PDA

Επιστροφή στο Forum : Ευαίσθητη περιοχή της πάνας - Σύγκαμα

Σελίδες : [1] 2 3

litsar
20-04-07, 08:45
Ο μικρός μου 16 μηνών σήμερα δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι σήμερα με την περιοχή της πάνας. Χρησιμοποιούσα την Sudocrem και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Τον τελευταίο καιρό όμως, επειδή βγάζει δοντάκια (λίγο αργά τα βγάζει βέβαια) ενεργείτε συνέχεια με αποτέλεσμα να εχει ερεθιστεί το πωπουδάκι του πάρα μα πάρα πολύ. Χτες είδα ότι είχε κάνει και πληγή και δεν με άφηνε να τον ακουμπήσω καν γιατί πόναγε. Είχα ρωτήσει πάλιότερα την παιδίατρο και μου είχε πει αν αποκτήσει μεγάλο πρόβλημα να ΄πάρω μια κορτιζονούχα αλοιφή την ΚΕΝΑΚΟΜ (δεν ξέρω αν γράφετε έτσι). Την έχετε χρησιμοποιήσει ή έχετε πάρει κάποια άλλη καλή και την συστήνεται???

ΣΟΦΙΑ
20-04-07, 08:50
. Είχα ρωτήσει πάλιότερα την παιδίατρο και μου είχε πει αν αποκτήσει μεγάλο πρόβλημα να ΄πάρω μια κορτιζονούχα αλοιφή την ΚΕΝΑΚΟΜ (δεν ξέρω αν γράφετε έτσι). Την έχετε χρησιμοποιήσει ή έχετε πάρει κάποια άλλη καλή και την συστήνεται???

Κάπως έτσι προφέρεται τουλάχιστον ΚΕΝΑΚΟΜΠ αλλά είναι για χρήση μονοστη συγκεκριμένη περιοχή που έχει πρόβλημα. Την είχα χρησιμοποιησει καθ'υποδειξη παιδιατρου μας οταν θήλαζα και είχε κάνει μια ραγαδούλα. Ηταν πολυ αποτελεσματική.

Sofia
20-04-07, 09:23
Κι εγώ την έχω χρησιμοποιήσει όταν η Μαρία ήταν μικρή και κάπου είχε ερεθιστεί αλλά δεν θυμάμαι που. Πάντως καλή ήταν.

BIZELI
20-04-07, 09:23
Eγώ Ευαγγελια μου για αντίστοιχη περίπτωση στο πωπουδάκι της είχα βάλει verdal κρεμα που μου είχε πει ο παιδίατρος της.

Polina
20-04-07, 09:41
Eγώ Ευαγγελια μου για αντίστοιχη περίπτωση στο πωπουδάκι της είχα βάλει verdal κρεμα που μου είχε πει ο παιδίατρος της.
ομοίως...πρωϊ βράδυ για 1-2 μέρες μέχρι να υποχωρήσει ο ερεθισμός.
Πάντως τη sudocrem την χρησιμοποιούσα και εγώ πολύ συχνά και όταν ήταν συγκαμένος δεν έκανε και πολλά πράγματα. Οταν την έκοψα και δεν του έβαζα τίποτα (απλά πλύσιμο και καλό στέγνωμα) και κάποια στιγμή τη ξαναχρησιμοποίησα, είδα βελτίωση σημαντική. Πολύ καλύ για συγκάματα είναι και η eryplast (γαλλική), είναι λίγο στοκέ, αλλά κάνει καλή δουλειά. Προσοχή όμως μόνο όταν είναι συγκαμένο βάζουμε γιατί έχει ψευδάργυρο.

Λίτσα
20-04-07, 09:59
όταν είχε συγκαεί ο δικός μου χρησιμοποίησα μελάνι! (βεβαια μου το υποδειξε ο παιδίατρος). Ειναι ο πιο φυσικος τροπος (χωρις κορτιζόνη) αντιμετώπισης του συγκαματος.
Το μελάνι πωλειται στο φαρμακείο σε μικρό μπουκαλάκι σε σκόνη. Το διαλυουμε σε νερό και αφου πλυνουμε και στεγνώσουμε το πωπουδάκι του μωρού το βάζουμε επάνω με γάζα ή βαμβάκι. Αυτο στεγνώνει σε λιγοτερο απο ένα λεπτό. Αφου στεγνώσει βάζουμε και κρεμουλα. Το συγκαμα φευγει σε μια δυο μερες και το παιδάκι ανακουφιζεται άμεσα γιατί το μελάνι στεγνώνει την περιοχή και δεν ειναι υγρή καθόλου.
Και εγω χρησιμοποιούσα την sudocream αλλά σε έκεινη την φάση άρχισα να δοκιμάζω διάφορες και μια φίλη μου συστησε την deflamol η οποία όντως ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ! ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΗΝ!

medea
20-04-07, 10:10
Πάντως Ευαγγελία, σκέψου ταυτόχρονα να τον αφήνεις και λίγη ώρα χωρίς πάνα, για να αερίζεται η περιοχή και να στεγνώνει η πληγούλα.Βεβαία, είναι δύσκολο με μωράκι σε αυτή την ηλικια. Όλο και κάποιο ατύχημα θα έχετε :roll: Αλλά νομίζω πως σε συνδυασμό με την κρεμούλα θα έχεις πιο γρήγορα αποτελέσματα.
Τι φρίκη το σύγκαμα!! Εγώ τη μικρή μου από το νοσοκομείο, αφού γεννήθηκε, με σύγκαμα την έφερα σπίτι. Φανταστείτε πόσες ώρες τα αφήνουν με βρόμικες πάνες. :?

Sofia
20-04-07, 10:20
Πάντως εμένα η μικρή μου, δεν έπαθε ποτέ σύγκαμα.
Αλλά ίσως ένας λόγος είναι ότι πάντα όταν την άλλαζα χρησιμοποιούσα PENATEN η οποία είναι πολύ λιπαρή (δεν φεύγει με νερό).

zebelia
21-04-07, 01:54
Εμενα δεν μου εχι συγκαει ποτε, βεβαια μια καλη πανα βοηθαει σ'αυτο.
Οσο για τις κρεμες στην αρχη εβαζα σε καθε αλλαγμα, και μου ειπε η μαμα μου οτι θα την κανω υπερευαισθητη.Τωρα της βαζω καθε φορα που κανει κακα και της πλενω το πωπουδακι της.

rosi
22-04-07, 21:09
Νομίζω ότι δε χρειάζεται να βάζουμε κρέμα κάθε φορά που τα αλλάζουμε, μόνο αν δούμε την περιοχή κόκκινη και για να προλάβουμε τα χειρότερα. Όταν η μεγάλη μου είχε συγκαεί μια φορά αρκετά (πληγές), ο γιατρός μου είχε προτείνει κάτι σαν ιώδιο, κόκκινο που είχε άμεσο αποτέλεσμα. Δε θυμάμαι όμως ακριβώς πώς το ζήτησα στο φαρμακείο. :cry: Και φυσικά φροντίζω όταν βλέπω κόκκινο το σημείο να την αλλάζω πάρα πολύ συχνά για να μη μένει καθόλου βρεγμένη!

ΔημήτηςΧ
22-04-07, 23:12
Μαμάδες και μπαμπάδες! Όχι κορτιζονούχες αλοιφές στα μωράκια σας! Ούτε αλοιφές με περίεργα συστατικά (ψευδάργυρος κτλ). Υπάρχει στα φαρμακεία κρέμα με Calendula 100% φυτικό προΙόν και χωρίς επικίνδυνες χημικές ουσίες. Αν όχι, χρησιμοποιήστε μία απλη κρέμα σαν την Panaten (με μέτρο). Πάντως μακριά από την κορτιζόνη!!!!

Polina
23-04-07, 11:20
Μαμάδες και μπαμπάδες! Όχι κορτιζονούχες αλοιφές στα μωράκια σας! Ούτε αλοιφές με περίεργα συστατικά (ψευδάργυρος κτλ). Υπάρχει στα φαρμακεία κρέμα με Calendula 100% φυτικό προΙόν και χωρίς επικίνδυνες χημικές ουσίες. Αν όχι, χρησιμοποιήστε μία απλη κρέμα σαν την Panaten (με μέτρο). Πάντως μακριά από την κορτιζόνη!!!!

την κρεμα της propoline με την καλεντούλα λες; την έχω αγοράσει και εγώ, αλλά όταν έχει γερό σύγκαμα δεν έχει άμεσα αποτελέσματα. Την πενατέν την χρησιμοποίησα μια φορά πρόσφατα και ο μικρός παραπονέθηκε ότι τον έτσουζε.
Κάποιες φορές συγκαίονται και λόγω των τροφών που τρώνε ή πχ αν βγάζουν δόντια, δεν είναι μόνο θέμα συχνού αλλάγματος πάνας.

Oh-Mamy
23-04-07, 11:22
Στην αρχή χρησιμοποιούσαμε μια πολύ καλή (λέει) κρέμα, απο φυσικά υλικά κλπ. Την πληρώναμε βαπορίσια και όταν έγινε το θεμα με τα baraben, ανακάλυψα ότι ήταν τιγκα σε αυτα τα συστατικά ,η κρεμε ήταν η Frezyderm και υποτίθεται γιατροι και φαρμακοποιοι την εκτιμούν πολύ (βέβαια, με την τιμή που έχει)...
Απο την αρχή η μητερα μου είχε κάνει λάδι με χαμομήλι, το οποίο αρχικως είχα περιγελάσει, αλλά μετα τα baraben και μια μικρή έρευνα στην αγορά, όπου βρηκα μονο δυο τρεις κρεμες χωρις αυτά (που ή ήταν στοκε ή πολύ λιπαρες), κατέληξα στο λαδακι αυτο. Στον παιδικό, για λογου ςομοιοστασης, στελνω μια απο τις άλλες κρεμες, όπως και στην τσαντα εξοδου έχω κρεμα, αλλά βασικά χρησιμοποιουμε το λαδι το οποίο είναι καταπληκτικο.
Μάλιστα κάναμε το εξης πειραμα :
Η μικρή μου όταν φαει πραγματα με βιταμινη c βγαζει σπυρακια κατω και παθαινει κατι σαν συγκαμα. παρακολουθησαμε λοιπον, την αποθεραπεια και σε περιπτωση αγωγης με αλοιφη και με λαδι. Ξερετε τι βγηκε νικητης; το λαδι!

Polina
23-04-07, 11:25
Στην αρχή χρησιμοποιούσαμε μια πολύ καλή (λέει) κρέμα, απο φυσικά υλικά κλπ. Την πληρώναμε βαπορίσια και όταν έγινε το θεμα με τα baraben, ανακάλυψα ότι ήταν τιγκα σε αυτα τα συστατικά ,η κρεμε ήταν η Frezyderm και υποτίθεται γιατροι και φαρμακοποιοι την εκτιμούν πολύ (βέβαια, με την τιμή που έχει)...
Απο την αρχή η μητερα μου είχε κάνει λάδι με χαμομήλι, το οποίο αρχικως είχα περιγελάσει, αλλά μετα τα baraben και μια μικρή έρευνα στην αγορά, όπου βρηκα μονο δυο τρεις κρεμες χωρις αυτά (που ή ήταν στοκε ή πολύ λιπαρες), κατέληξα στο λαδακι αυτο. Στον παιδικό, για λογου ςομοιοστασης, στελνω μια απο τις άλλες κρεμες, όπως και στην τσαντα εξοδου έχω κρεμα, αλλά βασικά χρησιμοποιουμε το λαδι το οποίο είναι καταπληκτικο.
Μάλιστα κάναμε το εξης πειραμα :
Η μικρή μου όταν φαει πραγματα με βιταμινη c βγαζει σπυρακια κατω και παθαινει κατι σαν συγκαμα. παρακολουθησαμε λοιπον, την αποθεραπεια και σε περιπτωση αγωγης με αλοιφη και με λαδι. Ξερετε τι βγηκε νικητης; το λαδι!

για γράψε τη συνταγή με το λάδι! εγώ έχω ακούσει για το σπαθόλαδο, αλλά που να πάω να βρώ σπαθόχορτο;

angela
23-04-07, 11:29
Νομίζω ότι είμαι δυστυχώς η πιο ειδική σε αυτό το θέμα! :cry:
Ο γιός μου φοράει ακόμη πάνα και είναι πολύ ενεργητικός, κακά κάνει μέχρι και 5 φορές την ημέρα και έτσι στο σύγκαμα έχω γίνει ειδική!

Χρησιμοποιώ την sudocream καθημερινά σε παχύ στρώμα, αλλά αν γίνει το κακό και φουσκαλιάσει και ματώσει, συνήθως μετά από διαρροια, τότε αμέσω μετά το πλύσιμο με ζεστό νερό και πολύ καλό στέγνωμα για να μην υπάρχουν υγρασίες έρχεται η Bepanthol ointment της BAYER και στην δεύτερη κιόλας εφαρμογή της δεν υπάρχει τίποτα ούτε κοκκινήλα!!!

Είχα δοκιμάσει όλες αυτές που γράφεται αλλά σαν αυτή καμμία!

Ελπίζω να βοήθησα :D

Polina
23-04-07, 11:40
Ο γιός μου φοράει ακόμη πάνα και είναι πολύ ενεργητικός, κακά κάνει μέχρι και 5 φορές την ημέρα και έτσι στο σύγκαμα έχω γίνει ειδική!

Χρησιμοποιώ την sudocream καθημερινά σε παχύ στρώμα, αλλά αν γίνει το κακό και φουσκαλιάσει και ματώσει, συνήθως μετά από διαρροια, τότε αμέσω μετά το πλύσιμο με ζεστό νερό και πολύ καλό στέγνωμα για να μην υπάρχουν υγρασίες έρχεται η Bepanthol ointment της BAYER και στην δεύτερη κιόλας εφαρμογή της δεν υπάρχει τίποτα ούτε κοκκινήλα!!!

το πλύσιμο με ζεστό νερό βοηθά; νόμιζα ότι το δροσερό νεράκι είναι καλύτερο.

Oh-Mamy
23-04-07, 11:54
Και το σπαθοχορτο κάνει την ίδια δουλειά με το χαμομήλι, μπορεις να βάλεις και τα δυο.
Υπάρχουν ειδικά μαγαζια με βοτανα στην Αθηνάς και στην Σοφοκλέους. Βέβαια το καλύτερο να κάνεις καποια εκδρομή και να τα αγοράσεις απο κάποιο χωριο δίπλα σε βουνό.
2 τροποι υπάρχουν για την παρασκευή.
1. με λάδι ελιας : ζεσταίνεις σε μπαιν μαρι το λαδι με το βοτανο μεσα, και αυτο το κανεις για 1,5 - 2 ώρες, αν μπορεις και εχεις υπομονη και περισσοτερο κρατηστε το. Θέλει συνεχη επιβλεψη βεβαια αυτό.
Αλλιώς, τωρα που καλοκαιριαζει κανετε τη δευτερη συνταγη
2. με ηλιαιλεο ή σπορελαιο (δε γνωρισω το αποτελεσμα αν το κανετε με λαδι ελιας). Γεμιζετε ένα γυαλινο βαζο με τα βοτανα και συμπληρωνετε νε λαδι. μετα απο 2 εβδομαδες που το εκθετετε στον ήλιο (βεραντα, ταρατσα), βγαζετε το λαδι, πετατε τα χρησιμοποιημενα βοτανα και ξανακανετε την ιδια διαδικασια στο ιδιο λαδι αλλα με φρεσκα βοτανα.

angela
23-04-07, 12:15

το πλύσιμο με ζεστό νερό βοηθά; νόμιζα ότι το δροσερό νεράκι είναι καλύτερο.

Το ζεστό ή χλιαρό νερό και μάλιστα δεν του βάζω σαπούνι ούτε το τρίβω γιατί τον πονάει κάνει να καθαρίσει καλά η περιοχή για τυχών υπολείμματα γιατί τα μωρομάντηλα με τα αρώματα και με το τρίψιμο δεν κάνουν καλό!
Αλλά το κυριώτερο είναι το καλό στέγνωμα με πολύ μαλακιά πετσέτα και ταμπονάρισμα απαλό και όχι τρίψιμο, πονάει αλλιώς, για να μπορέσει να απορροφηθεί καλά η κρέμα.
Πάντως κάνει θαύματα!

roz
23-04-07, 12:32
Σε εμάς πάντως οι κρέμες δεν δούλεψαν. Όταν ξεκίνησε το σύγκαμα - το οποίο είχαμε αποφύγει μέχρι 9 μηνών και νόμιζα ότι δεν θα μας συνέβαινε ποτέ (κούνια που με κούναγε), δοκιμάσε διάφορες κρέμες μέχρι και πούδρες. Έως και daktarin πούδρα βάλαμε η οποία βοήθησε μεν αλλά με το που τη σταματάγαμε το παιδί συγκαίονταν και πάλι.

Τελικά κατέληξα να μην της βάζω τίποτα αλλά να την πλένω, να την στεγνώνω καλά και να την αφήνω λίγο να αερίζεται πριν της ξαναβάλω πάνα. Μέχρις στιγμής αυτό δείχνει να πηγαίνει καλά.

rosi
23-04-07, 12:32
Το λάδι γενικά πάντως κάνει πολύ καλό και είναι ό,τι πιο φυσικό και υγιεινό υπάρχει! Σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο μάλιστα που γέννησε η κουνιάδα μου της συνέστησαν σε περίπτωση συγκάμματος να βάζει ελαιόλαδο :!:

Polina
23-04-07, 13:59
ευχαριστώ για τις συνταγές!
και εγώ όταν ήταν νεογέννητος μέχρι κάποιων μηνών του έβαζα ελαιόλαδο. Ομως συγκάηκε κάποια στιγμή και με το ελαιόλαδο δεν είδα αποτέλεσμα. Ετσι απο το να υποφέρει του έβαλα κορτιζόνη 2 μέρες και ηρέμησε. Μετά συνέχισα με τις κλασσικές μεθόδους..
το σπαθόχορτο βγάζει ένα μακρύ ρόζ λουλούδι; δεν ξέρω πως να το εντοπίσω και εδω στη Μυτιλήνη αμφιβάλλω αν το ξέρουν..

ΔημήτηςΧ
23-04-07, 16:54
Σχετικά με την κρέμα με Calendula, εγώ αναφερόμουν στις απλές κρέμες (Κορρέ) με κόστος 5-6 ευρώ. Η συγκεκριμένη περιέχει Calendula, βαλσαμόχορτο και αμυγδαλέλαιο.
Πολύ σημαντικό!!! Για όσους έχουν προβλήματα δερματικά στην περιοχή της πάνας, να σας ενημερώσω ότι πολλές φορές ευθύνονται οι ίδιες οι πάνες. Δυστυχώς όλες οι κοινές πάνες (Pampers, babylino, Libero κτλ) έχουν υποστεί κατεργασία λευκανσης με χλώριο (που προκαλεί ερεθισμούς). Οι νοικοκυρές θα ξέρετε πόσο επικίνδυνο είναι το χλώριο όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα, πόσο μάλλον με το δέρμα του παιδιού! Επίσης οι πάνες περιέχουν ΤΒΤ, μία πολύ τοξική και καρκινογόνο ουσία, για την οποία ακόμα δεν έχει αποδειχθεί το αν μεταφέρεται ή όχι από την πάνα στο δέρμα του παιδιού.
Η κόρη μου παρουσίασε ένα ερεθισμό χαμηλά στην κοιλίτσα της στην περιοχή της πάνας. Η παιδίατρος μας έδωσε πρώτα daktador (θεώρησε ότι είναι μυκητίαση), μετά αφού δεν είχαμε αποτέλεσμα μας έδωσε daktarin, αφού δεν είχε αποτέλεσμα μας παρέπεμψε σε δερματολόγο, η οποία μας έδωσε κορτιζονούχα αλοιφή... για την δερματίτιδα που διέγνωσε. Φυσικά, αρκετά πειραματιστήκαμε με το παιδί και με τη συμβουλή ομοιοπαθητικού, δώσαμε calendula και ταυτόχρονα αλλάξαμε τις πάνες με άλλες οικολογικές χωρίς λευκανση (χλώριο). Το κοριτσάκι μας σε 2-3 μέρες παρουσίασε μεγάλη βελτίωση και μέσα σε μία εβδομάδα η δερματίτιδα έφυγε τελείως.
Πιστεύντας ότι λύσαμε το πρόβλημα, μετά από 2 εβδομάδες επιστρέψαμε στα pampers (λόγο κόστους) και το αποτέλεσμα; Το παιδί σε 2 ημέρες παρουσίασε πάλι το ίδιο πρόβλημα. Από τότε χρησιμοποιούμε αποκλειστικά πάνες χωρίς λευκανση και tbt και ας τις πληρώνουμε 2πλασια τιμή.

ΔημήτηςΧ
23-04-07, 16:56
και ένα σχετικό Link:

http://www.healthydiapers.com/hs.html

Polina
24-04-07, 10:57
Σχετικά με την κρέμα με Calendula, εγώ αναφερόμουν στις απλές κρέμες (Κορρέ) με κόστος 5-6 ευρώ. Η συγκεκριμένη περιέχει Calendula, βαλσαμόχορτο και αμυγδαλέλαιο.

αυτή που έχω εγώ είναι της Propoline, έχει κόστος 5 ευρώ, αλλά θα πάρω και του Κορρέ. Επίσης εχω αγοράσει και καλεντούλα και κάνω πλύσεις στους ερεθισμούς.

demi
24-04-07, 13:43
Προσωπικα δεν εμπιστευομαι ΚΟΡΡΕ με τιποτα.....μα με ΤΙΠΟΤΑ....SUDOCREAM παχυ στρωμα και της bayer αν υπαρχει προβλημα.

medea
24-04-07, 16:22
[quote="demi"]Προσωπικα δεν εμπιστευομαι ΚΟΡΡΕ με τιποτα.....μα με ΤΙΠΟΤΑ....quote]

Μα γιατί ; αναφέρεσαι σε όλα τα προϊόντα του ή μόνο στη συγκεκριμένη κρέμα;

IRINI
24-04-07, 17:22
[quote=demi]Προσωπικα δεν εμπιστευομαι ΚΟΡΡΕ με τιποτα.....μα με ΤΙΠΟΤΑ....quote]

Μα γιατί ; αναφέρεσαι σε όλα τα προϊόντα του ή μόνο στη συγκεκριμένη κρέμα;

KORRE Με τιποτα
και εγω εχω ακουσει τα χειροτερα και απο ανθρωπους απο μεσα.
Και κατι κρεμε που επαιρνα για μενα τις εκοψα ασε που δεν μου εκαναν και τιποτα .Ή την εβαζα ή οχι το ιδιο ηταν...

ευδοκία
06-10-07, 11:22
κάθε πότε είναι καλό να αλλάζω τη μικρή τα βράδια;από το φόβο μου μήπως ξυπνήσει και δεν ξανακοιμηθεί, την αφήνω καμιά φορά και την αλλάζω στο επόμενο γεύμα της.φοβάμαι όμως μήπως ερεθιστεί και συγκαεί.όσες φορές ξύπνησε για να φάει και την άλλαξα,δυσκολεύτηκε να ξανακοιμηθεί. τί να κάνω;δεν διαμαρτύρεται κιόλας..help!

zebelia
06-10-07, 13:45
κάθε πότε είναι καλό να αλλάζω τη μικρή τα βράδια;από το φόβο μου μήπως ξυπνήσει και δεν ξανακοιμηθεί, την αφήνω καμιά φορά και την αλλάζω στο επόμενο γεύμα της.φοβάμαι όμως μήπως ερεθιστεί και συγκαεί.όσες φορές ξύπνησε για να φάει και την άλλαξα,δυσκολεύτηκε να ξανακοιμηθεί. τί να κάνω;δεν διαμαρτύρεται κιόλας..help!

Εγω τευλευταια φορα την αλλαζω πριν παω για υπνο.Εμενα δεν ξυπναει ομως.Δοκιμασε να δεις και αμα δεν ξυπναει αλλαζε την.Ενα βραδυ δεν την αλλαξα και μου συγκαικε λιγο.Προσοχη επισεις μοθ ειπε η γιατρος στις φαρμακευτικες κρεμες επειδη εχουν κορτιζονη (νομιζω) προκαλουν τριχοφυια.Δεν θελει καθημερινη χρηση παρα μονο οταν υπαρχει προβλημα.Βασικα αμα τις φορας καλες πανες, αμα κανει τσισα μια φορα και λιγα αυτη παραμενη στεγνη.

Εύα
06-10-07, 15:01
Ταλαιπωρήθηκα και εγω και ο μπέμπης με το σύγκαμα (που είχε προκληθεί από διάρροια από αντιβίωση) και δοκίμασα τα πάντα! Από βαλσαμόλαδα, μέχρι κορτιζονούχες και δεν έγινε τίποτα! Τελικά συνήλθε το παιδί με την Penaten, αυτή που είναι στο σωλινάριο όμως! Το σημαντικό είναι ότι δεν μου συγκάικε πάλι, αν και έχει διάρροια ακόμα μερικές φορές, αλλά του βάζω κάθε φορά που τον αλλάζω!

dora
06-10-07, 15:11
Βρε Ευδοκια τα γευματα της λογικα ειναι καθε 2ωρο ακομα... Δεν χρειαζεται να την αλλαζεις περισοοτερο. Απλα να μην χρησιμοποιεις μωρομαντηλα αλλα ενα βρεγμενο βαμβακακι ή να την βαζεις κατω από τη βρυση και να της βαζεις μια ελαφρυα κρεμουλα.. Η πενατεν στο σωληναριο ειναι καλη.

ΡΟΥΛΑ
06-10-07, 19:41
Ευδοκία εγώ την άλλαζα και την αλλάζω πριν πάει για ύπνο, το βράδυ που την ταίζω δεν την αλλάζω ακριβώς γιατι αν ξυπνήσει δεν θα ξανακοιμηθεί, ποτέ δεν μου συγκάικε.

evita
06-10-07, 20:53
Εμείς κάνουμε το εξής (βασικά ο άντρας μου το κάνει γιατί είναι η δική του βάρδια :) ):όταν καταλαβαίνουμε ότι είναι έτοιμος να ξυπνήσει (έχει αρχίσει να στριφογυρνάει, να κάνει θορύβους κλπ.) τον αλλάζουμε και μετά τον ταϊζουμε και συνήθως μέχρι να τελειώσει το φαγητό έχει ξανακοιμηθεί.

ssidi
06-10-07, 22:57
Εγώ Ευδοκία, όταν ήταν τόσο μικρούλης, την νύχτα όταν ξυπνούσε για φαί πριν τον ταίσω τον άλλαζα για να μην ξυπνήσει μετά. Αν βέβαια την ώρα που έτρωγε ξανα έκανε κακάκια τον ξανα άλλαζα...

Εύα
09-10-07, 12:48
και εγώ Ευδοκία, τον άλλαζα κάθε φορά που τον τάιζα, είτε πριν είτε μετά. Συνήθως μετά, γιατί κάθε φορά που έτρωγε έκανε και κακά του. Καλύτερα να χαλάσεις κάποιες πάνες παραπάνω παρά να συγκαεί ή να σου ξυπνήσει μισή ώρα αργότερα γιατί θέλει άλλαγμα!

Αντιγόνη
09-10-07, 13:00
Το καλύτερο πάντως (φίλη Ευα) που έχω χρησιμοποιήσει στο σύγκαμα και έχει φύγει σε μία νύχτα, (και πολύ άσχημο σύγκαμα) είναι το μελάνι. Το παίρνουμε από το φαρμακείο. Πολύ οικονομικό, και αποτελεσματικό. Καθαρίζουμε το παιδάκι με νερό, βάζουμε λίγο μελάνι σε βαμβάκι, ταμπονάρουμε πάνω στο σημείο και από πάνω βάζουμε και λίγη κρεμούλα.

rena
10-10-07, 09:54
Εγω στην αρχη τον αλλαζα τα βραδια που ξυπνουσε και μετα τον ταιζα.Αργοτερα εκανα και το εξης,τον θηλαζα απο το ενα στηθος μετα τον αλλαζα,για να ξυπνησει κι ολας γιατι ειχε απολοιμηθει, και μετα ετρωγε και απο το αλλο.

Τωρα τον αλλαζω κατα τις 10,πριν κοιμηθει και μετα κατα τις 9 το πρωι που ξυπναει εντελως, δεν ειχα προβλξμα μα συγκαμα.

