PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΞΕΤΑΣΗ DOPPLER;

pixy
28-03-07, 10:51
ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ DOPPLER.
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ;
Ή ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΗ;
ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ;

BIZELI
28-03-07, 10:59
ρε γαμώτο ούτε αμνησία να είχα πάθει...δεν θυμάμαι αν έχω κάνει κάτι τέτοιο...και φαντάσου ούτε χρόνος δεν έχει περάσει!!! :oops: :oops:

Λίτσα
28-03-07, 12:12
Ίσως αυτό σε βοηθήσει

http://users.otenet.gr/~mainas/doppler.htm

pixy
28-03-07, 12:30
Ίσως αυτό σε βοηθήσει

http://users.otenet.gr/~mainas/doppler.htm

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!! :wink:

Polina
28-03-07, 13:47
doppler εκανα στον 8ο θυμάμαι για να δούμε αν αιματώνεται καλά ο πλακούντας και σε τι κατάσταση είναι το αμνιακό υγρό. αυτά τα λίγα θυμάμαι..

BIZELI
28-03-07, 13:51
ΑΑΑΑΑΑΑΑ ΝΑΙ Polina έχεις δίκιο. Εγώ δεν την έκανα ποτέ γιατι μου είπε ο γυναικολόγος ότι αναπτυσσόταν το έμβρυο κανονικά και δεν χρειαζόταν.

dora
28-03-07, 20:59
Εγω εκανα 3.. Εκανα σε καθε επισκεψη από 28η εβδομαδα και μετα.. Ειναι σαν εναν απλο υπερυχο, δεν κραταει πανω απο 15 λεπτα και με αυτο βλέπουν κυριως σε πιο σταδιο ειναι ο πλακουντας και κατα ποσο συνεχιζει να τρεφεται σωστα το παιδι μεσω αυτου.. Καλο ειναι να το κανεις.

pixy
29-03-07, 09:39
ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ Ή ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΩ ΟΠΩΣ ΤΟ Β' ΕΠΙΠΕΔΟΥ;
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ;

litsar
29-03-07, 09:56
Κι εγώ έκανα τον υπέρηχο αυτό. Νομίζω ότι θέλει ειδικό μηχάνημα και πρέπει να γίνει έξω σε ειδικό κέντρο. Εγώ την είχα κάνει στο Ιασώ. Από όσο θυμάμαι κάνει γύρω στα 100 ευρώ.

Polina
29-03-07, 10:16
δεν χρειάζεται ειδικό μηχάνημα...το μηχάνημα για τους υπέρηχους αρκεί. Τουλάχιστον αυτόν που έκανα εγώ, ο ακτινολόγος είχε χρησιμοποιήσει το ίδιο σε όλους τους υπέρηχους που έκανα (συνολικά 3).
Πόσο κοστίζει δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι πλήρωσα συμμετοχή γύρω στα 50ευρώ (είχα πάει με το ΙΚΑ). βέβαια οι τιμές αλλάζουν από πόλη σε πόλη.

dora
30-03-07, 01:55
Το εκανα ιδιωτικα και στοιχισε 60 ευρω. Στα μαιευτηρια ειναι συνηθως πιο ακριβα. Αλλα αν ο γιατρος σου εχει καταλληλο μηχανημα μπορει να στον κανει και αυτος.

Νίκη
30-03-07, 07:17
Εγώ αυτό το ΝΤΟΠΛΕΡ δεν το έκανα... Γιατί ? Νωρίς είναι?

BIZELI
30-03-07, 10:16
Ούτε εγώ Νικη.

ΣΟΦΙΑ
30-03-07, 13:20
Ούτε εγώ Νικη.

Ούτε εγώ το έκανα.

