PDA

Επιστροφή στο Forum : ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ

Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

miriki
21-09-10, 21:55
Όχι στο νούμερο που φοράς. Ναι μεν θα χάσεις κάποια κιλά λόγω της γέννας, όμως ο σκελετός σου θα παραμείςνει εχμ... διευρυμένος για αρκετό καιρό ακόμη. Ο σκοπός είναι να είσαι άνετα και χαλαρά και να μη σε σφίγγει τίποτε.

αλυσια
21-09-10, 22:08
πηγα σημερα σενα μαγαζι και μου λενε θα χεφουσκωσεις κατευθειαν και μου δωσαν μικροτερο...αρα πρεπει να το αλλαξω .καλα που ρωτησα σευχαριστω

Μαράκι8
21-09-10, 22:20
κορίτσια... με το καλό τα μωράκια σας! άνετες νυχτικές κ δροσερές.. γ΄΄εννησα 8/12 και το βράδυ κοιμόμασταν με ανοιχτή την μπαλκονόπορτα!

miriki
21-09-10, 22:21
Βρε κορίτσι μην αγχώνεσαι με αυτά. Κάτσε και κοιμήσου λίγο να είσαι ξεκούραστη γιατί σε λίγο θα αρχίσουν τα όργανα. Εγώ είχα ετοιμάσει τέλεια βαλίτσα από τον έβδομο και δεύτερο γύρο για να μου φέρει ο άντρας μου και τελικά για άσχετους λόγους χρησιμοποίησα μόνο το 1/3. Άλλα είναι αυτά που μετράνε. Η ηρεμία σου και η φάτσα που θα σε μασουλάει σε λίγο

baila
21-09-10, 22:24
κι εγω γενναω δεκεμβριο και πηρα
1. πυζαμες 'καλες', κατω σατεν, πανω διαφανο υφασμα κρουαζε και απο μεσα ραντακι φανελακι
2. πυζαμες τιραντακι και κατω μακρυ σε χειμνιατικο υφασμα
3. νυχτικο με κουμπακια μακρυμανικο
4. νυχτικο με τιραντα και πολερο μακρυμανικο
5. ρομπα μακο λεπτο

επισης πηρα σουτιεν ****** βαμβακερα χωρις μπανελες και υποθετω οτι ισως να με βολεψουν στο θηλασμο αν και δεν εχουν αυτο που ξεκουμπωνει

αγορασα επισης καλτσακια κοντα και παντοφλες

απο σλιπακια λεω να παρω μποξερακια βαμβακερα και οχι μιας χρησης που δεν ξερω και ακριβως τι ειναι και αν ειναι πρακτικα

baila
21-09-10, 22:26
πρεπει να εχουμε μαζι μας θηλαστρο; ξερει καμια;

αλυσια
21-09-10, 22:31
αχ βλεπω και συ σα και μενα μες την ηρεμια εισαι!!!!!απο που τα πηρες ?απο καταστημα για εγκυους ετσι?

miriki
21-09-10, 22:36
Τι να το κάνεις το θήλαστρο; αν χρειαστεί (που δεν) θα έχει το νοσοκομείο. Ούτως ή άλλως τις πρώτες έξι σβδομάδες δεν αντλούμε με χειροκίνητα ή μικρά ηλεκτρικά, αλλά ΑΝ (είπαμε αν) χρειαστεί μόνο με νοσοκομειακό για να μη χάσουμε το γάλα μας.

Εσώρουχα μιας χρήσης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για να μη σας πω πάνες βρακάκι ακράτειας σαν τις πάνες των μωρών (για τις πρώτες δυο μέρες τουλάχιστον το είχε αναφέρει μια κοπέλα παλιότερα δεν το έκανα και το μετάνιωσα). Εγώ ατύχησα κι έκανα καισαρική και τα μιας χρήσης τα φόραγα για πολύ καιρό μετά για να μην ακουμπάνε στην τομή μου και για να είμαι τελείως σίγουρη ότι είναι απολύτως καθαρά.

baila
21-09-10, 22:37
τα πηρα απο το ιντιμισιμι στο τελος των εκπτωσεων που ειχαν βγαλει και χειμερινα
ηδη πηρα και 2 φορμακια και εσωρουχακια για το μωρο αν και εχω πολλα ρουχακια απο το ανηψακι μου
οπως βλεπεις παω για 3ο αλλα επειδη ειναι μετα απο αρκετα χρονια αισθανομαι τον ενθουσιασμο του πρωτου
εσυ περιμενεις το πρωτο;

ας μας απαντησει και η κοπελια που θηλαζει για το θηλαστρο...

αλυσια
21-09-10, 22:38
ναι και μαλιστα δυδιμα πολυ γελιο!!!!που θα γεννησεις?

baila
21-09-10, 22:41
ευχαριστουμε για την απαντηση!!!
τα εσωρουχα μιας χρησης δεν ειναι 'πλαστικα'; δεν ενοχλει το υλικο τους;
απο που τα πηρες;

baila
21-09-10, 22:42
θεσσαλονικη

αλυσια
21-09-10, 22:49
με το καλο κοριτσι μου και εγω εδω στο γενεσις......αντε να τελειωνουμε!!!!!!!!!!

baila
21-09-10, 22:52
με το καλο τα μωρακια σου και ας μη βιαομαστε, ειμαστε σε καλο δρομο, πλησιαζουμε
υπομονη να περασουν μερικες κρισιμες ακομα εβδομαδες

miriki
21-09-10, 22:53
ευχαριστουμε για την απαντηση!!!
τα εσωρουχα μιας χρησης δεν ειναι 'πλαστικα'; δεν ενοχλει το υλικο τους;
απο που τα πηρες;

Αυτά που είχα εγώ ήταν σα χάρτινα κάπως, σαν τα τεράστια βρακιά της γιαγιάς. Νομίζω ότι τα είχα πάρει από το prenatal συσκευασία των 5 αν δεν κάνω λάθος. όλα τα εγκυομάγαζα έχουν πάντως. Καλή λευτεριά λοιπόν κούκλες.

baila
21-09-10, 23:13
ευχαριστουμε και παλι και συγχαρητηρια για το θηλασμο
αν καταφερω να σε φτασω θα ειμαι πολυ περηφανη

nancou
24-09-10, 19:48
χαιρετε κορτσουδια!!! με το καλο να ερθουν τα μπιζελακια σας οσες περιμενετε, και να σας ζησουν οσες ηδη γεννησατε!!!
εγω θα εχω τον μπεμπουλη μου με το καλο μεχρι τις 10/10 (λιγοτερο απο 20 μερες :shock:)..Ντρεπομαι που το λεω αλλα μολις σημερα ξεκινησα να φτιαχνω την βαλιτσα (φτου μου :oops:)...θα γεννησω στον Γαληνο και θελω να μου πει, αν εχει γεννησει εκει καμια, τι δινουν...γιατι βλεπω διαφερει η βαλιτσουλα απο κλινικη σε κλινικη...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

baila
24-09-10, 19:50
καλη λευτερια!
η βαλιτσα δεν παιζει απο μαιευτηριο σε μαιευτηριο τα βασικα ειναι τα ιδια
τι εννοεις;

nancou
24-09-10, 20:01
καλη λευτερια!
η βαλιτσα δεν παιζει απο μαιευτηριο σε μαιευτηριο τα βασικα ειναι τα ιδια
τι εννοεις;

απ'οτι ειδα απο τα μηνυματα...αλλου εχουν π.χ επιθεματα στηθουσ και αλλου οχι..και καποια αλλα που δεν θυμαμαι τωρα

baila
24-09-10, 20:04
δεν ειναι θεμα μαιευτηριου
μαλλον καθε μια ξεχναει να γραψει και κατι
οποτε λογικα θα χρειαστεις ολα αυτα που γραφουν οι λιστες

baila
24-09-10, 20:06
το καλυτερο ειναι να ρωτησεις και στο μαιευτηριο
π.χ. αν σου δινουν πετσετες
καλο θα ηταν να εχεις και κανενα παυσιπονο για ωρα αναγκης
(ντεπον παναντολ) γιατι τα χρεωνουν οσο θελουν

christy28
25-09-10, 18:19
καλησπερα κοριτσια!!!
Γενναω και εγω μεχρι τελος Νοεμβρη και αρχισα να φτιαχνω την λιστα με το τι θα χρειαστω.
Εχει γεννησει καποια στο Αρεταιειο??
Ξερετε τι χρειαζεται να παρουμε για το μωρο?
πχ κανουν μπανιο τα μωρα οπως στο Ελενα ή τα κανουμε μονοι μας? να παρω πετσετες, αφρολουτρα κτλ?
παμπερς να παρω ή υπαρχει δωματιο αλλαγης?

οποια μπορει να βοηθησει θα ημουν ευγνωμων!

miriki
25-09-10, 19:15
ευχαριστουμε και παλι και συγχαρητηρια για το θηλασμο
αν καταφερω να σε φτασω θα ειμαι πολυ περηφανη

Ε, λοιπόν δεν περίμενα ποτέ ότι θα το άκουγα αυτό, χε χε από ψαρούκλα κοντεύω να ΄γινω βετεράνα. Μέχρι κι εγώ με θαύμασα τώρα έτσι όπως το είπες :) :) :)

Ας είναι λοιπόν καλά τα κορίτσια στο νήμα του θηλασμού που μου άνοιξαν τα μάτια. Με το καλό κι ό,τι χρειαστείτε εδώ είμαστε.

amande
25-09-10, 20:06
Εχει γεννησει καποια στο Αρεταιειο??
Ξερετε τι χρειαζεται να παρουμε για το μωρο?
πχ κανουν μπανιο τα μωρα οπως στο Ελενα ή τα κανουμε μονοι μας? να παρω πετσετες, αφρολουτρα κτλ?
παμπερς να παρω ή υπαρχει δωματιο αλλαγης?

christy γέννησα τον μπέμπη μου εκεί πριν λίγες μέρες....για σένα να πάρεις σερβιέτες λοχείας γιατί δεν δίνουν, ούτε επιθέματα στήθους έχουν, εννοείται δικές σου πετσέτες, αφρόλουτρα κτλ.....για το μωράκι σου θα πάρεις πετσετούλες για το μπανάκι του και φορμάκια...μπάνιο κάνουν οι μαίες τα πρωινά, βέβαια κι εσύ όποτε θες το κάνεις μπάνιο στο δωμάτιο αλλαγής και Pampers επίσης θα παίρνεις απο το δωμάτιο αλλαγής όποτε χρειαστείς, αφρόλουτρα και κρεμούλες έχουν εκεί.....εγώ είχα πάρει κρεμούλα και μωρομάντηλα όταν χρειαζόταν να τον αλλάξω στο δωμάτιο για να μην πηγαίνω το παιδι βόλτες όλη την ώρα.
με το καλό και με έναν πόνο:)

christy28
25-09-10, 23:01
christy γέννησα τον μπέμπη μου εκεί πριν λίγες μέρες....για σένα να πάρεις σερβιέτες λοχείας γιατί δεν δίνουν, ούτε επιθέματα στήθους έχουν, εννοείται δικές σου πετσέτες, αφρόλουτρα κτλ.....για το μωράκι σου θα πάρεις πετσετούλες για το μπανάκι του και φορμάκια...μπάνιο κάνουν οι μαίες τα πρωινά, βέβαια κι εσύ όποτε θες το κάνεις μπάνιο στο δωμάτιο αλλαγής και Pampers επίσης θα παίρνεις απο το δωμάτιο αλλαγής όποτε χρειαστείς, αφρόλουτρα και κρεμούλες έχουν εκεί.....εγώ είχα πάρει κρεμούλα και μωρομάντηλα όταν χρειαζόταν να τον αλλάξω στο δωμάτιο για να μην πηγαίνω το παιδι βόλτες όλη την ώρα.
με το καλό και με έναν πόνο:)
να σου ζησει!!!

εμεινες ευχαριστημενη με το μαιευτηριο σε γενικες γραμμες?

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

γουίνι
26-09-10, 16:57
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΓΩ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ 7-8 ΗΜΕΡΕΣ ΥΠΟΘΕΤΩ- ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ- ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΗ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ Κ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΑΜΑ Κ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ? ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙΣ ΛΕΝΕ?ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΖΩ?

mariaefi
27-09-10, 13:17
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΓΩ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ 7-8 ΗΜΕΡΕΣ ΥΠΟΘΕΤΩ- ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ- ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΗ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ Κ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΑΜΑ Κ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ? ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙΣ ΛΕΝΕ?ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΖΩ?
μπορεις να παρεις της tena τις σερβιετες τις μεγαλες...
αλλα δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω για την κλινικη...
με το καλο!!

baila
27-09-10, 20:17
εσωρουχα
τα εσωρουχα 1 χρησης τα πεταμε καθε φορα που αλλαζουμε σερβιετα;
ποσα χρειαζονται μαζι μας;

Merenta
28-09-10, 11:05
Κάποια που να γέννησε στο Αρεταίειο και να χρειάστηκε κάτι ''έξτρα'' απο τα κλασσικά το οποίο δεν το παρείχε το νοσοκομείο?

amande
29-09-10, 21:35
να σου ζησει!!!

εμεινες ευχαριστημενη με το μαιευτηριο σε γενικες γραμμες?

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
ευχαριστώ πολύ:D....ναι γενικά έμεινα ευχαριστημένη και όσες φίλες μου έχουν γεννήσει εκεί δεν είχαν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.
εσωρουχα
τα εσωρουχα 1 χρησης τα πεταμε καθε φορα που αλλαζουμε σερβιετα;
ποσα χρειαζονται μαζι μας;
baila εγώ προσωπικά τα άλλαζα κάθε φορά, όχι όμως οτι είναι απαραίτητο...είχα πάρει 10
Κάποια που να γέννησε στο Αρεταίειο και να χρειάστηκε κάτι ''έξτρα'' απο τα κλασσικά το οποίο δεν το παρείχε το νοσοκομείο?
merenta δες παραπάνω, έχω απαντήσει σε παρόμοια ερώτηση στην christy

christy28
30-09-10, 11:59
πηρα ενσωματωμενη σερβιετα λοχειας με εσωρουχο μιας χρησης τα tena pants τα διακριτικα. Ελπιζω να μην φαινεται σαν να φοραω pampers....

Αυτα πηρατε κι εσεις?

Ντινα 315
01-10-10, 10:35
καλημερα κοριτσια εγω θα γεννησω μεσα δεκεμβριου σε δημοσιο νοσοκομειο δεν ξερω ομως τι ρουχαλακια να παρω στο μωρο ?το βραδυ με τι ειναι καλυτερο να κοιμαται πετσετε η βελουτε (στην πολυκατοικια το καλοριφερ κλεινει το βραδυ δεν ειναι αυτονομη θερμανση ) επισης θα το κοιμιζουμε στο πορτ μπεμπε πρεπει να παρουμε κουβερτα αγκαλιας η φλις?εχω πελαγωσει.....:-?

efi11
01-10-10, 11:01
καλημερα μελλοντικη μανουλα! κατα πρωτον μην πελαγωνεις, δεν κανει καλο και στο μωρο σου!!!;) κατα δευτερον, εγω γεννησα καλοκαιρι και δεν ειμαι ειδικη , αλλα πιστευω οτι πρεπει να εχεις μαζι σου κορμακια ολοσωμα 3 παραπανω τουλαχιστον απο τις μερες της παραμονης σας στο μαιευτηριο. να βεβαιωθεις οτι ειναι ειναι 100% βαμβακι και δεν θα σου προτεινα τα βελουτε οπως λες γιατι στα μαιευτηρια υπαρχει επαρκης θερμανση και τα μωρα υπερθερμαινονται ευκολα!! οσον αφορα τωρα το πορτ μπεμπε , δεν νομιζω οτι το <στρωματακι> του ειναι το ιδανικο για να κοιμιζεις το μωρο σου. ενα λικνο εχει γυρω στα 200 ευρω( απο internet θα το βρεις και πιο φτηνα) και μπορεις να το χρησιμοποιησεις μεχρι τον 6ο μηνα περιπου!(εγω βεβαια την εβαλα στην κουνια της στον 4ο).υπαρχει και το παρκοκρεβατο σε πολυ χαμηλοτερες τιμες - αρκει να προσεξεις το στωματακι του-. τωρα για την κουβερτουλα, εγω θα προτεινα μαλλον της αγκαλιας παλι με την προυποθεση οτι ειναι 100% βαμβακι και οχι πολυεστερας η ναυλον! ελπιζω να σε βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα περισσοτερο!:roll: με το καλο!!!:lol:

Ντινα 315
02-10-10, 10:26
Σε ευχαριστω πολλυ για την απαντηση

ΙΩΑΝΝΑ_30
26-10-10, 17:34
Κοριτσια σε λιγες μερες μπαινω στο μηνα μου και θα αρχισω να ετοιμαζω την βαλιτσα για το μαιευτηριο. Διαβασα εδω στο forum τι θα χρειαστω γιατι θα γινω πρωτη φορα μανουλα και ειμαι ψιλο ασχετη.Εχω καποιες αποριες ομως και θα ηθελα να με βοηθησετε. Θα γεννησω στο Γεννεσις.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1)Να αγορασω εσωρουχα μιας χρησης η μπορω να παρω και τα δικα μου εχω ακουσει οτι ειναι τεραστια και φοβαμαι μην διαγραφουν πολυ ασχημα μεσα απο το νυχτικο(ειναι λεπτο).Στις μπυζαμες ενταξει.
2)Επισης με τις σερβιετες τι γινετε σου δινουν η πρεπει να εχεις δικιες σου? Εχω κατι every day double dry 31 cm τις ειχε μεσα στο κουτι απο την babylino που μου στειλανε, ειναι καλες η θελει αλλες ειδικες?
3)Χρειαζετε να παρω πετσετες για το μπανιο του μωρου στο μαιευτηριο?κατι τετοιο διαβασα εδω μεσα,επισης πανες αλλαγματος?δεν το φερνουν αλλαγμενο?
4)Δεν εχω παρει θηλαστρο για το λογο οτι δεν ξερω αν θα εχω γαλα. Αλλα εδω σε λιστες που ειδα το ειχαν γραμμενο. Ειναι απαραιτητο?
Αυτα για τωρα αν θυμηθω κατι αλλο επιστρεφω:)

victoria09
26-10-10, 22:19
Εγώ γέννησα στο Μητέρα άλλα πιστέυω ότι το ίδιο θα συμβαίνει σε όλα τα ιδιωτικά.Εσώρουχα μου έδωσαν στο μαιευτήριο ,έτσι και αλλιώς στα χρέωναν,και με βόλεψαν πολλή γιατί οι σερβιέτες ,που και πάλι σου δίνουν, είναι τεράστιες.Εγώ γέννησα φυσιολογικά και τις πρώτες μέρες φόραγα 2-3 μαζί γιατι ειχα πολύ αιμα,αν κάνεις καισαρική μπορεί να μην είναι το ίδιο.Από το babylino τις είχα και εγώ αλλά τις φόρεσα πολύ αργότερα.Για το μωρό χρειάζεσαι μόνο τα ρούχα που θα το βγάλεις.Μονο στα δημόσια πας εσύ πράγματα.Θήλαστρο εγώ όταν το χρειάστηκα μου φέραν οι νοσοκόμες ,συνήθως έχουν ένα σε κάθε όροφο.
Με το καλό και ελπιζω να σου απαντήσει κάποια κοπέλα που γεννησε εκεί για σιγουριά.

mommy natassa
27-10-10, 11:05
Κοριτσια σε λιγες μερες μπαινω στο μηνα μου και θα αρχισω να ετοιμαζω την βαλιτσα για το μαιευτηριο. Διαβασα εδω στο forum τι θα χρειαστω γιατι θα γινω πρωτη φορα μανουλα και ειμαι ψιλο ασχετη.Εχω καποιες αποριες ομως και θα ηθελα να με βοηθησετε. Θα γεννησω στο Γεννεσις.
Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1)Να αγορασω εσωρουχα μιας χρησης η μπορω να παρω και τα δικα μου εχω ακουσει οτι ειναι τεραστια και φοβαμαι μην διαγραφουν πολυ ασχημα μεσα απο το νυχτικο(ειναι λεπτο).Στις μπυζαμες ενταξει.
2)Επισης με τις σερβιετες τι γινετε σου δινουν η πρεπει να εχεις δικιες σου? Εχω κατι every day double dry 31 cm τις ειχε μεσα στο κουτι απο την babylino που μου στειλανε, ειναι καλες η θελει αλλες ειδικες?
3)Χρειαζετε να παρω πετσετες για το μπανιο του μωρου στο μαιευτηριο?κατι τετοιο διαβασα εδω μεσα,επισης πανες αλλαγματος?δεν το φερνουν αλλαγμενο?
4)Δεν εχω παρει θηλαστρο για το λογο οτι δεν ξερω αν θα εχω γαλα. Αλλα εδω σε λιστες που ειδα το ειχαν γραμμενο. Ειναι απαραιτητο?
Αυτα για τωρα αν θυμηθω κατι αλλο επιστρεφω:)

Αγαπητή Ιωάννα με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!
Εγώ γέννησα στο Μητέρα με καισαρική, οπότε θα συμφωνήσω με την Ιωάννα. Τα εσώρουχα μιας χρήσης και τις σερβιέτες στις χρεώνουν, είναι ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις όπου για 2-3 μέρες έχεις αρκετό αίμα και δεν σε εξυπηρετούν τα δικά σου πράγματα. Εγώ την 3η μέρα φόρεσα δικό μου σλιπάκι (αυτά που φόραγα όταν ήμουν αδιάθετη) και τις μεγάλες σερβιέτες always, όμως οι διπλανές μου είχαν περισσότερο αίμα και συνέχισαν να τις φοράνε μέχρι την μέρα που έφυγαν. Οσο για το αισθητικό μέρος, μην ανησυχείς όλες οι γυναίκες στην ίδια μοίρα θα είστε. Ναι είναι μεγάλα, αλλά καλύτερα από το να λερωθείς. Στα μαιευτήρια, είναι της μόδας αυτό το look!!!;)

2) Το μωρό μου το έφερναν πάντα πλυμένο και αλλαγμένο με ένα νυχτικάκι του μαιευτηρίου. Χρειάστηκα μόνο τα ρούχα που του έβαλα από το μαιευτήριο στο σπίτι.

3) Γλυκιά μου, θα έχεις γάλα κι όλα θα πάνε καλά και προσπάθησε το θηλασμό, είναι ότι καλύτερο για σένα και το μωρό σου. Το θήλαστρο αντλεί το γάλα και την ίδια δουλειά κάνει το μωρό σου, γιατί να το αντικαταστήσεις με το θήλαστρο? Αν δεν έχεις γάλα, όπως λες, ας μας πει κάποια άλλη μανούλα την εμπειρία της, δίνεις συμπλήρωμα που σου παράσχουν οι ίδιοι. Αν πράγματι χρειαστείς για κάποιο λόγο θηλαστρο συζήτατο πρώτα με το γιατρό σου να σου πει την καλύτερη λύση.

Επειδή είναι και δύσκολοι καιροί, ας μην μπαίνουμε σε περιττά έξοδα, δες πρώτα τις ανάγκες σου και αν χρειαστείς κάτι επιπλέον πετάγεται κάποιος δικός σου και το αγοράζει. Εγώ πριν γεννήσω διάβαζα κάτι λίστες τεράστιες και στην πραγματικότητα χρειάστηκα το 1/3 αυτών.
Επίσης, μπορέις να πάρεις τηλέφωνο το Γέννεσις και να τους ρωτήσεις αν χρειάζεται να φέρεις πράγματα για το μωρό ή τα παράσχουν οι ίδιοι

Με έναν πόνο εύχομαι

ΙΩΑΝΝΑ_30
27-10-10, 14:34
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας.Σιγα σιγα αρχισα να ετοιμαζω καποια πραγματακια. Θ συμφωνησω οτι δεν ειμαστε για περιττα εξοδα γιαυτο και ρωταω αν θα ειναι απαραιτητα καποια πραγματα,προσπαθω να βολευτω και με πραγματα που μου δινει η αδερφη μου γιατι μας περιμενουν αλλα εξοδα μετα τη γεννηση της μπεμπουλας πρεπει να κανουμε οικονομια:)

katerinaki_
27-10-10, 15:07
Καλησπέρα κορίτσια! Η δική μου απορία είναι για τα εσώρουχα και είναι η εξής: Τα εσώρουχα που χρησιμοποιούσα στην περίοδό μου μέχρι να μείνω έγκυος, το λάστιχό τους έφτανε περίπου στο σημείο που έχω δει ότι γίνεται η καισαρική τομή. Όχι ότι πάω για καισαρική αλλά σε περίπτωση που πρέπει να γεννήσω με καισαρική, καλό δεν θα ήταν να αγοράσω εσώρουχα που τελειώνουν πιο πάνω, πχ λίγο πιο κάτω από τον ομφαλό? Εννοώ ότι είναι φαρδιά, άνετα, κατεβαίνουν μέχρι τα ψωμάκια μας και πιάνουν όλο το "πίσω μέρος" και το "κάτω"...
Έχω βρει στο jumbo κάτι τέτοια πολύ φθηνά (2Ε το ένα σε άσπρο και μαύρο). Τι λέτε?

χαχου
27-10-10, 15:11
κοριτσια μου εγω γεννησα φυσιολογικα στις 11.25 στο μητερα με εισκληριδειο.στις 16.30 και πολυ λεω ημουν ορθια εβγαλα το σεξουαλικοτατο βρακακι που μου βαλανε και φορεσα δικο μου.οσο για τις σερβιετες δεν τις αντεχα και εβαλα τις always τις μπλε.ουτε λερωθηκα ουτε τιποτα.αιμα ειχα παρα πολυ την πρωτη ημερα απο τη δευτερη ημουν σαν πρωτη μερα περιοδου.ειναι πολλες οι σελεδες κ δεν ξερω αν εχει γραφτει. στις ωδινες μου εφερε ο αντρας μου το liposan μου και με εσωσα εκεινη την ωρα νομιαζα ατι τα χειλια μου θα σκιστουν και επινα και ενα σκασμο νερο.αν το θυμηθειτε εκεινη την ωρα θα σας βοηθησει

victoria09
27-10-10, 19:07
Καλησπέρα κορίτσια! Η δική μου απορία είναι για τα εσώρουχα και είναι η εξής: Τα εσώρουχα που χρησιμοποιούσα στην περίοδό μου μέχρι να μείνω έγκυος, το λάστιχό τους έφτανε περίπου στο σημείο που έχω δει ότι γίνεται η καισαρική τομή. Όχι ότι πάω για καισαρική αλλά σε περίπτωση που πρέπει να γεννήσω με καισαρική, καλό δεν θα ήταν να αγοράσω εσώρουχα που τελειώνουν πιο πάνω, πχ λίγο πιο κάτω από τον ομφαλό? Εννοώ ότι είναι φαρδιά, άνετα, κατεβαίνουν μέχρι τα ψωμάκια μας και πιάνουν όλο το "πίσω μέρος" και το "κάτω"...
Έχω βρει στο jumbo κάτι τέτοια πολύ φθηνά (2Ε το ένα σε άσπρο και μαύρο). Τι λέτε?

