PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποστείρωση

maria
02-04-07, 09:53
Επειδή την πρώτη μου αποστείρωση την έκανα τηλεφωνικώς με συμβουλές από φίλη μου, σκέφτηκα να πω 2-3 απλά πράγματακια που όταν το κάνεις για πρώτη φορά μπορεί να μπερδευτείς

Καταρχήν θα ήθελα να προτείνω να μην αγοράσετε αποστειρωτή μικροκυμάτων. Στην αρχή σκεφτόμουν να αγοράσω ένα τέτοιο γιατί ήτνα και πιο φτηνός. Τελικά δανείστηκα τον κλασσικό αποστειρωτή που μπαίνει στην πρίζα και που νομίζω εν τέλει ότι είναι ο καλύτερος.

Όταν αγόρασα μπιμπερό, είδα στις οδηγίες ότι δεν έπρεπε να μπαίνουν σε φούρνο μικροκυμάτων. Έτσι ίσως και να δημιουργουσε πρόβλημα στα πλαστικά κομμάτια όπως θηλές, καπάκια...

Επίσης προτιμίστε τα μπιμπερό να είναι γυάλινα επειδή το πλαστικό δεν είναι καλό να μπαίνει τόσο συχνά στην αποστείρωση...

Έτσι, πλένουμε τα μπιμπερό καλά, κατά προτίμιση με ήπιο σαπούνι. Εγώ χρησιμοποιούσα απορυπαντικό με σαπουνι μασσαλίας που ξεπλενόταν πιο εύκολα. Τωρα είδα ότι η proderm έβγαλε και σαπουνι για πιάτα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Έπειτα τα βάζουμε στον αποστειρωτή με λίγο νεράκι (σύμφωνα με τις οδηγίες του μηχανηματος), και κάνουμε αποστείρωση!!

Όταν τελειώσει, ανοίγουμε το καπάκι και με την ειδική τσιμπίδα πιάνουμε και συναρμολογούμε τα μπιμπερό. Εφόσον μείνουν κλειστά μένουν αποστειρωμένα μέχρι να τα χρησιμοποιήσουμε (υποθέτω ότι τα χρησιμοποιούμε σχετικά συχνά)

Μπιμπερό έτσι και αλλιώς θα χρειαστείτε για το χαμομηλάκι, ή για συμπλήρωμα σε περίπτωση ανάγκης. καλό είναι να υπάρχει ένα γαλατάκι και ας μείνει αχρείαστο.

Μπιμπερό των 125 ml αγοράστε 1-2 το πολύ για το χαμομήλι ή για γαλατάκι τον πρώτο καιρό. Τους επόμενους μήνες το παιδί θα τρώει πολύ παραπάνω οπότε θα είναι άρχηστα.

Επίσης προσωπικά θεωρώ ότι 4-6 μπιμπερό είναι αρκετά (ακόμα και όταν του δίνεις συμπλήρωμα) γιατί τόσα χωράει ο αποστειρωτής και φυσικά για να γλιτώσετε την διαδικασία πλύσιμο, αποστείρωση για 1-2 μπιμπερό τη φορά

Εγώ αν και θήλαζα χρειάστηκε κάποιες φορές να δώσω και επιπλέον γάλα (σπάνια). Έπειτα γύρω στον 3ο μήνα έκοψα το μητρικό σταδιακά γιατί στην δουλειά δεν είχα την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω θήλαστρο, οπότε την πέρασα και αυτή τη διαδικασία

Ελπίζω να βοήθησα!

ilonka19
02-04-07, 12:15
Αφότου ανοίξω τον αποστειρωτή έμαθα ότι μπορώ να διατηρήσω τα υπόλοιπα μπιμπερό στο ψυγείο. Μήπως ξέρεις πόσες ώρες περίπου διατηρούνται αποστειρωμένα εκεί?

litsar
02-04-07, 12:18
Νομίζω 24 ώρες μέσα σε σακκουλάκια τροφίμων αν τα έχεις βέβαια

maria
02-04-07, 12:22
Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω, όμως και εγώ δεν τα άφηνα πάνω από μια μέρα περίπου

Εξάλλου εφόσον τα έχεις κλειστά και με τα καπάκια τους, δεν παθαίνουν τίποτα. Εγώ μάλιστα τα είχα και εκτός ψυγείου (άδεια φυσικά)

ilonka19
02-04-07, 12:22
Ευχαριστώ για τη γρηγορη απάντηση!