Sofia
04-04-07, 16:39
Στην Μαρία, ούτε εγώ είχα κάνει...
Τώρα επειδή έχω αλλάξει πόλη και κατα συνέπεια και γιατρό, μου είπε ότι θα κάνουμε (μάλλον κατά τον 8ο μήνα).
Και μάλιστα όταν του είπα ότι ούτε όταν γεννούσα με είχαν συνδεδεμένη, παραξενεύτηκε πολύ και μου είπε ότι πρέπει σε όλη τη διάρκεια της γέννας να σε παρακολουθούν γιατί έτσι καταλαβαίνουν αν όλα πάνε καλά (αν χαθούν πχ οι παλμοί του εμβρύου).
Ελπίζω να κατάβαλα για τι μιλάμε ...

Σοφία

nea mamaka
28-02-08, 16:43
Εγώ θα το κάνω στις 6 Μαρτίου στο Ιασώ. Από ότι ξέρω είναι ένας υπέρηχος στον οποίον εκτός των άλλων (καλή κατάσταση μωρού, αμνιακό υγρό, μήτρα κλπ) εξετάζουν και την ροή του αίματος από την μητέρα στο έμβρυο μέσω του ομφάλιου λώρου. Περισσότερα θα ξέρω σίγουρα κι εγώ όταν το κάνω!

nea mamaka
07-03-08, 15:43
Το έκανα χθες!!!
Απλός υπέρηχος αρχικά που εξετάζουν τη θέση του μωρού, το αμνιακό υγρό, τον πλακούντα και κατόπιν την κεντρική αρτηρία της μητέρας που στέλνει αίμα στο έμβρυο και φυσικά πως αιματώνεται ο ομφάλιος λώρος. Κανουν και εκτίμηση του βάρους του εμβρύου.
Δεν είναι τίποτα, μην φοβάστε!!!
Κόστος εξέτασης : 120€ στο ΙΑΣΩ

eirini
26-06-08, 11:34
Κορίτσια, επειδή θέλω να κανονίσω ραντεβού για το Doppler, θα ήθελα να μου πείτε λίγα πράγματα.
Καταρχήν, σε ποιά βδομάδα το κάνατε?
Είναι εξέταση με υπέρηχο και μόνο, όπως η Β επιπέδου?
Πόση ώρα διαρκει?

Ευχαριστώ!!!

katfan
26-06-08, 13:42
εγώ το έκανα στην 30η εβδομάδα. είναι υπέρηχος, όπως του β επιπέδου, αλλά δεν διαρκεί τόσο πολύ και δεν είναι τόσο αναλυτικός. κράτησε 15 λεπτά από ότι θυμάμαι και ουσιαστικά μετράνε τη ροή αίματος στον ομφάλιο λώρο και στις δύο μητριαίες αρτηρίες, για να διαπιστωθεί εάν ο πλακούντας τροφοδοτείται επαρκώς τις αρτηρίες του μωρού

eirini
26-06-08, 14:21
thanx katfan. Πήρα το γυναικολόγο και μου είπε αυτά ακριβώς!
Να'σαι καλά!

nen
26-06-08, 14:41
ειρηνη, εχω ντοπλερ αυριο το πρωι στο λητω... θα σου λεπτομερειες το απογευμα... (μετα θελω να παω για μακαροναδα στα λα παστερια... θα πω λεπτομερειες και γι αυτο......... :lol: )

KAT123
26-06-08, 15:20
Και εγώ την άλλη Τετάρτη θα πάω για το Doppler. Έχω λίγη αγωνία γιατί θέλω να δω τον μπουμπουκό μου να ειναι καλά και υγιής. !!!

eirini
26-06-08, 15:38
nen, καταρχήν ποιός θα σου κάνει το doppler?
Και....λίγο νωρίς δεν το κάνεις? Εγώ έκλεισα στο Λητώ για την 31η εβδομάδα.

peny21gr
26-06-08, 15:41
Ρε κορίτσια εμένα ο γιατρός μου γιατί δεν με έστειλε ???????????? :oops: :oops: :? :?
Είναι υποχρεωτική η εξέταση αυτή τώρα στην 30η εβδομάδα????Ή γίνεται και αργότερα???????:?
Εγώ τώρα για να καταλάβαιτε έχω ραντεβού στον γιατρό μου την 33-34η εβδομάδα...........
Να ανυσηχίσω???????????

