PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ που, τι προτείνετε?

Σελίδες : [1] 2 3

ifil
17-04-07, 12:15
Καλημέρα !!! :D
Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής :
Είμαστε μερικές (3-4) οικογένειες με πιτσιρίκια :roll: , από 2-4 ετών , και θέλουμε να βρούμε ένα μέρος για καλοκαιρινές διακοπές (περίπου μια εβδομάδα).
Έχει κάποιος να μας προτείνει κάτι ? Κάπου που να έχει πάει και να έχει περάσει καλά ??
Κάποιο καλό και φιλικό ξενοδοχείο για παιδιά στην θάλασσα ??

Σας ευχαριστώ πολύ , εκ των προτέρων !
:lol:

Υ.Γ. Ζητάω πολλά .... :oops:

Μαρια Στυλιανακη
17-04-07, 12:26
αν θέλεις γράψε περίπου το μπατζετ δηλαδή πόσες μέρες και πόσα χρήματα, περίπου σκέφτεστε να ξοδέψετε... αν θα είναι η μεταφορά οδικώς ή να είναι σε νησί ?

ifil
17-04-07, 12:46
Περίπου μια εβδομάδα ! Ενα νησακι θα ήταν πολύ ωραια ιδεα !!! 8)
Βέβαια λέγοντας "νησάκι" εννοούμε ή Ιόνιο ή κάποιο κοντινο στο Αιγαίο ! :lol:

ΣΟΦΙΑ
17-04-07, 13:00
Περίπου μια εβδομάδα ! Ενα νησακι θα ήταν πολύ ωραια ιδεα !!! 8)
Βέβαια λέγοντας "νησάκι" εννοούμε ή Ιόνιο ή κάποιο κοντινο στο Αιγαίο ! :lol:

Εχω γράψει στο παρελθόν για τις πολύ ωραίες διακοπές που κάναμε το καλοκαίρι στο ΧΟΡΤΟ παραθαλάσσιο χωριό Πηλίου, σε ένα υπέροχο ξενοδοχείο (λογικές τιμές) πάνω στη θάλασσα σε απάνεμη παραλία το οποιο είναι αυτό: http://www.ledahotel.gr
Ειναι κοντά η Μήλινα πολύ ωραίο τουριστικό παραθαλάσσιο χωριο, η Αργαλαστή.. Εμείς περάσαμε πολύ καλά και θα ξαναπάμε σίγουρα αν όχι φέτος σίγουρα κάποια επόμενη χρονιά..
Πάντως ψάχτο καλά γιατί δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα.

BIZELI
17-04-07, 13:19
Μια που είστε τόσο μεγάλη παρέα ωραίο θα ήταν και το camping Σοφία. Αξέχαστες διακοπές για τα παιδιά!!!και λίγο πιο free κατάσταση!

ifil
17-04-07, 13:22
Η αληθεια είναι οτι το camping μάλλον δεν θα το προτιμουσαμε γιατι τα πιτσιρικια μας ειναι λίγο μικρα ... :cry:

maria
17-04-07, 13:24
Γενικά δεν έχουμε πάει σε πολά μέρη ως παντρεμένοι με παιδιά!!

Πέρσυ πήγαμε στην λευκάδα, όμως είχε πάρα πολύ κόσμο και δυστυχώς ήταν δύσκολο να κινηθούμε με το μωρό.

Βρήκα μέρος να μείνουμε από το www.gto.gr

Τους παίρνεις τηλέφωνο για το κατάλυμα που ενδιαφέρεσαι και αυτοί έπειτα επικοινωνούν και σε ενημερώνουν, ώστε εαν σε ενδιαφέρουν οι τιμές τελικά, να κλείσεις...

Επίσης, θεωρώ ότι θα κάνατε πολύ καλές διακοπές σε camping ειδικά αφού έχετε όλοι παιδιά, αρκεί να είστε αυτού του τύπου. Επίσης το camping είναι πολύ οικονομικό.
Γενικά το camping δίνει αίσθηση ελευθερίας, ειδικά για τα παιδιά που δεν είναι κλεισμένα..
Εμείς είχαμε κάνει έτσι πολύ ωραίες διακοπές (ζευγάρια, χωρίς παιδιά όμως) στην Νότιο Πελοπόνησσο (κατασκηνώσαμε Γύθειο και μετά Μονεμβασιά) και γυρίσαμε όλες τις γύρω παραλίες.

maria
17-04-07, 13:27
Α, επίσης στην Βόρεια Ευβοια είναι πολύ όμορφα. Εμείς επειδή έχουμε εξοχικό δεν έχουμε πληρώσει καπου, όμως την έχουμε γυρίσει και έχει πολλά και ήσυχα μέρη να μείνεις

BIZELI
17-04-07, 13:45
Και εμείς βόρεια Εύβοια πηγαίνουμε. όντως είναι άλλου τύπου διακοπές,αλλά αν είναι πολύ μικρά τα παιδιά ίσως να είναι δύσκολο. Δεν το χω κάνει με παιδιά για να ξέρω(πηγαίναμε μέχρι στιγμής ζευγάρια), αλλά έχω κάνει ως παιδί και ήταν οι καλύτερες διακοπές!!Του χρόνου πρώτα ο θεός που θα είναι η δικιά μας 2 χρονών και δεν θα τρώει λιωμένα λέμε να το επιχειρήσουμε

ifil
17-04-07, 14:14
Χαζεύοντας λίγο στον χαρτη ειδα την Κεα (Τζια) ! Έχει πάει κάποιος ??

BIZELI
18-04-07, 09:37
Δεν έχω πάει Τζια Ifil καθόλου. Φαντάζομαι χωρίς να είμαι ειδική ότι όταν πας με παιδιά διακοπές πρέπει να έχει το μέρος ως επί το πλείστον:
1. Παραλίες με άμμο
2.Ζεστά νερά
3.Όχι πολύ βαθιά και απότομα νερά
Έτσι μου ακούγεται καλό το Ιόνιο που είπες.
Ζάκυνθο (που έχω πάει) είναι υπέροχα και έχει και όλα τα παραπάνω. Βέβαια έχει και ταξίδι με αυτοκίνητο και καραβι, οπότε αυτό ίσως δεν είναι βολικό?

BIZELI
18-04-07, 09:38
Αλλά αφού εσύ μένεις Πάτρα (τώρα το είδα 8) ) είναι ιδιανικό το Ιόνιο!!!

ifil
18-04-07, 10:43
Καλημέρα !
Να πω την αλήθεια ελεγα μηπως καταφερναμε να συνσυασουμε "το τερπνον μετα του οφελειμου" !! :wink:
Δηλάδη διακοπές σε μέρος που δεν έχουμε ξαναπάει ! 8)
Η Ζάκυνθος είναι όντως μια πολύ καλή επιλογή αλλά την εχουμε ψιλοβαρεθει .... :oops:

BIZELI
18-04-07, 10:48
Ιθάκη έχεις πάει??γιατί μου είπε μία συνάδερφος ότι είναι εκπληκτικά...και ιδανικό νησί για διακοπές με παιδιά.

ifil
18-04-07, 11:24
1-2 φορές μόνο !
Ή φίλη σου έχει κάποιο μέρος , κάποιο ξενοδοχείο ,στην Ιθάκη να μας προτείνει ??
Ευχαριστώ :lol:

BIZELI
18-04-07, 11:48
Η φίλη μου είχε πάει πριν 2 χρόνια και έμενε στο Calypso λίγομετά το Βαθύ προς μύλους περαχωρίου.έχει διαμερίσματα με κουζίνα και ενδείκνεται για οικογένειες.Αλλα αφού έχεις πάει, θα ξαναπάς?

ifil
18-04-07, 11:54
Bizeli μου , προσπαθώ να βρω μια λύση και δεδομενου οτι δεν θα παμε μονο η οικογενεια μου ... πρεπει να ψαξω λιγο παραπανω ! :D
Πάντως εαν πηγαινα μονη , ενα Αιγαίο θα το χτύπαγα ! :wink:
Τι λές ??
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

BIZELI
18-04-07, 12:04
Mη με μπριζώνεις και φύγω ΤΩΡΑΑΑΑΑ!!!!
:D :D
Εμείς φέτος θα πάμε στη Σάμο επειδή έχουμε σπίτι εκει.Του χρόνου όμως περιμένω πως και πως camping ...ελπίζω να μπορώ!

Sofia
18-04-07, 12:39
Αχ βρε κορίτσια σας ζηλεύω... Τί να πούμε κι εμείς που δεν θα πάμε πουθενά γιατί γεννάμε ντάλα καλοκαίρι (τέλη Ιουλίου - αρχές Αυγούστου).
Ίσως πάμε 2-3 μέρες κατά τον Ιούνιο, για την μικρή πιο πολύ...
Πάντως πέρισυ πήγαμε στη Βουρβουρού (Χαλκιδική). Είναι καλούτσικα αλλά πολύ νέκρα βρε παιδί μου. Είναι αποκλειστικά για οικογένειες. Απλά εμείς πήγαμε 2 φορές: μία τον Ιούνιο που άρεσε πολύ στη Μαρία γιατί είχαμε νοικιάσει διαμέρισμα 20 μέτρα από τη θάλασσα, και μία τον Αύγουστο που το διαμέρισμα ήταν λίγο πιο μακριά και σε 2ο όροφο. Και παρόλο που το δεύτερο διαμέρισμα ήταν κλάσεις ανώτερο ποιοτικά από το πρώτο, στην μικρή δεν άρεσε καθόλου, με αποτέλεσμα να κλαίει τα βράδυα στον ύπνο της, να την πιάσει δυσκοιλιότητα (ψυχολογικό τελείως - μόλις φύγαμε το ξεπέρασε). Απλά λέω να ψάξετε καλά και να πάτε σε μέρος που θα είναι βολικό πρώτα από όλα για τα παιδια γιατί αν περνάν αυτά καλά τότε θα περάσετε κι εσείς.
Σοφία αυτό που συστήνεις το είδα στο Ιντερνετ και μ' άρεσε... ίσως του χρόνου να το δοκιμάσουμε... Φέτος και να πάμε, θα πάμε κάπου πολύ κοντά για να είμαστε σε ετοιμότητα...

Σοφία

BIZELI
18-04-07, 12:45
Σοφία μου σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το ίδιο λούκι πέρασα και εγω πέρισυ αφού γένναγα Αύγουστο. Πήγαμε 3 μέρες στο Πόρο,αφού τον έιχα πρήξει τον Ηλία γιατί δεν άντεχα άλλο,και αφού βεβαιώθηκε ότι υπάρχει γυναικολόγος στο νησί και κέντρο υγείας στο Γαλατά δίπλα μας ( :evil: )!!!
Βέβαια Σοφία σκέψου και το θετικά της υπόθεσης τα οποία είναι ότι του χρόνου θα είναι αρκετά ξεπεταγμένο το ζουζούνι για διακοπές και εσύ θα έχεις επανέλθει στη φόρμα σου μετά από 1 χρόνο!

ifil
18-04-07, 12:54
Μία γνωστή μου ήταν περυσι Ζάκυνθο , με 2 πιτσιρικια ! Ειχαν βρει ξενοδοχειο που ειχε bungalows διπλα στην θαλασσα , πισινα , κηπο και πολλες ταβερνες αρκετα κοντα !! :roll:
Ειχαν περάσει πολυ καλά !!
Αλλα βεβαια Ζάκυνθος ...

almak
18-04-07, 18:09
http://www.halkidiki.com/kalamaras/index_g.htm
www.Lagonisi-Beach.gr
Σας προτείνω και τα δυο , τα οποία είναι το ένα δίπλα από το άλλο.
Το δεύτερο είναι πιο προσεγμένο (χλιδάτο) από το πρώτο , αλλά και τα δυο έχουν μια υπέροχη ( σχεδόν ιδιωτική) θάλασσα-άμμο.
Ο δρόμος είναι πίσω από τα σπίτια , βγαίνεις από την αυλή και πατάς άμμο αμέσως , σε πέντε μέτρα είσαι μέσα στην θάλασσα η οποία είναι ότι πρέπει για παιδάκια.
Είχα μήνει δέκα μέρες στο δεύτερο ( αξέχαστες διακοπές ) όταν φυγαμε στον δρόμο η γυναίκα μου έκλαιγε από χαρά.

ΥΓ. Στο ίδιο μέρος είναι τραβηγμένη η φωτό που έχω στο avatar :wink: :wink:

Oh-Mamy
19-04-07, 09:40
Πήγαμε στον πόρο για πάσχα. Μείναμε στο ξενοδοχείο Ilios Apartments , πολύ καθαρό, με στούντιος και μικρή κουζίνα, με χώρο για το παρκοκρέββατο. Έχει ένα στριμωγμένο πάρκινγκ και δεν έχει θέα στην θάλασσα, αλλά στην αυλή του, που είναι ταυτόχρονα και πάρκινγκ. Όμως είναι αφάνταστα οικονομικό (μας βγήκε 25 ευρώ η βραδυά, για 4 νύχτες) και πας με τα πόδια στην θάλασσα, που είναι με άμμο και ρηχή. Πολύ κοντά έχει και άλλες 3-4 παραλίες, ενώ για πιο μακρυά , είναι μια κοιλάδα με ήρεμο πράσινο κλπ. Επιπλέον κοντά είναι η τροιζήνα με καταπληκτικές εκδρομές (πήγαμε εμεις για πεζοπορία το 19μηνο και τρελάθηκε απο την χαρά της, γιατί είχε καταράκτες κλπ).Η νοικοκυρά των διαμερισμάτων είναι πολύ βολική και εξυπηρετική και μάλιστα μου είπε ότι για το καλοκαίρι έχτιζε και μπάρμπεκιου στην αυλή, για να γίνονται καταστάσεις. Γενικά το φαγητό στον πόρο το βρήκαμε φτηνό και νόστικο και έχει το συν ότι είναι πολύ κοντά στην Αθηνα για αχρείαστες καταστάσεις.
Είναι λοιπον, φτηνά, με παραλίες για μωρά, και νησί που δνε είναι νησι, δηλαδή δνε έχει αποκλεισμούς.
(ΑΧΧΧΧ που είναι το αιγαίο,,, αυτό μάλλον το ξεχνάμε για τα επόμενα 15 χρόνια, ήτοι, μέχρι να αρχίσει να πηγαίνει η μικρή μόνη της διακοπές).

Oh-Mamy
19-04-07, 09:42
πολύ καλή σελίδα, με ενδιαφέρουσες προτάσεις www.agrotravel.gr
έχει στοιχεία γεωγραφίες και ιστορίας για όλη την ελλάδα, εκδηλώσεις που γίνονται, καταλύματα και προτάσεις για φαγητό, πεζοπορία κλπ.
Εμείς κύρια απο εκεί ξεκινάμε να δούμε αν μας ενδιαφέρει ένα μέρος.

ifil
19-04-07, 11:00
:wink: Ευχαριστώ !

BIZELI
19-04-07, 14:33
(ΑΧΧΧΧ που είναι το αιγαίο,,, αυτό μάλλον το ξεχνάμε για τα επόμενα 15 χρόνια, ήτοι, μέχρι να αρχίσει να πηγαίνει η μικρή μόνη της διακοπές).

Oh mamy :lol: :lol: :lol:

ifil
23-04-07, 11:11
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα !! :lol:
Καμιά καινούρια ιδέα ??

Oh-Mamy
23-04-07, 11:27
http://www.tithorea.gr

www.desfina.gr

maritsa
16-04-08, 11:26
Eχει πάει κανείς στην Κύθνο; Εχω ακούσει καλά λόγια γενικά και από το Λαύριο είναι μόνο 1.5 ώρα.

FRANKA
11-08-08, 21:49
Έχετε πάει Αμουλιανη???Έχω ακούσει τα καλήτερα αλλα πείτε μια γνώμη...

daffy
11-08-08, 23:11
Παλιοτερα πηγαινα καθε καλοκαιρι Αμουλιανη τουλαχιστον για ενα σαββατοκυριακο. Πηγαινα στο καμπινγκ στις Αλυκες, εκει η θαλασσα τελεια, ξαπλωστρες και αρκετο κοσμο. Το νησακι ειναι παρα πολυ μικρο, ας πουμε η Χωρα ειναι ενα μικρο χωριο, με ωραιες ψαροταβερνες και ωραιο λιμανακι. Θα ελεγα οτι ειναι περισσοτερο για οικογενειες μιας και δεν εχει πολυ βραδυνη ζωη,
Αλλα η θαλασσα στο καμπινγκ ειναι τελεια...αχ τι μου θυμησες.........

FRANKA
12-08-08, 00:01
Σ'ευχαριστώ πολύ...Εμείς θα πάμε απο 14 εως 17/8 για αραγμα καθαρά...να ησυχάσουμε λιγάκι...

Εύχομαι να σου θύμησα όμορφες στιγμές...

ΑΜΑΡΥΛΛΙΣ
17-08-08, 15:06
στη λερο ειναι πανεμορφα και πολυ οικονομικα
40 ευρω δικλινο κγαρσονιερα
να μαγιρεψησ και διπλα στη θαλασσα

χριστινα χ
17-08-08, 23:15
παιδια εμεις πηγαμε μια εβδομαδα στη καρυστο και παρολο που το μερος που μειναμε ηταν ελεεινο απο αποψη σερβις,ηταν στα 50 μετρα απ τη θαλασσα η οποια ηταν υπεροχη,συστηνω τη περιοχη λογω φανταστικων ερημικων παραλιων που δεν τις πιανει ο βοριας.

renik
20-08-08, 20:53
1.Κέρκυρα υπέροχες παραλίες και τρομερή οργάνωση καθώς και πολλές επιλογές.στην Σπινιάδα -κεντρική πλατεία της Κέρκυρας- έχουν αυτοκινητάκια peg perego όπου κάνουν τα παιδάκια καθώς και σαν νησί έχει αμέτρητες επιλογές στην κυριολεξία. 1 βδομάδα την περνάς άνετα.Το ωραιότερο μέρος για να μείνεις είναι η πολυτραγουδισμένη Παλαιοκαστρίτσα.είχαμε μείνει στην villa fiorita την οποία είχε μια αξιολάτρευτη και ευγενέστατη κυρία αν και έχεις πολλές επιλογές για καταλύματα.οι τιμές τους είναι στα normal πλαισια και μην πω και πιο φθηνά και από την Αθήνα, υπολογίστε 8 ώρες συνολικά για το ταξίδι αλλά αξίζει!!!!!!!
2.Πάρος ένα από τα πιο οργανωμένα κυκλαδίτικα νησιά με υπέροχες παραλίες, είχαμε μείνει Νάουσα η οποία το βράδυ ήταν μαγευτική.στις τιμές τσούζουν λίγο τα εισητήρια όπως και σε όλα τα κυκλαδίτικα νησιά :evil: 80 ευρώ περίπου θέλει το αυτοκίνητο μόνο :evil:
θέλει περίπου 4 με 5 ώρες με το πλοίο
3. Άνδρος 2 ώρες από την Ραφήνα, το μόνο μείον είναι ότι είναι πολύ κοντά και το προτειμούν όλη οπότε θέλει να κλείσεις πολύ πιο νωρίς ξενοδοχείο καθώς και εισητήρια, επίσης στις τιμές είναι λίγο τσιμπιμένες νομίζω...πάντως αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή αν κάποιος ψάχνει κάτι κοντά στην Αθήνα
4.ερμιόνη και για την ακρίβεια porto hydra hotel, ο παράδεισος για τα παιδιά! δεν ξέρω πόσο έχει το δωμάτιο στο ξενοδοχείο γιατί έχουμε σπίτι στο porto hydra village αλλά φαντάζομαι ότι έιναι λίγο ακριβούτσικο αλλά πραγματικά είναι τέλεια!!!από κούνιες μέχρι πόνυ για να κάνουν ιππασία, εμείς το κάνουμε 3 ώρες αλλά πλέον ξέρουμε τον δρόμο, για κάποιον που δεν ξέρει ας υπολογίσιε 4 ώρες
5.Κρήτη, ατέλειωτες παραλίες και αμέτρητες επιλογές, κάνουν και κάποιες προσφορές οι κρητικοί με τα ακτοπλοικά και δεν σου στοιχίζει ο κούκος αηδόνι. το καλό είναι ότι ναι μεν είναι πολλές ώρες ταξίδι αλλά έχει βραδινά δρομολόγια οπότε πέφτεις κοιμάσαι στην καμπίνα και δεν κουράζεσαι τόσο με το παιδί στο ταξίδι αφού κοιμάται,όσο για τιμές ότι θέλεις βρίσκεις :)
αυτά με μια γρήγορη σκέψη!!!!

baby3
20-11-08, 20:34
Eχει πάει κανείς στην Κύθνο; Εχω ακούσει καλά λόγια γενικά και από το Λαύριο είναι μόνο 1.5 ώρα.

Πανέμορφο νησάκι, ήσυχο ακόμη, με πολύ ωραίες παραλίες!!

νεφελη
24-02-09, 14:02
Για ζακινθο λεμε κ εμεις φετος να το δοκιμασουμε με τη μικρη(θα ειναι σχεδον 2) κ ενα φιλικο ζευγαρι με τη δικια τους. Εχετε κατι να μου προτεινετε? Λικγο που ειχα ρηξει μια ματια μου φανηκε το καμαρι καλο. Θελαμε καπου για οικογενειακες διακοπες, αλλα να εχεις κ τι να κανεις το βραδυ. Μας αρεσει ο κοσμος..

ΚΑΡΔΙΑ
24-02-09, 16:22
Καλησπέρα Νεφέλη.
Ζάκυνθο είχαμε πάει όταν η μικρή μου ήταν 2,5 χρονών και εγώ έγκυος στον μικρό. Πραγματικά νομίζω ότι είναι το τέλειο νησί για παιδιά. Όπου και να πηγαίναμε: ταβέρνα, ψησταριά, καφετέρια κτλ είχε δικό της παιδότοπο. Όχι απλά 2 κούνιες, αλλά φουσκωτά κτλ.
Πραγματικά το συστήνω σε ζευγάρια με παιδιά.
Σαν περιοχή μέναμε κοντά στο Τσιλιβί. Όχι μέσα γιατί έχει πολλά τουριστομάγαζα και ξενοδοχεία για ξένους. Αλλά τριγύρω έχει πολύ ωραία χωριουδάκια.
Κατά την γνώμη μου, μείνε μακρυά από τον Λαγανά. Είτε είσαι εκεί είτε στο Λονδίνο, το ίδιο και το αυτό. Δεν ακούς πουθενά ελληνικά και νομίζεις επίσης ότι βρίσκεσαι στο Λας Βέγκας. Τόσες πινακίδες, φωτεινές κτλ.
Ωραία περιοχή είναι και προς Βασιλικό, αλλά δεν ξέρω για διαμονή πως είναι και τί έχει.
Γενικά πολύ ωραία θάλασσα.
ΆΧΑΧΑΧ καλά να περάσετε!!
Εμείς να δούμε που θα πάμε φέτος

man-os
26-02-09, 02:58
Μου αρέσει πολύ το Γαλαξύδι!!! Πανέμορφο μέρος. Πολύ όμορφη είναι και η Ιτέα. Για τον Αύγουστο προτίνω ανεπιφύλακτα Αθήνα. Πανέμορφη όταν είναι άδεια, μπορεις να κάνεις πολλά πράγματα!!!! Από Κρήτη αυστηρά και μόνο νότια. Λευκογιαννό Αμμούδι, Τσούτσουρας και Σούγια. Χαλκιδική επίσης είναι πανέμορφα. Κάρπαθος, Σαντορίνη ειδικά το πρώτο είναι τέλεια!!!!!!!! :)

Kate2
27-02-09, 11:59
Για ζακινθο λεμε κ εμεις φετος να το δοκιμασουμε με τη μικρη(θα ειναι σχεδον 2) κ ενα φιλικο ζευγαρι με τη δικια τους. Εχετε κατι να μου προτεινετε? Λικγο που ειχα ρηξει μια ματια μου φανηκε το καμαρι καλο. Θελαμε καπου για οικογενειακες διακοπες, αλλα να εχεις κ τι να κανεις το βραδυ. Μας αρεσει ο κοσμος..