BIZELI
02-04-07, 12:55
Παιδιά μετά την συναρμολόγηση αν τα βάλεις στο ψυγείο σε δισκάκι διατηρούνται 24 ώρες!!!

Λίτσα
10-04-07, 15:47
Ισως μπορέσω να σας βοηθήσω με το θέμα αποστείρωσης γιατί χρειάστηκε να νοσηλευτουμε σε πολύ μικρή ηλικία στο νοσοκομείο και έμαθα όλα τα "μυστικά" εκεί.
Βασικά πλέουμε τα μπιμπερό και τα ξεπλένουμε πόλύ καλά, τα τοποθετούμε στο σποστειρωτή και μόλις τελειώσει το πρόγραμμα τα συναρμολογούμε και βάζουμε λίγο νερό μέσα "βρασμένο" και τα βάζουμε αμέσως στο ψυγείο. Εκει διατηρούνται πάνω απο 24 ώρες. Σιγουρα θα τα χρησιμοποιήσετε μέσα στην ημέρα. ΄Δεν θυμάμαι τον λόγω του νερού μέσα αλλά μου το είχαν εξηγήσει τότε. Εγώ χρησιμοποίησηα τα μπιμπερό της chicco τα primigiorni και με 6 μπιμπερό μεγάλωσα 2 παιδιά! Ειναι τα μοναδικά πλαστικά που μπορουν να αποστειρωθουν απο την πρωτη στιγμή και να αποστειρωθουν. Τις πιπίλες τις αποστειρωνα και στο φουρνακι μικροκυματων με ένα ειδικό κουτακι που ειχα αγοράσει απο Mothercare και έκανε αποστειρωση μέσα σε 1 1/2 λεπτό.
Την αποστειρωση την έκοψα μόλις μπήκε κουτάλι στο στόμα του παιδιού. Οχι μαχαίρι αλλά στην αρχη μέρα παρα μέρα και μετά τέλος. Εχω ακουσει βέβαια υπερβολες του τυπου για ένα χρονο και να αποστειρώνουν και τα κουτάλια - πιάτα κτλ. Με όσους παιδιάτρους έχω συζητήσει μου είπαν ουσιαστικά το μωρό έχει ανάγκη το πρώτο τρίμηνο απο κει και πέρα το κρατάμε για λίγο ακόμη και το εντάσουμε στον κόσμο των μικροβίων! :wink:
Ελπίζω να σας βοήθησα! :P :P :P

fridoula
12-11-09, 10:43
ωραια χαιρομαι γιατι και εγω κατα βουληση εκοψα την αποστειρωση στον εκτο...τωρα ειμαστε εξιμιση και απλα βραζω μονο πιπιλες...καποια στιγμη θα κοπει και αυτο..

Isaac
06-07-10, 10:56
Πρόσφατα αποκτήσαμε το τρίτο μας παιδάκι. Η γυναίκα μου θηλάζει αλλά δίνει και συμπλήρωμα οπότε αναγκαστικά ξεκινήσαμε ν'αποστειρώνουμε τα μπιμπερό.

Συνάδελφος μου στην Ιταλία που απέκτησε τώρα κι αυτός το μωρό του μου είπε ότι δεν κάνει αποστείρωση τα μπιμπερό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Μάλιστα μου είπε ότι οι παιδίατροι στην Ιταλία έχουν σταματήσει να "επιβάλουν" την αποστείρωση.