Δεν έκανα καισαρική αλλα από τις κοπέλες δίπλα μου είδα ότι τους βόλεψαν εσώρουχα που ανέβαιναν ψηλά.Αν και όλες τις 2 πρώτες μέρες φόραγαν του μαιευτηρίου.Εγώ πάντως 3 μέρες φόρεσα τα μιας χρήσης γιατί είχα πολύ αίμα και την 4 τα δικά μου.Λογικά αυτά που περιγράφεις θα σε βολέψουν αν δεν θες να χρησιμοποιησεις του μαιευτηρίου αλλά και πάλι δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν έχω και προσωπική εμπειρια από καισαρική.

mommy natassa
27-10-10, 19:27
Οπως γράφω παραπάνω γέννησα με καισαρική και τα δικά μου σλιπακια που φόρεσα ήταν πιο ψηλά από την τομή, η οποία γίνεται χαμηλά. Αρκεί να είναι βαμβακερά και να μην έχουν λάστιχο που να πιέζουν το σημείο. Χωρίς να φανεί διαφήμιση τα είχα πάρει από το Prenatal και με βόλεψαν απίστευτα γιατί δεν είναι και τεράστια όπως λες λίγο πιο κάτω από τον αφαλό.. Να φανταστείς συνέχισα να τα φοράω και μετά τη γέννα και στη δεύτερη εγκυμοσύνη και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Niki81
09-11-10, 10:34
Ειμαι στην 33η εβδομαδα και ακομα δεν εχω ετοιμασει τιποτα απολυτως.
Τωρα ξεκινησα να ψαχνομαι σιγα σιγα τι πραγματακια πρεπει να παρω μαζι...γιατι φοβαμαι μη μου κανει καμια εκληξη ο μπεμπης και ειμαι απροετοιμαστη.
Εχω κανει μια λιστα...εχω ομως μπερδευτει λιγο σχετικα με το τι θα χρειαστει να παρω μαζι για το μωρο.Γενναω στο ΙΑΣΩ.Οποια εχει γεννησει εκει ας με βοηθησει.Συγκεκριμενα περα απο τα ρουχαλακια εξοδου του μωρου,σκουφακια,πανες,μαντιλακια κλπ για τις μερες που θα ειμαστε μεσα στο ΙΑΣΩ δε θα πρεπει να παρω μαζι ρουχαλακια?Τι φορανε τα μωρακια στο μαιευτηριο?Τα ντυνουν εκει με ρουχαλακια ειδικα ή πρεπει να παρω εγω?
To μωρο θα το κανω μπανιο εγω,να παρω πετσετουλες παιδικο αφρολουτρο κλπ ή το κανουν μπανιο οι μαιες οποτε δε χρειαζομαι τετοια?
Pampers?Να παρω ή σου παρεχει το ΙΑΣΩ?

Αχ...νιωθω τελειως αχρηστη...Please help...

Jeanne
09-11-10, 11:34
Ειμαι στην 33η εβδομαδα και ακομα δεν εχω ετοιμασει τιποτα απολυτως.
Τωρα ξεκινησα να ψαχνομαι σιγα σιγα τι πραγματακια πρεπει να παρω μαζι...γιατι φοβαμαι μη μου κανει καμια εκληξη ο μπεμπης και ειμαι απροετοιμαστη.
Εχω κανει μια λιστα...εχω ομως μπερδευτει λιγο σχετικα με το τι θα χρειαστει να παρω μαζι για το μωρο.Γενναω στο ΙΑΣΩ.Οποια εχει γεννησει εκει ας με βοηθησει.Συγκεκριμενα περα απο τα ρουχαλακια εξοδου του μωρου,σκουφακια,πανες,μαντιλακια κλπ για τις μερες που θα ειμαστε μεσα στο ΙΑΣΩ δε θα πρεπει να παρω μαζι ρουχαλακια?Τι φορανε τα μωρακια στο μαιευτηριο?Τα ντυνουν εκει με ρουχαλακια ειδικα ή πρεπει να παρω εγω?
To μωρο θα το κανω μπανιο εγω,να παρω πετσετουλες παιδικο αφρολουτρο κλπ ή το κανουν μπανιο οι μαιες οποτε δε χρειαζομαι τετοια?
Pampers?Να παρω ή σου παρεχει το ΙΑΣΩ?

Αχ...νιωθω τελειως αχρηστη...Please help...

Λοιπόν αγαπητή εγκυμονούσα μπερδεμένη :D τα πράγματα είναι απλούστατα αφού γεννάς στο ΙΑΣΩ. Γέννησα εκεί τα δίδυμα πέρσι οπότε έχουμε και λέμε: ρουχαλάκια για μέσα στο μαιευτήριο δεν χρειάζεσαι, τους φοράνε κάτι φορμάκια-σάκους (όταν τα δεις θα καταλάβεις το αστείο του θέματος):rolleyes:Το μωρό σου θα το κάνουν μπάνιο και θα το αλλάζουν οι μαίες οπότε δεν χρειάζεσαι τίποτα σχετικό. Πάνες επίσης -ευγενική χορηγία :lol:- του μαιευτηρίου που θα ακριβοπληρώσεις.
Επίσης δεν είσαι άχρηστη, είσαι απλώς καινούργια στο club! Mε το καλό και με ένα υγιές, όμορφο και στρουμπουλό μωράκι!!!

Σου επισυνάπτω επίσης τη δικιά μου λίστα με τα απαραίτητα των μωρών για να δεις μήπως κάτι έχεις ξεχάσει ή δεν έχεις σκεφτεί να πάρεις καθώς και τη λίστα του μαιευτηρίου. Αν θελήσεις κάτι άλλο από εμένα γράψε εδώ ή στείλε μου pm!:cool:

Φιλικά,

Jeanne

Τα απαραίτητα για τα μωρά

Για τον ύπνο:
Κούνια
Στρώμα
Πάντες για την κούνια
Κουνουπιέρα
Πανωσέντονα – κατωσέντονα
1 μεγάλο σελτεδάκι για την κούνια
Προστατευτικό ύφασμα στρώματος
Κουβέρτες (πικέ για άνοιξη - φθινόπωρο, μάλλινες το χειμώνα για τη διάρκεια της ημέρας και υπνόσακος για το βράδυ)

Για το μπάνιο:
Μπανιερίτσα
Σαμπουάν + αφρόλουτρο (2 σε 1)
Κρέμα για πρόληψη συγκάματος
Γαλάκτωμα σώματος
Σετ βούρτσα, χτένα, ψαλιδάκι για τα νύχια
Σφουγγαράκια
Πετσέτες μεγάλες
Πετσετάκια μικρά για το πλύσιμο του … πωπού μετά το άλλαγμα πάνας

Για το δωμάτιο:
Καλαθάκι για τα καλλυντικά
Συρταριέρα – αλλαξιέρα
Φωτιστικό
Ριλάξ (μετά τους 2-3 μήνες)
Πάρκο (μετά τους 6 μήνες)
Παρκοκρέβατο (για ταξίδια ή για να μένουν σε παππουδογιαγιάδες)
Θερμόμετρο χώρου (όχι απαραίτητο αλλά λέμε τώρα…)
Ζυγαριά (μπορείς να νοικιάσεις από το μαιευτήριο)
Ενδοεπικοινωνία (ανάλογα το χώρο που μένεις, δεν είναι πάντα χρήσιμη)
Φωτάκι νυκτός
Διακοσμητικά για τον τοίχο
Κουτί για χρησιμοποιημένες πάνες. Έχει στα μαγαζιά με βρεφικά είδη.

Για τη βόλτα:
Πορτ – μπεμπέ
Καρότσι
Καθισματάκι αυτοκινήτου
Τσάντα (για να κουβαλάς τα συμπράγκαλα του μωρού!!!)
Δοσομετρητής γάλακτος
Θερμός (για να έχεις βρασμένο νερό μαζί σου)
Υφασμάτινα παιχνιδάκια για το καρότσι

Τα ρούχα του:
Φορμάκια - εσώρουχα
Ρουχαλάκια εξόδου (φορμάκια κυρίως)
Καλτσάκια
Ζακετάκι
Μπουφάν
Γαντάκια

Φαγητό:
Μπιμπερό μεγάλα ΓΥΑΛΙΝΑ
1 μπιμπερό μικρό (για κάνα χαμαίμηλο!)
Βούρτσα για πλύσιμο μπιμπερό
Αποστειρωτής μπιμπερό
Βραστήρας
Θερμαντήρας
Σαλιάρες (με σκρατς και πλαστική επένδυση). Αργότερα που θα τρώνε φαγητό βολεύει και η ολόσωμη σαλιάρα.
Πανάκια για ρέψιμο

Γενικά:
Σελτεδάκια
Πάνες (από 2,5 έως 5 κιλά)
Πιπίλες, αλυσίδες πιπίλας (όχι σε νεογέννητα), θήκες για πιπίλες
Ξύδι για να βγάζεις τα άλατα από τον βραστήρα
Μωρομάντηλα
Πάνες αγκαλιάς (τα πανάκια που βάζουμε επάνω μας για να μην έρχεται το μωρό σε επαφή με τα ρούχα μας)
Καλαθάκι άπλυτων για τα ρουχαλάκια του μωρού (καλά, δεν είναι κι απαραίτητο, όπου σε βολεύει…)
Φυσιολογικός ορός για τη μύτη και τα μάτια (αμπούλες από το φαρμακείο)
Μικροκλύσματα γλυκερίνης ΒΡΕΦΙΚΑ (το τονίζω γιατί υπάρχουν και παιδικά). Χρησιμοποιούνται αν «στουμπώσει» 3 μέρες και στο επιτρέψει η παιδίατρος.
Γάζες αποστειρωμένες για καθαρισμό του αφαλού
Οινόπνευμα για τον καθαρισμό του αφαλού
Θερμόμετρο σώματος
Υγρό πλυντηρίου + μαλακτικό (Proderm ή Persil από το Super Market ή οικολογικό –χωρίς αλλεργιογόνα- από κατάστημα με οικολογικά)
Υγρό για πλύσιμο πιάτων (επίσης Proderm ή Persil από το Super Market ή οικολογικό –χωρίς αλλεργιογόνα- από κατάστημα με οικολογικά)

Καλό είναι αν επιλέξεις θηλές για τα μπιμπερό από καουτσούκ ή σιλικόνη να πάρεις το ίδιο και στις πιπίλες.

Τη βαλιτσούλα σου και καλή γέννα!
Νυχτικές
Ρόμπα
Παντόφλες με πλαστικό από κάτω για το μπάνιο
Σουτιέν (θηλασμού ?)
Επιθέματα στήθους, Σερβιέτες
Ρούχα για να βγεις από το μαιευτήριο
Παπούτσια
Εσώρουχα
Σακούλα για τα άπλυτα (άκου τώρα τι σκέφτηκα!!!)
Χαρτομάντηλα
Φωτογραφική μηχανή
Κινητό + Φορτιστής κινητού
Νεσεσέρ με :
Αφρόλουτρο
Σφουγγάρι
Σαμπουάν + Κρέμα μαλλιών
Βούρτσα μαλλιών
Οδοντόβουρτσα
Οδοντόπαστα
Καλλυντικά
Αποσμητικό
Κρέμα προσώπου
Οινόπνευμα
Καθισματάκι αυτοκινήτου

Μην ξεχάσεις και 1 εσώρουχο, ρουχαλάκι εξόδου, καλτσούλες και μπουφανάκι για να βγει ευπρεπώς το μωρό από το μαιευτήριο!

Niki81
09-11-10, 11:44
χαχαχα...εισαι θεά και πολυ πολυ οργανωτικη υποθετω...εγω παλι οχι!!!
Να'σαι καλα...σ'ευχαριστω πολυ!!Ευχομαι τα καλυτερα για σενα και την οικογενεια σου!!!!

νελλίτσα
09-11-10, 12:15
αν θηλάσεις καλό θα ήταν τον πρώτο καιρό να μη χρησιμοποιείς αποσμητικό και εντονα αρώματα . να προσθέσω κρέμα για τις θηλές και επιθέματα στήθους.
να πάρεις από φαρμακείο κάποιο καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή με βάση το χαμομήλι.
ίσως σου χρειαστεί και υγραντήρας για το δωμάτιό του αλλά θα σου πει και ο παιδίατρος. η ώρα η καλή εύχομαι

annoula1987
10-11-10, 16:48
Παρακαλώ τις μανούλες που έχουν γεννήσει στο Αττικό να μου πουν τι χρειάζεται για την βαλίτσα!!!:mrgreen:

annoula1987
11-11-10, 11:19
:confused::confused::confused: Καμιά μανούλα???

katerinaki_
18-11-10, 19:11
Την Δευτέρα μπήκα στον μήνα μου και τότε άρχισα να φτιάχνω την βαλίτσα μου την οποία τελείωσα σήμερα! Για να είμαι έτοιμη φτιάχνοντας από την επόμενη Δευτέρα το δωμάτιο και τα πράγματα του πρίγκηπά μας!

katerina mpi
19-11-10, 15:13
γεια σας..εγω μπαινω στον μηνα μου σε δυο βδομαδες.θα γεννησω στο παπαγεωργιου που ειναι δημοσιο,ξερετε μηπως τι πραγματα παρεχουν σε μενα και το μωρο για να ξερω τι να παρω?

mom
19-11-10, 16:06
γεια σας..εγω μπαινω στον μηνα μου σε δυο βδομαδες.θα γεννησω στο παπαγεωργιου που ειναι δημοσιο,ξερετε μηπως τι πραγματα παρεχουν σε μενα και το μωρο για να ξερω τι να παρω?

Καλησπέρα και με το καλό!!! Γέννησα πριν 2 χρόνια στο Παπαγεωργίου. Σερβιέτες, εσώρουχα μιας χρήσης και επιθέματα δεν παρέχονται, είχα φέρει τα δικά μου. Βέβαια, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το τι γίνεται τώρα καθώς έχουν περάσει και 2 χρόνια. Για το μωρό, ρουχαλάκια και πάνες, σου τα παρέχουν όσο είσαι μέσα. Πρέπει μόνο να πάρεις ένα φορμάκι δικό σου και να τους το δώσεις για να το ντύσουν την ημέρα που φεύγεις απο την κλινική. (και μια κουβερτούλα ή φόρμα εξόδου φυσικά )
(Το μωρό μένει στον θάλαμο νεογνών εκτός αν εσύ ζητήσεις το αντίθετο. Σε αυτή την περίπτωση, ίσως πρέπει να πάρεις κάποια φορμάκια και πάνες να έχεις στο δωμάτιο);)

katerina mpi
19-11-10, 18:43
σε ευχαριστω παρα πολυ..κυριως για το μωρο με ενδιεφερε για τα ρουχα του τα pampers και τα σχετικα..ασχετα με αυτα ξερεισ αν αφηνουν τον συζυγο να ειναι μαζι μου στο δωματιο μεχρι να με παρουν στο χειρουργειο για να γεννησω?

mom
19-11-10, 22:42
σε ευχαριστω παρα πολυ..κυριως για το μωρο με ενδιεφερε για τα ρουχα του τα pampers και τα σχετικα..ασχετα με αυτα ξερεισ αν αφηνουν τον συζυγο να ειναι μαζι μου στο δωματιο μεχρι να με παρουν στο χειρουργειο για να γεννησω?

Δεν ξέρω σίγουρα, καθώς η δική μου περίπτωση ήταν ιδιαίτερη. Θα ρωτήσω όμως κάποιον που ξέρει και θα σου γράψω.;-)

baila
19-11-10, 22:53

επειδη νοσηλευτηκα πριν λιγο καιρο εκει με συσπασεις ακουσα οτι ζητανε ενα πακετο πανες ενα σαμπουαν και ενα πακετο μωρομαντηλα
ακομα να εχεις σε μια σακουλιτσα ενα νυχτικο ενα κυλοτακι και μια σερβιετα για να τα δωσει ο συζυγος μολις βγεις απο το χειρουργειο να σε ντυσουν

katerina mpi
20-11-10, 13:08
καλημερα..σε ευχαριστω αυτα τα ειχα ηδη στη λιστα μου απλα ρωταω για να μη κουβαλαω περιττα πραγματα..με το καλο το μωρακι σας!

mom
21-11-10, 23:15

Λοιπόν, ρώτησα. :DΗ απάντηση που πήρα είναι ότι εφόσον είσαι μόνη σου στο δωμάτιο ή μαζί με άλλη κοπέλα που έχει και αυτή οδύνες και είστε σε αναμονή διαστολής, τότε επιτρέπουν στον σύζυγο να μπεί για λίγο κάθε τόσο, ειδικά αν ο τοκετός πάρει αρκετή ώρα. Αν η διπλανή σου γεννάει, τότε δεν μπαίνει κανείς.

Επίσης, έχει δίκιο η baila, όντως τώρα ζητάνε τις πάνες, το αφρόλουτρο και τα μωρομάντηλα. (και όντως και μένα μου είχαν ζητήσει εσώρουχα, πυτζάμες, παντόφλες αμέσως μετά τον τοκετό. Αλλάζεις μέσα στην αίθουσα τοκετού και μετά σε πηγαίνουν στο δωμάτιο σου. Οπότε, καλό είναι να τα έχεις αυτά, εκτός βαλίτσας και να σου τα φέρει ο σύζυγος μετά τον τοκετό. Εγώ δεν το ήξερα και ψάχνανε στη βαλίτσα μαμά και σύζυγος...)

Και τέλος, αν το ζητήσεις, μπορείς να κάνεις rooming in. Δηλαδή, να έχεις το μωρό απο την πρώτη στιγμή στο δωμάτιο σου, όλες τις ώρες και μέρες που θα βρίσκεσαι στην κλινική.

Και πάλι σου εύχομαι με το καλό!!! :D

katerina mpi
22-11-10, 14:12
σε ευχαριστω παρα πολυ να σαι καλα!ειναι μια παρηγορια και αυτη να ειναι εστω και για λιγο ο αντρας μου μαζι μου!

ria22
05-01-11, 11:40
Κοριτσια γεια σας,πλησιαζουν κ μενα οι μερες μου,ειχα πολλες αποριες αλλα ληθικαν με οσα διαβασα....-)!!Λοιπον σε 3 περιπου εβδομαδουλες περιμενω το αγορακι μου......-)Το πιο πιθανο ειναι να γεννησω στο ιπποκρατειο(λενε οτι εχει καλυτερη νεογνολογικη μοναδα) θα πρεπει να παρω μαζι μου πετσετουλες??εχει ντουζιερα εκει να κανουμε μπανιο??για το μωρακι θα πρεπει να φερω pampers,μωρομαντιλα???
Διαφωτιστε με please.....γιατι ολο λεω οτι τελειωσα την βαλιτσα αλλα ολο κ κτ μενει.......-)-)

mazitafagate
12-01-11, 18:16
Λοιπόν αγαπητή εγκυμονούσα μπερδεμένη :D τα πράγματα είναι απλούστατα αφού γεννάς στο ΙΑΣΩ. Γέννησα εκεί τα δίδυμα πέρσι οπότε έχουμε και λέμε: ρουχαλάκια για μέσα στο μαιευτήριο δεν χρειάζεσαι, τους φοράνε κάτι φορμάκια-σάκους (όταν τα δεις θα καταλάβεις το αστείο του θέματος):rolleyes:Το μωρό σου θα το κάνουν μπάνιο και θα το αλλάζουν οι μαίες οπότε δεν χρειάζεσαι τίποτα σχετικό. Πάνες επίσης -ευγενική χορηγία :lol:- του μαιευτηρίου που θα ακριβοπληρώσεις.
Επίσης δεν είσαι άχρηστη, είσαι απλώς καινούργια στο club! Mε το καλό και με ένα υγιές, όμορφο και στρουμπουλό μωράκι!!!

Σου επισυνάπτω επίσης τη δικιά μου λίστα με τα απαραίτητα των μωρών για να δεις μήπως κάτι έχεις ξεχάσει ή δεν έχεις σκεφτεί να πάρεις καθώς και τη λίστα του μαιευτηρίου. Αν θελήσεις κάτι άλλο από εμένα γράψε εδώ ή στείλε μου pm!:cool:

Φιλικά,

Jeanne

Τα απαραίτητα για τα μωρά

Για τον ύπνο:
Κούνια
Στρώμα
Πάντες για την κούνια
Κουνουπιέρα
Πανωσέντονα – κατωσέντονα
1 μεγάλο σελτεδάκι για την κούνια
Προστατευτικό ύφασμα στρώματος
Κουβέρτες (πικέ για άνοιξη - φθινόπωρο, μάλλινες το χειμώνα για τη διάρκεια της ημέρας και υπνόσακος για το βράδυ)

Για το μπάνιο:
Μπανιερίτσα
Σαμπουάν + αφρόλουτρο (2 σε 1)
Κρέμα για πρόληψη συγκάματος
Γαλάκτωμα σώματος
Σετ βούρτσα, χτένα, ψαλιδάκι για τα νύχια
Σφουγγαράκια
Πετσέτες μεγάλες
Πετσετάκια μικρά για το πλύσιμο του … πωπού μετά το άλλαγμα πάνας

Για το δωμάτιο:
Καλαθάκι για τα καλλυντικά
Συρταριέρα – αλλαξιέρα
Φωτιστικό
Ριλάξ (μετά τους 2-3 μήνες)
Πάρκο (μετά τους 6 μήνες)
Παρκοκρέβατο (για ταξίδια ή για να μένουν σε παππουδογιαγιάδες)
Θερμόμετρο χώρου (όχι απαραίτητο αλλά λέμε τώρα…)
Ζυγαριά (μπορείς να νοικιάσεις από το μαιευτήριο)
Ενδοεπικοινωνία (ανάλογα το χώρο που μένεις, δεν είναι πάντα χρήσιμη)
Φωτάκι νυκτός
Διακοσμητικά για τον τοίχο
Κουτί για χρησιμοποιημένες πάνες. Έχει στα μαγαζιά με βρεφικά είδη.

Για τη βόλτα:
Πορτ – μπεμπέ
Καρότσι
Καθισματάκι αυτοκινήτου
Τσάντα (για να κουβαλάς τα συμπράγκαλα του μωρού!!!)
Δοσομετρητής γάλακτος
Θερμός (για να έχεις βρασμένο νερό μαζί σου)
Υφασμάτινα παιχνιδάκια για το καρότσι

Τα ρούχα του:
Φορμάκια - εσώρουχα
Ρουχαλάκια εξόδου (φορμάκια κυρίως)
Καλτσάκια
Ζακετάκι
Μπουφάν
Γαντάκια

Φαγητό:
Μπιμπερό μεγάλα ΓΥΑΛΙΝΑ
1 μπιμπερό μικρό (για κάνα χαμαίμηλο!)
Βούρτσα για πλύσιμο μπιμπερό
Αποστειρωτής μπιμπερό
Βραστήρας
Θερμαντήρας
Σαλιάρες (με σκρατς και πλαστική επένδυση). Αργότερα που θα τρώνε φαγητό βολεύει και η ολόσωμη σαλιάρα.
Πανάκια για ρέψιμο

Γενικά:
Σελτεδάκια
Πάνες (από 2,5 έως 5 κιλά)
Πιπίλες, αλυσίδες πιπίλας (όχι σε νεογέννητα), θήκες για πιπίλες
Ξύδι για να βγάζεις τα άλατα από τον βραστήρα
Μωρομάντηλα
Πάνες αγκαλιάς (τα πανάκια που βάζουμε επάνω μας για να μην έρχεται το μωρό σε επαφή με τα ρούχα μας)
Καλαθάκι άπλυτων για τα ρουχαλάκια του μωρού (καλά, δεν είναι κι απαραίτητο, όπου σε βολεύει…)
Φυσιολογικός ορός για τη μύτη και τα μάτια (αμπούλες από το φαρμακείο)
Μικροκλύσματα γλυκερίνης ΒΡΕΦΙΚΑ (το τονίζω γιατί υπάρχουν και παιδικά). Χρησιμοποιούνται αν «στουμπώσει» 3 μέρες και στο επιτρέψει η παιδίατρος.
Γάζες αποστειρωμένες για καθαρισμό του αφαλού
Οινόπνευμα για τον καθαρισμό του αφαλού
Θερμόμετρο σώματος
Υγρό πλυντηρίου + μαλακτικό (Proderm ή Persil από το Super Market ή οικολογικό –χωρίς αλλεργιογόνα- από κατάστημα με οικολογικά)
Υγρό για πλύσιμο πιάτων (επίσης Proderm ή Persil από το Super Market ή οικολογικό –χωρίς αλλεργιογόνα- από κατάστημα με οικολογικά)

Καλό είναι αν επιλέξεις θηλές για τα μπιμπερό από καουτσούκ ή σιλικόνη να πάρεις το ίδιο και στις πιπίλες.

Τη βαλιτσούλα σου και καλή γέννα!
Νυχτικές
Ρόμπα
Παντόφλες με πλαστικό από κάτω για το μπάνιο
Σουτιέν (θηλασμού ?)
Επιθέματα στήθους, Σερβιέτες
Ρούχα για να βγεις από το μαιευτήριο
Παπούτσια
Εσώρουχα
Σακούλα για τα άπλυτα (άκου τώρα τι σκέφτηκα!!!)
Χαρτομάντηλα
Φωτογραφική μηχανή
Κινητό + Φορτιστής κινητού
Νεσεσέρ με :
Αφρόλουτρο
Σφουγγάρι
Σαμπουάν + Κρέμα μαλλιών
Βούρτσα μαλλιών
Οδοντόβουρτσα
Οδοντόπαστα
Καλλυντικά
Αποσμητικό
Κρέμα προσώπου
Οινόπνευμα
Καθισματάκι αυτοκινήτου

Μην ξεχάσεις και 1 εσώρουχο, ρουχαλάκι εξόδου, καλτσούλες και μπουφανάκι για να βγει ευπρεπώς το μωρό από το μαιευτήριο!

Και προσθέτω μην ξεχάσουμε να πάρουμε μαζί μας μια λίστα με το τι ζητάει ο ασφαλιστικός μας φορέας για να το ζητήσουμε απο το μαιευτήριο και να το πάρουμε την ημέρα της εξόδου.

ultraviolet
19-01-11, 13:09
πωπω, τι ηθελα και μπηκα... θυμηθηκα την γεννα του γιου μου κι εχω πλανταξει..
anyway, σε λιγες μερες μπαινω στον 8ο, και λεω να ετοιμασω βαλιτσα.. τα ρουχα της μπεμπας τα πλενω σιγα σιγα....