Γειά σου Ναφέλη! Ζάκυνθο πήγα 2 φορές. Μία με την μικρή μου 40 ημερών και μία πέρυσι που ειχα και τον γιο μου μωρό. Μένουμε στο Ammos Club το Βασιλικό που είναι ιδανικό για διακοπές με πιτσιρίκια. Στούντιος μπροστά στην παραλία η οποία είναι με άμμο, ξαπλώστρες κλπ, έχει εστιατόρια, καφέ ποτό κλπ κλπ. Μας αρέσει πολύ και θα ξαναπάμε. Πέρυσι κόστιζε 80 €.

ΒΑΒΥ ΒΟΥ
06-03-09, 16:01
Κορίτσια καμμιά ιδέα και για εμάς ; Τον Αύγουστο θα είμαστε 9 μηνών. Λογικά θα πάμε κάπου κοντά και όχι σε νησί φέτος. Πιο επικρατέστερα μέρη είναι το Πήλιο , και η Πελλοπόνησος . Σκέφτεστε κατι συγκεκριμμένο ;

Είναι άσχημα τα πράγματα που σκέφτομαι απο τώρα τις διακοπές , πριν επιστρέψω καν στην δουλειά;

TARA
13-03-09, 17:36
Κι εμείς, πρώτα ο Θεός, τον Αύγουστο θα είναι ο γιος μου 2,5 ετών και η μπέμπα 2 μηνών. Θα ήθελα κάτι κοντά στην Αθήνα και πάνω στη θάλασσα! Καμιά πρόταση?

sunset
25-03-09, 00:36
Κοριτσια να πατε Σαμο! ιδιαιτερα το Πυθαγορειο ειναι πολυ ομορφο και τα δωματια οικονομικα.και με την Αegean αν κλεισεις νωρις ,βρισκεις εισητηριο με 45 Ευρουδακια. :D

athina_m
26-03-09, 09:50
FRANKA καλημερα στην αμμουλιανη εχω παει πολλες φορες, η θαλασσα ειναι απλα υπεροχη με αμμο και πολυ καθαρη επισης μπορεις να νοικιασεις βαρκα και να πας στα γαιδουρονησια που ειναι διπλα δεν εχουνε τιποτα μονο πεντακαθαρη θαλασσα στην αμμουλιανη οι παραλιες ειναι οι αλυκες που εχει και camping και ο ΑΙ ΓΙΩΡΓΗΣ.απο ξενοδοχεια το αγιονησι που ειναι τελειο και το αμμουλιανη ειναι πολυ πιο απλο.Παντως αν θελεις να πας για πολλες μερες δεν το συνιστω γιατι ειναι πολυ μικρο νησι και θα βαρεθεις αν πχ εχεις μια εβδομαδα καλυτερα να πατε στην ουρανουπολη 4 μερες και 3 μερες στην αμμουλιανη (τα δρομολογια ειναι συνεχομενα)(αν πατε στην ουρανουπολη να πατε στον κρητικο για αστακομακαροναδα θα φατε και το πιατο).

νεφελη
30-03-09, 09:43
Βοηθεια! Μετα απο πολυ πολυ σκεψη γυρω απο τη ζακυνθο αποφασισαμε μαλλον για Τσιλιβι ή καπου εκει γυρω αλλα εχω μπλεχτει με τα ξενοδοχεια.. Εχουμε καποια επικρατεστερα αλλα μηπως εχει καμια να μου συστησει καποιο συγκεκριμενο? Θα θελαμε να εχει πισινα κα να ειναι κ στη θαλασσα διπλα. Ισσως στη Κυψελη...

Επισης να προτεινω για οποιους ψαχνουν κ τη Λευκαδα για οικογενειακες διακοπες. Εχουμε παει αρκετες φορες εμεις κ επισης εχει ενα τεραστιο ατου οτι πας με το ΙΧ σου οποτε οτιδηποτε κ να προκυψει φευγεις οποτε θες!

antonia2008
31-03-09, 11:47
Κανενας εχει να μου προτεινει ξενοδοχειο η διαμερισμα για εμας και τον 13 μηνων αγοαρκο μας ζακυνθο η ιθακη?

valiagz
03-04-09, 15:34
Κανενας εχει να μου προτεινει ξενοδοχειο η διαμερισμα για εμας και τον 13 μηνων αγοαρκο μας ζακυνθο η ιθακη?ειναι πολυ ωραιο νησι ιδανικο για παιδια.εχουμε παει 2 φορες.πολυ ωραια περιοχη βΒΑΣΙΛΙΚΟΣ και AΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑΜΑΚΙ
ΤΣΙΛΙΒΙ δεν θα το συνηστουσα.το νησι ειναι ιδανικο για παιδια

εμεις φετος θα παμε ΡΟΔΟ καθως εχω μεγαλωσει εκει και γνωριζω το νησι πολυ καλα.οποια θελει πληροφοριες για ΡΟΔΟ ας μου γραψει...

marirose
16-04-09, 10:15
[url]http://www.aristea.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=160[/u
αν και δεν εχω παει μου εχουν πει τα καλυτερα.http://www.aristea.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=160

annina
20-04-09, 11:57
Μια παρα πολύ καλή πρόταση για διακοπές με παιδάκια είναι και Αι Γιάννης στο Πήλιο. είναι πολύ ωραία με καθαρή θαλασσα και τα ξενοδοχεία ακριβως απεναντι απο τη θάλασσα.Εχεια τα πάντα απο φαγητό,καφέ και γενικώς είναι ενα ξεκουραστο μέρος για διακοπες με ζουζουνια. Δεν χρειάζεται να κουβαλάς αυτοκινητο για τη θάλασσα.

elena73
20-04-09, 12:09
Μια παρα πολύ καλή πρόταση για διακοπές με παιδάκια είναι και Αι Γιάννης στο Πήλιο. είναι πολύ ωραία με καθαρή θαλασσα και τα ξενοδοχεία ακριβως απεναντι απο τη θάλασσα.Εχεια τα πάντα απο φαγητό,καφέ και γενικώς είναι ενα ξεκουραστο μέρος για διακοπες με ζουζουνια. Δεν χρειάζεται να κουβαλάς αυτοκινητο για τη θάλασσα.

δηλ εχεις να προτεινεις καποιο καλο ξενοδοχειο???γιατι κι εμεις στο ψαξιμο ειμαστε.....

saxpa
20-04-09, 17:45
Ιδανικό μέρος για διακοπές....Θεσσαλονίκη και κυρίως τον Αύγουστο...:lol:

Λοιπόν ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ:απλά πανέμορφα αλλά για πολλές μέρες βαρετά....τέλεια θάλασσα ...απο άποψη κάμπινγκ ..κάποτε είχε 2 αλλά λόγο ύδρευσης το αλλο καταργήθηκε και έμεινε το ένα το όποιο πριν 2 χρόνια που πήγα ήταν πενταβρώμικα..ενώ λατρεύω το καμπινγκ η αντοχή μου ήγταν για ένα ολόκληρο βράδυ...εδώ θα τα βρείτε αναλύτικά http://www.ammouliani.com.gr/...πεντακάθαρα είναι μέσα στην χώρα στο Αλκυονάρι..

τώρα αφού σκέφτεστε και λέτε πείτε και σε μένα...:sad: εγώ θέλω Χαλκιδική....ρηχά νερά για μένα :D και για τα παιδιά..κοντά στην θάλασσα , ακόμη καλύτερα κάμπινγκ κατι σε δωμάτιο όμως σίγουρα λόγω του junior...

alvadi
21-04-09, 14:06
Ξενοδοχείο στη Ζάκυνθο (το έχει ξαναπροτείνει κάποια κοπέλα μέσα από το φόρουμ)

http://www.seacastle-zante.com/ (http://www.seacastle-zante.com/)

ΒΑΒΥ ΒΟΥ
28-04-09, 18:37
Κι εμείς, πρώτα ο Θεός, τον Αύγουστο θα είναι ο γιος μου 2,5 ετών και η μπέμπα 2 μηνών. Θα ήθελα κάτι κοντά στην Αθήνα και πάνω στη θάλασσα! Καμιά πρόταση?

Γιατί δεν κοιτάζεις κάτι σε Αίγινα, Επίδαυρο,Κόρφο,Γαλαξίδι, Ναύπακτο, Λουτράκι.Όλα τα κοντινά που μου έρχονται στο μυαλό σου είπα.
Καλή λευτεριά!

mama xrysa
29-04-09, 14:53

Δερβένι!Εχει πολλά διαμερίσματα δίπλα στη θάλασσα και πολύ καλή θάλασσα.Εκεί θα πάμε και εμείς.:wink:

giorgia
20-05-09, 14:13
αυτά τα δωμάτιο που είναι μαζί με το beach bar στη ζάκυνθο δεν έχουν φασαρία βρε Kate??φαίνεται πολύ ωραίο..

nansy
20-05-09, 16:14
Koρίτσια κι εμείς φέτος σκεφτόμαστε να πάμε στη Ζάκυνθο και να μείνουμε στο Αργάσι .Έχει καμμία να προτείνει κάτι για εκεί?

nansy
20-05-09, 16:15
Αυτά τα δωμάτια στη Ζάκυνθο που λες μαζί με το beach bar που μπορώ να τα δω?

kel
21-05-09, 20:21
Εμεις προπερσι μειναμε στη Ζακυνθο στο Τσιλιβι.
Ειναι σε ησυχο μερος και οχι εκει που γίνεται χαμος.
Ειχε πολλες οικογενειες και ο ανθρωπος που το ειχε πολυ καλος. Λειτουργει με ημιδιατροφη και οι τιμες ειναι πολυ καλες σε σχεσεις με τις παροχές (ημιδιατροφη σε τιμη ενοικιαζομενου) . Είναι kids-friendly και ο κοσμος ειναι κυριως Ελληνες και καποιοι ξενοι. Εχει πισινα στην οποια κυριως κολυμπουν παιδια.
Δειτε εδω http://www.hotel-park.gr/

Minnie!
25-05-09, 01:59
Είμαστε δύο οικογένειες εμείς με δύο παιδιά και η άλλη με τρία.Εμείς λέμε κάπου που να μας παρέχουν και ημιδιατροφή οι ''μεγάλοι'' όμως λένε πως υπάρχει κρίση και πρέπει λίγο να μαγειρεύουμε.ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ αυτό βέβαια σε καμία περίπτωση γιατί [εμείς] βρήκαμε κάτι με αυτό που θέλουμε και σε προσιτή τιμή στην Χαλκιδική γιατί ούτε σε νησί δεν θέλουν για την ωρα.Αυτό που βρήκαμε είναι σκέτος παράδεισος.....:lol::p:mrgreen:

NikosAthens
25-05-09, 02:14
Μερικά Links που θα σας φανούν χρήσιμα για τις καλοκαιρινές σας διακοπές:

Πάνω από 550 ξενοδοχεία σε όλη την Ελλάδα.. το καλύτερο τουριστικό site εύρεσης ξενοδοχείων: http://www.yahotels.gr

Τώρα συγκεκριμένα για Ζάκυνθο:
http://www.anagenessis-zakynthos.com

Για την Αίγινα:
http://www.aeginaostria.gr/

Για την Σκοπελο:
http://www.alexandros-skopelos.gr

ελπίζω να σας βοήθησα αρκετά...

eleni ravani
29-05-09, 11:03
να προτείνω και εγώ με τη σειρά μου ένα ωραίο μέρος για να μείνεις ....
(δεν έχω πάει βέβαια για να σας πω εντυπώσεις!!)
είναι στον Πόρο...

http://www.eleonastudios.com

Minnie!
01-06-09, 01:17
Λοιπόν τα ξενοδοχεία γενικά που σου παρέχουν ημιδιατροφή και πληρης διατροφή στην Ελλάδα είναι πανάκριβα με τα ίδια λεφτά μπορείς να πας και εξωτερικό, αλλά με παιδιά ξεκινάς;Την επόμενη φορά θα κλείσουμε από εξωτερικό γιατί οι ξένοι πιο έξυπνοι είναι που έρχοντε σε μας με τα μισά λεφτά;;;;;;;;;

barbie2000
01-06-09, 12:01
Μια χαρά τα λές Minnie!

Minnie!
02-06-09, 02:39
Μια χαρά τα λές Minnie!
Γεια και σε σενα,για να καταλάβεις πριν τρια χρόνια πήγαμε στο ΠΑΛΙΟΥΡΙ στο CHROUSSO VILLAGE HOTEL με πλήρης διατροφή κάτσε καλά και πεντανόστιμα που βέβαια για μας 4άτομα με δυο μικρά η τιμή ήταν 160 την ημέρα γνωρίσαμε κάτι ξένους που το είχαν κλείσει από Γερμανία με......κρατιέσαι 60 ευρώ την ημέρα και αυτοί ήταν 4 άτομα .Και μετά τι κάνεις δεν χτυπιέσαι;;;;;;;;;;

Minnie!
02-06-09, 02:43
να προτείνω και εγώ με τη σειρά μου ένα ωραίο μέρος για να μείνεις ....
(δεν έχω πάει βέβαια για να σας πω εντυπώσεις!!)
είναι στον Πόρο...

http://www.eleonastudios.com
γεια και σε σενα καλά αυτό το μέρος που το βρήκες, μπράβο ωραία ιδέα για του χρόνου,έτσι από περιέργεια μπήκα και το είδα και είναι.........τέλειο.Αν ξέρεις και άλλα τέτοια πες.:p:p:p:p:p

giotanik33
03-06-09, 01:02
Είμαστε μερικές (3-4) οικογένειες με πιτσιρίκια :roll: , από 2-4 ετών , και θέλουμε να βρούμε ένα μέρος για καλοκαιρινές διακοπές (περίπου μια εβδομάδα).
Έχει κάποιος να μας προτείνει κάτι ? Κάπου που να έχει πάει και να έχει περάσει καλά ??

lΕΜΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑ. ΝΟΜΟΣ ΠΙΕΡΕΙΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΜΕ ΑΥΛΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΜΕ ΤΟ ΜΑΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΟΥΤΕ ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ ΕΧΟΥΝ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΜΕ.

Minnie!
03-06-09, 01:53
lΕΜΕΙΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑ. ΝΟΜΟΣ ΠΙΕΡΕΙΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΜΕ ΑΥΛΗ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΜΕ ΤΟ ΜΑΓΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ. ΟΥΤΕ ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΝ ΕΧΟΥΝ 2 ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΑΜΕ.
Αυτό που σου γραφω δεν είναι ξενοδοχειο ειναι δωματια στον Ν.Μαρμαρά Χαλκιδικη ένα με την θάλασσα ιδανικό για παιδιά χωρίς να περνάνε αυτοκίνητα αλλά αυτό φαγητό δεν παρέχει, αλλά έχει παραδίπλα ταβέρνα κ.α. επίσης τέλεια θάλασσα........
THE ROSES BUNGALOWS, μπες να το δεις.

Minnie!
03-06-09, 02:00

ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΑΥΤΟ ΕΙΑΝΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ:THE ROSES BUNGALOWS ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ ΤΕΛΕΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ,ΤΑΒΕΡΝΕΣ ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙ ΟΜΩΣ ΦΑΓΗΤΟ ΜΠΕΣ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΟ...

Ντέμπορα
08-06-09, 22:37
Εγώ θα σου πρότεινα αφού έχετε μικρά παιδιά να πάτε κάπου πολύ οργανωμένα ώστε να περάσουν και τα παιδιά καλά αλλά και εσείς γιατί αλλιώς δεν θα ξεκουραστείτε.
Εμείς όταν η κόρη μου ήταν 1 έτους πήγαμε στη Ρόδο έχει εξαιρετικά ξενοδοχεία ( πληρώνεις κάτι παραπάνω βέβαια ) αλλά είχαμε τη πισίνα για το πρωί και ένα σωρό δραστηριότητες και δεν τρέχαμε μες τον ήλιο , καλό φαγητό και μας έφτιαχναν και ξεχωριστό φαγητό για την μικρή που το είχαμε ζητήσει από την προηγούμενη, όλα πολύ οργανωμένα , πολύ καλοί δρόμοι, τεράστια πεζοδρόμια για το καρότσι, θάλασσες με εύκολη πρόσβαση και όχι απόκρυμνες, περάσαμε πολύ ωραία.
Την δεύτερη χρονιά πήγαμε στην Σύρο σε ένα ξενοδοχείο μέσα στην θάλασσα , με εστιατόριο μέσα στο ξενοδοχείο αλλά και ακριβώς έξω από αυτό , δεν χρειάστηκε να μετακινηθούμε καθόλου , ξεκουραστήκαμε και η μικρή ήταν μέσα στην θάλασσα ενώ όλο το ξενοδοχείο είναι οικογένειες με παιδάκια
Το θέμα είναι ότι λόγω κόστους σε τέτοιες καταστάσεις δεν πας για πολύ καιρό αλλά εμείς έτσι κι αλλιώς έχουμε εξοχικό σε νησί και πάμε το υπολοιπο καλοκαίρι όπου έχουμε παπούδες και γιαγιάδες τριγύρω να βοηθούν και φίλους που μας κάνουν παρέα.
Πάντως αν και εγώ λατρεύω τις κυκλάδες τα περισσότερα από τα νησιά αυτά δεν ενδείκνυνται από θέμα πρόσβασης σε παραλίες κατάλληλες για παιδιά
Αντίθετα το Ιόνιο ενδείκνυται αρκετά και το λατρέυω ( δεν έχω όμως πάει με παιδιά ).
Από τότε που απέκτησα τα παιδιά προτιμώ όμως πιο περιορισμένους προορισμούς (εκτός εάν πάμε μόνοι με τον σύζυγο μου ) ή ξεκαθαρίζω στον εαυτό μου ότι δεν πρόκειται να εξερευνήσω όλο το μέρος ,γιατί δεν αντέχω τις πολλές μετακινήσεις και τις μεγάλες αποστάσεις / βάλε κουβαδάκια βγάλε κουβαδάκια, δέσε τα παιδιά στα καρεκλάκια ,άνοιξε το καρότσι ,κλείσε το καρότσι.
Επίσης εγώ δεν προτιμώ την κατάσταση δωμάτιο με κουζίνα όπου πρέπει ακόμα και στις διακοπές να μαγειρεύω και να πλένω πιάτα όπως κάνουν πολλοί γιατί έτσι δεν ξεκουράζεσαι

kfanoura
10-06-09, 23:48
Εγώ θα σου πρότεινα αφού έχετε μικρά παιδιά να πάτε κάπου πολύ οργανωμένα ώστε να περάσουν και τα παιδιά καλά αλλά και εσείς γιατί αλλιώς δεν θα ξεκουραστείτε.
Εμείς όταν η κόρη μου ήταν 1 έτους πήγαμε στη Ρόδο έχει εξαιρετικά ξενοδοχεία ( πληρώνεις κάτι παραπάνω βέβαια ) αλλά είχαμε τη πισίνα για το πρωί και ένα σωρό δραστηριότητες και δεν τρέχαμε μες τον ήλιο , καλό φαγητό και μας έφτιαχναν και ξεχωριστό φαγητό για την μικρή που το είχαμε ζητήσει από την προηγούμενη, όλα πολύ οργανωμένα , πολύ καλοί δρόμοι, τεράστια πεζοδρόμια για το καρότσι, θάλασσες με εύκολη πρόσβαση και όχι απόκρυμνες, περάσαμε πολύ ωραία.
Την δεύτερη χρονιά πήγαμε στην Σύρο σε ένα ξενοδοχείο μέσα στην θάλασσα , με εστιατόριο μέσα στο ξενοδοχείο αλλά και ακριβώς έξω από αυτό , δεν χρειάστηκε να μετακινηθούμε καθόλου , ξεκουραστήκαμε και η μικρή ήταν μέσα στην θάλασσα ενώ όλο το ξενοδοχείο είναι οικογένειες με παιδάκια
Το θέμα είναι ότι λόγω κόστους σε τέτοιες καταστάσεις δεν πας για πολύ καιρό αλλά εμείς έτσι κι αλλιώς έχουμε εξοχικό σε νησί και πάμε το υπολοιπο καλοκαίρι όπου έχουμε παπούδες και γιαγιάδες τριγύρω να βοηθούν και φίλους που μας κάνουν παρέα.
Πάντως αν και εγώ λατρεύω τις κυκλάδες τα περισσότερα από τα νησιά αυτά δεν ενδείκνυνται από θέμα πρόσβασης σε παραλίες κατάλληλες για παιδιά
Αντίθετα το Ιόνιο ενδείκνυται αρκετά και το λατρέυω ( δεν έχω όμως πάει με παιδιά ).
Από τότε που απέκτησα τα παιδιά προτιμώ όμως πιο περιορισμένους προορισμούς (εκτός εάν πάμε μόνοι με τον σύζυγο μου ) ή ξεκαθαρίζω στον εαυτό μου ότι δεν πρόκειται να εξερευνήσω όλο το μέρος ,γιατί δεν αντέχω τις πολλές μετακινήσεις και τις μεγάλες αποστάσεις / βάλε κουβαδάκια βγάλε κουβαδάκια, δέσε τα παιδιά στα καρεκλάκια ,άνοιξε το καρότσι ,κλείσε το καρότσι.
Επίσης εγώ δεν προτιμώ την κατάσταση δωμάτιο με κουζίνα όπου πρέπει ακόμα και στις διακοπές να μαγειρεύω και να πλένω πιάτα όπως κάνουν πολλοί γιατί έτσι δεν ξεκουράζεσαι
Καλησπέρα Ντέμπορα,

Στην Ροδο, σε ποιο ξενοδοχειο έμεινες?

BEBE
11-06-09, 00:04
αχ giotanik με ενδιαφερει το μερός που λες. τα παιδιά ειναι και τα θελουμε ολα στα πόδια μας. Μπορείς να μου πεις περισσότερα ?

Ευχαριτσω

EUDOXIA
11-06-09, 15:19
ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΑΜΜΟΥΛΙΑΝΗ. ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΙΚΡΑ.

christina
12-06-09, 10:28
Για οικογενειακές διακοπές δείτε και εδώ

http://www.petrinagr.gr

Leventisd
17-06-09, 10:14
δηλ εχεις να προτεινεις καποιο καλο ξενοδοχειο???γιατι κι εμεις στο ψαξιμο ειμαστε.....

Ένα καλό τουριστικό γραφείο είναι το les Hirondelles για την περιοχή του Πηλίου, ενοικιαζόμενα διαμερίσματα πάνω στην θάλασσα με κουζινούλα , ότι ακριβός χρειαζόμασταν για το μωρό μας !! θα βρείτε πληροφορίες στο www.holidays-in-pelion.com.gr :lol: :lol: :lol: (http://www.holidays-in-pelion.com.gr/)

annina
18-06-09, 20:04
Αχ κορίτσια και εμείς δεν βρίσκουμε τίποτα. Ψάχνω απο την άρχή του μήνα να κλείσω δωμάτιο με τα εισιτήρια της εργατικής εστίας και δεν υπάρχει τίποτα. Εχω ψάξει Λευκάδα, Χαλκιδική, Πήλιο,Κέρκυρα΄, Ευβοια και τίποτα:-( όλα είναι κλεισμένα.