Lia
10-10-07, 10:09
Όσο ήταν νεογέννητο και έτρωγε και τα βράδια την άλλαζα πριν από κάθε γεύμα. Εννοείται χωρίς κουβέντες και παιχνίδια για να μην την ξυπνήσω. Τώρα πια την αλλάζω τελευταία φορά το βράδυ γύρω στις 9 πριν τον ύπνο και στις 7 το πρωί που ξυπνάει... Μέχρι στιγμής δεν είχαμε πρόβλημα παρόλο που η πάνα της το πρωί είναι ασήκωτη.
Κάποιους ερεθισμούς που είχε κατά καιρόυς από διάρροια με είχε βοηθήσει πολύ η sudocream που χρησιμοποιώ.

Εύα
10-10-07, 20:47
Στη δική μου περίπτωση Αντιγόνη το θέμα δεν ήταν μόνο να φύγει, αλλά και να μην ξανακάνει. Όσο έπαιρνε αντιβίωση, αν δεν του έβαζεσ κάτι που και να προλαμβάνει το σύγκαμα και να το θεραπεύει, δεν έκανες τίποτα! Γι' αυτό νομίζω ότι η πενάτεν είναι η καλύτερη. Γιατί και έφυγε και δεν ξανάκανε! Και να φανταστείς ότι την αντιβίωση την παίρνει ακόμα! Η αλήθεια πάντως είναι ότι μελάνι δεν είχα δοκιμάσει (ίσως το μόνο)!

Kelly25
12-10-07, 10:04
Εγώ μια με δυο φορές την ημέρα και για προληπτικούς λόγους της βάζω μια πολύ καλή κρέμα την Πενατέν. Κάνει θαύματα.

ΔημήτηςΧ
12-10-07, 18:44
Εγώ μια με δυο φορές την ημέρα και για προληπτικούς λόγους της βάζω μια πολύ καλή κρέμα την Πενατέν. Κάνει θαύματα.

Κέλλυ, νομίζω ότι δεν είναι και πολύ καλό το να χρησιμοποιείς Πενάτεν συνέχεια χωρίς να υπάρχει λόγος. Καλύτερα να χρησιμοποιείς λαδάκι καθημερινά και την Πενάτεν μόνο όταν υπάρχει ερεθισμός.

ssidi
12-10-07, 22:39
Λύστε μου μια απορία...την κρέμα την βάζουμε σε κάθε αλλαγή πάνας προληπτικά ή μόνο όταν υπάρξει ερεθισμός?
Όπως και να χει αποφεύγω να χρησιμοποιώ χημικές κρέμες, χρησιμοποιώ μια φυτική αλλά και πάλι αναρωτιέμαι αν είναι απαραίτητο να την βάζω πάντα μια και ο μικρός δεν έχει και δεν είχε ποτέ ιδιαίτερο ερεθισμό.

evita
12-10-07, 22:50
Λύστε μου μια απορία...την κρέμα την βάζουμε σε κάθε αλλαγή πάνας προληπτικά ή μόνο όταν υπάρξει ερεθισμός?

Εμείς, σύμφωνα με τις οδηγίες της παιδιάτρου βάζουμε sudocrem μια φορά τη μέρα μετά το μπάνιο. Η πιο συχνή χρήση, είναι πιθανότερο να δημιουργήσει πρόβλημα παρά να ωφελήσει.

Μαρία Αστεριάδου
22-10-07, 10:59
Η Βένυα μου είναι επίσης πολύ ευαίσθητη εκεί στον πωπώ της. Έχει συγκαεί πολλές φορές και από εμπειρία έχω να προτείνω τα εξής: α) Αμυγδαλέλαιο είναι ότι καλύτερο μπορείτε να βάλετε στο μωρό για να το προστατέψετε. Μπορείτε να το βάζετε κάθε φορά που το αλλάζετε (σε αντίθεση με τις κρέμες που δεν το συνιστούν να τους βάζουμε τόσο συχνά) και είναι ότι πιο φυσικό. Λάδι και τίποτε άλλο. β) Να μένει ανοιχτό χωρίς πάνα για κάποια ώρα. γ) Μετά το πλύσιμο και αν δεν μπορείτε να το αφήσετε ανοιχτό για κάποια ώρα να το στεγνώτετε καλά με πιστολάκι για τα μαλλιά. δ) Αν συγκαεί το λαδάκι είναι πολύ καλό, η Bepanthol είναι πολύ καλή αλλά δεν κάνουν τίποτα αν το παιδί κάνει πληγή. Στην πληγή η κρέμα Helixderm είναι ένα θαύμα, έκλεισε μια πληγή 1/2 εκατοστού σε μια μέρα μόνο. Και το καλύτερο, είναι κατά 95% φυτική.
Και μια υποσημείωση. Ειπώθηκε ότι ο ψευδάργυρος είναι περίεργο ή ύποπτο συστατικό..Δεν είναι περίεργο, βοηθάει στο να δημιουργηθεί ένα "φιλμ" πάνω στο πωπουδάκι ώστε να μην το ακουμπάνε τα διάφορα τσισάκια ή άλλα. Αλλά φυσικά το λάδι κάνει την ίδια δουλειά και καλύτερα.

http://lilypie.com/pic/071002/MVn3.jpghttp://b2.lilypie.com/Q2dpp3/.png (http://lilypie.com)

rena
23-10-07, 13:42

Κέλλυ, νομίζω ότι δεν είναι και πολύ καλό το να χρησιμοποιείς Πενάτεν συνέχεια χωρίς να υπάρχει λόγος. Καλύτερα να χρησιμοποιείς λαδάκι καθημερινά και την Πενάτεν μόνο όταν υπάρχει ερεθισμός.

Εγω οπως μου ειχε πει η παιδιατρος βαζω κρεμα σε καθε αλλαγη πανας.... :roll: :roll: :roll: ΛΕτε δηλαδη να του βαζω την πανα χωρις κρεμα?Θα τη ρωτησω την Παρασκευη που θα παμε :?

zebelia
28-10-07, 00:03
Εγω βαζω κρεμα μονο αν την εχω κανει μπανιο απο κακα.Αμα εχει κανει μονο τισα και την αλλαξω δεν της βαζω,νομιζω οτι δεν κανει να βαζεις κρεμα συνεχεια και χωρις να εχει πλυθει , δεν αφηνει το δερματακι του να αναπνευσει.Και οταν συγκαει πλυσιμο με χλιαρο προς κρυο το νερο.

StellaK
01-11-07, 13:04
Εγώ του βάζω σε κάθε αλλάγή πάνας sudocreme αλλά από αυτά που διάβασα μάλλον θα το γυρίσω στο αμυγδαλέλαιο (το οποίο χρησιμοποιώ για να ξεβάφω τα μάτια μου) που είναι και πιο φυσικό προϊόν. Θα του βάζω μόνο το βράδυ κρέμα. Εσείς που χρησιμοποιείτε φυτικές κρέμες για το σύγκαμα, για πείτε καμιά καλή;!

antu
09-11-07, 12:51
ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΠΕΜΠΑ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΣΠΙΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΚΟΚΚΙΝΙΛΕΣ. ΕΧΕΙ ΤΥΧΗ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αντιγόνη
09-11-07, 13:04
antu κάνε ένα τηλεφωνηματάκι στον παιδίατρο γιατί συνήθως τα σπυράκια είναι ψιλομολυνσούλα από τα τσίσα σε ευαίσθητο δερματάκι, να σου πει την κατάλληλη αλοιφή.

BIZELI
09-11-07, 13:08
μου εχει τύχει και εμενα και ο γιατρός μου μου είπε και της εβαζα λίγες μερουλες πρωι βραδυ τη Verdal, ρωτα και εσύ τον δικό σου να δεις τί θα σου πει.Αυτες τις μέρες απόφευγε τα μωρομάντηλα και να την πλένεις σε κάθε αλλαγή με νερακι.

antu
09-11-07, 13:26
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΛΕΝΩ ΚΑΙ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΑΝ ΟΙ ΠΑΝΕΣ.

Αντιγόνη
09-11-07, 13:38
antu καλά κάνεις με τα μωρομάντηλα. Είναι και πολύ μωρούλι ακόμα. Μίλα με τον παιδίατρο να σου πει από τι μπορεί να είναι. Εξαρτάται από το εξανθηματάκι. Εμένα ας πούμε ήταν αυτή η μολυνσούλα από τα τσίσα (εξού και τα σπυθουράκια) και μου είπε και της έβαζα για 5 μέρες αλοιφή dactodor.

elenak
09-11-07, 18:24
Εμείς το πρώτο τρίμηνο χρησιμοποιούσαμε penaten σε κάθε αλλαγή πάνας, χωρίς να χρησιμοιούμε μωρομάντηλα παρα μόνο σε περίπτωση ανάγκης. Μετά αρχίσαμε να της βάζουμε κρεμούλα (λίγη) μόνο όταν έκανε κακάκια για κανα τρίμηνο πάλι, και απο τότε της βάζουμε μόνο το βράδυ και δεν έχει συγκαεί ποτέ μέχρι τώρα. Το κόψιμο της κρέμας μας το είπε η παιδίατρος για να μη γίνει πολύ ευαίσθητο το δερματάκι της. Πάνες της βάζω τα pampers τα baby dry αν αυτό έχει καμία σημασία γιατί με οποιαδήποτε άλλη της έφευγαν τσισάκια και άλλα απ'έξω, ενώ τώρα μένει στεγνή παρόλο που κοιμάται όλη νύχτα (12 ώρες) με την ίδια πάνα. Πολύ καλή κρέμα θεωρώ και την bepanthol που είναι και πιο ελαφριά. Πάντως κοκκινίλα μπορεί να κάνει και άμα σφίγγεις πολύ την πάνα....

fotiniv
09-11-07, 18:27
μια φορα που συγκαηκε, ελαφρα βεβαια, χρησιμοποιησα πεπαντθολ και αμεσως συνηλθε
καθημερινα δε χρησιμοποιω, παρα μονο το βραδυ της πενατεν το σωληναριο ομως που ειναι πιο λάιτ

Αντιγόνη
09-11-07, 18:38
μια φορα που συγκαηκε, ελαφρα βεβαια, χρησιμοποιησα πεπαντθολ και αμεσως συνηλθε
καθημερινα δε χρησιμοποιω, παρα μονο το βραδυ της πενατεν το σωληναριο ομως που ειναι πιο λάιτ
Και εμείς την Penaten. Tην βρίσκω πάρα πολύ καλή κρέμα.

Olg@
15-11-07, 00:24
Πάθαμε σύγκαμα όταν η μπέμπα ήταν δύο μηνών μετά από αγωγή με αντιβίωση. Δοκιμάσαμε πολλές κρέμες αλλα αυτό δεν υποχωρούσε. Αναγκαστήκαμε να επισκεφτούμε ειδικό δερματολόγο ... η αγωγή: φαρμακευτικό μελάνι, σχολαστικό στέγνωμα με πιστολάκι και συνταγογραφημένη χειροποίητη αλοιφή. Σε τρεις μέρες είχε φύγει. Σαν κρέμα για την περιοχή της πάνας γενικά μου σύστησε την cicalfate από την παιδική σειρά της Αvene. Την χρησιμοποιώ από τότε και είμαι πολύ ευχαριστημένη, το Κατερινάκι δεν ξανασυγκάηκε ποτέ φτου φτου μας :lol: !!!

ευδοκία
30-11-07, 23:30
ακούστε συμβουλή που μου έδωσε μια "εγώ που μεγάλωσα τρία παιδιά" :
"να μάθεις τη μικρή να μην της αλλάζεις πάνα συνέχεια.αν έχει κάνει μόνο τσίσα μην την αλλάζεις!!!"
κατα τα άλλα εγώ μεγάλωσα τρία παιδιά και ξέρω...είναι δυνατόν να αφήνω το μωρό με τα τσίσα;τί θα πει να μάθω το μωρό;να το μάθω σε τί;στο να μένει βρεγμένο;για δοκίμασε εσύ να μείνεις με βρεγμένη πάνα και τα λέμε :evil: ΕΛΕΟΣ!!! :evil:
ευτυχώς ο Θεός μας έδωσε μυαλό! :D

TheoCoach
01-12-07, 10:44
Εμείς στο Δημήτρη μου από τη μέρα που γεννήθηκε βάζουμε προϊόντα αλόης. Συγκεκριμένα ένα τζελ αλόης από μία εταιρία το οποίο είναι για ερεθισμούς, καψίματα κλπ και καταπραϋνει και επουλώνει. Το βάζουμε σε κάθε αλλαγή είτε έχει πρόβλημα είτε όχι.

Ευτυχώς ακόμα δεν είχαμε κάτι σοβαρό. Φυσιολογικά πράγματα τα οποία αντιμετωπίστηκαν κατευθείαν με το τζελ. Το ίδιο τζελ χρησιμοποιώ και εγώ μετά το ξύρισμα αν ερεθιστεί το πρόσωπό μου και γενικά είναι κάτι που το έχουμε μαζί μας συνέχεια.

NESTOROUDI
01-12-07, 19:26
εγω μεχρι στιγμης χρησιμοποιω ελαιολαδο. Δεν μου συγκαηκε παρα μονο οταν σταματησα να το χρησιμοποιω!!! (στις εξοδους κλπ) τοτε η μαια μου προτεινε να βαλω πανω στο συγκαμα βαμβακι ποτισμενο με μπολικο λαδι....την αλλη μερα δεν υπηρχε τιποτα!!! ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ ΤΟ ΛΑΔΑΚΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΣΑΣ ΤΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ...

manoula
03-12-07, 09:12
ακούστε συμβουλή που μου έδωσε μια "εγώ που μεγάλωσα τρία παιδιά" :
"να μάθεις τη μικρή να μην της αλλάζεις πάνα συνέχεια.αν έχει κάνει μόνο τσίσα μην την αλλάζεις!!!"
κατα τα άλλα εγώ μεγάλωσα τρία παιδιά και ξέρω...είναι δυνατόν να αφήνω το μωρό με τα τσίσα;τί θα πει να μάθω το μωρό;να το μάθω σε τί;στο να μένει βρεγμένο;για δοκίμασε εσύ να μείνεις με βρεγμένη πάνα και τα λέμε :evil: ΕΛΕΟΣ!!! :evil:
ευτυχώς ο Θεός μας έδωσε μυαλό! :D

Ναι καλά!!!Αυτό που εμένα μου έχει πει ο γιατρός είναι να αποφεύγω τις κρέμες ή λάδι ή ό,τιδήποτε και να βάζω λίγες φορές μόνο για να μη γίνει το δερματάκι υπερευαίσθητο και μετά ερεθίζεται με το παραμικρό.

ευδοκία
08-12-07, 17:29
σήμερα και χθες τα κακάκια της μικρής είναι κιτρινωπά :shock:
τις άλλες φορές είναι πιο πράσινα.τί μπορεί να είναι;κάτι που έφαγα;να ανησυχήσω ή όχι;

Marilena
08-12-07, 17:45
Δεν νομιζω κοριτσακι... κι εμενα το εχει κανει αυτο.... μαλλον θα ξαναπρασινισουν ή μπορει και να μεινουν κιτρινα....

zebelia
08-12-07, 22:40
Μην ανυσηχεις συνηθως τα κακακια των νεογενητων ειναι κιτρινα , το πρασινο χρωμα θα ειναι απο κατι που εφαγες εσυ π.χ. λαχανικα πρασινα.

ευδοκία
09-12-07, 00:07
zebelia καιρό είχαμε να σε δούμε! χαίρομαι που ξαναγράφεις. :wink:

zebelia
09-12-07, 12:06
Εδω ειμαι παντα Ευδοκια , διαβαζω αλλα δεν γραφω παντα.Τα φιλια μου Καλημερα :)

ευδοκία
12-12-07, 19:49
να ρωτήσω πώς ξεχωρίζουμε τις φυσιολογικές κενώσεις από την διάροια;λόγω θηλασμού ο παιδίατρος μας είπε ότι τα κακάκια της μικρής θα είναι κάπως υγρά. πώς θα είναι αν έχει πάθει κάτι; πώς θα το καταλάβω;

zebelia
12-12-07, 22:03
Αν θυμαμαι καλα δεν ειναι και τελιως ζουμι του θηλασμου τα κακακια.Τ'αλλα θα ειναι πολυ νερουλα και θα κανει πολλες φορες.

ευδοκία
12-12-07, 22:38
οκ.thank you zebelia!

tsalek
13-12-07, 12:10
Να ρωτήσω κάτι κορίτσια ; Μπορεί να έχει αναφερθεί και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά.
Πότε βάζετε κρέμα για το σύγκαμα ; Κάθε φορά που αλλάζετε πάνα ή όποτε βλέπετε λίγο κοκκινίλα στο κωλαράκι του μωρού ;
Η παιδίατρός μας μας είπε να βάζουμε κρέμα και μάλιστα αρκετή ώστε να δημιουργεί ένα στρώμα, σε κάθε αλλαγή της πάνας. Από συζητήσεις όμως με φίλες μου έχω ακούσει άλλες να βάζουνε μία φορά την ημέρα ή όποτε βλέπουν μια κοκκινίλα (μπορεί και μία φορά την εβδομάδα!!!!!!!).
Εσείς τις κάνετε ; ΠΕριμένω να με διαφωτίσετε!!!!

karfori's baby
13-12-07, 13:04
Tsalek, οι απόψεις στο θέμα αυτό είναι πολλές. Κάθε μανούλα κάνει και κάτι διαφορετικό, γιατί και το παιδί της είναι διαφορετικό από τα άλλα. Εγώ, π.χ. του βάζω κάθε φορά που αλλάζω πάνα, γιατί όσες φορές δοκίμασα να την μειώσω, έκανε κοκκινίλα που άργησε πολύ να υποχωρήσει. Επίσης, δοκίμασα αυτό που πρότιναν κάποιες κοπέλες εδώ, να του βάζω ελαιόλαδο δηλαδή αντί για κρέμα και πάλι είχαμε πρόβλημα.
Οπότε κρέμα και πάλι κρέμα. :wink:
Υ.Γ.Έχω ακούσει ότι τα αγοράκια συγκαίονται πιο εύκολα από τα κοριτσάκια (λόγω της σύστασης των ούρων κλπ.). Δεν ξέρω αν ευσταθεί. :roll:

ευδοκία
13-12-07, 15:51
εγώ της βάζω ένα παχύ στρώμα κρέμας όταν την αλλάζω για βράδυ και αν δω λίγο κοκκινισμένο τον ποπο μέσα στην ημέρα.όταν βέβαια αντιληφθώ ότι τα έκανε την αλλάζω αμέσως για να μην μένει με την κατουρημένη πάνα.επίσης πολύ καλή συμβουλή του παιδίατρου είναι στέγνωμα με το πιστολάκι στην περιοχή προς αποφυγή μυκητων. έτσι δεν κοκκινίζουμε εύκολα! :wink:

Marilena
13-12-07, 17:21
Παιδες ΣΟΣ !!! Εγω η περηφανη μανα που το κοριτσάκι μου δεν ειχε συγκαει ΠΟΤΕ εδω και 3 χρονια, παρα το πολυ ευαισθητο δερματακι της... εχω παθει πανικο !!!
Εχει συγκαει απο την διαροια και ενω την πλενω και ολα τα σχετικα, εχω βαλει ηδη 3 κρεμες και τιποτα !!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ????????????
υ.γ. θα παρω τον παιδιατρο, αλλα ριξτε καμμια ιδεα !!!

evita
13-12-07, 18:24
Πότε βάζετε κρέμα για το σύγκαμα ; Κάθε φορά που αλλάζετε πάνα ή όποτε βλέπετε λίγο κοκκινίλα στο κωλαράκι του μωρού ;

Εγώ του βάζω μία φορά τη μέρα μετά το μπάνιο. Τον αλλάζω κάθε φορά που τρώει ή συχνότερα αν έχει πιει και χαμομήλι και αμέσως όταν κάνει κακά. Δεν έχει κικκινήσει ποτέ.

Sam
13-12-07, 18:56
Μία φορά κοκκινίσαμε του έβαλα σπαθόλαδο και πέρασε :wink:

Marilena
13-12-07, 20:05
Τι ειναι το σπαθολαδο βρε παιδες ??? Ειμαι και ασχετη παναθεμα με !!!

Παιρνω τηλ τον παιδιατρο και μου βγαινει ενα μηνυμα στα ΚΙΝΕΖΙΚΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μαλλον ειναι εκτος Ελλαδος !!! Σωθηκα !!!

Sam
13-12-07, 20:15
τώρα μάλιστα αν θεωρηθεί διαφημιστικό παρακαλείστε να διαγραφεί..........

σπαθόλαδο είναι ελαιόλαδο με άγριο σπαθόχορτο μέσα.Ιδανικό για επούλωση πληγών ελκών κ.α το βρίσκεις σε βιολογικά καταστήματα.............

Αντιγόνη
14-12-07, 09:53
MARILENA MEΛΑΝΙ!! Μελάνι από το φαρμακείο βάλε της με ένα μπαμπακάκι, αφού την καθαρίσεις καλά με νεράκι και στεγνώσει. Μόλις στεγνώσει και το μελάνι, βάλε από πάνω κρεμούλα (Η Penaten είναι πολύ καλή, στην προτείνω). Το μελάνι τραβάει όλο το σύγκαμα. (ΠΡόσεχε όμως γιατί λερώνει). Αν έχει κάνει και πληγές η κρέμα HELIXDERM είναι φυτική και επουλωτική πολύ καλή. Περαστικά! (Παθούσα πολλάκις βλέπεις... :wink: )

Fivi
14-12-07, 18:46
Μια ερωτηση!
Υπαρχει περιπτωση να κανει διαρροια οταν βγαζει δοντια?
και το ρωταω γιατι ειχε διαρροια ολη μερα χθες και σημερα ο π...ς της ουτε βλεπετε, ουτε αγγιζετε!!!!
Ποναει παρα πολυ!!! Δεν μπορει να περπατησει καλα. Παει με ανοιχτα τα ποδια η καημενη.
Της εβαλα sudocream, penaten και bepanthol.
Να δοκιμασω το μελανι?

karfori's baby
14-12-07, 20:01
Fivi, πολλοί γιατροί αμφισβητούν τη σχέση διάρροιας-οδοντοφυίας, αλλά η μάνα μου λέει ότι όταν ήμουν μικρή, κάθε φορά που με έπιανε διάρροια, μου άνοιγε το στόμα και πάντα εντόπιζε ένα νέο δοντάκι που μόλις έσκαγε.

Fivi
15-12-07, 15:16
karfori's baby,
μαλλον οπως τα λεει η μαμα σου πρεπει να ειναι. Σημερα ανακαλυψα δυο τραπεζιτες κατω οι οποιοι εχουν φουσκωσει υπερβολικα και παει να βγει το δοντι. Δεν μπορει να μασησει το φαγητο της. Και η διαρροια τελος. Το συγκαμα βεβαια υποχωρησε λιγο αλλα οχι τελειως. Αν μου το ξανακανει οταν θα βγαλει δοντι... θα ειμαι σιγουρη μετα.

Marilena
15-12-07, 17:58
ΠΑΙΔΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!
Λοιπον απο το συγκαμα το παιδι κλαιει και χτυπιεται, ουρλιαζει κλπ !!!
Δεν ξερουμε πια τι να κανουμε !!!
Εχουμε βαλει όλες τις κρεμες που ειναι κλασσικες, Frezyderm, Penaten, Sudocream και μας εδωσε και ο φαρμακοποιος μια που τωρα δεν θυμαμαι πως λεγεται... Βαλαμε ακομα ελαιολαδο και μελανι !!!
ΤΙΠΟΤΑ !!!
Χειροτερεψε !!!
Τωρα παλι ο συζυγος ειναι φαρμακειο αλλα τι στο καλο θα του δωσει πια δεν ξερω !!!

Την καναμε και μπανακι (δηλαδη να κατσει μεσα στο νερο γιατι πλυσιμο κανουμε ολη μερα, αφου ολη μερα εχουμε διαροια !!!)...

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ !!! Τωρα αποκοιμηθηκε απο το κλαμα και παλι μεσα στον υπνο της η γλυκουλα μου κλαιει !!!

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.... Χριστιανοι, κοντευω να φλιπαρω !!!

ευδοκία
15-12-07, 18:45
αχ,Μαριλένα δεν ξέρω τί να σου πω...αγχώθηκα μόνο που τα διάβασα.περαστικά σας να είναι!

Fivi
15-12-07, 19:02
Marilena, αν το αφησεις χωρις πανα?
Ετσι μου ειπε ο παιδιατρος εμενα. Για να αεριζεται!
Βεβαια ειναι λιγο δυσκολο, θα γινει χαλια αλλα....εστω για λιγη ωριτσα.
Ειναι παντως οτι χειροτερο.
Α! και στο πλυσιμο το νερο να ειναι λιγο δροσερο γιατι ανακουφιζονται.
Αυτα δεν ξερω τι αλλο! Και εμενα η Ηλεκτρα χαλια ειναι ακομα.

Marilena
17-12-07, 22:58
Παιδακια πηγαμε στο νοσοκομειο τελικα χθες...

Λοιπον οσον αφορα το συγκαμα να σας πω ότι εμαθα απο την παιδιατρο που μας ειδε εκει στην εφημερια του Μητέρα.. βέβαια ειδαμε βελτιωση με τη μια...
Μας έδωσε δύο κρέμες, την Zinco της Hydronit νομιζω και Daktador... μου ειπε αν τσουζει πολύ η Daktador και δεν την αντεχει να βάλω Daktarin...
Η Zinco είπε 3 φορες την ημέρα και αν χρειαστεί και παραπάνω, ενώ αυστηρά η άλλη ΜΟΝΟ 2 φορές την ημέρα και η όλη θεραπεία για 3 μέρες... Επιπλέον μου είπε ότι η Daktador πρέπει να είναι στο ψυγείο !!!

Αυτα κι ελπιζω σε καλύτερες μέρες...

Παρεπιπτοντως μου είπε σε τετοιες περιπτωσεις να μην ξαναβαλουμε ενυδατικές κρέμες ( δηλαδή Frezyderm, Penaten, Sudocream κλπ) της καναμε λεει κακο :( :oops: :cry:

karfori's baby
18-12-07, 00:02
Πωπω, βρε Μαριλένα, πολύ μεγάλη ιστορία πρέπει να είχε πάθει το παιδάκι σου για να σου πει να βάλεις Dactador. Δηλαδή είχε φτάσει σε σημείο να κάνει κάτι σαν έκζεμα; Εμείς χρησιμοποιήσαμε την εν λόγω κρέμα όταν ο μικρός ήταν περίπου 40 ημερών και είχε βγάλει κάτι φοβερά σπυριά σε όλο το πρόσωπο που δεν περνούσαν με τίποτα.
Η Dactador περιέχει κορτιζόνη και μάλλον γι'αυτό σου είπε να τη χρησιμοποιήσεις μόνο δύο μέρες. Και όντως, κι εμείς στο ψυγείο την έχουμε.
Σου εύχομαι να έχετε καλύτερες μέρες και σύντομα λευκότερους και απαλότερους πωπούς! :wink:

Olg@
29-01-08, 00:58
Μαριλένα μου περαστικά σας!!!
Το τρέμω και εγώ το σύγκαμα γιατί είχαμε περάσει ένα γερό κάποτε μετά από θεραπεία με αντιβίωση ... είχαμε φτάσει μέχρι και σε δερματολογό. Πάντως βοήθησε πολύ ο καλός αερισμός της περιοχής της πάνας και το σχολαστικό στέγνωμα στο άλλαγμα ( με σεσουάρ μαλλιών παρακάλω χιχιχιχι!!!)
Και πάλι περαστικά σας!!!

popelix
12-02-08, 15:25
Σε ερεθισμούς η παιδίατρος μας σύστησε την Verdal και μείναμε ευχαριστημένοι. Μας είπε επίσης όχι κρέμα με ψευδάργυρο στην ήδη ερεθισμένη περιοχή! Μια άλλη καλή κρέμα που μπορεί να σε γλιτώσει από την κορτιζόνη είναι η Sebamed Healing Cream. Όσο για την οδοντοφυία, κάνει τρελό σύγκαμα στα καλά καθούμενα!!! Με λίγη Verdal πάντως περνούσε γρήγορα. Η έκθεση στον αέρα είναι ότι καλύτερο για τον ερεθισμό! Μια υφασμάτινη πάνα χωρίς κάλυμμα είναι μια λύση που δεν θα λερώσει τον κόσμο :D. Αν δεν έχει κάποιος, μπορεί να χρησιμοποιήσει μια πετσετούλα. Τελευταία βάζουμε μια γερμανική κρέμα που βρίσκουμε στο Λητώ, την Bubchen. Όλα τα προϊόντα αυτής της εταιρίας είναι πολύ αποτελεσματικά και έχουν και καλή βαθμολογία στο okotest.

anniw
26-02-08, 10:31
Κορίτσια, ένα θα σας πω. Από προσωπική πείρα με ένα παιδί των μίνιμουμ 5 κενώσεω ημερισίως!!!!!(εγώ 5 φορές το μήνα πάω τουαλέτα και αν), καθόλου ενυδατικές και όποτε παρουσιαστεί θεμα μελάνι από το φαρμακείο. Τίποτα πιο εγγυημένο

mpempis
15-03-08, 01:03
Ξεκινώντας να πω ότι έχω λατρέψει αυτό το site!
Είμαστε νέοι γονείς και έχουμε έναν μπέμπη 20 ημερών και αγχωνόμαστε. Μας έχετε βοηθήσει ήδη πάρα πολύ. Ευχαριστούμε.