Μήπως τελικά είναι όλο το θέμα ένας μύθος; Κι αφού το μωράκι (το δικό μας εν προκειμένω) έρχεται έτσι κι αλλιώς σ'επαφή με δύο άλλα παιδάκια, 8 και 3 ετών, που το χαιδεύουν και το φιλάνε, για ποιά αποστείρωση μιλάμε άραγε;

demi
06-07-10, 13:08
καποιος γιατρος μου ειχε πει οτι αρκει πριν τα χρησιμοποιησω να τα βρεχω με καυτο νερο...εγω δεν τον ακουσα και αποστειρωνω φανατικα και τα βαζω στο ψυγειο...
βεβαια τωρα που το σκεφτομαι αισθανομαι λιγο χαζη διοτι και ο γιος μου τον φυλαει ολη μερα ,και ζωακια εχουμε στην αυλη και..και..και..οντως δεν εχει νοημα..

dimibo76
06-07-10, 14:22
Πρόσφατα αποκτήσαμε το τρίτο μας παιδάκι. Η γυναίκα μου θηλάζει αλλά δίνει και συμπλήρωμα οπότε αναγκαστικά ξεκινήσαμε ν'αποστειρώνουμε τα μπιμπερό.

Συνάδελφος μου στην Ιταλία που απέκτησε τώρα κι αυτός το μωρό του μου είπε ότι δεν κάνει αποστείρωση τα μπιμπερό χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Μάλιστα μου είπε ότι οι παιδίατροι στην Ιταλία έχουν σταματήσει να "επιβάλουν" την αποστείρωση.

Μήπως τελικά είναι όλο το θέμα ένας μύθος; Κι αφού το μωράκι (το δικό μας εν προκειμένω) έρχεται έτσι κι αλλιώς σ'επαφή με δύο άλλα παιδάκια, 8 και 3 ετών, που το χαιδεύουν και το φιλάνε, για ποιά αποστείρωση μιλάμε άραγε;

ούτε στην αμερική αποστειρώνουν από τη στιγμή που το μωρό είναι τελειώμηνο, με κανονικό βάρος, χωρίς προβλήματα υγείας και φυσικά εφ όσον το νερό της περιοχής είναι πόσιμο.... όλες οι οδηγίες πάνω στα μπουκάλια, πιπίλες κτλ λένε αποστείρωση μόνο πριν την πρώτη χρήση... δεν ξέρω αν είναι σωστό (δεν το θεωρώ λάθος προσωπικά) αλλά σίγουρα κάνει την ζωή τους ευκολότερη και απ ότι γνωρίζω απο γνωστούς και φίλους, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα για τα μικρά τους ;). Πιστεύω οτι όταν ένας γιατρός στην Ελλάδα το αναφέρει αυτό, σπάνια γίνεται πιστευτός και χάνει και πελάτες γιατί δεν τον θεωρούν καλό γιατρό, απο τη στιγμή που ο γιατρός της γειτόνισσας- κουμπάρας- φίλης προτίνει αποστείρωση έναν χρόνο ολόκληρο :shock:. Για την ιστορία πάντως κι εγώ αποστείρωνα ένα τετράμηνο :smile:...

Ολυμπία_
06-07-10, 14:39
Και σε μενα ο παιδιατρος μας , ο οποιος ειναι και νεος σε ηλικια, μου ειπε οτι στο εξωτερικο δεν αποστειρωνουν.Μαλιστα μου ειπε οτι και απο το στηθος της μητερας αν πας και παρεις δειγμα απο το δερμα θα βρεις οχι και λιγα πραγματα ( αυτος μου ειπε τι και τι αλλα δεν τα θυμαμε)Αρα με τη λογικη της αποστειρωσης θα επρεπε να αποστειρωνουμε και το στηθος!!!!!.Δεν μου προτεινε να μην αποστειρωνω αλλα μου ειπε οτι το παιδι δεν θα εχει προβλημα και εαν δεν το κανω.
Εγω φυσικα σαν κλασικη Ελληνιδα μανα, καθομουν και αποστειρωνα εως και τον 5ο μηνα και ο αντρας μου με κοροιδευε αλλα τελος παντων.

