PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς γεννήσατε? Με φυσιολογικό τοκετό ή με καισαρική?

Σελίδες : 1 [2] 3 4

aggel
27-09-09, 21:06
Γέννησα με καισαρική. Είχαν σπάσει τα νερά και μου έδωσαν φάρμακα για πρόκληση τοκετού για 3 μέρες αλλά η μικρή δεν ήθελε να βγει. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο. Τελικά γέννησα με καισαρική και η μικρή βγήκε με βεντούζα. Τόσο επίμονο... από κοιλιά.

elisabeth
27-09-09, 21:19
γεννησα με καισαρικη γιατι τους 2 τελευταιους μηνες ανεβασα σακχαρο.δε πονεσα καθολου και στη δευτερη εγκυμοσυνη οποτε ερθει παλι καισαρικη θα διαλεξω να κανω.

despoina pontikaki
27-09-09, 22:19
εγω εκλεισα την 40η εβδομαδα και μετα απο 4 μερες μπηκα για προκληση.στις 7 το πρωι μπηκα και ξεκινησαμε στις 8 το βραδυ διαστολη 10 αλλα το μωρο ψηλα και αρχισαμε ταακροβατικα με τις μαιες!!!ερχεται ο γιατρος καπως ανησυχος και μου λεει απο εδω και περα θα βαλουμε τα δυνατα μας να γεννησεις φυσιολογια ομως θα πρεπει να χρησιμοποιησω βεντουζα για να σε βοηθησω ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΝΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ!!!μεχρι τοτε αρνιομουν πεισματικα να κανω τελικα υπεκυψα σε μιση δοση γιατι ηθελα να συμμετεχω οσο γινεται περισσοτερο και μετα απο 3 διαφορετικες βεντουζες και αφου η ωρα πηγε 10:20 γεννησα το φρατζολακι!!!!
εννοειται πως οι δικοι μου απο εξω ειχαν φρικαρει!!!ο δε συζυγος τραβουσε βιντεο και ολο το διαστημα στις ωδινες με εβγαζε φωτογραφιες ερχοταν με καφεδες και σαντουιτς!!!!!α και το μεσημερι εφερε πιτσα!!!!!!!

aglaitsa
28-09-09, 00:47
Καλησπερα! Γεννησα με καισαρικη διοτι ο καιρος περνουσε και η μικρη δεν ελεγε να κατεβει... Επιπλεον τον τελευταιο μηνα ανεβηκε το σακχαρο και επρεπε ο τοκετος να εξελιχθει γρηγορα. Επομενως...

genuine
28-09-09, 07:48
Γέννησα φυσιολόγικα μετά από πρόκληση γιατί πήγα για την καθιερωμένη εξέταση στο γιατρό (39η εβδομάδα) και μου είπε ότι είχαν σπάσει τα νερά. Εγώ δεν τα είχα πάρει χαμπάρι και το μωράκι είχε ήδη αρχίσει να στεγνώνει. Και όλα αυτά 5μέρες μετά την τελευταία επίσκεψη που όλα εξελίσσονταν φυσιολογικά! Ο ορός μπήκε στις 10:00 και γέννησα 18:20 στις 04/09/09.

apricot
28-09-09, 08:15
εγω γεννησα και τις 2 φορες με καισαρικη. ειχα αποφασισει την πρωτη φορα να γεννησω με φυσιολογικο αλλα εσπασαν τα νερα στον 8ο μηνα και περιμεναμε 10 ωρες για συσπασεις αλλα τιποτα! τελικα διαλεξαμε καισαρικη ευτυχως γιατι η μικρη βγηκε ασπρη και ειχε στεγνωσει η καημενουλα. παντως μεταξυ μας φοβομουν το φυσιολογικο και δε στεναχωρηθηκα και πολυ οταν μου ειπε ο γιατρος για καισαρικη.το 2ο υποχρεωτικα καισαρικη μετα απο 2 χρονια.

Nikole00
29-09-09, 10:28
κι εγω φυσιολογικο τοκετο εκανα :)

eleni_k
29-09-09, 12:17
Και οι δύο γέννες με φυσιολογικό τοκετό. Την πρώτη φορά έσπασαν τα νερά και γέννησα μετά από 12 ώρες, ενώ την δεύτερα πήγα με πρόκληση τοκετού την 38η εβδομάδα και γέννησα σε 1 1/2 ώρα.

Γλύκα
29-09-09, 12:32
και στα δύο μου παιδιά γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο και πολύ γρήγορα...ειδικά στο πρώτο μου παιδί άρχισα να πονάω κατά τις 12 το βράδυ στο σπίτι αλλά δεν θεωρούσα ότι ο πόνος ήταν τόσο πια δυνατός για να γεννήσω-εξάλλου τις τελευταίες μέρες είχα ψιλοπονάκια-τελικά κατά τις 3.30 τα χαράματα είδα αίμα, επιτέλους το τούβλο κατάλαβα ότι κάτι γίνεται και ξύπνησα άρον άρον τον άντρα μου..φτάσαμε στην κλινική στις 3.45 με διαστολή 10 εκ.!!και γέννησα 4.15!

lenale
29-09-09, 13:08
Φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο μέσα σε 2 ώρες. Με παίδεψε λίγο ο παίδαρος γιατί ήταν 4.030 κιλά.

Sonia28
05-10-09, 13:56
Και εγώ γέννησα φισιολογικά αλλά με επισκληρίδιο. Στις 1 το βράδυ με έπιασαν οι έντονοι πόνοι στις 3 έκανα επισκληρίδιο μικρή δόση για να συμμετέχω και στις 4 και 35 βγήκε ο μαγουλίθρας μου.

letak_i
17-10-09, 22:11
Γέννησα φυσιολογικά μετά απο πρόκληση.

georgianna
19-10-09, 16:48
Γεννησα με καισαρικη , αν και ηθελα φυσιολογικα, γιατι εκεινη που οριζε την κατασταση οσο κανεις αλλος δεν ηθελε να βγει, ειχε μεινει ψηλα στο στομαχι μου και παρα τις 30 σχεδον ώρες με σπασμενα νερα που περιμεναμε για να ερθει, εκεινη μας αγνοουσε. Δεν ειχα καθολου πονους , παρα τους ορους και τα σχετικα και φυσικα καθολου διαστολη. Η δευτερη κλασικα υποχρεωτικα καισαρικη.

eleana82
19-10-09, 17:22
Καλησπερα! Εγω γεννησα με καισαρικη αν και ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα.

Lora2
19-10-09, 21:00
ηθελα να γεννησω φυσιολογικα να το ζησω και αυτό αλλα είχα προωρη γηρανση πλακουντα ...ταλαιπορήθηκε η μικρουλα στο τέλος στην κοιλίτσα οπότε δεν το συνιστούσε η γιατρος και αλλή ταλαιπωρία και ένω περιμέναμε όσο μπορούσαμε.. ξαφνικά μου ανήγγηλαν το βράδυ κατα τις 23.00 αυρίο γεννας με καισαρική ενοειται στο τέλος τις 35 εβδομαδας. βγήκε ένα υγειεστατο κοριτσακί 2200 γρ και δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα (αυτό θέλαμε να αποφυγουμε). Η διαδικασια γρήγορη και σχετικά ανωδυνη. Πάντως εκει που γέννησα πολλες καισαρικες παρα πολλές...

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ. Ηθελα πολύ να γεννησω φυσιολογικά, μεχρι και dvd με ανωδυνες ασκήσεις πήρα, αλλά και εγω είχα ακριβώς το ίδιο προβλημα με εσένα (προωρη γηρανση πλακουντα) που αποτελεσμα είχε την ελλατωση του αμνιακού υγρού έτσι και εγω ενω πήγα για εξετάσεις με εβαλαν να γεννησω με συνοπτικές διαδικασίες.
Τις επόμενες μέρες έμαθα πόσο πολύ πονάς τηνεπομενη μέρα του χειρουργείου, και οτι οι πόνοι αυτοί κρατούν 20 μερες περίπου. Μου κακοφάνηκε που γεννησα με καισαρική, αλλά στην περιπτωση μου δε γινόταν αλλιώς, οπότε είμαι ήσυχη οτι έκανα ότι μπορούσα για να γεννησω φυσιολογικά, απλά δεν έτυχε.

Angel's Mamma
19-10-09, 23:27
Και εγω με κατεπειγουσα καισαρικη γεννησα διοτι οι παλμοι του νεαρου μου σταματησαν να ανταποκρινονται εντελως και μεσα σε δεκα λεπτα επρεπε να γεννηθει για να επανελθει.

zosi
23-10-09, 05:28
Με καισαρική την τελευταία στιγμή γιατί δεν είχα συσπάσεις στον τράχηλο, άρχισαν να μειώνονται οι κτύποι της καρδιάς του μωρού και είχε τυλιχτεί ο ομφάλιος λώρος στα πόδια του μωρού. Αυτά μου είπε ο γιατρός (σε διαφορετικές μέρες), πάντως τα νερά μου έσπασαν φυσιολογικά, το μωρό είχε πάρει κλίση και η μήτρα είχε συσπάσεις, αλλά τελικά γέννησα μέσα σε 2 ώρες με καισαρική.

to adraki mou!
24-10-09, 17:27
Εγω κοριτσια πηγα στο μαιευτηριο με συσπασεις και αφου περασα ολους τους πονους εκανα βεβαια επισκληριδιο μια ωρα πριν γεννησω επαθα αποκολληση πλακουντα και τρεχαμε....ευτυχως ολα πηγαν καλα και εχω τον αγγελο μου αγγαλιτσα!!!!

honey
24-10-09, 20:09
Γέννησα φυσιολογικά με πρόκληση, αν και όλα έδειχναν καισαρική. Τα καταφέραμε τελικά αναπάντεχα εύκολα και γρήγορα!

uNiQuE_mammy
25-10-09, 07:39
Φαντάζομαι όλες λίγο πολύ θέλουμε να γεννήσουμε φυσιολογικά αλλά να που υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις στις οποίες η καισαρική είναι σωτήρια τόσο για το μωρό όσο και για τη μαμά. Εγώ ξεκίνησα με πρόκληση και πηγαίναμε για φυσιολογικό. Τράχηλος μαλακός, το μωρό είχε γυρίσει, αλλά διαστολή στο 1, οι ωδίνες δε με έπιασαν (7 ώρες προσπαθήσαμε αλλά τίποτα, μου είχαν βάλει τη μεγαλύτερη επιτρεπόμενη δόση και εγώ δεν ένιωθα τίποτα), ο πλακούντας είχε ωριμάσει πολύ, το μωρό άρχισε να ζορίζεται γιατί ήταν η ώρα του να βγει αλλά με διαστολή 1 και χωρίς πόνους που να πας, οπότε αναγκαστικά καισαρική. Ευτυχώς δηλαδή γιατί το καημένο από το ζόρι τα είχε "κάνει" μέσα στο αμνιακό υγρό (το γνωστό μηκώνιο) και ήταν 4 κιλά, 53 εκατοστά οπότε δεν υπήρχε άλλη λύση. Η ανάρρωσή μου ήταν εξαιρετικά γρήγορη (μετά από 12 ώρες μου έβγαλαν καθετήρα, ορό & περπάτησα κιόλας)...το μόνο το οποίο με "χάλασε" ήταν ότι ήθελα και τον άντρα μου μέσα (στις καισαρικές απαγορεύεται) για να το ζήσουμε μαζί το θαύμα της γέννησης του γιού μας...

susanadimitris
02-11-09, 00:04
:p:p:p:p:p:p

aspaa60
10-11-09, 00:46
ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΓΕΝΝΕΣ ......ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ .ΗΤΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ. Ο ΠΙΟ ΓΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟΣ ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ !!!!:)

Dimitra83
11-11-09, 12:13
φυσιολογικα κ τα 2 χωρις επισκληριδιο οχι γιατι το ηθελα αλλα γιατι ειχα γρηγορες γεννες κ δε προλαβαιναν.2 ωρες η πρωτη κ 11 λεπτα η δευτερη γεννα:D:D

annia
11-11-09, 12:23
φυσιολογικα κ τα 2 χωρις επισκληριδιο οχι γιατι το ηθελα αλλα γιατι ειχα γρηγορες γεννες κ δε προλαβαιναν.2 ωρες η πρωτη κ 11 λεπτα η δευτερη γεννα:D:D

τυχερη η η η η η!!!!!!!!!!!!!!:lol::grin::grin::cool:

Dimitra83
11-11-09, 12:29
δε ξερω γιατι αλλα κ στις 2 γεννες οι πονοι αρχισαν αποτομα χωρις καμια προηδοποιηση εκει που ημουν οκ ξαφνηκα ειχα πονους καθε 30 δευτερολεπτα.δηλαδη σα να ημουν στο τελευταιο σταδιο.πως εξηγηται αυτο???:shock::shock:

loukomamy
11-11-09, 13:43
Ωχ!!!! Καλά να ρωτήσω πως πρόλαβες να πας μαιευτήριο????? 11 λεπτά γέννα!!!! Δεν υπάρχει!!!!

ΝΤΟΛΗ
11-11-09, 14:55
Με καισαρική και επισκληρίδιο γιατί είχα πίεση και το μωρό μου έπρεπε να γεννηθεί για να μην πάθω εκλαμψία. Γέννησα στις 36 εβδομάδες έναν παίδαρο 2500 κιλά.......

margotte
11-11-09, 15:02
Εγώ πήγα με σπασμένα νερά (αυτό όμως που χάνεις λίγο-λίγο αμνιακό υγρό, όχι έντονα), πήγα στην κλινική και μου έκαναν εισαγωγή 3 το μεσημέρι της Τετάρτης.
Γέννησα με καισαρική το πρωί, στις 9.30, της Πέμπτης, μετά από 18 ολόκληρες ώρες....
Χαλάλι της!! Και οι πόνοι και όλα! Χαλάλι της!!!

miriki
11-11-09, 15:11
Με καισαρική δυστυχώς. Με τελεία διαστολή μπήκα στο χειρουργείο (αφού έφαγα τους πόνους μέχρι να πάω στο 5 όπου και έκανα επισκληρήδιο), το μωρό ανέβασε παλμούς για αρκετή ώρα και όταν ηρέμισε λίγο είδαν ότι επειδή δεν είχε εμπεδωθεί είχε κακή θέση (διαπιστώσαμε ότι κατέβαινε με το αυτί ο παλιοκουτσομπόλης) και αποφάσισαν να με χειρουργήσουν. Έσπρωχνα έσπρωχνα μπας και αλλά αυτά δε γίνονται έτσι. Μακάρι να μπορούσα να σηκωθώ όρθια, είμαι σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό. Το φυσάω και δεν κρυώνει.... Για την ιστορία από το 1 έως το 10 πήγα σε 3 ώρες. Τουλάχιστον η έναρξη του τοκετού έγινε με φυσικό τρόπο, από μόνη της.

Dimitra83
11-11-09, 15:19
loukomamy πηγαμε με ταξι γιατι ο αντρας μου δεν ηταν με τιποτα σε θεση να οδηγησει.το μωρο το ενιωθα να βγαινει και δε μπορουσα να κατσω κ ημουν στο πλαι ουρλιαζοντας τον ταξιτζη να κανει γρηγορα ο οποιος αλλαξε 7 χρωματα απο τον φοβο του.σε 5 λεπτα ημουν στο νοσοκομειο.με πειρανε με καροτσακι στο δωματιο τοκετου και μολις ξαπλωσα μου ειπαν να αρχισω να σμπροχνω.2 φορες εσμπροξα κ βγηκε:D:D

aspaa60
11-11-09, 15:53
dimitra83 πρεπει να πονεσες εντονα .με τοση αποτμη διαστολη !!!!!!καλα που εφτασες.μακαρι ολες να γεννουσαν ετσι :-)

Smouts
11-11-09, 16:20
Με φυσιολογικό τοκετό. Σε λιγότερο από 3 ωρες απο την ωρα που μπηκα στο μαιευτήριο. Αφού επειδή ήταν νύχτα (03:30), είπαμε, πρωτη γέννα είναι, θα αργησουμε, ας μην ειδοποιήσουμε αμεσα κανεναν, να μην βγαλουν τη νύχτα στις καρεκλες. Μας συμβουλευσε και η μαια το ιδιο για να μην αγωνιουν πολλες ωρες. Τους γονείς μου τους ειδοποιήσαμε τελικά 3 τεταρτα πριν γεννησω νομιζοντας ομως οτι ειμαστε ακομα στη μεση του τοκετου. Ευτυχως μενανε κοντα, ήταν και ξημερωματα και σε 1 τεταρτο εφτασαν. Μισή ωρα περιμεναν μονο. Ακομα μου το κοπανανε. Επισκληρήδιο δεν εκανα γιατί γέννησα σε δημοσιο μαιευτηριο.

Dimitra83
11-11-09, 18:02
aspa η μαια μου ειπε πως αυτο λεγεται οξυς τοκετος.οταν δλδ δεν υπαρχει το σταδιο που οι πονοι ερχονται ανα 20 λεπτα κ οσο παει πιο γρηγορα αλλα ερχονται με τη μια ανα μισο λεπτο.η αληθεια ειναι οτι οντως πονεσα πολυ κ μου ηρθε αποτομα αλλα μετα σκεφτηκα πως καλυτερα ετσι παρα να ειχα ταλαιπωρηθει πολλες ωρες.κ σε μενα στην πρωτη γεννα ολοι μου λεγανε οταν μπηκα στο μηνα μου οτι κανονικα πρεπει να κανω 7 με 9 ωρες επειδη ημουν πρωταρα αλλα τελικα ευτυχως εκανα 2:p οσο για την 2η 11λεπτη γεννα περασε σαν αστραπη κ δε συνειδητοποιησα τιποτα.αφου ακουσα κλαμα και δε πιστευα οτι βγηκε.:roll:

aspaa60
12-11-09, 17:00
aspa η μαια μου ειπε πως αυτο λεγεται οξυς τοκετος.οταν δλδ δεν υπαρχει το σταδιο που οι πονοι ερχονται ανα 20 λεπτα κ οσο παει πιο γρηγορα αλλα ερχονται με τη μια ανα μισο λεπτο.η αληθεια ειναι οτι οντως πονεσα πολυ κ μου ηρθε αποτομα αλλα μετα σκεφτηκα πως καλυτερα ετσι παρα να ειχα ταλαιπωρηθει πολλες ωρες.κ σε μενα στην πρωτη γεννα ολοι μου λεγανε οταν μπηκα στο μηνα μου οτι κανονικα πρεπει να κανω 7 με 9 ωρες επειδη ημουν πρωταρα αλλα τελικα ευτυχως εκανα 2:p οσο για την 2η 11λεπτη γεννα περασε σαν αστραπη κ δε συνειδητοποιησα τιποτα.αφου ακουσα κλαμα και δε πιστευα οτι βγηκε.:roll:

ΤΕΛΕΙΑ .να σου ζησουν !!!!!!

loukomamy
13-11-09, 09:13
loukomamy πηγαμε με ταξι γιατι ο αντρας μου δεν ηταν με τιποτα σε θεση να οδηγησει.το μωρο το ενιωθα να βγαινει και δε μπορουσα να κατσω κ ημουν στο πλαι ουρλιαζοντας τον ταξιτζη να κανει γρηγορα ο οποιος αλλαξε 7 χρωματα απο τον φοβο του.σε 5 λεπτα ημουν στο νοσοκομειο.με πειρανε με καροτσακι στο δωματιο τοκετου και μολις ξαπλωσα μου ειπαν να αρχισω να σμπροχνω.2 φορες εσμπροξα κ βγηκε:D:D

Που να οδηγήσει ο έρημος ο άνθρωπος???? Εδω ο δικός μου κόντεψε να λυποθυμίσει τη στιγμή που μου σπάσαν τα νερά! Καλά αυτό το δικό σου Δημητρα δεν ήταν γέννα.... αυτό ήταν για το Prime 11!!!!! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!

loukomamy
13-11-09, 09:18
Με φυσιολογικό τοκετό. Σε λιγότερο από 3 ωρες απο την ωρα που μπηκα στο μαιευτήριο. Αφού επειδή ήταν νύχτα (03:30), είπαμε, πρωτη γέννα είναι, θα αργησουμε, ας μην ειδοποιήσουμε αμεσα κανεναν, να μην βγαλουν τη νύχτα στις καρεκλες. Μας συμβουλευσε και η μαια το ιδιο για να μην αγωνιουν πολλες ωρες. Τους γονείς μου τους ειδοποιήσαμε τελικά 3 τεταρτα πριν γεννησω νομιζοντας ομως οτι ειμαστε ακομα στη μεση του τοκετου. Ευτυχως μενανε κοντα, ήταν και ξημερωματα και σε 1 τεταρτο εφτασαν. Μισή ωρα περιμεναν μονο. Ακομα μου το κοπανανε. Επισκληρήδιο δεν εκανα γιατί γέννησα σε δημοσιο μαιευτηριο.