Δυστυχώς, ο μπέμπης έχει συγκαεί, οπότε αυτή η συζήτηση είναι πολύ επίκαιρη για εμάς... Θα δοκιμάσω κάποια από τα πράγματα που προτείνετε και θα ενημερώσω.

Μιχάλης

mpempis
19-03-08, 13:47
Καταλήξαμε στην εξής τεχνική, που φαίνεται να δουλεύει:
* συχνό άλλαγμα της πάνας (ανά δύο ώρες αυστηρά, ακόμα κι αν δεν παραπονιέται)
* πλύσιμο με τρεχούμενο νερό - εκτός κι αν δεν έχει κάνει κακάκια, οπότε πλένουμε με γαζούλα-φυσιολογικό ορό
* σχολαστικό στέγνωμα με πιστολάκι (από απόσταση, να μην καεί το παιδί, ούτε να ζεσταθούν πολύ οι όρχεις)
* χρήση bepanthol στην ερεθισμένη περιοχή
από όλα αυτά, θα σταθώ στο πιστολάκι - ΣΩΤΗΡΙΟ!
ο παιδίατρος μας είχε πει να μην τοποθετούμε την πάνα αμέσως για να αερίζεται το κολαράκι του μωρού, αλλά ο μπέμπης δεν καθόταν σε ησυχία.
με το πιστολάκι (συνδυασμός ζεστού αέρα + θορύβου) όχι μόνο δεν παραπονιέται, αλλά πολλές φορές τον παίρνει ο ύπνος! :-)
οπότε ανενόχλητοι βάζουμε κρέμα, του φοράμε πάνα κλπ.

Olg@
19-03-08, 20:12
Καταλήξαμε στην εξής τεχνική, που φαίνεται να δουλεύει:
* συχνό άλλαγμα της πάνας (ανά δύο ώρες αυστηρά, ακόμα κι αν δεν παραπονιέται)
* πλύσιμο με τρεχούμενο νερό - εκτός κι αν δεν έχει κάνει κακάκια, οπότε πλένουμε με γαζούλα-φυσιολογικό ορό
* σχολαστικό στέγνωμα με πιστολάκι (από απόσταση, να μην καεί το παιδί, ούτε να ζεσταθούν πολύ οι όρχεις)
* χρήση bepanthol στην ερεθισμένη περιοχή
από όλα αυτά, θα σταθώ στο πιστολάκι - ΣΩΤΗΡΙΟ!
ο παιδίατρος μας είχε πει να μην τοποθετούμε την πάνα αμέσως για να αερίζεται το κολαράκι του μωρού, αλλά ο μπέμπης δεν καθόταν σε ησυχία.
με το πιστολάκι (συνδυασμός ζεστού αέρα + θορύβου) όχι μόνο δεν παραπονιέται, αλλά πολλές φορές τον παίρνει ο ύπνος! :-)
οπότε ανενόχλητοι βάζουμε κρέμα, του φοράμε πάνα κλπ.

Είμαστε φαν στο πιστολάκι από τότε που γεννήθηκε μέχρι και σήμερα!!!
Υπάρχει πιστολάκι που έχει επιλογή λιγότερου θερμού αέρα οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα να καούν τα τρυφερά πωπουδάκια!!!

vivian ΜΕΤΑ
23-03-08, 17:15
συμφωνω με την ΑΝGELA,

Χρησιμοποιω μονο την κρεμα για το συγκαμα της bepanthol.
Στο πρωτο διμηνο την εβαζα καθημερινα.(ΔΕΝ ΕΧΕΙ PARABEN) μετα μονο πριν να κοιμηθει .
πιστευω οτι
1.χρειαζεται αλαγμα πανας το αργοτερο ανα διωρο .
2.πλυσιμο με αφθονο χλιαρο νερο στο νιπτηρα μετα απο καθε αλλαγη.
3.αερισμο ενα 5 λεπτο.
4.bepanthol .

(ετσι εφαρμοσα και το μωρο δεν εχει συγκαει ποτε -7 μηνων σημερα)

φιλια
( μακρια απο paraben ,κορτιζονη)

vasso
05-04-08, 12:51
HELLO!!!Εμένα από όταν γεννήθηκε η μικρή μου έχει συγκαεί τουλάχιστον 20 φορές.Ο παιδίατρος μου είπε πως αυτό συμβαίνει επειδή έχει πολύ ευαίσθητη επιδερμίδα.Οι οδηγίες του είναι οι εξής:
1)σε κάθε αλλαγή πάνας πλένουμε με σκέτο νερό ή με φυσιολογικό όρό
2)στεγνώνουμε την περιοχή
3)βάζουμε κρέμα zinco ή fissan(εναλάξ)
4)φοράμε βαμβακερό βρακάκι και από πάνω την πάνα και
5)αν το σύγκαμα είναι προχωρημένο(πληγή κλπ.)χρησιμοποιούμε μια επουλωτική κρέμα που λέγεται HELIXDERM 20gr.
Απ'οτι ξέρω καμία δεν περιέχει κορτιζόνη ή paraben.....

stella71
06-04-08, 11:41
Tαλκ χρησιμοποιείτε καθόλου;

vasso
06-04-08, 17:59
stella36 ο παιδίατρος μας απαγόρεψε το ταλκ γιατί λέει είναι από μόνο του ''στεγνό'' με αποτέλεσμα με τα τσισάκια να κάνει επίστρωση στο δερματάκι του μωρού και να διατηρεί την υγρασία μέχρι την επόμενη αλλαγή με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι πιθανότητες για σύγκαμα.Δεν ξέρω αν όλο αυτό είναι σωστό αλλά πιστεύω πως κάποιος θα μπορεί να μας απαντήσει....

Sophia D
15-04-08, 15:39
H mpempa mou exei terastia magoulakia kai polles diples sto laimoudaki ths. Shmera mou murise paraksena kai eida oti anamesa stis diples sto laimoudaki ths exei sugkama kai matwse!!!!! :shock:
To kaimeno prepei na ponaei giati arxise na tsirizei molus peiga na to skoupiso. H giatros mou edose mia poudra daktarin kai ena spay. Exei perasei kanena moraki to idio kai an nai ti kanate?? Mou einai duskolo na ths balo to farmako i na thn stegnoso kala...giati einai polu bathia kai megales oi diples kai to moro fonazei kai xtupiete otan pao na dw ton laimo ths

ioakasti
26-04-08, 13:22
Συμφωνώ και εγώ για το λάδι.Μου το σύστησε η παιδίατρος.Σκέτο ελαιόλαδο.Κάνει θαύματα!

sofia_nefeli
29-04-08, 10:30
H mpempa mou exei terastia magoulakia kai polles diples sto laimoudaki ths. Shmera mou murise paraksena kai eida oti anamesa stis diples sto laimoudaki ths exei sugkama kai matwse!!!!! :shock:
To kaimeno prepei na ponaei giati arxise na tsirizei molus peiga na to skoupiso. H giatros mou edose mia poudra daktarin kai ena spay. Exei perasei kanena moraki to idio kai an nai ti kanate?? Mou einai duskolo na ths balo to farmako i na thn stegnoso kala...giati einai polu bathia kai megales oi diples kai to moro fonazei kai xtupiete otan pao na dw ton laimo ths
σοφια και εμας παρολο που δεν εχει πολλες διπλες ερεθιζεται εκει! εγω απλα την εβαζα να ξαπλωσει στην αλλαξιερα και την επαιζα με κατι που της τραβαει την προσοχη καθαριζα τη περιοχη με γαζα και ορο η χαμομηλι καλυτερα. η μαμα μου της ειχε βαλει και κρεμα συγκαματος η οποια οφειλω να ομολογησω εκανε δουλεια! οταν τρωει η πινει καθαριζε τη περιοχη γιατι μαζευονται εκει υγρα και τροφες και δεν φαινονται!

papi
30-04-08, 11:31
Τωρα δεν ξέρω αν θα βοηθήσω αλλά (μενω σε χωριό και βρίσκω) αν μπορείς να προμηθευτείς απο κάπου βαλσαμολαδο, είναι ότι καλύτερο για πληγές και τέτοια. Φτιάχνεται με καθαρο λαδι στο οποίο ρίχνεις μέσα το φυτό βάλσαμο και
το αφήνεις κάποιες μέρος στον ήλιο. Το λάδι παίρνει ένα κοκκινωπό χρώμα και κρατάει πάαααρα πολύ καιρό σε καλά κλεισμένο βαζάκι. Αν έχεις κάποιον να σου φτιάξει και να το έχεις για ώρα ανάγκης είναι πολύ καλό. Να φανταστεις ακόμα κι εγώ που κάηκα με το σίδερο, έβαλα αμέσως απο αυτό και μετά απο 10' δεν ένιωθα κανένα πόνο, δεν μου άφησε καν κοκκινίλα. Πάνω στο κόκκινο πωπουδάκι το εφαρμόζουμε και το αφήνουμε 10' να αεριστεί και μετά βάζουμε την πάνα.

fuorigioco1981
21-05-08, 13:26
Πολύ σημαντικό!!! Για όσους έχουν προβλήματα δερματικά στην περιοχή της πάνας, να σας ενημερώσω ότι πολλές φορές ευθύνονται οι ίδιες οι πάνες. Δυστυχώς όλες οι κοινές πάνες (Pampers, babylino, Libero κτλ) έχουν υποστεί κατεργασία λευκανσης με χλώριο (που προκαλεί ερεθισμούς). Οι νοικοκυρές θα ξέρετε πόσο επικίνδυνο είναι το χλώριο όταν έρχεται σε επαφή με το δέρμα, πόσο μάλλον με το δέρμα του παιδιού! Επίσης οι πάνες περιέχουν ΤΒΤ, μία πολύ τοξική και καρκινογόνο ουσία, για την οποία ακόμα δεν έχει αποδειχθεί το αν μεταφέρεται ή όχι από την πάνα στο δέρμα του παιδιού.
Η κόρη μου παρουσίασε ένα ερεθισμό χαμηλά στην κοιλίτσα της στην περιοχή της πάνας. Η παιδίατρος μας έδωσε πρώτα daktador (θεώρησε ότι είναι μυκητίαση), μετά αφού δεν είχαμε αποτέλεσμα μας έδωσε daktarin, αφού δεν είχε αποτέλεσμα μας παρέπεμψε σε δερματολόγο, η οποία μας έδωσε κορτιζονούχα αλοιφή... για την δερματίτιδα που διέγνωσε. Φυσικά, αρκετά πειραματιστήκαμε με το παιδί και με τη συμβουλή ομοιοπαθητικού, δώσαμε calendula και ταυτόχρονα αλλάξαμε τις πάνες με άλλες οικολογικές χωρίς λευκανση (χλώριο). Το κοριτσάκι μας σε 2-3 μέρες παρουσίασε μεγάλη βελτίωση και μέσα σε μία εβδομάδα η δερματίτιδα έφυγε τελείως.
Πιστεύντας ότι λύσαμε το πρόβλημα, μετά από 2 εβδομάδες επιστρέψαμε στα pampers (λόγο κόστους) και το αποτέλεσμα; Το παιδί σε 2 ημέρες παρουσίασε πάλι το ίδιο πρόβλημα. Από τότε χρησιμοποιούμε αποκλειστικά πάνες χωρίς λευκανση και tbt και ας τις πληρώνουμε 2πλασια τιμή.ποια προτεινεις απο τις ακριβες αλλα καθαρες πανες δηλαδη?

noni
21-05-08, 15:07
Έχω και εγώ ένα παιδάκι και τώρα είμαι έγκυος στο 2ο. Δε μου συγκάηκε ποτέ.Εμείς τον αλλάζαμε συχνά, τον πλέναμε κάθε φορά που έκανε κακά, δε χρησιμοποιήσαμε ποτέ μωρομάντηλα ή κρέμες κανενός είδους, απλώς μετά από κάθε πλύσιμο στέγνωμα με πιστολάκι, κάθε βράδυ μπανάκι και στέγνωμα και πάλι με πιστολάκι παντού (λαιμό, μασχαλίτσες, πωπουδάκι, παντού )και καλές πάνες όχι με το κιλό! αυτά!

vickygirl79
23-05-08, 23:47
emena h beboula eutyxws mexris tigmhs sugahke elaframia fora stous 6 mhnes pleion...
mia manoula mou eixe pei to exis mustiko
a)mitriko galataki sto sugameno shmeio h enallaktika
b)eosin,skonh pou th pairneis apo to farmakeio,th dialueis se neraki th bazeis sto pwpoudaki kai ginesai perdiki sto apse svise
dokimasmenh kai ston antra mou egine kala se mia mera :wink:

yianna.g
29-05-08, 22:49
stella36 ο παιδίατρος μας απαγόρεψε το ταλκ γιατί λέει είναι από μόνο του ''στεγνό'' με αποτέλεσμα με τα τσισάκια να κάνει επίστρωση στο δερματάκι του μωρού και να διατηρεί την υγρασία μέχρι την επόμενη αλλαγή με αποτέλεσμα να αυξάνονται οι πιθανότητες για σύγκαμα.Δεν ξέρω αν όλο αυτό είναι σωστό αλλά πιστεύω πως κάποιος θα μπορεί να μας απαντήσει....Επίσης, δεν κάνει, γιατί το μωρό μπορει να το εισπνεύσει και να του προκαλέσει προβλήματα στο αναπνευστικό.

vera
11-06-08, 02:55
Λοιπον το μελανι θαυματουργο.......παθαμε ασχημο συγκαμμα επειδη εφαγα καρυδια και εκλαιγε σπαραχτικα το μωρακι μου 3 μερες τωρα.......δεν αντεχε με τιποτα κρεμα στον πωπο του.......αποψε εβαλα μελανι και πρωτη φορα δεν εκλαψε..........δεν ξερω τι θα γινει αυριο κι αν θα φυγει το συγκαμμα παντως πηρε με μιας τον πονο!!!!

Τζαμπα του βαζα 3 μερες κορτιζονουχες....τιποτα δεν εκαναν, παρα επιβαρυναν την κατασταση!!!!

desdemona
11-06-08, 14:57
Έχεις δίκιο vera μου, τίποτα δεν κάνουν οι κρέμες. Το καλό με το μελάνι είναι ότι μπορείς να βάζεις στο μωρό κάθε φορά που το αλλάζεις και τα αποτελέσματα είναι γρήγορα. Πήραμε και εμείς Kenacomb και δεν μας βοήθησε καθόλου. Μελάνι και πάλι μελάνι. :wink: :wink: :wink: :lol: :lol: :lol:

vera
12-06-08, 02:28
Και μετα το μελανι τι βαζεις δυσδαιμονα? του βαζω μια επουλωτικη κρεμα απο την aderma που μου εδωσαν.....

sunsun
13-06-08, 16:37
Όταν λέτε κάθε 2 ώρες αλλαγή πάνας και πλύσιμο εννοείτε και το βράδυ; Γιατί εγώ την άλλαζα κάθε 4 ώρες περίπου το βράδυ. Βάζετε δηλαδή ξυπνητήρι και πλένετε τα μωρά το βράδυ;

Της μπεμπούλας μου ερεθίστηκε το δέρμα στο πίσω μέρος του ποπού μόλις σήμερα 23 ημερών και έχω αγχωθεί πολύ. Έχω bepanthol και Sudocream.

happy duckie
13-06-08, 16:41
εγώ μετα απο ενα συγκαματακι αρχισα να του βαζω την sebamed super healing cream......

vera
24-06-08, 02:45
Δε μου λετε.......βαζω το μελανι στο πωπουδακι ολα καλα......

Μου κοκκινιζει ομως πολυ στους ορχεις και ενιοτε βγαζει αιματακι απο τις "ρυτιδες"....η παιδιατρος μου λεει για κορτιζονουχες αλοιφες........τι προτεινετε αντ αυτου? Μελανι κανει?

SOFTZ
01-07-08, 17:15
Eγώ πάντως στο κοριτσάκι μου που είχε σχεδόν πληγή,έβγαζε αιματάκι στις πτυχώσεις του δέρματος, βρήκα γιατρειά μόνο με μελάνι από το φαρμακείο.Εσένα σε προβληματίζει το μελάνι στους όρχεις???Εγώ νομίζω ότι είναι καλύτερο το μελάνι παρά τα χημικά συστατικά των αλοιφών.
Επίσης πολύ καλή είναι η ΚΗΡΑΛΟΙΦΗ.Χρησιμοποιείται πολύ και σε συγκάματα αλλά και σε καψίματα γενικώς.Επουλώνει και δεν μένει σημάδι από το κάψιμο.
Συστατικά...φυσικό κερί μέλισσας(περίπου ενα γεμάτο κουταλάκι του γλυκού) +150ml βιολογικό ελαιόλαδο.Τα σιγοβράζετε μαζί σ΄ένα κατσαρολάκι ώσπου να λιώσει το κερί μέσα στο λάδι.Αφήνετε λίγο να κρυώσει+ρίχνετε το υγρό σε γυάλινο βαζάκι.Οταν κρυώσει,αποκτά πιο στέρεη μορφή.Διατηρείται σε θερμοκρασία δωματίου ή στο ψυγείο.Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε ερεθισμένη θηλή και σώθηκα.Ελπίζω να μην καώ απ΄το φούρνο και την ξαναχρειαστώ!!!(παλιά το πάθαινα συχνά) Τη συνταγή βρήκα στο βιβλίο της παιδιάτρου+συμβούλου μητρ.θηλασμού Ά.Πατσούρου.
Όσο για το σκέτο ελαιόλαδο που διάβασα οτι χρησιμοποιείτε μερικοί η γιαγιά μου έλεγε ότι παλιά πρώτα το καίγανε στο μπρίκι για λίγο και αφού κρύωνε το φύλαγαν σε μπουκαλάκι και το βάζαν στα συγκαμένα μωράκια...Και η γιαγιά είχε κάνει 8 ζωή να χουν.

vera
02-07-08, 00:43
Mexri τωρα κεραλοιφη εβαζα και δεν εκανε συγκαμα....τωρα μου συγκαιγεται πολυ συχνα........δεν βοηθα καθολου.....

SOFTZ
02-07-08, 13:56
vera εννοείς ότι την έβαζες σε καθημεριμή βάση ή όταν παρουσιαζόταν ερεθισμός ή σύγκαμα???

madreterra
07-07-08, 16:29
Mexri τωρα κεραλοιφη εβαζα και δεν εκανε συγκαμα....τωρα μου συγκαιγεται πολυ συχνα........δεν βοηθα καθολου.....

Είναι πολύ καλή και η κρέμα για την αλλαγή της πάνας της Weleda που είναι 100% βιολογική και δεν έχει καθόλου χημικά. Είναι με καλέντουλα που θρέφει το δέρμα και καταπραυνει κάθε είδους ερεθισμό. Κάνει και για "βαριές" περιπτώσεις.

madreterra
07-07-08, 16:37
Της μπεμπούλας μου ερεθίστηκε το δέρμα στο πίσω μέρος του ποπού μόλις σήμερα 23 ημερών και έχω αγχωθεί πολύ. Έχω bepanthol και Sudocream.

Τίγκα στα χημικά!!!
Μήπως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς...
Είναι η κρέμα που βάζεις συνέχεια στο μωρό σου προτίμησε κάτι πιο βιολογικό γιατί είναι κρίμα να το επιβάρυνεις με χημικά.
Προσοχή στα προιόντα περιποίησης τώρα που δεν χρειάζεται να πληρώνετε χρυσάφι τα βιολογικά προιόντα!!!
Οπως επίσης και στις κρέμες, στα λάδια σώματος , στα αφρόλουτρα ή στα αντιηλιακά μπορείτε να προτιμήσετε τα βιολογικά τώρα κοστίζουν όσο και τα συμβατικά σχεδόν!!

vera
09-07-08, 17:19
vera εννοείς ότι την έβαζες σε καθημεριμή βάση ή όταν παρουσιαζόταν ερεθισμός ή σύγκαμα???

Ναι του την εβαζα καθημερινα απο οταν γεννηθηκε..........

Αλλα κατα τον 10 μηνα δεν αποφυγαμε τα συγκαμματα.........πλεον του βαζω μπεπανθολ αλλα επειδη παει καλα θα ξαναρχισω την κεραλοιφη......παντως δεν βοηθαει στις κοκκινιλες και τους ερεθισμουνς......εμας τουλαχιστον.......ισως ειναι το δερματακι του πολυ ευαισθητο..... :roll:

DALIA
10-07-08, 00:24
Μου κοκκινιζει ομως πολυ στους ορχεις και ενιοτε βγαζει αιματακι απο τις "ρυτιδες"....η παιδιατρος μου λεει για κορτιζονουχες αλοιφες........τι προτεινετε αντ αυτου? Μελανι κανει?

λοιπόν κοριτσια ακουστε τι εκανα εγω και μας εφευγε κανα 3-4 φορες που παθαμε το συγκαμα μεσα σε 24 ωρες.
Σε καθε αλλαγη πάνας εναλαξ ιοσινη(κατι σαν μελανι ειναι σε κοκκινο χρωμα) με kenacomb ( ναι ειναι κορτιζονουχα ).
Εγώ που τον πηρα και συγκαμενο απο την κλινικη θα το αφηνα μια σταλιτσα ανθρωπακι να υποφερει απο τσουξιμο?..
θα επανερθω να θυμηθω πια κρεμα χρησιμοποιουσα ( μονο φαρμακειο την εβρισκα ) στην αλλαγη της πανας καθημερινα.Φοβερη κοριτσια!

anastasia76
10-07-08, 01:13
Να πω και εγω την εμπειρια μου ... οσο μετραει βεβαια... :oops:
Περιπου στον 1,5 μηνα η μικρη μου ξεκινησε να βγαζει ενα εξανθημα στο ποπουδακι στην αρχη ειχε κοκκινησει απλα και μετα εβγαλε και κατι σπυρακια μικρα. Χρησιμοποιουσα και χρησιμοποιω sudocream απλα μετα τον καθαρισμο με μαντηλακια ή το πλυσιμο την σκουπιζω παρα πολυ καλα (να φυγει ολη η υγρασια )με μια πετσετουλα γι αυτο το σκοπο. Μετα απο αυτο δεν ειχα προβληματα. :wink:

ADAMAKI
19-07-08, 09:06
Κορίτσια, Κατά τον 7 μήνα η μικρή μου συγκάηκε άσχημα.Είχα πάθει τενοτίτιδα στα χέρια και επειδή δεν την σήκωνα να την πλύνω στο μπάνιο, την σκούπιζα με τα μωρομάντιλα τις πιο πολλές φορές. Μέχρι τότε χρησιμοποιούσα sudocream, penaten, bebanthol εναλλάξ χωρίς πρόβλημα. Από εκεί και μετά όμως τίποτα δεν τις έκανε καλό και εκεί που έκανε να φτιάξει λίγο, πάλι σε δυό μέρες συγκαιόταν πολύ όταν έκανε τα κακά της, παρόλο που τη στέγνωνα καλά και την άφηνα γυμνή πολύ ώρα. Δοκίμασα κορτιζονούχες αλοιφές, το μελάνι, διάφορες ανακατεμένες που μου έφτιαχνε η δερματολόγος αλλά γινόταν καλά για για 3-4 μέρες και μετά τα ίδια. Σώθηκα λοιπόν με το ΑΜΥΓΔΑΛΕΑΙΟ. Πήρα από το φαρμακείο και σε καθε αλλαγή πάνας της έκανα μασάζ στο πωπουδάκι της μισό λεπτό με το λαδάκι και μετά που απορροφούνταν τις έβαζα λίγο ακόμα για να κάνει στρώμα. Σε 3 μέρες έφυγαν και τα σημάδια, ούτε ξεφλούδισε και έκλεισαν οι πληγές.

gerakina
19-07-08, 12:39
Γιατί βάζετε εναλλάξ διάφορες κρέμες και όχι κάθε φορά μία?
Υπάρχει κάποιος λόγος?
.

poukis
19-07-08, 15:48
κοριτσια εμενα μια γνωστη μου με ειπε για το σπαθολαδο,σωθηκα κ γω κ το παιδι μου!πηρα σπαθοχορτο απο την λαικη το εβρασα σε μπεν παρι με ελαιολαδο κ απο τοτε χρησιμοποιω μονο αυτο.καποια στιγμη το εκοψα(αφου ειχε κλεισει) για καμια βδομαδα(εβαζα κρεμουλα για συγκαμα) κ αρχισε παλι να ανοιγει,απο τοτε δεν ξαναεβαλα κρεμουλα ουτε για αστειο.

vera
26-07-08, 19:15
Δοκιμασαμε κι εμεις σπαθολαδο στην συρο που ειμασταν......μας το εδωσε η γυναικα που μας νοικιαζε......

Αυτη το φτιαχνει ως εξης.......εβαλε σπαθοχορτο σε ενα μπουκαλι μαζι με ελαιολαδο και το αφησε στον ηλιο.....αυτο παιρνει το κοκκινο χρωμα........οταν κοκκινισει μπορεις να βγαλεις μια ποσοτητα σε ενα αλλο μπουκαλακι και να συμπληρωσεις με αλλο ελαιολαδο......

Μαε δωσε μαλιστα ενα μπουκαλακι με σπαθοχορτο μεσα για να το φτιαχνουμε κι εμεις........ηταν οτι καλυτερο για τις κοκκινιλες στους ορχεις και γενικως τα κοκκινισματα στην ευαλισθητη περιοχη......μερικα εφυγαν για πρωτη φορα σε ενα χρονο......

summerday
13-09-08, 10:02
Εχω απογοητευτεί. Η μικρή μου μόλις 25 ημερών έχει συγκαεί εδώ και μερικές μέρες άσχημα. Η παιδίατρος μου σύστησε ΚΕΝΑΚΟΜΠ 3 φορές την ημέρα στη πάσχουσα περιοχή και στην sudokrem ή penaten που έχω στην υπόλοιπη περιοχή. Την πλένω κάθε φορά που την αλλάζω πάνα γιατί πάντα έχει λίγη διάρροια. Η κρέμα δεν έχει κάνει τίποτα. Μάλιστα στην πορεία χειροτέρεψε το σύγκαμα. Μετά μου σύστησε την cicalfate της Avene εναλάξ με την Κενακόμπ. Και πάλι δεν έγινε τίποτα.Το σύγκαμα άρχισε να επεκτείνετε ακόμη περισσότερο. Έχω φρικάρει κορίτσια.Δεν ξέρω τι να κάνω. Και η μπεμπουλα μου πονάει και κλαίει συνέχεια...ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ...

vera
13-09-08, 18:07
Θα σου πω μια αλοιφη που μου η παιδιατρος....την εδωσε δερματολογος κι εκανε θαυματα σε μωρο που ηταν σε οικτρη κατασταση οπως ειπε.......μεχρι που ξεφλουδιζε το δερμα του........εγω δεν την εκανα γιατι με την verdal , cicalfate ειχα μεγαλη βελτιωση.....

Λοιπον αυτα τα φτιαχνει φαρμακοποιος.....ta βαζεις 2-3 φορες την μερα....

Αρχικα επαλειψη με solution υπερμαγγανικο 1/10000
50cc

Αφου το ταμποναρεις με βαμβακι αφηνεις 15 λεπτα ανοιχτο να στεγνωσει.......

Μετα βαζεις την εξης αλοιφη

modecazole 2 σωληναρια
flixotide 1 σωληναριο
lipid fucicorte 1 σωληναριο
travacorte 1 σωληναριο

Aφηνεις να απορροφηθει μιση ωρα (φορας φυσικα πανα στο παιδι) και μετα ριχνεις πουδρα dactarin

Αυτη η αγωγη για οσο χρειαστει...μεχρι να γινει λαμπικο το δερμα.....

Μου πε να μενει το παιδι οσο γινεται με ενα βρακακι να παιρνει αερα........οχι σαπουνι στο πλυσιμο (εκτος κακα)

Τωρα επειδη ειναι μικρο το μωρο σου κι αυτες ειναι χημικες αλοιφες θα ελεγα να ρωτησεις τη παιδιατρο και ισως δερματολογο.......μη κανεις κατι απο μονη σου......

