝΑ και για τις ουρων επρεπε να πηγαινω στην ΠΛ.ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ!!ΕΛΕΟΣ!!!!απλα πηγαινα στους γιατρουσ του ικα και μου τις εγραφαν και επαιρνα καποια χρηματα πισω!:D

mafalda@
19-02-11, 13:58
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλησπέρα, σου έστειλα με pm τα στοιχεία του γιατρου μου.
Είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Και πάνω απο όλα τρομερός άνθρωπος.

katerina mpi
19-02-11, 22:59
κατερινα γεννησα με καισαρικη εγω γιαυτο δεν πληρωσα επειδη ειναι αν εγχηρηση γιαυτο . εσυ πληρωσες της βραδιες στο νοσοκομειο

κι εγω με καισαρικη γεννησα!!μαλλον τα αλλαξαν τα πραγματα λογω της κρισης για να παιρνουν λεφτα απο ολους!ολες οι κοπελες που γεννησαμε την ιδια μερα πληρωσανε ειτε με καισαρικη ειτε φυσιολογικα!

ΜΠΕΜΠΗ ΜΑΡΙΑ
20-02-11, 14:55
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ?ΤΙ ΔΩΜΑΤΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΤΛ?ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΑΚΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

black_rose
20-02-11, 17:05
Eγώ σε ιδιωτική κλινική στην επαρχία σε μονόκλινο πλήρωσα 1300 ευρώ το δωμάτιο για 4 βράδια!Και ο γυναικολόγος μου πήρε 1000 ευρώ!Αν υπολογίσουμε και τον παιδίατρο που πήρε 200 ευρώ τότε σύνολο μου βγήκε 2500 ευρώ ακριβώς!!!Φυσιολογικός τοκετός χωρίς επισκληρίδιο.

rena_myst
20-02-11, 22:47
Εγω γεννησα πριν 1 μηνα στην Βιοκλινικη στην Θεσσαλονικη , καισαρικη με επισκληριδιο και πληρωσα 2100 σε μονοκλινο για το τριημερο προγραμμα.Μεσα στην τιμη ηταν διαμονη, αναισθησιολογος με επισκληριδιο, παιδιατρος, εξετασεις της μπεμπας και δικες μου πριν τη γεννα και φαρμακευτικο υλικο.Εχτρα ηταν ο γιατρος μου.Εμεινα πολυ ευχαριστημενη.

MiLoupaki
21-02-11, 01:42
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αντώνης Κακουλάκης στειλε μου να σου πω οτι θες... :-)

MiLoupaki
21-02-11, 01:48
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ?ΤΙ ΔΩΜΑΤΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΤΛ?ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΑΚΙ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΑ!!!!!!!!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γεννησα στο Αλεξανδρας πριν 2 μηνες οτι θες μπορεις να με ρωτησεις :-)

Ρουμαννα
21-02-11, 14:17
κοριτσια καλησπέρα!!!

είμαι έγκυος στο δεύτερο μου παιδάκι (ακόμη σποράκι) κ έχω είδη αγχωθεί με το θέμα του κόστους του μαιευτηρίου!!!
Με το πρώτο ήμουν μια χαρά γιατί είχα ασφάλεια ιδιωτική που με κάλυπτε κ όλα μια χαρά. Για να μου καλύψει το δεύτερο παιδάκι η ασφάλεια, λοιπόν έπρεπε να περάσουν 18 μήνες , πράγμα που δεν είναι εφικτό!.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει καμία σας υπ όψιν της για το Ρεα κ τι τιμές κυμαίνονται. Είδα το site τους αλλα μπερδεύτικα με τα 'κλειστα πακέτα!'.
Όσο αφορά το Ιασω διάβασα σε δελτία τύπου τους πωσ έχουν κάνει πολύ δυνατές μειώσεις της τάξεως του 40 % -καιρός ήταν!-

ευχαριστώ

ΜΠΕΜΠΗ ΜΑΡΙΑ
21-02-11, 16:32
Γεννησα στο Αλεξανδρας πριν 2 μηνες οτι θες μπορεις να με ρωτησεις :-)
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...!!!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ....25 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ...ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΕΣΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΜΕ Φ.Τ?ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΙΔΙΟ ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΗΝ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ??ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ?ΚΑΙ ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΠΟΣΑ ΣΟΥ ΠΗΡΑΝΕ?ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΜΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ Φ.Τ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΔΩΣΩ 400? ΙΣΧΥΕΙ?ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ...!Α!ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ...!!!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ Ν ΑΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΣ!!!!

ΜΠΕΜΠΗ ΜΑΡΙΑ
21-02-11, 18:32
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ...!!!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ....25 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ...ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΕΣΥ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΜΕ Φ.Τ?ΚΑΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΕΠΙΣΚΛΕΙΡΙΔΙΟ ΚΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΗΝ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ??ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟ?ΚΑΙ ΑΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΠΟΣΑ ΣΟΥ ΠΗΡΑΝΕ?ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΜΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ Φ.Τ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΔΩΣΩ 400? ΙΣΧΥΕΙ?ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ...!Α!ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΟΥΣΑΝ ΚΑΛΑ ΟΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ...!!!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ Ν ΑΤΟ ΚΑΜΑΡΩΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΣ!!!!
ΜΕΛΙΤΙΝΙ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ....ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΧΕΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΔΑΣΚΑΛΑΚΗ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ?????ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ....

ngeo23
22-02-11, 19:40
κοριτσια καλησπέρα!!!

είμαι έγκυος στο δεύτερο μου παιδάκι (ακόμη σποράκι) κ έχω είδη αγχωθεί με το θέμα του κόστους του μαιευτηρίου!!!
Με το πρώτο ήμουν μια χαρά γιατί είχα ασφάλεια ιδιωτική που με κάλυπτε κ όλα μια χαρά. Για να μου καλύψει το δεύτερο παιδάκι η ασφάλεια, λοιπόν έπρεπε να περάσουν 18 μήνες , πράγμα που δεν είναι εφικτό!.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν έχει καμία σας υπ όψιν της για το Ρεα κ τι τιμές κυμαίνονται. Είδα το site τους αλλα μπερδεύτικα με τα 'κλειστα πακέτα!'.
Όσο αφορά το Ιασω διάβασα σε δελτία τύπου τους πωσ έχουν κάνει πολύ δυνατές μειώσεις της τάξεως του 40 % -καιρός ήταν!-

ευχαριστώ

δες αναλυτικα για το ρεα εδω
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?p=1913942#post1913942

για το ιασω εγω με καισαρικη σε 3κλινο ηταν να παει 2260 αλλα εννοειται οτι πηγε 2700!!στο ρεα ειναι στανταρ η τιμη λιγο κατω απο 2000 για καισαρικη παντα. για φτ ειναι λιγοτερα βεβαια, κοιτα στο site τους θα δεις

asteriar
24-02-11, 14:56
καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια του φόρουμ! 'Έχω δύο παιδιά το πρώτο το γέννησα στο Έλενα με καισαρική και ήμουν πολύ ευχαριστημένη... Το δεύτερο όμως στο Παπαγεωργίου τον Αύγουστο του 2010...Έχει περάσει το εξάμηνο της καισαρικής και θέλω σιγά σιγά να προετοιμαζόμαστε για το τρίτο... Κλινική ή δημόσιο νοσοκομείο?? Κι έναν καλό γυναικολόγο γιατί δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη από τον δικό μου.

SMARA
27-02-11, 14:09
καλησπερα μανουλες. εγω μενω στην επαρχια και ειμαι αναγκασμενη να ταξιδευω μια φορα τον μηνα στην Αθηνα για να πηγαινω στον γιατρο μου.εχω ζητησει τιμοκαταλογους απο ιδιωτικες κλινικες και εχουν πεσει πολυ οι τιμες. μια πολυ καλη λυση ειναι το Γαια- Ερυκος Ντιναν που στοιχιζει γυρω στα 1600 ευρω, και ειναι φοβερη κλινικη. επισης στο Ιασω στο 3κλινο με 4 διανυκτερευσης 1680,οο χωρις φπα και χωρις αμοιβη γιατρου. συνολο γυρω στα 2500.

Elena31
17-03-11, 11:53
Είδα κι εγώ τον καινούργιο τιμοκατάλογο του Λητώ και σκέφτομαι να γεννήσω εκεί, επειδή ο γιατρός στο δημόσιο ζήτησε 1700:sad: Ήθελα να ρωτήσω αν πραγματικά περιλαμβάνει όλα η τιμή ή πλήρώνεις κάτι παραπάνω (εξετάσεις για το μωρό)?

Rosoulita
17-03-11, 17:01
Εγώ γέννησα στο Λητώ πριν δέκα μέρες με καισαρική. Μαζί με τις εξετάσεις του μωρού σε τρίκλινο δωμάτιο μου πήγε 2400.

mariakalmpou@yahoo.gr
17-03-11, 19:45
καλησπερα ελενα.ξεκιναει 1500 και ειναι αλλα 150 οι εξετασεις του μωρου οχι βεβαια υποχρεωτικες.Το ικα σου δινει πισω το επιδομα τοκετου γυρω στα 1100 αρα ειναι ελαχιστο το ποσό.Σημασία έχει οτι ειναι ιδιωτικο η ασφαλεια ειναι μεγαλυτερη και για σενα και για το μωρο και κυριως να δεις την αμοιβη του γιατρου.Αν και στο δημοσιο σου ζηταει 1700 ντροπη ο δικος μου μου πηρε 1100 μονο σε ιδιωτικο.

lm1980
18-03-11, 05:17
ΣΤΟ ΙΑΣΩ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ 2.780 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΗΔΙΟ. ΣΕ ΤΡΙΚΛΙΝΟ SUPERIOR . EIXAME ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ, ΟΠΟΤΕ ΗΤΑΝ 75 ΕΥΡΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΡΙΚΛΙΝΟ ΕΙΝΑΙ 600 ΕΥΡΩ.

Συντονιστής Ε
30-03-11, 06:26
αγαπητά μέλη, δεν απαγορευεται η δημοσιευση αληθινών μαρτυριών
για καλά προιόντα/υπηρεσίες κτλ.

αυτό που απαγορεύετεαι είναι να δημοσιευσει καποιος διαφημιση απο την οποία έχει ο ίδιος κέρδος.
ή να δημοσιεύσει δυσφήμιση απο την οποία προκύπτει δόλος ή χαρακτηρισμοί που ζημιώνουν την όποια επιχείριση

Η προτροπή για να σας στείλει καποιος πμ, οδηγεί στο να είναι άχρηστο το θέμα αυτό, για μελλοντικούς χρήστες καθώς το θέμα δεν θα περιέχει πληροφορίες!

παρακαλούμε λοιπόν, αν μπορείτε
να μην προτρέπετε τα μέλη να σας στείλουν πμ ή ότι θα στείλετε εσείς πμ,
και
να δημοσιεύετε πληροφορίες τις οποίες πιστεύετε οτι θα βοηθήσουν μελλοντικά τους ανανγώστες

Artemοula
01-04-11, 20:47
Γεια σας,

μολις πριν 3 ημερες μαθαμε μαζι με τον αντρα νου οτι ειμε εγκυος και χαρηκαμε παρα πολυ, ομως δυστυχως δεν εχω καποιον καλο Γυναικολογο.Θελω να γεννησω στο Αττικο μηπως μπορει να με βοηθησει καποια απο εσας ??
Σας ευχαριστω παρα πολυ.

boy'smam
01-04-11, 21:21
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=30746

Αρτεμουλα θα βρεις πληροφοριες εδω!
σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη!

efigiannakak@yahoo.gr
01-04-11, 22:06
artmoula μου καλησπέρα είσαι καινούργια βλέπω.εγώ με τα προβλήματα που αντιμετώπιζα είδα και άλλαξα πολλούς γιατρούς και θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με τα δημόσια, εξάλλου τα ιδιωτικά μαιευτήρια έπεσαν οι τιμές και παίρνεις πίσω τα έξοδα από το ταμείο σου .επίσης στα δημόσια η αμοιβή του γιατρού είναι ίδια περίπου και σε αυτούς που είναι στα ιδιωτικά.Εμένα ο γιατρός μου πάντως με έσωσε από πολλούς που με εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας μου ένα σωρό χρήματα για εξετάσεις και ξανά εξετα΄σεις χωρίς να βρουν αιτία.Του είμαι ευγνώμων και κυρίως ευριστημένη που έχω έναν καλό γιατρό και κυρίως άνθρωπο

ΚΙΤΤΥ.
02-04-11, 10:37
artmoula μου καλησπέρα είσαι καινούργια βλέπω.εγώ με τα προβλήματα που αντιμετώπιζα είδα και άλλαξα πολλούς γιατρούς και θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με τα δημόσια, εξάλλου τα ιδιωτικά μαιευτήρια έπεσαν οι τιμές και παίρνεις πίσω τα έξοδα από το ταμείο σου .επίσης στα δημόσια η αμοιβή του γιατρού είναι ίδια περίπου και σε αυτούς που είναι στα ιδιωτικά.Εμένα ο γιατρός μου πάντως με έσωσε από πολλούς που με εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας μου ένα σωρό χρήματα για εξετάσεις και ξανά εξετα΄σεις χωρίς να βρουν αιτία.Του είμαι ευγνώμων και κυρίως ευριστημένη που έχω έναν καλό γιατρό και κυρίως άνθρωπο

Καλημέρα,

Συγνώμη , θα μπορούσες να μου πεις , κατα μεσο όρο , ποσο στοιχίζει ενα δικλινο ή τρίκλινο δωμάτιο σε ιδιωτικό και ποση είναι η αμοιβη του γιατρού ?

boy'smam
02-04-11, 21:22
Θα γεννησω στο ελενα σε 1,5 μηνα!Εχω πολυ καλο γιατρο,το νοσοκομειο 4 μερες σε λουξ θα παει περιπου 500 ευρω,στο γιατρο θα δωσω κανα χιλιαρικο και σε ολη την εγκυμοσυνη τις εξετασεις τις κανωστο νοσοκομειο και οτι πληρωνω παιρνω πισω το 75% απο το ικα.Συνολο γυρω στα 1800 εγκυμοσυνη-τοκετος(καισαρικη)-νοσηλεια!
Και το πρωτο μου παιδακι εκει το γεννησα(με αλλο γιατρο-αλλη ιστορια)αλλα το δημοσιο δεν το αλλαζω και αποοικονομικης αποψης και απο αποψη ασφαλειας...αλλα προτιμω και το λουξ μονοκλινο απο το τρικλυνο σε ιδιωτικο με τα 3πλασια-τετραπλασια λεφτα!

Elena31
02-04-11, 21:30
αναρωτιέμαι, κορίτσια, αν στα ιδιωτικά πληρώνουν κάτι επιπλέον στους γιατρούς? Όσο διαβάζω, καταλαβαίνω ότι αν γεννάς στο ιδιωτικό η αμοιβή του γιατρού είναι περίπου 1100-1200, ενώ στα δημόσια ζητάνε 1500 + 200 (επισκλ.) Πώς γίνεται αυτο??

ΚΙΤΤΥ.
02-04-11, 21:32
αναρωτιέμαι, κορίτσια, αν στα ιδιωτικά πληρώνουν κάτι επιπλέον στους γιατρούς? Όσο διαβάζω, καταλαβαίνω ότι αν γεννάς στο ιδιωτικό η αμοιβή του γιατρού είναι περίπου 1100-1200, ενώ στα δημόσια ζητάνε 1500 + 200 (επισκλ.) Πώς γίνεται αυτο??

Μαλλον , δεν εχεις ακουσει για 2500 κ 3000 , απο τους γιατρούς στα ιδιωτικά

ΚΙΤΤΥ.
02-04-11, 21:36
καλησπέρα οσον αφορά για τις τιμές που ρωτάς, επειδή θα γεννήσω στο Λητώ η τιμή στο τρίκλινο είναι 1500ε και η αμοιβή του γιατρού μου 1200ε.Και μου πρότεινε και για το Ρέα με καλύτερη τιμή.Ευτυχώς είμαι πολύ τυχερή και δεν χρειαστηκε με την κρίση να ψαξω στα δημόσια νοσοκομεία.

Καλησπέρα ,

σ ευχαριστώ για την απάντηση σου. απλά ρωτησα την κοπέλα παραπάνω , επειδη συμβουλευει να μην ασχοληθουμε με τα δημόσια. Με εχει κουρασει αυτη η αντιπαράθεση δημόσιο-ιδιωτικό.
Γνωμη μου ειναι οτι και τα 1500 ειναι παρα πολλά , αλλά δεν θελω να δωσω συμβουλες. Η καθε μια λεει την γνωμη της και την εμπειρία της, ετσι δεν ειναι ?:p:p:p απο κει και περα , ο καθένας όπως θέλει πράττει

Γερά μωράκια σε όλες !!!!

ΚΙΤΤΥ.
02-04-11, 21:40
Θα γεννησω στο ελενα σε 1,5 μηνα!Εχω πολυ καλο γιατρο,το νοσοκομειο 4 μερες σε λουξ θα παει περιπου 500 ευρω,στο γιατρο θα δωσω κανα χιλιαρικο και σε ολη την εγκυμοσυνη τις εξετασεις τις κανωστο νοσοκομειο και οτι πληρωνω παιρνω πισω το 75% απο το ικα.Συνολο γυρω στα 1800 εγκυμοσυνη-τοκετος(καισαρικη)-νοσηλεια!
Και το πρωτο μου παιδακι εκει το γεννησα(με αλλο γιατρο-αλλη ιστορια)αλλα το δημοσιο δεν το αλλαζω και αποοικονομικης αποψης και απο αποψη ασφαλειας...αλλα προτιμω και το λουξ μονοκλινο απο το τρικλυνο σε ιδιωτικο με τα 3πλασια-τετραπλασια λεφτα!

Γεννησε , μια φιλη μου τον Οκτωβριο , στο Ελενα. Το μονοκλινο ειναι καταπληκτικό , μεγάλο , δεν εχει να ζηλεψει τίποτα απο των ιδιωτικών.

Και βεβαια , συμφωνω απολυτα μαζί σου και για την ασφάλεια και το κοστος.
Εγω θα γεννησω στο Αλεξανδρας και εκανα κι εγω ολες τις εξετασεις εκει....δεν εχω κανενα παράπονο ή πρόβλημα

boy'smam
02-04-11, 21:44
αναρωτιέμαι, κορίτσια, αν στα ιδιωτικά πληρώνουν κάτι επιπλέον στους γιατρούς? Όσο διαβάζω, καταλαβαίνω ότι αν γεννάς στο ιδιωτικό η αμοιβή του γιατρού είναι περίπου 1100-1200, ενώ στα δημόσια ζητάνε 1500 + 200 (επισικλ.) Πώς γίνεται αυτο??
Υπαρχουν και καποιοι (λιγοι βεβαια) που σου λενε δωσε οτι θες,αλλοι που λενε θα τα βρουμε και αλλοι που ζητανε 2-3 χιλιαρικα σε δημοσιο!
Ο ιδιωτης που ειχα παιρνει 1800 και 300 η μαια!Ο γιατρος της φιλης μου 1500.Και οι 2 στο μητερα.+αυτα που παιρνουν στις επισκεψεις καθε μηνα,50-60 ευρω και 100-150 στους μεγαλους υπερηχους.
Απο οσο εχω ακουσει περνουν ποσοστα οι ιδιωτες.

natasa83
04-04-11, 15:24
ξερει καποιος να μου πει τιμες για το ΓΑΙΑ? Ειμαι απο νησι και εχω ακουσει πολλα για αυτο! εκανα την αυχενικη εκει με ινοκυστικη μαζι 150ε.εμεινα ευχαριστιμενη. Αλλα δεν ξερω ποσο παει το δωματιο..

mariakalmpou@yahoo.gr
10-04-11, 17:41
νατάσα μου καλησπέρα.γενικά οι τιμές στα ιδιωτικά έχουν πέσει πάρα πολύ και το πιο φθηνό στην αγορά είναι το λητώ.1500ε το τρίκλινο.κοίταξέ το

skoundouflitsa
11-04-11, 13:20
Εγω γεννησα πριν 1 μηνα στην Βιοκλινικη στην Θεσσαλονικη , καισαρικη με επισκληριδιο και πληρωσα 2100 σε μονοκλινο για το τριημερο προγραμμα.Μεσα στην τιμη ηταν διαμονη, αναισθησιολογος με επισκληριδιο, παιδιατρος, εξετασεις της μπεμπας και δικες μου πριν τη γεννα και φαρμακευτικο υλικο.Εχτρα ηταν ο γιατρος μου.Εμεινα πολυ ευχαριστημενη.