summerday
26-06-08, 15:46
Εγώ θα το κάνω σε 2 εβδομάδες - στην 31η προς 32η - στο Λητώ και ζήτησα να το συνδιάσω και με 4D για να δούμε τη φατσούλα του μωρου μας και να το γράψουμε σε DVD για να το έχουμε!!! :lol: :lol: :lol:

eirini
26-06-08, 15:47
Να τον ρωτήσεις και να την κάνεις. Είναι εξίσου σημαντική με την αυχενική και τη Β επιπέδου. Θα δεις σε τι φάση βρίσκεται η εξέλιξη του μωρού και αν υπάρχει πιθανότητα πρόωρου τοκετου. Καλό θά είναι να την κάνεις. Γίνεται συνήθως 31-32 βδομάδα. Ρώτα καλύτερα το γιατρό σου.

eirini
26-06-08, 15:49
Doppler

Το υπερηχογράφημα Doppler (triplex μελέτη ροής των αγγείων) είναι ένας απο τους πιο σημαντικούς δείκτες της υγειούς κατάστασης του εμβρύου.

Η μελέτη αυτή γίνεται στο τρίτο τρίμηνο της κύησης. Συνήθως πραγματοποιείται την 34η εβδομάδα, αλλά αρκετές φορές χρειάζεται να γίνει από πολύ νωρίτερα και να επαναλαμβάνεται τακτικά. Συνδυάζεται πάντα με τις μετρήσεις οι οποίες επιβεβαιώνουν την σωστή ανάπτυξη του εμβρύου.

Αυτές είναι η μέτρηση των βασικών ανατομικών μεγεθών (αμφιβρεγματική διάμετρος, περίμετρος κεφαλής και κοιλιάς, μήκος μηριαίου οστού), η μέτρηση του αμνιακού υγρού, ο έλεγχος του πλακούντα, της κινητικότητας του εμβρύου, της καρδιακής λειτουργίας και της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργίας των συστημάτων και οργάνων (εγκέφαλος, ουροποιητικό και γαστρεντερικό σύστημα, πνεύμονες κλπ).

Ο έλεγχος Doppler είναι η μελέτη της ροής των αγγείων σε πραγματικό χρόνο. Συνήθως αρκεί η μέτρηση των χαρακτηριστικών ροής της ομφαλικής αρτηρίας και φλέβας, αλλά αρκετά συχνά ελέγχεται η μέση εγκεφαλική αρτηρία και άλλα σημαντικά αγγεία όπως η αορτή και ο φλεβώδης πόρος.

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Doppler είναι πως αποτελεί τον μοναδικό τρόπο ταυτόχρονου ελέγχου της τρέχουσας και της μελλοντικής υγείας του εμβρύου. Μπορούμε δηλαδή να πιστοποιήσουμε ότι για τις επόμενες ημέρες το έμβρυο θα βρίσκεται σε καλή κατάσταση και δεν διατρέχει κίνδυνο.

Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε περιπτώσεις πολύδυμης κύησης, ενδομήτριας καθυστέρησης της ανάπτυξης του εμβρύου, σακχαρώδους διαβήτη της κύησης και γενικά σε όλες τις περιπτώσεις όπου υπάρχει επιπλοκή ή και υποψία επιπλοκής της εγκυμοσύνης.

Κατά συνέπεια το Doppler είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο στα χέρια του εξειδικευμένου μαιευτήρα, το οποίο μπορεί να ελέγξει την υγεία του εμβρύου σε πραγματικό χρόνο και να προβλέψει μεσοπρόθεσμη επιδείνωσή της σώζοντας έτσι μερικές φορές ακόμα και τη ζωή του.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3031

chrysaki
26-06-08, 15:55
Εμένα ο γιατρός μου έχει υπέρηχο στο ιατρείο του και σε κάθε επίσκεψη μετράει εκτός από τα μεγέθη του μωρού και την ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο καθώς και στις δύο μητριαίες αρτηρίες.
Την τελευταία φορά μάλιστα τον ρώτησα αν θα κάνω doppler γιατί διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ, νόμιζα πως είναι κάτι σαν την αυχενική ή τη β' επιπέδου, που θα έπρεπε να πάω σε εξειδικευμένο ιατρείο να το κάνω και μου απάντησε ότι μόλις τώρα αυτό κάναμε με τη μέτρηση της ροής του αίματος στις αρτηρίες.