Εμεις βαλαμε οικολογικες πανες παντως.......

Οχι sudocreme σε περιοχη πασχουσα (εστω κοκκινη)....ουτε πενατεν......δεν αφηνει να θεραπευτει το δερμα....

ΑΜΑΛΙΤΣΑ
15-09-08, 22:35
Καλησπέρα κορίτσια να ρωτήσω και εγώ κάτι? Εδώ και 3 ημέρες παίρνω αντιβίωση augmentin 1000gr διότι έπαθα ουρολοίμοξη. Θηλάζω την μπέμπα, 6 μηνών, και παρατήρησα αυτές τις ημέρες έντονο σύγκαμα αλλά μπροστά μπροστά είναι αρκετά ερεθισμένη με αποτέλεσμα να έχει πολύ γκρίνια, είναι καμιά έμπειρη? φταίει η αντιβίωση? με τις κρέμες sudocream, fresiderm, dactador, penaten, δεν έχω δει καμία διαφορά καμία λύση προτείνετε? :(

vera
16-09-08, 01:23
Πιθανον να οφειλεται στην αντιβιωση....ρωτα στην ενοτητα θηλασμου.....

sudocream μη βαζεις οταν εναι ερεθισμενο.......

Αφηνε αν μπορεις να αεριζεται μετα απο τα πλυσιματα (η γιατρος συστηνει στεγνωμα με σεσουαρ)...σκουπιζεις μονο με βαμβακερη πετσετα....μη βαζεις καθολου σαπουνι παρα μονο μετα απο κακα (εγω πηρα της aderma to gel moussant)

Μας βοηθησε πολυ μια αγωγη που εκανα παραλληλα με verdal πρωι-βραδυ (3 μερες) και 3 φορες την μερα cicalfate (avene)....η δερματολογος ειπε να τη βαζω σε καθε αλλαγη πανας, αλλα η παιδιατρος διαφωνησε.

Επισης η δερματολογος ειπε να βαλω στη συνεχεια και travogen για αλλες 3 μερες (δις τη μερα) αλλα δεν το κανα λογω καλης καταστασης....
Επισης αλλαξαμε πανες και βαζουμε τις οικολογικες......

Εμεις τουλαχιστον ειδαμε μεγαλη βελτιωση απο την πρωτη μερα....

Να ξερεις οτι dactador δε βαζουμε πανω απο 3 μερες γιατι τοτε αντι να βοηθαει, βλαπτει και υποτροπιαζει η κατασταση.....

summerday
16-09-08, 14:55
Πιθανον να οφειλεται στην αντιβιωση....ρωτα στην ενοτητα θηλασμου.....

sudocream μη βαζεις οταν εναι ερεθισμενο.......

Αφηνε αν μπορεις να αεριζεται μετα απο τα πλυσιματα (η γιατρος συστηνει στεγνωμα με σεσουαρ)...σκουπιζεις μονο με βαμβακερη πετσετα....μη βαζεις καθολου σαπουνι παρα μονο μετα απο κακα (εγω πηρα της aderma to gel moussant)

Μας βοηθησε πολυ μια αγωγη που εκανα παραλληλα με verdal πρωι-βραδυ (3 μερες) και 3 φορες την μερα cicalfate (avene)....η δερματολογος ειπε να τη βαζω σε καθε αλλαγη πανας, αλλα η παιδιατρος διαφωνησε.

Επισης η δερματολογος ειπε να βαλω στη συνεχεια και travogen για αλλες 3 μερες (δις τη μερα) αλλα δεν το κανα λογω καλης καταστασης....
Επισης αλλαξαμε πανες και βαζουμε τις οικολογικες......

Εμεις τουλαχιστον ειδαμε μεγαλη βελτιωση απο την πρωτη μερα....

Να ξερεις οτι dactador δε βαζουμε πανω απο 3 μερες γιατι τοτε αντι να βοηθαει, βλαπτει και υποτροπιαζει η κατασταση.....

Πες μου κάτι βρε κοριτσάκι...Η κρέμα η cicalfate (avene) σας απλώνεται καλά πάνω στο σύγκαμα; Εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα στο άπλωμα της. Πάνω στο σύγκαμα όπως την απλώνεις, υποχωρεί. Δεν στέκεται καθόλου. Θέλω να την βάλω άλλά όσο και να την δουλεύω στο χέρι μου πριν την βάλω, πάνω στο σύγκαμα δεν κάθεται. Εσύ δεν το έχεις αυτό το πρόβλημα;
Οσο για την dactador δεν μου είπε η παιδίατρος να βλάπτει πάνω από 3 μέρες .Εσένα ποιος σου το είπε;
Τις πάνες τις οικολογικές από που τις πήρατε; Πιστεύεις ότι βοηθάνε;

vera
16-09-08, 16:51
Otan λες συγκαμμα εννοεις πληγη? οταν καναμε εμεις πληγες στο δερμα βοηθησε μονο το μελανι!!!! Απιστευτα βοηθησε....πηρε τον πονο και απο πανω εβαζες οτι κρεμα ηθελες.......

Εμενα το συγκαμμα που εκανε προσφατα ηταν κοκκινιλες εντονες που τον ετσουζαν και τον φαγουριζαν...πονουσε πολυ και οταν τον επλενα........δεν ειχα προβλημα να απλωσω την οποια κρεμα......δεν πρεπει να βαζεις πολυ.....σαν στοκος δλδ....να απορροφιεται οσο γινεται την κανεις μασαζ.......

Γα την ντακταντορ μου το τονισε η παιδιατρος πολλες φορες και το διαπιστωσα και η ιδια οτι δεν κανει πανω απο τρεις μερες....εκει που πηγαινε καλα (την πρωτη φορα) αρχισε να υποτροπιαζει πολυ ασχημα και μαλιστα υπεφερε πολυ απο ενα σημειο και μετα οποτε εβαζα ντακταντορ....το διαβασα καπου εδω μαλιστα οτι ντακταντορ πανω σε πληγη προκαλει πονους και τσουξιμο........

Και ο ξαδερφος μου που ειναι φαρμακοποιος ειπε οχι πανω απο 3 μερες.......γενικως οτι εχει κορτιζονη καλο ειναι να προσεχεις ποσο το βαζεις σε ενα μωρο...οσο λιγοτερο γινεται!!!! Ακομα καλυτερα καθολου!!!

Για τις πανες τωρα τις παιρνω 20 ευρω τα 42 τεμαχια απο καταστημα με βιολογικα ειδη στη γειτονια μου........υποτιθεται δεν εχουν χημικα και χλωριο...τι να σου πω.......η δερματολογος θεωρει οτι φταινε οι πανες για το αρχικο προβλημα....θα δω αν θα υποτροπιασει και θα σε ενημερωσω....

ΑΜΑΛΙΤΣΑ
16-09-08, 18:04
εγώ μπερδεύτικα λίγο έχω verdal την οποία μου την είχε δώσει ο δικός μου γυναικολόγος για μυκητιάσεις εξωτερικά , κάνει και για το μωρό? να βάλω καλύτερα αυτή ή dactador? δεν την έχω βάλει για 3ημέρες σχεδόν 2 αλλά δεν έχω δει και διαφορά. Πάνω απο τις κρέμες αυτές να μην βάζω άλλη καλυντική ε? γιατι εγώ βάζω και τις άλλες οποια έχω σπίτι fresiderm ή στην γιαγιά sudocream

ΑΜΑΛΙΤΣΑ
16-09-08, 18:06
πάντως παιδιά ο γιος μου ποτέ δεν είχε πρόβλημα συγκάματος, η μικρούλα υποφέρει από βρέφος

vera
16-09-08, 18:32
Sudocreme δε βαζουμε οταν ειναι ερεθισμενο.......δεν το αφηνει να γειανει.....

Με την ντακταντορ εμεις δεν ειδαμε βελτιωση παρα μονο τη πρωτη φορα......εκτοτε μονο μας χειροτερευει.......

Η βερνταλ μας βοηθησε αμεσως......ειναι και για μυκητιασεις....

Οχι δεν βαζεις τιποτα αλλο πανω....

Και μονο 2 φορες την μερα.......

summerday
16-09-08, 20:01
Otan λες συγκαμμα εννοεις πληγη? οταν καναμε εμεις πληγες στο δερμα βοηθησε μονο το μελανι!!!! Απιστευτα βοηθησε....πηρε τον πονο και απο πανω εβαζες οτι κρεμα ηθελες.......

Εμενα το συγκαμμα που εκανε προσφατα ηταν κοκκινιλες εντονες που τον ετσουζαν και τον φαγουριζαν...πονουσε πολυ και οταν τον επλενα........δεν ειχα προβλημα να απλωσω την οποια κρεμα......δεν πρεπει να βαζεις πολυ.....σαν στοκος δλδ....να απορροφιεται οσο γινεται την κανεις μασαζ.......

Γα την ντακταντορ μου το τονισε η παιδιατρος πολλες φορες και το διαπιστωσα και η ιδια οτι δεν κανει πανω απο τρεις μερες....εκει που πηγαινε καλα (την πρωτη φορα) αρχισε να υποτροπιαζει πολυ ασχημα και μαλιστα υπεφερε πολυ απο ενα σημειο και μετα οποτε εβαζα ντακταντορ....το διαβασα καπου εδω μαλιστα οτι ντακταντορ πανω σε πληγη προκαλει πονους και τσουξιμο........

Και ο ξαδερφος μου που ειναι φαρμακοποιος ειπε οχι πανω απο 3 μερες.......γενικως οτι εχει κορτιζονη καλο ειναι να προσεχεις ποσο το βαζεις σε ενα μωρο...οσο λιγοτερο γινεται!!!! Ακομα καλυτερα καθολου!!!

Για τις πανες τωρα τις παιρνω 20 ευρω τα 42 τεμαχια απο καταστημα με βιολογικα ειδη στη γειτονια μου........υποτιθεται δεν εχουν χημικα και χλωριο...τι να σου πω.......η δερματολογος θεωρει οτι φταινε οι πανες για το αρχικο προβλημα....θα δω αν θα υποτροπιασει και θα σε ενημερωσω....

Vera και εγώ βάζω μελάνι στο πωπάκι της αλλά όχι μονο στην πληγούλα. Σε όλη την επιφάνεια. Ξέρεις είναι πιο ερεθισμένο μέσα μέσα και προς τα έξω είναι πολύ κόκκινο το δέρμα. Εκεί προς τα έξω, έχει σε ορισμένα σημεία πολύ λεία επιφάνεια σαν εγκαυμα. Σε αυτά τα σημεία δεν κάθεται καθόλου η κρέμα. Άσε που όσο προσπαθώ να της την απλώσω και αυτή μαζεύει και φεύγει. Και φαίνεται ότι όσο και αν βάζω πάνω όσο μπορώ, φορώντας την πανούλα της θα φεύγει πανεύκολα μέσα στην πάνα. Σε εκείνα τα σημεία ξέρεις δεν μπορεί να αποροφηθεί.
Όσον αφορά την ντακταντορ, εγώ που την βάζω στην μπέμπα 3 φορές την ημέρα μόνο, και τότε δεν κάνει πάνω από 3 μέρες;
Εγώ όσον αφορά τις πάνες σήμερα άλλαξα μάρκα αλλά οικολογικά δεν ξέρω από που να πάρω. Θα το ψάξω πάντως..
Η αλήθεια είναι ότι έχω απελπιστεί με το σύγκαμα της μικρής μου. Έχω γεμίσει αλοιφές και δεν βλέπω αποτέλεσμα. Η παιδιάτρος μου αύριο θα μου φέρει ένα δείγμα από ένα σκεύασμα που θα φτιάξει ένας φαρμακοποιός και πιστεύει ότι θα βοηθήσει.Για να δούμε...Το πισινάκι της μικρής μου έχει γίνει κατακόκκινος όλος σαν τον κ*** της μαιμούς :?

poukis
16-09-08, 23:25
Ξερεις summerday ειχα μεγαλο προβλημα με τον μικρο μου.
Αποτελεσμα, οπως εγραψα κ πιο πριν ειχα με το σπαθολαδο,
Εστρωσε αμεσως ο πισινουλης του.Στην πορεια ανακαλυψα οτι ολες οι κρεμες που κυκλοφορουν κ ειναι για συγκαμα,περιεχουν ψευδαργυρο κ
τον ερεθιζουν αμεσως.Τωρα χρησιμοποιω αποκλειστικα σπαθολαδο κ
μερικες φορες την βαζελινη της προδερμ που ειναι καταπλικτικη.Αν μπορεις δοκιμασε κ συ το σπαθολαδο,δεν εχεις να χασεις.Περαστικουλια στην μικρη σου.

vera
17-09-08, 00:11
Summerday αν εχει πληγη η μικρη μη βαζεις κρεμες....βαζε μονο μελανι κι αφηνε το στον αερα οσο γινεται........κι οχι σαπουνι παρα μονο 1-2 φορες την μερα.......Μη βαζεις ξανα ντακταντορ.......πιθανοτατα το υποτροπιαζει........δεν κανει να βαζεις τοσο συχνα ουτε σε ενηλικα ποσο μαλλον σε μωρο......

Δες αυτη την συνταγη.........μου την ειπε η παιδιατρος μου...την εδωσε δερματολογος σε ενα μωρο που ηταν σε οικτρη κατασταση.......ξεφλουδιζε το δερμα του........εγινε καλα πολυ γρηγορα.....

50cc

modecazole 2 σωληναρια
flixotide 1 σωληναριο
travacorte 1 σωληναριο

Aφηνεις να απορροφηθει μιση ωρα (φορας φυσικα πανα στο παιδι) και μετα ριχνεις πουδρα dactarin

Δεν το δοκιμαζεις?

ΠΑΝΕς ΤΩΡΑ...ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ?

summerday
17-09-08, 10:17
Ξερεις summerday ειχα μεγαλο προβλημα με τον μικρο μου.
Αποτελεσμα, οπως εγραψα κ πιο πριν ειχα με το σπαθολαδο,
Εστρωσε αμεσως ο πισινουλης του.Στην πορεια ανακαλυψα οτι ολες οι κρεμες που κυκλοφορουν κ ειναι για συγκαμα,περιεχουν ψευδαργυρο κ
τον ερεθιζουν αμεσως.Τωρα χρησιμοποιω αποκλειστικα σπαθολαδο κ
μερικες φορες την βαζελινη της προδερμ που ειναι καταπλικτικη.Αν μπορεις δοκιμασε κ συ το σπαθολαδο,δεν εχεις να χασεις.Περαστικουλια στην μικρη σου.

Mπορώ από κάπου να αγοράσω έτοιμο σπαθόλαδο ή πρέπει να το φτιάξω εγώ;;;

summerday
17-09-08, 10:26
Summerday αν εχει πληγη η μικρη μη βαζεις κρεμες....βαζε μονο μελανι κι αφηνε το στον αερα οσο γινεται........κι οχι σαπουνι παρα μονο 1-2 φορες την μερα.......Μη βαζεις ξανα ντακταντορ.......πιθανοτατα το υποτροπιαζει........δεν κανει να βαζεις τοσο συχνα ουτε σε ενηλικα ποσο μαλλον σε μωρο......

Δες αυτη την συνταγη.........μου την ειπε η παιδιατρος μου...την εδωσε δερματολογος σε ενα μωρο που ηταν σε οικτρη κατασταση.......ξεφλουδιζε το δερμα του........εγινε καλα πολυ γρηγορα.....

50cc

modecazole 2 σωληναρια
flixotide 1 σωληναριο
travacorte 1 σωληναριο

Δεν το δοκιμαζεις?

ΠΑΝΕς ΤΩΡΑ...ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΝΤΑ?

Σήμερα μου έφερε η παιδίατρος μου ένα δείγμα από μια κρέμα που έφτιαξε ένας φαρμακοποιός. Μου είπε ότι είναι πολύ καλή και σίγουρα θα δω αποτέλεσμα. Για να δούμε...αν είναι καλή θα την παραγγείλω. Επίσης μου είπε να σταματήσω τη dactador και να βάζω dactarin που δεν έχει κορτιζόνη.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Εσας τα μωρά σας όταν τα αφήνατε χωρίς πάνα πόση ώρα τα αφήνατε; και κατα τη διάρκεια αυτή δεν τα έκανε καθόλου; εμένα η μπέμπα μου κατουράει συνέχεια καί από το σφίξιμο συνήθως βγάζει και ...κοτσιλίτσες ΄(όπως τις λέω εγώ) :) ..και άντε πάλι από την αρχή πλύσιμο. Αυτή η δουλεια γίνεται συνέχεια όταν δεν της φοράω πάνα. Κατουράει και ψιλοχέζει και όλο κάτω από το νερό είναι..πως λοιπόν να στεγνώσει αυτό το παιδί;;;
Μελάνι της βάζω 2-3 φορές την ημέρα. Λέτε να το βάζω σε κάθε αλλαγή πάνας;Ευτυχώς πάντως οι πληγούλα που είχε έχει κλείσει. Τώρα έχει μείνει έντονος ερεθισμός και ξεφλούδισμα στο πωπάκι.
Ο άντρας μου χθες πήρε και άλλη μάρκα πάνες για να δούμε. Όταν τελειώσουν θα της παραγγείλω από το ίντερνετ οικολογικές που βρηκα σε κάποια sites μιας και δεν έχουμε κοντά κάποιο μαγαζί που να πουλάει οικολογικά.
Vera μου θα έχω στο νου μου τη συνταγή που είπες σε περίπτωση που δεν δω αποτέλεσμα απο αυτή που μου έφερε η γιατρός.Ευχαριστώ πολύ.

vera
17-09-08, 14:36
Εγω δεν εχω τολμησει να τον τσιτσιδωσω ακομα.......η παιδιατρος λεει οτι απο την στιγμη που θα κατουρησει μπορω να τον εχω με βρακακι για μια ωρα....τοσο κανει να γεμισει η κυστη.....μετα ξανα πανα μεχρι να τα κανει.......

Και που ξερω εγω ποτε ακριβως θα κατουρησει?????

Και μια φιλη φορουσε 3 βρακακια στο γιο της και τον εβαζε να καθεται πανω σε σελτε.......οταν βρεχοταν τον αλλαζε......

Αφου παμε καλα δεν τον τσιτσιδωνω.......

Εσυ που εχεις τοσο μικρο μωρο ειναι πιο δυσκολο........αλλα απο την αλλη οταν ειναι κοριτσι δεν κατουραει ψηλα!!!! Ξερω εγω.....δοκιμασε αλλες πανες, τις θεραπειες που λες και βλεπεις.....

Αααα.....προσεχε και τι τρως......αν θηλαζεις δλδ......οχι οξινα και αλμυρα......

Μελανι μη βαζεις σε καθε αλλαγη 3 φορες καλα ειναι.....

Σπαθολαδο με βοηθησε στην αρχη αλλα μετα τιποτα....απο οτι λενε το πουλανε και στα μαγαζεια με βιολογικα προιοντα.....

Επισης θα δοκιμασω την κρεμα για αλλαγη πανας της weleda .....λενε καλα λογια......

Εγω μεχρι 9 μηνων του εβαζα αποκλειστικα κεραλοιφη (την φτιαχνεις με ελαιολαδο και κερι μελισσας) και ειμασταν πολυ καλα........δεν επαθε το παραμικρο........με τις στερεες τροφες αρχισαν τα προβληματα.....

madreterra
17-09-08, 23:37
δείτε και αυτό από το www.paidiatros.com

Το σύγκαμα είναι το πιο συχνό πρόβλημα στα παιδιά της βρεφικής ηλικίας. Το σύγκαμα είναι αποτέλεσμα ερεθισμού του δέρματος του μωρού σας από τα ίδια του τα ούρα. Τα ούρα περιέχουν μια ουσία που λέγεται ουρία. Η ουρία διασπάται και παράγεται αμμωνία, η οποία και προκαλεί τον ερεθισμό στο δέρμα.

Πώς παρουσιάζεται;

Το δέρμα στην περιοχή των γεννητικών οργάνων κοκκινίζει. Αν δεν αντιμετωπισθεί έγκαιρα τότε πολύ σύντομα η περιοχή θα μολυνθεί με μύκητες, λόγω των ιδανικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή (υγρασία και θερμότητα). Μόλις το σύγκαμα μολυνθεί με μύκητες θα παρατηρήσετε ότι οι βλάβες επεκτείνονται, το κοκκίνισμα γίνεται πιο έντονο και θα παρουσιαστούν στην περιοχή αυτή φυσαλίδες ,που σε μερικά σημεία θα ξεφλουδίζονται.

Πως να το προλάβετε
1. Αλλάζετε τακτικά το παιδί σας.
2. Προτιμάτε να πλένετε το παιδί σας με τρεχούμενο νερό και μη χρησιμοποιείτε συνεχώς υγρά μωρομάντηλα.
3. Μη βάζετε πάνω από τις πάνες ελαστικά βρακάκια.
4. Οι πάνες έκανα τη ζωή των μανάδων πολύ πιο εύκολη. Τα πανιά όμως συγκρατούν τα ούρα και τα κόπρανα με αποτέλεσμα να έρχονται για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα επαφή με το δέρμα του μωρού. Τα κόπρανα περιέχουν ένζυμα που ερεθίζουν και καταστρέφουν το φυσικό φραγμό του δέρματος και ευνοούν την ανάπτυξη μικροβίων. Επίσης τα μικρόβια που υπάρχουν στα κόπρανα επιβαρύνουν το δέρμα και μπορεί να προκαλέσουν μολύνσεις. Τα ούρα όπως αναφέρεται και στην αρχή περιέχουν ουρία η οποία διασπάται και παράγεται αμμωνία. Η αμμωνία προκαλεί ερεθισμό στο δέρμα. Οι πάνες αυξάνουν επίσης την υγρασία στη περιοχή αφού κρατούν την περιοχή κλειστή. Για αυτούς τους λόγους είναι αοπαραίτητο να τοποθετείτε σε κάθε αλλαγή πάνας μια προστατευτική κρέμα. Η κρέμα πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
Ι. Να έχει μαλακτική και ανακουφιστική δράση.
ΙΙ. Να παρεμποδίζει την ανάπτυξη των μικροβίων.
ΙΙΙ. Να παρεμποδίζει την ανάπτυξη υγρασίας.

Θεραπεία
1. Αφήστε όσο το δυνατό περισσότερη ώρα το μωρό χωρίς πάνα για να αεριστεί η περιοχή.
2. Αλλάζετε τακτικά το παιδί σας.
3. Να το πλένετε με τρεχούμενο νερό κάθε φορά που λερώνεται και να στεγνώνετε καλά την περιοχή.
4. Υπάρχουν κρέμες που περιέχουν ψευδάργυρο και βοηθούν στη θεραπεία του παρατρίμματος.
5. Επισκεφθείτε το γιατρό σας γιατί αν η περιοχή είναι μολυσμένη με μύκητες τότε πρέπει να τοποθετήσετε ειδικές αντιμυκητιασικές αλοιφές.
6. Αν το πρόβλημα είναι έντονο, μπορεί ο γιατρός σας να σας συνταγογραφήσει κάποια κορτιζονούχα κρέμα. ΜΗΝ τη χρησιμοποιείτε ανεξέλεγκτα. Βάλτε την σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού. Η κατάχρηση της κρέμας αυτής μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο παιδί σας.
Αντίθετα, υπάρχουν κρέμες που δεν περιέχουν κορτιζόνη και έχουν τις εξής ιδιότητες:
i. Ανακουφιστική δράση
ii. Επουλωτική δράση.
iii. Δεσμεύει τα ένζυμα των κοπράνων που ερεθίζουν το δέρμα

poukis
18-09-08, 00:26
Mπορώ από κάπου να αγοράσω έτοιμο σπαθόλαδο ή πρέπει να το φτιάξω εγώ;;;

Εγω το εφτιαξα μονη μου,δεν ειναι δυσκολο.Αγοραζεις σπαθοχορτο(το πηρα απο την λαικη) κ εβρασα το λαδι με το σπαθοχορτο σε μπεν μαρι(2,5 με 3ωρες ,χαμηλη φωτια).Απ οτι διαβασα πιο πριν η vera λεει οτι ισως το πουλανε κ σε μαγαζια με βιολογικα προιοντα.

th@lia
10-10-08, 09:57
Καλημερα!Εχω συνταγη για συγκαμα!
Ανακατευουμαι Bepanthol και penaten κανουμε επαλειψη.
Ανακατευουμαι Bepanthol και ιωδιο κανουμε επάλειψη.
Εναλλαξ στα συχνα αλλαγματα. Σε 24 ωρες εχει γινει το δερματακι
τελειο...Το δοκιμασα και επιασε κοριτσια...Ισως να βοηθησει και αλλες...
Ειδικα σε περιπτωσεις που το καψιμο δεν ειναι εκτεταμενο πιανει σιγουρα
αλλα μου το ειπαν για παιδακι που εχει σοβαρο προβλημα...

haido
10-10-08, 23:48
Kορίτσια καλησπέρα, μέχρι σήμερα δεν είχα ξαναμπεί σε αυτή την ενότητα, διότι νόμιζα -τρομάρα μου- ότι εμείς είμαστε απρόσβλητες στο σύγκαμα... Να όμως, που την πάθαμε κι εμείς για 1η φορά στους 9 μήνες. Το πουλάκι της είναι κατακόκκινο σαν πληγή. Η γιατρός μας συνέστησε την daktodor, αλλά καθότι κορτιζονούχα, την φοβάμαι λίγο. Αυτό το μελάνι που διάβασα τι είναι? Μήπως είναι εκείνη η κόκκινη σκόνη σε ένα μπουκαλάκι που λέει EOSIN 2g απ' έξω? Θα το δοκιμάσω και αυτό. Πήρα και την Kenacomb. Θα σας γράψω τα αποτελέσματα αυρίο-μεθαύριο. Περαστικά στα μωράκια μας.

(Άσχετο (και ίσως κοτσάνα, αλλά νομίζω ότι κάπου το είδα): τα πολλά καρύδια που έφαγα τις τελευταίες μέρες έχουν σχέση?) Καλά, αν είναι βλακεία, μη βαράτε... :?

ΝΑΝΤΙΑ1
11-10-08, 00:03
ΕΜΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ SUDOCREAM.ΠΛΕΝΕΙΣ ΤΟΠΙΚΑ ΤΟ ΣΚΟΥΠΙΖΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙΣ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΣΚΟΥΠΙΖΩ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΕ ΥΓΡΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.

haido
11-10-08, 00:50
Λοιπον το μελανι θαυματουργο.......παθαμε ασχημο συγκαμμα επειδη εφαγα καρυδια και εκλαιγε σπαραχτικα το μωρακι μου 3 μερες τωρα.......δεν αντεχε με τιποτα κρεμα στον πωπο του.......αποψε εβαλα μελανι και πρωτη φορα δεν εκλαψε..........δεν ξερω τι θα γινει αυριο κι αν θα φυγει το συγκαμμα παντως πηρε με μιας τον πονο!!!!

Τζαμπα του βαζα 3 μερες κορτιζονουχες....τιποτα δεν εκαναν, παρα επιβαρυναν την κατασταση!!!!

Νάτο βρε παιδιά αυτό με τα καρύδιο, κι έλεγα που το είδα, που το είδα...χαχα...

καλά ευτυχώς δεν το έπαθα ακόμα το Αλτσχάιμερ... :lol:

Αλλά βρε vera μου, τι σχέση έχουν τα καρύδια?!!! :roll:

Έβαλα κι εγώ "μελάνι" απόψε, δλδ EOSIN, αν αυτό εννοείται ως μελάνι. Κοιμάται εδώ και 2 ώρες γαλήνια...
Δόξα τω Θεώ...

amaretto
11-10-08, 01:20
Kορίτσια καλησπέρα, μέχρι σήμερα δεν είχα ξαναμπεί σε αυτή την ενότητα, διότι νόμιζα -τρομάρα μου- ότι εμείς είμαστε απρόσβλητες στο σύγκαμα... Να όμως, που την πάθαμε κι εμείς για 1η φορά στους 9 μήνες. Το πουλάκι της είναι κατακόκκινο σαν πληγή. Η γιατρός μας συνέστησε την daktodor, αλλά καθότι κορτιζονούχα, την φοβάμαι λίγο. Αυτό το μελάνι που διάβασα τι είναι? Μήπως είναι εκείνη η κόκκινη σκόνη σε ένα μπουκαλάκι που λέει EOSIN 2g απ' έξω? Θα το δοκιμάσω και αυτό. Πήρα και την Kenacomb. Θα σας γράψω τα αποτελέσματα αυρίο-μεθαύριο. Περαστικά στα μωράκια μας.