εμενα η γιατροσ που βρηκα εκει ξεγεναει εισαι ικανοποιημενη?αφου εμεινες σε μονοκλοινο και πληρωσες 2100 αρα σε μεγαλυτερο δωματιο θα κατεβαινει η τιμη..με ταμεια εχει καμια συμβαση?

fido-dido
11-04-11, 13:41
εγω σε δημοσιο γεννησα και στο γιατρο δωσαμε γυρω στα 400 ευρω, δε μας τα ζητησε αλλα μας δεχοταν οτι ωρες μπορουσαμε εμεις χωρις ραντεβου μεσω νοσοκομειου και σκεφτηκαμε να του δωσουμε κατι, σαν δωρο ας πουμε.

iliana*
20-04-11, 15:58
καλησπέρα! είμαι δυο μηνών ακόμα βέβαια για να σκέφτομαι μαιευτήρια, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.. Η γιατρός μου ξεγεννάει στο διαβαλκανικό και στο γένεσις. Ποιο θα μου προτείνατε εσείς και πόσο είναι περίπου το κόστος για το μονόκλινο? είμαι ασφαλισμένη στο ικα. θα πάρω τίποτα πίσω ή μπα?
σας ευχαριστώ πολύ!!!

elenip
20-04-11, 22:13
καλησπέρα! είμαι δυο μηνών ακόμα βέβαια για να σκέφτομαι μαιευτήρια, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας.. Η γιατρός μου ξεγεννάει στο διαβαλκανικό και στο γένεσις. Ποιο θα μου προτείνατε εσείς και πόσο είναι περίπου το κόστος για το μονόκλινο? είμαι ασφαλισμένη στο ικα. θα πάρω τίποτα πίσω ή μπα?
σας ευχαριστώ πολύ!!!

Υποθέτω ότι τα μαιευτήρια αυτά είναι Θεσσαλονίκη οπότε δεν ξέρω να σου πω κάτι για κόστος.. αν κρίνω από Αθήνα όμως λογικά και αυτά θα έχουν τιμοκατάλογο που μπορείς να πάρεις οποιαδήποτε στιγμή από το λογιστήριό τους... Αυτό που ξέρω για το ΙΚΑ είναι ότι θα πάρεις κανονικά επίδομα λοχείας και τοκετού (ο τύπος δωματίου δεν παίζει ρόλο, το ΙΚΑ θα σου δώσει τα λεφτά που θα βγάλει ότι δικαιούσαι)... και αφού σε πληρώσει το ΙΚΑ θα παρεις και συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας από ΟΑΕΔ μέσα σε τρεις μήνες το αργότερο... με το καλό το μωράκι σου!!!

joannakip
21-04-11, 00:24
σας ευχαριστώ πολύ!!!
καλησπερα...εγω γεννησα στο γεννεσις γιατι μονο εκει ξεγενουσε ο γυναικολογος μου .Το ΙΚΑ καλυπτει 4κλινο δωματιο σε περιπτωση καισαρικης και γλιτωνεις αρκετα χρηματα.Απ'οτι μου ειπαν πλεον το Γεννεσις εφτιαξε και αλλα 4κλινα οποτε εχει αλλαξει και τις τιμες .Παρε καλυτερα τηλ.να ρωτησεις θα σου πουν.

Katerina16
21-04-11, 18:48
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς ξέρεις ότι θα έχεις λούξ μονόκλινο αφού δεν κάνουν κράτηση παρά μόνο αν είναι ελεύθερο το δωμάτιο την ημέρα που θα πας γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για μονόκλινο στο Έλενα. Επίσης είναι εύκολο να μου πεις το όνομα του γιατρού και αν τον βρίσκεις εύκολα? Ευχαριστώ πολύ.

Katerina16
21-04-11, 18:51

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πώς ξέρεις ότι θα έχεις λούξ μονόκλινο αφού δεν κάνουν κράτηση παρά μόνο αν είναι ελεύθερο το δωμάτιο την ημέρα που θα πας γιατί κι εγώ το σκέφτομαι για μονόκλινο στο Έλενα. Επίσης είναι εύκολο να μου πεις το όνομα του γιατρού και αν τον βρίσκεις εύκολα? Ευχαριστώ πολύ.

PEPI1979
22-04-11, 12:40
Καλησπέρα,

Βασικά στο Ελενα εχει δυο οροφους με μονοκλινα , τα λουξ και τα επίσης πολύ καλα. Ειναι στον 5ο και 6ο αν δεν κάνω λάθος . Σε καποιον όροφο απο τους δυο θα βρεις . Και στα λουξ πιστευω ότι βρισκεις πάντα .

Katerina16
22-04-11, 12:51
Βασικά στο Ελενα εχει δυο οροφους με μονοκλινα , τα λουξ και τα επίσης πολύ καλα. Ειναι στον 5ο και 6ο αν δεν κάνω λάθος . Σε καποιον όροφο απο τους δυο θα βρεις . Και στα λουξ πιστευω ότι βρισκεις πάντα .

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αυτό υπέθετα κι εγώ. Η άλλη υπόθεση που έκανα είναι μήπως σου το κανονίζει ο γιατρός αλλά μάλλον δύσκολο να συμβαίνει αυτό.

Καλό Πάσχα σε όλες!

sofaki1978
22-04-11, 12:55
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αυτό υπέθετα κι εγώ. Η άλλη υπόθεση που έκανα είναι μήπως σου το κανονίζει ο γιατρός αλλά μάλλον δύσκολο να συμβαίνει αυτό.

Καλό Πάσχα σε όλες!

εγω 3 φορες νοσηλευτηκα στο ελενα και τις 3 φορες μονοκλινο βρηκα.την πρωτη φορα μαλιστα ειχα ζητησει 2κλινο ,δεν ειχαν και με εβαλαν σε μονοκλινο.

boy'smam
22-04-11, 15:06
Καλησπέρα,

Δυστυχως δν το ξερεις ...Οταν γεννησα δεν ειχαν λουξ και το πρωτο βραδυ με πηγαν στο απλο μονοκλινο(μια χαρα ηταν κι αυτο)και την επομενη μερα πηγα στο λουξ.Αν τυχον δεν χει μονοκλινο μπαινεις σεβ 2κλινο και μολις αδειασει δωματιο σε πηγαινουν!Τωρα επειδη θα μπω με ρντβ θα μπω απο την προηγουμενη νυχτα.Παντως υπαρχουν γιατροι που σου κανονιζουν δωματιο.Τονγιατρο μου τον λενε Σαλβανο,ειμαι προςτο παρον παρα πολυ ευχαριστημενη σε ολα αλλα αν δεν γεννησω δεν εγκυομαι τπτ;)

peny
22-04-11, 18:31
Γεια σας κορίτσια και απο εμενα!Προκειται να γεννήσω τον Νοέμβρη, με το καλό, στο Αλεξάνδρας.Μια κοπέλα μου είπε για την πτέρυγα Κονσολα τα καλύτερα.Εχει γεννησει πρόσφατα καμια σας εκεί? Και πως το επιλέξατε?Το ζητήσατε από τον γιατρό σας?Να ξέρω τι συζήτηση θα του κάνω την επομενη φορά...

iliana*
22-04-11, 20:16
καλησπερα...εγω γεννησα στο γεννεσις γιατι μονο εκει ξεγενουσε ο γυναικολογος μου .Το ΙΚΑ καλυπτει 4κλινο δωματιο σε περιπτωση καισαρικης και γλιτωνεις αρκετα χρηματα.Απ'οτι μου ειπαν πλεον το Γεννεσις εφτιαξε και αλλα 4κλινα οποτε εχει αλλαξει και τις τιμες .Παρε καλυτερα τηλ.να ρωτησεις θα σου πουν.
έμεινες ευχαριστημένη στο γένεσις? σε τι δωμάτιο έμεινες και πόσο περίπου ήταν το κόστος? σε ευχαριστώ πολύ!

babyv
22-04-11, 20:26
Εγώ γέννησα πριν 2 μήνες στο Αλεξάνδρα. Το προσωπικό είναι φανταστικό. Σε περιποιουνται πολύ. Η Κόνσολα εχει ωραία ανακαινισμένα δωμάτια, αλλά γι'αυτό τον λόγο έχει και πολύ κόσμο. Αν γεννήσεις με καισαρική είναι δύσκολο να βρεις χώρο στον διάδρομο να περπατήσεις που είναι αναγκαίο για την ανάρρωση. Εγ'ω προτίμησα την πτέρυγα Πετσάλη και δεν το μετάνιωσα. Λίγο πιο παλιά διακόσμηση στα δωμάτια (όχι κάτι τραγικό), αλλά ησυχία. Εύχομαι καλή λευτεριά

joannakip
22-04-11, 22:46
έμεινες ευχαριστημένη στο γένεσις? σε τι δωμάτιο έμεινες και πόσο περίπου ήταν το κόστος? σε ευχαριστώ πολύ!
εκανα καισαρικη και εμεινα σε 4κλινο του ΙΚΑ .Ολο το προσωπικο ηταν ευγενεστατο και πολυ εξυπηρετικοι μας βοηθουσαν με τα παντα και οταν χρειαζομασταν.Γεννησα το 2009 και μου βγηκε 1520 ευρω μονο στην κλινικη και ηταν μεσα σε αυτην την τιμη ο αναισθησιολογος,ο παιδιατρος,φαρμακα κτλπ και η διαμονη
(και ο γυναικολογος μου πηρε αλλα 1200 ευρω μαζι με ενα βοηθο που ειχε)αλλα καλυψε το ΙΚΑ αρκετα μια φιλη μου που εκανε εκει καισαρικη το 2008 χωρις ασφαλεια ΙΚΑ πληρωσε ΜΟΝΟ για την κλινικη 3000 αν δεν κανω λαθος γιατι εμενε σε 3κλινο.Το τρικλινο ειναι πιο ακριβο..τις ιδιες υπηρεσιες ομως σου παρεχουν,απλα ενα ατομο λιγοτερο μεσα στο δωματιο σιγα

peny
24-04-11, 02:33
Εγώ γέννησα πριν 2 μήνες στο Αλεξάνδρα. Το προσωπικό είναι φανταστικό. Σε περιποιουνται πολύ. Η Κόνσολα εχει ωραία ανακαινισμένα δωμάτια, αλλά γι'αυτό τον λόγο έχει και πολύ κόσμο. Αν γεννήσεις με καισαρική είναι δύσκολο να βρεις χώρο στον διάδρομο να περπατήσεις που είναι αναγκαίο για την ανάρρωση. Εγ'ω προτίμησα την πτέρυγα Πετσάλη και δεν το μετάνιωσα. Λίγο πιο παλιά διακόσμηση στα δωμάτια (όχι κάτι τραγικό), αλλά ησυχία. Εύχομαι καλή λευτεριά

Σε ευχαριστώ παρα πολύ!!!Να χαίρεσαι το ζουζουνι σου

ΚΙΤΤΥ.
24-04-11, 19:57
Γεια σας κορίτσια και απο εμενα!Προκειται να γεννήσω τον Νοέμβρη, με το καλό, στο Αλεξάνδρας.Μια κοπέλα μου είπε για την πτέρυγα Κονσολα τα καλύτερα.Εχει γεννησει πρόσφατα καμια σας εκεί? Και πως το επιλέξατε?Το ζητήσατε από τον γιατρό σας?Να ξέρω τι συζήτηση θα του κάνω την επομενη φορά...

Καλησπέρα κ Χρόνια Πολλά !!!

Γέννησα 7 Απριλίου , στο Αλεξάνδρας , με καισαρική , ημουν στην πτερυγα ΚΟΝΣΟΛΑ. Τα δωμάτια ειναι πολύ καλά και το προσωπικό μια χαρά. Δεν μπορείς να το επιλέξεις νωρίτερα , παρα μονο οταν κανεις εισαγωγή. εγω παρόλο που ειχα ραντεβού για προγραμματισμενη καισαρική , με επιασαν οι πονοι νωριτερα και πηγα νυχτα. Ζητησα δωματιο στην πτερυγα Κονσολα..τωρα αν ηταν μερα και υπηρχαν κι αλλες κοπέλες , δεν ξερω...παντως εκείνη την ωρα ημουν μονο εγω που γεννούσα...εντελώς πριβέ:p:p:p
Το δωματιο ηταν τρίκλινο , εμενα με πηγαν στις 7 το πρωί και κατα τις 12 εφεραν αλλη μια κοπέλα , ειμασταν οι δυο μας.
Οσο για το αν υπηρχε χωρος στο διαδρομο για περπάτημα , δεν υπηρχε κανενα προβλημα:p
Ποιόν γιατρό εχεις ?

elengela
30-04-11, 16:31
καλησπέρα και χρόνια πολλά κορίτσια.. είμαι νέα στην παρέα σας, και πρώτα ο Θεός ,θα γίνω μανούλα και εγώ τον Νοέμβριο... ο δικός μου ο γιατρός δουλεύει στο ΡΕΑ, οπότε θα γεννήσω εκεί...αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εαν το ικα δίνει πίσω ένα ποσοστό απο τα έξοδα που κάνεις στην γέννα, και αν ναι, τί ποσοστό είναι αυτό..πχ 50% .... σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ... φιλιάαααα και όλες οι εγκυμονούσες με έναν γλυκό πόνο .....

sofaki1978
30-04-11, 16:41
καλησπέρα και χρόνια πολλά κορίτσια.. είμαι νέα στην παρέα σας, και πρώτα ο Θεός ,θα γίνω μανούλα και εγώ τον Νοέμβριο... ο δικός μου ο γιατρός δουλεύει στο ΡΕΑ, οπότε θα γεννήσω εκεί...αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εαν το ικα δίνει πίσω ένα ποσοστό απο τα έξοδα που κάνεις στην γέννα, και αν ναι, τί ποσοστό είναι αυτό..πχ 50% .... σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ... φιλιάαααα και όλες οι εγκυμονούσες με έναν γλυκό πόνο .....

οχι το ικα δεν δινει κατι πισω,θα κρατησεις τις αποδειξεις και θα τις βαλεις στην φορολογικη σου.εαν δουλευεις και εχεις τα απαιτουμενα ενσημα θα παρεις καποια επιδοματα και εαν γεννησεις με καισαρικη θα παρεις απο το ικα καποια χρηματα σαν επιδομα καισαρικης,περιπου 300 ευρω.

Anthi24
02-05-11, 18:29
Ας μας πεί καμιά κοπέλα που γέννησε πρόσφατα Γένεσις πόσο πλήρωσε ανάλογα βέβαια σε τι δωμάτιο ήταν..

kounelaki13
13-05-11, 13:15
Genisa sto Elena to 2010/01
Plirosame: giatros 900 (kaisariki)
domatio lux monoklino 120*5=600
poly eyxaristimenh.

mera28
13-05-11, 15:26
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΕΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ.ΕΓΩ ΕΔΩΣΑ 250 ΕΥΡΩ.ΕΙΧΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΙΚΑ.ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΖΗΤΑΝΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ?ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ 3-4 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ.

efigiannakak@yahoo.gr
15-05-11, 19:10
Καλησπέρα σε όλες .θα ήθελα να σχολιάσω πως γίνεται και ζητάνε τέτοιες αμοιβές στα δημόσια δηλ 1000 και πάνω οι γιατροί;εγώ που ειμαι στην 15w της κύησης εψαξα και ρώτησα .οκ το νοσοκομείο το πληρώνεις αλλά πάλι καλά που είναι και το ΙΚΑ και σοφ δίνει πίσω.το κυριότερο όμως είναι να βρεις γιατρό που να μην σε βλέπει μόνο στο οικονομικό.ευτυχώς που ο γιατρός μου στο ιδιωτικό θα μου πάρει 1100ε και βλέπω που γράφουν κοπέλες ότι τους ζητάνε στα δημόσια τα ίδια λεφτά.έλεος αυτό είναι ελεινο

πεπα
16-05-11, 00:03
Καλησπέρα σε όλες .θα ήθελα να σχολιάσω πως γίνεται και ζητάνε τέτοιες αμοιβές στα δημόσια δηλ 1000 και πάνω οι γιατροί;εγώ που ειμαι στην 15w της κύησης εψαξα και ρώτησα .οκ το νοσοκομείο το πληρώνεις αλλά πάλι καλά που είναι και το ΙΚΑ και σοφ δίνει πίσω.το κυριότερο όμως είναι να βρεις γιατρό που να μην σε βλέπει μόνο στο οικονομικό.ευτυχώς που ο γιατρός μου στο ιδιωτικό θα μου πάρει 1100ε και βλέπω που γράφουν κοπέλες ότι τους ζητάνε στα δημόσια τα ίδια λεφτά.έλεος αυτό είναι ελεινο

βλεπεις τι γινεται- οι γιατροι χρησιμοποιουν το προνομιο της δωρεαν κλινικης, οι γυναικες το χρησιμοποιουν για να γλιτωσουν αυτα τα εξοδα και να πανε διακοπες οπως λενε καποιες και ετσι ολοι βολευονται.
και δεν νομιζω οτι δεν εχουν χρηματα, απλως θελουν να τα αξιοποιησουν αλλιως.
σε περιπτωση που δεν εχεις χρηματα-πας στην κλινικη που εφημερευει, στο γιατρο που εφημερευει, στα δωματια που υπαρχουν και λες- δοξα το Θεο θα γεννησω τωρα!
οι περισσοτερες γυναικες που γραφουν για τα ξενοδοχεια-μαιευτηρια αναζητουν τα ιδια με λιγοτερα εξοδα.
ταριφα, παιδι μου, ταριφα!!!

iliana*
24-05-11, 21:28
Ας μας πεί καμιά κοπέλα που γέννησε πρόσφατα Γένεσις πόσο πλήρωσε ανάλογα βέβαια σε τι δωμάτιο ήταν..
geia sou Anthi! me to kalo to moraki sou!
pires apantisi sto minima sou sxetika me to genesis?? to kostos.

rbf062008
24-05-11, 22:23
υπάρχει καμια κοπέλα που να γέννησε πρόσφατα στο ΜΗΤΕΡΑ να μου πει πόσο της κόστισε?
εχω μάθει απο πελάτισσα του γιατρου μου πως της ζητησε 3000 μόνο για αμοιβη γιατρου με καισαρικη και τα θεωρω πολλά στους καιρους που ζουμε...αν μου ζητήσει και μένα τόσα μόνο για αυτόν και δεν ξέρω ποσα αλλα για το δωμάτιο δεν ξέρω τι να κάνω μετά!

ΡΙΑ84
24-05-11, 23:36
εγω γεννησα στο Μητερα πριν 6 μηνες!!1800 το δωματιο και 1000 ο γιατρος μου!!ομως εχω ακουσει οτι μερικοι γιατροι περνουν οσα θα παρει και το νοσοκομειο.......

kala
25-05-11, 01:04
Γειά σου,
διάβασα το μήνυμα σου.
Πρόκειται να γεννήσω στο Αλεξάνδρα τελη ιουλίου. Μπορεις να με κατατοπίσεις(ειναι το πρώτο παιδί και καταλαβαίνεις!!)? Πόσο κοστίζει η μέρα? Προτείνεις κάποια πτερύγα?
Ό,τι και να μου γράψεις θα με χαροποιήσει.
Μαρία

rbf062008
25-05-11, 11:52
εγω γεννησα στο Μητερα πριν 6 μηνες!!1800 το δωματιο και 1000 ο γιατρος μου!!ομως εχω ακουσει οτι μερικοι γιατροι περνουν οσα θα παρει και το νοσοκομειο.......