ΒΑΒΥ ΒΟΥ
19-06-09, 08:34
Αχ κορίτσια και εμείς δεν βρίσκουμε τίποτα. Ψάχνω απο την άρχή του μήνα να κλείσω δωμάτιο με τα εισιτήρια της εργατικής εστίας και δεν υπάρχει τίποτα. Εχω ψάξει Λευκάδα, Χαλκιδική, Πήλιο,Κέρκυρα΄, Ευβοια και τίποτα:-( όλα είναι κλεισμένα.

Θα σου πρότεινα κάτι, πάρε ξανά σε λίγο καιρό σε αυτά που πήρες (ειδικά αν έχουν πολλά δωμάτια - το γράφει στο βιβλίο). Επειδή λένε ψέμματα οι περισσότεροι οτι έχουν κλείσει, αργότερα αλλάζουν γνώμη και τα δίνουν.Έτσι βρήκα κι εγώ την προηγούμενη φορά και τώρα. Υπομονή.

christina
29-06-09, 12:14
Καμία ιδέα για Πελλοπόνησο που ψάχνει μια φίλη ?
Οπως Στούπα Μεσσηνίας, Κιτριές, οτιδήποτε θα μπορει να φιλοξενήσει οικογένεια κ με κοντινή παραλία...

michel
30-06-09, 22:37
ααα,να σου πω μια τελεια παραλια στο Μαυροβουνι,2 χιλ.εξω απο το Γυθειο,μια θαλασσα υπεροχη,και ενα ξενοδοχειο σουπερ(για οικ.με παιδια),γιατι ειναι διαμερισματακια,επιπλωμενα με τα παντα,εχουν και κουζινα,με ολα τα σκευη μεσα,σαλονακι με 2 κρεβατια και κρεβατοκαμαρα,και γενικα ενα ζεστο περιβαλλον,σαν στο σπιτι μας)
Εγω ειχα παει πριν 3 μηνες και κατι,(με τον ανδρα μου,γα δουλειες δικες του),και μου αρεσε πολυ.
ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ,λεγεται,αν το βαζεις στο γοογλε,στα αγγλικα,θα σου το βγαλει,πιστευω.Πηρα πριν 10 μερες τηλ,για να ρωτησω ποσο εχει το δωματιο.90 ευρω(πολλα μου φανηκαν),αλλα ειναι και 10 μετρα απο την ακτη....

michel
30-06-09, 22:38
www.ostaurostounotou.gr

michel
30-06-09, 22:38
www.staurostounotou.gr.........den mou anoigei h selida,alla prospathise kai esy.

michel
30-06-09, 22:42

εμενα σημερα μου απαντησανε με ε-μαιλ,απο τα στουντιο ζεπποσ,στην χαλκιδικη,οτι υπαρχει ενα δικλινο,για 7-14 αυγουστου,διαθεσημο.Δες το στο γοογλε,και παρε τηλ.Εγω τους απαντησα αρνητικα,αφου ειχα βρει αλλου.

michel
30-06-09, 22:48
Λοιπόν τα ξενοδοχεία γενικά που σου παρέχουν ημιδιατροφή και πληρης διατροφή στην Ελλάδα είναι πανάκριβα με τα ίδια λεφτά μπορείς να πας και εξωτερικό, αλλά με παιδιά ξεκινάς;Την επόμενη φορά θα κλείσουμε από εξωτερικό γιατί οι ξένοι πιο έξυπνοι είναι που έρχοντε σε μας με τα μισά λεφτά;;;;;;;;;

Ναι εχεις δικαιο,κοπελα μου.Ακουστε εδω=περσι μια κυρια απο το εξωτερικο,ηρθε στην Ελλαδα στην χαλκιδικη(φουρκα στα μπανγκαλους ΑΥΡΑ),για 8 μερες,(υπνο+πρωινο+ενα γευμα απο μπουφε),και μεταφορικα αλε-ρετουρ,μονο με 240 ΕΥΡΩ/το ατομο!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και αν κλεισεις απο εδω,θες τουλαχιστων 90 ε/μερα.και μπροστα στην θαλασσα,παρακαλω!!!!!

Ντέμπορα
03-07-09, 02:13
Αγαπητή Κfanoura,

συγνώμη που έκανα τόσο πολύ να σου απαντήσω αλλα έλλειπα στο εξοχικό και δεν είχα πρόσβαση.
Στο Capsis μέναμε αλλά έχει κι άλλα πολλά και ωραία ξενοδοχεία η Ρόδος.
Εγώ ήμουν ευχαριστημένη

petros
31-07-09, 23:06
Γεια σε ολους! Εμεις θα πάμε στην Ευβοια αρχές Σεπτέμβρη για μια βάφτιση στον Αι Γιάννη το Ρωσσο. Θα μείνουμε στο Πήλι αλλά λέω να το συνδιάσουμε με λίγες μέρες διακοπές κάπου εκει κοντά. Μας είπανε για τη Λίμνη αλλά δεν ξέρω αν έχει καλή θάλασσα για τη ζουζουνα μας (16 μηνών)! Μήπως έχει πάει κανείς? Έχετε κανένα καλό ξενοδοχείο να μου προτείνετε στη Λίμνη ή κάπου αλλού εκεί κοντά? Θέλουμε οπωσδήποτε να είναι δίπλα στη θάλασσα, να είναι ήσυχα και να έχει ελεύθερους χώρους για να παίζει η μικρή! Ευχαριστώ πολύ anyway!!!

Skybeam
01-08-09, 00:38

Έχω πάει εγώ στην Κύθνο. Δεν έχω παιδιά αλλά πρόσεξα ότι οι παραλίες της είναι ό,τι πρέπει για παιδάκια (ρηχές και με άμμο). Απέχει πράγματι μιάμιση ώρα από το Λαύριο και έχει πολύ συμπαθητικά ενοικιαζόμενα (πρόσεξα περισσότερα ενοικιαζόμενα παρά ξενοδοχεία). Η Χώρα της είναι μια κούκλα, φαγητό βρίσκεις και οικονομικό και ακριβό (εύκολα διακρίνεις πού είναι τι). Και κοσμοπολίτικο και ήσυχο. Βέβαια εγώ πήγα μέσα Σεπτεμβρίου και δεν ξέρω αν τον Αύγουστο γίνεται ο κακός χαμός.

fraoulopoulitsa
02-08-09, 12:40
Στην Ροδο, σε ποιο ξενοδοχειο έμεινες?

Καλημέρα, πριν λίγες μέρες γύρισα από Ρόδο όπου έμεινα στο ξενοδοχείο Miramare Wonderland και μπορώ να πω ότι ήταν ένας παράδεισος .Χίλια αστέρια στο ξενοδοχείο και στο προσωπικό του... Το ξενοδοχείο είναι bungalows χτισμένα μέσα σε τεράστιους κήπους , όπου τα παιδιά σου βγαίνουν και παίζουν κατευθείαν στο γρασίδι κάτω από τα τεράστια δέντρα, και όπου για να πας στο εστιατόριο ή στην πισίνα (με θαλασσινό νερό , παρακαλώ) περνάει τραινάκι και σε παίρνει που κάνει διαδρομή μέσα στους κήπους του ξενοδοχείου. Φανταστικά περάσαμε , είχαμε πάει δύο οικογένειες με 4 μικρά παιδάκια και δεν δυσανασχέτησαν στιγμή κανένα τους και γενικώς όσοι έμεναν στο ξενοδοχείο είχαν όλοι τους μικρά παιδιά. Αν θέλεις να το δεις υπάρχει το site τους www.blue.gr (http://www.blue.gr):D

ismeni
05-08-09, 20:40
για οικογενειακές διακοπές με παιδιά, οποιασδήποτε ηλικίας, προτείνω
ΠΑΛΑΙΡΟ (ή Ζαβέρδα) Αιτωλοακαρνανίας.
μετά το Μεσσολόγγι, παραλιακά, ακολουθεί Αιτωλικό-Αστακός-Μύτικας-Πάλαιρος.
ενα μέρος που συνδιάζει βουνό και θάλασσα. ο παραλιακός δρομος του "χωριού" είναι γεμάτος ταβέρνες, καφετέριες, μπαράκια και παραδοσιακό καφενείο. 'Εχει παιδική χαρά (και με βρεφικές κούνιες) και τεράστια πλατεία για παιχνίδι!!!!
Υπάρχουν ενοικιαζόμενα δωμάτια πάνω σε αυτόν τον δρόμο (κάθεσαι στο μπαλκόνι ή στην καφετέρια και βλέπεις το παιδί που κολυμπάει στη θάλασσα).
Υπάρχουν πιο ψηλα στο "χωριό" ενοικιαζόμενα δωματια με πισίνα και γκαζόν, 5 λεπτά μακρυά από τη θάλασσα. Αυτή η θάλασσα είναι η καταλληλότερη για τα παιδιά Ρηχή. Με ομπρέλες, ξαπλώστρες ΔΩΡΕΑΝ και καντίνα.
Τελευταία υπάρχει και το ξενοδοχείο Τhalassa για πιο ακριβές διακοπές.
Super markets, εκκλησία, φούρνοι, σχολή καταδύσεων, μαγαζάκια, ντισκοτεκ, Club κλειστό, κρεπερίς, σουβλατζίδικα.

Μετά τη γέφυρα Ρίου- Αντιρίου 1 ώρα και 45 λεπτά.
Από τη Λευκάδα 20 λεπτά.
Από την Πρέβεζα 35 λεπτά.

http://www.paleros.gr/photos.php?view=thumbnailList&category=3

http://www.paleros.gr/photos.php?view=thumbnailList&category=2

http://images.google.gr/images?hl=el&q=%CF%80%CE%AC%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%BF%CF%82&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi

melissoula
08-10-09, 16:06
εμεις πηγαμε Ναυπλιο και περασαμε καταπληκτικα

Μέλι
03-01-10, 16:16
καλησπερα και καλη χρονια!! Ειμαι καινουρια στο φορουμ αν και αρκετες φορες εχω ενημερωθει από το site για θεματα που με αφορουν Εχω ενα κοριτσακι 17 μηνων.Το καλοκαιρι λογω επαγγελματος δεν εργαζομαι.Σκεφτομουν να νοικιασω καποιο σπίτι κοντά στη θάλασσα με τη σεζόν και όχι με ημερησια χρέωση.Θα ήθελα να βρίσκεται σε κοντινη αποσταση από την Αθήνα (μεχρι 2 ωρες). Εχετε κατι να μου προτείνετε;

xelonaki
07-03-10, 02:32
Κορίτσια καλημέρα,

φέτος θα πάμε πρώτη φορά με τον μπέμπη μας καλοκαιρινές διακοπές, θα είναι 1 και κάτι και θέλω να το χαρούμε πολύ.:D
Θέλω να πάμε σε ένα ωραίο νησάκι, και θέλω να βρώ ενοικιαζόμενα δωμάτια που να είναι μπροστά σε παραλία (που να μπορείς να κολυμπήσεις).
Δε με νοιάζει να είναι πολυτελές απλά να έχει τα βασικά (κουζινάκι, air condition, ψυγείο) να έχει βεράντα στη θάλασσα και να είναι καθαρό.

Πιστεύω πως με το μωρό θα μας βολέψει να είναι η θάλασσα μπορστά στα πόδια μας και να μη τρέχουμε με πόσα συμπράγκαλα με αυτοκίνητο βγάλε βάλε μέσα στη ζέστη. Βέβαια, θα πάμε και στις υπόλοιπες παραλίες του νησιού (είμαι τύπος που δεν κάθομαι σε ένα σημείο όταν πάω διακοπές) αλλά θα μας βολέψει έτσι νομίζω, όποτε θέλουμε μπανάκι να πεταγόμαστε:).

Για πείτε εμπειρίες, αναμνήσεις και εντυπώσεις! Προτείνετε νησί και δωμάτια (για να μη γίνει διαφήμιση όσον αφορά στα ξενοδοχεία στείλτε πμ) Ευχαριστώ πολύ

Morchelina
07-03-10, 11:00
Στην Πάρο στην παραλία του Κριού που είναι 2 χλμ από Παροικιά είχε δωμάτια πάνω στο κύμα. Δεν μεσολαβούσε δρόμος, ήταν ένα μεγάλο κτήμα που κατέληγε στη θάλασσα. Ωραία παραλία, ησυχία, τα δωμάτια ήταν basic αλλά καθαρά με κουζινάκι και περιποιημένα. Δεν μείναμε γιατί ψάχνοντας βρήκαμε στις Κολυμπήθρες και δεν είχαμε παιδιά αλλά σκέφτηκα ότι για παιδιά θα ήταν τέλεια. Πέρισυ τελευταία εβδομάδα του Ιουλίου τα είχε 70 και για εβδομάδα μας τα άφηνε 60.

Είχε και κάποια άλλα στην ίδια παραλία όλα με άμεση πρόσβαση στη θάλασσα αλλά πιο τσιμπημένα, 90-100 ευρώ. Πολύ βολικά και για το βράδυ, η Παροικιά ήταν ωραιότατη.

MARIAEVA
07-03-10, 11:49
πολύ ωραίο τόπικ, Χελωνάκι!
Με ενδιαφέρει και εμένα πάαααρα πολύ! Καμιά ιδέα για Τζια?
Επίσης, θα με ενδιέφερε και για περιοχές όπως Εύβοια κτλ.
Περιμένωωωωωω!!

katerinak
07-03-10, 11:53
πολύ ωραίο τόπικ, Χελωνάκι!
Με ενδιαφέρει και εμένα πάαααρα πολύ! Καμιά ιδέα για Τζια?
Επίσης, θα με ενδιέφερε και για περιοχές όπως Εύβοια κτλ.
Περιμένωωωωωω!!

ευβοια πηγα περυσι με μωρο 3,5 μηνων στο thalata στην α αννα διπλα στο καμπινγ. ειχε μια προσφορα γιατι ηταν πρωτη χρονια κ εβγαινε γι α1 εβδ 85 τη βραδια με πρωινο βραδινο κ ολα τελεια κ χλιδατα μεσα.η θαλασσα μπροστα μαζι με πισινα

MARIAEVA
07-03-10, 12:27
ευβοια πηγα περυσι με μωρο 3,5 μηνων στο thalata στην α αννα διπλα στο καμπινγ. ειχε μια προσφορα γιατι ηταν πρωτη χρονια κ εβγαινε γι α1 εβδ 85 τη βραδια με πρωινο βραδινο κ ολα τελεια κ χλιδατα μεσα.η θαλασσα μπροστα μαζι με πισινα

τελειαααααα!!
Μου αρέσει η Αγια Αννα, όταν ήμασταν φοιτητές πηγαίναμε πάντα μετά την εξεταστική του Ιουνίου στο κάμπινγκ!

mama-lia
07-03-10, 12:34
Πέρσι μέναμε στο Αρτεμίσιο και όταν πήγαμε στην Αγία Άννα είχε τέτοια κύματα πελώρια που ούτε εμείς τολμήσαμε να μπούμε μέσα στη θάλασσα. Μας είπαν ότι συχνά συμβαίνει αυτό.

dimpap
07-03-10, 13:03
Σκυρος κοριτσια ειναι κοντα στην Αθηνα και ειναι ενα υπεροχο και ησυχο νησι!Εχει αναπτιχθει παρα πολυ εχει και τα πονυ που θα ξετρελαθουν τα παιδια!Εγω ειμαι απο Κρητη και παω καθε καλοκαιρι εκει!!!!Αν θελετε λεπτομεριες ρωτηστε....

ravT
07-03-10, 14:20
Το καλοκαίρι που μας πέρασε δεν πήγαμε σε θάλασσα μιας και η μικρή ήταν 3 μηνών. Φέτος όμως που θα είναι 15-16 μηνών λέμε να πάμε. Καταγόμαστε από Ήπειρο και οι 2 και ξέρουμε καλά τις ομορφιές της. Γι αυτό και φέτος λέμε να πάμε Πρέβεζα αλλά αυτή τη φορά ψάχνω καταλυμα στην παραλία της καστροσυκιάς που είναι ότι πρέπει για τα παιδιά. Αν κάποια κοπέλα έχει τύχει να επισκεφθεί τη συγκεκριμένη περιοχή και έμεινε ευχαριστημένη από κάποιο κατάλυμα θα χαρώ να μου δώσει στοιχεία. Απαραίτητα κουζινάκι και να μη χρειάζεται μετακίνηση με αυτοκίνητο για την παραλία. Ευχαριστώ!

xelonaki
09-03-10, 02:12
maria eva, πήγαινα για 10 χρόνια με γονείς στην Εύβοια Ροβιές στο κοινοτικό κάμπινγκ. Ήταν μπροστά στη θάλασσα, υπέροχα αλλά πήραν πίσω την έκταση στρατιωτικοί. Εκεί έχει ανοίξει ένας πολύ ωραίος ξενώνας ελαιώνας νομίζω λέγεται και είναι μπροστά στη παραλία περίπου 50 μ. Το χωρίο Ροβιές δε λέει και τίποτα αλλά είναι για οικογενειακές διακοπές. Επίσης, είναι ωράια και στην Αγ. Άννα αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η παραλία γιατί είχε όλο άμμο και μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσεις θάλασσα. Έχει και κάμπινγκ πολύ ωράιο και με αρκετές εγκαταστάσεις για παιδιά, πισίνα, παιδική χαράκτλ.
Επίσης ωραίες περιοχές είναι τα Γιάλτρα, Πευκί, Λίμνη, Ωραιοί, Ήλια...γενικά η Β. Εύβοια είναι πολύ ωραία με ωραίς παραλίες και πράσινο. Επίσης το Μαρμάρι και η Κύμη είναι ωράια.

Δές και Πελοπόννησο αρκαδία και μεσσηνία είναι υπέροχα.

Κανένα νησάκι για μένα βρε παιδιά? Θέλω τα δωμάτια να είναι μπροστά στη θάλασσα:D:lol::lol::lol::D

MARIAEVA
09-03-10, 09:47
maria eva, πήγαινα για 10 χρόνια με γονείς στην Εύβοια Ροβιές στο κοινοτικό κάμπινγκ. Ήταν μπροστά στη θάλασσα, υπέροχα αλλά πήραν πίσω την έκταση στρατιωτικοί. Εκεί έχει ανοίξει ένας πολύ ωραίος ξενώνας ελαιώνας νομίζω λέγεται και είναι μπροστά στη παραλία περίπου 50 μ. Το χωρίο Ροβιές δε λέει και τίποτα αλλά είναι για οικογενειακές διακοπές. Επίσης, είναι ωράια και στην Αγ. Άννα αλλά προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η παραλία γιατί είχε όλο άμμο και μεγάλη διαδρομή μέχρι να φτάσεις θάλασσα. Έχει και κάμπινγκ πολύ ωράιο και με αρκετές εγκαταστάσεις για παιδιά, πισίνα, παιδική χαράκτλ.
Επίσης ωραίες περιοχές είναι τα Γιάλτρα, Πευκί, Λίμνη, Ωραιοί, Ήλια...γενικά η Β. Εύβοια είναι πολύ ωραία με ωραίς παραλίες και πράσινο. Επίσης το Μαρμάρι και η Κύμη είναι ωράια.

Δές και Πελοπόννησο αρκαδία και μεσσηνία είναι υπέροχα.

Κανένα νησάκι για μένα βρε παιδιά? Θέλω τα δωμάτια να είναι μπροστά στη θάλασσα:D:lol::lol::lol::D

Xelonaki, από αρκαδία είναι ο άντρας μου, και πέρσι πήγαμε Αστρος (λόγω μωρού και προχωρημένης εγκυμοσύνης) Καλά ήταν, αλλά φέτςο θέλω κάτι πιο extreme.
Σκεφτόμαστε να πάμε Αρμενιστλη, Χαλκιδική, που έιναι από τα μεγαλύτερα camping. Εχουμε ξανακάνει εκεί διακοπές (προ μωρών) και είναι πολύ σούπερ!
Αλλά θέλω και εγώ το νησάκι μου! Πείτε ρε παιδιάαααααααα

Morchelina
09-03-10, 10:41

Χελωνάκι σου έγραψα για Πάρο παραπάνω. Αν θες το όνομα στείλε πμ.

casperαki
25-03-10, 00:15
Εμεις πηγαινουμε Σιφνο.ΕΙναι μικρο νησακι αλλα ειδικα η περιοχη Φαρος ειναι οτι πρεπει για παιδια μιας και ειναι πολυ καθαρα και ρηχα.Δεν εχει πολλα πραγματα.Δηλαδη σε 2 μερες το εχεις μαθει απεξω ολο το νησι.Ειναι πιο ησυχα απο αλλα νησακια του αιγαιου και καθαρα προπαντων

Εχει στον Φαρο μια καφετερια την γοργονα που απο πανω εχουν και ενοικιαζομενα δωματια.Μπροστα ακριβως απο την παραλια.
Εχε ικαι πιο περα αλλα δωματια.Γυρω γυρω.Εμεις μειναμε σε ενα καλο προπερσυ οχι ακριβως μπροστα απο θαλασσα αλλα στα 100 150 μετρα...δηλαδη αν ηθελες να κανεις την αναγκη σου πηγαινες τρεχωντας στο δωματιο!!!!μισο να ψαξω να βρω το σαιτ

MARIAEVA
25-03-10, 00:24
εμείς τελικά αποφασίσαμε να πάμε Χαλκιδική, στον Αρμενιστή! Το ξέρετε το camping?
Είναι τεράστιο, έχει πολλές ανέσεις, καταπληκτική παραλία, παιδική χαρά, παιδαγωγούς που μαζεύουν τα πιτσιρίκια για παιχνίδι κτλ, εστιατόριο, σινεμά.......
Θα κλείσουμε bungalows και θα είμαστε όλη τη μέρα (λέμε τώρα) στην παραλία. Επειδή λίγο - πολύ είναι οικογενειακό Camping, οι περισσότεροι αφήνουν ξαπλώστρες, ομπρέλες, σωσίβια, παιχνίδια κτλ στην παραλία μόνιμα, οπότε θα παιρνουμε τα μωρά μας αγκαλιά, τις πετσέτες μας στο χέρι και βουρ στη θάλασσα!
Μας βολεύει γιατί θα ξεκινήσουμε τις διακοπές μας το 15 Αύγουστο στις Πρέσπες (στο χωρίό μου), θα πάμε Χαλκιδική, στις 21 Αυγούστου έχουμε γάμο στη Σαλόνικα κια μετλα ξαναγυρναμε για μια εβδομάδα Χαλκιδική!
Δε βλέπω την ώρα!

casperαki
25-03-10, 00:26
http://www.e-sifnos.com/Sifnos_hotels-rooms/faros/gorgona/gorgona-rooms.htm

αυτο εινα πανω στην παραλια αλλα δεν ξερω πως ειναι τα δωματια δεν εχω παει.Μονο στην καφετερια εκει ξημεροβραδιαζομασταν λογω παραλιας.

http://www.sifnosvillamaria.gr/Accommodation.htm

αυτο ειναι που μενουμε παντα

Χαρά-Μαρία
25-03-10, 18:21
casperaki εκει μενουμε κι εμεις οταν παμε Σιφνο! Λες να ειμασταν γειτονες χα χα
Το συνιστω σε ολους παντως.