Τα ίδια και εγώ. Μπήκα στις 9.30 το βράδυ και μου λέει η γυναικολόγος μου "Καλά ξημερώματα γεννάς, μην τους ταλαιπωρήσουμε τους ανθρώπους". Τελικά εγω γέννησα στις 3.40 το πρωί και οι δικοί μου ειδοποιήθηκαν κατά τις 7.30. Ηρθαν στις 9.00και εγω είχα ήδη στην καφετέρια και έψαχνα τον άντρα μου!!!!!

loxandra
13-11-09, 10:59
διδυμα αγορια και ειχα και ζακχαρο ....η καισαρικη ήταν η μόνη λύση.:roll:

Dimitra83
13-11-09, 18:37
Που να οδηγήσει ο έρημος ο άνθρωπος???? Εδω ο δικός μου κόντεψε να λυποθυμίσει τη στιγμή που μου σπάσαν τα νερά! Καλά αυτό το δικό σου Δημητρα δεν ήταν γέννα.... αυτό ήταν για το Prime 11!!!!! Να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!
χαχαχαχαχαχ οντως!!γεννα στο fast forward :p σας ευχαριστω κοριτσια για της ευχες κ εσεις να χαιρεστε τα δικα σας γλυκουλινια:-)

Smouts
13-11-09, 21:25
Τα ίδια και εγώ. Μπήκα στις 9.30 το βράδυ και μου λέει η γυναικολόγος μου "Καλά ξημερώματα γεννάς, μην τους ταλαιπωρήσουμε τους ανθρώπους". Τελικά εγω γέννησα στις 3.40 το πρωί και οι δικοί μου ειδοποιήθηκαν κατά τις 7.30. Ηρθαν στις 9.00και εγω είχα ήδη στην καφετέρια και έψαχνα τον άντρα μου!!!!!

Καλά, εμενα, αν τους το εκανα αυτο, δεν θα μου ξαναμιλουσανε. :evil:

Smouts
13-11-09, 21:30
Το θέμα είναι, ότι τώρα που γέννησα, συνειδητοποιήσα οτι ΟΛΕΣ μου οι φιλες έχουν γεννησει με καισαρική. Μια ερώτηση θέλω να κανω (π.χ. πώς ειναι ο κόλπος μετά τον τοκετό) και καμια δεν ξερει να μου απαντήσει. Μα τόσο πολύ πια?

Dimitra83
13-11-09, 22:43
αναλογως τι εννοεις.αμεσως μετα τον τοκετο η γενικα για το υπολοιπο της ζωης σου?εγω παντως 2-3 μηνες μετα απο καθε γεννα δεν εβλεπα καμια διαφορα απο πριν.ετσι νομιζω τουλαχιστον..

Smouts
13-11-09, 23:15
Εννοώ σχετικά αμεσως μετά τον τοκετό. Εχω γεννήσει μολις 3,5 μηνες το πρωτο μου παιδακι και λιγο απογοητευτηκα με το μπατε σκυλοι αλλέστε που διαπιστωσα οτι γινεται εκει κατω.:oops:

Dimitra83
13-11-09, 23:24
θα επανελθεις μη φοβασαι.σε σκισανε η σκιστικες μονη σου κατα τη διαρκεια της γεννας?εγω μονη μου δυστηχως κ ειδικα στην κορη με ραβανε επι μια ωρα!ειχα σκιστει σε 3 σημεια κ για 15 μερες δε μπορουσα ουτε να κατσω ουτε να περπατησω ουτε να βηξω.μονο εγω ξερω πως θηλαζα κιολας!στον μικρο ευτυχως μονο 1 ραμμα.παντως κ απο τον αντρα μου που ρωτησα δε βλεπει καμια διαφορα :oops::oops::oops: τους πρωτους μηνες ειχα διαφορα ειδικα στο πρωτο μωρο αλλα στο 2ο εκανα μασαζ στην περιοχη σε ολη την εγκυμοσυνη με baby oil γιατι διαβασα πως ετσι αποκτα μεγαλυτερη ελαστικοτητα κ δε σκιζεσαι.παντως μην ανυσηχεις πιστευω οτι θα γινεις οπως πριν.διαβασα πως υπαρχουν ασκησεις συσφηξης για το σημειο αυτο...

BABY
13-11-09, 23:42
ME ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΛΛΙΩΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΟΔΙΟ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΥΤΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΑΝΤΙΠΗΚΤΙΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ Κ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΨΩ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΝΝΑ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΠΩΣ Κ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟΝ ΓΙΟΚΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Smouts
14-11-09, 12:45
θα επανελθεις μη φοβασαι.σε σκισανε η σκιστικες μονη σου κατα τη διαρκεια της γεννας?εγω μονη μου δυστηχως κ ειδικα στην κορη με ραβανε επι μια ωρα!ειχα σκιστει σε 3 σημεια κ για 15 μερες δε μπορουσα ουτε να κατσω ουτε να περπατησω ουτε να βηξω.μονο εγω ξερω πως θηλαζα κιολας!στον μικρο ευτυχως μονο 1 ραμμα.παντως κ απο τον αντρα μου που ρωτησα δε βλεπει καμια διαφορα :oops::oops::oops: τους πρωτους μηνες ειχα διαφορα ειδικα στο πρωτο μωρο αλλα στο 2ο εκανα μασαζ στην περιοχη σε ολη την εγκυμοσυνη με baby oil γιατι διαβασα πως ετσι αποκτα μεγαλυτερη ελαστικοτητα κ δε σκιζεσαι.παντως μην ανυσηχεις πιστευω οτι θα γινεις οπως πριν.διαβασα πως υπαρχουν ασκησεις συσφηξης για το σημειο αυτο...

Με εκοψε ο γιατρός, και η αλήθεια ειναι οτι ειχα μονο πεντε ραμματα, και τρεις ωρες μετα που ανεβηκα στο δωματιο, ΚΑΘΙΣΑ για να φαω το πρωινό μου χωρίς κανεναν πόνο. Αφού με εβλεπε η μανα μου και μου ελεγε παιδί μου δεν πονάς? και της ελεγα καθόλου.
Η αλήθεια είναι ότι τις πολλέεεεεεεες φορές που έχουμε ερθει σε επαφή με τον αντρα μου μετα τη γέννα (3 ολες κι ολες) τα πραγματα ειναι απογοητευτηκά. Απ΄έξω πονάω κι απο μεσα δεν καταλαβαινω τιποτα. Αλλά κι εγω πιστευω οτι οσο περναει ο καιρός θα φτιαχνουν τα πραγματα. Προσπαθώ όταν θυμαμαι να κανω και καμια ασκησουλα από αυτες που λες κι εσύ, αλλα όλο το ξεχναω.

Dimitra83
14-11-09, 12:54
εγω εκανα αυτη την ασκηση την ωρα που εβλεπα tv:oops::oops: 10 λεπτα τη μερα φτανουν.μην απογοητευεσαι :p

pashalitsa
14-11-09, 13:51
Δημητρα 83 το τι γελιο έχω κανει σκεπτομενη τους τοκετους σου σε εικονοποιημενη μορφή δε φαντάζεσαι :lol:.Γελαω με τον πονο σου καταλαβες δηλαδη...
Εγω γέννησα φυσιολογικά αφου κοντεψα να παιξω μπουνιες :mad::-x:-xμε το γιατρό μου στο δωματιο ωδυνων.Με το που μου εκαναν επισκληριδιο- την οποια σχεδον μου επεβαλαν και εγω φοβομουν γιατι ημουν 35 εβδομαδων μονο- με έπιασε τραγικη φαγουρα σε όλο το σωμα, νομιζα οτι τα χειλια μου πρηστηκαν τοσο που θα εσπαγαν, κοντεψα να τρελλαθω σε πρωτη φαση και σε δευτερη νεκρωσαν ολα. Για 4-5 ωρες ιδια διαστολη ιδια ολα και εγω με το ζορι να κραταω τα ματια ανοιχτα να μην κοιμηθω μην και με πανε για καισαρική και δεν το παρω χαμπαρι.Ημουν ναρκωμενη....Να τους παρακαλάω, σας παρακαλω, σταματηστε τα φαρμακα, σας παρακαλω, μη μου βαζετε τιποτα, θελω να γεννησω μονη μου σας το ειπα απο την αρχη...Στο τέλος μου είπαν κατι για τις αναπνοες του παιδιου και καλυτερα να παμε για καισαρική και κατι τετοια...Ο γιατρος να μου λεει παω να ντυθω για καισαρικη και εγω να του λεω πηγαινε, εγω δεν ερχομαι...Ξαφνικα εξερραγην!!!Βρήκαν ευκαιρια οταν πεταχτηκε ο αντρας μου κατι να φαει και θελανε να με χωσουνε στο χειρουργειο....Εβαλα κατι φωνες που ακομα τις θυμαμαι και απαιτησα να γεννησω μόνη μου, χωρις αλλα φαρμακα...Μου έβγαλαν όλα τα φαρμακα και τοτε αρχισαν να επανερχονται και οι συσπασεις και ολα και μεσα σε 2 ωρες ειχα διαστολη 10 και γέννησα μονο με 2 ωθησεις:!:, ισα που προλαβε ο ακατανομαστος και εβαλε τα γαντια του και επιασε το μωρο, δε συζηταμε τωρα οτι δεν προλαβε καν να με κοψει και κοπηκα μονη μου...Και τι νομιζετε οτι μου ειπε μετα απο όλο αυτο το θεατρο??? Ενταξει??? Μπορώ τωρα να παω σπιτι μου επιτέλους??? Τι να πει κανεις??? Και ειναι και ακριβοπληρωμενος και με υπευθυνη θεση στο μητερα!!! Ουτε ζωγραφιστο δε θελω να τον ξαναδω στη ζωη μου...

Dimitra83
14-11-09, 14:06
χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!!!!!!ακου τι ειπε!πως δε πηρε κ ποπ κορν να σε κοιταει πως γεννας!!ελεος μερικοι γιατροι!εγω οταν γεννησα την κορη κ φευγαμε απο το νοσοκομειο μου λεει η μαια ''στο καλο κ τα ξαναλεμε σε 2 χρονια!'' την κοιταξα καπως ετσι:shock: κ τις λεω ''με τιποτα ομως!!'' τελικα την ξαναειδα μπροστα μου μετα απο 2 χρονια κ 3 μηνες!!με ξεγεννησε κ στον γιο.οταν εφυγα της λεω ''μη πεις τιποτα αυτη τη φορα!'':p:p

Olympia99
14-11-09, 14:10
χαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:!!!!!!!ακου τι ειπε!πως δε πηρε κ ποπ κορν να σε κοιταει πως γεννας!!ελεος μερικοι γιατροι!εγω οταν γεννησα την κορη κ φευγαμε απο το νοσοκομειο μου λεει η μαια ''στο καλο κ τα ξαναλεμε σε 2 χρονια!'' την κοιταξα καπως ετσι:shock: κ τις λεω ''με τιποτα ομως!!'' τελικα την ξαναειδα μπροστα μου μετα απο 2 χρονια κ 3 μηνες!!με ξεγεννησε κ στον γιο.οταν εφυγα της λεω ''μη πεις τιποτα αυτη τη φορα!'':p:p

ΧΑΧΑΧΑ .... δεν καταλαβες γιατι σου ειπε τα λεμε σε δυο χρονια;;;;

Dimitra83
14-11-09, 14:14
εννοουσε για το 2ο προφανως γιαυτο την κοιταξα ετσι κ της ειπα με τιποτα!!ευτυχως δε μου το ειπε κ οταν εκανα το γιο γιατι δεν ειμαι για 3ο για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον!!

Olympia99
14-11-09, 14:19
εννοουσε για το 2ο προφανως γιαυτο την κοιταξα ετσι κ της ειπα με τιποτα!!ευτυχως δε μου το ειπε κ οταν εκανα το γιο γιατι δεν ειμαι για 3ο για τα επομενα 5 χρονια τουλαχιστον!!

Εγώ πιστεύω ότι το είπε γιατί οι περισσότεροι κάνουν δεύτερο παιδι πάνω στα δυο χρόνια, για να συνεχίσουν να παίρνουν τα elterngeld……χεχεχεχε

Dimitra83
14-11-09, 14:25
LOL!!!!:D:D σιγα μη κανω 2ο μονο κ μονο για τα elterngeld!αν ηταν να σου χαριζαν σπιτι οκ:p σε ποια πολη γερμανιας μενεις???

Olympia99
14-11-09, 14:28
LOL!!!!:D:D σιγα μη κανω 2ο μονο κ μονο για τα elterngeld!αν ηταν να σου χαριζαν σπιτι οκ:p σε ποια πολη γερμανιας μενεις???

OUUU, αμα ηταν για σπιτι, μεσα και εγω!!!!
Στο Düsseldorf μεσα μενω.

Dimitra83
14-11-09, 14:30
ε κοντα ειμαστε 2 ωρες δρομο.κερναω καφε οποτε θες:p

Μαριλι
24-11-09, 22:33
Kalispera ki apo mena!
Gennisa to koritsaki mou me kaisariki :cry:, an kai den itan afto pou epithimousa. Ta nera mou spasane sti 1 to mesimeri kai mexri tis 5 ta ximeromata den ginotan tipota. Diastoli sto 3 gia ores kai i mikri na min katevainei me tipota. Ponesa arketa (vlepete ithela na to ziso se oli tou ti diastasi), alla kapoia stigmi den antexa allo kai zitisa episkliridio. Pali omos tipota.:(
6 para 10 to prwi efera sto kosmo to koritsaki mou. Apogoitevmeni gia tin kaisariki 3seftixismenoi omos gia to igiestato moro mou!
Kamia fora ta pragmata den erxontai opos ta ipologizoume kai epithimoume..Tora pia to exo xeperasei! Simasia exei to moro kai i kali tou igeia!!:p:p

ΝΑΓΙΑ
24-11-09, 23:00
ΓΕΝΝΗΣΑ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ!!:p:p (ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ) ΟΙ ΤΟΚΕΤΟΙ ΚΡΤΗΣΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΙΣ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΑΝΤΑ...ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΩΡΑΙΕΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ! Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!!!!!

ΘΑ ΤΟΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΥΓΝΩΜΟΝΩ ΠΑΝΤΑ!!!!!!

katerina 7
26-11-09, 23:24
Με φυσιολογικο.......ακομα ποναω οταν το θυμαμαι. :!:

ego genisa me kesariki prin 2,5 xronia kai akoma me ponaei h pligh:p:(

Mellisanthie
08-12-09, 17:45
Και εγώ με φυσιολογικό κορίτσια..Αλλα με επισκληρίδιο.

aspasie
08-12-09, 17:53
και τις 3 φορές φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο!

Marchi
19-12-09, 20:03
Με φυσιολογικό και επισκληρίδιο - μου πρόσθεταν συνεχώς λίγο λίγο φαρμακάκι - η οποία για κακή μου τύχη λίγο πριν γεννήσω μου είχε φύγει και μέχρι να με ξαναποιάσει η επόμενη δόση γεννούσα .. Τουλάχιστον όμως δεν πονούσα τόσες ώρες..Έσπασαν τα νερά το βράδυ και την επόμενη μέρα μπήκα το πρωί με τεχνητούς πόνους ... Γέννησα 16:30... ο μπέμπης μεγάλος για τα κυβικά μου.. Τώρα το θυμάμαι σαν την καλύτερη εμπειρία της ζωής μου ! :p

jeni-jeni
19-12-09, 21:07
γεια σας και απο μενα!!γεννησα με φυσιολογικο τοκετο και χωρις επισκληριδιο!!πηγα επισκεψη στον γιατρο να με δει (11 μερες ειχα στον 9ο μηνα) και αφου με ειδε μεσα σε μιση ωρα ειχα γεννησει!!πολυ ομορφη εμπειρια,την θυμαμαι και συγκινουμαι!!αν ειναι ολες οι γεννες ετσι γενναω 10 παιδια:)
μακαρι ολες οι μανουλες να γεννανε ετσι!!!

baggy
19-12-09, 22:55
ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ 15 ΩΡΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ Κ.ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ ΚΑΙ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ Κ.ΕΛΕΝΗ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΝΝΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

giota.
22-12-09, 11:01
Εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο αλλα επειδη εχω διδυμακια τωρα θα γεννησω με καισαρικη!!!!!!!

fka
22-12-09, 11:09
Με καισαρική. Δεν είχα άλλη επιλογή και το ήξερα από την αρχή. Η ιστορία ξεκίνησε με εξωσωματική γονιμοποίηση, 3 έμβρυα, έκανα μείωση σε 2, αλλά δυστυχώς το 2ο το έχασα στον 6ο μήνα. Για να μην γεννήσω όταν διαπιστώσαμε το θάνατο του 2ου εμβρύου (περίπου 28η βδομάδα), έμεινε μέσα μου νεκρό για 2 μήνες! Γέννησα στην 36 εμβδομάδα, δεν θα με άφηναν άλλο, με επισκληρίδιο και καισαρική. Ομολογώ ότι η διαδικασία της καισαρικής δεν είναι πολύ ευχάριστη αλλά δεν είμαι σε θέση να συγκρίνω με τον φυσιολογικό. Το κακό με εμένα ήταν ότι λόγω μάλλον της βεβαρημένης κατάστασης, πόναγα πάρα πολύ την πρώτη μέρα και αρκετά για 1 μήνα σχεδόν. Ακόμα σήμερα, μετά από 5 μήνες δεν έχει εξαφανιστεί τελείως ο πόνος. Παραλίγο γλίτωσα την ολική αναισθησία, το οποίο θα με πλήγωνε πάρα πολύ. Τουλάχιστον είδα το μωράκι μου την στιγμή που βγήκε από μέσα μου, μια απίστευτα συγκινητική! Με όλα αυτά που πέρασα η καισαρική ήταν το τελευταίο πράγμα που με πείραξε!

p-kassiani
27-12-09, 12:19
Καλημερα κοριτσια !!!και γω με καισαρικη ....δε γινοταν διαφορετικα ο μικρος ηταν ορθιος και τυλιγμενος στο λορο δυο φορες...το πρωι τον ειδαμε στο ντομπλερ και το μεσημερι γεννησα.ευτηχως ολα καλα αν και δυσκολα αλλα ολα πηγαν κατ ευχην!!!!!!!!!!!

prigipakos
06-01-10, 15:50
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!!ΓΕΝΝΗΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ(ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ!:()

flosummer
10-01-10, 01:09
Καλησπέρα και από μένα.
Και εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο στο τέλος. Πόνεσα πάρα πολύ αλλά το αγοράκι μου άξιζε άλλους τόσους.........

sofie
10-01-10, 18:38
Δυστυχώς γέννησα με καισαρική και είναι κάτι που μου στοίχισε απίστευτα...ακόμη το σκέφτομαι και λυπάμαι που ήρθαν έτσι τα πράγματα...βέβαια το παιδάκι μου να είναι καλα!Θα έκανα τα πάντα για να το φέρω στον κόσμο υγιές!

ultraviolet
10-01-10, 19:24
Μετα απο 6 ωρες πονων και ενω ελπιζαμε οτι θα γεννησω φυσιολογικα ο μικρος κατεβασε παλμους και μπηκα εσπευσμενα για καισαρικη. οταν τελειωσε ο γιατρος μου τρομοκρατημενος μου ειπε οτι υπηρχε ενας θρομβος στη μητρα που δεν ειχε φανει και οτι αν γεννουσα κανονικα ισως και να παθαινα μεγαλη ζημια η εγω η το μωρο. τωρα ειναι 2 ετων ο πιτσιρικος και οποτε με πιανει μελαγχολια που δε γεννησα φυσιολογικα σκεφτομαι οτι η καισαρικη μου εσωσε τη ζωη..