(Άσχετο (και ίσως κοτσάνα, αλλά νομίζω ότι κάπου το είδα): τα πολλά καρύδια που έφαγα τις τελευταίες μέρες έχουν σχέση?) Καλά, αν είναι βλακεία, μη βαράτε... :?

Ειδικά για τα καρύδια δεν ξέρω και δεν έχω χρόνο να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες, για να δω αν αναφέρθηκε κάτι σχετικό.
Η κόρη μου έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά που τρώω εγώ και αυτό της προκάλεσε συγκάμματα με διάφορες στερεές τροφές, που συνήθως δεν προκαλούν αλλεργία (πχ καρότο, μήλο, αχλάδι). Ανάμεσα σε άλλα συμπτώματα, έκανε "περίεργα' συγκάματα στην περιοχή, που σίγουρα δεν οφείλονταν στην πάνα και γίνονταν συστηματικά με τη συγκεκριμένη τροφή.
Ξεκίνησα αποχή από τα γαλακτοκομικά πριν από 4 μήνες και μετά από 6 εβδομάδες εισάγαμε σταδιακά τις τροφές που την πείραζαν και τις έχει δεχτεί σχεδόν όλες χωρίς συγκάμματα.

Ειδικά αν οικογενειακώς έχετε ιστορικό ή προδιάθεση για αλλεργίες, καλό είναι να παρατηρείτε αν το σύγκαμμα εμφανίζεται συστηματικά και αν η μορφή του είναι συγκεκριμένη και να τα σημειώνετε, για να κάνετε κάποια συσχέτιση αν χρειαστεί.

Olg@
11-10-08, 07:39
Στο σύγκαμμα βοηθάει πολύ και η φαρμακευτική μελάνη .... έχει μια διαδικασία στην εφαρμογή αλλα είναι πολύ αποτελεσματκή, ρωτήστε τον παιδίατρό σας να σας πει ... παλιά και δοκιμασμένη συνταγή.

Επίσης πολύ σημαντικό είναι να αερίζεται η περιοχή της πάνας, μου το είχε τονίσει ο δερματολόγος και όντως βοηθησε πάρα πολύ .... και εσύ να φορούσες πάνα 24 ώρες το 24ώρο τα ίδια θα παθαινες μου είχε τονίσει ...
Εγώ είχα πάρει μια αλαξιέρα στρωματάκι (αυτες που προσαρμόζονται έξτρα πάνω στις κούνιες) και οταν έπαιρνε έναν μικρό ημερήσιο υπνάκο, έβαζα την αλλαξιέρα στον καναπέ του σαλονιού, την ξάπλωνα εκεί, έβγαζα τελείως την πάνα και τη σκέπαζα με fleece κουβερτούλα που πλένεται και εύκολα. Εννοειται ότι καθόμουνα απο δίπλα να την προσέχω, Πάντως όσες φορές κατουρήθηκε έβρεξε τα ρουχάκια που φορούσε και την άλλαζα αργότερα, απλα φρόντιζα να μην την ακουμπουν τα βρεγμένα όσο κοιμάται, τα ψιλογύριζα, έβαζα πανάκια στεγνά κλπ .... σε μια βδομάδα είδα τεράστια διαφορά.

Τέλος αν δεν βοηθήσουν αυτές οι κρέμες του εμπορίου που δίνουν οι παιδίατροι, αξίζει μια επίσκεψη σε δερματολόγο .... άδικα παιδευόμασταν με όλες τις κρέμες. Πήγαμε στο δερματολόγο, μιας έδωσε συνταγή από μια κρέμα να μας την φτιάξουν στο φαρμακείο και σωθήκαμε. Εκτοτε έχω φυλαγμένη τη συνταγή και αν μας ξαναπιάσει (πολύ σπάνια και μόνο μετά απο συνεχόμενες διάρροιες), τη χρησιμοποιω. Δυο φορες που χρειαστηκε το δερματάκι βελούδο σε δυο μέρες :wink:

haido
11-10-08, 22:10
Olg@ αυτό που λες "φαρμακευτική μελάνη", υποθέτω πως είναι αυτό που αναφέρω ως EOSIN, σωστά?

Από χθες βράδυ , μέχρι και σήμερα, είδαμε θεαματική βελτίωση στο συγκαμά της, ακολουθώντας την εξής διαδικασία: πλύσιμο με χλιαρό χαμομήλι, στέγνωμα με χλιαρό πιστολάκι, μελάνι EOSIN, και τέλος επάλειψη εναλλάξ με Kenocomb και Sudocrem, μια-μια, ανα 3-4 ώρες. Απέφυγα τελικά την dactador, καθότι κορτιζονούχα, αν και νομίζω ότι και η Kenocomb είναι κορτιζονούχα.

Είμαστε πολύ καλύτερα, και ελπίζω να μην το ξαναπάθει το κοριτσάκι μου. Περαστικά σε όλα τα παιδάκια.

mamakoulina
22-10-08, 00:02
Κορίτσια, εσείς που χρησιμοποιείτε βαλσαμόλαδο, σπαθόλαδο και αμυγδαλέλαιο ή άλλα φυσικά προϊόντα... Τα χρησιμοποιείτε μόνο στην ευαίσθητη περιοχή ή και μετά το μπανάκι σε όλο το σώμα σαν baby oil. Υπάρχει βιολογικό baby oil; Χρησιμοποιείτε τέλως πάντων κάτι μη χημικό για ολόκληρο το σώμα; Όσο για ένα προηγούμενο post που διάβασα, ότι οι τιμές των βιολογικών και των συμβατικών προϊόντων έχουν πλέον αυξομειωθεί και δεν υπάρχουν πια ιδιαίτερες διαφορές, αφήστε με να διαφωνήσω. Ίσως οι πιο έμπειρες ή οι πιο ενημερωμένες και φαν των βίολογικών να με διορθώσουν... Αλλά, προχθές πήγε ο άντρας μου στο σουπερ μάρκετ και είχαν φέρει κάτι καινούρια οργανικά (δεν ξέρω αν το έω σωστά, εννοώ μόνο από φυτά και χωρίς χημικές ουσίες) αφρόλουτρα. Και πήρε ένα για το μωρό, 16 € παρακαλώ, αλλά δεν θα κολούσα σ΄αυτό γιατί και στο φαρμακείο όταν πάει για baby oil παίρνει πάντα τα πιο ακριβά frezzyderm και propoline , το θέμα ήταν ότι δε μυρίζει καν... Καλό βρε κορίτσια το οργανικό, δε λέω, αλλά να μη χαρώ το μωράκι μου μοσχοβοληστό από το μπάνιο; Να είναι σαν να μην το έκανα μπάνιο; Όλοι έχουν να λένε για τη μωρουδιακή μυρωδιά και τρελαίνονται για τη ζουζούνα μας. Μέχρι τώρα την έκανα μπανάκι με τα προϊόντα της chicco, που λιώνεις όταν την μυρίζεις, μοσχοβολάει, τα ίδια είχαν και στο μαιευτήριο. Και τα λατρεύω! Θα πάρω λοιπόν κάτι στην τετραπλάσια τιμή, γιατί... όχι πως δε θέλω το αγνό, το αθώο, το οργανικό (κι ούτε για την τιμή με νοιάζει) αλλά... θέλω κάτι που να μυρίζει και μάλιστα ωραία. Δε μπορούσαν να βάλουν ένα ωραίο φυτό της μεγάλης ποικιλίας της φύσης που να δίνει ωραίο άρωμα; Και κατά την προσωπική μου γνώμη, τα προϊόντα propoline που είναι με χαμομήλι και δεν θυμάμαι τι άλλο... εκτός από τη φουσκωμένη τιμή, σου μένει μια αφόρητα άσχημη μυρωδιά για προϊόν βρεφικής περιποίησης. Μετά πάλι έχουν τόσα χημικά οι πάνες (όπως γράφετε), τα τρόφιμα, τα απορρυπαντικά, να μην πω και τα ρούχα και τα παιχνίδια. Βγάζεις άκρη; Από τι να τα προστατέψεις πρώτα τα μωρούλια...
Ζητώ συγγνώμη από όσες δεν τις ενδιαφέρει το ποστ μου, γιατί στο τέλος ξεφεύγει από το θέμα του συγκάματος και αναφέρεται σε όλη την περιποίηση!
Υ.Γ. Εξηγείστε στην καινούρια μανούλα, τι είναι τα betaben (αν τα γράφω σωστά) και σε ποιές κρέμες εμπεριέχεται, να τις αποφύγουμε.

amaretto
22-10-08, 12:07
mamakoulina, το πρόβλημα με τα αρώματα είναι ότι μπορεί να προκαλέσουν αλλεργίες στα μωράκια, ακόμη και αν είναι φυσικά. Η κόρη μου είχε ευαισθησία ακόμη και σε προϊόντα με το φαινομενικά ακίνδυνο χαμομήλι, έστω βιολογικά, έστω χωρίς χημικά.
Τη μυρωδιά της την αγαπάμε τόσο, που όταν χρειαστεί να βάλουμε κάποια κρεμούλα με άρωμα, νομίζουμε ότι έχουμε ξένο μωρό :lol:
Δεν θα ξεχάσω τη μυρωδιά που είχε το κεφαλάκι της μόλις γεννήθηκε ... και το πόσο όμορφα μύριζε το στοματάκι της μέχρι βάλουμε τις στερεές τροφές στο διαιτολόγιο :lol:
Αν ρωτάς για τις ενώσεις -paraben, πρόκειται για τις Methyl, Propyl, Butyl and Ethyl Paraben. Περιέχονται σε πολλά προϊόντα βρεφικής φροντίδας και άλλα καλλυντικά και αναγράφονται στις ετικέττες. Μερικές πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις εδώ:
http://perischristou.blogspot.com/2006/12/paraben.html
και γενικότερα για άλλες ουσίες που βλέπουμε στις ετικέττες:
http://perischristou.blogspot.com/2007/06/blog-post_315.html

mamakoulina
22-10-08, 16:34
Αmarreto, ευχαριστώ πάρα πολύ για τα φώτα σου, που ήταν σωστοί προβολείς στην περίπτωση μου. Για τα Paraben (τώρα έμαθα και να τα γράφω!) είχα ακούσει τότε το σκάνδαλο γενικά και αόριστα για την ύπαρξη τους στα deodorant spray, δεν ήξερα όμως για τις κρέμες και είχα ξεχάσει την ονομασία τους. Άσχετο πάντως, αλλά δείτε σύμπτωση. Σήμερα το πρωί ήρθε μια αισθητικός μιας εταιρείας με φυτικές κρέμες, για δειγματισμό, περιποίηση και γνωριμία. Μου μιλούσε για τα paraben, τους γαλακτοματοποιητές και άλλα παράγωγα πετρελαίου που δημιουργούν καρκίνο ή γενικά βλάπτουν τον οργανισμό μας. Εγώ το βιολί μου, της είπα: η κρέμα νυχτός της la prairie μου είναι πολύ αποτελεσματική και πιο ενυδατική απ΄όλες. (sorry, για όσες θίγονται από τη διαφήμιση) Και μετά παίρνει το κουτάκι και μου διαβάζει στα συστατικά της όλα τα παραπάνω, full στα paraben και όλα τα άλλα, τρελάθηκα!!! Και να φανταστείς, την πληρώνω μια μικρή περιουσία (δεν κοστίζει και λίγο σε σύγκριση με άλλες κρέμες) για τα...χρυσά της αποτελέσματα!!!
Όσο για τη μυρωδιά, για να το θέσω καλύτερα, δε με πειράζει τόσο, τώρα που το σκέφτομαι η έλλειψη μυρωδιάς. Κι εμας το μωρούλι μας έχει τέλεια φυσική μυρωδίτσα και ειδικά όταν είναι ζεστούδι και ιδρωμένο από τον ύπνο! Αλλά, όταν το χρυσοπληρώνω και βρωμάει κι από πάνω , όπως το λαδάκι που προανέφερα, και χωρίς να είναι και οργάνικο... ε, γαμώτο δηλαδή.
Τέλος απαντήστε μου και σε μια ακόμη αποριούλα μου, τώρα που μεγάλωσε η μπουμπού μας ρε κορίτσια, είναι πολύ δύσκολο να την κάνω τοπικό μπανάκι στο νιπτήρα, κλωτσάει και χτυπιέται, θέλει να γυρίσει, φοβάμαι μη χτυπήσει, παιδευόμαστε. Στη μπανιέρα ούτε λόγος, και αν δει το μπανιερό της θα ξεσηκωθεί και θα θέλει κανονικό μπάνιο, που κρατάει μια ώρα ακατέβατα παρακαλώ, με τοσα παιχνίδια!!!

amaretto
22-10-08, 22:18
Τέλος απαντήστε μου και σε μια ακόμη αποριούλα μου, τώρα που μεγάλωσε η μπουμπού μας ρε κορίτσια, είναι πολύ δύσκολο να την κάνω τοπικό μπανάκι στο νιπτήρα, κλωτσάει και χτυπιέται, θέλει να γυρίσει, φοβάμαι μη χτυπήσει, παιδευόμαστε. Στη μπανιέρα ούτε λόγος, και αν δει το μπανιερό της θα ξεσηκωθεί και θα θέλει κανονικό μπάνιο, που κρατάει μια ώρα ακατέβατα παρακαλώ, με τοσα παιχνίδια!!!

Στο νιπτήρα την κρατάς ανάσκελα ή μπρούμυτα; Κάποιοι φοβούνται για τα μικρόβια στα μπρούμυτα αλλά έχεις καλύτερο έλεγχο του μωρού και με καλό πλύσιμο, δεν φοβάσαι και μικρόβια. Εμείς δεν είχαμε προβλήματα με μολύνσεις με αυτόν τον τρόπο.
Αν στυλώνει τα πόδια και πιάνεται από έπιπλα - δηλαδή αν μπορεί να στηριχτεί και στη μπανιέρα όρθια, βολεύει πάρα πολύ. Βάζεις κι ένα αντιολισθητικό πατάκι κάτω και μαθαίνει και το μωρό να πιάνεται. Αν έχει όρεξη να πιαστεί αλλά δεν τα πολυκαταφέρνει, ίσως βοηθήσει στην αρχή να το πλένετε κάποιες φορές δυο ατομα μαζί, ο ένας να πλένει και ο άλλος να στηρίζει και να δείχνει στο μωρό τι πρέπει να κάνει.

mamakoulina
23-10-08, 00:41
Δεν έχουμε πάθει ποτέ καμία μόλυνση, ευτυχώς! Ο άντρας μου την κρατάει ανάσκελα που της αρέσει και πιο πολύ γιατί είναι τρελή ζημιάρα και έτσι έχει περισσότερες ευκαιρίες και εγώ από τότε που την πήρα από την κλινική μπρούμυτα. Ο νιπτήρας είναι σχετικά μικρός γιατί το μπάνιο είναι σε μοντέρνο στυλ και έχει κι άλλον έναν μαζί δίπλα - δίπλα, πάνω από το ίδιο έπιπλο, για να εξυπηρετούνται δύο άτομα. Δεν ξέρω αν το περιέγραψα καλά, ότι κατάλαβες - κατάλαβες. Η μπανιέρα μας είναι γωνιακή και στρόγγυλη τύπου τζακούζι και για να μπει η μικρή μέσα, πρέπει να μπω κι εγώ, είναι και αλλαξιέρα εκεί δίπλα... και ίσα ίσα που στεκόμαστε, όταν βαρεθούμε πέφτουμε με τον κώλο και δε μας νοιάζει και καθόλου. Και στο νιπτήρα τεντώνει πόδια, δεν τα λυγίζει, προσπαθεί να ξεφύγει, γλιστράει και φοβάμαι τη μεσούλα της όταν είναι μπρούμυτα, μη τη χτυπήσει στη βρύση. Ανάσκελα κλωτσάει, προσπαθεί να πιάσει τη βρύση και άλλα πολλά. Θέλει πολύ προσοχή και δεν υπάρχει πάντα και δεύτερο άτομο να βοηθήσει στην επιχείρηση τοπικό μπάνιο, γιατί δεν προγραμματίζεται, δεν είναι μια φορά τη μέρα όποτε μας βολεύει. Και τι να της δείξει κιόλας, είναι μικρή για να καταλάβει να είναι φρόνιμη και όχι ΠΕΡΙΕΡΓΗ και να θέλει να γραπώνει τα πάντα. Δεν καταλαβαίνει από όχι, είναι μικρή για να της φωνάξω, να τη μαλώσω και... οτιδήποτε τελοσπάντων. Είναι πονήρω και σωστός μπελάς, της αρέσουν οι ζημιές. ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

amaretto
23-10-08, 09:06
Τότε, μέχρι να αρχίσει να στέκεται καλά, μπορείς να την καθαρίζεις όσο καλύτερα μπορείς πάνω στην αλλαξιέρα, ώστε να περιορίζεις το χρόνο παραμονής στο νιπτήρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για τα τοπικά πλυσίματα :)

mamakoulina
23-10-08, 21:10
Ευχαριστώ amaretto, η αλήθεια είναι πως αυτό κάνω και δεν υπάρχει πρόβλημα. Και καθαρούλα είναι και ασφαλής!!! :P

mami
06-11-08, 08:41
Κορίτσια να ρωτήσω κάτι άλλο ???

Όταν βάζετε κρέμα σε κοριτσάκια, εκτός από τον πωπό, και γύρω γύρω από το "λιλάκι", βάζετε και μέσα στο "λιλάκι" ??
Sorry για την περίεργη ερώτηση, αλλά η κορούλα εδύ και κάποιες μέρες εμφανίζει μια έντονη κοκκινίλα (σαν ερεθισμός μου φαίνεται) μέσα στο "λιλάκι" της !!!!!!!!
Καμμία πρόταση;

NickyL
06-11-08, 10:01
Εμένα μου είχε πει ο παιδίατρος ελάχιστη κρέμα και ποτέ μεσα. Είμαστε τυχεροί βέβαια γιατί μέχρι τώρα δεν έχουν κάνει συγκάματα, μόνο κανα δυο φορές έντονη κοκκινήλα, βάλαμε bepanthol και έφυγε.
Ίσως πρέπει να μιλήσεις με τον παιδίατρο, γιατί αν είναι μέσα, μπορεί να είναι ένδειξη ουρολοίμωξης, ή κάποιας μολυνσούλας.
Να μην είναι τίποτα ευχομαι και να φύγει με λίγη κρεμούλα!

underage
24-11-08, 15:47
Εμένα συγκάηκε ο μικρός δυο εβδομάδων με τα μωρομάντηλα τα pampers sensitive. Το κατάλαβα αμέσως ότι φταίγανε αυτά και τα σταμάτησα, έβαλα λίγο bepanthol και αμέσως πέρασε.
Τώρα αρκετές μέρες είναι συγκαμένος και όσο περνάγαν οι μέρες χειροτέρευε, η παιδίατρος μου είπε dactador, δεν είδα αποτέλεσμα. Προχθές το Σάββατο παρατήρησα ότι τα πράσινα pampers μωρομάντηλα "βελτιωθήκαν" βάζοντας μέσα αλόη, την οποία είχαν και τα sensitive.
Ο ποπός του μπέμπη δεν έχει ηρεμήσει ακόμα, τον πλένω σε κάθε αλλαγή κατευθείαν χωρίς να τον σκουπίσω πρώτα με μωρομάντηλο. τουλάχιστον φύγαν οι φουσκάλες γύρω από τους όρχεις, την dactador τη σταμάτησα και αύριο θα τον πάω στην παιδίατρο.

mamakoulina
24-11-08, 20:37
Κι εμείς συγκαήκαμε πριν τρεις μέρες και δεν ξέρω αν φταίει το ότι έβγαλε δοντάκια ή το ότι αλλάξαμε μωρομάντηλα από τα sensitive, και πήραμε τα natural (πράσινα) που είναι στεγνά και χάλια σε σχέση με τα sensitive κατά τη γνώμη. Τέλος πάντων στείλαμε το μπαμπά μας στο φαρμακείο και ζήτησε φαρμακευτική μελάνη ή eosin, και μας πρότεινε ανεπιφύλακτα το eosin, τα κάναμε όλα χάλια, λίγο από φουξ, βάφει τρελά και χρησιμοποίησα και γάντια και ήμουν και προσεκτική. Μετά έβαζα bepanthol, την καινούρια συνθεση για μωρά που δεν είναι ρευστή, είναι παχύρευστη και δε λιώνει εύκολα. Αλλά κατά τη γνώμη μου πάλι, είναι πατάτα γιατί εκεί που είχε ξεφλουδιστεί λίγο και είχε κάνει απειροελάχιστα μικρή πληγούλα και μάτωσε, δε μπόρεσε να την επουλώσει και να αναπλαθεί το δέρμα ενώ τώρα που έβαλα sudocrem, είναι πολύ καλύτερα.

madreterra
09-12-08, 22:03
τα μωρόμάντηλα περιέχουν χημικά ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΑ :!: για το δέρμα του μωρού. Οσο λιγότερο τα χρησιμοποιείται τόσο λιγότερα προβλήματα θα έχετε. Μόνο όταν βρίσκεστε έξω από το σπίτι και είναι αδύνατο να βρείτε τρεχούμενο νερό.
Αν βάλετε τα συστατικά τους στο www.biodizionario.it και θα δείτε τόσα κόκκινα (σημαίνει βλαβέρες πολλές φορές καρκινογόνες ουσίες) που δεν θα τα ξαναχρησιμοποιησετε :wink:

mamakoulina
09-12-08, 22:31
Και στην περίπτωση που δεν μπορούμε να κάνουμε μπανάκι και έχουμε απορρίψει τα μωρομάντηλα, χρησιμοποιούμε ας πούμε βαμβακάκι και νεράκι ή έχουμε και κάποια καλύτερη επιλογή;
Ευχαριστούμε πάντως για την ενημέρωση, δεν τα είχα και για αθώα αλλά όχι και για τόσο ένοχα... :cry: :cry: :cry:

madreterra
09-12-08, 23:01
Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για "αυτοσχέδια μωρομάντηλα" όπως να έχετε πάρει το Boundy (αν δεν κάνω λάθος) το χαρτί κουζίνας που είναι ιδιάιτερα ανθεκτικό (βρεγμένο δεν σχίζεται εύκολα) και να έχετε δίπλα σας ένα δοχείο πχ, με το βιολογικό βοτανόλουτρο καλέντουλας της Weleda διαλυμένο σε νερό δεν κάνει αφρό, δεν θέλει ξέβγαλμα και θρέφει το βρεφικό δέρμα και έτσι να αντικαταστήσετε τουλάχιστον στο σπίτι την χρήση των συμβατικών μωρομάντηλων. Είδικά για τους νυχτερινούς καθαρισμούς που δεν θέλεις να βάλεις το μωρό κάτω από την βρύση και να το ξυπνήσεις όταν είναι 1 ή 2 μηνών.
Επίσης με το βαμβάκι έχετε αντίστοιχο αποτέλεσμα μόνο που δεν πολύβολευει.

Κοριτσομανα
11-12-08, 23:45
Για εσενα ''μαμι'', εχω μπροστα μου το ''BabyDerm Girl's'' της ''InterMed'' που αγορασα μετα απο συσταση του παιδιατρου γιατι ειχανε κοκκινησει απο μεσα τα κοριτσια μου που συνεχιζω να τη χρησιμοποιω σε παρομιες περιπτωσεις και παντοτε υποχωρουν τα συμπτωματα. Ειναι και για πολυ μικρες ηλικιες. Προκειται για ενα ειδικο υγρο για καθαρισμο των κοριτσιων απο 0-12 χρονων,που κανει σαπουναδα...Απο το φαρμακειο.

Οσο για τα συγκαμματα στον ποπο, δεν ξερω τελικα αν οι λυσεις ειναι επαρκεις, αλλα εγω οταν ηταν ενος χρονου η πρωτη μου, ειχε ερεθιστει στον ποπο τοσο πολυ που ενω ειχε ξεκινησει με ενα μονο σπυρακι, με τις αλοιφες ντακταριν, κ.α. του φαρμακειου, επεκταθηκε σε φουσκαλες, ανοιχτη πληγη τεραστια, ουρλιαζε το παιδι για 1,5 εβδομαδα δεν υποχωρουσε... Αλλα εδω σταθηκα τυχερη.

Εχουμε ενα φαρμακοποιο στην πολη μας που μου ειπε τοτε ,ο τωρα συνταξιουχος και εμπειρος παιδιατρος μας,ο οποιος φαρμακοποιος πουλαει με 5 ευρω μια αλοιφη θαυματουργη. Σε 3 μερες, ολα ειχαν εξαφανιστει και οποτε τη χρησιμοποιω στην αρχη μιας κοκκινιλας ή ενος σπυριου, αποκλειεται να επεκταθει. Αφου την κανω δωρο και σε φιλη μου που μενει στην Κυπρο, οταν ερχεται στην πολη μου. Δεν κανω διαφημιση, δεν εχω λογο, ειμαι τυχερη ομως. Μηπως κανενας φαρμακοποιος στη δικη σας πολη, παρασκευαζει τετοια αλοιφη και δεν το ψαξατε; Αν μαθετε για χειροποιητα παρασκευασματα απο φαρμακοποιο, δοκιμαστε!

Kiki
12-12-08, 01:14
Όντως τα μωρομάντηλα δεν είναι τόσο αθώα. Βέβαια και εγώ τα χρησιμοποιώ όταν ήμαστε κάπου που δεν έχει νερό. Εγώ πάντα τονβ πλένω κατευθείαν με χλιαρό / ζεστό νεράκι. Ακόμα και σε ταβέρνα στην τουαλέτα τον έχω πλύνει με καθόλου υποδομή για μωρά.
Αποτέλεσμα να έχει συγκαεί πάρα πολύ μόνο μια φορά από διάρροια, που του έκανε κοκκινήλες σαν ανοιχτές πληγές. Τις αντιμετώπισα με σουντοκρεμ και του έβαζα πρώτα ένα βαμβακερό βρακάκι και από πάνω την πάνα για να μην έρχεται το υλικό της πάνας κατευθείαν σε επαφή με το δερματάκι του. Σε δύο ημέρες είχαν κλείσει οι πληγές και δεν υπήρχε ούτε σημαδάκι.
Την σουντοκρεμ όμως του την βάζω μόνο όταν δω κάποια κοκκινίλα. Δεν την βάζω σε καθημερινή βάση και δεν την έχει συνιθήσει το δέρμα του.

Αυτό με το εσώρουχο μου το είπε η μαμά μου που το έκανε στον αδερφό μου που ήταν αλεργικός στις πάνες, (πριν 30 χρόνια) και το βρήκα πολύ καλή ιδέα. Ελπίζω να σας βοήθησα λίγο.

Almodobar
12-12-08, 23:29
Εγώ χρησιμοποιώ τα Septona Sensitive.Δεν είναι καλά??Κοίταξα το site με τα συστατικά και απο αυτά που βρήκα, δεν εντόπισα κάτι κακό.Ομολογώ οτι με έχουν βολέψει πολύ.Ασε που είναι και φτηνά.Τα 72 έχουν 2 ευρώ.Τα παίρνω απο τον Βασιλόπουλο.Ξέρετε τίποτα??? :shock:

Επίσης, εννόείται οτι δεν αποχωρίζομαι την bepanthol.Δεν έχουμε πάθει ούτε μια φορά σύγκαμα! :D

Γατουλα
15-12-08, 11:27
και εμεις δε συγκαιγομασταν αλλα απο τοτε που αρχισαν τα φαγακια, αρχισαν και τα πρωτα συμπτωματα!
τα κακακια τους ειναι πιο οξινα με τα φαγητα
οσο για τις πανες χρησιμοποιω pampers και Libero
τελικα διαπιστωσα οτι ο (πιο!) ευαισθητος πωπουλης του Βασιλη ψηφιζει Libero! πιο συγκεκριμενα εχει προβλημα με τα active fit pampers
το τσεκαρα, και εχει ενα διχτακι στο μεσον και μαλλον αυτο τον επιρεαζει
το κακο ειναι οτι πιρα πολλα και να δω πως θα τα καταναλωσω. Η μπεμπα ευτυχως δεν εχει τοσο προβλημα αλλα φοραμε διαφορετικο νουμερο λογω μεγεθους!