SPINELA
06-07-10, 15:40
Τι αποστηρωση????Τα περισσοτερα μωρα πριν τον 5-6ο μηνα αρχιζουν να πονανε τα ουλα τους κ να εχουν τρομερη φαγουρα,με αποτελεσμα να βαζουν στο στομα τους τα παντα, απο τα χερια τους που αγγιζουν πανω μας,μεχρι πετσετες,πανες,σεντονια,παιχνιδια [που δεν αποστειρωνοντε παντα],για να ανακουφιστουν.Απλα πιστευω οτι ολο αυτο γινετε περισσοτερο,για τα μικροβια κ τα βακτηρια που παραγει το γαλα,μενοντας μεσα στο μπουκαλι.Η κορη μου αρχισε να τρωει φρουτα 3,5 μηνων,αλλα τα μπιμπερο τα αποστειρωνα μεχρι τον 5ο.Τωρα του γιου μου που ειναι 4,5μηνων κ τρωει απο τον 4ο του περναω λιγο τις πιπιλες,αν κ το βρισκω ανουσιο. Εεεεχει φαει μικροοοοοοβιααα...........μπολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εεεε Πως θα αποκτησει αντισωματα????????

ditop
06-07-10, 22:34
spinela, γιατι ξεκινησες τοσο νωρις φρουτα;
Οσο για την αποστειρωση ψαχνω αρθρα και αφορμή να την σταματησω. Ο μπεμπης ειναι 3,5 μηνων.

Danielaki
06-07-10, 23:09
Τι αποστηρωση????Τα περισσοτερα μωρα πριν τον 5-6ο μηνα αρχιζουν να πονανε τα ουλα τους κ να εχουν τρομερη φαγουρα,με αποτελεσμα να βαζουν στο στομα τους τα παντα, απο τα χερια τους που αγγιζουν πανω μας,μεχρι πετσετες,πανες,σεντονια,παιχνιδια [που δεν αποστειρωνοντε παντα],για να ανακουφιστουν.Απλα πιστευω οτι ολο αυτο γινετε περισσοτερο,για τα μικροβια κ τα βακτηρια που παραγει το γαλα,μενοντας μεσα στο μπουκαλι.Η κορη μου αρχισε να τρωει φρουτα 3,5 μηνων,αλλα τα μπιμπερο τα αποστειρωνα μεχρι τον 5ο.Τωρα του γιου μου που ειναι 4,5μηνων κ τρωει απο τον 4ο του περναω λιγο τις πιπιλες,αν κ το βρισκω ανουσιο. Εεεεχει φαει μικροοοοοοβιααα...........μπολικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Εεεε Πως θα αποκτησει αντισωματα????????
Κι εμεις απο 3,5 μηνων της δινουμε να δοκιμασει κανενα φρουτακι..οχι γευμα κανονικο βεβαια..λιγο οσο για να παρει γευση..Στον γιατρο που το ειπα μου ειπε πως δεν πειραζει απλα τα γευματα με φρουτοκρεμες και γιαουρτακια θα τα αρχισει με το που γινει 5 μηνων..Κι η δικια μας απο 2,5 -3 μηνων τα παντα στο στομα,απο παιχνιδια πετσετες κλπ μεχρι τα ρουχα μας και τα μαγουλα μας..

mmdad
06-07-10, 23:50
Εδω στο Βελγιο αποστηρωνουμε μεχρι να αρχισουν τα στερεα στον 5ο μηνα. Αλλα φυσικα δεν ξερω "ποσο αποστρωνε" ο μεγαλος τις πιπιλες του μικρου...

SPINELA
07-07-10, 23:13
spinela, γιατι ξεκινησες τοσο νωρις φρουτα;
Οσο για την αποστειρωση ψαχνω αρθρα και αφορμή να την σταματησω. Ο μπεμπης ειναι 3,5 μηνων.
Γιατι οχι???:confused:ειναι το πιο ευπεπτο,το αχλαδακι!!!τοτε[πριν 9 χρονια] η κορη μου μεχρι 7 μηνων ειχε φαει τα παντα!!!!!ψαρι,αυγο.....κ της ελιωνα στο μπλεντερ ....γιουβαρλακια!!!!!!!!!:!::!:παρολο που δεν ηταν καθολου ευκολη στο φαγητο της[ετρωγε με τις ωωρες],μεχρι τωρα τρωει τα παντα!!!ολα τα λαχανικα,σουπες,ψαρια,κ βεβαια οσπρια !!!:D
το ιδιο κανω κ με τον μικρο,γιατι αυτος ζηταει να δοκιμασει οτι τρωμε!!!!παντα σε μικρη ποσοτητα,ενοειτε,αλλα πριν καλα καλα κλεισει,τον 4ο τον αρχισα.τωρα τρωμε πληρη φρουτοκρεμα για δεκατιανο κ ριζαλευρο το απογευμα....κ κοιματε ισυχος το βραδυ γιατι ειναι χορτατος!!!;)[στις 16 κλεινει τον 5ο]