μόνο 1000 ευρω? μια χαρα μου φαινεται! εμενα ο γιατρος θα μου ζητήσει περισσότερα απο το δωμάτιο ειναι δυνατόν?
και πως του λες πως σου φαινονται παρα πολλά μετά? :(:(:(

efigiannakak@yahoo.gr
30-05-11, 16:11
καλησπέρα και εγώ θα γεννήσω στο λητώ με 1500ε το νοσοκομείο .και ο γιατρός μου αμοιβή 1100ε θα πάρει

Mairoulitsa
30-05-11, 18:12
εγω κοριτσια...με το καλο...θα γεννησω στο Μητερα...
σε τρικλινο...1800 -2000 αναλογα το τροπο που θα γεννησω..φυσιολογικα η με καισαρικη γιατι ειναι παραπανω οι μερες νοσηλιας.
ο δε γιατρουλης μου θα μου παρει 2000 οπως και να εχει....:)
βεβαια να ξερετε οτι δεν ειναι μονο το δωματιο....και ο γιατρος...ειναι και η μαια...καθως επισης και καποιες εξετασεις που μπορει να χρειαστει να κανουμε μετα την γεννα ειτε για μας ειτε για το παιδι...πχ οπως ορμονικες λογω ζαχαρου και αλλες....
καντε λοιπον μια σουμα...βαλτε και μπολικη σαλτσα να ειστε μεσα.

maria_a
02-06-11, 23:16
kalispera koritsia...
oi amoives poy grafetai einai me apodeixi?
emena o giatros me apodeixi 2.500 kai xwris 1.800!!!!!!!!!!!

marianna28
10-06-11, 07:53
Καλημέρα κορίτσια.
Εγώ γέννησα με φυσιολογικό στο Μητέρα πριν περίπου 9 μήνες. Σε οικονομικό τρίκλινο (2ος όροφος), μαζί με τις εξτρα εξετάσεις του μωρού για σακχαρο και θυροειδη, και δικές μου (καρδιοτοκογράφημα, σακχαρο κτλ) πήγε 2450.Η γιατρός μου με απόδειξη 2000 και η μαία με απόδειξη 300.Βάλτε και τα υπόλοιπα έξοδα του άντρα μου πηγαινε - έλα , καφέδες , κεράσματα , παρκινγκ φτάσαμε τα 5000!

Ellie'sMom
15-06-11, 08:20
Tα ίδια ακριβώς με την Marianna28! 4850€ και μάλιστα Μάιο του 2007! Στην δική μου περίπτωση υποτίθεται ότι ο γιατρός μου έκανε "φιλική τιμή" 1500€! Άσε που ξεφύτρωσε η μαία του απο το πουθενά, δεν την είχα δει ποτέ 17 χρόνια που τον είχα γιατρό και δεν την είδα ποτέ ούτε μετά τη γέννα, και πήρε για 2 ώρες που κάθησε δίπλα μου το πρωί πριν γεννήσω (και αυτό γιατί δεν άφηναν τον άντρα μου να μπει) 300€. Για το Μητέρα δεν θα σχολιάσω τίποτα γιατί θα είναι το πιο μεγάλο Post στην ιστορία του parents.gr!! Ούτε απ’έξω δεν ξαναπέρασα!!

Τώρα με το καλό για το δεύτερο παιδάκι μας επιλέξαμε το Λητώ. 1600 μας έχουν πει το 3κλινο και σου κρατάνε και δωρεάν τα βλαστοκύτταρα. Ο γιατρός δεν μας έχει πει ακόμα αλλά συνήθως η αμοιβή τους φτάνει στο μάξιμουμ όσο το μαιευτήριο, για μαία απλά δεν το συζητάω!! Νοσηλεύτηκα δε εκεί πολύ πρόσφατα για μία εβδομάδα και κατά την προσωπική μου άποψη ήταν όλα άψογα, δωμάτια, καθαριότητα, προσωπικό, φαγητό, τα πάντα.

Μπεμπούλα10
15-06-11, 13:14
Μήπως ξέρετε περίπου πόσο πάει όλη η εγκυμοσύνη και η γέννα στο Έλενα; Τα ραντεβού με τον γιατρό είναι έξτρα;;

aggelomarios
15-06-11, 13:31
Εγω γεννησα στο Ελενα το Νοεμβριο του'10...εμενα σε lux δωματιο του 5ου οροφου (μονοκλινο πληρως ανακαινισμενο) και πληρωσα περιπου 850ευρω...η γιατρος παλι αλλο καπελο...της εδωσα 1600ευρα και πληρωνοτανε σε καθε επισκεψη 50ευρα μαυρα!!! Κοινως μου επιασε τον πωπουλη!!! Σιγουρα ομως μπορεις να βρεις γιατρο στο Ελενα με πολυ χαμηλοτερη ταριφα...παντως εαν εκανα και 3ο παιδι παλι στο Ελενα θα πηγαινα αλλα σιγουρα σε αλλο γιατρο...σημειωτεον το γιο μου τον γεννησα στο Ιασω πριν απο 4 χρονια και ειχα δωσει Ιασω & γιατρο κοντα στα 4,500ευρα!!!

Μπεμπούλα10
15-06-11, 13:34
Τα ραντεβού με τον γιατρό είναι έξτρα;;

aggelomarios
15-06-11, 13:51
Κανονικα οχι...αλλα εμενα ειχε ταριφα 50ευρω...εξαρταται απο το γιατρο!!

Μπεμπούλα10
15-06-11, 21:22
Πως κλείνεις δηλ, ραντεβού με έναν συγκεκριμένο γιατρό στο Έλενα; Δεν πας στα απογευματινά ιατρεία που είναι 70 ευρώ;

hristin30
15-06-11, 22:36
κορίτσια τι τιμές παίζουν τα δωμάτια στο Αλεξάνδρας?δίκλινο η τρικλινο?

aleka_s
25-06-11, 14:01
Εγώ θα γεννήσω σε δύο μήνες στο Γαία. Έχει γεννησει κάποια κοπέλα προσφατα εκεί. Πόσο πήγε το τελικό κόστος ?

ArTAlli
29-06-11, 15:47
Εγώ θα γεννήσω σε δύο μήνες στο Γαία. Έχει γεννησει κάποια κοπέλα προσφατα εκεί. Πόσο πήγε το τελικό κόστος ?

Μα το ΓΑΙΑ δεν έκλεισε??

efigiannakak@yahoo.gr
08-07-11, 19:57
Εγω απο γνωστή μου που εργάζεται στο γαια λεει ότι συνεχίζει κανονικά να δουλεύει και να δεχεται γυναίκες για τοκετο

Mya
09-08-11, 18:22
Καλησπέρα κορίτσια ειμαι καινούργια στην παρέα..
Ειμαι στην 10 Εβδομαδα και 8α ήθελαν να προσθέσω πος ρώτησα τον γιατρό μου σήμερα για την ταρίφα του τοκετού και το κόστος του νοσοκομείου(Μητερα) ολα μαζι μου ειπε 4,900ευρο...
Στεναχωρήθηκα παρα πολυ γιατι δεν εχω τοσα λεφτα να δοσω, γιατρός ειναι πολυ καλος , ευγενικός..
απο οσα διαβασα εδω καταλαβα πος το Ελενα ειναι αρκετα καλο νοσοκομειο και φτηνο.
Αλλα πος να βρω γιατρο στο ελενα να παω εκει και να πιανο εναν εναν γιατρο να ροταω για την ταριφα?γιατι ο καθε γιατρος διαφορετικη τιμη δίνει

aggekikixristo@yahoo.gr
12-08-11, 08:26
mya Μου μην αγχώνεσαι πάντα υπάρχουν διαφορές στις τιμές εγώ γεννάω στο λητώ και ο γιατρός μου παίρνει αμοιβή 1100 σε ιδιωτικό νοσοκομείο .σε 15 ημέρες το πολύ θα έχω το μωράκι μου .θα σου στείλω πμ

giasof
12-08-11, 18:53
Καλησπερα δηλ ο γιατρος σου περνει 3100 γιατι στο μητερα το δωματιο φτ με επισκ. ειναι 1800.

elenikafou@yahoo.gr
21-08-11, 13:26
κρίμα πάντως για τις αμοιβές των γιατρών που ζητάνε τόσα.ευτυχώς ο γιατρός τα έχουμε συζητήσει εκ των προτέρων που είναι πόσα παίρνει χωρίς να μου τα αλλάξει μετά.είναι σε όλα τα ιδιωτικά νοσοκομεία και παίρνει αμοιβή λιγότερα από το δωμάτιο.Το κυριότερο πα΄ντως είναι ότι είναι καλός γιατρός υπομονετικός σου αφιερώνει χρόνο στην επίσκεψη λύνοντας όλες τις απορίες και το κυριότερο είναι καλός άνθρωπος και δεν ασχολείται μόνο με τα λεφτά .Το βλέπεις που πας στο ιατρείο και όταν ξαναπάς δεν ζητάει πάλι αμοιβή.

kinkajoujou
21-08-11, 13:35
κρίμα πάντως για τις αμοιβές των γιατρών που ζητάνε τόσα.ευτυχώς ο γιατρός τα έχουμε συζητήσει εκ των προτέρων που είναι πόσα παίρνει χωρίς να μου τα αλλάξει μετά.είναι σε όλα τα ιδιωτικά νοσοκομεία και παίρνει αμοιβή λιγότερα από το δωμάτιο.Το κυριότερο πα΄ντως είναι ότι είναι καλός γιατρός υπομονετικός σου αφιερώνει χρόνο στην επίσκεψη λύνοντας όλες τις απορίες και το κυριότερο είναι καλός άνθρωπος και δεν ασχολείται μόνο με τα λεφτά .Το βλέπεις που πας στο ιατρείο και όταν ξαναπάς δεν ζητάει πάλι αμοιβή.

είναι ο ίδιος με όλες τις υπόλοιπες χρήστριες με username το ονομά τους@yahoo.gr; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

guliettampak
25-08-11, 13:35
Τι εννοεί ο ποιητής;

sunsun
12-10-11, 09:52
Γέννησα στο Έλενα και έμεινα σε δωμάτιο "πολυτελείας" (λουξ). Είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ μέσω του συζύγου μου οπότε πληρώσαμε 800 Ευρώ για το δωμάτιο και τα υπόλοιπα (φάρμακα, τα έξοδα καισαρικής) τα πληρώνει αυτόματα το ταμείο. Προσοχή όμως να πάτε με θεωρημενο βιβλιάριο γιατί μια άλλη γυναίκα που δεν το είχε θεωρήσει και έκανε επίσης καισαρική αναγκάστηκε να δώσει άλλα 600 Ε τα οποία θα πάρει αργότερα πίσω.

Τα χρήματα του γιατρού για τον τοκετό (αν συμφωνηθούν, καταλαβαίνετε τί εννοώ γιατί αλλιώς δεν πληρώνεις) είναι εκτός. Για τα πρωινά που πήγαινα και της έδειχνα τις εξετάσεις υπέρηχο και αίματος/ούρων έδινα 5 ευρώ κάθε φορά στο ταμείο για την επίσκεψη γιατρού (χωρίς ραντεβού, πας όποτε θέλεις), και 8 Ευρώ για τον υπέρηχο, και άλλα 8 για όσες φορές έκανα αίματος/ούρων εκεί, αξίζει γιατί την επομένη παίρνεις τα αποτελέσματα).

patousini
19-10-11, 21:11
τιποτα νεοτερα νεα για συγκριση μεταξυ Ιασω και Ρεα εχουμε? Δεν ξερω ποιο απο τα δυο να επιλεξω, τι με συμφερει?

Kathie_g
21-10-11, 12:26
Καλημέρα κορίτσια!
Γέννησα με Φ.Τ. στο Ρέα, όπου το δίκλινο οικονομικό κόστησε 2.500 (μαζί με τις έξτρα εξετάσεις του μωρού και ΦΠΑ), ενώ ο γιατρός μου πήρε 1.700. Σε σχέση με το Ιασώ ήταν πολύ πιο οικονομικό το δωμάτιο, ενώ έμεινα σούπερ ευχαριστημένη από τις εγκαταστάσεις και τις παροχές του μαιευτηρίου.

Leonera
22-10-11, 18:36
Εξαρταται από πολλά, τον τοπο κατοικιας, το ταμειο σου, τους εμπλεκόμενους γιατρους που θα επιλέξεις γενικως ο καθενας μπορει να κοστολογησει την παροχη υπηρεσιων διαφορετικα. Για Ν.Πιεριας ενδεικτικα σου λέω οι πρώτες μικροβιολογικες (που σε ψαχνει για όλα) 160e, ο γυναικολογος μου επειδη ειναι το τριτο μας παιρνει σε καθε επισκεψη 40e, η φετοπρωτεινη και αιμα ουρα 50ευρω, παρεκαμψα το β'επιπεδου γιατι ηταν καλη η αυχενικη και η φετοπρωτεινη, ακολουθει η καμπυλη σακχαρου σε κανα μηνα και άλλες 4 επισκεψεις, υπολογιζω μεχρι πριν τον τοκετο κοντα στα 600. Μετά ειναι άλλα, 1100 ο γυναικολογος, 1200 τρικλινο σε ιδιωτικη, 250 ο αναισθησιολογος, 200 ο παιδιατρος. Και όλα αυτα λόγω κρίσης και φιλικες τιμες λόγω τρίτου παιδιου η διαφορα με το πρώτο μου δεν ειναι πάνω από 200ευρω. Τωρα αν επιλεξεις κρατικο δεν ξερω γιατι ακούω κάτι τρελλα ποσά τωρα τελευταια, ακόμη το ψάχνω. Σημασια εχει να έρθει το μωράκι σου γερο και όλα τ'αλλα ειναι δέυτερα!! με το καλό!!!

userdrf
24-10-11, 17:29
εμεις παντως κοριτσια γεννησαμε στην βιοκλινικη θεσσαλονικης και για 2 μερες σε δικλινο δωσαμε 1000 μαζι με παιδιατρο και αναισθησιολογο και 900 σε εναν εξαιρετικο γυναικολογο που ηταν απο την πρωτη εως την τελευταια στιγμη εκει. μαλιστα η κοπελα που ηταν διπλα μου μου ειπε πως η κλινικη τους εκανε και ατοκες δοσεις 6 νομιζω, κατοπιν συννενοησης του γιατρου, νομιζω ηταν πολυ λογικο κοστος τελικα.

ada9
24-10-11, 22:11
είναι ο ίδιος με όλες τις υπόλοιπες χρήστριες με username το ονομά τους@yahoo.gr; :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ΩΩωωω ναίίίίιιιιιιιιιι!!!!!!!!!και όλες έχουν τον ίδιο γιατρό:rolleyes:

moon child
05-11-11, 01:18
userdrf πότε γέννησες βιοκλινική? βιοκλινική δεν είναι η γενική πάνω στην παραλία? ρώτησα χθες και μου δώσαν για το πρόγραμμα φτ δύο ημερών 1170 εκτός αναισθησιολόγου, κια κουβέντα για δοσεις, την στιγμή που το παπαγεωργίου χρεώνει πια τον φτ σε 4κλινο 870..., την στιγμή που είμαι ασφαλισμενη κανονικά στο ικα, γεννάω σε 8 περίπου εβδομάδες, και δεν έχω ιδέα τι θα κάνω!

Stellina21
08-11-11, 11:41
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ, ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΤΟΚΕΤΩΝ.
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΑΛΛΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΙΑΣΩ.
ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΓΥΟΣ ΝΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

aggeliki100
09-11-11, 00:01
καλησπερα!γεννησε καμια προσφατα στο αλεξανδρα?αν ναι ποσο στοιχησε?και ξερετε και τι λεφτα παιρνουμε πισω απο το τεβε?

Anthi24
12-11-11, 17:17
Για τις κοπέλες που ρωτάνε για το ΓΕΝΕΣΙΣ.. Γέννησα πριν 6 μήνες με καισαρική, έμεινα 1 βραδύ σε τρίκλινο ενώ ήθελα 4κλινο και μου είπαν οτι δεν έχει(έτσι κάνουν γενικά). τις υπόλοιπες μέρες πήγα σε 4κλινο. 1700 μου βγήκε με διαμονή, χειρουργείο, αναισθησιολόγο, φάρμακα κτ.
Μέσα στην τιμή είναι και κάποιες εξετάσεις που έκανα για την μικρή 90Ε οφθαλμίατρος 20 και ωρυ/γος 20.
Αν θέλετε παραπάνω πληροφορίες πείτε μου έχω ακόμη τις τιμές.
Επίσης αν φύγεις νωρίτερα η κάθε βραδιά είναι μείον 150Ε.

zoitsa!
12-11-11, 17:33
Εγω στη Γενικη κλινικη που γεννησα στη Θεσσαλονικη, μου βγηκε για 5 μερες με καισαρικη, 1220 και 200ε η αναισθησιολογος και 1200 η γιατρος!
Για το Γενεσις ξερω ειναι ακριβο λιγο οσο και το Διαβαλκανικο!
Χαλαλι ομως για τα μωρακια μας..το καλυτερο!;)

sunsun
14-11-11, 10:35
edit γιατί ξανάγραψα τα ίδια όπως πριν! πού μυαλό η καημένη!!

ΠΑΝΟΣ ΑΞΑΡΛΗΣ
19-12-11, 19:14
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ?

maramg
20-12-11, 08:41
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟ ΙΚΑ ΘΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ?

Καλημέρα.Μάλλον ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες έχουμε όλοι πάνω σε αυτό το θέμα.Εμένα προ ημερών η μαία μου μου είπε οτι συζητείται πάρα πολύ έντονα και οτι όλοι περιμένουν από 1-1-12 να δουν τι θα συμβεί.Ας ελπίσουμε να ισχύσει και να μην πληρώσουμε τπτ στο μαιευτήριο τουλάχιστον.Κάτι επίσημο πάντως που να το επιβεβαιώνει δεν εχω βρεί προς το παρόν.

foni20
22-12-11, 16:57
Η σύζυγός μου γέννησε το 2ο παιδί μας στο Έλενα με καισαρική στις 10/3/09, σε καινούργια σουίτα (θα ήθελαν πολύ στα ιδιωτικά να είχαν τέτοια δωμάτια ) στον 5ο όροφο, χωρίς ΚΑΝΕΝΑ φακελάκι για το δωμάτιο και πλήρωσα μόνο την διαφορά από την 1η θέση που κάλυπτε το ταμείο της (ΤΣΑΥ), δηλαδή πλήρωσα 325 ευρώ για όλα. Στο γιατρό έδωσα ένα φάκελο με 700 ευρώ αλλά ΔΕΝ δέχτηκε ούτε 1 ευρώ!!!! (είναι αναπληρωτής διευθυντής.)
Αντίστοιχα στο ΙΑΣΩ θα έπρεπε να δώσω 14.000 + την αμοιβή του γιατρού. Είπατε τίποτα;;;;;;;;
Η αντιμετώπισή μας από όλο το προσωπικό (νοσοκόμες , γιατρούς) ήταν η καλύτερη που θα μπορούσαμε να φανταστούμε. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο ΕΛΕΝΑ και στο έμψυχο δυναμικό του.