Γατουλα
17-12-08, 11:36
αντε να παω να παρω και μελανι....εχω και verdal
για να δουμε ποσο θα μας παρει

ΛΕΝΑΝΕΚ
28-12-08, 00:48
Εγώ ψηφίζω εδώ και χρόνια SEBAMED healing Cream!!!Δεν έιχε συγκαεί ο γιος μου ποτέ και τώρα η κόρη μου είναι μια χαρά με αυτή!
Αλλά με τα μωρομάντηλα ομολογώ ότι θορυβήθηκα λιγάκι.Εγώ πάντα μαζεύω τα κακά με μωρομάντηλο και μετά πάω για πλύσιμο.Η αλήθεια είναι ότι όταν κοκκινίζει το πωπουδάκι της κόρης μου είναι είτε γιατί την έχει καθαρίσει ο άντρας μου μόνο με μωρομάντηλο για να την αλλάξει είτε γιατί όταν είμαστε έξω την καθαρίζουμε με Pampers sensitive.
Θα δοκιμάσω και τα Septona Sensitive που λέει και η Almodobar.Έτσι κι αλλιώς τα pampers sensitive ψιλοχάλια φαίνονται!

Γατουλα
28-12-08, 11:28
Τελικα ειμαστε πολυ ευαισθητοι???? Και μελανι και Verdal και λιγο να αεριστουμε και παλι τιποτα. Προσπαθουσα να τα αλλαζω και στο μεσον της νυχτας αλλα δε το ξανακανω μετα τα χθεσινα. Ξυπνησαν και τα 2 στις 4 και καταφεραμε να ξανακοιμηθουμε στις 6. Εδω και δυο μερες τους εκοψα και το πορτοκαλι στη φρουτοκρεμα. Υπαρχει μια διαφορα οντως, αλλα δε λεει να κοψω τα πορτοκαλακια...

Καμια ιδεα?

zouzoula
30-12-08, 14:16
γεια σας μαμαδες.εχω ενα κοριτσακι 20 ημερων και ο παιδιατρος μου συστησε να μην βαζω κρεμα για το συγκαμα γιατι μπορει να παει η κρεμα στον κολπο και να παθει ουρολοιμωξη.το προβλημα ειναι οτι κανει κακα μετα απο καθε γευμα σχεδον και οταν αποκοιμιεται δεν προλαβαινω παντα να την αλλαξω αμεσως.πολλες φορες βαζω και ελαιολαδο αλλα οταν εχει ηδη γινει κοκκινη της βαζω sudocream για να υπαρχει ενα παχυ στρωμα.Επειτα αναρωτιεμαι τι θα γινει οταν -ελπιζω- αρχισει και κοιμαται περισσοτερες ωρες.Θα πρεπει να την ξυπναω για να την αλλαζω? δεν θελω να το σκεφτομαι!
Εχει ακουσει κανεις αυτο το θεμα με την ουρολοιμωξη?? :!:

ΝατάσαS
01-01-09, 12:54
Γεια σας. Είμαι καινούριο μέλος και πρώτη φορά γράφω εδώ. Έχω δύο παιδάκια 8 και 5 χρ. και σκέφτηκα να σας δώσω λίγα από τα φώτα μου. Εμένα και τα δύο παιδιά μου συγκαίονταν και το καλύτερο που εφάρμοσα ήταν ο ήλιος και η pepanthol. Όταν έβλεπα κοκκινίλες και είχε λίγο ήλιο έξω πήγαινα κοντά σε ένα παράθυρο και κρατούσα το μωρό μπρούμυτα πάνω στα πόδια μου ώστε να βλέπει ο ήλιος το κοκκινισμένο σημείο. Μετά έβαζα pepanthol και φυσούσα λιγάκι ώστε να στεγνώσει η κρέμα και μετά έβαζα την πάνα. Ελπίζω να βοήθησα. Καλή Χρονιά σε όλους και να χαίρεστε τα μωράκια σας.

Γατουλα
02-01-09, 14:57
και τελικα ηταν το πορτοκαλι! εχουμε ενα πεντακαθαρο ποπο πλεον!
Θα τους ξαναρχισω αλλα μερα παρα μερα να δω πως θα παμε.....

L250807
14-01-09, 10:25
Καλημέρα σας,
ενδέχεται η οδοντοφυϊα να προκαλεί σύγκαμα;

vickypap
14-01-09, 11:15
το εχω ακουσει.προκαλει διαρροια και κατα συνεπεια συγκαμα.

L250807
14-01-09, 11:31
Δεν έχει διάρροια.
Ενεργείτε κανονικά ο καημενούλης αλλά έχει ένα σύγκαμα σχεδόν 5 μέρες τώρα.
Έχει και 3 δοντάκια φουσκωμένα γι'αυτο ρωτάω.

papaki70
14-01-09, 14:55
Καλημερα και απο μενα. Το καλυτερο που εχω ακουσει μεχρι στιγμης ειναι το ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ. Ακομα και παιδιατρος μου το συνεστησε

irenekax
28-01-09, 17:37
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιά είναι τα συστατικά του daktador κ αν το daktador είναι ακριβώς το ίδιο με το dactador και το daktarin. Η βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

L250807
29-01-09, 10:43
Νομίζω ότι είναι η ίδια αλοιφή.
Απλά εκ παραδρομής μερικές φορές το γράφουμε διαφορετικά.
Αλλά υπάρχει και η Daktarin.
Μουείχε πεί κάποια στιγμή η παιδίατρος αν τον τσούζει η Daktador να του βάλω Daktarin.

Τέλος πάντον ελπίζω να βοήθησα.

Deleni
29-01-09, 10:50
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιά είναι τα συστατικά του daktador κ αν το daktador είναι ακριβώς το ίδιο με το dactador και το daktarin. Η βοήθειά σας μου είναι πολύτιμη γιατί βρίσκομαι στο εξωτερικό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η Daktarin είναι αντιμυκητιασική κρέμα, το ίδιο και η Daktodor με τη διαφορά ότι η δεύτερη έχει μέσα και Hydrocortisone, δηλαδή κορτιζόνη.

vera
10-02-09, 01:44
Den ξερω αν εχει ειπωθει, αλλα ανακαλυψα οτι μελανι με μελανι εχει διαφορα......

Οταν το πρωτοχρησιμοποιησαμε ειχαμε πολυ σοβαρο συγκαμμα και το μωρο πονουσε τρελλα....δεν μπορουσα ουτε να το πλυνω τοσο που ειχε συγκαει.......ο ξαδερφος μου που ειναι φαρμακοποιος μου ειχε φερει να του βαλω μελανι και οντως βοηθησε παρα πολυ, οπως αΝΕΦΕΡΑ ηδη καπου.....πηρε τον πονο με την πρωτη χρηση και μπορουσα να του βαλω και κρεμες απο πανω......

Εκτοτε το χρησιμοποιουμε πολυ ειδικα οταν παει να ξεκινησει συγκαμμα.....

Επειδη ομως τελειωσε το μελανι που ειχε φερει ο ξαδερφος αγορασα ενα απο φαρμακειο και διαπιστωσα πως οχι μονο ειχε διαφορετικο χρωμα (κατι σε μπλε ραφ ενω το αλλο ηταν μπλε-μωβ) αλλα δεν ηταν καν αποτελεσματικο......δεν εβλεπα καμμια διαφορα, ουτε καν εβαφε την πασχουσα περιοχη οπως το πρωτο.

Ρωτησα λοιπον τον ξαδερφο γιατι η διαφορα και μου πε οτι αυτος το μελανι το εφτιαξε ο ιδιος, ενω στο αλλο φαρμακειο μαλλον μου εδωσαν καποιο ετοιμο.....τωρα τι εγραφε το μπουκαλακι δεν ξερω, καθως δεν φαινεται πια, αλλα αυτο που μου φτιαξε ο ξαδερφος ειναι gentian violet. Οποτε αν παρετε καποιο και δειτε οτι το χρωμα ειναι ανοιχτο και δεν κανει σπουδαια δουλεια, πιθανον να μη φταιει το μελανι αλλα το προιον που σας εδωσαν! :wink:

xanthi9
10-02-09, 12:41
συμφωνω με το μελανι ηταν το μονο που μας εσωσε εμας αφου οι κορτιζονουχες κρεμες δεν πρεπει να χρησιμοποιουνται σε βρεφη πανω απο 4 ημερες

vera
10-02-09, 17:25
Χρειαζεται να ενεργουμε προληπτικα......

Εμεις πλεον με το που κοκκινιζουμε ελαφρα βαζουμε μελανι και μετα σε δευτερο αλλαγμα την calcifate avene. Βασικα ουτε αυτη δεν θελω να πολυχρησιμοποιω...οποτε οταν χρειαζεται. Βαζουμε και μπεπανθολ. Verdal μια δοση μονο οταν βλεπω να χειροτερευει........προς στιγμη ειμαστε πολυ καλα!

Φυσικα στεγνωνουμε καλα την περιοχη. :wink:

Μαμά του Ωρίων
11-02-09, 18:28
ουφ ας γράψω κι εγώ!

Λοιπόν ο Ωρίων για πρώτη φορά παρουσίασε σύγκαμα σχετικά σοβαρό, τον τελευταίο μήνα.
Βασανιζόμασταν κι εμείς αλλά κυρίως αυτός, τις τελευταίες 25 μέρες
Δοκίμασα ΤΑ ΠΑΝΤΑ.
Οταν λέω τα πάντα εννοώ τα πάντα
Από κρέμες, από ματζούνια, από ταλκ, από μελάνια, από ξεβρακώματα, από ότι μπορεί να σκεφτεί κανείς
Δοκίμασα κυριολεκτικά τα πάντα μα τα πάντα.

Το σύγκαμα έφυγε από μόνο του όταν έσκασαν μύτη 3 τραπεζίτες ταυτόχρονα
Με το που είδαμε το άσπρο των δοντιών το παιδί άρχισε να καθαρίζει θεαματικά
3η μέρα σήμερα και κοντεύει σχεδον να εξαφανιστεί ένα σύγκαμα που πότε γινόταν πληγή πότε γινόταν έντονο κόκκινο πότε ήταν σπυριά ....

Μίκα
12-02-09, 19:00
Θα πρότεινα κι εγώ το ελαιόλαδο. Τουλάχιστον, βοήθησε τον μικρό μου. Δεν έχω χρησιμοποιήσει από τότε κρέμα. Να αναφέρω επίσης ότι έχω σταματήσει και τα μωρομάντηλα και στους δύο.

greek.mother
18-02-09, 11:14
Καλημέρα μανούλες και να χαιρόμαστε όλες τα μικρά μας!
Θέλω να σας παραθέσω τις δικές μου εφαρμογές, γιατί 1ον είδα αποτέλεσμα και στα 2 μου παιδάκια, ιδίως στον μεγάλο μου γιο,(ο μικρός είναι 4½ μηνών) και 2ον γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμες και σε σας, αν και κάθε παιδί έχει τις δικές του ευαισθησίες.
1. Μέχρι την ηλικία του ενός έτους, ποτέ μα ποτέ δεν χρησιμοποίησα μωρομάντηλα. Όποτε έκανε κακά τον έπλενα, ακόμη και αν είμασταν σε επίσκεψη. Όποτε έκανε τσίσα, του άλλαζα απλώς το πάμπερς και αν ήταν αρκετά βρεγμένος ή αν είχα αρκετή ώρα να τον πλύνω, τον έπλενα, συνήθως με σκέτο νερό, και τον σκούπιζα πάρα πολύ καλά.
2. Σπάνια του έβαζα κρέμα και όποτε τύχαινε, έβαζα πάντα την fissan. H sudocream και όλες οι άλλες που είναι για το σύγκαμα, συνήθως συνηθίζουν, αν μπορώ να το πω έτσι, το ποπουδάκι των μωρών και όταν αυτά συγκέονται, οι συγκεκριμένες δεν κάνουν τίποτα για την επούλωση τυχων πληγών, αλλά ούτε και στην ανακούφιση των απλών ενοχλημάτων.
Εφαρμόζοντας αυτές τις τακτικές, ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με σύγκαμμα.
Ακόμα και μετά την ηλικία του 1, σπάνια χρησιμοποίησα μωρομάντηλο και αυτό, γιατί δεν γινόταν αλλιώς - είχαν αυξηθεί οι έξοδοι μας. Παρολ' αυτά όμως, όταν γυρνάγαμε σπίτι τον έπλενα με απαλό αφρόλουτρο (fissan και πάλι) και τον σκούπιζα πολύ καλά, για αποφυγή υγρασίας, όπως έχει προαναφερθεί.
Στο 2ο αγοράκι μου, λόγω του ότι ήταν πολύ μικρός (2030 γρ. - τον πήραμε σπίτι 2110 γρ.) και όταν τον έπλενα, πλενόταν ολόκληρος στην κυριολεξία, τις πρώτες 1 -2 εβδομάδες χρησιμοποίησα μωρομάντηλα για τον καθαρισμό. Ήταν φανερό ότι δυσανασχετούσε και επιπλέον, κάθε φορά που έκανε τσίσα, έκλαιγε με αναφιλητά.
Ευτυχώς το χρυσό μου πήρε αρκετά γραμμαρια σε λίγο χρόνο, ώστε να απαλλαγεί από το βάσανο των μωρομάντηλων.
Όσον αφορά, τη μη χρήση των μωρομάντηλων΄και τους λόγους που εγώ προσωπικά είμαι κατά, φανταστείτε τους ίδιους σας τους εαυτούς, αν μετά από κάθε επίσκεψη στην τουαλέτα, χρησιμοποιούσατε μωρομάντηλα και ντυνόσασταν.
Δεν θα αισθανόσασταν κάπως άβολα?
Ελπίζω, να μην σας κούρασα πολύ, όπως επίσης ελπίζω, αν δοκιμάσετε τα παραπάνω, να έχετε τα ίδια θετικά αποτελέσματα που είχα και εγώ με τα δικά μου παιδιά.

vera
19-02-09, 02:08
H sudocream και όλες οι άλλες που είναι για το σύγκαμα, συνήθως συνηθίζουν, αν μπορώ να το πω έτσι, το ποπουδάκι των μωρών και όταν αυτά συγκέονται, οι συγκεκριμένες δεν κάνουν τίποτα για την επούλωση τυχων πληγών, αλλά ούτε και στην ανακούφιση των απλών ενοχλημάτων.

Παρα μα παρα πολυ σωστο!!!! :wink:

Και για τα μωρομαντηλα συμφωνω απολυτα.....ειναι βλαβερα.......τα χρησιμοποιουμε μονο σε ταξιδια που δεν εχουμε αλλη επιλογη....

nikol28
20-02-09, 12:04
κορίτσια σήμερα είδα ότι ο ποπούλης της μπέμπας μμου είναι λίγο κόκκινος και έχει κανα δυό σπυράκια!!! αυτό είναι σύγκαμα ????????χρησιμοποιώ πάμπερς απο την αρχή όπως επίσης της β'αζω υγρή πούδρα φισάν , μόνο τα βράδυα που μένει περισσότερες΄ώρες της έβαζα κρέμα συγκάματος!!!! ποτέ δεν μου το έκανε αυτό !!! τώρα τρόμαξα και τη βάζω κρέμα penaten σε κάθε άλλαγμα, λέτε θα φύγει η κοκκινίλα και τα σπυράκια ????? σε πόσο καιρό άραγε ?????//

vera
20-02-09, 17:45
Βαλε μελανι Νικολ..........παρε βαμβακακι για ντεμακιγαζ και ριξε πανω λιγο μελανι...μετα ταμποναρε καλα πανω στο πωπουδακι......δεν χρειαζεται κρεμα......καντο μερικες φορες και θα φυγουν και κοκκινιλες και σπυρια.....

Να ξερετε οτι οταν βαζετε σουντοκρεμ πανω απο τετοιους ερεθισμεους δεν αφηνετε το δερμα να αναπνευσει να γιατρυετει.....αυτο μου το λεγε η παιδιατρος!

greek.mother
23-02-09, 09:16
Καλημέρα μανούλες και καλή εβδομάδα!
Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι η υγρή πούδρα, επίσης δεν αφήνει την επιδερμίδα να αναπνεύσει. Γι' αυτό και έβγαλε σπυράκια. Δοκίμασε να μην βάλεις για κάποιο διάστημα και θα δείς την διαφορά!

vera
24-02-09, 19:06
Καπου το εχω ανΑΦΕΡΕΙ .....μας ειχαν πει στα μαθηματα ανωδυνου, να αποφευγουμε πουδρες (η φισσαν η φρεζυντερμ δεν θυμοταν ακριβως το ονομα αλλα μαλλον της φισσαν), γιατι οι κοκκοι τους εχουν ανιχθευθει σε καρκινικους ογκους......βολικο ξεβολικο καλυτερα μαικρια απο πουδρες..... :?

ΔΙΩΝΗ
28-02-09, 16:25
Και εμάς η μικρή μας κάνει σύγκαμα με σπυθουράκια κάθε φορά όταν βάζουμε πορτοκάλι στη φρουτόκρεμα. Το ανακαλύψαμε αφού είχαμε δοκιμάσει τα πάντα! τι γίνεται όμως; Ξέρει καμία πώς αντιμετωπιζεται αυτό; Απλά δεν της ξαναδίνουμε πορτοκάλι; και μέχρι πότε;

κασπερινα
03-03-09, 14:33
Και εμάς η μικρή μας κάνει σύγκαμα με σπυθουράκια κάθε φορά όταν βάζουμε πορτοκάλι στη φρουτόκρεμα. Το ανακαλύψαμε αφού είχαμε δοκιμάσει τα πάντα! τι γίνεται όμως; Ξέρει καμία πώς αντιμετωπιζεται αυτό; Απλά δεν της ξαναδίνουμε πορτοκάλι; και μέχρι πότε;
Απο οτι ξερω αποφευγουμε το πορτοκαλι για ενα διαστημα (συνηθως μεχρι να κλεισει χρονο) και μετά προσπαθούμε παλι σιγά σιγά.
Ρωτα την παιδιατρο. Πολλά παιδακια εχουν αυτη την ευαισθησία.
Οσο αναφορά τις κρεμες στην αρχη εβαζα αλλα μετά το εκοψα και της βαζω ελαιολαδο με χαμομηλο.
Μια φορά τωρα (8 μηνων) μου συγκαψε (κοκκινισμα) αλλα απο αλλο λογο.
Την αφησα μια μερα μονο με βρακι (με ολα τα ατυχηματα φυσικά) και σημερα ειναι οπως πρωτα.

arma
08-03-09, 08:41
Η μικρή μου πριν 3 εβδομάδες είχε κάνει ένα πολύ μεγάλο σύγκαμα το οποίο δεν πέρναγε με τίποτα..Είχε κάνει δύο μεγάλες πληγές που τρέχαν αίμα. Αρχικά έβαλα μελάνι, αφού το διάβασα εδώ και μου το είπε και η παιδίατρος και αφού άρχισε να επουλώνεται βάλαμε αναγκαστικά κορτιζόνη για να κλείσει τελείως όπως και έγινε. Μετά από αυτό ακολούθησαν όμως κι άλλα δερματικά, ξηρότητα και έκζεμα όπου ακουμπούσε η πάνα. Έτσι πήγα σε παιδοδερματολόγο και όταν την ρώτησα τι να κάνω σε περίπτωση συγκάματος με πληγή μου είπε το εξής: Να πάρω ένα βαποριζατέρ και να βάλω μέσα φυσιολογικό ορό. Να την ψεκάζω 4-6 φορές την ημέρα, να το αφήνω για 1 λεπτό και μετά να την στεγνώνω. Δεν έχει χρειαστεί ακόμα ευτυχώς να το κάνω, και δεν ξέρω αν είναι αποτελεσματικό αλλά σας το γράφω ως πληροφορία. Για κρέμα μου πρότεινε την zinco της hidrovit.

evgenia
08-03-09, 12:45
Είμαι απελπισμένη!
Η μικρή μου πριν μία εβδομάδα ακριβώς έκανε ένα πολύ άσχημο σύγκαμα. Η γιατρός μου είπε να βάλω eosin (διάλυμμα ηωσίνης 2%) αλλά λόγω 3ημέρου, δεν έβρισκα πουθενά. Έτσι έβαλα μελάνι για δύο μέρες και την έβλεπα ανακουφισμένη. Όταν τελικά βρήκαμε τo eosin σταμάτησα το μελάνι. Εκτός από αυτό το διάλυμμα σε κάθε αλλαγή πάνας, της έβαζα daktarin powder δύο φορές τη μέρα και το βράδυ κρέμα verdal. Με αυτή τη θεραπεία είχε περισσότερες ενοχλήσεις και έβλεπα ότι οι πληγές δεν έκλειναν. Την άφηνα και ώρα γυμνή, της έκανα αέρα για να στεγνώσουν οι πληγές καλά, αλλά τίποτα. Από χθες που ξαναμίλησα στη γιατρό και της είπα ότι εξακολουθούν να είναι ανοιχτές μου είπε να επανέλθω στο μελάνι. Χωρίς κανένα άλλο φάρμακο. Θέλω να δω μέχρι το βράδυ πως θα πάει. Σας έτυχε ποτέ αυτό? Να είναι δηλ. οι πληγές ανοιχτές τόσες μέρες! Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα άλλο!!!
Θα ήθελα τη γνώμη σας!

elsa00
08-03-09, 14:19
ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΑΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΚΡΕΜΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΟΡΧΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΟΡΙΟΥ Η΄ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ?ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ........

gioulaki
08-03-09, 14:36
εγω ειχα αυτο το προβλημα και με τα δυο παιδια μου.ειδικα η κορη μου μολις τα εκανε την αλλαζα ασταπιαια και παλι ειχα μεγαλο προβλημα.μελανι, και μολις καλυτερευε εβαζα dactador

greek.mother
08-03-09, 21:10
Ναι μπορούμε να βάζουμε κρέμα και στους όρχεις και γύρω απο αυτούς, αλλά δεν χρειάζεται να πλαστρώνουμε. Δηλ. δεν χρειάζεται να βάζουμε μεγάλη ποσότητα, αλλά λίγο και να την αλοίφουμε καλά.
Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να βάζεις κρέμα σε κάθε αλλαγή πάνας.

evgenia
09-03-09, 01:41
Είμαι απελπισμένη!
Η μικρή μου πριν μία εβδομάδα ακριβώς έκανε ένα πολύ άσχημο σύγκαμα. Η γιατρός μου είπε να βάλω eosin (διάλυμμα ηωσίνης 2%) αλλά λόγω 3ημέρου, δεν έβρισκα πουθενά. Έτσι έβαλα μελάνι για δύο μέρες και την έβλεπα ανακουφισμένη. Όταν τελικά βρήκαμε τo eosin σταμάτησα το μελάνι. Εκτός από αυτό το διάλυμμα σε κάθε αλλαγή πάνας, της έβαζα daktarin powder δύο φορές τη μέρα και το βράδυ κρέμα verdal. Με αυτή τη θεραπεία είχε περισσότερες ενοχλήσεις και έβλεπα ότι οι πληγές δεν έκλειναν. Την άφηνα και ώρα γυμνή, της έκανα αέρα για να στεγνώσουν οι πληγές καλά, αλλά τίποτα. Από χθες που ξαναμίλησα στη γιατρό και της είπα ότι εξακολουθούν να είναι ανοιχτές μου είπε να επανέλθω στο μελάνι. Χωρίς κανένα άλλο φάρμακο. Θέλω να δω μέχρι το βράδυ πως θα πάει. Σας έτυχε ποτέ αυτό? Να είναι δηλ. οι πληγές ανοιχτές τόσες μέρες! Φοβάμαι μην πάθει και τίποτα άλλο!!!
Θα ήθελα τη γνώμη σας!

Το επαναφέρω γιατί σήμερα μάτωσε κιόλας! Ουδεμία βελτίωση!!!
Αν μπορεί κάποια, ας μου γράψει τη γνώμη της από την εμπειρία της!

vera
09-03-09, 17:37
Ευγενια το περασαμε κι εμεις...μιλαμε για πληγες φριχτες....ειχε φυγει το δερμα....εβαζα ενα σωρο κρεμες που ελεγε η γιατρος κι αυτος υποτροπιαζε.......

Να ξεριες οτι οι κρεμες μπορει στην αρχη να βοηθησουν καπως αλλα ειναι μεχρι 3 μερες η χρηση....μετα αντι να βοηθανε χειροτερευουν την κατασταση...

Εγω οταν το παθαμε αυτο χρησιμοποιουσα ΜΟΝΟ μελανι......τιποτε αλλο.......περασαν αρκετες μερες για να κλεισουν εντελως οι πληγες αλλα εκλεισαν καποια στιγμη,....τουλαχιστον το παιδι δε πονουσε......θελει υπομονη!!!

vera
09-03-09, 17:41
Το θεμα ειναι να μη παει μικροβιο και κανει μολυνση.......

Γνωμη μου ειναι να στεγνωνει καλα η περιοχη αφου βαλεις μελανι και να αφησεις λιγο να αεριζεται αν ειναι δυνατον......να αλλαζεις συχνα πανες να μη μενει βρεγμενο το μωρο....

evgenia
09-03-09, 23:31
vera, σε ευχαριστώ πάααααρα πολύ!
Μου δίνεις κουράγιο λέγοντας ότι θέλουν πολλές μέρες να κλείσουν οι πληγές. Τη στεγνώνω με το πιστολάκι και πριν το μελάνι και μετά. Και μετά την αφήνω ώρα γυμνούλα. Ευτυχώς σήμερα δεν μάτωσαν ξανά. Θα δούμε πως θα πάει και αύριο μήπως χρειαστεί να τη δει και παιδοδερματολόγος.

elsa00
10-03-09, 16:51
Εμενα με βοηθησε πολυ το αλευρο καλαμποκιου....τα δοκιμασα ολα αλλα μονο αυτο εκανε θαυματα!!!!ειναι σαν πουδρα και δεν τσουζει καθολου...κρατα και πολυ καλα την υγρασια!!! :D

vera
10-03-09, 17:06
Ευγενια παιρνει πολλες μερες...κι εμενα μου κανε εντυπωση.....κανε κουραγιο κoπελα μου!!!!

Οι γιατροι αν πας ξανα παλι φαρμακα θα σου δωσουν.......μονο με αυτα λυνουν τα προβληματα........εχω παρει ενα καρο και δεν ειδα βελτιωση...με εσωσε ο ξαδερφος μου που οντας φαρμακοποιος μου εφερε μελανι........και τωρα μολις παει να κοκκινησει μελανι βαζω κι αντε calcifate avene .....μια στο τοσο...η δερματολογος μου ελεγε να την βαζω συνεχεια, η παιδιατρος διαφωνουσε.......

Αν διαβασεις τοπικ για αυτα τα φαρμακα θα δεις οτι πολυ κακως τα βαζουμε στο ευαισθητο δερμα των μωρων μας........ :roll:

evgenia
10-03-09, 17:33
.....κανε κουραγιο κoπελα μου!!!!

Vera, όλο κουράγιο προσπαθώ να κάνω. Πολύ δύσκολο πράγμα... Τώρα έχει πληγούλες και στο πιπί της και μου δείχνει ότι την ενοχλεί. Και εκεί μελάνι βάζω και λίγο ελαιόλαδο που μου είπε η παιδίατρος... Φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο...
Υπομονή και πάλι υπομονή...

vera
10-03-09, 18:13
Εχεις και κοριτσακι εσυ....δεν ξερω τι γινεται με αυτα, αλλα εμεις ειχαμε εντονο ερεθισμο και πονο και στο πουλακι καποια στιγμη..........τον ετσουζε και τον πονουσε πολυ....βοηθησε η θεραπεια που του εκανε 3 μερες με βερνταλ.....

Παντως απο καποιο σημειο και μετα ξεπερνιεται...θελει μονο καλη συντηρηση, προληψη για να μη φτασει στο ιδιο σημειο....

arma
10-03-09, 22:48
Ευγενία το πέρασα κι εγώ..πληγές που έτρεχαν αίμα..μόνο το μελάνι βοήθησε και αφού έκλεισαν η fusicort. 2 βδομάδες παιδεύτηκε το κοριτσάκι μου και εμένα με είχε πιάσει απελπισία.
Πάντως αν θες δοκίμασε και αυτό που μου είπε η παιδοδερματολόγος που πήγα την μικρή για άλλο λόγο, αλλά την ρώτησα σε περίπτωση που ξανακάνει πληγές τι να κάνω..ψέκασμα με φυσιολογικό ορό...
Υπομονη..θα περάσει! το ότι δεν μάτωσαν σήμερα είναι πολύ καλό σημάδι. :D

evgenia
11-03-09, 00:28
Την είδε πάλι η γιατρός σήμερα και προβληματίστηκε πάρα πολύ! Μου είπε να τα κόψω όλα (ποτέ δεν ήταν υπέρ του μελανιού). Της έκανε μεγάλη εντύπωση που η ηωσίνη δεν έκανε δουλειά, επειδή λέει πάντα κάνει. Μίλησε με μία δερματολόγο και μας είπε για μία κρέμα που θα την ξεκινήσω από αύριο... Μου είπε να περιμένουμε άλλες 3 μέρες με τη νέα θεραπεία. Με διαβεβαίωσε ότι όλα θα πάνε καλά και ότι δεν παίζει κάτι άλλο.................
Πριν την κρέμα θα της βάζω φυσιολογικό ορό αλλά μου είπε οτι τσούζει λίγο... Αχ, πόσο ακόμα θα ταλαιπωριέται η μπουμπού μου. Όταν κάνει τα τσίσα της πονάει επειδή και το πιπί της είναι στα μαύρα του χάλια............

vera
11-03-09, 03:19
Ουτε η δικια μου παιδιατρος ειναι υπερ του μελανιου....το σνομπαρει απροκαλυπτα.......μονο κορτιζονες προωθει........