kiki*
22-07-10, 09:43
Οντως η αποστείρωση δεν έχει νόημα αφού το παιδί αρχίζει να βάζει τα χέρια του στο στόμα του. Αλλά όπως λέει και η spinela γίνεται για τα βακτηρίδια του γάλακτος. Βέβαια εάν γίνεται σωστός καθαρισμός δεν υπάρχει πρόβλημα. Οσον αφορά τις πιπίλες κανονικά ούτε αυτές θέλουν αποστείρωση απλά το δικό μου παιδάκι την θέλει κατευθείαν μετά το γάλα του οπότε επειδή φοβάμαι μήπως έχει μείνει κάποιος κόκκος και τις αποστειρώνω. Ασε που το βράδυ πολλές φορές μέσα στην νύστα μου που ψάχνω την πιπίλα του την πιάνω με τα χέρια μου για να του την δώσω και δεν έχει πάθει τίποτα. Μια φίλη μου δεν τις αποστειρώνει πλέον τις πιπίλες και το μωρό της κοντεύει τεσσάρων μηνών.

μπλες
25-07-10, 12:30
γεια σας κοριτσια ηθελα να ρωτησω κατι, με τι σαπουνι πρεπει να πλενεις τα μπιμπερο πριν την αποστειρωση?ευχαριστω προκαταβολικα

marsolan
25-07-10, 13:02
λενε οτι πρεπει να τα πλενεις με ειδικο της Προδερμ!!!
Εγω δεν εχω βρει μεχρι τωρα και τα πλενω με κανονικο υγρο πιατων αφου βαλω και λιγο ξυδι μεσα στο μπολακι με το νερο.
Θα σταματησω ομως και θα αρχισω να τα πλενω με πρασινο σαπουνι...Καλυτερο μου ακουγεται!!

fairymummy
25-07-10, 16:26
εγω τα πλενω με απλο υγρο πιατων....στον 3ο μηνα εχω σκοπο να αρχισω να τη σταματαω την αποστειρωση σιγα σιγα...ηδη εχει αρχισει κ βαζει τα παντα στο στομα!!!!

eirini2
25-07-10, 17:01
εγω παντως τα πλενω με απορρυπαντικο πιατων.οσον αφορα τηναποστειρωση ξερω οτι πρεπει να γινεται μεχρι τον 6ο μηνα

artimid
13-11-10, 12:04

Na po kai ego auto pou mou eipe fili mou pou gennise prosfata kai menei monima Gallia kai einai kai giatros, oti stin Gallia den sunistoun oi paidiatroi aposteirosi para mono an suntrexei kapoios sovaros logos

brillant
30-12-11, 16:56
καλησπερα σε ολες!
θελω να ρωτησω σχετικα με την αποστειρωση τι ακριβως γινεται???
μου φαινεται υπερβολικο οτι αμα ανοιξεις τον αποστειρωτη μετα τα μπιμπερο δεν θεωρουνται αποστειρωμενα...., εγω αποστειρωνω συνεχως. αλλα ειναι λιγο κουραστικο, εχω ακουσει οτι μετα την αποστειρωση πρεπει να τα βαλω στο ψυγειο ισχυει???? και οταν βγαινουμε βολτα????? τον αλλο μηνα θα παμε ταξιδι πως θα εχω μαζι μου αποστειρωμενα μπιμπερο???
το νερο το βαζω σε θερμος και το διατηρω στη θερμοκρασια που χρειάζεται.
περιμενω απαντηση σας, ευχαριστω!