eirini
26-06-08, 15:58
Άρα chrysaki σε εξετάζει τόσο εξωνυχιστικά για να μη χρειαστείς το doppler! Πλησιάζει και ο καιρός και θέλει να είναι σίγουρος ο άνθρωπος!
Σου κάνει μίνι-doppler σε κάθε επίσκεψη!! :D

Πηνελόπη Β
26-06-08, 16:03
Εγώ θα το κάνω σε 2 εβδομάδες - στην 31η προς 32η - στο Λητώ και ζήτησα να το συνδιάσω και με 4D για να δούμε τη φατσούλα του μωρου μας και να το γράψουμε σε DVD για να το έχουμε!!! :lol: :lol: :lol:

Σου έστειλα πμ..Αλλά ξέχασα να σου πω ότι εγώ θα το κάνω στις 10.07 μαζί με ένα επαναληπτικό υπέρηχο καρδιάς λόγω αυξημένη αυχενικής διαφάνειας

http://bd.lilypie.com/eNsUp3/.png (http://lilypie.com)

jenny
26-06-08, 17:38
Εμένα ο γιατρός μου έχει υπέρηχο στο ιατρείο του και σε κάθε επίσκεψη μετράει εκτός από τα μεγέθη του μωρού και την ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο καθώς και στις δύο μητριαίες αρτηρίες.
Την τελευταία φορά μάλιστα τον ρώτησα αν θα κάνω doppler γιατί διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ, νόμιζα πως είναι κάτι σαν την αυχενική ή τη β' επιπέδου, που θα έπρεπε να πάω σε εξειδικευμένο ιατρείο να το κάνω και μου απάντησε ότι μόλις τώρα αυτό κάναμε με τη μέτρηση της ροής του αίματος στις αρτηρίες.κι εμένα το ίδιο κάνω σε κάθε επίσκεψη από τον τρίτο μήνα, λόγω ιστορικού θρόμβοσης! μάλιστα την τελευταία φορά είδαμε ότι δεν είναι καθόλου τυλιγμένη με τον ομφαλιο|!

nen
26-06-08, 18:11

το κανω τωρα, επειδη στη β επιπεδου εδειξε αυξημενες αντιστασεις στη μητριαια αρτηρια και φοβουνται σ αυτες τις περιπτωσεις για προεκλαμψια...

υποθετω θα ξανακανω και στη 32η εβδομαδα...

δε ξερω ποιος θα μου το κανει το ντοπλερ.. στην α και β επιπεδου ηταν μια γυναικα γιατρος στο λητω, πολυ καλη... φυσικα ηταν παρουσα και η γιατρος μου

rania 5
26-06-08, 18:50

το κανω τωρα, επειδη στη β επιπεδου εδειξε αυξημενες αντιστασεις στη μητριαια αρτηρια και φοβουνται σ αυτες τις περιπτωσεις για προεκλαμψια...

υποθετω θα ξανακανω και στη 32η εβδομαδα...