να γραψω ηθελα κατι για τις πρωτομανουλες, που απ'οσο διαβασα δεν αναφερθηκε..
επειδη παντα το ενδεχομενο για καισαρικη καραδοκει.. μην παρετε μονο πιτζαμες, ή μονο νυχτικα..
η διπλανη μου ειχε μονο νυχτικα, γεννησε φυσιολογικα και θα προτιμουσε πιτζαμες να την "κρατανε" λιγο απο κατω..
εγω γεννησα με καισαρικη, ειχα μονο πιτζαμες, αλλα με ενοχλουσαν επειδη πατουσαν πανω στην τομη..

alex83
19-01-11, 18:47
:D ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ ΤΑ ΝΥΧΤΙΚΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΚΙ.ΜΕΤΑ ΕΒΑΖΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ!
ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΑ ΚΥΡΙΩΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ Η' ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ?:confused:

chrifili
19-01-11, 19:40
Καλησπερα! Διαβαζω διαφορα για το βαλιτσακι του μαιευτηριου κ εχω λιγο μπερδευτει! Αν κ το εχω ετοιμο.. Εχω μια απορια κ θα ηθελα αν καποια κοπελα γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο να μου τη λυσει! Πρεπει να εχω δικα μου φορμακια για το μωρο? Δλδ οταν γεννησω θα μου ζητησουν φορμακι να το ντυσουν? Καπου ειχα διαβασει οτι τους φορανε δικα τους απλα επειδη μπορει να εχουν ελλειψη καλο ειναι να εχουμε κ μεις καποια. Ισχυει αυτο??

sokolata
19-01-11, 21:15
:D ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ ΤΑ ΝΥΧΤΙΚΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΚΙ.ΜΕΤΑ ΕΒΑΖΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ!
ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΑ ΚΥΡΙΩΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ Η' ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ?:confused:
Γέννησα αρχές Ιουνίου και στη μικρή μου φορούσα μακρυμάνικα τις πρώτες εβδομάδες. Τα καλοκαιρινά τα έβαλα τον Ιουλίο που άρχισαν οι μεγάλες ζέστες.

maria ampelokipi
20-01-11, 10:38
εγώ πάλι νομίζω καλοκαιρινά, γιατί τα μωρά ζεσταίνονται πολύ. Αν κάνει δροσούλα το τυλίγεις με ένα σεντονάκι ή ένα κουβερτάκι πικεδένιο καλοκαιρινό. Εγώ γέννησα Μάιο, αλλά πολύ γρήγορα έκανε πολλή ζέστη και το μωρό ίδρωνε με τα μακρυμάνικα και τελικά το είχαμε συνέχεια με κοντομάνικα και τα μπουτάκια έξω. Το βράδυ μόνο το σκεπάζαμα με ένα σεντονάκι και ήταν μια χαρούλα.
Με το καλό!

baila
25-01-11, 09:15
καλημερα σε ολες τις μελλουσες μανουλες
μπηκα να σας προτεινω κατι που ειχα μαζι μου κατα τη διαρκεια του τοκετου και με εσωσε
μπουκαλακι με νερο απο αυτα με το ειδικο πωμα που μπορεις να πινεις χωρις να σου χυνεται
βασικο βεβαια να σε αφηνουν να πιεις νερο
εγω επινα οσο ηθελα και πραγματικα χρειαστηκα πολυ νερο
μου εδιναν απο κει ποτηρακι αλλα δε μπορεις να πιεις οταν εισαι μισιξαπλωμενος

αρα προσθεστε στα πραγματα σας μπουκαλακι 'αθλητικο' με νερο

με το καλο τα μωρακια σας

joan80
25-01-11, 18:46
Καλησπερα! Διαβαζω διαφορα για το βαλιτσακι του μαιευτηριου κ εχω λιγο μπερδευτει! Αν κ το εχω ετοιμο.. Εχω μια απορια κ θα ηθελα αν καποια κοπελα γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο να μου τη λυσει! Πρεπει να εχω δικα μου φορμακια για το μωρο? Δλδ οταν γεννησω θα μου ζητησουν φορμακι να το ντυσουν? Καπου ειχα διαβασει οτι τους φορανε δικα τους απλα επειδη μπορει να εχουν ελλειψη καλο ειναι να εχουμε κ μεις καποια. Ισχυει αυτο??

Εγώ γέννησα πριν από περίπου δύο μήνες στο Αρεταίειο. Όταν γεννιέται το μωράκι του φοράνε ένα δικό τους φορμάκι, σαν φουστανάκι, είναι ανοιχτό από κάτω. Έχει πολύ πλάκα. Μετά, επειδή έχεις το μωρό μαζί σου, του φοράς εσύ ό,τι θέλεις. Όταν έρχονται το πρωί να το πάρουν να το κάνουν μπάνιο, σου ζητάνε και καθαρά ρουχαλάκια για να το αλλάξουν. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μαζί σου 6-7 ζιπουνάκια και φορμάκια (μπορεί να λερωθεί μέσα στη μέρα). Επίσης μπορείς να πάρεις τη δική σου κουβετρούλα αγκαλιάς και σεντονάκια αν θέλεις. Για το μωρό δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο. Τα παρέχει όλα το νοσοκομείο. Για εσένα όμως θα πρέπει να πάρεις εσώρουχα και σερβιέτες γιατί δεν δίνουν.

XΡΙΣΤΙΝΑ
25-01-11, 19:29
αχ αντε να ετοιμαζω κι εγω την βαλιτσουλα μου σιγα σιγα...

chrifili
25-01-11, 20:53
Εγώ γέννησα πριν από περίπου δύο μήνες στο Αρεταίειο. Όταν γεννιέται το μωράκι του φοράνε ένα δικό τους φορμάκι, σαν φουστανάκι, είναι ανοιχτό από κάτω. Έχει πολύ πλάκα. Μετά, επειδή έχεις το μωρό μαζί σου, του φοράς εσύ ό,τι θέλεις. Όταν έρχονται το πρωί να το πάρουν να το κάνουν μπάνιο, σου ζητάνε και καθαρά ρουχαλάκια για να το αλλάξουν. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μαζί σου 6-7 ζιπουνάκια και φορμάκια (μπορεί να λερωθεί μέσα στη μέρα). Επίσης μπορείς να πάρεις τη δική σου κουβετρούλα αγκαλιάς και σεντονάκια αν θέλεις. Για το μωρό δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο. Τα παρέχει όλα το νοσοκομείο. Για εσένα όμως θα πρέπει να πάρεις εσώρουχα και σερβιέτες γιατί δεν δίνουν.
Ευχαριστω παρα παρα πολυ! Να σου ζησει το μωρακι σου!

katerina1981
26-01-11, 17:50
πριν απο λιγες μερες γεννησα στο Ελενα. Ημουν στα λουξ μονοκλινα στον 5ο οροφο κ σκεφτηκα να πω τι σας παρεχουν για οποια κοπελα γεννησει εκει. Σε σας θα δωσουν σερβιετες κ για τις πρωτες μερες κ για μετα, επισης κ πετσετες. Για το μωρο χρειαζεται μονο να εχετε ρουχαλακια. Τα παντα για την αλλαγη του κ το μπανιο του υπαρχουν σε ενα δωματιο που τα εχει ολα. Επισης οποια κοπελα γεννησει τωρα χειμωνα να κραταει ζεστα ρουχαλακια, διοτι τα μωρα χρειαζονται πολυ ζεστη τις πρωτες μερες για να εγκλειματιστουν εξω απο την κοιλιτσα.

penny_star
09-02-11, 21:20
Καλησπερα κοριτσια!!!Μπορει να με βοηθησει καποια κοπελα που εχει γεννησει στο Γέννεσις...σερβιετες λοχειας,εσωρουχα μιας χρησεως,πετσετες προσωπου-μπανιου στα παρεχει το μαιευτηριο και γενικα τι σου παρεχει ή πρεπει να τα εχω μαζι μου στο βαλιτσακι?κ αν στα παρεχει το μαιευτηριο στα χρεωνει επιπλεον ή συμπεριλαμβανονται στην τιμη του δωματιου?επισης ακουσα οτι σε καποιες κλινικες σου ζηταν να εχις μαζι σου νυχτικο για να το φορας την ωρα του τοκετου!ισχυει αυτο?

ZA25
26-02-11, 11:24
Γέννησε κάποια στο πανεπιστημιακο της Αλεξανδρούπολης? Για το μωράκι τι σου παρέχουν?Πάνες, κορμακια, φορμάκια, κουβερτούλα, αφρόλουτρο κρεμούλα χρειάζονται?Το έχεις συνέχεια στο δωμάτιο το μωρό ή μπορει να το έχουν σε θάλαμο νεογνών (τις ώρες του επισκεπτηρίου π.χ.)?

belle
11-03-11, 09:25
παραθετω την λιστα που εχει στην ιστοσελιδα του το Ιασω για την βαλιτσα μαιευτηριου:
Η τσάντα για το μαιευτήριο

Σας προτείνουμε η τσάντα που θα πάρετε μαζί σας στο μαιευτήριο να περιλαμβάνει:

Για εσάς

* Νυχτικά που ανοίγουν μπροστά, ώστε να μπορείτε να θηλάζετε το μωρό σας άνετα.
* Στηθόδεσμους θηλασμού.
* Μια ρόμπα
* Εσώρουχα
* Παντόφλες
* Πετσέτες
* Επιθέματα στήθους.
* Σερβιέτες.
* Λαστέξ ή ζώνη για μετά το τοκετό (αφού συμβουλευτείτε τη μαία).
* Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.

Για την φροντίδα σας

* Νεσεσέρ με καλλυντικά (και για ελαφρύ μακιγιάζ)
* Σαμπουάν
* Αφρόλουτρο
* Σαπούνι
* Οδοντόκρεμα
* Οδοντόβουρτσα
* Σφουγγάρι
* Σεσουάρ για τα μαλλιά

Για το μωρό σας

* Φανελάκι
* Καλτσάκια
* Φορμάκι εξόδου
* Ζακετούλα
* Κουβερτούλα
* Σκουφάκι
* Πάνες
* Port – BeBe
* Βιβλία

Μπορείτε επίσης να φέρετε φωτογραφική μηχανή ή κάμερα και οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι θα σας χρειαστεί.

Σας συμβουλεύουμε να έχετε προετοιμάσει το παιδικό δωμάτιο, έτσι ώστε όταν επιστρέψετε από το μαιευτήριο να είναι έτοιμο.

το μονο που με προβληματισε ειναι το "πετσετες" δηλαδη δεν εχουν; και τι πετσετες για το μπάνιο μπουρνουζι ή για προσωπο χερια;;;αν γνωριζει καποια κοπελα...

lm1980
18-03-11, 05:08
παραθετω την λιστα που εχει στην ιστοσελιδα του το Ιασω για την βαλιτσα μαιευτηριου:
Η τσάντα για το μαιευτήριο

Σας προτείνουμε η τσάντα που θα πάρετε μαζί σας στο μαιευτήριο να περιλαμβάνει:

Για εσάς

* Νυχτικά που ανοίγουν μπροστά, ώστε να μπορείτε να θηλάζετε το μωρό σας άνετα.
* Στηθόδεσμους θηλασμού.
* Μια ρόμπα
* Εσώρουχα
* Παντόφλες
* Πετσέτες
* Επιθέματα στήθους.
* Σερβιέτες.
* Λαστέξ ή ζώνη για μετά το τοκετό (αφού συμβουλευτείτε τη μαία).
* Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.

Για την φροντίδα σας

* Νεσεσέρ με καλλυντικά (και για ελαφρύ μακιγιάζ)
* Σαμπουάν
* Αφρόλουτρο
* Σαπούνι
* Οδοντόκρεμα
* Οδοντόβουρτσα
* Σφουγγάρι
* Σεσουάρ για τα μαλλιά

Για το μωρό σας

* Φανελάκι
* Καλτσάκια
* Φορμάκι εξόδου
* Ζακετούλα
* Κουβερτούλα
* Σκουφάκι
* Πάνες
* Port – BeBe
* Βιβλία

Μπορείτε επίσης να φέρετε φωτογραφική μηχανή ή κάμερα και οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι θα σας χρειαστεί.

Σας συμβουλεύουμε να έχετε προετοιμάσει το παιδικό δωμάτιο, έτσι ώστε όταν επιστρέψετε από το μαιευτήριο να είναι έτοιμο.

το μονο που με προβληματισε ειναι το "πετσετες" δηλαδη δεν εχουν; και τι πετσετες για το μπάνιο μπουρνουζι ή για προσωπο χερια;;;αν γνωριζει καποια κοπελα...

ΛΟΙΠΟΝ... ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΙΑΣΩ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΡΙΚΛΙΝΟ SUPERIOR( ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ :
3 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΛΕΡΩΘΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ..
ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ
ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ. ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.
ΕΣΩΡΟΥΧΑ..
ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ..ΦΕΡΝΟΥΝ 2 ΠΑΚΕΤΑ ΤΕΝΑ ΓΑΙΔΟΥΡΟΣΕΡΒΙΕΤΕΣ,ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ.. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΒΑΖΑ 2 ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ.
Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.
ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ ΔΙΝΟYN

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ :
TA ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ.
ΠΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ.
ΡΟΥΧΙΝΗ ΠΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΤΕ ΠΑΝΩ ΣΑΣ.

belle
20-03-11, 10:51
lm1980 Να σου ζήσει το μωράκι σου και σέυχαριστω.. πολυ για την απαντηση... να πάρω και σαγιονάρες για το μπάνιο μήπως έχει νερά; αγόρασα και κάτι βρακάκια μιας χρήσης λες να μου χρειαστούν ; εβαλά και ενα κουτί χαρτομάντηλα μέσα στην βαλίτσα και αντισηπτικό για τα χέρια...
για το μωράκι - επειδή θα κάνω rooming in χρειάζομαι τίποτα πανάκια, γαντακια, μωρομάντηλα στο Ιασώ;
Γενικά έμεινες ευχαριστημένη από το μαιευτήριο το δωμάτιο κλπ;

ποτάκης
11-04-11, 15:27
Ετοιμάζω τη βαλίτσα και εγώ αλλά έχω ολίγον τι πελαγώσει:?
Οπότε αν κάποια μπορεί ας μου απαντήσει στις παρακάτω κρίσιμες:lol: ερωτήσεις:
1) Αγόρασα τις τενα lady maxi night για τις πρώτες 1-2 μέρες (Για μετά έχω πάρει κανονικές νυκτός). Κάνουν τη δουλειά τους?
2)Κάπου παραδίπλα στις τενα είδα μια κρέμα, την tena wash cream 3in1 και την πήρα για στεγνό πλύσιμο την πρώτη μέρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι για όλο το σώμα ή μόνο για απο κάτω:oops:. Ξέρει κάποια πώς χρησιμεύει?
3)Θα γεννήσω προγραμματισμένα 26 μαϊου και σκέφτομαι να πάρω μαζί μόνο σαγιονάρες και όχι παντόφλες σε αντίθεση με οτι βλέπω σε όλες τις λίστες. Ποια η γνώμη σας?

agapoulini
11-04-11, 15:32
1) Αγόρασα τις τενα lady maxi night για τις πρώτες 1-2 μέρες (Για μετά έχω πάρει κανονικές νυκτός). Κάνουν τη δουλειά τους?
2)Κάπου παραδίπλα στις τενα είδα μια κρέμα, την tena wash cream 3in1 και την πήρα για στεγνό πλύσιμο την πρώτη μέρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι για όλο το σώμα ή μόνο για απο κάτω:oops:. Ξέρει κάποια πώς χρησιμεύει?
3)Θα γεννήσω προγραμματισμένα 26 μαϊου και σκέφτομαι να πάρω μαζί μόνο σαγιονάρες και όχι παντόφλες σε αντίθεση με οτι βλέπω σε όλες τις λίστες. Ποια η γνώμη σας?

αν και δεν διαβασα αν εχεις γραψψει σε ποιο μαιευτηριο γεννας, αλλα για τις πρωτες μερες εμενα μου εδωσαν σερβιετες μεγαλες σαν ακρατειας!!! μετα η μαια μου μου ειπε να μην τις χρησιμοποιησω αλλο...ουτε εγω μπορουσα γιατι με ενοχλουσαν. για την κρεμα δεν ξερω, αλλα μηπως ειναι καλυτερα να μην βαλεις τιποτα για αρχη; μηπως νερα;κι ειναι καλυτερο;
για παντοφλες να παρεις οτι εσυ νομιζεις ειναι ανετο. εγω τις σαγιοναρες τις χρησιμοποιησα στο μπανιο

stella261011
11-04-11, 15:38

επειδη γενναω κ εγω μεσα στο Μαιο πιστευω οτι θα εχει ζεστη οποτε κ εγω για σαγιοναρες το βλεπω,αλλα 2 ζευγαρια αλλες για την ωρα του μπανιου κ αλλες για να κυκλοφορω .αρχισες να ετοιμαζεις βαλιτσα ε?μαλλον πρεπει κ εγω σιγα σιγα...!!!

agapoulini
11-04-11, 15:42
μου αρεσει πολύ οταν διαβαζω για τις ετοιμασιες σας κοριτσια....νιωθω ξανα σαν να ζω τις δικες μου στιγμες... ειναι πολυ μαγικα ολα οσα θα νιωσετε!!! ειναι υπεροχα...ζηστε και κρατηστε αυτες τις στιγμες, θα ειναι μοναδικες!!! σας το υπογραφω!:p

stella261011
11-04-11, 15:48
εμεις προς το παρον ειμαστε στην γλυκια αναμονη!ειμαι σιγουρη οτι θα ναι αξεχαστη εμπειρια να συναντηθουν οι γονεις με το παιδι τους για πρωτη φορα!

ποτάκης
11-04-11, 15:51
Στο νοσοκομείο που γεννάω δε σου δίνουν τίποτα, αλλά απολύτως τίποτα:shock:. Οπότε θα φτιάξω μια τεράστια βαλίτσα που θα έχω τα πάντα. το καλό βέβαια είναι οτι θα είμαι μάλλον μόνη στο δωμάτιο (άντε με μία ακόμα, αν και πολύ σπάνιο) και θα έχω το μπέμπη δίπλα μου.
Εγώ άρχισα να φτιάχνω τη βαλίτσα από τώρα, γιατί αν και με έχει προγραμματίσει για τέλη Μαΐου, υπάρχει μια περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λόγω υπέρτασης.
Μου φάινεται δηλαδή τσάμπα την πήρα την κρέμα, ε? Εσείς προτείνετε χαρτομάντιλο και νεράκι? Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι να πάρω κάτι μαντηλάκια dettol...

agapoulini
11-04-11, 15:51
εμεις προς το παρον ειμαστε στην γλυκια αναμονη!ειμαι σιγουρη οτι θα ναι αξεχαστη εμπειρια να συναντηθουν οι γονεις με το παιδι τους για πρωτη φορα!

ειναι και το συναισθημα απεριγραπτο οταν το συναντησεις για πρωτη φορα!οχι μονο η εμπειρια

stella261011
11-04-11, 15:53
ειμαι σιγουρη οτι μολις το δω θα παθω σοκ κ θ αρχισω να κλαιω!μηπως υπερβαλλω?

agapoulini
11-04-11, 15:55
ειμαι σιγουρη οτι μολις το δω θα παθω σοκ κ θ αρχισω να κλαιω!μηπως υπερβαλλω?

καθολου ομως!!!!;)

agapoulini
11-04-11, 15:58
θα ηθελα να σας προειδοποιησω για πιζαμες σατεν! μην παρετε γιατι θα γινεται μουσκεμα στον ιδρωτα!!!!

stella261011
11-04-11, 15:59
Στο νοσοκομείο που γεννάω δε σου δίνουν τίποτα, αλλά απολύτως τίποτα:shock:. Οπότε θα φτιάξω μια τεράστια βαλίτσα που θα έχω τα πάντα. το καλό βέβαια είναι οτι θα είμαι μάλλον μόνη στο δωμάτιο (άντε με μία ακόμα, αν και πολύ σπάνιο) και θα έχω το μπέμπη δίπλα μου.
Εγώ άρχισα να φτιάχνω τη βαλίτσα από τώρα, γιατί αν και με έχει προγραμματίσει για τέλη Μαΐου, υπάρχει μια περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λόγω υπέρτασης.
Μου φάινεται δηλαδή τσάμπα την πήρα την κρέμα, ε? Εσείς προτείνετε χαρτομάντιλο και νεράκι? Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι να πάρω κάτι μαντηλάκια dettol...

για την ευαισθητη περιοχη δεν πηρα τιποτα κατι διαβασα εδω μεσα για μπεταντιν που σου δινουν στην κλινικη αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη.παντως καλυτερα αυτο να το ρωτησεις στον γιατρο σου αν επιτρεπονται τετοια προιοντα.μαντηλακια αντισηπτικα (χεριων)/υγρο αντισηπτικο/οινοπνευμα -βαμβακι/μαντηλακια κλινεξ για το μπανιο/χαρτομανδηλα, θα παρω σιγουρα!πως θα πιανουμε το μωρακι!κ πως να παμε στο μπανιο ετσι !

stella261011
11-04-11, 16:01
θα ηθελα να σας προειδοποιησω για πιζαμες σατεν! μην παρετε γιατι θα γινεται μουσκεμα στον ιδρωτα!!!!

σωστη παρατηρηση!

agapoulini
11-04-11, 16:03
σωστη παρατηρηση!

το εγραψα γιατι ολες παμε να αγορασουμε καινουριες πιζαμες και ετσι την πατησα και εγω!! δεν μπορουσα να κλεισω ματι απ οτη ζεστη!!!αν σκεφτω κατι αλλο θα το γραψω

teddy-tedi
16-04-11, 13:30
κοριτια στο ελενα παντως θα χριαστητε τα παντα και για το μωρο και για εσας!!

ποτάκης
09-05-11, 11:55
ΝΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΙΣΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡΕΞ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ:

Για εμένα
1 φορεματάκι
Πιτζάμες 3
Μπλούζες με ραντάκι και κουμπιά
Σαγιονάρες
Κάλτσες
Σουτιέν θηλασμού (2)
Εσώρουχα μιας χρήσης
Εσώρουχα κανονικά
Επιθέματα στήθους
Πετσέτες
Σερβιέτες μεγάλες
Σερβιέτες τενα
Σαμπουάν/αφρόλουτρο
Σαπούνι για ευαίσθητη περιοχή
Οινόπνευμα/βαμβάκι
Οδοντόκρεμα/οδοντόβουρτσα
Καλλυντικά
Αποσμητικό
Σφουγγάρι
βούρτσα
αντισηπτικό dettol
ξυραφάκι
λιποζαν
μπατονέτες
μωρομάντηλα
κρέμα σώματος

Για μωρό
2 φορμάκια
5 εσώρουχα
4 πάνες αγκαλιάς
1 κουβέρτα πικέ
4 σεντόνια
Πάνες
Γαντάκια
Σκουφάκι
Πανάκια
Πετσέτες
Πιπίλες
Μπιμπερό
Αποστειτωτής /βραστήρας
σαμπουάν/αφρόλουτρο
κρέμα για συγκάματα
ενυδατική
γάζες
σακούλα για βλαστοκύτταρα
φενιζόλ για βλαστοκύτταρα
παγοκύστες

Γενικά
Σακούλα για άπλυτα
Κινητό- φορτιστής
φωτογραφική
KLINEX ΠΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ

Mirandoula
13-05-11, 11:30
και εγώ νομίζω κορίτσια ότι όσα λένε στα βρεφικά καταστήματα να αγοράσουμε είναι υπερβολικά πολλά, νομίζω ότι χρειαζόμαστε νυχτικά με ρόμπα, παντόφλες, επιθέματα στήθους, σουτιέν θηλασμού, τα ρούχα εξόδου μας, το νεσεσέρ μας, καμιά πετσέτα και όσον αφορά το μωρό το ρούχο εξόδου του, το φανελάκι του και, καμιά πάνα και φυσικά το port bebe!Αυτά, ελπίζω να μην ξέχασα κάτι!

ioanna_ntorm
31-05-11, 17:23
Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ είμαι νέα μέλλουσα μαμα και είμαι στον 7ο μήνα. Εμαθα οτι σε κάποιες κλινικές περνάνε εκπρόσωποι εταιριών και σου δίνουν δωρεάν σετ διάφορα είδη για το μωρό για διαφήμιση. Εάν ισχύει αυτό μήπως δεν θα πρέπει να αγοράσω από πριν κάποια πράγματα; Και επιπλέον για το μωρό τι παίρνουμε μαζί στην κλινική; Ευχαριστώ...
_Ιωάννα_

mom
31-05-11, 18:25
Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ είμαι νέα μέλλουσα μαμα και είμαι στον 7ο μήνα. Εμαθα οτι σε κάποιες κλινικές περνάνε εκπρόσωποι εταιριών και σου δίνουν δωρεάν σετ διάφορα είδη για το μωρό για διαφήμιση. Εάν ισχύει αυτό μήπως δεν θα πρέπει να αγοράσω από πριν κάποια πράγματα; Και επιπλέον για το μωρό τι παίρνουμε μαζί στην κλινική; Ευχαριστώ...
_Ιωάννα_

Γειά σου Ιωάννα! Συνήθως στο διαφημιστικό δώρο πακέτο που σου αφήνουν, έχει μια συσκευασία πάνες, 1 μικρή συσκευασία απο κρέμα συγκάματος και 1 μικρή συσκευασία αφρόλουτρο, μπιμπερό, πιπίλα, μωρομάντηλα, κουπόνια και ενημερωτικό υλικό.
Τις μικρές συσκευασίες απο κρέμα και αφρόλουτρο, εγώ τις είχα μέσα στην τσάντα βόλτας για αλλαγές και πλυσίματα εκτός σπιτιού (όταν πηγαίναμε στο σπίτι της γιαγιάς π.χ.).
Τα μωρομάντηλα τα χρησιμοποιείς σίγουρα, το ίδιο και τις πάνες. Την πιπίλα που μου είχαν δώσει (τότε την καουτσούκ της chicco) εγώ δεν την χρησιμοποίησα καθόλου γιατί δεν μου άρεσε. Το ίδιο και το μπιμπερό της chicco. (η φίλη μου αντιθέτως το καταευχαριστήθηκε:p)

Όσον αφορά το τι παίρνεις για το μωρό, κοίτα τις δημοσιεύεις όλων των μελών στο θέμα, αναλόγως σε ποιό μαιευτήριο θα γεννήσεις. :wink:
Με το καλό! :grin:

alexandra028
31-05-11, 20:23
δεν ξερω αν αυτο που θα γραψω θα βοηθησει αλλα για μενα τουλαχιστον ειναι απαραιτητο σε φ.τ. σταγονες για τη μυτη. συνηθως οταν ζοριζομαι βουλωνουν οι μυτες μου. οι βουλωμενες μυτες λοιπον δε βοηθουν καθολου στις ανασες οποτε για μενα ειναι απαραιτητες... κοριτσια με το ιδιο προβλημα σκεφτειτε και αυτο ... φιλακια και με το καλο σε ολες μας....

ioanna_ntorm
31-05-11, 21:14
Γειά σου Ιωάννα! Συνήθως στο διαφημιστικό δώρο πακέτο που σου αφήνουν, έχει μια συσκευασία πάνες, 1 μικρή συσκευασία απο κρέμα συγκάματος και 1 μικρή συσκευασία αφρόλουτρο, μπιμπερό, πιπίλα, μωρομάντηλα, κουπόνια και ενημερωτικό υλικό.
Τις μικρές συσκευασίες απο κρέμα και αφρόλουτρο, εγώ τις είχα μέσα στην τσάντα βόλτας για αλλαγές και πλυσίματα εκτός σπιτιού (όταν πηγαίναμε στο σπίτι της γιαγιάς π.χ.).
Τα μωρομάντηλα τα χρησιμοποιείς σίγουρα, το ίδιο και τις πάνες. Την πιπίλα που μου είχαν δώσει (τότε την καουτσούκ της chicco) εγώ δεν την χρησιμοποίησα καθόλου γιατί δεν μου άρεσε. Το ίδιο και το μπιμπερό της chicco. (η φίλη μου αντιθέτως το καταευχαριστήθηκε:p)

Όσον αφορά το τι παίρνεις για το μωρό, κοίτα τις δημοσιεύεις όλων των μελών στο θέμα, αναλόγως σε ποιό μαιευτήριο θα γεννήσεις. :wink:
Με το καλό! :grin:

Απ ότι κατάλαβα, καλύτερα να τα έχεις όλα αγορασμένα για ασφάλεια και βλέποντας και κάνοντας... Για τα καλλύντικά κυρίως ρωτάω, αλλά εάν είναι σε δειγματάκια τότε σίγουρα πρέπει να πάρω. Εγώ θα γεννήσω στον Αγιο Λουκά και δεν ξέρω και καμία που να γέννησε εκεί. Ούτε που την ήξερα την κλινική αυτή μέχρι να μου την συστήσει ο γιατρός μου. Ηξερα τα κλασσικά, Γένεσις, Διαβαλκανικό...Ισως να ρωτήσω τον γιατρό μου. Ευχαριστώ πολύ! :-P

mom
31-05-11, 22:40
Απ ότι κατάλαβα, καλύτερα να τα έχεις όλα αγορασμένα για ασφάλεια και βλέποντας και κάνοντας... Για τα καλλύντικά κυρίως ρωτάω, αλλά εάν είναι σε δειγματάκια τότε σίγουρα πρέπει να πάρω. Εγώ θα γεννήσω στον Αγιο Λουκά και δεν ξέρω και καμία που να γέννησε εκεί. Ούτε που την ήξερα την κλινική αυτή μέχρι να μου την συστήσει ο γιατρός μου. Ηξερα τα κλασσικά, Γένεσις, Διαβαλκανικό...Ισως να ρωτήσω τον γιατρό μου. Ευχαριστώ πολύ! :-P

Γνώμη μου είναι ότι εσύ θα πάρεις τα απαραίτητα και αυτά θα σου έρθουν έξτρα. Θα έχεις μια έξτρα συσκευασία πάνες, μωρομάντηλα, τα μικρά αφρόλουτρα και κρέμα που σου είπα και για το μπιμπερό και την πιπίλα, βλέπεις αν σε βολέψουν...