tot72
31-12-11, 16:29
Μην αγχώνεσαι τόσο με την αποστείρωση.Κι εμείς στην αρχή είχαμε πελαγώσει.Βγάζαμε ένα μπιμπερό και τσοθπ ξανά αποστείρωση.Η παιδίατρος μας είπε τα εξής:
α)ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΛΥΣΙΜΟ των μπιμπερό και των θηλών με ζεστή σαπουνάδα.
β)Αποστείρωση.Τα μπιμπερό μένουν στον αποστειρωτή για 12 ώρες.Ανοίγεις παίρνεις ένα και κλείνεις ξανά γρήγορα.
γ)Μπορείς να τα βάλεις και στο ψυγείο μέσα σε ένα καθαρό τάπερ.Εννοείται εκεί πλέον συναρμολογημένα.Κάποιοι λένε στο ψυγείο 24 ώρες.Δεν ξέρω ,δεν το έχω κάνει.
δ)Όσες φορές χρειάστηκα να πάρω μαζί μου μπιμπερό,τα έβαλα συναρμολογημένα σε σακούλα πολυμπαγκ και μακρυά από ζέστη.Εγώ όχι για πάνω από δυό-τρεις ώρες αυτό.Όταν πήγα σε άλλο σπίτι τα έβαλα αμέσως στο ψυγείο τους.Αλλιώς αν πρόκειται να λείψεις μέρες παραμάσχαλα τον αποστειρωτή,ένα για το δρόμο και έφυγες.
Γενικά το πρόβλημα ,για να ξέρεις,είναι περισσότερο στα υπολείμματα του γάλακτος παρά στα μικρόβια του περιβάλλοντος.

love to dance
12-01-12, 18:16
Καλησπέρα κορίτσια!
Εαν ψάχνετε για αποστειρωτή ελαχιστα μεταχειρισμενο, σε καλή τιμή, καθώς και άλλα χρησιμα πραγματάκια, ρίξτε μία ματιά εδώ...
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=110160

;)

valentinat
26-06-12, 16:38
Σημερα αγόρασα ένα αποστειρωτή της chicco ο οποίος γράφει οτι κρατάει τα μπιμπερό αποστερειρωμένα για 8 ώρες. Αυτό σημαίνει ότι τα αφήνω 8 ώρες μέσα στον αποστειρωτή και αν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ξανααποστειρώνω? Ή αν τα βάλω στο ψυγείο σε σακουλάκια πολυμπάγκ μπορώ να τα κρατήσω αποστειρωμένα 24 ώρες όπως διάβασα κι εδω΄?

matilnta
26-06-12, 17:41
Σημερα αγόρασα ένα αποστειρωτή της chicco ο οποίος γράφει οτι κρατάει τα μπιμπερό αποστερειρωμένα για 8 ώρες. Αυτό σημαίνει ότι τα αφήνω 8 ώρες μέσα στον αποστειρωτή και αν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ξανααποστειρώνω? Ή αν τα βάλω στο ψυγείο σε σακουλάκια πολυμπάγκ μπορώ να τα κρατήσω αποστειρωμένα 24 ώρες όπως διάβασα κι εδω΄?

εννοει οτι αφου τελειωσει η αποστειρωση μπορεις να τα αφησεις μεσα εκει για 8 ωρες.παντως εγω τα εβγαζα μολις κρυωναν κ τα εβαζα στο ψυγειο για 24 ωρες κ στα 3 μου παιδια.

valentinat
27-06-12, 10:33
Ευχαριστώ matilda για την απάντηση.
Στο ψυγείο τα έβαζες σε ειδικά σακουλάκια ή έτσι?
Και κάτι χαζό..... στη συναρμολόγηση δεν πρέπει αναγκαστικά να πιάσεις τη θηλή για να την τοποθετήσεις σωστά στο μπιμπερό???
Έκανα μια πρόβα χθες με την ειδική λαβίδα αλλά νομίζω πως χρειάζεται βοήθεια και με το χέρι???
Αλλά αν το αγγίξεις πάει η αποστείρωση....

mirk
27-06-12, 11:28
στο ψυγειο διατηρουνται αποστειρωμενα για 24 ωρες...

matilnta
27-06-12, 12:23
Ευχαριστώ matilda για την απάντηση.
Στο ψυγείο τα έβαζες σε ειδικά σακουλάκια ή έτσι?
Και κάτι χαζό..... στη συναρμολόγηση δεν πρέπει αναγκαστικά να πιάσεις τη θηλή για να την τοποθετήσεις σωστά στο μπιμπερό???
Έκανα μια πρόβα χθες με την ειδική λαβίδα αλλά νομίζω πως χρειάζεται βοήθεια και με το χέρι???
Αλλά αν το αγγίξεις πάει η αποστείρωση....