MITSI2
14-04-10, 16:02
γεια σας και απο μενα..:-P
φετος και εμεις θα παμε διακοπες πρωτη φορα με το ζουζουνοκαμπυλο μας που ειναι 19 μηνων τωρα...:p
εχω αρχισει και ρωταω απο τωρα να μαθω που θα μπορουσαμε να παμε..
θελω πολλα βεβαια..
και να ειναι σχετικα οικονομικα..
με παραλιες καταλληλες για παιδια(οχι κοτρονες)
με σπιτακι-δωματιο κοντα στην θαλασσα
οχι σε νησι
στην αρχη ελεγα ευβοια που ειναι κοντα αρα δεν απεχουμε πολυ απο νοσοκομεια(μακρυα απο μας)
μου ειπαν για αμαρυνθο αγια αννα και αγιο γεωργιο

και μετα μου δωσανε ιδεα για μεσσηνια
και συγκεκριμενα Στουπα και φοινικουντα
ουτε που ηξερα (ειμαι λιγο αγεωγραφητη,ντροπη μου:oops:)
ειναι καπως μακρια αλλα εχει νοσοκομειο στην καλαματα αμμωδη παραλιες και μου ειπαν και σχετικα οικονομικα

εσεις τι λετε?
εχετε παει? θετικα και αρνητικα?
εχετε να μου προτεινετε κατι?
δωματια ισως?
αχ βοηθηστε με!!!!!!;)

Morchelina
14-04-10, 18:40
Εμείς είχαμε μείνει ένα χλμ πριν τη Φοινικούντα στα Blue Houses http://67.225.156.252/~finikund/index.php?option=com_content&task=view&id=24 στα σπιτάκια που είναι στη θάλασσα και όχι στις μεζονέτες που είναι πιο εσωτερικά και θες αυτοκίνητο. Η θάλασσα καταπληκτική, τα σπιτάκια αν και δεν ήταν καινούρια πολύ περιποιημένα και ήσυχα, μπάρμπεκιου στον κήπο. Το χωριό είναι δίπλα αλλά έχει πιο πολύ στριμωξίδι. Έχουν και θέα στη θάλασσα εκτός και αν χτίστηκε το χωράφι μπροστά τους.

Η Στούπα πολύ ωραία αλλά η ωραία παραλία της Καλογριάς έχει πολύ κόσμο, ξαπλώστρες στη σειρά μέχρι τη θάλασσα, πολλούς ξένους, πήχτρα.

alphae
15-04-10, 10:18
Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για Αμουλιανή. Κάνει για παιδάκια΄; Που μπορούμε να μείνουμε; Πως είναι η Θάλασσα;

MITSI2
15-04-10, 15:42
Εμείς είχαμε μείνει ένα χλμ πριν τη Φοινικούντα στα Blue Houses http://67.225.156.252/~finikund/index.php?option=com_content&task=view&id=24 (http://67.225.156.252/%7Efinikund/index.php?option=com_content&task=view&id=24) στα σπιτάκια που είναι στη θάλασσα και όχι στις μεζονέτες που είναι πιο εσωτερικά και θες αυτοκίνητο. Η θάλασσα καταπληκτική, τα σπιτάκια αν και δεν ήταν καινούρια πολύ περιποιημένα και ήσυχα, μπάρμπεκιου στον κήπο. Το χωριό είναι δίπλα αλλά έχει πιο πολύ στριμωξίδι. Έχουν και θέα στη θάλασσα εκτός και αν χτίστηκε το χωράφι μπροστά τους.

Η Στούπα πολύ ωραία αλλά η ωραία παραλία της Καλογριάς έχει πολύ κόσμο, ξαπλώστρες στη σειρά μέχρι τη θάλασσα, πολλούς ξένους, πήχτρα.

καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...
είδα τα σπιτάκια και μου άρεσαν πολύ και εσωτερικά γιατί είναι ευρύχωρα που είναι καλό για να αλωνίζει η κορούλα μου αλλά και εξωτερικά γιατί από ότι είδα έχει μεγάλο κήπο άρα μπορεί να τρέχει ανενόχλητη
δεν με πειράζει να είναι παλιά..
αν δεν σε κουράζω ήθελα να σε ρωτήσω
1)αν θυμάσαι το κόστος,
2) απο θεμα καθαριοτητας
3)ποσό απέχει από την πόλη δηλ.πρεπει να πάρεις αμάξι για να πας και επίσης η φοινικουντα αξίζει και για τους γονείς?(δηλ.το βραδύ να κάτσεις να πιεις ένα ποτάκι με το παιδί στο καρότσι ή να πας περιπατο κτλ
και τελευταίο
μου είπαν ότι για την στουπά έχει παρά πολλές στροφές μετά την Καλαμάτα και έχω αρχίσει και την αποκλείω γιατί η μικρή είναι ευαίσθητη σε αυτό το θέμα έτσι είναι και φοινικουντα?

Morchelina
15-04-10, 16:58
[QUOTE=MITSI2;1533355]καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου...
είδα τα σπιτάκια και μου άρεσαν πολύ και εσωτερικά γιατί είναι ευρύχωρα που είναι καλό για να αλωνίζει η κορούλα μου αλλά και εξωτερικά γιατί από ότι είδα έχει μεγάλο κήπο άρα μπορεί να τρέχει ανενόχλητη
Nαι είναι δίχωρα με ευρύχωρη κουζίνα/καθιστικό και μπαλκόνι με θέα στη θάλασσα
δεν με πειράζει να είναι παλιά..
Δεν θα τα έλεγα παλιά αλλά τουλάχιστον 15ετίας τώρα
αν δεν σε κουράζω ήθελα να σε ρωτήσω
1)αν θυμάσαι το κόστος,
Πήγαμε το 2004 και μέχρι τις 31/6 δίναμε 40 ευρώ και μετά 60, μείναμε μία εβδομάδα. Οι μεζονέτες ήταν 40 ευρώ ολοκαίνουργιες αλλά θέλαν αυτοκίνητο και είχαν εσωτερική σκάλα, δεν είχαν κήπο, κλπ.
2) απο θεμα καθαριοτητας
Τέλεια, η ιδιοκτήκτρια μένει σε ένα από αυτά
3)ποσό απέχει από την πόλη δηλ.πρεπει να πάρεις αμάξι για να πας
1χλμ, πηγαίναμε με τα πόδια αλλά και με αμάξι για ψώνια. Είναι στη μεγάλη παραλία ανατολικά της Φοινικούντας η οποία ήταν υπέροχη, με ζεστή θάλασσα (γιατί στη δυτ. Μεσσηνία πέφτανε σαγόνια από το κρύο), απέραντη αμμουδιά και πολύ ήσυχη.
και επίσης η φοινικουντα αξίζει και για τους γονείς?(δηλ.το βραδύ να κάτσεις να πιεις ένα ποτάκι με το παιδί στο καρότσι ή να πας περιπατο κτλ
Η Φοινικούντα δεν είναι τόσο γραφική ούτε κοσμοπολίτικη αλλά είναι ήσυχη και περιέργως για εμάς είχε αρκετή κίνηση για εκείνη την περίοδο γιατί είχε ξένους τουρίστες που κατεβαίνανε με τσάρτερ στην Καλαμάτα και είχαμε μάλιστα δυσκολευτεί να βρούμε και κατάλυμμα. Εμείς τη χρησιμοποιήσαμε ως ορμητήριο για να πάμε Μεθώνη, Πύλο, Κορώνη. Μαγαζιά έχει αρκετά. Και βόλτα είχε όπως επίσης και κόσμο κυρίως οικογένειες.
και τελευταίο
μου είπαν ότι για την στουπά έχει παρά πολλές στροφές μετά την Καλαμάτα και έχω αρχίσει και την αποκλείω γιατί η μικρή είναι ευαίσθητη σε αυτό το θέμα έτσι είναι και φοινικουντα?

Δες η απόσταση Καλαμάτα-Φοινικούντα δεν είναι λίγη και κάνεις αρκετή ώρα γιατί περνάς από πολλούς οικισμούς και όταν αφήνεις την ανατολική πλευρά του ποδιού και πηγαίνεις δυτικά έχει και στροφές. Η Στούπα αν και έχει πιο πολλές στροφές νομίζω είναι πιο κοντά στην Καλαμάτα. Καρδαμύλη, Στούπα ήταν υπέροχα μέρη αλλά αρχές Ιουλίου η Στούπα είχε πολύ κόσμο, φαντάζομαι αργότερα θα γίνεται χαμός.

Πιο κοντά στην Καλαμάτα είναι η Κορώνη που επίσης μας άρεσε ως πιο γραφική και έχει και ωραία παραλία. Αλλά όπως εγραψα πήγαμε αρχή σεζόν και παντού ωραία ήταν.

Morchelina
15-04-10, 17:08
Και εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για Αμουλιανή. Κάνει για παιδάκια΄; Που μπορούμε να μείνουμε; Πως είναι η Θάλασσα;

Δεν έχω πάει αλλά ξέρω ότι είναι μία απέραντη πισίνα με ρηχές αμμουδερές ζεστές θάλασσες, τέλεια για παιδιά. Πάω κάθε χρόνο Χαλκιδική αλλά βαριέμαι το καραβάκι για Αμμουλιανή γιατί πρέπει να φτάσεις σχεδόν Ουρανούπολη και μέχρι να φτάσω εκεί σταματώ σε άλλες εκατό υπέροχες παραλίες. Επίσης τα νησιά της Μακεδονίας, Αμμουλιανή και Θάσος, ως δύο τον αριθμό φουλ σεζόν βουλιάζουν από κόσμο.

MITSI2
15-04-10, 17:48
Morchelina δεν έχω λογια.. είσαι κατοτοπιστηκοτατη….

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες

Από ότι είδα είσαι από Καρπενήσι
η καταγωγή μου είναι από κει από ένα χωριό πιο έξω Μαραθιας λεγεται.. πήγαινα όταν ήμουνα παιδί
Να σαι καλα!!:D:smile:

marigoulio
15-04-10, 23:37
γεια σας!!!πολυ ωραια ειναι η μηλος!βεβαια δεν ειναι ολες οι παραλιες ευκολα προσβασιμες!ομως εχει πολυ καθαρα νερα!και πολυ καλες τιμες!

Morchelina
15-04-10, 23:41
Morchelina δεν έχω λογια.. είσαι κατοτοπιστηκοτατη….

Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες

Από ότι είδα είσαι από Καρπενήσι
η καταγωγή μου είναι από κει από ένα χωριό πιο έξω Μαραθιας λεγεται.. πήγαινα όταν ήμουνα παιδί
Να σαι καλα!!:D:smile:

Ωραίος ο Μαραθιάς, γραφικός και παραδοσιακότατος. Την ξέρεις αυτήν την ιστοσελίδα; http://www.evrytania.eu/D.Fragistas/Marathias1.htm
Έχει καταπληκτικές φωτογραφίες.

MITSI2
16-04-10, 09:31
πωπω Morchelina υπεροχες φωτογραφιες...ειδα το σχολειο του χωριου που ηταν ξενωνας και μεναμε εκει...ημουν παιδι αλλα εχω καποιες εικονες πολυ εντονες μεσα μου λες και ηταν χθες..θελω πολυ να ξαναπαω..
σε ευχαριστω!θα τις δειξω και στον πατερα μου που ειναι το χωριο του θα χαρει πολυ :p

alphae
16-04-10, 10:02
Θέλω και εγώ πληροφορίες για Αμουλιανη και ΄πληροφορίες για διαμονή αν γνωρίζει κάποιος. Κάνει για οικογένεια με μωρό;

maria- elpida
16-04-10, 10:22
Morchelina,
καλημερα απο την ομορφη μεσσηνια
για την μανη που περιεγραψες, χαιρομαι που σου αρεσε, ειναι ο τοπος καταγωγης μου..:D:D:D
πραγματικα ειναι πολυ ωραιες και οι δυο πλευρες της Μεσσηνιας.

MITSI2
16-04-10, 11:58
Morchelina,
καλημερα απο την ομορφη μεσσηνια
για την μανη που περιεγραψες, χαιρομαι που σου αρεσε, ειναι ο τοπος καταγωγης μου..:D:D:D
πραγματικα ειναι πολυ ωραιες και οι δυο πλευρες της Μεσσηνιας.

maria- elpida καλημερα και απο μενα..
μια που απο κει καταγεσαι εχεις να μου δωσεις πληροφοριες και να μου προτεινεις περιοχη που θα ηταν καλυτερα να παμε με το παιδι?

iro
16-04-10, 22:01
http://www.e-sifnos.com/Sifnos_hotels-rooms/faros/gorgona/gorgona-rooms.htm

αυτο εινα πανω στην παραλια αλλα δεν ξερω πως ειναι τα δωματια δεν εχω παει.Μονο στην καφετερια εκει ξημεροβραδιαζομασταν λογω παραλιας.

http://www.sifnosvillamaria.gr/Accommodation.htm

αυτο ειναι που μενουμε παντα

Μια χάρη όπου όποιους ξέρουν για το villa maria:

Πόση απόσταση είναι η θάλασσα; Πόσα λεπτά περπάτημα είναι η θάλασσα;

Έχω ζητήσει κράτηση για το διαμέρισμα 7 - αξίζει;

marigoulio
17-04-10, 23:06
καλησπερα σε ολους!ξερει κανει αν ειναι καλα στη ναξο?με το μωρο εννοειται!ειναι 4 μν.αρχες ιουνη!αν καποιος θελει πληροφοριες γα διακοπες ρεθυμνο και ειδικα ρεθυμνο θα βοηθησω!;)

alphae
18-04-10, 15:03
Γεα σας παιδια εγώ ψάχνω για διακοπές όμως βόρεια κανείς μήπως έχει να προτείνει κάτι Σκίαθο όμως κοντά στη θάλασσα και καταλληλο για παιδιά; Ξενοδοχείο συγκρότημα οτιδήποτε καλό!

Lucy
19-04-10, 11:51
καλησπερα σε ολους!ξερει κανει αν ειναι καλα στη ναξο?με το μωρο εννοειται!ειναι 4 μν.αρχες ιουνη!αν καποιος θελει πληροφοριες γα διακοπες ρεθυμνο και ειδικα ρεθυμνο θα βοηθησω!;)

Μου άρεσε πολύ η Νάξος. Πήγαμε όταν η μικρή ήταν 10 μηνών. Μείναμε στην χώρα κοντά στην παραλία του Αγ.Γεωργίου.

Εγώ που να πάω φέτος με 2 μωρά? Έλεγα να αποφύγω να ταξιδέψω με πλοίο, αλλά δεν υπάρχει κάτι στην ηπειρωτική Ελλάδα που να μου αρέσει ιδιαίτερα. Σκεφτόμουν για Εϋβοια ή Πελοπόννησο αλλά δεν έχω βρει κάτι ιδιαίτερο. Καμιά ιδέα?

efitsa
19-04-10, 12:12
εγω θα βλογησω τα γενια μου(χαχα!)
και θα σας πω οτι το λιτοχωρο πιεριας , ειναι ενας υπεροχος προορισμος !
συνδυαζει βουνο κ θαλασσα-ειναι χτισμενο στους προποδες του ολυμπου- και ενδυκνειται για πεζοποριες στο φοβερο φαραγγι του εννιπεα, θα δοκιμασετε απιστευτα φαγητα, κ φυσικα δεν θα σκασετε και απο τη ζεστη , μιας κ το κλιμα ειναι οσο πρεπει δροσερο τα καλοκαιρια!:D

MARIAEVA
22-04-10, 20:27
Για δώστε ρε κορίτσια καμία ιδέα για διακοπές προς Βόρεια ελλάδα, Χαλκιδική κτλ γιατί οι δ ακοπές μας στον Αρμενιστλη ναυάγησαν, μιας κ δε βρήκαμε διαθέσιμη τροχοβίλα να νοικιάσουμε........

TARA
22-04-10, 20:40
Εγώ που να πάω φέτος με 2 μωρά? Έλεγα να αποφύγω να ταξιδέψω με πλοίο, αλλά δεν υπάρχει κάτι στην ηπειρωτική Ελλάδα που να μου αρέσει ιδιαίτερα. Σκεφτόμουν για Εϋβοια ή Πελοπόννησο αλλά δεν έχω βρει κάτι ιδιαίτερο. Καμιά ιδέα?

Να αποφυγεις το πλοιο! Περσι ειχαμε παει στη Τζια, μια ωρα ολη κι ολη το ταξιδι, και μας εβγαλε την ψυχη ο γιος μου! Στην επιστροφη ειχε και μποφορ, και ετρεχε πανω κατω, λες και ειχε καταπιει μπαταριες!:shock:
Στη Λευκαδα μπορειτε να πατε, που δε χρειαζεται πλοιο, για πιο κοντα, εμεις ειχαμε παει Βορεια Ευβοια πριν 3 χρονια, στις Ροβιες, και ηταν πολυ καλα. Προπερσι ειχαμε παει στην Αιγινα, και επισης περασαμε καλα. Φετος δεν ξερω τι θα κανουμε κι εμεις.

Για δώστε ρε κορίτσια καμία ιδέα για διακοπές προς Βόρεια ελλάδα, Χαλκιδική κτλ γιατί οι δ ακοπές μας στον Αρμενιστλη ναυάγησαν, μιας κ δε βρήκαμε διαθέσιμη τροχοβίλα να νοικιάσουμε........

Στον Αρμενιστη στη Χαλκιδικη φανταζομαι εννοεις. Η Σιθωνια ειναι ολα τα λεφτα!

Morchelina
22-04-10, 23:17

Τρανή Αμμούδα ή Λιβροχιό πριν τον όρμο Παναγιάς (δίπλα είναι) http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm. Για μένα από τις καλύτερες και πιο προσβάσιμες, σχετικά οικονομικά και εξαιρετική για οικογένειες, ησυχία και χωρίς το χτίσιμο και το συνωστισμό. Είναι πάνω πάνω στο 2ο πόδι (Σιθωνία) από τη μεριά που κοιτάει το τρίτο, όταν φυσάει πας από την άλλη μεριά στην Καλογριά πριν το Μαρμαρά και δεν χάνεις ποτέ μπάνιο. 10 λεπτά από τη Νικήτη για high life. 5 λεπτά από άλλη τοπ τοπ εξαιρετική παραλία πισίνα Λαγονήσι http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/lagonisi_g.htm όπου όμως τα καταλύματα είναι δυσεύρετα και αλμυρά. 10 λεπτά από Καρύδι Βουρβουρούς, κλπ. Οι θάλασσες πάντα ζεστές ακόμη και τον Ιούνιο.

Έλεος, όλοι οι Αθηναίοι που ξέρω πάνε Μαρμαρά και μετά λένε σιγά το 2ο πόδι :confused::confused:.

Morchelina
22-04-10, 23:22
Αχ τώρα που τις είδα και εγώ εκεί θα πάω φέτος. Βαρέθηκα τα πειράματα, πολύ κρύες βρε παιδιά είναι αλλού οι θάλασσες.

Και μερικές ακόμη φωτο από Βουρβουρού και εννούμε Καρύδι και όχι τη λιμνοθάλασσα της Βουρβουρούς που είναι τα ξενοδοχεία http://www.halkidiki.com/vourvourou/karidi_g.htm, έχω κοιμηθεί βράδυ με πετσέτα, σε γιαπί, με αστραπόβροντα.

Όταν γεμίζει το Καρύδι παραδίπλα http://www.halkidiki.com/vourvourou/fava_g.htm

Σ/Κ μην πάτε σε αυτές τις δύο θα είναι όλη η Θεσσαλονίκη. Και πως να μην είναι, πολύ καλύτερες από τις Κολυμπήθρες της Πάρου και πας τελείως ανέξοδα.

TARA
23-04-10, 09:11
Τρανή Αμμούδα ή Λιβροχιό πριν τον όρμο Παναγιάς (δίπλα είναι) http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm. Για μένα από τις καλύτερες και πιο προσβάσιμες, σχετικά οικονομικά και εξαιρετική για οικογένειες, ησυχία και χωρίς το χτίσιμο και το συνωστισμό. Είναι πάνω πάνω στο 2ο πόδι (Σιθωνία) από τη μεριά που κοιτάει το τρίτο, όταν φυσάει πας από την άλλη μεριά στην Καλογριά πριν το Μαρμαρά και δεν χάνεις ποτέ μπάνιο. 10 λεπτά από τη Νικήτη για high life. 5 λεπτά από άλλη τοπ τοπ εξαιρετική παραλία πισίνα Λαγονήσι http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/lagonisi_g.htm όπου όμως τα καταλύματα είναι δυσεύρετα και αλμυρά. 10 λεπτά από Καρύδι Βουρβουρούς, κλπ. Οι θάλασσες πάντα ζεστές ακόμη και τον Ιούνιο.

Έλεος, όλοι οι Αθηναίοι που ξέρω πάνε Μαρμαρά και μετά λένε σιγά το 2ο πόδι :confused::confused:.

Αχ συμφωνω μαζι σου σε ολα, αλλα μεγαλο ταξιδι για να πας με 2 μικρα. Ολα τα μερη που θα΄θελα να παω διακοπες, ειναι πολυ μακρια (Χαλκιδικη, Σαμοθρακη, Ικαρια, Κρητη, Σκοπελος...).

Morchelina
23-04-10, 10:06
Σαμοθράκη; Συγγνώμη δεν θα πάρω. Μέρος που δεν έχει καλές θάλασσες δεν πάω. Όσοι γνωστοί μου πήγαν σπάσαν το αυτοκίνητο από τους κατσικόδρομους για να βρουν ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ που ήταν μόνο κροκάλες.. Αν θέλω βουνά και νερά καλοκαιριάτικα έχω και εδώ. ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΗ. Καλύτερα να πάω Λήμνο αλλά μου είπαν οι θάλασσες είναι παγωμένες.

Χαλκιδική πάντως πας με το αμαξάκι σου και γλυτώνεις το ναύλο. Η διαφορά θα είναι κανά 300 ευρώ. Αρκεί να μην μετακινηθείς Π/Σ/Κ γιατί βουλιάζει. Μόνο καθημερινές ή να φθάσεις εκεί Κυριακή απόγευμα που θα είναι όλη η κίνηση από απέναντι.

Nefelirene
23-04-10, 11:22
;-)καλησπερα σε ολους!ξερει κανει αν ειναι καλα στη ναξο?με το μωρο εννοειται!ειναι 4 μν.αρχες ιουνη!αν καποιος θελει πληροφοριες γα διακοπες ρεθυμνο και ειδικα ρεθυμνο θα βοηθησω!;)

Καλημέρα εγώ είχα πάει το περσινό καλοκαίρι με την μικρή 18μηνών περίπου .Δεν ξεκόλαγε απο την παραλία με τα κουβαδάκια και την άμμο.
Μέναμε Αγ.Προκόπη αλλά το πρωί βούλιαζε απο ¨κόσμο¨και τριγυρνάγαμε σε άλλες παραλίες, πολύ ωραίο φαγητό σχετικά οικονομικά μπορώ να πώ ήταν και πολύ ωραίο το ενοικιαζόμενο μας με ωραία βεράντα και ένα πολυκουζινάκι για το γάλα κτλ.Βέβαια εσένα θα είναι πολύ μωράκι και δεν θα κάνει μπάνιο αλλά μπορέι να ατενίζει την Θάλασσα.:wink:
Πάντως η δικίά μου το καταυχαριστήθηκε ακόμα τραγουδάει " Στην Πάρο και στην Νάξο" αφού μέχρι στον Κόυρο ανέβηκε και βγάλαμε photo.