Καλησπερα!Μπορεις να μου πεις το ονομα του γιατρου?persefoni.jobs@gmail.com

guliettampak
23-12-11, 08:33
Τι λέτε πλέον είναι όλα έτοιμα με τον ΕΟΠΥΥ απο 1/1/12 θα γενναμε δωρεάν κ θα δίνουμε μόνο αμοιβη στον γιατρο μας

Niki27
23-12-11, 10:03
[QUOTE=foni20;2254248]Καλησπερα!Μπορεις να μου πεις το ονομα του

Σε παρακαλω στειλε μου κι εμενα το ονομα του.
Σε ευχαριστω

maramg
23-12-11, 12:57
Τι λέτε πλέον είναι όλα έτοιμα με τον ΕΟΠΥΥ απο 1/1/12 θα γενναμε δωρεάν κ θα δίνουμε μόνο αμοιβη στον γιατρο μας

Είναι εξαιρετικά ευχάριστο αυτό που μας λες!!!!
Μπορείς να μας πεις από που έχεις αυτην την πληροφορία και είσαι τόσο σίγουρη?
Εγώ όσο κι αν εψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κατι που να το επιβεβαιώνει για τα ιδιωτικά μαιευτήρια.Αν θες δώσε μας κι άλλες πληροφορίες.
Ευχαριστώ.

neogenitaki
23-12-11, 13:34
ναι β

ναι βρε κορίτσι!!ενημέρωσέ μας κι εμάς να ξέρουμε σίγουρα!μας έφαγε η αγωνία! δεν κάνουμε δεύτερο παιδί γιατί σκεφτόμαστε το κόστος έλεος πια!που μας καταντήσανε!!!!!!!

kopela
25-12-11, 22:52

Ψάχνοντας για τον ΕΟΠΥΥ βρήκα αυτό http://www.dealnews.gr/oikonomia/item/34514-%CE%9C%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5
που λεει το ακριβώς αντίθετο δηλ. θα παίρνουμε επίδομα τοκετού μόνο αν γεννάμε σε μη συμβεβλημένο με το ταμειο μας ιδιωτικό νοσοκομείο.

guliettampak
29-12-11, 20:16
Και μια φίλη μου που γεννάει σε ιδιωτικο το Μάρτιο της είπε ο γιατρός της ότι ξεκινάει η εφαρμογή του ΕΟΠΥΥ.απλό είναι και λογικό να παίρνουμε το επίδομα τοκετού μόνο αν γενναμε σε νοσοκομείο μη συμβεβλημενο.όταν θα γενναμε στα ιδιωτικά που έχουν σύμβαση με το νέο ταμείο κ δεν θα γρωνουμε το νοσοκομείο είναι αυτονόητο ότι το μαιευτήριο θα τα πάρει απο το ταμείο δηλ τον ΕΟΠΥΥ .εννοω ότι το νοσοκομείο θα τα παίρνει απο το τΑμειο του ασφαλισμένου και εμείς δεν θα καταβάλλουμε κανένα πόσο απο την τσέπη μας μόνο τον γιατρο θα πληρωνουμε

efigiannakak@yahoo.gr
30-12-11, 07:45
εγώ πάντως δεν πρόλαβα αυτή την εφαρμογή του νέου νόμου αλλά με την αμοιβή που μου πήρε ο γιατρός μου 1200ε σε ιδιωτικό είμαι πολύ ευχαριστημένη.τώρα με τον ΕΟΠΥΥ θα το σκεφτώ σύντομα πάλι να ξαναμείνω ,το θέμα είναι να πετύχει και να μην καταρρεύσει και αυτό σαν όλα τα άλλα σε αυτό το κράτος

fantasy
30-12-11, 15:12
εγώ πάντως στο έλενα που γέννησα πριν 2 εβδομάδες δεν πλήρωσα τίποτα για μονόκλινο, αλλά δεν πήρα και επίδομα τοκετού από τσαυ.
Οι εντυπώσεις από το μαιευτήριο-προσωπικό-εξυπηρέτηση super!

nikole20
15-01-12, 15:29
ρωτησα το ικα-ταχι και μου ειπαν πως ξεκινας τις διαδικασιες για το επιδομα κυησης απο τον 7μηνα και οταν γεννησεις παιρνεις ολο το χαρτομανι μαζι με τοβιβλιαριο του παιδιου στο ικα για να ξεκινσεις τις διαδικασιες για το επιδομα λοχειας..(το επιδομα τοκετου εχει κοπει) και το νεο ειναι οτι τα δικαιουσε μονο αν γεννησεις φυσιολογικα σε ιδιωτικη κλινικη.θα μας τρελλανουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

dimpap_4
16-01-12, 11:43
Το επιδομα τοκετου εχει κοπει και το νεο ειναι οτι τα δικαιουσε μονο αν γεννησεις φυσιολογικα σε ιδιωτικη κλινικη.θα μας τρελλανουν!
Απ'ό,τι έχω καταλάβει εγώ (γιατί κανείς δεν είναι σίγουρος τί συμβαίνει), αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο συμβεβλημένο με το νέο ταμείο, παίρνεις το επίδομα "στα χέρια". Αν γεννήσεις σε δημόσιο, το επίδομα δεν το παίρνεις εσύ, αλλά πηγαίνει κατευθείαν στο νοσοκομείο απ'το ταμείο.

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ
16-01-12, 14:33
Απ'ό,τι έχω καταλάβει εγώ (γιατί κανείς δεν είναι σίγουρος τί συμβαίνει), αν γεννήσεις σε ιδιωτικό μαιευτήριο συμβεβλημένο με το νέο ταμείο, παίρνεις το επίδομα "στα χέρια". Αν γεννήσεις σε δημόσιο, το επίδομα δεν το παίρνεις εσύ, αλλά πηγαίνει κατευθείαν στο νοσοκομείο απ'το ταμείο.

Αν γεννησεις σε ΜΗ συμβεβλημενο ιδιωτικο το παιρνεις!!!!!!

palmoma
17-01-12, 22:40
Κορίτσια...συνάδελφος που γέννησε την προηγούμενη εβδομάδα στο ΜΗΤΕΡΑ δεν πλήρωσε τιποτε για το μαιευτήριο...μονο τις εξετάσεις και τον γιατρό. Ήταν το 3ο βιβλιάριο ...μόλις είχαν υπογράψει με τον ΕΟΠΥΥ.

Εμένα στο Λητώ την προηγούμενη Πέμπτη μου ειπαν οτι μόλις είχαν συμβεβληθεί...και με πήραν χθες να μου πουν οτι τελικά ..."τους το πήραν πίσω το απόγευμα" :confused:

argyroxag
18-01-12, 12:56
Καλησπέρα,

Δηλαδή αν πάω να γεννήσω στο Μητέρα δεν πληρώνω τίποτα? για το τρίκλινο δωμάτιο να υποθέσω. Μόνο ότι τυχον επιπλέον γίνει σε εξετασεις και το γιατρό φυσικά?

Πρέπει να προηγηθεί διαδικασία στο ΙΚΑ πριν την εισαγωγή?

niania
18-01-12, 13:23
Ayto xerw kai egw oti twra me ton EOPYY plirwneis mono tin amoivi tou giatrou sou!!Den xerw an exei xekinisei idi i efarmogi tou k egw gia to Mitera me vlepw pali pros to telos Febrouariou!!

argyroxag
18-01-12, 13:26
Αύριο θα πάω στο Μητέρα για εξετάσεις. Θα ρωτήσω να μου το επιβεβαιώσουν.

Απλά ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό

Evigeo17
18-01-12, 14:43
Αύριο θα πάω στο Μητέρα για εξετάσεις. Θα ρωτήσω να μου το επιβεβαιώσουν.

Απλά ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό

καλησπερα σε ολεσ . εχω να σασ πω οτι ηδη ισχυει για ιασω και μητερα αυτο που πληρωνεισ οταν εισαι ασφαλισμανη στο ικα : ειναι 630 για φυσιολογικο τοκετο 740 για καισαρικη (με ολα πληρωμενα ...εξετασεις του μωρου-επισκληριδιο-νοσοκομειο) + την αμοιβη που εχει κανονισει η καθεμια με το γιατρο της! αυτη την ενημερωση δινουν μεχρι τωρα τα ιδια τα νοσοκομεια.
και αν το μωρο χρειαστει θερμοκιτιδα παλι δεν πληρωνεισ τιποτα!

mariazerta
18-01-12, 14:57
καλησπερα σε ολεσ . εχω να σασ πω οτι ηδη ισχυει για ιασω και μητερα αυτο που πληρωνεισ οταν εισαι ασφαλισμανη στο ικα : ειναι 630 για φυσιολογικο τοκετο 740 για καισαρικη (με ολα πληρωμενα ...εξετασεις του μωρου-επισκληριδιο-νοσοκομειο) + την αμοιβη που εχει κανονισει η καθεμια με το γιατρο της! αυτη την ενημερωση δινουν μεχρι τωρα τα ιδια τα νοσοκομεια.
και αν το μωρο χρειαστει θερμοκιτιδα παλι δεν πληρωνεισ τιποτα!
καλησπερα..γεννησα 4/1 στο ΙΑΣΩ κ πληρωσαμε κανονικοτατα το νοσοκομειο...μας ειπαν οτι το ικα δεν εχει αποφασισει ακομα κατι σχετικα με αυτην την αποφαση...

Evigeo17
18-01-12, 15:01
καλησπερα..γεννησα 4/1 στο ΙΑΣΩ κ πληρωσαμε κανονικοτατα το νοσοκομειο...μας ειπαν οτι το ικα δεν εχει αποφασισει ακομα κατι σχετικα με αυτην την αποφαση...

υσχυει απο 17/01/2012 τοτε παρελαβαν την σχετικη εγκυκλιο τα νοσοκομεια

κοκι
18-01-12, 16:00
καλησπερα μηπως ξερετε ποσο ισχυουν οι τιμες σε αρεταιειο η αλεξανδρας? ο γιατρος μου ειναι στο ιασω αλλα νομιζω οτι ειναι πανακριβο.... και κατι τελευταιο αυτο που αναφερετε για το ικα ισχυει και για αλλα ταμεια?συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις....

Tayros
18-01-12, 16:42
Γεια σας ισχύει για τα ταμεία που ειναι στον εποπυ,ΤΕΒΕ ΟΓΑ. ΙΚΑ οπαδ ίσως να ειναι και αλλα,πλέον δεν συμφέρει να γεννήσεις σε δημόσιο αρκεί να έχεις ασφάλεια!720 ευρώ σε 3κληνο με κτ επισκληριδιο και γιατρούς για το παιδι και τα φάρμακα ειναι τέλεια.τώρα την αμοιβή γιατρου σου την κανονιζετε μεταξύ σας

mafalda@
18-01-12, 16:44
Τελικά πληρώνεις κάτι ή οχι;
Απο το Ιασώ πήρα ενημέρωση και είναι 600€κάτι € χωρίς ΦΠΑ.
Στο Μητέρα τι γίνεται;
Πράγματι δε δίνεις τίποτα;

κοκι
18-01-12, 16:48
ευχαριστω για τις απαντησεις...μακαρι να ισχυσει γα ολα τα ταμεια γιατι τα ιδιωτικα δυστυχως ειναι απροσιτα.και ειναι ασχημο να αλλαζουμε γιατρο επειδη δεν μπορουσαμε να πληρωσουμε 5000 στην κλινικη που συνεργαζεται...

tania1988
18-01-12, 16:55
ξερει καμια αν εχουν εφαρμοσει την εγκυκλιο στο ΓΑΙΑ?

Μεδεεα
26-01-12, 12:23
ξερει καμια αν εχουν εφαρμοσει την εγκυκλιο στο ΓΑΙΑ?

Τania1988, εγο τηλεφώνησα στο 210 699 1046, λογιστιριο Γαία ,και μου είπαν ότι Γαια κανει μετακομιση στο Μαρούσι και τον Φεβρουάριο θα γνωρίζουνε τις νέες τιμές.

mafalda@
26-01-12, 13:03
Τελικά δεν το άφησαν με το νοσοκομείο.
Να πούμε την αλήθεια ήταν και λίγο άσχημο, να είναι μαιευτήριο ένας όροφος ενός νοσοκομείου. Δεν ήταν;

w.princess
30-01-12, 16:27
Αυτη την στιγμη το ιασω και το μητερα ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ (και οπως μου ειπε ο γιατρος μου δεν θα μπει αλλο μαιευτηριο) και αυτο εως το τελος του μηνα...μετα θα εχουν νεα ενημερωση για το αν θα συνεχισει να εφαρμοζεται ή οχι..(μολις ενημερωθει ο γιατρος μου θα σας πω)
Ως εχουν τα πραγματα στα παραπανω ιδιωτικα δεν πληρωνεις τιποτα σε τετρακλινο,ενω αν θελήσεις άλλη θεση ή αν δεν εχει διαθεσιμο το μαιευτηριο,τοτε πληρωνεις την διαφορα(για τρικλινο στο ιασω παει καπου στα 600 κατι-στα 600 αυτα ευρω ειναι το δωματιο,η επισκληριδιος,οι βασικες εξετασεις σε μητερα και παιδι και τα υλικα)Βεβαια δεν παιρνεις στο χερι το επιδομα τοκετου,το παιρνει το μαιευτηριο,οσες γεννησουν σε δημοσιο δεν δικαιουνται επιδομα τοκετου...και επισης επειδη καπου ειχα διαβασει οτι μειώνονται οι μερες νοσηλιας,αυτο δεν ισχυει...συνεχιζουν οι 4 μερες για φυσιολογικο και 5 για καισαρικη.

mafalda@
31-01-12, 10:25
Επανέφεραν τα τετράκλινα.
Γέννησα το 2010 και το Μητέρα είχε απο τρίκλινα και πάνω. Πιστεύω μέχρι 3 άτομα στο ίδιο δωμάτιο είναι καλά. Για παραπάνω διατηρώ επιφυλάξεις.
Προς θεου, μη γυρίσουμε στα 6κλινα!!!

EVAnet
31-01-12, 10:57
Επανέφεραν τα τετράκλινα.
Γέννησα το 2010 και το Μητέρα είχε απο τρίκλινα και πάνω.

Έχεις δίκιο. Είχα ρωτήσει τον Ιούνιο (2011) και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει τετράκλινο. Μόλις υπέγραψαν τη σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ τα επανέφεραν φαίνεται. Τι απατεώνες!!!

mafalda@
31-01-12, 11:09
Συγνώμη. Ήθελα να ρωτήσω. Τα επανέφεραν τα τετράκλινα?
Αν ναι, πράγματι είναι όλοι τους απατεώνες...

charoulaki
02-02-12, 15:01
γεια σας.. ειμαι καινουρια στην παρεα σας. θα ηθελα πολυ να γινω μανουλα αλλα με αυτα που διαβαζω εχω ανχωθει με τα οικονομικα. Δεν το συζητω θελω σε δημοσιο νοσοκομειο να παω, αλλα μηπως μπορει καποιος να μου πει το κοστος ενος τοκετου, γενικως μιας εγκυμοσυνης? γιατι σας ακουω να λετε το Χ ποσο συν αυτο που εχεις πει με τον γιατρο σου (δηλαδη παιρνει extra ο γιατρος?--φακελακι εννοειτε??--)

Μαρία1982
02-02-12, 15:17
γεια σας.. ειμαι καινουρια στην παρεα σας. θα ηθελα πολυ να γινω μανουλα αλλα με αυτα που διαβαζω εχω ανχωθει με τα οικονομικα. Δεν το συζητω θελω σε δημοσιο νοσοκομειο να παω, αλλα μηπως μπορει καποιος να μου πει το κοστος ενος τοκετου, γενικως μιας εγκυμοσυνης? γιατι σας ακουω να λετε το Χ ποσο συν αυτο που εχεις πει με τον γιατρο σου (δηλαδη παιρνει extra ο γιατρος?--φακελακι εννοειτε??--)

Αν γεννήσεις σε ιδιωτικόωνοσοκομείο πληρώνεις περίπου 1500ευρώ σε οικονομικό πακέτο(τρίκλινο) και έξτρα ότι συμφωνήσεις με τον γιατρό σου που συνήθως είναι η ίδια τιμή που πληρώνεις για το νοσοκομείο. Αν πας σε δημόσιο, δεν πληρώνεις πλέον νοσήλεια αν ανήκεις στον ΕΟΠΥ ή είσαι άπορη αλλά κατά 90 τις 100 αν θελήσεις να έχεις το γιατρό σου και όχι όποιον γιατρό εφημερεύει θα σου ζητήσεις μαύρα ή θα σου πει απλά ότι επιθυμείς να δώσεις στον ίδιο και τον αναισθησιολόγο. Τώρα για τις εξετάσεις είναι ανάλογα το τι ταμείο έχεις και που θα πας να τις κάνεις. Μια φίλη με ΙΚΑ που πήγε και τις έκανε όλες μεσω ΙΚΑ, πλήρωνε μόνο την επίσκεψη του ιατρού όταν πήγαινε στο ιατρείο του και όλα τα άλλα δωρεάν. Εγώ που δεν χρησιμοποίησα ταμείο κτλ πλήρωνα τα βασικά υπέρηχα από 100- 150 ευρώ. Δεν θυμάμαι να σου πω και τα ποσά των αιματολογικών κτλ. Αλλά δεν μου έπερνε χρήματα ο ιατρός στις επισκέψεις. Ούτε στο πρώτο μου παιδί ούτε τώρα. Άνε με το καλό και πίστεψε με όσο κι αν πιεστείς οικονομικά μια λύση θα βρεις τελικά κια όλα θα γίνουν.

charoulaki
02-02-12, 16:23
σ'ευχαριστω πολυ!!!

Kwkaran2
05-02-12, 17:18
Για όσες γέννησαν σε δημόσιο νοσοκομείο το τελευταίο τετράμηνο και πλήρωσαν την 900άρα (για το νοσοκομείο), να ξέρετε ότι δικαιούστε τα χρήματά σας πίσω!!! Είμαστε παθόντες και μόλις το μάθαμε. ΔΕΝ θα σας ειδοποιήσουν από το νοσοκομείο (τι ξεφτίλα!!!).

Πρέπει να τους το πείτε εσείς!!!

Είχαμε γεννήσει στα τέλη του Οκτώβρη και είχαμε πληρώσει 982 ευρώ, για τις 3 μέρες που αναγκαστικά είχαμε μείνει μέσα στο νοσοκομείο.
Πριν από λίγες μέρες, μας πληροφόρησε φίλος, ότι κάποιοι πήρανε πίσω τα χρήματά τους και αποφασίσαμε να το ψάξουμε. Τηλεφωνήσαμε στο λογιστήριο και αφού μιλήσαμε με μια πολύ ευγενική κυρία, μας είπε ότι πολύ απλά, πρέπει να πάμε από το νοσοκομείο με την πρωτότυπη απόδειξη και να πρωτοκολλήσουμε αίτηση επιστροφής χρημάτων. Τώρα το πόσο καιρό θα κάνουν για να μας τα επιστρέψουν ή το κατά πόσο θα μας επιστραφεί το συνολικό ποσό, αυτό είναι κάτι που θα το ξέρω μέσα στις επόμενες μέρες. Μόλις το μάθω, θα σας πληροφορήσω για τη συνέχεια της ιστορίας.

Παρακαλώ, προωθήστε το μήνυμα αυτό σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο, ώστε να γίνει γνωστό και επιστραφούν τα χρήματα στον κόσμο.

vickaki
05-02-12, 22:06
καλησπερα σε ολους...μολις γυρισαμε απο Ιασω..μας εδωσαν τιμοκαταλογο και ισχυουν οι τιμες-500 κατι για ΦΤ και 640 για ΚΤ χωρις ΦΠΑ, για τρικλινο και φυσικα ο,τι ζητησει ο γιατρος εξτρα...δε μας ειπαν τιποτα για το φλεβαρη..εμεις περιμενουμε το μωρακι μας τελη φλεβαρη, αρχες μαρτη και μας ειπε η κοπελα στην υποδοχη να ξανατηλεφωνησουμε μηπως υπαρχουν αλλαγες...παντως και τηλεφωνο που πηρα την παρασκευη μου ειπαν στο λογιστηριο οτι δεν υπαρχουν αλλαγες για το φλεβαρη και ισχυουν αυτες οι τιμες....τι να πω...αν αλλαξουν μεσα στο φλεβαρη...ποιος να ξερει...παντως ειναι πολυ μπαχαλο...αν εχετε καποια νεοτερη πληροφορια, μοιραστειτε τη...pleaseeeeee :D

vickaki
06-02-12, 20:19
Vi ckaki πόση θα είναι η αμοιβη του γιατρου σου στο ιασω?

δεν το εχουμε συζητησει ακομα...την πεμπτη εχουμε ραντεβου και τοτε θα συζητησουμε και το οικονομικο...γενικα...δεν ειναι υπερ του να συζηταει απο νωρις για αυτα...στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρε οσα και το δωματιο-4κλινο στο Ιασω, δηλ. 2200 €..-τωρα...??? ειμαστε πολυ περιεργοι...να δουμε...συμφωνα με το δωματιο???? αποκλειεται, φυσικα...επειδη αφ'ενος μεν δε μας παιρνει χρηματα για τις επισκεψεις στο ιατρειο και αφ'ετερου δε, νομιζουμε οτι θα ειναι πολυ λιγα, αν μας ζητησει 700€ για ολα..οψομεθα......παντως ειναι πολυ μπερδεμα ολα αυτα με τον εοπυυ...τι να πω...........:?

menia21
07-02-12, 21:07
Εγώ γέννησα πριν από μια βδομάδα στο ΕΛΕΝΑ, έμεινα 4 μέρες σε απλό μονόκλινο και πλήρωσα μόνο 160 ευρώ με βιβλιάριο στρατιωτικού. Ο γιατρός μου δεν ζήτησε τίποτα, είναι στην δικιά μας κρίση αν θα του κάνουμε κάποιο προσωπικό δώρο επειδή ήταν άψογος μαζί μας. Επίδομα τοκετού δεν δικαιούμαι πλέον, διότι με αυτά τα χρήματα η ασφάλειά μου θα πληρώσει το νοσοκομείο απευθείας.