εισαι προσεχτικη με την καθαριοτητα των χεριων σου απλα.μην αγχωνεσαι τοσο.στο εξωτερικο δεν αποστειρωνουν καθολου.4 μηνων τη σταματησα εγω

valentinat
28-06-12, 09:44
Ναι το έχω διαβάσει ότι στο εξωτερικό δεν αποστειρώνουν καθόλου... αλλά εδώ πολλά γίνονται που δεν γίνονται στο εξωτερικό!!!
Το ξέρω πως οι απορίες μου ακούγονται τρελές αλλά ώρες ώρες με πιάνει ένα άγχος!!!

koyklaki
01-07-12, 17:40
Ερωτηση, Σαραντησαμε και ειπαμε να παρουμε τους δρομους! Τι γινετε ομως με το μωρακι που τρωει καθε 2 ωρες σχεδον? Πως διατηρω το μπουκαλι με το νερο αποστειρωμενο και ζεστο? Το πρωτο μωρο μου το θηλασα για 7 μηνες και δεν εχω ιδεα τι γινετε με το μπιμπερο!
Ευχαριστω πολυ

Ερωτευμένη με τον γιο μου
01-07-12, 18:44
Ερωτηση, Σαραντησαμε και ειπαμε να παρουμε τους δρομους! Τι γινετε ομως με το μωρακι που τρωει καθε 2 ωρες σχεδον? Πως διατηρω το μπουκαλι με το νερο αποστειρωμενο και ζεστο? Το πρωτο μωρο μου το θηλασα για 7 μηνες και δεν εχω ιδεα τι γινετε με το μπιμπερο!
Ευχαριστω πολυ

Καλησπερα... Εγω το αποστειρωνω κ το βάζω τελευταία στιγμή στην τσάντα κ το νερο σε θερμό αλλα προτιμώ να τον έχω σπίτι οταν ειναι να φαΐ η η ωρα για κακά....:p

koyklaki
01-07-12, 20:26
Στο μαιευτηριο μας ειπαν οχι το νερο σε θερμοσ, γιατι δεν ειναι αποστειρομενος και δεν μπορει να γινει ,,,,,,

01-07-12, 21:51
Και τι μπορείς να κανείς δεν πρεπει να έχεις ζεστό νερο.? εγω πάντως τον καιρώ με νερο καυτό κ κανά δυο φορές έτσι τον ταισα ..

Μαρία1982
01-07-12, 22:51
Βράσε νερό και πέρασε το θερμό δυο με τρεις φορές και έπειτα βάλε το βρασμένο νεράκι του μωρόυ. Είναι το ίδιο πράγμα και πίστεψε με το μωράκι σου δεν θα πάθει τίποτα απολύτως. Επίσης το μπουκάλι κλέιστο καλά και με το καπάκι φυσικά και βάλτο σε μια πόλυ μπάνκ. ούτε αυτό πρόκειται να πάθει κάτι. Η άλλη λύση είναι να πάρεις από τα ειδικά θερμός που μπαίνει μέσα το μπουκάλι και το διατηρεί ζεστό (εννοείται το νερό μέσα από το σπίτι και σε θερμοκρασία λίγο πιο ζεστό απ ότι θα έτρωγε το μωράκι σου) απλά το θέμα με τά είναι ότι αν πινάσει ξανά δεν θα έχεις γάλα να του δώσεις εκτός αν έχεις πάρει δύο.