Titi_S
23-04-10, 11:32
Εμείς πηγαίνουμε στη Φοινικούντα, κοντά στη Μεθώνη και Πύλο στο νομό Μεσσηνίας, στην Πελοπόννησο.
Έχει πολύ όμορφες και καθαρές παραλίες, οικονομικά ξενοδοχεία, μάλιστα τα τελευταία χρόνια έχουν χτιστεί και πολλά καινούργια. Καλό φαγητό, ησυχία, δεν έχει πολυκοσμία, και γενικά ενδείκνυται για οικογένειες.
Τον Αύγουστο είναι γεμάτη με Γερμανούς τουρίστες σε οικογένειες.
Αυτά.

Mirsini77
23-04-10, 13:43
Σκεφτομαστε να παμε Φοινικουντα, ειδα κατι δωματια στους Χρανους. Ειναι καλα ? Αν ξερει κανεις απο εκει μπορει να με κατατοπισει? Σκεφτομαστε να κλεισουμε νωρις για να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη. Τι τιμες εχουν για Αυγουστο?

Titi_S
23-04-10, 14:08
Σκεφτομαστε να παμε Φοινικουντα, ειδα κατι δωματια στους Χρανους. Ειναι καλα ? Αν ξερει κανεις απο εκει μπορει να με κατατοπισει? Σκεφτομαστε να κλεισουμε νωρις για να μην τρεχουμε τελευταια στιγμη. Τι τιμες εχουν για Αυγουστο?

Μέσα στη φοινικούντα δεν θα το σύστηνα, γιατί έχει αρκετή ζέστη. Στον δρόμο όμως που πάει προς Μεθώνη υπάρχουν ωραιότατα ξενοδοχεία, μερικά μάλιστα προσφέρουν και πλυντήριο...
Δες κι εδώ
http://www.messinia-guide.gr

xelonaki
26-04-10, 02:03
Κι εγώ για Νάξο έχω ακούσει καλά λόγια, οικογενειακά και τέτοια αλλά θέλω ένα νησί όχι πολύ μεγάλο όχι πολύ μακριά και γραφικό. Ά! και να έχει δωμάτια πάνω στη θάλασσα. Πολλά ζητάω!??:cry:

mariaeva κι εγώ απο Αρκαδία είμαι, Λεωνίδιο - Τσιτάλια. Εμείς λέμε και για Κύθηρα αλλά έχει δωμάτια στη θάλασσα? Απ'ότι είδα είναι πολύ γραφικά με όμορφα δωμάτια αλλά δεν είχε πάνω στη θάλασσα απ'όσο έψαξα.
Πείτε ιδέες...

MITSI2
29-04-10, 13:05
Εμείς πηγαίνουμε στη Φοινικούντα, κοντά στη Μεθώνη και Πύλο στο νομό Μεσσηνίας, στην Πελοπόννησο.
Έχει πολύ όμορφες και καθαρές παραλίες, οικονομικά ξενοδοχεία, μάλιστα τα τελευταία χρόνια έχουν χτιστεί και πολλά καινούργια. Καλό φαγητό, ησυχία, δεν έχει πολυκοσμία, και γενικά ενδείκνυται για οικογένειες.
Τον Αύγουστο είναι γεμάτη με Γερμανούς τουρίστες σε οικογένειες.
Αυτά.

Titi_S καλημερα!!μηπως εχεις να μας προτεινεις καποιο συγκεκριμενο καταλυμα που μπορει να εχεις παει και εσυ?

MUMSOFIA
29-04-10, 14:31
Σκυρος κοριτσια ειναι κοντα στην Αθηνα και ειναι ενα υπεροχο και ησυχο νησι!Εχει αναπτιχθει παρα πολυ εχει και τα πονυ που θα ξετρελαθουν τα παιδια!Εγω ειμαι απο Κρητη και παω καθε καλοκαιρι εκει!!!!Αν θελετε λεπτομεριες ρωτηστε....

Θέλω πληροφορίες για το μέρος και αν έχεις να μας συστήσεις κανένα κατάλημμα ..

Στειλε μου πμ για να μην θεωρηθει διαφήμιση

aggeliki87
05-05-10, 14:28
geia sas koritsia mallon egw eimai apo tis tuxeres
o pateras mou einai apo Tyro arkadias, teleio meros gia diakopes pentakathares paralies, isixia kai idaniko gia paidakia ama pate tha me thimithite :p i mama mou einai apo preveza epeisis teleia, o antras mou apo kriti ekei zoun ta petherika mou kai egw me ton antra mou menoume ton teleutaio xrono zakintho (tin opoia den proteinw to logo ton exw anaferei se allo post) proteinw anepifilakta epeisis to rethymno i kaliteri poli stin ellada kata ti gnwmi mou, na pw oti to patriko mou einai sti korintho i opoia einai kali gia mini exormisis apo athina ouf ta pa ola kai sas trellana xaxaxaxa
emeis fetos de tha pame diakopes giati augousto prwta o theos genname:p
opoia pliroforia gia ta para panw tha xarw na ti moirastw mazi sas

MARIAEVA
05-05-10, 15:11
Ωραία επίσης είναι στο Δρέπανο, ένα τουριστικό χωριό 10 χλμ από Ναύπλιο.
Εχει τεραστια παραλία με κάμπινγκ και ξενοδοχεία κατά μήκος, προορισμός για οικογένειες.
Πολύ όμορφα.

videxr
05-05-10, 17:26
ΕΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΓΙΑ ΕΥΒΟΙΑ, ΠΡΟΤΕΙΝΩ : www.clubagianna.gr (http://www.clubagianna.gr)
ΙΔΑΝΙΚΟ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ, ΙΣΩΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΕΣ....

MITSI2
06-05-10, 10:27
geia sas koritsia mallon egw eimai apo tis tuxeres
o pateras mou einai apo Tyro arkadias, teleio meros gia diakopes pentakathares paralies, isixia kai idaniko gia paidakia ama pate tha me thimithite :p ......

καλημερα να σε ρωτησω κατι θα ηθελα..
επειδη κοιταξα στο internet και μου αρεσε σαν προορισμος γιατι απο οτι ειδα ειναι και οικονομικα τα ξενοδοχεια
εχει κατι στο χωριο αυτο που μπορεις να κανεις βολτες το απογ. ή το βραδυ να πας για ενα ποτο με το παιδι στο καροτσι...
κοινως θα βαρεθουμε ;-) πιστευεις?γιατι δεν εχουμε και την δυνατοτητα για πολλες μετακινησεις με το αυτοκινητο συνεχεια σε διπλανα χωρια οποτε θελουμε να εχει και κατι το μερος που θα παμε....:shock:
πολλα ζηταω ε? χαχα!!!

alphae
07-05-10, 11:22
Ρώτησα για Αμμουλιανή και μου είπαν τα καλύτερα για οικογένειες με παιδιά. Θα σας στείλω και το λινγκ για τα εμοικιαζόμενα που βρήκα. Βέβαια η πρόσβαση είναι λίγο μπελας μου είπαν, το καραβάκι μικρό και αν σέρνεις και καρότσι λίγο δύσκολο. Όμως αν επιλέξουμε να πάμε εποχή που δεν γίνεται χαμός είναι πολύ όμορφα και η θαλασσα πολύ ωραία και κατάλληλη για παιδιά.

aggeliki87
07-05-10, 12:20
καλημερα να σε ρωτησω κατι θα ηθελα..
επειδη κοιταξα στο internet και μου αρεσε σαν προορισμος γιατι απο οτι ειδα ειναι και οικονομικα τα ξενοδοχεια
εχει κατι στο χωριο αυτο που μπορεις να κανεις βολτες το απογ. ή το βραδυ να πας για ενα ποτο με το παιδι στο καροτσι...
κοινως θα βαρεθουμε ;-) πιστευεις?γιατι δεν εχουμε και την δυνατοτητα για πολλες μετακινησεις με το αυτοκινητο συνεχεια σε διπλανα χωρια οποτε θελουμε να εχει και κατι το μερος που θα παμε....:shock:
πολλα ζηταω ε? χαχα!!!

μιτσι μου εγω σα μερος το λατρευω γιατι εχω μεγαλωσει εκει, ειναι οι συγγενεις μου κτλ
σαν ομορφια ειναι απιστευτα και εχει μεροι γυρο γυρο να σου προτεινω αλλα απ οτι λες δε θες μετακινησεις
τελος παντων στην παραλια θα βρειτε πολλα υσιχα μπαρακια οπου θα μπορειτε να κατσετε με το μικρουλι σας χωρις προβλημα, προτεινω το καφε μπαλκονι, ρωτηστε και θα σας πουν εχει ομορφη θεα ειδικα αν πετυχεται πανσελληνο:p
να σου πω οτι το χωριο χωριζεται σε τρια μερη εμενα το σπιτι μου ειναι στην πανω πλευρα που ειχε μαγικη θεα, ολοι ομως οι τουριστες μενουν κατω στην παραλια γιατι μονο εκει εχει ξενοδοχεια, προτεινω παντος να πατε και στην πανω γειτονια να δειτε τη θεα:p
να επισκευτιτε το μοναστηρι του αι- γιωργη ειναι πολυ ομορφα!!
να τονισω οτι οι παραλιες ειναι πεντακαθαρες, τα νερα διαφανα βλεπεις τ:p βοτσαλα αλλα αρκετα βαθιες, προτεινω το ζαριτσι για μπανιο, ειναι στο δρομο προς το χωριο και εχει την εκκλησια του αγιου χριστοφορου, ασχετο σκεφτομαστε να βαφτησουμε το μωρακι μας εκει :p
μια παραλια που επεισις λατρευω ειναι η αμμος του μουλα ετσι λεγετε ειναι ρυχη με αμμο, παρ΄ολα αυτα εχει παρα παρα πολυ κοσμο:(
επεισις και η παραλια τηγανι ειναι πολυ καλη
για φαγητο θα φατε καλα και φτηνα μπορω επεισης να προτεινω ταβερνακια :p
οτι θελετε ρωτηστε με :p
ποσες μερες θα κατσετε?? μιλαμε για ιουνιο ή αυγουστο θα σου πω γιατι ρωταω ;)
ελπιζω να βοηθεισα:p:p:p

MITSI2
07-05-10, 23:12
aggeliki87 σε ευχαριστωωωωωω παρααα πολλυυυ!!!!!!!!:p:-D

με βοηθησες παρα πολυ!!!
μου αρεσε η περιγραφη σου και θα το συζητησω με τον αντρα μου αν του αρεσει τοτε θα σε ρωτησω και πιο πολλες πληροφοριες..μην σε παιδευω αλλιως αδικα!!

μαλλον(γιατι ακομα δεν εχω τις τελικες ημερομηνιες απο την δουλεια μου για την αδεια)απο μεσα ιουλιου μεχρι αρχες αυγουστου θα ειναι...για 4 μαλλον διανυκτερευσεις!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι παρα πολυ!!:wink::-D

alphae
08-05-10, 09:01
Παιδια καλημέρα κάποια κοπέλα έχει πληροφορίες για Συβωτα (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά). Οτιδήποτε για το μέρος τη θαλασσα και που να μείνουμε. Ευχαριστώ!!!

aggeliki87
08-05-10, 16:06
aggeliki87 σε ευχαριστωωωωωω παρααα πολλυυυ!!!!!!!!:p:-D

με βοηθησες παρα πολυ!!!
μου αρεσε η περιγραφη σου και θα το συζητησω με τον αντρα μου αν του αρεσει τοτε θα σε ρωτησω και πιο πολλες πληροφοριες..μην σε παιδευω αλλιως αδικα!!

μαλλον(γιατι ακομα δεν εχω τις τελικες ημερομηνιες απο την δουλεια μου για την αδεια)απο μεσα ιουλιου μεχρι αρχες αυγουστου θα ειναι...για 4 μαλλον διανυκτερευσεις!!!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλι παρα πολυ!!:wink::-D

η εποχη που λετε να πατε θα ειναι τελεια και θα χει πολυ κοσμο :p
οτι αλλο χρειαστειτε απλα πες μου:p
φιλακια

MITSI2
09-05-10, 09:16
μπορει να μου δωσει καποιος πληροφοριες για Αγια Αννα και Αγιο γεωργιο στην Ευβοια???:-o

agy
09-05-10, 12:03
Παιδια καλημέρα κάποια κοπέλα έχει πληροφορίες για Συβωτα (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά). Οτιδήποτε για το μέρος τη θαλασσα και που να μείνουμε. Ευχαριστώ!!!

ΠΕΡΑΣΑ ΠΕΡΣΙ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΒΟΤΑ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΕΡΟΣ,ΚΑΤΑΠΡΑΣΙΝΟ ΜΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΚΟΛΠΙΣΚΟΥΣ ΓΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΡΚΙΝΓΚ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΜΩΡΑ. ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΊΝΩΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ ΑΠΟ ΠΑΡΓΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΠΡΟΣ ΠΡΕΒΕΖΑ Η ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΗΣ ΛΟΥΤΣΑΣ ΙΔΑΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!
ΑΚΟΜΑ Η ΛΥΓΙΑ , ΡΙΖΑ ΚΑΙ ΚΑΣΤΡΟΣΥΚΙΆ.

agy
09-05-10, 12:07
ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΕΡΣΥ ΜΕ ΤΗΝ 2 ΜΗΝΩΝ ΤΟΤΕ ΚΟΡΗ ΣΤΗΝ ΚΑΝΤΙΑ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.
ΜΕΙΝΑΜΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΆΔΑ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΑΖΟΜΕΝΗ ΓΚΑΡΣΟΝΙΈΡΑΣΤΟ ΧΩΡΙΌ. ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ Η ΟΠΟΊΑ ΕΊΧΕ ΦΥΣΙΚΉ ΣΚΙΑ,ΜΕΨΙΛΟ ΒΟΤΣΑΛΟ, ΚΑΝΑΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ.
ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ, ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΈΝΑΜΕ ΕΊΧΕ ΑΥΛΗ ΠΕΡΙΦΡΑΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΊΧΕ ΜΟΝΟ ΟΙΚΟΓΈΝΕΙΕΣ -ΠΕΛΑΤΕΣ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ.
ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΜΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ

alphae
09-05-10, 19:19
Μιτσι η Αγ. Αννα είναι πολύ όμορφο χωριό, όμως η θαλασσα είναι πολύ βαθυά, απότομη και δεν έχει καθόλου αμμο απ' ότι θυμάμαι. Αν ενδιαφέρεσαι έχω κάπου κρατημένο το όνομα απο ένα σπίτι το οποίο δεν ήταν διαθέσιμο όταν πήγαμε όμως ήταν όμορφο μπορώ, να το ψάξω να σου πω.
Παιδιά εγώ σήμερα πήρα τηλέφωνο σε ένα ξενοδοχείο Χαλκιδική να ρωτήσω για Αγ. Πνεύματος και ήταν φουλ!!! Αναρωτιέμαι που είναι η κρίση!!! Και ποιος δίνει για family room Μαιο μήνα 160 ευρώ!

alphae
09-05-10, 19:21
Αgy ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μάλλον εκεί είναι καλά Ιούνιο και Σεπτέμβριο...

TXARA
10-05-10, 00:34
μπορει να μου δωσει καποιος πληροφοριες για Αγια Αννα και Αγιο γεωργιο στην Ευβοια???:-o

Θα σου πω για Αγια Αννα επειδη εχω σπιτι σε ενα διπλανο χωριο.Η παραλια ειναι τελεια,η θαλασσα ειναι βαθια για μικρα παιδια,εχει πολυ ψιλο βοτσαλακι αλλα ειναι πεντακαθαρη!!!Εχει ωραια ταβερνακια,λιγα καφε και 2-3 clubs σε γενικες γραμμες περνας ησυχες διακοπες. Επισης εχει πολυ ωραιες παραλιες τριγυρω.

MITSI2
10-05-10, 08:28
TXARA και alphae ευχαριστω παρα πολυ!!!

με προβληματισατε μπορω να πω γιατι το κοριτσακι μου θα ειναι το καλοκαιρι σχεδον 2 ετων και δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο να παμε σε μια βαθεια παραλια...
ουφ και μου αρεσε σαν προορισμος..κλαψ!!!:roll:

alphae θα δω τι θα κανω θα ψαχτω για κανα αλλο μερος αν καταληξω αγια αννα θα σου πω να μου στειλεις το ονομα του σπιτιου!

σας ευχαριστω και παλι!:razz:

alphae
11-05-10, 10:25
ΜΑΡΙΑΕVA ...To Σαββατοκυριακο θα πάω Χαλκιδική για να ψάξω άν θέλεις σου λέω τι βρήκα! Και εμείς για Αρμενιστή λεγαμε... όμως αφού λες πως είναι φουλ...ούτε θα ρωτήσω! Γνωρίζω πως απο Φεβρουάριο πρέπει να κλείσεις για Αρμενιστή!!!

Morchelina
11-05-10, 10:39
ΜΑΡΙΑΕVA ...To Σαββατοκυριακο θα πάω Χαλκιδική για να ψάξω άν θέλεις σου λέω τι βρήκα! Και εμείς για Αρμενιστή λεγαμε... όμως αφού λες πως είναι φουλ...ούτε θα ρωτήσω! Γνωρίζω πως απο Φεβρουάριο πρέπει να κλείσεις για Αρμενιστή!!!

Mην ξεχάσεις να πας και από εδώ, είναι στο δρόμο σας στην αρχή του 2ου ποδιού από τη μεριά του Αγίου Ορους. Αντιγράφω από άλλο πόστ μου

"Τρανή Αμμούδα ή Λιβροχιό πριν τον όρμο Παναγιάς (δίπλα είναι) http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm. Για μένα από τις καλύτερες και πιο προσβάσιμες, σχετικά οικονομικά και εξαιρετική για οικογένειες, ησυχία και χωρίς το χτίσιμο και το συνωστισμό. Είναι πάνω πάνω στο 2ο πόδι (Σιθωνία) από τη μεριά που κοιτάει το τρίτο, όταν φυσάει πας από την άλλη μεριά στην Καλογριά πριν το Μαρμαρά και δεν χάνεις ποτέ μπάνιο. 10 λεπτά από τη Νικήτη για high life. 5 λεπτά από άλλη τοπ τοπ εξαιρετική παραλία πισίνα Λαγονήσι http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/lagonisi_g.htm όπου όμως τα καταλύματα είναι δυσεύρετα και αλμυρά. 10 λεπτά από Καρύδι Βουρβουρούς, κλπ. Οι θάλασσες πάντα ζεστές ακόμη και τον Ιούνιο."

anti1980
11-05-10, 11:20

Στον Αρμενιστή πήρα τηλέφωνο πριν ένα μήνα για να ρωτήσω τιμές κ.λπ. και τελικά είναι όλες οι θέσεις κλεισμένες για σεζόν. Εκτός αν θέλετε να πάτε για λίγες μέρες, που φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κάποιες θέσεις, αν και γενικώς ο Αρμενιστής είναι μονίμος γεμάτος… και πολύ λογικό…

Το Καλαμίτσι – Thalatta είναι πάρα πολύ ωραίο camping και πολύ κοντά στη Σάρτη, αλλά αρκετά ακριβό… δυστυχώς…

Τα έψαξα όλα τα camping πάλι φέτος (το κάνω κάθε χρόνο)και τελικά καταλήξαμε πάλι στο ίδιο camping που πάμε κάθε χρόνο αν και δεν είμαστε και πολύ ευχαριστημένοι από τις παροχές… Με τέτοια ακρίβεια όμως που υπάρχει στα υπόλοιπα camping, δεν μπορούμε να ζητάμε και πολυτέλειες από το δικό μας…

Αν θέλετε πληροφορίες για Χαλκιδική, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω!!!

SOFIA 76
11-05-10, 22:14
Σαφέστατη πληροφόρηση, να είσαι καλά γιατί σκεφτόμουν πού θα μπορούσα να βρώ για εκεί πληροφορίες που είχα κάτι ακούσει αλλά τίποτε συγκεκριμένο, θα μπω αμέσως στο site να τσεκάρω!!! Λιτά και οικονομικά δωμάτια με αυλίτσα κοντά σε μια καλή παραλία χωρίς πολύ κόσμο και με σχετική ηρεμία δεν επιζητώ οργάνωση, ξαπλώστρες και παρατρεχάμενους είναι σπάνιο είδος πλέον στην Χαλκιδική.....???
Αααα και καμιά ιδέα μήπως για Θάσο έχετε βρε κορίτσια? εγώ δεν τρελαίνομαι αλλά ο άντρας μου φαγώθηκε να πάμε σε νησί και που πιο κοντά για εμάς από Θεσσαλονίκη?

anti1980
12-05-10, 08:34
Σαφέστατη πληροφόρηση, να είσαι καλά γιατί σκεφτόμουν πού θα μπορούσα να βρώ για εκεί πληροφορίες που είχα κάτι ακούσει αλλά τίποτε συγκεκριμένο, θα μπω αμέσως στο site να τσεκάρω!!! Λιτά και οικονομικά δωμάτια με αυλίτσα κοντά σε μια καλή παραλία χωρίς πολύ κόσμο και με σχετική ηρεμία δεν επιζητώ οργάνωση, ξαπλώστρες και παρατρεχάμενους είναι σπάνιο είδος πλέον στην Χαλκιδική.....???
Αααα και καμιά ιδέα μήπως για Θάσο έχετε βρε κορίτσια? εγώ δεν τρελαίνομαι αλλά ο άντρας μου φαγώθηκε να πάμε σε νησί και που πιο κοντά για εμάς από Θεσσαλονίκη?

Είσαι τρελή???? :shock::shock::shock:Μπορείς και έχεις τη δυνατότητα να πας σε νησί και θέλεις να πας Χαλκιδική??? Με τέτοια ακρίβεια καλύτερα σε νησί…

Η Χαλκιδική είναι πολύ ακριβή. Οι Χαλκιδικιώτες δεν έχουν καταλάβει ότι η Ελλάδα περνάει οικονομική κρίση και αντί για να κατεβάζουν τις τιμές, αυτοί τις ανεβάζουν. Πατάνε βέβαια στο ότι την προτιμάει ο περισσότερος κόσμος λόγο ότι είναι κοντά… Και στο ότι είναι και όμορφη(κακά τα ψέματα).

Anyway… θα κοιτάξω να σε βοηθήσω αν και από δωμάτια δε ξέρω πολλά.
Αν θέλεις να σου πω από camping και περιοχές της Χαλκιδικής το κάνω και χωρίς ψάξιμο!!!!

Μια καλή λύση που συνδυάζει και camping και δωμάτια είναι τα bungalows οπού τα περισσότερα camping διαθέτουν. Αλλά και πάλι να ξέρεις ότι δεν είναι φτηνότερα από τα δωμάτια…

Morchelina
12-05-10, 09:40

Πήγαμε πέρισυ Χρυσή Αμμουδιά και τη συνιστώ ως καταπληκτική παραλία. Καλύτερα να βρείτε προς τη θάλασσα, και όχι εσωτερικά γιατί θα έχει φασαρία από το δρόμο και οπωσδήποτε όχι πάνω στον κεντρικό δρόμο που κάνει το γύρο του νησιού. Καλά είναι και μεταξύ Σκάλα Ποταμιάς και Χρυσή Αμμουδιά που έχει πιο καινούρια καταλύμματα με κήπο. Σκάλα Ποταμιάς η θάλασσα δε λέει και γενικά είναι φασαριόζικο μέρος. Εμείς εκεί που μείναμε ήταν μόλις τελειώνει το κάμπινγκ προς τη μεριά της Σκάλας Ποταμιάς αλλά δεν το βρίσκω στο ίντερνετ. Ήταν δίπλα στα στούντιο Φιλλιπίδης.