δε ξερω ποιος θα μου το κανει το ντοπλερ.. στην α και β επιπεδου ηταν μια γυναικα γιατρος στο λητω, πολυ καλη... φυσικα ηταν παρουσα και η γιατρος μου

Αν δεις πάνω στην εξέταση αναφέρεται το όνομα της γιατρού. Μήπως ήταν η Σούκα?

nen
26-06-08, 18:52
οχι, Αρμελιδου Ελενη γραφει

eirini
27-06-08, 09:33
rania, η Σούκα μου έκανε εμένα την επαναληπτική Β επιπέδου, γιατί στην 1η που είχα κάνει στο Ηράκλειο Κρήτης μου τα έλεγε περίεργα ο εμβρυολόγος. Η Σούκα θα μου κάνει το doppler στις 18/7. Η γυναίκα δεν παίζεται!!!
Είναι αστέρι!!

rania 5
27-06-08, 10:16
rania, η Σούκα μου έκανε εμένα την επαναληπτική Β επιπέδου, γιατί στην 1η που είχα κάνει στο Ηράκλειο Κρήτης μου τα έλεγε περίεργα ο εμβρυολόγος. Η Σούκα θα μου κάνει το doppler στις 18/7. Η γυναίκα δεν παίζεται!!!
Είναι αστέρι!!

Συμφωνώ! Εμένα μου έκανε την αυχενική διαφάνεια και θα μου κάνει Β' επιπέδου την Τετάρτη. Είναι πολύ καλή!

eirini
27-06-08, 10:20
Καλά αποτελέσματα!!!! :D :D
Το σίγουρο είναι πως θα είσαι σε καλά χέρια!

rania 5
27-06-08, 10:24
Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι οτι για πρώτη φορά από την ημέρα που έμαθα την εγκυμοσύνη έχω ένα μικρό άγχος να είναι όλα καλά! Ακούω τόσα γύρω μου!

eirini
27-06-08, 10:33
Μην ανησυχείς! Και γω έφαγα μεγάλη π@π@ρ@ στη Β επιπέδου. Και επειδή ήθελα να το ψάξω λίγο καλύτερα, βρήκα τη Σούκα μέσω του γυναικολόγου μου στην Αθήνα (είμαι από Κρήτη) και μου έλυσε όλες τις απορίες, με καθησύχασε και το βασικότερο...φάνηκε να ξέρει τι λέει.

Όλα θα πάνε μια χαρά! Μην ανησυχείς!! Θα περιμένουμε νέα σου!

nen
27-06-08, 15:11
σημερα εκανα ενα ντοπλερ στο λητω, να δουν λιγο την αναπτυξη του εμβρυου, (θα κανω κανονικα ξανα τη 33η εβδομαδα) με καποιον που δεν εχω ξαναδει, πιλαλης λεγεται... μου φανηκε πολυ γρηγορο, 5 λεπτα υποθεση, ισως ομως επειδη ηταν ολα φυσιολογικα και δε χρειστηκε να το ψαξει παραπανω... :)

Πηνελόπη Β
27-06-08, 15:23
σημερα εκανα ενα ντοπλερ στο λητω, να δουν λιγο την αναπτυξη του εμβρυου, (θα κανω κανονικα ξανα τη 33η εβδομαδα) με καποιον που δεν εχω ξαναδει, πιλαλης λεγεται... μου φανηκε πολυ γρηγορο, 5 λεπτα υποθεση, ισως ομως επειδη ηταν ολα φυσιολογικα και δε χρειστηκε να το ψαξει παραπανω... :)

Μην έχεις κανένα άγχος αφού σου είπαν Πιλάλης είσαι σούπερ τυχερή . Είναι άψογος. Έκανα σε αυτόν και το Β' Επιπέδου και παρ'όλο που είχαν βρει υπερηχογενές έντερο στο έμβρυο και φοβήθηκα πολύ και έπεσα σε κατάθλιψη, έκανα στον ίδιο και αμνιοπαρακέντηση και σε όλη την διάρκεια ήταν πολύ καθησυχαστικός και μου έλεγε ότι δεν θα είναι τίποτα και ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες και τέτοια... Ήταν πολύ καλός και επεξηγηματικός σε ότι και αν τον ρώτησα....

Άρα μην ανησυχείς καθόλου.... Όλα θα πάνε καλά....