Όταν γέννησα εγώ (Οκτ.2008), έδιναν αυτά: http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://62.1.2.212/prods/large/21035.jpg&imgrefurl=http://62.1.2.212/products.php%3Fpid%3D21035%26pc%3D2087%26tit%3D%25CE%259C%25CF%2580%25CE%25B9%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B5%25CF%2581%25CF%258C%2B%25CE%259C%25CF%2580%25CE%25B9%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B5%25CF%2581 %25CE%25BF%2BPrimigiorni%2B%25CE%25B3%25CE%25B9%25CE%25B1%2B%25CE%259D%25CE%25B5%25CE%25BF%25CE%25B3%25CE%25AD%25CE%25BD%25CE%25BD%25CE%25B7%25CF%2584%25CE%25BF%2BCHICCO&usg=__cWnz2ZYZY7TBgjyp_ItOGdwuhYg=&h=206&w=240&sz=26&hl=el&start=0&sig2=R6QF9Flljl6RyhRt8djOug&zoom=0&tbnid=vPLmYMOD54p_mM:&tbnh=94&tbnw=110&ei=90LlTZnPJYuYhQeP7OjpBw&prev=/search%3Fq%3D%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B9%25CE%25BC%25CF%2580%25CE%25B5%25CF%2581%25CF%258C%2Bchicco%26hl%3Del%26sa%3DX%26biw%3D1024%26bih%3D653%26tbm%3Disch%26prmd%3Divnsfd&itbs=1&iact=hc&vpx=799&vpy=160&dur=842&hovh=94&hovw=110&tx=118&ty=65&page=1&ndsp=15&ved=1t:429,r:4,s:0&biw=1024&bih=653

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://4.bp.blogspot.com/_712QZYjLt60/TFk9PB2B9FI/AAAAAAAABXI/iFo_fyhqU8M/s1600/Screen%2Bshot%2B2010-08-04%2Bat%2B1.06.55%2BPM.png&imgrefurl=http://ereunitis.blogspot.com/2010/10/chico.html&usg=__V9tqFXpgz9IB28D1EV5Ngy8HNoI=&h=470&w=536&sz=227&hl=el&start=0&sig2=6YRc8_I6bqe68q-zguaoqA&zoom=1&tbnid=1RSaIhCLScEXfM:&tbnh=164&tbnw=192&ei=NEPlTb_mOY6ChQeoqu3qBw&prev=/search%3Fq%3D%25CF%2580%25CE%25B9%25CF%2580%25CE%25AF%25CE%25BB%25CE%25B1%2Bchicco%26hl%3Del%26sa%3DG%26biw%3D1024%26bih%3D653%26tbm%3Disch&itbs=1&iact=hc&vpx=367&vpy=92&dur=552&hovh=210&hovw=240&tx=170&ty=167&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:1,s:0&biw=1024&bih=653 (παρεμπιπτόντως, η πιπίλα μετά απο πολλούς μήνες ανακλήθηκε απο την chicco λόγω επικίνδυνης ουσίας που περιείχε και έτρεμαν όλες οι μανούλες που την είχαν δώσει στα μωρά τους..)
Τώρα δεν ξέρω τι δίνουν....

ioanna_ntorm
01-06-11, 21:41
Μία ακόμα ερώτηση αν και μπορεί να φανεί αφελής... :-) Γιατί χρειάζεται τα εσώρουχα να είναι μίας χρήσης;

mom
01-06-11, 21:48
Μία ακόμα ερώτηση αν και μπορεί να φανεί αφελής... :-) Γιατί χρειάζεται τα εσώρουχα να είναι μίας χρήσης;

Απλά στην αρχή συνήθως λερώνεσαι συχνά, οπότε εκεί που θα πρέπει να πάρεις μαζί σου καμιά 20-30 εσώρουχα σου ή να στέλνεις άπλυτα στη μαμά και να στα ξαναφέρνει.... παίρνεις ένα πακετάκι μιας χρήσης και είσαι cool!:cool: :-P

(επίσης, τα λόχεια είναι διαφορετικά απο την περίοδο... ελπίζω να καταλαβαίνεις...:wink:)

ioanna_ntorm
02-06-11, 16:49
Απλά στην αρχή συνήθως λερώνεσαι συχνά, οπότε εκεί που θα πρέπει να πάρεις μαζί σου καμιά 20-30 εσώρουχα σου ή να στέλνεις άπλυτα στη μαμά και να στα ξαναφέρνει.... παίρνεις ένα πακετάκι μιας χρήσης και είσαι cool!:cool: :-P

(επίσης, τα λόχεια είναι διαφορετικά απο την περίοδο... ελπίζω να καταλαβαίνεις...:wink:)

Μμμμ... κατάλαβα! ;)

xaroula25
04-06-11, 22:43
Καλησπερα κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας για να ετοιμασω σιγα σιγα την βαλιτσα μου για οταν ερθει η ωρα να γεννησω.Το θεμα ειναι οτι θα γεννησω στο Ελενα που ειναι δημοσιο και δεν ξερω τι παρεχουν και τι πρεπει να παρω μαζι μου. Υπαρχει καποια κοπελα που γεννησε προσφατα εκει να μου πει???Ειναι το πρωτο μου μωρακι και ειμαι τελειως ασχετη:oops:

agapoulini
04-06-11, 22:49
με το καλο και να εισαι ψυχραιμη για να χαρεις το γεγονος! καταρχην πρεπει να παρεις 2 ζευγαρια πυζαμες και οχι σατεν!!!! με κουμπια για να μπορεις να θηλαζεις! παντοφλες και σαγιοναρες για το μπανιο. εσωρουχα, σουτιεν θηλασμου, επιθεματα, σερβιετες. οσο για το μωρο, φορμακι για την ημερα εξοδου. εγω δεν γεννησα εκει, αλλα νομιζω πως ειναι απαραιτητα αυτα! αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σου γραψω!

xrisas2
04-06-11, 23:04
Εγώ που γέννησα τον Μάρτιο του 2006 θέλανε και ρουχαλάκια για το μωρό....Φανελάκια και κορμάκια και όχι μόνο για την έξοδο.Τώρα δεν ξέρω αν είναι ακόμα έτσι

kally
04-06-11, 23:26
Καλησπερα εγω γεννησα στο Ελενα και τους δυο γιους μου 2008 και 2010 και μαζι μου πηρα τα απολυτως απαραιτητα .. για το μωρο χρειαζεσαι φορμακια εσωτερικα με κοπιτσουλες και εξωτερικα ολοσωμα πυτζαμακια αφου τα κανουν μπανιο καθε μερα το πρωι,νομιζω πεντε απο το καθενα ειναι αρκετα και ενα σκουφακι πανινο ισως χρειαστει ετσι για το κεφαλακι του .Επισης μια πετσετα μπανιου και δυο τρεις πανουλες για να το εχεις τυλιγμενο και γενικα να το ακουμπας.Κουβερτακι δινουν αυτοι αλλα αν θες παρε και εσυ κανενα ..επισης παμπερς δινει το μαιευτηριο και απαγορευεται η πιπιλα! Οσο για σενα εφοδιασου με αρκετα εσωρουχα διοτι υπαρχει κινδυνος να λερωθεις ιδιως το πρωτο διημερο.. δυο ζευγαρια πυτζαμες ευχρηστες για τον θηλασμο , πετσετα μπανιου , αφρολουτρο , και γενικα οτι καλλυντικο σε κανει να νιωσεις ομορφη,οχι αρωματα!σαγιοναρες για το ντους και παντοφλιτσες για να κυκλοφορεις, μια ρομπα ειναι απαραιτητη ασχετα αν εγω στην αρχη την κοροιδευα τελικα ειναι χρησιμη .Σερβιετες λοχειας απαραιτητες , την πρωτη φορα μου ειχαν δωσει ενα πακετο την δευτερη οχι οποτε παρε για σιγουρια και τελος ρουχα εξοδου και για τους δυο !! αντε με το καλο και μην αγχωνεσαι ,το προσωπικο ειναι ευγενεστατο και περιποιητικο υπαρχει καθαριοτητα και νομιζω θα μεινεις ικανοποιημενη..εγω εμεινα σε δικλινο που νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη.

xaroula25
04-06-11, 23:40
Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας εχω ακουσει πολλα και διαφορα ανα διαστηματα και ελπιζω να μην εχουν και ελλειψεις γιατι ετσι οπως παμε πολυ το φοβαμαι.

thekliss
07-06-11, 19:23
με το καλό να είναι κορίτσια σε όλες μας. Και 'γω γεννάω μέσα Ιουλίου στο πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων. Ακόμη δεν έχω ετοιμάσει τίποτα απο βαλίτσες, αλλά προβλέπεται μέχρι τέλος της εβδομάδας να ξεκινήσω. Πολύ χαλαρά τα βλέπω τώρα τα πράγματα, ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, τα είχα σχεδόν έτοιμα απο τα μισά του 6ου μήνα!!!!Σας τρέλανα;;;
Στο νοσοκομείο πάντως, πέρα απο τα μπεμπιλίνα του μωρού και τις πάνες της μαμάς, δεν δίνουν τίποτε άλλο...

gitsvictoria
08-06-11, 10:06
Κορίτσια καλημέρα. Που λέτε γέννησα πρίν 13 ημέρες τον πρίγκηπα μου στο ΡΕΑ. Αυτά τελικά που χρειάζεσαι εάν κάποιο κορίτσι γεννήσει εκεί-το λέω έτσι γιατί πήρα παραπάνω πράγματα-είναι ρούχα εξόδου για εσένα και το παιδί, τα καλυντικά σου, δηλαδή την κρέμα σου την οδοντόπαστά σου μαζί εννοείται με την οδοντόβουρτσα σου, σαμπουάν, μπατονέτες εάν θές, επιθέματα στήθους. Αφρόλουτρο τελικά δεν χρειάστηκα γιατί σου δίνουν ένα που είναι για την ευαίσθητη περιοχή και κάνεις με αυτό όλο το σώμα. Επίσης σου δίνουν κάθε ημέρα πετσέτες, σου παρέχουν παντόφλες, σερβιέτες, εσώρουχα μίας χρήσης σύν μία βαλιτσούλα για το μωρό η οποία περιέχει τα κλασικά, δηλαδή κρεμούλες πάμπερς, χαρτομάντηλα κλπ. Επίσης μας έδωσαν απο χορηγό, πάλι ένα ωραιότατο σακίδιο το οποίο είναι ένα και ένα για εκδρομή-δεν κάνω πλάκα-το οποίο είχε και αυτό τα ίδια πράγματα. Καλό θα ήταν να έχετε κανονικά εσώρουχα για την έξοδο σας και εάν γεννήσετε αυτήν την εποχή πάρτε σαγιονάρες. Σεσουάρ δεν χρειάζεστε γιατί εάν θέλετε να στεγνώσετε μαλλί σας δανείζει το μαιευτήριο, το οποίο παρακαλώ είναι επαγγελματικό. Αυτά κοριτσούδια και με ένα πόνο. Πολλά φιλιά!!!!!

gitsvictoria
08-06-11, 10:07
Κορίτσια καλημέρα. Που λέτε γέννησα πρίν 13 ημέρες τον πρίγκηπα μου στο ΡΕΑ. Αυτά τελικά που χρειάζεσαι εάν κάποιο κορίτσι γεννήσει εκεί-το λέω έτσι γιατί πήρα παραπάνω πράγματα-είναι ρούχα εξόδου για εσένα και το παιδί, τα καλυντικά σου, δηλαδή την κρέμα σου την οδοντόπαστά σου μαζί εννοείται με την οδοντόβουρτσα σου, σαμπουάν, μπατονέτες εάν θές, επιθέματα στήθους. Αφρόλουτρο τελικά δεν χρειάστηκα γιατί σου δίνουν ένα που είναι για την ευαίσθητη περιοχή και κάνεις με αυτό όλο το σώμα. Επίσης σου δίνουν κάθε ημέρα πετσέτες, σου παρέχουν παντόφλες, σερβιέτες, εσώρουχα μίας χρήσης σύν μία βαλιτσούλα για το μωρό η οποία περιέχει τα κλασικά, δηλαδή κρεμούλες πάμπερς, χαρτομάντηλα κλπ. Επίσης μας έδωσαν απο χορηγό, πάλι ένα ωραιότατο σακίδιο το οποίο είναι ένα και ένα για εκδρομή-δεν κάνω πλάκα-το οποίο είχε και αυτό τα ίδια πράγματα. Καλό θα ήταν να έχετε κανονικά εσώρουχα για την έξοδο σας και εάν γεννήσετε αυτήν την εποχή πάρτε σαγιονάρες. Σεσουάρ δεν χρειάζεστε γιατί εάν θέλετε να στεγνώσετε μαλλί σας δανείζει το μαιευτήριο, το οποίο παρακαλώ είναι επαγγελματικό. Αυτά κοριτσούδια και με ένα πόνο. Πολλά φιλιά!!!!!

Εννοείται ότι δεν χρειάζεστε πάμπερς για το μωρό γιατί σας τα παρέχει το μαιευτήριο.

Mairoulitsa
08-06-11, 12:13
...ολα καλα και ωραια βρε κοριτσια,πολυ χρησιμα ολα αυτα!!....απο χαρτια διαδικαστικα τι χρειαζομαστε ομως???ξερει καμια???...πχ.ληξιαρχικη πραξη γαμου μου ειπανε...κατι αλλο???:?:

marilaki mou
08-06-11, 12:39
...ολα καλα και ωραια βρε κοριτσια,πολυ χρησιμα ολα αυτα!!....απο χαρτια διαδικαστικα τι χρειαζομαστε ομως???ξερει καμια???...πχ.ληξιαρχικη πραξη γαμου μου ειπανε...κατι αλλο???:?:

Με το καλο να κρατησεις το νινακι σου αγκαλιτσα! Λοιπον χρειαζεσαι φωτοτυπια τις ταυτοτητες σας, πραξη προσδιορισμου επωνυμου των παιδιων, πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, ληξ.πραξη γαμου, αυτα νομιζω....

kozagr
08-06-11, 13:39
Κι εγώ εκεί πρόκειται να γεννήσω κι έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου για το τί ακριβώς χρειάζεται - θα προσπαθήσω να μάθω μες τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω- αλλά νομίζω ότι αυτά που σου δίνουν εξαρτάται και από την επιλογή δωματίου. Δηλαδή, νομίζω ότι άλλα παρέχουν στα μονόκλινα έκτου ορόφου, άλλα στα μονόκλινα πέμπτου κοκ.

gitsvictoria
08-06-11, 14:01
Κι εγώ εκεί πρόκειται να γεννήσω κι έχω κι εγώ τις αμφιβολίες μου για το τί ακριβώς χρειάζεται - θα προσπαθήσω να μάθω μες τις επόμενες μέρες και θα επανέλθω- αλλά νομίζω ότι αυτά που σου δίνουν εξαρτάται και από την επιλογή δωματίου. Δηλαδή, νομίζω ότι άλλα παρέχουν στα μονόκλινα έκτου ορόφου, άλλα στα μονόκλινα πέμπτου κοκ.

Kozagr καλησπέρα. Που λές αυτές τις παροχές τις είχα εγώ στο τρίκλινο. Για την ακρίβεια είχα πάρει το οικονομικό πακέτο το οποίο είναι σε τρίκλινο. Το συγκεκριμένο μαιευτήριο έχει μέν τετράκλινο αλλά στην ουσία είναι 2 μεγάλα δίκλινα που χωρίζουν με πόρτα στην μέση και είναι πιό ακριβά απο το δωμάτιο που πήρα.

gitsvictoria
08-06-11, 14:06
Με το καλο να κρατησεις το νινακι σου αγκαλιτσα! Λοιπον χρειαζεσαι φωτοτυπια τις ταυτοτητες σας, πραξη προσδιορισμου επωνυμου των παιδιων, πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης, ληξ.πραξη γαμου, αυτα νομιζω....

Marilaki και Maroulitsa. Τα χαρτιά που θέλετε είναι: 1) οι πρωτότυπες ταυτότητες του ανδρόγυνου σύν 2 φωτοτυπιες απο την κάθε μία. 2) Ληξιαρχική πράξη γάμου του τελευταίου τρίμηνου. Την βγάζεις απο το ληξιαρχείο που είναι στην Μητροπόλεως στο Σύνταγμα ή σε ένα ΚΕΠ. Ως συνήθως αναγράφει και το επώνυμο που θα πάρει το παιδί. Διαφορετικά το παίρνεις και αυτό ή απο την εκκλησία ή απο το ΚΕΠ. Καλό πάντως θα είναι να ρωτήσετε και το μαιευτήριο που πρόκειται να γεννήσετε μήπως και χρειάζονται και κάτι άλλο.
Ελπίζω να βοήθησα. Πολλά φιλιά και με ένα πόνο.

tamar
08-06-11, 18:45
Eγώ θα γεννήσω στο Αρετέειο. Φανελάκια λέω να πάρω για το μωρό και μάλιστα κοντομάνικα. Φορμάκια λέω να πάρω μόνο ένα μιας και έχει ζέστη και νομίζω πως θα ζεσταίνεται αν φοράει και φανελάκι και φορμάκι. Τί λέτε;

πεταλούδες
11-06-11, 11:00
Κορίτσια καλημέρα. Που λέτε γέννησα πρίν 13 ημέρες τον πρίγκηπα μου στο ΡΕΑ. Αυτά τελικά που χρειάζεσαι εάν κάποιο κορίτσι γεννήσει εκεί-το λέω έτσι γιατί πήρα παραπάνω πράγματα-είναι ρούχα εξόδου για εσένα και το παιδί, τα καλυντικά σου, δηλαδή την κρέμα σου την οδοντόπαστά σου μαζί εννοείται με την οδοντόβουρτσα σου, σαμπουάν, μπατονέτες εάν θές, επιθέματα στήθους. Αφρόλουτρο τελικά δεν χρειάστηκα γιατί σου δίνουν ένα που είναι για την ευαίσθητη περιοχή και κάνεις με αυτό όλο το σώμα. Επίσης σου δίνουν κάθε ημέρα πετσέτες, σου παρέχουν παντόφλες, σερβιέτες, εσώρουχα μίας χρήσης σύν μία βαλιτσούλα για το μωρό η οποία περιέχει τα κλασικά, δηλαδή κρεμούλες πάμπερς, χαρτομάντηλα κλπ. Επίσης μας έδωσαν απο χορηγό, πάλι ένα ωραιότατο σακίδιο το οποίο είναι ένα και ένα για εκδρομή-δεν κάνω πλάκα-το οποίο είχε και αυτό τα ίδια πράγματα. Καλό θα ήταν να έχετε κανονικά εσώρουχα για την έξοδο σας και εάν γεννήσετε αυτήν την εποχή πάρτε σαγιονάρες. Σεσουάρ δεν χρειάζεστε γιατί εάν θέλετε να στεγνώσετε μαλλί σας δανείζει το μαιευτήριο, το οποίο παρακαλώ είναι επαγγελματικό. Αυτά κοριτσούδια και με ένα πόνο. Πολλά φιλιά!!!!! σε τι δωματιο ησουν και ποσο σου κοστισε συνολικα με την αμοιβη του γιατρου?

sweet_february
11-06-11, 13:50
Eγώ θα γεννήσω στο Αρετέειο. Φανελάκια λέω να πάρω για το μωρό και μάλιστα κοντομάνικα. Φορμάκια λέω να πάρω μόνο ένα μιας και έχει ζέστη και νομίζω πως θα ζεσταίνεται αν φοράει και φανελάκι και φορμάκι. Τί λέτε;
Υπαρχουν στο εμποριο κοντομανικα φορμακια, αλλα ειμαι κι εγω της αποψης να μην "παραφορτωνουμε" τα μωρακια γιατι ειναι ανωριμο ακομα το κεντρο ρυθμισης της θερμοκρασιας τους και ζεσταινονται (ή και κρυωνουν) πιο ευκολα απο τους μεγαλους.
Αναλογως την ημερα κρινεις και κανεις. Πιστευω πως με ενα κοντομανικο φανελακι και σκεπασμενο με ενα ελαφρυ σεντονακι θα ειναι μια χαρα. Επειδη ειναι και ο καιρος ομως απροβλεπτος, δεν χανεις να εχεις μαζι σου και το φορμακι.
Με το καλο το μωρακι σου! :grin:

gitsvictoria
11-06-11, 15:31
σε τι δωματιο ησουν και ποσο σου κοστισε συνολικα με την αμοιβη του γιατρου?

Κορίτσι μου καλησπέρα. Είχα πάρει το οικονομικό πακέτο που είναι σε τρίκλινο. Το δωμάτιο μου κόστισε 1780,00€ μαζί με φπα και μέσα στην τιμή εκτός απο αυτά που ανέφερα, είναι μέσα όλα φάρμακα που σου δίνουν, η επισκληρίδειος αν κάνεις κλπ. Εγώ βέβαια έδωσα άλλα 250,00€ για προαιρετικές εξετάσεις του μπεμπέ. Στον γιατρό έδωσα 1500,00€ και πήρα απόδειξη. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλιά!!!!

tamar
11-06-11, 16:16
Υπαρχουν στο εμποριο κοντομανικα φορμακια, αλλα ειμαι κι εγω της αποψης να μην "παραφορτωνουμε" τα μωρακια γιατι ειναι ανωριμο ακομα το κεντρο ρυθμισης της θερμοκρασιας τους και ζεσταινονται (ή και κρυωνουν) πιο ευκολα απο τους μεγαλους.
Αναλογως την ημερα κρινεις και κανεις. Πιστευω πως με ενα κοντομανικο φανελακι και σκεπασμενο με ενα ελαφρυ σεντονακι θα ειναι μια χαρα. Επειδη ειναι και ο καιρος ομως απροβλεπτος, δεν χανεις να εχεις μαζι σου και το φορμακι.

Έτσι λέω κι εγώ. Ευχαριστώ :)

fido-dido
13-06-11, 13:55
με το καλό να είναι κορίτσια σε όλες μας. Και 'γω γεννάω μέσα Ιουλίου στο πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων. Ακόμη δεν έχω ετοιμάσει τίποτα απο βαλίτσες, αλλά προβλέπεται μέχρι τέλος της εβδομάδας να ξεκινήσω. Πολύ χαλαρά τα βλέπω τώρα τα πράγματα, ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, τα είχα σχεδόν έτοιμα απο τα μισά του 6ου μήνα!!!!Σας τρέλανα;;;
Στο νοσοκομείο πάντως, πέρα απο τα μπεμπιλίνα του μωρού και τις πάνες της μαμάς, δεν δίνουν τίποτε άλλο...
εγω γεννησα στο χατζηκωστα το πρωτο και τωρα στο δευτερο εκει θα γεννησω, στο πρωτο μας τα διναν ολα απο κει, μονο ρουχα πηραμε, τωρα εχω βαλει στη βαλιτσα τα παντα, νοσηλευτηκα πριν λιγες μερες μ συσπασεις και ειδα πολλες ελλειψεις και μου ειπαν οι μαιες καλου κακου να τα εχω ολα μαζι μου εκτος απο μπιμπερο, αποστειρωτες κλπ.
α μας ειχαν φερει και απο την παμπερς εα βαλιτσακι πυ ειχε μεσ ενα πακετακι πανες, αφρολουτρο, κρεμα συγκαματος, και δειγματακια απο διαφορα προιοντα για τη μαμα και το μωρο, συν ενα dvd και ενα βιβλιαρακι δε θυμαμαι ακριβως το περιεχομενο,κι απ οτι ειδα το φερνουν ακομα. μου ειχαν ζητησει και τα στοιχεια μου και μου στελνουν κουπονια για τις πανες

fido-dido
13-06-11, 14:03

θυμαμαι την πρωτη μερα που γεννησα οι μαιες ντυσανε το μωρο με το κοντομανικο κορμακι και το μακρυμανικο απεξω και το σκεπασαν με σεντονακι, ηταν ιουλιος και 40 βαθμοι. ερχεται η πεθερα μου και παρα τους δικους μου ενδοιασμους φορεσε στη μπεμπα και ζακετακι, και την τυλιξε σφιχτα οπως τα φασκιωναν παλια με την πανα και με κουβερτουλα! ευτυχως ηρθε ο παιδιατρος και την αρχισε στις φωνες και μου ειπε μετα την πρωτη μερα να την αφηνω μονο με το κοντομανικο και κυριως να μην την σφιγγουμε μεσα στα ρουχα. τα ολοσωμα φορμακια ειναι σχεδον καινουρια, ευτυχως τα ειχα παρει σε ουδετερα χρωματα και θα τ βαλω τωρα στο μπεμπη.