Μαριρενα
10-01-10, 19:40
γενησα μεσα σε 5 λεπτα αφωτου μπηκα στ.ο χειρουργειο με φυσιολογικο
πριν ομως πονουσα κανμα 2ωρο

matoula
15-01-10, 14:20
μπηκα 12 τα μεσανυχτα και γεννησα στη 1και μιση το μεσημερι με καισαρικη.Ηθελα παρα πολυ να γεννησω φυσιολογικα αλλα το μωρο μου ειχε λουρο και αρχισαν να πεφτουν οι παλμοι του.

nasia84
17-01-10, 13:32
Με φυσιολογικό και ελπίζω και η μπεμπούλα τωρα να γεννηθεί έτσι.

areti32
17-01-10, 17:14
τι ομορφη εμπειρια....στις 6 ιουλιου δευτερα παω στον γιατρο μου για τελευταια φορα οπως αποδειχθηκε..με εξεταζει και μου λεει οτι ολα ειναι καλα ο τραχηλος μου μαλακος αλλα πισω ακομα.προς το τελος της εβδομαδας μαλλον μου λεει θα γεννησεις αλλα ποτε δεν ξερεις...ξημερωνοντας 8 ιουλιου στις 2:30 σπασαν τα νερα παω στο μαιευτηριο χωρις πονους.μου βαζουν ωκυτοκινη και στις 6:00 μου κανουν επισκληριδιο.μεχρι τις 8:30 δεν ποναγα καθολου.8:45 ο γιατρος μου λεει σε λιγο θα κρατας την κορη σου.ομως ειχε περασει η επιδραση απο την επισκληριδιοκαι ο γιατρος μου λεει οτι αν κανουμε νεα δοση θα καθυστερησει ο τοκετος.ετσι περασα το τελικο σταδιο χωρις αναισθησια.πονεσα αλλα οταν πηρα αγκαλια μου το κοριτσακι μου ειχα ξεχασει τον πονο.ΣΑΓΑΠΑΩ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ

ΕΛΕΝΗ2006
17-01-10, 17:24
εγω γεννησα με καισαρικη και επισκληριδο,η μπουμπου ηταν καθιστη και δεν μας εκανε την τιμη να γυρισει .ειχα μπει στο μηνα μου 15 μερες και πηγα μια παρασκευη βραδυ στο γιατρο να με δει ,και μου λεει "λενακι τι λες να τη βγαλουμε τη μπουμπου γιατι δεν φαινεται να το εχει ορεξη ?"λεω κι εγω οκ ...και μου λεει "τι λες για αυριο το πρωι κατα τις 8 ,εκει επαθα ενα σοκ .το μεγαλυτερο το επαθε ο συζυγος που παρκαρε το αυτοκινητο και οταν ανεβηκε στο ιατρειο του λεει ο γιατρος αυριο θα γεννησουμε....επρεπε κοριτσια να τον δειτε !!!!μονο εγκεφαλικο που δεν επαθε ...μετα πηρε γνωστους και συγγενεις για να τους πει το νεο!!!!
πηγα που λετε σπιτι εκανα μπανιο ισιωσα το μαλλι ,εβγαλα τα φρυδια και την επομενη το πρωι σκαει μυτη η δικια σου στο μαιευτηριο σα να πηγαινα για καφε!!!
ολη η ιστορια ειχε πολυ πλακα ,δεν πονεσα καθολου ,και μετα τη γεννα ημουν μια χαρα !!!

eleana82
18-01-10, 17:19
κοριτσια να ρωτησω λιγο κατι εσεις που κανετε επισκληριδιο, μηπως πονατε στο σημειο εκεινο που την κανατε;γιατι εγω ποναω λιγο;;;;;;

nasia84
18-01-10, 17:58
Εγω δεν έχω πόνο αλλά εχω ακούσει από άλλες γυναίκες ότι μετά την επισκληρίδιο είχαν.

marmar
18-01-10, 18:30
Όσο κι αν ποναει και ταλαιπωρεί, ο φυσιολογικός τοκετός είναι μοναδική εμπειρία!!!!!! Γέννησα και τα δυο κοριτσάκια μου φυσιολογικότατα χωρίς επισκληρίδιο! Δεν θα το άλλαζα με τίποτα στον κόσμο! Για εμένα η καισαρική είναι χειρουργείο και όχι τοκετός και θα το έκανα μόνο αν κινδύνευε η ζωή του παιδιού μου.....και μόνο τότε!!!!!

thomakos15
18-01-10, 19:34
Εγω γεννησα φυσιολογικα αλλα με επισκληριδιο και ναι, απο τοτε και για εα χρον περιπου πονουσα στο σημειο εκει. Νομιζα οτι ηταν στο μυαλο μου αλλα τελικα μαλλον ισχυει. Παντως εδω και 2-3 μηνες δεν ποναω πια, αλλα επειδη ο μικρος μου ηταν πουλαρακι οπως ειπε και ο γιατρος μου (4040), μου εγινε..."γαρυφαλλο"!

georgia ki
21-01-10, 01:47
δυστηχως οταν εκανα τον υπερηχω Β΄ επιπεδου ειδαμε οτι ειχα προδρομο πλακουντα και μαλιστα επιπωματικου τυπου,που σημαινει οτι ο πλακουντασ δεν εχει ανεβει και δεν προκειται ν΄ανεβει με αποτελεσμα να κλεινει την μητρα.φυσικα μπορουσα να γεννησω μονο με καισαρικη και βεβαια με ολικη ναρκωση διοτι θ ' ακολουθουσε αιμοραγια (αρα επρεπε να βρω και αιμα συν οτι μου απαγορευοταν να φυγω σε αποσταση πανω απο ενα τεταρτο απο την πολη μου διοτι ανα πασα στιγμη υπηρχε περιπτωση να αιμοραγησω και θα επρεπε να μπω αμεσα χειρουργειο.)ευτηχως καταφερα να φτασω στην 35η εβδομαδα και αφου νοσηλευτηκα για 4 μερες ειδα λιγο αιμα και μπηκα την επομενη χειρουργειο.εβαλα 3 φιαλες αιμα κατα την επεμβαση και αλλες 2 μετα..το χειροτερο ηταν οτι ο μπεμπης ηταν προωρος αρα επρεπε να μπει θερμοκυτιδα,παλι καλα ζυγιζε 3050 και εμεινε μονο 1 μερα και ετσι τον αντικρυσα την επομενη μερα.δυσκολο πραγμα η καισαρικη,θα συμβουλευα να γινεται μονο λογω υγειας και οχι απο επιλογη.ολα βεβαια ξεχνιουνται οταν παρεις το μωρο αγκαλια!! θεικη στιγμη!!!!!!!!!!!

Γωγώ+Τζουτζούκα
22-01-10, 12:52
Στον 8ο μήνα διέγνωσαν ανεβασμένα λευκά αιμοσφαίρια,υψηλή ρήξη υμένα και πιθανή λοίμωξη....Νοσηλεύτηκα για 2 εβδομάδες και αφού περιορίσαμε το μικρόβιο αποφασίσαμε να γεννήσω 37 εβδ + 4 ημερών.....
02/09/2009 Ξημερώματα Τετάρτης 5:00πμ,μπήκα για πρόκληση τοκετού!!!
Αν και δεν ήταν αυτό που πραγματικά ήθελα γιατί πάντα ονειρευόμουν να "σπάσουν" τα νερά και να τρέχουμε για το μαιευτήριο με ανάμεικτα συναισθήματα χαράς και αγωνίας!
και έτσι ύστερα από 12 ώρες,ακριβώς στις 17:00 γέννησα φυσιολογικά αλλά με επισκληρίδιο το μικρό μου αγγελούδι!!!

MAROU
22-01-10, 13:16
γέννησα με φυσιολογικό και χωρίς επισκληρίδιο.Οι αναπνοές βοηθάνε πολύ κορίτσια μη φοβάστε τον φυσιολογικό τοκετό.Φυσικά αν υπάρχει πρόβλημα εννοείτε πως είμαι υπέρ της καισαρικής αλλά μην κάνετε καισαρική χωρίς πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος και κακά τα ψέματα η καισαρική είναι χειρουργείο κανονικό

eleana82
25-01-10, 15:45
εγω γεννησα με καισαρικη, γαιτι ειχα λιγη αιμοραγια και οταν πηγα στο νοσοκομειο ο γιατρος μου με εξετασε και μου ειπε οτι το παιδι ζοριζοταν!βασικα ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα αλλα πανω απ ολα το μωρο!!!

neogenitaki
25-01-10, 16:32
εγώ πάλι γέννησα με καισαρικη επισκληρίδιο και το είχα επιλέξει. Δεν κατάλαβα κανέναν απολύτως πόνο ούτε πρίν ούτε και μετά. Φεύγοντας από το ιασω γύρισα σπίτι και έκανα δουλειές. Ειλικρινά δεν το μετάνοιωσα που γέννησα με καισαρική και πιστεύω ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι πολύ βάρβαρο πράγμα!!!

doraki
25-01-10, 16:54
Ήθελα πάρα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά και μέχρι το τέλος για φυσικό τοκετό πήγαινα αλλά ξαφνικά άρχισαν να αλλοιώνονται οι παλμοί της μικρής μου και ήταν θέμα λεπτών το να βγει ζωντανή από την κοιλιά μου...
Έτσι,έκανα καισαρική και ολική αναισθησία...

gorgia
25-01-10, 18:26
ego to proto mou paidaki to genisa me kesariki upoxreotika giati apo ton evdomo mina erxotan anapoda kai tiligmano me ton loro.genisa se nisi kai h empiria mou eitan poli odiniri molis xipnisa eitan sa na me eixe patisi fortigo kai gia poles meres meta.[edo den kanoun episkliridio] giauto kai to epomeno pedaki mou to gennisa ektos se idiotiki kliniki me kesariki kai oxi vevea oliki narkisi alla me episkliridio fisika.den katalava tipota den ponaga katholou mou ferontousan san nea mama kai oxi san skoupidi kai pano apola eida to pedaki mou amesos molis to vgalane apo tin folitsa tou [panta to oneireuomouna auto] kai mporesa na to apolauso san neogennito kai na to frontiso.stin kiriolexia roufixa autes tis stigmes me megali laxtara giati stin koroula mou den mporesa tote to mono pou eniotha htan ponos kai apogoitefsi pou den mporousa oute kan na to taiso to moro mou...

mia manoula
25-01-10, 18:58
Στο πρωτο παιδι γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο, τωρα στο δευτερο (4 μηνων) με καισαρικη και ολικη αναισθησια (λογω επιπλοκων και 8 ωρες ωδινων). Βεβαια η δευτερη γεννα ηταν οτι πιο οδυνηρο εχω ζησει και ακομη νοιωθω την τομη, αλλα τελικα προσπαθω να μην το σκεφτομαι που δεν γλιτωσα το νυστερι.Κακως αγχωνομαστε εμεις οι γυναικες για το πως θα γεννησουμε. Δεν ειναι διαγωνισμος παιδια ουτε παιρνουμε βραβειο στο τελος, το μονο που εχει σημασια ειναι η υγεια μας και το μωρο μας, αρα καθε τροπος γεννας ειναι μια χαρα. Παντως αν κανω τριτο παιδι, που τοτε θα πρεπει να ξανακανω καισαρικη, δεν ξερω αν θα θελω να ειμαι ξυπνια (επισκληριδιος) γιατι μου φαινεται τρομακτικο να με ανοιγουν. Πως ειναι η εμπειρια κοριτσια;

gorgia
25-01-10, 19:29
den katalaveneis tipota mono ena tsimpimataki meta mirmigkisma sta podia kai meta tipota.ola auta mesa se deutherolepta.meta perimeneis na akouseis to klama tou morou sou.meta apo merikes ores molis estanthis ta podia sou sikonese kai den ponas katholou

mammy-m
26-01-10, 00:45
Με φυσιολογικο και οι δυο γεννες μου και χωρις επισκληριδιο!!Πετουσα μετα τις γεννες!!Τελεια εμπειρια που δεν θα ζησεις πολλες φορες στη ζωη σου!

Θέμις1
05-02-10, 10:34
Είχα διαλλέξει γιατρό οπαδό του φυσιολογικού τοκετού, χωρίς ξυρίσματα, κλίσματα, με τον άντρα μου μαζί.. αλλά μετά από πολλές ώρες πόνων -μια χαρά άντεχα- το κεφάλι του μωρού δεν εμπεδώνονταν, στρεσαρίστηκε,έκανε κακά μέσα και έπρεπε να βγεί..ήταν και 4270 γρ...πήγαμε καισαρική...απογοήτευση για μένα που μια ζωή ονειρευόμουν τη Γέννα!.. Μετά από 2 χρόνια, στην κόρη μου, είπα να ξαναδοκιμάσω για φυσιολογικό...μπά...εκείνη ερχόταν με τα πόδια! Τουλάχιστον τότε έκανα επισκληρίδιο και το έζησα περισσότερο! Ε! Στο τρίτο, το είχα πάρει απόφαση...Ραντεβού, επισκληρίδιο κλπ...:-)

Γιωτούλα26
09-02-10, 14:31
καλησπερα κοριτσια εγω ηθελα φυσιολογικο τοκετο,αλλα εκανα καισαρικη γιατι οι μπεμπα μου ειχε κοντο ομφαλιο λωρο μετα απο υπερηχουσ που ειχαμαι δει.

AZIA
09-02-10, 15:18
Exω ζησει και τις δυο εμπειριες και μπορω να πω οτι ο φυσιολογικος τοκετος, ειναι πραγματικα εμπειρια ζωης!!!

Στην "1η" μου εγκυμοσυνη, απεβαλλα στον 6ο μηνα, οταν το μωρακι μου πεθανε, λογω διαφραγματος στην μητρα. Οποτε το γεννησα με τεχνητους πονους και φυσιολογικα. Παρ'ολο που πονουσα πολυ (λογω τεχνητων πονων), ειχα χαλια ψυχολογια και χωρις να ειμαι προετοιμασμενη ψυχολογικα για κατι τετοιο (... ετσι για την ιστορια, μου εσπασαν τα νερα στην 26η εβδομαδα και μετα απο μια εβδομαδα νοσηλειας, προκειμενου να καταφερουμε να μπουμε στην 28η, μηπως και ειναι βιοσιμο το μωρο, ανεβασα πυρετο το βραδυ και την επομενη το πρωι δεν ακουγαμε παλμους, με αποτελεσμα εσπευσμενα να οδηγηθω σε τοκετο :sad::sad::sad:), μπορω να πω οτι με συγκλονισε η ολη εμπειρια. Ειναι πραγματικο απιστευτο αυτο που συμβαινει. Δεν ειναι τυχαιο που αποκαλλειται και θαυμα της φυσης, η γεννηση ενος μωρου. Μακαρι να μπορουσα να το ξαναζησω, αλλα...

Στην "2η" εγκυμοσυνη, και αφου ειχε προηγηθει μια υστεροσκοπηση και μια λαπαροσκοπηση για το διαφραγμα, καθως και λογω υψηλης μυωπιας, ηταν "μονοδρομος" για εμενα να οδηγηθω σε καισαρικη. Οποτε σαν την καλη κυρια μπηκα στο χειρουργειο, εκανα την επισκληριδιο μου, δεν ενιωσα καμμια ενοχληση και σε λιγακι, κρατησα το μωρακι μου στα χερια μου.
Δυσκολευτηκα "λιγο" στην αναρρωση, γιατι απο την λαπαροσκοπηση μου εμεινε το "κουσουρι", να μην μπορω να αναπνευσω και να ποναω απιστευτα οταν επιχειρω (να αναπνευσω), ψηλα στην πλατη. Κατα τα αλλα, σηκωθηκα την επομενη ημερα και εκοβα βολτες στην κλινικη. Οσο για την τομη, ποτε δεν μου δημιουργηθηκε καποιο προβλημα, ουτε και με ενοχλει καθολου. Ο καλος μου ο γιατρουλης, (φιλος καλος), πραγματικα κεντησε...

ΣΕΒΑΣΤΗ-ΑΝΝΑ
16-02-10, 14:15
Στο πρώτο παιδί μου για ιατρικούς λόγους μετά από 13 ώρες πόνους έκανα καισαρική (μπορώ να πώ ότι το ευχόμουν από την ώρα που έμεινα έγκυος.
Στο δεύτερο με ρώτησαν αν ήθελα καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό. Επέλεξα την καισαρική. Στο τρίτο δεν υπήρχε επιλογή ήταν αναπόφευκτη η καισαρική.
Να σας πως την αλήθεια πάντα φοβούμουν τον φυσιολογικό τοκετό και απο κοριτσάκι ήθελα την καισαρική. Δόξα τω Θεό δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Έξι μήνες μετά από κάθε τοκετό ξεκινούσα και το γυμναστήριο μου και όλα καλά :lol:

ΣΕΒΑΣΤΗ-ΑΝΝΑ
16-02-10, 14:38
εγώ πάλι γέννησα με καισαρικη επισκληρίδιο και το είχα επιλέξει. Δεν κατάλαβα κανέναν απολύτως πόνο ούτε πρίν ούτε και μετά. Φεύγοντας από το ιασω γύρισα σπίτι και έκανα δουλειές. Ειλικρινά δεν το μετάνοιωσα που γέννησα με καισαρική και πιστεύω ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι πολύ βάρβαρο πράγμα!!!

Συμφωνώ μαζί σου. Όμως εγώ στις δύο πρώτες καισαρικές που έκανα ολική νάρκωση είχα καλλίτερη ανάρρωση σε σχέση με την τρίτη που μου έκαναν παρά τη θέλησή μου επισκληρίδιο.
Είχα για πολύ καιρό εμετούς, πονοκεφάλους και πονους στη μέση.

xrysa3w
16-02-10, 15:01
ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΤΟΠΙΝ ΠΡΟΤΡΟΠΗΣ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΠΟΥΛΗ ΤΗΣ Κ ΤΗΝ ΠΙΕΖΕ Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΗΣ!

tetager
17-02-10, 16:07
Με φυσιολογικο γεννησα και εγω οχι επισκληριδιο πριν ενα χρονο και κατι.....τραυματικη εμπειρια στο τελος ομως ολα καλα γιατι εχω το αγγελουδι μου!!!

minia
17-02-10, 17:33
Γέννησα με φυσιολογικό πριν 3,5 χρόνια την πρώτη μου κόρη και πριν 6 μήνες τη δεύτερη. Με επισκληρίδιο και τις 2 φορές και όλα πήγαν τέλεια. 4 ώρες κράτησε ο 1ος τοκετός που πήγα με σπασμένα νερά στις 39εβδ+4ημ ενώ 5 ώρες έκανα στο 2ο τοκετό που μπήκα με πρόκληση λόγω μειωμένου αμνιακού υγρού στις 37εβδ+4ημ

sofaki1978
17-02-10, 21:30
λοιπον πιθανη ημερομηνια τοκετου βαση περιοδου 4/12/09,πιθανη βαση υπερηχου 14/12.ναι καλα λεω,σιγα μην φτασω στις 14,αρχες δεκεμβρη θα εχω γεννησει.ναι καλα......20/12/09 γεννησα!!!!!!