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev244pb___.png (http://pregnancy.baby-gaga.com/)

nen
27-06-08, 15:32
ο αντρας μου λεει οτι ειμαι μουρλη... οταν με κρατανε πολυ ωρα στις εξετασεις φρικαρω γιατι σκεφτομαι οτι δεν πανε καλα τα πραγματα και το ψαχνουν περισσοτερο, οταν με κρατανε λιγο σκεφτομαι "γαμωτο, γιατι δεν εψαξαν περισσοτερο??"

ειμαι παθολογικη περιπτωση αγχους!!!! :lol:

jodel
21-12-09, 15:21
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΕΣ ΜΟΥ....ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ DOPPLER ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ

ΜΕΛΙΝΑ
22-12-09, 01:43
το doppler συνιστάται στην 30η εβδομάδα και μετράει την ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο και στις 2 μητριαίες αρτηρίες για να διαπιστωθεί αν ο πλακούντας τροφοδοτείται επαρκώς. Θεωρείται σημαντικός υπέρηχος. Τον κάνουν στα μηχανήματα που κάνουν όλους τους υπόλοιπους υπερήχους. Το ΙΚΑ τον καλύπτει μόνο εαν πας σε νοσοκομείο του ΙΚΑ που ειναι στο κέντρο ειδάλλως θα παρεις παραεμπικό από το γιατρό σου ή του ΙΚΑ θα το κάνεις εκεί που θέλεςι και θα πας με την απόδειξη και το παραπεμπτικό να τα καταθέσεις στο ΙΚΑ και θα πάρεις πίσω την κρατική διατίμηση 17ευρω+ 8 για τον υπέρηχο (φοβερό ποσό ε?) Θα μπορούσες βέβαια εαν το είχες κάνει ποιο μπροστά να πας στο Αττικό που έχει έυκολα ραντεβού δεν περιμένεις και εχει πολύ καλό μηχάνημα ώστε να πλήρώσεις πολύ λίγα. Βέβαια θα έχει αντίρρηση και ογιατρός ότι τάχα δεν έχει εμπιστοσύνη και θέλει σε συγκερκιμένο κλπ γιατί συνεργάζονται με συγκεκριμένους και παίρνουν ποσοστά γι' αυτό όταν πας σε κέντρο που σε στελνει ζητάνε το όνομα του γιατρού. Εαν ήταν για το β επιπέδου που είναι πολύ σημαντικό ή για την αυχενική θα έλεγα εντάξει έχουν δίκιο αλλά για το doppler δεν νομίζω να χρειάζεται και πιστέυω ότι και τα χ΄ρηματα είναι πολλά αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς κάντο εκεί που σου είπε και μην περιμένεις λεφτά από ΙΚΑ.

iwanna81
21-02-10, 19:17
βρε κοπελιες,νομιζα οτι ειχα ηρεμησει απο τις εξετασεις του μωρου -τις σοβαρες εννοω-και μολις εμαθα οτι πρεπει να κανω αλλη μια,doppler μου την ειπαν.τι ειναι τουτο παλι/ποτε γινεται?τι δειχνει?να αρχισω να ανησυχω?ειχα φρικαρει για τα καλα με τη β΄επιπεδου και τωρα παλι τα ιδια πρεπει να ξαναπερασω;;;;δωστε μου τα φωτα σας!

kalliopaki
21-02-10, 20:04
Ιωάννα μου κατ΄αρχήν καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

Το doppler δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί, είναι ένας υπέρηχος ουσιαστικά, απλά γίνεται με διαφορετική κεφαλή από ότι η β' επιπέδο και είναι μία χρήσιμη εξέταση γιατί δείχνει την αιμάτωση του εμβρύου. Μην ανησυχείς! με το καλό το μπεμπάκι σου

despoiler
05-10-12, 11:06
εγώ θα κάνω σε δυο εβδομάδες μήπως μπορείτε να μου πείτε ποσό θα κοστίσει?
http://www.pregnology.com/preggoticker80/777777/000000/My%20pregnancy/12/17/2012.png (http://www.pregnology.com/pregnancy/12/17/2012)Make a pregnancy ticker (http://www.pregnology.com)