NENA27
07-02-12, 21:14
καλησπερα σε ολους...μολις γυρισαμε απο Ιασω..μας εδωσαν τιμοκαταλογο και ισχυουν οι τιμες-500 κατι για ΦΤ και 640 για ΚΤ χωρις ΦΠΑ, για τρικλινο και φυσικα ο,τι ζητησει ο γιατρος εξτρα...δε μας ειπαν τιποτα για το φλεβαρη..εμεις περιμενουμε το μωρακι μας τελη φλεβαρη, αρχες μαρτη και μας ειπε η κοπελα στην υποδοχη να ξανατηλεφωνησουμε μηπως υπαρχουν αλλαγες...παντως και τηλεφωνο που πηρα την παρασκευη μου ειπαν στο λογιστηριο οτι δεν υπαρχουν αλλαγες για το φλεβαρη και ισχυουν αυτες οι τιμες....τι να πω...αν αλλαξουν μεσα στο φλεβαρη...ποιος να ξερει...παντως ειναι πολυ μπαχαλο...αν εχετε καποια νεοτερη πληροφορια, μοιραστειτε τη...pleaseeeeee :D
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ Ο ΕΟΠΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΣΟ.ΓΙΑ ΤΟ ΙΑΣΩ ΜΙΛΑΩ Κ ΕΓΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΕΟΠΥ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕΤΑ.ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΞΕΡΕΤΕ?

vickaki
08-02-12, 01:04
καλησπερα,και εγω το ιδιο ξερω...οτι δηλ. ακομα ισχυει ο εοπυυ..τωρα για ποσο, μαλλον κανεις δεν ξερει..αλλα ειναι ετσι οπως τα λες, nena27, αν γεννησουμε και ισχυει ο εοπυυ τοτε δεν παιρνουμε επιδομα τοκετου απο το ικα..αν ομως δεν ισχυει ο εοπυυ, τοτε δικαιουμαστε το επιδομα..αυτο μου το επιβεβαιωσαν τηλεφωνικα και απο το Ιασω...φιλιααα

marialenaki_
09-02-12, 22:10
Καλησπέρα κορίτσια!! Σήμερα έκανα 2 τεστ και τα δύο μου βγήκαν θετικα και σκέφτομαι να κάνω μια εξέταση χοριακής και να πάω στο γυναικολόγο αύριο!! Η πρώτη εξέταση εκεί,τι περιλαμβάνει και πόσο κοστίζει;; Ευχαριστώ!

vickaki
10-02-12, 01:10
Καλησπέρα κορίτσια!! Σήμερα έκανα 2 τεστ και τα δύο μου βγήκαν θετικα και σκέφτομαι να κάνω μια εξέταση χοριακής και να πάω στο γυναικολόγο αύριο!! Η πρώτη εξέταση εκεί,τι περιλαμβάνει και πόσο κοστίζει;; Ευχαριστώ!

καλησπερα και σε σενα...συγχαρητηρια!! κατα πασα πιθανοτητα εισαι εγκυος..κοιτα...κατα τη γνωμη μου, να πας να κανεις τη β-χοριακη - εγω ειχα δωσει 20 ευρω σε ενα ιδιωτικο αιματολογικο κεντρο στο χαιδαρι - και μετα παρε τηλεφωνο το γυναικολογο σου και πες του το αποτελεσμα της εξετασης..αυτος θα σου ορισει και το πρωτο ραντεβου - τουλαχιστον ετσι ειχε κανει ο δικος μου...οσο για το πρωτο ραντεβου στο γιατρο θα σου κανει υπερηχο και θα δειτε το σακο να εχει σχηματιστει, εμβρυο μην περιμενεις να δεις απο τωρα, φυσικα...αμα δεις καμια κουκιδιτσα, τυχερη θα εισαι..:p..εμενα ο γιατρος μου δεν παιρνει χρηματα στις επισκεψεις...ολα στο τελος...αλλοι,ομως, παιρνουν...πανω κατω το ιδιο ειναι...ελπιζω να σε βοηθησα..

marialenaki_
10-02-12, 01:15
καλησπερα και σε σενα...συγχαρητηρια!! κατα πασα πιθανοτητα εισαι εγκυος..κοιτα...κατα τη γνωμη μου, να πας να κανεις τη β-χοριακη - εγω ειχα δωσει 20 ευρω σε ενα ιδιωτικο αιματολογικο κεντρο στο χαιδαρι - και μετα παρε τηλεφωνο το γυναικολογο σου και πες του το αποτελεσμα της εξετασης..αυτος θα σου ορισει και το πρωτο ραντεβου - τουλαχιστον ετσι ειχε κανει ο δικος μου...οσο για το πρωτο ραντεβου στο γιατρο θα σου κανει υπερηχο και θα δειτε το σακο να εχει σχηματιστει, εμβρυο μην περιμενεις να δεις απο τωρα, φυσικα...αμα δεις καμια κουκιδιτσα, τυχερη θα εισαι..:p..εμενα ο γιατρος μου δεν παιρνει χρηματα στις επισκεψεις...ολα στο τελος...αλλοι,ομως, παιρνουν...πανω κατω το ιδιο ειναι...ελπιζω να σε βοηθησα..
Σε ευχαριστω !! Εγω Έκλεισα ραντεβού για τη Δευτέρα για καλο και κακο και βλέπουμε! Απλα ελΠιζω να πάρω τα αποτελέσματα έστω το Σάββατο γιατι αλλιώς θα τρελαθω απο την αγωνία :/ όπως και να έχει να σαι καλα :)

vickaki
11-02-12, 21:15
Σε ευχαριστω !! Εγω Έκλεισα ραντεβού για τη Δευτέρα για καλο και κακο και βλέπουμε! Απλα ελΠιζω να πάρω τα αποτελέσματα έστω το Σάββατο γιατι αλλιώς θα τρελαθω απο την αγωνία :/ όπως και να έχει να σαι καλα :)

μακαρι να εχεις τα καλυτερα νεα!!!

marialenaki_
11-02-12, 21:17
μακαρι να εχεις τα καλυτερα νεα!!!
Τ πήρα τα αποτελέσματα !!!! 26056 μονάδες μου βγήκαν οι εξετάσεις :)

vickaki
12-02-12, 18:36
Τ πήρα τα αποτελέσματα !!!! 26056 μονάδες μου βγήκαν οι εξετάσεις :)

συγχαρητηρια!!!οχι μονο εγκυος αλλα πολυυυυυ εγκυος!!! αντε...με το καλο!!!

marialenaki_
12-02-12, 20:08
συγχαρητηρια!!!οχι μονο εγκυος αλλα πολυυυυυ εγκυος!!! αντε...με το καλο!!!
Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου! Να είσαι καλά :)

nikole20
17-02-12, 13:30
κοριτσια ξερετε τι τιμες εχει η euromedica kλινικη στη ροδο(σχετικα με τα δωματια για γεννητουρια:idea::idea::idea:)?????

emmy20
19-02-12, 16:27
kalispera sas koritsia!! mipws mporei na mou pei kamia manoula pou gennise sto panepistimiako sta giannena tn empeiria tis sxetika me giatrous times kai genika to klima pou epikratei? eimai molis 20 xronwn foititria sth lefkada apo a9hna! eimai makria apo tous dikous mou alla eutuxws exw tn antra mou kai ta petherika mou! kai an kapoia 3ereis gia kanena epidoma h vohthima gia mamades foititries?? euxaristw polu!

mikro_thiriaki
27-03-12, 17:50
Καλησπέρα και από μένα!
Το πρώτο μου παιδί το γέννησα στο Ιπποκράτειο, το 2009. Τώρα με το δεύτερο ο γυναικολόγος με πείθει να γεννήσω στο Γένεσις λέγοντας ότι η διαφορά στην τιμή θα είναι ελάχιστη. Φυσικά κι εγώ το Γένεσις θα προτιμούσα, ξέρετε τι γίνεται στα δημοσια νοσοκομεία... και μάλλον εκεί θα πάω... Αλλά θα ήθελα να μάθω έστω και έτσι για ενημέρωση
1) Εκτός από το γνωστό φακελάκι του γιατρού τι πληρώνουμε τώρα στο δημόσιο νοσοκομείο;
και
2) Τι λεφτά δικαιούμαστε από το ΙΚΑ (επίδομα, επιστροφές κλπ);
Μιλάμε για ΦΤ πάντα.

Elena_n
27-03-12, 23:01
Για τα Δημόσια δε ξέρω κόστος μιας και γέννησα στο Ιασώ αλλά το ΙΚΑ πάντως που έκανα τα χαρτιά πριν 2 εβδομάδες δίνει επίδομα τοκετού 900€ συν το επίδομα λοχείας που υπολογίζεται ανάλογα με το ημερομισθιό σου.
Με το καλό το μωράκι σου!

mpoumpounitsa
27-03-12, 23:13
Στο Έλενα που ρωτησα μου είπαν τίποτα για 3κλινο η 6κλινο , 20 την μέρα για δίκλινο, 40 την μέρα για μονόκλινο και 110 για μονόκλινο λουξ. Όλα αυτα με εοππυ

Δεν ξέρω αν ισχύει για όλα τα νοσοκομεια.

guliettampak
28-03-12, 21:29
Εμαθα οτι μπαινει ο εοπυυ πλεον και στο λητω που θα γεννησω τελικα.ευτυχως θα πληρωσω μονο τον γιατρο 1000ε μου εφυγε ενα βαρος να σκεφτομαι.

mikro_thiriaki
29-03-12, 19:26
Για τα Δημόσια δε ξέρω κόστος μιας και γέννησα στο Ιασώ αλλά το ΙΚΑ πάντως που έκανα τα χαρτιά πριν 2 εβδομάδες δίνει επίδομα τοκετού 900€ συν το επίδομα λοχείας που υπολογίζεται ανάλογα με το ημερομισθιό σου.
Με το καλό το μωράκι σου!

ευχαριστώ!
για το επίδομα τι δικαιολογητικά χρειάστηκαν; βιβλιάριο + βεβαίωση από τον γυναικολόγο υποθέτω;

guliettampak
01-04-12, 19:33
το ικα πόσο πληρώνει τις ημέρες 56 πρίν τον τοκετό και τις 64 μέρες της λοχείας γνωρίζεται να μου πείτε; και γενικά πληρώνει κάθε μήνα στην ώρα του το ικα;

sofaki1978
02-04-12, 01:07
το ικα πόσο πληρώνει τις ημέρες 56 πρίν τον τοκετό και τις 64 μέρες της λοχείας γνωρίζεται να μου πείτε; και γενικά πληρώνει κάθε μήνα στην ώρα του το ικα;

Ειναι 56 πριν και 63 μετα αλλα το ποσο δεν ειναι σταθερο για ολες,εξαρταται απο τα μικτα σου.Πληρωνει καθε 1 και 15 του μηνα.

moon child
02-04-12, 02:02
αν σε βοηθάει, γέννησα 14/1, πήρα σύνολο για όλες τις μέρες 5000 περίπου, με μικτά 1199 και καθαρά πια 940 (μισθ/σία Οκτωβρίου), σύν το είδομα τεκετού άλλα 900 που πήγαν όμως στην γέννα, αυτά και άλλα τόσα σχεδόν. το ποσό αυτό το πηρα σε δύο δόσεις, και πληρωμή χωρίς καμία καθυστέρηση.

moon child
02-04-12, 02:09
Καλησπέρα και από μένα!
Το πρώτο μου παιδί το γέννησα στο Ιπποκράτειο, το 2009. Τώρα με το δεύτερο ο γυναικολόγος με πείθει να γεννήσω στο Γένεσις λέγοντας ότι η διαφορά στην τιμή θα είναι ελάχιστη. Φυσικά κι εγώ το Γένεσις θα προτιμούσα, ξέρετε τι γίνεται στα δημοσια νοσοκομεία... και μάλλον εκεί θα πάω... Αλλά θα ήθελα να μάθω έστω και έτσι για ενημέρωση
1) Εκτός από το γνωστό φακελάκι του γιατρού τι πληρώνουμε τώρα στο δημόσιο νοσοκομείο;
και
2) Τι λεφτά δικαιούμαστε από το ΙΚΑ (επίδομα, επιστροφές κλπ);
Μιλάμε για ΦΤ πάντα.

δες αυτό θηριάκι, αν πληρείς τις προϋποθέσεις είναι σούπερ:

http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=109364

dimpap_4
05-04-12, 20:20
για το επίδομα τι δικαιολογητικά χρειάστηκαν; βιβλιάριο + βεβαίωση από τον γυναικολόγο υποθέτω;
Αν δεν έχουν περασμένα τα στοιχεία σου στο σύστημα, πρέπει να'χεις:
* Ταυτότητα
* Βιβλιάριο
* Πρόσφατο λογαριασμό που να αποδεικνύει τη δ/νση κατοικίας
* Λογαριασμό IBAN στο οποίο θα'σαι 1ο όνομα

Εξαρτάται απ'το ΙΚΑ τί χρειάζεται ο γυναικολόγος για να σου γράψει ΠΗΤ. Άλλοι ζητάνε αυχενική, άλλοι και β' επιπέδου, σ'άλλους αρκεί μόνο το χαρτί του γιατρού σου. Πάρε 1 τηλ. πριν πας να'σαι σίγουρη.

Στη συνέχεια θα θα σου δώσουν 1 έντυπο που πρέπει να συμπληρώσει ο εργοδότης σου, το οποίο πρέπει να το πας πάλι στο ΙΚΑ όταν ξεκινήσει η άδεια κυοφορίας για να σου καταβληθεί το επίδομα.

evgenia_83
23-04-12, 17:24
KΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΠΥ???ΑΝ ΝΑΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

procr
23-04-12, 19:11
πολυ ακριβα γενικα...

jo89
23-04-12, 19:17
KΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΠΥ???ΑΝ ΝΑΙ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΑΝ ΕΔΩΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Θα πρεπει να ρωτησεις στο συγκεκριμενο μαιευτηριο που ενδιαφερεσαι οι τιμες ειναι καπως διαφορετικες παντου!!!
Πχ αυτο που θα γεννησω εγω στην κατερινη ξεκιναει απο 255ε το τετρακλινο και ανεβαινει αναλογα με το τι δωματιο θα διαλεξεις:rolleyes::rolleyes:
Καλυτερα ρωτα στο συγκεκριμενο που ενδιαφερεσαι γιατι γινεται ενας χαμος με τον εοππυ αλλες βγαινουν αλλες μπαινουν ουτε αυτες δεν ξερουν τι γινεται!!:rolleyes:

EVIL
23-04-12, 19:35
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Kαλησπέρα.Εγώ γέννησα πρίν 2 εβδομάδες η τιμή ήταν 1900 και πλήρωσα 1000.Δίνουν δηλαδή αυτα τα 900ευρώ τα οποία στα αφαιούν κατευθείαν απο την κλινική.

Έλενα Β.
24-04-12, 10:13
Εκανα ξεναγηση στο μαιευτηριο που σκεφτομαι να γεννησω και ενω στο χαρτι με τις τιμες των δωματιων ειχε και τετρακλινο ρωτησα την ωρα της ξεναγησης να το δω και μου λεει οτι ο ΕΟΠΥΥ εχει καταργησει το τετρακλινο.Μου φανηκε τοσο κουφο που εκνευριστηκα γιατι δεν μου στεκει.Ισχυει κατι τετοιο?

Και κατι αλλο.Μου ειπανε οτι με το που γεννιεται το μωρο μπαινει 2 ωρες θερμοκοιτιδα χωρις να λενε το γιατι και χωρις να πουνε αν χρεωνονται αυτες οι ωρες.Ετσι γινονται σε ολα τα ιδιωτικα?Μπαινουν θερμοκοιτιδα?

evgenia_83
24-04-12, 16:05
Θα πρεπει να ρωτησεις στο συγκεκριμενο μαιευτηριο που ενδιαφερεσαι οι τιμες ειναι καπως διαφορετικες παντου!!!
Πχ αυτο που θα γεννησω εγω στην κατερινη ξεκιναει απο 255ε το τετρακλινο και ανεβαινει αναλογα με το τι δωματιο θα διαλεξεις:rolleyes::rolleyes:
Καλυτερα ρωτα στο συγκεκριμενο που ενδιαφερεσαι γιατι γινεται ενας χαμος με τον εοππυ αλλες βγαινουν αλλες μπαινουν ουτε αυτες δεν ξερουν τι γινεται!!:rolleyes:
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...!

dimpap_4
26-04-12, 17:41
Μου ειπανε οτι με το που γεννιεται το μωρο μπαινει 2 ωρες θερμοκοιτιδα χωρις να λενε το γιατι και χωρις να πουνε αν χρεωνονται αυτες οι ωρες.Ετσι γινονται σε ολα τα ιδιωτικα?Μπαινουν θερμοκοιτιδα?
Εγώ γέννησα στο "Έλενα" τον Μάρτιο και εκεί βάζουν το μωρό σε θερμοκοιτίδα όσο ήμουν στην ανάνηψη. Βασικά, είναι "τύπου" θερμοκοιτίδα για να μην είναι απότομη η μεταβολή της θερμοκρασίας στο μωρό απ'τη κοιλίτσα σου στη θερμοκρασία εξωτερικού χώρου. Σε μένα δεν υπήρχε χρέωση και φαντάζομαι ούτε σε σένα μιας και μάλλον είναι μέρος της διαδικασίας του τοκετού.

Stormy
27-04-12, 07:59
Κορίτσια δείτε εδώ την εκπομπή 5+ στην ΕΤ3 χθες, είχε καλεσμένο το διοικητή του ΕΟΠΥΥ και μιλάει για το κόστος του τοκετού σε δημόσια, ιδιωτικά και στο σπίτι! Από το 9ο λεπτό και μετά. ΕΔΩ (http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/3620-26-04-2012.html)

newbie G
27-04-12, 08:33
Κορίτσια δείτε εδώ την εκπομπή 5+ στην ΕΤ3 χθες, είχε καλεσμένο το διοικητή του ΕΟΠΥΥ και μιλάει για το κόστος του τοκετού σε δημόσια, ιδιωτικά και στο σπίτι! Από το 9ο λεπτό και μετά. ΕΔΩ (http://www.ert.gr/webtv/index.php/component/k2/item/3620-26-04-2012.html)

Το είδα, αλλά απαντήσεις δεν πήρα και προσωπικά νομίζω ότι μας κοροϊδεύουνε. Οι κλινικές που επικοινώνησα εγώ εδώ στη Θεσσαλονίκη, επιμένουν ότι δεν έχουν υπογράψει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ και ότι θα πρέπει να πληρώσω κανονικά και να ζητήσω το επίδομα τοκετού από το ταμείο μου. Τι πρέπει να κάνει κάποιος δηλαδή για να βρει το δίκιο του; Να κάθομαι να μαλώνω 2 βδομάδες πριν γεννήσω; Ή να τρέχω για επώνυμη καταγγελία ως λεχώνα μετά; Λίγη τσίπα επιτέλους σ' αυτή τη χώρα! Πρόκειται για τη Γενική κλινική και το Γένεσις. Γιατί δεν βγάλανε τα ονόματα των κλινικών ζωντανά στον αέρα; Ο πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ τι ρόλο βαράει; Ας κάνει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει ανώνυμα για τις ισχύουσες τιμές δήθεν ως ενδιαφερόμενος, να δει τι απάντηση θα πάρει. Αλλά ενδιαφέρεται κανείς σ' αυτή τη χώρα για το τι πληρώνει ο εργαζόμενος/ασφαλισμένος; Μόνο αερολογίες μια ζωή από θέσεις ισχύος.