Εχε υποψη σου οτι ολες αυτες οι κρεμες απαξ και χρησιμοποιουνται καιρο παυουν να βοηθουν....πρεπει να περασει ενα διαστημα αποχης για να αποκτησουν ξανα αποτελεσματικοτητα πανω στα κορμακια τους.....κι αυτο γιατι συνηθιζει το δερμα στα συστατικα τους και δεν αντιδρα πια....

Σκεψου οτι στα πρωτα εκζεματα μου λεγε να βαζω fixotide.....οντως με την πρωτη εφαρμογη εβλεπες τεραστια διαφορα...οσο περνουσε ο καιρος ομως η βελτιωση γινοταν πιο αργη με αποτελεσμα απο ενα σημειο και μετα να μη γινεται τιποτα......το ιδιο και με τη dactador που μου λεγε να βαζω πανω στο συγκαμμα......την πρωτη φορα εφυγε αμεσως.......μετα το υποτροπιαζε....

Εμεις περασαμε τρελο πονο, το παιδι ουρλιαζε μονο που του εριχνα νερακι πανω στο πουλακι και στον πωπο.......εφθανε στο σημειο να τρεμει απο τους πονους.....και την ζημια την επαθε απο τα φαρμακα....ειδικα την dactador...το μελανι ηταν η τελευταια μας λυση και πραγματικα εντυπωσιαστηκα οταν ειδα να φευγει ολος αυτος ο πονος με την μια......ειχαμε φθασει στο σημειο να κλαιω εγω καθε φορα που του αλλαζα πανα........το μωρο εβαζε τα κλαμματα μονο που εβλεπε οτι κατευθυνομασταν προς το μπανιο.....

Δε σου βρισκουν λυσεις οι παιδιατροι......μονο φαρμακα σε βαζουν να αγοραζεις......οσο καιρο διηρκησε το προβλημα ειχα γεμισει με φαρμακα το σπιτι...μου λεγε παρε αυτο, παρε το αλλο....ουδεποτε μου ειπε ομως οτι δεν το χρησιμοποιεις πανω απο 3 μερες γιατι κανει ζημια....μου τα πε αφου τα παθαμε........"και τωρα τι κανω?" την ρωτουσα....δεν ηξερε τι να μου πει........ευτυχως σου λεω με εσωσε ο ξαδερφος.......ειχα απελπιστει.....

evgenia
11-03-09, 18:55
Η κρέμα δεν είναι κορτιζονούχα. Σήμερα την ξεκινήσαμε... Αύριο θα την πάω και σε δερματολόγο... Πρήστηκε και το πιπί της και η παιδίατρος είπε ότι ήταν αναμενόμελο λόγω της φλεγμονής που έχει δημιουργηθεί.
Ωχ, κλαίει. Πάω...

greek.mother
18-03-09, 09:12
Καλημέρα και από μένα!
Ελπίζω να είναι καλύτερα να είναι καλύτερα η μπουμπού σου.
Γράψε μας τα νέα σας!
Τό έχω ξαναγράψει και σε προηγούμενη δημοσίευση, δεν χρειάζονται κρέμες σε κάθε αλλαγή πάνας και μην χρησιμοποιείς ΠΟΤΕ μωρομάντηλα.
Να την πλένεις πάντα στο μπάνιο με σκέτο νεράκι ή και με απαλό σαπουνάκι.
Ειλικρινά σου εύχομαι, να είσαστε καλά!

evgenia
18-03-09, 13:41
Καλησπέρα σας!

Λοιπόν, η δερματολόγος που την είδε την προηγούμενη Πέμπτη έπαθε σοκ όταν της είπα πόσες μέρες έχει κρατήσει αυτή η κατάσταση! Μου είπε ότι είναι σαν έγκαυμα 3ου βαθμού και ότι έχει χάσει αρκετές στοιβάδες δέρματος. Μου άλλαξε τη θεραπεία και μου έδωσε αλοιφή Bactroban την οποία βάζω σε μεγάλη ποσότητα σε κάθε αλλαγή πάνας. Επίσης της κάνω κάθε φορά για λίγη ώρα κομπρέσα με φυσιολογικό ορό και τη στεγνώνω με το πιστολάκι. Ακόμα και όταν την αφήνω γυμνή, της έχω βάλει αυτή την αλοιφή. Το παιδί από τη 2η μέρα έχει εμφανίσει μεγάααααααλη βελτίωση. Πλέον δεν πονάει καθόλου και οι μεγάλες πληγές σχεδόν έχουν κλείσει. Θα την ξαναδεί αύριο το απόγευμα. Ένα από τα λάθη που έκανα ήταν ότι σε κάθε αλλαγή πάνας την έπλενα με νερό και σαπούνι. Μου είπε ότι το νερό είναι εχθρός σε αυτές τις περιπτώσεις και χρειάζεται τέτοιο πλύσιμο μόνο όταν έχει κάνει κακά και το πρωί που η πάνα είναι φορτωμένη από όλη τη νύχτα. Τις υπόλοιπες φορές την καθαρίζω με γάζα ποτισμένη με φυσ ορό. Όταν ενημέρωσα και την παιδίατρο μου είπε κι εκείνη τα ίδια για το νερό και μάλιστα ότι και όταν είναι καλά να μην τα βάζω κάτω από τη βρύση συνέχεια. Τα μωρά μου τα αλλάζω 5 πάνες τη μέρα τουλάχιστον. Κάθε φορά τα έπλενα. Μου είπε ότι δεν πρέπει γιατί τα τσισάκια τους δεν έχουν μικρόβια και δεν χρειάζεται επειδή αποκτούν μεγαλύτερη ευαισθησία...

Αύριο θα ποστάρω πάλι με τα νέα από τη δερματολόγο.

Όπως κατάλαβα επρόκειτο για πολύ σοβαρή περίπτωση και η αλήθεια είναι ότι δεν κατάλαβα πως φτάσαμε εκεί... Ίσως να φταίει το νερό... Δεν ξέρω. Ελπίζω αύριο να με διαφωτίσει!

greek.mother
18-03-09, 13:58
Χαίρομαι πολύ για τις εξελίξεις σας, αλλά κάτι που πρέπει να έχεις κατά νου είναι το νερό γίνεται επιβαρρυντικός παράγοντας, όταν παραμένουν οι υγρασίες μετά απο κάθε χρήση του.
Παρόλ' αυτά και εγώ όταν κάνει μόνο τσίσα, του αλλάζω απλώς την πάνα, χωρίς την χρήση μωρομάντηλων και την εφαρμογή κρέμας.

BOBOLINOS
23-03-09, 12:01
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑΚΙΑ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Η SUDOCREM.ΑΦΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΣΠΙΤΙ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ (SUDOCREM)ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΑΛΛΑΓΜΑΤΑ ΣΥΓΚΑΗΚΕ.ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ FUSSICORT (ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΟΥΧΑ) ΛΕΩ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΩΡΥΕΤΑΙ:¨ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΣΤΟ ΜΩΡΟ :evil: :evil: . :?: :?: ¨ΠΑΙΡΝΩ ΤΗΛ.ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΟ ΜΕΛΑΝΙ(ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΣΕ ΣΚΟΝΗ)ΣΤΗ 2 ΧΡΗΣΗ ΣΩΘΗΚΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΠΟΤΕ PENATEN ΚΑΙ ΠΟΤΕ BEPANTHOL.ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΣ NIVEA ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΑΜΑΤΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ ΘΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΠΟΥ ΠΩΛΟΥΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΔΙ ΚΑΛΛΕΝΤΟΥΛΑΣ .

vera
24-03-09, 17:30
Η BACTROBAN ειναι πολυ καλη αλοιφη...την βαζω συνεχεια απο τοτε ποτ επαθα μολυνση στο στηθος απο μια τριχουλα και μου την εδωσε χειρουργος.........απο οτι διαβασα εδω θεωρειται βαρια κρεμα......

Κι εμεις ειχαμε κανει μεγαλη και βαθια πληγη αλλα ευτυχως μας βοηθησε το μελανι......

Λες λοιπον να μη το πλενουμε οταν κανει τσισα ε? Αν το περναμε με βρεγμενο βαμβακι και το σκουπιζουμε? Ειναι αληθεια αυτο με το νερο αλλα ειμαστε και λιγο υποχονδριοι....

evgenia
24-03-09, 17:47
Vera, το συζήτησα ξανά με τη δερματολόγο όταν την ξαναείδε και μου είπε μόνο γάζα με νερό ή φυσιολογικό ορό και σκούπισμα με την πετσέτα. Και πολλή κρέμα φραγμού (sudocrem). Για το μελάνι και την ηωσίνη είπε ότι είναι άριστα αντιμυκητιακά αλλά στην περίπτωσή μας, αφού δεν δούλεψε το ένα, αναμενόμενο ήταν να μη δουλέψει και το άλλο. Τώρα πάντως συνεχίζουμε τη θεραπεία με τη bactroban (2η εβδομάδα) και θα την ξαναδεί για να μας δώσει κάποιο άλλο φάρμακο. Οι πληγές έχουν κλείσει τελειώς και σε εκείνα τα σημεία υπάρχει το νέο δερματάκι (καλά... δεν το πιστεύω αυτό που γράφω :cry:) που είναι κόκκινο.
Για τη bactroban που τη ρώτησα αν είναι επιβλαβές που της βάζω μεγάλη ποσότητα και για πιο πολλές μέρες από αυτές που γράφουν οι οδηγίες, μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και μάλιστα επειδή από τις περιγραφές μου κατάλαβε ότι υπερέβαλα στην ποσότητα, μου είπε ότι δεν πειράζει και δεν έχω βλάψει την υγεία της μικρής.
Κι εμείς που τα βάζαμε κάτω από τη βρύση τουλάχιστον 5 φορές τη μέρα, νομίζαμε ότι κάναμε το καλύτερο, αλλά αποδείχτηκε ότι μάλλον δεν ήταν έτσι. Τώρα και τον μικρό έτσι τον καθαρίζω. Γάζα με φυσιολογικό ορό, αν και η παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ να βάλω και νερό, αλλά τώρα που έχουμε ολόκληρο μπουκάλι φυσιολογικού ορού, χρησιμοποιώ αυτό :wink:.

greek.mother
24-03-09, 18:32
Καλησπέρα και πάλι από μένα!
Θέλω να ξανατονίσω για άλλη μια φορά ότι δεν είναι το νερό που κάνει την ζημιά, αλλά η υγρασία, αν και εφόσον δεν σκουπιστεί καλά η περιοχή!
Συγχωρήστε με για αυτή την επιμονή, αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι βλάπτει και τι όχι.
Επίσης, είναι καλό και σκόπιμο οι διάφορες κρέμες και ιδίως οι φαρμακευτικές, να χρησιμοποιούνται όποτε και όταν είναι ανάγκη και όχι για την πρόληψη.
Ηεπαναλαμβανόμενη και καθημερινή χρήση τέτοιων σκευασμάτων, καταστρέφει το φυσιολογικό ph της επιδερμίδας, ενώ ταυτόχρονα συνηθίζει και σε αυτές τις κρέμες. Όταν λοιπόν, το δερματάκι του μωρού εμφανίσει κάποια κοκκινίλα (αναφέρω το πιο ανώδυνο), ή και ακόμα χειρότερα συγκαεί, οι συγκεκριμένες κρέμες δεν κάνουν και πολλά πράγματα για την ανακούφιση των συμπτωμάτων!
Στα μαιευτήρια η ποσότητα της κρέμας είναι πολύ περισσότερη, γιατί μπορεί το επόμενο άλλαγμα της πάνας καθυστερήσει περισσότερο απ' ότι πρέπει κανονικά!
Συγχωρήστε με, αν σας φαίνομαι λίγο απόλυτη, αλλά δεν θέλω ούτε την πολύξερη να κάνω, ούτε την ειδική! Είναι μόνο λόγια γνώσεων και προσωπικής πείρας και σκοπό έχουν την αποφυγή δυσμενών καταστάσεων για τα μωράκια μας!
Ελπίζω να μην σας κούρασα!

evgenia
25-03-09, 12:11
Καλημέρα!
Με τη δερματολόγο συζήτησα με λεπτομέρειες το θέμα του πλυσίματος και της καθαριότητας και ήταν απόλυτη στο θέμα του νερού. Δεν τέθηκε θέμα στεγνώματος αλλά πλυσίματος κάτω από τη βρύση... Δεν είμαι κι εγώ γιατρός, τη ιατρική της γνώμη μεταφέρω.
greek.mother, όταν λες για κρέμες φαρμακευτικές, εννοείς τις κρέμες φραγμού, τύπου sudocrem? Αν εννοείς αυτού του τύπου, νομίζω ότι είναι μόνο για πρόληψη και προστασία και όχι για θεραπεία συγκαμάτων.
Καλά, θα τρελαθούμε στο τέλος με τις 500 ιατρικές γνώμες που επικρατούν! Άντε να βγάλουμε αυτές τις πάνες να μην έχουμε τέτοια προβλήματα!

greek.mother
25-03-09, 18:01
Άντε να βγάλουμε αυτές τις πάνες να μην έχουμε τέτοια προβλήματα!
Η πιο σοφή πρόταση και η πιο δημοφιλής απάντηση!
Πάλι ταλαιπωρίες, πάλι σκασίλες, πάλι ιατρικές γνώμες που θας μας κάνουΝ να τραβάμε και πάλι τα μαλλιά μας.
Το μητρικό ένστικτο βρε κορίτσια, που πήγε?

vera
26-03-09, 17:30
Η παιδιατρος παντως μου ειπε οτι η σουντοκρεμ ειναι για προληψη, απαξ κι εχει κανει ερεθισμο το δερματακι (η απλα μια κοκκινιλα) δεν πρεπει να μπαινει γιατι δεν αφηνει την περιοχη να αναπνευσει και να γινει καλα.......

Ευγενια προσπαθησες να αφηνεις την μικρη να παιρνει αερα?

Παντως θα δεις οτι μολις ξεπερασεις το προβλημα, με λιγη προληψη και να προλαβαινεις ην κατασταση σωστα πριν προχωρησει θα πατε καλα........εγω μολις τον δω να κοκκινιζει βαζω μελανι και στην επομενη αλλαγη cicalfate.......ως τωρα δεν υποτροπιασαμε!!!

hmalop
27-03-09, 18:03
Γειά σας και χαρά σας, να μας ζήσουνε τα κουκλιά μας και να τα χαιρόμαστε!!! Νέα μαμά, μπέμπης 40 ημερών (αύριο) και ήδη στον αγώνα του συγκάματος... Οι γιατροί με έχουν τρελάνει, ο ένας έτσι ο άλλος αλλιώς, κόψε το μητρικό να σφίξουν οι κενώσεις Ο ΕΝΑΣ - μην κόψεις το μητρικό, άσ'τον ανοιχτό κ βάλ'του κορτιζόνη Ο ΑΛΛΟΣ, έχει διάρροια Ο ΕΝΑΣ - έτσι είναι τα κακά όσων θηλάζουν Ο ΑΛΛΟΣ - -δε βγαίνει άκρη, πρέπει να γίνεις ειδικός ο ίδιος για να το λύσεις το πρόβλημα!

Το μπεμπούδι μ' είχε κάνει ελαφρά έλκη και έκανα θεραπεία συνδιάζοντας τις θεραπείες 2 γιατρών και βγάζοντας ό,τι δε μου άρεσε όπως κορτιζόνη κτλ και φτιάχνοντας και δικό μου σκεύασμα καθ'ότι φτιάχνω κρέμες κτλ. ΑΛΛΑ!!! Εμ, αλλά.... πάνω που καθάρισε μια χαρά με τις αλοιφές κ άνοιγμα 6-7 ώρες, την επόμενη της πρώτης μέρας που δεν τον άφησα ανοιχτό τόσο πολύ ΝΑ'ΤΟ το κόκκινο τέρας και μάλιστα εξαπλωνόταν θρασύτατα μπροστά στα μάτια μου ενώ ο μικρός ήταν με ανοιχτή πάνα πάνω στο μαξιλάρι θηλασμού... Τί 'ναι τούτο?

Πρέπει δηλαδή να μένει στον αέρα όλη μέρα??? Δεν γίνεται αυτό απλά.
Κι ύστερα τι σόι πράμα είν' τούτο που τολμάει κ χειροτερεύει ενώ ο μπέιμπς είναι αερόβιος??? Αλλεργία?

Διάβασα λοιπόν όλες τις δημοσιεύσεις εδώ και βλέπω τελικά ότι κ οι δικοί σας οι γιατροί στα τυφλά πάνε. Πάρε βάλε κ πες μας...

To Bactroban είναι για σταφυλόκοκκους πχ τα μελάνια για Candida το Helixderm πάλι συνδιάζει κ αντιμικροβιακές αλλά κ αντιμυκητιακές ιδιότητες, το γάλα της μαμάς καλό για πολύ ελαφρές καταστάσεις... ενώ τα Daktarin-Daktodor φαίνεται να μη δουλεύουν μετά από λίγο καιρό και την κορτιζόνη στο Daktodor τη θεωρώ ούτως ή άλλως έσχατη λύση.... Και γενικά βλέπω όλοι εδώ ταλαιπωρούνται χωρίς απτά στοιχεία για την εκάστοτε περίπτωση.
Οπότε, τί κάνουμε?

1. Μήπως καλύτερα κάποιο τεστ πχ καλλιέργεια? Για να ξέρουμε τι μας γίνεται... !!! Γίνονται τέτοια τεστ σε νεογνά, τεστ στα κακάκια επίσης κάνουνε? Αν ναι που και πώς? Ξέρετε τιπτς?

2. Επίσης ξέρετε κάποια δίαιτα θηλασμού ενάντια στις υδαρές κ αδιάκοπες κενώσεις των βυζοθρεμμένων μας??? Γιατί είναι πολύ δύσκολο να είσαι όλη μέρα πάνω από το κωλαράκι με γάζες κ ορό κ να σφουγγίζεις ενώ παίρνει τον αέρα του... (να έρθει ο γιατρός να το κάνει που μου λέει "δεν είναι τίποτα" και ο μπέμπης σκούζει.... κ με πιάνει τρέλα εμένα)

Πείτε κάποια ιδέα γιατί οι γιατροί θιγονται που εγώ η αδαής τολμάω να τους υποδείξω τρόπο σκέψης.. :shock:

vera
28-03-09, 02:18
Γεια σου και καλωσορισες! :D

Για τις αποριες σου μιας και θηλαζεις θα σου προτεινα να ερθεις στην ενοτητα θηλασμου. :wink:

Εγω απο την πρωτη μερα χρησιμοποιουσα στο μωρο μοτ την κεραλοιφη, μια κρεμα που εφτιαχνα με κερι μελισσα και λαδι ελιας.........εντελως φυσικη και μας κρατησε πεντακαθαρους τους πρωτους 9 μηνες.,,....μετα με τις στερεες αρχισαν τα προβληματα αλλα με τον καιρο τα ξεπερασαμε και τωρα κανουμε προληψη..........

Ελα να το συζητησουμε στην ενοτητα θηλασμου, εκει θα σου πουν οι πιο εμπειρες τι μπορεις να κανεις!

amaretto
28-03-09, 12:26
1. Μήπως καλύτερα κάποιο τεστ πχ καλλιέργεια? Για να ξέρουμε τι μας γίνεται... !!! Γίνονται τέτοια τεστ σε νεογνά, τεστ στα κακάκια επίσης κάνουνε? Αν ναι που και πώς? Ξέρετε τιπτς?

2. Επίσης ξέρετε κάποια δίαιτα θηλασμού ενάντια στις υδαρές κ αδιάκοπες κενώσεις των βυζοθρεμμένων μας??? Γιατί είναι πολύ δύσκολο να είσαι όλη μέρα πάνω από το κωλαράκι με γάζες κ ορό κ να σφουγγίζεις ενώ παίρνει τον αέρα του... (να έρθει ο γιατρός να το κάνει που μου λέει "δεν είναι τίποτα" και ο μπέμπης σκούζει.... κ με πιάνει τρέλα εμένα)

Πείτε κάποια ιδέα γιατί οι γιατροί θιγονται που εγώ η αδαής τολμάω να τους υποδείξω τρόπο σκέψης.. :shock:

1. Τα τεστ δεν ειναι έγκυρα σε τόσο μικρή ηλικία. Αλλά καλύτερα να ρωτήσεις απευθείας έναν ειδικό αλλεργιολόγο, να στα πει επιστημονικά.

2. Οι συνηθισμένες αιτίες είναι αλλεργία ή υπερπαραγωγή ή ίωση και πιο σπάνια άλλες αιτίες. Αλλά τώρα έχετε ερεθισμένο πωπουδάκι και φταίνε κι άλλα. Πες μας λεπτομέρειες. Αν θέλεις, απάντησε εδώ ή καλύτερα άνοιξε καινούργιο θέμα στην ενότητα του θηλασμού και γράψε μας τις απαντήσεις που ζητάει η Αγλαΐα σε αυτό το ποστ:
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?t=4828
και γράψε μας λεπτομέρειες από ποιο στήθος θηλάζεις, για πόση ώρα, κάθε πότε έχετε κενώσεις, χρώμα, υφή, μυρωδιά, αν έχετε πολλά αέρια, αν έχεις κάνει καθόλου αποχή στα γαλακτοκομικά και οτιδήποτε άλλο σου φαίνεται σχετικό.

evgenia
28-03-09, 19:38
Καλώς όρισες he_make_a_lot_of_poop!
Ελπίζω στην ενότητα "Θηλασμός" να βρεις πληροφορίες για το μωράκι σου και όλο αυτό που περνάτε... Είναι μέγαλη ιστορία τελικά το σύγκαμα... Κι εγώ δεν το πίστευα μέχρι που την πατήσαμε...

Η μικρή μου τελείωσε με τη θεραπεία bactroban+κομπρέσες με φυσιολογικό ορό γιατί έχουν κλείσει τελείως οι πληγές. Η δερματολόγος μου έδωσε μία αναπλαστική καλλυντική κρέμα που θα μπαίνει 1-2 φορές τη μέρα, κάτω από τη φραγμού, για 2-3 μήνες :shock:! Όταν τη σταματήσουμε κι αυτή με το καλό, θα έχει λίγα σημάδια τα οποία θα εξαλείψει μόνος του ο οργανισμός. Μου είπε ότι ανάρρωσε γρήγορα, συγκριτικά με την έκταση του πρόβληματός της :shock:! Υπόψιν ότι επί 2 εβδομάδες βάζαμε πολύ κρέμα bactroban! Γύρω στα 15 σωληνάρια τελειώσαμε!!! Ακόμα είναι ευαίσθητη βέβαια.
Vera, την άφηνα γύρω στις 2 ώρες τη μέρα γυμνή αλλά δεν γινόταν τίποτα. Έγινε η ζημιά εξαρχής και οι πρώτες 3 θεραπείες δεν έκαναν τίποτα.
Τη ρώτησα τί κάνουμε σε περίπτωση ερεθισμού (υπό κανονικές συνθήκες - όχι τώρα που είναι ακόμα ευαίσθητη) και μου είπε για 2-3 μέρες βάζουμε πρωί-βράδυ dactodor και αν δε δω βελτίωση, πάμε κατευθείαν στο γιατρό. Τί να πω? Άλλη μία ιατρική συνταγή! Μακάρι να μην το ξαναπεράσει κανένα παιδάκι αυτό το μαρτύριο!

vera
29-03-09, 01:35
Eygenia προσεχε με την ντακταντορ.......την προτεινουν πολυ αλλα ειδα οτι την πρωτη φορα κανει δουλεια, μετα τποτα απλα υποτροπιαζει το προβλημα.......ασε που ποναει πολυ οταν υπαρχει πληγη.......εκ των υστερων διαβασα πολλα αρνητικα για την κρεμα αυτη...μαλιστα καπου σε φορουμ ανεφεραν οτι οταν κατεληξαν σε νοσοκομειο για τετοιο συγκαμμα τους εβαλαν τις φωνες που χρησιμοποιησαν ντακταντορ......

Και ειναι μονο για 2-3 μερες χρηση.......ελα ομως που δεν περναει τιποτα τοσο γρηγορα......τι κανεις μετα? ρωταω τη γιατρο και σηκωσε τους ωμους.....

:roll:

hmalop
29-03-09, 12:52
Γεια σας βρε κορίτσια, :) βεβαίως να έρθω στην ενότητα θηλασμού, χρόνο να βρω μόνο ανάμεσα στα τόσα... ψιλο-πελαγώνω 'ωρες ώρες, κάτι κ τα baby blues που κρατάνε ακόμα...
Όμως---> Άρχισα το μελάνι κι εγώ να δω τι θα γίνει, καλύτερα πάει, τον κλείνω με Helixderm και λανολίνη (η οποία αγία ΛΑΝΟΛΙΝΗ είναι ο απόλυτος αδιαβροχοποιητής).

Σκέφτομαι να πάρω κι αυτά τα πρόσθετα οικολογικά χαρτάκια που μπαίνουν μέσα στην πάνα γιατί φοβάμαι τα λιποδιαλυτά συστατικά του πλαστικού της πάνας... Πόσα τοξικά περνάνε στο δέρμα τους αναρωτιέμαι, πόσα στο σύστημά τους μέσω του δέρματος... άσ'τα.

Vera ποιές πάνες χρησιμοποιείς?

Amaretto πολλά πολλά κακάκια, πολύ υδαρά, δεν είναι παθολογικό πήρε 1.400 γρ. σχεδόν στις 40 μέρες του, οπότε μια χαρά είναι να τον φτύσω (που σου φατσάκι) ο γιατρός λέει τώρα θα αρχίσει να σφίγγει... για να δούμε. Προς το παρόν είναι σαν τυπογράφος το παιδί!!!! Κι ενα τράιμπαλ τατού που πήγαμε να κάνουμε να κρύψουμε το λεκέ... μας βγήκε Πόλοκ!!! Σας φιλάμε γλυκά μέχρι να τα ξαναπούμε.

vera
29-03-09, 19:24
Ελα απο κει γιατι θα σου λυσουν ολες τις αποριες οι κοπελες.......ειναι καλο να βαλεις ενα ξεχωρο τοπικ με το προβλημα σου γιατι εδω δεν θα το προσεξουν......

Πανες εβαλα ολες τις μαρκες, ακομα και οικολογικες αλλα δεν ειδα διαφορα...οποτε βαζουμε παλι του λιντλ........

hmalop
31-03-09, 18:22
Φφφφφ... το παλεύω κι απ'έξω κι από μέσα το σύγκαμα...
από μέσα με τις διορθώσεις στο θηλασμό απ'έξω με μελάνι και helixderm και αγία λανολίνη...
vera πώς ακβιβώς χρησιμοποιείται το μελάνι? Κάθε πότε και με ποιό τρόπο?

Το βλέπω πάντως καραδοκεί, έτοιμο το δέρμα του είναι συνέχεια να υποτροπιάσει, έχει μια ροδαλή γραμμή που που μια φουσκώνει μια χάνεται σαν οριοθέτηση της μόλυνσης... :evil:

Τον έχω ανοικτό αλλά με το που κλείνει η πάνα... χάος. Σα να μην κάναμε τπτ. Δεν ξέρω, ίσως βιάζομαι αλλά την πρώτη φορά καλυτέρεψε σε 2 μέρες ρε γμτ...

evgenia πώς πάει? Τι κρέμα ανάπλασης σου έδωσε?? Για πες μου κι εσύ τη θεραπεία που ακολουθήσατε ακριβώς...