Και η Θάσος είναι πολύ φθηνή στο φαγητό. Όχι ποιότητα, δουλεύουν πολύ κατεψυγμένο, αλλά ποσότητα και τιμές.

SOFIA 76
12-05-10, 10:38
Anti δεν έχεις άδικο, απλά πίστευα ότι είναι προτιμότερο να μην ταλαιπωριέται το μωρό με καράβια και λοιπά. Το ξέρω γι'αυτό και αποκαλώ σπάνιο είδος μια ήρεμη παραλία με οικονομικά δωμάτια και δεν τρελαίνομαι κιόλας για τους Χαλκιδικιώτες που την είδαν τουριστικοί πράκτορες αλλα φοβάμαι μήπως είναι too much για ένα μωράκι τα πέρα δώθε με πλοία, σε λιμάνια, καρότσια.....είμαι υπερβολική λίγο???? Για την Θάσο πάλι μόνο καλά ακούω και θα κοιτάξω τελικά προς τα εκεί, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ για την κατοτόπιση με βοηθήσατε να προσανατολιστώ....ολες!

anti1980
12-05-10, 12:09
Anti δεν έχεις άδικο, απλά πίστευα ότι είναι προτιμότερο να μην ταλαιπωριέται το μωρό με καράβια και λοιπά. Το ξέρω γι'αυτό και αποκαλώ σπάνιο είδος μια ήρεμη παραλία με οικονομικά δωμάτια και δεν τρελαίνομαι κιόλας για τους Χαλκιδικιώτες που την είδαν τουριστικοί πράκτορες αλλα φοβάμαι μήπως είναι too much για ένα μωράκι τα πέρα δώθε με πλοία, σε λιμάνια, καρότσια.....είμαι υπερβολική λίγο???? Για την Θάσο πάλι μόνο καλά ακούω και θα κοιτάξω τελικά προς τα εκεί, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ για την κατοτόπιση με βοηθήσατε να προσανατολιστώ....ολες!

Καθόλου υπερβολικό… και εμείς γι’ αυτό κάθε χρόνο πάμε στη Χαλκιδική… αλλά αν ήταν ποιο κοντά μας η Θάσος, τότε θα πηγαίναμε… άλλωστε είναι μικρή η απόσταση με το πλοίο και η Θάσος είναι πανέμορφο νησάκι.

Εμείς απλά προτιμήσαμε για άλλη μια χρονιά το camping στη Χαλκιδική, γιατί εκτός του ότι το παιδί είναι μικρό και το τροχόσπιτο υπάρχει ούτος ή άλλος, το camping μας δίνει τη λύση για τα μπάνια όλου του καλοκαιριού και όχι μόνο για τις διακοπές…;);)
Άλλωστε χρόνια έχουμε μπροστά μας, γεροί να είμαστε να μεγαλώσει λίγο το παιδί και βλέπουμε και τα νησιά (τα οποία τα περισσότερα εγώ προσωπικά τα έχω γυρίσει σαν ποιο νέα, άρα δε μου λείπουν και ιδιαίτερα:mrgreen:)…

SOFIA 76
12-05-10, 13:23
Πήγαμε πέρισυ Χρυσή Αμμουδιά και τη συνιστώ ως καταπληκτική παραλία. Καλύτερα να βρείτε προς τη θάλασσα, και όχι εσωτερικά γιατί θα έχει φασαρία από το δρόμο και οπωσδήποτε όχι πάνω στον κεντρικό δρόμο που κάνει το γύρο του νησιού. Καλά είναι και μεταξύ Σκάλα Ποταμιάς και Χρυσή Αμμουδιά που έχει πιο καινούρια καταλύμματα με κήπο. Σκάλα Ποταμιάς η θάλασσα δε λέει και γενικά είναι φασαριόζικο μέρος. Εμείς εκεί που μείναμε ήταν μόλις τελειώνει το κάμπινγκ προς τη μεριά της Σκάλας Ποταμιάς αλλά δεν το βρίσκω στο ίντερνετ. Ήταν δίπλα στα στούντιο Φιλλιπίδης.

Και η Θάσος είναι πολύ φθηνή στο φαγητό. Όχι ποιότητα, δουλεύουν πολύ κατεψυγμένο, αλλά ποσότητα και τιμές.
Αν τυχόν θυμηθείς τα δωμάτια, θα σου ήμουν ευγνώμων να τα αναφέρεις γιατί ψάχνω όλο το πρωί και τζίφος! άλλα πανάκριβα άλλα δεν απαντούν κάποια δεν έχουν δωμάτια. Απ' ότι ψιλοκατάλαβα η παραλία Παράδεισος είναι σχετικά ήρεμη και ωραία, υπάρχυν καταλύματα εκεί μπροστά? ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!!!!!

SOFIA 76
12-05-10, 13:25
Καθόλου υπερβολικό… και εμείς γι’ αυτό κάθε χρόνο πάμε στη Χαλκιδική… αλλά αν ήταν ποιο κοντά μας η Θάσος, τότε θα πηγαίναμε… άλλωστε είναι μικρή η απόσταση με το πλοίο και η Θάσος είναι πανέμορφο νησάκι.

Εμείς απλά προτιμήσαμε για άλλη μια χρονιά το camping στη Χαλκιδική, γιατί εκτός του ότι το παιδί είναι μικρό και το τροχόσπιτο υπάρχει ούτος ή άλλος, το camping μας δίνει τη λύση για τα μπάνια όλου του καλοκαιριού και όχι μόνο για τις διακοπές…;);)
Άλλωστε χρόνια έχουμε μπροστά μας, γεροί να είμαστε να μεγαλώσει λίγο το παιδί και βλέπουμε και τα νησιά (τα οποία τα περισσότερα εγώ προσωπικά τα έχω γυρίσει σαν ποιο νέα, άρα δε μου λείπουν και ιδιαίτερα:mrgreen:)…
Α μια χαρά, αν είχα τροχόσπιτο θα ερχόμαμαστε να σας κάνουμε παρεϊτσα....χι χι!καλά κάνετε, το camping το προτιμώ και επί χρόνια έκανα αλλά με το μωράκι προς το παρόν το αφήνουμε για επόμενα χρόνια, καλά να είμαστε!

Morchelina
12-05-10, 14:43
Αν τυχόν θυμηθείς τα δωμάτια, θα σου ήμουν ευγνώμων να τα αναφέρεις γιατί ψάχνω όλο το πρωί και τζίφος! άλλα πανάκριβα άλλα δεν απαντούν κάποια δεν έχουν δωμάτια. Απ' ότι ψιλοκατάλαβα η παραλία Παράδεισος είναι σχετικά ήρεμη και ωραία, υπάρχυν καταλύματα εκεί μπροστά? ευχαριστώ και πάλι!!!!!!!!!!!

Δεν τα βρίσκω αν και ήταν μεζονέτες, δεν ήταν δωμάτια. Δες όμως εδώ:
http://www.go-thassos.gr/greek/thassos-maps/skala-panagia.html
Δίπλα μας ήταν αυτά τα στούντιο, :http://www.holidaycheck.com/hotel-Travel+pictures_Hotel+Aphrodite-ch_ub-hid_147960.html και από την άλλη μεριά τα Φιλιππίδης στούντιο http://www.studiosfilipidis.gr/en/. Βασικά ήταν ήσυχα και η θάλασσα στα 50 μ.

Ο Παράδεισος δεν έχει οικισμό είναι μόνο παραλία και πολύ λίγα δωμάτια. Ήρεμη θάλασσα δεν θα το έλεγα και είναι και πιο βαθιά από Χρυσή Αμμουδιά. Πάντως και η Χρυσή Αμμουδιά φημίζεται για το κύμα της απλώς είναι πολύ ρηχή στον αστράγαλο και αμμουδερή και τα παιδάκια παίζουν με ασφάλεια με τα κύματα. Καμία σχέση με Πήλιο δηλ. που είναι και βαθιά και έχει κύμα.

Δες και εδώ για Σκάλα Ποταμιάς http://www.go-thassos.gr/greek/thassos-maps/skala-potamia.html. Θα σου πρότεινα αυτά που είναι προς Χρυσή Αμμουδιά και κοντά στη θάλασσα, όχι στον κεντρικό δρόμο.

wendy
12-05-10, 15:24
ξερει καμμια για αμοργο?αν λενε οι παραλιες και αν ειναι για πιτσιρικια?

alphae
12-05-10, 15:49
Ευχαριστώ Morchelina όντως έτσι είναι θα πάω και εκεί να ρίξω μια ματιά. Νόμιζα ως τώρα πως μόνο εμείς οι Βοριοελλαδιτες τιμάμε τον νότο, όμως χαίρομαι που βλέπω πως και άνθρωποι και οικογένειες απο τη νοτια Ελλάδα έρχονται προς τα πάνω. Και μια που το είπες για δεύτερο πόδι θα ήθελα να πω για το Μαρμαρά και ειδικότερα για την ακτή Παράδεισος του Μαρμαρά. Τέλεια ποτέ δεν πιάνει κύμα!!!

pashalitsa
12-05-10, 16:04
Λοιπον,η Αμοργος ειναι ενα μερος εκπληκτικης αγριας ομορφιας,οπως πχ και η Σαντορινη,αλλα δεν τη θεωρω πολυ καταλληλη για μωρα παιδια. Υποσχεθηκα στον εαυτο μου να ξαναπαω μονο με τον αντρα μου.Πολυ καλυτερα περασα στη Χρυση Ακτη της Παρου,προπερσυ και γενικοτερα στην Παρο.Η παραλια ειναι καταπληκτικη και απεραντη...

wendy
12-05-10, 16:11
Λοιπον,η Αμοργος ειναι ενα μερος εκπληκτικης αγριας ομορφιας,οπως πχ και η Σαντορινη,αλλα δεν τη θεωρω πολυ καταλληλη για μωρα παιδια. Υποσχεθηκα στον εαυτο μου να ξαναπαω μονο με τον αντρα μου.Πολυ καλυτερα περασα στη Χρυση Ακτη της Παρου,προπερσυ και γενικοτερα στην Παρο.Η παραλια ειναι καταπληκτικη και απεραντη...
τα παιδια μου ειναι 2 και 4 χρονων και ειναι πολυ βολικα αρκει η παραλια να εχει αμμο να παιζουν.Απο ποια αποψη δεν κανει για παιδια?

pashalitsa
12-05-10, 16:45
1ον Αν θες να δεις τη χωρα της,τα μονοπατια της ειναι μονο με σκαλια.2ον Η Αιγιαλη εχει ωραια παραλια αλλα ειναι ασφυκτικη απο κοσμο.Γενικα το προβλημα μου ηταν με τις παραλιες σε σχεση με το παιδι.Τελικα πηγαινα για μπανιο στον Αγ.Παυλο αρκετα καλα ηταν εκει.Υπαρχει μια ωραια παραλια νοτιοτατα αλλα θες πολυ ωρα να πας και δεν εχει εκει για να μεινεις.Γενικα εμενα με τη 2χρονη κορη μου δε με βολεψε πολυ,παροτι το παιδακι ανεβηκε τα αμετρητα σκαλια ως το ναο της Χοζοβιοτισσας,το μερος ομως ειναι κατα τη γνωμη μου εκπληκτικο, δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι γεματο με νεαρα ερωτευμενα ζευγαρια που τριγυρνανε αγκαλια...

pashalitsa
12-05-10, 16:53
Αν τελικα το αποφασισεις,ειναι παρα πολυ ωραια η πανσιον Καρκισια Α κατηγ.στην Αιγιαλη,σε 3-5 λεπτα με τα ποδια εισαι στο κεντρο, θεα στο λιμανι και την παραλια,ησυχα,απιστευτα καθαρα και περιποιημενα,με πολυκουζινο μεσα,ολοκαινουρια δωματια.Μονο που εφτυσα αιμα να βρω δωματιο...

ziu_zitsu
12-05-10, 16:54
Κοριτσια....ηρθε και η σηρα μας να αρχισουμε να σκεφτομαστε για διακοπουλες τον Αυγουστο....Λεμε για Λευκαδα (ζευγαρι ειμαστε) και θ απαμε μονοι να αναθερμανουμε τον ερωτα μας.:oops:
Θελω να μου προτεινετε οσες εχετε παει που να μεινουμε...στην πολη η σε καποιο χωριο?
και κτι αλλο θελω και καποιο ξενοδοχειο η ενοικιαζομενο καθαρο και ομορφουτσικο...μεχρι 100-120 τα διαθετουμε...

nanis
12-05-10, 17:19
Μανουλες γεια σας!!

Πολυ ωραιες παραλίες έχει η Μύλος.
Πολύ ομορφα επισης ειναι και στην Αλονησο και οικονομικα, η παραλίες ομως δεν έχουν αμμο
Υπέροχα ειναι στην Συρο!!!
Και εχω να πω το εξης υπαρχει μια προσφορα στο παρακτωρειο Manessis οπου εαν κλεισετε μεχρι 30 Μαιου, εχει πακετα με ημιδιατροφη και με πληρη διατροφη (all inclusive) σε πολυ πολυ καλα ξενοδοχεια με οικονομικες τιμες και επισης δεν χρεωνει και τα παιδια κατω των 12 ετων εαν θυμαμαι καλα. Ριξτε μια ματια οποια θελει. (τα γνωριζω επειδη δουλευω σε ξενοδοχειο και συνεργαζομαστε με αυτο το πρακτωρειο και βλεπω οτι οι οικογενειες το προτιμουν αυτο το προγραμμα)

MARIAEVA
12-05-10, 17:53
Στον Αρμενιστή πήρα τηλέφωνο πριν ένα μήνα για να ρωτήσω τιμές κ.λπ. και τελικά είναι όλες οι θέσεις κλεισμένες για σεζόν. Εκτός αν θέλετε να πάτε για λίγες μέρες, που φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κάποιες θέσεις, αν και γενικώς ο Αρμενιστής είναι μονίμος γεμάτος… και πολύ λογικό…

Το Καλαμίτσι – Thalatta είναι πάρα πολύ ωραίο camping και πολύ κοντά στη Σάρτη, αλλά αρκετά ακριβό… δυστυχώς…

Τα έψαξα όλα τα camping πάλι φέτος (το κάνω κάθε χρόνο)και τελικά καταλήξαμε πάλι στο ίδιο camping που πάμε κάθε χρόνο αν και δεν είμαστε και πολύ ευχαριστημένοι από τις παροχές… Με τέτοια ακρίβεια όμως που υπάρχει στα υπόλοιπα camping, δεν μπορούμε να ζητάμε και πολυτέλειες από το δικό μας…

Αν θέλετε πληροφορίες για Χαλκιδική, πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω!!!

ΑNti1980 και alphae που ξέρετε τα camping της Χαλκιδικής, πείτε μου διαφορές μεταξύ αρμενιστή και καλαμίτσι. Στον αρμενιστή έχω πάαι κ ξέρω πώς είναι, όσο για το Καλαμίτσι, έτσι όπως το βλέπω στο site δε με τρελαίνει...
σε bungalows θα μείνουμε κ στον αρμενιστή έχουν ψυγείο, δυνατότητα μαγειρέματος, μπάνιο, ζεστό νερό, aircondition και ναι μεν η τιμή τους είναι τσουχτερή (85 €)
νομίζω αξίζει τα λεφτά του. Θα έχω και τα μικρά μαζί (27 μηνών και ενός έτους τον αύγουστο) οπότε η λύση του Camping σε συνδυασμό με όλες αυτές τις ανέσεις νομίζω είναι η καλύτερη ιδέα για τις φετινές μας διακοπές.
Προς το παρόν έχουμε βρει διαθέσιμες τις ημερομηνίες 22-29/08 και είματσε σε λίστα ανα΄μονής για 17-22/08.
Κάντε μια προσευχή να βρω και τις υπόλοιπες μέρες pleaseeeeeeeee

:lol: :lol: :lol:

wendy
12-05-10, 19:08
Αν τελικα το αποφασισεις,ειναι παρα πολυ ωραια η πανσιον Καρκισια Α κατηγ.στην Αιγιαλη,σε 3-5 λεπτα με τα ποδια εισαι στο κεντρο, θεα στο λιμανι και την παραλια,ησυχα,απιστευτα καθαρα και περιποιημενα,με πολυκουζινο μεσα,ολοκαινουρια δωματια.Μονο που εφτυσα αιμα να βρω δωματιο...
ξερεις τηλ η ιστοσελιδα της πανσιον?

Morchelina
12-05-10, 19:47
Νόμιζα ως τώρα πως μόνο εμείς οι Βοριοελλαδιτες τιμάμε τον νότο, όμως χαίρομαι που βλέπω πως και άνθρωποι και οικογένειες απο τη νοτια Ελλάδα έρχονται προς τα πάνω.

Δεν είμαι νοτιοελλαδίτισσα αλλά Θεσσαλονικιά και η μαύρη μοίρα με έριξε κάτω από το αυλάκι (Πηνειό για να μην παρεξηγούμαστε). Πάντως η Χαλκιδική σε σημαδεύει και τώρα που είχα την ευκαιρία να πάω σε Ιόνιο, Δυτική Ελλάδα, Πελοπόννησο, και νησιά Αιγαίου ένα έχω να πω ότι οι θάλασσες της Χαλκιδικής πέρα από υπέροχες είναι αμέτρητες, ευκολοπροσβάσιμες, ζεστές και φιλικές για κάθε ηλικία.

pashalitsa
12-05-10, 21:22
Wendy θα ψαξω να το βρω και θα σου πω αυριο μεθαυριο...

wendy
12-05-10, 22:04
Wendy θα ψαξω να το βρω και θα σου πω αυριο μεθαυριο...
ευχαριστω απο τιμες θυμασαι τι παιζει?

pashalitsa
13-05-10, 00:15
Φουλ σεζον τον Αυγουστο του 09 πληρωσα 85 τη βραδια,με εβαλε σε κενο απο καποια ακυρωση και μου ειπε οτι το εδινε 95 κανονικα.Απο τις λιγες φορες που ειπα,χαλαλι και θα ξαναπηγαινα ευχαριστως...

anti1980
13-05-10, 09:05
ΑNti1980 και alphae που ξέρετε τα camping της Χαλκιδικής, πείτε μου διαφορές μεταξύ αρμενιστή και καλαμίτσι. Στον αρμενιστή έχω πάαι κ ξέρω πώς είναι, όσο για το Καλαμίτσι, έτσι όπως το βλέπω στο site δε με τρελαίνει...
σε bungalows θα μείνουμε κ στον αρμενιστή έχουν ψυγείο, δυνατότητα μαγειρέματος, μπάνιο, ζεστό νερό, aircondition και ναι μεν η τιμή τους είναι τσουχτερή (85 ?)
νομίζω αξίζει τα λεφτά του. Θα έχω και τα μικρά μαζί (27 μηνών και ενός έτους τον αύγουστο) οπότε η λύση του Camping σε συνδυασμό με όλες αυτές τις ανέσεις νομίζω είναι η καλύτερη ιδέα για τις φετινές μας διακοπές.
Προς το παρόν έχουμε βρει διαθέσιμες τις ημερομηνίες 22-29/08 και είματσε σε λίστα ανα΄μονής για 17-22/08.
Κάντε μια προσευχή να βρω και τις υπόλοιπες μέρες pleaseeeeeeeee

:lol: :lol: :lol:

Ο Αρμενιστής είναι φοβερό camping, σε πολύ όμορφη τοποθεσία, ωραία θάλασσα, πολύ οργανωμένο και κάθε χρόνο κάνει τις καλύτερες εκδηλώσεις.
Όλα αυτά όμως έχουν και τα αρνητικά τους. Ποια είναι αυτά??? Μα φυσικά ο πολύς κόσμος που μαζεύεται και που δε βρίσκεις ούτε μισό τετραγωνικό ελεύθερο στη παραλία για να απλώσεις την πετσέτα σου. Η τιμή του είναι 2200 τη σεζόν με τροχόσπιτο και σου δίνουν και κουπόνια εκπτωτικά για τις αγορές σου μέσα στο χώρο. Η σελίδα του Αρμενιστή είναι: http://www.armenistis.com.gr/

Το Καλαμιτσι-thalatta είναι και αυτό επίσης σε όμορφη τοποθεσία, πολύ οργανωμένο, πολύ καθαρό ακόμα και τις μέρες που έχει τον περισσότερο κόσμο, πολύ μεγάλο camping όπου όσο κόσμο και να έχει δε του φαίνεται, με πολλές και καλές εκδηλώσεις όλο το καλοκαίρι, με δραστηριότητες και fun park για τα παιδιά και αλλά πολλά, συν του ότι είναι και κοντά στη Σάρτη αλλά και σχετικά κοντά στον Μαρμαρά…
Τα αρνητικά του είναι, η ακριβή τιμή του (από 1850 έως 2400 η σεζόν για τροχόσπιτο)και η θάλασσα που παρόλο πεντακάθαρη και αμμούδα, είναι απότομη και όταν έχει κύμα δεν είναι για παιδιά. Η σελίδα του είναι: http://www.thalattacamp.gr/

Έχω κάνει διακοπές και στα δυο όταν ήμουν ελεύθερη και αν δεν είχα το οικονομικό θέμα εγώ θα διάλεγα το Καλαμιτσι-thalatta. Είναι ποιο οικογενειακό και μπορείς να βρεις την ησυχία σου ακόμα και όταν έχει πολλή κόσμο.

alphae
13-05-10, 11:54
MariaEva οπως τα λες είναι στον Αρμενιστή είναι άλλη η κατασταση. Απ' οτι ξέρω απο φέτος έχουν ανακαινήσει και όλες τις τροχοβιλες. Το Καλαμίτσι νομίζω πως δεν λέει και πολλά! Εχω ακούσει καλά λόγια για το καμπιγκ Estela στην Καβάλα. Καθαρό κα περιποιημένο. Όμως η θαλασσα είναι λίγο βαθούτσικη εκεί....

MARIAEVA
13-05-10, 17:34
με μπερδέψατε τώρα!!! :lol:

anti1980
14-05-10, 08:42
με μπερδέψατε τώρα!!! :lol:

Μη μπερδεύεσαι βρε!!! Μπες και στις 2 σελίδες και δες τι σου αρέσει περισσότερο… ;););)

MARIAEVA
14-05-10, 15:57
Anti μου, βασικά ψήνομαι για αρμενιστή, αλλά δε βρίσκω. Θέλω να πάμε 17-29/08 αλλά μέρχι στιγμής έχει μόνο για 22-29/08 κ με έχει σε λίστα αναμονής. Το οποίο δε σημαίνει ότι θα βρω σίγουρα κ έχω αρχίσει να αγχώνομαι. Από την άλλη, μίλησα με Καλαμίτσι και έχει τροχοβίλα για 20-29/08 και ξύλινη τροχοσκηνή για όλες τις μέρες που θέλω. Πρέπει να συζητήσω με το σύζυγο να δούμε τι θα κάνουμε.
Βέβαια το Καλαμίτσι με χαάει λίγο γιατί είνια πιο μακριά από Θεσσσαλονίκη.
Οταν αποφασίσουμε θα ενημερώσω! :lol:

TARA
14-05-10, 16:32
MARIAEVA, για φωτισε με, πως σκοπευετε να ταξιδεψετε τοσο μακρια με τα μικρα? Κι εμεις επιθυμουμε μακρινους προορισμους αλλα σκεφτομαστε πως θα τα βγαλουμε περα στο ταξιδι!:confused:

alphae
15-05-10, 10:09
Morthelina θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις μείνει σε κάποιο απο αυτά τα καταλύματα ή αν έχεις κάποιο να προτείνεις που σου άρεσε. Ευχαριστώ!!!