πεταλούδες
14-06-11, 10:38
Κορίτσι μου καλησπέρα. Είχα πάρει το οικονομικό πακέτο που είναι σε τρίκλινο. Το δωμάτιο μου κόστισε 1780,00€ μαζί με φπα και μέσα στην τιμή εκτός απο αυτά που ανέφερα, είναι μέσα όλα φάρμακα που σου δίνουν, η επισκληρίδειος αν κάνεις κλπ. Εγώ βέβαια έδωσα άλλα 250,00€ για προαιρετικές εξετάσεις του μπεμπέ. Στον γιατρό έδωσα 1500,00€ και πήρα απόδειξη. Ελπίζω να βοήθησα. Φιλιά!!!!
και εγώ το οικονομικό πακέτο θα πάρω! και μάλλον θα χρειαστούν εξτρα εξετάσεις και για εμάς.. και εγώ περίπου τόσο υπολογίζω να μου πάρει ο γιατρός αν και δεν μου έχει αναφέρει τίποτα ακόμα για την αμοιβή του... :confused: Ευχαριστώ πάρα πολύ! !

Elena31
17-06-11, 11:18
Καλημέρα, κορίτσια, σε ένα μήνα θα γίνω χαρούμενη μαμά για πρώτη φορά:) Θα ήθελα την βοήθειά σας. Επειδή θα γεννήσω στο δημόσιο (Αττικό) πρέπει να πάρω πολλά πράγματα μαζί μου και πρώτα σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές. Πείτε μου πόσες αποστειρωμένες γάζες να πάρω? Αγόρασα της Κικο που έχει μέσα 5, φτάνουν για μαιευτήριο? Ποιο λευκό οινόπνευμα να πάρω? Τι άλλο χρειαζεται για την περιποίηση ομφαλίου? Επίσης ποιες πάνες είναι καλήτερες για νεογέννητο, pampers? Πόσες θα χρειαστούμε στο μαιευτήριο?

natassa mal
19-06-11, 00:09
Καλησπέρα κοριτσια!ειμαι καινοuργια στο site κ θα ηθελα τη γνωμη σας οποια γνωριζει ας με βοηθησει.γενναω 22 αυγουστου κ εχω ανχωθει με τη βαλιτσα(τι θα πρεπει να κραταω) κ τι ρουχα θα πρεπει να κραταω για το μωρο.μακρυμανικα η κοντομανικα?θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο οχι σε κλινικη οποτε λογικα θα πρεπει να κραταω κ αποστειρωτη κ ενα σωρο πραγματα..

kally
19-06-11, 01:04
Καλημέρα, κορίτσια, σε ένα μήνα θα γίνω χαρούμενη μαμά για πρώτη φορά:) Θα ήθελα την βοήθειά σας. Επειδή θα γεννήσω στο δημόσιο (Αττικό) πρέπει να πάρω πολλά πράγματα μαζί μου και πρώτα σας ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές. Πείτε μου πόσες αποστειρωμένες γάζες να πάρω? Αγόρασα της Κικο που έχει μέσα 5, φτάνουν για μαιευτήριο? Ποιο λευκό οινόπνευμα να πάρω? Τι άλλο χρειαζεται για την περιποίηση ομφαλίου? Επίσης ποιες πάνες είναι καλήτερες για νεογέννητο, pampers? Πόσες θα χρειαστούμε στο μαιευτήριο?
Δεν χρειαζεται να παρετε οινοπνευματα και αποστειρωτες καλε , ποιος σας τα ειπε αυτα?στο δημοσιο παρεχουν οτι ειναι απαραιτητο για το μωρο ιδιως οτι αφορα το υγειονομικο υλικο.. αλλωστε τα παντα τα κανουν οι νοσοκομες εκτος απο το αλλαγμα .Ισως χρειαστει να εχεις μια συσκευασια πανες , μικρη νομιζω ειναι αρκετη, μηπως και λογω "κρισης" εχει περικοπες !Ασε που οι εταιρειες συνηθως προσφερουν διαφορα για το μωρο φευγοντας..Εννοειτε πως προωθουν τον θηλασμο ακομα και εαν δεν μπορει καποια κοπελα υπαρχουν μπιμπερο με γαλατα μιας χρησης που για να ταισεις το μωρο πρεπει να στο επιτρεψει ο παιδιατρος..Κοριτσια μην τρελαινεστε!!!παρτε τα απολυτως απαραιτητα , εχω γραψει πιο πανω μνμ , μετα απο δυο προσφατες γεννες στο Ελενα θα ελεγα οτι εχω μια εμπειρια παραπανω..Οσον αφορα τα φορμακια καλο ειναι τα εσωτερικα να ειναι κοντομανικα και τα πυτζαμακια να ειναι ψιλα μακρυμανικα , μην ξεχνατε οτι τα μωρακια δεν εχουν ακομα προλαβει μεσα σε ενα τριημερο στο μαιευτηριο να ρυθμισουν την θερμοκρασια τους , οπως επισης να ξερετε , τουλαχιστον ετσι ηταν στο Ελενα , ο κλιματισμος δουλευει κανονικα χειμωνα καλοκαιρι..αλλωστε τα νεογνα αποζητουν την ζεστασια και την θαλπωρη , τωρα εαν εχει πολυ ζεστη απλα θα το εχετα με ενα σεντονακι.. δεν ειναι σας εμας , κρυωνουν τα πιτσουνακια μωρε , τι ειναι?καλα καλα δεν εχουν καταλαβει τι συμβαινει απο την ζεστη και υγρη κοιλιτσα της μαμας τους ξαφνικα βρισκοντε σε ενα περιβαλλον μονα τους και μεσα στην "φασαρια" απο τους επισκεπτες ..ολα καλα θα ειναι , μην αγχωνεστε!!!

πεταλούδες
19-06-11, 12:41
αλλωστε τα νεογνα αποζητουν την ζεστασια και την θαλπωρη , τωρα εαν εχει πολυ ζεστη απλα θα το εχετα με ενα σεντονακι.. δεν ειναι σας εμας , κρυωνουν τα πιτσουνακια μωρε , τι ειναι?καλα καλα δεν εχουν καταλαβει τι συμβαινει απο την ζεστη και υγρη κοιλιτσα της μαμας τους ξαφνικα βρισκοντε σε ενα περιβαλλον μονα τους και μεσα στην "φασαρια" απο τους επισκεπτες ..ολα καλα θα ειναι , μην αγχωνεστε!!![/QUOTE] μιας και εχεις εμπειρια θελω να σε ρωτησω σχετικα με τον ρουχισμο. εγω θα γεννησω 11 Αυγουστου. δεν πρεπει να το ντυσω πολυ βαρια .. ενα φανελακι κοντομανικο και ενα σεντονακι φτανουν για μια ζεστη ημερα ή να του βαλω και κατι παραπανω?

Tinsey
21-06-11, 22:24
εγω θα γεννησω 11 Αυγουστου. δεν πρεπει να το ντυσω πολυ βαρια .. ενα φανελακι κοντομανικο και ενα σεντονακι φτανουν για μια ζεστη ημερα ή να του βαλω και κατι παραπανω?
Εγώ γέννησα τέλη Μαΐου και το είχα από την αρχή με κοντομάνικο κορμάκι και λεπτή πικέ κουβερτούλα ή με κοντομάνικο/αμάνικο κορμάκι, μακρυμάνικη φόρμα και σεντόνι. Τώρα που ζέστανε ο καιρός, τον έχω με αμάνικο κορμάκι και σεντόνι, ενίοτε και χωρίς σεντόνι (π.χ. τα μεσημέρια με τη ζέστη). Αν η θερμοκρασία στο δωμάτιο που κοιμάται το μωρό είναι πάνω από 24 βαθμούς, δεν χρειάζονται σκεπάσματα.

Αν το μωρό είναι τελειόμηνο, το ντύνεις ανάλογα με το δικό σου ντύσιμο. Αν εσύ ζεσταίνεσαι με κοντομάνικο, δεν φοράς στο μωρό μακρυμάνικο! Γενικά, όσο πιο λίγα ρούχα του φοράς, τόσο πιο άνετα νιώθει. Το βασικό είναι να μην παραζεσταθεί, οπότε τσεκάρεις αν έχει ιδρώσει και αν έχει ιδρώσει, αφαιρείς ρούχα.

Huanaki
21-06-11, 23:02
Οταν λεμε εσωρουχα μιας χρησης εννοουμε τις πανες ακρατειας για ενηλικες ή ειμαι τελειως ασχετη?

gitsvictoria
21-06-11, 23:25
Οταν λεμε εσωρουχα μιας χρησης εννοουμε τις πανες ακρατειας για ενηλικες ή ειμαι τελειως ασχετη?

Κορίτσι μου καλησπέρα. Εσώρουχα μιάς χρήσης είναι κυλότες τις οποίες τις βρίσκεις στα μαγαζιά που πουλάνε βρεφικά,παιδικά και είδη εγκυμοσύνης πχ Λητώ, Mothercare κλπ. Τις φοράμε τις πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο εννοείται μαζί με τις "θεόρατες" σερβιέτες επειδή οι περισσότερες γυναίκες λερωνόμαστε. Ελπίζω να σε βοήθησα. Φιλιά.

Huanaki
22-06-11, 00:32
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Στο μαιευτηριο που θα γεννησω ζητανε μονο σερβιετες λοχειας. Ποιο το πλεονεκτημα να χρησιμοποιησεις εσωρουχο μιας χρησης με σερβιετα λοχειας ή κανονικο εσωρουχο με τη σερβιετα λοχειας, αν γνωριζει καποια 'εμπειρη'?

neraida28
22-06-11, 08:04
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Στο μαιευτηριο που θα γεννησω ζητανε μονο σερβιετες λοχειας. Ποιο το πλεονεκτημα να χρησιμοποιησεις εσωρουχο μιας χρησης με σερβιετα λοχειας ή κανονικο εσωρουχο με τη σερβιετα λοχειας, αν γνωριζει καποια 'εμπειρη'?

Τις πρώτες μέρες που βρίσκεσαι στο μαιευτήριο τα λόχεια είναι αρκετά και κατά 99% θα λερωθείς...εγώ ας πούμε λερώθηκα πίσω στη μέση, στο λάστιχο της πιτζάμας, φαντάσου που έφτασαν και ας φορούσα τις τεράστιες σερβιέτες του μαιευτηρίου...άσε που πρέπει να πλένεσαι πολύ συχνά!οπότε καλύτερα να φοράς τα μίας χρήσεως και για να μη λερώσεις τα δικά σου , αλλά και να τα πετάς όποτε θες:wink:

Mairoulitsa
22-06-11, 08:53
καλημερα κοριτσια και μανουλιτσες!!!
μπορω να πω οτι απο την μια βοηθατε παρα μα παρα πολυ ,απο την αλλη μολις τα διαβαζω αγχωνομαι απιστευτα γιατι ειναι τοσα πραγματα που πρεπει να παρεις και να ενδιαφερθεις..που εχω πελαγωσει...!!!
εχω χρονο...ετσι λεω εγω και ο γιατρος αλλα ποτε δεν ξερεις,αρα πρεπει να ετοιμαζομαι σιγα σιγα.....
μην γελασετε...γενναω αρχες σεπτεμβρη!!!!......
ειστε παντος πολυ καλες...και βοηθατε πολυ...
εχω ετοιμη την λιστα για την βαλιτσουλα...και επισης αλλη μια λιστα για το σπιτι...τα πιο σοσ...!!!
αρα καλα μας ψωνια......!!!!!!!!!!!!!!:lol:

Tinsey
22-06-11, 13:41
Προσωπικά δεν βλέπω κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα, νομίζω είναι περισσότερο το τι προτιμάς και πόσο σιχασιάρα είσαι. Εγώ μετά την πρώτη μέρα άρχισα να φοράω τα δικά μου εσώρουχα και όσα λερώθηκαν (λίγο) απλά τα έβαλα μετά στο πλυντήριο. Τώρα αν έχεις μεγάλη αιμοραγία ίσως προτιμήσεις το εσώρουχο μιας χρήσης, πάντως εμένα την πρώτη μέρα που είχα πολύ αίμα μου έβαζαν τις σερβιέτες λοχείας τρεις μαζί (μπρος-μέση-πίσω, όχι τη μία πάνω στην άλλη) και έτσι αποφεύχθηκαν τα ατυχήματα :lol:

zouzounel
22-06-11, 14:02
εγώ παλι επειδή είχα πολυ αιμορραγία χρησιμοποιησα εσωρουχο μιας χρήσης και στο σπίτι
να πλένω στο χερι τα λερωμενα εσωρουχα δεν υπηρχε περίπτωση, αλλα ούτε ηθελα να τα βαζω και στο πλυντήριο. ειναι μεγαλη ευκολια τα μιας χρησης τελικά.

neraida28
22-06-11, 18:50
εχω χρονο...ετσι λεω εγω και ο γιατρος αλλα ποτε δεν ξερεις,αρα πρεπει να ετοιμαζομαι σιγα σιγα.....
μην γελασετε...γενναω αρχες σεπτεμβρη!!!!......

Δε θα γελάσουμε καθόλου, αντιθέτως καλά κάνεις και ετοιμάζεσαι από τώρα...έτσι μου λεγαν και εμένα , είναι νωρίς ακόμα...γιατρός, σύζυγος και μαμά...μόνο εγώ χτυπιόμουν να μου κατεβάσουν τη βαλίτσα από το πατάρι, από τον 7ο μήνα!μέχρι που γέννησα την 34η βδομάδα και πήγα ξεβράκωτη στο μαιευτήριο!έτρεχε η μάνα μου 2 η ώρα το βράδυ να ετοιμάσει τη βαλίτσα και να τη φέρει στο μαιευτήριο, αλλά καλά να πάθουν αφού ποτέ δε με ακούνε :lol::lol::lol:
Φυσικά τώρα τα θυμάμαι και γελάω με τον πανικό τους!
Αλλά η σοφή παροιμία λέει των φρονίμων τα παιδιά...anyway...σε εμένα συνέβη αυτό, εσείς εύχομαι ολόψυχα να έχετε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Little Monkey
22-06-11, 23:42
να πλένω στο χερι τα λερωμενα εσωρουχα δεν υπηρχε περίπτωση, αλλα ούτε ηθελα να τα βαζω και στο πλυντήριο.
Γιατί να μην τα βάλεις στο πλυντήριο;; Ρωτάω γιατί ούτε που θυμάμαι την τελευταία φορά που έπλυνα κάτι στο χέρι, τα πάντα πλέον τα βάζω στο πλυντήριο. Και τα λερωμένα εσώρουχα κατευθείαν στο πλυντήριο τα έβαλα (μετά από ένα γρήγορο ξέβγαλμα με κρύο νερό). Στο μαιευτήριο μας έδωσαν "δυχτάκια" αλλά δεν τα βολεύτηκα.

riki
17-07-11, 00:40
καλησπερα κοριτσια!
σε 2 εβδομαδες γενναω και εγω στο ελενα και εχω αρχισει και ετοιμαζω αυτην την περιβοητη βαλιτσα μαιευτηριου!!
ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που εχουν γεννησει εκει και κυριως τις πιο προσφατες τι ειναι απαραιτητο να παρω μαζι μου??
εκτος απο νυχτικα και πιτζαμες δικες μου,σουτιεν θηλασμου και εσωρουχα,πετσετες για κανα απροοπτο και ρουχα εξοδου για μενα και την μπεμπα μου...τι αλλο θεωρειτε απαραιτητο??

Little Monkey
17-07-11, 01:25
Παντόφλες/σαγιονάρες, το κινητό σου ΚΑΙ τον φορτιστή του, αφρόλουτρο/σαπούνι, σερβιέτες και μια ρόμπα.

kelly_mad
24-07-11, 14:59
Καλησπερα και απο μενα.Εγω 21 αυγουστου μπαινω στον μηνα μου δε θα πρεπει να παω να ψωνισω για να ετοιμασω την βαλιτσα για το μαιευτηριο;Εχω αγχωθει απιστευτα.Θα γεννησω στο γαια ξερει καποια κοπελα να μου πει τι να παρω;Ακουω διαφορα και εχω πελαγωσει.

Tinsey
24-07-11, 23:24
Καλησπερα και απο μενα.Εγω 21 αυγουστου μπαινω στον μηνα μου δε θα πρεπει να παω να ψωνισω για να ετοιμασω την βαλιτσα για το μαιευτηριο;Εχω αγχωθει απιστευτα.Θα γεννησω στο γαια ξερει καποια κοπελα να μου πει τι να παρω;Ακουω διαφορα και εχω πελαγωσει.
Δες τι έχουν γράψει πιο πάνω τα κορίτσια. Πάντως να έχεις υπόψην σου ότι τις πρώτες (24?) ώρες δεν χρειάζεσαι σχεδόν τίποτα που να μην στο έχουν έτοιμο στο μαιευτήριο, οπότε μην αγχώνεσαι άδικα. Και να μην είσαι 100% έτοιμη όταν πας να γεννήσεις, μπορεί κάποιος να πάει στο σπίτι, να πακετάρει τη βαλίτσα σου και να στην φέρει. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μερικά σουτιέν και νυχτικά θηλασμού να τα έχω πρόχειρα, και μετά θα χαλάρωνα τουλάχιστον μέχρι να μπω στον μήνα μου (εκτός αν ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις πρόωρα).

SMARA
25-07-11, 08:21
επίσης για να ηρεμίσεις(σε νοιωθω)μπορείς να στείλες ενα e-mail στη γραμματεία στο Γαια και να ζητήσεις την λιστα .οποτε θα παρεις αυτο που χρειαζεσαι χωρις να φορτωθείς με περριτά

kelly_mad
25-07-11, 11:32
επίσης για να ηρεμίσεις(σε νοιωθω)μπορείς να στείλες ενα e-mail στη γραμματεία στο Γαια και να ζητήσεις την λιστα .οποτε θα παρεις αυτο που χρειαζεσαι χωρις να φορτωθείς με περριτά
Σ ευχαριστω καλη η ιδεα σου

Fine
25-07-11, 11:43
πραγματικά και εγώ εχω πελαγώσει...είναι τόσο πολλά αυτά που πρέπει να πάρουμε.
όσον αφορά τις σερβιέτες τις αγοράζουμε απο σουπερ η είναι ειδικές από λητω κλπ...?

kelly_mad
25-07-11, 11:52
Δε βρηκα την γραμματεια του γαια για να ρωτησω τι χρειαζομαι,ισως καποια κοπελα που εχει γεννησει εκει να με κατατοπησει.Δε ξερω ουτε για το μωρο τι χρειαζετε να χω μαζι μου

Tinsey
25-07-11, 11:54
Δεν είναι τόοοοσο πολλά αυτά που πρέπει να πάρεις, μην τρελλαίνεσαι. Πολλές από τις "λίστες" που κυκλοφορούν είναι από ξένες δημοσιεύσεις (π.χ. Αγγλία) όπου εκεί ισχύουν άλλα. Εγώ όταν ρώτησα τον γιατρό μου τι να πάρω μαζί, μου είπε: "νυχτικές, εσώρουχα και καμιά πετσέτα" και έλεγα, μα είναι δυνατόν, μόνο αυτά; αλλά τελικά είχε δίκιο, μόνο αυτά μου χρειάστηκαν από την πρώτη σχεδόν στιγμή, όλα τα άλλα ήταν όχι ακριβώς περιττά, αλλά σίγουρα ούτε απολύτως απαραίτητα. Άσε που ό,τι άλλο χρειαστείς μπορούν να στο φέρουν από το σπίτι ή να το αγοράσεις μέσα στο μαιευτήριο ή στα πέριξ.

Να πάρεις εσώρουχα, δηλ. σουτιέν θηλασμού, αρκετά σλιπάκια και επίσης νυχτικά και σερβιέτες. Τις ειδικές σερβιέτες που μας έδωσαν στο μαιευτήριο τις φόρεσα 2-3 μέρες μόνο, μετά έβαζα τις μεγάλες Always, που τις πήρα από φαρμακείο κοντά στο μαιευτήριο (βγήκα με το νυχτικό και το ρομπάκι μου) καθότι δεν είχα προνοήσει να πάρω μαζί μου, είχα πακετάρει μόνο σερβιετάκια χαχα - άσχετη τελείως!!

Εκείνο που μου χρειάστηκε περισσότερο ήταν έξτρα πετσέτες, γιατί οι δύο που μας έδιναν κάθε μέρα δεν μου έφταναν. Από τα 1001 καλλυντικά που πήρα μαζί χρησιμοποίησα ελάχιστα.

Tinsey
25-07-11, 11:57
Δε βρηκα την γραμματεια του γαια για να ρωτησω τι χρειαζομαι,ισως καποια κοπελα που εχει γεννησει εκει να με κατατοπησει.Δε ξερω ουτε για το μωρο τι χρειαζετε να χω μαζι μου
Δεν έχω γεννήσει στο Γαία, αλλά λίγο-πολύ όλα τα μαιευτήρια είναι το ίδιο. Για το μωρό το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια αλλαξιά ρούχα που θα τα φορέσει τη μέρα εξόδου και ένα κάθισμα αυτοκινήτου ή καλαθούνα για να το μεταφέρετε.

Ξαναδοκίμασε να βρεις τη γραμματεία ή ρώτα τον γιατρό σου για το τι χρειάζεται να πάρεις. Εμένα ο γιατρός μου με κατεύθυνε.

kelly_mad
25-07-11, 12:15
Σ ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου θα ξεκινησω απο αυριο να παω να ψωνισω.βρακακια τα απλα ε που φοραω και τωρα;

Tinsey
25-07-11, 12:24
Ναι, αλλά φρόντισε να είναι "μπόλικα" γιατί η κοιλιά δεν θα πέσει αμέσως και επίσης θα φοράς και χοντρές σερβιέτες. Μην πας δηλαδή με τίποτα στρινγκ στο μέγεθος που φορούσες πριν μείνεις έγγυος :wink:

kelly_mad
25-07-11, 12:26
Α επισης εχω ενα θεμα με το νουμερο δε ξερω ποιο ειναι το σωστο μεγεθος για νυχτικα,πυτζαμες και σουτιεν θηλασμου.Ασε που οπου κοιταξα δε βρηκα νυχτικο με ρομπακι κια βρισκω σκετο νυχτικο.Μονο σε σατεν βρισκω σετ

Fine
25-07-11, 12:28
Σ ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου θα ξεκινησω απο αυριο να παω να ψωνισω.βρακακια τα απλα ε που φοραω και τωρα;
σε ευχαριστώ πολύ Tinsey.δηλ. που λέει ο λόγος και να μην πάρω μαζί σερβιέτες θα μου δώσει το μαιευτήριο..στο μητέρα γεννάω.
έχω κατεβάσει τη βαλίτσα αλλά μου φαίνεται μικρή για να χωρέσει τα διάφορα.απ' την άλλη δεν θέλω να κουβαλήσω κ ένα κάρο μαζί μου.
βρε κοριτσια λύστε μου μια απορία.ωραία φτιάχνω εγώ τη βαλίτσα.κάθε μέρα που θα χρειάζομαι κάτι πχ σαμπουαν, υγρο ευαισθητης περιοχής, ΄βούρτσα,κλπ θα τα βγάζω βάζω όλη την ώρα???έχω κ εναμιση μήνα ακόμα..

kelly_mad
25-07-11, 13:13
σε ευχαριστώ πολύ Tinsey.δηλ. που λέει ο λόγος και να μην πάρω μαζί σερβιέτες θα μου δώσει το μαιευτήριο..στο μητέρα γεννάω.
έχω κατεβάσει τη βαλίτσα αλλά μου φαίνεται μικρή για να χωρέσει τα διάφορα.απ' την άλλη δεν θέλω να κουβαλήσω κ ένα κάρο μαζί μου.
βρε κοριτσια λύστε μου μια απορία.ωραία φτιάχνω εγώ τη βαλίτσα.κάθε μέρα που θα χρειάζομαι κάτι πχ σαμπουαν, υγρο ευαισθητης περιοχής, ΄βούρτσα,κλπ θα τα βγάζω βάζω όλη την ώρα???έχω κ εναμιση μήνα ακόμα..
Βαλτα σ ενα νεσεσερ στο μπανιο και οταν σπασουν τα νερα αν δε πας με ραντεβου να στα βαλει ο αντρας σου στη βαλιτσα.Ποτε εχεις πητ;

kelly_mad
25-07-11, 13:25
Ναι, αλλά φρόντισε να είναι "μπόλικα" γιατί η κοιλιά δεν θα πέσει αμέσως και επίσης θα φοράς και χοντρές σερβιέτες. Μην πας δηλαδή με τίποτα στρινγκ στο μέγεθος που φορούσες πριν μείνεις έγγυος :wink:
Καλα και να θελα που να μου μπουν τα στρινγκ...οχι βρε ειπαμε..πλακα πλακα πριν μεινω εγκυος φοραγα small και τωρα εχω παει στο large....

Tinsey
25-07-11, 13:28
δηλ. που λέει ο λόγος και να μην πάρω μαζί σερβιέτες θα μου δώσει το μαιευτήριο..στο μητέρα γεννάω.
Στο Μητέρα γέννησα κι εγώ (παρεμπιπτόντως, πολύ καλό μαιευτήριο). Σου δίνουν ειδικές σερβιέτες λοχείας, ένα πακέτο σε κάθε κοπέλα. Εγώ δεν τις χρησιμοποίησα όλες, από την τρίτη μέρα και μετά έβαζα δικές μου Always.