ειχα ραντεβου 20/12 8 το πρωι για τεχνητους αλλα το βραδυ με πιασανε οι πονοι(τι πρωτοτυπο:D:D:D:D:D)γεννησα 12 ωρες μετα απο εναν πολυ δυσκολο τοκετο φυσιολογικα,χωρις επισκληριδιο.η μικρη κατεβαινε στραβα και προσπαθουσα εγω με εξωθησεις,η μαια πανω στην κοιλια μου και η γιατρος απο κατω να την φερουν στον ισιο δρομο.....ε καποια στιγμη μετα απο ατελειωτες εξωθησεις(100 παιδια θα ειχα γεννησει με τοσες εξωθησεις)βγηκε το αστερι μου!!!!!!!και ολα αυτα χωρις να φωναξω καθολου γιατι ντρεπομουνα :oops::oops::oops::oops::oops:,κιχ δεν εβγαλα.....

η μαια οταν βγηκε ειπε στον αντρα μου για εναν χρονο να μην μου μιλησει για δευτερο παιδι :D:D:D:D:D:D

αλλα την ιδια μερα τα ειχα κιολας ξεχασει.....κλισε αλλα περα ως περα αληθεια.ολα τα ξεχνας!!και θελω δευτερο:p!

υ.γ. α το αλλο καλο ειναι οτι λογω του οτι αργησα να γεννησω πηρα απο το ικα 150 ευρω παραπανω ως"παραταση κυοφοριας":p:p:p:p

πιτσιποπακι
17-02-10, 23:29
με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο.

natasoulaki
18-02-10, 09:04
Καλημέρα κορίτσια!!!!!!
Είπα και εγώ να γράψω την εμπειρία μου....
Λοιπόν, εγώ μέχρι τον 9ο μήνα είχα μια γιατρό, η οποία με είχε τρομοκρατήσει για διάφορα πράγματα....με αποκορύφωμα στον 8ο μήνα να μου πει ότι λόγω αυξημένης τιμής του θυροειδή (ήταν μέσα στα φυσιολογικά όρια!!!!!!!!!!), το παιδί μπορεί να έβγαινε διανοητικά καθυστερημένο ή θα είχε κάπου αλλού πρόβλημα.....Παρεπιμπτόντως δεν είχα ποτέ ούτε έχω πρόβλημα με τον θυροειδή....
Το πρόβλημα που είχα είναι ότι έχω νόσο του chrown, πράγμα που έκανε την εγκυμοσύνη αφόρητη από εμετούς και πόνους στο στομάχι....
Anyway, επισκέφτηκα αρκετούς γιατρούς, οι οποίοι όλοι έλεγαν ότι επειδή είχα κιρσούς αιδίου, έπρεπε να κάνω οπωσδήποτε καισαρική. Λίγο πριν γεννήσω, πήγα σε ένα γιατρό, ο οποίος τελικά με ξεγέννησε, που μου είπε ότι λόγω chrown, έπρεπε να αποφύγουμε την καισαρική με κάθε τρόπο.Για τους κιρσούς,μου είπε ότι υπήρχε περίπτωση να αιμορραγήσω και να χρειαστώ αίμα....
Μπήκα λοιπόν με πρόκληση.....και μετά από πολλές ώρες, με αλλοίωση σφυγμών της μικρής και με πολύ χαμηλή δικιά μου πίεση (6 μεγάλη, 3 η μικρή), γέννησα φυσιολογικά με μικρή δόση επισκληριδίου.....
Νομίζω πως δεν έχει σχέση εάν θα γεννήσεις φυσιολογικά ή με καισαρική, με αναισθησία ή χωρίς....σημασία έχει να είναι γερό το μωρό και η μαμά και να χαρεί και να ζήσει όσο μπορεί αυτή την μοναδική στιγμή.
Ευχαριστώ το Θεό και το γιατρό που σε όλες αυτές τις δύσκολες στιγμές προστάτεψε εμένα και το παιδί μου.

Γιάννης74
18-02-10, 12:11
40% των επίτοκων έχει πρόβλημα και κατευθύνεται σε καισαρική!!!
Στην Ελλάδα μόνο συμβαίνουν αυτά ή και σε άλλες χώρες;
Η σύζυγός μου γέννησε φυσιολογικά - με φάρμακα όμως - τα δύο πρώτα παιδιά και εντελώς φυσιολογικά (χώρις χρήση ωκυτοκίνης) το τρίτο με διπλή περιτύλιξη ομφάλιου λώρου. Το ρίσκο ήταν μηδενικό.

Η φύση τα έχει πλάσει τόσο αρμονικά όσο δεν φανταζόμαστε! Η παρέμβαση της επιστήμης να γίνεται, εκεί που χρειάζεται όχι εκεί που έχει οικονομικό συμφέρον ο γιατρός-κλινική!

lop
18-02-10, 18:20
1oς καισαρική λόγω ισχιακής προβολής & σφηνωμένος στην λεκάνη από τον 6ο μήνα, 2ος καισαρικής λόγω πρώτου - 4 χρόνια πρίν- γιατρός : αφού δεν είχες ποτέ διαστολή γιατί να το διακινδυνέψουμε; Από την μιά αισθάνομαι ¨ανάπηρη¨που δεν έζησα την εμπειρία του φυσιολογικού, με μεγάλη περιέργεια σε ότι αφορά αυτόν. Από την άλλη γνωστές μου που ήθελαν να τα <<αισθανθούν όλα>> μετά από 12ωρα πόνους βρίζανε τον γιατρό και φάγανε & μαχαίρι. Ή άλλη με 5χρονο & 2χρονο που πάει για πλαστική αιδοίου και ...αναδιαμόρφωση του όλου χώρου-μόνο 35 χρονών & με ακράτεια...Μετά φταίει ο γιατρός;ή εμείς που είμαστε μαζοχίστριες - μέχρι και οργασμό στην γέννα λέει η άλλη ότι ένιωσε μέσα σε όλο αυτό τον πόνο. Δηλαδή μετά με κούραση, ξενύχτια, δόντια, εμβόλια, αρρώστιες, αγωνίες -θέλετε & άλλα;- δεν "πονάς";Μόνο με φυσ. τοκετό;

Eviri
20-02-10, 11:45
Γεια σας κορίτσια. Κι εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και τα 2 παιδιά μου. Ήθελα να κάνω επισκληρίδιο αλλά στο πρώτο δεν θυμάμαι αν υπήρχε ή ίσως να μην εφαρμοζόταν συχνά (γέννησα το 1992). Στο δεύτερο είχα ήδη πάθει κήλη δίσκου στη μέση και ο γιατρός μου είπε ότι απαγορεύεται. Το πρώτο το γέννησα με περισσότερο πόνο γιατί μου βάλανε ορό, πιθανότατα ωκυτοκίνη, για να επισπευθούν οι πόνοι ώστε να γεννήσω εντός της βάρδιας του γιατρού στο Αλεξάνδρα. Αυτό που θυμάμαι είναι ένας συνεχής πόνος χωρίς διάλειμμα ενδιάμεσα από τις 10.00 μέχρι τη 1.30 που γέννησα. Στο δεύτερο παιδί δεν μου έβαλαν ορό. Οι πόνοι έρχονταν φυσιολογικά ήταν πιο υποφερτοί-μόνο κοντά στις εξωθήσεις είχα 2-3 δυνατούς πόνους-και γέννησα πολύ ευκολότερα από την πρώτη γέννα.
Επίσης είχα παρακολουθήσει μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής στην πρώτη εγκυμοσύνη και πίστευα ότι θα έχω πολύ εύκολη γέννα με λίγο πόνο. Που να ήξερα. Φανταστείτε ότι κάνοντας αναπνοές προσπαθώντας να μετριάσω τις ωδύνες-που δεν μετριάζονταν με τίποτα-την επόμενη μέρα με πόναγε πάρα πολύ ο λαιμός μου, τα πνευμόνια μου και τα χείλη μου. Όμως τα ξέχασα όλα και ευχαρίστως θα έκανα και τρίτο παιδί.

KALIAKI
22-02-10, 14:26
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΗΤΑΝ ΜΠΛΕΓΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΛΩΡΟ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΑ NON-STRESS ΗΤΑΝ ΜΠΑΧΑΛΟ ΚΙ ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΝ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ!

ANNAP
22-02-10, 15:33
Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και τις δύο φορές..

BIKY74
23-02-10, 23:09
εγω εχω τρεις καισαρικες στο ενεργητικο μου!!!!

κατερινα81
28-02-10, 22:51
γεννησα με καισαρικη και επισκληριδιο, προωρα λογο προεκλαμψιας, ενω πηγαιναμε για φυσιολογικο τοκετο κατω απο αλλες συνθηκες!!

efidim
01-03-10, 12:58
Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό με επισκληρίδιο μετά από πολλές πολλές ώρες....

katerina_s
01-03-10, 13:18
Καλημέρα και από εμένα. και εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο. Εύχομαι να είχα κάνει καισαρική γιατί το μωρό σφήνωσε, το τράβηξαν με βεντούζα με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και για 15 μέρες να νοσηλεύεται σε ΜΕΘ....

elektra
01-03-10, 14:22
Καλημέρα σε όλες και απο εμένα . Και γώ γέννησα με καισαρική στις 37 εβδομάδες . Λόγω σακχάρου , ανεβασμένο ουρικό οξύ και λέυκωμα ο γιατρός μου φοβήθηκε μήπως ανεβάσω πίεση και οδηγηθώ σε προεκλαμψία γιαυτο καναμε εισαγωγη για καισαρική. Η αλήθεια είναι οτι ηθελα να ζήσω την εμπειρία ζωής που λέγεται φυσιολογικός τοκετός αλλα φυσικά προέχει η υγεία των παιδιών και των εγκύων.

Μαρίζα & Χριστίνα
01-03-10, 14:44
καλησπέρα κορίτσια ,η πρώτη μου γέννα ήταν φυσιολογική με τεχνητούς πόνους και φυσικά χωρίς επισκληρίδιο ( είχα ζητήσει αλλά ο γιατρός μου καθετα αντίθετος) , με άπειρες ώρες αναμονής ώσπου να έρθει η πολυπόθητη διαστολή όμως με μηδενικούς πόνους ήρθε η ώρα της γέννας και απλά με ενημέρωσε ο γιατρος "ξύπνα γεννάς"!!! Η δεύτερη πάλι γέννα ας την αφήσουμε στην άκρη ήταν καισαρική και με άπειρες επιπλοκές .

mama maria
01-03-10, 23:02
Με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο . Και στα δύο παιδιά μου έσπασαν τα νερά. Στην πρώτη γέννα πανικόβλητη...... στη δεύτερη πιο ψύχραιμη. Δόξα τω Θεώ!!

manini
02-03-10, 08:59
Γέννησα στις 5/1/08 και ενώ ήμουν στην 38η εβδομάδα, το γιο μου με καισαρική αμέσως μετά το doppler κύησης καθώς ο μικρός είχε μπλεχτεί με τον ομφάλιο λώρο και ο πλακούντας είχε γεράσει. Ο μικρός δεν είχε πάρει βάρος από το προηγούμενο υπερηχογράφημα κι έτσι εσπευσμένα μπήκαμε χειρουργείο με ολική νάρκωση. Ελπίζω στο δεύτερο που έρχεται μέχρι 6/5/10 να πάνε καλύτερα τα πράγματα και να κάνω τουλάχιστον επισκληρίδιο, γιατί με την ολική η ανάρρωση μου φάνηκε βουνό!

TWINMAMA
02-03-10, 09:46
Με καισαρική την 38 εβδομάδα λόγο διδύμων! Ο γιατρός δεν το σκεφτόταν καν για φυσιολογικό παρόλο που δεν είχα κανένα πρόβλημα! Τι να πω... ακολούθησα την συμβουλή του!

rebeccaz
02-03-10, 10:04
γενησσα με φυσιολογικο τοκετο και επισκληριδιο τον γιο μου πριν 7 χρονια και με ωδινες για παροτι ειχα διαστολη μεγαλη δεν εκανε συσπασεισ η μητρα....τωρα το δευτερο ειδωμεν πως θα εξελιχτουν τα πραγματα...

MARΩ
02-03-10, 11:40
ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΟ ΜΟΥ ΚΟΡΟΥΛΕΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ Κ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ..ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 4 ΚΙΛΑ Κ 53 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ 4.500 ΚΙΛΑ Κ 57 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ.
ΑΠΛΑ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ.

Δ+Β
02-03-10, 12:10
ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΥΟ ΜΟΥ ΚΟΡΟΥΛΕΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ Κ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ..ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ 4 ΚΙΛΑ Κ 53 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ 4.500 ΚΙΛΑ Κ 57 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ.
ΑΠΛΑ ΗΜΟΥΝ ΤΥΧΕΡΗ.

Με κούφανες! Και τόσο μεγάλα παιδιά και τόσο γρήγορα! Μπράβο! Εγώ γέννησα και τις δύο μου κόρες φυσιολογικά. Η πρώτη 36 εβδομάδων, 3050κ. μετά από 14 ώρες και τη δεύτερη 3550κ, 39 εβδομάδων, 12 ώρες. Αν όλα πάνε καλά και την τρίτη με φυσιολογικό τοκετό

bagiou
04-03-10, 09:20
την τελευταια εβδομαδα της κυησης κ ο μικρος δεν ελεγε να κατεβει. περναγε καλα φαινετε. πηγαμε με ραντεβου, μου εβαλαν πονους κ μετα απο 5 ωρες κ αφου αρχησαν να πεφτουν οι παλμοι του μωρου μπηκα γρηγορα για καισαρικη (δυστηχως) ηθελα παρα πολυ να γεννησω φυσιολογικα αλλα .............Στον δευτερο γιο μου παλι με καισαρικη αναγκαστικα παροτι ειχε παρει θεση. Ηθελα να το ζησω.........

fofika
04-03-10, 09:28
με φυσιολογικο τοκετο.... μετα απο 13 ωρες πονου.... αλλα ευτυχως ολα καλα πηγαν κ τωρα εχω μια πανεμορφη κουκλα

giannakosmum
05-03-10, 00:37
Με καισαρική γιατί ο μικρός ζούζουνος δεν ήθελε να γυρίσει (ισχιακή προβολή). Στεναχωρέθηκα να πω την αλήθεια γιατί ήθελα φυσιολογικό τοκετό :-( αλλά από τη στιγμή που τον πήρα αγκαλιά δεν με ένοιαζε πια!!

reading
05-03-10, 10:41
Με φυσιολογικό και επισκληρίδιο, η οποία με χάλασε όμως...
Όταν με το καλό πάω για 2ο θα ήθελα χωρίς επισκληρίδιο!

sevoula
12-03-10, 10:38
γέννησα με καισαρική και ολική αναισθησία, γιατί η μικρή όπως μου είπε η γυναικολόγος ήταν πολύ ψηλά. Είχα συσπάσεις δυνατές όλο το βράδυ, αλλά δεν πονούσα, δεν καταλάβαινα τίποτα. Οπότε γέννησα το πρωί χωρίς να το καταλάβω. όταν άνοιξα τα μάτια μου δυστυχώς με έβγαζαν από το χειρουργείο, και δεν είδα τη μικρή μου αμέσως. Δεν πειράζει.
Δεν πόνεσα καθόλου. Τα λίγα πονάκια ήταν υποφερτά και καμία σχέση με όσα λέγονται περί αβάσταχτου. Η μικρή θήλασε κανονικότατα, έστω και λίγο καθυστερημένα την πρώτη ημέρα.

zeta77
13-03-10, 02:43
με καισαρικη η μικρη βιαζοταν! και ενω σπασαν τα νερα αυτη ηταν ψηλα

TaraMama
13-03-10, 02:52
Γέννησα το γιό μου φυσικά στο Κέντρο Φυσικού τοκετού , χωρίς επισκληρίδιο, φάρμακα ή άλλες παρεμβάσεις, όταν έκλεισε την τριακοστή ένατη εβδομάδα. Οι συσπάσεις ξεκίνησαν Πέμπτη ξημερώματα. Τα νερά σπάσανε στις τέσσερις το απόγευμα της Πέμπτης και γέννησα το ίδιο βράδυ στις έντεκα και είκοσι πέντε. Το μωράκι μου γεννήθηκε 3.800 και 54 εκ. Ευχαριστω μεσα από την καρδιά μου τις μαίες μου που στάθηκαν δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια και με υποστήριξαν με όλες τις δυνάμεις τους. Πάντα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά και πιστεύω ειλικρινά πως είναι η πιο δυνατή εμπειρία που έχω ζήσει ποτέ. Αν θα το ξανάκανα? Και βέβαια.
Θέλω να πω σε όλες τις κοπέλες που εγκυμονούν να το ψαξούν πολύ το όλο θέμα και να μην εφησυχαστούν...

JimDin
13-03-10, 10:16
Γέννησα στις 10/08 με φυσιολογικό τοκετό μετά απο πόνους 10 ωρών γιατί είχα μπεί στην 39 εβδομάδα και ο μπέμπης ήταν ψηλά!Οι εξωθήσεις μου κράτησαν 20 λεπτά το πολύ και επισκληρίδιο έκανα και μάλιστα 3 δόσεις η οποία τελικά δεν με έπιασε και τα κατάλαβα όλα κανονικά!!!Όλα πήγαν τέλεια και για να πώ την αλήθεια μου άρεσε ότι ένιωσα το τοκετό μου κανονικότατα!!!

mariazei
13-03-10, 13:30
Γεννησα την πριγκιπισσα μου με καισαρικη γιατι βγηκε λιγο νωρισ οποτε επρεπε να κανουμε καισαρικη για να μην ζοριστει.Παντα φανταζομουν μια φυσιολογικη κ τελειομηνη γεννα κ η αληθεια ειναι πωσ ακομη κ τωρα αναρωτιεμαι γιατι??? Σημασια βεβαια δεν εχει ο τροποσ που ερχονται στον κοσμο αρκει να ειναι γερα.

maman
13-03-10, 19:45
Γέννησα το κοριτσάκι μου πριν 2 χρόνια με φυσιολογικό τοκετό,τώρα περιμένω δίδυμα και θα κάνουμε καισαρική για περισσότερη ασφάλεια.

didumomama
16-03-10, 13:53
Εγώ γένησα τα διδυμάκια μου με καισαρική, 5 εβδομάδες νωρίτερα απο την ΠΗΤ. Είχα πάει για το συνηθισμένο εβδομαδιαίο υπέρηχο, χωρίς καμια υποψία ότι θα μας πει να γενήσουμε, αλλά επειδή ο μικρός είχε πέσει σε ρυθμό ανάπτυξης και τον έβλεπε λίγο πιεσμένο, μας έδωσε ραντεβού στο μαιευτήριο την επόμενη μέρα το πρωϊ.

ΛΟΥΛΟΥΔΙ
17-03-10, 10:39
Γειά σας .Είμαι καινούργιο μέλος και σας χαιρετώ όλους .
Έχω μία κορούλα 2 ετών την οποία γέννησα με καισαρική γιατί αρχίζαν και πέφταν οι παλμοί της από τις πρώτες κιόλας συσπάσεις .
Είχα κάνει επισκληρίδιο αλλά τελικά αφού γεννήθηκε η μικρή μου κάνανε και ολική αναισθησία γιατί έπαθα αιμοραγία .Ευτυχώς πήγαν όλα καλά

Κοκορίκα
19-03-10, 12:58
Δυστυχώς με καισαρική. Η μικρούλα μας περνούσε καλά εντός και δεν αποφάσιζε να βγει. Δεν ξέρω αν όντως ήταν αναγκαία η καισαρική ...Με στενοχωρεί το γεγονός ότι την υπέστην και η τομή δεν παύει να μου το υπενθυμίζει...

natasa27
27-03-10, 17:05
Με καισαρική. Ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αλλά δεν έγινε. Έσπασαν τα νερά στις 9 το πρωί και γέννησα με καισαρική την επόμενη μέρα στις 9 το πρωί. Είχα πόνους αρκετούς αλλά το παιδί ήταν 4.320 και είχα στεγνώσει σχεδόν οπότε πήγαμε καισαρική. Τώρα με το δεύτερο το σκέφτομαι για φυσιολογική αλλά θα δούμε. Καλά να βγεί το παιδί και ας βγει όπως θέλει.