θα τα κάνω όλα για κάποιες μέρες το καθένα, μέχρι κάποιο να πιάσει αφού τεστ δεν γίνονται... αν κ η μαία με ρώτησε αν κάναμε καλλιέργεια χθες... :shock:

evgenia
01-04-09, 01:00
Λοιπόν, τα δικά μας νέα, για άλλη μία φορά, δεν είναι ευχάριστα...
Από χθες είδα ότι η μικρή είχε βγάλει κάτι μικρά-μικρά σπυθουράκια στους γλουτούς της και στην περιοχή πάνω από το πιπί της και είχε φοβερή φαγούρα στο πλάι, εκεί που βρίσκει το λάστιχο της πάνας! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα! Ξύπνησε το βράδυ και ξυνόταν τόσο που η πάνα στο πλάι τρύπησε και είχε βγει αυτό το απαίσιο υλικό που έχει μέσα!!! Πήγαμε στη δερματολόγο το πρωί και μου είπε ότι ίσως είναι από ιδρώτα (η αλήθεια είναι ότι ιδρώνει πολύ εύκολα), ίσως από ούρα που έμειναν ώρα (πόσο συχνά να την αλλάζω πια?). Ξεκινήσαμε νέα θεραπεία. Πρωί-βράδυ για 2 μέρες Fucidin H και τις επόμενες δύο μόνο βράδυ. Αυτές τις 4 μέρες πίνει και ATARAX σιρόπι για να μην φαγουρίζεται και χειροτερεύει την κατάσταση. Α! Ξέχασα να αναφέρω και τις κομπρέσες με φυσιολογικό ορό. Την αφήνω ξανά πάνω από 2 ώρες τη μέρα χωρίς πάνα και βλέπουμε...
Τί να πω βρε κορίτσια? Πολύ χάλια κατάσταση. Εκεί που πήραμε λίιιιγο τα πάνω μας, ξανακυλήσαμε. Καλά, η δική μου διάθεση είναι χάλια και σε 2 μέρες έχουν και πάρτυ για τα γενέθλια τους! Ωραιτότατα... Αύριο κλείνουμε ένα μήνα προβλήματος!

he_make_a_lot_of_poopy, ξεκινήσαμε με
:arrow: μελάνι,
:arrow: μετά διάλυμμα ηωσίνης 2%+Daktarin powder 2 φορές τη μέρα+Verdal το βράδυ,
:arrow: μετά ξαναγυρίσαμε στο μελάνι,
:arrow: μετά Bariederm+Verdal το βράδυ,
:arrow: μετά (σε αυτή τη φάση μας είδε η δερματολόγος, 12 μέρες μετά) Bactroban αλοιφή σε μεγάλη ποσότητα, σε κάθε αλλαγή πάνας+κομπρέσες με φυσιολογικό ορό επί 2 εβδομάδες
:arrow: και τέλος (εκεί που είχαν κλείσει οι πληγές) μόνο κρέμα φραγμού+1-2 φορές τη μέρα Epithilial.
Και εκεί που ήμασταν πολύ καλά, ξανακύλησε, όπως έγραψα πιο πάνω.

kassiani
01-04-09, 13:14
Θέλω να ξανατονίσω για άλλη μια φορά ότι δεν είναι το νερό που κάνει την ζημιά, αλλά η υγρασία, αν και εφόσον δεν σκουπιστεί καλά η περιοχή!
Συγχωρήστε με για αυτή την επιμονή, αλλά είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τι βλάπτει και τι όχι.
Επίσης, είναι καλό και σκόπιμο οι διάφορες κρέμες και ιδίως οι φαρμακευτικές, να χρησιμοποιούνται όποτε και όταν είναι ανάγκη και όχι για την πρόληψη.
Ηεπαναλαμβανόμενη και καθημερινή χρήση τέτοιων σκευασμάτων, καταστρέφει το φυσιολογικό ph της επιδερμίδας, ενώ ταυτόχρονα συνηθίζει και σε αυτές τις κρέμες. Όταν λοιπόν, το δερματάκι του μωρού εμφανίσει κάποια κοκκινίλα (αναφέρω το πιο ανώδυνο), ή και ακόμα χειρότερα συγκαεί, οι συγκεκριμένες κρέμες δεν κάνουν και πολλά πράγματα για την ανακούφιση των συμπτωμάτων!
Στα μαιευτήρια η ποσότητα της κρέμας είναι πολύ περισσότερη, γιατί μπορεί το επόμενο άλλαγμα της πάνας καθυστερήσει περισσότερο απ' ότι πρέπει κανονικά!

Καταλαβαινω οτι καποιοι γονεις υποφερουν και το μονο που μπορω να συνεισφερω ειναι η προσωπικη μου πειρα.
Αρνηθηκα απο την πρωτη στιγμη την πρακτικη της κρεμας αλλαγματος σε καθε αλλαγη πανας.
Επλενα την κορη μου τις περισσοτερες φορες με τρεχουμενο νερο και τη σκουπιζα καλα να ειναι στεγνη. Μωρομαντηλα γενικα τα απεφευγα, αλλα φυσικα οχι τελειως. Σαπουνι οχι σε καθε πλυσιμο.
Μονο καποιες φορες που ειδα ενα ξεκινημα ερυθροτητας, μονο τοτε εβαζα μια επαλειψη σουντοκρεμ και ποτε δε χρειαζοταν δευτερη.
Περαν του οτι καταστρεφεται το ph και η φυσικη αμυνα της επιδερμιδας, ειναι και απλη λογικη οτι οταν συνηθιζει καποιος σε κατι (οπως πχ φαρμακο) μετα πολυ δυσκολα τον πιανει.
Αυτα :)

hmalop
01-04-09, 17:06
Thanks evgenia εμείς με μελάνι πρός το παρόν...

Περαστικά βρε παιδί μου, τι τραβάτε κι εσείς..
πάντως evgenia η μαμά μου μου έλεγε ότι κι εγώ μικρή ένα κινητό σύγκαμα ήμουν είχα πολύ καυστικά τσισάκια και γινόμουν χάλια το άμοιρο...

Περαστικά και πάλι, φιλάκια πολλά και υπομονή.

teacher
01-04-09, 19:20
darlings επειδη και εμεις τραβηξαμε αρκετα με το συγκαμα(συγκαηκε απο τον 1 μηνα ) και δοκιμασαμε 1 καρο αλοιφες ειτε προληπτικες ειτε θεραπευτικες (ακομα και σε δερματολογο πηγαμε για να διαγνωσει "δερματιτιδα εκ των σπαργανων"") το μοναδικο πραγμα που μας εσωσε ειναι η κηραλοιφη, που μου εδωσε μια φιλη και πραγματικα σωθηκαμε.τωρα ειδικα που ο junior εχει γαστρεντεριτιδα και το σ@#$το παει συννεφο, τιποτα δεν επαθε. απλα θελει πολυ συχνα αλλαγη.

evgenia
02-04-09, 01:04
he_make_a_lot_of_poopy, ξεκινήσαμε με
:arrow: μελάνι,
:arrow: μετά διάλυμμα ηωσίνης 2%+Daktarin powder 2 φορές τη μέρα+Verdal το βράδυ,
:arrow: μετά ξαναγυρίσαμε στο μελάνι,
:arrow: μετά Bariederm+Verdal το βράδυ,
:arrow: μετά (σε αυτή τη φάση μας είδε η δερματολόγος, 12 μέρες μετά) Bactroban αλοιφή σε μεγάλη ποσότητα, σε κάθε αλλαγή πάνας+κομπρέσες με φυσιολογικό ορό επί 2 εβδομάδες
:arrow: και τέλος (εκεί που είχαν κλείσει οι πληγές) μόνο κρέμα φραγμού+1-2 φορές τη μέρα Epithilial.
Και εκεί που ήμασταν πολύ καλά, ξανακύλησε, όπως έγραψα πιο πάνω.

Ξέχασα να σημειώσω ότι την πλένω με ANFO 3.

hmalop
04-04-09, 03:47
Φτύστε μας παιδιά, φτύστε μας... παμε πολύ καλύτερα...
Evgenia τι γίνεται??

Δείτε τι μου στείλανε!!!
Γειά σας,

Παρακαλώ για να μην προκύψουν παρεξηγήσεις με το όνομα χρήστη σας στο φόρουμ η πρότασή μας είναι να αλλάξετε το όνομα χρήστη αλλά και το επάγγελμα που έχετε ορίσει.

Δώστε μας μερικά εναλλακτικά ονόματα χρήστη ώστε να προβούμε στην αλλαγή του.
Το επάγγελμα μπορείτε να το αλλάξετε από την επιλογή προφίλ.

Ευχαριστώ,

Από την διαχείριση.

Επίσης

πολλοί σπαμ λογαριασμοί χρησιμοποιούν τέτοιο τρόπο γραφής και ο λογαριασμός σας φαινεται σαν λογαριασμός φάρσα. (ήδη μας εχουν στείλει αρκετά μέλη δηλαδή απορία για αυτό το λόγο)

θα είναι απαραίτητο να αποκτήσετε ενα όνομα χρήστη που να είναι μια λέξη ή δύο το πολύ και να μην έχει διαχωριστική γραμμή ενδιάμεσα ή άλλο σύμβολο.

προτείνετέ μας 2- 3 για να βρούμε κάποιο που να μην χρησιμοποιείται

ευχαριστούμε!

Σας έστειλα κανα σπαμ βρε παιδιά?

Εμείς έχουμε φτιάξει τραγουδάκι με bad english με αυτόν τον τίτλο και μας κόβουν τη χαρά!!! Τι μιζέρια ....!!!!

hmalop
04-04-09, 04:32
γειά σας προς αποφυγή περεταίρω παρεξηγήσεων οι διαχειριστές άλλαξαν το όνομα χρήστη σας σε hmalop.

Το γνωρίζουμε ότι δεν ενοχλήσατε κανέναν. Εάν πιστεύαμε κάτι τέτοιο θα είχε και τέτοιο περιεχόμενο το μύνημά μας. Η αλλαγή έγινε προκαταβολικά για να προστατέψει την δική σας συμμετοχή στο φόρουμ.

(το επαγγελμα είχε ακριβώς τον ίδιο τρόπο γραφής για αυτό αφαιρέθηκε)

μέχρι δύο λέξεις επιτρέπονται και δε θα πρέπει να γίνει αναφορά στην λέξη poop ή οτιδηποτε την συμβολίζει.

μπορείτε εδώ να προτείνετε ονόματα χρηστών για να αλλαχθεί το παρόν όνομα χρήστη σας.

πω πω....!!!!!

evgenia
04-04-09, 12:15
Κι εμείς πάμε καλύτερα! Χθες τελειώσε και η θεραπεία με τη FUCIDIN H και έχουμε επιστρέψει στην προηγούμενη φάση που χρειάζεται μόνο η αναπλαστική την οποία θα ξεκινήσω πάλι αύριο. Την αφήνω πολύ πλέον χωρίς πάνα, μόνο με εσώρουχο βαμβακερό. Μήπως να αρχίσω διαδικασίες για να βγάλει πλέον τις πάνες? Νομίζω όμως ότι δεν είναι έτοιμη...

hmalop, κρίμα που το όνομά σου άλλαξε... Το προηγούμενο είχε πολύ πλάκα! Ίσως όμως οι admins να έχουν κάποιο λόγο. Επειδή έχουν παρουσιαστεί πολλά κρούσματα μη σοβαρών λογαριασμών, μαζί με τα ξερά να καίγονται και τα χλωρά... Σκέψου το και έτσι. Υπάρχουν κι άλλες περιπτώσεις μελών τους οποίους απενεργοποίησαν λόγω παρεξήγησης! Όλα όμως διορθώθηκαν.

amaretto
04-04-09, 12:58
hmalop, μη στενοχωριέσαι, εγώ έτσι κι αλλιώς σε είχα στο μυαλό μου σαν "πούπυ" και μου φαινόταν πολύ χαϊδευτικό. Δες το κι αλλιώς, ότι το καινούργιο νικ μπορεί να έχει καλύτερο φενγκ-σούι και να σταματήσετε να κάνετε άπειρα κακά. :lol:

hmalop
04-04-09, 13:49
Είναι για γέλια. Διαβάστε αν έχετε χρόνο το ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΚΙ ΕΔΩ στην ενότητα Ευχαριστίες, συγχαρητήρια & καταγγελίες

Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΔΑΩΝ παιδες αφήστε τα. Το Poopy τους πείραξε τελικά που ειναι για όποιον γνωρίζει το χαιδετικό για τα κακάκια στα αγγλικα και στην ουσία σημαίνει πρύμη πλοίου
Είναι για γέλια και για κλάμματα... Η ελληνική πραγματικότητα δυστυχώς είναι αυτή, οι άθλιοι υπερτερούν κ βρίσκονται συχνά σε θέσεις κλειδιά..

Ελλαδάραααα!!!!

Evgenia μου έχεις δίκιο ήταν πολύ αστείο, χαίρομαι που με καταλαβαίνεις.

Evgenia άκου χρησιμοποιώ λανολίνη που είναι φυσικότατη ως κρέμα φραγμού ΚΑΙ αναπλασης με τρομερή (φτυστε μααααααααας) επιτυχία!!! Είναι απίστευτο... Όταν συνέλθει σκέψου το σοβαρά να τη δοκιμάσεις πρέπει να έχει ιδια περίπου υφή με την κηραλοιφή που λέει και η teacher

Επίσης το κάρμα μας γλυκύτατη μου amaretto είχε ήδη αλλάξει πριν την παρεμβαση Μουσολίνι΄!!! Έχεις δίκιο όμως ολο κ κάτι καλό μπορεί να βγει από οποιαδήποτε κατάσταση..!!! είναι πολύ budist !!!!

Έκανα κι ενα μιγμα Daktarin με λανολίνη που το βάζω σε υποψία κοκκινίλας και μέχρι στιγμής πάει φανταστικά... Σφίξανε κ τα κακάκια (POOOPYYYYYY) και είμαι πολύ χαρούμενη (και ξανά ρίξτε μας ένα χλαπατσάκι)

Έκοψα όμως τα γαλακτοκομικά κ έκανα 4 ώρες στο κάθε στήθος μετά από υπόδειξη της αγλαίας και των κοριτσιών στην ενότητα θηλασμού...

Ανεκτίμητη η συμπαράσταση όταν ειδικά δεν έχεις κανέναν συγγενή κοντά που να μπορεί έστω να σου πει κάποια συμβουλή.

Φιλάκια κορίτσια πάμε βολτούλα στον ήλιο, σας φιλάμε με αγάπη

Εύη + Poopy (και μπαμπας)

amaretto
04-04-09, 18:14
Εύη + Poopy (και μπαμπας)

Δεν το είπες καλά :lol:
Έπρεπε να πεις:
Boobies + Poopy (και Μπούμπης) :lol: :lol: :lol:

hmalop
06-04-09, 10:44
Amaretto χαχαχαχαχα. Σωστόοοοοοο!!!!
Boobies and Poopy and Sperm!!!!!!!!!

andonia
06-04-09, 12:21
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!ΓΙΑ ΔΟΚΗΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΤΗΝ ΜΑΡΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΜΠΕΡΣ!!!!!Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΡH ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΕΣ ΤIΣ ΜΑΡΚΕΣ!ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΝΑΝΝΥΣ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΤΗΣ!!!!

hmalop
06-04-09, 22:37
Συνταγή
Λανολίνη 1/4 κ.σ.
Μελάνι 2-4 σταγόνες
(ανάλογα με την ποιότητα της λανολίνης - όσο πιο πηχτή και "μαστιχένια" τόσο καλύτερη και ως φορέας οπότε βάζουμε κ παραπάνω μελάνι)

Έτσι έχουμε ένα άριστο μυκητοκτόνο και αδιαβροχοποιητή του δέρματος.
Μπορείτε να βάλετε eosin επισης αλλά δεν έχω ιδέα από αναλογίες και 20 gr εοσιν τα αγόρασα 7 ευρώ οπότε... μελάνι και πάλι μελάνι.

Ανακάτεψα και Daktarin με λανολίνη και τα έβαζα ως εξής:
Μια φορα την ημέρα λανολίνη με Daktarin, τις υπόλοιπες μελάνι με λανολίνη και helixderm με λανολίνη.
Παιδιά δούλεψε απίστευτα. Κλείσανε οι πληγούλες, έστρωσε δερματάκι και μπάι μπάι μύκητες. Μέσα σε 5 μέρες. Γιες!

Είμαι τρελά ερωτευμένη με τη λανολίνη (μετά τον Πούπι φυσικά)

Elli
22-04-09, 10:14
Την πάθαμε κι εμείς...
Πρώτη φορά...τόσο καιρό τέτοιο σύγκαμα δεν μας συνέβη ποτέ...
Η μικρή κάνει διάρροιες από τη Δευτέρα και το περίεργο είναι πως ο παιδίατρος δεν με ρώτησε τίποτα παρά μόνο διέγνωσε πως είναι από την οδοντοφυία.Και αναρωτιέμαι αν είναι καμιά γαστρεντερίτιδα;Αν την πείραξε το γάλα που εδώ και δυο εβδομάδες από τη σκόνη περάσαμε στο Νουλάκ;
Πάντως το σύγκαμα είναι φριχτό,δεν περνάει με εοζίν,χθές κατόπιν οδηγιών του γιατρού πήαρα ντακτοντόρ αλλά οπωσδήποτε αύριο όπως κι αν έχει θα την πάω να τη δεί...

Αλλά οι διάρροιες με προβληματίζουν...Μήπως να τον πάρω πάλι σήμερα τηλ να του το πώ;

Είναι και η βάφτιση το άλλο Σάββατο γμτ...

evgenia
22-04-09, 13:21
Elli, πρώτ' απ΄όλα, χρόνια πολλά για τα μπουμπούκια σου!!!

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, κατά τη γνώμη μου, είναι να τη δει άμεσα δερματολόγος! Αυτός είναι ο ειδικός και θα σου δώσει τη σωστή θεραπεία! Αν διάβασες παραπάνω, η δική μου κόρη ταλαιπωρείται ακόμα (από την 1η Μαρτίου!!!) με το σύγκαμμα. Επί 12 μέρες κάναμε διάφορες θεραπείες που μας σύστηνε η παιδίατρος και τελικά την πήγα σε δερματολόγο η οποία μου υπέδειξε την αποτελεσματική θεραπεία. Μην το αφήνεις! Η δική μου είναι τόσο ευαίσθητη πλέον που με το που κάνει τα κακά της, συγκαίγεται!!! Άσε... μεγάλη ιστορία και ταλαιπωρία για εκείνη...

Για τις διάρροιες, αφού προβληματίζεσαι, καλό ειναι να του τηλ και να του πεις όσα σκέφτεσαι για να σου φύγει κάθε αμφιβολία!

Ενημέρωσέ μας και μη στεναχωριέσαι!!!

Elli
23-04-09, 13:14
evgenia σ'ευχαριστώ για τις ευχές!

Σήμερα βλέπω ότι η κατάσταση είναι στάσιμη-ούτε επιδείνωση αλλά ούτε και θεαματική βελτίωση.Τον γιατρό τον πήρα τηλέφωνο αλλά δεν ανησυχεί για τις διάρροιες(πυρετό και εμετό δεν κάνει και από κέφια μια χαρά ειναι).Επιμένει πως οφείλονται στην οδοντοφυία και μόνο υπομονή μπορώ να κάνω.Λίγο ρυζάλευρο που της βάζω στο γάλα δεν φαίνεται να έχει αποτέλεσμα.Μου είπε να συνεχίσω την ντακτοντορ μέχρι την Τετάρτη,δηλαδή μιλάμε για εφαρμογή διάρκειας μιας εβδομάδας...Πολύ μου φαίνεται αν λάβω υπόψη τα όσα γράφονται εδώ για διάστημα όχι πάνω των 3 ημερών.

Το θέμα είναι ότι όσο οι διάρροιες συνεχίζονται, το σύγκαμα δεν πρόκειται να εξαλειφθεί,γιατί εκτός του ότι κάνει πάρα πολλές φορές,κάνει και τη νύχτα(από 5 μηνών είχε σταματήσει να κάνει κακά το βράδυ).Και καλά χθές είχα άγχος και όλη νύχτα κάθε λίγο σηκωνόμουνα να τσεκάρω,αλλά αν με πάρει ο ύπνος και τα κάνει τί γίνεται;1 ώρα να μείνει έτσι, πάει γκρεμίζεται ό,τι χτίζω όλη μέρα με τις επαλείψεις και τους συχνούς αερισμούς...

Πάντως αν μέχρι την Κυριακή χειροτερέψει θα την πάω σε δερματολόγο.

evgenia
23-04-09, 17:48
Elli, είναι δύσκολα τα πράγματα αν έχει διάρροια. Κάνε υπομονή και δώσ' της μεγάλη προσοχή! Κάνε και κομπρέσες με φυσιολογικό ορό και μετά στέγνωμα με το πιστολάκι. Βοηθάνε πάααααρα πολύ. Για τη διάρροια κάνε τα γνωστά... όχι φρούτα (μόνο μπανάνα ή μήλο), πολύ ρύζι, αραιωμένο γάλα, καθόλου γαλακτοκόμικα.

hmalop
26-04-09, 14:57
Τι κάνετε κορίτσια? Μας λείψατε!

Το Πούπι δεν έχει σταματήσει τα νερουλά κακά και είναι αισίως στον 3ο μήνα του ΑΛΛΑ
α-πα-πα-λλαχθήκαμε εντελώς από το σύγκαμα.

Η συνταγή με τη Λανολίνη κ το Μελάνι είναι μαγική σας το λέω.
ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΙAΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ... Κι εγώ νόμιζα ότι δε θα συνέλθει ποτέ κι είναι μια χαρά τώρα.

Εναλλάξ του έβαζα Daktarin (Απο την 3η μέρα κ μετά αντί για Daktodor) Λανολίνη με μελάνι και Λανολίνη με Helixderm.

Το περιστασιακό 'αέρισμα' δεν είχε αποτέλεσμα γιατί όταν τον εκλεινα ήταν σα να μην είχε γίνει. Φούντωνε!

Μια μέρα που είχε ζέστη όμως τον έβαλα με ανοικτή πάνα μπρούμυτα με λυγισμένα ποδαράκια και ακουμπούσε στο μαξιλάρι θηλασμού το σωματάκι του και έβαλα κ υφασματινη ταινία στο ποπουδάκι για να μείνει ανοιχτό. Τα έκανε, τον έπλενα, τον τάιζα κ άντε πάλι. 6-7 ώρες. Ευτυχώς δεν είχε κολικούς κ κοιμόταν σαν πουλάκι. Μετά από αυτό, 4-5 μέρες τις αλοιφές εναλλάξ και ΞΟΥ οι μύκητες !!!

Δουλεύει σας ξαναλέω.

Elli περαστικά σας και γρήγορα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αν είναι ευδιάθετο το μωρουδέλι σου !!!

Elli
26-04-09, 15:16
Οι διάρροιες προς το παρόν σταμάτησαν.
Με το σύγκαμμα είμαστε καλύτερα;Δεν ξέρω.Ο ερεθισμός φαίνεται να έχει φύγει αλλά έχουν μείνει κάτι σα ραγάδες να το πω,κάτι "ανοίγματα" στο δέρμα σε μερικά σημεία και δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό...
Τη ντακτοντόρ σκέφτομαι μήπως να τη σταματήσω σήμερα,αν και ο γιατρός μου είπε να την εφαρμόσω μια εβδομάδα σχεδόν.Της τη βάζω απο την Τρίτη.

evgenia ο φυσιολογικός ορός πραγματικά βοήθησε,σ'ευχαριστώ πολύ!

hmalop περαστικά και αγύριστα και σ'εσάς!Να σου ζήσει!

hmalop
26-04-09, 15:24
Elli μπορείς να αντικαταστήσεις την Daktodor με Daktarin που είναι η ίδια δραστική ουσία ΧΩΡΙΣ ομως την κορτιζόνη που δικαίως κάνει την κρέμα αυτή τόσο αμφιλεγόμενη...

Στα βουνά να πάει, στα βουνά
που λέει κ η πεθερά μου!!!
Να μας ζήσουν να τα χαιρόμαστε με υγεία κ αγάπη.

vera
26-04-09, 15:44
Ελλη η Daktodor δεν κανει να χρησιμοποιειται για πανω απο 3 μερες.....μου το τονισε πολλες φορες η παιδιατρος.......αντι να βοηθαει υποτροπιαζει το προβλημα......

Επισης δεν τη βαζουμε σε πληγη γιατι ποναει πολυ......δυστυχως το καταλαβα ΑΦΟΥ υπεφερε το μωρο μου.......μαλιστα καπου διαβασα πως σε αντιστοιχη περιπτωση μαμας που τελικα κατεληξε στο Παιδων με πολυ ασχημο συγκαμμα, οι γιατροι της εβαλαν χερι που την χρησιμοποιησε, ειπαν οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ σε μικρα παιδια........εγω δεν την ξαναβαζω........

Αυτες οι κορτιζονουχες κρεμες βοηθαν δηθεν την πρωτη φορα που τις βαζεις, μετα απλα χειροτερευουν το προβλημα........

Elli
27-04-09, 09:54
vera αυτό διάβασα κι εγώ εδώ και προβληματίστηκα...
Τη σταμάτησα ήδη από χθές.

manoula
30-04-09, 13:05
Να πω κι εγώ το γιατρικό μου;; Σε πολύ άσχημο σύγκαμμα της μικρής (που μας βγήκε ευαισθητούλα) ακολούθησα τη μέθοδο τακτικότατες αλλαγές, πλύσιμο χωρίς ή με ελάχιστο σαπούνι, στ'εγνωμα απαλό αλλά καλό, ξεβράκωμα κατά το δυνατό, και στα αλλάγματα εναλάξ φυσιολογικό όρο και άφθονο ελαιόλαδο. Πραγματικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα και με απόλυτα φυσική μέθοδο!

Johna
01-05-09, 20:25
Κορίτσια γειά σας. Με τον μικρό μας δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με συγκάματα μέχρι πρίν 5 μέρες που μάλλον είναι από τα δόντια μου είπε ο παιδίατρος και από την διάροια που έκανε. Νομίζω πως έχει συγκαεί αρκετά, έχει πληγές που βγάζουν πύον. Πως μου ξέφυγε έτσι το σύγκαμα δεν ξέρω αλλά πραγματικά νομίζω πως μέσα σε ένα βράδυ έγινε πολύ χάλια. Αφού τον πήγαμε προχθές και τον είδε μας έδωσε την Fusicort για πρωί και μεσημέρι, το κόκκινο ιώδιο για το απόγευμα και την Kenacomb για το βράδυ και όλα αυτά για 7 ημέρες. Δεν ξέρω? Θέλω την γνώμη σας..... Μήπως σας φαίνονται αρκετά? Διάβασα και όλα αυτά που γράψατε για τις κορτιζονούχες κρέμες και ανησύχησα....:-( Ήδη ο μικρός μετά από 2 μέρες είναι πολύ καλύτερα. Πολλές δεν 7 ημέρες. Μου άρεσε πολύ και η ιδέα με το ελαιόλαδο....

hmalop
08-05-09, 22:53
Κι εμένα, με τη μαγικη συνταγή ξανάπαθε σύγκαμα το Πουπάκι, τελικα έχει να κάνει πολύ με τα κακά τους κ την οξύτητά τους, με το τι τρώμε δηλαδή εμείς που θηλάζουμε ΑΛΛΑ ΚΑΙ με τους ΠΑΛΙΟ μύκητες... Candida είναι συνήθως... τι βραχνάς θεέ μου...
Johna η Kenacomb συνταγογραφείται σε μωρά όπως και η Daktodor... Ο λόγος που δίνουν κορτιζονούχες είναι το ότι σταματούν τον ερεθισμο, τη φαγούρα και το τσούξιμο. Δεν τις χρησιμοποιούμε ποτέ σε ανοικτές πληγές ΚΑΝΟΝΑΣ αυτό.

Επίσης τις δραστικές ουσιες τις συνηθιζει ο οργανισμός και δεν αντιδράει σε αυτές, οπότε ο καλό ς γιατρός θα κάνει έναν συνδιασμό που σκοπό έχει να εξαλείψει το πρόβλημα από τη ρίζα του - τους μύκητες...

Εδώ πολλές μαμάδες ορκίζονται στο μελάνι... Φυσικό κ ελεύθερο παρενεγειών.
Τι να πω... εμείς βάζαμε μελάνι συχνά κ υποτροπιάσαμε πάραυτα.
Κι εμάς ο παιδίαρος ΔΕΝ μασάει με την κορτιζόνη, βαλε άφοβα λέει.

ΑΧ τους μισω τους απαίσιους μύκητες... ΟΛΟΥΣ εκτός από τα μανιτάρια... στα κάρβουνα... με λάδι και λεμόνι και αλάτι (είμαι σε δίαιτα γιατί το μωρούδι μου πάλι στο τσιρλιστάν είναι... ααααααααααααααααχ )

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΝΟΥΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