Morchelina
15-05-10, 10:47
Morthelina θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις μείνει σε κάποιο απο αυτά τα καταλύματα ή αν έχεις κάποιο να προτείνεις που σου άρεσε. Ευχαριστώ!!!

Για ποιο μέρος λες όμως;

Tour_baby
15-05-10, 14:28
Θάσος και ξερό ψωμί για φέτος!! Απο τα 8 μου έως τα 18 μου έκανα διακοπές στα Κοίνηρα και μπάνια στο Παράδεισο αλλά πλέον επιλέγω άλλες παραλίες γιατί τα χρόνια περάσαν και οι συνθήκες αλλάξαν.. Άγιο Αντώνης (μετά το Ποτό), Τρυπιτή, Μαριές, Παχύς ανάλογα το καιρό και τη διάθεση!!

alphae
16-05-10, 09:14
Για ποιο μέρος λες όμως;

Για την περιοχή Αγ.Νικόλαος και εκεί γύρω, ανάμεσα 2ο και 3ο πόδι

Morchelina
16-05-10, 10:14
Για την περιοχή Αγ.Νικόλαος και εκεί γύρω, ανάμεσα 2ο και 3ο πόδι

Δεν έχω μείνει αλλά σαν περιοχή και θάλασσα συνιστώ αυτήν: Τρανή Αμμούδα ή Λιβροχιό πριν τον όρμο Παναγιάς (δίπλα είναι) http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/livrohio_g.htm. και τοπ το Λαγονήσι http://www.halkidiki.com/agios-nikolaos/lagonisi_g.htm όπου όμως τα καταλύματα είναι δυσεύρετα και πιο αλμυρά. Στο λινκ δίνει και καταλύμματα.

Στο Λαγονήσι αυτά τα δύο καταλύμματα είναι δίπλα δίπλα και χωρίς να είναι τίποτα εξαιρετικό η θέση τους εκεί που σκάει το κύμα είναι μοναδική ιδίως για οικογένειες με μικρά παιδιά, http://www.halkidiki.com/kalamaras/index_g.htm, http://www.lagonisi-beach.gr/ και έχει ξαναγραφτεί σχόλιο και σε άλλο ποστ για το δεύτερο.

alphae
16-05-10, 18:15
Ευχαριστώ πολύ! Τελικά αυτό το Σαββατοκύριακο δεν βόλεψε να πάμε , λόγω κακού καιρού, όμως το άλλο έχουμε κλείσει στη Μεταμόρφωση και θα τα δω όλα αυτά που λες. Φυσικά τα πιο καλά μάλλον θα είναι ήδη κλεισμένα. Το σχόλιο σε άλλο ποστ που γράφεις είναι καλό; ή όχι;

Morchelina
16-05-10, 19:37
Ευχαριστώ πολύ! Τελικά αυτό το Σαββατοκύριακο δεν βόλεψε να πάμε , λόγω κακού καιρού, όμως το άλλο έχουμε κλείσει στη Μεταμόρφωση και θα τα δω όλα αυτά που λες. Φυσικά τα πιο καλά μάλλον θα είναι ήδη κλεισμένα. Το σχόλιο σε άλλο ποστ που γράφεις είναι καλό; ή όχι;

Ε φυσικά καλό, http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=24814&page=2 είναι το #49#. Μεταμόρφωση δεν νομίζω ότι λέει η θάλασσα, μείναν κάτι γνωστοί μου πέρισυ και κάθε μέρα πήγαιναν Τρανή Αμμούδα. Λαγόμαντρα και Καλογριά πιστεύω έχουν πιο πολύ κόσμο και φασαρία. Βουρβουρού αλλού μένεις και στο Καρύδι κάνεις μπάνιο γιατί στη λιμνοθάλασσα που είναι τα δωμάτια δεν είναι καλή η θάλασσα. Το αν θα βρεις εξαρτάται πότε θα πας. Ένας γνωστός μου πήγε πέρισυ Τρανή Αμμούδα τέλος Ιουνίου και είχε κλείσει μία εβδομάδα πριν, 50 ευρώ το τρίκλινο. Δεν γνωρίζω όμως σε ποιο αλλά ήταν ευχαριστημένοι. Τους άρεσε και στη Νικήτη όπως βγαίνεις στην παραλία όλο αριστερά προς το 2ο πόδι. Φυσικά Νικήτη τον Αύγουστο θα γίνεται πανικός.

alphae
17-05-10, 19:42
Morchelina πήρα τηλέφωνο σε κάποια απο αυτά που λέγαμε ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!!! Μ'αρέσει που μου είπες αλμυρούτσικες σε σπίτια που είναι πάνω στην παραλία,΄φυσικά όχι ανακαινισμένα μου ζήτησαν για Ιούλιο 140-150 ευρώ!!! Σιγά βρε παιδιά στην χαλκιδική πάω δεν πάω Μύκονο! Και να αξιζε το σπίτι αντε λες είναι και καινούριο ή ανακαινισμένο...όχι έτσι όμως!

Morchelina
18-05-10, 13:52
Morchelina πήρα τηλέφωνο σε κάποια απο αυτά που λέγαμε ΤΙ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!!! Μ'αρέσει που μου είπες αλμυρούτσικες σε σπίτια που είναι πάνω στην παραλία,΄φυσικά όχι ανακαινισμένα μου ζήτησαν για Ιούλιο 140-150 ευρώ!!! Σιγά βρε παιδιά στην χαλκιδική πάω δεν πάω Μύκονο! Και να αξιζε το σπίτι αντε λες είναι και καινούριο ή ανακαινισμένο...όχι έτσι όμως!

Έχεις δίκιο αν και περίμενα λόγω κρίσης να είναι γύρω στα 100 ευρώ. Τρανή αμμούδα θα βρεις πιο φθηνά. Ο γνωστός μου 50 ευρώ είχε δώσει για τρίκλινο. Εγώ πάντως που κοιτάω για Ζάκυνθο 20 Ιουνίου 70 ευρώ για ωραιότατες μεζονέτες http://www.zanteweb.gr/zakynthos.zante/en/myrties. Mην νομίζεις ότι στα νησιά είναι ακριβότερα. Δεν έχει την κοσμοσυρροή που έχει η Χαλκιδική. Πέρυσι Πάρο τέλος Ιουλίου μύγες χτυπούσανε γιατί 600 ευρώ βγαίνουν τα ακτοπλοϊκά με αυτοκίνητο. Εύκολο να τα δώσεις;

alphae
18-05-10, 22:38
Φυσικά και είναι ακριβά λόγω ακτοπλοϊκών. Εγώ θα ήθελα πολύ να πάμε Σκιάθο, αν σκεφτώ όμως τα έξοδα στο πλοίο λέω άστο καλήτερα. Πάντως βρήκα και κάτι άλλο στη Νικήτη (απ' ότι ξέρω όμως δεν έχει καλή θαλασσα με κήπο καινούρια μεζονένα, με γκαζόν στα 120 . Κλό μου φαίνεται ούτε ο ένας πάνω στον άλλο, με δική μας αυλή και το σπίτι ολοκαίνουριο...Θα πάω την Κυριακή να το δω απο κοντά. Κλείσαμε του Αγ. Πνεύματος για Μεταμόρφωση σε ένα ξενοδοχείο που έκανε προσφορά όμως θ απάρω να το ακυρώσω γιατί ο καιρός δεν λέει ...θα ξεπαγιάσουμε! Στη Νότια Ελλάδα έχετε περισσότερες επιλογές για κοντινές διακοπές είναι και τα νησιά κοντά ενώ εμείς περιοριζόμαστε αρκετά Χαλκιδική και τριγύρω. Αν και η Καβάλα (Ν. Πέραμος είναι πολύ καλή για παιδιά και για οικογένειες) και πολύ-πολύ οικονομική!!!

Morchelina
19-05-10, 00:08
Και εγώ από τότε που μετακόμισα νότια είδα λίγο και την άλλη Ελλάδα γιατί όντως από Θεσσαλονίκη πέφτει λίγο μακριά ιδίως με μικρά παιδιά. Πάντως νησιά δεν παίρνουμε τα παιδιά μαζί μας γιατί πάμε σε δύο συνήθως και ταλαιπωρούνται με τόσες αλλαγές. Μία φορά πήραμε την κόρη μαζί μας, θα ήταν 10 χρονών, και το βράδυ στην ταβέρνα δεν είχε κουράγιο να φάει το καημένο.

Το σπίτι καλό ακούγεται και Ιούλιο δεν θα γίνεται χαμός τουλάχιστον τις καθημερινές. Νικήτη δεν έχω κάνει μπάνιο, το κοντινότερο είναι στον Αγ. Ιωάννη που είχε παλιά ένα κάμπινγκ και εκεί ήταν πολύ καλή.

Αμμόλοφους πάω κάθε χρόνο και ένας γνωστός από Καρπενήσι που έμεινε μία εβδομάδα Ν. Πέραμο γυρνώντας από Λήμνο πέρισυ ενθουσιάστηκε. Και από τιμές και από τη θάλασσα. Στη Λήμνο ήταν παγωμένες.

alphae
19-05-10, 12:14
Μπράβο όλα τα ξέρεις απο τα μέρη μας. Που έμενες πριν; Πάντως εγώ δεν μπλέκομαι με διακοπές τον Αύγουστο που γίνεται χαμός άντε να πάω καμιά Πέραμο για 3-4 μέρες όταν η θεσσαλονίκη θα έχει αδειάσει. Αν είναι καλό το σπίτι στη Νικήτη θα το κλείσω και θα σου πω να το ξέρεις και εσύ.

Morchelina
19-05-10, 13:48
Μα δεν σου είπα ότι είμαι Θεσσαλονικιά; Πώς αλλιώς να τα ξέρω; Και κάθε Αύγουστο ανεβαίνω στο πατρικό του πατέρα μου κοντά στα Κερδύλλια. Αρχές Αυγούστου αφήνω τα μικρά στους παππούδες και τέλος Αυγούστου τα παίρνω, κάνουν και μπάνια και αυτές είναι οι πραγματικές διακοπές μου :rolleyes:. Και εγώ στον πανικό του Αυγούστου με τίποτα. Εξάλλου εδώ στο Καρπενήσι είναι παράδεισος τότε.

anti1980
19-05-10, 13:57
Και κάθε Αύγουστο ανεβαίνω στο πατρικό του πατέρα μου κοντά στα Κερδύλλια. Αρχές Αυγούστου αφήνω τα μικρά στους παππούδες και τέλος Αυγούστου τα παίρνω, κάνουν και μπάνια και αυτές είναι οι πραγματικές διακοπές μου :rolleyes:.

Κερδύλλια????:shock::shock::shock: Χαχα τι είπες τώρα!!! Εκεί έκανα τις διακοπές μου από τότε που γεννήθηκα έως και 14 χρονών… :D:DΈχω πάρα πολλές αναμνήσεις από αυτό το μέρος... Εμείς βέβαια ήμασταν στα νέα Κερδύλλια…

Morchelina
19-05-10, 14:39
Είσαι πατριώτισσα τότε, είσαι δεν είσαι από εκεί. Καλά οι διακοπές στο χωριό είναι αξέχαστη εμπειρία για τα παιδιά, η αίσθηση ελευθερίας, πας όπου θες, ποδήλατα, δεν σε ελέγχει κανένας και δεν φοβάται κανένας. Και εγώ τα μικρά μου τα αφήνω όσο μπορώ το καλοκαίρι σε παπουδογιαγιάδες γιατί οι αναμνήσεις αυτές είναι για πάντα. Φυσικά δεν το συζητάω πόσο ξεκουράζομαι.

alphae
20-05-10, 12:49
Εγώ παραθέριζα μικρή στη Θασο και για πάρα πολλά χρόνια Ν. Πέραμο. Καλά οι Αμμόλοφοι είναι το κάτι άλλο και το πιο καλό ακόμη είναι, που είναι σε κατάσταση σχετικά αναξιοποίητη η περιοχή. Για φαντάσου να γίνουν ξενοδοχεία τριγύρω... Αν και η Β. Ελλάδα δεν έχει μεγάλη προοπτική για τέτοια πράγματα με 1,5 μήνα καλοκαίρι....

Morchelina
20-05-10, 14:07
..Καλά οι Αμμόλοφοι είναι το κάτι άλλο και το πιο καλό ακόμη είναι, που είναι σε κατάσταση σχετικά αναξιοποίητη η περιοχή. Για φαντάσου να γίνουν ξενοδοχεία τριγύρω... Αν και η Β. Ελλάδα δεν έχει μεγάλη προοπτική για τέτοια πράγματα με 1,5 μήνα καλοκαίρι....

Δεν πρόκειται να γίνουν γιατί όλη η περιοχή είναι σημαντικός αρχαιολογικός χώρος. Γιαυτό το έριξαν στην αμπελοκαλλιέργεια. Πάντως οι βόρειοι γείτονες κάνουν μπάνιο από Μάϊο έως Σεπτέμβριο και ένα πράγμμα ονειρεύονται: Ελλάδα.

Ηρισμήνη
20-05-10, 14:38
Εχω ακούσει πολύ καλές κριτικές για τον Κορινό. Είναι ένα μέρος κοντά ας πούμε στο Λιτόχωρο με θάλασσα κι απέραντο γκαζόν!! :)

MARIAEVA
20-05-10, 15:22
Εμείς ακόμα σε αναμονή. Ο άντρας μου δεν αποφασίζει να κλείσουμε Καλαμίτσι κ στο τέλος θα το χάσουμε κ αυτό! Πολύ αναποφάσιστος ρε παιδί μου!

Για την TARA:
Το ταξίδι θα το κάνουμε με πολλές πολλές στάσεις.
Θα ξεκινήσουμε από Πρέσπες (το χωριό μου) με ενδιάμεση στάση στη Λάρισα (στο άλλο χωριό μου) και μετά διανυκτέρευση Θεσσαλονίκη σε φίλους και μετά Χαλκιδική. Στην επιστροφή πάλι με διανυκτέρευση σε φίλους.
Θα έχω λαπτοπ μαζί για να βλέπουν καμιά ταινία, τραγουδάκια, παιχνιδάκια, θα τα καταφέρουμε πιστεύω!

alphae
20-05-10, 20:44
Ο Κορινός μαζεύει πολύ κόσμο (κυρίως Σέρβους) και αλίμονο αν φυσάει έχει ανακατομένη θάλασσα γιατί δεν είναι προστατευμένα απο πουθενά!! Ασε έχει καλήτερα μέρη...

ΒΑΒΥ ΒΟΥ
20-05-10, 21:55
κορίτσια πολύ βόρεια έχετε πάει όλες...
ξέρει καμμιά κοπέλα κάτι για το Τολό στο Ναύπλιο κοντά; Ξέρω πως είναι οικογενειακό το μέρος,αλλά καμμιά πληροφορία μήπως;

Ηρισμήνη
20-05-10, 23:54
Στο Τολό έχω να σου συστήσω και ξενοδοχείο. έχω να πάω πολύ καιρό αλλά ήταν το μόνο που ήταν κάπως ευπρεπες. Αν έχουν γίνει κι άλλα από τότε δεν ξέρω. Πάντως δεν με είχε ενθουσιάσει και πάαρα πολύ... πολλά μαγαζιά και ξενοδοχεία πολύ κοντλα στη θάλασσα αν με εννοείς... Ναύπλιο είναι το αγαπημένο μου μέρος κι όποτε πηγαίναμε Τολό μέναμε λόγω του κόσμου του ναυπλίου. Αλλά δεν θα το επέλεγα για πολυήμερες διακοπές το Τολό...

Αλήθεια για τον Κορινό;;; Εγώ έχω ακούσει τέλεια λόγια!!! Μάλλον είχαν πέσει σε μπουνάτσες :Ρ

Κοριτσομανα
21-05-10, 02:48
Εχω ακούσει πολύ καλές κριτικές για τον Κορινό. Είναι ένα μέρος κοντά ας πούμε στο Λιτόχωρο με θάλασσα κι απέραντο γκαζόν!! :)

Καλυτερα Λιτοχωρο, Λεπτοκαρια με πιο κρυες θαλασσες, παρα Κορινο. Εμεις στη Βορεια Ελλαδα που ομως απεχουμε απο Χαλκιδικη αρκετα, τον Κορινο τον θεωρουμε ως την εσχατη λυση και αυτο γιατι συνηθως πηγαινει το τουριστικο λεωφορειο.

Τωρα αν εχει καμια πλευρα απομερη με σημαια μπλε...δεν ξερω, θα μαθω. Παντως εδω, αυτο επικρατει.Ειναι ακριβως η περιγραφη απο Alphae.

alphae
21-05-10, 10:10
ξέρει καμμιά κοπέλα κάτι για το Τολό στο Ναύπλιο κοντά; Ξέρω πως είναι οικογενειακό το μέρος,αλλά καμμιά πληροφορία μήπως;

H Ηρισμήμη τα είπε πολύ καλά. Τολό = Κορινός του Νότου. Πολύ κόσμο, ο ένας πάνω στον άλλο. Καθόλου ποιότητα, δύσκολο πάρκιγκ.

Morchelina
21-05-10, 10:26
Καλυτερα Λιτοχωρο, Λεπτοκαρια με πιο κρυες θαλασσες, παρα Κορινο.

Να σου πω εμείς στη Σκοτίνα κάναμε πέρισυ (πόσο πιο μακριά να πας από Κατερίνη) (εγώ δεν μπήκα :oops:) και βγήκαν όλοι και ξύνονταν από τα άλγη που δεν φαίνονται με το μάτι αλλά υπάρχουν. Και Μεσάγγαλα πέρισυ είχε πολλές μέδουσες από την αρχή του καλοκαιριού.

Τολό πήγα μια φορά Σεπτέμβρη και δεν εντυπωσιάστηκα. Χτισμένο πάνω στο κύμα, φάρδος παραλίας όσο μια πετσέτα. Πολύ άναρχο και '70ς. Καλά θα ξαπλώνεις για ηλιοθεραπεία και θα περνάνε από απάνω σου :shock:.

katerina2
21-05-10, 11:13

Το Τολό κατά τη γνώμη μου είναι από τα πιο άσχημα μέρη της Ελλάδας. Έχεις πάει να το δεις;

alphae
21-05-10, 16:25
Παιδιά τελικά υπάρχει κάποιο μέρος αξιοπρεπές κατάλληλο για οικογένεια και σχετικά λογικές τιμές;

katerinak
21-05-10, 16:30
Το Τολό κατά τη γνώμη μου είναι από τα πιο άσχημα μέρη της Ελλάδας. Έχεις πάει να το δεις;

εχει πνιγει στις ταμπελες το τολο,οι παραλιες ομως καλες

alphae
23-05-10, 19:40
Και εγώ από τότε που μετακόμισα νότια είδα λίγο και την άλλη Ελλάδα γιατί όντως από Θεσσαλονίκη πέφτει λίγο μακριά ιδίως με μικρά παιδιά. Πάντως νησιά δεν παίρνουμε τα παιδιά μαζί μας γιατί πάμε σε δύο συνήθως και ταλαιπωρούνται με τόσες αλλαγές. Μία φορά πήραμε την κόρη μαζί μας, θα ήταν 10 χρονών, και το βράδυ στην ταβέρνα δεν είχε κουράγιο να φάει το καημένο.

Το σπίτι καλό ακούγεται και Ιούλιο δεν θα γίνεται χαμός τουλάχιστον τις καθημερινές. Νικήτη δεν έχω κάνει μπάνιο, το κοντινότερο είναι στον Αγ. Ιωάννη που είχε παλιά ένα κάμπινγκ και εκεί ήταν πολύ καλή.

Αμμόλοφους πάω κάθε χρόνο και ένας γνωστός από Καρπενήσι που έμεινε μία εβδομάδα Ν. Πέραμο γυρνώντας από Λήμνο πέρισυ ενθουσιάστηκε. Και από τιμές και από τη θάλασσα. Στη Λήμνο ήταν παγωμένες.
Λοιπόν Morchelina πήγα και είδα το σπίτι στη Νικήτη. Θέλεις να σου πω τα καλά πρώτα; είναι κοντά σε καλή θαλασσα, έχει εναν υποτιπόδη κήπο (οκ ειναι για μένα) και είναι πολύ κοντά στο χωριό για βόλτες και καθημερινά ψώνια. Τα άσχημα; Δεν μου έχουν δείξει άλλη φορά τόσο βρώμικο σπίτι, απορώ πως θέλουν να το ενοικιάσουν, σε αυτή την κατάσταση!!! Ο ένας πάνω στον άλλο στο συγκρότημα, εσωτερικά (μεζονέτα) μια σκάλα απότομη μαρμάρινη, που με τα βίας σκήβεις για να περάσεις !!! Αυτά!!! τα συμπεράσματα δικά σας. Ζητάν και 130 ευρώ!!!

Morchelina
24-05-10, 10:21
Καλά όποιος βαριέται να καθαρίσει ας δώσει μιας ημέρας ενοίκιο και ας βάλει άνθρωπο να το καθαρίσει. Δεν πάμε καλά. Να φανταστείς Θάσο πέρισυ σε ωραιότατη ολοκαίνουρια μεζονέτα 100 τ.μ. 50 μ. από τη θάλασσα στη Χρυσή Αμμουδιά τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου δώσαμε 90 ευρώ τη βραδιά και στις 3 μέρες ήρθε και μας καθάρισε, άλλαξε σεντόνια, πετσέτες (ήταν καινούριες, βαριές και ωραιότατες) και μας άφησε και ένα πιάτο σύκα. Κανονική τιμή 15αύγουστο το είχε 150 ευρώ.

Δεν είδες τίποτε άλλο μιας και πήγες μέχρι εκεί;

Haroullini
24-05-10, 10:56
Σας προτεινω ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ!!! ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! κανει για οικογενειες,... ησυχο... "οικογενειακο" νησακι! κανει για ολων των ηλικιων παιδια!!! το συστηνω!!!

BEBE
24-05-10, 12:31
Σας προτεινω ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ ΣΚΙΑΘΟ!!! ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!! κανει για οικογενειες,... ησυχο... "οικογενειακο" νησακι! κανει για ολων των ηλικιων παιδια!!! το συστηνω!!!

έχω ακούσει οτι υπάρχουν πολλές μέλισσες εκει και στις παραλίες... σωστό ή ράδιο αρβύλα ?

Glaswegian
24-05-10, 12:57
έχω ακούσει οτι υπάρχουν πολλές μέλισσες εκει και στις παραλίες... σωστό ή ράδιο αρβύλα ?

Καθόλου ράδιο αρβύλα. Πρώτη και τελευταία φορά πήγα πριν από 10 χρόνια και πραγματικά δε μου έχει μείνει τίποτε άλλο από το νησί πέραν της διαρκούς προσπάθειας αποφυγής των μελισσών. Αν και θέλω να ξαναπάω γιατί (πρέπει να) είναι όμορφο νησί, δεν το τολμώ. Τελικά, οι δύο από τους τέσσερις που ήμασταν παρέα δεν κατάφεραν να αποφύγουν το μοιραίο :|.

alphae
24-05-10, 14:24
Εχεις να προτείνεις κάτι καλό για διαμονή στη Σκιάθο; Πες μου όνομα ή site αν γνωρίζεις. Εγώ λατρεύω Σκιάθο!!!!

alphae
24-05-10, 14:27
Καλά όποιος βαριέται να καθαρίσει ας δώσει μιας ημέρας ενοίκιο και ας βάλει άνθρωπο να το καθαρίσει. Δεν πάμε καλά. Να φανταστείς Θάσο πέρισυ σε ωραιότατη ολοκαίνουρια μεζονέτα 100 τ.μ. 50 μ. από τη θάλασσα στη Χρυσή Αμμουδιά τελευταία εβδομάδα του Αυγούστου δώσαμε 90 ευρώ τη βραδιά και στις 3 μέρες ήρθε και μας καθάρισε, άλλαξε σεντόνια, πετσέτες (ήταν καινούριες, βαριές και ωραιότατες) και μας άφησε και ένα πιάτο σύκα. Κανονική τιμή 15αύγουστο το είχε 150 ευρώ.