BIBH2010
30-03-10, 18:28
Για δεύτερη φορα με καισαρική. Την πρώτη φορά με ολική νάρκωση τη δεύτερη με
ραχιαια. Φοβήθηκα πολύ αλλά άξιζε γιατί άκουσα το κλάμα του γιού μου και τον είδα
αμέσως.

lame
30-03-10, 19:18
εγω πηγαινα για φυσιολογικο γυρω στις 24 απριλιου αλαλ δυστυχως ο πλακουντας μου αντι να ανεβαινει τους τελευταιους μηνες κατεβηκε κι αλλο σε οριακη αποσταση απο τον τραχηλο και θα γεννησω πρωτα ο θεος τελικα 9/4 με καισαρικη...

nti na
31-03-10, 14:00
με καισαρική.....φυσικά και θα ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά!!!έχω δισκοκήλη και οι γιατροί (γυναικολόγος και ορθοπεδικός) δεν ήθελαν σε καμία περίπτωση να γεννήσω φυσιολογικά!!!
για τα δικά μου δεδομένα ο πόνος από το δεύτερο εικοσιτετράωρο έως και το δέκατο περίπου ήταν σχεδόν αφόρητος......!!
ελπίζω και εύχομαι όταν πρώτα ο Θεός κάνω και δεύτερο παιδάκι να έχω κάνει κάτι για την δισκοκήλη και γεννήσω φυσιολογικά....!!!

elizaa
31-03-10, 14:11
εγω δοξα το Θεο και τα δυο μου παιδακια τα γεννησα φυσιολογικα...πονεσα πολυ αλλα αξιζε τον κοπο...ειναι απιστευτη εμπειρια...
να στε ολες καλα ....

nancy-man
03-04-10, 09:53
ηθελα να γεννησω φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο αλλα η μικρη μου τεμπελα ηταν στη ιδια θεση (ισχυακη) απο τον 5ο μηνα και δεν ελεγε να κουνησει... Γεννησα πριν 10 μερες με καισαρικη και επισκληριδιο (παρολο που τη φοβαμαι από τα όσα ακούσει) γιατι την ολικη δεν τη σκεφτομουν καθολου. Είδα τη μικρη μου πασχαλιτσα αμεσως μολις βγηκε και δεν ενοιωθα καθολου πονο. Πονακια ειχα μετα, φυσικο ειναι με τοσα στρωματα κομμενα και ραμμενα. Δοξα το Θεο ολα πηγαν καλα, εχω τη μπουμπου μου αγκαλια και το τελευταιο που με απασχολει ειναι ο τροπος που ηρθε. Εξαλλου για μενα φυσιολογικη γεννα ειναι αυτη που εχει ως αποτελεσμα μια γερη μαμα κι ενα ακομα πιο υγιες μωρο!!!:-D:-D:-D:-D:-D

maestria
07-04-10, 23:03
Καισαρική κι εγώ, γιατί ο μικρός πήρε πολλές μέρες μετά την 40η εβδομάδα, δεν κατέβαινε, δεν είχα διαστολή, ΤΙΠΟΤΑ και άρχισαν να γίνονται ακανόνιστοι οι χτύποι της καρδιάς του.
Τι να κάνουμε; Γερές να ήμαστε και να τα χαιρόμαστε :)

Titi_S
12-04-10, 12:18
με καισαρική, λόγω διαβήτη κύησης...
Δεν ήθελε ο γιατρός να ρισκάρουμε...
Έπαιρνα και ενέσιμη ινσουλίνη, οπότε το πιο ασφαλές ήταν η καισαρική...
Και στο δεύτερο - όλα να πάνε καλά - μάλλον τα ίδια θα γίνουν.

lame
16-04-10, 21:55
τελικα ο θεος την φωτισε την γιατρο μου και καναμε καισαρικη...τους τελευταιους μηνες οι υπερηχοι μας εδειχναν χαμηλο πλακουντα..η αποσταση του απο τον τραχηλο ηταν 3,5 εκατοστα...θα μπορουσε να το ρισκαρει και να γεννησω κανονικα αλλα δεν το εκανε...τελικα κατα την διαρκεια της καισαρικης εκανα πολυ μεγαλη αιμορραγια γιατι ειχα ενα σπανιο φαινομενο..κιρσους στην μητρα!! μου ειπε οτι εχω πολυ μεγαλα αγγεια εκ φυσικου μου και με την εγκυμοσυνη διογκωθηκαν εαν γεννουσα κανονικα θα ειχα πααρα πολυ μεγαλη αιμορραγια την οποια δεν θα ηξεραν απο που ειναι και πως να την σταματησουν!!!
ημουν ξυπνια στο χειρουργειο και θυμαμαι εκαναν 10 λεπτα τουλαχιστον για να σταματησουν την αιμορραγια....δεν το μετανιωσα καθολου που καταληξαμε σε αυτη την αποφαση σωθηκα στην κυριολεξια...πονεσα πολυ τις πρωτες 2-3 μερες αλλα τωρα πια οταν βλεπω το παιδι μου τα ξεχνω..

ΗΛΙΑ
16-04-10, 22:27
Με φυσιολογικο τρεις φορες χωρις επισκληριδιο

sevoula
16-04-10, 23:30
lame να σου ζήσει ο γιόκας σου!χαίρομαι για σένα. περίμενα νέα σου όλο αυτό το διάστημα.συγχαρητήρια!

Maniak
19-04-10, 14:45
Κοριτσια χαρα στο κουραγιο σας και συγχαρητηρια, διαβαζω για πολλες για φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο....εγω γεννησα με φυσιολογικο μεν, με επισκληριδιο δε!

sofia 29
20-04-10, 18:48
Γενησα φυσιολογικα με προκληση μετα απο παραμονη 2 μηνων στο νοσοκομειο χωρισ επισκληριδιο με προβλημα ,το μωρο ψηλα,πολυ στενη λεκανη και εναν καθηγητη ,3 γιατρους και 4 μαιες να μου σπρωχνουν την κοιλια.Δυσκολος τοκετος αλλα ο μπεμπης με κανει να τα ξεχναω ολα!!!

Stellinula
20-04-10, 20:52
Γενησα φυσιολογικα με προκληση μετα απο παραμονη 2 μηνων στο νοσοκομειο χωρισ επισκληριδιο με προβλημα ,το μωρο ψηλα,πολυ στενη λεκανη και εναν καθηγητη ,3 γιατρους και 4 μαιες να μου σπρωχνουν την κοιλια.Δυσκολος τοκετος αλλα ο μπεμπης με κανει να τα ξεχναω ολα!!!

Παραμονή 2 μηνών????:shock::shock::shock::shock::shock:

Θα κάνω καισαρική με επισκληρίδιο πάει και τελείωσε λέμε....Αυτά διαβάζω και δεν υπάρχει περίπτωση να κοιλοπονάω ούτε για 2 ώρες.....Ας κοιλοπονάω αφου έχω το αγγελούδι μου στην αγκαλιά μου....8-)8-)

jesgk
20-04-10, 23:13
Παραμονή 2 μηνών????:shock::shock::shock::shock::shock:

Θα κάνω καισαρική με επισκληρίδιο πάει και τελείωσε λέμε....Αυτά διαβάζω και δεν υπάρχει περίπτωση να κοιλοπονάω ούτε για 2 ώρες.....Ας κοιλοπονάω αφου έχω το αγγελούδι μου στην αγκαλιά μου....8-)8-):mrgreen:

vanoula
20-04-10, 23:40
Καλησπέρα κορίτσια! Εγώ γέννησα στισ 6/02 και πήγαινα για φυσιολογικό τοκετό. Τελικά αφού τράβηξα όλους τους πόνους της γέννας ο τράχηλος δεν είχε καθόλου διαστολή, έκανα επισκληρίδιο γιατί δεν άντεχα καθόλου, οι σφυγμοί του μπέμπη έπεφταν κατακόρυφα και τελικά με πήγαν τρέχοντας για καισαρική. Ευτυχώς όλα καλά στο τέλος!

duein October
21-04-10, 00:44
Κορίτσια καλησπέρα!
Παρακολουθώ το φορουμ καιρό αλλα πρωτη φορά γραφω. Είμαι στον τέταρτο μηνα μου (πρώτη εγκυμοσύνη!) και γιατρός μου είναι ο κ. Χασιάκος. Τον συνάντησα πρώτη φορά πριν λίγες μέρες, μου φάνηκε πολύ καλός. Όμως θέλω να ρωτήσω το εξής: επειδή ενδιαφέρομαι για απόλυτα φυσιολογικό τοκετο (χωρίς κανένα φάρμακο απολύτως) θα ήθελα οι πιο έμπειρες να μου πείτε αν ο συγκεκριμένος γιατρός δέχεται να ακολουθήσει αυτή την τακτική.
Ευχαριστώ!!

jesgk
21-04-10, 12:02
Κορίτσια καλησπέρα!
Παρακολουθώ το φορουμ καιρό αλλα πρωτη φορά γραφω. Είμαι στον τέταρτο μηνα μου (πρώτη εγκυμοσύνη!) και γιατρός μου είναι ο κ. Χασιάκος. Τον συνάντησα πρώτη φορά πριν λίγες μέρες, μου φάνηκε πολύ καλός. Όμως θέλω να ρωτήσω το εξής: επειδή ενδιαφέρομαι για απόλυτα φυσιολογικό τοκετο (χωρίς κανένα φάρμακο απολύτως) θα ήθελα οι πιο έμπειρες να μου πείτε αν ο συγκεκριμένος γιατρός δέχεται να ακολουθήσει αυτή την τακτική.
Ευχαριστώ!!
Κι εγώ τον Χασιάκο είχα, γέννησα κ τις δύο φορές με ΦΤ χωρίς επισκληρίδιο ή άλλη χορήγηση φαρμάκων, δεν νομίζω να έχεις θέμα. Πολλές έχουν τον ίδιο γιατρό. Με το καλό.

duein October
21-04-10, 16:02
Ευχαριστώ πολύ, με καθησυχαζεις. Ισως λίγο κουτή ερώτηση αλλά είμαι άσχετη: Φαντάζομαι ότι δεν τίθεται θέμα επιλογής άλλης στάσης τοκετού πέραν της κλασικής, όταν μιλάμε για γέννα στο Αρεταιειο, έτσι? Ρωτάω επειδή γνωρίζω ότι η πιο επώδυνη στάση τοκετού είναι η ξαπλωτή, αλλά φαντάζομαι ότι σε νοσοκομεία δε σε αφήνουν να επιλέξεις ...Οποια γνωρίζει κάτι ας με κατατοπίσει, please...:shock:

sofia 29
21-04-10, 16:34
Καλησπερα κοριτσια.stellinula μην ανησυχεις, ολα καλα θα πανε για σενα και το αγγελουδι σου.ο φυσιολογικος τοκετος ειναι μια θαυμασια εμπειρια που αν εχεις επιλογη δεν πρεπει να χασεις.εγω ετυχε να εχω προβλημα ,πολλα κοριτσια απο εδω οπως θα διαβασες δεν ειχαν και τα πηγαν υπεροχα!!!

mirabelle
22-04-10, 22:34
φυσιολόγικά με τεχνητούς πόνους..δεν ήθελα επισκληρίδιο αλλά 20 λεπτα πριν γεννήσω παρέδωσα! την επόμενη φορά θα κάνω καλύτερη προπόνηση στις αναπνοές και στις ασκήσεις και ελπίζω να τα καταφέρω! πάντως, ο τοκέτός ήταν η πιο έντονη, σοκαριστική, πραγματική και ομορφότερη εμπειρία της ζωής μου! απίστευτα συναισθήματα! duein October, σου ευχομαι να το ζήσεις και να το ευχαριστηθεις όπως θέλεις!

karoylini
22-04-10, 23:06
εγω γεννησα με φυσιολογικο τοκετο ειχα κλεισει τον μηνα μου και με προκληση αλλα δεν αντεχω τον πονο οποτε εκανα επισκληριδιο !!! Γνωμη δικη μου ειναι οτι δεν υπαρχει λογοσ να πονας αφου υπαρχει η επισκλ. !! πηγαν ολα πολυ καλα!!
υπαρχει ομως και το ενδεχομενο μα μην πιανει η επισκλ. σε μια φιλη μου την εκαναν 8 δοσεισ επισκλ. γιατι δεν την επιανε καλα κι οταν εφτασε η στιγμη να γεννησει καταλαβαινε οχι πολλα πραγματα αλλα πονουσε

katerinakok
25-04-10, 09:40
Γέννησα με καισαρική ένα υγιέστατο αγοράκι 3830γρ. στο "Έλενα". Οι λόγοι της καισαρικής: το παιδί ψηλά, προχωρημένη εγκυμοσύνη (40+3ημ), η ηλικία μου (38 ετών), και ο κίνδυνος να το βγάλει το παιδί με κουτάλες σε περίπτωση φυσιολογικού τοκετού (τάδε έφη ο "αγαπητός" μου γιατρός).
Λόγω άγχους μου θεώρησα ότι έτσι θα είναι αφού το λέει ο γιατρός, στον οποίον σημειωτέον είχα εκφράσει την δυσαρέσκειά μου για καισαρική. Για να μου "χρυσώσει" το χάπι λοιπόν έκανε και καλά πρόκληση τοκετού κατά την οποία δεν είχα σχεδόν καθόλου πόνους.
Προφανώς στο μυαλό του είχε να κάνει καισαρική για να ξεμπερδεύει και να σχολάσει στην ώρα του (δεν θα ξεχάσω τη στιγμή που όταν έλεγξε τη μήτρα για υπολλείματα πλακούντα και την πίεσε είπε "κάτσε να τελειώνουμε γιατί θέλω να φύγω")
Αποτέλεσμα: δεν βίωσα τους πόνους της γέννας ούτε την χαρά να ακούσω το πρώτο κλάμα του παιδιού αφού η καισαρική έγινε με ολική νάρκωση, ξύπνησα από την νάρκωση μέσα σε φρικτούς πόνους και όταν μου φέραν το παιδί 4 ώρες σχεδόν μετά τη γέννησή του το κοιτούσα και δεν είχα το κουράγιο και δυστυχώς ούτε τη διάθεση να το αγκαλιάσω. Ο θηλασμός "πήγε πίσω", η κατάθλιψη χτύπησε την πόρτα μου και όταν πήγα στον γιατρό στις 40 μέρες για να με δει και του είπα ότι έπαθα κατάθλιψη λόγω της καισαρικής η απάντησή του ήταν: "να δεις τι θα πάθαινες αν γεννούσες φυσιολογικά". Όσο για το αν θα μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά στο μέλλον η απάντηση ήταν άμεση: "έκανες καισαρική, και το επόμενο με καισαρική" (είναι δυνατόν να χαλάσουμε το πρόγραμμά μας).
Και να μην ξεχάσω την "υποστήριξή του" στο θέμα του θηλασμού: όταν του τηλεφώνησα 5 μέρες μετά τη γέννα γιατί πονούσαν πολύ οι θηλές μου για να τον ρωτήσω τι να κάνω, οι οδηγίες του ήταν οι εξής: πάρε τα τάδε χάπια 2 μέρες, φόρα στενό στηθόδεσμο για 15 μέρες και το γάλα θα κοπεί" (ευτυχώς που η αγαπημένη μου φαρμακοποιός δεν μου έδωσε τα χάπια και που χάρη σε αυτήν και σε σας θηλάζω ακόμη το μωρό μου - 3 μηνών σχεδόν-και μάλιστα αποκλειστικά).
Συγνώμη που επεκτάθηκα τόσο πολύ αλλά θα έσκαγα αν δεν τα έλεγα.

Mamoli
25-04-10, 10:36
Γέννησα στις 24/2/10 ένα υπέροχο κοριτσάκι! Έκανα καισαρική λόγω ισχιακής προβολής! Αν και φοβόμουν τρελά το νυστέρι (δεν είχα ξανακάνει εγχείρηση ποτέ), η καισαρική αποδείχτηκε παιχνιδάκι και η συγκίνηση μου τεράστια! Γέννησα με επισκληρίδιο και όχι με ολική!

ΛΥΔΙΑΚΙ
25-04-10, 12:56
Και εγώ γέννησα με φυσιολογικό και χωρίς επισκληρίδιο και χαίρομαι για αυτήν μου την απόφαση. Πήγα στο μαιευτήριο τελευταία στιγμή (γύρω στις 4μμ) και 6.50μμ γεννήθηκε η Λυδία! Η μαία μου είναι θεά -της βγάζω το καπέλο (Λαμπρινή την λένε). Εκείνη με βοήθησε σε όλα και στην απόφαση αυτή για την επισκληρίδιο. Έφυγα και μία μέρα νωρίτερα από το μαιευτήριο. Τόσο καλά πήγε, ούτε ράμματα ούτε τίποτα.
Αν έκανα και δεύτερο παιδάκι (γιατί ακόμα δεν θέλω), πάλι έτσι θα το έκανα!

katerinakok
25-04-10, 13:03
Λυδιάκι στο ΙΑΣΩ γέννησες; Κι αν ναι με ποιον γιατρό;

HUANMIRO
26-04-10, 13:47
Στο πρώτο κ.τ. με επισκληρίδιο λόγω διπλής περιτύλιξης του ομφάλιου λώρου.Ο γιατρός ήταν ανένδος για φυσιολογικό. Στο δεύτερο κ.τ. με επισκληρίδιο ξανά λόγω του ότι δεν είχαν περάσει 3 χρόνια απο την πρώτη κ.τ. Η απογοήτευση μου ήταν μεγάλη,πάντα ήθελα να έχω την εμπειρία του φ.τ. είχα κάνει μαζί με το σύζυγο μου σεμινάριο σε labour support για φυσικο τοκετό ,χωρίς επεμβάσεις, φάρμακα και κλπ. Έμεινα στα όνειρα. Τώρα το ξεπέρασα σημασία έχει ότι και τα δύο μου παιδάκια είναι μια χαρά.:D:D:D

Agni-Maria
29-04-10, 11:09
κ στα δυο μου παιδια πριν απο 24 κ 26 χρονια γεννησα φυσιολογικα!!!!!

axami
01-05-10, 00:21
ήθελα με φυσιολογικό αλλά... μπα... γέννησα τελικά με :???:
καισαρική δυστυχώς!!! όλα πήγαν καλά .... όμως ....ευτυχώς:rolleyes:

mimakoulini
04-05-10, 00:06
καλησπερα κοριτσια εγω γεννησα με προκληση φυσιολογικου τοκετου γιατι ο μπεμπης μας ηταν μεγαλος 3800 μου εσπασαν τα νερα ο γιατρος με την μαια μου κ φυσικα εκανα κ επισκληριδιο.....μπηκα στις 6.30 κ 10.00 ειχα γεννηση.
μια ωρα αντεξα με πονους κ μετα επισκληριδιο ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΑΛΗΨΗ.
τωρα που εχουν περασει 8 μηνες κ το σκεφτομαι τελικα δεν ηταν τοσο οι πονοι αλλα που δεν αντεχα την ολη κατασταση στο νοσοκομειο με ολους απο πανω μου μιας κ δεν ειχα ξαναμπει σε νοσοκομειο ΠΟΤΕ στην ζωη μου...
ευχαριστως ξανα μενω εγκυος κ σημερα αν μπορουσα θελω πολυ να το ξανα ζησω αυτο κ πιστευω οτι ολες αξιζουμε μια τετοια εμπειρια στην ζωη μας!!!!
:D:D:D:D:D:D:D:D

olenaki
04-05-10, 00:40
κοριτσια θα πω και εγω την ιστοριουλα μου...δεν ειμαι και Αθηναια τη πολη δεν ηξερα οπως και γιατρους...Νεα,26 εμεινα εγγυος με το πρωτο μου παιδακι,για γιατρο ειχα το γιατρο του ΙΚΑ που μου εγραφε φαρμακα δηλ.ασβεστιο,φολικο οξη και αλλα και μου εδινε υπερηχογραφιματα.Καλος γιατρος!!!Ειχα μικρα προβληματα οπως το μωρο ηταν πολυ κατω(λογο βαρους)ομως δεν θα ξεχασω ποτε πως γεννησα το αγγελουδι μου-στο νοσ.Αλεξανδρα με γιατρο της εφημεριας,με μια καλη κοπελλα να με βοηθαει πως να ανασαινω...Αχ-ποναγα,αλλα αυτος πονος ηταν τοσο γλυκος-ερχοταν το μωρακι μου,και αυτος ποναγε και εκανε υπομονη και ετσι τα καταφερα-ημουν η πιο ησιχη...και δεν φοβιθηκα ουτε στη 2 ουτε στη 3 εγγυμοσηνη-ολα με το γιατρο του ΙΚΑ.ολους στην "Αλεκσανδρα" με εφημερευοντους γιατρους και θελω να πω-η γεννα σε κανει ΜΗΤΕΡΑ,το νιωθεις,εισαι ΗΡΩΙΔΑ-αυτη ειναι η φυση μας,με αλλους τροπους μονο για φοβιτσιαρηδες ειναι-και ΑΛΗΘΙΝΗ γυναικα δεν φοβαται τιποτα-υγεια να εχει...