Για τα καλλυντικά που λες, είχα πακετάρει σε νεσεσέρ καλλυντικά σε μικρά βαζάκια, δειγματάκια από κρέμες, μια μικρή βούρτσα κ.λπ. Δεν πήρα ολόκληρο σαμπουάν, αφρόλουτρο, σαπούνια για να μην κουβαλάω παραπανίσιο βάρος. Τα πράγματά μου χώρεσαν άνετα σε μια βαλιτσούλα μεγέθους καμπίνας αεροπλάνου (56 x 45 x 25). Έχε υπόψην σου ότι στο μαιευτήριο σου δίνουν απ' όλα, από σερβιέτες λοχείας και κυλότες-δυχτάκια μέχρι παντόφλες και γαλάκτωμα για το πλύσιμο (Phenocid) και σπρέι για το πρόσωπο Avene και σαμπουάν Ducray και Pampers για το μωρό... από δωράκια, άλλο τίποτα :grin:

Tinsey
25-07-11, 13:38
Α επισης εχω ενα θεμα με το νουμερο δε ξερω ποιο ειναι το σωστο μεγεθος για νυχτικα,πυτζαμες και σουτιεν θηλασμου.Ασε που οπου κοιταξα δε βρηκα νυχτικο με ρομπακι κια βρισκω σκετο νυχτικο.Μονο σε σατεν βρισκω σετ
Το σωστό νούμερο σε ρούχα εγκυμοσύνης (εφόσον δεν έχεις πάρει υπερβολικά πολλά κιλά) είναι αυτό που φορούσες πριν μείνεις έγγυος, δηλαδή αν πριν φορούσες small, small θα πάρεις και στα ρούχα εγκυμοσύνης. Αν βολευτείς με κανονικά νυχτικά, απλά θα τα πάρεις 1-2 μεγέθη μεγαλύτερα (π.χ. medium ή large). Εγώ είχα πάρει όλα τα νυχτικά, σουτιέν και ρομπάκι εγκυμοσύνης-θηλασμού από το Mothercare. Έχεις κοιτάξει εκεί; Πάντως και το σατέν καλό είναι, γιατί όχι;

Στην τελική μπορείς να φορέσεις και ένα φαρδουλό μπλουζάκι σε μεγαλύτερο μέγεθος, δεν πάνε όλες στο μαιευτήριο με νυχτικά πολυτελείας. Η κοπέλα που ήταν δίπλα μου στο μαιευτήριο φορούσε τα μπλουζάκια του άντρα της που ήταν κάπως ευτραφής, και (όταν σηκωνώταν από το κρεβάτι) παντελόνια φόρμας.

Fourka
25-07-11, 14:07
αν πάρεις νυχτικά (βολεύουν πιο πολύ απο πιτζάμες νομίζω) πρόσεξε να μην είναι πολύ κοντά, για να κινείσαι άνετα χωρίς να σε νοιάζει το "θέαμα". Όπως λένε και παραπάνω, κοίταξε να έχουν μπροστά κουμπάκια για να θηλάζεις άνετα. Ρόμπα λόγω καιρού δε θα χρειαστείς, αλλά βολεύει για να κουκουλωθείς αν θες να πας στο σαλόνι/καφετέρια και έχεις κάποιο μικρό λεκέ ή δε νοιώθεις άνετα να περιφέρεσαι με το νυχτικό έξω.

Σουτιέν θηλασμού στην αρχή φόρεσα 2 νούμερα μεγαλύτερα απο τα σουτιέν που φόραγα πριν την εγκυμοσύνη, τώρα (δύο μήνες μετά) είμαι στο 1 νούμερο πάνω απο το κανονικό μου.

Στο Λητώ εκτός από τις σερβιέτες λοχείας και το εσώρουχο μιας χρήσεως που μου έδωσαν τη μέρα του τοκετού και στο θάλαμο "ανάνηψης", οτιδήποτε ζήτησα μετά μου το χρέωσαν (αστείες τιμές αλλά και πάλι...). Ευτυχώς είχα αγοράσει απ' όλα και δεν χρειάστηκα σχεδόν τίποτα, οπότε πάντα προτείνω ένα πακέτο σερβιέτες λοχείας και μερικά εσώρουχα να βρίσκονται. Πετσέτες δίνανε καθημερινά, σεντόνια αλλάζανε επίσης καθημερινά, μέχρι και παντοφλίτσες πετσετέ "μιας χρήσεως" είχανε.

kelly_mad
25-07-11, 14:18
Απλως πιστευω τα σατεν επειδη σαν υφασμσ γλιστραει δε θα με βολεψει,δε με βολευε και πριν την εγκυμοσυνη..θα κανω μια βολτα παλι αυριο να δω τι θα βρω

Fine
25-07-11, 15:22
Απλως πιστευω τα σατεν επειδη σαν υφασμσ γλιστραει δε θα με βολεψει,δε με βολευε και πριν την εγκυμοσυνη..θα κανω μια βολτα παλι αυριο να δω τι θα βρω
και εγώ σατεν έλεγα..αλλά τωρα που το λες μπορει να γλυστράει να σηκωνεται στο κρεββατι και να μη βολευει...
πητ εχω 12-09 αλλά βάση υπερήχου 06-09.δεν ξέρω τι να λεω στον κόσμο που με ρωτάει..χαχα:p
εσύ ποτε έχεις?που γεννας?

kelly_mad
25-07-11, 17:22
και εγώ σατεν έλεγα..αλλά τωρα που το λες μπορει να γλυστράει να σηκωνεται στο κρεββατι και να μη βολευει...
πητ εχω 12-09 αλλά βάση υπερήχου 06-09.δεν ξέρω τι να λεω στον κόσμο που με ρωτάει..χαχα:p
εσύ ποτε έχεις?που γεννας?
Εγω γενναω στο γαια.Πητ 21/9 αλλα υπερηχογραφικα λεει 26/9 τι να πω θα δειξει.Με το καλο να βγουνε τα μωρακια μας και ολα καλα να πανε σε ολες τις μανουλες

SMARA
25-07-11, 18:53
θα σου γραψω τη λιστα του Ιασω να παρεις μια ιδεα....γιατι νομιζω οτι εχεις αγχωθει πολυ χωρις λογο
για σενα: εσωρουχα μια αλλαξια για καθε βραδυ, σουτιεν θηλασμου,ρομπα, νυχτικο με κουμπια μπροστα(sos για να μη σηκωνεις ολο το νυκτικο καθε φορά,παντοφλες, πετσετες, επιθεματα στηθους,σερβιετες maxi,ρουχα παπουτσια για την εξοδο
νεσεσερ:οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα ενα σαπουνακι σαμπουαν αφρολουτρο.σου προτεινω να αγορασεις μινιατουρες δεν χρειαζεται να κουβαλας μπουκαλια.

για το μωρο:φανελακι,καλτσακια,φορμακι εξοδου,κουβερτακι, σκουφακι,πανες.
αυτά ειναι και μην αγχωνεσαι.εισαι στην Αθηνα οτι χρειαστεις το παιρνεις.τι να πω εγω? που θα κουβαλαω και μια βαλιτσαρα ρουχα(απο την Κω) για ενα μηνα πριν που θαρθω+οτι μετα για 7 μερες το μωρο δεν ταξιδευει οποτε θα κουβαλαω και βραστηρες και αποστειρωτες.εγω να δεις αγχος.μετακομιση κανονικη

Fine
27-07-11, 11:18
θα σου γραψω τη λιστα του Ιασω να παρεις μια ιδεα....γιατι νομιζω οτι εχεις αγχωθει πολυ χωρις λογο
για σενα: εσωρουχα μια αλλαξια για καθε βραδυ, σουτιεν θηλασμου,ρομπα, νυχτικο με κουμπια μπροστα(sos για να μη σηκωνεις ολο το νυκτικο καθε φορά,παντοφλες, πετσετες, επιθεματα στηθους,σερβιετες maxi,ρουχα παπουτσια για την εξοδο
νεσεσερ:οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα ενα σαπουνακι σαμπουαν αφρολουτρο.σου προτεινω να αγορασεις μινιατουρες δεν χρειαζεται να κουβαλας μπουκαλια.

για το μωρο:φανελακι,καλτσακια,φορμακι εξοδου,κουβερτακι, σκουφακι,πανες.
αυτά ειναι και μην αγχωνεσαι.εισαι στην Αθηνα οτι χρειαστεις το παιρνεις.τι να πω εγω? που θα κουβαλαω και μια βαλιτσαρα ρουχα(απο την Κω) για ενα μηνα πριν που θαρθω+οτι μετα για 7 μερες το μωρο δεν ταξιδευει οποτε θα κουβαλαω και βραστηρες και αποστειρωτες.εγω να δεις αγχος.μετακομιση κανονικη
σε ευχαριστούμε πολύ smara μου.ναι αλλά μετά τι μπάνια θα κάνει στην Κω!

marina19
13-08-11, 00:06
αρχισα κ εγω να φτιαχνω τις βαλιτσες μας!στις 24 του μηνος(Αυγουστου)μπαινω στο μηνα μου !!σκεφτομαι μηπως ειναι νωρις αλλα πιστευω οτι δεν πειραζει να ειναι ετοιμη!σκεφτομαι οτι πρεπει να παρω κ τις μεγαλες υπεραπορροφητικες πανες για μενα μετα τον τοκετο μου ειπαν οτι χρειαζονται οπωςδιποτε,αλλα δεν ξερω απο που θα τις παρω κ ποιες ειναι;πειτε μου αν ξερετε..

my billy
13-08-11, 00:20
Εγω γενναω στο γαια.Πητ 21/9 αλλα υπερηχογραφικα λεει 26/9 τι να πω θα δειξει.Με το καλο να βγουνε τα μωρακια μας και ολα καλα να πανε σε ολες τις μανουλες
κοριτσια ΠΗΤ θεωρειται αυτην που υπολογιζει ο γιατρος σας. αυτη θα αναγραφεται στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου. δεν ξερω γιατι αλλα ετσι ειναι!
εγω βαση υπερηχου ειχα πητ στις 25/1 κ βαση γιατρου 31/1
γεννησα 30/1 στο βιβλιαριο γραφει κυηση 39 εβδ. κ 6 ημερων :rolleyes:
το κοριτσακι που ρωταει για τις μεγαλες σερβιετες ειναι η ΤΕΝΑ LADY για την ακρατεια... αλλα να παρετε κ τις long ή super τις λεπτες. εγω τις μεγαλες τις χρειαστηκα μονο 3 ημερες μετα οι αλλες ηταν μια χαρα. με το καλο να ζησετε το δικο σας θαυμα κ να χαρειτε τα μωρακια σας αγκαλια:p

marina19
13-08-11, 00:31
ευχαριστω πολυ!!

tangobsession
16-08-11, 20:49
Μια που γέννησα πριν λίγες μέρες και τα έχω φρέσκα... προτείνω να μην ξεχάσει κανείς:

εσώρουχα μιας χρήσης (αν και έλεγα ότι θα βολευτώ με τα δικά μου μου χρειάστηκαν γιατί είναι πολύ ελαστικά και αλλάζουν εύκολα. Στην κατάσταση που θα είστε μετά τον τοκετό, ειδικά μετά από καισαρική είναι σημαντικό να είναι πολύ βολικά τα εσώρουχα)

πολλά μα πολλά μικρά πετσετάκια για το στήθος αν θέλετε να θηλάσετε. Θα πρέπει να πλένετε συχνά το στήθος και να το σκουπίζετε με ειδική πετσέτα. Κάποιες φορές μπορεί να τρέχει γάλα το στήθος και θα πρέπει να το σκουπίζετε κτλ

πετσέτα για τους επισκέπτες που θα πλένουν τα χέρια τους

πολλές μικρές λαβέτες, πετσετάκια για τα σαλάκια του μωρού, ή μεγαλύτερες πάνες για να βάζετε το μικρό να ρευτεί ή για να το παίρνετε αγκαλιά

έξτρα κορμάκια, παρ' όλο που δίνουν στο μαιευτήριο. Μπορεί να λερωθεί π.χ. το μωρό μες στη νύχτα και άντε να βρεις ρουχαλάκι. Καλό είναι να έχετε κανένα...

Fine
17-08-11, 11:36
σε ευχαριστούμε πολύ.
να χαίρεσαι το παιδάκι σου,να είναι πάντα γερό και καλότυχο!

maraki38
29-08-11, 13:33
Γεια σε ολες.επειδη θα γεννησω σε λιγοτερο απο 2 μηνες(πητ21οκτωμβρη)και δεν ξερω τι ακριβως χρειαζετε το μωρακι μου εκτως απο ζυπουνακια,φορμακια,θα χρειαστω και καποιο ζυπουνακι με κοντο μανικακι?και τι αλλα?ξεχασα να πω οτι θα γεννησω στο αλεξανδρας....:confused:

MARAKI RIAKI
30-08-11, 11:49
Κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας !
Τι πηρατε για σας και για το μωρο για την γεννα στο νοσοκομειο ;΄

fido-dido
30-08-11, 15:14
εξαρταται απ[ο την εποχη αλλα και απο το μαιευτηριο, καποια προσφερουν καποια πραγματα. λοιπον για το μωρο
2-3 αλλαξιες τη μερα (κορμακια και ολοσωμες φορμες).
σκουφακι, καλτσακια κ γαντακια
1 πακετο πανες +1 πακετο βαμβακι, αν θες παρε και μωρομαντηλα αλλα μην τα χρησιμοποιεις συχνα
2-3 πετσετες
σεντονακια, πανες αγκαλιας, μια κουβερτα λεπτη και μια πιο χοντρη
πανακια για το ρεψιμο (θα χρειαστεις αρκετα, καθως μπορει να τα χρειαστεις για να κανεις κομπρεσες στο στηθος σου αν πρηστει)

σε μια σακουλιτσα θα εχεις 1 κορμακι, 1 φορμακι, 1 σκουφακι 1ζευγαρι γαντια κ 1 ζευγ καλτσακια, σεντονακι κ μια ζεστη κουβερτουλα, αυτα θα τα δωσει ο συνοδος σου στη μαια οταν σε βαλουν για γεννα
για σενα: 1 νυχτικο ή μια φαρδια μπλουζα για τον τοκετο
επιπλεον 1-2 νυχτικα ή πιτζαμες με κουμπια στο στηθος για να θηλαζεις πιο ευκολα κια μια ρομπα αν εχουν αρχισει τα κρυα
παντοφλες
καλτσες
πετσετες για σενα + 1 για τους επισκεπτες
εσωρουχα (καλυτερα τα μιας χρησης) και σερβιετες (εκτος απ τις δυο πρωτες μερες που θα χρειαστεις τις υπεραποροφητικες μετα παρε πιο μικρες γιατι οι σουπερ ειναι αβολες)
2-3 σουτιεν θηλασμου (2 νουμερα πιο πανω απ το κανονικο σου)
καλυντικα (σαπουνι, αφρολουτρο, σαμπουαν, χτενα, οδοντοκρεμα-οδοντοβουρτσα, κλπ)
ρουχα για την εξοδο, μην παρες καποιο εφαρμοστο καθως θα σου εχει μεινει λιγη κοιλια ισως κ καποια κιλα και το στηθος θα εχει μεγαλωσει παρε καλυτερα κατι φαρδυ.

και κατι αλλο απ ολα αυτα που σου γραφω σιγουρα σε καποια θα εχεις παρει περισσοτερα και καποια αλλα ισως σου τελειωσουν απ την πρωτη μερα, γι αυτο να εχεις σε συγκεκριμενο σημειο στο σπιτι επιπλεον ρουχα δικα σου κ του μωρου ωστε αν ξεμεινεις να σου τα φερουν ΄η αν δεις οτι σου τελειωνουν να στειλει ςκαποιον σπιτι να τα πλυνει κ να στα ξεναφερει
εγω επειδη γεννησα σε δημοσιο ειχα παρει και σεντονια και μαξιλαρι δικα μου γιατιο δεν ειχαν να μας αλλαξουν.

fido-dido
30-08-11, 15:38
Το σωστό νούμερο σε ρούχα εγκυμοσύνης (εφόσον δεν έχεις πάρει υπερβολικά πολλά κιλά) είναι αυτό που φορούσες πριν μείνεις έγγυος, δηλαδή αν πριν φορούσες small, small θα πάρεις και στα ρούχα εγκυμοσύνης.
εμενα παλι τα small μου ηταν τεραστια και xs δεν εβρισκα δεν μπορω να καταλαβω πως τα σχεδιαζουν αυτα τα ρουχα το μωρο ειναι στην κοιλια οχι στα μπουτια και στον ποπο

Στην τελική μπορείς να φορέσεις και ένα φαρδουλό μπλουζάκι σε μεγαλύτερο μέγεθος, δεν πάνε όλες στο μαιευτήριο με νυχτικά πολυτελείας. Η κοπέλα που ήταν δίπλα μου στο μαιευτήριο φορούσε τα μπλουζάκια του άντρα της που ήταν κάπως ευτραφής, και (όταν σηκωνώταν από το κρεβάτι) παντελόνια φόρμας.
εμενα με βολεψαν πολυ τα πιτζαμακια μου (μπλουζακι-σορτσακι), το νυχτικο το φορεσα μονο οταν μπηκα για γεννα, ασε που εγινε ολο αιματα και ειπα στον αντρα μου να μου φερει αλλο για να παω στο δωματιο

fido-dido
30-08-11, 15:45
πολλά μα πολλά μικρά πετσετάκια για το στήθος αν θέλετε να θηλάσετε. Θα πρέπει να πλένετε συχνά το στήθος και να το σκουπίζετε με ειδική πετσέτα. Κάποιες φορές μπορεί να τρέχει γάλα το στήθος και θα πρέπει να το σκουπίζετε κτλ

.

το στηθος δε θελει συνεχεια πλυσιμο γιατι ξηρενεται το δερμα και τραυματιζεται η θηλη πιο ευκολα. μια φορα τη μερα την ωρα του μπανιου ειναι οκ και δεν χρειαζεται σαπουνι μονο νερο. το ιδιο το γαλα προστατευει τη θηλη απο μικροβια και καταπραινει τυχον ερεθισμους. απλα μετα το θηλασμο δεν πρεπει να κουμπονωμαστε κατευθειαν αλλα ν αφηνουμε τη θηλη 1-2 λεπτα να στεγνωσει.
πανακια θα χρειαστει μονο για κομπρεσες αν για καποιο λογο δεν πινει ολο το γαλα το μωρο και πρηζεται.

layza
14-09-11, 13:15
γεια σας κοριτσακια και απο μενα,θα ηθελα να ρωτησω χρειαζεται να παρω και ρουχα(φορμακια,εσωρουχα ) για το μωρο στο Ελενα;;
γεννησα το τριτο μου παιδακι εκει το 2004 και χρειαστηκε μονο ρουχα για την εξοδο!τωρα τα αλλαξαν;;

manoula eton 21
17-09-11, 23:13
Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες και με το Καλο. Έχω και γω μια απορία. Έχω πητ 18/12. Αν κ είναι νωρίς Έχω αρχίσει να ετοιμαζω τη βαλίτσα μου, γιατί Ειμαι και απο νησί και θέλω να Ειμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο. Η απορία μου Λοιπόν είναι η εξής. Τι φορμακια να βάλω για την έξοδο απο το μαιευτήριο και για τις πρώτες μέρες;; Μακρυμανικα χοντρά, ή κοντομανικα;; (κοντομανικα ενοοω κοντό μανίκι αλλα τα πόδια καλυμμένα). Επίσης, να πάρω πολυ χοντρή κουβερτουλα ή πικε;; Έχω ακούσει και διαβάσει Ότι Υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης και Έχω φοβηθεί λιγάκι. Δώστε μου τα φώτα σας!!!

angel306
17-09-11, 23:31
Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες και με το Καλο. Έχω και γω μια απορία. Έχω πητ 18/12. Αν κ είναι νωρίς Έχω αρχίσει να ετοιμαζω τη βαλίτσα μου, γιατί Ειμαι και απο νησί και θέλω να Ειμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο. Η απορία μου Λοιπόν είναι η εξής. Τι φορμακια να βάλω για την έξοδο απο το μαιευτήριο και για τις πρώτες μέρες;; Μακρυμανικα χοντρά, ή κοντομανικα;; (κοντομανικα ενοοω κοντό μανίκι αλλα τα πόδια καλυμμένα). Επίσης, να πάρω πολυ χοντρή κουβερτουλα ή πικε;; Έχω ακούσει και διαβάσει Ότι Υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης και Έχω φοβηθεί λιγάκι. Δώστε μου τα φώτα σας!!!

Γεια σου ανησυση μελλουσα μανουλα!:grin:
Και εγω εχω πητ 15/12 κοντα ειμαστε,και νεα μανουλα ετων 20!
Απο εμπειρια δεν ξερω να σου απαντησω απλα απο εδω οσο εχω διαβασει το μωρακι πρεπει να ειναι ντυμενο κανονικα δηλαδη οπως σχεδον ντυνομαστε εμεις αναλογα με τον καιρο,ουτε να να το σκασεις απο την ζεστη αλλα ουτε να το παγωσεις.Καλυτερα κατα την γνωμη μου παρε και απο τα δυο επειδη δεν θα ξερεις και τον καιρο εκεινες τις μερες...εισαι και απο μακρυα και δεν θα εχεις την δυνατοτητα να στειλεις καποιον στο σπιτι να σου φερει κατι που ξεχασες!Και αμα δεν εισαι σιγουρη τι να του φορεσεις στο μωρακι οταν βγειτε ρωτα τον παιδιατρο να σε συμβουλεψει καλυτερα!

manoula eton 21
17-09-11, 23:37
Γεια σου ανησυση μελλουσα μανουλα!:grin:
Και εγω εχω πητ 15/12 κοντα ειμαστε,και νεα μανουλα ετων 20!
Απο εμπειρια δεν ξερω να σου απαντησω απλα απο εδω οσο εχω διαβασει το μωρακι πρεπει να ειναι ντυμενο κανονικα δηλαδη οπως σχεδον ντυνομαστε εμεις αναλογα με τον καιρο,ουτε να να το σκασεις απο την ζεστη αλλα ουτε να το παγωσεις.Καλυτερα κατα την γνωμη μου παρε και απο τα δυο επειδη δεν θα ξερεις και τον καιρο εκεινες τις μερες...εισαι και απο μακρυα και δεν θα εχεις την δυνατοτητα να στειλεις καποιον στο σπιτι να σου φερει κατι που ξεχασες!Και αμα δεν εισαι σιγουρη τι να του φορεσεις στο μωρακι οταν βγειτε ρωτα τον παιδιατρο να σε συμβουλεψει καλυτερα!

Σε Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση!!! Σε ποιο νοσοκομείο γεννας εσυ;; Εγώ θα Ειμαι ατο μητέρα. Λες να κανονισουμε να Πάμε μαζι;; Χιχι!!

antaspil
17-09-11, 23:43
manoula 21 η ωρα η καλη κοριτσι μου ....να θυμασαι παντα οτι τα μωρα τα ντυνουμε αναλογα με το πωσ νιωθουμε εμεις +1παραπανω....ποτε περισσοτερο ποτε λιγοτερο...οταν βγαινεις απο το νοσοκομειο θεωρω οτι ενα φανελακι σε συνδιασμο με ενα φορμακι που να εχει χερακια κ ποδαρακια μεσα+στην καλαθουνα ενα σεντονακι κ απο επανω ενα κουβερτακι (οχι πικε )ειναι ιδανικα να θυμασαι παντα +1 παραπανω απο εμας

angel306
17-09-11, 23:46
Σε Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση!!! Σε ποιο νοσοκομείο γεννας εσυ;; Εγώ θα Ειμαι ατο μητέρα. Λες να κανονισουμε να Πάμε μαζι;; Χιχι!!

Μακαρι να ειχα παρεα εκεινες τις μερες αλλα εγω μενω Φλωρινα και ενω υπαρχουν αρκετες εγκυουλες φετος,λογο το οτι ξανανοιξαν το μαιευτηριο,δεν εχω βρει καμια που να γενναει κοντα με μενα...:(Με μια φιλη μου ειχαμε διαφορα 1 βδομαδα αρκετα κοντα αλλα δυστυχως απεβαλε...
Αμα ψαξεις στο φορουμ εδω θα βρεις καποια κοντα με σενα!:-)

agelika
18-09-11, 02:18
Κορίτσια καλησπέρα τα μωρακια δεν κρυωνουν περισσότερο Απο εμάς . Ότι αισθανόμαστε εμείς ακριβώς το ίδιο και αυτά. Τα πιο παλιά χρόνια τα εντυναν σαν κρεμμύδια μέσα στο καλοκαίρι, τώρα γνωρίζουμε περισσότερα. Οποτε ανάλογα την εποχή.
Καλή λευτεριά σε όσες θα γίνουν καμπύλες και με ένα πόνο που λένε.

agelika
18-09-11, 02:22
Σε όσες θα γίνουν καινούριες μανουλες όχι καμπύλες λάθος της ορθογραφιας του ipad που δεν πρόλαβα να διόρθωσω. Με το καλο σε όλες να κρατησετε τα μωρακια σας αγκαλιά.

angel306
18-09-11, 07:03
Κορίτσια καλησπέρα τα μωρακια δεν κρυωνουν περισσότερο Απο εμάς . Ότι αισθανόμαστε εμείς ακριβώς το ίδιο και αυτά. Τα πιο παλιά χρόνια τα εντυναν σαν κρεμμύδια μέσα στο καλοκαίρι, τώρα γνωρίζουμε περισσότερα. Οποτε ανάλογα την εποχή.
Καλή λευτεριά σε όσες θα γίνουν καμπύλες και με ένα πόνο που λένε.