ΥΓ Εσύ ήσουν η γυναίκα που μίλησε από Ρόδο; :D

ΛΙΝΟΥΛΑ
27-04-12, 09:12
[QUOTE=newbie G;2360283]Το είδα, αλλά απαντήσεις δεν πήρα και προσωπικά νομίζω ότι μας κοροϊδεύουνε. Οι κλινικές που επικοινώνησα εγώ εδώ στη Θεσσαλονίκη, επιμένουν ότι δεν έχουν υπογράψει σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ και ότι θα πρέπει να πληρώσω κανονικά και να ζητήσω το επίδομα τοκετού από το ταμείο μου. Τι πρέπει να κάνει κάποιος δηλαδή για να βρει το δίκιο του; Να κάθομαι να μαλώνω 2 βδομάδες πριν γεννήσω; Ή να τρέχω για επώνυμη καταγγελία ως λεχώνα μετά; Λίγη τσίπα επιτέλους σ' αυτή τη χώρα! Πρόκειται για τη Γενική κλινική και το Γένεσις. Γιατί δεν βγάλανε τα ονόματα των κλινικών ζωντανά στον αέρα; Ο πρόεδρος του ΕΟΠΥΥ τι ρόλο βαράει; Ας κάνει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει ανώνυμα για τις ισχύουσες τιμές δήθεν ως ενδιαφερόμενος, να δει τι απάντηση θα πάρει. Αλλά ενδιαφέρεται κανείς σ' αυτή τη χώρα για το τι πληρώνει ο εργαζόμενος/ασφαλισμένος; Μόνο αερολογίες μια ζωή από θέσεις ισχύος.

Πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!Εγώ γέννησα τον Φεβρουάριο και είχα ξεκινήσει το ψάξιμο σχετικά με κλινικές-ΕΟΠΥΥ-ΙΚΑ για να καταλάβω τι γίνεται 2 μήνες πριν...Είχα αποφασίσει να γεννήσω σε νοσοκομείο,μετά σε κλινική ,μετά πάλι σε νοσοκομείο ώσπου αγανάκτησα και αποφάσισα να γεννήσω σε κλινική και έψαχνα μόνο να βρω αν παίρνω το βοήθημα τοκετού.Συγκεκριμένα με την Γενική (όπου και γέννησα) η απάντηση τους ήταν έχουμε σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ αλλά όχι για τοκετούς....
Είπε ο Βουδούρης ότι όλες οι κλινικές που είχαν σύμβαση με τα ασφαλιστικά ταμεία αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι έχουν και με τον ΕΟΠΥΥ.Και είπε ότι όλες οι μεγάλες κλινικές είχαν συμβάσεις με τα ταμεία....Σε άλλο κόσμο μάλλον ζω γιατί και τα άλλα παιδιά μου στην Γενική τα είχα γεννήσει αλλά κανένα ταμείο δεν με κάλυπτε και τότε.
Πραγματικά τους ακούς πόσο ωραία τα λένε και αναρωτιέσαι αν ζεις σε άλλη χώρα.
Οπότε δεν αξίζει καθόλου να συγχίζεσαι και σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις το μπουμπουκάκι σου!!

newbie G
27-04-12, 09:24
Πόσο συμφωνώ μαζί σου!!!Εγώ γέννησα τον Φεβρουάριο και είχα ξεκινήσει το ψάξιμο σχετικά με κλινικές-ΕΟΠΥΥ-ΙΚΑ για να καταλάβω τι γίνεται 2 μήνες πριν...Είχα αποφασίσει να γεννήσω σε νοσοκομείο,μετά σε κλινική ,μετά πάλι σε νοσοκομείο ώσπου αγανάκτησα και αποφάσισα να γεννήσω σε κλινική και έψαχνα μόνο να βρω αν παίρνω το βοήθημα τοκετού.Συγκεκριμένα με την Γενική (όπου και γέννησα) η απάντηση τους ήταν έχουμε σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ αλλά όχι για τοκετούς....
Είπε ο Βουδούρης ότι όλες οι κλινικές που είχαν σύμβαση με τα ασφαλιστικά ταμεία αυτομάτως αυτό σημαίνει ότι έχουν και με τον ΕΟΠΥΥ.Και είπε ότι όλες οι μεγάλες κλινικές είχαν συμβάσεις με τα ταμεία....Σε άλλο κόσμο μάλλον ζω γιατί και τα άλλα παιδιά μου στην Γενική τα είχα γεννήσει αλλά κανένα ταμείο δεν με κάλυπτε και τότε.
Πραγματικά τους ακούς πόσο ωραία τα λένε και αναρωτιέσαι αν ζεις σε άλλη χώρα.
Οπότε δεν αξίζει καθόλου να συγχίζεσαι και σου εύχομαι με το καλό να γεννήσεις το μπουμπουκάκι σου!!

Σ' ευχαριστώ πολύ. Τώρα ομως εκνευρίστηκα ακόμα πιο πολύ. Θέλω να πάρω τηλέφωνο τη δημοσιογράφο και να της ξαναμιλήσω γιατί μας κοροϊδεύουνε. Κυριακή θα πάω στη Γενική για καρδιοτοκογράφημα και θα ζητήσω εγγράφως ενημέρωση για τις νέες τιμές βάσει σύμβασης. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, θα γίνει ο κακός χαμός!!! Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ! :evil:

Stormy
27-04-12, 20:54
Σ' ευχαριστώ πολύ. Τώρα ομως εκνευρίστηκα ακόμα πιο πολύ. Θέλω να πάρω τηλέφωνο τη δημοσιογράφο και να της ξαναμιλήσω γιατί μας κοροϊδεύουνε. Κυριακή θα πάω στη Γενική για καρδιοτοκογράφημα και θα ζητήσω εγγράφως ενημέρωση για τις νέες τιμές βάσει σύμβασης. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι, θα γίνει ο κακός χαμός!!! Είμαι αγύριστο κεφάλι εγώ! :evil:

Και πολύ καλά θα κάνεις! Έχω γίνει και εγώ έξαλλη με την κατάσταση, εδώ και μήνες ταλαιπωρούμαι με το ΑΝ θα το πάρω το επίδομα, στο ΙΚΑ εδώ δεν έχουν ιδέα, παίρνω διοίκηση ΙΚΑ στην Αθήνα, μου λένε πάρε στα κεντρικά του ΕΟΠΥΥ, παίρνω εκεί εδώ και τρεις μήνες και είναι αδύνατον να βρω κάποιον να μου απαντήσει!
Σε δυο βδομάδες ανεβαίνω Αθήνα και θα πάω αυτοπροσώπως στα γραφεία του ΕΟΠΥΥ να απαιτήσω απαντήσεις, δεν πιστεύω τίποτα επειδή το είπε απλά ο Βουδούρης. Θέλει μαζικά διεκδίκηση, είναι πολλά τα λεφτά για το πιο απλό και φυσιολογικό πράγμα του κόσμου, δε μπορούν να κάνουν ό,τι τους καπνίσει...
Ναι εγώ ήμουν στο τηλέφωνο :Ρ

newbie G
28-04-12, 08:47
Ας ρίξει μια ματιά ο κύριος Βουδούρης στο παρακάτω site κι ας τολμήσει να βγει να ξαναπεί ότι ΌΛΕΣ οι μαιευτικές κλινικές στη Θεσσαλονίκη είναι συμβεβλημένες με τον ΕΟΠΥΥ. :evil::evil::evil:

http://www.eopyy.gov.gr/MedSupplier

EMOTICON που βγάζει καπνούς από τ' αυτιά γιατί δεν έχει;

jo89
28-04-12, 10:21
Ας ρίξει μια ματιά ο κύριος Βουδούρης στο παρακάτω site κι ας τολμήσει να βγει να ξαναπεί ότι ΌΛΕΣ οι μαιευτικές κλινικές στη Θεσσαλονίκη είναι συμβεβλημένες με τον ΕΟΠΥΥ. :evil::evil::evil:

http://www.eopyy.gov.gr/MedSupplier

EMOTICON που βγάζει καπνούς από τ' αυτιά γιατί δεν έχει;

Eιναι τραγικοι....πολυ απλα μας παραμυθιαζουν....:evil::evil::evil:
Αν δεν ξερουν οι ιδιοι τι τους γινεται περιμενουν να βγαλουμε μονοι μας ακρη??πφφφφ:evil::evil::evil:

anja
28-04-12, 12:10
H μόνη διαφορά στα ιδιωτικά είναι οτι ρίξαν τις τιμές δεν κερδίζουμε τίποτα άλλο όσες είμασταν στο ΙΚΑ.Όσες ήταν στο ΤΕΒΕ ή στον ΟΓΑ κερδίζουν γιατί δεν έπερναν τα επιδόματα αυτά.Εγώ αρχές Μαιου μπαίνω στον μήνα μου και επειδή είδα την εκπομπή ξαναπήρα σήμερα το πρωί στο ΓΕΝΕΣΙΣ τηλ για επιβεβαίωση τιμών-είχα πάρει τον Ιανουάριο αλλα ήταν θολό ακόμα το τοπιο με τον ΕΟΠΠΥ-και ρωτάω την κοπέλα είστε συμβεβλημένοι και μου λέει φυσικά εννοείται κτλ κτλ και της λέω δηλ.τι αλλάζει στις χρεώσεις και μου λέει ισχύουν αυτά που σας είπα και μετά θα κάνετε τα χαρτιά σας και θα πάρετε λεφτά απο τα ταμεία σας.Επειδή γέννησα το 2009 πάλι εκεί στο ΓΕΝΕΣΙΣ της λέω δηλ οπως ήταν παλιά ,ναι μου λέει η ιδια διαδικασία.Δεν φταίει το ΓΕΝΕΣΙΣ ο διοικητής έλεγε μπαρουφες για χάρη εντυπωσιασμού.Μια απο τα ίδια δηλαδή.

maraki2310
09-05-12, 14:05
Κοριτσια γεια σας! Δεν ξερω αν την ερωτηση πρεπει να την κανω εδω αλλα θα ρωτησω. Μηπως γνωριζετε τι παιζει τελικα με το κοστος τοκετου στα δημοσια νοσοκομεια? Σκεφτομαι να γεννησω στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης και εχω ασφαλεια ΕΟΠΥΥ. θα κανω μια συζητηση και με τον γιατρο βεβαια και θα σας ενημερωσω αναλογα! Ευχαριστω εκ των προτερων!!

KONSTANTINA.NIDINA
09-05-12, 14:37
Κοριτσια γεια σας! Δεν ξερω αν την ερωτηση πρεπει να την κανω εδω αλλα θα ρωτησω. Μηπως γνωριζετε τι παιζει τελικα με το κοστος τοκετου στα δημοσια νοσοκομεια? Σκεφτομαι να γεννησω στο Ιπποκρατειο Θεσσαλονικης και εχω ασφαλεια ΕΟΠΥΥ. θα κανω μια συζητηση και με τον γιατρο βεβαια και θα σας ενημερωσω αναλογα! Ευχαριστω εκ των προτερων!!

KAΛΗΣΠΕΡΑ !!!!ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΓΚΥΟΣ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ...ΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΕΙΣ;;;ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ Κ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ <<ΘΕΣΕΙΣ>> ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΥ..ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ;;;;
ΝΟΜΙΖΩ ΠΝΤΩΣ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ.......ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΝΟΜΙΖΩ ΔΩΡΕΑΝ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ...ΟΛΟ ΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ......ΠΑΝΤΩΣ ΕΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ Κ ΕΜΕΝΑ.......

Μπουρμπουρ1
09-05-12, 14:53

Τωρα πια δεν πληρωνεις τιποτα και δεν περνεις πισω τιποτα. Κι εγω σε δημοσιο θα γεννησω και ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ. Ειτε με καισαρικη ειτε σε φυσιολογικο τοκετο το νοσοκομειο πληρωνεται απευθειας απο την ασφαλεια σου, απλα εμεις δεν παιρνουμε επιδομα τοκετου.

maraki2310
09-05-12, 16:58
Κωσταντινα να σου ζησουν τα παιδακια σου και με το καλο σου ευχομαι και το τριτο! Τον γιατρο μου τον λενε Στεργιουδα Ιωακημ και τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια. Ειχα ενα παλινδρομο τον Σεπτεμβρη και με βοηθησε πολυ. Αν θελεις και στοιχεια του μπορω να σου δωσω. Για τις θεσεις γνωριζω οτι δικαιουνται του δημοσιου και καποιοι αλλοι. Βεβαια αν εχεις γιατρο εκει σε βαζει αν υπαρχουν κενα κρεβατια και πληρωνεις καποιο ποσο, το οποιο δεν ξερω! Πως ηταν η εμπειρια σου στο ιπποκρατειο? Α το κακο με τις θεσεις ειναι οτι δεν εισαι κοντα στα μωρακια και για να πας να τα παρεις ειναι καπως ειδικα αν εισαι με καισαρικη.

maraki2310
09-05-12, 17:00
Τωρα πια δεν πληρωνεις τιποτα και δεν περνεις πισω τιποτα. Κι εγω σε δημοσιο θα γεννησω και ειμαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ. Ειτε με καισαρικη ειτε σε φυσιολογικο τοκετο το νοσοκομειο πληρωνεται απευθειας απο την ασφαλεια σου, απλα εμεις δεν παιρνουμε επιδομα τοκετου.

Μπουρμπουρ1 ευχαριστω γιατην απαντηση! Με το καλο σου ευχομαι να ερθει τομωρακι σου!! Σε ποιο νοσοκομειο αν επιτρεπεται θα γεννησεις?

Μπουρμπουρ1
19-05-12, 03:24
Μπουρμπουρ1 ευχαριστω γιατην απαντηση! Με το καλο σου ευχομαι να ερθει τομωρακι σου!! Σε ποιο νοσοκομειο αν επιτρεπεται θα γεννησεις?

Με συγχωρεις πολυ για την καθυστερημενη απαντηση, δεν γενναω Αθηνα, μενω πλεον επαρχια κι εδω εχει ενα και μοναδικο νοσοκομειο για ολο το νομο, δεν εχω περιθωρια επιλογης.
Με το καλο και σε σενα ευχομαι!

ΠεΤρυ
21-05-12, 06:58
Γεια σας κορίτσια!Μήπως έχει γεννήσει καμία πρόσφατα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα;Έχω ακούσει ότι είναι χάλια τα πράγματα τον τελευταίο καιρό.Ότι δεν έχουν υλικά και γενικά είναι υπο διάλυση.Δε θέλω να πάω σε ιδιωτικό, αλλά με ό,τι ακούω φοβάμαι να πάω και σε δημόσιο:confused:.Αν έχει καμία πρόσφατη εμπειρια, θα μου είναι πολύ χρήσιμη.Ενδιαφέρομαι για Αρεταίειο και Έλενα.Σας ευχαριστώ πολύ!!!

dimitra76
22-05-12, 14:44
μπουρμπουρ1 νομιζω οτι κανεισ καποιο λαθοσ οσο αφορα τα δημοσια νοσοκομεια εδω και λιγο καιρο αλαξανε τα πραγματα
στο δημοσιο νοσοκομειο τησ μυτιληνησ στοιχιζει περιπου 900 ευρω ο τοκετοσ χωρια τι εχεισ συνενοηθει με τον γιατρο σου για την αμοιβη του εννοω, μονο αν κανεισ καισαρικη δεν πληρωνεισ τπτ καλα 8α κανεισ πριν γεννησεισ να κανεισ μια ερωτηση στο νοσοκομειο μην βρεθεισ προ εκπληξεων!! εδω και κανενα δυο χρονια οτι και να κανεισ σε δημοσιο νοσοκομειο πληρωνεισ πανε τα χρονια που σου τα χορηγουσε ολα η ασφαλεια σου..

Μπουρμπουρ1
22-05-12, 17:10
Δημητρα αυτο που λες ισχυε μεχρι περσυ. Στον φυσιολογικο πληρωνες 900ε και στην καισαρικη τιποτα.

Απο 01/01/12 ισχυει οτι για δημοσιο νοσοκομειο δεν πληρωνεις και δεν περνεις επιδομα. Αφου το λες ομως θα το ξαναρωτησω καποια στιγμη μηπως κατι λεω λαθος γιατι τελευταια φορα το ειχα ρωτησει Φλεβαρη/ Μαρτη.
Η αμοιβη γιατρου ειναι χωρια-οτι εχεις συνεννοηθει.

newbie G
22-05-12, 17:24
Δημητρα αυτο που λες ισχυε μεχρι περσυ. Στον φυσιολογικο πληρωνες 900ε και στην καισαρικη τιποτα.

Απο 01/01/12 ισχυει οτι για δημοσιο νοσοκομειο δεν πληρωνεις και δεν περνεις επιδομα. Αφου το λες ομως θα το ξαναρωτησω καποια στιγμη μηπως κατι λεω λαθος γιατι τελευταια φορα το ειχα ρωτησει Φλεβαρη/ Μαρτη.
Η αμοιβη γιατρου ειναι χωρια-οτι εχεις συνεννοηθει.

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ! Δεν έχουν υπογράψει τη σύμβαση όλες οι κλινικές λέμε!

βαλια27
22-05-12, 17:30
εγω ηθελα να ρωτησω για τα βλαστοκυταρα.υποτιθεται οτι απο περσυ δεν πληρωναμε πλεον για τα βλαστοκυταρα παρρα καποιο μικρο συμβολικο ποσο(200 νομιζω).και τωρα πηρα στο λητω που ειναι να γεννησω και θελουν 400 και 950 αν κρατησεις και τον λωρο.εχει καποια γεννησει προσφατα να μας πει?

newbie G
22-05-12, 17:35
εγω ηθελα να ρωτησω για τα βλαστοκυταρα.υποτιθεται οτι απο περσυ δεν πληρωναμε πλεον για τα βλαστοκυταρα παρρα καποιο μικρο συμβολικο ποσο(200 νομιζω).και τωρα πηρα στο λητω που ειναι να γεννησω και θελουν 400 και 950 αν κρατησεις και τον λωρο.εχει καποια γεννησει προσφατα να μας πει?

Γιατί δεν κάνεις δωρεά στη δημόσια τράπεζα βλαστοκυττάρων;

βαλια27
22-05-12, 18:25
γιατι εμεις δυστηχως εχουμε ιστορικο ασχημο και στις 2 οικογεννειες και θελω να ειμαι οσο το δυνατον ετοιμη για παν ενδεχομενο.να ξερω πως οτι περναει απο το χερι μου το εχω κανει

Μπουρμπουρ1
24-05-12, 13:29
Ξαναρωτησα σημερα στο νοσοκομειο και δεν ξερω ποσο σχετικος τελικα ηταν ο υπαλληλος αλλα μου ειπε χαρακτηριστικα: "τωρα με τον ΕΟΠΠΥ δεν πληρωνεις δραχμη!!!"
Ελπιζω να μην πληρωσω ουτε ευρω χεχεχε!;-);-);-);-);-)

ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ! Δεν έχουν υπογράψει τη σύμβαση όλες οι κλινικές λέμε!
Μιλαω για καθαρα δημοσιο νοσοκομειο. Τα υπολοιπα αναλογως...

newbie G
24-05-12, 15:52
Μιλαω για καθαρα δημοσιο νοσοκομειο. Τα υπολοιπα αναλογως...

Α συγνώμη, διάβασα ισχύει ό,τι για δημόσιο νοσοκομείο και κατάλαβα ότι αναφερόσουν στις κλινικές. :oops:

KONSTANTINA.NIDINA
24-05-12, 16:01
Κωσταντινα να σου ζησουν τα παιδακια σου και με το καλο σου ευχομαι και το τριτο! Τον γιατρο μου τον λενε Στεργιουδα Ιωακημ και τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια. Ειχα ενα παλινδρομο τον Σεπτεμβρη και με βοηθησε πολυ. Αν θελεις και στοιχεια του μπορω να σου δωσω. Για τις θεσεις γνωριζω οτι δικαιουνται του δημοσιου και καποιοι αλλοι. Βεβαια αν εχεις γιατρο εκει σε βαζει αν υπαρχουν κενα κρεβατια και πληρωνεις καποιο ποσο, το οποιο δεν ξερω! Πως ηταν η εμπειρια σου στο ιπποκρατειο? Α το κακο με τις θεσεις ειναι οτι δεν εισαι κοντα στα μωρακια και για να πας να τα παρεις ειναι καπως ειδικα αν εισαι με καισαρικη.

NA ΣΑΙ ΚΑΛΑ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ....ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ;;;ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ,ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑ.....ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.......ΟΛΟΙ.......ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΗΡΧΑΝ Κ ΜΙΚΡΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ......ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ <<ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ >>...........
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ <<ΘΕΣΕΙΣ>> ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ,ΠΙΟ ΜΟΝΑΧΙΚΑ,ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑΣ!!!!!!!ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΑΛΙ,ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ..ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ Κ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.....