νκκ284
04-05-10, 08:53
Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο. Πήγα για ραντεβού στο γιατρό και αφού με τσέκαρε, μου λέει "εσύ γεννάς"!! Το ραντεβού ήταν στις 10:00, μέχρι να με ετοιμάσουν, να μου δώσουν δωμάτιο, να δυναμώσουν οι πόνοι, πέρασε η ώρα... Ώρα 13:50 κρατούσα αγκαλιά το κοριτσάκι μου! Οι πόνοι είναι μεν δυνατοί, αλλά αξίζουν τον κόπο, αφού τελειώνουν με ένα γλυκό πλασματάκι στην αγκαλιά σου! Και όλα ξεχνιούνται μετά! Ευχαριστώ τον Θεό και την Παναγιά που με βοήθησαν και πήγαν όλα καλά!

v & a
04-05-10, 09:17
Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο. Πήγα για ραντεβού στο γιατρό και αφού με τσέκαρε, μου λέει "εσύ γεννάς"!! Το ραντεβού ήταν στις 10:00, μέχρι να με ετοιμάσουν, να μου δώσουν δωμάτιο.......μεχρι εδω κι εγω τα ιδια. αλλα την επισκληριδιο δε την εχανα με τιποτα! μεσα σε 4 ωρες μαξ. γεννησα κ τις 2 φορες και φυσικα τη 2η πολυ πιο γρηγορα ευκολα και χωρις καν ενα παυσιπονο μετα την δραση της επισκληριδιου,γελουσαν οι νοσηλευτριες κ μου λεγαν "να δεις που θα μας χρειαστεις για υποθετο!!!!" ...ακομα περιμενουν!:p:p:p:p

sevoula
04-05-10, 09:41
Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, χωρίς επισκληρίδιο. Πήγα για ραντεβού στο γιατρό και αφού με τσέκαρε, μου λέει "εσύ γεννάς"!! Το ραντεβού ήταν στις 10:00, μέχρι να με ετοιμάσουν, να μου δώσουν δωμάτιο, να δυναμώσουν οι πόνοι, πέρασε η ώρα... Ώρα 13:50 κρατούσα αγκαλιά το κοριτσάκι μου! Οι πόνοι είναι μεν δυνατοί, αλλά αξίζουν τον κόπο, αφού τελειώνουν με ένα γλυκό πλασματάκι στην αγκαλιά σου! Και όλα ξεχνιούνται μετά! Ευχαριστώ τον Θεό και την Παναγιά που με βοήθησαν και πήγαν όλα καλά!
με το καλό το δεύτερο!

fotini33
08-05-10, 13:15
και εγώ φυσιολογικά, και χωρίς επισκληρίδιο...
φοβερή εμπειρία, σίγουρα θα το ξανακάνω :):):)

Κακός_Μπαμπάς
13-05-10, 13:25
3 καισαρικές για τη σύζυγό μου

DEPY27
19-05-10, 13:47
καλημερα!θα ηθελα να ρωτησω κατι.ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.πριν 3 χρονια ειχα κανει μια εκτρωση.τωρα ειμαι εγκυος και ειμαι στον μηνα μου.γενικα δεν ειχα προβληματα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εκτος απο τον χαμηλο αιματοκριτη (26.5).την αλλη εβδομαδα θα γεννησω και μαλλον θα παω καισαρικη γιατι δεν εχει γυρισει το μωρο.η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει προβλημα που θα κανω καισαρικη λογω του οτι ειχα κανει την εκτρωση!!!!

v & a
19-05-10, 13:50
καλημερα!θα ηθελα να ρωτησω κατι.ελπιζω να ειμαι στο σωστο θεμα.πριν 3 χρονια ειχα κανει μια εκτρωση.τωρα ειμαι εγκυος και ειμαι στον μηνα μου.γενικα δεν ειχα προβληματα σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου εκτος απο τον χαμηλο αιματοκριτη (26.5).την αλλη εβδομαδα θα γεννησω και μαλλον θα παω καισαρικη γιατι δεν εχει γυρισει το μωρο.η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει προβλημα που θα κανω καισαρικη λογω του οτι ειχα κανει την εκτρωση!!!!
νομιζω πως πιο πολυ θα πρεπει να ανησυχησεις για το παραπανω αιμα που θα χασεις (αφου εχεις ηδη χαμηλο αιματοκριτη) λογω καισαρικής παρά γι αυτο...ολοκληρη εγκυμοσυνη πέρασες, τωρα θα χεις προβλημα? (Οσο για το αν εχει γυρισει το μωρο ενα σου λεω...εμενα μου το γυρισε ο γιατρος ΕΠΙΤΟΠΟΥ.)

DEPY27
19-05-10, 13:59
μου εκανε ενεσεις σιδηρου και ανεβηκε στο 28.5 πριν 10 μερες.τωρα δεν ξερω ποσο ειναι.μου ειπε να κανω καισαρικη γιατι το μωρο ειναι ανασκελα και το κεφαλακι του δεν εχει μπει στην λεκανη και οτι εχω στενη λεκανη.την περασμενη εβδομαδα το μωρο ηταν 3080.σημερα θα παω παλι στον γιατρο.θα εχει μια καλυτερη εικονα μου ειχε πει.

Konstantina-Kl
19-05-10, 15:02
Γεννησα με φυσιολογικο και χωρις επισκληριδιο, μεσα σε 3 ωρες!! χιχιχ:mrgreen:

pmarg
19-05-10, 18:56
Γεννησα και τα δυο παιδια μου φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο, ευκολα και γρηγορα.

Marielen
24-05-10, 23:19
Πριν από 5 χρόνια έφερα στον κόσμο την κόρη μου με καισαρική τομή με ολική νάρκωση καθώς μένω σε επαρχεία και δεν υπάρχει δυνατότητα επισκλιρίδιου. Ο λόγος μεγάλο μωρό 4.150 ανεμπέδωτο. Έσπασαν κανονικά τα νερά μου πέρασα τους πόνους περιμέναμε μήπως και κατέβει το μωρό αλλά μάταια, οπότε μπήκα για καισαρική τομή προς μεγάλη μου απογοήτευση καθώς και τους 9 μήνες της εγκυμοσύνης μου προετοιμαζόμουν για ένα φυσιολογικό τοκετό. Τώρα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου θα μπω για άλλη μια φορά με προγραμματισμένη καισαρική. Το μείον της όλης υπόθεσης είναι ότι μετά την ολική νάρκωση δεν έχεις το κουράγιο να πάρεις το αγγελούδι σου αγκαλιά να ζήσεις τη στιγμή, όταν συνέρθεις όλα φαντάζουν σαν ένα όνειρο. Συν τους πόνους της επέμβασης μετά. Και δεν συζητώ για την πείνα των 3 ημερών μέχρι να ενεργοποιηθεί το έντερο:lol: κόντεψα να φάω το κρεββάτι :mrgreen: Βέβαια μετά όλα ξεχνιούνται;)

evangelie roz
27-05-10, 10:53
Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στις 03/04/09 (9 ημέρες πριν την τελική ημερομηνία), λόγω υψηλής πίεσης και λευκών, με τεχνητούς πόνους, φυσικά με επισκληρίδιο, μετά από 14 ώρες αναμονής. Τις 4 τέσσερις πρώτες ώρες πόναγα, αλλά μετά ο Θεός έπλασε την επισκληρίδιο και νόμιζα ότι είχα πάει εκδρομή ένα πράγμα! Η μαία και η γιατρός μου, μου συμπαραστάθηκαν απίστευτα όλες αυτές τις ώρες, είναι καταπληκτικές και οι δύο και δεν τις αλλάζω με τίποτα!
Όμως, αν άντεχα τον πόνο δεν θα επέλεγα να κάνω επισκληρίδιο γιατί μετά με πόναγε στο σημείο εκείνο όταν είχα συγκεκριμένες στάσεις, όταν κουραζόμουν, κτλ. Αν κάνω δεύτερο, δεν θα επέλεγα να κάνω επισκληρίδιο. Πάντως ψηφίζω υπέρ φ.τ. και ευχαριστώ απεριόριστα την γιατρό μου που πάλεψε γι' αυτό.

evangelie!

konstantinaki
27-05-10, 20:24
Γέννησα πριν 1 χρόνο με καισαρική γιατί το κοριτσάκι μου δεν είχε γυρίσει καθόλου και σπάσαν τα νερά στην 38η εβδομάδα, Το δυσάρεστο της όλης υπόθεσης ήταν η ολική νάρκωση γιατί δεν έπιασε η επισκληρίδιος και το ότι ανέβασα πίεση 19 η οποία έπεσε απότομα στο 7. Αφού τελείωσε αισίως (χάρη στον υπέροχο γιατρό μου) όλο αυτό έκανα και 10 μέρες να συνέλθω.

#ΕΛΕΝΑ#
02-06-10, 23:53
με φυσιολογικο και στις δυο γεννες και πολυ ευκολα μπορω να πω......και η πλακα ειναι οτι εκανα επισκληριδιο 10 λεπτα πριν γεννησω το μπεμπη,,,,, με επιασε μετα......καλο.......

alex4
03-06-10, 00:04
Και εγώ γέννησα 4 μωράκια φυσιολογικά, τα 2 πρώτα χωρίς επισκληρίδιο και τα 2 επόμενα με επισκληρίδιο. Τέλειες εμπειρίες, ιδίως η πρώτη που σου είναι όλα πρωτόγνωρα, σαν ένα όνειρο!!!

Την πρώτη φορά που έκανα επισκληρίδιο ένιωθα πολύ περίεργα μετά. Μα καθόλου πόνο? Λες και είχα πάει για καφέ! Έως τύψεις μπορώ να πώ ότι ένιωσα για λίγο, και φόβο για το αν πάθει κάτι το μωρό μου (γιατί δεν μου φαινόταν φυσιολογικό να μην πονέσω). ;)

elfamp
03-06-10, 00:06
χα χα Ελενα ειχαμε ακριβως την ιδια περιπτωση στην 1η γεννα μου...!
φυσιολογικη και εκανα και εγω επισκληριδιο 10 λεπτα πριν γεννησω.. και μετα μια θολουρα
τι να λεμε
και η 2η γεννα ηταν φυσιολογικη αλλα εκει εκανα ετσι κι'αλλιως επισκληριδιο γιατι ηταν τα διδυμακια μου..!!!

#ΕΛΕΝΑ#
03-06-10, 08:52
χα χα Ελενα ειχαμε ακριβως την ιδια περιπτωση στην 1η γεννα μου...!
φυσιολογικη και εκανα και εγω επισκληριδιο 10 λεπτα πριν γεννησω.. και μετα μια θολουρα
τι να λεμε
και η 2η γεννα ηταν φυσιολογικη αλλα εκει εκανα ετσι κι'αλλιως επισκληριδιο γιατι ηταν τα διδυμακια μου..!!!

να σου ζησουν....ναι ακριβος μια θολουρα.... στην κορη μου ειχα συσπασεις απο 15.00 και γεννησα 10.30 την επομενη μερα δηλ 19.30 ωρες συσπασεις και αντεχα τοτε!!! δεν εκανα επισκληριδιο τοτε και πιστευω ειναι καλυτερα χωρις...

elfamp
03-06-10, 22:33
να σου ζησουν....ναι ακριβος μια θολουρα.... στην κορη μου ειχα συσπασεις απο 15.00 και γεννησα 10.30 την επομενη μερα δηλ 19.30 ωρες συσπασεις και αντεχα τοτε!!! δεν εκανα επισκληριδιο τοτε και πιστευω ειναι καλυτερα χωρις...

να σου ζησουν και εσενα τα κουκλια σου!!
πω πω 19:30 ωρες συσπασεις!! και χωρις επισκληριδιο...Μπραβο !!

katerina pap
04-06-10, 10:00
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ,ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ!

#ΕΛΕΝΑ#
04-06-10, 15:07
να σου ζησουν και εσενα τα κουκλια σου!!
πω πω 19:30 ωρες συσπασεις!! και χωρις επισκληριδιο...Μπραβο !!
ευχαριστω πολυ....
ναι τοτε αντεχα ισως επειδη ηθελα πολυ να γνωρισω την μπεμπα μου!!!! ενωστον μπεμπη ειχα απο 10.00 και γεννησα 17.30 δεν αντεχα αλλο και εκανα επισκλ στο τελος.....αλλα και συσπασεις ηταν πολυ πιο δυνατες στην δευτερη γεννα....

ELLI_C
04-06-10, 16:11
Γέννησα με καισαρική και μου στοίχισε ΠΟΛΥ το ότι έχασα την εμπειρία του φ.τ. αλλά και το ότι μετά την επέμβαση ήμουνα άχρηστη στο παιδί μου και τον άντρα μου.
Ξεκίνησαν συσπάσεις και ποναλάκια στις 2 το μεσημέρι, στις 7 το απόγευμα μου έβαλε τεχνητούς πόνους και τελικά στις 9 μου το πήρε με κ.τ. γιατί λέει ήταν ψηλά το μωρό και δεν είχα διαστολή (εκ των υστέρων έμαθα ότι η διαστολή μου ήταν 2,5-3).
Είχε καμμιά παρόμοια εμπειρία?Με ενδιαφέρει γιατί πιστεύω ότι μπορούσε και να με περιμένει λίγο ακόμα...

λυδια νικ
04-06-10, 17:33
νεφελη η εμπειρια σου απο το κεντρο φυσιολογικου τοκετου ηταν καλη;σκεφτομαι οταν ξαναμεινω να παω εκει.

alex4
04-06-10, 20:06
Γέννησα με καισαρική και μου στοίχισε ΠΟΛΥ το ότι έχασα την εμπειρία του φ.τ. αλλά και το ότι μετά την επέμβαση ήμουνα άχρηστη στο παιδί μου και τον άντρα μου.
Ξεκίνησαν συσπάσεις και ποναλάκια στις 2 το μεσημέρι, στις 7 το απόγευμα μου έβαλε τεχνητούς πόνους και τελικά στις 9 μου το πήρε με κ.τ. γιατί λέει ήταν ψηλά το μωρό και δεν είχα διαστολή (εκ των υστέρων έμαθα ότι η διαστολή μου ήταν 2,5-3).
Είχε καμμιά παρόμοια εμπειρία?Με ενδιαφέρει γιατί πιστεύω ότι μπορούσε και να με περιμένει λίγο ακόμα...

Εγώ στην 4η γέννα (η 2η με επισκληρίδιο) πήγα προγραμματισμένα 38η εβδ. Το αργότερο 10.00 είχαν μπει οι τεχνητοί πόνοι, ε, μέχρι τις 15.00 η διαστολή προχώραγε σαν χελώνα, στο 4 είχε πάει μόνο! Αλλά απ'το 4-10 χρειάστηκαν 10΄περίπου! 15.15 γέννησα. Αλλά η περίπτωσή μου ήταν διαφορετική. Δεν ήταν η ώρα μου γι΄αυτό άργησα τόσο. Εσένα σε είχαν πιάσει οι πόνοι και σίγουρα ο γιατρός ξέρει καλύτερα. Αν όμως του είχες πει ότι θες οπωσδήποτε φυσιολογικό τοκετό ίσως ... Να σου ζήσει το μπεμπέ;-)

shadyfairy
04-06-10, 21:16
και εγώ προγραμματισμένα μια βδομάδα πιο πριν πήγα , επειδή είχα ζάχαρο και ο γιατρός μου είπε οτι σε αυτές τις περιπτώσεις ποτέ δεν αφήνουν την έγκυο να μπει στην τελευταία εβδομάδα. έλα όμως που ο μικρός μου είχε ακούσει την πιθανή ημερομηνία γέννησης και δεν ήθελε να βγει πιο νωρίς....:lol:
Έντεκα ώρες προσπαθούσε ο γιατρός να βγάλει τον μπέμπη και όντως το κεφαλάκι του είχε φανεί, αλλά.... ο μικρός ήταν ανάποδα ( η φατσούλα του ήταν προς τα επάνω ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι καλά ) και δεν μπορούσε με τίποτα να βγει . Επισκληρίδιο μου εκανε μεν αλλά μόνο στην αρχή και μικρή δόση γιατί όταν κατάλαβε την στάση του μικρού , μου είπε πως μόνο με πόνους υπήρχε η πιθανότητα να γυρίσει κανονικά ο μπέμπης. οφείλω να ομολογήσω πως μόλις έκλεισα 8ωρο ζήτησα από τον γιατρό να κάνω καισαρική αλλά ο γιατρός μου - ευτυχώς ή δυστυχώς - δεν "γουστάρει" την καισαρική και περίμενε να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για να προχωρήσουμε σε καισαρική . μετά από 3 ώρες και αφού δεν γινόταν διαφορετικά ( 11 ώρες συνολικά, το κεφάλι του μωρού να φαίνεται μεν αλλα να μην μπορεί να βγει ) προχώρησε σε καισαρική , η οποία όπως μου είπε ήταν και δύσκολη γιατί έπρεπε να τραβήξει πίσω το μωρό για να το βγάλει τελικά.

αλλά σημασία έχει πως.... τέλος καλό , όλα καλά ;)

alex4
04-06-10, 22:25
με φυσιολογικο και στις δυο γεννες και πολυ ευκολα μπορω να πω......και η πλακα ειναι οτι εκανα επισκληριδιο 10 λεπτα πριν γεννησω το μπεμπη,,,,, με επιασε μετα......καλο.......
;)
Έλενα βλέπω γεννήσαμε μαζί τα μπεμπουλίνια! Να μας ζήσουν.
Είναι το πιο ήσυχο απ'τα μωρά μου μέχρι στιγμής. Ελπίζω μεγαλώνοντας να μη γίνει γκρινιάρικο όπως η Κλέα μου (κι αυτή τοξοτάκι).

mikroulis14
05-06-10, 00:47
Εγώ γέννησα με καισαρική λόγω ισχιακής προβολής,βέβαια ήταν κάτι που δεν ήθελα απο την αρχή αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε διαφορετικά.Ο μπεμπάκος μου είναι τώρα 4 μηνών και θυμάμαι οτι έλεγα, δεν πρόκειται να ξεχάσω την καισαρική επέμβαση ποτέ και πως θα την ξανακάνω στο δεύτερο(πρώτα ο Θεός).
Αλλά τελικά όλα τα ξεχνάς και αυτοί οι πόνοι είναι γλυκοί!