Ασε μην μου το θυμιζεις αυτο!Εγω οταν γεννηθηκα ειχε πολυ ζεστη εκεινες τις μερες και οταν βγηκαμε και βλεπω εδω τις φωτο μου που με εχουν κουλουριασει λες και ηταν χειμωνας!Ηταν τοτε η εποχη που τα τυλιγανε ακομα τα μωρα ξες και καλα να μεγαλωσει το σωμα κανονικα....και καποιοι ακομα το κανουν!
Καλα το ειπες το καμπυλες αφου ετσι εχουμε γινει,περιμενουμε τωρα να ξεφουσκοσουμε!:D

alex1979
18-09-11, 08:29

Με το καλό! Επειδή γεννάς χειμώνα, καλό θα ήταν να έχεις μαζί σου ζιπουνάκι με κοντό μανικάκι, ολόσωμο φορμάκι βαμβακερό, ζακετάκι, σκουφάκι και μια κουβερτούλα φλις ή βελουτέ. Δεν είναι ανάγκη να του τα φορέσεις όλα αυτά, αναλόγως τι καιρό θα κάνει όταν βγείτε από το μαιευτήριο.

mariazerta
18-09-11, 14:12
κοριτσια να ρωτησω καποια κοπελα που γεννησε προσφατο στο ΙΑΣΩ τι παρεχει το νοσοκομειο(εννοω σερβιετες,εσωρουχα κτλ) για μενα κ το μωρο κ αν αυτα ειναι τσαμπα η' στα χρεωνουν οπως διαβασα πιο πανω απο καποιες κοπελες(στο λητω γεννησαν νομιζω)...

ksena
26-09-11, 20:12
Ελπίζω το θέμα να ανήκει εδώ. :)
Δηλ. τι χρειαστήκατε (εσείς για τον εαυτό σας, όχι για το μωρό) στην κλινική και για τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα;
Δηλ. νυχτικιά/πυτζάμα, σερβιέτες λοχείας, εσώρουχα μιας χρήσης, επιθέματα, σουτιέν...για να μην αφήνετε αίμα στο κρεβάτι, είχατε κάποια καλλύματα σαν εκείνα στα γιατρεία;
από κρέμες για στήθος τι χρησιμοποιούσατε; και γενικά τα καλλυντικά.
θήλαστρο είχατε πάρει από πριν ή περιμένατε να δείτε αν θα έχετε γάλα;

πεταλούδες
03-10-11, 23:52
Ελπίζω το θέμα να ανήκει εδώ. :)
Δηλ. τι χρειαστήκατε (εσείς για τον εαυτό σας, όχι για το μωρό) στην κλινική και για τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα;
Δηλ. νυχτικιά/πυτζάμα, σερβιέτες λοχείας, εσώρουχα μιας χρήσης, επιθέματα, σουτιέν...για να μην αφήνετε αίμα στο κρεβάτι, είχατε κάποια καλλύματα σαν εκείνα στα γιατρεία;
από κρέμες για στήθος τι χρησιμοποιούσατε; και γενικά τα καλλυντικά.
θήλαστρο είχατε πάρει από πριν ή περιμένατε να δείτε αν θα έχετε γάλα;
λοιπον θα παρεις: 1. 2-3 νυχτικιες και 1 πυντζαμα με κουμπια για τον θηλασμο (για να μην βγαζεις ολη σου την μλπουζα!)
2. 2 σουτιεν θηλασμου
3. σερβιετες λοχειας (εγω που γεννησα με καισαρικη τις χρειαστηκα τις πρωτες 3 μερες μετα εβαζα για λιγο τις απλες, μου περισσεψαν κιολας!)
4. επιθεματα στηθους!!!
5.θηλαστρο πηρα επειδη του εκοψα το γαλα για καποιες μερες επειδη ανεβασε ικτερο και επρεπε να αποσυμφοριζω το στηθος ειναι ακριβο,100 ευρω περιπου!!
6. υπαρχουν υποσεντονα ειδικα στα σουπερ μαρκετ ακομα και παιδικα μιας χρησης αλλα εγω δεν τα χρειαστηκα!
7. αν κανεις αγορακι να του φορας ζιμπουνακι ή φανελακι για να μην σου παρουσιασει κολικους! και να του δινεις λιγο χαμομηλι κιντερτε που πουλουν στα φαρμακεια. στο λεω γιατι εμενα δεν μου το ειχε πει κανεις και ο δικος μου επαθε αφυδατωση! αφυδατωση+ικτερος= δεν επαιρνε βαρος και κοιμοταν συνεχεια! (ασχετο αλλα θελω να σε προειδοποιησω γιατι εγω τον εβλεπα να διψαει και δεν ηξερα τι να του κανω)
8. να κανεις μαλαξεις στο στηθος σου πριν και μετα το θηλασμο με ζεστες πετσετες
9. εσωρουχα μιας χρησης χρειαστηκα μονο μεσα στο μαιευτηριο μετα φορουσα τα δικα μου.
10. ρουχαλακια εξοδου για το μωρο.
11. μια ρομπα για σενα
12. καλλυντικα, σαμπουαν,αφρολουτρο,σαπουνι για την ευαισθητη περιοχη
αν θυμηθω κατι αλλο θα σου στειλω προσωπικο μηνυμα!

kxristina
04-10-11, 04:21
κοριτσια να ρωτησω καποια κοπελα που γεννησε προσφατο στο ΙΑΣΩ τι παρεχει το νοσοκομειο(εννοω σερβιετες,εσωρουχα κτλ) για μενα κ το μωρο κ αν αυτα ειναι τσαμπα η' στα χρεωνουν οπως διαβασα πιο πανω απο καποιες κοπελες(στο λητω γεννησαν νομιζω)...

Εγω γεννησα στο ιασω το Φεβρουάριο. Τα πάντα σου παρέχουν, σερβιετες, εσώρουχα μιας χρήσης, σαμπουαν, αφρολουτρο, κρέμα σώματος , κοντισιοερ, αντισηπτικο κλπ. Ότι σου τελειώνει , να χτυπάς το κουδουνακι και να το ζητάς. Αν δεν απαντήσουν, ξαναπες τους ( έχει ένα ακουστικό που τους μιλάς) .
Δεν χρεώνουν κάτι επιπλέον

aasimak
04-10-11, 05:48
Ξέρετε αν χρεώνουν κάτι από αυτά στο Λητώ?

prosperous
04-10-11, 08:27

μεχρι προσφατα απο γνωστη μου ολα χρεωνονται.. και αυτο ισχυει σε ολα τα ιδιωτικα μαιευτηρια..

ksena
04-10-11, 08:56
πεταλούδες, ευχαριστώ! :grin:

rafa
04-10-11, 10:25
Kαλημέρα και απο μένα. Εγώ γέννησα τον Απρίλιο σε δημοσιο νοσοκομείο οπότε καταλαβαίνετε ότι κουβαλούσα τη προίκα μου από πράγματα! Στα ιδιωτικά απόσο ξέρω σου παρέχουν τα πάντα οπότε γλυτώνεις! Αυτό που εγώ χρειάστηκα και έβαλα απο τη δεύτερη μέρα ήταν ζώνη. Γέννησα με καισαρική και με βοήθησε παρα πολύ γιατί μου συγκρατούσε τη κοιλιά και με προστατευε από το να κάνω απότομεσ κινήσεις! Τη φόραγα 40 μέρεσ πρωί βράδυ και με βοήθησε πάρα πολύ. Ειδικά επειδή ο μικρούλης έμεινε δέκα μέρες στη νεογνών και ήμουν συνέχεια σε ένα αυτοκίνητο μπες βγες ήμουν πολύ καλύτερα απότι να μη φόραγα τίποτα! Ρωτήστε και το γιατρό σας αλλά εμένα με ξυπηρέτησε πάρα πολύ!

oneiraki
04-10-11, 10:34
Ελπίζω να μην έχει αναφερθεί επάνω και επαναλαμβάνεται αλλά είναι αδύνατο να διαβάσω όλα τα μηνύματα:) Έχει γεννήσει κάποια κοπέλα στο Ρέα να μου πει τι χρειάστηκε να πάρει μαζί της και τι της παρείχε η κλινική? Είμαι σχεδόν 33 βδομάδων, λέτε να περιμένω να μπω στον μήνα μου για να ξεκινήσω να..πακετάρω?:)

miriki
04-10-11, 11:45
Κορίτσια μην αγοράζετε θήλαστρο πριν γεννήσετε. Επίσης γάλα έχουν όλες οι μανούλες που θηλάζουν τα μωρά τους όταν το ζητάνε τα μωρά και όχι σύμφωνα με τα ωράρια της κλινικής. Τέλος στα μωρά που θηλάζουν ΔΕΝ δίνουμε τσάγια χαμομήλια τίποτα. Μόνο στήθος όσο και όποτε θέλει.

Περάστε βρε κούκλες από το νήμα του θηλασμού να ενημερωθείτε, γιατί τα ελληνικά μαιευτήρια δε στηρίζουν το θηλασμό και είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείτε κι εσείς και τα μωράκια χωρίς λόγο.

mariazerta
04-10-11, 12:17
Εγω γεννησα στο ιασω το Φεβρουάριο. Τα πάντα σου παρέχουν, σερβιετες, εσώρουχα μιας χρήσης, σαμπουαν, αφρολουτρο, κρέμα σώματος , κοντισιοερ, αντισηπτικο κλπ. Ότι σου τελειώνει , να χτυπάς το κουδουνακι και να το ζητάς. Αν δεν απαντήσουν, ξαναπες τους ( έχει ένα ακουστικό που τους μιλάς) .
Δεν χρεώνουν κάτι επιπλέον
σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση..διαβαζω διαφορα βλεπεις κ λεω αν ειναι να μας τα χρεωνουν ολα αυτα καλυτερα να τα κουβαλησω εγω..μην με πιασουν κοτσο αλλα αφου λες οτι ολα ειναι μεσα οκ!!!!!!!! κ παλι ευχαριστω:p

πεταλούδες
04-10-11, 18:49
Ελπίζω να μην έχει αναφερθεί επάνω και επαναλαμβάνεται αλλά είναι αδύνατο να διαβάσω όλα τα μηνύματα:) Έχει γεννήσει κάποια κοπέλα στο Ρέα να μου πει τι χρειάστηκε να πάρει μαζί της και τι της παρείχε η κλινική? Είμαι σχεδόν 33 βδομάδων, λέτε να περιμένω να μπω στον μήνα μου για να ξεκινήσω να..πακετάρω?:)
ετοιμασε την βαλιτσουλα σου γιατι εγω γεννησα στις 35 εβδομαδες και 4 ημερες!
στο ρεα δε σου παρεχουν αφρολουτρο, σαμπουαν και
επιθεματα στηθους που θα τα χρειαστεις!!
θα σου δωσουν σερβιεττες αν και οχι αρκετες, παρε ενα πακετο απο αυτες της ακρατειας ,
εσωρουχα μιας χρησης σου δινουν 4-5. εγω χρειαστηκα μονο τα δυο.
θα παρεις 2 νυχτικα και μια ρομπα( τα νυχτικα να εχουν κουμπια για να θηλαζεις)
κατα τα αλλα κομπλε!
με το καλο να δεις το μωρακι σου!!!!

Μελανία
04-10-11, 22:12
7. αν κανεις αγορακι να του φορας ζιμπουνακι ή φανελακι για να μην σου παρουσιασει κολικους! και να του δινεις λιγο χαμομηλι κιντερτε που πουλουν στα φαρμακεια. στο λεω γιατι εμενα δεν μου το ειχε πει κανεις και ο δικος μου επαθε αφυδατωση! αφυδατωση+ικτερος= δεν επαιρνε βαρος και κοιμοταν συνεχεια! (ασχετο αλλα θελω να σε προειδοποιησω γιατι εγω τον εβλεπα να διψαει και δεν ηξερα τι να του κανω)

Αυτό έχει κάποια σχέση με το φύλλο του παιδιού;Δεν το έχω ξανακούσει:|Απλά επειδή είμαι άσχετη και περιμένω και αγοράκι και κοριτσάκι με ενδιαφέρει.

oneiraki
04-10-11, 22:20
ετοιμασε την βαλιτσουλα σου γιατι εγω γεννησα στις 35 εβδομαδες και 4 ημερες!
στο ρεα δε σου παρεχουν αφρολουτρο, σαμπουαν και
επιθεματα στηθους που θα τα χρειαστεις!!
θα σου δωσουν σερβιεττες αν και οχι αρκετες, παρε ενα πακετο απο αυτες της ακρατειας ,
εσωρουχα μιας χρησης σου δινουν 4-5. εγω χρειαστηκα μονο τα δυο.
θα παρεις 2 νυχτικα και μια ρομπα( τα νυχτικα να εχουν κουμπια για να θηλαζεις)
κατα τα αλλα κομπλε!
με το καλο να δεις το μωρακι σου!!!!

35+4????:shock::shock::shock::shock:Ωχ μη μου λες τέτοια!!!Δεν έχω προετοιμαστεί ακόμη ψυχολογικά...:-?:-?:-?:-?

marbi
10-10-11, 19:50
Καλησπέρα, καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω το forum που έως σήμερα με έχει βοηθήσει πολύ στην πορεία της εγκυμοσύνης μου. Τώρα πια στο τελευταίο τρίμηνο θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάμποσα από τις... έμπειρες και κυρίως "τι θα μου χρειαστεί να έχω μαζί μου στο μαιευτήριο". Θα γεννήσω στο Έλενας και δεν ξέρω τι είναι απαραίτητο να έχω μαζί μου για το μωρό...
Σεντονάκια;
Φορμάκια;
Φανελάκια;
Κουβερτούλα;
Κρέμουλα για άλλαγμα;
Σαπουνάκι;
Πάνες;
Σελτεδάκια;
έχω χαθεί...

maria ampelokipi
11-10-11, 09:36
Καλησπέρα, καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω το forum που έως σήμερα με έχει βοηθήσει πολύ στην πορεία της εγκυμοσύνης μου. Τώρα πια στο τελευταίο τρίμηνο θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάμποσα από τις... έμπειρες και κυρίως "τι θα μου χρειαστεί να έχω μαζί μου στο μαιευτήριο". Θα γεννήσω στο Έλενας και δεν ξέρω τι είναι απαραίτητο να έχω μαζί μου για το μωρό...
Σεντονάκια;
Φορμάκια;
Φανελάκια;
Κουβερτούλα;
Κρέμουλα για άλλαγμα;
Σαπουνάκι;
Πάνες;
Σελτεδάκια;
έχω χαθεί...

τίποτα από όλα αυτά! το μόνο που θα χρειαστείς είναι το φορμάκι εξόδου του μωρού από το μαιευτήριο, όλα τα άλλα σου τα παρέχει το Έλενα!
Μόνο για σένα πάρε πράγματα, στο μωρό παρέχουν τα πάντα. Σου απαντώ και μεμονωμένα:

Σεντονάκια; δίνουν αυτοί και σου φέρνουν ό,τι λερώνεται για να το αλλάξεις
Φορμάκια; του βάζουν ένα φορμάκι πολύ απλό σαν ρομπάκι. Εμένα με είχε βολέψει πολύ, το αλλάζουν κάθε μέρα μετά το μπάνιο.
Φανελάκια; δεν χρειάζονται, κάνει πολύ ζέστη μέσα στα δωμάτια
Κουβερτούλα; έχουν ωραιότατα παπλωματάκια σιελ/ροζ
Κρέμουλα για άλλαγμα; παρέχουν άφθονη στο σημείο που έχουν τις αλλαξιέρες για τα μωρά
Σαπουνάκι; Το πλένουν εκείνες, άρα δεν θα χρειαστείς.
Πάνες; Δίνουν αρκετές (καμιά 10ριά τη μέρα) και μάλιστα καλή μάρκα (επώνυμη)
Σελτεδάκια; Δεν θα χρειαστείς στο μαιευτήριο, γιατί έχουν αδιάβροχες αλλαξιέρες

marbi
11-10-11, 14:12
Μαρία, ευχαριστώ!
και για να... εκμεταλλευτώ την εμπειρία σου, για εσένα τι είχε η βαλίτσα σου???

maria ampelokipi
12-10-11, 11:06
sorry marbi, σήμερα το είδα!Η βαλίτσα μου είχε
δύο ζευγάρια πυτζάμες
ένα ζευγάρι παντόφλες
ένα ζευγάρι σαγιονάρες για το ντους
ένα ρομπάκι (αν και δεν μου χρειάστηκε, είχε πολλή ζέστη στο μαιευτήριο)τρία σουτιέν θηλασμού
εσώρουχο για κάθε μέρα
πετσέτα προσώπου
πετσέτα σώματος
νεσεσέρ με καλλυντικά (κρέμα υδατική, οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, αποσμητικό, σαμπουάν-αφρόλουτρο κλπ)
επιθέματα στήθους
σερβιέτες (μου έδωσαν και από το νοσοκομείο, αλλά ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και μετά από δυο μέρες που δεν είχα πολύ αίμα ήταν απλώς άβολες και αντιαισθητικές, οπότε χρησιμοποίησα τις δικές μου που ήταν πολύ πιο λεπτές και καλύφθηκα πλήρως χωρίς να φουσκώνει η πυτζάμα!)

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο, θα σου πω, νομίζω ότι αυτά ήταν και ούτε περίσσεψαν, ούτε έλειψαν!

iliana*
16-10-11, 19:40
καλησπέρα κορίτσια!!!
με το καλό και με έναν πόνο στις μέλλουσες μανούλες και να σας ζήσει το μωράκι σε όσες γέννησαν!

να ρωτήσω... πρόκειται να γεννήσω στο γένεσις τον επόμενο μήνα..
χρειάζεται να πάρω μαζί μου, ρούχα για το μωρό και pampers?
τα pampers που θα αλλάζουν το μωρό θα μου τα χρεώνουν;;;;

αν έχει γεννήσει κάποια στο γένεσις, μπορεί να μου πει;;
σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

newbiee
03-11-11, 12:37
Κορίτσια καλησπέρα :D
σε λίγο καιρό μπαίνω στον 7ο μήνα. Είναι νωρίς να κάνω το βαλιτσάκι? αν ναι, πότε να το κάνω?
επίσης επειδή θα γεννήσω φλεβάρη(με φυσιολογικό τοκετό) τι πρέπει να έχει το βαλιτσάκι?
παρακαλώ απαντήστε μου.
Ευχαριστώ!

foulaki
03-11-11, 13:08
Καλησπερα κι απο μενα κι εγω σε 4 μερες μπαινω στον 7ο κ εχω την ιδια απορια!Η ΠΗΤ μου ειναι στις 7 Φεβρουαριου, η δικη σου??
Και κατι ακομα, πως γνωριζεις οτι θα εχεις φυσιολογικο τοκετο, ειναι κατι που φαινεται απο τωρα? Γιατι η γιατρος μου δν μου ειπε τπτ ακομα, παρα μονο οτι ειναι νωρις να μιλησουμε για προβολη (αυτο μου το ειπε τον 20 Οκτωβριου που ειχαμε ραντεβου)

MilouD
03-11-11, 13:33
Foulaki και εγώ 7/02 ΠΗΤ!! :p
Αλλά ακόμα βαλιτσάκι δεν φτιάχνω.... θέλω να τα κάνω με την υσηχία μου έταν βγώ σε άδεια..

DFR
03-11-11, 13:34
Eμένα στο λητώ που γέννησα τον Ιουνιο δεν μου χρέωσαν - σερβιέτες - εσώρουχα μιας χρήσης - αντισηπτικό σαπούνι αφρόλουτρο ( το πήρα σπίτι μετά ) - ψηφιακό θερμόμετρο ( και αυτό το πάιρναμε μετά ) - γαζες για την αλλαγή της τομής ( καισαρική ) που μου έδωσαν για το σπίτι - πάνες του μωρού

χουρχουρίνι
03-11-11, 13:48
Eμένα στο λητώ που γέννησα τον Ιουνιο δεν μου χρέωσαν - σερβιέτες - εσώρουχα μιας χρήσης - αντισηπτικό σαπούνι αφρόλουτρο ( το πήρα σπίτι μετά ) - ψηφιακό θερμόμετρο ( και αυτό το πάιρναμε μετά ) - γαζες για την αλλαγή της τομής ( καισαρική ) που μου έδωσαν για το σπίτι - πάνες του μωρού
Βρε κοπελιά είσαι σίγουρη ότι δεν σου τα χρέωσαν; Το ότι τα πήρες σπίτι δεν σημαίνει ότι ήταν και δωρεάν. Κι εγώ τα πήρα σπίτι, αφού τα πλήρωσα κανονικότατα. Δεν τους έχω και για τόσο γαλαντόμους να κάνουν απλόχερα δώρα! Για τσέκαρε το τιμολόγιό σου να δεις. Εκτός από τις γάζες για την αλλαγή της τομής τις οποίες μου έδωσε ο γιατρός μου, γι'αυτό και δεν χρεώθηκαν, όλα μα όλα τα άλλα ήταν χρεωμένα κανονικά.

DFR
03-11-11, 13:54
Βρε κοπελιά είσαι σίγουρη ότι δεν σου τα χρέωσαν; Το ότι τα πήρες σπίτι δεν σημαίνει ότι ήταν και δωρεάν. Κι εγώ τα πήρα σπίτι, αφού τα πλήρωσα κανονικότατα. Δεν τους έχω και για τόσο γαλαντόμους να κάνουν απλόχερα δώρα! Για τσέκαρε το τιμολόγιό σου να δεις. Εκτός από τις γάζες για την αλλαγή της τομής τις οποίες μου έδωσε ο γιατρός μου, γι'αυτό και δεν χρεώθηκαν, όλα μα όλα τα άλλα ήταν χρεωμένα κανονικά.
Οχι αυτα δεν τα πληρώσαμε και εμένα μου έκανε εντύπωση και τσεκαρα και ξανατσέκαρα τα τιμολόγια ( και δεν κάνω λάθος μια ζωή τιμολόγια βλέπω). Βέβαια μας χρέωσαν εχτρα φάρμακα , αν είναι δυνατόν να γίνει καισαρική και να χρεώνουν εχτρα αντιβιώσεισ και παυσίπονα. Εδω ενα ντεπον έδωσαν μια μέρα στον αντρα μου που είχε πονοκέφαλο το χρέωσαν και αυτό. Ασε την πάτησα με τα φάρμακα σαν χαζή γιατι δεν έδωσα εκείνη την ώρα σημασία μες την χαρά μου. Μου χρέωσαν και τα υπόθετα γλυκερίνης που είχε πει ο γιατρος ότι θα έπαιρνα αν χρειαζόταν αλλά δεν πήρα ποτέ. Το είδα σπίτι και φρίκαρα αλλά τι να πεις

foulaki
03-11-11, 14:10
Foulaki και εγώ 7/02 ΠΗΤ!! :p
Αλλά ακόμα βαλιτσάκι δεν φτιάχνω.... θέλω να τα κάνω με την υσηχία μου έταν βγώ σε άδεια..

χιχι αντε με το καλο να μας ερθουνννν :D

newbiee
03-11-11, 14:19
Καλησπερα κι απο μενα κι εγω σε 4 μερες μπαινω στον 7ο κ εχω την ιδια απορια!Η ΠΗΤ μου ειναι στις 7 Φεβρουαριου, η δικη σου??
Και κατι ακομα, πως γνωριζεις οτι θα εχεις φυσιολογικο τοκετο, ειναι κατι που φαινεται απο τωρα? Γιατι η γιατρος μου δν μου ειπε τπτ ακομα, παρα μονο οτι ειναι νωρις να μιλησουμε για προβολη (αυτο μου το ειπε τον 20 Οκτωβριου που ειχαμε ραντεβου)

Foulaki καλησπέρα.... και εγώ ΠΗΤ έχω 7 φλεβάρη :D :D
δεν γνωρίζω σίγουρα σίγουρα αλλά φυσιολογικό θέλω και το έχω ξεκαθαρίσει με τον γιατρό. Καισαρική θα πάμε αν κριθεί αναγκαίο για αυτό το λέω. :D
τώρα πότε ξαναέχεις ραντεβού με τον γιατρό? εγώ με τον εξωτερικό έχω 14 νοέμβρη και με του νοσοκομείου 28. τώρα θα μου πεις γιατί έχω 2 γιατρούς.Είναι μεγάλη ιστορία. Σου στέλνω πμ να τα λέμε :D

μαρια21
01-12-11, 11:41
κοριτσια καλημερα. και εγω εχω πητ 07/02! Αλλα λογω καισαρικης θα γεννησω γυρω στις 25/01 το δευτερο κοριτσακι μας. να σας ρωτησω.... οσες γεννησατε χειμωνα τι πιτζαμες πηρατε μαζι σας μακρυμανικες η κοντομανικες? το πρωτο μου το γεννησα σεπτεμβριο οποτε ειχα παρει καλοκαιρινες!τωρα για το δευτερο δεν ξερω τι να κανω...

anastasaki25
03-12-11, 16:10
Κοριτσια καλησπερα!! λέω και εγω να ξεκινησω την βαλιτσουλα μου! γιατι φοβαμαι για απροωπτα..... εχω μπερδευτει λιγο! διαβαζω τοοοοσααα πολλα!!!
θα γεννησω στην βιοκλινικη θεσσαλονικης. γνωριζει καμια κοπελα τι χρεαζεται για εκει??

lenaki87
03-12-11, 17:17
Γεια σας κι απο εμενα.Γεια σου Αναστασακι τα εχουμε ξαναπει εμεις.Πωπω περναει ο καιρος και εφτασε η ωρα να ετοιμασουμε και βαλιτσες ε?Τελεια...

Κι εγω μεσα στην εβδομαδα θα την ετοιμασω.
Οσο για την βιοκλινικη δεν μπορω να βοηθησω εγω δεν γενναω εκει,αλλα πανω κατω ολες οι κλινικες τα ιδια παρεχουν και σε εσενα και στο μωρο.
Το μωρακι το ντυνουν εκει οποτε εσυ θα παρεις ρουχα και πραγματα μονο για την εξοδο του,και για εσενα δινουν σερβιετες,κ εσωρουχα μιας χρησης αλλα εαν θελεις εσυ παρε επιπλεον σερβιετες(εγω θα παρω και δικες μου)και εσωρουχα δικα σου(εγω θα παρω δικα μου)...

Θα σου τα πει και καποια που γεννησε εκει ομως μην σε μπερδευω....

apricot
03-12-11, 18:32
κοριτσια καλημερα. και εγω εχω πητ 07/02! Αλλα λογω καισαρικης θα γεννησω γυρω στις 25/01 το δευτερο κοριτσακι μας. να σας ρωτησω.... οσες γεννησατε χειμωνα τι πιτζαμες πηρατε μαζι σας μακρυμανικες η κοντομανικες? το πρωτο μου το γεννησα σεπτεμβριο οποτε ειχα παρει καλοκαιρινες!τωρα για το δευτερο δεν ξερω τι να κανω...
μην παρεις πολυ χοντρες γιατι γενικα ζεσταινεσαι μετα που γεννας. γεννησα 14 φεβρουαριου την κορη μου και ειχα σκασει!!!! παρε κατι μακρυμανικο αλλα λεπτο, θα εισαι σιγουρα ενταξει γιατι εχει και καλη θερμαση για τα μωρα. με το καλο:D

bea
03-12-11, 22:30
καλησπερα κ απο μενα γεννησα στην βιοκλινικη στις 25/11 εναν παιδαρο!ηταν super!και οι μαιες και το 2κλινο που ημουν!μην παρεισ μαζι σου πολυ ζεστα ρουχα οντως θα σκασεις!σερβιετες μην ξεχασεις γιατι σε ρωτανε αν εχεις φερει μαζι σου μαλλον για να μην σε χρεωσουν!κατα τ αλλα σαμπουαν αφρολουτρα πετσετες γιατι δεν ειχε η εγω δεν τις ειδα.εγω ειχα παρει κ μια πανα για το μωρο για να μην ακουμπαει στα νοσοκομειακα σεντονια.με το καλο!!!

neraidoula mou
03-12-11, 23:30
Γεια σας κι απο εμενα.Γεια σου Αναστασακι τα εχουμε ξαναπει εμεις.Πωπω περναει ο καιρος και εφτασε η ωρα να ετοιμασουμε και βαλιτσες ε?Τελεια...

Οσο για την βιοκλινικη δεν μπορω να βοηθησω εγω δεν γενναω εκει,αλλα πανω κατω ολες οι κλινικες τα ιδια παρεχουν και σε εσενα και στο μωρο.
Το μωρακι το ντυνουν εκει οποτε εσυ θα παρεις ρουχα και πραγματα μονο για την εξοδο του,και για εσενα δινουν σερβιετες,κ εσωρουχα μιας χρησης αλλα εαν θελεις εσυ παρε επιπλεον σερβιετες(εγω θα παρω και δικες μου)και εσωρουχα δικα σου(εγω θα παρω δικα μου)...