KONSTANTINA.NIDINA
24-05-12, 16:04

ΑΑΑΑΑΑΑΑ...ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ....ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΜΜΟΠΟΥΛΟ,ΓΙΑΤΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ Κ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ Κ ΣΤΗΝ Β ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟΥ..........ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΜΩΣ Κ ΠΑΛΙ..ΝΑ ΣΙΑ ΚΛΑΑ ΚΑΙ ΜΕ Τ ΚΑΛΟ ΟΤΙ Κ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ..Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!!!!!

Μπουρμπουρ1
24-05-12, 16:35

Αυτο με ποιον το κανονιζεις και ποτε; ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει κουβεντα κι εχω εχω συνεχεια ενα σωρο αλλα πραγματα να του πω. Αν τους το πω την ωρα του τοκετου παιζει???
Και η δωρεα εναι τελειως...δωρεαν?

liveloula2
24-05-12, 16:41
Αυτο με ποιον το κανονιζεις και ποτε; ο γιατρος μου δεν μου εχει κανει κουβεντα κι εχω εχω συνεχεια ενα σωρο αλλα πραγματα να του πω. Αν τους το πω την ωρα του τοκετου παιζει???
Δεν γινεται να τους το πεις την ωρα του τοκετου γιατι ειτε σε ιδιωτικη ειτε σε δημοσια θα πρεπει να σου εχουν στειλει απο πριν ενα ειδικο κιτ με δοχεια για την περισυλλογη και την αποστολη.

liveloula2
24-05-12, 17:01
Δεν γινεται να τους το πεις την ωρα του τοκετου γιατι ειτε σε ιδιωτικη ειτε σε δημοσια θα πρεπει να σου εχουν στειλει απο πριν ενα ειδικο κιτ με δοχεια για την περισυλλογη και την αποστολη.
Να συμπληρωσω και κατι αλλο...Καλο ειναι να ενημερωθεις απο την τραπεζα που θες να απευθυνθεις και να εισαι προετοιμασμενη...Φιλικο μου ζευγαρι εψαχνε τελευταια στιγμη για το πως να στειλει τα βλαστοκυτταρα και στην ολη διαδικασια τελικα καταστραφηκαν.Για τις ιδιωτικες τραπεζες ισχυει σιγουρα αυτο που σου ειπα στο προηγουμενο μνμ.Οσο για την ιδιωτικη ενημερωσου για τις συνθηκες συντηρησης και αποστολης γιατι ειναι κριμα να καταστραφουν.

liveloula2
24-05-12, 17:03
[QUOTE=liveloula2;2378632]Να συμπληρωσω και κατι αλλο...Καλο ειναι να ενημερωθεις απο την τραπεζα που θες να απευθυνθεις και να εισαι προετοιμασμενη...Φιλικο μου ζευγαρι εψαχνε τελευταια στιγμη για το πως να στειλει τα βλαστοκυτταρα και στην ολη διαδικασια τελικα καταστραφηκαν.Για τις ιδιωτικες τραπεζες ισχυει σιγουρα αυτο που σου ειπα στο προηγουμενο μνμ.Οσο για την ιδιωτικη ενημερωσου για τις συνθηκες συντηρησης και αποστολης γιατι ειναι κριμα να καταστραφουν.[/QUO
Στην προτελευταια μου προταση εννοουσα τη δημοσια τραπεζα.

Μπουρμπουρ1
24-05-12, 17:11
Αν και δεν καταλαβα τιποτα απ' οτι ειπες :( (ποια τραπεζα, ιδωτικη/δημοσια, κιτ) :confused::confused::confused: σε ευχαριστω :razz::razz::razz: ισως ρωτησω και τη μαια στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου

liveloula2
24-05-12, 17:30
Αν και δεν καταλαβα τιποτα απ' οτι ειπες :( (ποια τραπεζα, ιδωτικη/δημοσια, κιτ) :confused::confused::confused: σε ευχαριστω :razz::razz::razz: ισως ρωτησω και τη μαια στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου
Συγνωμη αν δεν εγινα καταννοητη,εγραφα γρηγορα...Λοιπον υπαρχουν διαφορες ιδιωτικες τραπεζες φυλαξης βλαστοκυτταρων στις οποιες πληρωνεις
και υπαρχει και η δημοσια τραπεζα στην οποια κανεις απλα δωρεα(δηλαδη δινεις τα βλαστοκυτταρα του μωρου και μπορει να τα χρησιμοποιησει οποισδηποτε τα χρειαστει και ειναι συμβατος)και δεν πληρωνεις.Ισως να προσφερει και η δημοσια τμημα φυλαξης αλλα και εκει απο οτι εχω ακουσει ειναι με πληρωμη.Για να κανεις φυλαξη σε ιδιωτικη πρεπει να επικοινωνησεις μαζι τους νωριτερα,να σε ενημερωσουν(εμενα μαλιστα ηρθε αντιπροσωπος τους σπιτι)και να σου στειλουν ενα ειδικο βαλιτσακι.Αυτο περιεχει μεσα καποια δοχεια για να βαλει ο γιατρος εκει οτι συλλεξει και στη συνεχεια ερχεται αντιπροσωπος της τραπεζας,το παιρνει και το στελνει αυτος.Στη δημοσια τραπεζα δεν ξερω αν σου στελνουν τετοιο βαλιτσακι σιγουρα ομως πρεπει να εχεις προνοησει για το που θα τοποθετηθουν τα βλαστοκυτταρα.Γι'αυτο καλο θα ειναι αν ενδιαφερεσαι να επικοινωνησεις και να ενημερωθεις απο τους ιδιους γιατι την ωρα του τοκετου μου φαινεται λιγι δυσκολο να γινει ολη αυτη η διαδικασια.Επισης αν βρισκεσαι Αθηνα και γεννησεις σε ιδιωτιοκο μαιευτηριο ξερω οτι ορισμενα διαθετουν απο μονα τους τραπεζες φυλαξης.

newbie G
25-05-12, 12:55

Παίρνεις τηλέφωνο στη δημόσια τράπεζα φύλαξηας βλαστοκυττάρων και σου λένε από πού να πας να πάρεις το βαλιτσάκι με τα απαραίτητα. Καλό θα είναι να το έχεις με το που θα μπεις στο μήνα σου. Στην Αθήνα δεν ξέρω σε ποιο νοσοκομείο βρίσκεται η δημόσια τράπεζα, ψάξε στο ίντερνετ για πληροφορίες. Στη Θεσ/νίκη βρίσκεται στο νοσοκομείο Παπανικολάου. Το βαλιτσάκι το δίνεις στις μαίες την ημέρα του τοκετού και πρέπει κάποιος να το επιστρέψει στη δημόσια τράπεζα το αργότερο σε 24 ώρες από την ώρα λήψης των βλαστοκυττάρων. Εννοείται πως πρέπει να ενημερώσεις και το γιατρό σου. Και ναι, είναι εντελώς δωρεάν.

Μπουρμπουρ1
25-05-12, 13:21
ευχαριστω κοριτσια. δεν ειχα ιδεα!

soch
25-05-12, 14:06
Ελληνική Τράπεζα Ομφαλοπλακουντιακού Αίματος (http://hcbb.bioacademy.gr/)

dimpap_4
26-05-12, 11:29
Μήπως έχει γεννήσει καμία πρόσφατα σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα;Έχω ακούσει ότι είναι χάλια τα πράγματα τον τελευταίο καιρό.Ότι δεν έχουν υλικά και γενικά είναι υπο διάλυση
Εγώ γέννησα τον Μάρτιο στο "Έλενα" και όλα ήταν μια χαρά σε όλες τις φάσεις (εισαγωγή, ωδίνες, τοκετός, διαμονή). Καμμία στιγμή δεν αισθάνθηκα ότι κάτι είναι "υπό διάλυση" και δεν υπήρχε έλλεψη σε τπτ. Πρώτα ο Θεός, και στο 2ο παιδάκι, εκεί θα ξαναπάω.

βαλια27
26-05-12, 12:42
καμια προσφατη γεννα στο λητω εχουμε?να μας πει πως ειναι τα πραγματα εκει

maraki2310
29-05-12, 17:17
NA ΣΑΙ ΚΑΛΑ,ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ....ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΕΙΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ;;;ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΓΕΝΝΗΣΑ,ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑ.....ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.......ΟΛΟΙ.......ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΗΡΧΑΝ Κ ΜΙΚΡΟΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ......ΟΙ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ <<ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ >>...........
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΙΣ <<ΘΕΣΕΙΣ>> ΜΟΝΟ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ,ΠΙΟ ΜΟΝΑΧΙΚΑ,ΠΙΟ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΑΣ!!!!!!!ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΚΑΝΩ Κ ΠΑΛΙ,ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ..ΘΑ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ Κ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.....

Ευχαριστω πολυ!!!! Και εσυ οτι επιθυμεις!

maraki2310
29-05-12, 17:18
ευχαριστω και εσυ οτι επιθυμεις!!!!

niki1982
15-06-12, 11:23
καλημερα σας ...
μολις την Δευτέρα βγήκαμε απο το ΛΗΤΩ με ένα υγιέστατο αγοράκι 2850 γρ.
θα ήθελα να καταθέσω στην παρέα την εμπειρία μου .
όσο αναφορά το νοσοκομείο πληρώσαμε ..
1) 678 ευρώ την διαφορά της τιμής του δωματίου αφαιρώντας την συμμετοχή του εοππυ . ( το νοσοκομείο με ευγενικό τρόπο σου τα ζητάει ακόμα και με την εισαγωγή στο νοσοκομείο , εμείς τα πληρώσαμε την επομένη )
2) 230 ευρώ τις εξετάσεις του μωρού οι οποίες ομως δεν ειναι υποχρεωτικές .(πρέπει να υπογράψεις ενα χαρτι που σου δίνουν μεσα σε 24 ώρες οτι δεν τις δέχεσαι αλλιώς τις κάνουν απο μόνοι τους )
2) 250 ευρώ ( σαν εγγύηση )τα οποία θα τα πάρουμε πίσω απο το νοσοκομείο όταν βγάλουμε ΑΜΚΑ στο παιδί .για να βγάλουμε όμως ΑΜΚΑ έπρεπε να το δηλώσουμε οπως και καναμε στο ληξιαρχείο του νοσοκομείου το οποίο όμως μας ενημέρωσε οτι στο Δήμο Αθηναίων υπήρχε προβλημα με το συστημα και θα είναι έτοιμο το χαρτι απο την επόμενη εβδομαδα .το ταμείο του νοσοκομειου όμως μας είπε οτι πρέπει να τους πάμε μέσα σε αυτη την εβδομάδα τα χαρτιά για να πάρουμε πίσω τα χρήματα μας .οπότε δεν ξέρουμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα
όσο αναφορά το προσωπικό
1) είχαμε ακούσει και διαβάσει για το συγκεκριμένο νοσοκομείο αλλά μείναμε κατάπληκτοι με το πόσο ευγενικές και πρόθυμες είναι οι κοπέλες .
κανένα " πέσιμο " , τεράστιο ενδιαφέρον και βοήθεια για το θηλασμό .
προσέχαν όλα τα μωράκια με πολυ μεγαλη αγάπη και φροντίδα .
2) όλοι οι γιατροί , παιδίατροι και ψυχολόγοι πέρασαν να μας ενημερώσουν χωρις πρόθεση πελατειακής σχέσης .κάτι που μας έκανε τεράστια εντύπωση

ευχαριστώ πολύ

psili
15-06-12, 11:27
ακριβως ποιες ειναι αυτες οι εξτρα εξετασεις του παιδιου?

niki1982
15-06-12, 11:34
ακριβως ποιες ειναι αυτες οι εξτρα εξετασεις του παιδιου?

1) υπέρηχος ισχίων
2) οφθαλμολογικός έλεγχος
3) ακοολογική εξέταση
4) κληρονομικά νοσήματα

Helen@
15-06-12, 11:36
καλημερα σας ...
μολις την Δευτέρα βγήκαμε απο το ΛΗΤΩ με ένα υγιέστατο αγοράκι 2850 γρ.
θα ήθελα να καταθέσω στην παρέα την εμπειρία μου .
όσο αναφορά το νοσοκομείο πληρώσαμε ..
1) 678 ευρώ την διαφορά της τιμής του δωματίου αφαιρώντας την συμμετοχή του εοππυ . ( το νοσοκομείο με ευγενικό τρόπο σου τα ζητάει ακόμα και με την εισαγωγή στο νοσοκομείο , εμείς τα πληρώσαμε την επομένη )
2) 230 ευρώ τις εξετάσεις του μωρού οι οποίες ομως δεν ειναι υποχρεωτικές .(πρέπει να υπογράψεις ενα χαρτι που σου δίνουν μεσα σε 24 ώρες οτι δεν τις δέχεσαι αλλιώς τις κάνουν απο μόνοι τους )
2) 250 ευρώ ( σαν εγγύηση )τα οποία θα τα πάρουμε πίσω απο το νοσοκομείο όταν βγάλουμε ΑΜΚΑ στο παιδί .για να βγάλουμε όμως ΑΜΚΑ έπρεπε να το δηλώσουμε οπως και καναμε στο ληξιαρχείο του νοσοκομείου το οποίο όμως μας ενημέρωσε οτι στο Δήμο Αθηναίων υπήρχε προβλημα με το συστημα και θα είναι έτοιμο το χαρτι απο την επόμενη εβδομαδα .το ταμείο του νοσοκομειου όμως μας είπε οτι πρέπει να τους πάμε μέσα σε αυτη την εβδομάδα τα χαρτιά για να πάρουμε πίσω τα χρήματα μας .οπότε δεν ξέρουμε τι θα γίνει με αυτό το θέμα
όσο αναφορά το προσωπικό
1) είχαμε ακούσει και διαβάσει για το συγκεκριμένο νοσοκομείο αλλά μείναμε κατάπληκτοι με το πόσο ευγενικές και πρόθυμες είναι οι κοπέλες .
κανένα " πέσιμο " , τεράστιο ενδιαφέρον και βοήθεια για το θηλασμό .
προσέχαν όλα τα μωράκια με πολυ μεγαλη αγάπη και φροντίδα .
2) όλοι οι γιατροί , παιδίατροι και ψυχολόγοι πέρασαν να μας ενημερώσουν χωρις πρόθεση πελατειακής σχέσης .κάτι που μας έκανε τεράστια εντύπωση

ευχαριστώ πολύ

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πληρώνεις την εγγύηση..... :confused::confused::confused::confused:για ποιό πράγμα??????ρωτάω γιατί κ εγώ σε περίπου 1 μήνα εκει θα γεννήσω... μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε βάζουν σε όλη αυτή τη διαδικασία......

Helen@
15-06-12, 11:37
α!!!ξέχασα καλεεε!!να σου ζήσει ο παίδαρος....!!!!!

niki1982
15-06-12, 11:40
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πληρώνεις την εγγύηση..... :confused::confused::confused::confused:για ποιό πράγμα??????ρωτάω γιατί κ εγώ σε περίπου 1 μήνα εκει θα γεννήσω... μου φαίνεται πολύ περίεργο να σε βάζουν σε όλη αυτή τη διαδικασία......

να σου πώ την αλήθεια ούτε και εμείς το έχουμε καταλάβει .
1) γιατι πανω στον πανικο να βγείς απο το νοσοκομείο δεν έχεις και πολύ χρόνο να το ψάξεις και
2) γιατι δεν σου δίνουν αναλυτικό χαρτί χρεώσεων

Helen@
15-06-12, 12:03
δεν σου δίνουν αναλυτικό χαρτί χρεώσεων???εμενα μου έχουν πει να πάω κάτω κ να ζητήσω να δω αναλυτικά τις χρεώσεις ΠΡΙΝ πληρώσω επειδή μπορεί να σε χρεώσουν άσχετα πράγματα όπως έλεγε π.χ. μια κοπέλα εδω μέσα οτι της χρέωσαν θήλαστρο γύρω στα 100και ευρω ενώ δεν το είχε ζητήσει ποτέ κ όπως αποδείχτηκε επειδή είχαν έλλειψη είχαν παραγγείλει θήλαστρα κ τα χρέωναν όπου να'ναι για να καλύψουν το κόστος τους....ουφ...εμ θα έχουμε τόσα στο κεφάλι μας εμ θα έχουμε κ αυτά να προσέχουμε.......αντε τυχερή εσύ τελείωσες κ χαίρεσαι τον μπεμπαρο σου!!!!!αντε κ η σειρά μας τώρα!!!!!

soch
15-06-12, 13:33
niki1982 (http://www.parents.gr/forum/member.php?u=59288) να σας ζήσει. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

penia!!!
15-06-12, 13:44
Νικη καλημερα και να σου ζησει το μωρακι σου να ειναι παντα γερο κ δυνατο...να σε ρωτησω κατι επειδη κ εγω στο λητω θα γεννησω εκανεσ επισκλιριδιο?ηταν μεσα στην τιμη η πληρωσεσ εξτρα?κ η τμη ηταν για φυσιολογικο τοκετο η καισαρικη??

niki1982
15-06-12, 15:01
Νικη καλημερα και να σου ζησει το μωρακι σου να ειναι παντα γερο κ δυνατο...να σε ρωτησω κατι επειδη κ εγω στο λητω θα γεννησω εκανεσ επισκλιριδιο?ηταν μεσα στην τιμη η πληρωσεσ εξτρα?κ η τμη ηταν για φυσιολογικο τοκετο η καισαρικη??

σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ...
εκανα επισκληριδιο και ειχα φυσιολογικο τοκετο ..

η τιμη ηταν με την επισκλιριδιο

penia!!!
15-06-12, 17:01
σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια ...
εκανα επισκληριδιο και ειχα φυσιολογικο τοκετο ..

η τιμη ηταν με την επισκλιριδιο
σε ευχαριστω για την απαντηση σου....να σαι καλα!
:D

aggekikixristo@yahoo.gr
20-06-12, 21:30
η επισκληρίδιος είναι μέσα στα νοσήλεια του νοσοκομείου , εμείς πληρώνουμε μόνο νοσοκομείο και αμοιβή γιατρού κορίτσια τίποτα έξτρα που λένε άλλοι

evi ssss
22-06-12, 14:04
θα ηθελα να ρωτησω και εγω αν γνωριζει κανεις, ειμαι στην 15 εβδομαδα ο γιατρος μου ειναι στο αρεταιειο αλλα δεν εχω βρει το θαρρος να τον ρωτησω για την αμοιβη του, εκτος αυτου επειδη εχω διαβητη τυπου 1 εχω εναν μεγαλυτερο φοβο και νομιζω οτι θα νιωσω πιο ασφαλης αν τον πληρωσω. Παντως μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχριστημενη μαζι του, τον βρηκα αφου εμεινα εγκυος και ο λογος ηταν οτι ο προηγουμενος γιατρος μου ο οποιος ηταν μαλιστα και σε ιδιωτικο νοσοκομειο (ιασω), οταν ειδε πως δεν ειναι τελεια ρυθμησμενος ο διαβητης μου αγχωθηκε παρα πολυ και με αγχωσε και εμενα περισσοτερο ενω αυτος με τη βοηθεια δικου του διαβητολογου με εχει βοηθησει εχω καλα ρυθμησμενο σακχαρο και ειμαι πολυ ηρεμη!!! αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι αν ξερει κανεις απο αμοιβες γιατρων στο αρεταιειο.

santy
25-06-12, 11:55
κοριτσια γεια σας γεναω στο μητερα το νοεμβριο,ξερετε ποσο θα μου κοστισει με τον εοπυ?

vasilkapetanaki
27-06-12, 13:01
καλημέρα κορίτσια εγώ γέννησα στο λητώ με εοπυυ και απ΄ότι ξέρω είναι και το μητέρα στον εοπυυ άρα ισχύουν τα ίδια. έδωσα διαφορά γύρω στα 700ε για το νοσοκομείο με το επίδομα που μου κράτησαν. ο γιατρός μου κόστισε 1100ε ήταν όλα τέλεια πήγαν όλα καλά και το ξανακάνω άνετα.με το καλό σε όλες

zoim
03-07-12, 18:36
Καλησπέρα μήπως έχει γεννήσει καμμιά σας στο Ρέα με εοπυυ?

evgenia_83
11-07-12, 16:33
Καλησπέρα μήπως έχει γεννήσει καμμιά σας στο Ρέα με εοπυυ?