#ΕΛΕΝΑ#
05-06-10, 01:22
;)
Έλενα βλέπω γεννήσαμε μαζί τα μπεμπουλίνια! Να μας ζήσουν.
Είναι το πιο ήσυχο απ'τα μωρά μου μέχρι στιγμής. Ελπίζω μεγαλώνοντας να μη γίνει γκρινιάρικο όπως η Κλέα μου (κι αυτή τοξοτάκι).

NA MAΣ ΖΗΣΟΥΝ!!!!! ναι και σ΄εμενα ειναι πολυ ησυχο μωρο... μαλλον κατι ειχε εκεινη η μερα!!!!:lol::lol::lol::lol:

#ΕΛΕΝΑ#
05-06-10, 01:38

πιστευω πως το λαθος μιας μητερας ειναι να παει στο νοσοκομειο μολλης αρχισουν οι συσπασεις!! βεβαια ποτε δεν ξερεις οποτε ειναι καμια φορα το σωστο.. μερικες γυναικες θελουν χρονο να ανοιξουν κατι που δενεχουν οι γιατροι.........................
εγω πηγα στο νοσοκομειο στις 7.00 το πρωι (1η γεννα)και αυτο επειδη με πηγαν ο αντρας μου και η πεθερα μου με το ζορι!!!:lol::lol::lol::lol: ηθελα να περιμενω και αλλο εγω!!:lol::lol::lol::lol::lol:(γεννησα 10.30) ηρθα στο μαιευτηριο με συσπασεις καθε 3 λεπτα με ανοιγμα 8 αν δεν κανω λαθος...οποτε εκει δεν ειχαμε χρονο γιαυτα, αλλα στην δευτερη γεννα ηρθα απλα για εξεταση στο γιατρο και εκει καταλαβαμε οτι ειχαν σπασει τα νερα μερες 1-2 δεν ξερω δεν καταλαβα ποτε εσπασαν:roll:! μου ειπαν με τεχνιτες θα παω ομως οσο με εξεταζαν απο κατω αρχισαν οι συσπασεις εκει τα ειδα ολα...αλλα ανοιγα καλα,,,αλλα περιμενε και αυτος (πολυ καλος γυναικολογος) πηγα 9 αν θυμαμαι καλα και γεννησα 17.30και εκει ειναι που βγηκε για λιγο ο γιατρος και εγω ζητησα επισκ και μου την εκαναν ηρθε και εβαλε τις φωνες στς νοσοκομες που μου την εκαναν 10 λεπτα πριν γεννησω.(:shock::shock::shock::shock: μα ρωτησα μια σε ποση ωρα θα γεννησω και λεει ε....κατα τις 22.00 δεν ανταχα αλλο και ζητησα:sad:)....
μια γνωστη μου πηγε με τεχνιτους δεν ανοιξε και εκαναν καισαρικη τομη...πιστευω εχει να κανει με το γιατρο!!!!

desperate_mary
05-06-10, 02:05
Επελεξα να κανω καισαρικη με ραχιαια ναρκωση...

ΜΙΚΡΟΥΛΙ
05-06-10, 10:36
Καλημερα κοριτσια απο την αρχη της εγκυμοσινης μου ηθελα να γεννησω φυσιολογικα.Μια βδομαδα πριν γεννησω πηγα στην γιατρο μου και μου ειπε οτι θα γεννησω με καισαρικη γιατι η μικρη ηταν με τα ποδια προς τα κατω.Θυμαμε οτι οταν βγηκα απο το ιατρειο της με επιασαν τα κλαματα γιατι ηθελα φυσιολογικη γεννα.Τελικα η μπεμπα μου ειχε αλλες βλεψεις..........Ξημερωνε Κυριακη και με επιασαν κατι πονακια.Πηγαμε στο μαιευτηριο 5:30 το πρωι και 6:00 πμ γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και η μπουμπου μου βγηκε με ισχιακη προβολη.
ΛΕΝΙΑ 21/9/2008

flora-flora
05-06-10, 13:01
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα !!!!!!!!!!!!!!! επεισοδιακές
και οι δυο γέννες μου …..τον γιο μου τον ξεγέννησε στην κυριολεξία ο άντρας μου , ο μικρός ήρθε 20 μέρες πιο νωρίς και μια και μένουμε σε νησί δεν είχα φύγει ακόμα να πάω Αθηνά αφού είχα λέει ακόμα χρόνο χαχαχα μου έσπασαν τα νερά και φύγαμε για το νοσοκομείο εκεί ο γιατρός δεν είχε φτάσει ακόμα και με την καθοδήγηση της νοσοκόμας ο άντρας μου κατάφερε και έφερε εις περας όλο τον τοκετό και ο πρώτος φυσικά που έπιασε τον γιο μου ήταν ο πατέρας του !!!!!!!!

marsolan
05-06-10, 16:59
Παρολο που σε ολη την εγκυμοσυνη βασανιστηκα απο εμετους και χασιμο κιλων,παρολο που επι 6 μερες πριν γεννησω εχασα 6 κιλα απο ξαφνικη υπερεμεση,παρολο που με παρακολουθουσαν επι 2 μερες με ορο κλπ,παρολο που ο οργανισμος μου "τρελλαθηκε" και οι εξετασεις ηταν ανησυχητικες για μενα(ευτυχως το μωρο ηταν πολυ καλα),παρολο που μεταφερθηκα σε νοσοκομειο και ο γιατρος μου δεν μπορουσε να παρευρεθει στην γεννα,παρολο που το μωρο εβγαινε με τον ωμο και την μπουνιτσα διπλα στο κεφαλακι του.....γεννησα το παιδακι μου 3090 στην 36η+1 με προκληση φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο!!!!!!!
Τρομερη εμπειρια...αν και πολυ αδυναμη τα καταφερα!!!
Να ειναι καλα ο γιατρος που με βοηθησε(κι ας τον βρηκαμε τελευταια στιγμη) και γενικα ολο το προσωπικο του νοσοκομειου που με εκαναν να νιωθω οσο πιο ανετα γινοταν σ'αυτην την δυσκολη στιγμη!!

alex4
05-06-10, 17:56
Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα !!!!!!!!!!!!!!! επεισοδιακές
και οι δυο γέννες μου …..τον γιο μου τον ξεγέννησε στην κυριολεξία ο άντρας μου , ο μικρός ήρθε 20 μέρες πιο νωρίς και μια και μένουμε σε νησί δεν είχα φύγει ακόμα να πάω Αθηνά αφού είχα λέει ακόμα χρόνο χαχαχα μου έσπασαν τα νερά και φύγαμε για το νοσοκομείο εκεί ο γιατρός δεν είχε φτάσει ακόμα και με την καθοδήγηση της νοσοκόμας ο άντρας μου κατάφερε και έφερε εις περας όλο τον τοκετό και ο πρώτος φυσικά που έπιασε τον γιο μου ήταν ο πατέρας του !!!!!!!!

Μπράβο σας! Ευτυχώς έχεις άντρα που αντέχει, φαντάζεσαι να λυποθυμούσε? Πάντως θα ήταν φανταστική εμπειρία για όλους σας.
Και ο δικός μου γιος (ο 1ος) ήρθε 1 μήνα νωρίτερα και ίσα που προλάβαμε να πάμε στο νοσοκομείο. Εφημερεύων γιατρός τον έπιασε! Ο άντρας μου πήγε να παρκάρει και όταν γύρισε του δώσαν τα συγχαρητήρια! Θυμάμαι είχε στενοχωρηθεί πολύ που δεν ήταν παρόν. Στις υπόλοιπες γέννες βέβαια ήταν μέσα από την αρχή ως το τέλος.

flora-flora
05-06-10, 18:05
Ευτυχώς δεν είχε τάσης λιποθυμίας μην σου πω ότι έδινε και κουράγιο σε μένα χαχχα σου λέει τώρα έπεσα στα βαθιά πρέπει να κολυμπήσω χαχαχαχα

alex4
11-06-10, 10:50
Καλημερα κοριτσια απο την αρχη της εγκυμοσινης μου ηθελα να γεννησω φυσιολογικα.......Πηγαμε στο μαιευτηριο 5:30 το πρωι και 6:00 πμ γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και η μπουμπου μου βγηκε με ισχιακη προβολη.
ΛΕΝΙΑ 21/9/2008

Αχ, κοπέλα μου με ισχιακή προβολή? Δηλ σαν να γέννησες διπλό μωρό! Κι εμένα η μάνα μου έτσι με γέννησε αλλά μετά από πάααρα πολλές ώρες και εκεί που υπέγραφε ο πατέρας μου για καισαρική, τα κατάφερε. Αλλά πόνεσε τόοοσο που το 2ο της παιδί το έκανε (αφού την είχα πρίξει ότι θέλω αδερφάκι) μετά από 7 χρόνια (την αδερφούλα μου)!
Ευτυχώς εσύ σε 30΄ γέννησες. Μπράβο, να σου ζήσει! :)

alex4
11-06-10, 11:07
και εγώ προγραμματισμένα μια βδομάδα πιο πριν πήγα , επειδή είχα ζάχαρο και ο γιατρός μου είπε οτι σε αυτές τις περιπτώσεις ποτέ δεν αφήνουν την έγκυο να μπει στην τελευταία εβδομάδα. έλα όμως που ο μικρός μου είχε ακούσει την πιθανή ημερομηνία γέννησης και δεν ήθελε να βγει πιο νωρίς....:lol:
Έντεκα ώρες προσπαθούσε ο γιατρός να βγάλει τον μπέμπη και όντως το κεφαλάκι του είχε φανεί, αλλά.... ο μικρός ήταν ανάποδα ( η φατσούλα του ήταν προς τα επάνω ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι καλά ) και δεν μπορούσε με τίποτα να βγει . Επισκληρίδιο μου εκανε μεν αλλά μόνο στην αρχή και μικρή δόση γιατί όταν κατάλαβε την στάση του μικρού , μου είπε πως μόνο με πόνους υπήρχε η πιθανότητα να γυρίσει κανονικά ο μπέμπης. οφείλω να ομολογήσω πως μόλις έκλεισα 8ωρο ζήτησα από τον γιατρό να κάνω καισαρική αλλά ο γιατρός μου - ευτυχώς ή δυστυχώς - δεν "γουστάρει" την καισαρική και περίμενε να εξαντλήσει όλα τα περιθώρια για να προχωρήσουμε σε καισαρική . μετά από 3 ώρες και αφού δεν γινόταν διαφορετικά ( 11 ώρες συνολικά, το κεφάλι του μωρού να φαίνεται μεν αλλα να μην μπορεί να βγει ) προχώρησε σε καισαρική , η οποία όπως μου είπε ήταν και δύσκολη γιατί έπρεπε να τραβήξει πίσω το μωρό για να το βγάλει τελικά.

αλλά σημασία έχει πως.... τέλος καλό , όλα καλά ;)

Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω τους γιατρούς που θέλουν να εξαντλήσουν όλες τις πιθανότητες για φυσιολογικό τοκετό, στην εποχή που ζούμε, έτσι? Δηλ γιατί να ταλαιπωρείται και η μαμά και το μωρό? Κάνε εκεί μια καισαρική και όλα καλά.
Μια φίλη μου είχε πολύ άσχημη εμπειρία αλλά στο τέλος όλα καλά. Το έχω ξαναπεί το συμβάν αλλά αξίζει νομίζω να το επαναλάβω.
Μετά από 18-20 ώρες πόνου κτλ δεν έβγαινε το αγοράκι της. Και ενώ του ζήταγαν οι γονείς καισαρ. ο γιατρός επέμενε ότι θα τα καταφέρει φυσιολογ. Με αποτέλεσμα οι σφυγμοί του μωρού να πέσουν και τότε πέσαν όλοι πάνω της, την ξέσκισαν κυριολεκτικά και το βγάλαν νεκρό. Το επαναφέραν στη ζωή και το μετέφεραν στο Παίδων εντατική με ελάχιστες πιθανότητες επιβίωσης. Αλλά ο Θεός έκανε το θαύμα του.
shadyfairy ευτυχώς σου έκανε καισαρική τελικά. Να σου ζήσει ο μπέμπης! :)

lydia290
12-06-10, 03:23
Γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο και το ξανάκανα 500 φορές! Ήταν η ομορφότερη εμπειρία της ζωής μου!

κ εγωτο ιδιο!!!!!!!!!!!

kiker80
12-06-10, 09:44
Ευχομαι και εγώ με την σειρά μου σε όλες τις μέλλουσες μανούλες να έχουν ένα εύκολο τοκετό , χωρίς επισκληρίδιο, παρουσία του μπαμπά !!!!!
Η ομορφοτερη στιγμή της ζωής μας!!!

beloved
12-06-10, 14:52
την κορη μου τη γεννησα φυσιολογικα με επισκληριδιο και το μπεμπη μας φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο...ηταν και οι δυο μοναδικες εμπειριες!!!

marasim
13-06-10, 01:04
Εγω τι να ψηφισω?
Τον γιο μου τον γεννησα φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο και τα διδυμα με καισαρικη

STELLINI2
18-06-10, 12:19
Και τα δύο παιδιά τα γέννησα με φυσιολογικό τοκετό, παρουσία του μπαμπά!

ΔΗΜΗΤΡΑΡ.
18-06-10, 12:58
εγω φυσιολογικο τοκετο πριν δυο μηνες τον αντρακλα μου. πηγαινα για καισαρικη γιατι ειχε τυλιχτει με τον ομφαλιο λωρο αλλα το τελευταιο λεπτο ξετυλιχτηκε και αλλαξαμε κατευθυνση στην πορεια για το χειρουργειο στην αιθουσα τοκετων. δεν προλαβα να κανω επισκληρηδιο γιατι μεσα σε 10 λεπτα γεννησα. η τελεια εμπειρια.η πλακα ειναι οτι οι συγγενεις περιμεναν να γεννησω με καισαρικη γιατι ετσι τους ειπαν και ενημερωναν και τους υπολοιπουσ οτι γενναω με καισαρικη και οταν γεννησα και τους ειπαν φυσιολογικα τρελαθηκαν.

best mommy
23-06-10, 02:54
φυσιολογικα και μολις γεννησα ηθελα να κανω κι αλλο παιδακι!δεν περιγραφετε το συναισθημα!το πρωτο αγκαλιασμα,η φατσουλα του μικρου μου και το πρωτο του κλαμα ειναι ανεκτιμητης αξιας συναισθηματα!λυπαμαι που καποιες κοπελες δεν μπορεσαν να το ζησουν.ελπιζω να ειμαι τυχερη και στο δευτερο μωρακι μου!οσο για τις εγκυμονουσες,κοριτσια αντε με το καλο και με κανενα πονο οπως εγω!

nanelen
03-07-10, 12:39
με φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο [δεν ηθελα] την πρωτη μου κορη σε 2 ωρες και τη δευτερη σε 1. δεν υπαρχει καλυτερο. θα το ξανακανα σιγουρα

Feng-shui
11-07-10, 19:23
Με καισαρική.

Teomar
12-07-10, 01:40
Με καισαρικη γιατί τρεις μήνες πριν μείνω έγκυος αφαιρεσα λαπαρροσκοπικα τρία ινωμυωματα εκ των οποίων το ένα τεράστιο.:x

SPINELA
12-07-10, 08:32
κ τα δυο μου παιδια με φυσιολογικο τοκετο!!!!

SadAngels
12-07-10, 12:28
Με καισαρική :(. Ο ζουζούνος άκουγε για την οικονομική κρίση προτιμούσε να μείνει μέσα. Ρετιρέ! 8-)8-)

ΕλεΣ
12-07-10, 19:30
Ευτυχως με φυσιολογικο τοκετο!!!! Με επισκληριδιο!!!!!!!!!!!
Μεσα σε 2 ωρες ειχα γεννησει!!!!!
Και η καλυτερη στιγμη οταν σου δινουν το μωρακι σου, στην αγκαλια........................αλλα δεν ξεχασα τιποτα (τους πονους οπως λενε)

katia1984
12-07-10, 19:40
με καισαρικη λογω οτι εχανε παλμους ο πριγκηπας μας...

νελλίτσα
13-07-10, 08:11
Ευτυχως με φυσιολογικο τοκετο!!!! Με επισκληριδιο!!!!!!!!!!!
Μεσα σε 2 ωρες ειχα γεννησει!!!!!
Και η καλυτερη στιγμη οταν σου δινουν το μωρακι σου, στην αγκαλια........................αλλα δεν ξεχασα τιποτα (τους πονους οπως λενε)
θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!! και εγώ μια πό τα ίδια μόνο που εγώ έκανα 2 μέρες να γεννήσω!!!

eva_pol_kos
13-07-10, 09:27
Η δικιά μου η μπουμπού είχε πάρει θέση, αλλά ήταν πολύ ψηλά, με αποτέλεσμα να μπω στο δέκατο μήνα και να μη θέλει να βγει. Έτσι γέννησα με ραντεβού στα μέσα του δέκατου μήνα, αλλά με φυσιολογικό τοκετό (όσο φυσιολογικό είναι να σε έχει καβαλήσει μια μαία και να σπρώχνει το παιδί προς τα κάτω)!!! Θα το ξανάκανα με χίλια!!! Ένα δίωρο στον οδοντίατρο πονάει περισσότερο!!!!!!

Μανίνα
13-07-10, 09:33
Με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρήδιο (από επιλογή μου) το πρώτο και ήταν υπέροχη εμπειρία και δεν ταλαιπωρήθηκα καθόλου, το δεύτερο με καισαρική και ολική λόγω ισχυακής προβολής και το τρίτο μετά από προσπάθεια vbac πάλι με καισαρική κι επισκληρίδιο (πολύ καλύτερα από την πρώτη καισαρική)...

angel_
13-07-10, 14:36
Μπήκα με φυσιολογικούς δικούς μου πόνους 39 & 5d αλλά μετά από 12 ώρες και αφού η διαστολή είχε κολλήσει στο 1 και η μπουμπού είχε κάνει προκεφαλή λόγω οπίσθιας προβολής κάναμε καισαρική με ραχιαια νάρκωση και είδα το αστεράκι μου να γεννιέται!!!!

moroulina
15-07-10, 16:45
Με φυσιολογικό τοκετό, μετά από 20 ώρες, αλλά μου έκαναν ανά διαστήματα επισκληρίδιο και πόνεσα ελάχιστα. Μέχρι και περιοδικά διάβαζα και έπαιρνα από το κινητό τον άντρα μου και τη μαμά μου. Όταν δε γέννησα ήμουν μια χαρά, έβγαζα φωτο το μωράκι μου, τους θύμησα τα βλαστοκύτταρα γιατί τα είχαν ξεχάσει, ήθελα να θηλάσω αμέσως αλλά επειδή ήταν πρόωρο (34 εβδ) το πήραν για εξετάσεις. όλα μια χαρά.