Θα σου τα πει και καποια που γεννησε εκει ομως μην σε μπερδευω....γεια σας κοριτσια με το καλο να ερθουν τα μωρα σας!εγω γενναω τον μαρτιο 25,εχω μια απορια τα εσωρουχα μια χρυσης που τα βρισκεις κ ειναι απαρετητο να παρεις αυτα,ας πουμε αν παρω τα δικα μου τα κανονικα κ σερβιετες δεν κανουν..οταν θα ερθει η ωρα μου θα ρωτησω παλι ευχαριστω καλο βραδυ κ με το καλο σε ολες

bea
03-12-11, 23:38
εσωρουχα μιασ χρησης στην βιοκλινικη δεν μου δωσαν η διπλανη μου που ειχε τα πηρε απο μεγαλο φαρμακειο.μην σκασ και οι σερβιετες την ιδια δουλεια κανουν!

lenaki87
03-12-11, 23:44
Nεραιδουλα μου γεια σου με το καλο και το δικο σου μωρακι.
Εσωρουχα μιας χρησης βρισκεις σε μαγαζια που πουλανε βρεφικα και ειδη εγκυμοσυνης οπως τα καταστηματα Λητω και τα mothercare.
Εγω προσωπικα θα παρω δικα μου εσωρουχα που θα αισθανομαι και πιο ανετα δεν νομιζω να τα χρησιμοποιησω εαν μου δωσουνε.
Και σερβιετες δινουν αλλα οπως ειπε και η κοπελα παραπανω σε ρωτανε εαν εχεις δικες σου γιατι σε καποιες κλινικες τις χρεωνουν.Εγω θα παρω δικες μου.Εννοω σερβιετες λοχειας ετσι?Οχι περιοδου...

anastasaki25
04-12-11, 10:05

καλημερα λενακι!! οντως πως περασε ο καιρος!! σ ευχαριστω πολύ με το καλο σε ολες μας!!!

Θα σου τα πει και καποια που γεννησε εκει ομως μην σε μπερδευω....

καλησπερα κ απο μενα γεννησα στην βιοκλινικη στις 25/11 εναν παιδαρο!ηταν super!και οι μαιες και το 2κλινο που ημουν!μην παρεισ μαζι σου πολυ ζεστα ρουχα οντως θα σκασεις!σερβιετες μην ξεχασεις γιατι σε ρωτανε αν εχεις φερει μαζι σου μαλλον για να μην σε χρεωσουν!κατα τ αλλα σαμπουαν αφρολουτρα πετσετες γιατι δεν ειχε η εγω δεν τις ειδα.εγω ειχα παρει κ μια πανα για το μωρο για να μην ακουμπαει στα νοσοκομειακα σεντονια.με το καλο!!!

να σου ζησει το αγγελουδι σου! χαιρομαι που ολα τ αβρηκες καλα! πετσετες εχω γραψει ηδη να παρω μαζι και πανα για το μωρο!;)

newbiee
04-12-11, 20:37
Σερβιέτες Λοχείας?
Μια εξήγηση υπάρχει παρακαλώ? (δηλαδή τι είναι,που τις βρίσκουμε κλπ)

bea
04-12-11, 20:55
ειναι αυτες που ειναι για την ακρατεια ;) εγω πηρα τις σουπερ για τις 2 πρωτες μερες και μετα τις πιο light :D δεν ξερω αν μπορω να σου γραψω ονομα,θα καταλαβεις αμεσως!

fantasy
04-12-11, 20:57
Σερβιέτες Λοχείας?

Τις βρίσκεις σε όλα τα super market! Είναι εκεί που βρίσκονται σερβιέτες-πάνες ακράτειας κτλ. Π.χ. μια μάρκα που βρήκα είναι η sani lady. Απλά είναι τεράστια η συσκευασία σε σχέση με τις κανονικές, γιατί είναι περίπου τριπλές σε μέγεθος. Γράφουν πάντως πάνω ότι είναι για ειδικές χρήσεις (π.χ. μετεγχειρητικά, λοχεία κτλ.). Δηλ. για πολύ αίμα! ;)

Sonia28
04-12-11, 21:19
Σερβιέτες Λοχείας?
Πάντως να ξέρεις ότι αυτές τις ακράτειας-τουλάχιστον εμένα- μου φάνηκαν εντελώς άβολες, για να μην πώ χάλια. Ανάμεσα στα πόδια ήταν πολύ φαρδιές με αποτέλεσμα να κάνουν- πώς να το πώ- βουναλάκια, να μαζεύονται δηλαδή. Και επειδή είναι και σκληρές ήταν ότι χειρότερο για τα ράμματα. Αυτές τις sani lady δεν τις χρησιμοποίησα αλλά τις είδα και έγω- κοντά είμαστε βλέπεις- και τουλάχιστον από την συσκευασία φαίνονται μαλακές. Που θα γεννήσεις? Μήπως σου δίνει το μαιευτήριο? Γιατί εγώ στο πρώτο που γέννησα σε ιδιωτική είχανε στο δωμάτιο και ήταν άψογες. Και μεγάλες και απορροφητικές και μαλακές πάνω από όλα. Με το καλό να δεχθείς το μωράκι σου.

neraidoula mou
04-12-11, 21:38
ευχαριστω γτ της απαντησεις σας!δηλ εχουμε πολη αιμα οταν γεννάμε!παντως κ εγω τα δικα μου θα παρω δεν θα νιώθω καλα με αυτες της μια χρυσης,να πανε ολα καλα κ μετα βλεπουμε !!

aasimak
04-12-11, 22:20

Δεν χρεώνουν επιπλέον στο ΛΗΤΩ, που γέννησα πρόσφατα. Σερβιέτες, θερμόμετροι, σαπούνι, εσώρουχα και γάλατα μωρού. Ούτε φάρματα χρέωσαν εχτρα.Είναι στο πακέτο.

lenaki87
04-12-11, 23:06
Για τις σερβιετες λοχειας εμενα μου ειπανε ολες μου οι φιλες οτι οι ιδανικες ειναι οι ΤΕΝΑ maxi.Ιδιως οσες γεννανε φυσιολογικα εχουν ενα μαλακο στρωμα για να μπορουν να καθονται πιο ανετα και να μην πονανε απο τα ραμματα...απο εκει και περα παιζει ρολο η ροη που εχει η καθε γυναικα και η ανεση που νιωθουν με αυτες.
Εγω αυτες θα παρω να δοκιμασω τουλαχιστον για τις μερες στο μαιευτηριο που η ροη θα ειναι περισσοτερη τουλαχιστον τις πρωτες 2 μερες και ενα πακετο τις κλασσικες σερβιετες νυκτος που επαιρνα στην περιοδο μου και βλεποντας και κανοντας....

newbiee
05-12-11, 09:28
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας κορίτσια...
Τώρα σημειώθηκε στην λίστα για την βαλίτσα:)

Στο νοσοκομείο θα γεννήσω και απ'ότι ενημερώθηκα δεν υπάρχουν,οπότε θ'αγοράσω και θα μπει βαλίτσα.

Βαλίτσα εφόσον ΠΗΤ έχω 7/2 να την κάνω αρχές του 2012...ε? τι λέτε?

tsonis78
05-12-11, 09:59
Καλημέρα κορίτσια

Εγώ την βαλίτσα του μαιευτηρίου την έφτιαξα με το που μπήκα στο μήνα μου
γιατί ήμουν σίγουρη πως ο μπεμπάκος μου θα βγει γρήγορα. Και είχα δίκιο.
Για μένα καλύτερα να την έχεις έτοιμη σε μια ακρούλα να μην τρέχεις εκείνη την ώρα

μαρια21
05-12-11, 10:38
καλημερα κοριτσια και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. τελικα ψωνισα λεπτες μακριμανικες πιτζαμες και θα παρω μαζι μου και 2-3 φανελακι χρωματιστα σε περιπτωση που ζεσταθω πολυ! εγω ειμαι τωρα 31 εβδομαδων και σιγα-σιγα θα φτιαξω βαλιτσα για να μην εχω και αυτο το αγχος αντε με το καλο σε ολες μας!

maria ampelokipi
05-12-11, 10:55
φρόντισε οι πυτζάμες σου να έχουν μπροστά κουμπάκια, για να μην τις βγάζεις στο θηλασμό, απλά να τις ξεκουμπώνεις!

anastasaki25
07-12-11, 11:21
Για τις σερβιετες λοχειας εμενα μου ειπανε ολες μου οι φιλες οτι οι ιδανικες ειναι οι ΤΕΝΑ maxi.Ιδιως οσες γεννανε φυσιολογικα εχουν ενα μαλακο στρωμα για να μπορουν να καθονται πιο ανετα και να μην πονανε απο τα ραμματα...απο εκει και περα παιζει ρολο η ροη που εχει η καθε γυναικα και η ανεση που νιωθουν με αυτες.
Εγω αυτες θα παρω να δοκιμασω τουλαχιστον για τις μερες στο μαιευτηριο που η ροη θα ειναι περισσοτερη τουλαχιστον τις πρωτες 2 μερες και ενα πακετο τις κλασσικες σερβιετες νυκτος που επαιρνα στην περιοδο μου και βλεποντας και κανοντας....

λενακι αυτες που λες , ειναι σαν βρακακι ε?

klio1985
12-12-11, 12:17
όχι αυτές σαν βρακάκι. τις άλλες, μεγάααλες σερβιέτες. ψάξε και σε άλλο σούπερ μάρκετ κι εγώ δυσκολεύτηκα να τις βρω.

newbiee
14-12-11, 22:10
Βρήκα κάποιες Tena τις προάλλες που έριξα μια ματιά και ήταν σερβιέτες (έτσι έδειχνε απ'έξω). Αυτές λέτε?

perlina
14-12-11, 22:22
εμενα στην κλινικη μου ειχαν δωσει κατι πελωριες σερβιετες μακριες!οπως ηταν πριν 300 χρονια οι σερβιετες αλλα ακομη μεγαλυτερες!και επειδη δεν με βολευαν καθολου!λες και καθομουν σενα μαξιλαρακι στον κω......!!χρησιμοποιουσα τις δικες μου που ειχα παρει απο το σπιτι!ολγουεις νυχτας! για μεγαλη ροη!και ημουν μια χαρα!

oneiraki
15-12-11, 12:13
Και εμένα αυτές μου έδωσαν στην κλινική αλλά είχα πάρει και δικές μου.Προσωπικά με βόλεψαν οι δικές τους όσο περίεργο και αν ακούγεται γιατί με την καισαρική ήταν κάπως περίεργα τα πράγματα παρόλο που δεν είχα ιδιαίτερο αίμα..

moon child
16-12-11, 12:51
Καλησπέρα,

Είμαι πολύ κοντά στον τοκετό και αυτή την φορά θα γεννήσω σε δημόσιο - Ιπποκράτειο ή Παπαγεωργίου, ανάλογα με την εφημερία.

έχει καμιά σας πρόσφατες εμπειρίες και πρακτικές συμβουλές? το πρώτο μου το γέννησα στο Διαβαλκανικό και είχα μαζί μου μόνο τα ρούχα μου... τώρα τί πρέπει να έχω?

-πχ, αναλώσιμα όπως σερβιέτες και εσώρουχα μιας χρήσης παρέχονται ή τα έχω εγώ από πριν μαζί μου?

- για το μωρό αναλώσιμα όπως pampers ή ρουχάκια κουβερτούλες? τα δίνουν ή τα παίρνουμε εμείς?

- κάπου διάβασα για σαμπουάν μωρών οτι τα ζητούν από τους γονείς, αληθεύει?

- σαν διαδικασία ξεκινάνε με τον γνωστό "ευπρεπισμο" με το κλύσμα και το ξύρισμα? μπαίνει κατευθείαν ο ορός? στις ωδίνες επιτρέπεται να κινούμαστε? αν ξέρει κάποιος και τί θα μπορούσα να κάνω για να έχω επισκληρίδιο, πολύ θα χαιρόμουν να μου πεί!

στο τέλος μένεις στην ανάνηψη όπως στα ιδιωτικά, ή πας κατευθείαν στο δωμάτιο? δωμάτιο πως επιλέγεις? ξέρουμε μήπως και χρώσεις για αναβαθμίσεις?

τέλος, παυσίπονα για τα ράμματα δίνουν τις πρώτες μέρες? επισκέπτες επιτρέπουν συνέχεια?

ξέρω πως ρωτάω πολλά, αλλά καμία γνωστή μου δεν γέννησε εκεί πρόσφατα, και δεν ξέρω τί να πάρω... και κυρίως τί να περιμένω!

ευχαριστώ

anastasaki25
18-12-11, 17:19
κοριτσια εγω τελικα πηρα και απο τις 2 και ΤΕΝΑ και τις lady...

bea
18-12-11, 17:45
καλησπερα!γεννησε τον νοεμβρη η κουμπαρα μου στο ιπποκρατειο γιατι εκει ηταν ο γιατρος της.για επισκληριδιο στο αποκλειω αν δεν εχεις τον γιατρο σου εκει γιατι οσες γεννησαν με φτ κ δεν ειχαν γιατρο απο εκει δεν τις εκαναν :rolleyes:
εμεινε στο θεσις (κλινικη του ιπποκρατειου)στην οποια ειναι ολα τα δωματια 2κλινα και γενικως πιο περιποιημενα απο την μαιευτικη του νοσοκομειου!πληρωνεις επιπλεον 30ε την ημερα.ουτε σαμπουαν ειχε παρει για το μωρο ουτε παμπερς τιποτα ολα τις τα εδιναν εκει κ μαλιστα τα 2 βραδυα ειχε κ το μωρο στο δωματιο κ της εφερναν οτι χρειαζοταν κ για το μωρο κ γι αυτην παυσιπονα κτλ.για σενα χρειαζεσαι πυζαμες ειδη υγειηνης σερβιετες εε κ παρε κ κανενα παναντολ να χεις.η πολιτικη αυτη με την επισκληριδιο νομιζω ισχυει σε ολα τα νοσοκομεια :sad:για το παπαγεωργιου παντως εχω ακουσει καλυτερα λογια!ευχομαι να εισαι τυχερη!!!με το καλο το μωρακι σου ;)

moon child
18-12-11, 22:48
ευχαριστώ πολύ bea, αυτο με την επισκληρίδιο πολύ με πονάει (και ψυχολογικά)

όσο για τα υπόλοιπα καθώς είσαι η μόνη που μου απάντησε, οκ για το ιπποκράτειο, δεν παίρνω όλη την προίκα, για το παπαγεωργίου έχω ακούσει άλλα, αλλά από πολύ παλιότερη εμπειρία... θα συνεχίσω να το ψάχνω...

bea
18-12-11, 23:06
μην αγχωνεσαι κ εγω τωρα χωρις επισκληριδιο γεννησα γιατι το μωρο κατεβαινε με οπισθια ινιακη προβολη!ενταξει εκαινη την ωρα θα την σκοτωνα την γιατρο αλλα μετα ξεχνιεται ο πονος!!!βεβαια αν δεν μου καναν επισκληριδιο για να με ραψει δεν θα γλιτωνε με τιποτα απο τα χερια μου :evil::D:D:D

moon child
18-12-11, 23:40
αχ ρε bea, σχεδόν 4 ήταν η κόρη 38 εβδομάδων, και βγήκε με δυστοκία όμων, δύο ώρες κοπτοραπτική, τώρα είμαι 37 εβδομάδων και πριν 5 μέρες τον μέτρησε 3300 - αν δεν μου κάνουν νάρκωση πως θα αντέξω κάτι ανάλογο?

newbiee
19-12-11, 09:01
Κορίτσια καλημέρα!
Σχετικά με την επισκληρίδιο(να σου κάνουν ή όχι) έχω ακούσει πολλά...Από την μια πως ο πόνος είναι μεγάλος χωρίς να σου κάνουν,από την άλλη όμως είναι και επικίνδυνο...
Υπάρχουν σχετικές εμπειρίες?
(συγνώμη που ρωτάω εδώ,αλλά μιας και αναφέρθηκε γι'αυτό)

bea
19-12-11, 14:22
Κορίτσια καλημέρα!
Σχετικά με την επισκληρίδιο(να σου κάνουν ή όχι) έχω ακούσει πολλά...Από την μια πως ο πόνος είναι μεγάλος χωρίς να σου κάνουν,από την άλλη όμως είναι και επικίνδυνο...
Υπάρχουν σχετικές εμπειρίες?
(συγνώμη που ρωτάω εδώ,αλλά μιας και αναφέρθηκε γι'αυτό)
εχω κ απο τις δυο εμπειριες!!!με πιο προσφατη την γεννα χωρις επισκληριδιο:mrgreen:τα ειδα ολα!!!και θελω να σου πω οτι δεν μασαω ευκολα!μου δεσαν τα ποδια για να μην φυγω και εκλεισαν την εξωτερικη πορτα των οδυνων γιατι εδινα συναυλια και πιστεψε με παρολη την ηχομονωση παλι με ακουγαν απ εξω :cool:βεβαια οπως ξαναειπα το μωρο κατεβαινε με οπισθια ινιακη προβολη κ εσπρωχνε την σπονδυλικη μου στηλη οποτε καταλαβαινεις!!!δεν θα σου πω οτι ο πονος ξεχνιετε κ μ....ς γιατι για μενα τουλαχιστον ηταν πρωτογνωρος και αποκλειται να το ξεχασω παρολα αυτα το αποτελεσμα μετραει :wink:αφου μου κανε μετα ο γιατρος επισκληριδιο για να με ραψουν ημουν πραγματικα μια χαρα συνηλθα κατευθειαν οποτε ολα μια ιδεα ειναι:Dτι σου λεω τωρα ε?με την επισκληριδιο ημουν τζαααμι!!!δεν καταλαβαινα ΤΙΠΟΤΑ μονο την πιεση κ οτι επρεπε να σπρωξω!10 παιδια κανω ετσι!λενε οτι η ναρκωση περναει στο μωρο πονοκεφαλοι αργοτερα και υποταση κατα την διαρκεια!σχετικα με την υποταση ο γιατρος που σε παρακολουθει μπορει να το κρινει αν θα κανεις η οχι!θα σου πω αυτο που μου ειπε η γιατρος μου σχετικα με τον φυσικο (φυσικοτατο) τοκετο "ο πονος αντεχεται για μενα ομως η επισκληριδιος ειναι πολιτισμος"και συμφωνω απολυτα!!!εκτος και αν δεν γινεται διαφορετικα οπως στην δικη μου περιπτωση!δεν γινοταν να κανω δεν το επαιξα ηρωας ;)ολα καλα πανε κ στις 2 περιπτωσεις μην αγχωνεσαι!

newbiee
20-12-11, 10:28
bea ευχαριστώ πολύ....μου φαίνεται (αν γίνεται) θα κάνω τελικά ;)

demetrat
20-12-11, 16:23

Συμφωνώ, και ενένα το 2008 στο μητέρα που γέννησα μου χρέωσαν σερβιέτες, πάμπερς τα πάντα!! Ακόμα με χρέωσαν 1 αφρόλουτρο προδερμ του μωρού και μια κρέμα συγκάματος. Το αφρόλουτρο να μου πείτε που το χρησιμοποίησε ολόκληρο μπουκάλι το νεογέννητο που μου το χρέωσαν. Το παιδί δεν έκανε μπάνιο γιατί είχε τον λώρο ακόμα. Όταν δε την δεύτερη μέρα έκανα μπάνιο και τους ζήτησα να μου αλλάξουν την γάζα στην τομή, μου είπαν ότι αν δεν είναι ανάγκη να μην την αλλάξουμε γιατί θα τη χρεωθώ κανονικά και όταν ζήτησα μια κρέμα για τις θηλες μου που ήταν πληγωμένες τις χρεώθηκα κανονικά.

anaana
20-12-11, 21:42
χιχι αντε με το καλο να μας ερθουνννν :D

αχ εχουμε την ιδια ΠΗΤ ..με το καλο να μας ερθουν τα μωρακια μας ....
και εγω ακομα να την ετοιμασω ...νομιζω οτι ακομα ειναι μακρυα ...ή ετσι θελω να νομιζω επειδη φοβαμαι !!χι:oops:

iwanna81
29-12-11, 22:17
κοριτσια μολις μπηκα στον 8ο.ειμαι στο κρεβατι εδω και 2μιση μηνες γιατι εχω επιχειλιο πλακουντα και ο γιατρος φοβαται προωρο τοκετο.εχω κανει και ενεσεις για τα πνευμονακια του μωρου.λογω της καταστασης ειχα βγαλει τη βαλιτσα και την ειχα αδεια να καθεται κανα μηνα τωρα στο παιδικο δωματιο.δεν ενιωθα ακομα οτι πλησιαζει η ωρα παρολη την επικινδυνοτητα της καταστασης.σημερα ομως το πρωι, με το που σηκωθηκα ειπα:ηρθε η ωρα.και αρχισα να την ετοιμαζω.βεβαια για να ολοκληρωθει χρειαζεται καποιες μερες -μεχρι να κουνησω το ενα ποδι βρωμαει το αλλο-.λετε να ειναι νωρις;παντως στο πρωτο μου παιδι που δεν ειχα τετοια θεματα και ολα κυλησαν φυσιολογικα γεννώντας μια μερα μετα την ΠΗΤ, καπου στον 8ο την ειχα φτιαξει.δεν θυμαμαι ποτε ακριβως αλλα θυμαμαι πεντακαθαρα που ελεγα οτι με το που μπω στο μηνα μου όλα θα ειναι έτοιμα-όπως και ήταν...εσεις τι λέτε;

nafs
29-12-11, 22:38
θα σε συμβούλευα να την ετοιμάσεις άμεσα.εγώ γέννησα την 35η εβδομάδα,ενώήμουν στον δρόμο για καφέ με τις φίλες μου και κατέληξα να κυκλοφορώ στο μαιευτήριο με μποτάκια και το σεντόνι τυλιγμένο σαν χλαμύδα.ήταν γελοίο το θεάμα...

iwanna81
29-12-11, 22:46
ελα ρε!το περιμενες;θελω να πω ειχες θεμα προωροτητας;η ετσι στα καλα καθουμενα;αντε και καλη αρχη!-βλέπω οτι ειναι η πρωτη σου δημοσιευση..

DFR
29-12-11, 22:49
[QUOTE=demetrat;2252209]Συμφωνώ, και ενένα το 2008 στο μητέρα που γέννησα μου χρέωσαν σερβιέτες, πάμπερς τα πάντα!! Ακόμα με χρέωσαν 1 αφρόλουτρο προδερμ του μωρού και μια κρέμα συγκάματος. Το αφρόλουτρο να μου πείτε που το χρησιμοποίησε ολόκληρο μπουκάλι το νεογέννητο που μου το χρέωσαν. Το παιδί δεν έκανε μπάνιο γιατί είχε τον λώρο ακόμα. Όταν δε την δεύτερη μέρα έκανα μπάνιο και τους ζήτησα να μου αλλάξουν την γάζα στην τομή, μου είπαν ότι αν δεν είναι ανάγκη να μην την αλλάξουμε γιατί θα τη χρεωθώ κανονικά και όταν ζήτησα μια κρέμα για τις θηλες μου που ήταν πληγωμένες τις χρεώθηκα κανονικά.[/QUOTE ]

Εγω δεν γέννησα στο Μητέρα γέννησα στο Λητώ τον Ιουνιο του 2011 και δεν τα χρεώθηκα. Αν θες να σου σκανάρω τα τιμ να το δεις. Οχι τίποτα άλλο είπα και πιο πάνω μια ζωή τιμολόγια διαβάζω λες να τα χρεώθηκα και να μην τοκατάλαβα?

nafs
29-12-11, 22:55
ναι, η πρώτη μου.ήταν πρόωρο,χωρίς λόγο όμως.έτσι αποφάσισε.ευτυχώς βγήκε 2680 και δεν χρειάστηκε ούτε οξυγόνο.η βαλίτσα πάντως,θα ήταν σίγουρα χρήσιμη!!!!!!!

iwanna81
17-01-12, 12:03
κοριτσια σπρωχτε με!πλησιαζω στο μηνα μου -με τα χιλια ζορια αν διαβασετε και τα ποστ παραπανω- και πρεπει να φτιαξω τη βαλιτσα μου επιτελους!την εχω μισογεμισει και την κοιταζω και ολο λεω αυριο και αυριο....ουτε βιβλιαρια εχω βαλει μεσα,ουτε φακελο εξετασεων και ενα σωρο άλλα!εχω μια αρνηση...σπρωχτε με σας λεω να παρω μπρος γιατι βλεπω να δινω οδηγιες στην πεθερα μου απο το μαιευτηριο:'βαλτε μεσα και αυτο που βρισκεται στο ταδε συρταρι στην αριστερη ντουλαπα οπως κοιτας το κρεβατι, κατω απο τα ραφια κτλ....'

newbiee
17-01-12, 15:52
Λοιπόν ιωάννα και εγώ δεν ετοίμαζα αλλά τώρα έπιασα σφιχτά! Σκέψου μόνο πως μετά όποτε και να σε πιάσουν οι πόνοι δεν έχεις το άγχος...
Βοηθήστε λοιπόν αν λείπει κάτι:
ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ:
3 Φορμάκια (και εσώρουχα τόσα)
2 Βελέτες(πώς λέγονται? σαν πετσετούλες για τα σαλιάκια)
1 κουβερτούλα και 2 πάνες
καλού κακού και πάνες(αν και λογικά θα μου τον αλλάζουν φαντάζομαι χαχα)
πιπίλες
μωρομάντηλα
μπουρνουζοπετσέτα

ΓΙΑ ΜΕΝΑ:
2 σουτιέν θηλασμού
επιθέματα θηλασμού
εσώρουχα μιας χρήσης
2 εσώρουχα κανονικά
σερβιέτες ΤΕΝΑ (τις maxi night πήρα..καλά έκανα?βγήκαν και εκείνα τα καινούρια σαν εσώρουχα-άσχετο αλλά είπα να το αναφέρω)
1 νυχτικό και 1 πυτζάμα
βιβλίο
πετσέτες
κρέμα για τον θηλασμό

Ξεχνάω κάτι? (το βιβλιάριο εννοείται)

iwanna81
17-01-12, 20:08
α καλα εσυ το παρακανες!!!!!βρε όπου να ναι γεννας και ακομα το σκεφτεσαι;κι ελεγα οτι εγω εχω αργησει....!εχω στη λιστα μου και επιθεματα, σαμπουαν-μαλακτικο-οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα-τσιμπιδακια-φωτογραφικη-καποια καλλυντικα στυλ λιποζαν, τι αλλο....χτενα....φορτιστη κτλ....

newbiee
17-01-12, 20:27
α καλα εσυ το παρακανες!!!!!βρε όπου να ναι γεννας και ακομα το σκεφτεσαι;κι ελεγα οτι εγω εχω αργησει....!εχω στη λιστα μου και επιθεματα, σαμπουαν-μαλακτικο-οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα-τσιμπιδακια-φωτογραφικη-καποια καλλυντικα στυλ λιποζαν, τι αλλο....χτενα....φορτιστη κτλ....

Είδες? υπάρχουν και χειρότερα :p
Επιθέματα τα έγραψα....
τα υπόλοιπα υγιεινής τα έχω στην άκρη δηλαδή ούτε στην βαλίτσα αλλά ούτε και τελείως στην άλλη άκρη (είναι της τελευταίας στιγμής)
φωτογραφική είναι πάντα στην τσάντα και φορτιστής επίσης τελευταίας στιγμής...

maria ampelokipi
18-01-12, 09:50
Κορίτσια μην ξεχάσετε σαγιονάρες για το μπάνιο! είναι απαραίτητες, καθότι κοινόχρηστο και δεν λέει να κολλήσετε μήκυτες ή κάτι άλλο!!!