καλησπερα, γέννησα στις 2/7 πρόωρα στο Ρεα την μπέμπα μου με καισαρική και παραμονή σε οικονομικό τρίκλινο. κόστος με χρήση ΕΟΠΠΥ 903 ευρώ συν άλλα 141 ευρώ για αμοιβή του ακτινολόγου που έκανε κάποιους υπερήχους στην μπέμπα λόγω του χαμηλού της βάρους. επίσης όλη η παραμονή στην θερμοκοιτίδα καλύπτεται πλήρως από τοιν ΕΟΠΠΥ.με το καλο!

antigonimeta
11-07-12, 19:20
και εγω στο ρεα θα γεννησω πρωτα ο θεος

Ελένη@
22-07-12, 11:57
Γειά σας κορίτσια...μήπως ξέρει κάποια τιμές απο βιοκλινική θεσσαλονικη για καισαρική?

markela35
22-07-12, 14:56
Ελενη , ειναι γυρω στα 1000 ευρο για 4 μερες σε τρικλινο μεσω εοππυ χωρις την αμοιβη γιατρου, αναισθησιολογου ( 120 ευρω ) και παιδιατρου (120 ευρω).Δηλαδη γυρω στα 1200 πληρωνεις εσυ και αυτοι περνουν και το επιδομα τοκετου απο τον εοππυ.

Στη θεσσαλονικη σε συμφερει να γεννησεις βιοκλινικη η διαβαλκανικο η γεννεσις που ειναι σιμβεβλημενες κλινικες με τον εοππυ γιατι απο οτι ακουσα το επιδομα τοκετου για φετος αν πας ιδιωτικα θα το παρεις σε κανα χρονο απο τωρα.Εγω γεννησα διαβαλκανικο αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου μηνημα.

Υ.Γ μπορεις να πας απο τις κλινικες να παρεις χαρτι με τις χρεωσεις.οι χρεωσεις που σου λεω ηταν για ιουνιο 2012.

yogini
22-07-12, 16:46
δυστυχώς διάβασα οτι στα επιδόματα που θα κόψουν είναι και το μαιευτικό-τοκετού οπότε μην τον υπολογίζετε τον ΕΟΠΠΥ εκτός κι αν γεννάτε τώρα μέσα στο καλοκαίρι.

soch
22-07-12, 17:32
Είναι στη λίστα επιδομάτων που δημοσίευσε μια εφημερίδα. Τίποτα επίσημο ακόμα.

yogini
22-07-12, 18:49
Είναι στη λίστα επιδομάτων που δημοσίευσε μια εφημερίδα. Τίποτα επίσημο ακόμα.

Μακάρι αλλά...αυτή η λίστα κυκλοφόρησε παντού και εφόσον είπαν οτι θα κρατήσουν μόνο το ανεργίας και το ΕΚΑΣ μην έχουμε και πολλές ελπίδες.
Κάτσε μην γυρίσουμε από διακοπές και τα βρούμε όλα "έτοιμα"

Ελένη@
23-07-12, 17:45
Ελενη , ειναι γυρω στα 1000 ευρο για 4 μερες σε τρικλινο μεσω εοππυ χωρις την αμοιβη γιατρου, αναισθησιολογου ( 120 ευρω ) και παιδιατρου (120 ευρω).Δηλαδη γυρω στα 1200 πληρωνεις εσυ και αυτοι περνουν και το επιδομα τοκετου απο τον εοππυ.

Στη θεσσαλονικη σε συμφερει να γεννησεις βιοκλινικη η διαβαλκανικο η γεννεσις που ειναι σιμβεβλημενες κλινικες με τον εοππυ γιατι απο οτι ακουσα το επιδομα τοκετου για φετος αν πας ιδιωτικα θα το παρεις σε κανα χρονο απο τωρα.Εγω γεννησα διαβαλκανικο αν θες περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου μηνημα.

Υ.Γ μπορεις να πας απο τις κλινικες να παρεις χαρτι με τις χρεωσεις.οι χρεωσεις που σου λεω ηταν για ιουνιο 2012.

markela ευχαριστώ..εγώ η αλήθεια είναι υπολόγιζα πιο λίγα

markela35
23-07-12, 20:31
markela ευχαριστώ..εγώ η αλήθεια είναι υπολόγιζα πιο λίγα
με φυσιολογικο τοκετο ειναι πιο λιγα .Δεν ξερω αν επεσαν και αλλο οι τιμες , παρε ενα τηλεφωνακι να ρωτησεις μηπως και αλλαξε κατι.Η βιοκλινικη ειναι η πιο φθηνη σχετικα με ολες στην θεσσαλονικη για καισαρικη.

mikroutsikouliko
27-07-12, 11:57
καλημερα. σημερα πηγα στην κλινικη που θα γεννησω (πρωτα ο Θεος). ενημερωτικα συνολο για φυσιολογικο 1670 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα) και καισαρικη 2070 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα). η κλινικη ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυυ. ξερει καποια να μου πει τι σημαινει αυτο? ενημερωτικα εχω ασφαλεια ικα

polina26
27-07-12, 12:39
καλημερα. σημερα πηγα στην κλινικη που θα γεννησω (πρωτα ο Θεος). ενημερωτικα συνολο για φυσιολογικο 1670 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα) και καισαρικη 2070 (δικλινο, αναισθησιολογος, παιδιατρος και φαρμακα). η κλινικη ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυυ. ξερει καποια να μου πει τι σημαινει αυτο? ενημερωτικα εχω ασφαλεια ικα

Σημαίνει ότι οι τιμές που σου είπαν είναι χωρίς εοπυ.. λοιπόν πλέον δεν πέρνεις λεφτά απο τον ασφαλιστικό σου φορέα αλλα πάνε κατευθείαν στην κλινική έτσι μειώνετε το ποσό που εσύ πρέπει να πληρώσεις.. ενδεικτικά θα σου πω για το γεννεσης στην θεσσαλονική διότι εκεί θα γεννήσω εγώ και η τιμές έχουν ως εξής φυσιολογικός τοκετός με εοπύ 900 ευρω τελική τιμή χωρίς εοπύ 1720΄... όπως βλέπεις έχει μια σοβσρή απόκλιση στο ποσό ... πανε στην κλινική που θα γεννήσεις ή παρτους τηλ και πες τους να σου δώσουν τιμές με τον εοπυ....

mikroutsikouliko
27-07-12, 13:12
πανε στην κλινική που θα γεννήσεις ή παρτους τηλ και πες τους να σου δώσουν τιμές με τον εοπυ....

ευχαριστω πολυ!!!! με το καλο σου ευχομαι!!

mikroutsikouliko
27-07-12, 13:15
Σημαίνει ότι οι τιμές που σου είπαν είναι χωρίς εοπυ.. λοιπόν πλέον δεν πέρνεις λεφτά απο τον ασφαλιστικό σου φορέα αλλα πάνε κατευθείαν στην κλινική έτσι μειώνετε το ποσό που εσύ πρέπει να πληρώσεις.. ενδεικτικά θα σου πω για το γεννεσης στην θεσσαλονική διότι εκεί θα γεννήσω εγώ και η τιμές έχουν ως εξής φυσιολογικός τοκετός με εοπύ 900 ευρω τελική τιμή χωρίς εοπύ 1720΄... όπως βλέπεις έχει μια σοβσρή απόκλιση στο ποσό ... πανε στην κλινική που θα γεννήσεις ή παρτους τηλ και πες τους να σου δώσουν τιμές με τον εοπυ....

ευχαριστω πολυ!! σου ευχομαι με το καλο!!

markela35
27-07-12, 13:18

σημαινει οτι αυτα θα πληρωσεις εσυ απο την τσεπη σου οι τιμες που σου δωσανε δηλαδη και αυτοι θα παρουν το επιδομα τοκετου απο τον εοππυ.(οποτε και οοοοοοοταν το παρουν δηλαδη!!!)εν ολιγης εσυ δεν θα παρεις επιδομα τοκετου και θα το παρουν αυτοι.

telis
02-08-12, 10:52
Γεια και χαρα σε ολους.
Σε μια πρωτη διερευνηση για το κοστος τοκετου με κ.τ. που εκανα τελη ιουλιου-12 στο ιασω που γενναμε αρχες αυγουστου-12 μου εδωσαν τον τιμοκαταλογο που αρχιζει απο τα 965 ευρω (οικονομικο πακετο), τιμη fix με πληρωμενα ολα, μαζι με τις εξετασεις του παιδιου.
Αναρωτηθηκα, αφου ειμαστε στον ΟΑΕΕ γιατι να πληρωσουμε και μιλησα με την αρμοδια υπαλληλο του υποκατ. ΟΑΕΕ της περιοχης μου, η οποια μου ειπε οτι: Η συμβαση με τις ιδιωτ. κλινικες αφορα σε οικονομικο πακετο ΤΕΤΡΑΚΛΙΝΟΥ δωμ. με ολα πληρωμενα μεχρι και την περιπτωση θερμοκοιτιδας. Αρα τι εχουνε κανει τωρα αυτοι:
Εχουν καταργησει τα παλια εξακλινα και τετρακλινα και σε βαζουν σε τρικλινο-τρυπα και σου ζητανε την διαφορα....
Οταν πας δε, να κανεις την εισαγωγη σου ζητανε να υπογραψεις μια δηλωση, οτι ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ επιλεγεις την αναβαθμιση δωματιου για να ειναι καλυμενοι...
Η υπαλληλος μου ειπε: ΜΗΝ και σιγουρα ΜΗΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΤΕ κυριε αυτην την δηλωση γιατι μετα αναγκαστικα πρεπει να πληρωσετε...
Αυτο που πρεπει να τους πειτε ειναι οτι η συμβαση με το ταμειο μου προβλεπει τετρακλινο δωματιο και δεν μπορω να καλυψω οποιαδηποτε επιπλεον αναβαθμιση...
Στο τελος θα καταληξετε σε εναν συμβιβασμο να πληρωσετε μονο την εξτρα χρεωση της αναβαθμισης απο τετρακλινο σε τρικλινο η οποια ανερχεται στα 50 ευρω ανα ημερα παραμονης..
Τελος, πιστευω οτι αυτο που τους χρειαζεται ειναι μια σοβαρη καταγγελια στην οποια και θα καταληξω σιγουρα, αφου πρωτα το ζησω το φαινομενο για να εχω και την κατ΄ιδιαν εικονα που ειναι αναγκαια σε αυτες τις περιπτωσεις..
Βεβαια οταν εχεις τον ανθρωπο σου μεσα στο χειρουργειο πρπει να εισαι και λιγο heavy-metal για να κινηθεις ετσι, γιαυτο τους το αφηνω για επιδορπιο βγαινοντας...

soch
02-08-12, 21:44
Φοβάμαι πως θα αρχίσουν να σε χρεώνουν 50€ τις πάνες, 300€ τις εξετάσεις του μωρού κ.λπ. Θα βρουν τρόπο να τα πάρουν...

Ελένη@
07-08-12, 00:10
http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%BD%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CF%84%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%B24%CE%B3%CE%BF%CE%BF%CE%BE7%CE%BC-%CF%81%CF%87%CF%87-%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B7%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%20%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%83%20%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%85.pdf

Ελένη@
07-08-12, 00:12
Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί μεχρι τις 31/08?

soch
07-08-12, 07:28
Μήπως από 1/9 σταματά η καταβολή μαζί με τα υπόλοιπα επιδόματα που είναι υπό κατάργηση;

I_love_my_baby!
10-08-12, 23:41
Γειά σας! Είναι το 1ο μου μήνυμα αν και παρακολουθώ το forum εδώ και λίγο καίρο, από τη στιγμή που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου δηλαδή...
Χρειάζομαι τη συμβουλή σας γιατι απ' όταν πηροφορήθηκα το κόστος της γέννας κάνω κρύα ντουζ για να συνέλθω...
Είμαι στην 19η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου, όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής, έχω χαλαρή εγκυμοσύνη και μια πολύ συμπαθητική γιατρο, που με παρακολουθεί εδώ και κάποια χρόνια, αν και η εμπειρία μου μαζί της περιορίζεται μόνο στον ετήσιο ελεγχο που κάνω (παπ κτλ). Δεν έχω κάποια άλλα διαπιστευτήρια για τις ικανότητές της, απλώς ότι βλέπω πολλές εγκυμονούσες στο ιατρείο της. Γενικά μου αρεσει, μου προκαλεί άνεση και εμπιστοσύνη, μέχρι που ρώτησα για την αμοιβή της....
Το κόστος του μαιευτηρίου (ΛΗΤΩ) μου φάνηκε αναμενόμενο και βατό. Θα είναι κάτι λιγότερο από 1000 ευρώ (700 ευρώ για φ.τ./ 800 ευρώ για κ.τ), για 3κλινο δωμάτιο, μέσω ΕΟΠΥΥ φυσικά. Στην πορεία όμως προέκυψαν κάποιες απορίες...:
- Αν θέλω επισκληρίδιο, χρεώνεται επιπλέον; Η γιατρός μου είπε ότι ο αναισθησιολόγος είναι μέσα στο κόστος της κλινικής... αλλά δεν διευκρύνισε την επισκληρίδιο...
- Με τη μαία τη γίνεται; Χρεώνεται επιπλέον;
Και πάμε στο ζουμί τώρα.... Η καλή μου η γιατρός θέλει 4000 ευρώ (!!!!!) για δική της αμοιβή!!!!!!!!!!!!!
Είμαι εγώ υπερβολική που φρίκαρα; Δεν έχω ξανακούσει τέτοια αμοιβή! Το ποσό μου είπε θα είναι το ίδιο ότι και να συμβεί, φυσιολογικός τοκετός, καισαρική, προγραμματισμένα, έκτακτα, πρωί, βράδυ κτλ.
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω γιατρό, ίσως να κοιτάξω και τα δημόσια νοσοκομεία, αν και για ψυχολογικούς λόγους θα ήθελα να αποφύγω τις αλλαγές, είναι το 1ο μας μωράκι βλέπετε... Αλλά δεν είναι εποχές για σπατάλες, τα οικονομικά έχουν ζορίσει πολύ!
Πείτε μου τη γνώμη σας!!! Σας ευχαριστώ πολύ!

Missliza
11-08-12, 00:09
Και μένα η αμοιβή της γιατρου μου ήταν 3000 και 500 για τη Μαία της κ πάλι μου φαινοντουσαν πολλα αν κ πριν εναμιση χρόνο μπορούσαμε να τα δώσουμε.τώρα για να πω την αλήθεια μου τα 4000 μου ακούγονται παρα πολλα ειδικά τώρα πια που λεμε κάθε πέρσι κ καλύτερα.ούτε εγω σαν άνθρωπος είμαι πολυ υπέρ των αλλαγών αλλα νομίζω πως θα πρέπει να το σκεφτείς καλα κ να τα βάλεις κάτω γιατί κ με το μωρακι θα ειναι αυξημένα τα εξοδα σας.με το καλο να έρθει κ να χεις μια υπεροχη τελειομηνη εγκυμοσυνη

markela35
11-08-12, 00:18
4000???????????????????????? σου περνει λεφτα στην παρακολουθηση δηλαδη στις επισκεψεις??? ειναι παρα πολλα τα χρηματα μονο για την γεννα!!!εγω θα το σκεφτομουνα να αλλαξω γιατρο οσο ειναι ακομα νωρις.

viki35
11-08-12, 07:54
4000 ΕΥΡΩ ειναι υπερβολικα , 3ερω οτι οι τιμες στη Αθηνα ειναι αρκετα υψηλοτερες αλλα αυτο 3επερναει καθε φαντασια . Ειναι προκλητικο δηλαδη , δηλαδη δεν μπορει εγω να πληρωσω συνολο κανα 5000 ευρω μαζι με καισαρικη και μονοκλινο στο γενεσις μαζι με το γιατρο εννοειτε και η μανταμ αυτη να ζηταει 4000 ευρω . Καποια στιγμη πρεπει να ξυπνησουνε οπως αρχησανε να ξυπνανε τα μαιευτηρια .
Α επισης να προσθεσω οτι και αυτο καθε μηνα στο γιατρο υπερβολικο ειναι , εγω αυτη τη φορα πηγα ελαχιστες φορες ιδιαιτερα δε το 3ο τριμηνο 1 φορα και μια ακομα τωρα να κανονισουμε το χειρουργιο . Και σκοπευουμε να κανουμε εναν καυγα με το γαντι στο μαιευτηριο για τα οπλα που λενε , επειδη θα φυγω στις 3 μερες θα διαμαρτυρυθουμε αμα χρεωσουνε το πακετο των 4 , πιθανοτατα δεν θα βγαλουμε τιποτα αλλα πλεον μιλαω και τα χωνω και οχι δεν θα μεινω 4 μερες ενω δεν χρειαζεται ελεος δηλαδη .Θυμασται εκεινο το 5 μερες με καισαρικη και 4 μερονυχτα ειχα μεινει εγω για φυσιολογικο τοκετο , προς Θεου .

Μαρία1982
11-08-12, 10:07
Καλή μου κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολική η τιμή και ας είναι Αθήνα. Εμένα ο γιατρός μου μου πήρε 1500 σε ιδιωτικό και είναι υποδιευθυντής δε δημόσιο νοσοκομείο, νούμερο ένα στις γέννες (δεν το λέω εγώ, έχει μεγάλο όνομα κια τεράστια πελατεία έτσι τον γνώρισα και εγώ) και Διευθυντής σε ιδιωτικό νοσοκομείο, καθώς επίσης κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν μου πήρε φράγκο (πλήρωσα μόνο τους μεγάλους υπερήχους που έκανα). Η γιατρός σου μπορεί να είναι νούμερο ένα αλλά για 4000 ευρώ, ειδικά σε γέννα δεν αξίζει κανένας γιατρός (δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά το ποσό είναι τεράστιο για γέννα ειδικά την χρονική περίοδο που διανύουμε). Συζήτησε το μαζί της μήπως μπορεί να σου κάνει καλύτερη τιμή και αν δεν, αποψή μου είναι να αλλάξεις γιατρό. Σκέψου ότι καλώς εχόντων των πραγμάτων θα τον χρειαστείς μετέπειτα κια σε μια δεύτερη γέννα, σε συνεχή πλέον παρακολούθηση κτλ. Να έχεις μια καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη και όλα να σου πάνε κατ' ευχή.

kalogeanna1
11-08-12, 11:02
Καλημέρα!! Κι εγώ το βρίσκω υπερβολικά μεγάλο το ποσό, ιδιαιτέρως τώρα, στις μέρες που διανύουμε. Η δικιά μου γιατρός πριν 1 χρόνο, μας πήρε 1700 ευρώ για προγραμματισμένη καισαρική. Μάλλον θα πρέπει να μιλήσεις μαζί της ή να την αλλάξεις. Εύχομαι με το καλό το μπεμπάκι σου!!!

babycobra
11-08-12, 11:05
στην ΑΘήνα οι μαιευτήρες παίρνουν όσα και η κλινική για το δωμάτιο, αν πάρει οικονομικό τρίκλινο πχ πληρώνεις 2000 το μαιευτήριο και άλλα τόσα τον γιατρό..το 4000 θα αντιστοιχούσε πχ σε μονόκλινο..μήπως δεν κατάλαβε οτι θελεις την οικονομική θέση στο μαιευτήριο? αφού την εμπιστεύεσαι, ρώτα την στα ίσια, 'ξέρω από φίλες ότι ο γιατρός πληρώνεται όπως και το δωμάτιο, μήπως δεν καταλάβατε ότι θέλω το οικονομικό πακέτο?' είναι τεράστιο το ποσό τι να λέμε..

soch
11-08-12, 12:21
Οι τιμές που παίζουν αυτή την εποχή είναι από 1.000€ έως 2.000€ το πολύ. Τα 4.000€ είναι εξωπραγματικό νούμερο και πρέπει να είναι θρασύς κάποιος για να το ζητήσει.
Καλά, εγώ είμαι στο άλλο άκρο, αν θέλω και όσα θέλω. Αν μείνω δηλαδή ευχαριστημένος θα κάνω ένα καλό δώρο και μέχρι εκεί. Τα υπόλοιπα είναι κατάλοιπα μιας άλλης Ελλάδας, αυτής που μας έφτασε μέχρι εδώ & που κατά πως φαίνεται θα μας πάει ακόμα παρακάτω...

Izaki
11-08-12, 12:49
Δεν ισχύει ότι όλοι οι γιατροί στην Αθήνα πληρώνονται ανάλογα με το δωμάτιο. Πάντως 4000 είναι υπερβολικά κατά τη γνώμη μου..