Liza K
21-07-10, 14:07
Καλησπέρα κορίτσια
ήθελα με φυσιολογικό και αφού περιμέναμε 19 ώρες και διαστολή τίποτα ο γιατρός μου μου το πήρε με καισαρική.
Δεν θα ξεχάσω ποτέ τη συζήτηση που είχε με τη μαία όταν ήρθε να με δει το πρωί
- Δεν έχει καθόλου διαστολή. Οι παλμοί πως είναι;
- Σταθεροί
- Καισαρική και γρήγορα
Αυτή η κουβέντα και η αγωνία στο βλέμα του έχουν χαρακτεί στη μνήμη μου και δε θα τα ξεχάσω ποτέ.
Τελικά μετά έμαθα ότι είχε μπλεχτεί και δεν κατέβαινε αλλά ευτυχώς όλα πήγαν πολύ καλά και πριν από 3 εβδομάδες στις 9:50 το πρωί ήρθε στη ζωή ο πριγκιπάς μου 3,180 και υγιέστατος.

alexandrak
23-07-10, 15:24
Με φυσιολογικό...και με επισκληρίδιο...
Ήταν ΤΕΛΕΙΑ!!!Έγιναν όλα πολύ γρήγορα...πόνοι,νερά...
Και ο μπαμπάκας μας δίπλα από την αρχή μέχρι την ώρα που πήραμε το αγγελούδι μας στην αγκαλιά μας!!!!

marialechaki
23-07-10, 16:50
Ήθελα φυσιολογικά αλλά μετά απο 5 ώρες προσπάθειας (ούφ!) είχε αλλίωση παλμών ο Κωνσταντίνος και έτσι ... καισαρική! Το δεύτερο αναγκαστικά καισαρική... με ραντεβού!

Αθανασία1980
23-07-10, 18:07
4 wres h ka8e mia.. h prwth xwris episklhridio.. perito na pw oti m akoyse olo to genneshs kai thn allh mera akouga stoys diadromoys na to syzhtane poia htan ayth pou fwnaze ta kshmerwmata kseftilaaaaaaa e entaksei hmoyna kai 18 xronwn, sth deyterh den to rispokyndhneysa ekana episklhridio kai mia xara htan ola.. ante na doyme twra th 8a ginei sto trito..

sofia1981
24-07-10, 00:11
Με καισαρική γιατί είχα καποιά "προβληματάκια" παλαιότερα με την υγεία μου και ο παθολόγος, μου είχε συστήσει να γεννήσω με καισαρική όταν έρθει η ώρα.

Πάντως αυτά που λέγανε οι γιαγιάδες και οι μαμάδες μας "Φυσιολογικά κορίτσι μου να γεννήσεις, οι άλλες τι έπαθαν που το έκαναν...?" τα θεωρώ (συγνώμη κιόλας) χαζομάρες... Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Εμένα η μικρή μου γεννήθηκε με καρδιολογικό πρόβλημα (δεν το ήξερα κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης...) και μου είπαν όλοι οι γιατροί πως αν δεν είχα τα "προβληματάκια" μου και είχα προσπαθήσει να γεννήσω με φυσιολογικό τρόπο, το παιδί θα είχε παθεί ανεπανόρθωτη βλάβη πάνω στην γέννα...
Ευτυχώς λοιπόν που ξεκίνησα με καισαρική...

Αυτό που θέλω να πω, είναι πως καλό θα ήταν όταν μία φίλη μας είναι έγκυος και μας ρωτάει "Να κάνω καισαρική ή να πάω φυσιολογικά?" να μην βλέπουμε τα πράγματα κοντόφθαλμα και να σκεφτόμαστε πως δεν πρέπει να επηρρεάσουμε καμία για το πως θα γεννήσει, γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί μία γέννα.
Το έχω παρατηρήσει πολλές φορές σε συζητήσεις με φίλες και γνωστές, γι'αυτό και το επισημαίνω... Οι περισσότερες γυναίκες που γεννάνε φυσιολογικά είναι λιγάκι "φανατικές"...

alexandrak
27-07-10, 19:19
Οι περισσότερες γυναίκες που γεννάνε φυσιολογικά είναι λιγάκι "φανατικές"...

Θα συμφωνήσω μαζί σου!!!!Εαν και γέννησα με φυσιολογικό το
κετό...Πράγματι πιστεύω ότι είναι μία ξεχωριστή εμπειρία...Αλλά είναι θέμα συνθηκών...Ποτέ δεν θα επηρέαζα μία γυναίκα για το πως θα γεννήσει...Κάτι παρόμοιο με αυτό αισθάνθηκα που δεν κατάφερα να θηλάσω...Και οι "φανατικές" μου είπαν ότι δεν προσπάθησα...Όμως κανείς δεν ξέρει πόσο και πως προσπαθεί ο άλλος....

v & a
27-07-10, 19:25
μα τι σημαινει φανατικες???εγω δεν ηθελα με τιποτα να γεννησω φυσιολογικα αλλα η γιατρος μου ειχε αντιθετη αποψη κ τις 2 φορες!!!!

v & a
27-07-10, 19:29
με φυσιολογικό τοκετό (όσο φυσιολογικό είναι να σε έχει καβαλήσει μια μαία και να σπρώχνει το παιδί προς τα κάτω)!!!
ευτυχως ηταν εσενα μονο μια...εγω στη 1η ,μου ειχα τρεις!!!!

LISVAS
27-07-10, 21:33
Με Φυσιολογικό Τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο (δεν προλάβαινα γιατί έσπασαν τα νερά και έφτασα στο μαιευτήριο με 7 διαστολή). Γέννησα σε λιγότερο από 1 1/2 ώρα. Πάντως ο πόνος την ώρα της τελευταίας ώθησης ήταν αβάσταχτος ...

http://tickers.cafemom.com/t/eNortjK1UrKwMDYxVbIGXDAS3wKo85.png (http://tickers.cafemom.com)

hercules
27-07-10, 23:18
me fysiologiko kai ta 2! Xoris episkliridio, den exoyme tetoia edo :(
Alla ti deyteri fora ponesa perissotero apo tin proti ana kai oloi moy elegan oti sti deyteri genna oute tha to katalabo.

alex1979
28-07-10, 09:31
Γέννησα το γιο μου φυσιολογικά με επισκληρίδιο σε 4 ώρες. Η δυνατότερη εμπειρία της ζωής μου! Μόνο όταν το ζήσεις το καταλαβαίνεις!

katerinakriti
06-08-10, 22:47
γέννησα με καισαρικη με επισκληρίδιο.δεν πόνεσα καθόλου ούτε κατα τη διάρκεια του τοκετού ούτε πολύ μετά.είχα μια απίστευτη ευθυμία την ώρα του τοκετου(τι να με ποτίσανε άραγε???) και μιλούσα ασταμάτητα.σταμάτησα την παρλα μόνο όταν είδα το μπεμπάκο μου να βγαίνει γιατί πλάνταξα στο κλάμα!ανεπανάληπτη εμπειρια!

gwgwka
11-08-10, 20:39
Ήθελα σαν τρελη φτ αλλά....
Είχα κλεισει τον 9ο μου έδωσε επιπλέον 3 ημέρες αλλά...ο μπόμπιρας δεν κατέβηκε.....

Πηγα με ραντεβου κ πρόκληση. Μετά από 4 ώρες μου είπε πάμε για κτ ...
ο τράχηλος είπε ήταν σκληρός και απο διαστολή τίποτα.....μάλλον βαρέθηκε να με περιμένει....

επρεπε να επιμείνω να μην τον αφήσω αλλά που να ξέρω... πρώτο παιδί βλέπετε......

κρίμααααα..

Ελπίζω να μπορέσω το 2ο φυσιολογικά!

litsa79
13-08-10, 10:53
Φυσιολογικά κορίτσια , με τον υπομονετικό και γλυκό κο Μπύρο Απόστολο .
Δείτε και αυτό κορίτσια : http://www.youtube.com/watch?v=bqacZ_vjixE

LILUCKY
13-08-10, 13:28
Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να φανταθώ τον εαυτό μου σε αυτήν την θέση! :shock: Εμένα με έβαλε η μαία για 2 λεπτά στο κρεβάτι να δεί, και πονούσα πολύ, η γυναίκα πρέπει να είναι ελευθερη στη γέννα!

Αλλά και το μωράκι με το κεφάλι κάτω σαν αρνί???

Ευτυχώς γέννησα με την Ευτοκία όπως το ήθελα και έκανα ότι ήθελα εγώ και όχι οι άλλοι...

kikileuteris
13-08-10, 14:05
Εγώ γέννησα με καισαρική από επιλογή.Φοβόμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το φυσιολογικό, και το μετά, από διάφορα που άκουγα (ότι ξεχειλώνονται, ότι δεν απολαμβάνουν σεξουαλική ζωή, για κακοραφίες κτλ).Γέννησα 23:40 το βράδι και το άλλο πρωί έκοβα βόλτες. Γενικότερα μετά δεν πονούσα καθόλου.
Δεν το μετανιώνω δευτερόλεπτο. Η εμπειρία μου ήταν άριστη.
Και με εκνευρίζει για να είμαι ειλικρινής όταν με κοιτάνε με μισό μάτι που τους λέω καισαρική από επιλογή, ή που λένε το μνημειώδες:α, αν δε γεννήσεις φυσιολογικά δεν καταλαβαίνεις τι θα πει μάνα:evil:
Κάθε μια πρέπει να κάνει την επιλογή της γι αυτό που θεωρεί καλύτερο για εκείνη.Καλώς έκαναν φυσιολογικό όσες τον ήθελαν, καλώς καισαρική οι υπόλοιπες.

christiana000
13-08-10, 21:14
Εγώ γέννησα με καισαρική από επιλογή.Φοβόμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το φυσιολογικό, και το μετά, από διάφορα που άκουγα (ότι ξεχειλώνονται, ότι δεν απολαμβάνουν σεξουαλική ζωή, για κακοραφίες κτλ).Γέννησα 23:40 το βράδι και το άλλο πρωί έκοβα βόλτες. Γενικότερα μετά δεν πονούσα καθόλου.
Και με εκνευρίζει για να είμαι ειλικρινής όταν με κοιτάνε με μισό μάτι που τους λέω καισαρική από επιλογή, ή που λένε το μνημειώδες:α, αν δε γεννήσεις φυσιολογικά δεν καταλαβαίνεις τι θα πει μάνα:evil:
Κάθε μια πρέπει να κάνει την επιλογή της γι αυτό που θεωρεί καλύτερο για εκείνη.Καλώς έκαναν φυσιολογικό όσες τον ήθελαν, καλώς καισαρική οι υπόλοιπες.
θα συμφωνισω μαζι σου..εγω γεννησα φυσιολογικα αλλα με τους πονους που τραβηξα αν το ηξερα μπορει να εκανα καισαρικη...

BOBOLINOS
14-08-10, 01:49
καισαρικη και τις 2 φορες (απο επιλογη η γιατρος μου ηθελε φτ)στην πρωτη επεσα σε χαλια αναισθησιολογο ελεγα τη γιατρο μου ποναω μη με τραβατε η καημενη τα ειδε ολα αφηστε που πριν καν τελειωσει η γιατρος μου το κεντημα αυτος την εκανε απο το χειρουργειο και εμενα με επιασε λοξυγκας και ζαλη τον φωναξαν πισω αρον-αρον.κατοπιν εμαθα οτι αυτον δεν τον προτιμανε ιδιαιτερα γιατι εκανε ασχημο ονομα.Στη δευτερη αρχηγος δεν καταλαβα τιποτα,τελικα εχει μεγαλη σημασια ο αναισθησιολογος ασχετα αν δε φαινεται η δουλεια του.

desi
14-08-10, 12:40
gia na mi xaso oloto teama traviksane ti gena me kamera kai to vlepo opote thelo,kai as lene vlakies an den genisis fisiologika mama den ginese mana ginese me to kero megalonondas to pedi sou i tha pedia sou,opote astous na lene,poles ginekes exoune genisi fisiologika omos den ginane pote manes apla epidi afinoun tha pedia tous...:cry:telos pandon ego exo dio kai tha dio me kesariki,giafta tha pedia omos dino kai ti zoi mou kai as min genaga fisiologika giati mana ginese me to kero :pkai as einai diskolo poli giati nomizo oti oles i MAMADES tou kozmou tokseroune afto....:razz:Εγώ γέννησα με καισαρική από επιλογή.Φοβόμουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το φυσιολογικό, και το μετά, από διάφορα που άκουγα (ότι ξεχειλώνονται, ότι δεν απολαμβάνουν σεξουαλική ζωή, για κακοραφίες κτλ).Γέννησα 23:40 το βράδι και το άλλο πρωί έκοβα βόλτες. Γενικότερα μετά δεν πονούσα καθόλου.

kikileuteris
14-08-10, 12:49
Επιτέλους ανακαλύπτω ότι δεν είμαι η μόνη!

ritsa25
14-08-10, 22:47
Καλησπερα κοριτσια!
Εγω γεννησα και τα δυο μου αγγελουδια με φυσιολογικο τοκετο.
Τον Γιωργακη μου πριν 3 χρονια με φτ και επισκληριδιο σε τεσσεραμιση ωρες και πριν δυο μηνες την μπεμουλα μου σε ενα τεταρτο χωρις επισκληριδιο,καθως εφτασα στο μαιευτηριο με διαστολη 7 και δεν προλαβαιναμε να κανουμε τιποτα.Ηταν οι δυο ομορφοτερες μερες της ζωης μου και θα μεινουν για παντα χαραγμενες στο μυαλο μου!

χαρα χ&β
15-08-10, 00:25
με φυσιολογικο και τα δυο μου αγορια....αξεχαστη και επιπονη εμπειρια....;-)

patousaki mou
15-08-10, 13:43
εγώ γέννησα πρίν απο 15 μέρες το μπουλντογκάκι μου με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο. δεν ήθελα με τίποτα καισαρική και ευτυχώς δεν χρειάστηκε....
η αίσθηση που είχα όταν έβγαινε το μωράκι είναι απερίγραπτη. πίστευα οτι με την επισκληρίδιο δεν αισθάνεσαι τίποτα, αλλά στο τέλος που πρέπει να αρχίσεις να σπρώχνεις, καταλαβαίνεις την πίεση...΄΄οχι πόνο!!!!!!!!!
ένιωθα τόσο έντονα το ότι κατεβαίνει το μωρό, κατάλαβα πότε βγήκε το κεφαλάκι του και μετά μία εξώθηση και ήρθε στον κόσμο ....
μετά απο 3 ώρες σηκώθηκα απο το κρεβάτι και καθόμουν στην καρέκλα να το θηλάσω...

εύχομαι και σε επόμενη εγκυμοσύνη να μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά....και άν γίνεται χωρίς επισκληρίδιο...

litsa79
16-08-10, 11:50
Φυσιολογικά κοριτσια , τελεια εμπειρία . Με τέλειο γιατρό , τον κο Μπύρο στη Θεσσαλονικη .

july
16-08-10, 15:12
κορίτσια εγώ γέννησα με φτ τα έγραψα και παραπάνω!θα συμφωνήσω με όλες όσες λένε ότι κάθε περίπτωσή και κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός!εγώ εύτηχώς κατάφερα και γέννησα φτ και κατάφερα να θηλάσω για 15 μήνες!δεν΄ξέρω όμως αν φοβόμουν ή αν αντιμετώπιζα κάποιο πρόβλημα με το στήθος μου τι θα έκανα ειλικρινά μπορεί να έκανα καισαρική και να μην θήλαζα!αυτές είναι στιγμές πολύ προσωπικές και έντονες και καλό είναι να κάνετε ότι νιώθετε καλύτερο για εσάς για να την απολάυσετε και τη στιγμή που σας δίνουν το μωρό σας (ασχέτως από που βγήκε....)αλλά και μετά τις πρώτες μέρες!και το λέω περισσότερο για εσάς που θα γεννήσετε επιλέξτε ότι θέλετε και αν δεν γίνει έτσι και γίνει αλλιώς το αποτέλεσμα μετράει!!!!

Marniko
16-08-10, 16:50
εγω γεννησα με καισαρικη τομη,γιατι το παιδι ειχε ισχιακη προβολη και επειδη ηταν αρκετα μεγαλο δεν μπορουσε να παρει θεση.Δε σε κανει μανα ο τροπος που γεννας το παιδι σου αλλα πολλα αλλα που επονται..μακαρι καθε γυναικα να εχει μια ευκολη γεννα χωρις επιπλοκες για αυτη και το μωρο.Νομιζω οτι αυτο ειναι που μετραει τελικα

eirini79
17-08-10, 15:19
Με πρόκληση, φυσιολογικά, εννοείται με επισκληρήδιο,.Αλλά αυτό δεν εξαρτάται από εμάς, αν ήταν έτσι όλες φυσιολογικά θα γεννούσαμε. Τι είναι η Ευτοκία;

emma+meli
17-08-10, 23:37
Gennisa me fysiologiko toketo kai episkliridio stis 22 Iouniou tin Emmanouelitsa mou! I pio aksexasti empeiria tis zwis mou! 8:15 to prwi espasan ta nera kai 16:30 tin eixa stin agkalia mou!

zafiria
21-08-10, 18:02
Εγω γεννησα με καισαρικη -ενω ηθελα φυσιολογικα- επειδη δεν γινοταν αλλιως. Ολα ομως πηγαν καλα και αυτο εχει μεγαλη σημασια.

mariatsirou
27-08-10, 00:54
Φυσιολογικο τοκετο με επισκληριδιο.Στις 6 μπηκα,8 με ετοιμασαν,12.30 γεννησα.Ολα πολυ καλα!!

Dimitra Z.
28-08-10, 00:38
καισαρικη και τις 2 φορες (απο επιλογη η γιατρος μου ηθελε φτ)στην πρωτη επεσα σε χαλια αναισθησιολογο ελεγα τη γιατρο μου ποναω μη με τραβατε η καημενη τα ειδε ολα αφηστε που πριν καν τελειωσει η γιατρος μου το κεντημα αυτος την εκανε απο το χειρουργειο και εμενα με επιασε λοξυγκας και ζαλη τον φωναξαν πισω αρον-αρον.κατοπιν εμαθα οτι αυτον δεν τον προτιμανε ιδιαιτερα γιατι εκανε ασχημο ονομα.Στη δευτερη αρχηγος δεν καταλαβα τιποτα,τελικα εχει μεγαλη σημασια ο αναισθησιολογος ασχετα αν δε φαινεται η δουλεια του.

Και εγω γεννησα με καισαρικη στη βιοκλινικη Θεσσαλονικης -αν και δεν ηθελα-επειδη η μικρη δεν επαιρνε θεση. Θα συμφωνησω μαζι σου οτι αναισθησιολογος παιζει μεγαλο ρολο. Στη δικη μου περιπτωση μου εδωσε μεγαλη δυναμη και με ηρεμουσε εξηγωντας μου καθε φορα τι γινεται κατα τη διαρκεια με πολυ χιουμορ. Στο δευτερο παλι στα χερια του θελω να πεσω!

roza-f
28-08-10, 21:09
κυοφορουσα διδυμα με ισχιακη προβολη, οποτε η μονη επιλογη ηταν η καισαρικη.
αλλωστε την προτιμουσα απο τον φυσιολογικο ετσι κι αλλιως, και πηγαν ολα πολυ κ:grin:αλα

Panagiota
29-08-10, 15:21
Κάναμε καισαρική εκτάκτως λόγω περίτυλιξης του μωρου με αποτέλεσμα την πτώση των παλμών του.
Την δεύτερη φορά πάλι καισαρική όχι μονο λόγω προηγηθήσαν , αλλα κάι λόγω προεκλαμψίας.
και οι δυο καισαρικές έγιναν με επισκληρίδιο και ήταν απίστευτα ανώδυνες και καλές σαν εμπειρίες!

madrid05
31-08-10, 15:55
Γεννησα τον μπεμπέκο μου πριν 2 μηνες με φυσιολογικό τοκετό.Το ήθελα πολύ και ο γιατρός μου το υποστήριξε.Ενας από τους λόγους που τον είχα επιλέξει,άλλωστε,ήταν οτι δεν εκανε καισαρικες για ψύλλου πήδημα.
Υπέροχη εμπειρία που ζήσαμε μαζί με τον άντρα μου!:)

erifilli30
31-08-10, 16:59
egv exv dyo koritsakia, gennhthikan kai ta dio me fysiologiko toketo, xoris episklhridio kai loipa. oxi, den tha to xanakana pote, alla o giatros moy einai kata ths kaisarikhs kai ths episkliridioy, opote kai to trito pali etsi fantazomai...snif!