Δεν είδες τίποτε άλλο μιας και πήγες μέχρι εκεί;
Εχεις όνομα ή site Morchelina για αυτό που λες; Όχι τίποτα άλλο δεν είδα που να άξιζε. Κουραστήκαμε πολύ, έβρεχε κι όλας και τίποτα!!! ίσως δεν ξέραμε και που να ψάξουμε, τι να πω...δεν ξέρω!

Morchelina
24-05-10, 17:54
Εχεις όνομα ή site Morchelina για αυτό που λες; Όχι τίποτα άλλο δεν είδα που να άξιζε. Κουραστήκαμε πολύ, έβρεχε κι όλας και τίποτα!!! ίσως δεν ξέραμε και που να ψάξουμε, τι να πω...δεν ξέρω!

Καλά δεν το πιστεύω, είχα φάει τον τόπο να το βρω για άλλη κοπέλα για Θάσο και δεν μπόρεσα και όμως νάτο: http://www.goldensunrise.gr/. Είναι οι δύο μεζονέτες κοντά στο μπλε κτίριο. Έχει μία σχετικά απότομη σκάλα μέσα αλλά κατά τα άλλα είχα μείνει σούπερ ενθουσιασμένη. Είχαμε μείνει μία εβδομάδα. Είχε κήπο μπρος πίσω και το πρωί παίρναμε πρωινό στον πίσω κήπο και το απόγευμα την αράζαμε στον μπροστινό. Πολύ ησυχία για ατελείωτη ξεκούραση, πολύ δροσιά και εξωτερική κουζίνα για τα ψάρια που ψάρεψε ο καλός μου. Και επειδή είχαμε κάνει επί τόπου έρευνα και είχα δει καμιά δεκαριά, κλάσεις ανώτερο και από θέση και από άνεση χώρου, ποιότητα.

Καλά αν δεν σε πειράζει για Σκιάθο με τα μικρά, η Θάσος θα είναι παιχνιδάκι για σένα και πολύ πιο φθηνή από ακτοπλοϊκά και φαγητό. Νομίζω φιλενάδα σε τακτοποίησα.

MARIAEVA
24-05-10, 18:04
http://www.e-q.gr/en/

Πολύ όμορφα δωμάτια, καθαρά και περιποιημένα.
Αλλά θέλεις οπωσδήποτε αυτοκίνητο και να δι'ευκρινήσεις ότι έχεις μικρά παιδιά, ώστε να μη σου δώσει δωμάτια σε όροφο.

alphae
24-05-10, 21:38
KOΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

KANGOO
25-05-10, 01:00
Καλημερα και απο μενα!!!!! Ψαχνω στουντιο στην Θασο, εχω βαλει παραμετρους στο ψαξιμο για να μην τρελαθω απο την ποικιλια.Ψαχνω στουντιο , οχι ισογειο, με κουζινακι εντος, δυο ενηλικες , ενα πενταχρονο και ενα 10 μηνο μωρο, τι να ψαχνω τρικλινο ή δικλινο?Για μια βδομαδα και ισως περισσοτερο αν με βολεψει. Μπερδευομαι με τις χρεωσεις στους τιμοκαταλογους, συνηθως δεν διευκρινιζουν για τις ηλικιες παιδιων. Θελω να ειναι κοντα στην ακτη και να εχει και λιμανακι για ψαρεμα...ψαχνω πολλα? το μυαλο μου παει σε λιμεναρια ή χρυση αμμουδια..εχετε να μου προτεινετε κατι? ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΙΙΙ

alphae
26-05-10, 12:36

Παιδια πέρα απο τις μέλισσες που αν θυμάμαι καλά υπήρχαν, η Σκιάθος είναι ΄καταπληκτική. Εχω να προτείνω και κατάλυμα σε όποια ενδιαφέρεται. Πεστε μου να βρώ την κάρτα.

delin
26-05-10, 13:38
ψαχνω απο το πρωι να βρω ενα καταλυμα που να εχει ωραιο περιβαλοντα χωρο με πολλα δεντρα και κυριος κουνιες για την μικρη μου. κοιταω σε λευκαδα σε ευβοια και οσα εχω δει δεν θα εχουν χωρο για το παιδι η θα ειναι πολυ ακριβα μηπως ξερετε κανενα εσεις;

Morchelina
26-05-10, 14:23
ψαχνω απο το πρωι να βρω ενα καταλυμα που να εχει ωραιο περιβαλοντα χωρο με πολλα δεντρα και κυριος κουνιες για την μικρη μου. κοιταω σε λευκαδα σε ευβοια και οσα εχω δει δεν θα εχουν χωρο για το παιδι η θα ειναι πολυ ακριβα μηπως ξερετε κανενα εσεις;

Για Λευκάδα εδώ http://www.studiosaramos.com/index.htm , χώρο έχουν, τώρα από κούνιες δε θυμάμαι, 45 ευρώ τέλος Ιουνίου.

alphae
26-05-10, 17:00
Για Λευκάδα εδώ http://www.studiosaramos.com/index.htm , χώρο έχουν, τώρα από κούνιες δε θυμάμαι, 45 ευρώ τέλος Ιουνίου.

Morchelina έχεις απάντηση για κάθε τόπο και κάθε προορισμό. Μπράβο. Τέλειο αυτό στη Λευκάδα!

Morchelina
26-05-10, 18:53
Morchelina έχεις απάντηση για κάθε τόπο και κάθε προορισμό. Μπράβο. Τέλειο αυτό στη Λευκάδα!

Αχ, τι να κάνω αγάπη μου ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. Ονειρεύομαι τη θάλασσα και το καλοκαίρι μέσα στα βουνά που είμαι με αναμμένο καλοριφέρ ακόμη.

Επειδή πάμε εκτός σεζόν αιχμής και συχνά άνευ τέκνων δεν κλείνουμε ποτέ. Πάμε επιτόπου και με μία μικρή λίστα από ίντερνετ και το ψάχνουμε λίγο χωρίς πίεση. Είναι τρομερό πάντως τι ποιότητα βρίσκεις και σε τι τιμές τέλος Ιουνίου και τέλος Αυγούστου. Μόνο στη Σίφνο θυμάμαι ότι είχαμε ζοριστεί, οκτώ γάμοι στο τελευταίο Σ/Κ του Ιουνίου. Πού να το ξέρουμε;

Σκέφτεσαι για Δυτική Ελλάδα τώρα;

alphae
27-05-10, 14:09
Αχ, τι να κάνω αγάπη μου ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται. Ονειρεύομαι τη θάλασσα και το καλοκαίρι μέσα στα βουνά που είμαι με αναμμένο καλοριφέρ ακόμη.

Επειδή πάμε εκτός σεζόν αιχμής και συχνά άνευ τέκνων δεν κλείνουμε ποτέ. Πάμε επιτόπου και με μία μικρή λίστα από ίντερνετ και το ψάχνουμε λίγο χωρίς πίεση. Είναι τρομερό πάντως τι ποιότητα βρίσκεις και σε τι τιμές τέλος Ιουνίου και τέλος Αυγούστου. Μόνο στη Σίφνο θυμάμαι ότι είχαμε ζοριστεί, οκτώ γάμοι στο τελευταίο Σ/Κ του Ιουνίου. Πού να το ξέρουμε;

Σκέφτεσαι για Δυτική Ελλάδα τώρα;
Oχι, οχι, θα πάμε κάπου εδώ γύρω, που να τα σέρνεις και αυτά τόση ώρα στο αυτοκίνητο. Εδώ Πάσχα πήγαμε Γιαννενα και (2,5 ώρες) και στο δρόμο βαρέθηκα γκρίνια. Αυτό που κάνεις είναι το καλήτερο να ξεκινάς και όπου βρεις. Εμείς έτσι καναμε όταν δεν είχαμε τα παιδιά θυμάμαι ένα καλοκαίρι, Πάρο και Σύρο τέλεια. Οχι καλοκαίρι λάθος Σεπτέμβριο! Ζεστή θάλασσα άδεια δωμάτια, καλές τιμές, το μόνο κακό ήταν που αρχισε η μέρα να μικραίνει και να έχεις την μελαγχολία του καλοκαιριού που έφυγε. Απο την άλλη ποιος αντέχει να φάω όλο το καλοκαίρι στην πολή και να πάει Σεπτέμβριο διακοπές;

wendy
28-05-10, 15:02
καλησπερα,ξερει καμμια απο ιο τι παιζει?

mama-lia
29-05-10, 00:37
Morchelina, επειδή μου αρέσουν όσα προτείνεις, όπως και οι οδηγίες και οι συμβουλές, για Κέρκυρα έχεις να προτείνεις κάτι;

delin
29-05-10, 09:34
καλημερα γνωριζετε κανενα καταλυμα απο πρεβεζα παργα συβοντα η οπου αλλου αρκει να εχει κουνιες. Επιμενω σε αυτο γιατι η μικρη μου τρελενετε και οι διακοπες πρεπει να ειναι εξισου ωραιες και για το παιδι. Σας παρακαλω δεν εχω προβλημα με το μερος αρκει να ειναι καπου καλα. Μον Ζακυνθο δεν θελω αν και ειναι οτι πρεπει γιατι ξερω οτι θα πανε τα πεθερικα

Morchelina
29-05-10, 13:16
Morchelina, επειδή μου αρέσουν όσα προτείνεις, όπως και οι οδηγίες και οι συμβουλές, για Κέρκυρα έχεις να προτείνεις κάτι;

Μ' έπιασες αδιάβαστη. Ήταν να πάμε πέρισυ, κλασσικά τέλος Ιουνίου, αλλά είχε παλιόκαιρο με βροχές και κρύο συν την σύνοδο κορυφής που περιμένανε τη Χίλαρυ Κλίντον :shock: και πήγαμε Πήλιο τελικά. Κέρκυρα κοιτούσα δυτικές ακτές στο ύψος περίπου της πόλης της Κέρκυρας, Πέλεκα, Γλυφάδα, Άγιο Γεώργιο, και στο εσωτερικό μεταξύ της πόλης και αυτών των παραλιών εκεί που είναι η Αqualand, σαν κομβικό σημείο για να μπορούμε να κινηθούμε για βόλτες προς κάθε κατεύθυνση.

Εμείς εδώ πολύ κουρασμένοι δεν είμαστε, τα παιδιά μου ξεπετάχτηκαν οπότε αντέχουμε και λίγη ταλαιπωρία.

Μου είπαν όμως ότι οι δυτικές ακτές είναι κρύες. Μπορεί να πάμε τέλος Αυγούστου.

Έχω πάει πολύ παλιά :roll: Οθωνούς και κάθισα 2 εβδομάδες.

mama-lia
29-05-10, 16:02
Morchelina, μήπως να σε αφήσω να πας φέτος κι εμείς του χρόνου; :-)
Στη Γλυφάδα μου είπαν ότι είναι πολύ ωραία η παραλία! Κι εμείς θέλουμε να γυρίζουμε και να ανακαλύπτουμε!
Μου άρεσε πολύ το MartiSea, αλλά είναι ακριβούτσικο!
Εμείς σκεφτόμαστε για τον Ιούλιο!

Μελία
29-05-10, 16:26
Στη Γλυφάδα μου είπαν ότι είναι πολύ ωραία η παραλία! Κι εμείς θέλουμε να γυρίζουμε και να ανακαλύπτουμε!

H Γλυφάδα όντως έχει από τις πιο ωραίες παραλίες, καθαρή, και σχεδόν ζεστή θα έλεγα. Στον Άγιο Γεώργιο η θάλασσα ήταν βρώμικη, γεμάτη φύκια και μαύρη :p
Στην Παλαιοκαστρίτσα η θάλασσα είναι μια νέα εμπειρία καθώς είναι πάντα π.α.γ.ω.μ.ε.ν.η. :D και αν πάτε εκεί να πάτε οπωσδήποτε και στο μοναστήρι επάνω που είναι πανέμορφο και έχει υπέροχη θέα.
Και εφόσον σας αρέσει να γυρίζετε και να ανακαλύπτετε να πάτε οπωσδήποτε στο Αχίλλειο (και να πάρετε και τις συσκευές ξενάγησης, κοστίζει 3 ευρώ μόνο και είναι σα να έχεις δίπλα σου τον καλύτερο ξεναγό) στο Κανόνι, στο Παλαιό κάστρο (από όπου θα φτάσετε στο Ναό του Αγίου Γεωργίου)και στο παρατηρητήριο του Κάιζερ. Η aqualand είναι επίσης πάρα πολύ ωραία με πολλά παιχνίδια, τσουλήθρες κτλ. καθαρή και με όλα τα facilities για να μείνεις εκεί όλη μέρα, απλά το εισητήριο ήταν τσιμπημένο 23 ευρώ για ενήλικες και 18 για παιδιά αν θυμάμαι καλά αλλά άξιζε με 1000! Και η βόλτα με το τρενάκι που είναι στο Λιστόν αξίζει, θα δείτε όλα σχεδόν τα μνημεία που υπάρχουν σε ένα τεταρτάκι. Και το Μον Ρεπό είναι πολύ καλό.
Να ξέρεις πως εφόσον σας αρέσουν οι ανακαλύψεις θα περάσετε πολύ όμορφα!

ARKOUDAKI
29-05-10, 16:37
για πείτε ρε κοριτσάκια και σε μένα κανα καλο καταλυμα μπροστα στη θαλασσα αν ειναι δυνατον,στην Λευκαδα.Ευχαριστώ πολυ!

alphae
30-05-10, 11:42
Morchelina, πήγα χθές και στο πρώτο πόδι να δω. Βρήκα κάτι στην Αθυτο, όχι κοντά στη θάλλασα όμως με τρομερή θέα. Agean blue. Μάλλον θα κλείσω λίγες μέρες εκεί και ας πέρνουμε αυτοκίνητο να πηγαίνουμε θάλασσα. Είναι λογικές οι τιμές έχει κουζινούλα για τα βασικά και προπαντώς είναι καθαρά! Εχει κήπο για τα τέκνα, βέβαια είναι λίγο κοντά ο ένας στον άλλο, όμως τι να κάνεις δεν μπορείς να τα έχεις όλα!

lenaki87
30-05-10, 20:32
Καλησπερα κοπελιες!!Εφτασε το καλοκαιρακι.Τελεια.Εγω Θα ηθελα να πω οτι για Σκιαθο που ακουσα για μελισσουλες δεν νομιζω οτι ισχυει διοτι περσυ πηγε η κολλητη μου η οποια να σημειωσω εχει μεγαλο προβλημα με τα εντομα καθε ειδους κ μεγεθους! Δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο εκτως κ αν αυτο ισχυει για καποιες στανταρ παραλιες. Επεισης θα προτεινα ανεπιφυλακτα ξεκουραση κ διακοπουλες σε πορτο χελι-σπετσες-υδρα!!! Ειμαι απο β.ελλαδα αλλα καθε χρονο εδω κ 3 χρονια πηγαινουμε καθε καλοκαιρι για μια εβδομαδα.Συγκεκριμενα μας φιλοξενει το Πορτο Χελι.........Πεντακαθαρα νερα,φοβερα ηλιοβασιλεματα,πολλα μερη για βολτες,κρουαζιερες,απεναντι στις Σπετσες για βολτα κ φαγητο κ γενικα πολλα κ ωραια. Απο εδω Βορεια προτεινω Χαλκιδικη...κ Θασος.Σουπερ!!!Απο νησια...Σαντορινη,Παρος,Ροδος,Κεφαλονια,Κερκυρα.Απλα τα νερα του Ιονιου για μενα ειναι αρκετα κρυα.Ιδανικα για συσφιξη...:D Καλο καλοκαιρι σε ολους σας..

MarcoPolo
30-05-10, 21:03
Παντως και εγω που ειχα παει πριν χρονια Σκιαθο περασα καταπληκτικα αλλα δεν γλυτωσα το ραντεβου με τις μελισσες.

ladycat
30-05-10, 21:40
εμεις οπως καθε χρονο θα παμε στην μυροβολο χιο μιας κ το σπιτι μας ειναι εκει κ εχω κ μια ωραια ροδακινια που με περιμενει γεματη ροδακινα

sofiap81
31-05-10, 02:05
κρητη,πυλο,λευκαδα,ιθακη,κεφαλλονια..αυτα ειναι τα αγαπημενα μου

1-2 mommy
31-05-10, 09:30
ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ALDEMER ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ.Η ΤΙΜΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΗ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ(ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ).ΑΡΑΞΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΙΣΙΝΕΣ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ(ΚΟΥΒΑΛΑ-ΞΕΚΟΥΒΑΛΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ) ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙΣ!

TARA
31-05-10, 09:34
Λευκαδα, Αλοννησος, Ικαρια, Χαλκιδικη οι αγαπημενοι μου προορισμοι. Δυστυχως ολοι πολυ μακρια!

1-2 mommy
31-05-10, 09:52
η λευκαδα δεν εχει ευκολα προσβασιμες παραλιες για παιδια

alphae
31-05-10, 09:56
Καλησπερα κοπελιες!!Εφτασε το καλοκαιρακι.Τελεια.Εγω Θα ηθελα να πω οτι για Σκιαθο που ακουσα για μελισσουλες δεν νομιζω οτι ισχυει διοτι περσυ πηγε η κολλητη μου η οποια να σημειωσω εχει μεγαλο προβλημα με τα εντομα καθε ειδους κ μεγεθους! Δεν μου ανεφερε τιποτα τετοιο εκτως κ αν αυτο ισχυει για καποιες στανταρ παραλιες. Επεισης θα προτεινα ανεπιφυλακτα ξεκουραση κ διακοπουλες σε πορτο χελι-σπετσες-υδρα!!! Ειμαι απο β.ελλαδα αλλα καθε χρονο εδω κ 3 χρονια πηγαινουμε καθε καλοκαιρι για μια εβδομαδα.Συγκεκριμενα μας φιλοξενει το Πορτο Χελι.........Πεντακαθαρα νερα,φοβερα ηλιοβασιλεματα,πολλα μερη για βολτες,κρουαζιερες,απεναντι στις Σπετσες για βολτα κ φαγητο κ γενικα πολλα κ ωραια. Απο εδω Βορεια προτεινω Χαλκιδικη...κ Θασος.Σουπερ!!!Απο νησια...Σαντορινη,Παρος,Ροδος,Κεφαλονια,Κερκυρα.Απλα τα νερα του Ιονιου για μενα ειναι αρκετα κρυα.Ιδανικα για συσφιξη...:D Καλο καλοκαιρι σε ολους σας..
Εγώ τρελένομαι για Υδρα όμως μπορείς εκεί να κάνεις μπάνιο? Εχεις κατάλυμα να προτείνεις; Το πρόβλημα είναι πως είναι ολόκληρη εξτρατεία να πας σ' αυτά τα νησιά με μικρά παιδιά απο τη Β. Ελλάδα.

delin
31-05-10, 10:05
πολυ ωραιο μερος για διακοπες ειναι η Μυτιλινη. Για τα παιδια εχει πολυ ωραιες παραλιες φτηνο φαγητο και ωραιο. Οποτε παω ερχομαι 4 κιλα παραπανω. Το προβλημα ειναι η αποσταση αλλα και τα ακτοπλοικα εισητηρια ειναι πανακριβα.

Tour_baby
31-05-10, 10:45
Λόγω επαγγέλματος έχω γυρήσει αρκετά νησιά της Ελλάδος.. Το αν υπάρχει για μένα ένα και μοναδικό έιναι δύσκολο.. Απλά δεν υπάρχει!! Όλα έχουν την ομορφιά τους και ρόλο πάντα παίζει το τι θέλουμε πραγματικά να κάνουμε στις διακοπές μας.. Επειδή φέτος το καλοκαίρι περιμένουμε το μικρό μας δυστηχώς δεν θα πάμε διακοπές!!!
Καλά να περάσετε όπου και αν επιλέξετε να πάτε αν και εγώ προσωπικά δεν αλλάζω με τίποτα τα νησιά του Βορείου Αιγαίου για τη ποικιλία τους σε όλους τους τομείς.. :p:p

lenaki87
31-05-10, 13:46
Γεια σας κ παλι.Γλυκια μου alphae για να ειμαι ειλικρινης στην Υδρα δεν πηγα καθολου για μπανιο.Ειχα παει μονο για καφεδακι κ φαγητο.Στο google κοιτα αν εχει κατι.Εγω κυριως Πορτο Χελι πηγαινω μου αρεσει παρα πολυ εκει.Η αληθεια ειναι οτι πολλες οι ωρες για εμας απο βορεια,αλλα δεν πειραζει μου αρεσει πολυ η διαδρομη μεχρι την Επιδαυρο κ ξεχνιεμαι.Κ πιστευω οτι ειναι καλος προορισμος για οικογενειες αυτα τα μερη γιατι ειναι αρκετα ησυχα.Για οσους ειναι απο Αθηνα Κορινθο ειναι η καλυτερη επιλογη.Κ κοντα,κ πολυ ωραια.

kyra
31-05-10, 14:30
εμεις οπως καθε χρονο θα παμε στην μυροβολο χιο μιας κ το σπιτι μας ειναι εκει κ εχω κ μια ωραια ροδακινια που με περιμενει γεματη ροδακινα

Και μπανάκι στα μαύρα βόλια, έ? Δε βλέπω την ώρα!

Morchelina
31-05-10, 16:18
Morchelina, μήπως να σε αφήσω να πας φέτος κι εμείς του χρόνου; :-)
Μου άρεσε πολύ το MartiSea, αλλά είναι ακριβούτσικο!
Εμείς σκεφτόμαστε για τον Ιούλιο!

Το Martisea κρυφό το έχουν πού είναι;. Στο Μπαρμπάτι είδα ότι είναι και η θάλασσα από κάτω μου φάνηκε μούφα. Σε τέτοια τιμή θα βρεις πολλά, ψάξε λίγο. Καλά Ιούνιο κλειστοί είναι; Πλάκα έχει ο κόσμος.

Αυτά μου είχαν φανεί συμπαθητικά με ωραία θέα και κήπο αλλά δεν είναι στη θάλασσα, http://www.greenhillcorfu.com. Ανακαινισμένα μου φαίνονται, τώρα από κοντά δεν ξέρω.

alphae
31-05-10, 16:19
η λευκαδα δεν εχει ευκολα προσβασιμες παραλιες για παιδια

Ναι έχεις δίκαιο δεν κάνει για παιδιά και το χειρότερο έχει ΚΥΜΑ!!! ΠΑΝΤΑ!!! Εχω πολύ κακή εμπειρία απο Λευκάδα!

wendy
31-05-10, 16:31
καλησπερα,μου εχουν πει οτι και στα τουριστικα γραφεια μπορω να βρω καλα πακετα μεμονωμενα σε καλη τιμη,φοβαμαι ομως λιγο να παω σε οποιοδηποτε,ξερετε κανενα να ειναι εμπιστο?να κανω μια ερευνα μηπως συμφερει.