02-07-12, 01:10
Εγω κάνω αυτο που είπες με τον θερμο κ ολα ειναι μια χαρα εντάξει υπέρ βάλω σε πολλά δεν λέω, αλλα πιστεύω ότι αν βάλουμε 2-3 φορές βραστο νερο ειναι εντάξει .

geogri
02-07-12, 01:13
Απο 30 ημερων που κοψαμε τελειως τον θηλασμο εκανα το εξης:η μπεμπα τρωει καθε 4 ωρες,ποτε νωριτερα.οποτε ειχα 6 μπιμπερο,τωρα βεβαια χρησιμοποιω μονο τα 5 γιατι κανει 5 γευματα.αποστειρωνω καθε μεσημερι ,γεμιζω το καθε μπιμπερο με 50 μλ βρασμενο νερο κ τα βαζω στο ψυγειο,γεμιζω κ το θερμος με νερο. Την ωρα του φαγητου συμπληρωνω νερο στο μπιμπερο οποτε ερχεται στην καταλληλη θερμοκρασια. Αν χρειαστει να την ταισω εξω ,βαζω το μπιμπερο απο το ψυγειο στην εσωθερμικη θηκη της τσαντας του καροτσιου,παιρνω κ το θερμος κ ετοιμη! Εμεις ειμαστε 4,5 μηνων κ συνεχιζουμε αποστειρωση ως τον εκτο μονο κ μονο για τυχον μικροβια απο υπολλειμματα γαλακτος.εννοειται οτι κουταλακια κτλ δεν θα τα αποστειρωνω τον αλλο μηνα που ξεκιναμε κρεμες! Η μπεμπα βαζει τα παντα στο στομα της!

dineli
24-10-13, 07:23
Γειας σας ειμαι καινουργια στο φορουμ και ελπιζω να γραφω στη σωστη στηλη! Γνωριζει κανεις για το υγρο αποστειρωσης; Που το βρισκουμε; Θελω να αποστειρωσω τα δαχτυλιδια οδοντοφυιας και δεν επιτρεπεται ουτε βρασιμο ουτε αποστειρωτης. Ας μου απαντησει καποιος ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα!

vipa
24-10-13, 14:03
καλησπέρα dinelli,<br>Εγω θα σου πρότεινα τους κρίκους οδοντοφυιας, και γενικα οτιδήποτε δεν αποστειρώνεται, να τους πλένεις με σαπουνάκι και να τους ξεπλένεις καλά με ζεστό νερό. Εγω προσωπικά ετσι κάνω με τον μπέμπη μου γιατι δεν ήθελα να τον εκθέσω σε τσάμπα χημικά(εστω και αν βεβαιώνουν οτι είναι απολύτως ασφαλή, τους εμπιστευεσαι??) και πιστευω οτι ετσι φθείρονται και πιο γρήγορα.. στο κάτω-κάτω οι μαμαδες μας μας μεγάλωσαν πιο απλά και μια χαρά δεν βγήκαμε?? Πάντως, απο οσο γνωρίζω, αυτου του είδους η αποστείρωση λέγεται "χημική" και γίνεται ειτε με ταμπλέτες έιτε με υγρό. Φαντάζομαι εαν πάς σε κάποιο απο τα μεγάλα&nbsp; βρεφικά καταστήματα (λητώ, ηρα κτλ) θα βρεις.<br>

Little Monkey
25-10-13, 00:44
στο κάτω-κάτω οι μαμαδες μας μας μεγάλωσαν πιο απλά και μια χαρά δεν βγήκαμε??
Μην παίρνεις όρκο. Οι περισσότερες από εμάς μεγαλώσαμε με ψυχρή (έτσι λέγεται) αποστείρωση με υγρό Milton...

Dineli στα Mothercare, Λητώ κλπ ρώτησες; Πάντως αν το μωρό είναι πάνω από 3 μηνών και δεν έχει κάποιο πρόβλημα υγείας νομίζω ότι το πλύσιμο με σαπούνι και ξέβγασμα με ζεστό νερό είναι αρκετό.

dineli
30-10-13, 00:03
Κοριτσια σας ευχαριστω για τις πληροφοριες. 3,5 μηνων ειναι ο μπεμπης μαλλον θα περιμενω λιγο ακομα και θα του τα πλυνω με υγρο πιατων για να του τα δωσω. Δεν θελω να χρησιμοποισω κατι χημικο